loader

Aké cvičenia vykonávať s bedrovou osteochondrózou?

Chrbát zlyháva, počuje charakteristická kríza, kliknutia sú prvé príznaky osteochondrózy. Je čas začať posilňovať dolnú časť chrbta, začať sa venovať cvičebnej terapii osteochondrózy bedrovej chrbtice. Ochorenie sa vytvára v dôsledku ukladania solí v celej oblasti stavcov a spôsobuje nepríjemnú bolesť počas zatáčok a sklonov. To naznačuje, že sa pacient zriedka alebo úplne nezúčastňuje fyzickej aktivity. Je čas niečo zmeniť, začať konať - obnoviť zdravie, pohyblivosť chrbtice. Pri lumbosakrálnej osteochondróze vykonajte špeciálne fyzické aktivity.

Všeobecné požiadavky na cvičebnú terapiu

Fyzioterapia je dôležitou súčasťou liečebného procesu, pretože posilňuje celú stavcovú zónu. Slabé svaly ovplyvňujú deformáciu miechy. Silný sval účinne udržuje hmotnosť celého tela. Okrem iného cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice zmierňujú usadeniny solí v chrbte a cvičením svalov sa vyrovnávajú prázdne miesta. Pravidelné cvičenie, leštenie soli a bolesť je znížená.

Liečte bedrovú osteochondrózu a cvičte neustále, denne po dobu 15 - 20 minút. Na cvičenie nikdy nie je neskoro, ale je lepšie začať, keď sa objavia príznaky.

Prvé príznaky vzniku choroby:

 • Rušivé neustále bolesti v bedrovej oblasti;
 • Posilňuje záťažou; je daný v panvovej oblasti;
 • Telo je vyrobené z dreva, pohyby bolia.

Do konca určite nezabudnite navštíviť lekára, ktorý potvrdí diagnózu a poradí, ako sa zbaviť osteochondrózy a nespôsobuje komplikácie pri výkone cvičení. Užitočná výživa a gymnastika odstránia zbytočnú hmotnosť a obnovia bedrovú mobilitu. Začnite s ľahkými a postupne komplikovanými cvičeniami, zvyšujte počet opakovaní a amplitúdu pohybov.

Vždy pripravte srdcový systém na nadchádzajúce záťaže, spočiatku vykonajte zahrievanie. Vynikajúci účinok sa dosahuje zavesením na vodorovnú lištu, otáčaním dozadu a dopredu. Pri liečbe osteochondrózy postupujte podľa odporúčaní, aby tréningy poskytli dobrý výsledok.

Pravidlá cvičenia

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa začínajú prípravným tréningom. Spočiatku sa cvičenia uskutočňujú v ľahu, čím sa znižuje napätie v dolnej časti chrbta. Hlavnou vecou je vykonávať hodiny pomaly, plynulo. Ak sa počas cvičebnej terapie objaví bolesť kolena, na zmiernenie použite valček.

Cvičte pre sakrálnu chrbticu podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Choďte do nemocnice na konzultáciu;
 • Robte fyzioterapiu s osteochondrózou neustále a denne - najlepší čas ráno;
 • Zapojte sa do odevov vyrobených z prírodných textílií;
 • Zastaviť bolesť;
 • Cvičenie bedrovej chrbtice nie je ostro, aby sa predišlo komplikáciám;
 • Robiť fyzické cvičenie doma, zvyknúť si na výdych, nedovoľte oneskorenie;
 • Pri tom vytiahnite žalúdok a zadok.

Cvičebná gymnastika pomáha pri bedrovej osteochondróze, neumožňuje ničenie medzistavcových platničiek. Stavce na chrbte sú napnuté, nervové zakončenie nie je stlačené, svalové kŕče a bolesť zmiznú. Ak sa nabitie na osteochondrózu bedrového kĺbu nevykonáva ráno, potom sa uistite, že v inom čase vyučovania ubehla hodina. Pozitívna dynamika zotavenia v bedrovej oblasti sa objavuje po 2 mesiacoch. Výsledky z kurzov vás potešia, začneme hrať

Komplex liečebných cvičení

Fyzioterapia na osteochondrózu, posilňuje svaly dolnej časti chrbta, stehien a zadku. Pamätajte, že ľudská chrbtica začína prstami dolných končatín, nezabudnite ich masírovať a starať sa o ne. Baleríny, gymnastky a jogíny majú pružné telo, pretože ho rozvíjajú od špičky nôh až po temeno hlavy. Flexibilita chrbta, znak mladosti pre akýkoľvek vek.

Fyzioterapia a fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice, zdravá výživa, zdravá prevencia. Ochorenie prestáva postupovať.

Etapy LFK

Spočiatku urobte ľahké cvičenie, pripravte sa na fyzickú aktivitu lumbosakrálnej chrbtice. Aplikujte cvičenia zo školy, krútte krk, ramená, roztiahnite ruky, urobte mlyn. Nakloňte telo rôznymi smermi, otočte doprava a doľava, po zdvihnutí ohnutých kolien otočte panvu. Urobte to 10-krát, zahrievajte celé telo a začnite trénovať..

Cvičebná terapia sa uskutočňuje v troch etapách:

 • Ľahké zaťaženie sa vykonáva v akútnom období, keď je silná bolesť;
 • Menej komplikované fyzické aktivity sa vykonávajú, keď príznaky bolesti klesajú;
 • V poslednej fáze sa cvičenia vykonávajú po úplnom zotavení, ako prevencia.

Každá etapa trénuje hlboké podkožné svaly chrbta a brucha. Nájdite doma alebo si kúpte cvičebnú rohož, aby gymnastika bežala bezbolestne a bezpečne. Vytvorte si z uteráka valec, pretože v niektorých cvičeniach sa bude používať, pomáha odstraňovať záťaž zo spodnej časti chrbta. Okrem toho noste špeciálny pás, ktorý podporuje chrbát, v chladnom období vás zahreje. Začnime cvičebnú terapiu bedrovej osteochondrózy.

Efektívne cvičenia

Zvážte fyzickú aktivitu osobitne pre každý typ choroby.

Prvým stupňom je akútna bolesť. Deje sa to na chrbte ležiaceho:

 • Ohnite si nohy, vložte si pod holene valček. Začnite ohýbať prsty a prsty na nohách;
 • Rozviňte prsty na nohách, roztiahnite prsty medzi nimi a potiahnite ich. Zmierňuje stres;
 • Ohnite pravú nohu a narovnajte ľavú nohu. Ľavú pätu nasuňte na rohož, pomaly sa ohnite na úroveň pravej nohy a znova ju narovnajte. Robte 8 krát a vymeňte nohy;
 • Dajte ruky po tele. Potom ich vytiahnite za hlavu; ohnite obe nohy. Začnite natahovať pravú nohu nabok. Robte 10-krát a zmeňte sa na iný;
 • Vytiahnite žalúdok tak, aby bol spodný chrbát pevne pritlačený a jednu nohu pritiahnite k hrudníku;
 • Otočte chodidla v kruhu a potom v opačnom smere;
 • Ležanie na chrbte, ohýbanie nôh, striedanie kolien so stranami;
 • Dýchajte v brušnej bránici, vdychujte vyčnievajúci žalúdok, výdych zasuňte.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

V druhej fáze pumpujeme brušné a gluteálne svaly pomocou fyzických cvičení na bedrovú osteochondrózu:

 • Ležiaci na chrbte, ohýbajte nohy na kolenách, vdychujte, dvíhajte kostrč, vydýchnite nižšie;
 • Rovnaká východisková poloha (PI). Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu, udržiavajte napätie svalov lisu a vracajte sa;
 • Aj s narovnanými nohami natiahnite ruky nad telo. Utiahnite zadok, podržte ich, napnite 10 sekúnd, potom relaxujte a opakujte;
 • Ohýbanie v chrbte, zdvihnite ruky a nohy a zatlačte žalúdok na povrch;
 • Vstaňte v póze stola a začnite pohybovať rukami po povrchu, sediaci na zadku;
 • V pozícii stola urobte mačku cvičením, spustite bradu, ohnite chrbát nahor, vydýchnite ohyb v dolnej časti chrbta.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

Po zotavení pokračujte v intenzívnom tréningu, posilnite kostru tela:

 • Cvičíme svaly kňazov. Squat, zadok, ktorý berieme späť, sledujeme, že kolená neopustili nohy;
 • Ležiac ​​na bruchu, začnite plávať rukami, zdvihnite pravú ruku, ľavú nohu a potom vymeňte;
 • Trénujeme dolnú časť chrbta. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená a zdvíhajte chvostovú kosť pre každý výdych;
 • Vstávate na bare, ležíte na bruchu, na rovných ramenách a nohách, posilňuje celý korzet svalov.

V poslednej fáze sa môžete aktívne venovať športu. Intenzívne dokončujte úlohy, bežte. Vyrobte si jogínske ásany, nielen že posilnia chrbát, ale tiež urobia flexibilnú chrbticu. Tieto cvičenia používajte na dolnú časť chrbta s osteochondrózou ako profylaxiu.

Terapeutické cvičenia majú obmedzenia, nezabudnite ich zvážiť. Nezaobchádzajte sa s prechladnutím, silnými bolesťami chrbta a keď nemáte náladu, aby nedošlo k zhoršeniu bolestivého stavu..

prevencia

Začať aktívne napínať chrbtové svaly, inštalovať vodorovnú lištu doma, zavesiť, točiť. Vykonávanie fyzickej aktivity, neustále vtiahnite do žalúdka. Stiahnite si tlač, pretože silné a silné brušné svaly sú kľúčom k zdraviu dolnej časti chrbta, táto časť tela ju drží. Začnite plávať, temperament. Po tréningu sa krvný obeh zlepšuje, metabolizmus sa zvyšuje, v dôsledku čoho sa zlepšuje prísun živín do medzistavcových platničiek a znižuje sa zaťaženie chrbtice..

Ak budete nosiť závažia, nezabudnite nosiť špeciálny pás. Nezdvíhajte závažia väčšie ako 10 kg.

 • Pozri tiež: prevencia osteochondrózy.

Kúpte si pohodlnú posteľ s ortopedickou matracou tak, aby chrbtica zostala v priamej polohe. Noste päty nie viac ako 5 cm a nechajte vaše nohy relaxovať, ich stav významne ovplyvňuje zdravie chrbtice. Používajte kvalitné priedušné topánky. Dodržiavajte alternatívne liečby, ako sú terapeutické masáže, ultrazvuk, zábaly tela, magnetoterapia, akupunktúra. Pred všetkými lekárskymi manipuláciami sa však obráťte na svojho lekára.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu bedrovej chrbtice

V oblasti osteopatie a neurológie je jedným z vedúcich miest medzi modernými liečebnými metódami cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice. Hlavnou účinnosťou je, že umožňuje rýchlo normalizovať stav pacienta, zmierniť bolesť a obnoviť pohybovú aktivitu. Fyzikálna terapia osteochondrózy spočíva vo vykonávaní jednoduchých fyzických cvičení pod dohľadom lekára. Tréningový plán zostavuje ošetrujúci lekár: fyzioterapeut, osteopat alebo neurológ stavovcov..

Všeobecné informácie o osteochondróze bedrového kĺbu

Osteochondróza je charakterizovaná progresívnym vývojom dystrofických procesov v kĺbovej chrupavke. Patológia spravidla ovplyvňuje medzistavcové platničky, čo vedie k bolesti pri chôdzi a pokuse o pohyb, ako aj k zhoršenému držaniu tela. V závislosti od lokalizácie dystrofických procesov sa osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Posledne uvedený druh ochorenia je doteraz najbežnejším problémom. Priemerný vek pacientov s touto patológiou zároveň rýchlo klesá - ochorenie sa stále častejšie vyskytuje u ľudí mladších ako 35 rokov..

Cvičenie je považované za jeden z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy chrbtice. Hlavnými príčinami, ktoré vedú k rozvoju choroby, sú slabé svaly chrbta a skreslenie držania tela na pozadí nízkej fyzickej aktivity, najmä pri sedavej práci. Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu sú nevyhnutné v akútnom štádiu ochorenia aj pri remisii. V druhom prípade sa ako preventívne opatrenie predpisuje udržanie tonusu svalových vlákien..

Terapeutické cvičenie je vhodné predovšetkým preto, že sa dá ľahko vykonávať doma. Je však potrebné poznamenať, že je celkom ťažké liečiť osteochondrózu, najmä v akútnom štádiu, výlučne pomocou cvičebnej terapie. Moderné metódy liečby zahŕňajú integrovaný prístup k chorobe, to znamená kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Osteochondróza bedrovej chrbtice sa koriguje najmä dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • použitie protizápalových liekov a analgetík predpísaných lekárom;
 • dodržiavanie prísnej stravy, ktorá vyžaduje odmietnutie korenených a mastných potravín, ako aj solí;
 • pravidelné návštevy masážnych sedení;
 • vykonávanie cvičení na chrbte odporúčaných ošetrujúcim lekárom.

Účinnosť cvičebnej terapie pri bedrovej osteochondróze

Čím skôr sa začne fyzioterapia s osteochondrózou bedrovej chrbtice, tým efektívnejší bude výsledok. Ako každá choroba sa odporúča začať korigovať osteochondrózu v skorom štádiu predtým, ako bude mať čas stiecť do chronickej formy. Gymnastika pri osteochondróze lumbálnej chrbtice hrá dôležitú úlohu, pretože poskytuje množstvo funkcií.

 1. Posilňuje svaly chrbta a zabraňuje progresii dystrofických procesov.
 2. Uvoľňuje svalové kŕče, čím neutralizuje bolesť.
 3. Zlepšuje krvný obeh, stimuluje rýchlu regeneráciu tkanív.
 4. Zvyšuje pohyblivosť skeletu, opravuje držanie tela.

Kontraindikácie pri fyzioterapeutických procedúrach

Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice je predpísaná ako súčasť všeobecného liečebného komplexu. To znamená, že spolu s tréningom sa pacientovi odporúčajú aj iné metódy konzervatívnej liečby: lieky, strava a manuál. S prísnym dodržiavaním pravidiel predpísaných lekárom, fyzioterapia s osteochondrózou veľmi rýchlo poskytuje očakávaný výsledok. Inak môže akékoľvek cvičenie ľahko spôsobiť komplikácie. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča nerealizovať cvičebnú terapiu doma bez vymenovania lekára, ktorý sa riadi radami priateľov alebo ich vlastnými presvedčeniami..

Malo by byť zrejmé, že na liečbu osteochondrózy je potrebná predbežná diagnostika, ktorú môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. Ak sa zistia kontraindikácie, lekár vyberie šetrný liečebný plán, ktorý zodpovedá zdravotnému stavu pacienta. Cvičebná terapia je kontraindikovaná najmä pri nasledujúcich príznakoch:

 • akútna fáza bedrovej osteochondrózy, charakterizovaná výrazným zvýšením telesnej teploty;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti;
 • zhoršenie stavu pacienta počas liečby.

Fyzioterapia na osteochondrózu: príznaky

Hlavnou chybou pacientov s osteochondrózou je zanedbanie choroby. Väčšina ľudí sa domnieva, že obvinenie z osteochondrózy nehrá dôležitú úlohu, a preto sa odporúčania lekára ignorujú. V skutočnosti fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu predstavujú asi polovicu liečebného plánu, takže by ste ich nemali opustiť. Fyzioterapia lumbosakrálnej formy ochorenia by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom lekára fyzioterapie a musí spĺňať nasledujúce pravidlá.

 1. Kurzy začínajú najskôr tretí deň po vymiznutí ťažkých bolestivých záchvatov.
 2. Školenie by malo byť pravidelné, pokiaľ možno súčasne (najlepšie ráno).
 3. Komplex cvičení na bedrovú osteochondrózu by sa mal postupne zavádzať, to znamená prejsť od jednoduchých manipulácií k zložitým.
 4. Počas tréningu sa odporúča nosiť teplé oblečenie z priedušných prírodných tkanín, aby nedošlo k podchladeniu a nadmernému poteniu.
 5. S zosilnením syndrómu bolesti musia byť triedy dočasne pozastavené alebo úplne zastavené.
 6. Je dôležité, aby sa fyzioterapeutické cvičenia pri lumbálnej osteochondróze vykonávali v plynulom a nezranenom rytme. Ostré pohyby a zvýšená fyzická aktivita počas cvičebnej terapie sú neprijateľné.

Ranné cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Cvičenie na liečenie osteochondrózy sa predpisuje po odstránení akútneho štádia, to znamená po zániku silnej bolesti. Sú predpísané lekárom fyzioterapie alebo fyzioterapeutom so zameraním na stav pacienta. Prvé školenie sa odporúča vykonávať v zdravotníckom zariadení pod vedením špecialistu, po zvládnutí základných základov sa môže vykonávať doma.

Dôležitú úlohu zohrávajú ranné cvičenia. Pri poškodení kĺbov lumbosakrálnou cestou sa odporúča vykonať každé ráno 15 až 20 minút. Optimálny tréningový plán je uvedený v nasledujúcej tabuľke..

Zahrejte sapreťahovanieDynamické zaťaženie
Tréning sa musí začať zahrievaním. Cvičenie sa vykonáva v dvoch fázach: 1. Pri inhalácii je potrebné namáhať chrbát, natiahnuť ruky nahor a postaviť sa na prsty na nohách. 2. Pri výdychu sa chrbát uvoľňuje, ruky padajú nadol.Natiahnutie je nevyhnutné pre predbežnú prípravu chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať pokojným tempom. Východisková poloha: ruky pozdĺž tela, nohy mierne od seba. Počas cvičenia sa pacient ohýba a pri krútení rúk ohýba chrbát v dolnej časti chrbta..Po zahriatí a roztiahnutí sa lekcia dostane do režimu plynulého dynamického zaťaženia. Pacient leží na bruchu, natiahne ruky pred seba, nadýchne sa. Pri výdychu zaujme pozíciu „Superman“ a zároveň zdvihne ruky aj nohy. Po inšpirácii obnoví svoju východiskovú pozíciu..
Analogicky s prvým cvičením sa pacient natiahne na ponožkách a opiera sa o operadlo stoličky. Pri výdychu sa opäť znižuje na päty a uvoľňuje sa..Cvičenie sa vykonáva dvoma spôsobmi: 1. Z náchylnej polohy pacient zdvihne ruky a vytvorí akýsi „most“. 2. Z stojacej polohy je potrebné silne sa zohnúť v chrbte a postaviť sa na „most“..Pri lumbosakrálnej osteochondróze je obzvlášť účinné nasledujúce cvičenie: pacient leží na chrbte, ruky si kladie pod zadok. Potom hladkým pohybom zdvihne nohy kolmo na podlahu, potom ich ohne na kolenách a mierne zdvihne boky..
Chôdza na mieste alebo ľahký beh. Je dôležité sledovať dýchanie, malo by byť pokojné a rovnomerné. Ak sa objaví dýchavičnosť, spomalte ju.Chrbát by mal byť čo najviac uvoľnený a nohy by mali sedieť na hrudi. Potom sa vykoná pohyb tam a späť.Ležiac ​​na bruchu, pacient súčasne odtrhne priečne rameno a nohu z podlahy a zakriví spodnú časť chrbta. Toto cvičenie sa odporúča na posilnenie sakrálnej chrbtice..

Komplexná cvičebná terapia osteochondrózy

Akékoľvek cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice by sa mali vykonávať prísne po predbežnom vyšetrení fyzioterapeutom, ktorý vyberie optimálny súbor školení..

Takéto cvičenia sa výrazne líšia od štandardných cvičení v telocvični: nie sú zamerané na spaľovanie kalórií, získavanie svalovej hmoty, ich hlavným cieľom je obnoviť funkcie medzistavcových platničiek.

Cvičenia na spodnú časť chrbta s osteochondrózou sa môžu vykonávať z stojacej polohy, ležania alebo sedenia. Tu sú príklady terapeutických cvičení.

 1. Pacient je umiestnený na podlahe, chrbát hlavy sa dotýka podlahy, ohýba nohy na kolenách, kladie ruky pod zadok alebo pozdĺž trupu. Pri výdychu panva stúpa hladko, kým uhol medzi bokmi a nohami nedosiahne 90 °.
 2. Východisková poloha: státie, šírka ramien od seba, ruky za hlavou. Vykoná sa hladký ohyb vpred, zatiaľ čo chrbát je čo najviac ohnutý.
 3. Pacient sedí na zemi a roztiahne nohy. Sklopenie dopredu sa vykonáva striedavo, pričom špičky prstov dosahujú ponožky. Neohýbajte kolená.

Pravidelným vykonávaním cvičení v bedrovej oblasti je skutočne možné dosiahnuť stabilnú remisiu a zastaviť progresiu osteochondrózy. Aby sa predišlo zhoršeniu patológie, odporúča sa raz ročne podstúpiť vyšetrenie bedrovej osteochondrózy. Cvičenia predpísané lekárom sa môžu vykonávať po ukončení liečby na preventívne účely..

Ako cvičiť doma s bedrovou osteochondrózou?

Obsah článku:

 1. Liečiť chorobu
 2. Vykonávacie pravidlá
 3. Ako urobiť súbor cvičení
 4. Komplexné cvičenia doma
 5. Ako zabrániť zhoršeniu ochorenia pri výkone lekárskej gymnastiky

Najčastejšie sa u ľudí pozorujú degeneratívne zmeny stavcov a medzistavcových platničiek, keď dosiahnu určitý vek. Výsledkom ich aktivácie je ochorenie, ako je osteochondróza. Hlavnými príznakmi choroby sú bolesti, ktoré sú lokálne v postihnutej oblasti.

Môžu byť paroxysmálne alebo trvalé, sú v prírode ostré, porezané, páliace alebo strieľajúce. S rozvojom choroby sú svaly oslabené a mobilita je obmedzená. Účinným liečivom tohto ochorenia sú cvičenia na bedrovú osteochondrózu doma.

Cvičenia zamerané na liečbu bedrovej osteochondrózy

Po prvé, cvičenia na bedrovú osteochondrózu doma môžu posilniť svalový korzet chrbta a tým znížiť zaťaženie chrbtice. V dôsledku toho sa stav pacienta výrazne zlepšuje. Odporúčame venovať osobitnú pozornosť tým pohybom, ktoré vám umožňujú rozvíjať krátke svaly. Zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní chrbtice a uvoľňujú z nej časť axiálneho zaťaženia..

Terapeutické cvičenia navyše zvyšujú kvalitu výživy medzistavcových platničiek a stavcov. Znakom tohto procesu je, že tieto prvky miechy nemajú vlastný obehový systém. To naznačuje, že výživné látky sa dajú získať z prostredia iba difúziou..

Fyzikálna aktivita urýchľuje metabolizmus v tkanivách a táto skutočnosť je rozhodujúca pre účinnosť cvikov pri bedrovej osteochondróze doma. So zlepšovaním kvality výživy sa bunky aktívne regenerujú. Ľudia, ktorých práca súvisí s potrebou stráviť dlhý čas v statickej polohe, vytvorili špeciálne komplexy terapeutickej a preventívnej gymnastiky, ktoré môžu eliminovať negatívny vplyv pracovnej tela na telo. Veľká pozornosť sa musí venovať aj správnej organizácii pracoviska..

Cvičenie domácej bedrovej osteochondrózy môže byť veľmi účinné pri liečbe a prevencii tohto ochorenia, ale má tiež určité kontraindikácie:

  obdobie exacerbácie choroby;

s výskytom bolesti alebo ich zosilnením;

zhoršenie celkového zdravia;

 • v prítomnosti iných sprievodných chorôb, pri ktorých je fyzická aktivita kontraindikovaná.

 • Pravidlá vykonávania cvičení na bedrovej osteochondróze doma

  Ak vám bola diagnostikovaná bedrová osteochondróza, potom sa začnite venovať fyzickej terapii pod vedením špecialistu. Keď zvládnete všetky technické nuansy pohybov, môžete doma začať cvičiť na bedrovú osteochondrózu. Tu sú základné pravidlá fyzioterapie:

   Začať cvičiť dva alebo tri dni po poklese bolesti.

  Začnite s minimálnym zaťažením a trénujte niekoľko minút po celý deň. Neočakávajte rýchly výsledok a nenúťte veci. Osteochondróza sa dá poraziť iba pravidelným a riadnym školením..

  Ak pravidelne vykonávate cvičenia na bedrovú osteochondrózu doma, môžete nielen spomaliť degeneratívne procesy, ale aj urýchliť obnovu poškodených tkanív a odstrániť zápalové procesy a zbaviť sa bolesti..

  Iba správne vykonanie pohybov bude účinne liečiť túto chorobu.

  Vo vašom komplexe terapeutickej gymnastiky by nemali byť žiadne pohyby naznačujúce výskyt ostrých neopatrných pohybov. Všetky cvičenia vykonávajte pomaly s maximálnym zaťažením, pričom sa vyhnete vzhľadu alebo zosilneniu bolesti.

  Účinný komplex by mal zahŕňať 5 - 8 pohybov s nízkym zaťažením. Pod dohľadom odborníka môže byť bremeno mierne zvýšené a spolu so všeobecnými posilňovacími pohybmi niekoľko špecializovaných.

 • Každý pohyb by sa mal vykonávať s počtom opakovaní od 3 do 4. Ak počas hodiny došlo k pocitu nepohodlia, počet opakovaní by sa mal znížiť.
 • Ako urobiť súbor cvičení pre bedrovú osteochondrózu?

  Pri bedrovej osteochondróze by základ komplexu liečebných cvičení mal byť založený na pohyboch, ktoré môžu posilniť a napnúť svaly chrbta a brucha. Každá relácia by mala začať pohybmi, ktoré sa vykonávajú pri ležaní na chrbte. To minimalizuje zaťaženie chrbtice a pacient sa nemusí báť objavenia sa bolesti alebo ich intenzifikácie..

  Na dosiahnutie maximálnej relaxácie svalov odporúčame umiestniť malý koliesko pod kolenné kĺby. Potom sa obráťte na svoju zdravú (alebo menej bolestivú) stránku. V tejto polohe by mal byť valec položený pod bočné ohyby kolenných kĺbov. Všetky cviky na bedrovú osteochondrózu doma sa musia vykonávať s obmedzenou amplitúdou.

  Podobne musíte prevrátiť svoju boľavú stranu, ale nemusíte používať valec. Potom by ste mali pokračovať v pohybe v polohe na chrbte. Aby sa znížilo zaťaženie, vankúš by sa mal umiestniť pod žalúdok a valec by sa mal umiestniť pod členok..

  V počiatočnej fáze výcviku je veľmi dôležité venovať maximálnu opatrnosť pri vykonávaní cvičení. Uistite sa, že vaše svaly sú uvoľnené. Bolesť sa začne postupne znižovať a hneď ako sa váš stav zlepší, môžete vstúpiť do komplexu liečebných cvičení, ktoré vám umožnia napnúť svaly a pravidelne ich uvoľňovať..

  Každý pohyb začnite zdravou nohou. Aby sa predišlo bolesti, amplitúda by sa mala postupne zvyšovať. Najprv by ste mali používať pomalé tempo a so zlepšením môžete postupne prepnúť na stredné. Keď sa váš stav zlepšuje, môžete vstúpiť do zložitých pohybov, ktoré sa vykonávajú v polohe „na všetkých štyroch“, a potom sedieť a stáť. Pamätajte tiež, že postupné odmietnutie použitia valca prispieva k zvýšeniu zaťaženia..

  Cvičte komplexy pre bedrovú osteochondrózu doma

  Ľahnúť si

   Cvičenie číslo 1 - zaujmite polohu na chrbte a spojte nohy, zatiaľ čo chrbát hlavy by sa mal dotýkať zeme. Začnite pomaly zdvíhať nohu a mierne ju spustiť, držte túto polohu. Potom pracovná noha padá na zem a musíte svaly úplne uvoľniť. Opakujte pohyb s druhou nohou.

  Cvičenie číslo 2 - roztiahnite ruky na stranu a dotknite sa dlaní zeme. Ohýbajte kolenné kĺby v pravom uhle a položte nohy na zem. Jemne sklopte nohy na ľavú stranu, kým sa nedostanú do kontaktu so zemou. Po návrate do východiskovej polohy zopakujte cvičenie opačným spôsobom..

  Cvičenie číslo 3 - počiatočná poloha je podobná predchádzajúcemu pohybu, ale nohy sa musia deliť a spočívať na zemi s vonkajším okrajom chodidla. Pomaly zdvíhajte panvu čo najvyššie a vydržte v koncovom bode trajektórie. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy. Uistite sa, že pohyb sa vykonáva v dôsledku práce svalov bedrovej chrbtice, a nie krčnej oblasti..

  Cvičenie č. 4 - spojte nohy a pomaly ohýbajte kolenné kĺby, potiahnite ich do žalúdka a potom si uchopte ruky. Začnite jemným zdvihnutím hlavy a dotknutím sa kolenných kĺbov. Musíte sa pomaly vrátiť do východiskovej polohy.

 • Cvičenie č. 5 je pomerne jednoduchý pohyb, ktorý vám umožní posilniť svaly tlače a zmierniť stres bedrovej chrbtice. Potrebujete iba pravidelne napínať svaly brucha, až kým neprejde mierna únava.

 • V polohe „na všetkých štyroch“

   Cvičenie č. 1 - zdvíhajte nohy po jednom, snažte sa ich udržiavať vo vodorovnej polohe a zostaňte niekoľko sekúnd v statickej polohe..

  Cvičenie číslo 2 - ohnite chrbát a zároveň zdvíhajte hlavu. Potom vykonajte opačné pohyby.

 • Cvičenie číslo 3 - plazte sa pod imaginárnou prekážkou a opierajte sa o kolenné kĺby a dlane.

 • sediaci

   Cvičenie číslo 1 - ohnite nohy na kolenné kĺby a položte si ruky na žalúdok. Hlava by mala byť spustená a brada by sa mala dotýkať hrudníka. Nožku pripevnite pod stabilný predmet, napríklad do skrinky. Začnite pomaly spúšťať trup späť, až kým sa nedotkne zeme. Potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy..

 • Cvičenie číslo 2 - zdvihnite ruky dlaňami dopredu. Vykonajte ohyb vpred a snažte sa svojimi rukami dotknúť veľkých prstov. Uistite sa, že svaly bedrového chrbta aktívne pracujú, keď sa telo pohybuje vpred a tlačí.

 • Stojaci

   Cvičenie číslo 1 - položte ruky na opasok a začnite vykonávať zákruty tela najskôr jedným smerom a potom opakom, až kým sa nezastaví. V krajných koncových bodoch trajektórie sa musí zachovať krátka pauza. Vzorec pre efektívnosť tohto pohybu je kombináciou maximálnej amplitúdy a pomalého tempa..

  Cvičenie číslo 2 - postavte nohy na úroveň ramenných kĺbov. Začnite jemne otočiť hlavu späť cez rameno, akoby ste chceli vidieť pätu. Podstatou tohto pohybu samozrejme nie je vidieť pätu, ale napnúť svaly bedrovej chrbtice..

 • Cvičenie číslo 3 - pritlačte si bradu k hrudi a začnite sa ohýbať, natiahnite ruky k pätám. Mali by ste cítiť, ako sa napínajú svaly bedier, čo vám umožňuje zvýšiť prísun krvi do tkanív nachádzajúcich sa v tejto oblasti tela..

 • Ako zabrániť zhoršeniu ochorenia pri výkone lekárskej gymnastiky?

  Ak chcete zabrániť zhoršeniu priebehu tohto ochorenia, mali by ste postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

  • neprechladzujte telo;
  • nezdvíhajte ťažké predmety;
  • vyhnúť sa ostrým pohybom;
  • snažte sa byť na dlhú dobu v pevnej polohe.

  Okrem toho budete potrebovať určitú ortopedickú prax. Ide predovšetkým o použitie tvrdej postele (umiestnenej pod matrac) a malých vankúšov. Okrem toho je potrebné pravidelne vykonávať doma cvičenia na bedrovú osteochondrózu, o ktorej sme hovorili vyššie.

  Aké cvičenia doma s bedrovou osteochondrózou nájdete v nižšie uvedenom videu:

  Súbor cvičení na osteochondrózu bedrovej kosti

  Prečo je potrebná cvičebná terapia

  Terapeutická gymnastika je jednou z hlavných metód liečby bedrovej ostechondrózy v kombinácii s masážou a liekmi. S jeho pomocou je možné zabrániť rozvoju takých nepriaznivých účinkov, ako je vyčnievanie a medzistavcová prietrž.

  Cvičenia zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice zastavujú dystrofické a deštrukčné zmeny v tkanive chrupavky. Dôvodom je zlepšený prietok krvi, normalizácia výživy a trofických procesov v kĺbových kĺboch. Proces deštrukcie medzistavcových platničiek sa zastaví. Lekári okrem toho zdôrazňujú tieto priaznivé účinky vykonávanej gymnastiky:

  • stagnácia zmizne;
  • svalový korzet je posilnený;
  • chyby sú opravené;
  • zvýšená pohyblivosť chrbtice.

  Video „Cvičenia proti osteochondróze“

  Séria účinných cvičení na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej.

  Funkcie a pravidlá vykonávania

  Cvičebná terapia osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice sa vykonáva pod dohľadom lekára, ktorý monitoruje celkovú pohodu pacienta, pohyblivosť chrbtice a koriguje presnosť komplexu..

  Na dosiahnutie pozitívneho výsledku je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

  1. Použite sadu 5-8 cvikov, ktoré Vám lekár odporučí.
  2. Začnite 3 dni po odchode útoku.
  3. Začnite robiť ľahké cvičenia, rozdeľujte ich do skupín a postupne to sťažujte.
  4. Začnite a ukončite svoje cvičenie špeciálnym relaxačným cvičením. Ruky na to pomaly vytiahnite a potom rýchlo klesnite, akoby sa zbavili stresu.
  5. Vykonajte všetky pohyby plynulo..
  6. Cvičte každý deň po dobu 15 minút.
  7. Dávajte si pozor na pohyblivosť chrbtice.
  8. Ak pociťujete bolesť, zastavte bolesť..
  9. Ostré, drsné pohyby, trhavé miesta sú kontraindikované.

  Cvičebné komplexy

  Gymnastika sa v období exacerbácie a remisie vyznačuje zložitosťou a intenzitou prípustného zaťaženia. Cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice sú rozdelené do skupín zahrnutých do 4 hlavných komplexov:

  skupinaindikáciaDruhy cvičení
  najprvŤažká fázaNatiahnu sa dopredu, držiac sa gauča dozadu, ponožky sú vytiahnuté. Zostaňte v tejto polohe až 5 sekúnd
  Silná bolesťOhnite kolená, uchopte koleno a potiahnite sa, opakujte s druhou nohou
  Akútne obdobieNoha sa narovnáva a pomaly zdvíha, potom sa spúšťa, vykonáva sa od 2 strán do 5-krát
  Starší pacientiLežiace na chrbte, ohýbajte nohu na koleno, zdvíhajte a jemne zatlačte rukou. Vykonajte desaťkrát
  druhýStredná triedaOtočte trup doprava a doľava, ramená sú uvoľnené, urobte zadné riasy
  Ležiace na chrbte, nohy ohnuté v kolenách, ľahnite si na pravú a potom na ľavú
  Obdobie subacuteDlane v páse, ohnite smerom doprava a doľava, potom tam a späť
  Cvičte „mačku“ s vyklenutím chrbta, východiskovou pozíciou na ohnutých nohách
  Zmiernenie bolestiKruhové pohyby chrbtice v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek
  Rotácia dolnej časti tela
  tretinamiernyĽahnite si na chrbát, rovné nohy zdvihnite 30 cm, držte 5-10 sekúnd
  Obnova fázyVykonajte mleté ​​pohyby nôh vo vzduchu. Pripomína kroky
  Nedostatok bolestivostiDo "nožnice", cez zdvihol nohy
  Začína sa obnovovaťPoloha na kolenách je v centre pozornosti. Postupne zdvíhajte nohy
  štvrtýpočiatočné štádiumDlane spočívajú na bokoch, nakláňajú sa do strany
  Prevencia osteochondrózyNakloňte sa hlboko a snažte sa natiahnuť po špičku opačnej nohy.
  odpustenieHlboká rotácia trupu

  Akútne obdobie

  Fyzikálne cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti v akútnom štádiu sa vykonávajú iba podľa pokynov lekára. Zaťaženie je vybrané v závislosti od veku pacienta a závažnosti klinických príznakov.

  Dobré účinky majú triedy na relaxáciu a naťahovanie. Účinne zlepšujú prácu neuro-trofického aparátu, zmierňujú narušenie nervových vlákien sakrálneho a bedrového kĺbu..

  Lekári odporúčajú vykonávať pohyby z prvého komplexu. Zahŕňajú nasledujúce liečebné cvičenia:

  1. Natiahnu sa nahor, zdvihnú ruky za hlavu, potom zložia a ohnú hornými končatinami.
  2. Na 60 sekúnd zaveste na vodorovnú lištu, vodorovnú lištu alebo dvere. Zvyšok 10 minút, vykonajte ďalšie 3-4 prístupy.
  3. Uchopte vodorovnú lištu a odbočte doľava a doprava..

  Odpustenie

  Počas regeneračného obdobia je indikovaná povinná cvičebná terapia. 15-minútové kurzy výrazne posilňujú svaly, zastavujú ďalšie deštruktívne procesy.

  Napriek tomu, že bolesť a nepohodlie sa prejavujú slabo, komplex sa vykonáva plynulo, bez trhania a ostrých zákrut. Hlavné fyzické aktivity v remisii sú uvedené v tabuľke:

  Počiatočná polohaAko hrať?mnohorakosť
  Kolená, ruky na bokochTrup sa ohýba dozadu10-15 krát
  Vyrovnajte
  Sedieť na pätách, rovno späťTaz doleAž 10-krát
  Transplantácia na jej strane
  Ruky a telo sú naklonené opačným spôsobom.
  Ležiace na chrbte, ohnuté kolená, nohy spočívajú na podlahePostupne zdvíhajte krk a plecia5-10 krát
  Potom zdvihnite hrudník a sklopte chrbát
  Ležím na bruchu, ruky pozdĺž telaZdvihnite telo5-7 krát
  Swing doľava a doprava
  Ležiaci na bruchuRuky prenášajú hlavu5-krát
  Zdvihnite a spustite hornú časť tela

  Pri komplexnej terapii cvičebnej terapie sa v kombinácii s liekmi nachádza dôležité miesto, ktoré pomáha predchádzať relapsom, vývinu a medzistavcovej hernii. Pravidelne sa vykonávajú gymnastické cvičenia na bedrovú osteochondrózu. Denné kurzy určite povedú k pozitívnemu účinku..

  Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice. Čo sa dá a nemôže urobiť?

  Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti pomáha odolávať deštruktívnym procesom v chrbtici. Zlepšuje krvný obeh a tok základných živín do kostí a chrupavky. Keďže však degeneratívne dystrofické zmeny už narušili integritu medzistavcových platničiek, je potrebné postupovať opatrne. Pacienti s osteochondrózou vedia, že aj jeden trápny pohyb ich môže permanentne vyradiť, čo vyvoláva syndróm bolesti. Vyhýbanie sa fyzickej aktivite však povedie k menej ničivým výsledkom. Musíte len zistiť, ktoré cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti sú užitočné a ktoré sú vetované..

  Čo sa nedá urobiť s osteochondrózou?

  V ideálnom prípade by lekár mal pacienta oboznámiť so súborom fyzioterapeutických cvičení zameraných na osteochondrózu. Pri on-line metóde liečby pacientov neurológ často nenájde čas na to. Pri nezávislom vývoji cvičebnej terapie je dôležité, aby sa neurobili nasledujúce chyby.

  1. Nezačínajte triedy podľa princípu „z lomu“, snažiac sa okamžite naplniť maximálne zaťaženie, mali by sa systematicky zvyšovať. Amplitúda a počet pohybov by sa mali postupne zvyšovať. Pokiaľ ide o tempo, malo by zostať v budúcnosti pomalé..

  2. Počas exacerbácie choroby nebuďte horliví. Mnohí lekári sa domnievajú, že pri akútnej bolesti je gymnastika s osteochondrózou neprijateľná a predpisuje iba lôžko. Viaceré cvičenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie, sa však môžu začať už v posteli. Niektoré z nich navyše môžu zmierniť bolesť.

  3. V počiatočnej fáze tréningu, pokiaľ nie je svalový korzet silný, sa neodporúča vykonávať pohyby extenzora flexie v lumbosakrálnej chrbtici. Svahy viac ako 15 ° so slabými svalmi zvyšujú tlak na disky a môžu zhoršovať upnutie nervov a bolesť. V žiadnom prípade by ste nemali „visieť“ dlhý čas v polohe naklonenej do polovice.

  4. Nie je potrebné vykonávať tie cvičenia, ktoré spôsobujú alebo zosilňujú bolesť..

  5. Pre komplikácie osteochondrózy - výčnelky a najmä prietrže - cvičenia, ktoré zvyšujú kompresiu medzistavcových platničiek, sú kategoricky kontraindikované. Jedná sa o najrôznejšie zvraty chrbtice (v stoji alebo v ľahu, na plese, v joge); stlačenie nohy z ležiacej polohy, zdvíhanie činky z ľubovoľnej polohy (najmä ak je svalový korzet slabý); cvičenia v stojacej polohe na rovných nohách - zvyšujte zaťaženie diskov; beh a skákanie - môžu zhoršiť bolesť, pretože je narušená tlmiaca funkcia diskov.

  Terapeutické cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej

  Cvičenia na osteochondrózu sú rôzne a ich výber závisí od štádia choroby, hĺbky deštrukčných procesov a prítomnosti komplikácií (hernie a výčnelky)..

  Vykonávanie väčšiny cvičení v polohe na chrbte je spojené so znížením zaťaženia chrbtice. V tomto prípade svaly, ktoré budú podporovať chrbticu ako korzet, fungujú a posilňujú; zlepšuje sa krvný obeh v tkanivách susediacich s chrbticou.

  Pri akútnej bolesti, ležiacej na chrbte, na ortopedickej matraci (tvrdej posteli), môžete robiť cviky na natiahnutie chrbtice, aby ste znížili kompresiu diskov. Aby ste to dosiahli, bez toho, aby ste si strhli plecia, uchopte zdvihnuté kolená a pritiahnite ich rukami k tvári a kolená potiahnite opačným smerom, v dôsledku toho v chrbtici pocítite určité napätie a napätie. Môžete vykonať cvičenie, ktoré sa týka najskôr iba pravej a potom iba ľavej nohy.

  Natiahnutie chrbtice a posilnenie chrbtových svalov v ležiacej polohe prispeje k:

  • zdvíhanie lumbosakrálnej chrbtice z podlahy a krátko udržiavanie zdvihnutého s oporou na hlave a nohách;
  • hojdačky, jedna noha môže byť ohnutá na koleno, pritlačená na žalúdok a druhá na vykonanie hojdačiek;
  • cvičte „knihu“ alebo „záhyb“: súčasné zdvíhanie a blížiace sa pohyby smerom k sebe smerom k hlave, hrudníku a rovným nohám, ruky natiahnuté k natiahnutým ponožkám;
  • cvičiť „pluh“: zdvíhať obidve rovné nohy a ukladať ich za hlavu, ktorá nevychádza z podlahy;
  • odtrhnutie z hlavy, ramien, hrudníka a ich držanie na váhe až 5 sekúnd, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, nohy na podlahe.

  Súčasťou gymnastiky pri osteochondróze je aj cvičenie „mačka je dobrá a zlá“ - ohýbanie a ohýbanie (nie v akútnom štádiu). Odporúča sa tiež plaziť sa na všetkých štyroch alebo na lakťoch, keď sa celé telo, oblečené v kĺzavých šatách, pohybuje v dôsledku svalových kontrakcií bez toho, aby sa dalo z podlahy..

  A nezabudnite neustále vťahovať žalúdok pri chôdzi a práci. Posilňuje abs a znižuje stres na chrbtici..

  Gymnastika s osteochondrózou môže byť efektívnejšia!

  Hlavným cieľom cvičení zameraných na osteochondrózu je zlepšenie krvného obehu, vďaka ktorému dochádza k aktivácii metabolických a regeneračných procesov v chrbtici. Preto je obzvlášť dôležité postarať sa o príjem všetkých látok užitočných pre chrupavku (spodná časť disku) a kosť (spodnú časť stavcov). V súvislosti s priemyselnou výrobou potravín je mimoriadne ťažké získať s potravou úplné maximum živín potrebných pre tkanivá chrbtice. Preto má zmysel brať prírodné spojivá do spojivového tkaniva.

  To však nestačí! Je potrebné urýchliť proces regenerácie medzistavcových platničiek. Jesť chondroprotektory založené na glukozamíne a chondroitíne, ako aj aspik, môžu trvať roky bez väčších výsledkov. Je to rovnaké ako liečenie srdcového infarktu s kuracími srdcami alebo cirhóza zvieracími pečeňami.

  Čo však zlepšuje regeneráciu chrupavky, sú látky taraxacín a taraxacerín obsiahnuté v koreňoch púpavy. Stimulujú syntézu komplexov látok v pečeni - faktory obnovenia chrupavky. Preto sa prípravky z koreňov púpavy môžu nazývať skutočné chrániče chrupavky.

  Zdravie chrupavky a kostí sú dve strany tej istej mince, ktorej názov je minerálny, a to najmä metabolizmus vápnika a fosforu. Jeho normalizácia je priamo závislá od hormonálnej rovnováhy, najmä u tých, ktorí sú pre... Dnes už existujú osteoprotektory, ktoré zvyšujú hladinu pohlavných hormónov a stabilizujú hormonálne hladiny..

  Lumbosakrálna osteochondróza: Cvičenia zamerané na obnovenie flexibility chrbtice

  Najbežnejšia je osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice. Degeneračný proces sa zvyčajne pozoruje na dolných bedrových diskoch. Hlavné syndrómy choroby sú nasledujúce: lumbago (bedrová bolesť chrbta); lumbalgia - chronická bolesť dolnej časti chrbta; bedrová ischialgia sa prejavuje bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá sa rozširuje na jednu alebo obe nohy.

  Pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice sú úlohy terapeutickej gymnastiky:

  • zvýšenie emocionálneho stavu a celkového tónu pacienta;
  • zníženie bolesti;
  • zlepšenie periférnej krvi a lymfatického obehu;
  • formovanie svalového korzetu tela;
  • posilnenie svalov chrbta, brucha, zadku, stehien, lýtkových svalov;
  • obnovenie flexibility chrbtice.

  Cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice (pri remisii)

  Ľudia s osteochondrózou lumbosakrálnej chrbtice, ktorí sa rozhodnú robiť gymnastiku, musia poznať toto:

  • Cvičenia sa vykonávajú v počiatočných polohách ležiacich na chrbte, na bruchu, na boku a stojacich na všetkých štyroch stranách, t..
  • V skorých štádiách choroby je potrebné zaviesť cvičenia zamerané na uvoľnenie svalov trupu a končatín; pomáhajú znižovať podráždenie nervových koreňov pri kontakte s herniou medzistavcových platničiek.

  V akútnom a subakútnom štádiu ochorenia je cvičenie kontraindikované:

  a) spojené s predĺžením bedrovej chrbtice, pretože zvýšený tlak na zadné časti vláknitého prstenca a korene nervov sa môže prejaviť ako syndróm silnej bolesti;

  b) vrátane trupu vpred o viac ako 15–20 °, pretože to prispieva k významnému zvýšeniu intradiskálneho tlaku, posunu disku, napínaniu svalov bedrovej oblasti (takéto cvičenia sa neodporúčajú ani s nestabilnou remisiou).

  Aktívne pohyby zamerané na zvýšenie pohyblivosti (pohyblivosti) v postihnutej chrbtici sú prísne kontraindikované.

  • Dobrý terapeutický účinok sa dosahuje natiahnutím chrbtice pozdĺž jej osi. Súčasne sa zväčšujú medzistavcové priestory a priemer medzistavcových foramenov, čo prispieva k dekompresii koreňov nervov a ciev, ktoré ju obklopujú..
  • Na stabilizáciu postihnutej chrbtice, posilnenie svalov trupu, panvového pletenca a končatín by sa do komplexu mali zahrnúť fyzické cvičenia statickej povahy, t. a potom so zvyšovaním (až 20 - 30 s).
  • Počas obdobia remisie choroby by sa gymnastika mala zameriavať na nácvik a posilnenie svalov brucha, chrbta, zadku a stehien dlhých extenzorových svalov. Zvýšenie sily a tónu brušných svalov vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, vďaka ktorému sa časť síl pôsobiacich na spodné medzistavcové platne prenáša na spodnú časť panvy a bránice. Tento mechanizmus je schopný znížiť tlak na medzistavcové platne približne o 30%.
  • Pri vykonávaní cvičení, najmä v subakútnom štádiu choroby, je potrebné bedrovú chrbticu upevniť pomocou vzpierača alebo ortopedického korzetu typu Leningrad. Nosenie ortopedického korzetu znižuje tlak na disku o 24%.

  Východisková poloha - leží na chrbte

  1. Zovrite prsty do päste rovnakým ohnutím chrbta. Opakujte 10-12 krát. Tempo je priemerné. Zadarmo dych.

  2. Striedavé ohýbanie nôh v kolenných kĺboch, posúvanie chodidla po podlahe. Vykonajte 8-10 krát s každou nohou. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  3. Zdvihnite rovnú ľavú nohu, ohnite chodidlo do pravého uhla, vráťte sa na I. s. Opakujte 5-8 krát s každou nohou. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  4. Ruky do strán - vdýchnite, vráťte sa do ip - výdych. Opakujte 3-4 krát. Tempo pomaly.

  5. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​a pravú ruku položte na ľavé koleno. Zdvihnite ohnutú ľavú nohu a pritom pravú ruku položte na koleno a zabráňte jej v prístupe k hlave. Cvičte s výkonom 10 s. Odpočinok po dobu 10-15 s, uvoľnenie svalov rúk, trupu, nôh. Potom zmeňte ip aby ľavá ruka spočívala na pravom kolene. Opakujte 5-10 krát. Zadarmo dych.

  6. Zdvihnite hornú časť tela, ruky natiahnuté dopredu, pričom chodidlá držte stále na zemi. Túto pozíciu nechajte 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do ip Odpočinok po dobu 5-10 sekúnd. Opakujte 10-15 krát.

  7. Kefy na plecia. Pripojte lakte pred hrudník - výdych, lakte oddeľte od boku - vdychujte. Opakujte 3-4 krát.

  8. Nohy sa ohýbajú na kolenách, ramená pozdĺž tela. Vytvorte „mostík“ a zdvíhajte panvu - vdýchnite, spustite - vydýchnite. Opakujte 6-8 krát.

  9. Natiahnite kolená k hrudníku a uchopte ich rukami, zdvihnite hlavu na kolená. Vykonajte výkyvné pohyby na chrbte 3-5 krát. Návrat na stránku I.P. Zvyšok 10-14 sek. Cvičenie opakujte 4-6 krát. Dýchanie je zadarmo. Tempo pomaly.

  10. Súčasne nadvihnite hornú časť tela, ramená natiahnuté dopredu a rovné nohy. Udržujte v tejto polohe tak dlho, ako je to možné. Zvyšok 10-15 sek. Opakujte 5 krát.

  11. Položte ruky na brucho. Vdýchnite - „nafúknite“ žalúdok, vydýchnite - nasajte žalúdok.

  Východisková poloha - ležiaca na vašej strane (najprv napravo, potom naľavo)

  12. Pravá ruka pod hlavou, ľavá na koberci pred hrudníkom v centre pozornosti. Vykonajte plynulé hojdačky s rovnou ľavou nohou dozadu a dopredu. Opakujte 6-8 krát. To isté urobte, keď ležíte na druhej strane pravou nohou. Dýchanie je zadarmo. Tempo pomaly.

  13. Súčasné zdvíhanie smerom k priamej ľavej nohe a ľavej ruke. Opakujte 6-8 krát. To isté urobte s pravou nohou a pravou rukou. Dýchanie je zadarmo. Tempo pomaly.

  14. Pravá ruka pod hlavou, ľavá - pozdĺž tela, narovnané nohy - vdychovanie. Ohnite nohy a priblížte ich čo najbližšie k bruchu. Pokúste sa brucho vydychovať na kolená. Opakujte 3-4 krát.

  Východisková poloha - leží na bruchu

  15. Ruky pod hlavou. Súčasné ohýbanie nôh v kolenných kĺboch. Dýchanie je zadarmo. Tempo je pomalé. Opakujte 6-8 krát.

  16. Ruky natiahnuté nahor. Imitácia plávania metóda "prsia". Previsnutie chrbtice by malo byť minimálne! Opakujte 6-8 krát. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  17. Ruky pod hlavou položte na ponožky. Narovnajte kolená, vráťte sa na I.P. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  18. Napínajte svalové svaly tak, aby boli pevné a pevné. Podržte napätie 5–7 s. Potom odpočiňte. Opakujte 5-10 krát.

  19. Ruky natiahnuté nahor, nohy k sebe. Nadýchnite - zdvihnite pravú ruku, výdych - nižšie; inhalovať - ​​zdvihnite ľavú ruku, výdych - nižšie.

  Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch

  20. Nasmerujte panvu dozadu, sadnite si na päty a sklopte hlavu medzi ruky - výdych. Návrat na stránku I.P. - dych. Opakujte 6-8 krát.

  21. Pravým kolenom posúvajte sa po podlahe a získajte ľavú dlaň. To isté urobte s druhou nohou. Opakujte 6-8 krát. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  22. Posúvajte sa po podlahe pravou nohou dozadu a sadnite si na ľavú pätu. To isté urobte s ľavou nohou. Ruky by mali zostať na svojom mieste, nezvyšujte hlavu. Opakujte 4-6 krát. Tempo je pomalé. Zadarmo dych.

  23. Nadýchnite sa - pravou rukou nabok vydychujte - vráťte sa na i.p. To isté urobte ľavou rukou.

  24. Ohnite lakte, oprite sa o predlaktia. Zaokrúhlite chrbát, sklopte hlavu - výdych. Návrat na stránku I.P. - dych. Pohybujte sa plynulo. Opakujte 6-8 krát. Tempo pomaly.

  25. Nadýchnite sa - vziať jednu rovnú nohu dozadu, zdvihnite hlavu vyššie. Výdych - sklopte hlavu, zaklopte chrbát, vráťte nohu na i.p. Rovnaký beh s druhou nohou. Opakujte 4-6 krát. Tempo pomaly.

  26. Ľahnite si na brucho, uvoľnite sa, voľne dýchajte, 15–20 s. publikoval econet.ru.

  Irina Kotesheva "Ako sa zbaviť bolesti chrbta"

  PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

  Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
  Prihláste sa na odber nášho FB:

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  "Čo si myslíte, ktorá proti stárnutiu tváre vedie podľa štatistík amerických plastických chirurgov?" Nie, nie je to boj proti vráskam alebo dokonca facelift.
  Bývalí pacienti sa často pýtajú, či majú nosiť obväz po operácii. Aby sme správne odpovedali na tieto a ďalšie otázky, pochopíme, čo je pooperačné obväz, prečo a koľko obvazu nosiť po operácii.
  Štruktúry zapojené do tvorby stenózy.Chrbtica pozostáva z 26 kostí a siaha od lebky po panvu. “24 z nich sa nazýva stavce. 7 stavcov v krčnej oblasti, 12 v oblasti hrudníka, 5 bedrových stavcov, krížová kostra pozostáva z piatich fúzovaných stavcov a najspodnejšia časť kostrče pozostáva z 3-5 nedostatočne rozvinutých stavcov.