loader

Gymnastika pre krk. Bubnovského metóda

Ľudská chrbtica je komplexný a dobre fungujúci mechanizmus. Podľa štatistík sa zistilo, že každý štvrtý človek má problémy s chrbticou. Najčastejšie je to osteochondróza krčnej a bedrovej chrbtice, ktorá spôsobuje nepohodlie, vedie k zhoršeniu držania tela a objaveniu sa medzistavcovej prietrže.

Cvičenie na krk podľa Bubnovského

Na odstránenie osteochondrózy sa používa liek v kombinácii s gymnastikou podľa metódy Dr. Bubnovského..

Indikácie a kontraindikácie pre gymnastiku krčnej chrbtice

indikácie:

 • prevencia chorôb - udržiavanie zdravia;
 • bolesť, pálenie, znecitlivenie v krku;
 • slabý svalový tonus;
 • sedavá práca;
 • podvýživa, ktorá prispieva k tvorbe solí;
 • závraty (gymnastika sa vykonáva iba po konzultácii s lekárom);
 • potvrdená diagnóza - osteochondróza krčnej chrbtice.
 • stenóza krčných ciev;
 • závrat neznámeho pôvodu;
 • osteofyty krčných stavcov - čo vedie k porušeniu nervov a krvných ciev;
 • laterálne a zadné medzistavcové kýly;
 • zhoršenie zdravia po gymnastike - hluk v hlave, rozdvojenie očí, závraty, nerovnováha.

Nabíjanie podľa metódy Dr. Bubnovského je veľmi jednoduché, dá sa to urobiť vo vašom voľnom čase a kdekoľvek. Nevyžaduje si ďalšie školenie a špeciálne úsilie..

Gymnastika pomáha vyhladzovať vrásky a vrásky na krku a pomáha odstraňovať druhú bradu, pomáha odstraňovať trvalé bolesti hlavy a závraty a zlepšuje videnie..

Gymnastika krčnej chrbtice od Dr. Bubnovského - technika

Cvičenia na gymnastiku krčnej chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko a presne. Nejde o silové cvičenia a pri výkone by nemalo byť zbytočné zaťaženie, inak môže gymnastika vyvolať bolesť a namiesto uzdravenia viesť k ďalším chorobám.

Tento priebeh cvičení nie je možné vykonať v čase exacerbácie choroby a vykonáva sa šetrnou metódou. Cvičenia doma sú navrhnuté najmenej na tri mesiace..

Pred začatím Bubnovského gymnastiky je potrebné poradiť sa s lekárom.

 1. Sadnite si, úplne sa uvoľnite a skloňte hlavu k hrudníku. Začnite ľahké, slabé prikyvovanie.
 2. Posaďte sa čo najviac uvoľnene. Položte dlaň na čelo a vykonávajte odpudivé pohyby hlavy, akoby odolali ruke. Toto cvičenie má dobrý vplyv na svaly krku, tóny a posilňuje ich..
 3. Posaďte sa na stoličku a relaxujte. Na 2 minúty nakloňte hlavu doprava a doľava. Cvičenie sa vykonáva bez náhlych pohybov v dôsledku možnej mikrotraumy.
 4. Vykonajte cvičenie číslo 2, dajte iba dlaň na chrám. Pohybujte hlavou smerom k ruke, akoby ju tlačil preč. Cvičenie sa vykonáva 12-krát a trvá asi 3 sekundy.
 5. Postavte sa rovno a ramená roztiahnuté rovnobežne s podlahou. Rukou otáčajte rukami v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek 12-krát. Malo by sa pamätať na to, že pohyby pochádzajú z ramena, lakte a ruky zostávajú nehybné.
 6. Posaďte sa na stoličku. Ostro zdvíhame plecia, snažíme sa dotýkať uší, zostať v tejto polohe pár sekúnd a rovnakým pohybom ich priviesť do pôvodného stavu. Pri vykonávaní tohto cvičenia by krk nemal byť nehybný..
 7. Jemná masáž krku pomocou kruhových techník vykonávania techník. Trvanie nie dlhšie ako 3 minúty.
 8. Posaďte sa rovno, znížte uvoľnené ramená a súčasne sa pokúste napnúť krk. Cvičenie sa vykonáva pomaly, aby nedošlo k vzniku mikrotraumy.

Tento kurz je odporúčaný všetkým prichádzajúcim..

 1. Vstaňte rovno, uvoľnite sa. Aby sme brlohu naklonili k hrudníku a nestlačili ju, ostro zdvihneme hlavu a vrátime ju do pôvodnej polohy. Cvičenie podporuje relaxáciu a svalové napätie, ktoré vedie k obnoveniu tonusu.
 2. Postavte sa uvoľnene. Otočte hlavu doprava, na doraz a pomaly ju vráťte do pôvodnej polohy. Urobte to isté otočením hlavy doľava. Všetky zákruty sa robia hladko a pomaly.
 3. V stojacej polohe otočte hlavu dozadu a zostaňte tak niekoľko sekúnd. Opakujte trikrát.

Priebeh cvičení môžu robiť pacienti v remisii aj v čase progresie ochorenia..

 1. Vykonajte cvičenia číslo 1 a 3 z komplexného čísla 1.
 2. Postavte sa rovno, nadýchnite sa a roztiahnite ruky do strán. Ohýbajte sa a vydýchnite v kruhovom pohybe rukami pripomínajúcimi mlyn.
 3. V stojacej polohe položte ruky pozdĺž trupu a pri počte „časov“ potiahnite ľavé rameno k uchu a pri počte „dve“ ho sklopte. To isté urobte s druhým ramenom.
 4. Ak chcete stáť vzpriamene, natiahnite uvoľnené ruky „za švy“. Vykonajte 10 kruhových pohybov, najprv jedným smerom, potom druhým.
 5. Vstaň a oddeľte šírku ramien od nôh. Pravidelne zdvíhajte a spúšťajte ruky nad hlavu. Vykonajte až 10 pohybov s výmenou rúk.

Vyššie uvedená gymnastika je vhodná, iba ak sa osteochondróza vyskytuje v počiatočnej fáze. Ak sa choroba začne, je potrebné vykonať zložitejšie cvičenia..

Po vykonaní cvikov sa môžu svaly začať bolieť, ale nemali by ste sa tohto javu báť. Bolesť ľahko zmizne, ak sa po gymnastike vezmite studený kúpeľ alebo choďte do kúpeľa a potom sa ponorte do studeného bazéna, aby ste zmiernili opuchy kĺbov, ku ktorým dochádza počas aktívneho tréningu..

Ako správne vykonávať cviky na krku podľa metódy Dr. Bubnovského:

 • Pred začiatkom je potrebné svaly krku zahriať ľahkou „jemnou“ masážou
 • urobiť určitý priebeh cvičení iba v čase odpustenia
 • pri cvičeniach je nutná kontrola dýchania, pri vdychovaní vykonávame cvičenie, pri výdychu zaujmeme počiatočnú polohu
 • je potrebné postupne zvyšovať zaťaženie
 • gymnastika sa vykonáva výhradne s priamym chrbtom
 • gymnastika sa musí cvičiť najmenej trikrát denne
 • ak sa vyskytne bolesť, okamžite prestaňte účinkovať.

Kompletný súbor cvičení rieši niekoľko problémov naraz:

 • Obnovuje svaly na krku, pretože osteochondróza spôsobuje narušenie svalového tonusu, čo môže čoskoro viesť k deformácii medzistavcových platničiek a tvorbe prietrže..
 • Zlepšuje krvný obeh, pretože hladovanie kyslíkom vedie k všetkým chorobám v krku.
 • Normalizuje svalový tonus. S ochorením sú svaly krku neustále napnuté. To môže viesť k narušeniu mozgovej cirkulácie a viesť k mozgovej príhode. Gymnastika umožňuje relaxáciu stojatých svalov.

Technika Dr. Bubnovského sa používa na mnohých moderných klinikách na svete na liečbu osteochondrózy. Tieto cvičenia už pomohli mnohým pacientom zotaviť sa z osteochondrózy, bolesti kĺbov a chrbtice..

Neexistujú žiadne vekové obmedzenia, pretože táto gymnastika bude prínosom pre mladých ľudí aj pre starších pacientov.

Pri dodržiavaní všetkých odporúčaní na vykonávanie cvičení sa človek chráni pred negatívnymi následkami po gymnastike a zbavuje sa bolesti krčnej chrbtice. To všetko sa dá dosiahnuť v krátkom časovom období a len so systematickými štúdiami..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: ako správne fungovať?

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje. Tento terapeutický účinok je spôsobený posilnením svalového rámu krku, zlepšeným prísunom krvi do diskov a stavcov živinami..

Základ Bubnovského techniky pre cervikálnu osteochondrózu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

S. Bubnovsky je známy rehabilitológ, chiropraktik, autor metódy kinezoterapie alebo liečby pohybmi. V zdravotníckych centrách, ktoré vytvoril, sa pacientom s osteochondrózou pomáha úplne obnoviť pohyblivosť krčnej chrbtice. Kinezoterapia je založená na trofických vlastnostiach chorých medzistavcových platničiek. Pretože sa ich krvné cievy časom znižujú, dochádza k toku živín v dôsledku tlakového rozdielu. Keď je hlava naklonená, klesá a po zaujatí vertikálnej polohy sa zdvihne. Čím viac sa teda človek pohybuje, tým lepšie sú disky vybavené živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovského, zvyčajne vedia dobre, ako eliminovať bolesť v krku, zvyčajne si berú tablety alebo aplikujú silnú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť bolestí spôsobených napätím a následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezioterapie nie je len odstránenie nepohodlia v krčnej chrbtici. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostných tkanív postihnutých osteochondrózou. Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza ku kompresii krvných ciev a koreňov miechy. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne slabnú a potom úplne vymiznú.

Indikácie pre použitie v gymnastike

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského je indikovaná u pacientov s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Je však najúčinnejšia v počiatočných štádiách patológie. Denné cvičenia s opatrným dávkovaním záťaže vám umožňujú zvrátiť degeneratívny proces. V dôsledku zlepšeného krvného obehu, zrýchleného metabolizmu dochádza k čiastočnej obnove poškodených tkanív.

Regenerácia výrazne zdeformovaných diskov a stavcov pomocou cvičení nebude fungovať. V tomto prípade je cieľom tried úplné odstránenie symptómov a zvýšenie rozsahu pohybu. Výcvik je indikovaný na často sa vyskytujúce neurologické príznaky choroby..

Technológie a pravidlá vykonávania

V prvých lekciách sa nemusíte snažiť dokončiť všetko, najmä technicky náročné cvičenia. Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať, aby mali svaly čas na prispôsobenie sa im.

výcvik

Pred vyučovaním musíte miestnosť dobre vetrať. Malo by byť dosť chladné, ale nie chladné, inak by bolesť v zadnej časti krku výrazne vzrástla v dôsledku zápalu svalov. Najlepšie je trénovať vo voľne priliehajúcich odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Je vhodné cvičiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle.

Na zahriatie svalov je potrebné pripraviť ich na nadchádzajúce zaťaženie, preto je potrebné zahriatie. Je potrebné chodiť po miestnosti, vykonávať hojdačky s rukami a nohami, plytké drepy a výpady, plachty a zákruty tela. Masírujte krk a vyhladzujte oblasti medzi odstredivými procesmi (dobre hmatateľné hľuzy).

Základné gymnastické cvičenia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia zo základného komplexu je možné vykonávať s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti, ako aj s jej prevenciou. Ich hlavným cieľom je napínanie svalov na zväčšenie vzdialenosti medzi susednými diskami, eliminácia kompresie vertebrálnej artérie a nervových koreňov..

Nasledujúce cvičenia sú najúčinnejšie pri sedení na stoličke alebo stoličke:

 • pomaly nakloňte hlavu najprv k sebe, potom k druhému ramenu;
 • jemne spustite bradu dole, v tejto polohe 15 sekúnd, hlboko nevracajte hlavu;
 • vytiahnite bradu dopredu, snažte sa nepohybovať hlavou, otočte ju do strán smerom k golierom;
 • otočte hlavu mierne nabok a pri zdvíhaní brady hľadajte;
 • Položte pravú ruku na vaše ľavé rameno a loket položte rovnobežne s podlahou. Spustite bradu na tomto ramene, jemne stlačte. Opakujte všetky pohyby pomocou pravého ramena;
 • na zavesenie prstov na chrbát hlavy otočte hornú časť tela zo strany na stranu;
 • natiahnite rovné ruky do strán, spustite ich súčasne za chrbtom a snažte sa, aby lopatky boli čo najbližšie k sebe;
 • dajte ruky späť a potom otočte hlavu nabok a zdvihnite bradu.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-12 krát. Mierna bolesť počas cvičenia je prijateľná. Ostrá bolesť by však mala byť signálom na dlhú prestávku.

Silové cvičenia

Silový tréning začína až po dostatočnom posilnení svalov krku a ramenného pletenca. Najprv je vhodné ich vykonávať pod vedením lekára fyzioterapie alebo rehabilitačného terapeuta, ktorý riadi vznikajúce záťaže. V centrách Bubnovského sa na posilnenie svalov používajú simulátory, ktoré vyvinul. Niektoré cvičenia sa však môžu vykonávať doma pomocou improvizovaných prostriedkov:

 • blízko postele (najlepšie s polotuhým alebo tvrdým matracom) umiestnite dve stoličky do vzdialenosti rovnajúcej sa šírke ramien. Ľahnite si na posteľ a položte dlane na sedadlá stoličiek. Nadýchnite, spustite rovné telo na výdych, začnite východiskovú polohu;
 • ležte na chrbte s hlavou na okraji postele. Zdvíhajte a znižujte činky s hmotnosťou do 3 kilogramov;
 • v rovnakej východiskovej polohe zoberte činky do strán na nádychu, na výdych, priveďte ich do oblasti hrudníka;
 • sedieť na podlahe medzi dvoma stoličkami s dôrazom na sedadlo. Narovnajte ruky, zdvihnite telo, ohnite ich a zaujmite počiatočnú polohu tela;
 • postavte sa, nohy od seba vzdialené od seba. Natiahnite ruky pomocou činiek dopredu, roztiahnite ich od seba a spojte ich.

Počet opakovaní v prvých lekciách je 5-7. Keď posilňujete, musíte zvýšiť ich počet na 15 - 20. V zdravotníckych centrách S. Bubnovsky tiež praktizuje zavesenie a tlačenie na brvno. Doma sú také cvičenia kontraindikované. Ak sa nevykonávajú správne, potom je riziko stlačenia dislokovaného stavca tepny vysoké.

nabíjanie

Ranné cvičenie nenahrádza základné a silové cvičenia fyzioterapie, ale stáva sa iba dobrým doplnkom. Ihneď po prebudení pacientka s osteochondrózou často trpí závratmi, blikaním múch a farebnými škvrnami pred očami. Takže telo reaguje na zlý krvný obeh v krčnej oblasti počas spánku. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu sú niektoré z najviac terapeuticky užitočných cvičení:

 • sediaci na posteli a napnite ucho najskôr k jednému, potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez silného prevrátenia a nenaklápania;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte lakte prstami;
 • postavte sa, nohy od seba trochu odložte, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela vykonajte niekoľko plytkých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete sa zamerať na stoličku);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, potiahnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú pri výkone akéhokoľvek cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Iné cvičenia

Pri cervikálnej osteochondróze sú cvičenia na odpor veľmi účinné, pomáhajú posilňovať svaly a čo najskôr stabilizovať stavce stavcov. Prvé cvičenia sa najlepšie uskutočňujú s lekárom na cvičebnej terapii alebo rehabilitológom z lekárskeho strediska, ktoré bude sledovať pohyb. Ako rýchlo posilniť svaly krku a ramenného pletenca:

 • sedieť na stoličke, pritlačiť pravú dlaň na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava a dlaňou preukážte odpor. Vykonajte cvičenie v opačnom smere;
 • v rovnakej polohe tela položte bradu na päsť alebo dlaň. Pokúste sa nakloniť hlavu a vyhnúť sa tomu stlačením ruky;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Prsty zatlačte do „zámku“ na zadnej časti hlavy, nakloňte hlavu dozadu a uchopte rukami odpor;
 • sadnite si na podlahu, nakloňte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť dlaňou opačnej nohy;
 • ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite hornú časť tela a nadýchnite sa, keď sa nadýchnete.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 7-12 krát. V bode maximálneho svalového napätia pretrváva 15-20 sekúnd.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou S. Bubnovského nie je len gymnastika, ale aj používanie hlbokých bráničných dýchacích techník, kurzy s psychológom, diéta a správny režim dňa. Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné opustiť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Je vhodné nahradiť ich mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Preventívne opatrenia

Počas tréningu by sa mali vylúčiť akékoľvek ostré pohyby s vysokou amplitúdou, vrátane trhania, krútenia. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť hlavu čo najviac do strany, hodiť ju dozadu, sklopiť ju. Je možné, že sa svaly lepšie napínajú, rýchlejšie sa posilňujú, ale súčasne sú disky, stavce a väzivo vážne mikrotraumatické. A to spôsobí rýchly vývoj krčnej osteochondrózy.

kontraindikácie

V subakútnom období cervikálnej osteochondrózy môžete obchodovať iba pod lekárskym dohľadom. Doma sa školenie vykonáva v štádiu remisie, keď nie sú žiadne výrazné príznaky patológie. Je zakázané vykonávať cvičenia pri vysokej teplote, zimnici, horúčke, silne nízkom alebo vysokom krvnom tlaku. Medzi kontraindikácie fyzickej terapie patria aj onkologické ochorenia, závažné patologické stavy kardiovaskulárneho systému, relapsy alergií, dýchacie cesty, črevné infekcie..

Súbor cvičení pre krk podľa Bubnovského

Životný štýl moderného človeka vyvoláva časté ochorenie osteoartikulárneho systému, konkrétne cervikálnu osteochondrózu. Odstránenie zápalu krčnej chrbtice vyžaduje veľa času a implementáciu rôznych lekárskych techník - masáže, hardvérové ​​postupy, lieky, gymnastika. Aby sa obnovilo normálne fungovanie chrbtice, mnohí odborníci odporúčajú, aby pacienti vykonávali Bubnovského cviky na chronickú cervikálnu osteochondrózu..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa každým rokom stáva mladšou, stále viac mladých ľudí vyhľadáva lekársku pomoc. Na terapeutické alebo profylaktické účely môžete použiť metodiku Dr. Bubnovského, ktorej princíp liečby je založený na pohybe. Cvičenia sa dajú ľahko vykonávať doma, dokonca aj pri hernii chrbtice a pozeraní videa. Ale je lepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Pozadie a príznaky nástupu choroby

Pracovisko si často vyžaduje dlhé miesto na sedenie, v dôsledku čoho sa svaly nepohybujú a dochádza k stagnácii lymfy a krvného obehu. Časté kŕče krčnej chrbtice zvyšujú zaťaženie medzistavcových platničiek, čím narušujú ich integritu a elasticitu. Vyvolávať výskyt krčnej osteochondrózy môže tiež:

 • hormonálne poruchy;
 • reuma;
 • podchladenie;
 • poranenie miechy.

V dôsledku zmien stavu chrbtice dochádza k stlačeniu nervov a krvných ciev v krčnej chrbtici. V pokročilom štádiu, keď sa neuskutočnila včasná liečba cervikálnej osteochondrózy, môže pretrvávajúci vazospazmus viesť k poškodeniu mozgu..

Vzhľadom na všetky tieto faktory vyvinul Dr. Bubnovsky účinné cvičenia pre krk. Takýto poplatok so systematickým prístupom zmierňuje kŕče a robí stavce mobilnými. Ale na liečbu osteochondrózy podľa Bubnovského je potrebné správne identifikovať problémovú oblasť a urobiť správnu diagnózu. Môže to urobiť iba odborník a pacienti by mali vedieť, aké príznaky môžu byť dôvodom na konzultáciu s lekárom.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú hlavné príznaky:

 • migrény a bolesti hlavy;
 • brnenie v rukách a nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • časté závraty;
 • zovretie alebo výstup stavcov;
 • obmedzenie fyzickej aktivity.

Ale hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú bolesť v krku, chrbte hlavy, ktorá môže dať paži alebo ramene a zosilniť sa aj pri miernom zaťažení..

Ak pacient trpí akútnou bolesťou, liečba doma je kontraindikovaná. Je lepšie sa znova poradiť s odborníkom a odmietnuť akékoľvek cvičenie. V tomto prípade musí byť pacient najprv liečený liekmi a Bubnovského technika pomôže v štádiu remisie. Účinné sú aj cvičenia zamerané na osteochondrózu prsníka..

Aká je podstata Bubnovského gymnastiky?

Hlavným cieľom liečby podľa systému Dr. Bubnovského je posilnenie svalov krčnej chrbtice a obnovenie funkcie väzivového aparátu. Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského, za predpokladu, že sa komplex cvičení pravidelne a svedomite vykonáva, vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. Zmiernenie a následné odstránenie bolesti.
 2. Krk.
 3. Obnovenie normálneho krvného obehu a toku lymfy v tkanivách.
 4. Redukcia spinálneho stresu.
 5. Zníženie a stabilizácia dystrofických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách.
 6. Zlepšenie stavu a zvýšenie metabolizmu v zapálených tkanivách.
 7. Zlepšenie kvality života.

Hlavný rozdiel medzi lekárskym výcvikom a pravidelným nabíjaním spočíva v individuálnom výbere súboru cvičení pre každého pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika jeho choroby. Táto technika vám navyše umožňuje používať a posilňovať hlboké svalové tkanivo..

Na vyliečenie krčnej osteochondrózy ešte rýchlejšie vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, triedy na ňom však možno vykonávať iba pod dohľadom lekára.

Príprava na lekársky výcvik

Osobitná príprava na terapeutické cvičenia podľa tejto techniky sa nevyžaduje. Lekár vám však dá niekoľko tipov na zvýšenie efektívnosti školenia:

 1. Najprv si musíte natiahnuť ruky na krku a kĺbov rukami alebo urobiť plynulú hlavu naklonenú nahor a nadol, doľava a doprava..
 2. Pred nabíjaním nebude zbytočné brať teplú relaxačnú sprchu na zvýšenie prietoku krvi v krku.
 3. Po dokončení nabíjania sa odporúča nasledujúce ráno ľahký úsek na zníženie bolesti..
 4. Zvyšuje účinnosť a aproximáciu výsledku plávania po dokončení súboru cvičení.
 5. Ráno chodia na čerstvom vzduchu obohatené okysličené svaly krku, čím sa zvyšuje ich regenerácia.

Liečbu podľa Bubnovského techniky predpisuje lekár po vyšetrení pacienta. Je potrebné prísne dodržiavať odporúčania špecialistu, pretože krčná chrbtica je najslabším bodom chrbtice. Po vyšetrení terapeut diagnostikuje, identifikuje zameranie zápalu a určí počet cvičení, ako aj trvanie liečby. Niekedy môže byť potrebný integrovaný prístup k liekom..

7 cvičení Bubnovsky pre krčka maternice

Súbor cvičení podľa Bubnovského je špeciálna gymnastika založená na princípoch kinezoterapie a pohybovej terapie. Takáto fyzická aktivita aktivuje všetky telesné systémy, aby sa zbavila zápalu v chrbtici..

Ak chcete liečiť osteochondrózu krčka maternice a obnoviť stav stavcov, musíte pravidelne vykonávať 7 jednoduchých cvičení:

 • kývne hlavou (20-30 krát);
 • naklonenie hlavy do strany pred nástupom bolesti (20-30 krát);
 • rotácia hlavy (15 - 20 krát);
 • dotýkať sa brady krku a nakláňať hlavu dopredu (20-30 krát);
 • zdvíhacie ramená (20-30 krát);
 • napínanie a zatahovanie brade (20-30 krát);
 • v polohe na sedenie s ohnutými kolenami musíte sklopiť hlavu a kolená sa dotknúť brady (najmenej 30 sekúnd).

Medzi cvičeniami odpočívajte 30 sekúnd. Budeme analyzovať každé cvičenie podrobnejšie..

V štádiu remisie choroby sa terapeutické cvičenia uskutočňujú podľa systému Dr. Bubnovského:

 1. Pružina - vykonáva sa v stojacej polohe s rukami nadol pozdĺž trupu. Hlava sa musí pomaly nakláňať dopredu a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Potom sa hlava nakloní dozadu, vďaka čomu brada stúpa a znova niekoľko sekúnd zamrzne. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 2. Prehľad - pozícia, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd, potom sa musí otočiť doľava a znova sa držať po rovnakú dobu. Opakujte trikrát.
 3. Metronóm je rovnaká poloha tela. Hlava by mala byť naklonená k pravému ramenu a držaná v tejto polohe po dobu 30 sekúnd (v prípade, keď je cvičenie sprevádzané bolesťou alebo ťažkosťami krčnej chrbtice, je potrebné mierne skrátiť čas prvých niekoľkých cvikov). Hlava sa vráti do pôvodnej polohy. Potom sa opakuje cvičenie na ľavej strane. Počet zjazdoviek je 6-krát v každom smere.
 4. Husacia poloha, stojace ruky umiestnené na opasku. Brada je zarovnaná rovnobežne s podlahou a natiahnutá dopredu. hlava sa otočí a bradu je potrebné položiť na plece, telo sa musí trochu otočiť, čo môže mierne narušiť chrbticu, a zostať v tejto polohe 30 - 60 sekúnd. opakovania sa uskutočňujú 6-krát na každej strane.
 5. Volavka - cvičenie sa vykonáva sedením na stoličke, hlava je rovná, ruky pokrývajú kolená dlaňami. Potom sa zbrane narovnajú a stiahnu dozadu (vyzerá to, že rybár ukazuje veľkosť ulovených rýb) a zároveň je potrebné hlavu vyhodiť späť. Potom zaujmite východiskovú polohu. Pri kýle chrbtice v krčnej oblasti sa môže objaviť bolesť. Toto cvičenie sa musí vykonávať pomaly..
 6. Ťažkým prehodnotením je poloha tela, ako pri cvičení opísanom vyššie. Hlava sa musí otočiť doprava a zároveň položiť dlaň ľavej ruky na pravé rameno tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Právo by malo zostať nehybné na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to isté s druhou stranou. Ak sa začne osteochondróza krčnej chrbtice, môže sa v chrbtici počuť špecifický zvuk.
 7. Fakir - cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky by sa mali nadvihnúť nad hlavu a trochu sa ohnúť, v tomto okamihu by sa mala hlava otočiť na stranu do strany a držať v tejto polohe, potom otočiť hlavu v opačnom smere a znova zdvihnúť. Pri kýle v krčnej chrbtici sa môžu objaviť nepríjemné pocity..

Ak počas chronického priebehu osteochondrózy dôjde k exacerbácii a je potrebné vykonať liečebný komplex, cvičenia sa vykonávajú pomaly a hladko, pričom sa sleduje najnižšia možná amplitúda. V prípade akútnej bolesti je potrebné zastaviť všetky činnosti a kontaktovať odborníka kvôli vyšetreniu a korekcii liečby.

Pravidelné cvičenia a správna implementácia každého gymnastického cvičenia Dr. Bubnovského sa rýchlo zbavia problémov krčnej chrbtice a uzdraví osteochondrózu..

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského, jej výhody a nevýhody, príklady cvičení

Z tohto článku sa dozviete sadu cvičení pre krk s cervikálnou osteochondrózou od Dr. Bubnovského. Účinnosť, výhody a nevýhody tohto náboja, gymnastika s domácou osteochondrózou krčka maternice.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Bubnovsky sa odporúča robiť terapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou. Pravidelné vykonávanie týchto cvičení eliminuje príznaky choroby a bráni ďalšiemu zničeniu chrbtice..

Bubnovsky vyvinul systém jednoduchých, ale účinných cvikov chrbtice a jeho komplex je tiež užitočný pri rehabilitácii po operácii..

Funkcie Bubnovského techniky:

 1. Vypracovanie individuálneho programu pre každého pacienta. Schéma terapeutických cvičení je vyvinutá po vyšetrení, počas ktorého je presne určená lokalizácia patologického procesu.
 2. Práca s hlbokými svalmi a šliach, ktoré nie sú súčasťou obvyklej schémy cvičebnej terapie.
 3. Kombinácia fyzickej aktivity s dýchacími cvičeniami.
 4. Bezpečnosť: žiadne cvičenie, ktoré by mohlo spôsobiť zranenie.

Gymnastika Dr. Bubnovsky pôsobil v špecializovaných lekárskych centrách s využitím simulátorov. Po prvé, pacient sa naučí, ako vykonávať cvičenia podľa Bubnovského, potom môže robiť gymnastiku doma..

Vykonaním komplexu Bubnovsky a podľa odporúčaní známeho lekára sa zbavíte bolesti krku, zlepšíte jeho pohyblivosť po 2 mesiacoch a tiež zabránite prechodu osteochondrózy do pokročilejšej formy..

Sergey Bubnovsky, autor metodiky, vo svojich knihách („ABC zdravia: Všetko o chrbtici a kĺboch ​​od A po Z“, „Lekcie domáceho zdravia“) hovorí, že jeho schéma je účinnejšia ako klasická cvičebná terapia. Predkladá tieto argumenty:

 • je zostavená súprava cvikov s prihliadnutím na anatomické vlastnosti chrbtice a kĺbov;
 • aktivácia svalov a kĺbov počas tréningu nielen odstraňuje príznaky, ale tiež odstraňuje príčinu choroby;
 • cvičenia spôsobujú rovnomerné zaťaženie svalov a väzov, ich poškodenie počas tréningu je vylúčené;
 • gymnastika podľa metódy Bubnovského obnovuje celkový tón tela a normalizuje hormonálne pozadie.

Sergei Bubnovsky vo svojich knihách hovorí, že jeho metóda je účinná aj pri významnom ničení chrupavky kĺbov a chrbtice (v 3 štádiách artrózy, osteochondrózy), keď lekári ponúkajú chirurgickú liečbu. Podľa autora môže súbor cvičení liečiť cervikálnu osteochondrózu. V rámci úradného lekárstva sa však výskum tejto problematiky neuskutočnil, preto neexistujú spoľahlivé údaje o úspechu liečby osteochondrózy krčka maternice podľa Bubnovského..

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského zahŕňa preventívne a terapeutické komplexy. Lekár z verejnej alebo súkromnej kliniky ich môže odporučiť: terapeut, chirurg, neurológ, ortopéd. Je však lepšie zapojiť sa do špecializovaných stredísk Bubnovsky pod vedením skúsených odborníkov. V budúcnosti (po 3-6 mesiacoch školenia) môžete vykonávať cvičenia doma.

Pred začatím vyučovania je potrebné poradiť sa s neurológom a odborníkom v lekárskom centre.

Výhody gymnastiky Bubnovsky

Komplex autora vám umožňuje:

 • na posilnenie svalov krku a chrbta;
 • posilniť šľachy;
 • znížiť zaťaženie chrbtice vrátane zaťaženia medzistavcových platničiek trpiacich osteochondrózou;
 • zlepšiť prísun krvi do chrupavky (v dôsledku toho spomaliť zhoršenie ochorenia);
 • zvýšiť pohyblivosť a pružnosť krku a chrbta.

Táto pomerne jednoduchá a účinná gymnastika má mnoho výhod:

 1. Na rozdiel od iných systémov fyzioterapeutických cvičení posilňuje nielen svaly, ale aj šľachy. To umožňuje zmierniť stres z chrbtových a medzistavcových platničiek s ešte väčšou účinnosťou..
 2. Cvičenia zahŕňajú nielen cieľové oblasti, ktoré trpia osteochondrózou (krk, chrbát), ale celé telo. Triedy pomáhajú zlepšovať celkový zdravotný stav a zlepšujú zdravie, vyhýbajú sa výskytu iných chorôb spojených so sedavým životným štýlom.
 3. Táto technika nezabezpečuje príliš silné zaťaženie svalov a šliach, takže ju môžu vykonávať ľudia s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou..
 4. Viacúčelový komplex: môže sa vykonávať počas liečby, na profylaxiu, v rehabilitačnom období po operácii krku.
 5. Gymnastika zahŕňa jednoduché cvičenia na vykonávanie domácich cvičení, ako aj cvičenia, pri ktorých sa vyžadujú simulátory. Tieto kurzy sa konajú v špeciálnych rehabilitačných strediskách..
 6. Komplex je bezpečný - neobsahuje pohyby, ktoré by mohli zraniť osobu.

Nevýhody autorovej techniky

Rovnako ako akýkoľvek iný komplex má gymnastika Dr. Bubnovského svoje nevýhody:

 • Z dôvodu neprítomnosti intenzívneho zaťaženia sa viditeľný výsledok posilnenia svalov a šliach objaví až po 2 mesiacoch pravidelného tréningu..
 • Pretože viditeľný a trvalý výsledok sa neobjaví okamžite, je dôležitá silná motivácia pacienta angažovať sa. Nie všetci to majú..
 • Na výber správnych cvičení je potrebné navštíviť špeciálne centrum, ktoré sa špecializuje na liečbu a rehabilitáciu podľa metód Dr. Bubnovského..

 • Niektoré cvičenia sa vykonávajú na simulátoroch, takže doma nebudú fungovať..
 • Indikácie, kontraindikácie

  Bubnovsky vyvinul cvičenia pre všetky stavce, vrátane krčka maternice.

  Indikácie implementácie:

  • zmiernenie príznakov a spomalenie progresie osteochondrózy;
  • rehabilitácia po operáciách krčnej chrbtice;
  • prevencia osteochondrózy.

  Z preventívnych dôvodov sa odporúča vykonávať cviky, ak ste v riziku cervikálnej osteochondrózy:

  1. Jazdite často.
  2. Pri práci sedieť na dlhú dobu.
  3. Veďte sedavý životný štýl.
  4. Máte problémy s držaním tela.
  5. nadváha.

  kontraindikácie

  Napriek vysokej bezpečnosti gymnastiky podľa Dr. Bubnovského existujú kontraindikácie pre triedy:

  • exacerbácia osteochondrózy;
  • choroby sprevádzané horúčkou;
  • zhubné nádory (telo je príliš slabé na to, aby mu dodalo aj minimálnu záťaž);
  • poruchy koagulácie, ako je hemofília (s fyzickou aktivitou sa tvoria mikrotraumy a mikrohematómy, ktoré vedú iba k zhoršeniu pohybového aparátu);
  • epilepsia (niekedy môžu pohyby hlavy spôsobiť útok);
  • skoré pooperačné obdobie;
  • obdobie hojenia ťažkých zranení: zlomeniny stavcov, slzy, svaly, väzy, šľachy (v žiadnom prípade by ste nemali poškodenú oblasť zaťažiť, pretože to narúša hojenie);
  • niektoré pohyby (napríklad hádzanie hlavy dozadu) môžu byť kontraindikované v prípade nestability krčných stavcov (môže dôjsť k posunu).

  Pred začatím výučby sa vždy poraďte s neurológom, ortopédom a terapeutom, aby ste predišli kontraindikáciám.

  Príklady cvičení na domácu úlohu

  Tu je 6 jednoduchých cvičení, ktoré sa každý deň ľahko robia doma..

  Každé cvičenie opakujte 3 až 6-krát, počet opakovaní závisí od pohody. Môžete začať s 3 a postupne zvyšovať na 6.

  Základné cvičenia pre cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského:

  1. jar

  Východisková poloha (IP): stojí rovno, ruky na švoch, držte hlavu rovno.

  • Spustite bradu k hrudníku a na pár sekúnd zafixujte túto polohu.
  • Prijmite znova IP.
  • Vytiahnite bradu dopredu bez toho, aby ste ju zdvihli..
  • Prijať IP.

  Cvičenie pre krk Dr. Bubnovského s popisom ich realizácie

  Životný rytmus človeka žijúceho v 21. storočí, sedavý životný štýl, nízka fyzická aktivita negatívne ovplyvňujú jeho zdravie. Doteraz sa osteochondróza krčnej chrbtice väčšinou sťažovala ľuďmi vo veku, teraz je tento problém omnoho mladší. Existujú rôzne spôsoby liečby tohto ochorenia, ale najlepším a najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice, je gymnastika pre Bubnovského krk..

  Pozor! Lekári odporúčajú svojim pacientom cvičenia na krku Dr. Sergei Michajiloviča Bubnovského.

  Opis Bubnovského techniky

  LFK (lekárska fyzická kultúra) Bubnovského krku získala slávu vďaka tomu, že preukázala svoju účinnosť a nazhromaždila mnoho prívržencov tejto techniky.

  Autor tejto metodológie je presvedčený, že každú chorobu možno liečiť pomocou pohybu. Je ťažké s tým nesúhlasiť, vzhľadom na úžasné výsledky a množstvo vďačných pacientov. Je to Sergey

  Fotografie z webu: medobook.ru

  Michajlovič Bubnovský sa stal autorom a priekopníkom v oblasti alternatívnej medicíny.

  Gymnastika pre krčnú chrbticu Dr. Bubnovského má nasledujúce ciele:

  • Pokles úrovne bolesti s postupným vymiznutím;
  • Podporuje spastické bolesti krčnej chrbtice;
  • Normalizácia krvného obehu v tkanivách;
  • Zbavte sa nadmerného zaťaženia chrbtice;
  • Spomalenie dystrofických zmien v kostiach;
  • Obnova metabolických procesov v miestach zápalových procesov;
  • Telo sa vracia k tónu.

  To je dôležité! Bubnovsky je dôležitým faktorom v gymnastike, že výber cvikov sa vykonáva individuálne.

  Indikácie a kontraindikácie pre cvičenie

  Akákoľvek lekárska a preventívna gymnastika si vyžaduje odbornú pomoc vrátane cviku na krku podľa Bubnovského. Existuje však veľa cvičení, ktoré môžete robiť doma..

  Tu je len malá časť problémov, ktoré gymnastika Dr. Bubnovského vyrieši:

  • Mozgovocievna príhoda;
  • Ťažké pohyby krku spôsobené bolesťou;
  • Časté bolesti hlavy;
  • Tlakové rázy.

  Početné tréningy krku s osteochondrózou sa dajú ľahko nájsť na internete. Video ukáže podrobne, ako správne vykonať tento alebo ten pohyb.

  Čomu by ste mali venovať pozornosť. Pamätať! Aký je najrýchlejší výsledok odstránenia bolesti krku pomocou cvikov na Bubnovsky, môžete dosiahnuť iba pod dohľadom odborníka.

  Cvičenie pre krk Dr. Bubnovského

  Teraz sa obrátime priamo na komplex cvikov Bubnovského, ktorý pomôže zbaviť sa osteochondrózy krčnej chrbtice. Je dôležité pravidelne ich vykonávať. Množstvo cvičenia je dostatočne jemné, takže to nebude trvať dlho.

  Pripravuje sa na výkon Bubnovského gymnastiky

  Pred vykonaním komplexu pre krk podľa Bubnovského je potrebné urobiť ľahké cvičenia, aby sa pripravili svaly a posilnil účinok cvičení:

  • Svaly krku sa zohrievajú rukami, masírujú sa;
  • Ľahké hladké, striedavé sklony hlavy k bokom;
  • Ľahký úsek.

  Súbor cvičení:

  • Hlavy prikývajú, asi 20-30 krát.
  • Naklonenie hlavy do strany až do prvej bolesti, asi 20-30 krát.
  • Ďalej rotácia hlavy asi 15 až 20-krát.
  • Hlava sa nakláňa dopredu, zatiaľ čo brada sa musí dotýkať krku. (20-30 krát)
  • Zdvíhanie pliec, asi 20-30 krát.
  • Ťahanie a ťahanie brady, asi 20-30 krát.
  • Sediac na stoličke, nohy ohnuté na kolenách, hlava sa sklopí, kým sa brada nedotkne kolien (asi 30 sekúnd).

  Medzi jednotlivými cvičeniami potrebujete krátky odpočinok, ktorý by mal byť približne 30 sekúnd.

  V štádiu remisie choroby sa vykonáva lekárska gymnastika Bubnovského:

  • Pružinová poloha, ruky dole. Pomalé spúšťanie hlavy dopredu a krátke oneskorenie niekoľko sekúnd. Potom sklopte hlavu dozadu, oneskorenie sa opakuje. Späť na pôvodné miesto.
  • Prehľad - východisková pozícia ako v predchádzajúcom cvičení. Otočenie hlavy striedavo doľava a doprava s oneskorením v konečnej polohe na niekoľko sekúnd.
  • Metronóm - počiatočná poloha tela je podobná. Náhradné sklony hlavy k pleciam sa robia s malými oneskoreniami. Dôležité! Ak sú tieto pohyby sprevádzané bolesťou, pozastavte menej a sklopte pomalšie. Cvičenie metronómov sa opakuje až šesťkrát.
  • Husacia poloha, ruky na opasku v stojacej polohe. Brada je rovnobežná s horizontálnou podlahou a tiahne sa dopredu. Otáča hlavou, brada je položená na pleci, zatiaľ čo telo sa mierne otáča.
   Volavka - stojaci, sediaci na stoličke, hlavou pozerajúc rovno, ruky na kolenách. Narovnávacie ramená s pohybom dozadu pri nakláňaní hlavy dozadu. Späť na východiskovú pozíciu
   V prípade chronickej formy osteochondrózy sa všetky cviky podľa Bubnovského metódy vykonávajú extrémne pomaly.

  Pred cvičením z gymnastiky na krku Bubnovského odporúčame použiť video:

  Simulátor Dr. Bubnovsky a jeho účinok

  Fotografie z webu: kaklechitsustavy.ru

  Autorov simulátor Bubnovsky je inovatívne zariadenie, ktoré pomáha predchádzať výskytu choroby, zabraňuje rozvoju existujúcej choroby alebo pomáha obnoviť pracovnú kapacitu v období obnovy. Pravidelné používanie simulátora Bubnovsky lieči veľa bežných chorôb.

  Vykonávanie nabíjania krku podľa Bubnovského počas tried na simulátore môže prispieť k ľahšiemu prenosu záťaží, ktoré pociťujú počas tried, telom. Plávanie, prechádzky na čerstvom vzduchu po areáli bude nevyhnutné na zotavenie.

  Odporúčania pre nabíjanie

  V článku sme podrobne skúmali, čo môže gymnastika lekára dať iba za krk. Toto je, samozrejme, malá časť jeho práce. Lekár robí skvelú prácu pri liečbe celého pohybového aparátu. Podľa toho môžu byť indikácie pre gymnastiku podľa metód Dr. Bubnovského:

  • choroby kĺbov;
  • chrbtica;
  • dolnej časti chrbta.

  Všetky cvičenia v lekárskych komplexoch sú navrhnuté tak, aby sa zabezpečilo, že komplexnosť gymnastiky sa nestane odpudivým faktorom pre začiatočníkov, pretože snaha o udržanie zdravia ľudí je to, čo hľadá Dr..

  recenzia

  Ahoj. S problémom krčnej osteochondrózy trpel viac ako jeden rok. Lekári sa uzdravili na doske (Účinok nula. Narazil som na metódu Dr. Bubnovského... Spočiatku som bol na pozore, prečítal som si veľa negatívnych recenzií, ale vzhľadom na to, že všetci sú napísaní ako uhlíková kópia..

  Natalya Alexandrovna, Jekaterinburg

  Vďaka lekárovi - človeče! Svoje metódy cvičím už mnoho rokov a nemám ľútosť, že som strávil čas, na problémy s krkom som už dlho zabudol! poďakovať!

  Bubnovsky Neck vykonáva prevenciu bolesti a prevenciu porúch

  Zdravím, milí čitatelia! Krk je problémom pre mnohých z nás. Nielen účtovníci a počítačoví vedci, ale aj ľudia mnohých iných profesií sú neustále mučení napätím a skutočnou bolesťou v krku. Zároveň vám zaručene pomôžeme s jedinečným cvičením pre krk podľa Bubnovského. Je to skutočný kľúč k zdraviu vášho krku, pomáha aj pri silnej bolesti a je prístupný pre všetkých.

  V tomto článku vám poviem, aké zázraky je táto gymnastika schopná. A ako môžete doma ľahko vylepšiť krk, zlepšiť stav krvných ciev a doslova začať nový život - bez bolesti a napätia!

  Aká je podstata?

  Krčka chrbtice jednoducho nemôže normálne fungovať bez pohybu! Problémy v ňom sú však priamou cestou k:

  • závažné migrény;
  • krčná tuhosť;
  • nedostatočné prísun krvi do mozgu;
  • stlačenie krvných ciev;
  • osteochondróza a iné podobné „kúzla“ života.

  To všetko je naša platba za sedavú existenciu, nezdravú stravu, nezdravý životný štýl, stres a iné „hriechy“..

  Doktor lekárskych vied Sergei Mikhailovich Bubnovsky je známy tým, že vyvinul jedinečný systém zotavenia a úľavy od bolesti bez chirurgického zákroku a liekov. Tento systém zahŕňa aj cvičenia na krku podľa Bubnovského.

  Aká je ich jedinečnosť?

  Účelom fyzického pôsobenia je posilnenie väzivového aparátu krku. Keďže Sergej Michajlovič uisťuje, že hlavnou príčinou problémov je slabosť svalov a väzov krku..

  V tomto ohľade nám ponúka najúčinnejšie a ľahko vykonateľné cvičenia, ktoré posilňujú krk a robia ho silným a zdravým.!

  Dôležité 10 pravidiel

  Je nevyhnutné, aby ste dodržiavali všetky nasledujúce pokyny - pre maximálnu účinnosť a bezpečnosť. Je ich len 10:

  1. Pred začatím výučby navštívte lekára a poraďte sa s ním.
  2. Tesne pred tréningom sa osprchujte - dokonale zahreje vaše svaly a aktivuje prietok krvi.
  3. Len za 2 týždne budete musieť cvičenia vykonávať každý deň - bez prechodov a dní voľna. Prináša vám dosť rýchlu úľavu..
  4. Po uplynutí tejto doby môžete prepnúť do režimu „3 hodiny týždenne“.
  5. Uistite sa, že vaše chrbát je vždy úplne rovný - v procese tréningu;
  6. Všetky pohyby robte pomaly a veľmi hladko, bez trhania.
  7. Môžete trénovať bez hudby alebo s hudbou, ale nemala by byť príliš rýchla a energická.
  8. Pokúste sa zopakovať každé cvičenie 3 až 5 krát, na každej strane.
  9. Po 2 týždňoch môžete začať zvyšovať počet opakovaní.
  10. Ak ste dlho žili bez tréningu, nenamáhajte si krk - minimálne opakujte. Zvyšte tempo postupne.

  Dôležitý bod! Neznepokojujte sa, ak po prvých cvičeniach budete mať bolesti svalov alebo dokonca kŕče. Cvičenia neprerušujte - len trochu umiernite svoju zápal. Svaly sa postupne stávajú silnejšími a nepríjemné pocity sa uvoľnia!

  Súbor cvičení od Dr. Bubnovského

  Komplex zahŕňa také akcie:

  1. Nakloňte hlavu, extrémne pomaly, k zníženému ramenu, po 30 sekundách zdvihnite hlavu do pôvodnej polohy. Rovnaké kroky opakujte aj v opačnom smere..
  2. Teraz nakloňte hlavu hlboko vpred a pokúste sa bradu dotknúť hrude. Potom si roztiahnite krk dopredu a hore. Podržte 30 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
  3. Mierne nakloňte hlavu dozadu a opatrne ju otočte najprv doprava, potom doľava. Opakujte niekoľkokrát.
  4. Pohybujte hlavou dozadu a dopredu - pomaly, s napätím. Indickí tanečníci robia rovnaké hnutie.
  5. Zdvihnite plecia pevne nahor a snažte sa dotýkať uší. Pomaly dole. Opakujte príslušný počet opakovaní..
  6. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a pomaly otočte hlavu doprava. Počkajte 10 až 15 sekúnd, aby ste cítili napätie svalov. Opakujte pre druhú ruku a ruku..
  7. Sadnite si na stoličku, nohy na podlahu, ruky na kolená. Teraz si vezmite ruky späť za chrbát - veľmi pomaly. Vytiahnite bradu súčasne. Počkajte niekoľko sekúnd a potom relaxujte.
  8. Dokončenie je obvyklé napínanie a relaxácia krčných svalov. Postavte sa rovno, sklopte ruky nadol. Teraz potiahnite krk dopredu a otočte hlavu nabok. Natiahnite si rameno bradou. Opakujte to opačným spôsobom.

  Ak chcete lepšie pochopiť zásady vykonávania všetkých vyššie uvedených akcií, nezabudnite sledovať video cvičenia pre krk podľa Bubnovského:

  Vezmite prosím na vedomie, že mnoho z týchto cvičení možno vykonať aj počas jazdy (v premávke) alebo pri čakaní na minibus.

  Aký bude výsledok?

  Vykonajte všetky tieto cvičenia pravidelne a správne a potom máte istotu, že získate tieto úžasné výsledky:

  • zaťaženie chrbtice sa zníži;
  • svaly sa posilnia;
  • bolesť a silné napätie zmiznú;
  • bude odstránený spam cervikálneho svalu;
  • krk sa stane flexibilnejším a mobilnejším;
  • príznaky osteochondrózy a iných ochorení zmiznú;
  • je aktivovaný prietok krvi mozgom;
  • sú aktivované metabolické procesy v tkanivách;
  • a zlepší sa celková kvalita života.

  Je to zaujímavé!

  Napríklad nedávny výskum vedcov potvrdzuje, že jednou z najbežnejších príčin bolesti krku u moderných ľudí je... tableta! Až 84% jej majiteľov sa sťažuje na bolesti krku a problémy s držaním tela. Potvrdili to štúdie vedcov z Nevadskej univerzity v USA. S tabletom a ďalšími pomôckami buďte preto opatrní. Komunikujte s nimi menej často a nenechajte hlavu príliš sklonenú. A potom budete mať menšie problémy s krkom.

  Možno vás to prekvapí. Skutočne sa však potvrdili skutočnosti, že vytiahnutie má priaznivý vplyv na krčnú chrbticu. Rovnaký názor zastáva aj Dr. Bubnovsky.

  Životný príbeh

  Môj bratranec je úspešný programátor a svoju prácu veľmi miluje. Má však jednu (pre svojho brata) mínus - potrebu tráviť viac ako 8 hodín denne pri počítači. Môj brat má už viac ako 30 rokov a nie je to tak dávno, čo začal mať problémy s krkom. Najprv bol pocit napätia, potom začali skutočné bolesti - a tie silné. Bolo ťažké ich upokojiť, masti veľmi nepomohli.

  V dôsledku toho jeden priateľ odporučil svojmu bratovi jednoduchú cestu von - cvičenia pre krk podľa Bubnovského! Toto cvičenie je ideálne pre športovcov aj začiatočníkov, teda pre ľudí s menej mobilným životným štýlom. Iba 20 minút takýchto aktivít za deň doslova zachránil brata a vrátil ho do normálneho života!

  Teraz je fanúšikom tohto systému. Čiastočne to bol jeho zážitok, ktorý mi poslúžil ako impulz na napísanie tohto článku..

  Tiež pre vás, vážený čitateľ, bude užitočné zoznámiť sa s liečebnými cvičeniami chrbtice na odkaze.

  Teraz, milí čitatelia, viete tiež, čo robiť, aby ste odstránili bolesť krčnej chrbtice a urobili ju zdravou. Ak bol článok užitočný, zaujímavý a páčil sa vám, zdieľajte ho na sociálnych sieťach. Som si istý, že mnohí z vašich priateľov, ktorí majú problémy s krkom, vám za to budú vďační. Páči sa mi to a prihláste sa na odber môjho blogu. Kým sa znova stretneme!

  Prečítajte Si O Druhy Kýl


  Hlavnou časťou axiálnej štruktúry osoby je chrbtica. Je to dôležitá štruktúra v tele, ktorá hrá úlohu kostry, vďaka ktorej môže človek robiť rôzne pohyby - ohýbať, chodiť, sedieť, stáť, otáčať sa.
  Špirála Mirena s myómom pôsobí nielen ako účinný antikoncepčný prostriedok, ale má tiež vlastnosti, ktoré môžu regulovať menštruačný cyklus a majú terapeutický účinok na povahu ochorenia.
  Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.