loader

Hlavná

Hlava

Medzistavcová prietrž

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Pri kýle krčnej chrbtice zohrávajú pri komplexnej liečbe dôležitú úlohu cvičenia z cyklu fyzioterapeutických cvičení (LFK). Takéto nabíjanie je zvlášť účinné v počiatočných fázach vývoja patologického procesu. Špeciálny tréning môže významne zlepšiť stav pacienta av niektorých prípadoch sa vyhnúť chirurgickému zákroku.

Gymnastika môže eliminovať sprievodné príznaky (bolesti hlavy atď.), Kŕče. S čiastočným obmedzením pohyblivosti môžu cvičenia úplne alebo čiastočne obnoviť pohyby v rukách. Cvičebná terapia s herniou krčnej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh, posilňuje svaly krku.

Pri prvých príznakoch choroby by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Terapeutickú gymnastiku a ďalšie metódy liečby môže zvoliť iba kvalifikovaný odborník. Samoliečba tohto ochorenia sa neodporúča - nesprávne vybrané cviky môžu viesť k posunu stavcov, stláčaniu nervov, zvýšenej bolesti atď..

Terapeutické cvičenia na kýlu krčnej chrbtice

Nasledujúce cvičenia sú zvyčajne účinné:

 1. Pacient zaujme počiatočnú polohu pri státí alebo sedení, ruky sa spustia pozdĺž trupu. Potom by ste mali hladko otočiť hlavu striedavo k pravému a ľavému ramenu 5-10 krát.
 2. Osoba zostáva v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu nadol, zatlačí bradu k hrudníku a vráti sa do východiskovej polohy. Tieto akcie sa opakujú 5 až 10 krát.
 3. Pacient musí byť v rovnakej východiskovej polohe a pomaly musí otočiť hlavu dozadu a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Cvičenie sa opakuje 5 až 10 krát.
 4. Pacient zaujme počiatočnú polohu, keď sedí rovno, nakloní hlavu k jednému ramenu a pokúsi sa dotýkať ucha, zostane v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, potom opakuje rovnaké kroky a naklonil sa k druhému ramenu. Cvičenie sa vykonáva 2-3 krát v každom smere.
 5. Pacient zaujme východiskovú pozíciu, ktorá stojí na všetkých štyroch, zatiaľ čo vdychuje, zakrivuje chrbát nahor, zatiaľ čo vydýcha - ohýba sa nadol. Tieto kroky je potrebné v rámci jedného cvičenia niekoľkokrát opakovať..
 6. Keď je človek v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu, pritlačí si bradu k hrudi, zostane v tejto polohe asi 30 sekúnd a vráti sa do východiskovej polohy..
 7. Keď stojíte alebo sedíte, otočte hlavu striedavo doľava a doprava, pričom v koncových bodoch zotrvajte niekoľko sekúnd, čo sa dá urobiť nielen počas fyzickej terapie, ale počas celého dňa..
 8. Kliešte s dôrazom na dlane a prsty rovných nôh alebo kolien. Je potrebné zabezpečiť, aby chrbát bol rovný a telo sa pri jeho tlačení dotýkalo podlahy. V závislosti od zdravotného stavu a odporučení lekára môžete vykonať 10 sád 5 alebo 5 sád..

V niektorých prípadoch je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu a pomaly ju vytiahnuť.

Tieto cvičenia môžu byť použité na liečenie a prevenciu degeneratívnych-dystrofických procesov v krčnej chrbtici. V prípade neprítomnosti choroby môže byť intenzita tréningu vyššia.

Vykonávacie pravidlá

 1. Telesná výchova by sa mala praktizovať denne..
 2. Jedno zasadnutie by sa malo uskutočniť v priemere 15 - 20 minút. Najprv trvá 5 minút denne na tréning, postupne predlžuje jeho trvanie na 30-45 minút denne.
 3. Najlepšie je robiť cvičenia ráno, ale cvičenie si môžete naplánovať v inom čase dňa, ale večer použite špeciálne relaxačné techniky.
 4. Kurzy sa nemôžu konať po jedle a pár hodín pred spaním.
 5. Počas cvičenia by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom, na krku by nemalo byť príliš veľké napätie.
 6. Počas gymnastiky
 7. Bolesť by sa nemala objaviť, keď sa objavia, je lepšie ukončiť tréning.
 8. Nabíjanie sa odporúča v dobre vetraných priestoroch..

Kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení

Terapeutické cvičenie demonštruje dobrú účinnosť v tejto patológii, avšak cvičenia sa môžu vykonávať iba počas remisie. Počas exacerbácií choroby nemôžete robiť gymnastiku a iné typy fyzickej aktivity.

Iné kontraindikácie na vykonávanie cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení doma:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • srdcová dysfunkcia;
 • krvácajúci
 • príznaky akútnej cerebrovaskulárnej príhody;
 • akútna trombóza;
 • zhubné nádory.

Všeobecné odporúčania

Aby terapeutická gymnastika mala maximálny účinok, musia okrem pravidelného výkonu dodržiavať aj nasledujúce odporúčania:

 1. Normalizujte telesnú hmotnosť a udržiavajte ju v zdravých medziach.
 2. Normalizujte prácu a odpočinok.
 3. Zaistite dobrý odpočinok, nočný spánok by mal trvať najmenej 8 hodín denne.
 4. Nespí na veľkých a mäkkých vankúšoch, na spanie je najvhodnejší malý valec, ktorý sa vojde pod krk.
 5. Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti.
 6. Vezmite si kontrastnú sprchu.

Iné ošetrenia

Ak má pacient silnú bolesť, je možné predpísať analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky. V rámci liekovej terapie sa môžu použiť steroidné hormóny, chondroprotektory.

Počas remisie sa často predpisuje fyzioterapia, masáž, akupunktúra, hirudoterapia. Pacientom sa odporúča znížiť záťaž chrbtice, preto môže byť indikovaný špeciálny korzet..

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby, ako aj pri veľkej prietrži, je otázka chirurgickej liečby.

Všeobecné informácie o chorobe

Kýla krčnej chrbtice je premiestnenie fragmentov medzistavcového (medzistavcového) disku do miechového kanála, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov..

Podľa štatistík je táto patológia s lokalizáciou v krčnej chrbtici druhým najbežnejším, na prvom mieste vo frekvencii výskytu je porážka lumbosakrálnej chrbtice..

príčiny

Ochorenie môže byť spôsobené jedným alebo niekoľkými dôvodmi:

 • zmeny ľudského tela súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na organizmus;
 • sedavý spôsob života.

Medzi rizikové faktory patria:

 • nesprávne držanie tela (aj z dôvodu povahy práce, dlhá práca pri počítači);
 • predčasné a / alebo nesprávne zaobchádzanie s poraneniami miechy (napríklad počas potápania, športového tréningu, pádu atď.);
 • endokrinné choroby;
 • nadváha.

príznaky

Pri hernii krčnej chrbtice možno pozorovať:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktoré sa zhoršujú otáčaním hlavy, kašľom, kýchaním;
 • skoky v krvnom tlaku, poruchy ciev;
 • kognitívne poškodenie;
 • hučanie v ušiach, ktoré zosilňuje pri otáčaní hlavy problémy so sluchom;
 • slabosť a / alebo znecitlivenie horných končatín;
 • nepohodlie v krku;
 • celková slabosť a únava;
 • depresívny stav;
 • poruchy chuti a vône;
 • znížená ostrosť zraku;
 • časté choroby horných dýchacích ciest.

V tabuľke je uvedená lokalizácia bolesti v závislosti od toho, medzi ktorými stavcami sa nachádza postihnutý disk („C“ - označenie krčných stavcov, „Th“ - hrudník)..

Umiestnenie postihnutého disku

Bolestivé pocity a znecitlivenie celej ruky na strane malíčka, ťažkosti pri stlačení ruky do päste

Bolesť na chrbte ramena a predlaktia, slabosť extenzorov prstov a tricepsov ramena; pocit znecitlivenia a mravčenia po celom povrchu končatiny

Bolesť v ruke na strane palca, slabosť extenzorov zápästia, bicepsy na ramene

Bolesť v ramene, slabosť deltového svalu

Nedostatok liečby a progresia patologického procesu môžu viesť k úplnej paralýze a invalidite pacienta.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Cvičebná terapia a gymnastika s prietržom krčnej chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku chronickej kompresie disku medzi stavcami. Počas diagnózy sa zisťuje zmenšenie medzistavcového priestoru, vyčnievanie tkanív disku do miechy a v dôsledku toho kompresia miechy. Príznaky prietrže chrbtice závisia od miesta jej lokalizácie, ale v každom prípade je vždy prítomná bolesť.

Foto 1. Fyzické cvičenia sú zobrazené v ktorejkoľvek fáze prietrže. Zdroj: Flickr (suneel Singh).

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Kýla v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť v dôsledku vrodenej chyby pohybového ústrojenstva, traumy (vrátane narodenia) alebo životného štýlu osoby. Najčastejšou príčinou hernie je osteochondróza.

Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku predĺženej statickej alebo nesprávnej polohy hlavy, napríklad pri práci s počítačom. Napriek tomu, že krk je veľmi pohyblivý a nepodlieha veľkým hmotnostným zaťaženiam, počet diagnostikovaných hernií neustále rastie..

Indikácie pre použitie terapeutických cvičení

Kýla sa vo väčšine prípadov lieči terapeutickými metódami. Chirurgicky sa odstraňujú iba významné prietrže alebo výčnelky disku, ktoré silno stláčajú miechu a narušujú fungovanie nervového systému. Konzervatívna liečba spočíva v zmiernení bolesti, zmiernení zápalu mäkkých tkanív, predpisovaní chondro a neuroprotektorov, fyzioterapeutických procedúrach a priebehu fyzioterapeutických cvičení..

Terapeutická gymnastika krčnej chrbtice je predpísaná pre tieto sťažnosti:

 • bolesť krku (pri pohybe aj v statickej polohe),
 • bolesť a paréza horných končatín,
 • znecitlivenie krku, ramien, chrbta,
 • zníženie rozsahu pohybu krčnej chrbtice,
 • časté závraty a bolesti hlavy (najmä v zadnej časti hlavy),
 • konštantná únava,
 • hluk alebo tlak v ušiach,
 • strata sluchu,
 • zraková ostrosť,
 • poruchy pozornosti,
 • poškodenie pamäte,
 • kognitívny pokles,
 • apatia a depresia,
 • psychotické prejavy (pocit derealizácie, halucinácie).

Fyzikálna terapia krčnej prietrže poskytuje vynikajúce výsledky, hoci veľa pacientov ju nezaujato zanedbáva a zameriava sa na lekárske metódy liečby. Pravidelné a správne vybrané (a vykonávané) cvičenia však prispievajú k rýchlejšiemu uzdraveniu pacienta.

Poznámka! Terapeutická gymnastika je najlepším spôsobom, ako predchádzať osteochondróze a stavovým herniám.

Druhy cvičení na krčnú prietrž

Vo fyzioterapeutických cvičeniach sú všetky cvičenia predpísané na základe typu choroby, aktuálneho zdravotného stavu pacienta a jeho všeobecných fyzických schopností. Pri liečbe kýly krčnej chrbtice sa cvičenia na akútne štádium a počas remisie delia.

Poznámka! Samostatnou oblasťou je kinezoterapia (Bubnovského technika), ktorá sa úspešne používa na liečbu mnohých chronických ochorení pohybového aparátu..

Cvičenie pre akútne a subakútne štádium

Akútna fáza ochorenia je vždy charakterizovaná silným zápalom mäkkých tkanív v oblasti kýly a intenzívnou bolesťou. Počas tohto obdobia nemôžete vykonávať cvičenia s pohybom chrbtice (otáčanie a nakláňanie hlavy), pretože to vedie k ďalšiemu stlačeniu zapáleného disku a ešte akútnejším symptómom. Všetky činnosti by sa mali vykonávať hladko, bez trhania, telo zostáva nehybné.

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke
 • Nohy ohnuté na kolenách
 • Ruky na bokoch, dlane dolu
Kruhové pohyby ramenného kĺbu striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou.
 2. Zdvihnite priame ruky nad hlavu a spojte sa s rukami.
 3. Vráťte ramená rovnobežne s podlahou (s. 1).
 4. Návrat do východiskovej polohy.
Počet prístupov: od 8 do 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Natiahnite ruky striedavo dopredu a cez strany. Držte ruky rovno, zdvihnite ich čo najvyššie a mierte do zvislej polohy. Počet priblížení: od Mach 5 v oboch smeroch, postupne stúpajúci na 20.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • Ľahnúť si
Rýchlo stlačte prsty do pästi (s námahou) a uvoľnite. Cvičenie sa vykonáva do 10 - 20 sekúnd.

Terapeutický účinok

 • Krvný obeh v krčnej oblasti sa zlepšuje.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.
Foto 2. Vykonajte cvičenia opatrne. Zdroj: Flickr (Dr. Vicki Jordan).

Cvičenie a gymnastika počas remisie

Počas obdobia remisie choroby, ako aj pri prevencii prietrže krčnej chrbtice sú povolené intenzívnejšie cvičenia vrátane naklápania a otáčania hlavy..

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dostať bradu k hrudníku.
 2. Nakloňte hlavu dozadu čo najviac..
 3. Nakloňte hlavu doprava a snažte sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
 4. Nakloňte hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
Ramenný opasok by mal byť stále pripevnený, ramená by nemali byť zdvíhané ani neskladané. Počet prístupov: od 5 na každej strane a postupne sa zvyšuje na 20.
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Otočte hlavu striedavo doľava (na niekoľko sekúnd podržte) a potom - doprava (na niekoľko sekúnd). Cvičenie sa vykonáva výlučne pomalým, trhavým pohybom a nakláňanie hlavy je zakázané.
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Kruhové pohyby s priamym ramenom striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8. Počas vykonávania sa snažte držať ruky rovno (neohýbajte sa v lakťoch a zápästiach), prsty sú rovné a mierne napäté..
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • V rukách ľahkých činiek (0,5 - 1,5 kg)
Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou. Držte činky v tejto polohe na niekoľko sekúnd. Počet prístupov: 5-20

Terapeutický účinok

 • Cerebrálny obeh sa zlepšuje.
 • Tinnitus je znížený, závraty prechádzajú.
 • Svaly krku sa uvoľňujú, čo eliminuje bolesť.
 • Zlepšuje sa pohyblivosť krku.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.

Bubnovsky cviky

Kinezoterapia je doslova pohybová liečba.

Táto technika bola vyvinutá slávnym ortopédom, doktorom lekárskych vied S.M. Bubnovským a zahŕňa širokú škálu cvičení na rôznych častiach chrbtice a kĺbov..

Pre každého pacienta sa vyberie individuálny súbor cvičení. Mnohé z nich sa vykonávajú pomocou športového vybavenia alebo na špeciálne navrhnutých simulátoroch..

Je vhodné vykonávať Bubnovského cviky pod vedením skúseného trénera, niektoré z nich však môžete precvičiť samostatne, doma. Pred nabíjaním musíte natiahnuť, aby sa telo zohrelo (napríklad trochu skočte alebo behajte, môžete dokonca na svojom mieste). Každé cvičenie sa vykonáva 6-krát, chrbát je vždy plochý, ramená sú rovné.

 1. Metronóm: Nakloňte hlavu čo najviac k pravému ramenu, podržte ju 30 sekúnd a vráťte sa do zvislej polohy. Opakujte na ľavej strane.
 2. Pohľad do neba: Pomaly otočte hlavu doprava do maximálnej možnej polohy, pozerajte sa za vami, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte na ľavej strane.
 3. Fakir: Ruky zdvíhané nad hlavou a ohnuté v lakťoch, prsty spojené. Tak sa vytvorí rhombus s rukami, v strede ktorých je hlava. V tejto polohe vykonajte cvičenie „Pohľad do neba“.
 4. Rám: Položte pravú ruku na ľavé rameno, lakte rovnobežne s podlahou. Vykonajte cvik „Pohľad do neba“. Vymeňte rameno: ľavú ruku na pravé rameno. Opakujte cvičenie.
 5. Jar: Spustite bradu, pokúste sa dotýkať hrude, potom natiahnite hlavu dopredu a hore.

To je dôležité! Technika Bubnovsky predpokladá intenzívnejší tréning ako klasická cvičebná terapia, preto má určité obmedzenia a kontraindikácie. Pred začatím cyklu kinezoterapie je potrebné poradiť sa s lekárom, ako aj s terapeutom alebo rodinným lekárom (v prípade chronických chorôb okrem hernie).

Cvičenia na prevenciu prietrže krčnej chrbtice

Rovnako ako u väčšiny chorôb, aj vďaka prevencii môžete zabrániť vzniku prietrže. Na zmiernenie napätia svalov, udržanie pohyblivosti krčných kĺbov a pružnosti väzov, posilnenie svalového korzetu, každý deň vykonávajte cvičenia:

 1. Otočte hlavu striedavo doľava a doprava.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava.
 3. Predkloňte hlavu dopredu (smerom k hrudníku) a sklopte ju dozadu.
 4. Vykonajte kruhové rotácie hlavy v oboch smeroch.
 5. Vytiahnite bradu dopredu a potom ju „zatlačte“ dozadu (to spôsobuje napätie v zadnej časti krku a bokoch)..
 6. Položte pravú dlaň na svoj pravý chrám a pritlačte si hlavu k nej. Súčasne by sa nemala pohybovať ani ruka, ani hlava. Opakujte na druhú stranu.
 7. Zdvihnite súčasne dve ramená k ušiam a hodte ich.
 8. Vykonajte kruhové pohyby s ramennými kĺbmi (ramená voľne visiace alebo ležiace na bokoch) as rovnými ramenami.
 9. Ľahké činky zdvíhajte dopredu alebo do strán na rovných ramenách do polohy rovnobežnej s podlahou.
 10. Sedieť okolo chrbta a pokúšať sa kolenami dotknúť hlavy. V tomto cvičení by ste mali cítiť svalové napätie od zadnej časti hlavy po strednú časť chrbta..

Cvičebná terapia pri hernii krčnej chrbtice: účinné komplexy, dôležité pravidlá

Fyzikálna terapia je jednou z najúčinnejších metód liečby prietrže krčnej chrbtice. Väčšina pacientov mu však nevenuje dostatočnú pozornosť, nepravidelne vedie triedy alebo úplne upúšťa od cvičenia a verí, že bolesť v dôsledku kýly môžu zmierniť iba lieky alebo chirurgický zákrok..

Dôležitosť pravidelného cvičenia pri chorobách chrbtice je ťažké preceňovať a žiadne lieky ich nemôžu nahradiť. Špeciálna súprava cervikálnej prietrže už po prvej hodine prináša hmatateľný výsledok, ktorý znižuje intenzitu bolesti. Neustále a pravidelné vykonávanie terapeutických cvičení nielen zmierňuje príznaky choroby, ale tiež bráni ich výskytu v budúcnosti..

Samotná prietrž sa samozrejme nedá odstrániť iba cvičením, ale cvičebná terapia je vo väčšine prípadov schopná zlepšiť stav pacienta natoľko, že sa dá vyhnúť chirurgickému zákroku..

Ak to chcete urobiť, musíte to urobiť správne. Ako presne - povieme to ďalej.

Pred vykonaním akýchkoľvek cvičení s herniou sa vždy poraďte s lekárom. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Aké výsledky by sa mali očakávať od záťažovej terapie pri mieche?

Obnovuje normálny obeh a výživu chrbtice, svalov a nervového tkaniva.

Úľava od krčka maternice.

Zmiernenie alebo úplné odstránenie ďalších príznakov: bolesti hlavy, tinitus; bolesti a nepríjemné mravčivé pocity, "plazenie sa plazí" v rukách.

Normalizácia svalového tonusu: posilnenie oslabených svalov a uvoľnenie stiesnené.

Obnovenie flexibility chrbtice.

Úplná alebo čiastočná obnova pohybov v rukách s parézou (čiastočné obmedzenia pohyblivosti) a ochrnutie (úplné obmedzenia pohyblivosti) v dôsledku kýly krčnej chrbtice.

Prevencia exacerbácií a progresie ochorenia.

Všeobecné odporúčania týkajúce sa odbornej prípravy

Pri kýle krčnej chrbtice sú povolené iba špeciálne cvičenia: bez náhlych pohybov a silového zaťaženia.

V ideálnom prípade by sa gymnastika mala začať pod dohľadom skúseného inštruktora cvičenia, ktorý pozná vašu diagnózu a prejavy choroby. Ak máte v pláne viesť hodiny doma, skôr ako začnete, poraďte sa s neurológom. Pamätajte na to, že nesprávne vybrané cvičenia môžu zhoršiť váš stav, čo môže spôsobiť štípanie neurovaskulárneho zväzku, premiestnenie stavcov, útok na akútnu bolesť atď..

A ďalšie tri odporúčania pre výkon gymnastiky:

Cvičenie denne: od 5 minút denne, skráťte trvanie tréningu na 30–45 minút denne.

Najlepšie je trénovať ráno, ale môžete to urobiť inokedy (nemôžete to hneď po jedle a pred spaním). Vo večerných hodinách môžete robiť špeciálne relaxačné cvičenia..

Cvičenie by nemalo byť sprevádzané výskytom bolesti alebo jej intenzifikáciou.

Súbor cvičení v akútnom a subakútnom období

Pri hernii krčnej chrbtice v akútnom a subakútnom období, to znamená v prítomnosti bolesti, sa používajú iba jemné cvičenia. Akékoľvek pohyby hlavy sú zakázané a ešte lepšie je vykonávať gymnastiku v špeciálnych golieroch, ktoré fixujú krčné stavce.

Povolené cvičenia na uvoľnenie svalov ramenného pletenca a ramien, pohyby v lakte a ramenných kĺboch, kyvné ramená.

Komplex sa vykonáva ležaním alebo sedením na stoličke.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Sedí na stoličke, ruky dlane dolu na boky.

Kruhová rotácia v ramennom kĺbe tam a späť.

Zlepšenie krvného obehu v krku. Regenerácia pohyblivosti ramien.

Sedí na stoličke, ruky voľne visia.

Na úkor "časov" - šírenie rovných ramien po stranách tela (v jednej línii s ramenami).

Na úkor "dvoch" - zdvihnite rovné ruky nad hlavu (spojené dlane).

Na úkor „troch“ - ruky na stranu tela (v jednej línii s ramenami).

Na úkor „štyroch“ - IP.

Zlepšenie krvného obehu v krku. Obnovenie pohyblivosti v rukách.

Sedenie, ruky pozdĺž trupu.

Mahi rovno rukami vpred a hore, zboku a hore.

Rovnako ako v predchádzajúcom cvičení.

Leží na chrbte alebo sedí, ruky pozdĺž trupu.

Stláčajte (s námahou) prsty rúk do pästi a uvoľnite sa (hrajte rýchlym tempom).

Obnovenie krvného obehu v končatinách. Odstránenie parestézie v horných končatinách.

Súbor cvičení bez exacerbácie

Ak je kýla krčnej chrbtice exacerbovaná, gymnastika je intenzívnejšia, je povolený väčší rozsah pohybov vrátane pohybov hlavy. Všetky pohyby by sa však mali vykonávať hladko, bez ostrých trhnutí a zákrut, bez krútenia chrbtice.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná pozícia (IP)cvičenieCvičiaci účinok

Sedí na stoličke alebo stojí, ruky po tele.

Hladké naklonenie hlavy:

 • dopredu, snažiac sa pritlačiť bradu k hrudníku;
 • čo najďalej dozadu;
 • doľava a doprava, snaží sa dotknúť ucha k ramenu.

Ramenný opasok je pevný, pohybuje sa iba hlava.

Zlepšenie krvného obehu v krku a hlave, odstránenie bolesti v krku a hlave, hučanie v ušiach.

Obnovenie pohyblivosti chrbtice, zvýšenie flexibility chrbtice. Úľava od stresu.

Pomaly otočte hlavu doprava (fixujte 2–5 sekúnd), potom doľava (fixujte tiež 2–5 sekúnd).

Zlepšenie krvného obehu, obnovenie pohyblivosti krčnej chrbtice

Zdvihnite hlavu nad podlahu v uhle 45 ° a držte ju na úkor dvoch až desiatich.

Posilnenie svalov krku a ramenného pletenca.

Kruhové rotácie s rovnými ramenami dopredu, potom späť.

Zlepšenie krvného obehu, obnovenie pohyblivosti a posilnenie svalov v ramennom páse.

S ľahkými činkami: roztiahnite rovné ruky do strán (v jednej línii s ramenami) a držte v tejto polohe dva až desať..

Posilnenie svalov ramenného pletenca. Eliminácia parestézie v horných končatinách.

Postavte sa na všetky štyri a hlavu sa tešte.

Pomaly sklopte hlavu nadol tak, aby voľne visela a jej váha „natiahne“ chrbticu. Zostaňte na tejto pozícii niekoľko sekúnd až minúta.

„Vyloženie“ chrbtice, obnovenie flexibility.

záver

Pacienti často vnímajú gymnastiku ako zdĺhavé a nudné cvičenie, ktoré neustále odkladá jeho vykonávanie, čo odôvodňuje nedostatok času. Ale cvičebná terapia v skutočnosti nevyžaduje veľa času (pravidelnosť je oveľa dôležitejšia), ale účinok je jednoducho úžasný.

Možno sa budete musieť niekedy prinútiť trénovať na začiatku triedy, ale po cvičení po dobu 7 až 10 dní už na túto neochotu zabudnete a po mesiaci sa z nej stane zvyčajná gymnastika..

Komplexy cvičení na prietrž krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) s prietržom krčnej chrbtice sú jednou z metód konzervatívnej terapie, ktorá môže byť účinná v počiatočných štádiách vývoja choroby. Pred spustením hlavného komplexu by ste sa mali zahriať.

Nabíjanie a zahrievanie

Súbor cvičení by mal pozostávať z zahrievania, hlavnej časti a závesu. Je to veľmi dôležité. Hlavným cieľom zahrievania je zahrievanie celého tela, svalov, väzov. Potom sú pre každé konkrétne oddelenie pripravené regeneračné cvičenia. A na konci je záves povinný, ktorý sa používa na relaxáciu a odpočinok..

Nabíjanie medziobratlovou prietržou krčnej chrbtice začína vykonávaním rotačných pohybov hlavy alebo jej ohybov doprava-doľava, hore-dole. Môžete sa tiež pokúsiť natiahnuť krk a zvyšok tela zostáva nehybný. Takéto jednoduché cvičenia by sa mali opakovať, až kým sa neobjaví pálenie a brnenie vo svaloch. Až potom môžete spustiť hlavný komplex.

Cvičebná terapia a gymnastika

Ošetrujúci lekár vyberie pre každého pacienta sériu hernie krčnej chrbtice individuálne. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • Trvanie jednej hodiny by malo byť v priemere 20 až 30 minút.
 • Cvičte pravidelne, každý deň niekoľkokrát.
 • Prestávky je možné urobiť alebo nie. Niektorí unavujú denné cvičenie. Preto si môžu raz za týždeň oddýchnuť. To však môžu urobiť tí, ktorí sa angažujú nie prvýkrát. Ak triedy len začínajú, musíte sa snažiť vydržať bez prestávok najmenej mesiac, robiť to každý deň, pretože telo sa musí prispôsobiť novej záťaži..
 • Správne striedajte cvičenia na posilnenie a relaxáciu. Ak posilňujete výlučne - všetky svaly sú preťažené a iba relaxačné - nemá to žiadny účinok. Je dôležité ich kombinovať.

Zvážte niekoľko populárnych komplexov krku.

Komplex 1

Terapeutické cviky na herniu krčnej chrbtice zahŕňajú tieto cviky:

 • I.p. - sediaci, rovný chrbát, plecia na rovnakej úrovni. Nadvihnite ruku, uchopte ju za hlavu a uchopte ucho z opačnej strany. Zostaňte v tejto polohe 15 sekúnd a to isté aj pre druhú ruku. Opakujte 5-7 krát.
 • I.p. - tiež. Nakloňte hlavu doľava, aby ste cítili silné napätie v krčných svaloch. Zmerajte v tejto polohe, potom sa narovnajte a opakujte, nakloňte hlavu na druhú stranu.
 • I.p. - sedenie alebo státie, narovnané plecia, lopatky rovné. Bez sklopenia krku sklopte hlavu nadol. Držte polohu po dobu 10-15 sekúnd, vyrovnajte ju a potom hlavu zdvihnite. Opakujte cvičenie 7-krát.
 • I.p. - tiež. Počet krát ohnite hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť rameno. Zablokujte polohu. Na účet 2 - návrat na I.p. Na účet 3 - vykonajte cvičenie znova, ale nakloňte sa k druhému ramenu.

Tieto cvičenia sú účinné, pretože počas nich sú zapojené všetky svaly ramenného pletenca. Komplex sa musí vykonávať jedenkrát denne, pokiaľ možno každý deň súčasne.

Komplex 2

A tento komplex pomáha odstraňovať prietrž a obnovuje normálne držanie tela:

 1. I.p. - sediaci na stoličke s rovným chrbtom, ramená sú uvoľnené a sklopené. Otočte hlavu doľava a doprava tak, aby bola maximálna amplitúda pohybu. Ak sa počas toho objavia ostré bolesti, môžete vykonávať cvičenie rýchlo, krátke pohyby.
 2. I.p. - stojaci. Sklopte hlavu nadol, akoby ste sa snažili dostať bradu k hrudníku. Zablokujte túto polohu na 10 minút. Opakujte 5-7 krát.
 3. I.p - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakreslite bradu čo najviac do seba a potom sklopte hlavu dozadu. Opakujte 10 krát. Toto cvičenie dobre napína zadné svaly na krku, zmierňuje stres..

Vyššie opísaná gymnastika je účinná, ale je možné ju vykonať iba po konzultácii s lekárom.

Izometrické cvičenia

Izometrické cvičenia sú také cvičenia, pri ktorých sú svaly krku napnuté, ale nie stiahnuté. Z tohto dôvodu sa uvoľňujú..

Pri hernii je účinný tento komplex:

 • I.p. - ruky na chrbte hlavy, dlane prekrížené na hrade. Zároveň sa pokúste nakloniť hlavu dozadu, ale zdvihnite odpor rukami. Svaly krku budú veľmi napäté, ale bolesť by nemala byť prítomná. Opakujte 7 krát.
 • I.p. - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakloňte hlavu doprava a ľavú ruku položte na ľavé ucho. Je potrebné stlačiť hlavu na ruku a ruku na hlavu, aby sa objavil odpor. Opakujte 5 krát.
 • I.p- sedenie, hlava rovná, chrbát rovná, lopatky rovné. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dosiahnuť hrudník. Prekrížte ruky a položte si chrbát hlavy. V snahe prekonať tlak rúk vráťte hlavu do pôvodnej polohy.

Takéto cvičenia posilňujú svaly chrbta, zlepšujú mozgový obeh, majú pozitívny vplyv na telo. Vykonajte ich 1-2 krát denne. Ak sa počas tohto procesu vyskytne bolesť, informujte svojho lekára..

Pre herniu krčnej chrbtice môžete vykonávať aj iné izometrické cvičenia:

 1. Ľahnite si na zem a zatlačte na chrbát jeho hlavy. Opakujte 7-8 krát. Potom si ľahnite na brucho na zem a zatlačte na ňu čelom.
 2. Posaďte sa pri stole, lakte spočívajte na doske. Položte dlane na čelo a začnite na neho vyvíjať tlak. To isté sa môže opakovať osobitne pre každú ruku..
 3. Ľahnite si na bok na tvrdý povrch. Položte hlavu na bicepsy paže a zatlačte na ňu.

V kancelárii môžu byť umiestnené sedadlá, aby sa zabránilo úniku..

Ásany na krk sú tiež veľmi účinné. Počas ich vykonávania musíte sledovať svoje dýchanie - malo by byť hladké a pokojné. Výskyt bolesti je neprijateľný. Na liečbu prietrže môžete použiť napríklad ásan:

 • Posaďte sa na podlahu, zaujmite polohu lotosu, chrbát by mal byť plochý. Počas inhalácie natiahnite chrbticu a pri výdychu čo najviac natiahnite pupok. Opakujte 12-krát, zakaždým, keď sa predlžuje trvanie dýchacích cyklov.
 • Ľahnite si na brucho a otočte hlavu doprava. Dajte dlane na krížovku jeden na druhého. Pri nadýchaní zdvihnite hrudník a ľavú ruku položte na čelo. Ľahnite si na výdych, ruku - späť do krížovej kosti. Opakujte pre druhú stranu.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii - ohýbajte sa, pri výdychu - narovnať sa. Opakujte 7 krát.

Môžete tiež vykonať ďalšie ásany. Jóga je úplne bezpečná, zlepšuje stav tela, obnovuje psychologickú rovnováhu, obnovuje nervový systém.

Aké cvičenia a športy sú vylúčené?

V prítomnosti kýly nemôžete vykonávať tieto cvičenia:

 • Leg press. Počas nej dochádza k intenzívnemu zaťaženiu chrbtice, vďaka ktorému trpia medzistavcové platničky.
 • Krútenie. Vedú k vyčnievaniu prietrže, objavujú sa silné bolesti.
 • Spustiť. Vyvíja vibračný tlak na chrbtové disky, čo na nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

Zo športu je zakázaný futbal, volejbal, basketbal. Existuje vysoké riziko pádov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Gymnastika nedokáže vyliečiť medzistavcovú prietrž. Musí sa kombinovať s inými terapeutickými metódami. Pomôže to však urýchliť proces hojenia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie brucha u detí je aplázia, ktorá sa vytvára v oblasti prednej brušnej steny. Táto patológia sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a detí vo veku 5 až 7 rokov. Výčnelok tohto typu je porušený veľmi zriedka a samovoľne sa nezatvára.
Chirurgická liečba prietrže je indikovaná približne v 10% prípadov, keď konzervatívna terapia neprináša výsledok a pacient naďalej vykazuje výrazné príznaky.
Muž je rovnako mladý ako jeho chrbtica.Bernard McFadden, ktorý sa právom nazýva „otec“ telesnej výchovy, často hovoril, že každý človek je rovnako mladý ako jeho chrbtica. A skutočne to tak je.
Počiatočná pozícia (IP)cvičenieCvičiaci účinok