loader

Cvičenia na herniu chrbtice podľa Bubnovského

Bolesť v chrbtici môže byť spôsobená medzistavcovou prietržou. Existujú rôzne metódy na ošetrenie jeho odrôd. Niektoré z nich je možné používať samostatne, sú potrebné zvláštne podmienky..

Jedným z dostupných prostriedkov na prevenciu a liečbu medzistavcovej prietrže je sada cvikoviek Bubnovského. Jeho implementácia je k dispozícii doma a nevyžaduje špeciálne školenie..

Aké sú metódy stanovenia prítomnosti prietrže, zistenia jej rozmanitosti a vlastností liečby? Ako vykonať tento súbor cvičení? Všetky tieto informácie sú potrebné na to, aby sa vedome použili účinné prostriedky a zabránilo sa možným komplikáciám..

Miechová prietrž a jej typy

Medzistavcová prietrž je ochorenie kostí a svalov osoby, ku ktorému dochádza v dôsledku skutočnosti, že buničité jadro medzistavcového disku mení svoje umiestnenie (to znamená, že sa posúva) a vláknitý prstenec stráca svoju integritu (zlomeniny)..

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Toto ochorenie je podľa štatistík najbežnejším objavujúcim sa ochorením v muskuloskeletálnom systéme. Bez ohľadu na to, ako sa vyvinula, samotná choroba nie je smrteľná. Jeho prítomnosť je však vždy spojená s pocitom fyzického nepohodlia, ktoré sa prejavuje rôznymi spôsobmi, v závislosti od špecifík každého prípadu. Prietrž chrbtice môže navyše spôsobiť zdravotne postihnutú osobu.

Špecialisti klasifikujú hernie podľa charakteru ich výskytu (primárny a sekundárny) a podľa umiestnenia (krčka maternice, bedrovej a hrudnej)..

Ak mal človek zdravú chrbticu, ale v dôsledku zranenia alebo príliš veľkého zaťaženia sa objavila prietrž, potom je klasifikovaná ako primárna.

Ak už boli v chrbtici pozorované patológie, ktorých vývoj viedol k hernii, potom je to sekundárne.

Ako sa vyznačuje prietržami v rôznych častiach chrbtice:

 • Krčná chrbtica - bolesť v krku je cítiť, môže preniknúť na plecia alebo dokonca do rúk - prsty sú znecitlivené, tlak stúpa. Tiež príznaky sú bolesti hlavy a závraty. Cervikálna kýla sa vyskytuje menej často ako iné.
 • Hrudná oblasť - je cítiť bolesť na hrudníku. U týchto hernií sa pacienti spravidla snažia zmeniť polohu tela, aby ho oslabili, čo im pomáha. Je však potrebné poznamenať, že niektoré pózy prispievajú k zakriveniu chrbtice..
 • Bedrá - bolesť je cítiť v chrbte. Rýchle pohyby, akékoľvek zaťaženie - to všetko umocňuje bolesť. Príznaky - bolesť dáva nohám, môžu byť znecitlivené. Ochrnutie spôsobuje bedrová hernia. V skutočnosti je bedrová hernia najbežnejšia.

Bolesť je hlavným príznakom medzistavcovej prietrže. Stav tela a chrbtice s prietržou sa vyznačuje:

 • nepohodlie v dolnej časti chrbta;
 • bolesť, ktorá sa môže vyskytovať pravidelne;
 • pri dlhodobom pobyte v sede alebo v stoji sa výrazne zvyšuje;
 • v polohe na chrbte je cítiť viditeľnú úľavu;
 • človek kráča bezvýchodne;
 • celková svalová relaxácia;
 • panvové orgány začínajú pracovať horšie;
 • sila je oslabená.

Tieto príznaky znepokojujú mnohých ľudí, ale podceňujú ich význam, zvyčajne ich spájajú s „nadmerným zaťažovaním“, čo ich dôvodom pre ich prítomnosť. Návšteva lekára sa tak odloží. Obracajú sa na neho v extrémnom prípade, keď je bolesť neznesiteľná a už výrazne zasahuje do každodenného života a do práce.

Ak sa však s odborníkom nedostanete včas, kýla sa vyvinie výlučne a spôsobí čoraz viac nepríjemností. Preto sa odporúča ihneď po zistení príznakov ísť na vyšetrenie..

diagnostika

Neurológ je ten, ktorý diagnostikuje herniované disky. Ukazuje smer magnetickej rezonancie, pomocou ktorej je dobre definovaná:

 • prítomnosť prietrže a ich postavenie;
 • veľkosti
 • šírka miechového kanála;
 • je zápalový proces;
 • iné charakteristické patológie.

Čím skôr a presnejšie sa uskutoční tento druh diagnózy, tým väčšie sú šance na úspešnú a krátkodobú liečbu.

Liečba bedrovej prietrže

Ak sa ukáže, že pacient má prietrž, potom lekár môže navrhnúť dva spôsoby riešenia tohto problému. Ide o operáciu (v prípade naliehavej potreby) a liečebnú terapiu (ak je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku).

Terapeutické metódy na liečenie medzistavcových hernií sú nasledujúce:

Terapeutická gymnastika - pomáha posilňovať potrebné svaly, celkový tón tela, zvyšuje schopnosť tela bojovať s chorobami. Táto metóda by sa mala používať na odporúčanie lekára, pretože niektoré fyzické cvičenia užitočné pri prevencii zdravého človeka môžu zhoršiť iba stav pacienta s prietržou.

Manuálna terapia a akupunktúra. Pomocou týchto metód sa dosiahne úľava, zníži sa bolesť a zníži sa tlak na stavce. Ale musíte mať na pamäti, že tieto metódy neriešia problémy, ktoré vyvolali vzhľad prietrže.

Fyzioterapia - pomocou masážnych procedúr, reflexológie, strečingu a ultrazvuku v komplexe odborníci dosahujú liečbu medzistavcových prietrží bez rizika pre pacienta.

Pretože mnohé z terapeutických postupov nie sú k dispozícii z finančných dôvodov alebo z dôvodu nedostatku času a niektoré sa nedajú vykonať doma, mnohí odborníci odporúčajú používať adaptívnu gymnastiku Bubnovského.

Bubnovsky komplex

Profesor Sergei Mikhailovič Bubnovsky raz zranil chrbát a mal sklamanú diagnózu, čo vylučovalo zotavenie. Potom nezávisle študoval teóriu a prax odborníkov z celého sveta a vyvinul svoju vlastnú metódu, podľa ktorej bol vyliečený..

Vyvinutá metodika je založená na vedeckých a lekárskych úspechoch domácich a zahraničných predstaviteľov, ale práve Bubnovsky ich dokázal správne používať v prospech ľudí, ktorí sa obávajú kýly chrbtice. Podrobne je pôvod metódy a odkazy na zdroje informácií na jej základe opísané v jeho knihe „Miechová kýla - nie veta!“. Kniha obsahuje aj metódy na riešenie určitých prípadov a súvisiacich cvičení..

Jeho cvičenia využívajú svoje vlastné zásoby tela a pomáhajú pacientovi zlepšovať ich pohodu a obnoviť chrbát bez vonkajšej pomoci. Vďaka tejto technike sa mnohým ľuďom zabránilo utrpeniu spôsobenému medziobratlovou kýlou. Pomôže to aj bez chirurgického zákroku, pretože Bubnovského cvičenie dokáže vyriešiť problémy s herniou aj v pokročilých prípadoch..

Aký je dôraz v tejto technike:

Je potrebné uvoľniť svaly. Úplne. Potom sa odstráni zápal a opuch. Zovretý nerv bolí práve kvôli napätiu v príslušnom svale. Úplná relaxácia je dôležitým princípom techniky..

Je potrebné dbať na napínanie svalov a chrbtice. Flexibilné svaly pracujú lepšie a menej bolia. Natiahnutie chrbtice vedie k jej narovnaniu a potom všetky stavce spadnú na svoje miesto, čo tiež znižuje bolesť a zlepšuje celkovú pohodu..

Žiadne lieky. Prírodné lieky proti bolesti sú fyzická aktivita. Tí, ktorí cvičia, sledujú zlepšenie stavu po niekoľkých hodinách.

Drátový model. Slabé svaly nepodporujú kosti, čo vedie k zakriveniu a nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Táto technika venuje pozornosť nielen rozvoju chrbtových svalov, ale aj brušných svalov a panvy, ako aj rúk a nôh..

Rozvoj svalov, ktoré sa nezúčastňujú každodenných operácií. Ak človek chodí dlhú dobu alebo veľa sedí, rovnaké svaly aktívne pracujú a zaťažujú sa. Pracovaním s neaktívnymi svalmi počas normálneho dňa môžete zlepšiť krvný obeh, čo tiež pomáha zmierňovať bolesť a celkové uzdravenie..

Pravidelné vykonávanie Bubnovského cvičenia zbavuje pacientov všetkých nepríjemných príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou a vedie k uzdraveniu. Predtým, ako sa na ne pustíte, je potrebné vykonať dôkladné a komplexné vyšetrenie, aby sa stanovili vlastnosti konkrétneho organizmu, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky skúmal trendy, ktoré boli pozorované u jeho pacientov, a postoj k diagnostike ošetrujúcich lekárov. Jeho vlastné zdôvodnenie je, že veľa pacientov má diagnózu, ako je prietrž a je depresívne blízko srdca. Poznamenáva tiež, že pojem „miechová prietrž“ sa často používa na vysvetlenie akejkoľvek bolesti chrbta, že v spoločnosti sa vyvinuli predsudky o dôsledkoch takejto diagnózy a že neuropatológovia sami zosilňujú farbu a zobrazujú nezvratnosť následkov prietrže. Podľa jeho názoru nie sú často odporúčania k neurochirurgovi dostatočne opodstatnené a dokonca aj výraz „miechová kýla“ je akýmsi umelým vynálezom samotných neurochirurgov..

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo kýlu s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na operáciu. Toto je rýchly spôsob, hoci drahý, nakoniec je možné obslúžiť bohatších pacientov za kratší čas. To je len názor profesora a vyjadruje ho vo svojej knihe. Je postavený na princípe otázok a odpovedí, pretože v priebehu rokov svojej praxe mal možnosť komunikovať s veľkým počtom pacientov a dobre študoval ich najbežnejšie mylné predstavy a stereotypy..

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Obe tieto túžby sú plne realizovateľné, takže lekár nezostane bez práce a pacient cíti úľavu a spokojnosť s liečbou..

obmedzenia

Možnosti komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť u pacienta, obmedzujú možnosť použitia Bubnovského techniky:

Pooperačný čas. Ak sa pacient nedávno podrobil chirurgickému zákroku, potom je cvičenie na určité obdobie neprijateľné.

Problémy so srdcom. Stav v blízkosti infarktu, nestabilná angína pectoris - tieto príznaky naznačujú, že túto techniku ​​nemôžete uplatniť.

Zníženie krvného obehu v mozgu v akútnej forme tiež obmedzuje použitie cvičenia. To isté s hypertenznou krízou.

Onkologické ochorenia, prechod metastáz do oblasti stavovcov.

Funkcie uplatňovania metodiky - všeobecné pravidlá:

 • princíp postupného nakladania;
 • počas cvičení by nemala byť povolená akútna bolesť;
 • Neskáčte ani nebežajte;
 • žiadne náhle pohyby - vykonávané hladko a presne;
 • každý deň - niekoľko prístupov.

Je dôležité si uvedomiť, že liečba sa neuskutočňuje okamžite alebo po niekoľkých sedeniach podľa metódy.

Centrum Bubnovsky - cvičenia na napínanie chrbtice prietržami

Počiatočná polohaAkciaPoznámka

Počet prístupov

1Na kolenách. Rovný chrbátChrbát je držaný rovno a uvoľnený pri dychoch. Pri prvom výdychu zaokrúhlite chrbát a postavte sa do tejto polohy. Pri druhom výdychu by sa chrbát mal ohýbať v opačnom smereHotovo hladkoSedieť na zemi, nohy a chrbát rovno, ruky blízko hrudePri použití iba gluteálnych svalov postupte asi o meter a potom späťJeden prístup: ide o spiatočnú cestuLeží na chrbte, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, ruky pozdĺž telaNohy stúpajú v pravom uhle a simulujú cyklistiku

Trvanie priblíženia - jedna minúta

4Stojaci rovno, so zdvihnutými rukami

Sklon je urobený dopredu, dlane sa snažia dostať na podlahu. Pri maximálnom naklonení sa chrbát uvoľní, žalúdok a hrudník sa pritlačia k nohámBeží hladko a pomaly.Ležím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: hrudník, obidve ruky zdvihnú a držia niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej polohy a vdýchnutieCvičenie sa vykonáva hladkoLežím na bruchu, paže rovné, natiahnuté pred vamiVýdych: pravé rameno a hrudník sa zdvihnú, potom sa vrátia do východiskovej polohy a vdýchnu sa. To isté platí pre ľavú rukuJeden prístup robí s každou rukou

7Leží na chrbte, ruky za hlavou, lakte dopredu, nohy ohnuté na kolenáchVdýchnutie - pravá noha sa zdvíha a snaží sa dostať k lakťom, lopatky musia byť zdvihnuté a brada pritlačená k hrudníku. Výdych: lopatky a ramená padajú na podlahu. Nadýchnutie: pravá pravá noha sa snaží dostať k lakťom. Výdych: návrat do východiskovej polohy

Jeden prístup zahŕňa vykonanie pre každú nohu.8Ležiaci na chrbte, pokrčené kolená, nohy na zadku, ruky omotané okolo členkovPanva stúpa do maximálnej výšky, chrbát sa ohýba. Návrat do východiskovej polohy

Cvičenie kýly chrbtice podľa Bubnovského doma

Meno / účelPočiatočná polohaAkciaPoznámky

Počet prístupov

Svalová relaxáciaNa kolenáchVýdych: zadné oblúky. Inhalácia: chrbát sa ohýba opačným spôsobomKritické, aby sa toto cvičenie robilo veľmi hladkoPreťahovanie svalov nôh a dolnej časti chrbtaNa kolenáchPravá noha sa odtiahne dozadu a potom sa urobí pomalý dřep na ľavej nohe. Ľavá noha sa tiahne čo najviac, drep je čo najmenší.Cvičenie sa robí bez trhaniazjazdovkyNa kolenáchTelo sa tiahne dopredu čo najviac, ale chrbát sa nemôže ohnúťPreťahovanie zadných svalovNa kolenáchVýdych: celé telo sa ohýba, ruky sa ohýbajú v lakťochV najlepšom prípade je telo čo najbližšie k podlahe, robí sa drep na pätách, ruky sa narovnávajú.

Cvičenie pre absLeží na chrbte, ruky za hlavouNohy sa ohýbajú na kolenách. Výdych: trup, lakte sa snažia dostať na kolenáPostupne sa zaťaženie zvyšuje

Na mierny pocit pálenia svalov

Polovičný mostLežiaci na chrbteVýdych: panva stúpa a natiahne sa čo najvyššie.

Vdýchnutie: návrat do východiskovej polohy

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Je potrebné poznamenať, že pri vykonávaní týchto cvičení musí byť krk uvoľnený..

Počiatočná polohaAkcia

Počet opakovaní

Sedieť na stoličke, chrbát rovno, uvoľnený krkHlava sa jemne opiera, brada sa natiahneChrbát je rovný, krk je uvoľnený.Polovičky zákruty. Hlava sa otočí doprava, brada a krk sa predlžujú dopredu. V tejto polohe sa otočí doľava do polovice

8-krát na každej strane

Na kolenáchNeodporúča sa pre začiatočníkov. Ohýba sa dozadu, pomáha si svojimi rukami, hlava klesá na podlahu, na vrchol hlavy. Krk je uvoľnený. V tejto polohe musíte jemne kývať dopredu a dozadu

Tento komplex vedie k uzdraveniu. Predtým, ako s nimi budete pokračovať, je potrebné vykonať úplné komplexné vyšetrenie, aby sa zistili vlastnosti tela, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Prečítajte si tiež

Čestný doktor, doktor lekárskych vied
Európska univerzita,
Člen Ruskej akadémie vied,
Profesor EAEN. Autor 3 kníh o liečbe chrbtice,
je držiteľom dvoch patentov na vynálezy.

Oblasť činnosti
Manuálna terapia, osteopatia.
o autorovi.

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Jednou z najbežnejších patológií je medzistavcová prietrž - to je skutočný problém, ktorý spôsobuje bolesť, bolesti chrbta a nepohodlie. Ak sa ju naozaj chcete zbaviť, povieme vám, ako na to.

obsah

 • Silná bolesť?
 • Pri každodennej práci sa vyskytli ťažkosti?
 • Neviem, ako sa zbaviť bolesti?

Toto sú prvé príznaky choroby..

Dnes budeme hovoriť o hernii krčnej chrbtice. Povieme vám, aké cvičenia pomôžu zmierniť bolesť a zastaviť. Poďme hovoriť o preventívnych opatreniach v prípade tejto choroby.

Čítanie článku trvá 7 minút.

Je vhodné venovať tento čas vášmu zdraviu.!

Čo znamená kýla krčnej chrbtice??

Táto patológia je posunutie medzistavcového disku v cervikálnej oblasti. V dôsledku týchto zmien sa disk vytlačí do miechového kanála. V tomto prípade sa objaví silná bolesť.

Kýla: príznaky a znaky

Disky sa nachádzajú medzi stavcami. Vďaka nim je ľudská chrbtica pomerne flexibilná. Keď sa objaví prietrž, dôjde k vyčnievaniu medzistavcových platničiek. Porušenie vedie k vzniku nepohodlia v krčnej chrbtici.

Vyzerá to v dôsledku porušenia nervových koreňov..

Existuje veľa dôvodov na výskyt prietrže. Zvážte, aké sú príčiny prietrže krčnej chrbtice.

Jedným z predpokladov pre objavenie prietrže krčnej chrbtice bude dlhé a nadmerné zaťaženie. Výsledkom je zvýšený tlak na chrbticu. Vyskytujú sa poruchy obehového systému.

Nevyvážená strava môže ovplyvniť vývoj choroby..

Mastné, vyprážané jedlá, „rýchle občerstvenie“ - to všetko zhoršuje trávenie, narušuje rovnováhu kyselín. Telo nedostáva potrebné vitamíny a minerály.

Medzi hlavné dôvody patria:

 1. osteochondróza;
 2. Poranenia pri narodení;
 3. Športové a domáce zranenia;
 4. Miechové anomálie.

Pod vplyvom týchto faktorov je zaznamenaných množstvo symptomatických prejavov choroby..

Prvé príznaky patologických porúch chrbtice sa môžu objaviť vo veku 20 rokov. V tomto prípade je možné zaznamenať malú bolesť v krku a chrbte. K porušeniam dochádza najčastejšie vo veku 30 rokov+.

Častým príznakom hernie je bolesť krčnej chrbtice. Náhlymi pohybmi sa bolesti krku zosilnia a stanú sa akútnymi.

Môže dať späť:

Prítomnosť prietrže spôsobuje bolesť hlavy. Tinnitus je zaznamenaný.

Poznámka! Ak sa liečba nezačne včas, vyvinie sa patológia so zvýšením bolesti.

Kvôli neustálej bolesti krčnej chrbtice je každodenná práca nemožná. Pohyb sa stáva stuhnutým. Je pozorovaná necitlivosť horných končatín..

Chcete sa podrobnejšie zoznámiť s príznakmi kýly krčnej chrbtice: pozrite si video

Aby sa predišlo vzniku kýly, odporúča sa konzultovať s odborníkom. Liečbu chrbtice je potrebné začať včas.

Jedným typom terapie sú terapeutické cvičenia. Telesná výchova je efektívny spôsob riešenia problémov s chrbticou. Jednou zo zásad efektívnej liečby je pravidelné cvičenie. Pri správnej sade cvičení môžete vidieť pozitívny výsledok po prvej lekcii.

Cvičenie môže znížiť bolesť krčnej chrbtice. Pravidelné cvičenia zabraňujú vzniku medzistavcovej prietrže. Vďaka cvičeniam sa dá vyhnúť liekovej a chirurgickej liečbe chrbtice..

Pozor! Predtým, ako budete pokračovať v sérii cvičení, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Cvičenie na kýlu krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je patológia, ktorá sa prejavuje premiestnením medzistavcových platničiek v určenej oblasti. Jej prvým príznakom je výskyt silnej bolesti spôsobenej tlakom na miechový kanál. Dôvodom rozvoja patologického procesu môžu byť pravidelné vysoké dávky, zlá výživa, zranenia atď. V priebehu času človek začína trpieť bolesťami hlavy, nepohodlie bez riadneho liečenia sa zosilňuje. Tento stav uľahčí špeciálne cvičenie kýly krčnej chrbtice..

Aký účinok možno očakávať od cvičenia?

Fyzioterapeutické cvičenia poskytnú nasledujúce výsledky:

 • zmiernenie bolesti;
 • posilnenie svalov krku;
 • kŕče;
 • zlepšená flexibilita chrbtice;
 • obnova metabolických procesov a krvného obehu v oblasti postihnutej patológiou;
 • znížená pravdepodobnosť opakovanej prietrže.

Rysy cvikov na kýlu krčnej chrbtice

Cvičenia na krku s prietržom krčnej chrbtice sa musia vykonávať hladko a starostlivo. Neodporúča sa vykonávať náhle pohyby a okamžite prepínať na ťažké bremená. Môže to spôsobiť zranenie alebo zhoršenie stavu. Pred začatím kurzov cvičebnej terapie sa okrem toho oplatí konzultovať s ošetrujúcim lekárom a jeho smerom.

V závislosti od charakteru cvičenia sa delia na tieto skupiny:

 • tréning - zamerané na zvýšenie tónu svalov krku, tento komplex sa najčastejšie vykonáva ako prevencia prietrže;
 • zotavenie - sú súčasťou liečebného postupu, cvičenia sa vykonávajú bez zhoršenia stavu;
 • šetrenie - triedy vykonávané počas akútneho a subakútneho priebehu choroby.

Všeobecné odporúčania pre triedy

Na ošetrenie je k dispozícii súbor cvičení. Odporúča sa vykonať bez ostrých zákrut.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez zaťaženia chrbtice.

Prvé triedy sú pod dohľadom trénera fyzioterapie. Pomôže vám zvoliť súbor cvičení a trvanie jednotlivých lekcií. Ak plánujete cvičenie doma, určite by ste sa mali podrobiť vyšetreniu a konzultovať s neurológom.

Je potrebné poznamenať! Ak sú cvičenia vykonávané nesprávne, môžete zhoršiť priebeh choroby a zhoršiť jej stav.

Zvážte niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu udržať dobré zdravie:

 • Počet cvičení a prístupov sa musí postupne zvyšovať.
 • Odporúča sa začať s výcvikom od piatich minút, čím sa čas vyučovania postupne zvyšuje;
 • Najlepšie je vykonávať súbor cvičení ráno, hlavne ráno;
 • Nevykonávajte hodiny bezprostredne po jedle alebo pred spaním..
 • Ak sa vyskytne akútna bolesť, prestaňte cvičiť a navštívte lekára.

Pamätať! Počas cvičenia by ste nemali pozorovať výskyt bolestivosti v krku. Prítomnosť bolesti je signálom návštevy lekára.

Športový výcvik a regenerácia

Ak ste fyzioterapeutické cvičenia vybrali správne, môžete sa rýchlo zbaviť silnej bolesti krčnej chrbtice. Po čase sa jej prirodzená flexibilita vráti. Pri vybraných fyzických cvičeniach sa dá vyhnúť chirurgickej liečbe..

Po absolvovaní cvičebnej terapie sa obnoví krvný obeh v chrbtici.

Kedy môžem použiť gymnastiku?

Gymnastické cvičenia sú rozdelené v závislosti od štádia vývoja choroby. Zvolí sa vhodný režim a trvanie cvičenia..

Gymnastika je rozdelená do troch režimov:

Zvážte cvičebné komplexy pre rôzne štádiá choroby.

Komplex pre akútne a subakútne obdobie ochorenia

Táto sada cvičení je zameraná na napínanie chrbtice.

 1. Je potrebné ľahnúť si na chrbát, uvoľniť ruky a nohy, oči by mali byť zatvorené. Lež v tejto polohe by malo byť asi päť minút. Pri vykonávaní tohto cvičenia by ste mali odpočívať čo najviac.
 2. Ležanie nadol, aby sa vykonala flexia, predĺženie prstov. Cvičenie by sa malo vykonávať rýchlo a pôsobením tlakových síl..
 3. Ak chcete sedieť na stoličke, mali by ste položiť ruky na boky a dlane. Rotácia ramien.
 4. Posaďte sa na stoličku, sklopte ruky nadol, kým je potrebné ich uvoľniť. V tejto polohe by ste mali zdvihnúť ruky nahor, do strán.

Cvičenia sa musia vykonávať opakovane, v množstve 5 až 10 krát. Ak je prítomná silná bolesť, cvičte iba v ľahu.

V subakútnom období môžete začať cvičiť na svale, narovnávať chrbticu a stlačiť:

 1. Ľahnite si na brucho a zdvihnite ramená o 10 stupňov od povrchu. Cítite napätie v chrbte. Pomaly dolná časť chrbta.
 2. Ležiaci na bruchu, na rovnom povrchu, pomaly zdvihol rovné nohy, uhol 10 - 20 stupňov. 5 až 7 sekúnd, aby ste držali vo zvýšenom stave, potom pomaly dole.
 3. Opakujte zdvíhanie ramenného pletenca a nôh striedavo a v polohe na chrbte.

Pri vykonávaní tohto komplexu je dôležité nezvýšiť uhol sklonu o viac ako 20 - 30 stupňov. Odporúča sa začať od 10 stupňov, asistent, ktorý skontroluje správnosť cvičenia, nebude zasahovať.

Komplexné obdobie bez zhoršenia stavu

Ak je choroba v remisii, vykonajte cvičenia s malým zaťažením. V tomto prípade by nemala existovať žiadna bolesť.

Pamätať! Neodporúča sa vykonávať triedy pomocou bremien a vykonávať náhle pohyby.

Upozorňujeme na nasledujúce cvičenia:

 1. Potrebujete sa postaviť rovno. Potom sa vykoná sklon k hrudníku. Po zahrnutí nakloňte hlavu na pravú a ľavú stranu. Pri cvičení by ramená nemali vystupovať.
 1. Ak chcete napnúť svaly na krku, vykonajte cvičenie otočením hlavy. Vykonajte plynulo bez náhlych pohybov..
 1. Vykoná sa zdvih hlavy sedenia a oneskorí sa o 5, 10 sekúnd.

Ak chcete lepšie porozumieť tomu, ako správne cvičiť, odporúčame vám pozerať si video

Simulátor Drevmass je kľúčom k úspešnému ošetreniu krčnej prietrže

Vysoké výsledky dosiahnete v krátkom čase vývojom našej spoločnosti - masér Drevmass. Toto zariadenie je drevený rám, ktorý je doplnený valčekmi a držiakom. Je patentovaný, účinnosť produktu a bezpečnosť sú úradne potvrdené..

Medzi hlavné výhody simulátora patria:

 • rýchle výsledky s dôkladným preštudovaním chrbtového tkaniva;
 • univerzálnosť, vhodná pre ľudí všetkých vekových skupín;
 • účinnosť pri liečbe a prevencii prietrže;
 • dostupnosť produktu.

Pre viac informácií o spoločnosti Drevmass kontaktujte našich manažérov spoločnosti..

Chcete sa zoznámiť s princípom Drevmassu? Pozri si video

Lekársky simulátor sa môže použiť nielen na liečenie prietrže, ale aj na jej prevenciu. Drevmass pomohol vyliečiť veľa ľudí a má iba kladné hodnotenie.

Objednajte si Drevmass ešte dnes a začnite!

10 Cvičenie na Dikul a Bubnovsky s kýlami krčnej chrbtice

Na pozadí rozsiahlej fyzickej nečinnosti a sedavého životného štýlu čelia choroby pohybového aparátu stále častejšie mladým ľuďom a ľuďom stredného veku. Oblasť krčnej chrbtice sa považuje za zvlášť náchylnú na výskyt patológie a práve v nej sa často diagnostikuje osteochondróza, deformity medzistavcovej platničky a hernia. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice sú účinným spôsobom boja proti takejto patológii.

Výhody cvičenia

Nikto nebude tvrdiť, že terapeutické cvičenia sú veľmi účinným preventívnym opatrením, ktoré chráni pacienta pred vývojom prietrže medzistavcovej platničky krčnej chrbtice. Cvičebná terapia by sa však nemala odpisovať ani pri už vytvorenej prietrži. Aby ste sa nemuseli uchýliť k radikálnym metódam liečby - odstráneniu časti postihnutého stavca, mali by ste cvičenia zvládnuť s krčnou prietržou.

Malo by sa však pamätať na to, že cvičenia fyzickej terapie sa nevyhnutne kombinujú s inými liečebnými metódami. Komplex cvičebnej terapie tvorí neurológ spolu s fyzioterapeutom, ktorý ich potom pacientovi preukáže a naučí ho správne vykonávať. V opačnom prípade, ak pacient sám lieči a robí cviky nesprávne, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie chrbtice a viesť k nezvratným procesom..

kontraindikácie

Cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice sa v týchto prípadoch neodporúča:

 • vyčerpávajúci pocit bolesti;
 • horúčkovité podmienky;
 • pacient má nedávny infarkt myokardu alebo mozgovú mŕtvicu;
 • somatické choroby, ktoré nepriamo ovplyvňujú krčnú chrbticu;
 • výstup krvi z ciev do voľnej dutiny brušnej, retroperitoneálneho priestoru alebo dutých orgánov (žalúdok a črevá).

Okrem toho, so zameraním na štádium choroby a ďalšie charakteristiky pacienta, lekár vysvetlí, aké cviky nie je možné vykonať v jeho konkrétnom prípade..

Vykonávacie pravidlá

Okrem skutočnosti, že školiace manipulácie s herniou v krčnej chrbtici by sa mali vykonávať pod dohľadom neurológa alebo fyzioterapeuta, by sa mali zvážiť aj tieto pravidlá:

 1. školenie by sa malo vykonávať pravidelne, najlepšie každý deň. Na samom začiatku vyučovania stačí gymnastike venovať viac ako 5 minút. Postupne by sa však mala doba školenia predlžovať. Optimálne trvanie je 45 minút denne..
 2. Najlepšie je robiť gymnastiku ráno. Ihneď po jedle nemôžete robiť cvičenia. A ak pacient dokáže cvičiť iba večer, je dôležité, aby sa to stalo niekoľko hodín pred spaním a školenie by malo byť predovšetkým relaxačné..
 3. Cvičenia, ktoré zahŕňajú skákanie, tlačenie, pôsobenie na krk, rany, ostré zákruty, by mali byť vylúčené.
 4. Ak nejaký druh cvičenia vedie k akútnej bolesti alebo tupej bolesti, potom by sa malo od jej vykonávania úplne upustiť.

Fyzioterapeutické cvičenia by nemali zahŕňať zvýšený silový tréning.

Odporúčané cvičenia

Každý rok sa objavujú nové autorove metódy zamerané na zlepšenie krčnej oblasti. Gymnastiku s kýlami krčnej chrbtice úspešne vyvinuli dvaja známi odborníci v tejto oblasti - V.I. Dikulem a S.M. Bubnovsky.

Podľa Dikula

Fyzioterapeutické cvičenia podľa Dikula úspešne zmierňujú pacientov so svalovo-tonickým syndrómom a vracajú sa do stavcov.

Odporúča sa opakovať každú manipuláciu až 10-krát:

 1. pacient by mal zaujať východiskovú polohu - sedieť. Je potrebné otočiť hlavu doprava a potom doľava a otočiť krk čo najhlbšie.
 2. Pacient by mal naďalej sedieť. Toto cvičenie zahŕňa naklonenie hlavy dopredu a zároveň sa snaží dostať bradu k hrudníku čo najviac.
 3. Pacient môže zostať sedieť alebo sa môže postaviť. Teraz musíte vykonať naklonenie hlavy späť a návrat do východiskovej polohy. Malo by sa to robiť čo najhladšie a so zatiahnutou bradou..

V prípade kýly v krčnej chrbtici môžu cvičenia napokon obnoviť motorickú funkciu problémovej oblasti.

Podľa Bubnovského

Cvičenie s medzistavcovou prietržou krčnej chrbtice podľa Bubnovského zahŕňa:

 1. pacient by mal pohodlne sedieť na stoličke a oprieť sa chrbtom o chrbát. Ďalej je jeho úlohou striedavo nakláňať hlavu na bok po úroveň ramien s 5-sekundovou fixáciou v spodnej polohe.
 2. Počiatočná poloha pacienta sa nemení. Mal by sa pomaly nadýchnuť a najprv zdvihnúť hlavu a potom ju jemne nakloniť dozadu. Pohľad pacienta by mal byť pripevnený na strop. V naklonenom stave je potrebné zafixovať 3-5 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. Keď pacient stále sedí na stoličke, musí vykonať otočenie hlavy jedným alebo druhým smerom. V otočenej polohe visia na 5 sekúnd.
 4. Pacient sedí na stoličke, ale s uvoľneným chrbtom by mal sklopiť hlavu nadol tak, aby mu brada dosiahla hrudník. Svaly krku by nemali byť stlačené. Táto statika by sa mala udržiavať až 5 - 8 sekúnd..

Pacient môže bezpečne vykonávať tento výcvik doma nezávisle, ale je lepšie to robiť pod dohľadom špecialistov v špeciálnych rehabilitačných centrách..

Žiadny pohyb

Gymnastiku chrbtice s herniou krčnej chrbtice je možné vykonávať nielen pomocou dynamických cvičení, ale aj izometricky (svalové napätie sa dosahuje bez pohybujúcich sa častí tela zapojených do cvičenia).

Približný komplex cvičebnej terapie:

 1. stlačením pravej dlane na pravú tvár by sa mal pacient pokúsiť nakloniť hlavu doľava, ale zároveň by mal odolať krku. To isté urobte s druhou rukou..
 2. Prstom prekrížte prsty jednej ruky s druhou a pripevnite ich dlaňami na čelo. Ruky pritlačte na hlavu, ale neohýbajte hlavu dozadu kvôli odporu krčných svalov.
 3. Ruky by mali byť stále prekrížené, ale dlane by sa mali opierať o chrbát hlavy, zatiaľ čo sa snažíte hlavu nakloniť dozadu.

O vhodnosti takéhoto školenia by ste sa mali poradiť so svojím fyzioterapeutom..

Na vrchole exacerbácie

Ak pacient trpí silnou bolesťou, triedy by sa mali odložiť alebo cvičenia na ošetrenie kýly krčnej chrbtice sú veľmi chúlostivé..

Takéto cvičenia sú vhodné:

 1. pacient sedí na stoličke, ruky položené na bokoch. Ramená robia presné pohyby v kruhu dopredu a dozadu. Pomáha to zlepšovať krvný obeh v krku a obnovuje pohyblivosť ramenného kĺbu..
 2. Pacient sedí na stoličke s operadlom. Horné končatiny visia voľne, ale na začiatku cvičenia by mali byť oddelené, zdvihnuté a dlane spolu nad hlavou. Potom sa po tej istej ceste vrátia do pôvodnej polohy..
 3. Pacient by mal sediaci na stoličke spustiť horné končatiny pozdĺž trupu. Ruky zdvihnú cez boky a potom vpred rovnakým smerom..

Pri manipuláciách je správne nasadiť golier Shants (korzet krku), ktorý upevní krčné stavce na správne miesto. Je tiež dôležité nezabudnúť, že počas cvičenia by sa končatiny mali pomaly vychýliť a jemne spustiť.

Okrem akútneho procesu

Keď akútna fáza prechádza, potom je potrebné cvičenia na krku vykonávať dynamickejšie:

 1. pacient môže sedieť alebo sa stať voľbou. Prípadne musíte tempom nakloniť hlavu nahor, nadol, doľava, doprava. Ramená by mali byť počas vykonávania statické, povolené sú iba pohyby hlavy.
 2. Počiatočná poloha sa nemení. Po stranách je potrebné vykonať plynulé zatáčky hlavy s fixáciou 3 - 5 sekúnd.
 3. V stojacej polohe by mal pacient uskutočňovať kruhové pohyby rukami, najskôr dopredu a potom späť. Túto časť cvičebnej terapie je možné vylepšiť pomocou ľahkých činiek..
 4. Pacient by mal stáť s rovným chrbtom a zníženými rovnými rukami. Pacient by ich mal šíriť po stranách do úrovne ramien a tak ďalej na 5 sekúnd. Potom si môžete oddýchnuť a vzdať sa.

Nie sú povolené žiadne tréningové manipulácie s chrbticou s herniou krčnej chrbtice s krútiacimi prvkami..

video

7 najlepších cvikov na hernie a osteochondrózu krčnej chrbtice.

Možné výsledky

Súbor cvičení na kýlu krčnej chrbtice a jej systematické vykonávanie pomôže dosiahnuť tieto výsledky:

 • zbaviť sa bolesti prietrži krčnej chrbtice;
 • úplné odstránenie (alebo aspoň zníženie jeho intenzity) bolesti hlavy a hučania v ušiach (hluk ucha, zvonenie, praskanie);
 • odstránenie tuhosti krčnej oblasti na pozadí prietrže tohto oddelenia;
 • zlepšenie prísunu krvi do chrbtice a metabolických procesov v nej;
 • odstránenie reflexného svalového spazmu vznikajúceho na pozadí progresie kýly;
 • pozastavenie rozvoja dystrofického procesu.

Dobré výsledky sú možné iba vtedy, ak dodržíte všetky odporúčania fyzioterapeuta.

prevencia

Na preventívne účely sa odporúča nabíjanie krčnej chrbtice podľa tejto schémy:

 1. keď sa pacient rozhodne sadnúť alebo sa stane, dolné končatiny sa tiahnu pozdĺž tela. Vykonáva sklopenie hlavy dopredu, dozadu a po stranách. Zároveň by sa mal pokúsiť dotknúť brady hrudníka, zadnej časti hlavy a uší ramien..
 2. V stoji alebo v sede by mal pacient vykonávať otočenie hlavy do strany so závesom pri maximálnom otočení po dobu 3-5 sekúnd.
 3. Keď pacient zaujme vodorovnú polohu na podlahe, zdvihne hlavu, aby sa vytvoril uhol 45 °, a takto sa zafixuje počas 10 sekúnd, potom si môžete oddýchnuť a sklopiť hlavu..
 4. Stojace s narovnaným chrbtom a súčasne oboma rukami vykonávajú kruhové pohyby, najskôr dopredu a potom dozadu.
 5. Kolená na podlahe, preniesť telesnú hmotnosť na predlaktie a oprieť sa o ohnuté lakte. Pohľad by mal smerovať dopredu. Potom pomaly sklopte hlavu nadol a uvoľnite svaly na krku čo najviac..

To, či pacient môže obnoviť pohyblivosť stavcov, závisí do veľkej miery od štádia patologického procesu. Lekári môžu navrhnúť iba správny smer a pozitívna prognóza závisí výlučne od starostlivosti pacienta a včasnosti liečby..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Cvičenia podľa metódy Bubnovsky na herniu krčnej chrbtice

Liečba vertebrálnej kýly podľa Bubnovského metódy

Vertebral hernias sú klasifikované podľa ich umiestnenia:

 • Krčka maternice (asi 4% prípadov). Prejavuje sa bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramien a ramien. Pacienti sa tiež sťažujú na bolesti hlavy, závraty, necitlivé prsty, vysoký krvný tlak.
 • Hrudné oddelenie (31%). Vyvoláva stálu bolesť na hrudníku. Bežne sa tiež pozoruje zakrivenie miechy..
 • Bedrá (65%). Najbežnejší typ prietrže. Prejavuje sa bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá sa zosilňuje náhlymi pohybmi a záťažami. Bolesť môže pôsobiť na nohy, zadok, zadok stehien. Nohy môžu byť znecitlivené, citlivosť klesá. V závažných prípadoch môže byť výsledkom ochrnutie.

Kýly sú tiež primárne a sekundárne. Primárne sú výsledkom zranení a stresu u ľudí, ktorých chrbtica je spočiatku zdravá. Sekundárne sú dôsledkom patologických zmien, ktoré sa vyvíjajú v medzistavcových platničkách, čo spôsobuje ich vyschnutie a zničenie membrán..

Bedrová hernia je lipóm (benígny tuk). Tvorí sa v medzistavcovej platničke a vyvoláva premiestnenie buničitého jadra, ktoré sa nachádza vo vláknitom kruhu chrbtice..

Pomerne často je diagnostikovaná lumbosakrálna prietrž. Sú bolestivé, narúšajú slobodu pohybu, vyvolávajú dočasné postihnutie av najhorších prípadoch vážne postihnutie.

S.M. Bubnovsky vytvoril a patentoval špeciálnu metodiku na boj proti patológii pohybového aparátu na špeciálnom prístroji, ktorý vyvinul. Táto technika sa nazýva kinezioterapia, čo znamená liečenie pohybom.

Gymnastika s kýlou chrbtice Bubnovského zahŕňa rôzne cvičenia, ktorých hlavnými požiadavkami sú pohodlie a pohodlie pre pacienta a vysoká účinnosť. Pohyby sa opakujú až desaťkrát. Najprv sa praktizuje technika pohybov, správne dýchanie, sústredenie. V priebehu času sa tempo a počet opakovaní zvyšuje.

V priebehu cvičenia by sa mali namáhať svaly tlače, a nie chrbát. Zadné svaly musia pracovať napäto.

Odporúča sa cvičiť 3-6 krát denne, rozdelenie cvičení do niekoľkých skupín. Bubnovsky tiež ponúka cvičenia, ktoré je možné vykonávať doma..

Sergey Bubnovsky publikoval knihu „Miechová kýla nie je veta!“, Čo bude užitočné prečítať každému, kto trpí touto chorobou..

Terapeutická gymnastika je zameraná na aktiváciu vnútorných rezerv človeka na boj s chronickými chorobami. A v praxi to funguje veľmi úspešne. Každé cvičenie v komplexe je špeciálne vybrané a pomáha zaistiť prevenciu a liečbu prietrže, ako aj odstránenie bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta..

Odborníci sa zhodujú v tom, že Bubnovského gymnastika s kýlami bedrovej chrbtice je veľmi účinnou metódou liečenia a jej výsledok je determinovaný túžbou, úsilím a disciplinovaným pacientom. Tí, ktorí dodržiavajú všetky odporúčania, vykonávajú cvičenia správne a pravidelne, vždy dosahujú zjavný pokrok..

Majte na pamäti, že napriek výhodám gymnastiky má kontraindikácie. Patria sem:

 • Exacerbácie choroby;
 • Horúčka;
 • Ochorenia vnútorných orgánov, ak ich fyzioterapeutické cvičenia môžu zhoršiť.
 • Miechové metastázy.

Terapeutická gymnastika aktivuje dôležité biochemické procesy vo všetkých segmentoch chrbtice (najmä v medzistavcových platničkách), normalizuje krvný obeh a prietok lymfy.

Analgetické cvičenia Bubnovského pre lumbálnu prietrž vypracujú hlboké svaly chrbtice. Gymnastika pomáha zmierňovať kŕče a zmierňovať bolesť, zlepšuje pružnosť a pohyblivosť hrebeňa, znižuje usadeniny solí, zlepšuje krvný obeh. Správne vybrané pohyby pomáhajú zastaviť rozvoj prietrže, zmenšujú jeho veľkosť, v dôsledku čoho sa deformované tkanivá postupne vracajú do svojej prirodzenej polohy..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice Bubnovského naznačujú nasledujúce pravidlá:

 • Musíte to robiť každý deň, môžete to niekoľkokrát za deň. Súčasne sa odporúča výcvik..
 • Cvičenia sa musia vykonávať z technického hľadiska správne. Ostré pohyby, skoky, trhnutie, nadmerné zaťaženie na hrebeni nie sú povolené.
 • Trvanie tried, amplitúda a počet opakovaní by sa malo postupne zvyšovať.
 • Na konci tréningu by ste sa mali cítiť iba mierne unavení, čo naznačuje správnu a efektívnu prácu. Extrémna únava je neprijateľná.
 • Vykonávaním cvičebnej terapie sa sústreďte na oblasť lokalizácie prietrže a sledujte svoju pohodu. Ak sa bolesti a nepohodlie v dolnej časti tela zosilnia, zníži sa citlivosť, slabosť a „husacie hrbole“, prerušte sedenie a navštívte svojho lekára..

Pri začatí vykonávania postupov je potrebné pamätať na to, že je potrebné pomaly, opatrne a opatrne vykonávať pohyby. Robiť veci trhané alebo zrýchleným tempom môže viesť k úplne opačným výsledkom..

Liečba medzistavcovej prietrže môže zahŕňať širokú škálu cvičení. Všetky zvyšujú vytrvalosť chrbtových svalov v dôsledku postupného zvyšovania fyzickej aktivity..

 1. "Mačka". Na vykonanie tohto cvičenia musíte ísť na všetky štyri. Chrbát by mal zostať čo najpriamejší, ale rovnako uvoľnený. V počiatočnej polohe, vdychovanie, výdych - s maximálnym zaokrúhlením chrbta. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy - vdychovať, vydýchnuť - musíte sa ohnúť chrbtom nadol. Cvičenie sa skladá z 2 častí. Celkovo je potrebné vyplniť 10–20 súborov..
 2. "Chôdza po zadku." Toto cvičenie je najvhodnejšie na výkon doma pri liečbe kýly. Musí sa vykonávať v sede na podlahe. Nohy a chrbát by mali byť rovné. Ruky v akejkoľvek pohodlnej polohe. Na zadok musíte "ísť" asi 1m vpred a vrátiť sa. Vykonajte toto cvičenie s opakovaniami najmenej 9-10 krát.
 3. Medzistavcové platničky sa môžu vrátiť na miesto vykonaním cviku „Bicykel“ a jeho doplnením inými cvikmi. Za týmto účelom si ľahnite na rovnú plochu, najlepšie na podlahu. Bedrá by mali byť pritlačené k zemi, ruky - rovné, umiestnené pozdĺž tela. Zdvihnutými nohami by sa mali vyvíjať pohyby podobné cyklovaniu. Cvičenie musíte robiť, kým sa na nohách neobjaví príjemná únava, najmenej však 1 minúta.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva, keď ležíte na chrbte, kolená sú ohnuté a vaše chodidlá sú umiestnené čo najbližšie k zadkom. Ruky musia chytiť nohy za členok. Ak ste v tejto polohe, musíte zvýšiť panvu tak, ako to telo umožňuje. Môžete si sami nastaviť vzdialenosť od chodidiel po zadok a mieru vychýlenia chrbta. Cvičenie zahŕňa najmenej 8 opakovaní.
 5. "Nakloní sa nabok." Cvičenie sa vykonáva pri státí, šírka ramien od seba. Ruky sa ideálne rozprestierajú do strán na úrovni ramien, s ľahším výkonom - môžu byť ponechané v páse. Nadýchnutie - náklon doprava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Nadýchnutie - naklonenie doľava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Cvičenie môže byť ukončené po 10 stúpaniach v každom smere..
 6. „Nakloní sa dopredu.“ Ramená sú natiahnuté nahor, chrbát je rovný. Hladký náklon vpred sa vykonáva ideálne rukami, aby ste sa dotkli podlahy. Pri maximálnom náklone by mala byť chrbát uvoľnená. Cvičenie vyžaduje 8-10 prístupov.
 7. „Ohnite sa.“ Nohy sú spolu, chrbát je rovný, dlane sú spojené do obrazu modlitby. Ďalej sa musíte pomaly ohýbať dozadu, zotrvať v maximálnej výchylke 1 - 2 sekundy a rovnako pomaly sa vracať. Cvičenie sa môže spočiatku vykonať na kolenách, pretože sa môžu vyskytnúť závraty.

Bude to užitočné: Ako pumpovať lis herniou chrbtice?

Bubnovského gymnastické cvičenia za krk

Pohyb je život! Takáto lakonická výzva na konanie je známa prevažnej väčšine ľudí od raného detstva. Napriek tomu je z mnohých dôvodov viac ako polovica svetovej populácie nútená viesť sedavý životný štýl. Nevyhnutnou platbou za sedavú existenciu je výskyt problémov s chrbticou. Najmä pri krčnej chrbtici. Problémy v tejto oblasti vedú k zúženým krvným cievam a ťažkým migrénam, ktoré môžu otráviť život..

Základné cvičenia pre chrbát podľa Bubnovského

Doktor medicíny S.M. Bubnovsky vyvinul celý rad fyzických cvičení na boj proti chorobám kĺbov a chrbtice. Pomocou týchto cvičení sa môžete zbaviť medzistavcových prietrží, degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek, osteoartritídy, reumatoidnej artritídy atď. Technika tohto autora sa nazýva kinezoterapia, inými slovami terapeutické cvičenia.

Podstatou tejto techniky je nechirurgický spôsob liečby kĺbov a chrbtice, počas ktorého sa pacient uzdravuje pohybom a využitím vnútorných rezerv tela. Táto technika zahŕňa dychové cvičenia, správnu výživu a zoznam procedúr s vodou. Dodržiavaním týchto pravidiel môžete dosiahnuť ohromujúci výsledok..

Kinesitherapy Dr. Bubnovsky získal milióny fanúšikov v rôznych krajinách sveta. Bolo otvorených asi 100 zdravotníckych a rehabilitačných stredísk, kde môžete svoje zdravie obnoviť pod prísnym vedením inštruktorov. Pre tých, ktorí nemôžu ísť do takýchto inštitúcií, Bubnovsky vytvoril súbor cvičení na sebarealizáciu. A hlavný dôraz je tu kladený na tréning chrbtových svalov.

Pacienti sa zvyčajne vyhýbajú stresu, aby nezhoršili svoj stav. Avšak tí, ktorí už vyskúšali liečebnú silu kinezioterapie, pochopili, že nikdy by nedosiahli taký výsledok pomocou liekov, chirurgického zákroku alebo odpočinku v posteli..

S vekom sa chrbtica opotrebuje, chrbát a spodná časť chrbta sa začínajú bolieť, v kĺboch ​​ramenného pletenca a krčnej chrbtice sa objaví nepohodlie. Takéto problémy sa zvyčajne riešia obmedzením fyzickej aktivity a chirurgického zákroku. Fyzioterapia je však bezpečnejším a efektívnejším spôsobom..

Tradičná metóda liečby zahŕňa minimálnu svalovú aktivitu, čo ohrozuje zlý prietok krvi, ktorý negatívne ovplyvňuje celkový stav tela. Cieľom komplexu cvičení Dr. Bubnovského je zvýšenie elasticity väzov, svalov a žíl. S ich pomocou môžete kĺby urobiť viac pohyblivými, stimulovať aj tie najhlbšie svaly, ktoré sa spájajú s chrbticou.

Táto terapeutická gymnastika zahŕňa postupné a systematické zvyšovanie zložitosti cvičení. Cvičenie má priaznivý vplyv na psychiku a obnovuje ju. A vodné procedúry (kryoterapia) napĺňajú tkanivá kyslíkom. Je dôležité nezabudnúť na špeciálny dýchací systém, vyváženú stravu a dostatok vody..

Pri dodržaní všetkých pravidiel môžete úplne vyložiť hrebeň a kĺby, stimulovať krvný obeh v oblastiach predčasného ničenia. Svalové tkanivo sa lepšie sťahuje, stáva sa pružnejším, zlepšuje metabolizmus v tkanivách a bolestivé pocity zmiznú. Medzistavcové platničky a kĺbová chrupavka boli obnovené.

 • Spondylóza chrbtice;
 • Medzistavcová prietrž;
 • Dislokácia kĺbov ramena alebo lakťa;
 • Zápal šliach na ramene;
 • Vaskulárna nekróza bedrového kĺbu;
 • Gonartróza kolena;
 • Chronický zápal prostaty;
 • Chronický zápal vaječníkov;
 • Sexuálna dysfunkcia;
 • Akútne a chronické hemoroidy;
 • Syndróm dráždivého čreva;
 • nadváhou;
 • Vklady tuku v podkožnom tkanive;
 • Znížené vnútorné orgány;
 • Astenický stav, migréna;
 • Psychosomatické poruchy.

Táto technika je tiež ideálna na prekonanie týchto chorôb:

 • Infarkt myokardu;
 • Štepovanie bypassu koronárnej artérie;
 • Zlomenina chrbtice počas kompresie nervových štruktúr;
 • Chirurgia na nahradenie kolenného alebo bedrového kĺbu implantátmi;
 • Operácia na hrebeni alebo vnútorných orgánoch.

Technika Dr. Bubnovského je účinná pri prevencii infarktov, mozgových príhod, ochorení dýchacích ciest a kŕčových žíl. A tiež na prevenciu skoliózy, chorôb vnútorných orgánov, genitourinárneho aparátu, gynekologických chorôb. Cvičenie eliminuje nepohodlie počas menopauzy, podporuje ženy v období pred pôrodom a po pôrode.

Hlavným princípom cvičenia je konzistentnosť a systematickosť. Odporúča sa dávku zaťažiť a cvičenia komplikovať postupne. Účinok sa prejavuje veľmi skoro: bolesť, kŕče zmiznú, zvyšuje sa svalový tonus a zlepšuje sa emocionálny stav. Základné cvičenia:

 • Uvoľnená späť. Nasadnite na všetky štyri body, odpočívajte na 4 hlavných bodoch - rukách a kolenách a relaxujte čo najviac.
 • Zakrivenie chrbta. Východisková pozícia je rovnaká ako v prvom cvičení, položte ruky a kolená. Potom začnite vydýchnuť a jemne ohnite chrbát (pri výdychu). Potom začnite vdychovať a vyklenúť chrbát. Hlavná vec je urobiť všetko hladko a uvoľnene. Na začiatok bude stačiť cvičenie zopakovať 15 krát.
 • Krok strečing. Počiatočná poloha je rovnaká. Z východiskovej polohy si sadnite na pravú nohu (ohnite ju na koleno), zatiaľ čo ľavú nohu ťaháte dozadu. Natiahnite pravú nohu vpred a znížte ju čo najnižšie. V tomto cvičení pracuje ľavá ruka, pravá noha a naopak. Na konci cvičenia vydýchnite..

Bolestivé pocity sú normálnou reakciou tela na taký úsek, a preto by sa v tréningu malo pokračovať. Zakaždým urobte krok širší. Vykonajte 20-krát.

 • Čerpanie. Počiatočná poloha je rovnaká. Trup potiahnite v čo najväčšej možnej miere, zatiaľ čo chrbát sa neohýba, nechajte ho vo zvislej polohe.
 • Zadný výron. Počiatočná poloha je rovnaká, ale musíte lakte ohýbať. Začnite vdychovať a súčasne spustite trup na zem. Potom vydýchnite a skúste spustiť zadok na pätách. Toto cvičenie je o niečo ťažšie, takže začnite 5-krát. Účinok - svaly dolnej časti chrbta sú napnuté a zosilnené..
 • Preťahovanie brušných svalov. Východisková poloha je na chrbte, ohnite nohy a ruky za hlavu. Pritlačte si bradu k hrudníku, ohnite trup a pokúste sa odtrhnúť plecia z povrchu a lakte dosiahnuť kolena. Opakujte, kým v tlači necítite pálivý pocit..
 • Butt lift. Musíte ležať na chrbte s rukami natiahnutými pozdĺž trupu, vydýchnuť a zdvihnúť zadok vysoko. Odporúčané 25-krát.
 • Lastovička. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri nadýchaní zdvihnite ruky a nohy a pri výdychu sklopte končatiny. Pomocou tohto cvičenia sa stiahnu svaly chrbta, a preto sa posilnia a stanú sa pružnejšími.
 • Ručné ťahanie. Cvičenie sa vykonáva pomocou gumovej bandáže. Postavte sa na nohy, uchopte konce rukami a zdvihnite ruky nad hlavu. Vykonajte asi 15 krát.
 • Cvičte na chodidlá. Postavte sa na vyvýšenú nohu s pätami visiacimi dole a držiacimi sa rukami. Potom začnite pružiť hore a dole na prstoch na nohách. Opakujte asi 100 krát. Noha sa stáva flexibilnejšou a obratnejšou..

Po každom cvičení sa odporúča vziať si studenú sprchu a trieť ju teplou utierkou. Lekár tiež odporúča jesť vyvážene, mať dostatok spánku a dodržiavať každodennú rutinu. Len v tomto prípade je možné poraziť akékoľvek ochorenie a stať sa plnohodnotným zdravým a šťastným človekom!

Slávny lekár medicíny S.M. Bubnovsky vyvinul celý rad fyzických cvičení určených na boj proti chorobám kĺbov a chrbtice. Podľa uistenia špecialistu vám táto technika umožní zbaviť sa medzistavcových prietrží, degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek, osteoartritídy, reumatoidnej artritídy atď..

Tento komplex zahŕňa postupné a systematické zvyšovanie zaťaženia a zvyšovanie zložitosti. Toto cvičenie je navrhnuté tak, aby malo pozitívny vplyv nielen na telo, ale aj na ľudskú psychiku, pretože sme zvyknutí bývať s bolesťou tak, že to považujeme za normálny jav a odmieta niečo zmeniť.

Pamätajte, že konzistentnosť a konzistentnosť sú kľúčom k zdraviu! Nie je potrebné nechať ujsť žiadnu úlohu alebo odmietnuť účtovať poplatok. Všetko by sa malo vykonávať podľa stanoveného harmonogramu. Už po 2 týždňoch pravidelného tréningu budete cítiť úľavu - bolesti a kŕče sa oslabia, svalový tonus sa zvýši, emocionálny stav sa zlepší.

Terapeutická gymnastika Bubnovského zahŕňa niekoľko dôležitých bodov, ktoré pokrývajú komplex gymnastických cvičení:

 • správne dýchanie. Dôležitou podmienkou správnej realizácie Bubnovského cvičenia je hlboké dýchanie, pri ktorom sú všetky bunky nasýtené kyslíkom v dostatočnom množstve;
 • správna výživa a rovnováha vody. Kvôli účinnosti tejto techniky by osoba mala konzumovať aspoň liter vody denne, vylúčiť potraviny bohaté na soli, uhľohydráty, tuky;
 • úpravy vody. Sú povinnou fázou lekárskej gymnastiky. Poskytuje chladnú sprchu alebo trie studenú utierku.

Všetky metódy liečby Bubnovského sú založené na zásadách kinezapie - veda o pohybe, ktorá zahŕňa masáže, odreniny za studena alebo doping.

Okrem toho existujú dva typy gymnastiky:

 1. adaptívne (pre začiatočníkov). Zahŕňa prispôsobenie tela fyzickej aktivite, pomáha miesiť svaly, pomáha odstraňovať syndrómy bolesti;
 2. kĺbovej. Je to ďalšia fáza, keď sú svaly a telo schopné tolerovať intenzívnejšie zaťaženie a zložité cvičenia. V tejto fáze sa očakáva zvýšenie mobility kĺbov vrátane stavovcov.

Svalový rozvoj podľa Bubnovského by mal nastať v poradí zahrievania zdola nahor:

 • prvá etapa je vývoj svalov nôh, oboch nôh, panvovej oblasti;
 • druhý - zahrievanie brucha, hrudníka, chrbta;
 • kĺby tretieho ramena, krk, hlava.

Princípom takého zahrievania je nútený pohyb krvi z nôh na hlavu s rovnakou aktivitou ako v opačnom smere..

Dôležité! Pre každú osobu je vyvinutá špeciálna súprava cvičení, ktorá zabezpečuje vlastnosti jej života, druh zamestnania, povahu bolesti a existujúce choroby..

Všeobecný súbor cvičení v ťažkých situáciách nemusí byť dostatočne efektívny, preto je osobná konzultácia s lekárom veľmi dôležitá.

Účinnosť cvičení závisí aj od dôležitých faktorov: pravidelnosť vykonávania a výkonnosť miernym tempom. Keď sa telo prispôsobuje cvičeniu, záťaž by sa mala postupne zvyšovať..

Pri vykonávaní gymnastiky s kýlou chrbtice by ste mali dodržiavať etapy tohto komplexu: uvoľnenie svalov, ich štúdium, strečing atď..

Názov službyCena služby
Konzultácia s MD, profesor S. Bubnovsky M..9 500 r.
Opakovaná konzultácia MD, profesor S. Bubnovsky.5 000 r.
Konzultácia s vedúcim lekárom cvičebnej terapie1 750 r.
Konzultácia s vedúcim lekárom cvičebnej terapie pre preferenčné kategórie klientov *1 500 r.
Fyzikálna terapia konzultácie1 500 r.
LFK lekárske konzultácie pre preferenčné kategórie klientov *1 000 r.

Opýtať sa otázku

Ako uniknúť bolesti

Čo robiť? Bubnovsky už dlho pomohol mnohým vyriešiť tento problém pomocou jedinečného gymnastického komplexu pre krk jeho vlastného dizajnu. Hlavným cieľom cvičení je posilnenie väzivového aparátu golierovej zóny. Bubnovsky verí, že hlavnou príčinou nepohodlia krčnej chrbtice je slabosť väzivového aparátu..

Tento liek je v našich rukách

A teraz podrobnejšie o tých istých siedmich magických cvičeniach gymnastického komplexu pre krk. Najprv si povedzme, čo je náznakom Bubnovského gymnastiky..

 • Sedavá práca;
 • Vystavenie sa systematickým stresovým situáciám;
 • Nesprávna výživa, ktorá prispieva k ukladaniu solí av dôsledku toho k výskytu osteochondrózy;
 • Nedostatok pravidelného cvičenia.

Aké problémy vyrieši každodenná gymnastika krku?.

 • Nedostatočná mozgová cirkulácia;
 • Stuhnutý krk;
 • Vertebrobazilárna insuficiencia - choroba spojená so zvieraním bazilárnej artérie;
 • migréna;
 • hypertenzia;
 • Uľahčenie a zrýchlenie rehabilitačného obdobia.

Tento zoznam predstavuje iba zlomok porúch, pri ktorých môžete dosiahnuť stabilnú remisiu a robíte gymnastiku podľa Bubnovského..

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Cvičenia a pokyny pre ne

Odporúča sa vykonávať komplex denne po dobu 14 dní odo dňa začatia vyučovania, po ktorom môžete triedy zredukovať na dva alebo trikrát týždenne. Dôležité! Všetky cvičenia by sa mali vykonávať čo najpriamejšie späť, inak je všetko úsilie zbytočné. Aby bolo možné sledovať dodržiavanie pravidiel vykonávania cvičení z gymnastického komplexu pre krk, bolo by lepšie požiadať niekoho, aby sledoval priebeh tried..

Keď ste v polohe na sedenie, nakloňte hlavu na pravú stranu a zostaňte v tejto polohe, kým nepocítite príjemnú únavu svalov. Trvá to asi 30 sekúnd. Potom môžete zaujať pohodlnú polohu. Duplikujte akcie, až teraz urobte podobný náklon na ľavej strane. Cvičenie sa vykonáva najmenej päťkrát pre každú stranu.

Na dokončenie tohto cvičenia musíte sklopiť hlavu a dotknúť sa brady hrudníka. V tejto polohe musíte zostať 30 sekúnd. Potom sa pokúste napnúť krk dopredu a nahor a zároveň si odtrhnite bradu z hrude. Znovu zaistite túto polohu na rovnaké množstvo času..

3. Pohľad do neba.

Jemne pomaly otáčajte hlavou doľava, až kým necítite miernu bolesť. Zostaňte v tejto polohe presne pol minúty. Rovnakú akciu vykonajte iba na pravej strane. Preto je potrebné urobiť 5 krát pre každú stranu.

Pravá ruka by sa mala aplikovať na opačné rameno. Poloha lakťa by mala zostať rovnobežná s podlahou. Ľavá ruka nie je v tejto chvíli zapojená a spočíva na kolene. Pozícia by mala zostať nezmenená presne rovnaké množstvo času, ako je opísané v predchádzajúcich cvičeniach. Vykonajte podobné činnosti na opačnej strane tela..

Vykonávací algoritmus je rovnaký ako v cvičení č. 3. Lokty je potrebné iba mierne ohýbať, pričom ruky držte nad hlavou.

Východisková poloha - sedenie, ruky voľne ležia na kolenách. Paralelne zdvíhanie rúk za chrbtom pomaly zaťahujte bradu. Po opätovnom zdvojení týchto pohybov nakloňte hlavu na pravú stranu a rukami nestláčajte spodok krku. Na ľavej strane - podobne.

Toto je posledné cvičenie v gymnastickom komplexe Bubnovsky. Vykonáva sa v stoji, zatiaľ čo predchádzajúci požadovali miesto na sedenie. Narovnajte hlavu tak, aby brada bola rovnobežná s ponožkami. Vytiahnite krk dopredu, ako je to len možné. Otočte hlavu doľava a siahajte po ramene. Hneď ako pocítite napätie a bolesť, zafixujte túto polohu nie dlhšie ako 30 sekúnd. Rovnaký vzor vykonávania pre opačné rameno.

Nič nadprirodzené, nie? Okrem toho je celkom možné vykonávať takúto gymnastiku na krku doma, na pracovisku alebo na ceste domov, priamo v doprave. Vykonávanie cvičení podľa Bubnovského, ako jedného z prvkov kinezoterapie, prináša hmatateľnú úľavu za mesiac za predpokladu, že triedy sú pravidelné. Je úžasné, že vy sami môžete pomôcť telu normalizovať krvný obeh mozgu a získať vynikajúcu pohodu.!

Možnosti vykonania

Liečba kýly chrbtice podľa Bubnovského metódy zahŕňa analgetické cvičenia, ktoré sa vykonávajú s hmotnosťou vlastného tela, ako aj súbor cvičení vo multifunkčných simulátoroch Dr. Bubnovského. Vývoj autora je založený na použití zariadení, ktoré vytvárajú podmienky pre dekompresiu a antigravitáciu (MTB - Bubnovsky multifunkčný simulátor).

Za týchto podmienok triedy nespôsobujú u pacienta zvýšenie krvného tlaku, nadmerné napätie a slabosť. Hlavnou podmienkou účinnosti gymnastických cvičení je starostlivé vykonanie pohybu pri zachovaní jeho správneho tvaru a amplitúdy. Bubnovského gymnastika s kýlou chrbtice je založená na predpoklade, že správny pohyb sa lieči a nesprávny pohyb má zmrzačenie..

Bubnovsky cviky sú vhodné pre ľudí rôzneho stupňa fyzickej zdatnosti

Zaťaženie pri práci so simulátorom MTB sa vyberá podľa veku a charakteristík anatómie chrbtice každého pacienta. Chrbát je zaťažený postupne, cvičenia majú odstupňovanie od pľúc (pre začiatočníkov) až po ťažké (pre tých, ktorí dlhodobo cvičia). Pri pravidelných cvičeniach má gymnastika priaznivý vplyv na svaly, väzivo, stavce a medzistavcové platničky;

poskytuje im zvýšený prietok krvi, zlepšuje elasticitu, flexibilitu, mobilitu a tonus. Ak nie je možné navštíviť liečebné strediská vybavené simulátormi MTB, cvičenia na lýtkovú kýlu sa dajú ľahko vykonať doma. K dispozícii je tiež modelová rada simulátorov, ktoré sa dajú nainštalovať do vášho bytu - ľahké simulátory MTB 1, MTB 2.

Breza v simulátore MTB

Toto vybavenie je sada stojanov, systém blokov a závaží, ako aj rôzne držiaky na nohy a zápästia, držadlá na vytiahnutie rôznymi úchopmi. Vykonávanie cvičení s pomocou sa môže vykonávať podľa schémy predpísanej pacientovi so špecifickým ochorením alebo na profylaktické účely podľa všeobecných odporúčaní profesora Bubnovského:

 • cvičenie "breza", "žaba";
 • trakcia od horného bloku, odporúčanie hmotnosti vášho tela;
 • ponor dolného bloku podľa princípu „činky“;
 • Hyperextenční;
 • únos na posilnenie svalov dolnej časti chrbta.

Najdôležitejšou indikáciou použitia nezvyčajnej metódy je váš úprimný úmysel prekonať chorobu, znovu získať príležitosť na dynamický život a už nikdy viac netrpieť bolesťou. Tiež je vhodné zvládnuť súbor cvičení, ak je v anamnéze uvedená akákoľvek diagnóza z nasledujúceho:

 • osteochondróza chrbtice, zakrivenie chrbtice rôznej závažnosti, medziobratlová hernia;
 • zovreté nervy v chrbtici;
 • zápal a degenerácia kĺbov (napríklad gonoartritída, koartróza atď.);
 • kritická nadmerná telesná hmotnosť;
 • hemoroidy, zápalové lézie reprodukčných orgánov;
 • prolaps brušnej dutiny a panvy;
 • bolesti hlavy, predĺžené migrény;
 • depresívny emocionálny stav, duševné poruchy;
 • vestibulárne poruchy.

Tiež pomocou Bubnovského metódy je možné zabrániť vzniku zakrivenia chrbtice, kŕčových žíl, porúch genitourinárnej sféry v dôsledku zápalu. Cvičebné komplexy vyvinuté talentovaným lekárom sú teraz súčasťou rehabilitačného programu po operácii chrbtice a implantácii umelých kĺbov..

Liečba podľa programu vyvinutého Dr. Bubnovským nie je vždy prospešná. Cvičenia musíte úplne opustiť alebo cvičenia odložiť na neskôr za nasledujúcich podmienok:

 • horúčka spôsobená infekciou alebo ťažkým zápalom;
 • prítomnosť malígneho nádoru;
 • pretrhnutie šľachy alebo väzu;
 • stav pred mŕtvicou alebo pred infarktom;
 • nedávna operácia v minulosti;
 • choroby, pri ktorých môže energetická záťaž spôsobiť krvácanie (napríklad s tendenciou k krvácaniu z maternice).

Pri hernii krčnej chrbtice sa cvičenia uskutočňujú sedením na stoličke:

 • chrbát by mal byť plochý a uvoľnený. Zdvihnite ramená a potom silou dajte dolu. Opakujte až osemkrát;
 • mali by ste otočiť hlavu osemkrát doprava (pozerať sa za chrbát) a tiež na druhú stranu;
 • vykonať naklonenie hlavy k jednému a potom k druhému ramenu. Súčasne nie je povolené predlžovanie krku a zdvíhanie ramien. Opakujte osemkrát;
 • sklopenie hlavy dopredu tak, aby sa brada natiahla k hrudníku. Opakujte osemkrát;
 • sklopenie hlavy dozadu, čo sa snaží čo najúplnejšie porozumieť brade. Cvičenie sa opakuje osemkrát;
 • ťahaním krku a brady dopredu by ste mali hlavu nakloniť na jednu stranu a potom na druhú. Osemkrát.

Okrem zahrievania na stoličke môžete vykonávať aj ďalšie cvičenia:

 • pol otáčky. V takom prípade otočte hlavu nabok, roztiahnite krk bradou dopredu a do polovice otočte opačným ramenom. Podobne naopak. Osemkrát otočte v každom smere;
 • Most. Najbežnejším mostom je uvoľnený krk. V náročnejšom štádiu cvičenia (pre skúsených) sa môže vykonať zo stojacej polohy na kolenách, s vychýlením dozadu a postavením na temene hlavy, mierne sa kývajúcim.

Dôležité! Všetky cvičenia by sa mali vykonávať s uvoľnenými svaly krku. Len v tomto prípade budú cvičenia účinné.

Komplex cvikov na hrudnú kýlu zahŕňa nasledujúce základné cviky:

 • vstávanie. Nohy na úrovni ramien, bez paží. Mali by ste sa nadýchnuť - ramená zdvihnite ohnutými lakťami. Výdych - pomaly spúšťajte končatiny;
 • vstávanie. Poloha sa nemení. Ohnite lakte a položte dlane na svoje plecia. Nadýchnutie - lakte by sa mali vytiahnuť dopredu, výdych - počiatočná poloha;
 • v rovnakej polohe. Dajte ruky za chrbát a spojte dlane tak, aby boli vaše palce rovnobežné s chrbticou. Vdýchnite - pritlačte dlane na stavce a choďte dolu. Výdych - východisková poloha;
 • tiež stojí. Nadýchni sa Položte ľavú ruku za chrbát a hodte pravú ruku cez pravé rameno dozadu a stlačte ľavú ruku do zápästia. Výdych - východisková poloha;
 • opierajte sa o stôl tak, aby lakte spočívali na rebrách. Nakloňte sa dopredu, mali by ste natiahnuť chrbtové svaly a držať v tejto polohe niekoľko sekúnd.

S prietržom hrudnej oblasti môžu byť Bubnovského cvičenia vykonávané aj pomocou expandéra. Expandér je pripevnený k stene tesne nad očami, ako aj na úrovni hrudníka:

 • otočené k stene. Zdvihnite ruky (ako pri zatlačení lyžiara). Zoberte pásku, dajte ruky dolu a späť. Opakujte 15 krát;
 • späť k stene. Vezmite spodné pásky. Urobte si vlnenie rúk a zdvihnite ich až k očnej línii. Opakujte - až 20-krát;
 • otočené k stene. Nohy roztiahnuté mierne širšie ako šírka ramien, mierne kolená. Mali by ste zobrať spodné stuhy a pritiahnuť ich na telo.

Pri výkone cvičenia je dôležité dodržiavať dýchaciu techniku.

Liečebný komplex Bubnovského s bedrovou prietržou zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 • leží na chrbte. Zdvihnite ruky za hlavu. Ohnite nohy, roztiahnite kolená. Vdýchnutie - povstanie, výdech - pád;
 • leží na chrbte. Nadýchnite sa - nadvihnite panvu, posuňte kolenné kĺby. Výdych - zostup;
 • sedí na pätách. Inhalujte - vykonávajte kruhové výkyvy s rukami, vstaňte. Výdych - východisková poloha;
 • sedí na pätách. Položte dlane na brucho. Dych na hrudník. Výdych cez hrudník - cez stlačené pery s cieľom stlačiť zvuk „pf“ s námahou;
 • leží na vašej strane. Položte ruku (na stranu podlahy) na podlahu. Nadýchni sa Dotiahnite kolená k hrudníku. Výdych - východisková poloha;
 • ležiace na bruchu. Natiahnite ruky dopredu, dlane k podlahe. Súčasne zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, držte 5 sekúnd hore, relaxujte pod - 10 sekúnd. Podobne s opačnými končatinami. Vykonajte osemkrát naraz.

Všetky cvičenia by sa mali vykonávať až do dvadsiatich prístupov (okrem posledného)..

Pri akútnej bolesti dolnej časti chrbta odporúča Bubnovsky vykonávať cvičenia na veľkej loptičke. Opierajúci sa o neho, jazdiť tam a späť. Účinnejšie bude, ak je lopta vybavená hrotmi.

Bubnovsky cviky: indikácie pre vykonanie

Táto gymnastika sa odporúča pre tých, ktorí majú tieto choroby:

 • Spondylóza chrbtice;
 • Medzistavcová prietrž;
 • Dislokácia kĺbov ramena alebo lakťa;
 • Zápal šliach na ramene;
 • Vaskulárna nekróza bedrového kĺbu;
 • Gonartróza kolena;
 • Chronický zápal prostaty;
 • Chronický zápal vaječníkov;
 • Sexuálna dysfunkcia;
 • Akútne a chronické hemoroidy;
 • Syndróm dráždivého čreva;
 • nadváhou;
 • Vklady tuku v podkožnom tkanive;
 • Znížené vnútorné orgány;
 • Astenický stav, migréna;
 • Psychosomatické poruchy

Tento komplex bude tiež užitočný ako profylaxia medzistavcovej prietrže a iných ochorení kĺbov..

O závažnosti a trvaní nabíjania pri takejto diagnóze sa hovorí špecialista.

 1. Kompletná relaxácia svalového korzetu.
 2. Aktivácia všetkých svalov.
 3. Chrbtový a svalový výron.
 4. Posilnenie svalov celého tela.
 5. Nedrogová liečba.

Pokiaľ ide o akúkoľvek časť chrbtice, liečba by sa mala začať po podrobnom preskúmaní situácie, vyšetrení. Až potom, ako odborník stanoví spoľahlivú diagnózu, určí problémovú oblasť, štádium choroby a stupeň zanedbania, bude možné začať s implementáciou postupov podľa metódy Bubnovsky doma.

Napriek skutočnosti, že sa preukázala účinnosť terapeutickej gymnastiky, existujú kontraindikácie, pri ktorých je akékoľvek cvičenie zakázané:

 • onkologické procesy;
 • krvné choroby;
 • mentálna nestabilita;
 • epilepsie;
 • skoré obdobie po operácii;
 • choroby srdcového systému;
 • krvné choroby;
 • zlomeniny
 • výron šliach alebo väzov.

Tiež nemôžete vykonávať cvičenia pri teplote v akútnom zápalovom období.

Súbor cvičení pre domácnosť

Na dosiahnutie úplného účinku je dôležité dodržiavať prípravný „rituál“:

 • nabíjanie by sa malo vykonávať každý deň, ak to celkové zdravie umožňuje;
 • cvičenia sa prednostne uskutočňujú na lačný žalúdok alebo 2 hodiny po jedle;
 • pre ľahšiu a príjemnejšiu implementáciu hlavného komplexu je potrebné natiahnuť ruky, kolená, svaly dolnej časti chrbta;
 • Počas tréningu môžete a dokonca musíte piť vodu. Cvičenia s prietržovou časťou bedrového kĺbu by sa mali vykonávať pri rovnomernom a pokojnom dýchaní s veľkým výdychom;
 • Na konci hodiny by ste sa mali osprchovať a dať svojmu telu polhodinu odpočinku. Potom už môžete jesť.

Komplex, ktorý je možné vykonať doma

 • Poloha je „ležiaca na chrbte“, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, kolená sú ohnuté. Potreba dosiahnuť koleno k opačnému kolenu striedavo pre každú polovicu tela - 10 krát.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale ramená sú rozmiestnené široko kolmo na telo. Kolená by mali byť držané pohromade a pomaly vydychované, prenášať ich z jednej strany na druhú - 10-krát v každom smere. Mali by ste cítiť strečing v bedrovej oblasti a ovládať ho.
 • Stojace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách a široké. Cvičenie je zloženie kolien dovnútra - 10 krát.
 • Kolená sú ohnuté a spolu zdvihnuté kolmo na telo ležiace na chrbte. Je potrebné uchopiť jedno koleno a pritlačiť ho pevne k hrudníku, cítiť bedrový výron. Opakujte pre každú nohu 10 krát.
 • Ležiace na chrbte, obe nohy napnuté rovno. Alternatívne zdvíhame jednu nohu, ohýbame sa v kolene (druhá leží v pôvodnej polohe), chytíme ju a v malej amplitúde ju začneme priťahovať k telu. Takéto „ťahy“ sa musia opakovať 10-krát pre každú nohu.
 • V polohe na chrbte natiahneme jedno ohnuté koleno k opačnému ramenu - 10 opakovaní.
 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky pod spodnú časť chrbta. Záležitosti cvičiť "na bicykli". Začiatočníci začínajú od 20 do 30-krát a postupne zvyšujú túto sumu na 50 - 100-krát.
 • Ležíme naplocho, nohy sú roztiahnuté, ruky sú pozdĺž trupu. Pomaly, pri výdychu, postupne zdvíhame rovnomerne nohy - 10-krát.
 • Rovné nohy zdvihnuté kolmo nahor, napnuté ponožky. Najprv si nohy k sebe, potom na výdychu, pomaly ich rozdelíme a ponožky si sami vytiahneme. Návrat do východiskovej polohy - nohy spolu, ponožky napnuté rovno - 50 opakovaní.
 • Krátky odpočinok: ľahnite si na chrbát, pripojte si dlane a lakte pred čelo, kolená sa ohnite a prineste k sebe. V tejto polohe ležíme pol minúty. Potom preložíme ruky za hlavu a spojíme dlane, ležíme ešte pol minúty.
 • Potom leží priamo na chrbte. Ruky po stranách, pomaly ich roztiahnite po podlahe do strán (ako „snehový anjel“) - 10 opakovaní.
 • Ľahneme si na jednu stranu, jednu ruku položíme pod hlavu, kolená ohneme v uhle 90 stupňov, ponožky vytiahneme smerom k sebe, zdvihneme hornú časť nohy, vyzerá to ako „kniha“. „Kniha“ otvorte a zavrite 50-krát na každej strane. V polohe na bok položíme ruku pod hlavu, natiahneme druhú pred nás, nohy rovno. Potom ohnite hornú časť nohy k lakťom hornej časti paže - 50 krát. Zmeniť stranu.
 • Prijímame situáciu na všetkých štyroch. Sedíme na jednej nohe a druhú posúvame dozadu. Táto poloha vám umožňuje naťahovať svaly čo najviac a zmierňovať bolesť pri štiepaní koreňov v bedrovej časti tela.
 • Relaxačné cvičenia s bedrovou prietržou - dostávame sa na všetky štyri, ohýbajte hrudník nahor, potom ho ohýbajte dole - 10-krát, na konci relaxujeme celé telo a necháme ho klesnúť medzi končatinami. Potom vytiahneme telo dopredu, dôraz na ruky, nohy natiahnuté dozadu. Pozícia je podobná hadiemu cvičeniu v joge. Natiahnite svoju korunu dozadu a ochabnite ju v náručí. Potom si sadneme na päty, ohnite hrudník na kolená a natiahnite ruky dopredu. Konečne sme relaxovali a absolvovali terapeutické cvičenia.

Techniku ​​cvičení si môžete pozrieť na videu podrobnejšie.

Kontraindikácie pre liečbu prietrže podľa Bubnovského zahŕňajú:

 • stavy pred infarktom, nestabilná angína pectoris, hypertenzia;
 • onkologické choroby;
 • obehová porucha v mozgu;
 • nedávne ARVI alebo iné infekčné choroby;
 • zvýšená telesná teplota.

Bubnovsky cviky sa môžu vykonávať v akomkoľvek veku

V iných prípadoch sa môžete touto technikou zaoberať pre ľudí všetkých vekových skupín. Hlavná vec je, že pri vykonávaní cvikov nie je cítiť závrat, nepohodlie v chrbte, brušnej dutine, kĺboch ​​nôh alebo rúk. Zmiernenie nepohodlia pri lumbálnych kýlach je navyše uľahčené napätím brušnej tlače počas cvičenia. To odstraňuje nadmerné napätie zozadu..

Vykonajte komplex starostlivo a premyslene, potom vám gymnastika podľa metódy Bubnovského určite prinesie zmiernenie prietrže, zmiernenie bolesti a nepohodlie s tým spojené.

Keď cvičíte niekoľkokrát týždenne, rýchlo získate sľubné výsledky: prekonanie nevoľnosti, zvýšenie mobility, naplnenie tela čerstvou energiou. Bubnovsky vám pomôže 10 cvičení!

 1. Posaďte sa na podlahu, ohnite kolená a položte nohy na podlahu, preneste telesnú hmotnosť do rúk, dlane pritlačené k podlahe. Zdvihnutú nohu zdvihnite 20-krát, potom ju narovnajte a zdvihnite ju ešte 20-krát. To isté platí pre druhú vetvu..
 2. Sediaci na podlahe, narovnajte si nohy, dotiahnite držanie tela. Chráňte lakte na úrovni hrudníka a chodte tam a späť po zadkoch. Mimochodom, toto je jedno z efektívnych cvičení spoločnosti Bubnovsky na chudnutie. Lekár hovorí, že ak ho vykonávate denne po dobu 20 minút bez prestávky, asi 2 kg nadváhy zmizne za 2 týždne.
 3. V polohe na sedenie narovnajte ľavú nohu, otočte prst na stranu a potiahnite smerom k sebe. Teraz zdvihnite ľavú nohu nad podlahu a zdvíhajte výťahy s malou amplitúdou. Vykonajte 20-krát pre každú nohu..
 4. Posaďte sa na podlahu a postavte si rovno pred seba. Potom každú nohu nadvihnite asi 45 nad podlahou a trochu ju držte v tejto polohe. Opakujte 5 krát.
 5. Ľahnite si, zdvihnite pravú pravú nohu a odložte ju na stranu. Súčasne ohnite ľavú nohu na koleno a zoberte ju doľava. Opakujte 8 krát.
 6. Ležiaci na podlahe, ohýbajte kolená a položte si rovné ruky na podlahu, vedúc ich za trup. Teraz si ohnite lakte, natiahnite chrbát k podlahe a zároveň zdvihnite nohy a narovnajte ich. Opakujte 15 krát.
 7. Ľahnite si chrbtom na podlahu, kolená mierne ohnite. Dajte jednu ruku za hlavu pod chrbát hlavy a druhú narovnajte. Natiahnite svoju ohnutú nohu k hlave a druhou rukou smerom ku kolenu. Potom si narovnajte nohu a natiahnite ju na opačné rameno. Opakujte 15 krát pre každú nohu..
 8. Ležiaci na podlahe, pritiahnite ruky za hlavu, ohnite kolená a zoberte ich doprava. Pokúste sa odtrhnúť hornú časť chrbta a hlavu z podlahy. Vykonajte 15 krát.
 9. Ležiaci na podlahe, zdvihnite rovné ruky nad hlavu. Súčasne zdvihnite ruky a nohy a spojte ich. Urob to 20-krát.
 10. Postavte sa na všetky štyri, zamerajte sa na pravú nohu, súčasne odložte ľavú nohu dozadu a natiahnite sa, udržiavajte rovnováhu pomocou rúk, položte dlane na podlahu. Teraz natiahnite pravú nohu vpred. Postavte sa znova na všetky štyri a vydýchnite. Cvičte 10x pre ľavú a pravú nohu.

Tieto cvičenia sú základné a dokonale kombinované s akýmkoľvek súborom cvičení navrhnutých tak, aby vyhovovali individuálnym potrebám pacienta. Na odporúčanie Dr. Bubnovského, pravidelne cvičiaceho podľa jeho metódy, musíte mať dostatok spánku a dodržiavať správnu výživu..

Profesor Sergei Mikhailovič Bubnovsky raz zranil chrbát a mal sklamanú diagnózu, čo vylučovalo zotavenie. Potom nezávisle študoval teóriu a prax odborníkov z celého sveta a vyvinul svoju vlastnú metódu, podľa ktorej bol vyliečený..

Vyvinutá metodika je založená na vedeckých a lekárskych úspechoch domácich a zahraničných predstaviteľov, ale práve Bubnovsky ich dokázal správne používať v prospech ľudí, ktorí sa obávajú kýly chrbtice. Podrobne je pôvod metódy a odkazy na zdroje informácií na jej základe opísané v jeho knihe „Miechová kýla - nie veta!“. Kniha obsahuje aj metódy na riešenie určitých prípadov a súvisiacich cvičení..

Jeho cvičenia využívajú svoje vlastné zásoby tela a pomáhajú pacientovi zlepšovať ich pohodu a obnoviť chrbát bez vonkajšej pomoci. Vďaka tejto technike sa mnohým ľuďom zabránilo utrpeniu spôsobenému medziobratlovou kýlou. Pomôže to aj bez chirurgického zákroku, pretože Bubnovského cvičenie dokáže vyriešiť problémy s herniou aj v pokročilých prípadoch..

Profesor Sergey Mikhailovich Bubnovsky

Je potrebné uvoľniť svaly. Úplne. Potom sa odstráni zápal a opuch. Zovretý nerv bolí práve kvôli napätiu v príslušnom svale. Úplná relaxácia je dôležitým princípom techniky..

Je potrebné dbať na napínanie svalov a chrbtice. Flexibilné svaly pracujú lepšie a menej bolia. Natiahnutie chrbtice vedie k jej narovnaniu a potom všetky stavce spadnú na svoje miesto, čo tiež znižuje bolesť a zlepšuje celkovú pohodu..

Žiadne lieky. Prírodné lieky proti bolesti sú fyzická aktivita. Tí, ktorí cvičia, sledujú zlepšenie stavu po niekoľkých hodinách.

Bubnovsky cviky

Drátový model. Slabé svaly nepodporujú kosti, čo vedie k zakriveniu a nerovnomernému zaťaženiu chrbtice. Táto technika venuje pozornosť nielen rozvoju chrbtových svalov, ale aj brušných svalov a panvy, ako aj rúk a nôh..

Rozvoj svalov, ktoré sa nezúčastňujú každodenných operácií. Ak človek chodí dlhú dobu alebo veľa sedí, rovnaké svaly aktívne pracujú a zaťažujú sa. Pracovaním s neaktívnymi svalmi počas normálneho dňa môžete zlepšiť krvný obeh, čo tiež pomáha zmierňovať bolesť a celkové uzdravenie..

Pravidelné vykonávanie Bubnovského cvičenia zbavuje pacientov všetkých nepríjemných príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou a vedie k uzdraveniu. Predtým, ako sa na ne pustíte, je potrebné vykonať dôkladné a komplexné vyšetrenie, aby sa stanovili vlastnosti konkrétneho organizmu, ako aj poloha, veľkosť a stav prietrže. Až potom sa zostaví individuálny vzdelávací program, čo sa má robiť, koľkokrát a ako často.

Bubnovsky a jeho cvičenia

Sme hlboko presvedčení, že prietrž chrbtice je zmena, ktorá vznikla v dôsledku dlhodobej nečinnosti hlbokých chrbtových svalov. Preto je potrebné ho ošetriť a nútiť tieto svaly zapojiť sa do práce.

Profesor Bubnovsky preto vyvinul špeciálny systém terapeutických bezpečných pohybov na vlastných rehabilitačných simulátoroch MTB (multifunkčný simulátor Bubnovsky), ktorý vám umožňuje aktivovať hlboké chrbtové svaly bez axiálneho zaťaženia kĺbov a chrbtice..

Faktom je, že výživa diskov sa uskutočňuje prostredníctvom ciev prechádzajúcich hlbokými svalmi chrbta. Spazmus týchto svalov vedie k zníženiu toku vody a živín do diskov, ktoré sa po zastavení prijímania lubrikantov v dostatočných množstvách začínajú zrútiť. Zničené zvyšky disku upchávajú krvný plexus v tejto oblasti. Objaví sa zápal mäkkých tkanív sprevádzaný opuchom a bolesťou..

V dôsledku aktivácie chrbtových svalov v dôsledku tried podľa metódy kinezoterapie sa v oblasti postihnutého disku normalizuje prietok krvi a lymfy, obnovuje sa tok vody a živín do medzistavcových platničiek, ako aj orgány a tkanivá tejto oblasti..

Fagocyty (telesné bunky zodpovedné za imunitu) vstupujú do postihnutej oblasti prúdením krvi a lymfy, rozpúšťajú vysušené zvyšky medzistavcových platničiek a vymyjú ich zo sublingválneho priestoru chrbtice.

Účinnosť liečby medzistavcovej prietrže podľa kinezoterapeutickej techniky je po ošetrení veľmi presvedčivo dokázaná na röntgenových snímkach, pri ktorých kýla disku buď významne poklesla alebo úplne zmizla..

Po liečbe v Centre Dr. Bubnovsky na Khodyňke sa pacient zbaví bolesti a nepríjemností spojených s kýlou chrbtice a vráti stratenú pracovnú kapacitu.

Okrem toho človek znovu získa dôveru v svoje schopnosti a schopnosť samostatne sa vysporiadať s problémami bez drog a operácií.

Podstatou metódy Dr. Bubnovského je použitie skrytých rezerv tela na boj proti bolesti a obnovenie pracovných schopností bez tabletiek a operácií. Prečo musíte vziať do viery všetko, čo hovorí tento lekár? Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné poznať niekoľko dôležitých faktov o biografii Sergeja Michajloviča Bubnovského.

Keď budúci lekár slúžil v armáde, došlo k dopravnej nehode, v dôsledku ktorej mladý muž utrpel klinickú smrť, a keď sa zobudil o dva týždne neskôr, uvedomil si, že ostala nedotknutá iba jeho ľavá ruka a ľavá noha. Ďalšie liečenie a zotavenie trvalo Sergejovi Michajlovičovi viac ako 27 rokov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kruhová hernia je komplikácia degeneratívnej degeneratívnej choroby chrupavky miechy. Najčastejšie sa kruhové prietrže diskov vytvárajú v bedrovej a bedrovej oblasti a spôsobujú výrazné syndrómy bedrovej a bedrovej ischialgie.
≡ Domovská stránka → Nádorové ochorenia maternice → Myoma →Maternicové myómy sú jednou z najbežnejších chorôb reprodukčnej sféry. Podľa štatistík sa nezhubný nádor myometria zistil u 30% žien po dosiahnutí veku 35 rokov.
Dodržiavanie terapeutickej stravy je jednou z podmienok úspešnej liečby osteochondrózy krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice.