loader

Hlavná

Žalúdok

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Komplex najlepších cvičení Bubnovského doma

Vo veku vyspelej počítačovej technológie a medicíny sa nám čoraz viac zhoršuje osteochondróza a iné choroby chrbtice. Ak boli približne pred 20 - 30 rokmi ľudia vo veku 55 - 60 rokov vystavení takýmto chorobám, dnes sú takmer každé dva roky náchylné na takéto ochorenie..

Ak ste sa obávali bolesti chrbtice po dlhú dobu, môžete si pomôcť bez chirurgického zákroku. V poslednej dobe sa ľudia stále častejšie obracajú na cvičenia podľa metódy Dr. Bubnovského.

PANI. Bubnovsky ako lekár a rehabilitológ

Sergey Mikhailovich Bubnovsky je pomerne zaujímavý človek. Počas vojenskej služby v sovietskej armáde sa dostal do vážnej nehody, po ktorej bol na dlhú dobu nútený chodiť o barle. Všetky ním vyvinuté liečebné metódy boli najprv testované samostatne a potom pomáhal ľuďom.

Kým bol študentom na lekárskej univerzite, k mladému Bubnovskému prišli ľudia, ktorých šance na spasenie boli extrémne malé. Liečebný systém Sergeja Michajloviča zahŕňa obnovenie orgánov pohybového aparátu, ako aj ošetrenie srdca, žalúdka, nervového a genitourinárneho systému. Lekár k tejto téme napísal mnoho užitočných kníh..

Väčšina tejto techniky je založená na kinezoterapii - pomerne modernom lekárskom hnutí. Účelom tejto liečby je liečba kĺbov, väzov a chrbtice bez chirurgického zákroku iba pomocou vnútorných rezerv tela. Práca rehabilitačného centra Bubnovsky je založená na tejto technike..

Základné princípy liečebnej a rehabilitačnej metódy Bubnovského

Na to, aby technika skutočne fungovala, musia začiatočníci splniť niekoľko dôležitých podmienok:

 • Naučte sa, ako dýchať.
 • Dodržiavanie cvičebnej techniky.
 • Poznajte poradie cvičení a prísne ho dodržiavajte.
 • Využitie ďalších terapeutických opatrení (masáž, bazén atď.).
 • Odmietnutie liekov.

Výhody použitia restoratívnej gymnastiky Bubnovsky:

 • Správne zaťaženie všetkých svalov chrbtice a nábojivosť a dobrá nálada.
 • Dostatočný prísun kyslíka do všetkých orgánov, kĺbov a väzov v tele vďaka zrýchleným procesom regenerácie.
 • Zvýšená pohyblivosť kĺbov, zlepšený vzhľad.
 • Väčšina cvičení nevyžaduje špeciálne športové vybavenie, takže je možné hrať doma.

Zoznam cvičení uvedených nižšie, ktorý vyvinul Bubnovsky, je zameraný na rýchle obnovenie chrbtice a odstránenie svalových kŕčov spôsobujúcich bolesť. Tieto cvičenia tiež pomáhajú znižovať pravdepodobnosť medzistavcových prietrží..

Kĺbov bolí? - Tento krém dokáže „postaviť na nohy“ aj tých, ktorí sú bolestivé chodiť niekoľko rokov..

Gymnastika Dr. Bubnovsky kvôli bolesti v chrbtici

Gymnastika vyvinutá lekárom pozitívne ovplyvňuje chorú chrbticu a tiež posilňuje svaly, ktoré ju podporujú.

Súbor cvičení opísaných nižšie eliminuje nielen bolesť, ale tiež bráni jej ďalšiemu výskytu:

Zahrievanie:

 • Nasadnite na všetky štyri a zamerajte sa na kolená a dlane. V tejto polohe sa musíte veľmi pomaly pohybovať po miestnosti, až kým sa bolesti chrbtice nezmiznú.
 • Pred vykonaním cvičenia sa odporúča obaliť kolená obväzom, počas tohto cvičenia musíte hlboko dýchať.
 • Kroky musia byť vykonané hladko a roztiahnuté. Pri pohybe vpred ľavá noha - pravá ruka by sa mala pohybovať vpred a naopak.

Ďalej sa vykonáva súbor cvikov, ktoré pomáhajú zbaviť sa zovretých nervov v oblasti medzistavcových platničiek a môžu sa tiež použiť na zlepšenie napínania medzistavcových platničiek hrudnej oblasti:

 1. Postavte polohu tela ako pri vyššie uvedenom cvičení. Na hlbokom výdychu jemne ohnite smerom nahor, vydýchnite - ohnite v opačnom smere. Opakujte asi 20 krát. S prejavom akútnej bolesti je potrebné znížiť počet opakovaní cvičenia na 15.
 2. Pozícia opísaná vyššie. Choďte na všetky štyri a snažte sa maximalizovať telo vpred. Počas tohto cvičenia nie je možné poklesnúť dozadu. Toto cvičenie sa tiež používa na roztiahnutie chrbtice..
 3. Zhlboka sa nadýchnite - pri výdychu ohnite ruky za lakte - pomaly padajte. Ďalšou inhaláciou je hladké stúpanie, výdych je narovnanie paží a pomalé spúšťanie k nohám, skúste napnúť svaly v bedrovej oblasti. Cvičenie opakujte toľkokrát, koľkokrát je to potrebné.
 4. Ležiaci na chrbte a položte ruky pozdĺž trupu. Pri výdychu sa zhlboka nadýchnite a odtrhnite panvovú časť tela od podlahy. Pokúste sa vytvoriť mostík. Po inšpirácii pomaly vráťte telo do pôvodnej polohy. Cvičte hladko 15 krát.

Bubnovská gymnastika s osteochondrózou

Najprv musíte urobiť správnu diagnózu, ktorá pomôže skúsenému odborníkovi.

Cvičenia opísané nižšie zmierňujú bolestivé kŕče chrbtice, zvyšujú mobilitu krčných stavcov:

 1. Ruky sú oproti zrkadlu sklopené a uvoľnené. Sklopte hlavu na niekoľko sekúnd, potom choďte hore a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Musíte sa pokúsiť dostať na hruď pomocou brady. Vykonajte 15 krát.
 2. Postavte sa proti zrkadlu, ako je opísané vyššie, nakloňte hlavu zľava doprava a 10 sekúnd vydržte na každej strane. Cvičte, kým sa necítite unavení.
 3. Otáčajte hlavou tak, ako je to len možné, na každej strane hlava trvá 10 sekúnd. Vykonajte pomaly 10-krát.
 4. Posaďte sa na stoličku, držte chrbát rovno a hlavu sa tešte. Pomaly narovnajte ruky a potiahnite ich dozadu, zatiaľ čo hlavu sklopíte. Opakujte cvičenie 10-krát.

Gymnastika s medziobratlovou kýlou

Pri správnej technike vykonávania cvičení sa vysunuté medzistavcové platničky vrátia na svoje miesto a prietrž sa v priebehu času začne zmenšovať, až kým úplne nezmizne:

 1. Posedenie na podlahe alebo na stoličke umožňuje ťahanie pomocou expandérov. Cvičenie sa musí opakovať asi 25 krát.
 2. Ak sú rozpínadlá pripevnené zhora, môže sa trakcia vykonať na hrudníku alebo brade, ak zdola, potom na kolená alebo hrudník..
 3. Sedieť na podlahe a natiahnuť nohy. Zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite nohami nohami. Toto cvičenie sa musí opakovať 20-krát.
 4. Ľahnite si na chrbát a pokúste sa mať rovné nohy za hlavu. V budúcnosti sa pokúste dotknúť ponožiek podlahy. Opakujte cvičenie asi 20 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát. Uvoľnite svoje chrbtové svaly. Pri výdychu sa zhlboka nadýchnite (skúste zdvihnúť nohy a trup, potom si musíte lakte a kolená priviesť k sebe). Vykonajte 10-20 krát.
 6. Ľahnite si na svoju stranu. Rukou, ktorá leží pod telom (na podlahe), zdôraznite podlahu. Zhlboka sa nadýchni. Pri výdychu pritiahnite kolená k hrudníku. Cvičenie sa musí vykonať pre každú stranu asi 20-krát.

Gymnastika so skoliózou chrbtice

Pred vykonaním gymnastiky je potrebná povinná konzultácia so špecialistom.

Ak vykonáte túto skupinu cvičení správnym spôsobom, bude odstránená bolesť v chrbtici, ktorá spôsobuje skoliózu, zvýši sa tón svalov podporujúcich chrbticu:

 1. Kolená, ohnite lakte. Hlava sa teší. Zhlboka sa nadýchnite, zatiaľ čo vydychujte, pomaly posúvajte telesnú hmotnosť k pätám a ohýbajte sa dopredu. Toto cvičenie zopakujte 20-krát..
 2. Poloha tela je rovnaká ako je opísané vyššie. Kolená spolu, pomaly spustite panvu doľava, potom doprava s ďalším návratom tela do pôvodnej polohy.
 3. Kľačanie, ohýbanie dolnej časti chrbta, zatiaľ čo zhlboka nadýchnite a zdvihol hlavu. Pri výdychu sklopte hlavu a pomaly vráťte telo do pôvodnej polohy. Vykonajte až 20-krát. Po celú dobu tohto cvičenia by sa v chrbtici nemala vyskytovať bolesť.
 4. Kľučky. Ležiaci na podlahe, zamerajte sa na kolená (nie plné kliky). V tejto polohe tela je potrebné vykonať ohnutie a roztiahnutie ramien. Vykonajte 25 krát v 3 sériách.

Bubnovského gymnastika na krk

Cvičenia na krčnú chrbticu. Tieto cvičenia sú univerzálne pre ľudí všetkých vekových skupín. Okrem terapeutického účinku sa používajú aj na prevenciu.

Liečba krčnej chrbtice trvá viac ako tri mesiace:

 1. V polohe na sedenie vykonávajte trakčné pohyby po niekoľkých prístupoch k zatlačeniu. Ak je klasické predĺženie ohybu rúk v polohe na chrbte ťažké, je potrebné ísť na nekompletné kliky (s dôrazom na kolená). Vykonajte cvičenie, pokiaľ je to sila.
 2. Položte ruku na stenu, koleno a dolnú časť nohy, aby ste zdôraznili vysokú lavicu. S voľnou rukou s expandérom robte pohyby smerom k sebe a od seba. Cvičenie sa zameriava na svaly krku a chrbtice. Namiesto expandéra môžete použiť činku a zdvihnúť ju nahor a nadol.
 3. Ležiace na podlahe, ohnite nohy na kolená a umiestnite trochu širšie ako plecia. Činky na priamych ramenách musia byť nesené za hlavou a potom sa musia vrátiť do pôvodnej polohy. Vykonajte cvičenie 10-15 krát.
 4. Sediac na lavičke držíme činku v jednej ruke. Zdvihnite ju nad hlavu na priamom ramene a priveďte ju späť, ohýbajte ruku za lakte. Potom zdvihnite a naviňte. Opakujte cvičenie maximálne 20-krát pre každú ruku.

Zbavte sa artritídy a osteochondrózy za mesiac

Chrbát a kĺby sa za 5 dní vyliečia a vrátia sa akoby za 20 rokov! Je to len nevyhnutné.

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

Predložený súbor cvičení od Bubnovského zlepšuje fungovanie celého pohybového aparátu, posilňuje svaly a zlepšuje krvný obeh:

 1. Rozdrvte ľad, zabalte ho do handričky a pripevnite ho na kolená. Jemne kľačte a choďte čo najviac. Spočiatku to bude veľmi bolestivé a ťažké, ale bolesť postupne prechádza. Prvýkrát bude stačiť urobiť 2 kroky, potom je potrebné každý deň tieto kroky zvýšiť.
 2. Posaďte sa na podlahu s natiahnutými nohami, skúste uchopiť prst a pritiahnite ho k sebe. Cvičenie napína kolenné kĺby a vyživuje tkanivá kyslíkom.
 3. Nohy sú širšie ako plecia, držia sa za ruky pre podporu, čupú s plochým chrbtom. Kolená by mali byť v uhle 90 stupňov. Drepy je potrebné zvýšiť pri každom priblížení a postupne dosiahnuť 100.
 4. Kľačiace ruky sa natiahli dopredu. Pri výdychu je potrebné mierne medzi nohami jemne klesnúť. Vykonajte cvičenie 30-krát.

Gymnastika na simulátore Bubnovsky (MTB)

Na obnovenie muskuloskeletálnej funkcie chrbtice a kĺbov bol vytvorený Bubnovsky simulátor (ďalej len „MTB“). To vám umožní natiahnuť chrbticu a posilniť svalovú kostru.

Použitie MTB je účinné pri týchto chorobách:

 • osteochondrosis;
 • choroba kolena
 • choroby genitourinárneho systému;
 • rehabilitačné obdobie po infarkte, mŕtvica.

Niekoľko cvičení na MTB:

 • Sediaci na podlahe spočívajúc rukami, uchopte rukoväť simulátora rukami. Zdvihnite ruky a pritom sa nakláňajte dopredu. Pri správnom vykonaní sa chrbtica roztiahne, chrbát sa ohne a lopatky sa zbiehajú.
 • Keď sedíte na zemi, držte rukoväť simulátora rukami, potiahnite rukoväť smerom k sebe a ohýbajte lakte..
 • Sedieť chrbtom k simulátoru, držať rukoväť chorou rukou a zdvíhať ju čo najviac.

Ak bolí chrbát, krk alebo spodná časť chrbta, neodkladajte liečbu, ak nechcete skončiť na invalidnom vozíku! Chronická bolesť v chrbte, krku alebo spodnej časti chrbta je hlavným príznakom osteochondrózy, prietrže alebo iného závažného ochorenia. Liečba sa musí začať hneď teraz.

Súbor cvičení Bubnovského na gymnastickej loptičke

Cvičenia Fitball pomáhajú cvičiť všetky svaly chrbtice a významne ich posilňujú:

 • Ležiaci na loptu by sa mal hlavný dôraz klásť na hruď, nohy opierajúce sa o stenu. Pri nadýchaní nadvihnite telo, pri výdychu nižšie. Opakujte cvičenie, koľko sily je dosť.
 • Ležiaci na loptu, otočte hlavu rôznymi smermi a snažte sa vidieť nohy.
 • Uchopte loptu rukami, kľaknite si, snažte sa vytiahnuť nahor, nenahrávajte chrbticu.

Cvičenie na rozšírenie chrbtice

Expandéry sú dnes univerzálnym plášťom, ktorý je k dispozícii takmer v každom dome a zároveň zaberá dosť miesta. Málokto však vie, že boli pôvodne navrhnuté na účely reštaurovania..

Takýto simulátor si môžete kúpiť v ktoromkoľvek športovom obchode. V súčasnej dobe sú populárne najmä expandéri spoločnosti Smartelastic. V obchodoch so športovým náradím je táto spoločnosť veľmi populárna a žiadaná..

Sada protahovacích cvičení s expandérom vám umožňuje rozvíjať svaly chrbta:

 1. Expandér pevne držte v rukách. Náraz do toho, potom sa mierne ohnite pod uhlom 90 stupňov. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte z 20 krát, čím sa zvýši počet opakovaní.
 2. Keď sedí na stoličke, pripevníme expandér v dolnej časti nôh. Potom to začneme ťahať na seba. Musíte ťahať toľko, koľko máte dosť sily. Prístupy pre každého pacienta sa vyberajú individuálne..
 3. Expandér je pevne pripevnený k stene. Vstaňte blízko k stene a končeky držte pevne v rukách. Pomaly potiahnite expandér k hrudníku, chrbát by mal byť počas cvičenia rovný, nohy rozmiestnené o niečo širšie ako plecia. Vykonajte niekoľko prístupov 5-6 krát.

Zotavovacie cvičenia na zlomeninu chrbtice

Po prvých pozitívnych výsledkoch môže pacient ísť domov na tréning.

Všetky cvičenia sa vykonávajú v presne predpísanom dávkovaní:

 1. Ležiaci na chrbte, držte sa stabilných a stabilných opory rukami. Gumový expandér musí byť pripevnený na jednej nohe. Opatrne sklopte chodidlo s expandérom na podlahu, až kým sa nedotkne päty. Cvičenie sa musí opakovať 15 - 20 krát pre každú nohu.
 2. Všetko je rovnaké, ako je opísané v predchádzajúcom cvičení, iba obe nohy sú pripevnené páskou. Cvičenie sa vykonáva 5-6 krát pre 2-3 prístupy.
 3. Ležiac ​​na hrudi s nohami o podlahu, jedna noha je pripevnená rozpínačom. Hladko pochopte nohu a ohnite ju v kolennom kĺbe. Cvičte, aby každá noha trvala 20-krát.
 4. Chôdza na všetkých štyroch so širokým krokom. Týmto smerom musí byť extrémne pomalý postup a je potrebné podniknúť kroky v čo najväčšej miere. Trvanie cvičenia je od 5 do 30 minút.
 5. Ľahnite si na brucho na vysokú lavicu, držiac sa pri jej okraji, sklopte nohy pod úroveň lavičky, mierne sa ohnite na kolená. Postupne zdvihnite nohy a zároveň zhlboka nadýchnite a výdychy. Vykonajte 10-20 krát, 2 - 3 sady.

Poplatky za staršie osoby

Všetky nižšie popísané cvičenia by sa mali vykonávať vo vetranej miestnosti:

 1. Kliky z akéhokoľvek vysokého povrchu (stôl, stolička, stena atď.). Pomáha posilňovať chrbtové svaly. Cvičenie vykonávajte 5-6 krát.
 2. Držte kľučku dverí a jemne si v podrepe. Nohy by mali dosiahnuť uhol 90 stupňov. Pri vykonávaní komplexu nezabudnite držať svoju polohu a zhlboka dýchať. Opakujte 5-10 krát pre 2-3 sady.
 3. Ležiaci na lavičke, ruky za hlavou, vykonáva plynulé zdvihnutie nôh pod uhlom 90 stupňov, pričom však nezabudne správne dýchať. Vykonajte 5-10 krát v 2 sériách.

záver

Môžete byť úplne zdraví a šťastní v každom veku. Stačí sledovať vašu stravu a venovať nejakú dobu gymnastike. Technika vyvinutá Dr. Bubnovským je vynikajúca na liečenie chrbtice v každom veku..

Recenzie použitia Bubnovského cvičenia

Reumatológ s dlhoročnými skúsenosťami a autor stránky nehrusti.com. Viac ako 20 rokov pomáha ľuďom účinne liečiť rôzne choroby kĺbov.

Čo hovoria lekári o liečbe kĺbov a chrbtice? Dikul V.I., doktor lekárskych vied, profesor: Mnoho rokov pracujem ako ortopéd. Počas tejto doby som musel čeliť rôznym chorobám chrbta a kĺbov. Svojim pacientom som odporučil iba tie najlepšie lieky, ale výsledok jedného z nich ma zasiahol! Je to úplne bezpečné, ľahko použiteľné a čo je najdôležitejšie - koná v tejto veci. V dôsledku pravidelného užívania droga bolesť zmizne za deň a za 21 dní choroba úplne ustupuje zo 100%. Určite ju možno označiť za NAJLEPŠÍ prostriedok 21. storočia..

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta a krku počas sedavej práce

Cervikálna osteochondróza je mimoriadne nepríjemné ochorenie. Slávny ruský špecialista, Dr. Bubnovsky, vyvinul súbor cvičení pre mnoho chorôb, vrátane cervikálnej osteochondrózy. Bubnovského cviky na osteochondrózu pomôžu nielen zmierniť akútnu bolesť pri tomto ochorení, ale budú slúžiť aj ako dobrá metóda na prevenciu a liečbu tejto patológie..

Dáva bolesť v zadnej časti hlavy lopatke, ramenu, ramenu? Naklonenie alebo otočenie hlavy je sprevádzané kŕčom, bolesťou chrbta? Je ťažké vstať ráno, celý deň musíte natiahnuť ruku, aby ste si šúchali krk? Toto sú iba prvé zvony, ktoré sa zvyčajne vysvetľujú únavou..

Problémy sa objavia neskôr, keď sa nervy a krvné cievy stiahnu. Hlava začne bolieť a točí sa, krk v chrbte horí ohňom, objavuje sa nevoľnosť, pocit nedostatku vzduchu.

Videnie trpí - ostrosť klesá, stmavnutie očí, blikanie bodiek. Tlak stúpa a štandardná liečba nepomáha. Cítim sa unavený, ohromený. Potom lekár urobí diagnózu - cervikálnu osteochondrózu.

Klasická liečba a metódy Dr. Bubnovského

Osteochondróza sa najčastejšie lieči liekmi. Lieky spomaľujú rozvoj osteochondrózy a tiež posilňujú svalové vlákna. To vedie k zníženiu zápalu a eliminácii bolestivého opuchu. Musíte však pochopiť, že lieky nelieči ochorenie, ale iba spomaľujú jeho vývoj.

Musíte si tiež uvedomiť, že lieky môžu poškodiť sliznicu žalúdka, preto ich musíte brať opatrne..

Okrem toho sa osteochondróza často lieči pomocou gymnastiky, terapeutických masáží a fyzioterapeutických metód (ultrazvuk, elektroforéza atď.). Lekári tiež odporúčajú kombinovať tieto liečby s bylinnými tinktúrami, aby posilnili svaly..

Sergey Bubnovsky vyvinul svoju vlastnú metódu liečby osteochondrózy. Táto technika je súborom fyzických cvičení. Musíme si však uvedomiť, že metodika Dr. Bubnovského nie je len cvičenie.

Kľúčovým rysom tejto techniky je príprava individuálnych programov po malých lekárskych testoch, ktoré presne určia lokalizáciu bolesti.

Po vyšetrení by mal človek navštíviť lekárov, ktorí sú oboznámení s technikou Bubnovsky, aby sa naučil špeciálne cvičenia. Na konci tréningu môže človek samostatne robiť gymnastiku doma.

Túto techniku ​​uznáva úradné lekárstvo..

Prvé výsledky sa neobjavia okamžite, ale stále, veľmi skoro - za 5 - 10 dní. Ak úprimne vykonávate všetky cvičenia predpísané lekárom, syndróm bolesti sa zníži, obnoví sa pohyblivosť chrbtice a stav sa zlepší.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa môže vykonávať aj na prevenciu, ktorá môže významne znížiť riziko vzniku osteochondrózy. Ak je osteochondróza v neskorom štádiu vývoja, potom Bubnovskyho metóda bude mať tiež pozitívny vplyv na organizmus, hoci zlepšenie nastane 15 - 20 dní po začiatku cvičení..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovsky, zvyčajne užívajú tabletky alebo aplikujú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť napätia s následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezoterapie nie je len odstránenie nepohodlia krčnej chrbtice. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostného tkaniva postihnutého osteochondrózou..

Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza k stlačeniu krvných ciev a koreňov chrbtice. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne miznú a potom úplne vymiznú.

Indikácie a kontraindikácie pre triedy

Je potrebná odborná konzultácia, pretože v niektorých prípadoch je použitie metódy nebezpečné. Kontraindikácie pri vykonávaní cvičení podľa tejto techniky sú nasledujúce:

 • pooperačné obdobie;
 • väzné slzy;
 • pretrhnutia šliach;
 • nestabilná hemodynamika (napríklad zvýšené riziko infarktu alebo mŕtvice);
 • prítomnosť rakoviny.

Bohužiaľ, gymnastika má kontraindikácie

Fyzické cvičenia po operácii sú kontraindikované, pretože môžu spôsobiť zranenia a otvorené nezahojené chirurgické rany. Kontraindikácie sú spojené s rizikom akútnej bolesti a nepohodlia.

Priebeh cvičení sa aktívne používa na zmiernenie miernej bolesti pri osteochondróze. Prejavy dystrofických procesov nemusia byť vyjadrené a začínajú miernym pocitom nepohodlia, čo predstavuje nebezpečenstvo pre túto skupinu chorôb..

V budúcnosti sa môže patológia vyvinúť do tej miery, že pacient nebude schopný vykonávať pohyby krku.

Je potrebné poznamenať, že tak ako pri každom fyzickom cvičení, aj pri tomto cvičení je charakteristická bolesť svalov. Prebehne o dva týždne.

Funkcie cvičení na Bubnovsky

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobú výkonnosť. Neočakávajte, že získate rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonávaní a správnej technike očakávate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár sa domnieva, že normálne fungovanie krčnej chrbtice nie je možné bez pohybov vrátiť. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými terapiami..

Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe prechladnutia, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe. Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa gymnastika vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma..

Po prvé, je dôležité študovať základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na fyzioterapeutické cvičenia alebo to urobiť pomocou videa.

Pri vykonávaní cvičení musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte každý deň robiť cvičenia. Ak choroba prechádza rýchlo, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení je potrebné pozorovať rovnú polohu chrbta.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní je 5 pre každú stranu, s časom sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k efektu v dôsledku rozšírenia krčných svalov a relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby sa objavila trochu únava..

Osobitné školenie pred komplexom sa však nevyžaduje, aby sa však zvýšila účinnosť, odporúča sa dodržiavať tieto odporúčania:

 • Lekciu by ste mali začať zahrievaním svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred a tiež jemne hádzať krk rukami..
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča jednoduchý úsek, ktorý pomáha predchádzať bolesti po tréningu..
 • Kúpanie v bazéne poskytuje vynikajúce výsledky - je to užitočné najmä pri medzistavcových kýlach..

Pri osteochondróze krčnej chrbtice sú ranné prechádzky na čerstvom vzduchu veľmi užitočné. Prispeje to k obohateniu zapálených tkanív kyslíkom..

fyzioterapia

Bubnovsky cviky sa môžu vykonávať doma. Nevyžaduje sa špeciálna fyzická príprava, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké pohyby a dostať sa do veľmi unaveného stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť vziať liek. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Otočte hlavu, zostaňte v polohe a počítajte do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Pohľad by mal sledovať zákruty hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite na druhú stranu.
 2. Daj si bradu na hruď, vydrž. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala sklopiť dozadu.
 3. Natiahnite krk dopredu, bradu rovnobežne s podlahou. V oblúku ho potiahnite do podpazušia, vráťte sa do pôvodnej polohy, opakujte opak.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. Ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, lakte položte rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno sa automaticky zdvíha. Otočte k tomu hlavu a dotiahnite bradu. Opakujte na druhej strane.
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu doprava a potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Natiahnite ruky čo najviac dozadu, roztiahnite bradu.
 9. Zdvihnite kefy na strop a vytiahnite bradu smerom dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča vykonať masáž sami. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení..

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze.V jeho škole sa používajú špeciálne simulátory, improvizované nástroje sa môžu používať doma..

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, šírku ramien od seba. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Dajte ruky na sedadlo stoličky a pomaly tlačte dopredu. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte, keď inhalujete. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Keď vydýchnete, uvoľnite ich za hlavu, vdýchnite a uvoľnite vzduch, aby ste sa vrátili do pôvodnej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Položte ruky pod posteľ a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Musíte to robiť každý deň po dobu 15 dní, potom je možné robiť gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre trénuje chrbtové svaly. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Lekári odporúčajú začať od malej výšky, aby sedeli na podlahe, aby ste sa dostali k priečke. Keď sa svaly posilňujú, tyč stúpa vyššie.

nabíjanie

Ranné cvičenia nenahrádzajú základné a silové cvičenia, ale sú len dobrým doplnkom k nim. Ihneď po prebudení pacienti často trpia závratmi, blikajúcimi muchami a farebnými škvrnami v očiach..

Telo tak počas spánku reaguje na slabý obeh v krčnej oblasti. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu je niekoľko užitočných cvičení:

 • sedí na posteli a napnite ucho najskôr k jednému a potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez prevrátenia alebo naklonenia;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte sa lakťami kruhovo;
 • stojte s nohami trochu od seba, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela urobte niekoľko malých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete na stoličke);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, napnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú počas cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice nielen pomocou gymnastiky, ale aj technikou hlbokého bránenia v dýchaní, triedami s psychológom, stravou a správnym režimom dňa.

Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné odmietnuť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Odporúča sa nahradiť mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Čo robiť, aby sa výsledok uložil

Na udržanie výsledkov by ste mali pravidelne cvičiť. Ak ako preventívne opatrenie používate gymnastiku, riziko osteochondrózy sa zníži na nulu. Najväčší účinok sa dosiahne, ak začnete športovať v skorých štádiách osteochondrózy.

Ak to zanedbáte, potom môže gymnastika pomôcť zastaviť progresiu choroby a zlepšenie možno dosiahnuť len po veľmi dlhom období pravidelného školenia..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice podľa Bubnovského v špecializovaných centrách prebieha vo viacerých etapách. Intenzita zaťaženia pacienta a druh vykonaných cvičení sa líšia. Počas liečby je komplex upravený, každý vyžaduje dôkladnú štúdiu stavu pacienta.

Kým sa znova stretneme!

Bubnovsky cviky na liečenie a prevenciu bolesti chrbta, krku, so sedavou prácou

20 cvičení Bubnovského - princípy gymnastiky pre zdravie

Cvičenie s paličkou na chrbát a chudnutie

Cvičenie pre golierovú oblasť chrbtice a prevencia

Liečebný komplex cvičení na osteochondrózu a sedavú prácu

Cvičenie chrbtice podľa Bubnovského techniky

Ochorenia pohybového ústrojenstva sú veľmi časté. Preto je ich riešenie veľmi aktuálnym problémom a existuje veľa spôsobov a metód jeho vykonávania. Jednou z moderných metód liečby, ktorá si získava na popularite, sú cvičenia na chrbticu Bubnovského.

Táto technika je zameraná na obnovenie funkcií chrbtice a prevenciu jej chorôb. Bubnovského cvičenia sa často nazývajú extrémna rehabilitácia..

Základom tejto techniky je kinezoterapia - špeciálna forma fyzioterapeutických cvičení, ktorá poskytuje terapeutický účinok. Bubnovsky už mnoho rokov vyvinul svoj vlastný systém kinezoterapie a dokázal svoju účinnosť pri rôznych ochoreniach pohybového aparátu bez toho, aby používal akékoľvek drogy..

Bubnovsky vyvinul nielen špeciálne cvičenia, ale aj terapeutické simulátory - multifunkčné simulátory Bubnovsky (MTB).

Okrem toho lekár vyvinul špeciálnu myofasciálnu diagnózu, ktorá vám umožní určiť príčiny bolesti, identifikovať skryté choroby a problémové oblasti. Pri tomto type diagnózy je vylúčená nesprávna diagnóza..

Lekár začal praktickú aplikáciu metódy na seba a preukázal jej účinnosť a bezpečnosť. Teraz je Bubnovského technika veľmi rozšírená a pracuje na nej množstvo lekárskych stredísk v krajine aj v zahraničí. Zároveň sa tam lekár nezastavil, ale techniku ​​neustále vyvíja a robí ju univerzálnejšou a efektívnejšou..

Princíp metódy

Technika Dr. Bubnovského je založená na fyzických cvičeniach s použitím simulátorov MTB, ktoré zaisťujú obnovenie mikrocirkulácie krvi v postihnutej oblasti a aktiváciu prirodzených regeneračných procesov..

Tento spôsob liečby zahrnuje aktívnu účasť pacienta na procese hojenia. V tomto prípade je podávanie liekov a chirurgické zákroky úplne vylúčené.

Podmienky pre úspešné ošetrenie:

 • Nastavte pacienta, aby liečil vážnou prácou s telom.
 • Pochopenie pacientov, že na dosiahnutie pozitívneho výsledku je potrebný dostatočne dlhý čas. Účinok cvičenia neprichádza okamžite! Obnovenie tela bude nejaký čas trvať. Liečebná kúra trvá najmenej 12 hodín trvajúcich 1-1,5 hodiny.
 • Nedostatok kontraindikácií.
 • Dôvera pacienta v lekára a túžba zbaviť sa choroby bez užívania drog.


Choroby, ktoré je možné liečiť pomocou metódy Bubnovsky:

 • g
  chrbtica ryšavky;
 • osteochondrosis;
 • artróza;
 • gonartróza;
 • artritída;
 • skolióza;
 • bolesť chrbta;
 • traumatické zlomeniny stavcov;
 • dna;
 • porušenie postoja;
 • osteoporóza;
 • humeroscapular periarthritis;
 • koxartróza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • spinálna stenóza;
 • spondylolisthesis;
 • choroby kĺbov.

kontraindikácie

Aj keď je táto technika celkom bezpečná, existujú určité kontraindikácie. Takže lekárska konzultácia je nevyhnutnosťou! Kontraindikácie:

 • skoré pooperačné obdobie;
 • prítomnosť rakoviny;
 • stav pred infarktom;
 • pretrhnutie väzov a šliach;
 • vysoké riziko krvácania;
 • horúčka.

Okrem toho by ste nemali začať liečbu, ak si nie ste istí jej úspechom. Napokon, ak bol pacient pôvodne nastavený na zlyhanie a neveril v silu gymnastiky, potom Bubnovského technika neprinesie požadovaný výsledok..

 1. Konzultácia s lekárom, ktorá vyšetruje pacienta a oboznamuje sa s jeho anamnézou a výsledkami analýz a štúdií.
 2. Myofasciálnu diagnózu vykonáva lekár pomocou špeciálnych techník a techník. Umožňuje vám identifikovať problémové oblasti a celkový stav pohybového aparátu.
 3. Skúšobná hodina v hale, počas ktorej sa vyberá potrebný súbor cvičení, frekvencia a pravidelnosť tried.
 4. Vykonávanie cvičení pacientom v špeciálnych izbách podľa individuálneho programu pod dohľadom lekára a inštruktora. Kontrolujú proces vykonávania a v prípade potreby upravujú cvičenia..
 5. Záverečná fáza - prijímanie odporúčaní na nezávislé štúdium so súborom cvičení doma.

Bubnovsky simulátor

Okrem vytvorenia špeciálnej techniky na liečbu chorôb pohybového aparátu lekár navrhol aj simulátor na vykonávanie jednotlivých cvičení. Triedy na simulátore poskytujú:

 • obnovenie tónu hlbokých svalov chrbta;
 • posilnenie svalového rámu chrbta;
 • zlepšený prísun krvi do stavcov;
 • zlepšenie krvného obehu a biochemických procesov v tkanivách;
 • odstránenie bolesti;
 • odstránenie svalového kŕče;
 • zlepšená pohyblivosť kĺbov;
 • prevencia chorôb chrbtice.

Takáto široká škála pozitívnych účinkov vám umožňuje aplikovať na tomto simulátore cvičenia:

 • osteochondrosis;
 • artróza;
 • medziobratlová kýla;
 • artritída;
 • skolióza a iné choroby chrbtice.

V niektorých prípadoch sa simulátor navyše používa na posilnenie svalového korzetu u detí.

Takéto cvičenia sú tiež veľmi užitočné v období rehabilitácie a regenerácie tela po zraneniach a predchádzajúcich chirurgických zákrokoch..

Bubnovsky vyvinul sériu cvičení. Ich komplex sa vyberá vždy individuálne, pričom sa berie do úvahy prítomnosť sprievodných chorôb, vek a stav pacienta..

Pacienti musia byť poučení o správnom vykonaní cvikov, postupovať podľa postupu a prispôsobiť zloženie cvikov podľa výsledkov.

Gymnastika Dr. Bubnovsky pre začiatočníkov

Medzi mnohými cvičeniami Bubnovského existuje niekoľko, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov, aby mohli hrať doma.

Žiadame vás, aby ste pred vykonaním týchto skúšok zistili, že nemáte žiadne kontraindikácie týkajúce sa použitia metódy a fyzickej námahy! Odporúča sa konzultovať s lekárom.

Tieto cvičenia sú zamerané na odstránenie bolesti v chrbtici..

 1. Relax a ohnite chrbát. Ak to chcete urobiť, musíte si kľaknúť s rukami na podlahe. Pri výdychu by ste mali pomaly ohýbať chrbát a pri inhalácii - ohýbať. Celkom 20 opakovaní, zatiaľ čo pohyby by mali byť mäkké a hladké.
 2. Natiahnite svaly. Počiatočná poloha zostáva rovnaká. Teraz natiahneme ľavú nohu dozadu a posadíme sa doprava, zatiaľ čo pravú nohu sa snažíme ťahať dopredu. Cvičenie sa opakuje 20-krát pre každú nohu a mení sa jej poloha. Spočiatku sa môže objaviť bolesť, ktorá by mala čoskoro prejsť.
 3. Ohýbame sa a pumpujeme chrbát. Situácia zostáva rovnaká - na všetkých štyroch. Teraz by ste mali natiahnuť svoje telo vpred, pokiaľ je to možné, bez ohnutia dolnej časti chrbta pri zachovaní rovnováhy.
 4. Natiahnite chrbtové svaly. Aby sme to dosiahli, v rovnakom postavení na výdychu sa spustíme na zem, ohýbame lakte a pomaly sa nadýchneme. Opäť platí, že keď vydychujete, narovnávate ruky, spustite panvu na päty. Vykonajte 6 opakovaní.
 5. Stiahnite si tlač. Za týmto účelom si ľahnite na chrbát, ohnite kolená a položte ruky za hlavu. Na výdychu zdvihnite telo a dotknite sa lakťov kolien. Stiahnite si tlač, až kým ucítite slabý pocit pálenia vo svaloch. Postupne zvyšujte zaťaženie..
 6. Zdvihnite panvu alebo „pol mosta“. Zostávame ležať na chrbte s ohnutými kolenami, pozdĺž tela by mali byť umiestnené iba ruky. Pri výdychu zdvíhame panvu čo najvyššie nad podlahu, pri inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonávame 25 takýchto vlekov.

Okrem tejto sady cvičení na zmiernenie bolesti môžete vykonávať cvičenia z adaptačného gymnastického komplexu. Pomáha pripraviť pohybový aparát na vážnejšie záťaže a tiež zlepšuje krvný obeh a trofizmus tkanív a zlepšuje stav. Nižšie sú uvedené príklady cvičení z tohto komplexu. Človek by sa však nemal príliš zapájať bez konzultácie s lekárom.

 1. Sedíme na vašich pätách. Inšpiráciou zdvíhame a robíme kruhové pohyby rukami. Pri výdychu sedíme znova na pätách.
 2. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená. Na výdychu zoskupujeme a zdvíhame nohy a trup a zároveň spájame kolená a lakte.
 3. Ľahneme si na pravú stranu a oprieť sa o ruku. Zoskupte svaly celého tela. Potom zopakujeme cvičenie z bodu 2 a vykonáme zoskupenie svalov na ľavej strane.
 4. Kľačíme a uvoľňujeme spodnú časť chrbta. Teraz kolená zdvíhame jeden po druhom a panvu otáčame zo strany na stranu.
 5. Stoja na všetkých štyroch a nakláňa sa tam a späť.
 6. Sedíme na podlahe, narovnáme nohy, položíme ruky na zem. Vykonajte cvičenie „nožnice“ so zdvihnutými rovnými nohami.
 7. Ľahneme si na bok a vykonávame hojdačky nôh. Na inšpiráciu - noha je ohnutá (vytiahneme ju na rameno), na výdychu - rovná.
 8. Nasadnite všetky štyri a opakujte cvičenie 4.
 9. V rovnakej polohe zdvihnite ľavú nohu a zároveň ju položte rovnobežne s podlahou. Teraz tiež zdvihnite pravú nohu.
 10. V rovnakej polohe zdvíhame nohy striedavo do strán a nahor..

Komplex zahŕňa ďalšie cvičenia. Je potrebné, aby ich lekár vybral individuálne, berúc do úvahy stav tela pacienta. Pri cvičení je potrebné vziať do úvahy, že skutočnosť, že výskyt bolesti nie je dôvodom na zastavenie cvičenia. Toto je hlavný rozdiel od klasických fyzioterapeutických cvičení.

Pri správnom výbere cvikov, ako aj pri ich prísnom pravidelnom vykonávaní, choroba zmizne a riziko jej opätovného výskytu sa zníži.

Okrem toho dôjde k všeobecnému liečebnému účinku so zvýšenou imunitou, korekciou hmotnosti, zlepšením stavu svalového tkaniva a pohybového aparátu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všeobecné informácieV našom svete vedú takmer všetci ľudia najaktívnejší spôsob života. Platí to najmä pre ľudí, ktorí pracujú v kancelárii alebo radi relaxujú pred televízorom alebo počítačom, ale zriedka si myslíme, že tento spôsob trávenia času často vedie k osteochondróze..
liečba kĺbov a miechyLiečba osteopénie bedrového kĺbuOsteopénia - čo to je a aké sú metódy liečbyJe potrebné podstúpiť denzitometriu kostí kostry. Ak sa zistí osteopénia, liečba by sa mala začať bezodkladne, bez čakania na rozvoj osteoporózy.
Takáto patológia, ako je osteochondróza krčnej chrbtice 2. stupňa, sa vyznačuje aktívnymi degeneratívnymi procesmi v chrbtovej kolóne, ktoré sa prejavujú rozsiahlymi symptómami.