loader

Hlavná

Pažerák

Bubnovského cvičebný stroj pre dom

Ochorenia pohybového ústrojenstva postihujú veľa ľudí. Vďaka technike Dr. Bubnovského možno mnohé z týchto patológií prekonať bez použitia liekov. V takom prípade musí pacient pravidelne vykonávať súbor liečebných cvičení, pre ktoré známy lekár vytvoril multifunkčný simulátor..

Čo je multifunkčný simulátor Bubnovsky

MTB bol vytvorený ruským lekárom pre tých, ktorí chcú doma obnoviť motorickú funkciu chrbtice a kĺbov. Prevádzkovým princípom simulátora je antigravitačná a dekompresná práca, vďaka ktorej je možné eliminovať syndróm bolesti pri rôznych chorobách pohybového aparátu a zlepšiť celkový stav ľudského zdravia. Tento prístup spôsobuje, že liečba drogami nie je potrebná..

Tento univerzálny simulátor bol vytvorený na základe dlhoročnej rehabilitačnej praxe Bubnovského. Prístroj využíva svaly chrbta a kĺbov pomocou dekompresného zaťaženia a má podobu silového rámu, ktorý pozostáva zo železného rámu vo forme oblúka a súboru závaží umiestnených na oboch stranách. V hornej časti simulátora je vybavená lišta pre výťahy. Súprava navyše obsahuje niekoľko úchytiek a úchytiek, pomocou ktorých môžete vypracovať určité svalové skupiny.

Princíp činnosti MTB je vykonávať trakčné pohyby, zatiaľ čo ťah má smer proti gravitácii, ktorý je zabezpečený valčekmi pohybujúcimi sa v bremene. Bubnovskyho simulátor pre domácnosť má niekoľko úprav:

 1. MTB-1 je jeden stojan vybavený dvoma rotačnými blokmi (sú umiestnené pod a nad). Cez nimi prechádza silný kábel, ktorý je pripevnený špeciálnym upevnením k súprave tovaru.
 2. MTB-2 má tvar dvoch stojanov a lavíc. Športový simulátor Bubnovsky je vybavený rôznymi materiálmi na váženie, takže si človek môže zvoliť vhodný režim činnosti. Multifunkčný simulátor kinesis pre domácnosť s kvalifikovaným výberom cvičení môže nahradiť celý komplex vybavenia v telocvični.

Aké je použitie Bubnovského aparátu

Expandéry Bubnovsky pre domácnosť môžu liečiť rôzne choroby a zabrániť ich rozvoju. Podstatou autorovej techniky je poskytnúť telu pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorá obnovuje funkčnosť bolestivých svalov, kĺbov rúk, nôh a chrbta. Triedy na Bubnovského aparáte sú zamerané na prekonanie bolestivého syndrómu v postihnutých oblastiach tela.

Špeciálne vybrané cvičenia, na rozdiel od injekcií alebo perorálnych liekov, môžu úplne obnoviť lymfatický obeh a krvný obeh vo svalových tkanivách. MTB zároveň pomáha normalizovať transport potrebných látok do svalov a obnovuje motorickú funkciu kĺbov. Skôr ako začnete cvičiť na simulátore, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Technika Bubnovsky je účinná pre:

 • osteochondrosis;
 • artróza kolenných kĺbov;
 • artritída;
 • koxartróza;
 • impotencia;
 • patológie urogenitálneho systému;
 • hemoroidy;
 • rehabilitácia po infarkte, mŕtvici, chirurgickom zákroku na rôznych orgánoch a chrbtici;
 • kŕčové žily;
 • skolióza.

Ceny za domáci simulátor Bubnovsky

Pre usporiadanie MTB doma bude najlepšou voľbou prvý model simulátora - je relatívne kompaktný a lacný. V takom prípade bude cena produktu závisieť od sady tovaru, ktorý je súčasťou súpravy, a od výšky vertikálneho rámu. Koľko stojí simulátor Bubnovsky v priemere:

 • cena blokového rehabilitačného zariadenia s hmotnosťou 90 kg je 30 000 rubľov;
 • cena ľahkého modelu s nákladom 40 kg - 7 000 rubľov;
 • cena analógu simulátora Bubnovsky s váhami s celkovou hmotnosťou 100 kg - 35 000 rubľov.

Koľko stojí model vybavený švédskou stenou? Takéto zariadenie je možné zakúpiť v internetovom obchode objednaním v elektronickom katalógu. Alternatívou je nákup MTB na domáce použitie v špecializovanom mieste predaja športového náradia. Cena simulátora doplnená švédskou stenou bude približne 27 000 - 3 000 rubľov.

Ako si vybrať multifunkčný simulátor pre domácnosť

S pomocou MTB-1 môžete vykonať takmer celý komplex rehabilitačných kurzov Dr. Bubnovského. S týmto modelom však nebude fungovať robiť „kyvadlo“ alebo iné cvičenia, ktoré vyžadujú 2 bloky. Výhodou MTB-2 je schopnosť viesť celý cyklus kinezoterapie. Blokový rámec tejto modifikácie je navyše funkčnejší ako rámec MTB-1. Ak máte vážne problémy s pohybovým aparátom, je lepšie uprednostniť najkompletnejší model, s ktorým môžete vykonávať akékoľvek Bubnovsky cviky..

Pri výbere navyše musíte brať do úvahy oblasť, v ktorej sa nachádza športové vybavenie domu. Ak nie je k dispozícii samostatný voľný priestor na inštaláciu zariadenia, je vhodný iba MTB-1, ktorý zaberá minimum miesta a je pripevnený k stene. Na inštaláciu simulátora potrebujete iba jeden štvorcový meter priestoru plus 1 až 2 metre na pohodlné cvičenie. Pre rám s dvojitým blokom vyžaduje MTB-2 plochu najmenej 3,5 x 2 metre.

Ako používať simulátor kinesitherapy

Simulátor kĺbov naznačuje, že ľudské telo je počas cvičenia v pozastavenom stave, v ktorom sa svaly uvoľňujú a napínajú. Tento režim umožňuje niekoľkonásobné zníženie zaťaženia, čo zaručuje výrazné zníženie bolesti. Rozťahovanie minimalizuje kontakt medzi kĺbmi, čím sa znižuje riziko oderu chrupavky.

Bubnovskyho simulátor pre domácnosť poskytuje možnosť vykonávať rôzne cvičenia. Ak použijete obe ruky, môžete zistiť ramenné kĺby, svaly krku. Hojdaním, stúpaním alebo krížením nôh sa posilní chrbtica a stimuluje sa krvný obeh v panvových orgánoch. Takéto cvičenia sa odporúčajú ženám trpiacim gynekologickými chorobami. Ak chcete zmierniť bolesť zozadu, mali by ste robiť ohyby s telom zameraným na ruky a kolená.

Rozsah tried by mal zvoliť výlučne lekár individuálne pre každého pacienta. V tomto prípade osoba najprv podstúpi vyšetrenie, počas ktorého lekár vyhodnotí hlavné problémové oblasti tela. Celý proces obnovy Bubnovského zahŕňa prechod cez tri fázy, čo trvá asi 3 mesiace. Medzi nimi je poskytnutá prestávka približne 5 až 7 dní. Počas cvičenia sú pohyby pomalé a výdychy sa vykonávajú pri maximálnom zaťažení. Možnosti cvičenia:

 1. Posaďte sa na podlahu s nohami o stenu, uchopte rukoväť a začnite zdvíhať ruky a pritom sa nakláňajte dopredu. Chrbtica by sa mala vysunúť, chrbát sa ohnúť a lopatky sa zbiehajú.
 2. Posaďte sa na podlahu, uchopte rukoväť rukami, narovnajte chrbát a potiahnite rukoväť smerom k sebe, ohýbajte lakte. Na toto cvičenie sú vhodné aj cvičebné stroje - expandéry pre domácnosť..
 3. Posaďte sa chrbtom k simulátoru, uchopte rukoväť chorou rukou a zdvihnite ju čo najvyššie.

DIY Bubnovsky simulátor

Ak chcete samostatne vytvoriť MTB, musíte najskôr premýšľať o tom, kde bude stáť. Izba, v ktorej je výklenok, je ideálna, alternatívou je použitie podpery. V druhom prípade by mala byť miestnosť priestranná, aby vyhovovala plnohodnotnému simulátoru Bubnovsky. Medzi podperami alebo stranami výklenku je namontovaná priečka s lanom na zdvíhanie tovaru.

Na vyváženie sú nevyhnutné palacinky z tyčinky alebo špeciálne závažia, ktoré je možné vyrobiť na objednávku, zverenie práce skúseným zváračom alebo zámočníckym firmám. V tomto prípade je dôležité správne vypočítať množstvo a hmotnosť tovaru. Domáce cvičebné stroje Bubnovsky sú zostavené podľa pôvodných výkresov a podľa pokynov. Zanedbanie tejto požiadavky môže spôsobiť ujmu na zdraví..

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Bubnovsky cviky - Kinezoterapia

Hnutie je život - hlavný slogan Dr. S. M. Bubnovského. Existuje druhé motto „Nie každý pohyb prospieva telu“, ako hovorí doktor, a správne, dokážem vyliečiť správne pohyby, a nie tie správne len ublíži. Cvičenia Bubnovského sú klasifikované ako medicínske - správne pohyby, pomocou ktorých určite nepoškodíte svoje telo!

Odporúčame začať so sledovaním videí. Ak vás niekto zaujíma, nižšie si môžete prečítať viac o cvičeniach:

Sergey Mikhailovich Bubnovsky, profesor, lekár lekárskych vied, vytvoril jedinečný a moderný prístup k liečbe komplexných chorôb spojených s dysfunkciou pohybového aparátu, je zakladateľom modernej kinezoterapie.

Kinesitherapy - (starogrécke Κίνησις - Movement + θεραπεία - treatment) - preložené do ľudského jazyka, jedná sa o formu liečenia tela fyzickou aktivitou, presnejšie povedané, vzdelávacích programov. Tajomstvo tohto vzorca je niečo také: medicína + pedagogika + anatómia + fyziológia a ďalšie náuky, programy, náuky a praktiky. Kinesitherapy poskytuje osobe - liečenie chorôb, a tiež zlepšuje a udržuje ľudské telo v zdravom stave, prevenciu chorôb. Skvelý spôsob, ako si udržať fyzickú kondíciu!

Čo je kinezoterapia:

Video: 20 základných cvičení Bunovského

Cvičiaci program sa vykonáva na simulátore zvanom MTB. Existujú tiež cvičenia, ktoré je možné vykonávať doma aj bez tohto zariadenia. Prvý súbor cvičení:

Cvičenie na bolesť chrbta a krčnej chrbtice

Najprv musíte mať na pamäti, že naklonenie sa dopredu a návrat na predchádzajúcu pozíciu by sa mal vykonávať spomalene. Osoba, ktorá ich vykonáva, spočíva na stene a je pevne pripevnená. Ruky musia držať rukoväť, ale je veľmi dôležité dbať na to, aby vzdialenosť medzi kefami bola rovnomerná a pohodlná. Keď človek zdvihne ruky, chrbtica sa začne natahovať a ohýbať sa v chrbte, aby sa ťahy lopatiek a hrudníka zbiehali. Výdych počas tohto cvičenia je povinný v okamihu, keď je rukoväť pri hrudi, to znamená, keď sa vrátite do východiskovej polohy. Musíte vykonať najmenej desať, maximálne dvadsať opakovaní tohto cvičenia. Hmotnosť kotla pre toto cvičenie by mala byť taká, aby ju bolo možné niekoľkokrát nadvihnúť nad hlavu.

Doma sa toto cvičenie môže nahradiť dvoma podobnými spôsobmi. Jedným z nich je obvyklé usrkávanie panvy, keďže priľnavosť nehrá žiadnu úlohu. Ďalším spôsobom je expandér. Som si istý, že každý vie, ako ho používať, dobre trénovaní ľudia môžu používať dva simulátory.

Vezmite expandér, upevnite ho na silnú podporu, zaujmite rovnakú pozíciu ako pri cvičení na simulátore a začnite s výcvikom. Existuje ďalšie cvičenie, ktoré je medzerou. Toto sa nazýva činka mŕtveho ťahu. Vykonáva sa iba jednou rukou. Aby ste to dosiahli, musíte zaujať nasledujúcu polohu: hlava by mala byť zdvihnutá a brada sa natiahne čo najviac dopredu..

Týmto cvičením môžete dobre rozvíjať svaly hornej časti tela. Mali by ste sa mierne ohnúť chrbtom a pravá noha by sa mala tlačiť dozadu. To sa musí urobiť na lavičke v telocvični. Druhá noha by mala byť ohnutá na koleno a spočívať na lavici čo najpevnejšie..

Pri opieraní činiek o hruď by ste sa mali vydýchnuť. Telo by sa malo v chrbtici čo najviac otáčať, je to jediný spôsob, ako dosiahnuť dobré výsledky liečby pri tomto cvičení. Počet rán je dvanásť. Dva prístupy k tomuto cvičeniu sú minimálne a maximálne šesť. Tí, pre ktorých je ťažké urobiť prvý krok, môžu urobiť dva alebo štyri, ak majú pocit, že sú dosť silní, aby to urobili..

Najväčší výsledok sa dá dosiahnuť pomocou nasledujúceho cvičenia tohto bloku, ktorý sa nazýva trakcia od dolného bloku. Na tento účel môžete použiť aj simulátor MTB alebo expandér. Ak používate rozpínač, pripevnite ho na určitú oporu, vložte do neho chodidlá, zaujmite polohu 90 stupňov a opakujte rovnaký pohyb ako pri prvom cvičení, ale nevracajte sa do pôvodnej polohy a ohnite o niečo vyššie (uhol asi 95 °). -99 stupňov). Ale na tento účel sa musíte nakloniť takmer do konca, aby ste úplne stiahli svaly bedrovej oblasti.

Na konci cvičenia sa lopatky zvyčajne zbiehajú. Vydýchnite, ak je to potrebné, potom, keď rukoväť expandéra príde do kontaktu s pokožkou. A posledné cvičenie. Vezmite si túto pozíciu: sadnite si na lavicu pod uhlom deväťdesiat stupňov. Držte nohy pevne na podlahe. Pripevnite expandér dole. Toto cvičenie pomôže reprodukovať maximálny rozsah pohybu tela, pretože musí rozptyľovať rozptyľovač v uhle štyridsaťpäť stupňov vzhľadom na lavicu. Ak sa cítite unavení vo svojich rukách, môžete pokračovať v ťahaní celým chrbtom..

Začať vykonávať niekoľko prvých pohybov, bude potrebné vyvinúť úsilie aj cez bolesť a tvrdú cestu von. Majte na pamäti!

Liečba bolesti paží a ramien (triáda)

Prvé cvičenie je nasledujúce. Ak to robíte doma, mali by ste ležať na zemi s nohami na simulátore. Prvý ťah je ťah s ohnutým ramenom za hlavou, a potom ten istý ťah ide, ale na stranu, ako v prípade tretieho ťahu, je to vytiahnutie ramien k brade a ich ohnutie v kolene (lakte). Každé cvičenie by sa malo vykonávať, aj keď sú počuť brady alebo je cítiť bolesť.

Je úplne bezpečný a neovplyvňuje proces spracovania. Hmotnosť závaží, ak ide o simulátor, by sa mala zvoliť podľa dobre známeho vzorca, to znamená, že hmotnosť by mala byť taká, aby ste mohli vykonávať cvičenie v množstve desať až dvanásťkrát. Vykonávanie tohto cvičenia je pre prevenciu účinné nielen pri bolestiach v ramene, ale aj pri zdravých. Zopakujte cvičenia pre každú ruku. Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť vykonaním tohto cvičenia pri sedení na lavičke. To je však možné iba so simulátorom MTB. Po ošetrení v lekárskom centre si môžete tento simulátor kúpiť, aby ste mohli všetky cvičenia vykonávať doma.

Hmotnosť (alebo počet pružín v expandéri) pre toto cvičenie musí byť schopný zvoliť si správne, pretože hlboké svaly ramena sú dosť slabé a aby sa nepoškodili alebo nepoškodili, všetko sa musí robiť veľmi kompetentne. S týmto vám Sergei Michajilovič Bubnovský pomôže v jeho lekárskom stredisku. Druhé cvičenie je podobné prvému, ale vykonáva sa oboma rukami súčasne. Najprv potiahnite ruku nad hlavu a potom ich musíte ohnúť na lakťoch. Lakte by sa mali zdvíhať čo najvyššie. Rovnaké cvičenie sa dá použiť s činkami, ale v tomto prípade sa zmení biodynamika. Prípadne ho môžete vykonať, keď stojíte.

Ďalšie cvičenie sa nazýva bench press. Aby sme to dosiahli, musíme sedieť na lavičke so chrbtom k bloku a vziať rukoväť simulátora s postihnutou rukou a postupne ju zdvíhať tak vysoko, ako je to možné. Prvýkrát vás môže ublížiť, ale nemôžete zastaviť. Pretože skôr alebo neskôr sa vrátite k tomuto cvičeniu, ale s ešte väčšou bolesťou. Bolesť je nevyhnutná pri zápale ramenných kĺbov. Hmotnosť bremena by sa mala postupne zvyšovať. Maximálna hmotnosť - štvrtina hmotnosti pacienta, ktorú musí zdvihnúť šesťkrát.

Ďalším je cvičenie "pokrčí ramenami". Nanáša sa pomocou izolovaných ramien. Pri jeho realizácii je zapojený horný okraj lichobežníkového svalu, ktorý je spojený s krčnou chrbticou. Tento pohyb sa vykonáva pri státí, sedení alebo ležaní na lavičke. Hmotnosť by mala byť pre vás vhodná, mali by ste ju cítiť, pretože jej váha stúpa iba s pokrčením plecami. Je lepšie pre mužov používať činky namiesto trénera, je to oveľa lepšie, krk je vtiahnutý do ramien. Postupujte podľa týchto krokov k neúspechu, to znamená, koľko môžete.

Cvičenia na herniu a osteoporózu:

Prvé cvičenie zvané „breza“ je nasledujúce a používa sa iba simulátor MTB. Muž leží na chrbte s nohami hore. Lekár fixuje nohy káblom k simulátoru (závažia) a osoba začína pomaly zdvíhať panvu spolu s nohami tak, že päty sú kolmé k hlave, to znamená, že by ste mali ležať na svojich pleciach, potom si nohy sklopte až do konca, to znamená, že si vezmite plne ležiacu polohu., Narovnané telo nezdvíhajte okamžite, musí sa najprv ohnúť v malej panve a potom sa musí zdvihnúť ďalej. Musíte to urobiť pätnásť, dvadsaťkrát na jednom sedení.

Ďalšie cvičenie sa vykonáva presne naopak, to znamená otáčaním nôh na simulátore. Pri cvičení by ste si mali ľahnúť a ohýbať nohy (s hmotnosťou) na kolenách a panve a hlava by mala klesať na kolená. Toto hnutie pomáha v boji proti celulitíde. V jednom prístupe je možné vykonať dvadsať opakovaní. Pamätajte, že pri ohýbaní tela je maximálna doba exspirácie maximalizovaná..

Potom nasleduje cvičenie podobné prvému s iba jednou pevnou nohou. A to je potrebné iba na zdvihnutie nohy, a to všetko bez ohybov, a nie celého tela, ako v prvej verzii. Blok je navyše doplnený komplexnejším pohybom nazývaným „žaby“. Za týmto účelom ležíte na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, aby ste ich mohli použiť ako oporu. V prípade jednej nohy lekár fixuje simulátor váhou a nohu pomaly ohýbate, aby sa podobala žabej nohe. Ďalší pohyb tohto bloku. Ležiac ​​na vašej strane, pohybujete sa hore a dole s rovnou nohou, zdvíhajúc váhu. Pri výkone súboru cvičení pre dobrý účinok by mali byť dve alebo tri opakovania týždenne.

Ďalšie veľmi užitočné a efektívne cvičenie je nasledujúce. Muž leží na boku a jeho dolná časť nohy je natiahnutá dopredu, pričom vytvára uhol 90 stupňov. A s hornou časťou nohy aplikuje cvičenie a ohýba ho na koleno. Takto dochádza k rotácii postihnutého kĺbu, ktorý bolí, čo dokonca spôsobuje problémy pri chôdzi. Tento pohyb zlepšuje prietok krvi v dolnej časti chrbta..

Liečba bolesti nôh a koxartritídy

Na prvé cvičenie budete potrebovať gymnastické lavičky. Na lavičke by si mal pacient ľahnúť na brucho, ohýbať jednu nohu na koleno a pevne sa opierať o podlahu a druhú tiež ohýbať, ale aby zdvihol váhu. Toto cvičenie pomáha vracať venóznu krv do pravej časti srdca, to znamená, že dokonale obnovuje krvný obeh a uvoľňuje srdcový sval. Okrem toho sa toto cvičenie môže vykonať miernou zmenou konfigurácie lavice, čím sa zdvojnásobí rozsah pohybu.

Ďalším cvičením tohto bloku je ťah v hornej časti hlavy kvôli rastu. Ako sa to robí? Ležiac ​​na chrbte, lekár pripevní váhu na jednu nohu. Noha, ktorá je pripevnená, musí byť ohnutá na koleno a panvu a hlava musí dosahovať na koleno. Ruky by mali pomáhať, nohy sa ohýbajú. Pri spätnom ohybe by však ruky mali byť umiestnené na podlahe v blízkosti nôh a druhé rameno by sa malo natiahnuť dozadu a držať sa na opore..

Zoštíhľovacie cvičenia

V prvom cvičení by ste mali byť v regáli a nohy upevniť pomocou kábla zo simulátora. Vykonávanie tohto cvičenia zahŕňa jednoduché miasy tam a späť bez toho, aby sa telo naklonilo dopredu. Za týmto účelom musia vaše ruky držať stojan na bežiaci pás. Pre zlepšenie kvality výsledku by sa malo opakovať 30-50 krát s každou nohou. Keď pálenie v dolnej časti stehna nebude možné vydržať - to môže znamenať iba jednu vec, ktorú možno vykonať. Pri akútnej bolesti chrbta je tento pohyb zakázaný..

Potom nasleduje pohyb, v ktorom musíte sedieť na podlahe a presunúť váhu s nohami pripevnenými na simulátore na stranu a späť. Pre všetkých, ktorí majú problémy s nadváhou a orgánmi gastrointestinálneho traktu, existuje komplex nazývaný „kríza“. Pri tomto cvičení osoba kľačí a položí ruky na rukoväť simulátora a ohýba telo v oblasti panvy, lakte sú ohnuté, takže sa môžete dotknúť kolien. Váha by mala byť taká, aby ste mohli vykonať jedným dychom 20, 30 alebo viac pohybov. Oveľa lepším účinkom by bolo, keby ste brušné svaly priviedli k páleniu. Amplitúda by mala byť taká, aby sa brušné svaly mohli úplne sťahovať. Tieto pohyby môžu okrem iného úplne vyčistiť pečeň..

Potom v našom bloku sú cvičenia, pri ktorých človek sedí na lavičke s nohami, pripevní ich k simulátoru pomocou lana a potom začne samotné cvičenie - ohýba nohy v panve a kolenách. Ako pri čerpaní dolného lisu.

Obnovenie krvného obehu

Prvým cvičením je cvičenie, pulóver, ktoré sa vykonáva pri ležaní na chrbte. Pri ležaní na chrbte musíte kolená a ramená ohnúť tak, aby ste ustúpili a vrátili sa do polohy pod uhlom 95 stupňov, samozrejme s hmotnosťou, ktorá dáva záťaž, ako vo všetkých ostatných cvičeniach. Toto cvičenie je veľmi užitočné pri astme a koronárnych srdcových chorobách..

Ideálne pre pacientov s mastopatiou. Ležiac ​​bokom k simulátoru sa vykonáva nasledujúce cvičenie, ktoré sa podobá rozpätiu krídla, preto sa nazýva motýľ. Jedno rameno v tomto cvičení sa ohýba a rozširuje na stranu. Rameno by sa preto nemalo ohýbať v lakťom. Okrem toho je možné toto cvičenie vykonávať z lavičky, ale stojí za zmienku, že fyzicky pripravení ľudia to dokážu. Pre podrobnejšie informácie o cvičeniach sa môžete obrátiť na kliniku Dr. Bubnovského, kde vám všetko povie sám Dr. Sergey Bubnovský.

Tu je pomerne jednoduché ošetrenie od Dr. Sergei Bubnovsokgo. Tieto jednoduché cvičenia zlepšia kvalitu vášho života a prinesú vám zdravé telo bez osteochondrózy, koxartrózy, sklerózy, hernie, obezity, celulitídy a tiež vám pomôžu liečiť všetky poranenia chrbtice..

Metóda kinezoterapie Dr. Bubnovsky. Odporúčania pre rôzne choroby.

V súčasnosti sú rozšírené rôzne choroby a poruchy chrbtice. Napriek tomu je ťažké nájsť profesionálneho a informovaného lekára, ktorý by rozumel tomu, ako odstrániť príčinu problémov s chrbtom doma..

M. S. Bubnovsky lekár a rehabilitológ

Sergei Mikhailovič Bubnovsky vytvoril jedinečný spôsob liečby patológií pohybového aparátu - kinezapie. Táto technika vám umožňuje obnoviť pracovnú kapacitu a zmierniť bolesť. Pomáha pacientom, ktorí boli predtým považovaní za beznádejných, bez chirurgického zákroku a medicíny..

Prvý kinezoterapeut

História vzniku prvého kinezoterapeuta na svete je obdivuhodná. Všetko to začalo dopravnou nehodou, pri ktorej padol Sergei Bubnovsky počas pôsobenia v armáde. Lekári ho vrátili zo stavu klinickej smrti, ale v dôsledku prijatých zranení sa Sergei Mikhailovich mohol pohybovať iba po barle. Mladý muž sa však nevzdal, ale vstúpil do lekárskeho ústavu, kde brilantne prišiel na to, ako funguje ľudské telo. Získané znalosti S.M. Bubnovsky sa najprv uchádzal o seba a potom sa pokúsil pomôcť iným. A tak aj počas tréningového obdobia k nemu prišla sláva lekára, ktorý dáva nádej a uzdravuje sa bez operácie.

Po absolvovaní dvoch vysokých škôl začal svoju kariéru Sergeja Michajloviča prácou s mentálne nevyváženými ľuďmi v Kaščenko, potom sa stal hlavným lekárom psychoneurologickej internátnej školy. Neskôr pracoval s ruským lyžiarskym tímom. Celú túto dobu pokračoval vo vývoji a zdokonaľovaní svojej techniky, neskôr nazývanej kinezoterapia.

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Metóda práce s pacientom s Sergejom Bubnovským spočíva v kombinácii praktických cvičení (cvičení fyzickej zdatnosti) s teoretickým výcvikom. Pacient začína chápať, že mu to neubližujú kosti, ale spazmodické preťažené svaly, ktoré nemusia úplne odpočívať, ale správny presne dávkovaný pohyb. Takže môžete "naučiť" svaly, aby dobre fungovali. Človek sa učí riadiť svoje zdravie pomocou špeciálnych simulátorov. Takéto cvičenia uvoľňujú chrbticu a kĺby, zatiaľ čo pumpujú a posilňujú svaly. V kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi sa dajú dosiahnuť fantastické výsledky. Veľmi užitočné sú aj magnetoterapeutické postupy, ktoré sa teraz dajú používať doma pomocou prenosného zariadenia AMT-01..

Je pozoruhodné, že táto technika umožňuje uplatniť individuálny prístup k pacientom v súlade so všeobecným zdravotným stavom, úrovňou fyzickej zdatnosti a pridruženými chorobami..

Účinnosť metódy

Je pozoruhodné, že kinezoterapeutická metóda je účinná pri mnohých chorobách: osteochondróza, artróza, medziobratlová hernia, radikulitída, koxartróza, rôzne zranenia, astma, chronická bronchitída, prechladnutie, migrény.

Okrem osobných konzultácií Sergey Bubnovsky popularizuje svoju techniku ​​aj pomocou kníh, ktoré podrobne opisujú cvičenia a poskytujú odpovede na otázky týkajúce sa čitateľov. V mnohých ruských mestách sú otvorené aj zdravotné strediská jeho mena.

Bubnovsky cviky

Pred začatím cvičenia nezabudnite na toto:

 • Potrebujete cvičiť denne s normálnym zdravím;
 • medzi triedami a posledným jedlom potrebujete prestávku najmenej 2 hodiny;
 • Pred gymnastikou nezabudnite zohriať svaly. Napríklad krúživými pohybmi si rozdrvte ruky, kolená atď.
 • nezabudnite zhlboka dýchať;
 • po tréningu potrebujete sprchu a odpočinok. Ak chcete budovať svalovú hmotu, do jednej hodiny jesť potraviny bohaté na bielkoviny..

Bubnovsky tiež verí, že telo je potrebné komplexne uzdraviť. Samotná fyzická aktivita nestačí. Účinnosť gymnastiky sa zvýši, ak je väčšia pravdepodobnosť, že budete vo vzduchu, spíte vo vetranej miestnosti, denne cvičíte ráno, chodíte naboso, pijete dostatok tekutín, prestanete fajčiť a piť, jete zdravé jedlo, používate saunu a kontrastnú sprchu.

Ak existuje vážne nepohodlie počas hodín, potom použitie magnetoterapie, doma s prenosným zariadením na horčíkovú terapiu (AMT-01), pomáha zmierniť svalové napätie a obnovuje kĺby po hodinách (musíte sa poradiť s lekárom). Závažná bolesť - okamžite zastavíme školenie a poradíme sa s lekárom. Možno budete potrebovať jemnejší prístup.

Súbor cvičení Bubnovského o bolesti chrbtice

 • Ideme na všetky štyri: s natiahnutým "krokom" sa pohybujeme po dome po 520 minútach. (protiľahlá ruka a noha sú posunuté dopredu, naopak).
 • Stiahnite si tlač. A P - na chrbte, ohnuté nohy, podpätky dobre pritlačené k podlahe, ruky - v zámku za hlavou. Do bedrovej oblasti - zima (anestézia a zvýšená mikrocirkulácia). V pol litri petbutylu môžete zmraziť trochu vody a výsledný ľad nasekať kladivom. Výdych - odtrhnite lopatky z podlahy a potiahnite kolená do žalúdka a dotknite sa ich lakťov..
 • Pre koho je to ťažké, môžete jednoducho zdvihnúť ruku a nohu, iba sa dotknúť pravého lakťa ľavého kolena a naopak. Opakujte 10–50 krát. Môže byť nahradený polovičným mostíkom.
 • Polovičný most. A P je to isté, iba my dáme ruky po tele. Pri výdychu je stúpanie panvy čo najvyššie so stlačenými zadkami a návrat na I. P. Fľašu na ľad odstráňte, ak sa roztopila. Ak 2-3 opakovania spôsobujú silnú bolesť v panvovej a bedrovej oblasti, je potrebné to vydržať. Opakujte 5-10 priblížení 2-3 krát denne. S každým vypite trochu vody.
 • Preťahovanie. P: stojace, nohy širšie ako plecia. Pri výdychu sa striedame s rovnou chrbtom: najprv doprava, potom k ľavej nohe. Na svah je povolené niekoľkokrát vydýchnuť. Robíme to niekoľkokrát denne každý deň, snažte sa nakláňať nižšie, aby sa prsty dotýkali prstov na nohách. Pre pokročilých: ohnutie dopredu, uchopte päty rukami a pozerajte sa za chrbát. Podržte na konečnej pozícii 2–5 s.
 • Zdvihnite kolená na vodorovnej lište. Stúpame a vystupujeme z lavičky. Vis na vodorovnej lište s priamym telom. Vydychujte bolesťami v bedrovej oblasti a pritiahnite nohy k žalúdku a ohnite ich na kolená. Je ťažšie zdvihnúť narovnané nohy. Opakujte 8-10 krát. Vhodný pre mužov.

Súbor cvičení Bubnovského s osteochondrózou

Najjednoduchšie pohyby pri osteochondróze v krku (20 - 40 krát):

 • kývne hlavou;
 • sklopenie hlavy doprava / doľava;
 • kruhová rotácia hlavy v oboch smeroch (hladko);
 • pozeraj na ľavé rameno a jemne otáčaj hlavou, otoč oči dozadu;
 • z posedenia predstavte, skúste si položiť hlavu na nohy ohnuté na kolenách a dotýkať sa ich čela. Zmrazte na 30 s. Ak je to možné, urobte to so zosilnením. Činky sú vhodné: pre mužov do 3 kg, pre ženy do 1,5 kg. Stojace s činkami, opakujte - 10 krát..
 • položte ruky ohnuté na lakte tak, aby činky boli na úrovni hlavy, pomaly dajte ruky nahor, úplne vysunuté, pripojte ich rovnakým spôsobom a pomaly ich spustite;
 • otáčať sa rovnými rukami dozadu a dopredu;
 • ohnuté ruky na úrovni hrudníka a striedavé výpady - box. Prestaňte plynule, s ťažkou bolesťou, pretože následky preťaženia v krčnej oblasti je ťažké predvídať: tu nervy z mozgu prechádzajú.

S osteochondózou v bedrovej oblasti sa vykonáva gymnastika ležiaca na chrbte, stojacich a „na všetkých štyroch“, opakovania 20 krát:

 • IP na všetkých štyroch, pri inšpirácii, zakrivenie chrbta, pri výdychu - nižšie dole.
 • na všetkých štyroch, posuňte telo dopredu čo najviac (bez ohýbania rúk) a späť.
 • pri výdychu ľahu na chrbte a počas inhalácie postupne zdvíhajte panvu (čo najviac môžete);
 • abs na chrbte (pozri komplex bolesti chrbta);
 • výsuvy na vodorovnej lište.
 • triedy s expandérom alebo gumovým obväzom, tlačiace jeden koniec k podlahe.

Súbor cvičení Bubnovského pre medzistavcové prietrže

 • "Mačka". Na všetkých štyroch, späť rovno. Zhlboka sa nadýchni. Pri maximálnom výdychu zaokrúhlite chrbát na niekoľko sekúnd a na pôvodné miesto. Nadýchni sa Pri výdychu je dobré ohýbať sa chrbtom. Až 20 opakovaní smerom nadol.
 • Chôdza po zadku. Sedenie na podlahe, chrbát a nohy sú rovné, ruky na hrudi. Na gluteálne svaly 10 krát choďte meter dopredu a dozadu.
 • "Bicykel". Na chrbte, spodnej časti chrbta tlačíme na podlahu, ruky rovnobežné s telom. Zdvíhajte nohy v pravom uhle a „pedál“ asi na minútu.
 • Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Nadýchnite sa, zatiaľ čo vydychujete, odtrhnite hrudník a pravú ruku od podlahy, do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte ľavou rukou. 8-krát s každou rukou.
 • Stojíme rovno, so zdvihnutými pažami. Jemne a pomaly sa ohýbame vpred a snažíme sa zdvihnúť ruky na zem. V dolnom bode uvoľnite chrbát, pritlačte si žalúdok a hrudník k nohám. Opakujte 10 krát.

Bubnovsky cviky na skoliózu chrbtice

 • Kľačíme, sústredíme sa na narovnané ruky a oči sa pred nami pozerajú. Výdych spustite na zadok na chodidlách, ohnite sa dopredu - vdýchnite. Až 12 opakovaní;
 • PI tiež: zdvihnite bradu, kolená k sebe, nohy na podlahe. Jemne spustite panvu doľava na bolesť a napravo (15-krát). Kolená a chodidlá by sa nemali odtrhávať z podlahy;
 • IP: Na chrbte, nohy spolu, ohýbajú sa v kolenách, rukami pozdĺž tela a striedavo hladko kolená znižujú kolená na každú stranu. Berieme jednu nohu oboma rukami a pri výdychu ťaháme do žalúdka, vymieňame nohy a ďalších 15-20 krát.
 • Kolená spolu, bradu zdvihol a stlačil z podlahy s výdychom pri zdvíhaní. Vykonajte 2-3 prístupy.

Bubnovsky cvičenie pre krk

Spoločné pre všetky cvičenia: ref. poloha - s priamym chrbtom, s hlavou rovno, s rukami na kolenách, hladkým pohybom bez trhania, s otočením hlavy o 15 sekúnd. držať napätie, pohľad vždy ide pozdĺž hlavy.

 • "Metronóm". Natiahneme pokojne od uší k ramenám, pokiaľ je to možné, zastavíme sa.
 • "Jar". Pritlačte bradu k krku, s korunou siahajúcou hore. Po 15 sekundách do východiskovej polohy a 15 sekundách. vytiahnite si bradu nahor bez toho, aby ste sklopili hlavu.
 • „Husa“ alebo „hlava pod krídlom“. Vytiahnite bradu dopredu a do podpazušia v oblúku.
 • "Pohľad do neba." Pomaly otočte hlavu nabok, až kým sa nezastaví, mierne nadvihnite bradu.
 • "Heron". Najskôr rozriedite a zdvihnite ruky, potiahnite ich úplne dozadu, roztiahnite bradu ako vták pri vzlete..

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

 • Zabalte drvený ľad cez kolená handrou. Postavte sa na kolená a choďte od 2 do 15 krokov v závislosti od intenzity bolesti.
 • Kľačíme a znižujeme sa na päty, držíme sa opory a „vydýchneme“ bolesť zo kĺbu: „Ha!“ Opravíme pozíciu 520 s. Pod kolená je dovolené položiť koberec alebo valček.
 • Sedieť na zemi, nohy natiahnuť vpred, chytiť nohu a vytiahnite palce smerom k vám. Preťahovanie svalov a väzov zadnej časti nohy normalizuje výživu a krvný obeh v kolene.
 • Vstávanie Nohy sú o niečo širšie ako plecia, ruky držia na opore (kľučka dverí). Chrbát je rovný. Squat najmenej 20 krát. Lepší dosah na 100 za deň.
 • Ležiac ​​na bruchu, zoberte nohy do rúk a pritiahnite ich k zadku. Rozťahuje prednú časť stehna.

Cvičenie na simulátore Bubnovsky

Na simulátore pacient uvoľňuje a napína svaly v dôsledku pozastavenej polohy, znižuje sa zaťaženie a znižuje bolesť. Po roztiahnutí sa kĺby menej odierajú a riziko oderu chrupavky je nižšie. Náklad sa vyberá individuálne.

 • Sediaci na podlahe, opierame sa o steny, držíme rukoväť simulátora, zdvihneme ruky a nakloníme sa dopredu. Chrbtica by sa mala rozťahovať, chrbát sa ohýbať a lopatky sa zbiehajú.
 • IP je rovnaké, s rukami na rukoväti, rovno dozadu a potiahnutím rukoväte smerom k sebe, ohýbaním lakťov.
 • Sedíme chrbtom k simulátoru, uchopíme držadlo chorou rukou a zdvihneme ho čo najvyššie.
 • Križovatky alebo chodníky. Posilňuje chrbticu, zvyšuje krvný obeh v panvových orgánoch. Dobré pre gynekologické problémy.
 • Keď bolí chrbát, sú výchylky účinné (stojí na všetkých štyroch).

Bubnovsky cvičí na loptu za chrbticu

 • Sedíme na fitball, chrbtom rovno, bez ohýbania, rukami na kolenách. Vytiahnite hlavu nahor po 10 s.
 • Pri stene. Lopta pod chrbtom, nohy širšie ako plecia. Hladko votrelec, otáčaním lopty po chrbte. Až 5-krát. Na zastavenie bolesti.
 • Postavili sme sa k stene, trochu sme sa opierali o fitball, mierne sme to valili doprava, hore a dole. Odstraňuje svorky.
 • Kráčame po rukách a plynulo ich usporiadame. Držte nohy na loptičke..

Bubnovsky cvičenie s expandérmi na chrbticu

Smartelastické expandéry sú vynikajúce na tréning. Môžu byť stanovené rôznymi spôsobmi, napr zariadenie je vybavené špeciálnym zámkom:

 • S hornou fixáciou expandéra pre všetky skupiny miechových svalov. Expandér upevňujeme na spoľahlivú podperu (stenu, dvere) trochu nad hlavu. Postavíme sa vzpriamene, tvár pri pohľade na podporu. Vezmite expandér do horného držadla, ustúpte a ťahajte expandér. Ľahko ohnite kolená a nakloňte sa dopredu. Po uplynutí platnosti sa expandér natiahne k bokom. Ďalej k originálu. Ruky sa neohýbajú.
 • Expandér upevňujeme zdola - na úrovni podlahy. IP - stojan otočený k podpere. Rukoväť škrupiny berieme hornou rukoväťou. Prejdeme k miernemu napätiu. Narovnajte chrbát, plecia rovno, hrudník sa úplne narovnajte. Pre inšpiráciu - pomaly a plynule potiahnite simulátor k spodnej časti chrbta. Lokty sú pritlačené k telu, telo je rovné. Pauza a návrat do SP.
 • Ľahnúť si. Pripevňujeme expandér k dolnému bodu. Ľahneme si na podložku, tvárou nahor, korunou - na podperu. Vytiahnite expandér, ruky zohnuté na lakťoch a nohy na kolenách. Nohy sú pevne pripevnené k podlahe. Lepšie v obuvi. Pomaly posúvame ruky nahor, dopredu, k IP.

Bubnovského regeneračné cvičenia na zlomeninu chrbtice

Pacient leží na posteli

 • Dlane zaťaté v päste. Pri ohýbaní rúk vytiahnite prsty smerom k sebe;
 • Dlane na bokoch. Bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy, pritiahnite nohu k telu a ohnite ju na koleno. Na druhej strane, teraz vpravo, potom vľavo;
 • Dlane k pleciam, otáčajte rukami;
 • Ľavá ruka na bruchu, priamo na hrudi. Pomaly sa zhlboka nadýchnite. Hrudník udržujte v pohybe rukami, aby nedošlo k bolesti.
 • Dýchajte pomaly a uvoľnite sa.

Bubnovsky cvičenie pre začiatočníkov doma s kýlou chrbtice

Bubnovského technika na zmiernenie bolesti

Cvičenie za chrbtom môže výrazne znížiť bolesť. Toto je dosiahnuté uvoľnením svalov, ktoré kŕče a obmedzujú nervové korene. Neodporúča sa začať s tréningom iba s ostrými bolesťami chrbta - tu by sa k záchrane mali dostať lieky (nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá). Počet opakovaní cvičení nie je veľký - až 6-8.

Cvičenia môžete ovládať pomocou videa, sú jednoduché:

 • Vydajte sa na všetky štyri. V tejto polohe musíte skúsiť úplne uvoľniť chrbát, aby nedošlo k napnutiu jediného svalu. V tejto polohe trvá 10 - 15 sekúnd.
 • Dostaňte sa na rovnakú pozíciu. Vdýchnite, pomaly ohnite chrbát, ako to robia mačky, ale nedovoľte, aby sa bolesti zosilnili. Postavte sa takto, vydýchnite, narovnajte chrbát.
 • Vstaň rovnakým spôsobom. Krčte sa na jednej nohe, druhá pri ťahaní dozadu. Jedno výpadové rameno je posúvané dopredu. Opakujte to zmenou polohy nôh.
 • Posaďte sa na kolená a dlane a vytiahnite telo dopredu. Počas cvičenia sa neohýbajte v chrbte.
 • Z rovnakej polohy ako v predchádzajúcom cvičení ohnite ruky pri lakťových kĺboch ​​počas inhalácie, aby ste sa dostali bližšie k podlahe. Pri výdychu narovnajte ruky, položte panvu na päty..
 • Posaďte sa na chrbát, ohnite dolné končatiny na kolenách a ruky si rovnobežne s telom. Vydýchnite, nadvihnite panvu, pri vdýchnutí sa vráťte do pôvodnej polohy.
 • Ľahnite si na chrbát, dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Posuňte bradu k hrudníku čo najďalej. Vydýchnite, ohnite telo a dotknite sa kolien lakťami. Ak sa toto cvičenie vykonáva v akútnej fáze patológie, môže sa pod spodnú časť chrbta aplikovať ľadová škatuľa (vhodná forma). Chlad pomáha odstraňovať opuchy a silné bolesti..

Ak boli také cvičenia podľa Bubnovského metódy vykonané správne, človek to nepreháňal, bolesť sa výrazne znížila. Paralelne sa odporúča používať lieky proti bolesti alebo chladiace masti - účinok bude vyšší. Takéto cvičenia sa môžu robiť tak počas syndrómu bolesti, ako aj počas „pokojného“ obdobia na posilnenie svalov. Toto bude najlepší spôsob, ako predchádzať novým epizódam bolesti..

Terapeutická gymnastika Bubnovsky hrať doma

Toto sú najjednoduchšie cvičenia pre vyššie uvedenú metódu..

Pri vykonávaní cvičení môžete tlačiť texty, aby ste ich pred očami nevedeli. Môžete sa tiež riadiť obrázkami.

Sanitka pre bolesti chrbta

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Natiahnite chrbticu, spustite sa na podlahu a súčasne „krokajte“ ľavým kolenom a pravou rukou, potom pravým kolenom a ľavou rukou. Pokúste sa natiahnuť chrbticu. 20-30 minút.
 • Východisková poloha - leží na chrbte, ruky za hlavou, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite telo a posúvajte lakte smerom k kolenám. 15–20 minút.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sú rovné. Nadvihnite telo a súčasne pohybujte lakťom pravej ruky vpred a smerom ku kolenu ľavej nohy. Potom to isté s druhou rukou a nohou. 10-15 minút.
 • Východisková poloha - sediaci na podlahe, nohy priamo pred vami. Ohnite jednu nohu za koleno, uchopte špičku a narovnajte ju smerom dopredu. To isté s druhou nohou. 10-15 minút.

Takéto cvičenia pomôžu, keď nie je čas ísť do ordinácie lekára a pri absencii bolesti kĺbov.

Cvičenia nočnej bolesti

Sú chvíle, keď počas dňa v práci - vo vzpriamenej polohe alebo v sede - chrbát nebolí, ale spodná časť chrbta sa cíti bolesťami pri ťahaní, stačí si ľahnúť.

 • Východisková poloha - ležiace na podlahe položte nohy tak, aby boli nad hlavou (napríklad na stoličku alebo kreslo). Nohy by mali byť ohnuté na kolená a ruky by mali byť za hlavou. Najlepšie je dať niečo studené pod spodnú časť chrbta (najjednoduchší spôsob je ľad v tkanine). Odtrhnutím hrudnej časti z podlahy nadvihnite telo k nohám. 5-10 krát.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Ohnite chrbát a zaokrúhľujte ho, simulujúc popíjanie mačiek. Počet opakovaní - keď je to pohodlné.
 • Cvičenie vyžaduje expandér a loptu. Pripevnite expandér na stenu, sadnite si pod neho a pod chrbát položte veľkú guľu. Potiahnite voľný koniec expandéra a pripevnite ho k nohe. Opakujte niekoľko cyklov: zdvihnutie rovnej nohy - ohýbanie - vyrovnanie - nohu sklopte. To isté s druhou nohou, každá 5-10 krát.

Takáto jemná gymnastika doma vyžaduje menej úsilia ako cvičebná terapia, ale horšie pomáha. Natiahnutie svalov zbaviť bolesti.

Profylaxia sedacej chrbtice

Štartovacia poloha, nohy širšie ako plecia. Keď sú vaše ruky sklopené dopredu, uchopte držiak (parapet, stôl, operadlo stoličky). 3-4 krát na „poklesnutie“ dolu a uvoľnenie podpory urobte sklon k nohám. 5-10 krát. Východisková poloha - stojatá, narovnaná noha, aby sa udržala na podpere (nízky parapet, stolička). Vydýchnite, ohnite sa nadol. 5-10 krát na každú nohu. Východisková poloha - leží na bruchu, rovné ruky dopredu. Pri výdychu zdvíhajte telo a pomáhajte rukami. 5-10 krát, zakaždým pretrvávajúce v tejto polohe počas 3-5 sekúnd. Počiatočná poloha je rovnaká. Súčasne zdvihnite rovné nohy a ruky a natiahnite sa dopredu a dozadu. 5-10 krát. Východisková poloha, jedna noha vpredu. S výdychom sa k nej nakloňte a ohnite sa v dolnej časti chrbta. Opravte naklonenie po dobu 5-7 sekúnd

Je dôležité udržiavať nohy rovno. Každá noha má 5-7 svahov

Príprava na gymnastiku doma

Aby sa z týchto kurzov dosiahol iba pozitívny efekt, cvičenia sa musia robiť v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Denný rozvrh bez zjavných ťažkostí.
 2. Cvičenie začnite najskôr 2 hodiny po jedle.
 3. Pred začatím gymnastiky napnite kĺby a svaly (krúživé pohyby alebo trenie).
 4. Po tréningu sa osprchujte a dajte telu najmenej polhodinový odpočinok.
 5. Počas cvičenia zhlboka a pokojne dýchajte nosom bez toho, aby ste zadržiavali dych.

Aká je metóda Dr. Bubnovského

Ďalšie účinky sa dosahujú zavedením 5 zlatých pravidiel:

 1. Pohybovať!
 2. Dýchajte cvičenia;
 3. Dajte telu správnu výživu;
 4. Vykonajte vodu pri teplote porovnateľnej s teplotou ľudského tela;
 5. Počas tréningových období pite viac ako obvykle.

Každé gymnastické cvičenie Dr. Bubnovského stimuluje pružnosť väzov, posilňuje svalový korzet.

Odporúčajú sa nielen preventívne triedy, ale aj existujúce bolesti chrbta.

Ak sú záchvaty bolesti chrbtice prekvapené, potrebujete pomoc čo najskôr, a preto je komplex Bubnovsky prispôsobený primárne na domácu výkonnosť..

Pri bolestiach v dolnej časti chrbta počas cvičenia môžete použiť ľad zabalený v tkanine, ktorá je pod chrbtom s bolesťou. Pretože sa cvičenie odporúča pre domáce použitie, príprava ľadu vopred nie je vôbec náročná..

Čas strávený na Bubnovského cvičeniach je navrhnutý špeciálne na zabránenie podchladeniu. Môžete si byť istí, že nevychladnete.

Hlavné pohyby, ktoré obsahuje program Bubnovsky, sú:

 • Relaxácia (ochabnutie) a následné ohnutie chrbta (aj keď bolesť chrbta);
 • Rozťahovanie medzistavcových priestorov;
 • Zdvíhanie zadku z náchylnej polohy (na posilnenie brušných svalov).

Preto ktorýkoľvek z komplexov zahrnutých v lekárskej metodológii vymedzuje oblasť hrudníka, poskytuje primeranú prácu na chrbtici a posilňuje svalstvo (koniec koncov je známe, že zdravý chrbát je možný iba vtedy, keď svaly celého tela hladko fungujú)..

Podstata metodiky

Liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy zahŕňa šport. Táto metóda sa volala „šport pre seba“. Zahŕňa cvičenia chrbtice zamerané na napätie a pohyb svalov priamo zapojených do patologického procesu, ktorý sa vyvíja s chorobami chrbtice.

Bubnovsky dohliada na cvičenie založené na jeho metodike

Dôležité! Väčšina chorôb chrbtice nie je spojená so zmenami medzistavcových platničiek, ako sa predtým myslelo, ale s blokádou svalového tkaniva. Bubnovského technika potvrdila terapeutický účinok extrémneho zaťaženia. Aby boli cvičenia čo najefektívnejšie, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

Aby boli cvičenia čo najefektívnejšie, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

Bubnovského technika potvrdila terapeutický účinok extrémneho zaťaženia. Aby boli cvičenia čo najefektívnejšie, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • prísne dodržiavať techniku ​​vykonávania cvičení;
 • monitorovať správne dýchanie;
 • opakujte cvičenia presne podľa odporúčaní;
 • absolvovať ďalšie procedúry (manuálna terapia, masáže, balneologické procedúry).

Dôležité! Technika Bubnovského je založená na tónovaní aparátu svalov a väzov v podmienkach, keď tkanivá nedostávajú dostatok kyslíka. Takéto cvičenia môžu spôsobiť bolesť, ktorej intenzita klesá s každou ďalšou lekciou. Predpokladá sa, že z väčšej časti dochádza k bolesti chrbtice v dôsledku blokády hlbokých svalov

Na zmiernenie bolesti sa určité cvičenie a použitie simulátorov aplikuje na určité svalové napätie.

Predpokladá sa, že z väčšej časti dochádza k bolesti chrbtice v dôsledku blokády hlbokých svalov. Na zmiernenie bolesti sa určité cvičenie a použitie simulátorov aplikuje na určité svalové napätie..

Súbor wellness cvičení

Domáce cvičenia základnej úrovne spočívajú v uvoľnení zovretých svalov a poškodení kĺbov. Aby cvičenia priniesli maximálne výhody, mali by ste ich vykonávať plynulo a pomaly. V dôsledku pravidelného a správneho vykonania môže byť bolesť odstránená v prípade chorôb chrbtice (vrátane kýly), zaťaženia a „blokovania“ zo svalového korzetu..

Relaxačné cvičenie

Základné cvičenie. I.p. - stojí na všetkých štyroch stranách tak, aby kolená, prsty na nohách a dlane boli oporou tela. Po zaujatí tejto polohy by ste sa mali čo najviac uvoľniť. V tejto polohe môže pacient zostať, až kým nepocítite nepohodlie (najmä pri hernii).

Vychýlenie chrbta

I.p. - rovnaké ako v predchádzajúcom kroku. Pri IP musí pacient jemne vdychovať a súčasne ohnúť chrbticu. Pri výdychu - chrbát by mal hladko stúpať. Cvičenie sa opakuje bez náhlych pohybov 15 - 20 krát.

Krok protahovacie cvičenie

Vykonáva sa z rovnakého ip ako v predchádzajúcich prípadoch. Sediac na jednej nohe, predtým, ako ju predtým sklonil pod sebou, na kolene, stiahnite druhú nohu dozadu. Cvičenie spočíva v napínaní svalov tým, že sa snažíte nakloniť čo najviac dopredu. Pri vykonávaní akcie by sa výdych mal vykonať po zaujatí konečnej polohy pred návratom do ip.

Môže byť vyrobený z rovnakého ip - stojaci na všetkých štyroch. Po zaujatí potrebnej polohy by mal pacient natiahnuť telo čo najviac. Miesta kontaktu s podlahou by sa nemali meniť. Chrbát by mal zároveň zostať plochý, nie ohnutý.

Vykonáva sa súčasne. Je potrebné jemne vydýchnuť ruky na lakťoch, aby klesli na podlahu, a keď vdychujete - hladko stúpať a zároveň sa snažiť sedieť na pätách pomocou bedrových svalov..

Viac informácií o systéme Bubnovsky nájdete v nasledujúcom videu.

Dôležité cvičenia pre krvný obeh

I. P. Nohy kladieme trochu širšie ako plecia, ponožky smerujeme do strán, chrbát držíme rovný, horné končatiny - vpred.

Pre slabých ľudí potrebujete jednoduchú hladkú tyčinku z lopaty. Položili ho medzi nohy vpredu a držali ho za ruky na vrchu..

Nadýchni sa Squat v uhle 90 ° a vydýchnuť s námahou: „hh!“, Narovnať nohy. Opakujeme - 10 krát. Do jedného mesiaca je žiaduce dosiahnuť 3-4 prístupy, šesť mesiacov - 10 prístupov.

Pre začiatočníkov by pulz nemal prekročiť 120 pre trénovaných - 160 úderov / min. Keď sa objaví bolesť svalov v oslabených nohách:

 • dajte si studenú kúpeľ alebo sprchu;
 • trite si svaly chladnou vlhkou utierkou.

I. P. Ležiaci na chrbte, ohýbajte nohy a položte nohy na pohovku (alebo na lavicu) a dotýkajte sa jej zadku. Dali sme si ruky pod hlavu alebo si dali dlaň do uší. Nadýchni sa.

Pomaly pri výdychu zdvihnite hornú časť chrbta a natiahnite lakte smerom k kolenám. Stačí odtrhnúť lopatky z podlahy a natiahnuť svaly pobrušnice. Opakujte 10 krát. Postupne dosiahneme množstvo: 10 × 10, potom 20 × 10.

Aby ste sa vyhli chybe - „prikývajúc hlavu“ (pracuje iba na krčnej chrbtici) počas vykonávania, musíte bradu pritlačiť k hrudníku a počas celého cvičenia ju nenechať odísť..

Na upokojenie srdcového rytmu si môžete pokojne ľahnúť alebo s dlhým krokom chodiť po všetkých štyroch v miestnosti.

Pre informáciu

Technika Bubnovsky vám umožňuje zbaviť sa problémov s chrbticou doma v pomerne krátkom čase. Je možné liečiť také choroby chrbtice, ako je skolióza, osteochondróza, prietrž, vysídlenie stavcov. Súbor cvičení je určený nielen na obnovenie chrbtice, ale aj na rozvoj ostatných kĺbov.

Jedná sa o zázračnú techniku, ktorá aktivuje vnútorné rezervy tela a pomáha jej vydať sa sám po sebe. Spočiatku to vyzerá ako zázrak, ale výsledok nebude dlho trvať. Cvičenia Bubnovsky sú navrhnuté tak, aby sa telo zotavilo v dôsledku fyzickej aktivity.

Zhromažďuje sa tu nielen systém, ktorý obnovuje chrbticu, ale aj terapeutické dychové cvičenia. Liečba zahŕňa výber správnej výživy pre celý priebeh. Strava sa vyberá pre každú jednotlivo. Bubnovského metóda zahŕňa aj vodné procedúry, a to vodnú gymnastiku. Možno považovať za zarážajúce, že táto metóda pomáha zotaviť sa aj pri pokročilom ochorení..

Komplex Dr. Bubnovského je zameraný na analýzu a diagnostiku chorôb chrbtice, celého muskuloskeletálneho systému. Po identifikácii problémov je priradený individuálny rozvrh tried. Cvičenia doktora Bubnovského umožňujú zbaviť sa bolestivých pocitov, ktoré sa zotavujú z chorôb rôzneho stupňa.

Okrem toho sa počas tried obnovuje celé telo. Aktivujú sa všetky imunitné a ochranné vlastnosti tela. Práca orgánov je optimalizovaná a normalizovaná..

Ukázalo sa, že cvičenia podľa Bubnovského sú schopné úplne obnoviť telo, zmierniť duševný stres, optimalizovať emočnú rovnováhu. Vodná časť komplexu pomáha regenerovať všetky bunky v tele.

Cvičenie chrbtice doma sa vyberá individuálne. Predtým, ako začnete cvičiť, musíte sa bezpodmienečne poradiť s odborníkom, ktorý má na túto techniku ​​kompetencie. Pri výbere techniky sa berie do úvahy hmotnosť, výška a stupeň choroby pacienta. Všetky tieto faktory sa pri menovaní zohľadňujú..

Čo je Bubnovsky kinesitherapy

V skutočnosti je to rovnaká terapeutická gymnastika, cvičebná terapia, ktorá sa vždy používala v kombinácii konzervatívnej a terapeutickej a restoratívnej terapie pri liečbe chorôb a korekcie chrbtice a kĺbov. Bubnovsky ho však vylepšil a povýšil na dominantné postavenie. To znamená najskôr cvičenia a potom všetko ostatné.

Kinezoterapiou samozrejme nie je možné vyliečiť všetky choroby, takže je príliš skoro na to, aby sa v archíve odobralo povolanie ortopedického lekára. Ale v „prasacej banke“ Bubnovského je celý zoznam chorôb, ktoré je možné vyliečiť bez chirurgického zákroku.

 1. Medzistavcová prietrž.
 2. osteoartróza.
 3. Degenerácia medzistavcových platničiek.
 4. Reumatoidná artritída.
 5. Vertebrálna spondylóza.
 6. Kĺbová dislokácia.
 7. Zápal šliach.
 8. Nekróza bedrového kĺbu (avaskulárna).
 9. Osteoartróza kolien.

Bubnovsky vyvinul spôsob liečby mnohých ochorení pohybového aparátu

Platí to pre kĺby, kosti a chrbticu. Zoznam tam nekončí. Vo viac ako stovke zdravotníckych stredísk, ktoré pracujú podľa metódy Bubnovského, sa liečia pomocou kinezoterapie, vodných procedúr a dychových cvičení:

 • chronické choroby prostaty;
 • zápal vaječníkov;
 • nadváha
 • sexuálna dysfunkcia;
 • hemoroidy, dokonca aj v akútnom operabilnom štádiu;
 • NAC;
 • opomenutie vnútorných orgánov;
 • migréna;
 • psychosomatické poruchy.

Centrá Dr. Bubnovského riešia problém nadváhy a rôznych chorôb vnútorných orgánov

Ako výplň sa táto technika používa po utrpení:

 • infarkty a mozgové príhody;
 • zlomeniny chrbtice;
 • inštalácia implantátov kolenného alebo bedrového kĺbu;
 • štep koronárnej artérie;
 • operácie na vnútorných orgánoch;
 • operácia chrbtice.

Kinezoterapia Bubnovsky pomáha uzdravovať sa aj po zlomeninách chrbtice

Ak túto metodiku schematicky prezentujete v tabuľkovej verzii, je to tak.

Tabuľka. Ciele kinezoterapie a metódy ich dosiahnutia podľa Bubnovského.

účelSpôsob, ako to dosiahnuť
Posilnenie, napnutie (zvýšenie elasticity), rozvoj miechových svalovKomplex cvičení na chrbte je prispôsobivý.
Zvýšená pohyblivosť kĺbovRanné cvičenia.
Hĺbková stimulácia svalovŠpeciálny komplex.
Zlepšenie fungovania krvných ciev (priechodnosť, elasticita)Cvičenie simulátora.
Zníženie, ktoré vedie k normálnemu krvnému tlakuCvičenie na simulátoroch, dýchacích komplexoch.
Vyloženie chrbtice, uvoľnenie napätia z stavcov a kĺbovSúbor cvičení kombinovaných s vodnými (kryo) postupmi.
Zlepšenie krvného obehu vnútorných orgánovÚprava vody, dýchanie a cvičenie.

Podľa Bubnovského je najčastejšou chybou modernej medicíny pokus pacientov trpiacich chorobami chrbta vyhnúť sa stresu všetkými možnými spôsobmi, aby nedošlo k zhoršeniu ich stavu..

Zotavenie nie je možné bez pohybu

Ak je svalová aktivita nulová, je narušený prietok krvi. Dostatočné množstvo krvi sa nedostane do orgánov, čo znamená, že sa nedosiahne dostatočné množstvo živín pre normálnu funkciu. To negatívne ovplyvňuje stav chorého orgánu a celého organizmu..

Terapeutická gymnastika otvára prístup do orgánov krvi, kyslíka, zlepšuje metabolický proces. Ak pridáte kryoterapiu, dychové cvičenia, pijete dostatok tekutín a vyváženú stravu, môžete obnoviť oblasti predčasnej deštrukcie tela a regenerovať ich, zvrátiť bolestivé procesy..

Gymnastika pomáha zlepšovať prietok krvi a regeneráciu tkanív.

Expandéry a ručné simulátory

Výhody Bubnovského techniky

Kinezoterapia, to znamená liečba pohybom, je komplexný prístup, ktorý nemá vedľajšie účinky a pri absencii kontraindikácií predstavuje spoľahlivý nástroj na liečenie mnohých chorôb chrbta doma..

Ľudia, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, uprednostňujú drogy. V niektorých prípadoch je to úplne opodstatnený prístup..

Ale v prípade bolesti chrbta nesteroidné protizápalové lieky iba zmierňujú príznaky a dočasne „vypínajú“ bolesť.

V budúcnosti tak či onak, až kým sa neodstráni príčina bolesti, sa očakáva, že pacienti budú stuhnutí v pohybe, zvyšujú zápalový proces a niekedy je zrejmá potreba chirurgického zákroku..

Aby sa tomu zabránilo, gymnastika chrbtice, ktorá je prispôsobená na použitie doma a má nasledujúce výhody:

 • Zohľadnenie zmien kĺbov a chrbtice súvisiacich s vekom,
 • Rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice,
 • Priaznivý účinok na svaly a väzivo,
 • Stimulácia krvného zásobovania svalového korzetu a kĺbov,
 • Rozvoj flexibility, udržanie mobility a tónu,
 • Zlepšenie metabolických procesov.

Pripomeňte tiež, že liečba chrbta a kĺbov je najúčinnejšia so zložitým účinkom, to znamená, že cvičenia doma nestačia; je potrebné zmeniť stravovacie návyky a pokúsiť sa zabrániť podchladeniu, aby sa nestratila schopnosť dýchať nosom.

Škola Bubnovsky preukázala svoju účinnosť pri liečbe chrbtice a kĺbov, jej lekcie sú rozšírené. Spoločná gymnastika je dnes prezentovaná v lekárskych centrách aj v publikáciách na internete..

Najjednoduchšie cvičenia sa dajú robiť doma, pomôže vám to krátkou drevenou paličkou na zdôraznenie, ako aj prítomnosťou expandéra s loptou - a máte skvelú alternatívu k simulátoru..

Môžete si teda sťahovať videá na internete, aby ste doma mohli sledovať a predvádzať komplex. Takmer každá vážna stránka o telesnej výchove obsahuje informácie o systéme Bubnovsky.

Pravidelné cvičenie v kombinácii s ďalšími odporúčaniami techniky Bubnovsky posilní chrbticu, zbaví sa bolesti chrbta a zabráni ich opakovaniu..

Pred začatím samostatnej hodiny sa odporúča, aby ste sa poradili so svojím lekárom alebo lekárom z centra Dr. Bubnovského.

Cvičte na bolesť prietrže v krčnej chrbtici

Lekárske školenie môže pomôcť obnoviť obehový prietok krvi cez stavcové tepny do mozgu. Vykonaním pull-up je možné pôsobiť na svalový aparát chrbta a na vaskulárny systém.

(1) - Práca s gumou

Musíte sedieť na stoličke. Trakciu vykonávajte pomocou expandéra (elastický gumový simulátor). Ťah sa vykonáva rukami zo strany na stranu, tj pretiahnutím simulátora čo najviac.

(2) - Náklony kolien

Teraz vykonajte kliky so zameraním na kolenný kĺb. Telo by malo zostať rovné a v kontakte s celou rovinou podlahy. Netrénovaní ľudia robia 5 klikov a iba 10 sád s prestávkou 3 minúty.

Cvičte s činkou a cvičte

(1) - Rezanie palivového dreva

Cvičte „palivové drevo“ s dôrazom na kolenný kĺb. Expandér je namontovaný na stene. Položte nohy, koleno a dolnú časť nohy na vysokú lavicu a oprite si ruku o stenu. Druhou rukou robte pohyby pre seba, od seba. Týmto cvičením sú zapojené svaly krčnej chrbtice. Namiesto expandéra môžete použiť činku, nadvihnúť ju z podlahy a spustiť ju.

Cvičenie „pulóver“. Na vykonanie cviku musíte ležať na vodorovnej lavici so chrbtom pozdĺž lavice, položte nohy na zem a položte hlavu čo najbližšie k okraju lavice. Na začiatku sa činka drží natiahnutými rukami nad hrudníkom. Pri vdýchnutí by sa činka mala spustiť za hlavu bez toho, aby sa ruky ohýbali súčasne, až kým ramená visia pod úrovňou lavice. Keď potom budete vydýchať, zdvihnite ruky činku do východiskového bodu..

(3) - Narovnanie ramena zozadu za hlavu

Musíte sedieť na lavičke, zdvihnúť jednu činku, zdvihnúť ruku nad hlavu, ohnúť ruku za lakte a položiť činku za hlavu zozadu, zdvihnúť a začať znova. Cvičenie zopakujte 15-krát s každou rukou. Všetky akcie sú pomalé..

Od fyzickej nečinnosti po kinezoterapiu

Hlavnou príčinou problémov chrbtice a kĺbov u zdravých ľudí je sedavý spôsob života. Toto sa nazýva fyzická nečinnosť - zníženie svalovej aktivity osoby. Nie všetky pohyby sú však užitočné, preto nestačí len cvičiť. Potrebujete poznať komplex užitočných (správnych) alebo aspoň neškodných cvičení za chrbtom.

Sergei Mikhailovich Bubnovsky je známy tým, že lieči svojich pacientov metódou kinetoterapie (kinezoterapia), ktorá zahŕňa celý rad vzájomne prepojených postupov zahŕňajúcich multifunkčné simulátory (dekompresné a antigravitačné funkcie):

 • fyzické cvičenia s použitím špeciálnych prístrojov a nástrojov;
 • masáže;
 • správne dýchanie;
 • kúpeľ / sauna s ponorením do ľadovej vody (asi 5 stupňov tepla);
 • špecifická strava;
 • dôraz na dostatok pitnej vody.

Toto je originálny program na podporu tela na podporu zdravia a prevencie chorôb. Je zrejmé, že doma nie sú zariadenia a zariadenia k dispozícii. V takýchto prípadoch je však k dispozícii samostatný súbor cvičení, o ktorých budeme hovoriť neskôr.

Bubnovsky gymnastika pre techniku ​​začiatočníkov, cvičenia

Vďaka modernému rytmu života sa človek veľa pohybuje, vedie aktívny životný štýl. Abnormálne zaťaženie chrbtice a kĺbov veľmi často vedie k bolesti chrbta, rúk a nôh. Príčiny bolestivých pocitov sa môžu stať čokoľvek: choroby kĺbov, chrbtice, svalových kŕčov alebo neuralgie.

Liečba drogami nie je vždy potrebná; Terapeutické telesné vzdelávanie často pomáha s takýmito problémami, ktorého komplex cvičení je vyvinutý a testovaný skúsenými lekármi. Technika Dr. S. M. Bubnovského dosiahla v tomto smere veľký úspech. Bubnovsky gymnastika pre začiatočníkov môže zmierniť nepríjemné príznaky a bolesť kĺbov, zabrániť štiepeniu a mazaniu stavcových diskov, zlepšuje krvný obeh vo svaloch a tkanivách, robí kĺby pohyblivejšími.

Zameranie gymnastiky Bubnovsky

Sergey Bubnovsky vyvinul špeciálne terapeutické cvičenia na chrbticu a kĺby pre začiatočníkov. V porovnaní s inými komplexmi má mnoho výhod.

Tento súbor cvičení pre začiatočníkov je zameraný na:

 1. Zlepšenie kĺbov a chrbtice.
 2. Redukcia bolesti neoperačnými a nrogovými metódami.
 3. Zlepšenie zásobovania tkanív krvou, obohatenie kyslíkom.
 4. Zvýšená pohybová aktivita kĺbov a chrbta.

Adaptívna gymnastika pre začiatočníkov, ktorú vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský, tieto ciele zohľadňuje. Cvičenia sa môžu vykonávať bez ohľadu na pohlavie, vek a úroveň fyzickej zdatnosti.

Gymnastická technika

Základné princípy cvičebnej terapie pre začiatočníkov:

 • správne dýchanie;
 • správna výživa, pitný režim (pri použití vody vo veľkých množstvách);
 • úpravy vody.

Pri vykonávaní gymnastiky musí človek pokojne a zhlboka dýchať, piť najmenej jeden a pol litra vody počas tréningu, vylúčiť jedlá obsahujúce soľ obsahujúce veľké množstvo tukov a „rýchle“ uhľohydráty (biely chlieb, zmrzlinu a iné sladkosti), údené jedlá.

Na konci nabíjania sa musíte vydať na chladnú sprchu a utrieť si osušku.

Bubnovsky cviky

Adaptívna gymnastika v maximálnej miere zahŕňa všetky svalové skupiny, postupne ich napína a uvoľňuje. Bubnovského technika rozdelila celú škálu cvičení na konkrétne bloky, z ktorých každý je zameraný na samostatnú skupinu stavcov, svalov alebo kĺbov..

 1. Najlepšie je začať komplex od chrbtice. Choďte na všetky štyri a oprite sa rukami o podlahu. Pri vdýchnutí (zhlboka a pokojne) ohnite spodnú časť chrbta, zadržte dych a uvoľnite sa pri výdychu. Po 10 sekundách cvičenie zopakujte..
 2. Postavte sa na všetky štyri, uvoľnite sa, kulhajte a nakloňte hlavu nadol.
 3. Squat, potom sa znížte na pravú nohu a zatlačte ľavú nohu dozadu. Natiahnite svaly ľahkými pružiacimi pohybmi. Po nejakej dobe si vymieňajte nohy a opakujte cvičenia na druhej nohe.
 4. Pokračujte v treťom cvičení podľa rovnakej metodológie, ale pružné pohyby vymeňte potiahnutím hrudnej časti dopredu.
 5. Squat, položte dlane na zem. V tejto polohe na dlani sklopte telo dopredu a ohnite chrbát.
 6. Ľahnite si na brucho, položte ruky na zadok. Po vdýchnutí zdvihnite ľavú nohu tak, aby bola čo najpriamejšia. Vydýchnutie, nižšie. To isté urobte s pravou nohou..
 7. Ľahnite si na chrbát a dajte ruky pod zadok. Bez zdvíhania ramien z podlahy skúste bradu oprieť o hrudník, vydýchnuť, uvoľniť sa a potom zopakovať cvičenie..
 8. Prevalte sa na bok, kolená sa spoja, vdýchnite ich do žalúdka, výdych - nižšie.
 9. V polohe šírky ramien nôh od seba stojte s nohami na miernej vyvýšenine a sklopte päty. S pružinovými pohybmi zdvíhajte chodidlá hore a dole, kým sa neunavíte.

záver

Medzi terapeutickými cvičeniami iných metodológov v tejto oblasti zaujala silnú pozíciu gymnastika Dr. Bubnovského. Jeho hlavnými výhodami sú dostupnosť a ľahká implementácia. Gymnastický komplex cvičení nemá prakticky žiadne kontraindikácie, ľudia akéhokoľvek veku, pohlavia, aj bez špeciálnej telesnej výchovy môžu robiť gymnastiku.

Tento komplex si vyžaduje starostlivosť a dodržiavanie určitých pravidiel, inak bude všetko úsilie zbytočné. Dýchacia technika, vykonávaná v spojení s gymnastikou Bubnovsky, pomáha saturovať krv kyslíkom, podporuje tonus ciev, znižuje záťaž srdca.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako ukazuje lekárska prax, pri ochoreniach ľudského kostrového systému nestačí samotná medikácia. Záchranu prichádzajú alternatívne metódy využívajúce bylinné prípravky a manuálna terapia.
Osteochondróza je ochorenie pohybového ústrojenstva (OAA), ktoré postihuje medzistavcové platničky a chrupavky. Patológie krčnej chrbtice: veľa pohybov a drvenie stavcov, ktorých príčinou je hypodynamia, sedavý životný štýl, je známych mnohými, ale len málo ľudí uvažuje o osteochondróze.
Ak je postihnutých 5 bedrových stavcov a 1 krížnik, diagnostikuje sa medzistavcová prietrž disku L5-S1. V tejto časti chrbtice sa najčastejšie vyskytuje patológia, pretože pri chôdzi, behu a iných pohyboch sa maximálne zaťaženie objavuje na spodnej časti chrbta.