loader

Hlavná

Liečba

Trakcia chrbtice s výčnelkami a prietržmi bedrovej chrbtice

Človek je jediný tvor na Zemi, ktorého hlavným spôsobom pohybu je vzpriamené držanie tela. Najbližšie stvorenie pre človeka je za podobných podmienok žirafa s dlhým krkom. Ale u ľudí, na rozdiel od žirafy, sú všetky časti chrbtice umiestnené vertikálne a sú najviac postihnuté gravitáciou..

Toto je bedrová prietrž pri skenovaní MRI.

Na boj proti gravitácii prišla príroda s mnohými kompenzačnými mechanizmami. Toto sú fyziologické krivky chrbtice, lordózy a kyfózy, vďaka ktorým sa kontúry chrbtice v sagitálnej rovine trochu podobajú znaku integrálu. Jedná sa o pružný a pružný oblúk chodidla a nakoniec prítomnosť medzistavcových platničiek, ktoré zohrávajú úlohu zmäkčovacích vankúšikov, ktoré nedovoľujú trasenie lebky a mozgu pri chôdzi a behu..

Po celý život je človek vystavený deštruktívnemu vplyvu gravitácie a najpresvedčivejším dôkazom o jeho činnosti je zvýšenie počtu astronautov, ktorí strávili niekoľko mesiacov na obežnej dráhe. Tento nárast bol spôsobený zväčšením hrúbky medzistavcových platničiek bez gravitácie. Čo hovoriť o astronautoch, pretože mladí ľudia majú vždy pred rastom do postele rast o 1-2 cm vyššie ako večer. Dôvod je rovnaký.

Preto je prirodzené, že pri liečení mnohých chorôb pohybového aparátu sa trakcia používa ako komplex silového pôsobenia, ktorý je opakom gravitácie Zeme. Miechová trakcia sa používa na výčnelky a prietrže, najmä bedrovej oblasti, ktorá je najviac zaťažená. Je známe, že práve výrobným faktorom je práve vysoký a nerovnomerný tlak na disk, v dôsledku ktorého sa najprv objaví výstupok alebo výstupok z disku. Potom sa jeho vonkajšie vrstvy roztrhajú a výčnelok sa zmení na prietrž.

Medzi rôznymi druhmi mechanoterapie existuje rad metód na napínanie chrbtice, ktoré sa tiež nazývajú trakčná terapia. Čo je to trakčná terapia? Pokiaľ ide o chrbtovú trakciu, ukazuje medzistavcové výčnelky a prietrže?

Čo je to trakčná terapia?

Trakčná terapia alebo napínanie chrbtice, jej napínanie sa týka fyzioterapeutických metód, metód mechanického pôsobenia alebo mechanoterapie a používa sa v rehabilitačnom štádiu, to znamená vo fáze relatívneho blahobytu alebo remisie. V akútnom štádiu, v prípade bolesti, je trakcia prísne kontraindikovaná!

Fyzikálny význam trakčnej terapie sa môže považovať za zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, uskutočnené pomocou zaťaženia rôznych hmotností. Zaťaženie je buď regulované, alebo má neregulovanú konštantnú povahu. Pri výkone nie prvýkrát, na pripravenej chrbtici je možné dosiahnuť zvýšenie vzdialenosti medzi susednými stavcami u zdravého dospelého o dva a dokonca dva a pol milimetra..

Trakčný simulátor.

K čomu vedie toto zvýšenie vzdialenosti? Tu sú liečivé faktory pre trakčnú terapiu:

 • zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami vedie k zníženiu tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek;
 • chronická svalová kŕč hlbokých svalov obklopujúcich chrbticu sa znižuje v dôsledku napínania;
 • medzi stavcami sa zväčšuje veľkosť zodpovedajúcich dier, do ktorých prechádzajú nervy a korene, čo bráni ich kompresii v kostných kanáloch;
 • je povolená funkčná blokáda malých kĺbov medzi stavcami, ktoré majú veľké množstvo spojivového tkaniva, t. j. väzov..

Výsledkom je, že tieto terapeutické faktory sú realizované nasledujúcimi účinkami:

 • anestézia - analgetický predĺžený účinok;
 • zmiernenie svalového kŕče;
 • korekcia polohy;
 • uvoľnenie stlačených (stlačených) nervových koreňov;
 • zlepšený prísun krvi do miechy a zvýšený trofizmus medzistavcovej platničky v dôsledku optimalizácie difúznej výživy;
 • eliminácia alebo zníženie prolaps disku počas prietrže, počas výčnelku alebo prevencia zväčšenia už vytvorenej prietrže.

Všetky tieto mimoriadne pozitívne a významné liečivé účinky sú, samozrejme, dočasné. Akonáhle sa človek dostane do obvyklej vertikálnej polohy a prestane napínať chrbticu, potom sa postupom času všetko vráti na svoju normálnu úroveň. Avšak aj tak na dlhú dobu po stretnutiach človek prežíva nielen výraznú úľavu a zlepšenie kvality života. Pravidelne vykonávaná trakčná terapia odďaľuje načasovanie premeny výčnelkov na hernie, ako aj situácie, v ktorých jedinou možnou liečbou bude neurochirurgická chirurgia. Zvážte, aké hlavné typy spinálnej trakcie alebo trakčnej terapie sa používajú vo fyzioterapeutických oddeleniach, rezortoch a súkromných zdravotníckych strediskách..

Typy rozťahovania alebo ťahania

Existujú tri typy ťahania: manuálne, podvodné a hardware. Podvodná trakcia môže byť tiež hardvér, ale moderné vybavenie má stále elektronické riadiace jednotky, elektrické motory, hydraulické pohony a bez elektriny sa neobíde. Je ekonomicky nerentabilné vyrábať plne vodotesné časti podvodných trakčných zariadení. Preto je manuálna a hardvérová trakcia „suchou“ metódou trakčnej terapie a podvodná trakcia je kombinovaná metóda, ktorá kombinuje samotnú mechanoterapiu a balneologickú expozíciu..

Manuálna trakcia

Na webových stránkach súkromných zdravotníckych stredísk sa manuálna trakcia nikdy nikdy neuvádza samostatne: je zahrnutá do menovania chiropraktika, ortorapeuta, kinezioterapeuta a podobných špecialistov. Mimochodom, najjednoduchšia manuálna trakcia, ktorú môžete urobiť sami, sa dá považovať za zavesenie na vodorovnej lište.

Môže existovať manuálna trakcia všetkých častí chrbtice a pre pacientov, ktorí majú tento typ mechanického nárazu, je najlepšie začať manuálnymi metódami. Faktom je, že manuálna trakcia sa vykonáva jemnejšie, s miernym zaťažením a jemnejšie ako kapota hardvéru. To vám umožní lepšie odmerať úsilie lekára, cíti sa vlastnou rukou priamou reakciou spazmodických svalov a väzov a počas trakcie vykonáva zodpovedajúcu korekciu. Pri hardvérovej trakcii to nie je možné. Lekár, najmä skúsený stavovec, vždy pociťuje, aká tlaková sila je potrebná, aký je smer trakčného vektora, dostáva spätnú väzbu od pacienta, ktorá je nielen ústna alebo ústna, ale cíti sa aj pod prstami.

Podvodná trakcia

Podvodná trakcia je najúčinnejším spôsobom trakčnej terapie. Na rozdiel od „suchých“ metód umožňuje pacientova predbežná prítomnosť v kúpeli dosiahnutie veľmi dobrej svalovej relaxácie a reakcie kĺbov. Súčasné vystavenie teplej, relaxačnej vody a mechanického trakčného vektora je najkompletnejšou úpravou.

Liečba bazénom.

Balneologickú zložku môžu predstavovať obyčajná sladká voda aj minerálne látky. Pacient môže byť v kúpeli sírouhlík, radón, chlorid sodný alebo dokonca terpentín. Chemické zloženie vody rôznymi spôsobmi umožňuje vykonávať postupy, ako aj existujúcu gradáciu teplotného účinku.

Kúpeľ na báze sírovodíka a terpentínu rozširuje krvné cievy, zlepšuje periférny prietok krvi a umožňuje výraznú relaxáciu svalov, preto je táto trakcia indikovaná u pacientov s radikalizulídou proti vegetatívno-trofickým poruchám. Ak pacient užíva kúpele s chloridom sodným, tým sa zlepší najmä funkcia venózneho výtoku a pomôže pacientom s chronickou žilovou nedostatočnosťou v oblasti panvy, dolných končatín, s rôznymi edémami a kŕčovými žilami. A konečne, použitie radónových kúpeľov vám umožňuje rýchlo zastaviť syndróm bolesti u pacientov s nekomplikovaným priebehom výčnelkov a kýly.

Je to presne u pacientov s výčnelkami a prietržami bedrovej chrbtice, čo je indikované pod vodou. Ak je pacient vo vode s predĺženými nohami, bedrová lordóza sa mierne znižuje a natiahnutie pod vodu často okamžite zastaví radiálnu bolesť.

Byť vo vode prakticky redukuje na nulu hmotnosť ľudského tela, čo umožňuje podvodnú trakciu v rôznych polohách. Jedná sa o vertikálnu (maďarskú) polohu, vodorovnú polohu, previsnuté telo, čiastočne vytiahnutie z vody namiesto závaží, to znamená ošetrenie vlastnou hmotnosťou atď..

Možno je jedinou nevýhodou podvodnej trakcie potreba moderného balneologického oddelenia. Pomerne často sa nemôžete obísť s jednou kúpeľňou a potrebujete aspoň bazén. Ideálne je umiestnenie zariadení na podvodnú trakciu na základe sanatória s konštantným zdrojom liečivých minerálnych vôd, s možnosťou ich ohrevu.

Hardvérová trakcia

A nakoniec, hardvérová trakcia sa môže považovať za najpresnejšiu metódu, ktorá dávkuje zaťaženie doslovne v milimetroch. V súčasnosti veľa domácich a zahraničných spoločností vyrába moderné trakčné stoly, ktoré okrem dávkovaného napínania bremenom poskytujú aj možnosť viacúrovňovej akupresúry, účinok špeciálnych valčekových masérov atď. Moderné trakčné stoly vám umožňujú striedavo a opakovane pôsobiť na väzivový aparát hlbokých svalov chrbta s ich mnohonásobným ohýbaním a predlžovaním, stlačeným dávkovaním a napínaním..

Medzi moderné trakčné tabuľky je potrebné uviesť tieto modely: trakčný stôl Hill Anatomotor Lux, Eltrac 471 (Holandsko), domáci stôl "Ormed-Professional". Prirodzene veľká väčšina súkromných zdravotníckych spoločností nachádzajúcich sa vo veľkých mestách poskytuje trakčné služby pomocou moderných zariadení.

Je možné natiahnuť chrbticu pomocou výčnelku?

Nielen možné, ale potrebné. Neurológovia a ortopédovia sú si dobre vedomí, že nerovnomerný tlak je produkujúcim faktorom, ktorý spôsobuje konečnú deštrukciu integrity medzistavcových platničiek v prítomnosti výčnelku. Ak je tlak rovnomerný, rozložený po celej ploche disku, spravidla sa nespadá. Ak však osoba vezme bremeno na jedno rameno, napríklad vrece zemiakov, a mierne sa k nemu nakloní, potom bude mať tento okraj medzistavcovej platne mimoriadne vysoký tlak. Ak je to zdravé a pružné, potom sa pravdepodobne nestane nič zlé.

Avšak nie je zbytočné, aby sa osteochondróza klasifikovala ako degeneratívne degeneratívne lézie. Ak sú výčnelky disku narušené, stane sa krehkým a nevýrazným. Rast osteofytov na susedných povrchoch stavcov ešte zmenšuje plochu kontaktu medzi diskom a hubovitou látkou tela stavovca. V dôsledku toho sa výčnelok premení na prietrž, kruhové vláknité vlákna sa zlomia a prietrž sa okamžite začne vymačkávať alebo stlačiť nervový koreň. V tú istú sekundu pacienta prepichne silná bolesť.

Aby sa zabránilo premene výčnelku na prietrž, je potrebné pravidelne vykladať a odpočívať medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici. Ak má pacient jeden alebo viac výčnelkov, kombinácia racionálnej trakčnej terapie s dodržiavaním pravidiel správania pri pohybe a zdvíhaní závaží môže spomaliť progresiu výčnelku na mnoho rokov..

Koľko trakcie funguje?

Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Všetko záleží na konkrétnom pacientovi, na stupni proliferácie vláknitých tkanív, na prítomnosti sprievodnej patológie, ako je spondylolistéza, vývoj osteofytov, na trvaní existencie sekundárneho myofasciálneho syndrómu a jeho závažnosti. Nakoniec veľa závisí od kvality nervového tkaniva a jeho schopnosti viesť impulzy, tendencie k neuropatickej povahe bolesti. Neuropatická bolesť je bolesť, ktorá sa rodí v hĺbke samotného nervového systému a nesúvisí s účinkami na receptory bolesti. Pacient s chronickými vaskulárnymi poruchami as dlhou históriou cukrovky bude vyžadovať dlhšiu liečbu.

Je však možné si všimnúť, že pri správnom správaní sa v priebehu trakčnej terapie môže liečba v priemere 6 mesiacov zabrániť progresii výčnelkov a zhoršeniu kvality života. Toto je stanovené, že pacient podstúpil priemerný priebeh liečby v množstve 10 procedúr, denne alebo každý druhý deň, a čas každej procedúry bol spriemerovaný na začiatku 10 a na konci do 45-50 minút..

To znamená, že nemá zmysel pýtať sa lekára na „terapeutický účinok“ jednej trakcie alebo jednej relácie. Chrupavka aj svaly, v prvých sedeniach si zvyknú iba na napínanie a pri nasledujúcich sedeniach je terapeutický účinok fixovaný.

Indikácie a kontraindikácie

Je nesmierne dôležité vedieť, ktorí pacienti môžu byť naťahovaní a ktorí nemôžu, a možno je potrebné začať s kontraindikáciami. Existujú všeobecné kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonávať žiadne fyzioterapeutické postupy, a je potrebné ich veľmi dobre poznať. to:

 • akékoľvek zhubné nádory;
 • tuberkulózne lézie stavcov alebo tuberkulózna spondylitída;
 • hemoragický syndróm a nízka zrážanlivosť krvi s tendenciou ku krvácaniu;
 • horúčka a akútne infekcie
 • dekompenzované zlyhanie srdca, pečene a obličiek;
 • infekčné a zápalové kožné lézie (pyodermia, streptoderma, erysipelas);
 • ischemická choroba srdca, zvyšok angina pectoris;
 • hypertenzná kríza, vysoký krvný tlak, vysoký tlak;
 • rôzne poruchy srdcového rytmu;
 • chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť, nedávna mozgová príhoda;
 • akútne poruchy miechy (mŕtvica miechy);
 • tehotenstva;
 • nejaké duševné ochorenie počas exacerbácie (schizofrénia, BPL, epilepsia).

Teraz uvádzame tie kontraindikácie, pri ktorých je možné vykonávať niektoré fyzioterapeutické procedúry, napríklad použitie elektrického prúdu, galvanizácia, elektroforéza, ošetrenie laserom, ale trakcia je zakázaná. Ide o patológiu, ako napríklad:

 • spinálna stenóza;
 • vysoká nestabilita stavcov;
 • jazvové zmeny v jazde v mieche;
 • dystrofické kostné lézie vo forme ťažkej osteoporózy;
 • prítomnosť myelómu;
 • patológia príštítnych teliesok;
 • skolióza s ťažkou asymetriou;
 • rany, trofické vredy v miestach aplikácie manžiet pre trakciu;
 • rôzne deformácie končatín vo forme zakrivení, pri ktorých nie je možné dosiahnuť trakciu po dĺžke kosti;
 • prítomnosť výtoku alebo exsudatívnych zápalových zmien v kĺbovej dutine.

Napokon je trakcia kontraindikovaná v detskom a staršom veku. Použitie trakcie u veľmi masívnych ľudí možno tiež považovať za všeobecnú kontraindikáciu, a tu sú rôzne možnosti obmedzenia. Importované tabuľky umožňujú sedieť pacientom s hmotnosťou asi 120 kg, ale všeobecne sa za limit považuje 100 - 110 kg. Pri trakcii pod vodou nie je hmota pacienta veľmi dôležitá, ale napriek tomu s veľmi výraznou obezitou bude tento typ mechanoterapie kontraindikovaný.

Komu je indikovaná trakčná terapia? Pacienti, ak sú k dispozícii:

 • výčnelky a prietrže;
 • syndróm chronickej myofasciálnej bolesti;
 • ohrozenie premeny výčnelku na prietrž (trhlina vláknitého prstenca);
 • radiálna kompresia;
 • reflexný neurovaskulárny syndróm;
 • pseudospondylolistéza, čo je stav, v ktorom prekrývajúci sa stavca sa posúva zo spodného vrcholu na vzdialenosť nepresahujúcu 1/3 tela stavca, ak hovoríme o driekovej chrbtici;
 • počiatočné prejavy ankylozujúcej spondylitídy alebo ankylozujúcej spondylitídy, ak sa v stavcoch udržiava pohyblivosť;
 • sploštenie lumbálnej lordózy.

Existujú aj ďalšie náznaky, ktoré neurológ, ortopéd alebo vertebroológ určí.

Príprava postupu a jeho vykonávanie

Procedúru zvyčajne predpisuje neurológ alebo stavovec. Príprava na postup znamená zhromaždenie potrebných informácií pre lekára, ktorý rozhodne, či je tento typ fyzioterapeutického účinku nevyhnutný alebo nie. Röntgenové vyšetrenie zodpovedajúcej chrbtice s funkčnými testami je povinné, prípadne počítačové alebo magnetické rezonancie. Aby sa vylúčili všeobecné kontraindikácie, vykonáva sa EKG (hypertrofia myokardu, ischémia, porucha rytmu), ultrazvuk brachiocefalických tepien. Pred zákrokom sa zrušia všetky druhy liekov proti bolesti a svalových relaxancií. Ak pacient nepociťuje bolesť, možno bude súhlasiť a pokorne vydrží extrémne a traumatické zaťaženie.

Ak hovoríme o tradičnej hardwarovej terapii, pacient má vždy poplachové tlačidlo, ktoré stlačí a zastaví trakciu a vypne zariadenie.

Po zákroku leží pacient na gurney a je na ňom jednu alebo dve hodiny v horizontálnej polohe, aby sa zaistil účinok postupu. Položí sa polotuhý korzet a po aplikácii pacient vstane do stojacej polohy a snaží sa obísť polohu sedenia. Na tento účel existujú moderné invalidné vozíky, ktoré umožňujú okamžité vertikálne zdvihnutie pacienta a postavenie pacienta na nohy.

Do 24 hodín po zasadnutí je veľmi dôležité:

 • Vyhnite sa zákrutám a zákrutám;
 • akékoľvek zdvíhanie je zakázané;
 • je vhodné sedieť čo najmenej: v prípade kancelárskych prác si spomíname na starý spôsob práce, stojaci pri stole;
 • počas trakčnej terapie musí pacient nosiť fixačný korzet, ktorý je odstránený iba v ležiacej polohe, to znamená počas spánku alebo na vykonanie zákroku.

Mali by ste vedieť, že počas relácie je možné mierne zvýšenie bolesti, ktoré by ste sa nemali báť. Medzistavcové platničky sú nezaťažené, zvyšujú ich objem, a preto začínajú vyvíjať malý tlak na nervové štruktúry. Nie je to však potlačené výčnelkom, a nie kýlou, ale zväčšením jeho veľkosti a vytvorením elastického disku. Tento účinok sa vyskytuje asi u štvrtiny pacientov a prechádza sám.

Na záver treba povedať, že zo všetkých druhov fyzioterapeutických účinkov je terapeutická trakcia najúčinnejšia, priamo ovplyvňujúca nielen účinky výčnelkov a hernií na mäkké tkanivá, ale aj na samotné disky. Ak sa pacient dvakrát ročne podrobí trakčným terapiám, kontroluje telesnú hmotnosť, správne pláva a terapeuticky cvičí, zje a váži a bráni stresu tým, že na korzet kladie záťaž, potom môžeme s istotou povedať, že vo väčšine prípadov dochádza k premene výčnelkov. prietrž môže byť zastavená.

Ak však dôjde kýla, jedinou minimálne invazívnou liečbou bude moderný minimálne invazívny neurochirurgický zákrok. Najlepšie operácie na svete sa vykonávajú v krajinách s rozvinutou medicínou, ako sú USA, Izrael, Nemecko, Veľká Británia. Napríklad operácie v krajinách východnej Európy, napríklad v Českej republike, nie sú kvalitou a výsledkami horšie..

Mnoho Rusov prichádza do Českej republiky, ktorí sú sklamaní nekonečným opakovaním fyzioterapeutických sedení, zavádzaním drog a zbytočným plytvaním peniazmi. Mnohí z nich hovoria, že ak od samého začiatku vedeli, že na českých klinikách je možné rýchlo a bezbolestne odstrániť herniu, okamžite by si vybrali túto konkrétnu metódu radikálnej a úplnej liečby.

Trakcia chrbtice

Extrakcia chrbtice, inak označovaná ako trakcia chrbtice, je terapeutická technika, ktorá je vďaka tejto procedúre založená na zvyšovaní vzdialenosti medzi jednotlivými segmentmi. Zväčšenie priestoru medzi stavcami umožňuje uvoľniť zovreté nervové zakončenie a zbaviť sa bolestivých pocitov. Pohon sa vykonáva podľa vlastnej telesnej hmotnosti pacienta, v niektorých prípadoch sa používajú pomocné bremená alebo niektoré zariadenia.

Pracovný mechanizmus

Po celý život je chrbtový stĺp vystavený určitým zaťaženiam. Často dochádza k posunu zmenených diskov medzi stavcami, čo vedie k stlačeniu nervov v mieche. Pacient má fyzické bolesti v dôsledku príznakov bolesti chrbta.

Napraviť situáciu a vymenovať cvičenia na natiahnutie chrbtice doma, ktoré sú zamerané na dosiahnutie nasledujúcich úloh:

 • zníženie svalového napätia;
 • odstránenie bolesti;
 • dosiahnutie normálneho prísunu krvi;
 • znížený účinok na nervové zakončenie.

Odborníci odporúčajú vykonávať trakciu chrbtice v domácom prostredí pravidelne, denne, v takom prípade sa po manipulácii dosiahnu pozitívne zmeny vrátane posilnenia výsledkov..

Charakteristickým rysom všetkých postupov na napínanie chrbtice je pravdepodobná reverzibilná reakcia pozitívnych zmien v postupe. V opačnom prípade sa predĺžená chrbtica vráti do svojho predchádzajúceho nezdravého stavu v dôsledku nesprávneho tréningu svalov v tele.

Prečo natiahnuť chrbticu?

Chrbát je kostra tela, zložitá štruktúra, ktorá pomáha zaistiť správne fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Silné kĺby chrbtice však môžu spôsobovať poruchy. V priebehu času sa objaví kríza, objaví sa bolesť v bedrovej oblasti, nemotornosť počas pohybu. Toto sú najbežnejšie ťažkosti s chrbticou, ktoré sa dajú odstrániť, ak doma natiahnete chrbticu..

Miechové svaly vyžadujú odpočinok, ale dostávajú menej ako ostatní. Ani v noci nie je chrbtica v uvoľnenej vzdialenosti. Bolesť v chrbte sa vyskytuje v dôsledku pasívneho životného štýlu, intenzívnej fyzickej námahy, zranení chrbtice alebo patologických procesov v chrbte. Nepríjemné držanie tela alebo nesprávny vankúš vyvoláva nadmerné napätie a spôsobuje jeho ohýbanie, v dôsledku čoho sa svaly nebudú uvoľňovať ani v noci. Po spánku bude pociťovať nepohodlie v krčnej oblasti.

Zriedka je možné stretnúť ľudí, ktorých každodenné činnosti dávajú chrbtici požadovaný úsek. Pacientka často zaťažuje chrbát bez toho, aby jej odpočívala, zotavovala sa, pretože starnutie sa výrazne zrýchli.

Unavené svaly bránia voľnému pohybu a plnohodnotnému životnému štýlu, čo vedie k celkom nebezpečným následkom:

 • v blízkosti unavenej oblasti svalov sa zníži prietok krvi, v priebehu času sa svaly stanú ochabnuté;
 • vzdialenosť medzi stavcami sa zníži, disky medzi stavcami sa zrúti a v mieche dôjde k podráždeniu koreňov..

Ak chcete vedieť, ako natiahnuť chrbticu doma, musíte sa poradiť s odborníkom. Nie každý si však môže najať trénera, napríklad profesionálnych športovcov, pretože lekári odporúčajú natiahnutie chrbtice doma, v práci alebo počas ranného behu..

Je možné obnoviť predchádzajúcu flexibilitu chrbtice, bez ohľadu na vek. Na natiahnutie chrbtice by sa mali vykonávať špeciálne cvičenia.

Odporúča sa sedieť na tvrdšej stolici, aby sa na stavce nedostal silný stres. Je optimálne zvoliť sedadlo, ktoré je navrhnuté na správne držanie tela. Neustále gymnastické cvičenia na napínanie chrbtice pomáhajú liečiť telo, zlepšujú držanie tela. Jedným z najúčinnejších jednoduchých cvičení je popíjanie. Ráno sa zobudíte a musíte sa natiahnuť, čo je veľmi užitočné.

Indikácie a kontraindikácie

Trakcia chrbtice je jednou z metód na zmiernenie napätia, zvýšenie vzdialenosti medzi stavcami v krčných, hrudných a bedrových oblastiach. Situácia sa zaznamená, keď bude potrebné ťahanie a niekedy zbytočné, ktoré by sa malo vyradiť. Na základe tejto podmienky nie je možné dať konkrétnu odpoveď na otázku. Indikácie pre postup:

 • Trakcia sa vykonáva, aby sa vylúčilo posunutie spôsobené dislokáciou a zlomeninou. Vždy spojené s fixáciou stavcov po roztiahnutí na konkrétnom mieste.
 • Ak má pacient skoliózu, predĺžené natiahnutie chrbtice bude extrémne nebezpečné, pretože to vyvoláva výskyt zranenia a vedie k nepriaznivým následkom. Je potrebné komplexne čeliť skolióze. Okrem trakcie musí pacient vykonávať aj masážne a gymnastické cvičenia, nosiť korekčné obojky a korzety.
 • Pri osteochondróze sa neodporúča strečing, pretože najmenší účinok na poškodený chrbtový stĺp je nebezpečný, pretože môže poškodiť stavce a disky..
 • Pri natiahnutí chrbtice prietržom pacient nechodí na operáciu. S rôznymi patologickými procesmi v chrbtici majú stavce svoje vlastné limity napínacieho úsilia. Pri ich prekročení je možné spôsobiť nebezpečné škody..

Akékoľvek fyzické cvičenie na natiahnutie chrbtice má určité kontraindikácie. Neodporúča sa ignorovať lekárske predpisy, v opačnej situácii je možné komplikovať priebeh už existujúcich chorôb inými..

 • Počas osteochondrózy, osteoporózy a artritídy je zakázané strečing.
 • Neodporúčajú sa cvičenia, keď existujú kardiovaskulárne patológie, hypertenzia.
 • Počas trombózy je natiahnutie úplne zakázané..
 • Počas menštruačného cyklu a počas tehotenstva sa robia preventívne opatrenia. Najprv musíte nájsť odporúčania špecialistu a vypočuť si svoje vlastné pocity.
 • Natiahnutie chrbtice by sa nemalo vykonávať počas prechladnutí a infekčných patológií, ktoré sú spojené so zvýšenými teplotnými indikátormi.
 • Dodržiavanie pravidiel cvičebnej terapie zahŕňa mierne cvičenie a šetriace cvičenie. Ak sa necítite dobre, musíte postup opustiť.

Typy rozťahovania

Extrakt z chrbtice sa delí na niekoľko odrôd:

Tieto variácie sú priradené s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta..

Suchá variácia

Trakcia suchej chrbtice je horizontálna a vertikálna technika. Posledná možnosť poskytuje trakčný stôl počas prvej horizontálnej polohy.

Krčka a ďalšie časti chrbtice sa napínajú vlastnou hmotnosťou pacienta, ktorá leží v rovine pod uhlom. Ťah je zabezpečený hmotnosťou alebo silou liečiteľa (alternatívna metóda).

Trakcia sa môže líšiť a závisí od konkrétneho pacienta a situácie. Niekedy sa ukáže až 30 kg. Obdobie, ktoré je vyhradené na vykonanie manipulácie, sa bude tiež meniť od 2 minút do 3 - 5 hodín.

Takýto dlhodobý účinok je priamo spôsobený chorobou a stupňom jej komplexnosti. Väčšina manipulácií je 10-18.

Predĺženie chrbtice však bude iba polovicou cesty k uzdraveniu, pretože je potrebné skonsolidovať výsledky. Na tento účel sú predpísané masáže, myostimulácia a terapeutická gymnastika, ktoré sú prísne kontrolované lekárom. Je potrebné poznamenať, že takéto školenie vyberie iba inštruktor.

Natiahnutie chrbtice za sucha sa uskutoční pomocou:

 • Poranenia miechy. V niektorých prípadoch bude napínanie jediným spôsobom, ako hrebeň vrátiť do správneho funkčného stavu..
 • Ochorenia chrbtice, pri ktorých dochádza k stlačeniu nervových zakončení. Medzi ne môže patriť ischias. Pomocou kapoty je možné dekomprimovať nervový koniec.
 • Zakrivenie chrbtice (skolióza, kyfóza a lordóza).

Podobné postupy sú zakázané, ak:

 • Patologické procesy v označenej časti kostry, prebiehajúce v akútnej forme.
 • osteoporóza.
 • Onkologické procesy.
 • Akékoľvek zápalové javy.
 • Poruchy krvného obehu (v mieche).
 • Srdcové choroby a krvné cievy.
 • Nestabilita stavcov.
 • Obličkové kamene.

Variant pod vodou

Extrakcia chrbtice pod vodou je najjemnejšou trakčnou technikou. Podstatou je kombinácia vystavenia vode a suchého napínania. Používa sa v procese manipulácie s minerálnou vodou alebo sladkou vodou, ktorých ukazovatele teploty nie sú väčšie ako 37 stupňov. Pomáha zmierňovať kŕče, uvoľňuje svaly.

Natiahnutie chrbtice pod vodou môže byť vertikálne a horizontálne. Prvý zahŕňa najznámejšie zariadenia (kruhy, zábradlia). Ale za prítomnosti prebiehajúceho patologického procesu sa používajú zložitejšie zariadenia, ktoré sa nachádzajú v bazéne.

Pri vodorovnom rozťahovaní sa uskutočňujú pozdĺžne manipulácie alebo sa telo chráni na štíte v špeciálnej nádobe naplnenej vodou.

Variácia pod vodou sa vykonáva v prítomnosti:

 • prietrže.
 • Sploštená lordóza v bedrovej oblasti.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Bedrová ischialgia.
 • spondylóza.

Obmedzenia správania budú:

 • Zlomeniny chrbtice.
 • Telesná hmotnosť nad 100 kg.
 • Patologické procesy dermatologického charakteru.
 • Ukazovatele veku nad 60 rokov.
 • Nedávna laminaminómia.

Nakoniec treba poznamenať, že strečing sa vykonáva iba vtedy, keď je v tele vykonaná dôkladná diagnóza a sú prijaté odporúčania inštruktora. Je to spôsobené skutočnosťou, že existuje značné množstvo obmedzení a neodporúča sa takéto zaobchádzanie vykonávať vo všetkých situáciách.

pasívny

Trakcia chrbtice s kýlami touto technikou sa vykonáva pri nosení tvrdého korzetu. Takýto proces trvá pomerne dlho. Ale dlhodobé nosenie obväzu často vedie k atrofii svalov. Obnovenie správnej funkčnosti potom bude dosť ťažké.

Okrem toho, napínanie chrbtice je 2 druhov:

Horizontálne sa vykonáva hlavne v bazéne alebo kúpeľni. Procedúra sa vykonáva pôsobením zaťaženia pripojeného k pacientovi. Trvanie je 3 až 5 hodín. Terapia zahŕňa kurz, ktorý pozostáva z 10 - 20 sedení.

Vertikálne napínanie zahŕňa zavesenie. Výťahy na lište sú prísne zakázané. Takýto účinok môže významne zhoršiť pohodu pacienta. Pre takéto manipulácie existujú špeciálne zariadenia. Pri spinálnej prietrži je však ich použitie veľmi obmedzené..

Tréneri a zariadenia

Rôzne druhy zariadení sa tiež používajú na napínanie chrbtice doma, napríklad obyčajná vodorovná lišta alebo dvere. Vďaka tomu je možné zavesiť na ruky, používať nohy a bez nich. Takýto tréning pomáha získať trakčný účinok na chrbticu sám.

Okrem toho je možné vykonať postup pomocou širokej lepenky. Je umiestnená v uhle 45 stupňov, človek musí ležať hlavou dole, nezabúdať na fixáciu dolných končatín. Na základe bolestivých prejavov je človek v podobnej polohe po dobu 3-5 hodín, chrbtica je natiahnutá.

Trakčný simulátor je pevný povrch s upevňovacími pásmi a káblami. K nim sú pripojené ľahké zaťaženia. Pacient je vo vodorovnej polohe. Káble a pásy sa pomaly a presne napínajú svaly a hrebeň. Procedúra trvá približne 60 minút. Počas manipulácie s bolesťou sa pacient necíti. Napätie je regulované chiropraktikom, berúc do úvahy históriu pacienta.

Trakčné ošetrenie sa vykonáva v 4-5 sedeniach. Takže bude možné dosiahnuť pozitívne výsledky. Okrem kapucne sú povinné aj masáže a gymnastické cvičenia. Podobná technika sa neodporúča v pokročilom štádiu osteochondrózy, pretože vertebrálne disky môžu byť významne poškodené..

Horizontálna lišta

Na dosiahnutie ťahovej akcie sú vhodné aj cvičenia na vodorovnej alebo vodorovnej tyči, ktoré sa dajú namontovať doma. Na odstránenie patologického procesu bude postačovať 1-2 prístupy počas dňa. Nenechajte náhle skočiť a skočiť na vodorovnú lištu, aby nedošlo k zhoršeniu poškodenia. Tyč by mala byť dosť nízka, v dĺžke ramena. Najúčinnejšie cvičenia:

 • Na odstránenie prietrže sa stane účinným zavesenie na brvno. Ak chcete vykonať cvičenie, musíte ho posunúť dopredu alebo dozadu, striedavo v polohe. Musíte zostať v podobnej polohe 10 až 30 sekúnd.
 • Ďalší tréning bude v rohu. Po zavesení dolné končatiny opatrne stúpajú v pravom uhle. Ak si takáto technika vyžaduje nadmerné úsilie, je možné kolená ohnúť. Okrem toho, že táto úloha pomáha narovnať chrbticu, bude možné sprísniť brušnú tlač, pretože sú do nej zapojené aj brušné svaly..
 • Vytiahnutie sa považuje za najúčinnejšie cvičenie. V počiatočnej fáze sa cvičenia vykonávajú prostredníctvom stoličky. Miechový stĺp je teda natiahnutý s malou oporou dolných končatín. Úplné vzdelanie je možné len po roku. Svalová korzet je natiahnutý na dlhú dobu, pretože zmeny nebudú okamžite viditeľné.

Simulátor Evminova

Podobným špecifickým preventívnym prostriedkom je doska s tyčou pripevnenou na vrchu. Horná časť simulátora je pripevnená k háku pripevnenému na stene. Pacient vykonáva gymnastické cvičenia, držiac sa pri bare. Tréningový program zostavuje odborník od diagnostiky. Táto metóda je mimoriadne traumatická, pretože pacient vykonáva cvičenia najskôr pod dohľadom lekárov.

Aby sa vylúčilo zranenie počas napínania chrbtice v domácom prostredí, je potrebné použiť menej traumatickú metódu, jednoduchú naklonenú dosku. Je dovolené si ho postaviť sami a pripevniť ho k švédskej stene pod určitým svahom. Tréning začína na doske v nevýznamnom uhle, postupne sa zvyšuje.

Glissonova slučka

Podobné zariadenie sa používa na napínanie krku. Táto svorka obsahuje dve zipsy - pre bradu a krk. Pacient sedí na stoličke a nastaví západku. Slučka je pripevnená k pevnej časti bloku a na konci je zavesené malé zaťaženie. Modernejšou možnosťou je guma, ktorá nevyžaduje použitie blokového systému. Používa sa obvyklá svorka, ale kábel je pružnejší.

Cvičenie Cvičenie

Trakcia miechy je nebezpečnou metódou liečby, ak sa vykonáva bez predchádzajúcej prípravy. Nekvalifikovaný odborník je schopný nevhodne manipulovať a poškodiť pacienta. Priamo z tohto dôvodu sa neodporúča, aby ste to robili doma sami, bez toho, aby ste poznali zvláštnosti vlastnej pohody a bez kontroly záťaže. Určité cvičenia na vyťahovanie chrbtice sú však povolené po predchádzajúcej dohode s inštruktorom. Cieľom liečby bude dekompresia stavcov. Existuje inštruktáž, ktorá pacientom ponúka vyskúšanie dekompresných techník. Najúčinnejšie cvičenia:

 • Dekompresia stavcov vo zvislej polohe. Je potrebné spojiť ruky za chrbát a položiť ich. Potom musíte nakloniť dozadu a kliknúť na chrbticu. Hrebeň vydá konkrétne kliknutie. Ak pocítite bolesť, cvičenie by sa nemalo vykonávať.
 • Dekompresia na stoličke. Pacient sa posúva k okraju a opiera sa o stoličku a na čelo sa položia dlane. Hlava a ramená klesajú k zadnej časti stoličky.
 • Dekompresia v horizontálnom stave. Na tieto účely je potrebné ľahnúť si na mäkkú vrstvu a uchopiť prsty dolných končatín rukami. Potom musíte narovnať nohy a zostať v podobnej polohe, kým nekliknete na chrbát.
 • Dekompresia sa vykonáva aj pomocou asistenta. Na tieto účely je potrebné ľahnúť si na žalúdok a potom požiadať osobu, aby tlačila stavce 2 zloženými dlaňami. Tlak by nemal byť príliš intenzívny. Stlačenie stavcov nastáva pri výdychu.
 • Stavce zostanú počas normálneho rozťahovania na svojom mieste. Napríklad je možné ležať na chrbte chrbtom, takže telo visí od okraja a postupne klesá.
 • Je prípustné vykonať niekoľko roliek na chrbte. Na tieto účely bude stačiť ľahnúť si na chrbát, chytiť spodné končatiny rukami a hojdať sa.

Dekompresné cvičenie stavcov sa nevykonáva príliš často. Okrem toho je zakázané vykonávať postupy s úsilím. V prípade bolesti alebo nepohodlia je potrebné tréning ukončiť.

Bedrový výron

Takéto cviky pomáhajú napnúť driekovú časť:

 • Je potrebné zaujať vodorovnú polohu, ramená sú rozložené po stranách, ramená sú pritláčané k povrchu podlahy. Potom sa kolená ohnú a následne sa ohnuté nohy položia na pravú stranu a potom sa vrátia do pôvodnej polohy. Po krátkej prestávke sa tréning opakuje, ale už na ľavej strane. Iba 3-4 krát na každej strane.
 • Počiatočná poloha je na zadnej strane. Jedna noha je položená na podlahu a druhá sa ohýba na koleno a je pevne pritiahnutá rukami k hrudníku, aby sa zabránilo bolesti. Zostaňte v tejto polohe 2 sekundy a skúste sa dotknúť kolena čelom. Držte v podobnej polohe po dobu 30 sekúnd, potom sa dolná končatina pomaly narovná a vykoná sa druhá manipulácia s druhou nohou..
 • Musíte sedieť na podlahe a narovnať si nohy. Potom je pred vami urobený sklon, bez ohnutia kolien. Musíte sa pokúsiť chytiť nohy dlaňami. Ak ich nie je možné dosiahnuť, zatĺkajú ruky členkov. Potom sa hlava jemne ohne na kolená. V tejto polohe držte 5 minút. Je potrebné úplne relaxovať a necvičiť si bolesťami. Hlavnou úlohou bude mierne strečing, aby nespôsobil väčšie škody..
 • Východisková poloha - ležanie na bruchu a ohýbanie ľavého kolena. Potom musíte uchopiť ľavú nohu oboma rukami a pätu pritlačiť k zadku. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Potom sa ľavá končatina vráti do horizontálnej polohy a vykoná sa rovnaká manipulácia s druhou nohou.
 • Nasaďte si všetky štyri, uvoľnite brušné svaly a pomaly ohnite dolnú časť chrbta. Toto cvičenie by ste nemali vykonávať násilím, musíte nechať spodnú časť chrbta nezávisle ohnúť pod vlastnou telesnou hmotnosťou. Potom sa žalúdok vtiahne a bedrová časť sa ohne nahor. Zadná strana v tejto časti má zaoblený tvar.
 • Počiatočná poloha - ležiace na chrbte a ohýbanie kolien, nohy sú umiestnené na podlahe. Vykoná sa maximálna dolná deformácia chrbta a zadok by sa mal pritlačiť k podlahe. Podržte v tejto polohe 15 sekúnd. Bedrová časť sa ďalej ohýba, chrbát k podlahe sa ohýba. Tento tréning sa opakuje 7 krát opatrne a pomaly.

Pre bedrovú chrbticu a preťahovanie chrbtice bude veľmi užitočné vykonávať cvičenia "Cat".

Hrudná skúška

Táto časť chrbta má najmenšiu pohyblivosť a je menej pravdepodobné, že jej budú zasiahnuté medziobratlové kýly a poškodené nervové zakončenie. Tu však bude užitočné školenie na napínanie chrbtice, keď sa nenájdu žiadne nebezpečné problémy. Najužitočnejšie cvičenia:

 • Musíte sedieť na stoličke a priliehať tesne k jeho zadkom. Musíte sa pozerať priamo a pokúsiť sa odchýliť striedavo do strán. Počas tréningu sú ramená rozložené po oboch stranách a pohybujú sa rovnobežne s podlahou. Opakujte cvičenie 5-krát.
 • Musíte sedieť na stoličke, položiť ruky na opasok a lakte brať do strán. Ramená sa pomaly zdvíhajú až na hranicu a v tomto okamihu sa hlava stiahne. Ramená potom pomaly klesajú na limit. Tréning až 4 krát.
 • Mali by ste si sadnúť na stoličku a položiť ruky za hlavu a vziať ich do hradu. Potom sa telo točí doľava maximum. Musíte sa zdržiavať v podobnej polohe 2 sekundy a vrátiť sa do východiskovej polohy. Potom sa tento pohyb na správny boj opakuje. Pri zatáčaní musíte cítiť napínanie svalov a chrbtice.

Gymnastika krčných stavcov

Priama trakcia krčnej chrbtice nie je možná. Masáž dna krku sa vykonáva pohybmi ramien. Ruky sa kladú na plecia a vytvárajú sa kruhové pohyby. Pomôže to zahriať svaly a roztiahne krčnú chrbticu. Po dokončení zahrievania ramien musíte hlavu nakloniť do strán. Všetky zvuky, ktoré spôsobujú svaly, by nemali chýbať. Aj keď stále cítite vŕzganie, kŕč v krku, musíte pokračovať v zahrievaní svalov. Extrakcia krčnej chrbtice v chrbtici sa tiež uskutočňuje pomocou Glissonových slučiek a naklonenej dosky.

Protahovanie chrbta je možné aj pomocou jogy. Najefektívnejšie a najužitočnejšie jogové pozície na tieto účely:

 • Kočka predstavuje Musíte si kľaknúť, položte ruky na povrch podlahy, pomaly sklopte hlavu dole, chrbát stúpa. Takže dochádza k postupnému a presnému natiahnutiu chrbtice.
 • Póza hrdinu. Je potrebné sedieť na dolných končatinách a pätách, mierne rozprestierať boky po bokoch, chodidlá hore. Palcom dolnej končatiny sa musíte dotýkať bokov, ruky sú na kolenách. Táto poloha pomáha uvoľniť unavené nohy po náročnom dni. Ak zostanete v tejto pozícii dlhší čas, je možné ju použiť na meditáciu..
 • Krokodília Pose. Na vykonanie tejto polohy musíte ležať na bruchu a ohýbať ruky. Sú umiestnené s dlaňami na podlahe, pod plecami. Potom hrudník pomaly stúpa, musíte zostať v tejto polohe. Táto poloha pomáha zmierniť podráždenosť a úzkosť..

Všeobecné pravidlá a upozornenia

Aby sa natiahnutie chrbtice, ktoré sa vykonáva v domácich podmienkach, prinieslo pozitívne zmeny, je potrebné dodržiavať tieto požiadavky:

 • Musíte dodržiavať svoje držanie tela, nie zdvíhať závažia. Pomôže to predchádzať bolesti chrbtice..
 • Aby ste sa vyhli nepohodliu krčnej chrbtice, nemali by ste sedieť na mäkkom povrchu. Dolné končatiny pevne stoja na podlahe, chrbát je držaný rovno. Nemali by sa robiť žiadne ďalšie svahy. Ak práca vyžaduje dlhodobé sedenie, pravidelne sa zahrieva. Hádzanie jednou nohou na druhú sa neodporúča..
 • Po roztiahnutí nie je potrebné preťažovať chrbticu a závažia zdvíhať iba zo sedu. Pri prenášaní vriec alebo iných ťažkých predmetov musí byť hmotnosť rovnomerne rozložená, aby sa zabránilo zakriveniu chrbtice.
 • Spánok by mal byť na posteli s polotuhým podkladom. Je optimálne používať ortopedickú matraci a obdĺžnikový vankúš. Hlava, aby sa uvoľnili svaly, je rovnobežná so základňou postele. Svaly sa nevoľnia, keď pacient spí menej ako 9 hodín.

Extrakcia chrbtice je pomerne vážny postup. Všetky cvičenia sa vykonávajú nepretržite. Nemali by sa však robiť silou. Manipuláciu je potrebné najprv koordinovať s odborníkom, najmä ak sú prítomné patologické procesy pohybového aparátu. Vykoná diagnostiku a vyberie cvičenia, ktoré pomôžu situáciu napraviť. Nezávislými postupmi je možné chorobu značne zhoršiť a vyvolať nebezpečné následky.

Oslobodte chrbát od svoriek! TOP 3 najlepšie cvičenia naťahovania svalov

✅ ZADNENIE chrbta je nesmierne dôležité z niekoľkých dôvodov. Po prvé, väčšina ľudí má sedavý životný štýl a má sedavú prácu. To vedie k konštantnému statickému napätiu svalov chrbta a krku. Po druhé, svaly je potrebné napnúť, aby sa zlepšil krvný obeh.

Aby boli svaly zdravé a silné, je dôležité udržiavať rovnováhu medzi ich napätím a relaxáciou. Naše svaly sú napäté v dôsledku fyzickej aktivity a relaxujú počas regeneračného obdobia. Ale niekedy k relaxácii nedochádza kvôli niekoľkým faktorom. V prvom rade je to charakteristika chrbtových svalov a je pre nich najnebezpečnejšia, pretože sú zodpovedné za zdravie chrbtice..

Prečo napínajte svaly chrbta

 • Dôležitosť strečing
 • Aké svaly je potrebné pretiahnuť?
 • Cvičenie naťahovania chrbta
 • Pri sedení sa ohýba na nohy
 • Fitball Stretch
 • Japonský úsek
 • Zhrnúť

Dôležitosť strečing

Ak nehráte šport a myslíte si, že tento článok nie je pre vás, ubezpečujem vás, že to tak nie je. Predstavujem vám zoznam dôvodov, prečo je pre všetkých potrebné natiahnutie chrbta.

 • V súčasnosti má väčšina z nás sedavú prácu a sedavý životný štýl..

V tomto prípade zažívajú svaly chrbta a krku konštantné statické napätie. Ak ich netešíte masážou alebo naťahovaním, môžete sa stať nešťastným majiteľom osteochondrózy a ďalších nepríjemných chorôb..

 • Keď svaly vykonávajú fyzickú prácu, najmä počas silového tréningu, akumulujú produkty metabolickej reakcie, ktoré sa musia vylučovať do krvného obehu..

Po tréningu zostáva vo svaloch zvyškové napätie, ktoré brzdí krvný obeh. Aby ste to napravili, musíte napnúť svaly.

 • Rozťahovanie zvyšuje flexibilitu.

Dokonca aj flexibilita typická pre väčšinu ľudí - ohýbanie sa za handrou alebo prekračovanie veľkej kaluže - sa v priebehu rokov zhoršuje. Natiahnutie môže tieto procesy minimalizovať alebo aspoň spomaliť. Nehovoriac o situácii, keď chcete zlepšiť svoju flexibilitu nad rámec normy.

Dobrá flexibilita je užitočná nielen v každodennom živote, ale tiež zvýši návratnosť tréningu so železom!

 • Rozťahovanie nielen uvoľňuje svaly, ale tiež ich posilňuje, robí ich mobilnejšími a silnejšími..

Pozrite sa, ako je strečing dôležitý pre každého bez výnimky!

Aké svaly je potrebné pretiahnuť?

Na chrbte je obrovské množstvo svalov, od povrchových, ktoré máme pred očami až po hlboké, podporujúce chrbticu. Tie obsahujú:

 • Najširší.
 • lichobežník.
 • Zrovnávače chrbta.
 • Veľké a malé okrúhle svaly.
 • trnový.
 • Iliakálne pobrežie.
 • Najdlhší.

A zoznam pokračuje.

Ramenný opasok sa tiež podieľa na cvičeniach na nácvik chrbta a naťahovacie pohyby. Platí to hlavne pre zadné delty.

A nezabudnite na zadok, na ktorom sedíme celý deň. Koniec koncov, majú tiež ťažké časy. Mimochodom, v článku o chrbte nie je nič prekvapujúce, čo hovorím o zadok. Koniec koncov, aktívne pomáhajú narovnávať chrbát a niektoré ďalšie svaly, ktoré predlžujú hornú časť tela.

Cvičenie naťahovania chrbta

Existujú 4 typy strečingových cvičení: statické, dynamické, proprioceptívne a balistické. Statický typ budeme považovať iba za najbezpečnejší. Jeho podstata spočíva v zaujatí postoja, v ktorom sa natiahnu chrbtové svaly a statickom udržaní tohto postoja počas 10 - 20 sekúnd..

Dodržiavanie nasledujúcich bodov vám zaručuje bezpečnosť:

Čo si myslíte, že sa stane s gumou, ak ju vložíte do chladničky a potom ju začnete natahovať? Správne, roztrhne sa to. Takže so svalmi, ak ich nezohrievate, môžete sa zraniť.

Táto situácia je dôležitá pre strečing pred tréningom. A po hodine ste už zahriatí. Špička je jednoduchá, naťahujte sa rozcvičkou.

 • Pri napínaní svalov sa musíte zamerať na svoje vlastné pocity. Nemali by ste cítiť bolesť, ale mali by ste cítiť len mierne rozťahovanie svalov
 • Nenechávajte pózu náhle. Napríklad, ak robíte statické sklony, zatiaľ čo sedíte pri nohách, potom sa ohnite pomaly pod kontrolou, aby napnuté svaly nezažívali nadmerné napätie.
 • Neťahajte sa medzi súpravy a cvičenia. Aj keď je to počas zahrievania, je to prípustné. Ale medzi pracovnými súpravami je zakázané.

Teraz vám poviem o najjednoduchších a najúčinnejších metódach!

Pri sedení sa ohýba na nohy

Cvičenie nevyžaduje absolútne žiadne ďalšie vybavenie a dá sa ľahko vykonávať doma. Je pozoruhodné, že napína takmer všetky svaly chrbta, dolnú aj hornú časť. Ovplyvňuje aj zadok a nohy. Môžeme povedať, že je univerzálny.

Cvičenie sa môže vykonávať po tréningu alebo ako súčasť ranných cvičení. Nechať ho iba 1-2 minúty.

Technika vykonávania je nasledovná:

Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy vpred, paralelne k sebe, zoberte si prsty k sebe. Potom pomaly vydýchnite, natiahnite si žalúdok a pomaly začnite nakláňať hornú časť tela k nohám. Bedrová a hrudná chrbtica by mala byť ohnutá, panva je nehybná.

Ruky by sa mali posúvať pozdĺž nôh pred telom. Ak ste už dole, mierne otočte panvu smerom k vychýleniu.

Pokúste sa dosiahnuť prstami rukami, je to známka dobrej pružnosti svalov. Ak to nebude fungovať, nezáleží na tom, flexibilita príde s časom. Počas pokojného dýchania držte v tejto polohe 10 - 20 sekúnd. Postupujte podľa niekoľkých z týchto prístupov a ste slobodní.

Fitball Stretch

Natiahnutie lopty je pravdepodobne jednou z najjednoduchších metód rozťahovania. Všetko, čo potrebujete, je ľahnúť si na brucho a relaxovať. Je však lepšie dodržiavať niektoré pravidlá..

Napríklad sa oprite o ruky a nohy, aby ste mali stabilnejšiu polohu a aby ste lopatky neťahali za uši.

Je dôležité cítiť, ako sa napínajú svaly napínajúce sa okolo chrbtice, ako aj svaly kôry (abs, zadok a narovnávače chrbta)..

Japonský úsek

Japonci tiež neváhali a prišli s vlastnou jedinečnou metódou strečingu. Podľa tvorcu, lekára Fukutsujiho, ktorý praktizuje toto japonské know-how, môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie držania tela..

V súčasnosti má veľa ľudí nesprávne držanie tela - nadmerné vychýlenie bedrovej oblasti (lordóza), zakrivenie hrudnej oblasti (kyphosis) a odchýlky od normy krčnej oblasti. Akýkoľvek spôsob napínania samozrejme zlepšuje stav chrbtice. Cieľom tejto metódy je však korekcia postoja..

Technika vykonávania:

Budete potrebovať uterák alebo valček, pre začiatočníkov, priemer päste. A je lepšie zvoliť priemer podľa pocitov - nemalo by dôjsť k ťažkým nepríjemným pocitom. Priemer valca postupne zvyšujte. Ľahnite si na chrbát a položte valec pod spodnú časť chrbta na úrovni pupka. Nohy potiahnite nadol, ale pomocou nôh musíte urobiť nasledujúci čip: roztiahnite päty 15 - 20 centimetrov a prsty dotknite prstov.

Vytiahnite ruky nahor a položte ruky tak, aby vaše dlane boli na podlahe a aby malíčky obidvoch rúk boli v kontakte. Hneď musím povedať, že hororová situácia je nepríjemná. Ale to je všetko soľ. Podľa autora je to nepríjemné len preto, že postoj väčšiny ľudí stratil svoj pôvodný vzhľad, čo by umožnilo vykonanie tohto cvičenia bez nepohodlia.

V takej nepríjemnej polohe musíte zostať najmenej 3 minúty. Po dokončení sa okamžite nevstaňte. Najprv zaujmite pohodlnú polohu na ležanie, na chvíľu si ľahnite, potom otočte na pravú stranu a až po tomto stúpaní.

S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete schopní zaujať správne postavenie od prvej hodiny, najmä pokiaľ ide o polohu rúk. Ale stále musíte mať dosť času na to, aby ste to napravili. Nezabudnite však, že cvičenie musíte vykonať najviac raz za dva dni. Pre ľudí s výčnelkami a herniovanými diskami je táto metóda kontraindikovaná.!

V dôsledku tried sa váš rast môže mierne zvýšiť v dôsledku rektifikácie kypózy a lordózy.
Nakoniec som ťa nemohol opustiť bez informatívneho videa:

Zhrnúť

Dúfam, že ste teraz presvedčení o dôležitosti preťahovania. Pokiaľ ide o mňa, snažil som sa podať najjednoduchšie, ale zároveň efektívne cvičenia. Ich pravidelný výkon je najlepším preventívnym opatrením pre zdravie chrbta! Publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Je liečba miechy bez chirurgického zákroku možnáAj keď sa u vás prejavuje chirurgický zákrok na odstránenie vertebrálnej hernie, potrebujete ďalšiu terapiu. Okrem toho vám moderné metódy konzervatívnej liečby pomôžu vyhnúť sa operácii.
Mitrálny ventilMitrálna chlopňa je dôležitou súčasťou ľudského srdca. Nachádza sa medzi ľavými srdcovými komorami a zaisťuje prietok krvi v orgánoch. Pri narušení svojej činnosti prúdi krv späť do ľavej predsiene, ktorá ju napína a deformuje.
Injekčná liečba je samozrejme omnoho účinnejšia ako užívanie tabliet. Liek vstupuje priamo do krvi, obchádza sekundárne orgány a je veľmi rýchlo absorbovaný. Okrem toho samotné liečivá, ktoré sa používajú v injekciách, sú zvyčajne silnejšie ako zložky tabliet alebo mastí.