loader

Hlavná

Liečba

Výhody pull-upov a visí na horizontálnej lište s bedrovou prietržou

Väčšina dospelých sa pravidelne stretáva s bolesťou chrbta, ktorá sa časom zosilňuje a signalizuje vážne ochorenia chrbtice. Dávkovaná fyzická aktivita sa považuje za univerzálny prostriedok, ako predchádzať takýmto problémom: lekári dôrazne odporúčajú zavesenie na vodorovnú lištu, plávanie alebo jogu..

Avšak pri prietrži lumbálnej chrbtice môžu nesprávne vybrané cviky vyvolať nezvratné následky. Tak to stojí za to urobiť na horizontálnej lište a ako presne zostaviť tréning?

kde je prietrž

Kýla: hlavné príčiny a liečba bez chirurgického zákroku

Nadmerné cvičenie alebo sedavý životný štýl, trauma a nedostatok výživy, prirodzený pokles hustoty kostí a vrodené vlastnosti tela - to sú len niektoré z dôvodov, ktoré môžu vyprovokovať fenomén protrúzie (dystrofiu) medzistavcovej platničky, výčnelok.

Ľudské anatomické znaky, ako aj bežné patológie šikmej panvy, sú predpokladmi skutočnosti, že najčastejšie dochádza k deformácii medzistavcových platničiek v dolných častiach (L5-S1) chrbtice..

Výsledkom vyčnievania 2 až 3 mm sa stáva nepohodlie a bolesť, ktorá sa zvyšuje s postupom choroby. Ak odložíte návštevu u lekára, jediným spôsobom, ako sa vysporiadať s prietržou, môže byť chirurgický zákrok. Našťastie v počiatočných štádiách choroby môže byť vývoj problémov s chrbticou zastavený použitím menej radikálnych metód (bez použitia operácií).

Klasifikácia kýly v bedrovej a hrudnej

VeľkosťTrieda
Menej ako 5 mmmalý
6 až 8 mmpriemerný
9 až 12 mmveľký
Viac ako 12 mmProlaps / sekvestrácia

Výhody školenia na vodorovnej lište pre problémy s chrbticou

Cvičenia na napínanie chrbtice sa účinne používajú, ako na preventívne účely, na udržanie dlhodobej remisie, tak v komplexe fyzioterapeutických cvičení počas rehabilitácie po operácii. Dokonca aj obvyklé videnie na vodorovnej lište umožňuje vyriešiť niekoľko problémov naraz:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • zlepšiť prísun krvi do mäkkých tkanív;
 • urýchliť obnovu poškodených ciev v dôsledku rozšírenia medzistavcových priestorov;
 • aktivovať odstraňovanie usadenín solí z kĺbov a kostí.

Pri správnom výbere cvikov je možné zastaviť progresiu bedrovej prietrže, zbaviť sa bolesti a predchádzať takým javom, ako sú znížená citlivosť končatín, ischias, bedrovej kôry, poruchy močenia a defekácie, problémy s potenciou. Nie všetci lekári však považujú za možné vykonávať samoštúdium za prítomnosti výčnelkov diskov. Iba odborník môže predpísať súbor cvičení na základe výsledkov dôkladnej diagnostiky založenej na výsledkoch röntgenového žiarenia a MR..

V akútnej fáze ochorenia, ako aj pre ľudí s významnou nadváhou je prísne zakázané zavesenie alebo vyťahovanie.

Vo fáze remisie sa odporúča vykonávať naťahovacie cvičenia, zatiaľ čo vo vode. Najčastejšie osoba vykonáva činnosť, zatiaľ čo jej telo zostáva v bazéne a problémová oblasť chrbtice je v pevnom stave. Na panvový pletenec sa môže pripevniť záťaž, ktorej hmotnosť vypočíta ošetrujúci lekár. Zvyšovanie hmotnosti nákladu a trvanie nákladu nastáva postupne a nevyhnutne - pod dohľadom lekárov.

Samoštúdium: bezpečnostné pravidlá

Je dôležité vziať do úvahy: vodorovná tyčinka s kýlou chrbtice môže zlepšiť pohodu a vyvolať zhoršenie choroby. Veľa závisí od špecifík choroby a úrovne fyzickej zdatnosti konkrétneho pacienta..

Musíte začať vykonávať akékoľvek cvičenie s niekoľkými prístupmi, ktoré trvajú 30-40 sekúnd.

Najdostupnejším typom bremena je naklápanie. V tomto prípade je stupeň napínania chrbtice regulovaný uhlom gymnastickej lavice, ktorej jeden koniec je pripevnený k švédskej stene. Alternatívou je polovičné ramienko na nízkej lište s čiastočnou oporou na podlahe. Táto pozícia sa vyhýba traumatickému skákaniu a skákaniu.

Pri dostatočnej úrovni fyzickej prípravy a bez bolesti sú povolené komplexnejšie možnosti cvičenia:

 • zavesenie na priečku, sprevádzané rotáciou panvy s malou amplitúdou;
 • visiace nohy (kolená sú pritiahnuté k hrudníku).

Je možné dotiahnuť prietrž?

Odporúča sa začať ťahať-up až po zvládnutí všetkých predchádzajúcich cvičení. Je potrebné začať 1-2 krát a postupne zvyšovať počet opakovaní na 8. Priľnavosť by mala byť iba široká. Po 2 až 3 týždňoch, pri lepšom zdraví, zvýšenom počte opakovaní a striedaní širokej priľnavosti s úzkym.

Ak sa rozhodnete zdvihnúť sa na vodorovnej lište, je dôležité nezabudnúť na predbežné zahriatie svalov (kĺbová gymnastika trvajúca niekoľko minút)..

Druhým dôležitým bodom - je nevyhnutné úplne odstrániť kompresné (nárazové) zaťaženie chrbtice: dosiahnutie priečky a zostup z nej nie je dovolené skokom, ale útokom alebo lavicou. Hojdanie a trhanie je tiež neprijateľné.

Nakoniec, aj pri vynikajúcom zdraví, je dôležité pochopiť, že obnovenie zdravia chrbtice bude vyžadovať najmenej rok pravidelných a kompetentných tried. A počas tohto obdobia je dôležité prísne dávku zaťažiť a neustále konzultovať s lekárom, pretože cvičenia môžu spôsobiť zhoršenie bolesti..

Je možné zavesiť na vodorovnú tyč so silnou prietržou chrbtice, kontraindikáciami, následkami a indikáciami

Fyzioterapia je oblasť medicíny, ktorá študuje terapeutické účinky rôznych umelých a prírodných faktorov na ľudský organizmus. V článku budeme analyzovať, či je možné zavesiť na vodorovnú tyč s kýlou chrbtice.

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10 revízií (ICD-10) je prietrž medziobratlového disku (HMD) označený kódom M51.2..

príznaky

U niektorých pacientov spôsobuje HMD bolesť, mravenčenie v rukách, nohách, necitlivosť alebo dokonca ochrnutie končatín. Príčinou nepohodlia je mechanické podráždenie nervov v miechovom kanáli..

Nie vždy pri hernii krčka alebo inej chrbtice existuje bolesť alebo ochrnutie. Prietrž je pri rutinnom vyšetrení často diagnostikovaná náhodne..

Ak HMD spôsobuje bolestivé príznaky, znamená to, že jadro disku stlačuje nervové korene, miechu alebo nervové zväzky vlákien v bedrovej chrbtici (syndróm cauda equina)..

Mechanizmus formovania a príčiny medzistavcovej prietrže

Príčinou HMD je zvyčajne degenerácia vláknitého prstenca medzistavcových platničiek súvisiaca s vekom. Stratí stabilizačnú funkciu a praskne pod vysokým tlakom. Vláknitý prsteň môže čiastočne stlačiť nervový koreň alebo miechu. Frekvencia HMD klesá od veku 50 rokov, pretože jadro stráca s vekom stále viac tekutín, a preto vychádza menej často.

Nedostatočné cvičenie a obezita sa považujú za dôležité rizikové faktory prietrže. U týchto pacientov sú brušné a miechové svaly veľmi často oslabené. Nestabilita tela prispieva k nesprávnemu zaťaženiu diskov, pretože iba silné svaly tela držia chrbticu vo fyziologickej polohe..

Možnými faktormi HMD sú ostré pohyby a športy, pri ktorých môže dôjsť k otrasom chrbtice (jazda na koni, horské bicykle). To isté sa týka ťažkej fyzickej námahy. Samotné cvičenie nemôže spôsobiť prolaps disku. Toto sa stane iba vtedy, ak je medzistavcový disk „opotrebovaný“.

U niektorých ľudí vrodená slabosť spojivového tkaniva prispieva k rozvoju prolapsu disku. Vnútorné tkanivo disku je posunuté smerom von bez poškodenia vláknitého prstenca. V takom prípade sa môžu vyskytnúť bolesti a zmyslové poruchy. Slávnym príkladom je lumbago (lumbago) - je to ostrá, streľba, silná bolesť v bedrovej oblasti.

U približne 90 zo 100 pacientov bolesť a obmedzenie pohybu zmiznú bez lekárskeho zásahu do šiestich týždňov. Vytlačené alebo vytekané tkanivo disku sa rozpúšťa alebo pohybuje, takže tlak na nervy alebo miechu sa znižuje.

Ak je liečba nevyhnutná, zvyčajne postačujú konzervatívne opatrenia. Dĺžka liečby a šanca na zotavenie závisia od závažnosti prietrže.

Dokonca aj po úspešnej liečbe môže dôjsť k recidíve na rovnakom disku alebo medzi inými stavcami. Po HMD by mal každý pacient pravidelne trénovať hlavné svaly a načúvať ďalším tipom na prevenciu tohto ochorenia..

Odporúčania pre triedy na vodorovnej lište s kýlou chrbtice

Mnoho pacientov sa pýta, či je možné sprísniť HMD. Odporúča sa prediskutovať akékoľvek silové cvičenia na horizontálnej lište s lekárom. Niektoré z nich môžu významne poškodiť pacientov s HMD, najmä v akútnej fáze. Výťahy na vodorovnej lište s akútnou kýlou bedrovej chrbtice sú prísne kontraindikované.

V akútnom období nie je možné trénovať pacientov so žiadnymi chorobami dolnej časti chrbta. Cvičenie môže viesť k zhoršeniu stavcov (hrudníka, krčka maternice) a zhoršeniu patológie..

prevencia

Metódy prevencie medzistavcovej prietrže:

 • Strata váhy;
 • Pravidelná fyzická aktivita - turistika, jogging, tanec, vodný aerobik a iné druhy gymnastiky, ktoré posilňujú svaly chrbta;
 • Niektoré relaxačné metódy sú jóga, tai chi a pilates;
 • Udržiavanie správneho držania tela (vrátane krku);
 • Umiestnenie predmetov vo výške ľahko prístupnej pre oko;
 • Vyhýbanie sa hlbokým a mäkkým sedadlám; odporúča sa klinový vankúš;
 • Stojace práce;
 • Prevencia zdvíhania veľmi ťažkých predmetov z naklonenej polohy. Odporúča sa oddeľovať šírku ramien od seba, ohýbať ich, zdvíhať bremeno, pritláčať k sebe s rovnou chrbtom;
 • Správne rozloženie zaťaženia v oboch rukách tak, aby bola chrbtica rovnomerne zaťažená;
 • Správna poloha rúk pri nadmernom zaťažení: neodporúča sa ohýbať, posunúť telesnú hmotnosť späť;
 • Nákup dobrého matraca (tvrdosť by mala zodpovedať telesnej hmotnosti) a malého vankúša na zachovanie prirodzeného tvaru chrbtice.

Poradenstvo! Pred akýmkoľvek športovým výkonom (vrátane aktivít na brvne) sa odporúča konzultovať s lekárom. Pri niektorých chorobách je zakázané vykonávať anaeróbne športy, pretože môžu zhoršovať stav pacienta.

Je možné zavesiť na horizontálnu lištu s herniou chrbtice: čo hovoria odborníci

Pri kýle chrbtice dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek. Dochádza k prasknutiu medzistavcového prstenca, čo vedie k výstupu z buničitého jadra za stanovené hranice. Osoba okamžite začne pociťovať intenzívnu bolesť, ktorú je ťažké ignorovať.

Je dôležité začať liečbu včas, a potom bude možné vrátiť sa k normálnemu životu. Ľudia by sa mohli zaujímať o otázku, či je možné zavesiť na horizontálnu lištu s herniou. Akékoľvek fyzické cvičenie sa musí vykonávať opatrne, ak si neželáte zhoršiť svoju pohodu. To isté možno povedať o horizontálnej lište, ktorá prináša nielen výhody, ale aj škodu..

Ako pochopiť, že sa objavila prietrž chrbtice?

Medzistavcová kýla má množstvo symptómov, ktoré sú pre ňu charakteristické. Samotnú presnú diagnostiku nebude možné vykonať, pretože preto je dôležité podstúpiť vyšetrenie. V tomto prípade bude možné zhruba pochopiť, o aký druh choroby sa človek bojí.

Čo môže človek cítiť s herniou:

 • Silná bolesť. Zosilňuje sa náhlymi pohybmi a nepríjemnou polohou tela. Čím dlhšie sa ochorenie vyvíja, tým horšie sa človek cíti. Bolesť sa môže stať neznesiteľnou, kvôli ktorej nemôžete ani ísť do práce.
 • Obmedzená funkcia motora. V postihnutej oblasti je tuhosť. Pre človeka je veľmi ťažké sa pohybovať, rovnako ako sa ohýbať a otáčať.
 • Závraty. Zdá sa, že prietok krvi, ktorý vedie k mozgu, sa zhoršuje. Odporúča sa, aby osoba navštívila lekára, aby skontrolovala stav ciev v problémovej oblasti.
 • Znížená citlivosť končatín. Trpia ruky aj nohy, a to všetko závisí od umiestnenia lézie. Ak sa nič neurobí, môže dôjsť k úplnej necitlivosti.
 • Neustála únava. Človek sa unaví rýchlejšie, ak má prietrž. Je pre neho ťažké vykonávať každodenné činnosti, nehovoriac o práci.

Kýla bedrovej, krčnej alebo hrudnej oblasti by sa nemala začať. Lekári odporúčajú, aby osoba navštevovala nemocnicu, aby sa podrobila vyšetreniu a vykonala presnú diagnostiku. Je možné, že už bez chirurgického zákroku je nemožné. Ak je choroba v počiatočnom štádiu, je často možné zvládnuť konzervatívne metódy. V každom prípade je potrebné sa dozvedieť viac o vyťahovaní na vodorovnej lište, pretože nie je to vo všetkých prípadoch povolené.

výhoda

Cvičenie je dobré vykonať, keď existuje rehabilitačné obdobie. Počas exacerbácie nie je povolená významná aktivita. Akýkoľvek neopatrný pohyb môže spôsobiť, že bolesť zosilnie. Preto, keď sa prietrž zhoršuje, nemusíte ani myslieť na cvičenia na horizontálnej lište..

Prečo lekári odporúčajú zavesenie na vodorovnú lištu:

 • Ak je človek dotiahnutý prietrž chrbtice, potom zvyšuje flexibilitu úplne každej časti chrbtice. Je dôležité starostlivo vykonávať činnosti a zabezpečiť, aby nedošlo k negatívnym príznakom.
 • Zlepšenie prietoku krvi sa dosahuje pomocou športového vybavenia. Vďaka tejto osobe sa ľahšie zotavuje a má pozitívny vplyv na kosti a tkanivá.
 • Pravidelné videnie pomáha rýchlo zlepšovať stav kostí a krvných ciev. To sa dá vysvetliť skutočnosťou, že chrbtica sa najprv natiahne a potom stlačí. Opakovanie Visu súčasne posilňuje svaly a aktivuje prietok krvi..
 • Cvičenie pomáha odstraňovať soli z kostí a kĺbov. Preto sa stav stavcov zlepšuje..

Stojí za to vedieť, čo presne sa stane, keď cvičíte na vodorovných tyčiach chrbtice. Začína sa natahovať, pokiaľ to väzivo dovolí. Predĺženie je približne 3 mm. Mimochodom, práve taký účinok sa pozoruje po spánku, pretože počas neho sa chrbtica uvoľňuje.

Zároveň musíte pochopiť, že oblasti bedier a hrudníka sú natiahnuté. Naopak, v krčku maternice sa naopak tlak výrazne zvyšuje. Z tohto dôvodu sa lekári domnievajú, že pri prietržovej kýle by sa osoba nemala zapájať do horizontálnej tyče. Existujú však lekári, ktorí tieto informácie vyvracajú..

Ako sa vysporiadať s herniou - video

Ako je možné pochopiť, v mnohých prípadoch je užitočná horizontálna tyčinka s kýlou bedrovej chrbtice. Ale zároveň sa musíte správne vytiahnuť, aby ste dosiahli pozitívny výsledok. Lekári odporúčajú športovať, zatiaľ čo je choroba mierna. To znamená, že patológia je malá, zatiaľ čo nervy nie sú stlačené.

Ak existuje niekoľko prietrží a sú veľké, nemali by ste ich riskovať. Zároveň je školenie kontraindikované pre ľudí, ktorí pozorovali prietrž viac ako jeden rok.

Medzi ďalšie kontraindikácie patrí:

 • Prítomnosť ostrej bolesti, ktorá naznačuje zanedbávanie choroby.
 • Zápalové procesy v chrbtici. Zvýšené zaťaženie spôsobuje ich zosilnenie, takže musíte začať odstraňovať zápalový proces.
 • Posledná etapa medzistavcovej prietrže. V takejto situácii nie je povolená žiadna fyzická aktivita..
 • Obdobie exacerbácie. V tomto prípade je vodorovná lišta kontraindikovaná, pričom je zakázaná približne 4 dni, kým táto etapa neprejde.

Súčasne musia byť všetky pohyby vykonávané hladko, to platí aj pre ťahače. Ak máte nepríjemné pocity, musíte si oddýchnuť a znížiť zaťaženie. Musíte to robiť každý deň, najlepšie dvakrát denne. Stojí za to cvičiť vonku alebo v miestnosti s dobrým vetraním.

Prvé hodiny by nemali byť dlhšie ako jedna minúta. Zaťaženie je možné zvýšiť len so súhlasom lekára. Vodorovnú lištu nie je potrebné vyberať vysoko. Malo by byť o niečo vyššie ako samotná osoba. Na skok sa nemôžete dostať skokom. Je lepšie použiť malú lavicu. Neskakujte ani z vodorovnej lišty, pretože bude pozorovaná kompresia. Z tohto dôvodu je chrbtica stlačená a tiež je možné štiepiť nervy.

Hyperexlongácia a iné cvičenia na prietrž bedrovej chrbtice

Kýla je vyčnievanie orgánu z dutiny, v ktorej sa musí nachádzať. Takéto porušenie obmedzuje fyzickú aktivitu. Správne vybrané cviky určitej intenzity zároveň pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou..

Príčiny bolesti prietrže

Kýly sa najčastejšie tvoria v bedrovej oblasti, pretože tu sú stavce vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Menej často sa vyskytujú v hrudníku a krčku. Ten je zvlášť nebezpečný, pretože aj malé poruchy tu majú výrazný vplyv na prísun krvi do mozgu..

Tradične sa verí, že vyčnievanie jadra medzistavcových platničiek pritláča nervový koreň, ktorý poskytuje konštantnú bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje počas a po pohybe. Nie všetci lekári s tým súhlasia. Pohyb a poloha stavcov určujú svaly.

Chrbtica má 2 vrstvy svalov: povrchové a hlboké. Dlhé extenzory sa považujú za povrchové a početné mnohonásobné krátke svaly, ktoré doslova prenikajú do stavcov, ako šnurovanie, patria k hlbokým. Udržiavajú správnu polohu kĺbov voči sebe navzájom..

S nadmerným zaťažením sa svaly, ktoré sa snažia držať stavce, nadmerné zaťaženie a kŕče, a pri dlhšom napätí skracujú, čím sa stavce približujú k sebe. Zaťaženie medzistavcových platničiek sa prudko zvyšuje a objavujú sa podmienky na vznik výčnelkov.

Niektorí kinezoterapeuti - Sergey Bubnovsky, Alexandra Bonina - považujú svalové kŕče za skutočnú príčinu výčnelku a potom prietrže. V tomto prípade zdvíhanie nadmernej hmotnosti alebo príliš veľká sila pôsobí ako spúšť, a nie príčina choroby.

Stav ostatných svalov je dôležitý. So slabo vyvinutým alebo skráteným zadným svalstvom stehna sú extenzory chrbtice v konštantnom tóne, nadmerne namáhané. V lumbosakrálnej oblasti sa objavujú bolestivé pocity. To isté sa deje so slabým ramenným pásom - bolesť sa objaví za hrudnou kosťou pod lopatkami.

Ak sa príčina ochorenia považuje za funkčnú svalovú poruchu, bez chrbtice nebude možné obnoviť chrbticu. Regenerácia svalov okolo stavcov nenapraví prietrž samotnú, môže však úspešne kompenzovať.

Stav prietrže a celej chrbtice závisí od celkového stavu všetkých svalov. Čím sú slabšie, tým je pravdepodobnejšie, že sa pacient zotaví. Aj pri najvážnejších škodách je potrebná fyzická aktivita..

Povolené a zakázané cvičenia

Bez ohľadu na závažnosť choroby je možné vykonávať niektoré športy. Plávanie je pre pacienta úplne bezpečné, avšak potápanie a potápanie by sa mali zlikvidovať. V iných prípadoch by sa mali dodržiavať určité obmedzenia:

 • Budete musieť úplne opustiť beh a skákanie. Poškodený disk nemôže absorbovať náraz. Neexistujú žiadne obmedzenia pre chôdzu.
 • Bicykel - je považovaný za nežiaduci šport, pretože vyžaduje úplne zdravé bedrové kĺby, čo je zriedkavé.
 • Torzo sa krúti, hlboké ohyby, najmä s okrúhlym chrbtom. Povolené malé rozšírenie amplitúdy.
 • Osové zaťaženie chrbtice je zakázané - to zahŕňa napríklad dřepy, zdvíhanie činky, výpady a dokonca krútenie vodorovnej tyče..
 • Je potrebné vyhnúť sa akýmkoľvek náhlym pohybom..

V niektorých prípadoch môžu byť triedy vykonávané v špeciálnom korzete.

Pravidlá a techniky vykonávania cvičení

Zaťaženie prietrže chrbtice by malo stačiť na čerpanie svalov, inak v triedach nemá zmysel. Technika musí zabezpečiť maximálnu bezpečnosť.

Vis a vytiahnutie na vodorovnej lište

Pri zavesení sa chrbtica rozťahuje, kým to väzivo neumožňuje. Predĺženie je približne 3 mm. Súčasne sa lumbálna a hrudná chrbtica lineárne rozťahuje a zvyšuje sa zaťaženie krčnej chrbtice. Niektorí lekári sa domnievajú, že pri krčnej prietrži je lepšie nerobiť horizontálne barové cvičenia, ale nie všetci súhlasia s týmto názorom..

Vis zlepšuje krvný obeh, posilňuje svaly chrbta. Pracujú nielen povrchové, ale aj hlboké svaly. Výťahy sú ešte užitočnejšie. Čím silnejšie sú ramenné pásy a svaly chrbta, tým lepšie fungujú hlboké svaly..

Nie je možné vykonať niektoré typy cvičení:

 • krútenie v zavesení;
 • zložité energetické prvky, napríklad slnko alebo východ;
 • trhavé ťahy;
 • skákanie z vodorovnej tyče alebo poskakovanie do tyče.

V poslednej fáze prietrže sú triedy zakázané.

Zaveste herniu na vodorovnú tyčinku a vyčnievanie chrbtice začnite od 1 minúty. Potom sa čas predĺži. Všetky pohyby by sa mali vykonávať hladko a starostlivo. Počas exacerbácie prietrže sa tréning zruší. Nie sú povolené ani triedy so zápalom alebo syndrómom ostrej bolesti.

Musíte to urobiť pod dohľadom lekára alebo skúseného trénera. Nesprávne zavesenie alebo vytiahnutie zvyšuje riziko vzniku prietrže 1,5-krát.

popruh

Doska je vynikajúcim cvičením na rozvoj svalového korzetu. Existuje mnoho možností: na rovných ramenách, na lakťoch, na jednej ruke, so vyrovnanou a vyvýšenou nohou. Cvičenie je vybrané s prihliadnutím na zdravotný stav.

Doska na prietrž bedrovej a hrudnej chrbtice je zakázaná iba v poslednom štádiu choroby..

Najdôležitejšia vec je správna technika. Telo od päty po chrbát hlavy tvorí jednu priamu líniu. Bedra sú prirodzene ohnuté, nie je povolené prehýbanie. Tiež nemôžete okolo hornej časti chrbta, najmä s hrudnou kýlou. Telo je napnuté rovnomerne - nie je možné sústrediť úsilie na držanie chrbta a zadku, ale nenúťte nohy..

Začiatočník neprekročí 20–30 s. Postupne zvyšujte čas.

Hernia Press

Potrebné sú cvičenia na lýtkovú kýlu a hrudnú chrbticu. Tieto svaly sú antagonistami štvorcového svalu dolnej časti chrbta a extenzorov chrbtice. Ich normálny vývoj umožňuje vykladanie svalov dolnej časti chrbta a správne držanie tela. Zároveň je pri hernii a výčnelku zakázaná väčšina cvičení, ktoré sú pre tlač efektívne, ako sú krútenie a zdvíhanie..

Cvičenia pre tlač sa vykonávajú iba v počiatočných štádiách choroby. Môžete použiť takmer akúkoľvek možnosť a podľa toho ju prispôsobiť. Je dôležité dodržiavať niekoľko požiadaviek:

 • Panvová oblasť by mala byť vždy podopretá. Prehýbanie je neprijateľné.
 • Priame krútenie so stúpaním na kolená je zakázané. Vykonáva sa čiastočné - zdvíhanie iba hornej časti chrbta. Okrem toho dolná časť chrbta zostáva pritlačená k podlahe alebo povrchu fitballu. Ďalšou možnosťou je pritiahnutie nôh ohnutých na kolenách k hrudníku s miernym vzostupom panvy.
 • Nemôžete robiť kombinované cvičenia, napríklad súčasné zdvíhanie rúk a nôh alebo bicykel so zdvíhaním a otáčaním ramena. Zdvíhanie nôh, nožníc, udržiavanie hmotnosti nôh je prijateľné.
 • Na bare nemôžete robiť cvičenia s krútením, spočívajúce na kolenách.

V období exacerbácie a zotavovania po operácii alebo zápale sa triedy rušia. Ak dôjde k silnej bolesti, musíte tiež zastaviť tréning..

Cvičenia ležiace na chrbte s ťažkým nepohodlím sa vykonávajú umiestnením ľadu pod spodnú časť chrbta. S. Bubnovsky tvrdí, že je to najlepší spôsob, ako zmierniť akútnu bolesť.

Hyperextenční

Hyperextenzia s výčnelkami a prietržnou časťou bedrovej chrbtice je celkom prijateľná. Výnimkou je obdobie exacerbácie a posledné štádium choroby. Aby cvičenie prospelo, musíte sa riadiť pokynmi lekára:

 • Hyperextenzia sa vykonáva na špeciálnej lavici - priamo alebo šikmo v telocvični, na fitball a dokonca aj na podlahe, ak sa tréning vykonáva doma. Je dôležité opraviť nohy..
 • Možnosti s krútením a sústružením s kýlou nie.
 • Chrbát by mal pri zdvíhaní alebo spúšťaní zostať rovný. Najvyšší bod sedacej časti a siedmy krčný stavca sú na rovnakej úrovni. Pri nadmernom ohybe sa cvičenie vykonáva hornou časťou chrbta a nejde o cieľovú svalovú skupinu.
 • Cvičenie sa vykonáva pomaly a plynulo. Akcelerujte až po zvládnutí techniky. Šupky sú zakázané.
 • Amplitúda závisí od povahy a miesta choroby.
 • Pri hernii v bedrovej oblasti sa ruky držia prekrížené na hrudi a nie za hlavou.

Technika musí byť zvládnutá pod dohľadom trénera.

obruč

Obruč alebo hula obruč je ľahký projektil. Krútenie obruče však vytvára ďalší tlak na bedrovú oblasť: rotáciu vykonávajú tie hlboko uložené svaly, ktoré majú hypertonicitu s prietržou.

Pri kýle hrudnej a krčnej chrbtice je povolené krútenie obruče bedrovou kosťou - je zakázané.

Prínos a možné poškodenie

Dobre vyvinuté svaly bránia mnohým poruchám pohybového aparátu. Hojenie chrbta po objavení sa výčnelku alebo prietrže je trochu neskoro, ale v tomto prípade bude užitočné:

 • striedavé kontrakcie a uvoľnenie svalov dolnej časti chrbta, hornej časti chrbta, krku pomáha zmierniť kŕče;
 • relaxácia a odstránenie hypertonicity zmierňuje bolesť;
 • vývoj povrchových svalov umožňuje prenos časti záťaže do rámu svalov;
 • hlboký vývoj svalov stabilizuje stavce.

Ak nebudete postupovať podľa odporúčaní týkajúcich sa školení, triedy budú škodlivé:

 • náhle pohyby spôsobujú špičkové zaťaženie, zatiaľ čo riziko poškodenia plášťa a prolapsu jadra sa prudko zvyšuje;
 • silno krúti a otáča stlačenie diskov, čo prispieva k rozvoju prietrže;
 • nerovnomerné zaťaženie zvyšuje svalové kŕče, zatiaľ čo bolesť zosilňuje.

Cvičenie bude prospešné iba vtedy, ak bude vykonané správne..

Užitočná alebo škodlivá vodorovná čiara s kýlou chrbtice?

Triedy na vodorovnej lište sú určené pre rôzne choroby chrbtice. Je však možné cvičiť s prietržovou kýlou? Jednoznačnú odpoveď nie je možné dať: približne v polovici prípadov nie je zakázané vyťahovanie na horizontálnej lište s medzistavcovými kýlami, v druhej polovici sú kontraindikované..

Preto je dôležité zistiť, v ktorých konkrétnych prípadoch si môžete vytiahnuť a aké druhy horizontálnych barových cvičení sú k dispozícii pre pacientov s medzistavcovou prietržou. Nemali by sme zabúdať na vodorovnú tyč s výčnelkami (hraničný stav, medzi zdravou a postihnutou prietržou)..

1 Je možné zavesiť na vodorovnú tyč s prietržom chrbtice as výčnelkom a aký účinok bude mať?

Zavesenie a vykonávanie rôznych cvičení na vodorovnej lište nie je nielen zakázané, ale odporúča sa aj pri mnohých patológiách stavcov. Je dokonca dobré zavesiť sa na tyč - vyvíja sa svalový korzet a svaly paží sa posilňujú.

Pomáha však vodorovná lišta pri stavovcovej prietrži? A je dokonca možné trénovať na brvne s touto patológiou? Je to možné a niekedy dokonca nevyhnutné, aj keď s určitými obmedzeniami.

Cvičte na vodorovnej lište na čerstvom vzduchu

Môžete sa vysporiadať iba s miernym priebehom choroby: ak je hernia malej veľkosti a nekomprimuje nervové uzly ani stavcové tepny. Pri výčnelku je tiež povolená vodorovná tyč. Ale s veľkými a početnými kýlami je lepšie nezaoberať sa horizontálnou lištou, a to ani zavesiť (aspoň bez súhlasu lekára)..

Čo presne je vodorovná tyčinka užitočná pre prietrž chrbtice?

Výsledok tréningu - syndróm bolesti môže úplne zmiznúť alebo sa stane menej viditeľným. Zadné svaly sa posilnia, vďaka čomu budú schopné rozdeliť záťaž zo chrbtice na seba (a to už spomaľuje priebeh samotnej choroby)..

Okrem toho dlhé cvičenia povedú k zlepšeniu prísunu krvi do kostí a mäkkých tkanív chrbta - zvýšia sa regeneračné a imunitné schopnosti tela (lokálne v chrbte aj všeobecne)..
do menu ↑

1.1 V ktorých prípadoch to nie je možné?

Zavesenie na vodorovnej lište alebo cvičenie na nej je kontraindikované u pacientov so závažným ochorením (najčastejšie trvá dlhšie ako rok).

Nie je možné samostatne vyhodnotiť uskutočniteľnosť a bezpečnosť zamestnania na horizontálnej lište s patológiami chrbtice. Ak to chcete urobiť, musíte kontaktovať svojho lekára a ešte lepšie získať názory lekárov rôznych špecializácií. Z tohto hľadiska sa odporúča navštíviť terapeuta, traumatológa a neurológa.

Pri miechovej hernii sú zakázané rôzne intenzívne druhy gymnastiky

Všeobecné kontraindikácie pre triedy na vodorovnej lište:

 1. Prítomnosť silnej bolesti naznačujúca zanedbanie patologického procesu v chrbtici. Okrem toho by ste sa pri ťažkých bolestiach jednoducho nemali zapájať do fyzických cvičení - toto je neustále napätie, ktoré nevedie k ničomu dobrému.
 2. Prítomnosť ťažkých zápalových procesov v chrbtici. Vzhľadom k zaťaženiu sa zvýšia, takže musíte počkať na ich čiastočné alebo úplné oslobodenie.
 3. Prítomnosť medzistavcovej prietrže poslednej fázy (sekvestrácia). Pri oddelenej prietrži je každá nadmerná fyzická aktivita všeobecne zakázaná.
 4. Počas exacerbácie medzistavcovej prietrže nemôžete robiť na bare. Trvanie exacerbácie je spravidla asi tri až štyri dni a práve v týchto dňoch nemôžete robiť cvičenia..

1.2 Cvičenia na vodorovnej lište s kýlou chrbtice (video)

1.3 Je možné dotiahnuť prietrž a kýlu?

Záves na bare je veľmi užitočný, ale spravodlivo je to pomerne jednoduché cvičenie. Oveľa ťažšie je vytiahnutie na brvne. Je to ťažší a traumatickejší prvok súbežného výcviku. Je zakázané kýly a výčnelky chrbtice??

Našťastie v mnohých prípadoch neexistujú žiadne zákazy. Ak máte miernu prietrž alebo kýlu bez závažného zápalu, zakrytie nie je zakázané.

Samozrejme, musíte ich vykonať v najjemnejšom režime. Odporúča sa mať cvičebného partnera, ktorý vás môže poistiť. Faktom je, že pri cvičení sa prietrž môže zhoršovať (v chrbte bude silná bolesť a stuhnutosť), a tu sa nemôžete obísť bez vonkajšej pomoci. Partner môže tiež podporovať vaše telo pri vyťahovaní (na uľahčenie cvičenia, ak je ťažké to urobiť sami).

Pri oddelenej medzistavcovej prietrži, aj keď to prebieha relatívne ľahko, v žiadnom prípade sa nemôžete natiahnuť na vodorovnú tyč.

Môžete premiestniť jednotlivé stavce, a preto prietrž môže vytvárať kompresiu (stlačenie) miechového kanála, stavcových tepien alebo jednotlivých koreňov nervov. To je spojené s ťažkými neurologickými poruchami až do čiastočnej alebo úplnej paralýzy končatín (zvyčajne reverzibilných)..
do menu ↑

2 Cvičenia na vodorovnej lište s prietržom chrbtice a výstupkom: čo je možné a čo nie?

Máte nejaké kontraindikácie na precvičovanie na horizontálnej tyči s prietržom? Videli ste, že neexistujú žiadne zápalové javy, žiadna bolesť, kýla je v počiatočných fázach? Teraz môžete vidieť zoznam povolených cvičení..

Liečba medzistavcovej prietrže na horizontálnej lište

Začnime zoznamom povolených cvičení na vodorovnej lište:

 1. Normálne visí na lište. Je možné oboje s uchopením dvoma rukami a jednou. Ale ešte lepšie s dvoma: to znižuje zaťaženie chrbtice, čím sa viac distribuuje do chrbtových svalov.
 2. Vytiahnutie s rôznymi úchopmi. V šetrnom režime bez fanatizmu (nemusíte sa vyčerpávať - ​​je to zlé nielen vo vzťahu k hernii, ale aj k telu ako celku).

Zoznam zakázaných cvičení na vodorovnej lište:

 • akékoľvek nadmerné rotačné alebo axiálne zaťaženie chrbtice (napríklad krútenie);
 • „Skoky“ na horizontálnej lište: hodenie tela hore nohami rukami, ktoré pri pristávaní chytia priečku - to vytvára katastrofálne zaťaženie chrbtice;
 • rôzne „východy“, „slnko“ a ďalšie zložité prvky gymnastiky (mimochodom, je neprijateľné vykonávať ich všeobecne pre akékoľvek patológie chrbtice, nielen pre kýly a výčnelky);
 • je zakázané vykonávať akékoľvek cvičenia rýchlo a náhle, aj tie najjednoduchšie.

Výhody vyťahovania a zavesenia na vodorovnej lište s kýlou chrbtice

Ľudia s poraneniami chrbtice sa pýtajú, či je možné zavesiť na vodorovnú lištu a vykonávať špecializované cvičenia, ak sa vyskytuje prietržová hernia, a tiež, bude možné sa ju zbaviť? Lekári nedosiahli konsenzus, ktorý by bol schopný presne určiť, čo majú robiť, je užitočné alebo škodlivé. Tomuto problému je potrebné porozumieť podrobnejšie. Priečka bola vždy považovaná za jedno z najlepších cvičení na rozvoj chrbta, môže sa však použiť na choroby.

Je možné zavesiť na vodorovnú tyč s prietržom chrbtice

Dokazujú to štatistiky, ktoré naznačujú, že ľudia, ktorí pri zotavovaní používajú rôzne tréningové cviky na horizontálnej lište, dosahujú lepšie výsledky ako tí, ktorí to odmietajú. Z toho vyplýva len jedna vec, že ​​všetky cvičenia majú veľký pozitívny účinok. Zároveň je dôležité pamätať na to, že sa musia vykonávať správne, inak môžete iba zhoršiť svoju situáciu.

Mechanizmus formovania a príčiny medzistavcovej prietrže

Kýla v bedrovej oblasti sa stáva najbežnejšou medzi ľuďmi akéhokoľvek veku. Sú im vystavení mladí aj starí ľudia. Dôvodom je skutočnosť, že životný štýl ľudí sa v súčasnosti stáva menej mobilným, čo má nepriaznivý vplyv na celkový stav ľudského tela..

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Štruktúra tejto časti tela je dosť zložitá. Existuje určitý počet stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené tlmičmi - diskami. V ich strede je vláknité jadro, ktoré je obklopené vláknitými prstencami..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

V prípade poškodenia je to jadro, ktoré je vytlačené oslabenou zónou vláknitého prstenca do miechového kanála. Odtiaľ sa objavujú nové formácie, ktoré môžu ovplyvniť miechové nervy. To, ako silne sa bude hernia cítiť, závisí od veľkosti a od toho, či u človeka spôsobí bolesť.

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Príčiny tvorby prietrže v chrbtici

 • Nesprávne rozloženie bremena pri zdvíhaní ťažkých predmetov;
 • Rôzne poranenia miechy;
 • Vykonávanie operácií;
 • Choroby chrbtice;
 • Nadváha;
 • Vrodená patológia.
p, blokuj citáciu 7,0,1,0,0 ->

Vývoj choroby môže ovplyvniť množstvo faktorov:

 • Sedavý spôsob života;
 • Prítomnosť zlých návykov;
 • Starší vek;
 • Vysoký stupeň fyzickej aktivity.
p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

Medzi hlavné príznaky spôsobené týmto ochorením patrí akútna bolesť chrbta. Môže byť daný mnohým vnútorným orgánom. Ak prevádzkujete medzistavcovú prietrž, môže to viesť k zdravotnému postihnutiu.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Na liečbu tohto ochorenia je potrebné uchýliť sa nielen k liekovej terapii alebo chirurgickému zákroku, ale tiež k vykonaniu série fyzických cvičení, ktoré budú zamerané na obnovenie chrbtice. Podľa odborníkov má výcvik na horizontálnej lište pozitívny vplyv na využitie horizontálnej tyče na prietrž.

Čo je to gymnastika pre kýlu chrbtice?

Ak sa rozhodnete zavesiť na vodorovnú tyč s prietržovou kosťou, musíte vedieť prečo a ako to urobiť. Mnoho lekárov predpisuje priebeh fyzických cvičení, ktorých cieľom je obnova tela po liečbe alebo chirurgickom zákroku.

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

Závesy na vodorovnej lište sa používajú hlavne presne pri rehabilitácii tela. Stav krvných ciev a kostí je normalizovaný. Je to spôsobené skutočnosťou. Chrbtica sa bude striedavo natahovať a sťahovať a tiež sa stáva flexibilnejšou. Odpoveď na otázku teda je, či sa horizontálna lišta používa pri liečbe chorôb chrbtice - určite áno.

Odporúčania pre triedy na vodorovnej lište s kýlou chrbtice

Mnoho odborníkov si uvedomuje, že horizontálna tyčinka s prietržom bedrovej chrbtice sa používa ako fyzioterapeutické cvičenie. Dokonca aj také rutinné cvičenie, ako je zavesenie na lište, umožňuje osobe natiahnuť svaly blízko chrbtice a znížiť tlak vo vnútri disku. Tým sa zlepší krvný obeh v poškodenej oblasti. Tým sa zníži alebo úplne odstráni bolesť a napätie v tejto oblasti..

p, blokuj citáciu 13,0,0,0,0 ->

Ak pravidelne cvičíte, výrazne sa tým obnoví chrbtová oblasť, ale všetky cviky sa musia vykonávať v prísnom súlade s technikou. Jediný spôsob, ako dosiahnuť pokrok.

Výhody cvičenia na horizontálnej lište s prietržom

Vždy vyvstáva otázka: Bude mať pri cvičení nejaké výhody? Bude to, ak ich budete vykonávať pod vedením skúseného špecialistu. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť pozitívny výsledok a rýchly pokrok. Všetky cvičenia by sa mali vykonávať podľa individuálneho programu. Len tento prístup nám umožní byť si istý, že sa stav pacienta nezhoršuje, ale naopak má pozitívne trendy..

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

Účinnosť tejto metódy prevencie alebo liečby preukázali mnohí odborníci v tejto oblasti, ktorí majú dlhoročnú prax. Boli vyvinuté základné cvičenia, ktoré umožňujú dosiahnutie výsledkov. Na základe jasných pokynov môžete dosiahnuť úplné uzdravenie a zabudnúť na ochorenie chrbta.

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

Cvičenie na horizontálnej lište vám okrem liečby prietrže umožňuje liečiť celé telo ako celok. Svaly chrbta a paží sa počas cyklických opakovaní posilňujú, a to aj pri minimálnom zaťažení. Krvné zásobovanie zlepšuje, rovnako ako celkový stav človeka.

Ako sa zapojiť do turnaja s herniou chrbtice?

Ak pristupujete k procesu vykonávania cvičení zodpovedne, je potrebné poznamenať, že účinné školenie výrazne zlepšuje stav chrbtice. Aj pri minimálnom zaťažení vám umožňujú túto časť chrbta zosilňovať. Nebude náchylná na ďalšie choroby, ktoré môžu zhoršiť celú situáciu..

Populárne cvičenia na horizontálnu herniu pri baroch

Ako už bolo uvedené, všetky cvičenia sa môžu vykonávať iba pod vedením lekára. Musí tento proces osobne sledovať alebo na začiatku podrobne informovať a predpísať celý priebeh liečby. Medzi najbežnejšie cvičenia patria:

 • Vis na brvne. Ak ju chcete správne vykonať, stačí si len úplne zavesiť ruky. Ak nepociťujete nepríjemné pocity alebo bolesť, môžete pridať rôzne pohyby, napríklad zdvíhanie a spúšťanie nôh. Posilní sa tým brušné svalstvo, ktoré bude pre pacienta tou správnou cestou.
 • Po niekoľkých dňoch takýchto cvičení a ak pociťujete bolesť alebo nepohodlie, môžete pristúpiť k vytiahnutiu. Môžete začať 1-2 krát. Pamätajte, že všetky pohyby by mali byť plynulé. Maximálny počet ťahaní by mal byť 7 až 8 krát. Cvičenie so širokým záberom.
 • Po týždni pull-upov, môžete začať striedať medzi širokou priľnavosťou a úzkou prilákať rôzne svaly chrbta..
p, blokuj citáciu 19,0,0,0,0 ->

Mnohí odborníci hovoria o účinnosti iného súboru cvičení, ktoré treba tiež spomenúť. Jeho zvláštnosťou je, že beží veľmi rýchlo a nevyžaduje špeciálne zaťaženie, ale účinnosť je veľmi vysoká:

 • V závese so širokým úchopom musíte začať vykonávať pomalé pohyby nôh rôznymi smermi. Toto je iba 5-7 krát a potom sa postavte so stojanom na zem, aby ste zabránili náhlym pohybom. Zvyšok sa vykonáva ležaním na zemi po dobu 5 minút.
 • Druhé cvičenie bude visieť na brvne. V takom prípade je potrebné kolená nôh ohnúť. Amplitúda by mala byť minimálna. Po dokončení sa odpočinková fáza začína znova..
 • Tretie cvičenie sa považuje za zavesenie s chrbtom hlavy a vychýlením tela. Preto sa oplatí previsnúť niekoľko desiatok sekúnd a potom relaxovať.
 • Potom sa nohy spoja a telo sa otočí. Ponožky musia byť predĺžené.
 • V závese si môžete vytvoriť kruhy s nohami..
 • Ťahanie nôh do žalúdka tiež plodne ovplyvňuje stav tela.
h2 9,0,0,0,0 ->

Konzultácia s lekárom pred začiatkom hodiny

Hlavnou vecou, ​​ktorú si treba zapamätať, je, že cvičenia a výcvikové komplexy by mal a môže predpisovať iba lekár. Nikdy by ste sa nemali zaoberať samoliečbou, pretože to vedie len k zhoršeniu stavu chrbtice. Nezabudnite vziať do úvahy tento faktor. Obdobie zotavenia po operácii je najmenej rok a v tomto okamihu by ste nemali preceňovať svoju silu. Je potrebné riadiť sa presne stanoveným harmonogramom, ktorý úplne obnoví silu tela.

Kontraindikácie pre zavesenie na vodorovnej lište

Vodorovná lišta s kýlou chrbtice sa nezobrazuje každému. Existuje mnoho chorôb a patológií, ktoré sa časom zreteľne prejavujú a ktoré neumožňujú cvičenie na brvne. V takom prípade musí lekár pristupovať individuálne k procesu hojenia a hľadať iné spôsoby rozvoja chrbtovej oblasti, aby nedošlo k jeho poškodeniu..

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

Cvičenie je zakázané v týchto prípadoch:

 • S ostrou bolesťou. To znamená, že choroba je v pokročilom štádiu;
 • Zápalové procesy chrbtice. Ak začnete robiť cvičenia na horizontálnej lište, spôsobí to nárast týchto procesov. Najskôr sa oplatí vyliečiť zápal a potom pokračovať v tréningu;
 • Sekvestrácia je posledné štádium medzistavcovej prietrže. V takom prípade je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná;
 • V obdobiach exacerbácie prietrže, ktorá trvá asi 4 dni.
p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Je vhodné vykonávať cvičenia v každej konkrétnej situácii by mal rozhodnúť lekár. Určite sa oplatí počúvať špecialistu, ktorý vám predpíše celú liečbu. Okrem toho by sa malo vyhnúť niekoľkým cvičeniam..

p, blokuj citáciu 24,0,0,0,0 ->

V žiadnom prípade nie je možné vykonávať skrútenie na vodorovnej lište, ani na rôznych zložitých prvkoch. Ostré pohyby nie sú povolené, mali by byť plynulé a pomalé. Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať čo najšetrnejšie, aby sa nepoškodilo.

Samoštúdium: bezpečnostné pravidlá

Je možné zavesiť na horizontálnu lištu s herniou? Samozrejme môžete. Toto je však bezpečné, pretože existuje riziko zhoršenia zranenia. Nezabudnite postupovať podľa týchto pokynov, aby vaše triedy boli užitočné a efektívne..

 1. Pohyby na vodorovnej lište by nemali byť ostré.
 2. Nezabudnite skontrolovať bolesť chrbta. Pri najmenšom nepohodlí je najlepšie ho odložiť o niekoľko dní. A potom znížte zaťaženie.
 3. Všetky triedy by sa mali vykonávať podľa zavedeného systému. Najlepšie je trénovať chrbticu dvakrát denne..
 4. Ak sa vykonáva pravidelné zavesenie, mali by ste používať iba ruky, chrbát by mal byť uvoľnený..
 5. Školenie sa najlepšie robí vonku alebo v miestnosti s dobrým vetraním..
 6. Prvé tréningy sa konajú nie dlhšie ako minútu a až potom sa čas a počet prístupov môžu postupne zvyšovať. Lekcie by sa mali koordinovať s ošetrujúcim lekárom.
 7. Je dôležité sledovať dýchanie. Pred vytiahnutím sa zhlboka nadýchne a vzduch sa vydýchne až po ukončení cvičenia.
 8. Vodorovná lišta by mala byť o niečo vyššia ako výška osoby. Musíte to dosiahnuť špeciálnym útokom. Žiadne skoky.
p, blockquote 26,0,0,0,0 ->

Horizontálna lišta bude užitočná a nespôsobí žiadne škody, len ak sa budú dodržiavať všetky pravidlá. Pred začatím cvičenia by ste sa určite mali poradiť so svojím lekárom. Vypracuje pre vás kurz cvičení, ktorý by sa mal prísne dodržiavať..

Účinok horizontálnej lišty

Vodorovná tyč s kýlou chrbtice je spoľahlivým prostriedkom na zlepšenie stavu chrbtovej oblasti tela. S jeho pomocou môžete dosiahnuť výrazný pokrok, ak všetky cvičenia vykonávate správne. Zadné svaly sa postupne posilňujú, elastická chrbtica v každom oddelení sa zvýši a z kĺbov sa odstránia aj usadeniny solí. Zároveň sa zväčšuje priestor medzi ostnami, čo má priaznivý vplyv aj na stav tela.

p, blokuj citáciu 28,0,0,0,1 ->

Aj keď je osoba úplne zdravá, mala by stále používať vodorovnú lištu na rekreačné účely. To umožní denné rozťahovanie, čo má priaznivý vplyv na celkový stav. Takto môžete zavesiť na horizontálnu lištu s prietržom chrbtice alebo vykonať rôzne cvičenia, ktoré sú určené na rýchle upratanie tela..

Niekoľko cvičení na vodorovnej tyči s prietržom bedrovej chrbtice ako neoddeliteľnou súčasťou liečby

Liečba medzistavcovej prietrže je veľmi účinná pri vykonávaní súboru terapeutických cvičení na vodorovnej tyči. Vďaka triedam sa chrbtica predlžuje, uvoľňujú sa krvné cievy a nervové zakončenie, zlepšuje sa krvný obeh. Gymnastika sa vykonáva v nemocnici, doma, na štadióne. Cieľom je posilniť chrbát a vytvoriť silný chrbtový korzet.

Je možné trénovať na vodorovnej lište?

Naliehavá otázka pre väčšinu pacientov: „Je možné zavesiť a vytiahnuť horizontálnu tyč s diagnózou medzistavcovej prietrže?“ Ortopédovia odporúčajú začať s liečebnými cvičeniami v bare:

 • po poklese exacerbácie,
 • vo všetkých fázach odpustenia,
 • v počiatočných štádiách patológie,
 • v období zotavenia po operácii.

Natiahnutie účinne podporuje trvanie remisie a umožňuje vám zastaviť progresiu choroby počas lokalizácie v krčku, hrudníku a bedrách..

Ortopedický chirurg, prax 12 rokov. Do MŠ môžete chodiť so súhlasom ortopéda, po MRI a potvrdení štádia a veľkosti prietrže.

Ak chcete cvičenia využívať, musíte sa riadiť nasledujúcimi pravidlami:

 • triedy sú zakázané pre záchvaty bolesti,
 • začať s malými nákladmi a postupne ich zvyšovať,
 • trénovať v príjemnom prírodnom oblečení,
 • výskyt bolesti - dôvod na zastavenie triedy,
 • po zahriatí začnite trénovať,
 • pohyby sa vykonávajú hladko a presne.

kontraindikácie

Pravidelné zavesenie prietrže pomôže vytvoriť správne držanie tela, posilní paravertebrálne svaly. Triedy sú však kontraindikované v nasledujúcich problémoch:

 • exacerbácie chronických chorôb,
 • konfiškácia,
 • veľká prietrž,
 • ostrá bolesť v chrbte,
 • problémy s vestibulárnym aparátom,
 • atak hypertenzie, poruchy srdcového rytmu,
 • ťažká krátkozrakosť,
 • neurologické poruchy s ohniskovými problémami,
 • zvýšený vnútroočný tlak.

Účinok pull-upov

Miechová trakcia je účinná technika pri liečbe herniálnych výčnelkov. Správne vybrané a správne vykonané cviky majú priaznivý účinok pri medzistavcovej prietrži. Účinnosť gymnastického aparátu je nepopierateľná:

 • posilnenie chrbtových svalov a abs,
 • odstránenie nepohodlia a nepohodlia,
 • zníženie tlaku na chrbticu,
 • relaxácia a kŕče,
 • zlepšená pohyblivosť, zvýšená elasticita štruktúr spojivového tkaniva,
 • normalizácia prietoku krvi a zlepšenie trofiky,
 • zníženie prietrže,
 • hojenie poškodených ciev zväčšením medzistavcových priestorov,
 • aktivácia odstraňovania solí zo štruktúr kostnej chrupavky.

Dokonca aj normálne zavesenie uvoľňuje a napína chrbticu, znižuje tlak vo vnútri diskov. Pri kýle s lokalizáciou L1-L5, L4-L5 pomáha horizontálna tyčinka obnoviť prietok krvi, zlepšovať prísun kyslíka a živín do chrupavkových prvkov. Vis umožňuje rýchle obnovenie poškodených ciev a kostí, pretože dochádza k systémovému rozšíreniu a kompresii chrbtice. Výťahy pomáhajú obnoviť pružnosť a flexibilitu chrbtice na všetkých úrovniach.

Ortopedický chirurg, prax 12 rokov Pravidelné denné cykly posilňujú paravertebrálne svaly, tvoria dobrý chrbtový korzet. Zlepšuje pohodu a celkový stav pacienta.

cvičenie

Zlepšenie vyťahovania na vodorovnej lište sa vykonáva po konzultácii s ortopédom. Kurzy sa konajú 1-2 krát denne v 2 sadách. Trvanie odbornej prípravy pre netrénovaných pacientov - nie viac ako minúta.

Najúčinnejšie techniky:

Druhy cvičeníAko hrať
Pravidelné visKefa drží priečku, telo sa uvoľní
Vypočujte si pocity
Závesný pohybPočas zavesenia sú povolené ďalšie prvky: · ohýbanie kolien, · zdvíhanie a spúšťanie nôh zahnutými kolenami, · mierne otáčanie panvy. Zložitejšie pohyby a zaťaženia sú kontraindikované.
Vis s výsuvmiZačať po 5-7 dňoch normálneho zavesenia
Nemala by byť žiadna bolesť
Prvý deň sa blíži 1 - 2
Toto množstvo sa zvyšuje 7 až 8 krát, viac je nežiaduce
Robte iba širokú priľnavosť
Striedavý VisVýťahy sa komplikujú najskôr týždeň
Alternatívne zábery - široké a úzke
Vis ležiaceÚroveň natiahnutia sa nastaví naklonením lavice
Čiastočná podpora sa vykonáva nohami na podlahe

Komplex pohybov a záťaže volí inštruktor pre každého pacienta individuálne. Zohľadnite vlastnosti diagnózy, hmotnosť, prípravu, vek.

Ortopedický chirurg, prax 12 rokov Počas tréningu by sa malo úplne vylúčiť kompresné zaťaženie chrbtice. Je zakázané skákať a preskakovať z vodorovnej lišty. Na dosiahnutie priečky použite nízku lavicu, stoličku alebo fit. Trháky a hojdačky sú kontraindikované.

Malý trik, ktorý pomôže vyhnúť sa bolestivosti a visieť na bare na pol minúty - ponožky sa neodtrhnú od podlahy a ľahšie na ne ležia. Priečka sa odoberie so šírkou ramena od seba vzdialenou 2 rukami. Pred vytiahnutím nadýchnite a krátko nadýchnite, na konci cvičenia vydýchnite.

Sledujú pocity vo všetkých častiach chrbtice, keď sa objaví nepríjemný pocit, na pár dní si urobia prestávku a potom pokračujú v cvičení. Je vhodné trénovať na čerstvom vzduchu alebo vo vetranej miestnosti bez prievanu.

Zoznam zakázaných techník na projektile kýly:

 • zložité prvky - „slnko“, „východy“, „skoky na brvne“,
 • krútenie, nadmerné otáčanie, ktoré prispieva k axiálnemu zaťaženiu,
 • hádzať trup s rozpojením rúk a následnými zachyteniami.

výcvik

Odporúča sa cvičiť 2-krát denne - ráno a večer. Začíname na brvne je potrebné po miernom zahriatí a zahriatí. Za týmto účelom sa vykonáva spoločná gymnastika počas 3-5 minút. Hnetenie dozadu, vykonávanie zákrut a zdvíhanie rúk. Jednoduché zahrievanie zahŕňa cvičenia ako:

  rotácia ramien v ramenných kĺboch,

naklápanie a naklápanie hlavy,

rameno späť.

Ortopedický chirurg, prax 12 rokov. Vždy by ste mali začať cvičiť s normálnym zavesením po dobu 30 sekúnd..

Horizontálna lišta na liečbu medzistavcovej prietrže sa používa pomerne často, cvičenia sú dohodnuté s lekárom. Správny prístup k gymnastike na vodorovnej lište urýchľuje nástup remisie, bráni rozvoju komplikácií. Aj na pozadí vynikajúcich výkonov by ste sa mali pravidelne zapájať a dodržiavať zásady postupného zavádzania. Ťažké bremená môžu vyvolať zhoršenie a zhoršiť priebeh..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.
Blokovanie chrbtice prietržou pomôže rýchlo eliminovať bolesť. Toto lekárske opatrenie nie je určené iba na terapeutický účinok, ale aj ako diagnostické opatrenie: symptóm bolesti sa môže pohybovať alebo duplikovať, čo komplikuje správnu diagnostiku..
Špirála Mirena s myómom pôsobí nielen ako účinný antikoncepčný prostriedok, ale má tiež vlastnosti, ktoré môžu regulovať menštruačný cyklus a majú terapeutický účinok na povahu ochorenia.