loader

Hlavná

Liečba

Natiahnutie chrbtice: indikácie, účinnosť, najlepšie cvičenia

Pred vykonaním fyzioterapeutických cvičení a po ich ukončení lekári cvičebnej terapie odporúčajú natiahnutie chrbtice. Stimuluje tok krvi do jej poškodených štruktúr, a tým aj ich regeneráciu. Strečing je možné vykonať na hustej podložke, použite priečku, vodorovnú lištu, simulátor Evminov alebo slučku Glisson.

Čo napína zadné svaly

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Natiahnutie chrbtice je sada cvičení na zlepšenie stavu chrbtových svalov, zvýšenie ich sily a zároveň elasticitu. Jeho implementácia má regeneračný, tonizujúci účinok na kostrové svaly celého muskuloskeletálneho systému. Natiahnutie alebo natiahnutie chrbtice doma je dôležitou súčasťou liečby chorôb vrátane krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy, deformácie spondylartrózy. Silné svaly spoľahlivo stabilizujú disky a stavce, bránia ich posunutiu.

Aké je použitie strií pre chrbticu?

Mnoho patológií chrbtice ešte nebolo úplne vyliečených. Aby pacient netrpel bolesťami a stuhnutosťou chrbta, predpisujú sa analgetiká. Pri dlhodobom užívaní drog sa však prejavujú výrazné vedľajšie účinky. Lekári preto odporúčajú, aby pacienti radikálne vyriešili problém natiahnutím chrbtice:

 • eliminovať všetky príznaky;
 • zastaviť šírenie choroby do zdravých tkanív.

S rozťahovaním sa medzery medzi diskami a stavcami zväčšujú. Prestávajú tlačiť krvné cievy, korene miechy. A výsledný rast kostí (osteofyty) už ďalej nepoškodzuje mäkké tkanivá, čo vyvoláva vznik zápalu.

Indikácie pre cvičenie

Natiahnutie chrbtových svalov je možné odporučiť tak pre osteochondrózu, ako aj pre komplikácie, ktoré sa už vyvinuli - vyčnievajúcu alebo medzistavcovú prietrž. A trakcia chrbtice s herniovými výčnelkami, ktorú vykonávajú chiropraktici, sa často vyhýba chirurgickému zákroku. V ktorých prípadoch je terapeuticky účinné napínanie chrbtových svalov:

Pravidelné napínanie chrbtových svalov je nevyhnutné ako prevencia osteochondrózy u ohrozených ľudí. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku nadmernej hmotnosti, predĺženého pobytu v jednej polohe tela, nadmerného zaťaženia chrbtice.

Všeobecné pravidlá preťahovania

Väčšina protahovacích cvičení je statická. To znamená, že nemusia robiť intenzívne pohyby. Na prípravu svalov na nadchádzajúce záťaže je však potrebné predbežné zahriatie. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená vysoko, nakláňať sa dopredu, späť, otočiť sa v oboch smeroch. Mali by sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • pohyby by sa mali mierne spomaliť;
 • pri objavení sa bolestivých pocitov sa musí výcvik zastaviť a pokračovať až po odpočinku;
 • pri cvičení by ste mali zostať v natiahnutej polohe 10-20 sekúnd;
 • Dýchanie by malo byť plynulé, hlboké, rytmické.

Nie je potrebné okamžite vykonávať všetky cvičenia - záťaž by sa mala postupne zvyšovať. Ak akýkoľvek pohyb spôsobí príjemný pocit vo svaloch chrbta, potom sa môže opakovať v 2-3 prístupoch.

Tréneri a zariadenia

Rehabilitačné centrá sú vybavené najmodernejšími simulátormi na napínanie chrbtice. Existujú však zariadenia, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach na školenie doma.

Horizontálna lišta

Vis na horizontálnej lište je indikovaný pre pacientov s vyčnievajúcimi alebo medziobratlovými kýlami v lumbálnej a hrudnej oblasti. Pri poškodení krčných diskov a stavcov sa tento typ napínania nepoužíva kvôli vysokému riziku svalového napätia, zhoršeniu pohody. Musíte visieť na vodorovnej lište niekoľko minút 3-4 krát denne.

Simulátor Evminova

Simulátor Evminov je široká, dosť flexibilná borovicová doska vybavená niekoľkými držiakmi alebo držadlami na držanie končatín. Cvičenia sa zvyčajne vykonávajú na bruchu, lícom nadol alebo nahor. Muž spočíva na nohách na podlahe a hladko posúva telo hore a potom dole.

Glissonova slučka

Glissonova slučka alebo trakčná slučka je určená na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a posilnenie svalov hornej časti tela. Toto zariadenie je najviac žiadané pri osteochondróze, osteoartritíde, skolióze, medzistavcových herniach. Glissonova slučka je rám na umiestnenie hlavy so zložitým systémom pásov a upevňovacích prvkov. Je pripevnený káblom v určitej výške. Keď sa záťaž posunie, ktorej hmotnosť vypočíta lekár, chrbtové svaly sa napnú.

Gymnastika na napínanie chrbta a chrbtice

Súbor gymnastických cvikov vykonáva lekár cvičebnej terapie s prihliadnutím na typ ochorenia, závažnosť jeho priebehu a celkové zdravie pacienta. Vedie prvé triedy, ukazuje, ako správne vykonávať pohyby a dávkovať zaťaženie, ktoré vzniká na chrbtových svaloch. Po 1-2 týždňoch môžete doma úspešne trénovať.

Camel Cat

Vstúpte na všetky štyri, vyrovnajte svoje plecia, trochu sa kývajte zo strany na stranu. Pomaly ohnite spodnú časť chrbta, simulujete popíjanie mačky, a potom ju ohnite a zaokrúhlite. Každá pozícia by sa mala odložiť o 10 sekúnd. Počet prístupov - svojvoľné.

Prekrížené nohy

Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele alebo si dajte pod hlavu. Ohýbajte kolená, položte nohy na zem. Natiahnite pravú nohu a hodte na ňu ľavé koleno, snažte sa s ňou dotknúť povrchu rohože. Cvičenie zopakujte 7-krát a potom to urobte opačným spôsobom..

Otočí chrbát na stoličke rôznymi smermi

Posaďte sa na stoličku alebo stoličku, uchopte sedadlo rukami. Pomaly otočte kryt najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a držte v tejto polohe po dobu 20 minút. Opakujte pohyby 10-15 krát. Pri správnom cvičení padá záťaž na svaly ramenného pletenca.

drepy

Postavte sa rovno, nohy od seba v šírke ramien tak, aby prsty smerovali mierne do strán a nie dovnútra. Posaďte sa, dotknite sa rukou rukami podlahy a potom si narovnajte nohy bez toho, aby ste zdvihli päty a dlane z podlahy. Počet prístupov - 5-10.

"Mermaid"

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Posaďte sa na rohož, položte nohy ohnuté na kolená doprava a držte ich pravou rukou. Natiahnite ľavú ruku a nakloňte ju na pravú stranu, až kým nepocítite maximálne napätie ľavých bočných zadných svalov. Držte v tejto polohe po dobu 20 sekúnd a plynulo sa vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenia opakujte 5-krát v každom smere.

Ohýbanie vpred pri sedení

Posaďte sa na podlahu, narovnajte nohy a svojvoľne položte ruky. Pri výdychu nakloňte telo dopredu a dotknite sa dlaní chodidlami. Jemne sa otočte a snažte sa dostať žalúdok bližšie k nohám. Po 20 sekundách sa uvoľnite, uvoľnite a vykonajte cvičenie ďalších 7 krát.

kopanie

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, pritlačte nohy k koberci, roztiahnite ruky na stranu, dlane. Pri výdychu nakloňte kolená najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu a pokúste sa ich dotknúť na podlahe. Držte nohy v tejto polohe po dobu 20 sekúnd. Počet prístupov - 5-10.

Natiahnutie steny

Postavte sa oprite sa o stenu, ramená, chrbát, zadok, členky, päty. Natiahnite ruky nahor a snažte sa nevsunúť ďalšie časti tela. Držte v tejto polohe 10-15 sekúnd a pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pohyb 10-krát.

Posedenie zákruty

Ak si chcete sadnúť, roztiahnite nohy a oprite sa o ruky. Ohnite pravé koleno a hodte ho cez ľavé stehno. Pravou rukou jemne zatlačte na koleno, aby ste ju dostali čo najbližšie k podlahe. Cvičenie opakujte 5-krát v každom smere.

Loptu používame na fitnes

Postavte sa na kolená, zohnite sa a umiestnite fitness loptu pod hruď. Natiahnite sa dopredu a posúvajte sa po lopte, až kým sa vaše ruky nedotknú podlahy. Podržte v tejto polohe 15 sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte kĺzanie po lopte 7 krát.

Pose "Seal"

Postavte rovno, nohy od seba vzdialené od seba. Pohybujte rukami za chrbtom a spájajte lopatky spolu s prstami v zámku. Vydýchnite a nakloňte sa dopredu, natiahnite ruky čo najviac. Nohy by mali zostať rovné a hrudník a žalúdok by mali byť nasmerované v pravom uhle k nim. Hlavu nadol, uvoľnite svaly krku. Držte v tejto polohe po dobu 20 sekúnd a pomaly sa vráťte do pôvodnej polohy. Počet opakovaní - 5-10.

Úsek chrbta na pracovisku

Po dlhom čase pri počítači alebo stole vzadu je ťažkosť, napätie. Na konci pracovného dňa sa často vyskytujú slabé bolesti, ktoré zmiznú až po dlhom odpočinku. Aby ste tomu zabránili počas prestávky na obed, mali by ste stráviť niekoľko minút naťahovaním.

Sediaci zákrut

Posuňte stoličku mierne od stola, posaďte sa rovno, natiahnite ruky pred seba a položte svoje podpätky na podlahu. Otočte telo najskôr jedným smerom, potom druhým smerom bez toho, aby ste zložili nohy. Vyklápanie vykonávajte so zdvihnutými rukami vľavo a vpravo. Opakujte všetky cvičenia 5-10 krát.

Posúvanie ramenných kĺbov

Sadnite si, trochu roztiahnite nohy a náhodne si dajte ruky. Vykonajte 5 kruhových rotácií, najprv s jedným, potom s druhým ramenom. Pri správnom cvičení by zaťaženie malo spočívať na svaloch ramenného pletenca, a nie na krku. V záverečnej fáze otočte tam a späť dvoma ramenami.

Hugs

V sede uchopte telo a položte ruky na zadné plochy predlaktia. Roztiahnite sa, akoby sa pokúšali navzájom dotýkať dlane. Držte v tejto polohe 15 sekúnd, namáhajte chrbtové svaly a vráťte sa do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát.

Objímanie nôh

Prejdite na okraj stoličky, ohnite sa a uchopte členky prstami. Napnite, napnite svaly na krku, nohy, chrbát, zadok. Počet zjazdoviek - do 10.

zjazdovky

Postavte rovno, nohy od seba vzdialené od seba. Ohýbajte sa rukami na podlahe. Držte v tejto polohe po dobu 10 sekúnd, vyrovnajte sa. Potom sa 5-krát prehnite striedavo k ľavej nohe a doprava striedavo.

Natiahnutie predlaktia a ramien

Sadnite si, položte dlane na kolená. Mierne ohnite pravú ruku a pokúste sa ju dostať čo najďalej cez ľavé rameno. Natiahnite 15-20 sekúnd, cítite napätie svalov pliec, predlaktia, dolnej časti chrbta. Opakujte cvičenie 10-krát.

Horná časť chrbta

Sadnite si rovno, natiahnite ruky pred seba, prsty prekrížené do hradu. Roztiahnite sa dopredu o 10-15 sekúnd. Chrbát by nemal byť nehybný a svaly krku by mali zostať uvoľnené. Počet prístupov - 5-7.

drepy

Vstaňte, natiahnite ruky dopredu a roztiahnite šírku ramien nôh. Vykonajte 10 plytkých drepov. Účinnosť cvičenia bude vyššia, ak počas drepu otočte ruky najskôr jedným smerom, potom druhým smerom.

kontraindikácie

Natiahnutie chrbtových svalov je kontraindikované pri osteoporóze, chorobe, pri ktorej existuje vysoká pravdepodobnosť spontánnych zlomenín. Vykonávanie cvikov je pri závažných formách trombózy počas exacerbácie artritídy zakázané. Relatívne kontraindikácie sú patológie kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, napríklad arteriálna hypertenzia, astmatické záchvaty.

Nemôžete trénovať počas respiračných, črevných, urogenitálnych infekcií, najmä pri zvýšenej telesnej teplote a zimnici.

Lekári cvičebnej terapie neodporúčajú začatie triedy so všeobecnou slabosťou, len v zlom stave. Tento stav nepriaznivo ovplyvní terapeutickú účinnosť strie..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Trakcia chrbtice doma (trakcia) má pozitívny vplyv na zranenia spôsobené vysídlením. Táto metóda lieči skoliózu, herniu a chondrózu. Vďaka trakcii sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo odstraňuje zovreté nervy a eliminuje bolesť. Metóda, ktorá odoberá chrbticu, je lekármi skeptická, napriek tomu, že zariadenie na kreslenie sa používa v arzenáli nemocníc. Sú protahovacie cvičenia účinné ako liečba? Viac ako, ale trakcia sa nepoužíva pri všetkých chorobách chrbtice av niektorých prípadoch je chrbtová kosť kontraindikovaná doma.

Keď potrebujete sadu naťahovacích cvičení?

 • Posuny počas dislokácií a zlomenín. Opravuje stavce v určitej polohe a neumožňuje im pohyb.
 • Pri skolióze nie je potrebné vytvárať dlhý priebeh napínania chrbtice, aby nedošlo k komplikáciám. V opačnom prípade existuje možnosť zranenia chrbtice. Na liečbu skoliózy je potrebný komplexný prístup (masážny kurz, špeciálne cvičenia na podporu golierov a korzetov).
 • Niektorí lekári neodporúčajú používať tento spôsob liečby osteochondrózy, aby nepoškodili postihnuté disky a stavce..
 • Pri prietrži je trakcia dobrý spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku, ale vyčerpávacie sily majú svoje limity. Inak sa stav pacienta môže zhoršiť..

Kontraindikácie pre trakciu

Natiahnutie chrbtice nemusí byť vždy užitočné. Ak máte artritídu alebo osteoporózu, nemôžete doma cvičiť, aby ste si natiahli chrbticu. Nerobte s ochoreniami cievneho systému, srdcovými chorobami a vysokým krvným tlakom. Je nežiaduce vykonávať trombózu v kritických dňoch. Nerozťahujte tehotné ženy, aby ste nepoškodili plod. Nevykonávajte prechladnutie, vírusové ochorenia, najmä ak sú sprevádzané vysokou horúčkou.

Pri natiahnutí chrbtice nemôžete vyvinúť veľké napätie, ak sa pacient cíti slabý, je lepšie opustiť túto metódu.

Typy rozťahovania

Trakcia chrbtice je rozdelená na 2 typy:

 • Podvodná trakcia. Podvodná trakcia si vyžaduje bazén a dostupnosť špeciálneho vybavenia. Deje sa to v nemocniciach. Voda pomáha odstraňovať bolesť.
 • Suchá trakcia chrbtice, ktorú urobíte sami, sa vykonáva na klinikách aj nezávisle. Lekári zvyčajne používajú špeciálne tabuľky (pohovky) na vertikálne a horizontálne kreslenie.

V byte je veľké množstvo kompaktných simulátorov, ktoré sa ľahko inštalujú. Pri používaní trakčných trenažérov je však potrebná konzultácia s lekárom.

Ako napnúť chrbticu?

Ak chcete natiahnuť chrbticu doma, mali by ste použiť niekoľko cvičení:

 • Pre oblasť hrudníka: pacient sa musí postaviť, nohy sú umiestnené oddelene od seba. Pacient sklopí hlavu a ohýba sa v oblasti hrudníka, zatiaľ čo spodná časť chrbta zostáva plochá a neohýba sa. Muž sa natiahne a uvoľní napäté svaly. Táto pozícia je pevne nastavená na 10 sekúnd.
 • Pacient sa nakloní dopredu a oddeľuje šírku ramien od nôh. Keď je telo naklonené dopredu, dlane sa dotýkajú podlahy, nôh a chrbta sa uvoľňujú a záťaž leží na svaloch chrbtice..
 • Pacient vstáva do východiskovej polohy, dotýka sa mu čela nohami a prikláňa sa k nohám. V priebehu času sa osoba stane flexibilnejšou a môže ľahko vykonať toto cvičenie..
 • Pacient stojí a potom sa nakláňa dopredu s jednou nohou vpred. Musíte si natiahnuť čelo na nohu. Pozíciu fixujeme 30 sekúnd bez toho, aby sme zadržali dych.
 • Dajte ruky do „zámku“ a odneste ich späť. Pacient sedí alebo stojí a jeho ruky sú takto navinuté za jeho chrbtom: jedna na vrchu a druhá dole. Pozíciu opravujeme štyridsať sekúnd.
 • Pacient sedí na podlahe a natiahne nohy. Potom vzal ruky na nohy, bez ohýbania kolien a natiahol ich po čele. Teleso je v tejto polohe fixované po dobu 20 sekúnd. Ťahanie chrbtice je veľmi jednoduché, pomocou vlastných rúk môžete zlepšiť stav pacienta.
 • Záves na vodorovnej lište (švédska stena) môže byť tiež použitý ako cvičenie na kreslenie chrbtice na dovolenke, doma.

Bedrová trakcia

Cvičenia na napínanie bedier:

 1. Pacient leží na chrbte a tlačí svoje plecia na zem. Ruky by mali byť roztiahnuté. Ohýbame nohy, najprv ich položíme napravo od tela, vrátime sa do pôvodnej polohy a potom položíme nohy naľavo od tela. Cvičenie zopakujte 4-krát v každom smere..
 2. Muž leží na chrbte, položí nohu na podlahu, ohne druhú nohu a pritiahne ju k hrudníku. Poloha je fixovaná po dobu 30 sekúnd, ideálne by mal pacient dosiahnuť čelom koleno. Potom sa noha narovná a osoba sa vráti do pôvodnej polohy. Rovnaké manipulácie sa robia s druhou nohou..
 3. Ležíme na bruchu, ohýbame pravú nohu v kolene. Ruky prikladáme k päte ohnutej nohy a päta je pritlačená k zadku. Zostávame v tejto pozícii minútu a pol. Predĺžte nohu, urobte to isté s ľavou nohou.
 4. Dostávame sa na všetky štyri, hladko relaxujeme brušné svaly, ohýbame sa v bedrovej oblasti. Dolná časť chrbta by sa mala ohýbať bez tlaku a námahy, tesne pod telesnou hmotnosťou pacienta. Potom stiahneme žalúdok a ohneme jeho spodnú časť chrbta hore. Chrbát by mal vyzerať ako oblúk.
 5. Ľahnite si na chrbát a postavte nohy na zem. Nohy na kolenách je potrebné ohýbať. Potom zatlačte zadok k podlahe, ohnite spodnú časť chrbta hore a polohu zafixujte na 15 sekúnd. A potom vykonáme ohnutie bedrovej časti dole. Opakované cvičenie sa vykonáva až 8-krát. Pravidlo: cvičenia sa vykonávajú bez náhlych pohybov a pomalým tempom..

Trakčné prístroje

Aby ste v nemocnici nerobili trakciu, môžete si doma zostaviť špeciálny stôl na trakciu. Tento vynikajúci nástroj sa hodí, keď sa pacient nemôže zavesiť na vodorovné tyče..

 • Vezmite širokú dosku, ktorá je zabalená do niekoľkých vrstiev látky. Telo sa teda nekĺzne po stole.
 • Jedna strana dosky je namontovaná vo výške 130 cm od podlahy a vyššie, pod uhlom 45 stupňov.
 • Popruhy sú pripevnené k hornej hrane dosky. Dĺžka remienkov je asi pol metra.

Ako sa vysporiadať s takýmto simulátorom? Je potrebné si ľahnúť na stôl, uvoľniť všetky svaly, na ruky položiť popruhy. Takýto stôl nielenže poškodí chrbticu, ale tiež zlepší držanie tela, roztiahne všetky časti chrbtice a zmierni únavu svalov..

Simulátor môže byť vyrobený z postele s tvrdým matracom. Aby ste to dosiahli, urobte z toho postroje. Šírka postroja je 7–8 cm a dĺžka je asi 150 cm. Vyrábajú sa z hustej látky a posteľ samotná stúpa v uhle 40 - 45 stupňov (na hlave). Postroje sú pripevnené k hlave, prechádzajú pod podpazušie, aby držali telo.

prevencia

 • Aby sa bolesti chrbtice neobjavili, stačí sledovať polohu tela, nie zdvíhať ťažké, pohodlne spať.
 • Aby sa predišlo bolesti krku, je potrebné vyhnúť sa sedeniu na mäkkých povrchoch a nohy by mali byť pevne na podlahe, odporúča sa držať chrbát rovno. Neohýbajte sa znova a ak práca vyžaduje dlhé sedenie, mali by ste sa čas od času zahriať. Nemôžete sedieť „noha cez nohu“.
 • Po odsávači pár by ste nemali preťažovať chrbticu a závažnosť stúpa iba z miesta na sedenie. Pri nosení vriec alebo iných ťažkých predmetov v rukách je ich hmotnosť rovnomerne rozložená, aby nedošlo k zakriveniu chrbtice..
 • Je potrebné spať na posteli s polotuhou základňou s tenkou matracou. Je lepšie použiť ortopedickú matraci a obdĺžnikový vankúš. Hlava na uvoľnenie svalov by mala ležať rovnobežne s dnom postele. Svaly sa nemôžu uvoľniť, ak osoba spí menej ako 9 hodín.

Ak sa tieto pravidlá dodržiavajú, zníži sa pravdepodobnosť ochorení miechy.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Oslobodte chrbát od svoriek! TOP 3 najlepšie cvičenia naťahovania svalov

✅ ZADNENIE chrbta je nesmierne dôležité z niekoľkých dôvodov. Po prvé, väčšina ľudí má sedavý životný štýl a má sedavú prácu. To vedie k konštantnému statickému napätiu svalov chrbta a krku. Po druhé, svaly je potrebné napnúť, aby sa zlepšil krvný obeh.

Aby boli svaly zdravé a silné, je dôležité udržiavať rovnováhu medzi ich napätím a relaxáciou. Naše svaly sú napäté v dôsledku fyzickej aktivity a relaxujú počas regeneračného obdobia. Ale niekedy k relaxácii nedochádza kvôli niekoľkým faktorom. V prvom rade je to charakteristika chrbtových svalov a je pre nich najnebezpečnejšia, pretože sú zodpovedné za zdravie chrbtice..

Prečo napínajte svaly chrbta

 • Dôležitosť strečing
 • Aké svaly je potrebné pretiahnuť?
 • Cvičenie naťahovania chrbta
 • Pri sedení sa ohýba na nohy
 • Fitball Stretch
 • Japonský úsek
 • Zhrnúť

Dôležitosť strečing

Ak nehráte šport a myslíte si, že tento článok nie je pre vás, ubezpečujem vás, že to tak nie je. Predstavujem vám zoznam dôvodov, prečo je pre všetkých potrebné natiahnutie chrbta.

 • V súčasnosti má väčšina z nás sedavú prácu a sedavý životný štýl..

V tomto prípade zažívajú svaly chrbta a krku konštantné statické napätie. Ak ich netešíte masážou alebo naťahovaním, môžete sa stať nešťastným majiteľom osteochondrózy a ďalších nepríjemných chorôb..

 • Keď svaly vykonávajú fyzickú prácu, najmä počas silového tréningu, akumulujú produkty metabolickej reakcie, ktoré sa musia vylučovať do krvného obehu..

Po tréningu zostáva vo svaloch zvyškové napätie, ktoré brzdí krvný obeh. Aby ste to napravili, musíte napnúť svaly.

 • Rozťahovanie zvyšuje flexibilitu.

Dokonca aj flexibilita typická pre väčšinu ľudí - ohýbanie sa za handrou alebo prekračovanie veľkej kaluže - sa v priebehu rokov zhoršuje. Natiahnutie môže tieto procesy minimalizovať alebo aspoň spomaliť. Nehovoriac o situácii, keď chcete zlepšiť svoju flexibilitu nad rámec normy.

Dobrá flexibilita je užitočná nielen v každodennom živote, ale tiež zvýši návratnosť tréningu so železom!

 • Rozťahovanie nielen uvoľňuje svaly, ale tiež ich posilňuje, robí ich mobilnejšími a silnejšími..

Pozrite sa, ako je strečing dôležitý pre každého bez výnimky!

Aké svaly je potrebné pretiahnuť?

Na chrbte je obrovské množstvo svalov, od povrchových, ktoré máme pred očami až po hlboké, podporujúce chrbticu. Tie obsahujú:

 • Najširší.
 • lichobežník.
 • Zrovnávače chrbta.
 • Veľké a malé okrúhle svaly.
 • trnový.
 • Iliakálne pobrežie.
 • Najdlhší.

A zoznam pokračuje.

Ramenný opasok sa tiež podieľa na cvičeniach na nácvik chrbta a naťahovacie pohyby. Platí to hlavne pre zadné delty.

A nezabudnite na zadok, na ktorom sedíme celý deň. Koniec koncov, majú tiež ťažké časy. Mimochodom, v článku o chrbte nie je nič prekvapujúce, čo hovorím o zadok. Koniec koncov, aktívne pomáhajú narovnávať chrbát a niektoré ďalšie svaly, ktoré predlžujú hornú časť tela.

Cvičenie naťahovania chrbta

Existujú 4 typy strečingových cvičení: statické, dynamické, proprioceptívne a balistické. Statický typ budeme považovať iba za najbezpečnejší. Jeho podstata spočíva v zaujatí postoja, v ktorom sa natiahnu chrbtové svaly a statickom udržaní tohto postoja počas 10 - 20 sekúnd..

Dodržiavanie nasledujúcich bodov vám zaručuje bezpečnosť:

Čo si myslíte, že sa stane s gumou, ak ju vložíte do chladničky a potom ju začnete natahovať? Správne, roztrhne sa to. Takže so svalmi, ak ich nezohrievate, môžete sa zraniť.

Táto situácia je dôležitá pre strečing pred tréningom. A po hodine ste už zahriatí. Špička je jednoduchá, naťahujte sa rozcvičkou.

 • Pri napínaní svalov sa musíte zamerať na svoje vlastné pocity. Nemali by ste cítiť bolesť, ale mali by ste cítiť len mierne rozťahovanie svalov
 • Nenechávajte pózu náhle. Napríklad, ak robíte statické sklony, zatiaľ čo sedíte pri nohách, potom sa ohnite pomaly pod kontrolou, aby napnuté svaly nezažívali nadmerné napätie.
 • Neťahajte sa medzi súpravy a cvičenia. Aj keď je to počas zahrievania, je to prípustné. Ale medzi pracovnými súpravami je zakázané.

Teraz vám poviem o najjednoduchších a najúčinnejších metódach!

Pri sedení sa ohýba na nohy

Cvičenie nevyžaduje absolútne žiadne ďalšie vybavenie a dá sa ľahko vykonávať doma. Je pozoruhodné, že napína takmer všetky svaly chrbta, dolnú aj hornú časť. Ovplyvňuje aj zadok a nohy. Môžeme povedať, že je univerzálny.

Cvičenie sa môže vykonávať po tréningu alebo ako súčasť ranných cvičení. Nechať ho iba 1-2 minúty.

Technika vykonávania je nasledovná:

Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy vpred, paralelne k sebe, zoberte si prsty k sebe. Potom pomaly vydýchnite, natiahnite si žalúdok a pomaly začnite nakláňať hornú časť tela k nohám. Bedrová a hrudná chrbtica by mala byť ohnutá, panva je nehybná.

Ruky by sa mali posúvať pozdĺž nôh pred telom. Ak ste už dole, mierne otočte panvu smerom k vychýleniu.

Pokúste sa dosiahnuť prstami rukami, je to známka dobrej pružnosti svalov. Ak to nebude fungovať, nezáleží na tom, flexibilita príde s časom. Počas pokojného dýchania držte v tejto polohe 10 - 20 sekúnd. Postupujte podľa niekoľkých z týchto prístupov a ste slobodní.

Fitball Stretch

Natiahnutie lopty je pravdepodobne jednou z najjednoduchších metód rozťahovania. Všetko, čo potrebujete, je ľahnúť si na brucho a relaxovať. Je však lepšie dodržiavať niektoré pravidlá..

Napríklad sa oprite o ruky a nohy, aby ste mali stabilnejšiu polohu a aby ste lopatky neťahali za uši.

Je dôležité cítiť, ako sa napínajú svaly napínajúce sa okolo chrbtice, ako aj svaly kôry (abs, zadok a narovnávače chrbta)..

Japonský úsek

Japonci tiež neváhali a prišli s vlastnou jedinečnou metódou strečingu. Podľa tvorcu, lekára Fukutsujiho, ktorý praktizuje toto japonské know-how, môžete dosiahnuť výrazné zlepšenie držania tela..

V súčasnosti má veľa ľudí nesprávne držanie tela - nadmerné vychýlenie bedrovej oblasti (lordóza), zakrivenie hrudnej oblasti (kyphosis) a odchýlky od normy krčnej oblasti. Akýkoľvek spôsob napínania samozrejme zlepšuje stav chrbtice. Cieľom tejto metódy je však korekcia postoja..

Technika vykonávania:

Budete potrebovať uterák alebo valček, pre začiatočníkov, priemer päste. A je lepšie zvoliť priemer podľa pocitov - nemalo by dôjsť k ťažkým nepríjemným pocitom. Priemer valca postupne zvyšujte. Ľahnite si na chrbát a položte valec pod spodnú časť chrbta na úrovni pupka. Nohy potiahnite nadol, ale pomocou nôh musíte urobiť nasledujúci čip: roztiahnite päty 15 - 20 centimetrov a prsty dotknite prstov.

Vytiahnite ruky nahor a položte ruky tak, aby vaše dlane boli na podlahe a aby malíčky obidvoch rúk boli v kontakte. Hneď musím povedať, že hororová situácia je nepríjemná. Ale to je všetko soľ. Podľa autora je to nepríjemné len preto, že postoj väčšiny ľudí stratil svoj pôvodný vzhľad, čo by umožnilo vykonanie tohto cvičenia bez nepohodlia.

V takej nepríjemnej polohe musíte zostať najmenej 3 minúty. Po dokončení sa okamžite nevstaňte. Najprv zaujmite pohodlnú polohu na ležanie, na chvíľu si ľahnite, potom otočte na pravú stranu a až po tomto stúpaní.

S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete schopní zaujať správne postavenie od prvej hodiny, najmä pokiaľ ide o polohu rúk. Ale stále musíte mať dosť času na to, aby ste to napravili. Nezabudnite však, že cvičenie musíte vykonať najviac raz za dva dni. Pre ľudí s výčnelkami a herniovanými diskami je táto metóda kontraindikovaná.!

V dôsledku tried sa váš rast môže mierne zvýšiť v dôsledku rektifikácie kypózy a lordózy.
Nakoniec som ťa nemohol opustiť bez informatívneho videa:

Zhrnúť

Dúfam, že ste teraz presvedčení o dôležitosti preťahovania. Pokiaľ ide o mňa, snažil som sa podať najjednoduchšie, ale zároveň efektívne cvičenia. Ich pravidelný výkon je najlepším preventívnym opatrením pre zdravie chrbta! Publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníme vedomie - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Trakcia chrbtice s výčnelkami a prietržmi bedrovej chrbtice

Človek je jediný tvor na Zemi, ktorého hlavným spôsobom pohybu je vzpriamené držanie tela. Najbližšie stvorenie pre človeka je za podobných podmienok žirafa s dlhým krkom. Ale u ľudí, na rozdiel od žirafy, sú všetky časti chrbtice umiestnené vertikálne a sú najviac postihnuté gravitáciou..

Toto je bedrová prietrž pri skenovaní MRI.

Na boj proti gravitácii prišla príroda s mnohými kompenzačnými mechanizmami. Toto sú fyziologické krivky chrbtice, lordózy a kyfózy, vďaka ktorým sa kontúry chrbtice v sagitálnej rovine trochu podobajú znaku integrálu. Jedná sa o pružný a pružný oblúk chodidla a nakoniec prítomnosť medzistavcových platničiek, ktoré zohrávajú úlohu zmäkčovacích vankúšikov, ktoré nedovoľujú trasenie lebky a mozgu pri chôdzi a behu..

Po celý život je človek vystavený deštruktívnemu vplyvu gravitácie a najpresvedčivejším dôkazom o jeho činnosti je zvýšenie počtu astronautov, ktorí strávili niekoľko mesiacov na obežnej dráhe. Tento nárast bol spôsobený zväčšením hrúbky medzistavcových platničiek bez gravitácie. Čo hovoriť o astronautoch, pretože mladí ľudia majú vždy pred rastom do postele rast o 1-2 cm vyššie ako večer. Dôvod je rovnaký.

Preto je prirodzené, že pri liečení mnohých chorôb pohybového aparátu sa trakcia používa ako komplex silového pôsobenia, ktorý je opakom gravitácie Zeme. Miechová trakcia sa používa na výčnelky a prietrže, najmä bedrovej oblasti, ktorá je najviac zaťažená. Je známe, že práve výrobným faktorom je práve vysoký a nerovnomerný tlak na disk, v dôsledku ktorého sa najprv objaví výstupok alebo výstupok z disku. Potom sa jeho vonkajšie vrstvy roztrhajú a výčnelok sa zmení na prietrž.

Medzi rôznymi druhmi mechanoterapie existuje rad metód na napínanie chrbtice, ktoré sa tiež nazývajú trakčná terapia. Čo je to trakčná terapia? Pokiaľ ide o chrbtovú trakciu, ukazuje medzistavcové výčnelky a prietrže?

Čo je to trakčná terapia?

Trakčná terapia alebo napínanie chrbtice, jej napínanie sa týka fyzioterapeutických metód, metód mechanického pôsobenia alebo mechanoterapie a používa sa v rehabilitačnom štádiu, to znamená vo fáze relatívneho blahobytu alebo remisie. V akútnom štádiu, v prípade bolesti, je trakcia prísne kontraindikovaná!

Fyzikálny význam trakčnej terapie sa môže považovať za zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami, uskutočnené pomocou zaťaženia rôznych hmotností. Zaťaženie je buď regulované, alebo má neregulovanú konštantnú povahu. Pri výkone nie prvýkrát, na pripravenej chrbtici je možné dosiahnuť zvýšenie vzdialenosti medzi susednými stavcami u zdravého dospelého o dva a dokonca dva a pol milimetra..

Trakčný simulátor.

K čomu vedie toto zvýšenie vzdialenosti? Tu sú liečivé faktory pre trakčnú terapiu:

 • zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami vedie k zníženiu tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek;
 • chronická svalová kŕč hlbokých svalov obklopujúcich chrbticu sa znižuje v dôsledku napínania;
 • medzi stavcami sa zväčšuje veľkosť zodpovedajúcich dier, do ktorých prechádzajú nervy a korene, čo bráni ich kompresii v kostných kanáloch;
 • je povolená funkčná blokáda malých kĺbov medzi stavcami, ktoré majú veľké množstvo spojivového tkaniva, t. j. väzov..

Výsledkom je, že tieto terapeutické faktory sú realizované nasledujúcimi účinkami:

 • anestézia - analgetický predĺžený účinok;
 • zmiernenie svalového kŕče;
 • korekcia polohy;
 • uvoľnenie stlačených (stlačených) nervových koreňov;
 • zlepšený prísun krvi do miechy a zvýšený trofizmus medzistavcovej platničky v dôsledku optimalizácie difúznej výživy;
 • eliminácia alebo zníženie prolaps disku počas prietrže, počas výčnelku alebo prevencia zväčšenia už vytvorenej prietrže.

Všetky tieto mimoriadne pozitívne a významné liečivé účinky sú, samozrejme, dočasné. Akonáhle sa človek dostane do obvyklej vertikálnej polohy a prestane napínať chrbticu, potom sa postupom času všetko vráti na svoju normálnu úroveň. Avšak aj tak na dlhú dobu po stretnutiach človek prežíva nielen výraznú úľavu a zlepšenie kvality života. Pravidelne vykonávaná trakčná terapia odďaľuje načasovanie premeny výčnelkov na hernie, ako aj situácie, v ktorých jedinou možnou liečbou bude neurochirurgická chirurgia. Zvážte, aké hlavné typy spinálnej trakcie alebo trakčnej terapie sa používajú vo fyzioterapeutických oddeleniach, rezortoch a súkromných zdravotníckych strediskách..

Typy rozťahovania alebo ťahania

Existujú tri typy ťahania: manuálne, podvodné a hardware. Podvodná trakcia môže byť tiež hardvér, ale moderné vybavenie má stále elektronické riadiace jednotky, elektrické motory, hydraulické pohony a bez elektriny sa neobíde. Je ekonomicky nerentabilné vyrábať plne vodotesné časti podvodných trakčných zariadení. Preto je manuálna a hardvérová trakcia „suchou“ metódou trakčnej terapie a podvodná trakcia je kombinovaná metóda, ktorá kombinuje samotnú mechanoterapiu a balneologickú expozíciu..

Manuálna trakcia

Na webových stránkach súkromných zdravotníckych stredísk sa manuálna trakcia nikdy nikdy neuvádza samostatne: je zahrnutá do menovania chiropraktika, ortorapeuta, kinezioterapeuta a podobných špecialistov. Mimochodom, najjednoduchšia manuálna trakcia, ktorú môžete urobiť sami, sa dá považovať za zavesenie na vodorovnej lište.

Môže existovať manuálna trakcia všetkých častí chrbtice a pre pacientov, ktorí majú tento typ mechanického nárazu, je najlepšie začať manuálnymi metódami. Faktom je, že manuálna trakcia sa vykonáva jemnejšie, s miernym zaťažením a jemnejšie ako kapota hardvéru. To vám umožní lepšie odmerať úsilie lekára, cíti sa vlastnou rukou priamou reakciou spazmodických svalov a väzov a počas trakcie vykonáva zodpovedajúcu korekciu. Pri hardvérovej trakcii to nie je možné. Lekár, najmä skúsený stavovec, vždy pociťuje, aká tlaková sila je potrebná, aký je smer trakčného vektora, dostáva spätnú väzbu od pacienta, ktorá je nielen ústna alebo ústna, ale cíti sa aj pod prstami.

Podvodná trakcia

Podvodná trakcia je najúčinnejším spôsobom trakčnej terapie. Na rozdiel od „suchých“ metód umožňuje pacientova predbežná prítomnosť v kúpeli dosiahnutie veľmi dobrej svalovej relaxácie a reakcie kĺbov. Súčasné vystavenie teplej, relaxačnej vody a mechanického trakčného vektora je najkompletnejšou úpravou.

Liečba bazénom.

Balneologickú zložku môžu predstavovať obyčajná sladká voda aj minerálne látky. Pacient môže byť v kúpeli sírouhlík, radón, chlorid sodný alebo dokonca terpentín. Chemické zloženie vody rôznymi spôsobmi umožňuje vykonávať postupy, ako aj existujúcu gradáciu teplotného účinku.

Kúpeľ na báze sírovodíka a terpentínu rozširuje krvné cievy, zlepšuje periférny prietok krvi a umožňuje výraznú relaxáciu svalov, preto je táto trakcia indikovaná u pacientov s radikalizulídou proti vegetatívno-trofickým poruchám. Ak pacient užíva kúpele s chloridom sodným, tým sa zlepší najmä funkcia venózneho výtoku a pomôže pacientom s chronickou žilovou nedostatočnosťou v oblasti panvy, dolných končatín, s rôznymi edémami a kŕčovými žilami. A konečne, použitie radónových kúpeľov vám umožňuje rýchlo zastaviť syndróm bolesti u pacientov s nekomplikovaným priebehom výčnelkov a kýly.

Je to presne u pacientov s výčnelkami a prietržami bedrovej chrbtice, čo je indikované pod vodou. Ak je pacient vo vode s predĺženými nohami, bedrová lordóza sa mierne znižuje a natiahnutie pod vodu často okamžite zastaví radiálnu bolesť.

Byť vo vode prakticky redukuje na nulu hmotnosť ľudského tela, čo umožňuje podvodnú trakciu v rôznych polohách. Jedná sa o vertikálnu (maďarskú) polohu, vodorovnú polohu, previsnuté telo, čiastočne vytiahnutie z vody namiesto závaží, to znamená ošetrenie vlastnou hmotnosťou atď..

Možno je jedinou nevýhodou podvodnej trakcie potreba moderného balneologického oddelenia. Pomerne často sa nemôžete obísť s jednou kúpeľňou a potrebujete aspoň bazén. Ideálne je umiestnenie zariadení na podvodnú trakciu na základe sanatória s konštantným zdrojom liečivých minerálnych vôd, s možnosťou ich ohrevu.

Hardvérová trakcia

A nakoniec, hardvérová trakcia sa môže považovať za najpresnejšiu metódu, ktorá dávkuje zaťaženie doslovne v milimetroch. V súčasnosti veľa domácich a zahraničných spoločností vyrába moderné trakčné stoly, ktoré okrem dávkovaného napínania bremenom poskytujú aj možnosť viacúrovňovej akupresúry, účinok špeciálnych valčekových masérov atď. Moderné trakčné stoly vám umožňujú striedavo a opakovane pôsobiť na väzivový aparát hlbokých svalov chrbta s ich mnohonásobným ohýbaním a predlžovaním, stlačeným dávkovaním a napínaním..

Medzi moderné trakčné tabuľky je potrebné uviesť tieto modely: trakčný stôl Hill Anatomotor Lux, Eltrac 471 (Holandsko), domáci stôl "Ormed-Professional". Prirodzene veľká väčšina súkromných zdravotníckych spoločností nachádzajúcich sa vo veľkých mestách poskytuje trakčné služby pomocou moderných zariadení.

Je možné natiahnuť chrbticu pomocou výčnelku?

Nielen možné, ale potrebné. Neurológovia a ortopédovia sú si dobre vedomí, že nerovnomerný tlak je produkujúcim faktorom, ktorý spôsobuje konečnú deštrukciu integrity medzistavcových platničiek v prítomnosti výčnelku. Ak je tlak rovnomerný, rozložený po celej ploche disku, spravidla sa nespadá. Ak však osoba vezme bremeno na jedno rameno, napríklad vrece zemiakov, a mierne sa k nemu nakloní, potom bude mať tento okraj medzistavcovej platne mimoriadne vysoký tlak. Ak je to zdravé a pružné, potom sa pravdepodobne nestane nič zlé.

Avšak nie je zbytočné, aby sa osteochondróza klasifikovala ako degeneratívne degeneratívne lézie. Ak sú výčnelky disku narušené, stane sa krehkým a nevýrazným. Rast osteofytov na susedných povrchoch stavcov ešte zmenšuje plochu kontaktu medzi diskom a hubovitou látkou tela stavovca. V dôsledku toho sa výčnelok premení na prietrž, kruhové vláknité vlákna sa zlomia a prietrž sa okamžite začne vymačkávať alebo stlačiť nervový koreň. V tú istú sekundu pacienta prepichne silná bolesť.

Aby sa zabránilo premene výčnelku na prietrž, je potrebné pravidelne vykladať a odpočívať medzistavcové platničky v bedrovej chrbtici. Ak má pacient jeden alebo viac výčnelkov, kombinácia racionálnej trakčnej terapie s dodržiavaním pravidiel správania pri pohybe a zdvíhaní závaží môže spomaliť progresiu výčnelku na mnoho rokov..

Koľko trakcie funguje?

Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Všetko záleží na konkrétnom pacientovi, na stupni proliferácie vláknitých tkanív, na prítomnosti sprievodnej patológie, ako je spondylolistéza, vývoj osteofytov, na trvaní existencie sekundárneho myofasciálneho syndrómu a jeho závažnosti. Nakoniec veľa závisí od kvality nervového tkaniva a jeho schopnosti viesť impulzy, tendencie k neuropatickej povahe bolesti. Neuropatická bolesť je bolesť, ktorá sa rodí v hĺbke samotného nervového systému a nesúvisí s účinkami na receptory bolesti. Pacient s chronickými vaskulárnymi poruchami as dlhou históriou cukrovky bude vyžadovať dlhšiu liečbu.

Je však možné si všimnúť, že pri správnom správaní sa v priebehu trakčnej terapie môže liečba v priemere 6 mesiacov zabrániť progresii výčnelkov a zhoršeniu kvality života. Toto je stanovené, že pacient podstúpil priemerný priebeh liečby v množstve 10 procedúr, denne alebo každý druhý deň, a čas každej procedúry bol spriemerovaný na začiatku 10 a na konci do 45-50 minút..

To znamená, že nemá zmysel pýtať sa lekára na „terapeutický účinok“ jednej trakcie alebo jednej relácie. Chrupavka aj svaly, v prvých sedeniach si zvyknú iba na napínanie a pri nasledujúcich sedeniach je terapeutický účinok fixovaný.

Indikácie a kontraindikácie

Je nesmierne dôležité vedieť, ktorí pacienti môžu byť naťahovaní a ktorí nemôžu, a možno je potrebné začať s kontraindikáciami. Existujú všeobecné kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonávať žiadne fyzioterapeutické postupy, a je potrebné ich veľmi dobre poznať. to:

 • akékoľvek zhubné nádory;
 • tuberkulózne lézie stavcov alebo tuberkulózna spondylitída;
 • hemoragický syndróm a nízka zrážanlivosť krvi s tendenciou ku krvácaniu;
 • horúčka a akútne infekcie
 • dekompenzované zlyhanie srdca, pečene a obličiek;
 • infekčné a zápalové kožné lézie (pyodermia, streptoderma, erysipelas);
 • ischemická choroba srdca, zvyšok angina pectoris;
 • hypertenzná kríza, vysoký krvný tlak, vysoký tlak;
 • rôzne poruchy srdcového rytmu;
 • chronická cerebrovaskulárna nedostatočnosť, nedávna mozgová príhoda;
 • akútne poruchy miechy (mŕtvica miechy);
 • tehotenstva;
 • nejaké duševné ochorenie počas exacerbácie (schizofrénia, BPL, epilepsia).

Teraz uvádzame tie kontraindikácie, pri ktorých je možné vykonávať niektoré fyzioterapeutické procedúry, napríklad použitie elektrického prúdu, galvanizácia, elektroforéza, ošetrenie laserom, ale trakcia je zakázaná. Ide o patológiu, ako napríklad:

 • spinálna stenóza;
 • vysoká nestabilita stavcov;
 • jazvové zmeny v jazde v mieche;
 • dystrofické kostné lézie vo forme ťažkej osteoporózy;
 • prítomnosť myelómu;
 • patológia príštítnych teliesok;
 • skolióza s ťažkou asymetriou;
 • rany, trofické vredy v miestach aplikácie manžiet pre trakciu;
 • rôzne deformácie končatín vo forme zakrivení, pri ktorých nie je možné dosiahnuť trakciu po dĺžke kosti;
 • prítomnosť výtoku alebo exsudatívnych zápalových zmien v kĺbovej dutine.

Napokon je trakcia kontraindikovaná v detskom a staršom veku. Použitie trakcie u veľmi masívnych ľudí možno tiež považovať za všeobecnú kontraindikáciu, a tu sú rôzne možnosti obmedzenia. Importované tabuľky umožňujú sedieť pacientom s hmotnosťou asi 120 kg, ale všeobecne sa za limit považuje 100 - 110 kg. Pri trakcii pod vodou nie je hmota pacienta veľmi dôležitá, ale napriek tomu s veľmi výraznou obezitou bude tento typ mechanoterapie kontraindikovaný.

Komu je indikovaná trakčná terapia? Pacienti, ak sú k dispozícii:

 • výčnelky a prietrže;
 • syndróm chronickej myofasciálnej bolesti;
 • ohrozenie premeny výčnelku na prietrž (trhlina vláknitého prstenca);
 • radiálna kompresia;
 • reflexný neurovaskulárny syndróm;
 • pseudospondylolistéza, čo je stav, v ktorom prekrývajúci sa stavca sa posúva zo spodného vrcholu na vzdialenosť nepresahujúcu 1/3 tela stavca, ak hovoríme o driekovej chrbtici;
 • počiatočné prejavy ankylozujúcej spondylitídy alebo ankylozujúcej spondylitídy, ak sa v stavcoch udržiava pohyblivosť;
 • sploštenie lumbálnej lordózy.

Existujú aj ďalšie náznaky, ktoré neurológ, ortopéd alebo vertebroológ určí.

Príprava postupu a jeho vykonávanie

Procedúru zvyčajne predpisuje neurológ alebo stavovec. Príprava na postup znamená zhromaždenie potrebných informácií pre lekára, ktorý rozhodne, či je tento typ fyzioterapeutického účinku nevyhnutný alebo nie. Röntgenové vyšetrenie zodpovedajúcej chrbtice s funkčnými testami je povinné, prípadne počítačové alebo magnetické rezonancie. Aby sa vylúčili všeobecné kontraindikácie, vykonáva sa EKG (hypertrofia myokardu, ischémia, porucha rytmu), ultrazvuk brachiocefalických tepien. Pred zákrokom sa zrušia všetky druhy liekov proti bolesti a svalových relaxancií. Ak pacient nepociťuje bolesť, možno bude súhlasiť a pokorne vydrží extrémne a traumatické zaťaženie.

Ak hovoríme o tradičnej hardwarovej terapii, pacient má vždy poplachové tlačidlo, ktoré stlačí a zastaví trakciu a vypne zariadenie.

Po zákroku leží pacient na gurney a je na ňom jednu alebo dve hodiny v horizontálnej polohe, aby sa zaistil účinok postupu. Položí sa polotuhý korzet a po aplikácii pacient vstane do stojacej polohy a snaží sa obísť polohu sedenia. Na tento účel existujú moderné invalidné vozíky, ktoré umožňujú okamžité vertikálne zdvihnutie pacienta a postavenie pacienta na nohy.

Do 24 hodín po zasadnutí je veľmi dôležité:

 • Vyhnite sa zákrutám a zákrutám;
 • akékoľvek zdvíhanie je zakázané;
 • je vhodné sedieť čo najmenej: v prípade kancelárskych prác si spomíname na starý spôsob práce, stojaci pri stole;
 • počas trakčnej terapie musí pacient nosiť fixačný korzet, ktorý je odstránený iba v ležiacej polohe, to znamená počas spánku alebo na vykonanie zákroku.

Mali by ste vedieť, že počas relácie je možné mierne zvýšenie bolesti, ktoré by ste sa nemali báť. Medzistavcové platničky sú nezaťažené, zvyšujú ich objem, a preto začínajú vyvíjať malý tlak na nervové štruktúry. Nie je to však potlačené výčnelkom, a nie kýlou, ale zväčšením jeho veľkosti a vytvorením elastického disku. Tento účinok sa vyskytuje asi u štvrtiny pacientov a prechádza sám.

Na záver treba povedať, že zo všetkých druhov fyzioterapeutických účinkov je terapeutická trakcia najúčinnejšia, priamo ovplyvňujúca nielen účinky výčnelkov a hernií na mäkké tkanivá, ale aj na samotné disky. Ak sa pacient dvakrát ročne podrobí trakčným terapiám, kontroluje telesnú hmotnosť, správne pláva a terapeuticky cvičí, zje a váži a bráni stresu tým, že na korzet kladie záťaž, potom môžeme s istotou povedať, že vo väčšine prípadov dochádza k premene výčnelkov. prietrž môže byť zastavená.

Ak však dôjde kýla, jedinou minimálne invazívnou liečbou bude moderný minimálne invazívny neurochirurgický zákrok. Najlepšie operácie na svete sa vykonávajú v krajinách s rozvinutou medicínou, ako sú USA, Izrael, Nemecko, Veľká Británia. Napríklad operácie v krajinách východnej Európy, napríklad v Českej republike, nie sú kvalitou a výsledkami horšie..

Mnoho Rusov prichádza do Českej republiky, ktorí sú sklamaní nekonečným opakovaním fyzioterapeutických sedení, zavádzaním drog a zbytočným plytvaním peniazmi. Mnohí z nich hovoria, že ak od samého začiatku vedeli, že na českých klinikách je možné rýchlo a bezbolestne odstrániť herniu, okamžite by si vybrali túto konkrétnu metódu radikálnej a úplnej liečby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina sóda

Liečba
Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.
Kinezoterapia alebo liečba pohybu pomáha obnoviť funkčné fungovanie pohybového aparátu, predchádzať komplikáciám prietrže, relapsom a urýchliť uzdravenie chorých ľudí.
Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice.