loader

Hlavná

Hlava

Ako natiahnuť chrbticu doma a na čo slúži?

Natiahnutie chrbtice je jedným z najbežnejších postupov pri liečení patológií muskuloskeletálneho systému. Môže byť aktívny, pasívny, so špeciálnymi zariadeniami alebo bez nich. Prípustná je aj domáca trakcia chrbtice a niektorí pacienti sú dokonca prejavení, ale mala by sa vykonávať v súlade so všetkými bezpečnostnými opatreniami a iba po konzultácii s lekárom..

Prečo natiahnuť chrbticu??

Počas postupu na napínanie chrbtice bez ohľadu na to, ktorá metóda sa vykonáva, nastáva toto:

 1. Vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje;
 2. Zaťaženie medzistavcových platničiek je znížené;
 3. Os chrbtice je vyrovnaná, vyrovnaná;
 4. Vysídlené stavce zaujímajú svoje normálne fyziologické polohy.

V závislosti na použitej metóde je možné tento účinok dosiahnuť pasívne ručne pri masáži, pod tlakom, pri napínaní počas špecializovaných komplexov telesnej výchovy alebo pomocou špeciálnych škrupín alebo zariadení. Najbezpečnejšou metódou je napínanie gravitáciou, ku ktorému dochádza pri zavesení na vodorovnú lištu.

Pozitívne účinky uvedené v zozname pozitívne pôsobia na chrbticu, pohybový aparát, dokonca aj v zdravom stave. Ale pri patológiách sú také opatrenia indikované najmä pri chorobách, ktoré spôsobujú nadmerné zaťaženie medzistavcových platničiek - osteochondróza, artritída, ankylozujúca spondylitída. V prípade narušenia držania tela, zavesenia na horizontálnej lište, masáž je jednou z hlavných liečebných metód. Pomáhajú obnoviť normálnu polohu stavcovej osi v prípade kypózy a skoliózy. Drobné skreslenia touto metódou sa dajú tiež vylúčiť (ale výlučne podľa svedectva lekára a pod jeho dohľadom).

Zvyšovanie vzdialenosti medzi stavcami nielen zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek, ale tiež eliminuje kompresiu nervového a / alebo cievneho tkaniva. Niekedy, keď sa chrbtica posunie alebo pritiahne bližšie k sebe, môže dôjsť k štípaniu nervu, ktorý spôsobuje silnú bolesť, alebo k cievke, ktorá spôsobuje prerušenie sily diskov. Po natiahnutí môžu byť stlačené tkanivá uvoľnené stláčaním..

Kto by nemal robiť?

Trakcia chrbtice doma má nepríjemné následky, ak sa nedodržiavajú pravidlá postupu. Nie je to také neškodné, ako by sa mohlo zdať - je prísne zakázané vykonávať ho bez konzultácie s lekárom. Najbezpečnejšia bude visieť na vodorovnej lište - takáto udalosť nie je schopná poškodiť zdravú chrbticu, ale v prípade lézií môže spôsobiť vážne komplikácie. Manipulácie s použitím špeciálnych zariadení, športového vybavenia sa považujú za ešte nebezpečnejšie pre zdravý aj boľavý chrbát..

Pokiaľ ide o stlačené nervové tkanivo, napínanie môže zlepšiť stav a ďalej zvýšiť kompresiu. Preto je potrebné pred natiahnutím v prítomnosti akejkoľvek patológie konzultovať so špecialistom. Tento postup má tiež niekoľko absolútnych kontraindikácií:

 1. Exacerbácia chronickej patológie muskuloskeletálneho systému akéhokoľvek typu, najmä s kĺbovou lokalizáciou disku;
 2. Zápalové procesy v pohybovom ústrojenstve alebo mäkkých tkanivách chrbta;
 3. Zranenia, obdobie zotavenia po nich (trakcia sa vykonáva iba na špeciálnom vybavení a pod dohľadom odborníka);
 4. Silné posunutie stavcov, diskov;
 5. Nádory, veľké prietrže;
 6. Zavesenie na vodorovnej tyči je prísne zakázané pre patologické procesy v krku, a to aj pri chronickom priebehu cervikálnej osteochondrózy, pretože toto cvičenie komprimuje medzistavcové platničky tejto časti..

V niektorých patológiách sa počas zotavovania po nich zobrazuje natiahnutie chrbtice ako spôsob na rýchle obnovenie normálneho zaťaženia diskov. Potom sa postup vykonáva v telocvični zdravotníckeho zariadenia pod dohľadom odborníka pomocou špeciálneho vybavenia.

Ako natiahnuť chrbticu doma?

Ťahanie môžete urobiť sami, ale pred vykonaním komplexu sa poraďte s odborníkom, aby ste sa nezranili. Vykonáva sa pasívne masírovaním alebo aktívne - pomocou špeciálneho vybavenia, simulátorov, cvičení, vodorovnej lišty.

Horizontálna lišta

Doma je natiahnutie chrbtice najjednoduchšie pomocou brvna. Vykonajte komplexy v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Rukoväť rovná, kefy sú od seba vzdialené;
 2. Telo by sa nemalo houpať, pretože týmto krížom prechádzajú vaše členky;
 3. Postupujte podľa troch prístupov;
 4. Cvičenie opakujte každý deň.

Cvičenie je najúčinnejšie na napínanie hrudníka, pretože sa napína pod vplyvom závažnosti zvyšku tela. Preto pri ťahaní spodnej časti chrbta nie je metóda taká účinná - skutočná telesná hmotnosť je nižšia. Pri závažných patológiách muskuloskeletálneho systémového charakteru je indikované polovičné zavesenie. Pozitívnou stránkou je, že pacient môže kontrolovať mieru zaťaženia chrbtice.

Rukoväť je tiež rovná, ruky sú od seba vzdialené od šírky ramien, ale chodidlá zostávajú na opore. Prehýbanie je spôsobené vychýlením kolien, ale nie odtrhnutím podpory chodidiel. Vykonáva sa aj v troch prístupoch..

Simulátor Evminova

Cvičenia na napínanie chrbtice doma na takomto simulátore sú celkom bezpečné. Je to šikmá podpera s rukoväťou v hornej časti. Pacient je položený na základňu, vzatý za rukoväť a vytvára komplexy predpísané lekárom fyzioterapeutických cvičení. Dodatočné zaťaženie je vyvolané hmotnosťou tela, ktorá smeruje nadol („presunúť sa“ od základne dole)..

Glissonova slučka

Zariadenie umožňuje krčný záber chrbtice. Toto je takmer jediný spôsob, ako študovať toto oddelenie. Slučka je látková slučka pre bradu a krk, ktoré sú pripevnené k hlave. K hornej časti slučky je pripevnená šnúra, ktorá stúpa cez pevný blok. Na druhom konci tohto lanka je slučka, za ktorú sa môže pacient ťahať sám, čo spôsobuje zdvíhanie popruhu, ktorý sa nosí na hlave, čím sa dosiahne predĺženie krčnej chrbtice..

Cvičenia na napínanie chrbtice doma

Cvičenia na napínanie chrbtice doma so správnym vykonaním sú veľmi účinné. Umožňujú vám znížiť zaťaženie stavcových diskov a súčasne posilniť svalový korzet, ktorý bude aj naďalej podporovať stavce na správnych miestach, čím sa v budúcnosti zníži zaťaženie diskov. Fyzické cvičenia tiež stimulujú krvný obeh, normalizujú výživu tkanív pohybového aparátu, zvyšujú / obnovujú pohyblivosť chrbtice. Musia sa však vykonávať kvalifikovane a podľa indícií, inak môžu výrazne zhoršiť zdravotný stav.

Trakcia bedrovej chrbtice

Do komplexu, sedí na pevnú podporu ležiace. Zdvihnite horné končatiny do strán, ohnite kolená a stlačte ramenný pás k podlahe. V tejto polohe otočte boky na stranu, potom na druhú a potom zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte cvičenie 7-10 krát.

Posaďte sa na zem s nohami priamo pred vami. Natiahnite hornú časť tela pomaly dopredu, s prstami natiahnutými po prsty na nohách. Ak sa vám nedarí dosiahnuť, dosiahnite maximálnu možnú vzdialenosť teliat, uchopte ich a pomaly sklopte hlavu dole k nohám, uvoľnite krk. V tejto polohe zaistite na dve minúty a potom sa postupne narovnajte.

Univerzálne cvičenie pre bedrovú mačku „Cat-Camel“ pomáha napínať chrbticu v tejto časti, vykonávanú od pózy s dôrazom na kolená a dlane. Pomaly sa ohnite až do maximálneho možného bodu. Zamknite ho na 5 sekúnd, potom sa tiež ohnite nadol na maximálny možný bod a upevnite ho na 5 sekúnd. Vykonajte komplex 6-8 krát v každom smere.

Hrudná skúška

Cvičenia na napínanie chrbtice doma v oblasti hrudníka sú početné, ale najúčinnejším spôsobom by bolo zavesiť / napoly zavesiť na vodorovnú lištu tri prístupy denne na maximálny možný čas. Ďalšie cvičenia sú nasledujúce:

 1. Sediaci na stoličke, roztiahnite ruky do strán, držte ich rovnobežne s podlahou. Lean right and left, dívajúc sa pred seba, držiac chrbát rovno, paže rovno (opakujte 5-6 krát v oboch smeroch);
 2. Počiatočná poloha je rovnaká, otočte prsty rúk do zámku a umiestnite na zadnú časť hlavy, otočte čo najviac doprava a doľava, upevnite v každom extrémnom bode 10 sekúnd (5-6 krát vo všetkých smeroch).

Opatrenia majú pozitívny vplyv na celý miechový stĺpec, nielen v oblasti hrudníka. Posilňujú tiež svaly bedrového pletenca.

Trakcia krčnej chrbtice

Ako natiahnuť krčnú chrbticu doma? Natiahnutie tejto časti domu nie je možné. Zdravý stav si však môže zachovať niekoľko cvičení:

 1. Potiahnutie za tyč s priamym uchopením;
 2. Otočí hlavu doľava a doprava, kým sa nezastaví 7-krát;
 3. Nakloní hlavu doľava a doprava, hore a dole, až kým sa nezastaví 10-krát;
 4. Otočenie hlavy v smere hodinových ručičiek - proti smeru hodinových ručičiek po dobu 5 až 7 otáčok.

Rotácie sa neodporúčajú pre podozrenie na zranenie / premiestnenie stavca. Všetky činnosti sa vykonávajú čo najplynulejšie, v prípade bolesti opatrne - sú zrušené.

Natiahnutie krčnej chrbtice doma sa dá tiež vykonať pomocou simulátora Glisson.

Nebezpečenstvo zneužitia úradnej moci

Nesprávne napínanie doma môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 1. Nastreté nervové tkanivo, vytvorenie stabilného syndrómu bolesti;
 2. Zaseknuté vaskulárne tkanivo, podvýživa mäkkých tkanív (čo je obzvlášť nebezpečné pri práci s krčnou chrbticou);
 3. Paréza, ochrnutie so stlačenými nervami v bedrovej oblasti;
 4. Bolesti hlavy, poruchy zraku, mdloby s patológiou krčnej chrbtice.

Bolesť po poprave je vážnym príznakom, ktorého vzhľad je lepšie konzultovať s lekárom.

záver

Vykonávanie strečing doma je povolené a niekedy dokonca indikované lekárom. Pri nekontrolovanom výkone je však takáto činnosť tiež dosť škodlivá. Pri vykonávaní odporúčaných cvičení starostlivo dodržiavajte všetky pokyny a predtým, ako začnete komplex, poraďte sa s lekárom.

Extrakcia chrbtice doma

Dokonca aj v staroveku boli lekári v pokušení natiahnuť chrbticu v prípade patológie. Obzvlášť často sa tento postup používal na zlomeniny a skoliózu, avšak metóda trakcie (trakcia) sa čoskoro začala používať na osteochondrózu a prietrž. Odsunom bolo možné, zväčšením vzdialenosti medzi stavcami a znížením tlaku na problematickom disku, dekomprimovať nerv a výrazne znížiť bolesť, čo okamžite vyvolalo dôveru a lásku k tejto metóde. Postoj k trakcii medzi lekármi je však dnes veľmi nejednoznačný a kontroverzný, napriek tomu, že sa praktizuje pomerne široko, a to s použitím zložitých odsávacích zariadení a jednoduchých zariadení, ktoré umožňujú jeho samostatnú domácu výrobu..

Čo je to chrbtová kukla a ako ju vykonávať doma - je to nebezpečné?

Extrakcia chrbtice doma

V niektorých prípadoch je kapucňa nevyhnutná, v iných je lepšie ju odmietnuť - takže sa ukazuje, že na túto otázku určite nemôžete odpovedať..

 1. Pri spinálnych modrinách sa trakcia vykonáva ako chirurgický zákrok na odstránenie výtokov, ktoré vznikli po zlomeninách a dislokáciách, ale vždy je sprevádzaná stabilizáciou - fixácia stavcov v určitej polohe po natiahnutí
 2. Pri skolióze je nebezpečná dlhodobá kapucňa, pretože môže viesť ku komplikáciám alebo dokonca k zraneniu. Skolióza sa vždy lieči v komplexe, ktorý okrem trakcie zahŕňa aj špeciálnu gymnastiku a masáže, ktoré majú korekčné korzety a obojky.
 3. Pri osteochondróze je kapucňa nežiaduca: akýkoľvek mechanický účinok na chrbticu je nebezpečný, pretože môže spôsobiť poškodenie už problematických diskov a stavcov.
 4. Pri kýle chrbtice je trakcia predpísaná ako alternatíva k chirurgickému zákroku, najmä pri liečbe kýly krčnej chrbtice, ale postup v tomto prípade by mal byť mimoriadne opatrný. Faktom je, že pre každú patológiu v rôznych častiach chrbtice existuje limitná sila výfukovej sily, ktorú je nebezpečné prekročiť

Hlavnou nevýhodou kapoty je reverzibilný proces jej výsledkov: pretiahnutá chrbtica sa veľmi ľahko vracia do pôvodnej polohy

Pokúste sa natiahnuť ohnutý elastický drôt - stojí za to uvoľniť konce, pretože bude mať opäť pôvodný tvar. S chrbticou sa stane niečo podobné. V technológii sa táto vlastnosť nazýva tvarová pamäť materiálu. V prípade chrbtice sa tu vykonáva tréning slabého svalu, preto chrbtica nemôže dlho držať novú pozíciu..

Po zvážení všetkých kladov a záporov môžeme dospieť k záveru:

 • Extrakcia chrbtice, pretože ste sa rozhodli urobiť to, je lepšie zveriť to špecialistovi a vykonať ho na klinike
 • Po vytiahnutí je potrebné zachovať jeho účinok dočasným nosením špeciálnych ortopedických korzetov a golierov
 • Oprava účinku sa dosiahne pomocou fyzickej terapie, ktorá je určená na posilnenie svalov tak, aby nespôsobovala regresiu

Stále je však možné natiahnuť chrbticu doma?

Áno, je to možné a je založené na schopnosti našej chrbtice podporovať váhu nášho tela.

Jednoduché simulátory na napínanie chrbtice

Najjednoduchším simulátorom pre napínanie chrbtice doma je vodorovná lišta. Môže byť nahradená vodorovnou tyčou vo dverách..

Pomocou vodorovnej lišty môžete vykonať:

 • Závesné ramená na natiahnutie hrudníka a bedrovej kosti
 • Závesné labky - pre krčok

Posledné cvičenie je lepšie nerobiť netrénovanú osobu

Simulátor môže byť tiež jednoduchá doska, ktorú je možné pripevniť na telocvičňu na danom svahu:

 • Čím väčší je uhol sklonu, tým väčšia je ťažná sila.
 • Schodisko domu je možné nahradiť dvoma alebo tromi priečkami namontovanými na stene
 • Pri exacerbácii osteochondrózy alebo prietrže sa môže začať trakcia umiestnením dosky na najnižší priečny nosník a potom sa postupne zvyšuje.

Natiahnutie chrbtice za sucha a pod vodou

Extrakcia chrbtice doma môže byť suchá a pod vodou.

 1. Podvodné vyžaduje bazén a špeciálne výfukové zariadenie a je vyrobený na klinike. Môže byť uskutočnená aj v prípade bolesti kvôli vlastnostiam vody na zmiernenie bolesti
 2. Suchý extrakt je možné pripraviť na klinike aj doma.
  Na klinike sa to robí na špeciálnych výfukových stoloch alebo pohovkách:
 • vertikálne s nastavením uhla a telesnou hmotnosťou
 • horizontálne s ručným vysúvaním alebo so zaveseným bremenom

V súčasnosti sú vhodné domáce simulátory výfukových plynov. Je však lepšie koordinovať akékoľvek použitie takýchto simulátorov so svojím lekárom.

Rozlišujte medzi napínaním chrbtice a napínaním.

Ak je prvý plný určitých nebezpečenstiev, druhý je úplne bezpečný.

Protahovacie cvičenia sú skvelým spôsobom, ako liečiť herniovaný disk. Táto gymnastika je vždy s vami, nevyžaduje špeciálne podmienky a dostupnosť špeciálnych simulátorov, pretože väčšina cvičení sa vykonáva na zemi.

Kontraindikácie na kapote

Ak sa rozhodnete stále bojovať s kýlou s kapucňou, nezabudnite, že tento postup je pri takýchto kontraindikáciách absolútne neprijateľný:

 • Nádor a zápalové procesy v chrbtici
 • Prítomnosť závažných infekčných chorôb
 • osteoporóza
 • Skoré pooperačné obdobie
 • epilepsie
 • Krvácajúci
 • 4 - 9 trimestrov gravidity
 • Závažné duševné poruchy

Na záver - video s protahovacími cvičeniami chrbtice:

10 cvikov na napínanie chrbta a chrbtice

Nezabudnite zahrnúť cvičenia naťahovania chrbta. Vaše svaly musia byť elastické a silné, aby nehrozilo nebezpečenstvo poranenia..

Hlavným ukazovateľom starnutia tela je pružnosť, ktorej hlavnou súčasťou je pohyblivosť chrbtice a chrbta. Vaša mobilita a krásne držanie tela závisia od stavu chrbtice a miechových svalov. Flexibilitu a mobilitu potrebujú nielen milovníci športu a tanca, ale každý by mal flexibilitu sledovať a zapojiť sa do napínania chrbta. A naše cvičenia zamerané na flexibilitu chrbta, ktoré je možné vykonávať doma bez toho, aby ste trávili veľa času a úsilia, vám v tom pomôžu..

Cvičenie naťahovania chrbta

Spine Stretch

Postup: Posaďte sa na podlahu so širokými nohami, nakloňte hlavu dopredu. Potom pomaly začnite natahovať hruď smerom k podlahe. Dýchajte normálne, ako sa budete cítiť pohodlne. Pri nakláňaní hlavy by mala byť brada pritlačená k spodnej časti krku, čím sa zvyšuje napínanie chrbta svalmi..

"Musíte cítiť pohyb každého z vašich stavcov," hovorí Margo McKinnon, riaditeľka slávneho Pilates centra v Toronte. - Toto cvičenie napína paraspinárne svaly (chrbtové svaly). Tento účinok môžete pociťovať v bolestivých pocitoch hamstringov a lýtkových svalov. “

Nie je vôbec potrebné dostať sa na prsty rukami - nemáme cieľ ležať na zemi - a nemusíme dlho trpieť silnou bolesťou svalov. Hneď ako pocítite výron svalov a väzov, vráťte sa naspäť do východiskovej polohy.

Spoločnosť McKinnon odporúča robiť toto a ďalšie cvičenia naťahovania chrbta každý deň, najlepšie večer, po náročnom náročnom dni..

Postup: stojí na všetkých štyroch, striedavo sa ohnite a ohnite chrbát. Uistite sa, že sú zapojené všetky tri časti chrbtice: bedrovej (dolnej), hrudnej (strednej) a krčnej (hornej).

Vykonajte cvičenie pomaly a opatrne, nie je potrebné vykonávať náhle pohyby. Približne 3-4 sekundy na pohyb. Opakujte cvičenie 5-6 krát.

Prekrížené nohy

Postup: Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená, nohy pevne pritlačené k podlahe. Natiahnite ruky pozdĺž tela, dlane. Je dôležité správne dýchať: vdychovať a vydýchnuť približne 4 sekundy. Zahoďte pravé koleno nad ľavú nohu (póza na nohu). Boky mierne nakloňte doprava (doslova 5 cm) a kolená oboch nôh smerujú doľava.

„Nepokúšajte sa kolenami dotýkať podlahy,“ hovorí Marla Eriksen, trénerka fitness a hovorkyňa spoločnosti CanFitPro. "Keď máte pocit, že bola dosiahnutá maximálna amplitúda, mali by ste sa zastaviť.".

Počas pohybu sa vaše pravé rameno môže mierne zdvihnúť - je to prirodzené. Nenakláňajte však hlavu, držte ju rovno. Potom otočte pravú ruku tak, aby dlaň „vyzerala“ nahor a začala ju ťahať smerom k hlave.

„Toto otvorí hruď a dokonale roztiahne chrbticu,“ hovorí Ericksen..

Držte túto pozíciu 1-3 minúty, potom opakujte s druhou nohou..

Otočí chrbát v rôznych smeroch na stoličke

Postup: sadnite si na stoličku, zložte nohy. Začnite otáčať horný trup doľava tak, aby sa ramená tiež otáčali doľava. Ruky môžu držať na stoličke, aby udržali rovnováhu.

Spravte sa s amplitúdou, ktorá je pre vás najpohodlnejšia. Budete cítiť úsek od spodnej časti chrbta po plecia.

„Môžete počuť charakteristické praskanie stavcov, ale je to normálne, nebojte sa. Fungujú to len kĺby, “hovorí Larry Feldman, chiropraktik a zakladateľ Toronto Medical Center.

Držte zatáčku po dobu 20 sekúnd (je to asi 6 dychov) a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

drepy

Postup: stojte rovno, nohy roztiahnuté od seba. Prsty vyzerajú smerom von. Vytiahnite si žalúdok, dotiahnite zadok a urobte si drep, aby vaše boky boli rovnobežné s podlahou. Dajte ruky na kolená. Zdvihnite panvu tak, že si stiahnete svaly (predstavte si, že naozaj chcete trochu ísť na záchod, ale musíte to vydržať). Zhlboka sa nadýchnite, držte chrbát rovno. Potom ostro vydýchnite a ramená otočte doľava.

V tejto polohe držte 20-30 sekúnd (vdychujte trikrát pomaly). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie v opačnom smere.

Cvičenie „Morská víla“

Postup: sadnite si na podlahu, ohnite nohy pod sebou a posuňte ich trochu doľava. Držte členky ľavou rukou. Zdvihnite pravú ruku a zhlboka sa nadýchnite. Nakloňte ruku doľava nad hlavu, vydychujte.

Akonáhle pocítite napätie a výron na pravej strane, zastavte a vydržte 20-30 sekúnd. Na tejto strane to urobte ešte dvakrát, potom cvičenie zopakujte s druhou rukou.

Ohýbanie vpred pri sedení

Postup: Posaďte sa na podlahu, narovnajte nohy. Na cvičenie budete potrebovať malý uterák. Zhlboka sa nadýchnite a natiahnite ruky. Vydýchnite a začnite nakláňať svoje telo dopredu a snažte sa svojimi žalúdkami dotknúť nôh. Vezmite uterák, uchopte ho okolo nôh a jemne ho pritiahnite k sebe.

"Udržujte si krk v úrovni chrbtice," hovorí Eva Redpat, osobná trénerka a zakladateľka Body Condition of Dancers v Toronte. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu nakloňte svoje telo na čo najnižšiu úroveň. Podržte po dobu 30 sekúnd až 3 minúty. Robte, ako sa cítite pohodlne, len postupne predlžujte čas. Natiahnite sa, až kým nepocítite mierne napätie. Vydržať silnú bolesť “.

kopanie

Postup: Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a ohýbajte ich na kolenách. Dajte ruky na zem, dlane dolu.

"Zhlboka sa nadýchnite, spočítajte na štyri, pomaly vydýchnite, potom otočte kolená doprava a znížte ich na podlahu," odporúča Mark Crocker, zakladateľ In Your Element Personal Fitness and Rehabilitation v St. John's. Zdvihnite ľavé stehno nahor, ale vaše plecia by mali byť pevne pritlačené k podlahe. Vykonajte cvičenie s pocitom, s usporiadaním, bez ponáhľania. Ak sa ponáhľate, nebude to mať žiaden efekt. “.

Pokúste sa udržiavať kolená pokope, sklopte ich čo najnižšie. Podržte túto polohu 30 sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičte iným spôsobom. Urobte to roztiahnuť každý deň, najmenej raz na každej strane.

Natiahnutie steny

Postup: Postavte sa blízko steny, chvostovú kosť, lopatky a hlavu pevne pritlačte k povrchu steny. Nadvihnite ruky, dlane von, ohnite ich v lakťoch tak, aby boli ruky v úrovni ramien.

Začnite pomaly natahovať ruky, nie zdvíhať stenu. Zdvihnite ich na maximálny limit, ale nezabudnite, že vaše telo by sa nemalo odtrhávať od steny.

„Zamerajte sa na cvičenie, venujte si čas, skúste zdvihnúť ruky čo najvyššie,“ hovorí Scott Tate, certifikovaný kineziológ Toronto a zástupca asociácie Ontario Kinesiology Association. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie zopakujte 8-12 krát (ak máte bolesti v ramenách, potom urobte 3-5-krát, už nič viac). Nie je to také ľahké, ako by sa mohlo zdať na začiatku. “.

Budete cítiť, ako sa napínajú svaly na hrudi, ramenách a chrbte..

Posedenie zákruty

Postup: tajomstvom tohto cvičenia je podľa Jaya Blanicka, svetoznámeho fitness trénera a bestsellera autora Full-Body Flexibility, jemne roztiahnuť chrbticu bez toho, aby sa uchyľovalo k násiliu.

Posaďte sa na podlahu, držte chrbát rovno, nohy narovnajte. Potom si ohnite pravú nohu na koleno a hodte ju cez svoje ľavé stehno. Ohnite tiež ľavú nohu, pätu umiestnite pod pravé stehno. Ak je to pre vás príliš komplikované - držte ľavú nohu rovno.

Položte ľavý lakť na pravé koleno zvonku a jemne na seba zatlačte, až ucítite napätie vo svaloch. Položte pravú ruku trochu nabok, otočte hlavu doprava. Držte túto polohu 30 sekúnd, rovnomerne a zhlboka dýchajte a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičte iným spôsobom.

„Nielenže otočte chrbtom rôznymi smermi, ale napnite ho, vyvíjajte svaly,“ radí Blanik. publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Trakcia chrbtice doma: protahovacie cvičenia doma pred spaním, recenzie

Ahoj milí čitatelia blogu Aleksey Shevchenko „Zdravý životný štýl“. Na svete nie je jediný dospelý človek, ktorý čas od času nezažil záchvaty neznesiteľnej bolesti chrbta.

A samozrejme, keď vás bolí chrbát natoľko, že aj najpohodlnejšie a najdrahšie ortopedické lôžko vyzerá ako skutočný mučiaci stroj, nechcete ani myslieť na žiadne cvičenia..

Ale vo väčšine prípadov sú to cvičenia, ktoré sú prostriedkom na záchranu a zmiernenie bolesti.

Keď záchvat bolesti prejde, naj vedomí ľudia sa rozhodnú, ako správne vziať chrbát, aby sa zabránilo opakovaniu.

Starostlivo vyhľadávajú zaujímavejšie komplexy špeciálnych cvikov, niekedy dokonca získavajú rady od trénerov fitnescentier a špecialistov v terapeutickej gymnastike, ale stále veľmi často strácajú z dohľadu taký dôležitý a absolútne nevyhnutný prvok pre zdravie chrbta, ako sú cvičenia na natiahnutie chrbtice. Tento článok je im venovaný..

Prečo je natiahnutie také dôležité?

Protahovacie cvičenia sa často ignorujú, pretože sa líšia od bežných cvičení. Mnohí ich dokonca ani nevnímajú ako „skutočné“ cvičenia, pretože pri rozťahovaní sa nevykonávajú takmer žiadne pohyby. Tieto cvičenia sú však nevyhnutné na udržanie zdravia chrbtice..

Ľudský chrbát je mimoriadne zložitá štruktúra svalov, väzov, šliach a kostí. Vzhľadom na to, že človek je vzpriamený tvor, jeho chrbtica je vystavená skutočne titánskym stresom, aj keď nie je nadváha..

Pravidelné cvičenia naťahovania chrbtice vám umožňujú udržiavať pružnosť väzov, pomáhajú narovnať medzistavcové platničky, ktoré sú neustále stláčané tlakom telesnej hmotnosti..

Natiahnutie pomáha znižovať kompresiu a zmierňovať bolesť a svalové kŕče. Disky a chrupavka navyše v rozšírenom stave dostávajú dodatočnú výživu vďaka voľnému toku krvi a prirodzene sa obnovujú..

Protahovacie cvičenia by sa mali vykonávať na samom začiatku individuálneho komplexu liečebných cvičení, bezprostredne po zahriatí. Dobre pripravujú chrbát na ďalšiu námahu. Okrem toho je možné strečing vykonať ako nezávislý komplex. Pred opätovným natiahnutím je však potrebné sa správne zahriať.

Pravidlá preťahovania

Napriek tomu, že takmer všetky protahovacie cvičenia sú statické cvičenia, pred ich vykonaním je potrebné sa zahriať. Ak ich vykonávate bez prípravy, môžete utrpieť vážne zranenia alebo mikrotraumy, ktoré nie sú o nič menej nebezpečné, pretože vedú k postupnému rozvoju zápalu poškodených svalov a väzov..

Pri vykonávaní cvičení je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Cvičte pomaly a opatrne..
 • Nikdy neprinášajte cvičenie na prah bolesti.
 • Držte úsek na 10-20 sekúnd.
 • Nezadržuj dych. Dýchajte zhlboka a rytmicky v akejkoľvek polohe. Ak je dýchanie prerušené, musíte uvoľniť výron.
 • V dennom komplexe je niekoľko druhov cvičení.

Nie je potrebné špeciálne vybavenie na ťahanie doma. Ale ak máte domáce športové komplexy, môžete ich zahrnúť do komplexu na vodorovnej lište alebo švédskej stene.

Dôležitá poznámka

Ak sa rozhodnete preťahovať cvičenia a rozvíjať flexibilitu chrbtice po objavení sa bolesti chrbta, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom.

Ak máte diagnózu medziobratlovej hernie, osteochondrózy alebo iných ochorení chrbta, pred začatím akýchkoľvek nových cvičení naťahovania chrbtice do každodennej rutiny sa poraďte so svojím lekárom..

Aké cvičenia sú najúčinnejšie?

Pre denné strečing je lepšie zvoliť si najľahšie a najťažšie cvičenie. Nemusia sa zahrievať veľmi dlho a prakticky nepredstavujú riziko zranenia. Existuje veľa takýchto cvičení.

Posaďte sa na podlahu so širokými nohami. Ohnite hlavu a potom sa pomaly nakloňte dopredu a natiahnite rovné ruky. Dýchajte zhlboka a slobodne.

Toto veľmi jednoduché cvičenie dobre napína všetky svaly umiestnené v blízkosti chrbtice (paraspinálne svaly) a tiež cvičí hamstringy a lýtkové svaly..

Cvičenie by v žiadnom prípade nemalo byť bolestivé. Akonáhle sa budete cítiť nepohodlne, musíte prestať v pohybe vpred a opraviť postoj.

Strečing v mačacej póze (ťava).

Toto cvičenie sa niekedy nazýva „pózovanie pre mačky“ a niekedy „veľblúdske predstavovanie“.

Vydajte sa na všetky štyri. Pomaly ohnite chrbát hore a dole. Opakujte 5-6 krát.

Toto cvičenie funguje dobre pre všetky tri časti chrbtice - bedrovej, hrudnej a krčnej.

Krk na nohy.

Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a roztiahnite ruky do strán dlaňami hore. Dýchajte plynulo a pokojne. Položte pravú nohu doľava a vaše boky pomaly nakloňte doľava.

V tele by ste mali cítiť príjemné napätie. Nie je potrebné snažiť sa kolenami dotýkať podlahy. Akonáhle sa objaví nepríjemný pocit, prestaňte sa nakláňať.

Pri cvičení je dovolené mierne odtrhnúť plecia od podlahy. Pózujte na 30 až 60 sekúnd.

Opakujte doľava a doprava.

Posaďte sa na stoličku, postavte nohy na zem a posúvajte kolená. Otočte horný trup. Počas cvičenia si môžete pomôcť rukami a držať sa pri stoličke. Počas krútenia môžu byť v chrbte počuť malé kliknutia - to nie je desivé.

Krútenie by sa malo vykonávať iba do tej miery, do akej nespôsobuje nepohodlie. Nemala by byť prítomná ani bolesť ani zadržiavanie dychu.

Pózujte na 20 sekúnd a potom vykonajte cvičenie otočením na druhú stranu.

Preťahovanie chrbta v drepe.

Postavte nohy širšie ako vaše plecia tak, aby chodidlá smerovali von. Pritiahnite boky a zadok a pokúste sa posadiť tak, aby vaše kolená boli v pravom uhle a vaše boky sa rovnobežne s podlahou. Dajte ruky na kolená. Vytiahnite panvu dopredu a nahor. Otočte svoje plecia doľava a upravte polohu na 20 sekúnd.

Narovnať a postaviť vzpriamene. Potom cvičenie zopakujte otočením doprava..

Posaďte sa na podlahu s ohnutými kolenami. Ohyb a sedenie tak, aby boli kolená vľavo. Uchopte členky ľavou rukou. Zdvihnite natiahnutú pravú ruku. Natiahnite svoje telo doľava. Držte pózu po dobu 30 sekúnd. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Preťahovanie vpred.

Posaďte sa na zem s nohami natiahnutými pred vami. Vezmite si jogu stuhu alebo pravidelný uterák a položte ju na nohy, ako je to znázornené. Pomaly sa ohnite na kolená a pomôžte si s uterákom. Nakloňte sa vpred, pokiaľ je to možné (nemala by byť žiadna bolesť) a fixujte pózu po dobu 30 sekúnd. Vzpriamiť sa.

Toto cvičenie sa môže opakovať mnohokrát as každým vykonaním sa budete ohýbať trochu ďalej.

V žiadnom prípade netlačte na svahy a nesnažte sa urobiť záhyb. K tomu by malo dôjsť samo a bez najmenšej bolesti..

Natiahnutie steny.

Postavte sa chrbtom priamo k stene. Zatlačte lakte ohnuté k stene a dlane vytočte. Pomaly narovnajte ruky bez toho, aby ste ich zložili zo steny.

Tento pohyb opakujte 10-12 krát.

 • Napriek svojej jednoduchosti tieto cvičenia môžu výrazne zmierniť bolesť chrbta a dokonca sa ich úplne zbaviť..
 • Vážení čitatelia, ak máte priateľov, ktorí majú bolesti chrbta, môžete s nimi zdieľať odkaz na tento článok..
 • Na záver navrhujem pozerať krátke video ukazujúce, ako tieto a podobné cvičenia vykonávať.

Cvičenia na napínanie chrbtice doma

V dávnych dobách, keď človek začal patológiu chrbtice, sa chiropraktici snažili tieto nedostatky napraviť kreslením. Patológie chrbtice zahŕňali zlomeniny s vytesnením, skoliózu, osteochondrózu a prietrž.

Vďaka kapote sa vzdialenosť medzi diskami zväčšuje, čo vedie k dekompresii nervu a výrazne znižuje bolesť. Ale bolo to v staroveku.

Dnes sú lekári skeptickí voči trakcii, a to napriek skutočnosti, že kapucňa sa používa v mnohých nemocniciach, ktoré používajú drahé a zložité zariadenia. Ale všetky tieto zložité príslušenstvo problém nevyrieši. Aby ste sa nedotkli maséra alebo chiropraktika, existujú cvičenia na kreslenie chrbtice doma.

Keď sa aplikuje digestor?

Sú chvíle, keď je kapota jednoducho nevyhnutná, ale existujú aj situácie, keď bude zbytočná a je vhodné ju odmietnuť. Na základe tejto podmienky nie je možné na položenú otázku dať jednoznačnú odpoveď..

 • Trakcia vzniká pri eliminácii posunov v dôsledku dislokácií a zlomenín. Trakciu však vždy sprevádza fixácia stavcov po nakreslení v určitej polohe;
 • Ak má osoba skoliózu, je dlhá strečová kapucňa mimoriadne nebezpečná, pretože to môže spôsobiť zranenie a viesť k iným nežiaducim komplikáciám. Boj proti skolióze by mal byť komplexný. To znamená, že okrem trakcie musí pacient predpísať špeciálnu masáž a gymnastiku, ako aj korekčné obojky a korzety..
 • Pri osteochondróze sa však obyčajne neodporúča používať kukly, pričom sa odvoláva na skutočnosť, že akýkoľvek minimálny mechanický účinok na poškodenú chrbticu je mimoriadne nebezpečný, pretože môže poškodiť problematické stavce a disky;
 • Ak máte prietrž chrbtice a predpíšete trakciu, nie ste poslaní na zložitú operáciu a máte možnosť sa bez operácie zotaviť. Jednoznačne platí, že pre všetky patológie rôznych častí chrbtice má každý stavca svoju vlastnú hranicu povoleného výfukového zaťaženia. Jeho prekročenie môže spôsobiť vážne zranenie..

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Akékoľvek fyzické cvičenie má svoje kontraindikácie a trakcia nie je výnimkou. Dôrazne sa odporúča ignorovať nižšie uvedené odporúčania, pretože v opačnom prípade môžete zhoršiť existujúce choroby s niekoľkými novými chorobami.

 1. Je zakázané natiahnuť sa s osteochondrózou, osteoporózou a artritídou;
 2. Trakcia sa neodporúča, ak máte ochorenie ciev, srdca alebo hypertenzie;
 3. Pri trombóze je strečing prísne zakázané!
 4. Moderná medicína je mimoriadne opatrná pri vykonávaní kapucne počas menštruácie a tehotenstva. Ak chcete začať, poraďte sa so svojím lekárom a vypočujte si svoje pocity;
 5. Natiahnutie chrbtice je extrémne nežiaduce pri prechladnutí a vírusových chorobách sprevádzaných horúčkou;
 6. Dodržiavajte pravidlá fyzioterapeutických cvičení - nenúťte a cvičte silou. Ak sa v tele cítite slabý, kapotu zlikvidujte.

Extrakcia chrbtice doma

Na natiahnutie bolesti chrbta môžete bezpečne použiť osvedčené cvičenia z jogy. Ak ste mali skúsenosti s jogou, potom bude veľmi užitočná nasledujúca sada cvičení na natiahnutie chrbtice:

 • Pri natiahnutí hrudníka dozadu zaujmite polohu a nohy položte o niečo širšie ako vaše plecia. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Ale pozor na spodnú časť chrbta, v tomto okamihu by sa nemala ohýbať. Potom sa roztiahnite a uvoľnite svaly. V tejto polohe musíte vydržať 10 sekúnd.
 • Nakloní sa dopredu. Počiatočná poloha, ako je opísané vyššie. Ďalej urobte zákruty dopredu a dotknite sa dlaní dlaňami. Svaly nôh a chrbta by mali byť uvoľnené tak, aby celé zaťaženie dopadalo na chrbticu.
 • Nasledujúci typ stúpania sa vykonáva z vyššie popísanej východiskovej polohy, až teraz sa musíte dotýkať vašich nôh čelom a ovíjať ruky okolo dolnej časti nôh. Je prirodzené, že bez predbežného školenia je nepravdepodobné, že budete môcť vykonať toto cvičenie kvalitatívne a prvýkrát. Postupne však dosiahnete potrebnú flexibilitu a cvičenie vykonáte bez problémov.
 • Pravidelné sklony, ktoré sa vykonávajú zo stojacej polohy. Postavte jednu nohu dopredu a pri nakláňaní sa dotknite prednej časti exponovanej nohy. Držte túto pozíciu pol minúty a dýchajte plynulo a pokojne..
 • Ruky na hrade za sebou. Cvičenie sa musí vykonávať v stoji alebo v sede a ruky sa navinú za chrbát, z ktorých jedna je navinutá zdola a druhá zhora zozadu za hlavou. Teraz sa pokúste zamknúť ruky v zámku.
 • Pružnosť cvičenie zo školy. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu a schmatnite svoje dlane dlaňami. Dotknite sa čela na kolená a zostaňte v tejto polohe 15 - 20 sekúnd.
 • Závesenie chrbtice pomáha aj zavesenie na švédsku stenu alebo na vodorovnú lištu.

Nasledujú účinné cvičenia na napínanie chrbtice doma pri rôznych chorobách chrbta.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

 • Ľahnite si na chrbát, roztiahnite ruky do strán a zatlačte svoje plecia na zem. Ďalej ohnite nohy na kolená a skúste striedavo položiť ohnuté nohy doprava a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Po krátkej prestávke cvičenie zopakujte, len už na ľavej strane a 3-4 krát pre každú stranu;
 • Ďalším cvičením je ležať na chrbte, položiť jednu nohu na podlahu a ohnúť druhú na koleno a ťahať ju rukami k hrudníku čo najťažšie, ale bez zjavnej bolesti. Držte túto pozíciu na pár okamihov a pokúste sa dotknúť čela kolenom. Podržte v tejto polohe 30 - 40 sekúnd a potom pomaly narovnajte nohu a postupujte rovnako ako s druhou nohou;
 • Posaďte sa na zem a vyrovnajte obe nohy. Ďalej sa nakloňte dopredu bez toho, aby ste si ohli kolená, a pokúste sa chytiť nohy do dlaní. Ak sa vám nedarí dostať na nohy, omotajte si ruky okolo členkov. Hotový? Teraz jemne nakloňte hlavu na koleno a nechajte v tejto polohe niekoľko minút. Pokúste sa úplne odpočinúť a nerobte cvičenie silou alebo bolesťou. Vašou hlavnou úlohou nie je viac ublížiť;
 • Ľahnite si na brucho a ohnite ľavú nohu na koleno. Teraz sa pokúste uchopiť nohu ľavej nohy oboma rukami a stlačte pätu k zadku. V tejto polohe zaistite na 1-1,5 minúty. Po minútovej expozícii vráťte ľavú nohu do vodorovnej polohy a podobnú operáciu vykonajte s pravou nohou;
 • Nasaďte si všetky štyri, uvoľnite si svaly brucha a pomaly ohnite dolnú časť chrbta. Toto cvičenie sa v žiadnom prípade neusiluje, len nechajte dolnú časť chrbta ohnúť pod vlastnou hmotnosťou. Teraz stiahnite žalúdok a ohnite spodnú časť chrbta. Chrbát v bedrovej oblasti by mal mať zaoblený tvar;
 • Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená a položte nohy na zem. V bedrovej časti sa ohnite čo najviac a skúste pritlačiť zadok k podlahe. V tejto polohe držte 10-15 sekúnd. Teraz ohnite spodnú časť chrbta nadol, zatiaľ čo chrbát zatáčate k podlahe. Toto cvičenie opakujte 6-8 krát a urobte to veľmi hladko a pomaly..

Pre spodnú časť chrbta a preťahovanie chrbtice je veľmi užitočné vykonávať cvičenie „Mačka“, na všetky štyri a hladko ohýbame chrbát ako mačka. Zistili sme bedrový chrbát, teraz je čas zvážiť cvičenia naťahovania chrbtice na osteochondrózu.

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Toto ochorenie sa často vyskytuje u ľudí rôznych vekových kategórií av prípade osteochondrózy u vás musíte okamžite začať účinnú liečbu. Okrem užívania rôznych liekov a tradičnej medicíny je tiež potrebné robiť špeciálnu gymnastiku.

To znamená, že na natiahnutie chrbtice je potrebné vykonať niekoľko cvičení. Prečo je to potrebné? Takéto cvičenia prispievajú k predlžovaniu svalového vlákna, ktoré sa ukázalo ako poškodené v dôsledku rozvoja osteochondrózy..

Vďaka natiahnutiu zlepšíte krvný obeh a normalizujete metabolické procesy, ako aj výrazne zvýšite vzdialenosť medzi stavcami..

Kapota zmierni napätie v chrbte a zníži tlak vo vnútorných dutinách medzistavcových platničiek..

Najlepšie výsledky dosiahnete použitím špeciálneho simulátora. Vykonáva rovnomerné a mäkké strečing. Tento simulátor má dve významné výhody - postup je príjemný a úplne bezbolestný..

Ak máte v úmysle liečiť chrbát doma, môžete použiť tvrdú posteľ alebo tabuľu. Ľahnite si na dosku tak, aby bola vaša hlava na dne a ťah sa vykonáva kvôli vašej hmotnosti. Osvedčené kliešte na švédskej stene alebo na vodorovnej lište.

Hlavnou nevýhodou pull-upov je, že vaše ruky sa rýchlo unavia, ak ste toto cvičenie ešte nikdy nevykonali..

Pri osteochondróze existuje niekoľko ďalších populárnych metód naťahovania chrbta, ale zvyčajne ich predpisuje lekár. Existuje však univerzálny spôsob, ako nikto, kto nemá podozrenie, pláva.

Pravdepodobne ste si všimli, že ľudia zapojení do plávania majú vždy hladký a zdravý chrbát. Počas plávania sa osoby uvoľňujú a záťaž sa odstráni z medzistavcových platničiek. Ak chcete zdravý chrbát - začnite pravidelne chodiť do bazéna.

Gymnastické cvičenia, ktoré sa musia vykonávať s herniovaným diskom

V lekárskej praxi sa používajú rôzne fyzické cvičenia, ktoré sa odporúčajú ľuďom s herniovanými diskami. Najlepšie cvičenia sa považujú za preťahovacie, pretože znižujú bolesť a prispievajú k uvoľneniu svalov a problémových oblastí chrbta. Cvičenia na napínanie chrbtice prietrži možno podmienečne rozdeliť do štyroch typov:

 1. Stabilizačné cvičenia, sú silový tréning. Ak sa zapájate do silových športov, významne posilníte svaly brucha a chrbta a zlepšíte pohyblivosť, vytrvalosť a silu;
 2. Aeróbne cvičenia s nízkou intenzitou. Takéto cvičenia zahŕňajú cyklistiku, chôdzu a plávanie. Tieto cvičenia posilnia svaly chrbta a brucha bez toho, aby na ne vyvíjali veľký stres. Vodná gymnastika je veľmi užitočná, pretože voda pomáha znižovať záťaž na chrbte;
 3. Kurzy jogy. Existuje mnoho komplexov gymnastických cvičení pochádzajúcich z východnej Ázie, ktoré prispievajú k zlepšeniu fyzickej zdatnosti, flexibility, psychofyzickej rovnováhy a tiež k zníženiu počtu bedrových bolestí;
 4. Najlepší výsledok bol však pri natiahnutí. Protahovacie cvičenia najlepšie znižujú bolesť. Ale ako ukázali pozorovania, skvelé výsledky môžete dosiahnuť iba vtedy, ak kombinujete strečing a silovú gymnastiku.

Cvičenie hrudnej chrbtice

 • Sadnite si na stoličku a pevne pritlačte zadok. Pozerajte sa rovno a skúste sa odchýliť striedavo vľavo a vpravo. Počas cvičenia roztiahnite ruky od seba a uistite sa, že sa pohybujú rovnobežne s podlahou. Cvičenie zopakujte niekoľkokrát..
 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok a ťahajte lakte rôznymi smermi. Začnite tým, že pomaly zdvíhate ramená až k hranici, zatiaľ čo sa snažíte vtiahnuť hlavu dovnútra. A potom pomaly sklopte svoje plecia k hranici. Vykonajte toto cvičenie 3-4 krát.
 • Posaďte sa na stoličku a dajte ruky za hlavu a zaistite ich v zámku. Potom prípad otočte čo najviac doľava, na pár sekúnd podržte v tejto polohe a vráťte sa do pôvodnej polohy. Teraz zopakujte rovnaký pohyb, ale doprava. Počas zatáčok by ste mali doslova cítiť podvrtnutie svalov a chrbtice..

záver

Naši múdri predkovia verili, že chrbtica je hlavným skladom životnej energie a ľudskej sily. A toto tvrdenie je celkom pravdivé, pretože v mieche sa nachádza miecha, ktorá je zodpovedná za životne dôležitú činnosť celého organizmu, veľa krvných ciev a dôležité neuróny. Je potrebné tomu venovať náležitú pozornosť a posilňovať - ​​wellness cvičenia.

Teraz viete, ako správne vykonávať cvičenia na napínanie chrbtice doma a aké prínosy tieto fyzické aktivity prinesú vášmu telu. Hlavnou vecou nie je byť lenivý a pravidelne ich robiť, ale skôr ako začnete trénovať, poraďte sa s lekárom.

Teraz viete, ako robiť cvičenia na napínanie chrbtice doma, robte ich správne a pravidelne a vaša chrbtica bude vždy zdravá.

Postarajte sa o zdravie chrbta a po celý život bude s vami ľahký pohyb a dobrá nálada!

Natiahnutie chrbtice: úžitok alebo poškodenie? | Drevmass Zdravý Späť Blog

Ak na každom konci tela pociťujete chrumkavosť alebo stuhnutosť, uvedomte si, že je zložitejšie sa ohnúť, je čas načúvať vašej chrbtici, čo signalizuje, že to nie je zdravé: chrbtové disky sú opotrebované, svalové tkanivá sú oslabené a nervové korene podliehajú kompresii..

Neďaleko je čas, keď narušenie pohybovej aktivity môže viesť k množstvu závažných patológií muskuloskeletálneho systému. Účelom tohto článku, ktorý strávite čítaním len pár minút, je to, ako sa starať o svoje zdravie chrbta, konkrétne oťahovanie.

Čo je to zadný úsek?

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta je stlačenie nervových zakončení umiestnených v chrbtici, posunutie diskov a samotných stavcov. Vertebrálny stĺpec je kostrou nášho tela, je to veľmi zložitá štruktúra. Svaly, ktoré vykonávajú ohyb a extenzorové pohyby, „kontrolujú“ túto štruktúru.

Natiahnutie chrbtice vám umožní udržiavať rovnováhu medzi napätím a uvoľňovaním svalov, aby boli svaly pružnejšie, stavce - pohyblivejšie, aby sa znížila pravdepodobnosť poranenia pri namáhaní chrbtice. Za účelom roztiahnutia chrbtice sa vyvinula široká škála cvičení:

 • zahriať sa. Takáto gymnastika „zahreje“ chrbticu a svaly pred nasledujúcimi, aktívnejšími záťažami;
 • dynamická. Do tejto skupiny patria cvičenia, ktoré najaktívnejšie ovplyvňujú svaly chrbta a stavcov, môžu sa vykonávať pomocou rôznych zariadení - plastovou tyčkou pre gymnastiku a špeciálnymi simulátormi;
 • statický Cvičenie zahŕňa stanovenie polohy, čo naznačuje statické zaťaženie chrbtice a svalov.
 • Ciele vyššie uvedených cvičebných komplexov sú zamerané na rozvoj flexibility všetkých častí kostry, zvýšenie amplitúdy pohybu stavcov, zmiernenie napätia vo svaloch, zníženie tlaku v dutinách tvorených stavcami..
 • Toto video predstavuje cvičenia na napínanie chrbtice doma:

Indikácie a kontraindikácie pre rozšírenie miechy

Natiahnutie chrbtice by sa nemalo považovať za absolútny všeliek na zdravie chrbta.

Cvičenia ako samostatné opatrenie je možné preukázať iba pri zdravej chrbtici, pri výskyte ochorenia chrbta v anamnéze sa strečing môže vykonávať výlučne v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami odporúčanými lekárom..

Napríklad strečing so skoliózou by sa mal vykonávať v spojení s plávaním, fyzickou terapiou, nosením korzetu, pretože ako samostatné opatrenie môže viesť k ešte väčšiemu zakriveniu alebo poraneniu chrbtice..

Stav po natiahnutí chrbtových svalov sa dá napraviť aj natiahnutím chrbtice, ale až po vymiznutí bolesti a opuchu. Pred začatím vyučovania sa musíte poradiť s lekárom.

Pri prietrži môže byť indikované natiahnutie chrbtice, ale intenzita cviku a ich výber by mali byť koordinované s lekárom alebo skúseným inštruktorom v záťažovej terapii. Pri pravidelnom výkone cvičenia sa mnohým pacientom s prietržou nepodarí vyhnúť sa operácii.

V niektorých stavoch a chorobách je napínanie miechy prísne kontraindikované. Tie obsahujú:

 • artritída, artróza;
 • osteoporóza;
 • hypertenzia;
 • choroby obehového systému, najmä trombóza;
 • závažné zlyhanie srdca;
 • horúčka.

Počas tehotenstva, najmä v neskorších štádiách, je natiahnutie miechy relatívnou kontraindikáciou. Počas tohto obdobia dochádza k zvýšenému zaťaženiu chrbtice ženy, takže rozhodnutie o vhodnosti preťahovania je výsadou gynekológa..

S patológiou chrbtice v ktoromkoľvek segmente je potrebné mať na pamäti, že každá zóna chrbtice má svoj vlastný limit v ťahu a nadmerné zaťaženie môže spôsobiť zranenie..

Komplex statických cvičení

Statická gymnastika zaujíma medzi všetkými komplexmi špeciálne miesto na napínanie chrbtice. Vykonávanie cvičení vyžaduje zvýšenú výdrž, zatiaľ čo drží pózu po určitú dobu. Každý, kto sa aspoň pokúsil sedieť na motúzi, si nepamätá tie najpríjemnejšie pocity.

Pri praktickej statickej gymnastike je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá: nepracujte na maximum, všetky pohyby tela by sa mali vykonávať bez trhania, svaly by sa mali trénovať zahrievaním. Dopad na každú svalovú skupinu by sa mal meniť medzi 15-45 sekundami.

Statické gymnastické cvičenia sa môžu začať s 5-10 prístupmi, čím sa ich počet postupne zvyšuje.

 1. Cvičte v stojacej polohe, nohy sú rovné, je možné od seba umiestniť šírku ramien, ruky sú privedené na plecia. Vytiahnite bradu nahor a potom striedavo do každého ramena, pričom polohu zafixujte po dobu 15 - 20 sekúnd.
 2. Stojaci postoj. Nohy sú sploštené. Nakloňte sa dopredu so zovretými dlaňami.
 3. Sedieť na stoličke s rovným chrbtom, nakloniť hlavu k pleci, opraviť pózu. Opakujte to opačným spôsobom.
 4. Sedieť na podlahe, aby si kolená k hrudníku, dlaň by mala chytiť nohu. Ohnite chrbát čo najviac.
 5. Ležiaci na chrbte na rovnom povrchu, ohnite kolená. Uchopte korunu svojich rúk a zdvihnite telo. Držte pozíciu.
 6. Svojou pravou stranou stojaci pri svahu dverí položte pravú dlaň na povrch svahu na úrovni stehna. Rovnou ľavou rukou siahajte po svahu, ak sa ruky môžete dotknúť svahu, držte polohu. Ak cvičenie zlyhá prvýkrát, upevnite polohu v najvyššom bode ľavej ruky.

Jóga ásan

V praxi jogy existuje mnoho užitočných cvičení, ktoré môžete vziať do svojho osobného arzenálu na roztiahnutie chrbtice. Asana - cvičenia, pri ktorých sa energetické a fyziologické procesy v tele riadia redistribúciou stresu a stláčaním.

Niektoré ásany na zdravie chrbta sa dajú vykonať aj v prípade, že ste predtým cvičili jogu. Predtým, ako začnete vykonávať ásany, urobte malé zahriatie: otočte ruky a nohy, otočte sa, nakloňte.

Cvičenia sa vykonávajú nalačno alebo 1,5 až 2 hodiny po jedle.

Virabhadrasana alebo bojovník predstavujú. Beží na podlahe. Vezmite jednu nohu čo najďalej dozadu. Nakloňte sa dopredu. Telo a noha by mali byť rovnobežné s podlahou. Dajte dlane dokopy, natiahnite ukazovák a natiahnite ho čo najviac dopredu. Počas vykonávania ásany by sa mal objaviť pocit napínania tela medzi temenom hlavy a prstami na zdvihnutej nohe..

Svätojánsky chlieb. Pracujeme na chrbtici v bedrovej oblasti. Beží na podlahe. Ľahnite si na brucho. Ruky by mali byť pod telom, dlane dole. Brada spočíva na podlahe. Zdvihnite nohy mierne k sebe. Ak je ťažké vykonávať cvičenia s oboma nohami súčasne, zdvihnite každú nohu striedavo.

Kočka predstavuje Beží na podlahe. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbát v spodnej časti chrbta smerom k podlahe. Zhlboka sa nadýchnite a zdvihnite hlavu a telo. Pri výdychu sklopte hlavu nadol, napnite si brušné svaly a zaklopte chrbát.

Póza pre mačky s rotáciou je variáciou predchádzajúcej ásany. Počiatočná pozícia je podobná. Kryt otáčajte v smere hodinových ručičiek a potom v opačnom smere..

Goasana alebo stolný póza. Beží na podlahe. Postavte sa na všetky štyri a potom prejdite na lakte, spustite kefu v spone na podlahu. Hlava je znížená bez napätia, chrbát je rovný, brušné svaly sú napnuté. Uzamknite polohu na 30-60 sekúnd.

Dolphin pose. Vystupuje pri stene. Kolená chrbtom k stene, chrbát je plochý, chrbát k stene. Položte lakte k podlahe, potom opierajte päty o stenu a štetec v rukoväti. Dôraz na predlaktie a lakte rozvedený od seba. Pritlačte predlaktie a lakte k podlahe. Zdvihnite panvu, uvoľnený krk, zaistite svoju polohu.

Vlastnosti natiahnutia pri osteochondróze

Názor lekárov na natiahnutie chrbtice s osteochondrózou je nejednoznačný. Niektorí z nich sú proti tomu a tvrdia, že stres môže spôsobiť problémy v miechových diskoch. Iní tvrdia, že napínanie svalov chrbta a chrbtice bude určite prínosom, ale za určitých podmienok:

 • zaťaženie svalov by malo byť možné, malo by sa postupne a veľmi mierne zvyšovať;
 • ostré pohyby by nemali byť povolené;
 • naťahovanie by sa malo robiť iba po predhriatí svalov.

Predstavujeme malý súbor trakčných cvičení, ktoré spĺňajú odporúčania lekárov.

 1. Vystupoval na stoličke. Ruky sú spustené pozdĺž tela, chrbát je čo najrovnomernejší. Vykonajte pomalé a plynulé zatáčky hlavy so zdvihnutou bradou doprava a doľava. Amplitúda - 90 stupňov v každom smere. Cvičenie opakujte najmenej 10 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená, roztiahnite ruky po tele. Utiahnite čo najviac brušné svaly, držte pozíciu 10-15 sekúnd. Počet opakovaní - 10 krát.
 3. Postavte sa pri stene a pritlačte si na ňu v troch bodoch: päty, zadok, lopatky. Je potrebné čo najviac vytiahnuť chrbát hlavy. Zablokujte polohu na 5-7 sekúnd. Opakujte päťkrát.
 4. Ležiac ​​na bruchu, nadvihnite telo a bradu, zaistite polohu na 3 - 5 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy, odpočinok. Počet prístupov - 10.
 5. Posaďte sa na podlahu tak, aby vaše nohy viedli nohy a natiahnite sa dopredu. Sklopte puzdro, aby ste zabránili trhaniu. Ak je cvičenie ťažké, ohnite jednu nohu na koleno. Počet opakovaní - najmenej 5.

Inštruktori LFK odporúčajú vykonávať cvičenie popoludní alebo večer, ale najneskôr 2-3 hodiny pred spaním.

Natiahnutie chrbtice doma

Protahovacie cvičenia sa môžu vykonávať s inštruktorom v telocvični aj doma. V obyčajnom mestskom byte môžete využiť dostupné položky: stolička, doska, sklon dverí.

Cieľom cvičení je zlepšiť krvný obeh vo svaloch, zvýšiť ich schopnosť sťahovania, normalizovať pohyblivosť stavcov, obnoviť metabolizmus, zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu..

Jednoduché strečing doma:

Môžete začať pasívnym strečingom. Na tento účel je vhodná široká doska alebo tvrdá pohovka. Musíte ležať na chrbte, zavesiť hlavu z okraja dosky alebo pohovky dole. Rozťahovanie podľa telesnej hmotnosti.

Ak má dom švédsku stenu, môžete pomocou tohto užitočného zariadenia natiahnuť chrbticu. Stačí len trochu zavesiť na natiahnuté ruky. Vodorovnú lištu ani švédsku stenu nemôžete použiť na zranenie žiadnej časti chrbtice a na ochorenie, ako je lordóza a osteochondróza..

Ako zavesiť na vodorovnú tyč na natiahnutie chrbtice. Tipy od tvorcu simulátora Drevmass:

Simulátor Drevmass

"Každý človek je taký mladý ako jeho chrbtica," uviedol Bernard MacFadden, americký propagátor zdravého životného štýlu a lekári s ním úplne súhlasia..

Porušenie postoja, stuhnutosť pohybov, nepružnosť zadných svalov skôr alebo neskôr vedú k závažným systémovým poruchám v tele. Nevšímajte si prvých signálov tela o zlom zdravotnom stave.

Dnes môžete okrem známych preventívnych opatrení používať inovatívny simulátor Drevmass, ktorý je navrhnutý špeciálne na pomoc chrbtici.

Simulátor je navrhnutý tak, aby zohľadňoval všetky anatomické vlastnosti tela, ovplyvňuje rôzne svalové skupiny chrbta, krku, dolnej časti chrbta a môžu ho používať všetci členovia rodiny na liečbu a prevenciu chorôb, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis, osteochondróza. Drevmass má množstvo výhod:

 • spoľahlivosť konštrukcie;
 • prirodzenosť materiálov, z ktorých je simulátor vyrobený;
 • jednoduchosť použitia a individuálne nastavenie;
 • kompaktnosť simulátora počas skladovania nezaberá veľa miesta;
 • trvanlivosť dizajnu;
 • priaznivá cena.

Na dosiahnutie výsledkov stačí pravidelne používať Drevmass pre triedy iba 10-15 minút denne. Cvičenia môžete kombinovať s inými preventívnymi a terapeutickými opatreniami predpísanými lekárom.

 1. Prajem vám veľa zdravia,
 2. Váš tím Drevmass

Ako správne natiahnuť chrbticu doma, označenie postupu

Natiahnutie (alebo napnutie) chrbtice je účinný spôsob liečby rôznych chorôb chrbta. V dôsledku fyzioterapie sa zmierňujú príznaky patológie, znižuje sa zaťaženie chrbtice a posilňuje sa aj korzet svalov. To všetko vám umožňuje zabudnúť na problém a vrátiť sa do plného života. Ale ako napnúť chrbticu?

Hood eliminuje bolesti a bolesti chrbta

Čo napína zadné svaly?

Natiahnutie chrbta je špeciálny zložitý postup, počas ktorého je chrbtica napnutá. Z tohto dôvodu je táto technika široko používaná pri liečení patológií, ako je osteochondróza, zakrivenie krčnej chrbtice, skolióza a ďalšie.

Pri trakcii (suchá, podvodná a hardvérová) sa chrbtica napína, čím sa zväčšuje vzdialenosť medzi diskami a stavcami. To umožňuje vyrovnať ich polohu v prednej rovine. Extrakcia kostry sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi, ktoré majú určité výkonnostné vlastnosti..

Horizontálna a vertikálna trakcia sa vykonáva na zväčšenie vzdialenosti medzi diskami u mužov a žien. Na tento účel sa používajú rôzne zariadenia: stôl, slučka na krk (sponky na krk), cvičebné stroje a prístroje.

Obzvlášť populárna je nafukovacia flexibilná lopta a obruč, ktorú je možné používať doma. Hodia sa všetkým: dokonca aj starším alebo ľuďom s nadváhou. S ich pomocou môžete uvoľniť napätý svalový korzet..

V každom prípade po trakcii je potrebné výsledok opraviť, aby sa posilnil svalový korzet. Na tento účel je pacientovi predpísaný masážny kurz, minerálne kúpele, fyzioterapia a cvičebná terapia. Natiahnutie chrbtice doma vám teda umožní zbaviť sa problému a posilniť korzet. Ale ako naťahovať chrbát?

Dôležité! Protahovanie je pomerne komplikovaný postup, ktorý by sa mal vykonávať pod prísnym dohľadom odborníka. To platí najmä pre pacientov, ktorí majú kontraindikácie. Je potrebné zvážiť, aké škody a prínosy prinesie fyzioterapia.

Keď sa aplikuje digestor?

Extrakcia chrbtice je dosť kontroverzným postupom..

Preto sú chvíle, keď je natiahnutie jediným racionálnym riešením problému, ale v niektorých situáciách je to zbytočné a je lepšie postup odmietnuť..

Preto lekár pred začatím liečby vykoná komplexné vyšetrenie pacienta. To vám umožní určiť, aké efektívne a bezpečné bude použitie metódy..

Vo väčšine prípadov je predpísaný postup na odstránenie takýchto patológií:

 • spondylóza;
 • prietrže;
 • skolióza
 • deformácia nosného stĺpca (subluxácia);
 • spondylolisthesis;
 • zovretý nerv;
 • výstupok;
 • artróza a iné.

Pri predpisovaní fyzioterapie sa berú do úvahy individuálne charakteristiky prípadu. Existujú teda niektoré druhy prietrží, pri liečbe ktorých je prísne zakázané natahovať chrbát.

Liečba chrbtice nie je úplná bez cvičebnej terapie

Aké sú kontraindikácie pre natiahnutie chrbtice??

Rovnako ako akékoľvek iné fyzické cvičenie, aj kapucňa má určité kontraindikácie. Ak sú kontraindikácie zanedbané, potom je možná komplikácia existujúcej choroby a objavenie sa nových chorôb. Dieťaťu sa napríklad neodporúča vykonávať také postupy.

Kápa je kontraindikovaná pri takýchto patológiách:

 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • artritída;
 • patológie srdca, krvných ciev a hypertenzie;
 • trombóza;
 • vírusové a nachladnuté.

Vykonajte postup počas menštruácie a tehotenstva až po konzultácii s lekárom. Ak existujú kontraindikácie, je lepšie opustiť cvičenie, inak budú dôsledky nepredvídateľné. V žiadnom prípade by sa nemali robiť násilím. Ak sa vyskytne pocit všeobecnej slabosti alebo ak sa vyskytne kríza, je lepšie odložiť kapotu, kým sa stav nezlepší.

Extrakcia chrbtice doma

Natiahnutie bolesti chrbta sa vykonáva pomocou rôznych cvičení. Dobre zavedené hodiny jogy. V takom prípade sa odporúča použiť nasledujúci súbor cvičení:

 1. Postavte svoje nohy o trochu širšie ako ramená. Pomaly sklopte hlavu a ohnite hrudný chrbát. Zároveň sa uistite, že dolná časť chrbta zostáva v pôvodnej polohe. Potom musíte natiahnuť a uvoľniť svaly. Postavte sa v tejto polohe na 10 sekúnd..
 2. Počiatočná poloha je podobná predchádzajúcej. V tomto procese sa vykonávajú sklon vpred, pri ktorom sa musíte dlaňami dotknúť podlahy. V takom prípade by sa mali uvoľniť svaly chrbta a nôh. V takýchto podmienkach celé zaťaženie dopadne na chrbticu.
 3. V ďalšom cvičení sú sklony vykonávané rovnakým spôsobom. Rozdiel je v tom, že namiesto toho, aby ste sa dotýkali dlaní dlaňou, musíte sa dotýkať vášho čela nohami a uchopiť nohy rukami. Prvýkrát cvičenie nemusí fungovať. Na to musíte dosiahnuť dostatočnú flexibilitu..
 4. V stoji postavte jednu nohu dopredu. V tejto polohe sa sklony vykonávajú tak, že sa čelo dotkne kolena predĺženej nohy. V ohnutom postoji musíte trvať 30 sekúnd.

Doma sa odporúča používať cvičenia nielen na napnutie chrbta, ale aj na posilnenie svalového korzetu, ako aj správneho držania tela. Správny priebeh vyrieši všetky problémy so stavcami. V takom prípade je potrebné zvážiť indikácie liečby.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať podľa pokynov.

Cvičenia na napínanie driekovej chrbtice

Vytiahnite túto časť jednoduchými a cenovo dostupnými cvičeniami. Na ich vykonanie musíte postupovať podľa tohto poradia:

 1. Ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky na bok. V takom prípade by mali byť ramená pritlačené k podlahe. V počiatočnej polohe musíte nohy ohnúť a potom sa ich snažte opatrne položiť do jednej a potom na druhú stranu. Cvičenia sa musia robiť s krátkou prestávkou.
 2. Ľahnite si na chrbát. Položte jednu nohu na podlahu a druhú - ohnite sa na koleno a rukami ju tlačte čo najviac na hrudník. V tejto polohe podržte niekoľko sekúnd a skúste sa dotknúť čela kolena. Po pol minúte dolnú časť nohy a cvičenie zopakujte od druhého.
 3. Nastúpte na všetky štyri a uvoľnite si svaly brucha. Pomaly ohnite spodnú časť chrbta. Potom ju nadvihnite. V dôsledku toho by spodná časť chrbta mala mať zaoblený tvar.
 4. Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy na kolená tak, aby vaše chodidlá boli na podlahe. Jemne ohnite spodnú časť chrbta bez toho, aby ste zadok zdvihli z podlahy. V tejto polohe vydržte 10 sekúnd. Tieto manipulácie opakujte 6-krát.

Dôležité! Bedrový digestor sa musí vykonávať opatrne. Zároveň sa neodporúča robiť ostré pohyby a namáhať chrbticu, pretože to môže viesť ku komplikáciám v sakrálnej sekcii. Musíte začať s ľahkými cvičeniami.

Návšteva bazénu vám umožní zvýšiť účinnosť liečby

Výhody spinálnej trakcie pri osteochondróze

Osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyskytuje u ľudí rôzneho veku. Ak sa u vás vyskytnú prvé príznaky, musíte okamžite začať s liečbou. Kombinovaná terapia zahŕňa užívanie liekov a tradičnej medicíny, ako aj vykonávanie špeciálnej gymnastiky, ktorá je založená na trakcii chrbta.

Pomocou kapucne sa svaly, ktoré sú poškodené v dôsledku rozvoja patológie, predlžujú. Výsledkom je normalizácia krvného obehu a metabolických procesov. A tiež sa zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami. Pomocou odsávača pár môžete uvoľniť napätie a tlak v diskoch.

Na napínanie osteochondrózy sa používajú rôzne cvičenia. Dobrou voľbou by bolo vyťahovanie na vodorovnej lište alebo švédskej stene. A tiež sa na to bežne používa plávanie. Pravidelné návštevy bazéna rýchlo zbavia choroby a posilnia svaly tela. Predtým, ako urobíte gymnastiku, musíte sa poradiť s lekárom.

Gymnastické cvičenia pre herniované disky

Pri kýloch sa často používajú rôzne fyzické cvičenia. Rozťahovanie je veľmi efektívne. S jeho pomocou môžete zmierniť bolesť a zbaviť stresu z problémového priestoru. Na vyriešenie tohto problému sa používajú rôzne metódy:

 1. Silové cvičenia. S ich pomocou posilňujú svalový korzet a tiež zlepšujú mobilitu a vytrvalosť. V prípade nevoľnosti je lepšie vykonávať manipulácie v prítomnosti partnera.
 2. Cvičenie aerobiku. Toto je cyklistika, chôdza a plávanie. Takéto cvičenia môžu posilniť svaly brucha a chrbta bez toho, aby na hrebeni spôsobovali veľké zaťaženie. Obzvlášť populárna je vodná gymnastika. Dôvodom je skutočnosť, že voda znižuje zaťaženie chrbta..
 3. Jóga. Komplexná gymnastika zlepšuje fyzickú zdatnosť, flexibilitu a zmierňuje bolesti. Vertebrálne dýchanie nebude zbytočné..
 4. Preťahovanie. Jeho realizácia umožňuje zmierniť bolesť, ale napriek tomu sa v záujme zvýšenia účinnosti liečby odporúča vykonávať komplexné cvičenia so silovým tréningom..

Dôležité! Aby sa predišlo komplikáciám počas vyučovania, je potrebné poradiť sa so špecialistom predčasne. Bude schopný predpísať účinnú a bezpečnú terapiu..

Jóga je veľmi účinná pri problémoch so zadami.

Natiahnutie hrudnej chrbtice: súbor cvičení

Ako napnúť hrudnú chrbticu:

 1. Posaďte sa na stoličku a pritlačte zadok tesne k nemu. Vyklápajte doľava a doprava. V takom prípade by sa ruky mali pohybovať rovnobežne s podlahou.
 2. V polohe na sedenie položte ruky na opasok. Lokty vyňaté z produkcie. Pomaly zdvihnite plecia a skúste zasunúť hlavu. Potom znížte ramená na limit. Roztiahnite niekoľkokrát. Toto umožní predĺženie krčnej chrbtice.
 3. Posaďte sa na stoličku a zatiahnite ruky za hrad za hlavou. Otočte kryt doľava až na doraz a v tejto polohe chvíľu na chvíľu vydržte. Vráťte sa do východiskovej polohy a manipuláciu zopakujte na druhú stranu. V tomto prípade je pocit napínania svalov a chrbtice.

Takéto komplexy umožnia natiahnutie zadnej časti domu. Aby ste dosiahli požadovaný výsledok, musíte sa pravidelne venovať gymnastike. A nezabudnite, že liečba by sa mala začať návštevou lekára.

Užitočný zvyk: Natiahnutie chrbtice pred spaním

Po celý život človeka je chrbtica vystavená určitému stresu. Často dochádza k posunu zmenených medzistavcových platničiek, čo vedie k stlačeniu nervových zakončení miechy..

Osoba pociťuje fyzickú bolesť v dôsledku bolestivých symptómov v chrbte. Ak chcete túto situáciu napraviť, pokúste sa urobiť jeden dobrý zvyk.

Užitočný zvyk pre chrbticu

Každý deň, ležiaci v posteli, si v noci urobte dobrý zvyk, aby ste natiahli chrbticu:

1) zdvihnite ruky smerom k telu a nie k stropu;

2) potom ohnite členkový kĺb, t.j. zobrať obe nohy a narovnať si kolená;

3) dotiahnite zadok, t. napnite ich;

 • 4) potiahnite spodné brucho a dolnú časť pevne zatlačte dozadu k posteli;
 • 5) a teraz, pri zachovaní tejto polohy, natiahnite ruky nahor a päty nadol a natiahnite chrbticu dvoma smermi.
 • Začnite držať úsek od 5 sekúnd a postupne zvyšujte na 20 sekúnd.
 • Potom sa dobre uvoľnite.

Najlepšie publikácie na telegramovom kanáli Econet.ru. predplatiť!

Odporúčam vám, aby ste sa toto cvičenie naučili najskôr na podlahe, na koberci a po tom, čo ste ho dobre zvládli a prežili, cvičili ho zakaždým pred spaním.

Aký je účinok tohto cvičenia? Pred natiahnutím chrbtice natiahnete stavce medzi sebou, čím zväčšíte vzdialenosť medzi nimi a uvoľníte zdeformované a upnuté medzistavcové platničky..

Uvoľnený priestor umožní splošteným diskom za deň absorbovať dostatočné množstvo tekutiny počas noci a nasledujúci deň budú disky úspešne plniť svoju amortizačnú funkciu.!

Prihláste sa na odber nášho účtu v INSTAGRAM!

V noci, pri rozťahovaní chrbtice, si udržujete svoje zdravie! Publikoval econet.ru.

Ak máte otázky týkajúce sa tejto témy, obráťte sa na odborníkov a čitateľov nášho projektu tu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Metódy na prevenciu nedostatku vzduchu pri cervikálnej osteochondrózeZníženie dodávok kyslíka pri iných chorobách: pri inhalácii sú ťažkosti, chrbtica môže byť
Kurátor programu „Život bez bolesti v chrbtici“ je: hlavný lekár sanatória, chirurg najvyššej kategórie Melnikov Gennady Alexandrovich. V roku 1994 absolvoval Lekársky ústav Nižný Novgorod.
Liečba prietrží v oblasti slabín (trieslovinová prietrž) je najčastejšie vykonávanou operáciou pri všeobecnej chirurgii. Kýla sa odstráni (zošitím alebo umiestnením syntetickej sieťky cez prietrž v jednej z vrstiev brušnej steny) pomocou otvorenej chirurgie alebo laparoskopie s minimálnym prístupom.