loader

Hlavná

Pažerák

Fyzioterapeutické cvičenia v prípade exacerbácie prietrže chrbtice

Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

V priebehu rokov môže osteochondróza, ponechaná bez riadnej liečby, viesť k vážnejším následkom, akékoľvek zaťaženie je vystavené neznesiteľnej bolesti, zníženej mobilite ľudí, výrazne zníženej kvalite života. Mnohí už vo veku 40 - 50 rokov majú veľmi nepríjemnú diagnózu - medziobratlovú prietrž.

V tomto prípade je potrebná kvalitná liečba a fyzioterapeutické cvičenia sú jednou zo súčastí celého komplexu povinných opatrení, ktoré vám umožňujú robiť sa bez chirurgického zákroku. Cvičebná terapia počas exacerbácie prietrže chrbtice vám umožňuje vytvárať jemnú dávku fyzického zaťaženia chrbtice a priľahlých svalov, zmierňovať bolesť, udržiavať pohyblivosť a zabrániť zhoršeniu stavu pacienta..

Funkcie a ciele cvičebnej terapie na zhoršenie bedrovej prietrže

Je dôležité vedieť, že počas exacerbácie ochorenia, keď každý pohyb reaguje s akútnou bolesťou, nie je potrebné začínať triedy fyzickej terapie. Zmiernte zápal, počkajte na remisiu choroby a pomaly sa začnite zaoberať, postupne zvyšujte zaťaženie. V tomto prípade je potrebné vylúčiť bežecké, skákacie a krútiace cvičenia, pretože príliš zaťažujú chorú chrbticu av tomto prípade neprinášajú nič iné ako poškodenie.

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, podľa ktorých môžete výrazne zlepšiť pohodu a obnoviť mobilitu. Triedy môžu nielen znížiť počet exacerbácií, mnohí si všimnú zníženie a dokonca aj úplné vymiznutie kýly medzistavcových platničiek. V tomto prípade sa pacientovi podarí vyhnúť sa chirurgickému zákroku a obnoveniu zdravia:

 • cvičenia sa musia vykonávať každý deň a postupne komplikovať úlohu;
 • vylúčené sú aktívne a príliš ostré pohyby, fyzická aktivita by mala byť veľmi mierna;
 • zložitosť a intenzita komplexu cvičení sa musí postupne zvyšovať bez toho, aby to viedlo k násilným udalostiam;
 • triedy by nemali spôsobovať bolesť, ale po vykonaní gymnastiky musíte cítiť miernu únavu;
 • v prípade akútnej bolesti je potrebné prerušiť vyučovanie a poradiť sa s lekárom.

Nemali by ste očakávať okamžitý účinok zo súboru cvičení. Trpezlivosť a systematické školenie sú v tomto prípade kľúčom k úspechu a pohode. Medzistavcová prietrž sa zvyčajne vyskytuje v dvoch prípadoch.

V prvom - sedavý spôsob života (sedavý spôsob práce, nedostatok fyzickej námahy) vedie k oslabeniu chrbtových svalov, ktoré podporujú chrbticu. V tomto prípade, s následným, dokonca minimálnym zaťažením, sú stavce a medzistavcové platničky zdeformované..

V druhom - taký problém vzniká pri tvrdej fyzickej práci, dlhšom pobyte na nohách, vzpieraní. Dokonca aj obvyklý silový tréning v telocvični bez riadnej pozornosti profesionálneho trénera môže spôsobiť veľké problémy.

Komplex cvičebnej terapie na exacerbáciu prietrže lumbosakrálnej chrbtice, podľa niektorých odborníkov (napríklad Bubnovsky), zlepšuje prísun krvi do postihnutej oblasti, zvyšuje množstvo potrebnej tekutiny v tkanivách disku, zvyšuje jej pružnosť. Pod vplyvom denného tréningu obnovuje fungovanie svalového rámu.

Pretože disky majú schopnosť regenerácie (samozrejme, dosť obmedzené), môžu sa čiastočne zotaviť, čo dáva osobe možnosť zabudnúť na neustálu obsedantnú bolesť v chrbtici. Často sa kladie otázka, či je možné vykonávať záťažovú terapiu s exacerbáciou osteochondrózy. Akákoľvek exacerbácia je kontraindikáciou tried..

Druhy cvičebných komplexov

Ľudská chrbtica je rozdelená do 3 oddelení: krčka maternice, hrudníka a bedrovej kosti. Keďže pri ktorejkoľvek z nich sa môže vyskytovať prietrž, pre každého existuje komplex cvičení. Pri výbere komplexu je potrebné zohľadniť vek pacienta, stupeň poškodenia disku, prítomnosť sprievodných chorôb.

Všetky cvičenia sa vykonávajú hladko, bez náhlych pohybov. Nemali by spôsobovať bolesť alebo nepohodlie. Keď sa vykonávajú, často sa objaví kríza, nemali by ste sa toho báť, po chvíli si na cvičenia zvyknete a zmizne.

S kýlou krčnej chrbtice

Cvičenie je zamerané na zlepšenie pohyblivosti krku a posilnenie jeho svalov. Ak sa počas komplexu vyskytnú závraty a nevoľnosť, cvičte vlastným tempom. Nepríjemné pocity zmiznú po niekoľkých hodinách. Komplex krčnej chrbtice je možné vykonať sedením na stoličke. Komplex cvičebnej terapie na exacerbáciu krčnej osteochondrózy je ťažké vykonať a nemalo by sa stať, že triedy pomôžu zabrániť recidíve ochorenia..

 1. Počiatočná poloha, hlava rovno, pomaly nakloňte hlavu dopredu, dotknite sa brady hrudníka, v tejto polohe vydržte 2-3 sekundy. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Hlava z východiskovej polohy sa nakláňa striedavo k ľavému a pravému ramenu. Pokúste sa zdvihnúť plecia.
 3. Pomaly plynulé zatáčky hlavy k ľavému a pravému ramenu.
 4. Ruku pritiahnite hlavu k pleci, čím získate mierny odpor hlavy. Voľnú ruku je možné umiestniť na opasok alebo za chrbát. Počas cvičenia nemusí byť hlava naklonená dopredu alebo odhodená dozadu.
 5. Pohyb ramien tam a späť, hore a dole.
 6. Pomalé a plynulé kruhové pohyby hlavy, striedavo po ľavom a pravom ramene.
 7. Ruka sa hodí za hlavu a podopiera chrbát hlavy. Natiahnite si, musíte si natiahnuť krk a oprieť sa o ruku. Ručne otočí odpor svetla.
 8. Hlava sa striedavo opiera o pravú a ľavú ruku ohnutú v lakťom. Ruky vytvárajú malý odpor.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, na začiatku tréningu stačí 5 opakovaní každého cvičenia, postupne sa zaťaženie zvyšuje na 10 opakovaní.

S kýlou bedrovej kosti

 1. Ležiaci na chrbte, na rovnom povrchu, pomaly potiahnite chodidlá od seba, natiahnite prst, potom k sebe, maximálne ohnite chodidlo.
 2. Z polohy na chrbte striedavo zdvíhajte pravú a ľavú rovnú nohu do výšky 15 - 20 cm od podlahy. Držte ju 1-2 sekundy.
 3. Z polohy na chrbte je potrebné striedavo ťahať ľavú a pravú nohu ohnutú na kolenách k hrudníku.
 4. Sedieť na zemi, nohy rovné, ruky na opasku. Opierajúc sa o zadok, musíte sa najprv pohnúť vpred, potom späť.
 5. Keď stojíte na všetkých štyroch a opierate sa o rovné ruky, musíte sa ohnúť a narovnať chrbát. V joge sa toto cvičenie nazýva „rozzúrená mačka - druh mačky“.
 6. Cvičný bicykel." Kruhové pohyby s nohami ohnutými na kolenách.
 7. Východisková poloha - leží na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách sú roztiahnuté od seba a stojia na podlahe. Opierajúc sa o lopatky je potrebné pomaly zvyšovať oblasť panvy.
 8. Ležiaci striedavo na ľavej a pravej strane je potrebné pomaly zdvíhať rovnú nohu. Je potrebné zdvihnúť nohy o 15 - 20 cm.
 9. Vykonáva sa sedenie. Ruky stúpajú cez strany nahor, potom ruky a telo musia dosiahnuť rovné nohy.
 10. Komplex končí opakovaním prvého cvičenia a relaxácie.

Cvičenia sa vykonávajú vo vhodnom čase. Nerobte ich ihneď po spaní alebo jedle. Pri zápalových ochoreniach chrbtice je obvyklou rannou stuhnutosťou. Pred začatím telocvične by ste sa mali pohybovať a mierne zahriať svaly.

Obmedzenia a kontraindikácie

Komplexy by sa nemali robiť počas exacerbácií choroby. Pred precvičením je potrebné poradiť sa s neurológom a špecialistom na cvičebnú terapiu, ktorý overí správnosť cvikov a podľa potreby vykoná úpravy. Pamätajte, že pri niektorých druhoch medzistavcových prietrží je cvičebná terapia kontraindikovaná.

Pri cvičení by ste sa mali vyhnúť prievanom. Z gymnastiky sa prejaví iba systematickým vykonávaním cvičení. Pri cvičení sa snažte udržať dobrú náladu.

Ďalšie tipy a tipy

Pri medziobratlových kýlach poskytuje plavecký a vodný aerobik vynikajúci terapeutický účinok. Počas prenosu hmotnosti je potrebné rovnomerne rozložiť hmotnosť do oboch rúk. Na zníženie zaťaženia chrbtice neprenášajte neustále vysoké podpätky. Pri výučbe v telocvični nakupujte kvalitnú športovú obuv s dobrými tlmiacimi vlastnosťami. Cvičenie na simulátoroch vykonávajte iba pod vedením odborníkov.

Nedovoľte, aby vaše dospievajúce deti robili silový tréning zdvíhaním ťažkých činiek alebo činiek samostatne, bez kvalifikovaného vodcu. Vyvarujte sa podchladeniu, môže to spôsobiť zhoršenie choroby. Pomalé prechádzky môžu byť rovnako dobré ako beh a skákanie.

Pri sedavej práci vystúpte každú hodinu z pracoviska a vykonajte nejaké cvičenia. Choďte plávať alebo jazdiť na bicykli. Takáto záťaž nebude príliš intenzívna pri zachovaní svalového tonusu. Pokiaľ je to možné, konzultujte s lekárom včas, nečakajte na nepríjemné príznaky, ktoré budú nasledovať neznesiteľnou bolesťou..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Medzistavcová prietrž

metóda vlastnej liečby

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

(Na základe skúseností zo skutočného života)

Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

Príčiny medzistavcovej prietrže

Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

Moja história liečby medzistavcových prietrží

Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

Prečo posilňovať „svalový korzet“?

Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

Terapeutické cvičenia pre medzistavcovú prietrž: cvičenia, dôležité pravidlá

Cvičenie hrá obrovskú a v mnohých prípadoch dokonca prvoradú úlohu pri liečbe herniovaných diskov. Lekári odporúčajú pripojiť terapeutickú gymnastiku ihneď po stanovení diagnózy k akejkoľvek fáze ochorenia - ale v závislosti od fázy a závažnosti príznakov sa vyberajú rôzne skupiny cvičení. Gymnastika s kýlou chrbtice je zahrnutá v akomkoľvek liečebnom režime (s chirurgickým zákrokom alebo bez chirurgického zákroku), pretože bez neho nebude možné úplné ošetrenie a uzdravenie..

Účinky liečebných cvičení s medziobratlovou kýlou:

ustupujúca bolesť v chrbte;

odstránenie ďalších nepríjemných príznakov (brnenie, znecitlivenie chrbta, končatín, bolesti hlavy);

obnovenie flexibility chrbtice;

návrat fyzickej aktivity;

zvýšenie celkového tónu (zlepšenie nálady, odstránenie pocitu únavy).

Ak chcete dosiahnuť priaznivé účinky pri gymnastike, dodržiavajte tri pravidlá:

Pri výbere súboru cvičení by ste mali byť skúseným inštruktorom cvičebnej terapie v súlade s diagnózou, fázou a závažnosťou prietrže na základe odporúčaní lekára (neurológ alebo ortopéd)..

Odporúča sa absolvovať kurz liečebných cvičení na rehabilitačnom oddelení kliniky alebo nemocnice pod dohľadom inštruktora a potom pokračovať vo vykonávaní cvičení doma. Ak nemáte príležitosť absolvovať aspoň jednorazovú výučbu, urobte si zoznam cvičení a poraďte sa s inštruktorom, či ich možno vykonať v konkrétnom prípade..

Nezabudnite uviesť, ktoré kategórie cvičení sú pre vás kategoricky kontraindikované - nezabudnite, že nadmerný stres bude nielen užitočný, ale môže spôsobiť aj závažné zhoršenie..

Aby gymnastika mala čo najväčší úžitok, robte to každý deň a s postupnými komplikáciami. Nezastavujte pri dosahovaných výsledkoch, nepridávajte nové cvičenia ani nenahrádzajte jednoduché cvičenia komplikovanejšími, pridávajte vážené cvičenia (s malými alebo inými váhami). Nedovoľte však prudké zvýšenie zaťaženia - poškodená chrbtica sa nemusí vyrovnať.

Dobrý výsledok sa dosahuje denným tréningom s jednorazovým vykonaním celej škály cvičení pre chrbticu ako celok as dôrazom na školenie oddelenia, v ktorom sa nachádza kýla (krčný, hrudný, bedrový). Plnohodnotný komplex sa dokončí do 45 - 60 minút.

Okrem toho počas dňa odporúčame, aby ste:

 • ranné gymnastické cvičenie počas 10 minút;
 • krátke zahrievanie a vykladanie každé 2 hodiny práce alebo zaťaženie chrbtice;
 • vykladanie chrbta pred spaním (môže to byť prechádzka, plávanie).

Ďalej v článku - dva komplexy jednoduchých, ale vysoko účinných cvikov (pre fázu exacerbácie a remisiu), ktoré sa používajú na medzistavcové kýly na rôznych miestach..

Cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou liečby medzistavcových prietrží

Komplex po dobu exacerbácie

Všeobecné odporúčania

Aby sa predišlo stresu v chrbtici, cvičenia sa vykonávajú z polohy na chrbte na tvrdom a rovnom povrchu (na podlahe pokrytej gymnastickým kobercom alebo tenkou pokrývkou). Aktívne pohyby chrbtice sú kontraindikované, pretože môžu viesť ku kompresii cievnych a nervových zväzkov, spôsobiť ďalšie komplikácie.

Hlavný dôraz je kladený na relaxáciu chrbta, naťahovania chrbtice a na cvičenie končatín, pri ktorých na pozadí medzistavcových prietrží vznikajú nepríjemné pocity (parestézia - brnenie, necitlivosť) a schopnosť aktívneho pohybu sa znižuje..

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ležiaci na chrbte, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Zatvorte oči a pokúste sa čo najviac relaxovať. Vystupujte najmenej 5 minút.

Relaxačné svaly chrbta, uvoľňujúce napätie z chrbtice.

Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe a cítite roztiahnutie chrbtice. Odpočívajte. Opakujte 4 krát.

Ohnite kolená bez toho, aby ste zdvihli nohy z podlahy (posúvali ich po podlahe). Pomaly si prineste kolená k hrudníku, ruky si pritiahnite nohy pod koleno a držte ich pri sebe. Ohnite hlavu a pokúste sa bradou dosiahnuť kolená. Zablokujte polohu, ako by bola stočená do gule. Opakujte ešte raz.

Rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Vystupujte rýchlym tempom a opakujte 10 krát.

Obnovenie krvného obehu v rukách, odstránenie parestézie.

Ruky stlačte do pästi a ohnite ich v lakťovom kĺbe a pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Cvičte rýchlym tempom, 10 opakovaní.

Obnovuje krvný obeh a eliminuje parestéziu v rukách, posilňuje svaly ramenného pletenca.

Prípadne potiahnite špičku pravej alebo ľavej nohy. Vystupujte rýchlym tempom, počítať od 1 do 20.

Obnovte krvný obeh a eliminujte parestéziu v nohách.

Natiahnutie ponožiek a chrbtice vám umožňuje obnoviť krvný obeh

Cvičebná terapia - gymnastika a cviky s hrudnou kýlou, čo je možné a čo sa nedá urobiť

Podľa štatistík má 85% všetkých ľudí problémy s chrbtom. Vertebrálna hernia je jednou z najbežnejších chorôb. Tento článok sa zameriava na terapeutické cvičenia a cvičenia prietrže hrudnej chrbtice.

Pravdepodobnosť tohto typu choroby nie je taká veľká ako prietrž krčnej a bedrovej chrbtice. V našej dobe je však tento problém naliehavejší pre všetkých - sedavá práca a dlhý čas pri počítači výrazne zvyšuje riziko.

Predtým, ako ideme priamo na fyzioterapeutické cvičenia a cvičenia, je dôležité spomenúť potrebné bezpečnostné opatrenia. Aj keď sú gymnastika a cvičenia zamerané na samoliečbu, dôrazne sa odporúča konzultovať s lekárom. Jednoduchá návšteva u lekára bude vyžadovať minimum času a peňazí. V budúcnosti sa tým zníži riziko a možné problémy na nulu..

Základné cvičenia

Kýla môže mať odlišnú orientáciu, pre mnohých to nemusí byť vhodné na konkrétne cvičenie. Nasledujúci text opisuje rôzne metódy gymnastiky a ak jedna z nich spôsobuje akútnu bolesť, je potrebné cvičenie bezodkladne zastaviť..

 • Sediac na okraji stoličky, položte základňu krku na hornú časť chrbta. Mierne sa ohnite tam a späť. V tomto prípade pri ohýbaní vpred musíte vydýchnuť a vdychovať.
 • Sedieť presne na stoličke, chytiť krk oboma rukami a natiahnuť sa sem a tam. Pri ohýbaní je dôležité, aby bol chrbát v blízkosti stoličky.
 • Vezmite valec s priemerom desať centimetrov. Ľahnite si na chrbát a po umiestnení pod hrudník. Ohyb a vdýchnutie, zdvihnutie trupu a výdych. Opakujte usporiadanie valca pozdĺž chrbta.
 • Sadnite si rovno alebo vstaňte. Vytiahnite ruky, zoberte zápästie ľavej ruky do zápästia druhého a vykonávajte plynulé ohyby doprava a ľavú ruku ťahajte ďalej pozdĺž pohybu. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte pravou rukou doľava.
 • Ľahnite si na chrbát a položte hornú časť tela na lakte. Ohnite hruď ako cvičebný mostík a zostaňte trochu v tejto polohe. Jemne spustite panvu na podlahu a cvičenie zopakujte.
 • Posaďte sa na zem a položte ruky okolo nôh. Nohy by mali byť na podlahe. Pomaly sa ohnite tam a späť.
 • Ľahnite si na chrbát a pritlačte si nohy k hrudníku. Natiahnite čelo na kolená. Relax a zopakujte prístup.

Každé cvičenie sa musí opakovať toľkokrát, koľko bude príjemné.

Čo zahŕňa gymnastika?

Liečba kýly chrbtice s telesnou výchovou sa obmedzuje na rovnaký princíp ako cvičenie. Hlavnou vecou v boji proti tejto chorobe je posilnenie chrbtových svalov a nepoškodenie progresívnej kýly. Potom príčina jeho vzhľadu zmizne a telo sa rýchlo vráti do normálu.

Najvýhodnejšie sú tieto činnosti:

 • plávanie;
 • Chôdza po všetkých štyroch izbách;
 • Krútenie tela;
 • Potiahnutie nôh;
 • Cvičte so stoličkou.

Plávanie má veľa výhod. Posilňuje telo ako celok, tónuje svaly, posilňuje imunitu a zlepšuje náladu. Pokiaľ ide o prietrž hrudnej chrbtice - telo zaujme okrem tónu potrebných svalov správnu polohu.

Plávaním plazí a na chrbte človek účinne posilňuje chrbát prirodzeným spôsobom. Hlavnou výhodou tohto typu telesnej výchovy je to, že je veľmi ťažké poškodiť poškodenú chrbticu. Tento okamih uprednostňuje plávanie pred nezávislým cvičením.

Chôdza na všetkých štyroch je cvičenie, na ktoré sú všetci najviac zanedbávaní. Nie je však nič cenovo dostupnejšie ako chodiť po všetkých štyroch..

Prínos z toho je zrejmý - krvný obeh a práca gastrointestinálneho traktu sa zlepšujú, normalizujú metabolizmus, podporujú chudnutie a zmierňujú príznaky chorôb kĺbov. Pokiaľ ide o prietrž chrbtice, chôdza po všetkých štyroch štvorcových tónoch svalov chrbtice zlepšuje krvný obeh chrbtom ako celku.

Ak je hrudná oblasť poškodená, môže byť vhodné krútenie tela. Ležiac ​​na bok, položte valec pod poškodený disk a posúvajte telo panvou dopredu a trup dozadu, striedavo striedajte ľavú stranu doprava..

Pri tejto metóde musíte byť opatrní - krútenie tela sa neodporúča pri hernii chrbtice. Malo by sa to robiť opatrne.

Vytiahnutie nôh a krútenie sa týka kontroverzných momentov fyzioterapeutických cvičení. Lekári pri týchto typoch cvičení odporúčajú opatrnosť. To však môže pomôcť v konkrétnej situácii. Podstata metódy je jednoduchá - musíte si ľahnúť na chrbát a natiahnuť ponožky nôh k telu, zatiaľ čo brada spočíva na hrudi..

Cvičenie so stoličkou je najjednoduchším druhom liečby a profylaktického cvičenia. Malý vankúš spočíva na stoličke, človek naňho kladie žalúdok, takže ohyb chrbta padá do poškodenej oblasti chrbtice. Ďalej musíte len pokojne klamať a dýchať. Výhodou je, že svaly korzetu a chrbtice sú napnuté.

Masáž medziobratlovou kýlou

Myslím si, že otázku samomasáže možno odmietnuť ako zbytočnú - jednoducho sa pokúste poškriabať chrbát medzi lopatkami. Ak používate rodinných príslušníkov alebo iných priateľov - musíte postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 • Nemôžete priamo stimulovať bolesť. Je potrebné masírovať okolo postihnutej oblasti chrbta.
 • Nemôžete silne stimulovať chrbát. Všetky pohyby by mali byť mäkké a jemné. Účinkom prietrže pri kýze nie je zahrievanie svalov, ale napínanie a zlepšovanie krvného zásobovania.

Na masáž sa odporúča používať špeciálne upokojujúce oleje. Čiastočne zmierňujú bolesť a odstraňujú príznaky choroby. Odporúča sa tiež masírovať končatiny, ktoré sú postihnuté ochorením chrbtice. Ak napríklad namáhate ľavou rukou bolesť - stimulujte ju. Toto nebude mať zvláštny liečebný účinok, ale zmierňuje príznaky..

Zakázané cvičenia, ktorým sa treba vyhnúť?

 • Vyžadovanie zdvíhania obidvoch nôh súčasne;
 • Svahy trupu so zákrutami;
 • krútenie.

Cvičenia, ktoré sú zakázané:

 • Náhle pohyby;
 • Cvičenia, ktoré spôsobujú silné prepuknutie bolesti;
 • kotrmelce.

Užitočné video

Vizuálne sa zoznámte s komplexom cvičení prietrže hrudnej chrbtice v nižšie uvedenom videu.

zistenie

Stručne povedané, môžeme dospieť k záveru - všetky cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov chrbtice. Pri samoliečbe si musíte pamätať na to najdôležitejšie - účinnosť závisí iba od vášho prístupu k fyzickej terapii.

Ak cvičíte len niekoľkokrát, nedosiahnete správny výsledok. Princíp je rovnaký ako v telocvični - aby ste si vytvorili krásny abs, musíte cvičenia systematicky opakovať.

Stále je potrebné opakovať hlavnú tézu o bezpečnostných cvičeniach prietrže chrbtice. Ak cvičenie spôsobuje silné záchvaty bolesti - to znamená, že ho musíte odložiť na chvíľu (týždeň alebo dva), nevykonávajte náhle pohyby. Jasne sa riadia týmito jednoduchými pravidlami, väčšina ľudí bude schopná prekonať túto chorobu sama..

V komentároch zanechajte svoje samoliečiace príbehy, pýtajte sa otázky a diskutujte o sporných otázkach. Aby ste nevynechali nové užitočné články, prihláste sa na odber nášho spravodajcu. Takže sa dozviete viac nových vecí a svoje zdravie si môžete vybudovať zručnejšími rukami..

Súbor cvičení na kýlu bedrovej chrbtice

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>

  Čas na čítanie: 7 min..
 1. Odkiaľ pochádza kýla?
 2. Kedy začať gymnastiku
 3. Princípy cvičenia
 4. Súbor cvičení na rehabilitáciu
 5. Dýchacie brucho
 6. Únos rúk a nôh
 7. So skríženými nohami
 8. Otočte chodidlá
 9. Rozťahovanie lýtka
 10. Ruky okolo kolien
 11. Boky rúk
 12. Ležiace kolená
 13. dom
 14. Koleno na ruku kĺzať
 15. Zdvíhanie nôh
 16. Rozťahovanie a rovnováha
 17. bokom
 18. "Dúha"
 19. Kľúč k efektívnosti školenia
 20. postupný
 21. Stabilita a pravidelnosť
 22. Presnosť a starostlivosť o seba

Patológie spojené s chrbticou sa dajú čiastočne vyliečiť cvičením. To platí najmä pre dolnú časť chrbta. Zvážte cvičenia na herniu bedrovej chrbtice.

Odkiaľ pochádza kýla?

Ak nechodíte do detailov (nie každý je dobre oboznámený s anatómiou chrbtice), kýla je súčasťou obsahu medzistavcových platničiek nad jej anatomickými hranicami. Veľmi hrubé vysvetlenie, ale zrozumiteľné.

Medzi stavcami sú chrupavky, ktoré poskytujú tlmenie pri chôdzi a vykonávajú rad ďalších funkcií. Existujú spinálne nervy. Keď sú nervy zovreté stavcami, cítime bolesť, paže a nohy sú znecitlivené.

Ak je chrupavka alebo medzistavcové platničky poškodené a presiahnu jej anatomické hranice (vytvorí sa prietrž), pravdepodobnosť poškodenia nervov sa ešte zvýši ako pri obvyklých deformáciách (výčnelok)..

Poškodenie chrupavky sa vždy vyskytuje v dôsledku neanatomickej alebo príliš vysokej fyzickej námahy a svalovej slabosti. Ak napríklad nepripravený človek vezme vrecia z cementu s hmotnosťou 50 kg, bude mať určite boľavé chrbát. Najneškodnejšou vecou, ​​ktorá sa môže stať, je mierny výčnelok. Ak osoba bude naďalej zdvíhať tašky - vyčnievanie nepostrehnuteľne, ale veľmi pravdepodobne, pôjde do kýly.

U žien sa prietrže môžu objaviť aj v dôsledku prenosu vedierok vody v jednej ruke (každá po 10 - 12 l). To všetko však nie je hneď zrejmé. S vertebrálnou prietržou sa objaví bolesť, keď jej veľkosť začne skutočne spôsobovať nepríjemnosti nervovým cestám.

Neustála bolesť v dolnej časti chrbta naznačuje, že tento proces sa dlho vyvíjal a dosiahol svoj vrchol. Možno ste nepovažovali skôr pravidelné bolesti za variant problému bedrovej chrbtice. Takže buďte pozornejší na svoje pocity. Bolesť je maják v oceáne. Ak mu nebudeme venovať pozornosť, utopíme sa.

Kedy začať gymnastiku

Prax ukazuje, že vystupovanie chrupavky v chrbtici je spravidla jednostranné. Podobne pri kýle je cítiť bolesť v dolnej časti chrbta a paži alebo nohách (na jednej strane)..

Muž sa reflexívne snaží zaujať bezbolestné postavenie. Výsledkom je zakrivenie miechy spôsobené reflexným svalovým spazmom. Ovládanie svalového systému v bezvedomí účinne izoluje boľavé miesto, čím znemožňuje časť pohybov.

Preto je prvá vec, ktorá sa týka kýly, odstránenie syndrómu bolesti.

Kýla môže ísť sama o sebe, ak je poskytnutá riadna konzervatívna liečba. Ak počkáte, až to všetko samo zmizne, v priebehu času to môže mať nezvratné následky. Stáva sa, že prietrž je taká veľká, že iba zmiernenie bolesti je zbytočné. Vykonávanie operácie.

Po úľave od bolesti v závislosti od situácie je pacientovi predpísaná chrbtica alebo cvičebná terapia. Cvičenia na posilnenie svalov chrbta sú povinné. Akonáhle ich dokážete vyrobiť - musíte začať.

Princípy cvičenia

Aby sa každý stavec cítil príjemne, musíte posilniť svaly, ktoré ho podporujú.

Po anestézii sa vykonávajú cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Ak to bolí, nemusíte sa s tým vysporiadať, počkajte, kým uplynie lekársky akútne obdobie. Cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sa tiež vykonávajú po ukončení akútneho obdobia.

Cvičenia zahŕňajú rôzne gymnastiku na podlahe (neprítomnosť prievanu je povinná), ako aj rôzne metódy sebapádania.

Napríklad môžete napnúť chrbticu, ležať na naklonenej rovine a držať sa rukami na vrchu. Váha nôh postačuje na pomalé napínanie chrbtice. Najmä je užitočné zavesiť na vodorovnú tyč, aby sa natiahla bedrová chrbtica.

Pred precvičením takýchto udalostí sa poraďte so svojím neurológom. Pri medziobratlovej kýle musia byť všetci zaregistrovaní u neho.

Cvičenie bedrovej kýly chrbtice sa vykonáva ležaním alebo stojaním na všetkých štyroch stranách.

Pamätať. Cvičenia v stoji alebo v sediacej polohe s dodatočnou hmotnosťou sa nemôžu robiť prietrži chrbtice, pretože vertikálne zaťaženie môže situáciu opäť zhoršiť. Toto odporúčanie je relevantné pre návštevníkov telocvične..

Ak ste boli zapojený do powerliftingu pred zranením, počas liečby sa musíte prestať snažiť zdvíhať závažia a namiesto toho sa trpezlivo a vytrvalo rehabilitovať. Bolo by pekné pochopiť, prečo sa v predchádzajúcich cvičeniach objavila prietržová kýla.

Všetky cviky s kýlou chrbtice sa vykonávajú pomaly, hladko, bez trhania a náhlych pohybov.

Cvičenie nie je možné vykonávať s hmotnosťou, bez činiek, palaciniek, vážením. Iba vaše vlastné telo a špeciálne rehabilitačné vybavenie.

Zhrnieme teda: cvičenia na ošetrenie kýly sa vykonávajú:

 • plynule.
 • Žiadna váha.
 • Pomalým tempom.
 • V polohe na chrbte alebo na lakťoch.

A nezabudnite, že prievan môže zhoršiť bolesť, preto položte nejaký koberec na podlahu, položte ľahké oblečenie a zatvorte okná..

Jednoduché a účinné cviky na chrbticu, ktoré vám zachránia chrbát

Zdravím, vážení čitatelia! Takmer všetci dospelí, tak či onak, trpia rôznymi problémami s chrbtom. Manželskí robotníci a atléti sa zároveň zaťažujú chrbtom. Zároveň intelektuáli narážajú a mrznú v nepohodlných pózach pri počítačoch.

Výsledkom je, že pre všetkých je ťažké vyrovnať sa, keď sú v nepohodlnej polohe, poškodzujú svaly, „strieľajú“ v bedrovej oblasti, je cítiť napätie - tieto ťažkosti sú známe takmer každému! Čo s tým robiť??!

Postarajte sa o svoje chrbát

Ak práve žijete v normálnom režime, môžete doslova „hrať“ - bolesť chrbta bude rušiť život a zakrivenie chrbtice poškodí vnútorné orgány. Tak si teraz zoberte chrbát v pravom slova zmysle! Cvičenie spinálnej prietrže doma - to je to, čo potrebujete.

Hovoríme ďalej o nich, ako aj o tom, ako ich správne vykonať. Každý má k dispozícii účinnú liečbu medzistavcových prietrží a problémov s chrbtom!

Príbeh môjho priateľa

Vy, vážení čitatelia, si pravdepodobne myslíte, že taká choroba, ako je medzistavcová prietrž, je výsledkom odstránenia určitej obrovskej záťaže. A ovplyvňuje tie kategórie ľudí, ktorých práca je nejako spojená s vzpieraním. Ale v skutočnosti to tak nie je.

Môj najlepší priateľ je profesijný programátor. Sedí pri počítači - v práci, na telefóne - v metre, v tablete - doma. Do tridsiatich rokov dostal, prirodzene, celý problém: bolesti hlavy, napätie v dolnej časti chrbta a krku, medzistavcová prietrž.

Nechcel sa zmeniť z IT špecialistu na atléta, ale stal sa tiež neplatným - tiež! Našťastie sa stretol s kompetentným odborníkom, ktorý hovoril o tom, kto je Dr. Bubnovsky a ako jeho komplex pomôže doma, s bolesťou a problémami s chrbticou..

Lfk s kýlou chrbtice

Nečakajte, že vám pomôžu metódy pre lenivých ľudí, ako je napríklad zahriatie dolnej časti chrbta masťami, masážami, liekmi proti bolesti a injekciami. Iba správne vybrané cvičenia na chrbte s prietržom podľa Bubnovského, ktoré sú tu uvedené s podrobným popisom, uložia vaše chrbát.

Bubnovsky navyše tvrdí, že jeho cvičenia pomáhajú pri riešení týchto problémov:

 • premiestnenie medzistavcových platničiek;
 • deformujúca spondylóza;
 • problémy s lakťovými a ramennými kĺbmi;
 • skolióza;
 • osteochondrosis;
 • bolesti hlavy;
 • stres, únava;
 • medziobratlová kýla;
 • zakrivenie chrbtice;
 • poškodenie stavcov;
 • obehové problémy;
 • bolesť v dolnej časti chrbta a krku.

Efektívne cvičenie chrbta pri spinálnej prietrži

Čo treba urobiť, aby nedošlo k poraneniu chrbta? Tu vám ponúkame päť najúčinnejších a cenovo dostupných cvičení na cvičenie doma alebo na akomkoľvek inom vhodnom mieste:

 1. Prvé cvičenie je chôdza, ale nie bežné, ale v polohe „mačka“! Dokonale odstraňuje bolesť, zmierňuje svalové svorky, odstraňuje napätie, aktivuje krvný obeh a odstraňuje vnútorný opuch svalov chrbtice. Chôdza sa robí jednoducho: choďte na všetky štyri a začnite kráčať, pohybujte sa na princípe pravého ramena - ľavá noha. Potom - ľavá ruka, pravá noha. “ Používajte chrániče kolien a tenké rukavice, aby ste zabránili poraneniu pokožky..
 2. Druhé cvičenie sa nazýva „mačka“. Postavte sa na všetky štyri a opatrne vydýchnite a ohnite chrbát nadol a zároveň natiahnite panvu a hlavu. Podržte 10 sekúnd, potom úplne vydýchnite a zaklopte chrbát. Opäť vydržte 10 sekúnd.
 3. Stiahnite si tlač ležiacu na chrbte. Preto svaly veľmi jemne napíname. Ak doň pridáte obklad ľadu, odstráni sa zápal v postihnutých oblastiach. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy tak, aby vaše chodidlá boli na podlahe. Ruky - za hlavou, na hrade. Pod spodnú časť chrbta vložte pollitrovú plastovú fľašu s drveným ľadom, ktorá je 50% plná a zabalená do tenkej utierky. Zložte lopatky zo zeme a kolená pritiahnite k žalúdku a pokúste sa spojiť lakte a kolená. Urobte to na ostrom výdychu a povedzte „Ha.“ Súčasne potiahnite žalúdok. Vykonajte maximálne opakovania, 10 alebo viac.
 4. Teraz - vzostup panvy. Stále ležíte na chrbte, nohy sú ohnuté, ruky ležia pozdĺž tela. Zdvihnite panvu vysoko, zdvihnite zadok a na výdychu vyslovte ostrý „Ha“. Potom sa pomaly spustite. Hneď na začiatku vás môže vystrašiť silná bolesť v dolnej časti chrbta a panvy, najmä ak ste predtým neboli úplne sami sebou. Neboj sa, cvičenie je 100% bezpečné. Musíte vykonať 5 až 10 opakovaní.
 5. Natiahnutie v stoji. Pomáha zahriať a uvoľniť bedrovú kosť a kĺby nôh. Šírku ramien chodidiel od seba oddeľte a potom sa sklopte (pokiaľ možno rovnou chrbtom) doľava a potom na pravú nohu. Nohy sa nesmú ohýbať! V ideálnom prípade by sa vaše prsty mali dotýkať vašich prstov na nohách. Pri poslednom naklopení podržte 3-5 sekúnd. Dole, výdych a nádych, stúpajúci hore. Počas naklápania môžete vziať niekoľko krátkych výdychov a zároveň vysloviť „Ha“.

Bonusová kýla

Ako ďalšie cvičenie odporúča profesor Bubnovsky zdvíhanie nôh ohnutých v kolenách na vodorovnej tyči. Získate tak terapeutický aj anestetický účinok, pretože vaša chrbtica sa dokonale roztiahne a relaxuje pri telesnej hmotnosti. Ďalším plusom je silnejšia tlač..

Pri výdychu by ste mali zdvihnúť nohy a vysloviť ostrý „Ha“. V ideálnom prípade by ste mali kolená ťahať do žalúdka.

Možnosť pre športovcov - zdvíhanie pravých uhlov rovných, nie ohnutých nôh.

Je potrebné vykonať výťahy nôh 8-10 krát, ale je pravdepodobné, že táto norma nebude fungovať. Na konci klesania z vodorovnej lišty by ste mali pomaly a opatrne, na to je lepšie použiť stoličku. Skákanie je zakázané!

Základné odporúčania pre triedy

9 tipov na bylinnú spinálnu prietrž

 • všetky tieto cvičenia musíte vykonať za chrbtom s prietržou chrbtice na podlahe, na pohodlnom koberci;
 • pokiaľ možno - v odevoch vyrobených z „dýchajúcich“ textílií, ktoré netlačia a neobmedzujú pohyby;
 • medzi cvičeniami je dovolené vypiť dúšok vody;
 • je mimoriadne dôležité správne dýchať v triede;
 • robiť prvý deň, robiť všetkých päť cvičení niekoľkokrát, najlepšie každé tri hodiny;
 • ak sa na vás náhle ospalo, nepopierajte potešenie zdriemnutia, dokonca ani medzi cvičeniami, priamo na podlahe;
 • po ukončení večerného tréningu vám lekár odporučí urobiť si kontrastnú sprchu a poriadne ju utrieť tvrdým uterákom - váš krvný obeh bude ešte aktívnejší;
 • Profesor Bubnovsky dôrazne odporúča odmietnuť tabletky a injekcie;
 • ďalšie procedúry budú prospešné iba - balneológia, masáže, masti atď..

Cvičenia opísané vyššie nemajú žiadne kontraindikácie pre choroby chrbtice. Ale ak si myslíte, že váš prípad je „bežiaci“, má zmysel konzultovať s odborníkom skôr, ako začnete.

Stručne o iných kontraindikáciách

Zároveň budú zrejmé kontraindikácie, ktoré majú cvičenie na prietrž chrbtice,: rakovinové nádory, prasknutia šliach a väzov. Okrem toho by sa mali zdržať počas obdobia zotavenia po operácii alebo tehotenstve.

Čo potrebujete: hodnotná osobná spätná väzba a gymnastika pre chrbát s kýlou vo videu.

Dôrazne odporúčame prečítať si článok: „Čo poskytuje nordic walking s kýlou bedrovej chrbtice“ (link). Informácie „Ako správne sedieť na stoličke“ budú pre vás tiež užitočné.,

Dve univerzálne cvičenia na kýlu chrbtice vo videu:

Predpovedná predpoveď

Pracujte na sebe a určite si zachránite svoje chrbát, bez ohľadu na to, v akom stave je! Ak chcete zvýšiť motiváciu, pozrite si video uverejnené v tomto článku s osobnými skúsenosťami s liečením. Určite robte cvičenia na chrbte prietrž chrbtice každý deň, nebuďte leniví a po troch alebo štyroch dňoch budete určite cítiť výsledok. Bolesť, napätie zmizne, objaví sa flexibilita a ľahkosť as nimi aj radosť zo života!

Pokiaľ ide o túto optimistickú poznámku, hovorím vám „zbohom“ a ako vždy vás žiadam, aby ste zdieľali materiál s priateľmi, a to aj na sociálnych sieťach, a zanechali svoje obľúbené v komentároch!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicové myómy (MM) - nemalígny novotvar, ktorý sa vytvára z svalovej vrstvy maternicového orgánu, spôsobuje bolesť pri myóme. Ochorenie sa častejšie zisťuje u žien vo veku 35 rokov.
Posuvná hernia bránice predstavuje až 90% všetkých hernií pažeráka. Hlavným nebezpečenstvom patologického stavu je chronický kyslý reflux, ktorý vedie k pažeráku a malígnej degenerácii sliznice pažeráka.
Všeobecné informácieAnémia často sprevádza chronické ochorenia. Anémia sa vyznačuje zníženou hladinou hemoglobínu, niekedy červených krviniek..Hemoglobín je proteín, ktorý obsahuje železo.
Technika vykonávaniaefekt