loader

Hlavná

Pažerák

Cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice - komplex cvičebnej terapie, samomasáž, gymnastika

Cervikálna osteochondróza je ochorenie, ktoré sa vyvíja postupne a je často asymptomatické. Pacient spája nepohodlie v krku a bolesť hlavy s prejavmi celkovej únavy alebo sa domnieva, že jeho zdravotná hladina sa jednoducho znížila. Ale v priebehu času sa príznaky stávajú výraznejšími, človek si uvedomuje, že má problémy s chrbticou, presnejšie s krčnou chrbticou. Pacient ide k lekárovi a prvá vec, ktorú špecialista odporúča, je urobiť gymnastiku. Zdravotný stav nie všetkých pacientov vám samozrejme umožňuje cvičiť. Ak to však lekár povolil, cvičenia doma pri krčnej osteochondróze sú účinným nástrojom v boji proti tejto chorobe..

Aké je cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice

Ak chcete zistiť, ako gymnastika pomáha vyrovnať sa s osteochondrózou, musíte najprv pochopiť, ako sa toto ochorenie vyskytuje. Ak vezmeme do úvahy etiológiu osteochondrózy z hľadiska fyzickej aktivity človeka, je možné rozlíšiť dva hlavné faktory vývoja choroby:

 1. Hypodynamia - v tomto prípade človek vedie sedavý životný štýl: pracuje na počítači (často na nevyvinutom pracovisku), chodí do práce autom / autobusom, trávi víkend na gauči a v pracovné dni pred televízorom. To znamená, že človek sa prakticky nepohybuje, jeho telo je celé hodiny v jednej polohe. Chrbtica začína trpieť, čo predstavuje hlavný negatívny vplyv nepriaznivých faktorov. Okrem toho svalová partia chrbta slabne, prestáva plniť svoju podpornú funkciu - chrbtica je vystavená ešte väčšiemu stresu, vyvíja sa choroba OA.
 2. Hyperdynamia - človek je fyzicky aktívny, zapája sa do silových športov alebo je jednoducho zaneprázdnený tvrdou prácou. Chrbtica pociťuje zvýšené patologické zaťaženie a chrbtové svaly, ktoré sú tiež v konštantnom napätí, nemôžu byť spoľahlivou oporou chrbtice. V dôsledku toho sa vyvíjajú degeneratívne-dystrofické procesy, ktoré prispievajú k vzniku osteochondrózy, potom k vyčnievaniu medzistavcových platničiek a prietrže.

Nečinnosť je typická pre administratívnych pracovníkov, vodičov, najmä vodičov, študentov stredných a vysokých škôl a študentov. Zvýšená fyzická aktivita sa zvyčajne pozoruje v takých kategóriách ľudí, ako sú kulturisti, powerlifteri, sťahováci, skladníci.

Cvičebná terapia alebo gymnastika s osteochondrózou je teda niečo medzi nadmernou fyzickou námahou a nedostatočnou fyzickou aktivitou. Gymnastika vyrovnáva procesy prebiehajúce v tele, normalizuje stav chrbtice a svalový korzet chrbta. Čo sa deje počas cvičenia:

 1. Krvný obeh, výživa mozgu sa zlepšuje. K tomu dochádza v dôsledku vazodilatácie, zníženia intrakraniálneho tlaku. V dôsledku toho - prestane bolieť a závraty, prejsť zrakovými problémami, prestane sa v očiach zdvojnásobiť.
 2. Chrbtica chrbtice je vyrovnaná, priestor medzi stavcami sa zväčšuje. Vďaka tomu nie sú medzistavcové disky tak komprimované, že sú menej zaťažené. To znižuje pravdepodobnosť progresie ochorenia a komplikácií vo forme výčnelkov, hernií.
 3. Stagnácia svalového tkaniva krku je eliminovaná..
 4. Svaly chrbta sa uvoľňujú a súčasne posilňujú. Spazmy zmiznú, tkanivá krku sa lepšie zotavujú.
 5. Pretože medzistavcové platničky zaujímajú svoju normálnu fyziologickú polohu, zastavujú kompresiu nervových vlákien. Z tohto dôvodu zmizne bolesť v krku, v hornej časti chrbta, na pleciach.

Mierne, správne vykonané fyzické cvičenia tiež zlepšujú celkové zdravie, zmierňujú účinky stresu, normalizujú metabolické procesy a dokonca zvyšujú úroveň imunity. Avšak, gymnastika, rovnako ako akékoľvek iné liečebné a profylaktické postupy, je u niektorých kategórií pacientov kontraindikovaná. Cvičenie je možné vykonať iba s pomocou lekára..

Kontraindikácie pre vykonávanie cervikálnej osteochondrózy

Na cvičebnú terapiu nie je veľa kontraindikácií:

 1. Celková slabosť, zlé zdravie, vysoký krvný tlak alebo hypertermia (horúčka nad 37,5 stupňov).
 2. Závažné somatické choroby v štádiu dekompenzácie alebo exacerbácie.
 3. Riziko zeleného zákalu.
 4. Ťažká vestibulárna dysfunkcia.
 5. Akékoľvek poranenia krku, anamnéza chirurgických zákrokov na tkanivách krku (kontraindikácie sa vyskytujú počas rehabilitačného obdobia).
 6. Ak cvičenie, aj ten najľahší, spôsobuje silnú bolesť alebo sa zhoršuje.

Môžu sa vyskytnúť aj iné kontraindikácie, ak ich lekár po konzultácii rozhodne uvedie.

Druhy cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Najprv musíte pripraviť tkanivo krku na fyzickú aktivitu. Krátke cvičenie môžete vykonať masírovaním krku rukou alebo pomaly otočením hlavy do strán.

Ďalej sa odporúča vykonať najmenej 10 druhov cvičení, pričom každý typ predstavuje 10 priblížení (alebo 5 v každom smere) s fixáciou v 3-sekundovej polohe:

 1. Nakloňte alebo zoberte hlavu bez toho, aby ste ju naklopili. Zároveň by sa nemala meniť úroveň očí a čeľuste.
 2. Zdvihnite pravú ruku, ohnite sa v lakte a zabaľte ju za ľavú, sklopte hlavu smerom k pravému ramenu. Druhá možnosť - pravou rukou jemne zatlačte na hlavu, ohnite ju k pravému ramenu a zároveň pritiahnite ľavú ruku za chrbát a natiahnite ju doprava..
 3. Nakloňte hlavu tak, aby sa brada dotýkala medziklavikulárnej dutiny.
 4. Ohnite a uvoľnite krk, akoby ste aktívne kývli hlavou a súhlasili s niečím. Iba pohyby by nemali byť rýchle, ale pomalé.
 5. Nakloňte hlavu dozadu tak, aby vaše oči spočívali priamo na strope..
 6. Pomaly posuňte hlavu doľava a potom doprava..
 7. Uchopte dlane za chrbát hlavy, položte hlavu dozadu a pomocou dlaní vytvorte mierny odpor.
 8. Prsty pritlačte pravou dlaňou k chrámu (ako pri bolesti hlavy), dlaň nie je prakticky ohnutá. Pomaly nakláňajte hlavu na pravú stranu tak, aby odolala vašej dlani.
 9. Vykonajte predchádzajúce cvičenie, iba stlačte prsty na čelo a nakloňte hlavu dopredu.
 10. Vezmite si úvodné cvičenie č. 8 (dlane v chrámoch), iba vy by ste nemali nakláňať hlavu, ale otáčať ju a snažiť sa zistiť, čo je za ramenom. Dlaň vytvára slabý odpor.


Po vykonaní cvičení musíte byť v pokoji 30-60 minút.

Ako robiť gymnastiku a aké typy cvičení by sa mali vylúčiť

Pri cvičení krku je potrebné zvážiť niekoľko pokynov:

 1. Všetky pohyby vykonávajte pomaly a plynulo. Vyvarujte sa ostrých zákrut hlavy.
 2. Cvičenia na začiatku tréningového kurzu by mali byť mierne, musíte trénovať dlhšie ako 15 - 20 minút, aby ste nepreťažili svaly krku. Ak po 2 týždňoch uvidíte pokrok pri zlepšovaní stavu krčnej chrbtice, môže sa podľa potreby predĺžiť trvanie tréningu..
 3. Výučba sa prednostne uskutočňuje na čerstvom vzduchu (balkón, športové ihrisko, lúka v parku). Takže tkanivá dostanú viac kyslíka, regeneračné procesy budú prebiehať aktívnejšie.
 4. Póza počas cvičenia - sedia na stabilnom a rovnom povrchu (stolička, lavica, zem alebo podlaha), stojaci.
 5. Oblečenie v triede - voľný, otvorenie krku.
 6. Triedy by mali byť pravidelné, naplánované napríklad každý deň alebo každý druhý deň.


Preukázanie choroby neprešlo, kategoricky sa neodporúča používať žiadne silové cvičenia, inak môžete dosiahnuť opačný účinok, vyvolať vývoj komplikácií.

Vzhľadom na to, že človek začína cvičiť, u ktorého sa rozvinie choroba chrbtice, je vhodné viesť hodiny spolu s osobným trénerom, inštruktorom pod dohľadom ortopeda alebo rehabilitológa. Tréner pomôže správne a bezpečne vykonávať komplexné fyzické komplexy. Jediný spôsob, ako dosiahnuť maximálne výsledky pri obnovení stavu a funkcie chrbtice.

Môžete trénovať s trénerom alebo sami v telocvični aj doma. A ak nie je možné najať trénera, musíte navštíviť lekára raz, získať povolenie na gymnastiku na krku, požiadať lekára, aby ukázal, ako to urobiť správne. Je dôležité cítiť správnu cvičebnú techniku, amplitúdu, intenzitu.

Kategórie ľudí, ako sú deti a staršie osoby, by mali vykonávať gymnastiku iba pod dohľadom inštruktora..

Ako opraviť výsledok po cvičení

Pomôcť upevniť výsledok počas fyzických cvičení alebo po nej:

 1. Zdravý životný štýl s miernou fyzickou aktivitou. Môžete robiť gymnastiku alebo jogu.
 2. Správna výživa, používanie potravín bohatých na bielkoviny, vitamíny a minerály.
 3. Príjem multivitamínov predpísaných lekárom, liekov iných farmakologických skupín.
 4. Pravidelné vyšetrenia ošetrujúcim lekárom, ak je to potrebné, predpíše druhý priebeh cvičení pre krk.

Všetky tieto odporúčania sa vzťahujú aj na prevenciu krčnej, bedrovej alebo hrudnej osteochondrózy..

Cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice je prvou metódou liečby, ktorú lekári zvyčajne predpisujú. Gymnastika a cvičebná terapia sú účinné v akomkoľvek štádiu choroby, ako aj v období zotavenia a ako profylaxia osteochondrózy. Hlavná vec je zabezpečiť, aby neexistovali kontraindikácie a aby všetky cvičenia boli vykonávané správne a nepoškodili zdravie..

Zotavovacie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu predpisuje lekár na zmiernenie bolesti a zastavenie degeneratívnych porúch v chrbtici. Cvičenie, ak je správne vybrané a vykonané, pomáha vyrovnať sa s problémom.

Aktívny životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

Hlavným cieľom terapie je zmiernenie bolesti a zápalu. Vyžaduje si to fyzickú aktivitu. Výcvikové kurzy by sa mali začať ihneď po odstránení exacerbácie, počas obdobia remisie. Najprv by ste nemali zaťažovať krk silno, ale je potrebné ho zväčšiť.

Cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice posilňujú svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri vykonávaní chrbta by mal zostať plochý.

Hlavná technika fyzioterapeutických cvičení:

 • musíte začať s plynulými zákrutami hlavy, až 10-krát, môžete sedieť;
 • nakloňte hlavu nadol, potom sa vráťte do východiskovej polohy, opakujte až 10-krát;
 • odkloňte krk dozadu, pritiahnite bradu bližšie k hlave;
 • koleno pravej ruky je na stole, dlaň pravej ruky je na chráme. Zatlačením dlane ruky na chrám nakloňte hlavu, opakujte až 10-krát a potom vymeňte ruku;
 • zdvihnite plecia, stiahnite hlavu, držte 5-10 sekúnd, potom relaxujte, vykonávajte 5-6 krát;
 • masírujte chrbtom hlavy prsty bez toho, aby ste spôsobili bolesť.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou pomáha pri bolesti hlavy. Vhodné pre starších ľudí, zamestnancov, ktorí často pracujú pri počítači. Pravidelným cvičením môžete znížiť závraty, zmierniť bolesti hlavy a zlepšiť pocit pohody..

Cieľom gymnastiky je obnoviť svalovú sústavu krku a zvýšiť pohyblivosť stavcových diskov. Lekcia od trénera fyzioterapie pomôže vytvoriť súbor cvičení.

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice:

 • hladké zákruty hlavy doprava a doľava, až 10-krát, zo stojacej alebo sediacej polohy;
 • namáhanie svalov krku, dotknite sa hrude bradou, trochu ju držte, uvoľnite sa;
 • polož svoju dlaň na svoje čelo, nakloní hlavu dopredu, odoláva dlani.

Účinky liečebných cvičení ako liečby osteochondrózy:

 • posilňuje svalovú sústavu stavcov;
 • bojuje proti preťaženiu, odstraňuje prebytočnú tekutinu;
 • zlepšuje elasticitu tkaniva;
 • zlepšuje držanie tela, znižuje zaťaženie chrbtice;
 • urýchľuje metabolizmus;
 • eliminuje bolestivé príznaky.
Po dvoch mesiacoch gymnastického cvičenia sa zdravotný stav zlepší, silné bolesti krku spôsobené osteochondrózou zmiznú.

Správne ranné cvičenia

Ranné cvičenie nie je hlavným prvkom liečby cervikálnej osteochondrózy, ale s jej pomocou môžete zlepšiť pohodu pacienta. Ranné cvičenia sa môžu robiť v akomkoľvek veku..

Ciele terapeutických cvičení pre krk s osteochondrózou:

 • zlepšenie krvného obehu v mozgu;
 • zmiernenie bolesti v hlave;
 • normalizácia všeobecného stavu;
 • obnovenie pohyblivosti miechy.

Hlavné princípy úspechu ranných cvičení s cervikálnou osteochondrózou:

 • pravidelnosť;
 • triedy by sa mali konať súčasne - po spánku, pred raňajkami;
 • pri výbere cvikov je potrebné vziať do úvahy vek a celkové zdravie pacienta;
 • hodina trvá asi 30 minút;
 • v osobitných fázach je potrebná kontrola lekára;
 • cvičenia sa vykonávajú hladko, náhle pohyby sú zakázané;
 • Počas vykonávania nemôžete ostro otočiť hlavu.

Kontraindikácie pre gymnastiku z osteochondrózy:

 • poranenie stavcov;
 • onkológia;
 • hypertenzia;
 • vírusové ochorenia;
 • choroby kardiovaskulárneho systému.
Ranné cvičenia - metóda boja proti osteochondróze. Vykonávanie cvičení pomôže zbaviť sa negatívnych procesov v krčných miechových diskoch..

Základné cvičenia pre domácu úlohu

Pri výbere cvikov berte do úvahy charakteristiky pacienta, zdravotný stav, minulé choroby, vek. Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy v krku. Pomáhajú obnovovať miechové disky.

Bez príslušenstva

Cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice je dvoch typov.

Izometria spočíva v tom, že telo nejaký čas drží v jednej polohe a potom sa vracia do východiskovej polohy. Počas gymnastiky by telesné vibrácie nemali byť. V dôsledku tried sa zvyšuje flexibilita, zlepšuje sa krvný obeh.

Dynamické - naklápanie hlavy rôznymi smermi pre konkrétne časové obdobia. Tieto akcie uvoľňujú svaly a zmierňujú príznaky bolesti..

Etapy cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice postupne:

 • chrbát zostáva plochý, musíte otočiť hlavu doprava, potom doľava;
 • ramenný pás je zdvihnutý, v tejto polohe ho držte 10 sekúnd;
 • položiť ruku na chrbát hlavy a urobiť odpor hlavy späť;
 • hlava by mala byť rovná, krk ohnutý dozadu.

Triedy na liečbu osteochondrózy by sa mali podávať denne po dobu 15 minút. Tréningový režim by mal byť systematický, takže plavidlá budú lepšie pracovať. Lekári vyvinuli niekoľko metód na liečenie cervikálnej patológie. Gymnastika Dikul pomáha posilňovať medzistavcové platničky, odstraňuje bolesť.

Bubnovsky odporúča prestať fajčiť a pri cvičeniach použite činky na ďalšie zaťaženie ramenných svalov.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva s postupným zvyšovaním záťaže. Procedúra je prijateľná, ak blahobyt umožňuje terapeutické opatrenia a neexistuje riziko predĺženia alebo prietrže hrudnej chrbtice..

Druhy cvičebných cvičení:

 • krútenie;
 • mávaj rukami;
 • zavesenie na priečku;
 • relaxačné pohyby.

Cvičenia začínajú zahrievaním, prepožičiavajú sa mu svaly krku, zohrieva sa, pripravuje sa na zaťaženie. Hudbe môžete viesť hodiny..

Pri krútení by sa hlava mala vyhodiť späť, potom sa musí krútiť celým telom. Triedy sa vykonávajú pred výskytom tepla v celom tele. Výkyvy rúk sa vykonávajú takto: telo nakloňte dopredu, roztiahnite ruky do strán, posúvajte lopatky, vykonávajte výkyvy.

Relaxačné pohyby: namáhajte ramenné svaly a držte ich 15 sekúnd, späť rovno, potom vydýchnite a uvoľnite sa.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva opatrne a čo je najdôležitejšie - nie ostro. Výber komplexu je najlepšie zverený lekárovi - poskytne poradenstvo pri jeho implementácii. Pozrite sa, ako lekár robí gymnastiku pre krk v tomto videu:

S príslušenstvom

Medzi ďalšie atribúty cvičení patrí aplikátor Kuznetsov - valec alebo koberec s hrotmi. Môžete si na to ľahnúť alebo ju priviazať k krčnej oblasti postihnutej osteochondrózou. Je povolené používať 1 čas denne počas 10 dní.

Miechový záber sa robí pomocou špeciálneho nástroja. Tento postup sa vykonáva podľa predpisu lekára vo fyzioterapeutickej miestnosti a nie viac ako jedenkrát ročne.

Cervikálna chondróza by sa mala cvičiť, keď bolesť ustúpi a štádium exacerbácie prechádza. Začnite ľahkými cvičeniami, potom posilnite komplex.

Pravidlá vykonávania osteochondrózy krku:

 • triedy sa konajú v chladnej miestnosti;
 • Pred cvičením sa zahrejú, čo telo zahreje;
 • Môžete vykonať samomasírovanie alebo šúchanie pomocou osušky;
 • musíte dýchať nosom;
 • s nestabilnými krčných stavcov, nasadené na mäkký golier alebo korzet.

Cvičenia sa vykonávajú pri státí, sedení alebo na všetkých štyroch, niekedy je prijateľná ležiaca poloha.

Triedy na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať s plochým chrbtom, nehádzajte hlavu späť. V prípade diagnózy ochorenia stupňa 3 u pacienta nie je potrebné cvičenie. Na krk pacienta je nasadený golier, terapia sa vykonáva pomocou liekov pod dohľadom reakcie tela..

trvanie

Pravidelným cvičením môžete zmierniť bolesť krku, zvýšiť svalový tonus, zbaviť sa depresie. Tréning pre osteochondrózu krku je 2 mesiace, niekedy to môže trvať dlhšie.

Ako nerobiť gymnastiku

Pri cervikálnej osteochondróze lekári nepovoľujú určité typy fyzickej námahy. Existujú cvičenia, ktoré majú nenapraviteľné následky. Bez dostatočných informácií pacienti často poškodzujú telo..

 1. Pri zahrievaní s cervikálnou osteochondrózou často robia so svojimi rukami a nohami ostré výkyvy, aby zapli celé telo, čo inštruktori často odporúčajú v telocvični. Ostré zákruty hlavy - dole, hore, doľava, doprava, kruhové pohyby - spôsobujú zovretie stavcov, zhoršené prísun krvi, riziko pošmyknutia stavcov, zovreté nervové zakončenie.
 2. Keď položíte ruky za hlavu a nakloníte ich na kolená, zaťaženie krčných stavcov sa zvýši, čo je neprijateľné. Cvičenie by sa malo vykonávať s telom, svaly krku by nemali byť napäté.
 3. Pri cvičení v bazéne nemusí byť hlava zdvihnutá príliš vysoko nad vodou, čo môže vyvolať kŕč. Pri plávaní by sa hlava mala nakláňať bližšie k vode. Môžete si zaplávať na chrbte a oddýchnuť si svaly.

Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte sa držať zdravého životného štýlu. Otázky, ktoré vzniknú pri páchaní cvičenia na domácu osteochondrózu krčka maternice doma, sa musíte opýtať svojho lekára.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť. Jedným z hlavných asistentov v tomto cvičení sú fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia. Súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice je jednoduchý a trvá iba 15 - 20 minút.

Etiológia choroby

Osteochondróza môže byť cervikálna, hrudná alebo bedrová, záleží na tom, ktorá časť chrbtice sa vyvíja. Existuje niekoľko hlavných dôvodov pre jeho vzhľad:

 • Zlé návyky;
 • Sedavý spôsob života;
 • Nadváha;
 • Po poranení chrbtice;
 • Vek po 40 rokoch;
 • Ortopedické problémy: chodidlá na nohách alebo ploché nohy.

Pravidlá fyzioterapie

Základné pravidlá terapeutických cvičení pre všetky časti chrbtice sú rovnaké.

 • Čerstvý vzduch alebo dobre vetrané miesto;
 • Všetky cvičenia začínajú zahrievaním;
 • Nabíjanie vykonávajte iba vo fáze remisie choroby;
 • Pohyby by mali byť voľné, takže oblečenie sa vyberá pohodlne;
 • Pohyby nie sú ostré, postupne sa zvyšujú amplitúda a počet krát. Potom sa vyhnete poraneniu väzov a svalov;
 • Ak počas cvičenia pociťujete bolesť, zastavte sedenie;
 • Pred začatím vyučovania a na konci zmerajte srdcový rytmus. Ak sa zvýši, znížte zaťaženie;
 • Počas nabíjania sledujte dych;
 • Pravidelnosť je nevyhnutnou súčasťou úspešnej liečby. Ak cvičíte čas od času, nebude to mať správny účinok;
 • Cvičenia potrebné na prevenciu a liečbu osteochondrózy sú predpísané a vybrané iba odborníkom. Nepoužívajte samoliečbu, môže to mať opačný účinok;

Zahrejte sa

Veľmi dôležitou súčasťou celého súboru cvičení je zahrievanie. Pomáha predchádzať zraneniam svalov a kĺbov. Zahrievanie musíte urobiť pomaly. Najskôr sa vykonajú jednoduché hojdačky, potom sú nabíjacie prvky komplikované.

 1. Postavte sa rovno. Pomaly pri nadýchaní nosa zdvihnite ruky a po plnom prúde vzduchu do pľúc spustite ruky a zašumte..
 2. Pre zahriatie krčnej chrbtice nakloňte hlavu do strán a otočte ju hlavou dole k hrudníku a vytvorte polkruh z jedného ramena na druhé..
 3. Potom sa oplatí trochu natiahnuť hrudnú časť, pretože stojí proti stene tak, aby sa opierala o päty, zadok, lopatky a zadnú časť hlavy. Urobte 2 kroky od steny a spojte lopatky dohromady. Počkajte 3 roky, potom uvoľnite lopatky a vráťte sa späť na stenu.
 4. Striedavo zdvíhajte ľavé rameno, potom pravé a obidve ramená k sebe.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-krát.

Cvičenie na liečbu osteochondrózy

Najbežnejším typom tohto ochorenia je osteochondróza krčnej chrbtice. Preto je dôležité venovať pozornosť tejto konkrétnej časti chrbtice a vykonávať jednoduché cvičenia. Upozorňujeme na niektoré z nich:

Stály komplex

 1. Postavte sa, ruky na boky. Začnite otáčať hlavou doľava a doprava. 10 krát.
 2. Potom sa urobí to isté, naklonenie hlavy iba k pravému ramenu a doľava. Vykonajte desaťkrát.
 3. Začnite hladký rotačný pohyb hlavy opisujúci polkruh. 10 krát.
 4. Pritlačte dlaň na čelo a pritlačte ju na dlaň. V tomto prípade by sa mali krčné svaly namáhať. Spustiť trikrát.
 5. Odpočívajte a pritlačte si dlaň chrbtom k hlave tak, aby sa tiež napli svaly krku. 3 krát.
 6. Rovnaký postup vykonajte s dlaňou a súčasne stlačte pravý a ľavý chrám. 3 krát.

Ležiaci komplex

Východisková poloha komplexu: ležiace na chrbte, narovnané nohy, ruky pozdĺž tela.

 1. Z východiskovej polohy (I.P.) mierne nadvihnite hlavu a zostaňte v polohe asi 5 sekúnd. Zníženie hlavy. Opakujte trikrát.
 2. Položte ruky na svoje plecia a 4-krát otáčajte lakte na oboch stranách. Opakujte trikrát.
 3. Od I.P. zdvihnite jednu nohu a ohnite ju na koleno. Potom si vymieňajte nohy. Napodobňujte chôdzu na svojom mieste pri ležaní. Vykonajte trikrát po dobu 30 sekúnd.
 4. Zdvihnite ruky nad vami a striedavo ich potiahnite do stropu, zatiaľ čo oddeľujete lopatku z podlahy. Pre každú ruku 6-krát.
 5. Počas dychu roztiahnite ruky do strán a nahor. Pri výdychu zdvihnite koleno a pritiahnite ho k hrudníku. Neroztrhajte si hlavu z podlahy. Opakujte cvičenie 5-krát.
 6. Ležiaci na chrbte, položte ruky na pás. Pri inšpirácii dvíhame nohy a ohýbame sa na kolenách. Pri výdychu ohnite kolená a uvoľnite nohy. Spustiť 5 krát.
 7. Byť v I.P. spojte lopatky dohromady a pritlačte ich k podlahe. Pretrvávajúce postavenie na 3 účtoch. Spustiť 5 krát.

Sediaci komplex

Posaďte sa na tvrdú stoličku. Toto je vaše I.P..

 1. Sediaci na stoličke, posúvajte ľavé koleno na ľavé koleno na 3 sekundy. Rovnaké cvičenie robíme aj pravou rukou. Potom oboma rukami zatlačíme na kolená. Vystupujeme 5 krát.
 2. Ťahajte ľavým ramenom smerom k ľavému uchu. Podržte na 3 sekundy. Pravým ramenom vykonávame rovnaké cvičenie. Potom sa pokúsime vytiahnuť obe ramená k ušiam. 5 sád.
 3. Rotačné pohyby vykonávame ľavým ramenom, potom pravým a potom oboma ramenami. 7-krát pre každé rameno.
 4. Zdvihnite nohy mierne ohnuté na kolenách. Cvičný bicykel.
 5. Natiahnite ruky pri vdychovaní, pri výdychu si ovinte ruky okolo ramien.
 6. Posaďte sa na ľavej strane stoličky. Vykonávame nasledujúce cvičenia:

6.1 Zdvíhanie a spúšťanie ľavej ruky;

 • Pohyby rúk tam a späť, akoby rezali palivové drevo;
 • Vykonajte kruhové pohyby v smere hodinových ručičiek, potom proti smeru hodinových ručičiek;
 • Zdvihnite ruku, hodte ju a potraste.

6.2 Presuňte sa na pravú stranu stoličky a vykonajte rovnaký komplex.

 • Posaďte sa priamo na stoličku. Pri nadýchaní zdvihnite ruky nahor. Pri výdychu uchopte kolená. Opakujte trikrát.

Celý komplex cvičení sa vykonáva pomaly až mierne.

Cvičenie na exacerbáciu

Ak choroba postupuje a vyskytuje sa exacerbácia, je dôležité dodržiavať pravidlá správania sa v domácnosti. Zahŕňajú:

 • Spať a ležať iba na tvrdom matraci;
 • Pod kolená položte vankúš alebo valček. Takže odstránite nadmerné napätie z chrbtice;
 • Vykonávanie špeciálnych cvičení na uvoľnenie svalov chrbtice.

Pri telesnej výchove v čase exacerbácie je dôležité vykonávať všetky cvičenia pomaly, sedieť pred zrkadlom a starostlivo sledovať všetky svoje pocity.

I. P. sedí na tvrdej stoličke, nohy spolu, ruky na kolenách, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou.

 1. Veľmi pomaly otočte hlavu najprv doprava, potom doľava. Brada by mala byť rovnobežná s podlahou. 3 krát.
 2. Nakloňte hlavu k pravému ramenu a potom doľava. Ramená sú upevnené v jednej polohe a nezdvíhajú sa smerom k hlave. 3-4 krát.
 3. Nakloňte hlavu bradou k hrudi. Pri návrate do I.P. Spustiť trikrát.
 4. Veľmi pomaly napínajte bradu na pravý golier, potom do stredu a do ľavej kľúčnej kosti. 4 krát.
 5. Sklopte hlavu nadol tak, aby brada siahala až k hrudníku, pomaly vykonávajte pohyby vo forme polkruhu z jedného ramena na druhé. Spustiť 4 krát.
 6. Zatáčajte, držte polohu 3 sekundy a pri výdychu sa vráťte do polohy I.P..
 7. Odložte si čelo do dlane, 3 minúty odpočívajte, potom hlavu položte na dlaň, tiež na 3 sekundy, a zastavte pravý a ľavý chrám na dlani na 3 sekundy..

Kontraindikácie pri záťažovej terapii

Pri vykonávaní terapeutických cvičení existuje veľmi málo kontraindikácií. Najčastejšie nejde o kontraindikácie, ale o odporúčania na obmedzenie tried v určitom časovom období. Pri osteochondróze sa neodporúča vykonávať záťažovú terapiu počas exacerbácie a silnej bolesti. Existujú však všeobecné kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • Horúčka;
 • Závažná bolesť v ktorejkoľvek časti tela;
 • Výskyt zhubných nádorov;
 • Zápalové a infekčné choroby;
 • Vysoký krvný tlak;
 • V prípade narušenia duševného stavu nie je pacientovi predpísaná cvičebná terapia;
 • Krvácanie alebo jeho pravdepodobnosť;
 • Krvné zrazeniny
 • Prítomnosť nevyliečiteľných progresívnych chorôb.

Pri vypracúvaní liečebného postupu pre osteochondrózu, ako aj pre všetky choroby, ktoré si vyžadujú fyzickú záťaž pre každého lekára, je dôležité určiť možnosť indikácie alebo kontraindikácie pri fyzioterapeutických cvičeniach. Preto je komplex práve v tejto oblasti špecialistom.

Odporúčania týkajúce sa prevencie

Ak je rozumný prístup k prevencii osteochondrózy, potom sa dá úplne vyhnúť. Hlavné odporúčania nie sú komplikované:

 • Vykonajte každý deň cvičenia fyzioterapie;
 • Užívajte lieky;
 • Pohybujte sa viac;
 • Zbavte sa zlých návykov;
 • Sledujte svoju stravu;
 • Pravidelne vykonávajte zdravotné prehliadky.

Prevencia je najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, a liečenie jej účinkov je pomerne ťažké. Ak idete k lekárovi v prvom štádiu, postupujte podľa odporúčaní pre liečbu a nebuďte leniví, potom môžete zabudnúť na bolesť o niekoľko mesiacov..

Gymnastika pre krk na bolesť pri osteochondróze, cvičenia pre kohútik a počítačový krk s obrázkami a videom

Ak sa objaví bolesť v krku, vznikajú ťažkosti s otáčaním hlavy, v pleciach je cítiť ťažkosť a prsty sú znecitlivené - to sú prvé príznaky osteochondrózy. Najlepším spôsobom, ako to liečiť, by boli krčné cvičenia.

Indikácie pre gymnastiku na krku

Krk je najzraniteľnejšou oblasťou ľudského tela. Vďaka tomu prechádzajú všetky životne dôležité cievy a prospešné látky vstupujú do mozgu. Nervy prechádzajú krkom, cez ktorý prichádzajú impulzy, ktoré regulujú ľudskú činnosť. Preto by sa s ňou malo zaobchádzať tak opatrne, ako je to možné..

V prirodzenej polohe hlavy by mal byť stred ucha približne na rovnakej úrovni so stredom ramena, plus alebo mínus dva centimetre. Zaťaženie celého chrbtového stĺpca je asi päť kilogramov. Ak je hlava posunutá, každé dva a pol centimetra vpred sa zaťaženie zvyšuje o päť kilogramov, čo prispieva k výskytu hypertonicity svalov krku a ramenného pletenca, čo vedie k chorobám.

Ak je osoba neustále v nepohodlnej polohe, napäté svaly zvierajú krvné cievy a tok lymfy, krvný obeh sa zhoršuje, mozog prestane prijímať množstvo kyslíka, ktoré potrebuje.

Prvé príznaky problémov s krkom sa prejavujú únavou a ochabnutím svalov. Najčastejšie človek nevenuje pozornosť takýmto „zvonkom“, čo vedie k komplikáciám, ako je osteochondróza..

Cvičenie je najlepším spôsobom, ako predchádzať problémom a bolesti v kĺboch ​​krku a ramien. Má pozitívny vplyv na krvný obeh v tele. Domáce cvičenie na krku zvyšuje telesný tonus a faktory, ktoré prispievajú k rozvoju chondrózy u ľudí so sedavým životným štýlom.

Prečo bolí krk: o kohútiku, osteochondróze a hypertenzii

V dôsledku predĺženého pobytu v nepohodlnej polohe sa v oblasti siedmeho krčného stavca začne ukladať vrstva tuku. Obyčajní ľudia sa nazývajú kohútik alebo vdova po hrbe. Táto patológia je nebezpečná pre zdravie a ovplyvňuje fungovanie rôznych systémov tela:

 • Najskôr trpí celá golierová zóna, čo vedie k rozvoju osteochondrózy krčnej chrbtice;
 • V tejto časti spomaľuje prietok krvi a vedie k ukladaniu tukových buniek;
 • V neskorom štádiu choroby osoba pociťuje silnú bolesť, ktorá je spôsobená vaskulárnym syndrómom.

Ľudia hovoria, že ľudia s kohútikom riešia všetky zložité problémy sami, bez vonkajšej pomoci. To však neznamená, že v tomto tvrdení nie je pravda, tento problém však vzniká v dôsledku svalovej slabosti spôsobenej častým usadzovaním a sedaním..

Silné svalstvo korzetu chrbtice prispieva k jeho zdraviu. V opačnom prípade sú nervové zakončenia vystupujúce z miechy stlačené, krvné zásobovanie sa zhoršuje, čo bráni mozgu prijímať všetky životne dôležité látky.

Stlačená artéria spôsobuje vznik hypertenzie, ktorá môže spôsobiť mŕtvicu alebo srdcový infarkt. Aby ste tomu zabránili, odporúča sa pravidelne vykonávať cvičenia na krku..

Keď sa objavia prvé príznaky chondrózy, mali by ste sa poradiť s lekárom, ktorý ponúkne optimálne riešenie problému. V dôsledku včasnej liečby od počiatočného štádia choroby sa dá vyhnúť jej vážnym následkom..

Medzi príznaky osteochondrózy patrí:

 • Bolesť v krku, ramenách, pažiach. Má boľavý charakter, ktorý sa vyskytuje zboku alebo zozadu. Otočenie hlavy je veľmi ťažké;
 • Pacient s osteochondrózou má časté závraty, zvonenie v ušiach, rovnováhu počas chôdze stráca;
 • Slabosť sa vyskytuje v horných končatinách, tvári a krku.

Ochorenie v ranom štádiu sa dá liečiť osteochondrózou nabíjaním krku. Konvenčné ošetrenie sa používa iba vtedy, keď sa v oblasti goliera nachádzajú tvrdé tesnenia.

Aké cvičenia je potrebné urobiť, ak bolí krk: indikácie a kontraindikácie, pravidlá vykonávania

Môžete sa zbaviť bolesti krku a súvisiacich chorôb, ale bude to vyžadovať určité úsilie, čas a zmeny životného štýlu..

Aby sa chrbtica vrátila do normálu, mali by ste posilniť svalový korzet a väzy.

Aj pri bolesti je najlepším spôsobom, ako sa zbaviť osteochondrózy krčnej chrbtice, cvičenia fyzioterapie na krku a masáže. Najčastejšie sa používa klasická masáž, pri ktorej pôsobia na všetky oblasti krčka a chrbtice..

Pri výkone gymnastiky je predovšetkým potrebné určiť, ktoré cvičenia na krku z osteochondrózy je možné vykonať a ktoré nie. Musíte tiež vedieť, v ktorých prípadoch nie je možné vykonať nabíjanie krku..

Kontraindikácie pre postup "Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice":

 • Komplikácie osteochondrózy sprevádzané silnou bolesťou, dokonca aj v pokoji;
 • Nestabilita sa zistila v cervikálnej oblasti, kde došlo k výraznému narušeniu krvného zásobenia mozgu, v takom prípade sa vyskytli závraty;
 • Prítomnosť akútnych chorôb alebo zhoršenie chronických chorôb;
 • Ťažká forma chronických chorôb;
 • Onkologické choroby;
 • Krvné zrazeniny;
 • Výskyt krvácania;
 • Horúčka;
 • Vysoký krvný tlak;
 • Akútna otrava.

Za všetkých týchto okolností sa nabíjanie krku z osteochondrózy neuskutočňuje. Na presnú diagnostiku choroby je potrebné vyšetrenie odborníkom. Dostupné kontraindikácie sa prediskutujú s neurológom alebo lekárom, ktorý vykonáva fyzickú liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice. Ďalej môžu byť predpísané testy alebo röntgenové lúče. Lekár po analýze všetkých ukazovateľov vyvinul individuálne cvičenia proti osteochondróze krku individuálne pre každého pacienta.

Pravidlá vykonávania fyzioterapeutických cvičení na krku:

 • Terapeutické cvičenia na krku s osteochondrózou sa nevykonávajú, ak sa počas jej vykonávania vyskytne silná bolesť. V takom prípade je potrebné dokončiť súčasné cvičenie a pokračovať do nasledujúceho;
 • Ak príjem spôsobuje nepríjemné pocity, chýba mu;
 • Pohyby počas cvičenia od bolesti na krku a ramenách by mali byť hladké a rovnomerné;
 • Zaťaženie počas liečebných cvičení s osteochondrózou krku by sa malo postupne zvyšovať;
 • Príjem sa vykonáva od jednoduchých po komplexné;
 • Cvičenie krku s osteochondrózou krčnej chrbtice sa vykonáva denne, inak to neprináša žiadne účinky;
 • Cvičenie na chondrózu krku sa musí vykonávať po pol hodine po jedle. Oblečenie by malo byť pohodlné a miestnosť by mala byť pravidelne vetraná..

Pri liečbe osteochondrózy pomocou cvičebnej terapie je potrebné zohľadniť fyzické cvičenia, ktoré sú zakázané vykonávať:

 • Jazda na dlhé alebo krátke vzdialenosti;
 • skákanie
 • Mahiho ruky;
 • Hádzanie projektilov;
 • Shot put.

V prípade osteochondrózy môžu tieto techniky poškodiť iba chrbticu a spôsobiť komplikácie.

Okrem toho tí, ktorí majú bolesti v krku a ramenách, nemôžu robiť kliky a kliešte na bare. Akékoľvek škrupiny sa používajú s mimoriadnou opatrnosťou..

Ak cvičíte, odporúčame vám skontrolovať svoje cvičebné postupy..

Cvičenie zamerané na osteochondrózu krčnej chrbtice

Keďže krčné stavce sú najmobilnejšie v porovnaní s celou chrbticou, vyžadujú zvýšenú pozornosť. Na tento účel bola vyvinutá kompletná súprava cvikov na krku pre cervikorakálnu osteochondrózu.

Cvičenie na krku

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Toto cvičenie sa vykonáva pri státí alebo sedení..
 • Krk je zabalený tak, aby palce boli v prednej časti a všetky ostatné boli pozadu.
 • Ruky tak napodobňujú golier upevňujúci krčnú chrbticu.
 • Po tom, čo sa hlava presunie do strán, chvíľu na chvíľu zotrváva.
 • Potom, čo sa rameno trochu posunie nadol a cvičenie sa opakuje.

Takýto náboj na krku s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva počas pracovných hodín, najmä ak je práca sedavá.

Cvičenie „Položte ruky na stôl“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Ak chcete vykonať cvičenie z chondrózy, musíte sa stať chrbtom k stolu a položiť naň rukami.
 • Potom trochu nakloňte hlavu dozadu a natiahnite sa.
 • Na chvíľu stojte v tejto polohe a vráťte sa do východiskovej polohy..
 • Potom sa pokúste posadiť na prijateľnú úroveň a nakloňte hlavu dopredu.
 • Napäté svaly by sa mali trochu uvoľniť..

Toto cvičenie slúži na uvoľnenie ramien a krku..

Cvičenie „Maják“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

Toto je cvičenie na posilnenie svalov krku pri osteochondróze..

 • Póza sedí na stoličke.
 • Viazaná kniha je umiestnená na vrchu hlavy tak, aby neklesla.
 • V tejto polohe sedieť asi päť sekúnd. Svaly krčnej oblasti si v tejto chvíli pamätajú, v ktorej polohe by mali byť stavce.
 • Po miernom tlaku na hlavu postupne zvyšujte zaťaženie.
 • Cvičenie s knihou na hlave netrvá dlhšie ako pol minúty, ale umožní vám správne napumpovať svaly v krku a zmierniť bolesť..

Cvičte „ohýbanie krku odporom“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Ďalšie cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke..
 • Položte jednu ruku na čelo a nakloňte krk tak, aby odolal. Držte polohu najmenej pol minúty.
 • Potom položte druhú ruku pod chrbát hlavy a hádzajte hlavu späť.
 • V tejto pozícii konajte naraz na oboch stránkach. Svaly krku sa uvoľňujú.
 • Príjem nie je dlhší ako päť minút.

Cvičenie „Predĺženie krku s odporom“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Vráťte sa do východiskovej polohy, položte ruku na chrbát hlavy a pokúste sa narovnať krk.
 • Odpor musí byť vykonaný najmenej pol minúty.
 • V druhej fáze cvičenia, tlačením zadnej časti hlavy rukou, nakloňte sa dopredu.

Cvičenie „Naklonenie do strany s odporom“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Cvičenie je podobné ako v predchádzajúcich dvoch, iba sklon sa vykonáva na stranu a hlavu drží dlaňou.
 • Po druhej dlani sme si nasadili krk z opačnej strany a pôsobili na ňu z oboch strán.
 • Potom urobíme recepciu na druhej strane.

Cvičenie „Otáčanie hlavy a krku odporom“

Obrázky z webu vashaspinka.ru

 • Na východiskovú pozíciu položte dlaň na boku spodnej čeľuste a brade a pokúste sa otočiť hlavou tak, že sa budete držať svojej ruky..
 • Potom položte druhú ruku na bok zadnej časti hlavy a zdvihnite bradu a otočte hlavu.

Cvičenie „Dlane na chrámoch“

Obrázok z vashaspinka.ru

 • Vezmite východiskovú pozíciu, položte dlane na svoje chrámy a postupne napínajte pokožku, zdvíhajte ruky.
 • Pri výdychu zaujmite východiskovú pozíciu.

Okrem opísaného súboru techník je pre osteochondrózu vhodné vykonávať cvičenia z gymnastiky Bubnovského a Dr. Shishonina..

Cvičenie v kohútiku

Špeciálne techniky, ktoré zlepšia krvný obeh a posilnia svaly a väzivo v oblasti krku, pomôžu zbaviť sa tukového valca, hrboľa vdovy alebo vädnutia na krku.

Je potrebné mať na pamäti, že cvičenia na krku by sa nemali robiť v prípade akútnej bolesti..

Každý pohyb je plynulý a bez ostrosti. Ak chcete začať súbor cvičení pre krk by mal byť zahriaty.

 • Postavte sa k plochej stene a držte sa ho.
 • Dajte ruky na spodnú časť chrbta. V tejto polohe sú jedna alebo dve minúty.
 • Každý deň je potrebné čas postupne zvyšovať.
 • Takto sa posilní chrbtica a zaujme správna poloha.

Po zákroku na svaly krku z kohútika a s osteochondrózou:

 • Sedieť alebo stáť, otočte hlavu až na každú stranu. Pohyby sa musia vykonať desaťkrát;
 • Nakloňte hlavu dopredu a snažte sa bradu dostať na hrudník;
 • Vezmite východiskovú pozíciu, zovrite ruky v zámku za chrbtom, vyrovnajte ich a potiahnite ich v opačnom smere zozadu, nakloňte hlavu dozadu až na doraz. Podržte túto polohu 30 sekúnd;

Počítačové cvičenie krku

Aby ste sa zbavili účinku počítačového krku, musíte vykonať nasledujúcu techniku:

 • Dajte ruky za chrbát a pripevnite ich k hradu;
 • Vytiahnite svoju tvár vpred v rovine prirodzenej polohy hlavy bez toho, aby ste ju prevrátili dozadu.
 • Zároveň od seba ťahajte ruky za chrbtom v opačnom smere. Podržte 30 sekúnd;
 • Zaujať prirodzenú polohu;
 • Opakujte to opačným smerom;
 • Ruky vložte do zámku pred seba, potiahnite ich dopredu a zamierte dozadu bez toho, aby ste ich sklopili.
 • Podržte 30 sekúnd;
 • Návrat do východiskovej polohy.

Toto cvičenie sa dá vykonať bez rúk (ako je znázornené na fotografii), ale s ich pomocou je efekt oveľa lepší.
Vďaka pravidelným cvičeniam v oblasti goliera z kohútika a počítačového krku sa dá tento problém po niekoľkých týždňoch cvičenia vyriešiť.

Masáž krku osteochondrózou krčnej chrbtice a výskyt v kohútiku

Cvičenia na krku pomáhajú zbaviť sa bolesti, osteochondrózy a kohútika. Na dosiahnutie väčšieho účinku tréningu a bolesti je potrebné prax doplniť masážou.

Ako sa masírovať:

 1. Pohodlne sedieť na stoličke, priviesť krk do statickej polohy a úplne si odpočinúť. Ruky by mali byť spustené a voľné, bez stresu.
 2. Masírujte hrudník, chrbát, jemne sa posúvajte k predlaktiu, krku, krku. Každý pohyb by mal byť plynulý a uvoľňujúci. Svaly plynule hnetia bez toho, aby vykonali náhle pohyby. Masáž by sa mala vykonávať zhora nadol.
 3. Po relácii sa uskutočňujú trasové pohyby, aby sa efekt upevnil..

Okrem opísanej expozičnej techniky je možné použiť aj iné techniky, ako napríklad: vákuová masáž, akupresúra a thajčina.

Odborník v nasledujúcom videu demonštruje, ako vykonávať vákuovú masáž z kohútika podľa systému Revitonica.

Aby sa predišlo problémom s bolesťou v krku a jej chorobami, mala by sa vykonať profylaxia: vyliať studenú vodu a zariadiť miesto na spanie tak, aby bolo celé telo počas spánku v najpohodlnejšej polohe. Matrac si musí vybrať tvrdo.

Pri organizovaní pracoviska by vám mal nábytok vyhovovať tak, aby ste sa pri sedení na stoličke nemuseli ohýbať k monitoru počítača a aby sa vaše ramená pri práci neťažili a nezvyšovali..

Cvičebná terapia pre cervikálnu osteochondrózu: 16 účinných cvikov, pravidlá tréningu

Osteochondróza chrbtice môže spôsobiť veľa problémov. Nezávisle zlepšujú fyzickú a emocionálnu pohodu, chránia telo pred výskytom exacerbácií tohto ochorenia v budúcnosti pomôže cvičiť terapiu osteochondrózy krčnej chrbtice.

Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií, znižuje chronickú bolesť v krku a ramenách, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát (ktorý znižuje závraty a bolesti hlavy).

Je lepšie začať s liečebnou terapiou pod dohľadom inštruktora, aby vás naučil správne vykonávať všetky cvičenia. Všeobecne platí, že gymnastický komplex, ktorý zahŕňa bloky izometrického (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu, sa dá ľahko vykonávať a každý môže robiť gymnastiku doma..

Ďalej v článku - populárne a bezpečné komplexy 6 izometrických a 10 dynamických cvičení.

Každý pacient s cervikálnou osteochondrózou, ktorý sa zúčastňuje na záťažovej terapii, by to mal vedieť.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa nemali vykonávať s exacerbáciou choroby. Nemusíte sa snažiť „napnúť“ krk, „rozptýliť“ bolesť, nejakým spôsobom ovplyvniť váš stav. Ak sa cítite horšie, okamžite kontaktujte neurológa!

Ak lekár (neurológ) zistil nestabilitu krčných stavcov počas rádiografie chrbtice alebo palpácie, nezabudnite sa pozrieť do ortopedického salónu alebo lekárne a kúpiť si špeciálny mäkký obojok na krk. Chráni vás pred nebezpečnými komplikáciami pri cvičení..

Osteofyty - subtilujú kostné výrastky viditeľné na röntgenovom snímaní chrbtice - ďalší dôvod na starostlivejšie zváženie výberu cvikov pre cvičebnú terapiu. Pri osteofytoch by sa počas dynamického tréningu nemali vykonávať aktívne pohyby krčnej chrbtice, inak riskujete poškodenie nervových kmeňov prechádzajúcich do krku osteofytmi..

Šesť izometrických cvičení

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: t. J. Neexistujú žiadne ohyby, zákruty ani výkyvy..

Vy alebo váš partner vyvíjate tlak na ktorúkoľvek časť tela a pomocou svalových síl pôsobíte proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičenia tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa vašej pripravenosti: môže to byť 3-4 opakovania na každej strane a 6-8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas vykonávania každého opakovania je 5-6 sekúnd.

Východisková pozícia vo všetkých cvičeniach je nižšia - sedí presne na stoličke, nohy majú šírku ramena od seba.

Dlaňou ruky stlačte oblasť chrámu a lícne kosti na jednej strane (ľavá dlaň - ľavá líca, pravá dlaň - pravá líca).

Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži.

Opakujte na druhej strane.

Popadnite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu..

Napínanie krku, protitlak.

Dajte ruky pod bradu do pästí a bradu zatlačte v smere zdola nahor.

Bez toho, aby ste sa pohybovali hlavou vo vesmíre, pôsobte proti.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe pritlačte rukami ruku na týlne-parietálnu oblasť, akoby ste sa pokúšali sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte protiľahlú hlavu..

Položte pravú ruku s otvorenou dlaňou do oblasti ľavej tváre a lícnej kosti. Pritlačte si ruku na tvár, akoby sa ju snažila otočiť doprava. Vytvárajte odpor so svalmi krku.

Zopakujte cvičenie pre opačnú stranu..

Položte hlavu na hruď a prekrížte ruky na zadnej časti hlavy. Ruky pritlačte na chrbát hlavy a silami krčných svalov tak, aby ste hlavu pomaly vracali do zvislej polohy..

Desať cvičení dynamického komplexu

Dôležité pravidlá

Pri vykonávaní tohto typu fyzioterapeutických cvičení je dôležité to nepreháňať:

 • Nemôžete robiť plné otáčania hlavy okolo / proti smeru hodinových ručičiek.
 • Maximálne preklopenie hlavy je plné zhoršenia, preto je kontraindikované.
 • Pohyby by nemali byť ostré, trhavé: robiť všetko pomaly, pomaly.
 • Keďže osteochondróza chrbtice je často sprevádzaná posturálnou nestabilitou, závraty, fyzioterapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou by sa mali vykonávať v sede..
 • Počet opakovaní - 5–8.

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Posaďte sa priamo na stoličku, nohy mierne od seba. Natiahnite ruky pred seba..

Zatlačte ruky do pästí - uvoľnite ich. Vykonajte cvičenie niekoľkokrát a potom si potriasť rukami.

2. Sadnite si na stoličku, nohy pred vami šírku ramien od seba, ruky na kolená.

Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otočte telo rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (ľavá ruka - otočte telo doľava, doprava - doprava).

3. Posaďte sa na stoličku, nohy ohnuté na kolená od seba, položte ruky na pás.

Nakloňte hlavu doľava a doprava, akoby ste sa snažili ušou dosiahnuť rameno.

4. Poloha na stoličke. Ohýbajte ruky na lakťoch na maximum (ruky na pleciach).

Po stranách zdvihnite ohnuté ruky do polohy rovnobežnej s podlahou a spodnej časti chrbta.

5. Posaďte sa a položte ruky na sedadlo stoličky po stranách tela.

V tejto polohe najskôr krúžte s ramenným pásom, najskôr a potom proti smeru hodinových ručičiek.

6. Poloha v sede.

Pri malej amplitúde otočte hlavu doľava a doprava (akoby sa pozerala doľava, potom doprava).

7. V polohe na sedenie zatlačte ruky pred seba v zámku.

V tejto polohe zdvihnite ruky až na úroveň hlavy a potom ich sklopte.

8. Poloha v sede, ruky na sedadle kresla.

Nakloňte hlavu k hrudníku - vráťte sa do zvislej polohy.

9. Pokračujte v sedení na stoličke. Paže natiahnuté pozdĺž trupu.

Ohnite ruky za lakte a posúvajte ich pozdĺž tela s dlaňami smerom k podpazušiam. Rovnakým posuvným pohybom vráťte ruky do pôvodnej polohy..

10. Sadnite si na stoličku. Ruky na švy.

Zdvihnutú ľavú ruku pred vami nie vyššiu, ako je úroveň ramien. Palm dolu.

Zároveň narovnajte pravú ruku dozadu (dlaň hore). Opakujte pre druhú stranu.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia samozrejme nie sú všeliek a na čo najúčinnejšiu pomoc s osteochondrózou chrbtice je potrebné prijať celý rad opatrení vrátane liekov, manuálnej terapie, fyzioterapie..

Ale cvičebná terapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice nevyžaduje špeciálne vybavenie a dokonca ani významný priestor v miestnosti, môžete vykonávať veľa cvičení aj na pracovisku. A to je skvelá príležitosť pre každého pacienta, aby si pomohol. Pravidelné cvičenia fyzickej terapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh choroby a jej príznaky, ale aj na náladu, zmierňujú pocity depresie, sleziny, únavy a dokonca aj depresívnych porúch..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla krčnej chrbtice: príznaky a liečba Medzi stavcami je medzistavcový disk, ktorý pôsobí ako tlmič nárazov. V strede disku je buničité jadro obklopené silným vonkajším vláknitým krúžkom.
Aká je nebezpečná samoliečba, vie každá kompetentná osoba. Diagnóza by sa mala stanoviť a hlavný priebeh liečby by mal predpísať špecialista - to je základný stav, ktorý je povinný.
Čas čítania: min.Mnoho žien, ktorým sa diagnostikujú maternicové myómy, začnú skúmať viac ako tucet lekárskych a filistínskych miest v nádeji, že nájdu aspoň zrnko hodnoverných informácií o svojej chorobe..

Pažeráka Prietrž

Prietrž Storočia

Počiatočná polohacvičenie