loader

Cvičenia na osteochondrózu krčnej, bedrovej alebo hrudnej chrbtice


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek. Môže ovplyvniť akúkoľvek časť chrbtice, častejšie krčný a bedrový sval.

V súčasnosti lekári na celom svete doslova zápasia s osteochondrózou, počnúc včasnou identifikáciou rizikových faktorov a odstránením príčin choroby až po vývoj účinných metód liečby. Je možné sa osteochondrózy navždy zbaviť? Bohužiaľ, toto je chronické ochorenie, s ktorým sa pacient bude musieť naučiť žiť. A aký bude tento život, závisí veľa od samotných pacientov. Iba bezpodmienečné vykonávanie odporúčaní lekára zastaví patologický proces a bude žiť normálny, aktívny život až do vysokého veku..

V dnešnom článku budeme hovoriť o cenovo dostupnej a nákladovo efektívnej metóde liečby: fyzické cvičenia, ktoré môže každý zvládnuť a vykonávať doma. Takáto činnosť nebude zasahovať do zdravých ľudí, bude predchádzať tejto chorobe a zlepšovať zdravie.

Všeobecné pravidlá vykonávania domácej gymnastiky

Rovnako ako iné metódy liečby, aj cvičenia na osteochondrózu majú svoje vlastné charakteristiky, kontraindikácie a obmedzenia, ktoré sú kombinované vo všeobecných pravidlách, ktoré vyžadujú bezpodmienečné dodržiavanie:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami, bez návštevy lekára! Príznaky, ktoré podľa všetkého naznačujú osteochondrózu, sa môžu ukázať ako klinika iného ochorenia, pri ktorom fyzická aktivita môže spôsobiť škodu! Za diagnostiku a určenie liečby zodpovedá lekár.
 • Mali by sa zvážiť ďalšie sprievodné choroby, pri ktorých je pravdepodobne kontraindikovaná fyzická aktivita.
 • Je prísne zakázané vykonávať výcvik v akútnom období. Ochorenie je cyklické a vyznačuje sa obdobiami remisie a exacerbácie a počas akútneho obdobia je hlavnou úlohou liečby odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré sú veľmi významné čo najskôr. Gymnastika v tomto prípade zhorší iba stav pacienta. Fyzická aktivita je tiež zakázaná v terminálnych štádiách patológie, keď je kostné tkanivo stavcov už zničené. V tomto prípade môže byť liečba iba chirurgická..
 • Nemôžete trénovať v dňoch všeobecného ochorenia, ktoré nie je spojené so základným ochorením, horúčkou, prechladnutím, vysokým krvným tlakom atď..
 • Na tréning by ste si mali zvoliť ten istý čas (najlepšie ráno), voľné a pohodlné miesto (optimálne - na podlahe, na špeciálnom gymnastickom koberci), ako aj pohodlné oblečenie. Pred triedou by mala byť miestnosť dobre vetraná. Školenie sa koná každý deň počas obdobia odpustenia..
 • Môžete jesť hodinu pred vyučovaním.
 • Pred tréningom si môžete dať teplú sprchu: tým sa zahrieva svalové tkanivo a pripraví sa na nadchádzajúcu záťaž. Alternatívou je teplý uterák, ktorý je potrebné na postihnutú oblasť položiť niekoľko minút.
 • Je nevyhnutné vykonať mierne zahriatie: hojdačky s ramenami, kruhové pohyby ramien, aktívny chôdza na mieste, naklápanie do strán a dopredu s malou amplitúdou, zdvíhanie a spúšťanie ramien v stojacej polohe a ramená na opasku a ďalšie..
 • Všetky cvičenia a techniky sa vykonávajú pokojným tempom bez ostrých trhavých pohybov a respiračného zlyhania. Niektorí lekári žiadajú pacientov, aby si predstavili, že robia cvičenia pod vodou: pohyby by mali byť také plynulé.
 • V priebehu času sa musíte naučiť, ako správne dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami. Je veľmi dôležité, aby ste nedýchali na vrchole záťaže - k tomu dochádza u 100% netrénovaných ľudí, takže to vyžaduje čas a prax.
 • Bolesť počas a po tréningu by sa nemala vyskytovať! Ak existuje bolesť, potom je gymnastika vykonaná nesprávne alebo je prekročená záťaž povolená pre konkrétny organizmus. Únava svalov, nárast tepla vo svaloch - to sú normálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po cvičení.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, musíte byť veľmi citliví na stav tela a vnútorné pocity. Zaťaženie a počet prístupov by sa mali zvyšovať postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 • Po vyučovaní musíte relaxovať a aspoň 1 hodinu neopustiť dom. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž, osprchovať sa.

Okrem popísaných pravidiel môže lekár pre každú osobu podať svoje odporúčania, ktoré by sa mali tiež zohľadniť. Každý pacient má v závislosti od závažnosti patologického procesu a anamnézy priradený individuálny súbor cvičení, ktorý je ovládaný pod vedením lekára fyzioterapie! Žiadame vás, aby ste to vzali do úvahy a neverili početným reklamám na internete, že vám ponúkaný gymnastický komplex úplne vylieči chorobu..

Čo tieto cviky dávajú a skutočne začínajú proces regenerácie chrupavky medzistavcových platničiek

Domáce cvičenia na osteochondrózu sú súčasťou komplexnej liečby choroby, ktorá prispieva k úspechu liečby. Pokiaľ ide o regeneráciu chrupavky, schopnosť samoopravenia je zachovaná iba v skorých štádiách choroby a uprostred choroby, keď disky už majú praskliny a deformácie, aj tie najsilnejšie a najdrahšie chondroprotektory nedokážu úplne obnoviť tieto anatomické štruktúry, ale môžu zastaviť ich ďalšie ničenie.

Pravidelné triedy majú tieto pozitívne účinky:

 • Posilňuje sa svalové tkanivo (povrchové aj hlboké chrbtové svaly), vytvára sa silný svalový korzet, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • Odstraňuje sa stagnácia v tkanivách, vylučuje sa prebytočná tkanivová tekutina a lymfa;
 • Svaly sú pružnejšie;
 • Zlepšuje sa držanie tela, nerovnováha zaťaženia rôznych častí chrbtice je odstránená;
 • Zaťaženie poškodených stavcov je znížené;
 • Metabolizmus v postihnutej oblasti chrbtice sa zlepšuje vďaka aktivácii krvného obehu;
 • Pohyblivosť chrbtice sa obnoví;
 • Chronické bolesti a iné nepríjemné príznaky choroby sú eliminované alebo významne oslabené;
 • Obdobie remisie sa zvyšuje.

Pravidelné triedy majú vo všeobecnosti pozitívny vplyv na stav, zvyšujú telesnú výchovu tela a sú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom. Po 1-2 mesiacoch pravidelných vyučovacích hodín, nálady a celkového pocitu znateľného zlepšenia sa eliminuje fyzická nečinnosť.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza najčastejšie ovplyvňuje krčnú chrbticu. Každý rok sa choroba stáva mladšou a vyskytuje sa takmer u každého človeka po 25-30 rokoch. Existuje veľa dôvodov. Patologický proces v krčnej oblasti spôsobuje veľa nepríjemných symptómov, ktoré znemožňujú normálny život a prácu.

Pravidelné cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, dokonca viac ako na drogách, pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov. Existuje mnoho gymnastických komplexov pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ich kombinácie. Tu je 10 účinných základných cvičení, ktoré by sa mali vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Striedavo otáčajte hlavou do krajnej polohy doprava a doľava tak, aby sa brada nachádzala nad plecom. Opakujte 5-10 s. na každú stranu.

Ak nemôžete výrazne otočiť hlavu alebo keď sa o to pokúsite, nastane bolesť - zákruty sa vykonávajú iba do pohodlnej, bezbolestnej polohy.

Technika vykonávaniaobrázok
1.
2.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Sklopte hlavu nadol, kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny, a snažte sa čo najviac uvoľniť zadné svaly krku. Ak je hlava v krajnej polohe, skúste ju ľahkými pružnými pohybmi spustiť ešte nižšie. Opakujte 5-10 s.
3.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Držte hlavu v rovnomernej polohe, stiahnite si krk späť a vytiahnite si bradu do seba. Opakujte 5-10 s.
4.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň ruky na čelo a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu nakláňate dopredu. Vytvorí sa kontrakcia hlavy a dlane. Opakujte 10 str. 10 s. na každej recepcii.
5.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň svojej pravej ruky na pravý chrám a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu sklopte doprava. Vytvára podobnú reakciu ako dlaň a hlava opísaná vyššie. Opakujte na každej strane 10 s., Výdavky 10 sekúnd za každý príjem.
Po zvládnutí týchto cvičení môžete komplex komplikovať inými metódami, ktoré sú tiež účinné pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cvičenia uvedené nižšie budú užitočné pri cervikorakálnej osteochondróze..
6.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Vezmite ľavú ruku za chrbát a hádzajte pravú ruku na hlavu zhora a nakloňte hlavu na pravú stranu, pričom držte 3 sekundy v krajnej polohe. Vymieňame si ruky a robíme podobný trik opačným smerom. Opakujte 10 str. na každú stranu.
7.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte hroty prstov pravej ruky na pravý chrám, otočte hlavu doprava a snažte sa vidieť chrám, zatiaľ čo rukou držte odpor. Podržte 3 sekundy v krajnej polohe. To isté urobte aj s druhou stranou. Opakujte na každej strane 10 str.
8.I.P.: Státie na podlahe, ruky sú uvoľnené a pokojne visia pozdĺž tela. Zdvihnite ramená čo najvyššie a držte ich v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Uvoľnite svoje ramená a zhlboka sa nadýchnite, až kým nebudete mať pocit, že vaše ruky tlačia vaše ramená. Opakujte 5-10 s.
9.I.P.: Ležiaci na posteli na bruchu, zavesiť hlavu. Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd, potom uvoľnite svaly na krku. Zapnite chrbát so zavesenou hlavou av tejto polohe držte hlavu na váhe 10 sekúnd. Odbočte doprava, potom na ľavú stranu a tiež na 10 sekúnd. držte hlavu na každej strane. Opakujte po dobu 5 str. v každej polohe.
10.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, paže pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom uvoľnite. Opakujte 5-10 s.

Je prísne zakázané cvičiť s ostrým hádzaním hlavy späť, ako aj s ostrými, intenzívnymi rotačnými pohybmi v krku..

Gymnastika pre osteochondrózu hrudnej chrbtice

Degeneratívne-dystrofické lézie medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa vyvíjajú menej často. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica v tomto oddelení je zosilnená rebrami. Vo väčšine prípadov sa pozoruje kombinovaná forma: zmeny ovplyvňujú krčné aj hrudné oblasti. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia základného komplexu pre osteochondrózu hrudnej chrbtice:

I.P.: Stojace. Pri výdychu pomaly spustite hlavu plynulým pohybom, až kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny. Opravte pózu, pokúste sa uvoľniť svaly na chrbte a zároveň namáhajte a stiahnite svaly brušného lisu..

Nakloňte hornú časť tela dopredu a dole a uvoľnite ruky, ktoré by mali zotrvať pri páde tela. Je vhodné dotýkať sa chodidiel prstami, ale nie nevyhnutne. Držte v tejto polohe po dobu 5-6 sekúnd, potom sa pomaly narovnajte. Posledná vec, ktorú si potrebujete uvoľniť na krku. Opakujte 5 r.

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Pozícia v tvare T: postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Zložte ramená a mierne zredukujte lopatky k chrbtici. Pokúste sa čo najviac uvoľniť krk, brucho, boky a kolená. Udržujte polohu rúk a jemne krúťte chrbticu doprava v páse, pričom si zachovajte pôvodnú polohu panvy a bokov. Držte v tejto polohe 25 - 30 sekúnd., Zaujmite pôvodnú polohu, odpočinok 10-20 sekúnd. a opakujte krútenie doľava.
2.
3.Východisková poloha: státie, zovretie rúk do strán. Prípadne sklopte do strany s úplne uvoľnenými ramenami. Potom pritiahnite ruky a pomaly ich zdvíhajte nad hlavu a pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky, natiahnite sa na pravú stranu a snažte sa natiahnuť. Opakujte to isté na druhej strane a vymeňte si ruky. Na konci cvičenia natiahnite ruky a plynule spustite ruky do strán.
4.Variácia cvičenia „loď“. I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté do strán, v uhle približne 90 ° k telu. Na výdychu pomaly zdvihnite ruky, potiahnite dozadu a pritiahnite lopatky. Zároveň si ohnite nohy na kolená a pokúste sa chytiť členky rukami. Uzamknite túto polohu na pár sekúnd. Potom nohy pomaly a plynule uvoľnite a rukami ich položte na podlahu. Počas cvičenia je dôležité namáhať svaly chrbta, nie ruky. Opakujte 5 r.
5.I.P.: Stoja na všetkých štyroch. Pri výdychu by malo byť možné ohnúť chrbát nahor a zostať v tejto polohe až 4 sekundy. Po inšpirácii sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a jemne klente chrbát. Opakujte 5 r.
Po ľahšom zvládnutí a vykonaní týchto techník môžete komplex doplniť ďalšími cvičeniami účinnými pri osteochondróze prsníka. Je však dôležité si uvedomiť, že je zakázané natiahnuť stavce a maximalizovať svalové napätie!
6.I.P.: Leží na chrbte. Pod hrudnú chrbticu (spodná časť) by sa mal umiestniť malý vankúš alebo vankúš. Položte ruky za hlavu. Pokúste sa pomaly zdvíhať hornú časť tela, namáhajte miechy a abs, ale nie krk. Opakujte 3-4 s., Potom posuňte valček o niečo vyššie a opakujte cvičenie.
7.I.P.: Ležiace na bruchu a roztiahnuté ruky rôznymi smermi. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a ruky súčasne a držte ich najmenej 3 sekundy. Opakujte 5 r.
8.I.P.: Ležiace na bruchu, opierajte sa o nohy na stene (alebo požiadajte svojich príbuzných, aby si stlačili nohy na zem rukami), položte ruky za hlavu (napríklad pri kývnutí lisom) a pomaly zdvíhajte telo, pokúste sa na pár sekúnd zafixovať polohu v najvyššom bode a pomaly spustite telo. Opakujte 5 r.
9.I.P.: Státie, široké nohy, v rukách gymnastickej palice (alebo podobného predmetu v tvare). Držte ho narovnanými rukami a zdvihnite ho čo najviac, vziať ho späť. Pokúste sa rukami natiahnuť celé telo, uistite sa, že postoj zostáva rovný. Opakujte 3-4 s.
10.I.P.: Sediaci na stoličke, ruky držia stoličku. Po inšpirácii nakloňte telo striedavo doprava a doľava a pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte na každej strane po dobu 5 r.

Gymnastika pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Hlavným terapeutickým opatrením doma, ktoré zaručuje zaručený úspech pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, je posilnenie svalového tkaniva chrbta, zadku a nôh. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice:

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, ruky sú položené mierne do strán, nohy sú zdvihnuté a ohnuté na kolenách. Mali by ste napodobniť jazdu na bicykli: vykonajte 8 otáčok z pravej nohy a ďalších 8 otáčok od ľavej nohy.
2.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, pracky prstov a dlane položte pod hlavu. Nohy spočívajú na zemi, nohy ohnuté na kolenách. Pomaly nadvihnite hlavu a hornú časť tela nad podlahu na výdychu, aby sa vyskytlo napätie svalov v dolnej časti chrbta. Na inšpiráciu sklopte hlavu a uvoľnite sa. Opakujte 5 r.
3.I.P.: Leží na chrbte na rovnom povrchu, uchopte prsty do zámku a dlane položte pod hlavu (lakte sú na podlahe). Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu a posuňte ich čo najbližšie k panve. Otočte a umiestnite kolená striedavo doľava a doprava od tela tak, aby ruky a hlava nevyšli z podlahy. Opakujte 10 r.
4.Východisková poloha: ležiaca na chrbte na rovnom povrchu, šírka ramien nôh od seba, ohnutá na kolenách, priliehajúca k podlahe. Ruky - voľne pozdĺž tela. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou tak, aby brucho a boky tvorili priamu líniu a napnite svaly dolnej časti chrbta. Na výdych znížte panvu. Opakujte 5-10 s.
5.I.P.: Ležiace na chrbte, nohy pritlačené k podlahe a nohy ohnuté v kolenách. Pomaly sa pohybujte po výdychu, zdvihnite obe nohy a ak je to potrebné, pritiahnite kolená k hrudníku, pomôžte si rukami. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte 5-10 s.
6.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, nohy so šírkou ramien od seba, ohnuté na kolenách a položené na podlahe. Pri inšpirácii zodvihnite ruky a natiahnite ich, akoby napínali chrbticu. Pri výdychu zdvihnite koleno jednej nohy do žalúdka a objímajte ho rukami. Vykonajte 5 s každou nohou.
7.I.P.: Na bruchu ruky spočívajú na dlaniach. Zdvihnite panvu nad podlahou, najprv sa ohnite v bedrovej oblasti a potom ohnite chrbát oblúkom nahor. Opakujte 5-7 str.
8.I.P.: Na všetkých štyroch. Zdvihnite ruku a nohu proti sebe rovnobežne s podlahou, niekoľko sekúnd podržte a položte ich na zem. Vymeňte končatiny a urobte to isté. Opakujte pre každú dvojicu rúk a nôh 10 s.
9.I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, nohy k sebe. Súčasne zdvihnite ruky a nohy, držte pózu v tejto polohe na pár sekúnd a spustite sa na zem. Opakujte 4-5 s.
10.I.P.: Ležiace na bruchu, položte ruky na dlani. Zdvihnite hornú časť tela nad podlahu a pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. a spadnúť na zem. Opakujte 5 r.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu - autorove metódy

Okrem komplexov opísaných vyššie existuje mnoho ďalších komplexov. Tu je krátky popis najpopulárnejších autorských techník.

 • Gymnastika pre krk Shishonin. Triedy jedinečnou autorskou metódou sa zobrazujú ľuďom trpiacim fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života, nedodržiavajú každodennú rutinu a trpia chronickou bolesťou v krku. Komplex obsahuje 7 jednoduchých cvičení, ktoré je potrebné robiť každý deň as menšou bolesťou - prejdite na 3-4 opakovania týždenne. Viac je určený na prevenciu osteochondrózy.
 • Bubnovská gymnastika s osteochondrózou. Jedinečný spôsob liečby sa nazýva kinezoterapia a je založený na mobilizácii vnútorných síl tela. Autor ju považuje za najefektívnejší aj v najzávažnejších prípadoch. Nezahŕňa užívanie drog. V skutočnosti je to liečba pohybmi, ktorá je indikovaná pre mnoho patológií pohybového aparátu a nielen. Gymnastika na osteochondrózu podľa Bubnovského je individuálne prispôsobená každému pacientovi: v kinezoterapeutickom centre sa zostavuje osobný komplex, kde sa pacient podstupuje na počiatočnú liečbu pod dohľadom odborníkov.
 • Norbekovove cvičenia na chrbticu. Ďalšia technika, ktorá je založená na schopnosti tela liečiť sa. Podľa akademika Norbekova je gymnastika v prípade osteochondrózy chrbtice 99% self-hypnóza a iba 1% pozostáva z cvičení.
 • Cvičenia s Gittovou osteochondrózou. Skúsený manuálny terapeut je autorom teórie mikromócie. Ponúka špeciálnu techniku ​​na uskutočňovanie cenovo dostupných a jednoduchých trikov, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma..
 • Súbor cvičení na osteochondrózu podľa Ignatievovej. Špecialista vyvinul účinné cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné príznaky choroby v krátkom čase. Hlavnou vecou je kombinácia techník s pokojným a vyváženým dýchaním, ktoré zvýšia účinnosť liečby.
 • Gymnastika s osteochondrózou chrbtice podľa Boniny. Lekár pre cvičebnú terapiu vyvinul niekoľko sérií cvičení kombinujúcich cvičebnú terapiu a fitnes, ktoré sú zamerané na liečenie rôznych štádií osteochondrózy a sú určené pre ľudí s rôznymi úrovňami fyzickej zdatnosti. Cvičebná liečba osteochondrózy je komplikovaná postupne, čo vám umožňuje jemne posilňovať svalové tkanivo bez stresu pre telo.

Oplatí sa kombinovať všeobecné, základné cvičenia pre chrbát s osteochondrózou s metódou podľa autora opísaného vyššie? Nie. Nestojí to za preťaženie tela, nadmerné zaťaženie svalov: to môže nielen viesť k exacerbácii - je ľahké stratiť pozitívne zmeny, ktoré sa dosiahli počas komplexnej liečby choroby..

Na prevenciu tejto choroby sa odporúča vybrať 4-5 cvikov z každého komplexu pre rôzne časti chrbtice a kombinovať ich do jedného zasadnutia, ktoré by sa malo vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Plávanie, nordic walking, dychové cvičenia a len aktívne prechádzky sú tiež účinnými spôsobmi prevencie chorôb, ktoré sú dostupné pre všetkých..

Čo cvičí s osteochondrózou v akútnom období

V akútnom období sú povolené iba dychové cvičenia, a ak to nespôsobuje zvýšenie príznakov. Na tento účel ležíte na chrbte na tvrdom svahu, aby bola hlava umiestnená nad nohami. Predkolenie by malo byť mierne zdvihnuté umiestnením malého valčeka pod ne. V tejto polohe musíte dýchať pomaly, ale hlboko s bránicou. Takéto cvičenie pomáha zmierniť svalové kŕče, a tým znižuje závažnosť bolesti..

Čo iného je užitočné pre osteochondrózu chrbtice

Ak to stav umožňuje, existuje čas a túžba naučiť sa nové alternatívne metódy liečby, potom dobrý účinok so všetkými formami osteochondrózy je:

V každom prípade by sa možnosť použitia konkrétnej metódy mala dohodnúť s lekárom. Nesnažte sa súčasne uplatňovať všetky možné metódy: môže to viesť k zhoršeniu ochorenia. Napríklad ráno môžete vykonať skupinu cvičení a večer sa prejsť škandinávskou metódou. Bude to stačiť na udržanie choroby pod kontrolou a na zabránenie jej progresie..

Cvičenie na domácu osteochondrózu - je cenovo dostupné, užitočné a efektívne. Hlavná vec je túžba zlepšiť vaše zdravie, čo je najmenej polovica úspešnej liečby!

Čo robiť s bolesťou chrbta a exacerbáciou bedrovej osteochondrózy?

Volám sa Alexandra Bonina. Som lekár terapeutickej fyzickej kultúry (LFK) a športového lekárstva, autor projektu obnovy zdravia chrbtice a kĺbov a zástanca obnovy chrbtice pomocou špeciálnych terapeutických cvičení a celkovej fyzickej aktivity.

Vítam vás v prvej lekcii môjho kurzu liečby bedrovej osteochondrózy. Tu vám poviem a jasne ukážem, ako a aké lekárske cvičenia vám pomôžu odstrániť bolesť chrbta a cítiť sa ako skutočne zdravý človek!

Pred cvičením však musíte zistiť, ako zmierniť bolesť chrbta a exacerbáciu bedrovej osteochondrózy (nezabudnite, že cvičenie s bolesťou je NEDOSTATOČNÉ). Prvá lekcia môjho kurzu bude venovaná tejto téme..

Myslím si, že táto otázka je pre vás teraz veľmi dôležitá, pretože ste sa prihlásili na môj kurz. Preto sa na to pozrime dnes a analyzujeme to.

Všeobecné informácie o bedrovej chrbtici

Chrbtica sa skladá z troch častí: krčka maternice, hrudníka a bedra.

Bedrová chrbtica má počas nášho života oveľa väčšie zaťaženie ako ostatné dve oddelenia. Preto sa u ľudí vyskytujú problémy častejšie.

Musíte uznať, že veľa ľudí sa sťažuje na „bolesť v dolnej časti chrbta“, ale málokto hovorí napríklad o „bolesť v hrudi“ :)

Faktom je, že na udržanie bedrovej chrbtice vo fyziologickej a prirodzenej polohe sú do práce zahrnuté nielen chrbtové svaly, ale aj tlač, bočné brušné svaly, sedacie svaly a stehenné svaly..

Preto, aby ste obnovili bedrový región a urobili ho silnejším a zdravším, budete musieť do svojej práce zahrnúť viac svalov ako pre oblasti hrudníka a krčka maternice. Existuje veľa rôznych cvičení, o ktorých budeme diskutovať v ďalších lekciách tohto kurzu..

Predtým, ako sa k cvičeniu vrátite na zotavenie, musíte najskôr pochopiť, čo je akútna bolesť chrbta a čo musíte urobiť, aby ste ju odstránili..

U ľudí av úradnom lekárstve existuje niekoľko synoným, ktoré sa nazývajú akútna bolesť chrbta:

 • Exacerbácia bedrovej osteochondrózy
 • radikulitida
 • Poranenie nervu alebo prietrže
 • „Bolesť chrbta“ v dolnej časti chrbta

Čo spôsobuje bolesť chrbta?

Predstavte si, že chrbtica je viacpodlažná budova, kde podlahy sú stavce, podlaha so stropom je medzistavcové platničky, vonkajšie steny sú svaly obklopujúce chrbticu a okná sú otvory medzi stavcami, kde vystupujú nervové vlákna..

Ak v tejto budove funguje všetko, nedochádza k žiadnym poruchám ani porušeniam. Neexistuje teda žiadna bolesť chrbta..

Ale predstavte si nasledujúce. Ak sú chrbtové svaly slabé, ide do chrbtice obrovská a stála záťaž. Čo sa potom stane? Z tohto zvýšeného tlaku sú medzistavcové platničky ako prvé postihnuté!

Začnú sa „usadzovať“, praskajú a strácajú svoju hlavnú funkciu a úlohu - absorbovať a chrániť stavce pred zrážkami. Z tohto dôvodu sa zaťaženie chrbtice zvyšuje ešte viac.

Pretože medzistavcové platničky sú „rozdrvené“, začnú presahovať chrbticu a vytvárajú výčnelky - výčnelky z diskov.

Nakreslím jasnú analógiu. Medzistavcové platničky sú ako gule s hustou tekutinou umiestnené medzi dvoma knihami. Keď sú neustále tlačené, vyrovnávajú sa a idú za tieto knihy - to je vyčnievanie diskov.

Ďalej, ak záťaž naďalej pôsobí na disky, potom sú natoľko sploštené, že začnú vybuchovať na najslabších miestach - na výčnelkoch. Z tohto dôvodu vychádza ich obsah. Takto sa tvoria miechy prietrže.

Ako ju spájať s bolesťou a v akom štádiu sa objaví?

Pamätáte si, že som povedal vyššie, že medzi stavcami sú diery, odkiaľ pochádzajú nervové korene? Takže - keď sa disky „usadia“, tieto otvory sa tiež zúžia. Okrem toho sa do týchto dier môžu dostať výčnelky alebo kýly..

Bolesť nastane, keď dôjde k porušeniu alebo podráždeniu nervového koreňa alebo nervu. Príčinou môže byť zúženie medzistavcových končatín, prenikanie výčnelku alebo prietrže do tejto končatiny. Toto je prvá príčina bolesti..

Okrem toho sa okolo chrbtice nachádzajú aj svaly. Zažijú tiež určité zmeny. Snaží sa nejako udržať chrbticu v normálnej polohe, ale nie vždy sa im to podarí.

Výsledkom je chronické svalové napätie. A napnuté, nepružné svaly môžu tiež stlačiť nervy a zabrániť nervovým impulzom v ich prechode..

Druhou príčinou bolesti je teda kŕč, nadmerné zaťaženie svalov obklopujúcich chrbticu a ich nerovnováha. Preťažené svaly nepriaznivo ovplyvňujú nervy, ktoré prechádzajú svalovými vláknami do dolných končatín..

Ako sa prejavuje exacerbácia bedrovej osteochondrózy?

Typický obraz exacerbácie bedrovej osteochondrózy (známej tiež ako ischias alebo bolesti chrbta) vyzerá takto:

 • Akútna, silná bolesť v bedrovej oblasti. Môže byť lokálny, ale môže sa dať (ožiariť) pozdĺž zovretého nervu do panvovej oblasti, v slabinách, stehnách a zadku.
 • Bolesť sa môže zhoršiť akýmkoľvek pohybom a pri státí alebo sedení
 • Obmedzené pohyby chrbta až do úplnej neprítomnosti kvôli silnej bolesti
 • Spazmus svalov obklopujúcich chrbticu, ktoré reflexne blokujú akýkoľvek pohyb v tomto oddelení

Existuje množstvo variácií prejavov bedrovej osteochondrózy, pretože bedrové chrbtice poskytujú nohy od panvy po špičku prstov na nohách..

Ak bolesť nie je ostrá a streľba, ale miernejšia, matná a objavuje sa / zosilňuje IBA pri otáčaní alebo nakláňaní do strany - nejde o porušenie. Takéto charakteristické bolesti hovoria viac o nerovnováhe svalov, ich chronickom nadmernom zaťažení, podvrtnutí.

Tak ako sa zbaviť bolesti chrbta?

Počas niekoľkých nasledujúcich lekcií, ktoré vám pošlem v najbližších dňoch, sa touto otázkou budeme zaoberať, vypracujeme plán na odstránenie bolesti a postupne obnovíme normálnu stavbu bedier..

V rámci tejto hodiny však musíme prísť na to, čo robiť s typickou exacerbáciou a ako rýchlo zmierniť akútnu bolesť, aby sme mohli pokračovať v obnove bedrovej chrbtice..

Ako zmierniť akútnu bolesť dolnej časti chrbta?

Pri exacerbácii osteochondrózy bedrovej chrbtice sa na rozdiel od napríklad krčnej chrbtice nemôžu vykonávať cviky z anatomických dôvodov..

Ak napríklad v oblasti krčka maternice môžeme na zmiernenie bolesti použiť izometrické cvičenia, potom tieto cvičenia nebudú fungovať..

Preto sa pri exacerbácii musí dodržať tento plán:

1) šetrný režim

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zabezpečiť, aby ste si aspoň jeden až dva dni odpočívali na posteli. Ak ste v stoji alebo v sede, záťaž v oblasti bedier sa výrazne zvyšuje. Z tohto porušenia sa bude cítiť ešte viac.

V polohe na chrbte je bedra úplne vyložená. Stavce sa netlačia proti sebe, medzistavcové otvory obnovujú svoju veľkosť, znižuje sa narušenie nervov, svaly sa uvoľňujú čo najviac.

Pri akútnej bolesti je opuch nervov a okolitých tkanív, svalový spazmus, zápal. Tieto príznaky ďalej vyvolávajú zhoršenie. V polohe na chrbte sa porušenie znižuje, čo znamená, že sa znižuje zápal, opuchy a svalové kŕče.

2) Správny štýl

Ďalšou dôležitou podmienkou je správne obliečky. Na čo najväčšie uvoľnenie všetkých svalov a okolitých tkanív je potrebné udržiavať všetky ohyby chrbtice vo fyziologickej polohe..

Za týmto účelom si ľahnite na chrbát, položte pod krk valček a plochý vankúš alebo zloženú uterák pod bedrovú vrstvu. Nepreháňajte to výškou, inak bude v bedrovej oblasti prebytok. Výška vankúša alebo uteráka pod spodnou časťou chrbta by mala byť približne 4 až 5 cm.

Mimochodom, posteľ by mala byť pevná, aby nedošlo k zbytočným excesom v chrbtici a aby ste si čo najviac uvoľnili svaly..

3) Anestézia

Niektorí ľudia s akútnou bolesťou užívajú lieky zo skupiny NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ktoré aktívne inzerujú lekárne, televíziu a noviny. Dáva to zmysel, ale treba zvážiť nasledujúce dôležité body.

Tieto lieky by sa mali užívať podľa prísnych indikácií a nie dlhšie ako dva dni.

Tieto lieky majú obrovský zoznam vedľajších účinkov, od kože po nervový systém. Nepriaznivo pôsobia na všetky systémy našich orgánov, preťažujú pečeň, pôsobia na sliznicu žalúdka a čriev atď. Sami si o tom môžete prečítať v pokynoch pre konkrétny liek..

Áno, ak je bolesť silná, je ešte potrebné zmierniť bolesť. Ale radím vám, aby ste nepili pilulky, ale je lepšie intramuskulárne podať injekciu anestetikum. Droga sa tak dostane na miesto určenia rýchlejšie.

Tablety navyše nemusia byť absorbované v čreve z mnohých dôvodov (dysbióza, malabsorpcia, poškodenie črevnej steny atď.).

Základné pravidlo pre takéto injekcie nie je viac ako dvakrát denne a výhodne iba jeden deň.

Ak môžete navštíviť neurológa, určite to urobte. Môže vám dať blokádu novokainu, ktorá je oveľa účinnejšia ako NSAID..

Blokáda je lokálnejšia a zameranejšia. Nemá také vedľajšie účinky. Táto metóda bude omnoho lepšia, bezpečnejšia a rýchlejšia ako iné lieky..

4) Lokálna anestézia v prípade chronickej bolesti

Ak vaše bolesti nie sú príliš silné, ale skôr nudné, umiernené a tolerovateľné, potom je možné upustiť od lokálnej anestézie - akékoľvek otepľovanie alebo analgetická masť pre bedrovú oblasť + aplikátor Kuznetsov.

Ľahnite si na chrbát a ľahnite si aspoň 20 - 30 minút, aby ste zmiernili kŕče a zmiernili bolesť.

5) Podpora nervového systému

Pretože nervové vlákna trpia akútnymi bolesťami chrbta, potrebujú podporu vitamínov bez problémov. Počas tohto obdobia odporúčam užívať vitamíny B (napríklad neuromultivitídu)..

Ale najlepšie je dať vitamíny B intramuskulárne (tiamín, milgamma). Dôvod je rovnaký ako pri tabletkách. Vitamíny nemusia čiastočne prechádzať črevami. Okrem toho akýkoľvek liek prechádza nielen cez črevnú bariéru, ale aj spracovaním v pečeni.

Iba za predpokladu, že máte dokonale fungujúce črevo a normálna pečeň, liek alebo vitamín sa dostanú do správnych tkanív a orgánov. Ak chcete obísť všetky tieto štádiá a získať podporu vitamínov, vložte vitamíny intramuskulárne lepšie.

6) Cvičenie a mäkká trakcia

Predpokladajme, že ste už implementovali všetky vyššie uvedené tipy. Teraz už ležíte na chrbte, dávajte lieky proti bolesti, vitamíny.

Teraz, aby sme tak klamali, urobíme s vami cvičenia. Ale, ako som už opakovane povedal, cvičenia priamo na bedrovej chrbtici a na svaly chrbta v tomto štádiu sa zatiaľ nemôžu vykonávať..

Ale môžete a mali by ste robiť všeobecné ľahké cvičenia na svaly chodidiel, rúk, paží a tiež vykonávať dýchacie cvičenia. Tieto typy cvičení pomôžu uvoľniť svaly a zlepšiť zásobovanie kapilárnou krvou do všetkých tkanív..

Okrem toho to bude dobrá prevencia fyzickej nečinnosti. Klamete, nehýbte sa, všetky procesy spomaľujú. Z toho bude ďalšie zotavenie trvať dlhšie.

Môžete tiež urobiť mäkkú nezávislú trakciu chrbtice.

Príklady cvičení, ktoré uvádzam vo videu:

Hlavnou podmienkou vykonávania cvičení je plynulosť, mäkkosť a maximálna koncentrácia pozornosti na cvičenie a vaše vlastné pocity.

Tu je podrobný plán, ktorý musíte implementovať, ak existuje akútna bolesť chrbta, bolesti chrbta, exacerbácia. Tento plán sa uplatňuje iba v prvých dňoch, keď existuje silná a akútna bolesť..

Čo urobiť ďalej?

Akonáhle bolesť ustúpi, to znamená, že proces pôjde do subakútneho obdobia (zvyčajne sa to stáva tretí alebo štvrtý deň po exacerbácii), nezabudnite pridať:

 • Terapeutické cvičenia pre bedrovú chrbticu ležia IBA na chrbte s rozcvičkou a ťažným zariadením (podľa všetkých pravidiel fyzioterapeutických cvičení).
 • Keď potrebujete vstať a ísť niekam (napríklad chodiť do najbližšieho obchodu), noste ortopedický korzet.

To znamená, že keď začne subakútna perióda, aktívne cvičíte pri ležaní a keď idete alebo sedíte, nosíte ortopedický korzet.

Prečo cvičiť v subakútnom období?

Ako sa lieči väčšina ľudí. Bolí ma chrbát, zotavili sa, všetko sa zdalo, že prešlo, a naďalej vedú životný štýl, ktorý viedli k zhoršeniu stavu..

Ale premýšľajte o tom. Ak vás váš životný štýl priviedol k zhoršeniu - znamená to, že je nejako zlé? Keby to bolo správne, nedošlo by k žiadnemu zhoršeniu? Správne? :)

Preto, ak sa budete správať ako pred exacerbáciou, veľmi skoro ju môžete získať znova. Väčšina ľudí to pochopí. A žijte roky od exacerbácie do exacerbácie.

Vyhnúť sa tomu je veľmi ľahké! V subakútnom období je potrebné začať s liečbou. A keď to prejde, pripojte zložitejšie cvičenia a pokračujte ďalej.

A práve v subakútnom období je pre vás veľmi dôležité začať aktívne obnovovať chrbticu, a to:

 • Obnovenie rovnováhy medzi všetkými svalovými skupinami
 • Svalová relaxácia a obnovenie ich normálneho tónu
 • Odstránenie opuchu a obnova všetkých tkanív chrbtice
 • Tvorba vlastného svalového korzetu a silná podpora svalov chrbtice

Fyzikálna terapia sa od subakútneho obdobia stala hlavnou a hlavnou prácou na obnove zdravotného stavu bedrového kĺbu. Mal by byť postavený systematicky - od jednoduchých cvičení po zložité, od východiskovej polohy ležiacej na chrbte do východiskovej polohy, keď stojíte na svahu..

Výberom správneho množstva záťaže a správnym kombinovaním cvičení medzi sebou získate stabilnú remisiu (neprítomnosť bolesti a iných príznakov) a navždy budete mať silné a zdravé chrbty..

V ďalšej lekcii začneme najprv analyzovať, ktoré svaly je potrebné zahrnúť do práce, v akom poradí, aké cvičenia by sa mali použiť, prečo sú k dispozícii, ako ich správne vykonávať, kde začať a oveľa viac.

Zoznámte sa s nami v ďalšej lekcii.!

S pozdravom, Alexandra Bonina
V prípade akýchkoľvek otázok napíšte svojmu tímu podpory

Správne terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Z tohto článku sa dozviete: prečo je pri výkone osteochondrózy bedrovej chrbtice potrebná cvičebná terapia. Základné pravidlá lekárskej gymnastiky a užitočné tipy. Cvičenia, ktoré možno vykonať v akútnom období, komplex pre subakútne obdobie, pri remisii. Vodná gymnastika.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Jedným z hlavných spôsobov prevencie a liečby bedrovej osteochondrózy je súbor cvičení na cvičenie (terapeutická fyzická kultúra), ktoré sa odporúčajú vykonávať:

 1. V akútnych a subakútnych obdobiach choroby (vo fáze exacerbácie a postupného poklesu príznakov): telesná výchova pomáha uvoľňovať napäté svaly, zlepšuje krvný obeh a lymfatickú drenáž v bedrovej oblasti, zmierňuje bolesti a opuchy..
 2. Počas obdobia remisie (keď zmiznú všetky príznaky choroby): gymnastika posilňuje svaly podporujúce stavce v správnej polohe, odstraňuje záťaž z medzistavcových platničiek a zlepšuje bedrovú pohyblivosť.

Osteochondróza dolnej časti chrbta pri niektorých cvičebných terapiách nie je možné vyliečiť. Patológia je založená na prírodných, ale nezvratných procesoch (podvýživa, starnutie tkaniva)..

Avšak, vykonávajúce gymnastiku nepretržite (každý deň po dobu 20-30 minút), môžete udržiavať bedrovú chrbticu vo vynikajúcom stave tak dlho, ako chcete, pri zachovaní pohyblivosti. Je vhodné vykonávať tento poplatok celý život.

Cvičenie fyzioterapie cvičenie veľmi mierne zaťaženie chrbtice a svalov, pretože v komplexe nie sú príliš aktívne alebo náhle pohyby. Takáto telesná výchova sa môže vykonávať aj na prevenciu osteochondrózy, v tomto prípade nemôžete konzultovať s lekármi.

Ak sa objavia akékoľvek príznaky bedrovej osteochondrózy alebo s už stanovenou diagnózou, vyberie sa cvičenie so stavcom, ortopédom alebo neurológom (s neurologickými prejavmi choroby). Pomôže to predísť možným komplikáciám..

Skupinová lekcia v oblasti osteochondrózy bedrovej chrbtice s inštruktorom cvičebnej terapie

Základné pravidlá a odporúčania pre gymnastiku

Ak nie je možné zapojiť sa do rehabilitačného centra s fyzioterapeutom, cvičenia sa môžu vykonávať doma.

Na tréning nepotrebujete simulátory ani špeciálne vybavenie, potrebujete iba gymnastickú podložku - terapeutické cvičenia chrbtice sa vykonávajú na tvrdom povrchu.

Pri akútnej, subakútnej a remisii bedrovej osteochondrózy je kontraindikovaná:

 • drep a ohýbanie s hmotnosťou (s činkou, kanvicami, činkami);
 • pohybujte sa ostro, skrútte sa v dolnej časti chrbta;
 • zdvíhajte a prenášajte závažia.

Preto sa všetky cvičebné cvičenia zamerané na osteochondrózu vykonávajú pokojným tempom. Keď sa objaví bolesť, nepohodlie - zrušte.

Špeciálna príprava na gymnastiku sa nevyžaduje. Cvičiť môžete celý deň, ale ráno je lepšie, keď sa prebudíte. Hodinu pred telocvičňou nemôžete jesť. Môže piť vodu.

Cvičenie na exacerbáciu osteochondrózy

S exacerbáciou patológie sa vykonávajú fyzioterapeutické cvičenia:

 • Na podlahe;
 • v posteli na drevenej doske alebo ortopedickej matraci.

Každý pohyb sa opakuje od 8 do 10-krát - od 2 do 3-krát denne (do uplynutia exacerbácie).

Všetky pohyby sa vykonávajú pomaly, pomaly, bez trhania a napätia, cvičenia, ktoré spôsobujú bolesť a nepohodlie, sú vylúčené z komplexu liečby a prevencie..

Sada cvičení ležiacich na chrbte s valčekom:

 1. Pod spodné nohy položte dostatočne tvrdý valec skrútený z prikrývky (uhol medzi bokmi a dolnými nohami je 90 stupňov). Stlačenie a uvoľnenie prstov na ruke, vyrovnanie nohy v členkovom kĺbe, smerovanie ponožky smerom od vás (predstavte si, že ste stáli na „kurčatách“), ohýbanie, ťahanie ponožky k hlave.

Bez toho, aby ste menili svoju polohu, otáčajte nohami v kruhu (v smere a proti smeru hodinových ručičiek)..

Zdvihnite a dostaňte za hlavu rovné ruky ležiace pozdĺž tela. Ak je cvičenie ťažké vykonať oboma rukami, môžete striedať.

Bez toho, aby ste zmenili východiskovú polohu, narovnajte nohy nahor (bez zdvíhania spodnej časti chrbta z podlahy)..

Zhlboka sa nadýchnite a zatiahnite žalúdok čo najpevnejšie. Pri výdychu silne vystrčte (1 - 2 minúty bráničného dýchania - dýchanie žalúdka, pri ktorom sa do pľúc dostane viac vzduchu ako pri dýchaní hrudníka).

Cvičenia ležiace, bez valca:

 • Zložte si rovnú nohu na bok bez toho, aby ste ju zdvihli z povrchu, na ktorom ležíte.
 • Ohýbajte nohy ohnuté na kolenách do strán (podľa zásady „žaba“). Frog Pose
 • Zdvihnite a vytiahnite nohu ohnutú na kolene k hrudníku (pokiaľ to stav umožňuje).

Narovnať jednu nohu, ohnúť druhú na koleno. Vytiahnite priamu čiaru k ohnutej nohe bez toho, aby ste nohu zdvihli z povrchu.

Ohnite obe nohy na kolená, pritlačte nohy k podlahe. Na druhej strane potiahnite pätu chodidla k zadku (pokiaľ to stav umožňuje)..

Ležiaci komplex by sa mal doplniť o 1 - 2 minúty diafragmatického dýchania (cvičenie č. 5)..

Komplex pre podoblasť

Po poklese prejavených príznakov osteochondrózy sa začína subakútna perióda. V súčasnej dobe je telocvičňa zložitá.

Gymnastika sa stále vykonáva pomaly, bez napätia a ostrých trhnutí, na tvrdom povrchu..

Každý pohyb opakujte 8-10 krát - až 3 krát denne (dokiaľ nezmiznú úplne rušivé príznaky).

Cvičenie, ktoré spôsobuje nepohodlie alebo bolesť, je vylúčené z komplexu.

Zahrejte sa, ležiace na podlahe, na chrbte:

 • Hádzajte rovno ruky za hlavu, siahajte po pažiach po celom tele.

 • Rozložte ich do strán, zdvihnite hrudník a oprite zadnú časť hlavy o podlahu. Neroztrhajte spodnú časť chrbta z podlahy.
 • Rozložte nohy ohnuté na kolenách („žaba“).

  Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice - hlavná časť:

  1. Narovnajte nohy, dotiahnite zadok, zostaňte v polohe 8 - 10 sekúnd.
  2. Potom nohu ohnite a pätu ťahajte čo najbližšie k zadku, bez toho, aby ste nohu zdvihli z podlahy. Opakujte súčasne s oboma nohami..

 • Ležiaci na podlahe (na chrbte), ohnite kolená. Odtrhnite lumbosakrálnu časť čo možno najvyššie od podlahy, opierajúc sa o cervikotoraciálnu oblasť. Držte sekundu v najvyššom bode, choďte dole. Gluteus most
 • Bez toho, aby ste zmenili východiskovú pozíciu, zdvihnite hlavu, plecia a súčasne napnite brušné svaly. Cvičenie v hornej tlači
 • Nastúpte na všetky štyri, postupne znižujte zadok na pätách a vráťte sa do východiskovej polohy. Póza dieťaťa
 • Z predchádzajúcej polohy sklopte hlavu nadol a pritlačte bradu k hrudníku. Súčasne ohnite hrudnú a driekovú časť hrebeňa smerom nahor, čo najvyššie k stropu. Počkajte pár sekúnd.

  Činnosti spojené s vymáhaním

  Počas remisie, keď zostanú všetky príznaky bedrovej osteochondrózy, sa zvýši zaťaženie zadných svalov..

  Na dosiahnutie maximálneho pozitívneho účinku je potrebné nabíjať každý deň po dobu 20 - 30 minút (začnite o 10 minút a čas postupne zvyšte, počas 2 až 3 týždňov)..

  Pred gymnastikou nezabudnite urobiť rozcvičku pridaním cvičenia, ktoré vám umožní natiahnuť bočný povrch stehna:

  • ľahnite si na chrbát;
  • postavte nohy ohnuté na kolená do strán;
  • potom si položte kolená na podlahu (dovnútra) a pokúste sa ich dotýkať chodidiel druhej nohy.

  Tempo vykonávania závisí od všeobecného stavu. V skorom období zotavenia sa komplex najlepšie vykonáva pokojne, pomaly. Ak v budúcnosti neexistujú kontraindikácie, cvičenia sa môžu vykonávať rýchlejšie a aktívnejšie.

  • Zahoďte ruky za hlavu a zamknite ich do zámku. Nohy narovnané na kolenách zase narovnajte a zdvihnite ich 20 cm nad podlahou.
  • Ohýbajte kolená, zdvíhajte hlavu, ramená a hrudník nad podlahu, utiahnite si abs (na 2-3 sekundy). Vykonajte gymnastické cvičenie, kombinujte ho s predchádzajúcim (prvé - pohyby nôh, potom stlačte).

  Natiahnite ruky do strán a položte ruky na zem. Ohnite nohu za koleno, vyrovnajte druhú potiahnutím ponožky k hlave. Niekoľkokrát (2-3 krát) zdvihnite a sklopte rovnú nohu, nezabudnite si ponožku vytiahnuť k hlave. Zmeniť chodidlo.

 • Natiahnite ruky nad hlavu a roztiahnite rovné nohy do strán. Na druhej strane ohnite nohy na kolená a „zbierajte“ ich spolu, nadvihnite lumbosakrálnu oblasť dolnej časti chrbta. Zložte panvu a narovnajte nohy.
 • Zdvihnite hlavu a plecia nad podlahu, rukami natiahnite kolená. Vykonajte obe cvičenia kombinované do jedného (alternatívne zvýšenia panvy a tlak v tlači).
 • Narovnať nohy, ohnúť jeden na koleno a ťahať k hrudníku, a potom sa narovnať. Opakujte v opačnom poradí..

  Ohnite kolená a potom ich oboma rukami pritiahnite k hrudníku. Počkajte niekoľko sekúnd.

  Choďte na všetky štyri a sklopte hlavu. Narovnať jednu nohu a vziať ju na stranu. Držte svoju pozíciu tak dlho, ako môžete.

  Ľahnite si na brucho a dajte si hlavu do rúk. Zdvihnite hlavu a plecia, vráťte ruky späť, dotknite sa zadku. Zdvihnite ruky nahor (nad zadok), znova sa dotknite zadku (atď. Trikrát), neskláňajte hlavu a plecia počas vykonávania.

  Ležiaci na bruchu, narovnajte nohy a ruky nad hlavu. Zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu (spolu) a potom naopak (bez zdvihnutia hlavy z podlahy).

  Zdvihnite ruky aj nohy a držte ich v polohe 1-2 sekundy.

  Rovnaké cvičenie vykonajte s rukami a nohami od seba (počiatočná poloha sa podobá na písmeno „X“).

  Postavte sa na všetky štyri ruky, odložte si ruky od seba, takmer blízko k kolenám, silno vytiahnite chrbát a zároveň znížte hlavu dole..

  Komplex doplňte hlbokým bráničným dýchaním.

  Vodná gymnastika s bedrovou osteochondrózou

  Gymnastika vo vode je jedným z najúčinnejších a najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť stres z dolnej časti chrbta a chrbtice pri osteochondróze..

  Natiahnite chrbticu a vyberte záťaž z medzistavcového disku

  Vyberte vyhrievané bazény a pokúste sa nezmraziť, kým necitlivosť (hypotermia môže vyvolať zhoršenie choroby)

  Zmiernte všetky príznaky osteochondrózy

  Cvičte pravidelne (2-3 krát týždenne po dobu 30-60 minút)

  Posilnite svaly podporujúce chrbticu v správnej polohe

  Pred gymnastikou sa nezabudnite zahriať (pár dúšok, neostré zákruty tela, drepy)

  Hlavné cvičenia vodnej gymnastiky s bedrovou osteochondrózou:

  1. Choďte na miesto (hrudník vo vode), tam a späť.
  2. Položte ruky na opasok, ohnite sa dopredu a vyčnievajte z hrude (ruky na lakte späť).
  3. Nadvihnite a potiahnite najprv k hrudi jednu nohu, zohnutú na kolene a potom druhú.
  4. Zdvihnite a potiahnite obe nohy k hrudníku (môžete držať na strane bazéna alebo krúžku na plávanie).
  5. Squat vo vode, úplne ponorený do vody, natiahnite ruky nad hlavu.
  6. Popadnite natiahnuté ruky za kruh alebo plávajúcu dosku, ľahnite si na vodu, roztiahnite nohy od seba (ako žaba alebo plavec s prsiami), odstrčte sa a plávajte vpred.
  7. Popadnite natiahnuté ruky za plávajúcu dosku alebo kruh, plávajte vpred, vytvárajte malé nohy nahor a nadol, pripomínajúce „nožnice“.
  8. Zložte dosku, ľahnite si na vodu, zaplavte si krátko a bradu pritlačte k hrudi (hlava je ponorená do vody). Natiahnuté ruky striedavo hádzajú ďaleko vpred, robia pohyby s nohami, ako v predchádzajúcom cvičení (podobá sa plávaniu s „plazením sa“).

  Vodnú gymnastiku je možné trénovať iba v období remisie (v akútnom období pozorujú odpočinok v posteli, chránia chrbát pred podchladením).

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Vyčnievanie medzistavcových platničiek je posunutie určitej časti disku za hranice stavcovského priestoru. Toto je počiatočné štádium tvorby medzistavcovej prietrže, ktorá sa vyznačuje akútnymi a bolestivými klinickými prejavmi.
  Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
  Došlo k mikrooperácii na resekciu žlčníka, ktorá prestáva vykonávať svoje funkcie. Operovaný pacient má úlohu - žiť bez strateného orgánu. Vyvoláva sa špeciálna inštrukcia, ktorá má pacientovi pomôcť pri riešení ďalších krokov.
  Cvičenie pomáhaAké pravidlá by sa mali dodržiavať pri vodnej gymnastike