loader

Hlavná

Liečba

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice: výkonnostné prvky

Kýla je choroba, ktorá ovplyvňuje bedrovú chrbticu. S patológiou je medzistavcový disk poškodený, čo vedie k jeho vyčnievaniu smerom von. Patologický proces vedie k silnej bolesti a strnulosti pohybov. Z tohto dôvodu sa odporúčajú cvičenia s kýlou bedrovej chrbtice, pomocou ktorej sa zlepšuje pohoda pacienta..

Výhody gymnastiky

Cvičenie kýly chrbtice sa odporúča pre široké spektrum pacientov, pretože majú množstvo užitočných vlastností. Ich pôsobenie je zamerané na zníženie tlaku v oblasti vyčnievania nádoru. Tým sa znížia patologické účinky na nervové zakončenie, miechový kanál a miechu..

Pacientom je predpísaná fyzikálna terapia prietrže lumbálnej chrbtice, aby sa aktivoval krvný obeh. S pomocou tejto metódy sa vykonáva eliminácia a prevencia preťaženia a zápalových procesov v oslabenej časti chrbtice. Používanie tried poskytuje zlepšenie v miestnom metabolizme. Medzistavcové platničky a kĺby dostanú plnú výživu užitočnými látkami.

Terapeutické cvičenia prietrže lumbálnej chrbtice poskytujú zastavenie alebo spomalenie progresie ochorenia. Počas tried je zabezpečené rovnomerné rozdelenie záťaže na všetky oddelenia chrbtice a bezpečné posilňovanie postihnutej oblasti. Liečba zaručuje obnovenie predchádzajúcej pohyblivosti a flexibility chrbtice.

Cvičenie chrbta s prietržami chrbtice poskytujú príležitosť na posilnenie muskulo-väzivového aparátu chrbta a normalizáciu svalového tonusu. Ich pôsobenie je zamerané na prevenciu rozvoja bolesti. Pravidelnými triedami sa dosiahne stabilná remisia patologického procesu..

Po operácii sa odporúča gymnastika s herniou chrbtice, aby sa skrátila doba zotavenia. Pozitívne ovplyvňuje psychoemotačný stav pacienta..

Pravidlá LFK

Cvičenia s lumbálnou prietržou by sa mali vykonávať pod dohľadom odborníka v súlade s určitými pravidlami. Cvičebná terapia medzistavcovej prietrže vyžaduje spočiatku najzákladnejšie triedy. Ich trvanie by nemalo byť dlhšie ako 5 minút.

Čas liečby by sa mal predĺžiť o jednu minútu denne. Počas vyučovania je prísne zakázané vykonávať náhle pohyby. Inak sa môže pozorovať zhoršenie stavu človeka..

Nabíjanie prietrže chrbtice spočíva v postupnom zvyšovaní záťaže. Pacient by mal zaistiť, aby sa primerane zvýšila doba a zložitosť gymnastických manipulácií. Ak sa u pacienta vyvinie medziobratlová kýla, je prísne zakázaná intenzívna fyzická aktivita..

Gymnastika s medzistavcovou prietržou by sa mala vykonávať iba pod dohľadom trénera fyzioterapie. Pred začatím vyučovania by sa mal pacient poradiť s ortopédom a neurológom, ktorý predtým študoval anamnézu pacienta. Tréner spolu s lekármi pripravuje súbor cvičení, ktoré zaručia efektívnosť tejto manipulácie.

Odporúča sa vykonávať cvičenia na chrbte s prietržovou časťou bedrového kĺbu bez vynaloženia úsilia. Ak počas liečby dôjde k bolestivosti, táto osoba by mala toto cvičenie opustiť. Je možné skúsiť to znova vykonať po mesiaci. Ak neexistuje žiadna bolesť, manipulácia sa uskutoční v budúcnosti.

Gymnastika s exacerbáciou choroby

Pri exacerbácii medzistavcovej prietrže sa pozoruje zhoršenie pohody pacienta. V tomto prípade majú cvičenia, ktoré sa môžu vykonávať v obmedzenom množstve, vysoký terapeutický účinok. Telesná výchova by sa mala vykonávať pri ležaní na chrbte. V tejto polohe je zabezpečené úplné vyloženie chrbtice a zníženie tlaku vo vnútri diskov..

Po zhoršení patologického procesu je prísne zakázané vykonávanie rotačných a kyphosingových cvičení. Neodporúča sa vykonávať manipulácie, pri ktorých sa chrbtica ohýba alebo otáča, pretože to môže viesť k posunu disku. Fyzikálna terapia prietrže s herniou počas obdobia exacerbácie vyžaduje každé cvičenie 10-15 krát.

Po každej manipulácii by mal pacient odpočívať. Počas tohto obdobia by mal pacient ležať na chrbte a zhlboka dýchať. Cvičenie chrbta s prietržami chrbtice počas exacerbácie sa vykonávajú v polohe na chrbte:

 1. Do 5 sekúnd sa ponožky nôh stiahnu z ľudského tela a potom sa stiahnu v rovnakom čase..
 2. Nohy by mali byť ohnuté k kolenám a čo najbližšie k zadkom. Počas manipulácie je prísne zakázané dávať nohy z podlahy. Nohy sa musia pomaly narovnať a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy..
 3. Nohy by mali byť položené na podlahu vo vysunutej polohe. Pravú nohu zdvíhame v uhle 30 stupňov a držíme 10 sekúnd. Ďalším krokom je zmena končatiny.
 4. Pacient zostáva v rovnakej polohe, ohýba nohy na kolenách a privádza päty k zadku. Pri manipulácii si pacient môže pomôcť rukami, zakrývať si koleno. Odporúča sa ho pritiahnuť k hrudníku a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Počas vykonávania manipulácie musíte zabezpečiť, aby bola chrbát vyrovnaná. Po návrate do pôvodnej polohy sa postup vykonáva s druhou vetvou.

Liečba počas remisie

Ak sa po ústupe príznakov osteochondrózy pacienti nezaujímajú sekciou sakrálnej, je prísne zakázané liečbu zastaviť. Odporúča sa, aby pacienti vykonávali cvičenia nielen v polohe na chrbte, ale aj na všetkých štyroch. Vďaka tejto sérii cvičení je zaistené napínanie miechy. Z tohto dôvodu sa odporúča ohýbať a uvoľňovať chrbát a robiť zákruty. Mnohonásobnosť postupov je 5 až 15 krát.

Počas obdobia remisie patologického procesu sa odporúča plynulé a pomalé cvičenie. Komplex spočíva v postupnom vykonávaní určitých akcií:

 1. Na dokončenie hodiny musí človek ležať na chrbte. Nohy stúpajú a ohýbajú sa na kolenách. V ďalšej fáze sa uskutoční cvičenie „bicykel“, prakticky šlapanie.
 2. Počiatočná poloha zostáva rovnaká. Kolená sa však ohýbajú v končatinách a tlačia na zadok. Ruky odporúčajú súčasne zovrieť dve dolné končatiny, ktoré priťahujú hrudník. Manipulácia je potrebná takým spôsobom, aby sa pociťoval pocit, že sa osoba sklopí do glomerulu. V tejto polohe je telo pacienta fixované niekoľko minút. Po uplynutí tejto doby sa osoba pomaly vracia do pôvodnej polohy..
 3. Vykonávanie manipulácie sa odporúča na všetkých štyroch. Zároveň sa odporúčajú dychové cvičenia. Manipulácia spočíva v ohnutí a predĺžení chrbtice. Počas vychyľovania hlava trochu vrhá dozadu.
 4. Manipulácia sa vykonáva v rovnakej polohe. Odporúča sa predĺžiť pravú hornú končatinu a zdvihnúť ľavú dolnú časť. V tejto polohe by mal pacient fixovať telo 10 sekúnd. Po odporúčaní opakujte manipuláciu s opačnou stranou.
 5. Zostávame vo východiskovej pozícii. Panvu sklopíme na pravú stranu a sadneme si. Potom sa vrátime do pôvodnej polohy a vykonáme lekciu s druhou stranou. 5 opakovaní sa odporúča na každej strane.
 6. Keď stojíte na všetkých štyroch, odporúča sa nakloniť hlavu a ťahať ľavým kolenom k ​​nej. V tejto polohe je teleso pevné na 6 sekúnd a návrat do polohy na všetkých štyroch. Potom sa manipulácia zopakuje s pravou nohou..
 7. V polohe na všetkých štyroch sa odporúča vziať panvu čo najďalej dozadu. Odporúča sa, aby sa osoba pokúsila sedieť na pätách a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Tento postup by sa mal vykonať 10-krát.
 8. Po dobu niekoľkých minút by mal pacient chodiť po miestnosti na všetkých štyroch. Pri manipulácii s operáciami skontrolujte, či je chrbát vo vodorovnej polohe. Počas pohybu je prísne zakázané ohýbať ruky..
 9. Pacient leží na bruchu a pritlačí si ruky k bokom. Potom sa časť hlavy a hrudníka zvýši na maximálnu povolenú vzdialenosť. V tejto polohe by mal pacient trvať až 10 sekúnd. Potom osoba zostúpi na zem, uvoľní sa, odpočíva v rovnakom čase a znova vykoná manipuláciu.

Čo robiť je zakázané?

Ak je pacientovi diagnostikovaná hernia bedrovej chrbtice, potom je zakázané vykonávať určité manipulácie. Fyzioterapeutické cvičenia je dovolené začať iba počas obdobia remisie choroby. V počiatočných fázach priebehu ochorenia sa odporúča pacientovi vykonávať cvičenia iba pod dohľadom lekára, pretože choroba je zložitý patologický proces, ktorý je sprevádzaný nebezpečnými komplikáciami..

Je prísne zakázané zavesiť na lištu alebo vytiahnuť nahor, pretože na chrbticu sa bude ukladať značné množstvo telesnej hmotnosti. Väzobný aparát v priebehu ochorenia je nadmerne slabý, čo vedie k jeho patologickému rozťahovaniu. Je prísne zakázané zdvíhať bremeno pomocou dolných končatín.

Nevykonávajte cvičenia, ktoré vyžadujú odpor. Odporúča sa odmietnuť drepy a náklony pomocou závaží a činiek. Pacienti prísne zakazujú zdvíhanie ťažkých predmetov z podlahy rukami. Pri použití ďalších položiek sú miechové a brušné svaly nadmerne namáhané, kompresia v lumbosakrálnej oblasti je zvýšená.

Ak je v lumbálnej oblasti pozorovaná prietrž, potom je pacientovi zakázané behať a skákať, rýchlo kráčať. Takáto aktivita vedie k zníženiu odpisového prostriedku na medzistavcových platničkách. Preto sa ich fyziologický stav môže zhoršiť. Počas liečby patologického procesu je zakázané skrúcanie tela.

Stiahnutie tlače rôznymi spôsobmi je prísne zakázané, pretože to vedie k nadmernému zaťaženiu bedrovej oblasti. Takéto manipulácie môžu viesť k premiestneniu prietrže a zovretiu nervu. U niektorých pacientov sa diagnostikovala kompresia miechového kanála..

Počas fyzioterapeutických cvičení by mal pacient úplne vylúčiť zákruty, pretože to môže viesť k miernemu posunutiu disku, nesprávnemu tlaku na nervové zakončenie a zraneniam v mieche. Pacient by mal vykonávať cvičenie čo najľahšie. Preto, keď sa objaví nepohodlie alebo mierna bolesť, osoba by mala odmietnuť vykonať manipuláciu, pretože to povedie k zhoršeniu situácie..

Po vytvorení prietrže v bedrovej časti počas cvičenia sa odporúča opustiť rad mechanických vplyvov. Intenzitu a trvanie záťaže by mal určiť iba lekár po vhodných diagnostických opatreniach.

Gymnastika s herniou lumbosakrálnej chrbtice (LFK)

Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách. Existuje mnoho spôsobov boja proti hernii, z ktorých každá má svoje nevýhody a výhody. Terapeutická gymnastika s kýlou lumbosakrálnej chrbtice je účinnou metódou prakticky bez obmedzenia.

Čo je lumbosakrálna prietrž

Aby bolo možné tejto patológii úspešne odolať, je potrebné pochopiť, o ktorú patológiu ide. Degeneratívny proces sa vyvinie, keď sa vyvinie prietrž pri zvýšenom tlaku v bedrových medzistavcových platničkách. Vyskytuje sa výčnelok buničitého jadra, disky sú komprimované. Túto patológiu možno nazvať najkomplexnejšou formou osteochondrózy, ktorá sa prakticky nelieči. Kýla sa vyvíja v dôsledku neustálej fyzickej námahy, sedavého životného štýlu, zranení, obezity.

Príznaky prietrže

Pain. S prietržou sa objaví bolesť. Môže to byť dočasné, ale môže sa vyskytnúť iba pri zdvíhaní závaží, s dlhodobým pobytom v jednej polohe. Zvyčajne eliminujú bolesť anestetikom. Ak sa nelieči, bolesť sa ustáli.

Svalová slabosť. U pacientov dochádza k oslabeniu svalov a krehkým pohybom.

Porucha vnútorných orgánov. V dôsledku tlaku na nervové korene môže dôjsť k spontánnemu vyprázdneniu..

Necitlivosť končatín. Veľkosť prietrže bez liečby sa rýchlo zvyšuje. Kýla vedie k parestézii v dôsledku tlaku na nervové korene. Necitlivosť nôh, chrbta a slabín sa vyskytuje. Je možné pozorovať brnenie kože..

Ak sa včasná liečba nezačne, choroba môže viesť k zdravotnému postihnutiu, keď je osoba úplne upútaná na lôžko a nemôže sa pohybovať.

Vplyv gymnastiky na patológiu

Terapeutické cvičenia na lumbosakrálnu prietrž sa používajú na:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • stimulovať proces kŕmenia miechových buniek;
 • eliminovať príznaky, ktoré sa objavia;
 • uvoľniť svaly;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • stabilizovať metabolické procesy;
 • vyložiť chrbticu;
 • zmierniť bolesť.

Na samom začiatku vývoja choroby chrbtice môže gymnastika zabrániť vývoju prietrže a zabrániť rozvoju komplikácií. Gymnastiku musíte robiť pravidelne, je lepšie ju robiť pod dohľadom skúseného lekára. Pomôže to predísť chirurgickému zákroku. Keďže gymnastika môže tiež uškodiť, lekár by mal zvoliť súbor cvičení. Niektoré cvičenia môžu veci zhoršiť.

Cvičebná technika

V akútnej forme medzistavcovej prietrže nie je možné vykonať žiadny tréning, inak zosilnia zápalové procesy. Najprv musíte odstrániť zápal, potom prejsť na gymnastiku.

Pri vykonávaní gymnastických cvičení dodržiavajte tieto pravidlá:

 • Mali by ste venovať pozornosť zmenám v tele, oplatí sa okamžite zastaviť, ak sa v bedrovej oblasti vyskytne bolesť.
 • Akékoľvek nepohodlie počas cvičenia by ste mali nahlásiť svojmu lekárovi..
 • V prvých mesiacoch sa neodporúča vykonávať cviky, pri ktorých sa krútenie vykonáva..
 • Aby sa dosiahol požadovaný účinok cvičebnej terapie prietrzi v lumbosakrálnej oblasti, je potrebné urobiť každý deň niekoľko prístupov bez preskakovania tried. To vám umožní bezbolestne a rýchlo posilniť vaše chrbtové svaly a zmierniť nepohodlie.
 • Každé cvičenie by malo trvať najmenej 20 minút.
 • Pri liečbe kýly s gymnastikou nie je možné robiť žiadne náhle pohyby. Každé cvičenie sa musí vykonávať hladko a pomaly, aby sa nepreťažila chrbtica..
 • Zaťaženia by sa mali zvyšovať postupne, postupne musíte predlžovať trvanie tried.

Súbor cvičení na prietrž

Cvičenia sakrálnej prietrže by sa mali začať relaxačnými manipuláciami. Ak to chcete urobiť, posaďte sa na stoličku, položte naň vankúš. Ležali sme na našej stoličke s bruchom a spodné končatiny sme nechali ohnuté na kolenách. Uvoľňujeme svaly. Trávime v tejto pozícii najmenej päť minút. Jedná sa o zahrievanie, po ktorom môžete začať štandardné cvičenia, mali by posilňovať svaly chrbta a zlepšovať fungovanie chrbtice..

Prvé cvičenie sa vykonáva v ľahu. Východisková poloha leží na chrbte. Pacient ohýba nohy na kolená, ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Brušné svaly sa čo najviac napnú, vykonávajú sa dychové cvičenia. Je potrebné počítať rovnomerne: nadýchnuť sa pre osem, vydýchnuť pre štyri. Nezabudnite urobiť 12 prístupov.

Poloha na chrbte je udržiavaná. Natiahnuté ruky a nohy. Pacient musí zdvíhať telo bez toho, aby si zdvihol nohy z podlahy. Po dobu 10 minút musíte vydržať vo vyvýšenej polohe. Potom sa hladko vráťte do predchádzajúcej polohy. Po 15 sekundách musíte cvičenie zopakovať. Bude stačiť 15 prístupov.

Ležiac ​​na chrbte, pacient mierne ohýba nohy. Najprv sa pravá ruka položí na ľavú nohu a potom naopak. Ruka by mala odolať kolenu a siahať po hlave. Každá manipulácia trvá 10 sekúnd. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy a odpočívať 15 sekúnd. Potreba dokončiť 10 prístupov. Po absolvovaní všetkých cvičení si musíte oddýchnuť 10 minút.

Cvičenie na uvoľnenie svalov chrbta

Dodatočný súbor cvičení

S kýlou chrbtice komplex zahŕňa tri bloky cvičení, ktoré sa vykonávajú z polohy na chrbte, polohy na bruchu, polohy na boku.

Cvičenie chrbta

Pacient leží dole, ruky sú roztiahnuté do strán, nohy sú rovné. Ruky robia pohyby pripomínajúce nožnice. Do 10 sád.

Ľavou rukou musíte natiahnuť pravú ruku, aby sa zadok nevrhol z podlahy a aby sa telo neotáčalo. Potom sa podobné kroky vykonajú pravou rukou. Bude to trvať ďalších 10 prístupov.

Ležiace, ohnite nohy. Nohy by mali byť ohnuté dovnútra, koleno by sa malo dotýkať členku. Trup ani koleno druhej nohy by sa nemali hýbať. Ak sa v bedrovej oblasti vyskytne nepohodlie, musíte toto cvičenie odmietnuť. Pri normálnom zdraví urobte 10 prístupov.

Cvičenie brucha

Ľahnite si na brucho, ruky a nohy sa roztiahnite. Predĺžte ich čo najviac na 15 sekúnd. Potrebných 10 prístupov.

Neroztrhujte nohy z podlahy, nerozťahujte ich a potom ich nespojte. Každý by mal mať 5 sád po 10 cvičeniach.

S ešte spodnej časti chrbta a chrbta musíte päťkrát vytlačiť podlahu.

Vedľajšie cvičenia

Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite nohy. Ohnite jednu nohu a pritiahnite ju k hrudníku. Zapnite svoju pravú stranu, zopakujte tieto kroky. Urobte päť sád 10 cvičení.

Ležiaci na svojej strane robí kruhové pohyby. Päť sád 10-krát.

Ľahnite si na ľavú stranu, zdvihnite pravú ruku a nohu. Prejdite po pravej strane a zdvihnite ľavú nohu a rameno. Vyžaduje sa päť sád 15 cvičení..

Hernia Obmedzenia

Pri hernii lumbosakralu je zakázané:

 • zdvíhajte závažia nad päť kilogramov;
 • chrbát by mal byť stále rovný, najmä pri zdvíhaní bremena z podlahy;
 • je zakázané športovať vonku, kúpanie je zakázané.

Kurzy hernie jogy

Jóga s kýlou lumbosakrálnej chrbtice pomôže vyrovnať sa s nepohodou. Pred začatím vyučovania je však potrebná odborná konzultácia. Vyžaduje sa tiež prísne dodržiavanie techník jogy. Niektoré ásany sú príliš zložité, takže iba päť z nich je povolených.

 1. Urdhvottanasana. Vstaň a rozlož si šírku ramien chodidiel. Chrbát by mal byť rovnomerný, ruky položené za hlavou, tvoriace zámok. Potom zmeňte polohu rúk, najskôr by mali byť kĺby hore, potom dlane. Pomaly otáčajte rukami, pomaly dýchajte. Žalúdok musí byť vtiahnutý a drží trup napnutý.
 2. Pes lícom nadol. Natiahnite ruky a pritiahnite prsty k nohám. Nohy by mali byť rovné. Hladko sa otáčajte od ponožiek po päty a späť.
 3. Urdhva savasana. Nohy sa rozprestierajú od seba na šírku ramien. Roll od päty po päty.
 4. Motýľa. Oddeľte reč, nohy a ruky. Počas výdychu zdvihnite nohy, pri výdychu spustite a roztiahnite.
 5. Shavasana. Asan vám umožní relaxovať. Musíte ležať na bruchu, môžete ležať na chrbte, čo je najdôležitejšie, aby ste sa cítili pohodlne. Uvoľnite sa čo najviac, dokonca môžete zaspať.

Nerobte jogu, ak ásany spôsobujú nepohodlie alebo bolesť v dolnej časti chrbtice. Pohyby sa musia vykonávať hladko, nemôžete sa ponáhľať. Kurzy jogy nebudú schopné okamžite pomôcť. S včasnou diagnózou choroby a liečbou gymnastikou, jogou v prvej fáze môžete dosiahnuť dobrý výsledok. Hlavná vec je robiť pravidelne.

Cvičenie chrbta s prietržami chrbtice: súprava tréningu a techniky

Jednou z hlavných príčin medzistavcovej prietrže je hypodynamia. Na liečbu patológie lekári používajú špeciálne navrhnutú adaptívnu gymnastiku, ktorá zahŕňa množstvo cvičení rôznej intenzity. Podstatou liečebnej techniky je pomoc pri obnove chrbtice, zvyšovaní svalového tonusu, odstraňovaní bolesti.

Čo je kýla chrbtice

Väčšina ľudí väčšinou vykonáva mentálnu prácu, trochu sa pohybuje, veľa sedí. Sedavý spôsob života negatívne ovplyvňuje chrbticu a vyvoláva vývoj medzistavcovej prietrže. Ochorenie je najbežnejšou chorobou pohybového ústrojenstva, ktorá často spôsobuje postihnutie..

Mechanizmus rozvoja vertebrálnej hernie je lekárom dobre známy. Ochorenie nastáva vtedy, keď medzistavcové platničky, ktoré pri chôdzi zohrávajú úlohu tlmičov nárazov, idú za chrbticu (dovnútra alebo von). Vyčnievanie buničitého jadra po prasknutí hustej membrány stavca nastáva z niekoľkých dôvodov:

 • dedičná predispozícia;
 • narušenie metabolických procesov;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nevyvážená výživa;
 • nesprávne držanie tela.

Cvičebné pravidlá

Drogová terapia nezachráni človeka pred chorobami pohybového ústrojenstva, ale iba dočasne odstráni bolesť. Integrovaný prístup pomôže pri liečbe choroby: konzervatívna liečba, trakcia a špeciálna gymnastika chrbtice s prietržnou časťou bedrovej oblasti alebo jej inej časti. Aby sa dosiahol pozitívny výsledok, je potrebné pristupovať k procesu vážne, nie lenivo, k fyzioterapeutickým cvičeniam denne. Základné pravidlá vykonávania cvičení na chrbte s kýlami chrbtice vykonávané doma:

 • začnite trénovať iba pri absencii ostrých bolestí;
 • ak sa vyskytne bolesť, zastavte gymnastiku a neskúšajte ju opakovať;
 • ak sa bolesť zvyšuje, nemusíte sa predpisovať lieky proti bolesti - poraďte sa s lekárom;
 • ostré zákruty, skoky, hrbole, trhnutia by sa nemali robiť, aby sa zabránilo posunu stavcových platničiek;
 • rozdeliť komplex do niekoľkých krátkych tried počas dňa (od 2 do 6);
 • začnite s minimálnym zaťažením a postupne zvyšujte ťažkosti.

Komplex pre posilnenie chrbtových svalov

Hlavným cieľom terapeutických cvičení je posilnenie a napnutie svalov chrbtice. Takéto ošetrenie umožňuje urýchliť regeneračné procesy, ktoré vedú k zmenšeniu veľkosti a úplnej resorpcii herniového výčnelku. Cvičebná terapia s herniou bedrovej chrbtice pomáha nielen posilňovať svalový korzet, ale tiež zlepšuje výživu, prísun krvi do postihnutých stavcových štruktúr a zmierňuje svalové napätie. Okrem toho pravidelná fyzická aktivita vedie k zvýšeniu celkového tónu tela a k zlepšeniu nálady.

V akútnom období

Na odstránenie nepohodlia v končatinách výrazné zlepšenie stavu pacienta pomôže cvičeniam posilňovať svaly chrbta pomocou medzistavcovej prietrže, ktorá sa môže vykonať počas zhoršenia ochorenia. Gymnastika v akútnom období je zameraná na relaxáciu svalov postihnutého segmentu, ale eliminuje priame zaťaženie chrbtice. Súbežne sa cvičenia vykonávajú so zaťažením nôh, paží a iných častí tela. Táto jedinečná kombinácia pomáha dosiahnuť maximálne výsledky pri liečbe choroby..

Niektoré cviky na chrbte s prietržami chrbtice v akútnom štádiu choroby:

 1. Ľahnite si na chrbát, zavrite oči, uvoľnite sa čo najviac. Vykonajte hlboké dychy / výdychy po dobu 5 minút.
 2. Ležiace na chrbte a pomaly potiahnite prsty na nohách k sebe. Pocítite napínanie chrbtice, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.
 3. V rovnakej polohe ohýbajte kolená posuvným pohybom, nohy ťahajte smerom k sebe, bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy. Uchopte svoje ruky rukami, pritlačte ich k brade, pokúste sa pomocou brady dosiahnuť kolená. Zamknite chvíľu a potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Na odpustenie

Na konci akútneho obdobia je nabíjanie prietrže chrbtice ťažšie. Je potrebné si uvedomiť, že všetky cvičenia by sa mali vykonávať po konzultácii s lekárom, pretože v mnohých prípadoch vedie napínanie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču a silnej bolesti. V štádiu remisie je cvičebná terapia predpísaná individuálne v závislosti od umiestnenia herniového výčnelku..

Cvičenia sa vykonávajú 5 až 15-krát v polohe na všetkých štyroch, ležiacich na chrbte alebo žalúdku. Môžete použiť fitball (veľký loptu), malý gymnastický loptu alebo iné zariadenia. Vstup do bazéna povolený. Lekcia na horizontálnej lište by sa mala vykonávať iba po konzultácii s lekárom. Pohyby sú zamerané na napínanie chrbtice cez zákruty, flexie, predlžovanie.

Pre lumbosakrálnu chrbticu

Cvičebná terapia lumbosakrálnou prietržou pomáha posilňovať svalový korzet, rozvíjať kompenzačné a adaptívne mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy, zlepšenie krvného obehu, zníženie protrúzie disku, odstránenie blokovania nervových koreňov. Je dôležité neprekročiť záťaž, ktorú povoľuje lekár, a dodržiavať mierny režim, aby nedošlo k zhoršeniu situácie. Príkladné cvičenia kýly bedrovej chrbtice:

 1. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Pomaly zdvíhajte nohy a paže, zakrivte telo. Držte pózu po dobu 3-5 sekúnd, potom sa ohnite ešte viac a cítite napätie v dolnej časti chrbta. Prejdite príliš pomaly na počiatočný bod.
 2. Ležiaci na bruchu, ohnite ruky na lakťoch, dlane ležia na podlahe. Pomaly zdvíhajte nohu, ktorá nedáva bolesť, a ohnite sa v chrbte. Podržte po dobu 3 sekúnd a potom späť dozadu.
 3. Choďte na všetky štyri roky, keď vdychujete, sklopte sa a vybočte 2-3 sekundy. Pri výdychu ohnite chrbát dolu a tiež vydržte, potom sa vráťte.

Na prsia

Častejšie sa lézia v hrudnej oblasti vyskytuje po osteochondróze alebo traume. Kýla sa vyvíja pomaly, preto je dôležité ju diagnostikovať v ranom štádiu. Gymnastika s poškodením hrudnej chrbtice poskytuje schopnosť normálneho dýchania, zlepšuje pohyblivosť chrbtice. Cvičenia na posilnenie svalov chrbta:

 1. Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu, ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k chrbtu. Po naklonení vpred sa držte a vráťte.
 2. Ľahnite si na chrbát. Umiestnite valec s priemerom 10 cm pod oblasť hrudníka. Položte ruky za hlavu, ohnite sa v chrbte, vdychujte, potom zodvihnite svoje telo a vydýchnite. Zopakujte cvik a pohybujte valčekom po chrbtici.
 3. Ľahnite si na chrbát, ohnite kolená. Zdvihnite spodnú časť chrbta a podržte ju rukami, aby sa vytvoril malý mostík. V tejto polohe zaistite a potom sklopte dozadu.

Pre krčka maternice

Ak je postihnutá krčná chrbtica, všetky cvičenia sa vykonávajú bez silového zaťaženia a náhlych pohybov. V ideálnom prípade by sa gymnastika mala začať pod dohľadom skúseného odborníka, ktorý má vedomosti o diagnóze a prejavoch choroby. Bez zhoršenia ochorenia sú cvičenia intenzívnejšie, je povolený veľký objem pohybov hlavy. Cvičebná terapia kýly krčnej chrbtice:

 1. Postavte sa na všetky štyri a pomaly sklopte hlavu tak, aby sa pod jej váhou natiahla chrbtica. Zostaňte v tejto polohe asi 2 minúty.
 2. Ľahnite si na chrbát, držte hlavu na váhe. Pomaly zdvihnite narovnanú nohu. Udržujte ju vo vzdialenosti 15 cm od podlahy po dobu 3-4 sekúnd, potom ju sklopte. Opakujte s druhou nohou..
 3. Ležiaci na chrbte striedavo otáčajte „bicyklom“ nohami (najprv doprava, potom doľava). Začnite s 30 sekundami a čas pridávajte postupne. Výsledkom je, že každá noha by mala mať záťaž až 2,5 minúty.
 4. Ľahnite si na brucho a položte ruky paralelne s trupom. Striedavo rýchlo ohýbajte kolená a snažte sa svojimi pätami dosiahnuť zadok.
 5. Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite oblúk a zamierte nadol. Cvičenie opakujte niekoľkokrát pomalým tempom..

Súbor cvičení Sergeje Bubnovského

Slávny ruský profesor, kandidát lekárskych vied Sergey Mikhailovič Bubnovsky vyvinul jedinečnú techniku ​​obnovy chrbtice. Podstatou lekárskej gymnastiky je maximálne začlenenie vnútorných rezerv tela. Lekár vyvinul jedinečnú techniku ​​po zranení chrbta, keď podľa odborníkov bola Bubnovsky zaručená zdravotná postihnutie. Dnes sa tieto cvičenia používajú aj v programoch na chudnutie. Princípy liečebného komplexu Sergei Bubnovsky:

 • úplná svalová relaxácia, ktorá poskytuje vynikajúcu príležitosť na zmiernenie opuchov a zápalov, odstránenie štípania a silné bolesti;
 • hlboké štúdium svalov, ktoré sa takmer nezúčastňujú na každodennom živote;
 • napínanie chrbtice, čím sa stáva elastickejším;
 • posilnenie svalovej kostry štúdiom brušnej tlače, panvy, chrbta, nôh a ramien;
 • nedostatok liečby drogami, čo má veľa vedľajších účinkov;
 • minimálne kontraindikácie (stav pred infarktom, onkológia, hypertenzná kríza, po operácii).

Základné cvičenia na chrbticu s herniou v dolnej časti chrbta podľa Bubnovského:

 1. "Mačka". Stojte na všetkých štyroch, držte sa v pokoji a uvoľnene. Pri vdýchnutí sa veľmi snažte zaokrúhliť chrbát, niekoľko sekúnd zotrvať a vrátiť sa. Pri výdychu ohnite čo najviac na druhú stranu..
 2. Zadok chôdze. Posaďte sa chrbtom rovno a natiahnuté nohy. Použite zadok, aby ste sa posunuli o meter ďalej a späť.
 3. Polovičný most. Ľahnite si na chrbát, narovnajte ruky okolo trupu. Pri výdychu zdvihnite panvu a vytiahnite ju čo najvyššie. Po vdýchnutí sa vráťte.

Video: Technika cvičenia pre mačky

Silový tréning podľa metódy Dikul

Dikul tiež vyvinul účinné terapeutické cvičenia na chrbte s prietržom bedrovej chrbtice. Táto technika kombinuje respiračnú gymnastiku, prvky jogy, pozitívny psychologický postoj. Dôležitou podmienkou sú pravidelné kurzy najmenej trikrát týždenne. Približný súbor cvičení pre prietrž chrbtice:

 1. Ľahnite si chrbtom na zem a pripevnite si gumičku na tréning na nohách (môžete použiť uterák, ktorý sa napína). Pomalou amplitúdou otáčajte ľavé stehno v maximálnom uhle doprava. Ramená a chrbát hlavy zostávajú nehybné. Podržte 2-3 sekundy a potom sa vráťte. Zopakujte druhé cvičenie stehien.
 2. Ležiaci na chrbte, roztiahnite ruky do strán, zavrite nohy a ponožky ťahajte smerom k sebe. Na upevnenie dolných končatín ich zviažte gumovými obväzmi. Namierte nohy doľava, pošmyknite nohy na podlahu, držte ich späť a potom zopakujte pohyb doprava.
 3. Ľahnite si na brucho, opierajte sa o päty o akýkoľvek predmet a natiahnite ruky dopredu. Pomaly zdvíhajte trup do maximálnej výšky a zakrivite chrbát. Držte a potom sklopte prípad späť.

Triedy na tabuli Evminova

Dobíjanie kýlou bedrovej chrbtice podľa metódy Evminov sa ukázalo byť vynikajúce. Liečba zahŕňa súbor cvičení na doske (profylaxia), na ktorých sa efektívne rozvíjajú miechy. Súprava simulátora tiež obsahuje slučku na tréning krčnej chrbtice. Doska Evminov je drevený, dobre lakovaný nástroj, ktorý je pripevnený v určitom uhle k stene. Uhol sklonu a pohyblivé rukoväte sú nastaviteľné v závislosti od vykonaných cvičení. Príkladné pohyby s herniou chrbtice na doske Evminov:

 1. Ľahnite si chrbtom na dosku, nohy blízko seba. Otočte chodidlá striedavo doľava a doprava.
 2. Poloha tela je rovnaká. Nohy posúvajte smerom k sebe a zároveň nakláňajte hlavu dopredu, zatiaľ čo bradu tlačíte na hruď.
 3. Ležiac ​​na chrbte, jemne ohnite pravú nohu na koleno a pomaly pohybujte nohou po doske. Potom posuňte koleno doprava, držte ho a vráťte sa. Opakujte cvičenie pre ľavú nohu..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice - výcvikové komplexy doma s videom

Pacienti, ktorí trpia medziobratlovou kýlou lumbosakrálnej, chrbtice, zažívajú bolesť a nepohodlie počas pohybu, fyzickú aktivitu. Na zlepšenie kvality života je potrebné podstúpiť komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa lieky, fyzioterapiu a fyzioterapiu. Medzi cvičeniami sa často používajú metódy Bubnovsky, Dikul, joga, pilates a plávanie. Každý typ záťaže pomáha zlepšovať stav pacienta, zmierňovať bolesť a zabrániť recidíve.

Výhody cvičenia v medzistavcovej prietrži bedrovej kosti

Patologické poškodenie stavcových platní sa ťažko lieči. Pri fyzickej námahe, pri dlhšom sedení, ohýbaní a ohýbaní sa pacient cíti neustále. Pocity bolesti bránia normálnej motorickej aktivite osoby. V závažných prípadoch začnú svaly pacienta atrofovať. Cvičenie chrbta s prietržami chrbtice sú jednou z účinných metód boja proti tejto chorobe. Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) prinášajú do pohybového aparátu nasledujúce výhody:

 • posilňuje svalový korzet;
 • normalizuje krvný obeh;
 • vyloží chrbticu;
 • stabilizuje metabolické procesy;
 • stimuluje výživu chrbtice;
 • znižuje úroveň bolesti;
 • podporuje svalovú relaxáciu;
 • eliminuje kŕče.

Ak terapeutické cvičenia začínajú v skorých štádiách vývoja ochorenia, komplikácií, rastu lézie, je možné zabrániť chirurgickému zákroku. Iba ošetrujúci lekár by mal zvoliť súbor cvičení pre lumbálnu prietrž. Samoliečba ochorenia môže viesť k poškodeniu tela, urýchliť progresiu choroby.

Cvičebné pravidlá

Terapeutická gymnastika bude účinná iba pri dodržaní určitých pravidiel jej vykonávania. Odborníci odporúčajú dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 1. Musíte neustále sledovať svoj stav. Pacient má zabrániť bolesti počas cvičenia. Ak sa vyskytnú, musíte zastaviť cvičenie.
 2. Je potrebné vyhnúť sa úderom, zákrutám, skokom, trhavým pohybom..
 3. Cvičenia dolnej časti chrbta s prietržami chrbtice by mali byť vybrané tak, aby pohyby nevyvolávali bolesť, iné nepohodlie.
 4. Zosilnené zaťaženie nie je možné aplikovať na problémové oblasti.
 5. Musíte začať s gymnastikou s minimálnou amplitúdou, s malým úsilím. Musíte ich budovať postupne.
 6. Denné cvičenie by malo trvať najmenej 20 minút. Kurzy sa musia konať niekoľkokrát denne.

Súbor cvičení na kýlu chrbtice bedrového kĺbu

Ak má pacient prietrž v bedrovej oblasti, mal by začať s gymnastikou relaxačnými cvičeniami. Pacient musí na stoličku položiť vankúš, ľahnúť si na brucho a nohy si zohnúť na kolenách. Svaly by mali byť úplne uvoľnené. Je potrebné zabezpečiť, aby stolička nestlačila žalúdok. V tejto polohe to trvá 3 - 5 minút. Potom môžete vykonať štandardné cvičenia s medzistavcovou prietržou bedrovej chrbtice:

 1. Je potrebné ležať na chrbte, ohýbať dolné končatiny na kolenách, položiť ruky pozdĺž tela. Utiahnite čo najviac svaly brucha. V počte štyroch by ste mali vydýchnuť, o ôsmich - vdychovať. Vyžaduje sa 12 sád.
 2. Ležiaci na chrbte, roztiahnite nohy. Bez zdvíhania dolných končatín z podlahy musíte zdvihnúť telo. Póza by sa mala zablokovať na 10 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a vykonajte plynulý pohyb. Odporúča sa odpočívať 15 sekúnd, opakovať znova. Cvičenie zahŕňa 15 prístupov.
 3. Mali by ste si zachovať svoju predchádzajúcu pozíciu, spodné končatiny mierne ohnuté. Urobte krížové pohyby tak, že ľavú ruku položíte na pravú nohu a naopak. V tomto prípade je potrebné hornú končatinu vytiahnuť smerom k hlave, aby sa vytvoril odpor. Na každej nohe musíte postaviť pózu 10 sekúnd. Môžete vykonať 5-10 opakovaní s prestávkami 15 sekúnd.
 4. Pacient zaujme ležiacu polohu. Horné a dolné končatiny sa rozširujú od seba. Natiahnite ruky a nohy čo najviac. Urob to do 15 sekúnd, choď 10 prístupov.
 5. Ľahnite si na pravú stranu, zdvihnite ruku a nohu hore. Opakujte na ľavej strane. Trvá to 5 sád 15-krát.

Dikul cvičenie na chrbticu

Bolo vyvinutých mnoho metód na obnovenie pohyblivosti prietrže pri lýtkovej chrbtici. Akademik Valentin Dikul je jedným z autorov populárneho a efektívneho súboru cvičení. Jeho technika pomáha zbaviť sa bolesti, úplne vylieči chorobu. Akademik vytvoril cvičenia na medzistavcové prietrže, pričom zohľadnil charakteristiky a príčiny rozvoja patológie.

V procese liečby sa používajú špeciálne simulátory, ktoré pomáhajú zotaviť sa po operáciách, zraneniach a závažných ochoreniach chrbtice. Systém je založený na pravidelných triedach s postupným zvyšovaním zaťaženia, zatiaľ čo pacienti sa musia prísne riadiť zavedenými pravidlami. Podstatou gymnastiky je vykonávať protahovacie cvičenia, silový tréning. Táto technika zlepšuje krvný obeh, posilňuje svalový korzet. Okrem toho komplex zahŕňa prvky Pilates, dychové cvičenia, jogu.

Úspech týchto cvičení závisí od všeobecnej nálady pacienta, jeho úsilia. Cvičenia pre bedrovú chrbticu Dikulu riešia niekoľko problémov:

 • zlepšiť výživu a prísun krvi do tkanív;
 • prispieva k tvorbe správneho držania tela, znižuje tlak na disky;
 • zlepšiť život pacienta a zvýšiť jeho mobilitu;
 • zmierniť kŕče a bolesti;
 • posilnite svalový korzet chrbtice.

Aby boli triedy účinné, pacienti by sa mali riadiť odporúčaniami odborníkov. Technika Dikul má niekoľko dôležitých pravidiel:

 • začať s herniou bedrovej chrbtice ihneď po vymiznutí príznakov exacerbácie choroby;
 • Vyžaduje sa zapojenie 2 - 3-krát denne, odporúča sa nabiť najmenej 1 hodinu denne;
 • počet opakovaní pohybov sa musí postupne zvyšovať, každé cvičenie by sa nemalo vykonávať viac ako 10-krát;
 • ako sa posilňujú svaly chrbtice, je potrebné zvýšiť zaťaženie;
 • Pred spustením komplexu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste vybrali vhodné cvičenia;
 • počas hodín by ste mali počúvať vlastné pocity, ak sa vyskytne nepohodlie, gymnastika sa zruší alebo zníži intenzita.

Hlavnou podmienkou účinnosti komplexu je individuálny prístup k pacientovi. Dĺžka liečby závisí od stavu svalov pacienta a závažnosti ochorenia. Vzdelávací systém vytvorený Dikulom je rozdelený do 3 etáp:

 1. Príprava na bremená. Pódium je dôležité pre tých, ktorí vedú sedavý spôsob života, majú oslabené svaly.
 2. Posilnenie kĺbov a väzov. Druhá fáza je tiež dôležitá pre zvýšenie svalového tonusu pacienta.
 3. Cvičenia zamerané na zvýšenie flexibility, pohyblivosti, posilnenie chrbtice.

Väčšina komplexu Dikul sa vykonáva na chrbte, zatiaľ čo telo by malo byť na povrchu so strednou tvrdosťou. Niektoré pohyby môžu vyžadovať ďalšie príslušenstvo. Komplex akademika Dikul obsahuje nasledujúce cvičenia, ktoré je potrebné opakovať 2-3 krát denne:

 1. Zahrejte sa na zahriatie svalov. Je potrebné vykonávať usrkávanie, zatáčanie, sklon. Musíte ich robiť pomaly, hladko.
 2. Postavte sa na brucho a dolné končatiny zaistite slučkami. Pomaly zdvihnite ľavé stehno, bez toho, aby ste zdvihli plecia z podlahy, skúste nohu otočiť doprava. Opakujte 5-krát na každej strane..
 3. Ľahnite si na chrbát, ruky skrížené v hrudi. Urobte 10 krokov v oboch smeroch. Nohy a horný trup udržujte mimo podlahy..
 4. Počiatočná poloha je rovnaká. Vykonajte 10 ohybov do strany, kĺzaním po podlahe. Dolná časť tela by mala zostať nehybná.
 5. Postavte sa, položte si ruky, vezmite si gymnastickú tyčinku. Udržujte chrbát rovno a 7 až 10-krát sa nakloňte. Nohy potrebujú trochu pohodlie pre pohodlie.
 6. Vezmite gumovú pásku do ľavej ruky a pripevnite koniec projektilu nohou pod špičku. Vezmite 5 pomalých vyklápaní doprava. Pacient by mal prekonať odpor elastického materiálu. V takom prípade musí byť pravá ruka položená na zadnej časti hlavy. Opakujte doľava 5-krát.
 7. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy. Pomaly potiahnite kolená k hrudnej kosti. Vykonajte 7-10 krát.

Bubnovského technika

Po prežívaní ťažkého zranenia chrbta si Dr. Bubnovsky vytvoril svoj vlastný koncept boja proti chorobám pohybového aparátu. Podľa lekára niektoré pohyby pomôžu liečiť takéto ochorenia. Bubnovského kinezioterapia je založená na nasledujúcich zásadách:

 • Plná svalová relaxácia. Je to nevyhnutné na odstránenie opuchov, nervových zakončení, zápalových procesov.
 • Vystavte sa všetkým svalom tela. Prioritou je pracovať na tých, ktorí sú v každodennom živote stresovaní. Tento účinok urýchľuje krvný obeh a metabolizmus v oblastiach chrbta postihnutých prietržou.
 • Natiahnutie svalov a chrbtice. Cvičenie je potrebné na zabezpečenie normálnej mobility, zlepšenie kvality života pacienta. Svaly sa stávajú pružnejšie a chrbtica sa narovnáva..
 • Nedostatok liečby drogami. Úľava od bolesti prostredníctvom cvičenia.
 • Posilnenie svalovej kostry. Práca zahŕňa horné a dolné končatiny, brušné, panvové, chrbát.

Pred začatím liečby podľa metódy Bubnovsky musí pacient podstúpiť hĺbkové vyšetrenie. Na presné určenie miesta prietrže, závažnosti a štádia choroby, individuálnych charakteristík osoby bude potrebná diagnostika. Získané údaje pomôžu vypracovať vhodný školiaci program, zvoliť požadované trvanie, intenzitu zaťaženia. Základný komplex zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. "Mačka". Postavte sa na všetky štyri, držte chrbát rovno a úplne ho uvoľnite. Zhlboka sa nadýchni. Pri výdychu sa čo najviac zaokrúhľujte chrbát. Pózujte na 2-3 sekundy a vráťte sa do východiskovej polohy. Ďalším krokom je skloniť sa pri výdychu. Pohyby sa musia opakovať 10 až 20-krát.
 2. Zadok chôdze. Posaďte sa na podlahu, nohy a chrbát by mali byť rovné, ruky držte blízko hrude. Choďte asi 1 meter vpred pomocou gluteálnych svalov, vráťte sa. Malo by sa vykonať 8–10 opakovaní.
 3. "Bicykel". Ľahnite chrbtom k podlahe a položte ruky po tele. Zdvihnite nohy v pravom uhle. Pohybujte sa akoby šliapali. Cvičte 1 minútu.
 4. Sklopenie do strán. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Položte ruky na pás alebo ich roztiahnite. Keď vdychujete, nakláňate doprava, nemôžete sa pri výdychu ohnúť chrbtom a vrátiť sa do východiskovej polohy. Zopakujte pohyb doľava. Vykonajte cvičenie 10-krát na každej strane.
 5. "Most". Potrebujete ležať na chrbte. Odchyľte sa zdvihnutím paží a nôh do najvyššej možnej výšky. Pózujte na 3 - 5 sekúnd. Vyžaduje sa 5 opakovaní.

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Rehabilitační špecialisti tvrdia, že terapeutické kúpanie s kýlou chrbtice trénuje svaly chrbta, odstraňuje záťaž zo spodnej časti chrbta. Takáto expozícia pomáha predchádzať recidíve choroby. Počas plávania sa vytvára potrebné zaťaženie svalov, pričom sa rovnomerne rozdeľuje po celom tele bez toho, aby sa poškodila prietrž dolná časť chrbta. Pravidelné cvičenie pomáha vyrovnať sa s kŕče..

Vďaka plávaniu v postihnutej oblasti sa zlepšuje krvný obeh, eliminuje sa zápal, normalizujú sa metabolické procesy a obnovujú sa bunky chrupavky. Triedy prispievajú k zvyšovaniu účinnosti liekov. Pod vplyvom vody sa vykonáva efektívne a hladké napínanie driekovej chrbtice, zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, znižuje sa tlak na poškodené disky. Tréning zlepšuje kvalitu života pacienta, zvyšuje emočné pozadie.

Plávanie, rovnako ako iné druhy fyzioterapeutických cvičení, má množstvo odporúčaní a obmedzení. Pri cvičení s herniou bedrovej chrbtice musíte dodržiavať tieto požiadavky:

 • Je zakázané plávať so zhoršením bolesti. Počas tohto obdobia môže pacientovi uškodiť dokonca aj plynulý pohyb. Výučbu môžete začať až po dlhej remisii so súhlasom neurológa pod dohľadom skúseného inštruktora.
 • Je dôležité zvoliť typ a množstvo nákladu. Vývoj komplexu by mal vykonávať lekár a inštruktor. Zohľadňuje sa tým rýchlosť prietrže prietrže, jej štádium, prítomnosť iných chorôb.
 • Pre bezpečný tréning svalov dolnej časti chrbta v bazéne sa odporúča kúpanie v chrbte a plazenie..
 • Počas tréningu musíte počúvať svoje telo a nevykonávať pohyby, ktoré spôsobujú nepríjemné pocity. Ak pocítite záchvat bolesti, mali by ste okamžite reláciu zastaviť.
 • Niektoré bazény sú vybavené špeciálnym systémom, ktorý simuluje vírivku. Prúdové masáže tela, blahodárne pôsobia na svaly, tonizujú a uvoľňujú ju.
 • Musíte to robiť pravidelne, 2-3 krát týždenne. Trvanie relácie - 1 hodina.
 • Pri prvom tréningu by teplota vody mala byť asi 30 stupňov, postupne by sa mal ukazovateľ znižovať na 23 stupňov.
 • Počas plávania sú potrebné hlboké dychy a rýchle výdychy..

Jedným z dôvodov rozvoja medzistavcovej prietrže je osteochondróza. Štýl vodných postupov je v tomto prípade zvolený na základe charakteristík choroby:

 • So splošteným ohybom hrebeňa v hrudnej kosti sa odporúča plávať na chrbte. To na bruchu je kontraindikované.
 • Ak existuje výrazná deformácia chrbta, musíte sa vyhnúť zaťaženiu svalov ramenného pletenca. S touto patológiou by ste mali plávať s doskou pod hrudníkom.
 • Ak je starší pacient alebo má problémy s imunitou, nemal by vykonávať pohyby s veľkou amplitúdou - je zakázané používať štýl plazenia, motýľovú mŕtvicu.

V prípade, že po lekárskom vyšetrení neboli zistené žiadne patológie, ktoré sú kontraindikáciami, odborník vytvorí školiaci program. Komplex môže obsahovať tieto činnosti:

 1. Vezmite si plávajúcu dosku. Posaďte sa do vody tak, aby bolo pohodlné. Zaplavte si v štýle delfína, vzdialenosť - 100 m.
 2. Ľahnite si na chrbát. Plávať súčasne, plávať 400 m.
 3. Počiatočnú polohu nechajte nezmenenú. Plávať 250 m, striedať sa s každou rukou.
 4. Prekonajte dojazdový štýl 150 m.
 5. Na konci sedenia pomaly plávajte 100 metrov prsia.

Pri kýle chrbtice sa odporúča joga. Triedy by sa mali vykonávať s pravidelnými návštevami lekára na vyšetrenie. Je dôležité monitorovať správnosť cvikov, aby sa nedostali zaštipnuté nervy, výrony a svaly. Pravidelné triedy s kvalifikovaným inštruktorom pomôžu zmierniť stav pacienta a natrvalo ho zbavia medzistavcových prietrží. S touto patológiou sa odporúčajú ásany, ktoré nevytvárajú nadmernú záťaž na spodnej časti chrbta. Platia tieto pózy:

 • hory (tadasana);
 • motýle (baddha konasana);
 • mŕtvy muž (savasana);
 • strom (vriksasana);
 • pretiahnutý trojuholník (utthita triconasana).

Trvanie ásan závisí od veku, stavu pacienta, závažnosti ochorenia. Ak póza prináša bolesť, je pre človeka príliš komplikovaná, je potrebné ju zrušiť alebo podrobnejšie študovať techniku ​​výkonu. Malo by sa zabrániť zvýšenej únave, komplex by sa nemal opakovať viac ako 3-krát. Pri medzistavcovej prietrži by sa mali merať hladké pohyby. Aby bola jóga účinná, postupujte podľa odporúčaní:

 • Vyberte si štúdium skôr ráno alebo neskoro večer;
 • vylúčiť cviky s úplným žalúdkom;
 • snažte sa nepracovávať, sledujte svoj stav;
 • na konci kurzov sa musíte úplne uvoľniť.

Pilates

Táto technika má relaxačný, mierny účinok na ľudské telo s prietržom bedrovej chrbtice. Odporúča sa začať triedy pod vedením špecialistu, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu pacienta. Tréner musí mať lekárske vzdelanie, musí vedieť, ktoré pohyby Pilates zabraňujú recidíve, posilňujú svalový korzet. Po niekoľkých spoločných cvičeniach s inštruktorom si môžete doma urobiť gymnastiku.

Použitie týchto cvikov s kýlou bedrovej chrbtice pomáha normalizovať fungovanie pohybového aparátu človeka, významne zlepšuje pohodu pacienta. Pilates sa používa ako súčasť komplexnej liečby v spojení s liekmi. Priaznivé účinky tried sa prejavujú týmito pozitívnymi účinkami:

 • narovnanie chrbtice do normálneho anatomického stavu;
 • posilňovanie svalov všetkých skupín;
 • zmiznutie bolesti;
 • zmeny v držaní tela;
 • vytvorenie podmienok na rozloženie rovnomerného zaťaženia na celú chrbticu;
 • Zlepšenie metabolizmu diskov, krvný obeh svalového tkaniva;
 • zmiernenie stresu z poškodených oblastí.

Po tréningu by mal pacient cítiť uvoľnenie tela, úľavu. Ak sa počas gymnastiky zistí bolesť alebo iné prejavy nepohodlia, cvičenie s Pilatesom sa musí prerušiť a potom sa musí vyšetriť váš lekár. Správne vybrané a vykonané činnosti zabraňujú relapsu choroby, urýchľujú rehabilitáciu, prispievajú k dobrej nálade a pohode..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Pri kýloch bedrovej chrbtice sú prísne zakázané niektoré druhy nákladov. Tie obsahujú:

 • Lisovanie nôh - takýmito pohybmi sa vytvára vysoké zaťaženie chrbta, čo vedie k vzniku výčnelkov, ďalších komplikácií.
 • Cvičenie s rovnými dolnými končatinami. Vyvolávajú bolesť preťažením miechových diskov..
 • Vzpieranie - trhnutie a trhnutie vytvára nadmerné zaťaženie chrbta.
 • Beh - tlmiaca funkcia diskov je narušená, čo vedie k ich deformácii, vzniku komplikácií.
 • Krútenie - môže pomôcť priškrtiť výčnelok v bedrovej chrbtici.

video

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Moderní odborníci sú presvedčení, že aj pri degeneratívnych zmenách chrbtice, ako sú výčnelky, si môžete udržiavať svoje zdravie pomocou správne zvolených fyziologických cvičení s dávkovaným zaťažením..
Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice.
Osteochondróza krčnej chrbtice je ochorenie, ktoré ovplyvňuje oblasť chrbtice krku a vyznačuje sa vývojom degeneratívnych-dystrofických procesov, v dôsledku čoho dochádza k zmene stavcov a k zničeniu medzistavcových platničiek.