loader

Hlavná

Pažerák

Fyzioterapeutické cvičenia v prípade exacerbácie prietrže chrbtice

Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

V priebehu rokov môže osteochondróza, ponechaná bez riadnej liečby, viesť k vážnejším následkom, akékoľvek zaťaženie je vystavené neznesiteľnej bolesti, zníženej mobilite ľudí, výrazne zníženej kvalite života. Mnohí už vo veku 40 - 50 rokov majú veľmi nepríjemnú diagnózu - medziobratlovú prietrž.

V tomto prípade je potrebná kvalitná liečba a fyzioterapeutické cvičenia sú jednou zo súčastí celého komplexu povinných opatrení, ktoré vám umožňujú robiť sa bez chirurgického zákroku. Cvičebná terapia počas exacerbácie prietrže chrbtice vám umožňuje vytvárať jemnú dávku fyzického zaťaženia chrbtice a priľahlých svalov, zmierňovať bolesť, udržiavať pohyblivosť a zabrániť zhoršeniu stavu pacienta..

Funkcie a ciele cvičebnej terapie na zhoršenie bedrovej prietrže

Je dôležité vedieť, že počas exacerbácie ochorenia, keď každý pohyb reaguje s akútnou bolesťou, nie je potrebné začínať triedy fyzickej terapie. Zmiernte zápal, počkajte na remisiu choroby a pomaly sa začnite zaoberať, postupne zvyšujte zaťaženie. V tomto prípade je potrebné vylúčiť bežecké, skákacie a krútiace cvičenia, pretože príliš zaťažujú chorú chrbticu av tomto prípade neprinášajú nič iné ako poškodenie.

Existuje niekoľko jednoduchých pravidiel, podľa ktorých môžete výrazne zlepšiť pohodu a obnoviť mobilitu. Triedy môžu nielen znížiť počet exacerbácií, mnohí si všimnú zníženie a dokonca aj úplné vymiznutie kýly medzistavcových platničiek. V tomto prípade sa pacientovi podarí vyhnúť sa chirurgickému zákroku a obnoveniu zdravia:

 • cvičenia sa musia vykonávať každý deň a postupne komplikovať úlohu;
 • vylúčené sú aktívne a príliš ostré pohyby, fyzická aktivita by mala byť veľmi mierna;
 • zložitosť a intenzita komplexu cvičení sa musí postupne zvyšovať bez toho, aby to viedlo k násilným udalostiam;
 • triedy by nemali spôsobovať bolesť, ale po vykonaní gymnastiky musíte cítiť miernu únavu;
 • v prípade akútnej bolesti je potrebné prerušiť vyučovanie a poradiť sa s lekárom.

Nemali by ste očakávať okamžitý účinok zo súboru cvičení. Trpezlivosť a systematické školenie sú v tomto prípade kľúčom k úspechu a pohode. Medzistavcová prietrž sa zvyčajne vyskytuje v dvoch prípadoch.

V prvom - sedavý spôsob života (sedavý spôsob práce, nedostatok fyzickej námahy) vedie k oslabeniu chrbtových svalov, ktoré podporujú chrbticu. V tomto prípade, s následným, dokonca minimálnym zaťažením, sú stavce a medzistavcové platničky zdeformované..

V druhom - taký problém vzniká pri tvrdej fyzickej práci, dlhšom pobyte na nohách, vzpieraní. Dokonca aj obvyklý silový tréning v telocvični bez riadnej pozornosti profesionálneho trénera môže spôsobiť veľké problémy.

Komplex cvičebnej terapie na exacerbáciu prietrže lumbosakrálnej chrbtice, podľa niektorých odborníkov (napríklad Bubnovsky), zlepšuje prísun krvi do postihnutej oblasti, zvyšuje množstvo potrebnej tekutiny v tkanivách disku, zvyšuje jej pružnosť. Pod vplyvom denného tréningu obnovuje fungovanie svalového rámu.

Pretože disky majú schopnosť regenerácie (samozrejme, dosť obmedzené), môžu sa čiastočne zotaviť, čo dáva osobe možnosť zabudnúť na neustálu obsedantnú bolesť v chrbtici. Často sa kladie otázka, či je možné vykonávať záťažovú terapiu s exacerbáciou osteochondrózy. Akákoľvek exacerbácia je kontraindikáciou tried..

Druhy cvičebných komplexov

Ľudská chrbtica je rozdelená do 3 oddelení: krčka maternice, hrudníka a bedrovej kosti. Keďže pri ktorejkoľvek z nich sa môže vyskytovať prietrž, pre každého existuje komplex cvičení. Pri výbere komplexu je potrebné zohľadniť vek pacienta, stupeň poškodenia disku, prítomnosť sprievodných chorôb.

Všetky cvičenia sa vykonávajú hladko, bez náhlych pohybov. Nemali by spôsobovať bolesť alebo nepohodlie. Keď sa vykonávajú, často sa objaví kríza, nemali by ste sa toho báť, po chvíli si na cvičenia zvyknete a zmizne.

S kýlou krčnej chrbtice

Cvičenie je zamerané na zlepšenie pohyblivosti krku a posilnenie jeho svalov. Ak sa počas komplexu vyskytnú závraty a nevoľnosť, cvičte vlastným tempom. Nepríjemné pocity zmiznú po niekoľkých hodinách. Komplex krčnej chrbtice je možné vykonať sedením na stoličke. Komplex cvičebnej terapie na exacerbáciu krčnej osteochondrózy je ťažké vykonať a nemalo by sa stať, že triedy pomôžu zabrániť recidíve ochorenia..

 1. Počiatočná poloha, hlava rovno, pomaly nakloňte hlavu dopredu, dotknite sa brady hrudníka, v tejto polohe vydržte 2-3 sekundy. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Hlava z východiskovej polohy sa nakláňa striedavo k ľavému a pravému ramenu. Pokúste sa zdvihnúť plecia.
 3. Pomaly plynulé zatáčky hlavy k ľavému a pravému ramenu.
 4. Ruku pritiahnite hlavu k pleci, čím získate mierny odpor hlavy. Voľnú ruku je možné umiestniť na opasok alebo za chrbát. Počas cvičenia nemusí byť hlava naklonená dopredu alebo odhodená dozadu.
 5. Pohyb ramien tam a späť, hore a dole.
 6. Pomalé a plynulé kruhové pohyby hlavy, striedavo po ľavom a pravom ramene.
 7. Ruka sa hodí za hlavu a podopiera chrbát hlavy. Natiahnite si, musíte si natiahnuť krk a oprieť sa o ruku. Ručne otočí odpor svetla.
 8. Hlava sa striedavo opiera o pravú a ľavú ruku ohnutú v lakťom. Ruky vytvárajú malý odpor.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, na začiatku tréningu stačí 5 opakovaní každého cvičenia, postupne sa zaťaženie zvyšuje na 10 opakovaní.

S kýlou bedrovej kosti

 1. Ležiaci na chrbte, na rovnom povrchu, pomaly potiahnite chodidlá od seba, natiahnite prst, potom k sebe, maximálne ohnite chodidlo.
 2. Z polohy na chrbte striedavo zdvíhajte pravú a ľavú rovnú nohu do výšky 15 - 20 cm od podlahy. Držte ju 1-2 sekundy.
 3. Z polohy na chrbte je potrebné striedavo ťahať ľavú a pravú nohu ohnutú na kolenách k hrudníku.
 4. Sedieť na zemi, nohy rovné, ruky na opasku. Opierajúc sa o zadok, musíte sa najprv pohnúť vpred, potom späť.
 5. Keď stojíte na všetkých štyroch a opierate sa o rovné ruky, musíte sa ohnúť a narovnať chrbát. V joge sa toto cvičenie nazýva „rozzúrená mačka - druh mačky“.
 6. Cvičný bicykel." Kruhové pohyby s nohami ohnutými na kolenách.
 7. Východisková poloha - leží na chrbte. Nohy ohnuté na kolenách sú roztiahnuté od seba a stojia na podlahe. Opierajúc sa o lopatky je potrebné pomaly zvyšovať oblasť panvy.
 8. Ležiaci striedavo na ľavej a pravej strane je potrebné pomaly zdvíhať rovnú nohu. Je potrebné zdvihnúť nohy o 15 - 20 cm.
 9. Vykonáva sa sedenie. Ruky stúpajú cez strany nahor, potom ruky a telo musia dosiahnuť rovné nohy.
 10. Komplex končí opakovaním prvého cvičenia a relaxácie.

Cvičenia sa vykonávajú vo vhodnom čase. Nerobte ich ihneď po spaní alebo jedle. Pri zápalových ochoreniach chrbtice je obvyklou rannou stuhnutosťou. Pred začatím telocvične by ste sa mali pohybovať a mierne zahriať svaly.

Obmedzenia a kontraindikácie

Komplexy by sa nemali robiť počas exacerbácií choroby. Pred precvičením je potrebné poradiť sa s neurológom a špecialistom na cvičebnú terapiu, ktorý overí správnosť cvikov a podľa potreby vykoná úpravy. Pamätajte, že pri niektorých druhoch medzistavcových prietrží je cvičebná terapia kontraindikovaná.

Pri cvičení by ste sa mali vyhnúť prievanom. Z gymnastiky sa prejaví iba systematickým vykonávaním cvičení. Pri cvičení sa snažte udržať dobrú náladu.

Ďalšie tipy a tipy

Pri medziobratlových kýlach poskytuje plavecký a vodný aerobik vynikajúci terapeutický účinok. Počas prenosu hmotnosti je potrebné rovnomerne rozložiť hmotnosť do oboch rúk. Na zníženie zaťaženia chrbtice neprenášajte neustále vysoké podpätky. Pri výučbe v telocvični nakupujte kvalitnú športovú obuv s dobrými tlmiacimi vlastnosťami. Cvičenie na simulátoroch vykonávajte iba pod vedením odborníkov.

Nedovoľte, aby vaše dospievajúce deti robili silový tréning zdvíhaním ťažkých činiek alebo činiek samostatne, bez kvalifikovaného vodcu. Vyvarujte sa podchladeniu, môže to spôsobiť zhoršenie choroby. Pomalé prechádzky môžu byť rovnako dobré ako beh a skákanie.

Pri sedavej práci vystúpte každú hodinu z pracoviska a vykonajte nejaké cvičenia. Choďte plávať alebo jazdiť na bicykli. Takáto záťaž nebude príliš intenzívna pri zachovaní svalového tonusu. Pokiaľ je to možné, konzultujte s lekárom včas, nečakajte na nepríjemné príznaky, ktoré budú nasledovať neznesiteľnou bolesťou..

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Jednou z najbežnejších patológií je medzistavcová prietrž - to je skutočný problém, ktorý spôsobuje bolesť, bolesti chrbta a nepohodlie. Ak sa ju naozaj chcete zbaviť, povieme vám, ako na to.

obsah

 • Silná bolesť?
 • Pri každodennej práci sa vyskytli ťažkosti?
 • Neviem, ako sa zbaviť bolesti?

Toto sú prvé príznaky choroby..

Dnes budeme hovoriť o hernii krčnej chrbtice. Povieme vám, aké cvičenia pomôžu zmierniť bolesť a zastaviť. Poďme hovoriť o preventívnych opatreniach v prípade tejto choroby.

Čítanie článku trvá 7 minút.

Je vhodné venovať tento čas vášmu zdraviu.!

Čo znamená kýla krčnej chrbtice??

Táto patológia je posunutie medzistavcového disku v cervikálnej oblasti. V dôsledku týchto zmien sa disk vytlačí do miechového kanála. V tomto prípade sa objaví silná bolesť.

Kýla: príznaky a znaky

Disky sa nachádzajú medzi stavcami. Vďaka nim je ľudská chrbtica pomerne flexibilná. Keď sa objaví prietrž, dôjde k vyčnievaniu medzistavcových platničiek. Porušenie vedie k vzniku nepohodlia v krčnej chrbtici.

Vyzerá to v dôsledku porušenia nervových koreňov..

Existuje veľa dôvodov na výskyt prietrže. Zvážte, aké sú príčiny prietrže krčnej chrbtice.

Jedným z predpokladov pre objavenie prietrže krčnej chrbtice bude dlhé a nadmerné zaťaženie. Výsledkom je zvýšený tlak na chrbticu. Vyskytujú sa poruchy obehového systému.

Nevyvážená strava môže ovplyvniť vývoj choroby..

Mastné, vyprážané jedlá, „rýchle občerstvenie“ - to všetko zhoršuje trávenie, narušuje rovnováhu kyselín. Telo nedostáva potrebné vitamíny a minerály.

Medzi hlavné dôvody patria:

 1. osteochondróza;
 2. Poranenia pri narodení;
 3. Športové a domáce zranenia;
 4. Miechové anomálie.

Pod vplyvom týchto faktorov je zaznamenaných množstvo symptomatických prejavov choroby..

Prvé príznaky patologických porúch chrbtice sa môžu objaviť vo veku 20 rokov. V tomto prípade je možné zaznamenať malú bolesť v krku a chrbte. K porušeniam dochádza najčastejšie vo veku 30 rokov+.

Častým príznakom hernie je bolesť krčnej chrbtice. Náhlymi pohybmi sa bolesti krku zosilnia a stanú sa akútnymi.

Môže dať späť:

Prítomnosť prietrže spôsobuje bolesť hlavy. Tinnitus je zaznamenaný.

Poznámka! Ak sa liečba nezačne včas, vyvinie sa patológia so zvýšením bolesti.

Kvôli neustálej bolesti krčnej chrbtice je každodenná práca nemožná. Pohyb sa stáva stuhnutým. Je pozorovaná necitlivosť horných končatín..

Chcete sa podrobnejšie zoznámiť s príznakmi kýly krčnej chrbtice: pozrite si video

Aby sa predišlo vzniku kýly, odporúča sa konzultovať s odborníkom. Liečbu chrbtice je potrebné začať včas.

Jedným typom terapie sú terapeutické cvičenia. Telesná výchova je efektívny spôsob riešenia problémov s chrbticou. Jednou zo zásad efektívnej liečby je pravidelné cvičenie. Pri správnej sade cvičení môžete vidieť pozitívny výsledok po prvej lekcii.

Cvičenie môže znížiť bolesť krčnej chrbtice. Pravidelné cvičenia zabraňujú vzniku medzistavcovej prietrže. Vďaka cvičeniam sa dá vyhnúť liekovej a chirurgickej liečbe chrbtice..

Pozor! Predtým, ako budete pokračovať v sérii cvičení, mali by ste sa poradiť s odborníkom.

Cvičenie na kýlu krčnej chrbtice

Kýla krčnej chrbtice je patológia, ktorá sa prejavuje premiestnením medzistavcových platničiek v určenej oblasti. Jej prvým príznakom je výskyt silnej bolesti spôsobenej tlakom na miechový kanál. Dôvodom rozvoja patologického procesu môžu byť pravidelné vysoké dávky, zlá výživa, zranenia atď. V priebehu času človek začína trpieť bolesťami hlavy, nepohodlie bez riadneho liečenia sa zosilňuje. Tento stav uľahčí špeciálne cvičenie kýly krčnej chrbtice..

Aký účinok možno očakávať od cvičenia?

Fyzioterapeutické cvičenia poskytnú nasledujúce výsledky:

 • zmiernenie bolesti;
 • posilnenie svalov krku;
 • kŕče;
 • zlepšená flexibilita chrbtice;
 • obnova metabolických procesov a krvného obehu v oblasti postihnutej patológiou;
 • znížená pravdepodobnosť opakovanej prietrže.

Rysy cvikov na kýlu krčnej chrbtice

Cvičenia na krku s prietržom krčnej chrbtice sa musia vykonávať hladko a starostlivo. Neodporúča sa vykonávať náhle pohyby a okamžite prepínať na ťažké bremená. Môže to spôsobiť zranenie alebo zhoršenie stavu. Pred začatím kurzov cvičebnej terapie sa okrem toho oplatí konzultovať s ošetrujúcim lekárom a jeho smerom.

V závislosti od charakteru cvičenia sa delia na tieto skupiny:

 • tréning - zamerané na zvýšenie tónu svalov krku, tento komplex sa najčastejšie vykonáva ako prevencia prietrže;
 • zotavenie - sú súčasťou liečebného postupu, cvičenia sa vykonávajú bez zhoršenia stavu;
 • šetrenie - triedy vykonávané počas akútneho a subakútneho priebehu choroby.

Všeobecné odporúčania pre triedy

Na ošetrenie je k dispozícii súbor cvičení. Odporúča sa vykonať bez ostrých zákrut.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez zaťaženia chrbtice.

Prvé triedy sú pod dohľadom trénera fyzioterapie. Pomôže vám zvoliť súbor cvičení a trvanie jednotlivých lekcií. Ak plánujete cvičenie doma, určite by ste sa mali podrobiť vyšetreniu a konzultovať s neurológom.

Je potrebné poznamenať! Ak sú cvičenia vykonávané nesprávne, môžete zhoršiť priebeh choroby a zhoršiť jej stav.

Zvážte niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu udržať dobré zdravie:

 • Počet cvičení a prístupov sa musí postupne zvyšovať.
 • Odporúča sa začať s výcvikom od piatich minút, čím sa čas vyučovania postupne zvyšuje;
 • Najlepšie je vykonávať súbor cvičení ráno, hlavne ráno;
 • Nevykonávajte hodiny bezprostredne po jedle alebo pred spaním..
 • Ak sa vyskytne akútna bolesť, prestaňte cvičiť a navštívte lekára.

Pamätať! Počas cvičenia by ste nemali pozorovať výskyt bolestivosti v krku. Prítomnosť bolesti je signálom návštevy lekára.

Športový výcvik a regenerácia

Ak ste fyzioterapeutické cvičenia vybrali správne, môžete sa rýchlo zbaviť silnej bolesti krčnej chrbtice. Po čase sa jej prirodzená flexibilita vráti. Pri vybraných fyzických cvičeniach sa dá vyhnúť chirurgickej liečbe..

Po absolvovaní cvičebnej terapie sa obnoví krvný obeh v chrbtici.

Kedy môžem použiť gymnastiku?

Gymnastické cvičenia sú rozdelené v závislosti od štádia vývoja choroby. Zvolí sa vhodný režim a trvanie cvičenia..

Gymnastika je rozdelená do troch režimov:

Zvážte cvičebné komplexy pre rôzne štádiá choroby.

Komplex pre akútne a subakútne obdobie ochorenia

Táto sada cvičení je zameraná na napínanie chrbtice.

 1. Je potrebné ľahnúť si na chrbát, uvoľniť ruky a nohy, oči by mali byť zatvorené. Lež v tejto polohe by malo byť asi päť minút. Pri vykonávaní tohto cvičenia by ste mali odpočívať čo najviac.
 2. Ležanie nadol, aby sa vykonala flexia, predĺženie prstov. Cvičenie by sa malo vykonávať rýchlo a pôsobením tlakových síl..
 3. Ak chcete sedieť na stoličke, mali by ste položiť ruky na boky a dlane. Rotácia ramien.
 4. Posaďte sa na stoličku, sklopte ruky nadol, kým je potrebné ich uvoľniť. V tejto polohe by ste mali zdvihnúť ruky nahor, do strán.

Cvičenia sa musia vykonávať opakovane, v množstve 5 až 10 krát. Ak je prítomná silná bolesť, cvičte iba v ľahu.

V subakútnom období môžete začať cvičiť na svale, narovnávať chrbticu a stlačiť:

 1. Ľahnite si na brucho a zdvihnite ramená o 10 stupňov od povrchu. Cítite napätie v chrbte. Pomaly dolná časť chrbta.
 2. Ležiaci na bruchu, na rovnom povrchu, pomaly zdvihol rovné nohy, uhol 10 - 20 stupňov. 5 až 7 sekúnd, aby ste držali vo zvýšenom stave, potom pomaly dole.
 3. Opakujte zdvíhanie ramenného pletenca a nôh striedavo a v polohe na chrbte.

Pri vykonávaní tohto komplexu je dôležité nezvýšiť uhol sklonu o viac ako 20 - 30 stupňov. Odporúča sa začať od 10 stupňov, asistent, ktorý skontroluje správnosť cvičenia, nebude zasahovať.

Komplexné obdobie bez zhoršenia stavu

Ak je choroba v remisii, vykonajte cvičenia s malým zaťažením. V tomto prípade by nemala existovať žiadna bolesť.

Pamätať! Neodporúča sa vykonávať triedy pomocou bremien a vykonávať náhle pohyby.

Upozorňujeme na nasledujúce cvičenia:

 1. Potrebujete sa postaviť rovno. Potom sa vykoná sklon k hrudníku. Po zahrnutí nakloňte hlavu na pravú a ľavú stranu. Pri cvičení by ramená nemali vystupovať.
 1. Ak chcete napnúť svaly na krku, vykonajte cvičenie otočením hlavy. Vykonajte plynulo bez náhlych pohybov..
 1. Vykoná sa zdvih hlavy sedenia a oneskorí sa o 5, 10 sekúnd.

Ak chcete lepšie porozumieť tomu, ako správne cvičiť, odporúčame vám pozerať si video

Simulátor Drevmass je kľúčom k úspešnému ošetreniu krčnej prietrže

Vysoké výsledky dosiahnete v krátkom čase vývojom našej spoločnosti - masér Drevmass. Toto zariadenie je drevený rám, ktorý je doplnený valčekmi a držiakom. Je patentovaný, účinnosť produktu a bezpečnosť sú úradne potvrdené..

Medzi hlavné výhody simulátora patria:

 • rýchle výsledky s dôkladným preštudovaním chrbtového tkaniva;
 • univerzálnosť, vhodná pre ľudí všetkých vekových skupín;
 • účinnosť pri liečbe a prevencii prietrže;
 • dostupnosť produktu.

Pre viac informácií o spoločnosti Drevmass kontaktujte našich manažérov spoločnosti..

Chcete sa zoznámiť s princípom Drevmassu? Pozri si video

Lekársky simulátor sa môže použiť nielen na liečenie prietrže, ale aj na jej prevenciu. Drevmass pomohol vyliečiť veľa ľudí a má iba kladné hodnotenie.

Objednajte si Drevmass ešte dnes a začnite!

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh. Je tiež vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov a progresie patológie. Súbor cvičení pre prietrž lumbálnej chrbtice vykonáva lekár na cvičebnej terapii s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta, závažnosť ochorenia.

Účinnosť cvikov na prietrž bedrovej kosti

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri výbere metód liečby hernie lekári vždy dávajú prednosť konzervatívnej liečbe, pretože komplikácie často vznikajú po operáciách. Ale samotné užívanie drog nestačí. Je potrebné vyvinúť určité motorické stereotypy, aby sa posilnil svalový rámec celého chrbta. Tomu napomáhajú triedy fyzioterapie. Aj po mesiaci denného tréningu sa cítite oveľa lepšie:

 • bolesť bedrovej chrbtice sa znižuje;
 • sprievodné príznaky vymiznú - necitlivosť, mravenčenie, plazenie mravcov;
 • je obnovená flexibilita chrbtice;
 • celkový tón sa zvyšuje, čo vám umožňuje mobilizovať telo na boj s touto chorobou.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vytvorenie adaptívnych mechanizmov. Ich cieľom je dosiahnuť fyziologickú rovnováhu v postihnutých segmentoch bedrovej chrbtice. Tým sa zabráni zväčšeniu herniového výčnelku, zabráni sa stlačeniu koreňov miechy a krvných ciev.

Kedy začať gymnastiku

V akútnom období sa kurzy nevykonávajú ani pod dohľadom rehabilitológa alebo cvičiaceho lekára. Jeden nepríjemný, ostrý pohyb môže spustiť útok na akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervového koreňa alebo prasknutia vláknitého prstenca disku. Vykonávanie cvičení začnite okamžite po dosiahnutí remisie. Toto štádium je charakterizované neprítomnosťou akýchkoľvek výrazných príznakov medzistavcovej prietrže.

Všeobecné vykonávacie pravidlá

Tvorba herniálneho výčnelku sa stáva príčinou mnohých neurologických porúch. Pri zostavovaní individuálneho liečebného komplexu musí lekár LFK zohľadniť ich povahu a intenzitu. Prvé triedy sa nevyhnutne konajú pod jeho vedením. Ukazuje, ako správne vykonávať cvičenia a dávkovať vznikajúce záťaže. Pacienti potom môžu cvičiť doma v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami:

 • ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste odpočívať 1-2 hodiny;
 • technicky náročné cvičenia v počiatočnej fáze sa nemusia snažiť vykonávať s maximálnym počtom prístupov;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali kombinovať s rannými cvičeniami, vychádzkami na čerstvom vzduchu.

Pred triedou je potrebné miestnosť vetrať. Pracujte lepšie v odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť.

Cvičebný komplex

V období remisie sa pacientom odporúča okrem povinných cvičení fyzioterapie vykonávať šetriaci športový tréning. Existujú tiež autorove metódy na posilnenie svalov chrbta, vyvinuté známymi manuálnymi terapeutmi a rehabilitačnými lekármi..

Bubnovsky

V rehabilitačných centrách S. Bubnovského sa konajú triedy na špeciálnych simulátoroch. Počas cvičenia sa dávkujú dávky, čo vám umožňuje posilňovať svaly bez mikrotraumy diskov a stavcov..

Bubnovsky tvrdí, že zbavenie sa bolesti bedrovej prietrže je možné bez užívania drog. Bolestivé pocity sa vyskytujú vo svaloch a nie v chrupavkách a kostných štruktúrach. Preto na zlepšenie pohody stačí stabilizovať dolnú časť chrbta pomocou silného svalového korzetu.

Dikul

V. Dikul je známy ortopéd, ktorý sa zotavil zo zlomeniny chrbtice pomocou súboru cvičení, ktoré vyvinul. Základom jeho metódy je kombinácia správneho dýchania a miernej fyzickej námahy. To umožňuje nielen zmenšiť herniálny výčnelok, urýchliť obnovu poškodených tkanív, ale tiež zvýšiť celkový tón. Po absolvovaní tréningu je zaznamenané zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Takýto liečivý účinok sa po chirurgickej liečbe stáva vynikajúcou prevenciou opätovného vytvorenia prietrže..

plávanie

Pre lumbálnu prietrž je obzvlášť užitočný znak, pri ktorom je zaťaženie chrbtice minimálne. V procese tréningu sa lokálny prietok krvi zrýchľuje, do zničených diskov sa dodáva dostatočné množstvo živín na ich regeneráciu. Ak je však chrbát príliš ohnutý, potom je zakázané plávať na chrbte. V dôsledku nadmerného napätia vo svaloch ramenného pletenca sa zvyšuje patologické ohnutie chrbtice.

Lekári cvičebnej terapie odporúčajú kombinovať vodný a vodný aerobik. Z dôvodu tlakového rozdielu pri ponorení do vody je možné vykonávať cvičenia kategoricky kontraindikované na súši.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cieľom jogy nie je len vykonávanie cvičení, ale aj dosiahnutie pohodlného psychologického stavu. Pri výbere ásan musíte opustiť tých, ktoré sú založené na krútení, pohybe s otrasmi alebo nárazmi a skákaní. Najväčší terapeutický účinok je charakteristický pre protahovacie cvičenia. Inštruktori odporúčajú pre lumbálnu kýlu ásany Ardhy Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Keď sa svaly napínajú, zväčšujú sa medzery medzi stavcami, čím sa zmenšuje herniálny výčnelok..

Pilates

Toto je názov gymnastického komplexu na zlepšenie držania tela, zvýšenie pružnosti a zároveň silu chrbtice. Vykonávanie cvikov pomáha posilňovať svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celého chrbta, krku a ramenného komplexu. Lekári LFK predpisujú Pilates pre pacientov s osteochondrózou a malými hernálnymi výčnelkami, ktoré je možné konzervatívne eliminovať.

Vodorovné tyče

Vis na vodorovnej lište je možné vykonať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Zvyčajne je indikovaný na malé kýly, ktoré nie sú komplikované panvovými poruchami a závažným narušením citlivosti. Môžete vykonať vis na vodorovnej lište alebo priečke v byte. Trvanie cvičenia je od 5 do 10 minút. Počas zavesenia sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, vylučuje sa posun disku a kompresia krvných ciev, koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Cvičenie na chudnutie kýly

Pacientom s nadváhou sa dôrazne odporúča, aby schudli. To je možné dosiahnuť obmedzením denného menu na 2 000 - 2 500 kalórií. Avšak zmena stravovania v spojení s cvičením je obzvlášť účinná. Na zníženie hmotnosti lekári odporúčajú pilates, plávanie a vodný aerobik. Poskytujú postupné chudnutie, a to aj v dôsledku budovania svalov.

Triedy v akútnom období

Cvičenie je povolené iba v subakútnom období, ktoré je charakteristické ťahaním, bolesťou, zhoršovaním ohybov alebo zákrut. Hlavnou úlohou lekcie je relaxácia kostrových svalov, odstránenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na narušenie nervových koreňov. Aké cvičenia sú počas tohto obdobia efektívne:

 • ľahnite si na chrbát a snažte sa čo najviac relaxovať. Zhlboka sa nadýchnite, pocítite mierne napätie v dolnej časti chrbta, výdych po 3 sekundách;
 • ľahnúť si na chrbát s nohami mierne od seba, mierne sa ohnúť a uvoľniť kolená, posúvajúc vaše nohy po podlahu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Keď sa dotýkate ramien, zaťaté päste a potom uvoľnite pri spúšťaní na podlahu.

Počet opakovaní každého cvičenia je od 7 do 10. V subakútnom období sú zakázané akékoľvek aktívne pohyby, vrátane napínania svalov chrbta..

Triedy v období obnovy

Vo fáze rehabilitácie sa uprednostňujú cvičenia, ktorých realizácia je zameraná na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Denné cvičenia pomáhajú úplne zbaviť malých prietrží, obnoviť poškodené mäkké tkanivá, čiastočne chrupavku. Opakované cvičenia je potrebné 3 - 3-krát v 2 alebo 3 sériách.

Počiatočná poloha telaSprávne cvičenie
Stojaci na všetkých štyroch s ramenami a nohami roztiahnutými od sebaZhlboka sa nadýchnite a prekrížte chrbát, pričom sklopte hlavu dolu, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd. Vydýchnite, ohnite spodnú časť chrbta a zdvíhajte bradu
Ležal na bruchu s rukami natiahnutými dopreduNa výdych zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, natiahnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie pomocou ľavej ruky a pravej nohy.
Sedieť s nohami mierne od sebaNakloňte sa dopredu a snažte sa siahnuť po nohách. Napnite, napnite brušné svaly a dolnú časť chrbta. Narovnajte, zdvihnite zaťaté pästi a nakloňte sa čo najviac dozadu

Kľúč k efektívnosti školenia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta bez poškodenia diskov a stavcov, je potrebné správne rozložiť vznikajúce záťaže. Na počiatočných fázach tréningu by sa na pohyboch mali podieľať nielen svaly chrbta, ale aj brušné sviečky, zadok, ramená, nohy, ruky. S posilňovaním kostrových svalov sa môže zvyšovať bedrové zaťaženie. Napríklad, keď sa nakláňate dopredu, skúste konkrétne ťahať bedrové svaly.

postupný

Fyzicky netrénovaní ľudia by nemali okamžite vykonávať všetky cvičenia zahrnuté v komplexe s odporúčaným počtom prístupov. Výsledkom intenzívneho tréningu bude ťažká únava, bolesť svalov a dokonca aj určitá frustrácia vo vašich silných stránkach. Najprv musíte urobiť 3-5 strečingových cvičení, vrátane zavesenia na bare. Keď sa svaly posilňujú, je oveľa ľahšie zvládnuť aktívne pohyby. Teraz môžete zvýšiť počet prístupov, pokračovať v zložitejších cvičeniach.

Stabilita a pravidelnosť

Vyškrtnutie terapeutického účinku telesnej výchovy môže dokonca medzi týždňami viesť prestávku. Svalový tonus klesá, v bedrovej chrbtici sa opäť objavuje stagnácia. Preto lekári vždy upozorňujú pacienta na potrebu pravidelných tried.

Presnosť a starostlivosť o seba

Počas hodín musíte počúvať pocity, ktoré vznikajú, najmä pri napínaní svalov. Bolesť by mala byť signálom o ukončení tréningu alebo vylúčení z komplexu cvičení, ktoré ju vyvolali. Vzhľad príjemných pocitov naznačuje vysoký terapeutický účinok pohybov, ktoré ich spôsobili. Je vhodné zvýšiť počet prístupov k vykonávaniu takýchto cvičení..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Ostré pohyby, trhavé miesta, sklon tela s veľkou amplitúdou a zákruty, skoky, silné krútenie chrbtice a bedrovej kýly sú zakázané. Otočné pohyby tela, beh, hlboké drepy a zdvíhacie závažia sú kategoricky kontraindikované.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Najlepšie cviky na prietrž lumbosakrálnej chrbtice

Lumbosakrálna hernia je komplexná patologická lézia, ktorú je možné liečiť pomerne ťažko. Pacient neustále pociťuje nepríjemné pocity, najmä keď je v sediacej polohe a počas fyzickej námahy, otočenie a naklonenie spôsobujú bolesť. Existuje mnoho metód na boj proti tejto chorobe a jednou z najúčinnejších je gymnastika s herniou lumbosakrálnej oblasti, ktorá nemá takmer žiadne obmedzenia a umožňuje dosiahnuť dobré výsledky..

Trochu o chorobe

Aby ste pochopili, ako liečiť chorobu, musíte trochu porozumieť jej klinickému obrazu. Zvýšený tlak v medzistavcových platničkách vyvoláva degeneratívne procesy vedúce k tvorbe prietrže. Vláknité jadro v priebehu času vyčnieva, vďaka čomu sú disky komprimované. Je potrebné poznamenať, že lumbosakrálna hernia (15 s1) je jednou z najzávažnejších foriem osteochondrózy a je pomerne ťažko liečiteľná. Príčiny choroby sú pomerne jednoduché - neaktívny sedavý spôsob života, nadváha, zranenie, neustále vzpieranie.

Hlavné príznaky choroby sú nasledujúce:

 • Bolesť na bolesť. Bolesť je zvyčajne dočasná a môže sa vyskytnúť s ostrými zákrutami a zákrutami, s dlhou polohou sedenia, zdvíhaním niečoho ťažkého. Bolesť proti bolesti môžete zmierniť. Ak nie je k dispozícii správna terapia, bolesť môže byť trvalá..
 • Svalová slabosť. Nebezpečenstvo lumbosakrálnej prietrže spočíva v tom, že vedie k svalovej slabosti, pretože pacienti často trpia premiešavanou chôdzou..
 • Necitlivosť končatín. Pri neprítomnosti terapie sa prietrž aktívne vyvíja a zväčšuje svoju veľkosť, pôsobí na nervové korene a vyvoláva parestéziu. Je možné znecitlivenie nôh, chrbta a dokonca aj v oblasti slabín. Pacient sa tiež môže cítiť mravenčenie na koži.
 • V niektorých prípadoch je tiež možná dysfunkcia panvových orgánov. Stály tlak na nervové korene môže spôsobiť spontánne vyprázdnenie.

Cvičenia pri lumbosakrálnej prietrži: účinnosť

Správne lekárske cvičenia môžu významne zlepšiť stav pacienta. Pri hernii lumbosakrálnej chrbtice poskytne cvičebná terapia tieto výsledky:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • odstrániť kŕče;
 • uvoľniť svaly;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • stabilizovať metabolické procesy;
 • zlepšiť proces vyživovania miechových buniek;
 • znižujú úroveň bolesti;
 • vyložte chrbticu.

Ak sa terapeutické cvičenia začnú v skorom štádiu choroby, dá sa zabrániť šíreniu prietrže a možným komplikáciám. Hlavnou výhodou cvičebnej terapie je to, že v mnohých prípadoch pomáha eliminovať potrebu chirurgického zákroku.

Je dôležité vybrať si kýly disku v lumbosakrálnej oblasti spolu s lekárom, pretože nesprávne zaťaženie môže byť škodlivé. Krútenie s ostrými zákrutami môže viesť k premiestneniu disku a významne zhoršiť klinický obraz, v dôsledku čoho choroba môže napredovať.

Gymnastika s herniou lumbosakrálneho regiónu: pravidlá vykonávania

Okamžite si všimneme, že akékoľvek cvičenie je kontraindikované, keď je prietrž v akútnej forme, inak môžete zvýšiť iba zápalovú odpoveď. V tomto štádiu je potrebné najskôr zastaviť zápalový proces a až potom pokračovať v záťažovej terapii.

Terapeutické cvičenia by mali vychádzať z týchto pravidiel:

 • Pri vykonávaní akýchkoľvek cvičení venujte pozornosť svojim pocitom. Žiadne zmeny by nemali zostať bez povšimnutia. Ak cítite bolesť, okamžite prestaňte cvičiť..
 • Najprv môžete pociťovať mierne nepohodlie (ale nie bolesť). To je normálne a časom to prejde. Ak nepohodlie pretrváva, mali by ste sa poradiť s odborníkom.
 • V prvých mesiacoch gymnastiky zabráňte krúteniu, pretože môžu poškodiť chrbticu.
 • Gymnastika by sa mala vykonávať denne, niekoľkokrát denne. Takže môžete rýchlo a bez nepohodlia posilniť svoje chrbtové svaly a zbaviť sa nepohodlia.
 • Tréning by mal trvať najmenej 20 minút.
 • Základným pravidlom gymnastiky pri liečbe kýly je neprítomnosť akýchkoľvek náhlych pohybov. Cvičenia je potrebné vykonávať plynulo a pomaly, bez preťaženia chrbtice.
 • Zaťaženia je potrebné postupne zvyšovať. Zakaždým môžete postupne zvyšovať intenzitu a trvanie tréningu, ale je potrebné, aby ho lekár schválil..

Cvičenia na herniu lumbosakrálnej chrbtice

Gymnastika s prietržnou kosťou lumbosakrálnej chrbtice doma by mala byť najprv v prírode relaxačná - s takými cvičeniami by sa mala lekcia začať. Budete potrebovať vankúš a stoličku. Ľahnite si na brucho na stoličku, dolné končatiny vľavo ohnuté na kolenách a úplne uvoľnite svaly. Vankúš je potrebný, aby povrch stoličky nestlačil žalúdok. V tejto pozícii sa oplatí trvať najmenej 3-5 minút.

Potom prejdeme na štandardné cvičenia zamerané na posilnenie chrbtových svalov a zlepšenie funkčnosti chrbtice..

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Ohnite nohy na kolená, ruky umiestnite pozdĺž tela. Utiahnite čo najviac svaly brucha a vykonajte dychové cvičenia (vdychujte o osem, výdych o štyri). Celkový prístup by mal byť 12.
 • Zostaňte na podlahe, ale vaše nohy by sa mali teraz predĺžiť. Nadvihnite telo bez zdvihnutia nôh z podlahy. Držte túto polohu 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy. Odpočinok po dobu 15 sekúnd, potom cvičenie zopakujte. Potrebujete urobiť 15 sád.
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale nohy sú mierne ohnuté. Vykonajte krížové pohyby - to znamená, položte ľavú ruku na pravú nohu a naopak. Toto cvičenie sa vykonáva tak, aby ruka odolávala kolenám, ktoré sa tiahne smerom k hlave. Na každej vetve vykonajte 10 sekúnd takýchto manipulácií. Návrat do východiskovej polohy a odpočinok po dobu 15 sekúnd. Do 5-10 opakovaní.

Tiež by sa malo zvážiť ďalšie cvičenie na herniu lumbosakrálnej. Je ich veľa a lekár ich musí vybrať individuálne.

Východisková poloha - vzadu. Vykonajte nasledujúce cvičenia:

 • Ležte na chrbte na podlahe a držte nohy rovno. Ruky natiahnuté do strán a pôsobia krížovými pohybmi napodobňujúcimi nožnice. Do 10 sád.
 • Zostaňte na rovnakej pozícii. Teraz by ľavá ruka mala siahať doprava, aby sa telo neotáčalo a panva nevychádzala z povrchu podlahy. Potom to isté urobte pre pravú ruku siahajúcu po ľavej strane. Do 10 sád.
 • Poloha - leží na chrbte, ale teraz s ohnutými nohami. Podstatou cvičenia je ohýbanie nôh dovnútra tak, aby sa koleno dotýkalo členku, ale aby sa nepohybovalo ani telo, ani druhá noha. V bedrovej oblasti by sa nemali vyskytovať žiadne bolesti. Ak zistíte nepohodlie, je lepšie prestať vykonávať cvičenie. Opakujte tiež 10 krát.

V pozícii na brušnom cvičení budem takto:

 • Ľahnite si na brucho a roztiahnite ruky a nohy do strán. Vytiahnite ich tak tvrdo, ako je to možné po dobu 15 sekúnd. Do 10 sád.
 • Nasledujúce cvičenie sa týka iba nôh. Bez toho, aby ste svoje končatiny zložili z podlahy, mali by ste ich maximalizovať a potom ich spojiť. Do 10 opakovaní v jednej sade. Malo by existovať päť prístupov.
 • Musíte urobiť 10 kliky z podlahy. Počas vykonávania kontrolujte polohu chrbta a spodnej časti chrbta - mali by zostať rovnaké. Postupujte podľa piatich prístupov.

Nasledujúce cvičenia sa vykonávajú pri ležaní na vašej strane:

 • Natiahnite nohy pri ležaní na ľavej strane, ohnite nohu nachádzajúcu sa na hornej časti kolena a pritiahnite ju k hrudníku. Vykonajte 10 podobných opakovaní. Potom sa prevráťte na svoju pravú stranu a urobte to isté. Vyplňte päť prístupov.
 • Ležiac ​​na vašej strane, skúste vykonať desať opakovaní opisujúcich kruhové pohyby. Malo by existovať päť prístupov.
 • Ľahnite si na ľavej strane, zdvihnite hornú ruku a nohu. To isté urobte aj pre druhú stranu. Jeden prístup zahŕňa pätnásť pohybov a celkovo by malo byť päť.

Pravidelne vykonávané cvičenia s lumbosakrálnou prietržou významne pomáhajú zmierňovať stav pacienta a predchádzať množstvu problémov. Ponúkame vám možnosť sledovať videá preukazujúce ich implementáciu.

Cvičenia na prietrž bedrovej chrbtice

Hlavná os celého organizmu - chrbtica, je denne vystavená obrovskému zaťaženiu. Najväčšie zaťaženie pripadá na jeho driekovú bedru.

Skôr alebo neskôr to vedie k zdravotným problémom chrbtice..

Najbežnejšou z nich je výskyt medzistavcových prietrží..

Medzistavcové prietrže v bedrovej oblasti spôsobujú silnú bolesť.

Včasná nezistená a zanedbávaná prietrž môže spôsobiť vážne problémy..

Fyzikálna terapia je jedným z hlavných spôsobov liečby kýly bedrovej chrbtice.

Čo je medzistavcová prietrž

Medzistavcové platničky pozostávajú z ich chrupavkovitého tkaniva (vláknitý prstenec) a vnútorného obsahu - jadra, ktoré má želé podobný tvar. Vláknitý krúžok vytvára tlak potrebný na udržanie vnútorného jadra disku.

Celé zaťaženie počas pohybu stavcov bedrovej oblasti dopadá na medzistavcové platničky - sú to „tlmiče nárazov“, ktoré vyrovnávajú zaťaženie samotných stavcov a chránia ich pred postupným ničením..

Kýla medziobratlovej platničky je pretrhnutie vláknitého prstenca následkom traumy alebo v dôsledku choroby, pri ktorej je jej vnútorný obsah, t.j. jadro, čiastočne (vyčnievanie) alebo úplne (prietrž) preteká do miechového kanála.

Prietrž bedrovej chrbtice je najčastejšie následkom:

 • osteochondrosis;
 • sedavý spôsob života;
 • nadmerná fyzická námaha;
 • oslabenie svalového korzetu podporujúceho chrbticu;
 • genetické choroby pohybového ústrojenstva;
 • poškodenie chrbta.

Výčnelok želatínového jadra vedie k stlačeniu miechových nervov, čo vyvoláva silnú bolesť v bedrovej oblasti. Bolestiam môžu byť tiež podané dolné končatiny. Kýla môže spôsobiť neurologické poruchy..

Základné princípy a metódy liečby vertebrálnej kýly

Pri liečbe kýly používajú odborníci niekoľko spôsobov liečby:

liečenieviac zamerané na odstránenie príznakov, ktoré sprevádzajú herniálny výčnelok pacienta
Manuálna terapiasa zameriava na odstránenie bolesti a obnovenie krvného obehu v mäkkých tkanivách chrbta
fyzioterapeutickáJeho cieľom je redukovať zápalové procesy v chrbte, ako aj obnoviť krvný obeh v mäkkých tkanivách
Blokovanie novokainu alebo lidokaínupoužíva sa na zmiernenie bolesti
chirurgickýPoužíva sa v zriedkavých prípadoch, keď nie je možné zbaviť sa prietrže inými spôsobmi

Hlavnou metódou liečby medzistavcových prietrží lumbálnej chrbtice je použitie fyzioterapeutických cvičení. Súbor cvičení by mal zvoliť individuálne kvalifikovaný odborník v každom jednotlivom prípade..

Poznámka! Pri výbere komplexu by mal odborník zohľadniť druh prietrže, miesto jej lokalizácie a stupeň rozvoja. Aj za zdanlivo neškodnú samoliečbu to nestojí za to, pretože to môže mať vážne následky. Existujú tiež kontraindikácie pre použitie cvičebnej terapie prietrže.

Použitie cvičebnej terapie pri hernii bedrovej kosti

Použitie cvičebnej terapie je prípustné vo všetkých fázach rozvoja prietrže, komplex však možno vykonať iba pod prísnym dohľadom odborníka v tejto oblasti..

Nemali by ste sa však uchýliť k fyzioterapeutickým cvičeniam počas období exacerbácie choroby - pokračovať v cvičení iba počas obdobia remisie, keď bolestivé pocity a iné príznaky sprevádzajúce obdobie exacerbácie ustupujú.

Poznámka! Ak sa počas obdobia zhoršenia prietrže rozhodnete pokračovať v cvičeniach, je prísne zakázané používať tie, ktoré zahŕňajú ohýbanie a otáčanie chrbtice..

Kontraindikácie použitia fyzioterapie pri mieche sú:

 • choroby sprevádzané horúčkou;
 • obdobie zhoršenia príznakov sprevádzajúcich prietrž;
 • onkologické ochorenia chrbtice a iných orgánov;
 • choroby vnútorných orgánov, pri ktorých by mala byť obmedzená fyzická aktivita.

Pred priamym cvičením venujte pozornosť základným pravidlám, ktoré musíte dodržiavať pri fyzioterapii prietrže:

 • Všetky cvičenia by sa nemali vykonávať viac ako 15-krát.
 • Zaťaženie chrbtice sa musí vykonávať postupne, t.j. v ideálnom prípade musíte začať cvičenie 5-7 krát a postupne zvyšovať počet úspechov;
 • Všetky cvičenia by sa mali vykonávať hladko, ľahko, bez nadmerného horlivosti, náhleho trhnutia, zákruty.
 • Kategoricky vylúčené pri cvičeniach s kýlami, medzi ktoré patrí skákanie.
 • Každé cvičenie musí nevyhnutne skončiť odpočinkom - v póze ležiacej na chrbte si musíte ľahnúť na pár minút, pri hlbokých dychoch.

Poznámka! Nepreháňajte sa a nesnažte sa vrátiť prietrž na svoje miesto za jeden deň, pokúste sa vykonať čo najväčší počet cvičení a preťažte chrbticu. To je plné dôsledkov. Chrbtica sa musí každý deň obnovovať s trpezlivosťou postupne..

Video: Bedrové cvičenia

LFK cvičenie na spodnej časti chrbta a techniky na ich implementáciu

Všetky cviky vykonávané s herniou sú navrhnuté tak, aby napínali chrbticu a posilňovali svalový korzet, ktorý ju podporuje. Pred cvičením sa musíte trochu natiahnuť a zohriať svaly. Cvičenia v ležiacej polohe sa musia vykonávať prísne na rovnom a tvrdom povrchu..

Liečebný komplex prietrže lumbálnej chrbtice zahŕňa nasledujúce cviky:

 1. Východisková poloha - leží na chrbte. Ohnite obe dolné končatiny v kolenných kĺboch. Zbrane pozdĺž trupu. Dotiahnutie tela, jemne nadvihnite panvu, mierne v koncovom bode a pokojne sa vráťte do východiskovej polohy..
 2. Ležiace na chrbte ohýbajú kolená. Položte ruky pozdĺž tela. Zdvihnite oblasť panvy a bedrovej časti tak, aby lopatky neprešli z podlahy. V hornom bode podržte niekoľko sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy.
 3. Nasadnite si na kolená a potom si sednite na zadok pomocou zadku. Obe ruky položte pred seba, akoby ich natiahli dopredu. Natiahnite sa čo najviac dopredu, pričom ruky nesadzujte z podlahy. Chrbát by mal byť zaoblený. Po dosiahnutí maximálneho bodu sa plynulo vrátite do východiskovej polohy.
 4. Ľahnite si na chrbát na podlahu. Zdvíhajte súčasne pravú ruku a nohu tak, aby boli k telu v uhle 90 stupňov. Držte obidve končatiny v tejto polohe na niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 5. Východisková poloha leží na bruchu na rovnom pevnom povrchu. Uchopte hlavu obidvomi rukami a zatvorte ich v zámku. Zdvihnite hornú časť podvozku. V konečnej polohe podržte po dobu 5 sekúnd a plynulo sa vráťte do východiskovej polohy.
 6. Vydajte sa na všetky štyri. Striedavo otáčajte telom doprava a doľava, pričom dlane neberiete na zem. Otáčanie tela - dlane sa pohybujú po podlahe za ním. Oblúky tela by mali byť maximálne, ale nie ostré. V tejto chvíli je veľmi dôležité kontrolovať svoje pocity - ak to bolí, zastavte cvičenie.
 7. Ležiac ​​na bruchu a zdvíhajte čo najviac pravú a ľavú nohu. V konečnej polohe držte končatiny po dobu 5 - 8 sekúnd a plynule sa vráťte do východiskovej polohy.
 8. Východisková poloha - sedí na stoličke. Položte ruky na lono. Sklon hornej časti tela: dopredu, dozadu, doľava a doprava. Počas cvičenia je potrebné napnúť svaly obklopujúce bedrovú oblasť, ako aj svaly lisu..
 9. Vydajte sa na všetky štyri. Nohy sa ohýbajú na kolenách mierne od seba. Zahnite sa do chrbta ako mačka, v tejto polohe trochu držte chrbát a potom sa jemne ohnite do počiatočnej polohy.
 10. Ležiace na chrbte ohýbajú ruky za lakte. Zdvíhajte hornú časť tela tak, aby sa ohnuté ramená, ako aj spodná časť tela, nevysypali z podlahy. Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy.

Ak máte doma vodorovnú tyčinku, potom s ňou previsnete, je to ideálne cvičenie pre prietrž bedrovej chrbtice. Pokiaľ je to možné, môže sa priehyb vykonávať na otvorenom kline vnútorných dverí.

Video: „Súbor cvičení pre lumbálnu prietrž“

záver

Fyzikálna terapia je účinný spôsob liečby prietrže lumbálnej chrbtice. Môžete ho použiť vo všetkých fázach rozvoja prietrže, ale celý proces by mal prísne kontrolovať kvalifikovaný odborník.

Existujú cvičenia, ktoré sa odporúčajú opustiť počas obdobia exacerbácie prietrže - medzi ne patrí rotácia a kyphosing, t.j. zabezpečenie ohybu, ako aj otočení chrbtice. Ak máte iné choroby, je užitočné pokračovať v implementácii liečebného komplexu..

Najlepším riešením v tomto prípade sú odborné konzultácie, ktoré v prípade potreby tiež pomôžu prispôsobiť komplex a zvoliť cvičenia, ktoré sú pre vás najvhodnejšie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
Kraniocerebrálna hernia je pomerne zriedkavá malformácia (vyskytujúca sa u 1 zo 4 000 - 8 000 novorodencov), pri ktorej mozgové membrány a niekedy aj ich podstata prolapsujú defektmi v kostiach lebky.
Osteoporóza je mimoriadne bežné ochorenie charakterizované poklesom hustoty kostí. Zvyšujúcu sa frekvenciu diagnostikovaných prípadov osteoporózy možno do istej miery vysvetliť nielen zhoršením zdravotného stavu obyvateľstva, ale zvýšením očakávanej dĺžky života (choroba postihuje najmä ľudí v staršej vekovej skupine)..