loader

Hlavná

Späť

Cvičenia, gymnastika s kýlou chrbtice: bedrová, krčná, hrudná


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu. Vyčnievajúca časť disku komprimuje okolité tkanivá vrátane nervov, krvných ciev a niekedy miechy, čo vedie k vývoju typických symptómov choroby a zhoršenej funkcii chrbtice a vnútorných orgánov..

Toto ochorenie je často spojené s osteochondrózou chrbtice, pretože sa považuje za jednu z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek. Zoznam príčin a faktorov predisponujúcich k patológii je však oveľa širší a vyvíja sa v dôsledku neprimeraného zaťaženia chrbtice..

Liečba choroby je komplexná, vyberá sa individuálne v závislosti od štádia choroby, celkového stavu pacienta a sprievodnej patológie, zahŕňa metódy konzervatívnej terapie a v niektorých prípadoch sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice je nevyhnutnou súčasťou liečby, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh v postihnutom segmente chrbtice a zmierňuje príznaky.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

Všetky techniky, ich kombinácie, počet opakovaní by mal zvoliť lekár! Pri prudkom alebo nesprávnom pohybe môže dôjsť k poškodeniu nervových koreňov alebo dokonca k prasknutiu vláknitého prstenca poškodeného disku. Je vhodné naučiť sa liečebnú gymnastiku na rehabilitačnom oddelení pod vedením inštruktora cvičebnej terapie a aspoň konzultovať s lekárom, či je možné vykonať určité techniky vo vašom konkrétnom prípade..

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Cvičenia v akútnom období s medzistavcovými kýlami s rôznou lokalizáciou

Gymnastika chrbta s herniou v akútnom období vylučuje priame zaťaženie chrbtice (vrátane aktívnych pohybov) a je zameraná na úplné uvoľnenie svalov v postihnutom segmente. Paralelne s pohybom vo svaloch rúk a nôh a iných častiach tela sa vykonávajú pohyby. Táto jedinečná kombinácia poskytuje maximálny účinok a vedie k významnému zlepšeniu stavu, natiahnutiu chrbtice a eliminácii nepríjemných pocitov v končatinách..

Tréning sa vykonáva z polohy v ľahu na tvrdom a rovnom povrchu.

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát. Zatvorte oči a pokúste sa telo čo najviac uvoľniť. Vykonajte hlboké rovnomerné dychy. Strávte najmenej 5 minút.Relaxácia svalového tkaniva a uvoľnenie stresu z chrbtice.
Počiatočná poloha je rovnaká. Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe, aby ste cítili napínanie chrbtice, potom relaxujte. Opakujte 4 str.Vymknúť.
Ohnite nohy na kolenách posuvným pohybom tak, aby chodidlá nespadli z podlahy. Pomaly prineste kolená k hrudníku, pritiahnite si ruky okolo holení a držte ich pri sebe. Ohýbajte hlavu, snažte sa bradou dostať na kolená. Túto polohu zafixujte tak, akoby bola stočená do gule. Opakujte 1 str.
Leží presne na chrbte, ruky rovnobežné s telom, pokojné dýchanie: rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Opakujte 10 r.Normalizácia krvného obehu na horných končatinách, odstránenie parestézie.
Ľahnite si na chrbát. Rozdeľte si ruky, ohnite ich do lakťového kĺbu a stlačte ruky do pästi, pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Potom si narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Opakujte 10 str. rýchlym tempom.Posilnenie svalov ramena, obnovenie krvného obehu, zbavenie sa parestézie.
Prípadne potiahnite prst po ľavej alebo pravej nohe. Opakujte od 1 do 20 rýchlym tempom.Normalizácia krvného obehu a odstránenie parestézie na dolných končatinách.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Cervikálna hernia

Môžete ich začať po uplynutí akútneho obdobia, hlavných príznakoch zmiznutie alebo výraznom znížení. Cvičenie s herniou krčnej chrbtice prispieva k zlepšeniu krvného obehu v mozgu a poškodených oblastiach, eliminuje bolesť v krku a hlave a hučanie v ušiach. Pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice, zvyšujú jej pružnosť, uvoľňujú napnuté svaly.

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenia na hrudníku

Porážka v tomto oddelení sa vyvíja pomaly a častejšie sa vyskytuje na pozadí zranení alebo osteochondrózy. Gymnastika chrbtice s kýlou na hrudi umožňuje zlepšiť pohyblivosť chrbtice, poskytuje príležitosť na hlboké dýchanie.

Technika vykonávaniaobrázok
Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k hornej časti chrbta stoličky. Potom sa nakloňte dopredu. Opakujte 3-4 s.
Sadnite si na stoličku, položte ruky za hlavu, horná časť chrbta by mala spočívať na okraji operadla stoličky. Vykonajte výchylky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, ale v súlade s technikou dýchania: vdychovanie pri ohýbaní dozadu a výdych pri ohýbaní vpred. Opakujte cvičenie 3-4 r.
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, položte pod hruď stredne tvrdý valec s priemerom 10 cm a ruky položte za hlavu. Ak sa chcete zohnúť a nadýchnuť, potom zdvihnite telo a vydýchnite. Opakujte 3-4 s., Pohybujte valcom po chrbtici.
Ľahnite si na chrbát, zohnite sa a pritlačte si nohy k hrudníku. Pomaly pochopte hlavu a priveste čelo ku kolenám, pomaly zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte 10 r.
Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená, ruky si položte lakťami na podlahe v úrovni ramien. Z tejto polohy zdvihnite kryt a vytvorte malý mostík, zafixujte polohu a znížte ho. Opakujte 5 r.
Posaďte sa na stoličku a zabalte uterák cez spodnú časť hrudníka, chyťte voľné konce uteráka rukami. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu utiahnite uterák. Nadýchnite sa uvoľnením uteráka. Opakujte 5-10 s.
Postavte sa na podlahu, nohy sú od seba vzdialené. Natiahnite ruky nad hlavu a ľavou rukou uchopte zápästie pravej ruky. Pri náhlení pravej ruky vykonajte náklon doľava. Na pravej strane bude cítiť stuhnutosť bočných svalov hrudníka. Vymeňte ruky a opakujte ich opačným smerom. Spustenie 5-10 s. v oboch smeroch. Cvičenie je povolené iba po šiestich mesiacoch školenia!

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Gymnastika pomáha posilňovať svalový korzet, zlepšuje krvný obeh, vytvára prispôsobivé mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy bedrovej chrbtice. Cvičenia s lumbálnou prietržou znižujú vystupovanie diskov, pomáhajú eliminovať blokovanie nervových koreňov.

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky vpred. Pomaly zdvihnite ruky a nohy, ohnite trup a držte túto pozíciu 3 sekundy, potom sa pokúste ohýbať ešte viac a cítite napätie svalov dolnej časti chrbta. Pomaly nižšie do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte, dlane položte na podlahu v šírke ramien. Pomaly zdvíhajte zdravú nohu (ktorá nespôsobuje bolesť chrbta) a ohnite sa. Držte polohu 3 sekundy. a spadnúť na zem. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho a zároveň natiahnite pravú ruku nahor a dopredu a ľavú nohu trochu späť. Potom vymeňte rameno a nohu. Malo by to vyzerať, akoby sa chrbtica rozťahovala.
Vydajte sa na všetky štyri. Keď vdychujete, sklopte sa (ohnite chrbtom hore) a stále držte túto polohu niekoľko sekúnd, a keď vydýchate, ohnite sa hlavou dozadu. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu a napnite svaly zadku. Držte telo na vrchu po dobu 3-5 sekúnd a pomaly dole na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
Ľahnite si na chrbát a striedavo potiahnite nohy za kolená k hrudníku, držte pár sekúnd hore a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte po dobu 5 str. na každej nohe.
Ľahnite si na chrbát a vykonávajte pohyb chodidla „na bicykli“ po dobu 1-3 minút.
Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky pred seba, ohnite nohy na kolenách, pomaly zdvíhajte hornú časť tela a siahajte po kolená. Držte v tejto polohe po dobu 10-15 sekúnd., Ľahnite si pomaly. Opakujte 3 str.

S bedrovou prietržou je tiež užitočné: joga, plávanie v bazéne, pilates, flex tela a špeciálne školiace systémy autorov..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať Bubnovského herniovým cvičeniam, ktoré lekár a jeho kolegovia učia pacientov v centre kinezoterapie. Všetky metódy sú založené na použití vnútorných rezerv tela, t. na samoliečenie. Okrem toho sú v strediskách Bubnovského vyvinuté špeciálne simulátory, ktoré zvyšujú účinok tréningu. Gymnastika Bubnovského je jedinečná: liečebné komplexy sa nedajú nájsť na internete, sú vyvíjané individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy regeneračné schopnosti tela. Mnoho ľudí liečených v centrách lekára sa považuje za absolútne zdravých ľudí. Nie každý, vrátane lekárskeho prostredia, však podporuje autorovu metódu liečby, považuje za nebezpečné úplne odmietnuť lekársku starostlivosť, ktorú umiestňuje Bubnovsky..

Cvičenie po odstránení prietrže

Obdobie skorého zotavenia eliminuje záťaž chrbtice, takže cvičebnú terapiu je možné predpísať najskôr 2-4 týždne po operácii.

Dobre zavedený cvičebný program, ktorý všetci pacienti dodržiavajú po odstránení kýly, dnes neexistuje. Rehabilitácia a výber konkrétnych metód závisí od stupňa komplexnosti ochorenia a od spôsobu chirurgického zákroku a od charakteristík tela pacienta. Pre každé obdobie rehabilitácie je vybraný súbor cvičení, je veľmi dôležité neprekročiť prípustné zaťaženie a vo všeobecnosti dodržať šetrný, obmedzujúci režim, ktorý zabráni recidíve.

Medziobratlová hernia nie je všeliekom, ale osvedčeným, účinným a slobodným spôsobom, ako prevziať kontrolu nad chorobou a zlepšiť zdravie!

Ako sa cvičia pri hernii krčnej chrbtice?

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Medzistavcová prietrž

krčnej chrbtice

 • Domov
 • Cervikálna kýla
 • Teraz ste tu

Cvičenie na liečbu krčnej prietrže

Anatomicky sa krčná chrbtica skladá zo siedmich stavcov. Disky medzi krčnými stavcami nie sú také silné ako disky v hrudnej alebo bedrovej oblasti, takže veľkosť prietrže samotnej je menšia. Výčnelok a prietrž sa zvyčajne vyskytujú v dolnej krčnej oblasti, medzi stavcami C5-C6 a C6-C7..

V dôsledku úzkeho miechového kanála sa prietrž priľne tlačí na blízke miechové nervy. V závislosti od toho, ktorý nerv je narušený, spôsobuje bolesť ramena, paže alebo prstov znecitlivenie, bolesť sa tiež zosilňuje v krku pri otáčaní hlavy, nakláňaní do strán, pri kašľaní.

Akýkoľvek neopatrný pohyb môže vyvolať stlačenie prietrže cievy alebo tepny, ktoré prechádza blízko a zásobuje mozog krvou a kyslíkom.

Ak sa prietrž nebude liečená dlhú dobu, potom dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - hladovaniu kyslíka, následkom čoho môže byť vysoký krvný tlak, strata koordinácie pohybu alebo strata vedomia av pokročilom prípade mŕtvica alebo paralýza..

Pokúste sa nepriviesť do tohto stavu, vykonávať špeciálne fyzické cvičenia denne. Najskôr sa však poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o výhodách týchto cvičení pre váš konkrétny prípad..

Samomasírovanie krku pred napnutím krčných stavcov

Masáž sa vykonáva v sede alebo v stoji. Masáž začnite od zadnej časti krku.

Najprv sa vykoná hladenie krku jednou alebo oboma rukami. Pritláčajte dlane pevne na svaly a snažte sa ich viesť zhora nadol od okrajov vlasov k ramenám a ramenným kĺbom. Vykonajú sa 3-4 hladiace pohyby.

Potom hlboko hladte. Poloha kefy akoby hladila, iba tlak sa robí dôraznejšie. Smer pohybu je stále rovnaký - zhora po ramenné kĺby.

Po hlbokom hladení sa trenie. Vykonáva sa kruhovými rotačnými pohybmi štyrmi prstami. Ruky sa pohybujú k sebe od ramien k zadnej časti hlavy a pozdĺž línie týlnej kosti. Každá oblasť je trepaná 4-5 krát.

Ďalším cvičením je hnetenie alebo intenzívna expozícia. Sval je zachytený vankúšikmi palca a štyrmi ďalšími. Preto je potrebné, ako by to bolo drvenie, súčasne posunúť smerom k štyrom prstom, mierne krútiacim. Hnetenie sa často robí pravou rukou na ľavej strane krku a naopak, v 4 - 5 pohyboch.

Potom potiahnite špičky uvoľnených prstov na krk a plecia. Samomasážna procedúra je ukončená hladením, ktoré sa vykonáva 3-4 krát.

Krk a plecia sú veľmi dôležitou oblasťou chrbtice, ktorá môže spôsobiť exacerbáciu osteochondrózy veľmi nepríjemné príznaky. Je preto lepšie túto profylaxiu urobiť, ako sa zaoberať následkami neskôr..

Cvičenie na cvičenie preťahovania krčnej chrbtice

Vykonajte cvičenia hladko a bez náhleho pohybu. Postupne zvyšujte počet opakovaní každého cvičenia. V prípade zhoršenia pohody by sa mala gymnastika dočasne zrušiť..

Ak ste práve začali natahovať, môže to trvať dlhšie ako jeden mesiac, kým sa dosiahne počiatočná flexibilita krčnej chrbtice. Buďte trpezliví a vytrvalí a v priebehu času sa budete cítiť výrazné zlepšenie..

Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení na plochej stoličke. Predĺžte inhaláciou, potom pri výdychu podržte pauzu rovnajúcu sa inhalácii, flexii.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly hádž hlavu dozadu. Návrat do východiskovej polohy. Tieto pohyby robíme najmenej 10 krát.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly sklopte hlavu dole a snažte sa pritlačiť bradu k hrudníku. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte najmenej 10 krát.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly otočte hlavu čo najviac doprava, potom čo najviac doľava. Vykonajte 10 zákrut v každom smere.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Odhoďte hlavu dozadu. Pokúste sa pravého ucha dotknúť pravého ramena. Vykonajte rovnaký pohyb a pokúste sa ľavým uchom dotknúť ľavého ramena. Opakujte najmenej 10 krát v každom smere.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Napínanie svalov krku, stlačte ľavý chrám na ľavej dlani 3 krát na 5 sekúnd a potom stlačte pravý chrám na pravej dlani, 3 krát 5 sekúnd.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Spustite bradu k hrudníku. Otočte hlavu a bradu posuňte po hrudi, najprv doprava a potom 3-5 krát doľava.

Počas sedenia napíšte čísla nosa od 0 do 9 a naopak. Toto cvičenie tiež trénuje vestibulárny aparát.

Položte jednu dlaň na čelo, na druhú. Pritlačte si čelo do dlane a napnite svaly krku. Cvičte 3 krát po dobu 5 sekúnd. Potom zatlačte aj zadnú časť hlavy trikrát na 5 sekúnd.

Toto cvičenie by sa malo robiť pomaly a veľmi opatrne! Po jeho zavedení môžete zaznamenať mierne závraty, ktoré rýchlo prechádzajú..

Prsty rúk mierne zapadajú do zámku na šiji. Dlane rúk objímajú krk, brada spočíva na lakťoch. Prsty sa môžu stále pohybovať od seba tak, že lakte sú pevne v kontakte. Súčasne a veľmi pomaly zdvíhame zovreté ruky, bradu a lakte. Zablokujte ich v tejto polohe na 5-10 sekúnd. Netlačte lakte! Vykonajte toto cvičenie každý deň a ako sa cítite dobre..

Skvelé svalové cvičenia krku

Tieto cvičenia pomôžu zbaviť sa bolesti krčnej chrbtice a bolesti hlavy. Nenechajte sa leniví, vždy tu nájdete pre zdravie niekoľko minút denne!

1. Východisková poloha: Stojaci, rovný chrbát, držte hlavu rovno a tešte sa dopredu. Dajte ruky zovreté do zámku na zadnej časti hlavy, trochu nakloňte hlavu dopredu a potom, keď budete odolávať rukám, skúste vrátiť hlavu do pôvodnej polohy, počítať do 20 a odpočívať, opakovať 2-3 krát.

2. Prijmite východiskovú pozíciu ako v prvom cvičení. Otočte hlavu doprava na maximum a pozerajte sa cez rameno, počítajte do 20, vráťte sa do východiskovej polohy a prepnite strany. Opakujte 2-3 krát. Cítite, ako sa bočné svaly krku napínajú a postupne sa napínajú, pokožka sa napína.

3. Vezmite východiskovú polohu, chrbát je rovný, položte dlaň pravej ruky na ľavé ucho a ohnite okolo hlavy zhora. Nakloňte hlavu mierne k pravému ramenu a pri odpore vašej ruky sa pokúste vrátiť hlavu do zvislej polohy, počítať do 20 a odpočívať, opakujte pre druhú stranu. Vykonajte toto cvičenie 2-3 krát

4. Sadnite si na stoličku, položte ruky na sedadlo, chrbát by mal byť rovný. Potom ohnite chrbát dozadu a nakloňte hlavu čo najviac dozadu, počítať do 20. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom cvičenie zopakujte 2-3 krát.

Ako vyliečiť krčnú osteochondrózu navždy

Cvičenia na krčnú chrbticu

Tieto cvičenia rozvíjajú pružnosť a pohyblivosť krčných stavcov a jemne zmierňujú únavu krčnej chrbtice.

Posaďte sa na okraji stabilného robustného kresla, zavrite oči a sladko sa naťahujte!

Potom najskôr nakloňte hlavu, zakrivte si krk do oblúka a pocítite dúšok v každej krčnej chrbtici. Potom sa uvoľnite a znova naťahujte. Opakujte 5-7 krát.

Opatrne nakloňte hlavu dozadu a tiež mierne natiahnite 5-7 krát, aby ste pocítili mierne napätie hlbokých svalov a väzov chrbtice. Pamätajte: cvičenie nemôžete robiť bolesťou, keď sa objavia závraty..

Naklápanie hlavy doľava a doprava, striedanie medzi popíjaním a relaxáciou, je tiež 5-7 krát. Nezdvíhajte ramená.

A teraz vytiahnite hlavu nahor a zatiahnite ruky - položte ľavú dlaň na čelo, pravú - na zadnú časť hlavy. Odpočívajte. Opakujte 5-7 krát.

Zasúvajte hlavu 5-7 krát, rovnako ako korytnačka vtiahne hlavu do škrupiny.

Otočte hlavu na jednu a druhú stranu na maximum. Na konci každého pohybu ho vytiahnite nahor, zatiaľ čo ramená padajú.

Nakloňte hlavu dopredu a prehmatajte celú krčnú oblasť, ucítite, ako sa napínajú svaly a väzy pod vašimi prstami. Potom ramená posuňte dopredu tak, aby krčné oblúky boli akoby v oblúku. Opakujte 5-7 krát

Nakloňte hlavu dozadu a potom spojte lopatky.

Pritiahnite si plecia k ušiam. Ak už nemôžu stúpať, vydýchnite a mierne potiahnite.

Nakloňte sa dopredu, cítite chrbát klenutý v krásnom oblúku a sladko sa roztiahnite, zatiaľ čo ho napínajte. Potom sa ohnite rovnakým spôsobom. Môžete držať stoličku rukami.

Teraz urobte 5 - 7 zákrut s telom doľava a doprava, po ktorom sa radi natiahneme, ruky natiahnuté nahor.

Vstaňte a pomaly zdvíhajte ruky, natiahnite telo k šnúre. Jemne stúpajte na prsty a natiahnite ruky 5-7 krát.

Zložte si ruky do krížovej kosti a kostrče a potešte si ich. Potom si ľahnite na zem a pokúste sa čo najviac relaxovať..

A posledné cvičenie: ležte na podlahe na chrbte, ruky pozdĺž tela. Otočte sa na pravú stranu, neskláňajte hlavu - udržujte ju na váhe rovnobežne s podlahou. Zdvihnite hlavu o niekoľko centimetrov, až budete trochu unavení. Obráťte sa na druhú stranu a zopakujte cvičenie.

Po gymnastike na stoličke robte tieto cvičebné videá denne:

Cvičenia na krčnú chrbticu

Špeciálny cvičebný komplex

Navyše na liečbu prietrže v krčnej chrbtici môžete použiť recepty šabľou a kostry, ktoré mi veľmi pomohli pri liečbe bedrovej prietrže..

Trením týchto tinktúr do bolestivých miest súčasne masírujete svaly a väzivo na krku, uvoľníte ich, uvoľníte napätie a krv začne do stavcov intenzívne prúdiť..

Takáto denná svalová relaxácia odstráni zápalový proces v mieste prietrže a terapeutické cvičenia vás postupne zbavia bolesti. Hlavná vec nie je ponáhľať sa!

Nakoniec, vaša choroba nevznikla okamžite, ale s postupom času si vyžaduje aj úplné vyliečenie. Rozhodnite sa o svojom uzdravení a mobilita stavcov sa k vám opäť vráti.!

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Pri kýle krčnej chrbtice zohrávajú pri komplexnej liečbe dôležitú úlohu cvičenia z cyklu fyzioterapeutických cvičení (LFK). Takéto nabíjanie je zvlášť účinné v počiatočných fázach vývoja patologického procesu. Špeciálny tréning môže významne zlepšiť stav pacienta av niektorých prípadoch sa vyhnúť chirurgickému zákroku.

Gymnastika môže eliminovať sprievodné príznaky (bolesti hlavy atď.), Kŕče. S čiastočným obmedzením pohyblivosti môžu cvičenia úplne alebo čiastočne obnoviť pohyby v rukách. Cvičebná terapia s herniou krčnej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh, posilňuje svaly krku.

Pri prvých príznakoch choroby by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Terapeutickú gymnastiku a ďalšie metódy liečby môže zvoliť iba kvalifikovaný odborník. Samoliečba tohto ochorenia sa neodporúča - nesprávne vybrané cviky môžu viesť k posunu stavcov, stláčaniu nervov, zvýšenej bolesti atď..

Terapeutické cvičenia na kýlu krčnej chrbtice

Nasledujúce cvičenia sú zvyčajne účinné:

 1. Pacient zaujme počiatočnú polohu pri státí alebo sedení, ruky sa spustia pozdĺž trupu. Potom by ste mali hladko otočiť hlavu striedavo k pravému a ľavému ramenu 5-10 krát.
 2. Osoba zostáva v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu nadol, zatlačí bradu k hrudníku a vráti sa do východiskovej polohy. Tieto akcie sa opakujú 5 až 10 krát.
 3. Pacient musí byť v rovnakej východiskovej polohe a pomaly musí otočiť hlavu dozadu a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Cvičenie sa opakuje 5 až 10 krát.
 4. Pacient zaujme počiatočnú polohu, keď sedí rovno, nakloní hlavu k jednému ramenu a pokúsi sa dotýkať ucha, zostane v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, potom opakuje rovnaké kroky a naklonil sa k druhému ramenu. Cvičenie sa vykonáva 2-3 krát v každom smere.
 5. Pacient zaujme východiskovú pozíciu, ktorá stojí na všetkých štyroch, zatiaľ čo vdychuje, zakrivuje chrbát nahor, zatiaľ čo vydýcha - ohýba sa nadol. Tieto kroky je potrebné v rámci jedného cvičenia niekoľkokrát opakovať..
 6. Keď je človek v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu, pritlačí si bradu k hrudi, zostane v tejto polohe asi 30 sekúnd a vráti sa do východiskovej polohy..
 7. Keď stojíte alebo sedíte, otočte hlavu striedavo doľava a doprava, pričom v koncových bodoch zotrvajte niekoľko sekúnd, čo sa dá urobiť nielen počas fyzickej terapie, ale počas celého dňa..
 8. Kliešte s dôrazom na dlane a prsty rovných nôh alebo kolien. Je potrebné zabezpečiť, aby chrbát bol rovný a telo sa pri jeho tlačení dotýkalo podlahy. V závislosti od zdravotného stavu a odporučení lekára môžete vykonať 10 sád 5 alebo 5 sád..

V niektorých prípadoch je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu a pomaly ju vytiahnuť.

Tieto cvičenia môžu byť použité na liečenie a prevenciu degeneratívnych-dystrofických procesov v krčnej chrbtici. V prípade neprítomnosti choroby môže byť intenzita tréningu vyššia.

Vykonávacie pravidlá

 1. Telesná výchova by sa mala praktizovať denne..
 2. Jedno zasadnutie by sa malo uskutočniť v priemere 15 - 20 minút. Najprv trvá 5 minút denne na tréning, postupne predlžuje jeho trvanie na 30-45 minút denne.
 3. Najlepšie je robiť cvičenia ráno, ale cvičenie si môžete naplánovať v inom čase dňa, ale večer použite špeciálne relaxačné techniky.
 4. Kurzy sa nemôžu konať po jedle a pár hodín pred spaním.
 5. Počas cvičenia by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom, na krku by nemalo byť príliš veľké napätie.
 6. Počas gymnastiky
 7. Bolesť by sa nemala objaviť, keď sa objavia, je lepšie ukončiť tréning.
 8. Nabíjanie sa odporúča v dobre vetraných priestoroch..

Kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení

Terapeutické cvičenie demonštruje dobrú účinnosť v tejto patológii, avšak cvičenia sa môžu vykonávať iba počas remisie. Počas exacerbácií choroby nemôžete robiť gymnastiku a iné typy fyzickej aktivity.

Iné kontraindikácie na vykonávanie cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení doma:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • srdcová dysfunkcia;
 • krvácajúci
 • príznaky akútnej cerebrovaskulárnej príhody;
 • akútna trombóza;
 • zhubné nádory.

Všeobecné odporúčania

Aby terapeutická gymnastika mala maximálny účinok, musia okrem pravidelného výkonu dodržiavať aj nasledujúce odporúčania:

 1. Normalizujte telesnú hmotnosť a udržiavajte ju v zdravých medziach.
 2. Normalizujte prácu a odpočinok.
 3. Zaistite dobrý odpočinok, nočný spánok by mal trvať najmenej 8 hodín denne.
 4. Nespí na veľkých a mäkkých vankúšoch, na spanie je najvhodnejší malý valec, ktorý sa vojde pod krk.
 5. Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti.
 6. Vezmite si kontrastnú sprchu.

Iné ošetrenia

Ak má pacient silnú bolesť, je možné predpísať analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky. V rámci liekovej terapie sa môžu použiť steroidné hormóny, chondroprotektory.

Počas remisie sa často predpisuje fyzioterapia, masáž, akupunktúra, hirudoterapia. Pacientom sa odporúča znížiť záťaž chrbtice, preto môže byť indikovaný špeciálny korzet..

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby, ako aj pri veľkej prietrži, je otázka chirurgickej liečby.

Všeobecné informácie o chorobe

Kýla krčnej chrbtice je premiestnenie fragmentov medzistavcového (medzistavcového) disku do miechového kanála, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov..

Podľa štatistík je táto patológia s lokalizáciou v krčnej chrbtici druhým najbežnejším, na prvom mieste vo frekvencii výskytu je porážka lumbosakrálnej chrbtice..

príčiny

Ochorenie môže byť spôsobené jedným alebo niekoľkými dôvodmi:

 • zmeny ľudského tela súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na organizmus;
 • sedavý spôsob života.

Medzi rizikové faktory patria:

 • nesprávne držanie tela (aj z dôvodu povahy práce, dlhá práca pri počítači);
 • predčasné a / alebo nesprávne zaobchádzanie s poraneniami miechy (napríklad počas potápania, športového tréningu, pádu atď.);
 • endokrinné choroby;
 • nadváha.

príznaky

Pri hernii krčnej chrbtice možno pozorovať:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktoré sa zhoršujú otáčaním hlavy, kašľom, kýchaním;
 • skoky v krvnom tlaku, poruchy ciev;
 • kognitívne poškodenie;
 • hučanie v ušiach, ktoré zosilňuje pri otáčaní hlavy problémy so sluchom;
 • slabosť a / alebo znecitlivenie horných končatín;
 • nepohodlie v krku;
 • celková slabosť a únava;
 • depresívny stav;
 • poruchy chuti a vône;
 • znížená ostrosť zraku;
 • časté choroby horných dýchacích ciest.

V tabuľke je uvedená lokalizácia bolesti v závislosti od toho, medzi ktorými stavcami sa nachádza postihnutý disk („C“ - označenie krčných stavcov, „Th“ - hrudník)..

Umiestnenie postihnutého disku

Bolestivé pocity a znecitlivenie celej ruky na strane malíčka, ťažkosti pri stlačení ruky do päste

Bolesť na chrbte ramena a predlaktia, slabosť extenzorov prstov a tricepsov ramena; pocit znecitlivenia a mravčenia po celom povrchu končatiny

Bolesť v ruke na strane palca, slabosť extenzorov zápästia, bicepsy na ramene

Bolesť v ramene, slabosť deltového svalu

Nedostatok liečby a progresia patologického procesu môžu viesť k úplnej paralýze a invalidite pacienta.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Komplexy cvičení na prietrž krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) s prietržom krčnej chrbtice sú jednou z metód konzervatívnej terapie, ktorá môže byť účinná v počiatočných štádiách vývoja choroby. Pred spustením hlavného komplexu by ste sa mali zahriať.

Nabíjanie a zahrievanie

Súbor cvičení by mal pozostávať z zahrievania, hlavnej časti a závesu. Je to veľmi dôležité. Hlavným cieľom zahrievania je zahrievanie celého tela, svalov, väzov. Potom sú pre každé konkrétne oddelenie pripravené regeneračné cvičenia. A na konci je záves povinný, ktorý sa používa na relaxáciu a odpočinok..

Nabíjanie medziobratlovou prietržou krčnej chrbtice začína vykonávaním rotačných pohybov hlavy alebo jej ohybov doprava-doľava, hore-dole. Môžete sa tiež pokúsiť natiahnuť krk a zvyšok tela zostáva nehybný. Takéto jednoduché cvičenia by sa mali opakovať, až kým sa neobjaví pálenie a brnenie vo svaloch. Až potom môžete spustiť hlavný komplex.

Cvičebná terapia a gymnastika

Ošetrujúci lekár vyberie pre každého pacienta sériu hernie krčnej chrbtice individuálne. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • Trvanie jednej hodiny by malo byť v priemere 20 až 30 minút.
 • Cvičte pravidelne, každý deň niekoľkokrát.
 • Prestávky je možné urobiť alebo nie. Niektorí unavujú denné cvičenie. Preto si môžu raz za týždeň oddýchnuť. To však môžu urobiť tí, ktorí sa angažujú nie prvýkrát. Ak triedy len začínajú, musíte sa snažiť vydržať bez prestávok najmenej mesiac, robiť to každý deň, pretože telo sa musí prispôsobiť novej záťaži..
 • Správne striedajte cvičenia na posilnenie a relaxáciu. Ak posilňujete výlučne - všetky svaly sú preťažené a iba relaxačné - nemá to žiadny účinok. Je dôležité ich kombinovať.

Zvážte niekoľko populárnych komplexov krku.

Komplex 1

Terapeutické cviky na herniu krčnej chrbtice zahŕňajú tieto cviky:

 • I.p. - sediaci, rovný chrbát, plecia na rovnakej úrovni. Nadvihnite ruku, uchopte ju za hlavu a uchopte ucho z opačnej strany. Zostaňte v tejto polohe 15 sekúnd a to isté aj pre druhú ruku. Opakujte 5-7 krát.
 • I.p. - tiež. Nakloňte hlavu doľava, aby ste cítili silné napätie v krčných svaloch. Zmerajte v tejto polohe, potom sa narovnajte a opakujte, nakloňte hlavu na druhú stranu.
 • I.p. - sedenie alebo státie, narovnané plecia, lopatky rovné. Bez sklopenia krku sklopte hlavu nadol. Držte polohu po dobu 10-15 sekúnd, vyrovnajte ju a potom hlavu zdvihnite. Opakujte cvičenie 7-krát.
 • I.p. - tiež. Počet krát ohnite hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť rameno. Zablokujte polohu. Na účet 2 - návrat na I.p. Na účet 3 - vykonajte cvičenie znova, ale nakloňte sa k druhému ramenu.

Tieto cvičenia sú účinné, pretože počas nich sú zapojené všetky svaly ramenného pletenca. Komplex sa musí vykonávať jedenkrát denne, pokiaľ možno každý deň súčasne.

Komplex 2

A tento komplex pomáha odstraňovať prietrž a obnovuje normálne držanie tela:

 1. I.p. - sediaci na stoličke s rovným chrbtom, ramená sú uvoľnené a sklopené. Otočte hlavu doľava a doprava tak, aby bola maximálna amplitúda pohybu. Ak sa počas toho objavia ostré bolesti, môžete vykonávať cvičenie rýchlo, krátke pohyby.
 2. I.p. - stojaci. Sklopte hlavu nadol, akoby ste sa snažili dostať bradu k hrudníku. Zablokujte túto polohu na 10 minút. Opakujte 5-7 krát.
 3. I.p - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakreslite bradu čo najviac do seba a potom sklopte hlavu dozadu. Opakujte 10 krát. Toto cvičenie dobre napína zadné svaly na krku, zmierňuje stres..

Vyššie opísaná gymnastika je účinná, ale je možné ju vykonať iba po konzultácii s lekárom.

Izometrické cvičenia

Izometrické cvičenia sú také cvičenia, pri ktorých sú svaly krku napnuté, ale nie stiahnuté. Z tohto dôvodu sa uvoľňujú..

Pri hernii je účinný tento komplex:

 • I.p. - ruky na chrbte hlavy, dlane prekrížené na hrade. Zároveň sa pokúste nakloniť hlavu dozadu, ale zdvihnite odpor rukami. Svaly krku budú veľmi napäté, ale bolesť by nemala byť prítomná. Opakujte 7 krát.
 • I.p. - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakloňte hlavu doprava a ľavú ruku položte na ľavé ucho. Je potrebné stlačiť hlavu na ruku a ruku na hlavu, aby sa objavil odpor. Opakujte 5 krát.
 • I.p- sedenie, hlava rovná, chrbát rovná, lopatky rovné. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dosiahnuť hrudník. Prekrížte ruky a položte si chrbát hlavy. V snahe prekonať tlak rúk vráťte hlavu do pôvodnej polohy.

Takéto cvičenia posilňujú svaly chrbta, zlepšujú mozgový obeh, majú pozitívny vplyv na telo. Vykonajte ich 1-2 krát denne. Ak sa počas tohto procesu vyskytne bolesť, informujte svojho lekára..

Pre herniu krčnej chrbtice môžete vykonávať aj iné izometrické cvičenia:

 1. Ľahnite si na zem a zatlačte na chrbát jeho hlavy. Opakujte 7-8 krát. Potom si ľahnite na brucho na zem a zatlačte na ňu čelom.
 2. Posaďte sa pri stole, lakte spočívajte na doske. Položte dlane na čelo a začnite na neho vyvíjať tlak. To isté sa môže opakovať osobitne pre každú ruku..
 3. Ľahnite si na bok na tvrdý povrch. Položte hlavu na bicepsy paže a zatlačte na ňu.

V kancelárii môžu byť umiestnené sedadlá, aby sa zabránilo úniku..

Ásany na krk sú tiež veľmi účinné. Počas ich vykonávania musíte sledovať svoje dýchanie - malo by byť hladké a pokojné. Výskyt bolesti je neprijateľný. Na liečbu prietrže môžete použiť napríklad ásan:

 • Posaďte sa na podlahu, zaujmite polohu lotosu, chrbát by mal byť plochý. Počas inhalácie natiahnite chrbticu a pri výdychu čo najviac natiahnite pupok. Opakujte 12-krát, zakaždým, keď sa predlžuje trvanie dýchacích cyklov.
 • Ľahnite si na brucho a otočte hlavu doprava. Dajte dlane na krížovku jeden na druhého. Pri nadýchaní zdvihnite hrudník a ľavú ruku položte na čelo. Ľahnite si na výdych, ruku - späť do krížovej kosti. Opakujte pre druhú stranu.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii - ohýbajte sa, pri výdychu - narovnať sa. Opakujte 7 krát.

Môžete tiež vykonať ďalšie ásany. Jóga je úplne bezpečná, zlepšuje stav tela, obnovuje psychologickú rovnováhu, obnovuje nervový systém.

Aké cvičenia a športy sú vylúčené?

V prítomnosti kýly nemôžete vykonávať tieto cvičenia:

 • Leg press. Počas nej dochádza k intenzívnemu zaťaženiu chrbtice, vďaka ktorému trpia medzistavcové platničky.
 • Krútenie. Vedú k vyčnievaniu prietrže, objavujú sa silné bolesti.
 • Spustiť. Vyvíja vibračný tlak na chrbtové disky, čo na nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

Zo športu je zakázaný futbal, volejbal, basketbal. Existuje vysoké riziko pádov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Gymnastika nedokáže vyliečiť medzistavcovú prietrž. Musí sa kombinovať s inými terapeutickými metódami. Pomôže to však urýchliť proces hojenia..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mitrálna regurgitácia 1. stupňa - všeobecný popis, liečba, či sú zaradené do armádyPočas tohto ochorenia prúdi krvný prúd opačným smerom proti srdcovým rytmom.V dôsledku toho dochádza k poklesu objemu prietoku krvi v smere opačnom k ​​pôvodnému (smer srdcových kontrakcií).
Vykoná sa krvný test na cirhózu pečene, aby sa monitorovala funkčná aktivita orgánu, identifikovala sa účinnosť liečby a stanovili sa indikácie pre transplantáciu. Štúdium enzýmov ukazuje stupeň deštrukcie hepatocytov, biochemické a hormonálne štúdie môžu odhaliť narušenie syntetických funkcií pečene a tiež naznačujú zápalový proces.
Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné.