loader

Hlavná

Pažerák

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Bubnovsky cvičenie na kýlu krčnej chrbtice prietrže

Tradičné ošetrenie krčnej prietrže

Včasné diagnostikované ochorenie sa účinne lieči tradičnými metódami - konzervatívne a rýchlo. Pri poslednej metóde sa používa zlyhanie prvej metódy.

Konzervatívna liečba predovšetkým zmierňuje bolesť a zápal, potom bráni rozvoju prietrže a jej komplikáciám. Uvádzajú sa postele a protizápalové lieky. Nasleduje masáž, akupunktúra a terapeutické cvičenia. Často sa ukázalo, že nosí špeciálny obväz.

Okrem toho sa praktizujú tradičné metódy liečby: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia liečba spočíva v zahrievaní obkladov, trení, bylinných kúpeľov a hirudoterapie. A vo vnútri si odvar, tinktúry a sirupy.

Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako inhibovať ochorenie, posilniť svaly krčných stavcov podporujúce svaly a opraviť deformácie chrbtice. To je príležitosť, ako sa zbaviť návratu choroby. Triedy sa konajú pod dohľadom odborníka a vyberie si individuálny súbor cvičení. Nesprávna implementácia ochorenie zhorší..

Terapeutické cvičenia na krčnú prietrž zahŕňajú nasledujúce cvičenia:

V polohe na sedenie s rovným chrbtom je možné položiť hlavu na rameno. Nie je možné ho ohnúť silným napätím, pocit by mal byť pohodlný. Pozíciu na niekoľko sekúnd zablokujte. Potom si narovnajte krk bez trhania a opakujte rovnaké kroky, ale v opačnom smere. Pozícia je rovnaká a zhlboka sa nadýchnite.

Potom opatrne zvracajte hlavu a upevnite svoj pohľad na strop. Na pár sekúnd zablokujte polohu a vráťte sa do východiskovej polohy

Rovnaká poloha, s uvoľneným a rovnomerným chrbtom, jemne sklopte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Aby ste to však dosiahli bez napätia, neskúšajte za každú cenu dosiahnuť požadovaný výsledok. Na chvíľu uzamknite polohu a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Z miesta na sedenie s priamym chrbtom jemne otočte hlavu jedným alebo druhým smerom a polohu na chvíľu fixujte. Zakaždým, keď sa vrátite do východiskovej polohy.

Komplex fyzioterapie pre celkové posilnenie sa vykonáva ležaním na gymnastickej podložke:

 1. Z polohy na chrbte s pažami natiahnutými hore nohami a nohami k sebe: ponožky odtiahnite od seba a potom na seba.
 2. Z polohy ležiacej na chrbte s pažami rozmiestnenými od seba, ležiacimi na podlahe s dlaňami a nohami k sebe: zdvihnite hlavu k hrudníku, na chvíľu ju uzamknite a sklopte.
 3. Z polohy na chrbte s rukami natiahnutými pred vami (dlane spolu) a nohami ohnutými na kolenách a bokoch: nakloňte hlavu k ramenu, na chvíľu zaistite svoju polohu a vráťte sa do polohy na chrbte. Potom vymeňte stranu.

Liečebný komplex odporúčaný počas rehabilitácie po chirurgickom odstránení krčnej prietrže:

 1. Z polohy na chrbte ohnite kolená a roztiahnite ich doširoka a neodtrhnite si ramená od podlahy. Nasmerujte pravé koleno na ľavú pätu a po návrate do pôvodnej polohy zmeňte koleno a pätu.
 2. Z polohy ležiace na chrbte, uzavreté rovné nohy, ramená natiahnuté do strán dlaňami smerom nahor: telo ponechajte na podlahe a ľavú ruku namierte na pravú dlaň. Potom vymeňte ruky.
 3. Z polohy na bruchu so zavretými rovnými nohami, ramenami ohnutými v lakťoch, bradou ležiacou na rukách: pomocou prstov na zadku a zadku zvyšujte pravé koleno pomocou rovnomernej nohy. Potom vezmite originálnu pózu a to isté urobte s ľavou nohou.

Každé cvičenie opakujte 5-krát.

Existuje mnoho ďalších komplexov cvičebnej terapie vyvinutých Bubnovským, Dikulom a ďalšími odborníkmi v tejto oblasti. Užitočné sú aj kurzy jogy. Všetky tieto cvičenia sú účinné iba pri pravidelnej a pomerne dlhej implementácii..

Cvičenia kýly v lumbosakrálnej oblasti

Pri vykonávaní cvičení môže dôjsť k bolesti. Ak je bolesť silná alebo sa šíri po dolnej časti nohy, prestaňte cvičiť..

 • Ľahnite si tvárou nadol a natiahnite ruky po stranách pozdĺž tela. Vydržať v tejto polohe. Môže sa to urobiť ráno na posteli. Zvyšuje lordózu chrbta a vytvára oblúk v chrbtici, zatiaľ čo poškodený disk sa snaží vrátiť do pôvodnej správnej polohy..
 • Rozťahovanie stojace. Postavte sa rovno, položte si dlane na spodnú časť chrbta. Ohýbajte sa dozadu a pomáhajte si zozadu rukami. Nepoužívajte svaly pod pásom, pohyb je spôsobený vychýlením hornej časti chrbta. Podržte 1-2 sekundy a opakujte 6-8. Toto cvičenie sa môže opakovať každý deň každé dve hodiny..
 • Cvičenie „Kat.“ Postavte sa na všetky štyri kolená, kolená by mali byť pod vašimi bokmi, dlane pod vašimi plecami. Nadýchnite sa, ohnite žalúdok k podlahe a pri pohľade na strop. Podržte 2 sekundy. Vydýchnite a ohnite chrbát nahor, sklopte hlavu nadol. Počas tohto cvičenia by ste nemali pociťovať bolesť, inak znížte amplitúdu krivky chrbta..
 • Z rovnakej pozície na všetkých štyroch cvičeniach cvičte pes. Utiahnite brucho a svaly chrbta. Zdvihnite pravú ruku. Ak to dokážete ľahko, sklopte ruku a ľavú nohu zdvihnite rovnobežne s telom. Ak to nie je ťažké, súčasne zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku. Podržte na niekoľko sekúnd a nižšie. Urobte 3 až 10 krát, opakujte pre ďalšiu končatinu.
 • "Obrátený pes." Ľahnite si na chrbát, ohnite pravú nohu na koleno, zdvihnite ľavú nohu ohnutú tak, aby spodná noha, stehno a kmeň tvorili uhly 90 stupňov.

Lepšie je položiť zloženú uterák pod chrbát tak, aby v dolnej časti chrbta bola deformácia. Vytiahnite pravú ruku. Položte zdvihnutú nohu na podlahu, narovnajte ju, ale nedotýkajte sa podlahy. Zároveň zdvihnite zdvihnutú ruku za hlavu do pokračovania tela. Podržte 3 sekundy a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte 10-krát.

Krútenie. Ľahnite si na chrbát, ohnite jednu nohu na koleno, chodidlo je na podlahe. Položte jednu ruku pod spodnú časť chrbta alebo použite rolovanú utierku. Zdvihnite hlavu a zdvihnite plecia z podlahy. Pohľad by mal smerovať k stropu, nie k nohám. Vykonajte 1-3 sady 10-krát s odpočinkom medzi sadami.

Všeobecné odporúčania pre triedy

Na ošetrenie je k dispozícii súbor cvičení. Odporúča sa vykonať bez ostrých zákrut.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez zaťaženia chrbtice.

Prvé triedy sú pod dohľadom trénera fyzioterapie. Pomôže vám zvoliť súbor cvičení a trvanie jednotlivých lekcií. Ak plánujete cvičenie doma, určite by ste sa mali podrobiť vyšetreniu a konzultovať s neurológom.

Je potrebné poznamenať! Ak sú cvičenia vykonávané nesprávne, môžete zhoršiť priebeh choroby a zhoršiť jej stav.

Zvážte niekoľko odporúčaní, ktoré pomôžu udržať dobré zdravie:

 • Počet cvičení a prístupov sa musí postupne zvyšovať.
 • Odporúča sa začať s výcvikom od piatich minút, čím sa čas vyučovania postupne zvyšuje;
 • Najlepšie je vykonávať súbor cvičení ráno, hlavne ráno;
 • Nevykonávajte hodiny bezprostredne po jedle alebo pred spaním..
 • Ak sa vyskytne akútna bolesť, prestaňte cvičiť a navštívte lekára.

Pamätať! Počas cvičenia by ste nemali pozorovať výskyt bolestivosti v krku. Prítomnosť bolesti je signálom návštevy lekára.

Izometrické cviky na herniu krčnej chrbtice

Samostatným smerom gymnastiky s krčnou prietržou sú izometrické cvičenia. Na túto techniku ​​reagujú pozitívne fyzioterapeuti a neurológovia. Výhodou takýchto cvičení je, že nevyžadujú veľa času a dostupnosť špeciálnych zariadení. Takáto gymnastika je užitočná pre tých, ktorí trpia medziobratlovou kýlou na krku, ako aj pre tých, ktorí dlhodobo pracujú v počítači na prevencii..

Izometrický režim spočíva v prekonaní odporu, krátkodobom napätí a potom v relaxácii. Východisková pozícia tiež nehrá žiadnu rolu: cvičenia môžete vykonávať pri sedení, státí a ľahnutí. Ale aj držanie tela a plynulé meranie dýchania sú veľmi dôležité..

Izometrický komplex cvičebnej terapie zahŕňa niekoľko fáz:

Pravá dlaň by mala byť umiestnená na pravej líci, pritlačte ju a hlavu nakloňte doľava

Je dôležité odolať. Zopakujte cvičenie a vymeňte dlaň

Tkajte prsty oboch rúk a položte ich na čelo, dlaňou dole. Zatlačte na hlavu, napnite svaly krku a zabráňte prevráteniu. Opakujte predchádzajúce cvičenie, položte tkané prsty na chrbát hlavy a pokúste sa položiť hlavu dozadu. Pri pokuse o dotyk ramena ľavou tvárou položte pravú ruku na chrám na pravej strane. Pokúšate sa prekonať odpor, pomaly a pomaly narovnajte hlavu a vráťte sa do východiskovej polohy.

Celá škála cvikov na krku s kýlou

Krok 1. Najprv sa musíte zahriať. Do rúk musíte vziať palicu a natiahnuť ju pred seba. Ďalej musí vykonávať kruhové pohyby pre seba a pre seba, 12-krát v každom smere.

Krok 2. Ďalej musíte natiahnuť ruky palicou tak, aby bola na úrovni ramien. Prsty by mali byť napnuté, páčku stlačte s veľkou námahou. V tejto polohe musíte zostať 5 sekúnd. Potom ruky padnú. Cvičenie sa opakuje 4-krát.

Krok 3. Cvičenie z kroku 1 sa opakuje znova..

Krok 4. Potom by ste mali brať palicu širšie, takmer za jej okraje. Ďalej musíte simulátor otočiť jedným a druhým smerom a dať mu zvislú polohu (12 opakovaní)..

Krok 5. Aj keď je palica držaná v širokom zábere, za chrbtom sa vykonáva rad rastlín zľava doprava a naopak (12 opakovaní)..

Krok 6. Potom musíte zložiť ruky v zámku, položiť dlane na chrbát hlavy a lakte - rozdelené

V tomto prípade je dôležité vyvinúť tlak na ruky na hlavu a naopak pre 1-3 počty a potom uvoľniť svaly v 4 počtoch. Stačilo 3-4 opakovania

Krok 7. Potom lakte zostupujú a hlava klesá

Je dôležité zabezpečiť, aby chrbát zostal plochý. V tejto polohe musíte na 5-6 s zamrznúť

Krok 8. Potom by pravá ruka (dlaň) mala byť položená na oblasť hlavy za pravým uchom a, rovnako ako v cvičení 6, vytvoriť mierny tlak. Pravá strana krku sa napne. Potom sa cvičenie opakuje na druhej strane..

Krok 9. Potom sa ľavá ruka umiestni cez hlavu do oblasti pravého ucha. Hlavu je potrebné opatrne nakloniť pomocou jej pomoci a držať ju v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd. Rovnaké cvičenie sa vykonáva pre druhú stranu..

Krok 10. Ruky by mali byť zložené do zámku, ale tentoraz sú dlane umiestnené na čele. Rovnako ako v Cvičení 6 sa opäť vytvára mierny tlak na 3 počty, s relaxáciou na 4. počte.

Krok 11. Ďalej musíte sedieť rovno a temeno hlavy siahať až po strop po dobu 5 s.

Krok 12. Dlaň pravej ruky by sa mala položiť na pravú tvár a vytvoriť s ňou mierny tlak na 3. účet s relaxáciou na 4. mieste. To isté sa deje na ľavej strane..

Krok 13. Potom je ľavá ruka navinutá cez hlavu a umiestnená s dlaňou na chrbát hlavy. V tomto prípade by tvár mala vyzerať smerom k rane. Jemne stlačte hlavu na 5 sekúnd. Krk sa tak rozširuje v tejto polohe. Podobne sa cvičenie opakuje aj pre druhú stranu..

Krok 14. Ďalej, keď sedíte na stoličke, musíte položiť otvorené dlane rúk na jej okrajoch a jemne na ne zatlačiť na 5 sekúnd. Chrbát a krk sú v priamej polohe. Stačí 3-4 prístupy.

Krok 15. Potom sa dlane otočia opačným smerom a je potrebné ich pritlačiť na nohy stoličky, ako v kroku 14..

Krok 16. Potom ruky spočívajú na sedadle stoličky, chrbát by mal byť mierne zaoblený. Po dobu 3 sekúnd, po ktorých nasleduje relaxácia, sa musíte spoľahnúť na ruky.

Krok 17. Ďalej by mali byť ruky umiestnené za chrbtom a ľavou dlaňou uchopiť pravé zápästie. Hlava sa musí spustiť nadol a mierne doľava. Ďalej musíte natiahnuť ruky na 3-4 sekundy. Potom musíte zistiť pravú stranu.

Krok 18. Potom musíte ľahnúť na pravú stranu a natiahnite rameno umiestnené nižšie, dopredu v pravom uhle k telu. Druhá ruka pomôže udržať rovnováhu. Hlava musí byť spustená dolu a zdvihnutá rovnobežne s podlahou, pričom musí byť v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom spustená. Cvičenie sa opakuje pre ľavú stranu..

Krok 19. Ďalej musíte ležať na bruchu s dôrazom na lakte a jemne otočiť hlavu doľava a doprava, pričom v polkruhu opíšete svoju bradu (12 opakovaní)..

Krok 20. Potom musíte ľahnúť na chrbát a zdvihnúť hlavu, pričom ho musíte zobrať z podlahy na 5-6 s.

Video - Cervikálna hernia

Kýla medzi stavcami je ochorenie celkom nepríjemné, neliečiteľné, prináša veľa problémov a výrazne zhoršuje kvalitu ľudského života. Je ľahšie tomu zabrániť, ako sa ho zbaviť. Komplexy pohybovej terapie nie sú len terapeutické, ale aj preventívne opatrenia proti tomuto ochoreniu.

Zotavenie po odstránení alebo počas odpustenia

Jóga vám pomôže v boji proti tejto chorobe

V období remisie a po odstránení kýly je povolené vykonávať komplexnejšie cvičenia, ktoré môžu posilniť svaly krčnej chrbtice a zlepšiť pohyblivosť. Krútenie a ostré zákruty sú stále zakázané, rozsah pohybu sa však mierne zvyšuje. Užitočná metóda na obnovenie mobility jogy.

 1. Ľahnite si na chrbát a zdvihnite hlavu nad podlahu pod uhlom 45 stupňov. Nezabudnite udržiavať skóre, je optimálne udržiavať hlavu v tejto polohe na úkor 2 až 10. Toto cvičenie posilňuje svaly..
 2. Krvný obeh sa dá zlepšiť otočením hlavy. Odbočte doľava, doprava, dopredu, dozadu. Dosiahnutie koncového bodu, v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 3. Terapeutická gymnastika s kýlou je tiež zameraná na posilnenie korzetu ramien, je tiež oslabená. Z tohto dôvodu je potrebné vykonávať kruhové pohyby rúk v ramene dozadu a dopredu.
 4. Postaviť sa. Vezmite činky s najmenšou hmotnosťou, pomaly roztiahnite ruky do strán pre 4 účty, zostaňte na rovnakej línii so svojimi ramenami, spočítajte desať, vráťte sa do východiskovej polohy.

Schéma tried po operácii zostavuje kvalifikovaný odborník. Iba lekár môže správne zostaviť cvičenia, uviesť potrebnú intenzitu pohybov na základe biometrických údajov obete.

Komplex pozostáva z najjednoduchších cvičení, ktoré deti často vykonávajú v telesnej výchove v škole - zákruty krku, rúk, kĺbov. Toto je veľmi užitočný súbor cvičení, pretože má dobrý vplyv na krvný obeh a stav svalových tkanív krku, ramien, ramien a chrbta..

Sadneme si alebo sa staneme rovní. Jemne a pomaly nakláňame hlavy do strán - doľava, doprava, potom vpred a vzad, bez výrazných oneskorení. Počas bočného sklonu sa pokúste dotknúť ramena uchom (nie je to potrebné) a pri pohybe hlavy dopredu sa dotknite hrude hrudníka. Ramená by sa počas cvičenia nemali pohybovať. Opakujte cyklus svahu 6-8 krát (na počiatočný tréning bude stačiť 4 sady).

Zaujímame sa, alebo sa staneme rovní. Pred cvičením, relaxom, môžete zavrieť oči. Pomaly otáčajte hlavou zľava doprava, držte hlavu na konci otočky po dobu 3 sekúnd a potom ju otočte opačným smerom. Opakujte 6 krát.

Na vytvorenie napätia vo svaloch budete potrebovať škrupinu 1 kg alebo trochu viac. Cvičenie sa vykonáva pri státí, ruky po celej dĺžke tela. Ruky roztiahneme plynulo do strán, pomaly ich zdvihneme, potom pozastavíme na 10-15 sekúnd, sklopíme ruky. Opakujte po 10 sekundách. Priblížte sa 3-5 krát.

Dostaneme sa na všetky štyri, zdvihneme hlavu, akoby sme sa tešili, necháme pôsobiť 5 sekúnd, potom sklopíme hlavu a uvoľníme si plecia. V uvoľnenom stave zostaňte 20 sekúnd a cvičenie zopakujte 4-krát.

Všeobecné odporúčania

Aby boli triedy užitočné, sú potrebné určité pravidlá. V opačnom prípade by sa neočakával pozitívny účinok z cvičebnej terapie. Tipy a triky:

Je dôležité pravidelne cvičiť. Okrem toho by sa záťaž mala zvyšovať postupne - z 10 - 15 minút v prvých triedach na 40 minút v budúcnosti;
lepšie cvičiť ráno na lačný žalúdok

Vo večerných hodinách si musíte vziať čas na natiahnutie;
Je dôležité sledovať svoje vlastné pocity - ak existuje bolesť, potom musíte okamžite zastaviť tréning. Bolesť znamená, že cvičenie sa nevykonáva správne;
každé cvičenie sa zvyčajne vykonáva 6-8 krát;
Do programu nemôžete zahrnúť cvičenia zahŕňajúce náhle pohyby a skrútenie. Nebežajte, neskákajte a nevykonávajte silové cvičenia;
súbor cvičení možno rozdeliť na niekoľko častí a vykonávať ich počas celého dňa.

Je dôležité robiť cvičenia správne.

Špeciálne kýly

Tieto cviky sa nepoužívajú na exacerbácie prietrže, pri ktorej musíte nosiť obväz. Komplex celkovo zahŕňa štyri cvičenia:

 1. Pacient by mal sedieť priamo na stoličke a pri udržiavaní polohy mu položiť hlavu na rameno, pokiaľ to umožňuje napínanie svalov. Nepokúšajte sa tlačiť hlavou nabok, ale cítite mierne napätie v oblasti krku. Ak držíte krk v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, musíte ho hladko narovnať. Cvičenie sa opakuje iným smerom..
 2. Pacient s rovnou chrbtom si sadne a zhlboka sa nadýchne. Potom hodí hlavou dozadu tak, aby jeho oči boli pripevnené k stropu. V tejto polohe by mal zostať niekoľko sekúnd a znova sa vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. Pacient s rovnou, uvoľnenou chrbtom berie sediacu pózu a pomaly spúšťa hlavu, kým sa brada nedotýka hrude. Ak to hneď nefunguje, nezaťažujte sa, ale cvičenie opakujte znova. Po dosiahnutí požadovaného výsledku sa vráťte do prvej polohy.
 4. V polohe na sedenie, udržiavajúc priamu a uvoľnenú chrbát, musíte otočiť hlavu na ľavú stranu a držať 5-7 sekúnd. Potom, po zaujatí východiskovej polohy, zopakujte cvik v opačnom smere.

Gymnastické cvičebné komplexy

Sada cvikov na kýlu krčnej chrbtice v závislosti od štádia vývoja choroby vám umožňuje čo najpresnejšie a najjemnejšie ovplyvniť poškodenú oblasť. Vďaka tomu sa dosiahne nielen rýchle odstránenie bolesti, ale aj posilnenie tkanív, ako aj obnovenie pohyblivosti stavcov. A keďže prietrž krčnej chrbtice má rôzne príznaky, liečba a gymnastika priamo závisia od štádia, v ktorom je choroba v určitom čase..

Tieto typy nabíjania sa líšia v prípade poškodenia krčných stavcov:

 • šetrenie, na použitie v akútnom aj subakútnom štádiu vývoja prietrže krčnej chrbtice;
 • intenzívne vykonávať počas remisie.

Komplex jemných cvičení pre štádium exacerbácie

Obrovské množstvo lekárskych kontraindikácií, ako aj celkový stav pacienta neumožňujú v tomto období aktívne cvičenie. Aby sa situácia nezhoršila, odporúča sa gymnastika s akútnou herniou krčnej chrbtice s použitím špeciálneho ortopedického zariadenia, Shantsovho goliera. Jeho použitie pomáha zmierniť tlak na poškodenú oblasť, ako aj jej kvalitnú fixáciu. Princíp použitia tohto pomocného nástroja pri krčnej prietrži, ako aj podrobná implementácia cvičení sú ľahko viditeľné na mnohých videách na internete..

Jednou z hlavných podmienok, ktorých dodržiavanie je počas hodiny povinné, je udržiavanie chrbtice na rovnom mieste bez ohľadu na to, či sa budú vykonávať cvičenia na ležanie alebo sedenie. Horizontálnu polohu je v tomto prípade možné zaujať iba na pevnom a rovnom povrchu. Samotné cvičenia sú:

 1. Počiatočné miesto na sedenie sa zaujme, zatiaľ čo ruky sa položia do oblasti stehien s dlaňami dole. Ramená vykonávajú pohyby v kruhu dopredu aj dozadu. Pomáha to obnoviť motorické funkcie a tiež kvalitatívne zvyšuje prísun krvi do tohto miesta.
 2. V polohe na sedenie sú ruky spustené nadol. Keď ich držíte v priamej polohe, je potrebné ich plynulo rozdeliť do strán a potom ich nad hlavu nadvihnúť, kým sa dlane nedotýkajú. Potom sa ruky bez ohýbania pomaly presunú do úrovne ramien a pomaly sa vrátia do pôvodnej polohy.
 3. Hladké hojdačky s rovnými rukami po stranách, hore a tiež dopredu. Toto cvičenie na krčnú prietrž sa vykonáva zo sedu..
 4. V polohe na chrbte s rukami natiahnutými pozdĺž trupu je potrebné vyvinúť úsilie na stlačenie a uvoľnenie pästi..

Všetky tieto cvičenia vám umožňujú zmierniť kŕče, eliminovať bolesť a posilňovať svaly krku..

Cvičenia na odpustenie

Pravidelná realizácia súboru cvičení počas obdobia remisie nielen zabráni prechodu choroby do aktívneho štádia exacerbácie, ale tiež vám umožní rýchlejšie a účinnejšie liečiť medzistavcové krčné prietrže. Cvičenia pre toto obdobie zahŕňajú:

Z postavenia alebo sediaceho ramena natiahnutého pozdĺž trupu sa hlava nakláňa rôznymi smermi. Naklonením hlavy dopredu sa musí pacient pokúsiť dotknúť hrude bradou. Nakloňte hlavu dozadu, musíte sa pokúsiť úplne kontaktovať zadnú časť hlavy. Naklonením hlavy do strán sa musí pacient dotknúť ramena uchom. Počas tohto cvičenia by ramená mali byť nehybné. Takýto cvičebný systém umožňuje nielen kvalitatívne posilňovať svaly krku, ale tiež pomáha odstraňovať hučanie v ušiach.
Z stojacej alebo sediacej polohy je potrebné zatočiť hlavu do krajnej možnej polohy

Zároveň pri dosahovaní každého z extrémnych bodov je dôležité držať hlavu v tejto polohe 3 - 3 sekundy. Takéto cvičenia môžu významne zvýšiť krvný obeh..
Kým ležíte chrbtom na tvrdom povrchu, musíte zdvihnúť hlavu tak, aby sa medzi ňou a podlahou vytvoril ostrý uhol približne rovný 45

V tejto polohe by ste mali hlavu držať asi 6 až 10 sekúnd. Toto cvičenie sa vykonáva pri 5-8 prístupoch a významne prispieva k posilneniu chrbtice, ako aj svalov krku.

Napriek objaveniu sa prvých pozitívnych zmien po 1 týždni pravidelných tried sa trvalé výsledky objavia po 1 mesiaci. Preto by sa fyzioterapia prietrže nemala ponáhľať po prvých viditeľných reakciách tela

Cvičenie je dôležité pokračovať najmenej do konca liečebného cyklu. A v ideálnom prípade by sa mali využívať ako preventívne opatrenia

Čo je medzistavcová prietrž, príznaky

Potenciálna hernia medzistavcových platničiek sa považuje za vyčnievanie alebo praskliny v hustej stavcovej tobolke. Bolesť v tomto stave často nie je závažná a mnohí ignorujú problém, ktorý potom vedie k jeho prasknutiu a strate želé podobného jadra so zvýšenou bolesťou. To vážne komplikuje fungovanie mnohých väzov a krvných ciev, najmä ak bola príčinou choroby osteochondróza..

Dôležitým symptómom krčnej prietrže je bolesť, ktorá sa v závislosti od oblasti zovretia disku premieta (vyžaruje) do rôznych častí tela:

 • Ak sa problém nachádza v oblasti piateho nervového koreňa, bolí sa mu rameno.
 • S prietržou v oblasti šiesteho koreňa, bicepsom a zápästím, sa to prejavuje slabosťou, necitlivosťou, pálením a mravenčením v nich..
 • Siedma koreňová neuróza spôsobuje bolesť v chrbte ramena a dosahuje predlaktie a prsty.
 • Ak kýla zostupuje ešte nižšie, potom je ruka boľavá a znecitlivená do tej miery, že prsty nemôžu byť zaťaté v päsť, a pocit pálenia siaha od ramena k malíčku..

V dôsledku porúch mozgovej činnosti, ktoré sú nevyhnutné pri cervikálnej prietrži, sa objavujú problémy so sluchom a zrakom, výkon klesá a môže dokonca viesť k mozgovej príhode alebo iným patológiám..

Možné sú ďalšie príznaky:

 • ťažkosti s pohybmi krku a hlavy;
 • závraty;
 • nespavosť;
 • znížená pozornosť;
 • migréna.

Trochu anatómie

Intervertebrálna hernia sa veľmi často lieči chirurgickými metódami, vyskytuje sa však stále viac prípadov neúspešných operácií, po ktorých sa pacienti opäť poradia s lekárom. Pri liečení komplexných hernií, najmä po takých operáciách, ktoré neprinášajú výsledky, Alexander Yuryevich čelil takému účinku, že zlepšenie stavu chrbtice v krčnej chrbtici znamená tiež odstránenie hypertenzie..

Mnoho pacientov kladie otázku, či je možné vyliečiť kýlu rôznych diskov úplne bez použitia chirurgických metód. Aby ste pochopili tento problém, mali by ste sa obrátiť na ľudskú anatómiu. Na obrázku 1 vidíte štruktúru krčnej chrbtice. Krk sa líši od ostatných oddelení v mnohých funkciách. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že pozostáva zo siedmich stavcov, ale iba z piatich diskov. Medzi prvým stavcom a lebkou nie je žiadny disk. V ostatných častiach chrbtice počet stavcov zodpovedá počtu diskov medzi nimi. Prečo je taká štruktúra? Poskytuje vysokú pohyblivosť ľudského krku. Medzi prvým stavcom a lebkou je malý priestor chrupavky. Obratle sa otáčajú pozdĺž hladkého kĺbu, zatiaľ čo medzi prvým a druhým stavcom neexistuje žiadny disk.

Na druhom stavci je struma, okolo ktorej sa prvý stavec otáča lebkou. Medzi ostatnými stavcami sú disky, ale sú veľmi zraniteľné, takže medzistavcové prietrže v krku nie sú ani zďaleka neobvyklé. Klinika Dr. Shishonin má obrovské skúsenosti s liečbou týchto hernií v akomkoľvek štádiu. Okrem toho je liečenie prietrže oveľa ľahšie ako prekonanie hypertenzie. Sú ľahko prístupné konzervatívnej liečbe, takže nechodia okamžite do postele pod nožom chirurga.

Dôležité: Na klinike Dr. Shishonina sú odborníci schopní úspešne liečiť rôzne hernie bez použitia chirurgických metód..

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo prietrž s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na chirurgický zákrok.

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Cervikálna prietrž - čo to je?

Toto je jav, v ktorom časť medzistavcovej platničky alebo jej obsah vstupuje do miechového kanála. V kanáli stavcov sú nervy, ktoré sú stlačené pod vplyvom masy z medzistavcových platničiek. Výsledkom je bolesť a množstvo sprievodných účinkov. Táto porucha sa môže vyskytnúť v dôsledku mechanického poškodenia chrbta, niektorých chorôb a v dôsledku vysokého veku. Ochorenie sa dá liečiť iba komplexnými metódami..

Keď sa na krku objaví medziobratlová hernia, pozoruje sa niekoľko nasledujúcich príznakov:

 • bolesti hlavy v krku
 • tlakové rázy
 • závraty, stmavnutie očí, strata vedomia
 • poškodenie pamäte
 • znecitlivenie rúk
 • hluk v hlave
 • únava
 • hrče a bolesti v krku

Pomerne často je prietržová bolesť sprevádzaná silným opuchom a zápalom krku, preto musíte používať celý rad liekov. Fyzioterapia je tiež predpísaná na liečbu, ktorá by mala pomôcť obnoviť krvný obeh v poškodených oblastiach stavca.

Zvážte najbežnejšie problémy, ktoré sprevádzajú prietrž a spôsobujú bolesť v rôznych častiach chrbta. Tradične sa zameriavame na bedrovú, krčnú a hrudnú chrbticu.

Uprostred ochorenia so silnou bolesťou sa len zriedka praktizujú terapeutické cvičenia. Jeho účelom je počas tohto obdobia pomôcť zmierniť svalové kŕče spolu s liečbou liekmi, takže záťaž na stavce by mala byť minimálna. Aby sa zabránilo prudkým pohybom hlavy, ktoré zvyšujú bolesť, je krčná oblasť fixovaná špeciálnym korzetom.

Tento lekársky zákrok sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 • Pri výbere správnej sady cvičení by ste mali neustále sledovať svoj stav, aby nespôsobovali bolesť. Je to spôsobené skutočnosťou, že jadro disku sa môže vydávať rôznymi smermi a iba tie cvičenia, počas ktorých sa pacient cíti pohodlne, spôsobujú terapeutický účinok. Niektoré z nich môžu byť použité ako originálne ukazovatele, správny výber liečebných metód. To znamená, že spočiatku môžu spôsobovať neznesiteľnú bolesť, ak po opakovanom opakovaní po určitom čase bolesť klesá, potom sa liečba pohybuje správnym smerom.
 • Zadné končatiny, skoky a trhavé miesta, silné napätie problémových oblastí chrbtice sú kontraindikované.
 • Terapeutický komplex cvičení sa vykonáva v malých častiach až 6-krát denne.
 • Spočiatku je amplitúda pohybov a záťaží na krku minimálna, časom sa postupne zvyšujú, zatiaľ čo krvný obeh v bolestivom mieste sa postupne zvyšuje..
 • V počiatočnej fáze by tieto triedy mali trvať iba 5 minút a ich maximálne trvanie - pol hodiny alebo trochu viac.
 • Ranné cvičenia sú obzvlášť užitočné, nemôžete ich robiť bezprostredne po jedle a pred spaním. Vo večerných hodinách sú užitočné iba relaxačné pohyby..

Uprostred zápalu sú zakázané masáže a cvičenia. Pri akútnej bolesti je užitočný odpočinok, teplo a odpočinok. Celotelová terapia sa používa iba pri remisii..

Cvičebná terapia pri liečbe krčnej prietrže je kontraindikovaná v týchto prípadoch:

 • Zhubné nádory.
 • Roztrhnutie väziva a šľachy.
 • Skoré pooperačné obdobie.
 • Stav pred infarktom a pred zdvihom.
 • Progresívne choroby.
 • Krvácajúci.
 • Mozgovocievna príhoda.
 • Trombóza a embólia.
 • Problémy so srdcom.

Charakteristické príznaky

Prvé príznaky choroby sa zvyčajne objavia náhle a môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých dní. Existuje však aj akútna forma, pri ktorej ostrá a silná bolesť okamžite pacienta prakticky zbaví mobility.

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Existuje veľa charakteristických príznakov, tu sú hlavné:

 • ostrá bolesť v krku, bolesť dlho nezmizne;
 • silná slabosť, kyslík slabo vstupuje do častí mozgu kvôli skutočnosti, že tepna je stlačená;
 • z toho istého dôvodu sa môžu vyskytnúť závraty;
 • hmatateľná bolesť hlavy, ktorá ovplyvňuje týlne a časové oblasti;
 • hypertonické javy, stlačenie krvných ciev vedie k ich kŕču. Vo zvlášť nebezpečných prípadoch môže dôjsť k úplnej paralýze..

p, blokuj citáciu 5,0,0,0,0 ->

Základ krčnej oblasti pozostáva zo siedmich stavcov a kotúčov medzi nimi. Pri poranení vláknitého prstenca môže ktorýkoľvek z stavcov vykazovať charakteristické príznaky.

p, blokuj citáciu 6,0,0,0,0,0 ->

Pri dostatočne silnom tlaku na piate stavce sa bolestivý pocit v deltovom svale považuje za charakteristický symptóm. Môžete tiež cítiť mierne brnenie palca.

p, blokuj citáciu 7,0,1,0,0 ->

Ruky sú hlavným lakmusovým testom integrity chrbtice. Toto ochorenie veľmi často vyvoláva silnú a boľavú migrénu. Všetky tieto príznaky sú opísané pre klasické prípady ochorenia, ale individuálne sa môžu líšiť. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožňuje najpresnejšie a objektívne identifikovať všetky prejavy medzistavcovej prietrže.

Príprava tela

Gymnastika sústredenia sa musí robiť pravidelne, ale pred začiatkom cvičenia je potrebné zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne predpisujú liek na bolesť, aby vyriešili tento problém, takže po niekoľkých dňoch môže pacient začať s tréningom.

Neodporúča sa začať triedy, ak:

 • Syndróm bolesti je príliš silný a bolesť nastáva pri najmenšom pohybe. V takýchto prípadoch lekári zvyčajne predpisujú najsilnejšie steroidné lieky, ktoré by mali zmierniť stav.
 • Keď sú poškodené iné časti chrbta pod krkom a bolesť je lokalizovaná na iných miestach
 • V prípade ťažkých zranení. V takých prípadoch musíte počkať na minimálnu opravu tkaniva, inak môžete len viac poškodiť

Lekári predpisujú vždy celý rad liekov, ktoré pomáhajú obnoviť organizmus, ale bez cvičenia majú menší účinok, pretože zlý krvný obeh neumožňuje normálnu distribúciu živín a liekov.V niektorých prípadoch lekári váhajú s predpisovaním fyzioterapie, ale je to čisto individuálny predpis..

Gymnastika s herniou krčnej chrbtice: Bubnovsky, dikul, video

Bubnovsky cvičí kýlu krčnej chrbtice Kýla chrbtice

Všetky príznaky kýly krčnej chrbtice súvisia so skutočnosťou, že novotvar, ktorý sa javí, začína vyvíjať tlak na blízke svaly akýmkoľvek neopatrným pohybom, naklonením a otočením hlavy..

Spôsobuje kŕče svalov, ktoré komprimujú krvné cievy. V tomto prípade dôjde k zúženiu (stenóze) tepny a mozog nedostáva dostatočnú výživu.

Začínajú sa závraty a bolesti hlavy. Kýla tiež spôsobuje zápal svalov s bolesťou v krku, ramene a chrbte.

Ak sa dotkne nervových koreňov, narušia sa funkcie tých orgánov, do ktorých z nich prechádzajú impulzy. Rôzne funkčné schopnosti sa porušujú v závislosti od „miesta narodenia“ prietrže..

Na správne diagnostikovanie choroby je dôležité poznať zoznam symptómov. Môžu samozrejme naznačovať ďalšie ochorenie, preto, ak sa objavia príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Známky krčnej prietrže

Prvé príznaky medzistavcovej prietrže sa objavujú nečakane. Najčastejšie sa jedná o akútnu bolesť ramien, ramien a krku, pacienti majú bolesti hlavy, slabosť, rýchlu únavu a závraty, prejavuje sa opuch tváre..

Takmer vždy, medziobratlová hernia dáva do lopatky lopatky zo strany poškodenia krčných stavcov.

Znaky patológie

Najčastejšie sa táto patológia vyvíja za tridsať až päťdesiat rokov. Trauma alebo nesprávne zdvihnutá záťaž môžu vyvolať spontánny vzhľad prietrže v každom veku.

Ako je uvedené vyššie, kompresia stavcov môže viesť k ischemickej mozgovej príhode. Predtým sa však začnú objavovať príznaky, ktoré nemožno ignorovať..

Prvou je bolesť. Kýla sa vytvára postupne, ale zároveň sa pacient cíti iba matne.

V tomto prípade sa pozorujú ďalšie príznaky:

 • Vzhľad hučania v ušiach;
 • Neustála ospalosť;
 • Vedomie je potlačené a zmätené;
 • Pred mojimi očami zdvojnásobí a "muchy" blikajú;
 • Závraty, bolesti hlavy;
 • Existuje miesto, ktoré by malo byť nauzea a zvracanie.

Pri malej veľkosti patologickej formácie (do 1 mm) je pacient často rušený periodickou bolesťou v krku pri zmene polohy, ako aj náhlymi pohybmi hlavy a ramien. Môže to byť spôsobené zovretím nervových koreňov..

Pri väčšej prietrži sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Ostré bolesti v horných končatinách.
 • Časté bolesti hlavy. Môžu pokrývať celú hlavu alebo lokalizované v samostatných priestoroch (whisky, šije). Niekedy, keď sa výčnelok nachádza medzi 2. a 3. stavcami, má pacient tiež znecitlivený jazyk, cíti sa, akoby sa niečo zaseklo v krku..
 • Závraty, slabosť v dôsledku stláčania tepien a nedostatočná dodávka kyslíka do mozgu.
 • Vysoký krvný tlak.
 • Tipy na brnenie.
 • Ak sa vyskytnú chyby vo fungovaní srdca, môže sa vyvinúť srdcová bolesť..
 • Nepohodlie v pleciach, ktoré sa prejavuje ťahaním, bolesťou, slabosťou, zníženou citlivosťou v oblasti „ramenných popruhov“, lopatiek, golierov, lakťov. Takéto pocity sa prejavujú alebo zosilňujú počas fyzickej námahy.

Adaptívna gymnastika

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát.

Ľahnite si na brucho, roztiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu, nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát. Ľahnite si na brucho, nohy rovné, ramená natiahnuté pred vami, nadýchnite sa.

Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát. Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte ruky pozdĺž tela, na hrudník alebo za hlavu (bude to pohodlnejšie, ruky sa nezúčastňujú cvičenia), nadýchnite sa.

Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní. Zadok chôdze. Sadnite si na podlahu, narovnajte si chrbát, nohy rovno. Bez pomoci rúk, choďte dopredu na zadok meter a potom sa vráťte. Vykonajte 8 opakovaní.

Komplikovaná chôdza po zadku. V tomto uskutočnení je potrebné počas „chôdze“ odtrhnúť nohy od podlahy o 10 - 20 cm. Cvičenie efektívnejšie posilňuje zadok a dolnú časť chrbta. Malo by sa to vykonať po úplnom rozvoji predchádzajúcej možnosti. Opakujte 6 až 8 krát. Sadnite si na podlahu, chrbát je vyrovnaný a uvoľnený, položte ruky za telo, budú slúžiť ako opora.

Po inšpirácii potiahnite pravú nohu ohnutú v kolene k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Pri nasledujúcom nádychu potiahnite pravú nohu priamo k hrudníku, za dych späť. Potom cvičenie zopakujte ľavou nohou. V takom prípade sa neohýbajte chrbtom, bez trhania, skúste napnúť nohu k telu čo najviac. Vykonajte 8 opakovaní (ohnutá a rovná noha - 1 krát) pre každú nohu.

Kliešte na kolenách (vhodné pre ľudí s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou). Zamerajte sa na dlane a kolená, ruky rovno, odtrhnite päty z podlahy. Chrbát musí byť rovný, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 až 10 push upov. Štartovacia poloha, kľaknutie, chrbát rovný, nie napnutý, ramená zdvihnuté a spojené dlane, zhlboka sa nadýchnite.

Pri výdychu sa pomaly ohýbajte čo najviac dozadu. Potom ramená spustite cez boky a uchopte členky s nimi, bez toho, aby ste sa museli zastaviť. Tým sa dodatočne napínajú bedrové a štvorhlavé svaly nôh. Cvičenie ukončíte 6 - 8 krát.

Doma môžete ľahko vykonávať cvičenia z adaptívneho kurzu. Je určený pre začiatočníkov. Všetky cvičenia na chrbte sú veľmi jednoduché, takže ich môže robiť každý..

 1. 1 Úloha 1. Musíte sedieť na pätách a začať správne dýchať. Pri nadýchaní robte krúživými pohybmi rukami..
 2. 2 Úloha 2. Pri kýle je užitočné ďalšie cvičenie. Je potrebné ľahnúť si na chrbát a kolená udržiavať mierne ohnuté. Pri výdychu musí byť telo odtrhnuté z podlahy, chrbát by mal byť ohnutý.
 3. 3 Úloha 3. Pre sakrálne oddelenie je vhodný nasledujúci pohyb. Musíte byť na rovnakom mieste, ako je opísané v predchádzajúcej úlohe. Ale tentoraz je potrebné panvu odtrhnúť z podlahy.
 4. 4 Úloha 4. Ak máte problémy v bedrovej oblasti, musíte si znova ľahnúť na chrbát a kolená trochu ohnúť. Teraz, keď vydychujete, musíte si odtrhnúť lakte a kolená z podlahy a pokúsiť sa s nimi dosiahnuť jeden druhého..
 5. 5 Úloha 5. Teraz musíte ležať na pravej strane a pokúsiť sa zoskupiť celé telo, ktoré je už v tejto polohe. Potom musíte prevrátiť na druhú stranu. Táto cvičebná terapia naznačuje, že sa zapoja všetky svaly..
 6. 6 Úloha 6. Teraz musíte stáť na kolenách dlane. V takom prípade je potrebné uvoľniť svaly chrbta. Mierne môžete zdvihnúť nohy tak, aby sa panva otáčala do strán, akoby kývla chvostom. Toto hnutie pomôže pri hernii..
 7. 7 Úloha 7. Musíte zostať na rovnakej pozícii. Iba tentoraz musíte hojdať telo dozadu a dopredu. V tomto prípade sú lakte ohnuté. Ak má človek medzistavcovú prietrž, potom je tento pohyb veľmi užitočný.
 8. 8 Úloha 8. Predchádzajúcu úlohu môžete mierne skomplikovať. Pri nakláňaní dopredu je teraz potrebné natiahnuť rovnú nohu.
 9. 9 Úloha 9. Teraz musíte sedieť na pätách a pokúsiť sa uvoľniť chrbtové svaly. Potreba vrátiť sa ďalej.
 10. 10 Úloha 10. Pred sedením je potrebné natiahnuť rovné nohy. Opierajúc sa o ruky musíte zdvihnúť nohy a pokúsiť sa ich prekrížiť vo vzduchu.
 11. 11 Úloha 11. Teraz sa musíte prevrátiť po pravej strane. Je potrebné urobiť hojdačku s ohnutou nohou, pokúsiť sa ju pritiahnuť k pleci a potom ju znova otočiť rovnakou nohou, ale teraz už bude narovnaná. Oba pohyby je potrebné striedať. Potom musíte prevrátiť na ľavej strane a opakujte tieto pohyby s druhou nohou.

Bubnovského metóda liečby kýly v krčnej chrbtici

Dom Vertebral kýla

Kýla v krčnej chrbtici je patológia, ktorá je v lekárskej praxi pomerne zriedkavá. Je pravda, že napriek zriedkavosti je dnes proti nemu možné poistiť sa, pretože k jeho rozvoju prispieva mnoho faktorov vrátane životného štýlu moderného človeka..

Cvičenia podľa metódy Bubnovsky na herniu krčnej chrbtice môžu pomôcť vyrovnať sa s príznakmi choroby. Je pravda, že je dôležité vedieť, ako správne vykonávať gymnastiku, aké sú indikácie a kontraindikácie a vďaka ktorým môže byť vo všeobecnosti jednoduchá fyzická aktivita užitočná..

Známky a príznaky choroby

Krčná chrbtica je oblasťou, ktorá v priebehu života prežíva jednoducho obrovské bremená, s ktorými nie je ľahké vyrovnať sa, napriek tomu, že sa im prispôsobili..

Navyše, súčasní ľudia majú tendenciu sedieť dlho pri počítači alebo pred televízorom v rovnakej polohe bez premýšľania o tom, že počas tohto obdobia sa svalové kŕče a zaťaženie chrbtice iba zvyšujú..

Okrem bolesti sa pacient môže sťažovať na:

 • syndróm akútnej bolesti, lokalizovaný v medzikapsulárnom priestore a v pokoji sa meniaci bolesť;
 • závraty spôsobené zovretím tepien, ktoré zásobujú mozog kyslíkom;
 • zvýšená únava, ktorá sa najčastejšie vysvetľuje opäť hladovaním kyslíka;
 • chvenie v končatinách, najmä v prstoch, keď sa snaží vykonávať akékoľvek malé akcie, ktoré si vyžadujú osobitnú presnosť pohybu;
 • problémy so schopnosťou normálne sa sústrediť na bežné veci.

Ak osoba trpí takýmito príznakmi, dôrazne sa odporúča poradiť sa s lekárom. Odborník určí príznaky charakteristické pre krčnú chrbticu, bude schopný vyvodiť závery o ich závažnosti a dá optimálne odporúčania.

Je zaujímavé, že aj po chirurgickom zákroku sa všetkým pacientom odporúča vykonávať cvičenia rôznej intenzity. Deje sa tak tak, aby pacient, ktorý sa podrobil zákroku, rýchlo obnovil svoju pracovnú kapacitu a mohol sa vrátiť do aktívneho života..

Ako funguje hernia gymnastika?

Mnoho pacientov trpiacich patologickými výčnelkami sa obáva logickej otázky, ako funguje fyzikálna terapia s herniou krčnej chrbtice? Nakoniec by sa zdalo, že pri takýchto chybách by sa mal odporučiť odpočinok a minimálne pohyby a lekár naopak predpisuje telesnú výchovu.!

Svalové kŕče sú prirodzenou reakciou tela na bolesť. Pacienti často trpia nepríjemnými pocitmi v krku, nie preto, že prietrž tlačí na miechové nervy, ale preto, že okolité svaly sú v stave kŕčov, čo spôsobuje nepohodlie. Malé zaťaženie je presne zamerané na odstránenie kŕčov a navrátenie svalov do normálneho výkonu.

Urýchlenie prietoku krvi v postihnutej oblasti vám tiež umožňuje dosiahnuť niekoľko cieľov. Najskôr sa zníži intenzita zápalu v oblasti podráždenia miechového nervu. Spolu so zápalovou reakciou sa tiež znižuje tlak na citlivé nervové zakončenie..

Po druhé, zlepšuje sa prietok krvi, čo znamená, že proces regenerácie je aktívnejší. Mladí pacienti zapojení do telesnej výchovy s léziami krčnej chrbtice vykazujú výrazné zlepšenie pohody a niekedy výrazné zníženie veľkosti patologického defektu..

V cervikálnej oblasti je minimálny svalový rámec, ktorý tiež negatívne ovplyvňuje chrbticu v tejto oblasti. Jednoduchá fyzická aktivita posilní svaly v tejto oblasti a prenesie časť záťaže z oslabeného chrbtice.

Všetky tieto účinky v kombinácii môžu pacientovi pomôcť nielen vyrovnať sa s ochorením, ale v niektorých prípadoch ho tiež úplne zbaviť. Hlavnou vecou je systematické vykonávanie lekárskych odporúčaní bez ústupu, preukazovanie maximálnej zodpovednosti vo vzťahu k zdraviu človeka.

Dôležité tipy

Na účinné ošetrenie kýly krčnej chrbtice podľa Bubnovského metódy je potrebné pamätať na niekoľko jednoduchých odporúčaní, ktoré vám pomôžu nepoškodiť sa..

Najskôr, samozrejme, pred začatím vyučovania, musíte sa poradiť s lekárom a získať od neho povolenie na vyučovanie. Najlepšie je, ak na prvé sedenia fyzickej terapie bude dohliadať špecialista v oblasti cvičebnej terapie.

Pomôže to predísť preťaženiu, ktoré nikdy neprispieva k obnove..

 • viesť triedy iba v období remisie, keď príznaky choroby výrazne oslabili alebo úplne zmizli, pretože telesná výchova prinesie exacerbácii omnoho viac škody ako skutočným výhodám;
 • postupne a prísne zvyšovať zaťaženie bez toho, aby sa v prvej lekcii pokúsili vykonať najťažšie cvičenia v maximálnom dostupnom množstve, pretože to nebude užitočné pre pohybový aparát a pre celé telo;
 • zapojiť sa pravidelne a častejšie, venovať sa tomu najmenej 1 hodinu denne, a to nielen na dosiahnutie významného účinku, ale aj na jeho konsolidáciu (nepravidelné cvičenia s hmatateľnými výhodami pre telo neprinesú, a to ani v prípade, že by človek pri jednom sedení vykonal veľké zaťaženie).

S prietržom medzistavcovej platničky v krku je potrebné zvoliť správny súbor cvikov, aby sa postihnuté miesto čo najviac ovplyvnilo. Môže to byť ťažké, pretože nie všetky cvičenia aktivujú proces regenerácie presne v oblasti defektu. Je pravda, že upustenie od všeobecných posilňovacích cvičení za to tiež nestojí..

Najjednoduchší súbor cvičení

Ak sa zistia príznaky a liečba by sa mala začať čo najskôr, a zatiaľ nie je možné konzultovať s lekárom, môžete začať s najjednoduchším komplexom. Má prakticky žiadne obmedzenia a zahŕňa iba 4 cvičenia, s ktorými môže niekto pracovať.

 1. Pri rovnomernom držaní tela je potrebné sedieť na stoličke (najlepšie, ak má vysoký chrbát). Ďalej sa hlava nakláňa k jednému ramenu a potom k druhému. Je dôležité pamätať na to, že nie je problém dostať sa na plece, pokiaľ je to možné, stačí na dosiahnutie malého napätia vo svalových štruktúrach. Po vdýchnutí sa naklonia a pri výdychu vrátia hlavu do rovnakej polohy.
 2. Po ohybe, pri zachovaní rovnakej polohy, prikývajú. Pacient by mal ohýbať hlavu dopredu tak, aby v najlepšom prípade dosiahol bradu až k hrudníku. Ak sa nemôžete dostať, nemusíte sa premáhať, môžete sa nakláňať, kým sa neobjaví mierne napätie.
 3. Analogicky s predchádzajúcim cvičením sa hlava nakloní dozadu. Odporúča sa udržiavať sklon najmenej 5 až 7 sekúnd a až potom sa vrátiť do východiskovej polohy.
 4. Počiatočná poloha je rovnaká, ale teraz je potrebné pomaly otáčať hlavou, potom jedným smerom, potom druhým smerom. Pohyby by mali byť plynulé, bez ostrých prechodov.

Tento súbor cvičení zobrazených vo videu je veľmi jednoduchý a dostupný pre každého, kto sa stará o svoje zdravie. Takéto jednoduché zahriatie za 15 minút sa dá vykonať aj na pracovisku bez toho, aby sa rušilo každodenných činností.

Podstata Bubnovského techniky

Bubnovsky Sergey Mikhailovich - muž, ktorý osobne vyvinul súbor cvičení určených na vysporiadanie sa so širokou škálou patológií pohybového aparátu. Herniálne výčnelky samozrejme neboli výnimkou.

Metodika Bubnovského je založená na:

 • úplná relaxácia všetkých svalov, ktorá odstraňuje nepríjemné pocity spôsobené kŕčom, odstraňuje opuchy a nadmerné zaťaženie;
 • pracovať so všetkými svalmi ľudského tela, čo je užitočné najmä pre pacientov, ktorých životná aktivita je príliš nízka, pretože na to nie je čas;
 • napínanie chrbtice a svalov okolo nej, čo umožňuje dlhú dobu zachovať mladosť svalového tkaniva a ich pružnosť, ako aj obnoviť normálnu anatomickú štruktúru chrbtice;
 • posilnenie kostry svalov a jej príprava na ťažké bremená, ktorým bude musieť čeliť v bežnom živote;
 • na dosiahnutie požadovaného účinku nie je potrebné používať liekovú terapiu.

Ak sa triedy organizujú na základe jednoduchej techniky pravidelne, je možné nielen zbaviť sa existujúcich príznakov, ale tiež zabrániť ďalšiemu progresii choroby. Hlavnou vecou je správne riadiť sa všetkými odporúčaniami a podstúpiť vyšetrenie, ktoré potvrdí diagnózu pred začatím vyučovania.

Zoznam odporúčaných cvičení pre pacienta

Bubnovského cviky s kýlou krčnej chrbtice sa vykonávajú iba s uvoľneným krkom. To vám umožní vykonávať všetky akcie správne a dosiahnuť najlepší účinok..

Zoznam cvičení je nasledovný:

 1. Prvé cvičenie je zahrievanie, je potrebné, aby sa svaly pripravili na ďalšie cvičenie. Pacient musí sedieť na stoličke s vysokým chrbtom, pritiahnuť plecia k krku a potom, s trochou svalovej námahy, ich prudko sklopiť dozadu. Opakujte kroky 7-8 krát.
 2. Zachovajte východiskovú pozíciu. Teraz musíte pomaly, bez náhlych pohybov, urobiť maximálne možné otáčanie hlavy doprava. Vráťte sa do východiskovej polohy a otočte z nej hlavu opačným smerom. Na každej strane musíte vyzerať 7-8 krát.
 3. Krk a hlava sú pri zachovaní východiskovej polohy čo najďalej. Potom urobia sklon v jednom smere, potom v druhom smere, takže sa cítia, akoby sa človek blíži uchom k stropu..
 4. Vykonajte cvičenia z jednoduchého zoznamu tak, aby ste sa vyhli napätiu vo svaloch krku.
 5. Zachovajte východiskovú pozíciu. Jemne otočte hlavu doprava asi na polovicu jej schopností. Potom odbočte ramenom a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Vráťte sa na IP a opakujte to iným spôsobom. Dostatok 7-8 popráv v každej zo strán.
  Ak už osoba má nejaký úsek a bolesť chrbta sa dlho neobťažovala, Bubnovsky gymnastika umožňuje vykonanie takého cvičenia ako mosta. S ňou je záťaž rovnomerne rozložená po celej chrbtici vrátane krčnej chrbtice. Je pravda, že toto cvičenie je prísne zakázané každému, kto sa práve začal vážne venovať fyzickej terapii.

Kedy bude zaťaženie na úkor

Mnoho pacientov mylne verí, že gymnastika je všeliek všeliekom a stavce sa s ňou môžu kedykoľvek liečiť. Toto stanovisko je v zásade nesprávne, čo môže povedať ktorýkoľvek kvalifikovaný lekár.

Kontraindikácie vykonať:

 • perióda exacerbácie prietrže, keď sú príznaky pociťované obzvlášť zreteľne a je potrebná ich úľava od drog;
 • obdobie exacerbácie iných chronických patológií, ktoré zvyčajne ukladajú vážne obmedzenia fyzickej aktivity;
 • rôzne poruchy srdca alebo dýchanie, ktoré sa vyskytli počas cvičenia.

Dôležitou kontraindikáciou je bolesť. Ak sa pacient počas triedy sťažuje na bolesť, je potrebné postup okamžite zastaviť. Bolesť je signálom, že telo ešte nie je pripravené na určité zaťaženie. Je pravda, že je dôležité pamätať na to, že nepohodlie a bolesť nie sú v žiadnom prípade synonymá. Cítiť nepohodlie počas vyučovania je normálne, cítiť bolesť je patológia.

Niekoľko jednoduchých odporúčaní

Aby sa maximalizoval účinok fyzickej terapie, odporúča sa pacientom postupovať podľa niekoľkých jednoduchých lekárskych odporúčaní.

 • odmietnutie vykonávať cvičenia, ktoré zahŕňajú silné skrúcanie chrbtice (pri kýloch, ktoré nedávno opustili štádium exacerbácie, môže skrútenie viesť k relapsu patológie, vďaka ktorej pacient opäť stratí všetky predtým dosiahnuté pozitívne účinky);
 • je zakázané vykonávať cvičenia s veľkou amplitúdou pohybov a pri maximálnej rýchlosti prvýkrát (spočiatku je úlohou pacienta a lekára pochopiť, ako bude telo reagovať na záťaž, a iba v prípade priaznivej reakcie sa odporúča zosilniť tak amplitúdu, ako aj rýchlosť) plnenie);
 • nie je vôbec potrebné vykonávať celý komplex cvičebnej terapie súčasne, naopak, je oveľa užitočnejšie rozdeliť cvičenia na niekoľko malých komplexov, ktoré môžu byť časom pridelené viackrát počas dňa;
 • chrbát a krk musia byť chránené pred náhlymi pohybmi, ako sú rôzne trhavé miesta a rany, z tohto dôvodu sa neodporúča vykonávať rôzne skoky a iné podobné ostré cviky..

Cvičenie s terapiou tiež pomôže vyrovnať sa s týmto ochorením. Metóda Bubnovsky, vyvinutá odborníkom pri zohľadnení všetkých charakteristík ľudského tela, je skvelým spôsobom, ako sa vysporiadať s problémom..

Hlavnou vecou je pamätať si na kontraindikácie a starostlivo dodržiavať lekárske odporúčania.

Ak sa Bubnovského gymnastika vykonáva svedomito a pravidelne, dá sa zvládnuť pomerne pokročilá krčná prietrž.

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice: video, cvičebná terapia Bubnovského, Dikula, Mackenzieho

Fyzikálna terapia je jednou z najúčinnejších metód, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s kýlou krčnej chrbtice. Špeciálny komplex jednoduchých cvikov na kýlu už po prvom sedení prináša hmatateľný výsledok: intenzita syndrómu bolesti sa znižuje, opuchy miznú.

Pravidelné cvičenia v terapeutickej gymnastike pomôžu nielen znížiť závažnosť symptómov patológie, ale tiež zabránia jej ďalšiemu rozvoju..

Ciele a ciele cvičebnej terapie

Samozrejme to nebude fungovať na úplné zbavenie sa prietrže krčnej chrbtice pomocou samotnej fyzioterapie, ale tieto cviky pomôžu výrazne zmierniť stav pacienta. Aké výsledky možno očakávať od záťažovej terapie? Priebeh terapeutických cvičení pomáha:

indikácia

Lekári sa snažia liečiť kýlu lekárskymi metódami a rôznymi postupmi..

Chirurgická liečba sa používa veľmi zriedkavo, iba v prípadoch detekcie veľkých prietrží, ktoré vedú k stlačeniu miechy a narúšajú normálne fungovanie nervového systému. Vymenovanie liečebných cvičení krčnej chrbtice sa vyžaduje v týchto prípadoch:

 • výskyt parézy a bolesti v horných končatinách;
 • strata citlivosti chrbta, ramien, krku;
 • obmedzený rozsah pohybu krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy, závraty;
 • tlak alebo tinitus;
 • problémy s koncentráciou, poruchou pamäti;
 • apatické, depresívne stavy;
 • bolesť v krčnej oblasti pri pohybe a v pokoji.

Terapeutická gymnastika s kýlou poskytuje vynikajúce výsledky, preto by ste nemali zanedbávať lekárske odporúčania týkajúce sa telesnej výchovy. Pravidelné vykonávanie správnych cvičení pomáha rýchlo zmierniť stav a uzdraviť sa..

Aby bol výsledok z tried čo najefektívnejší, musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Pravidelnosť odbornej prípravy je dôležitá. V tomto prípade by sa fyzická aktivita mala postupne zvyšovať. Trvanie relácie cvičenia by sa malo postupne zvyšovať z 10 minút na 40.
 2. Cvičenie sa najlepšie vykonáva ráno nalačno. Vo večerných hodinách je najlepšie uskutočniť strečingový kurz..
 3. Pri ostrom vzhľade bolesti by sa tréning mal prerušiť. Syndróm bolesti naznačuje, že cvičenie je vykonávané nesprávne alebo fyzická aktivita je pre toto štádium liečby príliš vysoká.
 4. Všetky náhle pohyby by mali byť vylúčené z programu cvičebnej terapie. Sila cvičenia, beh, skákanie sú tiež kontraindikované.
 5. Priradený súbor cvičení je možné rozdeliť do niekoľkých častí a vykonať celý deň..

Je vhodné viesť prvé triedy pod dohľadom skúseného inštruktora. Ďalšie cvičenia sa môžu vykonávať samostatne doma..

Pred cvičením je potrebné vykonať ľahké cvičenia, aby sa svaly pred cvičením zahriali. Ak to chcete urobiť, ľahko a hladko nakláňajte hlavy rôznymi smermi, trite si svaly v oblasti krku rukami, masírujte pohyby.

 1. V stojacej polohe prikývnite hlavou 20-30 krát.
 2. Potom urobia sklon na stranu, až kým sa neobjavia mierne nepohodlie (20-30 krát).
 3. Nakreslenie hlavy v polkruhu z ramena na rameno 10 - 20 krát;
 4. Zdvíhanie pliec a vykonávanie kruhových pohybov 20-30 krát.
 5. Kým sedia na stoličke, pokúšajú sa sklopiť hlavu na kolená tak, aby dosiahli bradu. V tejto polohe je asi pol minúty. Spustiť 5 krát.

Jedná sa o najjednoduchší súbor cvičení Dr. Bubnovského, vykonaných so zhoršením patológie. V štádiu remisie lekár odporúča komplexnejší komplex:

 1. Jar. V stojacej polohe ruky klesajú a pomaly ohýbajú hlavy a snažia sa dotýkať hrudníka. Na pár sekúnd budú trvať a ohýbajú hlavy čo najďalej dozadu (10-krát)..
 2. Prehľad. Otáčky hlavy vykonávajte postupne v oboch smeroch s miernymi oneskoreniami v koncovom bode dráhy (10 krát)..
 3. Podľa princípu predchádzajúceho cvičenia nakloňte hlavu v rôznych smeroch s malými zarážkami v koncovom bode (10-krát)..
 4. V stojacej polohe natiahnite bradu dopredu, potom otočte hlavu a položte ju na rameno. Opakujte tiež opačne (6-krát).
 5. Heron. Sedí na stoličke, ruky na kolenách, chrbát rovno. Na úkor času vyrovnajte končatiny, zoberte ich späť a hádzajte hlavou. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte 10-krát.

Dikulské cvičenia

Valentin Dikul je bývalý športovec, ktorý sa dokázal zotaviť po kompresnej zlomenine chrbtice. Jeho metodika zahŕňa nasledujúce cvičenia na otelenie krčka chrbtice:

 • Nakloní sa, otočí hlavu do strán na maximálne napätie. Každý komplex zopakujte 10-krát v rôznych smeroch.
 • V polohe na sedenie je brada pritlačená k hrudníku, po čom sa hlava vrhá čo najviac dozadu.
 • V polohe na sedenie pritlačia na čelo otvorenou dlaňou, zatiaľ čo napnú svaly krku. Každý cyklus trvá 7 sekúnd. Potom vykonajte rovnaké cvičenie, iba dlaňou stláčajte zadnú časť hlavy.
 • Podľa princípu predchádzajúceho cvičenia s otvorenou dlaňou zatlačte na časovú časť hlavy a namáhajte krčné svaly na 7 sekúnd. Vykonajte 5-krát v každom smere..
 • Ramená sa vyrovnávajú, držte hlavu rovno. Z tejto polohy sa ucho snaží dotýkať sa ramena. Opakujte 5-krát v každom smere..

Na dosiahnutie maximálnych výsledkov sa odporúča kombinovať kombináciu fyzioterapeutických cvičení s aerobikom, plávaním a gymnastikou vo vode. Dikul odporúča vykonávať cvičenia iba v dobrej nálade. Verí, že pri negatívnych emóciách sa nedosiahne potrebný účinok.

Mackenzieho metóda

Nasledujúcich niekoľko cvikov pomôže tiež zmierniť stav pacienta prietržom krčnej chrbtice:

 1. Poloha na chrbte, nohy vytiahnuté dopredu a zatvorené. Ruky sú roztiahnuté, potom sa zhlboka nadýchnite a pritlačte bradu k hrudníku. Pri výdychu sa hlava vráti do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 10-krát.
 2. Bočná poloha s ohnutými kolenami a zastrčenými do žalúdka. Pri výdychu pomaly strhávajú hlavy z podlahy a pritláčajú ich k ramenu umiestnenému na vrchu, pri inšpirácii sa vracajú do pôvodnej polohy. Vykonajte cvičenie 10-krát v každom smere..
 3. Sidas na stoličke s plochým chrbtom robí sklopenie a otočenie hlavy. Cvičenie by malo byť vykonávané hladko a pomaly, bez náhlych pohybov, ale zároveň by malo byť cítiť napätie svalovej hmoty krku..
 4. Stojace, podpätky spolu. Trup je potrebné nakloniť rovnobežne s podlahou a potom vytiahnuť natiahnuté ruky čo najďalej dozadu. Keď vydýcham, sklopím ruky nadol. Cvičenie zopakujte 10-krát. Potom sa narovnajú.

Táto malá sada cvikov obmedzuje bolesť krčnej chrbtice, pomáha normalizovať krvný obeh a obnovuje svalový tonus. Pri pravidelnom tréningu sa príznaky prietrže už nebudú obťažovať.

Odporúčania týkajúce sa implementácie

Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa najskôr poradiť so svojím lekárom.

Cvičenie v akútnom období choroby je prísne zakázané.

Počas obdobia remisie by sa odporúčané komplexy mali vykonávať hladko a pomaly, bez vynechania náhlych pohybov. Neopatrné konania môžu zhoršiť stavovú prietrž.

Priemerný priebeh záťažovej terapie je 14 relácií.

Lekári odporúčajú opakovať tieto kurzy s frekvenciou 2 týždne. Pravidelný tréning je kľúčom k maximálnemu účinku fyzioterapeutických cvičení.

Existujú nejaké kontraindikácie

Pri začatí tréningu by ste mali mať na pamäti, že fyzioterapiu cvičenia nie je možné vždy použiť a nie pre každého. Pre záťažovú terapiu sú dostupné nasledujúce kontraindikácie:

 • syndróm akútnej bolesti;
 • patológia srdca;
 • onkologické choroby;
 • epilepsie;
 • horúčka;
 • aktívny infekčný proces;
 • krvácajúci.

Aby ste sa neublížili náhodou namiesto dávky, musíte vedieť, že počas cvičenia je možné pozorovať iba mierne nepohodlie. Bolesť by nemala byť! Ak k tomu dôjde, je potrebné zastaviť alebo znížiť amplitúdu pohybov.

Nepokúšajte sa okamžite vykonať maximum cvičení. Veľké zaťaženie oslabených svalov povedie iba k zvýšenej bolesti. Takéto cvičenia neprinášajú požadovaný účinok..

Účinnosť a preskúmania

Podľa pacientov pravidelný tréning krčnej chrbtice pomáha zmierňovať bolesť a ďalšie príznaky prietrže.

V dôsledku posilnenia svalového korzetu a zvýšeného krvného obehu dochádza k výraznému zlepšeniu stavu a pomerne často sa po týchto zákrokoch dá vyhnúť chirurgickému zákroku..

Účinné cvičenia na krčnú prietrž, pozri video na vypožičanie:

Cvičenia na herniu chrbtice doma: liečebné komplexy, gymnastika Bubnovsky, Dikul, aké cvičenia sa nedajú urobiť, video

Pre tých ľudí, ktorí uprednostňujú chirurgické metódy na liečbu prietrže chrbtice, sa vyvinuli špeciálne terapeutické postupy.

Zahŕňajú použitie fyzických cvičení, ktoré prispievajú k obnove poškodených kĺbových tkanív a zvyšujú ich mobilitu..

Tento článok sa bude zaoberať charakteristikami vykonávania prietrží, existujúcimi súbormi cvičení, hlavnými metódami liečby tohto stavu a kontraindikáciami na ich použitie..

Čo je kýla chrbtice

Toto je ochorenie kostrového systému, ktoré je sprevádzané premiestnením vnútorného obsahu miechy, únikom tekutiny z obalu vnútorného krúžku disku a vyčnievaním jeho steny..

Tento proces je sprevádzaný zovretím nervových zakončení, výskytom bolesti a znížením pohyblivosti stavcov..

Dôležité! Ľudia, ktorí trpia akútnym srdcovým zlyhaním, musia byť pri vykonávaní herniových cvičení zvlášť opatrní: stimulujú krvný obeh a môžu spôsobiť mdloby u tých, ktorí sú chorí.

V závislosti od umiestnenia kýly sa delia na:

 • hrudník - sú menej časté ako u jedného zo sto pacientov;
 • krčka maternice - častejšie ochorenie, každý piaty pacient s ním konzultuje lekára;
 • bedrový kĺb - najbežnejšia prietrž sa vyskytuje u 80% ľudí, ktorí zažili túto chorobu.

Daná patológia sa vždy prejavuje v bolesti v poškodenom oddelení..

Medzi ďalšie príznaky patria nasledujúce stavy:

 • znecitlivenie svalov a šliach v oblasti patológie;
 • bolesť vychádzajúca z dolnej časti chrbta, chodidla, kolena;
 • znecitlivenie prstov na nohách;
 • bolesť ramenného pletenca, týlnej časti hlavy, časté závraty;
 • pocit ťahu za hrudnou kosťou, z ktorého kardiovaskulárne lieky nevylučujú.

Prečítajte si viac informácií o používaní jogy pre spinálnu prietrž.

Príčinami tejto choroby môžu byť získané zranenia aj chronické choroby:

 • osteochondróza, lordóza;
 • hrbole a pády;
 • sedavý spôsob života;
 • preťaženie stavcov ťažkými bremenami;
 • nerovnomerné držanie tela.

Video: o prietrži chrbtice

Funkcie gymnastiky s herniou

Terapeutická gymnastika na chrbte pomáha zmierniť zápal z poškodenej oblasti, spevňuje steny disku, odstraňuje bolesť. Dá sa to urobiť doma aj v telocvični..

Prínos a účinnosť

Pravidelné vykonávanie terapeutických cvičení má taký pozitívny vplyv na organizmus:

 • zmierňuje kŕče a má relaxačný účinok;
 • obnovuje vylučovanie kĺbového mazania;
 • zvyšuje objem a posilňuje rôzne svalové skupiny;
 • vyrovnáva chrbticu;
 • stimuluje krvný obeh a prietok lymfy;
 • má imunomodulačný účinok.

kontraindikácie

Pretože fyzické cvičenie je traumatické ošetrenie, ktoré je sprevádzané určitým stresom pre telo, neodporúča sa praktizovať ho každému..

Vyhnite sa gymnastike, ak by ľudia, ktorí sú charakterizovaní takýmito stavmi:

 • pooperačné obdobie (najmenej jeden a pol mesiaca);
 • stavy pred mŕtvicou, pred infarktom, nedávna mozgová porážka alebo srdcový infarkt;
 • prechladnutie, infekčné choroby;
 • obdobia exacerbácie herniálnych patológií;
 • intenzívna bolesť počas cvičenia.

Cvičebné pravidlá

Na zvýšenie efektívnosti cvičení a zníženie rizika pre zdravie je potrebné dodržiavať tieto odporúčania:

  Skôr ako začnete cvičiť, poraďte sa s lekárom. Ten určí smer výčnelku, povie vám, ktoré cviky budú najužitočnejšie..

 • Zamerajte sa na sebauvedomenie. Ak ste začali cvičiť a máte pocit, že vás to bolí, choďte na ďalšiu úlohu..
 • Vykonajte všetky pohyby hladko, bez ostrých trhnutí a zákrut.
 • Trénujte najmenej dve hodiny po jedle a najmenej hodinu pred jedlom.

 • Postupne zvyšujte zaťaženie - v prvých niekoľkých triedach neopakujte viac ako 4–5 opakovaní cvičenia.
 • Buď trpezlivý. Regenerácia tela trvá značne dlhý čas, ktorého trvanie závisí od vášho pôvodného stavu.
 • Cvičte, kým sa nebudete cítiť unavení..

  Vyčerpávajúce cvičenie neprináša organizmu potrebné výhody.

  Video: cvičenia prietrže miechy

  Komplexy hernie

  V závislosti od miesta patológie sa na liečbu používajú rôzne súbory cvičení. Silové cviky a cvičenia na fitball sú zakázané, na liečbu sa používa iba cvičebná terapia - ľahké fyzioterapeutické cvičenia.

  Je potrebné ich striktne používať na určený účel, pretože sú účinné iba pre uvedený typ patológie.

  Dôležité! Počas každého tréningu sa nezabudnite zahriať a pripojiť sa. Zahrievanie vám pomôže zahriať vaše svaly a pripraviť ich na zaťaženie a zahrievanie zmierni bolesť svalov a zmierni ich kŕče..

  bedrový

  Popísané fyzicky. cvičenia sa považujú za najlepšie - sú zamerané na vyváženie chrbtice, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a elimináciu zovretých poškodených diskov:

   Ľahnite si na podlahu, vytiahnite ruky vodorovne z rovného tela a nohy vytiahnite k panve.

  Zadok nad podlahou zdvihnite do najvyššej možnej výšky, tri sekundy ich držte hore a potom ich pomaly spustite. Toto cvičenie sa považuje za najúčinnejšie na posilnenie najdlhších chrbtových svalov. Ležiaci na bruchu, narovnajte ruky a nohy, napnite si telo.

  Súčasne odtrhnite hornú a dolnú časť končatiny z podlahy, čo najviac ju natiahnite, vyhoďte hlavu dozadu. Držte túto polohu štyri sekundy, uvoľnite sa a ľahnite. Toto cvičenie slúži na natiahnutie chrbtice a jej vyváženie..

 • Nasaďte si kolená a dlane položte na zem vo vzdialenosti 45 - 50 cm od seba. Nadýchnite sa a otočte chrbát s kupolou, fixujte pózu na tri sekundy. Výdych pomaly a ohnite sa v spodnej časti chrbta..
 • Z postoja na všetkých štyroch vyrovnajte opačnú ruku a nohu. Udržujte svoje telo rovno a utiahnite si abs.

  Držte túto pozíciu na dve sekundy a potom sa vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu. Opakujte postupnosť pre opačné končatiny. Jedná sa o analgetické cvičenie, ktoré vylučuje zovretie diskov..

  krčnej

  Toto je obzvlášť krehká časť chrbtice, takže cvičenia sa musia vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou.

  Komplex zlepšuje krvný obeh v týlnej časti hlavy a krčných stavcov, zlepšuje ich pohyblivosť:

   Posaďte sa na stoličku, položte dlane na vaše boky. Ramenné kĺby otáčajte v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek (päť otáčok v každom smere).

  Počas sedenia uvoľnite ruky tak, aby viseli pozdĺž tela. Rýchlo ich roztiahnite do strán. Zdvihnite ruky nad hlavu a zatleskajte. Sklopte ich do predchádzajúcej polohy a potom znova relaxujte. Toto cvičenie je súčasťou liečebného kurzu známeho novozélandského fyzioterapeuta Robina Mackenzieho.

 • Ľahnite si na tvrdý povrch a úplne relaxujte. Zložte predlaktie kolmo na podlahu, rýchlo a násilne stlačte a uvoľnite ruky.
 • V ležiacej polohe najskôr relaxujte a potom zdvihnite krk pod uhlom 45 stupňov k podlahe.

  Držte hlavu v tejto polohe desať až dvanásť sekúnd, potom uvoľnite na dve až tri sekundy a zopakujte postupnosť.

  Video: cviky na kýlu krčnej chrbtice

  Hrudné oddelenie

  Tieto cvičenia sú v prvom rade zamerané na zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a v dôsledku toho na odstránenie zovretia nervov disku:

   Stojte na tvrdej stoličke s vysokým operadlom alebo sa oprite o stenu.

  Udržujte chrbát rovný a jemne sa nakláňajte dopredu, ohýbajte sa iba v slabinách. Ohyb tak nízko, ako vám to úsek umožňuje, potom sa pomaly vráťte k svojej predchádzajúcej póze. Ľahnite si na podlahu lícom nadol a umiestnite pod spodné brucho pohovku.

  Ruky držte pozdĺž tela, nadvihnite telo nad podlahu a ohýbajte ho čo najviac v dolnej časti chrbta. Nadýchnite sa pri spustení a nadýchnite sa pri vzostupe. Ľahnite si bokom na zem, pritiahnite si kolená k hrudníku a obtočte ich okolo rúk. Napnite si hornú časť chrbta a abs.

  Toto cvičenie bude prospešné iba vtedy, ak bude v problémovej oblasti napätie..

  Video: cvičenia na ošetrenie kýly hrudnej chrbtice

  medzistavcových

  Ak chcete obnoviť integritu miechy s normálnou prietržou alebo Schmorlovou prietržou a zbaviť sa bolesti, vykonávajte tento komplex každý deň..

  Jeho cieľom je zlepšenie krvného obehu v poranených stavcoch a urýchlenie obnovy štruktúry chrbtice.

   Z polohy na chrbte položte lakte na podlahu a zdvihnite hrudník nad zemou. Podržte na vrchu vratného mostíka tri až štyri sekundy.

 • Ľahnite si na rovný tvrdý povrch, zavrite nohy a dajte ruky po tele. Zdvihnite nohu a rameno zvisle na jednej strane tela. Pózujte na 7 až 10 sekúnd, vráťte sa na predchádzajúcu pozíciu.
 • Ľahnite si na brucho, uvoľnite svoje telo a zakryte si uši dlaňami. Nadvihnite hlavu, krk a hornú časť tela nad podlahu.

  Pózujte na štyri sekundy a potom znova relaxujte.

  Liečebné metódy

  Dvaja významní lekári, Sergei Bubnovsky a Valentin Dikul, vyvinuli svoje vlastné metódy na obnovu poškodených kĺbov. Obe metódy sú pomenované podľa ich tvorcov a ich účinnosť bola preukázaná po mnoho rokov..

  Bubnovsky

  Podstatou tejto techniky je pravidelné zaťaženie stavcov postihnutých patológiou. Sergei Bubnovsky tvrdí, že choroby pohybového ústrojenstva je možné liečiť iba neustálym pohybom.

  Podľa jeho techniky je bolesť eliminovaná intenzívnym tréningom kĺbových vakov a svalov, ktoré sú pripevnené k priľahlým oblastiam kosti..

  Dôležité! Bubnovského technika zabezpečuje úplné odmietnutie liekov proti bolesti. Ich použitie spomaľuje proces hojenia a znižuje vieru pacienta v efektívnosť liečby. Bubnovsky vyvinul súbor špeciálnych cvičení, ktoré zabezpečujú súlad pohybov počas tréningového procesu:

  1. Posaďte sa na podlahu, ohnite ruky, ako pri normálnej chôdzi. Pritiahnite svoje svrbivé svaly, začnite sa pohybovať a postupne robte s každým zadkom malé „kroky“. Pre zvýšenie obtiažnosti cvičenia zdvihnite rovné nohy nad podlahu a udržiavajte ich na váhe..
  2. Z miesta na sedenie zdvihnite nohu zohnutú na koleno, potom ju narovnajte na závažie a pomaly ju spustite dozadu. Zopakujte objednávku pre druhú časť.
  3. Zložte sa na všetky štyri, zhlboka sa nadýchnite a zaklopte chrbát s kupolou. Držte túto pozíciu po dobu siedmich sekúnd, pomaly vydýchnite a zohnite sa a hádzajte hlavou dozadu.
  4. Posaďte sa na rovný povrch, postavte nohy vo vzdialenosti 60 - 65 cm, zložte palec a ukazovák rúk k sebe, siahajte až k prstom prvej a potom druhej nohy. Neohýbajte chrbát, neohýbajte sa dopredu, skladajte sa v slabinách.
  5. V polohe na bruchu položte ruky za hlavu a natiahnite ich čo najviac. Nakloňte hlavu dopredu a pritlačte bradu k hrudníku. Zdvihnite chrbát k úrovni lopatiek a zaokrúhlite ho na viditeľné napätie v najdlhších chrbtových svaloch..

  Dikul

  Podstatou tejto techniky je neustále udržiavať svalový tonus v blízkosti patologickej oblasti a zlepšovať krvný obeh v ňom. Zdravé svaly zaistia normálny prenos nervových impulzov v mäkkých tkanivách..

  Video: cviky na kýlu bedrového oddelenia Bubnovsky a Dikul Gymnastika Dikul teda nielenže obnovuje normálne fungovanie zranenej oblasti, ale zmierňuje aj bolesť..

   Nasadnite na kolená, pomaly sa spustite na päty a ľahnite si na boky s bruchom a dlaňami ďaleko vpred. Natiahnite hlavu dopredu smerom k dlaniam a postupne posúvajte strednú časť kolena. Keď sa vaše čelo dotkne podlahy, jemne zdvihnite hlavu a natiahnite ju dopredu.

  Pomaly sa vráťte do východiskovej polohy a posúvajte oporu do zadku. Postavte sa v koleno-lakte, dajte nohy dokopy. Opierajúci sa o dlane, otočte sa najprv jednou nohou a potom druhou. Pokúste sa udržať spodnú časť chrbta a neohýbať sa cez lopatky..

 • Ľahnite si na tvrdý povrch, potiahnite nohy k panve a spojte kolená. Sklopte ich najprv na jednu stranu a potom na druhú, pričom klesnite čo možno najnižšie na podlahu.
 • V polohe na bruchu položte chodidlo jednej nohy na koleno druhej.

  Jemne odtrhnite podpornú nohu z podlahy a pomaly ju narovnajte podľa hmotnosti. Opäť ohnite podpornú nohu, jemne ju položte na podlahu a zopakujte postupnosť pre druhú nohu.

  Odporúčame, aby ste sa dozvedeli viac o gymnastike Dikul pre chrbát a chrbticu..

  Preventívna gymnastika

  Je oveľa ľahšie zabrániť výskytu prietrže medzistavcovej platničky, ako sa vysporiadať s dôsledkami tejto patológie. Aby bola vaša chrbtica zdravá, pravidelne robte nasledujúce cvičenia:

   Posaďte sa na stoličku a pritlačte bradu k hornej časti hrudníka. Počkajte desať sekúnd v tejto polohe a potom sa jemne narovnajte. Postupujte podľa dvoch prístupov.

 • Ľahnite si na rovnú plochu a uvoľnite celé telo. Otočte hlavu nabok a pokúste sa dotýkať ucha k podlahe bez toho, aby ste otočili telo a plecia. Opakujte pre druhé ucho..
 • Ležiaci na podložke, pritiahnite si kolená k hrudníku a objímajte ich rukami. Jemne sa pohybujte tam a späť na strednom chrbte.

 • Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy nad podlahu a vykonajte cvičebné „nožnice“, najprv ich pomalým a potom priemerným tempom.
 • Postavte sa do polohy „doska“, zdvihnite a sklopte jednu nohu a potom druhú nohu.
 • Choďte na miesto s vysokými bokmi.

  Cvičenie môžete skomplikovať rukami za hlavou a pokúsiť sa dosiahnuť kolená opačnými lakťami. Rovnakú chôdzu je možné robiť vo vode..

  Odporúčame, aby ste sa zoznámili so súborom cvičení na zadnej strane „krokodíla“..

  Aké cvičenia nie je možné vykonať

  Fyzická aktivita pri chorobách stavcov je nevyhnutná, ale nie všetky cvičenia sú prospešné pre zdravie tých, ktorí plánujú posilniť chrbticu. Nasledujúce cvičenia sú zakázané:

  • noha stlačte. Vyvoláva zovreté medzistavcové nervy as nesprávnym rozdelením zaťaženia prispieva iba k tvorbe prietrží;
  • cvičenia vykonávané na rovných nohách. Zvyšujú zaťaženie vyvíjané na medzistavcové platničky, sú plné úniku tekutiny z diskových krúžkov;
  • krútenie. Stať sa príčinou komplikácií v prítomnosti kýly - posunuli disky z ich prirodzených miest;
  • Sila cvičenia s extra váhou. Narušte rovnováhu chrbtice a stlačte poškodené disky.

  Dôležité! Beh s herniou by sa mal robiť veľmi mierne. Intenzívne trhavé pohyby vyvolávajú pulzujúcu kompresiu stavcov a bolesť prietrže sa zvyšuje.

  Odporúčania odborníkov

  Počas praktickej lekárskej gymnastiky existujú jemnosti cvičenia a určité zásady, ktoré musíte dodržiavať:

   Noste pohodlné nekĺzavé topánky a voľné oblečenie, aby sa vaše telo zachovalo pohodlne.

 • Ovládajte svoju pohodu - vykonávajte iba tie cvičenia, ktoré nespôsobujú bolesť.
 • Aj keď počas prvých týždňov školenia nemá pozitívny vplyv na gymnastiku, pokračujte v odbornej príprave.

  Obnova chrbtice je pomerne zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť. Zastavte alebo obmedzte príjem analgetík. Blokujú prácu nervových zakončení, ale prinášajú iba dočasnú úľavu a spôsobujú závislosť.

 • Trénujte na lačný žalúdok, aby ste sa necítili ťažkostí a nevoľnosťou.
 • Vyvarujte sa náhlym pohybom, cvičenia vykonávajte plynulo. Toto vás nielen ochráni pred zranením, ale tiež zvýši účinnosť vašich tried..
 • Kýla chrbtice je patologická zmena v tkanivách medzistavcových platničiek, ktorú je možné eliminovať vykonaním terapeutických cvičení.

  Gymnastika je navrhnutá pre dlhodobý pravidelný výkon, jej cvičenia sa vyberajú individuálne s ohľadom na pohodu pacienta. Trvajte najmenej 15 minút denne telesnej výchovy, aby ste výrazne zlepšili svoj stav.

  Video: Liečba miechy bez chirurgického zákroku

  Terapeutické cvičenia prietrže krčnej chrbtice vo voľnej prírode

  Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

  Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby každodenným užívaním...

  Pri takmer všetkých chorobách chrbtice sa pacientom odporúča vykonávať špeciálne fyzické cvičenia. Zvyčajne sa jedná o cvičenie na terapiu alebo liečebné cvičenia s kýlou chrbtice, s radikulitídou atď..

  Dôvodom takmer všetkých problémov kĺbov (vrátane chrbtice) je ich zlý prísun krvi a výživa v kombinácii s nadmerným stresom. Príčinou môže byť fyzická nečinnosť, tvrdá fyzická práca alebo príliš aktívny šport.

  Príčinou väčšiny problémov je však stále sedavý a „sedavý“ životný štýl - v tomto prípade svaly postupne oslabujú a strácajú schopnosť vykonávať svoje okamžité úlohy vrátane podpory chrbtice..

  Výsledkom je priveľa stresu, ktorý sa stáva hlavnou príčinou drvivej väčšiny chorôb chrbtice.

  Preto, bez ohľadu na iné recepty a recepty (masáže, lieky, v extrémnych prípadoch - chirurgický zákrok), všetci pacienti majú predpísané terapeutické cvičenia na prietrž chrbtice alebo na akékoľvek iné problémy tohto druhu..

  Aká je hlavná úloha takejto gymnastiky? Ako sme už povedali, hlavným problémom je takmer vždy oslabenie svalového korzetu chrbtice, ktoré vedie k chorobám, ako je kýla bedrovej chrbtice. Cieľom gymnastiky je v tomto prípade posilnenie svalového korzetu chrbtice a jeho uvedenie do normálneho stavu.

  NAŠICH ČITATEĽOV ODPORÚČAME!

  Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
  Viac tu...

  Napríklad jednou z najbežnejších chorôb je herniovaný disk. Gymnastika s týmto ochorením zahŕňa vykonávanie ľahkých cvičení na predĺženie flexie, ako aj naťahovanie chrbtice. Všetky cvičenia sa navyše vykonávajú pomalým tempom. Takáto gymnastika poskytne príležitosť na „zahriatie“ svalov a zlepšenie výživy kĺbov..

  Okrem toho je také nepríjemné ochorenie ako prietrž krčnej chrbtice. Gymnastika je nevyhnutná av tomto prípade je to celkom účinný nástroj na liečbu choroby v ranom štádiu. Ale krčná chrbtica je omnoho náladovejšia, nie vždy je možné vyriešiť všetky problémy pomocou výlučne cvičebnej terapie.

  Všeobecne platí, že každý pacient má predpísané vlastné, výlučne individuálne cvičenia.

  Je vybraný a formovaný takým spôsobom, aby ovplyvnil problémovú oblasť svalového korzetu a chrbtice.

  Je veľmi dôležité, aby fyzické cvičenia nespôsobovali bolesť a nepohodlie, pretože v tomto prípade môžu skutočne poškodiť už poškodenú chrbticu..

  Ako ste už pochopili, je to skôr individuálna vec - gymnastika s kýlou chrbtice. Video, na ktorom sú zobrazené základné cvičenia, nájdete nižšie, ale skôr, ako začnete tieto cvičenia, nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.!

  Dáme vám príklad toho, čo je najbežnejšia gymnastika s herniou miechy.

  Aké cvičenia musíte vykonať?

  1. Plávanie. Je to veľmi užitočný, prakticky potrebný prvok gymnastiky. Vo vode zostáva poloha chrbtice vždy správna, kompresia klesá. Zároveň vám plávanie umožňuje používať všetky svalové skupiny a dokonale trénuje svalový korzet. Tak častejšie plávajte, radšej plávajte na chrbte alebo sa plazte.

 • Dajte stoličku, vankúš. Ľahnite si na vankúš, aby bol ohyb tela v problémovej oblasti. Relaxujte a pokojne dýchajte na hornej časti hrudníka. Takto napínate chrbticu a svaly korzetu.
 • Choďte po miestnosti po všetkých štyroch obvodoch.

  Zároveň sa uistite, že sú vaše chrbty narovnané a ruky sú rovno. Ležiace na podlahe, na boku (najprv vpravo, potom vľavo), otočte telo panvou dopredu a hrudníkom dozadu..

  Dajte valček pod problémovú oblasť (toto cvičenie sa neodporúča pri všetkých chorobách)

 • V polohe na chrbte musíte pritlačiť prsty k nohám a dotýkať sa hrudníka. Toto cvičenie je zamerané na napínanie svalov korzetu chrbtice..
 • Gymnastika na posilnenie svalov a väzov

  1. Keď stojíte na všetkých štyroch, musíte súčasne zdvihnúť protiľahlú nohu a rameno. Poloha musí byť na niekoľko sekúnd fixovaná..
  2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Je potrebné zdvihnúť a upevniť panvovú časť tela na niekoľko sekúnd.

  Cvičenie známe pre mnohých ako „loď“. Ležiac ​​na bruchu, musíte sa pokúsiť súčasne zdvihnúť hornú a dolnú časť tela tak vysoko, ako je to možné, zatiaľ čo zostávate na podlahe so žalúdkom. Fyzicky je cvičenie dosť komplikované, ale dobre trénuje svalový korzet chrbtice.

  Okrem správnej fyzickej terapie môžu byť užitočné aj niektoré cvičenia z jogy a iných športových komplexov. S takýmito vecami je však potrebné zaobchádzať opatrne a zaoberať sa nimi iba na odporúčanie lekára.

  Nevkladajte svaly a chrbticu príliš veľkú záťaž a príliš ju napínajte, inak riskujete progresiu choroby namiesto terapeutického účinku..

  Masáž bude po cvičení veľmi užitočná. Vo väčšine prípadov sú však masáže zahrnuté v liečebnom komplexe určenom lekárom.

  • Vyhodnoťte bezpečnosť letných topánok
  • Terapia UHF na osteochondrózu
  • Liečba artrózy nôh ľudovými prostriedkami
  • Príčiny spondylolistézy
  • Prejavy a liečba zápalu kolena
  • Artróza a periartróza
  • bolesť
  • video
  • Miechová prietrž
  • Dorsopathy
  • Iné choroby
  • Choroby miechy
  • Choroby kĺbov
  • kyfóza
  • myozitída
  • neuralgia
  • Miechové nádory
  • osteoartróza
  • osteoporóza
  • osteochondróza
  • výčnelok
  • radikulitida
  • syndrómy
  • skolióza
  • spondylóza
  • spondylolistéza
  • Výrobky na chrbticu
  • Poranenie miechy
  • Cvičenie chrbta

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  V prípade vývoja prvého príznaku medzistavcovej prietrže by ste mali okamžite vyhľadať lekára bez čakania na akútnu bolesť. V 90% prípadov nie je nutný chirurgický zákrok.
  Inguinálna hernia u žien ako patológiaPri slabinovej prietrži u žien prechádzajú brušné a panvové orgány cez trieslovinový kanálInguinálna hernia u žien je vynechanie vnútorných orgánov a ich vyčnievanie cez trieslovinový kanál.
  Kýla u detíPrvé príznaky kýly spôsobujú u rodičov dieťaťa závažnú paniku. Mamičky a otcovia začínajú navštevovať lekárov, ktorí hľadajú spôsoby liečby, aby sa predišlo operácii. Takáto patológia sa spravidla pozoruje u novorodencov vo viac ako 25% prípadov.