loader

Ako sa lieči hernia Schmorl??

Patológie chrbtice sú často skryté a nedávajú o sebe vedieť. Schmorlova hernia je jednou z týchto chorôb. Človek môže chodiť roky a nepoznať existujúci novotvar. Liečba kýly Schmorlovej je povinná. Absencia symptómov neznamená, že patológia zmizla. Akékoľvek oneskorenie môže viesť k progresii, zvýšenému vzdelaniu a komplikáciám..

Je možné vyliečiť Schmorlovu prietrž?

Prietrž Schernla nie je úplne vyliečená, ale kompetentné stretnutia a zodpovedný prístup pomôžu predchádzať komplikáciám.

Ako liečiť?

Príznaky Schmorlovej hernie niekedy chýbajú, a preto je patológia zistená v neskorom štádiu, keď sa vyskytli komplikácie alebo náhodne počas vyšetrenia..

Pri menovaní bude odborník venovať pozornosť:

 • veková kategória;
 • podlaha;
 • závažnosť patológie;
 • prítomnosť sprievodných chorôb;
 • pracovné črty.

Liečba Schmorlovej prietrže je zameraná na:

 1. Eliminácia bolesti (ak existuje).
 2. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách.
 3. Zastavenie svalového kŕče.
 4. Obnovenie krvného obehu.
 5. Normalizácia flexibility chrbtice.
 6. Prevencia komplikácií.

Zvyčajne je preferovaná konzervatívna terapia. Ak sa vyskytnú závažné komplikácie, vykoná sa chirurgický zákrok..

masáž

Môžem masáž Schmorlovou kýlou? Áno, je to potrebné. Hlavná vec je urobiť všetko správne, aby sa stav nezhoršoval. Dokáže to iba skúsená kvalifikovaná osoba. Najlepšie je akupresúra.

Masážna terapia pri Schmorlovej kýle môže:

 • na posilnenie svalov;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • odstrániť napätie zozadu;
 • zastaviť bolesť;
 • zlepšenie trofického kostného tkaniva.

Najlepším výsledkom bude komplexná liečba.

cvičenie

Cvičenia pre Schmorlovu prietrž sú zamerané na:

 • zvýšiť imunitu;
 • zlepšenie metabolických procesov;
 • posilnenie svalov;
 • zlepšenie trofizmu a krvného obehu.

Cvičebná terapia je vhodná nielen na liečbu Schmorlovej kýly, ale aj na jej prevenciu.

Lekár vyberie vhodné súbory cvičení individuálne, pričom zohľadní závažnosť patológie.

Komplex môže obsahovať:

 1. Zdvíhanie tyče. To sa deje ležaním. Chrbát sa neohýba.
 2. Cvičenie na vodorovnej lište. Sťahovaním sa posilňujú chrbtové, horné končatinové svaly a prsné svaly. Je tiež vhodné točiť a len zavesiť.
 3. Práca s činkami. I. P. sedenie. Ruky padajú. Zdvíhacie plošiny sa vykonávajú so zastavením na niekoľko sekúnd hore.
 4. Výkyv tlače. Tu sa posilňujú svaly zadku a chrbta..
 5. Pokrčí ramenami. Zameriava sa na prácu lichobežníkového svalu, ktorý sa nachádza pri krku, v hornej časti chrbta. I. P. môžu byť rôzne. Pri zdvíhaní ramien s bremenom môže osoba stáť, sedieť alebo ležať.
 6. Hyperextenční. I. P. ležiace na bruchu. Pod päty je umiestnený valec. Do trupu výťah. Je potrebné vykonať 10-15 krát s prestávkou v troch prístupoch.
 7. Otočenie a trhnutie horných končatín. Flexibilita sa vyvíja.

Okrem toho, čo je uvedené vyššie pri Schmorlovej kýle, je vhodné navštíviť bazén. Cvičenie vo vode nielen posilňuje svaly, ale tiež obnovuje pohyblivosť chrbtice.

operácie

Operácia odstránenia Schmorlovej prietrže je indikovaná, keď sa prietrž značne zvýšila a vyskytli sa komplikácie: medzistavcová prietrž, zlomenina atď. Stav pacienta sa môže každý deň zhoršovať. Ak sa objavia neznesiteľné a neustále bolesti, dochádza k narušeniu činnosti vnútorných orgánov, potom nie je možné upustiť od chirurgického zákroku..

Môže sa uchýliť k:

 • minimálne invazívna metóda;
 • laserové odparovanie;
 • radikálna metóda (diskektómia a laminektómia).

Pokiaľ voľba spadne na laserové odparovanie, potom bude formácia ovplyvnená laserom, ktorý zahrieva jadro disku. Potom sa tekutina v prietrži odstráni, v dôsledku čoho sa jej veľkosť zníži.

Ak sa rozhodnete vykonať operáciu, nepropadajte panike. Moderná medicína už nevykonáva silnú disekciu tkaniva. Rez je malý, preto je doba zotavenia malá.

Pri disektomii sa disk vyberie (čiastočne alebo úplne). Na jeho miesto je protéza.

Pri laminektómii sa odstráni časť alebo celý oblúk chrbtice. Táto operácia je najstaršia a málokedy praktizovaná.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy pri Schmorlovej hernii pomôžu zmierniť bolesť, kŕče a obnovia ich obvyklú štruktúru v tkanivách..

Liečba Schmorlovej prietrže zahŕňa procedúry na návšteve:

 • ultrazvuk;
 • elektroforéza;
 • magnetické pole;
 • laserová terapia;
 • kremeň;
 • prúd rôznych frekvencií;
 • manuálna terapia.

Váš lekár vám pomôže pri výbere.

Lieky

Lieky na Schmorlovu prietrž sa zvyčajne nepredpisujú, ak príznaky neexistujú. V prípade iných patológií je predpísaná vhodná liečba.

Ak potrebujete obnoviť chrupavku, predpisuje sa chondroprotektorom (napríklad Alflutop, Arthra, Teraflex). Pri osteoporóze sú potrebné lieky, ktoré obnovujú a zastavujú deštrukciu kostného tkaniva. Tu potrebujete bisfosfonáty, vitamín D, vápnik, rybí olej.

Ak je osoba utrpená bolesťou, predpisujú sa lieky proti bolesti a tie, ktoré odstraňujú zápal. Populárne sú lieky vo forme Movalis, Nimesil, Dicloberl.

Pred užitím akéhokoľvek lieku sa skúmajú jeho vedľajšie účinky, kontraindikácie. Neodporúča sa nič kupovať bez súhlasu lekára.

Alternatívne metódy liečby

Existujú tradičné lieky, ktorých cieľom je odstrániť Schmorlovu prietrž. Tu sú príklady najbežnejšie používaných receptov..

 1. Komprimát na báze chrenu a zemiakov. Prísady sú rozdrvené, zabalené do gázy a aplikované na postihnuté miesto. Odporúča sa uchovávať najmenej jednu hodinu. To zlepší krvný obeh a bude mať otepľovací účinok..
 2. Stlačenie púpavy a gaštanu. Príprava tinktúry na dve zložky. Gaštan je nakrájaný na 2-4 časti. Je vhodné nasekať púpavu. Všetko sa naleje alkoholom, vodkou alebo koňakom. Nádoba je pevne uzatvorená a umiestnená na tmavom mieste. Po 10 až 15 dňoch sa kompozícia filtruje. Gáza sa namočí v tinktúre a aplikuje sa 60 minút na chrbát. S rovnakou tinktúrou môžete brúsiť. Potom je vhodné zahriať chrbát alebo ležať pod prikrývkou. Toto sa vykonáva trikrát týždenne..
 3. Kúpeľ z ihličnatých éterických olejov. Vložte niekoľko kvapiek oleja do teplej vody. Ponor by mal byť štvrť hodiny, nie menej. Tento postup odstráni tón a bolesť..
 4. Cesnak komprimovaný. Nasledujúca metóda pomôže zastaviť zápal. Ak chcete variť, vezmite si hlavu z cesnaku, ošúpajte a nasekajte ju (pomocou mlynčeka na mäso, cesnaku alebo strúhadla). K výslednej suspenzii pridajte vodku alebo koňak. Nechajte trvať dva roky v sklenenej uzavretej nádobe. Po uplynutí nastaveného času dajte kaši do gázy a na bolestivú oblasť. Na vrch položte film a látku. Takže to nechajte asi hodinu. Frekvencia procedúr 3-4 krát týždenne.

Nerobte nič bez súhlasu lekára.

Výživa

Je tiež dôležité jesť správne. Strava pacienta by mala byť kompletne skontrolovaná ošetrujúcim lekárom. Pri Schmorlovej kýle je nadváha neprijateľná. Ľudia s nadváhou budú trpieť ešte viac, pretože v chrbtovej kolóne je neopísateľné zaťaženie. V dôsledku toho sa deformácia chrupavky a kostí zhoršuje.

Do tela musia vstúpiť všetky makro a mikroživiny, najmä vápnik, vitamíny (D, K, A, B), horčík, zinok, kyselina listová atď..

So Schmorlovou kýlou sa odporúča jesť:

 • tvaroh;
 • syry
 • kefír;
 • fermentované pečené mlieko;
 • brokolica;
 • strukoviny;
 • vlašské orechy a arašidy;
 • zelenina a ovocie;
 • sušené marhule;
 • morské plody a nízkotučné ryby (more);
 • vajcia.

Sladkosti, mastné, múky, údené, alkohol sú kontraindikované.

Odborník na výživu vám pomôže vytvoriť menu pre každý deň..

záver

Je nemožné úplne sa zbaviť Schmorlovej kýly. Liečba zabráni rozvoju komplikácií a chráni človeka pred nepohodlím a bolesťou. Radikálna metóda sa zriedka používa, iba v extrémnych prípadoch, v beznádejných situáciách. Konzervatívna liečba zahŕňa návštevu masážnej miestnosti a fyzioterapeutické procedúry, vykonávanie fyzioterapeutických cvičení. Dôležitá je aj dôležitá strava. Ak je to potrebné, možno predpísať lieky..

Metódy liečby Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla je stav osoby, ktorá nemá výrazné príznaky.

V tomto stave tkanivo chrupavky spadá do oblasti stavca, ktorý je vedľa nej.

Čo je Schmorlova kýla

Tento krúžok spája dve susedné stavce. V prípade narušenia integrity vláknitého prstenca jeho jadro čiastočne vstupuje do hubovitej časti stavca. Schmorlova hernia je výčnelok spôsobený porušením integrity stavcov s poklesom chrupavky v nich..

Schmorlova kýla je zvyčajne dedičná choroba. Vyskytuje sa kvôli štrukturálnym vlastnostiam chrbtice. V niektorých prípadoch sa však choroba vyskytuje v dôsledku silného zaťaženia chrbtice, zranení alebo počas tehotenstva.

Pomerne často sa toto ochorenie vyskytuje u detí, najmä v období dospievania. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri intenzívnom raste dieťaťa sa mäkké tkanivá napínajú a kostná kostra nedrží rast. V dôsledku toho sa v hubovitom tele stavcov objavia dutiny, ktoré sú postupne vyplnené chrupavkou.

Tento stav chrbtice spôsobuje, že je náchylnejší na zlomeniny kompresie. Výskyt niekoľkých Schmorlových hernií u detí je častejší ako jednotlivé formácie.

príznaky

Samotná Schmorlova kýla nemá žiadne príznaky. Okrem toho neovplyvňuje nervové zakončenie koreňov miechy. Toto ochorenie je štrukturálnou zmenou chrbtice, ktorú je možné detegovať iba röntgenovými lúčmi..

Preto, ak má človek bolesť pri Schmorlovej hernii, musí urýchlene vykonať vyšetrenie MRI, aby identifikoval možné medzistavcové prietrže. Takéto kýly môžu stlačiť nervy chrbtice a spôsobiť nepohodlie v chrbte..

kontraindikácie

Ak má pacient Schernlovu prietrž, musí vylúčiť všetky druhy ťažkých nákladov. Zároveň by ste sa nemali úplne vzdať fyzickej aktivity, ale nemali by byť intenzívni a zameraní na chrbticu.

Okrem toho by ste sa mali vyhnúť možným zraneniam a podchladeniu, najmä bedrovej chrbtice..

Liečba kýly Schmorl

Schmorlova kýla neodmysliteľne neohrozuje ľudské zdravie. S cieľom zabrániť vyčnievaniu chrbtice, ako aj výskytu medzistavcovej prietrže na mieste, kde sa vyskytla prietrž Schmorla, sa však odporúčajú určité liečebné a terapeutické postupy..

Schmorlova operácia kýly

Ak dôjde k defektu, chrupavkové tkanivo nespadá do stavcov, chirurgia nie je predpísaná, pretože choroba je iba degeneratívnou zmenou chrbtice, ktorá sama o sebe nespôsobuje vážne poškodenie zdravia. Okrem toho Schmorlova kýla spravidla nespôsobuje bolesť.

Ľudové lieky

Liečba Schmorlovej kýly ľudovými liečivami je terapeutická gymnastika, masáž, ako aj obklady z liečivých rastlín..

Medzi najobľúbenejšie metódy patria:

 • Strúhané surové zemiaky a chrenové obklady. Takýto obklad zlepšuje krvný obeh chrbtice a zahrieva ju.
 • Tinktúra púpavy a gaštanu. Pripravený obklad pomáha pri úľave od bolesti a zahreje chrbát pred masážou alebo gymnastikou. Najlepšie je, ak sa tinktúra pripravuje na alkohole.
 • Teplé kúpele s ihličnatými a éterickými olejmi. Tento postup pomôže upokojiť bolesť, zmierniť únavu a svalový tonus. Okrem toho sa po fyzioterapeutických cvičeniach odporúča vykúpať, aby sa účinok posilnil a zlepšil pocit pohody..
 • Trenie chrbtice alkoholom. Vďaka brúseniu sa svaly zahrievajú, zmierňuje bolesť a únava. Po rozdrvení trochu ľahnite pod teplú prikrývku, aby ste nezachytili chlad. Nezneužívajte tento spôsob liečby. Nemalo by sa vykonávať viac ako 2-3 krát týždenne počas 15 minút.

Schmorlova kýla je spravidla prvým prejavom nejakej vážnejšej choroby.

Pri prvých príznakoch sa preto okamžite poraďte s lekárom, ktorý vám poradí s liečbou, ktorá môže obsahovať aj prvky tradičnej medicíny.

Liečba drogami

Z tohto dôvodu nie je potrebná liečba Schernlovej prietrže. Bolesť a iné nepríjemné príznaky zvyčajne nesúvisia s touto chorobou. Prítomnosť týchto formácií však môže naznačovať, že pacient má iné, závažnejšie problémy s chrbticou..

Najobľúbenejšie drogy tejto skupiny sú Arthra, Alflutop, Teraflex a iné. V prípade, že pacient má okrem Schmorlovej hernie aj osteoporózu, odporúča sa používať aj lieky, ktoré obnovujú kostné tkanivo chrbtice..

Masáž pre Schmorlovu prietrž

Terapeutická masáž predovšetkým zmierňuje únavu a bolesť chrbtice. Okrem toho dobrá masáž môže zlepšiť prísun krvi do disku a normalizovať metabolické procesy v kostiach a chrupavkách chrbtice..

Nekvalifikovaný masážny terapeut môže iba zhoršiť bolesť a spôsobiť vážnejšie problémy, ako je napríklad medzistavcová prietrž.

Pri správnej masáži nielenže úplne zmizne bolesť, ale vyrovná sa aj držanie tela a zlepší sa pohyblivosť chrbtice..

Manuálna terapia

Manuálna terapia nie je menej účinná liečba ako masáž. Umožňuje vám zlepšiť krvný obeh stavcov a rozšíriť medziobratlový priestor.

Na liečbu Schmorlovej kýly používa lekár rôzne metódy šokového impulzu. V niektorých prípadoch sa tiež uskutočňuje dekompresná terapia zameraná na napínanie chrbtice..

Automatická gravitačná terapia

Aby sa chrbtica vrátila do mobilného stavu, odporúča sa používať autogravitačnú terapiu. Na tento účel sa používajú špeciálne simulátory, čo sú pohovky, ktoré opakujú tvar chrbtice.

Cvičebné stroje majú špeciálne rebrá, ktoré sa pohybujú k nohám a hlave. Teda záťaž je odstránená z nervových a svalových štruktúr, krvný obeh a pohyblivosť chrbtice sú zlepšené..

fyzioterapia


Najúčinnejšou liečbou Schmorlovej hernie je terapeutická gymnastika. Tento typ liečby posilňuje chrbtové svaly podporujúce chrbticu. Okrem toho majú terapeutické cvičenia priaznivý vplyv na celé telo a posilňujú svalové vlákna.

Najlepšie je kombinovať cvičenie s masážou, manuálnou terapiou alebo tradičnou medicínou. Okrem toho sa po sérii cvičení odporúča napnúť sa, aby sa predišlo hromadeniu kyseliny mliečnej a bolesti po tréningu.

Súbor cvičení začína napínaním chrbtice. Stojí za to zvoliť si pozíciu, v ktorej to nebude bolieť.

 1. Vytiahnutie. Cvičenie cvičí svaly rúk, chrbta a hrudníka. Počet opakovaní by sa mal zvyšovať každý deň..
 2. Hyperextenční. Posilňuje svaly zadku a chrbta.

Ľahnite si na bežecký pás lícom nadol a pripevnite nohy. Zdvíhajte trup. Cvičenia by sa mali vykonávať 10-násobkom počtu prístupov, ktoré sa dajú ľahko vykonať.

 • Press. Tlačové cvičenia sa musia vykonávať s maximálnou amplitúdou. Posilňuje nielen svaly chrbta a brucha, ale tiež zlepšuje krvný obeh.
 • Mahi činka v ruke. Hmotnosť činky by mala byť nízka. Počet opakovaní - 10, prístupy - 2-3.
 • Pokrčí ramenami. Cvičenie sa používa na posilnenie svalov chrbta. Je potrebné nastaviť lavicu pod uhlom 75 ° a zdvihnúť činky mierne nad ramená z miesta na sedenie..
 • Samotná kýla Schmorla nie je nebezpečná choroba, ale môže viesť k vážnejším ochoreniam. Preto, ak vám bol diagnostikovaný tento stav chrbtice, musíte posilniť svoje svaly chrbta pomocou masážnych a fyzioterapeutických cvičení..

  Okrem toho sa odporúča plávanie, liečebné obklady a ďalšie ľudové metódy. Ale čo je najdôležitejšie - neodkladajte cestu k lekárovi a nelimikujte sa.

  Spôsoby liečby Schmorlovej kýly: lieky, prognóza, cvičebná terapia, chirurgický zákrok

  Musíte sa starať o svoju chrbticu, brať vážne liečbu

  Liečba Schmorlovej kýly by sa mala začať okamžite. Nedostatok liečby je nebezpečný pre zdravie pacienta. Toto ochorenie vedie k deštrukcii chrbtice v dôsledku tvorby defektov stavcov (padajúca chrupavka do kosti). Ako liečiť Schmorlovu prietrž?

  Liečba kýly

  Schmorlovu prietrž nie je možné liečiť iba pomocou liekov. Pri Schmorlovej kýle sa liečba začína použitím protizápalových liekov. Najprv je však potrebné určiť príčinu choroby. Drogová liečba nebezpečného ochorenia závisí od príčiny patologického stavu. Nesteroidné lieky znižujú bolestivosť a zmierňujú opuchy. Na zmiernenie bolesti je pacientovi predpísané Ketanov a Nise. Ak choroba vznikla v dôsledku osteoporózy, obeti sú predpísané lieky obsahujúce vitamín D a vápnik. Takéto lieky sú „Alostin“, „Calcitonin“.

  Prítomnosť viacerých hernií v mieche vyžaduje použitie protizápalových liekov, ktoré zahŕňajú diklofenak, indometacín, meloxikam, celebrex. V tomto prípade sú chondroprotektívne lieky neúčinné. Preto je ich použitie nepraktické. Nákup liekov ako Structum, Teraflex, Inoltra je len ďalší odpad. Obnovenie chrupavkového tkaniva je potrebné iba v prípade osteoporózy alebo iných ochorení kostí, potom sú predpísané chondroprotektory.

  Akupunktúra a hirudoterapia

  Reflexoterapia je jednou z oblastí tradičnej čínskej liečby. Účelom akupunktúry je odhaliť Schmorlovu prietrž so špeciálnymi ihlami, ktoré sa vstrekujú do biologicky aktívnych miest na koži. Akupunktúrna liečba choroby predstavuje jednu úlohu - zastaviť akútne záchvaty bolesti. Terapeutický účinok reflexológie vám umožňuje rýchlo a úspešne zvládnuť úlohu úľavy od bolesti. Akupunktúrna terapia tiež pomáha zmierniť svalové kŕče. Účinnosť zasadnutí je ťažké preceňovať. Akupunktúru môže vykonať iba skúsený lekár. Trvanie procedúry je od 10 do 90 minút, čas relácie sa počíta na základe stupňa vývoja choroby.

  Hirudoterapia pomôže liečiť Schmorlovu prietrž. Lekárske pijavice sú schopné saturovať krv kyslíkom, zlepšujú mikrocirkuláciu v postihnutej oblasti, znižujú krvný tlak. Rezaním pokožky pijavice uvoľňujú lieky proti bolesti, protizápalové a ďalšie enzýmy, ktoré môžu znižovať svalové kŕče. Správne postupy môžu zlepšiť metabolizmus, výživu svalových a kostných tkanív. Súčasné použitie reflexológie, akupunktúry, manuálnej liečby a masáže umožní pacientovi vyhnúť sa operácii. Vďaka komplexnej terapii sa mnohým obetiam podarilo vyliečiť Schmorlovu prietrž.

  Správna výživa a výživné látky

  Osobitná úloha by sa mala venovať správnej výžive. Kýla chrbtice musí dostávať užitočné zložky. Správny prístup k výžive vám navyše umožní schudnúť, čím sa zníži zaťaženie chrbtice. Obete sa odporúča sledovať množstvo stopových prvkov vstupujúcich do tela. Počas exacerbácie Schmorlovej hernie musí pacient dostať dostatočné množstvo vápnika. Do tela sa musí dodať 1 000 - 1200 mg tejto látky denne. Vápnik sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

  • mlieko, syr, kefír, fermentované pečené mlieko;
  • veľké množstvo tejto látky je v orechoch;
  • jesť každý deň varenú brokolicu, špenát alebo hrsť fazule;
  • zvlášť bohaté na morské plody a rybie komponenty.

  Telo obete je počas obdobia exacerbácie veľmi oslabené. Na udržanie fungovania všetkých systémov a zlepšenie priebehu ochorenia by sa mal konzumovať vitamín D. Nachádza sa vo veľkých množstvách vo vaječnom žĺtku, rybom oleji. V lete sa snažte opaľovať viac na priamom slnečnom svetle, ale tiež nasýtite telo vitamínmi D. Okrem toho by sa malo posilniť kostné tkanivo, aby sa zabránilo tvorbe kýly Schmorlovej v iných segmentoch chrbtice. Preto konzumujte viac vitamínu K, A a B a tiež si vyberte potraviny bohaté na zinok a minerály, horčík, kyselinu listovú..

  Alternatívna terapia

  Alternatívna liečba doma môže znížiť zápalový proces, zastaviť bolesť a nasýtiť kostné tkanivo dôležitými živinami. Pri Schmorlovej kýle je užitočné použiť obklady a kúpele pripravené na báze protizápalových rastlín. Ako vyliečiť chorobu? Ak sa chcete rýchlo zbaviť príznakov, použite tieto ľudové lieky:

  1. Zozbierajte škrupinu zo 100 vajec, rozdrvte v trecej miske alebo na mletie kávy, aby ste vytvorili prášok. Vezmite 1 kg citrónov a vytlačte z nich šťavu. Nalejte rozdrvenú škrupinu do získanej šťavy, do lieku pridajte 2 šálky tekutého medu. Produkt sa musí uchovávať v chladničke, najlepšie v sklenenej nádobe, môže zmiznúť v plastovej fľaši. Vezmite liek na 1 polievkovú lyžicu. l denne, ráno, pred jedlom alebo po jedle.
  2. Teplé kúpele s ihličnatými a éterickými olejmi rastlín pomôžu zbaviť sa choroby. Procedúra sa odporúča po záťažovej terapii. Pripravte kúpeľ správne: 1 kg ihličia sa pol hodiny varí v 3 litroch vody. Potom sa vývar filtruje a pridá sa do kúpeľa. Kúpať by sa malo od 10 do 20 minút denne. Odporúča sa to urobiť pred spaním..
  3. Pomáhajú dobre aj obklady na báze surových zemiakov a chrenu. Oba produkty sú drvené do kašovitého stavu, na postihnutú oblasť sa aplikuje obklad, obalený plastovým obalom a teplý šál. Po odstránení obkladu ležte trochu pod prikrývkou, nemôžete okamžite ísť von do studeného vzduchu.

  S Schmorlovou kýlou chrbtice, trením z koreňa šabľou, kvetmi a koreňom púpavy, semená hallock a gaštan konský pomáhajú pozoruhodne. Ochorenie môže vyliečiť aj komár lopúcha a terpentínový kúpeľ. Pri Schmorlovej kýle má liečba ľudovými liekmi pozitívny efekt, ale pred použitím určitej metódy liečby by ste sa mali poradiť s lekárom.

  Kurzy s fyzioterapeutom alebo v telocvični

  Gymnastika so Schmorlovou kýlou sa vykonáva počas exacerbácie a remisie. Hlavnou vecou je použitie správnych cvičení, aby ste sa nepoškodili a neprimerali chorobe. Vynikajúce cvičenie ponúka Dr. Bubnovsky. Tvrdí, že telesná výchova posilní svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu v správnom postavení. Okrem toho majú terapeutické cvičenia pozitívny vplyv na fungovanie celého organizmu. Bubnovsky navrhuje vykonávať fyzické cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta, keď sa pacient môže naučiť pravidlá tréningu, môžete viesť hodiny sám..

  Fyzioterapeut má vyvinúť individuálny priebeh liečby. Cvičenia pre Schmorlovu prietrž by nemali zahŕňať skákanie, beh, ostré zákruty tela, hlboké drepy a zdvíhanie závaží. Tréning vždy začína úsekom, ktorý zahreje svaly, a končí sa úsekom. Ďalej je možné vykonávať zdvíhanie trupu z náchylnej polohy na simulátore lícom nadol, otáčaním lisu, ťahaním sa nahor, vykonávaním pomalého zatáčania tela alebo hlavy. Pamätajte, že cvičenie by nemalo byť na škodu, výskyt bolesti v chrbtici znamená okamžité zastavenie tréningu. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly a normalizuje činnosť celého organizmu.

  Iné spôsoby liečby choroby

  Kôra Schmorla sa lieči pomocou ručnej terapie a masáží. Pri liečbe tohto ochorenia sa masáž používa už dlhú dobu. Tento postup vám umožňuje obnoviť krvný obeh v poškodených stavovcoch. Masáž zlepšuje metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách a pomáha tiež predchádzať ďalšiemu progresii ochorenia a zväčšovaniu jeho veľkosti. Predpokladá sa, že najlepším liekom na prietrž je akupresúra, pri ktorej lekár v určitých bodoch pôsobí na odstránenie kŕče a bolesti..

  Ak konzervatívna liečba nepomôže, existuje iný spôsob, ako sa tejto choroby zbaviť? Túto otázku kladie každý druhý pacient, ktorý počul konečnú diagnózu. Liečba prietrže sa samozrejme neobmedzuje iba na konzervatívne metódy. Vždy existuje cesta von. Nedostatok pozitívnych výsledkov núti lekárov vykonávať chirurgický zákrok na chrbtici pacienta, aby odstránil herniálnu formáciu a obnovil štruktúru poškodených segmentov. Operácia sa používa zriedka, pretože vo väčšine prípadov je možné tomu zabrániť. Pri Schmorlovej kýle sa používajú dva typy chirurgických zákrokov:

  • minimálne invazívny spôsob odstránenia (laserové odparovanie);
  • radikálna liečba choroby (diskektómia alebo laminektómia).

  Liečba sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Použitie novších technológií umožňuje chirurgický zákrok bez komplikácií, dlhú dobu zotavenia a bezbolestne. Lekár vyberie typy operácií s prihliadnutím na individuálne charakteristiky obete, je dôležité vziať do úvahy nielen priebeh choroby, ale aj vek, prítomnosť iných patológií..

  Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

  Schmorlova kýla: ako prekonať chorobu a byť zdravý

  Čo znamená Schmorlova kýla? Kto sa vyvíja? Prečo by ste nemali odložiť liečbu, ak sa u vás toto ochorenie nachádza? Aké nebezpečné je to pre vaše chrbát? Ako zaobchádzať? Na tieto a ďalšie otázky odpovie tento článok! 10 minút na čítanie

  obsah

  Čo je Schmorlova kýla?

  Nazýva sa tiež „Schmorlove uzly“. Rovnaká prietrž medzistavcových platničiek, ale s jednou vlastnosťou: chrupavka medzistavcových platničiek vyčnieva do vzpriamený smer do tela nadložného alebo základného stavca.

  Ako sa líši Schmorlova kýla od normálnej kýly? Ako viete, klasická medzistavcová prietrž vyčnieva v horizontálnej rovine, často smerom k mieche a Schmorlova kýla smerom k telu stavcov (intracorporeally).

  Príznaky Schmorlovej kýly

  Takmer vždy je Schmorlova kýla asymptomatická a neprináša osobe nepríjemné pocity, čo sa nepovažuje za akútny stav. V niektorých prípadoch (ktoré sme opísali nižšie) môžu spôsobiť príznaky, ako napríklad:

  • Bolesti chrbta, čo si vyžaduje zmenu polohy tela;
  • Zvýšená únava svalov chrbta;
  • Tuhé kĺby a strata elasticity väzov.

  Príčiny Schmorlovej kýly

  Hlavným a dominantným dôvodom sú degeneratívne procesy v kostnej štruktúre stavcov. Jednoducho povedané, stavcové telá zmäknú a do tohto miesta vyčnieva disk. Predisponuje k tvorbe takého kýla alebo počiatočnej nedostatočnosti vývoja kostného tkaniva od detstva v dôsledku metabolických porúch. Alebo podľa rovnakej schémy, ale v dôsledku zmien kostí súvisiacich s vekom a poklesu ich hustoty (osteoporóza)..

  Okrem toho je to možné pozorovať v dôsledku neustálej vysokej fyzickej námahy, ktorá sa často vyskytuje u športovcov alebo v ťažkom tehotenstve. Na rôntgenovej snímke sú zreteľne viditeľné zmeny hustoty kostí a deformácií stavcov.

  Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly?

  Najviac poučná časť tohto článku, pretože sme o tom sľúbili!

  Vzhľadom na to, že takéto kýly zvyčajne nie sú bohaté na príznaky, a aj keď sa zistia, často im nie je venovaná náležitá pozornosť. Samy osebe nie sú nebezpečné, ale pokiaľ ide o komplikácie, otázka je iná:

  1. Praskliny v stavcoch sa môžu tvoriť v dôsledku dutín v nich vytvorených. To môže viesť k ďalšiemu zlomeniu stavca, čo je nebezpečný stav. Pravdepodobnosť zlomenín stavcov je obzvlášť vysoká, ak sú dva výbežky nad a pod, smerom k jednému stavcu..
  2. Disk tiež môže úplne vyplniť vytvorenú dutinu, čo spôsobuje stlačenie nervových koreňov miechy a rýchle opotrebenie kĺbov chrbtice..
  3. Môžu sa tiež vyvinúť negatívne symptómy stuhnutosti, straty flexibility a únavy.

  Druhy kýly Schmorl

  V závislosti od miesta vývoja sa rozlišujú bedrové, hrudné a krčné kýly a Schmorlovy uzly.

  Schmorl Lumbar Hernia

  Veľkým nebezpečenstvom tejto kýly je lumbálna prietrž, pretože tieto stavce sú najmasovejšie a v porovnaní s inými stavcami sú vystavené najväčšiemu zaťaženiu. Vyskytujú sa pri konštantných ostrých pohyboch s bremenami na bedrovej časti.

  Keď sa v tejto časti objavia Schmorlovy uzly, zvyčajne sa dajú ľahko určiť na röntgenovej snímke chrbtice:

  Schmorlova hrudná kýla

  V oblasti hrudníka je zaťaženie menšie ako v bedrovej oblasti, pretože tieto stavce sú podopreté rebrami a ťažisko je dobre rozložené. V tejto súvislosti je riziko vývoja kýly Schmorlovej v tejto časti nižšie. Charakteristickým znakom pri vývoji kýly Schmorlovej v hrudnej oblasti je to, že bolesti sa objavujú počas progresie procesu a môžu sa dať horným končatinám a hornej časti tela..

  Schmorlova krčná prietrž

  V tejto časti sa vyskytuje Schmorlova kýla o niečo častejšie ako v iných. Je ťažké identifikovať taký stav, pretože tento typ prietrže neobťažuje človeka po dlhú dobu vo forme bolesti. Jediným príznakom, ktorý môže viesť k diagnóze, je zvýšená únava krčnej chrbtice. V tejto časti sa môžu najčastejšie tvoriť praskliny a zlomeniny stavcov, pretože krčné stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie..

  Ak sa zistí Schmorlova hernia v akékoľvek oddelenie chrbtica naliehavo potrebuje začať liečbu.

  Stredné kýly Schmorl

  Sú najvhodnejšou možnosťou pre vývoj prietrže tohto typu. Od ostatných sa líšia v tom, že ovplyvňujú centrálnu časť tela stavca a sú najmenej často komplikované prasklinami a zlomeninami stavcov. Takéto kýly zvyčajne nespôsobujú žiadne príznaky..

  Popri lokalizácii Schmorlovej hernie sa rozlišujú aj viacnásobné a jednotlivé Schmorlovy uzly.

  Viac uzlov

  Sú omnoho častejšie ako jednotlivé. Zvláštnosťou viacerých uzlov je to, že môžu ovplyvniť rovnaký stavec z rôznych strán alebo môžu byť rozptýlené po rôznych častiach chrbtice. V tomto prípade nie sú nezvyčajné príznaky vo forme zvýšenej únavy chrbta a neschopnosti dlhodobo zostať v rovnakej polohe (sedenie, státie) z dôvodu bolesti chrbta..

  jednoposteľová

  Sú dôsledkom skoliózy, kyfózy a iných deformujúcich ochorení chrbtice. Najčastejšie nespôsobujú násilné symptómy v závislosti od lokalizácie.

  Schmorlova kýla počas tehotenstva

  Dôvodom rozvoja alebo zhoršenia takejto prietrže je zvýšené zaťaženie chrbtice, ktoré sa pozoruje u každého tehotného dievčaťa..

  Aby sa predišlo zhoršeniu stavcovej deformity pred tehotenstvom alebo v prvom trimestri tehotenstva, je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aby sa zistilo, či sú v chrbtici degeneratívne a deformujúce choroby chrbtice..

  Ak bola Schmorlova kýla zistená pred alebo počas tehotenstva, je potrebné chrániť chrbticu pred preťažením formou nosenia podporných korzetov a iných všeobecných posilňovacích prostriedkov na ochranu a prevenciu chorôb chrbtice..

  Nie je to kontraindikácia pre tehotenstvo a pôrod.

  Diagnóza Schmorlovej kýly

  Prvá vec, ktorá môže naznačovať prítomnosť Schmorlovej kýly, je prítomnosť zvýšenej únavy chrbta a prítomnosť bolesti chrbta, ktoré sú neutralizované v polohe na chrbte alebo pri zmene polohy tela..

  Hlavnými vyšetreniami ľudí s podozrením na kýlu Schmorl sú rádiologické typy diagnózy:

  • X-ray chrbtice
  • MRI chrbtice
  • Počítačová tomografia chrbtice (to je najlepšia metóda v porovnaní s MRI, pretože CT sken lepšie vizualizuje také husté štruktúry tela ako kosti).

  Schmorlovu herniu diagnostikuje traumatológ, ortopéd alebo vertebroológ.

  Metódy liečby Schmorlovej kýly

  K otázke liečby Schmorlovej prietrže by sa malo pristupovať komplexne. Na dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta sa rozlišuje 5 druhov liečby, z ktorých niektoré by sa mali navzájom kombinovať:

  • Liečba drogami
  • fyzioterapia
  • masáž
  • Chirurgické ošetrenie
  • Restoratívne ošetrenie

  Liečba drogami

  Hlavné lieky, ktoré sa používajú pri zastavení bolesť a zmiernenie zápalu Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sú. Z tejto skupiny v takejto situácii je potrebné rozlišovať také lieky, ako sú:

  Na posilnenie kostí a väzivového aparátu sú úspešné vápnikové prípravky v kombinácii s vitamínom (kalcium-D3 nycomed).

  fyzioterapia

  Pri výbere súboru cvikov pre Schmorlovu prietrž sa oplatí osloviť každého pacienta individuálne. Ale pre každého existujú všeobecné pravidlá:

  • pred každým cvičením je potrebné zahriať sa
  • každé cvičenie by sa malo vykonávať pomalým rytmom a bez náhlych pohybov
  • zavesenie na tyčinku napína chrbticu a zabraňuje progresii Schmorlovej kýly
  • hyperexlongácia chrbta posilňuje svaly dolnej časti chrbta, zatiaľ čo chrbtica je napnutá
  • použitie ťažkých závaží a činiek a ďalších doplnkových závaží je nežiaduce.

  Odporúčame vám podrobne sa zoznámiť s technikou cvikov na Schmorlovu prietrž:

  Najlepšie je použiť cvičebnú terapiu pre Schmorlovu prietrž v kombinácii s inými metódami liečby.

  masáž

  Má významný účinok pri liečbe Schmorlovej kýly. Má zosilňujúci účinok na svalový korzet chrbta, zlepšuje krvný obeh v určitých oblastiach chrbta. Ku každému pacientovi by sa v tejto veci malo pristupovať individuálne..

  Pozor! Masáž by mala byť vykonávaná kvalifikovaným odborníkom, pretože situáciu môže zhoršiť iba nesprávny postup.

  Je dôležité používať masáž v komplexe s inými liečebnými metódami..

  Chirurgický zákrok

  Spravidla nie je potrebná operácia Schmorlovej kýly. Existuje iba niekoľko indikácií pre chirurgický zákrok kvôli Schmorlovej kýle:

  • silné nepohodlie a bolesť v chrbte, ktoré nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód liečby
  • zlomenina stavcov
  • kompresia (kompresia) miechy a koreňov miechy

  Nasledujúce komplikácie sa vykonávajú pre komplikácie Schmorlovej kýly:

  • perkutánna fluroskopická vertebroplastika. Použitím tejto metódy sa zničené telo stavcov obnoví v dôsledku zlomeniny;
  • predná / zadná dekompresia miechy a jej koreňov. V tomto prípade je kompresia nervových štruktúr eliminovaná odstránením fragmentov, umelými protetikami, zavedením látok a správnym zlúčením stavcov..

  Restoratívne ošetrenie

  Hlavnými cieľmi konzervatívnej liečby Schmorlovej kýly sú:

  • záber a predĺženie chrbtice;
  • posilnenie svalového korzetu chrbtice;
  • zlepšenie prekrvenia štruktúr chrbtice a chrbta.

  V tejto súvislosti sme citovali najlepšie metódy na dosiahnutie týchto cieľov..

  Dosiahnutie cieľa vo forme zdravého chrbta konvenčnými metódami si vyžaduje zapojenie odborníkov, posilnené akcie a, čo je dôležité, vysoké náklady.

  Tieto metódy a princípy sa dajú pozorovať počas 5 minút denne na špeciálnom simulátore, ktorý bol na tento účel testovaný a certifikovaný:

  • Simulátor Drevmass pôsobí nielen na príznak, ale aj na príčinu choroby! Zmierňuje zaťaženie medzistavcových platničiek a predlžuje dĺžku chrbtice. Činnosť je spôsobená valcami rôznych veľkostí.
  • Zlepšuje prísun krvi do chrupavky a výživu disku vďaka pôsobeniu na paravertebrálne svaly na chrbte! Pozitívne tak ovplyvňuje funkčný stav chrupavky a diskov..
  • Tónuje svaly, posilňuje ich a stabilizuje. Pozitívny vplyv na elastickú zložku medzistavcových platničiek!

  Simulátor Drevmass

  Vo všeobecnosti simulátor Drevmass jednoducho a efektívne ovplyvňuje komplexné zotavenie chrbtice a chrbta. Je nevyhnutnou vecou pri prevencii a liečbe chorôb chrbtice a je vhodný pre každého bez ohľadu na vek. Okrem toho je ľahké cvičiť doma.!

  Upozorňujeme na príbeh Poliny a ako jej pomohli masérka a gymnastika Drevmass:

  prevencia

  Pre primeranú prevenciu výskytu a zhoršenia Schmorlovej prietrže je potrebné pripomenúť si niektoré pravidlá:

  • Vyžaduje sa primeraná úroveň fyzickej aktivity na chrbtici;
  • Udržiavajte zdravý životný štýl, zapájajte sa do telesnej výchovy, jogy a procesov posilňovania svalovej časti chrbta;
  • Je potrebné kontrolovať telesnú hmotnosť - pri obezite sa dramaticky zvyšuje zaťaženie chrbtice a kĺbov;
  • Dodržiavajte režim odpočinku / práce - nepretržitá práca (najmä státie) nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbta.

  byť zdravý!

  Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

  Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo zanechajte svoju recenziu / návrh.

  Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

  Schmorlova kýla - súbor cvičení na liečbu

  Fyzikálna terapia pri hernii miechy

  je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby tohto ochorenia konzervatívnou liečbou av prípade chirurgického zákroku. Cvičebná terapia má za cieľ nielen posilniť svalový korzet chrbtice, držať svaly, svaly zapojené do chôdze, drepy, opravovať defekty nôh a iné telesné problémy, ktoré ovplyvňujú stav chrbtice, ale tiež naučiť pacienta správne sa pohybovať v každodennom živote: správne spánok, chôdza, zdvíhanie predmetov a ďalšie akcie.

  Najprv však pochopíme, čo je kýla medziobratlového disku a aké nebezpečné to je.

  Úlohy lekárskej gymnastiky

  Všetky problémy s kĺbmi a chrbticou sú spôsobené zlým prísunom krvi, ktorý závisí od našej činnosti, od našich pohybov. Ak vedieš sedavý, sedavý ležiaci životný štýl, svaly začínajú strácať svoju silu, slabnú a 100% nemôžu vykonávať svoje funkcie. Platí to aj pre svaly chrbtice - tiež oslabujú a nemôžu úplne podoprieť chrbticu.

  Celá záťaž teda smeruje do chrbtice, zvyšuje sa jej únava, znižuje sa pracovná kapacita a v dôsledku toho sa znižuje imunita chrbtice voči rôznym chorobám. Najmä často sa vyskytuje prietrž bedrovej chrbtice, pretože všetka záťaž smeruje do dolnej oblasti chrbtového stĺpca (dolná časť chrbta). Nemali by ste však okamžite bežať do posilňovne a intenzívne športovať. Bohužiaľ, nadmerné zaťaženie tiež negatívne ovplyvňuje stav chrbtice: fyzická pracovitá práca, ťažké zdvíhanie a veľmi aktívne športy.

  Ak si chcete zachovať zdravý chrbát, robte špeciálne navrhnuté cvičenia a gymnastiku. Je to bezpečné aj užitočné.!

  Je to terapeutická gymnastika, ktorá je predpísaná pre všetky choroby chrbtice, bez ohľadu na ďalšie požiadavky. Vykonáva sa s lekárskym ošetrením, s masážami a dokonca aj s chirurgickým zákrokom. Gymnastika na ošetrenie kýly chrbtice zlepšuje krvný obeh, posilňuje svalový korzet chrbta, obnovuje jeho funkčnosť a normalizuje prácu celej chrbtice.

  Dnes sa stala populárna choroba chrbta, ako je prietrž medzistavcových platničiek, ktorá sa tiež lieči špeciálnou cvičebnou terapiou. V tomto prípade by sa mali vykonať ľahké cvičenia, najmä predĺženie ohybu plus predĺženie chrbtice. Tempo cvičenia je pomalé, aby sa choroba nezhoršovala. Táto gymnastika s medzistavcovou prietržou aktivuje krvný tok v susedných tkanivách chrbtice, zlepšuje výživu stavcov, kĺbov a dokonale zahrieva svaly a dodáva im ľahký tón. Pri kýze krčnej chrbtice sú však v počiatočných štádiách choroby obzvlášť potrebné gymnastika a cvičenia. Ďalej niektoré cvičenia nemožno vyliečiť, pretože krčná chrbtica sa lieči ťažšie ako iné časti chrbtice.

  Pred výberom cvičenia na liečbu stavovcov sa vždy poraďte s odborným lekárom! Musí pre vás individuálne zvoliť súbor cvičení, gymnastickú techniku, ktorá bude plne ovplyvňovať oblasť choroby a prispievať k jej úplnému uzdraveniu. Nepoužívajte samoliečbu! Cvičenie, gymnastika s prietržom miechy a inými chorobami by nemali spôsobiť nepohodlie, bolesť, ktorá môže ďalej poškodiť chrbticu a predĺžiť priebeh rehabilitácie.!

  Aké cvičenia je možné vykonať?

  1. plávanie.

  Plávanie je považované za jeden z najužitočnejších a nevyhnutných prvkov lekárskej gymnastiky. Voda vždy prispieva k správnej polohe chrbtice, jej prirodzenej polohe, zníženiu kompresie. Sú zapojené všetky svalové skupiny, celý svalový korzet je aktívne trénovaný, čo zlepšuje krvný obeh chrbtice a zlepšuje uzdravenie pacienta..

  Na stoličku sa musí umiestniť vankúš. Ďalej by ste s týmto vankúšom mali ležať na bruchu, aby sa ohyb vášho tela nachádzal v problémovej zóne, v oblasti choroby. Toto cvičenie pomáha „natiahnuť“ chrbticu a všetky svaly korzetu. Hlavnou vecou je pokojné dýchanie hornej časti hrudníka a úplné uvoľnenie.

  Najjednoduchšia a najúčinnejšia úloha: ísť okolo miestnosti po obvode na všetkých štyroch. Je dôležité, aby chrbát a ruky boli rovné..

  Mali by ste ležať na podlahe, otočiť sa na bok, položiť valec pod oblasť choroby a otočiť svoje telo z jednej strany na druhú. Pri krútení by mala byť panva pred hrudníkom. Toto cvičenie sa však neodporúča pre všetky stavce..

  Je potrebné ľahnúť si na chrbát a dotiahnuť prsty na nohách, pričom sa dotýkate hrude. Toto cvičenie „napína“ svaly chrbta a nasýti chrbticu užitočnými látkami, vitamínmi.

  Cvičenia na spinálnu prietrž: video

  Aká gymnastika môže posilniť svaly, väzy?

  1. Nasadnite na všetky štyri a súčasne zdvihnite protiľahlú ruku a nohu. Táto poloha musí byť pevná a stáť niekoľko sekúnd..
  2. Ľahnite si na chrbát, ohnite obe nohy a zdvihnite oblasť panvy. V zdvihnutej polohe nechajte niekoľko sekúnd a spustite ju do východiskovej polohy.
  3. Cvičný čln: ľahnite si na brucho a zdvihnite nohy a ruky čo najvyššie dohromady. Nie je to ľahké, ale užitočné. „Loď“ dokonale trénuje všetky svaly chrbtice, zvyšuje krvný obeh a urýchľuje obnovu stavcov.

  Gymnastika s kýlou chrbtice: video

  Existujú aj iné metódy liečby kýly chrbtice pomocou fyzických cvičení, napríklad jogy. V tomto smere sa používa mnoho užitočných cvikov, strií potrebných na liečbu, prevencia mnohých chorôb chrbta. Jóga pre chrbticu s prietržami zlepšuje celkový zdravotný stav pacienta, zmierňuje bolestivé syndrómy, aktivuje krvný tok vo svaloch a susedných tkanivách chrbtice a podporuje rýchle hojenie vertebrálnej prietrže.

  Jóga pre spinálnu prietrž: video

  Nezabudnite, že celú škálu cvičení na kýlu chrbtice by mal odporučiť neuropatológ podľa vašej diagnózy, príznakov a celkového zdravotného stavu.!

  Ako vidíte, terapeutické cvičenia alebo fyzické cvičenia s vertebrálnou kýlou sú ideálnou liečebnou metódou! Užitočné, cenovo dostupné a nezaberá veľa voľného času. Hlavná vec je, aby ste nevynechali hodiny, nenechajte kýlu chrbtice znova okradnúť o svoje zdravie a čas! Prajeme vám veľa úspechov!

  Podiel na sociálnych sieťach. siete:

  Zaujímavá téma:

  Terapeutické cvičenia na prietrž chrbtice v bedrovej oblasti!

  Fitball pre kýla chrbtice - efektívne cvičenia!

  Aké sú najúčinnejšie cvičenia krčnej a bedrovej prietrže?

  Aké simulátory sa používajú na miechovú prietrž?

  Zásady liečby herniovanej platničky.

  1). Poskytnite pokoj chrbtici. Po zmiernení akútnej bolesti (až 2 týždne) môžete chodiť. Pacient nosí korzet. Mal by vedieť, že sa musíte postaviť a opierať sa o stoličku z kolien. Chodiť na toaletu na barle.

  Ak je prietrž disku v krčnej chrbtici, potom použite golier - korzet; a ak je v bedrovom - bedrovom korzete. Ten je nasadený pri ležaní na chrbte, ohýbaní kolien, vždy na tričku.

  2). Postavte sa na miesto, kde dôjde k úľave

  (redukcia bolesti) a uvoľnenie svalov.

  Napríklad, kľačať na podlahe a ležať na posteli s telom.

  Alebo si ľahnite na chrbát na podlahe na matraci a položte nohy ohnuté na kolenné kĺby na nízku pohovku.

  Neodporúča sa ležať na tvrdom povrchu, pretože to zvyšuje svalové kŕče v postihnutej oblasti. Položte bavlnené matrace na rovný povrch..

  Použitie prúdu teplého vzduchu z fénu pomáha zmierniť napätie svalov chrbta.

  Pomaly posúvajte smer teplého vzduchu hore - dole pozdĺž chrbtice

  a na mieste, kde sú svaly napnuté v krátkej vzdialenosti od zadnej strany

  do 10 minút.

  3). Liečba liekom: analgézia a protizápalová liečba. Používajú sa nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

  Ak nepomôžu do 2 až 3 dní,

  potom liečba pokračuje steroidnými protizápalovými liekmi nevyhnutne v nemocnici

  v kombinácii s myorelaxanciami a liekmi proti bolesti.

  Pri dlhodobej bolesti sú predpísané antidepresíva.

  4). Je potrebné odstrániť opuch okolo prietrže disku.

  Dôrazne odporúčam doplniť hlavnú liečbu Danas o terapiu.

  Zaručené zníženie opuchu!

  Danas je prispôsobený na používanie terapie Su-jok, ktorá poskytuje rýchlejšie výsledky ako postupy priamo na častiach tela.

  Okrem tohto „domáceho lekára“ sa odporúčajú krémy „Malavtilin“ (univerzálny) a „Bonavtilin“ (na liečbu kĺbov) na zvýšenie terapeutického účinku..

  5). Pri zastavení bolesti

  masáž, pohybová terapia, trakcia (suchá a voda).

  Odporúča sa masáž pred natiahnutím.

  Masážne ciele: poskytnúť analgetické a protizápalové účinky,

  prispievajú k rýchlemu obnoveniu funkcie miechy.

  Trakcia pokiaľ možno s malým zaťažením, ale dlhšia v čase ako naopak.

  Po trakčnom trakčnom postupe sa lôžko odpočíva 2 hodiny, potom korzet 3-4 hodiny.

  Kontraindikácie pre trakciu: dekompenzované poruchy dýchacích ciest a srdca, syndróm hrubého svalového tkaniva (bolesť), poškodenie miechy; opatrne po operácii chrbtice.

  Bolesť pri prvých zákrokoch nie je kontraindikáciou: musíte postupne zvyšovať záťaž a trakciu.

  Náklad od 10 do 25 kg.

  Na naklonenej rovine je trakcia s vlastnou hmotnosťou.

  Pozrite si video na dve cvičenia, ktoré pomôžu uvoľniť napäté svaly v mieste bolesti a zmierniť bolesť. "Gymnastika s kýlou miechy." Venujte pozornosť tomu, ako trpezlivo a opatrne sa pacient pohybuje..

  Niekedy je potrebné chirurgické ošetrenie medzistavcovej prietrže. Ale aj vtedy sa musí predpísať terapeutická gymnastika s prietržom disku bedrovej chrbtice a prietržou v obchode, aby sa posilnil svalnatý korzet chrbtice. Koniec koncov, svaly boli po dlhú dobu v stave motorického hladu: na sebe korzet, nútené postavenie, menovanie pokoja na lôžku, svalové relaxanciá.

  Pomaly, opatrne sa musíte vrátiť k životu.

  Anatomické vlastnosti chrbtice

  Chrbtica je jednou z najdôležitejších anatomických štruktúr ľudského tela. Jeho štruktúra je navrhnutá tak, aby v plnej miere plnila povinnosti, ktoré jej boli pridelené, konkrétne:

  • Vnútorná podpora orgánov.
  • Poskytuje oporu pre vytvorenie pohybu v horných a dolných končatinách.
  • Spoľahlivá ochrana komponentov centrálneho nervového systému (mozog a miecha).
  • Bipedalizmus, ktorý nás mimochodom odlišuje od sveta zvierat.

  S jeho poslednou funkciou (axiálne zaťaženie stavcov) je spojené množstvo problémov, s ktorými sa moderný človek stretáva. Táto téma je obzvlášť akútna pre športovcov, ktorí pracujú každý deň s ťažkými váhami v telocvični, keď okrem štandardného (každodenného) zaťaženia chrbtice hodí na svojho ramena aj ťažkého činka, vykonáva drepy a iné podobné cvičenia. Ak vám pri drepe bolí chrbát, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

  Vertebrálny stĺp pozostáva z 24 samostatných stavcov, ktoré sú vzájomne prepojené celým komplexom väzov, svalov a medzistavcových platničiek. Posledný uvedený anatomický prvok hrá veľmi dôležitú úlohu, pretože preberá úlohu tlmiča nárazov pri axiálnom zaťažení a vytvára takzvaný „polovičný kĺb“, ktorý vám umožňuje vykonávať malý počet pohybov v niekoľkých segmentoch chrbtice..

  Normálne má chrbtica niekoľko kriviek v krčnej, hrudnej, bedrovej a sakrálnej časti. Práve prítomnosť týchto ohybov a medzistavcových platničiek vyrovnáva vertikálne zaťaženie a prevádza ich do vodorovnej polohy.

  Kostnou zložkou chrbtice je VÝZVA. Majú telo, ktoré nesie hlavnú záťaž, odstredivé a priečne procesy. Telo a oblúky tvoria vertikálnu dutinu, v ktorej leží miecha. V tomto kanáli sú tiež krvné cievy, nervové korene a tukové tkanivá, ktoré hrajú ochrannú úlohu..

  Poďme hovoriť viac o medzistavcových platničkách. Je to okrúhla plochá doska pozostávajúca z hustého tkaniva chrupavky, ktorá má zložitú anatomickú štruktúru. Vo svojej strednej časti je vláknité jadro, ktoré slúži ako tlmič nárazov so zvislými zaťaženiami. Na obvode je umiestnený vláknitý prsteň, ktorý drží jadro v strede. Medzistavcový disk je poháňaný difúziou. Ak dôjde k narušeniu výživy stavca alebo disku, dôjde k narušeniu ich hustoty a rozvoja rôznych chorôb, napríklad Schernlovej prietrže, ktorú budeme ďalej zvažovať..

  Rozlišujú sa tieto typy kýly Schmorl:

  Detekcia tohto ochorenia je nepríjemná v každom veku, pretože sľubuje obmedzenie motorickej aktivity a v dôsledku toho zníženie kvality života. Aj keď presný dôvod rozvoja tejto prietrže nie je dnes známy, mnohí si uvedomujú, že sa najčastejšie rozvíja v dôsledku Scheuermann-Mauovej choroby, ktorá sa vyznačuje výskytom deformácií hrudníka a stavcov v oblasti hrudníka a bedier. Pridajte sem tiež axiálnu záťaž na stavce a všetko, čo vedie k zvýšeniu hmotnosti v telocvični, čo vedie k rozvoju tejto patológie. V knihe o prirodzenej histórii degenerácie disku súvisiacej s vekom od autorov: Vernon-Roberts B., Moore R.J., Fraser R. D. Tvrdí sa, že existuje určitý vzťah medzi vekom a výskytom kýly. Aj keď v iných vedeckých štúdiách je táto teória vylúčená.

  Pokiaľ ide o výskyt GSH, štúdia zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI) 150 monozygotných a 366 dizygotických žijúcich dvojčiat odhalila Schmorlovu prietrž v prvom prípade o 30% a v druhom o 14% účastníkov. V mnohých štúdiách sa tiež zaznamenal silný dedičný vzťah medzi patológiou a ľuďmi. Tieto nálezy dedičnosti môžu naznačovať genetickú alebo embryologickú etiológiu patogenézy GS.

  K otázke určenia diagnózy sa musí pristupovať vážne, pričom sa musí použiť celý rad diagnostických opatrení. Prípad sa zvyčajne začína zbieraním anamnézy, určením prítomnosti sťažností, ich povahy, charakteristík lokalizácie, trvania a etiológie. Nasleduje dôkladné vyšetrenie oblasti údajnej lézie, aby sa určili príznaky zápalu, ako je sčervenanie, opuch, opuch, lokálna bolesť..

  Potom sa aplikujú ďalšie výskumné metódy. Najčastejšie inštrumentálne diagnostické metódy sú v ortopédii a traumatológii vypočítané pomocou metód zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie a rádiografie. Uvedené metódy sú dostatočné na stanovenie diagnózy a na rozlíšenie od iných chorôb.

  Diferenciálna diagnóza Schmorlovej prietrže stavcovej sekcie sa zvyčajne uskutočňuje s medzistavcovou prietržou. Avšak pri Schmorlovej kýle neexistuje symptomatológia kompresie koreňov miechových nervov, čo nám umožňuje úspešne ju odlíšiť od iných patológií. Diagnóza sa zvyčajne vykonáva pri chorobách, ako sú:

  • hematómy.
  • cysty.
  • endometrióza.
  • artróza.
  • osteochondróza.
  • Gastrointestinálne choroby.
  • Dysplazia medzistavcových platničiek.
  • neurofibromy.
  • hydrokéla.
  • lipomy.
  • Inguinálna a femorálna hernia.
  • dysfágia.

  príčiny

  Schmorlova hernia v hrudnej chrbtici sa môže vyvinúť z mnohých dôvodov:

  • dedičnosť. Schmorlova kýla je často dedičná a geneticky určená;
  • rýchly rast dieťaťa. V prípade intenzívneho rastu dieťaťa sa mäkké tkanivá predlžujú rýchlejšie ako kostné tkanivo, v dôsledku čoho sa v tele tvoria krčné alebo hrudné stavce. Tkanivo chrupavky potom môže spadnúť do takýchto dutín;
  • nedostatočné zásobovanie krvi. Pri kyfóze, stoope a iných chorobách chrbtice oslabuje prísun krvi, čo následne znižuje hustotu a silu stavcov. Fyzická aktivita môže spôsobiť prietrž.

  Schmorlova hernia sa klasifikuje podľa polohy tela stavcov:

  • stredný - vyčnievanie chrupavky v kĺbe medzi stavcami;
  • intracorporealne - priamo v stavci;
  • hlboko - s prienikom blokovacej platničky disku do tela stavca o viac ako polovicu;
  • - predné a zadné odsadenie chrupavky do prednej a zadnej časti tela stavca.

  Schmorlova kýla bedrovej chrbtice sa tiež klasifikuje podľa toho, koľko stavcov je poškodených:

  Ako liečiť Schmorlovu prietrž

  Liečba akýchkoľvek príznakov choroby a jej odrôd zahŕňa súbor opatrení:

  1. lieková terapia;
  2. fyziologické rozšírenie chrbtice;
  3. fyzická rehabilitácia.

  V prvých štádiách liečby je zápalový proces v chrbtici lekársky potlačený a svalové kŕče sú uvoľňované. Ďalej môže byť vymenovaný lekár:

  • Cvičebná terapia (terapeutická gymnastika) je súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalového korzetu. Vyvíja sa individuálne, berúc do úvahy príznaky a vekové charakteristiky pacienta, reakciu tela na fyzickú aktivitu, ako aj závažnosť choroby;
  • akupunktúra zameraná na zlepšenie celkového stavu pacienta;
  • fyzioterapeutická liečba;
  • manuálna masáž krčka, hrudníka a bedier;
  • fyto- a vitamínová terapia.

  Prevencia chorôb

  Prevencia Schmorlovej hernie je charakteristická pre choroby tohto druhu zamerané na potlačenie príznakov choroby a pozostáva z nasledujúcich opatrení:

  • udržiavanie aktívneho životného štýlu - gymnastika, plávanie, beh, chôdza atď.
  • pravidelné fyzioterapeutické procedúry - relaxačné masáže;
  • sledovanie zdravia chrbta ľudí so špecifickými pracovnými činnosťami - práca vo vzpriamenej polohe chrbta, profesionálni športovci (korčuliari, skoky do vody z veže, atď.);
  • kontrola vlastnej váhy - zabraňuje ďalšiemu zaťaženiu chrbtice;
  • zdravý životný štýl - vylúčenie fajčenia a alkoholu, ktoré zhoršujú krvný obeh a výživu chrbtových tkanív.

  Prvé bolesti v oblasti brucha a dolnej časti chrbta sa začali v roku 2013 po presťahovaní do iného bytu. Cez deň, keď som sa pohyboval spodnou časťou chrbta, som si to nepripomenul.

  Ráno som sa ale nevstal a nemohol som sa narovnať a v dolnej časti chrbta bola bolesť, akoby rezala nožom zvnútra. Netušil som, že po presťahovaní, nosení ťažkej chladničky a práčky som získal kýlu.

  Deň a večer bolesť viac-menej zmizla a ja som na ňu zabudol. Večer som normálne spal a nasledujúce ráno som sa nemohol zohnúť. Vychovávať šesťmesačného syna bolo pre mňa problematické.

  Uplynul nejaký čas a táto choroba ma pomaly pustila a týmto príznakom som neprikladal veľký význam.

  Počas nasledujúcich troch rokov som občas zažil nepríjemné pocity v slabinách. Začal som sa báť, že mám problémy na mužskej strane.

  Na jar roku 2016 som pociťoval komplikácie, dlho som nemohol sedieť bez bolesti a pri chôdzi mi bolela dolná časť chrbta..

  Moja žena ma presvedčila, aby som dlho chodila do nemocnice, a ja som všetci odmietla, tieto nemocnice nenávidím. Ale chrbát často začal zlyhávať, nemohol som stáť bez bolesti a pohol sa ako starý dedo, opierajúci sa o steny. Z tohto dôvodu som nemohol podať žiadosť o opravu a konfiguráciu počítačov a stratu výnosov.

  Na internete som často hľadal informácie o tom, čo sa mi stalo. Všetky príznaky, ktoré som povedal, že mám medzistavcovú prietrž. Až do posledného som tomu neveril, všetci sa potešili, že som si jednoducho zlomil chrbát a čoskoro všetko prešlo. Áno, naivné, to prejde samo...

  Medzistavcová prietrž sa neobjaví a nezmizne za jeden deň. Vytvorenie zlého zvyku trvá mesiace a roky. Konštantný pohyb je prospešný pre chrbticu, chrbtové svaly musia byť silné, aby podporovali chrbticu.

  Nakoniec som súhlasil s presvedčením mojej manželky, aby šla do nemocnice a podrobila sa vyšetreniu.

  Môj výlet do nemocnice

  Poďme v pondelok do Ústrednej nemocnice a zostava... ako obvykle... nevstaňte.

  Pretože som mal problémy s pohybom, moja manželka ma všade sprevádzala. Ďakujem veľmi pekne za to, ak nie za ňu, určite by som nešiel do nemocnice a urobil správne veci. Prečo je to správne? Čítajte ďalej, potom začína všetka zábava.

  Nebudem písať o tom, ako dlho hľadali lekársku kartu. A oni začali nový, ja som sa neobjavil v nemocnici asi 5 rokov a zrejme predali moju kartu niekomu;) Žartujem samozrejme, ale kto vie...

  Keď som sedel v súlade s terapeutom a neurológom na stene, videl som plagát príčin chorôb chrbtice:

  1. Jedná sa o pasívny sedavý spôsob života, to znamená, keď sedíte v dlhu, atrofia chrbtových svalov a slabosť.
  2. Nezdvíhajte ťažké závažia.
  3. Nesprávna výživa - nedostatok vitamínov a vápnika.

  Všetky tri z týchto dôvodov prispeli k môjmu problému so zadami..

  Terapeutovi som slúžil v rade asi 2 hodiny. V ordinácii lekára hovorím terapeutovi, že to tak hovoria a tak v dolnej časti chrbta bolesti a chodidla pravej nohy, keď stojím za 2-3 minúty, je to znecitlivené.

  Ako obvykle, počúval som svoj prístroj a robil meranie tlaku - všetko je v poriadku. Napísal som smer na močové a krvné testy a predpísal som si iné, nepamätám si meno, pretože si nedokážem vydržať injekcie..

  Pýta sa ma: „Urobíš MRI?“ Ja: Nie, sakra, práve som prišiel na tabletky. "Samozrejme, že, pre ktoré som prišiel do nemocnice, aby som zistil príčinu bolesti a potom uzdravil.".

  Väčšina ľudí robí opak, najprv liečia a potom zistia, že sa k nim nelieči.

  Dáva mi prázdne - smer s mapou smerov, kde sa vykonáva zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). A poslala všetko späť, nie diagnózu, nie spôsob liečby, prehĺtala pilulky a naďalej sa ničila, to je dojem.

  Nasledujúci deň darujem krv - močím a idem k neurológovi, popisujem svoje príznaky, že mi bolí spodná časť chrbta a spadne pravá noha. Predpisuje injekcie meloxikamu.

  Pýtam sa: „Čo je na mne zlé, aká je diagnóza?“

  Urobíte 6 injekcií, prídete na druhú schôdzku a uvidíte.

  Ofigeva druhýkrát.

  Ale kde bolí chrbát, veril som lekárovi (lekár povedal mimochodom slovo, prečítala som to niekde neskôr) Kúpil som 6 injekcií a začal robiť 1 injekciu denne v pravom buchte..

  Urobil som 3 injekcie, potom prišiel víkend a tri sa museli urobiť budúci týždeň.

  Po injekcii sa zdalo, že to pustilo, bolesť ustúpila. V nedeľu bolesť bola celý deň. A v pondelok ráno som nemohol vstať z postele. 21. marca 2016 sa mi stalo nešťastie.

  Hovorí sa, že pondelok je náročný deň, ale pre mňa to ešte nebolo také ťažké. V toto krásne ráno som sa prebudil s divokou bolesťou chrbta, s ťažkosťami som sa posadil na okraj postele a pokúsil som sa pol hodiny si obliecť ponožky. V tom okamihu som sa cítil ako bezmocná zelenina.

  Nemohol som sedieť, stáť bez opory. Viac či menej som sa cítil v polohe na chrbte a keď som zmenil polohu tela, zažil som divokú bolesť. Neprajem si to nikomu, dokonca ani tomu najprísnejšiemu nepriateľovi.

  Začal som nadávať týchto lekárov, obraciate sa na nich a nemôžu povedať, o čom je problém alebo nechcú hovoriť. Iba mrzák, nelieči sa.

  Je to moja vina, priviedol som sa do takého stavu a vtedy som mal iba 35 rokov. A priniesol som sa do tohto stavu na 3-5 rokov. Hneď ako som zmenil zamestnanie a životný štýl.

  Špecializované vyšetrenie

  Potom si manželka spomenula, že jej priateľka mala tiež problémy so chrbtom a šla k špecialistovi, ktorý jej pomohol. Vzali jej telefónne číslo špecialistky Semyon Petrovičovej, zavolali a dohodli si stretnutie. Bolo potrebné ísť do susedného mesta Almetyevsk, ktoré je od nás vzdialené 40 kilometrov.

  Pila som lieky proti bolesti, aby boli na ceste tolerantné. Nesedel som za volantom, požiadal som svojho priateľa Seryogu, aby ho vzal preč, ďakujem veľmi pekne za jeho pomoc.

  Po vyjadrení mojich príznakov si vzal domov - jeho spodná časť chrbta sa odreže a jeho pravá noha je znecitlivená v nohe, keď stojím, Semen Petrovich okamžite oznámil diagnózu.

  Máte kýlu, môj drahý priateľ, povedal, ale na presnú diagnózu musíte mať vyšetrenie MRI. A tak všetky príznaky medzistavcovej prietrže.

  Bol som šokovaný. Keď som sa bál, že to budem počuť, všetci dúfali, že MRI neukáže kýlu. Išli sme vyfotiť spodnú časť chrbta a dali sme na procedúru 2400 rubľov.

  Nasledujúci deň Semyon Petrovich nasníma môj obrázok, prejde k oknu a bez toho, aby si prečítal popis, začne presne hovoriť, čo je napísané v epikrízii, ktorú držím vo svojich rukách a čítam rovnaké hrozné slová, hernia nosa hmyzu, no takmer vždy to bolí nespôsobuje to, ale prietrž L5-S1 s posunutím doprava, kvôli ktorému je moja pravá noha odobratá - to je vážne.

  Žiada, aby k nemu prišiel, ukázal prstom, aby som sám videl a uvedomil si všetko, nie verné slovo, ako lekári v nemocnici..

  Pýta sa ma, aká veľkosť hernie L5-S1 je napísaná 0,5 - 0,8 mm? Pozerám sa v zozname a vidím len 1,0 cm. Semyon Petrovich si vezme popis, neverí tomu, že jeho oči majú prietrž 1,0 cm. Pozrie sa na mňa, potom sa pozrie na popis a hovorí, že ak som pacienta nevidel, ale iba obrázok s popisom, Určite by som prišiel na operáciu prietrže.

  Ale ak stále stojíte a chodíte, znamená to, že nie všetko je zanedbávané.

  Kýla do 0,8 cm zvyčajne nie je kritická (nepamätám si tie šikovné slová, ktoré použil Semyon Petrovich) a môžete to urobiť bez chirurgického zákroku a skutočnosť, že viac ako 0,8 cm je prietrž nebezpečná, pretože môže ochromiť nohy a zostať zdravotne postihnutá po zvyšok. život.

  Po prečítaní recenzií na internete som dospel k záveru, že väčšina utráca peniaze za všetky druhy procedúr, masáže, strečing, ale nakoniec sa to len zhoršuje. A stovky tisíc rubľov sa minúlo zbytočne.

  Potom sa viedla dlhá konverzácia o tom, ako sa viac neubližovať. Kýla v priebehu času vyschne, ale na to musíte dobre jesť, berte vitamíny B a vápnik.

  A čo je najdôležitejšie, nezdvíhajte nič ťažké a používajte metodiku, ktorá je súčasťou objednávky.

  Ak ho vyzdvihnete, môžete skončiť na invalidnom vozíku, pretože budete mať šťastie, povedali ste, ako ste ho odrezali, ale je lepšie to riskovať. To je pre mňa všetko veta. Cvičte každý deň, aby ste posilnili a roztiahli chrbtové svaly.

  Nepamätám si všetky slová Semyona Petroviča, pretože som bol šokovaný, keď som prinajmenšom povedal, a moja žena sedela vedľa nej v slzách..

  Ako som liečil prietrž

  Takže je stanovená diagnóza, je priradená liečebná metóda. To som potreboval od nemocnice a od lekárov.

  A v nemocnici to nemohlo urobiť hneď? Nie, budú predpisovať tabletky s injekciami a chodiť na prechádzku Vasya, to je Ruslan.

  Po určení príčiny bolesti a odporúčaní odborníka som začal podnikať. Začal som brať vitamíny B a vápnik. Vápnik Semeno Petrovič odporúča vyrábať vaječné škrupiny, drviť a miešať s citrónovou šťavou, piť čajovú lyžičku každý deň.

  Potom prišli moje 2 mesiace rehabilitácie. Prehrabával som sa množstvom informácií o obnove chrbtice a liečbe chrbta z medzistavcovej prietrže.

  Každé ráno som bral vitamíny B, robil som cvičenia, večer som bral vápnik vo forme mletej vaječnej škrupiny a vylisovanej citrónovej šťavy a znova sa nabíjal bolesťou.

  Každý deň som ráno vstal z bolesti, cvičil som s bolesťou v dolnej časti chrbta a na pravej nohe. Mimochodom, zabudol som povedať po injekciách, ktoré neurológ predpísal, celá pravá noha ma bolela tupú bolesťou, niekedy to bolelo tak neznesiteľne rovno, že som si nemohol nájsť miesto pre seba.

  2 mesiace po týchto injekciách bolesť nohy prestala bolieť a bol som schopný ju bezbolestne zdvihnúť. Neviem, aké injekcie sú, neliečia, ale iba mrzačia.

  Pri hľadaní informácií na internete na ošetrenie kýly som narazil na miesto, kde autor mal prietrž ešte väčšiu ako moja - 1,4 cm. Predplatné znamená prihlásiť sa na odber jeho spravodajcu a začal dostávať užitočné informácie na e-mail na obnovenie chrbtice, posilnenie chrbta, natiahnutie chrbtice a správna strava.

  V tabuľke si zostavil rozvrh a zaznamenal všetky kroky, ktoré je potrebné urobiť za deň.

  Ležel som na aplikátore ako je tento - dal kontrolu v tabuľke, takže som dokončil úlohu. Hlavnou úlohou nie je preskočiť a vykonať.

  Prečítal som si vyhlásenie - pred položku v tabuľke som označil začiarknutie. Takú potlačenú plachtu som zavesil na záchod. Stručne povedané, vy sedíte a vyhlasujete ráno

  Vypil som sezamové mlieko a vitamín B - odsek je uvedený. Potom robil cviky - dal pred začiarknutie.

  Polymedel mal zaškrtnutú značku. Tu som si dal obvaz, vnútri polymediálneho filmu. Polymedal je polymérny film elektrifikovaný pôvodnou technológiou a dlhodobo si zachováva svoje vlastnosti. Podporuje zastavenie zápalových procesov a zlepšuje regeneráciu tkanív.

  Poviem ti tajomstvo tým, že som na sebe takúto bandáž s Polymedalom, cítil som, ako mi bolesti chrbta najprv ustúpili a potom v priebehu času bolesť úplne zmizla. Nešetrite peniaze, objednávajte polymedál, aplikátor v súprave a robte cvičenia, to vám pomôže, je to skontrolované sami.

  Ako minúť peniaze na údajne všetky druhy liečby v podobe injekcií, liekov proti bolesti, operácií atď. Lepšie je minúť na skutočne potrebné veci. Ako hovoria spása utopeného muža, dielo samotného utopeného muža.

  Vyberáte si, ktorá cesta má ísť, počúvate lekárov alebo si sami pomáhate. Ja osobne by som lekárom neveril. A vy?

  Takto som si obliekol 2 obväzy s polymedelom a nosil som ich pod oblečením na 3 hodiny, vzlietol na 2 hodiny a potom na ďalšie 3 hodiny..

  Taký korzet mi povedal Semen Petrovich, dobrá vec, ale takmer 10 000 drahých. Nosil som to iba prvýkrát, keď som musel dlho sedieť v aute na ceste.

  A teraz sa nenosím, spočiatku som ho nosil iba 2 hodiny. Pamätajte, že bez ohľadu na to, aký dobrý je korzet, nemôžete ho nosiť dlho, musíte trénovať chrbtové svaly. A po dlhom nosení korzetu, svaly dolnej časti chrbta atrofia jednoducho.

  Na konci každého týždňa môj manžel s páskou meral, koľko nôh som zdvihol z polohy na chrbte a zapísal do tabuľky..

  A tiež sa zaznamenalo, koľko cm nedosahujem, keď som sa nakláňal dopredu. Tabuľka ukazuje, ako som zlepšil svoje čítanie takmer každý týždeň a po 2 mesiacoch už chodím normálne s mojou rýchlou chôdzou.

  Ani si nemyslite, že by ste mali podstúpiť operáciu prietrže, iba zhoršíte svoju situáciu. A kýly sa objavia vyššie. Áno, spočiatku sa budete cítiť lepšie, nebude to bolesť. Nie je však potrebné zasahovať, samotné telo si poradí, len mu pomôžete a to je všetko. Ak chcete byť pravidelným klientom chirurga - urobte operáciu!

  Medzistavcová prietrž nie je príčinou bolesti

  Aktualizácia k 10. decembru 2018. Viac ako dva roky po recidíve s chrbtom som sa rozhodol tento článok doplniť o dôležité informácie. Myslím si, že to mnohým pomôže pohnúť sa správnym smerom, aby vyliečili a zmiernili bolesť.

  V súčasnosti sa medicína stala firmou a dôvera lekárov, ktorí sa zaujímajú iba o to, aby sa stali stálymi zákazníkmi, stala veľmi nebezpečnou.

  Nedávno som zhromaždil dostatok informácií, analyzoval a aplikoval ich na seba. Preto s dôverou môžem túto metódu zdieľať s vami.

  Najprv musíte zistiť, čo je príčinou kýly a bolesti chrbta, preto si pozrite toto video.

  Poviem vám svoj príbeh, ktorý sa mi stal v lete roku 2018. V júli som si objednala švédsku stenu a po dvoch týždňoch tréningu mi pravá noha začala chodiť bolieť. Bolesť stúpala každý deň a po mesiaci som nemohla chodiť a stáť bez bolesti.

  Najprv som si myslel, že medzistavcová prietrž sa opäť zhoršila, ale našiel som vyvrátenie, už som o tom písal v tomto článku, ktorí majú záujem o prečítanie.

  Potom som si myslel, že je na vine ischiatický nerv, ktorý je zovretý, a bolesť z toho. Ale keď som našiel informácie, ktoré môžu ublížiť iba svaly, a to z dôvodu spúšťacích bodov v nich, začalo mi to tu.

  Pozrite si video, aby ste pochopili, o čom hovorím.

  Po pozeraní tohto videa som dostal veľký obrázok, skladačku zloženú z mnohých samostatných prvkov, ktoré som zhromažďoval už niekoľko rokov.

  Aby som vyliečil svoje svaly a zbavil sa spúšťov, kúpil som si masážne valčeky na prevrátenie hlbokých chrbtov a začal som pracovať.

  V tomto obchode lacno objednané masážne valčeky, gule a hriadeľ

  Kúpil som si tiež háčik na masér Theracane na bodovú samomasáž na ťažko prístupných miestach..

  Po mesiaci každodennej práce na svalových spúšťoch bolesť nôh pomaly vymizla a po ďalšom mesiaci bolesť úplne zmizla.

  Zoberme si, že ak vaše svaly boli bolesť po dlhú dobu - mesiace alebo dokonca roky, potom za týždeň nevyliečite svaly. Trvá to nejaký čas, kým sa spúšť spustí každý deň a spočiatku to bolí veľa. Ale to je ten správny smer pre liečenie, testovaný na vás.

  Vyskytol sa prípad, keď som náhle dostal sval pod lopatku a nemohol som bez bolesti otočiť hlavu jedným smerom. Práve som sa zoznámil s týmito informáciami a požiadal svojho manžela, aby našiel túto pečať na chrbte a odstránil spúšť.

  Po 2-3 minútach manželka pocítila pečať na zadnej strane veľkosti hrášku. Po niekoľkých kliknutiach po dobu 30-40 sekúnd (bolo to bolestivé) sa pečať vyriešila.

  K môjmu prekvapeniu, keď som otočil hlavu, už som túto bolesť nepociťoval, pretože spúšťací bod sa práve objavil a dá sa celkom rýchlo odstrániť. Inak sú potrebné týždne alebo dokonca mesiace..

  Opis choroby

  Vertebrálna kýla je choroba, ktorej dôsledkom sú poruchy fungovania nielen nervového systému, ale aj tráviaceho, vylučovacieho a kardiovaskulárneho systému. Na pochopenie princípu, ktorým sa choroba vyvíja, je potrebné zvážiť štruktúru stavcov - hlavnú časť postihnutého orgánu..

  Predstavuje to valcovitá kosť a zvláštne oblúky, ktoré sa rozvetvujú do procesov. Obsahujú diery vyplnené miechou.

  Medzistavcové platničky spájajú stavce a sú pre nich akýmsi vankúšom. Pozostávajú z buničitého jadra, ktoré je obklopené vláknitým tkanivom. V dôsledku jej stenčenia sa vyskytuje prietrž chrbtice.

  Jadro sa zlomí a začne vyplňovať miechový kanál. Pri rôznych ochoreniach chrbtice môže dôjsť k prolapsu samotného disku..

  príčiny

  Kýla chrbtice je dôsledkom zničenia medzistavcových platničiek. Môže byť poškodená z mnohých dôvodov a predispozičných faktorov:

  Hlavné príčiny sekvestrovanej kýlyFaktory, ktoré predisponujú k chorobe
  Abnormality vo vývoji stavcovProblémy s nadváhou
  Veľké namáhanie chrbta a krkuTelové podchladenie
  Vážne poškodenie chrbtice (napr. Pád dozadu)Neustála fyzická aktivita, intenzívna práca
  Nadmerný prírastok na váhe bez svalového tréninguPorucha rovnováhy draslíka a fosforu v stavcoch
  Genetická predispozícia
  Poruchy metabolizmu v tele
  Prítomnosť zlých návykov (fajčenie, zneužívanie alkoholu), ktoré narúšajú prísun krvi do vláknitého prstenca
  Nesprávna technika na vykonávanie cvičení s ťažkými bremenami na chrbte (drepy, ohyby)
  Sedavý spôsob života

  Ak dôjde k výčnelku v kanáliku, kde prechádzajú nervové korene miechy, lekár urobí diagnózu - foraminálnu prietrž

  Čítajte tu, čo je krieda záchranára..

  Ako liečba je jednou z hlavných metód cvičenie chrbta s prietržami chrbtice.

  Najjednoduchší spôsob, ako klasifikovať prietrž chrbtice, je patriť do jej oddelení. V tejto súvislosti sa rozlišujú tieto typy:

  • krčnej chrbtice;
  • prsník;
  • bedrová chrbtica.

  Najčastejšie sa vyskytuje posledný typ prietrže. Je to kvôli veľkému zaťaženiu, ktoré denne prežíva spodná časť chrbta, ako aj vďaka sedavému životnému štýlu moderného človeka.

  Kýla je tiež rozdelená na primárnu (spôsobenú traumou alebo nadmerným zaťažením) a sekundárnu (v dôsledku vysušenia medzistavcových platničiek a deštrukcie jej membrán)..

  Na základe veľkosti vyčnievajúcej časti medzistavcového priestoru je choroba rozdelená do niekoľkých typov:

  výčnelok1-3 mm.
  výhrezVyznačuje sa tiež prolapsom disku (3-6 mm).
  Vyvinutá prietržDo 15 mm.

  Ten je najvýraznejší v léziách lumbosakrálnej chrbtice.

  Kýla sa objavuje v dôsledku nečinnosti stavcov v určitom oddelení. Na zabránenie opätovného prejavu choroby a na jej úspešné odstránenie sa používajú špeciálne fyzické cvičenia.

  Populárnou a účinnou technikou na tieto účely je séria gymnastických cvičení, ktoré vyvinul doktor lekárskych vied, profesor Sergej Mikhailovič Bubnovský. Hlavným cieľom tejto techniky je pomôcť pacientovi znížiť šancu na prietrž na minimum.

  Hlavné ciele lekárskej telesnej výchovy Dr. Bubnovsky:

  Posilnenie chrbtových svalovPomáha to zastaviť vývoj choroby a zvýšiť pohyblivosť stavcov..
  Svalové kŕčeVzniká ako ochranná reakcia tela. Spazmus môže narušiť nielen držanie tela, ale aj výživu tkanív.

  Základné pravidlá

  Aby sa cvičenia na odstránenie kýly chrbtice stali účinnou liečbou, je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel:

  1. Výber techniky sa uskutočňuje v súlade s pozorovaním stavu a bolesti ľudí, ktoré sa vyskytujú v procese výcviku. Musia sa vykonať iba cvičenia, ktoré nie sú spojené s nepohodlím.
  2. Z hodín je potrebné vylúčiť nárazy, skoky a údery.
  3. Najprv sa neodporúča zahrnúť do metodiky krútiace cvičenia..
  4. Je zakázané vyvíjať veľké úsilie v problémových oblastiach.
  5. Chrbtica sa v priebehu času obnovuje, takže všetky cviky sa musia robiť opatrne a postupne sa musia zložitejšie.
  6. Amplitúda pohybu na začiatku kurzu by mala byť minimálna.

  Druhy cvičení na chrbte s kýlami chrbtice

  Na liečbu medzistavcovej prietrže sa používajú tieto typy cvičení:

  Nízka intenzitaPlávanie, chôdza, jazda na bicykli.
  Gymnastické cvičeniaJóga a čchi-kung, ktoré umožňujú nielen posilňovať svaly a zvyšujú pohyblivosť chrbtice, ale tiež dosahujú psycho-emocionálnu rovnováhu.
  stabilizujúceVzťahujte sa na silový tréning zameraný na posilnenie chrbta a brucha..
  prúdyPrispieť k zmierneniu bolesti.

  bedrový

  V bedrovej oblasti sa najčastejšie tvorí medzistavcová prietrž. Nasledujúca séria cvičení je určená pre ľudí s pokročilým ochorením..

  Cvičenie sa vykonáva na zemi: nohy sú ohnuté na kolenách, ale päty sa nedotýkajú zadku, ruky ležia na bruchu. Aby ste aj naďalej dýchali, musíte uvoľniť a sprísniť svoje abs svaly miernym tempom 15 krát.

  Ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené pozdĺž tela, nohy sú narovnané. Zdvíhanie hornej časti trupu tak, aby spodné časti lopatiek a nôh zostali pritlačené k podlahe. Držte túto pózu po dobu 10 sekúnd a potom pomaly spustite trup k podlahe. Cvičte 15-krát.

  Cvičenie sa vykonáva na chrbte, nohy ohnuté na kolenách, nohy pritlačené k podlahe. Zdvíhanie pravej nohy tak, aby sa nedotýkalo hlavy. V takom prípade sa kefou pravej ruky opierajte o ľavé koleno. Poloha sa udržiava 10 sekúnd, 10 opakovaní na nohu.

  krčnej

  Nie je možné úplne zbaviť prietrže krčných stavcov cvičením, ale pomôžu zvýšiť pružnosť a uľahčiť pohyblivosť. Komplex je obzvlášť účinný v počiatočných fázach, každé cvičenie sa opakuje 10-krát. Na zvýšenie účinku je potrebné mať lekársky ortopedický korzet a masážny kurz.

  Prvé cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke, ruky sú uvoľnené. Hlava by sa mala pomaly otáčať úplne doprava, potom doľava. Cvičenie je možné vykonávať ako na stoličke, tak aj pri státí.

  Zostávajúca v rovnakej polohe musíte hlavu sklopiť tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Potom by sa mala hlava nakloniť dozadu a vytiahnuť bradu. Pri vykonávaní tohto cvičenia by sa hlava nemala líšiť od strany.

  Prsník

  Vykonanie nasledujúcej série cvičení pomôže zmierniť príznaky kýly hrudnej chrbtice v ktoromkoľvek štádiu..

  Cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke: chrbát je pritlačený k chrbtu, ruky sú zamknuté v zámku na chrbte hlavy. Chrbát je potrebné čo najviac ohýbať, držať sa dozadu a potom telo mierne nakloniť dopredu. Vyžadujú sa 4 opakovania.

  Na ďalšie cvičenie budete potrebovať uterák alebo inú hustú hmotu. Stočená tkanina sa umiestni pod hruď. Ruky prichádzajú na hrad za hlavou.

  Pri ohýbaní chrbta je potrebné nadvihnúť hornú časť tela tak, aby sa valec súčasne pohyboval pozdĺž chrbtice. Cvičenie sa vykonáva štyrikrát.

  Zabalením dolnej časti hrudnej oblasti valčekom sa uterák čo najviac pritiahne. Pri vdýchnutí tlak klesá. Opakujte cvičenie 10-krát.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  V neurológii sa bolesť po operácii chrbtice nazýva „syndróm operovanej chrbtice“. Prišiel k nám zo západnej literatúry, kde sa často používa termín syndróm zlyhania chrbta - FBSS (rozsvietený.
  Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
  Je možné vykonať kýlu pomocou kýly? Áno, ale až po odstránení akútnych prejavov choroby (pomocou liekov a fyzioterapie).Správna masáž vertebrálnou prietržou výrazne zmierňuje bolesť, odstraňuje svalové napätie, obnovuje silu a pohyblivosť končatín.