loader

Hlavná

Späť

Cvičenie na osteochondrózu bedrovej časti

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách. Napriek tomu, že osteochondróza môže postihnúť každého v každom veku, hlavnou rizikovou skupinou sú ľudia nad 60 rokov.

V mladšej generácii sa choroba prejavuje hlavne sedavým životným štýlom, podvýživou a tiež v dôsledku zhoršenia životného prostredia..

Boj proti tejto chorobe sa vykonáva komplexne a okrem povinného lekárskeho ošetrenia predpísaného odborníkom je liečba založená aj na fyzioterapii. Pacientovi sa odporúča, aby úplne prehodnotil svoj životný štýl, vytvoril režim spánku a výživy, zahŕňal miernu fyzickú aktivitu a opustil zlé návyky. Najúčinnejšie a úplne bezpečné sú špeciálne cvičenia na bedrovú osteochondrózu a sú tiež skvelé ako prevencia.

Príčiny osteochondrózy bedrovej

Nedostatočná fyzická aktivita, hoci je jednou z hlavných príčin vzniku choroby, nie je ani zďaleka jediná. Možnými príčinami osteochondrózy sú aj nasledujúce faktory:

 • vrodené alebo získané zakrivenie chrbtice, prítomnosť brucha;
 • slabosť a dystrofia miechových svalov;
 • dedičné faktory;
 • metabolické poruchy, nedostatok požadovaného počtu stopových prvkov v potrave;
 • podchladenie;
 • pravidelná, nerovnomerná ťažká fyzická námaha;
 • psycho-emocionálna nestabilita, časté stresy;
 • časté nepríjemné postavenie tela;
 • poranenia, deformácie chrbta a chrbtice;
 • ploché nohy;
 • dlhé nosenie nepohodlnej obuvi;
 • nerovnomerné zaťaženie: zaťaženie jedným ramenom, položenie nadmerne mäkkých matracov a vankúšov.

Všetky tieto príznaky naznačujú, že fyzická aktivita je nevyhnutná pre zdravé telo, ale určite musí byť vyvážená a jednotná. Vzpieranie a nadmerná práca nespôsobujú osobe nič menšie škody ako úplný nedostatok pohybu.

Špeciálne navrhnutá terapeutická gymnastika je navrhnutá tak, aby poskytovala celé telo a najmä chrbticu potrebnú záťaž bez toho, aby ju prepracovala. Nezabudnite, že keď sa objavia prvé príznaky choroby: nepohodlie a pocit stuhnutosti v oblasti chrbtice, bolesť, rýchla únava zadných svalov, v prvom rade musíte vyhľadať kvalifikovanú pomoc odborníka..

Gymnastika pri osteochondróze dolnej časti chrbta

Najobľúbenejší a najúčinnejší je komplex, ktorý pozostáva z niekoľkých hlavných častí. Každá ďalšia etapa vyžaduje veľa úsilia od osoby, a preto umožňuje dosiahnutie lepších výsledkov.

Je dôležité si uvedomiť, že počas cvičenia by nemali byť bolesti ani nepohodlie. Ak sa objavia silné nepohodlie, odporúča sa zastaviť gymnastiku a vrátiť sa na úroveň s nižšou záťažou. Na každom tréningu sa tiež odporúča starostlivo načúvať vašim vlastným pocitom, čo pomôže dosiahnuť produktívnejšie výsledky a neumožní zhoršenie..

Prezentovaný komplex v každej fáze poskytuje potrebné zaťaženie hlbokých svalov tlače a chrbta a tiež ich pomáha napínať a uvoľňovať napätie..

Fáza 1

 1. IP - stojí na všetkých štyroch. Hlavný dôraz by sa mal klásť na dlane a kolená. Pomalé zdvíhanie hlavy, snažte sa v chrbte čo najviac zohýbať. Pri spúšťaní hlavy je naopak chrbát naopak oblúky. Vykonajte 3-5 opakovaní.
 2. IP - ležiace na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolená, ruky za hlavou chodidla sú na podlahe. Kolená obidvoch nôh stláčajte striedavo doprava a doľava a vždy sa nimi dotýkajte podlahy. Uistite sa, že čepele nevychádzajú z povrchu. Vykonajte 10 opakovaní na každú stranu.
 3. Toto cvičenie by sa malo vykonávať na posteli s existujúcim čelom postele. Z ležiacej polohy smerom nahor by ste mali zdvihnúť ruky, pevne uchopiť čelo a vytiahnuť trup. Pracovať má iba horná časť tela, spodná časť je v tomto čase úplne uvoľnená. Vykonajte 3-5 opakovaní.
 4. Cvičenie je zamerané na natiahnutie bedrovej chrbtice, čo vám umožní rýchlo zmierniť bolesť.
 5. PI je rovnaký ako v predchádzajúcom cvičení. Ležiaci na chrbte, pritiahnite si prsty na nohách k sebe, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd a potom si oddýchnite. Vykonajte 5 až 7 opakovaní.

Gymnastika prvej etapy je nenáročná na vykonávanie a je vhodná aj na silné bolesti v bedrovej oblasti. Implementácia by mala trvať až 2 týždne denných tried, po ktorých je potrebné prejsť na zložitejšiu druhú fázu.

Fáza 2

 1. IP - ležiace na tvrdom povrchu lícom nahor. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela, kolená sú ohnuté, chodidlá sa úplne dotýkajú podlahy. Pri tlačení nôh a lopatiek z povrchu pomaly zdvíhajte a spúšťajte oblasť panvy. 5 opakovaní.
 2. IP - ležiace na boku. Pri ohýbaní nohy umiestnenej na kolene, ktorá je umiestnená na vrchu, je potrebné ju pomaly a plynule ťahať do žalúdka. Vykonajte 5 opakovaní na každej strane.
 3. Na všetkých štyroch je potrebné sa plaziť pod imaginárnou bariérou. Pokúste sa za behu zabezpečiť maximálnu deformáciu chrbtice. Vykonajte 3 až 5 opakovaní.

Etapa 3

 1. IP - ležiace na boku. Cvičte z komplexu druhej etapy, iba v tomto prípade by ste mali obidve nohy, ohnuté na kolenách, natiahnuť do žalúdka. 5 opakovaní.
 2. IP - sedí na tvrdom povrchu. Ruky sú na kolenách, zadná línia je plochá. Jemne a pomaly nakloňte telo dozadu. Hmotné napätie v brušných svaloch je signálom, že v tejto polohe by sa malo oneskoriť o 1-3 sekundy a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Opakujte 5 až 7 krát.
 3. IP - stojí na všetkých štyroch. Striedavo zdvíhajte až do uhla 90 °, pravá alebo ľavá noha sa ohýba v kolene. Vykonajte 10 opakovaní pre každú nohu..
 4. IP - stojace. Nakloňte sa čo najviac dopredu a skúste sa dotknúť kolien hrudníkom bez ohnutia nôh. Vykonajte 6–9 opakovaní.

Fáza 4

 1. IP - stojace. S rukami zovretými na hlave sa pokúste drepnúť a súčasne otáčať kolená doľava a doprava. Vykonajte 10 až 15 opakovaní.
 2. IP - ležiace na zemi, lícom nahor. Ruky sú pozdĺž tela, nohy sú rovné. Bez ohýbania pomaly zdvíhajte nohy v uhle 45 - 50 °, držte ich niekoľko sekúnd, potom sa pomaly pomaly vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 krát.
 3. IP - sedí na tvrdom povrchu. Natiahnite nohy doširoka a mierne ich ohnite na kolenách. Nakloňte sa dopredu a pokúste sa natiahnuť ruky čo najviac. Držte v tejto polohe 4 - 6 sekúnd, potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 5 až 7 opakovaní.
 4. IP - stojí na všetkých štyroch. Striedavo zdvíhajte nohu ohnutú na kolene a opačné rameno. Opakujte 5 až 7 krát.

Napriek tomu, že uvedené cvičenia sú jednoduché, sú veľmi účinné pri bedrovej osteochondróze. Správne vykonanie a presný počet opakovaní by mal určiť odborník..

Tiež by sme nemali zabúdať na potrebu komplexnej liečby, pretože samotná lekárska terapia na úplné vyliečenie nemusí stačiť.

Aké cvičenia vykonávať s bedrovou osteochondrózou?

Chrbát zlyháva, počuje charakteristická kríza, kliknutia sú prvé príznaky osteochondrózy. Je čas začať posilňovať dolnú časť chrbta, začať sa venovať cvičebnej terapii osteochondrózy bedrovej chrbtice. Ochorenie sa vytvára v dôsledku ukladania solí v celej oblasti stavcov a spôsobuje nepríjemnú bolesť počas zatáčok a sklonov. To naznačuje, že sa pacient zriedka alebo úplne nezúčastňuje fyzickej aktivity. Je čas niečo zmeniť, začať konať - obnoviť zdravie, pohyblivosť chrbtice. Pri lumbosakrálnej osteochondróze vykonajte špeciálne fyzické aktivity.

Všeobecné požiadavky na cvičebnú terapiu

Fyzioterapia je dôležitou súčasťou liečebného procesu, pretože posilňuje celú stavcovú zónu. Slabé svaly ovplyvňujú deformáciu miechy. Silný sval účinne udržuje hmotnosť celého tela. Okrem iného cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice zmierňujú usadeniny solí v chrbte a cvičením svalov sa vyrovnávajú prázdne miesta. Pravidelné cvičenie, leštenie soli a bolesť je znížená.

Liečte bedrovú osteochondrózu a cvičte neustále, denne po dobu 15 - 20 minút. Na cvičenie nikdy nie je neskoro, ale je lepšie začať, keď sa objavia príznaky.

Prvé príznaky vzniku choroby:

 • Rušivé neustále bolesti v bedrovej oblasti;
 • Posilňuje záťažou; je daný v panvovej oblasti;
 • Telo je vyrobené z dreva, pohyby bolia.

Do konca určite nezabudnite navštíviť lekára, ktorý potvrdí diagnózu a poradí, ako sa zbaviť osteochondrózy a nespôsobuje komplikácie pri výkone cvičení. Užitočná výživa a gymnastika odstránia zbytočnú hmotnosť a obnovia bedrovú mobilitu. Začnite s ľahkými a postupne komplikovanými cvičeniami, zvyšujte počet opakovaní a amplitúdu pohybov.

Vždy pripravte srdcový systém na nadchádzajúce záťaže, spočiatku vykonajte zahrievanie. Vynikajúci účinok sa dosahuje zavesením na vodorovnú lištu, otáčaním dozadu a dopredu. Pri liečbe osteochondrózy postupujte podľa odporúčaní, aby tréningy poskytli dobrý výsledok.

Pravidlá cvičenia

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa začínajú prípravným tréningom. Spočiatku sa cvičenia uskutočňujú v ľahu, čím sa znižuje napätie v dolnej časti chrbta. Hlavnou vecou je vykonávať hodiny pomaly, plynulo. Ak sa počas cvičebnej terapie objaví bolesť kolena, na zmiernenie použite valček.

Cvičte pre sakrálnu chrbticu podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Choďte do nemocnice na konzultáciu;
 • Robte fyzioterapiu s osteochondrózou neustále a denne - najlepší čas ráno;
 • Zapojte sa do odevov vyrobených z prírodných textílií;
 • Zastaviť bolesť;
 • Cvičenie bedrovej chrbtice nie je ostro, aby sa predišlo komplikáciám;
 • Robiť fyzické cvičenie doma, zvyknúť si na výdych, nedovoľte oneskorenie;
 • Pri tom vytiahnite žalúdok a zadok.

Cvičebná gymnastika pomáha pri bedrovej osteochondróze, neumožňuje ničenie medzistavcových platničiek. Stavce na chrbte sú napnuté, nervové zakončenie nie je stlačené, svalové kŕče a bolesť zmiznú. Ak sa nabitie na osteochondrózu bedrového kĺbu nevykonáva ráno, potom sa uistite, že v inom čase vyučovania ubehla hodina. Pozitívna dynamika zotavenia v bedrovej oblasti sa objavuje po 2 mesiacoch. Výsledky z kurzov vás potešia, začneme hrať

Komplex liečebných cvičení

Fyzioterapia na osteochondrózu, posilňuje svaly dolnej časti chrbta, stehien a zadku. Pamätajte, že ľudská chrbtica začína prstami dolných končatín, nezabudnite ich masírovať a starať sa o ne. Baleríny, gymnastky a jogíny majú pružné telo, pretože ho rozvíjajú od špičky nôh až po temeno hlavy. Flexibilita chrbta, znak mladosti pre akýkoľvek vek.

Fyzioterapia a fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice, zdravá výživa, zdravá prevencia. Ochorenie prestáva postupovať.

Etapy LFK

Spočiatku urobte ľahké cvičenie, pripravte sa na fyzickú aktivitu lumbosakrálnej chrbtice. Aplikujte cvičenia zo školy, krútte krk, ramená, roztiahnite ruky, urobte mlyn. Nakloňte telo rôznymi smermi, otočte doprava a doľava, po zdvihnutí ohnutých kolien otočte panvu. Urobte to 10-krát, zahrievajte celé telo a začnite trénovať..

Cvičebná terapia sa uskutočňuje v troch etapách:

 • Ľahké zaťaženie sa vykonáva v akútnom období, keď je silná bolesť;
 • Menej komplikované fyzické aktivity sa vykonávajú, keď príznaky bolesti klesajú;
 • V poslednej fáze sa cvičenia vykonávajú po úplnom zotavení, ako prevencia.

Každá etapa trénuje hlboké podkožné svaly chrbta a brucha. Nájdite doma alebo si kúpte cvičebnú rohož, aby gymnastika bežala bezbolestne a bezpečne. Vytvorte si z uteráka valec, pretože v niektorých cvičeniach sa bude používať, pomáha odstraňovať záťaž zo spodnej časti chrbta. Okrem toho noste špeciálny pás, ktorý podporuje chrbát, v chladnom období vás zahreje. Začnime cvičebnú terapiu bedrovej osteochondrózy.

Efektívne cvičenia

Zvážte fyzickú aktivitu osobitne pre každý typ choroby.

Prvým stupňom je akútna bolesť. Deje sa to na chrbte ležiaceho:

 • Ohnite si nohy, vložte si pod holene valček. Začnite ohýbať prsty a prsty na nohách;
 • Rozviňte prsty na nohách, roztiahnite prsty medzi nimi a potiahnite ich. Zmierňuje stres;
 • Ohnite pravú nohu a narovnajte ľavú nohu. Ľavú pätu nasuňte na rohož, pomaly sa ohnite na úroveň pravej nohy a znova ju narovnajte. Robte 8 krát a vymeňte nohy;
 • Dajte ruky po tele. Potom ich vytiahnite za hlavu; ohnite obe nohy. Začnite natahovať pravú nohu nabok. Robte 10-krát a zmeňte sa na iný;
 • Vytiahnite žalúdok tak, aby bol spodný chrbát pevne pritlačený a jednu nohu pritiahnite k hrudníku;
 • Otočte chodidla v kruhu a potom v opačnom smere;
 • Ležanie na chrbte, ohýbanie nôh, striedanie kolien so stranami;
 • Dýchajte v brušnej bránici, vdychujte vyčnievajúci žalúdok, výdych zasuňte.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

V druhej fáze pumpujeme brušné a gluteálne svaly pomocou fyzických cvičení na bedrovú osteochondrózu:

 • Ležiaci na chrbte, ohýbajte nohy na kolenách, vdychujte, dvíhajte kostrč, vydýchnite nižšie;
 • Rovnaká východisková poloha (PI). Zhlboka sa nadýchnite, vydýchnite, pomaly zdvíhajte hlavu, udržiavajte napätie svalov lisu a vracajte sa;
 • Aj s narovnanými nohami natiahnite ruky nad telo. Utiahnite zadok, podržte ich, napnite 10 sekúnd, potom relaxujte a opakujte;
 • Ohýbanie v chrbte, zdvihnite ruky a nohy a zatlačte žalúdok na povrch;
 • Vstaňte v póze stola a začnite pohybovať rukami po povrchu, sediaci na zadku;
 • V pozícii stola urobte mačku cvičením, spustite bradu, ohnite chrbát nahor, vydýchnite ohyb v dolnej časti chrbta.

Urobte každú lekciu 8-10 krát.

Po zotavení pokračujte v intenzívnom tréningu, posilnite kostru tela:

 • Cvičíme svaly kňazov. Squat, zadok, ktorý berieme späť, sledujeme, že kolená neopustili nohy;
 • Ležiac ​​na bruchu, začnite plávať rukami, zdvihnite pravú ruku, ľavú nohu a potom vymeňte;
 • Trénujeme dolnú časť chrbta. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená a zdvíhajte chvostovú kosť pre každý výdych;
 • Vstávate na bare, ležíte na bruchu, na rovných ramenách a nohách, posilňuje celý korzet svalov.

V poslednej fáze sa môžete aktívne venovať športu. Intenzívne dokončujte úlohy, bežte. Vyrobte si jogínske ásany, nielen že posilnia chrbát, ale tiež urobia flexibilnú chrbticu. Tieto cvičenia používajte na dolnú časť chrbta s osteochondrózou ako profylaxiu.

Terapeutické cvičenia majú obmedzenia, nezabudnite ich zvážiť. Nezaobchádzajte sa s prechladnutím, silnými bolesťami chrbta a keď nemáte náladu, aby nedošlo k zhoršeniu bolestivého stavu..

prevencia

Začať aktívne napínať chrbtové svaly, inštalovať vodorovnú lištu doma, zavesiť, točiť. Vykonávanie fyzickej aktivity, neustále vtiahnite do žalúdka. Stiahnite si tlač, pretože silné a silné brušné svaly sú kľúčom k zdraviu dolnej časti chrbta, táto časť tela ju drží. Začnite plávať, temperament. Po tréningu sa krvný obeh zlepšuje, metabolizmus sa zvyšuje, v dôsledku čoho sa zlepšuje prísun živín do medzistavcových platničiek a znižuje sa zaťaženie chrbtice..

Ak budete nosiť závažia, nezabudnite nosiť špeciálny pás. Nezdvíhajte závažia väčšie ako 10 kg.

 • Pozri tiež: prevencia osteochondrózy.

Kúpte si pohodlnú posteľ s ortopedickou matracou tak, aby chrbtica zostala v priamej polohe. Noste päty nie viac ako 5 cm a nechajte vaše nohy relaxovať, ich stav významne ovplyvňuje zdravie chrbtice. Používajte kvalitné priedušné topánky. Dodržiavajte alternatívne liečby, ako sú terapeutické masáže, ultrazvuk, zábaly tela, magnetoterapia, akupunktúra. Pred všetkými lekárskymi manipuláciami sa však obráťte na svojho lekára.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Cvičenia na osteochondrózu krčnej, bedrovej alebo hrudnej chrbtice


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek. Môže ovplyvniť akúkoľvek časť chrbtice, častejšie krčný a bedrový sval.

V súčasnosti lekári na celom svete doslova zápasia s osteochondrózou, počnúc včasnou identifikáciou rizikových faktorov a odstránením príčin choroby až po vývoj účinných metód liečby. Je možné sa osteochondrózy navždy zbaviť? Bohužiaľ, toto je chronické ochorenie, s ktorým sa pacient bude musieť naučiť žiť. A aký bude tento život, závisí veľa od samotných pacientov. Iba bezpodmienečné vykonávanie odporúčaní lekára zastaví patologický proces a bude žiť normálny, aktívny život až do vysokého veku..

V dnešnom článku budeme hovoriť o cenovo dostupnej a nákladovo efektívnej metóde liečby: fyzické cvičenia, ktoré môže každý zvládnuť a vykonávať doma. Takáto činnosť nebude zasahovať do zdravých ľudí, bude predchádzať tejto chorobe a zlepšovať zdravie.

Všeobecné pravidlá vykonávania domácej gymnastiky

Rovnako ako iné metódy liečby, aj cvičenia na osteochondrózu majú svoje vlastné charakteristiky, kontraindikácie a obmedzenia, ktoré sú kombinované vo všeobecných pravidlách, ktoré vyžadujú bezpodmienečné dodržiavanie:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami, bez návštevy lekára! Príznaky, ktoré podľa všetkého naznačujú osteochondrózu, sa môžu ukázať ako klinika iného ochorenia, pri ktorom fyzická aktivita môže spôsobiť škodu! Za diagnostiku a určenie liečby zodpovedá lekár.
 • Mali by sa zvážiť ďalšie sprievodné choroby, pri ktorých je pravdepodobne kontraindikovaná fyzická aktivita.
 • Je prísne zakázané vykonávať výcvik v akútnom období. Ochorenie je cyklické a vyznačuje sa obdobiami remisie a exacerbácie a počas akútneho obdobia je hlavnou úlohou liečby odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré sú veľmi významné čo najskôr. Gymnastika v tomto prípade zhorší iba stav pacienta. Fyzická aktivita je tiež zakázaná v terminálnych štádiách patológie, keď je kostné tkanivo stavcov už zničené. V tomto prípade môže byť liečba iba chirurgická..
 • Nemôžete trénovať v dňoch všeobecného ochorenia, ktoré nie je spojené so základným ochorením, horúčkou, prechladnutím, vysokým krvným tlakom atď..
 • Na tréning by ste si mali zvoliť ten istý čas (najlepšie ráno), voľné a pohodlné miesto (optimálne - na podlahe, na špeciálnom gymnastickom koberci), ako aj pohodlné oblečenie. Pred triedou by mala byť miestnosť dobre vetraná. Školenie sa koná každý deň počas obdobia odpustenia..
 • Môžete jesť hodinu pred vyučovaním.
 • Pred tréningom si môžete dať teplú sprchu: tým sa zahrieva svalové tkanivo a pripraví sa na nadchádzajúcu záťaž. Alternatívou je teplý uterák, ktorý je potrebné na postihnutú oblasť položiť niekoľko minút.
 • Je nevyhnutné vykonať mierne zahriatie: hojdačky s ramenami, kruhové pohyby ramien, aktívny chôdza na mieste, naklápanie do strán a dopredu s malou amplitúdou, zdvíhanie a spúšťanie ramien v stojacej polohe a ramená na opasku a ďalšie..
 • Všetky cvičenia a techniky sa vykonávajú pokojným tempom bez ostrých trhavých pohybov a respiračného zlyhania. Niektorí lekári žiadajú pacientov, aby si predstavili, že robia cvičenia pod vodou: pohyby by mali byť také plynulé.
 • V priebehu času sa musíte naučiť, ako správne dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami. Je veľmi dôležité, aby ste nedýchali na vrchole záťaže - k tomu dochádza u 100% netrénovaných ľudí, takže to vyžaduje čas a prax.
 • Bolesť počas a po tréningu by sa nemala vyskytovať! Ak existuje bolesť, potom je gymnastika vykonaná nesprávne alebo je prekročená záťaž povolená pre konkrétny organizmus. Únava svalov, nárast tepla vo svaloch - to sú normálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po cvičení.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, musíte byť veľmi citliví na stav tela a vnútorné pocity. Zaťaženie a počet prístupov by sa mali zvyšovať postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 • Po vyučovaní musíte relaxovať a aspoň 1 hodinu neopustiť dom. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž, osprchovať sa.

Okrem popísaných pravidiel môže lekár pre každú osobu podať svoje odporúčania, ktoré by sa mali tiež zohľadniť. Každý pacient má v závislosti od závažnosti patologického procesu a anamnézy priradený individuálny súbor cvičení, ktorý je ovládaný pod vedením lekára fyzioterapie! Žiadame vás, aby ste to vzali do úvahy a neverili početným reklamám na internete, že vám ponúkaný gymnastický komplex úplne vylieči chorobu..

Čo tieto cviky dávajú a skutočne začínajú proces regenerácie chrupavky medzistavcových platničiek

Domáce cvičenia na osteochondrózu sú súčasťou komplexnej liečby choroby, ktorá prispieva k úspechu liečby. Pokiaľ ide o regeneráciu chrupavky, schopnosť samoopravenia je zachovaná iba v skorých štádiách choroby a uprostred choroby, keď disky už majú praskliny a deformácie, aj tie najsilnejšie a najdrahšie chondroprotektory nedokážu úplne obnoviť tieto anatomické štruktúry, ale môžu zastaviť ich ďalšie ničenie.

Pravidelné triedy majú tieto pozitívne účinky:

 • Posilňuje sa svalové tkanivo (povrchové aj hlboké chrbtové svaly), vytvára sa silný svalový korzet, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • Odstraňuje sa stagnácia v tkanivách, vylučuje sa prebytočná tkanivová tekutina a lymfa;
 • Svaly sú pružnejšie;
 • Zlepšuje sa držanie tela, nerovnováha zaťaženia rôznych častí chrbtice je odstránená;
 • Zaťaženie poškodených stavcov je znížené;
 • Metabolizmus v postihnutej oblasti chrbtice sa zlepšuje vďaka aktivácii krvného obehu;
 • Pohyblivosť chrbtice sa obnoví;
 • Chronické bolesti a iné nepríjemné príznaky choroby sú eliminované alebo významne oslabené;
 • Obdobie remisie sa zvyšuje.

Pravidelné triedy majú vo všeobecnosti pozitívny vplyv na stav, zvyšujú telesnú výchovu tela a sú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom. Po 1-2 mesiacoch pravidelných vyučovacích hodín, nálady a celkového pocitu znateľného zlepšenia sa eliminuje fyzická nečinnosť.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza najčastejšie ovplyvňuje krčnú chrbticu. Každý rok sa choroba stáva mladšou a vyskytuje sa takmer u každého človeka po 25-30 rokoch. Existuje veľa dôvodov. Patologický proces v krčnej oblasti spôsobuje veľa nepríjemných symptómov, ktoré znemožňujú normálny život a prácu.

Pravidelné cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, dokonca viac ako na drogách, pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov. Existuje mnoho gymnastických komplexov pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ich kombinácie. Tu je 10 účinných základných cvičení, ktoré by sa mali vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Striedavo otáčajte hlavou do krajnej polohy doprava a doľava tak, aby sa brada nachádzala nad plecom. Opakujte 5-10 s. na každú stranu.

Ak nemôžete výrazne otočiť hlavu alebo keď sa o to pokúsite, nastane bolesť - zákruty sa vykonávajú iba do pohodlnej, bezbolestnej polohy.

Technika vykonávaniaobrázok
1.
2.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Sklopte hlavu nadol, kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny, a snažte sa čo najviac uvoľniť zadné svaly krku. Ak je hlava v krajnej polohe, skúste ju ľahkými pružnými pohybmi spustiť ešte nižšie. Opakujte 5-10 s.
3.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Držte hlavu v rovnomernej polohe, stiahnite si krk späť a vytiahnite si bradu do seba. Opakujte 5-10 s.
4.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň ruky na čelo a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu nakláňate dopredu. Vytvorí sa kontrakcia hlavy a dlane. Opakujte 10 str. 10 s. na každej recepcii.
5.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň svojej pravej ruky na pravý chrám a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu sklopte doprava. Vytvára podobnú reakciu ako dlaň a hlava opísaná vyššie. Opakujte na každej strane 10 s., Výdavky 10 sekúnd za každý príjem.
Po zvládnutí týchto cvičení môžete komplex komplikovať inými metódami, ktoré sú tiež účinné pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cvičenia uvedené nižšie budú užitočné pri cervikorakálnej osteochondróze..
6.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Vezmite ľavú ruku za chrbát a hádzajte pravú ruku na hlavu zhora a nakloňte hlavu na pravú stranu, pričom držte 3 sekundy v krajnej polohe. Vymieňame si ruky a robíme podobný trik opačným smerom. Opakujte 10 str. na každú stranu.
7.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte hroty prstov pravej ruky na pravý chrám, otočte hlavu doprava a snažte sa vidieť chrám, zatiaľ čo rukou držte odpor. Podržte 3 sekundy v krajnej polohe. To isté urobte aj s druhou stranou. Opakujte na každej strane 10 str.
8.I.P.: Státie na podlahe, ruky sú uvoľnené a pokojne visia pozdĺž tela. Zdvihnite ramená čo najvyššie a držte ich v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Uvoľnite svoje ramená a zhlboka sa nadýchnite, až kým nebudete mať pocit, že vaše ruky tlačia vaše ramená. Opakujte 5-10 s.
9.I.P.: Ležiaci na posteli na bruchu, zavesiť hlavu. Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd, potom uvoľnite svaly na krku. Zapnite chrbát so zavesenou hlavou av tejto polohe držte hlavu na váhe 10 sekúnd. Odbočte doprava, potom na ľavú stranu a tiež na 10 sekúnd. držte hlavu na každej strane. Opakujte po dobu 5 str. v každej polohe.
10.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, paže pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom uvoľnite. Opakujte 5-10 s.

Je prísne zakázané cvičiť s ostrým hádzaním hlavy späť, ako aj s ostrými, intenzívnymi rotačnými pohybmi v krku..

Gymnastika pre osteochondrózu hrudnej chrbtice

Degeneratívne-dystrofické lézie medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa vyvíjajú menej často. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica v tomto oddelení je zosilnená rebrami. Vo väčšine prípadov sa pozoruje kombinovaná forma: zmeny ovplyvňujú krčné aj hrudné oblasti. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia základného komplexu pre osteochondrózu hrudnej chrbtice:

I.P.: Stojace. Pri výdychu pomaly spustite hlavu plynulým pohybom, až kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny. Opravte pózu, pokúste sa uvoľniť svaly na chrbte a zároveň namáhajte a stiahnite svaly brušného lisu..

Nakloňte hornú časť tela dopredu a dole a uvoľnite ruky, ktoré by mali zotrvať pri páde tela. Je vhodné dotýkať sa chodidiel prstami, ale nie nevyhnutne. Držte v tejto polohe po dobu 5-6 sekúnd, potom sa pomaly narovnajte. Posledná vec, ktorú si potrebujete uvoľniť na krku. Opakujte 5 r.

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Pozícia v tvare T: postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Zložte ramená a mierne zredukujte lopatky k chrbtici. Pokúste sa čo najviac uvoľniť krk, brucho, boky a kolená. Udržujte polohu rúk a jemne krúťte chrbticu doprava v páse, pričom si zachovajte pôvodnú polohu panvy a bokov. Držte v tejto polohe 25 - 30 sekúnd., Zaujmite pôvodnú polohu, odpočinok 10-20 sekúnd. a opakujte krútenie doľava.
2.
3.Východisková poloha: státie, zovretie rúk do strán. Prípadne sklopte do strany s úplne uvoľnenými ramenami. Potom pritiahnite ruky a pomaly ich zdvíhajte nad hlavu a pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky, natiahnite sa na pravú stranu a snažte sa natiahnuť. Opakujte to isté na druhej strane a vymeňte si ruky. Na konci cvičenia natiahnite ruky a plynule spustite ruky do strán.
4.Variácia cvičenia „loď“. I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté do strán, v uhle približne 90 ° k telu. Na výdychu pomaly zdvihnite ruky, potiahnite dozadu a pritiahnite lopatky. Zároveň si ohnite nohy na kolená a pokúste sa chytiť členky rukami. Uzamknite túto polohu na pár sekúnd. Potom nohy pomaly a plynule uvoľnite a rukami ich položte na podlahu. Počas cvičenia je dôležité namáhať svaly chrbta, nie ruky. Opakujte 5 r.
5.I.P.: Stoja na všetkých štyroch. Pri výdychu by malo byť možné ohnúť chrbát nahor a zostať v tejto polohe až 4 sekundy. Po inšpirácii sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a jemne klente chrbát. Opakujte 5 r.
Po ľahšom zvládnutí a vykonaní týchto techník môžete komplex doplniť ďalšími cvičeniami účinnými pri osteochondróze prsníka. Je však dôležité si uvedomiť, že je zakázané natiahnuť stavce a maximalizovať svalové napätie!
6.I.P.: Leží na chrbte. Pod hrudnú chrbticu (spodná časť) by sa mal umiestniť malý vankúš alebo vankúš. Položte ruky za hlavu. Pokúste sa pomaly zdvíhať hornú časť tela, namáhajte miechy a abs, ale nie krk. Opakujte 3-4 s., Potom posuňte valček o niečo vyššie a opakujte cvičenie.
7.I.P.: Ležiace na bruchu a roztiahnuté ruky rôznymi smermi. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a ruky súčasne a držte ich najmenej 3 sekundy. Opakujte 5 r.
8.I.P.: Ležiace na bruchu, opierajte sa o nohy na stene (alebo požiadajte svojich príbuzných, aby si stlačili nohy na zem rukami), položte ruky za hlavu (napríklad pri kývnutí lisom) a pomaly zdvíhajte telo, pokúste sa na pár sekúnd zafixovať polohu v najvyššom bode a pomaly spustite telo. Opakujte 5 r.
9.I.P.: Státie, široké nohy, v rukách gymnastickej palice (alebo podobného predmetu v tvare). Držte ho narovnanými rukami a zdvihnite ho čo najviac, vziať ho späť. Pokúste sa rukami natiahnuť celé telo, uistite sa, že postoj zostáva rovný. Opakujte 3-4 s.
10.I.P.: Sediaci na stoličke, ruky držia stoličku. Po inšpirácii nakloňte telo striedavo doprava a doľava a pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte na každej strane po dobu 5 r.

Gymnastika pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Hlavným terapeutickým opatrením doma, ktoré zaručuje zaručený úspech pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, je posilnenie svalového tkaniva chrbta, zadku a nôh. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice:

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, ruky sú položené mierne do strán, nohy sú zdvihnuté a ohnuté na kolenách. Mali by ste napodobniť jazdu na bicykli: vykonajte 8 otáčok z pravej nohy a ďalších 8 otáčok od ľavej nohy.
2.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, pracky prstov a dlane položte pod hlavu. Nohy spočívajú na zemi, nohy ohnuté na kolenách. Pomaly nadvihnite hlavu a hornú časť tela nad podlahu na výdychu, aby sa vyskytlo napätie svalov v dolnej časti chrbta. Na inšpiráciu sklopte hlavu a uvoľnite sa. Opakujte 5 r.
3.I.P.: Leží na chrbte na rovnom povrchu, uchopte prsty do zámku a dlane položte pod hlavu (lakte sú na podlahe). Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu a posuňte ich čo najbližšie k panve. Otočte a umiestnite kolená striedavo doľava a doprava od tela tak, aby ruky a hlava nevyšli z podlahy. Opakujte 10 r.
4.Východisková poloha: ležiaca na chrbte na rovnom povrchu, šírka ramien nôh od seba, ohnutá na kolenách, priliehajúca k podlahe. Ruky - voľne pozdĺž tela. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou tak, aby brucho a boky tvorili priamu líniu a napnite svaly dolnej časti chrbta. Na výdych znížte panvu. Opakujte 5-10 s.
5.I.P.: Ležiace na chrbte, nohy pritlačené k podlahe a nohy ohnuté v kolenách. Pomaly sa pohybujte po výdychu, zdvihnite obe nohy a ak je to potrebné, pritiahnite kolená k hrudníku, pomôžte si rukami. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte 5-10 s.
6.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, nohy so šírkou ramien od seba, ohnuté na kolenách a položené na podlahe. Pri inšpirácii zodvihnite ruky a natiahnite ich, akoby napínali chrbticu. Pri výdychu zdvihnite koleno jednej nohy do žalúdka a objímajte ho rukami. Vykonajte 5 s každou nohou.
7.I.P.: Na bruchu ruky spočívajú na dlaniach. Zdvihnite panvu nad podlahou, najprv sa ohnite v bedrovej oblasti a potom ohnite chrbát oblúkom nahor. Opakujte 5-7 str.
8.I.P.: Na všetkých štyroch. Zdvihnite ruku a nohu proti sebe rovnobežne s podlahou, niekoľko sekúnd podržte a položte ich na zem. Vymeňte končatiny a urobte to isté. Opakujte pre každú dvojicu rúk a nôh 10 s.
9.I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, nohy k sebe. Súčasne zdvihnite ruky a nohy, držte pózu v tejto polohe na pár sekúnd a spustite sa na zem. Opakujte 4-5 s.
10.I.P.: Ležiace na bruchu, položte ruky na dlani. Zdvihnite hornú časť tela nad podlahu a pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. a spadnúť na zem. Opakujte 5 r.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu - autorove metódy

Okrem komplexov opísaných vyššie existuje mnoho ďalších komplexov. Tu je krátky popis najpopulárnejších autorských techník.

 • Gymnastika pre krk Shishonin. Triedy jedinečnou autorskou metódou sa zobrazujú ľuďom trpiacim fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života, nedodržiavajú každodennú rutinu a trpia chronickou bolesťou v krku. Komplex obsahuje 7 jednoduchých cvičení, ktoré je potrebné robiť každý deň as menšou bolesťou - prejdite na 3-4 opakovania týždenne. Viac je určený na prevenciu osteochondrózy.
 • Bubnovská gymnastika s osteochondrózou. Jedinečný spôsob liečby sa nazýva kinezoterapia a je založený na mobilizácii vnútorných síl tela. Autor ju považuje za najefektívnejší aj v najzávažnejších prípadoch. Nezahŕňa užívanie drog. V skutočnosti je to liečba pohybmi, ktorá je indikovaná pre mnoho patológií pohybového aparátu a nielen. Gymnastika na osteochondrózu podľa Bubnovského je individuálne prispôsobená každému pacientovi: v kinezoterapeutickom centre sa zostavuje osobný komplex, kde sa pacient podstupuje na počiatočnú liečbu pod dohľadom odborníkov.
 • Norbekovove cvičenia na chrbticu. Ďalšia technika, ktorá je založená na schopnosti tela liečiť sa. Podľa akademika Norbekova je gymnastika v prípade osteochondrózy chrbtice 99% self-hypnóza a iba 1% pozostáva z cvičení.
 • Cvičenia s Gittovou osteochondrózou. Skúsený manuálny terapeut je autorom teórie mikromócie. Ponúka špeciálnu techniku ​​na uskutočňovanie cenovo dostupných a jednoduchých trikov, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma..
 • Súbor cvičení na osteochondrózu podľa Ignatievovej. Špecialista vyvinul účinné cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné príznaky choroby v krátkom čase. Hlavnou vecou je kombinácia techník s pokojným a vyváženým dýchaním, ktoré zvýšia účinnosť liečby.
 • Gymnastika s osteochondrózou chrbtice podľa Boniny. Lekár pre cvičebnú terapiu vyvinul niekoľko sérií cvičení kombinujúcich cvičebnú terapiu a fitnes, ktoré sú zamerané na liečenie rôznych štádií osteochondrózy a sú určené pre ľudí s rôznymi úrovňami fyzickej zdatnosti. Cvičebná liečba osteochondrózy je komplikovaná postupne, čo vám umožňuje jemne posilňovať svalové tkanivo bez stresu pre telo.

Oplatí sa kombinovať všeobecné, základné cvičenia pre chrbát s osteochondrózou s metódou podľa autora opísaného vyššie? Nie. Nestojí to za preťaženie tela, nadmerné zaťaženie svalov: to môže nielen viesť k exacerbácii - je ľahké stratiť pozitívne zmeny, ktoré sa dosiahli počas komplexnej liečby choroby..

Na prevenciu tejto choroby sa odporúča vybrať 4-5 cvikov z každého komplexu pre rôzne časti chrbtice a kombinovať ich do jedného zasadnutia, ktoré by sa malo vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Plávanie, nordic walking, dychové cvičenia a len aktívne prechádzky sú tiež účinnými spôsobmi prevencie chorôb, ktoré sú dostupné pre všetkých..

Čo cvičí s osteochondrózou v akútnom období

V akútnom období sú povolené iba dychové cvičenia, a ak to nespôsobuje zvýšenie príznakov. Na tento účel ležíte na chrbte na tvrdom svahu, aby bola hlava umiestnená nad nohami. Predkolenie by malo byť mierne zdvihnuté umiestnením malého valčeka pod ne. V tejto polohe musíte dýchať pomaly, ale hlboko s bránicou. Takéto cvičenie pomáha zmierňovať svalové kŕče, a tým znižuje závažnosť bolesti..

Čo iného je užitočné pre osteochondrózu chrbtice

Ak to stav umožňuje, existuje čas a túžba naučiť sa nové alternatívne metódy liečby, potom dobrý účinok so všetkými formami osteochondrózy je:

V každom prípade by sa možnosť použitia konkrétnej metódy mala dohodnúť s lekárom. Nesnažte sa súčasne uplatňovať všetky možné metódy: môže to viesť k zhoršeniu ochorenia. Napríklad ráno môžete vykonať skupinu cvičení a večer sa prejsť škandinávskou metódou. Bude to stačiť na udržanie choroby pod kontrolou a na zabránenie jej progresie..

Cvičenie na domácu osteochondrózu - je cenovo dostupné, užitočné a efektívne. Hlavná vec je túžba zlepšiť vaše zdravie, čo je najmenej polovica úspešnej liečby!

Rôzne súpravy cvičení na osteochondrózu bedrovej a sakrálnej chrbtice

Osteochondróza je ochorenie, pri ktorom sa v mieche vyskytujú degeneratívne a dystrofické procesy. S rozvojom patológie sú najviac postihnuté medzistavcové platničky.

Hlavným príznakom osteochondrózy je syndróm bolesti, ktorý pacient neustále prežíva. Aby sa to zastavilo, pacient je nútený používať rôzne spôsoby liečby. V počiatočných fázach stačí vykonať cvičenia fyzioterapie, aby nedošlo k neznesiteľným bolestiam a zabránilo ďalšiemu progresii choroby..

Liečebné metódy

Osteochondróza je nevyliečiteľné ochorenie, ale včasná návšteva u lekára pomôže zastaviť priebeh liečby a zbaviť sa bolesti. Na liečbu sa používajú lieky, fyzioterapeutické cvičenia, fyzioterapeutické procedúry a masáže. Vo zvlášť pokročilých prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok..

Prečo presne cvičiť terapiu?

Na zvládnutie bolesti pri osteochondróze ľudia zvyčajne začínajú užívať antispasmodiká a analgetiká, ktoré nemajú žiadny terapeutický účinok na samotné ochorenie. Okrem toho lieky predpísané na osteochondrózu majú množstvo kontraindikácií a pri dlhodobom používaní je ich účinok výrazne oslabený..

Cvičebná terapia zlepšuje krvný obeh, posilňuje stav svalového korzetu, čo priaznivo ovplyvňuje chrbticu. Cvičenia musia byť presne predpísané lekárom, pretože komplexný lekár si môže správne vybrať iba odborník na základe závažnosti ochorenia a celkového zdravotného stavu pacienta..

Fázy cvičebnej terapie

Fyzikálna terapia lumbosakrálnej osteochondrózy zahŕňa 3 stupne, ktoré sa musia vykonávať striedavo.

 1. V prvej fáze sú indikované silné bolesti. Cvičenia s nízkou intenzitou vyvíjajú slabé zaťaženie tela.
 2. Ďalší krok by sa mal začať iba vtedy, keď bolesť začne ustupovať. Intenzita a zaťaženie v tejto fáze je mierne zvýšené.
 3. Pomerne komplexný súbor cvičení, pretože pacient sa už môže voľne pohybovať a nepociťuje bolesť.

Pozitívny účinok fyzioterapie

Pri výkone sa degeneratívne-dystrofické procesy chrbtice spomaľujú alebo zastavujú, kŕče a bolesť sa zastavujú. Ako je uvedené vyššie, chrbtové svaly sú posilňované, čo pozitívne ovplyvňuje všetky časti chrbtice.

Všeobecné pravidlá

Mali by ste pamätať na pravidlá gymnastiky, ktoré sa musia prísne dodržiavať. V opačnom prípade liečba neprinesie požadovaný výsledok..

Čo sa nedá urobiť s chorobou?

S osteochondrózou sa nemôžete pokúsiť okamžite urobiť všetky cvičenia a preťažiť chrbát. Ak počas vykonávania pociťuje pacient bolesť, je potrebné zastaviť a po chvíli skúsiť znova.

Lekčný plán, zásady implementácie

Mali by sa vykonávať každý deň, najlepšie ráno. Každý komplex by sa nemal podávať viac ako 15 - 20 minút denne. Začnite s najjednoduchšími cvičeniami a postupne ich komplikujte. Musíte ich robiť trhavo, hladko.

Príprava: oblečenie a vybavenie

Oblečenie by malo byť ľahké a nemalo by obmedzovať pohyby; najlepšou voľbou je ľahké pletené oblečenie. Ako doplnková výbava sa používa špeciálna posilňovňa.

Tréningové komplexy

Pred cvičením by sa malo vykonať malé zahriatie, ktoré zahŕňa naklápanie do strán, od seba oddelené ruky, ako aj kruhové pohyby krku a ramien..

Na akútne obdobie

V akútnom období sa triedy vykonávajú na chrbte:

 1. Ohnite kolená nôh a zvierajte uhol 90 stupňov. Je potrebné stlačiť a uvoľniť päste, súčasne s tým musíte ohýbať a uvoľňovať nohy.
 2. Pomaly ohnite jednu nohu, odpočívajte s pätou na matraci a druhú dajte do rovnakej polohy. Vezmite východiskovú pozíciu, nohy sa striedajú.
 3. Otočte ruky postupne za hlavu a svoje telo spustite rovnobežne.
 4. Pomaly zoberte rovnú nohu čo najďalej.
 5. Ohyby a vyrovnanie oboch kolien hladko.
 6. Vykonajte hlboké dýchanie brucha.

Za čiastkové obdobie

Tento komplex sa začne až po predchádzajúcom.

Súbor cvičení ležiacich na chrbte:

 1. Kolená sú ohnuté, nohy spočívajú na podlahe. Pri vdýchnutí nadvihnite bedrovú oblasť, pri výdychu - vráťte sa nadol.
 2. Kolená sú ohnuté, nohy spočívajú na podlahe. Musíte vydýchnuť, zdvihnúť hlavu.
 3. Natiahnite ruky a nohy, uvoľnite sa. Nadýchnite sa a nadýchnite sa, pevne pritiahnite svalové svaly, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 4. Pätky pritiahnite k zadku a potom ich znova narovnajte.

Ďalšie cvičenia:

 • Nastúpte na všetky štyri a potom si sadnite na zadok pomocou zadku a postavte sa na pôvodné miesto.
 • Z rovnakej polohy na výdychu ohnite chrbát, zatiaľ čo vdýchnite, ohnite.

Pre odpustenie

Tento komplex sa vykonáva v spojení s predchádzajúcimi, východisková pozícia leží na chrbte:

 1. Najskôr ohnite ľavú nohu a potiahnite ju do zadku, pravú pomaly pomaly zdvíhajte a spúšťajte. Zmeňte polohu nôh a urobte to isté.
 2. Ohnite obe nohy, nohy spočívajú na podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite a spustite panvu a zotrvajte v hornom bode niekoľko sekúnd.
 3. Ruky prekrížené na hrudi, nohy ohnuté, nohy spočívajúce na podlahe. Pri výdychu zdvihnite chrbát a hlavu a potom sklopte.
 4. Ohnite si nohy, položte nohy na zem. Na výdychu potiahnite obe žalúdka a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd.

Na záver, môžete si kľaknúť, položiť ruky na zem, opatrne položiť jednu nohu dozadu a zostať v tejto polohe niekoľko sekúnd. Prejdite na inú a zopakujte cvičenie.

Fitball komplex

Pri fyzickej terapii sa už dlho používajú gymnastické prístroje alebo fitball na odstránenie niektorých príznakov bedrovej a sakrálnej osteochondrózy:

 1. Ľahnite si na fitball s femorálnou časťou tela, ruky položte na zem a vykonávajte kliky.
 2. Ľahnite si na brucho na loptičku, dajte ruky do strán, skúste zdvihnúť trup.
 3. Usadiť sa na fitball, zavesiť nohy. Pri výdychu zdvihnite nohu a zároveň presahujte výšku samotnej lopty. Nohy môžu byť zdvihnuté striedavo alebo oboje naraz.

Bez krútenia

Tento komplex sa vykonáva z polohy na chrbte a zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Ohnite si nohy a oprite sa o nohy. Keď vdychujete, musíte zdvihnúť panvu nad podlahou a pri výdychu pomaly choďte dolu.
 2. Z rovnakej polohy nadvihnite telo a zostaňte v tejto polohe 10 - 15 sekúnd, vráťte sa do východiskovej polohy.
 3. Natiahnite ruky a nohy. Na výdychu pritiahnite ruky jednou nohou k žalúdku. Po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte cvičenie pre druhú časť.
 4. Pritiahnite obe nohy, pomocou rúk, do žalúdka, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 5. Zdvihnite nohy, mierne ich rozdeľte a ohýbajte sa v kolenách. Zostaňte v tejto polohe 2-3 minúty.

S krútením

 1. Ľahnite si na chrbát, natiahnite ľavú nohu a ohnite pravú. Ľavá ruka musí byť položená na pravé stehno a po prekonaní odporu sa snaží prevrátiť doľava. To isté urobte opačným spôsobom..
 2. Natiahnite telo pozdĺž rohože, položte ruky za hlavu, pritiahnite k sebe nohy, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy..
 3. Ležiace na chrbte. Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu, pri inšpirácii sa nohy otočia doľava a hlava doprava a naopak..
 4. Ľahnite si na chrbát a natiahnite pravú ruku a nohu a potom ľavú končatinu.

Bubnovsky tréning

Súbor cvičení podľa Dr. Bubnovského pomáha aj pri vertebrálnej prietrži - formácia sa výrazne zmenšuje a časom môže úplne zmiznúť..

 1. Nasaďte všetky štyri ruky a položte ruky na zem. Pri inšpirácii musíte ohnúť chrbát v oblúku a pri výdychu sa ohnúť dolu.
 2. Keď stojíte na všetkých štyroch, musíte tlačiť telo dopredu bez ohýbania rúk a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. Ľahnite si na chrbát, vydýchnite, zdvihnite panvu, spustite ju pri vdychovaní.
 4. Ležiace na chrbte musíte položiť ruky za hlavu, nohy ohnuté v kolenách. Pomaly zdvíhajte trup a pokúste sa lakťa dotknúť kolena.

Mini tréning

Tieto cvičenia sa môžu vykonávať nielen na zmiernenie bolesti, ale aj na jej prevenciu. Niektoré cvičenia môžu vyžadovať pomoc inej osoby..

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Ohýbajte čo najviac jednu nohu na koleno, od druhej osoby by sa malo vyžadovať, aby držala nohu pri členku tak, aby sa neohýbala, ale zároveň je potrebné vyvinúť tlak a snažiť sa nohu narovnať. Týmto spôsobom dotiahnite končatinu na 5-7 sekúnd, po čom musí byť uvoľnená. Počas cvičenia by mala byť hlava otočená opačným smerom.
 2. Rovnaké cvičenie, ale pomocou uteráka alebo šálu, ktorý musí chytiť členok a držať nohu v tejto polohe, držiac sa k okrajom subjektu.
 3. Nasadnite všetky štyri a ohnite chrbát v dolnej časti chrbta.
 4. Ležiace na chrbte musíte ohnúť jednu nohu na koleno a zdvihnúť ju na hrudník. Koleno musí byť ovinuté okolo paží, a tak vyvíjať tlak na nohu, snažte sa ho ohnúť.
 5. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite obe nohy na kolená a pokúste sa ich uvoľniť. Tlak by mal byť vyvíjaný pomocou asistenta, ktorý potrebuje udržiavať kolená hore.
 6. Sedieť na okraji postele, sklopiť chrbát a uvoľniť ruky. Chrbát musí byť mierne zaoblený a napnutý, potom ho po 5 sekundách opäť uvoľnite.

video

Viac informácií o tom, aké cvičenia je možné vykonať s bedrovou osteochondrózou, nájdete vo videu nižšie:

prevencia

Na prevenciu osteochondrózy je potrebné viesť aktívny životný štýl:

 • nabiť;
 • stiahnite si tlač;
 • zavesenie na vodorovnú lištu;
 • plávať;
 • zlosť.

Potrebujete iba spať na ortopedickej matraci. Ženy lepšie na vysokých podpätkoch.

Odborná rada

Špecialisti a lekári odporúčajú, aby ste neprestali po ukončení liečebného cyklu a pokračovali v cvičení, aby ste zabránili exacerbáciám choroby..

Ako sa vyhnúť bolesti kĺbov?

Aby sa predišlo bolesti kĺbov, je potrebné sa vyhnúť závažným podchladením, fyzickej námahe a zraneniam chrbta. Osteochondróza nie je veta, s ňou môžete žiť aj bez bolesti a viesť úplne aktívny životný štýl. Hlavnou vecou je nezačať s ochorením, včas sa poradiť s lekárom, riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami a starostlivo sledovať svoje zdravie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

S cervikálnou osteochondrózou ľudia nemajú silnú bolesť alebo obmedzený pohyb. Prvé príznaky patológie sú často bolesti hlavy a závraty.Príznaky sa objavujú najčastejšie, ak ste na dlhej dobe v jednej polohe a nepohybujete sa ani nesklápate prudko hlavou.
Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami.
Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe.