loader

Hlavná

Žalúdok

Gymnastika s vyčnievaním krčnej chrbtice - 9 cvikov

V súčasnosti sa stále viac a viac ľudí nad 30 rokov obracia na chirurga so sťažnosťami na bolesti v rôznych častiach chrbtice: krk, hrudník, dolná časť chrbta. Bolesť je spastická alebo trvalá, sprevádzaná znecitlivením končatín, vývojom zápalu svalov a znížením citlivosti a štiepením nervových koreňov chrbtice..

Najčastejšie nevoľnosť naznačuje prítomnosť výčnelkov medzistavcovej platničky alebo prietrže. Jedná sa o dva rôzne stupne degeneratívneho procesu v mieche spôsobeného osteochondrózou..

Toto ochorenie je možné liečiť pomocou komplexnej terapie, vrátane antispazmodík a protizápalových liekov, správnej výživy a dennej rutiny, manuálnej terapie, ako aj špeciálnych cvičení na vyčnievanie miechy..

Ako sa tvorí výčnelok?

Príčiny choroby sú vrodené a získané. Medzi prvé patrí dedičnosť a jej vplyv na vývoj ochorení v ľudskom tele:

 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • dedičné choroby endokrinného systému;
 • nedostatočný tón korzetu zadného svalu.

Medzi faktory, ktoré ovplyvňujú degeneratívne procesy stavcov, patria:

 • starší vek;
 • reumatické procesy a zápaly tkanív;
 • osteochondrosis;
 • dlhodobé zaťaženie svalov chrbta a chrbtice v statickej polohe (profesionálne problémy administratívnych pracovníkov);
 • poruchy spánku a výživy;
 • nedostatok minerálov a mastných kyselín potrebných na regeneráciu kostí a chrupavkových tkanív orgánov;
 • zlyhanie endokrinného systému (narušené metabolické procesy);
 • nadváha;
 • nadmerné zaťaženie svalov kôry a chrbtice (profesionálni športovci).

Uvedené faktory výskytu výčnelkov závisia od stupňa zanedbania týchto príčin..

príznaky

Ťažkosti pri diagnostike choroby spočívajú v skutočnosti, že výčnelok v 20% prípadov je asymptomatický, jeho stanovenie sa dosahuje ako výsledok diagnózy iných chorôb: s prechodom ultrazvukom alebo MRI.

V 80% prípadov si pacienti sťažujú na tieto príznaky vystupovania:

 • strelecká bolesť v chrbte, zhoršená ohybom a fyzickou námahou;
 • znecitlivenie končatín;
 • v závislosti na mieste výčnelku narúša kompresia nervov krvný obeh, čo spôsobuje problémy s vnútornými orgánmi malej panvy a brušnej dutiny;
 • svalová slabosť, neschopnosť tolerovať normálnu fyzickú aktivitu.

Symptómy sú nešpecifické a môžu naznačovať prítomnosť rôznych ochorení chrbtice. Na potvrdenie diagnózy vyčnievania medzistavcových platničiek je potrebná komplexná analýza rôznych testov.

Indikácie a kontraindikácie pre terapeutické cvičenia

Cvičebnú terapiu na výčnelok predpisuje ošetrujúci lekár až po dôkladnom vyšetrení pacienta a posúdení jeho schopnosti vykonávať predpísané cvičenia..

Gymnastika je prísne zakázaná pre ľudí so syndrómom akútnej bolesti v štádiu exacerbácie choroby. Buď opatrný!

V iných prípadoch, keď sa diagnostikuje vo fáze vývoja alebo chronického priebehu ochorenia, sa gymnastika vykonáva podľa pokynov lekára a pod dohľadom odborníka. Odporúčania LFK zohľadňujú také ukazovatele, ako sú:

 • miesto vyčnievania;
 • psychologické problémy pacienta;
 • štádium choroby;
 • vek pacienta.

Terapeutická gymnastika je určená na odstránenie alebo zníženie ťažkostí v tele pacienta pomocou:

 • zlepšujú krvný obeh v tkanivách orgánov;
 • eliminácia zovretých nervových koreňov;
 • trakcia vysídlených stavcov;
 • obnova motorickej činnosti;
 • eliminovať premiestnenie disku a zarovnanie jeho obsahu.

Pri vykonávaní cvičení predpísaných lekárom musí pacient postupovať podľa správnych postupov pri plnení úloh tak, aby ešte viac nepoškodil chrbticu a nezhoršoval výčnelok..

Hlavné kontraindikácie pre triedy sú:

 • zápalové exacerbácie v tkanivách;
 • narušenie kardiovaskulárneho systému;
 • infekčné choroby;
 • krvácanie z vnútorných orgánov.

Cvičebný komplex

Cvičebná terapia na vyčnievanie bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtice je predpísaná s cieľom obnoviť normálnu citlivosť končatín a krvný obeh vo vnútorných orgánoch, ktorých činnosť je v dôsledku nedostatku živín narušená..

Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam sa teda výrazne zlepšuje zdravie pacienta, pretože ošetrujúci lekár predpisuje jednotnú fyzickú aktivitu pre všetky časti chrbtice, čo môže zvýšiť tón svalových vlákien, zvýšiť prietok krvi a metabolizmus v tkanivových bunkách..

Poskytujú sa rôzne školiace schémy v závislosti od umiestnenia výčnelku.

Loin and Sacrum

Ošetrujúci lekár sa najčastejšie stretáva s diagnózou bedrového výčnelku. Cvičenia odporúčané pacientovi sa môžu vykonávať iba pri absencii zápalu alebo komplikácií..

Cvičebná terapia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 1. Ležanie na chrbte, únosy nôh v zákrutách do strán.
 2. Ležiac ​​na chrbte v uvoľnenej polohe, človek cvičí na bránicu (hrudník zostáva nehybný, dýchanie sa vykonáva žalúdkom). Pri vdýchnutí sa žalúdok rozširuje, pri výdychu je ťahaný pod hrudník.
 3. Sklopenie do strán. Môžete stojať alebo sedieť na stene alebo stoličke.
 4. Pacient stojí na všetkých štyroch a berie nohy naspäť a zo strany..
 5. Pacient stojí na všetkých štyroch a vykonáva drepy tak, že sa dotýka päty, bez toho, aby mu dlane položil z podlahy.
 6. Stojaci na všetkých štyroch, pacient siahne loktom ku kolenu opačnej nohy a naopak.
 7. Zdvíhanie nohy ležiacej krížom na kríži opačnej nohy, z polohy na štyroch končatinách.

Každé cvičenie sa vykonáva 10-krát na každej strane pre 4 sady (40 opakovaní pohybu pre každú stranu tela).

Krčka chrbtice trpí výčnelkom takmer rovnako často ako lumbosakral. Ak má bedrový erektus veľké axiálne zaťaženie, potom krčka maternice trpí chorobou z dôvodu extrémnej pohyblivosti stavcov..

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice (pozri video pokyny nižšie) odstraňuje bolesť svalov krku, bolesti hlavy spôsobené spastickou kompresiou nervov, ostré zmeny krvného tlaku, úpravu krčných stavcov.

Pred vykonaním komplexnej gymnastiky pre krk musí pacient podstúpiť masážny kurz, manuálne metódy napínania chrbtice, ako aj protizápalový liek..

Cvičenia sa vykonávajú v tomto poradí:

 1. Zdvíhanie a spúšťanie panvy ležiacej na chrbte. Ruky sú rovnobežné s telom. Nedovoľte, aby sa čepele odtrhli z podlahy a premiestnili telesnú hmotnosť na plecia. Cieľom je krčný výron.
 2. Z polohy na chrbte pacient odtrhne trup a siahne rukami k ponožkám, potom pomaly klesá dozadu..
 3. Leží na bruchu a vykonáva sa cvičenie na lodi - odtrháva prednú časť tela od podlahy a ovplyvňuje extenzory chrbta. Nohy, žalúdok, panva zostávajú na podlahe. Ruky je možné natiahnuť pred vami alebo za bradu.
 4. Zo stojacej polohy na štyroch končatinách pacient striedavo zdvíha opačnú ruku a nohu, pričom v konečnej polohe pretrváva niekoľko sekúnd..

Rovnako ako v predchádzajúcej skupine tried si implementácia vyžaduje niekoľko prístupov (3 - 5) z 10 - 20 opakovaní v každom cvičení.

Hrudné oddelenie

Najťažšie napraviť je vyčnievanie hrudnej chrbtice. Účinným nástrojom je konzervatívna metóda - prevádzka vyčnievania medzistavcových platničiek. Operácia nielen odstraňuje bolesť, ale tiež bojuje proti pôvodnej chorobe.

Lieková terapia s protizápalovými liekmi sa používa, keď je syndróm bolesti extrémne silný a spôsobuje pacientovi utrpenie.

Terapeutická gymnastika s výčnelkom prsníka obsahuje množstvo funkcií. Jeho použitie je možné iba ako ďalšie opatrenie vo fáze remisie ochorenia alebo počas rehabilitácie po operácii.

Nižšie je uvedený rad cvičení na vyčnievanie hrudnej chrbtice, pomocou ktorých môžete výrazne znížiť bolesť a zlepšiť prietok krvi do vnútorných orgánov pobrušnice:

 1. Z stojacej polohy ruky stúpajú na výdych, telo s roztiahnutými rukami klesá dozadu a nadýchne sa, potom sa nakloní dopredu so zaoblením chrbtom na výdychu..
 2. Keď osoba sedí na tvrdom povrchu, prekríži ruky za hlavu, pri vdýchnutí sa telo natiahne dozadu a položí lopatky na stoličku, pri východe sa vráti do pôvodnej polohy.
 3. Cvičte mačku na všetkých štyroch. Pri vdýchnutí sa vychyľuje chrbát, pri výdychu je chrbát zaoblený.
 4. Pacient leží na bruchu a vykonáva cvičenie „kobra“. Dlane sú rovnobežné s plecami, človek sa pokúša odtrhnúť hornú časť tela z podlahy potiahnutím za chrbát a tlačením dlaní z podlahy. Hlavnou vecou nie je hádzať hlavu dozadu, zatiaľ čo stlačíte krk.
 5. Cvičte „loď“. Muž ležiaci na bruchu, odtrháva hrudnú oblasť a nohy zo zeme a vytvára chrbát. Ruky zostávajú nasmerované pozdĺž tela.

Cvičenia si vyžadujú cvičenie 8-10 krát v 4 sadách.

záver

Terapeutická gymnastika môže pomôcť zbaviť sa syndrómu bolesti sprevádzajúceho pacienta počas vývoja patologického výčnelku v chrbtici. A tiež zvýšiť neprimeraný krvný obeh a výživu vnútorných orgánov.

Cvičenia sú skupinou pohybov, ktoré ovplyvňujú cieľovú chrbticu, orgány a svaly umiestnené v jej blízkosti. Pomocou týchto jednoduchých metód môže človek vylepšiť svoje telo a posilniť svoj svalnatý korzet..

Cvičenia zamerané na vyčnievanie krčnej chrbtice doma

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Komplex fyzikálnej terapie môže zahŕňať cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice. Miecha je v tejto časti miechy najzraniteľnejšia, pretože krk je nechránenou štruktúrou chrbta. Vďaka terapeutickým cvičeniam sa udržiava svalový tonus a pohyblivosť kĺbov, čo pomáha zmierniť stres stavcov a zbaviť sa vyčnievania medzistavcovej platničky, ako aj zabrániť jej opätovnému výskytu. Okrem toho sa zlepšuje celkový stav osoby a zlepšuje sa jej výkon.

Systematická cvičebná terapia vedie k zlepšeniu pamäti, zraku, sluchu, normalizácii endokrinných orgánov, k posilneniu pohybového aparátu. Odporúča sa pravidelne cvičiť (každý druhý deň alebo každý deň). A základné cvičenia sa najlepšie uskutočňujú každý deň niekoľkokrát. Toto zabezpečí zotavenie, zabráni rozvoju komplikácií (medzistavcová prietrž) a slúži ako prevencia osteochondrózy..

Úlohy lfk

Hlavným cieľom fyzickej terapie pre výčnelok je vytvorenie napätia v určitej časti chrbtice. Cvičenia zvyšujú tón svalov, ktoré tvoria korzet krku, zlepšujú pohyblivosť kĺbov, napínajú chrbticu a zvyšujú krvný obeh. V dôsledku tohto stavu sa metabolizmus v patologických oblastiach zvyšuje a vyskytuje sa ďalšia výživa tkanív, ktorá stimuluje ich regeneráciu.

Teda gymnastika s výčnelkami krčnej chrbtice ovplyvňuje dva body aplikácie:

 • Vďaka mechanickému výkonu cvičení a zvyšujúcemu sa tonu sa medzistavcový disk vracia na svoje miesto;
 • V dôsledku zlepšeného prísunu krvi a výživy tkanív krčnej chrbtice sa regeneruje väzivový aparát a vláknitý prstenec, čo posilňuje disk na mieste a zabraňuje opakovaniu jeho prolapsu..

Okrem lokálneho účinku má cvičebná terapia vplyv na celé telo. Výsledkom je zlepšenie celkového zdravotného stavu človeka.

Pravidlá pre gymnastiku

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice sa môže vykonávať ako v stacionárnych podmienkach, tak doma alebo v telocvični. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sú potrebné dlhé systematické cvičenia a dodržiavanie jednoduchých pravidiel:

 • V rôznych štádiách vyčnievania diskov krčnej chrbtice budú užitočné rôzne cvičenia, preto by ich mal vyberať lekár, pod ktorého kontrolou sa lieči choroba;
 • Ak chcete, aby boli svaly a kĺby pripravené na fyzickú námahu, musíte si pred tréningom vziať teplý kúpeľ alebo horúcu sprchu;
 • Aby sa predišlo negatívnym dôsledkom alebo možným komplikáciám, cvičenia sa musia vykonávať striedmo;
 • Počas tréningu musíte monitorovať dýchanie a zhlboka sa nadýchnuť a vydýchnuť podľa pohybov;
 • Po vykonaní série cvičení je vhodné si lehnúť na tridsať minút, aby sa telo obnovilo.

Preventívne opatrenia

Aj keď takýto poplatok môže vykonať každý (vrátane prípadov, keď nie sú žiadne choroby), odporúča sa zvoliť si cvičenia s lekárom. Aby ste nepoškodili zdravie cvičebnej terapie, je najlepšie začať s najzákladnejšími cvičeniami a robiť ich každý druhý alebo dva dni neskôr..

Dôkazom toho, že sa všetko robí správne, bude zlepšenie pohody. Potom je už možné postupne zvyšovať záťaž a trvanie tréningu. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, musíte opustiť cvičenia, ktoré ich spôsobujú.

Kýla chrbtice a výčnelok krčnej chrbtice v akútnom štádiu sú kontraindikáciou fyzioterapeutických cvičení. Pretože to môže spôsobiť zhoršenie a rozvoj závažných komplikácií. Keď bolesť počas výčnelkov ustúpi, môžete začať s liečbou.

Pred cvičením sa zahrejte.

Pre najvyššiu účinnosť terapeutickej fyzickej kultúry a ochranu pred poškodením je vhodné pred tréningom zahriať. Odporúča sa tiež pre ľudí, ktorí trávia dlhý čas pred počítačom. Cvičenia by sa mali vykonávať hladko a presne, bez náhlych pohybov. Ich multiplicita by mala byť 2 až 3-krát denne. Po tréningu je vhodné kráčať. Všetky cvičenia je možné robiť sedením alebo státím, chrbát by sa mal narovnať, hlava sa teší, ruky sú vo švíkoch. Pohyb sa musí opakovať 12-krát.

 • Naklonenie hlavy dopredu tak, aby brada dosiahla hrudník;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a pozerá dopredu);
 • Nakloňte hlavu dozadu a roztiahnite bradu;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a tešíme sa).
 • Nakloňte hlavu tak, aby sa vaše pravé ucho dotýkalo pravého ramena;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a pozerá dopredu);
 • Nakloňte hlavu tak, aby sa ľavé ucho dotýkalo ľavého ramena;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a tešíme sa).
 • Otočte hlavu doprava o 90 stupňov (línia brady by sa mala zhodovať s líniou ramena);
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a pozerá dopredu);
 • Otočte hlavu doľava o 90 stupňov (línia brady by sa mala zhodovať s líniou ramena);
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a tešíme sa).

Kývla hlavou s prekážkou. Predtým, ako začnete, musíte položiť ruku na čelo, aby počas pohybu hlavy vznikol odpor. Cvičenie sa musí opakovať 6-krát:

 • Naklonenie hlavy dopredu tak, aby brada dosiahla hrudník;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a pozerá dopredu);
 • Nakloňte hlavu dozadu a roztiahnite bradu;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a tešíme sa).

Hlava sa nakláňa s prekážkou. Predtým, ako začnete, musíte položiť ruku na chrám, aby ste počas pohybu hlavy vytvorili odpor. Cvičenie sa musí opakovať 6-krát:

 • Nakloňte hlavu tak, aby sa vaše pravé ucho dotýkalo pravého ramena;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a pozerá dopredu);
 • Nakloňte hlavu tak, aby sa ľavé ucho dotýkalo ľavého ramena;
 • Návrat do východiskovej polohy (hlava rovno a tešíme sa).

Cvičenia na plecia a trup:

 • Na druhej strane sa vykonáva zdvíhanie a spúšťanie ramien. Opakujte 10 krát.
 • Otočte svoje plecia dozadu a dopredu. Opakujte 10 krát.

Cvičenie sa vykonáva pri státí, ruky sú ohnuté v lakťových kĺboch, ruky v páse. S telom nakloneným dopredu a dozadu. Pohyb zopakujte 10-krát. Vďaka tomuto náboju sa telo zahrieva (kĺby sa začínajú dobre pohybovať).

Základné cvičenia

Výcvik v liečbe vyčnievania krčnej chrbtice sa vykonáva z pozície stojaceho, ležiaceho alebo sediaceho, čo posilňuje rôzne svalové skupiny (hlavne krk a plecný pás). Neexistuje žiadna prísna miera opakovania pohybov. Všetky cvičenia sa vykonávajú mnohokrát pohodlne a postupne sa zvyšujú. Najdôležitejšou podmienkou je pravidelnosť..

 1. Musíte sedieť na stoličke a položiť ruky pozdĺž trupu. Sklopte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka, a potom otáčajte (brada sa „valí“ pozdĺž hrudníka) smerom doľava, až kým hlava nedosiahne polohu, keď sa otáča (línia brady by sa mala zhodovať s líniou ramena). Potom sa rovnakým spôsobom hodí na pravú stranu. Opakujte teda päťkrát.
 2. Tiež sedieť, masírovať niekoľko minút na mieste medzi chrbtom hlavy a krku.
 3. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolenných kĺboch. Položte ľavú ruku na hruď a pravú ruku na žalúdok. Pomaly vdychujte a zadržte dych po dobu 7-10 sekúnd, potom vydýchnite a relaxujte ešte pomalšie. Opakujte cvičenie 10-krát.
 4. Cvičenie je zamerané na posilnenie brušných svalov a svalov krku (hlavne predného). Ležanie na chrbte s ohnutými nohami v kolenných kĺboch, namáhanie abs alebo zdvihnutie hornej časti tela dopredu. Podržte v tomto stave 10 sekúnd a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 5 krát.
 5. Počiatočná poloha je rovnaká ako v cvičeniach č. 3 a 4. Pomaly zdvíhajte panvu, pričom spočíva na nohách a zadnej časti hlavy. Keď je v maximálnom bode, vydržte niekoľko sekúnd. Potom tiež pomaly dole na podlahu.
 6. Pronácia. Zdvihnite hlavu a trup s pažami natiahnutými dopredu, pričom sa nesmie trhať panva a dolné končatiny. V tejto polohe zaistite 10-15 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy.
 7. Postavte sa na všetky štyri a odtrhnite pravú ruku a nohu 15 cm od podlahy a otočte ich doprava. Pokúste sa udržať túto polohu najmenej 10 sekúnd. Opakujte to isté s ľavou stranou..
 8. Nasaďte si všetky štyri, čo najviac vyrovnajte krk a chrbát. V tejto polohe choďte cez miestnosť pre 3 kruhy.

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Je gymnastika užitočná pre chrbticu??

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Je možné zavesiť na vodorovnú lištu so skoliózou?

Čo tehotné cvičenia používajú na chrbát??

Terapeutické cvičenia pre krk s výčnelkom

Cvičenia na krku počas vyčnievania krčnej chrbtice môžu zvýšiť elasticitu väzov, posilniť svaly a znížiť tlak stavcov na deformovanú chrupavku. Napriek tomu, že cvičebná terapia je považovaná za jednu z účinných metód liečby, pri vykonávaní gymnastiky je potrebná opatrnosť. Nesprávne pohyby môžu spôsobiť zúženie ciev alebo nervov a zhoršiť priebeh choroby..

Hodnota terapeutických cvičení pre vyčnievanie krku

Jednoduché fyzické cvičenie je možné vykonávať doma aj v nemocnici. Denný výkon terapeutických pohybov zabezpečí:

 • budovanie svalov na udržanie fyziologickej polohy miechy;
 • postupné znižovanie výčnelku deformovaného disku v dôsledku zvýšenej pohyblivosti kĺbov a prerozdeľovania záťaže na chrupavku;
 • zlepšenie výživy chrupavky a stimulácia regeneračného procesu;
 • odstránenie bolesti v krku;
 • prevencia výskytu prietrže disku (komplikácie výčnelku).

Terapeutické cvičenie má okrem lokálnych účinkov na krk aj tonické účinky. Je to spôsobené skutočnosťou, že odstránenie bolesti a kŕčov krčných svalov je sprevádzané zlepšením prísunu krvi do mozgu a človek cíti, že sa zvyšuje jeho pracovná kapacita, bolesti hlavy miznú.

Bezpečnostné predpisy

Pred prechodom na gymnastiku na krku by ste sa mali oboznámiť so základnými pravidlami vykonávania fyzioterapeutických cvičení:

 1. Postupné zvyšovanie zaťaženia. Na prvých tréningoch sa odporúča obmedziť naťahovacie cviky a potom, ak nemáte žiadne nepríjemné pocity, pridať silovú gymnastiku.
 2. Prvky fyzioterapeutických cvičení by sa mali dohodnúť s lekárom. Všetky pohyby sa vyberajú individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika choroby..
 3. Ak pociťujete bolesť, musíte prerušiť sedenie a poradiť sa s lekárom o príčine týchto pocitov..

Gymnastický komplex na zvýšenie pohyblivosti väzov a sily krčných svalov by sa mal robiť až po predbežnom zahriatí svalov. Odporúča sa urobiť teplú sprchu a urobiť trochu tréningu. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a pripraviť sa na ďalšiu námahu..

Cvičenie krku

Na zahriatie môžete použiť komplex špeciálne vybraný lekárom alebo vykonať nižšie uvedené jednoduché pohyby:

 1. Pomaly, bez napätia, nakloňte hlavu dopredu, pokúste sa bradu dotknúť hrudníka a potom sa tiež opatrne vráťte do pôvodnej polohy..
 2. Nakloňte hlavu najprv do pravého ramena a potom doľava.
 3. Vykonajte niekoľko pokojných pohybov.

Počas zahrievania sa nemusíte obmedzovať iba na krčnú oblasť, stačí zahriať celý chrbát. Na tento účel sa odporúča urobiť niekoľko zákrut a obklopov kufra, trochu sa kráčať a robiť hojdačky.

Počas zahrievania nie je možné vykonávať ostré sklony alebo zákruty - to môže spôsobiť posun stavca a poškodenie nervového koreňa. Musíte sa pohybovať plynulo a pomaly.

Štandardné cvičenia

Napriek zjavnej jednoduchosti pohybov pravidelné cvičenie nižšie uvedených gymnastík s výčnelkom krčnej chrbtice pomôže zlepšiť prísun krvi do poškodenej chrupavky a posilniť svaly.

Na vykonanie prvej skupiny cvičení budete musieť sedieť presne na stoličke:

 1. Nakloní hlavu dozadu a dopredu. Mali by ste sa pokúsiť čo najviac ohnúť chrbticu v krčnej oblasti, ale nepreťažujte väzy a svaly..
 2. Pohyby sú podobné tým predchádzajúcim, ale sklony sa robia na pleciach.
 3. Mierne zodvihnite bradu a otočte sa na stranu, snažte sa pozerať za chrbát. Ramenný opasok zostáva nehybný.
 4. Zdvihnite a znížte ramená. Toto cvičenie je dobré pre výčnelky diskov C5 / C6 alebo výčnelky medzi 4 až 5 stavcami..

Navrhovaný športový areál sa odporúča nielen ráno, ale aj počas dňa. Jednoduché pohyby pomôžu uvoľniť svalové kŕče po dlhej práci pri počítači alebo pri jazde počas jazdy autom, aby sa predišlo výskytu bolesti hlavy..

Napriek tomu, že odporúčania naznačujú opakovanie 10-12, nemusíte naháňať rýchly výsledok. Väčší terapeutický účinok sa dosiahne, ak sa každý pohyb vykonáva 3-4 krát a cvičenie sa vykonáva ráno a večer, než pri jednotlivom cvičení, sprevádzané objavením sa únavy svalov..

Cvičenie s valčekovým krkom

Vykonaním gymnastiky pomocou valca sa dosiahne nasledujúci výsledok:

 • zlepšiť výživu deformovanej chrupavky;
 • uvoľnite svalové kŕče.

Na cvičenie sa odporúča používať na ortopedické vybavenie ortopedické pomôcky, ale môžete si vziať malý vankúš a natiahnuť ho pevne potiahnutím pásky. Na zlepšenie pohody musíte ležať na tvrdom povrchu a umiestniť valec pod krk tak, aby šiják voľne visel. Po dobu 2 minút jemne otočte hlavu nabok. Cvičenie sa dá využiť ako kompletný komplex cvičebnej terapie alebo pred spaním, aby sa uvoľnilo svalové napätie nahromadené počas dňa..

Okrem valčeka sa na odstránenie myospazmu odporúča použiť aplikátor Kuznetsov. Ihly nespôsobujú poškodenie kože, ale mierne podráždenie vybranej časti tela je sprevádzané príjemnou relaxáciou svalov a zlepšením lokálneho prietoku krvi..

Výkonová záťaž

Na zníženie patologickej pohyblivosti stavcov, posilnenie svalov krku sa vyberajú silové cvičenia, ktoré je potrebné vykonávať každý deň doma:

 1. Hus. Vložte kefy späť do „zámku“ na úrovni spodnej časti chrbta. Vytiahnite a posúvajte bradu, mierne sa ohnite v hrudi. Póza by mala napodobňovať nahnevanú hus s podlhovastým krkom. Dotiahnite a uvoľnite svaly jeden po druhom.
 2. Preťahovanie. Položte ľavú ruku na hlavu a položte prsty na chrám. Pomaly sa snažte ohnúť krk tak, aby sa vaše ucho dotýkalo pravého ramena.
 3. Prvé cvičenia sa odporúčajú vykonávať pri sedení pri stole a potom, keď sa posilňujú svaly krku, zapadnú do stojacej polohy. Musíte položiť lakte na stôl a položiť dlane na čelo. Pokúste sa nakloniť hlavu dopredu a prekonať odpor rúk. Potom presuňte dlane do whisky a potom sa ohnite na plecia. Po posilnení svalov by sa uvedené kroky mali vykonať pri státí..
 4. Superman. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Počas ohýbania v bedrovej oblasti zdvihnite nohy aj hornú časť tela. Cvičenie zaťažuje celý hrebeň: od krku po chvostovú kosť.
 5. Embryo. Aby obsadili polohu plodu v lone: ​​kolená sa pomocou rúk natiahnu do žalúdka, brada sa pritlačí k hrudníku. V tejto polohe trochu ľahnite a potom pomaly narovnajte končatiny a krk.
 6. Neviem. Snažím sa udržiavať krk nehybný, zdvíhajte a spúšťajte plecia. Na zvýšenie zaťaženia sa odporúča vziať si malé činky.

Silový tréning sa vykonáva po zahriatí a vykonaní hlavného komplexu cvičebnej terapie. Pri správnom správaní posilní gymnastika svaly a zníži patologickú nehybnosť chrbtice.

Niektorí pacienti sa domnievajú, že silné svaly môžete získať iba návštevou posilňovne, ale v skutočnosti navrhované pohyby poskytujú dostatok zaťaženia na to, aby sa trochu posilnil a vybudoval sval..

Triedy pod dohľadom trénera s lekárskym vzdelaním sú povolené, ale všeobecný silový tréning pre športovcov je zakázaný z dôvodu rizika vyvolania komplikácie choroby..

Ak to bolí počas fyzioterapeutických cvičení

Existuje niekoľko dôvodov na objavenie sa nepohodlia bolesti. Pred ukončením tréningu by ste mali zhodnotiť svoj stav:

 1. Chorý krk niekoľko hodín po gymnastike. Vo väčšine prípadov sa to deje v dôsledku skutočnosti, že pacienti majú tendenciu vykonávať určený počet opakovaní bez toho, aby si vypočuli svoje pocity. Hromadenie kyseliny mliečnej vedie k bolesti svalov. Natiahnutie a vykonanie spoločného komplexu cvičebnej terapie zmierni stav.
 2. Pred tréningom mi trochu bolí krk. Príčinou je často myospazmus, ktorý po miernom cvičení zmizne..
 3. Jedno z cvičení odporúčaných lekárom spôsobuje bolesti. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť znížiť počet opakovaní alebo spomaliť amplitúdu pohybu. Ak to nepomôže, mali by ste odmietnuť vykonať tento prvok a poradiť sa s lekárom.

Kontraindikácia pre cvičenie je exacerbácia ochorenia a silná bolesť krčnej chrbtice. V iných prípadoch je pod lekárskym dohľadom povolená mierna záťaž. Počas nástupu bolesti je lepšie sa vysporiadať s inštruktorom fyzickej terapie..

Autorove metódy

Lekári špecializujúci sa na liečbu chorôb chrbtice vyvinuli proprietárne techniky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta a liečiť patológie v raných štádiách. Podľa recenzií pacientov môžu terapeutické cvičenia zvýšiť pružnosť chrbtice, zmierniť bolesť a zmenšiť veľkosť výčnelku:

 1. Podľa Bubnovského. Lekár verí, že pohyb je potrebný pre úplné fungovanie chrbtice. Ak si prečítate popis odporúčaný lekárom na cvičenie pre krčnú chrbticu, potom je zrejmé, že sa odporúča zaťaženie paží, oblasti hrudníka a trochu dolnej časti chrbta..
 2. Dikulova metóda. Základom liečby je postupný nárast cvičenia: od pasívnych pohybov v období zotavenia po komplexnú silovú gymnastiku. Podľa lekára to obnoví funkciu chrbtice, a to aj pri ťažkých výčnelkoch.
 3. Liečba Pilyuko. Kombinovaná metóda kombinujúca fyzioterapeutické opatrenia a terapeutické cvičenia. Pomocou trakcie, polohovej liečby a individuálne zvoleného súboru pohybov lekár dosiahne čiastočné obnovenie poškodenej chrupavkovej štruktúry, zmiernenie bolesti a obnovenie stratenej pohyblivosti krku..
 4. Gymnastika Shishonin. Cvičenia sa vyberajú na zlepšenie pohyblivosti v oblasti hrudníka a krčka maternice. Vo väčšine prípadov lekár odporúča doplniť cvičebnú terapiu liečebnou masážou. Lekár naznačuje, že u pacientov, ktorí cvičia podľa svojej metódy, sa zlepšuje svalový tonus, bolesti hlavy a krku zmiznú, krvný tlak sa vráti k normálu.

Na sieti nájdete popis techniky Shamila Alyautdinova na ošetrenie rôznych častí chrbtice. Tí, ktorí sa rozhodnú postupovať podľa navrhovaných odporúčaní, by mali pamätať na to, že osoba nemá špecializované vzdelanie a že jeho rada vychádza z ich vlastných skúseností s liečbou závažnej patológie chrbtice. Predtým, ako budete postupovať podľa odporúčaní Shamilu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Preventívne nabíjanie

Aby sa zabránilo vydutiu disku za stavcami alebo predĺženiu obdobia remisie, odporúča sa vykonať podporné cvičenia:

 • rozťahovanie;
 • zvýšená pohyblivosť zvýšením amplitúdy pohybu;
 • svalová záťaž na posilnenie svalovej kostry.

Takmer všetky prvky sú v komplexe cvičebnej terapie vyvinutej lekárom. A pre tých, ktorí sa rozhodnú robiť cvičenia vopred, aby sa predišlo výskytu výčnelkov, môžete použiť cvičenia z navrhovaného videa.

záver

Výhody krčných cvičení pre vyčnievanie krčnej chrbtice je ťažké preceňovať. V dôsledku mierneho denného zaťaženia sa vytvára prirodzená podpora chrbtice, znižuje sa riziko subluxácie alebo dislokácie stavcov, zlepšuje sa výživa tkanív a zaisťuje sa čiastočná regenerácia chrupavky..

Efektívne cvičenia na liečenie vyčnievania krčnej chrbtice

Krk je najviac nechránenou časťou chrbtice, v tejto oblasti je chrbtica obzvlášť zraniteľná. Výčnelok je výčnelok medzistavcovej platničky, sprevádzaný napínaním vláknitého prstenca. Špeciálny komplex lekárskych cvičení pomôže posilniť svalový tonus, elasticitu a manévrovateľnosť kĺbov v tomto ochorení..

Systematické opakovanie cvikov s výčnelkom krčnej chrbtice sa vylieči z choroby a zabráni opätovnému výskytu patológie. Ďalšie plus - optimalizované celkové zdravie a zvýšený výkon.

Možnosti liečby protrúziou

Vyčnievajúce medzistavcové platničky môžu vyvolať vývoj prietrže, preto by sa mala protrúzna terapia začať v počiatočnej fáze progresie patológie. Včasná profylaxia alebo včasná liečba umožňuje zabrániť chirurgickému zákroku a závažným komplikáciám. Liečebný komplex akcií je jednoduchý a nevyžaduje značné časové náklady..

Ako terapia sú vítané:

 1. rehabilitácia;
 2. Všeobecné zosilnenie alebo akupresúra na vyčnievanie krčnej chrbtice;
 3. akupunktúra;
 4. Aplikácia pijavíc;
 5. akupunktúra;
 6. Vákuové ošetrenie.

Uvedené manipulácie sú schopné:

 • Zastavte kŕče vo svaloch krku;
 • Zmierniť bolesť;
 • Zvýšenie prietoku krvi;
 • Obnoviť funkciu medzistavcových platničiek;
 • Optimalizujte metabolizmus.

Účel pravidelnej gymnastiky s vyčnievaním krčnej chrbtice

Hlavnou úlohou cvičenia pri indikovanom ochorení je vytvorenie nezraniteľného svalového korzetu krku udržiavaním napätia v zodpovedajúcej zóne chrbtice, zvýšením prísunu krvi do tkanív a zvýšením pohyblivosti kĺbov. Vďaka mechanickej realizácii pohybov je medzistavcový disk nastavený do správnej polohy, metabolizmus je v poškodených oblastiach zvýšený a zrýchlená náhrada tkaniva.

Obnovenie väzivového aparátu a vláknitého prstenca fixuje disk na správnom mieste a zabraňuje opakovaniu patológie..

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie na vyčnievanie krčnej chrbtice

Špeciálna gymnastika v prípade problémov s medzistavcovými platničkami sa dá zvládnuť vo vhodnom zdravotníckom zariadení, ako aj doma alebo vo fitnescentre. Na dosiahnutie tohto účinku potrebujete dlhé pravidelné školenia a dodržiavanie najjednoduchších odporúčaní:

 1. Výber zoznamu terapeutických cvičení je výsadou profilového špecialistu, ktorý študoval celú anamnézu.
 2. Pred začatím cvičebnej terapie musíte svaly zohriať a pripraviť kĺby na stres. Za týmto účelom sa môžete ponoriť do teplého kúpeľa alebo vstať pod horúcou sprchou.
 3. Nevyvíjajte nadmerné úsilie.
 4. Počas hodiny musíte sledovať dýchanie, vykonávať hĺbkové inšpirácie a výdychy až do rytmu cvičení.
 5. Po dokončení komplexu je lepšie ľahnúť si na 30 minút, aby sa telo zotavilo.

Bezpečnostné tipy

Mali by ste začať so základnými cvičeniami a striedať dni tréningu s relaxáciou. Skutočnosť, že sa všetko deje správne, je dokázaná zlepšením celkovej pohody. S nepohodou a zvýšenou bolesťou je potrebné upraviť pracovný plán.

Malo by sa postupne zvyšovať zaťaženie a predlžovať trvanie tréningu.

Ak je vyčnievanie krčnej chrbtice v akútnom štádiu, je vhodné trochu počkať so začiatkom gymnastiky..

Počas hodín musíte starostlivo monitorovať svoju pohodu. Ak je cvičebná terapia nesprávne vykonaná, môžu sa objaviť nepríjemné pocity:

 • Migréna a hučanie v ušiach;
 • závraty;
 • vracanie;
 • Strelecké bolesti v bedrovej oblasti;
 • Tmavosť očí;
 • Blízko mdloby.

Ak sa tento príznak prejaví, je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie..

Súbor cvičení na vyčnievanie krčnej chrbtice

Zahrejte sa

Pre najlepší výsledok a prevenciu úrazov je pred začatím cvičenia potrebné otepľovanie svalov. Pre tých, ktorí vykonávajú komplex ako preventívne opatrenie, je potrebné zahriatie. Pohyby sa vykonávajú hladko a starostlivo, bez trhania a ostrých zákrut. Komplex sa výhodne opakuje dvakrát až trikrát denne. Cvičebná terapia sa začína v sede alebo v stoji s narovnaným chrbtom. Pozerajte sa pred seba, natiahnite ruky za švy. Počet opakovaní každého cvičenia - 10-15.

zákruty

Nakloňte hlavu v opačných smeroch k maximálnemu možnému napnutiu.

zjazdovky

 1. Kývnite hlavou tak, aby sa brada dotýkala spodnej časti kľúčnej kosti. Narovnajte krk. Vytiahnite šije dozadu a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava a pokúste sa dotýkať ucha ramenom.

Nakloní sa s námahou

Dlaňami pritlačte na čelo (keď sa opierate dozadu - na chrbát hlavy), čím znemožňujete pohyb hlavy. Nakloňte hlavu dopredu - vráťte sa do východiskovej polohy - nakloňte zadnú časť hlavy - vyrovnajte krk.

Zopakujte pohyb na stranu a položte dlaň na chrám, aby ste vytvorili odpor. Počet opakovaní - 6 v každom smere.

Otepľujúce pohyby ramien a trupu

 • Zdvihnite a spustite plecia;
 • Robte kruhové pohyby ramenami na hrudníku a naopak - dozadu;
 • Trup dopredu a dozadu.

Základný komplex

Hlavný výcvik sa vykonáva stojace, ležiace a sediace, nie je stanovený konkrétny počet potrebných opakovaní. Musíte urobiť toľkokrát, koľkokrát je to možné, pomaly zvyšovať zaťaženie. Pri pravidelnom cvičení sa vyvíjajú svaly ramenného pletenca. Liečebný komplex:

 1. Sediac na lavičke, položte ruky na zem, nakloňte hlavu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudník. Otáčajte hlavou doprava, kým brada nie je rovnobežná s plecom, a pohybujte doľava. Optimálny počet otočení - 5 krát.
 2. Pri vyčnievaní krčnej oblasti medzi cvičeniami môžete masírovať v oblasti medzi chrbtom hlavy a krku 2-3 minúty..
 3. V polohe na chrbte na podlahe ohnite kolená. Položte ľavú dlaň na hruď, pravú - na pupok. Jemne a hlboko vdychujte, zadržte dych po dobu 10 impulzov, pomaly uvoľňujte vzduch z pľúc, relaxujte. Zhlboka sa nadýchnite.
 4. Ležiac ​​v rovnakej polohe, utiahnite brušné svaly alebo zodvihnite hrudník tela hore. Držte polohu 10 sekúnd a odpočívajte. Opakujte 5 krát.
 5. Z tej istej polohy vykonávajte pomalé vyvýšenie panvy, spočívajúce na nohách a pleciach. V najvyššom bode by malo byť oneskorenie o niekoľko sekúnd. Hladko sa vráťte na podlahu.
 6. Prevráťte sa na brucho a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite horné končatiny, hlavu a trup a nechajte panvu a nohy nehybné. Pokúste sa udržať pozíciu 15 sekúnd a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy.
 7. Choďte na všetky štyri, 10-15 cm zdvihnite ľavú ruku a nohu nad podlahu a otočte ich doľava. Uzamknite na 10 sekúnd. Opakujte z opačnej strany.
 8. Prechádzka po miestnosti na všetkých štyroch.
 9. Cvičte na krku pomocou valčeka s výčnelkami. Pre triedy budete potrebovať veľkú uterák zložený na polovicu a zvinutý do role. Aby sa zabránilo odvaleniu valca, môže byť pripevnený gumovými pásikmi alebo stuhami. Je vhodné si ľahnúť na zem a dať si pod krk zvinutú uterák. Potom by ste mali úplne uvoľniť všetky svaly tela a sústrediť sa na dýchanie. Držte pozíciu štvrť hodiny. Cvičenia s týmto prístrojom sú užitočné ako profylaxia, tak na odstránenie bolesti..

Vďaka tomuto najjednoduchšiemu komplexu sa medzistavcové platničky vrátia do správnej polohy a výstupok nebude degenerovať do prietrže. Špecializovaný tréning bude vynikajúcou prevenciou osteochondrózy a možných komplikácií ochorenia.

záver

Ak sa v krčnej chrbtici vytvoril výčnelok diskov, je potrebné vyvážiť metabolizmus a upraviť prísun krvi do tkanív. To umožní stanoviť výživu chrupavkových štruktúr v deformačnej zóne. Orgány a systémy, ktoré nemajú dostatok živín, sa rýchlo obnovia, degeneratívne procesy sa zastavia, krk prestane rušiť.

Cvičebná terapia s výčnelkami rieši množstvo základných úloh:

 • Vráti vyčnievajúci disk do pôvodnej polohy;
 • Zabraňuje recidíve;
 • Tónuje svaly krku;
 • Uvoľňuje chrbticu;
 • Aktivuje metabolizmus;
 • Vráti výkon kĺbov;
 • Rozširuje možný rozsah pohybu;
 • Zlepšuje pohodu.

Cvičenie je potrebné denne alebo každý druhý deň. Neustále opakovanie základných pohybov zabezpečí rýchle uzdravenie a zabráni komplikáciám..

Efektívne cvičenia na liečenie vyčnievania krčnej chrbtice

Krk je najviac nechránenou časťou chrbtice, v tejto oblasti je chrbtica obzvlášť zraniteľná. Výčnelok je výčnelok medzistavcovej platničky, sprevádzaný napínaním vláknitého prstenca. Špeciálny komplex lekárskych cvičení pomôže posilniť svalový tonus, elasticitu a manévrovateľnosť kĺbov v tomto ochorení..

Systematické opakovanie cvikov s výčnelkom krčnej chrbtice sa vylieči z choroby a zabráni opätovnému výskytu patológie. Ďalšie plus - optimalizované celkové zdravie a zvýšený výkon.

Možnosti liečby protrúziou

Vyčnievajúce medzistavcové platničky môžu vyvolať vývoj prietrže, preto by sa mala protrúzna terapia začať v počiatočnej fáze progresie patológie. Včasná profylaxia alebo včasná liečba umožňuje zabrániť chirurgickému zákroku a závažným komplikáciám. Liečebný komplex akcií je jednoduchý a nevyžaduje značné časové náklady..

Ako terapia sú vítané:

 1. rehabilitácia;
 2. Všeobecné zosilnenie alebo akupresúra na vyčnievanie krčnej chrbtice;
 3. akupunktúra;
 4. Aplikácia pijavíc;
 5. akupunktúra;
 6. Vákuové ošetrenie.

Uvedené manipulácie sú schopné:

 • Zastavte kŕče vo svaloch krku;
 • Zmierniť bolesť;
 • Zvýšenie prietoku krvi;
 • Obnoviť funkciu medzistavcových platničiek;
 • Optimalizujte metabolizmus.

Účel pravidelnej gymnastiky s vyčnievaním krčnej chrbtice

Hlavnou úlohou cvičenia pri indikovanom ochorení je vytvorenie nezraniteľného svalového korzetu krku udržiavaním napätia v zodpovedajúcej zóne chrbtice, zvýšením prísunu krvi do tkanív a zvýšením pohyblivosti kĺbov. Vďaka mechanickej realizácii pohybov je medzistavcový disk nastavený do správnej polohy, metabolizmus je v poškodených oblastiach zvýšený a zrýchlená náhrada tkaniva.

Obnovenie väzivového aparátu a vláknitého prstenca fixuje disk na správnom mieste a zabraňuje opakovaniu patológie..

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie na vyčnievanie krčnej chrbtice

Špeciálna gymnastika v prípade problémov s medzistavcovými platničkami sa dá zvládnuť vo vhodnom zdravotníckom zariadení, ako aj doma alebo vo fitnescentre. Na dosiahnutie tohto účinku potrebujete dlhé pravidelné školenia a dodržiavanie najjednoduchších odporúčaní:

 1. Výber zoznamu terapeutických cvičení je výsadou profilového špecialistu, ktorý študoval celú anamnézu.
 2. Pred začatím cvičebnej terapie musíte svaly zohriať a pripraviť kĺby na stres. Za týmto účelom sa môžete ponoriť do teplého kúpeľa alebo vstať pod horúcou sprchou.
 3. Nevyvíjajte nadmerné úsilie.
 4. Počas hodiny musíte sledovať dýchanie, vykonávať hĺbkové inšpirácie a výdychy až do rytmu cvičení.
 5. Po dokončení komplexu je lepšie ľahnúť si na 30 minút, aby sa telo zotavilo.

Bezpečnostné tipy

Mali by ste začať so základnými cvičeniami a striedať dni tréningu s relaxáciou. Skutočnosť, že sa všetko deje správne, je dokázaná zlepšením celkovej pohody. S nepohodou a zvýšenou bolesťou je potrebné upraviť pracovný plán.

Malo by sa postupne zvyšovať zaťaženie a predlžovať trvanie tréningu.

Ak je vyčnievanie krčnej chrbtice v akútnom štádiu, je vhodné trochu počkať so začiatkom gymnastiky..

Počas hodín musíte starostlivo monitorovať svoju pohodu. Ak je cvičebná terapia nesprávne vykonaná, môžu sa objaviť nepríjemné pocity:

 • Migréna a hučanie v ušiach;
 • závraty;
 • vracanie;
 • Strelecké bolesti v bedrovej oblasti;
 • Tmavosť očí;
 • Blízko mdloby.

Ak sa tento príznak prejaví, je potrebné vykonať ďalšie vyšetrenie..

Súbor cvičení na vyčnievanie krčnej chrbtice

Zahrejte sa

Pre najlepší výsledok a prevenciu úrazov je pred začatím cvičenia potrebné otepľovanie svalov. Pre tých, ktorí vykonávajú komplex ako preventívne opatrenie, je potrebné zahriatie. Pohyby sa vykonávajú hladko a starostlivo, bez trhania a ostrých zákrut. Komplex sa výhodne opakuje dvakrát až trikrát denne. Cvičebná terapia sa začína v sede alebo v stoji s narovnaným chrbtom. Pozerajte sa pred seba, natiahnite ruky za švy. Počet opakovaní každého cvičenia - 10-15.

zákruty

Nakloňte hlavu v opačných smeroch k maximálnemu možnému napnutiu.

zjazdovky

 1. Kývnite hlavou tak, aby sa brada dotýkala spodnej časti kľúčnej kosti. Narovnajte krk. Vytiahnite šije dozadu a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava a pokúste sa dotýkať ucha ramenom.

Nakloní sa s námahou

Dlaňami pritlačte na čelo (keď sa opierate dozadu - na chrbát hlavy), čím znemožňujete pohyb hlavy. Nakloňte hlavu dopredu - vráťte sa do východiskovej polohy - nakloňte zadnú časť hlavy - vyrovnajte krk.

Zopakujte pohyb na stranu a položte dlaň na chrám, aby ste vytvorili odpor. Počet opakovaní - 6 v každom smere.

Otepľujúce pohyby ramien a trupu

 • Zdvihnite a spustite plecia;
 • Robte kruhové pohyby ramenami na hrudníku a naopak - dozadu;
 • Trup dopredu a dozadu.

Základný komplex

Hlavný výcvik sa vykonáva stojace, ležiace a sediace, nie je stanovený konkrétny počet potrebných opakovaní. Musíte urobiť toľkokrát, koľkokrát je to možné, pomaly zvyšovať zaťaženie. Pri pravidelnom cvičení sa vyvíjajú svaly ramenného pletenca. Liečebný komplex:

 1. Sediac na lavičke, položte ruky na zem, nakloňte hlavu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudník. Otáčajte hlavou doprava, kým brada nie je rovnobežná s plecom, a pohybujte doľava. Optimálny počet otočení - 5 krát.
 2. Pri vyčnievaní krčnej oblasti medzi cvičeniami môžete masírovať v oblasti medzi chrbtom hlavy a krku 2-3 minúty..
 3. V polohe na chrbte na podlahe ohnite kolená. Položte ľavú dlaň na hruď, pravú - na pupok. Jemne a hlboko vdychujte, zadržte dych po dobu 10 impulzov, pomaly uvoľňujte vzduch z pľúc, relaxujte. Zhlboka sa nadýchnite.
 4. Ležiac ​​v rovnakej polohe, utiahnite brušné svaly alebo zodvihnite hrudník tela hore. Držte polohu 10 sekúnd a odpočívajte. Opakujte 5 krát.
 5. Z tej istej polohy vykonávajte pomalé vyvýšenie panvy, spočívajúce na nohách a pleciach. V najvyššom bode by malo byť oneskorenie o niekoľko sekúnd. Hladko sa vráťte na podlahu.
 6. Prevráťte sa na brucho a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite horné končatiny, hlavu a trup a nechajte panvu a nohy nehybné. Pokúste sa udržať pozíciu 15 sekúnd a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy.
 7. Choďte na všetky štyri, 10-15 cm zdvihnite ľavú ruku a nohu nad podlahu a otočte ich doľava. Uzamknite na 10 sekúnd. Opakujte z opačnej strany.
 8. Prechádzka po miestnosti na všetkých štyroch.
 9. Cvičte na krku pomocou valčeka s výčnelkami. Pre triedy budete potrebovať veľkú uterák zložený na polovicu a zvinutý do role. Aby sa zabránilo odvaleniu valca, môže byť pripevnený gumovými pásikmi alebo stuhami. Je vhodné si ľahnúť na zem a dať si pod krk zvinutú uterák. Potom by ste mali úplne uvoľniť všetky svaly tela a sústrediť sa na dýchanie. Držte pozíciu štvrť hodiny. Cvičenia s týmto prístrojom sú užitočné ako profylaxia, tak na odstránenie bolesti..

Vďaka tomuto najjednoduchšiemu komplexu sa medzistavcové platničky vrátia do správnej polohy a výstupok nebude degenerovať do prietrže. Špecializovaný tréning bude vynikajúcou prevenciou osteochondrózy a možných komplikácií ochorenia.

záver

Ak sa v krčnej chrbtici vytvoril výčnelok diskov, je potrebné vyvážiť metabolizmus a upraviť prísun krvi do tkanív. To umožní stanoviť výživu chrupavkových štruktúr v deformačnej zóne. Orgány a systémy, ktoré nemajú dostatok živín, sa rýchlo obnovia, degeneratívne procesy sa zastavia, krk prestane rušiť.

Cvičebná terapia s výčnelkami rieši množstvo základných úloh:

 • Vráti vyčnievajúci disk do pôvodnej polohy;
 • Zabraňuje recidíve;
 • Tónuje svaly krku;
 • Uvoľňuje chrbticu;
 • Aktivuje metabolizmus;
 • Vráti výkon kĺbov;
 • Rozširuje možný rozsah pohybu;
 • Zlepšuje pohodu.

Cvičenie je potrebné denne alebo každý druhý deň. Neustále opakovanie základných pohybov zabezpečí rýchle uzdravenie a zabráni komplikáciám..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Pupočná prietrž u novorodencov spôsobuje rodičom veľa problémov. Neobťažuje dieťa iba dovtedy, kým neprejde do zanedbávaného štádia - porušenia. Aby sa tomu zabránilo, odporúča sa nosiť špeciálny obväz.
Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly.

Pažeráka Prietrž

Prietrž Storočia