loader

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Medzistavcová platnička vďaka svojej štruktúre absorbuje stavce počas pohybu a stresu a tiež poskytuje flexibilitu chrbtice. Skladá sa z vláknitého jadra, ktoré je podobne ako želé schopné zmeniť svoj tvar, a vlákna vláknitého prstenca, ktoré ho obklopujú. Keď chrbtica neustále pociťuje vplyv nepriaznivých faktorov, disk nie je tak elastický, stvrdne, prsteň z prasklín spojivového tkaniva sa postupne stratifikuje, stáva sa tenší a následne praskne.

Ak časť jadra vstúpi do epidurálneho priestoru (medzi výstelkou miechy a stavcov), čiastočne alebo úplne stratí kontakt s diskom a pohybuje sa v ňom nahor a nadol, jedná sa o oddelenú prietrž chrbtice. Kýlový tlak na susedné nervové korene a miechu spúšťa zápalový proces, vždy sprevádzaný opuchom. Opačný edém zosilňuje kompresiu nervov. To spôsobuje bolesť na úrovni poškodeného disku. Bolesť sa často pri hernii disku uvoľňuje v končatinách a je sprevádzaná necitlivosťou v nich.

Prečo sa tvorí oddelená kýla chrbtice?

Spravidla sa vytvorí sekvestrácia, ak sila, ktorá pôsobí na disk, presahuje kapacitu disku.

Situácie, v ktorých sa vyskytuje oddelená prietrž:

 • vzpieranie, najmä pri absencii prirodzenej bedrovej deformácie;
 • siahanie po nízko umiestnenom objekte;
 • silná deformácia dolnej časti chrbta, často na pozadí cvičení (napríklad hyperexenzia).
 • predčasné opotrebenie stavcov - osteochondróza v dôsledku chronického preťaženia tejto chrbtice;
 • slabosť svalových väzív;
 • lokálne narušenie tvaru chrbtice - skolióza, disková asymetria.

Hlavné dôvody sú:

Na druhej strane dôvody preťaženia medzistavcových platničiek a „nesprávna“ poloha stavcov, ktoré vedú k vytvoreniu prietrže, vrátane sekvestrované, najčastejšie následky traumy a zápalu, ktoré kedy utrpeli. Tieto oblasti alebo zóny osteopatického poškodenia „vtiahnu“ tkanivo na seba, stlačia a skreslia disky. Osteopati nájdu a opravia také poškodenie tela.

Faktory, ako je sekvestrácia, zvyšujú riziko lumbálnej prietrže a jej komplikácie vo forme sekvestrácie.

 • neaktívny životný štýl;
 • predĺžený pobyt v statickej a nepohodlnej polohe;
 • nadváha.

Príznaky choroby

Hlavným klinickým príznakom sekvestrovanej hernie je bolesť spojená so zvieraním koreňov, zápalom a svalovým kŕčom. Pri nadmernom zaťažení a traumatickej sekvestrácii sa pacient cíti ako „bedrová kosť“ a mrzne v póze, ktorá sa mu zdá viac alebo menej bezbolestná. Bolesť je ostrá a silná, pri každom pohybe je intenzívnejšia, sprevádzaná bledou pokožkou a potením. Má svoje vlastné charakteristiky v závislosti od postihnutej oblasti:

krčnej.

Bolesť sa šíri do ramena, dáva lopatke a ramenu. Necitlivosť a husacie hrbole sú cítiť..

Hrudné stavce.

Bolesť často vyžaruje do rebier. Túto bolesť môžu pacienti považovať za srdcovú alebo za prejav interkstálnej neuralgie..

bedrový.

Charakteristická je bolesť v oblasti zadku, ktorá sa šíri po dolnej časti nohy. Niekedy sú znecitlivenie chodidiel, slabosť dolných končatín, kulhanie. Bolesť sa dá vyjadriť natoľko, že pacient je nútený zaujať pozíciu, v ktorej sa stáva o niečo ľahšou. Ale stojí za to sa zhlboka nadýchnuť a pohybovať - ​​bolesť zosilňuje. Vážnym príznakom sekvestrovanej bedrovej miechy je inkontinencia moču a stolice. Táto komplikácia sa vyskytuje pri stláčaní koreňov inervujúcich panvovú oblasť. Kvôli možným závažným komplikáciám by sa mala liečba sekvestrovanej bedrovej prietrže začať čo najskôr..

Komplikované kýlové komplikácie

Komplikácie tejto impozantnej choroby závisia od nasledujúcich parametrov:

 1. lokalizácia sekvestrácie;
 2. jeho veľkosť;
 3. stupeň kompresie koreňov miechy a miechy.

Napríklad najzávažnejšie komplikácie sekvestrovanej hernie bedrových diskov môžu byť

 • poruchy genitourinárneho systému;
 • paréza a ochrnutie dolných končatín.

Diagnostický výskum

MRI je „zlatý štandard“ na sekvenovanie prietrží, ktorý identifikuje lézie, lokálny zápal, presné umiestnenie sekvestrácie a umiestnenie koreňov a miechy. Kontraindikáciou pre túto štúdiu je prítomnosť kovových (obvykle oceľových) implantátov a endoprotéz v tele. V tomto prípade sa používa štúdia, ako je CT..

Liečba sekvestrovanej hernie

Účelom určenia liekov by malo byť odstránenie hlavných príznakov akútneho obdobia: bolesť, zápal, opuch. Môžu sa použiť blokády, ktoré na chvíľu uvoľnia zovreté nervy. Avšak pri zachovaní ich kompresných a obehových porúch blokády využívajúce steroidy (diprospan) spôsobujú atrofiu nervov, pretože blokujú kompenzačný zápalový proces, určený na zlepšenie výživy upnutých nervových štruktúr. V akútnom období sa používajú aj svalové relaxanciá - prostriedky zamerané na boj proti svalovým kŕčom.

fyzioterapia

Pri liečbe sekvestrovanej kýly bedrovej chrbtice sa môže použiť v kombinácii, po vymiznutí alebo znížení bolesti.

Pri normálnej fyzickej námahe sa pri pohybe odporúča nosiť bedrový korzet, ktorý znižuje zaťaženie chrbtice. Je dôležité, aby predná časť korzetu bola na spodnej časti brucha - od pupka po maternicu.

chirurgia

Na vykonanie takého komplikovaného chirurgického zákroku je potrebný jemne izolovaný a odstránený prietrž disku pomocou špičkového operatívneho a skúseného chirurga..

Chirurgické ošetrenie sekvestrovanej hernie chrbtice sa uskutočňuje podľa nasledujúcich indikácií:

 1. Kýla spôsobila výraznú stratu citlivosti pozdĺž stlačených koreňov, nepohyblivosť, narušila činnosť vnútorných orgánov. Núdzová chirurgická liečba sekvestrovanej hernie bedrovej chrbtice vyžaduje zapojenie panvových orgánov so syndrómom chvosta koní..
 2. Lieky neviedli k požadovanému účinku šesť mesiacov, stav pacienta sa nezmenil alebo sa zhoršil.
 3. Veľkosti sekvenácie nad 15 mm.

Existuje niekoľko možností chirurgického zákroku: vybratie disku, odstránenie sekvestrácie, zavedenie látok rozpúšťajúcich sekvestráciu do svojej dutiny, elektrokoagulácia. Najčastejšie sa používa endoskopická metóda, ktorá umožňuje preniknúť do požadovanej oblasti malým rezom s minimálnym traumatom. Prístup k disku môže byť zo zadnej strany alebo cez prednú brušnú stenu.

Ak fixujete stavce kovovou konštrukciou, zvyšuje sa tým zaťaženie motora na susedných stavcoch a diskoch, zvyšuje sa tým riziko hernie disku v hornej a dolnej časti chrbtice..

Úloha osteopatie pri liečbe sekvestrovanej hernie

Osteopatia sa úspešne používa na liečenie prietrže, a to tak pri lekárskom ošetrení, ako aj po chirurgickom zákroku, ako prevencia proti recidíve ochorenia a jeho komplikáciám, ako aj pri prevencii chirurgických zákrokov, ktoré odstraňujú príčinu prietrže. Ak už bola operácia vykonaná, je potrebné počas rehabilitačného obdobia kontaktovať osteopat, aby sa proces regenerácie urýchlil. Operácia eliminuje herniation a sekvestráciu disku, ale nemôže zabrániť recidíve a drogy iba bojujú proti symptómom a zmierňujú stav. Osteopat účinne ovplyvňuje patogenézu a príčiny choroby a pomáha predchádzať opakovaným bolestivým stavom.

Pri pravidelných návštevách môže osteopatia:

 • zmierňujú bolesť a zápal, uvoľňujú vymačkané korene a miechu;
 • zmierniť kŕče zadných svalov stlačujúcich disk;
 • odstrániť príčinu skreslenia stavcov a spôsobiť vytláčanie buničitého jadra za disk;
 • zlepšiť tkanivovú výživu v postihnutej oblasti normalizáciou prietoku krvi;
 • zmierniť napätie z drene, ktorá je spojená s miechovými nervami.

Po relácii osteopatie sa začne samoliečebný mechanizmus, ktorý trvá najmenej týždeň, a vedie k postupnému zlepšovaniu stavu poškodených medzistavcových platničiek a koreňov miechy..

Osteopatický lekár nepoužíva drsné techniky, takže túto liečbu sekvestrovanej hernie chrbtice možno použiť aj v akútnom období..

Bez odstránenia príčiny choroby sa budú ďalej vyvíjať degeneratívne procesy v tkanivách (kost, chrupavka) chrbtice, proces deštrukcie diskov bude pokračovať..

Rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku sekvestrovanej hernie bedrovej chrbtice sa odporúča nosiť obväz, aby sa redistribuovalo a znížilo zaťaženie chrbtice. Pacienti sa spravidla vrátia do normálneho života až po mesiaci, ľahká fyzická námaha je povolená po 2 až 3 mesiacoch. V prípade kovoobrábania je sedenie povolené po niekoľkých dňoch, ale čas hojenia tkanív je o niečo dlhší.

Je možné vyhnúť sa vzniku prietrže

Kýla sa vyvíja v dôsledku degeneratívnych procesov, ktoré sa zvyšujú len s vekom. Ak budete konať podľa rizikových faktorov, môžete znížiť pravdepodobnosť ich vzniku.

 • pri sedavom životnom štýle, dlhšom sedení v práci sa nesmie zabúdať na prestávky a tréningy;
 • zapojiť sa do intenzívnej fyzickej aktivity, zapísať sa do bazéna;
 • s nadmernou telesnou hmotnosťou by malo pôsobiť v smere jej úbytku;
 • Nezdvíhajte ťažké bremená ani ich nevykonávajte technicky z dôvodu svalov brucha a dolných končatín;
 • ak dôjde k zraneniu, mali by ste sa čo najskôr spojiť s osteopatom;
 • Pri práci na počítači sa odporúča dodržiavať zásady ergonómie, ktoré učíme našich pacientov.

Liečba sekvestrovanej kýly chrbtice by sa mala začať ihneď po stanovení diagnózy. Ak však nemyslíte na zmenu životného štýlu a návykov, potom to nebude také produktívne, rizikové faktory budú naďalej pôsobiť na štruktúru chrbtice..

Liečba hernie by mala konať podľa príčin a mechanizmov jej rozvoja, byť včasná a komplexná.

Použitie osteopatickej liečby obnovuje normálnu polohu a pohyb chrbtice a tela ako celku, urýchľuje regeneráciu, znižuje riziko relapsu..

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Pravdepodobne ste sa už museli zaoberať konceptom „sekvestrovanej kýly“. V slovníkoch je slovo „sekvestrácia“ definované takto:

Sekvencia sa odtrháva od životaschopného tkaniva mŕtveho miesta.

Prepis slova, ktorý sa vzťahuje na medziobratlovú prietrž, vám umožní pochopiť, ako sa vytvára oddelená prietrž chrbtice..

Sekundácia prietrže je úplné oddelenie prietrže prietrže za vláknitý kruh do priestoru miechového kanála, ako aj záverečná štvrtá fáza tvorby prietrže

Príznaky sekvestrovanej hernie

Sekvestrácia, ktorá klesla a začala na „voľné plávanie“, ktorá bola kedysi súčasťou takého užitočného a potrebného disku, sa zmení na mŕtve cudzie telo, ktoré môže spôsobiť vážne škody:

Zatlačte nervy alebo miechu a sú to najsilnejšie radikulárne a myelopatické syndrómy, v závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza spadnutá sekvestrácia:

V krčnej oblasti:

 • vegetovaskulárna dystónia:
  bolesti hlavy a závraty, meteorologická závislosť (tlakové rázy v dôsledku počasia)
 • ožarovanie bolesti v paži, ramene a lopatke
 • znecitlivenie a brnenie na dosah ruky

V hrudnej oblasti:

 • bolesť na hrudníku pri pokusoch o dýchanie, kašeľ alebo kýchanie
 • vegetatívne-viscerálne symptómy napodobňujúce choroby:
  angína pectoris a arytmia, zápal pľúc, zápal pľúc, pankreatitída, cholecystitída

V lumbosakrálnej oblasti:

 • lumbago a ischias (silná bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti, vyžarujúca na posterolaterálny povrch nohy, počnúc od zadku po nohu)
 • svalová slabosť a narušené reflexy šliach v dolných končatinách (najčastejšie v nohách)
 • Poruchy panvových orgánov

Povaha klinických prejavov sekvestrovanej hernie

Sekvestrovaná kýla chrbtice môže mať výrazný klinický obraz aj vyhladenú.

Ak sa prietrž vyvinie v dôsledku dystrofických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele a chrbtici, potom si to môže pripomínať záchvaty chronickej bolesti, na ktorú je už človek zvyknutý. (Existuje tiež veľa prípadov, keď sa prietrž nijakým spôsobom neprejavuje, pokiaľ to neubližuje nervu).

Čo sa stane ďalej? Disk, ktorý nedostáva výživu, sa postupne z roka na rok vytenčuje a zasychá a prietrž, ktorá presahuje hranice disku, sa časom stáva nekrotickou. Príde čas, keď môže spadnúť sám alebo pod vplyvom mierneho zaťaženia. Ak dôjde k sekvestrácii bez toho, aby došlo k osobitnému poškodeniu nervových vlákien alebo miechy, niekde sa úspešne „usadilo“ v miechovom kanáli, môžu sa vyskytnúť pomerne mierne bolesti a autonómne príznaky..

Ďalšia možnosť: rovnaká prietrž chrbtice, ale k sekvestrácii nedochádza prirodzene, ale núteným spôsobom: s náhlymi pohybmi a sklonmi alebo je spojená so zdvíhaním niečoho ťažkého. Potom sa prolaps jadra objaví s väčšou rýchlosťou a ak sú postihnuté nervy alebo miecha, potom:

 • bolesť môže byť náhla, dýka
 • chôdza sa stáva neznesiteľne ťažkou alebo dokonca nemožnou
 • začínajú zrejmé autonómne poruchy

Pri zraneniach dochádza k sekvestrácii blesku, ktorá je často sprevádzaná úplným zničením disku. Dôsledky sú navyše nepredvídateľné. Najhorší:

 • spinálny a bolestivý šok
 • zastavenie dýchania
 • paralýza končatín a panvových orgánov
 • strata citlivosti

Sekvestrovaná kýla chrbtice môže tiež viesť k chronickým autoimunitným zápalovým procesom v chrbtici a inervovaných vnútorných orgánoch. Je to preto, že imunitný systém vníma sekvestráciu ako nepriateľské cudzie telo a útočí naň svojimi protilátkami.

Výber liečby: chirurgický alebo konzervatívny?

Výber liečby závisí od hrozby, ktorú predstavuje sekvestrácia.

Odporúča sa chirurgické ošetrenie:

 1. Ak veľkosť sekvestrácie presahuje 10 - 15 mm
 2. Sekvestrovaná kýla silne komprimuje nervový koreň alebo miechu
 3. Stenóza miechového kanálu je stenóza
 4. Objavujú sa rušivé príznaky znecitlivenia končatín
 5. S vážnymi problémami s vnútornými orgánmi, najmä s porušením močenia alebo vyprázdnenia (oneskorenie alebo inkontinencia)
 6. S pretrvávajúcimi autoimunitnými zápalovými procesmi
 7. Pri absencii výsledkov dlhodobej konzervatívnej liečby

Prvé známky znecitlivenia končatín sú signálom okamžitého chirurgického zákroku. Chirurgické ošetrenie po ochrnutí, bohužiaľ, nepovedie k úplnému návratu citlivosti

Druhy použitej chirurgie

Pri odstraňovaní prietrže sa používajú minimálne invazívne metódy, ktoré sú nám známe:

Používa sa aj operácia chemonukleolýzy - rozpustenie disku zavedením jeho špeciálnych látok.

Môže sa zdať, že oddelená prietrž je nevyhnutne trestom za operáciu. Nedávno sa však lekári čoraz viac prikláňajú k konzervatívnej liečbe, pretože umiestnenie sekvestrácie môže byť ťažké dostupné a operácia môže viesť k narušeniu stability chrbtice a novým relapsom..

Najlepšia voľba pre konzervatívne liečenie

Konzervatívne ošetrenie môže byť najúčinnejšie, ak sa začína vo fáze extrúzie, to znamená, keď jadro skutočne prešlo za disk, ale stále ho drží povrchové napätie želatínovej látky

Ide o to, aby zabránili sekvestrácii pred vypadávaním po celú dobu jeho nekrotizácie a tvorbou osteofytov na svojom mieste, čo v tomto prípade bude hrať dobrú úlohu: zapečatia výstupné miesto prietrže. Hlavná vec je, že vytvorené osteofyty nepoškodzujú nervové zakončenie a nevedú k novému problému.

Konzervatívna kýla sa lieči konzervatívnym spôsobom po dlhú dobu, pretože jej dekalcifikácia môže trvať jeden až dva roky. To je však presne ten prípad, keď výsledok môže ospravedlniť všetko utrpenie.

Konzervatívne liečenie sa uskutočňuje podľa nasledujúceho postupu:

 1. Po týždni, keď vyšla prietrž, sa pri použití protizápalových a analgetík pozoruje odpočinok na posteli:
  NSAID, blokáda prokaínu, relaxanty svalov
 2. Manuálna terapia a masáže po dobu šiestich mesiacov sa vykonávajú veľmi starostlivo a iba s dobrým odborníkom
 3. Vykonáva sa postizometrická relaxácia (špeciálne statické cvičenia)
 4. Fyzioterapia by sa mala liečiť kriticky a mala by sa zvoliť metóda, ktorá nepoškodí
 5. Prvých šesť mesiacov je pohyb vykonávaný iba v obväze, ktorý zabraňuje strate prietrže, potom ho postupne začínajú odstraňovať
 6. Po šiestich mesiacoch sa môžu techniky manuálnej terapie a masáže rozšíriť. Začína sa tiež cvičebná terapia, ale pod prísnym dohľadom rehabilitológa

Nie je možné zdvíhať závažia a ohýbať sa po celú dobu liečby!

Zdravie pre vás a trpezlivosť!

Video: Liečba oddelenej prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku

Oddeľovaná prietrž bedrovej chrbtice

Každý pozná bolesti chrbta. V takejto situácii zriedka vyhľadávame lekársku pomoc. Zvyčajne sa trie chrbát jedným z inzerovaných gélov (Fastum, Bystrum a ďalšie) a ideme do práce. Akákoľvek bolesť v dolnej časti chrbta je však nebezpečná, pretože slúži ako signál, že nie všetko je v poriadku s chrbticou. Jedným z dôvodov je neliečená osteochondróza a jedným z jej prejavov je medziobratlová kýla.

Pokiaľ ide o lekára, je potrebné podrobiť sa podrobnému vyšetreniu. Ak je odborník obmedzený iba na kontrolu, navrhnite mu, aby vykonal úplnú diagnózu. Sekvestrovaná kýla chrbtice je jednou z nebezpečných odrôd medzistavcových výčnelkov, ktorá sa vyznačuje úplným oddelením chrupavky. Môže to viesť k závažným komplikáciám a hrozí ochromenie tela pod miestom.

Čo je medzistavcová prietrž?

Pochopenie toho, ako funguje chrbtica a čo sa s ňou stane, keď sa objaví prietrž, pomôže pochopiť mechanizmus bolesti a liečebné metódy. Chrbtica pozostáva zo segmentov (stavcov), ktoré sa pre zjednodušenie delia na niekoľko skupín:

Prietrž sa často vyskytuje v bedrovej oblasti, menej často v hrudníku a veľmi zriedka v krčnej oblasti. Vysvetľuje to ťažké zaťaženie, pretože spodná časť chrbta „nesie“ hmotnosť celého tela, zatiaľ čo krk je zodpovedný iba za hlavu..

Kýla je výstupok medzistavcového disku s roztrhnutím vláknitého prstenca a výstupom z buničitého jadra. Normálny výstupok disku sa nazýva výstupok a prolaps sa nazýva prolaps. Všetky medzistavcové prietrže sa dajú rozdeliť do troch typov:

 • zadarmo;
 • pohybujúce sa;
 • oddelený.

Prvý typ sa najľahšie lieči, keď je zachované spojenie medzi diskom a vyzrážaným fragmentom. Druhý typ sa vyskytuje v dôsledku nadmerného zaťaženia a často sa nazýva dislokácia jadra medzistavcového disku. Tretí typ - sekvestrovaná prietrž - najnebezpečnejšia, najčastejšie sa vyskytujúca v bedrovej oblasti. Spadnutý fragment stráca spojenie s diskom a môže stlačiť tkanivo miechy, čo vedie k paralýze.

Preto je také dôležité podrobiť sa úplnému vyšetreniu s banálnou bolesťou dolnej časti chrbta. Toto ochráni pacienta pred vážnymi komplikáciami..

príčiny

Sekvestrovaná hernia sa môže vyvinúť ako primárne a sekundárne ochorenie. V prvom prípade k tomu dôjde v dôsledku neobvyklého zaťaženia bedrovej chrbtice alebo ostrého zdvíhania závaží. V druhom je všetko oveľa komplikovanejšie. Bežnou príčinou akejkoľvek medziobratlovej hernie sú pokročilé formy osteochondrózy, ako aj akékoľvek poruchy chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza a kombinácie týchto chorôb..

Medzi ďalšie dôvody, ktoré vyvolávajú rozvoj degeneratívnych zmien na medzistavcových platničkách, patria:

 1. Prepracovanie a stav v neustálej stresovej situácii.
 2. hypotermia.
 3. Dlhodobé nepravidelné držanie tela počas práce.
 4. Konštantné zdvíhanie.

príznaky

Rizikom medzistavcovej prietrže je častý asymptomatický priebeh choroby, takže pacienti často hľadajú liečbu príliš neskoro. Bolesť v dolnej časti chrbta - dôvod čo najskôr navštíviť lekára.

Medzi bežné príznaky sekvestrovanej prietrže, ktorá sa nachádza v oblasti driekovej chrbtice, je možné uviesť:

 1. Neustála bolesť v dolnej časti chrbta a jej intenzita sa môže meniť so zmenou polohy tela.
 2. Ožarovanie (šírenie) bolesti v bokoch, nohách, svalovej slabosti v dolných končatinách a zníženej citlivosti kože, zmeny chôdze, inkontinencia alebo neprítomnosť moču a výkalov, sexuálna slabosť (syndróm chvosta).
 3. Porušenie autonómneho nervového systému.
 4. Redukcia šľachového reflexu.
 5. Proces atrofie svalov končatín.
 6. Napätie miechy.
 7. Možnosť ochrnutia.

diagnostika

Pred stanovením diagnózy budete musieť podstúpiť úplné vyšetrenie. Zahŕňa vyšetrenie chirurgom, neurológom, test, ako aj testy hardvéru:

 • röntgenový
 • MRI
 • ENMG;
 • scintigrafia ako doplnková štúdia.

liečba

Existujú dve metódy ovplyvnenia sekvestrovanej hernie - operatívna a konzervatívna. Prvým z nich je jediné správne riešenie počiatočnej paralýzy, silnej bolesti, rýchlo sa rozvíjajúcej atrofie svalov a neúčinnosti konzervatívnej liečby. Druhá časť je rozdelená do niekoľkých oblastí:

 • Manuálny;
 • medikácie;
 • fyzioterapeutická;
 • Reflexoterapie.

Po každej liečbe je potrebná rehabilitácia..

Chirurgický zákrok

Operácia chrbtice je zložitý postup, preto je potrebné dôkladné vyšetrenie. Pri sekvestrovaných kýlach bedrovej chrbtice sa ukazuje radikálna operácia - discektómia. Počas držania môže byť poškodený stavec nahradený titánom. To lekárom umožňuje v maximálnej možnej miere zachovať motorickú aktivitu chrbtice..

Mikrodisektómia je šetrnejšia operácia. Vykonáva sa malým rezom v celkovej anestézii:

 1. Koža nad prietržou je pitvaná.
 2. Žltý väz je odstránený, v obzvlášť ťažkých prípadoch môžu byť okraje stavcových oblúkov vyrezané.
 3. Paravertebrálne svaly sa vzdialia.
 4. Stlačený nervový koreň sa kontroluje a uvoľňuje z prietrže.
 5. Výstupok a všetky jeho fragmenty sa odstránia.
 6. Šije sa, pacientovi sa podávajú antibiotiká a lieky proti bolesti.

Výhody discectómie sú značné. Umožňuje odstraňovať sekvestrovanú prietrž bedrovej oblasti, čím sa výrazne zlepšuje kvalita života pacientov. Discectómia má nasledujúce výhody:

 • nízka invazívnosť;
 • rýchle zotavenie po operácii;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • minimálne riziko komplikácií.

Je možné konzervatívne liečenie??

Nie každý pacient súhlasí s operáciou okamžite. Často požadujú nechirurgickú liečbu, ktorá má zmysel, ak neexistujú žiadne impozantné príznaky, ako sú paralýza, svalová atrofia, silná bolesť..

Ak je odstránenie bedrovej prietrže oneskorené, je potrebné najprv zlepšiť kvalitu života pacienta. Syndróm bolesti je zastavený nesteroidnými protizápalovými liekmi (hlavnou kontraindikáciou sú choroby gastrointestinálneho traktu)..

Svalové relaxanciá sú predpísané na zmiernenie kŕčov zápalových svalov. Pomáhajú trochu zlepšiť krvný obeh..

Novokainická blokáda je jedným z prostriedkov na zmiernenie silnej bolesti. To nevylieči prietrž, ale kvalita života pacienta sa výrazne zlepší. Pre každú osobu táto anestézia pôsobí odlišne. Pre niektorých účinok trvá iba týždeň, pre ostatných - tri. Frekvencia podávania novokainu je 1-krát týždenne. Počet opakovaní určuje ošetrujúci lekár.

Masáže a manuálna terapia majú obmedzené indikácie pre sekvestrované kýly bedrovej chrbtice. Hrubý zásah do chrbtice je neprijateľný. Zo všetkých masážnych techník sú vybrané tie najjemnejšie. Úlohou chiropraktika je nahradiť vysídlené stavce. Musíte pochopiť, že to nenahrádza chirurgické odstránenie prietrže, ale iba trochu upratuje chorú chrbticu..

Jedným zo spôsobov, ako zmierniť spodnú časť chrbta, je nosiť obväz. Odporúča sa iba počas exacerbácie (so silnou bolesťou). Ak je pacient vo vodorovnej polohe, nie je potrebné nosiť obväz.

Terapeutická gymnastika je jedným zo spôsobov, ako posilniť svaly podporujúce chrbticu. Musíte sa vysporiadať iba v období stabilnej remisie a vždy pod dohľadom skúseného trénera. Zaťaženie postihnutej chrbtice sa zvyšuje pravidelne, ale pomaly.

Sekundovaná kýla chrbtice je závažné ochorenie, ktoré je často sprevádzané silnou bolesťou. Neaplikujte sa sami, pri prvých príznakoch problémov v dolnej časti chrbta sa obráťte na lekára.

Sekvestrovaná kýla chrbtice: príznaky a liečba

Sekundovaná prietrž disku je poslednou štvrtou fázou vývoja medzistavcovej prietrže. Sekvestrácia sa vyskytuje u 10% pacientov. Podliehajú povinnému zaobchádzaniu..

príčiny

Sekvestrovaná kýla chrbtice je dôsledkom zničenia prietrže medzistavcovej platničky. Dôvody sú tieto:

 • osteochondrosis;
 • chronické ochorenia chrbtice, napríklad skolióza, kyfóza, lordóza, reumatoidná artritída;
 • abnormality chrbtice;
 • dysplázia bedra;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice, zdvíhanie závažia;
 • poranenia miechy;
 • metabolické poruchy, vrátane diabetes mellitus a hypotyreózy;
 • genetická predispozícia;
 • obezita;
 • zmeny veku.

Osteochondróza je hlavným dôvodom objavenia sa sekvestrácie. V dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien disk stráca vlhkosť a stáva sa menej elastickým. V dôsledku toho sa tlak na stavce zvyšuje s najmenšou fyzickou námahou. Disk je poškodený a potom sa vytvoria sekvestre.

Sekundárne kýly sa vo väčšine prípadov vyskytujú u žien po 55 rokoch.

Predisponujúcimi faktormi pre objavenie sa sekvestrácie sú fajčenie, alkoholizmus, nevyvážená výživa, časté stresy, podchladenie a sedavý životný štýl. Ohrození sú administratívni pracovníci a vodiči.

Sekvenčná prietrž sa môže objaviť po 10 rokoch (v prítomnosti nepriaznivých faktorov) od okamihu objavenia sa medzistavcovej prietrže.

Príznaky lokalizácie

Znaky choroby závisia od toho, na ktorom oddelení sa sekvestrácia vytvorila a od akej veľkosti..

Sekvencia prietrže krčnej chrbtice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesti hlavy, závraty;
 • znecitlivenie rúk;
 • slabosť svalov krku, rúk a ramien;
 • bolesť v pleciach;
 • skoky v krvnom tlaku;
 • strata sluchu a zraku.

Zo všetkých príznakov je najnebezpečnejšia cerebrovaskulárna príhoda..

K sekvestrácii v krku dochádza veľmi zriedka, najčastejšie sa diagnostikuje sekvestrovaná hernia bedrovej chrbtice. Prejavuje sa nasledujúcimi príznakmi:

 • ostrá opasok v bedrovej oblasti, bolesť v nohách sa objaví zachytením chodidiel;
 • znecitlivenie končatín, slabosť končatín, mierne brnenie;
 • bolesť pri zmene polohy tela;
 • rušenie chôdze;
 • paréza a paralýza;
 • narušené fungovanie panvových orgánov.


Príznaky môžu byť výrazné alebo slabé v závislosti od veľkosti prietrže. Bez liečby vedie sekvestrovaná bedrová hernia k atrofii svalov chrbta a končatín, ako aj k obmedzeniu pohyblivosti..

Lumbosakrálna prietrž sa prejavuje vo forme bolesti v bedrovej oblasti a krížovej kosti, svalovej slabosti, zhoršených reflexov v nohách a tiež vo forme panvovej dysfunkcie..

Príznaky objavenia sa sekvestrácie v hrudnej oblasti sa môžu zamieňať s chorobami vnútorných orgánov. Bolesť v oblasti hrudníka je podobná srdcovým chorobám a bolesť pod lopatkou je ako cholecystitída.

znaky:

 • výrazná bolesť v oblasti lopatiek, rebier a brucha, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou;
 • znecitlivenie kože v postihnutej oblasti;
 • svalová slabosť v hrudníku a bruchu;
 • ochrnutie nôh.

Ktorý lekár lieči sekernovanú prietrž?

Kýly spôsobujú nielen bolesť, ale tiež vedú k narušeniu vnútorných orgánov. Ak chcete zostaviť klinický obraz, mali by ste sa poradiť s terapeutom. Po úvodnom vyšetrení lekár odporučí ďalších odborníkov:

Ak sa oddelená prietrž nemôže liečiť konzervatívne bez chirurgického zákroku, chirurg bude chirurg.

diagnostika

Na diagnostiku prietrže sa používajú tieto metódy:

 • CT - metóda umožňuje identifikovať prietrž a zistiť jej veľkosť;
 • MRI je presná technika na určenie veľkosti prietrže a jej umiestnenia;
 • myelografia - metóda, ktorá vám umožňuje určiť mieru poškodenia miechy, koreňov a nervov;
 • elektromyografia - technika určovania zakončených nervových zakončení.

liečba

Liečba prietrže môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívna liečba sa používa v 90% prípadov.

konzervatívny

Môže sa prietrž vyliečiť bez chirurgického zákroku? Áno, je to možné, ale musíte byť pripravení, že terapia je dlhá, výsledok sa musí očakávať viac ako 2 roky.

Konzervatívna liečba oddelenej prietrže chrbtice je účinná iba vtedy, keď jadro ešte nepresiahlo disk. Inak sa bez chirurgického zákroku nezaobídete.

Konzervatívna terapia je tiež nevyhnutná na prípravu pacienta na chirurgický zákrok a počas rehabilitačného obdobia. Liečba vyzerá takto:

 • Drogová terapia. Prijatie NSAID (diklofenak, ibuprofén), chondroprotektorov (chondroxid), svalových relaxancií (Tizanil, baklofén).
 • Fyzioterapeutické postupy. Magnetoterapia, akupunktúra, masáž a cvičenie, nosenie korzetov sú najúčinnejšie..

Po prepustení prietrže je bezpodmienečne nutné dodržať odpočinok na posteli. Prvých 6 mesiacov liečby musíte nosiť ortopedický korzet, podopiera chrbticu a zabraňuje zovretiu diskov.

Nezdvíhajte závažie ani nevykláňajte sa dopredu.

Cvičebná terapia by sa mala vykonávať iba pod dohľadom rehabilitológa.

chirurgický

Chirurgia je najúčinnejšou liečbou. S rozvojom takýchto komplikácií je možné oddeliť prietrž len pri chirurgickom zákroku:

 • sekvestrácia viac ako 10-15 mm;
 • stláčanie koreňov a miechy;
 • diskogénna myelopatia;
 • spinálna stenóza.

Neodkladajte chirurgický zákrok s autoimunitnými zápalovými procesmi, zhoršeným močením a vyprázdňovaním, zníženou citlivosťou končatiny, ako aj neúčinnosťou konzervatívnej liečby..

Znecitlivenie končatín je alarmujúcim príznakom, ktorý signalizuje začiatok ochrnutia..

Druhy operácií pri sekvestrovaných medzistavcových kýlach:

 • postdiskektomického;
 • laminektomie;
 • endoskopická mikrodisektómia.

Prístup k polohe sekvestrácie môže byť obtiažny, preto po operácii vznikajú komplikácie vo forme narušenej stability stavcov, krvácania, infekcie alebo poranenia miechy..

Rehabilitácia

Po operácii je rehabilitácia veľmi dôležitá. Môže sa pohybovať od niekoľkých dní do týždňov. V súčasnosti je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekárov, konkrétne:

 • nosiť obväzy a obväzy, ktoré upevňujú chrbticu v jednej polohe;
 • predchádzanie stresu v chrbtici;
 • správna výživa, ktorá bráni získaniu nadváhy;
 • odmietnutie zlých návykov;
 • Cvičebná terapia;
 • manuálna terapia a fyzioterapeutické postupy.

Stav pacienta závisí od týchto účinkov..

komplikácie

Ochorenie môže mať tieto následky:

 • chronické autoimunitné zápalové procesy;
 • paralýza;
 • zastavenie krvného obehu miechy;
 • porušenie funkcií panvových orgánov vrátane impotencie.

Vďaka bleskovo rýchlej deštrukcii disku, napríklad v dôsledku traumy, sa u pacienta vyvíja miechový a bolestivý šok, citlivosť sa stráca, je možné zastavenie dýchania.

prevencia

Aby ste zabránili objaveniu sa sekvestrácie, mali by ste dodržiavať tieto odporúčania:

 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • vykonávať jednoduché fyzické cvičenia na posilnenie chrbtových svalov, zahrievanie;
 • sledovanie polohy tela;
 • jesť správne, konzumovať vitamínové komplexy s vápnikom.

Ak sa už vyskytli problémy s chrbticou, v žiadnom prípade sa neliečte.

Cvičené cviky spinálnej prietrže

Cvičenie s herniou bedrovej chrbtice

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Pri liečbe kýly bedrovej chrbtice sú cvičebné cvičenia - nezávislé gymnastika a cvičenia pod dohľadom inštruktora - rozhodujúce pre uzdravenie..

Pretože liečba tohto ochorenia môže byť dosť dlhá, je mimoriadne dôležité udržiavať stav svalového korzetu chrbtice na správnej úrovni a dodržiavať pravidelnosť tried. Cvičenie chrbtovej prietrže vykonávané doma môže výrazne skrátiť cestu k uzdraveniu.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Obsah článku:
Ako sa cvičí terapia miechy
Aké sú kontraindikácie?
Gymnastický výcvik
Cvičebný komplex

Mechanizmus pôsobenia gymnastiky

Herniované medzistavcové platničky sú potenciálne nebezpečným stavom, ktorý si vyžaduje komplexný a komplexný prístup k liečbe. Jednou z metód, ktoré sa ukázali ako účinné, je fyzioterapia a jej „spojenec“ - súbor cvičení na domáce úlohy.

Fyzické cvičenia s herniou v bedrovej oblasti by sa mali v prvom rade zameriavať na zníženie tlaku vyvíjaného stavcami na disky. Cvičenia by sa preto mali zahrnúť do gymnastického komplexu, aby sa jemne a netraumaticky „natiahla“ bedrová oblasť a znížilo zaťaženie diskov..

Cvičenia kýly chrbtice môžu okrem toho odstrániť svalové bloky, ktorých prítomnosť je jednou z bežných príčin bolesti a zlej prognózy choroby. Porušenie nervových koreňov a krvných ciev medzi svalovými vláknami vedie k zvýšeným symptómom a spôsobuje ešte výraznejšie narušenie krvného obehu v tkanivách chrbtice..

Zlepšenie intenzity a rýchlosti krvného obehu možno nazvať primárnym cieľom cvičebnej terapie miechy, pretože kontrakcie svalov počas cvičenia stimulujú prietok krvi, čo umožňuje aktívnejším vstupom živín, kyslíka a aktívnych liečivých látok do patologického ložiska.

kontraindikácie

Bedrová chrbtica, ktorá najviac trpí zvýšeným zaťažením, nesprávnym držaním tela a inými nepriaznivými faktormi, sa stáva herniovaným diskom veľmi zraniteľná..

Bedrové stavce sú najmasívnejšie, čo určuje mieru zaťaženia diskov, ktoré musia absorbovať každý ľudský pohyb. Kýla, ktorá sa vyvinula v tomto oddelení, je preto schopná rýchlo napredovať: pri nemodernej alebo nesprávnej motorickej aktivite buničité jadro stále viac vyčnieva, čo vedie k porušeniu nervových koreňov, krvných ciev a miechy..

Z tohto dôvodu má gymnastika s prietržnou časťou bedrovej chrbtice a vlastnosti jej realizácie niekoľko obmedzení:

 • cviky nemôžu byť vykonané skôr, ako sú bolesti a zápalové procesy v patologickej časti chrbtice zastavené;
 • gymnastiku nie je možné vykonávať počas užívania liekov proti bolesti;
 • zo súboru cvikov by sa mali vylúčiť všetky pohyby, ktoré zahŕňajú skrútenie tela, naklápanie dozadu / dopredu / po stranách a iné pohyby, ktoré predstavujú riziko nadmerného alebo ostrého zaťaženia bedrového kĺbu..

Hlavná kontraindikácia sa však týka nezávislého výberu cvičení. Bez predbežnej diagnózy a vyhodnotenia rozsahu poškodenia prietrže je striktne zakázané cvičenie doma alebo gymnastika doma..

Gymnastický výcvik

Súbor cvičení by sa mal vykonávať v čistej vetranej oblasti. Je dôležité, aby bola teplota vzduchu pre pacienta pohodlná - v príliš chladnej miestnosti je ťažké, aby sa svaly úplne uvoľnili, a v horúcom prostredí je rýchla únava. Zamerajte sa na rozsah 18 - 24 ° C, znížením alebo zvýšením teploty vzduchu v rámci týchto limitov.

Vyberte oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyby a čo je najdôležitejšie, nestláčajte pás a spodnú časť chrbta. Priliehavé a priliehavé tepláky nie sú povolené..

Pripravte si niekoľkokrát zloženú podložku alebo uterák. Dĺžka improvizovaného „športového vybavenia“ by mala zodpovedať šírke dolnej časti chrbta a jeho výška by mala byť približne 4 až 6 cm. Takýto vankúš bude potrebný počas cvičení vykonávaných pri ležaní na chrbte: pomôže udržať spodnú časť chrbta a zachovať prirodzené fyziologické ohnutie chrbtice, čím sa zabráni ovisnuté.

Dôležité: maximálnej účinnosti cvičení sa dosiahne, keď gymnastike predchádza otepľovacia masáž. V tomto prípade je riziko zranenia minimalizované a výhody cvičenia sa výrazne zvyšujú..

Cvičebný komplex

Všetky nižšie popísané cvičenia by sa mali vykonávať pomalým tempom (ako by ste boli vo vode) a s „intuitívnou“ amplitúdou - zamerajte sa iba na svoje vlastné pocity, ktoré vám povedia, že zvýšenie amplitúdy môže spôsobiť nepohodlie alebo bolesť.

Začnite cvičiť zo zdravej stránky. Napríklad, ak príznaky bedrovej prietrže prevládajú na pravej strane tela, pri každom cvičení sa začne pohybovať z ľavej nohy / ramena.

cvičenie:

Východisková pozícia pre nasledujúce cvičenia leží na podlahe, vzadu a pod spodnou časťou chrbta je vankúš. Ruky a nohy sú voľné a uvoľnené. Každý pohyb opakujte 10-12 krát.

 • Ohnite jednu nohu na koleno a druhý prst sa pomaly otáčajte dovnútra, potom von, iba pomocou chodidla - koleno zostáva v pokoji. Po vykonaní správneho počtu opakovaní zmeňte nohy.
 • Ohnite jednu nohu na koleno s druhou pätou na kolene. Špičkou „hornej“ nohy dosiahnite podlahu, akoby ste ju chytili za koleno a potom ponožku ťahajte smerom k sebe. Po cykle opakovaní si vymieňajte nohy.
 • Ohnite kolená, chodidlá k sebe. Šírenie kolien sa pokúste dostať bližšie k podlahe a potom sa vrátiť do východiskovej polohy.
 • Nohy sa narovnajú tak, že špička jednej nohy sa natiahne „preč od vás“, aby sa panvová oblasť nepohybovala. Pri správnom cvičení by ste mali cítiť napätie v lýtkových a gluteálnych svaloch.
 • Nohy sú narovnané, čo najširšie rozmiestnené. Pokúste sa svalnatým úsilím otočiť jednu nohu okolo svojej osi pomocou kolena ako „ukazovateľa“. V ideálnom prípade by sa koleno malo otáčať dovnútra a potom smerom von a chodidlo by malo jednoducho sledovať pohyb celej nohy.

Nasledujúce cvičenia sa vykonávajú pri státí na všetkých štyroch, s dôrazom na dlane a kolená. Chrbát sa neskĺzol - pri malom úsilí o svaly chrbta a brušnej steny si udržujte svoju polohu rovnobežne s podlahou. Na každé cvičenie stačí 5 - 7 opakovaní.

 • Pomaly sklopte hlavu nadol a pokúste sa ňou dosiahnuť bradu. Pri správnom cvičení by ste mali cítiť príjemné svalové napätie v celom chrbtici.
 • Pokúste sa vytiahnuť koleno jednej nohy čo najbližšie k žalúdku, pri zachovaní rovnováhy. Toto cvičenie zahŕňa niekoľko svalových skupín, takže jeho implementácia si môže vyžadovať účasť asistenta, ktorý vás v prvých niekoľkých triedach poistí..
 • Urobte niekoľko „krokov“ na všetkých štyroch stupňoch dozadu a dopredu a pohybujte rukami a nohami naprieč - súčasne „krok“ ľavého a pravého kolena, po ktorom sú nahradené pohybom ľavého kolena a pravej ruky. „Krok“ by mal byť krátky, nie dlhší ako 15-20 cm. Zaistite, aby pri výkone nedošlo k skrúteniu tela.
 • Hádžte jednu ruku za krk a prstami sa snažte dosiahnuť ušné ušnice na opačnej strane. Zároveň udržujte východiskovú polohu: jedna dlaň a kolená zostávajú pevne pritlačené k podlahe. Správne vykonanie cviku vytvára pohodlný pocit ťahu v rebrovej časti hrudníka zo strany bez toho, aby spôsobovalo bolesť. Držte v tejto polohe 10 - 15 sekúnd a potom vymeňte ruky.
 • Natiahnite jednu ruku dopredu a prstami natiahnite celé telo. Zamerajte sa na silu pocitov - pri najmenšom náznaku nepohodlia opravte tento podmienený bod vo svojej pamäti, za ktorým by ste v tomto štádiu nemali pokročiť.

Ďalší blok pozostáva z respiračnej gymnastiky, ktorú je možné vykonávať ako samostatný komplex a hrať úlohu „prestávky“ medzi vyššie uvedenými cvičeniami. Tento komplex používajte vždy, keď sa počas cvičenia cítite unavení alebo nepríjemné..

 • Ležiace na chrbte, nohy spolu. Ľavá ruka je pod krkom, druhá leží na hornom bruchu. Zhlboka sa nadýchnite, potiahnite žalúdok, zatiaľ čo vydychujte - mierne silno vyčnievajte z brušnej steny. Po cykle 2-3 dychy vymeňte ruky a cvičenie zopakujte 2-3 krát.
 • Ľahnite si na chrbát, obidve ruky položte pod krk tak, aby bola hlava odhodená späť. Vykonajte 8 - 10 pomalých dýchacích pohybov, otáčaním hlavy vľavo pri vdýchnutí a pri výdychu doprava.

Malo by sa pamätať na to, že prezentovaná gymnastika s prietržom bedrovej chrbtice je základná a v závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže, jej veľkosti a celkového stavu chrbtice môžu byť tieto cvičenia doplnené o ďalšie cvičenia s vyšším stupňom fyzickej aktivity. Rovnakým spôsobom cvičenia, ktoré spôsobujú ustavičné pocity nepohodlia, aj keď sú svaly počas cvičebnej terapie posilňované, by sa mali z komplexu vylúčiť a nahradiť inými..

Dôležité: každá fyzická aktivita s prietržom medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti by mala byť koordinovaná s ošetrujúcim lekárom. V prítomnosti rizikových faktorov (nestabilita stavcov, ich vzájomné posunutie atď.) By sa cvičenia mali vykonávať iba pod dohľadom skúseného inštruktora..

Liečte artrózu bez liekov? Je to možné!

Získajte bezplatnú knihu, Podrobný plán obnovy mobility kolien a bedrových kĺbov na artrózu a začnite sa zotavovať bez nákladnej liečby a chirurgického zákroku!

6 ošetrení sekvestrovanej prietrže?

Sekvestrovaná kýla chrbtice je jednou z najzávažnejších možností porážky vláknitého prstenca, pri ktorej dochádza nielen k mechanickému stlačeniu miechy, ale aj k autoimunitnej reakcii na proteíny, ktoré vstupujú do miechy. Sekvestrácia je terminálnym štádiom medzistavcových prietrží a lieči sa výlučne chirurgicky.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

Aká je sekvestrovaná rozmanitosť miechy?

Odpoveď na túto otázku by mala začať zhrnutím terminológie použitej pri tvorbe diagnózy. Slovo „sekvestrátor“ z lekárskeho hľadiska znamená časť nekrotického tkaniva, ktorá sa oddelila od zdravých oblastí (Efremova slovník). Kýla (kýla) - výstup vnútorného brušného orgánu z dutiny prírodnou alebo umelou dierou bez poškodenia podšívky.

Na základe vyššie uvedeného je možné formulovať nasledujúcu definíciu: sekvestrovaná hernia medziobratlovej platničky - prolaps buničitého jadra do miechy s vytvorením obmedzenej sekvestrácie, ktorá pôsobí ako traumatická látka. V tomto prípade sa vyvinie kompresia miechy, porušenie koreňov miechy a ďalšie procesy spojené s nastávajúcimi štrukturálnymi zmenami.

Poznámka: Klasická interpretácia slova „hernia“ neodráža presne proces, ktorý sa vyskytuje počas sekvestrácie medzistavcových platničiek. Prolaps pulpózneho jadra nastáva pri prasknutí vláknitého prstenca. V opačnom prípade by bolo nemožné oddelenie obmedzených oblastí stavcov..

príčiny

Sekvestrovaná kýla chrbtice je logickým výsledkom menej významných etáp herniálneho výčnelku (prolaps, výčnelok, extrúzia). Preto sa príčiny tohto javu nelíšia od príčin všetkých ostatných typov medzistavcových prietrží.

Tie obsahujú:

 • osteochondrosis;
 • obezita druhého stupňa a viac (index telesnej hmotnosti vyšší ako 35 kg / m 2);
 • vysoká fyzická námaha na stavce a nesprávna biomechanika tela pri výkone profesionálnych povinností (zdvíhanie závaží so zakriveným chrbtom, prenášanie ťažkých bremien na jednej strane tela);
 • porušenie techniky vykonávania športových cvičení a nadmerne vysokého zaťaženia powerlifterov v mŕtvom ťahu, v drepe s činkou, mŕtvym ťahom;
 • osteoporóza a ďalšie stavy spojené so stratou vápnika a organických zložiek v kostiach (kolagén a elastín), ktoré spôsobujú stratu pružnosti a sily kostného tkaniva;
 • sedavý spôsob práce a života (vyvíja sa svalové kŕče, dochádza k zovretiu ciev, ktoré napájajú chrbticu, v pozadí ischémie stráca vláknitý kruh silu);
 • abúzus alkoholu (pravidelná konzumácia etanolu v potravinách vedie k masívnej strate elektrolytov, ktorá môže ovplyvniť nielen silu pohybového ústrojenstva);
 • narušenie výmeny.

Všetky položky uvedené v zozname sú hlavnou príčinou choroby. Samotná sekvestrácia sa však vyvíja po šokovej fyzickej aktivite, náhlom pohybe alebo strese, sprevádzanom zvýšeným svalovým kŕčom. K strate samozrejme môže dôjsť bez viditeľného provokačného faktora. Vo väčšine prípadov sa však vyskytuje. Sekvestrácia sa prejavuje ostrou bolesťou, po ktorej má pacient príznaky zodpovedajúce porážke konkrétnej chrbtice. V závislosti od lokalizácie procesu sa rozlišuje niekoľko typov kýly..

Klasifikácia príslušnej patológie sa vykonáva podľa lokalizácie zamerania.

Rozlišujú sa tieto typy chorôb:

 1. kýla krčnej chrbtice - 18 - 19% prípadov;
 2. sekvestrovaná hernia v bedrovej chrbtici - asi 80% všetkých prípadov;
 3. hrudná kýla - 1 - 2% prípadov.

Klinický obraz a intenzita vývoja symptómov závisia od toho, kde sa zameriavajú bolestivé zmeny..

Okrem vyššie uvedeného sa sekvestrované prietrže delia v smere počiatočného ohniska:

 1. kruhové prietrže s maximálnym vyčnievaním do foraminálnej alebo dorzálnej zóny - celý vertebrálny disk je rovnomerne ovplyvnený, ale jeho zadná časť je vystavená maximálnemu stupňu vyčnievania.
 2. Dorsálna hernia - výčnelok disku a tvorba sekvestrácie sa vyskytuje na zadnom povrchu chrbtice, v miechovom kanáli.
 3. Hrudné kýly - počas sekvestrácie je ovplyvnená výstupná oblasť miechových nervov.

Existujú aj iné možnosti klasifikácie, ale v klinickej praxi sa nepoužívajú. Typ prietrže sa určuje pomocou zobrazovacích metód chrbtice (MRI, CT)..

príznaky

Výskyt určitých príznakov sekvestrácie sa môže objaviť náhle alebo postupne. Klinický obraz závisí od oblasti poškodenia. U pacientov, ktorí predtým trpeli medzistavcovou prietržou, existuje podozrenie na patológiu. Oddelenie jeho miesta je určené predovšetkým bolesťou v kombinácii s neurologickými poruchami.

Existujú všeobecné a regionálne znaky prolaps kýly. Bežné zahŕňajú:

 • obmedzenie mobility;
 • bolesť vyžarovaná do iných častí tela;
 • svalová hypertonicita;
 • nejaké oslabenie bolesti pri ležaní pacienta;
 • spontánny pohyb čriev, močenie (nie vždy sa vyskytuje).

Všeobecné príznaky sú nešpecifické a majú malú diagnostickú hodnotu. Väčšia pozornosť by sa mala venovať regionálnym charakteristikám opísaným nižšie..

krčnej

Sekundárna kýla chrbtice, ktorá sa nachádza na úrovni dolných častí krku, vedie k objaveniu najzávažnejších symptómov. Kompresia miechy v tejto zóne sa prejavuje rozvojom tetraplegie (čiastočná alebo úplná paralýza nôh a ramien), narušením bránice (zlyhanie dýchania) a nesprávnou funkciou panvových orgánov. Pri malom stupni kompresie sa pacient môže sťažovať na stratu bolesti a citlivosť na teplotu horných končatín, na čiastočnú stratu funkcie. Môžu sa vyskytnúť aj akékoľvek funkčné poruchy v systémoch umiestnených pod ohniskom choroby..

Bolestivý syndróm s cervikálnou kýlou sekvestrovaného typu je výrazný. Pacient trpí silnou bolesťou, ktorá často vyžaduje zavedenie narkotických analgetík. Bolesť môžete úplne odstrániť až po odstránení časti disku, ktorá spadla do miechového kanála.

Hrudné oddelenie

Sekvestrácia hernie disku v oblasti hrudníka vedie u pacienta k objaveniu sa nasledujúcich príznakov:

 • ostrý vzhľad bolesti;
 • znížený tón medzirebrových svalov;
 • funkčné poruchy panvových orgánov, ktoré majú centrálny mechanizmus pôvodu;
 • paraplegia nôh;
 • zvýšená bolesť pri kašli a zhlboka sa nadýchla;
 • kontraktúra paravertebrálneho svalu.

V závislosti od miesta sekvestrácie prietrže môže mať bolesť rôznu povahu. Pri kýloch laterálnej lokalizácie je bolesť radikálna, môže byť jednostranná. Dorsálne umiestnenie patologického ložiska vedie k výraznejšiemu vyjadreniu bolesti chrbtice.

bedrový

Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice sa stáva dôvodom objavenia sa dostatočne jasných klinických príznakov. Pacient zaznamenal silnú bolesť radiálneho alebo miechového pôvodu, ochabnutú paraplegiu nôh, zníženie hmatovej citlivosti v periangenetickej oblasti. Bolestivosť sa vyskytuje súčasne na obidvoch nohách, sprevádzaná kŕčmi svalov a myofixáciou, ktorá sa zvyšuje, keď sa snažíte postihnúť postihnutú oblasť. Niektoré príznaky sú dôležité pre diferenciálnu diagnostiku a umožňujú vysoký stupeň istoty pri určovaní umiestnenia sekvestrácie.

Zoznam týchto príznakov je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Postihnutý nervový koreňCharakteristický príznak
L4Hyperestézia vonkajšieho povrchu stehna a zadku na postihnutej strane v kombinácii s oslabením reflexu kolena
L3Bolesť chrbta je natáčanie v prírode. Pacient si sťažuje na bolesti chrbta od spodnej časti chrbta po úroveň špičky
S1Hypotenzia svalov gastrocnemiusovej skupiny, vymiznutie plantárneho reflexu.

Diagnóza choroby

Zlatým štandardom pre zobrazovanie herniovaných diskov so sekvestrovaným zobrazením je zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Pomocou tejto metódy sa lekárovi podarí nielen preukázať fakt sekvestrácie, ale aj presne lokalizovať patologické zameranie. Okrem toho vám MRI umožňuje vyhodnotiť stupeň kompresie miechy a naplánovať budúcu operáciu.

Ak nie je k dispozícii zariadenie MRI, chirurg môže použiť obrázky počítačového tomografu. Podľa odborníkov sa táto možnosť používa iba vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné, pretože obrázky získané pomocou tohto typu prístroja nie sú dostatočne jasné.

Použitie rádiografie na identifikáciu sekvestrácie v moderných podmienkach je neprimerané. Táto metóda je zastaraná a neumožňuje určiť polohu traumatického agenta s potrebnou presnosťou. Kliniky zapojené do chirurgie chrbtice by mali byť vybavené moderným diagnostickým zariadením.

Laboratórne štúdie týkajúce sa danej choroby majú pomocnú hodnotu. Používajú sa na účely predoperačného vyšetrenia pacienta, ako aj v rámci všeobecného klinického vyšetrenia. Nemajú diagnostickú hodnotu pri identifikácii sekvestrovanej hernie.

video

Sekvestrovaná kýla chrbtice.

Liečebné metódy

Liečba oddelenej prietrže chrbtice je mimoriadne operatívna. Výnimkou sú prípady, keď je zásah kontraindikovaný z jedného alebo druhého dôvodu. V takýchto situáciách sa používajú farmakoterapia a pomocné liečebné metódy..

Drogová terapia

Farmakologické ošetrenie sekvestrácie prietrže je paliatívnej povahy a má tieto ciele:

 • odstránenie alebo oslabenie syndrómu bolesti;
 • obnovenie schopnosti pacienta starať sa o seba a vykonávať inú jednoduchú fyzickú prácu;
 • prevencia úplného zdravotného postihnutia pacienta;
 • odstránenie sprievodných symptómov patológie.

Najčastejšie sa so stratou častí disku používajú tri skupiny liekov: analgetiká, svalové relaxanciá a protizápalové lieky. Ako analgetikum sa môže použiť ketorol, analgin, paracetamol, účinnosť týchto liekov je však relatívne nízka. Na dosiahnutie uspokojivých výsledkov je potrebné použiť účinnejšie prostriedky: tramadol, promedol, morfín. Ako svalový relaxant sa môže použiť midokálny baklofén. Indometacín, ibuprofén, sa používajú na zmiernenie zápalového procesu..

S rozvojom sprievodnej autoimunitnej reakcie u pacienta možno predpísať imunosupresíva, lieky, ktoré inhibujú imunitnú odpoveď. Medzi ne patrí chymodepresín, humira, zenapax.

Používanie takýchto výrobkov by sa malo vykonávať prísne v súlade s návodom na použitie. Inak je možný vývoj infekčných komplikácií..

Metódy fyzioterapeutických cvičení sú zamerané hlavne na odstránenie svalových syndrómov. Je prísne zakázané liečiť sekvestrovanú prietrž pomocou fyzických cvičení. Použitie gymnastiky je možné iba v neskorom pooperačnom období.

Tu vám cvičebná terapia umožňuje dosiahnuť tieto účinky:

 • oslabenie patologického impulzu;
 • zlepšený krvný obeh;
 • stimulácia regeneračných procesov;
 • zvýšená mobilita;
 • prevencia kontraktúr.

Triedy fyzickej terapie by sa mali vykonávať výlučne pod vedením profesionálneho inštruktora.

fyzioterapia

Fyzioterapia sa rovnako ako gymnastika nepoužíva na liečbu sekvestrovaných herniovaných diskov. V pooperačnom období sa na zmiernenie svalových kŕčov a na zmiernenie bolesti používajú metódy fyzickej expozície. Fyzioterapeutické metódy môžu navyše stimulovať regeneráciu a skrátiť čas potrebný na regeneráciu. Miechovým pacientom sú predpísané FT metódy, ako je elektroforéza, účinok sínusových modulovaných prúdov a účinok konštantných a premenlivých magnetických polí. Po hojení rán je možné použiť aplikácie ozoceritu, liečivé bahno a parafín..

masáž

Ako rušivý spôsob liečby sa môže použiť vákuová masáž („plechovky“). Táto metóda umožňuje redistribuovať krv z vrstiev paravertebrálneho svalu do podkožného tkaniva a kože. Subjektívne môže pacient po zákroku cítiť úľavu. V skutočnosti však stimulácia vákuom neprispieva k eliminácii existujúcej sekvestrácie. Klasické masážne metódy na prolaps a sekvestráciu prietrže sú kontraindikované.

Chirurgický zákrok

Až donedávna bola najbežnejšou metódou odstraňovania sekvestrácie chirurgia v plnej veľkosti. Dnes boli vysoko traumatické operácie nahradené endoskopickou operáciou. Hlavnou technikou operácie je metóda Dr. Destanda, ktorá predpokladá vpichnutie stavca a odstránenie padnutej časti disku pomocou endoskopu. Progresívnejšia je technika transforaminálnej resekcie sekvestrátora, keď sa endoskop vkladá otvorením koreňa miechového nervu..

Poznámka: lekári musia veľmi často čeliť panickému strachu z pacientov pred operáciou chrbtice. Ľudia sa obávajú komplikácií. V skutočnosti je odstránenie sekvestrácie veľmi zriedkavo príčinou zdravotného postihnutia pacienta. Výnimkou sú prípady, keď čas, ktorý uplynie od okamihu, keď sa objavia prvé príznaky do začiatku operácie, prekročí tri dni. Komplikácie však nie sú spôsobené samotným zásahom, ale dlhodobou expozíciou externého agens mieche.

Ľudové lieky

Ľudské recepty sa na účely ošetrenia hernií nepoužívajú. Jediným smerom, v ktorom môžu byť použité ako adjuvans, je rekonštrukčná liečba po chirurgickom zákroku. Na zmiernenie svalového kŕča a stimulovanie regeneračných procesov sa používajú rastliny ako poľná chrpa, harmanček, nechtík, chokeberry.

Rehabilitácia

Aj operovaná oddelená prietrž chrbtice vyžaduje dlhú rehabilitáciu. Obnova z klasickej otvorenej diskektómie trvá asi 1 rok. Uvedené obdobie sa môže líšiť nahor alebo nadol v závislosti od veku a zdravotného stavu pacienta. Metódy odstránenia endoskopickej sekvestrácie môžu významne znížiť čas regenerácie. Pri použití chirurgického zákroku Destando trvá rehabilitácia asi 3 - 4 mesiace, s transforaminálnou resekciou sekvestrácie - 2 - 3 mesiace.

prevencia

Sekvestrovaná medziobratlová hernia je výsledkom nedodržania lekárskych odporúčaní týkajúcich sa liečby počiatočných štádií choroby..

Aby ste zabránili strate nekrotických oblastí v miechovom kanáli, mali by ste:

 • berte všetky lieky predpísané lekárom, vrátane liekov, ktoré stimulujú prísun krvi do chrbtice;
 • aktívne využívajú terapeutické gymnastické techniky;
 • navštevovať fyzioterapeutickú miestnosť;
 • viesť aktívny (v prijateľnom) životnom štýle;
 • pravidelne sa podrobujú MRI chrbtice.

Sekvestrácia je najnebezpečnejším dôsledkom medzistavcovej prietrže. Konzervatívna liečba vám neumožňuje fyzicky eliminovať oddelenú sekvestráciu.

Operácia odstránenia nekrotických častíc je zložitá a nebezpečná a rehabilitácia je zdĺhavá. Preto musí pacient, ktorý má výčnelok alebo herniovaný disk, vynaložiť všetko úsilie, aby zabránil zhoršeniu situácie a uvedeniu na operačný stôl..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Napriek tomu, že v súčasnosti sa náhrada srdcových chlopní nepovažuje za revolučnú techniku, pacienti a ich príbuzní majú v súvislosti s nadchádzajúcou intervenciou obrovské množstvo otázok.
Choroby pohybového ústrojenstva sa liečia rôznymi spôsobmi, jednou z nich je masť na kýlu bedrovej chrbtice. Odporúča sa používať na zmiernenie bolesti a opuchov, používa sa samostatne aj v kombinácii s inými metódami liečby.
Takmer každý vie, čo je dnes jóga. Ľudia sú potešení výhodami jogy vrátane zvýšenia flexibility a zníženia stresu. Ľudia si zlepšujú zdravie srdca a praktizujú jogu.