loader

Hlavná

Späť

Najlepšie cviky na herniu krčnej chrbtice

V modernom svete postihujú choroby pohybového aparátu nielen staršie osoby. Dôvodom je všeobecná nečinnosť a sedavý životný štýl prevažnej časti zrelej a mladej populácie. Okrem toho sú krčné stavce, ktoré majú najmenšiu veľkosť v porovnaní s bedrovými a hrudnými kosťami, a preto sa považujú za mimoriadne zraniteľné pri rozvoji osteochondrózy, výčnelkov, kýly. Cvičenie prietrže krčnej chrbtice je jednou z účinných metód liečby.

Pomáhajú cvičenia s medzistavcovou prietržou??

Každý lekár samozrejme povie, že nie je možné nájsť účinnejší spôsob prevencie tejto choroby, ktorý by bol lepší ako gymnastika. Ak je však prietrž už diagnostikovaná, jej terapia bude založená na implementácii špeciálne vybraných cvičení. Ako smer liečby môžu fyzioterapeutické cvičenia zastaviť rozvoj patológie a zlepšiť stav pacienta.

Súbor cvičení pre prietrž krčnej chrbtice je lekár. V žiadnom prípade nie je možné samostatne liečiť patológiu, pretože v tejto oblasti existuje veľké množstvo dôležitých krvných ciev, ktoré dopravujú jedlo do mozgu. Najmenší nesprávny krok - a následky môžu byť katastrofálne.

Kto má zakázané cvičiť gymnastiku?

V niektorých prípadoch sú kontraindikované aj odborné cvičenia kýly krčnej chrbtice. V ktorých prípadoch je lepšie gymnastiku odmietnuť? Zákaz fyzickej terapie môže byť:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • chronická osteochondróza krčnej chrbtice;
 • nedávny infarkt alebo mozgová porážka;
 • vnútorné alebo vonkajšie krvácanie.

Hlavné pravidlá fyzioterapie prietrže krku

Aby sa dosiahol požadovaný terapeutický účinok, vykonávajú sa kýly krčnej chrbtice pri dodržaní mnohých pravidiel a odporúčaní odborníkov:

 • Po prvé, je dôležité vylúčiť nadmernú fyzickú námahu a ostré zákruty hlavy, náhle prevrátenie, nárazy (najmä v krku), rany a skoky..
 • Po druhé, terapeutické cvičenia prinesú dobré výsledky pravidelnému školeniu.
 • Po tretie, vrátane telesnej výchovy v terapeutickom komplexe, mali by ste začať s krátkymi triedami (5-10 minút denne) a postupne ich zvyšovať.

Okrem toho je bezbolestné cvičenie rozhodujúcim bodom. Pri kýle krčnej chrbtice môže akékoľvek nepohodlie a zhoršenie nepríjemných pocitov naznačovať zápalový proces alebo zvýšenie vzdelania, čo znamená, že gymnastika sa bude musieť odložiť..

Cvičenie na krk podľa metódy Bubnovského

Medzistavcové prietrže možno pripísať chorobám, ktorých výskum pokračuje dodnes. Každoročne sa objavujú nové autorove metódy liečby patológie krčka maternice. Bubnovsky cviky na kýlu chrbtice sú jedným z overených komplexov zameraných na dosiahnutie remisie choroby.

 • Cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke. Je dôležité držať chrbát rovno. Niekoľko minút vykonávajte plynulé pohyby hlavy smerom k plecu. Ak sa počas deklinácie objaví bolesť, je lepšie prestať. V najnižšom možnom bode musíte polohu opraviť, potom narovnať a zopakovať cvičenie, nakloniť hlavu v opačnom smere..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy a zhlboka sa nadýchnite, urobte niekoľko pohybov smerom nahor, niekoľko sekúnd vydržte a potom vydýchnite. Potom opakujte opačným smerom.
 • Podobne ako pri predchádzajúcom cvičení pri hernii krčnej chrbtice: so zakriveným dychom sa hlava najskôr po dobu 7 až 10 sekúnd najskôr otočí doprava, potom zaujme svoju pôvodnú polohu. Potom odbočte doľava.
 • Sedieť na stoličke, držať chrbát rovno. Pokúste sa uvoľniť svaly v tejto polohe a sklopte hlavu nadol. V ideálnom prípade by sa brada mala dotýkať hrudníka. Držte hlavu 7 až 10 sekúnd.

Čo je izometria pre medzistavcovú krčnú prietrž??

Ďalšou oblasťou terapeutických cvičení pre kýlu krčnej chrbtice sú izometrické cvičenia. Väčšina moderných neurológov a fyzioterapeutov na túto techniku ​​reaguje pozitívne. Okrem toho na vykonávanie takýchto cvičení nie sú potrebné špeciálne zariadenia a veľa času. Izometrická gymnastika je užitočná pre pacientov s medziobratlovou kýlou na krku a pre tých, ktorí sedia dlho pri počítači..

Znakom tejto terapeutickej techniky je, že nevyžaduje žiadny pohyb. Izometrický režim zahŕňa prekonanie odporu, krátkodobý pobyt v napätí a potom relaxáciu. Počiatočná poloha navyše nemá osobitný význam: cvičenia s prietržom krčnej chrbtice sa môžu vykonávať pri sedení, státí a dokonca aj ležaní. Jedinou podmienkou vyžadujúcou prísne dodržiavanie je priame držanie tela a namerané dýchanie..

Telesná výchova bez pohybu: príklady

Izometrický komplex cvičebnej terapie sa skladá z niekoľkých fáz:

 1. Pravá dlaň sa položí na pravú tvár, snaží sa ju zatlačiť a hlavu nakloniť doľava. Hlavná vec je odolať. Cvičenie zopakujte zmenou pravej dlane vľavo.
 2. Tkajte prsty oboch rúk a položte ich na čelo, dlaňou dole. Zatlačením na hlavu zatiahnite svaly krku a zabráňte prevráteniu.
 3. Zopakujte predchádzajúce cvičenie, zložte si tkané prsty na chrbát hlavy a pokúste sa položiť hlavu dozadu.
 4. Pri pokuse o dotyk ľavého líce ramena položte pravú ruku na pravý chrám. V snahe prekonať odpor pomaly počítať na desať, narovnať hlavu a vrátiť ju do neutrálnej polohy.

Ako doplniť komplexy LFK herniou krčnej chrbtice?

Bez ohľadu na zvolené gymnastické vybavenie je vhodné do výcvikového komplexu zahrnúť jednoduché fyzické cvičenia. Pri hernii krčnej chrbtice budú obzvlášť účinné nasledujúce:

 • Ťahania - pomáhajú posilňovať svaly ramenného pletenca, krku a chrbta, priaznivo pôsobia na cievne steny. Alternatívou k obvyklým vytiahnutiam na vodorovnej lište môže byť použitie trakcie s expandérom.
 • Kliešte - vykonávané v normálnej alebo zjednodušenej polohe (pri odpočinku na rukách a kolenách).
 • Cvičenie s činkami na hrudník - je potrebné cvičiť pri ležaní, športové vybavenie sa kladie na podlahu za hlavu. Natiahnite ruky rovno, zdvihnite ich pred vami a potom ich pomaly vložte na svoje miesto. Minimálny počet opakovaní je 12 - 15.

Musím robiť gymnastiku v pokojnom štádiu??

Nemôžete sa uvoľniť, ak sa vám podarí dosiahnuť remisiu a odstrániť príznaky prietrže krčnej chrbtice. Liečba cvičeniami počas tohto obdobia bude preventívnej povahy, ktorá zabráni nástupu relapsu. Charakteristickou črtou takéhoto výcviku je možnosť prudších a intenzívnejších pohybov. Po cvičení s lekárom sa odporúča pristupovať k cvičeniu bez fanatizmu..

Profylaxia krčnej prietrže

Počas remisie majú pacienti zvyčajne povolené zvýšiť rozsah pohybu podľa nasledujúcej schémy:

 1. V polohe na sedenie alebo státie narovnajte ruky pozdĺž trupu. Nakloňte hlavu do všetkých smerov a snažte sa dosiahnuť hrudník až po bradu, šije dozadu a ucho až k pleci..
 2. V akejkoľvek počiatočnej polohe sú zákruty vykonávané hlavou doprava a doľava, pričom v extrémnych bodoch pretrvávajú niekoľko sekúnd..
 3. Ľahnite si na tvrdú podlahu, zdvihnite hlavu o 45 stupňov a v tejto polohe zamrznite 10 až 15 sekúnd.
 4. Stojaci s rovnou chrbtom a oboma rukami vykonávajte kruhové pohyby súčasne.
 5. Staňte sa v koleno-lakte predstavovať, tešte sa. Potom sa pokúste jemne sklopiť hlavu a uvoľnite svaly na krku čo najviac. Je dôležité cítiť, ako chrbtica získa stratenú flexibilitu..

Ako sa cvičia pri hernii krčnej chrbtice?

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Medzistavcová prietrž

krčnej chrbtice

 • Domov
 • Cervikálna kýla
 • Teraz ste tu

Cvičenie na liečbu krčnej prietrže

Anatomicky sa krčná chrbtica skladá zo siedmich stavcov. Disky medzi krčnými stavcami nie sú také silné ako disky v hrudnej alebo bedrovej oblasti, takže veľkosť prietrže samotnej je menšia. Výčnelok a prietrž sa zvyčajne vyskytujú v dolnej krčnej oblasti, medzi stavcami C5-C6 a C6-C7..

V dôsledku úzkeho miechového kanála sa prietrž priľne tlačí na blízke miechové nervy. V závislosti od toho, ktorý nerv je narušený, spôsobuje bolesť ramena, paže alebo prstov znecitlivenie, bolesť sa tiež zosilňuje v krku pri otáčaní hlavy, nakláňaní do strán, pri kašľaní.

Akýkoľvek neopatrný pohyb môže vyvolať stlačenie prietrže cievy alebo tepny, ktoré prechádza blízko a zásobuje mozog krvou a kyslíkom.

Ak sa prietrž nebude liečená dlhú dobu, potom dôjde k porušeniu mozgovej cirkulácie - hladovaniu kyslíka, následkom čoho môže byť vysoký krvný tlak, strata koordinácie pohybu alebo strata vedomia av pokročilom prípade mŕtvica alebo paralýza..

Pokúste sa nepriviesť do tohto stavu, vykonávať špeciálne fyzické cvičenia denne. Najskôr sa však poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o výhodách týchto cvičení pre váš konkrétny prípad..

Samomasírovanie krku pred napnutím krčných stavcov

Masáž sa vykonáva v sede alebo v stoji. Masáž začnite od zadnej časti krku.

Najprv sa vykoná hladenie krku jednou alebo oboma rukami. Pritláčajte dlane pevne na svaly a snažte sa ich viesť zhora nadol od okrajov vlasov k ramenám a ramenným kĺbom. Vykonajú sa 3-4 hladiace pohyby.

Potom hlboko hladte. Poloha kefy akoby hladila, iba tlak sa robí dôraznejšie. Smer pohybu je stále rovnaký - zhora po ramenné kĺby.

Po hlbokom hladení sa trenie. Vykonáva sa kruhovými rotačnými pohybmi štyrmi prstami. Ruky sa pohybujú k sebe od ramien k zadnej časti hlavy a pozdĺž línie týlnej kosti. Každá oblasť je trepaná 4-5 krát.

Ďalším cvičením je hnetenie alebo intenzívna expozícia. Sval je zachytený vankúšikmi palca a štyrmi ďalšími. Preto je potrebné, ako by to bolo drvenie, súčasne posunúť smerom k štyrom prstom, mierne krútiacim. Hnetenie sa často robí pravou rukou na ľavej strane krku a naopak, v 4 - 5 pohyboch.

Potom potiahnite špičky uvoľnených prstov na krk a plecia. Samomasážna procedúra je ukončená hladením, ktoré sa vykonáva 3-4 krát.

Krk a plecia sú veľmi dôležitou oblasťou chrbtice, ktorá môže spôsobiť exacerbáciu osteochondrózy veľmi nepríjemné príznaky. Je preto lepšie túto profylaxiu urobiť, ako sa zaoberať následkami neskôr..

Cvičenie na cvičenie preťahovania krčnej chrbtice

Vykonajte cvičenia hladko a bez náhleho pohybu. Postupne zvyšujte počet opakovaní každého cvičenia. V prípade zhoršenia pohody by sa mala gymnastika dočasne zrušiť..

Ak ste práve začali natahovať, môže to trvať dlhšie ako jeden mesiac, kým sa dosiahne počiatočná flexibilita krčnej chrbtice. Buďte trpezliví a vytrvalí a v priebehu času sa budete cítiť výrazné zlepšenie..

Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení na plochej stoličke. Predĺžte inhaláciou, potom pri výdychu podržte pauzu rovnajúcu sa inhalácii, flexii.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly hádž hlavu dozadu. Návrat do východiskovej polohy. Tieto pohyby robíme najmenej 10 krát.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly sklopte hlavu dole a snažte sa pritlačiť bradu k hrudníku. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte najmenej 10 krát.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Pomaly otočte hlavu čo najviac doprava, potom čo najviac doľava. Vykonajte 10 zákrut v každom smere.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Odhoďte hlavu dozadu. Pokúste sa pravého ucha dotknúť pravého ramena. Vykonajte rovnaký pohyb a pokúste sa ľavým uchom dotknúť ľavého ramena. Opakujte najmenej 10 krát v každom smere.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Napínanie svalov krku, stlačte ľavý chrám na ľavej dlani 3 krát na 5 sekúnd a potom stlačte pravý chrám na pravej dlani, 3 krát 5 sekúnd.

Sedenie, ramená spustené pozdĺž tela, telo je uvoľnené. Spustite bradu k hrudníku. Otočte hlavu a bradu posuňte po hrudi, najprv doprava a potom 3-5 krát doľava.

Počas sedenia napíšte čísla nosa od 0 do 9 a naopak. Toto cvičenie tiež trénuje vestibulárny aparát.

Položte jednu dlaň na čelo, na druhú. Pritlačte si čelo do dlane a napnite svaly krku. Cvičte 3 krát po dobu 5 sekúnd. Potom zatlačte aj zadnú časť hlavy trikrát na 5 sekúnd.

Toto cvičenie by sa malo robiť pomaly a veľmi opatrne! Po jeho zavedení môžete zaznamenať mierne závraty, ktoré rýchlo prechádzajú..

Prsty rúk mierne zapadajú do zámku na šiji. Dlane rúk objímajú krk, brada spočíva na lakťoch. Prsty sa môžu stále pohybovať od seba tak, že lakte sú pevne v kontakte. Súčasne a veľmi pomaly zdvíhame zovreté ruky, bradu a lakte. Zablokujte ich v tejto polohe na 5-10 sekúnd. Netlačte lakte! Vykonajte toto cvičenie každý deň a ako sa cítite dobre..

Skvelé svalové cvičenia krku

Tieto cvičenia pomôžu zbaviť sa bolesti krčnej chrbtice a bolesti hlavy. Nenechajte sa leniví, vždy tu nájdete pre zdravie niekoľko minút denne!

1. Východisková poloha: Stojaci, rovný chrbát, držte hlavu rovno a tešte sa dopredu. Dajte ruky zovreté do zámku na zadnej časti hlavy, trochu nakloňte hlavu dopredu a potom, keď budete odolávať rukám, skúste vrátiť hlavu do pôvodnej polohy, počítať do 20 a odpočívať, opakovať 2-3 krát.

2. Prijmite východiskovú pozíciu ako v prvom cvičení. Otočte hlavu doprava na maximum a pozerajte sa cez rameno, počítajte do 20, vráťte sa do východiskovej polohy a prepnite strany. Opakujte 2-3 krát. Cítite, ako sa bočné svaly krku napínajú a postupne sa napínajú, pokožka sa napína.

3. Vezmite východiskovú polohu, chrbát je rovný, položte dlaň pravej ruky na ľavé ucho a ohnite okolo hlavy zhora. Nakloňte hlavu mierne k pravému ramenu a pri odpore vašej ruky sa pokúste vrátiť hlavu do zvislej polohy, počítať do 20 a odpočívať, opakujte pre druhú stranu. Vykonajte toto cvičenie 2-3 krát

4. Sadnite si na stoličku, položte ruky na sedadlo, chrbát by mal byť rovný. Potom ohnite chrbát dozadu a nakloňte hlavu čo najviac dozadu, počítať do 20. Vráťte sa do východiskovej polohy a potom cvičenie zopakujte 2-3 krát.

Ako vyliečiť krčnú osteochondrózu navždy

Cvičenia na krčnú chrbticu

Tieto cvičenia rozvíjajú pružnosť a pohyblivosť krčných stavcov a jemne zmierňujú únavu krčnej chrbtice.

Posaďte sa na okraji stabilného robustného kresla, zavrite oči a sladko sa naťahujte!

Potom najskôr nakloňte hlavu, zakrivte si krk do oblúka a pocítite dúšok v každej krčnej chrbtici. Potom sa uvoľnite a znova naťahujte. Opakujte 5-7 krát.

Opatrne nakloňte hlavu dozadu a tiež mierne natiahnite 5-7 krát, aby ste pocítili mierne napätie hlbokých svalov a väzov chrbtice. Pamätajte: cvičenie nemôžete robiť bolesťou, keď sa objavia závraty..

Naklápanie hlavy doľava a doprava, striedanie medzi popíjaním a relaxáciou, je tiež 5-7 krát. Nezdvíhajte ramená.

A teraz vytiahnite hlavu nahor a zatiahnite ruky - položte ľavú dlaň na čelo, pravú - na zadnú časť hlavy. Odpočívajte. Opakujte 5-7 krát.

Zasúvajte hlavu 5-7 krát, rovnako ako korytnačka vtiahne hlavu do škrupiny.

Otočte hlavu na jednu a druhú stranu na maximum. Na konci každého pohybu ho vytiahnite nahor, zatiaľ čo ramená padajú.

Nakloňte hlavu dopredu a prehmatajte celú krčnú oblasť, ucítite, ako sa napínajú svaly a väzy pod vašimi prstami. Potom ramená posuňte dopredu tak, aby krčné oblúky boli akoby v oblúku. Opakujte 5-7 krát

Nakloňte hlavu dozadu a potom spojte lopatky.

Pritiahnite si plecia k ušiam. Ak už nemôžu stúpať, vydýchnite a mierne potiahnite.

Nakloňte sa dopredu, cítite chrbát klenutý v krásnom oblúku a sladko sa roztiahnite, zatiaľ čo ho napínajte. Potom sa ohnite rovnakým spôsobom. Môžete držať stoličku rukami.

Teraz urobte 5 - 7 zákrut s telom doľava a doprava, po ktorom sa radi natiahneme, ruky natiahnuté nahor.

Vstaňte a pomaly zdvíhajte ruky, natiahnite telo k šnúre. Jemne stúpajte na prsty a natiahnite ruky 5-7 krát.

Zložte si ruky do krížovej kosti a kostrče a potešte si ich. Potom si ľahnite na zem a pokúste sa čo najviac relaxovať..

A posledné cvičenie: ležte na podlahe na chrbte, ruky pozdĺž tela. Otočte sa na pravú stranu, neskláňajte hlavu - udržujte ju na váhe rovnobežne s podlahou. Zdvihnite hlavu o niekoľko centimetrov, až budete trochu unavení. Obráťte sa na druhú stranu a zopakujte cvičenie.

Po gymnastike na stoličke robte tieto cvičebné videá denne:

Cvičenia na krčnú chrbticu

Špeciálny cvičebný komplex

Navyše na liečbu prietrže v krčnej chrbtici môžete použiť recepty šabľou a kostry, ktoré mi veľmi pomohli pri liečbe bedrovej prietrže..

Trením týchto tinktúr do bolestivých miest súčasne masírujete svaly a väzivo na krku, uvoľníte ich, uvoľníte napätie a krv začne do stavcov intenzívne prúdiť..

Takáto denná svalová relaxácia odstráni zápalový proces v mieste prietrže a terapeutické cvičenia vás postupne zbavia bolesti. Hlavná vec nie je ponáhľať sa!

Nakoniec, vaša choroba nevznikla okamžite, ale s postupom času si vyžaduje aj úplné vyliečenie. Rozhodnite sa o svojom uzdravení a mobilita stavcov sa k vám opäť vráti.!

Cvičenia, gymnastika s kýlou chrbtice: bedrová, krčná, hrudná


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu. Vyčnievajúca časť disku komprimuje okolité tkanivá vrátane nervov, krvných ciev a niekedy miechy, čo vedie k vývoju typických symptómov choroby a zhoršenej funkcii chrbtice a vnútorných orgánov..

Toto ochorenie je často spojené s osteochondrózou chrbtice, pretože sa považuje za jednu z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek. Zoznam príčin a faktorov predisponujúcich k patológii je však oveľa širší a vyvíja sa v dôsledku neprimeraného zaťaženia chrbtice..

Liečba choroby je komplexná, vyberá sa individuálne v závislosti od štádia choroby, celkového stavu pacienta a sprievodnej patológie, zahŕňa metódy konzervatívnej terapie a v niektorých prípadoch sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice je nevyhnutnou súčasťou liečby, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh v postihnutom segmente chrbtice a zmierňuje príznaky.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

Všetky techniky, ich kombinácie, počet opakovaní by mal zvoliť lekár! Pri prudkom alebo nesprávnom pohybe môže dôjsť k poškodeniu nervových koreňov alebo dokonca k prasknutiu vláknitého prstenca poškodeného disku. Je vhodné naučiť sa liečebnú gymnastiku na rehabilitačnom oddelení pod vedením inštruktora cvičebnej terapie a aspoň konzultovať s lekárom, či je možné vykonať určité techniky vo vašom konkrétnom prípade..

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Cvičenia v akútnom období s medzistavcovými kýlami s rôznou lokalizáciou

Gymnastika chrbta s herniou v akútnom období vylučuje priame zaťaženie chrbtice (vrátane aktívnych pohybov) a je zameraná na úplné uvoľnenie svalov v postihnutom segmente. Paralelne s pohybom vo svaloch rúk a nôh a iných častiach tela sa vykonávajú pohyby. Táto jedinečná kombinácia poskytuje maximálny účinok a vedie k významnému zlepšeniu stavu, natiahnutiu chrbtice a eliminácii nepríjemných pocitov v končatinách..

Tréning sa vykonáva z polohy v ľahu na tvrdom a rovnom povrchu.

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát. Zatvorte oči a pokúste sa telo čo najviac uvoľniť. Vykonajte hlboké rovnomerné dychy. Strávte najmenej 5 minút.Relaxácia svalového tkaniva a uvoľnenie stresu z chrbtice.
Počiatočná poloha je rovnaká. Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe, aby ste cítili napínanie chrbtice, potom relaxujte. Opakujte 4 str.Vymknúť.
Ohnite nohy na kolenách posuvným pohybom tak, aby chodidlá nespadli z podlahy. Pomaly prineste kolená k hrudníku, pritiahnite si ruky okolo holení a držte ich pri sebe. Ohýbajte hlavu, snažte sa bradou dostať na kolená. Túto polohu zafixujte tak, akoby bola stočená do gule. Opakujte 1 str.
Leží presne na chrbte, ruky rovnobežné s telom, pokojné dýchanie: rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Opakujte 10 r.Normalizácia krvného obehu na horných končatinách, odstránenie parestézie.
Ľahnite si na chrbát. Rozdeľte si ruky, ohnite ich do lakťového kĺbu a stlačte ruky do pästi, pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Potom si narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Opakujte 10 str. rýchlym tempom.Posilnenie svalov ramena, obnovenie krvného obehu, zbavenie sa parestézie.
Prípadne potiahnite prst po ľavej alebo pravej nohe. Opakujte od 1 do 20 rýchlym tempom.Normalizácia krvného obehu a odstránenie parestézie na dolných končatinách.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Cervikálna hernia

Môžete ich začať po uplynutí akútneho obdobia, hlavných príznakoch zmiznutie alebo výraznom znížení. Cvičenie s herniou krčnej chrbtice prispieva k zlepšeniu krvného obehu v mozgu a poškodených oblastiach, eliminuje bolesť v krku a hlave a hučanie v ušiach. Pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice, zvyšujú jej pružnosť, uvoľňujú napnuté svaly.

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenia na hrudníku

Porážka v tomto oddelení sa vyvíja pomaly a častejšie sa vyskytuje na pozadí zranení alebo osteochondrózy. Gymnastika chrbtice s kýlou na hrudi umožňuje zlepšiť pohyblivosť chrbtice, poskytuje príležitosť na hlboké dýchanie.

Technika vykonávaniaobrázok
Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k hornej časti chrbta stoličky. Potom sa nakloňte dopredu. Opakujte 3-4 s.
Sadnite si na stoličku, položte ruky za hlavu, horná časť chrbta by mala spočívať na okraji operadla stoličky. Vykonajte výchylky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, ale v súlade s technikou dýchania: vdychovanie pri ohýbaní dozadu a výdych pri ohýbaní vpred. Opakujte cvičenie 3-4 r.
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, položte pod hruď stredne tvrdý valec s priemerom 10 cm a ruky položte za hlavu. Ak sa chcete zohnúť a nadýchnuť, potom zdvihnite telo a vydýchnite. Opakujte 3-4 s., Pohybujte valcom po chrbtici.
Ľahnite si na chrbát, zohnite sa a pritlačte si nohy k hrudníku. Pomaly pochopte hlavu a priveste čelo ku kolenám, pomaly zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte 10 r.
Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená, ruky si položte lakťami na podlahe v úrovni ramien. Z tejto polohy zdvihnite kryt a vytvorte malý mostík, zafixujte polohu a znížte ho. Opakujte 5 r.
Posaďte sa na stoličku a zabalte uterák cez spodnú časť hrudníka, chyťte voľné konce uteráka rukami. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu utiahnite uterák. Nadýchnite sa uvoľnením uteráka. Opakujte 5-10 s.
Postavte sa na podlahu, nohy sú od seba vzdialené. Natiahnite ruky nad hlavu a ľavou rukou uchopte zápästie pravej ruky. Pri náhlení pravej ruky vykonajte náklon doľava. Na pravej strane bude cítiť stuhnutosť bočných svalov hrudníka. Vymeňte ruky a opakujte ich opačným smerom. Spustenie 5-10 s. v oboch smeroch. Cvičenie je povolené iba po šiestich mesiacoch školenia!

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Gymnastika pomáha posilňovať svalový korzet, zlepšuje krvný obeh, vytvára prispôsobivé mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy bedrovej chrbtice. Cvičenia s lumbálnou prietržou znižujú vystupovanie diskov, pomáhajú eliminovať blokovanie nervových koreňov.

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky vpred. Pomaly zdvihnite ruky a nohy, ohnite trup a držte túto pozíciu 3 sekundy, potom sa pokúste ohýbať ešte viac a cítite napätie svalov dolnej časti chrbta. Pomaly nižšie do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte, dlane položte na podlahu v šírke ramien. Pomaly zdvíhajte zdravú nohu (ktorá nespôsobuje bolesť chrbta) a ohnite sa. Držte polohu 3 sekundy. a spadnúť na zem. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho a zároveň natiahnite pravú ruku nahor a dopredu a ľavú nohu trochu späť. Potom vymeňte rameno a nohu. Malo by to vyzerať, akoby sa chrbtica rozťahovala.
Vydajte sa na všetky štyri. Keď vdychujete, sklopte sa (ohnite chrbtom hore) a stále držte túto polohu niekoľko sekúnd, a keď vydýchate, ohnite sa hlavou dozadu. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu a napnite svaly zadku. Držte telo na vrchu po dobu 3-5 sekúnd a pomaly dole na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
Ľahnite si na chrbát a striedavo potiahnite nohy za kolená k hrudníku, držte pár sekúnd hore a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte po dobu 5 str. na každej nohe.
Ľahnite si na chrbát a vykonávajte pohyb chodidla „na bicykli“ po dobu 1-3 minút.
Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky pred seba, ohnite nohy na kolenách, pomaly zdvíhajte hornú časť tela a siahajte po kolená. Držte v tejto polohe po dobu 10-15 sekúnd., Ľahnite si pomaly. Opakujte 3 str.

S bedrovou prietržou je tiež užitočné: joga, plávanie v bazéne, pilates, flex tela a špeciálne školiace systémy autorov..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať Bubnovského herniovým cvičeniam, ktoré lekár a jeho kolegovia učia pacientov v centre kinezoterapie. Všetky metódy sú založené na použití vnútorných rezerv tela, t. na samoliečenie. Okrem toho sú v strediskách Bubnovského vyvinuté špeciálne simulátory, ktoré zvyšujú účinok tréningu. Gymnastika Bubnovského je jedinečná: liečebné komplexy sa nedajú nájsť na internete, sú vyvíjané individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy regeneračné schopnosti tela. Mnoho ľudí liečených v centrách lekára sa považuje za absolútne zdravých ľudí. Nie každý, vrátane lekárskeho prostredia, však podporuje autorovu metódu liečby, považuje za nebezpečné úplne odmietnuť lekársku starostlivosť, ktorú umiestňuje Bubnovsky..

Cvičenie po odstránení prietrže

Obdobie skorého zotavenia eliminuje záťaž chrbtice, takže cvičebnú terapiu je možné predpísať najskôr 2-4 týždne po operácii.

Dobre zavedený cvičebný program, ktorý všetci pacienti dodržiavajú po odstránení kýly, dnes neexistuje. Rehabilitácia a výber konkrétnych metód závisí od stupňa komplexnosti ochorenia a od spôsobu chirurgického zákroku a od charakteristík tela pacienta. Pre každé obdobie rehabilitácie je vybraný súbor cvičení, je veľmi dôležité neprekročiť prípustné zaťaženie a vo všeobecnosti dodržať šetrný, obmedzujúci režim, ktorý zabráni recidíve.

Medziobratlová hernia nie je všeliekom, ale osvedčeným, účinným a slobodným spôsobom, ako prevziať kontrolu nad chorobou a zlepšiť zdravie!

Terapia krčnej prietrže s terapeutickými cvičeniami

Kýlová medzistavcová platnička je pomerne časté ochorenie, najčastejšie sa vyskytujúce u mužov stredného veku, je to profesionálna choroba vodičov, ľudí v počítači, ľudí spojených s ťažkou fyzickou prácou.

Tvorí sa v rôznych segmentoch chrbtice: krčka maternice, hrudníka a bedra. Príznaky a metódy liečby sa v každom z týchto prípadov líšia..

Kýla krčnej chrbtice, hoci sa vyskytuje oveľa menej často ako v dolnej časti chrbta, si vyžaduje vážnu pozornosť a mimoriadne jemné ošetrenie..

Táto najužšia časť chrbtice pre normálne fungovanie mozgu musí byť super aktívna a mobilná, zásobujúca ju krvou a kyslíkom. A kvôli neustálemu prekonávaniu záťaže musí byť krk veľmi silný a medzistavcové platničky musia mať najväčšie napätie..

Čo je medzistavcová prietrž, príznaky

Potenciálna hernia medzistavcových platničiek sa považuje za vyčnievanie alebo praskliny v hustej stavcovej tobolke. Bolesť v tomto stave často nie je závažná a mnohí ignorujú problém, ktorý potom vedie k jeho prasknutiu a strate želé podobného jadra so zvýšenou bolesťou. To vážne komplikuje fungovanie mnohých väzov a krvných ciev, najmä ak bola príčinou choroby osteochondróza..

Dôležitým symptómom krčnej prietrže je bolesť, ktorá sa v závislosti od oblasti zovretia disku premieta (vyžaruje) do rôznych častí tela:

 • Ak sa problém nachádza v oblasti piateho nervového koreňa, bolí sa mu rameno.
 • S prietržou v oblasti šiesteho koreňa, bicepsom a zápästím, sa to prejavuje slabosťou, necitlivosťou, pálením a mravenčením v nich..
 • Siedma koreňová neuróza spôsobuje bolesť v chrbte ramena a dosahuje predlaktie a prsty.
 • Ak kýla zostupuje ešte nižšie, potom je ruka boľavá a znecitlivená do tej miery, že prsty nemôžu byť zaťaté v päsť, a pocit pálenia siaha od ramena k malíčku..

V dôsledku porúch mozgovej činnosti, ktoré sú nevyhnutné pri cervikálnej prietrži, sa objavujú problémy so sluchom a zrakom, výkon klesá a môže dokonca viesť k mozgovej príhode alebo iným patológiám..

Možné sú ďalšie príznaky:

 • ťažkosti s pohybmi krku a hlavy;
 • závraty;
 • nespavosť;
 • znížená pozornosť;
 • migréna.

Tradičné ošetrenie krčnej prietrže

Včasné diagnostikované ochorenie sa účinne lieči tradičnými metódami - konzervatívne a rýchlo. Pri poslednej metóde sa používa zlyhanie prvej metódy.

Konzervatívna liečba predovšetkým zmierňuje bolesť a zápal, potom bráni rozvoju prietrže a jej komplikáciám. Uvádzajú sa postele a protizápalové lieky. Nasleduje masáž, akupunktúra a terapeutické cvičenia. Často sa ukázalo, že nosí špeciálny obväz.

Okrem toho sa praktizujú tradičné metódy liečby: vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia liečba spočíva v zahrievaní obkladov, trení, bylinných kúpeľov a hirudoterapie. A vo vnútri si odvar, tinktúry a sirupy.

Použitie cvičebnej terapie pri hernii krčnej chrbtice

Uprostred ochorenia so silnou bolesťou sa len zriedka praktizujú terapeutické cvičenia. Jeho účelom je počas tohto obdobia pomôcť zmierniť svalové kŕče spolu s liečbou liekmi, takže záťaž na stavce by mala byť minimálna. Aby sa zabránilo prudkým pohybom hlavy, ktoré zvyšujú bolesť, je krčná oblasť fixovaná špeciálnym korzetom.

Vo fáze remisie je cvičebná terapia povinná, zatiaľ čo pohyby hlavy nie sú vylúčené, ale mali by byť hladké: bez trhania, otáčania alebo krútenia chrbtice..

Tento lekársky zákrok sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 • Pri výbere správnej sady cvičení by ste mali neustále sledovať svoj stav, aby nespôsobovali bolesť. Je to spôsobené skutočnosťou, že jadro disku sa môže vydávať rôznymi smermi a iba tie cvičenia, počas ktorých sa pacient cíti pohodlne, spôsobujú terapeutický účinok. Niektoré z nich môžu byť použité ako originálne ukazovatele, správny výber liečebných metód. To znamená, že spočiatku môžu spôsobovať neznesiteľnú bolesť, ak po opakovanom opakovaní po určitom čase bolesť klesá, potom sa liečba pohybuje správnym smerom.
 • Zadné končatiny, skoky a trhavé miesta, silné napätie problémových oblastí chrbtice sú kontraindikované.
 • Terapeutický komplex cvičení sa vykonáva v malých častiach až 6-krát denne.
 • Spočiatku je amplitúda pohybov a záťaží na krku minimálna, časom sa postupne zvyšujú, zatiaľ čo krvný obeh v bolestivom mieste sa postupne zvyšuje..
 • V počiatočnej fáze by tieto triedy mali trvať iba 5 minút a ich maximálne trvanie - pol hodiny alebo trochu viac.
 • Ranné cvičenia sú obzvlášť užitočné, nemôžete ich robiť bezprostredne po jedle a pred spaním. Vo večerných hodinách sú užitočné iba relaxačné pohyby..

V akom štádiu sa uplatňuje cvičebná terapia

Uprostred zápalu sú zakázané masáže a cvičenia. Pri akútnej bolesti je užitočný odpočinok, teplo a odpočinok. Celotelová terapia sa používa iba pri remisii..

Kontraindikácie pri použití prietrže

Cvičebná terapia pri liečbe krčnej prietrže je kontraindikovaná v týchto prípadoch:

 • Zhubné nádory.
 • Roztrhnutie väziva a šľachy.
 • Skoré pooperačné obdobie.
 • Stav pred infarktom a pred zdvihom.
 • Progresívne choroby.
 • Krvácajúci.
 • Mozgovocievna príhoda.
 • Trombóza a embólia.
 • Problémy so srdcom.

Video: „Najúčinnejšie cvičenia na krčnú prietrž“

Cvičebné cvičenia na ošetrenie kýly krčnej chrbtice, technika

Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako inhibovať ochorenie, posilniť svaly krčných stavcov podporujúce svaly a opraviť deformácie chrbtice. To je príležitosť, ako sa zbaviť návratu choroby. Triedy sa konajú pod dohľadom odborníka a vyberie si individuálny súbor cvičení. Nesprávna implementácia ochorenie zhorší..

Terapeutické cvičenia na krčnú prietrž zahŕňajú nasledujúce cvičenia:

 1. V polohe na sedenie s rovným chrbtom je možné položiť hlavu na rameno. Nie je možné ho ohnúť silným napätím, pocit by mal byť pohodlný. Pozíciu na niekoľko sekúnd zablokujte. Potom si narovnajte krk bez trhania a opakujte rovnaké kroky, ale na druhú stranu.
 2. Situácia je rovnaká a zhlboka sa nadýchne. Potom opatrne zvracajte hlavu a upevnite svoj pohľad na strop. Na pár sekúnd zablokujte polohu a vráťte sa do východiskovej polohy.
 3. Rovnaká poloha, s uvoľneným a rovnomerným chrbtom, jemne sklopte hlavu tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Aby ste to však dosiahli bez napätia, neskúšajte za každú cenu dosiahnuť požadovaný výsledok. Na chvíľu uzamknite polohu a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 4. Z miesta na sedenie s priamym chrbtom jemne otočte hlavu jedným alebo druhým smerom a polohu na chvíľu fixujte. Zakaždým, keď sa vrátite do východiskovej polohy.

Komplex fyzioterapie pre celkové posilnenie sa vykonáva ležaním na gymnastickej podložke:

 1. Z polohy na chrbte s pažami natiahnutými hore nohami a nohami k sebe: ponožky odtiahnite od seba a potom na seba.
 2. Z polohy ležiacej na chrbte s pažami rozmiestnenými od seba, ležiacimi na podlahe s dlaňami a nohami k sebe: zdvihnite hlavu k hrudníku, na chvíľu ju uzamknite a sklopte.
 3. Z polohy na chrbte s rukami natiahnutými pred vami (dlane spolu) a nohami ohnutými na kolenách a bokoch: nakloňte hlavu k ramenu, na chvíľu zaistite svoju polohu a vráťte sa do polohy na chrbte. Potom vymeňte stranu.

Každé cvičenie sa opakuje 6-8 krát. S cervikálnou prietržou zmierňujú kŕče krčných svalov, čo je spoľahlivá prevencia narušenia nervov..

Liečebný komplex odporúčaný počas rehabilitácie po chirurgickom odstránení krčnej prietrže:

 1. Z polohy na chrbte ohnite kolená a roztiahnite ich doširoka a neodtrhnite si ramená od podlahy. Nasmerujte pravé koleno na ľavú pätu a po návrate do pôvodnej polohy zmeňte koleno a pätu.
 2. Z polohy ležiace na chrbte, uzavreté rovné nohy, ramená natiahnuté do strán dlaňami smerom nahor: telo ponechajte na podlahe a ľavú ruku namierte na pravú dlaň. Potom vymeňte ruky.
 3. Z polohy na bruchu so zavretými rovnými nohami, ramenami ohnutými v lakťoch, bradou ležiacou na rukách: pomocou prstov na zadku a zadku zvyšujte pravé koleno pomocou rovnomernej nohy. Potom vezmite originálnu pózu a to isté urobte s ľavou nohou.

Každé cvičenie opakujte 5-krát.

Existuje mnoho ďalších komplexov cvičebnej terapie vyvinutých Bubnovským, Dikulom a ďalšími odborníkmi v tejto oblasti. Užitočné sú aj kurzy jogy. Všetky tieto cvičenia sú účinné iba pri pravidelnej a pomerne dlhej implementácii..

Video: "Cvičenie krku od Dikula"

záver

Liečba kýly chrbtice je starostlivý a zdĺhavý proces, predchádzanie komplikáciám pomáha predchádzať nasledujúcim preventívnym opatreniam:

 • Zápal, ktorý zlepšuje krvný obeh, uvoľňuje svaly a urýchľuje metabolizmus.
 • Manuálna terapia s hnetením a masážou, ktorá pomáha obnoviť krvný obeh a pohyblivosť disku.
 • Cvičenie, joga a pravidelné chôdze najmenej pol hodiny denne. Posilňujú svalový korzet, pomáhajú znižovať deformáciu stavcov.
 • Vylúčenie z fajčenia a alkoholu.
 • Je potrebné vyhnúť sa podchladeniu, náhlym pohybom a nadmernej fyzickej námahe.
 • Vykonajte preventívne prehliadky najmenej raz ročne.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Obdobie tehotenstva často spôsobuje rozvoj alebo zhoršenie zdravotných problémov chrbtice.Kýla, ktorá nebola vyliečená pred tehotenstvom alebo sa už vyskytla v období narodenia dieťaťa, by sa nemala ignorovať.
Spiknutie z pupočnej kýly je jednou z najúčinnejších ľudových metód. Používa sa od staroveku a používa sa najmä vo vzťahu k deťom, ktoré niekedy často náhle plačú, a preto majú herniu. V súčasnej dobe sa prietrž hernie používa v detských prípadoch, ako aj v prípadoch dospelých.

Liečba miechy

Žalúdok
Podľa štatistík je v Rusku diagnostikovaná herniovaná platnička u každých 1000 ľudí. Každý pacient dúfa, že sa čo najskôr zbaví bolesti chrbta a zotaví sa bez chirurgického zákroku. Ale je to možné?