loader

Hlavná

Žalúdok

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice: najúčinnejšie cvičenia

Vertebroológovia s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti odporúčajú denné cvičenia v terapeutickej gymnastike. Pravidelný tréning pomáha zabudnúť na kŕče a bolesti, ktoré sa vyskytujú pri ohýbaní a otáčaní hlavy. Vykonávanie dynamických a izometrických cvičení na krku je najúčinnejšou metódou na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce a medzistavcové platničky..

Keď potrebujete cvičiť

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Keď sa objavia prvé príznaky osteochondrózy krčka, musíte začať cvičiť gymnastiku. Medzi ne patrí bolesť v zadnej časti krku, zhoršená otáčaním hlavy, drvenie, kliknutia, stuhnutosť. Pri osteochondróze 1 závažnosti ju môže pravidelný tréning vyliečiť bez toho, aby sa užívali farmakologické lieky, ktoré majú negatívny vplyv na vnútorné orgány. Indikácie pre triedy sú tiež také príznaky charakteristické pre patológiu 2 a 3 stupne:

Denné cvičenie je najúčinnejšou prevenciou cervikálnej osteochondrózy u ohrozených ľudí. Spravidla trávia veľa času pri počítači, sú dlhé, s hlavou sklonenou pri práci s dokumentmi.

Príprava triedy

Po diagnostikovaní a úľave od akútnej bolesti je pacient odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Študuje výsledky rádiografie a záver vertebroológa, údaje z histórie a potom pokračuje v zostavovaní súboru cvičení. Lekár musí pacientovi vysvetliť význam pravidelných lekcií, hovorí o pravidlách, ktorých dodržiavanie pomáha zvyšovať terapeutickú účinnosť tréningu:

 • vykonávať cvičenia by mali byť v odpustení po dobu 20-30 minút každý deň;
 • musíte si vybrať oblečenie z „dýchajúcich“ materiálov, ktoré ľahko absorbujú vlhkosť a neobmedzujú pohyby;
 • miestnosť by mala byť dostatočne teplá, ale pred tréningom musí byť vetraná;
 • výskyt bolestivých pocitov je signálom ukončenia tried. Obnovenie je možné až po dlhom odpočinku.

Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú kombinovať cvičebnú terapiu s fyzioterapeutickými a masážnymi procedúrami, plávanie, vodný aerobik, pilates, dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu.

metodológie

Pri zostavovaní liečebného komplexu lekári cvičebnej terapie často používajú cvičenia autorových metód liečby osteochondrózy krčka maternice. Vyvinuli ich rehabilitológovia a chiropraktici Gitt, Bubnovsky, Ignatiev, Shishonin. Všetky cvičenia sa vykonávajú hladko - kategoricky sú zakázané ostré pohyby s maximálnou možnou amplitúdou. Cieľom lekcie je zlepšiť krvný obeh v krku bez stresu na disky a stavce.

Počas tréningu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa bolesť objaví iba pri výkone určitého pohybu, mala by byť vylúčená z komplexu. A keď sa zdravotný stav po cvičení zlepší, svaly sa cítia teplé, potom by sa mal počet ciest zvýšiť. Pred začatím kurzov musíte určite urobiť ľahký tréning - chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená, robiť niekoľko nakláňaní tela, zákrut, drepov.

Kyvadlová hlava

Na dokončenie cvičenia bude potrebná kniha s pevnou väzbou. Posaďte si stoličku, nohy trochu od seba. Položte knihu na hlavu a chvíľu ju držte rukou, aby ste udržali rovnováhu. Potom to urobte len namáhaním svalov krku. Na niekoľko hodín sa naučte, ako zostať s knihou na hlave po dobu 10-15 minút. Potom je cvičenie komplikované. Musíte potriasť hlavou zo strany na stranu, dopredu, dozadu, aby kniha nekĺzala. V konečnom štádiu ho musíte odstrániť a urobiť niekoľko kruhových rotácií hlavy, aby ste uvoľnili svaly.

Paže okolo krku

Počiatočná poloha tela stojí alebo sedí. Prsty zatlačte do zámku, s výnimkou veľkých, položených na zadnej strane krku. Malíčky by mali byť umiestnené bezprostredne pod chrbtom hlavy. Palce by mali byť umiestnené pod čeľusťou. Ak sú všetky prsty správne umiestnené, vytvorí sa druh rámu podobný golieru použitému pri liečbe cervikálnej osteochondrózy..

Teraz by ste mali jemne, mierne pomaly nakláňať hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu, pričom súčasne musíte brániť svojim dlaniam. Vďaka vytvorenej prekážke sa svaly viac napínajú, čo prispieva k ich rýchlejšiemu posilneniu. Po niekoľkých minútach musíte jemne posúvať prsty nadol a opakovať všetky pohyby.

Oprieme sa rukami o stôl

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Postavte sa chrbtom priamo k stolu, nohy od seba trochu od seba, ruky položené na doske. Pomaly sa roztiahnite, zakrivte spodnú časť chrbta a hádzajte hlavou dozadu. Príjemné pocity by mali vzniknúť v dôsledku napínania svalov celého chrbta a krku. Potom sa musíte vrátiť do východiskovej polohy a sedieť v plytkej polohe bez toho, aby ste zložili ruky zo stola a sklonili hlavu k hrudníku. Jemne narovnať, opakujte všetky pohyby 5-10 krát. Toto cvičenie je vhodné vykonávať počas pracovnej prestávky nielen doma, ale aj v kancelárii. To isté sa deje pri stavcoch ako pri manuálnej terapii - zväčšuje sa vzdialenosť medzi stavcami, kompresia nervov a krvných ciev zmizne.

Otočíme krk a hlavu tak, aby sme odolali

Toto je izometrické cvičenie, počas ktorého sú vylúčené akékoľvek dynamické pohyby. Sadnite si na stoličku, roztiahnite nohy a položte pravú dlaň na pravú tvár. Teraz musíte skúsiť otočiť hlavu na pravú stranu tak, aby odolala dlani. Pri správnom cvičení zostáva hlava nehybná, napnuté sú iba svaly krku a ramenného pletenca. Po niekoľkých minútach by ste mali ľavou rukou zopakovať pohyby opačným smerom.

Natiahnite krk a odolajte

Východisková poloha - sedenie alebo státie. Prsty zatlačte do zámku a pripevnite k zadnej časti hlavy. Keď sa snažíte nakloniť hlavu, ukážte im odpor. Malo by sa pamätať na to, že v stave napätia by svaly krku a krku nemali byť dlhšie ako 20 sekúnd. Potom sa musíte vrátiť do východiskovej polohy, zopakujte všetky pohyby za 2-3 minúty. Cvičenie je účinné pri bolestiach hlavy, zhoršenej koordinácii pohybov charakteristických pre krutú osteochondrózu 2.

Ohnite krk do strany, odolajte

Posaďte sa na stoličku, položte pravú ruku na pravú hornú časť hlavy. Ohnite krk doprava, odolajte dlani 20 sekúnd. Potom zaujmite počiatočnú polohu tela a ľavú ruku položte na ľavú stranu krku. Pokúste sa nakloniť hlavu doľava a pravou dlaní tlačiť, pričom odolajte doľava. Opakujte všetky pohyby v opačnom smere.

Ohnite krk dopredu, odolajte

Sadnite si alebo stojte vzpriamene a položte dlaň na chrbát hlavy. Teraz musíte rozdrviť ruku v snahe nakloniť hlavu a zároveň namáhať svaly krku a snažiť sa ho udržať vzpriamene. Potom by druhá dlaň mala byť umiestnená pod bradou. Pokúste sa ohnúť krk tak, že mu budete odolať dvoma rukami, namáhajte svaly krku, krku a pleteného popruhu na 20 sekúnd.

Kedy a aké výsledky sa dajú očakávať od odbornej prípravy

Približne po mesiaci sa stav krčných stavcov zlepšuje, čo sa prejavuje znížením závažnosti bolesti, zvýšením rozsahu pohybu. Pri osteochondróze 1 stupňa závažnosti sa pozoruje úplné vymiznutie príznakov. Je to z dôvodu obnovenia dodávky krvi živinami do chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho sa spustí proces čiastočnej obnovy poškodených diskov..

U pacientov s osteochondrózou 2. a 3. stupňa sa znižuje počet a trvanie relapsov. Exacerbácie sa nevyskytujú po podchladení alebo v období chrípky, SARS kvôli:

 • posilnenie svalového korzetu krku a ramenného pletenca;
 • zvýšiť pevnosť a elasticitu väzov, šliach.

Kostra svalu drží disky aj stavce bezpečne v anatomicky správnej polohe, a to aj pri nepríjemnom ťažkom pohybe. Nedochádza k žiadnemu posunu, kompresii koreňov miechy, stavcovej tepne, ktorá zásobuje mozog krvou. Spolu s bolesťou a stuhnutosťou zmiznú aj poruchy zraku a sluchu a obnoví sa optimálna úroveň krvného tlaku.

kontraindikácie

V akútnom období sa terapeutické cvičenia nevykonávajú. V subakútnom štádiu môže lekár cvičebnej terapie odporučiť izometrické cvičenia, ale iba pod jeho dohľadom.

Cvičenia na osteochondrózu krčnej, bedrovej alebo hrudnej chrbtice


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek. Môže ovplyvniť akúkoľvek časť chrbtice, častejšie krčný a bedrový sval.

V súčasnosti lekári na celom svete doslova zápasia s osteochondrózou, počnúc včasnou identifikáciou rizikových faktorov a odstránením príčin choroby až po vývoj účinných metód liečby. Je možné sa osteochondrózy navždy zbaviť? Bohužiaľ, toto je chronické ochorenie, s ktorým sa pacient bude musieť naučiť žiť. A aký bude tento život, závisí veľa od samotných pacientov. Iba bezpodmienečné vykonávanie odporúčaní lekára zastaví patologický proces a bude žiť normálny, aktívny život až do vysokého veku..

V dnešnom článku budeme hovoriť o cenovo dostupnej a nákladovo efektívnej metóde liečby: fyzické cvičenia, ktoré môže každý zvládnuť a vykonávať doma. Takáto činnosť nebude zasahovať do zdravých ľudí, bude predchádzať tejto chorobe a zlepšovať zdravie.

Všeobecné pravidlá vykonávania domácej gymnastiky

Rovnako ako iné metódy liečby, aj cvičenia na osteochondrózu majú svoje vlastné charakteristiky, kontraindikácie a obmedzenia, ktoré sú kombinované vo všeobecných pravidlách, ktoré vyžadujú bezpodmienečné dodržiavanie:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami, bez návštevy lekára! Príznaky, ktoré podľa všetkého naznačujú osteochondrózu, sa môžu ukázať ako klinika iného ochorenia, pri ktorom fyzická aktivita môže spôsobiť škodu! Za diagnostiku a určenie liečby zodpovedá lekár.
 • Mali by sa zvážiť ďalšie sprievodné choroby, pri ktorých je pravdepodobne kontraindikovaná fyzická aktivita.
 • Je prísne zakázané vykonávať výcvik v akútnom období. Ochorenie je cyklické a vyznačuje sa obdobiami remisie a exacerbácie a počas akútneho obdobia je hlavnou úlohou liečby odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré sú veľmi významné čo najskôr. Gymnastika v tomto prípade zhorší iba stav pacienta. Fyzická aktivita je tiež zakázaná v terminálnych štádiách patológie, keď je kostné tkanivo stavcov už zničené. V tomto prípade môže byť liečba iba chirurgická..
 • Nemôžete trénovať v dňoch všeobecného ochorenia, ktoré nie je spojené so základným ochorením, horúčkou, prechladnutím, vysokým krvným tlakom atď..
 • Na tréning by ste si mali zvoliť ten istý čas (najlepšie ráno), voľné a pohodlné miesto (optimálne - na podlahe, na špeciálnom gymnastickom koberci), ako aj pohodlné oblečenie. Pred triedou by mala byť miestnosť dobre vetraná. Školenie sa koná každý deň počas obdobia odpustenia..
 • Môžete jesť hodinu pred vyučovaním.
 • Pred tréningom si môžete dať teplú sprchu: tým sa zahrieva svalové tkanivo a pripraví sa na nadchádzajúcu záťaž. Alternatívou je teplý uterák, ktorý je potrebné na postihnutú oblasť položiť niekoľko minút.
 • Je nevyhnutné vykonať mierne zahriatie: hojdačky s ramenami, kruhové pohyby ramien, aktívny chôdza na mieste, naklápanie do strán a dopredu s malou amplitúdou, zdvíhanie a spúšťanie ramien v stojacej polohe a ramená na opasku a ďalšie..
 • Všetky cvičenia a techniky sa vykonávajú pokojným tempom bez ostrých trhavých pohybov a respiračného zlyhania. Niektorí lekári žiadajú pacientov, aby si predstavili, že robia cvičenia pod vodou: pohyby by mali byť také plynulé.
 • V priebehu času sa musíte naučiť, ako správne dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami. Je veľmi dôležité, aby ste nedýchali na vrchole záťaže - k tomu dochádza u 100% netrénovaných ľudí, takže to vyžaduje čas a prax.
 • Bolesť počas a po tréningu by sa nemala vyskytovať! Ak existuje bolesť, potom je gymnastika vykonaná nesprávne alebo je prekročená záťaž povolená pre konkrétny organizmus. Únava svalov, nárast tepla vo svaloch - to sú normálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po cvičení.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, musíte byť veľmi citliví na stav tela a vnútorné pocity. Zaťaženie a počet prístupov by sa mali zvyšovať postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 • Po vyučovaní musíte relaxovať a aspoň 1 hodinu neopustiť dom. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž, osprchovať sa.

Okrem popísaných pravidiel môže lekár pre každú osobu podať svoje odporúčania, ktoré by sa mali tiež zohľadniť. Každý pacient má v závislosti od závažnosti patologického procesu a anamnézy priradený individuálny súbor cvičení, ktorý je ovládaný pod vedením lekára fyzioterapie! Žiadame vás, aby ste to vzali do úvahy a neverili početným reklamám na internete, že vám ponúkaný gymnastický komplex úplne vylieči chorobu..

Čo tieto cviky dávajú a skutočne začínajú proces regenerácie chrupavky medzistavcových platničiek

Domáce cvičenia na osteochondrózu sú súčasťou komplexnej liečby choroby, ktorá prispieva k úspechu liečby. Pokiaľ ide o regeneráciu chrupavky, schopnosť samoopravenia je zachovaná iba v skorých štádiách choroby a uprostred choroby, keď disky už majú praskliny a deformácie, aj tie najsilnejšie a najdrahšie chondroprotektory nedokážu úplne obnoviť tieto anatomické štruktúry, ale môžu zastaviť ich ďalšie ničenie.

Pravidelné triedy majú tieto pozitívne účinky:

 • Posilňuje sa svalové tkanivo (povrchové aj hlboké chrbtové svaly), vytvára sa silný svalový korzet, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • Odstraňuje sa stagnácia v tkanivách, vylučuje sa prebytočná tkanivová tekutina a lymfa;
 • Svaly sú pružnejšie;
 • Zlepšuje sa držanie tela, nerovnováha zaťaženia rôznych častí chrbtice je odstránená;
 • Zaťaženie poškodených stavcov je znížené;
 • Metabolizmus v postihnutej oblasti chrbtice sa zlepšuje vďaka aktivácii krvného obehu;
 • Pohyblivosť chrbtice sa obnoví;
 • Chronické bolesti a iné nepríjemné príznaky choroby sú eliminované alebo významne oslabené;
 • Obdobie remisie sa zvyšuje.

Pravidelné triedy majú vo všeobecnosti pozitívny vplyv na stav, zvyšujú telesnú výchovu tela a sú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom. Po 1-2 mesiacoch pravidelných vyučovacích hodín, nálady a celkového pocitu znateľného zlepšenia sa eliminuje fyzická nečinnosť.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza najčastejšie ovplyvňuje krčnú chrbticu. Každý rok sa choroba stáva mladšou a vyskytuje sa takmer u každého človeka po 25-30 rokoch. Existuje veľa dôvodov. Patologický proces v krčnej oblasti spôsobuje veľa nepríjemných symptómov, ktoré znemožňujú normálny život a prácu.

Pravidelné cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, dokonca viac ako na drogách, pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov. Existuje mnoho gymnastických komplexov pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ich kombinácie. Tu je 10 účinných základných cvičení, ktoré by sa mali vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Striedavo otáčajte hlavou do krajnej polohy doprava a doľava tak, aby sa brada nachádzala nad plecom. Opakujte 5-10 s. na každú stranu.

Ak nemôžete výrazne otočiť hlavu alebo keď sa o to pokúsite, nastane bolesť - zákruty sa vykonávajú iba do pohodlnej, bezbolestnej polohy.

Technika vykonávaniaobrázok
1.
2.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Sklopte hlavu nadol, kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny, a snažte sa čo najviac uvoľniť zadné svaly krku. Ak je hlava v krajnej polohe, skúste ju ľahkými pružnými pohybmi spustiť ešte nižšie. Opakujte 5-10 s.
3.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Držte hlavu v rovnomernej polohe, stiahnite si krk späť a vytiahnite si bradu do seba. Opakujte 5-10 s.
4.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň ruky na čelo a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu nakláňate dopredu. Vytvorí sa kontrakcia hlavy a dlane. Opakujte 10 str. 10 s. na každej recepcii.
5.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň svojej pravej ruky na pravý chrám a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu sklopte doprava. Vytvára podobnú reakciu ako dlaň a hlava opísaná vyššie. Opakujte na každej strane 10 s., Výdavky 10 sekúnd za každý príjem.
Po zvládnutí týchto cvičení môžete komplex komplikovať inými metódami, ktoré sú tiež účinné pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cvičenia uvedené nižšie budú užitočné pri cervikorakálnej osteochondróze..
6.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Vezmite ľavú ruku za chrbát a hádzajte pravú ruku na hlavu zhora a nakloňte hlavu na pravú stranu, pričom držte 3 sekundy v krajnej polohe. Vymieňame si ruky a robíme podobný trik opačným smerom. Opakujte 10 str. na každú stranu.
7.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte hroty prstov pravej ruky na pravý chrám, otočte hlavu doprava a snažte sa vidieť chrám, zatiaľ čo rukou držte odpor. Podržte 3 sekundy v krajnej polohe. To isté urobte aj s druhou stranou. Opakujte na každej strane 10 str.
8.I.P.: Státie na podlahe, ruky sú uvoľnené a pokojne visia pozdĺž tela. Zdvihnite ramená čo najvyššie a držte ich v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Uvoľnite svoje ramená a zhlboka sa nadýchnite, až kým nebudete mať pocit, že vaše ruky tlačia vaše ramená. Opakujte 5-10 s.
9.I.P.: Ležiaci na posteli na bruchu, zavesiť hlavu. Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd, potom uvoľnite svaly na krku. Zapnite chrbát so zavesenou hlavou av tejto polohe držte hlavu na váhe 10 sekúnd. Odbočte doprava, potom na ľavú stranu a tiež na 10 sekúnd. držte hlavu na každej strane. Opakujte po dobu 5 str. v každej polohe.
10.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, paže pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom uvoľnite. Opakujte 5-10 s.

Je prísne zakázané cvičiť s ostrým hádzaním hlavy späť, ako aj s ostrými, intenzívnymi rotačnými pohybmi v krku..

Gymnastika pre osteochondrózu hrudnej chrbtice

Degeneratívne-dystrofické lézie medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa vyvíjajú menej často. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica v tomto oddelení je zosilnená rebrami. Vo väčšine prípadov sa pozoruje kombinovaná forma: zmeny ovplyvňujú krčné aj hrudné oblasti. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia základného komplexu pre osteochondrózu hrudnej chrbtice:

I.P.: Stojace. Pri výdychu pomaly spustite hlavu plynulým pohybom, až kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny. Opravte pózu, pokúste sa uvoľniť svaly na chrbte a zároveň namáhajte a stiahnite svaly brušného lisu..

Nakloňte hornú časť tela dopredu a dole a uvoľnite ruky, ktoré by mali zotrvať pri páde tela. Je vhodné dotýkať sa chodidiel prstami, ale nie nevyhnutne. Držte v tejto polohe po dobu 5-6 sekúnd, potom sa pomaly narovnajte. Posledná vec, ktorú si potrebujete uvoľniť na krku. Opakujte 5 r.

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Pozícia v tvare T: postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Zložte ramená a mierne zredukujte lopatky k chrbtici. Pokúste sa čo najviac uvoľniť krk, brucho, boky a kolená. Udržujte polohu rúk a jemne krúťte chrbticu doprava v páse, pričom si zachovajte pôvodnú polohu panvy a bokov. Držte v tejto polohe 25 - 30 sekúnd., Zaujmite pôvodnú polohu, odpočinok 10-20 sekúnd. a opakujte krútenie doľava.
2.
3.Východisková poloha: státie, zovretie rúk do strán. Prípadne sklopte do strany s úplne uvoľnenými ramenami. Potom pritiahnite ruky a pomaly ich zdvíhajte nad hlavu a pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky, natiahnite sa na pravú stranu a snažte sa natiahnuť. Opakujte to isté na druhej strane a vymeňte si ruky. Na konci cvičenia natiahnite ruky a plynule spustite ruky do strán.
4.Variácia cvičenia „loď“. I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté do strán, v uhle približne 90 ° k telu. Na výdychu pomaly zdvihnite ruky, potiahnite dozadu a pritiahnite lopatky. Zároveň si ohnite nohy na kolená a pokúste sa chytiť členky rukami. Uzamknite túto polohu na pár sekúnd. Potom nohy pomaly a plynule uvoľnite a rukami ich položte na podlahu. Počas cvičenia je dôležité namáhať svaly chrbta, nie ruky. Opakujte 5 r.
5.I.P.: Stoja na všetkých štyroch. Pri výdychu by malo byť možné ohnúť chrbát nahor a zostať v tejto polohe až 4 sekundy. Po inšpirácii sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a jemne klente chrbát. Opakujte 5 r.
Po ľahšom zvládnutí a vykonaní týchto techník môžete komplex doplniť ďalšími cvičeniami účinnými pri osteochondróze prsníka. Je však dôležité si uvedomiť, že je zakázané natiahnuť stavce a maximalizovať svalové napätie!
6.I.P.: Leží na chrbte. Pod hrudnú chrbticu (spodná časť) by sa mal umiestniť malý vankúš alebo vankúš. Položte ruky za hlavu. Pokúste sa pomaly zdvíhať hornú časť tela, namáhajte miechy a abs, ale nie krk. Opakujte 3-4 s., Potom posuňte valček o niečo vyššie a opakujte cvičenie.
7.I.P.: Ležiace na bruchu a roztiahnuté ruky rôznymi smermi. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a ruky súčasne a držte ich najmenej 3 sekundy. Opakujte 5 r.
8.I.P.: Ležiace na bruchu, opierajte sa o nohy na stene (alebo požiadajte svojich príbuzných, aby si stlačili nohy na zem rukami), položte ruky za hlavu (napríklad pri kývnutí lisom) a pomaly zdvíhajte telo, pokúste sa na pár sekúnd zafixovať polohu v najvyššom bode a pomaly spustite telo. Opakujte 5 r.
9.I.P.: Státie, široké nohy, v rukách gymnastickej palice (alebo podobného predmetu v tvare). Držte ho narovnanými rukami a zdvihnite ho čo najviac, vziať ho späť. Pokúste sa rukami natiahnuť celé telo, uistite sa, že postoj zostáva rovný. Opakujte 3-4 s.
10.I.P.: Sediaci na stoličke, ruky držia stoličku. Po inšpirácii nakloňte telo striedavo doprava a doľava a pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte na každej strane po dobu 5 r.

Gymnastika pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Hlavným terapeutickým opatrením doma, ktoré zaručuje zaručený úspech pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, je posilnenie svalového tkaniva chrbta, zadku a nôh. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice:

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, ruky sú položené mierne do strán, nohy sú zdvihnuté a ohnuté na kolenách. Mali by ste napodobniť jazdu na bicykli: vykonajte 8 otáčok z pravej nohy a ďalších 8 otáčok od ľavej nohy.
2.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, pracky prstov a dlane položte pod hlavu. Nohy spočívajú na zemi, nohy ohnuté na kolenách. Pomaly nadvihnite hlavu a hornú časť tela nad podlahu na výdychu, aby sa vyskytlo napätie svalov v dolnej časti chrbta. Na inšpiráciu sklopte hlavu a uvoľnite sa. Opakujte 5 r.
3.I.P.: Leží na chrbte na rovnom povrchu, uchopte prsty do zámku a dlane položte pod hlavu (lakte sú na podlahe). Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu a posuňte ich čo najbližšie k panve. Otočte a umiestnite kolená striedavo doľava a doprava od tela tak, aby ruky a hlava nevyšli z podlahy. Opakujte 10 r.
4.Východisková poloha: ležiaca na chrbte na rovnom povrchu, šírka ramien nôh od seba, ohnutá na kolenách, priliehajúca k podlahe. Ruky - voľne pozdĺž tela. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou tak, aby brucho a boky tvorili priamu líniu a napnite svaly dolnej časti chrbta. Na výdych znížte panvu. Opakujte 5-10 s.
5.I.P.: Ležiace na chrbte, nohy pritlačené k podlahe a nohy ohnuté v kolenách. Pomaly sa pohybujte po výdychu, zdvihnite obe nohy a ak je to potrebné, pritiahnite kolená k hrudníku, pomôžte si rukami. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte 5-10 s.
6.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, nohy so šírkou ramien od seba, ohnuté na kolenách a položené na podlahe. Pri inšpirácii zodvihnite ruky a natiahnite ich, akoby napínali chrbticu. Pri výdychu zdvihnite koleno jednej nohy do žalúdka a objímajte ho rukami. Vykonajte 5 s každou nohou.
7.I.P.: Na bruchu ruky spočívajú na dlaniach. Zdvihnite panvu nad podlahou, najprv sa ohnite v bedrovej oblasti a potom ohnite chrbát oblúkom nahor. Opakujte 5-7 str.
8.I.P.: Na všetkých štyroch. Zdvihnite ruku a nohu proti sebe rovnobežne s podlahou, niekoľko sekúnd podržte a položte ich na zem. Vymeňte končatiny a urobte to isté. Opakujte pre každú dvojicu rúk a nôh 10 s.
9.I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, nohy k sebe. Súčasne zdvihnite ruky a nohy, držte pózu v tejto polohe na pár sekúnd a spustite sa na zem. Opakujte 4-5 s.
10.I.P.: Ležiace na bruchu, položte ruky na dlani. Zdvihnite hornú časť tela nad podlahu a pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. a spadnúť na zem. Opakujte 5 r.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu - autorove metódy

Okrem komplexov opísaných vyššie existuje mnoho ďalších komplexov. Tu je krátky popis najpopulárnejších autorských techník.

 • Gymnastika pre krk Shishonin. Triedy jedinečnou autorskou metódou sa zobrazujú ľuďom trpiacim fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života, nedodržiavajú každodennú rutinu a trpia chronickou bolesťou v krku. Komplex obsahuje 7 jednoduchých cvičení, ktoré je potrebné robiť každý deň as menšou bolesťou - prejdite na 3-4 opakovania týždenne. Viac je určený na prevenciu osteochondrózy.
 • Bubnovská gymnastika s osteochondrózou. Jedinečný spôsob liečby sa nazýva kinezoterapia a je založený na mobilizácii vnútorných síl tela. Autor ju považuje za najefektívnejší aj v najzávažnejších prípadoch. Nezahŕňa užívanie drog. V skutočnosti je to liečba pohybmi, ktorá je indikovaná pre mnoho patológií pohybového aparátu a nielen. Gymnastika na osteochondrózu podľa Bubnovského je individuálne prispôsobená každému pacientovi: v kinezoterapeutickom centre sa zostavuje osobný komplex, kde sa pacient podstupuje na počiatočnú liečbu pod dohľadom odborníkov.
 • Norbekovove cvičenia na chrbticu. Ďalšia technika, ktorá je založená na schopnosti tela liečiť sa. Podľa akademika Norbekova je gymnastika v prípade osteochondrózy chrbtice 99% self-hypnóza a iba 1% pozostáva z cvičení.
 • Cvičenia s Gittovou osteochondrózou. Skúsený manuálny terapeut je autorom teórie mikromócie. Ponúka špeciálnu techniku ​​na uskutočňovanie cenovo dostupných a jednoduchých trikov, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma..
 • Súbor cvičení na osteochondrózu podľa Ignatievovej. Špecialista vyvinul účinné cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné príznaky choroby v krátkom čase. Hlavnou vecou je kombinácia techník s pokojným a vyváženým dýchaním, ktoré zvýšia účinnosť liečby.
 • Gymnastika s osteochondrózou chrbtice podľa Boniny. Lekár pre cvičebnú terapiu vyvinul niekoľko sérií cvičení kombinujúcich cvičebnú terapiu a fitnes, ktoré sú zamerané na liečenie rôznych štádií osteochondrózy a sú určené pre ľudí s rôznymi úrovňami fyzickej zdatnosti. Cvičebná liečba osteochondrózy je komplikovaná postupne, čo vám umožňuje jemne posilňovať svalové tkanivo bez stresu pre telo.

Oplatí sa kombinovať všeobecné, základné cvičenia pre chrbát s osteochondrózou s metódou podľa autora opísaného vyššie? Nie. Nestojí to za preťaženie tela, nadmerné zaťaženie svalov: to môže nielen viesť k exacerbácii - je ľahké stratiť pozitívne zmeny, ktoré sa dosiahli počas komplexnej liečby choroby..

Na prevenciu tejto choroby sa odporúča vybrať 4-5 cvikov z každého komplexu pre rôzne časti chrbtice a kombinovať ich do jedného zasadnutia, ktoré by sa malo vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Plávanie, nordic walking, dychové cvičenia a len aktívne prechádzky sú tiež účinnými spôsobmi prevencie chorôb, ktoré sú dostupné pre všetkých..

Čo cvičí s osteochondrózou v akútnom období

V akútnom období sú povolené iba dychové cvičenia, a ak to nespôsobuje zvýšenie príznakov. Na tento účel ležíte na chrbte na tvrdom svahu, aby bola hlava umiestnená nad nohami. Predkolenie by malo byť mierne zdvihnuté umiestnením malého valčeka pod ne. V tejto polohe musíte dýchať pomaly, ale hlboko s bránicou. Takéto cvičenie pomáha zmierňovať svalové kŕče, a tým znižuje závažnosť bolesti..

Čo iného je užitočné pre osteochondrózu chrbtice

Ak to stav umožňuje, existuje čas a túžba naučiť sa nové alternatívne metódy liečby, potom dobrý účinok so všetkými formami osteochondrózy je:

V každom prípade by sa možnosť použitia konkrétnej metódy mala dohodnúť s lekárom. Nesnažte sa súčasne uplatňovať všetky možné metódy: môže to viesť k zhoršeniu ochorenia. Napríklad ráno môžete vykonať skupinu cvičení a večer sa prejsť škandinávskou metódou. Bude to stačiť na udržanie choroby pod kontrolou a na zabránenie jej progresie..

Cvičenie na domácu osteochondrózu - je cenovo dostupné, užitočné a efektívne. Hlavná vec je túžba zlepšiť vaše zdravie, čo je najmenej polovica úspešnej liečby!

Liečebné cvičenia pre cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského

Osteochondróza chrbtice, najmä krčnej chrbtice, je jedným z najbežnejších ochorení osteoartikulárneho systému. Dôležitou súčasťou liečby choroby je fyzická aktivita. Dokázala sa gymnastika s cervikálnou osteochondrózou Dr. Bubnovského. Táto choroba sa dnes rýchlo stáva mladšou a každý môže na liečenie a prevenciu vykonávať jednoduché cvičenia samostatne. Podstata Bubnovského techniky v liečbe pohybu. Cvičenia sú pomerne jednoduché, zatiaľ čo poskytujú vynikajúce výsledky..

Trochu o chorobe

Životný štýl najmodernejších ľudí možno nazvať sedavými. Pri práci na počítači sme dlhodobo v jednej polohe, ktorá spôsobuje svalovú nepohyblivosť, stagnáciu krvného obehu a lymfatický tok. Neustále kŕče krčnej chrbtice vyvolávajú zvýšenie zaťaženia medzistavcových platničiek a narušenie ich integrity a pružnosti..

Zmena stavu krčnej chrbtice vyvoláva zvieranie nervov a krvných ciev, v dôsledku čoho človek neustále pociťuje bolesti hlavy. Pri pokročilých stavoch osteochondrózy, bez liečby, je možný pretrvávajúci spazmus ciev, čo vedie k závažným komplikáciám mozgu..

Správna a včasná diagnóza pomáha dosiahnuť vynikajúce výsledky kombináciou liekovej liečby a Bubnovského gymnastiky. Komplex by mal zvoliť lekár individuálne, ale existuje súbor cvičení, ktoré môžu vykonávať všetci pacienti.

Hlavným cieľom, pre ktorý sú cvičenia s cervikálnou osteochondrózou podľa Bubnovského zamerané, je posilnenie svalov krku a obnovenie normálnej funkcie väzivového aparátu. Pravidelné a správne cvičenie pomáha pri dosahovaní nasledujúcich výsledkov liečby:

 • Eliminácia krku nevyžiadanej svalovej hmoty;
 • Zníženie zaťaženia chrbtice;
 • Obnovenie normálneho krvného obehu a trofizmu v tkanivách;
 • Zníženie alebo stabilizácia zmien dystrofickej povahy v kostných a chrupavkových tkanivách;
 • Zvýšené metabolické procesy v zapálených tkanivách a normalizácia ich stavu.
 • Zníženie úrovne bolesti, zreteľné zvýšenie kvality života.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: vlastnosti

Metóda liečby cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského je určená na dlhodobé používanie. Neočakávajte, že prinesie rýchle výsledky, ale pri pravidelnom vykonaní a správnej technike cvičenia v každom prípade získate výsledky.

Cvičenia pomáhajú obnoviť krvný obeh a metabolické procesy v krčnej chrbtici, posilňujú svaly, zvyšujú pohyblivosť krku. Budú účinné v ktoromkoľvek štádiu choroby..

Lekár verí, že nie je možné vrátiť normálne fungovanie bez pohybov do krčnej chrbtice. Táto technika je založená na posilňovaní väzivového aparátu a svalového korzetu. Je však dôležité kombinovať gymnastiku s inými metódami liečby. Špecialista vám odporúča skontrolovať stravu a vykonať masáž krku. V špecializovaných centrách sa môžete uchýliť k kryoterapii - liečbe chladom, ktorá podľa autora metodiky tiež dokonale pomáha v boji proti chorobe. Technika liečby by sa mala zvoliť individuálne, pričom by sa mala zohľadniť charakteristika stavu pacienta a závažnosť ochorenia.

V klasickej verzii sa Bubnovská gymnastika s osteochondrózou vykonáva v špeciálnej telocvični vybavenej cvičebnými strojmi. Môžete to však vykonať doma. Najskôr je však dôležité študovať jeho základné pravidlá a zásady, absolvovať školiaci kurz so špecialistom na cvičebnú terapiu alebo to urobiť pomocou videa. Pri vykonávaní cvičení je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 • Pred začatím vyučovania nezabudnite navštíviť špecialistu, aby ste vzali do úvahy charakteristiky choroby a prítomnosť / neprítomnosť kontraindikácií.
 • Počas prvých 2-3 týždňov musíte robiť každý deň. Ak choroba prechádza ľahko, bude stačiť tréning za deň.
 • Pri cvičení musíte pozorovať rovnú zadnú polohu.
 • Cvičenia by sa mali vykonávať hladko, pomaly, bez náhlych pohybov a trhania. Počet opakovaní, ktoré sa majú začať, je 5 pre každú stranu, v priebehu času sa zvyšuje.
 • Pri vykonávaní komplexu dochádza k terapeutickému účinku v dôsledku napínania svalov krku a ich relaxácie. V konečnej pozícii sa musíte snažiť trvať 30 sekúnd, aby došlo k miernej únave.

Špecifická príprava pred komplexom sa nevyžaduje, avšak na zlepšenie účinnosti sa odporúča dodržiavať tieto odporúčania:

 • Hodinu musíte začať zahriatím svalov a kĺbov krčnej chrbtice. Na tento účel môžete použiť neostrené plachty hlavy v rôznych smeroch alebo vpred, ako aj jemne hádzať krk cez ruky.
 • Predbežne sa odporúča osprchovať sa, čo pomôže uvoľniť svaly krku a zlepšiť krvný obeh, v dôsledku čoho sa zrýchľujú procesy opravy tkanív. Ak máte medzistavcovú prietrž, sprcha by nemala byť príliš horúca..
 • Na konci gymnastiky sa odporúča urobiť jednoduchý úsek, ktorý pomôže predchádzať bolesti po cvičení.
 • Vynikajúci výsledok po cvičení poskytuje kúpanie v bazéne - to je užitočné najmä pri medzistavcových kýlach.

Bubnovského cviky na osteochondrózu krčnej chrbtice

Najobľúbenejší komplex je pomerne jednoduchý a zahŕňa iba sedem cvičení. Zameriavajú sa na posilnenie krčných svalov a nevyžadujú žiadne ďalšie zariadenia. Je dôležité iba dodržiavať všetky odporúčania odborníka. Všetky cvičenia okrem posledného sa vykonávajú v sede..

Teraz komplex cvičení:

 • Pri prvom cvičení pomaly nakloňte hlavu na jedno z ramien a trochu si sadnite do tejto polohy. Asi po pol minúte sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte to isté pre druhú stranu..
 • V druhom cvičení nakloňte hlavu dopredu a dotknite sa brady hrudníka. Potom si roztiahnite krk hore a dopredu.
 • Trochu nakloňte hlavu dozadu, najskôr ju otočte doprava a potom doľava.
 • Nasledujúce cvičenie tiež poskytuje vynikajúce výsledky, a to aj s cervikorakálnou osteochondrózou. Položte pravú ruku na ľavé rameno, zdvihnite lakť a pomaly otočte hlavu doprava. Chvíľu držte v tejto polohe a pociťte svalové napätie.
 • Nasledujúce cvičenie sa vykonáva rovnakým spôsobom ako tretie v rade, ale pri otáčaní hlavy musíte zdvihnúť ruky a zavesiť ich nad hlavu..
 • Východisková poloha - sedenie, položte ruky na kolená. Postupne ich posúvajte za chrbát a zároveň vytiahnite bradu. Prispeje to k efektívnemu štúdiu hrudnej chrbtice..
 • Komplex končí cvičením, ktoré napína a uvoľňuje svaly krku. Musíte sa postaviť rovno, sklopte ruky nadol. Vytiahnite krk dopredu, jemne otočte hlavu nabok a pokúste sa bradou dotknúť ramena.

Gymnastika podľa Bubnovského pre cervikálnu osteochondrózu môže obsahovať ďalšie cviky a ich výber bude určený lokalizáciou postihnutých stavcov, individuálnymi charakteristikami priebehu choroby, úrovňou svalového napätia a celkovou pohyblivosťou chrbtice..

Okrem cvičení, ktoré už boli opísané pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, môžu byť užitočné aj tieto:

 • Zdvihnite ramená a pokúste sa dotýkať ich uší.
 • Otočte hlavu do strán a ruky položte na chrám.
 • Jemne posúvajte hlavu dozadu a dopredu a vykonávajte akúkoľvek imitáciu orientálnych tanečných pohybov.
 • Vis tiež funguje dobre, pull-up na vodorovnej lište.
 • Ak máte expandér, môžete ho nahradiť špeciálnymi simulátormi. Opravte ho a pohybujte sa po sebe, akoby rezalo palivové drevo. Môžete ju tiež upevniť vyššie, posadiť sa pod ňu na stoličku a strhnúť ju - pomáha to kvalitatívne posilňovať svaly krku a ramien..

Ak komplex zahŕňa silové cvičenia, potom na konci tréningu sa odporúča vykonať relaxačné cvičenie: sadnite si na zem, ohnite kolená, chodidlá sú rovnobežné, sklopte hlavu, položte si čelo na kolená. Pokúste sa sedieť aspoň minútu..

Sergey Bubnovsky: „Osteochondróza nie je veta“

V sieti nájdete a čítate online knihu Sergeja Bubnovského „Osteochondrosis - nie vetu“. Autor v nej popisuje implementáciu cvičení a ďalšie metódy boja proti osteochondróze a zmiernenie stavu. Okrem iného odporúča nasledujúce opatrenia:

 • Neskúšajte dokončiť všetky cvičenia naraz vo veľkom počte opakovaní. Nadmerný stres môže spôsobiť zhoršenie. Začnite s malým zaťažením a postupne ho zvyšujte.
 • V počiatočnej fáze kinezoterapie sú možné bolesti svalov a dokonca aj kŕče. Potrebujete byť trpezlivý, kým sa telo prispôsobuje - v priebehu času nepríjemné javy zmiznú.
 • Ak neustále užívate lieky, ktoré normalizujú srdcovú činnosť, nemôžete ich náhle odmietnuť. Autor okrem toho odporúča, aby pacient pracoval s psychoterapeutom, pretože mnohí zažívajú psychologický strach z bolesti, a preto sú zaseknutí tabletkami..
 • Pri cvičení je potrebné venovať osobitnú pozornosť dýchaniu bránice.

Súdiac podľa recenzií ľudí, ktorí si sami vyskúšali gymnastiku, dokonale to pomáha pri zmierňovaní bolesti, obnovuje pohyblivosť stavcov. Po niekoľkých mesiacoch sa väčšina pacientov cíti oveľa lepšie. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

Ponúkame vám možnosť sledovať video s metódou liečby osteochondrózy krčnej chrbtice Bubnovského.

Cvičebná terapia pre cervikálnu osteochondrózu: 16 účinných cvikov, pravidlá tréningu

Osteochondróza chrbtice môže spôsobiť veľa problémov. Nezávisle zlepšujú fyzickú a emocionálnu pohodu, chránia telo pred výskytom exacerbácií tohto ochorenia v budúcnosti pomôže cvičiť terapiu osteochondrózy krčnej chrbtice.

Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií, znižuje chronickú bolesť v krku a ramenách, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát (ktorý znižuje závraty a bolesti hlavy).

Je lepšie začať s liečebnou terapiou pod dohľadom inštruktora, aby vás naučil správne vykonávať všetky cvičenia. Všeobecne platí, že gymnastický komplex, ktorý zahŕňa bloky izometrického (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu, sa dá ľahko vykonávať a každý môže robiť gymnastiku doma..

Ďalej v článku - populárne a bezpečné komplexy 6 izometrických a 10 dynamických cvičení.

Každý pacient s cervikálnou osteochondrózou, ktorý sa zúčastňuje na záťažovej terapii, by to mal vedieť.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa nemali vykonávať s exacerbáciou choroby. Nemusíte sa snažiť „napnúť“ krk, „rozptýliť“ bolesť, nejakým spôsobom ovplyvniť váš stav. Ak sa cítite horšie, okamžite kontaktujte neurológa!

Ak lekár (neurológ) zistil nestabilitu krčných stavcov počas rádiografie chrbtice alebo palpácie, nezabudnite sa pozrieť do ortopedického salónu alebo lekárne a kúpiť si špeciálny mäkký obojok na krk. Chráni vás pred nebezpečnými komplikáciami pri cvičení..

Osteofyty - subtilujú kostné výrastky viditeľné na röntgenovom snímaní chrbtice - ďalší dôvod na starostlivejšie zváženie výberu cvikov pre cvičebnú terapiu. Pri osteofytoch by sa počas dynamického tréningu nemali vykonávať aktívne pohyby krčnej chrbtice, inak riskujete poškodenie nervových kmeňov prechádzajúcich do krku osteofytmi..

Šesť izometrických cvičení

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: t. J. Neexistujú žiadne ohyby, zákruty ani výkyvy..

Vy alebo váš partner vyvíjate tlak na ktorúkoľvek časť tela a pomocou svalových síl pôsobíte proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičenia tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa vašej pripravenosti: môže to byť 3-4 opakovania na každej strane a 6-8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas vykonávania každého opakovania je 5-6 sekúnd.

Východisková pozícia vo všetkých cvičeniach je nižšia - sedí presne na stoličke, nohy majú šírku ramena od seba.

Dlaňou ruky stlačte oblasť chrámu a lícne kosti na jednej strane (ľavá dlaň - ľavá líca, pravá dlaň - pravá líca).

Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži.

Opakujte na druhej strane.

Popadnite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu..

Napínanie krku, protitlak.

Dajte ruky pod bradu do pästí a bradu zatlačte v smere zdola nahor.

Bez toho, aby ste sa pohybovali hlavou vo vesmíre, pôsobte proti.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe pritlačte rukami ruku na týlne-parietálnu oblasť, akoby ste sa pokúšali sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte protiľahlú hlavu..

Položte pravú ruku s otvorenou dlaňou do oblasti ľavej tváre a lícnej kosti. Pritlačte si ruku na tvár, akoby sa ju snažila otočiť doprava. Vytvárajte odpor so svalmi krku.

Zopakujte cvičenie pre opačnú stranu..

Položte hlavu na hruď a prekrížte ruky na zadnej časti hlavy. Ruky pritlačte na chrbát hlavy a silami krčných svalov tak, aby ste hlavu pomaly vracali do zvislej polohy..

Desať cvičení dynamického komplexu

Dôležité pravidlá

Pri vykonávaní tohto typu fyzioterapeutických cvičení je dôležité to nepreháňať:

 • Nemôžete robiť plné otáčania hlavy okolo / proti smeru hodinových ručičiek.
 • Maximálne preklopenie hlavy je plné zhoršenia, preto je kontraindikované.
 • Pohyby by nemali byť ostré, trhavé: robiť všetko pomaly, pomaly.
 • Keďže osteochondróza chrbtice je často sprevádzaná posturálnou nestabilitou, závraty, fyzioterapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou by sa mali vykonávať v sede..
 • Počet opakovaní - 5–8.

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Posaďte sa priamo na stoličku, nohy mierne od seba. Natiahnite ruky pred seba..

Zatlačte ruky do pästí - uvoľnite ich. Vykonajte cvičenie niekoľkokrát a potom si potriasť rukami.

2. Sadnite si na stoličku, nohy pred vami šírku ramien od seba, ruky na kolená.

Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otočte telo rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (ľavá ruka - otočte telo doľava, doprava - doprava).

3. Posaďte sa na stoličku, nohy ohnuté na kolená od seba, položte ruky na pás.

Nakloňte hlavu doľava a doprava, akoby ste sa snažili ušou dosiahnuť rameno.

4. Poloha na stoličke. Ohýbajte ruky na lakťoch na maximum (ruky na pleciach).

Po stranách zdvihnite ohnuté ruky do polohy rovnobežnej s podlahou a spodnej časti chrbta.

5. Posaďte sa a položte ruky na sedadlo stoličky po stranách tela.

V tejto polohe najskôr krúžte s ramenným pásom, najskôr a potom proti smeru hodinových ručičiek.

6. Poloha v sede.

Pri malej amplitúde otočte hlavu doľava a doprava (akoby sa pozerala doľava, potom doprava).

7. V polohe na sedenie zatlačte ruky pred seba v zámku.

V tejto polohe zdvihnite ruky až na úroveň hlavy a potom ich sklopte.

8. Poloha v sede, ruky na sedadle kresla.

Nakloňte hlavu k hrudníku - vráťte sa do zvislej polohy.

9. Pokračujte v sedení na stoličke. Paže natiahnuté pozdĺž trupu.

Ohnite ruky za lakte a posúvajte ich pozdĺž tela s dlaňami smerom k podpazušiam. Rovnakým posuvným pohybom vráťte ruky do pôvodnej polohy..

10. Sadnite si na stoličku. Ruky na švy.

Zdvihnutú ľavú ruku pred vami nie vyššiu, ako je úroveň ramien. Palm dolu.

Zároveň narovnajte pravú ruku dozadu (dlaň hore). Opakujte pre druhú stranu.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia samozrejme nie sú všeliek a na čo najúčinnejšiu pomoc s osteochondrózou chrbtice je potrebné prijať celý rad opatrení vrátane liekov, manuálnej terapie, fyzioterapie..

Ale cvičebná terapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice nevyžaduje špeciálne vybavenie a dokonca ani významný priestor v miestnosti, môžete vykonávať veľa cvičení aj na pracovisku. A to je skvelá príležitosť pre každého pacienta, aby si pomohol. Pravidelné cvičenia fyzickej terapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh choroby a jej príznaky, ale aj na náladu, zmierňujú pocity depresie, sleziny, únavy a dokonca aj depresívnych porúch..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Cervikálna osteochondróza je choroba spôsobená dystrofickými zmenami v tkanivách krčnej chrbtice a zahŕňajúcimi nervové korene a krvné cievy v zápalových procesoch. To zase vedie k množstvu sprievodných ochorení a symptómov, ako je hypertenzia, migréna, znecitlivenie svalov tváre, jazyka, rúk, nedostatok vzduchu, závraty, strata vedomia..

Doteraz sa cervikálna osteochondróza prudko stala mladšou - veľmi často sa diagnostikuje u mladých ľudí vo veku 20 - 30 rokov. Prispieva to k nezdravému životnému štýlu a podvýžive, podvýžive.

Vymenovanie terapeutických cvičení

S cervikálnou osteochondrózou je narušený krvný obeh v chrbtici a svaly priľahlé. V tomto ohľade sa metabolizmus výrazne zhoršuje a to zase zhoršuje situáciu..

Ak sa choroba začala prejavovať svojimi prvými príznakmi, je najlepšie použiť špeciálne cviky na osteochondrózu krčka maternice.

Aktívny životný štýl s miernou a pravidelnou fyzickou aktivitou bude mať tiež vynikajúci vplyv na celkový stav tela a môže zabrániť vzniku aterosklerózy. Ale hlavná vec je, že sú správne.

V opačnom prípade, v prípade degeneratívnych zmien v kostných štruktúrach, môžu nesprávne cvičenia situáciu zhoršiť. Je dôležité pamätať na to, že cvičebná terapia krčnej osteochondrózy je veľmi účinná, ale ak štádium choroby nie je počiatočné štádium, na zvýšenie účinnosti by sa mali pripojiť ďalšie metódy liečby..

Je to tiež účinné plávanie s cervikálnou osteochondrózou.

Lekársku gymnastiku predpisuje ošetrujúci lekár. A kvalifikovaný špecialista vedie gymnastickú lekciu, ktorá si bude môcť správne zvoliť cvičenia a naučiť ich kvalitatívne vykonávať..

Čo robia fyzioterapeutické cvičenia:

 • Zlepšuje stav medzistavcových platničiek.
 • Zvyšuje mobilitu kĺbov.
 • Urýchľuje prietok krvi v krvných cievach, čím sa zvyšuje výživa všetkých orgánov a tkanív spojených s oblasťou krku.
 • Zlepšuje kognitívne funkcie mozgu.
 • Posilňuje celý svalový systém v krku, ramenách a hrudníku.
 • Spomaluje ničenie chrupavky a kostného tkaniva chrbtice.

Tu sú kategórie ľudí, ktorí by sa určite mali venovať fyzickej terapii:

 1. Vek po 50.
 2. Tí so sedavým životným štýlom.
 3. Majitelia slabých a netrénovaných svalov a väzov.
 4. Držitelia defektov, ako sú ploché chodidlá, clubfoot, skolióza, kyfóza.
 5. Tí, ktorí už utrpeli poškodenie stavcov v ich anamnéze.

Zložitosť liečby

Je dôležité pamätať na to, že použitie len súboru cvičebných cvičení je možné iba na prevenciu choroby. Keďže pri liečbe je potrebné, aby bola liečba komplexná.

Spolu s lekárskou gymnastikou by sa mali používať aj iné metódy, ako je masáž, medikamentózna terapia, fyzioterapeutické postupy. Len v tomto prípade bude terapeutický účinok viditeľný.

Vymenovanie akejkoľvek liečby a postupu vykonáva výlučne lekár.

Prevencia relapsu

Je potrebné poznamenať, že cvičenie sa nevykonáva počas exacerbácie choroby.

Ale po uplynutí akútnej fázy, fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu pomôžu posilniť svalový korzet. Silné svaly udržia chrbticu v polohe a tým zabránia ďalšiemu opotrebovaniu chrupavky.

To môže buď úplne zabrániť alebo znížiť opakovanie relapsov..

Je dôležité cvičiť pravidelne.

Účinnosť a výhody cvičebnej terapie

Pri vykonávaní cvičebnej liečby krčnej osteochondrózy je potrebné vziať do úvahy zvláštnosť, že krk je najmobilnejšou časťou chrbtice. Je dôležité si uvedomiť, že neopatrný alebo nesprávny výkon cvičenia môže vyvolať ďalšiu vaskulárnu kompresiu. A to zase zhorší krvný obeh so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami..

Pozitívne účinky z cvičebnej terapie:

 • Cvičenie pomôže zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, znížiť kompresiu nervových zakončení. To povedie k zníženiu kŕčov, menšej bolesti..
 • Pravidelné cvičenia fyzickej terapie pomôžu eliminovať fyzickú nečinnosť..
 • Posilnite svalový korzet.
 • Urýchľuje krvný obeh a výživu všetkých tkanív krčnej chrbtice živinami.
 • Obnovuje choré tkanivo.
 • Zvyšuje sa flexibilita väzov a tým aj pohyblivosť krku.
 • Výskyt osteofytov, čo sú kostné procesy, je znížený, nielen že obmedzujú pohyblivosť krku, ale tiež robia bolesti bolestivými.
 • Nespavosť, bolesti hlavy, mdloby sú vylúčené..
 • Pracovná kapacita sa zvyšuje.
 • Normálne držanie tela je normalizované. Vylúčené sú krivky chrbtice, ako sú lordóza, kyfóza, skolióza.

Indikácie pre cvičebnú terapiu

Lekár predpisuje fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, pričom zohľadňuje:

 • Stupne choroby.
 • Fázy choroby.
 • Špecifiká priebehu choroby.
 • Hlavné údaje o menovaní sú:
 • Cervikálna osteochondróza, s výnimkou tých štádií, keď sa vyskytujú medzistavcové prietržami krčných stavcov.
 • Bolesť v krku.


Závraty, nevoľnosť, znecitlivenie rôznych častí tváre - ak sú to príznaky, ktoré sprevádzajú osteochondrózu krčka. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať kvalitatívne vyšetrenie, aby ste vylúčili podobné príznaky, ktoré sprevádzajú iné choroby.

Keď nemôžete robiť fyzickú terapiu

Nie každý vie, že napriek účinnosti fyzioterapeutických cvičení má tiež prísne kontraindikácie. Prípady, keď je nabíjanie zakázané:

 • Exacerbácia choroby.
 • Intenzívna bolesť. Tréning môžete začať až po uplynutí akútnej fázy.
 • Prítomnosť infekcie, ktorá ovplyvňuje chrbticu.
 • Ochorenie srdca.
 • Možnosť krvácania.
 • cukrovka.
 • Závažné choroby a patológie očných buliev.
 • Prítomnosť chorôb vestibulárneho aparátu a zhoršená koordinácia pohybov.
 • Akékoľvek zápalové ochorenia.
 • Prítomnosť vertebrálnej hernie.
 • Spondylopatie.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Onkologické choroby.
 • Vysoká telesná teplota je dočasné obmedzenie, kým príznaky nezmiznú..

Výsledky LFK

Pravidelné cvičenie fyzioterapeutických cvičení na cervikálnu osteochondrózu je veľmi efektívny spôsob, ako zabrániť progresii ochorenia, eliminovať bolesť.

Musíte vykonať iba komplex, ktorý je vybraný a odporúčaný pre každý jednotlivo. Je potrebné pripomenúť, že liečba cervikálnej osteochondrózy a hypertenzie pomocou gymnastiky je veľmi účinná, ale musí byť pravidelná a mala by sa stať zvykom života, a nie dočasným riešením problému..

Čo je potrebné pre triedy

Dôležité faktory, ktoré treba pri vykonávaní cvičení dodržiavať:

 • Miestnosť, v ktorej plánujete vykonávať cvičenia, by mala byť pred výučbou dobre vetraná a mala by mať počas chodu zdroj čerstvého vzduchu. Uistite sa však, že neexistujú žiadne koncepty.
 • Posledné jedlo by malo byť ukončené 30 minút pred cvičením. Nejedzte tiež bezprostredne po gymnastike.
 • Pred začatím cvičenia sa oplatí zahriať svalový aparát.
 • Alebo v prvej fáze utrite telo aj osušku.
 • Môžete vykonávať niektoré akcie od samomasáže krku a ramenného pletenca.
 • Dodržiavajte princíp - od jednoduchých po komplexné, amplitúda by sa mala zvyšovať postupne, žiadne náhle skoky a stresové stavy, na ktoré nie je telo prispôsobené.
 • Zdôrazniť a venovať osobitnú pozornosť cvičeniam zameraným na svalové napätie s ich následnou relaxáciou.
 • Skontrolujte, či nos dýcha.
 • Sledujte svoj srdcový rytmus.

Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, stojí za to sa uchýliť k pomoci kvalifikovaného trénera. Zaručí sa tým správnosť cvičení..

Ak lekár diagnostikoval stav nestability stavcov krčnej chrbtice, potom si pre cvičebnú terapiu musíte kúpiť krčný golier a vysporiadať sa s ním. Je dôležité zvoliť mäkký obojok.

Je dôležité striedať fyzickú aktivitu a správne dýchanie.

Gymnastiku začnú vykonávať s najjednoduchšími cvičeniami, postupne sa zvyšujúcou zložitosťou a amplitúdou. V prvých hodinách si vyberte 2 alebo 3 cvičenia a robte iba cvičenia, postupne zvyšujte počet cvičení.

Robiť cvičenia vždy, aj keď sa zdá, že sa stav zlepšil. Ako priťažujúce je možné, v prípade ukončenia fyzickej aktivity.

Cvičenia môžete vykonávať doma, je dôležité, aby ste pozorne dodržiavali pokyny, aby ste nepoškodili.

Dôležité pravidlá a tipy na cvičenie

Pred začatím liečby cvičebnou terapiou sa musíte poradiť so svojím neurológom, ktorý bude schopný poskytnúť základné odporúčania. Okrem toho by sa mali dodržiavať základné pravidlá, ktorých dodržiavanie bude kľúčom k úspechu v boji proti tejto chorobe:

 • V pokročilom štádiu choroby je nevyhnutné viesť počiatočné triedy s kvalifikovaným odborníkom - pomôže to predchádzať globálnym chybám a v dôsledku toho eliminovať zhoršenie kvality..
 • Vykonávanie akéhokoľvek cvičenia by nemalo byť sprevádzané silnou bolesťou. Je dôležité počúvať seba. Pri silnej a ostrej bolesti je vhodné zastaviť toto cvičenie. Ak zo všetkých druhov námahy vyplynie bolesť, poraďte sa s neurológom. Ak sa bolesť mierne prejaví, potom sa načúvajte. Ak sa s každou ďalšou lekciou zmenší, nastane pozitívny pokrok.
 • Ovládajte svoju polohu počas vyučovania.
 • Každý pohyb by mal byť hladký a presný. Pamätajte, že náhle pohyby môžu poškodiť cievy so všetkými nasledujúcimi dôsledkami.
 • Cvičenia na posilnenie svalov krku, ktoré sa vykonávajú iba v prípade, že nedochádza k exacerbácii.
 • Najlepšie je, ak sa cvičenia vykonávajú okamžite po prebudení. Prispieva to k prebudeniu metabolizmu a v dôsledku toho v kombinácii so záťažou sa zlepšuje výživa muskuloskeletálnych tkanív..
 • Strávte 15–20 minút denne za poplatok.
 • Ak krk zahrejete na hlavné zaťaženie, pomôže vám to vyhnúť sa nepríjemnostiam neskôr.
 • Dávajte pozor na kruhové pohyby a na tie, pri ktorých dochádza k hádzaniu hlavy dozadu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že to môže len zhoršiť situáciu..
 • Keď sa objaví prvá bolesť a akútne nepohodlie, mali by ste vykonať cvičenie, pri ktorom sa hlava nakláňa doľava a doprava.
 • Bremená by nemali ignorovať ramenné svaly - mali by sa tiež vypracovať..
 • Gymnastické odevy by mali byť čo najpohodlnejšie a nemali by obmedzovať pohyb.
 • Nestabilita krčnej oblasti je kompenzovaná golierom Shants, ktorý by sa mal nosiť pri gymnastike pre tých, ktorí majú tento príznak.
 • Ideálnou možnosťou bude jedna, keď sa tento typ fyzickej aktivity stane stálym spoločníkom vášho života. Pomôže to zbaviť sa nielen recidívy choroby, ale tiež neumožní jej progresiu..
 • Akonáhle bude možné masírovať krčnú oblasť rukou, zvýši to prietok krvi nielen v krku, ale aj v mozgu. A to bude mať najpriaznivejší vplyv na kognitívne funkcie a celkovú pohodu..
 • Čím viac sedavý, tým častejšie musíte cvičiť.

Pred cvičením sa zahrejte.

Odporúča sa, aby ste sa zahriali skôr, ako budete pokračovať so základným cvičením. Na dokončenie tohto postupu musíte urobiť nasledujúce kroky:

 • Vykonajte 3-4 hlboké výdychy, nohy mierne od seba.
 • Pomocou kefy vykonajte 10 rotačných pohybov. Ruky držia vodorovne podlahu.
 • Pomocou narovnaných rúk vykonajte 5–7 rotačných pohybov lakťových kĺbov.
 • Vykonajte rotáciu ramenných kĺbov. Môžete to urobiť jedným smerom a potom iným smerom. Poloha je rovnobežná s podlahou a je od seba oddelená.
 • Urobte bočné sklony.
 • Tiež sklopte dopredu a dozadu. Pri ohýbaní dozadu nedovoľte stavu, v ktorom by sa vyskytla bolesť. Ak sa bolesť objaví aj pri malej amplitúde, tento druh zahrievania sa jednoducho vynechá.
 • Jemne bez náhlych pohybov otočte hlavu doľava a doprava. Pokúste sa maximalizovať amplitúdy, ale aj bez nepríjemných pocitov..
 • Pri inšpirácii vytlačte hrudník, čím spojíte lopatky dohromady. Naopak, pri výdychu okolo chrbta.

Príklady cvičení na túto chorobu

Všetky základné cvičenia možno rozdeliť na cvičenia, ktoré sa vykonávajú sedenie, státie, ležanie alebo na všetkých štyroch cvičeniach..

Tu je 8 cvičení proti krčnej osteochondróze, ktoré sa vykonávajú z rôznych východiskových pozícií tela..

Cvičenia stojace.

Cvičenie 1. Postavte sa rovno a pozerajte sa pred seba, otočte hlavu o 90 °. Všetky pohyby by mali byť čo najjemnejšie a najhladšie, ostré zákruty a trhnutie nie sú povolené. Pri absencii skúseností opakujte 5-krát, až 10-krát pre tých, ktorí už majú skúsenosti s fyzickou aktivitou.

Cvičenie 2. Postavte sa a pozerajte sa priamo pred seba, najprv jemne položte hlavu na hruď a potom ju pomaly zdvíhajte do pôvodnej polohy. Opakujte 5-6 krát.

Posedenie cvičenia.

Cvičenie 1. Ruky sklopte voľne po bokoch tela. A potom sa zdvihnite do horizontálneho stavu. Upevnite vo vodorovnej polohe po dobu 4-5 sekúnd a plynulo sa vráťte pozdĺž tela. Vykonajte 20-krát.

Cvičenie 2. Ruky najprv dolu po stranách tela. Ďalej sa ohnite v lakťových kĺboch. Časť ruky od lakťa po končeky prstov sa tak stáva vodorovnou a ruky by mali byť spolu rovnobežné. Potom zodvihnite svoje plecia tak vysoko, ako môžete. Držte niekoľko sekúnd na vrchu a opakujte cvičenie 10 až 15 krát.

Ležiace cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si a uvoľnite sa, najmä pre ramená, krk a plecia. Dajte obidve ruky po stranách tela. Nohy sú mierne od seba vzdialené. Nadýchnite sa - otočte celé telo dolnými končatinami jedným smerom. Je dôležité nechať hlavu ležať nezmenenú. Potom sa opakujú zákruty, iba opačným smerom. Počet otočení by mal byť 10.

Cvičenie 2. Ruky po stranách (pozdĺž tela). Mali by sa pomaly zdvíhať nahor a zvierať uhol 90 ° k podlahe. Upevnite ich takým spôsobom a potom ich jemne spustite pozdĺž tela. Vykonajte 10 opakovaní.

Všetky štyri cvičenia.

Cvičenie 1. Východisková pozícia na všetkých štyroch. Pozerajte sa rovno. Potom jemne sklopte hlavu a súčasne zakrivte chrbát (mačka klesla). Podržte v tejto polohe niekoľko sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Vykonajte 10 opakovaní. Pohyby by mali byť plynulé.

Cvičenie 2. Postavte sa na všetkých štyroch súčasne a natiahnite sa dopredu oproti horizontálnej polohe opačného ramena a nohy. Napríklad ľavá ruka a pravá noha. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a plynulo sa vráťte do pôvodnej polohy. Potom vykonajte rovnaký pohyb, ale druhou rukou a nohou. Takéto opakovania by mali byť 10 za každú dvojicu končatín.

Komplex izometrických cvičení

Najbezpečnejšie a najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu sú izometrické. Nie sú schopní spôsobiť zranenia, ale preto účinne odstraňujú bolesť a zlepšujú fyzický stav svalov. Podstatou všetkých izometrických cvičení je odolnosť voči umelo vytvorenému tlaku na krátku dobu..

Príklad cvičení vo videu nižšie:

Tiež niekoľko ďalších cvičení nižšie:

Cvičenie 1. Východisková poloha - pri stole. Loket jednej ruky sa položí na stôl. Prsty spolu s opierkou dlaní na strane hlavy. Rukou vykonajte prítlačný pohyb na hlave a súčasne odolajte tlaku. Ukázalo sa, že sa ruka snaží nakloniť hlavu k pleci, ale to sa nevzdáva. Tlak by mal trvať 5 až 10 sekúnd. Potom zmeňte ruku a stlačte ju opačným spôsobom.

Cvičenie 2. Posaďte sa pri stole, položte ruku pred seba a položte dlaň na hlavu. Stlačte ruku na hlavu, snažte sa ju nakloniť dozadu a hlavou stlačte v opačnom smere, aby ste zabránili posunutiu. V stave napätia napnite na 5-10 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na podlahu a pokúste sa čo najviac tlačiť zadnú časť hlavy na rovinu podlahy. V tejto napäťovej polohe zaistite na 4–5 sekúnd. Potom odpočiňte.

Cvičenie 4. Vykonáva sa podobne ako predchádzajúce cvičenie, iba z ležiacej polohy na bruchu. Teraz stlačte čelo na podlahe. A túto pozíciu zafixujte na rovnaké časové obdobie. Striedavé obdobia napätia a obdobia úplného uvoľnenia.

Cvičenie 5. Ľahnite si na svoju ľavú stranu na podlahu a hlavu položte na hlavu dlaňou vašej ľavej ruky, zatiaľ čo sa ju snažíte posunúť nahor. Pokusy čeliť odporu voči zaujatosti. Zmerajte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom relaxujte. Po zmene polohy na opačnú stranu.

Cvičenie 6. Postavte sa na povrch steny a oprite sa o chrbát. Zadnou časťou hlavy sa snažte tlačiť zadnú časť hlavy čo najintenzívnejšie na stenu a snažte sa dosiahnuť maximálne napätie. Opravte tento stav na 4 - 7 sekúnd.

Cvičenie 7. Posaďte sa na stoličku. Zámky vložte do zámku v oblasti krku, kde sa chrbtový stĺp spája s kosťami lebky. Ak chcete vyvinúť tlak na túto oblasť, pokúste sa nakloniť hlavu dopredu. Ale vytvárajúc úsilie so svalmi krku, nedovoľte, aby sa hlava naklonila dopredu, aby na niekoľko sekúnd ustálila stav napätia, a potom sa úplne uvoľní..

Celkový počet opakovaní každého cvičenia je od 5 do 10. Začnite s menším počtom opakovaní a postupne ich zvyšujte na 10.

Mimochodom, stojí za zmienku, že izometrické cvičenia na bolesti hlavy sú stále veľkou pomocou.

Sada dynamických cvičení

Je účinné liečiť cervikálnu osteochondrózu gymnastikou, ale napríklad pri vykonávaní dynamických cvičení by sa malo vyhnúť možnej bolesti. Ak sú, ale nie príliš výrazné, ich intenzita by sa mala postupne znižovať, čo bude znamenať zlepšenie.

Podstatou všetkých dynamických cvičení je obnovenie maximálnej pohyblivosti krčnej chrbtice. V dôsledku zvýšenej mikrocirkulácie, obnovy poškodených tkanív, eliminácie zápalového procesu.

Cvičenie 1. Otočí hlavu doľava a doprava. Amplitúda je maximálna, ale taká, že nedochádza k ostrému pocitu bolesti. Brada sa nedotýka ramien. Počet opakovaní od 5 do 10 v každom smere.

Cvičenie 2. Z stojacej polohy so sklopenými pažami pozdĺž tela musíte hladko nadvihnúť ruky a pokúsiť sa ich dosiahnuť. Potom ho pomaly spustite do pôvodnej polohy. Opakujte 8 krát.

Cvičenie 3. Obe ruky vykonajte rotačný pohyb. Predpokladom je neprítomnosť bolesti. Počet opakovaní až 10-krát.

Cvičenie 4. Urobte hlavu otočením doľava a doprava, ale takým spôsobom, aby sa brada snažila pohnúť vpred, to znamená, že pohyb by sa mal podobať pohľadu na rameno. Počet zákrut v každom smere by mal byť v rozsahu 5 až 10 krát.

Cvičenie 5. Brada ovinujte tak, aby bola podlhovastá v horizontálnom smere. Keď sú pohyby vykonané, potom pritiahnite bradu k krku čo najviac. Počet opakovaní 5 v každom smere.

Po ukončení všetkých cvičení by sa mala vykonať samomasáž alebo aspoň trieť oblasť krku pozdĺž zadných a bočných plôch..

Palica cvičenia

Cvičenia s palicou, ktorých dĺžka by mala byť asi 1 meter, sú veľmi obľúbené. Jedná sa o veľmi efektívne cvičenie, ktoré môže poskytnúť výraznú úľavu od cervikálnej osteochondrózy..

Cvičenie 1. Vezmite palicu a zdvihnite ju nad hlavu oboma rukami vo vodorovnej polohe. Potom vykonajte paličky na hlavu a súčasne otáčajte hlavou.

Cvičenie 2. Pochopte palicu tak vysoko, ako je to možné. Potom nakloňte telo striedavo doľava a potom doprava. Zároveň sa snažte vytiahnuť bradu čo najvyššie.

Cvičenie 3. Vezmite palicu čo najbližšie k koncom. Ruky budú teda od seba čo najďalej od seba. Teraz sa skúste otáčať pomocou palice, akoby ju otáčali súčasne dvoma rukami. Potom zopakujte rovnaké cvičenie a pohybujte rukami čo najbližšie k sebe. Tým sa zistí ramenný kĺb.

Cvičenie 4. Ak položíte palicu na chrbát krku a potom bez toho, aby ste ju odtrhli a bez toho, aby ste ju pohybovali, aby ste otočili hlavu doľava a doprava, potom sa spolu s fyzickým cvičením vykoná určitá masáž oblasti krku..

Dodržaním týchto odporúčaní a cvičenia bude možné dosiahnuť účinok zmiernenia bolesti.

Činka cvičenie

Cvičenia s činkami s hmotnosťou od 1 do 3 kg sú silové cvičenia, vďaka ktorým môžete pri pravidelnom výkone významne posilňovať svalový korzet a ovládať ochorenie chrbtice..

Cvičenie 1. Stojte rovno, aby ste robili boxerské pohyby s činkami pozdĺž neviditeľného súpera. Pohyb by mal byť intenzívny s maximálnymi možnými prednými ramenami.

Cvičenie 2. Telo musíte ohnúť na 90 0 k podlahe. Vytiahnite činky na hrudník a potom roztiahnite ruky. Pohyby by nemali byť ostré.

Cvičenie 3. Postavte činky s rovnými činkami, aby ste ich priviedli na hruď a potom nariedte narovnané ruky do strán. Na poslednú chvíľu stojí za to zotrvať v konečnej pozícii. Ruky by v nej mali byť rovnobežné s podlahou a rozmiestnené od seba rôznymi smermi.

Cvičenie 4. Znížte ruky pomocou činiek, každá ruka by mala byť zdvihnutá striedavo nad hlavou, vyrovnávajúc ju v lakťovom kĺbe..

Gymnastika závratov

Mnoho lekárov súhlasí s tým, že je to gymnastika a výkon niektorých cvičení, ktoré pomáhajú eliminovať taký nebezpečný príznak osteochondrózy krčka ako závraty. Aby ste sa zoznámili so všetkými možnými typmi cvičení, je potrebné preskúmať video.

Jóga video pre osteochondrosis

Jóga - jej pravidelný výkon poskytne vynikajúci výsledok. Samozrejme by ste sa mali obrátiť na kvalifikovaného trénera, ktorý dokáže vysvetliť správnosť cvičení. Ale ak nie je finančná príležitosť alebo čas nie je obmedzený, môžete vidieť množstvo videí zavádzajúcich princípy jogy a komplexnejších ásan.

Video cvičenia na horizontálnej lište

Môžete to urobiť aj na vodorovnej lište. Cvičenie sa môže vykonávať na športovom ihrisku aj doma, ak existuje vodorovná lišta alebo športová stena. Na správne vykonanie každého cvičenia si určite preštudujte zásady ich vykonávania vo videu.

Video cvičenia pri bazéne

Plávanie s cervikálnou osteochondrózou má priaznivý vplyv na celkový stav človeka a na udržanie dobrého fyzického stavu svalov. Ak je tento druh choroby prítomný, odporúča sa navštíviť bazén a vykonať tam určité cvičenia. Pomôžu: postaviť sa na stavce (čiastočne alebo úplne), posilniť svaly, uvoľniť zovreté nervy rozšírením medzistavcových priestorov.

Existujú však aj kontraindikácie pre plávanie: akútne choroby, epilepsia, prechladnutie a ďalšie. Okrem kontraindikácií existujú obavy spojené s nevhodnými technikami vykonávania cvičení vo vode. Aby ste tomu predišli, je vhodné sa oboznámiť s metódami a procesmi vykonávania cvičení vo vode pred začatím vyučovania.

Aké cviky sa nedajú urobiť s cervikálnou osteochondrózou

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou doma by sa mala vykonávať správne a vylúčiť, čo nie je dovolené. Tu je to, čo sa absolútne nedá urobiť, aby sa situácia s touto chorobou nezvyšovala alebo aby sa nezískala:

 • Pri nakláňaní lisu položte ruky na chrbát hlavy a pomocou nich vytiahnite telo dopredu. To prispieva k ešte väčšej deformácii kostných štruktúr, zovretiu nervových koreňov a krvných ciev.
 • Pri plávaní v bazéne sa mnohí snažia udržať svoje hlavy čo najvyššie nad hladinou vody. Tým dochádza k neprirodzenému hádzaniu hlavy späť. Čo veľmi nepriaznivo ovplyvňuje stav svalov stavcov a krku.
 • Prudký otočenie hlavy môže poškodiť aj zdravé telo, nehovoriac o tom, v ktorom sú nejaké odchýlky.

Základné cvičenie

Toto sú najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, ktoré pomáhajú zmierniť nepohodlie a zastaviť progresiu choroby. Počet opakovaní pre každé cvičenie je najmenej päťkrát. V momente napätia by malo dôjsť k fixácii na 10–20 sekúnd.

Paže okolo krku

Dajte ruky na krk. Veľký bledý na prednej strane, všetci ostatní sa zbližujú. Potom hlavu nakloňte do strán. Prsty v tomto okamihu vytvárajú golier, ktorý upevňuje krk..

Oprieme sa rukami o stôl

Vráťte sa k stolu. Dajte si na to ruky a oprite sa o ne, natiahnite sa a jemne vráťte hlavu späť. Potom si sadnite. V tomto prípade sú lakte na úrovni ramien. Squat by mal byť podľa možnosti. Zamierte v tomto okamihu mierne dopredu.

Kyvadlová hlava

Položte knihu na hlavu a nedržte ju rukami, zostaňte tak niekoľko minút. Potom jemne zatlačte zhora na hlavu. Postupne zvyšujte tlak. Potom ho pomaly zredukujte a spravidla odstráňte.

Ohnite krk dopredu, odolajte

Dlaň spočíva na čele. V tejto chvíli sa hlava začne tlačiť na dlaň a snaží sa nakloniť vpred, ako by. Ale dlaň odporu to nedovoľuje. Je potrebné dosiahnuť taký stav, že medzi rukou a hlavou je napätie.

Natiahnite krk a odolajte

Ruky ležia na chrbte hlavy s dlaňami. Hlava sa snaží tlačiť ruky čo najviac a ponáhľa sa späť. Ale dlane jej to nedovolia.

Ohnite krk do strany, odolajte

Dlaň je umiestnená v oblasti chrámu. Hlava sa v tomto okamihu snaží tlačiť smerom k ramenu, ale ruka jej to neumožňuje. Medzi rukou a hlavou by malo byť maximálne napätie.

Otočíme krk a hlavu tak, aby sme odolali

Dajte ruku dlaňou tak, aby bola umiestnená od vonkajšieho okraja obočia po spodnú čeľusť. Potom, čo ruka zaujme správnu polohu, skúste otočiť hlavu na stranu ruky, akoby opísala kruh. Ale s dlaňou, aby sa to nestalo.

Dodatočné cvičenia pre flexibilitu

Dlane oboch rúk položte na tváre a chrámy. Pokúste sa vykonať posuvný pohyb nahor a nadol. V tomto prípade sa hlava pohybuje opačným smerom. Medzi ramenami a hlavou existuje určitý druh kĺzania. Posilňuje krčné svaly.

Dajte dlane dnom na whisky. Pri inhalácii sa pokúste trochu vytiahnuť hlavu. Počas výdychu jemne uvoľnite. Opakujte 5-krát a mierne posuňte polohu dlaní.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je častou patológiou chrbtice. Je to výčnelok jadra disku umiestneného v medzistavcovom priestore, čo vedie k poškodeniu integrity vláknitého prstenca. Je diagnostikovaná hlavne v bedrovej a sakrálnej chrbtici, pretože nesú hlavnú záťaž pri chôdzi a vykonávaní väčšiny pohybov.
Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..
Počiatočná polohacvičenie