loader

Hlavná

Hlava

Cvičebná terapia pre cervikálnu osteochondrózu: 16 účinných cvikov, pravidlá tréningu

Osteochondróza chrbtice môže spôsobiť veľa problémov. Nezávisle zlepšujú fyzickú a emocionálnu pohodu, chránia telo pred výskytom exacerbácií tohto ochorenia v budúcnosti pomôže cvičiť terapiu osteochondrózy krčnej chrbtice.

Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií, znižuje chronickú bolesť v krku a ramenách, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát (ktorý znižuje závraty a bolesti hlavy).

Je lepšie začať s liečebnou terapiou pod dohľadom inštruktora, aby vás naučil správne vykonávať všetky cvičenia. Všeobecne platí, že gymnastický komplex, ktorý zahŕňa bloky izometrického (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu, sa dá ľahko vykonávať a každý môže robiť gymnastiku doma..

Ďalej v článku - populárne a bezpečné komplexy 6 izometrických a 10 dynamických cvičení.

Každý pacient s cervikálnou osteochondrózou, ktorý sa zúčastňuje na záťažovej terapii, by to mal vedieť.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa nemali vykonávať s exacerbáciou choroby. Nemusíte sa snažiť „napnúť“ krk, „rozptýliť“ bolesť, nejakým spôsobom ovplyvniť váš stav. Ak sa cítite horšie, okamžite kontaktujte neurológa!

Ak lekár (neurológ) zistil nestabilitu krčných stavcov počas rádiografie chrbtice alebo palpácie, nezabudnite sa pozrieť do ortopedického salónu alebo lekárne a kúpiť si špeciálny mäkký obojok na krk. Chráni vás pred nebezpečnými komplikáciami pri cvičení..

Osteofyty - subtilujú kostné výrastky viditeľné na röntgenovom snímaní chrbtice - ďalší dôvod na starostlivejšie zváženie výberu cvikov pre cvičebnú terapiu. Pri osteofytoch by sa počas dynamického tréningu nemali vykonávať aktívne pohyby krčnej chrbtice, inak riskujete poškodenie nervových kmeňov prechádzajúcich do krku osteofytmi..

Šesť izometrických cvičení

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: t. J. Neexistujú žiadne ohyby, zákruty ani výkyvy..

Vy alebo váš partner vyvíjate tlak na ktorúkoľvek časť tela a pomocou svalových síl pôsobíte proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičenia tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa vašej pripravenosti: môže to byť 3-4 opakovania na každej strane a 6-8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas vykonávania každého opakovania je 5-6 sekúnd.

Východisková pozícia vo všetkých cvičeniach je nižšia - sedí presne na stoličke, nohy majú šírku ramena od seba.

Dlaňou ruky stlačte oblasť chrámu a lícne kosti na jednej strane (ľavá dlaň - ľavá líca, pravá dlaň - pravá líca).

Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži.

Opakujte na druhej strane.

Popadnite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu..

Napínanie krku, protitlak.

Dajte ruky pod bradu do pästí a bradu zatlačte v smere zdola nahor.

Bez toho, aby ste sa pohybovali hlavou vo vesmíre, pôsobte proti.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe pritlačte rukami ruku na týlne-parietálnu oblasť, akoby ste sa pokúšali sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte protiľahlú hlavu..

Položte pravú ruku s otvorenou dlaňou do oblasti ľavej tváre a lícnej kosti. Pritlačte si ruku na tvár, akoby sa ju snažila otočiť doprava. Vytvárajte odpor so svalmi krku.

Zopakujte cvičenie pre opačnú stranu..

Položte hlavu na hruď a prekrížte ruky na zadnej časti hlavy. Ruky pritlačte na chrbát hlavy a silami krčných svalov tak, aby ste hlavu pomaly vracali do zvislej polohy..

Desať cvičení dynamického komplexu

Dôležité pravidlá

Pri vykonávaní tohto typu fyzioterapeutických cvičení je dôležité to nepreháňať:

 • Nemôžete robiť plné otáčania hlavy okolo / proti smeru hodinových ručičiek.
 • Maximálne preklopenie hlavy je plné zhoršenia, preto je kontraindikované.
 • Pohyby by nemali byť ostré, trhavé: robiť všetko pomaly, pomaly.
 • Keďže osteochondróza chrbtice je často sprevádzaná posturálnou nestabilitou, závraty, fyzioterapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou by sa mali vykonávať v sede..
 • Počet opakovaní - 5–8.

cvičenie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Posaďte sa priamo na stoličku, nohy mierne od seba. Natiahnite ruky pred seba..

Zatlačte ruky do pästí - uvoľnite ich. Vykonajte cvičenie niekoľkokrát a potom si potriasť rukami.

2. Sadnite si na stoličku, nohy pred vami šírku ramien od seba, ruky na kolená.

Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otočte telo rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (ľavá ruka - otočte telo doľava, doprava - doprava).

3. Posaďte sa na stoličku, nohy ohnuté na kolená od seba, položte ruky na pás.

Nakloňte hlavu doľava a doprava, akoby ste sa snažili ušou dosiahnuť rameno.

4. Poloha na stoličke. Ohýbajte ruky na lakťoch na maximum (ruky na pleciach).

Po stranách zdvihnite ohnuté ruky do polohy rovnobežnej s podlahou a spodnej časti chrbta.

5. Posaďte sa a položte ruky na sedadlo stoličky po stranách tela.

V tejto polohe najskôr krúžte s ramenným pásom, najskôr a potom proti smeru hodinových ručičiek.

6. Poloha v sede.

Pri malej amplitúde otočte hlavu doľava a doprava (akoby sa pozerala doľava, potom doprava).

7. V polohe na sedenie zatlačte ruky pred seba v zámku.

V tejto polohe zdvihnite ruky až na úroveň hlavy a potom ich sklopte.

8. Poloha v sede, ruky na sedadle kresla.

Nakloňte hlavu k hrudníku - vráťte sa do zvislej polohy.

9. Pokračujte v sedení na stoličke. Paže natiahnuté pozdĺž trupu.

Ohnite ruky za lakte a posúvajte ich pozdĺž tela s dlaňami smerom k podpazušiam. Rovnakým posuvným pohybom vráťte ruky do pôvodnej polohy..

10. Sadnite si na stoličku. Ruky na švy.

Zdvihnutú ľavú ruku pred vami nie vyššiu, ako je úroveň ramien. Palm dolu.

Zároveň narovnajte pravú ruku dozadu (dlaň hore). Opakujte pre druhú stranu.

záver

Fyzioterapeutické cvičenia samozrejme nie sú všeliek a na čo najúčinnejšiu pomoc s osteochondrózou chrbtice je potrebné prijať celý rad opatrení vrátane liekov, manuálnej terapie, fyzioterapie..

Ale cvičebná terapia pre osteochondrózu krčnej chrbtice nevyžaduje špeciálne vybavenie a dokonca ani významný priestor v miestnosti, môžete vykonávať veľa cvičení aj na pracovisku. A to je skvelá príležitosť pre každého pacienta, aby si pomohol. Pravidelné cvičenia fyzickej terapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh choroby a jej príznaky, ale aj na náladu, zmierňujú pocity depresie, sleziny, únavy a dokonca aj depresívnych porúch..

Prehľad cvičebných systémov pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Z tohto článku sa dozviete, aké sú cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, gymnastiku chrbtice doma. Ako, kedy a prečo realizovať tieto komplexy.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Krčná oblasť je najdôležitejšou oblasťou chrbtice. Cievy, ktoré dodávajú krv do mozgu, prechádzajú cez krk. Preto je dôležité ho chrániť a zachovať mobilitu..

Anatómia krčnej chrbtice

Ak chcete zabrániť nadmernému stresu v chrbtici, musíte posilniť svaly, ktoré ho podporujú. Pomôže to terapeutickej gymnastike.

Presne telesná výchova krčnej chrbtice je základom liečby osteochondrózy: lieky iba zmierňujú príznaky a iba terapeutické cvičenia môžu spomaliť vývoj choroby..

Prvý efekt vo forme zlepšenia pohody získate po 2-3 týždňoch denného cvičenia. Pred vykonaním cvikov v prítomnosti cervikálnej osteochondrózy doma, poraďte sa so svojím lekárom.

Cvičenia musíte robiť denne 1-2 krát denne, najlepšie ráno a večer najmenej 2 týždne. Môžete si z cvičenia urobiť časť svojho života a cvičiť každý deň s dobrým zdravím.

Pri pravidelnom cvičení sa obnovuje zdravie chrbtice. Bolesť krku a stuhnutosť pohybov zmiznú. Zlepšuje sa prietok krvi do mozgu, sprievodné príznaky vymiznú: bolesť hlavy, závraty, hučanie v ušiach, znížený tlak atď..

Najlepšie je začať sa vzdelávať v špecializovanom stredisku. Tam môžete sledovať pohyby trénera a porozumieť tomu, ako správne cvičiť gymnastiku. V budúcnosti budete môcť po 2-4 týždňoch vyučovať doma sami.

Všetky cvičenia krčnej chrbtice sú určené nielen na liečenie, ale aj na prevenciu osteochondrózy. Môžu byť vyrobené pre zdravého človeka, aby zabránili rozvoju osteochondrózy.

Problém osteochondrózy krčnej chrbtice je neuropatológ. Na základe výsledkov röntgenového snímania alebo magnetickej rezonancie vykoná verdikt o tom, či môžete zahrnúť určité cvičenia.

Indikácie a kontraindikácie pre terapeutické cvičenia

Pri liečbe zohráva kľúčovú úlohu gymnastika na krku s osteochondrózou. Indikácia môže byť tiež potrebná na prevenciu tohto ochorenia. Cvičenie je tiež potrebné, ak ste v ohrození..

Faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja cervikálnej osteochondrózy:

 • časté riadenie;
 • práca pri počítači;
 • pasívny životný štýl;
 • vek nad 25 rokov;
 • menopauza.
Rizikové faktory výskytu cervikálnej osteochondrózy: 1 - dlhodobé vedenie vozidla; 2 - práca pri počítači; 3 - sedavý spôsob života; 4 - menopauza

Gymnastika má však, rovnako ako všetky ostatné terapeutické metódy, kontraindikácie. Cvičenie krku s osteochondrózou sa nedá robiť so zhoršením tohto ochorenia, ani s:

 • ťažká krátkozrakosť;
 • diabetes mellitus v štádiu dekompenzácie (hladina cukru stúpa nad 13,9 mmol / l, môže sa vyvinúť hyperglykemická kóma);
 • závažná hypertenzia a iné kardiovaskulárne choroby;
 • uzdravenie po operácii chrbtice;
 • vestibulárne poruchy, ataxia (nekonzistentný pohyb svalov);
 • zápalové a infekčné choroby, najmä ak sú sprevádzané horúčkou (chrípka, enterovírusová infekcia, reumatoidná artritída);
 • choroby s tendenciou ku krvácaniu (napríklad hemofília);
 • onkológia.

Účinnosť fyzickej terapie

 1. Posilnite svalový korzet, aby ste zmiernili nadmerné zaťaženie chrbtice.
 2. Uvoľnite svalové kŕče, ktoré môžu spôsobiť chronickú bolesť, zlepšiť pohyblivosť krku.
 3. Zlepšenie krvného obehu v krčných cievach na dodávanie kyslíka a živín do medzistavcových platničiek.
 4. Zabrániť ďalšiemu rozvoju choroby, vyhnúť sa komplikáciám (medzistavcové prietrže), znížiť riziko exacerbácií.
 5. Znížte štípanie nervových koreňov a krvných ciev, ktoré spôsobujú nepríjemné príznaky osteochondrózy.

Krátkodobý účinok vo forme uvoľnenia svalového napätia sa prejaví po prvom vykonaní komplexu. Dlhodobý účinok - zlepšenie celkovej pohody, zmiernenie príznakov - nastáva po 2 až 3 týždňoch.

Na jeho zachovanie a predchádzanie exacerbáciám a komplikáciám musíte doma počas celého života robiť gymnastiku s osteochondrózou krčka maternice - každý deň..

Výnimkou sú obdobia, ktoré sú zahrnuté do zoznamu kontraindikácií (zápalové a infekčné choroby, exacerbácie osteochondrózy)..

Aké symptómy sa môžu gymnastika zbaviť a ako sa to deje:

Počiatočná polohacvičenie

Zmierňuje sa nadmerné napätie svalov, znižuje sa zvieranie nervových koreňov..

Závraty, „muchy“ pred očami, hučanie v ušiach

Uvoľnením svalov a odstránením ich opuchov sa zníži štípanie stavcovej tepny, ktorá dodáva krv do mozgu.

Obmedzené pohyby krku

Posilňuje svalový korzet, odstraňuje svalové kŕče

Lumbago v krku

Ich pravdepodobnosť je znížená, pretože je znížené riziko ostrého zovretia nervového koreňa

Kompresia nervového koreňa herniovaného disku. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Nadmerné potenie, znecitlivenie v rukách

Zdalo by sa, že existuje spojenie medzi potením a gymnastikou krku. Avšak ona je. Nadmerné potenie dokonca aj v chladnom počasí a pri absencii fyzickej aktivity nastáva v dôsledku stlačenia nervových koreňov, čoho dôsledkom je narušenie autonómneho nervového systému.

Gymnastika na krku s osteochondrózou znižuje zovretie, čím eliminuje potenie. Necitlivosť v rukách je tiež spojená s kompresiou nervových koreňov, takže tento príznak lieči aj telesná výchova.

Dôležité! Hlavným pravidlom všetkých cvičení je hrať s priamym chrbtom. V žiadnom prípade sa neobťažujte. Urob to pomaly.

Ostré pohyby pri osteochondróze sú prísne kontraindikované. Ak počas gymnastiky pociťujete zvýšenie bolesti, zastavte ju a vyhľadajte lekára. Možno by ste si mali zvoliť iný komplex alebo znížiť počet opakovaní. Ovládajte techniku ​​všetkých cvičení tak, že sa pozriete do zrkadla. Ak chcete lepšie porozumieť tomu, ako správne cvičiť, zapnite video a súčasne to urobte.

Posilňovacie a napínacie cvičenia pre svaly krku

Najjednoduchší súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice môžu robiť ľudia akéhokoľvek veku a akéhokoľvek stupňa fyzickej zdatnosti. Tieto cvičenia sú zamerané na posilnenie svalového korzetu, ktorý pomôže zmierniť nadmerné zaťaženie chrbtice a spomalí progresiu osteochondrózy. Triedy pomáhajú zlepšovať pohyblivosť krku a napínaním uvoľňujú svalové napätie.

Každé cvičenie sa vykonáva pri sedení s plochým chrbtom alebo stojaním (šírka ramien od seba). V krajnej polohe držte 3 sekundy. Počet opakovaní - 10-krát alebo 5-krát v každom smere.

Aké príznaky sa začnú prejavovať po 2-3 týždňoch domácej cvičeniaMechanizmus na zmiernenie nepríjemných symptómov

Dajte ruky za hlavu. Vezmite si hlavu späť. Ruky odolajú hlave

Položte si prsty na čelo. Pokúste sa predkloniť. Odolať svojej ruke

Polož svoju ruku na svoj chrám. Pokúste sa nakloniť hlavu nabok. Pritom sa držte svojej ruky

Položte si prsty na chrám. Pokúste sa otočiť hlavu nabok, aby ste jej odolali rukou

Krk späť

Vezmite si hlavu späť. Udržujte bradu rovnobežne s podlahou.

Nakloňte hlavu nadol. Pokúste sa dostať na hruď pomocou brady

Otočte hlavu doľava, aby ste videli svoje pravé rameno. Opakujte na druhú stranu

Zdvihnite plecia nahor, nadol, opakujte. Krk a hlava zostávajú nehybné

Trapéziový sval

Pravou rukou nakloňte hlavu zľava k ramenu. Nezdvíhajte rameno. Ľavá ruka je za chrbtom

Nakloňte hlavu dozadu, pretrvajte, vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte. Upozorňujeme, že toto cvičenie môže byť kontraindikované v prípade nestability krčných stavcov.!

Natiahnutie celého krku

Pritiahnite pravú ruku nadol, uchopte ju ľavou rukou za zápästie a otočte hlavu doľava. Počkaj. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte na druhú stranu

nadpisTechnika vykonávania
Súbor cvičení na posilnenie a napnutie krku: 1 - potiahnutie krku dozadu; 2 - hlava sa otočí do strany; 3 - zdvíhanie, spúšťanie ramien; 4 - nakloní hlavu dozadu

Tieto cviky na cervikálnu osteochondrózu doma sa môžu vykonávať hneď, ako ucítite stuhnutosť a nepohodlie v krku, ale nie viac ako 3-krát denne..

Súbor cvičení pre Shishonin

Gymnastiku vyvinul A. Yu Shishonin, špecialista na cvičebnú terapiu. Verí, že všetky problémy s chrbticou sú spojené s narušeným krvným obehom. Shishoninova gymnastika je zameraná na obnovenie prietoku krvi v krčnej chrbtici a svalov, ktoré ju obklopujú..

Východiskovou pozíciou všetkých cvičení z tohto cvičebného komplexu je sedenie alebo státie (šírka ramien od seba) s rovným chrbtom. Počet opakovaní - 5-krát v každom smere.

V krajnej polohe každého cvičenia, prvé oneskorenie o 10-15 sekúnd, po 2-3 týždňoch by ste mali čas predĺžiť na 20-30 sekúnd.

metronóm

Nakloňte hlavu doprava a snažte sa dosiahnuť rameno. Rameno nechajte na svojom mieste, nezdvíhajte sa smerom k krku. Počkaj. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte na druhú stranu.

Jar

Položte hlavu na bradu. Počkaj. Potom si roztiahnite krk dopredu a hore. Počkaj. opakovať.

Pozri sa na oblohu

Otočte hlavu nabok. Počkaj. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte na druhú stranu.

rám

Položte pravú dlaň na ľavé rameno. Chráňte lakte a predlaktie rovnobežne s podlahou. Otočte hlavu nabok, vydržte, vráťte hlavu do pôvodnej polohy a potom otočte na druhú stranu. Toto cvičenie zahŕňa svaly nielen v krku, ale aj v ramennom páse a chrbte, pretože cervikálna osteochondróza je často kombinovaná s hrudníkom.

fakír

Zdvihnite ruky nad hlavu. Dajte dlane dokopy a lakte mierne ohnite. Otočte hlavu na stranu, vydržte, vráťte hlavu do pôvodnej polohy a potom ju otočte na druhú stranu.

volavka

Vytiahnite hlavu nahor. Vezmite si ramená späť. Ruky sú na kolenách (ak cvičíte pri sedení). Držte hlavu v najvyššej polohe, potom sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte. Po 5 opakovaniach vykonajte metronómové cvičenie.

Vykonáva sa v stoji. Ak ste predtým sedeli, postavte sa. Položte hlavu rovno - bradu rovnobežne s podlahou. Vytiahnite hlavu dopredu. Nevyťahujte ho. Brada zostáva paralelná s podlahou. Z tejto polohy otočte hlavu doprava. Potom siahajte po pleci čo najviac. Počkaj. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte to opačným spôsobom.

Cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice podľa Shishonina sú zamerané na uvoľnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Pomôžu zmierniť bolesti hlavy, závraty, zrak a sluchové problémy..

V dôsledku zlepšeného krvného obehu sa progresia choroby spomalí, pretože medziobratlové platne budú lepšie zásobené živinami..

Izometrická gymnastika Dr. Borschenka

Cvičenia známeho doktora Borschenka sú perfektné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy. Je to účinná metóda na posilnenie hlbokých svalov krku, ktoré nie sú súčasťou každodenného života..

Gymnastika pomôže zmierniť nadmerné zaťaženie stavcov a medzistavcových platničiek. Výsledkom je vyliečenie bolesti krku a stuhnutosti..

V krajných bodoch každého cvičenia vydržte 3-5 sekúnd. Počet opakovaní každého pohybu - 5-10 krát, v závislosti od úrovne výcviku a pohody.

Fyzikálne cvičenia izometrického typu od Dr. Borschenka:

 1. Počiatočná poloha - státie, šírka ramien nôh od seba. Uchopte krk rukami tak, aby všetky prsty boli na zadnej strane a veľké prsty na prednej strane. Nakloňte hlavu nadol a potom sa vráťte do východiskovej polohy. Potom nakloňte hlavu do strán. Izometrická gymnastika pre krk. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 2. Položte ruku na čeľusť tak, aby vaše palce spočívali na brade. Čeľusť posuňte dopredu.
 3. Postavte stoličku pred seba. Vráťte sa k nemu. Uchopte sa rukami za chrbát. Odhoďte hlavu dozadu. Potom ho vráťte na pôvodné miesto. Dričať dole. Zároveň držte rukami zadnú časť stoličky. Položte si bradu na hruď. Vráťte hlavu do pôvodnej polohy. Odhoďte hlavu dozadu. Návrat do východiskovej polohy. Postaviť sa. Opakujte znova. Cvičte „opora“. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 4. Posaď sa. Položte si knihu na hlavu. Posuňte hlavu dozadu a dopredu. V takom prípade by kniha nemala spadnúť. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 5. Polož svoju ruku na čelo. Sklopte hlavu a odolajte svojej ruke. Cvičenie súhlasu
 6. Dajte ruky za hlavu - na zadnú časť hlavy. Pokúste sa nakloniť hlavu dozadu a pritom odolať rukami. Sklon hlavy s odporom
 7. Polož pravú ruku na svoj pravý chrám. Pokúste sa nakloniť hlavu doprava a zabrániť tomu, aby ste to robili rukou. Opakujte na druhú stranu. Cvičenie „Oh-oh“
 8. Vykonajte posledné gymnastické cvičenie pri ležaní. Pod krk položte zvitok alebo zvinutý uterák. Položte palce na roh čeľuste. Zvyšok je na zadnej strane hlavy. Vytiahnite hlavu trochu na 10 až 20 krát. Vykonajte 1-3 krát, pri pohľade na pohodu.

Pred začatím týchto cvičení na liečbu krčnej chrbtice odoberte röntgenový snímok krku a obráťte sa na svojho lekára. Tretie a ôsme cvičenie z komplexu môže byť kontraindikované v prípade nestability krčných stavcov.

Jóga pre cervikálnu osteochondrózu

Cvičenie jogy (ásany) poslúži ako vynikajúca prevencia proti osteochondróze a bude tiež vhodná ako jej liečba..

Mnohí lekári odporúčajú uchýliť sa k tejto metóde, ktorá bola dokázaná po stáročia. Najlepšie je kombinovať jogu s jedným zo špeciálnych komplexov opísaných v článku vyššie..

Ásany na prevenciu a liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice:

Póza pre mačky

Postavte sa v polohe koleno-lakť. Ohnite spodnú časť chrbta nadol a hádzajte hlavou dozadu (obrázok mačky). Ohnite spodnú časť chrbta nahor, hlavu nadol k brade (znázornite kravu). Opakujte 5 krát.

Tiger predstavuje

Počiatočná poloha je rovnaká. Ohnite spodnú časť chrbta, nakloňte hlavu bradou k hrudníku. Dotknite sa pravého kolena k pravému kolenu. Návrat do východiskovej polohy. Ohnite dolnú časť chrbta nadol, hlavu dozadu, ľavú nohu ohnutú v kolene, zdvihnite ju a uchopte pravou rukou. Potom celý súbor zopakujte na druhú stranu..

Snake pose

Ľahnite si na brucho. Položte ruky na zem po oboch stranách hrudníka. Narovnajte ruky a ohnite chrbát. Udržujte svoju panvu a nohy mimo podlahy. Pokúste sa sklopiť svoje plecia dolu, spojte lopatky dohromady.

Gymnastika na liečbu domácej osteochondrózy krčka maternice

Cervikálna osteochondróza je choroba, ktorú možno považovať za „profesionálnu“ pre ľudí, ktorých činnosť súvisí s vykonávaním práce v naklonenej polohe alebo s dlhším posedením (čistiace prostriedky, administratívni pracovníci, záhradníci). Choroba sa vyznačuje dystrofiou medzistavcových platničiek - želatínovou buničinou, ktorá pôsobí ako tlmič nárazov a spája stavce k sebe. Pri osteochondróze dochádza k zovretiu a stlačeniu radiálnych koncov, k deformácii a degenerácii stavcovského tela s následnou deštrukciou, ktorá je sprevádzaná intenzívnou bolesťou a nepohodlím v krku..

Je možné zmierniť bolesť a zastaviť progresiu patologického procesu pomocou fyzioterapeutickej liečby, masáže, tepelných procedúr, bahennej terapie. Pri vytváraní priaznivej prognózy pre týchto pacientov majú veľký význam fyzioterapeutické cvičenia. Komplex cvičebnej terapie by sa mal vyberať individuálne, pričom by sa mal brať do úvahy stupeň kompresie medzirebrových nervov a prítomnosť jednotlivých kontraindikácií. Gymnastiku na liečbu cervikálnej osteochondrózy je možné vykonávať doma, ale je dôležité ju správne urobiť a vopred sa poradiť s lekárom..

Čo je to cervikálna osteochondróza?

Cervikálna osteochondróza je najbežnejšou formou osteochondrózy. Ochorenie sa vyskytuje nielen u ľudí staršej vekovej skupiny (nad 40 rokov), ale aj u mladých ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, často zostávajú v rovnakej polohe tela (sedavá práca, hranie hier na počítači) a nepozerajú sa na svoju stravu. Medzi príčiny poškodenia krčných stavcov odborníci tiež nazývajú nadmerný príjem solí a mastných potravín, endokrinné poruchy, poranenia chrbta, fajčenie, závislosť od alkoholu. Táto časť chrbtice je najmobilnejšia, takže uvoľňovanie nervových zakončení z chrbtice je aktívnejšie ako iné stavce, čo zvyšuje riziko zovretia..

Príznaky cervikálnej osteochondrózy najčastejšie nemajú výrazné klinické prejavy a môžu byť maskované ochorením srdca a patológiou iných vnútorných orgánov. Pacienti s touto diagnózou sa často sťažujú na bolesti hlavy, bolesti na krku a hornej časti chrbta, nevoľnosť, závraty. Ak počiatočná diagnóza neodhalila kardiologické ochorenia, pacient je odoslaný k neurológovi, ktorému je pridelený komplexný vyšetrovací komplex a ďalšia liečba.

Domáce cvičenia

Cieľom gymnastiky s cervikálnou osteochondrózou je natiahnutie chrbtice, posilnenie muskuloskeletálneho korzetu a zvýšenie tonusu svalov podporujúcich krčné a hrudné stavce. Cvičenia, ktoré pomáhajú napnúť chrbticu, môžu znížiť kompresiu medzirezortných nervov a eliminovať štípanie, ako aj správne držanie tela a normalizáciu krvného obehu. Nasleduje súbor gymnastických cvičení odporúčaných na denný výkon pri krčnej a hrudnej osteochondróze. Mali by sa vykonať po predbežnom zahriatí pomaly, bez trhania a náhleho pohybu..

Jednoduché zákruty a zákruty

Toto je najjednoduchšie cvičenie, ktoré vám umožní vyložiť krčné stavce, zvýšiť ich pohyblivosť a eliminovať bolestivé pocity rôznej intenzity. Krivky krku sú súčasťou komplexu fyzioterapeutických cvičení pre cervikálnu osteochondrózu, ako aj zoznam cvičení potrebných pre študentov škôl a žiakov predškolských zariadení.

Popravu je potrebné začať odbočkami doprava a doľava, po ktorých sa môžete plynulo presunúť na svahy: dopredu a dozadu a sprava doľava. Každé cvičenie sa musí opakovať 10-krát.

Axiálna rotácia

Rotácia hlavy vám umožňuje natiahnuť svaly na krku, zvýšiť ich pružnosť, stimuluje prietok krvi krvnými cievami. Toto cvičenie sa odporúča ľuďom so sedavou prácou. Malo by sa vykonať 2-3 krát počas pracovného dňa - pomôže to zlepšiť mikrocirkuláciu tekutín vo vaskulárnom lôžku a zabezpečí dostatočný prísun kyslíka do mozgových buniek (dôležitá prevencia hypoxie a bolesti hlavy z nej vyplývajúce)..

Rotáciu krku vykonajte v tomto poradí:

 • nakloňte hlavu nabok;
 • opíšte kruh pomocou brady (bez hádzania hlavou dozadu);
 • zastavte sa v koncovom bode a opakujte cvičenie opačným spôsobom.

Celkom 10 opakovaní.

Padajúca veža

Toto cvičenie sa musí vykonávať veľmi opatrne a ak sa objavia nepríjemné pocity, zastavte gymnastiku. Východisková poloha - stojace, tróny od seba oddelené, ramená spustené, brada mierne zdvihnutá. Krk by mal byť úplne uvoľnený. Pomaly na 5-8 účtoch zoberte narovnané plecia a telo späť, zatiaľ čo hlava by mala zostať na svojom mieste. Vráťte sa do východiskovej polohy pomaly, bez trhania. Opakujte 8 krát.

Preťahovanie s námahou

Toto cvičenie pomáha napínať svaly, zvyšuje ich pružnosť a znižuje kompresiu (stláčanie) stlačených nervov. Takéto rozťahovanie sa odporúča vykonávať pod dohľadom odborníka, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb môže viesť k posunu krčných stavcov a ich zraneniu. Pred vykonaním tohto roztiahnutia je potrebné svaly správne zahriať, aby nedošlo k poškodeniu väzov a šliach. Správne vykonanie:

 • vykonať náklon na pravú stranu a pokúsiť sa ušného ucha dotknúť pravého ramena;
 • zostať v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd;
 • polož svoju ľavú ruku na hlavu a urob pružné pohyby;
 • opakujte to isté z opačnej strany.

Komplikovanou verziou tohto cvičenia je pružinové zaťaženie pri sklopení nadol (ruky by mali byť zatvorené a umiestnené na zadnej časti hlavy, brada je čo najbližšie k hrudníku). V počiatočnej fáze musíte vykonať takéto sklony 4 až 6-krát, pričom počet opakovaní sa musí postupne zvyšovať na 8 až 12-krát v každom smere..

Dôležité! Je prísne zakázané vykonávať cvičenia na napínanie svalov krku bez predbežného zahrievania - to môže viesť k zraneniam a výronom.

Uterák cvičenie

Toto cvičenie na mechanizmus účinku je podobné predchádzajúcemu: je potrebné napnúť svaly podporujúce krčné stavce a vykonáva sa pomocou vystuženia, pre ktoré sa používa froté uterák zložený do niekoľkých vrstiev..

Vykonáva sa nasledovne:

 • uchopte zvinutú uterák oboma rukami vo vzdialenosti 30 - 35 cm od seba;
 • položte ju na hlavu a položte ju na zadnú časť hlavy;
 • vytiahnite uterák tak, aby svaly krku odolali ťahaniu (skúste sklopiť hlavu dozadu).

Počet opakovaní je 8-10 krát. Pri správnom výkone sa posilňujú krčné svaly, eliminuje sa svalový spazmus a postupne sa uvoľňujú stlačené nervové zakončenie, čo pozitívne ovplyvňuje stav pacienta a intenzitu syndrómu bolesti..

fyzioterapia

Tieto cvičenia sú súčasťou komplexu liečebných cvičení, ktoré sa vykonávajú v zdravotníckych zariadeniach, sanatóriách a rehabilitačných strediskách. Môžete ich vykonávať na akejkoľvek úrovni fyzickej zdatnosti, ale ak predtým osoba, ktorá sa nezúčastňuje telesnej výchovy, musíte všetky cvičenia vykonávať pomalým tempom, počnúc minimálnym počtom opakovaní..

Prvé cvičenie

Toto cvičenie je súčasťou zahrievacieho komplexu pre cervikálnu a hrudnú osteochondrózu a umožňuje vám posilniť niekoľko svalových skupín naraz bez dodatočného zaťaženia axiálnej kostry. Musíte to urobiť v stoji.

 1. Dajte ruky za chrbát a spojte ich na úrovni rúk.
 2. Zdvihnite narovnané ramená o 5 cm a potiahnite čo najviac dozadu a vyrovnajte plece.
 3. Krk musí byť vytiahnutý súčasne (brada je zdvihnutá)..

Ak chcete dosiahnuť terapeutický výsledok v krátkom časovom období, musíte začať s 5 opakovaniami, postupne zvyšovať ich počet na 10-12 krát.

Druhé cvičenie

Toto cvičenie sa vykonáva aj v stoji. Ramená od seba, ruky pomaly zdvíhajú až do maximálneho bodu, natiahnutie chrbtice a krku. Takýto úsek má pozitívny účinok na všetky časti chrbtice vrátane lumbosakrálnej oblasti a môže sa použiť ako rýchla úľava od bolesti na krku a chrbte spôsobenej sedavými prácami alebo náhlymi pohybmi..

Tretie cvičenie

Ľahnite si na podlahu a položte spodnú ruku pod hlavu. Telo by malo byť v priamke. Nadvihnite druhú ruku a položte čo najviac za hlavu a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10-12 krát a vymeňte ruku. Toto cvičenie má pozitívny vplyv na krčné svaly, ako aj na svaly hrudnej chrbtice, takže sa môže odporučiť torakalgia, syndróm silnej bolesti spôsobený kompresiou medzirebrových koreňov..

Ak sa chcete dozvedieť viac podrobností o tom, ako cvičiť s herniou krčnej chrbtice, ako aj s ohľadom na najúčinnejšie cvičenia, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Ako zvýšiť účinnosť tried?

Aby domáce úlohy boli čo najefektívnejšie, musíte to robiť pravidelne - najmenej päťkrát týždenne. U ľudí, ktorí pracujú pri počítači alebo zostávajú dlhodobo na jednom mieste tela, sa takáto gymnastika zobrazuje dvakrát denne, pretože sú vystavení najvyššiemu riziku rozvoja cervikálnej osteochondrózy. Po dosiahnutí stabilného výsledku by sa mali cvičenia na liečbu cervikálnej osteochondrózy vykonávať 3-4 krát týždenne.

Účinnosť tréningu môžete zvýšiť pomocou ďalších opatrení zameraných na posilnenie pohybového aparátu, zvýšenie vytrvalosti a svalovej elasticity a zabránenie ukladaniu solí - jedna z hlavných príčin deformácie a degenerácie medzistavcových platničiek krčnej chrbtice.

Výživa

Pacientom s cervikálnou osteochondrózou sa odporúča vylúčiť z diétnych jedál s veľkým množstvom soli, korenia, octu, korenín a chuťových prísad. Počas obdobia exacerbácie sa odporúča variť jedlo bez pridania soli a po zastavení akútnych príznakov obmedziť jeho príjem na 5 g za deň. Odmietnutie by malo byť tiež z nápojov sýtených oxidom uhličitým, instantných potravín, jogurtov a tvarohov s chemickými farbivami a arómami, alkoholu. Fajčiari musia bojovať proti svojmu zvyku, pretože toxické látky obsiahnuté v tabakovom dyme (a ich je viac ako 100) negatívne ovplyvňujú pevnosť kostí a prispievajú k rozvoju myasténie gravis..

masáž

Masáž krku je vynikajúci spôsob liečby osteochondrózy krčka maternice a zmiernenia únavy. Je lepšie, ak je vykonávané profesionálom, ale ak takáto príležitosť neexistuje, môžete si sami masírovať krk. Technika správnej terapeutickej masáže je uvedená na fotografii nižšie..

Tabuľka. Približné náklady na masáž krku v rôznych mestách Ruska.

veľkomestoNáklady na 1 reláciu
Moskva790 rubľov
St. Petersburg600 rubľov
Čeľabinsk300 - 750 rubľov
Jekaterinburg480 - 600 rubľov
Nižný Novgorod570 rubľov

Studená a teplá sprcha

Kontrastná sprcha je vhodná pre celé telo vrátane krčnej chrbtice. Procedúra bude efektívnejšia, ak osoba nasmeruje prúd vody priamo na krk a predlaktie. Kontrastná sprcha by mala trvať asi 1 minútu (zmena teploty - po 10 - 15 sekundách).

Cervikálna osteochondróza je závažné ochorenie, ktoré významne obmedzuje mobilitu a znižuje kvalitu ľudského života. Vykonaním cvikov na krku doma môžete zlepšiť pohodu, zastaviť progresiu patológie a zabrániť možným komplikáciám. Pred začatím vyučovania sa odporúča konzultovať s lekárom.

Ak sa chcete naučiť, ako robiť shishonínovú gymnastiku s osteochondrózou krčnej chrbtice, ako aj zvážiť hlavné rozdiely v gymnastike, môžete si prečítať článok o nej na našom portáli..

Video - Gymnastika pre krk, cvičenia na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Lfk je skvelý! Terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza je dnes veľmi časté ochorenie, ktoré výrazne zhoršuje kvalitu života. Môže to viesť k mnohým faktorom, príznaky sú tiež rôzne a choroba sa najčastejšie určuje, keď sa medziobratlové platničky už začínajú aktívne zrútiť. Najčastejšie sú postihnuté krčné a bedrové oblasti. Napriek tomu, že choroba je chronická, existuje veľké množstvo opatrení, ktoré môžu veľmi pozitívne ovplyvniť stav pacienta. Jedným z najbežnejších sú krčné cvičenia proti osteochondróze, ktoré sa môžu vykonávať doma. Hlavná vec je urobiť všetko podľa pravidiel a dodržiavať všetky odporúčania odborníka.

Cvičenie domácej osteochondrózy krčka doma: všeobecné pravidlá

Rovnako ako každá iná metóda liečby, aj cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice majú svoje vlastné charakteristiky, obmedzenia a kontraindikácie, ktoré je potrebné vziať do úvahy. Všetko sa riadi nasledujúcimi pravidlami:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami - lekár ju musí predpísať. Faktom je, že príznaky charakteristické pre osteochondrózu môžu byť príznakmi iných chorôb, pri ktorých môže byť fyzická aktivita škodlivá. Diagnostika aj výber liečebných metód sú úlohou špecialistu.
 • Je potrebné zohľadniť prítomnosť sprievodných chorôb, pri ktorých je možný zákaz fyzickej aktivity..
 • Gymnastika na krku s osteochondrózou je kontraindikovaná v akútnom období ochorenia. Osteochondróza je cyklická a zahŕňa striedanie fáz remisie a exacerbácie. V akútnom období by liečba mala byť zameraná na rýchle odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré môže byť veľmi silné, a fyzická aktivita v tomto okamihu môže zhoršiť iba stav pacienta. Gymnastika je tiež kontraindikovaná v terminálnych štádiách osteochondrózy, pri ktorej dochádza k deštrukcii kostného tkaniva stavcov. Potom potrebujete chirurgické ošetrenie.
 • Zdržte sa cvičenia, ak sa necítite dobre, máte vysokú horúčku, chlad, vysoký krvný tlak atď..
 • Je lepšie zvoliť si rovnaký čas na tréning (najlepšie ráno), miesto, ktoré je pre vás pohodlné a pohodlné oblečenie. Izba sa odporúča dobre vetrať. Cvičenie je každý deň v remisii..
 • Odporúča sa jesť hodinu pred triedou - nie neskôr.
 • Pred začiatkom tréningu si môžete dať teplú sprchu. Toto poskytne príležitosť na zahriatie svalového tkaniva a jeho prípravu na nadchádzajúce záťaže. Alternatívou by bol teplý uterák, ktorý môžete na postihnutú oblasť položiť na pár minút.
 • Predbežne si trochu zahrejte: hýbte rukami, choďte na mieste, krúživými pohybmi ramien, naklonením sa dopredu a do strán, zdvíhaním a spúšťaním ramien atď..
 • Cvičenie krku s osteochondrózou by sa malo vykonávať hladko a pokojne, bez trhania a náhleho pohybu..
 • Je dôležité naučiť sa dýchať. Musíte sa nadýchnuť nosom, vydýchnuť ústami. Pri maximálnom zaťažení nedýchajte. Toto je bežná chyba pre začiatočníkov a po chvíli to zmizne.
 • Nepokúšajte sa okamžite celý komplex vytvoriť, ak je to pre vás ťažké. Je potrebné počúvať svoje telo a pocity. Postupne a len so súhlasom lekára zvyšujte počet prístupov a záťaž.
 • Po vyučovaní sa odporúča trochu relaxovať. Je vhodné neopustiť dom na hodinu. Na konsolidáciu výsledkov môžete urobiť ľahkú masáž alebo sa osprchovať.

Okrem týchto pravidiel môže špecialista poskytnúť ďalšie odporúčania, ktoré je potrebné zohľadniť. Súbor cvičení sa vyberá individuálne v závislosti od histórie a závažnosti choroby.

Gymnastika pre domácu osteochondrózu krčka doma: výhody a účinnosť

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby ochorenia. Pravidelné triedy dávajú tieto pozitívne výsledky:

 • Posilnenie svalového tkaniva (povrchových aj hlbokých vrstiev svalov), vytvorenie silného svalového korzetu, ktorý udržuje chrbticu v správnej polohe..
 • Eliminácia stagnácie v tkanivách, odstránenie nadbytočnej tkanivovej tekutiny a lymfy.
 • Zvýšená elasticita svalov.
 • Zlepšenie držania tela, odstránenie nerovnováhy zaťaženia rôznych častí chrbtice.
 • Znížené zaťaženie stavcov;
 • Zlepšenie metabolických procesov v postihnutých oblastiach zlepšením krvného obehu.
 • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 • Eliminácia alebo oslabenie chronickej bolesti a iných nepríjemných príznakov choroby.
 • Predĺženie trvania remisného obdobia.

Všeobecne platí, že terapeutické cvičenia s cervikálnou osteochondrózou majú priaznivý vplyv na stav pacienta, zvyšujú telesnú zdatnosť tela a stabilizujú ho pred nepriaznivými faktormi. Po 1-2 mesiacoch tréningu nálada stúpa, fyzická nečinnosť zmizne a zlepšuje sa celková pohoda pacienta.

Cervikálna osteochondróza: cvičenia

Za zmienku stojí, že gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice môže obsahovať veľké množstvo prvkov a medzi nimi nie sú žiadne univerzálne prvky. Komplex by mal vybrať lekár - to je dôležité. Kurzy sa konajú každý deň a trvajú 15-20 minút. Pri absencii bolesti a pozitívnej dynamiky sa doba a intenzita tried postupne zvyšujú.

Prvý gymnastický komplex pre cervikálnu osteochondrózu sa používa v štádiu remisie pri chronickej a akútnej forme osteochondrózy. Zahŕňa tri cvičenia:

 • zákruty hlavy;
 • svahy
 • ťahanie hlavy dozadu.

Pri všetkých cvičeniach je počiatočná pozícia rovnaká. Sediac alebo stojaci, pacient vykonáva prvky, pričom chrbát drží rovno a rukami pozdĺž tela. Pri prvom prvku sú zákruty hladko vľavo a vpravo. Brada by mala byť nad plecom. Ak sa vyskytne bolesť, znížte amplitúdu zákrut. Prvok sa opakuje 5-10 krát.

Ďalším prvkom je sklopenie hlavy nadol. Pri ich vykonávaní musíte bradu dotýkať hrudníka. Je dôležité úplne uvoľniť zadné svaly na krku. Ak urobíte všetko správne, zlepší sa stav svalov a zvýši sa flexibilita stavcov. V ďalšom cvičení je krk stiahnutý dozadu, akoby bola brada vtiahnutá a chrbát je plochý. Cvičenia sa opakujú 5-10 krát.

Nasledujúci komplex sa používa na chronickú cervikálnu osteochondrózu. Pacient musí položiť ruku na čelo a nakloniť hlavu dopredu, pričom mu odporuje. Cvičenie sa opakuje 10-krát s trvaním expozície 10 sekúnd.

Ďalej sa vykoná podobná akcia, ale efekt sa teraz vykoná zo strán. Počet opakovaní je podobný. Ramená si môžete tiež pritiahnuť k ušiam a zaistiť ich 10 až 15 minút. Počet opakovaní - 5-10.

Tieto cvičenia z osteochondrózy krčnej chrbtice sa môžu vykonávať na prevenciu cervikálnej osteochondrózy. Na liečbu môžete použiť zložitejšie techniky, ale po súhlase lekára.

Cvičenia na liečenie cervikálnej osteochondrózy môžu byť súčasťou komplexu alebo môžu byť uskutočňované samostatne. To umožní vybrať si individuálny program, ktorý je pre pacienta najúčinnejší. Zvážte cvičenia, ktoré môžete použiť:

 • Musíte ležať na podlahe, položiť jednu ruku na hrudník, druhú na žalúdok. Cvičenie je pomerne jednoduché a zamerané na maximálnu svalovú relaxáciu. Teraz je vykonaná séria hladkých vdýchnutí a výdychov, celkovo 3-4 krát.
 • V nasledujúcom prípade musíte ležať na bruchu a jemne zdvíhať trup s hlavou, položenou na rukách. V tejto polohe musíte zostať asi minútu a potom sa postupne vrátiť k originálu. Je dôležité, aby ramená nevypadli. Počet opakovaní - 3-4 za deň.
 • Ďalšie cvičenie sa vykonáva aj pri ležaní. Zbrane pozdĺž trupu. Vykonajte otočenie hlavy do strán. Po dokončení akcie sa potulte po podlahe. Do 3-4 sady a 5-6 opakovaní. Bolesť počas cvičenia nie je povolená..

Terapeutické cvičenia zamerané na osteochondrózu krčnej chrbtice by mali naznačovať postupné zvyšovanie záťaže. Je prijateľné, ak sa stav pacienta zlepší. Cvičenia so zvýšenou komplexnosťou, ktoré sa môžu použiť na liečbu osteochondrózy, sú krútiace, výmenné a relaxačné prvky..

Ďalej musíte prejsť k relaxačným prvkom. Musíte sa postaviť rovno, sklopiť ruky a položiť ich pozdĺž tela. Dotiahnite ruky a držte v tejto polohe 30 sekúnd. Chrbát by sa mal narovnať, znížte lopatky a plecia. Nakoniec je potrebné čo najviac uvoľniť zúčastnené časti..

Po príprave pokračujte v skrútení. Keď stojíte, sklopte chrbát hlavy. V tejto polohe sa vykonáva krútenie a otáčanie hlavy. Ukončite cvičenie bradou na hrudi a potom točte opačným smerom. Pokračujte v cvičení až do príjemného tepla.

Užitočné pri liečbe osteochondrózy rukami rúk. Nakloňte sa dopredu, aby bolo telo rovnobežné s povrchom podlahy. Nezabudnite vziať ruky do strán. Lopatky sa posúvajú k chrbtici, zatiaľ čo ohyb chrbta robia trochu dozadu.

Liečba osteochondrózy krkom by mala byť elegantná a premyslená. Terapia nie je zameraná na maximalizáciu záťaže, ale na udržanie motorickej aktivity, aby sa zlepšil stav krčnej chrbtice. Na osteochondrózu a jej príznaky sa používajú rôzne komplexy a je dôležité zvoliť súbor cvičení, ktoré budú brať do úvahy individuálny stav pacienta. Dobrým spôsobom, ako zlepšiť chrbticu a kĺby, sú izometrické cvičenia Dr. Borschenka, o ktorých už na našich webových stránkach existuje článok s recenziami..

Vo videu vidíte, aké môžu byť gymnastiky s osteochondrózou krčnej chrbtice..

Cvičenie na osteochondrózu chrbtice

Aktualizovaný článok 28.01.2020 g.

Kto nemá osteochondrózu? Zdá sa, že to má každý. Podľa štatistík WHO všeobecne: 80% ľudí má rôzne poruchy dvoch systémov - podporného a motorického. A čo je smutné, väčšina trpiacich je v produktívnom veku: od 29 do 49 rokov. To znamená, že hlavnej časti populácie sa diagnostikujú určité patológie chrbtice a kĺbov, a tieto údaje sa týkajú iba Ruska..

Mnoho ľudí pociťuje bolesti chrbta v rôznych životných obdobiach. Keď liečba týchto bolestí priniesla úspešný výsledok, väčšina pacientov sa vráti k normálnemu priebehu života a pokračuje vo svojich profesionálnych činnostiach. V niektorých prípadoch ochorenie nadobúda chronickú formu, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity av niektorých k jeho zastaveniu.

Všeobecne rozšírenou bolesťou chrbta je pohroma nášho storočia. A možno je jednou z najbežnejších patológií s prejavom bolesti chrbta osteochondróza.

S touto chorobou osteochondróza ovplyvňuje medzistavcové chrupavky a disky. Prerušujú metabolizmus. To spôsobuje zmeny v kostnej a svalovej sústave chrbtice. Osteochondróza je nebezpečná.

Dystrofické zmeny v chrbtici môžu viesť k patologickým zmenám vo vnútorných orgánoch, pretože je dokázaný vzťah medzi zdravím chrbtice a vnútornými orgánmi človeka. Pri práci s chrbticou liečime celé telo. Z tohto dôvodu má zmysel brať záťažovú terapiu osteochondrózy vážne, pretože mnohí lekári hovoria: fyzikálne metódy sú najzákladnejšou terapiou osteochondrózy..

Mechanizmus rozvoja osteochondrózy

Chrbtica má 33 - 35 stavcov, medzi nimi sú elastické disky. Dávajú pružnosť a flexibilitu chrbtice. Každý taký disk obsahuje jadro orámované vláknitým krúžkom a je pokryté chrupavkou nad a pod..

Pri osteochondróze trpí krvný obeh v chrbtici a metabolizmus v nej. Elastické disky umiestnené medzi stavcami začínajú vysychať, strácajú sa ich elasticita a pevnosť, ich výška sa znižuje. Vláknitý prsteň postupne stráca schopnosť držať naloženú chrbticu, vyčnieva. Stáva sa, že vláknitý prstenec praskne, čo vedie k medzistavcovej prietrži.

V dôsledku týchto porušení môže dôjsť k narušeniu pohyblivosti celého chrbtového stĺpca a môže dôjsť k jeho zakriveniu..

Priaznivým prostredím pre zdravie chrbtice je aktívny a atletický životný štýl s miernym zaťažením a bez prepätia.

V dnešnej dobe počítačovej techniky je životný štýl človeka väčšinou sedavý. Prevenciou a liečbou problémov s chrbticou je fyzická terapia (cvičebná terapia), ktorá zlepšuje trofické disky medzi stavcami, pretože sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov; zlepšuje sa tiež saturácia celej chrbtice krvou, posilňuje sa svalová aparatúra chrbta a spomaľovanie kostných zložiek chrbtice sa spomaľuje.

Obzvlášť záťažová terapia osteochondrózy je užitočná pre ľudí s predispozičnými faktormi:

 1. Starší vek.
 2. Ľudia, ktorí sú neustále v nepravidelnom postavení tela.
 3. Ľudia so slabými svalmi a väzmi.
 4. Kto má ploché nohy a chodidlá.
 5. S existujúcimi zraneniami stavcov.

Osteochondróza chrbtice má iné miesto a je rozdelená na osteochondrózu krčnej chrbtice, hrudníka a lumbosakrálnej kosti..

Všeobecné princípy cvičebnej terapie pre akúkoľvek osteochondrózu

 1. Telesná výchova by sa mala uskutočňovať v miestnosti s dobrým vetraním, skvelou možnosťou - na ulici.
 2. Triedy sa konajú iba počas obdobia remisie choroby (keď neexistujú príznaky).
 3. Oblečenie v triedach fyzickej terapie má byť široké, nesmie obmedzovať pohyby a dýchanie..
 4. Všetky pohyby sú plynulé, postupne sa zvyšuje amplitúda a počet opakovaní..
 5. Ak bolesť začne, okamžite ju zastavte.
 6. Predchádzajte triedam a dokončite meranie tlaku a srdcového rytmu. Ak sa tieto ukazovatele líšia od normálu, záťaž by sa mala znížiť..
 7. Je vhodné počúvať dýchanie počas celej relácie, čo zvýši účinnosť. Všetky protahovacie cvičenia sa vykonávajú pri výdychu..
 8. Je veľmi dôležité postupne zvyšovať zaťaženie a počet opakovaní, čím sa zníži riziko zranenia a zabráni sa nadmernej práci..
 9. Cvičenie je dôležité pravidelne vykonávať, aby ste dosiahli najrýchlejší výsledok..
 10. Pred začatím nezávislého štúdia je potrebné poradiť sa s lekárom a koordinovať s ním súbor cvičení.

Malo by sa pamätať na to, že cvičebná terapia sa nevykonáva, keď sa objavia príznaky exacerbácie: bolesť. Po komplexe cvičebnej terapie sa môžu zintenzívniť a spôsobiť nepríjemnosti.

Cvičebná liečba osteochondrózy hornej (krčnej) chrbtice

Krčný segment chrbtice je intenzívne nasýtený cievami zásobujúcimi mozog. Preto prejavy osteochondrózy vo väčšej miere spôsobujú zlý prísun krvi do hlavy.

Existujú neurologické syndrómy s osteochondrózou:

 1. Humeroscapulárny syndróm periartritídy.

V tomto prípade najviac trpia ramenné kĺby, plece a krk. U pacientov sa často vyvinie neurogénne obmedzenie pohybu ramenného kĺbu, chráni axilárny nerv pred podráždením. To znamená, že sa prejavuje bolesťami v chrbte, paži, neschopnosťou kvôli hrozným bolestiam konať rukou z boľavej strany..

 1. Radikulárny syndróm (cervikobruchiálna radikulitída).

Korene miechových nervov sú stlačené, pretože medzistavcové otvory sú zmenšené, pretože sa znižuje aj výška medzistavcových platničiek..

Príznaky: intenzívna bolesť, stav sa pri pohybe hlavy zhoršuje. Krčné svaly sú napäté.

Vyzerá to ako angína pectoris, pretože v oblasti srdca sú bolesti, ale bez zmeny v samotnom srdci. Viac prejavov: tachykardia a extrasystol v dôsledku podráždenia koreňov miechy.

 1. Syndróm stavcov.

Charakteristické sú bolesti hlavy, závraty s ohromením a strata rovnováhy, nevoľnosť, zvracanie; zhoršuje sa videnie, pred očami sa objavujú „muchy“; v hltane, tvrdom podnebí, jazyku, bolesti sprevádzané chrapľavým hlasom, alebo môže úplne zmiznúť. Prejavuje sa tiež bolesťou alebo pálením na chrbte krku a v týlnej oblasti.

Charakteristické sú poruchy spánku a pamäti, výkyvy nálady a úzkosť, podráždenosť, zášť, slabosť, letargia a pocity ťažkosti v hlave..

Liečba osteochondrózy krčka maternice by sa mala týkať liečebných metód aj fyzických.

Jednou z fyzikálnych metód liečby a prevencie osteochondrózy sú terapeutické cvičenia.

Komplex LFK pre cervikálnu osteochondrózu

Pri vystavení krčnej oblasti je dôležité nepreťažovať svaly krku, preto používame komplex cvičebnej terapie s účasťou iných svalových skupín..
Komplex využíva oddychové a spínacie akcie. Komplex LFK má prípravnú, hlavnú a záverečnú časť.
Prípravok je zahrievanie, rozptyľujeme krv. Hlavné - cvičenie priamo na krku, záverečné - relaxácia a rozptýlenie.

Cvičenia na chrbte

 1. I.P. - ležte na chrbte, nohy rovné, ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite a držte hlavu v tejto polohe počas 3 až 7 sekúnd. Opakujte 1-3 krát.
 2. Ruky na pleciach: kruhové pohyby s lakťami na jednej a druhej strane 4 krát, opakujte 2-4 krát.
 3. Ruky pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Ležiaci chôdza je 30 sekúnd. Opakujte 2-4 krát.
 4. Ruky natiahnuté k stropu, striedavo ťahajúce ruky k stropu, odtrhávajúce lopatku z podlahy. Opakujte 6-8 krát.
 5. Ruky pozdĺž trupu, ruky natiahnuté po stranách nahor - vdychujte, potiahnite koleno k hrudníku - vydýchnite bez toho, aby ste zdvihli hlavu z podlahy. Opakujte 4-6 krát.
 6. Ruky pozdĺž tela - stlačte zadnú časť hlavy na podlahe, podržte 4 počty. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
 7. Zdvihnite hlavu z podlahy a otočte ju mierne doprava (na úrovni stredu kľúčnej kosti) a držte v tejto polohe 4 počty, nižšie, relaxujte. Opakujte cvičenie 4-6 krát, potom aj opačne.
 8. Ruky na opasku. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​- vdychujte, ohýbajte s relaxáciou - vydýchnite. Opakujte 4-6 krát.
 9. Ruky pozdĺž tela. Narovnajte lopatky a pritlačte ich k podlahe, držte túto pozíciu pre 4 účty. Odpočívajte. Opakujte cvičenie 4-6 krát.

Cvičebná terapia leží na pravej strane

 1. Pravá ruka je natiahnutá, pravé ucho leží na nej, zdvihne pravú ruku s hlavou, drží pozíciu pre 4 počty, zníži a uvoľní sa. Opakujte 2-4 krát.
 2. Ľavou rukou pozdĺž tela zdvihnite ľavú ruku nahor - nadýchnite, nadýchnite. Opakujte 2-4 krát.

Vykonajte rovnaké cvičenia ako na ľavej strane..

Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy ležiacej na bruchu

 1. Hlava na čele, ruky na šiji, lakte rovnobežné s podlahou. Zdvihnite hlavu s rukami z podlahy, držte túto polohu 4 počty, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 2-4 krát.
 2. Zamierte na bradu, dlane pod bradu. Naraz natiahnite ruky dopredu, dvojnásobne od seba, tri roztiahnite vpred, štyri počiatočné polohy. Opakujte 2-4 krát.
 3. Paže natiahnuté dopredu. Plávanie v štýle „crawl“, opakujte 4-8 krát.

Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy v sede

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, až kým nepocítite bolesť..

 1. Pravou dlaňou pritlačíme na pravé koleno, držíme 4 účty. Druhá strana je rovnaká. Potom oboma rukami to isté. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
 2. Pravé rameno pritiahnite k pravému uchu a potom k ľavému uchu. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
 3. Potiahnite obidve ramená za uši, opakujte 4-6 krát.
 4. Kruhové pohyby, najprv pravým ramenom, potom ľavým a potom dvoma. Opakujte každú cestu 8-krát.
 5. Ruky do strán - vdychujte, objímajte ramená - vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
 6. Sedíme na pravej strane stoličky:
  1. - Ruku hore a dole,
  2. - „pílenie palivového dreva“ - ruka tam a späť,
  3. - paže nahor - opíšte kruhy v smere a proti smeru hodinových ručičiek,
  4. - zdvihnite ruku a sklopte a potraste.
 7. Sedíme na ľavej strane stoličky - opakujte rovnaké cvičenia.
 8. Sedíme rovno - ruky hore - vdychujeme, objímame výdychy vašich kolien.

Životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

Na to, aby sme žili úplne a bez bolesti, boli obdobia remisie dlhé a exacerbácie sa obťažovali menej často, bolo potrebné dodržiavať všeobecné zásady cvičebnej terapie, ktoré boli opísané vyššie..

Je dôležité si uvedomiť, že je lepšie nerobiť kruhové otáčavé pohyby hlavy, čo môže viesť k poraneniu krku.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

 • Pravidelné návštevy ortopeda od útleho veku. Podľa potreby upravte zakrivenie chrbtice a narušenie držania tela.
 • Vydajte sa na šport, hlavne na kúpanie, na vytvorenie svalového korzetu.
 • Jedzte potraviny, ktoré do tela pridávajú vápnik a horčík (ryby a morské plody, špenát, fazuľa, orechy, semená, hrach, celozrnný chlieb, mliečne výrobky, syry).
 • Vyhnite sa nadváhe.
 • Vaky sa nedajú zavesiť na plece, je vhodné nosiť batohy.

Cvičenie na hrudnú osteochondrózu

Hrudná osteochondróza je menej častá ako iné typy chorôb - cervikálna a bedrová osteochondróza spôsobená najmenšou pohyblivosťou a najvyššia ochrana v dôsledku svalov a rebier.

Príznaky osteochondrózy prsníka:

 1. bolesť na hrudníku, zhoršená v noci, s dlhým pobytom v jednej polohe tela, s podchladením, so zákrutami do strany a zákrutami, s veľkou fyzickou námahou;
 2. medziskapulárna bolesť, keď stúpa pravá alebo ľavá ruka;
 3. bolesť zosilňuje pri hlbokom dýchaní;
 4. bolesť medzi rebrami pri chôdzi;
 5. pocit zovretia hrudníka a chrbta.

Bolesť so zhoršením ochorenia môže trvať niekoľko týždňov..

Rozlišujú sa ďalšie príznaky osteochondrózy prsníka:

- znecitlivené časti kože;

- studené nohy, niekedy horiace a svrbiace;

- šupinatá koža, zlomené nechty;

- bolesť v krku a pažeráku;

- tráviace orgány nefungujú dobre.

Hrudná osteochondróza má dva príznaky - dorzago a dorzalgia.

Dorsago je ostrá ostrá bolesť na hrudníku. Vyskytuje sa po monotónnej práci v rovnakej polohe. Keď dôjde k záchvatu, je ťažké dýchať, a ak sa horné telo otáča, bolesť sa zosilňuje.

Dorsalgia nie je silná bolesť v oblasti postihnutých medzistavcových platničiek, začína postupne a trvá až 2 až 3 týždne. Pocity bolesti sa zintenzívňujú pri hlbokom dýchaní v noci a nemusí byť dostatok vzduchu. Prechádza po krátkej prechádzke.

Príčiny hrudnej osteochondrózy:

- časté vedenie vozidla;

- poranenia chrbtice;

- slabé chrbtové svaly;

- skolióza a iné poruchy držania tela.

Čo je nebezpečné hrudná osteochondróza

Ak liečba nie je aktuálna a nesprávna, môže osteochondróza hrudnej oblasti spôsobiť tieto choroby:

- vyčnievanie a prietrž hrudnej chrbtice;

- kompresia miechy;

- problémy so srdcom, črevami, pečeňou, obličkami a pankreasom;

- poruchy duodena, črevná motilita, dyskinéza žlčníka;

- intercostal neuralgia - kompresia alebo podráždenie intercostal nervov.

Čo si môžete zamieňať s osteochondrózou hrudníka

Vzhľadom na rôzne príznaky je ľahké ho zamieňať s nasledujúcimi chorobami:

- angina pectoris, infarkt. Rozdiel: po užití liekov na srdce bolesti na hrudníku nezmiznú, kardiogram pacienta je normálny;

- apendicitída, cholecystitída, obličková kolika;

- gastritída, vred, kolitída;

- patológia prsných žliaz;

- zápal pľúc. Zápal pľúc sa odlišuje od osteochondrózy kašľom, dýchavičnosťou a horúčkou.

Prevencia osteochondrózy prsníka

Odporúčané na prevenciu chorôb:

- počas dňa si ľahnite na 40 - 50 minút - odstraňte záťaž z chrbtice;

- každé 2 hodiny vymeňte pózu, vstaňte zo stoličky, urobte 2-4 naklápania v rôznych smeroch, natiahnite a narovnajte svoje plecia, ak je práca sedavá;

- Je vhodné robiť vodné športy: plávanie, potápanie, vodný aerobik;

- snažte sa nevychladnúť, udržujte chrbát v teple;

- pravidelne cvičte na fyzioterapii.

Hodnota cvičebnej terapie pri osteochondróze prsníka

Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako vytvoriť silný svalový korzet, vďaka ktorému sa v budúcnosti dá vyhnúť relapsu choroby. Je možné zvýšiť pohyblivosť hrudnej chrbtice, zvýšiť amplitúdu pohybov v kĺboch: v medzistavcovej, ako aj v stavovcovej oblasti;

zabezpečiť správne dýchanie; rozvíjať a posilňovať svaly ramenného pletenca; posilňujú chrbtové svaly, obnovujú fyziologické ohyby a vytvárajú správne držanie tela, čím sa znižuje zaťaženie chrbtice a medzistavcových platničiek; odstránenie tuhosti hlbokých chrbtových svalov; posilniť dýchacie svaly; zlepšiť pľúcnu ventiláciu; zabrániť možným komplikáciám.

Cvičebná terapia ovplyvňuje zlepšenie pľúcnej ventilácie - to je veľmi dôležité pre pacientov, ktorí sa obávajú hlbokého dychu, pretože hlboký dych vyvoláva silnú bolesť chrbta. Prítomnosť takého spojenia spôsobuje, že pacienti postupne znižujú hĺbku vstupu, čo vedie k hypoventilácii (nedostatočná ventilácia) dolných častí pľúc, čo môže vyvolať rozvoj pneumónie a mnohých ďalších pľúcnych patológií..

Cvičenie má extrémne pozitívny vplyv na priebeh ochorenia. Aby ste predišli nežiadúcim dôsledkom, mali by ste sa riadiť všeobecnými zásadami odbornej prípravy, ktoré sú opísané vyššie.

Komplex liečebných cvičení na osteochondrózu prsníka

 1. IP - ležiace na chrbte s nohami ohnutými na kolenách. Ruky pritlačte na hruď, potiahnite sa, mierne odtrhnite spodnú časť chrbta a napnite brušné svaly. Zablokujte polohu na 5 sekúnd. Pomaly sa vráťte na SP. Opakujte dvakrát.
 2. IP - ramená sú predĺžené za hlavou, nohy sú narovnané. Počas napínania chrbtice potiahnite ľavú ruku a pravú nohu, na niekoľko sekúnd zaistite. To isté s druhou rukou. Tempo je pomalé. Opakujte trikrát na každej strane.

IP - ležiace na chrbte, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

IP - na všetkých štyroch nosoch sa pozeráme na podlahu, nevyhadzujeme hlavu dozadu, priamo rovno do strany. Z tejto polohy je ruka hore a dole. Tiež rôzne. Opakujte 10-12 krát s každou rukou.

 • IP - stojí na všetkých štyroch. Zdvihnite hlavu, ohnite, nadýchnite sa, sklopte hlavu, zaklopte chrbát, pociťujte napätie svalov chrbta a hrude, výdych. Tempo je pomalé. Opakujte 5 krát.
 • Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

  Bedrová chrbtica je najčastejšie ovplyvnená charakteristikami anatomickej štruktúry a funkčnej záťaže.

  Neurologické prejavy lumbosakrálnej osteochondrózy: bolesť rôznych druhov v dolnej časti chrbta a dolných končatinách. Bolesť nastáva v dôsledku podráždenia koreňov miechových nervov. Okolo postihnutej oblasti koreňa sa objavuje opuch, ktorý zosilňuje bolesť a do bolestivého procesu je zapojené okolité svalové tkanivo. Existuje svalový kŕč, ktorý tlačí na postihnutý koreň a získa sa začarovaný kruh. Aby ste to zastavili, je potrebné ovplyvniť svalový systém, zabrániť alebo zmierniť kŕče hlbokých svalov chrbta, posilniť svalový korzet.

  Z tohto dôvodu je potrebné viesť triedy fyzioterapie, samomasáže a správne sa správať v každodennom živote.

  Pri silnej bolesti v bedrovej chrbtici a dolných končatinách sa odporúča liečebný komplex na šetrnú liečbu (v odľahlých polohách)..

  Úlohy cvičebnej terapie v tomto období:

  - napínanie a relaxácia patologicky namáhaných chrbtových svalov;

  - zvýšená cirkulácia krvi a lymfy v bedrovej chrbtici.

  Pri vykonávaní cvičení by ste sa mali riadiť všeobecnými zásadami tried, ktoré sú opísané vyššie.

  Liečebný telocvikový komplex na bedrovú osteochondrózu

  Šetriaci režim.

  Ležiaci na chrbte

  1. Ruky pozdĺž tela, nohy k sebe. Zdvihnite ruky nahor - nadýchnite sa, nižšie - vydýchnite. Opakujte 4-5 krát.
  2. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.
  3. Kruhová rotácia v stopách 4-6 krát v každom smere. Opakuje sa 2.
  4. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku. 6-8 krát.
  5. Náhradné vedenie vedie k strane pravej ruky - pravá noha, ľavá ruka - ľavá noha. 4-6 krát.
  6. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhaním hlavy potiahnite prsty na nohách smerom k sebe. Opakujte 8 krát.
  7. Ruky pozdĺž tela. Zdvihnite ruky nahor a súčasne vytiahnite prsty na nohách od vás - vdýchnite, vráťte sa na ip - výdych. Opakujte 8 krát.
  8. Ohnite nohy na kolená, nastavte šírku ramien od seba. Ak chcete získať ľavú nohu pravým kolenom, potom pravú nohu ľavým kolenom. Opakujte 4-6 krát.
  9. Imitácia jazdy na bicykli. 5 kôl v každom smere.
  10. Položte ruku na brucho. Zhlboka sa nadýchnite do žalúdka a potom pomaly vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
  11. Ľavé rameno pozdĺž tela, pravé horné. Alternatívna zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
  12. Ramená ramena sú od seba vzdialené, ramená sú od seba vzdialené. Pravou rukou získajte ľavú kefu, vráťte sa k bodu I.P a potom ľavou rukou získajte pravú kefu. Opakujte 6-8 krát.
  13. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku rukami. 6-8 rúk.
  14. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.

  Cvičebná terapia leží na jej boku

  1. Na ľavej strane. Otočenie rúk a nôh hore. 4-6 krát.
  2. Vytiahnutie kolena k hrudníku. 6-8 krát.
  3. Otočenie nôh dozadu a dopredu. 6-8 krát.

  Na pravej strane zopakujte všetky cvičenia, ktoré sa vykonali na ľavej strane.

  Stoja na všetkých štyroch

  1. Striedavý únos priamych ramien do strán. 10-12 krát.
  2. Striedavé otočné pohyby s rovnou nohou dozadu. 8-10 krát.
  3. Striedavo ťahajte pravé koleno doľava, potom zľava doprava. 6-8 krát.
  4. Pravé koleno pritiahnite k hrudníku, za chrbtom a bradu vytiahnite k hrudníku. Vráťte nohu k IP a zadok sedieť na pätách a vytiahnite ruky dopredu. Takže s druhou nohou. Opakujte 6-8 krát.
  5. Striedavý výkyvný pohyb s rovnou nohou nahor a opačnou rukou nahor. Potom opakujte s druhou rukou a nohou. 6-8 krát.
  6. Nohy „prechádzajú“ doprava a doľava, nohy zostanú na svojom mieste. 5-krát v každom smere.
  7. Posaďte sa na päty bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy (pomalým tempom) a natiahnite ruky vpred, sklopte chrbát k zemi. 6-8 krát.
  8. Prechod do polohy na sedenie vpravo a potom na ľavom zadku bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. 6-8 krát.
  9. Odložte si s rovnými rukami na podlahu a zdvihnite hlavu. Spustenie hlavy k hrudníku (bez ohýbania ramien), ohnutie chrbta (najmä v opasku), potom ohnutie. Vykonajte pomaly, 8-10 krát.

  Tréningový režim

  (okrem cvičení jemného tréningového režimu).

  Pri menšej bolesti a mimo štádia exacerbácie sa odporúča liečebná gymnastika podľa tréningového režimu.

  - dokončenie tvorby svalového korzetu;

  - normalizovať amplitúdu pohybov v kĺboch ​​dolných končatín;

  - prísne dávkované na vykonávanie cvičení spojených s pohybmi bedrovej chrbtice.

  Ležiaci na chrbte

  1. Východisková poloha - nohy sú ohnuté v bedrových a kolenných kĺboch, nohy spočívajú na podpere. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhanie hlavy a ramien z podlahy. 6-8 krát.
  2. I.p. - nohy spočívajú na podpere, medzi nohami je upnutá ťažká guľa. Posuňte loptu doprava a doľava. 6-8 krát.
  3. Holene spočívajú na opore, medzi nohami ťažká guľa. Vytiahnutie kolien k brade s oddelením hlavy od podlahy. 6-8 krát.
  4. Ruky s činkami sú presunuté na ľavú stranu, kolená sú ohnuté doprava a naopak. 6-8 krát.

  Ruky pozdĺž tela, nohy rovné. Cez boky potiahnite ruky za hlavu a súčasne stojte smerom k sebe, vdychujte. Ruky nadol a nohy uvoľňujúce - výdych. Opakujte 4 krát.

  Ležiaci na bruchu

  1. Paže natiahnuté dopredu. Zdvihnite hlavu a plecia, odložte ľavú ruku dozadu - na stranu, s telom otočeným doľava. Opakujte to pravou rukou..
  2. Pohybujúc sa rovnými rukami dozadu, zdvíhaním hornej časti tela, zdvíhaním nôh ohnutých na kolenách. 6-8 krát.
  3. Striedanie flexie a predlžovania nôh v kolenných kĺboch. 15-20 krát.

  Pri výkone cvičení je potrebné monitorovať srdcový rytmus. Aby bola intenzita zaťaženia optimálna, pulz by nemal prekročiť 120 - 140 úderov za minútu. Meranie srdcovej frekvencie sa vykonáva na začiatku a na konci relácie..

  Pravidlá správania sa v každodennom živote s bedrovou kosťou

  Aby sa osteochondróza nezhoršovala, je potrebné sa vyhnúť fyzickým činnostiam a pozíciám chrbta, ktoré vedú k prudkému sťahu svalov dolnej časti chrbta..

  Znižuje zaťaženie bedrovej polohy na chrbte (50% znižuje tlak vo vnútri disku), ale sedenie s takouto osteochondrózou je dôležité čo najmenej. V stojacej polohe je potrebné častejšie meniť polohu a prenášať náklad z jednej nohy na druhú.

  Tiež by ste sa mali vyhnúť dlhšej polovici naklonenej polohy tela - v tejto polohe sú disky vystavené maximálnemu zaťaženiu. Aby sme to dosiahli, narovnávame každú štvrtinu hodiny, robíme niekoľko pohybov v dolnej časti chrbta a veľmi hladko niekoľko zákrut tela, ako aj niekoľko naklápaní dozadu a dopredu (3-5 minút; bez napätia a námahy).

  Pri chôdzi je dôležité vyhnúť sa náhlym pohybom a krokom. Je lepšie jazdiť v doprave.

  Počas sedavej práce musí pacient sledovať svoje držanie tela a dobrovoľné úsilie na jeho kontrolu - narovnať chrbát, nezabudnite na pravidelné narovnávanie a hladké plachty.

  Je dôležité, aby vodiči zvážili, ako nainštalovať svoje sedadlo, aby sa zabezpečila maximálna bedrová podpora. Povinná 5-minútová prestávka po 2 - 3 hodinách nepretržitej jazdy, počas ktorej sa zahrievajú.

  Stand-up práca vyžaduje optimalizáciu pracoviska, aby sa zabránilo nakláňaniu smerom k nemu. Za týmto účelom môžete napríklad zvýšiť výšku tabuľky, predĺžiť mop. Ak sa potrebujete dostať dolu, je dôležité, aby ste sa opreli, ale aby ste si priplávali priamo dozadu.

  Odporúča sa tiež vyhnúť sa zdvíhaniu, používať korzet na spodnú časť chrbta počas fyzickej práce a samozrejme dennú cvičebnú terapiu osteochondrózy..

  Čo robiť, keď na cvičebnú terapiu nie je dosť času?

  Vyššie uvedené komplexy umožňujú pri správnom vykonaní zaručiť zaručené zlepšenie a predchádzať komplikáciám osteochondrózy. To si, samozrejme, vyžaduje istý čas. Okrem toho je osteochondróza najčastejšie prítomná vo všetkých častiach chrbtice okamžite. V nemocnici sa cvičebná terapia vykonáva iba pre najviac postihnuté oddelenie. Je však úplne logické, že sa lieči celá chrbtica.

  Ak vykonáte všetky tieto komplexy, pacient bude mať svalové korzety a - pozornosť - bonus: bude mať tónovanú postavu. Pre ľudí so sedavým životným štýlom nie je potrebné vymýšľať ďalšie zaťaženie tela.
  Aj keď tieto komplexy nenahradia telocvičňu (samozrejme nedôjde k úľave od svalov), posilnia sa hlboké svaly, čo je veľmi dôležité pre zdravú prácu nielen pohybového aparátu, ale aj vnútorných orgánov..

  Ak nie je čas na komplex, ale je potrebné cvičiť na zlepšenie stavu, pocit ľahkosti v chrbtici, ponúka sa päťminútový liečebný komplex, ktorý pozostáva z hlavných najdôležitejších cvičení..

  KOMPLEXNÝ LFK - PÄŤ MINÚT S Cervikálnou osteochondrózou

  Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení, najlepšie pred zrkadlom, ktoré ovláda vaše telo, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou; ruky na opasku, kolená k sebe, dôraz na chodidlá.

  1. Pomalá hlava sa otočí doprava a doľava s oneskorením v konečných polohách na výdychu. Inšpiráciou - návrat do východiskovej polohy - hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou. Opakujte 3-4 krát.
  2. Pomaly sa nakláňa hlava doprava a do ľavého ramena (nedvíhajte ramená!) So oneskorením v konečných polohách na výdychu. Na inšpiráciu - do východiskovej polohy. Opakujte 3-4 krát.
  3. Pomalý sklon hlavy nadol, brada smerom k hrudníku (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú), na výdychu natiahnite čo najnižší. Návrat na I.P.- dych. Nevyhadzujte hlavu späť! Opakujte 3-4 krát.
  4. Pomaly potiahnite bradu smerom do stredu pravej kľúčnej kosti, potom rovno a do stredu ľavej kľúčnej kosti. Opakujte 4 krát.
  5. Pomaly nakloňte hlavu nadol a „nakreslite“ polkruh z jedného ramena na druhé a späť chrbtom s bradou (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú). Opakujte 4 krát.
  6. Vytiahnite hlavu, na pár sekúnd podržte a uvoľnite si krk. Opakujte 2 - 3 krát.
  7. Položte päste na bradu a na niekoľko sekúnd ich zatlačte na päsť. Opakujte 2 - 3 krát.
  8. Cvičenie s odporom: kefa v „zámku“, poloha na čele. Stlačte dlane na čele a na čele na dlani, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte 2 - 3 krát.
  9. Tiež s dlaňami na zadnej časti hlavy.
  10. Podobne položte dlaň na hlavu zo strany. Hlava naklonená do strany, vykazujúca odpor.
  11. Tiež dlaň v oblasti chrámu. Otočte hlavu nabok, odporujte.
  12. I.P. - ruky sú ohnuté v lakťoch, dlaňou položenou na dlani, v úrovni brady. Natiahnite dlane striedavo čelom, bradou, pravým uchom, ľavým uchom. Opakujte raz.

  LFK-PÄŤ MINÚT V OSTEOCHONDROZE S RASTLOM

  1. I.P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Zdvíhanie rúk - vdychovanie, znižovanie rúk - výdych. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. I.P. - to isté. Zdvíhanie a spúšťanie ramien ťahom. Opakujte 4-6 krát.
  3. Sedenie, dlane na plecia. Kruhové pohyby v ramenných kĺboch. 10-krát v každom smere.
  4. Sedenie, dlane po plecia, lakte do strán. Udržujte lakte pred vami, sklopte hlavu dopredu, okolo chrbta - výdych; Vezmite si lakte späť, zohnite sa v hrudnej oblasti a hlavu rovno nadýchnite. Opakujte 3-4 krát.

  I. P. - sediaci, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

 • I. P. - sediace - nožnice vertikálne: pravá rovná ruka nad hlavou, za hlavou, ľavá rovno pozdĺž tela. Zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
 • I. P. - sedenie, zboku do strán, kruhové pohyby s rovnými rukami dopredu a dozadu. Opakujte 10-12 krát v každom smere.
 • I. P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Trup vpravo. Potom naopak. Opakujte 4-6 krát v každom smere. Toto cvičenie je možné vykonať pri sedení..
 • Päťminútová cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

  1. I.P. - ležiace na bruchu. Ruky sú ohnuté v lakťoch a pritláčané k telu, nohy rovné. Zdvihnite hornú časť tela po rovných ramenách, otočte hlavu doprava - doľava. Vráťte sa do ip, relaxujte. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. Paže natiahnuté dopredu, rovné nohy. „Plazte sa“ rukami a zdvíhajte trup. Opakujte 4-6 krát.
  3. I.P., tiež „Mosadz“ s rukami. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
  4. Štetce pod bradou, plaziace sa „v plastuski“, striedavo potiahnite koleno k lakťom. Opakujte 4-6 krát v každom smere.
  5. Nohy sú rovné. Ponožky „zdvíhajú“ nohu striedavo nadol a „vyzerajú“ na podlahu. Opakujte 4-6 krát s každou nohou.
  6. Paže a nohy sa narovnali. Zároveň zdvihnite rovné ruky a nohy nahor, na niekoľko sekúnd podržte, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 3-4 krát.

  Špecialista na adaptívnu telesnú výchovu Ekaterina Shishulina

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Jedným z najbežnejších javov, ktorý pekne kazí vzhľad ženy, je prietrž spodného viečka. Samotná vada neohrozuje zdravie - v tomto prípade sa obávajú iba kozmetické ťažkosti.
  Akékoľvek poškodenie medzistavcovej platničky, ako jedného zo štrukturálnych prvkov chrbtice, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania chrbtice a tela ako celku.
  Obmedzená tříslová kýla u detí je patológia charakterizovaná náhlou kontrakciou prietrže hernie, medzi ktorou sa zviera hernálny vak a časti vnútorných orgánov, ktoré do neho spadnú.