loader

Hlavná

Späť

Druhy uškrtených brušných hernií a ich prejavy

Kýla je choroba sprevádzaná vyčnievaním častí orgánov mimo anatomického postavenia. ICD kód: K40-K46. V brušnej dutine (ventrum - lat. Dutina.) Sa tvorí ventrálna kýlová vak. Jednou z komplikácií prietrže je kompresia častí vnútorných orgánov, v dôsledku ktorej stlačené tkanivá trpia poruchami krvného obehu, dochádza k čiastočnej smrti epitelu, ktorá spôsobuje silný zápalový proces. Pre včasnú liečbu pri stlačení prietrže brucha je dôležité včas rozpoznať príznaky komplikácií..

Ako sa zviera?

V oblasti brucha sú anatomicky slabé miesta, cez ktoré z rôznych dôvodov môžu vyčnievať vnútorné orgány. Najčastejšie sa patológia vyskytuje v oblasti pupočného prstenca, slabiny, lúmenu bielej línie brucha, anatomických otvorov bránice..

V závislosti od umiestnenia výčnelku, pohyblivé orgány v brušnej dutine: črevné slučky, časť žalúdka, veľký omentum, môžu vstúpiť do herniálnej brány, a to do tzv. Otvoru vo svaloch..

Hroznou komplikáciou tejto choroby je porušenie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. V kompresnej zóne sa vytvára zápalová lézia, ktorá prechádza do gangrény, ktorá sa šíri po celej brušnej dutine.

Kde môže dôjsť k stlačeniu

Zovreté orgány sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v bruchu, kde sa vytvára výčnelok. Medzi najslabšie miesta peritoneálnej steny patria:

 1. Krúžok na bruchu.
 2. Biela čiara brucha je zvislá čiara, ktorá prechádza presne v strede: od solárneho plexu po pubis.
 3. Inguinálny kanál na ľavej a pravej strane.
 4. Patologické formácie - femorálne kanály.
 5. Jazvy po operácii.

Najčastejšie diagnostikovaným porušením slabín, pupku a femorálnej fossy. Mačkanie je menej časté pri prietržoch bielej línie brucha a v oblasti pooperačných stehov..

Kýlová štruktúra

Každá kýla má rovnakú štruktúru. Výstupok pozostáva z nasledujúcich častí:

 1. Taška - časť kože a vnútorná fascia brucha obklopujúca orgány, ktoré prešli výčnelkom.
 2. Brána - otvor medzi väzmi a svalmi, do ktorého sú stlačené časti vnútorných orgánov.
 3. Obsah - črevné slučky, omentum, žalúdok.

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá zaoblenej formácii, ktorá môže mať malú alebo pomerne veľkú veľkosť. V pokoji môže byť výčnelok skrytý z pohľadu, množstvo vzdelania sa zvyšuje s fyzickou námahou, v stoji, pri behu a chôdzi.

K porušeniu môže dôjsť bez ohľadu na umiestnenie a veľkosť výčnelku. K komplikáciám môže dôjsť kedykoľvek, takže prietrž v lekárskej praxi sa nazýva časová bomba.

Druhy patológie

Klinický obraz choroby závisí od typu porušenia a toho, ktorý orgán bol poškodený kompresiou. Porušenia sa klasifikujú podľa miesta (vnútorné, vonkajšie), povahy a stupňa kompresie (retrográdna, parietálna, litrová hernia), podľa orgánov, ktoré vstupujú do herniovej brány (často padajúce orgány, zriedkavé typy kompresie). Kompresia môže byť primárna a sekundárna.

Podľa mechanizmu vývoja dochádza k porušeniu elastického a fekálneho charakteru.

elastický

V prípade výčnelku môže dôjsť k náhlemu stlačeniu orgánov pod vplyvom zaťaženia v peritoneálnej oblasti, so zvýšením hmotnosti, počas silného kašľa, kýchania a iných druhov stresu. Výsledkom svalového napätia je prudká expanzia hernálnej brány, ktorá vyvoláva únik významnej časti vnútorného orgánu do brušnej dutiny. V tomto prípade nie je zovretá oblasť nastavená, pretože brána sa zatvára a jej obsah je izolovaný. To všetko sprevádza silná bolesť a svalové kŕče..

fekálne

Mechanizmus fekálneho porušovania sa líši v tom, že príčiny kompresie tu nie sú fyzické namáhanie svalov pobrušnice, ale postupné hromadenie výkalov v slučkách čreva, ktoré spadli do herniálneho vaku. Najčastejšie sa tento typ zvierania vyskytuje u starších pacientov a ľudí so zníženou pohyblivosťou žalúdka.

Charakterom stláčania rozlišujú:

retrográdna

Vyznačuje sa obehovými poruchami v črevnej slučke, ktorá sa nenachádza v herniálnom vaku, ale vo vnútri brušnej dutiny. Počas núdzovej operácie chirurg skúma obsah herniálneho vaku a zistí, že uškrtený koniec čreva je celkom životaschopný. Medzitým sa poškodená črevná slučka vrhá hlboko do brušnej dutiny.

parietálnej

Zvláštnosťou nie je úplné preniknutie črevnej slučky do herniálnej brány, ale kompresia jej určitej časti. K črevnej obštrukcii nedochádza, ale existuje vysoké riziko úmrtia jednej zo stien čreva.

Hernia Littre

Tento typ kompresie je veľmi podobný parietálnej kompresii s tým rozdielom, že príznaky sa tu vyvíjajú oveľa rýchlejšie. Počas prvej hodiny po stlačení sa môže vyskytnúť nekróza a ďalšie komplikácie..

Bez ohľadu na typ kompresie sú symptómy patológie podobné. Zvieranie je sprevádzané silnou bolesťou, nemožnosťou samoregulácie výčnelkov a dyspeptických porúch tráviaceho systému..

Časté príznaky zvierania prietrže

Keď je orgán stlačený, vyskytujú sa poruchy obehového systému, ktoré vedú k vzniku mnohých negatívnych príznakov. Znaky patológie možno rozdeliť na skoré a neskoré prejavy choroby.

Skoré príznaky

Ihneď po stlačení orgánu sa u človeka vyskytne ostrá bolesť, často sa vyvíja bolestivý šok. Intenzita symptómov závisí od toho, ktorý orgán bol stlačený. Pri stlačení omentum môžu byť klinické prejavy slabé, pacient pociťuje bolesť a kŕče.

Ak sa črevné slučky vzdajú kompresii, proces môže byť sprevádzaný nasledujúcimi prejavmi:

 1. Ostrá intenzívna bolesť paroxyzmálneho charakteru.
 2. Viacnásobné zvracanie bez úľavy.
 3. Silné nadúvanie, bez plynu.
 4. Zníženie pri úplnej absencii črevnej motility.
 5. Nevoľnosť, predĺžené čkanie, grganie, pálenie záhy.

Vonkajšími znakmi sa zvieranie vyznačuje začervenaním kože, zvýšením teploty v oblasti vyčnievania, hustotou prietrže a jej bolestivosťou. Dôležitým príznakom, ktorým je možné diagnostikovať kompresiu, je neprítomnosť príznaku pri kašle.

Neskoré príznaky

Ak nie je potrebná lekárska starostlivosť, obmedzenú ventrálnu prietrž môžu sprevádzať také prejavy:

 1. Hyperémia kože - miestny prietok krvi do postihnutej oblasti.
 2. Silná horúčka.
 3. Akumulácia exsudátu v mieste kompresie.
 4. Slabosť, apatia, chronická únava.

Pacienti majú často hnisavú léziu (hlien) herniálneho vaku, ktorá môže byť tiež narušená následným roztopením steny črevnej slučky..

Porušenie vnútorných kýly

Pri skúmaní iných vnútorných orgánov sú vnútorné výčnelky zriedkavé, diagnostikované náhodne. Patológia sa vytvára kvôli slabosti prirodzeného otvoru bránice. Prejavy patológie sú nasledujúce:

 1. Mierna bolesť pri pohmate postihnutej oblasti.
 2. Respiračné zlyhanie.
 3. Posun srdca oproti strane štipky.
 4. Prítomnosť peristaltického hluku v dolnej časti hrudníka.

Je ťažké diagnostikovať zovretý prietrž bránice. Tento typ patológie sa často vyskytuje s významnou komplikáciou, pretože príznaky choroby sú podobné príznakom zhoršenej funkcie srdca, pľúc a žalúdka.

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže

Poranenie pri slabinovej prietrži je často diagnostikované výčnelkom v oblasti trieslového prstenca. S elastickým zvieraním sa objavujú tieto znaky:

 • ostrá bolesť;
 • nemožnosť samoregulácie;
 • celkové zhoršenie.

Po stláčaní stolice má pacient tieto príznaky:

 • rozvoj nevoľnosti, zvracanie;
 • nedostatok stolice;
 • nadúvanie.

Ak dôjde k porušeniu pravostrannej kínovej prietrže, je potrebná diferenciálna diagnóza s akútnou apendicitídou.

Známky kompresie pupočnej kýly

Patológia je častejšia u dojčiat. Hernia v pupku nemusí dieťa dlho obťažovať, ale s vývojom štípania sú príznaky zreteľné. Tie obsahujú:

 • intenzívna kŕčová bolesť v mieste kompresie;
 • porucha gastrointestinálneho traktu;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha
 • črevná obštrukcia;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • nemožnosť samoregulácie výčnelku.

Často spojené s horúčkou, príznakmi intoxikácie, slabosťou.

Prejavy stláčania prietrže stehennej kosti

Vylisovanie obsahu prietrže s femorálnym výstupkom je sprevádzané týmito príznakmi:

 • brnenie, kŕče, zhoršené fyzickou námahou;
 • pocit tlaku v oblasti slabín;
 • nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a začervenanie tkanív vo výčnelku;
 • zápcha, akútna črevná obštrukcia.

S rozvojom komplikácií, ako je nekróza a peritonitída, sa môže vyskytnúť prudké zvýšenie telesnej teploty, celková slabosť, prudký pokles krvného tlaku, zmätené vedomie, zastavenie dýchania a zlyhanie srdca..

Kýla bielej línie brucha

Pri tomto type kýly je črevná obštrukcia zriedkavá. Hlavné príznaky kompresie orgánov s takými kýlami sú:

 • syndróm bolesti;
 • bledosť pacienta;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • horúčka;
 • nadúvanie.

U pacientov sa často rozvíja šokový stav, ktorý sa vyskytuje na pozadí silnej bolesti, zníženia krvného tlaku, srdcového rytmu.

Príznaky kompresie pooperačných hernií

Pooperačné hernie sa vyskytujú v miestach jaziev, ktoré sa vytvorili po chirurgickom zákroku. Komplikáciou choroby je stlačenie vnútorných orgánov herniou bránou. Klinika kýly priškrtenia po operácii zahŕňa nasledujúce príznaky:

 • náhle vznikajúca bolesť;
 • zvýšené potenie;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a sčervenanie postihnutého tkaniva;
 • porucha trávenia;
 • nadúvanie s nemožnosťou vypúšťania plynov;
 • miestne alebo všeobecné zvýšenie telesnej teploty.

Bez ohľadu na typ stláčania, ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Komplikácie patológie

S rozvojom patológie je riziko komplikácií dosť veľké. Ak pacient vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, môžu sa vyskytnúť vážne následky. Najčastejšie komplikácie sú:

 1. Tkanivová nekróza.
 2. zápal pobrušnice.
 3. Phlegmon hernia sac.

nekróza

Pri elastickej forme patológie dochádza k nekróze veľmi rýchlo - k smrti tkaniva v dôsledku prerušenia krvného a lymfatického toku v nich. Najskôr je postihnutá sliznica orgánu, submukózne tkanivá, potom sa proces umierania rozširuje na svalovú a seróznu vrstvu..

zápal pobrušnice

Úžasná komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri všetkých typoch porušenia. S rozvojom patológie sa stav pacienta prudko zhoršuje, fungovanie všetkých orgánov a systémov je narušené. Existujú príznaky intoxikácie - slabosť, nevoľnosť, zvracanie, horúčka, apatia. V mnohých prípadoch nie je možné pacienta uložiť ani v nemocnici.

flegmóna

V dôsledku nekrózy čreva, ktorá sa dostala do brány prietrže, sa vyvíja závažný zápalový proces, ktorý nakoniec ovplyvňuje všetky okolité tkanivá, prechádza do peritoneálnych orgánov. Phlegmon sa vyvíja s elastickou aj fekálnou formou patológie.

diagnostika

Diagnóza komplikácií nie je náročná. Hmatanie sa ľahko zistí hmatom. Počas vizuálneho vyšetrenia pacienta upozorňuje lekár na tieto príznaky:

 1. Tvrdosť herniového výčnelku, bolesť formácie.
 2. Kýla nezmizne pri zmene polohy tela pacienta.
 3. Negatívny príznak kašľa.
 4. Peristaltika nie je počuť.

Medzi inštrumentálnymi metódami sa používa panoramatická rádiografia, menej často ultrazvuková a počítačová tomografia.

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o naliehavosti chirurgického zákroku a ďalších potrebných manipuláciách na normalizáciu stavu pacienta..

Funkcie chirurgickej liečby

Chirurgický zásah pri porušení orgánu sa vykonáva v naliehavom prípade a pozostáva z:

 1. Eliminácia porušenia a uvoľnenia orgánu metódou pitvy tkanív v oblasti prietrže.
 2. Preskúmanie postihnutého orgánu, v prípade potreby rozhodnutie o jeho oslobodení.
 3. Resekcia (odstránenie) tkaniva podstupujúceho nekrózu.
 4. Smer orgánu v brušnej dutine.
 5. Plastová brána prietrže.

Po operácii prechádza pacient rehabilitačným obdobím, ktoré spočíva v užívaní liekov na vylúčenie infekcie tkanív, po diéte (správna výživa), nosení špeciálneho obväzu.

Pri včasnom ošetrení a dodržiavaní preventívnych opatrení je prognóza zotavenia priaznivá. Recidívy ochorenia sú zriedkavé a pacient sa čoskoro vráti do normálneho života..

Poranenie prietrže: typy patológie, príčiny, príznaky, chirurgická liečba

Abdominálna prietrž (brušná prietrž), ak sa počas nich neodstráni, môže spôsobiť vážne komplikácie, z ktorých najnebezpečnejšou je zranená prietrž. Čo to je? Hlavným stimulom pre tento stav je prudký nárast vnútrobrušného tlaku v dôsledku súčasného nadmerného fyzického úsilia. Silné napätie v brušnej stene prispieva k expanzii prietrže brány, do ktorej spadajú orgány. Po ukončení zaťaženia sa otvor v pobrušnici zmenší a stlačí.

Pre lekára je diagnóza tohto druhu kritickým stavom, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Prijímajú sa núdzové opatrenia, pretože hernálna brána komprimuje orgány v dutine prietrže a prestane im prístup k živinám a kyslíku, čo vedie k rýchlej smrti tkanív. Nekrotické látky (nekróza - nekróza) sa rýchlo dostávajú do krvného obehu a spôsobujú ťažkú ​​intoxikáciu tela..

Takmer vždy sa kýla objaví náhle:

 • osoba pociťuje neočakávaný útok neznesiteľnej bolesti, ktorý nezmizne ani po relaxácii;
 • herniálny výčnelok je napätý a nereaguje na redukciu;
 • celkový stav sa prudko zhoršuje, pokles tlaku krvi, zvýšenie pulzu.

V priebehu 7-8 hodín sa objavia prvé príznaky, ktoré naznačujú vývoj nekrózy v obmedzených tkanivách.

Otáľanie s návštevou chirurga a pokus o samoliečbu môže byť fatálne.

Som rád, že moderné metódy chirurgickej liečby uškrtenej prietrže umožňujú zásah minimálne invazívnym spôsobom. Laparoskopická metóda významne znižuje dobu zotavenia, znižuje riziko pooperačnej infekcie a nezanecháva na tele začarované jazvy. Operácia sekundárnej strangulovanej prietrže obvykle prebieha hladko.

Primárne a sekundárne porušenie

V prevádzkovej praxi je obmedzená prietrž štvrtou patológiou vo svojej frekvencii. Môže to byť primárne a sekundárne.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Je to mimoriadne zriedkavé, ale najnebezpečnejšie. Súčasne dochádza k vytváraniu patologickej diery v tkanivách, extrúzii vnútorných orgánov a ich porušovaniu..

Nebezpečenstvo primárneho porušenia je v nesprávnom postoji k stavu pacientov, pokusu o samoliečenie a oneskorenému ošetreniu kvôli kvalifikovanej pomoci. Výsledkom je, že priebeh operácie sa zhoršuje týmito komplikáciami:

 • stlačená nekróza tkaniva,
 • zápal pobrušnice,
 • silná intoxikácia tela.

Vyskytuje sa na pozadí existujúcej kýly. Pacienti primerane vyhodnotia svoj stav a rýchlo sa obrátia na chirurga.

Príčiny porušenia prietrže

Riziko porušenia ohrozuje akýkoľvek patologický výčnelok bez ohľadu na jeho umiestnenie, anatomické umiestnenie a herniálny obsah. Hlavným provokujúcim faktorom je rýchla a silná kontrakcia brušných svalov, pri ktorej tlak zvnútra narastá tlak na prietržovú bránu..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Primárne porušenieSekundárne porušenie

Vyhoďte ťažký predmet

Časté ťažké narodenie

Začiatok skoku počas vysokého skoku

Napätie pri zápche alebo ťažkosti s močením adenómom prostaty

Nadmerná sila

Klasifikácia kýly náchylnej na porušenie

Zranené prietrže sú jasne klasifikované podľa rôznych ukazovateľov. To pomáha chirurgovi presne určiť typ a rozsah operácie..

1. Podľa anatomického umiestnenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Harm kýla môže vyprovokovaťPredispozičné príčiny, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre náhle porušenie
 • slabý (60% prípadov),
 • femorálne (25%),
 • pupočníkový (10%).
 • biela čiara brucho,
 • pooperačné.
 • Spigelia hernia,
 • prietrž bedrového trojuholníka.
vonkajšie
domáci
 • Supraphrenic;
 • subfrenickú;
 • preperitoneálny (epigastrický, epigastrický);
 • intraperitoneálna (postrek peritoneálna, Douglasovova vrecka);
 • kýla panvového dna pobrušnice.

2. Pre orgán narušený pri bráne kýly

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Plniaci box,
 • slučky tenkého čreva,
 • hrubé črevo,
 • slepé črevo,
 • mechúr.
Orgány, ktoré často spadajú do prietrže a podliehajú kompresii
Orgány zriedka vstupujú do prietrže
 • Doplnky maternice,
 • telo maternice,
 • semenný kanál,
 • žalúdok,
 • dolný pažerák.

3. Z povahy porušenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Stlačenie jednej slučky čreva alebo iného orgánu.

Dve slučky čreva okamžite vstupujú do dutiny herniálneho vaku a spojovacia slučka zostáva v dutine brušnej. Pri relatívne priaznivom stave slučiek padajúcich do dutiny je spojivo výrazne stlačené.

Postihnutá je iba jedna stena čreva - oproti úrovni mezentérie.

4. Podľa stupňa stlačenia vyzrážaného orgánu

 • prasknutie krvných ciev a krvácanie do okolitého mäkkého tkaniva,
 • pretrhnutie prietrže,
 • penetrácia odumretého tkaniva do brušnej dutiny,
 • oddelenie krku prietrže a jej redukcia na pobrušnicu spolu so zadržaným orgánom.

Funkcie operácie pri uškrtenej prietrži

Ak pacient trpí závažným ochorením srdca alebo nedávno prekonal infarkt, zavolá kardiológa a za jeho účasti sa uskutoční operácia.

Prípravné opatrenia sa vykonávajú zrýchleným tempom, pretože každá minúta oneskorenia zvyšuje riziko nekrózy tkanív.

Hlavné úlohy chirurga počas operácie:

 • čo najskôr odhaliť, izolovať a opraviť narušenú oblasť orgánu;
 • preťať prietržnou bránou a uvoľniť stlačené tkanivo;
 • posúdi stav postihnutej oblasti a rozhodne o jej likvidácii;
 • odstráňte odumreté tkanivo a telo prietrže;
 • vykonať opravu kýly.

Použitie ochrannej siete na plastové brány prietrže

Druhy operácií

Tradičný prevádzkový prístup

Procedúra sa vykonáva v lokálnej, mieche alebo v celkovej anestézii..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Antegradnoe
Spätné porušenie prietrže (v tvare W)
parietálnej

Zranená prietrž akejkoľvek veľkosti

Prítomnosť komplikácií (príznaky peritonitídy, intoxikácie tela)

Čas porušenia počas 6 hodín

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Koža sa odreže priamo nad výstupkom. Stena herniálneho vaku sa rozreže, kýla sa zhromaždí a vyhodnotí a obmedzený orgán sa zafixuje. Roztiahnutá prietržná brána. Ak je stav orgánu uspokojivý, vloží sa do brušnej dutiny. Keď chirurg pochybuje o životaschopnosti tkaniva - miesto je odrezané.

Plastická chirurgia herniových brán sa vykonáva napnutím vlastných tkanív pacienta (musia byť v uspokojivom stave) alebo použitím špeciálnej sieťky.

 • Schopnosť vizuálne posúdiť stav poškodeného orgánu.
 • Znížte riziko vzniku vnútorného zápalu.
 • Rýchle rozšírenie rozsahu operácie, keď sa pacient zhoršuje.

Video o technike operácie "atopická aloplastika" pri hernii:
https://www.youtube.com/watch?v=7bHkSmnr3uM.

laparoskopia

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii, v zriedkavých prípadoch sa používa spinálna anestézia..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

metodológievýhody

Malé rozmery zovretého vydutia

Nedostatok sprievodných chorôb

Obezita 3 a 4 stupne

Trvanie porušenia nie viac ako 3 hodiny

Známky črevnej obštrukcie

Žiadne komplikácie spôsobené peritonitídou a všeobecnou intoxikáciou

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Špeciálne nástroje (trokary) sa zavádzajú pomocou malých vpichov. Priebeh operácie je monitorovaný monitorom. Tkanivová pitva sa vykonáva pomocou špeciálnych endoskopických nožníc.

Plastická chirurgia sa vykonáva pomocou špeciálnej zošívačky so sieťkou.

 • Nízka invazívnosť techniky.
 • Zníženie rizika poškodenia okolitého tkaniva.
 • Zníženie možnosti vzniku pooperačných komplikácií.
 • Nedostatok pooperačných jaziev.

zhrnutie

Odstránenie obmedzenej prietrže je operácia bez kontraindikácií. Zásah sa vždy vykonáva v núdzovom stave, pretože odpočítavanie je nepretržite. Včasné odporúčanie do nemocnice niekoľkokrát zvyšuje priaznivú prognózu.

Strangulovaná prietrž

Obmedzená prietrž predstavuje nebezpečnú komplikáciu typicky sa vyskytujúcej prietrže a v súvislosti s frekvenciou výskytu sa označuje ako samostatné nozologické ochorenie. Jadrom choroby je drvenie herniálneho vaku v herniálnej bráne so stláčaním tkanív a orgánov, ktoré sú v ňom umiestnené. Najväčším nebezpečenstvom je kompresia črevnej slučky, pretože to spôsobuje fenomén uškrtenej črevnej obštrukcie a nekrózy časti čreva..

V závislosti od umiestnenia sú priškrtené kýly:

 • trieslová;
 • stehenné
 • pupočnej;
 • biela čiara brucha;
 • pooperačná (ventrálna);
 • atypické oblasti (špicatá čiara, vnútorná);
 • posttraumatická, spojená s poškodením svalovej aponeurózy (stredná, bočná).

Podľa klinických možností kurzu:

Vyskytuje sa v dôsledku výrazného a náhleho zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Súčasne do už vytvoreného herniálneho vaku prechádza väčší počet rôznych štruktúr (výrazné rozšírenie brány prietrže). V čase, keď sa prietrž vráti do pôvodného stavu, dôjde k porušeniu.

Vyskytuje sa v prípade stlačenia výtoku z čreva. V priemete kýly je preplnené aduktívne črevo jasne vizualizované, čo stláča výstupnú časť priamo v herniovej bráne..

Vo vnútri herniálneho vaku je iba časť črevnej steny a nie celá slučka (oblasť oproti mesentérii)..

Táto skupina zahŕňa mimoriadne zriedkavý typ porušenia - literárna prietrž (porušenie Meckelovho divertikla).

V dutine herniálneho vaku sú okamžite odklonené a privádzané slučky. Časť čreva medzi nimi je umiestnená mimo herniálneho vaku (črevo tvorí písmeno w). Táto oblasť je najviac postihnutá. S jeho nekrózou sa vyskytuje fenomén peritonitídy, ako taká neexistuje žiadna prekážka.

V závislosti od výsledku:

 • Nekomplikovaný. Počas operácie sa vyžaduje iba odstránenie porušenia bez ďalších zásahov.
 • Komplikované. Kýla je spojená s vážnym poškodením orgánov a tkanív v herniálnom vaku. Počas operácie sú okrem plastu trieslového kanála potrebné ďalšie opatrenia (resekcia čreva na odstránenie obštrukcie, anastomóza počas ťažkých nekrotických procesov v brušnej dutine)..

Závažnosť priebehu patológie priamo závisí od trvania porušenia - čím dlhší je čas od momentu kompresie, tým horší je stav pacienta.

príznaky

Bežné klinické prejavy všetkých typov porušení sú:

 1. Bolesť rôznej intenzity. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov prudko, ale pri Richterovom porušení to môže byť postupné. Ožarovanie je pozorované pozdĺž herniálneho výčnelku. Ako črevná stena postupuje a nekróza, bolesť prechádza do brucha.
 2. Intenzívna nezvratná formácia v mieste porušenia. Lokalizácia závisí od typu herniálneho výčnelku (trieslová zóna, stehno). Tkanivá po výstupku sa môžu meniť (cyanóza, opuch)..
 3. Nie je príznakom kašľa. Hériová hmota nezmizne v horizontálnej polohe. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že formácia stráca spojenie s brušnou dutinou a stáva sa úplne izolovanou (nezávisle od zmien tlaku)..
 4. Príznaky črevnej obštrukcie. Medzi hlavné patrí nevoľnosť / zvracanie, zápcha, zvýšená pneumatizácia čreva, ostrá bolesť brucha rôznej lokalizácie. Hladiny tekutín zistené röntgenovými lúčmi (klasické).
 5. Známky peritonitídy. Vyskytuje sa v prípade perforácie črevnej steny. Brucho sa stáva ťažkým, bolesť prechádza do dýky. Celkový stav sa prudko zhoršuje.
 6. Dysurické poruchy sa vyskytujú v prípade lokalizácie prietrže v blízkosti močového mechúra alebo močovej trubice. Poruchy predstavujú časté bolestivé nutkania a hematúria..

Dlhodobé porušovanie vedie k pripútaniu sekundárnej infekcie a objaveniu sa hernia sac phlegmon s charakteristickými znakmi zápalu.

Zvláštnosti porušenia rôznych druhov kýly (sú prítomné všetky príznaky uvedené vyššie, ale pri každom konkrétnom type kýly existujú dominantné prejavy):

Bolestivá formácia v ingvinálnej oblasti so všetkými charakteristickými príznakmi prietrže. Ťažkosti vznikajú, keď je prietrž lokalizovaná v premietnutí trieslového kanála (šikmá prietrž). V tomto prípade spočíva ťažkosti v priamom nájdení samotnej formácie, pretože má malé rozmery (iba detekcia palpácie v laterálnej trieslovine). Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v slabinách.

Pri posudzovaní klinického obrazu často vznikajú ťažkosti v diferenciálnej diagnostike pri slabinovej prietrži v dôsledku podobnosti týchto dvoch chorôb. Správna diagnóza je často možná iba pomocou ultrazvuku. Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v oblasti trieslovín s čiastočným prechodom do bedra.

Hlavné príznaky: bolesť v pupku a priľahlých tkanivách, obštrukcia (častejšie Richterovo porušenie).

Biela línia brucha

Jedna z najvzácnejších možností. Často sa vyskytujú falošné kýly spojené s porušením tukového tkaniva a bez prvkov klasického herniálneho výčnelku (herniálny vak). Existujú však skutočné kýly s nasledujúcimi príznakmi: neobjektívne fenomény obštrukcie (Richterovo porušenie), bolestivé vystupovanie v strede brucha.

Hlavné príznaky: výrazná klinika uškrtenej črevnej obštrukcie (fekálny alebo elastický typ),

silná bolesť v mieste porušenia.

Špirálová (lunárna) línia

Má charakteristickú lokalizáciu: vyskytuje sa v segmente medzi pupkom a prednou hornou osou ilea. Sú lokalizované častejšie subkutánne a vo väčšine prípadov sa prejavujú iba lokálnou bolesťou.

K stlačeniu obsahu hernálneho vaku dochádza vo vnútri brušnej dutiny bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Porušenie je možné v záhyboch pobrušnice, pri väzbe rysov, v malom omente. Spočiatku existujú fenomény uškrtenej črevnej obštrukcie a pri pretrvávajúcej neprítomnosti liečby sa vyskytuje peritonitída..

Zvláštnou formou je bránica prietrže, pri ktorej obsah prechádza cez slabé oblasti bránice do hrude. Môže to byť vrodené a získané, pravdivé a nepravdivé. Kliniku predstavujú nasledujúce príznaky: javy akútnej obštrukcie čriev, prejavy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému (tachykardia, tachypnoe, sťažené dýchanie, prudký pokles alebo zvýšenie krvného tlaku).

Môže byť fatálne.

Posttraumatické zranenia sa rozdeľujú do samostatnej nozologickej skupiny, pretože porušenie môže byť sprevádzané krvácaním, nekrózou svalového tkaniva (osobitná forma). Stupeň prejavu určitých symptómov závisí od povahy porušenia (fekália má rýchlejší priebeh, elastický a Richter - hladší).

Klinické odporúčania

Odporúčania závisia od typu kýly, príčin a klinického prejavu..

 1. Nie je dovolené vysielať žiadne vzdelávanie samostatne.
 2. Pri pohmate cíti doktor prietrž jemne, bez nadmernej intenzity. V niektorých prípadoch sa pri pohľade vyskytne variant imaginárnej redukcie, ktorá sa vzťahuje na mimoriadne nebezpečné podmienky.
 3. Je potrebné potvrdenie diagnózy laboratórnymi a inštrumentálnymi štúdiami. Cieľom je identifikovať možné príznaky obštrukcie a perforácie (leukocytóza, zvýšená ESR, posun formulácie, tekutina v brušnej dutine, voľný plyn pod kupolou bránice)..
 4. Núdzová chirurgická liečba je indikovaná do 2 - 3 hodín od momentu porušenia..
 5. V prípade porušenia bez gangrény postačuje umiestnenie katétra (močový mechúr, žalúdok, periférna žila)..
 6. V prípade gangrény sa okrem katétrov uvádza aj povinné zavedenie antibiotík a infúzna terapia.

liečba

Je indikovaná prísna chirurgická liečba. V tabuľke sú uvedené hlavné kritériá životaschopnosti spekaného segmentu čreva (v prípade neživotaschopnosti sa vykoná resekcia)..

Ružová, lesklá. Mierne sčervenanie a cyanóza sú povolené..

Tmavý (až čierny) s jednoduchými modrinami.

Cievky sú pulzované a môže dôjsť k miernemu opuchu..

Mezenterická trombóza.

Reakcia po vystavení 15-minútovému fyziologickému roztoku

Farba získava normálny ružový odtieň..

Farba sa nemení.

V prípade kýly Litra sa ukazuje odstránenie Meckelovho divertikla, bez ohľadu na jeho životaschopnosť, pretože patrí medzi pozostatkové orgány. Ak ju chcete odstrániť, použite šijaciu metódu ligatúr-kabelka (ako apendektómia).

V predoperačnom období je potrebná stabilizácia pacienta (hemodynamika a saturácia). Častejšie sa používa celková anestézia, pretože miestna anestézia je neprijateľná, ak existuje riziko poškodenia čriev.

Hlavné ciele operácie:

 • odstránenie prietrže a všetkých jej zložiek;
 • drvenie vnútorných orgánov;
 • plastové uzatvorenie vady, aby sa zabránilo recidíve.

V tabuľke sú uvedené niektoré body operačnej taktiky pre rôzne typy kýly.

Koža a podkožné tkanivo sa rozrežú o 2 cm vyššie a rovnobežne s pupartickým ligamentom. Ďalej odrežte aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu zachytením vnútorného trieslového prstenca. Hrudný vak je oddelený od priľahlých štruktúr, odrezaný a zošitý. Prednú alebo zadnú stenu inguinálneho kanála pripevnite pomocou sieťky a vyrobte plast.

Veľmi zriedkavo sa pri týchto kýloch vyskytuje porušenie čreva (podľa indikácie sa resekuje časť čreva alebo omentum). Vyžaduje si to vyrezanie zadnej steny trieslového kanálika a priesečník svalových štruktúr. To poskytuje prístup do čriev. Ak pomocou tohto rezu nie je možné vykonať chirurgický zákrok, vykoná sa štandardná stredná laparotómia. Po odstránení postihnutého čreva sa na črevo aplikuje anastomóza čreva alebo sa odstráni stómia a rana sa zošije vo vrstvách.

Počas operácie rez narúša striktne na strednú stranu.

Niekedy sa používa skôr femorálny ako inguinálny prístup k herniálnej formácii. Ako plast sa používa iba metóda Basini.

Zranenie čreva sa vyskytuje mimoriadne zriedka, na jeho odstránenie použite metódu resekcie podľa Ruggiho - Parlavechchia. Ich inguinálny prístup sa dosiahne rezom do bedra, potom sa otvorí femorálny kanál, zadržané orgány sa ponoria do brušnej dutiny a prietrž sa odstráni plastom z trieslového kanálika..

Chirurgický prístup zahŕňa dva ohraničujúce rezy okolo herniálneho výčnelku. Tkanivo sa rozreže vo vrstvách, vrátane aponeurotického krúžku okolo pupka na oboch stranách. Ďalej je prietržový vak otvorený trochu zo strany. Životaschopnosť znehybneného čreva sa hodnotí, ak je to potrebné, vykoná sa resekcia a anastomóza sa aplikuje od konca do konca. Rana je zošitá vo vrstvách z plastu prednej brušnej steny.

Niekedy sa vykonáva operácia Grekova (odstránenie prietrže v jednom bloku s obmedzeným krúžkom). V tomto prípade sa črevo pretína v oddelení únosu a adukcie (obmedzená časť je odrezaná) a prekrýva sa anastomóza..

Herniový vak sa otvorí, kontroluje sa vitalita obmedzených tkanív a ponorí sa do brušnej dutiny a kýla sa vyreže. Plastická chirurgia sa zriedka vykonáva, stačí len prišiť prednú brušnú stenu.

Hraničný rez sa uskutočňuje v oblasti herniálneho výčnelku. Potom, ak je to potrebné, odrežte obmedzený krúžok a ponorte životaschopné orgány do brušnej dutiny. Niekedy nie je odstránený celý hernálny vak, ale vstupná brána je zošitá, aby sa zabránilo recidíve. Je možné vykonávať plastickú chirurgiu kože pomocou rôznych metód v závislosti od indikácie.

Klasická operačná technika s jediným rozdielom pri zvyšovaní počtu prístupov.

Je indikovaná laparoskopia alebo stredná laparotómia. Množstvo ďalšieho chirurgického zákroku je určené konkrétnou situáciou. Vo väčšine prípadov sú defekty jednoducho šité alebo uzavreté štepmi..

V pooperačnom období sú zobrazené:

 • antibiotická terapia - s preventívnym účelom;
 • infúzna terapia - berúc do úvahy dennú stratu tekutín;
 • substrátové antioxidanty a antihypoxanty - na prevenciu ischemických procesov v čreve;
 • trombolytiká - s cieľom zabrániť zrážaniu krvi;
 • blokátory protónovej pumpy - na prevenciu vredov.

Pacient je na enterálnej výžive nejaký čas..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Zranená kýla. Etiológia, patogenéza, klasifikácia

Hemorágia (uväznenie) prietrže je náhla alebo postupná kompresia orgánu brušnej dutiny v bráne prietrže, čo vedie k narušeniu jej krvného zásobovania a nekróze. Môže dôjsť k porušeniu vonkajšej (v rôznych medzerách a defektoch stien brucha a dna panvy) a vnútornej (v vreckách brušnej dutiny a otvorov bránice) prietrže. Porušenie je jednou z najčastejších a najnebezpečnejších komplikácií brušných hernií a hlavnou príčinou úmrtnosti v tejto bežnej patológii..

KÓD NA ICD-10
K46.0. Nešpecifikovaná brušná prietrž s obštrukciou bez gangrény.

epidemiológia

Porušenie sa vyvíja u 8 - 20% pacientov s vonkajšou brušnou herniou. Ak vezmeme do úvahy, že nosi prietrže tvoria asi 2% populácie, potom je celkový počet pacientov s touto patológiou v praxi urgentného chirurgického zákroku pomerne veľký. Najčastejšie je porušenie diagnostikované u starších a senilných pacientov.

prevencia

Spoľahlivá prevencia zovretia prietrže brucha je možná iba včasným odhalením nosičov prietrže a ich chirurgickým ošetrením. Prítomnosť prietrže, pokiaľ neexistujú žiadne závažné sprievodné choroby, je indikáciou plánovaného chirurgického zákroku. Iba týmto spôsobom možno znížiť počet núdzových zásahov u pacientov s brušnou herniou a znížiť úmrtnosť.

screening

Zúžená prietrž by sa mala zistiť alebo vylúčiť u každého pacienta s podozrením na „akútne brucho“. Aby ste to dosiahli, musíte bezpodmienečne dôkladne preskúmať všetky miesta možného výstupu z brušnej kýly. Toto je obzvlášť potrebné u pacientov so známkami črevnej obštrukcie..

Etiológia a patogenéza

Z hľadiska mechanizmu výskytu tejto herniovej komplikácie existujú dva zásadne odlišné typy porušení: elastické a fekálne.

Elastické porušenie nastáva po náhlom odchode veľkého množstva brušných orgánov cez úzku prietržovú bránu pri prudkom náraste vnútrobrušného tlaku pod vplyvom silného fyzického stresu. Uvoľnené orgány sa neupravujú späť do brušnej dutiny. V dôsledku kompresie (uškrtenie) v úzkom kruhu hernálnej brány dochádza k ischémii obmedzených orgánov, čo vedie k syndrómu silnej bolesti. Bolesť spôsobuje pretrvávajúce kŕče svalov prednej brušnej steny, čo zhoršuje porušenie. Nepoddajné elastické porušenie vedie k rýchlej (v priebehu niekoľkých hodín, najmenej 2 hodín) nekróze herniálneho obsahu.

Pri fekálnom porušení dôjde ku kompresii herniálneho obsahu v dôsledku prudkého pretečenia prednej časti črevnej slučky umiestnenej v herniálnom vaku. Únosová časť tejto slučky je ostro sploštená a stlačená v herniálnom portáli so susedným mesentériom. V dôsledku toho sa vyvinie škrtenie podobné tomu, ktoré sa pozorovalo pri elastickom porušení. Na rozvoj črevnej nekrózy s fekálnym porušením je však potrebné dlhšie obdobie (niekoľko dní)..

Nevyhnutnou podmienkou pre výskyt elastického porušenia je prítomnosť úzkych hernálnych brán, zatiaľ čo porušenie stolice sa často vyskytuje u širokých herniových brán. Pri fekálnom porušení je fyzické úsilie menej dôležité ako pri elastickom uškrtení; omnoho dôležitejšie je narušenie črevnej motility, spomalenie peristaltiky, ku ktorému často dochádza u starších pacientov. Pri fekálnom porušení sú dôležité zlomy, krútenie čreva nachádzajúceho sa v hernálnom vaku a jeho fúzia so stenami hernálneho vaku. Fekálne porušenie sa zvyčajne vyskytuje ako komplikácia dlhodobej nenapraviteľnej prietrže.

Ovplyvnené môžu byť rôzne orgány. Najčastejšie je narušené tenké črevo alebo oblasť väčšieho omentum, menej často hrubé črevo. Veľmi zriedkavo sa porušujú orgány umiestnené mesoperitoneálne: napríklad slepé črevo, močový mechúr, maternica a jej dodatky. Najnebezpečnejšie porušenie čreva z dôvodu možnosti nekrózy a rozvoja závažnej uškrtenej črevnej obštrukcie, ktorá vedie k progresívnej intoxikácii.

V čase porušenia sa v hernálnom vaku vytvorí uzavretá dutina obsahujúca orgán alebo orgány, ktorých prísun krvi je narušený. V mieste stlačenia črevnej slučky, omentum a ďalších orgánov sa vytvorí dráždiaca drážka, ktorá je zreteľne viditeľná aj po odstránení porušenia. Zvyčajne je zreteľne viditeľný tak v oblasti adukcie, ako aj v oblasti únosu čreva, ako aj v zodpovedajúcich úsekoch mezentérie..

Spočiatku v dôsledku narušenia krvného zásobovania v čreve dochádza k venóznej stáze, ktorá čoskoro spôsobuje opuchy všetkých vrstiev črevnej steny. Súčasne dochádza k poteniu plazmy a diapedéze krviniek tak vo vnútri lúmenu znehybneného čreva, ako aj do dutiny herniálneho vaku. V uzavretom lúmene ischemického čreva začína rozklad obsahu čriev, ktorý je charakterizovaný tvorbou toxínov. Poškodená črevná slučka pomerne rýchlo, v priebehu niekoľkých hodín (s elastickým porušením), nekrotická, začínajúca sliznicou. Toto treba mať na pamäti pri hodnotení jeho životaschopnosti..

Kvapalina, ktorá sa hromadí počas stláčania v uzavretej dutine hernálneho vaku (kvôli transudácii a exsudácii), sa nazýva kýlová voda. Spočiatku je priehľadná a bezfarebná (serózny transudát), ale pri vstupe krvných buniek a ich ničení získava herniová voda ružovú a potom červenohnedú farbu. Nekrotická stena čreva prestane slúžiť ako bariéra pre výstup mikrobiálnej flóry za jej hranice, v dôsledku čoho exsudát získa hnisavý charakter s kolibacilárnym zápachom. Taký hnisavý zápal, ktorý sa vyvinul v neskorých štádiách porušovania a ktorý sa rozšíril do tkanív obklopujúcich prietrž, dostal hlboko zakorenené, ale nie úplne presné meno „flegmon hernial vak“..

Pri priestupku trpí nielen časť čreva umiestnená v herniálnom vaku, ale aj jeho adukčná časť umiestnená v brušnej dutine. V dôsledku vývoja upchatia čreva sa v tejto časti, ktorá napína črevo a jeho stena ostro stenčuje, hromadí sa črevný obsah. Ďalej vznikajú všetky poruchy charakteristické pre tento patologický stav. Je známe, že uškrtená obštrukcia spôsobená porušením je jedným z najzávažnejších typov obštrukcie čreva, najmä ak je porušené tenké črevo. V tomto prípade skoré opakované vracanie rýchlo vedie k dehydratácii, strate životne dôležitých elektrolytov a proteínov. Kompresia nervových prvkov mezentérie navyše vedie k silnému bolestivému šoku, ktorý pokračuje až do nekrózy čreva a obmedzeného mezentérie. Tieto zmeny, spolu s porážkou prednej časti čreva, sú spojené s nebezpečenstvom vzniku nielen hlienu hernálneho vaku, ale aj hnisavej peritonitídy..

Uvedené faktory určujú vysokú mieru úmrtnosti, ktorá pretrváva pri obmedzených prietržoch, čo naznačuje potrebu nielen včasného chirurgického zákroku, ale aj korektívnej pooperačnej liečby..

Osobitné typy porušenia

Retrográdne porušenie (v tvare W) sa vyznačuje skutočnosťou, že v hernálnom vaku sú dve črevné slučky v relatívne dobrom stave a tretia slučka, ktorá ich spája v brušnej dutine, prechádza najväčšími zmenami (Obr. 49-1)..

Obr. 49-1. Schéma retrográdneho porušenia (v tvare W).

Je v horších podmienkach krvného zásobovania, pretože jej mezentérium je niekoľkokrát ohnuté, vstupuje do herniálneho vaku a opúšťa ho. Tento typ porušenia sa zriedka pozoruje, ale postupuje oveľa ťažšie ako obvykle, pretože hlavný patologický proces sa nevyvíja v uzavretom hernálnom vaku, ale vo voľnej dutine brušnej. V takom prípade existuje riziko peritonitídy. Preto musí chirurg počas retrográdneho porušenia vždy počas operácie vyšetriť slučku čreva, ktorá sa nachádza v brušnej dutine..

V literatúre je známe porušenie autorských práv pod názvom „Richterova hernia“ (Obr. 49-2). Pri tomto type porušenia nie je črevo stlačené celou veľkosťou svojho lúmenu, ale iba čiastočne, zvyčajne v oblasti oproti jeho mezenterickému okraju. V tomto prípade nejestvuje žiadna mechanická črevná prekážka, ale existuje reálne nebezpečenstvo nekrózy črevnej steny so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami. Je však dosť ťažké diagnostikovať takéto porušenie z dôvodu neprítomnosti silnej bolesti (nepoškodzuje sa črevá čreva). Tenké črevo je častejšie vystavené parietálnemu porušeniu, ale sú opísané prípady podobného porušenia žalúdka a hrubého čreva. K tomuto typu porušenia nikdy nedochádza pri veľkých prietržoch, je to typické pri malých prietržiach s úzkymi kýlovými bránami (femorálna, pupočná kýla, prietrž bielo-bielej línie brucha)..

Obr. 49-2. Schéma porušovania tváre (Richterova prietrž).

Hernia Littre - porušenie Meckelovho divertikla v ingínskej kýle. Takáto patológia sa dá prirovnať k obvyklému porušeniu parietalu s tým rozdielom, že v dôsledku horších podmienok dodávky krvi divertikulum podstúpi nekrózu rýchlejšie ako obvyklá črevná stena..

Príznaky uškrtenej brušnej prietrže

Strangulovaná prietrž

Obmedzená prietrž predstavuje nebezpečnú komplikáciu typicky sa vyskytujúcej prietrže a v súvislosti s frekvenciou výskytu sa označuje ako samostatné nozologické ochorenie. Jadrom choroby je drvenie herniálneho vaku v herniálnej bráne so stláčaním tkanív a orgánov, ktoré sú v ňom umiestnené. Najväčším nebezpečenstvom je kompresia črevnej slučky, pretože to spôsobuje fenomén uškrtenej črevnej obštrukcie a nekrózy časti čreva..

V závislosti od umiestnenia sú priškrtené kýly:

 • trieslová;
 • stehenné
 • pupočnej;
 • biela čiara brucha;
 • pooperačná (ventrálna);
 • atypické oblasti (špicatá čiara, vnútorná);
 • posttraumatická, spojená s poškodením svalovej aponeurózy (stredná, bočná).

Podľa klinických možností kurzu:

Vyskytuje sa v dôsledku výrazného a náhleho zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Súčasne do už vytvoreného herniálneho vaku prechádza väčší počet rôznych štruktúr (výrazné rozšírenie brány prietrže). V čase, keď sa prietrž vráti do pôvodného stavu, dôjde k porušeniu.

Vyskytuje sa v prípade stlačenia výtoku z čreva. V priemete kýly je preplnené aduktívne črevo jasne vizualizované, čo stláča výstupnú časť priamo v herniovej bráne..

Vo vnútri herniálneho vaku je iba časť črevnej steny a nie celá slučka (oblasť oproti mesentérii)..

Táto skupina zahŕňa mimoriadne zriedkavý typ porušenia - literárna prietrž (porušenie Meckelovho divertikla).

V dutine herniálneho vaku sú okamžite odklonené a privádzané slučky. Časť čreva medzi nimi je umiestnená mimo herniálneho vaku (črevo tvorí písmeno w). Táto oblasť je najviac postihnutá. S jeho nekrózou sa vyskytuje fenomén peritonitídy, ako taká neexistuje žiadna prekážka.

V závislosti od výsledku:

 • Nekomplikovaný. Počas operácie sa vyžaduje iba odstránenie porušenia bez ďalších zásahov.
 • Komplikované. Kýla je spojená s vážnym poškodením orgánov a tkanív v herniálnom vaku. Počas operácie sú okrem plastu trieslového kanála potrebné ďalšie opatrenia (resekcia čreva na odstránenie obštrukcie, anastomóza počas ťažkých nekrotických procesov v brušnej dutine)..

Závažnosť priebehu patológie priamo závisí od trvania porušenia - čím dlhší je čas od momentu kompresie, tým horší je stav pacienta.

príznaky

Bežné klinické prejavy všetkých typov porušení sú:

 1. Bolesť rôznej intenzity. Vyskytuje sa vo väčšine prípadov prudko, ale pri Richterovom porušení to môže byť postupné. Ožarovanie je pozorované pozdĺž herniálneho výčnelku. Ako črevná stena postupuje a nekróza, bolesť prechádza do brucha.
 2. Intenzívna nezvratná formácia v mieste porušenia. Lokalizácia závisí od typu herniálneho výčnelku (trieslová zóna, stehno). Tkanivá po výstupku sa môžu meniť (cyanóza, opuch)..
 3. Nie je príznakom kašľa. Hériová hmota nezmizne v horizontálnej polohe. Tento stav je spôsobený skutočnosťou, že formácia stráca spojenie s brušnou dutinou a stáva sa úplne izolovanou (nezávisle od zmien tlaku)..
 4. Príznaky črevnej obštrukcie. Medzi hlavné patrí nevoľnosť / zvracanie, zápcha, zvýšená pneumatizácia čreva, ostrá bolesť brucha rôznej lokalizácie. Hladiny tekutín zistené röntgenovými lúčmi (klasické).
 5. Známky peritonitídy. Vyskytuje sa v prípade perforácie črevnej steny. Brucho sa stáva ťažkým, bolesť prechádza do dýky. Celkový stav sa prudko zhoršuje.
 6. Dysurické poruchy sa vyskytujú v prípade lokalizácie prietrže v blízkosti močového mechúra alebo močovej trubice. Poruchy predstavujú časté bolestivé nutkania a hematúria..

Dlhodobé porušovanie vedie k pripútaniu sekundárnej infekcie a objaveniu sa hernia sac phlegmon s charakteristickými znakmi zápalu.

Zvláštnosti porušenia rôznych druhov kýly (sú prítomné všetky príznaky uvedené vyššie, ale pri každom konkrétnom type kýly existujú dominantné prejavy):

Bolestivá formácia v ingvinálnej oblasti so všetkými charakteristickými príznakmi prietrže. Ťažkosti vznikajú, keď je prietrž lokalizovaná v premietnutí trieslového kanála (šikmá prietrž). V tomto prípade spočíva ťažkosti v priamom nájdení samotnej formácie, pretože má malé rozmery (iba detekcia palpácie v laterálnej trieslovine). Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v slabinách.

Pri posudzovaní klinického obrazu často vznikajú ťažkosti v diferenciálnej diagnostike pri slabinovej prietrži v dôsledku podobnosti týchto dvoch chorôb. Správna diagnóza je často možná iba pomocou ultrazvuku. Hlavným príznakom je bolestivý výčnelok v oblasti trieslovín s čiastočným prechodom do bedra.

Hlavné príznaky: bolesť v pupku a priľahlých tkanivách, obštrukcia (častejšie Richterovo porušenie).

Biela línia brucha

Jedna z najvzácnejších možností. Často sa vyskytujú falošné kýly spojené s porušením tukového tkaniva a bez prvkov klasického herniálneho výčnelku (herniálny vak). Existujú však skutočné kýly s nasledujúcimi príznakmi: neobjektívne fenomény obštrukcie (Richterovo porušenie), bolestivé vystupovanie v strede brucha.

Hlavné príznaky: výrazná klinika uškrtenej črevnej obštrukcie (fekálny alebo elastický typ),

silná bolesť v mieste porušenia.

Špirálová (lunárna) línia

Má charakteristickú lokalizáciu: vyskytuje sa v segmente medzi pupkom a prednou hornou osou ilea. Sú lokalizované častejšie subkutánne a vo väčšine prípadov sa prejavujú iba lokálnou bolesťou.

K stlačeniu obsahu hernálneho vaku dochádza vo vnútri brušnej dutiny bez akýchkoľvek vonkajších prejavov. Porušenie je možné v záhyboch pobrušnice, pri väzbe rysov, v malom omente. Spočiatku existujú fenomény uškrtenej črevnej obštrukcie a pri pretrvávajúcej neprítomnosti liečby sa vyskytuje peritonitída..

Zvláštnou formou je bránica prietrže, pri ktorej obsah prechádza cez slabé oblasti bránice do hrude. Môže to byť vrodené a získané, pravdivé a nepravdivé. Kliniku predstavujú nasledujúce príznaky: javy akútnej obštrukcie čriev, prejavy kardiovaskulárneho a dýchacieho systému (tachykardia, tachypnoe, sťažené dýchanie, prudký pokles alebo zvýšenie krvného tlaku).

Môže byť fatálne.

Posttraumatické zranenia sa rozdeľujú do samostatnej nozologickej skupiny, pretože porušenie môže byť sprevádzané krvácaním, nekrózou svalového tkaniva (osobitná forma). Stupeň prejavu určitých symptómov závisí od povahy porušenia (fekália má rýchlejší priebeh, elastický a Richter - hladší).

Klinické odporúčania

Odporúčania závisia od typu kýly, príčin a klinického prejavu..

 1. Nie je dovolené vysielať žiadne vzdelávanie samostatne.
 2. Pri pohmate cíti doktor prietrž jemne, bez nadmernej intenzity. V niektorých prípadoch sa pri pohľade vyskytne variant imaginárnej redukcie, ktorá sa vzťahuje na mimoriadne nebezpečné podmienky.
 3. Je potrebné potvrdenie diagnózy laboratórnymi a inštrumentálnymi štúdiami. Cieľom je identifikovať možné príznaky obštrukcie a perforácie (leukocytóza, zvýšená ESR, posun formulácie, tekutina v brušnej dutine, voľný plyn pod kupolou bránice)..
 4. Núdzová chirurgická liečba je indikovaná do 2 - 3 hodín od momentu porušenia..
 5. V prípade porušenia bez gangrény postačuje umiestnenie katétra (močový mechúr, žalúdok, periférna žila)..
 6. V prípade gangrény sa okrem katétrov uvádza aj povinné zavedenie antibiotík a infúzna terapia.

liečba

Je indikovaná prísna chirurgická liečba. V tabuľke sú uvedené hlavné kritériá životaschopnosti spekaného segmentu čreva (v prípade neživotaschopnosti sa vykoná resekcia)..

Ružová, lesklá. Mierne sčervenanie a cyanóza sú povolené..

Tmavý (až čierny) s jednoduchými modrinami.

Cievky sú pulzované a môže dôjsť k miernemu opuchu..

Mezenterická trombóza.

Reakcia po vystavení 15-minútovému fyziologickému roztoku

Farba získava normálny ružový odtieň..

Farba sa nemení.

V prípade kýly Litra sa ukazuje odstránenie Meckelovho divertikla, bez ohľadu na jeho životaschopnosť, pretože patrí medzi pozostatkové orgány. Ak ju chcete odstrániť, použite šijaciu metódu ligatúr-kabelka (ako apendektómia).

V predoperačnom období je potrebná stabilizácia pacienta (hemodynamika a saturácia). Častejšie sa používa celková anestézia, pretože miestna anestézia je neprijateľná, ak existuje riziko poškodenia čriev.

Hlavné ciele operácie:

 • odstránenie prietrže a všetkých jej zložiek;
 • drvenie vnútorných orgánov;
 • plastové uzatvorenie vady, aby sa zabránilo recidíve.

V tabuľke sú uvedené niektoré body operačnej taktiky pre rôzne typy kýly.

Koža a podkožné tkanivo sa rozrežú o 2 cm vyššie a rovnobežne s pupartickým ligamentom. Ďalej odrežte aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu zachytením vnútorného trieslového prstenca. Hrudný vak je oddelený od priľahlých štruktúr, odrezaný a zošitý. Prednú alebo zadnú stenu inguinálneho kanála pripevnite pomocou sieťky a vyrobte plast.

Veľmi zriedkavo sa pri týchto kýloch vyskytuje porušenie čreva (podľa indikácie sa resekuje časť čreva alebo omentum). Vyžaduje si to vyrezanie zadnej steny trieslového kanálika a priesečník svalových štruktúr. To poskytuje prístup do čriev. Ak pomocou tohto rezu nie je možné vykonať chirurgický zákrok, vykoná sa štandardná stredná laparotómia. Po odstránení postihnutého čreva sa na črevo aplikuje anastomóza čreva alebo sa odstráni stómia a rana sa zošije vo vrstvách.

Počas operácie rez narúša striktne na strednú stranu.

Niekedy sa používa skôr femorálny ako inguinálny prístup k herniálnej formácii. Ako plast sa používa iba metóda Basini.

Zranenie čreva sa vyskytuje mimoriadne zriedka, na jeho odstránenie použite metódu resekcie podľa Ruggiho - Parlavechchia. Ich inguinálny prístup sa dosiahne rezom do bedra, potom sa otvorí femorálny kanál, zadržané orgány sa ponoria do brušnej dutiny a prietrž sa odstráni plastom z trieslového kanálika..

Chirurgický prístup zahŕňa dva ohraničujúce rezy okolo herniálneho výčnelku. Tkanivo sa rozreže vo vrstvách, vrátane aponeurotického krúžku okolo pupka na oboch stranách. Ďalej je prietržový vak otvorený trochu zo strany. Životaschopnosť znehybneného čreva sa hodnotí, ak je to potrebné, vykoná sa resekcia a anastomóza sa aplikuje od konca do konca. Rana je zošitá vo vrstvách z plastu prednej brušnej steny.

Niekedy sa vykonáva operácia Grekova (odstránenie prietrže v jednom bloku s obmedzeným krúžkom). V tomto prípade sa črevo pretína v oddelení únosu a adukcie (obmedzená časť je odrezaná) a prekrýva sa anastomóza..

Herniový vak sa otvorí, kontroluje sa vitalita obmedzených tkanív a ponorí sa do brušnej dutiny a kýla sa vyreže. Plastická chirurgia sa zriedka vykonáva, stačí len prišiť prednú brušnú stenu.

Hraničný rez sa uskutočňuje v oblasti herniálneho výčnelku. Potom, ak je to potrebné, odrežte obmedzený krúžok a ponorte životaschopné orgány do brušnej dutiny. Niekedy nie je odstránený celý hernálny vak, ale vstupná brána je zošitá, aby sa zabránilo recidíve. Je možné vykonávať plastickú chirurgiu kože pomocou rôznych metód v závislosti od indikácie.

Klasická operačná technika s jediným rozdielom pri zvyšovaní počtu prístupov.

Je indikovaná laparoskopia alebo stredná laparotómia. Množstvo ďalšieho chirurgického zákroku je určené konkrétnou situáciou. Vo väčšine prípadov sú defekty jednoducho šité alebo uzavreté štepmi..

V pooperačnom období sú zobrazené:

 • antibiotická terapia - s preventívnym účelom;
 • infúzna terapia - berúc do úvahy dennú stratu tekutín;
 • substrátové antioxidanty a antihypoxanty - na prevenciu ischemických procesov v čreve;
 • trombolytiká - s cieľom zabrániť zrážaniu krvi;
 • blokátory protónovej pumpy - na prevenciu vredov.

Pacient je na enterálnej výžive nejaký čas..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Druhy uškrtených brušných hernií a ich prejavy

Kýla je choroba sprevádzaná vyčnievaním častí orgánov mimo anatomického postavenia. ICD kód: K40-K46. V brušnej dutine (ventrum - lat. Dutina.) Sa tvorí ventrálna kýlová vak. Jednou z komplikácií prietrže je kompresia častí vnútorných orgánov, v dôsledku ktorej stlačené tkanivá trpia poruchami krvného obehu, dochádza k čiastočnej smrti epitelu, ktorá spôsobuje silný zápalový proces. Pre včasnú liečbu pri stlačení prietrže brucha je dôležité včas rozpoznať príznaky komplikácií..

Ako sa zviera?

V oblasti brucha sú anatomicky slabé miesta, cez ktoré z rôznych dôvodov môžu vyčnievať vnútorné orgány. Najčastejšie sa patológia vyskytuje v oblasti pupočného prstenca, slabiny, lúmenu bielej línie brucha, anatomických otvorov bránice..

V závislosti od umiestnenia výčnelku, pohyblivé orgány v brušnej dutine: črevné slučky, časť žalúdka, veľký omentum, môžu vstúpiť do herniálnej brány, a to do tzv. Otvoru vo svaloch..

Hroznou komplikáciou tejto choroby je porušenie vnútorných orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. V kompresnej zóne sa vytvára zápalová lézia, ktorá prechádza do gangrény, ktorá sa šíri po celej brušnej dutine.

Kde môže dôjsť k stlačeniu

Zovreté orgány sa môžu vyskytnúť kdekoľvek v bruchu, kde sa vytvára výčnelok. Medzi najslabšie miesta peritoneálnej steny patria:

 1. Krúžok na bruchu.
 2. Biela čiara brucha je zvislá čiara, ktorá prechádza presne v strede: od solárneho plexu po pubis.
 3. Inguinálny kanál na ľavej a pravej strane.
 4. Patologické formácie - femorálne kanály.
 5. Jazvy po operácii.

Najčastejšie diagnostikovaným porušením slabín, pupku a femorálnej fossy. Mačkanie je menej časté pri prietržoch bielej línie brucha a v oblasti pooperačných stehov..

Kýlová štruktúra

Každá kýla má rovnakú štruktúru. Výstupok pozostáva z nasledujúcich častí:

 1. Taška - časť kože a vnútorná fascia brucha obklopujúca orgány, ktoré prešli výčnelkom.
 2. Brána - otvor medzi väzmi a svalmi, do ktorého sú stlačené časti vnútorných orgánov.
 3. Obsah - črevné slučky, omentum, žalúdok.

Z vonkajšej strany sa prietrž podobá zaoblenej formácii, ktorá môže mať malú alebo pomerne veľkú veľkosť. V pokoji môže byť výčnelok skrytý z pohľadu, množstvo vzdelania sa zvyšuje s fyzickou námahou, v stoji, pri behu a chôdzi.

K porušeniu môže dôjsť bez ohľadu na umiestnenie a veľkosť výčnelku. K komplikáciám môže dôjsť kedykoľvek, takže prietrž v lekárskej praxi sa nazýva časová bomba.

Druhy patológie

Klinický obraz choroby závisí od typu porušenia a toho, ktorý orgán bol poškodený kompresiou. Porušenia sa klasifikujú podľa miesta (vnútorné, vonkajšie), povahy a stupňa kompresie (retrográdna, parietálna, litrová hernia), podľa orgánov, ktoré vstupujú do herniovej brány (často padajúce orgány, zriedkavé typy kompresie). Kompresia môže byť primárna a sekundárna.

Podľa mechanizmu vývoja dochádza k porušeniu elastického a fekálneho charakteru.

elastický

V prípade výčnelku môže dôjsť k náhlemu stlačeniu orgánov pod vplyvom zaťaženia v peritoneálnej oblasti, so zvýšením hmotnosti, počas silného kašľa, kýchania a iných druhov stresu. Výsledkom svalového napätia je prudká expanzia hernálnej brány, ktorá vyvoláva únik významnej časti vnútorného orgánu do brušnej dutiny. V tomto prípade nie je zovretá oblasť nastavená, pretože brána sa zatvára a jej obsah je izolovaný. To všetko sprevádza silná bolesť a svalové kŕče..

fekálne

Mechanizmus fekálneho porušovania sa líši v tom, že príčiny kompresie tu nie sú fyzické namáhanie svalov pobrušnice, ale postupné hromadenie výkalov v slučkách čreva, ktoré spadli do herniálneho vaku. Najčastejšie sa tento typ zvierania vyskytuje u starších pacientov a ľudí so zníženou pohyblivosťou žalúdka.

Charakterom stláčania rozlišujú:

retrográdna

Vyznačuje sa obehovými poruchami v črevnej slučke, ktorá sa nenachádza v herniálnom vaku, ale vo vnútri brušnej dutiny. Počas núdzovej operácie chirurg skúma obsah herniálneho vaku a zistí, že uškrtený koniec čreva je celkom životaschopný. Medzitým sa poškodená črevná slučka vrhá hlboko do brušnej dutiny.

parietálnej

Zvláštnosťou nie je úplné preniknutie črevnej slučky do herniálnej brány, ale kompresia jej určitej časti. K črevnej obštrukcii nedochádza, ale existuje vysoké riziko úmrtia jednej zo stien čreva.

Hernia Littre

Tento typ kompresie je veľmi podobný parietálnej kompresii s tým rozdielom, že príznaky sa tu vyvíjajú oveľa rýchlejšie. Počas prvej hodiny po stlačení sa môže vyskytnúť nekróza a ďalšie komplikácie..

Bez ohľadu na typ kompresie sú symptómy patológie podobné. Zvieranie je sprevádzané silnou bolesťou, nemožnosťou samoregulácie výčnelkov a dyspeptických porúch tráviaceho systému..

Časté príznaky zvierania prietrže

Keď je orgán stlačený, vyskytujú sa poruchy obehového systému, ktoré vedú k vzniku mnohých negatívnych príznakov. Znaky patológie možno rozdeliť na skoré a neskoré prejavy choroby.

Skoré príznaky

Ihneď po stlačení orgánu sa u človeka vyskytne ostrá bolesť, často sa vyvíja bolestivý šok. Intenzita symptómov závisí od toho, ktorý orgán bol stlačený. Pri stlačení omentum môžu byť klinické prejavy slabé, pacient pociťuje bolesť a kŕče.

Ak sa črevné slučky vzdajú kompresii, proces môže byť sprevádzaný nasledujúcimi prejavmi:

 1. Ostrá intenzívna bolesť paroxyzmálneho charakteru.
 2. Viacnásobné zvracanie bez úľavy.
 3. Silné nadúvanie, bez plynu.
 4. Zníženie pri úplnej absencii črevnej motility.
 5. Nevoľnosť, predĺžené čkanie, grganie, pálenie záhy.

Vonkajšími znakmi sa zvieranie vyznačuje začervenaním kože, zvýšením teploty v oblasti vyčnievania, hustotou prietrže a jej bolestivosťou. Dôležitým príznakom, ktorým je možné diagnostikovať kompresiu, je neprítomnosť príznaku pri kašle.

Neskoré príznaky

Ak nie je potrebná lekárska starostlivosť, obmedzenú ventrálnu prietrž môžu sprevádzať také prejavy:

 1. Hyperémia kože - miestny prietok krvi do postihnutej oblasti.
 2. Silná horúčka.
 3. Akumulácia exsudátu v mieste kompresie.
 4. Slabosť, apatia, chronická únava.

Pacienti majú často hnisavú léziu (hlien) herniálneho vaku, ktorá môže byť tiež narušená následným roztopením steny črevnej slučky..

Porušenie vnútorných kýly

Pri skúmaní iných vnútorných orgánov sú vnútorné výčnelky zriedkavé, diagnostikované náhodne. Patológia sa vytvára kvôli slabosti prirodzeného otvoru bránice. Prejavy patológie sú nasledujúce:

 1. Mierna bolesť pri pohmate postihnutej oblasti.
 2. Respiračné zlyhanie.
 3. Posun srdca oproti strane štipky.
 4. Prítomnosť peristaltického hluku v dolnej časti hrudníka.

Je ťažké diagnostikovať zovretý prietrž bránice. Tento typ patológie sa často vyskytuje s významnou komplikáciou, pretože príznaky choroby sú podobné príznakom zhoršenej funkcie srdca, pľúc a žalúdka.

Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže

Poranenie pri slabinovej prietrži je často diagnostikované výčnelkom v oblasti trieslového prstenca. S elastickým zvieraním sa objavujú tieto znaky:

 • ostrá bolesť;
 • nemožnosť samoregulácie;
 • celkové zhoršenie.

Po stláčaní stolice má pacient tieto príznaky:

 • rozvoj nevoľnosti, zvracanie;
 • nedostatok stolice;
 • nadúvanie.

Ak dôjde k porušeniu pravostrannej kínovej prietrže, je potrebná diferenciálna diagnóza s akútnou apendicitídou.

Známky kompresie pupočnej kýly

Patológia je častejšia u dojčiat. Hernia v pupku nemusí dieťa dlho obťažovať, ale s vývojom štípania sú príznaky zreteľné. Tie obsahujú:

 • intenzívna kŕčová bolesť v mieste kompresie;
 • porucha gastrointestinálneho traktu;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zápcha
 • črevná obštrukcia;
 • prítomnosť krvi v stolici;
 • nemožnosť samoregulácie výčnelku.

Často spojené s horúčkou, príznakmi intoxikácie, slabosťou.

Prejavy stláčania prietrže stehennej kosti

Vylisovanie obsahu prietrže s femorálnym výstupkom je sprevádzané týmito príznakmi:

 • brnenie, kŕče, zhoršené fyzickou námahou;
 • pocit tlaku v oblasti slabín;
 • nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a začervenanie tkanív vo výčnelku;
 • zápcha, akútna črevná obštrukcia.

S rozvojom komplikácií, ako je nekróza a peritonitída, sa môže vyskytnúť prudké zvýšenie telesnej teploty, celková slabosť, prudký pokles krvného tlaku, zmätené vedomie, zastavenie dýchania a zlyhanie srdca..

Kýla bielej línie brucha

Pri tomto type kýly je črevná obštrukcia zriedkavá. Hlavné príznaky kompresie orgánov s takými kýlami sú:

 • syndróm bolesti;
 • bledosť pacienta;
 • celkové zhoršenie pohody;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • horúčka;
 • nadúvanie.

U pacientov sa často rozvíja šokový stav, ktorý sa vyskytuje na pozadí silnej bolesti, zníženia krvného tlaku, srdcového rytmu.

Príznaky kompresie pooperačných hernií

Pooperačné hernie sa vyskytujú v miestach jaziev, ktoré sa vytvorili po chirurgickom zákroku. Komplikáciou choroby je stlačenie vnútorných orgánov herniou bránou. Klinika kýly priškrtenia po operácii zahŕňa nasledujúce príznaky:

 • náhle vznikajúca bolesť;
 • zvýšené potenie;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • opuch a sčervenanie postihnutého tkaniva;
 • porucha trávenia;
 • nadúvanie s nemožnosťou vypúšťania plynov;
 • miestne alebo všeobecné zvýšenie telesnej teploty.

Bez ohľadu na typ stláčania, ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Komplikácie patológie

S rozvojom patológie je riziko komplikácií dosť veľké. Ak pacient vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, môžu sa vyskytnúť vážne následky. Najčastejšie komplikácie sú:

 1. Tkanivová nekróza.
 2. zápal pobrušnice.
 3. Phlegmon hernia sac.

nekróza

Pri elastickej forme patológie dochádza k nekróze veľmi rýchlo - k smrti tkaniva v dôsledku prerušenia krvného a lymfatického toku v nich. Najskôr je postihnutá sliznica orgánu, submukózne tkanivá, potom sa proces umierania rozširuje na svalovú a seróznu vrstvu..

zápal pobrušnice

Úžasná komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri všetkých typoch porušenia. S rozvojom patológie sa stav pacienta prudko zhoršuje, fungovanie všetkých orgánov a systémov je narušené. Existujú príznaky intoxikácie - slabosť, nevoľnosť, zvracanie, horúčka, apatia. V mnohých prípadoch nie je možné pacienta uložiť ani v nemocnici.

flegmóna

V dôsledku nekrózy čreva, ktorá sa dostala do brány prietrže, sa vyvíja závažný zápalový proces, ktorý nakoniec ovplyvňuje všetky okolité tkanivá, prechádza do peritoneálnych orgánov. Phlegmon sa vyvíja s elastickou aj fekálnou formou patológie.

diagnostika

Diagnóza komplikácií nie je náročná. Hmatanie sa ľahko zistí hmatom. Počas vizuálneho vyšetrenia pacienta upozorňuje lekár na tieto príznaky:

 1. Tvrdosť herniového výčnelku, bolesť formácie.
 2. Kýla nezmizne pri zmene polohy tela pacienta.
 3. Negatívny príznak kašľa.
 4. Peristaltika nie je počuť.

Medzi inštrumentálnymi metódami sa používa panoramatická rádiografia, menej často ultrazvuková a počítačová tomografia.

Po stanovení diagnózy lekár rozhodne o naliehavosti chirurgického zákroku a ďalších potrebných manipuláciách na normalizáciu stavu pacienta..

Funkcie chirurgickej liečby

Chirurgický zásah pri porušení orgánu sa vykonáva v naliehavom prípade a pozostáva z:

 1. Eliminácia porušenia a uvoľnenia orgánu metódou pitvy tkanív v oblasti prietrže.
 2. Preskúmanie postihnutého orgánu, v prípade potreby rozhodnutie o jeho oslobodení.
 3. Resekcia (odstránenie) tkaniva podstupujúceho nekrózu.
 4. Smer orgánu v brušnej dutine.
 5. Plastová brána prietrže.

Po operácii prechádza pacient rehabilitačným obdobím, ktoré spočíva v užívaní liekov na vylúčenie infekcie tkanív, po diéte (správna výživa), nosení špeciálneho obväzu.

Pri včasnom ošetrení a dodržiavaní preventívnych opatrení je prognóza zotavenia priaznivá. Recidívy ochorenia sú zriedkavé a pacient sa čoskoro vráti do normálneho života..

Prečo sa objaví poškodená prietrž a ako sa objaví??

Obmedzená prietrž je stav, v ktorom sú orgány, ktoré spadli patologickým otvorom, stlačené. Dôvodom je narušenie krvného obehu. Akákoľvek prietrž (medzistavcová, pupočná, femorálna, biela línia brucha, trieslovina) môže byť rozdrvená. Tento stav si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

príčiny

Príčiny prietrže:

 • ťažká fyzická práca;
 • zdvíhať závažia;
 • prudké zvýšenie tlaku v brušnej dutine (pravdepodobne s ťažkým kašľom, kýchaním alebo skúšaním počas zápchy);
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • zlá výživa;
 • obezita;
 • nízka fyzická aktivita.

Rizikové faktory štipnutia sú ťažké pri narodení dieťaťa, nadmerná fyzická námaha, ťažkosti s močením, ťažké pláče a zranenia brucha a chrbta..

príznaky

Znaky porušenia hernia (slučky čreva, omentum, žalúdok, močový mechúr):

 • Intenzívna lokálna alebo rozptýlená bolesť. Nezmizne sám. V prípade črevnej obštrukcie sa bolesť stáva spastickou. Trvá to niekoľko hodín alebo dní. Prudké zmiznutie naznačuje smrť nervov na pozadí nekrózy tkanív.
 • Neschopnosť nastaviť herniálny vak.
 • Napätie a bolesť.
 • Neprítomnosť kašľa (stanovená počas hmatu).
 • Pokles krvného tlaku.
 • úzkosť.
 • Tachykardia (častý pulz).
 • Koprostáza (fekálna retencia). Vyskytuje sa na pozadí črevnej obštrukcie. Pozoruje sa, keď sú svrbené a femorálne prietrže zovreté.
 • Bledosť kože. Bežnou príčinou je krvácanie.
 • nadúvanie.
 • Poruchy močenia (časté močenie alebo zadržiavanie moču). Vyskytuje sa v prípade zovretia močového mechúra. Najčastejšie sa dysuria vyvíja v starobe..
 • zvracanie.
 • Opuch a začervenanie pokožky. Označte vývoj komplikácií vo forme hlienu.
 • Horúčka.

Pri pritlačení herniového výčnelku v oblasti otvoru bránice sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • ostrá kŕčová bolesť v hypochondriu, bruchu alebo hrudníku;
 • zvracanie ako mletá káva alebo fontána, často zmiešané so žlčou a výkaly;
 • tesnosť a suchosť jazyka;
 • dýchavičnosť;
 • nadúvanie;
 • studený a vlhký pot; utláčanie vedomia (stupor alebo omráčenie).

diagnostika

Ak existuje podozrenie na zovretie orgánov (črevné slučky, žalúdok) v oblasti hernálnej brány, vyžaduje sa komplexné vyšetrenie. Je potrebné poradiť sa s gastroenterológom alebo chirurgom. Na objasnenie diagnózy a vylúčenie inej patológie budete potrebovať:

 • Prieskum pacienta a jeho príbuzných. Určujú sa sťažnosti, predpisovanie príznakov, povaha bolesti a podmienky výskytu..
 • Posúdenie objektívneho stavu. Zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, meranie telesnej teploty, tlaku, srdcového rytmu a dýchania. Dôležitým diagnostickým znakom obmedzenej prietrže je absencia peristaltiky. V prípade črevnej obštrukcie sú stanovené pozitívne Valya príznaky a striekajúci hluk.
 • X-ray krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Vykonané s podozrením na medziobratlovú kýlu.
 • CT alebo MRI. Najspoľahlivejšie a informatívne metódy na diagnostikovanie choroby.
 • inšpekcia Pri brušnej hernii sa často zisťuje asymetria brucha a príznaky peritonitídy (pozitívny príznak Shchetkin-Blumberg)..
 • Ultrazvuk brušnej dutiny. Vzhľad Kloiberových misiek naznačuje črevnú obštrukciu.
 • Črevná endoskopia.

Táto patológia sa musí odlišovať od orchoepididymitíd (zápal semenných váčkov a semenníkov), hydrocelu (kvapka semenníkov), akútny koronárny syndróm a pažerák (s bolesťou na hrudníku), peptický vred dvanástnika a žalúdka, zápal žlčníka a pankreasu, ako aj nádory a choroby ženských pohlavných orgánov.

klasifikácia

Pridelte Richterovi a klamlivé porušenie prietrže. V prvom prípade dochádza k čiastočnej kompresii čreva, ktorá je plná tkanivovej nekrózy.

Črevná obštrukcia sa zriedka vyvíja. Tento typ porušenia je charakteristický pre pupočnú a kýlu bielej línie brucha.

Falošné štípanie sa vyznačuje tým, že nekróza tkaniva chýba, ale existuje klinický obraz charakteristický pre štiepenie orgánov. Príčinou je výpotok, ktorý sa dostane do herniálneho vaku, čo vedie k zápalu..

Primárne a sekundárne porušenie

K primárnemu porušeniu dochádza v čase silného stresu. V tomto prípade sa vytvorí prietrž, ktorá sa okamžite zviera. K sekundárnemu porušeniu dochádza u ľudí s predtým diagnostikovanou kýlou.

Anatomické umiestnenie

Rozlišujú sa vonkajšie (femorálne, epigastrické, ischiatické, hernie xiphoidného procesu a biela línia brucha, triesloviny, pupočníka) a vnútorné (intraabdominálne, medzistavcové a bránice) ušliapnuté hernie. Prvé sa vyznačujú prolapsom orgánov pod kožou. Sú stanovené vizuálne vo forme kruhových alebo oválnych útvarov..

Na orgáne zadržiavanom pri bráne prietrže

Kýly s poškodením črevnej slučky, maternice, Cooperovho ligamentu, prívesky pohlavných orgánov, močového mechúra, omentum a žalúdka sú izolované. Tieto orgány často upúšťajú. Meckelov divertikulum a vermiformová príloha cecum (dodatok) sa zriedka porušujú.

Povaha porušenia

V závislosti od charakteristík vývoja sa porušenie delí na tieto typy:

 • antegráda (poškodenie 1 slučky čreva alebo iného orgánu);
 • retrográdne (2 slučky čreva sa stlačia okamžite, zatiaľ čo slučka spojivového tkaniva zostáva v brušnej dutine);
 • parietálny (charakterizovaný porušením 1 steny čreva, ktorá sa nachádza oproti mezentériu).

Stupeň stlačenia vyzrážaného orgánu

Porušenie je úplné a neúplné. V druhom prípade sa zachovajú funkcie orgánu.

Tuhá femorálna prietrž

Ak dôjde k porušeniu femorálnej prietrže, zapália sa orgány, ktoré prechádzajú femorálnym kanálikom. Jedná sa o prílohy maternice, dodatku a čriev. Hrudný vak sa zvyšuje a nenasadzuje. Pri pohmate sa zistí zvýšenie hustoty orgánov a silná bolesť. Predĺžené štípanie je spojené s črevnou obštrukciou, ktorá sa prejavuje zvracaním stolice, škytavkou, zadržiavaním stolice a plynu, nadúvaním a kŕčou..

Kontrakcia prietrže chrbtice

Poranenie prietrže chrbtice je najčastejšie pozorované u ľudí trpiacich osteochondrózou. Známky patológie:

 • silná bolesť pozdĺž chrbtice;
 • torticollis (s poškodením krčnej chrbtice);
 • bolesť na hrudníku podľa typu angíny (s prietržou hrudnej oblasti);
 • svalové kŕče;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • obmedzenie mobility;
 • panvovej dysfunkcie.

Zaseknutý ischiadický nerv, syndróm stavcov, radiálny syndróm, zhoršená citlivosť, motorické poruchy, zhoršené zmyslové vnímanie a vyblednutie reflexov.

liečba

Ak sa zistí obmedzená prietrž, je indikovaná pohotovostná chirurgická liečba. Sebahojenie je zriedkavý jav. Pohotovostná starostlivosť zahŕňa privolanie sanitky, poskytnutie anestetika a poskytnutie úplného fyzického odpočinku pacientovi. Konzervatívna terapia a použitie ľudových prostriedkov na fekálne porušenie sú neúčinné. Vyvíjajú sa obklady na odstránenie bolesti..

 • chirurgický zákrok na obnovenie normálneho umiestnenia orgánov;
 • gymnastické cvičenia po operácii na posilnenie svalovej kostry a na zabránenie recidívy;
 • dobrá výživa;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • nosenie elastickej ortézy na upevnenie orgánov.

Absolútne zakázané

Pri obmedzenej prietrži je zakázané:

 • nezávisle pred príchodom sanitky podať pacientovi antispasmodiká alebo NSAID;
 • postaviť herniálny vak;
 • vezmite preháňadlá;
 • self-liečiť;
 • napínanie brušných svalov.

Chirurgický zákrok

Účelom operácie je uvoľnenie orgánov zadržiavaných v herniálnom vaku. Ciele liečby:

 • odstránenie príznakov;
 • obnova normálneho umiestnenia orgánov;
 • posilňovanie svalov a prírodných otvorov pomocou vlastných tkanív alebo syntetických materiálov;
 • predchádzanie komplikáciám a relapsom.

Pri obmedzenej prietrži sú účinné nasledujúce zásahy:

 • Ťahová hernioplastika. Zahŕňa posilnenie orgánov pomocou laloku tkanív. Nevýhody tohto spôsobu plastiky sú vysoké riziko relapsu a dlhá doba zotavenia. Prístup k tkanivám si vyžaduje strednú laparotómiu. Počas operácie lekár disekuje pokožku, priraďuje vrece s vypadnutými orgánmi, otvára ju, odstraňuje tekutinu, starostlivo vyšetruje (v prípade nekrózy odstraňuje odumreté tkanivo), obnovuje orgány a vykonáva plastickú chirurgiu. Vyžaduje sa tiež šitie (uzavretie rany)..
 • Oprava sieťovej kýly (netahový plast). Tento spôsob liečby je účinnejší. Miera recidívy je omnoho nižšia..
 • Zavádzanie črevných fistúl. Vyžaduje sa, ak nie je možné odstrániť časť čreva v prípade nekrózy.
 • Laparoskopia (endoskopický zásah pomocou sondy vybavenej kamerou). Takéto ošetrenie je menej traumatické.

predpoveď

Pri včasnej operácii nie je prietrž nebezpečná. Prognóza sa zhoršuje, ak sa vyskytnú komplikácie. U starších ľudí dosahuje úmrtnosť 10%. Vývoj hernia sac phlegmon zhoršuje prognózu zdravia.

Po operácii sa obnova neobjaví okamžite. Rehabilitácia trvá najmenej mesiac. Pri vykonávaní hernioplastiky sa prietrže môže vytvárať a znova porušovať.

prevencia

Najúčinnejšie opatrenia na zabránenie výskytu a priškrtenia prietrže:

 • odmietnutie ťažkej fyzickej práce a vzpierania;
 • posilnenie svalov chrbta a brucha;
 • zvýšená motorická aktivita;
 • udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti;
 • prevencia poranení chrbtice a brucha;
 • včasná liečba respiračnej patológie so silným kašľom (bronchitída, pneumónia, tuberkulóza, čierny kašeľ, laryngotracheitída);
 • normalizácia stolice;
 • správna výživa (obohatenie jedálneho lístka o ovocie a zeleninu, čiastočné jedlá, obmedzenie spotreby sladkostí a mastných potravín);
 • včasný prístup k lekárovi.

Poranenie prietrže: typy patológie, príčiny, príznaky, chirurgická liečba

Abdominálna prietrž (brušná prietrž), ak sa počas nich neodstráni, môže spôsobiť vážne komplikácie, z ktorých najnebezpečnejšou je zranená prietrž. Čo to je? Hlavným stimulom pre tento stav je prudký nárast vnútrobrušného tlaku v dôsledku súčasného nadmerného fyzického úsilia. Silné napätie v brušnej stene prispieva k expanzii prietrže brány, do ktorej spadajú orgány. Po ukončení zaťaženia sa otvor v pobrušnici zmenší a stlačí.

Pre lekára je diagnóza tohto druhu kritickým stavom, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Prijímajú sa núdzové opatrenia, pretože hernálna brána komprimuje orgány v dutine prietrže a prestane im prístup k živinám a kyslíku, čo vedie k rýchlej smrti tkanív. Nekrotické látky (nekróza - nekróza) sa rýchlo dostávajú do krvného obehu a spôsobujú ťažkú ​​intoxikáciu tela..

Takmer vždy sa kýla objaví náhle:

 • osoba pociťuje neočakávaný útok neznesiteľnej bolesti, ktorý nezmizne ani po relaxácii;
 • herniálny výčnelok je napätý a nereaguje na redukciu;
 • celkový stav sa prudko zhoršuje, pokles tlaku krvi, zvýšenie pulzu.

V priebehu 7-8 hodín sa objavia prvé príznaky, ktoré naznačujú vývoj nekrózy v obmedzených tkanivách.

Otáľanie s návštevou chirurga a pokus o samoliečbu môže byť fatálne.

Som rád, že moderné metódy chirurgickej liečby uškrtenej prietrže umožňujú zásah minimálne invazívnym spôsobom. Laparoskopická metóda významne znižuje dobu zotavenia, znižuje riziko pooperačnej infekcie a nezanecháva na tele začarované jazvy. Operácia sekundárnej strangulovanej prietrže obvykle prebieha hladko.

Primárne a sekundárne porušenie

V prevádzkovej praxi je obmedzená prietrž štvrtou patológiou vo svojej frekvencii. Môže to byť primárne a sekundárne.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

metodológievýhody

Je to mimoriadne zriedkavé, ale najnebezpečnejšie. Súčasne dochádza k vytváraniu patologickej diery v tkanivách, extrúzii vnútorných orgánov a ich porušovaniu..

Nebezpečenstvo primárneho porušenia je v nesprávnom postoji k stavu pacientov, pokusu o samoliečenie a oneskorenému ošetreniu kvôli kvalifikovanej pomoci. Výsledkom je, že priebeh operácie sa zhoršuje týmito komplikáciami:

 • stlačená nekróza tkaniva,
 • zápal pobrušnice,
 • silná intoxikácia tela.

Vyskytuje sa na pozadí existujúcej kýly. Pacienti primerane vyhodnotia svoj stav a rýchlo sa obrátia na chirurga.

Príčiny porušenia prietrže

Riziko porušenia ohrozuje akýkoľvek patologický výčnelok bez ohľadu na jeho umiestnenie, anatomické umiestnenie a herniálny obsah. Hlavným provokujúcim faktorom je rýchla a silná kontrakcia brušných svalov, pri ktorej tlak zvnútra narastá tlak na prietržovú bránu..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Primárne porušenieSekundárne porušenie

Vyhoďte ťažký predmet

Časté ťažké narodenie

Začiatok skoku počas vysokého skoku

Napätie pri zápche alebo ťažkosti s močením adenómom prostaty

Nadmerná sila

Klasifikácia kýly náchylnej na porušenie

Zranené prietrže sú jasne klasifikované podľa rôznych ukazovateľov. To pomáha chirurgovi presne určiť typ a rozsah operácie..

1. Podľa anatomického umiestnenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Harm kýla môže vyprovokovaťPredispozičné príčiny, ktoré vytvárajú priaznivé podmienky pre náhle porušenie
 • slabý (60% prípadov),
 • femorálne (25%),
 • pupočníkový (10%).
 • biela čiara brucho,
 • pooperačné.
 • Spigelia hernia,
 • prietrž bedrového trojuholníka.
vonkajšie
domáci
 • Supraphrenic;
 • subfrenickú;
 • preperitoneálny (epigastrický, epigastrický);
 • intraperitoneálna (postrek peritoneálna, Douglasovova vrecka);
 • kýla panvového dna pobrušnice.

2. Pre orgán narušený pri bráne kýly

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Plniaci box,
 • slučky tenkého čreva,
 • hrubé črevo,
 • slepé črevo,
 • mechúr.
Orgány, ktoré často spadajú do prietrže a podliehajú kompresii
Orgány zriedka vstupujú do prietrže
 • Doplnky maternice,
 • telo maternice,
 • semenný kanál,
 • žalúdok,
 • dolný pažerák.

3. Z povahy porušenia

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Stlačenie jednej slučky čreva alebo iného orgánu.

Dve slučky čreva okamžite vstupujú do dutiny herniálneho vaku a spojovacia slučka zostáva v dutine brušnej. Pri relatívne priaznivom stave slučiek padajúcich do dutiny je spojivo výrazne stlačené.

Postihnutá je iba jedna stena čreva - oproti úrovni mezentérie.

4. Podľa stupňa stlačenia vyzrážaného orgánu

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Dokončené. Ide o protiprávne konanie a retrográdne porušenie.

Neúplná. Tvorí sa parietálneho typu.

Pri objasňovaní povahy prietrže a typu porušenia sú dôležité sťažnosti pacienta.

príznaky

Hlavným príznakom akéhokoľvek typu obmedzenej prietrže je bolesť, ktorá sa líši v závislosti od miesta, typu a stupňa porušenia. Bolesť môže pokrývať iba prietrž alebo sa šíriť po celom bruchu.

Zdržanlivá prietrž, v závislosti od anatomického umiestnenia, môže spôsobiť bolesť vyžarujúcu do trieslovej oblasti, stehna, prednej steny brucha, stredu alebo jednej strany brucha. Bolesť, ktorá prudko vznikla v čase porušenia, nezmizne a nebude v pokoji. Intenzita bolesti sa zvyšuje, až kým sa proces nekrózy tkanív nedotkne nervových zakončení. Potom postupne ustupovali, nahradení silnou úzkosťou a nervozitou..

 • Lekár zároveň zaznamenáva výraznú bledosť kože, viac ako 120 úderov za minútu tachykardiu a prudký pokles krvného tlaku. Tieto príznaky spoločne naznačujú vývoj bolestivého šoku..
 • Ak k porušeniu došlo v dôsledku hromadenia výkalov, nevyskytnú sa žiadne známky bolestivého šoku. Tkanivová nekróza s týmto kompresným mechanizmom sa vyvíja omnoho pomalšie a bolesť je tolerantná.
 • Vývoj nekrózy vyvoláva výskyt črevnej obštrukcie, o čom svedčí výskyt opakovaného zvracania hnedo-zelenej farby s postupne sa zvyšujúcim zápachom výkalov..
 • Čiastočné (parietálne) porušenie sa vyvíja bez príznakov črevnej obštrukcie a všeobecnej intoxikácie. Vyznačuje sa miernou bolesťou, neprítomnosťou plynu, výskytom nečistoty krvi v moči.
 • Spoľahlivým ukazovateľom porušenia orgánov v bráne prietrže je zväčšenie a silný výčnelok.
 • Absencia kašľa je posledným príznakom, ktorý lekári kontrolujú. Ak počas kašľa v herniálnom výčnelku nepocítite všeobecné napätie vnútorných orgánov, znamená to, že obsah vaku je oddelený od dutiny všeobecne a nie je s ním komunikovaný..

Patologické ošetrenie

Pacient s príznakmi porušenia prietrže je odoslaný na chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok má status „zo zdravotných dôvodov“: to znamená, že jedinou kontraindikáciou je jasný stav smrti pacienta..

Výskyt známok porušenia prietrže je signálom okamžitého zavolať sanitku. Pred príchodom tímu by mal pacient ležať na chrbte a mal pod vankúš umiestniť malý vankúš. Pri neznesiteľne silnej bolesti je možné aplikovať ľadový mechúr. Nie je možné podniknúť žiadne ďalšie kroky.

 • zohriate sa a ešte horúcejšie kúpele;
 • naneste vyhrievaciu podložku alebo ohrievaciu komprimáciu;
 • užívajte analgetiká, antispasmodiká a preháňadlá.

Je prísne zakázané pokúšať sa v prípade porušenia kýly nezávisle opraviť! Svojimi činmi môžete vyprovokovať:

 • prasknutie krvných ciev a krvácanie do okolitého mäkkého tkaniva,
 • pretrhnutie prietrže,
 • penetrácia odumretého tkaniva do brušnej dutiny,
 • oddelenie krku prietrže a jej redukcia na pobrušnicu spolu so zadržaným orgánom.

Funkcie operácie pri uškrtenej prietrži

Ak pacient trpí závažným ochorením srdca alebo nedávno prekonal infarkt, zavolá kardiológa a za jeho účasti sa uskutoční operácia.

Prípravné opatrenia sa vykonávajú zrýchleným tempom, pretože každá minúta oneskorenia zvyšuje riziko nekrózy tkanív.

Hlavné úlohy chirurga počas operácie:

 • čo najskôr odhaliť, izolovať a opraviť narušenú oblasť orgánu;
 • preťať prietržnou bránou a uvoľniť stlačené tkanivo;
 • posúdi stav postihnutej oblasti a rozhodne o jej likvidácii;
 • odstráňte odumreté tkanivo a telo prietrže;
 • vykonať opravu kýly.

Použitie ochrannej siete na plastové brány prietrže

Druhy operácií

Tradičný prevádzkový prístup

Procedúra sa vykonáva v lokálnej, mieche alebo v celkovej anestézii..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Antegradnoe
Spätné porušenie prietrže (v tvare W)
parietálnej

Zranená prietrž akejkoľvek veľkosti

Prítomnosť komplikácií (príznaky peritonitídy, intoxikácie tela)

Čas porušenia počas 6 hodín

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Koža sa odreže priamo nad výstupkom. Stena herniálneho vaku sa rozreže, kýla sa zhromaždí a vyhodnotí a obmedzený orgán sa zafixuje. Roztiahnutá prietržná brána. Ak je stav orgánu uspokojivý, vloží sa do brušnej dutiny. Keď chirurg pochybuje o životaschopnosti tkaniva - miesto je odrezané.

Plastická chirurgia herniových brán sa vykonáva napnutím vlastných tkanív pacienta (musia byť v uspokojivom stave) alebo použitím špeciálnej sieťky.

 • Schopnosť vizuálne posúdiť stav poškodeného orgánu.
 • Znížte riziko vzniku vnútorného zápalu.
 • Rýchle rozšírenie rozsahu operácie, keď sa pacient zhoršuje.

Video o technike operácie „atopická aloplastika“ pre herniu: https://www.youtube.com/watch?v=7bHkSmnr3uM.

laparoskopia

Tento typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii, v zriedkavých prípadoch sa používa spinálna anestézia..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

metodológievýhody

Malé rozmery zovretého vydutia

Nedostatok sprievodných chorôb

Obezita 3 a 4 stupne

Trvanie porušenia nie viac ako 3 hodiny

Známky črevnej obštrukcie

Žiadne komplikácie spôsobené peritonitídou a všeobecnou intoxikáciou

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

indikáciakontraindikácie

Špeciálne nástroje (trokary) sa zavádzajú pomocou malých vpichov. Priebeh operácie je monitorovaný monitorom. Tkanivová pitva sa vykonáva pomocou špeciálnych endoskopických nožníc.

Plastická chirurgia sa vykonáva pomocou špeciálnej zošívačky so sieťkou.

 • Nízka invazívnosť techniky.
 • Zníženie rizika poškodenia okolitého tkaniva.
 • Zníženie možnosti vzniku pooperačných komplikácií.
 • Nedostatok pooperačných jaziev.

zhrnutie

Odstránenie obmedzenej prietrže je operácia bez kontraindikácií. Zásah sa vždy vykonáva v núdzovom stave, pretože odpočítavanie je nepretržite. Včasné odporúčanie do nemocnice niekoľkokrát zvyšuje priaznivú prognózu.

VYPNUTÉ VONKAJŠIE HERNIE

Uškriabaná vonkajšia prietrž brucha sa nazýva taká prietrž, keď v kýlovej bráne dochádza ku kompresii akéhokoľvek orgánu brušnej dutiny, čo vedie k narušeniu krvného obehu, s rozvojom ischémie až po jej nekrózu. Vo väčšine prípadov je porušená črevná slučka alebo veľké omentum. Najväčším nebezpečenstvom je porušenie čreva, často sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

klasifikácia. Podľa mechanizmu črevného porušenia sa rozlišuje elastické a fekálne porušenie. Existujú aj osobitné formy porušenia čreva - parietálne a retrográdne.

Etiológia a patogenéza. Pružné porušenie črevnej slučky sa vyskytuje pri silnom a rýchlom sťahovaní brušných svalov, pri ktorom sa črevo vtláča do herniálnych brán pod vysokým tlakom. Najprv sa roztiahnu a potom stiahnu a stlačia orgán, ktorý sa do nich uvoľnil. K fekálnemu porušeniu dochádza v dôsledku porušenia vyprázdňovania črevnej slučky (najčastejšie hrubej), ktoré predtým ležalo voľne v širokej hernálnej bráne. Pretože výkaly naďalej vstupujú do slučky cez predný koniec, na bráne kýly sa prudko zvyšuje jej veľkosť. Pri ktoromkoľvek z vyššie uvedených mechanizmov porušenia dôjde ku kompresii ciev, ktoré dodávajú krv do obmedzenej slučky čreva. Výsledkom je ischémia tejto slučky čreva, ktorá môže viesť k jej nekróze, ak sa chirurgickým zákrokom neobnoví včasné zásobovanie krvi krvom..

Kompresia ciev mezentérie obmedzenej slučky čreva vedie k obštrukcii alebo ukončeniu krvného toku v nich a odtok krvi žilami je primárne narušený v dôsledku nižšieho tlaku v nich v porovnaní s mezenterickými tepnami. Žilové preťaženie, ktoré v tomto prípade vzniká v obmedzenom orgáne, je sprevádzané potením v dutine herniálneho vaku tzv. „Herniálnej vody“, ktorá je spočiatku serózna (transparentná voda bez farby a zápachu). Ale v priebehu času sa herniálna voda môže nakaziť mikroorganizmami z obmedzenej slučky čreva a získať purulentný charakter. V tomto prípade už hovoria o vývoji hlienu herniálneho vaku.

Porušovanie potravy (Richterova prietrž) sa vyznačuje skutočnosťou, že v kýlovej bráne sa neobjavuje celá slučka čreva, ale iba samostatná časť jej steny. Takéto porušenie je možné pri veľmi úzkych bránach bránky (najčastejšie v femorálnom krúžku). Je to mimoriadne nebezpečné, pretože je ťažké ho diagnostikovať (herniálny výčnelok je takmer nezaznamenateľný, nie sú tu žiadne známky obštrukcie čreva a bolesť je neistá), a keď nie je rozpoznaná, končí peritonitídou v dôsledku perforácie steny mŕtveho čreva. Retrográdne (v tvare W) porušenie sa vyznačuje súčasným porušením troch črevných slučiek, ktorých počiatočná a konečná sú v herniálnom vaku a ich spojením v brušnej dutine. Intraperitoneálna slučka je prvá, ktorá sa podrobí nekróze, ktorej krvné zásobenie je najhoršie.

sťažnosti. Hlavnou sťažnosťou na obmedzenú prietrž je intenzívna bolesť spôsobená ischémiou orgánu, ktorý sa podrobil porušeniu. Pacient si všimne ostrú bolesť v oblasti herniálneho výčnelku a brucha. Spojenie črevnej obštrukcie spôsobuje kŕče v bruchu. Bolesť môže vyžarovať do mezogastia. Hrudný výčnelok sa stáva napätým, nenapraviteľným. Rozvoj črevnej obštrukcie vedie k zvracaniu, stolici a zadržiavaniu plynov. Poranenie močového mechúra pri kĺzavej kĺbovej prietrži spôsobuje dysurické javy - časté bolestivé močenie. Pri porušení väčšieho omentum, ako aj pri parietálnom porušení čreva, nemusia byť príznaky črevnej obštrukcie. Ak už orgán v herniálnom vaku podstúpil nekrózu a vyvinul sa hlienný vak z hernia, pacient sa môže sťažovať na vysokú horúčku, intoxikáciu, prítomnosť bolestivých, intenzívnych, nezapadajúcich do brušnej dutiny herniálneho výčnelku s hyperemickou a edematóznou kožou nad ňou..

anamnéza. Zraneniu spravidla predchádza viac alebo menej dlhá doba prietrže pacienta. Spočiatku opraviteľné kýly sú častejšie vystavené elastickému porušeniu a nenapraviteľné, častejšie sa vylučujú medzi herniovým vakom a slučkou hrubého čreva a majú viac adhézií. Pri elastickom porušení si pacienti často všimnú ostré bolesti v oblasti herniálneho výčnelku po zdvíhaní alebo silnom namáhaní. Porušenie stolice sa pozoruje pri dlhodobej existencii prietrže, ktorá obsahuje slučku čreva a neprispôsobuje sa brušnej dutine, čo vedie k postupnému zvyšovaniu veľkosti prietrže a následnému pripútaniu bolesti..

Pri vypočúvaní pacienta by sa mal stanoviť čas, ktorý uplynul po porušení prietrže. V neskorých fázach porušovania sa objavujú znaky hernia sac phlegmon.

Peritonitída sa najrýchlejšie rozvíja s retrográdnym a parietálnym porušením čreva. Objaví sa napätie brušných svalov, zvyšuje sa nadúvanie, symptóm Shchetkin - Blumberg sa stáva pozitívnym.

Vyšetrenie pacienta. Celkový stav pacienta je mierny, potom závažný (so zvýšeným výskytom črevnej obštrukcie, peritonitídy, kardiovaskulárneho zlyhania). Koža je bledá. Pri hliene herniálneho vaku nad herniálnym výstupkom sa dá určiť hyperémia, infiltrácia podkožného tuku. Telesná teplota je spočiatku normálna, ale s hlienovým hernálnym vakom a peritonitídou je zvýšená. Pero je najprv potiahnuté bielou farbou. Pridanie črevnej obštrukcie a peritonitídy je sprevádzané suchým jazykom a výskytom hnedého plaku. V prvých hodinách po porušení je aktom brucha správna forma. V prípade črevnej obštrukcie - je opuchnuté, asymetrické. Pri laterálnom osvetlení môžu byť viditeľné vlny črevnej motility. Keď je narušená slučka čreva nad herniovým výstupkom, určí sa bubienkový zvuk. V ostatných prípadoch otupenie bicieho zvuku. Povrchová palpácia herniálneho výčnelku je sprevádzaná ostrou bolesťou. Hĺbková palpácia je obzvlášť dôležitá pri diagnóze parietálneho porušenia čreva, pretože iba týmto spôsobom je možné zistiť mierny herniálny výčnelok, a to aj tak nie vždy. Pomáha odlíšiť obmedzenú femorálnu prietrž od lymfadenitídy (zapálená lymfatická uzlina zostáva mobilná) a od stúpajúcej tromboflebitidy veľkej safénovej žily stehna (okrem zapálenej kŕčovej uzliny sa môže prehmatať aj zápal zapálenej žily). Vyšetrenie brucha v skorých štádiách črevnej obštrukcie odhaľuje zvýšené peristaltické šelesty. V neskorších štádiách nemusí byť peristaltika počuť (príznak „smrteľného ticha“). V prípade uškrtenej kýly bude symptóm „trhavého kašľa“ negatívny, pretože trhavé zvýšenie vnútrobrušného tlaku počas kašľa sa neprenesie na lúmen hernálneho vaku izolovaného z dutiny brušnej, a preto sa nebude cítiť vo forme tlačení rukou lekára, ktorý je pritlačený k herniálnemu výčnelku..

diagnostika Všeobecný krvný test sa spočiatku nezmení, ale ako sa v ušľachtilých orgánoch progresie ischémie a zápalových zmien, môže objaviť leukocytóza a posun leukocytového vzorca doľava..

Všeobecná analýza moču je najčastejšie nezmenená, ale porušenie močového mechúra môže viesť k objaveniu sa čerstvých červených krviniek v moči..

Prieskumná rádiografia brucha s črevnou obštrukciou odhalí prítomnosť „Kloiberových šálok“ (pozri tému „Črevná obštrukcia“)..

Laparoskopia s kýlou, ktorá bola porušená, sa zriedkavo vykonáva a je potrebné ju v prípadoch, ktoré je ťažké diagnostikovať, napríklad pri odhalení parietálneho porušenia čreva, zistiť príčinu „nesprávneho porušenia“ prietrže. „Falošné porušenie“ prietrže sa nazýva nasledujúca situácia. Akútne ochorenia brušných orgánov (perforovaný žalúdočný vred, akútna cholecystitída, črevná obštrukcia), ktoré sa vyskytujú s fenoménom peritonitídy, môžu spôsobiť ilúziu sprievodnej brušnej prietrže. V tomto prípade je bolesť a zväčšenie prietrže spôsobené ochranným napätím brušnej tlače a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Falošné porušenie prietrže môžete rozlíšiť na základe starostlivo zozbieranej histórie (primárne lokalizácia bolesti brucha a neskoršie uchytenie bolesti prietrže je charakteristické pre nesprávne porušenie; príznak kašľavého tlaku zostáva pozitívny).

liečba. Prítomnosť uškrtenej brušnej prietrže je indikáciou pre núdzovú opravu prietrže. Čím skôr sa operácia uskutoční, tým väčšia je pravdepodobnosť, že postihnutý orgán je stále životaschopný, že ischémia tohto orgánu ešte neviedla k jeho nekróze. Pri vykonávaní operácie na odstránenie prietrže sa prietrží hernie zistí v lúmeni herniového vaku, ktorý môže mať v závislosti od stupňa infekcie rôzne farby, priehľadnosť a zápach. Obmedzený orgán môže byť v závislosti od závažnosti jeho ischémie a životaschopnosti tmavý karmínový, sivý alebo zelenkavý. Krvné zásobenie zadržaného orgánu sa môže obnoviť až po rozrezaní kruhu, ktorý porušuje autorské práva. Pred rozrezaním kruhu, ktorý porušil autorské práva, je však potrebné držať porušený orgán tak, aby sa po rozobraní kýlovej brány oslobodený orgán vopred nedostal do brušnej dutiny, kým nebudeme presvedčení o jeho životaschopnosti. Znakmi vitality obmedzeného orgánu (ak hovoríme o čreve) bude výskyt peristaltiky, jej ružová farba, pulzácia tepny jej mezentérie; peritoneum zakrývajúce slučku čreva by malo byť lesklé a samotné by malo byť na dotyk teplé. Obmedzený prameň väčšej vrstvy omentu sa zvyčajne resekuje. Ak obmedzená slučka čreva nie je životaschopná, mŕtva, resekuje sa tiež anastomózou. Potom je hernálny vak obviazaný a odrezaný pri krku a je uskutočnená plastika prietrže hernie..

V prípade porušenia črevnej slučky s jej nekrózou, rozvoju črevnej obštrukcie a hlienu herniálneho vaku sa najprv uskutoční laparotómia, pri ktorej sa odreže poranená črevná slučka zo strany brušnej dutiny pomocou intrastinálnej anastomózy. A potom sa zvonka otvorí herniálny vak, z ktorého sa odstráni hnis a nekrotická slučka čreva, a potom sa tu lieči hnisavá rana. Plastové prietržové brány v tejto situácii sa nevykonávajú.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Použite vyhľadávanie:

Zranená prietrž brucha

Uškrtená prietrž je dosť nepríjemné a nebezpečné ochorenie, keď sa objaví kompresia orgánov v brušnej dutine. Toto ochorenie vedie takmer vždy k významnému zníženiu prietoku krvi v zovretom orgáne a dokonca k smrti buniek.

Príčiny porušenia

Toto ochorenie môže spôsobiť množstvo príčin..

 • Poranenia brucha.
 • Kašeľ na pľúcne ochorenia.
 • Poruchy genitourinárneho systému.
 • Zápcha s porušením gastrointestinálneho traktu.
 • Prevádzkové postupy.

Príznaky porušenia

Existuje niekoľko indikatívnych prejavov tejto choroby.

 • „Tvrdý“ žalúdok, ostrá bolesť v oblasti prietrže. Dokonca aj malé zvýšenie objavenej hrbole je sprevádzané silným napätím brušných svalov a výraznou bolesťou.
 • Docela silná bolesť v pobrušnici. Ukazovatele bolesti sú hlavné príznaky choroby. Bolesť sa môže objaviť po silnej fyzickej stránke. svalové tlaky.
 • Výčnelok. Tento príznak sa prejavuje neočakávaným výskytom hrbole, ktorá je charakteristická iba pri porušení kýly.
 • Nedostatok prenosu impulzov kašľa. Tento prejav je najdôležitejším ukazovateľom. Faktom je, že keď dôjde k porušeniu, herniálny kužeľ stráca kontakt so svalmi pobrušnice a stáva sa úplne nezávislým, čo vedie k úplnej absencii svalovej reakcie charakteristickej pre kašeľ..
 • Reflexné zvracanie. Táto manifestácia tiež najviac svedčí o tomto ochorení. Ďalej, pri zintenzívnení procesu gastrointestinálnej obštrukcie dochádza pravidelne k zvracaniu, je zelená a má nepríjemný zápach.

Druhy chorôb

 • Obmedzená prietrž bielo-bielej línie brucha. Je to tradičný typ porušenia prietrže, ktorý je opísaný vo všetkých učebniciach, ale zriedka sa vyskytuje v živote. Častejšie sa zovreté tukové tkanivo berie na obmedzenú prietrž.
 • Pupočná prietrž. Táto prietrž je takmer vždy spojená s komisármi, ktoré spôsobujú bolesť, ako aj gastrointestinálnu obštrukciu. Jediným spoľahlivým ukazovateľom pre diagnostiku tejto choroby môže byť nedostatok prenosu kašľa.

Liečba obmedzenej hernie

Toto ochorenie je veľmi nebezpečné a vyžaduje si okamžité chirurgické ošetrenie bez ohľadu na typ prietrže a jeho trvanie. Jedinou kontraindikáciou operácie môže byť iba veľmi vážny zdravotný stav pacienta. Počas liečby a po operácii bude najúčinnejším a najrozumnejším vymenovaním moderných regeneratívnych liekov, ako sú gastroenteroprotektory. Gastro - enteroprotektory - sú kompenzátory porúch v práci orgánov spojených s obrannými mechanizmami tela. Na zníženie rôznych defektov a poranení gastrointestinálnych mukóznych membrán, ktoré nevyhnutne vyplývajú z terapeutickej liečby alebo chirurgického zákroku, sa používajú gastroenteroprotektory, ktoré sú nevyhnutnými pomocníkmi pri obnovovaní funkcií, ktoré môžu pomôcť pri regenerácii. Neskoré hľadanie pomoci a samoliečba výrazne zhoršuje výsledky liečby, čo môže viesť ku komplikáciám a dokonca k peritonitíde. Prevencia porušenia prietrže je plánované liečenie všetkých identifikovaných brušných hernií, ako aj vylúčenie zo života okolností, ktoré prispievajú k rozvoju tejto choroby..

Pruh

Poranenie prietrže - stlačenie prietrže hernie v bráne prietrže, spôsobujúce narušenie krvného zásobovania a nekrózu, ktorá vytvára herniálny obsah orgánov. Poranenie prietrže sa vyznačuje ostrou bolesťou, napätím a bolestivosťou herniového výčnelku, ireducibilnosťou defektu. Diagnóza porušenia prietrže je založená na údajoch z anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia, prehľadovej rádiografii brušnej dutiny. Počas kýly na obmedzenú prietrž sa často vyžaduje resekcia nekrotického hrubého čreva.

Všeobecné informácie

Poranenie prietrže je najčastejšou a hroznou komplikáciou brušnej prietrže. Zranené prietrže sú akútny chirurgický stav, ktorý si vyžaduje neodkladný zásah, a ich frekvencia výskytu je nižšia iba pri akútnej apendicititíde, akútnej cholecystitíde a akútnej pankreatitíde. V operatívnej gastroenterológii je porušenie prietrže diagnostikované v 3 - 15% prípadov.

Poranenie prietrže je spojené s náhlou kompresiou obsahu herniového vaku (omentum, tenké črevo a ďalšie orgány) v bráne prietrže (defekty prednej steny brucha, otvory bránice, vrecká brušnej dutiny atď.). Môže dôjsť k poraneniu akejkoľvek brušnej prietrže: trieslovina (60%), stehno (25%), pupočníková (10%), menej často hernia bielej línie brucha, pažerákové otvorenie bránice, pooperačná prietrž. Krvácanie je spojené s nebezpečenstvom vzniku nekrózy stlačených orgánov, črevnej obštrukcie, peritonitídy..

Druhy porušenia prietrže

V závislosti od orgánu stláčaného v bráne prietrže existujú prietrže s porušením čreva, omentum, žalúdka, močového mechúra, maternice a jej dodatkov. Stupeň prekrývania lúmenu dutého orgánu počas porušenia prietrže môže byť neúplný (parietálny) a úplný. V niektorých prípadoch, napríklad pri porušení Mertelovho divertikula alebo dodatku, sa prekrývanie lúmenu orgánov vôbec nepozoruje. Podľa zvláštností vývoja sa rozlišuje antegráda, retrográdna, falošná (imaginárna), náhla (pri absencii histórie kýly) porušenie kýly.

Existujú dva mechanizmy na porušenie prietrže: elastický a fekálny. Elastické porušenie sa vyvíja v prípade súčasného východu cez úzku hernálnu bránu s veľkým objemom herniálneho obsahu. Vnútorné orgány uzavreté v herniálnom vaku sa nemôžu samy usadiť do brušnej dutiny. Ich porušenie úzkym kruhom herniovej brány vedie k rozvoju ischémie, syndrómu silnej bolesti, pretrvávaniu svalových kŕčov herniovej brány, čo ďalej komplikuje porušovanie prietrže.

Fekálne porušenie sa vyvíja s prudkým pretečením prednej slučky čreva, ktorá spadla do herniálneho vaku, s obsahom čreva. V tomto prípade je výstupná časť čreva sploštená a obmedzená v herniálnom portáli mezentériou. Fekálne porušenie sa často vyvíja s dlhodobými nezvratnými kýlami.

Poranenie prietrže môže byť primárne a sekundárne. Primárne porušenie je menej časté a vyskytuje sa na pozadí súčasného núdzového úsilia, ktoré vedie k súčasnému vytvoreniu predtým neexistujúcej prietrže a jej kompresii. K sekundárnemu porušeniu dochádza na pozadí predtým existujúcej prietrže brušnej steny.

Príčiny porušenia prietrže

Hlavným mechanizmom porušenia prietrže je prudký simultánny alebo periodicky sa opakujúci nárast vnútrobrušného tlaku, ktorý môže byť spojený s nadmerným fyzickým úsilím, zápchou, kašľom (s bronchitídou, zápalom pľúc), ťažkosťami s močením (s adenómom prostaty), ťažkým pôrodom, plačom atď. slabosť svalov brušnej steny, črevná atónia u starších ľudí, traumatické zranenia brucha, chirurgické zákroky, úbytok hmotnosti prispieva k porušeniu prietrže.

Po normalizácii vnútrobrušného tlaku sa veľkosť hernálnych brán zmenšuje a porušuje hernálny vak, ktorý prekročil svoje limity. V tomto prípade pravdepodobnosť vzniku porušenia nezávisí od priemeru prietrže bránice a veľkosti prietrže.

Príznaky porušenia prietrže

Poranenie prietrže sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi: ostrá lokálna alebo rozptýlená bolesť brucha, neschopnosť korigovať prietrž, napätie a bolestivosť herniového výčnelku, absencia príznaku „kašľového tlaku“..

Hlavným signálom porušenia prietrže je bolesť, ktorá sa vyvíja vo výške fyzického úsilia alebo napätia a v pokoji nezmizne. Bolesť je taká intenzívna, že pacient často nemôže odolať stonaniu; jeho správanie sa stáva nepokojným. V objektívnom stave je zaznamenaná bledosť kože, javy bolestivého šoku - tachykardia a hypotenzia..

V závislosti od typu uškrtenej prietrže môže bolesť vyžarovať do epigastrickej oblasti, do stredu brucha, slabín a stehien. Keď nastane črevná obštrukcia, bolesť nadobúda spastický charakter. Syndróm bolesti sa spravidla prejaví v priebehu niekoľkých hodín, až kým sa nevyvinie nekróza zadržovaného orgánu a nenastane smrť nervových prvkov. Pri fekálnom porušovaní sú bolesť a intoxikácia menej výrazné, črevná nekróza sa vyvíja pomalšie.

Pri porušení prietrže sa môže vyskytnúť jediné zvracanie, ktoré má spočiatku reflexný mechanizmus. S rozvojom črevnej obštrukcie sa zvracanie stáva konštantným a fekálnym. V situáciách čiastočného porušenia prietrže sa spravidla nevyskytujú fenomény obštrukcie. V tomto prípade môžu okrem bolesti, tenesmu, zadržiavania plynu narušiť aj dysurické poruchy (časté bolestivé močenie, hematúria)..

Dlhodobé porušenie prietrže môže viesť k tvorbe hlienu herniového vaku, ktorý je rozpoznávaný charakteristickými miestnymi príznakmi: edém a hyperémia kože, bolesť herniálneho výčnelku a kolísanie nad ňou. Tento stav je sprevádzaný všeobecnými príznakmi - vysoká horúčka, zvýšená intoxikácia. Rozliata peritonitída spôsobená prechodom zápalu na peritoneum alebo perforáciou natiahnutej časti uškriabaného čreva je výsledkom času, keď nedôjde k odstráneniu porušenia prietrže..

Diagnóza porušenia prietrže

Pri anamnéze hernie a typickej klinike nie je diagnostika porušenia prietrže ťažká. Pri fyzickom vyšetrení pacienta sa upozorňuje na prítomnosť intenzívneho bolestivého hernálneho výčnelku, ktorý nezmizne so zmenou polohy tela. Patognomonickým znakom porušenia prietrže je neprítomnosť prenášajúceho kašľa, ktorý je spojený s úplným vymedzením herniového vaku z brušnej dutiny pomocou obklopujúceho krúžku. Peristaltika nad obmedzenou prietržou sa nepočuje; niekedy sú príznaky obštrukcie čriev (Valya symptóm, striekajúci hluk atď.). Často existuje asymetria brucha, pozitívne peritoneálne príznaky.

V prípade črevnej obštrukcie odhaľuje röntgenová snímka brušnej dutiny Kloiberove misky. Na účely diferenciálnej diagnostiky sa vykonáva ultrazvuk brušných orgánov. Porušenie femorálnej a ingvinálnej prietrže by sa malo odlíšiť od hydrocelu, spermatocele, orchiepididymitis, ingvinálnej lymfadenitídy..

Liečba kýly

Bez ohľadu na rozmanitosť, umiestnenie a načasovanie porušenia sú komplikované kýly podrobené okamžitej chirurgickej liečbe. V prehospitálnom štádiu je kategoricky neprijateľné pokúšať sa opraviť obmedzenú prietrž, spravovať antispasmodiká a analgetiká samostatne a užívať preháňadlá. Chirurgia pre porušenie prietrže sa vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Chirurgický zásah pri porušení prietrže sleduje cieľ uvoľnenia stlačených orgánov, vyšetrenia poškodeného orgánu na jeho životaschopnosť, resekciu nekrotickej oblasti, vykonanie opravy herniovej brány (hernioplastika s miestnymi tkanivami alebo so syntetickými protézami)..

Najdôležitejším okamihom operácie je vyhodnotenie životaschopnosti uškrtenej slučky čreva. Kritériom životaschopnosti čreva je obnovenie jeho tónu a fyziologickej farby po uvoľnení z porušujúceho kruhu, hladkosť a lesk seróznej membrány, neprítomnosť ryhovacej drážky, prítomnosť pulzácie mezenterických ciev a zachovanie peristaltiky. V prítomnosti všetkých týchto príznakov sa črevo považuje za životaschopné a ponorené do brušnej dutiny.

Inak, keď je prietrž obmedzená, je potrebná resekcia črevného rezu end-to-end anastomózou. Ak nie je možné vykonať resekciu nekrotického čreva, zavedie sa črevná fistula (enterostómia, kolostómia). Vykonanie primárnej plastickej chirurgie brušnej steny je kontraindikované v prípade peritonitídy a hlienu herniálneho vaku..

Predikcia a prevencia porušenia prietrže

Mortalita pri porušení prietrže u starších pacientov dosahuje 10%. Neskorý prístup k lekárskej starostlivosti a pokusy o porušenie vlastných prietrží vedú k diagnostickým a taktickým chybám, čo výrazne zhoršuje výsledky liečby. Komplikáciami pri porušovaní prietrže môže byť nekróza zmenenej črevnej slučky s nesprávnym vyhodnotením jej životaschopnosti, zlyhanie črevnej anastomózy, peritonitída..

Predchádzanie porušovaniu spočíva v plánovanom ošetrení všetkých identifikovaných brušných prietrží, ako aj vo vylúčení okolností vedúcich k rozvoju prietrže..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je jedným z bežných ľudských ochorení, jej prítomnosť v krčnej oblasti je jednou z nebezpečných.p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->
Výskyt alebo manifestácia tejto patológie v klinickej praxi je asi 5% všetkých prípadov, pričom jej vznik je charakteristický pre pacientov starších ako 50 rokov, najmä pre ženy.
Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému vyčnievaniu brušných orgánov prostredníctvom oslabeného tkaniva trieslového kanálika..
metodológievýhody