loader

Hlavná

Hlava

Čo sú Schmorlovy chrupavkové uzly v chrbtici: ako sa zbaviť formácií a aké nebezpečné sú

Schmorlove uzly sa objavujú v chrbtici na pozadí genetickej predispozície s degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v hyalínovej platni po vážnom poškodení podporného stĺpca. Čím vyššie je zaťaženie, tým aktívnejší je patologický proces.

Jedným z dôvodov je starnutie tela. Lekári preukázali v priebehu výskumu: negatívne zmeny na hyalínových doštičkách po 50 rokoch sa vyvíjajú u 80% ľudí. Sú Schmorlove uzly nebezpečné pre chrbticu? Je možné zabrániť poškodeniu stavcov v rozpore s kostným tkanivom? Odpovede v článku.

Čo sú uzly Schmorl

Ochorenie sa vyvíja s čiastočným zničením hyalínovej doštičky, odtokom určitého objemu látky mimo medzistavcové platničky. Prienik chrupavky do tela stavcov postupne vyvoláva atrofiu kostného prvku. V pevnom prvku sa objaví malá depresia, vo vnútri ktorej je látka, ktorá unikla z disku. Horná časť dutiny je zakrytá blokovacou doskou. Ako rastie, uzol Schmorl tlačí na želatínové jadro, posteľ rastie, steny postupne menia štruktúru.

Patologický proces vo väčšine prípadov prebieha pomaly, ale pod vplyvom negatívnych faktorov môže byť deformácia aktívna, agresívna. V tomto prípade tkanivo chrupavky rýchlejšie preniká do tela stavcov, tlak sa prudko zvyšuje, čo môže spôsobiť zlomeninu kostných doštičiek. V aktívnom priebehu sú husté štruktúry čiastočne ničené, okolo substrátu z medzistavcovej platničky sa hromadí špongiová hmota a žiadna uzatváracia doska.

Často sa vyskytujú závažné zmeny Schernlovej prietrže. Tento proces začína zarastaním hubovitého miesta krvných ciev. Kapiláry niekedy prenikajú cez disk, čo vyvoláva čiastočnú alebo úplnú zmenu štruktúry vankúšika. Čím pomalšie vyrážky krvných ciev v tkanive medzistavcovej platničky, tým nižšia je miera nárastu Schmorlovho uzla.

príčiny

Poškodenie hyalínových doštičiek sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • zníženie hustoty, porušenie štruktúry kostného tkaniva pri autoimunitných patológiách;
 • deformity medzistavcových platničiek;
 • prirodzené starnutie chrbtice;
 • dystrofické a degeneratívne procesy v hyalínových platniach;
 • anomálie v štruktúre podporného stĺpca;
 • narušenie dodávky krvi prvkom podporného stĺpca u starších pacientov;
 • systémové choroby, pri ktorých sa stavovce ničia, napríklad osteoporóza;
 • neúplná alebo predčasná terapia zápalových procesov v prvkoch podporného stĺpca;
 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • poškodenie miechy so silným vertikálnym nárazom;
 • vrodené alebo získané porušenie postavenia;
 • dieťa rastie rýchlo, veľkosť chrbtice, horných a dolných končatín sa neprimerane zvyšuje;
 • nadmerné zaťaženie nosného stĺpika v detstve, ktoré spôsobuje poškodenie chrupavky, nervov a kostí. Negatívne faktory: intenzívny tréning bez dávkovania zaťaženia, skákanie do vody, najmä z veľkej výšky, zdvíhanie a nosenie bremien.

U administratívnych pracovníkov s hypodynamiou na pozadí poklesu flexibility chrbtice sa Schmorlova hernia vyskytuje tak často ako u športovcov. Intenzita negatívnych prejavov závisí od individuálnych charakteristík, typu patologickej formácie, zaťaženia chrbtice a celkového stavu tela..

Ako posilniť chrbticu doma? Prezrite si výber užitočných cvičení a dozviete sa viac o výživových vlastnostiach..

Prečítajte si o príčinách silnej bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatkami ramena a možnostiach liečby nepríjemných pocitov na tejto adrese..

Príznaky a symptómy

Povaha choroby, účinok na telo a chrbticu do značnej miery závisí od typu kýly Schmorlovej. Niekoľko malých uzlov sa neobjavuje žiadnym spôsobom, schopnosť pracovať je zachovaná a klinické príznaky chýbajú. Zadné bočné a zadné uzly niekedy vyvolávajú vývoj neurologických porúch, lokálnu bolesť v oblasti postihnutého stavca. S rozvojom nepohodlia sa vykonáva špecifická liečba..

S rastúcou kýlou Schmorl sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu bolesti. Ak sa po 40 rokoch objaví veľký uzol alebo niekoľko útvarov, potom je tlak na oslabené stavce vyšší ako v mladom veku, nepohodlie je silnejšie.

Druhy a formy

V závislosti od zóny umiestnenia uzlov, počtu patologických formácií sa rozlišujú tieto typy kýly Schmorlovej:

 • intrakorporální. Medzistavcové platničky aktívne prenikajú do hubovitých štruktúr susedného stavca;
 • späť a spredu. Negatívny proces vyvoláva porušenie statiky a dynamiky chrbtice, spôsobuje špecifické príznaky;
 • intravertebrálních. Tento druh patológie vedie k premiestneniu elastického pásu cez doštičky stavcov;
 • bočné a stredné. Patologický proces na medzistavcovej platničke prebieha bez výrazných príznakov, choroba sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení chrbtice s podozrením na iné typy poškodenia chrupavky alebo kostných štruktúr;
 • viacnásobné a jednotlivé malé uzly Schmorl.

diagnostika

S bolesťou v oblasti chrbtice, obmedzenou pohyblivosťou, musíte podstúpiť vyšetrenie. Prvým stupňom je návšteva stavovca alebo neurológa, objasnenie klinického obrazu patológie. Ďalej lekár nasmeruje na röntgeno problémového oddelenia podporného stĺpca nevyhnutne dve projekcie.

Ak chcete objasniť najmenšie zmeny, identifikovať malé uzly, budete potrebovať MRI. Je dôležité potvrdiť, že bolesť, znížená flexibilita, mobilita podporného stĺpca sa vyvíja pod vplyvom veľkých kôrov Schmorla. Komplexné vyšetrenie ukazuje, koľko uzlov sa objavilo, ako silno chrupavkové tkanivo komprimuje stavovce, či existujú fibrózne degenerácie a choroby chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí patologického procesu..

Dozviete sa viac o najpravdepodobnejších príčinách kŕčov na krku pri otáčaní hlavy, ako aj o metódach liečenia negatívnych príznakov..

V tomto článku sú opísané príčiny zápalu sedacieho nervu a možnosti liečby patológie doma..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/narushenie-krovoobrasheniya.html nájdete výber účinných metód liečby cerebrovaskulárnych príhod pri cervikálnej osteochondróze..

Všeobecné pravidlá a metódy zaobchádzania

Malé uzly nie sú pre organizmus nebezpečné, ale ak sa zistí jedna Schmorlova kýla alebo viacnásobné útvary, musíte pravidelne navštíviť lekára, aby sledovali patologický proces. Keď sa objaví syndróm bolesti, bude potrebné prijať niekoľko opatrení na normalizáciu krvného obehu v problémovej oblasti a odstránenie bolesti.

Pacienti navštevujú masážne a magnetoterapeutické sedenia, robia špeciálne cvičenia a na odporúčanie vertebroológa navštívia chiropraktika. Ak dôjde k deformácii hyalínovej doštičky na pozadí poranenia miechy, potom bude užitočný priebeh prípravkov obsahujúcich vápnik a vitamín D, NSAID a lieky na normalizáciu krvného obehu. Pred podaním formulácií na posilnenie kostí lekári odporúčajú vyšetriť obličky, aby sa vylúčil negatívny účinok pri ochoreniach orgánov typu fazule.

Natiahnutie (trakcia) podporného stĺpca je účinnou metódou na odstránenie bolesti, ktorá znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Procedúra sa vykonáva vo fyzickej miestnosti pomocou špeciálnej pohovky. Suchá chrbtová trakcia znižuje zaťaženie nervových zakončení, zlepšuje prísun krvi do podporného stĺpca. Po priebehu antigravitačnej terapie sa podporný stĺpec roztiahne, väzy a svaly sa uvoľnia a zlepší sa pohyblivosť postihnutej oblasti. Trakcia chrbtice doma sa vykonáva iba so súhlasom stavca, po objasnení kontraindikácií, výbere optimálnej metódy vplyvu na podporný stĺpec..

Liečba stavcov uzliny Shmorl

Takéto impozantné meno, ako Schmorlova kýla, podvedome spôsobuje spojenia niečoho vážneho a nevyliečiteľného. V skutočnosti sú Schmorlova kýla (uzly) patologickými zmenami medzistavcových platničiek (uzuratívne defekty), v dôsledku ktorých chrupavka tlačí cez susedný (vyšší alebo dolný) stavca. Toto je rozdiel medzi Schmorlovou prietržou od obvyklej prietrže chrbtice, kde výstupok smeruje do alebo z chrbtice a je sprevádzaný silnou bolesťou.

Schmorlova kýla nemá výraznú symptomatológiu, pretože nevedie ku kompresii nervových koreňov, ako je medzistavcová prietrž. Je to však stále patológia a je do istej miery nebezpečná..

Progresia degeneratívnych deštruktívnych procesov na medzistavcovej platni vedie k jej dysfunkcii. V dôsledku toho sa tu môže vytvoriť obyčajná stavcová kýla so všetkými jej dôsledkami alebo kompresná zlomenina stavca. Príčiny takejto zlomeniny (zvýšený stres alebo normálna trauma) na zdravej chrbtici veľmi zriedka vedú k takým dôsledkom..

K podobnej patológii medzistavcových platničiek dochádza u ľudí s krehkými, slabými kosťami chrbtice alebo skôr stavcami. Preto sa najčastejšie diagnostikuje v dospievaní, najmä v bedrovej a dolnej časti hrudnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice sa prakticky nevyskytuje.

Identifikácia Schmorlovho uzla je pravdepodobnejšie zvončekom skutočnosti, že stav medzistavcových platničiek a stavcov určitého segmentu chrbtice vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Príčiny Schmorlovej kýly

Výskyt uzuratívnych defektov môže prispieť k príčinám vrodenej aj získanej povahy. Príkladom prvého môžu byť malé Schmorlovy kýly, spôsobené presne vrodenými štruktúrnymi znakmi stavca. Príčiny získané v priebehu života a vedúce k vzniku takýchto defektov môžu byť tieto:

Ako dôvod vzniku Schmorlových uzlín u detí môžeme uviesť skutočnosť, že kostné tkanivo jednoducho neudržiava tempo s vývojom svalu, v dôsledku čoho sa defekty tvoria v stavcoch vo forme dutín..

Ako dochádza k poškodeniu stavcov, keď sa vytvorí Schmorlova kýla

Príznaky - kde a ako to bolí

Vo väčšine prípadov sú intrakorporálne hernie (Schmorlovy hernie) detegované náhodne pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Tento nedostatok klinických prejavov sa jednoducho vysvetľuje: patologický proces zachytáva disk a kostné tkanivo stavcov, ktoré neubližujú. Táto patológia neovplyvňuje korene miechy a nervov, preto vyjadrené príznaky bolesti, ktoré poskytuje konvenčná vertebrálna kýla, nie sú charakteristické..

Bolesť, ak sa objaví, už má značné množstvo prietrže a je slabo vyjadrená, bolesť v prírode. Vyvoláva sa dlhodobým státím, pri práci nadol alebo po dlhšej chôdzi. Príznaky bolesti sú často sprevádzané pocitom únavy v chrbte a prechádzajú v polohe na chrbte.

Príčinou bolesti v bedrovej oblasti alebo v oblasti hrudnej chrbtice nie sú usuratívne defekty samotnej chrbtice, ale reakcia unavených svalov a tkanív okolo nich..

Intrakorporálna hernia môže byť tiež sprevádzaná prejavom narušenia držania tela, ako je napríklad strata sluchu, opuch tkanív v oblasti ich umiestnenia, pocit nepohodlia a určité obmedzenie pohyblivosti chrbtice..

Progresia hernie môže viesť k výraznému zakriveniu chrbtice vo forme kyfózy (v prípade diskovej lézie v oblasti hrudníka) alebo lordózy (s lokalizáciou Schmorlovho uzla v bedrových diskoch)..

V závislosti od umiestnenia je kýla Schmorlovho typu nasledovná: stredná, bočná, predná a zadná.

 • Stredná a bočná nevedú k deformácii chrbtice, preto nie sú často klinicky zjavné. Je možné ich identifikovať iba pomocou rôntgenových výskumných metód..
 • Predné uzly Schmorl sú najčastejšie lokalizované v oblasti prvých troch stavcov lumbálnej chrbtice a rovnako ako mnohopočetné najčastejšie prejavujú príznaky bolesti..

Výskyt silnej bolesti krčnej chrbtice naznačuje, že príčiny pravdepodobne nesúvisia s uzuratívnymi defektmi. Pretože umiestnenie v krčku nie je pre nich typické.

Uzly Schmorl môžu byť tiež prejavom Scheuermann-Mauovej choroby. Často sa jedná o mnohopočetné prietrže sprevádzané patologickými zakriveniami chrbtice: kyfóza v hrudníku a vyhladenie ohybu bedrovej chrbtice..

Diagnostický postup

Diagnóza je založená na:

 1. rozhovor s pacientom: na čo sa sťažuje; či existuje bolesť, ich lokalizácia a závažnosť, závislosť od fyzickej aktivity a zmiernenie bolesti v polohe na chrbte; či došlo k zraneniam alebo nadmernému zaťaženiu chrbtice atď.;
 2. vyšetrenie chrbtice na prítomnosť zakrivenia, opuchu tkanív;
 3. ďalšie výskumné metódy:
  1. röntgenová snímka je základnou metódou na stanovenie diagnózy;
  2. počítačová tomografia a magnetická rezonancia - vykonávajú sa s cieľom uistiť sa, že klinika nevyvoláva medzistavcovú prietrž alebo inú patológiu (najmä pri prejavoch bolesti v hrudnej a krčnej chrbtici)..

Aby bola schéma, podľa ktorej bude pacient liečený, čo najprávnejšia a najúčinnejšia, lekár môže konzultovať s inými odborníkmi (ortopédom, vertebroológom, neurológom).

Liečba kýly Schmorl

Kedy a ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie má nasledujúce ciele:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.

Ako liečebné metódy sa uplatňujú:

 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Liečba Schmorlovho uzla ľudovými metódami sa veľmi nelíši od postavenia úradného lekárstva a zahŕňa cvičenia, terapeutické masáže a obklady z alkoholových tinktúr liečivých rastlín (púpava, gaštanové kvety) alebo zmesi surových zemiakov s chrenom..

Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy. Čo ho odlišuje od iného podobného ochorenia a ako ho vyliečiť, budeme podrobnejšie analyzovať.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla alebo chrupavkové uzly (uzol) sú rádiologickým konceptom. Prvú informáciu o tomto fenoméne opísal nemecký vedec Christian Schmorl.

Čo je Schmorlova kýla? Toto ochorenie je potápanie alebo tlačenie chrupavky do spongióznej kosti, vnútri tela dolného alebo horného stavca. Vo väčšine prípadov sa pozoruje genetická povaha choroby alebo vývoj choroby v dôsledku rýchleho rastu tela dieťaťa. V druhom prípade dochádza k rýchlemu rozšíreniu mäkkých tkanív, ale nie k rýchlemu rastu kostného tkaniva. Výsledkom je, že vo stavcoch sa tvoria medzery, ktoré sa potom začínajú upadať do platničky stavcov.

V medicíne existuje zhoda o príčinách Schmorlovej kýly. Z tohto dôvodu možno zvážiť hlavné dôvody:

 • dedičné predpoklady pre vývoj choroby;
 • ako je uvedené vyššie, je to dôsledok nesúladu v raste kostí a chrupaviek;
 • vertebrálna mikrotrauma;
 • poranenie stavcov ostrým zdvíhaním ťažkých predmetov alebo pádom z výšky;
 • nadmerné zaťaženie stavcov;
 • deformita miechy pri osteoporóze;
 • zhoršená dodávka krvi do chrbtice, ktorá znižuje pevnosť stavcov a začnú sa stláčať do medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné vápnik v tele;
 • narušený metabolický proces v medzistavcových platničkách.

Príznaky a príznaky prietrže

Berúc do úvahy skutočnosť, že sa nevyskytuje kompresia koreňov miechy a tiež nedochádza k zúženiu miechového kanála a zápalu v lokalizačnej zóne kýly, priebeh choroby je celkom skrytý a latentný.

Ak sa na rôznych miestach lokalizácie vyskytuje hernia, ale v jednej časti chrbtice je možné pozorovať rýchlu únavu. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť bolesťový syndróm, ktorý má rastúci charakter iba vo vertikálnej polohe tela. V polohe tela na chrbte bolesť zmizne. Môže sa zhoršiť aj držanie tela..

Ak je diagnostikovaná vysoká progresia choroby, môže to narušiť fungovanie segmentov miechy a spôsobiť vážne následky. Tie obsahujú:

 • znížená pohyblivosť a flexibilita chrbtice;
 • skorý rozvoj spondylartrózy v dôsledku zvýšeného zaťaženia kĺbov;
 • vývoj kyfózy s viacnásobnými prietržami v hrudníku, lordóza - s mnohonásobnými prietržami v bedrovej oblasti;
 • prijatie kompresného lomu v čase pádu z výšky;
 • môže sa vyvinúť hernácia disku, ktorá spôsobí kompresiu koreňa miechy.

Diagnóza choroby

Keďže prietrž nie je sprevádzaná zjavnými príznakmi, človek môže žiť celý život bez toho, aby vedela o svojej existencii v tele. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, najmä pod vplyvom vonkajších faktorov, osoba môže vyhľadať lekársku pomoc, ale to nie každý robí s odkazom na bežné prepracovanie.

Pri kontaktovaní lekára je potrebné vykonať takéto štúdie, aby sa stanovila konečná diagnóza:

 1. Röntgenové snímanie umožňuje detekovať takéto „stiahnutie“ v tele stavcov.
 2. CT (počítačová tomografia) vďaka trojrozmernému obrazu pomáha určiť mieru „padania“.
 3. MRI (magnetická rezonancia) vďaka vysokokvalitnému obrazu umožňuje vidieť mäkké tkanivo.

Ako liečiť prietrž?

Liečba Schmorlovej prietrže by mala byť komplexná. Do procesu sú teda zahrnuté nasledujúce postupy a metódy liečby:

 1. Užívanie liekov je predpísané na poháňanie medzistavcových platničiek a na odstránenie bolesti. Ale stále to nezachráni osobu od choroby, ale iba odstráni jej príznaky. Vďaka tomuto všetkému bude choroba postupovať s obnovenou energiou. Ak je príčinou prietrže osteoporóza, je potrebné užívať prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D. Anestetika pomôže anestetizovať postihnuté miesto a protizápalové liečivo pomôže eliminovať viac prietrží..
 2. Korzet - prostriedok na zmiernenie nadmerného zaťaženia postihnutého segmentu, odstránenie bolesti.
 3. Reflexológia pomáha zvyšovať prietok krvi do postihnutej oblasti, čím pomáha obnovovať silu kostného tkaniva.
 4. Vykonávanie hirudoterapie alebo liečba pijavicami. V tomto prípade je možné zlepšiť prietok krvi do požadovanej oblasti, znížiť tlak, znížiť kŕče, nasýtiť krv kyslíkom a eliminovať jej stagnáciu. Takáto liečba je kontraindikovaná v prípade existujúcich metastatických nádorov, tehotenstva, dojčenia, ochorení krvotvorného systému..
 5. Telesná výchova. Pred takouto liečbou sa odporúča konzultovať s lekárom, pretože správny účinok na prietrž sa dá dosiahnuť až po určení jeho veľkosti a umiestnenia. Telesná výchova pomáha posilňovať korzet svalov chrbta, brucha. Odporúča sa vykonávať takúto liečbu pravidelne..
 6. Masáž. Vďaka masáži je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, metabolický proces v kostiach a chrupavkách.
 7. Používanie ľudových prostriedkov. Takže môžete robiť obklady založené na prírodných prísadách doma. Aktívne používajte ihly na pridanie do kúpeľa, ako aj rôzne éterické oleje.
 8. Po správnej strave. Vhodná konzumácia mliečnych výrobkov (tvaroh a kefír), zeleniny (najmä fazuľa a špenát), ovocia (sušené marhule a pomaranče), sa odporúča ryba.

Je možné zabrániť vývoju kýly Schmorlovej?

Ako už bolo uvedené, Schmorlova kýla sa vyskytuje najčastejšie u detí. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa prevencia začala čo najskôr, bez čakania na rozvoj komplikácií. V tomto prípade by ste sa mali systematicky zapájať do telesnej výchovy, chodiť na čerstvý vzduch, navštíviť bazén.

Prevencia tiež zahŕňa udržiavanie aktívneho životného štýlu, obmedzovanie nadmerného zaťaženia chrbtice, dodržiavanie režimu dňa a odpočinku, právo na stravovanie, vzdávanie sa zlých návykov, používanie ortopedického nábytku..

A samozrejme sa neodporúča zanedbávať rady lekára pri prvých prejavoch choroby. Iba včasná návšteva špecialistu pomôže úplne vyliečiť chorobu.

Schmorlove uzly - patológia chrbtice, ktorá pokračuje zvláštnym spôsobom. Neexistuje akútna symptomatológia ochorenia, choroba sa dá zistiť iba röntgenovým vyšetrením. Pretože pacient nepociťuje poruchy, zvyčajne sa k lekárovi dostane o iných problémoch a uzly sa zisťujú pozdĺž cesty. Pri chorobe je chrupavkové tkanivo patologicky zdeformované, vytláča kostnú hmotu stavcov a vytvára výčnelok, ktorý je viditeľný na rôntgenovom snímaní.

Existuje niekoľko názvov chorôb, ktoré lekári používajú. Táto patológia sa nazýva inak: „Schmorlova uzlina“, „Schmorlova kýla chrbtice“, „Schmorlova uzlina“. Schmorl je známy lekár, ktorý pozoroval a komplexne skúmal so svojimi kolegami túto patológiu, jej patomorfologické prejavy. Zistil degeneráciu, dystrofiu hyalínových doštičiek u 38% pacientov z pozorovanej skupiny..

Vo vekovej kategórii do 20 rokov boli jednotlivé prejavy patológie. Ľudia starší ako 50 rokov majú oslabený kostný systém so zníženou hustotou a silou. Dôvodom je skutočnosť, že s vekom sa prísun krvi významne zhoršuje s najmenšími zmenami v štruktúre (sklonená postava alebo skolióza). Mladí ľudia získavajú uzlovú patológiu v dôsledku choroby, pravidelného vzpierania, zvislých úderov.

Rizikové faktory

Takáto štrukturálna porucha, ako je Schmorlova prietrž, je podobná medzistavcovej prietrži, ale v oveľa menšej miere predstavuje nebezpečenstvo. Príčinnou výhodou výskytu sú dedičné genetické predpoklady. Ak má choroba genetickú povahu, prejavuje sa tendencia k tvorbe Schmorlových uzlov u zástupcov všetkých nasledujúcich generácií. Ak sa získa v prírode, potom sú hlavnými určujúcimi faktormi tieto faktory:

 • zranenia, mechanické poškodenie chrbtice;
 • deformované držanie tela v dôsledku degeneratívnych-dystrofických zmien v hyalínových doštičkách;
 • pravidelné zaťaženie chrbtice spojené s určitými športy;
 • narušený proces látkového metabolizmu;
 • autoimunitné ochorenia;
 • vrodené štrukturálne poruchy chrbtice;
 • starnutie kostí;
 • zrýchlený rast s nerovnomerným prírastkom hmotnosti v rôznych častiach tela u detí.

V počiatočnom období života môže dieťa rásť veľmi rýchlo a nerovnomerne. Tento proces je sprevádzaný napínaním mäkkých tkanív. Taký rýchly vývoj nie je charakteristický pre kosti, štruktúra kostí nemôže zväčšiť veľkosť vhodným tempom. Špongiovité telo získava prázdne miesta, do neho sa za zaťaženia dostáva určité množstvo chrupavkového tkaniva.

Ak rodičia majú vrodenú tendenciu k Schmorlovej hernii, musíte dieťa skontrolovať, či nemá uzliny, a to aj bez podania sťažnosti. Pri výbere vzdelávacích aktivít pre deti by sa mali vylúčiť niektoré typy atypických záťaží. To sa musí urobiť pred úplným vytvorením pohybového aparátu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať dieťaťu s dedičnými rizikovými faktormi v súvislosti s jeho stravou. Denné detské menu by malo obsahovať potraviny bohaté na vápnik, vitamíny, jód.

Druhy patológie

Uzly Schmorl sa môžu tvoriť v ktorejkoľvek časti chrbtice. Pozorujú sa jednotlivé formácie aj viacnásobné zhluky. Kýla môže byť intraverbálna alebo intrakorporálna. V mieste uzla môže byť:

 • centrálnej
 • pred ním;
 • späť;
 • postranné.

S intraverbálnymi uzlami Schmorla.Tkanivá medzistavcových platničiek sú premiestnené cez stavce stavacích doštičiek..
S intracorporálnymi formáciami.Vláknité jadro disku napadne hubovité tkanivo chrbtice. V tomto prípade je koncová doska zničená, čo vedie k vytvoreniu oblasti osteosklerózy okolo nodulárnej formácie..
S jednoduchými uzlíkmi.Nezávislá detekcia jednotlivých laterálnych alebo centrálnych lézií nie je možná. Príznaky týchto patológií ako také chýbajú..
S niekoľkými stavcami.V prípade poškodenia bedrovej chrbtice stráca chrbtica svoje typické dynamické, statické vlastnosti. K dispozícii je kompresia, upnutie nervových koreňov, niekedy miechy. Toto nebezpečenstvo môže dokonca vzniknúť v dôsledku stredne veľkej uzliny..

Nodulárna patológia hrudníka pomáha znižovať pohyblivosť chrbtice. Zaťaženie sa presunie na stavce umiestnené pod alebo nad zónou, kde sa vytvorili uzly. Najbežnejšou formou tohto ochorenia je cervikálny výčnelok. Medzistavcový disk vyčnieva, ale môže sa ľahko vrátiť do svojej pôvodnej polohy, to znamená, že výstupok má schopnosť zvrátiť sa. Na medzistavcovej platničke sa nepozoruje tvorba prolapsu. Tieto lézie sa vyskytujú v rozšírenej klinickej forme, čo si vyžaduje okamžitú liečbu, aj keď pacient nemá sťažnosti na zlé zdravie.

Stáva sa, že krvné cievy z hubovitých kostí vyrastajú do chrupaviek alebo medzistavcových platničiek. To vedie k vláknitej transformácii uzla s ďalším blokom postihnutých stavcov. Ak nedochádza k zarastaniu, vývoj ochorenia je pomalý. Rast uzlov sa zastaví po zavedení hlavnej hmoty želatínových jadier do tela stavcových kostí.

Niekedy dochádza k vaskularizácii v dôsledku resorpcie koncových doštičiek, chrupavky. Postihnuté miesto stráca svoje pohybové vlastnosti, zvyšuje sa zaťaženie kĺbov, existuje riziko zlomenia, zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových kĺbov.

Metódy korekcie

Aby sa zabránilo patologickému vývoju v uzle, sú pacienti sledovaní neuropatológmi a stavovcami. Na zlepšenie výživy diskov sa predpisujú protizápalové lieky a lieky. Ďalšie opatrenia na odstránenie bolesti:

 • barolaserová terapia;
 • parenterálne podávanie dekongestantov a liekov proti bolesti;
 • electroanalgesia;
 • akupunktúra;
 • gymnastické cvičenia Nishi (japonský wellness systém);
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • hirudotherapy;
 • autogravitačné ťahanie;
 • masážne procedúry;
 • manuálny terapeutický účinok.

Ošetrenie sa uskutočňuje na cvičných lehátkach s pohyblivými trubicovými rebrami s hladkým povrchom. Ortopedické ležadlá kopírujú prirodzenú stavcovú líniu. Pacient môže pohodlne sedieť, napínať a relaxovať stavce. Výsledkom je postupné zvyšovanie medziobratlovej vzdialenosti, zlepšenie prekrvenia a zmiernenie zaťaženia nervových štruktúr. Predvádzanie plávania, pravidelné cvičenie.

Prítomnosť Schmorlovej kýly nie je prekážkou prechodu povinnej vojenskej služby. Na lekárskych komisiách mladí ľudia s touto patológiou potvrdzujú svoju pripravenosť vykonávať vojenské povinnosti, ktoré si nevyžadujú zvýšenú telesnú výchovu.

Schmorlova kýla krčnej a hrudnej chrbtice

Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe. Po smrti nemeckého patológa bola nodulárna neurologická patológia definovaná ako Schmorlova uzlina.

Tento lekársky termín sa odborníkmi stále používa v prípade detekcie cyst (defekty Schmormis) v spongióznej kosti stavcov. Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, ako sa určujú uzuratívne defekty (Schmorlove uzly) a ako sa má liečiť Schmorlova kýla v medzistavcových častiach krčnej chrbtice, tento článok sa bude diskutovať.

Čo to je?

Na rozdiel od tradičného poňatia prietrže, keď v medzistavcových platničkách nastane horizontálny výčnelok, vzniknú Schmorlove uzly v chrbtici v dôsledku horného alebo dolného dierovania koncových doštičiek tkaniva chrupavky chrbtice do spongióznej kosti. Predpokladá sa, že Schmorlova defekt je dôsledkom zlého dedičstva, alebo naopak, Schmorlova intervertebrálna hernia sa objaví u dieťaťa v prípade aktívneho rastu, pred všeobecným normatívnym vývojom. Ako kostná kostra rastie, vývoj kostného tkaniva má určité oneskorenie, ktoré vytvára dutiny v hubovitej štruktúre stavcov, ktoré zapĺňajú veľké alebo malé Schmorlovy kýly.

Lokalizačným miestom stavcovej kýly Schmorl je spravidla stavec Th10-Th11 hrudníka a stavca L1-L5 vyplňujúce bedrovú oblasť. Nie je však vylúčená Schmorlova kýla v krčnej chrbtici..

Latentný priebeh choroby genetického alebo získaného typu je asymptomatický, nedáva majiteľovi nepríjemné pocity a spravidla sa pri plánovanom röntgenovom snímaní alebo pri iných príznakoch a príznakoch neurologickej detegujú jednoduchá alebo viacpočetná hernia Schmorla.

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k deštrukcii hustej štruktúry kostného tkaniva stavcových segmentov. Napriek zjavným, na prvý pohľad absolútnej neškodnosti, môže Schmorlova kýla krčnej chrbtice viesť k vzniku rôznych neurologických patológií a symptomatických príznakov:

 • K všeobecnej deformácii stavcovej kostry s diagnózou centrálnej Schmorlovej prietrže, keď chrupavkové tkanivo spadne do centrálnej časti stavca.
 • K symptomatickej tvorbe pravej medzistavcovej prietrže krčka disku.
 • Na kompresné zlomenie stavcov a podobne.

Ak nepoznáte a nezačnete s liečením Schmorlovej kýly včas, sú možné ďalšie komplikácie vedúce k nepríjemným následkom. Pacienti trpiaci touto patológiou musia vedieť, že Schmorlova kýla je stav, pri ktorom akýkoľvek intenzívny stres na chrbticu môže prispievať k tvorbe mikro-zranení a mikrotrhlín. Preto odborníci týmto ľuďom neodporúčajú, aby sa venovali profesionálnym športovým aktivitám.

V niektorých výnimočných prípadoch sa Schmorlova hernia v stavovcoch vytvára po metabolických poruchách, ako je napríklad kyfóza, zhoršené držanie chrbtice atď..

Zaujímavý fakt! Po dlhom pobyte na obežnej dráhe je väčšine astronautov diagnostikovaná Schmorlova kýla, pretože kostné tkanivo po lete stráca až 10% svojej hustoty..

Príznaky a symptómy

Napriek asymptomatickému priebehu ochorenia môže v dôsledku absencie radiulárneho syndrómu a zúženia miechových kanálov, latentnej povahy neurologického stavu, niekedy vzniknúť niektoré symptomatické prejavy:

 • zvýšená únava stavcovských častí krku;
 • príznaky Schmorlovej prietrže môžu mať intenzívnejšiu závažnosť s vertikálnou polohou tela so zoslabením v ležiacej polohe;
 • znížená flexibilita a pohyblivosť krčných stavcov;
 • pri najmenšom zaťažení sa v inervačnej zóne prejavuje vysoká citlivosť.

diagnostika

Nie je možné vizuálne určiť chrupavkové uzly Schmorla. Pre presné umiestnenie neobvyklých oblastí bude potrebná špeciálna inštrumentálna diagnostika.

Kýly Schmorlovej sú určené röntgenovou metódou výskumu a špecialisti získajú informatívnejší obraz po zobrazení magnetickou rezonanciou. Po vyšetrení všetkých častí chrbtice kvôli uzuratívnym nodulárnym formáciám (Schmorlova kýla) sa liečba klinických prejavov začína zlepšením metabolizmu v postihnutých oblastiach kostného tkaniva..

Ako liečiť?

Liečba prietrže kýly si vyžaduje integrovaný terapeutický prístup. Po nadviazaní všetkých príčin-príčin, príznakov a závažnosti choroby čelia odborníci zložitým úlohám:

 • Manažment bolesti.
 • Zlepšenie metabolizmu.
 • Zabezpečenie nepretržitého hlavného toku krvi do postihnutých oblastí.
 • Obnovenie cervikálnej flexibility a mobility.
 • Blokujte svalové kŕče.
 • Prevencia rozvoja remisie.

Neexistuje jediný režim s liekmi. Ošetrujúci lekár musí brať do úvahy mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, pohlavie a súvisiace chronické ľudské patológie. Pri liečbe nodulárnej kýly podľa Schmorla sa tradične dá odstrániť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť motorické funkcie hornej časti chrbtice.

Fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia sú rovnako účinné na uzlíkoch..

Pretože nie sú k dispozícii radikálne opatrenia chirurgického zákroku pri liečbe tohto ochorenia a terapeutický proces liečby a obnovenia muskuloskeletálnej funkcie trvá od 1,5 do 2 rokov, toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu od pacienta. Je však nevyhnutné a nevyhnutné - liečba doma, ktorá zahŕňa telesný tréning kostry krčka pohybového ústrojenstva, diétu, masáže a terapeutické cvičenia..

V prípade kýly Schmorlovej je k dispozícii špeciálne navrhnutá strava podľa M.I. Pevznera. Podstatou tabuľky stravovania je denná spotreba požadovaného množstva minerálnych zložiek, najmä vápnika, horčíka a železa. Všetky potrebné informácie môžete získať od svojho lekára alebo dietológa.

Alternatívne zaobchádzanie

Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

 1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
 2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
 3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi.
Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

cvičenie

Aj keď nemáte podozrenie, že v krčnom stave je nodulárna formácia, implementácia jednoduchých terapeutických a preventívnych cvičení posilní svalový korzet a zväčší priestor medzistavcových platničiek, čím sa zlepší muskuloskeletálna funkcia celej chrbtice. Nerobte cviky. Stačí vykonať niekoľko zákrut a sklonov v horizontálnej a sedacej polohe.

Pozor! Ak terapeutické cvičenia spôsobujú nepohodlie alebo spôsobujú bolesť v oblasti krčka maternice, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Presnejšie odporúčania týkajúce sa fyzioterapeutických cvičení získate od poradenského špecialistu v mieste bydliska.

Prognóza a odporúčania

Neurologické asymptomatické ochorenie neovplyvňuje celkové zdravie človeka a jeho odbornú činnosť. Absencia klinických príznakov a symptómov však môže viesť k progresii iných chorôb kĺbov. Preto, aby ste si zaistili pohodlný stav svojho tela, musíte neustále monitorovať zdravie chrbtice. Na implementáciu odporúčame päť jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude váš pohybový aparát vždy v poriadku:

 • Sledujte svoju vlastnú váhu a vyhnite sa obezite.
 • Mierna fyzická aktivita, ktorá kombinuje prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie a ľahký beh.
 • Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.
 • Zabráňte podchladeniu kĺbových častí tela a čo najviac sa obmedzte na riziko infekcie.
 • Ročne sa podrobí preventívnemu vyšetreniu neurológom a miestnym praktickým lekárom.

Príčiny, príznaky a liečba Schmorlovho uzla

Schmorlove uzly v chrbtici - to je to, čo sa vytvára, keď sa chrupavka pritlačí na chrupavku susedných stavcov. Na rozdiel od bežnej kýly, táto patológia nevedie k poškodeniu miechy a stlačeniu nervových koreňov. Táto zdedená morfológia skeletu je často asymptomatická a je náhodne detegovaná röntgenovými lúčmi z iných dôvodov..

príznaky

Schmorlove uzly neprenikajú do miechy, nestláčajú korene nervov, takže pacient nepociťuje žiadne poruchy citlivosti, ochrnutie alebo ostrú bolesť. Patológia sa zistí pri rutinných lekárskych prehliadkach alebo pri lekárskych prehliadkach na vojenskej registračnej a prijímacej kancelárii.

Známky Schmorlovho uzla sú zvyčajne viditeľné iba na CT, MRI, X-ray. Zriedkavo sa prejavuje bolesť po fyzickej námahe, ktorá počas odpočinku zmizne. Okrem bolesti po chôdzi alebo behu sú možné aj tieto príznaky:

 1. Porušenie postavy: bočné zakrivenie, sklon, kyfóza hrudníka, lordóza bedrovej kosti.
 2. Tuhosť pohybov, tuhosť chrbtice.
 3. Opuch okolitého tkaniva zodpovedajúcej chrbtice.

Schmorlove uzly zriedka ovplyvňujú krčnú chrbticu. Ovplyvňujú hlavne hrudnú a bedrovú chrbticu.

príčiny

Príčina Schmorlovej kýly sa považuje za nedostatočnú schopnosť vývoja kostného tkaniva, do ktorého sa pritlačí chrupavka medzistavcových platničiek a rastie, konkrétne jej želatínové jadro. Tkanivo chrupavky sa vyvíja rýchlejšie. S nerovnomerným rastom v dospievaní je hubovitá látka stavcovej kosti príliš uvoľnená. Preto do nej preniká želatínové jadro - jadro medzistavcového disku.

Dôvod je hlavne dedičný a spočíva v porušení formovania kostného tkaniva chrbtice a tvorbe dutín v ňom. Pod tlakom fyzickej námahy sa do týchto otvorov vtlačí chrupavkové tkanivo želatínového jadra medzistavcových platničiek, čím sa vytvoria uzly..

Iné príčiny Schmorlovej kýly a výskyt uzuratívnych defektov:

 1. Osteoporóza s nedostatkom vitamínu D a vápnika.
 2. Hormonálne poruchy: nedostatok estrogénu počas menopauzy, nedostatok hormónu kalcitonínu, zvýšená sekrécia príštítnych teliesok.
 3. Scheuermann-Mauova choroba.
 4. Zakrivenie chrbtice: skolióza, lordóza, kyfóza vyplývajúca z fyzickej námahy, životný štýl.
 5. Dôsledky zranení: pády, hrbole, zlomeniny stavcov.

Diagnóza Schmorlových uzlov

Na identifikáciu patológie je potrebný prieskum pacienta a vyšetrenie. Ortopedickí chirurgovia sú zapojení do diagnostiky a liečby prietrže. Používajú sa tieto metódy:

V prítomnosti Schmorlových uzlov môže patológia v priebehu času postupovať a vytvárať prietrž disku, ktorý narúša nervové korene a miechu. Existuje riziko iných degeneratívnych procesov na pozadí tohto ochorenia, ako aj kompresného zlomenia stavcov, keď sa ich telá stenšia. Pre účinnú liečbu a diagnostiku je potrebná spoločná práca neurológa, vertebroológa a ortopéda..

Liečba Schmorlových uzlov

Liečba Schmorlových uzlov je zložitý problém. Na jeho vyriešenie sú potrebné tieto opatrenia:

 1. Používanie protizápalových liekov (nesteroidné alebo hormonálne).
 2. Anestézia narkotickými alebo opioidnými analgetikami.
 3. Predpísanie svalových relaxancií na uvoľnenie napätých svalov okolo chrbtice.
 4. Vitamíny, minerály na zlepšenie metabolizmu.
 5. Endokrinologická substitučná terapia - užívanie tyroidného hormónu kalcitonínu na zlepšenie metabolizmu.
 6. TNF inhibítory.
 7. Masáže: ručné, vibračné, voda.
 8. fyzioterapia.
 9. Kúpeľná liečba.
 10. Osteopatia, chiropraxe, manuálna terapia.
 11. Chirurgické metódy: vertebroplastika pod fluoroskopickou kontrolou, fúzny chirurgický zákrok.

Na odstránenie syndrómu bolesti a zmiernenie opuchov po fyzickej námahe je potrebné odpočinok alebo užívanie nesteroidných liekov podľa predpisu lekára. Ibuprofén, diklofenak, indometacín pomáhajú. Možno použitie gélov Dolobene, Bystrum, Voltaren. Prakticky sa neabsorbujú do krvného riečišťa a nespôsobujú peptický vred žalúdka a dvanástnika.

V závažných prípadoch, pri opuchoch okolitých tkanív okolo stavcov, je na zmiernenie príznakov zápalového procesu potrebná liečba glukokortikoidovými hormónmi, inhibítormi faktora nekrózy nádorov. Na zmiernenie bolesti sa používajú nenarkotické analgetiká Ketorolac, Metamizol. Pomáhajú tiež špeciálne omietky..

Na uvoľnenie svalov okolo chrbtice, ktoré sú reflexne stiesnené, sú potrebné svalové relaxanciá. Lekár predpisuje Midokalm, Baclofen, Sirdalud. Lieky majú vedľajšie účinky: zníženie krvného tlaku, ospalosť, letargia.

Vitamín B1 v komplexoch Milgamma a Neuromultivit má tiež analgetický účinok. Obsahujú kyanokobalamín, pyridoxín na zlepšenie funkcie pečene pri užívaní iných liekov. Tieto látky majú pozitívny vplyv na periférny nervový systém. Draslík, horčík uvoľňujú svalové kŕče, ktoré zhoršujú krvný obeh kostného tkaniva chrbtice. Vápnik, vitamín D ho posilňujú a bránia rozvoju pórovitosti a zjemneniu.

Ak existujú problémy s endokrinným systémom, kalcitonín z lososa sa užíva podľa predpisu lekára na liečbu osteoporózy. Pri menopauze sa používa substitučná terapia estrogénmi, vybraná gynekológom po vhodných testoch. Na zlepšenie mikrocirkulácie sa používa hirudoterapia - ošetrenie pijavíc, angioprotektorov (Actovegin), antihypoxantov (Mexidol).

Na nápravu existujúcich kriviek držania tela - skoliózy, kyfózy, lordózy sú potrebné cvičebné fyzioterapeutické cvičenia. Pomáhajú normálnemu vývoju kostného a svalového tkaniva u dospievajúcich a u ľudí stredného veku bránia osteoporóze..

Prečítajte si o paramediánskej hernii: hlavných príznakoch a liečbe.

Liečba v sanatóriu zlepšuje krvný obeh a znižuje intenzitu bolesti. Používajú sa terpentínové kúpele, zábaly z bahna sírovodíka, masáže. Akupunktúra pomáha pri uvoľňovaní svalov a pohody pacienta.

V niektorých prípadoch pomáhajú osteopatické techniky zmierniť príznaky, manuálna terapia - natiahnutie chrbtice. Na uľahčenie a prerozdelenie záťaže na stavce a zníženie bolesti sa používajú špeciálne ortopedické korzety. Nosia sa asi 2-3 hodiny. Ipplicator Kuznetsova pomáha zmierniť nepohodlie, najmä v bedrovej oblasti.

Chirurgická liečba zahŕňa plastickú chirurgiu stavcov a diskov pod kontrolou fluoroskopie. Komplikácie po operácii sú možné, ale v mnohých prípadoch je to úspešné. Je dôležité zvoliť správneho odborníka a kliniku.

záver

Uzly Schmorl môžu byť asymptomatické po dlhú dobu, niekedy však môžu viesť ku zlomeninám kompresie. Preto sú potrebné včasné lekárske vyšetrenia, fyzické vyšetrenia, vyšetrenia miechy, najmä pri bolestivosti.

Schmorlova kýla v chrbtici: čo to je, aké sú nebezpečné uzly stavcov, liečba, gymnastika

Schmorlove uzly v chrbtici

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Schmorlove uzly v chrbtici sú komplexom patologických zmien na medzistavcových platničkách. Ochorenie nie je sprevádzané akútnymi príznakmi, preto sa v medicíne nazýva „rádiologický“ príznak. Uzly Schmorla sa často diagnostikujú náhodne, keď sa pacient poradí s lekárom o iných zdravotných problémoch..

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho závisí aj ošetrenie Schmorlových uzlov..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Schmorlova kýla je časté ochorenie, ktoré sa často stretáva s miernou degeneráciou (starnutím) chrbtice spojenou s jej štrukturálnymi zmenami. Toto ochorenie sa však môže vyskytnúť aj u mladých ľudí..

Ochorenie nastáva, keď stavce stratia schopnosť normálneho pohybu. V dôsledku toho je sila, obvykle rozložená v nestlačiteľnom želatínovom centre medzistavcového disku (v jeho želatínovom jadre), koncentrovaná na malej ploche. To spôsobuje deformáciu koncových dosiek medzistavcového kotúča a získanie konkávneho tvaru.

Choroba môže byť spôsobená:

 • spinálne kosti sa časom opotrebujú;
 • zhoršené držanie tela alebo metabolizmus v tele;
 • veľká fyzická práca u mladých pracovníkov;
 • znížená sila kostí v dôsledku nedostatku vitamínu D v tele;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov v mladom veku, keď stavce ešte nie sú úplne posilnené.

Existujú náznaky vysokej dedičnosti choroby, čo predstavuje asi 75% prípadov. Ochorenie má tendenciu sa vyvíjať v prípade deformácií miechy, najmä s juvenilnou kyfózou.

klasifikácia

Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD-10) má choroba kód M51.04 „Porucha medzistavcových platničiek s myelopatiou v hrudnej chrbtici“..

Ochorenie sa vzťahuje na choroby pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva, hrudníka, torakolumbaru a bedrovej kĺbovej poruchy medzistavcových platničiek.

Kýla (uzly alebo malá kýla Shmorlu v hrudnej chrbtici) Shmorl sa zvyčajne vyvíja postupne a po dlhú dobu nevykazuje žiadne príznaky. Až do určitého bodu sa nedotýkajú susedných nervových zakončení a ciev bez toho, aby spôsobovali príznaky bolesti, svalové kŕče a zápalové procesy..

Vyvolávajúce sa príznaky bolesti sa môžu zhoršiť:

 • pri zdvíhaní závaží;
 • s predĺženou fyzickou aktivitou;
 • v dôsledku silného úderu na hrudník alebo chrbát;
 • keď zaujímate dlhé statické miesto v polohe na sedenie alebo státie.

Príznaky môžu byť výsledkom:

 • znížená pohyblivosť chrbtice v oblasti hrudníka;
 • pálenie, brnenie a bolesť v chrbtových svaloch, kŕčoch;
 • silná slabosť, ktorá znemožňuje zdvihnutie dokonca ľahkých predmetov;
 • neschopnosť dlhodobo sedieť bez podpory chrbta.

Hlavný rozdiel medzi týmto ochorením a inými typmi medzistavcových prietrží spočíva v tom, že Schmorlove uzly zriedka spôsobujú kompresiu miechových nervov alebo miechy, ktorá sa v miernych prípadoch prejavuje bez akejkoľvek bolesti..

Patologický proces sa tiež často vyvíja vo vertebrálnom segmente bez toho, aby spôsobil posunutie jadra medzistavcových platničiek a jeho následné prasknutie (medzistavcová prietrž)..

Ochorenie je však nebezpečné, pretože sa môže vyvíjať dlhý čas bez príznakov, čo sťažuje jeho diagnostikovanie v počiatočných štádiách vývoja. Počas vývoja uzlov môžu patologické procesy ísť dosť ďaleko, čo značne komplikuje liečbu.

V mnohých prípadoch nie sú uzliny Schmorl zvlášť nebezpečné, hlboké uzly v kontakte s kostnou dreňou môžu spôsobiť veľmi vážne problémy a vyžadovať chirurgický zákrok..

Toto ochorenie môže v priebehu času vyvolať zlyhanie medzistavcovej platničky v prietrži, čo spôsobuje poruchy v práci. Vyvolá to najnebezpečnejšiu komplikáciu - kompresnú zlomeninu stavca s veľkým zaťažením alebo nárazom do chrbta..

komplikácie

Môže sa tiež vyvinúť včasná artróza sprevádzaná bolesťou chrbta a srdcovými problémami spojenými s dýchavičnosťou a búšením srdca spôsobeným problémami s krvným obehom a neurologickými komplikáciami..

diagnostika

Diagnóza choroby sa vykonáva v súlade so vznikajúcimi symptómami. Ak je podozrenie na ochorenie, vykoná sa röntgenové vyšetrenie alebo počítačová a magnetická rezonancia, ak je ťažké uznať uzly pomocou röntgenového žiarenia..

Medzi príznaky choroby často patria:

 • celková slabosť;
 • pretrvávajúca bolesť chrbta a hrudníka;
 • pálenie a brnenie v končatinách.

Referencia: tieto príznaky vyžadujú seriózne lekárske ošetrenie a kvôli možným komplikáciám môžu vyžadovať terapeutické úsilie na zvýšenie mobility chrbtice.

Konzervatívne metódy liečby môžu zahŕňať použitie ortopedického korzetu pre hrudnú chrbticu, ktorý bezpečne fixuje chrbát a znižuje zaťaženie poškodených oblastí. Použitie korzetu, najmä pri práci, významne znižuje riziko vzniku medzistavcovej prietrže.

Lieky do Schmorlových uzlov spravidla pozostávajú z metód zvládania bolesti. Používajú sa všeobecné lieky proti bolesti.

Na liečbu príznakov choroby sú priradené:

 • pri chronickej únave: Modafinil, Dextroamfetamín;
 • pri depresii: fluoxetín, venlafaxín, antidepresíva;
 • so symptómami bolesti: pregabalín, hydrokodón, acetaminofén;
 • pri úzkostných stavoch: Alprazolam, Clonazepam, Duloxetine.

Pri významných syndrómoch bolesti sa predpisujú silné lokálne lieky proti bolesti vo forme náplastí.

Pri kýle hrudnej chrbtice je liečba zameraná hlavne na zlepšenie prísunu krvi do chrbtice, aby sa znížila pravdepodobnosť zápalu a stagnujúcich procesov, je možné predpísať masáž a chiropraktické metódy, ako aj akupunktúru. Odporúča sa plávanie.

Prečo sa vytvára uzol Schmorl?

 • vrodené malformácie kostného tkaniva;
 • osteoporóza je progresívne ochorenie, ktoré je sprevádzané znížením hustoty kostí v dôsledku zhoršeného metabolizmu v kostnom tkanive;
 • oslabený muskuloskeletálny systém, ktorý sa pozoruje u ľudí starších ako 45 rokov;
 • profesionálne športy;
 • stále zaťaženie tela a zdvíhanie;
 • poranenia alebo poškodenie kostí;
 • špecifiká práce, ktorá spočíva v dlhodobom sedení;
 • životný štýl s nízkou aktivitou;
 • dorzálna juvenilná kyfóza je progresívny proces, pri ktorom sa pozoruje výrazná deformácia chrbtice.

Tieto patológie môžu spôsobiť rad ďalších chorôb chrbtice, preto by sa počas vyšetrenia mala venovať pozornosť inštrumentálnym diagnostickým metódam..

Medzi najbežnejšie faktory prispievajúce k výskytu Schmorlových defektov patria:

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Mnoho z vyššie uvedených faktorov možno zabrániť. Napríklad so zakrivením chrbtice, ktorému mnohí ľudia jednoducho nevenujú pozornosť, sa musí zaobchádzať včas. Musíte tiež sledovať svoju stravu a obmedziť fyzickú aktivitu na chrbte v prípade problémov s chrbticou.

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Kýla (chrupavkový uzol) Schmorla

 • genetická predispozícia, pretože ak sa jeden z rodičov musel s touto chorobou vyrovnať skôr, potom bude mať pravdepodobne dieťa aj defekty Schmorl;
 • metabolické poruchy chrbtice;
 • neprimeraný vývoj kostí a mäkkých tkanív;
 • nesprávna alebo nevyvážená výživa;
 • mechanické poškodenie stavcov v dôsledku zranení;
 • udržiavanie nedostatočne aktívneho životného štýlu (sedavá práca, nedostatok fyzickej aktivity);
 • nadmerné zaťaženie chrbta (najčastejšie u profesionálnych športovcov).
 • Časté miesta Schernlovej prietrže

  • odoberanie mozgovomiechového moku (bedrovej punkcie);
  • Ultrazvuk miechy;
  • metóda fluoroskopie, myelografia;
  • postup detekcie porúch nervového vedenia;
  • CT sken;
  • MRI (magnetická rezonancia).

  Najčastejším výskytom je kôra Schmorl hrudnej oblasti, ktorá sa zvyčajne neobťažuje so symptómami. Problémy sa preto často neriešia

  Schmorlova medziobratlová hernia sa najčastejšie vyskytuje u detí s rýchlym rastom. Počas rastu sa mäkké tkanivá napínajú, zatiaľ čo kostné tkanivo výrazne zaostáva.

  V hubovitých formáciách chrbtice sa začínajú tvoriť dutiny. Po určitom čase sú také dutiny stlačené koncovými doskami stavcov.

  Tieto koncové platne sa nazývajú hyalínová chrupavka, ktoré sú špeciálnou formáciou. Hyalínová chrupavka je navrhnutá tak, aby chránila huby kostného tkaniva každého konkrétneho stavca pred rôznymi mechanickými traumatickými účinkami..

  Je potrebné poznamenať, že stredná a bočná kýla Schmorla nikdy nespôsobujú bolesť. Je to preto, že takéto útvary netlačia na nervové zakončenie chrbtice.

  Ak existuje predná kôra Schmorl, potom sa najčastejšie tvorí v množnom čísle. Takýto viacnásobný defekt vedie k neustálej bolesti, najčastejšie je sprevádzaný narušením pohybovej aktivity chrbtice.

  pravidelne zostať v rovnakej polohe po dlhú dobu, pasívny životný štýl.

  Okrem toho je potrebné poznamenať dedičný faktor, ktorý tiež spôsobuje poruchu typu Schmorl.

  Okrem toho kyphosis, lordóza alebo skolióza vedie k výskytu stavovcov. Pri týchto sprievodných ochoreniach sa v chrbtici vyskytujú degeneratívne zmeny, ktoré spôsobujú oslabenie stavcov.

  Mnoho ľudí trpiacich bolesťou chrbtice, ako je napríklad myalgia a artralgia, sa zaujíma o stupeň nebezpečenstva Schmorlovej kýly. Je potrebné poznamenať, že akékoľvek ochorenie pozorované u ľudí môže mať rôzne následky..

  To platí najmä pre pohybový aparát. Porucha typu Schmorl sa musí liečiť okamžite po objavení sa príznakov a stanovení diagnózy.

  výskyt pocitu tiaže v bedrovej oblasti, bolesť, zúženie oblasti kostnej drene, zriedkavé pulzovanie svalov chrbta.

  Ak sa zistia najmenšie príznaky Schmorlovho defektu, liečba sa začne okamžite, bez čakania na nové prejavy. Liečba v skorých štádiách choroby umožní vyhnúť sa rozvoju nebezpečných patológií.

  Hneď na začiatku je potrebné poradiť sa s neuropatológom, ktorý po dôkladnom vyšetrení odkáže pacienta na röntgenové vyšetrenie. Lekári pomocou röntgenového žiarenia zistia oblasť lokalizácie vzdelávania.

  Na terapeutické účely by sa mala predpísať rekreačná gymnastika. Takéto ošetrenie sa uskutočňuje podľa stanoveného harmonogramu a pod prísnym dohľadom fyzioterapeuta.

  Terapeutické cvičenia sú zamerané na napínanie stavcov a ich posilňovanie. Sedenia terapeutickej masáže a manuálna terapia sú pomerne účinné. Pomocou týchto postupov sa uvoľnia jednotlivé sektory chrbtice, pri ktorých sa vyskytne porucha typu Schmorl.

  Okrem toho sa v chrbtici výrazne zlepšuje krvný obeh. Na zvýšenie účinnosti liečby by sa mali používať ihličnaté alebo terpentínové kúpele.

  Trakcia chrbtice sa tiež používa na ošetrenie chrbtice zo Schmorlovej kýly. Pomocou postupu pod vplyvom záťaže sa natiahne chrbtica, čím sa zlepší stav výživy tkanív.

  Defekty Schmorlu v stavovcoch alebo Schmorlove uzly stavcov alebo Schmorlova kýla - to je názov choroby sprevádzaný degeneratívnymi zmenami v chrbtici. U chorého sa vytvárajú herniformné výčnelky medzistavcových platničiek, ktoré sú vtlačené do hubovitej hmoty stavcov..

  Táto choroba bola pomenovaná podľa mena nemeckého profesora, ktorý ich prvýkrát opísal.

  Schmorlova kýla je najčastejšie vrodená. Existuje však aj získaná patológia. Vyvíja sa hlavne v detstve a dospievaní..

  zakrivenie chrbtice; zlomeniny a modriny; prasknutia vláknitých krúžkov umiestnených medzi stavcami; patologické procesy v stavcoch; atypické zaťaženie chrbtice; rýchly rast dieťaťa, v dôsledku čoho mäkké tkanivá sú pred rozvojom kostných štruktúr; metabolické poruchy.

  V dôsledku vyššie uvedených procesov sú doštičky hyalínovej chrupavky roztrhané, čo spôsobuje prolaps jadra medzistavcovej platničky.

  Najčastejšie degeneratívne zmeny sa vyvíjajú v oblasti hrudníka a bedier. V krku sú veľmi zriedkavé..

  Niekedy sa Schmorlova kýla vyhlasuje za náhle ostré alebo bolestivé bolesti. Je tiež možná únava v stoji..

  Ale najčastejšie chyby Schmorla v stavovcoch nevykazujú ich prítomnosť.

  Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že v kostnom tkanive stavcov sa vyvíja degeneratívny proces, ktorý neubližuje, a nie sú ovplyvnené štruktúry nervového systému..

  Ak chcete diagnostikovať ochorenie, starostlivo analyzujte výsledky získané röntgenovým, počítačovým alebo magnetickým rezonančným zobrazením.

  Defekty Schmorlu v stavovcoch nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak sa však nelieči, môžu sa vyvinúť do stavcovej prietrže alebo spôsobiť zlomeninu stavca..

  Schmorlove uzly stavcov sa liečia konzervatívnymi a radikálnymi metódami liečby..

  Výber liečebných metód je ovplyvnený príčinou choroby, stupňom prejavu patologických zmien, prítomnosťou sprievodných chorôb, pohlavím a vekom pacienta, jeho odbornými činnosťami..

  Konzervatívna liečba zahŕňa použitie liekov (protizápalové lieky), dehydratačnú terapiu a fyzioterapiu (trakcia, reflexológia, apitherapia, hirudoterapia, barolaseroterapia, elektroanalgézia, masáže, fyzikálna terapia, nika gymnastika, plávanie). Pomáhajú zbaviť sa zápalu, eliminujú bolesť a zastavujú patologické procesy..

  V prípade kompresie koreňov a pri neexistencii výsledku konzervatívnej liečby je predpísaný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa pomocou dekompresívnej laminektómie, v dôsledku ktorej sa disekujú dentoidné väzy..

  Operácia nielen inhibuje ďalší progres choroby, ale vedie aj k spätnému vývoju procesu.

  Defekt Schmorl a jeho prejavy Intracorporeal defect Liečba choroby

  V rádiológii je pojem nazývaný Schmorlova kýla.

  Podstatou tohto pojmu je to, že v rôznych častiach chrbtice sa pozorujú štrukturálne a anatomické zmeny s tvorbou buničitého jadra..

  1. Používanie protizápalových liekov (nesteroidné alebo hormonálne).
  2. Anestézia narkotickými alebo opioidnými analgetikami.
  3. Predpísanie svalových relaxancií na uvoľnenie napätých svalov okolo chrbtice.
  4. Vitamíny, minerály na zlepšenie metabolizmu.
  5. Endokrinologická substitučná terapia - užívanie tyroidného hormónu kalcitonínu na zlepšenie metabolizmu.
  6. TNF inhibítory.
  7. Masáže: ručné, vibračné, voda.
  8. fyzioterapia.
  9. Kúpeľná liečba.
  10. Osteopatia, chiropraxe, manuálna terapia.
  11. Chirurgické metódy: vertebroplastika pod fluoroskopickou kontrolou, fúzny chirurgický zákrok.

  bedrový

  • rýchly rast v dospievaní - kostné štruktúry sa vyvíjajú nerovnomerne, kostra sa tvorí pomalšie ako mäkké tkanivá, v hubovitom tele stavcov sa objavujú dutiny;
  • začínajú pokročilé vekovo degeneratívne procesy sprevádzané znížením pružnosti tkanív a pevnosti kostí (osteoporóza);
  • poškodenie miechy, v dôsledku čoho je medzistavcový disk zdeformovaný;
  • nedostatok vápnika v tele;
  • nadmerná fyzická aktivita, profesionálne športy, pravidelné vzpieranie.

  Užívanie drog

  Popis patológie

  V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

  Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor pokrytý blokovacou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina unikajúca z disku.

  Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

  Lokalizácia malých kýly Schmorl

  Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

  Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

  Typ chorobypopis
  intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
  Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
  intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
  Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
  Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

  Schmorlova hernia na obrázku

  Typ chorobypopis
  intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
  Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
  intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
  Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
  Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

  Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

  Hrudné oddelenie

  Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

  bedrový

  Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

  krčnej

  Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny zásobujúcej mozog krvou. Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

  krčnej

  Metódy liečby Schmorlovej kýly

  Pre mnohých pacientov začína otázka: „Je Schmorlova kýla nebezpečná alebo nie?“ V počiatočných štádiách patogenézy lekári presviedčajú pacientov o rýchlej a kvalitnej liečbe, ktorá si nevyžaduje chirurgický zákrok. V neskorších štádiách alebo v ťažkom priebehu ochorenia sa situácia radikálne zmení a ošetrujúci lekár sa môže uchýliť k operácii. Je to kvôli stupňu štrukturálneho poškodenia kostného tkaniva a charakteru patológie..

  V počiatočných fázach odborníci zvažujú liečbu pomocou nasledujúcich metód:

  • Akupresúra - vyškolený špecialista pôsobí pohybmi rúk na biologicky aktívnych miestach, prostredníctvom ktorých môžete ovplyvniť funkčnosť vnútorných orgánov. Akupunktúra sa vykonáva rovnakým spôsobom. Iba s akupunktúrou sú biologicky aktívne miesta ovplyvnené špeciálnymi ihlami.
  • Liečba pijavice - táto technika sa aktívne používa v prípadoch zhoršeného metabolizmu. Odborník pomocou pijavíc zlepšuje prietok krvi do svalov chrbta, zmierňuje zápaly a opuchy..
  • Gymnastické cvičenia - správne vybraný súbor cvičení pomôže posilniť svaly chrbta a zlepšiť svalový tonus. S pomocou gymnastiky sa pacient môže úplne zbaviť štrukturálnej deformácie chrbtice.
  • Užívanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov. Medzi takéto lieky patrí diclofenak, ibuprofén, dicloberl, ketoprofén a iné. Pred použitím lieku musí pacient konzultovať odborníka.

  Schernlovu prietrž je možné liečiť doma, pri ktorej je potrebné sa najskôr poradiť s lekárom.

  Iba malé percento pacientov sa podrobilo chirurgickému zákroku s cieľom opraviť štrukturálne defekty chrbtice. Typ chirurgického zákroku môže určiť iba lekár, pretože moderný chirurgický zákrok poskytuje mnoho rôznych metód na odstránenie Schmorlových uzlov. Môžu to byť minimálne invazívne techniky a radikálne metódy korekcie deformovaných oblastí.

  V počiatočných fázach a v detstve sa spinálne patológie liečia gymnastickými cvičeniami, ktoré účinne eliminujú chorobu

  Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

  1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
  2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
  3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

  Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi. Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

  V závažných prípadoch, pri opuchoch okolitých tkanív okolo stavcov, je na zmiernenie príznakov zápalového procesu potrebná liečba glukokortikoidovými hormónmi, inhibítormi faktora nekrózy nádorov. Na zmiernenie bolesti sa používajú nenarkotické analgetiká Ketorolac, Metamizol. Pomáhajú tiež špeciálne omietky..

  Na uvoľnenie svalov okolo chrbtice, ktoré sú reflexne stiesnené, sú potrebné svalové relaxanciá. Lekár predpisuje Midokalm, Baclofen, Sirdalud. Lieky majú vedľajšie účinky: zníženie krvného tlaku, ospalosť, letargia.

  Vitamín B1 v komplexoch Milgamma a Neuromultivit má tiež analgetický účinok. Obsahujú kyanokobalamín, pyridoxín na zlepšenie funkcie pečene pri užívaní iných liekov. Tieto látky majú pozitívny vplyv na periférny nervový systém. Draslík, horčík uvoľňujú svalové kŕče, ktoré zhoršujú krvný obeh kostného tkaniva chrbtice. Vápnik, vitamín D ho posilňujú a bránia rozvoju pórovitosti a zjemneniu.

  Ak existujú problémy s endokrinným systémom, kalcitonín z lososa sa užíva podľa predpisu lekára na liečbu osteoporózy. Pri menopauze sa používa substitučná terapia estrogénmi, vybraná gynekológom po vhodných testoch. Na zlepšenie mikrocirkulácie sa používa hirudoterapia - ošetrenie pijavíc, angioprotektorov (Actovegin), antihypoxantov (Mexidol).

  Na nápravu existujúcich kriviek držania tela - skoliózy, kyfózy, lordózy sú potrebné cvičebné fyzioterapeutické cvičenia. Pomáhajú normálnemu vývoju kostného a svalového tkaniva u dospievajúcich a u ľudí stredného veku bránia osteoporóze..

  Liečba v sanatóriu zlepšuje krvný obeh a znižuje intenzitu bolesti. Používajú sa terpentínové kúpele, zábaly z bahna sírovodíka, masáže. Akupunktúra pomáha pri uvoľňovaní svalov a pohody pacienta.

  V niektorých prípadoch pomáhajú osteopatické techniky zmierniť príznaky, manuálna terapia - natiahnutie chrbtice. Na uľahčenie a prerozdelenie záťaže na stavce a zníženie bolesti sa používajú špeciálne ortopedické korzety. Nosia sa asi 2-3 hodiny. Ipplicator Kuznetsova pomáha zmierniť nepohodlie, najmä v bedrovej oblasti.

  Chirurgická liečba zahŕňa plastickú chirurgiu stavcov a diskov pod kontrolou fluoroskopie. Komplikácie po operácii sú možné, ale v mnohých prípadoch je to úspešné. Je dôležité zvoliť správneho odborníka a kliniku.

  Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

  Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky.

  Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

  Malá kýla Schmorlovej medziobratlovej kýly

  Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta..

  Keď však dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny..

  Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

  Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

  Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

  Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

  • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
  • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

  Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

  Prečítajte si tiež: Hrudná osteochondróza

  V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

  • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
  • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
  • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
  • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

  Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

  Röntgenový obrázok medzistavcovej prietrže herniovej prietrže Röntgenový obraz medzistavcovej prietrže hermálu

  Druhy patológie

  V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

  • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
  • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
  • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.
  • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
  • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

  Príznaky a komplikácie

  Je dôležité vedieť, ako sa Schmorlova hernia vyvíja v chrbtici, čo to je a aké príznaky môže spôsobiť patológia. Porušenie môže ovplyvniť ktorékoľvek oddelenie, preto sa príznaky vývoja choroby budú líšiť. Najcharakteristickejšie z nich sú uvedené v tabuľke..

  v ktorom oddelení sa nachádza uzol Schmorlpríznaky patológie
  krčnej
  • znížená koncentrácia, zhoršenie pamäti;
  • závrat
  • celková slabosť a znížená výkonnosť;
  • hluk v ušiach;
  • znecitlivenie a brnenie v rukách;
  • bolesť so zvýšenými pohybmi krku;
  • nevoľnosť a zvracanie;
  • svetloplachosť;
  • bolesť hlavy na jednej strane;
  • silné napätie krčných svalov.
  hruďneprítomné alebo nevyjadrené; s vekom existujú také príznaky a choroby:
  • osteochondrosis;
  • zosilnenie impulzu;
  • dýchavičnosť;
  • znecitlivenie rúk;
  • bolesť s priťažujúcimi pri otáčaní tela, hlboké dychy, pohyb paží;
  • bolesť žalúdka;
  • Ankylozujúca spondylitída.
  bedrovýprejavuje sa iba vekom:
  • bolesť pri močení;
  • problémy s potenciou u mužov;
  • zápcha
  • bolesť chrbta;
  • cudzie pocity v zadku;
  • necitlivosť a husacie hrbole.

  Zvláštnosť patológie spočíva v tom, že ani pri vývoji početných Schmorlových uzlov sa neobjavujú žiadne príznaky a pracovná kapacita pacienta nie je narušená. Bolestivé pocity alebo neurologické príznaky môžu niekedy sprevádzať iba bočné alebo zadné uzly. Títo pacienti trpia zníženou schopnosťou pracovať, čo si vyžaduje osobitnú liečbu..

  Keď sa uzly objavia u ľudí starších ako 40 rokov, môže sa vyskytnúť mierna bolesť v chrbtici. Ale pripísať syndróm bolesti tomuto ochoreniu je možné až po diagnostickom vyšetrení. Mali by sa vylúčiť ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť..

  Schmorlova hernia je najčastejšie asymptomatická. Niekedy sa títo pacienti môžu sťažovať na vývoj závažnej únavy chrbta. Výskyt bolesti chrbta je možný iba vtedy, keď kýla dosiahne veľkú veľkosť. Ochorenie je charakterizované rozvojom bolesti, ktorá sa môže zosilniť pri chôdzi alebo státí. Je pravdepodobné, že taká bolesť je spôsobená vývojom svalovej reakcie na fyzickú aktivitu v oblasti poškodenia.

  Pacienti, ktorí trpia Schmorlovou kýlou v hrudnej alebo bedrovej chrbtici, na rozdiel od bežných prietrží strácajú mobilitu veľmi skoro..

  Schmorlova hernia sú schopné zvýšiť zaťaženie kĺbov medzi stavcami a prispievať k včasnému rozvoju artrózy medzistavcových kĺbov..

  Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

  Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Keď však dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny..

  Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

  Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

  V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

  Príznaky Schmorlovej kýly sú vo väčšine prípadov neviditeľné alebo mierne. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa formácia chrupavky zväčšuje po niekoľkých rokoch. Počas tejto doby pacient nepociťuje žiadne nepohodlie. Keď sa objavia prvé príznaky, pacient začne pociťovať únavu, nepohodlie, stuhnutosť pohybov a bolesť. Syndróm bolesti sa zosilňuje po intenzívnom tréningu alebo fyzickej námahe.

  Najviditeľnejším a najbežnejším symptómom je bolesť, ktorá sa vyskytuje v mieste lokalizácie štrukturálnej deformácie.

  Ak je pri krčnej chrbtici spozorovaná prietrž, potom s ostrými zákrutami hlavy stúpa bolesť. V bedrovej oblasti je bolesť silnejšia po dlhšej chôdzi alebo po otočení tela. Bolesť bolavej povahy je spravidla sprevádzaná množstvom symptómov, medzi ktorými sa rozlišuje ospalosť, celková slabosť a bolesť svalov. Ignorovanie choroby vo väčšine prípadov vedie k pocitu znecitlivenia nôh, stuhnutosti pohybu alebo zlomeninám kompresie..

  Posledne uvedený stav je charakterizovaný kompresiou jedného alebo viacerých stavcov v dôsledku vyčerpania kostného tkaniva alebo prítomnosti chronických patológií chrbtice. Najbežnejšou komplikáciou sú Schmorlovy uuratívne defekty. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku pomalého rastu kostného tkaniva a tvorby širokých dutín, do ktorých v priebehu času padajú disky..

  Príznaky Schmorlovej kýly

  V počiatočných fázach vývoja patologickej formácie stavcov neexistuje výrazná symptomatológia.

  V takýchto prípadoch sa pečať najčastejšie zistí náhodne počas diagnostických opatrení pri iných sťažnostiach pacienta.

  Zriedkavo existujú také známky, ako je bolesť na konci dňa, ktorú samotná osoba vysvetľuje únavou alebo tvrdou fyzickou prácou. Nepríjemný pocit umocňuje dlhá vertikálna poloha tela alebo po dlhej prechádzke. Výraznejšie príznaky sa objavujú v tých prípadoch, keď formácia dosiahne veľkú veľkosť a prekrýva lúmen miechy.

  • pocit stuhnutosti v chrbte, čo sa prejavuje najmä po dlhodobom ležaní, napríklad ráno po nočnom spánku;
  • mravčenie v hrudníku je pociťované po intenzívnej fyzickej aktivite alebo po miernom, ale predĺženom trvaní, napríklad keď osoba chodila mnoho hodín;
  • opuchy na kostnom tkanive - pri prehmatnutí alebo vizuálne môže osoba vidieť malé tesnenie na chrbte v vyznačenej časti chrbtice, ktoré pri dotyku neubližuje;
  • hrbiť.

  Porušenie postoja kvôli Schmorlovým uzlom na stavcoch sa vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že človek pociťuje nepohodlie v chrbte. Neprítomnosť bolesti sa vysvetľuje skutočnosťou, že uzol sa vytvára na kostných tkanivách a iba so zväčšením jeho veľkosti, keď degeneruje na herniálnu formáciu, začne komprimovať korene nervových zakončení so zodpovedajúcim symptomatickým obrazom. Vo väčšine prípadov neexistujú žiadne príznaky choroby..

  Po intenzívnej fyzickej námahe sa môže objaviť pocit brnenia v hrudníku..

  V počiatočných štádiách choroby sa nevyskytujú charakteristické príznaky. Je to kvôli nedostatku kompresie nervov, kŕčov alebo zápalových procesov. Preto sa Schmorlova kýla môže začať vyvíjať už v detskom veku a charakteristické príznaky sa objavia až po niekoľkých rokoch. Dlhé štádiá tohto typu prietrže vyvolávajú nasledujúce zmeny:

  • skreslenie držania tela;
  • narušiť krvný obeh, ktorý spôsobuje necitlivosť;
  • spôsobiť dýchavičnosť;
  • zvýšiť srdcový rytmus.

  Predĺžený pobyt v jednej polohe vyvoláva bolesť, jedným z najjasnejších príznakov Schmorlovej kýly je bolesť. Môžu sa objaviť presne takto, v oblasti hrudníka, vzdania sa alebo keď je osoba na dlhú dobu v rovnakej polohe. Naklonením tela na stranu môžete tiež cítiť bolesť. Je pozoruhodné, že bolesť môže byť odstránená ležaním.

  Je známe, že ak má patologické zameranie (miesto tvorby Schmorlových uzlov) centrálnu alebo laterálnu lokalizáciu, je možné chorobu detegovať s presnosťou iba pomocou röntgenového alebo magnetického rezonancie. Kým herniálny výstupok nedosiahne veľkú veľkosť, klinický obraz je pokojný a nie sú tam žiadne príznaky.

  Schmorlova kýla sa tvorí postupne a do určitého bodu sa nedotýka susedných tepien a koreňov nervov. Schmorlova hernia preto dlhodobo nespôsobuje žiadne príznaky.

  Bolesť chrbta sa môže postupne objaviť v nasledujúcich prípadoch:

  • predĺžená fyzická aktivita;
  • zdvíhanie ťažkých vecí;
  • predĺžený statický pobyt v stojacej alebo sediacej polohe;
  • bodnúť do chrbta alebo hrudníka.

  S progresiou výčnelku a zväčšením jeho veľkosti sa vyskytujú tieto príznaky:

  • bolesť, brnenie vo svaloch chrbta;
  • obmedzenie pohyblivosti v hrudnej oblasti chrbtice;
  • neschopnosť dlho sedieť bez podpory chrbta;
  • znecitlivenie končatín;
  • závraty, bolesti hlavy.

  Patológia je často dedičná, vyvíja sa najmä u dospievajúcich detí a starších ľudí s degeneratívnymi procesmi v štruktúrach chrbtice..

  Diagnostické funkcie

  Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že sa zaoberá Schmorlovými uzlami, takže na pacienta čaká diagnostické vyšetrenie. Na presnú diagnostiku môže lekár predpísať inštrumentálne a klinické diagnostické opatrenia:

  • pacient opisuje príznaky, ktoré sa objavili, najmä bolesť. Ich povaha, miesto a trvanie;
  • palpácia (palpácia) postihnutej oblasti chrbta s cieľom identifikovať a vyhodnotiť zakrivenie chrbtice, ako aj vzniknutý edém;
  • na konečnú identifikáciu patologických lézií môže lekár predpísať MRI, CT alebo röntgen.

  Diagnóza Schmorlovej kýly

  Pri kýre Schmorlovej v hrudnej oblasti má správna výživa veľký význam. Hlavnými aspektmi stravovania sú:

  • znížený príjem soli;
  • obohatenie stravy o fermentované mliečne výrobky a ryby;
  • použitie bielkovinových potravín;
  • denná spotreba 400 - 500 g čerstvého ovocia a zeleniny.

  Aby ste nahradili nedostatok vápnika v kostiach, musíte do ponuky zahrnúť:

  • tvaroh;
  • jogurty;
  • syr;
  • syr feta
  • kondenzované mlieko;
  • sardinky alebo makrely;
  • sezamový;
  • morské plody.

  Pri kýre Schmorlovej v hrudnej oblasti má správna výživa veľký význam.

  Odporúča sa piť listový čaj. Dodržiavanie terapeutickej výživy je nevyhnutné na normalizáciu výsledkov inštrumentálnych štúdií hrudnej chrbtice.

  Na určenie príčin nepríjemných pocitov v chrbte sa vykonáva komplexný výskumný program. Po prvé, lekár vedie rozhovor s pacientom, urobí sa dôkladná anamnéza a vykoná sa hmatové vyšetrenie chrbtice. Na stanovenie intenzity symptómov a identifikáciu toho, na ktorom oddelení sa vyvinula možná patológia, sa vykonávajú záťažové testy. Pacient bude požiadaný, aby urobil niekoľko pohybov a popísal, aké pocity vznikajú.

  Z metód inštrumentálneho výskumu sa používa röntgenové a magnetické rezonancie. Rádiografia je hlavnou metódou na diagnostiku patologických stavov a degeneratívnych procesov na chrbtici.

  MRI sa zriedka používa pre podozrenie na Schmorlove uzly. Indikácie pre zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie po röntgenovom vyšetrení ukázali prítomnosť formácií v stavcoch - identifikácia možných komplikácií, ako sú prietrž, poranenie nervových zakončení, kompresia krvných ciev, podozrenie na vláknitý blok. Diagnóza pomocou MRI je predpísaná, ak sú v hrudnej a krčnej oblasti uzly.

  MRI sa zriedkavo používa v prípadoch podozrenia na Schmorlovo uzly.

  Na potvrdenie diagnózy a výberu liečby Schernlovej prietrže je pacientovi predpísané:

  • Rentgenografie;
  • magnetická rezonancia;
  • Počítačová tomografia.

  Diagnóza Schmorlovej hernie sa stanoví po röntgenovom vyšetrení..

  Aby sa vylúčili iné patológie a predovšetkým medziobratlová hernia, sú títo pacienti určení na vykonávanie diferenciálnej diagnostiky pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie..

  Po stanovení diagnózy je pacientovi predpísaná správna liečba, ktorá závisí od závažnosti patologického procesu.

  Túto patológiu opísal nemecký lekár Christian Schmorl takmer pred 100 rokmi, keď v roku 1927 urobil vhodné röntgenové vyšetrenie chrbtice pacienta. Uzol Schmorl je v skutočnosti typ kýly, ktorá sa na rozdiel od bežných patológií nevyvíja horizontálne, ale vertikálne..

  Je dôležité pochopiť, že choroba, ako je prietrž, je deštrukciou štruktúry disku a jeho posunutím vzhľadom na jeho normálne umiestnenie..

  Vo väčšine prípadov sa proces vyvíja takto:

  1. Disk je kruhová formácia umiestnená medzi akýmikoľvek dvoma susednými stavcami. Skladá sa z gélovej centrálnej časti (jadra) a hustej membrány (vláknitý kruh). V dôsledku traumy alebo predĺženého stlačenia stavcov sa disk začne splošťovať.
  2. Základná látka pritláča prsteň a nakoniec ho rozbije, vytlačí okolité krvné cievy a nervové vlákna miechy..
  3. Výsledkom je, že pacient pociťuje bolesť v zodpovedajúcej časti chrbta a ďalšie príznaky.

  V prípade konvenčnej prietrže je teda disk zničený jeho posunutím v horizontálnej rovine.

  Ak je diagnostikovaná Schmorlova uzlina, patológia sa vyvíja iným spôsobom:

  1. Tvrdý povrch disku vytláča kostné tkanivo dolného alebo horného stavca.
  2. V dôsledku dlhodobej expozície disk zlyhá, akoby bol čiastočne ponorený do tohto tkaniva.
  3. V určitom štádiu pacient začína pociťovať vonkajšie pocity a Schmorlova kýla na chrbtici sa naďalej vyvíja..

  V tomto prípade sa disk môže vyskytovať v rôznych častiach tela stavcov a podľa tohto príznaku sa rozlišujú 2 skupiny porúch:

  1. Vnútrorporálne hernie Schmorl sa vyznačujú tým, že disk ničí mäkkú spongióznu kosť.
  2. Intravertebrálne uzly (uzly) sa tvoria kvôli skutočnosti, že disk začne vyvíjať tlak na koncové dosky stavcov.

  Je dôležité pochopiť, že nie je možné diagnostikovať také komplexné ochorenie doma. Dôvod je ten, že príznaky sa neobjavia okamžite a bolesť nie je tak výrazná, ako napríklad pri neuralgii alebo radikulitíde. Okrem toho prítomnosť opísaných znakov nevyhnutne neznamená Schmorlove uzly.

  Jediným správnym rozhodnutím je preto konzultovať s lekárom pri prvom podozrení na vývoj choroby.

  Pacienti sa spravidla podrobujú týmto typom vyšetrení:

  1. Získanie röntgenového žiarenia poškodenej oblasti.
  2. MRI alebo počítačová tomografia.
  3. Ultrazvuk miechy.
  4. Analýza mozgovomiechového moku (tzv. Lumbálna punkcia).
  5. myelografia.

  Počas prijatia pacienta lekár skúma anamnézu a analyzuje sťažnosti. Preto je dôležité čo najpodrobnejšie a podrobnejšie opísať svoje pocity, ako často sa vyskytuje bolesť, v ktorej oblasti, existujú ďalšie príznaky atď..

  Po návšteve lekára u lekára (vertebroológ, neurológ, chirurg alebo terapeut) prechádza niekoľkými štádiami diagnostiky. Prvá etapa zahŕňa zozbieranie anamnézy, to znamená dôkladné vyšetrenie pacienta, zhromaždenie informácií o jeho zdravotnom stave a prítomnosti alergických reakcií na určité lieky. Po tomto dôkladnom preskúmaní problémovej oblasti tela a hmatu.

  Pomocou prehmatávania stavcov môže špecialista pocítiť stupeň poškodenia a určiť umiestnenie uzlov. Na overenie diagnózy a presné určenie typu uzlov lekár predpíše jednu z metód inštrumentálnej diagnostiky. Tieto metódy zahŕňajú:

  • MRI (magnetická rezonancia) - technika je založená na elektromagnetickom žiarení, ktoré preniká do rôznych tkanív tela a na monitore zobrazuje hotový trojrozmerný obraz štruktúr kostí.
  • CT (počítačová tomografia) - metóda je založená na stanovení rozdielu v útlme röntgenového žiarenia v rôznych tkanivách tela. Tomografický prístroj naskenuje chrbticu za 5 až 10 minút, po čom sa prenesú hotové údaje do počítača.
  • Rádiografia - zobrazovanie kostného tkaniva sa vykonáva v uzavretých kapsulách pomocou malej dávky röntgenového žiarenia.

  V lekárskej praxi sa röntgenové lúče alebo CT najčastejšie používajú na presné určenie lokalizácie patologického procesu. Dôvodom je skutočnosť, že na podrobnejšiu štruktúru kostí je vhodnejšie rôntgenové žiarenie.

  Prečo je to nebezpečné

  Uzly Schmorlu spravidla nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, pretože postihnuté medzistavcové platničky sa v priebehu času vracajú do pôvodnej polohy. Kostné tkanivo je posilnené a chrupavka má prirodzený vzhľad. To však neznamená, že sa toto ochorenie môže ignorovať a neprijímajú žiadne terapeutické opatrenia.

  U pacientov, ktorí sa predtým museli vysporiadať s takým ochorením, klesá mobilita v mieste prietrže, čím sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Okrem toho, ak sa prietrž kýly do istej miery zvýšila, významne sa zvyšuje riziko poškodenia stavcov počas fyzickej aktivity. Je to kvôli oslabeniu stavcov..

  Otázka nebezpečenstva hrudiek pre ľudský život je spravidla medzi prvými.

  Samotná kýla Schmorla nepredstavuje nebezpečenstvo pre normálne fungovanie osoby. Nebezpečenstvo sa objaví iba v prípade, že sa toto ochorenie nelieči a jednoducho ho pustí.

  Okrem toho významným faktorom rôznych komplikácií je životný štýl pacienta, jeho výživa atď..

  Aké komplikácie sa môžu objaviť na stavcoch??

  1. Osobitné nebezpečenstvo je v prípade úplného zlyhania medzistavcových platničiek vo vnútri tela stavcov. Takýto patologický proces vždy vedie k zdravotnému postihnutiu..
  2. V dôsledku kýly sa vo stavci objaví dutina. Tento jav je veľmi nebezpečný, pretože stavce sú veľmi slabé. Pacient, ktorý je zapojený do nadmerného zaťaženia chrbtice, iba zhoršuje polohu slabého stavca a v dôsledku tohto tlaku môže dôjsť ku kompresii - zlomenine chrbtice..
  3. Ak nechcete liečiť uzol Schmorl, postupne sa opotrebujú kĺby chrbtice, čo spôsobuje bolesť.
  4. Vďaka Schmorlovým uzlinám sa často vyvíja závažnejšia patológia - jedná sa o medzistavcovú prietrž. V tomto prípade je situácia komplikovaná, pretože liečba medziobratlovej kýly si vyžaduje odlišný prístup.

  Schmorlova kýla sa môže tvoriť vo všetkých častiach chrbtice.

  Neignorujte chorobu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Vertebrálna kýla je deštrukcia štruktúry medzistavcových platničiek s vyčnievaním ich jadra. Ochorenie je sprevádzané bolesťou a vedie k silnej a nezvratnej deštrukcii štruktúry chrbtice, ale pri včasnej detekcii sa dá veľmi dobre liečiť pomocou konzervatívnych metód.
  Pažerák je tubulárny orgán zložený zo svalového tkaniva. Prechádza lúmenom bránice z hrudníka do peritoneálnej dutiny. Pod vplyvom nepriaznivých podmienok sa mení anatomické umiestnenie pažeráka a orgán z pobrušnice úplne vstupuje do hrude.
  Nepríjemná bolesť v chrbte vedie k vzniku rôznych ochorení u človeka. Pri diagnostike pacienta ho lekár nasmeruje na röntgenové vyšetrenie.
  Vykazuje RTG herniovanú prietrž?
  Viac sa o tom dozviete neskôr v tomto článku..