loader

Hlavná

Žalúdok

Schmorlova kýla krčnej a hrudnej chrbtice

Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe. Po smrti nemeckého patológa bola nodulárna neurologická patológia definovaná ako Schmorlova uzlina.

Tento lekársky termín sa odborníkmi stále používa v prípade detekcie cyst (defekty Schmormis) v spongióznej kosti stavcov. Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, ako sa určujú uzuratívne defekty (Schmorlove uzly) a ako sa má liečiť Schmorlova kýla v medzistavcových častiach krčnej chrbtice, tento článok sa bude diskutovať.

Čo to je?

Na rozdiel od tradičného poňatia prietrže, keď v medzistavcových platničkách nastane horizontálny výčnelok, vzniknú Schmorlove uzly v chrbtici v dôsledku horného alebo dolného dierovania koncových doštičiek tkaniva chrupavky chrbtice do spongióznej kosti. Predpokladá sa, že Schmorlova defekt je dôsledkom zlého dedičstva, alebo naopak, Schmorlova intervertebrálna hernia sa objaví u dieťaťa v prípade aktívneho rastu, pred všeobecným normatívnym vývojom. Ako kostná kostra rastie, vývoj kostného tkaniva má určité oneskorenie, ktoré vytvára dutiny v hubovitej štruktúre stavcov, ktoré zapĺňajú veľké alebo malé Schmorlovy kýly.

Lokalizačným miestom stavcovej kýly Schmorl je spravidla stavec Th10-Th11 hrudníka a stavca L1-L5 vyplňujúce bedrovú oblasť. Nie je však vylúčená Schmorlova kýla v krčnej chrbtici..

Latentný priebeh choroby genetického alebo získaného typu je asymptomatický, nedáva majiteľovi nepríjemné pocity a spravidla sa pri plánovanom röntgenovom snímaní alebo pri iných príznakoch a príznakoch neurologickej detegujú jednoduchá alebo viacpočetná hernia Schmorla.

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k deštrukcii hustej štruktúry kostného tkaniva stavcových segmentov. Napriek zjavným, na prvý pohľad absolútnej neškodnosti, môže Schmorlova kýla krčnej chrbtice viesť k vzniku rôznych neurologických patológií a symptomatických príznakov:

 • K všeobecnej deformácii stavcovej kostry s diagnózou centrálnej Schmorlovej prietrže, keď chrupavkové tkanivo spadne do centrálnej časti stavca.
 • K symptomatickej tvorbe pravej medzistavcovej prietrže krčka disku.
 • Na kompresné zlomenie stavcov a podobne.

Ak nepoznáte a nezačnete s liečením Schmorlovej kýly včas, sú možné ďalšie komplikácie vedúce k nepríjemným následkom. Pacienti trpiaci touto patológiou musia vedieť, že Schmorlova kýla je stav, pri ktorom akýkoľvek intenzívny stres na chrbticu môže prispievať k tvorbe mikro-zranení a mikrotrhlín. Preto odborníci týmto ľuďom neodporúčajú, aby sa venovali profesionálnym športovým aktivitám.

V niektorých výnimočných prípadoch sa Schmorlova hernia v stavovcoch vytvára po metabolických poruchách, ako je napríklad kyfóza, zhoršené držanie chrbtice atď..

Zaujímavý fakt! Po dlhom pobyte na obežnej dráhe je väčšine astronautov diagnostikovaná Schmorlova kýla, pretože kostné tkanivo po lete stráca až 10% svojej hustoty..

Príznaky a symptómy

Napriek asymptomatickému priebehu ochorenia môže v dôsledku absencie radiulárneho syndrómu a zúženia miechových kanálov, latentnej povahy neurologického stavu, niekedy vzniknúť niektoré symptomatické prejavy:

 • zvýšená únava stavcovských častí krku;
 • príznaky Schmorlovej prietrže môžu mať intenzívnejšiu závažnosť s vertikálnou polohou tela so zoslabením v ležiacej polohe;
 • znížená flexibilita a pohyblivosť krčných stavcov;
 • pri najmenšom zaťažení sa v inervačnej zóne prejavuje vysoká citlivosť.

diagnostika

Nie je možné vizuálne určiť chrupavkové uzly Schmorla. Pre presné umiestnenie neobvyklých oblastí bude potrebná špeciálna inštrumentálna diagnostika.

Kýly Schmorlovej sú určené röntgenovou metódou výskumu a špecialisti získajú informatívnejší obraz po zobrazení magnetickou rezonanciou. Po vyšetrení všetkých častí chrbtice kvôli uzuratívnym nodulárnym formáciám (Schmorlova kýla) sa liečba klinických prejavov začína zlepšením metabolizmu v postihnutých oblastiach kostného tkaniva..

Ako liečiť?

Liečba prietrže kýly si vyžaduje integrovaný terapeutický prístup. Po nadviazaní všetkých príčin-príčin, príznakov a závažnosti choroby čelia odborníci zložitým úlohám:

 • Manažment bolesti.
 • Zlepšenie metabolizmu.
 • Zabezpečenie nepretržitého hlavného toku krvi do postihnutých oblastí.
 • Obnovenie cervikálnej flexibility a mobility.
 • Blokujte svalové kŕče.
 • Prevencia rozvoja remisie.

Neexistuje jediný režim s liekmi. Ošetrujúci lekár musí brať do úvahy mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, pohlavie a súvisiace chronické ľudské patológie. Pri liečbe nodulárnej kýly podľa Schmorla sa tradične dá odstrániť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť motorické funkcie hornej časti chrbtice.

Fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia sú rovnako účinné na uzlíkoch..

Pretože nie sú k dispozícii radikálne opatrenia chirurgického zákroku pri liečbe tohto ochorenia a terapeutický proces liečby a obnovenia muskuloskeletálnej funkcie trvá od 1,5 do 2 rokov, toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu od pacienta. Je však nevyhnutné a nevyhnutné - liečba doma, ktorá zahŕňa telesný tréning kostry krčka pohybového ústrojenstva, diétu, masáže a terapeutické cvičenia..

V prípade kýly Schmorlovej je k dispozícii špeciálne navrhnutá strava podľa M.I. Pevznera. Podstatou tabuľky stravovania je denná spotreba požadovaného množstva minerálnych zložiek, najmä vápnika, horčíka a železa. Všetky potrebné informácie môžete získať od svojho lekára alebo dietológa.

Alternatívne zaobchádzanie

Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

 1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
 2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
 3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi.
Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

cvičenie

Aj keď nemáte podozrenie, že v krčnom stave je nodulárna formácia, implementácia jednoduchých terapeutických a preventívnych cvičení posilní svalový korzet a zväčší priestor medzistavcových platničiek, čím sa zlepší muskuloskeletálna funkcia celej chrbtice. Nerobte cviky. Stačí vykonať niekoľko zákrut a sklonov v horizontálnej a sedacej polohe.

Pozor! Ak terapeutické cvičenia spôsobujú nepohodlie alebo spôsobujú bolesť v oblasti krčka maternice, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Presnejšie odporúčania týkajúce sa fyzioterapeutických cvičení získate od poradenského špecialistu v mieste bydliska.

Prognóza a odporúčania

Neurologické asymptomatické ochorenie neovplyvňuje celkové zdravie človeka a jeho odbornú činnosť. Absencia klinických príznakov a symptómov však môže viesť k progresii iných chorôb kĺbov. Preto, aby ste si zaistili pohodlný stav svojho tela, musíte neustále monitorovať zdravie chrbtice. Na implementáciu odporúčame päť jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude váš pohybový aparát vždy v poriadku:

 • Sledujte svoju vlastnú váhu a vyhnite sa obezite.
 • Mierna fyzická aktivita, ktorá kombinuje prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie a ľahký beh.
 • Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.
 • Zabráňte podchladeniu kĺbových častí tela a čo najviac sa obmedzte na riziko infekcie.
 • Ročne sa podrobí preventívnemu vyšetreniu neurológom a miestnym praktickým lekárom.

Príčiny, príznaky a liečba Schmorlovho uzla

Schmorlove uzly v chrbtici - to je to, čo sa vytvára, keď sa chrupavka pritlačí na chrupavku susedných stavcov. Na rozdiel od bežnej kýly, táto patológia nevedie k poškodeniu miechy a stlačeniu nervových koreňov. Táto zdedená morfológia skeletu je často asymptomatická a je náhodne detegovaná röntgenovými lúčmi z iných dôvodov..

príznaky

Schmorlove uzly neprenikajú do miechy, nestláčajú korene nervov, takže pacient nepociťuje žiadne poruchy citlivosti, ochrnutie alebo ostrú bolesť. Patológia sa zistí pri rutinných lekárskych prehliadkach alebo pri lekárskych prehliadkach na vojenskej registračnej a prijímacej kancelárii.

Známky Schmorlovho uzla sú zvyčajne viditeľné iba na CT, MRI, X-ray. Zriedkavo sa prejavuje bolesť po fyzickej námahe, ktorá počas odpočinku zmizne. Okrem bolesti po chôdzi alebo behu sú možné aj tieto príznaky:

 1. Porušenie postavy: bočné zakrivenie, sklon, kyfóza hrudníka, lordóza bedrovej kosti.
 2. Tuhosť pohybov, tuhosť chrbtice.
 3. Opuch okolitého tkaniva zodpovedajúcej chrbtice.

Schmorlove uzly zriedka ovplyvňujú krčnú chrbticu. Ovplyvňujú hlavne hrudnú a bedrovú chrbticu.

príčiny

Príčina Schmorlovej kýly sa považuje za nedostatočnú schopnosť vývoja kostného tkaniva, do ktorého sa pritlačí chrupavka medzistavcových platničiek a rastie, konkrétne jej želatínové jadro. Tkanivo chrupavky sa vyvíja rýchlejšie. S nerovnomerným rastom v dospievaní je hubovitá látka stavcovej kosti príliš uvoľnená. Preto do nej preniká želatínové jadro - jadro medzistavcového disku.

Dôvod je hlavne dedičný a spočíva v porušení formovania kostného tkaniva chrbtice a tvorbe dutín v ňom. Pod tlakom fyzickej námahy sa do týchto otvorov vtlačí chrupavkové tkanivo želatínového jadra medzistavcových platničiek, čím sa vytvoria uzly..

Iné príčiny Schmorlovej kýly a výskyt uzuratívnych defektov:

 1. Osteoporóza s nedostatkom vitamínu D a vápnika.
 2. Hormonálne poruchy: nedostatok estrogénu počas menopauzy, nedostatok hormónu kalcitonínu, zvýšená sekrécia príštítnych teliesok.
 3. Scheuermann-Mauova choroba.
 4. Zakrivenie chrbtice: skolióza, lordóza, kyfóza vyplývajúca z fyzickej námahy, životný štýl.
 5. Dôsledky zranení: pády, hrbole, zlomeniny stavcov.

Diagnóza Schmorlových uzlov

Na identifikáciu patológie je potrebný prieskum pacienta a vyšetrenie. Ortopedickí chirurgovia sú zapojení do diagnostiky a liečby prietrže. Používajú sa tieto metódy:

V prítomnosti Schmorlových uzlov môže patológia v priebehu času postupovať a vytvárať prietrž disku, ktorý narúša nervové korene a miechu. Existuje riziko iných degeneratívnych procesov na pozadí tohto ochorenia, ako aj kompresného zlomenia stavcov, keď sa ich telá stenšia. Pre účinnú liečbu a diagnostiku je potrebná spoločná práca neurológa, vertebroológa a ortopéda..

Liečba Schmorlových uzlov

Liečba Schmorlových uzlov je zložitý problém. Na jeho vyriešenie sú potrebné tieto opatrenia:

 1. Používanie protizápalových liekov (nesteroidné alebo hormonálne).
 2. Anestézia narkotickými alebo opioidnými analgetikami.
 3. Predpísanie svalových relaxancií na uvoľnenie napätých svalov okolo chrbtice.
 4. Vitamíny, minerály na zlepšenie metabolizmu.
 5. Endokrinologická substitučná terapia - užívanie tyroidného hormónu kalcitonínu na zlepšenie metabolizmu.
 6. TNF inhibítory.
 7. Masáže: ručné, vibračné, voda.
 8. fyzioterapia.
 9. Kúpeľná liečba.
 10. Osteopatia, chiropraxe, manuálna terapia.
 11. Chirurgické metódy: vertebroplastika pod fluoroskopickou kontrolou, fúzny chirurgický zákrok.

Na odstránenie syndrómu bolesti a zmiernenie opuchov po fyzickej námahe je potrebné odpočinok alebo užívanie nesteroidných liekov podľa predpisu lekára. Ibuprofén, diklofenak, indometacín pomáhajú. Možno použitie gélov Dolobene, Bystrum, Voltaren. Prakticky sa neabsorbujú do krvného riečišťa a nespôsobujú peptický vred žalúdka a dvanástnika.

V závažných prípadoch, pri opuchoch okolitých tkanív okolo stavcov, je na zmiernenie príznakov zápalového procesu potrebná liečba glukokortikoidovými hormónmi, inhibítormi faktora nekrózy nádorov. Na zmiernenie bolesti sa používajú nenarkotické analgetiká Ketorolac, Metamizol. Pomáhajú tiež špeciálne omietky..

Na uvoľnenie svalov okolo chrbtice, ktoré sú reflexne stiesnené, sú potrebné svalové relaxanciá. Lekár predpisuje Midokalm, Baclofen, Sirdalud. Lieky majú vedľajšie účinky: zníženie krvného tlaku, ospalosť, letargia.

Vitamín B1 v komplexoch Milgamma a Neuromultivit má tiež analgetický účinok. Obsahujú kyanokobalamín, pyridoxín na zlepšenie funkcie pečene pri užívaní iných liekov. Tieto látky majú pozitívny vplyv na periférny nervový systém. Draslík, horčík uvoľňujú svalové kŕče, ktoré zhoršujú krvný obeh kostného tkaniva chrbtice. Vápnik, vitamín D ho posilňujú a bránia rozvoju pórovitosti a zjemneniu.

Ak existujú problémy s endokrinným systémom, kalcitonín z lososa sa užíva podľa predpisu lekára na liečbu osteoporózy. Pri menopauze sa používa substitučná terapia estrogénmi, vybraná gynekológom po vhodných testoch. Na zlepšenie mikrocirkulácie sa používa hirudoterapia - ošetrenie pijavíc, angioprotektorov (Actovegin), antihypoxantov (Mexidol).

Na nápravu existujúcich kriviek držania tela - skoliózy, kyfózy, lordózy sú potrebné cvičebné fyzioterapeutické cvičenia. Pomáhajú normálnemu vývoju kostného a svalového tkaniva u dospievajúcich a u ľudí stredného veku bránia osteoporóze..

Prečítajte si o paramediánskej hernii: hlavných príznakoch a liečbe.

Liečba v sanatóriu zlepšuje krvný obeh a znižuje intenzitu bolesti. Používajú sa terpentínové kúpele, zábaly z bahna sírovodíka, masáže. Akupunktúra pomáha pri uvoľňovaní svalov a pohody pacienta.

V niektorých prípadoch pomáhajú osteopatické techniky zmierniť príznaky, manuálna terapia - natiahnutie chrbtice. Na uľahčenie a prerozdelenie záťaže na stavce a zníženie bolesti sa používajú špeciálne ortopedické korzety. Nosia sa asi 2-3 hodiny. Ipplicator Kuznetsova pomáha zmierniť nepohodlie, najmä v bedrovej oblasti.

Chirurgická liečba zahŕňa plastickú chirurgiu stavcov a diskov pod kontrolou fluoroskopie. Komplikácie po operácii sú možné, ale v mnohých prípadoch je to úspešné. Je dôležité zvoliť správneho odborníka a kliniku.

záver

Uzly Schmorl môžu byť asymptomatické po dlhú dobu, niekedy však môžu viesť ku zlomeninám kompresie. Preto sú potrebné včasné lekárske vyšetrenia, fyzické vyšetrenia, vyšetrenia miechy, najmä pri bolestivosti.

Hrudná kýla

Schmorlova hernia v oblasti hrudníka je ochorenie charakterizované vtláčaním medzistavcových platničiek do tela stavovcov..

Patológiu prvýkrát opísal Dr. Christion Schmorl.

Tiež odhalil hlavné metódy jej liečby.

Ako sa tvorí Schmorlova kýla? ↑

Aby sme tomu porozumeli, je potrebné zvážiť normálny vzhľad chrbtice.

Bez akýchkoľvek odchýlok má každý stavca ďalšiu vrstvu hyalínovej chrupavky, ktorá chráni kostné tkanivo pred početnými zraneniami a deformáciami..

V medicíne sa táto vrstva nazýva uzamykacia doska..

Normálne by to malo byť:

 • hladký;
 • s jasnými hranami;
 • bez prítomnosti deformácií.

Ak je huby tela stavcov omnoho mäkšie a slabšie ako chrupavka medzistavcových platničiek, potom táto môže voľne tlačiť na kostné tkanivo..

Výsledkom je, že výstupok chrupavky sa objavuje vo forme trojuholníka, ktorého dno je obrátené k medzistavcovej platničke a vrchol je vo vnútri stavcov..

Toto je dierovanie, čo je Schmorlova kýla.

Aké nebezpečné je ochorenie? ↑

Medzistavcové platničky pôsobia ako tlmiče nárazov, ktoré pomáhajú stavcom zostať v určitej vzdialenosti od seba.

Keď sa vyskytne Schmorlova hernia, pevné telo chrupavky preniká do tela stavcov. Ak dôjde k menším porušeniam, pacient nemusí vedieť o prítomnosti patológie.

Ak však prietrž bude rásť a zapojiť miechy a nervové zakončenie do patologického procesu, môže to spôsobiť:

 • porušenie postoja, pohyblivosti a flexibility chrbtice;
 • vývoj včasnej artrózy medzistavcových kĺbov (spondylartróza) - pri Schmorlovej kýle v hrudnej oblasti dochádza k pomerne skorej strate pohyblivosti stredného a horného chrbta, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu medzistavcových kĺbov, čo vyvoláva výskyt artrózy;
 • vývoj závažnejších a vyžadujúcich chirurgický zákrok choroby - medzistavcová prietrž. K tomu dôjde, keď sa do patologického procesu zapojí miecha a nervové zakončenie;
 • kompresné zlomeniny, najmä u ľudí, ktorí sa intenzívne venujú športu;
 • silné zakrivenie hrudnej chrbtice (kyphosis).

Foto: Schmorlova kýla hrudnej chrbtice

Aký je rozdiel medzi Schmorlovou prietržou a medzistavcami?

 • hernia je vytvorená z medzistavcových platničiek a samotných stavcov;
 • v počiatočnej fáze nie je žiadna bolesť;
 • miesto lokalizácie;
 • objavuje sa hlavne v dospievaní a detstve;
 • v nezačatých formách nie sú do patologického procesu zapojené neurovaskulárne zväzky.

Aké sú výsledky liečby ručnou terapiou? Zistite z nášho článku.

Čo je dna a ako s ňou zaobchádzať? Odpoveď nájdete tu..

Dôvody na vzdelanie ↑

Dôvody vzniku Schmorlovej kýly v hrudníku sú mnohé.

Napríklad:

 • genetický faktor;
 • rýchly alebo pomalý rast;
 • narušenie metabolických procesov;
 • vlastnosti rozvoja pohybového aparátu;
 • intenzívne energetické zaťaženie;
 • porušenie postoja;
 • poranenia miechy, ku ktorým došlo pri vertikálnom náraze;
 • kyfoskoliózy;
 • nedostatok svalového korzetu chrbtice;
 • hrudnej skoliózy a kyfózy;
 • dôvody súvisiace s vekom;
 • statické napätie tela počas rovnakého druhu práce (pri počítači, povolaní kuchára alebo predávajúceho atď.);
 • zdvíhať závažia;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • hrudnej osteochondrózy.

Kto je najviac náchylný na patológiu? ↑

Vzhľad Schmorlovej hernie sa dá pozorovať u takmer každého, ale viac ako iné sú náchylné na túto chorobu:

 • starší ľudia, ktorí spravidla s vekom znižujú pevnosť a hustotu kostného tkaniva;
 • športovec alebo akákoľvek iná osoba, ktorá neustále zdvíha závažia;
 • deti v období rastu. Dôvodom je veľmi rýchly rast mäkkých tkanív, za ktorými kostné tkanivo jednoducho neudrží tempo. V dôsledku toho sa v chrbtici objavia prázdne miesta, na ktoré sa pritlačia medzistavcové platničky, čím sa vytvorí prietrž;
 • deti a dospievajúci, ktorí radi skáču z výšky (zo striech domov, stromov). Počas skoku je chrbtica pohodlná, ale keď pristane, je vystavená silnej dekompresii, ktorá spôsobuje Schmorlovu prietrž.

Hlavné príznaky ↑

Jedným z najzákernejších podvodov je absencia jej symptómov v počiatočnom štádiu..

Dôvod je nasledovný:

 • prietrž nestlačuje cievy a korene nervových zakončení;
 • nespôsobuje svalové kŕče ani aseptický zápal.

Schmorlova hernia sa veľmi často objavuje v detstve alebo dospievaní a prvé príznaky jej prítomnosti sa prejavujú až po niekoľkých rokoch..

Ako hernia rastie, môžu sa objaviť nasledujúce príznaky patológie:

 • porušenie postoja;
 • bolesť chrbta v oblasti hrudníka, niekedy siahajúca až do rúk;
 • výskyt bolesti chrbtice po dlhom pobyte tela v statickej polohe (sedenie, státie);
 • bolesť, ktorá sa objavuje aj pri miernom naklonení tela dopredu, dozadu alebo do strán (príznak slabej flexibility chrbtice);
 • u ľudí vo veku sú možné poruchy obehu na končatinách sprevádzané ich znecitlivením;
 • v dôsledku poruchy mnohých vnútorných orgánov je možné pozorovať výskyt rýchleho pulzu a dýchavičnosť.

V tomto prípade bolesť akejkoľvek lokalizácie ustupuje, akonáhle osoba zaujme polohu na chrbte.

Diagnóza ↑

Diagnóza choroby je založená na:

 • sťažnosti pacientov týkajúce sa prítomnosti bolesti, ich lokalizácie a závislosti od polohy chrbtice a vplyvu fyzickej námahy na ňu;
 • vizuálna prehliadka na prítomnosť v oblasti výskytu bolesti sčervenania a opuchu mäkkých tkanív, ako aj zakrivenia chrbtice;
 • štúdium histórie choroby (či už došlo k skorším zraneniam a chorobám chrbtice) a dedičnosti pacienta (objavila sa Schmorlova hernia v hrudi niekoho z rodiny).

Hlavnými diagnostickými metódami pre túto patológiu sú:

 • rádiografia (hlavný spôsob odhaľovania Schmorlovej kýly);
 • Magnetická rezonancia;
 • CT sken.

Posledné dva postupy sú predpísané dodatočne, už nie na odhalenie Schmorlovej kýly, ale na presvedčenie o prítomnosti alebo neprítomnosti medzistavcovej prietrže.

V niektorých prípadoch bude možno potrebné poradiť sa s nasledujúcimi odborníkmi:

Metódy liečby ↑

Ak sa Schmorlova kýla hrudnej oblasti necíti prítomnosťou bolesti, spravidla sa nevyžaduje jej ošetrenie..

Ale aj v tomto prípade je potrebné zabrániť ďalšiemu rozvoju patologického procesu.

Zároveň pri určovaní postupov potrebných na tento účel musí lekár zohľadniť tieto faktory:

 • stupeň a zanedbávanie patológie;
 • vek a pohlavie pacienta;
 • prítomnosť sprievodných chorôb;
 • vlastnosti života a práce pacienta.

Hlavné ciele liečby sú:

 • predchádzanie komplikáciám;
 • ak je prítomná bolesť - jej odstránenie;
 • obnovenie plnej pohyblivosti chrbtice;
 • odstránenie svalového kŕče;
 • normalizácia metabolizmu kostí.

Konzervatívne zaobchádzanie

Vo väčšine nevydaných prípadov postačujú iba metódy konzervatívnej liečby, ktoré zahŕňajú:

 • Cvičebná terapia a gymnastika;
 • masáže;
 • vyvážená strava;
 • liečba drogami;
 • obmedzenie negatívnych účinkov na chrbticu (vylúčenie zoskokov, jazdenia na motocykli, vzpieranie).

fyzioterapia

Cvičebná terapia sa používa nielen vo všetkých štádiách ochorenia, ale aj na profylaxiu alebo ako podporná terapia.

Do fyzioterapeutických cvičení môžete zaradiť:

 • plávanie a gymnastika na vode;
 • Pomalý beh
 • walking;
 • cvičenia;
 • gymnastika;
 • chrbtová trakcia.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie prispievajú k:

 • posilnenie kostného a svalového korzetu miechy;
 • zlepšenie metabolického procesu celého organizmu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • zvýšenie imunitnej obrany tela;
 • zlepšenie psychoemotačného stavu.

Za zmienku stojí, že cvičebná terapia je indikovaná pre ľudí všetkých vekových skupín, pre každý sú vybrané iba určité cvičenia.

Cvičenie v telocvični sa vykonáva pod dohľadom lekára..

Ich hlavný cieľ:

 • posilnenie svalov chrbta;
 • obnova medzistavcových kĺbov;
 • spevnenie väzivového aparátu;
 • eliminácia patológií pohybového aparátu zlepšením flexibility chrbtice.

Hlavný dôraz je kladený na vykonanie nápravných gymnastických cvičení:

 • vyklenutie tela;
 • chrbtová trakcia;
 • cviky, ktoré menia polohu panvy a ramena;
 • tlakové cvičenia na ruky.

Cvičenie prietrže pri kýly

Č. 1. Barbell press - na posilnenie svalov rúk

Vykonáva sa tak, že v chrbte nie sú žiadne výchylky.

Neodporúča sa pre netrénované osoby..

Č. 2. Hyperextension

Cvičenie sa vykonáva na špeciálnom zariadení určenom na narovnanie chrbta a rozvoj svalov stehien a zadku.

Vzhľadom na to, že počas vykonávania nedochádza k závažnému preťaženiu kĺbov, riziko zranenia stavcov je minimálne..

Technika: ležte lícom nadol na simulátore, podpätky umiestnite na miesto osobitne určené pre ne - pod valec.

Nakloňte sa k podlahe a vráťte telo do priamky.

Podržte niekoľko sekúnd. Odpočívajte. Opakujte niekoľkokrát.

Stlačte Cvičenie

Pri cvičení na tlači je potrebné vytvoriť také podmienky, aby bol pohyb chrbta minimálny.

Napríklad pri ležaní na chrbte zdvihnite nohy a ohnite sa na kolená v uhle 90 °. Ruky za hlavou.

Zdvíhajte iba hornú časť lopatiek a snažte sa, aby medzi bradou a hrudníkom bolo miesto, kam sa zmestí veľká oranžová.

Cvičenia na posilnenie svalov chrbta, krku a hrudníka

So Schernlovou prietržou hrudnej oblasti sa odporúča vykonávať cvičenia zamerané na posilnenie horných a stredných svalov chrbta a celého krku..

Za týmto účelom môžete vykonať zdvíhanie a spúšťanie ramien s váhou v stoji alebo v sede a ľahnutím..

Jednoduché vytiahnutie tiež pomôže posilniť svaly na chrbte, pažiach a hrudníku..

Trakcia chrbtice

Miechová trakcia zväčšuje medzistavcový priestor, čím znižuje bolesť a zlepšuje krvný obeh v tkanivách.

Podstatou tejto metódy je natiahnutie chrbtice v opačnom smere k ofsetu.

V tomto prípade sa kĺb chrbtice a medzistavcové platničky roztiahne, v dôsledku čoho sa takmer odstráni obsah prietrže.

masáž

Jednou z najúčinnejších procedúr je masáž..

Výhody sú zrejmé:

 • bolesť chrbta úplne klesá alebo úplne zmizne;
 • obnoví sa normálny obeh krvi;
 • chrbtové svaly sa uvoľnia, únava zmizne;
 • posilňuje sa korzet svalov okolo stavcov.

Existuje však jedna hlavná podmienka, bez ktorej môžete nielen dosiahnuť požadované výsledky, ale aj uškodiť - je to profesionalita masážneho terapeuta..

Pri vykonávaní rôznych masážnych techník je potrebný presný prístup a schopnosť urobiť z nich mäkkú a jemnú pre chrbticu, ale zároveň účinnú..

Výživa

Výživa a cvičenie majú dôležitú úlohu pri liečbe alebo prevencii.

Základné princípy výživy:

 • odmietnuť alebo znížiť príjem soli na minimum. S veľkým množstvom soli v tele sa začne ukladať na kosti a kĺby, čo je príčinou mnohých ochorení chrbtice;
 • zahrňte do svojej stravy čo najviac mliečnych výrobkov (kefír, tvaroh, mlieko, syr);
 • konzumujú viac bielkovinových potravín, ktoré pomáhajú rastu svalov;
 • nezabudnite na ryby, ovocie a zeleninu, ktoré obsahujú užitočné stopové prvky.

Liečba drogami

Lieky sa predpisujú v prípade bolesti.

V takom prípade lekár môže predpísať:

V prípade sprievodných ochorení chrbtice sa uskutočňujú epidurálne injekcie steroidov.

V prípade nedostatku vápnika v tele môže lekár predpísať lieky, ktoré posilňujú kosti:

Pozor! Tieto lieky môžu nepriaznivo ovplyvniť väzivový aparát a obličky, takže ich samo-podávanie a podávanie sú neprijateľné.!

Po masážnom kurze, fyzioterapeutických cvičeniach a liečení drogami môže byť lekárovi predpísaná kúpeľná liečba.

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba Schmorlovej hernie je pomerne zriedkavá, iba v prípade komplikácií patológie vo forme:

 • kompresné zlomenie;
 • medziobratlová kýla.

Prevencia ↑

Prevencia spočíva v týchto odporúčaniach:

 • ako je uvedené vyššie - sledujte svoju stravu bez akýchkoľvek slaných potravín a konzumujúcich viac kyslých výrobkov;
 • denne vykonávajte jednoduché fyzické cvičenia, jogging, gymnastiku a plávanie;
 • vyhnúť sa priberaniu na váhe, pretože je to ďalšia záťaž chrbtice;
 • nepite alkohol a nefajčite - tieto zlé návyky vyvolávajú zlý obeh a výživu tkanív;
 • keď pracujete pri dlhodobom pobyte chrbta v jednej polohe (v sede alebo v stoji), skúste ho čo najčastejšie meniť, a ak sa v chrbtici vyskytne bolesť, obráťte sa na lekára.

V ktorých prípadoch môže lekár predpísať dieťaťu masáž na skoliózu? Prečítajte si v našom článku.

Čo mám robiť, keď sa na chrbte objaví wen? Odpoveď je tu..

Ako liečiť humeroskapulárnu periartritídu? Pozri sa sem.

Tehotenstvo ↑

Ak bola Schmorlova hernia diagnostikovaná počas tehotenstva, potom by sa nastávajúca matka nemala príliš obávať, pretože touto diagnózou môžete bezpečne vydržať a porodiť zdravé a silné dieťa..

Samozrejme, tehotná žena musí byť pod dohľadom:

Aby sa zabránilo výskytu bolesti v stavcoch, ktorá je aj bez prietrže pod obrovským tlakom, musí nastávajúca matka kúpiť špeciálny korzet alebo podporný pás, ktorý znižuje účinok na stavce..

Ak je Schmorlova hernia zistená pred tehotenstvom, žena musí urobiť posilnenie chrbtového svalového korzetu.

Armáda ↑

Berú do armády pri identifikácii kýly Schmorla?

V tejto situácii existujú dva výsledky:

 • ak sa prietrž necíti prítomnosťou bolesti, potom neexistujú žiadne kontraindikácie pre vojenskú službu;
 • ak je zanedbaný a mladý muž si sťažuje na bolesť a zhoršenú motorickú a zmyslovú funkciu, potom pre neho vojenská služba nie je. Ale aj v tomto prípade sa o jej vhodnosti rozhodne konzultácia s lekármi.

Napriek tomu, že ide o ochorenie, ktoré si často nevyžaduje liečbu, je nevyhnutné zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Povinným bodom je vykonanie cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbtice.

V prípade bolesti je potrebné uchýliť sa k užívaniu liekov predpísaných lekárom.

Aké je nebezpečenstvo uzliny

Schmorlove uzly v chrbtici: čo to je, dôvody, ako zaobchádzať

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Popis patológie

V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor zakrytý uzatváracou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina uniknutá z disku. Toto je uzol Schmorl. Schmorlovo uzol sa zväčšuje, zvyšuje tlak na želatínové jadro, zväčšuje sa priestor a steny uzliny menia svoju štruktúru..

Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

Príčiny Schmorlových uzlov

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Patologické ošetrenie

Malé uzlíky nespôsobujú poškodenie tela, nespôsobujú nepohodlie ani bolesť. Avšak s tvorbou veľkých uzlov alebo Schmorlovej kýly existuje nebezpečenstvo zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových platničiek, výčnelky. V takom prípade musíte podstúpiť komplexnú liečbu a pravidelne sledovať diagnostiku, aby ste mohli sledovať vývoj choroby.

Liečba tradičnými medicínskymi metódami:

 • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
 • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
 • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.

V prípade bolesti sa lieči patológia.

Liečba alternatívnymi metódami:

 • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
 • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

Uzly Schmorl sú často zamieňané s medzistavcovou prietržou. Tieto patológie sú síce trochu podobné, ale prietrž je nebezpečnejším ochorením so závažnými následkami. Patologické uzliny s včasnou liečbou nespôsobujú nepohodlie a sú úspešne liečené masážou a fyzioterapiou.

Schmorlova kýla: liečba, príznaky, čo je nebezpečné.

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Etiológie. Vývoj choroby „Schmorlova hernia“

Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Ako dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny. Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

Príčiny Schmorlovej kýly

Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

 • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
 • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

Negatívne a nezvratné zmeny

V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

 • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
 • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
 • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
 • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

Druhy patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

Kvôli tomu, čo sa objavuje Shmorlovo uzlíky

Schmorlove uzly vznikajú z veľkého množstva dôvodov. Spomínajú sa tieto faktory:

  1. Choroby pohybového ústrojenstva (osteopénia, kyfóza, osteoporóza);
   • S osteoporózou sa znižuje kostná sila. Výsledkom bude, že samotný spinálny disk bude tlačiť na telo chrbtice. Vyvolávanie negatívnych príznakov a objavenie sa prietrže;
   • Schmorlova kýla komplikuje aj niektoré vrodené stavce. Príkladom sú predné, bočné typy zakrivenia, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis;
 1. Zmeny hubového tkaniva stavcov. Dedia sa - ak rodina predtým diagnostikovala túto patológiu u blízkych príbuzných, pravdepodobnosť vývoja u pacienta sa zvýši jeden a pol až dvakrát;
 2. Tehotenstvo, rovnako ako laktácia. Hormonálne a fyziologické zmeny v tele môžu spustiť rast a vývoj prietrže;
 3. Intenzívna pravidelná fyzická aktivita (cvičenie s „železom“, prenos hmotnosti).

Najčastejšie je však tento problém spôsobený zrýchleným dozrievaním tela dospievajúcich. V medicíne sa tento jav nazýva zrýchlenie. Vedie to k tomu, že kostné tkanivo medzistavcových platničiek sa vyvíja pomalšie ako svaly, v dôsledku čoho je tlak na medzistavcové stĺpy príliš vysoký..

Pred ďalším prečítaním článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si video profesora Sergeja Bubnovského o tom, čo je Schmorlova Hernia.

symptomatológie

Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

Lokalizácia malých kýly Schmorl

Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

bedrový

Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

krčnej

Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny, ktorá dodáva mozgu krv.
Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

Rôzne malé uzly Schmorl

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Ako sú diagnostikované malé hernie ?

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Ktorého špecialistu kontaktovať?

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Liečebné metódy

Priebeh liekovej terapie

Ak hernie nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky, lekár sa obmedzí na vymenovanie wellness procedúr:

 • plávanie;
 • Špeciálne masáže;
 • Liečebné cvičenia.

Vďaka nim sa posilnia chrbtové svaly.

Ak dôjde k bolesti v dôsledku Schmorlovej kýly, lekár predpíše pacientovi jedno z nasledujúcich protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Podávajú sa intramuskulárne ráno jeden týždeň:

 • Lornoxikam. 16 mg sa podáva raz;
 • Meloxicam. Zvyčajná dávka je 1,5 ml;
 • Diclofenac. 3,0 ml sa podáva raz.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje pre bolesť 200 mg ibuprofénu alebo nimesulidu. Toto by sa malo robiť večer po dobu jedného mesiaca - hlavnou vecou nie je praktikovať samoliečbu a ich podávanie. V takom prípade by všetko malo byť pod dohľadom lekára..

V niektorých prípadoch lekár predpisuje aj vitamíny B (B6, B12), relaxanty svalov (midokálne) a lokálne protizápalové masti (diklafinak). Lekári tiež predpisujú a užívajú tablety alebo injekcie vitamínu D, vápnika, ale iba ak sú patologické procesy v chrbtici sprevádzané patológiou, ako je osteoporóza - nadmerná krehkosť a krehkosť kosti..

Spolu s užívaním liekov lekári často, individuálne a berúc do úvahy celkový stav pacienta, predpisujú priebeh fyzioterapeutických cvičení a liečba samotnej chrbtice je trochu menej často predpísaná.

Nosiť špeciálny korzet

Pretože samotná patológia je spôsobená častými záchvatmi bolesti chrbta a bedrovej chrbtice ako prvku liečby a prostriedku na zmiernenie bolesti, lekári často predpisujú pacientovi, ktorý nosí mäkký alebo tvrdý korzet. Najčastejšie, so špeciálnym upevňovacím dizajnom - korzet je predpísaný pacientom, ktorých práca alebo životný štýl často zahŕňa nájdenie dlhého času v určitej, jednej polohe, napríklad v ležiacej, stojacej alebo sediacej polohe. Samotná konštrukcia pomáha odstraňovať nadmerné zaťaženie chrbtice v patologickom segmente chrbtice samotnej, a tak zmierňuje bolesť, čím sa občas znižuje riziko vzniku neuralgie a medzistavcových prietrží..

Reflexný kurz

Prax použitia reflexológie samotnej, rovnako ako každý lekársky zákrok, je zameraná na úplné obnovenie postihnutej oblasti chrbtice, úplné ošetrenie a obnovenie pacienta. Priebeh reflexológie pomáha zvyšovať a zlepšovať prietok krvi, ktorý vyživuje chrbticu, čo pomáha dodávať viac kyslíka a živín do poškodenej oblasti, čo pomáha k rýchlej obnove chrupavky, kostného tkaniva.

V procese liečby kýly predloženou metódou - reflexológia, stojí za zváženie kontraindikácie, ktoré existujú pre jej implementáciu. Ak ich nezohľadníte, môže to spôsobiť zhoršenie celkového stavu pacienta a vyvolať negatívny vývoj patologických procesov, ako je rast nádoru a horúčka, bolesti hlavy a bolesti..

Priebeh reflexológie je kontraindikovaný v diagnostike chorôb, ako sú:

 • Rast a vývoj zhubných a benígnych novotvarov, najmä tých, ktoré sú sprevádzané metastázami.
 • Horúčka spôsobená nachladnutím.
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze svojho priebehu.
 • Reflexoterapia sa tiež nevykonáva počas tehotenstva a dojčenia..
 • Pri diagnóze krvných ochorení, napríklad s leukémiou alebo duševným nadmerným vzrušením.

Hirudoterapia

Rovnako účinná a účinná metóda liečby Schmorlovej kýly a iných patológií, ktoré ovplyvňujú chrbticu, je liečebná procedúra s pijavicami. Porcie pijavice sa pre niekoho môžu zdať nepríjemné, ale ukazujú pozitívne výsledky liečby:

 • Pomáhajú saturovať krv kyslíkom;
 • Zlepšiť prietok krvi a prísun krvi do postihnutej oblasti chrbtice;
 • Pomáhajú zmierniť vysoký krvný tlak;
 • Uvoľnite spastické záchvaty a eliminujte stagnáciu škodlivých látok v tkanivách.

Avšak, pre všetky svoje výhody, ošetrenie pijavice majú svoje vlastné kontraindikácie:

 • Diagnostikované nádory postihujúce tkanivá a orgány s metastázami;
 • Obdobie gravidity a laktácie;
 • Ochorenia postihujúce krv, najmä diagnostikovaná hemofília, poznačené zlou koaguláciou krvi.

fyzioterapia

Priebeh terapeutickej cvičebnej terapie má tiež pozitívne výsledky v liečbe kýly. Pred praktickým vykonaním konkrétneho cvičenia je však vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý zostaví individuálny cvičebný program, ktorý bude brať do úvahy umiestnenie kýly, jej veľkosť a celkový stav pacienta..

Cieľom samotných gymnastických cvičení je posilnenie svalov chrbta a abs, uvoľnenie napätia a nadmernej hmotnosti chrbtice a vytvorenie silného svalového korzetu. Hlavná vec v tomto prípade je pravidelné a správne vykonanie všetkých cvičení, ich správanie pod vedením skúseného trénera. Ak cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, mali by sa okamžite zastaviť..

Schmorlove uzly v chrbtici

Schmorlove uzly v chrbtici sú komplexom patologických zmien na medzistavcových platničkách. Ochorenie nie je sprevádzané akútnymi príznakmi, preto sa v medicíne nazýva „rádiologický“ príznak. Uzly Schmorla sa často diagnostikujú náhodne, keď sa pacient poradí s lekárom o iných zdravotných problémoch. Patológia je sprevádzaná deformáciou chrupavky, v dôsledku čoho je stlačená kostná hmota chrbtice a dochádza k výčnelku. Takéto zmeny je možné zistiť iba röntgenovým lúčom, čo zvyšuje nebezpečenstvo patológie.

príčiny

Medzi najbežnejšie faktory prispievajúce k výskytu Schmorlových defektov patria:

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Mnoho z vyššie uvedených faktorov možno zabrániť. Napríklad so zakrivením chrbtice, ktorému mnohí ľudia jednoducho nevenujú pozornosť, sa musí zaobchádzať včas. Musíte tiež sledovať svoju stravu a obmedziť fyzickú aktivitu na chrbte v prípade problémov s chrbticou.

Druhy patológie

Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

Typ chorobypopis
intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

Poznámka! Zasiahnutá oblasť chrbtice môže niekedy pri nedostatočnom ošetrení stratiť svoju mobilitu, v dôsledku čoho sa pod vplyvom zvýšeného zaťaženia kĺbov zvyšuje riziko zlomenín alebo zlomenín stavcov. V zriedkavých prípadoch to vedie k rozvoju artrózy medzistavcového kĺbu.

Charakteristické príznaky

Zvláštnosť patológie spočíva v tom, že ani pri vývoji početných Schmorlových uzlov sa neobjavujú žiadne príznaky a pracovná kapacita pacienta nie je narušená. Bolestivé pocity alebo neurologické príznaky môžu niekedy sprevádzať iba bočné alebo zadné uzly. Títo pacienti trpia zníženou schopnosťou pracovať, čo si vyžaduje osobitnú liečbu..

Keď sa uzly objavia u ľudí starších ako 40 rokov, môže sa vyskytnúť mierna bolesť v chrbtici. Ale pripísať syndróm bolesti tomuto ochoreniu je možné až po diagnostickom vyšetrení. Mali by sa vylúčiť ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť..

Prečo je to nebezpečné

Uzly Schmorlu spravidla nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, pretože postihnuté medzistavcové platničky sa v priebehu času vracajú do pôvodnej polohy. Kostné tkanivo je posilnené a chrupavka má prirodzený vzhľad. To však neznamená, že sa toto ochorenie môže ignorovať a neprijímajú žiadne terapeutické opatrenia.

U pacientov, ktorí sa predtým museli vysporiadať s takým ochorením, klesá mobilita v mieste prietrže, čím sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Okrem toho, ak sa prietrž kýly do istej miery zvýšila, významne sa zvyšuje riziko poškodenia stavcov počas fyzickej aktivity. Je to kvôli oslabeniu stavcov..

Ak chcete poznať príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, ako aj metódy liečby, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že sa zaoberá Schmorlovými uzlami, takže na pacienta čaká diagnostické vyšetrenie. Na presnú diagnostiku môže lekár predpísať inštrumentálne a klinické diagnostické opatrenia:

 • pacient opisuje príznaky, ktoré sa objavili, najmä bolesť. Ich povaha, miesto a trvanie;
 • palpácia (palpácia) postihnutej oblasti chrbta s cieľom identifikovať a vyhodnotiť zakrivenie chrbtice, ako aj vzniknutý edém;
 • na konečnú identifikáciu patologických lézií môže lekár predpísať MRI, CT alebo röntgen.

Na vedomie! Iba kvalifikovaní odborníci budú schopní identifikovať Schmorlovo uzly a pochopiť, o čo ide, preto sa autodiagnostika prísne neodporúča. Presnú diagnózu pomôžu lekári, ako je neurológ, ortopéd a vertebroológ. V zriedkavých prípadoch môže diagnostika vyžadovať konzultáciu všetkých týchto odborníkov naraz.

Ako liečiť

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho tiež závisí ošetrenie Schmorlových uzlov. Je potrebné vziať do úvahy aj príčinu vývoja choroby, pretože ak je to dôsledok úrazu, potom by sa liečba mala zamerať na odstránenie následkov tohto poškodenia..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zaobchádzať so Schmorlovými uzlinami stavcov, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a diagnostiky, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Všetky vykonané cvičenia by mali byť zamerané na posilnenie svalovej kostry a zvýšenie flexibility chrbtice. Výber komplexu by mal vykonať kvalifikovaný odborník a samotný proces by sa mal vykonať individuálne. Hlavné etapy lekárskej gymnastiky:

 • plné roztiahnutie chrbta a podľa toho aj chrbtice. Malo by sa vykonať v stoji alebo v ľahu;
 • posilňovacie cvičenia na chrbtové svaly;
 • napínanie svalov a chrbtice (to by malo skončiť každým tréningom).

Pri vykonávaní tohto alebo tohto cvičenia by nemala vzniknúť žiadna bolesť, takže ak pociťujete bolesť v chrbtici, okamžite zastavte tréning. V takom prípade by si špecialista mal zvoliť iný súbor cvičení.

masáž

Je vhodné ukončiť tréning masážou, pretože všetky tkanivá sú dobre zahriate. Masážne akcie pomáhajú zlepšovať krvný obeh v postihnutých oblastiach, uvoľňujú svalové vlákna a posilňujú svalový korzet. Pravidelnou masážou môžete dosiahnuť korekciu zakriveného držania tela.

Manuálna terapia

Toto je ďalšie ošetrenie používané so Schmorlovými uzlami. Účinnosť manuálnej terapie nie je horšia ako masáž. Jeho hlavnou úlohou je zlepšiť krvný obeh v postihnutom segmente.

Ak sa chcete dozvedieť viac o manuálnej terapii prietrže lumbálnej chrbtice, ako aj o druhoch a technikách vykonávania, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

plávanie

Počas celého liečebného cyklu a po jeho ukončení odporúčajú mnohí lekári aktívne vodné aktivity. Pravidelné cvičenie vo vode, ako aj plávanie prispievajú k rýchlemu uzdraveniu..

akupunktúra

Táto metóda liečby je založená na zavedení špeciálnych ihiel na určitých miestach. Ihly by sa mali vkladať v určitej hĺbke av stanovenom uhle. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť maximálny terapeutický účinok, a preto všetky činnosti musí vykonávať skúsený špecialista. Akupunktúra sa často používa v kombinácii s inými metódami..

Trakcia chrbtice

Účinná metóda naťahovania chrbtice pomocou vlastnej hmotnosti pacienta. Takéto manipulácie vám umožňujú vrátiť normálnu hodnotu medzistavcového lúmenu, a tým zlepšiť výživu kostí a chrupavky..

Farmaceutické prípravky

Pri liečbe Schmorlovho uzla lekári spravidla predpisujú tieto skupiny liekov:

  Cieľom svalových relaxancií s centrálnym účinkom je zmiernenie kŕčov. Medzi najbežnejšie lieky patria Serdolud a Midokalm;

Poznámka! Ľudia trpiaci prietržnou kýlou nie sú ušetrení na povinnej vojenskej službe, a preto keď sa podrobia lekárskej prehliadke, potvrdzujú svoju pripravenosť na službu. Iba v tomto prípade sú jednotky vybrané tam, kde sa nevyžaduje zvýšená telesná príprava vojakov.

Chirurgický zákrok

V zriedkavých prípadoch sú lekári nútení uchýliť sa k chirurgickej liečbe Schmorlových uzlov. Medzi hlavné indikácie operácie patria:

 • veľké a početné patologické útvary, ktorých prítomnosť vytvára vážne nebezpečenstvo poškodenia stavcov;
 • diagnóza medzistavcovej prietrže stláčajúcej nervové korene alebo miechu pacienta;
 • zlomenina stavcov.

Počas chirurgického zákroku vykonáva lekár resekciu (odstránenie) uzlov, po ktorej sa kosti prestavajú a medziobratlová platnička sa postupne obnovuje. Na urýchlenie procesu rehabilitácie po operácii je potrebné dodržiavať všetky príkazy lekára. Pacientovi sa spravidla predpisuje špeciálna strava, ktorá spočíva v každodennom používaní výrobkov, ktoré sú prospešné pre kosti a chrupavku.

Preventívne opatrenia

Uzly Schmorl často pôsobia ako geneticky podmienená choroba, preto, žiaľ, neexistujú žiadne osobitné preventívne opatrenia. K tejto chorobe však môže dôjsť aj z iných dôvodov, napríklad pri porušení metabolických procesov. V takýchto prípadoch bude prevencia pozostávať z udržiavania aktívneho životného štýlu, pravidelného cvičenia a kontroly hmotnosti.

Odborníci tiež odporúčajú zdravú výživu. Uistite sa, že vaša každodenná strava obsahuje potraviny bohaté na rôzne vitamíny. To poskytne užitočné látky do všetkých tkanív chrbtice. Ak máte pochybnosti o svojej strave, je lepšie vyhľadať pomoc špecialistu.

Video - Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia u žien: príznaky a možnosti liečby
Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej sa brušný výčnelok do trieslovinového kanálika rozširuje za brušnú stenu, pričom sa udržuje integrita krycej membrány.

Fundoplikace

Žalúdok
Fundoplikácia je chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa šitie dolného zvierača pažeráka, ktorý zastaví reflux žalúdočného obsahu do pažeráka a zbaví človeka patológie, ako je napríklad gastroezofageálny reflux, ktorý zasa spôsobuje, že sa u pacienta vyvinie ochorenie, ako je pažerák.
Najzávažnejšou vrodenou patológiou je tvorba miechy.
Je možné charakterizovať ochorenie tým, že sa nezvýšili zadné steny chrbtice, cez ktoré cerebrospinálna tekutina opúšťa vytvorený priechod.