loader

Hlavná

Hlava

Ultrazvuk mäkkých tkanív brušnej steny

Ultrazvukové vyšetrenie stavu mäkkých tkanív prednej brušnej steny umožňuje nielen identifikovať patológie a správne diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch zachrániť aj život človeka.

Diagnóza je jednoducho nevyhnutná pre akútnu bolesť brucha, detekciu cudzieho predmetu, zranenia steny pobrušnice a vnútorných orgánov. Ultrazvuk mäkkých tkanív brušnej dutiny pomáha diagnostikovať veľké množstvo rôznych patológií a poskytuje včasnú lekársku pomoc vrátane chirurgických zákrokov..

Je výhodné s nami zaobchádzať!

 • 15 rokov skúseností s liečbou chorôb kĺbov a chrbtice
 • Všetko do 1 dňa - lekárske vyšetrenie, diagnostika a liečba
 • Lekárske stretnutie 0 rub! v liečbe s nami
 • 15 rokov skúseností s liečbou chorôb kĺbov a chrbtice
 • Všetko do 1 dňa - lekárske vyšetrenie, diagnostika a liečba
 • Lekárske stretnutie 0 rub! v liečbe s nami

Čo ukáže ultrazvuk mäkkých tkanív brušnej steny?

Lekári predpisujú ultrazvukové vyšetrenie na bolesť v pobrušnici, ako aj na autodiagnostiku rôznych pečatí (kýly) a novotvarov. Okrem toho odborníci odporúčajú ultrazvukové vyšetrenie mäkkých tkanív prednej brušnej steny kvôli problémom s črevami a močením, objaveniu sa horkosti v ústach, ako aj slabosti a celkovo zlému zdravotnému stavu..

Ultrazvuk mäkkých tkanív brušnej dutiny: príprava na diagnostiku

Pri vykonávaní plánovanej štúdie prednej steny pobrušnice pred zákrokom je potrebné sa zdržať odberu produktov, ktoré prispievajú k tvorbe plynu: strukoviny, sóda, pečenie atď..

Lekári okrem toho odporúčajú používať enzýmy na zlepšenie trávenia a črevnej funkcie. Pred zákrokom sa zobrazí očistný klystír a pôst. Ak sa röntgenové štúdie s použitím kontrastného média vykonali niekoľko dní pred ultrazvukom, nevykonáva sa ultrazvuk mäkkých tkanív..

Čo ukáže ultrazvuk mäkkých tkanív, ktoré orgány sa vyšetrujú: indikácie, kontraindikácie, príprava

Telo pozostáva z tkanív rôznej hustoty. Ultrazvuk sa používa na vyšetrenie mäkkých tkanív a identifikáciu ich chorôb. Pomocou ultrazvuku preskúmajte kožu, svaly, tukové tkanivo.

Opis postupu

Mäkké tkanivá tvoria významnú časť tela. Tie obsahujú:

Všetky sú k dispozícii na vyšetrenie ultrazvukom. Ultrazvuk tiež skúma štruktúry umiestnené v mäkkých tkanivách - cievy, lymfatické uzliny, chrupavka.

Ultrazvuk sa odráža v rôznej miere od objektov s rôznou hustotou. Čím je tento indikátor nižší, tým je horší ultrazvuk. Obraz na ultrazvuku sa získa v dôsledku rozdielu v rýchlosti ultrazvukových frekvencií.

Z hustých tkanív - kostí, chrupaviek - sa zvuk rýchlo odráža, na obrázku sú biele. Mäkké tkanivá absorbujú časť zvuku, na obrázku vyzerajú tmavo šedo, menej často čierne.

Indikácie pre vymenovanie

Na základe definície ultrazvuku mäkkých tkanív, porozumenia tomu, čo to je, môžete posúdiť indikácie postupu. Ultrazvuk je predpísaný pre podozrenie na rôzne choroby mäkkých tkanív, keď vonkajšie vyšetrenie nestačí na stanovenie diagnózy.

 1. Svalová patológia. Zahŕňajú rôzne zranenia - modriny, slzy, zranenia. Vo svaloch sa niekedy tvoria parazitické alebo hubové cysty..
 2. Lipóm. Tento nádor je tvorený tukovým tkanivom. Objaví sa na hlave, chrbte, hrudi.
 3. Ateróm. Toto sa nazýva cysta vytvorená kvôli zablokovaniu mazových žliaz. Aterómy sa objavujú tam, kde je veľa vlasov - na hlave, hrudi, v oblasti ochlpenia.
 4. Zhubné nádory. Pomocou ultrazvuku je diagnostikovaná rakovina kože, lymfatických uzlín a svalov. Ultrazvuková diagnostika zhubných nádorov nemusí byť jedinou metódou. Na potvrdenie onkologickej povahy je predpísaná MRI..
 5. Hematómy. Toto je hromadenie krvi medzi mäkkými tkanivami, najčastejšie svalom. Vyskytuje sa v dôsledku traumy alebo u ľudí so zníženou zrážanlivosťou.
 6. Choroby lymfatických uzlín. Ultrazvuk sa vykonáva, ak existuje podozrenie na zápal lymfatických uzlín vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Uzly sa tiež menia v dôsledku krvných chorôb alebo zhubných nádorov..
 7. Pooperačné vyšetrenie. Ultrazvuk sa vykonáva na posúdenie kvality chirurgického zákroku, stavu stehov.
 8. Kĺbová patológia. Pomocou ultrazvuku sa detegujú podvrtnutia a trhliny väzov. Zisťujú sa aj kalcifikácie šliach, ktoré sa objavujú proti infekciám alebo metabolickým poruchám..
 9. Prietrže. Toto je vyčnievanie vnútorných orgánov cez rozbiehavé svaly. Ultrazvuk diagnostikuje trieslovinu, pupočník alebo prietrž bielej línie brucha.

Ultrazvuková diagnostika je vysoko presná. Zriedkavo sa vyžadujú ďalšie vyšetrovacie metódy. V prípade pochybností o diagnóze je predpísané počítačové alebo magnetické rezonancie..

Pozrite si video o ultrazvukovom vyšetrení telesných tkanív:

Pravidlá prípravy

Príprava na ultrazvuk závisí od toho, ktorú časť tela chcete vyšetriť. Na vyšetrenie tváre, krku, končatín a chrbta sa nevyžaduje osobitný výcvik. Stačí vykonať bežné hygienické opatrenia.

Na kontrolu brucha sa odporúča dodržiavať diétu tri dni. Nezahŕňajú sa produkty, ktoré spôsobujú intenzívnu tvorbu plynov - hrach, mlieko, hnedý chlieb.

Technika vyšetrenia orgánov

Vyšetrenie každej časti tela má svoje vlastné charakteristiky. Pretože koža je pokrytá chĺpkami takmer po celom tele, medzi ňou a senzorom sa vytvára vzduchová medzera. To sťažuje diagnostiku. Na jeho odstránenie použite špeciálny zvukovo vodivý gél.

 1. Tvár. Tu sa pomocou ultrazvuku vyšetria líca, pery, príušné lymfatické uzliny. Koža na tvári je tenká, bez drsných vlasov. Preto nie je potrebné použitie gélu. Lekár prechádza senzorom cez požadované oblasti, môže požiadať pacienta, aby otočil alebo naklonil hlavu.
 2. Krku. Hodnotí stav lymfatických uzlín. Pokožka je ošetrená gélom. Senzor sa vykonáva na bočnom, prednom a zadnom povrchu krku.
 3. Hands. V oblasti ramena a podpazušia sa vyšetrujú lymfatické uzliny. Na výronoch predlaktia sa dajú zistiť hnisavé procesy. Kefy sú najviac náchylné na choroby a zranenia. Končatina je ošetrená gélom, snímač je uskutočňovaný na zadnej a dlaňovej strane ruky.
 4. Hrudníková oblasť. Preskúmajte lymfatické uzliny, posúdite stav podkožného tkaniva. Naneste gél, senzor vodivosti pozdĺž prednej a zadnej časti hrude.
 5. Žalúdok. Mäkké tkanivá brucha sú svaly, pobrušnice, podkožné tkanivá. Pokožka je ošetrená gélom, celý povrch brucha je vyšetrený senzorom.
 6. Bedrá. Na chrbte a spodnej časti chrbta je subkutánne tkanivo najcitlivejšie na choroby. Po nanesení gélu senzor skontroluje všetky časti chrbta.
 7. Taz. Tu skúmajú orgány hrádze, lymfatické uzliny v oblasti trieslovín. Ak je naplánované verejné vyšetrenie, musíte si z neho oholiť vlasy. Vyšetrenie zahŕňa aj vyšetrenie svalov svalu. Vyžaduje sa gélová aplikácia.
 8. Legs. Posúdiť stav lymfatických uzlín, svalov, väzov. V mäkkých tkanivách stehien sa môžu tvoriť parazitické cysty. Horná časť holennej kosti je miestom výronov.

Počas vyšetrenia lekár požiada pacienta, aby sa otočil, zmenil polohu tela, ohol končatinu. Je to potrebné na komplexné vyšetrenie patologických formácií..

V nasledujúcom videu odborník povie, ako ultrazvuk pomáha pri identifikácii patológie:

Získané výsledky

Ultrazvuk je zameraný na identifikáciu rôznych chorôb. Na ich určenie musíte poznať rozdiely medzi zdravými mäkkými tkanivami a patologicky zmenené.

Zdravotné kritériá mäkkých tkanív:

 • svalové tkanivá majú jednotnú štruktúru, celé vlákna sa dajú vystopovať, na oboch stranách sú pripevnené k šľachám;
 • tukové tkanivo s jednotnou štruktúrou, bez zhutnenia;
 • lymfatické uzliny majú zaoblený tvar, veľkosť 1-1,5 cm;
 • šľachy sú ploché, bez medzier.

Choroby mäkkého tkaniva sú rôzne. Vznikajú v dôsledku zranení, infekcií, porúch metabolizmu. Typ ochorenia závisí od toho, čo ukazuje ultrazvuk..

 • cysty Sú to dutiny naplnené vzduchom alebo tekutinou. Tvoria sa na pozadí parazitických infekcií v dôsledku metabolických porúch. Cysty sa nachádzajú vo svaloch v blízkosti kĺbov. Na obrázku predstavuje cystu tmavá škvrna s bielym lemom.
 • Hematómy. Krvácanie v tkanive na obrázku predstavuje tmavá, takmer čierna škvrna. Má hustotu menšiu ako okolité tkanivo..
 • nádory Nachádza sa vo svaloch, tukovom tkanive, lymfatických uzlinách, väzoch. Benígne nádory majú jasné kontúry, oválneho alebo guľatého tvaru. Sarkóm, karcinóm a iné zhubné nádory majú nepravidelný tvar a majú vágne hranice.
 • Zápalové procesy. Infiltráty sa často tvoria vo svaloch po modrinách, infekciách. Na obrázku vyzerajú ako škvrny tmavšej farby. Absces je hnisavý zápal, ktorý predstavuje dutina s tekutinou vo vnútri. Takéto vredy sa objavujú vo svaloch, tukovom tkanive v dôsledku bakteriálnej infekcie.
 • Podvrtnutie. Vznikajú vďaka silnému roztiahnutiu končatín v kĺboch ​​chodidla, kolena alebo stehna. Obrázok ukazuje opuch a predĺženie šľachy.
 • Modry a zlomeniny svalov. Pri pomliaždeninách na obrázku sa určí stmavnutie svalovej oblasti. Medzera je charakterizovaná narušením integrity svalového vlákna.
 • Zápal lymfatických uzlín. Sú zväčšené, majú rozmazané okraje. Vo vnútri sú definované rôzne inklúzie.
 • Prietrže. Časť vnútorných orgánov sa určuje mimo telovej dutiny. Ak kýla nie je obmedzená, je zrejmý pohyb orgánov.

Ultrazvukový protokol z mäkkých tkanív obsahuje opis veľkosti patologickej formácie, jej obrysov, štruktúry a prítomnosti ďalších inklúzií. Záverečná šablóna je vyplnená odborníkom. Opis sa podáva pacientovi v náručí. Dešifrovanie vykonáva ošetrujúci lekár s prihliadnutím na ďalšie vyšetrovacie metódy.

Okrem toho vo videu pozrite, ako formácie vyzerajú:

kontraindikácie

Ultrazvuk je najbezpečnejšou diagnostickou procedúrou. Môže sa to uskutočniť bez strachu novorodencom, tehotným ženám, starším osobám. Nezáleží ani na rozmanitosti postupu. Ultrazvuk sa vykonáva toľkokrát, koľkokrát je to potrebné pre diagnostiku..

Z relatívnych kontraindikácií existujú:

 • nedostatočný stav pacienta;
 • prítomnosť rán, popálenín, zápalov v mieste navrhovaného vyšetrenia.

Kontraindikácie sa nemusia brať do úvahy pri pohotovostnej diagnostike..

Diagnostické náklady

Ultrazvuk rôznych mäkkých tkanív sa môže uskutočňovať na klinike alebo v súkromnom centre. Kliniky robia ultrazvukové vyšetrenie zadarmo, ak máte odporúčanie od svojho lekára. V súkromnom stredisku sa pokyny nevyžadujú, ale skúška sa zaplatí.

Cena ultrazvuku závisí od toho, ktoré mäkké tkanivo chcete vyšetriť. Cena tiež závisí od regiónu, v ktorom pacient žije..

Tabuľka cien ultrazvuku:

veľkomestoCena, rubľov
Moskva200-5000
St. Petersburg250-4000
Jekaterinburg270-3900
Novosibirsk300-5000
priemerná cena255-4475

U každého mäkkého tkaniva sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie. Tento postup je vysoko informatívny, ľahko vykonateľný a bezpečný. Vo väčšine prípadov stačí ultrazvuk na stanovenie diagnózy bez ďalších metód.

Zdieľajte informácie so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach. Povedzte nám svoj názor a skúsenosti s pripomienkami..

Ultrazvuk brušnej steny

Ultrazvuk je veľmi cennou metódou na vizualizáciu patológie brušnej steny kvôli jeho vysokému priestorovému rozlíšeniu, nízkej cene a neprítomnosti ionizujúceho žiarenia. Ultrazvuk má hlavnú výhodu - získavanie dynamických obrázkov a obrázkov počas dynamickej kompresie.

Jason M. Wagner, MD, Justin C. North, MD

ZÁKLADNÉ USTANOVENIA

Pri hodnotení kýly sa dôrazne odporúča používať dynamické ultrazvukové diagnostické metódy vrátane Valsalvy a vertikálneho zobrazovania..

Ultrazvuk je veľmi presný pri diagnostike prietrže v oblasti definovaného výčnelku, ale pri diagnostike možnej skrytej prietrže môže byť menej spoľahlivý.

Inguinálne kýly sa dajú charakterizovať na základe ich umiestnenia. Šikmé prietrže sa vyskytujú laterálne a nad dolnou epigastrickou tepnou a priame prietrže sa vyskytujú nižšie a strednejšie..

Dynamické zobrazenie pomocou kompresie tkaniva je užitočné pri posudzovaní správnosti prietrže a pri identifikácii abscesov s hyperechoickým obsahom..

Lipómy sú najbežnejším novotvarom brušnej steny, mali by sa však odlíšiť od tuku - obsahu herniálneho vaku..

ÚVOD

Ultrazvuk je veľmi cennou metódou na vizualizáciu patológie brušnej steny kvôli jeho vysokému priestorovému rozlíšeniu, nízkej cene a neprítomnosti ionizujúceho žiarenia. Hlavnou výhodou ultrazvuku je získanie dynamických snímok vrátane snímok vo zvislej polohe vrátane vzorky Valsalvy a snímok počas dynamickej kompresie. Dopplerova technológia je užitočná pri diagnostike vaskulárnych abnormalít brušnej steny.

Choroby brušnej steny zahŕňajú celý rad rôznych patológií, vrátane: hernií, hromadenia tekutín, nádorov a nádorových útvarov. Ultrazvuk je účinný pri hodnotení väčšiny týchto chorôb, ako aj pri monitorovaní smeru odtoku k akumulácii tekutín a biopsii nádorov. Tento článok odráža anatómiu brušnej steny, sonografickú techniku ​​a najcharakteristickejšiu patológiu spojenú s poškodením brušnej steny..

ANATOMY

Znalosť niekoľkých kľúčových sonografických štruktúr a tkanív a orgánov susediacich s brušnou stenou je rozhodujúca pre presnú diagnostiku. Brušná stena sa skladá z prednej, bočnej a zadnej časti, pričom predné a bočné časti sú najdôležitejšie pre ultrazvukové vyšetrenie..

Predná brušná stena sa skladá hlavne z brucha rekta, párových stredných svalov, ktoré sú vzájomne prepojené bielou čiarou (obr. 1)..

Obr. 1. Rozšírené prierezové pole počas ultrazvuku (A) a počítačová tomografia (CT) so zosilnením kontrastu (B) brušnej steny demonštrujú párový rektálny sval centrálne, vrstvy svalov bočnej steny brušnej a ich časti šľachy. E - vonkajší šikmý sval; I - vnútorný šikmý sval; R je svaly rekta; T - priečny sval.

Rozdeľujú sa do jednotlivých svalových brušných tkanív pomocou prepojok na šľachy (obr. 2). Sval rekta je uzavretý vo vagíne rekta abdominis svalu - pokračovanie aponeurózy svalov bočnej steny brucha. Hlboký list vagíny svalu brucha rekta je ohnutý predne smerom k svalu na úrovni oblúkovej línie, tesne pod pupkom. Aj keď oblúková čiara nie je pri ultrazvukovom vyšetrení (ultrazvuk) viditeľná, na tejto úrovni sú horné a dolné epigastrické cievy anastomóza. Táto úroveň sa dá definovať ako miesto výstupu z horných epigastrických ciev z vagíny svalu brucha konečníka, potom - dolné epigastrické cievy prechádzajú za koncom svalu konečníka..

Obr. 2. Rozšírené zorné pole priečneho rezu ultrazvukom (A) a sagitálne skenovanie CT obrazu (B) cez paramediánsku líniu. Zobrazené šľachy na svorke konečníka, oddeľujúce jednotlivé brucho svalu (tenké šípky). CT obrázok ukazuje miesto vstupu do svalu dolnej epigastrickej cievy (hrubá šípka) na úrovni oblúkovej línie.

Svaly bočnej steny brucha pozostávajú z troch vrstiev. Od povrchových po hlboké vrstvy sú to: vonkajšie šikmé, vnútorné šikmé a priečne svaly brucha (pozri obrázok 1). Spájajú sa so stredným okrajom svalu rekta pri aponeuróze týchto svalov. Týmto spôsobom spolu dorastú do iliakálneho hrebeňa a ingvinálneho väzu zdola..

Aj keď je anatómia inguinálnej oblasti komplexná, väčšina ingvinských prietrží je správne diagnostikovaná podľa ich vzťahu k trojuholníku Hesselbachovho. Tento trojuholník je tvorený priesečníkom pravého svalu stredne dolných epigastrických ciev s vynikajúcim bočným a trieslovým väzom..

Dôležitá sú aj povrchová vrstva brušnej steny, pretože diferenciálna diagnóza závisí od vrstvy, v ktorej sa patológia vyskytla. Povrchné až hlboké vrstvy sú: epidermis, dermis, subkutánny tuk, fascia svalov brušnej steny a samotné svaly (obr. 3)..


Obr. 3. Pozdĺžny ultrazvukový obraz s vysokým rozlíšením prechádza cez svaly rekta brucha odráža povrchové vrstvy steny brucha. Z povrchu do hĺbky: epidermis (tenká šípka), dermis (D), podkožný tuk (S), echogénna fascia (silná šípka) a tiež sval (M). Priľahlé k svalu: priečna fascia, parietálne pobrušnice (zakrivená šípka) a intraperitoneálny obsah (IP).

SONOGRAFICKÁ TECHNIKA

Sonografické hodnotenie brušnej steny by sa malo optimalizovať pre každého pacienta na základe klinického problému, ktorý sa rieši. Na väčšinu vyšetrení brušnej steny sa používa vysokofrekvenčný (≥ 12 MHz) lineárny prevodník. Nízkofrekvenčné konvexné snímače sa tiež široko používajú, najmä pre veľkých pacientov. Ak sa zistí tvorba alebo akumulácia tekutiny, je veľmi dôležité, aby sa zvolila vhodná hĺbka obrazu, aby sa zabezpečila úplná vizualizácia celej štruktúry a priľahlých hlbších štruktúr. Rozšírené zorné pole je užitočné pri vizualizácii komplexnejšieho obrazu veľkých štruktúr (obr. 4)..


Obr. 4. Výhoda vizualizácie rozšíreného zorného poľa. Priečny sken s ultrazvukom v pravej hypochondrii odráža tvorbu 54-ročnej ženy (A), zjavne zhrubnutie podkožného tuku (šípky). Na nasledujúcom obrázku s rozšíreným zorným poľom sa však objavil veľký lipóm (B).

Podporujeme porovnávanie na opačnej strane, najmä ak má pacient lokálne príznaky a nezistia sa žiadne sonografické abnormality. V súlade s pravidlom sa väčšina vyšetrení brušnej steny vykonáva hlavne v pozdĺžnych a priečnych výčnelkoch. Pri hodnotení slabínovej prietrže sa odporúča vykonať štúdiu v pozdĺžnej rovine, ktorá je rovnobežná s trieslovinou, a v priečnej rovine, ktorá je kolmá na trieslovinu..

Hlavnou výhodou ultrazvuku vzhľadom na vizualizáciu brušnej steny je schopnosť vykonávať dynamické techniky: obraz počas testu Valsalvy (obr. 5) a vo zvislej polohe (obr. 6), čo je veľmi užitočné na vyhodnotenie podozrenia prietrže.

Obr. 5. Výhoda vizualizácie počas testu Valsalva. (A) Pozdĺžna projekcia pravého ingvinálneho regiónu u 46-ročnej ženy s obojstrannou bolesťou slabín; samotný obrázok ukazuje možnú malú prietrž (šípka). (B) Pri Valsalvovom teste sa prietrž s obsahom tuku podstatne zväčšuje (šípky).


Obr. 6. Výhoda obrazu vo zvislej polohe. 73-ročná žena s chronickým stresovým vzdelaním je vizualizovaná hlavne vo zvislej polohe. (A) CT sken brušnej dutiny ukazuje mierne vydutie ľavej prednej brušnej steny v oblasti laterálneho okraja svalu rekta abdominis (šípky). (B) Nasledujúci priečny ultrazvukový obraz v ľavom strednom bruchu, uskutočnený vo zvislej polohe, ukazuje kýlu s herniou s obsahom tuku v nej (šípky). N - krk herniálneho vaku.

Mnoho hernií sa dá spontánne opraviť, keď sa pacient uvoľní pri ležaní na chrbte, čo znemožňuje ich odhalenie bez dynamických techník. Niektoré hernie môžu okrem toho obsahovať črevné slučky iba pri odoberaní Valsalvy alebo iných dynamických vzoriek (obrázok 7). Dynamická vizualizácia kompresie tkaniva je užitočná pri určovaní správnosti prietrže, ako aj pri detekcii abscesov..


Obr. 7. Inguinálna hernia (šípy) u 69-ročnej ženy, ktorá v pokoji obsahuje iba tuk (A) a slučku čreva so vzorkou Valsalvy (B).

PRUH

Kýla je výčnelok štruktúry tkanivom (obvykle ho obsahuje) alebo prostredníctvom lokálnych defektov v tkanive alebo v dôsledku jeho rozšírenia. Kýly sú univerzálnym problémom a miera detekcie slabinovej kýly ročne je 200 na 100 000 obyvateľov. Mnoho hernií je diagnostikovaných klinicky bez ďalších výskumných metód. V klinických prípadoch, keď je potrebné odlíšiť nádor od hernie, ultrazvukové vyšetrenie ukázalo 100% citlivosť a špecifickosť. Metaanalýza ultrazvuku v diagnostike inguinálnych hernií stanovila celkovú citlivosť na 96,6%, špecifickosť na 84,8% a pozitívnu prognostickú hodnotu na 92,6%. Diagnostická presnosť ultrazvuku sa však zníži bez hmatateľnej prietrže. Aj keď jedna štúdia preukázala 98,3% prognostickej hodnoty ultrazvuku pri stanovení klinicky asymptomatickej prietrže, nedávna metaanalýza preukázala, že ultrazvuk má iba 86% senzitivitu a 77% špecificitu v podobných klinických podmienkach. Ultrazvuk môže byť veľmi účinný pri pooperačnom hodnotení hernioplastiky pomocou oka.

Medzi hernie haly patrí: šikmá, rovná a femorálna hernia (obrázok 8). Šikmé prišívkové prietrže sú najbežnejším typom slabinovej prietrže, vyvíjajú sa v oblasti vnútorného prsteňa, sú častejšie u mužov a považujú sa hlavne za vrodené. Šikmé prietržové prietrže vstupujú do trieslového kanála vyššie a priečne do epigastrickej tepny a potom sa rozširujú mediálne a povrchové tepny (obr. 9). Šikmé kĺbové hernie sa častejšie ako priame rozširujú do mieška alebo labia majora (obr. 10). Obsah šikmých tříslovných kýly sa zvyčajne nachádza povrchne voči spermatickej šnúre.

Obr. 8. Inguinálne kýly sa zobrazujú vzhľadom na trojuholník trojuholníka (A, červený trojuholník). Priama tříslová kýla vychádza priamo z trojuholníka. Trojuholníkový trojuholník hraničí stredne s rektálnym svalstvom, supralaterálne s epigastrickou artériou (EA) a inframediálne s trieslovým ligamentom. (B) Šikmá hernia vystupuje cez trieslovinový kanál bezprostredne bočne k dolnej EA. C. Femorálne kýly siahajú pod trieslovinu. (D) Kýlová hernia sa vyskytuje pri aponeuróze šikmých a rektálnych svalov pri dolnej EA alebo nad ňou..

Obr. 9. (A) Pravouhlá šikmá inguinálna prietrž obsahujúca tekutinu a tuk u 13-ročného dievčaťa s ascitom spôsobeným nezrelým teratómom. Všimnite si, že prietrž (tenké šípy) je umiestnená laterálne k dolnej epigastrickej tepne (hrubá šípka). (B) Priamočiara prietrž s priamou stranou, obsahujúca slučku čriev u 50-ročného muža. Upozorňujeme, že prietrž (tenké šípy) je umiestnená viac mediálne ako dolná epigastrická tepna (hrubá šípka). EIA - vonkajšia iliakálna artéria.

Obr. 10. 60-ročný muž s ascitom a veľkou ľavou stranou šikmej ingvinálnej kýly obsahujúcej tekutinu. (A) Pozdĺžne zväčšené skenovanie ultrazvukového obrazu ukazuje veľký herniálny vak, ktorý siaha dolu k vrcholu mieška (šípky). Priečny sken na ultrazvuk (B) a koronárny CT so zvýšením kontrastu (C) ukazuje krk herniálneho vaku (tenké šípy), umiestnený bočne k dolným epigastrickým cievam (silné šípy)..

Priame trieslové kýly vstupujú do trieslového kanála priamo cez kĺbovú šľachu, pozostávajúcu z aponeurózy vnútorných šikmých a priečnych brušných svalov, ako aj z podkladovej priečnej fascie. Priame inguinálne kýly sa vyskytujú nižšie a stredne k dolnej epigastrickej tepne, a preto ju neprechádzajú povrchovo (pozri obr. 9). Obsah priamej triesloviny prietrže sa zvyčajne nachádza hlbšie ako spermatická šnúra vo vnútri trieslovca. Získajú sa priame trieslové kýly, ktoré sú často bilaterálne.

Femorálne prietrže zo všetkých slabinových prietrží sú s najväčšou pravdepodobnosťou detegované pomocou ultrazvuku. Sú to však najbežnejšie porušená prietrž. Femorálne kýly sa vyskytujú častejšie u žien, čo pravdepodobne súvisí s tehotenstvom. Femorálne kýly sa vyskytujú vo femorálnom kanáliku pod trieslovým väzom a sú najčastejšie lokalizované viac mediálne ako bežná femorálna žila.

Kýla v strede prednej brušnej steny je charakterizovaná ako epigastrická (nad pupkom), pupočná a hypogastrická (pod pupkom)..

Epigastrická a hypogastrická hernia vystupujú lokálnymi defektmi v bielej línii. Diastáza svalu rekta je stenčenie a napnutie bielej línie, ktorá spravidla zachytáva celú dĺžku kraniocaudálneho epigastrického úseku bielej línie. Pupočné kýly vystupujú zväčšeným pupočníkovým krúžkom a môžu byť vrodené alebo sa môžu vyskytnúť neskôr v živote (obr. 11)..

Obr. 11. Rozšírené zorné pole pozdĺžnych (A) a priečnych (B) snímok pupočnej kýly s tukom vnútri (šípky) u 65-ročného staršieho muža. N - krk herniálneho vaku.

Kýčovitá prietrž sa vytvára v defekte spigelovej fascie, ktorá sa nachádza v oblasti letálnej hranice svalu konečníka na línii lunátu (pozri obrázok 6). Väčšina kýčovitých hernií sa nachádza v dolnej polovici lunárnej línie, kde je dierková fascia perforovaná dolnými epigastrickými cievami (2). Incisionálne (pooperačné) hernie sa tvoria v miestach chirurgických rezov (napríklad umiestnenie laparoskopického portu alebo bývalej stómie) a sú jediným typom prietrže, ktorá preniká do svalov. Existuje niekoľko menej obvyklých typov hernií, ktoré nie sú obvykle diagnostikované ultrazvukom, vrátane: obštrukčných hernií, bedrových hernií a rôznych typov vnútorných hernií.

AKUMULÁCIA KAPALINY

Nahromadenie tekutín v brušnej stene sa zvyčajne vyskytuje u pacientov, ktorí sa nedávno podrobili chirurgickému zákroku. Bežným klinickým príznakom je diagnostikovaný opuch v blízkosti čerstvého rezu v bruchu, zatiaľ čo ultrazvuk je podľa nášho názoru so svojou schopnosťou dynamicky vizualizovať ideálnou metódou na diferenciálnu diagnostiku reznej kýly od pooperačných akumulácií tekutín. Nahromadenie tekutín v brušnej stene zahŕňa sivo, hematóm a absces. Pri ultrazvuku hematóm vyzerá ako avaskulárne prekrvenie, ktoré môže byť výrazne hyperechoické, ale najčastejšie je hypoechoické (obr. 12)..

Obr. 12. Ultrazvuk 53-ročnej ženy, ktorá odhalila bolestivú tvorbu prednej brušnej steny po abdominoplastike (ktorá sa vykonala po úspešnom chudnutí spojenom s chirurgickým zákrokom žalúdka). (A) Ultrazvuk s farebným Dopplerom vykazoval vaskulárnu heterogénnu veľkú akumuláciu tekutiny (šípky). Chirurgická drenáž potvrdila diagnózu aseptického hematómu. Vyšetrenie (B) po inštalácii drenáže preukazuje takmer úplnú evakuáciu hematómu (šípky).

Hematómy musia mať klinické vysvetlenie, napríklad: nedávny chirurgický zákrok. K nevysvetliteľným hematómom, najmä k intramuskulárnym, by sa malo pristupovať opatrne, pretože sonografické prejavy hematómu a sarkómu sú veľmi podobné a sarkóm sa môže prejaviť aj vnútorným krvácaním. Ak je neskorá diagnóza sarkómu mäkkého tkaniva výsledkom nesprávnej interpretácie ultrazvuku, najčastejšou príčinou chybnej diagnózy sú hematómy..

Ultrazvuk je účinná metóda na vyhodnotenie povrchového abscesu. Absces je zvyčajne avaskulárna akumulácia tekutiny s rôznou echogenitou s priľahlými hyperemickými a edematóznymi tkanivami. Dynamická kompresia je veľmi užitočná na stanovenie pohyblivého obsahu abscesu, najmä ak je obsah hyperechoický. V abscese môžete vidieť plyn (Obr. 13).


Obr. 13. 73-ročná žena s abscesom v ľavej polovici brušnej steny po odstránení kolostómie. Priečny ultrazvuk (A) a axiálny CT (B) ukazujú veľkú akumuláciu vzduchu a tekutiny. Tenké šípky odrážajú tekutinu v abscese, ktorý obsahuje echogénne inklúzie netvoriace tieň. Hrubé šípky odrážajú nahromadenie plynu, ktorý vytvára echogénny efekt „špinavého“ hlbokého akustického tieňa.

Ultrazvuk je tiež účinný na cielené odsávanie a drenáž abscesov brušnej steny. Najbežnejšou diferenciálnou diagnostikou akumulácie tekutín v brušnej stene je aseptický hematóm a absces. Aj keď tieto dva stavy môžu mať samozrejme podobné ultrazvukové vlastnosti, obsah abscesu je spravidla mobilnejší s dynamickou kompresiou..

Ak sa zistí hromadenie tekutiny v brušnej stene, hlbšie vrstvy by sa mali starostlivo vyšetriť, aby sa vylúčila tekutina obsahujúca prietrž (obrázok 14).

Obr. 14. (A) Prietrž brušnej steny (tenké šípy) obsahujúci ascitickú tekutinu. Existuje spojenie intraperitoneálneho ascitu s krkom hernálneho vaku (hrubá šípka). (B) Farebné a spektrálne Dopplerove vyšetrenie krku herniálneho vaku ukazuje príklad translačného obojsmerného pohybu tekutiny.

Ak je v prietrži tekutina, je možné pozorovať jej pohyb spojený s dýchaním v krku herniového vaku. To môže napodobniť pseudoaneurózu v Dopplerovej štúdii..

OBJEMOVÉ VZDELÁVANIE

Často sa od nás vyžaduje, aby sme vykonali ultrazvuk na vyhodnotenie tvorby alebo opuchu brušnej steny. Diferenciálna diagnóza v tomto prípade zahrnuje procesy, ktoré sa môžu vyvíjať kdekoľvek v tele, ako sú lipómy, iné mezenchymálne nádory, nekróza tukového tkaniva a epidermálne cysty s inklúziami. Diferenciálna diagnostika patológie brušnej steny zahŕňa aj hernie, ktoré vyzerajú ako nádory, endometrióza, desmoid a metastázy. Vyhodnotenie miestnych formácií by malo zahŕňať cielené objasnenie anamnézy a všeobecného vyšetrenia, vzťah ultrazvukových nálezov s hmatom a Dopplerovým skenovaním s nastaveniami optimalizovanými pre pomalý tok tekutín. Ultrazvuk má vysokú presnosť pri charakterizácii malých povrchových nádorov. Formácie väčšie ako 5 cm alebo hlbšie ako fascia zvyčajne vyžadujú počítačovú tomografiu alebo MRI, aby ich ďalej charakterizovali..

Lipómy sú najbežnejšími nezhubnými nádormi mäkkých tkanív, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospelých, zriedkavo u detí a sú početné u 5% pacientov. Lipómy sú zvyčajne mäkké alebo elastické a na palpácii tiež pohyblivé. Lipómy sú vo všeobecnosti bezbolestné, hoci angiolipómy môžu byť sprevádzané bolesťou. Sonograficky sú lipómy pevné útvary, obvykle umiestnené subkutánne, s hladkými, jasne definovanými hranicami, variabilnou echogenitou, s minimálnym alebo chýbajúcim vnútorným prietokom krvi podľa farebného Dopplera. V tvare sú častejšie širšie ako ich výška a nemajú akustický tieň. Na rozdiel od bežných lipómov, ktoré siahajú od hyperechoických po hypoechoické, angiolipómy sú zvyčajne hyperechoické. Lipómy, ktoré sú v porovnaní s okolitým podkožným tukom izoechoické alebo hypoechoické, majú spravidla vnútornú sinusovú echogénnu lineárnu štruktúru (obr. 15)..

Lipómy brušnej steny môžu byť menšie a môžu sa vyskytovať vo forme vyčnievajúcich tukových lalokov. Rozdiely medzi vyčnievajúcimi tukovými lalokami z lipómov sú stanovené palpáciou a porovnaním sonografického obrazu na kontralaterálnej strane (Obr. 16). Lipómy z kýly brušnej steny obsahujúcej tukové tkanivo môžu mať podobný vzhľad, a preto by sa hlboká hranica akéhokoľvek možného lipómu mala starostlivo vyšetriť na akýkoľvek tieň, ktorý môže naznačovať krk nenapraviteľnej prietrže (Obr. 17). Okrem toho majú lipómy spravidla mierny akustický tieň alebo úplne chýbajú, zatiaľ čo prítomnosť tieňa môže naznačovať prietrž (obrázok 18). Všetky potenciálne lipómy lokalizované v miestach potenciálnej hernie by sa mali hodnotiť pomocou dynamického zobrazovania vrátane vzoriek Valsalvy a zvislých..

Obr. 15. Potvrdený lipóm (tenké šípy) v ľavom hornom kvadrante 43-ročnej ženy (A) a 41-ročnej ženy (B). Potvrdil sa brušný angiolipóm 49-ročného muža (C) a 25-ročného muža (D). Lipómy vykazujú rôzny stupeň echogenicity, od hypoechoického po hyperechoický. Poznámka: viac hypoechoických lipómov (A-C) má vnútorné, mierne zakrivené echogénne lineárne štruktúry (silné šípky).

Obr. 16. Potvrdený lipóm (šípy) v hlbokých tkanivách pravého horného kvadrantu 43-ročného muža. (A) Priečny sken v pravej hypochondrii ukazuje jasne definovanú formáciu, ktorá je v podstate izoochogénna so susedným podkožným tukom a má tiež vnútorné lineárne echogénne štruktúry. (B) Priečny rez rozdeleným obrazom poskytuje porovnanie s kontralaterálnou stranou, čo naznačuje túto asymetrickú formáciu.

Obr. 17. Stanoví sa priečne skenovanie epigastria 41-ročného muža - hypoechoického nádoru (tenké šípy), ktorý obsahuje lineárnu echogenicitu a v podstate má jasne definované hlboké okraje. Prejavy sú charakteristické pre lipómy, s výnimkou lokálneho defektu v hlbokom okraji pravého bočného aspektu nádoru s tieňom (hrubá šípka). Toto zatienenie zodpovedá krku epigastrickej hernie obsahujúcej tuk. Táto hernia nezmenila svoju veľkosť, keď bola vzorka Valsalvy alebo vzpriamená.

Obr. 18. Priečne (A) a pozdĺžne (B) zobrazenie kýly obsahujúcej tuk (tenké šípy) v hornej časti pupka (U) 27-ročného muža s bolestivou uzlinou. Táto prietrž sa pri teste Valsalvy ani vo vzpriamenej polohe nezmenila. Hoci hyperechoická echová štruktúra a subkutánna lokalizácia sú charakteristické pre lipóm, umiestnenie pri pupku, zle definovaná zadná hrana, refrakčný okrajový tieň (silné šípky) a bolesť naznačujú prietrž.

Mastná nekróza sa niekedy nachádza v hrúbke brušnej steny (Obr. 19). Tuková nekróza je benígna aseptická saponifikácia tukového tkaniva, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v oblasti prsných žliaz alebo podkožného tkaniva, a javí sa ako hmatateľný, možno bolestivý uzol..

Obr. 19. Pozdĺžny (A) a priečny (B) obraz čiastočne zatieneného tvrdého podkožného útvaru brušnej steny (šípka) u 71-ročného muža. (C) Zodpovedajúci CT obrázok ukazuje prevažne tukové tkanivo s malými oblasťami tkaniva mäkkej hustoty a kalcifikácie (šípky). Biopsia potvrdila nekrózu tukov.

Tuková nekróza má variabilný sonografický obraz vrátane jasne definovanej izoechoickej hmoty s hypoechoickým halo, ako aj fuzzy definovanej zóny hyperechoicity. Môže byť prítomný akustický tieň. Kvôli variabilite ultrazvukového obrazu a symptómov vyžaduje tuková nekróza ďalšie vyšetrenie pomocou počítačovej tomografie, MRI a / alebo biopsie..

Aj keď je lipóm najbežnejším fenoménom medzi nádormi brušnej steny, v jeho hrúbke sa vyvíjajú ďalšie mezenchymálne neoplastické procesy. Benígne nádory povrchových tkanív majú na rozdiel od lipómov hustú hypoechoickú štruktúru bez akýchkoľvek špecifických sonografických príznakov (obr. 20). Aj keď väčšina nádorov mäkkých tkanív je benígnych, stále sa vyskytujú primárne sarkómy..

V abdominálnej stene sa môžu tiež vyvinúť neoplastické procesy prezentované ako nádorové hmoty, ako sú napríklad epidermálne inkluzívne cysty (Obr. 21). Epidermálne inklúzne cysty sa opisujú ako pseudotestikulárna vzorka echogenicity, priľnavá k derme, pri vnútornom prietoku krvi nemá vnútorný prietok krvi, často má zvýšený akustický prenos a môže mať akustický tieň.

Obr. 20. Neurofibrom zadnej steny brucha u 21-ročnej ženy. Táto malá hypoechoická hmota (šípky) má nešpecifický sonografický obraz na diferenciálnu diagnostiku. Prítomnosť trochu viac ako minimálneho farebného Dopplerovho signálu a neprítomnosť vnútorných lineárnych echogénnych štruktúr sú argumentmi proti lipómu..

Obr. 21. Epidermálna inkluzívna cysta brušnej steny u 56-ročného muža. Táto cysta má pseudotestikulárnu echokardiografiu, jasne definované hranice, hlboké akustické zosilnenie a tiene na okrajoch (šípky). Cysta je široko priľahlá k derme. Farebný doppler (nie je zobrazený) neodhalil vnútorný prietok krvi.

Desmoidné nádory alebo agresívna fibromatóza sú neobvyklé mezenchymálne novotvary, ktoré majú lokálne agresívne správanie, ale nedávajú vzdialené metastázy (Obr. 22). Brušná stena a brušná dutina sú najbežnejšie miesta pre vývoj desmoidov. U žien existuje špeciálna forma desmoidných nádorov, ktorá má tendenciu sa vyvíjať vo svaloch prednej brušnej steny a je spojená s tehotenstvom, popôrodným stavom alebo perorálnymi kontraceptívami..


Obr. 22. 38-ročná žena s veľkým desmoidom (šípy), ktorá vychádza z prednej brušnej steny v blízkosti strednej časti ľavého rekta. Pozdĺžne (A) a priečne (B) ultrazvukové obrazy ukazujú veľkú pevnú hmotu v prednej brušnej stene vyplňujúcej panvovú dutinu. Transvaginálna sonografia (nezobrazené) odhalila nedostatočnú komunikáciu s maternicou. Kontrast Sagittal T2 (C) a axiálny T1 s akumuláciou tuku (D) MRI skenuje homogénny signál T2 a difúzne zosilnenie.

Endometrióza prednej brušnej steny je obvykle spojená s chirurgickými jazvami po umiestnení cisárskeho rezu a umiestnení laparoskopického portu (obr. 23). Vývoj endometriózy prednej brušnej steny po cisárskom reze kolíše od 0,03% do 1,7%. Klasicky sa jedná o ženy s fixovaným, bolestivým nádorom v blízkosti jazvy s cyklickým vývojom bolesti v ňom. Cyklická bolesť bola pozorovaná u 11 z 18 pacientov s endometriózou prednej steny brucha, ako to pozorovali Ozel et al. Endometrióza prednej brušnej steny je zriedkavo malígna na karcinóm endometrioidných alebo čistých buniek..


Obr. 23. Pozdĺžny obrázok ukazuje endometriózu (tenké šípky) brušnej steny 33-ročnej ženy. Formácia má nešpecifický sonografický obraz agresívnej / invazívnej lézie s fuzzy hranicami, ale je charakteristicky umiestnená vedľa chirurgickej jazvy z cisárskeho rezu (ďalší z chirurgickej jazvy je označený silnou šípkou). Okrem toho tento pacient hlásil cyklickú bolesť, ktorá sa počas menštruácie zosilňovala..

V našej praxi boli metastázy najbežnejšou malígnou léziou brušnej steny. Metastázy sú prevažne hypoechoická hustá hmota (obr. 24), hoci sme pozorovali aj hyperechoickú metastatickú rakovinu vaječníkov (obr. 25)..

Obr. 24. (A) Metastatický melanóm (šípy) v oblasti boku 46-ročnej ženy. (B) 52-ročná žena s skvamóznym karcinómom krku (šípy) s metastázami vo svaloch zadnej časti tela.

Obr. 25. Metastázy papilárneho karcinómu vaječníkov v prednej brušnej stene 46-ročnej ženy. Vylepšené priestorové rozlíšenie pomocou ultrazvuku (A) poskytuje dva susediace uzly (šípky), čo vám umožňuje ich jasnejšiu vizualizáciu v porovnaní s CT (B).

Metastázy lokalizované na parietálnom pobrušni môžu byť vizualizované ultrazvukom a sú tým najvhodnejším miestom pre biopsiu (obr. 26)..


Obr. 26. 78-ročný muž bez anamnézy rakoviny, ktorý sa sťažoval na nadúvanie. (A) CT označuje významné ascites a peritoneálne uzly (šípky), ktoré sú charakteristické pre peritoneálnu karcinomatózu. (B) Cielené ultrazvukové vyšetrenie ukázalo pevný uzol (šípky) zahŕňajúci parietálne pobrušnice priliehajúce k rebru (R), ascity (F). Tento uzol sa použil na biopsiu - metastatickú rakovinu hrubého čreva.

Ultrazvuk je vynikajúca metóda na hodnotenie patológie brušnej steny. Ultrazvuk je vynikajúci nástroj na hodnotenie patológie brušnej steny v ťažkých situáciách u pacientov s rakovinou, ktorí sa podrobili patologickej štúdii pomocou iných metód (obr. 27). V týchto prípadoch, ak sa zistí podozrivá patológia, je potrebné okamžite vykonať biopsiu pod ultrazvukovým vedením..


Obr. 27. 69-ročná žena s CT skenom 6 mesiacov po totálnej hysterektómii na rakovinu endometria. (A) Jednofázový kontrastný CT ukazuje nádor alebo veľkú akumuláciu kontrastu v pupku (šípka). (B) Po cieľovej ultrazvukovej diagnostike sa zistil solídny nádor (šípka) s vnútorným prietokom krvi. Ultrazvuková biopsia potvrdila metastázovanie.

VASKULÁRNE ANOMALIE

Vaskulárne abnormality brušnej steny sú zriedkavé, najmä u pacientov s portálnou hypertenziou. V patogenéze portálnej hypertenzie je možné detegovať expanziu pupočnej žily v súvislosti s prietokom krvi z portálnej žily do systémového venózneho obehu kolaterálom s epigastrickou žilou v blízkosti pupku (obr. 28)..

Prítomnosť zväčšenej pupočnej žily a varixov brušnej steny potvrdzuje diagnózu portálnej hypertenzie. Pupočníkové varixy zriedka spôsobujú vážne krvácanie.

Vyhodnotenie vaskulatúry brušnej steny je zvlášť dôležité u pacientov, ktorí vyžadujú paracentézu. Hemoragické komplikácie sa vyskytujú pri 0,2 až 3% počas paracentézy, najčastejšie sa však jedná o menšie krvácanie. Významné hemoragické komplikácie, vrátane úmrtia boli hlásené aj po paracentéze.

Nezistila sa žiadna závislosť rizika krvácania od stavu koagulačného systému pacienta a sme presvedčení, že najdôležitejším určujúcim faktorom pri krvácaní počas paracentézy je narušenie integrity veľkej vaskulárnej formácie. Dolná epigastrická artéria je najnebezpečnejšou štruktúrou, pretože jej hlboké umiestnenie môže spôsobiť krvácanie do brušnej dutiny, čo bráni jej účinnému manuálnemu tlaku. Umiestnenie dolnej epigastrickej artérie je dosť ťažké predpovedať klinicky v dôsledku obezity, rozťahovania brušnej steny v dôsledku ascitu, hernie a jej deformácií po operácii. Aj keď to nebolo dokázané, veríme, že veľké venózne varixy, ktoré niekedy prechádzajú do hlbokých tkanív brušnej steny, môžu tiež spôsobiť krvácanie, ak je narušená ich integrita počas punkcie (Obr. 29)..


Obr. 28. 53-ročná žena s cirhózou a portálnou hypertenziou. (A) Pozdĺžny obraz ľavého laloku pečene (L) ukazuje veľkú pupočníkovú žilu (šípy), ktorá steká po brušnej stene. (B) Priečne snímanie pupočníka ukazuje pupočnú prietrž obsahujúcu rozšírenú žilu a malé množstvo tekutiny (šípky). (C) Sagittal CT s kontrastom tiež ukazuje varix (šípky).


Obr. 29. 55-ročná žena s cirhózou, portálnou hypertenziou a veľkým ascitom. (A) Impulzný doppler hlavnej portálnej žily vykazuje spätný tok. (B) Sonografia brušnej steny pred terapeutickým vpichom ukázala veľký objem ascitu (F) a rozšírenú žilu pozdĺž hlbokej vrstvy brušnej steny (šípka). Podobné rozšírené žily sa našli vo všetkých štyroch kvadrantoch brucha, čo vyžaduje starostlivé sledovanie ultrazvuku v reálnom čase počas punkcie..

Náš študijný protokol pri výbere miesta vpichu pre paracentézu vždy zahŕňa vyhodnotenie brušnej steny pomocou farebného Dopplera optimalizovaného na detekciu pomalého toku. Pravidelné používanie ultrazvuku pred vpichom brušnej steny môže znížiť náklady na liečbu znížením počtu komplikácií..

Cievne abnormality brušnej steny sa tiež vyskytujú pri chorobách veľkých systémových tepien a žíl. U pacientov s oklúziou veľkých panvových žíl sa môžu pozdĺž brušnej steny vyvinúť kolaterálne žilové cievy (Obr. 30)..


Obr. 30. Dilatačná žila, ktorá odoberá krv zo spoločnej femorálnej žily pozdĺž brušnej steny (šípka), a to napriek uskutočňovaniu štúdie vo zvislej polohe. Tok v podstate nie je vizualizovaný vo vonkajšej iliakálnej žile (EIV). CT vyšetrenie ukázalo chronickú oklúziu ľavej ľavej iliakálnej žily.

V podmienkach chronickej arteriálnej ischémie môže byť zabezpečený prietok krvi v dolných končatinách kvôli hornej obálke ilea artérie, ako aj hornej a dolnej epigastrickej cievy (Obr. 31)..


Obr. 31. Veľká horná epigastrická artéria s výrazným nízkym odporovým prietokom krvi u 57-ročného muža. Arteria zabezpečuje prietok krvi do dolných končatín. CT sken ukázal rozsiahlu aterosklerotickú léziu distálnej aorty.

ĎALŠIE PATOLOGICKÉ PODMIENKY

V brušnej stene sa niekedy nachádzajú cudzie telá. Ultrazvuk je citlivá a špecifická metóda na ich detekciu. Cudzie telá majú spravidla echogénnu štruktúru, môžu spôsobiť hlboký akustický tieň alebo artefaktový „chvost kométy“ (obr. 32)..


Obr. 32. MRI bedrovej chrbtice 55-ročného muža s bolesťou v oblasti povrchu pravého horného kvadrantu. Röntgenové žiarenie naznačilo kovové cudzie teleso a na lokalizáciu tohto tela sa použila ultrazvuková metóda (šípka, s hlbokým tieňom), až kým sa chirurgicky neodstránil.

Pri posudzovaní bolesti v hornej časti brucha by diferenciálna diagnóza mala brať do úvahy pravdepodobnosť zlomeniny dolných rebier, najmä ak pacient pociťuje lokálnu bolesť, ktorá sa zhoršuje skenovaním medzirebrového priestoru. Integrita potenciálnych rebier by sa mala hodnotiť pomocou lineárneho senzora s vysokým rozlíšením zameraného na oblasť nepohodlia (obrázok 33). Ultrazvuk môže byť citlivejší na zlomeninu rebier ako rádiografia.


Obr. 33. 66-ročný pacient s bolesťou v pravom hornom kvadrante. Diagnostikovaná zlomenina pravého dolného rebra (šípka) na obrázku s vysokým rozlíšením. Táto fraktúra s minimálnym vytesnením fragmentov je slabo vizualizovaná na CT vykonanom pred ultrazvukom.

Sonograf a rádiológ by mali pamätať na to, že je potrebné vizuálne vyhodnotiť kožu, najmä u starších pacientov s akútnou bolesťou v laterálnom bruchu, ktorí nemajú sonografické abnormality. Diagnózu herpes zoster (pásový opar) sme diagnostikovali u niekoľkých pacientov, ktorí podstúpili ultrazvukové vyšetrenie v dôsledku akútnej bolesti brucha. Bolesť spojená s herpes zoster môže začať 2 až 3 dni pred objavením sa vyrážky, čo vedie k počiatočnej chybnej diagnóze..

PREHĽAD

Ultrazvuk je veľmi cennou metódou na diagnostiku patológie brušnej steny, a to z dôvodu jej vysokého priestorového rozlíšenia a schopnosti vykonávať dynamický výskum. Obrázok počas testu Valsalvy a vo zvislej polohe je rozhodujúci pre úplné posúdenie mnohých abnormalít brušnej steny, najmä prietrže. Lipómy sú najbežnejšími novotvarmi brušnej steny a dajú sa starostlivo vyšetriť od hernií obsahujúcich tukovú zložku..

Ultrazvukový prístroj Toshiba Xario pre vynikajúce zobrazovanie. Najlepšie ponuky od RH.

Diastáza svalov rekta brucha

Diagnóza, príznaky, liečba

Medzi mnohými nešťastiami, ktorým musí žena čeliť na bojovej ceste za krásu, je jedným z najbežnejších diastáza svalu rectus abdominis. Aký je to problém, ktorý podľa štatistík ovplyvňuje 40% žien (najmä nedávno sa stali matkami) a dokonca 1,5% mužov??

Plastický chirurg Rustam Amangeldyevič KURMANBAEV, špecialista Centra estetickej medicíny UMG, nám pomohol pochopiť tento problém..

Náš odborník: plastický chirurg Rustam Amangeldyevič Kurmanbaev.

Pokročilé školenie v odbore plastická chirurgia na klinike da Lagoa, Dr. Jose Antonio Beramendi, Rio de Janeiro, Brazília a kurz rekonštrukčnej a estetickej chirurgie vo Fakultnej nemocnici Charite v Berlíne v Nemecku..

* Fotografie pacientov Rustama Amangeldyeviča sme odstránili pred a po operácii pod spojlermi, pretože nie všetci naši čitatelia majú radi tieto obrázky. Ak vás zaujíma plastická chirurgia - nebuďte príliš leniví, aby ste sa tam mohli pozrieť, výsledky operácií sú úžasné!

Pre informáciu (aby ste lepšie pochopili, čo je diastáza), pripomíname niektoré fakty z anatómie človeka. Takže v brušnej stene každej osoby sú rovné svaly prebiehajúce zvisle od kostného oblúka po ochlpenie, ktoré sú svalovými šnúrami. Tieto svalové útvary sú opletené aponeurózou (plášť šliach) a vlákna takýchto membrán umiestnené vedľa seba sú vzájomne prepletené a vytvárajú „bielu líniu“ (linea alba). Nachádza sa medzi svaly rekta, od ich hornej po dolnú hranu. Šírka bielej čiary v normálnom rozsahu by nemala presiahnuť 2,5 cm, zatiaľ čo jej roztiahnutý alebo oslabený stav (keď je šírka väčšia ako 2 cm) sa nazýva „diastáza svalov rekta brušnej“..

Diastáza: príčiny a príznaky

- Rustam Amangeldyevič, aké sú príčiny diastázy svalov rectus abdominis?

- Diastáza sa vyskytuje v dôsledku nadmerného napínania týchto svalov počas tehotenstva - v dôsledku neustáleho tlaku na svalové vlákna v prednej brušnej stene počas tehotenstva. Už asi v polovici druhého trimestra tehotenstva sa všetky brušné svaly (a biela čiara) začínajú postupne natahovať pod vplyvom silného vnútorného napätia. Stáva sa to nielen pod vplyvom zväčšujúcej sa maternice, ale aj kvôli účinkom tehotenských hormónov. Tehotenstvo je najbežnejšou, ale nie jedinou príčinou diastázy. Pri obezite v bruchu môže byť tlak na brušné svaly taký veľký, že sa „biela čiara“ rozchádza.

- Aké sú príznaky diastázy?

- Svaly rekta sa „rozptýlia“ od seba v rôznych vzdialenostiach; Závisí to od typu a stupňa vplyvu javov spôsobujúcich takúto odchýlku. Vizuálne je diastáza definovaná ako vertikálny defekt medzi svaly rekta. Lekár môže diagnostikovať diastázu bez toho, aby sa uchýlil k ďalším inštrumentálnym metódam. V tomto prípade stačí kontrola, palpácia a jednoduché merania. Niekedy, najmä na vedecké účely, sa používajú ďalšie inštrumentálne a hardvérové ​​metódy, napríklad ultrazvuk (ultrazvuk) alebo CT (počítačová tomografia). Kontrola v stoji umožňuje vidieť diastázu v prípadoch, keď žena nemá výrazný podkožný tuk a svaly sú dobre vyvinuté..

“- Keď pacient kmeni brušnej tlače, kýlovom pozdĺžnom výčnelku, v diastázovej zóne sa pozoruje tuberkulóza. Taký výčnelok je obzvlášť dobrý, ak sa požaduje, aby si pacient pri ľahnutí zdvihol hlavu a nohy pacienta.

- Lekár môže pomocou prstov snímať vnútorné okraje svalov, určiť medzi nimi zvislú vadu a ak je to potrebné, pomocou pravítka môže zmerať šírku vady..

Diagnóza diastázy

- Je možné diastázu diagnostikovať sama??

- Samozrejme. Pacient vidí zaoblené brucho, ktoré sa iba mierne napína svalovým napätím, ale nestane sa plochým. Toto je prvý stupeň diastázy. Vzdialenosť medzi svalmi tvoriacimi bielu čiaru sa pohybuje medzi 5-7 cm.

Druhý stupeň - žalúdok je guľatý aj pri maximálnom svalovom napätí, ktorého divergencia presahuje 7 cm.

Tretí stupeň - rozšírenie bielej čiary brucha presahuje 10 cm, brucho samotné je veľké a prehnuté.

“- Existuje test na samodefinovanie diastázy. Je potrebné ležať na chrbte na rovnom povrchu a ohýbať kolená tak, aby vaše chodidlá boli úplne v kontakte s podlahou. Ďalej položte jednu ruku za hlavu, druhú v pravom uhle k stredovej čiare, okolo pupka.

- Po uvoľnení by ste si mali prsty prstov pomaly ponoriť do žalúdka, zatiaľ čo odtrhávate ramená a hrudník od podlahy, ako pri vykonávaní cvičenia, aby ste čerpali lis. Končekmi brušných brušných brušných svalov pomocou konečkov prstov nájdete okraje brušných svalov rekta. Dotykom môžete zistiť, či existuje nesúlad medzi nimi a aká je ich šírka.

- Rustam Amangeldyevič, ale žena sa môže mýliť pri diagnostikovaní diastázy u seba. Ako sa hovorí: „Strach má veľké oči.“ Možno je táto otázka ponechaná na uváženie lekára? Môže vám napríklad pomôcť tréner fitness?

- Diagnóza diastázy je veľmi jednoduchá. Znovu opakujem, že to možno urobiť sami, ležiac ​​na chrbte a zdvihnutých nohách, môžete použiť pomoc trénera (za predpokladu, že je dostatočne schopný - tu posúďte sami), môžete ísť k chirurgovi, k plastickému chirurgovi.

Liečba diastázy (konzervatívnej a chirurgickej)

- Ako sa zbaviť tohto nepríjemného problému? Ak je potrebný chirurgický zákrok a existujú nejaké alternatívne možnosti, napríklad nosiť obväz?

- V druhom a treťom stupni diastázy sa svaly nikdy nekonvergujú samy. Musia byť zošité. Nosenie ortézy neodstráni diastázu, ale odporúčam ju nosiť pred operáciou, aby ste diastáziu uzavreli. Vnútorné orgány si zvyknú do určitej polohy a po dokončení operácie sa pacient cíti oveľa lepšie.

- Môžem zvládnuť diastázu cvičením?

“- Prvý stupeň diastázy môže byť korigovaný pomocou pumpovania svalov. Existuje také cvičenie - „vákuum“. Nadýchnite sa - brucho vpred, výdych - stiahnite žalúdok. Iba 10 - 20-krát ráno a svaly sa zbiehajú, diastáza je vyrovnaná.

- V telocvični každý kompetentný tréner pozná možnosti cvičení, ktoré načerpajú svalovú kostru a eliminujú prvý stupeň diastázy.

- A ak má žena s nadváhou diastázu, je lepšie pre ňu najskôr podstúpiť operáciu a potom schudnúť alebo naopak.?

- Diastáza je takmer vždy u žien s nadváhou. Svojim pacientom to hovorím takto: mali by ste ku mne prísť v príjemnom stave so stabilnou normálnou hmotnosťou bez rigidnej stravy. Nič nie je potrebné konkrétne meniť - ani životný štýl, ani výživový systém ani školiaci systém. Plastický chirurg počas vyšetrenia vám povie, kde máte postupovať, kam pridať. Operácia na odstránenie diastázy sa môže vykonať spolu s liposukciou, abdominoplastikou. Môžete robiť všetko naraz, môžete to robiť postupne. Vždy som v páse úplne: odobrať tuk kolo, odstrániť prebytočnú kožu, stehu diastázy, urobiť krásny pupok. Krása! (Úsmevy).

- V ktorých prípadoch je potrebné pracovať?

- Je potrebné operovať, ak majú pacienti druhý alebo tretí stupeň diastázy, rozdiel viac ako dvoch prstov. Lepšie vyriešiť problém, ako žiť s ním. V prípade kýly neexistujú žiadne alternatívy, to znamená, keď vnútorné orgány vypadávajú cez otvory vytvorené v „bielej línii“. Kýla nielen zhoršuje kvalitu života, ale vážne ohrozuje vaše zdravie.

„- Nie je potrebné panikáriť, ale určite sa poraďte s chirurgom o pomoc av naliehavých prípadoch (ak je možné podozrenie na porušenie prietrže) - v prípade núdze.

Plastická chirurgia šití diastáz

- A ako vykonať modernú nízko-traumatickú operáciu na odstránenie diastázy?

- V prípadoch, keď je odstránená iba diastáza, je urobený malý rez pod 5 až 7 centimetrov, svaly sú zošité na xiphoidný proces, na hrudník a všetko je zošité. Všetko je jasné, rýchle, menej traumatické.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Spinálna blokáda - čo je to? Patológie génov stavcov sú spôsobené rôznymi dôvodmi, pokrývajú rôzne vekové skupiny. Početné patologické procesy v chrbtici sú sprevádzané bolesťou, vďaka ktorej nie je možné normálne fungovanie človeka.
Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
Korzet chrbtice s bedrovou prietržou je ďalším nástrojom pri komplexnej liečbe patologických stavov chrbta. Znižuje zaťaženie stavcov, uľahčuje priebeh choroby, urýchľuje zotavenie.