loader

Hlavná

Späť

Aké je riziko vzniku malej cirhózy pečene a ako ju liečiť

Chronické, stále progredujúce ochorenie - cirhóza pečene s malou cirhózou je častou patológiou u ľudí vo veku 45 - 55 rokov. Ženy majú záľubu. Avšak s včasnou diagnózou a následnou komplexnou liečbou môže byť choroba kompenzovaná, čo predlžuje život človeka s podobnou léziou biliárneho systému..

Čo sa myslí cirhózou

V ľudskom tele je pečeň prirodzeným filtračným orgánom, cez ktorý prechádza krv s obsahom látok rozpustených v nej a čistí sa od toxínov a toxínov. Z rôznych dôvodov môžu byť hepatocyty zničené, čo vedie k zníženiu ich funkčnej aktivity. Odborníci hovoria o malej nodulárnej cirhóze pečene s malým rozsahom patologického zamerania.

Táto koncepcia skrýva miestne nahradenie zdravého pečeňového parenchýmu vláknitým spojivovým tkanivom - uzly a jazvy až do priemeru 3 - 5 mm. Hepatocyty, ktoré zostávajú zdravé, preberajú celú záťaž, ale nie sú schopné sa s ňou úplne vyrovnať - toxíny sa hromadí v krvi.

Patologický proces sa postupne zvyšuje - zvyšuje sa oblasť poškodenia pečene. Cirhóza nevyhnutne ovplyvňuje pohodu pacientov - objavuje sa slabosť, zvýšená únava a trávenie sa zhoršuje. V prípade komplikácií - nadmerné krvácanie z ciev, metabolické poruchy - človek zomrie.

Príčiny výskytu patológie

Vo väčšine prípadov patológie žlčového systému, ktoré sú odborníkom známe, sa príčiny stali:

 • škodlivé návyky osoby - najmä zneužívanie alkoholu, tabakových výrobkov;
 • iracionálne lieky - bez lekárskeho predpisu;
 • prenášané vírusové infekcie v miernej a stredne ťažkej forme - hepatitída;
 • autoimunitné poruchy - pravá cirhóza;
 • negatívna dedičná predispozícia - dedičnosť genetických abnormalít;
 • práca s častým kontaktom s toxickými látkami.

Mikronodulárna cirhóza sa niekedy objaví úplne bez udania dôvodu. Preto je ťažšie zistiť a ťažšie vybrať režim. Cesta von je túžba ľudí po zdravom životnom štýle so správnou výživou a absencia zlých návykov.

symptomatológie

V počiatočnej fáze tvorby patologických ohnísk je cirhóza pečene s malými uzlami charakterizovaná latentným, latentným priebehom - neexistujú žiadne klinické príznaky poškodenia orgánov. Postupne sa však zväčšuje veľkosť vláknitých oblastí a príznaky sú výraznejšie:

 • rast slabosti a nadmernej únavy - vykonávanie obvyklých pracovných povinností si vyžaduje veľa úsilia od pacienta;
 • zhoršenie chuti do jedla - pacient nechce jesť jedlo, predtým obľúbené jedlá môžu spôsobiť znechutenie;
 • stabilný úbytok hmotnosti - až po kachexiu;
 • pocit prítomnosti tiaže za pravými dolnými rebrami nesúvisí s výživou, pretrváva v noci;
 • výskyt sklonu k dyspeptickým poruchám - časté nutkania na nevoľnosť, niekedy - zvracanie, plynatosť;
 • ťažkosti s pohybmi čriev - striedanie pretrvávajúcej zápchy s epizódami hnačky;
 • postupné sfarbenie kože a slizníc - ich žltkastosť.

Ak je malá cirhóza agresívna a rýchlo postupuje, príznaky komplikácií sa spájajú s vyššie uvedenými klinickými príznakmi patológie. Najčastejšie sa stávajú kŕčovými žilami pažeráka s tendenciou ku krvácaniu, objavením sa pavučinových žíl a škvŕn na povrchu kože, tvorbou veľkých žilových defektov v projekcii pečene..

Okrem toho sa zhorší aktivita iných vnútorných orgánov, je možné dosiahnuť hepatickú encefalopatiu mozgu, zlyhanie obličiek, ascites.

diagnostika

Na potvrdenie predbežných záverov odborníka o malej cirhóze vytvorenej u ľudí na základe zhromažďovania sťažností a anamnézy sa vyžadujú moderné laboratórne a inštrumentálne postupy. Vizualizácia fibrotických uzlov:

 • ultrazvukové vyšetrenie vnútrobrušných štruktúr;
 • CT sken;
 • Magnetická rezonancia.

Napriek tomu je možné stanoviť správnu diagnózu až po získaní výsledkov biopsie - odobraní biologického materiálu z podozrivých oblastí pečene a dôkladnom štúdiu buniek pod mikroskopom.

 • krvné testy - všeobecné, ako aj biochemické, s hodnotením parametrov pečeňových enzýmov a počtu červených krviniek s hemoglobínom;
 • analýza moču - prítomnosť žlčových pigmentov;
 • coprogram - štúdium funkčných porúch trávenia;
 • Štúdie PCR o infekciách ľudskej pečene, najmä hepatitídy;
 • stanovenie autoimunitných porúch;
 • podľa individuálnej potreby - vyhodnotenie chromozómovej súpravy pacienta.

Po porovnaní všetkých informácií z diagnostických postupov určí lekár závažnosť ochorenia, štádium patologického procesu, čo uľahčí výber optimálnej schémy na odstránenie provokačných faktorov a klinických prejavov choroby..

Liečebná taktika

Účinnosť boja proti vláknitým ložiskám v pečeňovom parenchýme spočíva v zložitosti liečebných postupov - špecifických aj nešpecifických metód liečby cirhózy. V prvom rade lekári odporúčajú prehodnotiť a upraviť životný štýl pacienta - jeho stravu, návyky, prácu a odpočinok. Telo potrebuje pomoc pri obnove poškodených buniek - zvýšiť príjem živín a mikroelementov, odstrániť toxíny a toxíny a potlačiť zápalový proces.

Drogová terapia bude pozostávať z nasledujúcich liekov:

 • na báze kyseliny ursodeoxycholovej - na zníženie množstva cholesterolu, ako aj toxického voľného bilirubínu;
 • protizápalové lieky - na zastavenie príznakov zápalu v tele;
 • diuretiká - odstránenie prebytočnej nahromadenej tekutiny z buniek, prevencia príznakov ascitu;
 • hepatoprotektory - na rastlinnej aj syntetickej báze, na zvýšenie funkčnej aktivity hepatocytov;
 • antioxidanty - dodávajú vnútorným orgánom ďalšiu energiu;
 • vitamínovo-minerálne komplexy - dopĺňajú prísun živín, zvyšujú ochranné bariéry tela.

Ak melodická cirhóza pečene postupuje, potom odborníci zvažujú chirurgický zákrok - transplantáciu časti alebo celého orgánu. Následne človek berie na celý život špeciálne lieky, aby zabránil jeho odmietnutiu.

Liečba diétou

Jednou z najdôležitejších oblastí lekárskej taktiky pri cirhóze malých uzlov je bezpochyby dodržiavanie pravidiel zdravej výživy. Z ponuky budete musieť vylúčiť tie výrobky, ktoré zvyšujú zaťaženie tráviacej štruktúry - ťažké, mastné, vyprážané potraviny, ako aj omáčky a marinády s údeným mäsom. Všetky druhy alkoholických nápojov by sa mali úplne opustiť, dokonca aj ľahké nápoje, ako je pivo alebo stolové víno..

Dodržiavanie pitného režimu je rovnako dôležité, aby sa zabránilo vnútornému opuchu a zhoršenej funkcii obličiek. Preto je lepšie uprednostniť zelený čaj alebo odvar z liečivých rastlín, ktoré tiež zlepšujú aktivitu hepatocytov, napríklad harmančeka, nechtíka. Dusené ovocné nápoje a ovocné nápoje pomôžu uhasiť smäd, ale nezaťažujte pečeň toxínmi, ako napríklad kávové nápoje..

Prognóza a komplikácie

Lekárske štúdie presvedčivo dokazujú, že cirhóza pečene s malou cirhózou je celkom úspešne prístupná liečbe modernými liekmi. Hlavnou podmienkou úspechu liečby je včasnosť vyhľadania pomoci od hepatológa a včasná diagnostika. V tomto prípade má pacient možnosť žiť vďaka udržiavacej terapii najmenej 15 - 20 rokov.

Zatiaľ čo v prípade, že nie je potrebná podpora pečeňovej práce s liekmi, ako aj pretrvávajúce toxické účinky na organizmus - alkohol, omamné látky, prognóza nie je tak priaznivá. Ochorenie postupuje, komplikácie spojené s cirhózou sa spájajú:

 • krvácanie rôznej lokalizácie - najčastejšie z rozšírených a stočených žíl pažeráka a žalúdka;
 • ascites - nahromadenie tekutiny v prírodných dutinách tela, najmä v brušnej dutine;
 • degenerácia fibrinóznych uzlín v ložiskách rakoviny - karcinóm pečene;
 • encefalopatia - vstup toxínov s krvou do mozgovej štruktúry;
 • kóma - nedostatok vedomia pri dekompenzácii cirhózy.

prevencia

Špecialisti už dávno dospeli k záveru, že cirhóze pečene s malými uzlami sa dá ľahšie zabrániť, ako sa vysporiadať s jej klinickými prejavmi neskôr, aby sa vybrali liečebné režimy. Hlavné preventívne opatrenia:

 • včasná liečba infekčných lézií - a to nielen v pečeni, ale aj v susedných orgánoch a systémoch;
 • túžba po zdravom životnom štýle od útleho veku - odmietnutie všetkých možností závislosti;
 • zabránenie nadmernému fyzickému námahe, psychoemotačným šokom;
 • starostlivý kontakt s odborníkmi v salónoch nechtov / pedikúry;
 • v prípade sexuálneho styku je nevyhnutné uchýliť sa k pomoci antikoncepcie bariéry;
 • získavanie iba výrobkov šetrných k životnému prostrediu a varenie z nich varením;
 • ak si práca vyžaduje častý kontakt s toxickými látkami, dodržujte všetky bezpečnostné predpisy.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať preventívnym opatreniam pre ľudí, u ktorých už došlo k cirhóze. Lekári im odporúčajú dvakrát do roka podrobiť sa lekárskej prehliadke s laboratórnym a inštrumentálnym vyšetrením žlčových ciest.

Diagnostika a liečba cirhózy malých uzlín

Čo je cirhóza

Ak je pečeň systematicky vystavená rôznym negatívnym faktorom, prestáva fungovať úplne. Hepatické bunky - hepatocyty - postupne odumierajú. Mŕtve bunky sú nahradené vláknitým tkanivom, ktoré vytvára jazvy..

V závislosti od veľkosti jazvových formácií sa rozlišujú tri formy cirhózy pečene: mikronoduulárne (malé uzliny), makronodulárne (hrubé) a zmiešané (na pečeni sa nachádzajú vláknité tesnenia rôznych veľkostí). Ochorenie je nebezpečné pre svoje komplikácie, z ktorých mnohé vedú k podmienkam nezlučiteľným so životom:

 1. ascites - výskyt veľkého množstva tekutiny v brušnej dutine;
 2. kŕčové žily pažeráka - je to nebezpečné, pretože kedykoľvek sa môže vyskytnúť prasknutie kŕčových uzlín, ktoré vedie k vnútornému krvácaniu a smrti;
 3. pečeňové kóma - závažný stav s malým percentom prežitia;
 4. portálna hypertenzia - nemenný spoločník cirhózy pečene, ktorý vyvoláva výskyt ascitu, kŕčových žíl pažeráka a iných komplikácií;
 5. peritonitída - v prípade predčasnej lekárskej starostlivosti dôjde k úmrtiu;
 6. rakovina pečene - fáza dekompenzácie vedie k vzniku zhubných nádorov.

Aké výskumné metódy môžu pomôcť pri diagnostike?

Ultrazvuk dáva určité predstavy o vzhľade pečene samotnej. Okrem toho miera symptómov, ktoré sa objavia v dôsledku tohto ochorenia, závisí od jeho štádia..

Aj v lekárskej praxi existuje laparoskopia. Táto metóda umožňuje rozlíšiť zväčšenú pečeň so zosilnenou kapsulou a veľkým počtom uzlov obklopených oblasťami spojivového tkaniva..

Metóda histologického výskumu je však stále populárnejšia. V tomto prípade bude možné pod mikroskopom vidieť malé uzly rovnakej veľkosti, rovnomerne rozložené po celom objeme postihnutého orgánu a pozorovať sa budú aj početné oddiely z spojivového tkaniva. Okrem toho budú viditeľné pseudo segmenty, ktoré sú identické a nemajú centrálne žily..

príčiny

Hlavnými dôvodmi, ktoré vyvolávajú vývoj cirhózy pečene, sú pravidelné užívanie alkoholu aj v malých dávkach a prítomnosť vírusovej hepatitídy B a C.

Nedávno vedci dospeli k záveru, že určité druhy hlíst sú tiež schopné spôsobiť chorobu. Sú to pôvodcovia echinokokózy, opisthorchiázy, leishmaniózy a niektorých ďalších druhov helmintických invázií..

etiológie

Mikronodulárna cirhóza pečene má rovnakú etiológiu ako akékoľvek cirhotické ochorenie pečene:

 • nadmerná konzumácia alkoholu a jeho náhrad;
 • ako komplikácia hepatitídy toxického, liečivého, vírusového pôvodu;
 • komplikácia sekundárnej biliárnej cirhózy;
 • autoimunitná jazvová degenerácia pečene.

Je potrebné poznamenať, že vývoj tejto formy cirhózy pečene je najpravdepodobnejší v prítomnosti takýchto etiologických faktorov v prípade, že osoba má oslabený imunitný systém a existujú sprievodné choroby..

Znaky cirhózy pečene s malými uzlami

Cirhóza vo svojom vývoji prechádza 3 etapami:

 1. Kompenzácia - vo veľkej väčšine prípadov počiatočný vývoj choroby zodpovedá forme s malými uzlami;
 2. subkompenzácia - makronodulárne, zriedka zmiešané formy;
 3. dekompenzácia - objavuje sa veľké množstvo jaziev rôznych tvarov a veľkostí.

Nástup choroby je sprevádzaný výskytom mikronodulovej cirhózy. Regeneračné jednotky nepresahujú 3 mm. Pečeň je buď mierne zväčšená alebo normálnej veľkosti. Slezina zväčšená.

Táto forma cirhózy sa najčastejšie vyskytuje pri alkoholizme, poruchách odtoku žilovej krvi v cievach a obštrukcii žlčových ciest..

Pravidelný príjem alkoholu v množstve 50 - 60 g u mužov a 20 g u žien je silným provokujúcim faktorom pri rozvoji cirhózy..

Epidemiológia [upraviť | upraviť kód]

V ekonomicky vyspelých krajinách je cirhóza jednou zo šiestich hlavných príčin úmrtí pacientov vo veku od 35 do 60 rokov, čo predstavuje 14-30 prípadov na 100 tisíc ľudí. Ročne na svete zomrie 40 miliónov ľudí [3] na vírusovú cirhózu pečene a hepatocelulárny karcinóm, ktorý sa vyvíja na pozadí prenosu vírusu hepatitídy B. V krajinách SNŠ sa cirhóza vyskytuje u 1% populácie..

Častejšie pozorované u mužov: pomer mužov a žien je v priemere 3: 1. Ochorenie sa môže vyvíjať vo všetkých vekových skupinách, ale častejšie po 40 rokoch [4]..

Klinické prejavy

Malo by sa pamätať na to, že počiatočné štádium choroby poskytuje slabý obraz klinických prejavov. S priťažujúcim procesom sa objavujú výraznejšie charakteristické znaky. Príznaky malej cirhózy pečene sa však môžu vyskytnúť takmer okamžite:

 • celková slabosť a únava; bez ohľadu na kvalitu a množstvo nočného spánku sa pozoruje letargia, ospalosť, apatia;
 • ťažkosť a nepohodlie v pravej hypochondrii;
 • mierne zvýšenie telesnej teploty;
 • výskyt zle zbiehajúcich sa opuchov;
 • porušenie tráviaceho systému. To sa môže prejaviť znížením chuti do jedla, nadmernou tvorbou plynu, bolesťou brucha, hnačkou alebo zápchou;
 • mierne zožltnutie kože a očných proteínov;
 • chudnutie. Pri cirhóze pečene sa vyskytujú metabolické poruchy, zhoršuje sa absorpcia proteínov, uhľohydrátov a tukov a často sa vyskytuje zrýchlená evakuácia potravín. V dôsledku týchto anomálií človek stráca váhu.

symptomatológie

Forma s malými uzlami má rovnaké príznaky choroby ako veľká uzla alebo zmiešaná forma patológie. V prvej fáze pacienti predstavujú nešpecifické ťažkosti týkajúce sa:

 • slabosť, únava, zdravotné postihnutie sa výrazne znižuje;
 • znížená chuť do jedla až do jeho neprítomnosti, a ako výsledok - chudnutie;
 • v pravej hypochondrii alebo bolesti na tom istom mieste môže byť pocit ťažkosti (bolesť nastáva z dôvodu preťaženia kapsuly pečene, v ktorej sú umiestnené receptory bolesti);
 • nevoľnosť, veľmi zriedkavo zvracanie;
 • zožltnutie kože a sprievodné svrbenie. Častejšie sa však tento príznak vyskytuje v neskoršom období.

Ako choroba postupuje, sú v portálnej žile pečene príznaky zvýšeného tlaku (tlak sa zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že jazvové tkanivo pri jeho raste zachytáva zväčšujúci sa objem pečene a tým „komprimuje“ cievy). Tie obsahujú:

 • mierne výrazné, ale progresívne kŕčové žily pažeráka, žalúdka, čriev;
 • rozširuje sa subkutánna venózna sieť na prednej stene brucha (formy tzv. hlavy medúzy);
 • pečeň sa cíti pevne, hrboľatá, hrana môže byť špicatá;
 • výskyt pavučinových žíl na tele pacienta (telangiektázia) je predĺžením kapilárnej siete kože viditeľným voľným okom.

V zložitejších prípadoch sa môže vyvinúť ascites..

Osoba má tiež známky poškodenia mozgu v dôsledku toxických účinkov amoniaku (nie je pečeňou neutralizovaná v správnom rozsahu). Vyvíja sa hepatická encefalopatia. V tomto prípade je klinický obraz doplnený nasledujúcimi znakmi:

 • zníženie rýchlosti a efektívnosti myšlienkových procesov;
 • poškodenie pamäte;
 • narušenie spánkového cyklu - bdelosť: počas dňa sú takí chorí ľudia ospalí a v noci trpia nespavosťou.

S progresiou encefalopatie sa môže vyskytnúť aj kóma - vyvíja sa hepatická kóma (táto komplikácia je veľmi nebezpečná, pretože jej vystúpenie je mimoriadne ťažké a v 99 prípadoch zo 100 je smrteľný výsledok)..

Keď tkanivo jazvy zakryje väčšinu orgánov, stlačí a zníži, pacient prestane byť obťažovaný bolesťou, keď je kapsula preťažená. Ale svrbenie a žltačka sa zvyšujú, objavujú sa „pečeňové dlane“.

Pretože pečeň už nevyrába koagulačné faktory v potrebnej miere, vyvíja sa zvýšené krvácanie a neschopnosť rýchlo zastaviť krvácanie. Zhoršujúca sa pokožka a sliznice, vlasy a nechty spôsobené poruchami syntézy vitamínov.

V terminálnom štádiu je možné krvácanie z kŕčových ciev.

Diagnostika mikronodulárnej cirhózy

Po vyšetrení a pohovore s pacientom príslušný lekár predpíše tieto typy vyšetrení: klinické a biochemické krvné testy, ultrazvuková diagnostika, analýza moču a výkalov. Pri potvrdenom podozrení na ochorenie pečene je potrebné podrobnejšie vyšetrenie..

Zahŕňa to biopsiu pečene (je veľmi žiaduce, aby bola zameraná a kombinovaná s laparoskopiou), počítačová tomografia (CT), röntgen pažeráka a žalúdka s kontrastnou látkou. Tieto metódy umožňujú potvrdiť diagnózu, určiť aktivitu procesu a určiť formu ochorenia..

Počiatočné štádium cirhózy sa môže zamieňať s chronickou vírusovou hepatitídou alebo fibrózou pečene. Toto ochorenie má však svoje charakteristické znaky. Je to kŕčová žila pažeráka a horného žalúdka, ako aj zhustenie dolného okraja pečene a jej nerovnomerná štruktúra.

Pri podozrení na ascites je diagnóza ultrazvuku neúčinná. V týchto prípadoch je výhodná CT..

príznaky

Príznaky cirhózy malých uzlín sú podobné ako akýkoľvek iný typ patológie pečene z tejto skupiny..

Pacient má:

 • celková slabosť, strata chuti do jedla a letargia;
 • teplota môže mierne kolísať v rozmedzí 37,5 stupňov;
 • bolesti hlavy sa pravidelne objavujú s rôznou intenzitou;
 • neskoré štádiá choroby sú sprevádzané krvácaním z nosa a ďasien;
 • dochádza k zmene odtieňa pokožky na žltnutí;
 • hnačka sa prejavuje nevoľnosťou a zvracaním;
 • opuchnuté brucho hovorí o ascite, pod pupkom je viditeľná žilová sieť.

Pri slabej mikrocirkulácii v pečeni a zníženej chuti do jedla sa môže vyvinúť anémia. U pacienta sa rozvíja závrat a ospalosť. Je ťažké zvýšiť hladinu hemoglobínu úpravou výživy a ďalších prípravkov železa proti cirhóze.

Najväčšie nebezpečenstvo pri cirhóze malých uzlín zostáva z dôvodu absencie symptómov v skorom štádiu. Ultrazvuk alebo röntgenové lúče nie vždy ukazujú úplný obraz zmien v pečeni. Na začiatku choroby zostáva povrch orgánu hladký a zdravý..

Laboratórne ukazovatele

Pri cirhóze pečene s malými uzlami sa pozorujú zmeny v analýze.

 • zvyšuje sa počet leukocytov;
 • rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je zvýšená alebo normálna;
 • hemoglobín mierne klesá. Anémia sa vyvíja s prechodom choroby do druhého a tretieho štádia;
 • doštičky klesajú;
 • indikátory zvýšenia pečeňových testov;
 • celkový proteín a albumín sú najčastejšie redukované;
 • zrážanie krvi a trvanie krvácania sú skrátené.
 • vizuálne je viditeľná tmavá farba moču - od nasýtenej žltej po tmavohnedú;
 • reakcia na urobilín a žlčové pigmenty je pozitívna;
 • niekedy je reakcia na ketónové telieska pozitívna. Vyplýva to z celkovej intoxikácie tela spôsobenej cirhózou..

Výkaly: zaznamenáva sa zmena farby výkalov.

Liečba diétou

Jednou z najdôležitejších oblastí lekárskej taktiky pri cirhóze malých uzlov je bezpochyby dodržiavanie pravidiel zdravej výživy. Z ponuky budete musieť vylúčiť tie výrobky, ktoré zvyšujú zaťaženie tráviacej štruktúry - ťažké, mastné, vyprážané potraviny, ako aj omáčky a marinády s údeným mäsom. Všetky druhy alkoholických nápojov by sa mali úplne opustiť, dokonca aj ľahké nápoje, ako je pivo alebo stolové víno..

Lekári odporúčajú vytvoriť ponuku produktov, ktoré sa vstrebávajú bez výdavkov na veľké množstvo energie a tráviacich enzýmov - bielkovinové omelety s pármi z chudých rýb / mäsa alebo zeleninových polievok, šťouchané zemiaky, prílohy na mäsové gule. Uistite sa, že jedlo by malo byť zlomkové a teplota jedla by mala byť izbová. Optimálne, ak sú zložky mleté ​​napríklad v mixéri - najmä v akútnom období ochorenia.

Dodržiavanie pitného režimu je rovnako dôležité, aby sa zabránilo vnútornému opuchu a zhoršenej funkcii obličiek. Preto je lepšie uprednostniť zelený čaj alebo odvar z liečivých rastlín, ktoré tiež zlepšujú aktivitu hepatocytov, napríklad harmančeka, nechtíka. Dusené ovocné nápoje a ovocné nápoje pomôžu uhasiť smäd, ale nezaťažujte pečeň toxínmi, ako napríklad kávové nápoje..

Liečba malej cirhózy pečene

Pečeň je jediný orgán ľudského tela, ktorý je schopný samoliečenia. Ak v počiatočných štádiách cirhózy malých uzlín úplne eliminuje škodlivé faktory a bude liečená, potom asi za mesiac dôjde k významnému zlepšeniu stavu a dokonca aj k uzdraveniu. Medzi hlavné negatívne faktory patria alkohol, toxické látky, silné drogy.

Liečba mikronodulárnej cirhózy zahŕňa tieto zložky:

 • dodržiavanie prísnej stravy. Dávkovanie jedla sa odporúča približne 4-5 krát denne v malých porciách. Povinné obmedzenie soli, cukru, koreneného korenia a mastných potravín. Úplné vylúčenie alkoholu. Klinická výživa zodpovedá strave č. 5;
 • multivitamínový príjem. Ako predpisuje ošetrujúci lekár, vitamínové komplexy sa používajú vo forme intramuskulárnych injekcií, kvapkadiel alebo perorálne. Povinné sú vitamíny B, kyselina listová a askorbová, retinol a vitamín K;
 • vymenovanie hepatoprotektívnych liekov. Na výživu, regeneráciu a ochranu hepatocytov sa predpisujú lieky, ktoré majú potrebný rozsah. Patria sem lieky rastlinného aj syntetického pôvodu;
 • enzýmy. Ak dôjde k dyspeptickým zmenám v zažívacom trakte, úspešne sa používajú enzýmy (Mezim, pankreatín atď.);
 • obmedzenie cvičenia.

Terapeutická taktika

Cirhózu je potrebné liečiť tabletami, diétami a všeobecným režimom. Chirurgia sa zvyčajne vyžaduje iba pri komplikáciách. Radikálna liečba je transplantácia orgánov. Pacientovi musí byť detoxikácia a mikropreparácia predpísané opatrne, pretože pečeň nefunguje dobre a môžu mať negatívny účinok. Lekári zvyčajne predpisujú v tomto prípade vypiť tablety týchto skupín:

 • Hepatoprotektory;
 • choleretic;
 • fosfolipidy;
 • Prípravky s kyselinou ursodeoxycholovou;
 • antivirotikum;
 • hormonálne;
 • penicilíny;
 • sulfónamidy;
 • aminoglykozidy;
 • antihistaminiká;
 • diuretiká;
 • diuretiká.

Na udržanie normálneho života a zlepšenie prognózy je predpísaný priebeh liečby vitamínmi, lieky na liečbu sprievodných lézií.

Na liečenie ascitu, peritonitídy s pohrudnicou a hepatickej encefalopatie je potrebné predpísať antibiotiká. Predpisujú sa makro prípravky a tablety penicilínu, sulfamidových látok a streptomycínu.

Poradenstvo! Na liečbu ťažkej cholestázy lekári odporúčajú užívať kyselinu ursodeoxycholovú. Ak existujú genetické poruchy metabolizmu, odporúča sa používať lieky zamerané na odstránenie prebytočnej medi a železa z tela.

Hepatoprotextory a diuretické tablety sú predpísané na podporu a zlepšenie regenerácie hepatocytov, ktoré sú zodpovedné za spracovanie toxických látok v tele a za ich rýchle odstránenie z tela. Okrem toho sa predpisujú injekcie testosterónu, hormonálnych liekov na úpravu autoimunitných ochorení, antihistaminiká na odstránenie svrbenia na koži. Aby sa zlepšil celkový tón tela, odporúča sa používať ľudové liečivá, najmä odvar z ovsa a tekvicového oleja, výťažok z ostropestreca mariánskeho..

Dôležitým miestom pri normalizácii celkového stavu pacienta je strava. V čase liečby odmieta alkoholické nápoje a použitie nezdravých potravín, napríklad margarín, majonézová omáčka a výrobky obsahujúce konzervačné látky. Tiež prestáva jesť šaláty s hubami, paradajkami, cesnakom, vodnicami, reďkovkami, chrenom, horčicou, fazuľou.

Do stravy sa pridávajú potraviny obohatené o bielkoviny. Človek začína aktívne jesť mlieko, tvaroh, vajcia, med, pečeň, ľahké sacharidy, ako aj ovocie a zeleninu s bohatým obsahom vitamínov B, A, D a C.

predpoveď

Cirhóza je ochorenie, ktorého prognóza je zlá. Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi dobrý výsledok sú včasná diagnostika, zdravý životný štýl a správna liečba. Priemerné miery prežitia sú:

 • malá pletená forma cirhózy - s liečbou a zdravým životným štýlom prežije asi 70% pacientov;
 • dekompenzácia (tretia etapa) - v priebehu troch rokov dôjde k úmrtiu v 60–80% prípadov;
 • primárna biliárna cirhóza - priemerná prognóza 5-15 rokov;
 • hepatokarcinóm alebo rakovina pečene - sa vyskytuje v 90% prípadov v treťom štádiu cirhózy. Niektoré zdroje dokonca odkazujú na vývoj zhubného nádoru na štvrté štádium. Prognóza je mimoriadne nepriaznivá.
 • ascites - maximálna dĺžka života je 5 rokov;
 • akútna bakteriálna peritonitída - s včasnou chirurgickou starostlivosťou miera prežitia asi 60%;
 • pečeňové kóma - to je vážny stav, ktorý má za následok smrť v 90–100% prípadov;
 • žilové kŕčové žily pažeráka - prognóza je 3 - 5 rokov.

Pri alkoholickej cirhóze pečene je prognóza oveľa priaznivejšia ako pri chorobe spôsobenej vírusovou hepatitídou..

Hlavné metódy liečby a diagnostiky cirhózy pečene
Mnoho chorôb nájdených v raných štádiách je možné liečiť. To platí najmä pre ochorenia pečene. Malá cirhóza so správnym prístupom k liečbe, strave a úplným odmietnutím etanolu má priaznivú prognózu. Keď sa objavia prvé poplašné signály, musíte navštíviť gastroenterológa a prísne dodržiavať jeho odporúčania.

Prevencia chorôb

Samozrejme, akémukoľvek ochoreniu je lepšie predchádzať ako ho liečiť. Aby sa znížila pravdepodobnosť cirhózy pečene, je vhodné zabezpečiť, aby denná dávka alkoholu konzumovaná osobou nebola vyššia ako 40 g. Okrem toho by ste sa nemali zapájať do vyprážaných, korenených a mastných potravín, samozrejme, fajčiari musia skončiť zlým zvykom a nefajčiarom - nezačať fajčiť, pretože tabak a nikotín nepriaznivo ovplyvňujú všetky orgány a systémy ľudských orgánov bez výnimky.

Je potrebné poznamenať, že osobitnú pozornosť treba venovať aj hubám. Toto je nebezpečný produkt. Jedy, ktoré sú v nich obsiahnuté, majú deštruktívny účinok na pečeň, takže sa pri nákupe musíte uistiť o čerstvosti, dobrej kvalite produktu a samozrejme, že ide o jedlé druhy húb, ktoré rastú na miestach šetrných k životnému prostrediu. Nie je potrebné zneužívať soľ. Je skvelé, ak sa človek venuje športu (samozrejme, s mierou).

Okrem toho, ak je osoba ohrozená hepatitídou, musíte byť očkovaná. Keďže niektoré typy hepatitídy, ktoré vedú k cirhóze, sa prenášajú sexuálne, nemali by ste mať sex (najmä v zvrátenej forme) s neznámymi partnermi, a ak dôjde k náhodnému sexuálnemu kontaktu, mali by ste určite použiť kondóm. To samozrejme nie je všeliek a môže sa zlomiť, ale stále môže mierne znížiť riziko infekcie vírusom hepatitídy..

Prirodzene, keďže injekčné užívanie drogovo závislých je ohrozených, prevencia pre nich znamená zastavenie užívania drog. Injekčné striekačky (nielen pre drogovo závislých, ale aj v prípade iných druhov injekcií) by mali byť k dispozícii na jedno použitie. Po jednorazovom použití sa musia zlikvidovať. V žiadnom prípade by ste nemali používať predmety osobnej hygieny, ktoré sú spoločné s ľuďmi s hepatitídou, jesť z ich jedla. Okrem toho je potrebné piercingové nástroje sterilizovať po každom použití (je to pre mladých ľudí, ktorí chcú mať náušnice v rôznych častiach tela). To isté platí pre stomatologické prístroje a nástroje a príslušenstvo pre manikúru. Počas zubnej manipulácie sú skutočne poškodené zuby a ďasná a pri manikúre je možné spôsobiť škrabance a poranenia..

Neodporúča sa spúšťať kardiovaskulárne ochorenia. Je potrebné, aby sa s nimi zaobchádzalo včas, bez toho, aby sa tým komplikovali. Pretože cirhóza je komplikáciou hepatitídy, musíte si pred jedlom umyť ruky a pred jedlom si umyť aj zeleninu a ovocie. Ľudia pracujúci s toxickými látkami by určite mali používať ochranné pomôcky (obväzy, pokrývky obuvi, rukavice, okuliare a niekedy aj plynovú masku - záleží na konkrétnej situácii). Toto úplne nevylučuje škodlivé účinky jedov, ale zníži ich. Drogy môžu byť tiež toxickými látkami, takže ich nemôžete užívať, najmä neznáme lieky, bez lekárskeho predpisu. Vždy musíte dôkladne preštudovať zloženie prostriedku nápravy, ktorý má osoba v úmysle prijať. Zneužívanie drog, ich nesprávne použitie často spôsobuje ochorenia pečene.

Mechanizmus rozvoja

Cirhóza pečene s malými uzlami (nazýva sa tiež mikronodulárna a portálna) predstavuje počiatočné štádium vývoja chronických patologických procesov v orgáne, počas ktorého vývoja sa krvný tok v pečeňovom portálnom systéme žíl zhoršuje a objavujú sa všetky znaky portálnej hypertenzie. Aktivácia takýchto procesov je spôsobená vplyvom negatívnych faktorov na organizmus, v dôsledku čoho je potrebné poznamenať, že pečeňové bunky začínajú odumierať a namiesto toho sa začína tvoriť spojivové tkanivo..

Jeho tvorba je prirodzenou ochrannou reakciou pečene, pri ktorej sa snaží udržať svoju integritu. Takáto reakcia však vedie k funkčným poruchám, pretože spojivové tkanivo nemôže vykonávať tie funkcie, ktoré substituované bunky vykonávajú. Ukazuje sa teda, že samotná pečeň pomaly „zabíja“..

Proces substitúcie je veľmi pomalý. Po dlhú dobu sa nemusí prejaviť vôbec. Cirhóza v počiatočnej fáze jej vývoja je preto mimoriadne zriedkavá, najmä pri počítačovej diagnostike úplne odlišných chorôb.

Mikronodulárna cirhóza je pravdepodobnejšia u mužov starších ako 40 rokov. Najčastejšie je podnetom pre jeho vývoj nadmerné požívanie alkoholu. Z tohto dôvodu sa toto ochorenie často nazýva „choroba alkoholikov“. Musím však povedať, že nielen alkoholizmus je provokujúcim faktorom pri vývoji cirhózy. Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré môžu tiež viesť k tomuto ochoreniu..

Užívanie alkoholu negatívne ovplyvňuje pečeň a vedie k deštrukcii jeho buniek, preto je najčastejšou príčinou tohto ochorenia závislosť od alkoholu.

Príčiny a liečba cirhózy malých uzlín

Malá cirhóza pečene je jednou z foriem cirhózy, ktorá sa tvorí v počiatočnom štádiu ochorenia. Ochorenie pokračuje v progresívnej forme, preto je veľmi dôležité určiť ho na začiatku a včasne začať všetky potrebné terapeutické opatrenia, inak to môže spôsobiť, že pacient zomrie..

Podstata patológie

Ak choroba pretrváva dlho, potom namiesto aktívne fungujúcich pečeňových buniek sa objaví spojivové tkanivo, ktoré postupne začína obklopovať oblasti aktívne sa deliacich buniek. V dôsledku tohto procesu sa objavia malé falošné pečeňové uzly alebo reštauračné uzly..

Proces tvorby spojivového tkaniva rastie veľmi rýchlo, v dôsledku čoho je stále väčšia časť postihnutého orgánu pokrytá uzlami, ktoré po chvíli začínajú komprimovať žlčové cesty, krvné cievy, čo následne vedie k odumretiu ďalších buniek.

Ak nie je možné včas zistiť cirhózu pečene s malými uzlami, časom sa vyvinie na veľké uzly a zmiešané typy chorôb..

príčiny

Pomocou diagnostiky nie je možné presne určiť, čo presne spôsobilo vývoj cirhózy pečene v malom uzle. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré môžu spustiť vývoj choroby. Medzi tieto faktory patria:

 1. Nadmerná konzumácia alkoholu.
 2. Ochorenia pečene, ktoré môžu spôsobiť deštrukciu žlčových ciest a poruchy vylučovania žlče. Medzi tieto choroby patrí: primárna a sekundárna cirhóza.
 3. Genetické choroby vedúce k metabolickým poruchám a nadmernému ukladaniu látok v pečeňovom tkanive.

diagnostika

Cirhózu je možné preukázať v ranom štádiu jej rozvoja. Nie je však možné určiť jeho morfologický typ na začiatku choroby, je možné ju zistiť iba s rastúcou veľkosťou pečene..

Aby sa potvrdila prítomnosť cirhózy pečene a stanovil sa jej morfologický typ, zvyčajne sa predpíšu tieto testy:

 1. Laboratórne testy predpísané na stanovenie cirhózy pečene zahŕňajú: všeobecný krvný a močový test, koagulogram, testy funkcie pečene a proteinogram. Všetky laboratórne testy by sa mali vykonávať ráno nalačno. O cirhóze môžeme hovoriť iba vtedy, keď sú všetky ukazovatele nad normálnym stavom;
 2. Ultrazvukový postup. Aby boli informácie počas štúdie rozsiahlejšie, ultrazvuk sa zvyčajne vykonáva s kontrastom. Počas vyšetrenia je priestor pečene naplnený špeciálnym riešením, vďaka ktorému sa objaví celý obraz o výskyte porúch orgánov v dôsledku choroby. Takáto výskumná metóda sa zvyčajne predpisuje, keď choroba pokračuje v strednom alebo neskorom štádiu, na celé obdobie vyšetrenia možno ultrazvuk predpísať opakovane;
 3. CT sken. Takáto diagnostická metóda je predpísaná na stanovenie deštrukčných procesov, ktoré sa vyskytujú v postihnutom orgáne. S cieľom spresniť klinický obraz sa vyšetrenie, ako v predchádzajúcom prípade, odporúča vykonať pomocou kontrastného média;
 4. Biopsia. Táto analýza je určená priamo na určenie morfologického typu cirhózy. Biopsia je považovaná za chirurgickú diagnózu a vykonáva sa v lokálnej anestézii. Počas procedúry sa do pravého hypochonzia vloží tenká ihla so zaobleným koncom, ktorou sa odoberie malý plot z malej oblasti pečene. Celý postup sa vykonáva pod dohľadom ultrazvukového prístroja.

Patologické ošetrenie

Na liečbu cirhózy pečene s malými uzlami sa používajú: liečba drogami, strava a všeobecný režim. Najradikálnejšou metódou riešenia problému je transplantácia pečene, ale používa sa iba vtedy, ak nepomáhajú žiadne iné metódy liečby..

 1. Strava hrá veľmi dôležitú úlohu pri liečbe cirhózy malých uzlín. Zároveň sa odporúča odmietnuť: údené mäso, marinády, slané a korenené jedlá, akékoľvek druhy alkoholických výrobkov, majonézu, korenie, horčicu, cesnak, reďkovky, paradajky, čokoládové huby a muffiny. Strava obsahuje viac bielkovín, ktoré sú súčasťou: tvarohu, mlieka, vajec, pečene, ľahkých uhľohydrátov. Namiesto cukru je výhodný med. Do stravy by ste mali zaradiť aj potraviny obsahujúce vitamíny A, D, C, B.
 2. V prípade komplikácií by sa mali prijať tieto opatrenia: brušná drenáž, krvná transfúzia, dialýza a všetky potrebné opatrenia by sa mali prijať na odstránenie toxických látok z tela. Okrem toho sa na komplikácie odporúča antibiotická liečba, zvyčajne sa na tento účel používajú skupiny penicilínových a streptomycínových, ako aj sulfátové lieky..
 3. Liečba liekom by sa mala vykonávať opatrne, pretože pečeň postihnutá týmto ochorením nefunguje a všetky lieky zavedené do tela zostávajú v krvi oveľa dlhšie, čím sa zvyšujú ich vedľajšie účinky. Vitamíny B sa predpisujú na zastavenie ďalšieho rozvoja choroby. Ak má pacient výrazné zlyhanie obličiek, predpisuje sa v tomto prípade použitie diuretík. Pri kompenzovanej melodickej cirhóze sa predpisujú iba vitamíny skupiny B, C, kyseliny lipoovej a rutínu. Dekompenzovaná cirhóza malých uzlín sa lieči kyselinou lipoovou, ktorá sa musí používať v tabletách a vo forme intravenóznych injekcií. Ak sa ascites začal počas cirhózy v brušnej dutine, lekári predpisujú používanie liekov, ako sú: Furosemid, kyselina etakrínová, Triampur. Pri cirhóze pečene u pacientov je hladina testosterónu v krvi významne znížená, preto sa odporúča podať injekciu do tela. Ak má pacient svrbenie, lekár predpíše antialergické lieky.

Dĺžka života

Prognóza cirhózy pečene s malými uzlami úplne závisí od stupňa kompenzácie choroby. Takže s kompenzovanou melodickou cirhózou môže byť dĺžka života desať alebo viac rokov.

Pri subkompenzovanej cirhóze sa ukazovateľ priemernej dĺžky života znižuje takmer o polovicu, konkrétne o 5 až 7 rokov. Ak má pacient dekompenzovanú cirhózu pečene v malom uzle, potom je dĺžka života s touto diagnózou zvyčajne asi tri roky..

Pri cirhóze pečene s malými uzlami, ktorej príčinou je abúzus alkoholu, možno celkovú prognózu považovať za priaznivú, pretože predpokladaná dĺžka života je sedem alebo viac rokov, ale iba pri zohľadnení skutočnosti, že pacient úplne odmieta alkohol.

Inak je výrazne znížená dĺžka života - iba 35-40% pacientov žije asi päť rokov, väčšina úmrtí sa vyskytuje oveľa skôr.

Pri portálnej melodickej cirhóze je prognóza sklamaním - pri krvácaní a hromadení veľkého množstva voľnej tekutiny v brušnej dutine môže pacient žiť asi dva roky. Ak sa cirhóza pečene zistí včas, to znamená pred nástupom komplikácií a včas sa začne nevyhnutná liečba, prognóza je priaznivá.

Užitočné video

O tom, čo je cirhóza pečene - príznaky, liečba, štádiá, príznaky v nižšie uvedenom videu:

Priemerná dĺžka života pri cirhóze pečene s malou cirhózou

O takýchto známych chorobách, ako je cirhóza pečene, sa ľudia často diskutuje. Nie každý však vie, že v primárnych fázach je sprevádzaný prejavom malého uzla. V tomto prípade spojivové tkanivo tvorí v tomto orgáne mnoho rezov so zachovaním intaktných hepatocytov distribuovaných v celom objeme orgánu a malých ohnísk regenerácie..

V ťažších štádiách môže cirhóza pečene s malou cirhózou prejsť na iné úrovne a stať sa zmiešanou alebo hrubozrnnou chorobou..

Aby sa určilo, ktorá cirhóza sa u pacienta pozoruje, je mu pridelená histologická analýza, ale nanešťastie nie je vždy možné túto metódu uplatniť. Pretože niektorí ľudia nemôžu mať pečeňovú biopsiu.

Informácie o type ochorenia však neovplyvnia výber konkrétneho liečebného postupu lekárom ani to neovplyvní príznaky.

Čo môže byť príčinou tohto ochorenia??

Aj keď nie je možné pomocou moderných histologických postupov určiť, čo spôsobilo túto chorobu, napriek tomu už existujú určité údaje. Napríklad môže dôjsť k cirhóze pečene v dôsledku pravidelného príjmu alkoholu na ľudskom tele. Môže to byť aj sekundárna biliárna choroba, portál a tiež vznikajúca pod vplyvom hemochromatózy..

Ako možno túto chorobu rozpoznať??

Bez ohľadu na typ cirhózy sa ľudia môžu stretnúť s rovnakými prejavmi. Napríklad výskyt únavy so zníženou aktivitou, prudká strata telesnej hmotnosti, ako aj chuť do jedla, výskyt bolesti v pravom hypochondriu, prejavy žltačky, poruchy funkcie gastrointestinálneho traktu (výskyt nevoľnosti, plynatosť, zvracanie, hnačka a zápcha). Súčasne sa pozoruje zvýšenie krvácania a rôzne typy krvácania. Charakteristický je tiež výskyt ascitu (všetky druhy prietrží, dýchavičnosť a zväčšenie brucha). Môžu sa vyskytnúť príznaky charakteristické pre pečeňovú encefalopatiu. Zároveň je narušený spánok a bdelosť, problémy s každodennými úlohami, neprimerané prejavy správania, reakcie na vonkajší svet. Výskyt chvenia končatín je možný, v zložitejších štádiách sú poruchy vedomia a dokonca aj kóma.

V príznakoch sa prejavuje aj anémia a leukocytóza. Výsledky biochemických parametrov sa môžu významne zmeniť (zvýšenie koncentrácie transamináz, alkalických fosfatáz, špecifických pečeňových enzýmov, bilirubínu, protrombínu, cholesterolu)..

Malý typ cirhózy pečene je možné pociťovať hmatom. V tomto prípade je možné zreteľne rozlíšiť zväčšený orgán, ktorý spôsobuje bolesť pri tlaku. Jeho povrch je zároveň hladký a nezaznamená sa žiadna tuberkozita. Okraj je ostrý.

Aké výskumné metódy môžu pomôcť pri diagnostike?

Ultrazvuk dáva určité predstavy o vzhľade pečene samotnej. Okrem toho miera symptómov, ktoré sa objavia v dôsledku tohto ochorenia, závisí od jeho štádia..

Aj v lekárskej praxi existuje laparoskopia. Táto metóda umožňuje rozlíšiť zväčšenú pečeň so zosilnenou kapsulou a veľkým počtom uzlov obklopených oblasťami spojivového tkaniva..

Metóda histologického výskumu je však stále populárnejšia. V tomto prípade bude možné pod mikroskopom vidieť malé uzly rovnakej veľkosti, rovnomerne rozložené po celom objeme postihnutého orgánu a pozorovať sa budú aj početné oddiely z spojivového tkaniva. Okrem toho budú viditeľné pseudo segmenty, ktoré sú identické a nemajú centrálne žily..

Čo lekári dávajú predpovede o prítomnosti tohto ochorenia u pacienta?

Bude to závisieť od mnohých faktorov. Napríklad stupeň kompenzácie patológie. Ak je cirhóza kompenzovaná, život bude trvať asi 10 a viac rokov. Choroba podkompenzovaná odoberie osobe asi ďalší rok 3. A dekompenzovaná - zníži život na 3 roky.

Potom môže prežitie dosiahnuť 7 a viac rokov. Ale pokračujúce užívanie alkoholu vo všetkých jeho formách povedie k tomu, že život môže skončiť. Podľa štatistík bude iba 40% všetkých chorých žiť ďalších 5 rokov.

Portálny typ ochorenia pečene s malými uzlami, keď je v príznakoch choroby uvedené krvácanie a ascites, nemusí život človeka trvať dlho. V prípade ascitu sa to stane dokonca do dvoch rokov. A ak sú časté starosti s krvácaním, výskyt úmrtí leží v rozmedzí 40%.

Našťastie však možnosť existencie priaznivých prognóz je, ak si dokonca všimnete počiatočné štádium choroby s malou cirhózou pečene, a tým aj vývoj komplikácií..

Veľká a malá cirhóza pečeňových príčin

Cirhóza pečene s veľkými uzlami (makronodulárna): príčiny, príznaky, liečba a prognóza

Dystrofické alebo zápalové procesy pečene môžu viesť k impozantnému ochoreniu - cirhóze, to znamená k chronickému progresívnemu ochoreniu, ktoré sa prejavuje zlyhaním pečene a portálnou hypertenziou..

Cirhóza sa vyznačuje ireverzibilnými zmenami v orgáne s porušením jeho architektoniky, čo sa chápe ako nadmerný vývoj spojivového tkaniva, degenerácia štruktúry pečene, charakterizovaná tvorbou falošných lalokov..

Nodulárna cirhóza je ireverzibilné ochorenie, ktorého prognóza je spravidla nepriaznivá.

Prejavy tohto ochorenia sa môžu meniť v závislosti od etiológie, štádia a aktivity priebehu choroby. Závisí tiež od základného ochorenia pečene, v rámci ktorého sa vyvinula cirhóza. Najčastejšie je možné pozorovať krvácanie z nosa, slabosť a únavu, zníženú chuť do jedla, zhoršenú výkonnosť, svrbenie kože, matnú bolesť na pravej strane brucha a zvýšenú telesnú teplotu. Môže dôjsť k zvracaniu alebo zvracaniu. V terminálnom štádiu sa pridá portálna hypertenzia, ascites, zvlnená žltačka, hepatochromatóza a zlyhanie pečene..

Jedným z typov tohto závažného ochorenia je hrubá cirhóza pečene, ktorá sa vyznačuje aj znížením hmotnosti, silným zvracaním a bolesťou kĺbov. Sama osebe je tento typ choroby oveľa menej obvyklý ako choroba malých uzlín - iba 20 - 25% prípadov.

Čo sa dozviem? Obsah článku.

Klasifikácia cirhózy podľa veľkosti uzlov

 • Mikronodulačné (jemne zviazané) - pečeň má uzly s priemerom 1-3 mm;
 • Makronoduulárne (iné názvy - hrubé, postnekrotické, viacbunkové) - uzly sú podľa niektorých zdrojov väčšie ako 3 mm, väčšie ako 5 mm a dosahujú niekoľko centimetrov. Niektoré makro preparáty dosahujú v priemere tri centimetre;
 • zmiešaný.

Príčiny cirhózy veľkých uzlov

Vo viac ako 10% prípadov nie je etiológia makronodulárnej cirhózy jasná, preto sa tieto prípady považujú za kryptogénne. Podľa posledných štúdií je väčšina prípadov kryptogénnej hrubozrnnej cirhózy spôsobená hepatitídou typu B a C. V juhovýchodnej Ázii, strednej alebo južnej Afrike, kde je výskyt hepatitídy B veľmi vysoký, sa cirhóza vyskytuje u štvrtiny nosičov vírusu..

V Spojených štátoch sa hepatitída B, D a C šíri medzi rizikové skupiny - homosexuáli, injekčne užívajúci drogovo závislých, u ktorých sa výrazne zvyšuje výskyt cirhózy veľkých uzlín..

Makronodulárna cirhóza pečene je dôsledkom nielen vírusovej, ale aj toxickej hepatitídy a niekedy sa vyvíja z primárnej biliárnej alebo alkoholovej cirhózy. Prechod alkoholickej cirhózy na postnekrotickú chorobu je jedným z posledných miest vo frekvencii jej príčin.

Príznaky choroby

Príznaky základného ochorenia, ktoré vedú k hrubozrnnej cirhóze, sa kombinujú so znakmi portálnej hypertenzie:

 • Ascites - bolesť brucha, plynatosť, belenie, pálenie záhy, opuch nôh, ťažkosti s dýchaním, zvýšenie brucha, ktoré má formu hromadenia lopty v dôsledku hromadenia tekutín, jeho hovorový názov je „kvapka brucha“..
 • Splenomegália - zväčšenie sleziny - bolesť v ľavej hypochondrii, horúčka, hnačka, nevoľnosť, zvracanie, slabosť.
 • Hyperslenizmus - zmena zloženia krvi v smere zníženia počtu červených krviniek, bielych krviniek, krvných doštičiek v dôsledku ich hromadenia v zničenej slezine..
 • Podľa krvného testu je tiež možné vidieť vyššiu zápalovú aktivitu v porovnaní s cirhózou s malou cirhózou, sublimačný test znížený na 1,0 ml alebo nižší, vysoký test tymolu, gama globulín a naopak nízky albumín, index protrombínu a T-supresory. Pomerne často sa zisťujú markery hepatitídy B, C, D.
 • Krvácanie z kŕčových žíl pažeráka - krv sa vylučuje zvratkami, sfarbenie stolice.
 • Pečeň normálnej veľkosti s ostrou hustou hranou.
 • Skenovacie a ultrazvukové údaje sú podobné tým, ktoré sa týkajú mikronodulárnej cirhózy..
 • Dramatické chudnutie.
 • Bolesť kĺbov.
 • Svrbivá pokožka.

diagnostika

Ktorýkoľvek z týchto príznakov odôvodňuje podozrenie na hrubú cirhózu pečene, musí sa to potvrdiť výsledkami biopsie, ktorá sa môže vykonať perkutánne alebo otvorene. Z dôvodu nerovnomernosti poškodenia pečene sú možné chyby kvôli nízkemu obsahu informácií získaných vzoriek biopsie.

Makronodulárna cirhóza môže byť niekedy náhodným nálezom pri vykonávaní operácie, pitve alebo biopsii, aby sa zistili príčiny asymptomatickej hepatomegálie..

Liečba makonodulárnej cirhózy

Pri tomto ochorení je liečba zameraná na individuálne príznaky a korekciu komplikácií portálnej hypertenzie: zníženie ascitu, dodržiavanie prísnej stravy, v prípade alkoholického pôvodu choroby - prísna abstinencia od alkoholu.

Ak je to potrebné, používa sa antimikrobiálna terapia. Ak neexistujú žiadne komplikácie, sú obmedzené na pozorovanie. V prípade cirhózy v rámci iného ochorenia (napríklad Wilsonovej choroby alebo hemochromatózy) sa liečba základného ochorenia spomalí..

Transplantáciu pečene v kombinácii s chemoterapiou možno odporučiť pre nádory malých orgánov, ktoré sa vyvíjajú na pozadí ochorenia. V prípade nefunkčných nádorov môže chemoterapia zvýšiť prežitie pacienta, mala by sa však posúdiť potreba a možnosť transplantácie pečene v terminálnom štádiu ochorenia..

Komplikácie a prognózy

Prognóza je nepriaznivá. Napriek prijatej liečbe v 75% prípadov ochorenie progreduje, pacienti zomierajú po 1-5 rokoch na komplikácie: krvácanie, encefalopatia, karcinóm pečene..

Primeraná liečba, prísne dodržiavanie diéty, úplná abstinencia od alkoholických nápojov významne zvyšujú šance pacienta na kompenzáciu choroby.

Vývoj choroby má zvyčajne tri štádiá: kompenzácia, subkompenzácia, dekompenzácia.

Prvá fáza môže byť asymptomatická, ale pečeň je nútená pracovať so zvýšenou záťažou..

Bunky parenchýmu sa významne menia v dôsledku zápalu. Postupne sa nahrádzajú bunkami spojivového tkaniva..

Zostávajúce zdravé pečeňové bunky sa začnú rýchlo deliť, ale tvorba zdravého pečeňového tkaniva je pomalšia ako tvorba spojivového tkaniva.

V druhej fáze, subkompenzácia, sa začínajú objavovať prvé príznaky: slabosť, strata hmotnosti, nepohodlie, bolesť v pravej hypochondrii, nedostatok chuti do jedla..

Možná nevoľnosť, zvracanie, horkosť v ústach, grganie, averzia k jedlu, najmä mastná, neznášanlivosť na alkohol.

V druhej fáze pacient zhoršuje bolesť a ťažkosť v bruchu, najmä v pravej hypochondrii, epigastrii. Palpácia odhalila zvýšenie pečene.

Stupeň dekompenzácie. Naznačuje to výskyt zlyhania pečene, syndróm portálnej hypertenzie, žltačka. Najzávažnejšou komplikáciou tejto fázy je pečeňové kóma..

Čo je melodická cirhóza pečene

Cirhóza pečene je chronické ochorenie charakterizované nahradením buniek zdravých orgánov spojivovým tkanivom. Na povrchu pečene sa vytvára druh uzliny, ktorý má rôzne veľkosti a tvary, čo vedie k deformácii orgánu. Spravidla sa v počiatočných fázach vývoja patologických procesov u pacientov zistí cirhóza pečene s malými uzlami, ktorá sa potom postupne zmení na iné formy choroby - zmiešané alebo veľké uzly. A je na to veľa dôvodov - neadekvátne vybraná terapia, autoimunitné procesy v tele, nedodržiavanie odporúčaní lekára atď. Po prechode na tieto formy ochorenia je funkčnosť pečene takmer úplne narušená bez možnosti jej zotavenia.

Mechanizmus rozvoja

Cirhóza pečene s malými uzlami (nazýva sa tiež mikronodulárna a portálna) predstavuje počiatočné štádium vývoja chronických patologických procesov v orgáne, počas ktorého vývoja sa krvný tok v pečeňovom portálnom systéme žíl zhoršuje a objavujú sa všetky znaky portálnej hypertenzie. Aktivácia takýchto procesov je spôsobená vplyvom negatívnych faktorov na organizmus, v dôsledku čoho je potrebné poznamenať, že pečeňové bunky začínajú odumierať a namiesto toho sa začína tvoriť spojivové tkanivo..

Jeho tvorba je prirodzenou ochrannou reakciou pečene, pri ktorej sa snaží udržať svoju integritu. Takáto reakcia však vedie k funkčným poruchám, pretože spojivové tkanivo nemôže vykonávať tie funkcie, ktoré substituované bunky vykonávajú. Ukazuje sa teda, že samotná pečeň pomaly „zabíja“..

Proces substitúcie je veľmi pomalý. Po dlhú dobu sa nemusí prejaviť vôbec. Cirhóza v počiatočnej fáze jej vývoja je preto mimoriadne zriedkavá, najmä pri počítačovej diagnostike úplne odlišných chorôb.

Mikronodulárna cirhóza je pravdepodobnejšia u mužov starších ako 40 rokov. Najčastejšie je podnetom pre jeho vývoj nadmerné požívanie alkoholu. Z tohto dôvodu sa toto ochorenie často nazýva „choroba alkoholikov“. Musím však povedať, že nielen alkoholizmus je provokujúcim faktorom pri vývoji cirhózy. Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré môžu tiež viesť k tomuto ochoreniu..

príčiny

Rozvíjanie cirhózy pečene s malými uzlami môže spôsobiť rôzne faktory. Medzi nimi sú najbežnejšie:

 • zneužívanie alkoholu a drog;
 • podvýživa;
 • hepatitída A, B, C a iné choroby vírusovej povahy;
 • chemická a drogová intoxikácia tela;
 • autoimunitné ochorenia;
 • žiarenie, žiarenie;
 • vplyv na zlú ekológiu;
 • sekundárna biliárna cirhóza (v tomto prípade mikronodulová cirhóza pôsobí ako komplikácia);
 • Sjogrenov syndróm;
 • deformita žlčovodov;
 • nádory pečene;
 • tubulárna pečeňová acidóza;
 • hnisavá cholangitída;
 • sklerotizujúca cholangitída;
 • cysty žlčovodov.

Malá cirhóza pečene je nebezpečné ochorenie, ktoré vedie k závažným poruchám vo fungovaní tela. Jeho vývoj sa najčastejšie vyskytuje pod vplyvom niekoľkých faktorov súčasne a na pozadí oslabeného imunitného systému. Podľa vedcov však existuje ďalší dôvod na vývoj tohto ochorenia - neustály vplyv škodlivých látok na organizmus. Spravidla sú vystavení ľuďom pracujúcim v podnikoch, ktoré vyžadujú pravidelný kontakt s chemickými tekutinami a ich parami.

príznaky

Malá cirhóza pečene sa prejavuje rovnakými príznakmi ako hrubá alebo zmiešaná cirhóza. Na začiatku nie je vývoj ochorenia sprevádzaný výrazným klinickým obrazom. Len v niektorých prípadoch dostávajú pacienti sťažnosti týkajúce sa:

 • únava, slabosť a letargia;
 • Svrbivá pokožka;
 • začervenanie dlaní a tváre;
 • znížená chuť do jedla a mierna strata hmotnosti;
 • nevoľnosť, ktorá môže byť niekedy sprevádzaná zvracaním.

Celkový klinický obraz je potom doplnený príznakmi portálnej hypertenzie (zvýšený tlak v portálnej žile - spojivové tkanivo ovplyvňuje väčšinu orgánov, komprimuje krvné cievy a zhoršuje krvný obeh). Tie obsahujú:

 • kŕčové žily pažeráka, žalúdka a čriev (zaznamenané počas ultrazvukového vyšetrenia);
 • rozšírenie podkožnej žilovej siete na bruchu;
 • zmenšenie veľkosti pečene, ktoré sa ľahko pozoruje počas hmatu (je možné pozorovať aj jeho zhutnenie, rozmazané obrysy, drsnosť a ostrosť hrán);
 • telangiektázia, ktorá sa vyznačuje výskytom pavučinových žíl na pokožke, viditeľná voľným okom.

Pri ťažkej forme tohto ochorenia sa môže vyvinúť ascites. Toto ochorenie sa vyznačuje hromadením tekutiny v brušnej dutine. Je to spôsobené skutočnosťou, že v portálnej žilovej sústave sa tvorí žilová stáza, ktorá je sprevádzaná znížením vaskulárnej permeability. Krv sa začína hromadiť v žilách vo veľkom množstve, nadbytočná tekutina presakuje cez ich steny a vstupuje do brušnej dutiny (viditeľné príznaky tohto javu sa pozorujú iba vtedy, keď sa v brušnej dutine hromadí viac ako 2 litre tekutiny).

Vzhľadom na to, že s rozvojom cirhózy malých uzlín stráca pečeň svoju schopnosť odstraňovať amoniak z tela, začína sa hromadiť a má toxický účinok na mozog. V dôsledku toho sa vyvíja hepatálna encefalopatia. Keď sa to stane, celkový klinický obraz sa tiež začína dopĺňať nasledujúcimi príznakmi:

 • zníženie rýchlosti myslenia;
 • znížená koncentrácia pozornosti a pamäti;
 • narušenie kvality a spánkového cyklu (počas dňa sa pacient cíti ospalý, nemôže spať v noci).

S postupujúcou cirhózou začína množstvo spojivového tkaniva prevyšovať počet zdravých buniek. V dôsledku toho sa orgán začne zmenšovať a zmenšovať, čo spôsobuje bolesť a pocit ťažkosti pri projekcii pečene. Vo vnútri tela sa začínajú tvoriť tzv. Pečeňové laloky, ktoré ďalej porušujú jeho funkčnosť a vyvolávajú zvýšenie žltačky a svrbenia kože..

S rozvojom malej cirhózy je narušená koagulácia krvi. To spôsobuje zvýšenie rizika otvorenia vnútorného krvácania, ktoré sa nedá rýchlo zastaviť, ak je otvorené, aj keď je poskytnutá včasná lekárska starostlivosť. A kvôli poruchám syntézy vitamínov sa stav pokožky, slizníc, vlasov a doštičiek nechtov výrazne zhoršuje (odlupujú sa, odlamujú sa, sú pokryté pozdĺžnymi drážkami)..

diagnostika

Pri počiatočnom vymenovaní lekár vypočuje pacienta s obavami týkajúcimi sa jeho sťažností, vykoná anamnézu a fyzikálne vyšetrenie. Počas vyšetrenia sa odhalia vonkajšie príznaky cirhózy (žltnutie, žilové siete, poškriabanie atď.). Avšak na základe príznakov a vonkajších príznakov ochorenia nedokáže lekár presne určiť diagnózu. Na potvrdenie sa vyžaduje úplná skúška, ktorá zahŕňa rôzne laboratórne, počítačové a inštrumentálne štúdie.

Najinformatívnejšou metódou na diagnostiku cirhózy malých uzlín je biopsia. Tento postup umožňuje určiť nielen prítomnosť patologických procesov v pečeni a jej typ, ale aj vyhodnotiť funkčnosť orgánu a možnosť jeho transplantácie. Treba však povedať, že biopsia je postup, ktorý sa vykonáva pomocou všeobecnej anestézie a vzhľadom na prítomnosť niektorých kontraindikácií sa nemôže vykonať pre každého pacienta..

Preto lekár pred vykonaním biopsie predpíše ďalšie diagnostické metódy. Medzi ne patria laboratórne testy:

 • všeobecná analýza moču;
 • všeobecná analýza krvi;
 • proteinogram;
 • pečeňové trubice;
 • coagulogram.

Pomocou týchto laboratórnych diagnostických metód sa deteguje zvýšenie hladín pečeňových enzýmov AlAT, AsAT, alkalickej fosfatázy a bilirubínu. Existujú tiež porušenia pomerov proteínov rôznych tried a úroveň zrážanlivosti krvi, zníženie hladiny hemoglobínu (anémia), leukémia a zrýchlenie ESR, čo naznačuje prítomnosť zápalových procesov v tele..

Ak výsledky laboratórnych testov ukážu, že v skutočnosti je práca pečene prerušená a došlo k zápalu, je potrebné určiť presnú diagnózu:

 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny;
 • Počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia.

Na základe výsledkov všetkých týchto diagnostických testov lekár vykoná konečnú diagnostiku a určí pomocou ďalších taktík liečby.

Liečebné metódy

Liečba malej cirhózy pečene zahŕňa:

 • lieková terapia;
 • diétna terapia;
 • chirurgický zákrok.

Drogová terapia má niekoľko cieľov naraz: podpora funkcie pečene a zlepšenie celkového stavu pacienta. Na tento účel sa používajú tieto lieky:

 • analgetiká,
 • antifibrosní,
 • antioxidanty,
 • imunostimulanty.

Nemá zmysel brať lieky na takéto ochorenie, pretože ich aktívne zložky sa metabolizujú v pečeni, ktorej práca je už narušená. Preto dlhodobé užívanie liekov môže iba zhoršiť priebeh ochorenia. Z tohto dôvodu lekári predpisujú svojim pacientom liečebné kurzy, ktorých trvanie sa volí individuálne.

Nevyhnutným predpokladom liečby malej cirhózy pečene je strava. Pacientom s týmto ochorením je spravidla pridelená liečebná tabuľka č. 5a. Ak je ochorenie komplikované ascitom, použije sa tabuľka liečby č. 10..

Výživa pri cirhóze je založená na týchto zásadách:

 • pred jedlom musíte jedlo nasekať;
 • mastné, vyprážané, údené a slané jedlá sú zo stravy úplne vylúčené;
 • dennému menu by mala dominovať čerstvá zelenina, ovocie a obilniny;
 • je povolená mierna konzumácia čerstvo vylisovaných ovocných a zeleninových štiav, nízkotučných rýb a mäsa;
 • mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka by sa mali konzumovať každý deň, ale nemali by obsahovať veľa tuku (maximálne 2,5%).

Chirurgická liečba sa spravidla používa zriedkavo s rozvojom komplikácií vo forme krvácania z pažeráka. V tomto prípade sa zastavenie krvácania vykonáva bandážovaním krvácejej cievy. V niektorých prípadoch sa používa sonda, ktorá je nainštalovaná v pažeráku, a potom sa nafúkne balónik, ktorý stlačí krvné cievy a zastaví krvácanie. Keď sa objaví ascites, operácia sa nazýva laparocentéza.

Nanešťastie nie je možné vyliečiť cirhózu. S jeho vývojom v pečeni sa aktivujú ireverzibilné patologické procesy, ktoré ho postupne ničia. Existuje iba jeden spôsob, ako zastaviť rozvoj cirhózy - transplantáciou orgánov. Ale aj po tejto operácii stále pretrváva riziko opakovaného výskytu cirhózy.

Prognóza a možné komplikácie

Malá cirhóza pečene je nebezpečná:

 • ascites;
 • vnútorné krvácanie;
 • hepatická kóma;
 • onkológia;
 • zápal pobrušnice.

Očakávaná dĺžka života v prípade cirhózy je ovplyvnená kombináciou niekoľkých faktorov vrátane:

 • vek pacienta;
 • životné podmienky vrátane životného prostredia;
 • dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára pacientom;
 • vývoj komplikácií.

Medzi nepriaznivé prognostické faktory svedčiace o progresivite ochorenia patrí:

 • významné zníženie pečene sprevádzané znížením bolesti a zmiznutím svrbenia kože;
 • zhoršenie testov funkcie pečene;
 • zvýšené príznaky hepatickej encefalopatie.

Cirhóza malých uzlín má všeobecne zlú prognózu. Naozaj, bez ohľadu na liečbu, skôr či neskôr sa dostane do iných foriem cirhózy a vedie k smrti.

Čo je melodická cirhóza pečene

Malá cirhóza pečene je typom choroby, ktorá sa vyvíja v ranom štádiu a progreduje do veľkej alebo zmiešanej formy. Diagnóza choroby je možná iba prostredníctvom biopsie. Prognóza včasnej liečby je často pozitívna a sľubuje pacientovi s takouto diagnózou najmenej 10 rokov života.

príčiny

Pri zdieľaní závažnej choroby podľa morfologického typu lekári rozlišujú tieto typy cirhózy:

 • forma s malými uzlami, ktorá sa tiež nazýva mikromodula;
 • forma s veľkými uzlami, ktorá sa inak nazýva makronodulárna;
 • zmiešaný typ choroby;
 • neúplné septálne ochorenie.

Presná diagnóza a stanovenie cirhózy pečene morfologickým typom je možné iba pomocou biopsie. Je to len to, že jeho implementácia je niekedy nemožná, pretože niektorí pacienti majú kontraindikácie na taký komplexný a bolestivý postup. Z tohto dôvodu nie je morfologická klasifikácia príliš populárna..

Pretože táto forma cirhózy sa vyskytuje v skorých štádiách vývoja ochorenia, osoba si jednoducho nevšimne veľa príznakov. Niektoré z nich sú pripisované elementárnej malátnosti..

Dajú sa však rozlíšiť príčiny, zvláštne stimulačné faktory, ktoré spôsobujú ochorenie s malými uzlinami. to:

 1. Chronická intoxikácia alkoholom.
 2. Ochorenie sa môže vyvinúť ako jedna z komplikácií hemochromatózy..
 3. Cirhóza portálu tiež spôsobuje malú nodulárnu formu choroby.
 4. Ochorenie sa vyvíja a na pozadí zneužívania „ťažkých“ liekov.
 5. Hepatitída akejkoľvek formy je jednou z najpopulárnejších príčin danej choroby..

Existuje teda veľa dôvodov na objavenie sa choroby a v každom prípade je potrebný liečebný algoritmus..

Príznaky malej cirhózy

Aké sú príznaky malej cirhózy pečene, čo to je, ako liečiť túto formu choroby - u pacientov vyvstáva veľa otázok. Príznaky tejto formy cirhózy sa nelíšia od príznakov iných odrôd tejto choroby. Pacienti zvyčajne pociťujú tieto nepohodlie:

 • celková slabosť, ktorá je sprevádzaná znížením chuti do jedla a apatie;
 • mierne zvýšenie teploty (zvyčajne stúpa nie vyššie ako 37,5 stupňov);
 • bolesti hlavy, ako aj nepohodlie pod rebrami vpravo;
 • krvácanie z nosa, ďasien a konečníka v neskorých štádiách choroby;
 • v závažných prípadoch sa pigmentácia kože mení a samotná pokožka získava nepríjemnú ikterickú farbu;
 • nevoľnosť a zvracanie, ktoré sú často sprevádzané hnačkami;
 • ascites, v ktorých sa zväčšuje veľkosť žalúdka a okolo pupka sa objaví škaredá sieť žíl.

Všetky tieto príznaky sprevádzajú akúkoľvek formu cirhózy a od nich je možné posudzovať iba štádium vývoja choroby. Takže na prvom z nich sa človek zvyčajne stretáva iba s miernymi bolesťami hlavy, nevoľnosťou v rebrách, nevoľnosťou a apatiou..

K symptómom sa postupne zhoršuje zdravie, zvracanie, problémy s chuťou do jedla a krvácanie. Ďalej sa u pacienta môžu vyskytnúť zmeny vo farbe kožného integumentu s ascitom a anémiou. Akonáhle sú príznaky čo najzávažnejšie, pacient sa ponáhľa do nemocnice, ani netušil, že sa choroba vyvinula po mnoho mesiacov..

Melodulárna cirhóza je preto nebezpečná: nevyskytuje sa v raných štádiách a výsledky ultrazvuku alebo rádiografie nemôžu úplne demonštrovať zmeny, ku ktorým dochádza v orgáne. Pečeň vyzerá zdravo: jej okraje sú hladké, povrch je hladký a samotný orgán sa vo väčšine prípadov zväčšuje.

Ťažkosti s diagnostikou a absencia zrejmých symptómov sťažujú diagnostiku v prvom štádiu choroby.

diagnostika

Lekári zvyčajne uprednostňujú diferenciálnu techniku, pri ktorej sa postupne vylučujú rôzne možnosti diagnostiky. Vykonávajú sériu testov, vrátane biochemického krvného testu, ultrazvukovej rádiografie.

Uvedené metódy vyšetrenia môžu lekárovi poskytnúť predstavu o diagnóze „cirhózy“, nie sú však schopní identifikovať formu s malými alebo veľkými uzlami..

biopsia

Už bolo uvedené, že toto je jediný spôsob spoľahlivého stanovenia takejto diagnózy. Na presné určenie je vždy potrebná biopsia..

Ak pacient nemá kontraindikácie, je lepšie, aby súhlasil so špeciálnym postupom. V celkovej anestézii lekári oddelia malý kúsok pečeňového tkaniva, ktorý sa potom vyšetrí pod mikroskopom..

Pri vyšetrovaní tkanív pod mikroskopom lekár obvykle zaznamená nasledujúce príznaky charakteristické pre túto formu cirhózy:

 • pečeň vyzerá jednotne v štruktúre, uzly sú malé, rovnomerne rozložené po celom povrchu;
 • priemer uzlových útvarov nepresahuje 1 - 3 milimetre;
 • malé spojovacie priečky z uzlového tkaniva v priemere nepresahujú 2 milimetre;
 • pseudo segmenty nemajú v sebe centrálne žily, zatiaľ čo vyzerajú rovnako.

Vďaka týmto informáciám a ich analýze je možné nielen stanoviť diagnózu, ale tiež urobiť prognózu týkajúcu sa očakávanej dĺžky života, zvoliť si vhodné metódy liečby..

Môže sa vykonať aj ultrazvuk, ale v tomto prípade si lekár všimne iba mierne zväčšenie orgánu a jeho rovnomerného povrchu. Ako choroba postupuje, príznaky sa budú vyvíjať a čoskoro sa zvýši nielen veľkosť pečene, ale aj sleziny.

Krvný test

Ďalšou vhodnou diagnostickou metódou je laboratórny krvný test. Nasledujúce výsledky tejto štúdie môžu naznačovať vývoj choroby:

 1. Zvýšená alkalická fosfatáza.
 2. Znížený albumín.
 3. Tiež sa zníži množstvo protrombínu a cholesterolu v krvi.
 4. Množstvo bilirubínu a pečeňových enzýmov sa zvyšuje.

Všimnite si, že všetky tieto drobné zmeny môže vykonať iba špecializovaný lekár. Autodiagnostika malej cirhózy pečene, rovnako ako liečba, je nemožná. Pri samoliečbe existuje vysoké riziko, že človek poškodí iba svoje zdravie a zvýši priebeh príznakov.

Prognóza cirhózy pečene s malými uzlami

Pretože toto ochorenie je bežné, veľa ľudí vie, že je nevyliečiteľné a môže byť smrteľné. Preto je po diagnóze prvá vec, ktorá sa zaujíma o pacienta, približná prognóza.

Lekári zvyčajne hovoria o očakávanej dĺžke života:

 • ak hovoríme o malej uzlovej alkoholickej cirhóze, potom, ak je alkohol vylúčený zo stravy, môže pacient žiť od siedmich rokov alebo viac;
 • choroba komplikovaná ascitom a krvácaním má oveľa menej pozitívnu prognózu: v priemere 3 roky života so správnou liečbou;
 • cirhóza malých uzlín v prvom štádiu vývoja choroby má najpriaznivejšiu prognózu a pacient zvyčajne žije najmenej desať rokov;
 • ale s dekompenzovanou cirhózou je dĺžka života asi tri roky.

Tu je všetko čisto individuálne a závisí od toho, ako rýchlo bola diagnóza stanovená, aké liečebné metódy lekár predpísal. S cirhózou môžete žiť aj 15 rokov, ale iba s včasnou pomocou a so všetkými obmedzeniami predpísanými lekárom. Je však oveľa lepšie, aby ste sa nedostali k takej diagnóze pomocou všetkých dostupných metód prevencie..

Možnosti prevencie

Napriek tomu, že choroba je mimoriadne závažná, existujú účinné metódy prevencie. Cirhóza sa najčastejšie diagnostikuje u mužov starších ako 45 rokov a práve týmto opatreniam musia venovať pozornosť. Za relevantné možno považovať tieto možnosti ochrany proti chorobe:

 1. Aby nedošlo k melodickej cirhóze pečene, je potrebné minimalizovať množstvo spotrebovaného alkoholu. Problémy sa vyskytujú najčastejšie na pozadí zneužívania alkoholu.
 2. Odporúča sa aj vakcinácia proti vírusovej hepatitíde..
 3. Pri práci s chemickými jedmi a nebezpečnými látkami je potrebné vždy dodržiavať bezpečnostné opatrenia..
 4. Na profylaktické čistenie pečene sa odporúča malé množstvo hepatoprotektorov..
 5. Odporúča sa dodržiavať pravidelnú diétu s minimálnym obsahom tukových, korenených a nadmerne slaných potravín..
 6. Mimoriadna starostlivosť by sa mala venovať užívaniu „ťažkých“ liekov, kupujte ich iba podľa pokynov lekára.

Takéto opatrenia nemôžu zaručiť neprítomnosť cirhózy v živote človeka, ale minimalizujú riziko tejto diagnózy..

Pečeň sa považuje za filter tela, a preto ju ovplyvňujú predovšetkým alkoholické nápoje, chemické jedy a agresívne lieky. Odstránením týchto negatívnych faktorov bude osoba schopná zlepšiť pečeň a zabrániť jej poškodeniu.

 • Ak sa choroba napriek tomu vyvinula, musí sa všetko úsilie vrhnúť do boja proti jej pokroku. Aby sa zabránilo rozvoju ascitu, je potrebné piť najviac 1,5 litra vody denne, čím sa minimalizuje množstvo spotrebovanej soli..
 • Ak bola u osoby diagnostikovaná hepatitída, musí sa okamžite podrobiť antivírusovej liečbe..
 • Eliminácia alkoholu a dodržiavanie špeciálnej diéty tiež pomôže zlepšiť celkový stav pečene..

Malá cirhóza je nepríjemná diagnóza, pri ktorej stále existuje pozitívna prognóza. Očakávaná dĺžka života a všeobecná pohoda pacienta závisia od neho, preto sa neodporúča ignorovať metódy prevencie a liečby..

Malá cirhóza pečene

Jemnozrnná cirhóza pečene (synonymum pre „mikronodulárnu cirhózu pečene“) je formou cirhózy pečene, ktorá sa spravidla vyskytuje v počiatočných štádiách vývoja choroby. Túto formu je podľa klinického obrazu ťažké odlíšiť a deteguje sa iba pri histologickom vyšetrení punkčnej biopsie pečene..

etiológie

Mikronodulárna cirhóza pečene má rovnakú etiológiu ako akékoľvek cirhotické ochorenie pečene:

 • nadmerná konzumácia alkoholu a jeho náhrad;
 • ako komplikácia hepatitídy toxického, liečivého, vírusového pôvodu;
 • komplikácia sekundárnej biliárnej cirhózy;
 • autoimunitná jazvová degenerácia pečene.

Je potrebné poznamenať, že vývoj tejto formy cirhózy pečene je najpravdepodobnejší v prítomnosti takýchto etiologických faktorov v prípade, že osoba má oslabený imunitný systém a existujú sprievodné choroby..

symptomatológie

Forma s malými uzlami má rovnaké príznaky choroby ako veľká uzla alebo zmiešaná forma patológie. V prvej fáze pacienti predstavujú nešpecifické ťažkosti týkajúce sa:

 • slabosť, únava, zdravotné postihnutie sa výrazne znižuje;
 • znížená chuť do jedla až do jeho neprítomnosti, a ako výsledok - chudnutie;
 • v pravej hypochondrii alebo bolesti na tom istom mieste môže byť pocit ťažkosti (bolesť nastáva z dôvodu preťaženia kapsuly pečene, v ktorej sú umiestnené receptory bolesti);
 • nevoľnosť, veľmi zriedkavo zvracanie;
 • zožltnutie kože a sprievodné svrbenie. Častejšie sa však tento príznak vyskytuje v neskoršom období.

Ako choroba postupuje, sú v portálnej žile pečene príznaky zvýšeného tlaku (tlak sa zvyšuje v dôsledku skutočnosti, že jazvové tkanivo pri jeho raste zachytáva zväčšujúci sa objem pečene a tým „komprimuje“ cievy). Tie obsahujú:

 • mierne výrazné, ale progresívne kŕčové žily pažeráka, žalúdka, čriev;
 • rozširuje sa subkutánna venózna sieť na prednej stene brucha (formy tzv. hlavy medúzy);
 • pečeň sa cíti pevne, hrboľatá, hrana môže byť špicatá;
 • výskyt pavučinových žíl na tele pacienta (telangiektázia) je predĺžením kapilárnej siete kože viditeľným voľným okom.

V zložitejších prípadoch sa môže vyvinúť ascites..

Osoba má tiež známky poškodenia mozgu v dôsledku toxických účinkov amoniaku (nie je pečeňou neutralizovaná v správnom rozsahu). Vyvíja sa hepatická encefalopatia. V tomto prípade je klinický obraz doplnený nasledujúcimi znakmi:

 • zníženie rýchlosti a efektívnosti myšlienkových procesov;
 • poškodenie pamäte;
 • narušenie spánkového cyklu - bdelosť: počas dňa sú takí chorí ľudia ospalí a v noci trpia nespavosťou.

S progresiou encefalopatie sa môže vyskytnúť aj kóma - vyvíja sa hepatická kóma (táto komplikácia je veľmi nebezpečná, pretože jej vystúpenie je mimoriadne ťažké a v 99 prípadoch zo 100 je smrteľný výsledok)..

Keď tkanivo jazvy zakryje väčšinu orgánov, stlačí a zníži, pacient prestane byť obťažovaný bolesťou, keď je kapsula preťažená. Ale svrbenie a žltačka sa zvyšujú, objavujú sa „pečeňové dlane“.

Pretože pečeň už nevyrába koagulačné faktory v potrebnej miere, vyvíja sa zvýšené krvácanie a neschopnosť rýchlo zastaviť krvácanie. Zhoršujúca sa pokožka a sliznice, vlasy a nechty spôsobené poruchami syntézy vitamínov.

V terminálnom štádiu je možné krvácanie z kŕčových ciev.

diagnostika

Spočiatku sa vykonáva fyzické vyšetrenie pacienta s objasnením všeobecnej anamnézy a hmatom postihnutého orgánu. Potom sa uskutočňujú laboratórne diagnostické postupy na presnú diagnostiku.

Uistite sa, že máte podozrenie na cirhózu pečene s malými uzlami, vykoná sa biopsia punkciou, ktorá vám umožní určiť morfologický variant cirhózovej degenerácie postihnutého orgánu..

Okrem toho sa vykonávajú štandardné analýzy:

 • klinický krvný test (anémia, možno leukocytóza, zrýchlená ESR);
 • klinická analýza moču;
 • pečeňové testy (zvýšená hladina pečeňových enzýmov AlAT, AsAT, alkalická fosfatáza, hladina bilirubínu);
 • proteinogram (zníženie hladiny celkového proteínu v sére v rozpore s pomerom proteínov rôznych tried - dysproteinémia);
 • koagulogram (znižuje sa zrážanlivosť krvi).

Inštrumentálna diagnostika zahŕňa:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny (zmena v štruktúre pečene so zvýšením jej echogenicity);
 • CT vyšetrenie pečene.

liečba

Liečba zahŕňa lieky aj neliečenia. Liečba drogami zahŕňa použitie týchto liekov:

 • antifibrosní;
 • antioxidanty;
 • lieky proti bolesti;
 • posilňujúci.

Všeobecne by sa užívanie liekov malo minimalizovať, pretože mnohé z nich sú metabolizované v pečeni, čo zase môže zhoršiť priebeh patologického procesu..

Určite dodržujte diétnu výživu tohto ochorenia:

 • jedlo by nemalo byť ťažké tráviť;
 • mali by ste uprednostniť nízkotučné jedlo, dusené alebo pečené v rúre;
 • úvod do stravy viac zeleniny, ovocia, obilnín;
 • mierna konzumácia čerstvo vylisovanej šťavy;
 • z mäsa by sa malo uprednostňovať kuracie, hovädzie;
 • ryby s nízkym obsahom tuku sú povolené;
 • Výhodné sú fermentované mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku.

Ak sa z pažeráka vyvinuli komplikácie cirhózy, ako napríklad krvácanie, chirurgicky ho zastavia obliekaním krvácajúcej cievy. Na tento účel sa môže použiť špeciálna sonda, ktorá sa vykonáva do pažeráka. Balón sa na jeho konci nafúkne - cievy sa mechanicky zúžia a krvácanie sa zastaví. Pri ascite sa vykonáva laparocentéza (punkcia prednej brušnej steny pomocou čerpacej tekutiny).

Bohužiaľ, v súčasnosti je cirhóza ťažko liečiteľná. Toto je nezvratné ochorenie a je možné sa ho zbaviť iba transplantáciou darcovského orgánu. Je dokázané, že ak sa operácia vykonáva včas (keď je pacient kompenzovaný a neexistujú žiadne zjavné príznaky), potom je jednoročné a päťročné prežívanie pacientov 50 a 75%..

Prognóza a komplikácie

Ak sa liečba nezačne včas, potom je možné vyvinúť také komplikácie:

 • ascites;
 • krvácanie z kŕčových ciev;
 • hepatocelulárny karcinóm (rakovina pečene malígneho pôvodu);
 • hepatická kóma;
 • peritonitída s ascitom.

V tomto prípade nie je možné predvídať životnosť. Medzi nepriaznivé prognostické faktory patrí:

 • zníženie veľkosti pečene so zmiznutím bolesti a zníženie svrbenia kože;
 • významné zhoršenie testov funkcie pečene;
 • starší vek;
 • rýchle zvýšenie symptómov hepatickej encefalopatie (od okamihu, keď sa objavia, sa predpokladá, že pacient bude žiť asi rok) a nástup pečeňovej kómy.

Prognózu cirhózy akejkoľvek formy a štádia nemožno všeobecne nazvať priaznivou..

Nodulárna cirhóza

Často existuje cirhóza pečene s malými uzlami, ktorá sa v budúcnosti môže zmeniť na zmiešanú formu alebo formu s veľkými uzlami. Patológia je charakterizovaná smrťou zdravých hepatocytov a ich nahradením tkanivami, čo vedie k zmenám v štruktúre orgánového parenchýmu. Určenie morfologického typu choroby je možné iba pomocou histologických štúdií.

Príčiny javu chorôb a štádií vývoja

V okamihu, keď zdravé pečeňové bunky odumierajú, jazvy vytvorené na orgáne vyplnia spojovacie tkanivo, čo eliminuje iba štrukturálnu poruchu. Takto sa vytvárajú zdeformované laloky pečene, ktoré sú nekompetentné a nemôžu si uvedomiť funkcie pečene. Orgán je stále viac vystavený fibróznej bunkovej štruktúre a zdravé hepatocyty sú nahradené bolestivými uzlinami.

Koľko zdravých štruktúr je nahradených nepravdivými, nekompetentnými formáciami spojivového tkaniva, závisí od povahy škodlivého faktora..

Dôvody vzniku malej cirhózy

 • Genetické metabolické choroby.
 • Ochorenia pečene vedúce k deštrukcii žlčových ciest.
 • Komplikácie po drogovej, toxickej a vírusovej hepatitíde.
 • Nepretržité pitie vo veľkých dávkach.

Späť na obsah

Problémy vývoja makronodularnej cirhózy

Najčastejšie sa vyvinie hrubozrnná cirhóza pečene, ak existujú skupiny vírusovej hepatitídy skupiny B a C. Ochorenie sa vyvíja aj pri iných typoch patológie. Môže to byť toxická alebo dokonca alkoholová hepatitída, primárna biliárna cirhóza. Niekedy sa ochorenie zistí počas chirurgického zákroku alebo pri biopsii pečene.

Príznaky a príznaky cirhózy pečene akéhokoľvek morfologického typu

Príznaky prejavu choroby sú časté. Morfologická separácia chorôb neovplyvňuje primárne prejavy cirhózy mikro a makroried. Pacienti s cirhózou:

 • vyčerpanie, znížený výkon;
 • strata chuti do jedla a náhla strata hmotnosti;
 • poruchy spojené s prácou gastrointestinálneho traktu;
 • zožltnutie kože a očných sklérov;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • zvýšené krvácanie;
 • zväčšenie veľkosti brucha, vzhľad prietrže pupka, ťažká dýchavičnosť (ascites);
 • porušenie spánku a bdelosti;
 • zvýšená ESR, anémia a leukémia;
 • zmeny vo výsledkoch biochemických štúdií.

Späť na obsah

Diagnostika a detekcia choroby

Mikronodulárnu cirhózu možno diagnostikovať nasledujúcimi spôsobmi:

 • ultrazvuková diagnostika orgánu;
 • CT sken,
 • biopsia pečeňového tkaniva.

Pred odoslaním pacienta na vyšetrenie musí zdravotnícky pracovník u osoby zistiť príznaky choroby, preštudovať si anamnézu, možné genetické tendencie, životný štýl a zlé návyky. Ak existuje podozrenie na cirhózu, lekári sú nútení vykonať biochemický krvný test na zistenie zvýšeného rozkladu buniek, ako aj dynamiky zápalových procesov. Ak je to potrebné, môžu sa vykonať ďalšie štúdie týkajúce sa markerov autoimunitných ochorení pečene. A je tiež potrebné vykonať analýzu na zistenie nadmerného obsahu určitých látok, hladina alfa-fetoproteínu v krvi sa študuje z dôvodu vysokého rizika onkológie..

Biopsia odhaľuje morfologické zmeny v pečeni.

Makronodulárna cirhóza vyžaduje veľké množstvo laboratórnych testov a inštrumentálnych štúdií, ako napríklad:

 • všeobecné klinické testy krvi, moču, výkalov;
 • stanovenie protilátok proti vírusovej hepatitíde;
 • biochemická analýza;
 • biopsia pečene;
 • ultrazvukový postup;
 • počítačová tomografia a magnetická rezonancia.

Späť na obsah

Liečba cirhózy

Každá choroba má svoje vlastné príčiny vývoja vrátane cirhózy. Základom liečby choroby je eliminácia príčin jej rozvoja. Pacient sa bude musieť vzdať fajčenia, alkoholu, užívania drog a dodržiavania prísnej stravy. Na pomoc telu sa používa špecifická skupina farmaceutických liekov - hepatoprotektory. Tieto lieky nelieči chorý orgán, ale iba ho podporujú, zlepšujú funkciu pečene a chránia pred následným poškodením parenchýmu..

Pacientom sú predpísané lieky, ktoré sú uvedené v tabuľke:

Prípravky L-ornitín-L-aspartátuZneškodnite toxické látky, ktoré nepriaznivo pôsobia na orgánGepa-MerzornitínPrípravky S-adenosyl-L-metionínuSpomalte proces výmeny hepatocytov za spojivové tkanivové štruktúryHeptral

Komplexné a viacstupňové ošetrenie.

Pozitívny vplyv:

 • antibiotiká
 • lieky, ktoré znižujú tlak v žilách pečene;
 • lieky, ktoré zvyšujú vylučovanie tekutín;
 • vitamínová terapia.

Príjem akýchkoľvek liekov musí byť dohodnutý s ošetrujúcim lekárom, priebeh liečby a dávkovanie sa môžu líšiť.

Nevyhnutné následky

Ak sa pacient neobrátil včas s pomocou lekára alebo sa liečba nezačala, choroba môže viesť k takým komplikáciám:

 • hepatická kóma;
 • hepatocelulárny karcinóm (rakovina pečene);
 • ascites;
 • kŕčové žily a krvácanie.

Späť na obsah

Čo čaká s cirhózou?

Ak je choroba zistená v skorých štádiách, prognóza bude priaznivá za predpokladu, že pacient sa obrátil na lekára skôr, ako sa objavia komplikácie. Nie je možné predvídať očakávanú dĺžku života, je však možné zaznamenať nepriaznivé prognostické faktory vrátane staroby, významného zhoršenia testov funkcie pečene, zvýšenia príznakov encefalopatie a zníženia orgánu so zmiznutím bolesti a svrbením epidermy. Musíte si uvedomiť, že nie je možné úplne vyliečiť chorobu liekmi a čím skôr sa choroba zistí, tým väčšia je šanca na predchádzanie komplikáciám.

Malá cirhóza pečene

Nodulárna cirhóza pečene je jednou z odrôd patológií, ktoré ovplyvňujú bunky orgánov. Ochorenie má chronický progresívny priebeh. Normálna štruktúra pečene sa postupne nahrádza spojivovým tkanivom. Po regenerácii sa tvorí okolo buniek a vytvára v tele falošné laloky. Kabinetická deformita s oneskorenou diagnózou alebo nedostatočná liečba spôsobuje skorú smrť.

Vlastnosti

Poškodenie pečene cirhózou nastáva na pozadí mnohých faktorov. Bunky odumierajú, ale v tele začína vylepšený proces doplňovania stratených jednotiek. Nadmerné delenie vedie k aktívnej tvorbe spojivového tkaniva do uzlov. Od tejto chvíle začína proces zjazvenia. Postupne sa objavujú oblasti s falošnými lalôčkami pečene.

Aktívne sa deliace spojivové tkanivo nestabilizuje funkciu pečene. Je štrukturálnou zástupkyňou, výrazne zhoršuje prácu tela.

Pokrok vedie k vzniku nových uzlov, ktoré komprimujú okolité kanály, tkanivá a krvné cievy. Bunky odumierajú ešte rýchlejšie z dôvodu nedostatku výživy. Vo falošných lalokoch sú prítomné membrány, ktoré prekrývajú spojenie hepatocytov s endotelovými bunkami. Pečeň trpí vážnym nedostatkom kyslíka, čo vedie k dystrofickému alebo nekrotickému procesu. Pri behu majú tieto procesy nezvratný efekt..

Druhy cirhózy podľa uzlov

Fibróza alebo zvýšený rast spojivového tkaniva je niekoľkých typov. Nodulárna cirhóza pečene má svoju vlastnú klasifikáciu:

 • kurz malého uzla;
 • hrubý tok
 • zmiešaný a neúplný typ.

Proliferácia pojivového tkaniva v pečeni s malými uzlami sa pozoruje u 30% diagnostikovaných pacientov. Vyznačuje sa tvorbou falošných lalokov do 3 mm, ich veľkosť je väčšinou rovnaká.

Uzly sa objavujú rovnomerne, takže štruktúra pečene zostáva homogénna. Medzi nimi sa pozoruje spojivové tkanivo septa nie väčšie ako 2 mm. Falošné malé laloky nemajú centrálne žily.

Malá cirhóza je inherentná v počiatočných fázach patologického procesu v pečeni. Postupne môže zmeniť morfológiu. Najskôr sa do malých uzlov pridajú väčšie falošné segmenty a potom proces prejde do fázy veľkých uzlov.

Morfologický typ cirhózy sa určuje iba histologickým vyšetrením. Na tento účel by mal mať pacient biopsiu, ktorú nie je možné vykonať u všetkých pacientov..

príčiny

Vláknité tkanivo malých uzlov sa vyvíja na pozadí predchádzajúcej patológie:

 • alkoholové poškodenie pečene;
 • autoimunitná cirhóza (biliárna);
 • hemochromatóza (pigmentovaná cirhóza);
 • vírusová a mastná hepatitída.

príznaky

Príznaky cirhózy malých uzlín sú podobné ako akýkoľvek iný typ patológie pečene z tejto skupiny..

Pacient má:

 • celková slabosť, strata chuti do jedla a letargia;
 • teplota môže mierne kolísať v rozmedzí 37,5 stupňov;
 • bolesti hlavy sa pravidelne objavujú s rôznou intenzitou;
 • neskoré štádiá choroby sú sprevádzané krvácaním z nosa a ďasien;
 • dochádza k zmene odtieňa pokožky na žltnutí;
 • hnačka sa prejavuje nevoľnosťou a zvracaním;
 • opuchnuté brucho hovorí o ascite, pod pupkom je viditeľná žilová sieť.

Pri slabej mikrocirkulácii v pečeni a zníženej chuti do jedla sa môže vyvinúť anémia. U pacienta sa rozvíja závrat a ospalosť. Je ťažké zvýšiť hladinu hemoglobínu úpravou výživy a ďalších prípravkov železa proti cirhóze.

Najväčšie nebezpečenstvo pri cirhóze malých uzlín zostáva z dôvodu absencie symptómov v skorom štádiu. Ultrazvuk alebo röntgenové lúče nie vždy ukazujú úplný obraz zmien v pečeni. Na začiatku choroby zostáva povrch orgánu hladký a zdravý..

diagnostika

Cirhóza pečene sa dá zistiť v počiatočnom štádiu, so zvýšením orgánu sa v nej objaví morfologický typ. Ale spočiatku je to ťažké pomocou ultrazvuku. utrácať:

Ultrazvuk s kontrastom môže poskytnúť pokročilejšie informácie. Špeciálne riešenie vyplní celý priestor a vymaže obrázok porušení. Metóda je vhodná pre stredné alebo neskoré štádium choroby, keď sa pečeň významne zväčšuje. Počas vyšetrenia je možné ultrazvuk predpísať niekoľkokrát.

 • Testy obličiek a pečene alebo biochémia

Laboratórne testy sa vykonávajú ráno na lačný žalúdok. Po vykonaní testov zvážte hladinu fosfatázy, bilirubínu a pečeňových enzýmov. Ak sú indikátory zvýšené, znamená to cirhózu. Protrombín a cholesterol v krvi s takouto patológiou sa znižuje. Biochémia krvi presne určuje ochorenie pečene. Lekár dešifruje analýzy.

Počítačová tomografia sa môže použiť na určenie deštruktívnych procesov. Je zvlášť presný, ak sa uskutočňuje s kontrastným činidlom. Za 20 minút bude mať špecialista úplný obraz o zmenách v orgáne, podľa ktorých sa určia ďalšie taktiky liečby..

Histologické vyšetrenie sa považuje za samostatnú chirurgickú diagnózu. Počas procedúry robí špecialista pod dohľadom ultrazvukového vyšetrenia malú časť pečene. Materiál sa ďalej odosiela do laboratória. Postup sa zvyčajne uskutočňuje v lokálnej anestézii. Do pravej oblasti pod rebrom sa vkladá tenká ihla so špeciálnym koncom. Je to biopsia, ktorá dokáže vypočítať morfológiu cirhózy.

predpovede

Malá cirhóza pečene je nevyliečiteľná, ale ak budete postupovať podľa odporúčaní lekára a lekárskej podpory, existuje možnosť znížiť progresiu patológie. Po stanovení diagnózy a závažnosti choroby lekár hovorí o predpovedi:

 1. Pri malom raste spojivového tkaniva faktora alkoholu sa životnosť zachováva 7 rokov a viac, ak sú alkoholické nápoje vylúčené zo stravy.
 2. Patológia kombinovaná s ascitom a krvácaním je nepredvídateľná. Pacient tu nemôže žiť dlhšie ako 3 roky, ktorý je liečený.
 3. Pri dekompenzovanej cirhóze s rozsiahlym poškodením je predpokladaná dĺžka života jeden rok až 3 roky.
 4. Cirhóza malých uzlov v skorých štádiách dáva pozitívnu šancu na 10 a viac rokov.

Aby sa vylúčila cirhóza malých uzlov, je potrebné dodržiavať správny životný štýl. Odporúča sa vykonať testy na hepatitídu a iné patologické ochorenia pečene. To vám umožní včas odhaliť počiatočné štádium choroby..

Z tohto videa sa tiež môžete dozvedieť viac o ascite, jeho príznakoch a liečbe..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Blokáde s kýlou chrbtice sa nedá vyhnúť ľuďom, u ktorých sa už bolesti chrbta stali samozrejmosťou. Blokáda kýlou chrbtice je účinná a účinná metóda na zmiernenie bolesti.
Dnes je u mužov obvyklá chirurgická operácia hernie. Takýto chirurgický spôsob liečby sa úplne zbaví choroby, a to aj v neskorom štádiu vývoja. Kýla je sprevádzaná prolapsom časti brušného orgánu do trieslovinového kanálika.
Cervikálna spondylóza, ak sa nelieči, úplne imobilizuje krčnú chrbticu. Krk prestane poslúchať svojho pána, je ťažké sa otočiť. Ak dotknutý pacient ide k lekárovi a zistí diagnózu - spondylózu krčnej chrbtice, málo sa dá opraviť.