loader

Hlavná

Žalúdok

Čo sú Schmorlovy chrupavkové uzly v chrbtici: ako sa zbaviť formácií a aké nebezpečné sú

Schmorlove uzly sa objavujú v chrbtici na pozadí genetickej predispozície s degeneratívnymi a dystrofickými procesmi v hyalínovej platni po vážnom poškodení podporného stĺpca. Čím vyššie je zaťaženie, tým aktívnejší je patologický proces.

Jedným z dôvodov je starnutie tela. Lekári preukázali v priebehu výskumu: negatívne zmeny na hyalínových doštičkách po 50 rokoch sa vyvíjajú u 80% ľudí. Sú Schmorlove uzly nebezpečné pre chrbticu? Je možné zabrániť poškodeniu stavcov v rozpore s kostným tkanivom? Odpovede v článku.

Čo sú uzly Schmorl

Ochorenie sa vyvíja s čiastočným zničením hyalínovej doštičky, odtokom určitého objemu látky mimo medzistavcové platničky. Prienik chrupavky do tela stavcov postupne vyvoláva atrofiu kostného prvku. V pevnom prvku sa objaví malá depresia, vo vnútri ktorej je látka, ktorá unikla z disku. Horná časť dutiny je zakrytá blokovacou doskou. Ako rastie, uzol Schmorl tlačí na želatínové jadro, posteľ rastie, steny postupne menia štruktúru.

Patologický proces vo väčšine prípadov prebieha pomaly, ale pod vplyvom negatívnych faktorov môže byť deformácia aktívna, agresívna. V tomto prípade tkanivo chrupavky rýchlejšie preniká do tela stavcov, tlak sa prudko zvyšuje, čo môže spôsobiť zlomeninu kostných doštičiek. V aktívnom priebehu sú husté štruktúry čiastočne ničené, okolo substrátu z medzistavcovej platničky sa hromadí špongiová hmota a žiadna uzatváracia doska.

Často sa vyskytujú závažné zmeny Schernlovej prietrže. Tento proces začína zarastaním hubovitého miesta krvných ciev. Kapiláry niekedy prenikajú cez disk, čo vyvoláva čiastočnú alebo úplnú zmenu štruktúry vankúšika. Čím pomalšie vyrážky krvných ciev v tkanive medzistavcovej platničky, tým nižšia je miera nárastu Schmorlovho uzla.

príčiny

Poškodenie hyalínových doštičiek sa vyskytuje v nasledujúcich prípadoch:

 • zníženie hustoty, porušenie štruktúry kostného tkaniva pri autoimunitných patológiách;
 • deformity medzistavcových platničiek;
 • prirodzené starnutie chrbtice;
 • dystrofické a degeneratívne procesy v hyalínových platniach;
 • anomálie v štruktúre podporného stĺpca;
 • narušenie dodávky krvi prvkom podporného stĺpca u starších pacientov;
 • systémové choroby, pri ktorých sa stavovce ničia, napríklad osteoporóza;
 • neúplná alebo predčasná terapia zápalových procesov v prvkoch podporného stĺpca;
 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • poškodenie miechy so silným vertikálnym nárazom;
 • vrodené alebo získané porušenie postavenia;
 • dieťa rastie rýchlo, veľkosť chrbtice, horných a dolných končatín sa neprimerane zvyšuje;
 • nadmerné zaťaženie nosného stĺpika v detstve, ktoré spôsobuje poškodenie chrupavky, nervov a kostí. Negatívne faktory: intenzívny tréning bez dávkovania zaťaženia, skákanie do vody, najmä z veľkej výšky, zdvíhanie a nosenie bremien.

U administratívnych pracovníkov s hypodynamiou na pozadí poklesu flexibility chrbtice sa Schmorlova hernia vyskytuje tak často ako u športovcov. Intenzita negatívnych prejavov závisí od individuálnych charakteristík, typu patologickej formácie, zaťaženia chrbtice a celkového stavu tela..

Ako posilniť chrbticu doma? Prezrite si výber užitočných cvičení a dozviete sa viac o výživových vlastnostiach..

Prečítajte si o príčinách silnej bolesti v hornej časti chrbta medzi lopatkami ramena a možnostiach liečby nepríjemných pocitov na tejto adrese..

Príznaky a symptómy

Povaha choroby, účinok na telo a chrbticu do značnej miery závisí od typu kýly Schmorlovej. Niekoľko malých uzlov sa neobjavuje žiadnym spôsobom, schopnosť pracovať je zachovaná a klinické príznaky chýbajú. Zadné bočné a zadné uzly niekedy vyvolávajú vývoj neurologických porúch, lokálnu bolesť v oblasti postihnutého stavca. S rozvojom nepohodlia sa vykonáva špecifická liečba..

S rastúcou kýlou Schmorl sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu bolesti. Ak sa po 40 rokoch objaví veľký uzol alebo niekoľko útvarov, potom je tlak na oslabené stavce vyšší ako v mladom veku, nepohodlie je silnejšie.

Druhy a formy

V závislosti od zóny umiestnenia uzlov, počtu patologických formácií sa rozlišujú tieto typy kýly Schmorlovej:

 • intrakorporální. Medzistavcové platničky aktívne prenikajú do hubovitých štruktúr susedného stavca;
 • späť a spredu. Negatívny proces vyvoláva porušenie statiky a dynamiky chrbtice, spôsobuje špecifické príznaky;
 • intravertebrálních. Tento druh patológie vedie k premiestneniu elastického pásu cez doštičky stavcov;
 • bočné a stredné. Patologický proces na medzistavcovej platničke prebieha bez výrazných príznakov, choroba sa diagnostikuje náhodne, pri vyšetrení chrbtice s podozrením na iné typy poškodenia chrupavky alebo kostných štruktúr;
 • viacnásobné a jednotlivé malé uzly Schmorl.

diagnostika

S bolesťou v oblasti chrbtice, obmedzenou pohyblivosťou, musíte podstúpiť vyšetrenie. Prvým stupňom je návšteva stavovca alebo neurológa, objasnenie klinického obrazu patológie. Ďalej lekár nasmeruje na röntgeno problémového oddelenia podporného stĺpca nevyhnutne dve projekcie.

Ak chcete objasniť najmenšie zmeny, identifikovať malé uzly, budete potrebovať MRI. Je dôležité potvrdiť, že bolesť, znížená flexibilita, mobilita podporného stĺpca sa vyvíja pod vplyvom veľkých kôrov Schmorla. Komplexné vyšetrenie ukazuje, koľko uzlov sa objavilo, ako silno chrupavkové tkanivo komprimuje stavovce, či existujú fibrózne degenerácie a choroby chrbtice, ktoré sa vyvíjajú na pozadí patologického procesu..

Dozviete sa viac o najpravdepodobnejších príčinách kŕčov na krku pri otáčaní hlavy, ako aj o metódach liečenia negatívnych príznakov..

V tomto článku sú opísané príčiny zápalu sedacieho nervu a možnosti liečby patológie doma..

Na stránke http://vse-o-spine.com/bolezni/osteohondroz/narushenie-krovoobrasheniya.html nájdete výber účinných metód liečby cerebrovaskulárnych príhod pri cervikálnej osteochondróze..

Všeobecné pravidlá a metódy zaobchádzania

Malé uzly nie sú pre organizmus nebezpečné, ale ak sa zistí jedna Schmorlova kýla alebo viacnásobné útvary, musíte pravidelne navštíviť lekára, aby sledovali patologický proces. Keď sa objaví syndróm bolesti, bude potrebné prijať niekoľko opatrení na normalizáciu krvného obehu v problémovej oblasti a odstránenie bolesti.

Pacienti navštevujú masážne a magnetoterapeutické sedenia, robia špeciálne cvičenia a na odporúčanie vertebroológa navštívia chiropraktika. Ak dôjde k deformácii hyalínovej doštičky na pozadí poranenia miechy, potom bude užitočný priebeh prípravkov obsahujúcich vápnik a vitamín D, NSAID a lieky na normalizáciu krvného obehu. Pred podaním formulácií na posilnenie kostí lekári odporúčajú vyšetriť obličky, aby sa vylúčil negatívny účinok pri ochoreniach orgánov typu fazule.

Natiahnutie (trakcia) podporného stĺpca je účinnou metódou na odstránenie bolesti, ktorá znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Procedúra sa vykonáva vo fyzickej miestnosti pomocou špeciálnej pohovky. Suchá chrbtová trakcia znižuje zaťaženie nervových zakončení, zlepšuje prísun krvi do podporného stĺpca. Po priebehu antigravitačnej terapie sa podporný stĺpec roztiahne, väzy a svaly sa uvoľnia a zlepší sa pohyblivosť postihnutej oblasti. Trakcia chrbtice doma sa vykonáva iba so súhlasom stavca, po objasnení kontraindikácií, výbere optimálnej metódy vplyvu na podporný stĺpec..

Schmorlova kýla krčnej a hrudnej chrbtice

Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe. Po smrti nemeckého patológa bola nodulárna neurologická patológia definovaná ako Schmorlova uzlina.

Tento lekársky termín sa odborníkmi stále používa v prípade detekcie cyst (defekty Schmormis) v spongióznej kosti stavcov. Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, ako sa určujú uzuratívne defekty (Schmorlove uzly) a ako sa má liečiť Schmorlova kýla v medzistavcových častiach krčnej chrbtice, tento článok sa bude diskutovať.

Čo to je?

Na rozdiel od tradičného poňatia prietrže, keď v medzistavcových platničkách nastane horizontálny výčnelok, vzniknú Schmorlove uzly v chrbtici v dôsledku horného alebo dolného dierovania koncových doštičiek tkaniva chrupavky chrbtice do spongióznej kosti. Predpokladá sa, že Schmorlova defekt je dôsledkom zlého dedičstva, alebo naopak, Schmorlova intervertebrálna hernia sa objaví u dieťaťa v prípade aktívneho rastu, pred všeobecným normatívnym vývojom. Ako kostná kostra rastie, vývoj kostného tkaniva má určité oneskorenie, ktoré vytvára dutiny v hubovitej štruktúre stavcov, ktoré zapĺňajú veľké alebo malé Schmorlovy kýly.

Lokalizačným miestom stavcovej kýly Schmorl je spravidla stavec Th10-Th11 hrudníka a stavca L1-L5 vyplňujúce bedrovú oblasť. Nie je však vylúčená Schmorlova kýla v krčnej chrbtici..

Latentný priebeh choroby genetického alebo získaného typu je asymptomatický, nedáva majiteľovi nepríjemné pocity a spravidla sa pri plánovanom röntgenovom snímaní alebo pri iných príznakoch a príznakoch neurologickej detegujú jednoduchá alebo viacpočetná hernia Schmorla.

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k deštrukcii hustej štruktúry kostného tkaniva stavcových segmentov. Napriek zjavným, na prvý pohľad absolútnej neškodnosti, môže Schmorlova kýla krčnej chrbtice viesť k vzniku rôznych neurologických patológií a symptomatických príznakov:

 • K všeobecnej deformácii stavcovej kostry s diagnózou centrálnej Schmorlovej prietrže, keď chrupavkové tkanivo spadne do centrálnej časti stavca.
 • K symptomatickej tvorbe pravej medzistavcovej prietrže krčka disku.
 • Na kompresné zlomenie stavcov a podobne.

Ak nepoznáte a nezačnete s liečením Schmorlovej kýly včas, sú možné ďalšie komplikácie vedúce k nepríjemným následkom. Pacienti trpiaci touto patológiou musia vedieť, že Schmorlova kýla je stav, pri ktorom akýkoľvek intenzívny stres na chrbticu môže prispievať k tvorbe mikro-zranení a mikrotrhlín. Preto odborníci týmto ľuďom neodporúčajú, aby sa venovali profesionálnym športovým aktivitám.

V niektorých výnimočných prípadoch sa Schmorlova hernia v stavovcoch vytvára po metabolických poruchách, ako je napríklad kyfóza, zhoršené držanie chrbtice atď..

Zaujímavý fakt! Po dlhom pobyte na obežnej dráhe je väčšine astronautov diagnostikovaná Schmorlova kýla, pretože kostné tkanivo po lete stráca až 10% svojej hustoty..

Príznaky a symptómy

Napriek asymptomatickému priebehu ochorenia môže v dôsledku absencie radiulárneho syndrómu a zúženia miechových kanálov, latentnej povahy neurologického stavu, niekedy vzniknúť niektoré symptomatické prejavy:

 • zvýšená únava stavcovských častí krku;
 • príznaky Schmorlovej prietrže môžu mať intenzívnejšiu závažnosť s vertikálnou polohou tela so zoslabením v ležiacej polohe;
 • znížená flexibilita a pohyblivosť krčných stavcov;
 • pri najmenšom zaťažení sa v inervačnej zóne prejavuje vysoká citlivosť.

diagnostika

Nie je možné vizuálne určiť chrupavkové uzly Schmorla. Pre presné umiestnenie neobvyklých oblastí bude potrebná špeciálna inštrumentálna diagnostika.

Kýly Schmorlovej sú určené röntgenovou metódou výskumu a špecialisti získajú informatívnejší obraz po zobrazení magnetickou rezonanciou. Po vyšetrení všetkých častí chrbtice kvôli uzuratívnym nodulárnym formáciám (Schmorlova kýla) sa liečba klinických prejavov začína zlepšením metabolizmu v postihnutých oblastiach kostného tkaniva..

Ako liečiť?

Liečba prietrže kýly si vyžaduje integrovaný terapeutický prístup. Po nadviazaní všetkých príčin-príčin, príznakov a závažnosti choroby čelia odborníci zložitým úlohám:

 • Manažment bolesti.
 • Zlepšenie metabolizmu.
 • Zabezpečenie nepretržitého hlavného toku krvi do postihnutých oblastí.
 • Obnovenie cervikálnej flexibility a mobility.
 • Blokujte svalové kŕče.
 • Prevencia rozvoja remisie.

Neexistuje jediný režim s liekmi. Ošetrujúci lekár musí brať do úvahy mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, pohlavie a súvisiace chronické ľudské patológie. Pri liečbe nodulárnej kýly podľa Schmorla sa tradične dá odstrániť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť motorické funkcie hornej časti chrbtice.

Fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia sú rovnako účinné na uzlíkoch..

Pretože nie sú k dispozícii radikálne opatrenia chirurgického zákroku pri liečbe tohto ochorenia a terapeutický proces liečby a obnovenia muskuloskeletálnej funkcie trvá od 1,5 do 2 rokov, toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu od pacienta. Je však nevyhnutné a nevyhnutné - liečba doma, ktorá zahŕňa telesný tréning kostry krčka pohybového ústrojenstva, diétu, masáže a terapeutické cvičenia..

V prípade kýly Schmorlovej je k dispozícii špeciálne navrhnutá strava podľa M.I. Pevznera. Podstatou tabuľky stravovania je denná spotreba požadovaného množstva minerálnych zložiek, najmä vápnika, horčíka a železa. Všetky potrebné informácie môžete získať od svojho lekára alebo dietológa.

Alternatívne zaobchádzanie

Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

 1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
 2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
 3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi.
Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

cvičenie

Aj keď nemáte podozrenie, že v krčnom stave je nodulárna formácia, implementácia jednoduchých terapeutických a preventívnych cvičení posilní svalový korzet a zväčší priestor medzistavcových platničiek, čím sa zlepší muskuloskeletálna funkcia celej chrbtice. Nerobte cviky. Stačí vykonať niekoľko zákrut a sklonov v horizontálnej a sedacej polohe.

Pozor! Ak terapeutické cvičenia spôsobujú nepohodlie alebo spôsobujú bolesť v oblasti krčka maternice, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Presnejšie odporúčania týkajúce sa fyzioterapeutických cvičení získate od poradenského špecialistu v mieste bydliska.

Prognóza a odporúčania

Neurologické asymptomatické ochorenie neovplyvňuje celkové zdravie človeka a jeho odbornú činnosť. Absencia klinických príznakov a symptómov však môže viesť k progresii iných chorôb kĺbov. Preto, aby ste si zaistili pohodlný stav svojho tela, musíte neustále monitorovať zdravie chrbtice. Na implementáciu odporúčame päť jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude váš pohybový aparát vždy v poriadku:

 • Sledujte svoju vlastnú váhu a vyhnite sa obezite.
 • Mierna fyzická aktivita, ktorá kombinuje prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie a ľahký beh.
 • Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.
 • Zabráňte podchladeniu kĺbových častí tela a čo najviac sa obmedzte na riziko infekcie.
 • Ročne sa podrobí preventívnemu vyšetreniu neurológom a miestnym praktickým lekárom.

Liečba chrupavkových uzlín

Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy. Čo ho odlišuje od iného podobného ochorenia a ako ho vyliečiť, budeme podrobnejšie analyzovať.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla alebo chrupavkové uzly (uzol) sú rádiologickým konceptom. Prvú informáciu o tomto fenoméne opísal nemecký vedec Christian Schmorl.

Čo je Schmorlova kýla? Toto ochorenie je potápanie alebo tlačenie chrupavky do spongióznej kosti, vnútri tela dolného alebo horného stavca. Vo väčšine prípadov sa pozoruje genetická povaha choroby alebo vývoj choroby v dôsledku rýchleho rastu tela dieťaťa. V druhom prípade dochádza k rýchlemu rozšíreniu mäkkých tkanív, ale nie k rýchlemu rastu kostného tkaniva. Výsledkom je, že vo stavcoch sa tvoria medzery, ktoré sa potom začínajú upadať do platničky stavcov.

V medicíne existuje zhoda o príčinách Schmorlovej kýly. Z tohto dôvodu možno zvážiť hlavné dôvody:

 • dedičné predpoklady pre vývoj choroby;
 • ako je uvedené vyššie, je to dôsledok nesúladu v raste kostí a chrupaviek;
 • vertebrálna mikrotrauma;
 • poranenie stavcov ostrým zdvíhaním ťažkých predmetov alebo pádom z výšky;
 • nadmerné zaťaženie stavcov;
 • deformita miechy pri osteoporóze;
 • zhoršená dodávka krvi do chrbtice, ktorá znižuje pevnosť stavcov a začnú sa stláčať do medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné vápnik v tele;
 • narušený metabolický proces v medzistavcových platničkách.

Príznaky a príznaky prietrže

Berúc do úvahy skutočnosť, že sa nevyskytuje kompresia koreňov miechy a tiež nedochádza k zúženiu miechového kanála a zápalu v lokalizačnej zóne kýly, priebeh choroby je celkom skrytý a latentný.

Ak sa na rôznych miestach lokalizácie vyskytuje hernia, ale v jednej časti chrbtice je možné pozorovať rýchlu únavu. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť bolesťový syndróm, ktorý má rastúci charakter iba vo vertikálnej polohe tela. V polohe tela na chrbte bolesť zmizne. Môže sa zhoršiť aj držanie tela..

Ak je diagnostikovaná vysoká progresia choroby, môže to narušiť fungovanie segmentov miechy a spôsobiť vážne následky. Tie obsahujú:

 • znížená pohyblivosť a flexibilita chrbtice;
 • skorý rozvoj spondylartrózy v dôsledku zvýšeného zaťaženia kĺbov;
 • vývoj kyfózy s viacnásobnými prietržami v hrudníku, lordóza - s mnohonásobnými prietržami v bedrovej oblasti;
 • prijatie kompresného lomu v čase pádu z výšky;
 • môže sa vyvinúť hernácia disku, ktorá spôsobí kompresiu koreňa miechy.

Diagnóza choroby

Keďže prietrž nie je sprevádzaná zjavnými príznakmi, človek môže žiť celý život bez toho, aby vedela o svojej existencii v tele. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, najmä pod vplyvom vonkajších faktorov, osoba môže vyhľadať lekársku pomoc, ale to nie každý robí s odkazom na bežné prepracovanie.

Pri kontaktovaní lekára je potrebné vykonať takéto štúdie, aby sa stanovila konečná diagnóza:

 1. Röntgenové snímanie umožňuje detekovať takéto „stiahnutie“ v tele stavcov.
 2. CT (počítačová tomografia) vďaka trojrozmernému obrazu pomáha určiť mieru „padania“.
 3. MRI (magnetická rezonancia) vďaka vysokokvalitnému obrazu umožňuje vidieť mäkké tkanivo.

Ako liečiť prietrž?

Liečba Schmorlovej prietrže by mala byť komplexná. Do procesu sú teda zahrnuté nasledujúce postupy a metódy liečby:

 1. Užívanie liekov je predpísané na poháňanie medzistavcových platničiek a na odstránenie bolesti. Ale stále to nezachráni osobu od choroby, ale iba odstráni jej príznaky. Vďaka tomuto všetkému bude choroba postupovať s obnovenou energiou. Ak je príčinou prietrže osteoporóza, je potrebné užívať prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D. Anestetika pomôže anestetizovať postihnuté miesto a protizápalové liečivo pomôže eliminovať viac prietrží..
 2. Korzet - prostriedok na zmiernenie nadmerného zaťaženia postihnutého segmentu, odstránenie bolesti.
 3. Reflexológia pomáha zvyšovať prietok krvi do postihnutej oblasti, čím pomáha obnovovať silu kostného tkaniva.
 4. Vykonávanie hirudoterapie alebo liečba pijavicami. V tomto prípade je možné zlepšiť prietok krvi do požadovanej oblasti, znížiť tlak, znížiť kŕče, nasýtiť krv kyslíkom a eliminovať jej stagnáciu. Takáto liečba je kontraindikovaná v prípade existujúcich metastatických nádorov, tehotenstva, dojčenia, ochorení krvotvorného systému..
 5. Telesná výchova. Pred takouto liečbou sa odporúča konzultovať s lekárom, pretože správny účinok na prietrž sa dá dosiahnuť až po určení jeho veľkosti a umiestnenia. Telesná výchova pomáha posilňovať korzet svalov chrbta, brucha. Odporúča sa vykonávať takúto liečbu pravidelne..
 6. Masáž. Vďaka masáži je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, metabolický proces v kostiach a chrupavkách.
 7. Používanie ľudových prostriedkov. Takže môžete robiť obklady založené na prírodných prísadách doma. Aktívne používajte ihly na pridanie do kúpeľa, ako aj rôzne éterické oleje.
 8. Po správnej strave. Vhodná konzumácia mliečnych výrobkov (tvaroh a kefír), zeleniny (najmä fazuľa a špenát), ovocia (sušené marhule a pomaranče), sa odporúča ryba.

Je možné zabrániť vývoju kýly Schmorlovej?

Ako už bolo uvedené, Schmorlova kýla sa vyskytuje najčastejšie u detí. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa prevencia začala čo najskôr, bez čakania na rozvoj komplikácií. V tomto prípade by ste sa mali systematicky zapájať do telesnej výchovy, chodiť na čerstvý vzduch, navštíviť bazén.

Prevencia tiež zahŕňa udržiavanie aktívneho životného štýlu, obmedzovanie nadmerného zaťaženia chrbtice, dodržiavanie režimu dňa a odpočinku, právo na stravovanie, vzdávanie sa zlých návykov, používanie ortopedického nábytku..

A samozrejme sa neodporúča zanedbávať rady lekára pri prvých prejavoch choroby. Iba včasná návšteva špecialistu pomôže úplne vyliečiť chorobu.

Termín „Schmorl knot“ („Schmorlova hernia“) v širšom zmysle slova označuje lokálny prienik látky z disku za jej normálne hranice so zavedením do susedných anatomických formácií..

Takýto lokálny prielom disku bol prvýkrát opísaný Lyushkou (1862), Schmorl a jeho spolupracovníci vykonali dôkladnú patomorfologickú štúdiu týchto uzlov. Intravitálna röntgenová diagnostika Schmorlovho uzla na základe porovnania výsledkov röntgenového vyšetrenia patologických prípravkov a žijúcich ľudí.

Lokálny prienik látky z disku sa môže vyskytnúť prostredníctvom defektu v hyalinnej doske alebo vo vláknitom kruhu. Prvou lokalizáciou prieniku disku je Schmorl uzol v úzkom slova zmysle, zatiaľ čo prienik cez vláknitý kruh sa často označuje ako „chrupavkový uzol disku“..

Lokálne ničenie hyalínovej doštičky, ktorá je základom Schmorlových uzlov, nastáva v dôsledku rôznych dôvodov. Ich patogenéza je dobre študovaná patomorfologicky (Schmorl, 1928).

Najčastejšie sa Schmorlove uzly tvoria v dôsledku lokálnych degeneratívnych-dystrofických zmien v hyalínových platniach; oveľa menej často - v dôsledku ústavnej menejcennosti chrbtice; niekedy vznikajú po jedinom významnom zranení chrbtice. Podobný stav sa vyskytuje aj počas primárneho ničenia rôzneho pôvodu koncovej platničky stavcovského tela, a to aj počas akéhokoľvek patologického procesu, ktorý spôsobuje deštrukciu subchondrálneho kostného tkaniva..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v hyalínových platniach sú bežným prejavom procesov starnutia miechy. Vyskytujú sa predovšetkým a najčastejšie v najmenej stabilných oblastiach hyalínových platní. Patria medzi ne tenšie škvrny hyalínových doštičiek nachádzajúcich sa nad a pod želatínovým jadrom, ktorým prešla miecha v embryonálnom období. Menej stabilné sú aj oblasti umiestnené na hranici strednej a bočnej tretiny lebečných a kaudálnych povrchov stavcov, kde krvné cievy prenikli do disku počas rastu kostí..

Na týchto miestach sa hyalínová chrupavka riedi a je primárne vystavená degeneratívnym-dystrofickým zmenám. Vyjadrujú sa nahradením hyalínovej chrupavky spojivovým tkanivom, jej eróziou a objavením sa jednotlivých jaziev a miest kalcifikácie. Už pod vplyvom zvyčajného zaťaženia chrbtice počas každodenného života osoby, a ešte viac so zvýšeným stresom, sú tieto spodné oblasti vystavené mikrotraumám. Posledne menované, postupne sa zhrnujúce, vedú k miestnym prasklinám a prasknutiam hyalínovej platne.

Pod vplyvom pokračujúceho zaťaženia chrbtice tlačí želatínové jadro, ktoré udržuje normálny chirurgický tlak, priľahlé vlákna vláknitého prstenca do defektu hyalínovej doštičky. Zároveň do tejto medzery začne prenikať zodpovedajúci úsek samotného želatínového jadra. Po prechode otvorom v hyalínovej doštičke táto časť želatínového jadra vyvíja tlak na koncovú doštičku stavcovského tela a spôsobuje jej miestnu atrofiu, niekedy priamo ničí kostné tkanivo pod vplyvom akéhokoľvek jednorazového zvýšenia zaťaženia. Následne sa tieto prvky medzistavcovej platničky množia a prenikajú do huby kosti stavcov, čím sa do nej vytvára miestne začlenenie - miesto pozostávajúce z tkaniva chrupavky..

Ďalšia dynamika Schmorlovho uzla sa líši v závislosti od povahy reakcie okolitého kostného tkaniva..

S pomaly sa rozvíjajúcimi Schmorlovými uzlami spôsobuje chrupavkové tkanivo, ktoré postupne napadlo stavovce, atrofiu kostného tkaniva spôsobenú najmä tlakom. Výsledné zahĺbenie v stavci, ktorým je lôžko chrupavkového uzla, je od samého začiatku zakryté tenkou uzatváracou doskou, ktorá vo forme škrupiny vymedzuje chrupavkové tkanivo z huby. Pod vplyvom pokračujúceho tlaku zo strany želatínového jadra sa postupne zvyšuje lôžko chrupavkového uzla, jeho steny sa pomaly prestavujú, ale stále sú zakryté blokovacou doskou..

Častejšie častice disku preniká vertebrálnym telom o niečo rýchlejšie a nespôsobuje toľko atrofie tlakom, ako sú zlomeniny a osteolýza jednotlivých kostných platní. S týmto priebehom patologického procesu dochádza k miestnemu ničeniu zodpovedajúcej časti stavcového tela a chrupavkové tkanivo, ktoré do neho preniklo, je obklopené exponovanými hubovitými látkami, ktoré nie sú zakryté zadnou doskou..

V budúcnosti krvné cievy niekedy rastú zo susedných oblastí hubovitej kosti do chrupavkového tkaniva, čo vedie k vláknitej premene Schmorlovho uzla, zvyčajne bez ďalšej dynamiky. V niektorých prípadoch môže byť tento uzol v budúcnosti osifikovaný metapláziou spojivového tkaniva do kosti. Krvné cievy, ktoré prenikli z tela stavcov do Schmorlovho uzla, často narastajú priamo do disku, čo vedie k jeho čiastočnej alebo úplnej vláknitej transformácii. V týchto prípadoch končí prienik materiálu disku do kostného tkaniva vláknitým blokom príslušných stavcov..

V iných prípadoch sa nevyskytuje vaskulárny prírastok do chrupavkového uzla a jeho lôžko je postupne ohraničené z okolitej hubovitej kosti tenkou vrstvou kompaktnej látky, t..

Uzly Schmorl nachádzajúce sa v kostnom lôžku pokryté blokovacou doskou môžu zostať mnoho rokov nezmenené, niekedy sa pomaly zvyšujú. Veľmi zriedka sa uzatváracia doska, ktorá ich obklopuje, postupne rozpúšťa a chrupavkové tkanivo prechádza vaskularizáciou, t..

Môže sa vyskytnúť zväčšenie Schmorlovho uzla, zatiaľ čo želatínové jadro si zachováva normálny chirurgický výkon. Keď sa významná časť želatínového jadra zavedie do tela stavcov, nastane jeho degenerácia a stehenná hora zmizne. Potom sa rozšírenie uzla Schmorl zastaví. Podobne vláknitá transformácia želatínového jadra eliminuje možnosť zväčšenia existujúcich uzlov a objavenia sa nových uzlov..

Uzly, ktoré boli výsledkom degeneratívnych-dystrofických zmien na hyalínových platniach, našiel Schmorl v 38% všetkých skúmaných stavcových stĺpcov - v 39,9% mužov a 34,3% žien. Ich frekvencia sa s vekom výrazne zvyšuje. Až do 20 rokov sú pozorovaní iba u slobodných ľudí a po 50 rokoch - vo veľkej väčšine.

Röntgenová diagnostika Schmorlových uzlov

Výsledky röntgenového vyšetrenia veľkého počtu relevantných prípravkov ukázali, že malé Schmorlove uzly sa spravidla detegujú rádiologicky iba vtedy, ak je okolo nich kostné lôžko zakryté blokovacou doskou. Chrupavkovité uzly, ktoré stále nemajú takú škrupinu z kompaktnej kosti, sa konvenčnou rádiografiou nedetegujú.

Môžu byť nainštalované tomograficky, ale zvyčajne sa to deje náhodou, keď sa skúmajú z akéhokoľvek iného dôvodu. Vyzdobené jednotlivé uzly umiestnené v strede vlečnej platne tela stavovca alebo na prednej hrane spravidla nespôsobujú klinické príznaky. Preto nie je dôvod na ďalší výskum..

Pri röntgenovom vyšetrení žijúcich ľudí sa teda Schmorlovy uzly zisťujú oveľa menej často ako v patomorfologických štúdiách mŕtvol ľudí, ktorí zomreli na rôzne príčiny vo veku nad 40 rokov. Ešte zriedkavejšie môžu byť spojené so sťažnosťami pacienta. Frekvencia Schmorlových uzlov u nás skúmaných ľudí sa prirodzene zvyšuje s vekom, najmä po 40 rokoch, čo zodpovedá pokynom všetkých ostatných autorov..

Na röntgenovom obrázku je Schmorlov uzol priamo detegovaný pomerne zriedka, iba pri kalcifikácii. Oveľa častejšie sa deteguje ložisko chrupavkového uzla v tele stavcov. Posledne menovaný je výklenok v lebečnom alebo kaudálnom povrchu stavcového tela, ako výklenok otvorený v smere disku a ohraničený z okolitého kostného tkaniva tenkou blokovacou doskou..

Pri veľkých uzloch Schmorl je zreteľne viditeľný priamy prechod koncovej platne zodpovedajúcej plochy tela stavca na koncovú platňu chrupavkového uzla. V prípade uzlov s priemerom niekoľkých mm sa táto medzera často určuje ako dodatočný obrys k obvyklému obrazu koncovej platne tela stavovcov..

Röntgenový obraz uzlov Schmorl do značnej miery závisí od ich umiestnenia a tvaru.

Pozorujú sa stredné, predné, zadné, bočné a zadné bočné uzly Schmorla. Najčastejšie vznikajú stredné a bočné uzly, čo sa vysvetľuje vyššie uvedenou lokalizáciou najmenej stabilných oblastí hyalínovej doštičky..

Uzly Schmorl sú často zaoblené a malé, majú priemer iba 5 - 7 mm. Potom ich posteľ vyzerá ako mierna depresia v koncovej doske stavovcov a v priľahlej oblasti hubovitej kosti. Zvyčajne vyzerajú centrálne uzly. Uzly zostávajúcich lokalizácií majú v závislosti od tvaru praskliny v hyalinnej doske často podlhovastý tvar, ich posteľ pripomína plytkú priekopu.

Niekedy sa lôžko chrupavkových uzlov vetví a zaberá významnú časť povrchu tela stavcov, čo sa do istej miery podobá kôrovcom na povrchu dreva. Podlhovasté a rozvetvené chrupavkové uzly sa často približujú priamo k okrajovému okraju kosti a obvykle sa u nich končí, menej často prerušujú limbus.

Radiologicky často nie je možné získať presnú predstavu o tvare Schmorlovho uzla, pretože na bežných röntgenových snímkach je možné získať rovnaký obraz zaoblených uzlov a podlhovastých, ale centrálne lúče umiestnené pozdĺž lúča. Tento problém sa dá vyriešiť tomografiou. Medzi úlohy röntgenovej diagnostiky však nie je ani tak objasnenie tvaru uzla ako jeho lokalizácia.

To sa vysvetľuje skutočnosťou, že stredné, bočné a predné uzly u dospelých spravidla nemajú praktický význam. Súčasne môžu zadné a zadné laterálne Schmorlovy uzly preraziť limbus a preniknúť cez miechový kanál alebo medzistavcové priepasti, čo môže spôsobiť zodpovedajúce klinické javy..

Schmorlove uzly sa často najjasnejšie detegujú v laterálnych röntgenových snímkach. Už z týchto obrázkov je možné dobre navigovať v tom, či je tento uzol umiestnený v strede alebo bližšie k prednej alebo zadnej časti. Avšak podlhovasté zadné a zadné bočné Schmorlovy uzly ako výsledok vzťahov medzi ich lôžkom a zväzkom centrálnych lúčov sa na bočných röntgenových snímkach často nezistia, ale nachádzajú sa na zadných.

Pri takýchto pomeroch sa na zadnom röntgenovom lúči stanoví filiformný obrys, ktorý je doplnkom k obrázku zadného konca tela stavcov. Prerušenie koncovej doštičky stavcového tela s jej priamym prechodom do koncovej doštičky postele chrupavkového uzla naznačuje dlhý zadný uzol prenikajúci cez limbus, pretože v zadných rádiografických snímkach je obraz zadnej časti okrajového okraja kosti obvykle zhrnutý s koncovou doskou. Aj takéto uzliny môžu mať klinický význam iba v prípade pretrvávajúcej bolesti a zodpovedajúcich neurologických javov, pretože sú často malé a asymptomatické.

Pozoruje sa izolované a viac Schmorlových uzlov..

U malých uzlov sa výška disku obvykle nemení alebo mierne znižuje, nepoškodené časti blokovacej platne sú zreteľne tvarované, končatiny si zachovávajú svoj obvyklý tvar. Toto je pozorované, aj keď existuje niekoľko uzlov na susedných povrchoch telies oboch stavcov, ktoré tvoria tento segment. Redukcia disku sa pozoruje hlavne pri veľkých uzloch a indikuje buď vláknitú transformáciu disku v dôsledku vaskularizácie alebo sekundárnej degenerácie želatínového jadra, t.j. zmien v type osteochondróza. Oba tieto procesy sa často do istej miery kombinujú..

S úplnou fibrózou disku sa uzatváracie platne stavcových telies v röntgenovom obraze stávajú menej zreteľnými, so stredne ťažkou osteochondrózou - ich obvyklá čírosť zostáva, ale objavujú sa mierne rasty kostí, rozširujúce sa končatiny..

Schmorlove uzly sa častejšie tvoria v hrudnej chrbtici - v jej strednom a dolnom segmente; menej často - v bedrovej oblasti a zároveň na rozdiel od osteochondrózy, najmä v jej horných segmentoch. Zo 45 jedincov, ktorých sme pozorovali v súvislosti s prítomnosťou Schmorlových uzlov v stavovcoch bez ďalších degeneratívnych a dystrofických zmien v chrbtici, sa 38 z nich objavilo v oblasti hrudníka a iba 7 v bedrovej oblasti. Schmorlove uzly v horných hrudných a krčných segmentoch sa tvoria oveľa menej často a vyskytujú sa hlavne v patomorfologických štúdiách..

V hrudnej chrbtici sa vyskytuje viac Schmorlových uzlov častejšie a súčasne sú prevažne malé. V bedrovej oblasti sa častejšie tvoria jednoduché a väčšie uzly..

Klinické príznaky

Porovnanie klinických a rádiologických údajov a analýza relevantnej literatúry naznačujú, že malé uzly Schmorl, a to aj viacnásobné, nájdené vo veku nad 40 rokov, sa spravidla nedetekujú klinicky a nezhoršujú zdravotné postihnutie. Výnimkou sú zadné a posterolaterálne uzly, ktoré prerušujú limbus.

Zriedkavo spôsobujú lokálnu bolesť au niektorých pacientov rôzne sekundárne neurologické príznaky. Takíto pacienti potrebujú špeciálnu liečbu, ich schopnosť pracovať je narušená vo väčšej alebo menšej miere závažnosť neurologických porúch. Ich schopnosť pracovať častejšie je obmedzená v povolaniach, v ktorých si práca vyžaduje neustále mŕtve zaťaženie.

Zároveň veľký počet uzlín Schmorl, malých a väčších, u osoby mladšej ako 40 rokov naznačuje určitú ústavnú menejcennosť chrbtice a možno ju považovať za príčinu miernej konštantnej bolesti..

Niektoré pozorovania uvedené v literatúre nám umožňujú takúto výhradu napriek skutočnosti, že podľa mnohých autorov by Schmorlove uzly nemali mať vôbec klinický význam. Konštantná bolesť chrbtice u dospelých sa preto môže spájať s viacerými uzlami Schmorl, iba ak sú topograficky konzistentné, neexistujú žiadne iné dôvody, ktoré by mohli vysvetliť bolesť, a pacient je relatívne mladý. Z pracovnej činnosti týchto pacientov je potrebné prostredníctvom IAC eliminovať nadmerné napätie chrbtice, najmä pri zdvíhaní a prenášaní ťažkých bremien..

Schmorlove uzly u detí

Schmorlove uzly sú neporovnateľne dôležitejšie, najmä tie, ktoré sa vyvíjajú počas rastu. V tomto vekovom období sa zrejme vytvára niekoľko Schmorlových uzlov s určitou ústavnou nižšou úrovňou chrbtice, hlavne ak sa k nej pripája systematické preťaženie. Takéto zmeny už nie sú asymptomatické, vždy spôsobujú určité javy, ktoré sa tvoria v klinickom obraze choroby, známe ako „dospievajúca kyphosis“..

Toto ochorenie sa vyvíja vo veku, keď limbus stále čiastočne pozostáva z tkaniva chrupavky obsahujúceho nezávislé osifikačné body. Ochorenie spočíva vo výskyte viacerých uzlov Schmorl, hlavne v predných sekciách niekoľkých dolných a niekedy stredných segmentov hrudníka, ktoré sú vystavené najvýznamnejšiemu zaťaženiu, aj keď dospievajúci sedí dlhú dobu v ohnutej polohe. Rast stavcov, uskutočňovaný hyalínovými platničkami, s týmto ochorením je narušený, najmä v predných sekciách, a stavce získajú klinovitý tvar..

Tkanivo disku prenikajúce do tela stavcov exfoliuje predné končatiny, reprezentované nezávislými osifikačnými bodmi. Výsledkom je, že rast okrajového okraja kosti je narušený a body pripojenia predných Sharpeyových vlákien vláknitého prstenca sú zničené..

Všetky tieto údaje sú jasne sledovateľné rádiograficky, najmä pri tomografickom vyšetrení..

V dôsledku opísaných zmien sa zintenzívni fyziologická kyfóza hrudnej chrbtice a pretrvávajú bolesti chrbta, niekedy veľmi intenzívne. Neurologické poruchy u týchto pacientov sa zvyčajne nepozorujú. Napriek tomu sa občas s dospievajúcou kyfózou vyvíja aj zadná Schmorlova uzlina, ktorá môže u niektorých pacientov spôsobiť zodpovedajúce neurologické poruchy..

V budúcnosti k vaskularizácii dochádza predovšetkým zo Schmorlových uzlov a potom z diskov a patologický proces končí vláknitým blokom všetkých postihnutých segmentov. Súčasne sú často osifikované chrupavkové uzly. Po fibrotickej transformácii uzlov a diskov bolesti zmiznú, ale zostáva pevná klenutá kyphosis, pretože deformácia stavcov zostáva na celý život.

Počas tohto časového obdobia sa klinový tvar niekoľkých hrudných stavcov určuje rôntgenovým žiarením s rovnomerným poklesom kraniálnych a kaudálnych oddelení, najmä v predných sekciách, ako aj nerovnomernosťou uzatváracích dosiek stavcov v dôsledku ich rozsiahlej reštrukturalizácie. Ten je spojený s viacerými Schmorlovými uzlami, ktoré boli v rastovom období a s následnou fibróznou transformáciou diskov. Predné časti limbu sú často obklopené malými rastmi kostí, ktoré vznikli v dôsledku narušenia ich vývoja a v dôsledku osifikácie Sharpeyových vlákien, ktoré sa premiestnili smerom von uprostred choroby..

Kypózu adolescentov podrobne opísal Scheermann v roku 1931 ako osteochondropatiu stavovcov. Toto hľadisko bolo veľmi aktívne obhajované do mája. V budúcnosti sa však na základe významného počtu patomorfologických a klinicko-rádiologických pozorovaní dokázalo, že základom adolescentnej kyfózy nie je aseptická nekróza stavcových telies, ako je to v prípade osteochondropatie, ale mnohopočetné chrupavkové uzliny v predných častiach hrudných segmentov (Schmorl, 1932). Je potrebné pripomenúť, že Schoerman sa v práci publikovanej o 6 rokov neskôr (1937) po prvej správe už výrazne odchýlil od svojho pôvodného pohľadu a uznal, že mnoho pacientov má v srdci choroby, ktorú opísal, mnoho uzlín Schmorl..

Pre jasnú predstavu o jeho výsledkoch je potrebný správny úsudok o patogenéze tohto ochorenia. Keby dospievajúca kyphosis skutočne patrila do skupiny aseptickej osteonekrózy s procesom zotavenia, po jej dokončení by u veľkej väčšiny pacientov nedošlo k významnej dysfunkcii miechy. Po dospievajúcej kyfóze však zostáva pevná arkusovaná deformita hrudnej chrbtice po celý život.

Dospievajúca kyfóza je zriedkavá. Mnoho autorov dokázalo priame spojenie adolescentnej kyfózy s predĺženým preťažením miechy. Preto sa toto ochorenie oveľa častejšie vyvinie u mužov ako u žien.

Ako už bolo uvedené, kyphosis adolescentov podľa pozorovaní väčšiny autorov sa vyvíja kombináciou dlhodobého preťaženia s ústavnou podradnosťou chrbtice. Podľa niektorých vedcov je táto primárna ústavná podradnosť diskov vyjadrená morfologicky v ich tzv. Fľaškovitej forme. Tento stav je charakterizovaný väčším než zvyčajne zahusťovaním disku v oblasti želatínového jadra v dôsledku jeho státia a stenčením zodpovedajúcich úsekov hyalínových platní. Na bočných röntgenových snímkach a sagitálnych rezoch chrbtice sa tvar týchto diskov nejasne podobá horizontálne umiestnenej nemeckej fľaši na pivo.

Táto forma disku je prítomná u 10% ľudí, t.j. mnohokrát častejšie, ako sa vyvíja adolescentná kyfóza. Súčasne sa toto ochorenie niekedy vyskytuje u dospievajúcich s obvyklou formou diskov. Preto je ťažko možné považovať formu diskov v tvare fľaše za morfologické vyjadrenie ich ústavnej podradenosti. Napriek tomu určite existuje individuálna podradnosť. Inak je ťažké vysvetliť výskyt tohto ochorenia iba u malého počtu adolescentov, ktorí sú v rovnakých podmienkach. Táto individuálna podradnosť pravdepodobne nie je až tak primárna, t. J. Ústavná, ako sekundárna, získaná a najmä môže byť spojená s podvýživou..

Na základe vyššie uvedeného je pri skúmaní schopnosti pracovať adolescentov a mladých ľudí trpiacich viacerými uzlami Schmorl potrebné brať do úvahy potrebu eliminovať preťaženie chrbtice a okrem toho skúmať každodenný život pacienta, aby sa zistili nepriaznivé faktory, ktoré znižujú výdrž..

Pracovná kapacita týchto pacientov je obmedzená vo všetkých profesiách, v ktorých práca vyžaduje značné a dokonca mierne mŕtve zaťaženie alebo predĺžené sedenie v jednej polohe. Postihnutie zvyčajne netrvá dlhšie ako 2 až 3 roky pred nástupom vláknitého bloku zodpovedajúcich segmentov. Potom sa zdravotné postihnutie obnoví. Preto nie je obmedzená pracovná kapacita dospelých s fixnou hrudnou kyfózou tohto pôvodu.

Počas rastového obdobia, keď je okrajová hrana kosti stále zastúpená nezávislými osifikujúcimi bodmi, predný uzol Schmorl sa môže preraziť k prednému povrchu stavcovského telesa, čím exfoliauje limbus. Následne tkanivo disku, ktoré preniklo do stavcov, niekedy prechádza vláknitou transformáciou bez následnej osifikácie. Oddelená časť limbu zostáva po celý život nezávislá a je spojená s stavovcom s vrstvou vláknitého tkaniva. Pri malej veľkosti uzla sa disk ako celok významne nemení a najmä jeho výška zostáva normálna. Takéto zmeny jedného alebo viacerých stavcov nájdených u dospelých naznačujú Schmorlovo uzol prenesené počas rastového obdobia a nemajú praktickú hodnotu..

zranenia

Ako už bolo uvedené, prienik látky z disku do stavca sa môže tiež vytvoriť v dôsledku významného jediného zranenia. Počas takého zranenia sa niekedy vyskytne izolované poškodenie disku alebo v kombinácii so zlomeninou stavca. Častejšie sa vyskytne menšie poškodenie disku, ktoré sa odhalí po viac alebo menej významnom časovom období po zranení následkom osteochondrózy alebo Schmorlovho uzla. Menej často, priamo pri zranení, sa látka disku zavádza do zničeného tela stavca. Takéto zmeny v skutočnosti nie sú Schmorlovými uzlami, ale ich možnosť sa musí brať do úvahy pri analýze príčin dlhodobej bolesti po kompresnom zlomenine stavca. Chrupavka, ktorá preniká medzi fragmentmi, spomaľuje alebo dokonca eliminuje konsolidáciu zlomenín.

V čase kompresnej zlomeniny stavcového tela s úplným odmietnutím predného úseku tkanivo niekedy občas prenikne medzi fragmenty nad a pod ležiace disky. Potom sú tieto dva disky vzájomne prepojené a nedochádza ku konsolidácii zlomenín. Najmä tento stav objavil Geipel počas patomorfologickej štúdie chrbtice 24-ročného muža, ktorý zomrel 6 rokov po zranení z inej príčiny. Máme podobné pozorovanie.

Liečba Schmorlových uzlov

Ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie je nasledovné:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.
 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Takéto impozantné meno, ako Schmorlova kýla, podvedome spôsobuje spojenia niečoho vážneho a nevyliečiteľného. V skutočnosti sú Schmorlova kýla (uzly) patologickými zmenami medzistavcových platničiek (uzuratívne defekty), v dôsledku ktorých chrupavka tlačí cez susedný (vyšší alebo dolný) stavca. Toto je rozdiel medzi Schmorlovou prietržou od obvyklej prietrže chrbtice, kde výstupok smeruje do alebo z chrbtice a je sprevádzaný silnou bolesťou.

Schmorlova kýla nemá výraznú symptomatológiu, pretože nevedie ku kompresii nervových koreňov, ako je medzistavcová prietrž. Je to však stále patológia a je do istej miery nebezpečná..

Progresia degeneratívnych deštruktívnych procesov na medzistavcovej platni vedie k jej dysfunkcii. V dôsledku toho sa tu môže vytvoriť obyčajná stavcová kýla so všetkými jej dôsledkami alebo kompresná zlomenina stavca. Príčiny takejto zlomeniny (zvýšený stres alebo normálna trauma) na zdravej chrbtici veľmi zriedka vedú k takým dôsledkom..

K podobnej patológii medzistavcových platničiek dochádza u ľudí s krehkými, slabými kosťami chrbtice alebo skôr stavcami. Preto sa najčastejšie diagnostikuje v dospievaní, najmä v bedrovej a dolnej časti hrudnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice sa prakticky nevyskytuje.

Identifikácia Schmorlovho uzla je pravdepodobnejšie zvončekom skutočnosti, že stav medzistavcových platničiek a stavcov určitého segmentu chrbtice vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Príčiny Schmorlovej kýly

Výskyt uzuratívnych defektov môže prispieť k príčinám vrodenej aj získanej povahy. Príkladom prvého môžu byť malé Schmorlovy kýly, spôsobené presne vrodenými štruktúrnymi znakmi stavca. Príčiny získané v priebehu života a vedúce k vzniku takýchto defektov môžu byť tieto:

 • metabolické poruchy na medzistavcovej platničke, vrátane osteoporózy;
 • zakrivenie chrbtice (kyphosis, shrbenie);
 • zranenia: úder alebo zvislý pokles zhora nadol, hlavne u mladých ľudí - ich disky sú stále pevné a dosť trvanlivé;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zriedkavé choroby (Scheuermann-Mauova choroba).

Ako dôvod vzniku Schmorlových uzlín u detí môžeme uviesť skutočnosť, že kostné tkanivo jednoducho neudržiava tempo s vývojom svalu, v dôsledku čoho sa defekty tvoria v stavcoch vo forme dutín..

Ako dochádza k poškodeniu stavcov, keď sa vytvorí Schmorlova kýla

Príznaky - kde a ako to bolí

Vo väčšine prípadov sú intrakorporálne hernie (Schmorlovy hernie) detegované náhodne pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Tento nedostatok klinických prejavov sa jednoducho vysvetľuje: patologický proces zachytáva disk a kostné tkanivo stavcov, ktoré neubližujú. Táto patológia neovplyvňuje korene miechy a nervov, preto vyjadrené príznaky bolesti, ktoré poskytuje konvenčná vertebrálna kýla, nie sú charakteristické..

Bolesť, ak sa objaví, už má značné množstvo prietrže a je slabo vyjadrená, bolesť v prírode. Vyvoláva sa dlhodobým státím, pri práci nadol alebo po dlhšej chôdzi. Príznaky bolesti sú často sprevádzané pocitom únavy v chrbte a prechádzajú v polohe na chrbte.

Príčinou bolesti v bedrovej oblasti alebo v oblasti hrudnej chrbtice nie sú usuratívne defekty samotnej chrbtice, ale reakcia unavených svalov a tkanív okolo nich..

Intrakorporálna hernia môže byť tiež sprevádzaná prejavom narušenia držania tela, ako je napríklad strata sluchu, opuch tkanív v oblasti ich umiestnenia, pocit nepohodlia a určité obmedzenie pohyblivosti chrbtice..

Progresia hernie môže viesť k výraznému zakriveniu chrbtice vo forme kyfózy (v prípade diskovej lézie v oblasti hrudníka) alebo lordózy (s lokalizáciou Schmorlovho uzla v bedrových diskoch)..

V závislosti od umiestnenia je kýla Schmorlovho typu nasledovná: stredná, bočná, predná a zadná.

 • Stredná a bočná nevedú k deformácii chrbtice, preto nie sú často klinicky zjavné. Je možné ich identifikovať iba pomocou rôntgenových výskumných metód..
 • Predné uzly Schmorl sú najčastejšie lokalizované v oblasti prvých troch stavcov lumbálnej chrbtice a rovnako ako mnohopočetné najčastejšie prejavujú príznaky bolesti..

Výskyt silnej bolesti krčnej chrbtice naznačuje, že príčiny pravdepodobne nesúvisia s uzuratívnymi defektmi. Pretože umiestnenie v krčku nie je pre nich typické.

Uzly Schmorl môžu byť tiež prejavom Scheuermann-Mauovej choroby. Často sa jedná o mnohopočetné prietrže sprevádzané patologickými zakriveniami chrbtice: kyfóza v hrudníku a vyhladenie ohybu bedrovej chrbtice..

Diagnostický postup

Diagnóza je založená na:

 1. rozhovor s pacientom: na čo sa sťažuje; či existuje bolesť, ich lokalizácia a závažnosť, závislosť od fyzickej aktivity a zmiernenie bolesti v polohe na chrbte; či došlo k zraneniam alebo nadmernému zaťaženiu chrbtice atď.;
 2. vyšetrenie chrbtice na prítomnosť zakrivenia, opuchu tkanív;
 3. ďalšie výskumné metódy:
  1. röntgenová snímka je základnou metódou na stanovenie diagnózy;
  2. počítačová tomografia a magnetická rezonancia - vykonávajú sa s cieľom uistiť sa, že klinika nevyvoláva medzistavcovú prietrž alebo inú patológiu (najmä pri prejavoch bolesti v hrudnej a krčnej chrbtici)..

Aby bola schéma, podľa ktorej bude pacient liečený, čo najprávnejšia a najúčinnejšia, lekár môže konzultovať s inými odborníkmi (ortopédom, vertebroológom, neurológom).

Liečba kýly Schmorl

Kedy a ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie má nasledujúce ciele:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.

Ako liečebné metódy sa uplatňujú:

 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Liečba Schmorlovho uzla ľudovými metódami sa veľmi nelíši od postavenia úradného lekárstva a zahŕňa cvičenia, terapeutické masáže a obklady z alkoholových tinktúr liečivých rastlín (púpava, gaštanové kvety) alebo zmesi surových zemiakov s chrenom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová hernia je ochorenie pohybového aparátu, často spôsobené nesprávnym zaťažením chrbtice. Natiahnutie chrbtice prietrži v počiatočných štádiách choroby pomôže zmierniť príznaky a zabrániť recidíve.
Z tohto článku sa dozviete o výrastkoch v kĺboch ​​prstov: z akých dôvodov sa tieto hrbole môžu objaviť, čo môžu byť nazývané, aké ďalšie príznaky sprevádzajú ich vzhľad.
Pomerne závažné ochorenie prietrže je známe v celej ľudskej rase a je úspešne liečené oficiálnymi lekárskymi centrami a ľudovými liečiteľmi pomocou konšpiráciíKeby to nebolo pre bezmocnosť nášho vysoko rozvinutého lieku, keď namiesto chirurgického zákroku lieči obvyklú prietrž hernie, mnohí by sotva mohli uveriť v silu starodávnej ľudovej mágie.