loader

Hlavná

Žalúdok

Schmorlova kýla krčnej a hrudnej chrbtice

Prvýkrát sa vedecký svet dozvedel, aký bol uzol Schmorl v roku 1927, keď Christian Georg Schmorl, profesor patologického ústavu Lipska, objavil neobvyklé útvary na chrbtici - chrupavkové uzly, ktoré sa vyvíjajú pri Scheuermann-Mauovej chorobe. Po smrti nemeckého patológa bola nodulárna neurologická patológia definovaná ako Schmorlova uzlina.

Tento lekársky termín sa odborníkmi stále používa v prípade detekcie cyst (defekty Schmormis) v spongióznej kosti stavcov. Aké je nebezpečenstvo Schmorlovej kýly, ako sa určujú uzuratívne defekty (Schmorlove uzly) a ako sa má liečiť Schmorlova kýla v medzistavcových častiach krčnej chrbtice, tento článok sa bude diskutovať.

Čo to je?

Na rozdiel od tradičného poňatia prietrže, keď v medzistavcových platničkách nastane horizontálny výčnelok, vzniknú Schmorlove uzly v chrbtici v dôsledku horného alebo dolného dierovania koncových doštičiek tkaniva chrupavky chrbtice do spongióznej kosti. Predpokladá sa, že Schmorlova defekt je dôsledkom zlého dedičstva, alebo naopak, Schmorlova intervertebrálna hernia sa objaví u dieťaťa v prípade aktívneho rastu, pred všeobecným normatívnym vývojom. Ako kostná kostra rastie, vývoj kostného tkaniva má určité oneskorenie, ktoré vytvára dutiny v hubovitej štruktúre stavcov, ktoré zapĺňajú veľké alebo malé Schmorlovy kýly.

Lokalizačným miestom stavcovej kýly Schmorl je spravidla stavec Th10-Th11 hrudníka a stavca L1-L5 vyplňujúce bedrovú oblasť. Nie je však vylúčená Schmorlova kýla v krčnej chrbtici..

Latentný priebeh choroby genetického alebo získaného typu je asymptomatický, nedáva majiteľovi nepríjemné pocity a spravidla sa pri plánovanom röntgenovom snímaní alebo pri iných príznakoch a príznakoch neurologickej detegujú jednoduchá alebo viacpočetná hernia Schmorla.

Schmorlova hernia v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť z akéhokoľvek dôvodu, čo vedie k deštrukcii hustej štruktúry kostného tkaniva stavcových segmentov. Napriek zjavným, na prvý pohľad absolútnej neškodnosti, môže Schmorlova kýla krčnej chrbtice viesť k vzniku rôznych neurologických patológií a symptomatických príznakov:

 • K všeobecnej deformácii stavcovej kostry s diagnózou centrálnej Schmorlovej prietrže, keď chrupavkové tkanivo spadne do centrálnej časti stavca.
 • K symptomatickej tvorbe pravej medzistavcovej prietrže krčka disku.
 • Na kompresné zlomenie stavcov a podobne.

Ak nepoznáte a nezačnete s liečením Schmorlovej kýly včas, sú možné ďalšie komplikácie vedúce k nepríjemným následkom. Pacienti trpiaci touto patológiou musia vedieť, že Schmorlova kýla je stav, pri ktorom akýkoľvek intenzívny stres na chrbticu môže prispievať k tvorbe mikro-zranení a mikrotrhlín. Preto odborníci týmto ľuďom neodporúčajú, aby sa venovali profesionálnym športovým aktivitám.

V niektorých výnimočných prípadoch sa Schmorlova hernia v stavovcoch vytvára po metabolických poruchách, ako je napríklad kyfóza, zhoršené držanie chrbtice atď..

Zaujímavý fakt! Po dlhom pobyte na obežnej dráhe je väčšine astronautov diagnostikovaná Schmorlova kýla, pretože kostné tkanivo po lete stráca až 10% svojej hustoty..

Príznaky a symptómy

Napriek asymptomatickému priebehu ochorenia môže v dôsledku absencie radiulárneho syndrómu a zúženia miechových kanálov, latentnej povahy neurologického stavu, niekedy vzniknúť niektoré symptomatické prejavy:

 • zvýšená únava stavcovských častí krku;
 • príznaky Schmorlovej prietrže môžu mať intenzívnejšiu závažnosť s vertikálnou polohou tela so zoslabením v ležiacej polohe;
 • znížená flexibilita a pohyblivosť krčných stavcov;
 • pri najmenšom zaťažení sa v inervačnej zóne prejavuje vysoká citlivosť.

diagnostika

Nie je možné vizuálne určiť chrupavkové uzly Schmorla. Pre presné umiestnenie neobvyklých oblastí bude potrebná špeciálna inštrumentálna diagnostika.

Kýly Schmorlovej sú určené röntgenovou metódou výskumu a špecialisti získajú informatívnejší obraz po zobrazení magnetickou rezonanciou. Po vyšetrení všetkých častí chrbtice kvôli uzuratívnym nodulárnym formáciám (Schmorlova kýla) sa liečba klinických prejavov začína zlepšením metabolizmu v postihnutých oblastiach kostného tkaniva..

Ako liečiť?

Liečba prietrže kýly si vyžaduje integrovaný terapeutický prístup. Po nadviazaní všetkých príčin-príčin, príznakov a závažnosti choroby čelia odborníci zložitým úlohám:

 • Manažment bolesti.
 • Zlepšenie metabolizmu.
 • Zabezpečenie nepretržitého hlavného toku krvi do postihnutých oblastí.
 • Obnovenie cervikálnej flexibility a mobility.
 • Blokujte svalové kŕče.
 • Prevencia rozvoja remisie.

Neexistuje jediný režim s liekmi. Ošetrujúci lekár musí brať do úvahy mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, pohlavie a súvisiace chronické ľudské patológie. Pri liečbe nodulárnej kýly podľa Schmorla sa tradične dá odstrániť bolesť, uvoľniť svalové napätie a zlepšiť motorické funkcie hornej časti chrbtice.

Fyzioterapeutické postupy a manuálna terapia sú rovnako účinné na uzlíkoch..

Pretože nie sú k dispozícii radikálne opatrenia chirurgického zákroku pri liečbe tohto ochorenia a terapeutický proces liečby a obnovenia muskuloskeletálnej funkcie trvá od 1,5 do 2 rokov, toto všetko si vyžaduje trpezlivosť a disciplínu od pacienta. Je však nevyhnutné a nevyhnutné - liečba doma, ktorá zahŕňa telesný tréning kostry krčka pohybového ústrojenstva, diétu, masáže a terapeutické cvičenia..

V prípade kýly Schmorlovej je k dispozícii špeciálne navrhnutá strava podľa M.I. Pevznera. Podstatou tabuľky stravovania je denná spotreba požadovaného množstva minerálnych zložiek, najmä vápnika, horčíka a železa. Všetky potrebné informácie môžete získať od svojho lekára alebo dietológa.

Alternatívne zaobchádzanie

Existuje mnoho ľudových receptov, ktoré sa môžu účinne zbaviť neurologického problému. Systematickým uplatňovaním tradičných metód liečby doma je možné prekvapiť rádiológa úplnou absenciou nodulárnych formácií za 6 až 8 mesiacov. Najpopulárnejšie a najúčinnejšie metódy alternatívnej liečby:

 1. Ihličnaté kúpele. Aspoň trikrát týždenne by sa mala vykúpať s ihlami.
 2. Efektívne obklady obsahujúce alkohol z gaštanu konského a púpavy. Na 100 g ošetrovacej zmesi bude potrebných 200 ml alkoholu. Všetka liečivá hmota sa podáva infúziou počas 1,5 mesiaca na suchom a tmavom mieste. Trieť bolestivú oblasť chrbtice dvakrát denne, ráno a večer.
 3. Každodenné večerné obkladanie chrenu a surových zemiakov po chvíli výrazne zníži nodulárnu poruchu.

Veľmi účinným spôsobom domácej liečby je trenie s éterickými olejmi.
Okrem toho odborníci zaznamenávajú dobré výsledky po hirudoterapii, tj liečbe pijavicami. Najúčinnejšou alternatívnou liečbou je však apitherapia. Po 5–10 sedeniach s použitím včiel sa nezistili žiadne stopy po užitočných chybách..

cvičenie

Aj keď nemáte podozrenie, že v krčnom stave je nodulárna formácia, implementácia jednoduchých terapeutických a preventívnych cvičení posilní svalový korzet a zväčší priestor medzistavcových platničiek, čím sa zlepší muskuloskeletálna funkcia celej chrbtice. Nerobte cviky. Stačí vykonať niekoľko zákrut a sklonov v horizontálnej a sedacej polohe.

Pozor! Ak terapeutické cvičenia spôsobujú nepohodlie alebo spôsobujú bolesť v oblasti krčka maternice, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Presnejšie odporúčania týkajúce sa fyzioterapeutických cvičení získate od poradenského špecialistu v mieste bydliska.

Prognóza a odporúčania

Neurologické asymptomatické ochorenie neovplyvňuje celkové zdravie človeka a jeho odbornú činnosť. Absencia klinických príznakov a symptómov však môže viesť k progresii iných chorôb kĺbov. Preto, aby ste si zaistili pohodlný stav svojho tela, musíte neustále monitorovať zdravie chrbtice. Na implementáciu odporúčame päť jednoduchých pravidiel, vďaka ktorým bude váš pohybový aparát vždy v poriadku:

 • Sledujte svoju vlastnú váhu a vyhnite sa obezite.
 • Mierna fyzická aktivita, ktorá kombinuje prechádzky na čerstvom vzduchu, plávanie a ľahký beh.
 • Vyvážená strava s dostatkom vitamínov a minerálov.
 • Zabráňte podchladeniu kĺbových častí tela a čo najviac sa obmedzte na riziko infekcie.
 • Ročne sa podrobí preventívnemu vyšetreniu neurológom a miestnym praktickým lekárom.

Schmorlove uzly v chrbtici. Čo to je?

V modernej medicíne sa predpokladá, že Schmorlove uzly nie je potrebné liečiť. Je založená na skutočnosti, že toto ochorenie takmer nespôsobuje bolesť. Schmorlove uzly nestláčajú nervové korene, čo znamená, že nenarúšajú inerváciu tela. To však neznamená, že Schmorlove uzly sú neškodné. V skutočnosti sa s nimi musí zaobchádzať.

Čo sú Schmorlove uzly a prečo sú nebezpečné? Tieto uzly sú herniálne výčnelky medzistavcových platničiek. Každý disk má formu vypchávky medzi stavcami. Zhora zdola je obmedzená chrupavkovými doskami a okolo obvodu - hustým a odolným krúžkom. Vypuknutie disku smerom k vláknitému prstencu sa nazýva výstupok. A záhyby a vydutie chrupavkových dosiek nad a pod sú Schmorlovy uzly. Schmorlove uzly teda znamenajú odsadenie úsekov medzistavcovej platničky do hubovitej kosti stavca..

Kýla alebo Schmorlove uzly neurčia nervové korene. Môžu však byť sprevádzané malými bolesťami. Typickým príznakom choroby je rýchly nástup únavy v chrbte alebo spodnej časti chrbta pri sedení, státí alebo pri fyzickej námahe..

Nebezpečenstvo uzlov Schmorla spočíva v tom, že znižujú pevnosť stavca a robia ho náchylným na zlomeniny. Takéto kompresné zlomeniny často vedú k invalidite. Okrem toho narušenie integrity blokovacej dosky vytvára podmienky pre zapojenie sa do procesu medzistavcových platničiek. A to už ohrozuje plemennú medzistavcovú prietrž s najnebezpečnejšími následkami.

Uzly Schmorl zvyšujú zaťaženie stavcov a medzistavcových kĺbov. V dôsledku toho sa môže vyvinúť spondylartróza, ktorá hrozí čiastočnou imobilizáciou chrbtice. Redistribúcia záťaže stavcov v kombinácii so svalovými kŕčmi môže spôsobiť zakrivenie chrbtice vo forme kyfózy alebo lordózy..

V detstve a dospievaní vznikajú Schmorlove uzly v dôsledku nerovnováhy vo fyzickom raste. Kostná kostra rastie tak rýchlo, že nemá čas na získanie dostatočnej sily. Kostné tkanivo stavcov sa stáva slabým a drobivým, vyskytuje sa jeho dierovanie, zahĺbenie z medzistavcových platničiek.

V dospelosti a v starobe sa na pozadí osteoporózy vytvárajú Schmorlove uzly v chrbtici. Toto ochorenie znamená stratu kostného tkaniva a uvoľnenie vápnika. Uzly Schmorla sú často sprevádzané osteochondrózou. V tomto prípade vznikajú v dôsledku metabolických porúch na pozadí svalových kŕčov, so zhoršeným prietokom krvi do chrbtice..

Na ošetrenie Schmorlových uzlov sa používa zložitá technika. Je to kombinácia akupresúry, akupunktúry a manuálnej terapie. Akupresúra a akupunktúra zmierňujú svalové napätie a kŕče. Jemné natiahnutie chrbtice znižuje zaťaženie stavcov. Moxoterapia a ďalšie metódy orientálnej medicíny zlepšujú krvný obeh a zlepšujú metabolické procesy. V dôsledku toho sa eliminuje hrozba komplikácií Schmorlovho uzla a jeho príznaky zmiznú.

Schmorlove uzly
(Schmorlova kýla, Schmorlova chrupavka, Schmorlova uzlina, Schmorlova uzlina, chrupavkový uzol)

Choroby nervového systému

všeobecný popis

Schmorlove uzly (hernie) (M51.4) sú rôntgenové výrazy charakterizované „vtláčaním“ chrupavkovitého tkaniva koncových doštičiek do huby kostí horného alebo dolného stavca. Priama kompresia nervových zakončení miechových koreňov alebo miechy sa nevyskytuje, preto klinické prejavy vo forme bolesti často chýbajú.

V 60% prípadov je zaznamenaná dedičná predispozícia. Anamnéza poranenia chrbta u 30% pacientov.

Častejšie sa Schmorlova kýla nachádza v hrudnej a bedrovej chrbtici.

Klinický obraz

Schmorlova hernia obvykle nemá klinické prejavy a sú rádiologickým nálezom. Niektorí pacienti (až 50%) však trpia bolesťou chrbta, ktorá sa šíri na nohy. Vyskytujú sa postupne v priebehu niekoľkých rokov, vyvolané fyzickou námahou..

Objektívne vyšetrenie pacienta odhalí miernu bolestivosť po prehmatnutí paravertebrálnych bodov a spinálnych procesov v postihnutej oblasti, môže dôjsť k miernemu obmedzeniu rozsahu pohybu. V 50% prípadov je zaznamenaná kyfóza bedrovej hrudníka.

diagnostika

 • Rentgenografie.
 • Počítačové alebo magnetické rezonančné zobrazenie chrbtice (detekcia Schmorlovej kýly).

Diferenciálna diagnostika: hernia disku (medziobratlová hernia).

Liečba Schmorlových uzlov

 • analgetiká.
 • Fyzioterapia, cvičebná terapia.
 • Lekárska blokáda.

Liečba je predpísaná až po potvrdení diagnózy odborným lekárom.

Základné lieky

Existujú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie.

 • Alflutop (chondroprotektívny, analgetický, protizápalový). Dávkový režim: i / m, hlboký, 1 ml denne, počas 20 dní.
 • Teraflex (prostriedok stimulácie regenerácie chrupavky). Dávkovací režim: vo vnútri, bez ohľadu na príjem potravy, vypláchnutý malým množstvom vody. Dospelým a deťom starším ako 15 rokov v prvých 3 týždňoch je predpísaná 1 kapsula 3 r / deň; v nasledujúcich dňoch - 1 kapsula 2 r / deň.
 • Diklofenak (anestetický, protizápalový). Dávkovací režim: vo vnútri, bez žuvania, umývanie dostatočným množstvom tekutiny. Dospelí sa predpisujú v počiatočnej dennej dávke 100 - 150 mg pre 2 - 3 dávky.
 • Midokalm (svalový relaxant). Dávkovací režim: vo vnútri, po jedle, bez žuvania, umývanie malým množstvom vody. Dospelí a deti od 14 rokov, 50 mg 2 - 3-krát denne, postupne zvyšujúce dávku na 150 mg 2 - 3-krát denne.
 • Miacalcic (inhibítor resorpcie kostí). Dávkový režim: podáva sa subkutánne alebo intramuskulárne v dennej dávke 50 alebo 100 ME denne alebo každý druhý deň, v závislosti od závažnosti ochorenia..

odporúčania

Odporúča sa konzultácia s neurológom / neurochirurgom, rádiografiou / počítačovou tomografiou chrbtice.

Aké je nebezpečenstvo uzliny

Schmorlove uzly v chrbtici: čo to je, dôvody, ako zaobchádzať

Vertebrálny stĺpec je oporou pre celé telo a je počas celého života vystavený výraznému stresu. Ale s vekom, kosť a chrupavkové tkanivo sa postupne opotrebovávalo a v chrbtici sa vyvíjali rôzne patológie - osteochondróza, artróza, Schmorlovy uzly a iné.

Uzly Schmorl sú patologické poruchy degeneratívne-deštruktívnej povahy, ktoré sa vyskytujú na medzistavcových platničkách. Táto patológia sa pozoruje u 80% ľudí, ktorí prekročili 50-ročný medzník..

Popis patológie

V počiatočnej fáze vývoja lekári neidentifikovali malé Schmorlove uzly ako odchýlku od normy, ale považujú sa za malú zmenu štruktúry chrbtice. Podstatou patológie je prienik medzistavcovej chrupavky do samotného stavca. Pretože kostné tkanivo nemá nervové zakončenie, proces je asymptomatický, čo vedie k jeho komplexnej diagnostike. Osoba sa zvyčajne podrobuje vyšetreniu pri liečbe inej choroby a Schmorlovho uzla.

Vývoj patológie začína čiastočným zničením hyalinnej doštičky medzistavcových platničiek. Z výslednej medzery prúdi stavovce mimo stavcov a chrupavkové tkanivo sa pomaly rozrastá do voľného priestoru. Obratle sa začínajú atrofovať. V pevnom prvku je vytvorený priestor zakrytý uzatváracou doskou, do ktorej je umiestnená tekutina uniknutá z disku. Toto je uzol Schmorl. Schmorlovo uzol sa zväčšuje, zvyšuje tlak na želatínové jadro, zväčšuje sa priestor a steny uzliny menia svoju štruktúru..

Typicky sa také zmeny vyvíjajú veľmi pomaly a asymptomaticky. Ale pod vplyvom priťažujúcich faktorov môže dôjsť k rýchlej deformácii stavcov, čo môže viesť k zlomeninám kostných doštičiek. Menej často sa fibrotické procesy vyskytujú v Schmorlových uzlinách. Kapiláry krvných ciev môžu preniknúť cez medzistavcové platničky a spôsobiť zmenu v štruktúre jej prvkov. Tento proces môže spôsobiť Schmorlovu prietrž.

Príčiny Schmorlových uzlov

Faktory tvorby patologických uzlov sú najčastejšie vek a genetická predispozícia. Ak aspoň jeden z rodičov trpí tvorbou uzlov na medzistavcových platničkách, musí sa dieťa pravidelne vyšetrovať na včasné odhalenie patológie. Okrem týchto faktorov existujú nasledujúce dôvody na vytvorenie Schmorlových uzlov:

 • autoimunitné patológie, ktoré vedú k zníženiu hustoty kostí;
 • degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách;
 • osteoporóza;
 • kongestívne zápalové procesy v chrbtici;
 • poranenia miechy;
 • porušenie postoja - skolióza, kyfóza;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v detskom veku, napríklad profesionálne športy s nesprávne vypočítaným zaťažením;
 • vrodené patológie v štruktúre chrbtice;
 • pri intenzívnom raste dieťaťa neprimerané zvyšovanie hmotnosti rôznych častí tela;
 • deformita medzistavcových platničiek.

Nadmerná alebo naopak nedostatočná fyzická aktivita je pomerne častou príčinou vzniku choroby. Z tohto dôvodu sa uzly Schmorl často zisťujú u športovcov a administratívnych pracovníkov..

Patologické ošetrenie

Malé uzlíky nespôsobujú poškodenie tela, nespôsobujú nepohodlie ani bolesť. Avšak s tvorbou veľkých uzlov alebo Schmorlovej kýly existuje nebezpečenstvo zlomeniny stavcov, artróza medzistavcových platničiek, výčnelky. V takom prípade musíte podstúpiť komplexnú liečbu a pravidelne sledovať diagnostiku, aby ste mohli sledovať vývoj choroby.

Liečba tradičnými medicínskymi metódami:

 • spinálna trakcia - pomáha uvoľňovať napätie od svalov a väzov, zlepšuje krvný obeh, znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek. Postup sa vykonáva na odporúčanie vertebroológa na špeciálne vybavenom gauči;
 • lekárska gymnastika, plávanie - posilnenie svalového korzetu chrbta a zlepšenie flexibility chrbtice;
 • masáž - úľava od bolesti, stimulácia krvného obehu a odtok lymfy v postihnutej oblasti.

V prípade bolesti sa lieči patológia.

Liečba alternatívnymi metódami:

 • liečivé kúpele - ihličnatý kúpeľ uvoľňuje svaly a väzivo, stimuluje krvný obeh a zmierňuje bolesť. Musíte nasekať konáre mladého smreku, zbierať ich do litrovej nádoby a dobre variť v 3 litroch vody. Vývar je potrebné prefiltrovať, zohriať sa v kúpeli po dobu až 20 minút;
 • infúzia pri masáži - pomáha normalizovať krvný obeh, metabolické procesy v postihnutých oblastiach. Z rovnakých častí nasekajte nasekané bylinky: koreň šabľa, gaštan konský, semená uzlov a púpava. Vložte do sklenenej nádoby, nalejte alkohol a trvajte na tmavom mieste po dobu 15 dní. Potom dôkladne namiešajte a uložte do chladničky. Mletie s terapeutickou infúziou v kombinácii s masážou je pre Schmorlovy uzly mimoriadne účinné.

Uzly Schmorl sú často zamieňané s medzistavcovou prietržou. Tieto patológie sú síce trochu podobné, ale prietrž je nebezpečnejším ochorením so závažnými následkami. Patologické uzliny s včasnou liečbou nespôsobujú nepohodlie a sú úspešne liečené masážou a fyzioterapiou.

Schmorlova kýla: liečba, príznaky, čo je nebezpečné.

Bežne sa vyskytujú Schmorlove uzly (známe aj ako „Malá Schmorlova hernia“). Chceme najprv objasniť, čo v skutočnosti znamená pojem „Disková kýla“. Keď hovoríme o takom fenoméne, akým je Schmorlova kýla, o čo ide a ako sa s ňou zaobchádza, lekári hovoria, že toto je vydutie chrupavky medzi stavcami s ďalším dopadom a zápalom koreňov koncov miechových nervov..

Etiológie. Vývoj choroby „Schmorlova hernia“

Pokiaľ ide o tento typ prietrže, je potrebné objasniť, že existujú zásadné rozdiely od známych horizontálnych prietrží. Zmeny priamo ovplyvňujú medzistavcové platničky. Tvorba začína, keď chrupavkové tkanivo koncových dosiek padá do stavovcov a deformuje spongióznu kosť. Inými slovami, disk je vtlačený do telies horného dolného stavca.

Patológia je zväčša dedičná vo svojom pôvode alebo sa prejavuje ako negatívne symptómy v najskoršom detskom veku pacienta. Ako dieťa rastie, postupne sa bude typ mäkkého tkaniva úspešne rozširovať, zatiaľ čo samotné kostné tkanivo bude zaostávať a v hubovitom tele chrbtice sa budú postupne tvoriť dutiny. Práve tieto prázdnoty vyvolávajú v budúcnosti samotnú podstatu problému - postupne v nich zlyhávajú stavcové platne. Najčastejšie je taká patológia, ako je Schmorlova uzlina, lokalizovaná v hrudnej alebo bedrovej chrbtici (v strede alebo v dolnej časti chrbta)..

Schmorlove uzly sa nepovažujú za samostatné ochorenie a samy osebe sú neškodné. Zároveň však môžu byť znakom rôznych ochorení, ktoré sa prejavujú prietržom a poškodením chrbtice pacienta..

Ochorenie sa zvyčajne začína vyvíjať v pubertálnom období, príznaky sa však objavujú v detskom a starom veku. V dospievaní sa telo rýchlo rozvíja a rýchlosť rastu mäkkého (svalového) tkaniva prevyšuje rast kostí.

Príčiny Schmorlovej kýly

Samotná patológia nemá jasne definované vekové obmedzenia - dá sa diagnostikovať u dieťaťa aj u pacienta vo veku. Lekári rozlišujú niekoľko predispozičných faktorov na základe vzniku a vývoja negatívnych procesov v mieche, tvorbe Schmorlovej kýly:

 • Toto je v prvom rade porušenie hustoty štruktúry medzistavcovej chrupavky, chrupavky.
 • Porucha metabolických procesov a nedostatok určitých vitamínov, minerálnych zlúčenín.

Takéto negatívne a predispozičné faktory lekári diagnostikujú najčastejšie v období aktívneho rastu dieťaťa alebo s intenzívnym fyzickým alebo emocionálnym stresom na tele, čo je typické pre športovcov. V dôsledku kombinácie negatívnych faktorov bude hustý uzol chrupavkového tkaniva tlačiť na samotné telo miechy a vyvolá jeho deformáciu. To všetko je jasne viditeľné v röntgenových lúčoch..

Negatívne a nezvratné zmeny

V prípade absencie liečby a včasného zásahu lekárov to môže vyvolať patológie miechy, konkrétne:

 • Zníženie anatomicky správnej výšky stavcov.
 • Pružnosť tkanív a väzov medzi stavcami postihnutými v chrbtovej kolóne sa postupne znižuje.
 • Znižujú sa vlastnosti odpisovania celej chrbtice a v mieste lézie sa môže vyvinúť zameranie rastu a vývoja typu vláknitého tkaniva..
 • Postihnuté sú kĺby, znižuje sa ich pohyblivosť, vyvoláva sa artróza.

Samotná kýla Schmorla, pri nedostatku pozornosti a včasnej liečby, môže v priebehu času vyvolať nielen negatívne symptómy vo forme atakov bolesti a stuhnutosti, ale tiež môže spôsobiť rast a vývoj skutočnej kýly..

Druhy patológie

V závislosti od umiestnenia prietrže môže byť stredová alebo bočná, ako aj predná alebo zadná. A berúc do úvahy novotvary, môže byť jeden alebo viac. Veľa v tejto veci určuje hlavnú príčinu patologických zmien..

Kvôli tomu, čo sa objavuje Shmorlovo uzlíky

Schmorlove uzly vznikajú z veľkého množstva dôvodov. Spomínajú sa tieto faktory:

  1. Choroby pohybového ústrojenstva (osteopénia, kyfóza, osteoporóza);
   • S osteoporózou sa znižuje kostná sila. Výsledkom bude, že samotný spinálny disk bude tlačiť na telo chrbtice. Vyvolávanie negatívnych príznakov a objavenie sa prietrže;
   • Schmorlova kýla komplikuje aj niektoré vrodené stavce. Príkladom sú predné, bočné typy zakrivenia, ako je patologická lordóza, skolióza, kyphosis;
 1. Zmeny hubového tkaniva stavcov. Dedia sa - ak rodina predtým diagnostikovala túto patológiu u blízkych príbuzných, pravdepodobnosť vývoja u pacienta sa zvýši jeden a pol až dvakrát;
 2. Tehotenstvo, rovnako ako laktácia. Hormonálne a fyziologické zmeny v tele môžu spustiť rast a vývoj prietrže;
 3. Intenzívna pravidelná fyzická aktivita (cvičenie s „železom“, prenos hmotnosti).

Najčastejšie je však tento problém spôsobený zrýchleným dozrievaním tela dospievajúcich. V medicíne sa tento jav nazýva zrýchlenie. Vedie to k tomu, že kostné tkanivo medzistavcových platničiek sa vyvíja pomalšie ako svaly, v dôsledku čoho je tlak na medzistavcové stĺpy príliš vysoký..

Pred ďalším prečítaním článku vám dôrazne odporúčame pozrieť si video profesora Sergeja Bubnovského o tom, čo je Schmorlova Hernia.

symptomatológie

Príznaky sa prejavili iba príležitostne prietržnej kýly. Zvyčajne sa neukazujú.

Tieto kýly nemajú osobitný vplyv na kvalitu života: nespôsobujú bolesti chrbta a neobmedzujú pohyblivosť tela. Mali by sme sa však obávať, pretože malé uzlíky Schmorlu spôsobujú, že kosti sú krehké, a to je už plné zlomenín, postupného rozvoja artrózy a ďalších nepríjemných ochorení..

V ktorých častiach chrbtice sa nachádzajú Schmorlovy uzly? Prečo je to nebezpečné ?

Lokalizácia malých kýly Schmorl

Najčastejšie sa nachádzajú v bedrovej, hrudnej chrbtici a krčnej oblasti.

Hrudné oddelenie

Toto je hlavné miesto ich lokalizácie. V ňom sa Schmorlova kýla zvyčajne vyvíja už v puberte. Takáto lokalizácia je nebezpečná so závažnými komplikáciami, rozvojom skoliózy a iných chorôb. Príznaky naolejované, môžu úplne chýbať. Zranenia chrbta sa vyskytnú iba vtedy, keď človek stojí alebo sedí.

bedrový

Porážka driekovej chrbtice, ktorej ošetrenie by mal predpisovať iba lekár, je zriedka diagnostikovaná odborníkmi. Pokiaľ v niektorých prípadoch bolí chrbát, bolí chrbát, keď niekto stojí. Takáto lokalizácia choroby je však spojená s veľmi vážnymi komplikáciami, ktoré sa nazývajú kompresné zlomeniny hrebeňa..

krčnej

Veľmi krehká časť chrbtice, takže sa tam často objavujú aj Schmorlovy uzly. Ich hlavnými príznakmi sú bolesti hlavy a závraty, ktoré sa vyskytujú v dôsledku kompresie tepny, ktorá dodáva mozgu krv.
Viacnásobné a jednotlivé malé hernie

Rôzne malé uzly Schmorl

Rozdelené na jednoduché a viacnásobné.

Viac uzlov

Viac uzlov je častejšie (asi v 70% prípadov). Vyznačujú sa tým, že medzistavcové platničky vstupujú do stavcov na viacerých miestach naraz. Tento druh kýly je sprevádzaný pomerne silnou bolesťou. Ich hlavné príznaky sú:

 • Chronické bolestivé bolesti, ktoré sa zosilňujú v stoji alebo v sede;
 • Rýchla únava;
 • Poruchy spánku.

Jednotlivé uzly

Pokiaľ ide o jednotlivé uzly, sú zvyčajne príznakom Scheuermann-Mauovej choroby (jedná sa o typ kypózy). Ochorenie sa prejavuje silnou bolesťou v oblasti hrebeňa. Zvyčajne sa vyskytujú, keď človek dlhší čas pracuje alebo dlhodobo stojí. Scheuerman-Mau sa musí liečiť, inak môže dôjsť k osteochondróze a iným vážnym ochoreniam chrbtice.

Ako sú diagnostikované malé hernie ?

Schmorlove uzly sú zvyčajne diagnostikované röntgenovými lúčmi, ako aj zobrazovaním pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovou tomografiou. Ak sa zistí prietrž, lekár nariadi pacientovi, aby mu dal moč a úplný krvný obraz. Často sú potrebné aj rôzne biochemické štúdie..

Ktorého špecialistu kontaktovať?

Pomerne často sa mnohí pacienti pýtajú, čo lekár predpisuje pri diagnóze, ako je Schmorlova kýla, potom by ste sa mali poradiť s ortopédom. Najmä v súčasnosti v oblasti ortopédie existuje osobitná oblasť lekárskych poznatkov - vertebroológia, ktorá sa týmito otázkami zaoberá. Je k dispozícii, že existuje veľa metód diagnostiky a liečby, ktoré vám umožňujú postaviť pacienta na nohy.

Liečebné metódy

Priebeh liekovej terapie

Ak hernie nespôsobujú žiadne bolestivé príznaky, lekár sa obmedzí na vymenovanie wellness procedúr:

 • plávanie;
 • Špeciálne masáže;
 • Liečebné cvičenia.

Vďaka nim sa posilnia chrbtové svaly.

Ak dôjde k bolesti v dôsledku Schmorlovej kýly, lekár predpíše pacientovi jedno z nasledujúcich protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Podávajú sa intramuskulárne ráno jeden týždeň:

 • Lornoxikam. 16 mg sa podáva raz;
 • Meloxicam. Zvyčajná dávka je 1,5 ml;
 • Diclofenac. 3,0 ml sa podáva raz.

Okrem toho lekár zvyčajne predpisuje pre bolesť 200 mg ibuprofénu alebo nimesulidu. Toto by sa malo robiť večer po dobu jedného mesiaca - hlavnou vecou nie je praktikovať samoliečbu a ich podávanie. V takom prípade by všetko malo byť pod dohľadom lekára..

V niektorých prípadoch lekár predpisuje aj vitamíny B (B6, B12), relaxanty svalov (midokálne) a lokálne protizápalové masti (diklafinak). Lekári tiež predpisujú a užívajú tablety alebo injekcie vitamínu D, vápnika, ale iba ak sú patologické procesy v chrbtici sprevádzané patológiou, ako je osteoporóza - nadmerná krehkosť a krehkosť kosti..

Spolu s užívaním liekov lekári často, individuálne a berúc do úvahy celkový stav pacienta, predpisujú priebeh fyzioterapeutických cvičení a liečba samotnej chrbtice je trochu menej často predpísaná.

Nosiť špeciálny korzet

Pretože samotná patológia je spôsobená častými záchvatmi bolesti chrbta a bedrovej chrbtice ako prvku liečby a prostriedku na zmiernenie bolesti, lekári často predpisujú pacientovi, ktorý nosí mäkký alebo tvrdý korzet. Najčastejšie, so špeciálnym upevňovacím dizajnom - korzet je predpísaný pacientom, ktorých práca alebo životný štýl často zahŕňa nájdenie dlhého času v určitej, jednej polohe, napríklad v ležiacej, stojacej alebo sediacej polohe. Samotná konštrukcia pomáha odstraňovať nadmerné zaťaženie chrbtice v patologickom segmente chrbtice samotnej, a tak zmierňuje bolesť, čím sa občas znižuje riziko vzniku neuralgie a medzistavcových prietrží..

Reflexný kurz

Prax použitia reflexológie samotnej, rovnako ako každý lekársky zákrok, je zameraná na úplné obnovenie postihnutej oblasti chrbtice, úplné ošetrenie a obnovenie pacienta. Priebeh reflexológie pomáha zvyšovať a zlepšovať prietok krvi, ktorý vyživuje chrbticu, čo pomáha dodávať viac kyslíka a živín do poškodenej oblasti, čo pomáha k rýchlej obnove chrupavky, kostného tkaniva.

V procese liečby kýly predloženou metódou - reflexológia, stojí za zváženie kontraindikácie, ktoré existujú pre jej implementáciu. Ak ich nezohľadníte, môže to spôsobiť zhoršenie celkového stavu pacienta a vyvolať negatívny vývoj patologických procesov, ako je rast nádoru a horúčka, bolesti hlavy a bolesti..

Priebeh reflexológie je kontraindikovaný v diagnostike chorôb, ako sú:

 • Rast a vývoj zhubných a benígnych novotvarov, najmä tých, ktoré sú sprevádzané metastázami.
 • Horúčka spôsobená nachladnutím.
 • Tuberkulóza v aktívnej fáze svojho priebehu.
 • Reflexoterapia sa tiež nevykonáva počas tehotenstva a dojčenia..
 • Pri diagnóze krvných ochorení, napríklad s leukémiou alebo duševným nadmerným vzrušením.

Hirudoterapia

Rovnako účinná a účinná metóda liečby Schmorlovej kýly a iných patológií, ktoré ovplyvňujú chrbticu, je liečebná procedúra s pijavicami. Porcie pijavice sa pre niekoho môžu zdať nepríjemné, ale ukazujú pozitívne výsledky liečby:

 • Pomáhajú saturovať krv kyslíkom;
 • Zlepšiť prietok krvi a prísun krvi do postihnutej oblasti chrbtice;
 • Pomáhajú zmierniť vysoký krvný tlak;
 • Uvoľnite spastické záchvaty a eliminujte stagnáciu škodlivých látok v tkanivách.

Avšak, pre všetky svoje výhody, ošetrenie pijavice majú svoje vlastné kontraindikácie:

 • Diagnostikované nádory postihujúce tkanivá a orgány s metastázami;
 • Obdobie gravidity a laktácie;
 • Ochorenia postihujúce krv, najmä diagnostikovaná hemofília, poznačené zlou koaguláciou krvi.

fyzioterapia

Priebeh terapeutickej cvičebnej terapie má tiež pozitívne výsledky v liečbe kýly. Pred praktickým vykonaním konkrétneho cvičenia je však vhodné poradiť sa s lekárom, ktorý zostaví individuálny cvičebný program, ktorý bude brať do úvahy umiestnenie kýly, jej veľkosť a celkový stav pacienta..

Cieľom samotných gymnastických cvičení je posilnenie svalov chrbta a abs, uvoľnenie napätia a nadmernej hmotnosti chrbtice a vytvorenie silného svalového korzetu. Hlavná vec v tomto prípade je pravidelné a správne vykonanie všetkých cvičení, ich správanie pod vedením skúseného trénera. Ak cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, mali by sa okamžite zastaviť..

Schmorlove uzly v chrbtici

Schmorlove uzly v chrbtici sú komplexom patologických zmien na medzistavcových platničkách. Ochorenie nie je sprevádzané akútnymi príznakmi, preto sa v medicíne nazýva „rádiologický“ príznak. Uzly Schmorla sa často diagnostikujú náhodne, keď sa pacient poradí s lekárom o iných zdravotných problémoch. Patológia je sprevádzaná deformáciou chrupavky, v dôsledku čoho je stlačená kostná hmota chrbtice a dochádza k výčnelku. Takéto zmeny je možné zistiť iba röntgenovým lúčom, čo zvyšuje nebezpečenstvo patológie.

príčiny

Medzi najbežnejšie faktory prispievajúce k výskytu Schmorlových defektov patria:

  patologické zmeny v štruktúre chrbtice (zakrivenie), ku ktorým dochádza pri chorobách, ako je napríklad skolióza alebo lordóza. Na svojom pozadí sa krvný obeh v stavovcoch zhoršuje, v dôsledku čoho strácajú hustotu a ľahko sa cezň pretlačujú;

Mnoho z vyššie uvedených faktorov možno zabrániť. Napríklad so zakrivením chrbtice, ktorému mnohí ľudia jednoducho nevenujú pozornosť, sa musí zaobchádzať včas. Musíte tiež sledovať svoju stravu a obmedziť fyzickú aktivitu na chrbte v prípade problémov s chrbticou.

Druhy patológie

Podľa počtu uzlov a lokalizácie patologických formácií sa Schmorlova kýla klasifikuje do niekoľkých odrôd. Nižšie sú uvedené hlavné.

Tabuľka. Hlavné typy kýly Schmorl.

Typ chorobypopis
intrakorporálníSprevádza ju poškodenie hubovitých štruktúr susedného stavca medziobratlovou platničkou. Považuje sa za jednu z najbežnejších druhov choroby..
Chrbát a spredPatologický proces vedie k narušeniu dynamiky a statiky chrbtice, čo spôsobuje špecifické príznaky.
intravertebrálníchĎalší druh choroby, ktorý je sprevádzaný posunom v elastickej výstelke stavcov.
Bočné a stredovéNegatívny proces na medzistavcovej platni nie je sprevádzaný výraznými symptómami, preto sa diagnóza tohto typu Schmorlových uzlov vyskytuje náhodne.
Jednoduché a viacnásobnéSprevádzaná léziou jedného medzistavcových platničiek a podľa toho aj niekoľkých súčasne. Podľa štatistík sa ľudia najčastejšie stretávajú s jednotlivými uzlami Schmorl.

Poznámka! Zasiahnutá oblasť chrbtice môže niekedy pri nedostatočnom ošetrení stratiť svoju mobilitu, v dôsledku čoho sa pod vplyvom zvýšeného zaťaženia kĺbov zvyšuje riziko zlomenín alebo zlomenín stavcov. V zriedkavých prípadoch to vedie k rozvoju artrózy medzistavcového kĺbu.

Charakteristické príznaky

Zvláštnosť patológie spočíva v tom, že ani pri vývoji početných Schmorlových uzlov sa neobjavujú žiadne príznaky a pracovná kapacita pacienta nie je narušená. Bolestivé pocity alebo neurologické príznaky môžu niekedy sprevádzať iba bočné alebo zadné uzly. Títo pacienti trpia zníženou schopnosťou pracovať, čo si vyžaduje osobitnú liečbu..

Keď sa uzly objavia u ľudí starších ako 40 rokov, môže sa vyskytnúť mierna bolesť v chrbtici. Ale pripísať syndróm bolesti tomuto ochoreniu je možné až po diagnostickom vyšetrení. Mali by sa vylúčiť ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť bolesť..

Prečo je to nebezpečné

Uzly Schmorlu spravidla nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, pretože postihnuté medzistavcové platničky sa v priebehu času vracajú do pôvodnej polohy. Kostné tkanivo je posilnené a chrupavka má prirodzený vzhľad. To však neznamená, že sa toto ochorenie môže ignorovať a neprijímajú žiadne terapeutické opatrenia.

U pacientov, ktorí sa predtým museli vysporiadať s takým ochorením, klesá mobilita v mieste prietrže, čím sa zvyšuje zaťaženie medzistavcových kĺbov. Okrem toho, ak sa prietrž kýly do istej miery zvýšila, významne sa zvyšuje riziko poškodenia stavcov počas fyzickej aktivity. Je to kvôli oslabeniu stavcov..

Ak chcete poznať príznaky Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice, ako aj metódy liečby, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

Diagnostické funkcie

Pred začatím liečby sa musí lekár uistiť, že sa zaoberá Schmorlovými uzlami, takže na pacienta čaká diagnostické vyšetrenie. Na presnú diagnostiku môže lekár predpísať inštrumentálne a klinické diagnostické opatrenia:

 • pacient opisuje príznaky, ktoré sa objavili, najmä bolesť. Ich povaha, miesto a trvanie;
 • palpácia (palpácia) postihnutej oblasti chrbta s cieľom identifikovať a vyhodnotiť zakrivenie chrbtice, ako aj vzniknutý edém;
 • na konečnú identifikáciu patologických lézií môže lekár predpísať MRI, CT alebo röntgen.

Na vedomie! Iba kvalifikovaní odborníci budú schopní identifikovať Schmorlovo uzly a pochopiť, o čo ide, preto sa autodiagnostika prísne neodporúča. Presnú diagnózu pomôžu lekári, ako je neurológ, ortopéd a vertebroológ. V zriedkavých prípadoch môže diagnostika vyžadovať konzultáciu všetkých týchto odborníkov naraz.

Ako liečiť

Pri vypracúvaní liečebného postupu musí lekár zohľadniť mnoho rôznych faktorov, napríklad vek pacienta, jeho zdravotný stav a povolanie, ako aj závažnosť choroby. V prítomnosti sprievodných patológií je potrebné o tom informovať ošetrujúceho lekára, pretože od toho tiež závisí ošetrenie Schmorlových uzlov. Je potrebné vziať do úvahy aj príčinu vývoja choroby, pretože ak je to dôsledok úrazu, potom by sa liečba mala zamerať na odstránenie následkov tohto poškodenia..

Bez ohľadu na príčinu vývoja a závažnosti ochorenia by terapeutický priebeh mal sledovať tieto ciele:

 • obnova metabolických procesov v chrbte;
 • zmiernenie bolestivých symptómov;
 • svalová relaxácia;
 • normalizácia krvného obehu, zvýšený svalový tonus;
 • obnovenie flexibility postihnutých stavcov;
 • predchádzanie komplikáciám.

Na dosiahnutie všetkých týchto cieľov je možné použiť rôzne liečebné metódy, počnúc terapeutickými cvičeniami, masážami alebo akupunktúrou až po lekárske ošetrenie. Každú z terapeutických metód budeme posudzovať osobitne..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zaobchádzať so Schmorlovými uzlinami stavcov, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a diagnostiky, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Všetky vykonané cvičenia by mali byť zamerané na posilnenie svalovej kostry a zvýšenie flexibility chrbtice. Výber komplexu by mal vykonať kvalifikovaný odborník a samotný proces by sa mal vykonať individuálne. Hlavné etapy lekárskej gymnastiky:

 • plné roztiahnutie chrbta a podľa toho aj chrbtice. Malo by sa vykonať v stoji alebo v ľahu;
 • posilňovacie cvičenia na chrbtové svaly;
 • napínanie svalov a chrbtice (to by malo skončiť každým tréningom).

Pri vykonávaní tohto alebo tohto cvičenia by nemala vzniknúť žiadna bolesť, takže ak pociťujete bolesť v chrbtici, okamžite zastavte tréning. V takom prípade by si špecialista mal zvoliť iný súbor cvičení.

masáž

Je vhodné ukončiť tréning masážou, pretože všetky tkanivá sú dobre zahriate. Masážne akcie pomáhajú zlepšovať krvný obeh v postihnutých oblastiach, uvoľňujú svalové vlákna a posilňujú svalový korzet. Pravidelnou masážou môžete dosiahnuť korekciu zakriveného držania tela.

Manuálna terapia

Toto je ďalšie ošetrenie používané so Schmorlovými uzlami. Účinnosť manuálnej terapie nie je horšia ako masáž. Jeho hlavnou úlohou je zlepšiť krvný obeh v postihnutom segmente.

Ak sa chcete dozvedieť viac o manuálnej terapii prietrže lumbálnej chrbtice, ako aj o druhoch a technikách vykonávania, prečítajte si o tom článok na našom portáli..

plávanie

Počas celého liečebného cyklu a po jeho ukončení odporúčajú mnohí lekári aktívne vodné aktivity. Pravidelné cvičenie vo vode, ako aj plávanie prispievajú k rýchlemu uzdraveniu..

akupunktúra

Táto metóda liečby je založená na zavedení špeciálnych ihiel na určitých miestach. Ihly by sa mali vkladať v určitej hĺbke av stanovenom uhle. Toto je jediný spôsob, ako dosiahnuť maximálny terapeutický účinok, a preto všetky činnosti musí vykonávať skúsený špecialista. Akupunktúra sa často používa v kombinácii s inými metódami..

Trakcia chrbtice

Účinná metóda naťahovania chrbtice pomocou vlastnej hmotnosti pacienta. Takéto manipulácie vám umožňujú vrátiť normálnu hodnotu medzistavcového lúmenu, a tým zlepšiť výživu kostí a chrupavky..

Farmaceutické prípravky

Pri liečbe Schmorlovho uzla lekári spravidla predpisujú tieto skupiny liekov:

  Cieľom svalových relaxancií s centrálnym účinkom je zmiernenie kŕčov. Medzi najbežnejšie lieky patria Serdolud a Midokalm;

Poznámka! Ľudia trpiaci prietržnou kýlou nie sú ušetrení na povinnej vojenskej službe, a preto keď sa podrobia lekárskej prehliadke, potvrdzujú svoju pripravenosť na službu. Iba v tomto prípade sú jednotky vybrané tam, kde sa nevyžaduje zvýšená telesná príprava vojakov.

Chirurgický zákrok

V zriedkavých prípadoch sú lekári nútení uchýliť sa k chirurgickej liečbe Schmorlových uzlov. Medzi hlavné indikácie operácie patria:

 • veľké a početné patologické útvary, ktorých prítomnosť vytvára vážne nebezpečenstvo poškodenia stavcov;
 • diagnóza medzistavcovej prietrže stláčajúcej nervové korene alebo miechu pacienta;
 • zlomenina stavcov.

Počas chirurgického zákroku vykonáva lekár resekciu (odstránenie) uzlov, po ktorej sa kosti prestavajú a medziobratlová platnička sa postupne obnovuje. Na urýchlenie procesu rehabilitácie po operácii je potrebné dodržiavať všetky príkazy lekára. Pacientovi sa spravidla predpisuje špeciálna strava, ktorá spočíva v každodennom používaní výrobkov, ktoré sú prospešné pre kosti a chrupavku.

Preventívne opatrenia

Uzly Schmorl často pôsobia ako geneticky podmienená choroba, preto, žiaľ, neexistujú žiadne osobitné preventívne opatrenia. K tejto chorobe však môže dôjsť aj z iných dôvodov, napríklad pri porušení metabolických procesov. V takýchto prípadoch bude prevencia pozostávať z udržiavania aktívneho životného štýlu, pravidelného cvičenia a kontroly hmotnosti.

Odborníci tiež odporúčajú zdravú výživu. Uistite sa, že vaša každodenná strava obsahuje potraviny bohaté na rôzne vitamíny. To poskytne užitočné látky do všetkých tkanív chrbtice. Ak máte pochybnosti o svojej strave, je lepšie vyhľadať pomoc špecialistu.

Video - Ako liečiť Schmorlovu prietrž

Schmorlova kýla - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Liečba chrupavkových uzlín

Schmorlove uzly: čo to je? Inými slovami, toto ochorenie sa označuje ako Schmorlova kýla. Z tohto dôvodu neexistujú žiadne zjavné príznaky s takouto chorobou. O vývoji prietrže sa môžete dozvedieť iba pomocou diagnózy. Čo ho odlišuje od iného podobného ochorenia a ako ho vyliečiť, budeme podrobnejšie analyzovať.

Príčiny Schmorlovej kýly

Schmorlova kýla alebo chrupavkové uzly (uzol) sú rádiologickým konceptom. Prvú informáciu o tomto fenoméne opísal nemecký vedec Christian Schmorl.

Čo je Schmorlova kýla? Toto ochorenie je potápanie alebo tlačenie chrupavky do spongióznej kosti, vnútri tela dolného alebo horného stavca. Vo väčšine prípadov sa pozoruje genetická povaha choroby alebo vývoj choroby v dôsledku rýchleho rastu tela dieťaťa. V druhom prípade dochádza k rýchlemu rozšíreniu mäkkých tkanív, ale nie k rýchlemu rastu kostného tkaniva. Výsledkom je, že vo stavcoch sa tvoria medzery, ktoré sa potom začínajú upadať do platničky stavcov.

V medicíne existuje zhoda o príčinách Schmorlovej kýly. Z tohto dôvodu možno zvážiť hlavné dôvody:

 • dedičné predpoklady pre vývoj choroby;
 • ako je uvedené vyššie, je to dôsledok nesúladu v raste kostí a chrupaviek;
 • vertebrálna mikrotrauma;
 • poranenie stavcov ostrým zdvíhaním ťažkých predmetov alebo pádom z výšky;
 • nadmerné zaťaženie stavcov;
 • deformita miechy pri osteoporóze;
 • zhoršená dodávka krvi do chrbtice, ktorá znižuje pevnosť stavcov a začnú sa stláčať do medzistavcových platničiek;
 • nedostatočné vápnik v tele;
 • narušený metabolický proces v medzistavcových platničkách.

Príznaky a príznaky prietrže

Berúc do úvahy skutočnosť, že sa nevyskytuje kompresia koreňov miechy a tiež nedochádza k zúženiu miechového kanála a zápalu v lokalizačnej zóne kýly, priebeh choroby je celkom skrytý a latentný.

Ak sa na rôznych miestach lokalizácie vyskytuje hernia, ale v jednej časti chrbtice je možné pozorovať rýchlu únavu. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť bolesťový syndróm, ktorý má rastúci charakter iba vo vertikálnej polohe tela. V polohe tela na chrbte bolesť zmizne. Môže sa zhoršiť aj držanie tela..

Ak je diagnostikovaná vysoká progresia choroby, môže to narušiť fungovanie segmentov miechy a spôsobiť vážne následky. Tie obsahujú:

 • znížená pohyblivosť a flexibilita chrbtice;
 • skorý rozvoj spondylartrózy v dôsledku zvýšeného zaťaženia kĺbov;
 • vývoj kyfózy s viacnásobnými prietržami v hrudníku, lordóza - s mnohonásobnými prietržami v bedrovej oblasti;
 • prijatie kompresného lomu v čase pádu z výšky;
 • môže sa vyvinúť hernácia disku, ktorá spôsobí kompresiu koreňa miechy.

Diagnóza choroby

Keďže prietrž nie je sprevádzaná zjavnými príznakmi, človek môže žiť celý život bez toho, aby vedela o svojej existencii v tele. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, najmä pod vplyvom vonkajších faktorov, osoba môže vyhľadať lekársku pomoc, ale to nie každý robí s odkazom na bežné prepracovanie.

Pri kontaktovaní lekára je potrebné vykonať takéto štúdie, aby sa stanovila konečná diagnóza:

 1. Röntgenové snímanie umožňuje detekovať takéto „stiahnutie“ v tele stavcov.
 2. CT (počítačová tomografia) vďaka trojrozmernému obrazu pomáha určiť mieru „padania“.
 3. MRI (magnetická rezonancia) vďaka vysokokvalitnému obrazu umožňuje vidieť mäkké tkanivo.

Ako liečiť prietrž?

Liečba Schmorlovej prietrže by mala byť komplexná. Do procesu sú teda zahrnuté nasledujúce postupy a metódy liečby:

 1. Užívanie liekov je predpísané na poháňanie medzistavcových platničiek a na odstránenie bolesti. Ale stále to nezachráni osobu od choroby, ale iba odstráni jej príznaky. Vďaka tomuto všetkému bude choroba postupovať s obnovenou energiou. Ak je príčinou prietrže osteoporóza, je potrebné užívať prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D. Anestetika pomôže anestetizovať postihnuté miesto a protizápalové liečivo pomôže eliminovať viac prietrží..
 2. Korzet - prostriedok na zmiernenie nadmerného zaťaženia postihnutého segmentu, odstránenie bolesti.
 3. Reflexológia pomáha zvyšovať prietok krvi do postihnutej oblasti, čím pomáha obnovovať silu kostného tkaniva.
 4. Vykonávanie hirudoterapie alebo liečba pijavicami. V tomto prípade je možné zlepšiť prietok krvi do požadovanej oblasti, znížiť tlak, znížiť kŕče, nasýtiť krv kyslíkom a eliminovať jej stagnáciu. Takáto liečba je kontraindikovaná v prípade existujúcich metastatických nádorov, tehotenstva, dojčenia, ochorení krvotvorného systému..
 5. Telesná výchova. Pred takouto liečbou sa odporúča konzultovať s lekárom, pretože správny účinok na prietrž sa dá dosiahnuť až po určení jeho veľkosti a umiestnenia. Telesná výchova pomáha posilňovať korzet svalov chrbta, brucha. Odporúča sa vykonávať takúto liečbu pravidelne..
 6. Masáž. Vďaka masáži je možné zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, metabolický proces v kostiach a chrupavkách.
 7. Používanie ľudových prostriedkov. Takže môžete robiť obklady založené na prírodných prísadách doma. Aktívne používajte ihly na pridanie do kúpeľa, ako aj rôzne éterické oleje.
 8. Po správnej strave. Vhodná konzumácia mliečnych výrobkov (tvaroh a kefír), zeleniny (najmä fazuľa a špenát), ovocia (sušené marhule a pomaranče), sa odporúča ryba.

Je možné zabrániť vývoju kýly Schmorlovej?

Ako už bolo uvedené, Schmorlova kýla sa vyskytuje najčastejšie u detí. Z tohto dôvodu sa odporúča, aby sa prevencia začala čo najskôr, bez čakania na rozvoj komplikácií. V tomto prípade by ste sa mali systematicky zapájať do telesnej výchovy, chodiť na čerstvý vzduch, navštíviť bazén.

Prevencia tiež zahŕňa udržiavanie aktívneho životného štýlu, obmedzovanie nadmerného zaťaženia chrbtice, dodržiavanie režimu dňa a odpočinku, právo na stravovanie, vzdávanie sa zlých návykov, používanie ortopedického nábytku..

A samozrejme sa neodporúča zanedbávať rady lekára pri prvých prejavoch choroby. Iba včasná návšteva špecialistu pomôže úplne vyliečiť chorobu.

Termín „Schmorl knot“ („Schmorlova hernia“) v širšom zmysle slova označuje lokálny prienik látky z disku za jej normálne hranice so zavedením do susedných anatomických formácií..

Takýto lokálny prielom disku bol prvýkrát opísaný Lyushkou (1862), Schmorl a jeho spolupracovníci vykonali dôkladnú patomorfologickú štúdiu týchto uzlov. Intravitálna röntgenová diagnostika Schmorlovho uzla na základe porovnania výsledkov röntgenového vyšetrenia patologických prípravkov a žijúcich ľudí.

Lokálny prienik látky z disku sa môže vyskytnúť prostredníctvom defektu v hyalinnej doske alebo vo vláknitom kruhu. Prvou lokalizáciou prieniku disku je Schmorl uzol v úzkom slova zmysle, zatiaľ čo prienik cez vláknitý kruh sa často označuje ako „chrupavkový uzol disku“..

Lokálne ničenie hyalínovej doštičky, ktorá je základom Schmorlových uzlov, nastáva v dôsledku rôznych dôvodov. Ich patogenéza je dobre študovaná patomorfologicky (Schmorl, 1928).

Najčastejšie sa Schmorlove uzly tvoria v dôsledku lokálnych degeneratívnych-dystrofických zmien v hyalínových platniach; oveľa menej často - v dôsledku ústavnej menejcennosti chrbtice; niekedy vznikajú po jedinom významnom zranení chrbtice. Podobný stav sa vyskytuje aj počas primárneho ničenia rôzneho pôvodu koncovej platničky stavcovského tela, a to aj počas akéhokoľvek patologického procesu, ktorý spôsobuje deštrukciu subchondrálneho kostného tkaniva..

Degeneratívne-dystrofické zmeny v hyalínových platniach sú bežným prejavom procesov starnutia miechy. Vyskytujú sa predovšetkým a najčastejšie v najmenej stabilných oblastiach hyalínových platní. Patria medzi ne tenšie škvrny hyalínových doštičiek nachádzajúcich sa nad a pod želatínovým jadrom, ktorým prešla miecha v embryonálnom období. Menej stabilné sú aj oblasti umiestnené na hranici strednej a bočnej tretiny lebečných a kaudálnych povrchov stavcov, kde krvné cievy prenikli do disku počas rastu kostí..

Na týchto miestach sa hyalínová chrupavka riedi a je primárne vystavená degeneratívnym-dystrofickým zmenám. Vyjadrujú sa nahradením hyalínovej chrupavky spojivovým tkanivom, jej eróziou a objavením sa jednotlivých jaziev a miest kalcifikácie. Už pod vplyvom zvyčajného zaťaženia chrbtice počas každodenného života osoby, a ešte viac so zvýšeným stresom, sú tieto spodné oblasti vystavené mikrotraumám. Posledne menované, postupne sa zhrnujúce, vedú k miestnym prasklinám a prasknutiam hyalínovej platne.

Pod vplyvom pokračujúceho zaťaženia chrbtice tlačí želatínové jadro, ktoré udržuje normálny chirurgický tlak, priľahlé vlákna vláknitého prstenca do defektu hyalínovej doštičky. Zároveň do tejto medzery začne prenikať zodpovedajúci úsek samotného želatínového jadra. Po prechode otvorom v hyalínovej doštičke táto časť želatínového jadra vyvíja tlak na koncovú doštičku stavcovského tela a spôsobuje jej miestnu atrofiu, niekedy priamo ničí kostné tkanivo pod vplyvom akéhokoľvek jednorazového zvýšenia zaťaženia. Následne sa tieto prvky medzistavcovej platničky množia a prenikajú do huby kosti stavcov, čím sa do nej vytvára miestne začlenenie - miesto pozostávajúce z tkaniva chrupavky..

Ďalšia dynamika Schmorlovho uzla sa líši v závislosti od povahy reakcie okolitého kostného tkaniva..

S pomaly sa rozvíjajúcimi Schmorlovými uzlami spôsobuje chrupavkové tkanivo, ktoré postupne napadlo stavovce, atrofiu kostného tkaniva spôsobenú najmä tlakom. Výsledné zahĺbenie v stavci, ktorým je lôžko chrupavkového uzla, je od samého začiatku zakryté tenkou uzatváracou doskou, ktorá vo forme škrupiny vymedzuje chrupavkové tkanivo z huby. Pod vplyvom pokračujúceho tlaku zo strany želatínového jadra sa postupne zvyšuje lôžko chrupavkového uzla, jeho steny sa pomaly prestavujú, ale stále sú zakryté blokovacou doskou..

Častejšie častice disku preniká vertebrálnym telom o niečo rýchlejšie a nespôsobuje toľko atrofie tlakom, ako sú zlomeniny a osteolýza jednotlivých kostných platní. S týmto priebehom patologického procesu dochádza k miestnemu ničeniu zodpovedajúcej časti stavcového tela a chrupavkové tkanivo, ktoré do neho preniklo, je obklopené exponovanými hubovitými látkami, ktoré nie sú zakryté zadnou doskou..

V budúcnosti krvné cievy niekedy rastú zo susedných oblastí hubovitej kosti do chrupavkového tkaniva, čo vedie k vláknitej premene Schmorlovho uzla, zvyčajne bez ďalšej dynamiky. V niektorých prípadoch môže byť tento uzol v budúcnosti osifikovaný metapláziou spojivového tkaniva do kosti. Krvné cievy, ktoré prenikli z tela stavcov do Schmorlovho uzla, často narastajú priamo do disku, čo vedie k jeho čiastočnej alebo úplnej vláknitej transformácii. V týchto prípadoch končí prienik materiálu disku do kostného tkaniva vláknitým blokom príslušných stavcov..

V iných prípadoch sa nevyskytuje vaskulárny prírastok do chrupavkového uzla a jeho lôžko je postupne ohraničené z okolitej hubovitej kosti tenkou vrstvou kompaktnej látky, t..

Uzly Schmorl nachádzajúce sa v kostnom lôžku pokryté blokovacou doskou môžu zostať mnoho rokov nezmenené, niekedy sa pomaly zvyšujú. Veľmi zriedka sa uzatváracia doska, ktorá ich obklopuje, postupne rozpúšťa a chrupavkové tkanivo prechádza vaskularizáciou, t..

Môže sa vyskytnúť zväčšenie Schmorlovho uzla, zatiaľ čo želatínové jadro si zachováva normálny chirurgický výkon. Keď sa významná časť želatínového jadra zavedie do tela stavcov, nastane jeho degenerácia a stehenná hora zmizne. Potom sa rozšírenie uzla Schmorl zastaví. Podobne vláknitá transformácia želatínového jadra eliminuje možnosť zväčšenia existujúcich uzlov a objavenia sa nových uzlov..

Uzly, ktoré boli výsledkom degeneratívnych-dystrofických zmien na hyalínových platniach, našiel Schmorl v 38% všetkých skúmaných stavcových stĺpcov - v 39,9% mužov a 34,3% žien. Ich frekvencia sa s vekom výrazne zvyšuje. Až do 20 rokov sú pozorovaní iba u slobodných ľudí a po 50 rokoch - vo veľkej väčšine.

Röntgenová diagnostika Schmorlových uzlov

Výsledky röntgenového vyšetrenia veľkého počtu relevantných prípravkov ukázali, že malé Schmorlove uzly sa spravidla detegujú rádiologicky iba vtedy, ak je okolo nich kostné lôžko zakryté blokovacou doskou. Chrupavkovité uzly, ktoré stále nemajú takú škrupinu z kompaktnej kosti, sa konvenčnou rádiografiou nedetegujú.

Môžu byť nainštalované tomograficky, ale zvyčajne sa to deje náhodou, keď sa skúmajú z akéhokoľvek iného dôvodu. Vyzdobené jednotlivé uzly umiestnené v strede vlečnej platne tela stavovca alebo na prednej hrane spravidla nespôsobujú klinické príznaky. Preto nie je dôvod na ďalší výskum..

Pri röntgenovom vyšetrení žijúcich ľudí sa teda Schmorlovy uzly zisťujú oveľa menej často ako v patomorfologických štúdiách mŕtvol ľudí, ktorí zomreli na rôzne príčiny vo veku nad 40 rokov. Ešte zriedkavejšie môžu byť spojené so sťažnosťami pacienta. Frekvencia Schmorlových uzlov u nás skúmaných ľudí sa prirodzene zvyšuje s vekom, najmä po 40 rokoch, čo zodpovedá pokynom všetkých ostatných autorov..

Na röntgenovom obrázku je Schmorlov uzol priamo detegovaný pomerne zriedka, iba pri kalcifikácii. Oveľa častejšie sa deteguje ložisko chrupavkového uzla v tele stavcov. Posledne menovaný je výklenok v lebečnom alebo kaudálnom povrchu stavcového tela, ako výklenok otvorený v smere disku a ohraničený z okolitého kostného tkaniva tenkou blokovacou doskou..

Pri veľkých uzloch Schmorl je zreteľne viditeľný priamy prechod koncovej platne zodpovedajúcej plochy tela stavca na koncovú platňu chrupavkového uzla. V prípade uzlov s priemerom niekoľkých mm sa táto medzera často určuje ako dodatočný obrys k obvyklému obrazu koncovej platne tela stavovcov..

Röntgenový obraz uzlov Schmorl do značnej miery závisí od ich umiestnenia a tvaru.

Pozorujú sa stredné, predné, zadné, bočné a zadné bočné uzly Schmorla. Najčastejšie vznikajú stredné a bočné uzly, čo sa vysvetľuje vyššie uvedenou lokalizáciou najmenej stabilných oblastí hyalínovej doštičky..

Uzly Schmorl sú často zaoblené a malé, majú priemer iba 5 - 7 mm. Potom ich posteľ vyzerá ako mierna depresia v koncovej doske stavovcov a v priľahlej oblasti hubovitej kosti. Zvyčajne vyzerajú centrálne uzly. Uzly zostávajúcich lokalizácií majú v závislosti od tvaru praskliny v hyalinnej doske často podlhovastý tvar, ich posteľ pripomína plytkú priekopu.

Niekedy sa lôžko chrupavkových uzlov vetví a zaberá významnú časť povrchu tela stavcov, čo sa do istej miery podobá kôrovcom na povrchu dreva. Podlhovasté a rozvetvené chrupavkové uzly sa často približujú priamo k okrajovému okraju kosti a obvykle sa u nich končí, menej často prerušujú limbus.

Radiologicky často nie je možné získať presnú predstavu o tvare Schmorlovho uzla, pretože na bežných röntgenových snímkach je možné získať rovnaký obraz zaoblených uzlov a podlhovastých, ale stredové lúče umiestnené pozdĺž lúča. Tento problém sa dá vyriešiť tomografiou. Medzi úlohy röntgenovej diagnostiky však nie je ani tak objasnenie tvaru uzla ako jeho lokalizácia.

To sa vysvetľuje skutočnosťou, že stredné, bočné a predné uzly u dospelých spravidla nemajú praktický význam. Súčasne môžu zadné a zadné laterálne Schmorlovy uzly preraziť limbus a preniknúť cez miechový kanál alebo medzistavcové priepasti, čo môže spôsobiť zodpovedajúce klinické javy..

Schmorlove uzly sa často najjasnejšie detegujú v laterálnych röntgenových snímkach. Už z týchto obrázkov je možné dobre navigovať v tom, či je tento uzol umiestnený v strede alebo bližšie k prednej alebo zadnej časti. Avšak podlhovasté zadné a zadné bočné Schmorlovy uzly ako výsledok vzťahov medzi ich lôžkom a zväzkom centrálnych lúčov sa na bočných röntgenových snímkach často nezistia, ale nachádzajú sa na zadných.

Pri takýchto pomeroch sa na zadnom röntgenovom lúči stanoví filiformný obrys, ktorý je doplnkom k obrázku zadného konca tela stavcov. Prerušenie koncovej doštičky stavcového tela s jej priamym prechodom do koncovej doštičky postele chrupavkového uzla naznačuje dlhý zadný uzol prenikajúci cez limbus, pretože v zadných rádiografických snímkach je obraz zadnej časti okrajového okraja kosti obvykle zhrnutý s koncovou doskou. Aj takéto uzliny môžu mať klinický význam iba v prípade pretrvávajúcej bolesti a zodpovedajúcich neurologických javov, pretože sú často malé a asymptomatické.

Pozoruje sa izolované a viac Schmorlových uzlov..

U malých uzlov sa výška disku obvykle nemení alebo mierne znižuje, nepoškodené časti blokovacej platne sú zreteľne tvarované, končatiny si zachovávajú svoj obvyklý tvar. Toto je pozorované, aj keď existuje niekoľko uzlov na susedných povrchoch telies oboch stavcov, ktoré tvoria tento segment. Redukcia disku sa pozoruje hlavne pri veľkých uzloch a indikuje buď vláknitú transformáciu disku v dôsledku vaskularizácie alebo sekundárnej degenerácie želatínového jadra, t.j. zmien v type osteochondróza. Oba tieto procesy sa často do istej miery kombinujú..

S úplnou fibrózou disku sa uzatváracie platne stavcových telies v röntgenovom obraze stávajú menej zreteľnými, so stredne ťažkou osteochondrózou - ich obvyklá čírosť zostáva, ale objavujú sa mierne rasty kostí, rozširujúce sa končatiny..

Schmorlove uzly sa častejšie tvoria v hrudnej chrbtici - v jej strednom a dolnom segmente; menej často - v bedrovej oblasti a zároveň na rozdiel od osteochondrózy, najmä v jej horných segmentoch. Zo 45 jedincov, ktorých sme pozorovali v súvislosti s prítomnosťou Schmorlových uzlov v stavovcoch bez ďalších degeneratívnych a dystrofických zmien v chrbtici, sa 38 z nich objavilo v oblasti hrudníka a iba 7 v bedrovej oblasti. Schmorlove uzly v horných hrudných a krčných segmentoch sa tvoria oveľa menej často a vyskytujú sa hlavne v patomorfologických štúdiách..

V hrudnej chrbtici sa vyskytuje viac Schmorlových uzlov častejšie a súčasne sú prevažne malé. V bedrovej oblasti sa častejšie tvoria jednoduché a väčšie uzly..

Klinické príznaky

Porovnanie klinických a rádiologických údajov a analýza relevantnej literatúry naznačujú, že malé uzly Schmorl, a to aj viacnásobné, nájdené vo veku nad 40 rokov, sa spravidla nedetekujú klinicky a nezhoršujú zdravotné postihnutie. Výnimkou sú zadné a posterolaterálne uzly, ktoré prerušujú limbus.

Zriedkavo spôsobujú lokálnu bolesť au niektorých pacientov rôzne sekundárne neurologické príznaky. Takíto pacienti potrebujú špeciálnu liečbu, ich schopnosť pracovať je narušená vo väčšej alebo menšej miere závažnosť neurologických porúch. Ich schopnosť pracovať častejšie je obmedzená v povolaniach, v ktorých si práca vyžaduje neustále mŕtve zaťaženie.

Zároveň veľký počet uzlín Schmorl, malých a väčších, u osoby mladšej ako 40 rokov naznačuje určitú ústavnú menejcennosť chrbtice a možno ju považovať za príčinu miernej konštantnej bolesti..

Niektoré pozorovania uvedené v literatúre nám umožňujú takúto výhradu napriek skutočnosti, že podľa mnohých autorov by Schmorlove uzly nemali mať vôbec klinický význam. Konštantná bolesť chrbtice u dospelých sa preto môže spájať s viacerými uzlami Schmorl, iba ak sú topograficky konzistentné, neexistujú žiadne iné dôvody, ktoré by mohli vysvetliť bolesť, a pacient je relatívne mladý. Z pracovnej činnosti týchto pacientov je potrebné prostredníctvom IAC eliminovať nadmerné napätie chrbtice, najmä pri zdvíhaní a prenášaní ťažkých bremien..

Schmorlove uzly u detí

Schmorlove uzly sú neporovnateľne dôležitejšie, najmä tie, ktoré sa vyvíjajú počas rastu. V tomto vekovom období sa zrejme vytvára niekoľko Schmorlových uzlov s určitou ústavnou nižšou úrovňou chrbtice, hlavne ak sa k nej pripája systematické preťaženie. Takéto zmeny už nie sú asymptomatické, vždy spôsobujú určité javy, ktoré sa tvoria v klinickom obraze choroby, známe ako „dospievajúca kyphosis“..

Toto ochorenie sa vyvíja vo veku, keď limbus stále čiastočne pozostáva z tkaniva chrupavky obsahujúceho nezávislé osifikačné body. Ochorenie spočíva vo výskyte viacerých uzlov Schmorl, hlavne v predných sekciách niekoľkých dolných a niekedy stredných segmentov hrudníka, ktoré sú vystavené najvýznamnejšiemu zaťaženiu, aj keď dospievajúci sedí dlhú dobu v ohnutej polohe. Rast stavcov, uskutočňovaný hyalínovými platničkami, s týmto ochorením je narušený, najmä v predných sekciách, a stavce získajú klinovitý tvar..

Tkanivo disku prenikajúce do tela stavcov exfoliuje predné končatiny, reprezentované nezávislými osifikačnými bodmi. Výsledkom je, že rast okrajového okraja kosti je narušený a body pripojenia predných Sharpeyových vlákien vláknitého prstenca sú zničené..

Všetky tieto údaje sú jasne sledovateľné rádiograficky, najmä pri tomografickom vyšetrení..

V dôsledku opísaných zmien sa zintenzívni fyziologická kyfóza hrudnej chrbtice a pretrvávajú bolesti chrbta, niekedy veľmi intenzívne. Neurologické poruchy u týchto pacientov sa zvyčajne nepozorujú. Napriek tomu sa občas s dospievajúcou kyfózou vyvíja aj zadná Schmorlova uzlina, ktorá môže u niektorých pacientov spôsobiť zodpovedajúce neurologické poruchy..

V budúcnosti k vaskularizácii dochádza predovšetkým zo Schmorlových uzlov a potom z diskov a patologický proces končí vláknitým blokom všetkých postihnutých segmentov. Súčasne sú často osifikované chrupavkové uzly. Po fibrotickej transformácii uzlov a diskov bolesti zmiznú, ale zostáva pevná klenutá kyphosis, pretože deformácia stavcov zostáva na celý život.

Počas tohto časového obdobia sa klinový tvar niekoľkých hrudných stavcov určuje rôntgenovým žiarením s rovnomerným poklesom kraniálnych a kaudálnych oddelení, najmä v predných sekciách, ako aj nerovnomernosťou uzatváracích dosiek stavcov v dôsledku ich rozsiahlej reštrukturalizácie. Ten je spojený s viacerými Schmorlovými uzlami, ktoré boli v rastovom období a s následnou fibróznou transformáciou diskov. Predné časti limbu sú často obklopené malými rastmi kostí, ktoré vznikli v dôsledku narušenia ich vývoja a v dôsledku osifikácie Sharpeyových vlákien, ktoré sa premiestnili smerom von uprostred choroby..

Kypózu adolescentov podrobne opísal Scheermann v roku 1931 ako osteochondropatiu stavovcov. Toto hľadisko bolo veľmi aktívne obhajované do mája. V budúcnosti sa však na základe významného počtu patomorfologických a klinicko-rádiologických pozorovaní dokázalo, že základom adolescentnej kyfózy nie je aseptická nekróza stavcových telies, ako je to v prípade osteochondropatie, ale mnohopočetné chrupavkové uzliny v predných častiach hrudných segmentov (Schmorl, 1932). Je potrebné pripomenúť, že Schoerman sa v práci publikovanej o 6 rokov neskôr (1937) po prvej správe už výrazne odchýlil od svojho pôvodného pohľadu a uznal, že mnoho pacientov má v srdci choroby, ktorú opísal, mnoho uzlín Schmorl..

Pre jasnú predstavu o jeho výsledkoch je potrebný správny úsudok o patogenéze tohto ochorenia. Keby dospievajúca kyphosis skutočne patrila do skupiny aseptickej osteonekrózy s procesom zotavenia, po jej dokončení by u veľkej väčšiny pacientov nedošlo k významnej dysfunkcii miechy. Po dospievajúcej kyfóze však zostáva pevná arkusovaná deformita hrudnej chrbtice po celý život.

Dospievajúca kyfóza je zriedkavá. Mnoho autorov dokázalo priame spojenie adolescentnej kyfózy s predĺženým preťažením miechy. Preto sa toto ochorenie oveľa častejšie vyvinie u mužov ako u žien.

Ako už bolo uvedené, kyphosis adolescentov podľa pozorovaní väčšiny autorov sa vyvíja kombináciou dlhodobého preťaženia s ústavnou podradnosťou chrbtice. Podľa niektorých vedcov je táto primárna ústavná podradnosť diskov vyjadrená morfologicky v ich tzv. Fľaškovitej forme. Tento stav je charakterizovaný väčším než zvyčajne zahusťovaním disku v oblasti želatínového jadra v dôsledku jeho státia a stenčením zodpovedajúcich úsekov hyalínových platní. Na bočných röntgenových snímkach a sagitálnych rezoch chrbtice sa tvar týchto diskov nejasne podobá horizontálne umiestnenej nemeckej fľaši na pivo.

Táto forma disku je prítomná u 10% ľudí, t.j. mnohokrát častejšie, ako sa vyvíja adolescentná kyfóza. Súčasne sa toto ochorenie niekedy vyskytuje u dospievajúcich s obvyklou formou diskov. Preto je ťažko možné považovať formu diskov v tvare fľaše za morfologické vyjadrenie ich ústavnej podradenosti. Napriek tomu určite existuje individuálna podradnosť. Inak je ťažké vysvetliť výskyt tohto ochorenia iba u malého počtu adolescentov, ktorí sú v rovnakých podmienkach. Táto individuálna podradnosť pravdepodobne nie je až tak primárna, t. J. Ústavná, ako sekundárna, získaná a najmä môže byť spojená s podvýživou..

Na základe vyššie uvedeného je pri skúmaní schopnosti pracovať adolescentov a mladých ľudí trpiacich viacerými uzlami Schmorl potrebné brať do úvahy potrebu eliminovať preťaženie chrbtice a okrem toho skúmať každodenný život pacienta, aby sa zistili nepriaznivé faktory, ktoré znižujú výdrž..

Pracovná kapacita týchto pacientov je obmedzená vo všetkých profesiách, v ktorých práca vyžaduje značné a dokonca mierne mŕtve zaťaženie alebo predĺžené sedenie v jednej polohe. Postihnutie zvyčajne netrvá dlhšie ako 2 až 3 roky pred nástupom vláknitého bloku zodpovedajúcich segmentov. Potom sa zdravotné postihnutie obnoví. Preto nie je obmedzená pracovná kapacita dospelých s fixnou hrudnou kyfózou tohto pôvodu.

Počas rastového obdobia, keď je okrajová hrana kosti stále zastúpená nezávislými osifikujúcimi bodmi, predný uzol Schmorl sa môže preraziť k prednému povrchu stavcovského telesa, čím exfoliauje limbus. Následne tkanivo disku, ktoré preniklo do stavcov, niekedy prechádza vláknitou transformáciou bez následnej osifikácie. Oddelená časť limbu zostáva po celý život nezávislá a je spojená s stavovcom s vrstvou vláknitého tkaniva. Pri malej veľkosti uzla sa disk ako celok významne nemení a najmä jeho výška zostáva normálna. Takéto zmeny jedného alebo viacerých stavcov nájdených u dospelých naznačujú Schmorlovo uzol prenesené počas rastového obdobia a nemajú praktickú hodnotu..

zranenia

Ako už bolo uvedené, prienik látky z disku do stavca sa môže tiež vytvoriť v dôsledku významného jediného zranenia. Počas takého zranenia sa niekedy vyskytne izolované poškodenie disku alebo v kombinácii so zlomeninou stavca. Častejšie sa vyskytne menšie poškodenie disku, ktoré sa odhalí po viac alebo menej významnom časovom období po zranení následkom osteochondrózy alebo Schmorlovho uzla. Menej často, priamo pri zranení, sa látka disku zavádza do zničeného tela stavca. Takéto zmeny v skutočnosti nie sú Schmorlovy uzly, ale ich možnosť sa musí brať do úvahy pri analýze príčin dlhodobej bolesti po kompresnom zlomenine stavca. Chrupavka, ktorá preniká medzi fragmentmi, spomaľuje alebo dokonca eliminuje konsolidáciu zlomenín.

V čase kompresnej zlomeniny stavcového tela s úplným odmietnutím predného úseku tkanivo niekedy občas prenikne medzi fragmenty nad a pod ležiace disky. Potom sú tieto dva disky vzájomne prepojené a nedochádza ku konsolidácii zlomenín. Najmä tento stav objavil Geipel počas patomorfologickej štúdie chrbtice 24-ročného muža, ktorý zomrel 6 rokov po zranení z inej príčiny. Máme podobné pozorovanie.

Liečba Schmorlových uzlov

Ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie je nasledovné:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.
 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Takéto impozantné meno, ako Schmorlova kýla, podvedome spôsobuje spojenia niečoho vážneho a nevyliečiteľného. V skutočnosti sú Schmorlova kýla (uzly) patologickými zmenami medzistavcových platničiek (uzuratívne defekty), v dôsledku ktorých chrupavka tlačí cez susedný (vyšší alebo dolný) stavca. Toto je rozdiel medzi Schmorlovou prietržou od obvyklej prietrže chrbtice, kde výstupok smeruje do alebo z chrbtice a je sprevádzaný silnou bolesťou.

Schmorlova kýla nemá výraznú symptomatológiu, pretože nevedie ku kompresii nervových koreňov, ako je medzistavcová prietrž. Je to však stále patológia a je do istej miery nebezpečná..

Progresia degeneratívnych deštruktívnych procesov na medzistavcovej platni vedie k jej dysfunkcii. V dôsledku toho sa tu môže vytvoriť obyčajná stavcová kýla so všetkými jej dôsledkami alebo kompresná zlomenina stavca. Príčiny takejto zlomeniny (zvýšený stres alebo normálna trauma) na zdravej chrbtici veľmi zriedka vedú k takým dôsledkom..

K podobnej patológii medzistavcových platničiek dochádza u ľudí s krehkými, slabými kosťami chrbtice alebo skôr stavcami. Preto sa najčastejšie diagnostikuje v dospievaní, najmä v bedrovej a dolnej časti hrudnej chrbtice. V oblasti krčnej chrbtice sa prakticky nevyskytuje.

Identifikácia Schmorlovho uzla je pravdepodobnejšie zvončekom skutočnosti, že stav medzistavcových platničiek a stavcov určitého segmentu chrbtice vyžaduje zvýšenú pozornosť.

Príčiny Schmorlovej kýly

Výskyt uzuratívnych defektov môže prispieť k príčinám vrodenej aj získanej povahy. Príkladom prvého môžu byť malé Schmorlovy kýly, spôsobené presne vrodenými štruktúrnymi znakmi stavca. Príčiny získané v priebehu života a vedúce k vzniku takýchto defektov môžu byť tieto:

 • metabolické poruchy na medzistavcovej platničke, vrátane osteoporózy;
 • zakrivenie chrbtice (kyphosis, shrbenie);
 • zranenia: úder alebo zvislý pokles zhora nadol, hlavne u mladých ľudí - ich disky sú stále pevné a dosť trvanlivé;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • zriedkavé choroby (Scheuermann-Mauova choroba).

Ako dôvod vzniku Schmorlových uzlín u detí môžeme uviesť skutočnosť, že kostné tkanivo jednoducho neudrží krok s vývojom svalu, v dôsledku čoho sa defekty tvoria v stavcoch vo forme dutín..

Ako dochádza k poškodeniu stavcov, keď sa vytvorí Schmorlova kýla

Príznaky - kde a ako to bolí

Vo väčšine prípadov sú intrakorporálne hernie (Schmorlovy hernie) detegované náhodne pri röntgenovom vyšetrení z iného dôvodu. Tento nedostatok klinických prejavov sa jednoducho vysvetľuje: patologický proces zachytáva disk a kostné tkanivo stavcov, ktoré neubližujú. Táto patológia neovplyvňuje korene miechy a nervov, preto vyjadrené príznaky bolesti, ktoré poskytuje konvenčná vertebrálna kýla, nie sú charakteristické..

Bolesť, ak sa objaví, už má značné množstvo prietrže a je slabo vyjadrená, bolesť v prírode. Vyvoláva sa dlhodobým státím, pri práci nadol alebo po dlhšej chôdzi. Príznaky bolesti sú často sprevádzané pocitom únavy v chrbte a prechádzajú v polohe na chrbte.

Príčinou bolesti v bedrovej oblasti alebo v oblasti hrudnej chrbtice nie sú usuratívne defekty samotnej chrbtice, ale reakcia unavených svalov a tkanív okolo nich..

Intrakorporálna hernia môže byť tiež sprevádzaná prejavom narušenia držania tela, ako je napríklad strata sluchu, opuch tkanív v oblasti ich umiestnenia, pocit nepohodlia a určité obmedzenie pohyblivosti chrbtice..

Progresia hernie môže viesť k výraznému zakriveniu chrbtice vo forme kyfózy (v prípade diskovej lézie v oblasti hrudníka) alebo lordózy (s lokalizáciou Schmorlovho uzla v bedrových diskoch)..

V závislosti od umiestnenia je kýla Schmorlovho typu nasledovná: stredná, bočná, predná a zadná.

 • Stredná a bočná nevedú k deformácii chrbtice, preto nie sú často klinicky zjavné. Je možné ich identifikovať iba pomocou rôntgenových výskumných metód..
 • Predné uzly Schmorl sú najčastejšie lokalizované v oblasti prvých troch stavcov lumbálnej chrbtice a rovnako ako mnohopočetné najčastejšie prejavujú príznaky bolesti..

Výskyt silnej bolesti krčnej chrbtice naznačuje, že príčiny pravdepodobne nesúvisia s uzuratívnymi defektmi. Pretože umiestnenie v krčku nie je pre nich typické.

Uzly Schmorl môžu byť tiež prejavom Scheuermann-Mauovej choroby. Často sa jedná o mnohopočetné prietrže sprevádzané patologickými zakriveniami chrbtice: kyfóza v hrudníku a vyhladenie ohybu bedrovej chrbtice..

Diagnostický postup

Diagnóza je založená na:

 1. rozhovor s pacientom: na čo sa sťažuje; či existuje bolesť, ich lokalizácia a závažnosť, závislosť od fyzickej aktivity a zmiernenie bolesti v polohe na chrbte; či došlo k zraneniam alebo nadmernému zaťaženiu chrbtice atď.;
 2. vyšetrenie chrbtice na prítomnosť zakrivenia, opuchu tkanív;
 3. ďalšie výskumné metódy:
  1. röntgenová snímka je základnou metódou na stanovenie diagnózy;
  2. počítačová tomografia a magnetická rezonancia - vykonávajú sa s cieľom uistiť sa, že klinika nevyvoláva medzistavcovú prietrž alebo inú patológiu (najmä pri prejavoch bolesti v hrudnej a krčnej chrbtici)..

Aby bola schéma, podľa ktorej bude pacient liečený, čo najprávnejšia a najúčinnejšia, lekár môže konzultovať s inými odborníkmi (ortopédom, vertebroológom, neurológom).

Liečba kýly Schmorl

Kedy a ako liečiť Schmorlovu prietrž? Odhalenie uzuratívnych defektov chrbtice je už príležitosťou na začatie liečby. Aj keď klinický obraz chýba, cieľom liečby bude zabrániť ďalšiemu rozvoju patológie.

Liečba Schmorlových uzlín je predpísaná s prihliadnutím na mnoho faktorov: vek pacienta, pohlavie a nuansy jeho profesionálnej činnosti závisia od stupňa prejavu patológie a prítomnosti sprievodných chorôb. Zohľadňuje sa aj príčina ich výskytu: ak ide o zranenie, bude potrebné liečiť zranenie, ak má Scheuermann-Mauova choroba liečiť toto ochorenie..

Predpísané ošetrenie má nasledujúce ciele:

 • normalizácia metabolických procesov v kostnom tkanive;
 • anestézia;
 • svalová relaxácia;
 • stimulácia krvného obehu a stabilizácia inervácie chrbtových svalov;
 • zlepšenie, obnovenie flexibility chrbtice;
 • prevencia komplikácií.

Ako liečebné metódy sa uplatňujú:

 1. Terapeutická gymnastika je jednou z najúčinnejších metód vrátane cvičení, ktoré posilňujú svalový korzet chrbta, ako aj cvičení na zvýšenie pružnosti chrbtice;
 2. Plávanie - aktívne vodné aktivity a cvičenia vo vode sú tiež schopné účinne liečiť túto patológiu chrbtice;
 3. Terapeutická masáž - v tomto prípade je predpísaná masáž na zmiernenie únavy a bolesti chrbta, zlepšenie krvného a lymfatického obehu; dobrá profesionálna masáž je tiež schopná posilniť chrbtové svaly a opraviť posturálne poruchy;
 4. Manuálna terapia nie je o nič menej účinná ako masáž a zameriava sa tiež na zlepšenie prísunu krvi do postihnutého segmentu chrbtice a rozšírenie medziobratlového priestoru;
 5. Reflexoterapia - akupunktúra je obzvlášť účinná v kombinácii s inými metódami;
 6. Trakcia chrbtice (trakcia) je hardvérové ​​ošetrenie, ktoré podobne ako manuálna terapia a masáž pomáha pri zväčšovaní medzistavcového lúmenu a pri zlepšovaní tkanivového trofizmu;
 7. Lieky určené na liečbu metabolických porúch, na zmiernenie bolesti;
 8. Hirudoterapia, apitherapia - liečba pijavicami a včelími produktmi tiež prináša pozitívne výsledky.

Obmedzenia zahŕňajú cviky zahŕňajúce axiálne zaťaženie chrbtice, skákanie, ako aj cviky na silový tréningový prístroj a prenos hmotnosti.

Liečba Schmorlovho uzla ľudovými metódami sa veľmi nelíši od postavenia úradného lekárstva a zahŕňa cvičenia, terapeutické masáže a obklady z alkoholových tinktúr liečivých rastlín (púpava, gaštanové kvety) alebo zmesi surových zemiakov s chrenom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza chrbtice je hlavným provokátorom vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien bedrových medzistavcových platničiek s vytvorením kýly.

Cirhóza pečene

Žalúdok
Známky cirhózy, príznaky a liečba
Cirhóza pečene je chronické ochorenie sprevádzané štrukturálnymi zmenami v pečeni s tvorbou jazvového tkaniva, vrásčením orgánu a znížením jeho funkčnosti..
Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení.