loader

Hlavná

Pažerák

Šišky a tesnenia pod kožou

Môžu sa vyskytnúť benígne a malígne nádory brušnej steny..

Benígne nádory sú relatívne časté. Prichádzajú vo forme škvŕn s plochým vekom, lipómov, angiomov, lymfangiómov alebo angiofibrómov, fibromov, fibromyómov, neurofibrómov, rabdomyómov a desmoidov. Môžu byť jednoduché alebo viacnásobné..
V pupočnej oblasti sa často vyskytujú tzv. Predperitoneálne lipómy, ktoré spôsobujú kýly bielej línie brucha. Nezhubné nádory brušnej steny sa nelíšia v charakteristických znakoch.

Lipómy sú najčastejšie mnohopočetné. Tieto nádory nemajú žiadne špecifické vlastnosti..

V subkutánnom tkanive brušnej steny sa často detegujú jednotlivé alebo viac neurofibrómov (Recklinghausenova neurofibromatóza). Tieto nádory musia byť odstránené ekonomickou excíziou, najmä v prípade bolesti prihmatu a bolesti..

Opisujú sa prípady malignity neurofibrómov..

V pupočnej oblasti zahŕňajú benígne nádory polypy.

Klinický obraz. Tieto formácie sa vyskytujú bez znakov, ale niekedy môžu prejsť malígnou degeneráciou. Preto musia byť vyrezané, s výnimkou prípadov, keď pigmentovaná škvrna alebo plochý lymfangiom neobťažuje pacienta a nevykazuje sklon k rastu. Vypuklé nádory na kmeňových a visiacich nádoroch sú zvlášť citlivé na excíziu, pretože sa ľahko zrania.

Na odlíšenie nádoru pochádzajúceho z tkanív brušnej steny od tumoru umiestneného v brušnej dutine je potrebné brušnú dutinu hmatať počas svalového napätia brušnej steny. Na tento účel sa pacientovi ponúka, aby vstal z horizontálnej polohy, pričom spočíva na pažiach ohnutých v lakťoch. Keď sú svaly brušnej steny napnuté, nádor lokalizovaný intraperitoneálne nie je hmatateľný a nádor brušnej steny je jasnejšie definovaný. Nádor sa vyreže s dostatočnou plochou kože v celej hrúbke zdravého tkaniva..

U jedincov v období puberty, na miestach poškodenia kože v mieste chirurgických jaziev brušnej steny v dôsledku degeneratívnych zmien v spojivovom tkanive jazvy, často vznikajú keloidy. Okrem kozmetických ťažkostí pacienta takmer neobťažujú. Keloidné jazvy sa niekedy stanú bolestivé, zapálené, ulcerované.

Liečbu. Neodporúča sa excitovať keloidy, pretože keloidy sa môžu znova tvoriť pri novej jazve. Určitý terapeutický účinok sa prejavuje používaním vitamínu E, ACTH, hydrokortizónu, prednizónu atď..

Z benígnych nádorov brušnej steny sa vyskytuje zvláštny nádor, ktorý takmer výlučne postihuje prednú brušnú stenu, tzv. Desmoid. Názov tohto zvláštneho nádoru je kolektívny. Zahŕňa nádory skladajúce sa z pojivového tkaniva a pochádzajúce z fascie, aponeurózy, väzov šliach a svalov brušnej steny..

Desmoid sa zvyčajne vyskytuje u žien počas aktívneho sexuálneho života, najčastejšie súvisí s tehotenstvom, pôrodom a pooperačnými jazvami, najmä po gynekologických operáciách. Desmond sa často vyvíja v hypogastrickej oblasti. Pochádzajú z prednej vrstvy vagíny svalu rectus abdominis, zo šľachového mostíka, zo svalu samotného alebo z aponeurózy bielej línie alebo z aponeurózy zo šikmého svalu..

Pre výskyt desmoidu sú bezpochyby predchádzajúce traumy brušnej steny, krvácanie a najmä chirurgický zákrok na brušnej stene a na brušných orgánoch..

Tieto nádory sa líšia v tom, že sú charakterizované infiltračným rastom a často klíčia celú hrúbku brušnej steny spolu s pobrušnicou. Po odstránení sa desmoidy často opakujú a zároveň nedávajú metastázy.

Spodok je najprv predĺžený (v tvare vretena), má hustú konzistenciu a je bezbolestný, povrch je hladký. Ako rastie, je zaoblený (v tvare vajca). Po dosiahnutí 5 až 6 cm začne rásť rýchlejšie. Spočiatku je mobilný a nie je spojený s pokožkou. Neskôr sa spája s plátom pobrušnice a dokonca aj s vnútornými orgánmi. Považuje sa za neenkapsulovanú infiltráciu fibromu fasciálneho alebo aponeurotického pôvodu. V časti má vláknitú štruktúru a často obsahuje uzlové tesnenia alebo zmäkčovacie ložiská vo forme cýst..

Desmoid obsahuje málo bunkových prvkov a predstavuje obrázok fibómu. Líši sa od skutočných fibromov vo vzťahu k okolitým svalovým prvkom tým, že sa v nich vyskytuje hlboko. Desmoid sa vyznačuje tromi vlastnosťami: nemá kapsulu, je náchylný na infiltráciu a nielenže komprimuje, ale tiež preniká, ničí svalové tkanivo..

Mechanizmus vývoja desmoidov ešte nebol úplne objasnený. Existuje názor, že vývoj desmoidu závisí od zvýšenia množstva gonadotropných a estrogénnych látok v ňom..

Niekedy je u detí pozorovaný aj desmoid, ale prebieha takmer bez relapsu. U dospelých žien má sklon (v 30 - 40% prípadov) relaps. Desmoidy sa po dlhej existencii môžu zvrhnúť na sarkóm.

Diagnóza desmoidu brušnej steny nie je vždy ľahká. Povrchovo lokalizovaný desmoid sa vyznačuje miernou bolestivosťou, šikmým umiestnením, hladkým povrchom a fuzzy delimitáciou nádoru z hlbokých vrstiev. Pre umiestnenie nádoru za svaly je charakteristická prítomnosť Bushakurovho príznaku (s napätím svalov brušnej steny sa desmoid nepohybuje). Diagnóza pomáha pri tvorbe umelého pneumoperitonea.

Liečba spočíva v skorej a širokej (radikálnej) excízii nádoru spolu s vláknitými vláknami, ktoré z neho vystupujú, v dôsledku jasnej tendencie tohto nádoru sa opakovať.

Ak je desmoid spojený s črevom, močovým mechúrom, maternicou, ich resekcia, je potrebné odstrániť maternicu. Ak je to potrebné, excízia veľkej časti svalov a aponeuróz z brušnej steny spôsobí ich plastovú náhradu.

Výsledky chirurgického zákroku závisia tak od šírky zákroku, ako aj od štruktúry desmoidu. Ak sa jeho štruktúra priblíži k fibrosarkómu, potom je prognóza zlá.

Benígne nádory pupkovej zóny zahŕňajú určitý druh nádoru podobnej tvorby endometriomu (menštruačná transplantácia maternicovej sliznice). Tento nádor sa vyskytuje iba u žien, vyznačuje sa prudkým nárastom veľkosti a krvácaním v dôsledku menštruačného cyklu a tehotenstva a bolestivosťou. Názov „endometrium“, ktorý tieto útvary dostali v súvislosti s histologickou štruktúrou typu endometriálnej maternicovej dutiny.

Rozlišujte medzi vrodeným a získaným endometriómom. K tomu dochádza po operácii maternice. Endometriom je stojatá, krvavo sfarbená mäsitá uzlina (0,5 - 1,5 - 2,0 cm) umiestnená v hrúbke pupočného krúžku alebo v jazve..
Počas menštruácie opuchy, krvácanie a dokonca ulceráty. Môže dôjsť k malignite.

Diagnózu endometriomu je možné ľahko urobiť, ak si spomeniete na možnosť tohto ochorenia a beriete do úvahy, že vo väčšine prípadov sa vyvíja po operácii, najčastejšie gynekologicky. Obzvlášť cenné údaje pre diagnostiku je možné získať starostlivým zberom anamnézy naznačujúcej výskyt alebo zosilnenie bolesti a zväčšením veľkosti tvorby nádoru počas menštruácie. Diagnóza je nakoniec potvrdená pomocou GI.

Liečbu. Radikálna excízia nádoru sa vykonáva spolu s pupočníkom (omphalektómia) a ak je to možné, je odstránená celá zóna plica vesicoumbilucalis, pretože v nej môžu zostať endometriálne prvky..

Zhubné nádory brušnej steny sú relatívne zriedkavé a väčšinou sekundárne (rakovinové metastázy v pupku)..

Najčastejšie sú pigmentové škvrny malígne s vývojom zhubných melanómov a melanosarkómov. Zvlášť náchylné na takéto transformácie sú praskavé pigmentové škvrny a tie škvrny, ktoré sa nedávno stali viac pigmentovanými a začali sa rýchlo zvyšovať.

Existujú tiež sarkómy, ktoré sa vyvíjajú z formácií spojivového tkaniva a rakoviny kože.

Chirurgické ošetrenie. Obzvlášť rýchlo by sa mali odstrániť tie miesta, na ktorých je najmenší nárast pigmentácie alebo rastu. Malo by sa pamätať na to, že ich jednoduchá excízia môže vyvolať iba ďalší rast a metastázy. Elektrokoagulácia nasledovaná ožarovaním je považovaná za spoľahlivejšiu..

Zvlášť malígne sú tie brušné sarkómy, ktoré sa vyvíjajú z vekových škvŕn. Žiadny zásah s nimi však neprináša požadovaný účinok..

Mimoriadne zriedka sa primárna rakovina kože vyskytuje mimo pupka. Toto sa zvyčajne vyskytuje vo forme rakovinovej degenerácie chronickej jazvy alebo rakoviny kože v mieste chronického vystavenia chemickému alebo tepelnému stimulu. Sekundárna rakovina kože brušnej steny je výsledkom rakovinových metastáz alebo invázie rakoviny z hĺbky. Rakovina kože brušnej steny sa najčastejšie pozoruje v koži pupka.

Z zhubných nádorov pupočnej oblasti sa najčastejšie pozoruje primárny a sekundárny karcinóm. Posledne menovaný je príznakom (dôsledkom) metastázy rakoviny žalúdka, ktorá sa šíri okolo guľového väziva pečene.

Liečba primárnej rakoviny pupku je možná v jej raných štádiách. Súčasne sa vyreže pupok (omphalektómia) a vykonáva sa ožarovacia terapia. Výsledok rakoviny pupka je takmer vždy nepriaznivý. Pri metastatickej rakovine pupku sa vykonáva symptomatická liečba..

Zhubné nádory hlbokých tkanív brušnej steny môžu byť vo forme primárneho fibrosarkómu a sekundárnych metastázovania rakoviny. Excízia a následná radiačná terapia poskytujú len veľmi uspokojivé výsledky..

Ako rozpoznať rakovinu, benígne a malígne nádory

Výňatky z rovnomennej kapitoly v knihe slávneho newyorského lekára
Príznaky profesora Axedora Rosenfelda

Podaj ruku na hlavu. Našli ste na ňom jednu alebo viac pečatí, ktoré ste si predtým nevšimli? Neboj sa. Sú to exostózy - neškodné výrastky na kosti. Ženy ich často odstraňujú z kozmetických dôvodov. Moja milovaná teta mala v strede svojho čela taký pahorok ako roh; nebol chorý a nebol nebezpečný, ale rozhodla sa ho zbaviť, pretože sa mu nepáčila jeho pohľad. Teraz sa cítite pod pažou. Našli ste tam niečo pevné a bezbolestné. Toto je vážne? Veľmi možné, najmä ak ste žena a nerobili ste röntgenové vyšetrenie prsníka.

Nájdenie nádoru kdekoľvek v tele je desivé. Strach však nie je vždy opodstatnený. V tejto kapitole si prečítate niektoré bežné nádory a kedy sa skutočne musíte báť a kedy nie. Vo väčšine prípadov by ste však mali tuberkulózu skontrolovať, aby sa upokojili..

Tu je niekoľko kategórií nádorov a opuchov, o ktorých by ste mali vedieť..

Lipómy sú nahromadené tuky, ktoré sa tvoria pod kožou obéznych ľudí. Hľuzy sú mäkké a ľahko sa otáčajú pod prstami. Ponechajte ich na pokoji, pokiaľ im samozrejme neuškodí (čo sa niekedy stáva, ak sa nadmerne zvýšia) a nespôsobia kozmetické ťažkosti..

Fibrómy sú ďalším typom benígnych tuberkulóz, ktoré sú v porovnaní s tukom zvyčajne tvrdšie na dotyk.

Z času na čas sa rakovina, ktorá vznikla kdekoľvek inde, šíri a zotrváva pod kožou vo forme tuberkulózy. V takýchto prípadoch je krycia koža pigmentovaná alebo sfarbená, samotný nádor je hustejší na dotyk a nepohybuje sa tak ľahko ako nezhubné nádory..

Subkutánne krvácanie môže zanechať sfarbený nádor v dôsledku zrážania krvi. To sa zvyčajne stáva po zranení, bez ohľadu na to, ako banálne môže vyzerať spočiatku. Ale tu je častejší dôvod, ktorý je častejší, ako povoľujú moje sestry: keď s cieľom odobrať krv na analýzu prepichnú vašu pokožku štandardnou ihlou, ihla vytvorí malú dieru v stene žily. Po odstránení ihly a predtým, ako príroda uzavrie dieru, krv stále vyteká zo žily do okolitého tkaniva. V závislosti od intenzity úniku tu zostáva určité množstvo krvi a po niekoľkých dňoch bude vyzerať ako nádor. Stáva sa to častejšie, ak krvácate ľahko (čo sa stane, ak pravidelne užívate aspirín alebo ste boli liečení antikoagulanciami), ak bola použitá ihla defektná, mikroskopický náraz, ktorý spôsobil, že otvor v žile bol trochu väčší, a samozrejme, ak zdravotná sestra okamžite nenašla žilu a urobil v nej viac ako jednu dieru. V každom prípade tieto kopce nakoniec zmiznú.

Krvácanie sa môže vyskytnúť aj v poškodenom alebo chorom orgáne a zvýšiť ho tak, aby vyzeralo ako tuberkulóza. Dobrým príkladom je krvácanie v slezine v dôsledku choroby. Keď cítite žalúdok, myslíte si, že máte nádor.

Ak je tekutina v uzavretom priestore, z ktorého nemôže vystúpiť a tam sa nakazí, vytvorí sa absces, absces. Väčšina z nás mala také abscesy, vonkajšie a odlíšiteľné (v ďasnách, vo vlasových folikuloch kože) alebo vnútorné a neviditeľné (v pečeni, pľúcach alebo žlčníku). V závislosti od umiestnenia sa takýto absces dá rozpoznať ako nádor, ktorý sa „stlačí“, keď naň stlačíte, pretože obsahuje hnis.

Zvyčajne necítite lymfatické uzliny v krku, slabine, pod pažou a za lakťom, ak nie sú zväčšené. Tieto žľazy fungujú ako filtre a všetko, čo zachytávajú vo svojej práci - vírusy, baktérie a nádorové bunky, ich spôsobuje. Ak nájdete takú žľazu, tu je užitočné jasné pravidlo. Ak je pevná a bezbolestná, pravdepodobne naznačuje zhubný proces inde; ak je krehký, voľne sa pohybuje a je mäkký, pravdepodobne ide o infekciu. Pamätajte však, že jediný spôsob, ako si môžete byť so svojím lekárom úplne istí diagnózou, je odobrať kus na biopsiu.

„Nádor“ je niekedy výsledkom zmeny „geografie“ tela: orgánu, ktorý sa nachádza tam, kde ho neočakávate. Najlepším príkladom je žalúdok. Mal som veľa pacientov a poznal som niekoľko lekárov, ktorí sa veľmi zaujímali o nájdenie „nádoru“ v žalúdku, ktorý sa ukázal ako úplne zdravá oblička, ktorá „išla na juh“. Metastázy rakoviny v zdravých telesných tkanivách sa niekedy dajú zistiť ako nové tuberkulózy. Pečeň je obzvlášť priťahovaná migráciou rakovinových buniek. Keď sa tam rozšíria, v pravom hornom kvadrante brucha sa objaví tvrdý, hrudkovitý (skôr než hladký) bezbolestný nádor. Toto sú zlé správy.

Niektoré orgány tela sú vaky, ktorých obsah sa dostáva do potrubia cez „vonkajší svet“. Keď je kanál vyprázdňovaný jedným z týchto orgánov zablokovaný, vylúčený obsah sa vráti späť a natiahne orgán. Výsledkom je „opuch“ alebo opuch. Slinné žľazy (jedna na každej strane čeľuste pod ušami) sú známym príkladom. Sliny, ktoré tvoria, sa dostávajú cez ústa cez slinovody. Keď sa v jednom z týchto kanálikov vytvorí kameň alebo sa upchajú v dôsledku infekcie - čo sa stane, povedzme pri príušniciach - tvár sa zväčšuje, pretože žľaza naďalej produkuje sliny, ktoré nemajú kam ísť, iba späť!

To isté, aj keď menej zreteľne, sa vyskytuje v malých žľazách pod kožou, ktoré vylučujú tuk. Ak sa ich malé kanáliky vedúce k povrchu nakazia, tajomstvo sa vráti, čo dá malý bolestivý tubercle, ktorý nazývame varom. Ak sa zväčší na väčšiu veľkosť, potom je to absces.

Žlčník ukladá žlč, ktorá sa tvorí v pečeni, a vytlačuje ju do čriev, podľa potreby, cez potrubia. Ak sú tieto žlčové kanáliky chronicky upchané (zvyčajne vymačkaním nádoru, ktorý rastie v blízkosti brucha, najčastejšie pankreasu), žlč ide dozadu a napína žlčník. Je nepravdepodobné, že by ste to cítili, ale lekár sa bude cítiť, ak vás dôkladne vyšetrí. Opuch je zvyčajne bezbolestný a typický pre rakovinu pankreasu. Kamene blokujúce žlčník najčastejšie ho zväčšujú, aby bolo cítiť, pretože sa zvyčajne pohybujú v priebehu niekoľkých dní..

Keď „TUMOR“
nie novotvar

Ďalším príkladom „hrbole“ v žalúdku, ktorý pripomína rakovinu, je močový mechúr naplnený močom. Pamätáte si, že si ju bublina udržuje? Keď sa nahromadí určité množstvo moču, dostanete signál, že močový mechúr by mal byť vyprázdnený. Vyprázdňovanie sa vykonáva cez močovú trubicu, ktorá u mužov prechádza v blízkosti prostaty. Ak sa táto žľaza rozširuje, čo sa často stáva u starších mužov, blokuje močovú trubicu, takže moč sa vracia a hromadí sa v močovom mechúre. V priebehu času sa močový mechúr roztiahne a súčasne jeho steny zhustnú, aby dokázali zadržať toto neobvykle veľké množstvo moču. Nikdy nezabudnem na jedného pacienta, od ktorého som cítil veľký, solídny, bezbolestný „nádor“ v dolnej časti brucha. Podozril som na rakovinu a rýchlo som ho dal do nemocnice na vyšetrenie. V dôsledku dlhodobého zväčšovania prostaty sme nenašli nič iné ako zahustený veľký močový mechúr. Prostata sa odstránila, odstránila sa prekážka odtoku moču a „rakovina“ zmizla!

Podobná zmena upchávania, akumulácie a nadúvania sa pozoruje v žilách a artériách. Keď sa v kŕčovej žile vytvorí veľká zrazenina, kdekoľvek sa to stane, prietok krvi v cievach je ťažký a akumulačná krv spôsobuje opuch. Ak je to semenníková žila, bude to vyzerať ako varikokéla; v konečníku bude dávať hemoroidy; kŕčové žily na nohách spôsobia opuch chodidla.

Väčšina nádorov a opuchov je benígnych, niektoré sú rakovinové, iné sa tvoria v dôsledku infekcie, zápalu alebo bránenia toku krvi alebo iných telesných tekutín. Pozrime sa podrobnejšie na niektoré nádory a opuchy, ale zatiaľ si pamätajte toto pravidlo: ak sa opuch objaví náhle a bolí, pravdepodobne odráža zranenie alebo infekciu. Ak sa vyvíja postupne a bez bolesti, môže to byť rakovina. Tiež sa s vami podelím o vedomosti, ktoré som dostal už dávno: pravidlo siedmich - každý nádor, ktorý vydrží až 7 dní, je skôr zápal; až 7 mesiacov s rakovinou; do 7 rokov - niečo, s čím ste sa narodili. Ktorý z vrodených? Cysta kdekoľvek v tele. Ako rozpoznáte cystu? Postupne sa zvyšuje a znižuje, keďže jeho obsah je cyklicky produkovaný a znovu sa akumuluje..

Čo si pamätať

príznak: opuch alebo opuch

(Čokoľvek si myslíte o tumore, vždy sa poraďte s odborníkom!)

Čo môže znamenať?

Čo s ním??

1. Exostózy (výrastky tvrdých kostí na lebke).

2. Lipómy (tukové usadeniny pod kožou).

Z kozmetických dôvodov sa dá odstrániť..

3. fibromy (vyhladenie pod kožou).

4. Rakovina pod kožou.

5. Nesprávne zafarbenie uzlov pod kožou po odbere krvi alebo poranení.

6. Zvýšenie vnútorného orgánu v dôsledku krvácania.

Diagnostika a liečba.

Antibiotiká a drenáž.

8. Zväčšené lymfatické žľazy (infekcia alebo rakovina).

Ak je infekcia, antibiotiká. Ak je malígny rast, vhodné ošetrenie.

9. Migračné orgány.

Nechajte ich na pokoji.

10. Zablokovanie potrubia vedúceho z vylučovacieho orgánu, ako sú napríklad slinné žľazy alebo žlčník..

Môže potrebovať chirurgický zákrok.

11. Zablokovanie močovej trubice, ktoré spôsobuje hromadenie moču.

Liečba zväčšenej prostaty, príčiny blokády.

12. Blokovanie žíl alebo tepien spôsobujúce zadržiavanie krvi.

Lieky alebo chirurgický zákrok.

Rany na krku sú najčastejšie výsledkom zväčšených lymfatických uzlín, rovnako ako to býva v podpazuší. Miestnymi problémami, ktoré spôsobujú napučiavanie krčných žliaz (z toho bolesťami), sú z akéhokoľvek dôvodu bolesť v krku a nedávna návšteva u zubára, počas ktorej vŕtal, odstránil, zapečatil alebo si len vyčistil zuby a strčil zuby dookola ďasná. Ak máte infekčnú mononukleózu, žľazy napučiavajú po celom krku - predné a zadné; osýpky urobia to isté. Lymfatické žľazy na krku sa napučia aj pri všeobecnej alergickej reakcii na určité lieky. Videl som veľa pacientov so zväčšenou, citlivou a suchou žľazou kvôli tuberkulóze. Vďaka moderným metódam liečby sa za posledných 25 rokov takéto prípady nestretávam. Rovnako ako v iných žľazových oblastiach je opuch na krku bezbolestný, tvrdý a nezmizne..

Okrem ochorení lymfatických uzlín spôsobí opuch krku aj patológia štítnej žľazy. Táto žľaza je vysoká asi 5 cm. Leží nad dýchacou trubicou (priedušnica), pod Adamovým jablkom a má tvar štítu s dvoma podlhovastými lalokmi na každej strane stredovej línie, ktorý je spojený širokým pruhom látky (štítna žľaza v gréčtine znamená „vo forme štítu“). Za normálnych okolností nie je štítna žľaza hmatateľná, s výnimkou veľmi tenkých. Je to tiež jediná žľaza v krku, ktorá sa pohybuje pri prehĺtaní. Preto ak spozorujete alebo cítite opuch na prednej časti krku, vypite trochu vody. Ak sa tkanivo pohlo pod vaše prsty, je to štítna žľaza. Zväčšená štítna žľaza sa nazýva struma. Ak je mäkký, jemný, často sa spája so zvýšenou aktivitou žľazy. Žľaza však môže byť hustá, hladká alebo hrboľatá. To sťažuje diagnózu. Veľkosť strumy nijako nesúvisí s aktivitou žľazy, ktorá môže byť normálna, nízka alebo zvýšená. Bez ohľadu na tvorbu hormónov môže byť struma taká veľká, že stlačí susedné tkanivá a spôsobí kašeľ alebo drsný hlas. Môže dokonca vyvíjať tlak na pažerák, čo sťažuje prehĺtanie. Ak k tomu dôjde, zvyčajne sa odstráni chirurgicky.

Niekedy môže byť celková veľkosť žľazy normálna, ale pri podržaní ruky nad ňou predpokladajte, že počas holenia cítite malú hrudku. Môže to byť len ďalší kúsok štítnej žľazy, ktorý funguje rovnako ako všetko. Ale taký uzlík môže vylučovať príliš veľa hormónov, bez ohľadu na zvyšok žľazy, a potom sa nazýva horúci. Štítna žľaza môže byť tiež „studená“ - t.j. vôbec nevylučujú hormón. „Horúce“ uzliny štítnej žľazy nie sú takmer nikdy zhubné; „Zima“ môže byť, najmä u mužov. Rádioaktívne skenovanie rozlišuje medzi týmito dvoma typmi. „Chladné“ uzliny sa často odstraňujú, len pre mužov, viac ako u žien. Vo väčšine prípadov rakovina štítnej žľazy, ktorá je cítiť alebo vidieť, rastie veľmi pomaly a odstraňovaním sa často úplne vylieči, aj keď už niekoľko rokov rastie..

príznak: opuch na krku

Čo môže znamenať?

Čo s ním??

1. Zväčšená lymfatická žľaza v dôsledku:

vírusové ochorenie (mononukleóza, osýpky);

celková alergická reakcia na liečivo.

neber to.

2. Štítna žľaza.

Liečba alebo, ak zväčšená štítna žľaza stláča susedné tkanivá, odstránenie.

3. Štítna žľaza.

Rádioaktívne vyšetrenie s cieľom zistiť, či uvoľňuje hormón („horúci“) alebo nie („studený“). Ultrazvuk, tomogram a biopsia pomocou dutej ihly pomôžu pri diagnostike a liečbe.

TUMOR pod MYŠOU

Takmer určite nájdete nádor v podpazuší, ak ste žena a máte chvályhodný zvyk vyšetriť vaše prsné žľazy. Dobré samovyšetrenie prsníka by malo vždy zahŕňať podpazušie, pretože rakovina tu môže zväčšiť lymfatické uzliny, aj keď sa zdá, že samotné prsia sú úplne zdravé. Pamätajte, že lymfatické žľazy sú filtre, ktoré zachytávajú rakovinové bunky alebo infekčné organizmy. Keď to urobia, zväčšia sa a budú ľahko hmatateľné. Preto pri odstraňovaní rakoviny z ktorejkoľvek časti tela chirurg vždy kontroluje „zapojenie“ žliaz v tejto oblasti. Zvyčajne sú prvým cieľovým portom pre cestovanie rakovinových buniek..

Napriek vyššie uvedenému, ak zistíte, že pod pažou nájdete opuch, nepanikaďte, možno je to dôsledok infekcie niekde v paži, ktorá sa vykonáva podpažnými žľazami. V tomto prípade sa nádor náhle objaví, je bolestivý alebo citlivý, na rozdiel od veľkých, tvrdých a bezbolestných žliaz postihnutých rakovinou..

Ak nájdete zväčšenú žľazu v jednej podpazuší, vždy skontrolujte druhú, ako aj lymfatické žľazy v slabinách a krku. Vírusové infekcie, ako sú osýpky, kiahne kiahní, infekčná mononukleóza a mnoho ďalších, často spôsobujú rozsiahle zväčšenie žliaz. Bohužiaľ, niektoré zhubné nádory robia to isté, ako napríklad Hodgkinova choroba (lymfogranulomatóza) a iné vážne lymfómy..

Všeobecná alergická reakcia na sulfamidy, jód, penicilín a mnoho ďalších liekov tiež spôsobí opuch žliaz..

Niekedy to, čo sa javí ako nádor pod pažou, nie je lymfatická žľaza vôbec. Môže to byť úplne normálne tkanivo prsníka, ktoré sa „stratilo“ a bolo pod pažou. Takým uzlom môže byť aj benígna cysta alebo neškodná bena (lipóm)..

Nemali by ste sa pokúšať diagnostikovať nádor alebo nádory pod pažou sami, pokiaľ nie je príčina zrejmá, povedzme, že ste si ostrihali vlasy pri holení alebo nemáte zjavnú infekciu. Posúdenie hodnoty akejkoľvek opuchnutej žľazy je spojené s nebezpečnými pascami. Dokonca aj váš lekár môže mať problémy s jednotlivými žľazami po dôkladnom externom vyšetrení a vhodných krvných testoch. Jediným spôsobom, ako to zistiť, je získať biopsiu. Potvrdí diagnózu..

príznak: opuch (y) pod pažou

Čo môže znamenať?

Čo s ním??

1. Infikovaná žľaza (bolestivá).

Liečba vhodnej infekcie.

2. Zhubné ochorenie (najmä prsníka) - husté, bezbolestné.

3. Všeobecná vírusová infekcia.

Prejde bez liečby.

4. Alergická reakcia.

Prepadne, ak je provokačný agent vylúčený.

5. Vyvinuté z normálneho prsného tkaniva.

Nie je potrebná žiadna liečba.

Liečba sa nevyžaduje, iba ak vás to obťažuje alebo sa nakazí..

Neškodný, pokiaľ nie je príliš rozšírený a spôsobuje nepohodlie.

8. Dôvod nie je jasný?

BREAST TUMOR TUMOR

90% všetkých prípadov rakoviny prsníka nezistili lekári a nie mamografia, ale samotné ženy. Ale náhodné cítenie pŕs, keď máte správnu náladu, nie je najlepším spôsobom, ako to urobiť. Aby bolo samokontrolné vyšetrenie efektívne a podarilo sa vám nájsť miesto, ktoré je stále malé a je možné ho vyliečiť, musíte sa naučiť robiť to správne. Poraďte sa s onkológmi, nechajte svojho lekára, aby si overil, či sa sami správne vyšetrujete a neustále cvičte. Tu to nepreháňate. Keď sa dozviete, každý mesiac skontrolujte svoje prsné žľazy, najmä ak ste mali vo svojej rodine nejaké prípady rakoviny týchto žliaz. Mali by ste byť pravidelne vyšetrovaní lekárom. Vezmite prvý mamogram (röntgen prsníka) vo veku 35 rokov a potom ho opakujte každé dva roky medzi 40 a 50 rokmi a potom každý rok. Podľa môjho názoru všetky tri prístupy - správna technika samokontroly, pravidelné lekárske vyšetrenie a mamografia - poskytujú reálnu šancu na včasné odhalenie malígneho nádoru na jeho vyliečenie..

Zhubné bradavky sú samozrejme malígne. Väčšina z nich sú buď jednoduché cysty alebo benígne chronické cystické mastitídy, ktoré spôsobujú tuberkulózu. Ale nemôžete si byť úplne istí diagnózou - a tiež svojím lekárom! Každý z vás bude mať podozrenie, že to, čo sa objaví, nie je rakovina, ste si „takmer istí“, ale to nestačí. Každá pečať si vyžaduje úplné vyšetrenie - najmenej raz. Keď lekár vyšetrí vaše prsia, určí charakteristiky nádoru - veľkosť, hustota, či už je jemná alebo nerovnomerne napína pokožku tak, že sa koža zmení na oranžovú. Lekár bude tiež hľadať pečate v druhej mliečnej žľaze a oboch podpazušiach a opýta sa, či vaše sestry alebo príbuzní matky mali rakovinu prsníka. Zistí, či pijete (zdá sa, že alkohol zvyšuje riziko rakoviny prsníka). V tejto fáze už bude mať lekár dosť jasnú predstavu o tom, s čím sa zaoberá, ale stále si nebude istý. Preto pravdepodobne odporučí mamogram. Nie je to ani 100% záruka, ale pomocou tohto röntgenového žiarenia obvykle rakovina zvyčajne vytvára charakteristický obraz. Ak existuje najmenšie podozrenie po externom vyšetrení a mamografe, lekár bude chcieť urobiť (urobiť) biopsiu - buď ihlou (obsah žľazy sa do nej nasaje a analyzuje), alebo otvorenou biopsiou (všetka žľaza alebo jej časť sa chirurgicky odstráni a vyšetrí pod mikroskopom).

Existuje niekoľko charakteristík pečatí, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť diagnózy rakoviny. Po prvé, rakoviny sú zvyčajne bezbolestné. Ak váš hrudník bolí, s najväčšou pravdepodobnosťou ste ho zranili alebo nakazili. Pokiaľ je zvýšenie podobné ako cysta, t.j. na malom vrecku tekutiny môže lekár nasmerovať lúč svetla v tmavej miestnosti. Kvapalina sa rozsvieti; alebo sa to nestane, ak v zostave nie je žiadna tekutina. Žiadne tekuté uzly nie sú viac podozrivé. Táto metóda bohužiaľ nie je zďaleka dokonalá, pretože hrudník často obsahuje rôzne mazové cysty, tukové tkanivo a ďalšie veci, ktoré môžu napodobňovať solídne nádory. Keď koža nad pečaťou v jamkách vyzerá nezvyčajne a pripomína pomarančovú kôru, môžete si byť takmer istí, že ide o rakovinu. Pečate na oboch prsiach označujú proces iný ako rakovina. Ak bradavka krváca, máte podozrenie na malígny rast.

Nezabudnite: aj keď nie často, rakovina prsníka sa vyskytuje aj u mužov. V mojej praxi boli také dva prípady.

Niektoré lieky spôsobujú opuchnuté žľazy a dokonca ich robia hrbolaté a bolestivé. Zahŕňajú deriváty DOPA (aldomet) používané pri liečbe hypertenzie, psychotropné lieky chlórpromazín, mierny aldacton (diuretiká), digitalis (predpísané na srdcové choroby) a beta-blokátory (používané na angínu pectoris, vysoký krvný tlak, poruchy srdcového rytmu). Tento vedľajší účinok sa pozoruje u mužov aj u žien, ale je výraznejší u mužov, pretože ich mliečne žľazy sú menšie. Keď prestanete užívať príslušný liek, prsia sa pomaly vrátia k normálu - niekedy to však trvá týždne.

Tri základné pravidlá pre rakovinu prsníka: 1) trojitá kontrola - samovyšetrenie, lekár a mamogram; 2) každá nová pečať v žľaze, najmä ak je bezbolestná a nachádza sa iba na jednom prsníku, by sa mala považovať za rakovinu, až kým sa neurčí iná diagnóza; 3) vo väčšine prípadov je biopsia nevyhnutná, len aby ste si boli istí.

príznak: nádor v prsníku

Čo môže znamenať?

Čo s ním??

1. Rakovina, najmä ak je uzol bezbolestný a nachádza sa iba v jednom prsníku.

Biopsia a vhodná liečba: úplné odstránenie žľazy, odstránenie uzlín, ožarovania, hormónov alebo chemoterapie - alebo kombinácia týchto metód.

2. Nezhubná cysta.

Biopsia pre dôveru.

3. Chronická cystická mastitída.

Biopsia pre pokoj; Vitamín E Nepoužívajte kofeín; diéta s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom uhľohydrátov.

Nakoniec prejsť.

5. Reakcia na liečivo.

Zrušiť provokatívny liek.

Opuchnuté brucho - a nemáte tehotenstvo ani obezitu

Poznáte ten pocit: len ste zjedli veľa jedla, možno ste si jedlo umyli sýtenými nápojmi a vaše nohavice, sukne a opasky sa mierne zúžili. O niekoľko hodín (či už je plyn vypúšťaný cez severný alebo južný otvor), prejde väčšina nepríjemných pocitov. Takéto prepady po jedle zvyčajne nepredstavujú zdravotný problém..

Kedy by ste sa mali báť opuchnutého brucha a prečo?

Ak sa nadúvanie opakuje, mizne a znova sa objavuje, je to pravdepodobne spôsobené tým, že ste prehltli vzduch alebo plyn, ktorý sa tvorí v črevách. Väčšina „prehĺtačov“ túto skutočnosť popiera, pretože nejde o ich vedomý čin, ale iba o nervózny zvyk. Pri prehltnutí veľkého množstva vzduchu (ako aj vody) sa žalúdok rozťahuje a vyvoláva pocit pretečenia, ktorý môže byť zmiernený tým, čo lekári zdvorilo nazývajú „praskanie“ (čítaj „praskanie“). Takí ľudia zvyčajne hovoria, že „niečo zjedli“ alebo že „plynujú“. V skutočnosti je iba v malom počte prípadov nadúvanie dôsledkom konzumácie uhľohydrátov, ktoré tvoria plyny (známym príkladom je kapusta). Ak je to váš prípad, zmena stravy a odmietnutie sladkostí odstránia problém s plynom..

Pri niektorých „funkčných“ poruchách čriev, ako sú „nervový žalúdok“, „spastické črevo“ a „podráždené hrubé črevo“ (pri ktorých často nie sú pozorované fyzické zmeny), sa v čreve tvorí veľké množstvo plynu sprevádzané distenziou a kolapsom brušnej steny. A opäť vám pomôže zmena v strave alebo antispastických drogách.

Existuje jedna patológia, pri ktorej strečing po jedle skutočne odráža fyzické ochorenie - poruchu žlčníka. Hodinu alebo dve po jedle sa cítite nafúknuté, čo sa uľavilo pri grganí. Mechanizmus je pravdepodobne nasledujúci: zdravý žlčník môže vstreknúť dosť žlče na trávenie tukových potravín, ktoré ste jedli; chorý močový mechúr (s kameňmi alebo bez nich) nie je schopný, takže nestrávený tuk jednoducho zotrváva v črevách, čo spôsobuje pocit plnosti v žalúdku a plyne.

Pamätajte, že keď je problémom vzduch, ktorý napína žalúdok, príde a odchádza tesnosť a tesnosť odevov. Naopak, keď sa zvyšuje váš pás a neprechádza, Vaša hmotnosť sa zvyšuje alebo sa v brušnej dutine nahromadila tekutina. Kvapalina v žalúdku sa dá rozlíšiť od vzduchu. Ak sa brucho naplní tekutinou, budete počuť vaše strany, pretože tekutina z dôvodu gravitácie steká. Naopak, vzduch je rovnomerne rozložený a strany nie sú rozmiestnené po stranách. Ak sa v žalúdku nahromadí tekutina, na rozdiel od vašich očakávaní nemusíte nevyhnutne priberať na váhe, pretože podmienky, ktoré spôsobujú zadržiavanie tekutín, sú zvyčajne spojené so závažnými chorobami a nedostatočnou výživou..

Najčastejšou príčinou tekutín v bruchu (ascites) je ďalekosiahla porucha pečene (cirhóza), ktorá sa pozoruje v neskorých štádiách predĺženého alkoholizmu alebo chronickej vírusovej hepatitídy. Samozrejme, ak ste alkoholik, opuchnuté brucho nebude prvým problémom - ak ste sa nepozerali na červený nos s cibuľou a červenými pavučinami na žalúdku, hrudníku a pažiach. Bez ohľadu na dôvod, u mužov, neschopnosť chorej pečene deaktivovať nepatrné množstvo ženských hormónov, ktoré sa tvoria u všetkých mužov, spôsobuje scvrknuté semenníky, oslabenú sexuálnu túžbu a objavenie sa ženských príznakov, ako je zväčšenie veľkosti prsných žliaz a vypadávanie vlasov..

Ochorenie srdca, napríklad cirhóza, môže viesť k hromadeniu tekutín v žalúdku. Slabý srdcový sval nie je schopný tlačiť krv, ktorá k nemu prúdi z celého tela. Niektoré z nich sú oneskorené spočiatku v pľúcach a neskôr na iných miestach vrátane žalúdka a nôh. Diagnóza srdcových ochorení vám bude spôsobená, ak máte ťažký nedostatok dychu, najmä ak ležíte na bruchu. Okrem toho pri cirhóze žalúdok napučiava skôr, ako nohy začnú napučiavať; so srdcovým zlyhaním - naopak.

Toto je ďalšie ochorenie srdca, okrem slabosti srdcového svalu, ktoré môže spôsobiť nahromadenie tekutín v bruchu: ťažkosti s perikardom, vakom, v ktorom sa nachádza srdce. Ak je perikardiálny vak postihnutý vírusom, tuberkulózou alebo inou infekčnou látkou a niekedy po operácii s otvoreným srdcom, stáva sa hustejšou a tvoria na ňom jazvy. Pevné tkanivo stláča srdce ako oceľový prsteň. Aj keď je srdcový sval zdravý a silný, pri takom objatí sa nemôže normálne sťahovať. Netlačí všetku krv, rovnako ako keď je slabá. Tento stav, nazývaný stláčajúca perikarditída, vedie k zadržiavaniu krvi v žalúdku, čo spôsobuje jej opuch. Ak sa tekutina hromadí okolo srdca pod perikardom, aj bez závažného zjazvenia vaku, má to rovnaký účinok.

S rastom rakoviny v žalúdku, bez ohľadu na miesto jej výskytu, sa v žalúdku hromadí tekutina. Rakovina vaječníkov spôsobuje obzvlášť silnú tvorbu tekutín. Sám som pozoroval zvýšenie objemu brucha v dôsledku rakoviny vaječníkov, ktoré sa mýlilo počas tehotenstva - aspoň na istý čas - u žien vo fertilnom veku..

Tehotenstvo je tak zrejmým dôvodom nárastu brucha, že podľa nášho názoru žiadna žena túto diagnózu nevynechá. Koniec koncov, má k dispozícii deväť mesiacov! Verte tomu alebo nie, niektoré ženy boli porodené a nemali ani podozrenie, že sú tehotné. Raz som sa stretol s takou ženou v televíznom rozhovore. Povedala mi, že nikdy nevenovala pozornosť jej menštruácii, ale myslela si, že len tučí. Prišiel deň a ona cítila kŕče v bruchu. Sadla si na záchod a porodila normálne dieťa! Takéto ženy obvykle nerozumejú fyziológii menštruácie alebo počatia. Preto, ak žijete sexuálne a ste v období rozkvetu, vždy premýšľajte o tehotenstve, ak sa z nejakého dôvodu zvyšuje váš pás.

Druhou stranou mince je stav nazývaný pseudopsiez. Ide o pomerne zriedkavý psychiatrický problém, pri ktorom je žena omylom presvedčená, že je tehotná. Jej pás sa v skutočnosti zvyšuje, ale po deviatich mesiacoch sa nič nedeje. Ja sám som takých pacientov nevidel a neviem, čo spôsobuje zväčšenie brucha, ale takáto patológia existuje.

Opuch sa nemusí nutne vzťahovať na celé brucho. Môže byť lokálne. Asymetria môže byť spôsobená cystou v brušnej dutine alebo, ak je v dolnej časti, oneskorenou stolicou s ťažkou zápchou. Ak nájdete tuberkulózu v žalúdku, nezabudnite na štyri kvadranty, o ktorých som hovoril v kapitole 1. Ak je tuberkulóza v pravom hornom kvadrante, je pravdepodobnejšie spojená s pečeňou alebo niečím, čo je v nej. V ľavom hornom rohu je to pravdepodobne kvôli zväčšenej slezine pri rôznych chorobách, vrátane infekčnej mononukleózy, leukémie, lymfómu a ďalších krvných chorôb. Opuch pod strednou čiarou môže byť výsledkom distenzie močového mechúra, zvýšenia maternice počas tehotenstva alebo myómov, s ovariálnymi cystami a inými neoplazmami. Ak ste kedysi podstúpili chirurgický zákrok na bruchu, môžete objaviť tuberkulózu pozdĺž švu, kde bola napnutá jazva a cez ňu vyčnieva obsah brucha. Tieto pooperačné prietrže si niekedy vyžadujú chirurgický zákrok..

Takže zvýšenie brucha, ktoré nesúvisí s tehotenstvom a jednoduchým prírastkom hmotnosti, zvyčajne odráža zadržiavanie vzduchu alebo tekutín. Vzduch prichádza a odchádza, zatiaľ čo sa tekutina postupne hromadí. Pravidlo, ktoré treba pamätať: nemali by ste bežať k lekárovi, ak si musíte opasok po dostatočnom jedle odpočinúť, ale mali by ste to urobiť, ak pokles pasu neklesne a pokračuje.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť v dolnej časti chrbta je známa všetkým, ale mali by ste vedieť, že niekedy môže byť neškodné nepohodlie signálom pre výskyt choroby, ako je napríklad prietržová kýla.
Zdravotnícke odborné článkyDivertikulum pažeráka je výčnelok sliznice cez svalovú vrstvu pažeráka. Ochorenie môže byť asymptomatické alebo môže spôsobiť dysfágiu a regurgitáciu.
V modernom svete majú ľudia veľmi protichodný postoj k úspechom medicíny. Na jednej strane sú ženy pripravené investovať do drahých operácií, na druhej strane využívajú rôzne pochybné techniky z arzenálu ľudových receptov.