loader

Ventrálna prietrž. Príčiny, diagnostika a liečba

Lekári nemajú presné informácie o tom, kedy bola diagnóza „ventrálnej prietrže“ prvýkrát stanovená. Predpokladá sa, že frekvencia prípadov tejto patológie sa s vývojom chirurgie začala zvyšovať. Po úspešnej operácii sa mnoho pacientov sťažovalo na silnú bolesť a čoskoro zomrelo. Našťastie má moderná medicína potrebné techniky na riešenie tohto problému. Je to o nich, ktoré podrobnejšie opíšeme v materiáloch tohto článku.

všeobecné informácie

Ventrálna hernia (inak sa nazýva pooperačná) sa vyskytuje v mieste jazvy, ktorá zostáva bezprostredne po operácii. Táto patológia sa vyvíja v dôsledku oslabenia prednej brušnej steny a považuje sa za veľmi častú. Podľa štatistík patrí k druhému najčastejšiemu výskytu. Inguinálna kýla má vedúce postavenie.

Predná brušná stena je dosť zložitá a súčasne viacvrstvová štruktúra, ktorá vykonáva niekoľko funkcií. Defekt sa vytvára v jeho najtrvanlivejšom a menej elastickom segmente. To je zvyčajne kostra svalovej šľachy brucha..

Patológia sa vytvorí do 1-2 rokov od dátumu operácie. Toto obdobie závisí výlučne od stupňa rehabilitácie tela konkrétneho pacienta.

Charakteristickým rysom ventrálnej prietrže je jej veľká veľkosť. Čím pôsobivejšia je pooperačná jazva, tým viac vyduté. Táto patológia prináša nielen kozmetické ťažkosti. Po operácii je ventrálna prietrž často príčinou poruchy v systémoch vnútorných orgánov (črevá, žalúdok, bránica)..

Je ťažké liečiť výčnelok, ale je to možné. Moderné technológie používané v lekárskej praxi umožňujú odstrániť prietrž bez závažných zdravotných následkov.

Hlavné dôvody rozvoja patológie

Medzi hlavné dôvody vzniku hernie patrí:

 • Nesprávne šitie.
 • Hnisavé otvorenie rany.
 • Používajte neadekvátny materiál na šitie.

Vyššie uvedené faktory vyvolávajú oslabenie jazvy a výskyt defektu v tejto oblasti. Výsledkom je pozorovanie výstupu do vnútorných orgánov..

Predispozičné faktory v pooperačnom období zahŕňajú aj diabetes mellitus, obezitu, nedodržiavanie pokynov lekára počas rehabilitácie (vzpieranie, intenzívna fyzická námaha)..

Hernie sa často tvorí po operácii vykonanej v prípade núdze, keď lekár nemá možnosť pacienta pripraviť. Nedostatok adekvátnych predoperačných opatrení vedie k porušeniu zažívacieho traktu, k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. To vyvoláva napínanie predtým prešívaných tkanív a zabraňuje normálnej tvorbe jazvy.

Klinický obraz

Nie je ťažké určiť prítomnosť ventrálnej prietrže pre pacienta. Výčnelok je zvyčajne lokalizovaný v mieste pooperačnej jazvy. Vo vzpriamenej polohe, rovnako ako pri namáhaní, sa zväčšuje a v polohe na chrbte sa zmenšuje alebo úplne zmizne..

V počiatočnej fáze je ventrálna prietrž prakticky neviditeľná a jej obsah je možné opraviť bez chirurgického zákroku. Postupom času sa jeho veľkosť zvyšuje a objavuje sa nepohodlie.

Pri vykonávaní akcií, ktoré prispievajú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (fyzická námaha, kašeľ, vzpieranie), sa vyskytuje silná bolesť.

Nasledujúce príznaky by mali varovať a stať sa dôvodom návštevy lekára:

 • Dlhodobý nedostatok stolice, výskyt krvných nečistôt v stolici.
 • Bolesť brucha a nepohodlie.
 • Nevoľnosť, vracanie.
 • Rýchle močenie.
 • Horúčka.

Všetky vyššie uvedené príznaky naznačujú porušenie prietrže. To znamená, že to nie je možné bez chirurgického zákroku. Ak toto porušenie ignorujete, tkanivo prietrže môže zomrieť a následne spôsobiť smrť.

Patologická klasifikácia

V závislosti od veľkosti sa rozlišujú tieto možnosti patológie:

 • Malý (malý rozmer, navonok neviditeľný).
 • Stredná (lokalizovaná v jednej z deviatich zón brušnej steny).
 • Rozsiahle (zaberajú takmer celú oblasť).
 • Giant (platí súčasne pre niekoľko zón).

Viaceré a jednotlivé možnosti sa vyznačujú počtom herniálnych výčnelkov. V závislosti od frekvencie výskytu je patológia primárna alebo opakujúca sa.

Diagnostické opatrenia

Potvrdenie patológie je zvyčajne jednoduché. U pacientov s nadváhou alebo obezitou však môže byť diagnostika ťažká. V tejto situácii sa lekári uchyľujú k ďalšiemu vyšetreniu, ktoré zahŕňa ultrazvuk, MRI a CT.

Liečba brušnej prietrže

Jediným spôsobom, ako odstrániť patológiu, je odstránenie ventrálnej prietrže. Na základe zdravotného stavu pacienta, veľkosti výčnelku a jeho lokalizácie chirurg vyberie najoptimálnejšiu možnosť operácie:

 1. Napínací plast. Používa sa na odstránenie malej prietrže. Táto operácia zahŕňa šitie defektu v prednej brušnej stene pomocou neabsorbovateľných stehov. Tento postup je pozoruhodný svojou jednoduchosťou, ale nie sú vylúčené komplikácie (relapsy, respiračné zlyhanie)..
 2. Ľahká hernioplastika. Pri použití tejto metódy sa odstránia veľké prietrže. Počas zákroku chirurg odstráni výstupok, ktorý sa vyskytol v pooperačnom období, a nainštaluje implantát zo sieťoviny. Po hernioplastike je sieť zarastená vlastnými tkanivami pacienta, čo pomáha spevniť brušnú stenu.
 3. Laparoskopia. Toto je technicky dokonalý spôsob, ako opraviť prietrž. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v postihnutej oblasti. Do oblasti kýlovej brány zavádza lekár špeciálnu transplantáciu oka, ktorá posilňuje oslabené oblasti svalového tkaniva..

Tesná hernioplastika sa vyznačuje množstvom výhod, medzi ktoré patrí rýchle zotavenie a takmer úplná absencia komplikácií. Medzi hlavné nevýhody patria vysoké náklady na operáciu a vyššia pravdepodobnosť lepenia.

Ventrálna kýla: liečba bez chirurgického zákroku

Mnoho pacientov sa pýta, či je možné patológiu odstrániť bez chirurgického zákroku. Liečba ventrálnej prietrže bez chirurgického zákroku nie je možná.

Konzervatívna terapia zahŕňa nosenie špeciálneho obväzu, ktorý zabraňuje úniku brušných orgánov. Použitie tohto obväzu je veľmi nepohodlné a časovo náročné, preto je uvedené vo výnimočných prípadoch.

Chirurgický zákrok môže byť u niektorých pacientov kontraindikovaný z dôvodu ich pokročilého veku, patológií kardiovaskulárneho systému a tehotenstva. V takýchto prípadoch lekári navrhujú použitie špeciálneho obväzu na ventrálne kýly.

Prognóza a komplikácie

Táto patológia je veľmi liečiteľná. Nedostatok včasnej liečby môže viesť k rozvoju zdravotných komplikácií. Patria sem porušenia prietrže a koprostázy (stagnácia výkalov v čreve)..

Ak sa objavia primárne príznaky naznačujúce ventrálnu prietrž, okamžite vyhľadajte kvalifikovanú pomoc.

Preventívne opatrenia

Bez ohľadu na to, čo? v dôsledku ktorých sa chirurgický zákrok objavil ventrálnou prietržou, jej prevencia sa zvyčajne vykonáva niekoľkými smermi:

 1. Kvalitatívna príprava pacienta pred operáciou.
 2. Liečba a prevencia možných komplikácií rany počas rehabilitácie.
 3. Zavedenie fibrinogénu na urýchlenie reparatívnych procesov v poškodenej oblasti.
 4. Použitie antiseptických roztokov počas operácie.

Po operácii musí pacient prísne dodržiavať všetky pokyny lekára: sledovať pravidelné pohyby čriev, dodržiavať diétu, obmedzovať fyzickú aktivitu, nosiť špeciálny obväz.

Zhrnúť

Podľa štatistík sa u 19% pacientov po operácii vyvinie ventrálna hernia. Chirurgia je jediná možnosť, ktorú dnes lekári môžu ponúknuť na vyriešenie tohto problému. Čím dlhšie pacient odloží návštevu odborníka, tým vyššia je pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ktoré sú pre zdravie nebezpečné.

Ventrálna kýla (pooperačná)

Ventrálna prietrž je pooperačná porucha svalov a šliach brušnej steny. Tvorí sa v raste jazvy, ktorá zostáva po operácii. Tento typ výčnelku sa týka posttraumatického ochorenia.

Pokiaľ ide o štatistiku, ventrálna hernia sa tvorí u 11 - 19% pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok. 50% pacientov vykazuje výbežok v prvom roku po zákroku. Zostávajúcich 50% sa prietrže objaví v päťročnom období po operácii. Stáva sa, že po operácii sa objaví výčnelok na odstránenie prietrže. V tomto prípade ide o opakujúcu sa ventrálnu prietrž. Riziko jeho výskytu je vyššie, ak bola operácia neplánovaná a vykonaná súrne.

Funkcie prednej steny pobrušnice sú rôzne, má niekoľko vrstiev. Výčnelok sa objavuje v najodolnejšej, ale nie elastickej vrstve - vo svalovej šľache.

Ventrálny typ výčnelku, rovnako ako iné kýly, má bránu, vak a obsah vaku. Najčastejšie sa tvoria po operácii, aby sa zbavili maternicových fibroidov, ovariálnych cýst, obštrukcie čriev, žalúdočných vredov, apendicitíd, cholecystitídy, pupočnej kýly a niektorých ďalších.

Príčiny ventrálnej prietrže

Skutočnosť dedičnosti. Systémová dysplázia alebo narušený vývoj spojivového tkaniva je geneticky určená patológia, ktorá môže viesť k tvorbe prietrže. Ak má pacient podstupujúci chirurgický zákrok vrodenú slabosť spojivového tkaniva, šliach a väzov, významne sa zvyšuje riziko tvorby ventrálneho výčnelku. Skutočnosť, že pacient má dedičnú dyspláziu, sa môže nepriamo prejaviť na tenkej koži, na ktorej sa ľahko vytvárajú strie, vysoký rast, kýla v iných oblastiach, zvýšená pohyblivosť kĺbov a astenická postava. Ak má pacient dve alebo viac príznakov, ktoré poukazujú na dyspláziu, liečba kýly bude účinná iba pri použití syntetickej protézy..

Nesplnenie režimu predpísaného pacientovi po operácii. Nedodržanie lekárskych odporúčaní vedie k vytvoreniu kýly. Je potrebné si uvedomiť, že pooperačná šva nie je len vonkajšou chybou. Hojenie kožných rán neznamená úplné uzdravenie a schopnosť začať plnohodnotnú fyzickú prácu. Doska šľachy (aponeurotická časť rany), ktorá je zodpovedná za integritu peritoneálnej steny, sa bude taviť najdlhšie. Ak u mladých pacientov trvá toto obdobie až 4 mesiace, potom starší ľudia môžu čakať na uzdravenie až po šiestich mesiacoch alebo viac. Ak má osoba sprievodné ochorenia, proces úplného zjazvenia môže trvať až rok. Preto je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami chirurga a prípadne nosiť obväz.

Porucha procesu hojenia pooperačnej rany. Stáva sa, že aj pri najprísnejších podmienkach sterility dochádza k infekcii rán. V dôsledku toho sa začína proces hnisania, ktorý ovplyvňuje čas hojenia a tvorbu plnej jazvy. V dôsledku toho sa nestáva tak silnou, ako by mala byť. Infekcia, ktorá sa dostala do rany, nenaznačuje nevyhnutnú tvorbu prietrže, ale významne zvyšuje riziko jej vzniku. V niektorých prípadoch sa pozoruje individuálna intolerancia materiálu použitého na zošívanie. V dôsledku toho sa odmietne a okraje, ktoré nerastú spolu, sa líšia.

Prítomnosť sprievodných chorôb. Akékoľvek ochorenie, ktoré vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, môže zvýšiť riziko protrúzie. Táto bronchitída, astma, zápcha chronickej povahy. Účinok sa prejavuje aj nadváhou, adenómom prostaty a inými chorobami. V dôsledku toho sú okraje pooperačnej rany neustále napínané. Ich krvný obeh a prísun nervov sú narušené - výsledkom je uvoľnená jazva. Okrem toho ateroskleróza, hypertenzia, ischémia, diabetes mellitus môžu ovplyvniť normálne zásobovanie krvi..

Okrem toho sa riziká zvyšujú aj pri výskyte jednej z uvedených chorôb. Aby ste ich znížili, mali by ste sa pred operáciou pokúsiť zbaviť existujúcich problémov. Ak je choroba chronická, je potrebné čakať na jej stabilnú remisiu.

Nadváha je nebezpečná z hľadiska tvorby prietrže. Ak bol výstupok operovaný opakovane, ak má pôsobivú veľkosť, mali by ste znížiť telesnú hmotnosť a až potom vykonať operáciu.

Chyba lekára, pokiaľ ide o vykonanie šijacej techniky Tento dôvod je najmenej bežný. Avšak chirurg si niekedy zvolí nesprávnu techniku ​​a metódu zošívania rany, niekedy príliš pevne alebo príliš slabo dotiahne jej okraje. V dôsledku toho sa vytvorí chyba.

Príznaky ventrálnej prietrže

Výčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..

Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.

Bolesť v oblasti vyčnievania sa objavuje s postupujúcou patológiou. Môžu sa vyskytnúť v momentoch ťažkého zdvíhania, pri namáhaní a náhle pohybe.

Ak sa kýla nelieči, bolesť sa ustáli, jej charakter sa krčí.

Ak sa v suprapubickej oblasti vytvorí prietrž, môže dôjsť k narušeniu procesu močenia.

Hyperémia kože, horúčka, gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, vracanie, zvýšená tvorba plynov), výskyt krvi vo výkaloch - tieto príznaky sa objavujú, keď je narušená ventrálna výčnelka alebo sa objavujú iné komplikácie..

Diagnóza ventrálnej prietrže

Ťažkosti z hľadiska identifikácie patológie u diagnostických pracovníkov nevznikajú. Vizuálne vyšetrenie pacienta spravidla postačuje na zobrazenie ventrálneho výčnelku prietrže. Pacient je požiadaný, aby tlačil alebo kašľal na vyhodnotenie skutočnej veľkosti prietrže.

Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje vyhodnotiť veľkosť a tvar výčnelku, ako aj prítomnosť adhézií.

Rôzne variácie röntgenového vyšetrenia umožňujú vyhodnotiť fungovanie gastrointestinálneho traktu, určiť prítomnosť adhézií a pomer vnútorných orgánov k výslednému výčnelku..

Na objasnenie parametrov dôležitých pre lekára je pacient niekedy označený ako MSCT alebo MRI. V niektorých prípadoch sa vykonáva kolonoskopia..

Liečba ventrálnej hernie

Bez chirurgického zákroku nebude možné zbaviť sa vyčnievania ventrálnej prietrže. Ošetrenie a korekcia peritoneálnej steny bude potrebná pri odstránení vytvoreného vaku a následnej plastike.

Natiahnite plast

Výstupok je prišitý pomocou nití. Tento postup je možné vykonať iba u mladých pacientov, ktorých prietrž je malá. Okrem toho je dôležitá neprítomnosť sprievodných chorôb. Faktom je, že táto metóda intervencie má vysoké percento relapsov, ktoré dosahuje 30%.

Výhody metódy napínania:

ľahká implementácia z technického hľadiska;

nízka cena za použité materiály a vybavenie.

Nevýhody metódy napínania:

riziko recidívy až 30%;

zhoršené dýchanie v dôsledku príliš veľkého napätia na rane;

bolesť spôsobená silným napätím.

Gernioplastika nie je tesná

Miesto, kde bol výstupok uzavretý syntetickou protézou. Je vyrobený z polypropylénovej sieťoviny a je zabudovaný priamo pod kožu alebo fasciu.

Výhody tejto techniky:

Nízka miera recidív.

Neprítomnosť bolesti po operácii alebo jej mierna závažnosť.

Žiadne dýchacie ťažkosti.

Ak je metóda bez napätia doplnená o abdominoplastiku, je možné plastickú obnoviť peritoneálnu stenu dokonca aj s gigantickým výstupkom..

Z mín nezaujatej metódy:

Vysoká cenová kategória operácie.

Zvýšené riziko komplikácií - sérómy, hematómy, hnisania.

Teoreticky je to odmietnutie implantovateľnej sieťky, objavenie sa pocitu prítomnosti cudzieho telesa.

Ak dôjde k adhézii medzi pletivom a črevami, môže sa vyvinúť obštrukcia čreva. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky upchatia čreva)

Laparoskopická protetická prietrž

Táto metóda chirurgického zákroku je najmenej traumatická a najmodernejšia. Do brušnej dutiny sa tiež vkladá sieťový implantát, čo však nevyžaduje rezy v oblasti samotnej kýly. V dôsledku toho nehrozí hnisanie.

Výhody tejto metódy:

Brušná dutina pacienta nie je prakticky poškodená.

Žiadna bolesť alebo minimálna.

Extrémne nízka miera recidív.

Absencia komplikácií rany.

Krátka fáza obnovy a skorá príležitosť vrátiť sa do práce.

Nevýhody metódy:

Náklady na operáciu sú mimoriadne vysoké..

Proces odbornej prípravy chirurgov je náročný a zdĺhavý.

Je potrebné vybaviť zdravotnícke zariadenie drahým vybavením, ktoré nie je vždy možné.

Závery týkajúce sa liečby ventrálnej prietrže

Výber v prospech konkrétneho spôsobu chirurgického zákroku je možný iba pri zohľadnení odporúčaní ošetrujúceho lekára. Na získanie úplných údajov o stave pacienta je potrebné komplexné vyšetrenie.

Okrem toho sa výber metódy vykonáva s prihliadnutím na schopnosť pacienta tolerovať celkovú anestéziu.

Pokiaľ ide o konzervatívnu liečbu, je to možné iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie operácie. V tomto prípade sa odporúča pacientovi dodržať diétny program výživy, odmietnuť fyzickú námahu, zapojiť sa do prevencie zápchy a nadúvania, nosiť individuálne vybraný obväz..

Aby sa predišlo riziku relapsu alebo aby sa minimalizovalo, pacient musí prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, dodržiavať správnu výživu, normalizovať hmotnosť a dosiahnuť pravidelný pohyb čriev..

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Ventrálna pooperačná prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Dátum uverejnenia článku: 07/08/2015

Dátum aktualizácie článku: 23. 10. 1818

Ventrálna kýla je akýkoľvek výstup z brušných orgánov cez prirodzené alebo patologické otvory brušnej steny pod kožou. V medicíne sa však tento termín zvyčajne nazýva kýla, kde kýlová brána je pooperačná jazva, t.j. tento výčnelok je oneskorenou komplikáciou chirurgických zákrokov na bruchu..

Charakteristickým rysom ventrálnej prietrže je jej veľká veľkosť. Čím väčšia je pooperačná jazva, tým väčší výčnelok. Ochorenie nie je len kozmetické ťažkosti: okrem rizika štípania môžu ventrálne kýly tiež narušiť anatomickú interakciu orgánov v bruchu, narušiť fungovanie žalúdka, čriev, bránice a močového systému. Je ťažké liečiť taký výčnelok, ale situácia nie je beznádejná. Moderné technológie umožňujú odstrániť hernie na akomkoľvek mieste a akejkoľvek veľkosti. Do toho sú zapojené aj všeobecné nemocnice..

Čo je to ventrálna prietrž

Aby ste pochopili podstatu patológie, mali by ste poznať štruktúru prednej brušnej steny. Toto je viacvrstvová formácia, ktorá pri pohľade zvonka má:

 • ochranná vonkajšia vrstva dermálna
 • hypodermická ochranná mastná vrstva
 • vrstva spojivového tkaniva alebo aponeurotikum
 • svalový korzet.

Pri operácii brucha disekujte všetky vrstvy. Pooperačná komplikácia vedúca k vytvoreniu prietrže je čiastočná alebo úplná divergencia spojivovej jazvy.

Ventrálna kýla je prolaps (čiastočný výstup) vnútorných orgánov (omentum, tenké črevo atď.) Cez poškodenú brušnú stenu do podkožnej oblasti. Vonkajšia vrstva kože a podkožný tuk drží herniálny vak, ktorý rýchlo rastie v krvných cievach. Výsledkom je, že obsah vaku, prietržnej brány a samotného vaku vytvára silné adhézie (v mieste kontaktu rastú spolu).

V bruchu je lokalizovaná ventrálna kýla, kde boli urobené rezy všetkých vrstiev prednej brušnej steny, aby sa získal prístup k vnútorným orgánom. Častejšie sa to stáva po urgentných chirurgických zákrokoch, keď neexistovala príležitosť na plnohodnotnú predoperačnú prípravu. Brána kýly môže mať niekoľko otvorov.

Poznámka! Pooperačné komplikácie tohto druhu často vznikajú v dôsledku poruchy samotného pacienta, ktorý nezodpovedne odkazuje na odporúčania ošetrujúceho lekára..

Ľudové lieky

Môžete skúsiť bojovať s herniou bez chirurgického zákroku s takými ľudovými liekmi:

 1. Kyslá kapusta pomôže znížiť prietrž. K vzdelávaniu musíte pripojiť plachtu, navlhčiť ju každých 10 minút v slanom náleve a tak ďalej. Tento postup sa odporúča vykonávať niekoľkokrát denne. Môžete tiež vykonať kompresiu.
 2. Pozastaviť chorobu môže byť octová. Dve polievkové lyžice roztoku sa zmiešajú s táborom vody a prietrž sa s hotovým produktom premyje. Po tomto postupe sa môže na formáciu aplikovať obklad.
 3. Na zabránenie zápalu v patológii pomôže kompresia tinktúry. Drvené žalude, kôru a dubové listy musíte zmiešať a potom naliať zmes s vínom. Liek sa podáva infúziou počas 14 dní.

S prietržom brucha získali najobľúbenejšie nasledujúce byliny:

 • palina - odvar z pohára trávy a 200 ml vody po dobu 10 minút, potom aplikujte ako obklad denne;
 • živosť - nalejte 20 g trávy dvoma pohármi vriacej vody, povarte 10 minút, pred jedlom vychladnite na polievkovú lyžicu;
 • rakytník a chrpa - naleje sa 20 g bobúľ s odvarom chrípky, liek sa užíva dvakrát denne.

Alternatívne lieky na prietrž pri orálnom podaní:

 • 1/3 drveného koreňa chrenu sa pridá do pohára vody, hotový produkt sa vyberie pred obedom a po večeri;
 • rozdrvené semená jabĺk sa odoberajú niekoľko gramov 7-10 krát denne;
 • v teplej vode sa nariedi gram múmie, produkt sa vypije ráno a večer po dobu jedného mesiaca;
 • polievková lyžica ďateliny sa naleje vriacou vodou, vylúhuje sa hodina, 1/3 šálky sa berie každé 3 až 5 hodín;
 • mäta pieporná sa zmieša s podnožím, zmes sa nalieva do vriacej vody na dve hodiny, užíva sa 1/2 šálky denne.

Nemalo by sa zabúdať na dôležitosť výživy.

klasifikácia

Neexistuje všeobecne akceptovaná klasifikácia pooperačných hernií. Rozlišujú sa:

 • lokalizáciou,
 • do veľkosti,
 • miera recidívy.

Ďalej rozlišujte medzi správnymi a nesprávnymi, viackomorovými a jednotlivými formáciami.

Lokalizáciou

Na mieste sa rozlišujú stredné, bočné a kombinované ventrálne kýly.

 • Mediálne - nachádza sa v strede brušnej steny
 • Bočné - herniálne brány po stranách brucha
 • Kombinované - niekoľko herniálnych brán, ktoré siahajú od stredovej línie po bočné časti brušnej steny.

Na veľkosť

Podľa veľkosti brány prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • malé - do 5 cm, nie vizuálne zistené,
 • stredná - 5-10 cm, vizuálne vyzerá ako malá vydutina na bruchu v oblasti operácie,
 • rozsiahly - 10-15 cm, výrazne zdeformuje žalúdok,
 • obrovský - viac ako 15 cm, náhla deformácia brucha.

Podľa miery relapsov

Charakterizácia relapsov ventrálnej prietrže priamo naznačuje počet jej opakovaných výskytov..

Hlavné typy výčnelkov

Hernia disku je degeneratívna patológia, ktorá je výsledkom vystupovania medzistavcovej platničky a tlaku na miechový kanál, ako aj koreňov nervov. Podľa typu umiestnenia sa rozlišujú tieto typy kýly:

Choroba sa najčastejšie vyskytuje v krčnej a bedrovej chrbtici a zriedkavejšie patológia postihuje hrudnú chrbticu. Ľudská chrbtica sa skladá z priečnych a odstredivých procesov, medzistavcových platničiek, kĺbových povrchov, medzistavcových otvorov. Každá časť chrbtice má určitý počet stavcov, medzi ktorými sa nachádzajú medzistavcové platničky s vnútorným vláknitým jadrom. Zoberme si chrbticu a počet segmentov v každej z nich

 1. Krčka chrbtice sa skladá z Atlantu (1. stavca), osi (2. stavca). Číslovanie potom pokračuje od C3 do C7. K dispozícii je tiež podmienená týlna kosť, je označená ako CO. Krk je veľmi pohyblivý, takže prietrž ho často postihuje.
 2. Hrudná chrbtica obsahuje 12 segmentov označených písmenom „T“. Medzi stavcami sú disky, ktoré vykonávajú funkciu odpisovania. Medzistavcové platničky rozdeľujú záťaž na celú chrbticu. ICD 10 uvádza, že v hrudnej kýle sa medzi segmentmi T8-T12 častejšie tvorí prietrž.
 3. Bedrová časť pozostáva z 5 stavcov. Stavce v tejto oblasti sú označené písmenom „L“. Kýla často ovplyvňuje toto konkrétne oddelenie. Na rozdiel od krčka maternice je mobilnejší a pravdepodobnejšie bude zranený..

Rozlišujte tiež sakrálne oddelenie, ktoré sa skladá z 5 fúzovaných segmentov. Menej často sa choroba vyskytuje v oblasti hrudníka a sakrálnej oblasti. Každá chrbtica je spojená s rôznymi orgánmi pacienta. Toto by sa malo zohľadniť, tieto znalosti pomôžu pri stanovení diagnózy..

príčiny

Príčinou vzniku pooperačných komplikácií na jazve brušnej steny je:

 • Hĺbky, predĺžená drenáž počas hojenia
 • Zvýšený brušný tlak
 • Pľúcne choroby
 • Cukrovka, obezita a iné choroby ovplyvňujúce kvalitu regenerácie tkanív
 • Nesprávna chirurgická taktika
 • Pooperačné zlyhanie.

Predispozičným faktorom pre výskyt prietržových otvorov v jazve je:

 • Genetická predispozícia
 • Veľká pitva.


Foto 2. Komplexná chirurgia je jedným z predispozičných faktorov výskytu kýly. Zdroj: Flickr (kortrightah).
Vrodená slabosť spojivového tkaniva je vážnym faktorom v predispozícii pacienta k slabej fúzii jaziev. Títo ľudia majú nadmernú elasticitu väzu, tenkú pokožku, viacnásobné strie v celom tele, dokonca aj bez anamnézy nadmernej hmotnosti alebo tehotenstva..

Dlhá jazva zvyšuje šancu na hojenie defektov a tvorbu ohnísk vláknitého tkaniva.

Poznámka! Kvalitatívne obdobie zotavenia priamo ovplyvňuje pravdepodobnosť pooperačných komplikácií.

Príznaky a príznaky

Hlavným znakom vzhľadu ventrálnej hernie je miestny výčnelok brušnej steny v mieste jazvy alebo na jej stranách. Zmena tvaru brucha je sprevádzaná bolesťou, pocitom ťažkosti alebo ťahom zvnútra. Pri závažných veľkostiach divergencie jazvy sa u pacienta môže prejaviť nevoľnosť, problémy s pohybom čriev a zvracanie..

Malá kýla nemusí byť viditeľná, ale určuje sa dotykom. Pacient, ktorý sa snaží nájsť zdroj nepohodlia, často objaví malú prietrž pri cítení jazvy. Toto je lekárovi opísané ako neočakávané zlyhanie brucha. V polohe na chrbte herniálny vak zmizne.

Ľudové recepty

Ľudové lieky na brušnú prietrž ju môžu značne zmenšiť alebo zastaviť ďalší výčnelok.

Medzi účinné recepty patria:

 • Aby sa predišlo zväčšovaniu prietrže, je potrebné použiť morenú kapustu. Má vynikajúce liečivé vlastnosti, čo potvrdzujú štúdie lekárov. Je potrebné pripraviť list kapusta a potom ho pripevniť k hernii. Po pol hodine musí byť plachta navlhčená v slanom náleve a aplikovaná ďalších 10 minút. Tento postup sa musí vykonávať nepretržite. Ak je to potrebné, môžete namiesto kapustového listu pripraviť obklad so soľankou;
 • Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, pomáha umývanie studeným roztokom octu. Na jej prípravu musíte zmiešať dve polievkové lyžice 4% octu so pohárom vody. Po umytí sa odporúča na výčnelok aplikovať obklad z dubovej tinktúry. Na jej varenie je potrebné rozdrviť dubovú kôru, žalude a listy. Výsledná strúhanka sa naleje červeným vínom a nechá sa variť dva týždne. Namiesto komprimácie si môžete vyrobiť kýlu. Preto musí byť tráva starostlivo naparená a aplikovaná na správnom mieste..

diagnostika

Diagnostické testy na ventrálnu prietrž sa vykonávajú vo viacerých smeroch:

 • Prístrojový výskum. Ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia sa vykonávajú na štúdium povahy, umiestnenia a stupňa ventrálnej prietrže. Stanoví sa prítomnosť zápalového procesu. Hodnotí sa stav vnútorných orgánov a štruktúra svalov, spojivového tkaniva v mieste zjazvenia..
 • Laboratórne štúdie zahŕňajú celý rad krvných a močových testov na určenie zdravotného stavu a identifikáciu infekcií (biochemické, všeobecné analýzy, HIV, hepatitída, syfilis)..
 • Ak je to potrebné, fluorografia, spirografia, EKG, konzultácia s lekárom alebo odborníkom.

Diagnóza samotnej pooperačnej prietrže nie je náročná. Uskutočňujú sa štúdie na objasnenie jeho parametrov a zdravotných charakteristík pacientov.

liečba

Účinná liečba ventrálnej prietrže je možná iba pri opakovanom chirurgickom zákroku. Konzervatívna terapia sa predpisuje pacientom s nemožnosťou alebo nevhodnosťou chirurgického zákroku (napríklad v pokročilom veku a zlom zdravotnom stave). U týchto pacientov sa prejavuje zmena v strave, fyzickej aktivite, stabilizácia trávenia a pohyb čriev pri obvaze.

Existujú dva prístupy k chirurgickému uzavretiu defektu:

 • Tradičná technika (hernioplastika) - napínanie vlastných tkanív a zošívanie neabsorbovateľným materiálom na šitie.
 • Laparoskopická hernioplastika.
 • Implantácia syntetických retenčných sietí (voľná hernioplastika).

Klasická chirurgia

Tradičný spôsob liečby ventrálnej prietrže sa uskutočňuje na malých formáciách bez komplikácií zápalovým procesom. Toto je overená, cenovo dostupná a cenovo dostupná technika..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 • opakovaná odchýlka asi 30%,
 • silná bolesť spojená s napätím v brušnej stene,
 • respiračná depresia.

implantácie

Ľahký spôsob liečby ventrálnej prietrže spočíva v inštalácii druhu náplasti na rozbiehavé okraje jazvy. Medzi subkutánnu vrstvu a herniálny vak sa vloží polypropylénová sieťovina, ktorej obsah sa vloží do brušnej dutiny. Sieťka je pripevnená najmenej 3 cm od okraja divergencie. Taká priehradka kvalitatívne zabraňuje vypadávaniu vnútorných orgánov.

Ľahká metóda je určená pre veľké a gigantické útvary. Pomáha predchádzať problémom s dýchaním a bolesťou, má však niekoľko nevýhod:

 • značné náklady,
 • komplikácie vo forme priľnavosti implantátu a čriev vedú k obštrukcii,
 • odmietnutie implantátu.

Laparoskopická operácia

Relatívne nová, menej traumatická metóda liečby kýly. Tu sa vykonáva chirurgický zákrok bez resekcie peritoneálnych tkanív, čo významne znižuje riziko relapsu. Pacient, rovnako ako pri tradičnej voľnej technike, je nasadený na ochrannú sieť, ale je zavedený pomocou laparoskopu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva pomocou niekoľkých laterálnych vpichov, ktoré vám umožňujú predstaviť si stav chirurgického poľa. Počas operácie sa snažia nedotýkať herniálneho vaku. Táto technika sa vyhýba opakovaným jazvám a zápalovým komplikáciám. Nevýhody metódy pri absencii dostatočného počtu špecialistov a potrebného vybavenia.

diéta

Niekedy nastanú situácie, keď z rôznych dôvodov nie je možné vykonať okamžitú chirurgickú liečbu, musíte ju na určitý čas odložiť. Dodržiavanie diéty môže zmierniť priebeh choroby a minimalizovať riziko porušenia.

Odporúča sa do stravy pridať viac ryžových obilnín, rýb, vajec a mliečnych výrobkov. Uistite sa, že pijete fyziologickú normu kvapaliny. Všetky výrobky musia byť rýchlo stráviteľné minimálnym množstvom plynu..

Ryby s ryžou pre správnu výživu.

Nafukovacie výrobky

Ak sa vyskytnú počiatočné tráviace problémy, mali by sa odstrániť akýmkoľvek spôsobom, od liekov po ľudové metódy. Podmienkou pre výber správnej stravy je konečná diagnóza vykonaná v zdravotníckom zariadení..

Dôsledky a komplikácie

Pooperačné obdobie je veľmi individuálne. Terapeutické opatrenia sú zamerané na prevenciu nasledujúcich komplikácií:

 • kongestívne zápal pľúc
 • srdcové zlyhanie
 • vredy
 • zápcha
 • porucha periférneho obehu.

Liečba liekmi spočíva v zavedení antibiotík na 5 až 7 dní, úľave od bolesti, všeobecnom posilnení organizmu (vitamíny, imunostimulanty). Chirurgickú starostlivosť tvoria obväzy, obväzy. Stimulačná terapia spočíva v masáži, fyzioterapeutických procedúrach a primeranej fyzickej aktivite..

Naši lekári

Prokhorov Yuri Anatolyevich

Chirurg, vedúci chirurgického oddelenia CELT, kandidát lekárskych vied, lekár najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Gordeev Sergey Alexandrovich

Chirurg, doktor najvyššej kategórie

Dohodnúť si schôdzku

Lutsevich Oleg Emmanuilovich

Hlavný chirurg CELT, vyznamenaný doktor Ruskej federácie, hlavný špecialista oddelenia endochirurgie a endoskopie v Moskve, korešpondent člen Ruskej akadémie vied, vedúci oddelenia fakultnej chirurgie č. 1, Moskovská štátna lekárska univerzita, doktor lekárov, doktor najvyššej kategórie, profesor

Dohodnúť si schôdzku

Rehabilitácia

Štandardný čas zotavenia po liečbe ventrálnej hernie je nasledujúci:

 • pobyt v nemocnici 3-7 dní
 • ambulantná liečba od 3 do 6 týždňov (obdobie invalidity)
 • úplné zotavenie nie skôr ako 6 mesiacov (ľahká práca).

Celá doba rehabilitácie musí byť prísne v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára - to umožní tkanivám úplne sa zotaviť. Nezabudnite nosiť obväz alebo špeciálne spodné prádlo. Fyzická aktivita je kontraindikovaná.

Poznámka! Je nevyhnutné prestať fajčiť a prejedať sa.

prevencia

Prevencia pooperačných hernií spočíva v postupnom odchode z režimu zotavenia, ktorý podlieha všetkým odporúčaniam lekára. Základnou podmienkou je dodržiavanie zdravého životného štýlu, správna výživa, odvykanie od fajčenia. Fajčenie výrazne narušuje krvný obeh a regeneráciu tkanív.

Rovnako dôležitá je vlastná hygiena pacienta, dodržiavanie noriem a pravidiel liečby jaziev a prevencia zápalových ochorení. Medzi hlavné preventívne opatrenia patrí udržiavanie zdravej váhy, obmedzovanie fyzickej aktivity, včasné vyšetrenie a liečba závažných chorôb.

Známky a liečba ventrálnej prietrže

Ventrálna hernia je komplikácia pooperačného obdobia počas operácie s disekciou prednej brušnej steny. Túto patológiu je možné liečiť iba opakovaným chirurgickým zákrokom, konzervatívne opatrenia nemajú terapeutický účinok.

Foto 1. Ventrálna kýla - vznikajúca po operácii. Zdroj: Flickr (Bailey Schuldt).

Čo je to ventrálna prietrž

Aby ste pochopili podstatu patológie, mali by ste poznať štruktúru prednej brušnej steny. Toto je viacvrstvová formácia, ktorá pri pohľade zvonka má:

 • ochranná vonkajšia vrstva dermálna
 • hypodermická ochranná mastná vrstva
 • vrstva spojivového tkaniva alebo aponeurotikum
 • svalový korzet.

Pri operácii brucha disekujte všetky vrstvy. Pooperačná komplikácia vedúca k vytvoreniu prietrže je čiastočná alebo úplná divergencia spojivovej jazvy.

Ventrálna kýla je prolaps (čiastočný výstup) vnútorných orgánov (omentum, tenké črevo atď.) Cez poškodenú brušnú stenu do podkožnej oblasti. Vonkajšia vrstva kože a podkožný tuk drží herniálny vak, ktorý rýchlo rastie v krvných cievach. Výsledkom je, že obsah vaku, prietržnej brány a samotného vaku vytvára silné adhézie (v mieste kontaktu rastú spolu).

V bruchu je lokalizovaná ventrálna kýla, kde boli urobené rezy všetkých vrstiev prednej brušnej steny, aby sa získal prístup k vnútorným orgánom. Častejšie sa to stáva po urgentných chirurgických zákrokoch, keď neexistovala príležitosť na plnohodnotnú predoperačnú prípravu. Brána kýly môže mať niekoľko otvorov.

Poznámka! Pooperačné komplikácie tohto druhu často vznikajú v dôsledku poruchy samotného pacienta, ktorý nezodpovedne odkazuje na odporúčania ošetrujúceho lekára..

klasifikácia

Neexistuje všeobecne akceptovaná klasifikácia pooperačných hernií. Rozlišujú sa:

 • lokalizáciou,
 • do veľkosti,
 • miera recidívy.

Ďalej rozlišujte medzi správnymi a nesprávnymi, viackomorovými a jednotlivými formáciami.

Lokalizáciou

Na mieste sa rozlišujú stredné, bočné a kombinované ventrálne kýly.

 • Mediálne - nachádza sa v strede brušnej steny
 • Bočné - herniálne brány po stranách brucha
 • Kombinované - niekoľko herniálnych brán, ktoré siahajú od stredovej línie po bočné časti brušnej steny.

Na veľkosť

Podľa veľkosti brány prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • malé - do 5 cm, nie vizuálne zistené,
 • stredná - 5-10 cm, vizuálne vyzerá ako malá vydutina na bruchu v oblasti operácie,
 • rozsiahly - 10-15 cm, výrazne zdeformuje žalúdok,
 • obrovský - viac ako 15 cm, náhla deformácia brucha.

Podľa miery relapsov

Charakterizácia relapsov ventrálnej prietrže priamo naznačuje počet jej opakovaných výskytov..

príčiny

Príčinou vzniku pooperačných komplikácií na jazve brušnej steny je:

 • Hĺbky, predĺžená drenáž počas hojenia
 • Zvýšený brušný tlak
 • Pľúcne choroby
 • Cukrovka, obezita a iné choroby ovplyvňujúce kvalitu regenerácie tkanív
 • Nesprávna chirurgická taktika
 • Pooperačné zlyhanie.

Predispozičným faktorom pre výskyt prietržových otvorov v jazve je:

 • Genetická predispozícia
 • Veľká pitva.
Foto 2. Komplexná chirurgia je jedným z predispozičných faktorov výskytu kýly. Zdroj: Flickr (kortrightah).

Vrodená slabosť spojivového tkaniva je vážnym faktorom v predispozícii pacienta k slabej fúzii jaziev. Títo ľudia majú nadmernú elasticitu väzu, tenkú pokožku, viacnásobné strie v celom tele, dokonca aj bez anamnézy nadmernej hmotnosti alebo tehotenstva..

Dlhá jazva zvyšuje šancu na hojenie defektov a tvorbu ohnísk vláknitého tkaniva.

Poznámka! Kvalitatívne obdobie zotavenia priamo ovplyvňuje pravdepodobnosť pooperačných komplikácií.

Príznaky a príznaky

Hlavným znakom vzhľadu ventrálnej hernie je miestny výčnelok brušnej steny v mieste jazvy alebo na jej stranách. Zmena tvaru brucha je sprevádzaná bolesťou, pocitom ťažkosti alebo ťahom zvnútra. Pri závažných veľkostiach divergencie jazvy sa u pacienta môže prejaviť nevoľnosť, problémy s pohybom čriev a zvracanie..

Malá kýla nemusí byť viditeľná, ale určuje sa dotykom. Pacient, ktorý sa snaží nájsť zdroj nepohodlia, často objaví malú prietrž pri cítení jazvy. Toto je lekárovi opísané ako neočakávané zlyhanie brucha. V polohe na chrbte herniálny vak zmizne.

diagnostika

Diagnostické testy na ventrálnu prietrž sa vykonávajú vo viacerých smeroch:

 • Prístrojový výskum. Ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia sa vykonávajú na štúdium povahy, umiestnenia a stupňa ventrálnej prietrže. Stanoví sa prítomnosť zápalového procesu. Hodnotí sa stav vnútorných orgánov a štruktúra svalov, spojivového tkaniva v mieste zjazvenia..
 • Laboratórne štúdie zahŕňajú celý rad krvných a močových testov na určenie zdravotného stavu a identifikáciu infekcií (biochemické, všeobecné analýzy, HIV, hepatitída, syfilis)..
 • Ak je to potrebné, fluorografia, spirografia, EKG, konzultácia s lekárom alebo odborníkom.

Diagnóza samotnej pooperačnej prietrže nie je náročná. Uskutočňujú sa štúdie na objasnenie jeho parametrov a zdravotných charakteristík pacientov.

liečba

Účinná liečba ventrálnej prietrže je možná iba pri opakovanom chirurgickom zákroku. Konzervatívna terapia sa predpisuje pacientom s nemožnosťou alebo nevhodnosťou chirurgického zákroku (napríklad v pokročilom veku a zlom zdravotnom stave). U týchto pacientov sa prejavuje zmena v strave, fyzickej aktivite, stabilizácia trávenia a pohyb čriev pri obvaze.

Existujú dva prístupy k chirurgickému uzavretiu defektu:

 • Tradičná technika (hernioplastika) - napínanie vlastných tkanív a zapínanie neabsorbovateľným materiálom na šitie.
 • Laparoskopická hernioplastika.
 • Implantácia syntetických retenčných sietí (voľná hernioplastika).

Klasická chirurgia

Tradičný spôsob liečby ventrálnej prietrže sa uskutočňuje na malých formáciách bez komplikácií zápalovým procesom. Toto je overená, cenovo dostupná a cenovo dostupná technika..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 • opakovaná odchýlka asi 30%,
 • silná bolesť spojená s napätím v brušnej stene,
 • respiračná depresia.

implantácie

Ľahký spôsob liečby ventrálnej prietrže spočíva v inštalácii druhu náplasti na rozbiehavé okraje jazvy. Medzi subkutánnu vrstvu a herniálny vak sa vloží polypropylénová sieťovina, ktorej obsah sa vloží do brušnej dutiny. Sieťka je pripevnená najmenej 3 cm od okraja divergencie. Taká priehradka kvalitatívne zabraňuje vypadávaniu vnútorných orgánov.

Ľahká metóda je určená pre veľké a gigantické útvary. Pomáha predchádzať problémom s dýchaním a bolesťou, má však niekoľko nevýhod:

 • značné náklady,
 • komplikácie vo forme priľnavosti implantátu a čriev vedú k obštrukcii,
 • odmietnutie implantátu.

Laparoskopická operácia

Relatívne nová, menej traumatická metóda liečby kýly. Tu sa vykonáva chirurgický zákrok bez resekcie peritoneálnych tkanív, čo významne znižuje riziko relapsu. Pacient, rovnako ako pri tradičnej voľnej technike, je nasadený na ochrannú sieť, ale je zavedený pomocou laparoskopu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva pomocou niekoľkých laterálnych vpichov, ktoré vám umožňujú predstaviť si stav chirurgického poľa. Počas operácie sa snažia nedotýkať herniálneho vaku. Táto technika sa vyhýba opakovaným jazvám a zápalovým komplikáciám. Nevýhody metódy pri absencii dostatočného počtu špecialistov a potrebného vybavenia.

Dôsledky a komplikácie

Pooperačné obdobie je veľmi individuálne. Terapeutické opatrenia sú zamerané na prevenciu nasledujúcich komplikácií:

 • kongestívne zápal pľúc
 • srdcové zlyhanie
 • vredy
 • zápcha
 • porucha periférneho obehu.

Liečba liekmi spočíva v zavedení antibiotík na 5 až 7 dní, úľave od bolesti, všeobecnom posilnení organizmu (vitamíny, imunostimulanty). Chirurgickú starostlivosť tvoria obväzy, obväzy. Stimulačná terapia spočíva v masáži, fyzioterapeutických procedúrach a primeranej fyzickej aktivite..

Rehabilitácia

Štandardný čas zotavenia po liečbe ventrálnej hernie je nasledujúci:

 • pobyt v nemocnici 3-7 dní
 • ambulantná liečba od 3 do 6 týždňov (obdobie invalidity)
 • úplné zotavenie nie skôr ako 6 mesiacov (ľahká práca).

Celá doba rehabilitácie musí byť prísne v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára - to umožní tkanivám úplne sa zotaviť. Nezabudnite nosiť obväz alebo špeciálne spodné prádlo. Fyzická aktivita je kontraindikovaná.

Poznámka! Je nevyhnutné prestať fajčiť a prejedať sa.

prevencia

Prevencia pooperačných hernií spočíva v postupnom odchode z režimu zotavenia, ktorý podlieha všetkým odporúčaniam lekára. Základnou podmienkou je dodržiavanie zdravého životného štýlu, správna výživa, odvykanie od fajčenia. Fajčenie výrazne narušuje krvný obeh a regeneráciu tkanív.

Rovnako dôležitá je vlastná hygiena pacienta, dodržiavanie noriem a pravidiel liečby jaziev a prevencia zápalových ochorení. Medzi hlavné preventívne opatrenia patrí udržiavanie zdravej váhy, obmedzovanie fyzickej aktivity, včasné vyšetrenie a liečba závažných chorôb.

Ventrálna prietrž (brušná prietrž)

Pooperačná ventrálna prietrž (brušná prietrž) je porucha kostry svalovej šľachy brušnej steny v oblasti pooperačnej jazvy. Podľa klasifikácie sa odkazuje na posttraumatické kýly.

Podľa štatistík sa vyskytuje u 11 - 19 percent operovaných pacientov. V polovici sa pri prvom roku po operácii vyskytuje prietrž brucha. U zostávajúcich pacientov sa v nasledujúcich 5 rokoch vyvinie ventrálna hernia. Kýla, ktorá sa vyvíja po operácii na odstránenie prietrže, sa nazýva opakujúca sa ventrálna prietrž. Riziko prietrže brucha sa zvyšuje, ak sa operácia vykonala podľa naliehavých indikácií.

Predná brušná stena je zložitá viacvrstvová štruktúra s mnohými funkciami. Keď sa vytvorí prietrž, v najodolnejšej a najmenej elastickej vrstve brušnej steny sa vytvorí defekt: kostra svalovej šľachy brucha.

Štruktúra brušnej steny

V akejkoľvek prietrži sa anatomicky rozlišujú 3 hlavné zložky: herniové brány, herniálny vak, herniálny obsah.

Ventrálna prietrž

Príčiny ventrálnej prietrže (brušnej prietrže)

Modernou myšlienkou kýly je prijatie postulátov systémovej dysplázie (vývojové poškodenie) spojivového tkaniva. Podstatou choroby je vrodené porušenie sily spojivového tkaniva, druh, ktorý určuje silu našich väzov a šliach, a teda aj pooperačné jazvy. U pacientov so systémovou slabosťou spojivového tkaniva sa dramaticky zvyšuje pravdepodobnosť vzniku pooperačnej hernie. Takéto ochorenie môže byť u pacienta podozrivé z nasledujúcich príznakov: vysoký rast, astenická postava, tenká, ľahko napnutá koža, prítomnosť prietrže v iných anatomických oblastiach, hypermobilita kĺbov. Ak sa zistia 2 alebo viac príznakov dysplázie, plastová herniálna vada bude spoľahlivá iba pri použití syntetických protetických materiálov..

 • Porucha hojenia rán

Infekčné látky môžu preniknúť do rany aj v najťažších aseptických podmienkach operačných sál moderných chirurgických nemocníc. V tomto prípade dochádza k hnisaniu pooperačnej rany. Toto nie je hrozná a smrteľná komplikácia, ale má výrazný vplyv na konečnú tvorbu jaziev, takže je menej trvanlivá. Infekcia rany neznamená, že prietrž sa určite objaví, ale významne zvyšuje pravdepodobnosť takéhoto výsledku..

Okrem toho existuje pomerne zriedkavá neznášanlivosť na materiál na šitie, ktorý sa používa na plastové uzatvorenie rany. V tomto prípade sa vlákna odtrhnú a okraje rany, ktoré nemali čas dorastať, sa oddelia..

 • Pooperačné porušenie

Táto skupina dôvodov je spojená s tým, že pacient po operácii nespĺňal požiadavky lekára týkajúce sa dodržiavania lekárskeho a ochranného režimu. Takéto zanedbanie rady lekára môže byť niekedy drahé. Faktom je, že pacient pooperačnú ranu vníma iba zvonka. Hojenie okrajov kožnej rany trvá až 2 týždne a pacient sa po odstránení stehu a výtoku začne fyzicky zaťažovať viac, ako povoľuje lekár. V skutočnosti nie je kožná rana v žiadnom prípade ukazovateľom konečného uzdravenia. Najťažšia a najdlhšia fúzovaná časť rany je aponeurotická, jedná sa o drsnú šľachovú platňu, ktorá zaisťuje integritu brušnej steny. Doba dozrievania hustej jazvy u mladých pacientov je 3 - 4 mesiace, u starších 6 - 7 mesiacov, pri sprievodných ochoreniach sa môže lehota na konečnú tvorbu jazvy predĺžiť až na jeden rok. Za týchto podmienok sa chirurg riadi, vymenuje lekársky a ochranný režim a nosí obväz.

Akékoľvek choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (chronická bronchitída, bronchiálna astma, zápcha, adenóm prostaty, obezita a mnoho ďalších), vedú k tomu, že prešívané okraje rany zažívajú silné napätie, ich prísun krvi a inervácia sú do značnej miery narušené, čo pri zasa narúša tvorbu hustej jazvy. Táto skupina tiež zahŕňa choroby, ktoré zhoršujú prietok krvi v oblasti rany (diabetes mellitus, systémová ateroskleróza, hypertenzia, ischemická choroba srdca)..

U pacientov trpiacich aspoň jedným z vyššie uvedených ochorení sa riziko rozvoja pooperačnej prietrže prudko zvyšuje.

Aby sa znížil vplyv sprievodných chorôb, je potrebné ich pred chirurgickým zákrokom liečiť, v prípade chronických chorôb je potrebné dosiahnuť stabilnú remisiu. Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim účinnosť operácie je nadváha. V prípade veľkých a gigantických, opakovane operovaných hernií musí predoperačná príprava nevyhnutne zahŕňať zníženie indexu telesnej hmotnosti na normálnu úroveň..

 • Technické chyby pri uzatváraní rán

Napriek zrejmému spojeniu medzi operáciou predchádzajúcou vzniku kýly je táto skupina príčin najmenšia a zriedkavá. V prípade nesprávneho výberu techniky a spôsobu zošívania pooperačných rán môže nadmerné alebo naopak nedostatočné napätie okrajov rany viesť k vytvoreniu defektu..

Diagnóza ventrálnej prietrže

Diagnóza spravidla nie je zložitá, ale u niektorých pacientov môže byť počiatočná diagnóza veľmi ťažká, a to najmä pri významnej nadbytočnej telesnej hmotnosti a obezite. V takom prípade musíte použiť pomocné diagnostické techniky - ultrazvuk, magnetickú rezonanciu a počítačovú röntgenovú tomografiu..

Liečba ventrálnej prietrže (brušná prietrž)

Tradičný (strečový) plast

Podstata operácie sa zredukuje na doslova šitie defektu brušnej steny chirurgickými neabsorbovateľnými stehmi. Táto metóda je platná iba pre malé kýly u mladých pacientov bez sprievodných rizikových faktorov, pretože miera recidívy dosahuje 30%.

 • technická jednoduchosť
 • nízke náklady na vybavenie a materiál
 • vysoké riziko recidívy
 • pooperačné dýchacie problémy kvôli nadmernému napätiu rany
 • silná bolesť spôsobená napätím tkanív

Ľahká (protetická) hernioplastika

Pointa je nainštalovať syntetickú protézu (náplasť) namiesto brušnej poruchy. Protéza je vystrihnutá z polypropylénového pletiva umiestneného pod kožu alebo fasciu.

Prevádzková schéma

 • vysoká spoľahlivosť techniky
 • významne znižuje bolesť v dôsledku nedostatku napätia v rane
 • prevencia dýchacích ťažkostí
 • možnosť úplnej plastickej rekonštrukcie brušnej steny v kombinácii s abdominolipoplastikou pre veľké a obrie hernie brucha
 • vysoké náklady na materiál
 • zvýšenie počtu komplikácií zo strany rany (hnisanie, séróm, hematóm)
 • teoretická možnosť odmietnutia transplantátu
 • teoretická pravdepodobnosť pocitu cudzieho telesa v brušnej stene po operácii (kvôli zvláštnostiam „ťažkých“ sietí sa v súčasnosti sotva stretávame)
 • možnosť vzniku skorej črevnej obštrukcie spôsobenej spájkovacou sieťou s črevnými slučkami

Laparoskopická protetická hernioplastika

Technicky najvyspelejšia a fyziologicky nezávadná metóda rekonštrukcie. Pointa je umiestniť transplantáciu oka do brušnej dutiny k bráne prietrže. V tomto prípade sa neuskutočnia žiadne rezy v prietrži, ktorá takmer úplne chráni pred výskytom komplikácií rany.

 • nízka invazívnosť operácie
 • minimálne vyjadrená alebo neprítomná bolesť
 • vysoká spoľahlivosť (najnižšia miera recidívy)
 • takmer úplná absencia komplikácií rany
 • skorá rehabilitácia pacienta, rýchle uzdravenie postihnutia vrátane prístupu k ťažkej fyzickej námahe
 • veľmi vysoké náklady na použité nelepivé pletivo
 • obtiažnosť odbornej prípravy chirurgov - vyžaduje dlhé školenie praktických zručností v laparoskopii
 • potreba drahého vybavenia v nemocnici

Technika pre hernioplastiku je samozrejme na vašom ošetrujúcom lekárovi. Konečné rozhodnutie sa prijíma na základe analýzy mnohých faktorov o stave vášho zdravia, veku, veľkosti herniového výčnelku..

Typ anestézie, ktorý uprednostňujete, je tiež ovplyvnený výberom techniky rekonštrukcie brušnej steny..

Regionálna klinická nemocnica N 2 má celý arzenál chirurgických techník na liečbu pooperačných hernií. Okrem toho má asociácia silnú lekársko-dianostickú základňu, ktorá umožňuje predoperačnú prípravu a operáciu všetkým kategóriám pacientov s akýmikoľvek prípadmi vrátane najzložitejších prípadov ochorenia. Skúsenosti s používaním protetických plastov sú viac ako 20 rokov. Laparoskopická hernioplastika pre pooperačné hernie bola v našej inštitúcii prvýkrát predstavená aj v Kubane.

Pooperačná prietrž je liečiteľné ochorenie. Účinnosť liečby priamo závisí od skúseností chirurga, vybavenia lekárskeho zariadenia a dôslednosti dodržiavania všetkých pokynov lekára pred chirurgickým zákrokom, ako aj po operácii.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.

Blokáda z Ashot

Žalúdok
Stručný opis:
Blokovanie reklám: povolené a zabudnutéVyžaduje Android: od 5 rokov
Ruské rozhranie: Áno
Vývojár: Blokada
Domovská stránka: http://blokada.org/ Príspevok bol upravenýMiKED - 31. 1. 2016, 11:59
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.