loader

Ventrálna pooperačná kýla spôsobuje, príznaky a liečbu

Ventrálna pooperačná kýla spôsobuje, príznaky a liečbu

Príznaky ventrálnej prietrže

Výčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..

Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.

Bolesť v oblasti vyčnievania sa objavuje s postupujúcou patológiou. Môžu sa vyskytnúť v momentoch ťažkého zdvíhania, pri namáhaní a náhle pohybe.

Ak sa kýla nelieči, bolesť sa ustáli, jej charakter sa krčí.

Ak sa v suprapubickej oblasti vytvorí prietrž, môže dôjsť k narušeniu procesu močenia.

Hyperémia kože, horúčka, gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, vracanie, zvýšená tvorba plynov), výskyt krvi vo výkaloch - tieto príznaky sa objavujú, keď je narušená ventrálna výčnelka alebo sa objavujú iné komplikácie..

Diagnóza porušenia prietrže

Diagnóza obmedzenej prietrže u väčšiny pacientov nie je náročná. Prítomnosť vyššie uvedených klasických príznakov porušenia vám umožňuje určiť správnu diagnózu.

V závislosti od závažnosti deštruktívnych zmien v zadržanom orgáne a prítomnosti komplikácií pri všeobecnom krvnom teste možno pozorovať leukocytózu, posun leukocytového vzorca doľava. Zároveň neprítomnosť týchto príznakov u niekoľkých pacientov niekoľko hodín bezprostredne po porušení nevylučuje prítomnosť tejto komplikácie, najmä pri fekálnom porušení..

Z ďalších metód vyšetrenia sú najinformatívnejšie ultrazvuk, röntgenové vyšetrenie brušných orgánov (panoramatická fluoroskopia a grafia) a ďalšie. Ultrazvukom sa stanoví pevná slučka čreva alebo zámok omentum v herniálnom vaku proti pozadiu herniálnej vody; stena čreva a jeho lúmen s prítomnosťou kvapaliny a plynu sú viditeľné. Prameň žľazy je určený vo forme dodatočnej tvorby zvýšenej echogenicity s nerovnomernými kontúrami a nedostatkom plynu. Stav dodávky krvi do postihnutého orgánu sa môže určiť pomocou dopplerografie. Ultrazvuk môže rozlíšiť uškrtenú prietrž od zápalových alebo zhubných nádorov brušnej steny, venóznu trombózu v ústach veľkej safénovej žily, často napodobňujúcu uškrtenú femorálnu prietrž.

Hlavným rádiologickým znakom porušenia tenkého čreva je nahromadenie plynu a tekutiny v slučke čreva nachádzajúcej sa v kýli a vo vedúcich slučkách; Misky Kloiber sa objavujú po 2 až 4 hodinách a neskôr.

Pretože výstupok v cervikálnej oblasti je uvedený na karte pacienta. Ktoré orgány sú ovplyvnené pôsobením choroby s touto lokalizáciou

ICD kód 10 je nastavený podľa typu lézie medzistavcových platničiek chrupavky. S prietržom v krčnej chrbtici na lekárskej karte pacienta zadajte kód M50. Porážka medzistavcových segmentov podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb je rozdelená do 6 podtried:

Takáto diagnóza znamená dočasné postihnutie pacienta. Pri hernii v krčnej oblasti má pacient tieto príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • poškodenie pamäte;
 • hypertenzia;
 • zrakové postihnutie;
 • strata sluchu;
 • úplná hluchota;
 • bolesť ramenných svalov a kĺbov;
 • necitlivosť a brnenie.

Ako vidíte, degeneratívne ochorenie ovplyvňuje činnosť očí, hypofýzy, mozgového obehu, čela, tvárových nervov, svalov a hlasiviek. Pri absencii liečby vedie hernia krčnej chrbtice k úplnej paralýze. Pacient zostáva na celý život postihnutý. Patológovia používajú na diagnostiku röntgenové vyšetrenie, CT alebo MRI.

2 Dôvody a rizikové skupiny

Príčiny porušenia sú:

 • prepätia;
 • zdvíhať závažia;
 • kašeľ;
 • dlhé plačanie u detí.

V dôsledku vyššie uvedených fenoménov stúpa tlak v brušnej dutine a vráta ingvinálnej prietrže sa tiahnu viac, časť orgánov vypadáva. Po úľave od stresu sa svalový prstenec zužuje a orgány zostávajú zovreté. Pri tomto type sa môže prietrž stať obe časti čreva a vaječníky, vajcovod, trubica, močový mechúr.

Fekálna forma sa vyskytuje v dôsledku hromadenia výkalov v čreve aduktu. Hromadenie výkalov začína vyvíjať tlak na unesený sval a postupne dochádza k porušovaniu. V tomto prípade sa črevo objaví v herniálnom vaku. Takéto procesy sa zvyčajne pozorujú u starších ľudí.

Môže sa zhoršiť hnačka u 20% zo 100%. Medzi ľuďmi stredného veku a staršími ľuďmi sú postihnutí najčastejšie muži. V detstve sa choroba vyskytuje rovnako u chlapcov, ako aj u dievčat..

Hlavné typy výčnelkov

Hernia disku je degeneratívna patológia, ktorá je výsledkom vystupovania medzistavcovej platničky a tlaku na miechový kanál, ako aj koreňov nervov. Podľa typu umiestnenia sa rozlišujú tieto typy kýly:

Choroba sa najčastejšie vyskytuje v krčnej a bedrovej chrbtici a zriedkavejšie patológia postihuje hrudnú chrbticu. Ľudská chrbtica sa skladá z priečnych a odstredivých procesov, medzistavcových platničiek, kĺbových povrchov, medzistavcových otvorov. Každá časť chrbtice má určitý počet stavcov, medzi ktorými sa nachádzajú medzistavcové platničky s vnútorným vláknitým jadrom. Zoberme si chrbticu a počet segmentov v každej z nich

 1. Krčka chrbtice sa skladá z Atlantu (1. stavca), osi (2. stavca). Číslovanie potom pokračuje od C3 do C7. K dispozícii je tiež podmienená týlna kosť, je označená ako CO. Krk je veľmi pohyblivý, takže prietrž ho často postihuje.
 2. Hrudná chrbtica obsahuje 12 segmentov označených písmenom „T“. Medzi stavcami sú disky, ktoré vykonávajú funkciu odpisovania. Medzistavcové platničky rozdeľujú záťaž na celú chrbticu. ICD 10 uvádza, že v hrudnej kýle sa medzi segmentmi T8-T12 častejšie tvorí prietrž.
 3. Bedrová časť pozostáva z 5 stavcov. Stavce v tejto oblasti sú označené písmenom „L“. Kýla často ovplyvňuje toto konkrétne oddelenie. Na rozdiel od krčka maternice je mobilnejší a pravdepodobnejšie bude zranený..

Rozlišujte tiež sakrálne oddelenie, ktoré sa skladá z 5 fúzovaných segmentov. Menej často sa choroba vyskytuje v oblasti hrudníka a sakrálnej oblasti. Každá chrbtica je spojená s rôznymi orgánmi pacienta. Toto by sa malo zohľadniť, tieto znalosti pomôžu pri stanovení diagnózy..

3 Diagnostické udalosti

Chirurg diagnostikuje chorobu, vykoná sa externé vyšetrenie. Lekár skúma inguinálnu zónu. Výčnelok sa nachádza na pravej alebo ľavej strane (menej často na oboch stranách). Môže byť malý, u dojčiat nie je vždy ľahké zistiť jeho malú veľkosť a vzniknutý subkutánny tuk.

Výčnelok je hustý, s hmatom sa objavuje bolesť. Pri zmene polohy alebo kašľa sa prietrž nemení svoj tvar, navyše pri zatáčaní môže byť hustejšia. V oblasti prietrže môže byť začervenanie alebo opuch.

Zranenie slabinovej prietrže sa nedá napraviť.

Problémy s diagnostikou sa môžu vyskytnúť, ak sa vaječník alebo vajcovod objaví v herniálnom vaku (k tomu dochádza pri zvieraní u žien a dievčat). Tieto orgány reagujú veľmi rýchlo na nekrotizáciu (do niekoľkých hodín). Z tohto dôvodu pri dotyku dôjde k prudkej bolesti. Z tohto dôvodu sú zástupkyne okamžite odoslané na operáciu.

Diagnóza malých detí má tiež svoje vlastné charakteristiky. Pri vyšetrení zažívajú ostrú bolesť, v dôsledku čoho hlasno plačú, môžu zažiť šok z bolesti, buchnutie ich nôh. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam. U malých detí zrýchlený prietok krvi v črevách, kvôli ktorému je bolesť pri pohmatu silnejšia ako u dospelých.

Triedy lézií medzistavcovej platničky v hrudníku, bedrách a sakrálnej kosti

S hrudnou, bedrovou alebo sakrálnou herniou chrbtice v ICD bola zaradená trieda M51. Rozumie sa to ako lézia medzistavcových platničiek iných oddelení s myelopatiou (M51.0), radikulopatiou (M51.1), bedrovou kosťou kvôli posunu medzistavcového segmentu (M51.2), ako aj so špecifikovanou (M51.8) a nešpecifikovanou (M51.9) léziou. medzistavcové platničky. V ICD 10 M51.3 je aj kód. M51.3 je degenerácia medzistavcových platničiek, ktorá sa vyskytuje bez spinálnych a neurologických príznakov.

Táto tabuľka sa zvyčajne vyžaduje pre lekárov, zdravotné sestry a ďalší ošetrovateľský personál, zamestnancov sociálneho poistenia a zástupcov ľudských zdrojov..
Ktokoľvek môže získať informácie, je verejne prístupný.

Príznaky choroby v hrudnej, bedrovej a sakrálnej oblasti vo forme tabuľky

Ľudská chrbtica má určité ohyby, v skutočnosti to nie je stĺp, aj keď v mnohých prameňoch možno nájsť názov „chrbtica“. Fyziologické ohyby nie sú príznakom patologického procesu v tele, existujú určité normy a odchýlky pre rôzne patológie. Kýla chrbtice v hrudnej oblasti spôsobuje, že sa osoba sklopí, takže bolesť sa menej prejavuje, takže je možný výskyt kyfózy alebo lordózy. Aby choroba neviedla k takým komplikáciám, mali by ste včas rozpoznať príznaky patológie a poradiť sa s lekárom. Pozrime sa na príznaky degeneratívnej choroby v závislosti od miesta. Všetko je v tabuľke podrobne opísané, dokonca aj nevedomý človek bude schopný urobiť predbežnú diagnózu, aby vedel, ktorý lekár si objedná termín.

Kýla chrbtice v sakrálnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje medzi segmentmi L5-S1. V tomto prípade je to bolesť, ktorá vyžaruje do zadku, dolných končatín, bedrovej oblasti, znecitlivenie chodidla, nedostatok reflexov, zmena citlivosti, pocit „husacích hrčiek“, mravčenie, „potlačenie kašľa“ (pri kašľaní alebo kýchaní pacienta dochádza k prudkej bolesti).

Kýla brucha
rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia brušná hernia je chirurgické ochorenie, pri ktorom cez rôzne otvory vo svalovo - aponeurotickej vrstve brušných stien a panvového dna vystupujú vnútornosti spolu s parietálnou vrstvou peritonea s integráciou kože. Vnútorná brušná prietrž sa vytvára vo vnútri brušnej dutiny v peritoneálnych vreckách a prechádza alebo preniká do dutiny hrudníka prirodzenými alebo získanými otvormi a trhlinami bránice..

Kód medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10:

 • K40 - Inguinalna kýla
 • K41 - femorálna prietrž
 • K42 - Pupočná prietrž
 • K43 - Kýla prednej brušnej steny
 • K44 - Membránová prietrž
 • K45 - iné kýly
  brušná dutina
 • K46 - Nešpecifikovaná brušná prietrž

4 Potrebné ošetrenie

Intuálna hernia s porušením sa lieči iba chirurgickým zákrokom. Bez zásahu chirurga sa s tým nedokáže vyrovnať a so oneskorením a nezaistením sa začína nekróza orgánov v herniovej taške (smrť orgánov)..

Po stanovení diagnózy pacient okamžite prejde na operáciu. Výnimkou sú deti (chlapci).

U malých detí sú svaly stále slabé a pružnejšie ako u dospelých. Prispieva to k možnosti samočinnej redukcie obsahu herniového vaku. U detí k porušeniu dôjde v dôsledku silného plaču, stiahnutia svalov pobrušnice a orgánov vypadnutia. Porušenie stimuluje pohybovú aktivitu a zvyšuje svalové napätie.

Ak je dieťa upokojené, svalový krúžok sa uvoľní a obsah sa upraví ručne. Na tento účel sa najprv uskutoční konzervatívne ošetrenie (za predpokladu, že od porušenia uplynulo menej ako 8 hodín).

Po prvé, roztok pantopónu sa podáva dieťaťu, jeho koncentrácia závisí od veku. Potom sa pripraví kúpeľ s vodou pri teplote 37 až 38 stupňov Celzia. Na svoje bruško si môžete dať vyhrievaciu podložku. Pokiaľ k redukcii do jednej hodiny nedošlo, je pripravená na chirurgický zákrok.

Dievčatá majú rovnaké telesné vlastnosti ako chlapci, ale sú okamžite poslaní na operáciu. Je to spôsobené skutočnosťou, že zvyčajne majú vaječník alebo časť vajcovodov. Úmrtie týchto orgánov začína po 5 hodinách, preto je indikovaný urgentný chirurgický zákrok. Inak dievča zostane neplodné..

Pri chirurgickom zákroku sa najprv odstráni obsah a potom plast. V závislosti na tom, v akom štádiu (dočasnom) sa operácia uskutoční, môžu byť orgány v hernálnom vaku už mŕtve. Na základe posúdenia stupňa nekrotizácie existujú tri riešenia:

 • Ak je črevo v zdravom stave, chirurg ho upraví a až potom plast.
 • V prípade, že nekróza už začala, ale iba v ranom štádiu sa pacientovi injikuje, orgán sa opraví a vykoná sa plastická chirurgia..
 • Ak je časť orgánu mŕtvy, odstráni sa, zašíva sa črevo, vloží sa do dutiny a uskutoční sa plastická chirurgia..

Ak dôjde k porušeniu priloženej kýly, mali by ste sa okamžite spojiť s chirurgom. Táto choroba sa diagnostikuje veľmi jednoducho, takže nedôjde k žiadnemu pripojeniu. Jedinou liečbou pre dospelých a deti žien je chirurgický zákrok. U chlapcov sa môžu deti pokúsiť problém eliminovať premiestnením. Po liečbe je potrebná pooperačná rehabilitácia.

Aká je obmedzená ventrálna prietrž prednej steny brucha

Čo je to ventrálna prietrž

Prietrž je vždy tvorená v slabej zóne, ventrálna prietrž je patológia, pre ktorú sa pooperačná jazva stáva slabou zónou. V tomto prípade k vyčnievaniu orgánov dochádza bez poškodenia slizníc, to znamená, že prietrž je opraviteľný stav. Dokonca aj pri priestupkoch dochádza k nekróze a obehovým poruchám, ale integrita orgánov zostáva.
Zloženie ventrálnej prietrže zahŕňa: herniálne brány, vak a obsah. V tomto prípade sa incízia na brušnej stene stane bránou. Vak je časť brušnej dutiny, ktorá siaha za peritoneum. Zloženie vaku môže obsahovať: časť tenkého čreva, omentum, céka alebo sigmoidného hrubého čreva.

Tenké črevo s ventrálnou prietržou najčastejšie opúšťa brušnú dutinu. Okrem toho výčnelok v 90% prípadov dosahuje veľkú veľkosť. Čím väčšia je jazva po operácii, tým väčší bude výčnelok..

Druhy ventrálnej prietrže

Existuje niekoľko typov tvorby dutín. Podľa klasifikácie ICD-10 patrí obmedzená ventrálna prietrž do kódu K43.9, avšak s rozvojom gangrény a obštrukcie sa jej prideľuje kód K43.1. Kýla prednej brušnej steny sa vzťahuje na K. 43.
Dávky sa klasifikujú takto:

 • na mieste - stredné alebo bočné;
 • podľa veľkosti vrecka - viackomorové a jednokomorové;
 • primárne alebo opakujúce sa;
 • podľa počtu prichádzajúcich orgánov - viacnásobných a jednoduchých;
 • vo veľkosti - do 4 cm malé, od 5 do 15 cm stredné, od 15 do 25 cm veľké, sú tu tiež rozsiahle kýly až do 35 cm a obrovské - od 40 cm.

Ventrálna hernia sa vyskytuje nielen na bruchu, ale aj na chrbtici. Toto je najnebezpečnejší typ výčnelku, ktorý môže viesť k poškodeniu nervových zakončení a úplnému postihnutiu alebo postihnutiu..

Ako sú uzly Schmorl označené v úradných dokumentoch?

Medzinárodná klasifikácia chorôb označuje Schmorlovu prietrž s kódom M51.4. Schmorlove uzly sú nútením chrupavkového tkaniva koncových doštičiek do spongióznej kosti segmentu. Toto ochorenie narúša hustotu chrupavky medzistavcovej platničky a metabolizmu minerálov. V dôsledku toho môže dôjsť k zníženiu hustoty stavcov, k pružnosti medzistavcových väzov. Zhoršujú sa vlastnosti odpisovania, proliferácia vláknitého tkaniva v mieste Schmorlovho uzla a tvorba medzistavcovej patológie..

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

príčiny

Faktory ako slabosť brušnej steny a dlhotrvajúci vysoký tlak vo vnútri dutiny vedú k tvorbe ventrálnej prietrže. Porušenie spôsobuje dlhý nedostatok lekárskej starostlivosti. Hlavnou príčinou patológie je pomalé hojenie pooperačnej jazvy. Stáva sa to z nasledujúcich dôvodov:

 • Infekčná lézia. Premenenie rany zvyšuje riziko ventrálneho vyčnievania. Najmä nad 40 rokov.
 • Ignorovanie pooperačného režimu. Rana sa začne hojiť, hneď ako sú na ňu nasadené stehy. Do 10 dní sa pokožka napne a vytvorí voľné spojenie. Do 6 mesiacov sa zmení na plnú jazvu. Po celú dobu musí byť šev chránený, spracovaný a musí sa zabrániť fyzickej aktivite. U niektorých pacientov sa odporúča ortéza..

Ďalším dôvodom vzniku ventrálneho výčnelku je diastáza svalov rekta. Tento výraz sa týka rozdielu v bielej línii medzi xiphoidným procesom a pupkom.

Zistenie príčiny nie vždy pomôže vyriešiť existujúci problém s herniou. Tieto znalosti sú však potrebné na vypracovanie techniky prevencie prietrže po operácii.

Čo je abdominálny lipóm a jeho kód ICD 10

Sú to útvary, ktoré sa objavujú pod kožou v dôsledku hromadenia tukových tkanív. V peritoneálnej stene sa často tvorí tukové tkanivo..

Preperitoneálny benígny lipóm prednej brušnej steny sa objavuje v dôsledku metabolických porúch.

Blokády priechodu mazových žliaz, nadváha, genetická predispozícia, zlá ekológia, podvýživa a zlé návyky.

Kýla je výsledkom nadmernej fyzickej námahy, chirurgického zákroku, vrodených štruktúrnych znakov. Sú nebezpečné pre zdravie a preperitoneálne ochorenie spôsobuje nepríjemnosti so značným zväčšením jeho veľkosti.

Charakteristiky štruktúry novotvaru:

 • je tu kapsula,
 • nádor je mobilný, elastický,
 • pozostáva z akcií,
 • dosahuje veľkosť až desiatky centimetrov.

Nádory sa označujú ako kód D17.7 podľa ICD 10, na benígne formácie peritonea, retroperitoneálneho priestoru. Správne vypestované tukové tkanivo môže spôsobiť vytláčanie vnútorných orgánov v tkanive, ktoré sa degeneruje na kýlu.

Líšia sa zložením tkanív v kapsule:

 • lipofibroma. Skladá sa iba z tuku,
 • fibróm. Zahŕňa tukové a spojivové tkanivo,
 • angiolipoma. Zachytáva krvné cievy,
 • myolipoma. Pokrýva svalové tkanivo,
 • myelolipoma. Skladá sa z tukov a krvotvorných tkanív.

Príčiny a príznaky

Presné príčiny výskytu perperitoneálnych čapíkov nie sú známe. Môžu ovplyvniť osobu akéhokoľvek veku, pohlavia, zdravotného stavu. Niektoré skupiny ľudí s väčšou pravdepodobnosťou tvoria na stenách brucha šišky..

Zvýšené riziko tvorby kužeľa na žalúdku je spôsobené:

 1. Dedičná tendencia k nádorom.
 2. Vek 30 - 50 rokov.
 3. Pracujte v blízkosti chemikálií, rádioaktívnych látok.
 4. Pravidelná silná fyzická aktivita.
 5. Život v znečistenom prostredí.
 6. Alkohol, fajčenie.
 7. Nezdravá strava.
 8. Nedostatok fyzickej aktivity.
 9. Metabolické ochorenie.
 10. Zlá osobná hygiena.

Určenie typu vzdelávania nie je ľahké ani pre špecialistov. Lipóm je symptómami podobný hernii, liposarkómu.

Tuk v žalúdku je preperitoneálny a retroperitoneálny.

Preperitoneálny lipóm

Tvorba prednej brušnej steny. Diagnostika to nie je ľahké ani pre špecialistu kvôli polohe. Tkanivá sú mäkké, najmä u žien. Malý nádor nemusí dlho hmatať. Je hmatateľná ako mäkká, bezbolestná a pohyblivá formácia pod kožou..

Keď sa objavia nepríjemné príznaky: je možné v predperitoneálnej oblasti zistiť stav bolesti, bolesť, začervenanie, pocit zovretia pokožky, horúčka..

Na vylúčenie hernie a zhubných novotvarov sa vykonávajú hardvérové ​​testy brušnej dutiny: ultrazvuk, röntgen, počítačová tomografia. Ak tieto metódy neboli dostatočné, je predpísaná tkanivová biopsia postihnutej oblasti, testy.

retroperitoneálny

Môžu dosiahnuť veľké rozmery a spôsobiť premiestnenie vnútorných orgánov. Keď sú nervové zakončenia blízko, je cítiť tlak.

 • Príznaky a nebezpečenstvo vzniku vnútorných orgánov lipómov
 • Príčiny a nebezpečenstvo lipómu v pľúcach
 • Metódy diagnostiky lipómu pečene

Retroperitoneálne nádory sa nachádzajú priamo v bunkových zhlukoch. Môžu sa zamieňať s lokálnym zápalom lymfatických uzlín alebo s varom.

Aké je nebezpečenstvo výskytu takýchto útvarov

Ak sa zistí preperitoneálny stav na stene alebo sa zistí lipóm retroperitoneálneho priestoru, prognóza liečby je pozitívna. Len malá časť nádorov degeneruje na malígne nádory..

Komplikácie zvyčajne vytvárajú veľké predperitoneálne kužele:

 • Poškodený nádor sa môže nakaziť. Šírenie choroby do susedných brušných tkanív, vnútorných orgánov.
 • Vzdelávanie stláča krvný obeh a spôsobuje ich smrť.
 • Náraz stlačí nervové vlákna kože.
 • Poškodený rast môže degenerovať na malígny liposarkóm.

Liečebné vlastnosti

Faktory odstránenia v predperitoneálnej oblasti sú:

 1. Rýchly rast nádoru do priemeru viac ako 10 cm.
 2. Kompresia vnútorných orgánov, nervov, krvných ciev, svalov.
 3. bolestivosť.
 4. Estetický efekt.
 5. Poškodené, vyvolávajúce zápal.
 6. Horúčka, nevoľnosť.

Existujú operatívne lekárske metódy liečby predperitoneálneho kužeľa.

Prevádzkové vymazanie nie je vždy zobrazené. Ak veľkosť nádoru neprekročí jeden centimeter, lekár môže predpísať lieky.

Potrebujete poradiť od skúseného lekára? Získajte lekársku konzultáciu online. Položte otázku.

Opýtajte sa na bezplatnú otázku

Liek sa injikuje do lipómu alebo aplikuje aplikácie na postihnutú oblasť.

Injekcie pre preperitoneálny priestor často používajú dyspropan v kombinácii s lidokaínom. Po troch stretnutiach za dva mesiace je možné zbaviť sa 80% formácií.

Žiadosti sa považujú za pomocný spôsob zneškodnenia. Na postihnutú oblasť sa aplikuje balzam na rozlíšenie: Viaton 2-3 krát denne (na pol hodiny).

Hlavnou nevýhodou liekovej liečby preperitoneálneho nádoru je vysoká pravdepodobnosť recidívy, kapsula zostáva pod kožou..

V nemocnici sa chirurgicky odstraňujú veľké alebo nebezpečné lipómy. Odrody takýchto operácií:

 1. Tradičné vyrezanie.
 2. Metóda aspirácie vpichu.
 3. Laserové odstránenie.
 4. Metóda rádiových vĺn.
 5. Endoskopická metóda.
 6. liposukcia.

Laserové a rádiové vlny sa zriedka používajú pri lipóme v predperitoneálnej dutine brušnej. Odstránenie týmto spôsobom môže zvíťaziť s priemerom až 3 cm.

Počas liposukcie chirurg vyberie obsah kapsuly ihlou, zatiaľ čo endoskopický odstráni obsah hrbole pomocou mikroskopickej diery. Podobný spôsob, výrezy z vpichu a vpichu: zo strany sa urobí malý rez, obsah kapsuly sa odstráni.

Tieto metódy umožňujú vyhnúť sa jazvám, rehabilitácii na klinike. Dôsledkom prvého je vysoké riziko opakovania ešte väčšej predperitoneálnej hrče.

Efektívne a traumatické je tradičné vyrezávanie vzdelávania. Vhodný pre veľké tukové tkanivo, eliminuje rozvoj relapsov. Existuje riziko jaziev, vyžaduje rehabilitáciu. Pri lokálnej anestézii sa odstránia podkožné útvary. Pre zložitejšie prípady sa poskytuje celková anestézia. Po operácii pacient navštevuje obväzy počas 10 až 14 dní.

Je možné liečiť ľudové lieky

Malý kúsok v peritoneálnej dutine pomôže odstrániť ľudové lieky. Nemôžete skúsiť vyliečiť zápalný, bolestivý alebo rýchlo rastúci nádor sám. Buďte pripravení na recidívu. Kužeľová kapsula zostáva pod kožou, čo spôsobuje rast nových, často viacnásobných kužeľov, ktorých priemer je väčší ako prvý.

Doma používajte obklady a masky z jedla, bylín, vodky, korenia. Farmaceutické výrobky: jód, peroxid vodíka, antiseptické masti, absorbovateľné balzamy. Domáca terapia zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. Nikto nezaručuje dobrý výsledok, nevylučuje ujmu.

Ľudové lieky pomôžu len pri liečbe subkutánneho preperitoneálneho lipómu. Retroperitoneálnu liečbu nie je možné vyliečiť.

Prognóza priebehu choroby

Prognóza kurzu je prevažne priaznivá. Malá, pokojná rana v oblasti brucha je kozmetická vada. Neohrozuje zdravie, nespôsobuje nepohodlie.

Existujú prípady degenerácie benígnej formácie v predperitoneálnej oblasti na malígny - liposarkóm, ale sú jednoduché. Aby sa táto možnosť vylúčila, vykonávajú sa hardvérové ​​štúdie..

Ak nechcete rast odstrániť, vyhľadajte diagnostické účely u lekára. To platí najmä v prípadoch, keď nádor rastie, objavujú sa nové. Bolí to, zapáli sa, mení farbu.

Jediným spôsobom, ako sa navždy zbaviť brucha s predperitoneálnou lokalizáciou, je jeho odstránenie tradičnou chirurgickou excíziou. Pri opakovanom výskyte choroby sú ďalšie metódy eliminácie.

Presné príčiny vzniku lipómov nie sú známe, neexistuje pracovná prevencia. Jediným odporúčaním môže byť iba zachovanie zdravia. Odmietnutie zlých návykov, nesprávneho stravovania, cvičenia.

Príznaky choroby a diagnostika

Je možné diagnostikovať ventrálnu herniu prednej brušnej steny s presným určením jej typu iba v zdravotných podmienkach. O jej prítomnosti však možno očakávať charakteristické znaky:

 • nápadný výčnelok na prednej brušnej stene, ktorý sa nachádza pozdĺž existujúcej jazvy;
 • mobilita, mäkkosť výčnelku, možnosť jeho usadenia bez bolestivých pocitov samotným pacientom;
 • s postupujúcou ventrálnou prietržou sa začínajú objavovať nepríjemné symptómy, obzvlášť často sa vyskytujú bolesti pri namáhaní, náhle pohyby a zdvíhanie závaží;
 • v priebehu času sa bolesť stáva konštantnou a nadobúda kŕčovitý charakter;
 • keď je vydutá poloha v suprapubickej zóne, proces močenia je narušený.

Ak dôjde k porušeniu, akútna bolesť, oblasť prietrže sa môže zapáliť, sčervenať alebo opuchnúť. U pacienta sa tiež vyvinie zvracanie, nevoľnosť, nadmerná tvorba plynu a krvné nečistoty sa objavujú v stolici.

Ultrazvuk a röntgenové lúče sú potrebné na objasnenie hraníc herniálneho rastu. Vďaka nim môžete zistiť, do akej miery sú orgány zapojené do procesu. Lekár ľahko dá počiatočnú diagnózu na vyšetrenie pacienta a počas hmatu.

Prístrojové diagnostické metódy

Po fyzickom vyšetrení a anamnéze života a choroby je lekár schopný určiť potrebné minimum ďalších vyšetrovacích metód. Neuroimagingové technológie sa považujú za najviac informatívne: CT a MRI, odhaľujúce nielen samotný výčnelok, ale aj komplikácie, ako je kompresia nervov alebo miechy..

Rentgenografie

X-ray chrbtice v dvoch výčnelkoch sa považuje za povinnú metódu vyšetrenia, najmä ak nie je možné vykonať CT / MRI. Aj keď to neumožňuje vyhodnotiť stav disku, prítomnosť osteochondrózy sa dá zistiť charakteristickými znakmi. A tiež vylúčiť také príčiny bolesti chrbta, ako je zlomenina tela alebo oblúky stavcov.

myelografia

Myelografia je podanie kontrastného média do subarachnoidálneho priestoru miechy, po ktorom nasleduje rádiografia alebo fluoroskopia. Vďaka tejto štúdii sa dá predpokladať prítomnosť veľkých výčnelkov.

MRI v diagnostike výčnelku

MRI je najinformatívnejšia metóda vyšetrenia, ktorá umožňuje posúdiť nielen stav stavcov, platničiek, koreňov miechy, ale tiež určiť etapu, veľkosť a presnú lokalizáciu výčnelku..

Táto metóda umožňuje diagnostikovať kýly a výčnelky diskov, kompresiu miechového kanála, poškodenie nervov. Počítačová tomografia je o niečo horšia, pokiaľ ide o jej schopnosti dosiahnuť MRI, pretože vizualizuje lepšie kostné tkanivo.

Elektroneuromyografia sa používa na hodnotenie vodivosti nervových vlákien. Ak sú tieto komprimované na výstupe z miechy, je prerušený prenos impulzov, ktorý sa zobrazí počas tejto štúdie a bude nepriamo označovať miesto vyčnievania disku..

Liečebné metódy

Je nemožné zbaviť sa výčnelkov bez chirurgického zákroku. Ale ani chirurgický zákrok nemusí vždy zaručiť úplné odstránenie prietrže a ochranu pred relapsmi. Počas procedúry sa vysúvací vak vyberie, orgány sa upravia a potom sa na obnovenie vzhľadu použije postup plastickej chirurgie..

 • Napínací plast. Kýla je prišitá pomocou špeciálnych nití. Táto technika sa môže použiť iba pre malé formácie a pri neprítomnosti sprievodných chorôb. Riziko relapsu dosahuje 30%. Náklady na operáciu sú však veľmi nízke a je jednoduché ich vykonať. Nadmerné napätie nite môže pacientovi po operácii spôsobiť bolesť..
 • Ľahká hernioplastika. Pomocou syntetickej protézy vo forme ôk ju lekár šije do brány prietrže pod kožu. Recidívy v tomto prípade sú takmer úplne vylúčené a po operácii neexistuje žiadna bolesť. Po zákroku je možné brušnú stenu obnoviť aj v prípade veľkej prietrže. Ale takáto operácia stojí viac, riziko komplikácií zostáva.

Ďalším podtypom protetickej chirurgie je laparoskopický výkon. Je menej traumatický, vykonáva sa vpichom do brucha a nie rezmi. Za taký postup budete musieť zaplatiť oveľa viac ako za bežnú hernioplastiku.

Ventrálna kýla nemusí spôsobiť úzkosť na dlhú dobu, ale keď dôjde k porušeniu, pacient čelí neznesiteľnej bolesti. Operáciu v takýchto prípadoch nie je možné odložiť. Potom je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára, aby nedošlo k recidíve.

Výčnelok miechy, čo to je mcb


Medzistavcový výčnelok disku je druhým krokom pri tvorbe medzistavcovej prietrže.

Táto patológia je charakterizovaná poškodením vnútorných vlákien vláknitého kruhu a udržiavaním integrity vonkajších vlákien.

Veľkosť výčnelku sa pohybuje medzi 3 - 15 mm a závisí od jeho umiestnenia (výčnelok bedrových stavcov je veľký, výčnelok krčných stavcov je malý).

Vo väčšine prípadov je výčnelok predzvesťou medziobratlovej kýly, preto, ak sa objavia príznaky choroby, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Včasná diagnóza zabráni komplikáciám a zvýši účinnosť liečby.

Moderné metódy liečby pooperačných hernií všetkých typov

Pooperačná hernia, tiež nazývaná ventrálna alebo jazvová, je stav, ktorý sa vyvíja po operácii. Kód pre ICD 10 je K43 (prietrž prednej steny brucha). Patológia je vydutie vytvorené na zraniteľnom mieste jazvy, ktoré sa objavilo v dôsledku chirurgického zákroku a vybuchlo brušné orgány. Najčastejšie ho tvoria črevá a omentum. Zvyčajne sa stáva viditeľným, keď je telo ohnuté, čím vytvára jasnú estetickú a funkčnú chybu.


Ľavý bočný a pravý stredný pooperačný systém

Triedy lézií medzistavcovej platničky v hrudníku, bedrách a sakrálnej kosti

S hrudnou, bedrovou alebo sakrálnou herniou chrbtice v ICD bola zaradená trieda M51. Rozumie sa to ako lézia medzistavcových platničiek iných oddelení s myelopatiou (M51.0), radikulopatiou (M51.1), bedrovou kosťou kvôli posunu medzistavcového segmentu (M51.2), ako aj so špecifikovanou (M51.8) a nešpecifikovanou (M51.9) léziou. medzistavcové platničky. V ICD 10 M51.3 je aj kód. M51.3 je degenerácia medzistavcových platničiek, ktorá sa vyskytuje bez spinálnych a neurologických príznakov.

Táto tabuľka sa zvyčajne vyžaduje pre lekárov, zdravotné sestry a ostatných zdravotníckych pracovníkov, zamestnancov sociálneho poistenia a zástupcov ľudských zdrojov. Ktokoľvek môže získať informácie, je verejne prístupný.

Príznaky choroby v hrudnej, bedrovej a sakrálnej oblasti vo forme tabuľky

Ľudská chrbtica má určité ohyby, v skutočnosti to nie je stĺp, aj keď v mnohých prameňoch možno nájsť názov „chrbtica“. Fyziologické ohyby nie sú príznakom patologického procesu v tele, existujú určité normy a odchýlky pre rôzne patológie. Kýla chrbtice v hrudnej oblasti spôsobuje, že sa osoba sklopí, takže bolesť sa menej prejavuje, takže je možný výskyt kyfózy alebo lordózy. Aby choroba neviedla k takým komplikáciám, mali by ste včas rozpoznať príznaky patológie a poradiť sa s lekárom. Pozrime sa na príznaky degeneratívnej choroby v závislosti od miesta. Všetko je v tabuľke podrobne opísané, dokonca aj nevedomý človek bude schopný urobiť predbežnú diagnózu, aby vedel, ktorý lekár si objedná termín.

Kýla chrbtice v sakrálnej oblasti sa najčastejšie vyskytuje medzi segmentmi L5-S1. V tomto prípade je to bolesť, ktorá vyžaruje do zadku, dolných končatín, bedrovej oblasti, znecitlivenie chodidla, nedostatok reflexov, zmena citlivosti, pocit „husacích hrčiek“, mravčenie, „potlačenie kašľa“ (pri kašľaní alebo kýchaní pacienta dochádza k prudkej bolesti).

rozdelené na vonkajšie a vnútorné. Vonkajšia brušná hernia je chirurgické ochorenie, pri ktorom cez rôzne otvory vo svalovo - aponeurotickej vrstve brušných stien a panvového dna vystupujú vnútornosti spolu s parietálnou vrstvou peritonea s integráciou kože. Vnútorná brušná prietrž sa vytvára vo vnútri brušnej dutiny v peritoneálnych vreckách a prechádza alebo preniká do dutiny hrudníka prirodzenými alebo získanými otvormi a trhlinami bránice..

Kód medzinárodnej klasifikácie chorôb ICD-10:

 • K40 - Inguinalna kýla
 • K41 - femorálna prietrž
 • K42 - Pupočná prietrž
 • K43 - Kýla prednej brušnej steny
 • K44 - Membránová prietrž
 • K45 - Iné brušné prietrže
 • K46 - Nešpecifikovaná brušná prietrž

Dôvody pre vzdelanie

 • Technicky nesprávne šitie lekárom po operácii,
 • Zápal av dôsledku toho hnisanie rany,
 • Materiál na šitie nízkej kvality,
 • Obezita,
 • Atrofované brušné svaly,
 • Nadmerná fyzická aktivita po operácii,
 • Slabá imunita,
 • Tendencia k zápche,
 • Rôzne komplikácie po operácii atď..

Najčastejšie sa môže tvoriť po odstránení žlčníka, po operácii peritonitídy, odstránení zápalu slepého čreva. Existujú prípady výskytu tejto patológie po odstránení obličiek.

Pomerne často je vyčnievanie vnútorných orgánov spojené s potrebou núdzového chirurgického zákroku bez schopnosti vykonávať rad prípravných postupov. Pacient môže narušiť normálne fungovanie gastrointestinálneho traktu alebo dýchacieho systému, čo vedie k riziku zvýšeného vnútrobrušného tlaku a v dôsledku toho k negatívnemu účinku na tvorbu jaziev..

Príčiny a dôsledky PMD


U ľudí s nadváhou je častejšie zistený výčnelok.

Výčnelok je najčastejšie výsledkom progresívnej spinálnej osteochondrózy. Podľa lekárskych štatistík postihuje toto ochorenie deštruktívnej a degeneratívnej povahy spôsobené narušením prísunu krvi a výživy medzistavcových platničiek približne polovicu populácie rozvinutých krajín vo veku 30 a viac rokov. Príčinou PMD môže byť tiež:

 • Spondylóza je deformácia stavcových telies v rovine ich kontaktu s chrupavkovými vrstvami, ktoré navzájom izolujú stavce. Stavce tela sa deformujú v dôsledku tvorby kostného rastu na nich - osteofytov.
 • Spondylarthrosis - artropatia malých kĺbov spájajúcich stavce k sebe - fazety, oblúky atď..
 • Skolióza - zakrivenie chrbtice kvôli slabosti svalového korzetu chrbta, zhoršenému držaniu tela a dlhotrvajúcim statickým postojom pri sedení a státí.
 • Poranenia miechy - modriny, dislokácie a zlomeniny stavcov, ktoré vedú k stlačeniu a deformácii chrupavkových vrstiev.
 • Zvýšený stres na chrbticu spôsobený ťažkou fyzickou prácou, nesprávne organizovaným tréningom pri profesionálnom športe alebo v telocvični, ako aj nadváhou (najčastejšie trpia dolná časť chrbta a krížová kosť).

Ak sa neprijmú včasné terapeutické opatrenia, môže výstupok medzistavcových platní viesť k závažným komplikáciám. Jedným z najnebezpečnejších následkov, ktorým PMD hrozí, je výskyt prietrže miechy, pri ktorom sa trhlina vláknitého prstenca roztrhne a vláknité jadro vstúpi do miechového kanála. V tomto prípade môže dôjsť k nervovej kompresii - kompresia miechy, čo môže viesť k čiastočnej paralýze.

Ďalším možným dôsledkom patológie stavcov a medzistavcových platničiek je Schmorlova hernia. Najčastejšie sa vyvíja u starších ľudí v dôsledku osteoporózy - zvýšenej krehkosti kostného tkaniva. V tomto prípade je chrupavková vrstva vtlačená do tela stavca - vyskytuje sa s jej mikrofraktúrou.

Etapy vývoja keratinálnej prietrže

Kýla spočiatku nespôsobuje bolesť a nepohodlie, postupne sa vyvíja choroba a zhoršuje sa jej stav. Po prvé, pri zdvíhaní závaží je nepríjemný pocit v bruchu a bolesť. S rastúcim vzdelaním sa tiež zvyšuje bolesť: začínajú kŕčové záchvaty, prerušujú sa činnosti čriev; telo je oslabené a otrávené, svalová a emočná aktivita je znížená.

Klasifikácia pooperačných hernií podľa veľkosti výčnelku je pomerne jednoduchá: delia sa na malé, stredné, rozsiahle a obrie. Malé sú takmer neviditeľné, stredné zaberajú malú časť brušnej steny, rozsiahle zaberajú významnú oblasť a obrie už môžu zaberať niekoľko oblastí. Kýla môže byť tiež jednoduchá alebo viacnásobná, jednokomorová a viackomorová.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ťažké pokročilé formy ochorenia môžu vyžadovať chirurgickú liečbu..

 • silné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta;
 • bolesť zosilňuje kašľom, napätím, smiechom;
 • jedna noha znecitliví a stane sa neaktívnou až do rozvoja ochrnutia;
 • môže sa zhoršiť samovyprázdnenie a močenie.

Ak existuje podozrenie na sekvestráciu kýly, vyžaduje sa neodkladné ošetrenie.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Ako ju spoznať?

Je užitočné navštíviť lekára, ak zistíte, že máte príznaky, ako sú:

 • Výčnelok nádoru pooperačnej jazvy,
 • Nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie,
 • Bolesť v pohybe tela a svalové napätie,
 • Jizvová bolesť z chirurgického zákroku.

Ak spozorujete ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, mali by ste okamžite kontaktovať zdravotnícke zariadenie. Ďalšiu diagnostiku by mal vykonať odborník. Lekár bude na základe viditeľných zmien nádoru, ako aj ultrazvuku, schopný dospieť k záveru o tvare a veľkosti prietrže a prítomnosti zmien vo svalových štruktúrach brucha. Ďalej sa bude vyžadovať komplexné vyšetrenie vrátane röntgenového vyšetrenia žalúdka peritoneálnych orgánov, irigoskopie atď..

Počas vyšetrenia bude potrebné zistiť funkčný stav gastrointestinálneho traktu, prítomnosť adhézií v tele, vzťah pooperačnej kýly a stav vnútorných orgánov. Môže byť tiež potrebné mať MRI epigastrickej oblasti, aby bolo možné rozpoznať špecifickosť prietrže a podrobne opísať jej parametre, čo je potrebné na výber najúčinnejšieho spôsobu jej eliminácie..

Štruktúra chrbtice a medzistavcových platničiek


Výčnelok - výčnelok miechy za stavcami, zistený u 80% populácie

Vertebrálny stĺpec je oporou ľudského tela pri sedení, státí a chôdzi. Skladá sa z pevných kostných telies - stavcov a elastických chrupavkových vrstiev medzi nimi - medzistavcových platničiek. Prítomnosť diskov dáva osobe príležitosť ohnúť chrbticu a vykonávať rôzne pohyby s telom a hlavou - naklápanie, otáčanie, krútenie.

Chrbtica má viacúrovňovú štruktúru. Dá sa rozdeliť do piatich oddelení:

 • krčka maternice, vrátane siedmich stavcov, označených v anatómii ako C1 - c7;
 • hrudník, pozostávajúci z dvanástich stavcov (th1 - th12);
 • bedrovej bedrovej kosti, ktorá obsahuje päť stavcov - 11 - 15;
 • sakrálny, ktorý zahŕňa aj päť stavcov (s1 - s5);
 • coccygeal - zahŕňa od troch do piatich stavcov - co1 - co5.

Celkový počet stavcov prepojených medzistavcovými platničkami je 32 - 34. Fyziologická forma chrbtice má 2 ohyby, v bočnej projekcii pripomínajúcej obrysy latinského písmena S. Jej krčné a bedrové časti majú ventrálny ohyb (zakrivený dopredu) a hrudný a sakrálne - dorzálny (zakrivený chrbát). Štruktúra chrbtice v tvare S pomáha udržiavať rovnováhu pri státí a chôdzi a zjemňuje tras pri skákaní a iné náhle pohyby..


Štruktúra medzistavcových platničiek a zmeny výčnelku

Vrstvy chrupavkovitého tvaru disku oddeľujú stavce od seba, pričom ich súčasne spájajú do jednej štruktúry. V chrbtici je 24 diskov (nie sú medzi týlnou kosťou a prvým stavcom krku, medzi prvým a druhým stavcom, ako aj v sakrálnych a kostrčových oblastiach). Tvoria asi štvrtinu dĺžky chrbtice..

Vo vnútri každého disku je vláknité jadro s priemerom 1 až 2 cm (v závislosti od veľkosti disku), čo je gélová hmota. U detí a mladých mužov je buničina takmer 80% vody, ale s vekom sa jej obsah vlhkosti postupne znižuje, dochádza k dehydratácii a je hustejšia. Jadro je obklopené vláknitým krúžkom, ktorý má pevnú a vláknitú štruktúru..

Vláknité vlákna sú vzájomne prepletené rôznymi smermi, čo disku umožňuje odolávať značným zaťaženiam spôsobeným ohýbaním a krútením chrbtice..

Poslednou zložkou je tenká vrstva hyalínovej chrupavky, ktorá vymedzuje telo medzistavcových platničiek od tela stavca..

Alebo to možno prejde?

Ak má osoba ventrálnu prietrž, náklady na nečinnosť sú príliš vysoké. Ako je uvedené vyššie, prietrž nie je vždy okamžite zrejmá, v tomto ohľade mnohí pacienti neponáhľajú ísť do operačného stola, aby ju odstránili. Spoliehanie sa na šťastie v tomto prípade nedáva zmysel - kýla sama o sebe nevyrieši. Kvôli vaskulárnej kompresii môže dôjsť k porušeniu, v tomto prípade krv prestane prúdiť do postihnutej oblasti a behom niekoľkých hodín sa začne vyvíjať gangréna..

Podľa štatistík je z dôvodu nedodržania odporúčaní lekára (nadmerná fyzická aktivita, zdvíhanie hmotnosti) porušená takmer polovica hernií v percentuálnom pomere. Núdzové operácie počas porušenia predpisov majú vysoké percento úmrtí. Príliš drahá cena za otáľanie, však? Najmä za predpokladu, že v súčasnosti existujú moderné a bezpečné liečby.

Ktorý lekár lieči?

Na ktorého lekára sa mám obrátiť, ak cítim bolestivé nepohodlie v oblasti chrbta, hrudníka a krčných stavcov? Spočiatku by ste mali navštíviť terapeuta, bude počúvať sťažnosti, vyšetrovať a odosielať na röntgen, ako aj vydávať formuláre pre moč a výkaly. Ďalej na základe údajov získaných z počiatočnej diagnózy vás terapeut odporučí správnemu špecialistovi.

Príznaky dorsopatie sa objavujú v niekoľkých fázach:

Elektroforéza karipazímu je indikovaná na liečbu lokálneho zápalu a bolesti. Tento postup zahŕňa aplikáciu lieku na krk vo forme obkladu. Elektródy sa nanášajú na obidve strany kože..

 • Výčnelok: ako liečiť a hlavné typy chorôb Bedrové výčnelky
 • Liečba krčka maternice
 • Liečba hrudného výčnelku
 • Všeobecné odporúčania na liečbu výčnelkov
 • fyzioterapia
 • Odsávač pár
 • Rozťahovanie zdravia
 • Alternatívne metódy liečby výčnelkov
 • Preventívna prevencia

Hernioplastika a jej typy

Ak bola diagnostikovaná kýla, liečba bez chirurgického zákroku už nie je možná. Jedinou cestou von je hernioplastika. Všetky ostatné opatrenia, ako napríklad užívanie liekov, homeopatia alebo ľudové liečivá, sú v tomto prípade bezmocné. Je lepšie zveriť liečbu tejto choroby najskúsenejšiemu chirurgovi, pretože operácia je zložitá a predstavuje značné riziká.

Existujú tri spôsoby liečby (hernioplastika):

Tradičný plast

Má zmysel používať tradičný plast, ak sú vady zanedbateľné (menej ako 5 cm) a ak nie sú prítomné patológie. V tomto prípade sa šijú vlastné tkanivá pacienta. Používa sa lokálna anestézia. Táto metóda sa používa zriedkavo, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu opakovaných jaziev..

Umiestnenie sieťového implantátu

Sieťový implantát je polypropylénová endoprotéza, druh náplasti šitý v mieste vyčnievania vnútorností. Endoprotéza, ktorá klíčí ľudské tkanivá, pevne chráni brušnú stenu. Týmto spôsobom je možné odstrániť veľkú prietrž..

Laparoskopická hernioplastika

Najmodernejšou z týchto metód je laparoskopická hernioplastika. Počas operácie sa urobia rezy na mäkkých tkanivách, cez ktoré sa do kýly dostane implantát so špeciálnym povlakom. Samotná operácia je bezbolestná a nevedie k nežiadúcej bolesti a umožňuje vám po operácii rýchlo prejsť na obvyklú fyzickú aktivitu..

Posledné dve metódy liečby sú kombinované s moderným prístupom, ktorý takmer vylučuje možnosť odmietnutia implantátu, úplnú absenciu kontraindikácií (pacienti s ťažkým chronickým ochorením potrebujú dôkladnejšiu prípravu na operáciu a prísne dodržiavanie lekárskych predpisov po ňom). Prognóza na zotavenie so všetkými lekárskymi odporúčaniami je priaznivá..

Integrovaný prístup k liečbe

Liečba protúziou by mala byť vždy komplexná a mala by zahŕňať nielen lieky alebo chirurgický zákrok, ale aj zmenu vášho životného štýlu: normalizáciu hmotnosti, športovanie, správnu a správnu výživu. Hlavným cieľom liečby degeneratívnych patológií chrbtice je zmiernenie symptómov a prekážka ďalšieho progresie ochorenia..

Hlavné skupiny farmaceutických výrobkov

Komplexné ošetrenie výčnelku zahŕňa boj proti bolesti, obnovenie poškodených nervových vlákien a chrupavku medzistavcových platničiek..

Nesteroidné protizápalové lieky

Medzi nesteroidné protizápalové lieky patria: ibuprofén, diklofenak, meloxikam, nimesil, dexalgin, ketorol, ketány atď. Existujú tabletové aj injekčné formy týchto liekov, ktorých hlavnou úlohou je zmierniť bolesť, opuch a aseptický zápal v miechových koreňoch..

Narkotické analgetiká

Táto skupina liekov sa používa na výrazný syndróm dlhodobej bolesti, keď iné lieky nemajú účinok. Môžete si ich kúpiť iba na lekársky predpis. Patria sem slabé opioidy kodeín a tramadol, ako aj kombinované lieky, ako sú sedalgin-neo, pentalgin, solpadein..

Kombinované lieky

Takéto lieky sú zmesou narkotických a narkotických analgetík, nesteroidných protizápalových liekov, antispasmodík. Sú to Tempalgin, Spazmalgon, Spazmalin, atď..

Svalové relaxanciá

Svalové relaxanciá (Tizalud, Sirdalud, Midokalm) zápasia s myofasciálnym syndrómom, ktorý sa vyvíja v dôsledku patologického impulzu zo stlačeného nervu..

Preparáty pre křupavku

Účelom tejto skupiny liekov je zlepšiť výživu chrupavky a zabrániť ďalšiemu prasknutiu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Obsahujú glukosaminoglykány a chondroitín sulfáty. Používajú sa v dlhých kurzoch počas obdobia zotavenia. Medzi ne patria: Teraflex, Mukosat, Chondroitín, Alflutop.

Akceptácia chondroprotektorov bez ďalšieho predpisovania liekov, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu (kyselina nikotínová, cytoflavín), bude neúčinná. Pretože cievy v tkanive chrupavky sú po 20 rokoch sklerotické.

vitamíny

Vitamíny skupiny B (Combilipen, Compligamm B, Milgamma) remyelinizujú poškodené nervové puzdro v dôsledku kompresie, čo prispieva k úplnejšiemu a rýchlejšiemu obnoveniu jeho funkcie..

Aktuálne lieky

Miestne gély zahŕňajú rôzne gély, transdermálne náplasti a masti. Zvyčajne zahŕňajú nesteroidné protizápalové lieky, lokálne anestetiká alebo dráždivé látky (zlepšujú prísun krvi) založené na kapsoicíne. Medzi ne patrí Finalgon, Voltaren, Diclofenac-gel, náplasť Versatis, atď..

Neodporúča sa používať otepľovacie masti počas obdobia exacerbácie, pretože to len zhorší kompresiu a opuch nervu. To znamená, že nepohodlie bude trvať dlhšie.

Antikonvulzíva a antidepresíva

Bez ohľadu na to, aké zvláštne to môže vyzerať, pre dlhodobé výčnelky sa predpisujú antikonvulzíva (karbamazepín, finlepsín, Gabapentín) a antidepresíva (amitriptylín). Je to kvôli schopnosti týchto liekov inhibovať centrum bolesti v mozgu..

Lieky, ktoré stimulujú obnovu nervových vlákien a zlepšujú vedenie impulzov

Lieky, ktoré zlepšujú impulznú vodivosť (Prozerin, Neuromidín) a obnovujú nervový plášť (Celtican, Nucleo CMF), sú súčasťou komplexnej liečby rozvoja radikulopatií sprevádzanej zhoršenou citlivosťou..

Aké je riziko užívania liekov proti bolesti?

Väčšina liekov proti bolesti má také vedľajšie účinky, ako je zvýšená sekrécia kyseliny chlorovodíkovej, ktorá vedie k vredom, gastritíde a môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie..

Neodporúča sa užívať lieky bez lekárskeho predpisu..

fyzioterapia

Fyzioterapia zahŕňa diadynamické prúdy, ultrazvuk, parafínové kúpele, magnetoterapiu. V období exacerbácie sa používa iba elektroforéza s diklofenakom, lidokaínom.

Je vhodný tradičný liek?

V prípade vyčnievania medzistavcových platničiek sú prísne zakázané alternatívne spôsoby liečby. Pretože takmer všetky z nich sú vystavené pôsobeniu tepla, ďalej zhoršujú syndróm bolesti. A pokusy bojovať proti deformácii chrupavkového tkaniva pomocou akýchkoľvek tinktúr a odvarov nakoniec vedú k rozvoju prietrže.

Masáž a pomoc chiropraktika

Masáž a pomoc kompetentného chiropraktika sú dobré spôsoby, ako sa vysporiadať s bolesťou pri degeneratívnych procesoch v chrbtici. Každému takémuto zásahu by však malo predchádzať MRI alebo CT, aby sa predišlo riziku zlomenia časti disku. Takáto sekvestrácia sa môže voľne pohybovať v subarachnoidálnom priestore a v určitom okamihu môže preniknúť do miechy..

Fyzikálna kultúra

Fyzioterapeutické cvičenia sú neoddeliteľnou súčasťou liečby. Cvičenia sú zamerané hlavne na napínanie chrbtice a posilnenie svalového korzetu chrbta. V období upokojovania bolesti sa uchyľujú k triedam.

Do strediska...

Liečebná kúpeľná liečba, ktorá zahŕňa kúpele (bahno, radón, sírovodík), masáže, vodoliečbu, cvičebnú terapiu, fyzioterapiu, je určená na urýchlenie regenerácie poškodených nervov..

Invazívna terapia

Invazívne metódy liečby sa využívajú s neúčinnosťou konzervatívnej terapie. Zahŕňajú:

 • paravertebrálnej blokády alebo zavedenia anestetického „koktailu“ do spúšťacích bodov (oblasti s najväčšou bolesťou a svalovým napätím) - ktorýkoľvek neurológ môže vykonať túto manipuláciu aj v ambulantných zariadeniach. Zvyčajne sa používajú dlhodobo pôsobiace kortikosteroidy (Kenalog, Diprospan) a lokálne anestetikum (Lidocaine). Na adekvátne zmiernenie bolesti sú potrebné tri takéto postupy s rozdielom troch týždňov. Túto metódu liečby sa môžete uchýliť nie viac ako dvakrát ročne;
 • Minimálne invazívne chirurgické techniky spočívajú v vystavení buničitého jadra disku, aby sa zmenšila jeho veľkosť. Výsledkom je obnovenie predchádzajúcej formy vláknitých krúžkov. Nukleoplastika sa vykonáva bez priameho prístupu k chrbtici. Na tento postup stačí priniesť špeciálne zariadenie na deformovaný disk.

V súčasnosti existujú štyri metódy expozície: laserové odparovanie, hydroplastika, rádiofrekvenčná ablácia a nukleoplastika studenej plazmy. Všetky z nich sa dajú vykonávať v malých operačných sálach a nevyžadujú dlhú rehabilitačnú dobu..

Ako sa chrániť?

Ak idete na kliniku včas a začnete s liečbou, je možné obísť sa bez následkov a relapsov. Profylaxia predpísaná lekárom by sa mala stať zvykom: určité fyzické cvičenia, diéta, regeneračné procedúry, obvaz, obmedzenie vzpierania.

Prečo potrebujem obväz?

Nie je možné zastaviť rozvoj pooperačnej prietrže, ale dá sa ovládať pomocou obväzu. Bandáž je elastická elastická bandáž, ktorá podporuje vnútorné orgány v prirodzenej polohe. Nosenie takého pásu nie je všeliekom, ale jeho používaním je možné sa chrániť pred narušením a znížiť tlak na postihnutú oblasť, čím sa minimalizuje bolesť. Na prevenciu je užitočné použiť bandážový pás. Pri nákupe je potrebné v prvom rade venovať pozornosť kvalite produktu. Pás zlej kvality sa ľahko zmení z „asistenta“ na „škodcu“, čo vyvolá zvýšenie prietrže nepretržitým trením postihnutej oblasti..

Ako jesť?

Po tejto operácii nie je potrebné dodržiavať prísnu diétu, musíte však sledovať výživu. Najprv musíte obmedziť sacharidy a akékoľvek nezdravé jedlo; denne by malo byť v ponuke ovocie a zelenina obohatené o vitamíny a vlákninu. Tieto výrobky pomôžu chrániť telo pred zápchou, ktorá vedie k napätiu brušných svalov a tým k relapsu choroby..

Ako cvičiť?

Fyzikálne cvičenia sa môžu spočiatku vykonávať iba s vymenovaním odborníka a pod jeho dohľadom. Program musí byť schválený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Po troch mesiacoch sú obvykle povolené akékoľvek ľahké pracovné zaťaženia, ktoré nevyžadujú trhanie a zdvíhanie. Ak je možné vykonávať cvičenia, nemali by sa vylúčiť. Telesná výchova je užitočná pre imunitu, ktorú je potrebné po operácii zvlášť podporovať, pretože aj banálny výtok z nosa a kašeľ môžu vyvolať návrat kýly.

Lipóm: typy, spôsoby liečby, symptomatické

Lipóm je tukové tkanivo lokalizované pod kožou. Bežnejší, ale nie oficiálny názov pre lipómiu je pomenovaný..

Lipóm obvykle nerastie v priemere väčšom ako 1 až 1,5 cm, hoci v lekárskej praxi sa niekedy vyskytujú veľké lipómy. Je možná tvorba mnohých lipómov - lipomatóza.

Lipóm je benígny nádor, vo veľmi zriedkavých, takmer ojedinelých prípadoch, ktorý sa vyvinie na malígny liposarkóm.

Žena môže byť na ľudskom tele celé roky bez toho, aby spôsobovala nepohodlie, ale ak je zaznamenaný jej rýchly rast (viditeľné zvýšenie za jeden až dva mesiace), mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože to je jeden zo znakov lipómu degenerujúceho sa na malígny útvar..

Príčiny lipómu

Doteraz nie sú známe príčiny vzniku lipómov na tele a vnútorných orgánoch človeka..

príznaky

Navonok sa lipóm podobá hrčke, ktorá je na dotyk mäkká. Môže sa objaviť takmer na všetkých častiach tela a dokonca aj na vnútorných orgánoch (pľúca, hrudník, oplodie, retroperitoneálne tkanivo atď.).

Lipóm je zvyčajne bezbolestný, ale niekedy, ak jeho umiestnenie spôsobuje kompresiu tkanív a nervové zakončenie, taktilné vyšetrenie tela môže spôsobiť nepríjemnú bolesť.

Diagnostika lipómov

Diagnózu lipómu vykonáva lekár pri vizuálnom vyšetrení. Pre podrobnejšiu analýzu sa uskutoční punkčná biopsia tukového tkaniva (vyšetrenie fragmentu tvorby zhubného bujnenia) a po odstránení lipómu cytologické, histologické vyšetrenie..

Liečba lipómu

V úradnom lekárstve sa lipóm lieči jeho odstránením..

Indikáciami na odstránenie lipómu sú bolestivosť, rast, umiestnenie, spôsobujúce funkčné poruchy životne dôležitých orgánov a kozmetická vada..

Odstránenie malých lipómov sa môže uskutočniť metódou rádiových vĺn. Jeho výhodou oproti konvenčnej chirurgii je bezbolestnosť a bezkrvnosť, absencia pooperačných komplikácií, krátke rehabilitačné obdobie, optimálny kozmetický efekt, zachovanie pracovných schopností pacienta po zákroku..

Odstránenie veľkých lipómov sa vykonáva chirurgicky, v lokálnej anestézii (na všeobecné indikácie sa môže použiť celková anestézia).

Existuje tiež taký spôsob odstránenia lipómov, ako je vpichová vpich, pri ktorom sa obsah nádoru nasáva špeciálnou ihlou. Výhodou tejto metódy je absencia kozmetických defektov a švov, zachovanie pracovnej schopnosti pacienta po zákroku..

Alternatívna liečba lipómu nie je v úradnom lekárstve vítaná, hoci síce zriedkavé, ale neadekvátne účinky môžu spôsobiť malígnu degeneráciu nádoru. Je to však praktizované.

Bežné recepty na ľudskú liečbu lipómu sú bežné:

 • pečená cibuľa a mydlo na pranie. Na dva až tri r / deň naneste gázu stlačenú s cibuľou a mydlom, až kým nebude mäkšia a neotvorí sa;
 • lastovičník. Obklad gázy alebo obväzu namočeného v silnom vývare lastovičiek sa musí nanášať v noci na lipóm, až kým sa neotvorí a jeho obsah nevyteká;
 • Kalanchoe. Naneste vatový tampón namočený do šťavy z Kalanchoe na sliepku (mal by sa zmeniť jeden p / deň) alebo na čerstvý list rastliny;
 • repa. Strúhaná repa sa musí v noci naniesť na lipóm, musí byť pokrytá polyetylénom a musí byť pripevnená lepiacou omietkou;
 • Zlatý fúzy. Rozdrvená fólia rastlín sa nanesie na priadzu, potiahne sa plastovým obalom, bavlnenou textíliou a upevní sa pomocou omietky. Kompresiu je potrebné vymeniť každých 12 hodín, liečba zvyčajne trvá 10-20 dní.

Prevencia lipómov

Na prevenciu lipómov by sa mali vylúčiť faktory ovplyvňujúce zmenu v tukovom tkanive - jesť úplne a správne, vyhnúť sa konzervačným látkam a nezneužívať alkohol a tabak..

Diastáza svalov rekta brucha

Divergencia rekta je najbežnejšou mylnou predstavou pacienta o hernii prednej brušnej steny. Táto patológia sa prejavuje aj výčnelkom, ale vždy je medzi xiphoidným procesom a pupkom, biela čiara brucha zostáva neporušená, abdominálne orgány sú na mieste, nie sú žiadne herniálne brány, neexistujú žiadne komplikácie.

Tento problém sa prejavuje iba ako kozmetická vada. Keďže ide o estetický problém, sťažnosti na vystúpenie sú adresované hlavne slabšiemu pohlaviu. Diastáza nevyžaduje chirurgické ošetrenie. V prípade veľkých rozmerov defektu je možné vykonať endoskopickú alebo klasickú otvorenú operáciu.

Biela línia prietrže

 • nadúvanie;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • zápcha;
 • nadúvanie.
 1. Keď nastane svalové napätie, nastane kompresia nervov parietálneho pobrušnice.
 2. Tráviace orgány sa dostali do medzery, ktorá sa vytvorila, a dochádza k ich porušovaniu. Tento faktor predstavuje hrozbu pre ľudský život a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť. V vyzrážaných orgánoch dochádza k narušeniu krvného zásobovania, rozvíja sa peritonitída a môže sa prejaviť nekróza..
 3. Žalúdok je napnutý omentom, ktoré ho môže premiestniť z miesta. Z tohto dôvodu sa v bruchu vytvárajú nepochopiteľné pocity, po jedle sa zaznamenávajú menšie príznaky bolesti.

Kýla je často sprevádzaná zvracaním, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla a zápchou. Pri stanovovaní diagnózy by mal lekár vylúčiť choroby tráviaceho traktu a potvrdiť prietrž. Epigastrické formy choroby sú zovreté dokonca, majú malú veľkosť, často sa mýlia kvôli symptómom črevnej choroby. Je dôležité začať liečiť výčnelok v počiatočných fázach, aby sa minimalizovali možné komplikácie..

Medzi ženami

Medzi príznakmi u mužov a dievčat nie sú žiadne jasné rodové rozdiely. V niektorých prípadoch sa choroba prejavuje iba vo forme výčnelku, ktorý je charakteristický pre prvé štádiá vývoja patológie. Potom sa objavia bolestivé pocity, ktoré sa počas cvičenia zosilnia, namáhajú sa počas aktívnych pohybov.

 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť inej povahy;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • škytavka, pálenie záhy, grganie;
 • bolesť po jedle.

Keď kýla postupuje, zaznamenávajú sa tieto príznaky:

 • bolesť je pre pacienta silnejšia a neznesiteľná;
 • pretrvávajúce zvracanie
 • krv sa objaví v stolici;
 • narovnať výčnelok je nemožné.
 • silná fyzická námaha;
 • častá zápcha;
 • obezita;
 • tehotenstva;
 • pooperačné jazvy;
 • svalová slabosť súvisiaca s vekom;
 • ascit (peritoneálna kvapka);
 • pretrvávajúci alebo dlhotrvajúci kašeľ;
 • vrodená predispozícia.

Defekt aponeurózy vedie k vzniku 2 hlavných typov patológie, ktoré závisia od lokalizácie. Toto ochorenie je rozdelené na priamo prietrže bielej línie a pupočníka. Posledne menované sú vytvorené v blízkosti pupočného prstenca, môžu byť umiestnené nižšie, vyššie, vľavo alebo vpravo od pupku. Kýla bielej línie je vždy vyššia. Malo by sa rozlíšiť v samostatnej skupine možnosti ventrálnej patológie.

Vyskytuje sa po operácii v mieste jazvy. Tento typ prietrže sa vyznačuje výstupkom počas napínania a vo vodorovnej polohe nie je viditeľný. Rozlišujú sa tieto typy ventrálnej prietrže:

 • malý - nemení štruktúru brucha, je viditeľný iba pri napätí;
 • uprostred - vypĺňa jednu z častí brušnej steny;
 • rozsiahle - umiestnené po celej prednej stene;
 • obr - nachádza sa hneď na niekoľkých miestach brušnej steny.
 1. V prvom stupni preperitoneálne vlákno prechádza štrbinovým defektom v šľachových vláknach. Herniový vak sa začína tvoriť, keď časť tenkého čreva alebo omentum preniká.
 2. Keď sa prietrž už vytvorila v druhej fáze, zaznamenajú sa všetky klasické prejavy patológie: zvracanie, vak s obsahom prietrže.
 3. V konečnom štádiu sa patológia stanoví vizuálne a pri pohmate. Presmerovanie už nie je možné, pretože je nebezpečné.
 1. Gernioplastika s použitím lokálneho tkaniva. Táto technika spočíva v šití kýly pomocou spojovacích tkanív samotného pacienta. Toto nie je najspoľahlivejší spôsob, pretože existuje možnosť rozdielov vo švíkoch. Podľa štatistík je v 20 - 40% prípadov zaznamenaný relaps.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Počas operácie sa aplikuje špeciálna sieť, ktorá chybu uzavrie. Táto možnosť sa považuje za spoľahlivejšiu, existuje len veľmi málo prípadov recidívy.

Ďalšou možnosťou chirurgického ošetrenia je laparoskopia. Toto je najpokročilejší spôsob liečby choroby. Aby sa problém vyriešil, lekár vykoná niekoľko vpichov, rezy tkanív sú asi 1 cm (prakticky neexistujú žiadne jazvy). Ďalej sa uskutoční odstránenie a redukcia obsahu herniového vaku. Mimoriadne nízka pravdepodobnosť recidívy po laparoskopii a minimálne zranenia na povrchu kože prepichnutím.

Po operácii je nevyhnutná rehabilitácia, ktorá vyžaduje určité obmedzenia a vyžaduje si určitý režim. Pacient má užívať lieky proti bolesti a postupovať podľa týchto odporúčaní:

 • so súhlasom lekára vykonávať ľahké fyzické cvičenia;
 • dlhé a časté prechádzky po ulici;
 • fajčenie je zakázané.

Pooperačná rana musí byť ošetrená antiseptickými činidlami, vykonať obväzovanie. Jednou z hlavných podmienok tohto obdobia je strava. Pomôže to chrániť pred reštartom gastrointestinálneho traktu, vyhnúť sa zápche a obnoviť normálne pohyby čriev. Pacient bude potrebovať špeciálne spodné prádlo, ktoré znižuje riziko recidívy..

Je to stredová čiara, ktorá vedie z epigastrického do suprapubického regiónu, ktorá sa nazýva biela čiara brucha. Prietrž má obvykle v epigastrickej oblasti (8-10 cm nad pupkom).

Kýla bielej línie v medicíne sa týka prietrží prednej brušnej steny. Najčastejšie sa toto ochorenie vyskytuje u mužov vo veku od 20 do 35 rokov. Podľa pozorovaní a zostavených štatistík je výstupok tohto typu od 2% do 10% z celkovej frekvencie hernií.

Ochorenie u mužov a žien je sprevádzané aj týmito príznakmi:

 • nevoľnosť, po ktorej nasleduje zvracanie;
 • bolesti inej povahy - s ohnutím, ohybmi a inými pohybmi;
 • napínanie svalov v stredovej línii brucha;
 • bolesť po jedle;
 • grganie, pálenie záhy, škytavka.

S progresiou choroby sa zosilňujú príznaky patológie:

 • bolesť zosilňuje a stáva sa pre pacienta neznesiteľnou;
 • vracanie neustále mučí pacienta;
 • v stolici sa dá zistiť krv;
 • správna prietrž sa stáva nemožnou.

V prípade zvieracej prietrže by pomoc pacientom mala byť naliehavá. V prípade akýchkoľvek prejavov by ste mali okamžite kontaktovať kliniku.

V prvom štádiu ochorenia sa u dieťaťa vytvára lipóm predperitoneálneho typu. Ochorenie často zostáva v tomto štádiu a už sa nevyvíja. V niektorých prípadoch však lipóm stále prechádza do plného herniálneho vaku.

V konečnej fáze má formácia herniálnu bránu a herniálny vak so slučkami tenkého čreva, ako aj priečne hrubé črevo a v niektorých prípadoch steny žalúdka..

Je možné určiť herniu bielej línie brucha u dieťaťa voľným okom v poslednom štádiu. Najčastejšie je patológia lokalizovaná lokálne, ale existujú aj prípady, keď sa u dieťaťa rozvinie niekoľko hernií umiestnených nad sebou..

Fotografie dieťaťa s prietržom bielej línie brucha

Deti s touto patológiou zvyčajne trpia bolesťami, ktoré sa zintenzívňujú po jedle, fyzickej námahe alebo počas defekácie. Návšteva lekára by mala byť včasná, pretože prietrž môže byť porušená a spôsobiť dieťaťu neustálu bolesť, nevoľnosť a nepohodlie.

Hlavným typom odstránenia prietrže bielej línie brucha je hernioplastika. Táto operácia má dve odrody:

 1. Gernioplastika pomocou miestnych tkanív. Táto metóda zahŕňa prišitie prietrže pomocou spojivového tkaniva pacienta. Táto metóda nie je zďaleka najspoľahlivejšia. Po vykonaní hernioplastiky tohto typu v 20 - 40% prípadov sa prietrže vracia.
 2. Gernioplastika pomocou syntetických protéz. Chirurgia sa vykonáva pomocou špeciálnej sieťky, ktorá uzavrie defekt. Táto metóda je spoľahlivejšia, takmer nikdy nevedie k relapsu choroby..

Aby sa odstránila prietrž pri použití tejto metódy, urobí sa len niekoľko punkcií s veľkosťou asi 1 cm. Recidíva v tomto type operácie je veľmi zriedkavá a po jej vykonaní pacienti nemajú hrubé jazvy..

Na čo sa pacienti sťažujú

Pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc so sťažnosťou na vyčnievanie v oblasti pooperačných rán, asymetrie brucha. Výčnelok pri palpácii môže byť bolestivý aj bezbolestný, najčastejšie je prietrž voľne uložená do brušnej dutiny a prietrž hernie sa dá zistiť palpáciou (miesto, kde kýlový vak opúšťa brušnú dutinu)..

Tento problém sa vyznačuje zvýšením vzdelania počas fyzickej námahy. Ak pacient leží a je uvoľnený, je ťažké určiť prietrž vizuálne.

Počet ventrálnych hernií u ľudí starších ako 40 rokov je častejší, čo sa dá ľahko vysvetliť skutočnosťou, že táto skupina mala pravdepodobne počas svojho života najmenej jeden chirurgický zákrok, a preto majú väčšiu šancu odhaliť herniálnu vadu. Spojivové tkanivo stráca svoje elastické vlastnosti v starobe, čo tiež zvyšuje pravdepodobnosť tohto problému.

2 Dôvody a rizikové skupiny

Príčiny porušenia sú:

 • prepätia;
 • zdvíhať závažia;
 • kašeľ;
 • dlhé plačanie u detí.

V dôsledku vyššie uvedených fenoménov stúpa tlak v brušnej dutine a vráta ingvinálnej prietrže sa tiahnu viac, časť orgánov vypadáva. Po úľave od stresu sa svalový prstenec zužuje a orgány zostávajú zovreté. Pri tomto type sa môže prietrž stať obe časti čreva a vaječníky, vajcovod, trubica, močový mechúr.

Fekálna forma sa vyskytuje v dôsledku hromadenia výkalov v čreve aduktu. Hromadenie výkalov začína vyvíjať tlak na unesený sval a postupne dochádza k porušovaniu. V tomto prípade sa črevo objaví v herniálnom vaku. Takéto procesy sa zvyčajne pozorujú u starších ľudí.

Môže sa zhoršiť hnačka u 20% zo 100%. Medzi ľuďmi stredného veku a staršími ľuďmi sú postihnutí najčastejšie muži. V detstve sa choroba vyskytuje rovnako u chlapcov, ako aj u dievčat..

liečba

Celá terapia ventrálnych kýly prichádza na chirurgickú liečbu, dnes neexistujú žiadne iné metódy. Všetky opatrenia súvisiace s „liečbou“ hernií - všetky druhy cvičení, hernálne obväzy atď. MOŽNÉ spomalenie jeho vývoja, ale nijako vám nepomôžu..

V dnešnom svete môžete ponúknuť dve možnosti:

 • plánovaná otvorená plastová prietržová defekt;
 • plánovaná oprava endoskopickej prietrže.

Samozrejme, pri absencii závažnej somatickej patológie je výhodná endoskopická operácia, má niekoľko výhod:

 • vyhýba sa veľkým objemom operácií, ktoré znižujú počet zranení;
 • zníženie bolesti v pooperačnom období;
 • nízka miera recidív;
 • komplikácie spojené s operačnou ranou sú prakticky vylúčené;
 • zníženie pobytu v nemocnici a následná rehabilitácia.

Ak z nejakého dôvodu nemáte možnosť vykonať túto operáciu, existuje klasická otvorená chirurgia, pri ktorej sa najčastejšie používa transplantácia oka (oveľa lacnejšia).

Rizikové faktory

Existuje množstvo faktorov, v ktorých sa riziko vzniku výčnelkov výrazne zvyšuje..

Tie obsahujú:

 • príslušnosť k pohlaviu;
 • vek 35 - 40 rokov;
 • sedavý spôsob života;
 • stále a rovnomerné pohyby chrbtice;
 • prítomnosť zlých návykov (zneužívanie alkoholu, fajčenie);
 • prítomnosť cukrovky;
 • hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy.

príčiny

K výčtu medzistavcových platničiek dochádza z nasledujúcich dôvodov:

 • dlhodobé chronické ochorenia chrbtice (reumatoidná artritída, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída atď.);
 • nadváha, obezita;
 • poranenia chrbtice (dislokácie, modriny, zlomeniny atď.);
 • fyziologické zmeny súvisiace s vekom;
 • zakrivenie chrbtice (kypóza, lordóza, skolióza);
 • metabolické poruchy;
 • časté domáce zaťaženie chrbtice (napríklad práca v chalupe);
 • pravidelné a predĺžené vzpieranie.

účinky

Komplikácie sa spravidla vyvíjajú vo fáze, keď sa výstupok zmení na herniovaný disk. Pred tým (vo fáze výbežku) môže dôjsť k zníženiu lúmenu a poškodeniu miechového kanála, ak výčnelok prechádza do stavcov. V tomto prípade dôjde k paralýze a parézii, narušená citlivosť a objavia sa poruchy panvových orgánov.

Pooperačný kód ventrálnej prietrže mcb 10

Dorsopatia chrbtice (kód ICD-10) je komplex chorôb, ktoré ovplyvňujú nielen chrbticu, ale aj väzy, svaly, nervové zakončenia, ktoré ju obklopujú. Ak vezmete doslovný preklad slova z anglického jazyka, znamená to „spätná patológia“.

Tento názov sa objavil až donedávna, predtým sa častejšie používalo známe slovo osteochondróza. Sama choroba dostala lekársky kód ICD-10 vo všeobecnej terminológii..

Príčiny choroby

Činnosť všetkých orgánov v ľudskom tele je riadená mozgom prostredníctvom nervových spojení s miechou. Ak je u pacienta diagnostikovaná dorsopatia, znamená to, že jeho miecha je stlačená, čím sa narušuje spojenie s mozgom, mení sa funkcia vnútorných orgánov, čo nepriaznivo ovplyvňuje stav celého organizmu..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili SustaLife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť. Viac tu...

Hlavnou a pôvodnou príčinou rozvoja tohto ochorenia je nízka imunita. Ako ukazujú lekárske štúdie, príznaky choroby sa začínajú prejavovať po 45 rokoch. Ale v niektorých prípadoch: po zraneniach, infekčných chorobách, metabolických poruchách - tento proces sa môže vyvíjať v každom veku. Vyskytli sa prípady, keď sa choroba prejavila ako dedičný faktor..

Hlavné príčiny vzniku choroby sú:

 • sedavý spôsob života;
 • nevyvážená výživa;
 • častá práca v exteriéri kedykoľvek v priebehu roka;
 • vibrácie tela spôsobené pracovnými podmienkami;
 • pri častom nerovnomernom zaťažení chrbtice;
 • hodiny sedenia na stoličke, zohnuté nad stolom, vedenie auta.

Ochorenie má niekoľko štádií vývoja:

 1. Prvá etapa sa nazýva chondróza..

V tele sú jemné zmeny v mieche. V tejto fáze pacient prakticky necíti príznaky, v určitých polohách tela sa môže vyskytnúť nepríjemný pocit. Pri vyšetrení v nemocnici nie sú viditeľné patologické zmeny.

 1. V druhej fáze sa choroba začína aktívne vyvíjať, postihnuté sú medzistavcové kĺby, kosti a susedné stavce.

Pacient pociťuje stály prejav syndrómu bolesti, ktorý je spôsobený kompresiou ciev a nervovými zakončeniami chrbtice..

 1. V treťom štádiu sú u pacientov diagnostikovaná tvorba medzistavcových prietrží, postihnuté sú nervové korene.

Pacienti indikujú prítomnosť príznakov, ako je pretrvávajúca bolesť, bolesti chrbta. V niektorých oblastiach je znížená citlivosť. Keď choroba ďalej progreduje, zmeny v správnej línii chrbtice sú zreteľné: buď sa ohýba dopredu alebo dozadu.

Štvrté štádium sa vyznačuje prítomnosťou syndrómu konštantnej silnej bolesti, blokáda motorickej aktivity určitej časti tela je fixná.

Príznaky patológie

Vzhľadom na to, že sa choroba vyvíja postupne a má určité štádiá, príznaky sa zmenia..

V počiatočnej fáze sa môžu vyskytnúť jemné bolesti chrbta, znížená citlivosť končatín, bolesť v nich. v svalovom tkanive chrbta sa objavujú kŕče; v prípade závažnosti sa bolesť zosilní.

Pretože v medicíne je obvyklé klasifikovať dorsopatiu podľa typu, každý z nich bude mať niekoľko výrazných symptómov.

Na diagnostikovanie tohto ochorenia sa pacientovi pridelia röntgenové štúdie, myelografia, počítačová tomografia, MRI..

Druhy dorzopatie

 1. Krčná dorzopatia (choroby krčnej chrbtice).

Postihnuté sú najmä mobilné stavce oddelenia. Pacienti majú príznaky:

 • časté bolesti hlavy, závraty, mdloby;
 • slabosť rúk, pacient pociťuje rýchlu únavu svalov;
 • kvôli narušeniu krvného obehu v krčnej chrbtici majú niektorí ľudia tinitus;
 • nepohodlie v oblasti lopatiek, hrudnej a krčnej chrbtice;
 • v niektorých prípadoch môže dôjsť k narušeniu koordinácie pohybov;
 • ak má pacient sprievodné srdcové choroby, jeho priebeh sa zhoršuje.

U pacientov trpiacich týmto ochorením sa môže objaviť symptóm náhlej bedrovej kĺbov v cervikortoraciálnej oblasti, pri ktorom existuje prudká náhla bolesť, závraty. Počas exacerbácií niektorí ľudia nemôžu úplne otočiť hlavu nabok.

Vo svojich prejavoch je toto oddelenie podobné krčku maternice. Bolesť, stuhnutosť pohybov, lumbago sú zaznamenané.

 1. Bedrový (lumbosakrálny).

Tento druh je veľmi častý. Je to spôsobené skutočnosťou, že bedrová oblasť má najväčšie mechanické zaťaženie a nachádza sa tam najmasívnejší svalový korzet. Nachádza sa tu jeden z veľkých nervov - sedací sval.

Keď sa v bedrovej oblasti objaví dorzopatia, disky začnú stláčať a posunúť sa nabok. Po krátkej dobe stratené disky stratia integritu vláknitej membrány, prasknú a vytvorí sa hernia disku. Osoba pociťuje nepríjemné príznaky: pálenie, necitlivosť, strata citlivosti.

Jedná sa o komplex degeneratívnych procesov v chrbte, ktoré pri predčasnom alebo nekvalifikovanom ošetrení vedú k tvorbe prietrží..

Tento druh je považovaný za jeden z najnebezpečnejších. Vyskytuje sa proces zakrivenia chrbtice. Pacient pociťuje neustálu únavu a bolesť chrbta. Na pozadí tohto ochorenia sa môže objaviť lordóza, skolióza, kyfóza. Najčastejšie sa tento druh diagnostikuje v krčnej chrbtici a v ojedinelých prípadoch v hrudníku. Tento druh môže byť život ohrozujúci, ak je diagnostikovaný v krčnej oblasti. Arteria, ktorá dodáva krv do mozgu, je v konštantnej kompresii, ktorá znižuje prietok krvi. Môžu sa objaviť migrény, pamäť a pozornosť sa môžu zhoršiť..

príčiny

Kýla bielej línie brucha sa nazýva patológia, pri ktorej vnútorné orgány vypadávajú z brušnej dutiny v dôsledku defektov aponeurózy a tvoria pod kožou hernálny vak. Tento problém sa vyskytuje častejšie u mužov rôzneho veku. U žien sa patológia vyskytuje menej často, hlavne počas tehotenstva alebo po ňom a tiež vo veku 50 rokov. Kýla bielej línie brucha sa môže tiež vytvárať u dieťaťa bez ohľadu na pohlavie. Vrcholy klinických prípadov u detí sa vyskytujú po 5 až 7 rokoch.

Patológia hrozí vážnymi komplikáciami, pretože pochopíme, aké príznaky sa vyskytujú prietrhy bielej čiary u pacientov rôznych skupín, zvážime všetky liečebné metódy vrátane netradičných a vysvetlíme, aké nevýhody majú.

Biela línia brucha je fúziou aponeurózy svalov prednej brušnej steny. Aponeuróza je doska šliach, ktorá pozostáva z kolagénu spojivového tkaniva. Hlavným účelom bielej línie brucha je spojenie ľavého a pravého svalu konečníka brušnej steny. Ak je narušená integrita spojivového tkaniva, objavia sa podmienky na vytvorenie prietrže. V chirurgickej praxi sa rozlišujú tri typy týchto patológií..

 1. Supravodikálne alebo epigastrické. V dôsledku slabosti spojivového tkaniva v oblasti od pupka po solárny plexus sa najčastejšie vyskytuje tento typ prietrže.
 2. Paracibické alebo paraumbilikálne. Menej časté, často diagnostikované ako pupočná kýla.
 3. Pupočníka. V dolnej časti brucha má biela čiara najväčšiu silu, preto je v lekárskej praxi tento typ prietrže mimoriadne zriedkavý.

V ťažkých prípadoch sa prietrže môžu objaviť na niekoľkých miestach, nad sebou.

Kýla bielej línie brucha môže byť na viacerých miestach súčasne

Kýly sú okrem klasifikácie podľa lokalizácie patológie zoskupené podľa etáp. Existujú iba tri z nich (pozri popis v tabuľke).

Upozorňujeme, že príznaky prietrže v rôznych štádiách sa môžu líšiť od príznakov uvedených v tabuľke. Závisí to od lokalizácie patológie, obsahu herniálneho vaku a ďalších faktorov..

Hlavným dôvodom vzniku kýly bielej línie brucha je oslabenie alebo narušenie integrity spojivového tkaniva v dôsledku týchto faktorov:

 • rôzne zranenia;
 • nedostatok alebo nedostatok fyzickej aktivity, a to aj v dôsledku chorôb OA, napríklad synoviómov;
 • obezita;
 • zvýšenie intraperitoneálneho tlaku;
 • operácie (výsledná prietrž je pooperačná komplikácia).

Toto sú hlavné problémy, ktoré spôsobujú výskyt patológie u ľudí bez ohľadu na vek. Kýla bielej línie brucha môže byť naviac vyvolaná špecifickými príčinami u rôznych pohlaví a vekových skupín pacientov..

Bežné príčiny kýly bielej línie

V 60% klinických prípadov je pri silnejšom pohlaví diagnostikovaná hernia bielej línie. Zvyčajne to súvisí s profesionálnymi činnosťami alebo záľubami mužov. Epigastrická hernia sa môže vyskytnúť v nasledujúcich prípadoch:

 • ostré alebo nesprávne zdvíhanie závaží pri práci alebo športe;
 • oslabenie aponeurózy v dôsledku neaktívnej práce (pre vodičov a mužov pracujúcich v kanceláriách);
 • nedostatok obväzu počas nakládky a vykládky.

Väčšina mužov je o svojom zdravotnom stave šialená, takže v druhej alebo tretej etape sa zistí ich brušná prietrž brucha.

U žien sa prietrž bielo-bielej línie brucha najčastejšie vyskytuje počas tehotenstva alebo po pôrode. Je to kvôli vývoju diastázy svalov rekta abdominis. Tlak plodu na svaly brušnej steny vedie k tomu, že sa rozchádzajú. Vytvárajú sa podmienky na narušenie integrity aponeurózy, ktorá môže v budúcnosti viesť k vytvoreniu kýly.

Ženy, ktoré majú blízkych príbuzných trpiacich patológiou, ako aj s nízkou fyzickou aktivitou, by mali venovať pozornosť príznakom diastázy:

 • neprimeraný, zvýšený pás;
 • vydutý predný pupok;
 • bolesť chrbta.

Často sa príznaky objavia po pôrode. Pokusy o „odstránenie“ žalúdka pomocou cvičení neprinášajú pozitívne výsledky. Je to taká situácia, že musíte konzultovať s chirurgom, aby ste zabránili vzniku komplikácií ako epigastrická hernia.

Okrem diastázy sa u žien môžu pri hernii bielej línie brucha vyskytnúť aj tieto faktory:

 • ťažké narodenie;
 • častá zápcha;
 • ťažkosti s močením;
 • silný a dlhotrvajúci kašeľ;
 • dedičná predispozícia.

V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť prietrže brušnej línie brucha u žien a po nadmernej fyzickej námahe.

U detí, rovnako ako u dospelých, sa pri operácii môže vyskytnúť prietrž, s obezitou, zvýšeným intraperitoneálnym tlakom a inými faktormi. Avšak hlavnou príčinou patológie je narušenie tvorby aponeurózy počas vývoja plodu alebo v prvých mesiacoch života. Dôležitú úlohu v tomto prípade zohrávajú genetické faktory, ako aj rôzne druhy porúch počas tehotenstva matky.

U dojčiat to môže vyzerať ako prietrž bielej línie brucha

Vo väčšine prípadov sa pri deťoch vo veku 5 až 7 rokov zistí prietrž bielomy. Patológia sa vyznačuje nízkou frekvenciou porušovania a absenciou predpokladov na samočinné zatváranie bránky prietrže.

U dospelých a detí existuje okrem základných vonkajších príznakov aj množstvo symptómov, ktoré naznačujú zvýšenie alebo zovretie prietrže. Objavujú sa v druhej a tretej etape formácie a stávajú sa dôvodom kontaktovania chirurga so žiadosťou o lekársku pomoc.

Najvýraznejšie príznaky sú:

 • bolesť v oblasti tvorby prietrže;
 • represívne pocity v oblasti lokalizácie (pacienti hovoria, že prietrž tlačí na žalúdok);
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • prítomnosť krvných častíc vo výkaloch (ak je prietrž vytvorená zo slučky tenkého čreva);
 • nadúvanie;
 • zápcha.

Pacienti sa často sťažujú chirurgovi na zvýšenú bolesť pri chôdzi, fyzickej aktivite alebo pri zmene polohy.

Medzistavcová prietrž je premiestnenie medzistavcového disku (výstupok), v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Najzraniteľnejším miestom chrbtice na vytvorenie medzistavcovej prietrže je lumbosakral, zriedkavejšie sa tvorí v krčku maternice a v najvzácnejších prípadoch hrudník. Ako vyzerá medzistavcová prietrž, môžete vidieť na fotografii...

Pre pupočníkovú prietrž je charakteristické vydutie v pupočnej oblasti. Ak osoba zaberá vodorovnú polohu, môže zmiznúť alebo sa zmenšiť. Umbilická hernia sa u novorodencov vyskytuje v dôsledku pomalej fúzie pupočného kruhu. U detí sa však môže vyskytnúť pupočná kýla v dôsledku častej zápchy. Umbiliálna prietrž sa u dospelých často vyskytuje u žien...

Najčastejšou slabinou prietrže u chlapcov sú anatomické rysy slabinového kanála. Inguinálna kýla u dievčat je zriedkavá. Inguinálna hernia u detí Inguinálna hernia u detí sa prejavuje vydutím obsahu brušnej oblasti cez prednú stenu brucha v slabinách alebo miešku. Existuje niekoľko typov: Šikmá priama kombinovaná inguinálna hernia u chlapcov častejšie...

Kýla bielej línie brucha (preperitoneálny lipóm) je choroba, pri ktorej je herniový vak umiestnený pozdĺž stredovej čiary brušnej dutiny a jej obsah sa medzi vláknami vydúva (fotografiu môžete vidieť na internete). Podľa ICD-10 je prietrž bielej línie brucha klasifikovaný v časti „K43 - Kýla prednej brušnej steny“..

Nástup ochorenia sa začína vyčnievaním aponeurózy mastných tkanív cez trhliny, po ktorých začne peritoneum vyčnievať. Na liečenie choroby sa používajú chirurgické zákroky a ľudové lieky..

Preperitoneálny lipóm vzniká na základe prítomnosti vrodenej alebo získanej slabosti vlákien v bruchu: steny sa stávajú tenkými, tvoria sa štrbinové otvory a dochádza k divergencii svalu konečníka. Príčinou oslabenia tkaniva sú tieto faktory:

 • zlá dedičnosť
 • ľudská obezita
 • jazvy na bruchu po operácii
 • poranenie brucha
 • tehotenstvo

Zvýšený intraperitoneálny tlak môže vyvolať výskyt predperitoneálneho lipómu, ku ktorému dochádza z nasledujúcich dôvodov, ktoré obsahujú anamnézu:

 • fyzické nadmerné zaťaženie

V medicíne kýla bielej línie brucha prebieha v niekoľkých fázach, konkrétne:

 • predperitoneálny lipóm
 • počiatočná fáza prietrže
 • už vytvorená prietrž

Kýla bielej línie brucha je hlavne malá. Vývin preperitoneálneho lipómu u dospelých je zvyčajne inhibovaný, nevyskytuje sa výskyt vnútorných orgánov, zatiaľ čo choroba je skrytá. Zdravotná anamnéza najčastejšie zaznamenáva prítomnosť jednej prietrže, ale niekedy aj viacerých.

Príznaky hernie bielej línie brucha u dospelých sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, v závislosti od štádia a súvisiacich chorôb. V anamnéze sa zaznamenávajú tieto príznaky:

 • bolesť vznikajúca v mieste vyčnievania prietrže
 • bolesť pri tlaku v tlači, pri náhlom pohybe alebo po jedle
 • nezrovnalosť svalových vlákien
 • prítomnosť nauzey, pálenia záhy, zvracania alebo zvracania

Plastická chirurgia s použitím tkaniva miestneho pacienta. Pri tejto operácii je odstránenie svalovej diastázy spojené so zošitím defektu. Podľa štatistík môže byť relaps 40% všetkých prípadov.

Plast, v ktorom je nainštalovaná špeciálna sieť vyrobená zo syntetických materiálov. Účelom operácie je uzavrieť defekt aponeurózy. Pravdepodobnosť, že sa choroba bude opakovať, je veľmi malá. Po určitom čase začne fáza, keď je pletivo úplne implantované do brušnej dutiny a potom dôjde k jeho znečisteniu tkanivami. Niekedy sa rozhodnutie týkajúce sa implantácie protéz vyskytuje už počas operácie.

 • fyzické nadmerné zaťaženie
 • častá zápcha
 • ťažkosti s močením
 • dodávka s komplikáciami
 • dlhodobý ťažký kašeľ spôsobený určitými chorobami
 • časté a dlhotrvajúce plačanie u detí
 • pupočnej
 • supraoperative
 • sub-pupočnej

Možné komplikácie

V takom prípade môžu nastať komplikácie:

 • Vznik nevratnej prietrže.
 • Porušenie - stláčanie hernálneho vaku v hernálnom portáli s upchatím lúmenu dutého orgánu alebo ciev mesentérie čreva.
 • Phlegmon hernia sac - vývoj zápalových zmien v ňom.
 • Zranenie - zranenia a modriny spôsobené prietržou.
 • Nádory prietrže - zriedkavá komplikácia charakterizovaná vývojom benígnych alebo malígnych nádorov stien alebo obsahu herniálneho vaku.

klasifikácia

Kýly, ktoré sa vyskytujú po operácii, sú klasifikované podľa veľkosti, umiestnenia, šírky prietrže, frekvencie relapsov, klinických príznakov.

Podľa klinických príznakov sa jedna alebo viac prietrží rozlišuje podľa právneho štátu - napraviteľné, čiastočne napraviteľné a nezmeniteľné..

Ďalej sa rozlišujú klzné prietrže, pri ktorých je jedna stena hernálneho vaku tvorená orgánom susediacim s vakom..

lokalizácia

Brušnú dutinu je možné podmienečne rozdeliť do 9 zón: ľavá a pravá hypochondrium, ľavá a pravá bočná, ľavá a pravá iliacinguinálna, parbilikálna, epigastrická, suprapubická.

Prietrž sa najčastejšie nachádza v pravej hypochondrii, v stredovej línii brucha, v pravej iliakálnej oblasti..

Brušnú dutinu je možné podmienečne rozdeliť do 9 zón.

V prípade lokalizácie prietrže pozdĺž stredovej čiary brucha sa žalúdok najčastejšie stáva obsahom herniálneho vaku. V iných prípadoch prietrž obsahuje slučky tenkého čreva, slepé a sigmoidné hrubé črevo, veľké omentum.

Na veľkosť

Kýly sa rozlišujú podľa veľkosti:

 • Malý - umiestnený v jednej oblasti brušnej steny, prakticky nenarúša konfiguráciu brucha pacienta, možno zistiť iba palpáciou alebo inštrumentálnym vyšetrením.
 • Stredná - zaberá časť jednej oblasti brušnej steny a vyčnieva z nej.
 • Rozsiahle - zaberajú celú oblasť brušnej steny a spôsobujú deformáciu brucha.
 • Obrie - umiestnené v dvoch alebo viacerých oblastiach brušnej steny, čo spôsobuje ostrú deformáciu brucha.

Kýly sú malé, sú umiestnené v jednej oblasti brušnej steny, prakticky nenarúšajú konfiguráciu brucha pacienta..

Dôvody rozvoja

Ako sme už uviedli, osteochondróza je základným faktorom vyvolávajúcim patológiu. Komplex degeneratívnych-dystrofických porúch, zaznamenaných v chrupavke chrbtice. Ak sa nelieči, čo sa z nejakého dôvodu považuje pre mnohých ľudí za celkom bežné, na prvý pohľad sa z neškodnej diagnózy môže vyvinúť vážny problém - prietrž medzi stavcami..

 • traumatické lézie pohybového ústrojenstva;
 • nadváhou;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • nadmerná fyzická námaha (ťažké športy, vzpieranie atď.);
 • vrodená a získaná slabosť svalovo-väzivového aparátu;
 • zhoršený metabolizmus v tele;
 • autoimunitné ochorenia, hormonálne poruchy;
 • rôzne zakrivenie chrbtice;
 • predĺžený pobyt v sede (často sa vyskytuje medzi vodičmi a administratívnymi pracovníkmi);
 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • nepriaznivé dedičnosť a starnutie tela súvisiace s vekom.

Správna technika držania tela počas fyzickej práce.

Hernia disku nielen lokálne potláča lokomotorické funkcie, ale tiež inhibuje transportné vetvy nervového systému, pričom vytvára celý reťazec neurologických porúch a skôr nebezpečnú léziu CNS, čo vedie k nehybnosti končatín. V zanedbanom stave to vedie k závažným poruchám panvových orgánov, mozgu, kardiovaskulárneho systému a ďalších životne dôležitých funkčných zložiek tela, ktoré susedia s léziou miechy..

Chirurgické ošetrenie

Vzhľadom na nedostatočnú účinnosť vyššie uvedených liečebných postupov je indikovaná závažná svalová hypotrofia s radikálovými stavmi, panvovými poruchami, prejavmi myelopatie a hrozbou kaudálneho intermitentného klaudikačného syndrómu neurochirurgická intervencia. Zvyčajne sa používajú intervencie na odstránenie kýly z disku, pri ktorom sa zosilňuje miesto prietrže pomocou transpedikulárnej fixácie. Po operácii sa pacientovi neodporúča sedieť 3 až 6 mesiacov z dôvodu vysokého zaťaženia stavcov v sede..

Všetkým pacientom sa tiež preukazuje dodržiavanie všeobecných preventívnych opatrení. Medzi ne patrí: obmedzovanie zdvíhacích závaží, práca na svahu. Pri používaní výťahov vo verejnej doprave sa odporúča oprieť sa o stenu, aby sa znížilo možné zaťaženie zrýchlením. Musíte spať na pevnej posteli a vyhnúť sa nepríjemným pozíciám.
Autor článku: Alexei Borisov (neurológ) Praktizujúci neurológ. Vyštudoval Štátnu lekársku univerzitu v Irkutsku. Pôsobí na fakultnej klinike nervových chorôb. Uč sa viac

Terapia pri prietrži stredovej línie


Spôsob opravy laxnej hernie

Kýlu je možné odstrániť a zbaviť pacienta bolesti len chirurgicky. Optimálnou metódou je hernioplastika, ktorá sa vykonáva otvoreným alebo laparoskopickým spôsobom v závislosti od oblasti lokalizácie útvaru a jeho veľkosti:

 • Metóda napätia spočíva v zošívaní divergovaných vlákien spojivového a svalového tkaniva. Je určený pre mladých pacientov v počiatočných štádiách vývoja choroby, keď veľkosť pečate nepresahuje 20 mm. Neuplatňuje sa v prípade vysokého rizika recidívy, napr spôsobuje ďalšie napätie na šľachách a svalovom tkanive.
 • Metóda bez napätia je založená na inštalácii sieťového implantátu v oblasti divergencie tkaniva brušného svalu. Toto riešenie zabraňuje zväčšeniu otvoru a preniknutiu fragmentov čreva alebo vnútorných orgánov pacienta. Elastická štruktúra oka umožňuje pacientovi voľný pohyb, nespôsobuje nepríjemnosti a bolesť. V priebehu času rastie cez pletivo poškodené svalové tkanivo a štruktúra svalov je úplne obnovená.


Odstránenie laparoskopickej prietrže

Laparoskopická metóda - odstránenie prietrže pomocou laparoskopických nástrojov vo vnútri brušnej dutiny pacienta. Považuje sa za najmenej traumatizujúci. Všetky manipulácie sa vykonávajú bez prerezania brušnej steny malými otvormi (vpichmi) v oblasti vyčnievania tkanív, ak ich veľkosť nepresahuje 5 cm. K uzdraveniu pacienta po takomto zákroku dochádza v najkratšom možnom čase a jeho účinnosť nie je horšia ako výsledky klasickej operácie brucha..

Podľa odporúčaní pooperačnej fázy liečby sa pacient úplne zotaví a vráti sa do svojho obvyklého životného štýlu.


V niektorých prípadoch okamžitá chirurgická liečba prietrže bielej línie nie je možná, musí sa odložiť na dlhú dobu. V tejto situácii je dôležité vyhnúť sa komplikáciám, eliminovať riziko zovretia a zmierniť bolesť pacienta. Na tento účel sa vyvíja špeciálna strava, ktorá spomaľuje rozvoj tvorby kýly. Jeho základné princípy:

 • zvýšenie výživy ryže, vajec, mliečnych výrobkov;
 • použitie požadovaného množstva tekutiny - do 2 litrov vody za deň;
 • úplné vylúčenie výrobkov, ktoré prispievajú k tvorbe plynu v čreve: strukoviny, nakladaná zelenina, čokoláda, vyprážané a údené jedlá, orechy, výrobky z múky.

Ak je diagnostikované gastrointestinálne ochorenie, je potrebné pokračovať v predtým začatom liečebnom cykle, až kým sa príznaky úplne neodstránia. Toto predĺži dobu zotavenia po odstránení prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Charakteristické príznaky chorôb močovej a pohlavnej sústavy u žienŽenský genitourinárny systém je zraniteľný z dôvodu anatomického umiestnenia.Ochorenia genitourinárneho systému u žien a ich príznaky sa často nezačínajú objavovať okamžite, takže by ste mali byť opatrní o svoje telo a keď sa objavia prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.
Inštalácia špirály s myómom maternice je predpisovaná pacientom nielen za účelom ochrany pred nechceným tehotenstvom. Antikoncepčné vnútromaternicové zariadenie má terapeutický účinok na svalovú a sliznicu genitálneho orgánu.
Membrána je veľký a široký sval, ktorý oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Je akoby „natiahnutý“ medzi hrudnou kosťou, rebrami a bedrovými stavcami, ku ktorým je pripevnený.