loader

Hlavná

Liečba

Ventrálna prietrž (brušná prietrž)

Pooperačná ventrálna prietrž (brušná prietrž) je porucha kostry svalovej šľachy brušnej steny v oblasti pooperačnej jazvy. Podľa klasifikácie sa odkazuje na posttraumatické kýly.

Podľa štatistík sa vyskytuje u 11 - 19 percent operovaných pacientov. V polovici sa pri prvom roku po operácii vyskytuje prietrž brucha. U zostávajúcich pacientov sa v nasledujúcich 5 rokoch vyvinie ventrálna hernia. Kýla, ktorá sa vyvíja po operácii na odstránenie prietrže, sa nazýva opakujúca sa ventrálna prietrž. Riziko prietrže brucha sa zvyšuje, ak sa operácia vykonala podľa naliehavých indikácií.

Predná brušná stena je zložitá viacvrstvová štruktúra s mnohými funkciami. Keď sa vytvorí prietrž, v najodolnejšej a najmenej elastickej vrstve brušnej steny sa vytvorí defekt: kostra svalovej šľachy brucha.

Štruktúra brušnej steny

V akejkoľvek prietrži sa anatomicky rozlišujú 3 hlavné zložky: herniové brány, herniálny vak, herniálny obsah.

Ventrálna prietrž

Príčiny ventrálnej prietrže (brušnej prietrže)

Modernou myšlienkou kýly je prijatie postulátov systémovej dysplázie (vývojové poškodenie) spojivového tkaniva. Podstatou choroby je vrodené porušenie sily spojivového tkaniva, druh, ktorý určuje silu našich väzov a šliach, a teda aj pooperačné jazvy. U pacientov so systémovou slabosťou spojivového tkaniva sa dramaticky zvyšuje pravdepodobnosť vzniku pooperačnej hernie. Takéto ochorenie môže byť u pacienta podozrivé z nasledujúcich príznakov: vysoký rast, astenická postava, tenká, ľahko napnutá koža, prítomnosť prietrže v iných anatomických oblastiach, hypermobilita kĺbov. Ak sa zistia 2 alebo viac príznakov dysplázie, plastová herniálna vada bude spoľahlivá iba pri použití syntetických protetických materiálov..

 • Porucha hojenia rán

Infekčné látky môžu preniknúť do rany aj v najťažších aseptických podmienkach operačných sál moderných chirurgických nemocníc. V tomto prípade dochádza k hnisaniu pooperačnej rany. Toto nie je hrozná a smrteľná komplikácia, ale má výrazný vplyv na konečnú tvorbu jaziev, takže je menej trvanlivá. Infekcia rany neznamená, že prietrž sa určite objaví, ale významne zvyšuje pravdepodobnosť takéhoto výsledku..

Okrem toho existuje pomerne zriedkavá neznášanlivosť na materiál na šitie, ktorý sa používa na plastové uzatvorenie rany. V tomto prípade sa vlákna odtrhnú a okraje rany, ktoré nemali čas dorastať, sa oddelia..

 • Pooperačné porušenie

Táto skupina dôvodov je spojená s tým, že pacient po operácii nespĺňal požiadavky lekára týkajúce sa dodržiavania lekárskeho a ochranného režimu. Takéto zanedbanie rady lekára môže byť niekedy drahé. Faktom je, že pacient pooperačnú ranu vníma iba zvonka. Hojenie okrajov kožnej rany trvá až 2 týždne a pacient sa po odstránení stehu a výtoku začne fyzicky zaťažovať viac, ako povoľuje lekár. V skutočnosti nie je kožná rana v žiadnom prípade ukazovateľom konečného uzdravenia. Najťažšia a najdlhšia fúzovaná časť rany je aponeurotická, jedná sa o drsnú šľachovú platňu, ktorá zaisťuje integritu brušnej steny. Doba dozrievania hustej jazvy u mladých pacientov je 3 - 4 mesiace, u starších 6 - 7 mesiacov, pri sprievodných ochoreniach sa môže lehota na konečnú tvorbu jazvy predĺžiť až na jeden rok. Za týchto podmienok sa chirurg riadi, vymenuje lekársky a ochranný režim a nosí obväz.

Akékoľvek choroby, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (chronická bronchitída, bronchiálna astma, zápcha, adenóm prostaty, obezita a mnoho ďalších), vedú k tomu, že prešívané okraje rany zažívajú silné napätie, ich prísun krvi a inervácia sú do značnej miery narušené, čo pri zasa narúša tvorbu hustej jazvy. Táto skupina tiež zahŕňa choroby, ktoré zhoršujú prietok krvi v oblasti rany (diabetes mellitus, systémová ateroskleróza, hypertenzia, ischemická choroba srdca)..

U pacientov trpiacich aspoň jedným z vyššie uvedených ochorení sa riziko rozvoja pooperačnej prietrže prudko zvyšuje.

Aby sa znížil vplyv sprievodných chorôb, je potrebné ich pred chirurgickým zákrokom liečiť, v prípade chronických chorôb je potrebné dosiahnuť stabilnú remisiu. Najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim účinnosť operácie je nadváha. V prípade veľkých a gigantických, opakovane operovaných hernií musí predoperačná príprava nevyhnutne zahŕňať zníženie indexu telesnej hmotnosti na normálnu úroveň..

 • Technické chyby pri uzatváraní rán

Napriek zrejmému spojeniu medzi operáciou predchádzajúcou vzniku kýly je táto skupina príčin najmenšia a zriedkavá. V prípade nesprávneho výberu techniky a spôsobu zošívania pooperačných rán môže nadmerné alebo naopak nedostatočné napätie okrajov rany viesť k vytvoreniu defektu..

Diagnóza ventrálnej prietrže

Diagnóza spravidla nie je zložitá, ale u niektorých pacientov môže byť počiatočná diagnóza veľmi ťažká, a to najmä pri významnej nadbytočnej telesnej hmotnosti a obezite. V takom prípade musíte použiť pomocné diagnostické techniky - ultrazvuk, magnetickú rezonanciu a počítačovú röntgenovú tomografiu..

Liečba ventrálnej prietrže (brušná prietrž)

Tradičný (strečový) plast

Podstata operácie sa zredukuje na doslova šitie defektu brušnej steny chirurgickými neabsorbovateľnými stehmi. Táto metóda je platná iba pre malé kýly u mladých pacientov bez sprievodných rizikových faktorov, pretože miera recidívy dosahuje 30%.

 • technická jednoduchosť
 • nízke náklady na vybavenie a materiál
 • vysoké riziko recidívy
 • pooperačné dýchacie problémy kvôli nadmernému napätiu rany
 • silná bolesť spôsobená napätím tkanív

Ľahká (protetická) hernioplastika

Pointa je nainštalovať syntetickú protézu (náplasť) namiesto brušnej poruchy. Protéza je vystrihnutá z polypropylénového pletiva umiestneného pod kožu alebo fasciu.

Prevádzková schéma

 • vysoká spoľahlivosť techniky
 • významne znižuje bolesť v dôsledku nedostatku napätia v rane
 • prevencia dýchacích ťažkostí
 • možnosť úplnej plastickej rekonštrukcie brušnej steny v kombinácii s abdominolipoplastikou pre veľké a obrie hernie brucha
 • vysoké náklady na materiál
 • zvýšenie počtu komplikácií zo strany rany (hnisanie, séróm, hematóm)
 • teoretická možnosť odmietnutia transplantátu
 • teoretická pravdepodobnosť pocitu cudzieho telesa v brušnej stene po operácii (kvôli zvláštnostiam „ťažkých“ sietí sa v súčasnosti sotva stretávame)
 • možnosť vzniku skorej črevnej obštrukcie spôsobenej spájkovacou sieťou s črevnými slučkami

Laparoskopická protetická hernioplastika

Technicky najvyspelejšia a fyziologicky nezávadná metóda rekonštrukcie. Pointa je umiestniť transplantáciu oka do brušnej dutiny k bráne prietrže. V tomto prípade sa neuskutočnia žiadne rezy v prietrži, ktorá takmer úplne chráni pred výskytom komplikácií rany.

 • nízka invazívnosť operácie
 • minimálne vyjadrená alebo neprítomná bolesť
 • vysoká spoľahlivosť (najnižšia miera recidívy)
 • takmer úplná absencia komplikácií rany
 • skorá rehabilitácia pacienta, rýchle uzdravenie postihnutia vrátane prístupu k ťažkej fyzickej námahe
 • veľmi vysoké náklady na použité nelepivé pletivo
 • obtiažnosť odbornej prípravy chirurgov - vyžaduje dlhé školenie praktických zručností v laparoskopii
 • potreba drahého vybavenia v nemocnici

Technika pre hernioplastiku je samozrejme na vašom ošetrujúcom lekárovi. Konečné rozhodnutie sa prijíma na základe analýzy mnohých faktorov o stave vášho zdravia, veku, veľkosti herniového výčnelku..

Typ anestézie, ktorý uprednostňujete, je tiež ovplyvnený výberom techniky rekonštrukcie brušnej steny..

Regionálna klinická nemocnica N 2 má celý arzenál chirurgických techník na liečbu pooperačných hernií. Okrem toho má asociácia silnú lekársko-dianostickú základňu, ktorá umožňuje predoperačnú prípravu a operáciu všetkým kategóriám pacientov s akýmikoľvek prípadmi vrátane najzložitejších prípadov ochorenia. Skúsenosti s používaním protetických plastov sú viac ako 20 rokov. Laparoskopická hernioplastika pre pooperačné hernie bola v našej inštitúcii prvýkrát predstavená aj v Kubane.

Pooperačná prietrž je liečiteľné ochorenie. Účinnosť liečby priamo závisí od skúseností chirurga, vybavenia lekárskeho zariadenia a dôslednosti dodržiavania všetkých pokynov lekára pred chirurgickým zákrokom, ako aj po operácii.

Ventrálna kýla (pooperačná)

Ventrálna prietrž je pooperačná porucha svalov a šliach brušnej steny. Tvorí sa v raste jazvy, ktorá zostáva po operácii. Tento typ výčnelku sa týka posttraumatického ochorenia.

Pokiaľ ide o štatistiku, ventrálna hernia sa tvorí u 11 - 19% pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok. 50% pacientov vykazuje výbežok v prvom roku po zákroku. Zostávajúcich 50% sa prietrže objaví v päťročnom období po operácii. Stáva sa, že po operácii sa objaví výčnelok na odstránenie prietrže. V tomto prípade ide o opakujúcu sa ventrálnu prietrž. Riziko jeho výskytu je vyššie, ak bola operácia neplánovaná a vykonaná súrne.

Funkcie prednej steny pobrušnice sú rôzne, má niekoľko vrstiev. Výčnelok sa objavuje v najodolnejšej, ale nie elastickej vrstve - vo svalovej šľache.

Ventrálny typ výčnelku, rovnako ako iné kýly, má bránu, vak a obsah vaku. Najčastejšie sa tvoria po operácii, aby sa zbavili maternicových fibroidov, ovariálnych cýst, obštrukcie čriev, žalúdočných vredov, apendicitíd, cholecystitídy, pupočnej kýly a niektorých ďalších.

Príčiny ventrálnej prietrže

Skutočnosť dedičnosti. Systémová dysplázia alebo narušený vývoj spojivového tkaniva je geneticky určená patológia, ktorá môže viesť k tvorbe prietrže. Ak má pacient podstupujúci chirurgický zákrok vrodenú slabosť spojivového tkaniva, šliach a väzov, významne sa zvyšuje riziko tvorby ventrálneho výčnelku. Skutočnosť, že pacient má dedičnú dyspláziu, sa môže nepriamo prejaviť na tenkej koži, na ktorej sa ľahko vytvárajú strie, vysoký rast, kýla v iných oblastiach, zvýšená pohyblivosť kĺbov a astenická postava. Ak má pacient dve alebo viac príznakov, ktoré poukazujú na dyspláziu, liečba kýly bude účinná iba pri použití syntetickej protézy..

Nesplnenie režimu predpísaného pacientovi po operácii. Nedodržanie lekárskych odporúčaní vedie k vytvoreniu kýly. Je potrebné si uvedomiť, že pooperačná šva nie je len vonkajšou chybou. Hojenie kožných rán neznamená úplné uzdravenie a schopnosť začať plnohodnotnú fyzickú prácu. Doska šľachy (aponeurotická časť rany), ktorá je zodpovedná za integritu peritoneálnej steny, sa bude taviť najdlhšie. Ak u mladých pacientov trvá toto obdobie až 4 mesiace, potom starší ľudia môžu čakať na uzdravenie až po šiestich mesiacoch alebo viac. Ak má osoba sprievodné ochorenia, proces úplného zjazvenia môže trvať až rok. Preto je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami chirurga a prípadne nosiť obväz.

Porucha procesu hojenia pooperačnej rany. Stáva sa, že aj pri najprísnejších podmienkach sterility dochádza k infekcii rán. V dôsledku toho sa začína proces hnisania, ktorý ovplyvňuje čas hojenia a tvorbu plnej jazvy. V dôsledku toho sa nestáva tak silnou, ako by mala byť. Infekcia, ktorá sa dostala do rany, nenaznačuje nevyhnutnú tvorbu prietrže, ale významne zvyšuje riziko jej vzniku. V niektorých prípadoch sa pozoruje individuálna intolerancia materiálu použitého na zošívanie. V dôsledku toho sa odmietne a okraje, ktoré nerastú spolu, sa líšia.

Prítomnosť sprievodných chorôb. Akékoľvek ochorenie, ktoré vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, môže zvýšiť riziko protrúzie. Táto bronchitída, astma, zápcha chronickej povahy. Účinok sa prejavuje aj nadváhou, adenómom prostaty a inými chorobami. V dôsledku toho sú okraje pooperačnej rany neustále napínané. Ich krvný obeh a prísun nervov sú narušené - výsledkom je uvoľnená jazva. Okrem toho ateroskleróza, hypertenzia, ischémia, diabetes mellitus môžu ovplyvniť normálne zásobovanie krvi..

Okrem toho sa riziká zvyšujú aj pri výskyte jednej z uvedených chorôb. Aby ste ich znížili, mali by ste sa pred operáciou pokúsiť zbaviť existujúcich problémov. Ak je choroba chronická, je potrebné čakať na jej stabilnú remisiu.

Nadváha je nebezpečná z hľadiska tvorby prietrže. Ak bol výstupok operovaný opakovane, ak má pôsobivú veľkosť, mali by ste znížiť telesnú hmotnosť a až potom vykonať operáciu.

Chyba lekára, pokiaľ ide o vykonanie šijacej techniky Tento dôvod je najmenej bežný. Avšak chirurg si niekedy zvolí nesprávnu techniku ​​a metódu zošívania rany, niekedy príliš pevne alebo príliš slabo dotiahne jej okraje. V dôsledku toho sa vytvorí chyba.

Príznaky ventrálnej prietrže

Výčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..

Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.

Bolesť v oblasti vyčnievania sa objavuje s postupujúcou patológiou. Môžu sa vyskytnúť v momentoch ťažkého zdvíhania, pri namáhaní a náhle pohybe.

Ak sa kýla nelieči, bolesť sa ustáli, jej charakter sa krčí.

Ak sa v suprapubickej oblasti vytvorí prietrž, môže dôjsť k narušeniu procesu močenia.

Hyperémia kože, horúčka, gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, vracanie, zvýšená tvorba plynov), výskyt krvi vo výkaloch - tieto príznaky sa objavujú, keď je narušená ventrálna výčnelka alebo sa objavujú iné komplikácie..

Diagnóza ventrálnej prietrže

Ťažkosti z hľadiska identifikácie patológie u diagnostických pracovníkov nevznikajú. Vizuálne vyšetrenie pacienta spravidla postačuje na zobrazenie ventrálneho výčnelku prietrže. Pacient je požiadaný, aby tlačil alebo kašľal na vyhodnotenie skutočnej veľkosti prietrže.

Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje vyhodnotiť veľkosť a tvar výčnelku, ako aj prítomnosť adhézií.

Rôzne variácie röntgenového vyšetrenia umožňujú vyhodnotiť fungovanie gastrointestinálneho traktu, určiť prítomnosť adhézií a pomer vnútorných orgánov k výslednému výčnelku..

Na objasnenie parametrov dôležitých pre lekára je pacient niekedy označený ako MSCT alebo MRI. V niektorých prípadoch sa vykonáva kolonoskopia..

Liečba ventrálnej hernie

Bez chirurgického zákroku nebude možné zbaviť sa vyčnievania ventrálnej prietrže. Ošetrenie a korekcia peritoneálnej steny bude potrebná pri odstránení vytvoreného vaku a následnej plastike.

Natiahnite plast

Výstupok je prišitý pomocou nití. Tento postup je možné vykonať iba u mladých pacientov, ktorých prietrž je malá. Okrem toho je dôležitá neprítomnosť sprievodných chorôb. Faktom je, že táto metóda intervencie má vysoké percento relapsov, ktoré dosahuje 30%.

Výhody metódy napínania:

ľahká implementácia z technického hľadiska;

nízka cena za použité materiály a vybavenie.

Nevýhody metódy napínania:

riziko recidívy až 30%;

zhoršené dýchanie v dôsledku príliš veľkého napätia na rane;

bolesť spôsobená silným napätím.

Gernioplastika nie je tesná

Miesto, kde bol výstupok uzavretý syntetickou protézou. Je vyrobený z polypropylénovej sieťoviny a je zabudovaný priamo pod kožu alebo fasciu.

Výhody tejto techniky:

Nízka miera recidív.

Neprítomnosť bolesti po operácii alebo jej mierna závažnosť.

Žiadne dýchacie ťažkosti.

Ak je metóda bez napätia doplnená o abdominoplastiku, je možné plastickú obnoviť peritoneálnu stenu dokonca aj s gigantickým výstupkom..

Z mín nezaujatej metódy:

Vysoká cenová kategória operácie.

Zvýšené riziko komplikácií - sérómy, hematómy, hnisania.

Teoreticky je to odmietnutie implantovateľnej sieťky, objavenie sa pocitu prítomnosti cudzieho telesa.

Ak dôjde k adhézii medzi pletivom a črevami, môže sa vyvinúť obštrukcia čreva. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky upchatia čreva)

Laparoskopická protetická prietrž

Táto metóda chirurgického zákroku je najmenej traumatická a najmodernejšia. Do brušnej dutiny sa tiež vkladá sieťový implantát, čo však nevyžaduje rezy v oblasti samotnej kýly. V dôsledku toho nehrozí hnisanie.

Výhody tejto metódy:

Brušná dutina pacienta nie je prakticky poškodená.

Žiadna bolesť alebo minimálna.

Extrémne nízka miera recidív.

Absencia komplikácií rany.

Krátka fáza obnovy a skorá príležitosť vrátiť sa do práce.

Nevýhody metódy:

Náklady na operáciu sú mimoriadne vysoké..

Proces odbornej prípravy chirurgov je náročný a zdĺhavý.

Je potrebné vybaviť zdravotnícke zariadenie drahým vybavením, ktoré nie je vždy možné.

Závery týkajúce sa liečby ventrálnej prietrže

Výber v prospech konkrétneho spôsobu chirurgického zákroku je možný iba pri zohľadnení odporúčaní ošetrujúceho lekára. Na získanie úplných údajov o stave pacienta je potrebné komplexné vyšetrenie.

Okrem toho sa výber metódy vykonáva s prihliadnutím na schopnosť pacienta tolerovať celkovú anestéziu.

Pokiaľ ide o konzervatívnu liečbu, je to možné iba vtedy, ak existujú závažné kontraindikácie operácie. V tomto prípade sa odporúča pacientovi dodržať diétny program výživy, odmietnuť fyzickú námahu, zapojiť sa do prevencie zápchy a nadúvania, nosiť individuálne vybraný obväz..

Aby sa predišlo riziku relapsu alebo aby sa minimalizovalo, pacient musí prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, dodržiavať správnu výživu, normalizovať hmotnosť a dosiahnuť pravidelný pohyb čriev..

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Čo potrebujete vedieť o ventrálnej prietrži?

Ventrálna kýla alebo prietrž prednej brušnej steny je porucha, cez ktorú presahuje obsah brušnej dutiny. Podľa medzinárodnej klasifikácie (ICD - 10). Táto choroba je šifrovaná - K43.

Príčina kýly

Najčastejšou príčinou ventrálnej prietrže je operácia brucha, po ktorej sa v oblasti pooperačnej rany vytvorí herniový defekt. Môže to byť porucha chirurgického švu alebo prasknutie aponeurózy v bezprostrednej blízkosti vytvorenej jazvy. K dnešnému dňu zostáva tento problém relevantný, pretože vzhľadom na prítomnosť moderného materiálu na šitie je až 15% všetkých brušných operácií komplikovaných ventrálnou prietržou.

Diastáza svalov rekta brucha

Divergencia rekta je najbežnejšou mylnou predstavou pacienta o hernii prednej brušnej steny. Táto patológia sa prejavuje aj výčnelkom, ale vždy je medzi xiphoidným procesom a pupkom, biela čiara brucha zostáva neporušená, abdominálne orgány sú na mieste, nie sú žiadne herniálne brány, neexistujú žiadne komplikácie.

Tento problém sa prejavuje iba ako kozmetická vada. Keďže ide o estetický problém, sťažnosti na vystúpenie sú adresované hlavne slabšiemu pohlaviu. Diastáza nevyžaduje chirurgické ošetrenie. V prípade veľkých rozmerov defektu je možné vykonať endoskopickú alebo klasickú otvorenú operáciu.

Na čo sa pacienti sťažujú

Pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc so sťažnosťou na vyčnievanie v oblasti pooperačných rán, asymetrie brucha. Výčnelok pri palpácii môže byť bolestivý aj bezbolestný, najčastejšie je prietrž voľne uložená do brušnej dutiny a prietrž hernie sa dá zistiť palpáciou (miesto, kde kýlový vak opúšťa brušnú dutinu)..

Tento problém sa vyznačuje zvýšením vzdelania počas fyzickej námahy. Ak pacient leží a je uvoľnený, je ťažké určiť prietrž vizuálne.

Počet ventrálnych hernií u ľudí starších ako 40 rokov je častejší, čo sa dá ľahko vysvetliť skutočnosťou, že táto skupina mala pravdepodobne počas svojho života najmenej jeden chirurgický zákrok, a preto majú väčšiu šancu odhaliť herniálnu vadu. Spojivové tkanivo stráca svoje elastické vlastnosti v starobe, čo tiež zvyšuje pravdepodobnosť tohto problému.

liečba

Celá terapia ventrálnych kýly prichádza na chirurgickú liečbu, dnes neexistujú žiadne iné metódy. Všetky opatrenia súvisiace s „liečbou“ hernií - všetky druhy cvičení, hernálne obväzy atď. MOŽNÉ spomalenie jeho vývoja, ale nijako vám nepomôžu..

V dnešnom svete môžete ponúknuť dve možnosti:

 • plánovaná otvorená plastová prietržová defekt;
 • plánovaná oprava endoskopickej prietrže.

Samozrejme, pri absencii závažnej somatickej patológie je výhodná endoskopická operácia, má niekoľko výhod:

 • vyhýba sa veľkým objemom operácií, ktoré znižujú počet zranení;
 • zníženie bolesti v pooperačnom období;
 • nízka miera recidív;
 • komplikácie spojené s operačnou ranou sú prakticky vylúčené;
 • zníženie pobytu v nemocnici a následná rehabilitácia.

Ak z nejakého dôvodu nemáte možnosť vykonať túto operáciu, existuje klasická otvorená chirurgia, pri ktorej sa najčastejšie používa transplantácia oka (oveľa lacnejšia).

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Všetky kýly sa vyznačujú hroznou komplikáciou - porušením herniového vaku. Pacienta by malo upozorniť na niekoľko príznakov:

 • Pri výčnelku bola silná bolesť.
 • Hrudný vak sa neupravuje, v ležiacej polohe neklesá.
 • Sekundárne sa môžu objaviť - nevoľnosť, vracanie, zadržiavanie stolice, horúčka.

Liečba ventrálnej hernie. Video 7

Ventrálna hernia sa vyznačuje vyčnievaním orgánov brušnej dutiny (slučka čreva, omentum) v mieste pooperačnej jazvy. Formácia je voľným okom zreteľne viditeľná, v horizontálnej polohe môže zmiznúť alebo výrazne zmenšiť svoju veľkosť. Charakteristickým znakom takejto prietrže je jej veľkosť: čím väčšia je pooperačná jazva, tým masívnejší je výčnelok.

Druhy ventrálnej prietrže

V závislosti od veľkosti prietrže existuje niekoľko typov:

  malý (takmer neviditeľný, nemení tvar brucha, vyčnieva len pri namáhaní); stredné (zaberajú malú časť pobrušnice); rozsiahly (zaberá väčšinu prednej brušnej steny); obrie (zaberá niekoľko oblastí brušnej steny).

Ventrálna prietrž nie je len kozmetickým problémom, ale pri nesprávnom ošetrení môže byť porušená. Okrem toho ignorovanie nádorov v bruchu môže viesť k komplikáciám a rozvoju sprievodných ochorení brušných orgánov..

príčiny

Hlavnou príčinou ventrálnej prietrže je zlý proces hojenia pooperačnej jazvy. Čím dlhšie je šev napnutý, tým horšia je hustota jazvy. Môže to spôsobiť infekcia, ktorá často zahŕňa hnisanie rany. Ak pacient odhalí sprievodné ochorenia a zápalové procesy v tele, pravdepodobnosť pooperačnej prietrže je veľmi vysoká. Najmä u starších ľudí.

Nedodržanie lekárskych predpisov, fyzickej aktivity a nedostatku stravy pacientom môže viesť k rozporu v tkanive v mieste spoja. Po operácii sa pacientom odporúča najmenej pol roka viesť šetrný životný štýl. Jazva sa začne formovať ihneď po prišití rany, prvých 10 dní je z lekárskeho hľadiska najkritickejšie. Najmä ak má pacient cukrovku, zlyhanie srdca alebo obličiek. V tejto kategórii ľudí trvá liečenie omnoho dlhšie a stehy sa odstránia o týždeň neskôr..

Nadmerná váha a obezita vnútorných orgánov zvyšujú tlak na brušnú stenu, krvný obeh je narušený. Rana sa uzdravuje dlhšie a stehy sú náchylné na odchýlky.

Dôležitým aspektom pri hojení pooperačných rán je ľudský faktor. V prvom rade je to profesionalita lekára a kvalita operácie. Extrémne silné alebo veľmi slabé napätie na okrajoch rany, zlá kvalita chirurgických švov, priesečník nervových kmeňov a mnoho ďalších lekárskych chýb môže spôsobiť prietrž.

Príznaky ventrálnej prietrže:

  výstupok namiesto pooperačnej jazvy; bolesť a nepohodlie pri napätí brušných svalov; nevoľnosť, zvracanie.

Diagnostika a liečba

Ventrálna kýla neodíde sama o sebe, je odstránená iba chirurgicky. Pred operáciou je pacientovi predpísaná celá škála diagnostiky, aby sa vylúčil vývoj ďalších chorôb a aby sa zistila veľkosť výčnelku..

Po konzultácii s chirurgom by sa malo:

  ultrazvukové vyšetrenie prietrže; röntgenová snímka dvanástnika a žalúdka; počítačová tomografia peritoneálnych orgánov; gastroskopia; herniography.

Deň pred operáciou nemôžete jesť ani piť, odporúča sa očistiť črevo klystýrom alebo preháňadlami..

Existujú dva hlavné spôsoby, ako vykonať operáciu na odstránenie herniového výčnelku: napätie a nenapnutie. V prvom prípade sa na uzavretie prietrže používajú vlastné peritoneálne tkanivá, v druhom - umelé materiály.

Technika napätia je omnoho lacnejšia, má však niekoľko negatívnych bodov. Je to prítomnosť bolesti v pooperačnom období, neschopnosť uzavrieť veľké prietrže. Okrem toho nastane väčší počet relapsov po technike napínania.

Ľahký spôsob operácie vám umožňuje úspešne sa zbaviť prietrže akejkoľvek veľkosti a má miernu rehabilitáciu. Je tiež dôležité, aby sa riziko opakovanej prietrže prakticky vyčerpalo..

Na fotografii pooperačná ventrálna prietrž po „otvorenom bruchu“. Vykonaná technika separácie plastov TAR. Pred a po…

Prečítajte si aj článok o uškrtenej kýle tu..

Rehabilitácia po operácii

Po operácii sa pacientovi odporúča, aby zostal v nemocnici jeden týždeň pod dohľadom lekára. Počas obdobia zarastania stehov je potrebné pozorne počúvať odporúčania ošetrujúceho lekára, dodržiavať diétu a úplne opustiť akúkoľvek fyzickú námahu. Do mesiaca sa môžete vrátiť do práce po mesiaci a pol, v závislosti od stavu pacienta.

diéta

Základné pravidlo výživy po operácii na odstránenie ventrálnej prietrže je frakčná strava a nie prejedanie. Medzi zakázané potraviny patria tie, ktoré prispievajú k plynu a zápche. Strukoviny, údené mäso, marinády, mastné mäso, vyprážané, huby, ražný a otrúbový chlieb, droždové pečivo by sa nemalo jesť.

Pooperačná (ventrálna) prietrž

Pooperačná prietrž je patologický stav charakterizovaný uvoľňovaním orgánov za brušnú dutinu (stenu) v oblasti pooperačnej jazvy..

Pooperačná hernia je rozdelená na pravú a neredukovateľnú, jednokomorovú a viackomorovú. Opakujúca sa pooperačná kýla a opakovane sa opakujúca perióda sa posudzujú osobitne. Kýly tohto typu sa najčastejšie vyvíjajú po apendektómii alebo cholecystektómii.

Pooperačné, alebo ako sa to tiež nazýva, ventrálna prietrž, sa môže vyvinúť v skorých alebo dlhodobých pooperačných obdobiach. Podľa frekvencie tvorby pooperačných prietrží po zákrokoch v brušnej zóne predstavuje operatívna gastroenterológia až 10%. Iné typy brušných hernií majú 22% pooperačných defektov..

Kardinálne kýly sa líšia v ich umiestnení:

 • horná a dolná stredná (stredná),
 • horný a dolný bočný (bočný) - ľavý a pravý.

A tiež hodnota:

 • Malé pooperačné kýly - neovplyvňujú konfiguráciu brucha.
 • Stredná - môže zaberať malú časť prednej brušnej steny
 • Rozsiahle - už zaberajú celú prednú brušnú stenu;
 • Obrie - predstavujú pre telo vážne nebezpečenstvo, pretože zaberajú 2, 3 alebo viac oblastí.

príčiny

V zásade je ventrálna prietrž komplikovaná chirurgickým zákrokom, ktorý sa uskutočnil naliehavo. V tomto prípade nie je možné vykonávať adekvátne predoperačné prípravky gastrointestinálneho traktu, ktoré môžu viesť k poruchám po črevnej motilite (pasáž črevného priechodu, plynatosť sa spomaľuje), zhoršujú sa dýchacie funkcie, vnútrobrušný tlak, zvýšenie kašľa a v dôsledku toho sa stavy po zhoršení operácie formujú. jazva.

Vývoj tejto komplikácie závisí od technického vybavenia (lokálne tkanivá sú nadmerne napnuté, používa sa nekvalitný materiál na šitie), vyskytujú sa pooperačné útlaky vo forme hematómu, divergencie sutúr, hnisania. Po drenáži sa často vytvára pooperačná prietrž, ako aj dlhodobá tamponáda pobrušnice..

Niekedy sa tento problém vytvára, ak pacient sám poruší režim: nedodržiava odporúčanú diétu, počas zotavovacieho obdobia vykonáva zvýšenú fyzickú aktivitu, odmietne nosiť obväz. Takáto hernia sa niekedy objavuje v dôsledku zápchy, celkovej slabosti, rozvoja pooperačnej pneumónie, tehotenstva, pôrodu, diabetes mellitus, obezity, systémových chorôb, sprevádzaných zmenami v spojivovom tkanive.

príznaky

Hlavnými prejavmi prietrže sú výstupky pozdĺž línie pooperačných jaziev a po ich stranách. Kardinálne kýly v skorých štádiách sú opraviteľné, nie bolestivé. S bolestivosťou a zvýšeným výbežkom podobným nádoru sú dráždivé účinky náhle pohyby, namáhanie, zdvíhanie hmotnosti. V horizontálnej polohe sa prietrž zmenšuje alebo je upravená.

Bolesť brucha sa v budúcnosti stáva konštantnou, niekedy nadobúda stiesňujúci charakter. Medzi ďalšie príznaky pooperačnej prietrže patrí zápcha, nadúvanie, belenie, znížená aktivita, nevoľnosť a zvracanie. S touto komplikáciou, ktorá sa nachádza nad pubou, je zaznamenaná dysurická porucha. Na prednej brušnej stene v oblasti herniálneho výčnelku sa podráždenie pokožky vyvíja.

Pooperačné hernie sa komplikujú štiepením, koprostázou, perforáciou, úplnou alebo čiastočnou adhéznou obštrukciou v čreve. Ak dôjde k komplikovanému rozvoju pooperačnej prietrže, môže dôjsť k rýchlemu nárastu bolesti; nevoľnosť a zvracanie, krvácanie pri stolici, zadržiavanie plynu a stolice. Hrudný výstupok na chrbte v polohe na chrbte sa stáva nenapraviteľný.

Ako sa má táto choroba?

Na začiatku sa ventrálne kýly pomerne ľahko liečia. Pacienti necítia bolesť brucha. Ale v zanedbanej podobe je proces liečby komplikovaný. Ak pacient nenájde lekára, choroba pokračuje do ďalšej fázy. Výstupok sa ďalej zvyšuje. Pacient má bolesti. Navyše sa kŕčia v prírode.

Zároveň sa u človeka začína rozvinúť letargia čreva. Vyskytuje sa porušenie gastrointestinálneho traktu, ktoré je sprevádzané zápchou, plynatosťou, nevoľnosťou a grganím. Tento stav znižuje aktivitu pacienta..

Pravidelne sa vyskytuje taký nepríjemný jav, ako je fekálna stagnácia. Výsledkom je, že telo trpí intoxikáciou..

Komplikácie pooperačnej prietrže sa dajú rozdeliť do niekoľkých typov:

 • Porušenie nastáva v dôsledku neočakávaného stlačenia herniálneho obsahu;
 • Koprostáza je sprevádzaná stagnáciou výkalov v hrubom čreve pacienta.

V tomto prípade pacient potrebuje naliehavú starostlivosť v prípade porušenia jazvy na kýlu.

Okrem toho by sa mala pacientom s týmito príznakmi poskytnúť pohotovostná starostlivosť:

 • Nevoľnosť a zvracanie;
 • Prítomnosť krvi v stolici;
 • S predĺženou absenciou pohybu čriev;
 • Ak sa bolesť postupne zvyšuje;
 • Hernia už nie je možné opraviť stlačením vo vodorovnej polohe.

liečba

Nechirurgická liečba

Ventrálna hernia bez chirurgického zákroku sa nelieči. Konzervatívna terapia zahŕňa nosenie špeciálneho obväzu, ktorý zabraňuje prenikaniu brušných orgánov pod kožu. Nosenie obväzu je namáhavý a nepohodlný proces, preto sa táto metóda používa iba vtedy, ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný pri:

 • závažný celkový stav tela;
 • vek a senilita;
 • tehotenstvo
 • zlyhanie srdca, obličiek;
 • odmietnutie liečby zo strany pacienta.

V iných prípadoch je predpísaná operácia.

Chirurgické ošetrenie pooperačnej prietrže v Kyjeve, operačné video

Akákoľvek, či už pupočníková alebo hervinská prietrž, sa dá liečiť iba chirurgicky. Ak sa hernioplastika nevykonáva, výčnelky samy odchádzajú iba v detstve, ale v niektorých prípadoch. Pooperačná centrálna prietrž sa označuje ako priama indikácia pre chirurgickú liečbu.

Avšak operácia odstránenia tohto typu výčnelku sa vykonáva s ťažkosťami:

 • Prítomnosť veľkého množstva jaziev po predchádzajúcich operáciách s nedostatočným prísunom krvi, čo vytvára predpoklady na opakovaný výskyt prietrže.
 • Tento výčnelok je veľký, čo je počas operácie problematické.

Metódy liečby ventrálnej prietrže:

 1. Tension. Pri zatváraní brány prietrže sa používa vlastné tkanivo brušnej steny..
 2. Ľahká. Brána kýly sa zatvára umelým materiálom.
 3. Otvorená technika: urobí sa veľký rez. Zvyčajne je stará jazva vyrezaná (nové jazvy budú o niečo dlhšie ako predchádzajúce)..
 4. Laparoskopický: prietrž je zvnútra uzavretý špeciálnymi nástrojmi. Táto technika sa používa na výčnelky stredných a malých rozmerov..

Nižšie je video z operácie vykonanej na našej klinike v Kyjeve - alogernioplastika obrovskej ventrálnej hernie pomocou technológie biowellu.

Táto technika umožňuje minimalizovať stratu krvi pri operácii, výrazne znížiť spotrebu chirurgického materiálu a materiálu na šitie a skrátiť čas operácie..

Ak ste dostali predpísanú operáciu na odstránenie ventrálnej prietrže, nemali by ste sa uchýliť k službám nekvalifikovaných lekárov. Pamätajte, že zdravie je na nezaplatenie! Svojmu životu by mali dôverovať iba odborníci s rozsiahlymi skúsenosťami v tejto oblasti medicíny. Pokiaľ ide o služby našich odborníkov v Kyjeve, vždy získate kompetentné poradenstvo a môžete okamžite začať liečbu. Naša klinika sa špecializuje na tento typ laparoskopickej chirurgie..

Parastomálna a pooperačná ventrálna prietrž

Parastomálna prietrž

Parastomálna (kolostómia) hernie sú celkom bežné. Podľa rôznych autorov sú pozorované v 4-10% prípadov aplikácie stómie. Hlavnými dôvodmi vzniku parastomálnych hernií sú nesprávne umiestnenie stómie, technické chyby a infekcia rán v oblasti vylučovania stómie. Predisponujúcimi faktormi sú nadmerný vývoj alebo nedostatok podkožného tuku. Hlavnými preventívnymi opatreniami pri tvorbe tohto typu prietrže sú transrektálne umiestnenie plochej stómie a správny výpočet veľkosti prierezu fasciálnych vrstiev prednej brušnej steny..

Chirurgická liečba parastomálnych hernií sa zvyčajne vykonáva iba v 10 až 20% klinických pozorovaní. Nízka chirurgická aktivita je spôsobená účinnosťou konzervatívnych opatrení, medzi ktoré patrí nosenie špeciálneho obväzu. Medzi indikácie pre chirurgický zákrok patrí veľký herniálny vak, porušenie herniálneho obsahu, opakujúca sa čiastočná črevná obštrukcia, stenóza a prolaps stómie, kozmetické ťažkosti.

Na uzavretie parastomálnych hernií sa používa primárna fasciálna sutúra v kombinácii s alebo bez vystuženia syntetickým explantátom a premiestnením stómie do inej časti prednej brušnej steny..

Pooperačná ventrálna prietrž

Začiatkom XXI. Storočia sa epidemiológia hernií výrazne zmenila. Zvýšený počet chirurgických zákrokov viedol k prudkému nárastu počtu pacientov s pooperačnými ventrálnymi kýlami. Hlavným dôvodom ich vzniku je divergencia svalovo-aponeurotických vrstiev prednej brušnej steny v oblasti chirurgického prístupu. Okrem toho môže byť príčinou vzniku pooperačných ventrálnych hernií narušenie inervácie svalových aponeurotických štruktúr prednej brušnej steny po operácii. V tomto prípade sa vyvíja paralytická svalová relaxácia, po ktorej nasleduje atrofia a zhoršená rámová funkcia prednej brušnej steny..

V prvých mesiacoch vytvorenia prietrže má prietržová brána obvykle elastickú konzistenciu. Potom progresívna jazvová fibróza vedie k tvorbe šnúr a prepojok. Hrudné brány sa stávajú drsnými a rigidnými, často sa tvoria viaceré komory, vyvíja sa degenerácia svalových štruktúr, ktoré ich tvoria. Veľkosti brány prietrže pooperačných ventrálnych prietrží sú variabilné, často sa diagnostikujú podľa ich mnohonásobnej povahy a herniálny vak má výraznú vaskularizáciu. Obsahom herniálneho vaku pooperačnej ventrálnej prietrže môžu byť akékoľvek brušné orgány. V dôsledku vývoja procesu adhézie sa herniálny obsah zvyčajne spája so stenami hernálneho vaku do značnej miery, čo významne komplikuje chirurgický zákrok. Diagnóza pooperačných hernií nie je náročná.

Neexistuje jediná všeobecne akceptovaná klasifikácia ventrálnych kýly. Pri uskutočňovaní plánovaných chirurgických zákrokov a určovaní spôsobu plastickej chirurgie prednej brušnej steny u pacientov s ventrálnymi kýlami je stále viac rozšírená a populárna klasifikácia SWR vyvinutá J.P. Chevrel a A.M. Rath (1999). Táto klasifikácia berie do úvahy tri parametre ventrálnej prietrže, je jednoduchá a praktická v praktickej aplikácii (tabuľka 68-2)..

Tabuľka 68-2. SWR klasifikácia ventrálnych hernií (podľa J. P. Chevrela a A. M. Rath, 1999)

S (Veľkosť) - lokalizácia prietrže
MMediálne umiestnenie
LBočné umiestnenie
MLKombinované umiestnenie
W (Windlass) - veľkosť brány prietrže
Do 5 cm
W25 až 10 cm
W310 až 15 cm
W4Viac ako 15 cm
R (relaps) - relaps
R1Prvý relaps
R2Druhý relaps atď..

Chirurgická liečba pooperačných ventrálnych prietrží

Liečba tejto kategórie pacientov predstavuje osobitné ťažkosti. V priemere 10 až 15% pacientov operovaných pre ventrálnu prietrž má relaps ochorenia a po operáciách s opakujúcou sa prietržou sa frekvencia nových relapsov zvyšuje o ďalšie 2 až 3-krát. Pooperačné kýly akejkoľvek veľkosti sa najlepšie operujú pri celkovej anestézii s intubačnou anestéziou. U starších pacientov a pacientov so závažnou sprievodnou somatickou patológiou je metódou voľby použitie epidurálnej anestézie..

Okamžitý prístup k hernálnemu vaku a jeho spracovaniu
Chirurgický zákrok sa začína implementáciou širokých priľahlých úsekov s úplným excíziou pooperačných jaziev, prebytočnej kože a podkožného tuku. Pri lokalizácii prietrže v epigastrickej oblasti sa obvykle používajú pozdĺžne prístupy a v prítomnosti herniálnej formácie v mezogastrii sa môžu použiť prierezy. Ak je pri obéznych pacientoch lokalizovaná prietrž v hypogastrickej oblasti, za najoptimálnejšie sa považujú priečne prístupy alebo prístupy v tvare T s úplným odstránením kožnej podkožnej „zástery“. Chirurgický prístup je ukončený výberom herniálneho vaku a okrajov svalovo-aponeurotického defektu prednej brušnej steny. Po revízii obsahu herniálneho vaku a oddelení stálych orgánov brušnej dutiny sa nadbytočný hernálny vak vyreže a jeho okraje sa zošijú nepretržitým stehom..

Okraje herniových brán
Herniové prietrže počas pooperačných ventrálnych prietrží majú obvykle nepravidelný tvar a často sa medzi sebou zjazvujú tkanivá jazvy na samostatné fragmenty. Počas chirurgického zákroku je povinné oddelenie všetkých jazdeckých priečok s ekonomickým vyrezaním ich hrán, v dôsledku čoho sa hrudné brány stanú oválnymi. Hrany brány prietrže sú očistené od mastného tkaniva a zo strany brušnej dutiny sú oddelené od spájkovaných orgánov na 4 až 6 cm vo všetkých smeroch. Pri korekcii kýly je často nevyhnutné eliminovať následky procesu lepenia v brušnej dutine. V prípade zistenia zdeformovaných a zjazvených slučiek tenkého čreva a oblastí väčšieho omentum sa niekedy musí resekovať. Dôvodom je skutočnosť, že adhézie sa často stávajú príčinou bolesti brušného syndrómu a opakujúcich sa atakov akútnej obštrukcie čreva..

Plastová brušná stena
Výber spôsobu plastickej chirurgie prednej brušnej steny v prípade pooperačných ventrálnych hernií je určený veľkosťou a lokalizáciou herniálneho portálu, stavom tkanív prednej brušnej steny, ako aj objemom tvorby hernie a stupňom zníženia objemu brušnej dutiny. Jednoduchá obnova anatomických pomerov prednej brušnej steny a jej následné šitie je ukázaná iba v počiatočných štádiách po počiatočnom chirurgickom zákroku a iba pri malej veľkosti prietrže hernie. V takýchto prípadoch sa pri dobrej adaptácii svalovo-aponeurotických okrajov rany bez napätia najčastejšie používa autoplastika pri tvorbe duplicitných listov aponeurózy v oblasti prietrže..

Pri plastickej chirurgii prednej brušnej steny sa častejšie používajú syntetické explantáty. Všetky typy protetických predných brušných stien pomocou syntetických explantátov sa v závislosti od stupňa obnovenia jej funkčných schopností delia na rekonštrukčné a nápravné. Medzi rekonštrukčné druhy patria kombinované metódy plastickej chirurgie prednej brušnej steny s tkanivovým napätím, pomocou ktorých sa pri uzavretí hernálneho portálu obnovia stratené funkcie prednej brušnej steny. Tieto metódy zahŕňajú „onlay“ a „sublay“ typy plastových brušných stien. K rekonštrukčným typom plastickej chirurgie prednej brušnej steny patrí aj plastická metóda separácie anatomických zložiek prednej brušnej steny, ktorá sa používa hlavne na nedostatok objemu brušnej dutiny..

Korektívne typy protetík nezabezpečujú úplné obnovenie funkcie prednej brušnej steny a vykonávajú sa bez napínania jej tkanív, zatiaľ čo plastická stena prednej brušnej steny sa vykonáva podľa metódy „inlay“ alebo s intraabdominálnym umiestnením explantátu („intraabdominálna“)..

Technika onlay

Technika onlay zaisťuje umiestnenie explantátu cez okraje prešitej aponeurózy. Pri tejto metóde sa po resekcii herniálneho vaku a prišití okrajov pobrušnice vytvorí aponeurózový steh bez duplikácie. V strede herniovej brány sa vagíny rekta rekta priblížia k obnove bielej línie. Výsledné mierne napätie tkaniva je ďalej kompenzované fixáciou syntetického explantátu.

Explantát je vyrezaný vo forme rany. Jeho rozmery by mali prekrývať formovanú švu vo všetkých smeroch najmenej o 4 až 5 cm.. Explantát sa umiestni na aponeurózu cez prešívané okraje a upevní sa po obvode k prednej stene vagíny svalu rectus abdominis. Fixáciu je možné vykonať ako samostatné uzlové alebo spojité spoje. Chirurgia je ukončená aktívnym odtokom rany s umiestnením perforovaných odtokov pozdĺž okrajov explantátu. Odtoky sa odvádzajú na pokožku cez priechodky v dolnom rohu rany a hermeticky sa pripevňujú k pokožke. Aby sa dosiahla úplná tesnosť rany, je potrebné zošiť podkožné tkanivo a na kožu aplikovať pozdĺžny kozmetický steh..

Techniky ponorenia

Technika ponorenia zaisťuje umiestnenie explantátu pod okrajmi prešitej aponeurózy. Týmto spôsobom sa po izolácii herniálneho vaku a znížení obsahu hernia do dutiny brušnej odstráni nadbytok hernálneho vaku. Aponeurotické okraje prietrže sa zdvihnú, parietálne pobrušnice sa od nich oddelia po celom obvode prietrže a jej okraje sa prišijú súvislým absorbovateľným šicím materiálom..

Do výsledného predperitoneálneho priestoru sa umiestni syntetické pletivo, ktoré sa odreže na veľkosť brány prietrže. Najskôr sa obvod explantátu zošíva pomocou stehu v tvare U až do aponeurózy a svalov bez toho, aby sa stehy priviazali. Okraje aponeurózy potom prišijú okraj k okraju bez toho, aby došlo k duplikácii. Po zošití aponeurózy sú zviazané predtým prekrývané stehy.

Pri použití techniky „sublay“ treba pamätať na to, že po hornom strednom laparotómii je umiestnenie explantátu v preperitoneálnom priestore často nemožné kvôli prítomnosti hustých adhézií peritoneum a zadných listov vagíny konečníka abdominis. V takýchto prípadoch otvorte vagínu svalu rekta abdominis a zmobilizujte ich zo zadnej strany pošvy. Potom sa zadné vaginálne listy porovnajú so súvislým stehom a na ne sa umiestni syntetické pletivo. Potom sa explantát fixuje pomocou U v tvare U a predná vagína rekta abdominis sa šije.

Technika vykladania

Technika vykladania zabezpečuje umiestnenie implantátu na hornej strane prietrže bez prietrhu bez zošívania okrajov aponeurózy. Táto metóda sa používa na veľké ventrálne prietrže, keď nie je možné uzavrieť prietržnú bránu jej vlastnými tkanivami bez nadmerného napätia a výrazného zvýšenia vnútrobrušného tlaku. Charakteristiky tohto typu operácie sú ekonomická excízia pooperačnej jazvy a konzervácia herniálneho vaku na vymedzenie explantátu z brušných orgánov. Pooperačnú jazvu je potrebné vyhnúť sa príliš veľkému vyrezaniu, pretože rana bude musieť byť uzavretá s veľkým napätím na okrajoch kože..

Po izolácii herniálneho vaku a redukcii herniálneho obsahu do brušnej dutiny sa steny herniálneho vaku zošijú. Potom sa okraje prietrže hernie opatrne zbavia mastného tkaniva, aby sa zaistila spoľahlivá fixácia syntetického štepu. Za týmto účelom sa aponeuróza prudko uvoľní až do šírky 5 až 6 cm a cievy perforujúce prednú vrstvu pošvy svalu rekta abdominis sa opatrne koagulujú alebo ligujú. Explantát sa vyreže tak, aby jeho veľkosť vo všetkých smeroch presahovala defekt aponeurózy o 5 cm, po orezaní oka sa umiestni na aponeurózu a bez napätia sa k nemu pripevní po celom obvode herniovej brány kontinuálnym stehom. Potom sa pri druhej rade stehov okraje explantátu prišijú na aponeurózu.

Použitie niektorých moderných syntetických materiálov umožňuje explantátu prísť do kontaktu s vnútornými orgánmi. Riziko vývoja črevných fistúl však bude oveľa nižšie, ak medzi slučkami čreva a explantátu bude umiestnená stena herniálneho vaku a veľké omentum. Uzatvorenie prietržnej brány pri absencii herniového vaku sa môže tiež dosiahnuť mobilizáciou stredných úsekov vagíny svalu konečníka a ich zošitím dohromady. Navyše, najracionálnejšie usporiadanie explantátu v zadnom svalovom priestore je podobné technike „sublay“.

Po dokončení fixácie explantátu sa rana dezinfikuje antiseptickým roztokom, po ktorom nasleduje inštalácia aktívnych odtokov. Operácia sa dokončí zošitím kože bez napätia, v tomto ohľade sa odporúča vykonať excíziu prebytočnej kože iba pred zošitím chirurgickej rany..

Plastická metóda separácie anatomických komponentov

Pri dlhodobých stredných pooperačných prietržoch sa vyvíja kontrakcia vonkajšieho šikmého tvaru a výrazná divergencia rekta abdominis. V tomto prípade sa objem brušnej dutiny zmenšuje a vnútorné orgány sa pohybujú do herniálneho vaku, ktorý dosahuje gigantickú veľkosť. Účelom chirurgického zákroku pri týchto kýlach nie je len uzavretie defektu v prednej brušnej stene, ale aj zvýšenie objemu brušnej dutiny na veľkosť, pri ktorej premiestnenie uvoľnených vnútorných orgánov nebude viesť k významnému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Zväčšenie objemu brušnej dutiny sa dosiahne separáciou anatomických zložiek brušnej steny podľa postupu, ktorý navrhol Ramirez. Pri tomto type plastiky sa prietržový kýla a predné listy pošvy svalu rekta abdominis spočiatku mobilizujú k línii spigelu na oboch stranách. Potom sa na úrovni prechodu vonkajších šikmých svalov brucha do ich šliach pretínajú po celej dĺžke od klenebného oblúka k úrovni ilea. Ďalej sú vonkajšie šikmé svaly oddelené od vnútorných šikmých svalov brucha v laterálnom smere. Po mobilizácii sa predná brušná stena stane rozšíriteľnejšou a puzdro rekta v úrovni pupočného prstenca sa voľne posunie o 8 až 10 cm v stredovom smere. Vonkajší šikmý sval zostáva v kontrakte. Výsledkom tejto techniky je výrazné zníženie hernálnych brán a zväčšenie objemu brušnej dutiny. Súčasne sa úplne zachováva prísun krvi a inervácia svalu rectus abdominis; stretávajú sa a obnovujú svoju funkciu.

Zostávajúci defekt v prednej brušnej stene sa uzavrie syntetickým pletivom podobne ako inlayová technika. Po odrezaní oka sa najprv napne, bez napätia, fixuje pozdĺž celého obvodu hernálneho portálu súvislým stehom, a potom sa druhý rad stehov zašíva na okraj odrezaného aponeurotického predĺženia vonkajšieho šikmého svalu brucha. To vám umožní umiestniť explantát na vagínu svalu rectus abdominis a zaistiť jeho pevné zafixovanie v dostatočnej oblasti..

Povrch rany sa dôkladne premyje, vytvorí sa konečná hemostáza a subkutánne tkanivo sa vypustí dvoma drenážmi na aktívne odsávanie. Kožné chlopne sú stredne napnuté a pripevnené k okrajom explantátu a pozdĺž stredovej čiary. Nadbytočná pokožka sa vyreže a následne sa šije..

Laparoskopická chirurgia pri pooperačných herniach

Prvá laparoskopická operácia pooperačných hernií sa uskutočnila v roku 1991. Indikácie sú hernie, ktoré je ťažké uzavrieť miestnymi tkanivami, alebo existuje potreba súčasného zásahu do brušných orgánov..

Poloha pacienta na operačnom stole a na operačnom tíme závisí od umiestnenia prietrže, zatiaľ čo operačný chirurg musí byť na opačnej strane prietrže a oblasť prietrže by mala byť nad ostatnými časťami brušnej dutiny. Prvý trokár sa vkladá do brušnej dutiny čo najďalej od brány prietrže, kde je proces adhézie najmenší. Po vykonaní diagnostickej laparoskopie sa zavedú ďalšie trokary, oddelia sa intraabdominálne adhézie, oddelí sa hernálny obsah od stien hernálneho vaku, stanoví sa hernálna brána a stanoví sa ich veľkosť..

Po určení veľkosti defektu brušnej steny sa sieťka vyreže tak, aby jej rozmery boli o 3 až 4 cm vyššie ako veľkosť brány prietrže. Potom sa parietálne pobrušnice okolo brány prietrže oddelí od priečnej fascie a vytvorí sa v predperitoneálnom priestore „vrecko“ na umiestnenie explantátu. Sieťka je zložená vo forme trubice a vložená cez trokar do brušnej dutiny. Tam sa narovná a umiestni do pripraveného predperitoneálneho priestoru. Sieť je pripevnená k brušnej stene pomocou endoskopického herniostaplera, po ktorom sa nad ňou prišíva peritoneum. Chirurgia je ukončená umytím plastickej zóny antiseptickým roztokom a zošívaním rán po zavedení trokarov.

Výber metódy plastickej chirurgie prednej brušnej steny u pacientov s ventrálnou herniou

Výber metódy plastiky prednej brušnej steny u pacientov s ventrálnou herniou spočíva v rozšírení indikácií na použitie metód aloplastiky a obmedzení indikácií na vykonanie plastiky vo vlastných tkanivách pacienta. Celosvetový trend je založený na dodržiavaní základného princípu herniológie - vykonávanie plastiky prednej brušnej steny bez napätia vo všetkých typoch ventrálnych hernií, čo je spojené s vedúcou úlohou tkanivového napätia v patogenéze vývoja ako pooperačných komplikácií, tak relapsov ochorenia..

Použitie plastiky prednej brušnej steny s miestnymi tkanivami „bez napätia“ tkanív je možné iba vtedy, ak existuje hernia malých rozmerov (W1). Pri použití tohto typu plastu je potrebné vziať do úvahy, že uzáver prietrže hernie sa uskutočňuje so zmeneným tkanivom, ktoré je sprevádzané výraznou traumou. To zasa vedie k narušeniu regeneračných procesov a spravidla vedie k tvorbe poškodeného tkaniva jazvy. Z tohto hľadiska sa musí u pacientov s veľkými kýlami (W2-W4) vykonať plastická chirurgia prednej brušnej steny pomocou syntetických explantátov..

Moderný koncept plastickej chirurgie prednej brušnej steny u pacientov s ventrálnou herniou rozlišuje metódy na jej rekonštrukciu a korekciu. Rekonštrukcia prednej brušnej steny znamená vykonanie kombinovanej plastickej chirurgie, pri ktorej sa po vyrezaní jazvového tkaniva porovnajú okraje hernálnych brán s následným explantáciou „onlay“ alebo „sublay“. Hlavnou črtou kombinovaných metód je schopnosť obnoviť svalovú kostru a dosiahnuť optimálny kozmetický výsledok, čo je nesmierne dôležité pre funkčné kategórie pacientov..

Pri výbere techniky umiestnenia explantátu je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že po jeho supra neurotickom umiestnení je pooperačná perióda často komplikovaná vytvorením serómu pooperačnej rany a predperitoneálne umiestnenie explantátu je sprevádzané technickými problémami s jej fixáciou. V tomto ohľade je najracionálnejšie umiestniť explantát do priestoru zadného svalu na zadnej stene plášťa rekta predného svalu brušnej steny..

Pri individuálnych klinických pozorovaniach, najmä pri veľkých relatívnych objemoch tvorby hernie alebo so znížením objemu brušnej dutiny, je možné vykonať kombinovanú plastickú chirurgiu so znížením objemu vnútorných orgánov, čo sa dosiahne odstránením veľkého omentum u obéznych pacientov alebo technikou „separácie anatomických vrstiev prednej brušnej dutiny“. steny. “ Možnosti vykonávania plastickej chirurgie prednej brušnej steny kombinovaným spôsobom u pacientov s hernálnymi útvarmi sú obmedzené. Ich použitie je indikované iba pri absencii chronických kardiovaskulárnych a pľúcnych ochorení u pacienta..

Ak nie je možná rekonštrukcia prednej brušnej steny alebo ak majú pacienti sprievodnú somatickú patológiu, metóda korekcie sa stáva metódou výberu. Hlavným princípom korekcie prednej brušnej steny je čiastočné alebo úplné uzavretie herniálneho portálu s „vloženým“ umiestnením syntetického explantátu..

Hlavným a nevyhnutným predpokladom pre plastickú chirurgiu prednej brušnej steny s veľkými kýlami (W3-W4) a znížením objemu brušnej dutiny je prítomnosť anestetickej a resuscitačnej služby v lekárskom zariadení s vhodným vybavením a prípravou..

Endoskopické chirurgické výkony sa používajú u pacientov s malými veľkosťami ventrálnych hernií (W1), súčasné chirurgické zákroky v neprítomnosti výrazného adhezívneho procesu v brušnej dutine..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

PREČO KTORÉ PREGNANCY VYBERÁ PÁSU?

Po mnoho storočí bola krása ženského tela chválená v piesňach a básňach. Od pradávna boli muži pripravení bojovať zúfalo kvôli svojim milovaným, niekedy neúspešne pokúšajúcim sa získať jej srdce.
Čas čítania: min.Môžem robiť cvičenia s myómom maternice?Pomerne často majú ženy, ktoré sú zodpovedné za svoje zdravie, logickú otázku: „Aké cvičenia sa dajú robiť s myómom maternice?“.
Podľa lekárskej klasifikácie je bránica prietrže pažeráka výčnelkom cez prirodzené otvorenie orgánov pod bránicou do hrude, hoci s anatomickou normou by mali byť v brušnej dutine.