loader

Hlavná

Späť

Ventrálna pooperačná prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Ventrálna kýla je akýkoľvek výstup z brušných orgánov cez prirodzené alebo patologické otvory brušnej steny pod kožou. V medicíne sa však tento termín zvyčajne nazýva kýla, kde kýlová brána je pooperačná jazva, t.j. tento výčnelok je oneskorenou komplikáciou chirurgických zákrokov na bruchu..

Charakteristickým rysom ventrálnej prietrže je jej veľká veľkosť. Čím väčšia je pooperačná jazva, tým väčší výčnelok.
Ochorenie nie je len kozmetické ťažkosti: okrem rizika porušenia môžu ventrálne kýly tiež narušiť anatomickú interakciu orgánov v bruchu, narušiť fungovanie žalúdka, čriev, bránice a močového systému..
Je ťažké liečiť taký výčnelok, ale situácia nie je beznádejná. Moderné technológie umožňujú odstrániť hernie na akomkoľvek mieste a akejkoľvek veľkosti. Do toho sú zapojené aj všeobecné nemocnice..

Príčiny patológie

Ventrálna kýla sa vyskytuje v dôsledku narušenia procesu hojenia rany po operácii. Čo je to a na čo tu ide? Nehojace sa rany u ľudí sú zriedkavé. Ale čím dlhšie sa rana nelieči, tým menšia je jazva.
Päť dôvodov, prečo sa pooperačná rana hoja pomaly:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Infekcia je hlavným dôvodom poklesu hojenia

Hnisanie pooperačnej rany môže v budúcnosti viesť k vzniku ventrálnej prietrže. Táto pravdepodobnosť nie je príliš veľká, ale silne závisí od veku pacienta, prítomnosti sprievodných patológií a závažnosti infekčného zápalu..

2. Nesúlad pacienta s pooperačným režimom

Hojenie rán sa začína okamžite po zošití rezu. Do 7 až 10 dní sa vytvorí menej hustá šva a konečná tvorba jaziev sa skončí 6 mesiacov po operácii. Počas tohto obdobia musí byť šev chránený, pretože je veľmi elastický, môže sa roztiahnuť a dokonca prasknúť. Počas tejto doby sa vyvarujte nadmerného cvičenia av prípade potreby noste obväz..

3. Sprievodné choroby

Liečenie rán môže narušiť nielen infekcie, ale aj niektoré choroby, najmä tie, ktoré ovplyvňujú mikrovaskulárne lôžko (diabetes mellitus, zlyhanie obličiek a srdca). U tejto kategórie pacientov sú stehy z rany odstránené neskôr o 7 dní a obdobie vzniku hustej jazvy sa môže oneskoriť až o 1 rok..

Prebytočný tuk v brušnej stene narušuje krvný obeh v ňom, čo bráni normálnemu hojeniu rán. Obezita brušných orgánov tiež významne zvyšuje vnútrobrušný tlak, čím zvyšuje zaťaženie pooperačnej jazvy..

5. Poruchy chirurgickej techniky

Tento dôvod ventrálneho vyčnievania je na poslednom mieste na zozname, ale ľudský faktor nemožno vylúčiť z chirurgickej praxe na dlhú dobu. To zahŕňa: zlú kvalitu chirurgických stehov, príliš silné alebo slabé napätie na okrajoch rany, priesečník nervových kmeňov atď..

Perforácia čriev je jednou z impozantných komplikácií ventrálnej prietrže.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky a diagnostika

Príznaky pooperačnej ventrálnej hernie sú zrejmé: jedná sa o výčnelok v oblasti pooperačnej jazvy, ktorý môže byť sprevádzaný bolesťou v tejto oblasti..

Neodporúča sa samovolná korekcia kýly vrátane ventrálnej.

Chirurgické ošetrenie

Akákoľvek prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Bez chirurgického zákroku sa výčnelky môžu vyskytovať samy o sebe iba u detí a potom nie vo všetkých.
Pooperačná ventrálna prietrž - priama indikácia pre chirurgickú liečbu.

Chirurgické odstránenie tohto typu výčnelku má určité ťažkosti:

 • Prítomnosť veľkého množstva jazvového tkaniva zo starej operácie, ktorá je slabo zásobená krvou a vytvára základ pre recidívu prietrže.
 • Zvyčajne sa jedná o hrčky veľkých rozmerov, ktoré počas operácie spôsobujú veľa problémov.

Dva typy chirurgických výkonov pri ventrálnej prietrži:

Stretch. Uzatvorenie hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív brušnej steny.

Ľahká. Kýlová brána je uzavretá umelými materiálmi.

 • Otvorené: urobte veľký rez na koži. Stará jazva je zvyčajne excidovaná (to znamená, že nová jazva bude o niečo dlhšia ako stará)..
 • Laparoskopický: prietrž je zvnútra uzavretý pomocou špeciálneho nástroja (laparoskop). Táto technika sa používa hlavne pre malé výčnelky..

Výhody a nevýhody oboch metód sú uvedené v tabuľke:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

príčinavysvetlenie
 • Nižšia cena.
 • Nevyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga.
 • Je ťažké alebo nemožné uzavrieť veľké prietrže.
 • Vyššia miera recidívy.
 • Silná bolesť v skorom pooperačnom období.
výhodynevýhody
Stretch techniky
Ľahké techniky
 • Hernie je možné liečiť ľubovoľnej veľkosti a akejkoľvek lokalizácie.
 • Výrazne nižšia miera recidívy.
 • Kratšia doba pooperačnej rehabilitácie.
 • Vyžaduje špeciálne materiály (zvyčajne polypropylénové pletivo).
 • Vyžaduje chirurga s určitou úrovňou kvalifikácie.
 • Laparoskopické odstránenie vyžaduje anestéziu.

Dnes sa až 90% ventrálnych kýiel odstráni pomocou neobmedzených techník..

Liečba bez chirurgického zákroku

Ventrálna kýla sa nelieči bez chirurgického zákroku - je to nemožné.

Konzervatívna terapia spočíva v nosení špeciálneho obväzu, ktorý zabraňuje opusteniu brušných orgánov pod kožou. Nosenie obväzu je namáhavé a nepohodlné, preto sa táto metóda používa iba v prípade, že je operácia kontraindikovaná:

 • závažný celkový stav tela;
 • vek a senilita;
 • tehotenstva;
 • zlyhanie srdca, obličiek;
 • odmietnutie pacienta z chirurgického zákroku.

Nosenie obväzu je konzervatívny spôsob liečby ventrálnej prietrže

Preventívne opatrenia

Predchádzanie vzniku pooperačného výčnelku je jednoduchšie a lacnejšie ako jeho liečba. Ak to chcete urobiť, musíte:

Cvičte, aby ste udržali správny stav svalov

bojovať s nadváhou;

jesť racionálne, predchádzať zápche.

Po každej operácii brucha musíte tiež:

 • dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára;
 • Nevystavujte sa nadmernej fyzickej aktivite 6 mesiacov po zákroku;
 • v prípade potreby noste ortézu.

záver

Žiadna kýla, najmä pooperačná, nezmizne sama.
Čím dlhšie pacient odkladá operáciu, tým väčší je výčnelok a tým ťažšie je liečiť. Ak máte prietržnú jazvu v oblasti pooperačnej kýly, okamžite kontaktujte lekára.

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

V roku 2014 dali polypropylénovú sieť (v roku 2008, prvá operácia bola pupočná kýla), o rok neskôr nielen pupok s okom, ale všetko okolo neho začalo vyčnievať. Chirurg v klinike diagnostikoval diastázu a ventrálnu prietrž. Otázka: Ako sa dá pracovať, ak už mám tkaninu zarastenú do tkaniny? ((Ďakujem vám.

Ahoj, Tatyana. Operácie sa tiež uskutočňujú v takýchto prípadoch, ale ako je otázka chirurga.

Dobrý deň, povedzte, že toto je veľké HERNIE?
Protokol o kontrole mäkkých tkanív. Subkutánne sa v hĺbke 8 - 9 mm vyskytuje herniálny výčnelok d37x3,5 mm, s heterogénnou eko-štruktúrou, s jasnými kontúrami. Chirurgická jazva kýla

Ahoj, Taya. Nie, nie veľký. Obzvlášť veľké prietrže zaberajú 2/3 prednej brušnej steny.

Uplynulo osem rokov s ventrálnou prietržou, bolesťou, záchvatmi, každé tri mesiace v nemocnici s problémami s gastrointestinálnym traktom, a môj lekár povedal o jablkách pod hrudníkom: „Nevšímajte si, ste podozrivý.“ Na žiadosť mojich príbuzných, aby som zmenil lekára, som kategoricky proti nemu. Ale Boh má svoje vlastné plány, náhodou som skončil so skutočným lekárom, ktorý má vážne problémy so svojou profesiou, odhalil a odstránil operatívnu pupočníkovú prietrž, ktorá po operácii nebola ľahká, čo eliminovalo 50% mojich bolestí a po vypadnutí vedľa starej pečeňovej prietrže malý melón z opačnej strany, tiež na ňom pôsobili. Dva týždne po operácii nemôžem zhlboka dýchať s radosťou a ľahkosťou, ktorú cítim, je jasné, že stále existuje bolesť, ale je príjemné si uvedomiť, že to sú zvyškové javy, a teraz budem žiť ako každý. Ale takýmto problémom sa dalo predísť, berte ma vážne, chirurga, ktorý ma spočiatku odstránil z gall.Bůh požehnaj všetkých chirurgov, ktorí spasia ľudí a sú sympatickí k ich bolesti a zdraviu. Táto operácia mi priniesla veľkú úľavu.

Včera operovali takú kýlu. Odporúčam neodkladať, pretože čím neskôr kontaktujete, tým väčšia je prietrž. Viem pre seba.

Pred 16 dňami som mal operáciu, dal sieť, zatiaľ čo nosím vzperu, ktorú čakám, až dorastie.

Pomerne priestranné a užitočné informácie.

Som rád, že to môžem vyskúšať! Ďakujem za spätnú väzbu! )

Ventrálna prietrž

Ventrálna kýla je výstup orgánov za brušnú dutinu v oblasti pooperačnej poruchy. Termín „ventrálna prietrž“ sa používa stále menej a menej, častejšie sa takéto útvary nazývajú pooperačné, čo viac odráža mechanizmus rozvoja patológie. Aby ste sa zbavili patológie, budete potrebovať chirurgický zákrok (hernioplastika)..

Prečo vzniká

Pooperačná (ventrálna) hernia je výstup z pobrušnice a vnútorných orgánov za hranice brušnej dutiny v oblasti pooperačnej jazvy. Orgány nevychádzajú prirodzeným otvorom, ale pooperačným defektom prednej brušnej steny.

Toto je častá komplikácia laparotomického chirurgického zákroku - odstránenie slepého čreva, žlčníka, maternice a ďalších vnútorných orgánov. Vo väčšine prípadov sa v zotavovacom období po mimoriadnych operáciách, menej často po plánovanom, vytvorí výčnelok.

Jediný dôvod, ktorý by viedol k rozvoju patológie, neexistuje. Úlohu zohráva kombinácia faktorov - miestnych a všeobecných.

Miestne dôvody

Lokálne faktory sú spojené so zmenami v oblasti pooperačných rán:

 • iracionálny výber prevádzkového prístupu (veľká časť);
 • nekvalitný uzáver rany (nedostatočné prispôsobenie hrán, nadmerné napätie, nesprávny výber materiálu na šitie);
 • nastavenie odtokov;
 • infekcia rán;
 • zníženie regenerácie.

Bežné dôvody

Vývoj ochorenia je ovplyvňovaný všeobecnými faktormi, ktoré sú spojené so stavom pacienta:

 • zaťažená dedičnosť;
 • patologické stavy, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku - chronická zápcha, predĺžený kašeľ, tehotenstvo;
 • obezita;
 • choroby, pri ktorých je znížená regeneračná schopnosť tkanív (liečenie) - diabetes mellitus, kardiovaskulárna patológia, nedostatok vitamínov, hypoproteinémia, anémia.

Vývoj choroby môže byť ovplyvnený jedným faktorom alebo niekoľkými faktormi naraz. Kombinácia niekoľkých faktorov navyše zvyšuje pravdepodobnosť zlyhania švov a vzniku výčnelkov.

klasifikácia

Ventrálne kýly sa vyznačujú rôznymi veľkosťami, tvarmi a lokalizáciou. Klinický obraz sa líši v závislosti od prítomnosti komplikácií, zloženia herniálneho obsahu. Prítomnosť tak širokej škály patológií sťažuje vytvorenie jednotnej klasifikácie. Rozlišujú sa tieto typy patológie:

 1. Lokalizácia: stredná (dolná, horná) a bočná (pravá a ľavá, dolná a horná).
 2. Podľa veľkosti: malý, stredný, rozsiahly, obrovský.
 3. Zloženie herniálneho vaku: slučky tenkého čreva, omentum, žalúdok, močový mechúr.
 4. Pri výskyte komplikácií: uškrtené, perforované, so známkami akútnej obštrukcie čreva.
 5. Zákonnosť: nastaviteľná, nevratná.

Klinické prejavy

Vo väčšine prípadov je jediným príznakom patológie prítomnosť výčnelku v pooperačnej jazve na prednej brušnej stene. Takéto vzdelávanie má tieto vlastnosti:

 • lokalizované vo šve;
 • zväčšuje sa v stojacej polohe;
 • zvyšuje sa pri kašli, namáhaní, fyzickej námahe;
 • klesá alebo zmizne vo vodorovnej polohe;
 • v nekomplikovanom kurze sa dá ľahko vrátiť späť.

Druhým najbežnejším príznakom choroby je bolesť. Spočiatku bolí bolesť a ťahá do prírody, horšie s fyzickou námahou. V priebehu času môže byť bolesť ostrá a konštantná, najmä s neredukovateľnosťou.

Iné príznaky sa vyvíjajú menej často a závisia od toho, ktorý orgán je zahrnutý v obsahu herniálneho vaku.

Hernial vak

Bolesť je obmedzená, objavuje sa zápcha a plynatosť. Pri dlhom priebehu ochorenia sa môžu objaviť príznaky intoxikácie.

Vyznačuje sa pálením záhy a grganím, pravidelným zvracaním, pocitom ťažkosti po jedle.

Bolesť je menej intenzívna a rozširuje sa na celú prednú stenu brucha..

Okrem výčnelku sa objavujú aj dysurické príznaky (rýchle alebo bolestivé močenie).

Ako urobiť diagnózu

Ak sa zistí vydutie, obráťte sa na lekára. Diagnóza obvykle nie je zložitá, berúc do úvahy klinický obraz a anamnézu (predchádzajúci chirurgický zákrok). Počas fyzického vyšetrenia lekár venuje pozornosť nasledujúcim zmenám:

 • pooperačná jazva;
 • výčnelok - jeho veľkosť, tvar, zákonnosť;
 • stav kože okolo jazvy (môžu sa vyskytnúť známky dermatitídy);
 • konzistencia obsahu prietrže, okrajov prietrže a veľkosť prietrže (pri prehmatnutí);
 • príznak kašľa.

Vo väčšine prípadov stačí na stanovenie diagnózy..

Niekedy je indikované ďalšie vyšetrenie - ultrazvuk (ultrazvuk), prieskum a kontrastná rádiografia. Tieto metódy sa predpisujú nielen na potvrdenie diagnózy, ale aj na vylúčenie iných chorôb.

Ako liečiť patológiu

Hlavnou metódou liečby je chirurgické odstránenie prietrže s následnou plastickou chirurgiou. Ak existujú kontraindikácie, používa sa na operáciu konzervatívna liečba. Jeho cieľom nie je toľko na vyliečenie choroby, ako aj na prevenciu komplikácií.

Konzervatívna terapia

Konzervatívna liečba sa vykonáva, ak pacient odmietne chirurgický zákrok alebo existujú kontraindikácie. Kontraindikáciou pri chirurgickej liečbe môže byť tehotenstvo, závažné ochorenie srdca, dýchací systém, zrážanie krvi.

Aká je konzervatívna liečba:

 1. Nosiť špeciálny vysoký obväz.
 2. Posilnenie svalov tlače (fyzioterapeutické cvičenia).
 3. Vylúčenie ťažkej fyzickej námahy.
 4. Normalizácia telesnej hmotnosti pri obezite.
 5. Dodržiavanie diéty zameranej na prevenciu zápchy (vláknina a cereálie, 1,5 litra vody denne).
 6. Liečba chorôb, ktoré sa prejavujú ako chronický kašeľ.

Konzervatívna liečba môže byť použitá ako prípravok na chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Kýlová chirurgia je indikovaná u všetkých pacientov bez kontraindikácií. V nekomplikovanom kurze je predpísaný chirurgický zákrok (6-12 mesiacov po vývoji patológie).

Pri porušení prietrže alebo vzniku akútneho zlyhania čreva sa vykonáva urgentná operácia.

Operácia môže byť otvorená alebo laparoskopická. Výber taktiky závisí od zákonnosti prietrže, jej veľkosti, prítomnosti zápalových zmien. Vo väčšine prípadov sa chirurgický zákrok vykonáva v celkovej anestézii, zriedkavo v lokálnej anestézii (s malým množstvom výčnelku)..

Operácia pozostáva z dvoch etáp:

 1. Vyrezanie kýly.
 2. Chybné uzavretie miestnymi tkanivami alebo syntetickými protézami.

Prognóza a dôsledky

Aj pri absencii komplikácií vedú ventrálne kýly často k zníženiu kvality života. Ak je prietrž narušená, prognóza je zlá. Každých 10 rokov končí porušenie prietrže smrťou.

Po chirurgickom zákroku je prognóza vo väčšine prípadov priaznivá. Možný relaps.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Podľa mnohých vedcov sú vitamínové komplexy pre človeka prakticky zbytočné.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

74-ročný austrálsky rezident James Harrison sa stal darcom krvi asi 1 000-krát. Má zriedkavý krvný typ, ktorého protilátky pomáhajú novorodencom so závažnou anémiou prežiť. Austrálčan tak zachránil asi dva milióny detí.

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Vedci z Oxfordskej univerzity uskutočnili sériu štúdií, počas ktorých dospeli k záveru, že vegetariánstvo môže byť škodlivé pre ľudský mozog, pretože vedie k zníženiu jeho hmotnosti. Vedci preto odporúčajú, aby ryby a mäso neboli úplne vylúčené zo svojej stravy..

Americkí vedci uskutočnili experimenty na myšiach a dospeli k záveru, že šťava z melónu z vodnej hladiny bráni rozvoju aterosklerózy krvných ciev. Jedna skupina myší vypila čistú vodu a druhá šťavu z melónu. Výsledkom bolo, že cievy druhej skupiny boli bez cholesterolových plakov.

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

Aj keď srdce človeka nebije, potom môže ešte dlho žiť, ako nám ukázal nórsky rybár Jan Revsdal. Jeho „motor“ sa zastavil na 4 hodiny potom, čo sa rybár stratil a zaspal v snehu.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

Prvý vibrátor bol vynájdený v 19. storočí. Pracoval na parnom stroji a bol určený na liečbu ženskej hystérie..

Osoba užívajúca antidepresíva bude vo väčšine prípadov opäť trpieť depresiou. Ak sa človek vyrovná s depresiou sám, má šancu na tento stav navždy zabudnúť..

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Jar je rozkvet nielen prírody, ale aj FLU a SARS. Všetky vekové skupiny sú ohrozené a môžete sa nakaziť na akomkoľvek verejnom mieste. ako.

Známky a liečba ventrálnej prietrže

Ventrálna hernia je komplikácia pooperačného obdobia počas operácie s disekciou prednej brušnej steny. Túto patológiu je možné liečiť iba opakovaným chirurgickým zákrokom, konzervatívne opatrenia nemajú terapeutický účinok.

Foto 1. Ventrálna kýla - vznikajúca po operácii. Zdroj: Flickr (Bailey Schuldt).

Čo je to ventrálna prietrž

Aby ste pochopili podstatu patológie, mali by ste poznať štruktúru prednej brušnej steny. Toto je viacvrstvová formácia, ktorá pri pohľade zvonka má:

 • ochranná vonkajšia vrstva dermálna
 • hypodermická ochranná mastná vrstva
 • vrstva spojivového tkaniva alebo aponeurotikum
 • svalový korzet.

Pri operácii brucha disekujte všetky vrstvy. Pooperačná komplikácia vedúca k vytvoreniu prietrže je čiastočná alebo úplná divergencia spojivovej jazvy.

Ventrálna kýla je prolaps (čiastočný výstup) vnútorných orgánov (omentum, tenké črevo atď.) Cez poškodenú brušnú stenu do podkožnej oblasti. Vonkajšia vrstva kože a podkožný tuk drží herniálny vak, ktorý rýchlo rastie v krvných cievach. Výsledkom je, že obsah vaku, prietržnej brány a samotného vaku vytvára silné adhézie (v mieste kontaktu rastú spolu).

V bruchu je lokalizovaná ventrálna kýla, kde boli urobené rezy všetkých vrstiev prednej brušnej steny, aby sa získal prístup k vnútorným orgánom. Častejšie sa to stáva po urgentných chirurgických zákrokoch, keď neexistovala príležitosť na plnohodnotnú predoperačnú prípravu. Brána kýly môže mať niekoľko otvorov.

Poznámka! Pooperačné komplikácie tohto druhu často vznikajú v dôsledku poruchy samotného pacienta, ktorý nezodpovedne odkazuje na odporúčania ošetrujúceho lekára..

klasifikácia

Neexistuje všeobecne akceptovaná klasifikácia pooperačných hernií. Rozlišujú sa:

 • lokalizáciou,
 • do veľkosti,
 • miera recidívy.

Ďalej rozlišujte medzi správnymi a nesprávnymi, viackomorovými a jednotlivými formáciami.

Lokalizáciou

Na mieste sa rozlišujú stredné, bočné a kombinované ventrálne kýly.

 • Mediálne - nachádza sa v strede brušnej steny
 • Bočné - herniálne brány po stranách brucha
 • Kombinované - niekoľko herniálnych brán, ktoré siahajú od stredovej línie po bočné časti brušnej steny.

Na veľkosť

Podľa veľkosti brány prietrže sa rozlišujú tieto typy:

 • malé - do 5 cm, nie vizuálne zistené,
 • stredná - 5-10 cm, vizuálne vyzerá ako malá vydutina na bruchu v oblasti operácie,
 • rozsiahly - 10-15 cm, výrazne zdeformuje žalúdok,
 • obrovský - viac ako 15 cm, náhla deformácia brucha.

Podľa miery relapsov

Charakterizácia relapsov ventrálnej prietrže priamo naznačuje počet jej opakovaných výskytov..

príčiny

Príčinou vzniku pooperačných komplikácií na jazve brušnej steny je:

 • Hĺbky, predĺžená drenáž počas hojenia
 • Zvýšený brušný tlak
 • Pľúcne choroby
 • Cukrovka, obezita a iné choroby ovplyvňujúce kvalitu regenerácie tkanív
 • Nesprávna chirurgická taktika
 • Pooperačné zlyhanie.

Predispozičným faktorom pre výskyt prietržových otvorov v jazve je:

 • Genetická predispozícia
 • Veľká pitva.
Foto 2. Komplexná chirurgia je jedným z predispozičných faktorov výskytu kýly. Zdroj: Flickr (kortrightah).

Vrodená slabosť spojivového tkaniva je vážnym faktorom v predispozícii pacienta k slabej fúzii jaziev. Títo ľudia majú nadmernú elasticitu väzu, tenkú pokožku, viacnásobné strie v celom tele, dokonca aj bez anamnézy nadmernej hmotnosti alebo tehotenstva..

Dlhá jazva zvyšuje šancu na hojenie defektov a tvorbu ohnísk vláknitého tkaniva.

Poznámka! Kvalitatívne obdobie zotavenia priamo ovplyvňuje pravdepodobnosť pooperačných komplikácií.

Príznaky a príznaky

Hlavným znakom vzhľadu ventrálnej hernie je miestny výčnelok brušnej steny v mieste jazvy alebo na jej stranách. Zmena tvaru brucha je sprevádzaná bolesťou, pocitom ťažkosti alebo ťahom zvnútra. Pri závažných veľkostiach divergencie jazvy sa u pacienta môže prejaviť nevoľnosť, problémy s pohybom čriev a zvracanie..

Malá kýla nemusí byť viditeľná, ale určuje sa dotykom. Pacient, ktorý sa snaží nájsť zdroj nepohodlia, často objaví malú prietrž pri cítení jazvy. Toto je lekárovi opísané ako neočakávané zlyhanie brucha. V polohe na chrbte herniálny vak zmizne.

diagnostika

Diagnostické testy na ventrálnu prietrž sa vykonávajú vo viacerých smeroch:

 • Prístrojový výskum. Ultrazvuk, magnetická rezonancia alebo počítačová tomografia sa vykonávajú na štúdium povahy, umiestnenia a stupňa ventrálnej prietrže. Stanoví sa prítomnosť zápalového procesu. Hodnotí sa stav vnútorných orgánov a štruktúra svalov, spojivového tkaniva v mieste zjazvenia..
 • Laboratórne štúdie zahŕňajú celý rad krvných a močových testov na určenie zdravotného stavu a identifikáciu infekcií (biochemické, všeobecné analýzy, HIV, hepatitída, syfilis)..
 • Ak je to potrebné, fluorografia, spirografia, EKG, konzultácia s lekárom alebo odborníkom.

Diagnóza samotnej pooperačnej prietrže nie je náročná. Uskutočňujú sa štúdie na objasnenie jeho parametrov a zdravotných charakteristík pacientov.

liečba

Účinná liečba ventrálnej prietrže je možná iba pri opakovanom chirurgickom zákroku. Konzervatívna terapia sa predpisuje pacientom s nemožnosťou alebo nevhodnosťou chirurgického zákroku (napríklad v pokročilom veku a zlom zdravotnom stave). U týchto pacientov sa prejavuje zmena v strave, fyzickej aktivite, stabilizácia trávenia a pohyb čriev pri obvaze.

Existujú dva prístupy k chirurgickému uzavretiu defektu:

 • Tradičná technika (hernioplastika) - napínanie vlastných tkanív a zapínanie neabsorbovateľným materiálom na šitie.
 • Laparoskopická hernioplastika.
 • Implantácia syntetických retenčných sietí (voľná hernioplastika).

Klasická chirurgia

Tradičný spôsob liečby ventrálnej prietrže sa uskutočňuje na malých formáciách bez komplikácií zápalovým procesom. Toto je overená, cenovo dostupná a cenovo dostupná technika..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 • opakovaná odchýlka asi 30%,
 • silná bolesť spojená s napätím v brušnej stene,
 • respiračná depresia.

implantácie

Ľahký spôsob liečby ventrálnej prietrže spočíva v inštalácii druhu náplasti na rozbiehavé okraje jazvy. Medzi subkutánnu vrstvu a herniálny vak sa vloží polypropylénová sieťovina, ktorej obsah sa vloží do brušnej dutiny. Sieťka je pripevnená najmenej 3 cm od okraja divergencie. Taká priehradka kvalitatívne zabraňuje vypadávaniu vnútorných orgánov.

Ľahká metóda je určená pre veľké a gigantické útvary. Pomáha predchádzať problémom s dýchaním a bolesťou, má však niekoľko nevýhod:

 • značné náklady,
 • komplikácie vo forme priľnavosti implantátu a čriev vedú k obštrukcii,
 • odmietnutie implantátu.

Laparoskopická operácia

Relatívne nová, menej traumatická metóda liečby kýly. Tu sa vykonáva chirurgický zákrok bez resekcie peritoneálnych tkanív, čo významne znižuje riziko relapsu. Pacient, rovnako ako pri tradičnej voľnej technike, je nasadený na ochrannú sieť, ale je zavedený pomocou laparoskopu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva pomocou niekoľkých laterálnych vpichov, ktoré vám umožňujú predstaviť si stav chirurgického poľa. Počas operácie sa snažia nedotýkať herniálneho vaku. Táto technika sa vyhýba opakovaným jazvám a zápalovým komplikáciám. Nevýhody metódy pri absencii dostatočného počtu špecialistov a potrebného vybavenia.

Dôsledky a komplikácie

Pooperačné obdobie je veľmi individuálne. Terapeutické opatrenia sú zamerané na prevenciu nasledujúcich komplikácií:

 • kongestívne zápal pľúc
 • srdcové zlyhanie
 • vredy
 • zápcha
 • porucha periférneho obehu.

Liečba liekmi spočíva v zavedení antibiotík na 5 až 7 dní, úľave od bolesti, všeobecnom posilnení organizmu (vitamíny, imunostimulanty). Chirurgickú starostlivosť tvoria obväzy, obväzy. Stimulačná terapia spočíva v masáži, fyzioterapeutických procedúrach a primeranej fyzickej aktivite..

Rehabilitácia

Štandardný čas zotavenia po liečbe ventrálnej hernie je nasledujúci:

 • pobyt v nemocnici 3-7 dní
 • ambulantná liečba od 3 do 6 týždňov (obdobie invalidity)
 • úplné zotavenie nie skôr ako 6 mesiacov (ľahká práca).

Celá doba rehabilitácie musí byť prísne v súlade s odporúčaniami ošetrujúceho lekára - to umožní tkanivám úplne sa zotaviť. Nezabudnite nosiť obväz alebo špeciálne spodné prádlo. Fyzická aktivita je kontraindikovaná.

Poznámka! Je nevyhnutné prestať fajčiť a prejedať sa.

prevencia

Prevencia pooperačných hernií spočíva v postupnom odchode z režimu zotavenia, ktorý podlieha všetkým odporúčaniam lekára. Základnou podmienkou je dodržiavanie zdravého životného štýlu, správna výživa, odvykanie od fajčenia. Fajčenie výrazne narušuje krvný obeh a regeneráciu tkanív.

Rovnako dôležitá je vlastná hygiena pacienta, dodržiavanie noriem a pravidiel liečby jaziev a prevencia zápalových ochorení. Medzi hlavné preventívne opatrenia patrí udržiavanie zdravej váhy, obmedzovanie fyzickej aktivity, včasné vyšetrenie a liečba závažných chorôb.

Pooperačná ventrálna prietrž - príznaky a liečba

Čo je pooperačná ventrálna prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Ventrálna hernia je časté ochorenie, pri ktorom dochádza k prolapsu vnútorných orgánov pokrytých parietálnym pobruškom alebo ich časťami cez prirodzené alebo umelé diery vo svalovej aponeurotickej kostre. [3]

Pooperačné ventrálne hernie (PVG) sa nazývajú hernie, ktoré sa vyskytujú po operácii pre akékoľvek chirurgické ochorenie, s výnimkou kýly brušnej steny. [8] [9]

Termín „ventrálna prietrž“ predstavil vedec a lekár Claudius Golen v rokoch 129-199. n e. Ako anatom, chirurg a zakladateľ experimentálnej fyziológie sa venoval aj lekárskej činnosti a praxi. Informácie o hernii sa nachádzajú aj v dielach Hippokrata (V storočia pred naším letopočtom), Celzia (I. storočie pred naším letopočtom) a ďalších autorov. [1]

Existujú predispozičné a produkčné faktory pre rozvoj pooperačných hernií. Predispozičné faktory: [3] [6] [21]

 • nadváhou;
 • kachexia;
 • postava (brachymorfný typ);
 • diabetes;
 • starší vek;
 • bronchitída, pneumónia a iné choroby dýchacieho systému po operácii;
 • zvracanie
 • zápcha;
 • nadúvanie;
 • inhibícia ochranných a regeneračných schopností tela;
 • ťažkosti s močením.

Výrobné faktory: [3] [6] [21]

 • hnisanie a divergencia okrajov pooperačných rán;
 • opakovaná reparotómia;
 • divergencia švov po ukončení svalových relaxancií;
 • laparostomii;
 • drenáž, upchatie brušnej dutiny;
 • peritonitídy;
 • skorá veľká fyzická aktivita v pooperačnom období;
 • nútená laparotómia bez ohľadu na anatomickú štruktúru prednej brušnej steny;
 • technické chyby pri vykonávaní laparotómie a šití rán;
 • črevná paréza v skorom pooperačnom období;
 • nedostatok kyseliny askorbovej potrebnej na syntézu prokolagén prolingidralázy.

Príznaky pooperačnej ventrálnej prietrže

Ventrálna kýla je najčastejšie asymptomatická. Jedným z hlavných príznakov tohto ochorenia je detekcia výčnelku v jednej alebo viacerých oblastiach brucha. Okrem toho sa výčnelok objaví iba pri fyzickej aktivite, namáhaní, ťažkom kašľaní, kýchaní. Ak sa potom môže obsah herniového vaku ponoriť, potom môžeme povedať, že táto prietrž je bez predsudkov. Ak existujú sťažnosti na pocit pálenia, bolestivosť, neschopnosť ponoriť obsah herniálneho vaku a zväčšené vydutie, jedná sa už o známky porušenia.

Patogenéza pooperačnej ventrálnej prietrže

Všetky ventrálne kýly podľa vzdelania možno rozdeliť na dystrofické a traumatické.

Traumatické zahŕňajú všetky hernie, ktoré vznikajú v dôsledku akéhokoľvek zranenia alebo chirurgického zákroku. Všetky ostatné sú dystrofické.

Akákoľvek ventrálna prietrž má nasledujúce komponenty:

 • herniálne brány - to je oblasť zlyhania prednej brušnej steny;
 • herniálny vak je akákoľvek oblasť pobrušnice, ktorá je pod vplyvom vysokého intraabdominálneho tlaku natiahnutá a opúšťa nesolventnú oblasť prednej brušnej steny.
 • herniálny obsah - je to orgán (súčasť orgánu), ktorý pod vysokým tlakom vo vnútri brušnej dutiny vstupuje do herniálneho vaku.

Hlavný význam v etiopatogenéze hernií sa pripisuje nerovnováhe medzi tlakom v brušnej dutine a schopnosťou svalovej aponeurotickej kostry odolať tomuto tlaku. Dve hlavné sily, ktoré pôsobia na pooperačnú jazvu, sú vnútrobrušný tlak a svalové napätie brušnej steny. Ak jazva neznesie tlak, objaví sa porucha, ktorá porušuje svalovú aponeurotickú funkciu brušnej steny..

Výskyt herniálneho výčnelku sa najviac očakáva u ľudí, ktorí majú rôzne druhy pooperačných komplikácií v prvých šiestich mesiacoch po zákroku, pretože zápal pretrváva vo vrstvách prednej brušnej steny po dlhú dobu. Je tiež známe, že po minulých komplikáciách zápal pretrváva po dlhú dobu v prednej brušnej stene. [7] [16] Existuje dôkaz o priamom vzťahu medzi výskytom prietrže a chorobami periférneho nervového systému. Hlavnú úlohu pri vývoji pooperačných ventrálnych hernií a ich relapsoch hrá narušenie procesov pooperačnej tvorby jaziev, t. J. Vysoký počet tenkých kolagénových vlákien s nízkou hustotou. V dôsledku degeneratívnych zmien je svalová aponeurotická vrstva nahradená tkanivom jazvy, čo negatívne ovplyvňuje pevnosť steny. Poruchy v procesoch metabolizmu spojivového tkaniva sú teda pravdepodobne jedným z hlavných faktorov pri vývoji PVG. Toto sa musí vziať do úvahy pri výbere hernioplastickej metódy a mali by sa uprednostňovať metódy minimálne invazívne a bez napätia, pretože tkanivá, ktoré sú prešité bez výrazného napätia, významne neovplyvňujú funkčný a morfologický stav svalovej aponeuritickej kostry a to nevedie k významnému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Klasifikácia a fázy vývoja pooperačnej ventrálnej prietrže

V modernej literatúre neexistuje všeobecne uznávaná klasifikácia ventrálnych kýiel.

 1. 1999 klasifikácia Chevrel J.P., Rath A.M. (skrátene SWR) je najvhodnejšie na klinické a vedecké použitie herniológov.

Kýly sú rozdelené do nasledujúcich pozícií:

1. lokalizácia (medián (M); bočný (L); kombinovaný (ML));

2. veľkosť brány prietrže (W1 (do 5 cm); W2 (5-10 cm); W3 (10-15 cm); W4 (viac ako 15 cm);

3. Prítomnosť alebo neprítomnosť recidívy (R1; R2; R3; R4).

2. Stanovte hodnotu PVG podľa klasifikácie K.D. Toskina a V.V. Zhebrovsky (1980). [22] [25]

 • Malé kýly - vada je lokalizovaná v ktorejkoľvek oblasti prednej steny brucha bez zmeny celkovej konfigurácie brucha a často sa nezistí ani pri prehmatnutí;
 • Stredné kýly - defekt zaberá akúkoľvek časť oblasti prednej brušnej steny bez deformácie a je určený hmatom;
 • Rozsiahle kýly - defekt úplne zaberá celú oblasť prednej steny brucha, deformuje brucho;
 • Obrie hernie - chyba zachytí viac ako jednu oblasť a náhle deformuje brucho.

Okrem toho je potrebné zvážiť, či je prietrž opraviteľná alebo nezredukovateľná, narušená alebo nie.

Rozlišujú sa tiež tri najbežnejšie varianty abnormalít topografie brušnej steny v PVG:

1 možnosť - hernálna defekt sa nachádza v strede a je tvorený strednými okrajmi svalov rekta, bez toho, aby to narušovalo integritu samotných svalov;

Možnosť 2 - herniálna defekt nielen zničil bielu líniu brucha, ale tiež došlo k porušeniu anatomickej integrity konečníka alebo bočných svalov prednej brušnej steny, ako aj ich aponeurotických prípadov;

3 možnosť - ak sú príznaky možností 1 a 2, ale rozdiel leží v oblasti defektu (15 × 15 cm alebo viac), ako aj v prítomnosti svalovej atrofie a zoslabení aponeurotických štruktúr.

Diagnóza pooperačnej ventrálnej prietrže

Hlavnou diagnostickou metódou prietrže je fyzikálne vyšetrenie, palpácia a anamnéza..

 • Ultrazvuk prednej brušnej steny nám umožňuje rozlíšiť prítomnosť prietrží v skorých štádiách vývoja, ako aj odhaliť všetky herniové brány, sledovať ich obsah (najmä pri neredukovateľných a obrovských kýlach)..
 • Röntgenové vyšetrenie čriev a močového mechúra (irigografia a cystografia) sa vykonáva v prípade podozrenia na kĺzavú prietrž.
 • Počítačová tomografia vám umožňuje vypočítať pomer objemu herniálneho obsahu k celkovému objemu brušnej dutiny pacienta. Toto treba vziať do úvahy pri výbere metódy plastickej chirurgie a tiež sa treba vyhnúť vývoju kompartmentového syndrómu v skorej pooperačnej perióde.
 • Video endoskopické vyšetrenie odhaľuje prítomnosť sprievodnej patológie, ktorú je potrebné zohľadniť pri predpisovaní liekov a pri súčasných operáciách.

Liečba pooperačnej ventrálnej prietrže

Na chirurgickú liečbu PVG bolo navrhnutých veľké množstvo rôznych metód, ktoré sa líšia hlavne v technike uzatvárania a spevňovania herniálnych brán (hernioplastika). [24] Všetky metódy hernioplastiky PVG možno rozdeliť do dvoch skupín: plast s použitím miestnych tkanív a plast s použitím ďalších plastových materiálov. Je tiež možná kombinácia týchto metód..

Gernioplastika s miestnymi tkanivami

Existuje niekoľko metód hernioplastiky pomocou miestnych tkanív:

 • aponeurotické metódy hernioplastiky;
 • svalové aponeurotické metódy hernioplasticy;
 • svalové metódy hernioplasticy;
 • plasty hernia sac.

Napriek vysokému riziku relapsu sa plastická chirurgia s lokálnymi tkanivami uskutočňuje v chirurgickej praxi. Tieto metódy sa najčastejšie používajú u detí a mladých žien.

Plastová brána prietrže s použitím ďalších plastových materiálov

Plastové konzervy dura mater

Z homoplastických techník bolo najdôležitejšie použitie dura mater a mnoho chirurgov, najmä v Rusku, používalo konzervovanú dura mater pre plastickú chirurgiu, najmä pre veľké a veľké PVG. [2] Zubná plastická chirurgia sa široko používala na klinike K. D. Toskina, kde sa táto plastická chirurgia používa od roku 1972. Dobré výsledky je možné zaznamenať, že pri 252 operáciách má iba 1,8% relapsov a 5,6% komplikácií rany., V modernej herniológii sa táto technika nepoužíva, pretože problémy s infekciou HIV a hepatitídou sa spájajú s problémami spojenými s prípravou a skladovaním implantátov..

Plasty pomocou autodermu

Z dôvodu jednoduchosti vykonávania a menej traumatických (v porovnaní s použitím autofázie) zostáva medzi autoplastickými technikami relevantný iba autodermálny plast. Tieto metódy a aloplastika s použitím umelých protéz tvoria základ moderného plastu s použitím ďalších plastových materiálov. Prvá skúsenosť s použitím kože na hernioplastiku patrí G. Simonovi v roku 1881. Koža bola rozrezaná okolo herniálneho výčnelku, vnútorné okraje boli zošité spolu a hernálny vak so zošitou kožnou chlopňou bol ponorený zošitím vonkajších okrajov kožného rezu. Táto technika bola sprevádzaná veľkým počtom relapsov a špecifických komplikácií, napríklad tvorbou dermoidných cýst. Pri autodermálnej plastike je dôležitým bodom fixácia kožného laloku s určitým napätím, ako aj skorá aktivácia pacientov. Túto degeneráciu kožnej chlopne aktívne využívali priaznivci autodermálnej plastiky na širokú podporu tejto metódy. Jedným z hlavných problémov boli komplikácie v oblasti rany a prihojenie štepu. Ďalšou prekážkou bolo, že kožný lalok nedegeneruje na husté aponeurotické tkanivo, ale na voľné zjazvujúce spojovacie tkanivo, ktorého odolnosť voči fyzickej námahe je oveľa menšia. Použitie autodermálnej plastiky pri liečení veľkých kýly stehnovými a / alebo ligatúrnymi fistulami je všeobecne nevhodné. [12]

Použitie syntetického materiálu

Od 40. rokov 20. storočia sa začalo nové štádium herniológie spojené so syntézou polymérov s vysokou molekulovou hmotnosťou vhodných na implantáciu do tkanív ľudského tela. Vývoj, implementácia a použitie moderných polymérnych materiálov významne rozšírilo možnosti protetickej PVG hernioplastiky prakticky akejkoľvek veľkosti. [10] V súčasnosti je protetická hernioplastika základnou liečbou pacientov s PVH. Pri protetickej hernioplastike však vyvstáva otázka o špecifických komplikáciách - serómy, kvôli predĺženému vylučovaniu reaktívnej tekutiny v oblasti protézy. [18] Frekvencia komplikácií môže závisieť od mnohých faktorov, od protézy použitej po metódu implantácie. Dnes je okrem chirurgovej techniky potrebné vziať do úvahy aj vlastnosti syntetických polymérnych materiálov, aby sa zvýšila účinnosť protetických metód, pretože komplikácie spojené s nízkou kvalitou protézy môžu vymazať aj najmodernejšie chirurgické techniky. Použitím materiálov, ako sú kapry, penová guma, polyvinylalkohol, fluórplast a mnoho ďalších, sa zvýšila frekvencia infiltrátov, sérómov a hnisavých kožných výrastkov, ktoré dlho liečili fistuly a sekvestráciu transplantátov. [14] Niektorí autori písali o karcinogenite plastov počas ich dlhšieho pobytu v tele. [3] [17] [24] Vzhľadom na vyššie uvedené by syntetický materiál na hernioplastiku mal byť chemicky inertný, silný, pružný, vhodný na sterilizáciu a dostupný, protéza by nemala mať karcinogénne a prozápalové vlastnosti..

S vývojom laparoskopickej herniológie sa nedávno objavila ďalšia požiadavka - schopnosť tvoriť prekážku pre rozvoj adhézií z brušnej dutiny. J. P. Amid (1997) identifikuje štyri typy syntetických materiálov:

Pohľad č. 1 - celková mikroporézna endoprotéza (átrium, marlex, prolén, trelex). Priemer mikropórov v tomto type je viac ako 75 mikrónov. Tieto póry voľne prenikajú makrofágy, fibroblasty, kapiláry, kolagénové vlákna..

Pohľad č. 2 - celková mikroporézna protéza (Gore-Tex; chirurgická membrána a dvojitá sieť) s veľkosťou mikropórov menej ako 10 mikrónov.

Pohľad č. 3 - makroporézna endoprotéza s viacvláknovou zložkou (teflón, mersilén, dacron, tkaná polypropylénová sieť).

Pohľad č. 4 - materiály s submikroskopickými pórmi. Materiály 4. typu sú prakticky nevhodné pre plasty, v niektorých prípadoch sa však používajú v kombinácii s protézami 1. typu na intraabdominálnu implantáciu. V prípade infekcie materiálu poréznosťou jeho vlákien menej ako 10 mikrónov sa musia protézy úplne odstrániť, pretože ich ponechanie vedie k chronickému zameraniu infekcie. Vyššie uvedené vlastnosti sa nachádzajú v tkaných a skrútených vláknach, v dôsledku čoho by mal dobrý protetický materiál pozostávať z monofilných vlákien. Hlavným materiálom, ktorý spĺňa požiadavky, je polypropylén, ktorého štúdia nepreukázala žiadne známky odmietnutia, karcinogenity a resorpcie v priebehu času. Na jeho základe boli vytvorené tkaniny z monofilného polypropylénového pletiva Marlex, bifilamentového polypropylénového pletiva Prolene, polypropylénového pletiva z polypropylénu Surgipro, ktoré sa používa dodnes. Priemer pórov materiálu tiež určuje rýchlosť a kvalitu jeho implantácie do telesného tkaniva. Bolo dokázané, že pri veľkosti pórov viac ako 75 μm implantát rastie po celej hrúbke v priebehu jedného mesiaca s kolagénovými vláknami a fibrocytmi, zatiaľ čo histiocytová infiltrácia prevažuje s menšími pórmi a v dôsledku toho slabšia fixácia syntetického materiálu v telesných tkanivách..

Použitie protéz Marlex a Prolene, ktorých veľkosť pórov je 100 μm, umožnilo znížiť frekvenciu infekčných komplikácií rany v porovnaní s lavsanom (mercilénom) z 15% na 5% a tvorbu fistúl z 15% na 2%. Experimentálne sa preukázalo, že optimálna veľkosť pórov je 2 až 3 mm. [22] Protézy vyrobené z polytetrafluóretylénu (Gore-Tex) sú pomerne inertné, porovnateľné s polypropylénom, ale ich adhezívne vlastnosti sú menšie, a preto sú menej pevne implantované do telesného tkaniva. Okrem toho je ich použitie často komplikované chronickou infekciou tkanív. J J. Bauer a kol. (2002) uvádza použitie Gore-Tex pri operáciách pri extenzívnych kýlach, výsledkom bolo hnisanie rany u 7,1% a recidíva prietrže u 10,7% pacientov, protéza sa musela odstrániť u jedného pacienta. Gore-Tex sa preto používa výlučne na laparoskopické hernioplastiká, pri ktorých je pravdepodobnosť infekcie protézy minimalizovaná kvôli intenzívnej karboxyperitoneum. [10]

Jemnejšia jazva spojivového tkaniva umožňuje formulovať použitie tzv. „Ľahkých“ sietí (Vipro, Vipro-2, Ultrapo), to znamená sietí so zníženým množstvom polypropylénu na jednotku plochy protézy, čo znižuje intenzitu zápalovej reakcie. V súčasnosti sa bežne používajú polypropylénové siete PMS (6 11 cm), PMM (15 15 cm), PML (30 30 cm), PMH, vyrábané spoločnosťou Ethicon; polypropylénové siete SPMM-35 (7 13 cm), SPMM-66 (15 15 cm), SPMM-135 (22 33 cm), vyrobené spoločnosťou TYCO Corporation, ako aj monofilná sieť z polypropylénu vyrobená spoločnosťou Pettek v Pettek. [22] Použitie iných syntetických materiálov je nežiaduce, pretože zvyšuje riziko chronickej infekcie protézy, ktorá si nevyhnutne vyžaduje jej úplné odstránenie..

Ročne sa na svete používa asi 1 milión implantátov na hernioplastiku. V niektorých krajinách sa až 90% všetkých hernií prevádzkuje pomocou sieťových polypropylénových protéz. [22]

Medzi metódy protetickej hernioplastiky je možné rozlíšiť dve veľké skupiny: "Voľný" spôsoby a kombinovaný. Podstatou plastickej chirurgie bez napätia je použitie vlastných tkanív pacienta na uzatvorenie kýly bez úplného prispôsobenia (kontaktu) okrajov kýly v kombinácii s protézou z oka. Súčasne môže byť mriežka umiestnená a fixovaná rôznymi spôsobmi, podľa princípu online, inlay, online + inlay, sublay. Pri kombinovanej protetickej oprave je herniálny defekt úplne odstránený miestnymi tkanivami, prispôsobením a úplným prispôsobením jeho okrajov (napínací plast), vďaka čomu sa obnoví normálna topografická a anatomická štruktúra brušnej steny a jej funkcia, a navyše sa posilní protézou, ktorá môže byť umiestnená na onlay princípe alebo sublay. Na základe vyššie uvedeného je plastická plastická chirurgia mnohým chirurgom herniológie nazývaná radikálna a bez napätia - paliatívna. Úplné vrstvené porovnanie topografickej a anatomickej štruktúry brušnej steny s rozsiahlymi a obrovskými kýlami však bohužiaľ nie je vždy možné.

Ľahké techniky protetickej hernioplastiky

Spodná línia je plasticita brány prietrže s exogénnym materiálom bez úpravy okrajov defektu. Existuje veľké množstvo rôznych metód beznapäťovej hernioplastiky, ktoré sa líšia umiestnením protézy a metódami ich fixácie. Hlavné metódy beznapäťovej hernioplastiky:

 • nad svalovo-aponeurotickým skeletom (alebo jeho druhé meno je „onlay“): pri tomto type plastickej chirurgie sa defekt uzavrie v aponeurózovej hrane k hrane, endoprotéza sa umiestni na stehu po 4-6 cm odlupovaní v rôznych smeroch podkožného tuku a prišije sa aponeuróza;
 • pod muskulo aponeurotickým rámcom (retromuskulárny, preperitoneálny, iný názov je „sublay“): pri tejto metóde sa po upevnení protézy k pobrušnici zošívajú otvorené okraje rekta abdominis;
 • pomocou techniky „vyloženia“ sa hernioplastika brušnej steny vykonáva endoprotézou bez toho, aby sa zakryla tkanivom aponeurózy. To sa dá urobiť iba v prípadoch, keď je nemožné a nebezpečné porovnávať okraje prietrže bránky kvôli riziku rozvoja kompartmentového syndrómu..

V deväťdesiatych rokoch boli navrhnuté rôzne metódy na opravu obrovských hernií:

 • V roku 1990 sa objavila Ramirezova metóda, ktorá spočívala v rozrezaní aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu na oboch stranách, čo je nevyhnutné na zníženie hernálnej brány..
 • V roku 1996 sa objavila metóda Devlin, pri ktorej je transplantácia ôk položená a fixovaná podľa metódy onlay, pričom sa minimalizuje napätie okrajov hernálnej chyby. [12]

Kombinované metódy protetickej hernioplastiky

V prípade použitia „kombinovaných metód“ plastickej chirurgie zahŕňa uzavretie kýly defekt jednu z vyššie uvedených metód aponeurotickej plastickej chirurgie iba na úkor miestnych tkanív a protéza je fixovaná nad alebo pod aponeurózou. Voľba tohto alebo tohto spôsobu plastickej chirurgie sa uskutočňuje individuálne chirurgom, v závislosti od typu a veľkosti prietrže, stavu miestnych tkanív, veku pacienta a prítomnosti sprievodnej patológie..

Na základe skúseností s chirurgickou liečbou 188 pacientov s rozsiahlymi a obrovskými kýlami V.G. Lubyansky a kol. (2008) zistili, že pacienti pred chirurgickým zákrokom majú abnormality abdominálnej kaválnej pumpy spojené s deštrukciou prednej brušnej steny a zníženou pohyblivosťou kupoly bránice. Časť čreva sa nachádza mimo brušnej dutiny. To všetko vedie k nízkemu tlaku v bruchu, čo vedie k obštrukčným a reštriktívnym ochoreniam pľúc. Pri rekonštrukcii prednej brušnej steny sa obnoví pumpa brušnej dutiny, čo zvyšuje rýchlosť prietoku krvi venóznou žilou a je základom prevencie tromboembolických komplikácií..

Vyššie uvedené určuje výhodu použitia kombinovaných metód protetickej hernioplastiky ventrálnych hernií oproti nenapätým, ktoré spočívajú v odstránení predoperačnej patologickej relatívnej polohy anatomických štruktúr prednej brušnej steny a obnovení fyziologických vlastností brušnej tlače. Aby sa zabránilo inhibícii intestinálnej motility, zvýšeniu bránice a posunu hrudných orgánov, čo môže viesť k narušeniu srdcovej činnosti, dýchaniu a rozvoju syndrómu brušnej komory, sú uvedené jasné indikácie pre tento typ operácie. Mimoriadny význam má predoperačná príprava pacientov a včasná prevencia kardiopulmonálnych komplikácií v skorom pooperačnom období. Podľa V.N. Egieva a D.V. Chizhova (2004), použitie kombinovaných plastov spôsobuje až 20% relapsov choroby. [22] Väčšina domácich a zahraničných autorov uvádza 15 až 35% relapsov s protetickou hernioplastikou rozsiahleho a obrovského PVG..

Endovideo chirurgické techniky pre protetickú hernioplastiku

Minimálne invazívna laparoskopická technika otvára nové perspektívy v herniochirurgii, ktorá umožňuje vyrovnať mnohé nedostatky tradičnej hernioplastiky. Puč v hernioplastike v roku 1993 urobil Karl LeBlanc, ktorý navrhol novú techniku ​​pre laparoskopickú hernioplastiku, počas ktorej bola intraperitoneálne nainštalovaná endoprotéza oka a laparoskopicky fixovaná. Táto taktika vo svetovej literatúre sa nazýva IPOM (intraperitoneálna onlay mesh). Technika IPOM zaisťuje uzavretie herniovej chyby pomocou špeciálnych endoprotéz z ôk, ktorých charakteristickou črtou je dvojvrstvová štruktúra. Jedna strana ôk je pokrytá špeciálnym riešením, ktoré nespôsobuje priľnavosť pri kontakte s vnútornými orgánmi, druhá je naopak adhéznymi vlastnosťami, aby sa čo najpevnejšie spojila s pobrušnicou. Sieť je zavesená pomocou neabsorbovateľných ligatúr v brušnej dutine a fixovaná okolo obvodu pomocou lepidiel. Podľa pôvodnej techniky LeBlanc boli lepidlá kovové. Pri klasickej technike IPOM sa však zvyšuje riziko vzniku pooperačných sérómov, hernia sac granulomas, preto je táto technika modifikovaná.

Osvedčené postupy pri operácii pupočníkovej a ventrálnej prietrže s endoprotézou Ventralex ST

Na vykonanie operácie s použitím tejto technológie nesmie byť pupočná alebo ventrálna prietrž prevádzkovaná skôr a pri herniovej bráne, ktorá nie je väčšia ako 6 metrov štvorcových. pozri Chirurgia sa vykonáva pomocou malého rezu herniotomiou a ďalšieho prístupu k trokaru 5 mm. Pri endotracheálnej anestézii sa na ľavý bok umiestni 5 mm trokar. Potom sa v oblasti vyčnievania vykoná herniotomický rez do 1,5 až 2 cm a resekuje sa herniový vak s jeho obsahom. Odstránenie obsahu herniového vaku je bezpečné, pretože predtým sa vykonala laparoskopia a zistilo sa, že nehrozí riziko poškodenia vnútorných orgánov. Endoprotéza Ventralexu sa zavádza do brušnej dutiny, ktorá pripomína hubovitý tvar a má, ako už bolo uvedené, dva povrchy - fixačný a ochranný. Po inštalácii endoprotézy Ventralex sa opakovane vykonáva laparoskopia, aby sa skontrolovala kvalita inštalácie protézy. Po aplikácii viacerých kožných švov je operácia dokončená.

Liečba pupočníkovej a ventrálnej prietrže touto metódou má niekoľko výhod:

 • minimálna invazívnosť;
 • trvanie zásahu je 15 - 20 minút;
 • po operácii prakticky neexistuje bolesť;
 • rýchla rehabilitácia (prepustenie z nemocnice po 24-48 hodinách);
 • výrazný kozmetický účinok.

Podľa mnohých autorov sa frekvencia komplikácií po laparoskopickej hernioplastike pohybuje od 2 do 26% a miera recidívy choroby sa pohybuje od 0 do 17%. Jedným z hlavných problémov pri použití laparoskopie na liečbu PVH je prítomnosť dlhého adhezívneho procesu v brušnej dutine. Pri inštalácii portov existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia brušných orgánov zapojených do procesu lepenia.

Prognóza. prevencia

Podľa literatúry sa percento hernie po laparotómii pohybuje medzi 5 až 19% zo všetkých intervencií. Kýla je v chirurgii najbežnejším ochorením a hernioplastika je hlavným chirurgickým zákrokom v ktorejkoľvek časti sveta. Napriek veľkému počtu plastových metód sa problém s relapsom doteraz nevyriešil..

Nevyhnutné podmienky na zníženie rizika relapsu:

 • dôsledné nosenie obväzu;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • Normalizácia BMI (vylúčenie prírastku hmotnosti na začiatku pooperačného obdobia);
 • normalizácia funkcie čriev (odstránenie zápchy).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapia prietrže medzistavcovej platničky iba pomocou ľudových receptov môže byť sotva účinná. Tieto metódy však dokonale doplnia všeobecný priebeh liečby predpísaný lekárom.
Rospotrebnadzor uverejnil sériu odporúčaní o akciách počas pandémie koronavírusov. Federálna služba oznámila, kde robia testy na určenie choroby.
Použitím aplikátora Kuznetsov na kýlu chrbtice je možné zlepšiť dodávanie vonkajších liekov do zamerania choroby, zmierniť bolesť, stimulovať regeneráciu tkanív, uvoľniť napnuté svaly a zlepšiť prietok krvi.