loader

Príznaky a metódy liečby trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu

Zníženie trenia svalov v kĺboch ​​počas pohybu zabezpečujú špeciálne synoviálne vaky alebo tekutina obsahujúca burzu. Niekedy sa zapália, čo vedie k patológii nazývanej burzitída. Jednou z častých odrôd je trochanterická burzitída bedrového kĺbu sprevádzaná bolesťou a obmedzením pohybu. Ochorenie vyžaduje vhodnú terapiu s ďalším obnovením kĺbových funkcií..

Faktory prispievajúce k rozvoju patológie

Charakteristickým rysom anatomickej štruktúry bedrového kĺbu je umiestnenie niekoľkých periartikulárnych vakov súčasne. Pridelte 3 veľké vaky, ktoré sú náchylné na vývoj zápalových reakcií vo forme burzitídy: ischiadická, trochanterická a iliakálna lastúra..

Najčastejšie je špízový vak zapojený do patologických procesov, pretože je najbližšie k povrchu kože, čo niekoľkokrát zvyšuje riziko zranenia a preniknutia infekcie. Hlavnými príčinami vývoja trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu sú:

 • vývojové abnormality a vrodené patológie;
 • nadmerné zaťaženie v oblasti kĺbu;
 • častá podchladenie;
 • sedavý spôsob života;
 • nadváha;
 • predchádzajúce zranenia;
 • kĺbová chirurgia;
 • infekcie.

Dôležité! Ohrození sú starší ľudia, športovci, pacienti s endokrinnými chorobami. Určitá úloha pri vývoji ochorenia sa pripisuje patologickým procesom, ktoré sa vyskytujú pri tvorbe kostných ostrohov a ukladaní vápnika v bedrovom kĺbe..

Klinické prejavy

Hlavným príznakom burzitídy je bolesť. Postupom patológie sa šíri po celom vonkajšom povrchu stehna. Spočiatku sa vyznačovala ostrosťou a intenzitou, ale časom ustupovala. Pacienti zaznamenávajú, že pri fyzickej námahe sa zvyšuje bolesť a zosilňuje sa, keď sa snažíte dostať z gauča alebo stoličky, ísť do postele na strane postihnutého kĺbu..

Bolesť sa mení po dlhých prechádzkach, pri drepe alebo pri lezení po schodoch, čím sa zvyšuje intenzita. V prípade pripojenia infekčného agens sa objavia príznaky zápalu: zvýšenie telesnej teploty, začervenanie kože v oblasti kĺbov a opuch. Medzi ďalšie príznaky choroby patrí slabosť, poruchy spánku a všeobecná nevoľnosť.

diagnostika

Úspech akýchkoľvek diagnostických opatrení spočíva v ich dôkladnosti. Ak máte podozrenie na ľavostrannú alebo pravostrannú trochanterickú burzitídu, je potrebné zhromaždiť podrobné informácie o anamnéze a starostlivo vykonať externé vyšetrenie pacienta. Osobitná pozornosť sa venuje bolesti a precitlivenosti v postihnutom kĺbe..

Na určenie toho, ktorý vak je zapojený do patologického procesu, sa vykoná Auberov test. Od tohto pacienta sa žiada, aby si ľahol na bok a ohýbal svoju dolnú časť nohy do stehna a hornú časť nohy kolmo v kolene. Potom sa horná časť nohy stiahne, potom sa uvoľnia v bedrovom kĺbe a uvoľnia sa.

Podozrenie na trochanterovú burzitídu nastáva v prípade, keď nedochádza k posunu v zapálenej oblasti, keď sa bolesť na nohách odstráni čo najďalej dozadu. Ak nespadne úplne a zostane trochu vyňatý z produkcie, urobte záver o burzitíde v oblasti vreca na hrebenatky na hrebeni..

Ako inštrumentálne výskumné metódy sa vykonávajú tieto postupy:

 • Rádiografia: uskutočnená v niekoľkých projekciách, pomáha identifikovať nahromadenie kostných štruktúr a patologických nálezov v postihnutej oblasti;
 • Ultrazvuk: umožňuje detekovať výtok v kĺbových dutinách, čo naznačuje zápal;
 • CT alebo MRI: zistenie poškodenia všetkých štruktúr kĺbového a okolitého tkaniva, ktoré sa často predpisujú na účely diferenciálnej diagnostiky;
 • laboratórne testy: pomáhajú zisťovať príznaky zápalu, sprievodnej patológie a hlavnej príčiny infekcie.

Niekedy sa vykonáva diagnostická punkcia kĺbu, ktorá umožňuje zistiť prítomnosť zápalu a jeho povahu (hnisavý, serózny, hnisavý-hemoragický). Po tomto postupe sa často vykonáva analýza na stanovenie bakteriálnej mikroflóry, ktorá sa stala hlavnou príčinou infekčných procesov..

S jeho pomocou sa stanovuje citlivosť mikroorganizmov na určitú skupinu antibiotík. Okrem toho kĺbová punkcia umožňuje vylúčiť alebo potvrdiť špecifickosť infekcie, ktorá môže byť spôsobená spirochétami, gonokokmi, brucelou, čo je veľmi dôležité pre vymenovanie správnej terapie..

Liečebná taktika

V akútnom období ochorenia je indikovaný odpočinok postele, aby sa obmedzila pohyblivosť v chorom kĺbe. Je potrebné minimalizovať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Jednou z hlavných úloh pri liečení trochanterovej burzitídy je zmiernenie bolesti. Na tento účel sa pacientom predpisuje komplexná lieková terapia, ktorá zahŕňa:

 • protizápalové lieky (Nise, Diclofenac);
 • lieky proti bolesti (Ketorol)
 • kortikosteroidy s lokálnym anestetikom (vstreknuté priamo do synoviálneho vaku);
 • minerály a vitamíny.

Chronická forma ochorenia vyžaduje punkciu, po ktorej nasleduje odstránenie nahromadeného exsudátu z kĺbovej dutiny. V prípade potreby sa premyje roztokmi antibiotík alebo antiseptík.

Pri absencii pozitívnej dynamiky alebo v závažných prípadoch ochorenia je indikovaná chirurgická možnosť na liečbu burzitídy trochanterického bedrového bedra. Môže spočívať v oslabení napnutých svalov, vyrezaní vrecka na špajle a vypustení prebytočnej tekutiny, ktorá sa v nej nahromadila..

Dôležité! V posledných rokoch sa častejšie začína priame vyberanie zapáleného vaku. Tento prístup eliminuje zdroj zápalu bez ovplyvnenia bedrového kĺbu. A na rozdiel od predchádzajúcej metódy jeho funkcie nijako netrpia.

Na vybratie vaku sa používa minimálne invazívna artroskopická metóda, ktorá spočíva v malej incízii v oblasti bedra. Cez ňu sa vykonáva celá operácia, vyznačujúca sa minimálnou traumou. Preto pacient nemusí chodiť do nemocnice, pretože v ambulantnej starostlivosti je dostatok. A procesy obnovy v tomto prípade idú veľmi rýchlo..

Pomoc pri alternatívnej medicíne

Ako ďalšie terapeutické opatrenia pri trochanterovej burzitíde bedrového kĺbu lekári často odporúčajú používať tradičné lekárske metódy. Pomáhajú dobre v počiatočných štádiách choroby a slúžia ako dobrý pomocník pri liečbe choroby v závažnejších prípadoch. Môžu sa používať samostatne priamo doma..

prísadyreceptSpôsob aplikácie
Kapustový list
Slnečnicový olej
Veľké listy kapusty musia byť vybrané a pokryté valčekom alebo tlakom..Plochu postihnutého kĺbu je potrebné pomazať slnečnicovým olejom a pripevniť 1 alebo 2 listy kapusty. Všetko prikryte čistou bavlnenou handrou a obväzom. Nechajte cez noc. Opakujte mesiac.
Kalanchoe listyVečer vložte do chladničky 3 veľké listy Kalanchoe. Ráno ich musíte obariť vriacou vodou alebo ich trochu rozdrviť, aby dali šťavu.Listy sa musia naniesť na boľavé miesto ako obklad a často sa musia vymieňať. Opakujte, kým bolesť nezmizne.
Ihly a šiškyZoberte veľký vedro borovicových šišiek a ihiel, nalejte na ne vriacu vodu a nechajte stáť 6 hodín..Po 6 hodinách namiešajte hotovú infúziu. Je potrebné sa s ním vykúpať.
Etylalkohol, med, aloeAby sa získala homogénna hmota, je potrebné zmiešať med, alkohol a aloe v pomere 2: 3: 1.Výsledná masť by mala namazať boľavé miesta.
Medové, cibuľové a pracie mydloJe potrebné otočiť jednu veľkú cibuľu v mlynčeku na mäso a nastrúhať kúsok mydla na strúhadle. Potom ich zmiešajte s librou medu.Výsledná zmes sa používa ako obklady pre postihnuté kĺby po dobu 3 týždňov.

Po ukončení všetkých liečebných opatrení musí pacient podstúpiť rehabilitačné obdobie, ktorého cieľom je obnoviť stratené funkcie a pohyblivosť bedrového kĺbu..

Rehabilitácia

Obdobie zotavenia s trochanterovou burzitídou bedrového kĺbu by sa malo začať čo najskôr, keď príznaky zápalu ustúpia a lekár vám umožní pokračovať v rehabilitačných opatreniach.

Ich komplex zahŕňa nasledujúci zoznam postupov:

 1. Fyzioterapia. Pomáha zvyšovať účinnosť liečby, pretože je jedným z jej dôležitých prepojení. Špecifická metóda fyzioterapeutických procedúr sa vyberá individuálne. So zvyškovými príznakmi zápalu sa predpisuje pulzná magnetoterapia, decimeterová mikrovlná terapia a infračervená laserová terapia. Po ukončení zápalových procesov je uvedená ultrazvuková fonoforéza (často vykonávaná s prídavkom hydrokortizónu), šoková vlna, aplikácie s naftalénom.
 2. Masáž. Pomáha zmierňovať príznaky edému, zmierňuje bolesť, posilňuje svalovú kostru, zvyšuje tok kyslíka a živín do kĺbu.
 3. Fyzioterapia. Je to hlavná súčasť rehabilitačného obdobia. Cvičebná terapia pomáha obnoviť pohyblivosť nôh v bedrových kĺboch ​​a zvyšuje ich funkčnosť. Pre každého pacienta sa vyberie vlastný súbor špeciálnych cvičení, ktoré musí vykonať pod dohľadom inštruktora.

Dôležité! V období zotavenia má veľký význam správna strava. Do stravy je potrebné zaradiť potraviny s vysokým obsahom zinku, horčíka, vápnika, draslíka, vitamínov A, D, C, B a E. Preto by sa mali konzumovať mliečne výrobky, obilniny, bylinky, zelenina a ovocie..

Potrebujete jesť viac rýb a morských živočíchov. Je užitočné zahrnúť do stravy želé. Je potrebné vylúčiť mastné, nakladané, vyprážané, pečivo a buchty. Pomôže to zbaviť sa ďalších libier a normalizovať tok metabolických procesov v tele..

Preventívne opatrenia

Nikto nie je imunitný voči zápalu trochanterického vaku v bedrovom kĺbe. Rozvoju choroby však môžete zabrániť pomocou preventívnych opatrení, ktoré sú tieto:

 • ťažké zaťaženie nôh a panvy by sa malo minimalizovať;
 • Oplatí sa zbaviť ďalších libier;
 • potreba posilniť imunitný systém;
 • je potrebné včas liečiť infekčné choroby;
 • musíte dodržiavať správnu stravu;
 • chronické choroby by sa mali kontrolovať;
 • potreba viesť zdravý životný štýl a zbaviť sa zlých návykov.

Ak sa objaví bolesť v oblasti stehien, mali by ste sa podrobiť ročným lekárskym vyšetreniam a včas vyhľadať lekársku pomoc. Je potrebné kombinovať pravidelné kúpanie, ranné cvičenia a turistiku s dobrým oddychom a zdravým spánkom. Všetky vyššie uvedené pomôžu posilniť zdravie celého tela a budú mať priaznivý vplyv na stav bedrového kĺbu.

Pri burzitíde väčšieho trochanteru stehennej kosti sa v oblasti synoviálnej membrány kĺbu vyvíjajú zápalové procesy. Výsledkom je, že jeho tlmiaca funkcia trpí a objavuje sa bolesť, čo si vyžaduje terapeutické opatrenia. Po včasnom začatí liečby sa syndrómu bolesti podarí zastaviť a obnoviť pohyblivosť kĺbov. Rehabilitácia pomáha konsolidovať výsledok prijatých opatrení a vracia pacienta do plného života.

Ako liečiť burzitídu bedier?

Veľké fyzické zaťaženie po celý život vedie k rôznym poruchám pohybového aparátu. Kíby strácajú svoju funkčnosť, v tkanivách sa tvoria patologické tekutiny, vyvíja sa zápal. Na tomto pozadí sa často vyskytuje burzitída, ktorá spôsobuje fyzické nepohodlie a obmedzuje mobilitu. Jednou z foriem choroby je burzitída bedrového kĺbu, ktorej liečba a vlastnosti sú podrobne preskúmané v článku..

Hlavná vec, ktorá sa týka burzitídy bedrového kĺbu

Burzitída je zápalové ochorenie synoviálnych vakov, ktoré chránia kĺby a mäkké tkanivá pred trením a tlakom. V dutine sa hromadí patologický exsudát, vyvíja sa zápalový proces. Ovplyvňuje hlavne pohyblivé kĺby lakťových a kolenných kĺbov.

Umiestnenie synoviálnych vakov v bedrovom kĺbe

Menej často trpí veľký kostný kĺb v oblasti bedier v dôsledku:

 • anomálie vo vývoji pohybového aparátu (skolióza, ploché nohy, rôzne dĺžky nôh);
 • zmeny súvisiace s vekom (strata elasticity tkaniva, tvorba kalcifikácií);
 • poranenie oblasti stehien (modriny, zlomeniny, dislokácie);
 • chronické artikulárne patológie (reumatizmus, artróza, dna);
 • silná fyzická námaha (tvrdá práca, profesionálne športy);
 • nadváhou;
 • dlhé statické zaťaženie (sedavé práce).

Impulzom pre rozvoj ochorenia môže byť podchladenie alebo infekčný proces v tele.

Oblasť bedier je chránená niekoľkými synoviálnymi vakmi. V závislosti od lokalizácie zápalu sa rozlišujú tri formy burzitídy:

 • iliac skalp - postihnuté je vnútorné stehno;
 • trochanteric - ovplyvňuje vonkajšiu stranu stehennej kosti;
 • ischiatický - lokalizovaný v oblasti ischiatického tuberkulu.

Typ patológie ovplyvňuje liečenie burzitídy bedrového kĺbu a jeho klinické prejavy.

Príznaky choroby

Burzitída bedrového kĺbu je pomerne závažné ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne v akútnej forme. Klinický obraz závisí od príčiny a lokalizácie patologického procesu.

Bežné prejavy sa vyznačujú:

 • ostré bolesti zhoršené únosom stehna;
 • bolestivé opuchy s tekutým obsahom v oblasti trieslovín;
 • nútená poloha nohy s jej únosmi do strany;
 • ťažkosti s pohybom, najmä drepy alebo stúpania po schodoch;
 • bolesť po dlhšom odpočinku, spánku, sedenie na tvrdej stoličke;
 • ožarovanie bolesti slabín, zadku, dolnej časti chrbta;
 • zvýšená telesná teplota, celková nevoľnosť a slabosť (s hnisavou burzitídou).

Trochanterická forma sa vyskytuje hlavne po zranení, preto je sprevádzaná silnou bolesťou a obmedzenou funkčnosťou femorálneho kĺbu. Zápal iliak-lastúry sa môže vyskytnúť s bolesťou, horšie ráno. Ischiatická burzitída je zriedkavé ochorenie spojené so sedavým životným štýlom. Vyznačuje sa bolesťou pri ohýbaní nôh v oblasti gluteal.

Je dôležité odlíšiť burzitídu od iných artikulárnych patológií s podobnými príznakmi. Keď sa objavia prvé príznaky, je potrebné poradiť sa s lekárom, podrobiť sa vyšetreniu a zvoliť vhodnú terapiu.

Bursitis bolesť v bedrového kĺbu

Ako liečiť burzitídu bedier: moderné techniky

Na liečbe burzitídy sa v závislosti od príčiny choroby podieľajú rôzni odborníci:

 • spočiatku je vhodné kontaktovať ortopeda;
 • ak existuje podozrenie na zranenie, traumatológ sa stane relevantným;
 • v prípade neprítomnosti týchto špecialistov sa môžete dohodnúť na stretnutí s chirurgom.

Lekár vykonáva vnútorné vyšetrenie, ktoré je dosť často - voľným okom je viditeľný bolestivý nádor s tekutým obsahom. Na objasnenie diagnózy sa vyžaduje rádiografia, MRI, punkcia, analýza krvi.

Na základe výsledkov štúdie sa vyberie terapia. Vo väčšine prípadov je prognóza priaznivá, choroba sa úspešne vylieči konzervatívnymi metódami. Ako pomocné recepty sa používa tradičná medicína. Ak sú neúčinné, vykonáva sa chirurgický zákrok na zachovanie funkčnosti kĺbov.

Konzervatívna terapia

Lieči hip burzitídu pomocou realistickej konzervatívnej liečby.

Liečba zahŕňa celý rad opatrení a trvá dlho

Medzi dôležité ciele liečby patrí:

 • zmiernenie bolesti;
 • zníženie zápalového procesu;
 • odstránenie bakteriálnej infekcie;
 • zvýšené motorické schopnosti kĺbu;
 • zlepšenie pohody.

S výhradou včasného vyhľadania lekárskej pomoci sa tieto úlohy úspešne dosahujú pomocou liekov a prírodných liekov..

Burzitída bedrového kĺbu: liečba drogami

Drogová terapia pomáha vyrovnať sa s bolestivými príznakmi a nepohodliami av dlhodobom horizonte - dosiahnuť stabilnú remisiu alebo sa dokonca úplne zbaviť choroby.

V prvých štádiách choroby, keď je v burze akútny proces, sa používajú tieto látky:

Drogová terapia pomáha vyrovnať sa s bolestivými príznakmi a nepohodliami.

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) zamerané na zmiernenie zápalu a syndrómu stredne silnej bolesti - indometacín, diklofenak, nise, ibuprofén, Movalis. Používajú sa tabletové prípravky aj vonkajšie masti.
 2. Hormóny zo skupiny kortikosteroidov na silnú bolesť (v tabletách alebo intraartikulárnych injekciách) - triamcinolón, prednizolón, hydrokortizón, dexametazón.
 3. Antibakteriálne lieky (antibiotiká) na odstránenie infekčného procesu v synoviálnom vaku - Amoxiclav, Penicilin, Cefepim, Augmentin (predpísané iba po bakteriálnom očkovaní a stanovení patogénu).

V čase ošetrenia je bolesť v mierke vybavená. Vylúčené sú akékoľvek fyzické aktivity a nepotrebné pohyby. Pre lepšiu fixáciu kĺbu sa odporúča použiť špeciálnu ortopedickú bandáž. Terapiu volí individuálne ošetrujúci lekár, samoliečba je zakázaná.

Ako liečiť burzitídu bedra doma

Významnú pomoc pri liečbe patológie poskytuje tradičné lekárstvo. Rôzne prírodné lieky znižujú bolesť a urýchľujú regeneráciu..

Ihličnaté kúpele môžu zmierňovať bolesť

Početné hodnotenia pacientov naznačujú vysokú účinnosť nasledujúcich domácich receptov:

Kapustové obklady

Nalejte čerstvý list kapusty s vidličkou na izolovanie šťavy. Namažte tenkou vrstvou prírodného medu. Med položte na stehno, zabalte ho obväzom a izolujte. Robte to každý deň pred spaním.

Ihličitý kúpeľ

Nalejte pár hrsti smrekových ihiel s 3 litrami studenej vody. Varte pol hodiny pri miernom ohni. Vývar zakryte a nechajte ho variť 12 hodín. Do kúpeľne nalejte ihličnatý koncentrát, zmiešajte s vodou 40 °. Sedieť vo vani po dobu 15-20 minút.

Koktejl s medovým octom

Do 200 ml teplej prevarenej vody nalejte čajovú lyžičku stolového octu a tekutého medu. Dobre premiešajte a vypite tekutinu naraz. Užívajte denne po dobu 5-7 dní.

Solná soľ je obzvlášť účinná pri liečbe trochanterovej burzitídy

Soľový obklad

1 polievková lyžica. lyžicu stolovej alebo morskej soli rozpustite v 500 ml teplej vody. Navlhčite kúsok bavlnenej látky v roztoku a pripevnite ju na boľavé miesto. Zakryte fóliou a zabalte ju vlnou šatkou 6-8 hodín, pokožku umyte tečúcou vodou. Obzvlášť účinný pri liečbe trochanterovej burzitídy bedrového kĺbu.

Vyššie uvedené postupy sa môžu vykonávať iba popri hlavnom terapeutickom režime po konzultácii s lekárom.

Chirurgické ošetrenie

Chirurgická intervencia pri burzitíde je zriedkavá. Vo výnimočných prípadoch sa predpisuje v prípade, že konzervatívne metódy nemajú pozitívny výsledok. Purulentný proces v synoviálnom vaku, ktorý je nebezpečný pri komplikáciách vo forme sepsy a nekrózy tkanív, slúži tiež ako indikácia pre chirurgický zákrok..

V závislosti od stupňa poškodenia sa vykonávajú nasledujúce operácie:

 • punkcia - minimálne invazívna operácia na odstránenie hnisavého obsahu z burzy, odobratie tekutiny na analýzu, zavedenie liekov do dutiny;
 • burzektómia - úplná excízia synoviálneho vaku;
 • osteotómia a artroskopia - korekcia kostných kĺbov na zlepšenie funkčnosti.
Chirurgia sa vykonáva výlučne v nemocnici

Chirurgia sa vykonáva výlučne v nemocnici podľa individuálnych indikácií. Extrakcia samotného výluhu je prísne zakázaná. Väčšina metód je menej traumatická, umožňuje vám rýchlo sa zotaviť a vrátiť sa do aktívneho života..

Rehabilitačné obdobie po chorobe

Rehabilitácia po burzitíde nie je o nič menej dôležité ako komplexná terapia. Výber opatrení na zotavenie závisí od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Po liečení liekom a dlhšom odpočinku je potrebná fyzioterapia, ktorá pomáha obnoviť motorické schopnosti kíbu.

Najefektívnejšie sú tieto postupy:

 • electrophonophoresis;
 • ultrazvuk;
 • terapia rázovými vlnami;
 • ozokeritotherapy;
 • parafínové a bahenné aplikácie;
 • magnetoterapia;
 • akupunktúra.

Bude tiež užitočné zúčastniť sa 10 - 12 masáží, fyzioterapeutických cvičení a jogy. Tým sa zlepší funkčnosť bedrového priestoru a zabráni sa komplikáciám kĺbov..

Nemenej dôležitá etapa ako komplexná terapia - rehabilitácia po burzitíde

V pooperačnom období sa odporúča:

 • postupne „tempo“, aby sa zabránilo stagnácii panvy;
 • je povinné používať ortopedické pomôcky (chodci, trstina, barle, ortézy, bandáže);
 • ak je to možné, podstúpte ošetrenie v sanatóriu, aby sa úplne obnovila činnosť.

Ak sa dodržiava liečebný režim a všetky odporúčania lekára, choroba prechádza rýchlo bez následkov.

Možné komplikácie bursitídy bedrového kĺbu

Adekvátna a včasná liečba burzitídy vedie takmer vždy k úplnému vyliečeniu. Problémy nastávajú, keď akútna forma zostáva neliečená po dlhú dobu a nakoniec sa stáva chronickou s konštantnými relapsmi.

Začatá patológia môže spôsobiť množstvo závažných komplikácií:

Ak ostáva akútna forma dlho neliečená, vznikajú problémy

 • šírenie hnisavého procesu do susedných tkanív;
 • systémová infekcia tela baktériami (sepsa);
 • významné obmedzenie pohyblivosti končatiny a chrbtice;
 • syndróm napätia ileo-tibiálneho traktu (hlavne s diagnózou burzitídy trochanterického kĺbu bedra, ktorej liečba sa neuskutočnila);
 • adhezívna kapsulitída (syndróm mrazeného stehna);
 • poruchy kĺbov (artritída, artróza) s následnou tvorbou postihnutia.

Nemoc by sa nemala nechať náhodne. Bez komplexnej terapie neprejde samo o sebe. Vyžaduje sa odvolanie sa na ortopéd a trvalý lekársky dohľad..

Preventívne opatrenia

Ak sa začnú včasné preventívne opatrenia, dá sa úplne zabrániť zápalu burzy. Osobitne dôležité je tomu venovať pozornosť ľuďom s poranením bedrového kĺbu a chronickým ochorením kĺbov..

Bežné preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • správne rozloženie bremena v náročných pracovných podmienkach a pri športe;
 • aktívna zábava, najmä pri sedavej práci;
 • včasné liečenie zranení a zranení v oblasti bedier;
 • kontrola telesnej hmotnosti na prevenciu obezity;
 • racionálna výživa s prevahou zeleniny, ovocia, chudého mäsa v jedálnom lístku a dodržiavanie vodného režimu až 2 litre vody denne;
 • odmietnutie zlých návykov, najmä alkoholu;
 • nosenie ortopedických pomôcok so zvýšenou fyzickou námahou;
 • pravidelné preventívne vyšetrenia ortopedom v prítomnosti systémových ochorení kĺbov a tendencie k nim.

Tieto pravidlá pomôžu nielen predchádzať burzitíde, ale tiež zlepšia celkové zdravie.

Burzitída bedier podlieha rýchlej a úspešnej liečbe. Hlavná vec je počúvať pohodu a pri najmenšej chorobe vyhľadať lekársku pomoc. Správna komplexná terapia pomáha odstraňovať bolestivé príznaky, eliminuje potrebu chirurgického zákroku. Starostlivý prístup k stavu kĺbov zabraňuje nehybnosti a zdravotnému postihnutiu.

Príznaky a liečba trochanterovej burzitídy

Nadmerné zaťaženie nôh pod vplyvom nepriaznivých faktorov vyvoláva zápal vaku väčšieho trochanteru stehien a blízkych šliach. Pľažková burzitída sa prejavuje intenzívnou bolesťou a ťažkosťami pri pohybe. Terapia choroby zahŕňa užívanie drog, fyzioterapiu, bylinné obklady. Ak sú tieto metódy neúčinné, vykoná sa operácia. Včasné zahájenie liečby dáva vysokú pravdepodobnosť úplného zotavenia.

Etiologické faktory trochanterovej burzitídy

Zápal trochanterického kĺbu bedrového kĺbu sa vyvíja v dôsledku zvýšeného trenia väčšieho trochanteru stehennej kosti a stien burzy so znížením množstva synoviálnej tekutiny, ktoré tento proces vyhladzuje. Pľažková burzitída sa častejšie pozoruje u ľudí s nadmerným zaťažením nôh, mnohí sa venujú športu, fitnes. Ochorením sú ohrozené staršie ženy, osoby so zlými návykmi, nadváhou, endokrinné poruchy, vrodená nerovnováha dolných končatín, ktoré sa podrobili operácii s cieľom nahradiť kĺb protézou..

Spurs bursitis má tieto príčiny:

 • poranenia, zlomeniny bedra;
 • zakrivená chrbtica;
 • patológie podporného aparátu - artritída, artróza;
 • usadeniny solí v kĺboch;
 • kostné výrastky - osteofyty na veľkej špajdle.
Späť na obsah

Príznaky patológie

Hlavným prejavom zápalu trochanterického váčku je akútna pálivá bolesť, ktorá je lokalizovaná hlboko v základnej časti stehennej kosti a zasahuje do vonkajšej strany stehna. Pri pohybe sa lezecké schody, snažiace sa ľahnúť si na zasiahnutú stranu, zvyšujú nepríjemné pocity a v pokoji ustupujú. Ako sa vyvinie trochanterická burzitída, bolestivé pocity môžu vyžarovať do dolnej končatiny a spôsobiť poruchy chôdze. Subakútna trochanteritída sa často vyskytuje v dôsledku zranení a prejavuje sa aj nasledujúcimi príznakmi:

S touto patológiou človek pociťuje nepríjemné pocity, keď sa dotýka postihnutej oblasti tela.

 • bolestivé stlačenie hmatu v postihnutej oblasti;
 • Tuhosť bedra
 • opuch a sčervenanie kože v okolí postihnutej oblasti;
 • malátnosť a slabosť, možno zvýšenie telesnej teploty.

Pri absencii liečby nepríjemné javy zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov, ale burzitída väčšieho trochanteru prechádza do chronického štádia. Symptómy ustupujú, ale zápal sa naďalej šíri do blízkych štruktúr. Hromadenie exsudátu v dutine burzy vyvoláva zhoršenie choroby.

Neschopnosť liečiť chronickú trochanterovú burzitídu v priebehu času vedie k strate pohyblivosti kĺbov a riziku zdravotného postihnutia.

Diagnostický proces

Špízový vak hlboko umiestnený, čo sťažuje identifikáciu choroby. Lekár sa pýta pacienta na čas bolesti, jej umiestnenie a silu a tiež pohmatá postihnuté miesto. Používa sa aj špeciálny Auberov test, pri ktorom pacient odstráni stehno a lekár posúdi motorickú schopnosť kíbu. Presnosť diagnózy potvrdzuje úľavu po intraartikulárnom podaní anestetika. Na zistenie trochanterovej burzitídy vám pomocné vyšetrenia pomôžu:

Identifikujte problém pomocou ultrazvukového kĺbu.

 • x-ray hip;
 • ultrazvuk
 • scintigrafia;
 • CT alebo MRI.
Späť na obsah

Aké metódy liečby?

Včasné zahájenie liečby poskytuje vysokú pravdepodobnosť zotavenia. Používa sa konzervatívny prístup vrátane liekov, fyzioterapeutických cvičení. Na zmiernenie príznakov sa môžu použiť tradičné medicínske metódy. Ak burzitída stehna prebieha miernou formou - liečba sa vykonáva ambulantne. Komplexný účinok zmierňuje nepríjemné príznaky pacienta za 5-7 dní. Terapeutické opatrenia proti burzitíde bedrového kĺbu:

 • Odpočinok pre postihnutú končatinu - dočasná imobilizácia, použitie pomôcok na chôdzu.
 • Lieky - užívajúce alebo injektujú NSAID. Injekcie sa podávajú do vrecka na špajle raz a podľa potreby sa opakujú. V pokročilých prípadoch sa používajú kortikosteroidy..
 • Punkcia zápalového exsudátu vpichom.
 • Chirurgia je indikovaná v prípadoch, keď konzervatívne metódy neprinášajú výsledky alebo sú pozorované časté relapsy. Urobí sa rez, excízia zapálenej burzy a vyhladenie väčšieho trochanteru.
Späť na obsah

Ľudové lieky na zmiernenie príznakov

Kompresia zo zmesi nastrúhanej cibule a mydla na pranie s medom, tinktúry výhonkov zlatého fúzy, šalvie, nechtíka, zlomených listov Kalanchoe, plantajnu a zahriatych ľanových semienok pomôžu eliminovať zápal a opuchy sprevádzajúce trochanteritídu. Po aplikácii je potrebné postihnuté miesto prikryť vlnenou handrou. Odporúča sa piť odvarky harmančeka, rebríčka, ľubovníka bodkovaného, ​​odnože lopúcha, zelerových semienok..

V akútnej forme choroby je indikovaná expozícia chladu av chronickom prípade tepelné postupy.

Obnova bedra

Na vytvorenie femorálneho kĺbu a obnovenie stratenej pohyblivosti v ňom, ako aj na posilnenie svalového tonusu musí lekár predpísať špeciálne fyzické cvičenia. Komplex sa vykonáva pod dohľadom inštruktora v záťažovej terapii. Výsledok je viditeľný po 1,5 mesiaci tried. Počas rehabilitácie pomáha fyzioterapia. Zahrievanie, elektroforéza, postupy pomocou magnetov a ultrazvuk sú predpísané. So súhlasom lekára s pľuzkovou burzitídou je dovolené užívať biologicky aktívne doplnkové látky Osteo-Vit, Dihydroquercetin Plus, Leveton P na posilnenie kostí a aktiváciu krvného obehu v postihnutých tkanivách..

Kompletný prehľad o burzitíde bedrového kĺbu: príčiny, príznaky a liečba

Z tohto článku sa dozviete o príznakoch a liečbe burzitídy bedrového kĺbu, o čo ide, o dôvodoch jeho vývoja. Znaky a typy chorôb: trochanterický a ileo-bedrový.

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“.

Burzitída bedrového kĺbu (skrátene TBS) je zápalový proces v periartikulárnych vakoch (bursa) umiestnených vedľa tohto kĺbu. Bursa - dutiny naplnené synoviálnou tekutinou. Znižujú trenie medzi rôznymi tkanivami tela, najčastejšie medzi šľachami alebo kosťami a svalmi kĺbov.

V blízkosti bedrového kĺbu sa nachádzajú 2 hlavné burzy:

 • Špíz - nachádza sa na veľkej ražni bedrovej kosti.
 • Iliao-bedrový - nachádza sa na vnútornom povrchu bedrového kĺbu, pod ileo-bedrovým svalstvom.
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

V súlade s tým existujú 2 hlavné typy burzitídy TBS - trochanterická a bedrovej bedrovej.

V oblasti bedrového kĺbu sa nachádzajú ďalšie 2 periartikulárne vaky - bursa stredného gluteálneho svalu a sciaticko-gluteálny vak - ich zápal je však veľmi zriedkavý.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Príznaky burzitídy sa delia na:

 • lokálne: bolesť zhoršená pohybom nohy, opuch v oblasti bedrového kĺbu;
 • všeobecne: slabosť, poruchy spánku, horúčka.

Pri včasnom ošetrení je možné úplné uzdravenie. Zanedbaná choroba môže kĺb trvale zosilniť..

Traumatickí chirurgovia sa zaoberajú burzitídou TBS.

Príčiny patológie

Najčastejšie príčiny choroby, ako aj rizikové faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj burzitídy TBS:

 1. Poškodenie bedra. Boky na akomkoľvek tvrdom povrchu alebo padanie na jeho vonkajšiu stranu môžu viesť k krvácaniu vo vnútri burzy a zápalu jej stien. Aj keď sa krv rozpustí, môže sa zapáliť sliznica periartikulárneho vaku, čo môže spôsobiť príznaky burzitídy..
 2. Opakovaný stres na kĺb. Burzitída je najčastejšie spôsobená častou „mikrotraumou“. Ľudia, ktorí jazdia na bicykli dlhšiu dobu, behajú alebo stoja, sú náchylnejší k tejto chorobe..
 3. Vek a pohlavie. U žien je väčšia pravdepodobnosť bolesti bedrového kĺbu ako u mužov. Hoci sa burzitída vyskytuje v akomkoľvek veku, ohrozené osoby sú vo veku od 40 do 70 rokov..
 4. Reumatoidná artritída a dna. Ľudia s reumatoidnou artritídou majú zápal synoviálnej artikulárnej membrány, takže sa môžu častejšie objavovať burzitídy. U pacientov s dnou, v ktorej sa akumulujú soli kyseliny močovej vo vnútri kĺbov, je tiež zvýšené riziko vzniku TBS burzitídy..
 5. Choroby, ktoré porušujú biomechanické vlastnosti kĺbu, môžu viesť k rozvoju burzitídy v bedrovom kĺbe. Patria sem: artróza alebo artritída kolenného kĺbu, spondylartróza (poškodenie medzistavcových fazetových kĺbov), skolióza (zakrivenie chrbtice), rôzne dĺžky nôh.
 6. Chirurgia na TBS alebo v jeho blízkosti.
 7. Bakteriálna infekcia bursa. Infekčné lézie periartikulárnych vakov sa nazývajú septická burzitída. Riziko vzniku tohto ochorenia je zvýšené u niektorých chorôb a liekov, ktoré potláčajú imunitný systém tela. Pravdepodobnosť septickej burzitídy je vyššia u pacientov s rakovinou, AIDS, systémovým lupus erythematodes, alkoholizmom, cukrovkou.
 8. Doteraz prenesená burzitída. U pacientov, ktorí už trpia burzitídou TBS, je pomerne vysoká pravdepodobnosť opätovného rozvoja tohto ochorenia..
 9. Rast kostí alebo usadenín vápnika. Kosti nachádzajúce sa v blízkosti bedrového kĺbu a iných mäkkých tkanív môžu byť podráždené rastom kostí (osteofyty) a ukladaním vápnika (malé hromadenie vápnika, ktoré sa zväčšuje a časom stvrdne)..

Charakteristické príznaky

Najčastejším príznakom burzitídy je bolesť bedrového kĺbu. Jeho povaha a umiestnenie závisia od typu periartikulárneho vaku postihnutého touto chorobou.

 • Pľuvateľná burzitída bedrového kĺbu často spôsobuje bolesť na vonkajšom povrchu panvy a stehna, čo sťažuje osobe ležať na tejto strane..
 • Pri iliakálnej bedrovej burzitíde sa cítia bolesti v slabinách a predná časť TBS sa môže dať kolenu..
 • Pri zápale sedacej a glutálnej burzy sa v hornej časti zadku nachádza bolesť.

Syndróm bolesti je intenzívnejší pri nadmernom chôdzi, fyzickom cvičení, horolezeckých schodoch. U mnohých pacientov sa stáva silnejším po dlhodobej imobilite - napríklad po spánku.

Ľudia sa často sťažujú, že syndróm akútnej bolesti obmedzuje pohyblivosť kĺbov a spôsobuje slabosť svalov v postihnutej dolnej končatine.

lokalizácia bolesti s burzitídou bedrového kĺbu

Pri septickej burzitíde je bolesť v oblasti TBS spojená so zvýšenou telesnou teplotou, celkovou slabosťou a únavou. Sčervenanie kože je zaznamenané v blízkosti chorého kĺbu, na dotyk je horúce.

Možné komplikácie

Možné komplikácie burzitídy bedrového kĺbu môžu byť:

 • progresívna alebo chronická bolesť;
 • znížená pohyblivosť;
 • obmedzenie úrovne fyzickej aktivity;
 • ochabnuté chôdze;
 • poruchy spánku - najmä u pacientov, ktorí radi spia na svojej strane.

diagnostika

Pred stanovením diagnózy burzitídy by mal lekár vylúčiť ďalšie choroby, ktoré môžu spôsobiť bolesť v oblasti TBS: artróza, zlomeniny, nádory, problémy s chrbticou.

Na zistenie základnej príčiny existujúcich príznakov lekár vykonáva:

 1. Výsluch pacienta. Lekár sa pýta pacienta na výskyt symptómov, povahu syndrómu bolesti a snaží sa získať dôležité informácie na stanovenie správnej diagnózy..
 2. Vyšetrenie pacienta. Lekár skúma postihnutý kĺb a snaží sa odhaliť prejavy burzitídy: opuchy, bolestivé miesta a miesta s vysokou citlivosťou..
 3. Inštrumentálne vyšetrenie: rádiografia, MRI, počítačová tomografia, ultrazvuk. Pomocou týchto vyšetrovacích metód môžete získať podrobný obraz bedrového kĺbu a mäkkých tkanív nachádzajúcich sa vedľa neho a nájsť kĺbové vaky zväčšené burzitídou..
 4. Aspirácia (príjem) synoviálnej tekutiny s jej ďalším laboratórnym vyšetrením. Ak máte podozrenie na septickú burzitídu, lekár vykoná punkciu (punkciu) periartikulárneho vaku a aspiráciu synoviálnej tekutiny. Výsledná vzorka sa odošle do laboratória na ďalšie štúdium s cieľom zistiť infekciu a určiť jej patogén..

Liečebné metódy

Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá. Pri neskorom alebo nesprávne zvolenom ošetrení je možné narušenie štruktúr kĺbových a periartikulárnych vakov, čo vedie k narušeniu pohyblivosti kĺbov..

Metódy liečby závisia od typu a príčiny patológie:

 • Ak choroba vznikla následkom traumy alebo veľkého zaťaženia kíbu, úľavu možno často dosiahnuť po odpočinku a pri použití iných metód používaných doma.
 • Pri septickej burzitíde je potrebné použitie antibiotík, ktoré bránia ďalšiemu šíreniu infekcie.

Konzervatívne zaobchádzanie

Počiatočná liečba burzitídy bedrového kĺbu je konzervatívna. V podstate môžu pacienti s týmto ochorením dosiahnuť úľavu od svojho stavu pomocou jednoduchých zmien:

 • Znížená fyzická aktivita. Ľudia s burzitídou bedrového kĺbu by sa mali vyhnúť činnostiam, ktoré zhoršujú bolesť v zapálenej burze: sú to športy a predĺžené státie. Je veľmi dôležité neobnoviť fyzickú aktivitu, kým príznaky burzitídy úplne nezmiznú, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby..
 • Chladné obklady. Aplikácia ľadu na bolesť kĺbov pomôže zmierniť bolesť a opuch. Trvanie tohto postupu nie je dlhšie ako 10 minút. Odporúča sa vykonať studené obklady po akejkoľvek fyzickej námahe, ktorá môže spôsobiť zápal v periartikulárnom vaku.
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom (NSAID): ibuprofén, celekoxib, naproxén, piroxikam a iné lieky. NSAID môžu zmierniť bolesť a zmierniť zápal. Ich použitie však môže viesť k vedľajším účinkom (krvácanie do gastrointestinálneho traktu, trombóza, precitlivenosť na slnko), preto by sa mali používať opatrne a nie dlhšie ako 7 dní. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Spotrebujte do jedného týždňa, ak je to potrebné, barle alebo trstinu..
 • Fyzioterapia. Váš lekár vám môže predpísať cvičenia na zvýšenie sily a flexibility svalov obklopujúcich TBS. Môžete ich vykonávať sami alebo pod dohľadom rehabilitačného špecialistu, ktorý vás naučí, ako správne napínať svaly stehien a používať iné metódy vrátane masáže..

 • Injekcie kortikosteroidov - hormonálne protizápalové lieky (jedná sa o prednison, dexametazón, betametazón, triamcinolón). Zavedenie kortikosteroidov a lokálnych anestetík (novokain, lidokaín, ropivakaín) do dutiny zapálenej burzy môže rýchlo zmierniť príznaky choroby, čo dočasne (na niekoľko mesiacov) alebo trvalé zlepšenie. Toto je jednoduchý a efektívny spôsob, ktorý sa môže vykonávať ambulantne (t. J. V nemocnici bez hospitalizácie). V prípade návratu bolesti môže byť potrebná druhá injekcia..
  Zavádzanie kortikosteroidov je extrémne opatrenie, používa sa v prípadoch, keď nie sú použiteľné iné metódy alebo neposkytujú úľavu, pretože kortikosteroidy vedú k deštrukcii tkaniva v mieste vpichu. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie
 • Antibiotiká. Septická burzitída je liečená antibakteriálnymi liekmi. Liečba sa zvyčajne začína liečivom zo skupiny cefalosporínov 2-3 generácií alebo chránených penicilínov. Ak nedôjde k zlepšeniu v liečebnom procese, potom sa očistiteľný obsah naočkuje na identifikáciu patogénu. Na základe toho si môžete vybrať liek, na ktorý je patogén citlivý.
 • Pri významnom zvýšení veľkosti zapálenej burzy lekár odporúča prepichnutie dutiny a príjem tekutín, vďaka čomu je možné znížiť tlak vo vnútri a zmierniť príznaky.

  chirurgia

  Chirurgický zákrok pri burzitíde bedrového kĺbu je veľmi zriedkavý. Ak sú všetky metódy konzervatívnej liečby neúčinné, uchyľujú sa k chirurgickým zákrokom:

  1. Bursektómia - odstránenie postihnutého periartikulárneho vaku otvorenou alebo laparoskopickou metódou.
  2. Šľachovitá chirurgia a operácia bedrovej kosti. Ak je burzitída spôsobená problémami s iliakálnymi tibiálnymi šliach alebo inými, sú chirurgicky korigované.
  3. Vyrezanie väčšieho trochanteru stehennej kosti, počas ktorého chirurg odstráni 5–10 mm vyčnievajúcej kosti. Operácia znižuje trenie a napätie, ktoré spôsobuje bolesť..

  Alternatívne metódy liečby

  Mnoho ľudí sa snaží vyrovnať s príznakmi burzitídy pomocou tradičnej medicíny. Najprv by ste sa však mali poradiť so svojím lekárom, pretože pri klinických prejavoch burzitídy sa môžu ukrývať ďalšie nebezpečnejšie choroby..

  Tu sú niektoré populárne recepty:

  1. Kompresory s ricínovým olejom

  Navlhčite kúsok mäkkého tkaniva ricínovým olejom a pripevnite ho na postihnuté miesto. Prikryte polyetylénom zhora. Pre vyššiu účinnosť môžete pripojiť teplú (nie horúcu) vyhrievaciu podložku. Nechajte pôsobiť 30 minút, potom olej umyte teplou vodou a mydlom. Tento postup sa najlepšie vykonáva pred spaním..

  Trvanie kurzu - 7 dní.

  2. Stlačuje sa strúhaným zázvorom

  Nastrúhajte čerstvý zázvor na jemnom strúhadle. Pripojte strúhaný zázvor k problémovému kĺbu, zakryte mäkkou handričkou a polyetylénom.

  Trvanie kompresie je 30 minút. Ak dôjde k silnému pocitu pálenia, prerušte skôr! Priebeh liečby nie je obmedzený.

  3. Infúzia kôry bielej vŕby

  1 polievková lyžica nasekanú bielu vŕbu kôru, nalejte 250 ml vriacej vody, nechajte ju variť v termoske 4 hodiny. kmeň.

  Vezmite 1 polievkovú lyžicu. 30 minút pred jedlom 3-krát denne. Liečba trvá 1 mesiac.

  prevencia

  Aj keď nie vždy je možné zabrániť burzitíde bedrového kĺbu, existujú spôsoby, ako znížiť pravdepodobnosť jeho rozvoja a zabrániť zhoršeniu stavu..

  • Minimalizujte opakujúci sa stres v bedrách.
  • Sledujte svoju váhu.
  • Používajte ortopedické topánky s rôznymi dĺžkami nôh..
  • Udržujte silu a pružnosť svalov obklopujúcich TBC.

  Prognóza na zotavenie

  Prognóza tohto ochorenia je priaznivá..

  Zvyčajne môžu byť príznaky bedrovej burzitídy úplne odstránené konzervatívnou liečbou..

  V niektorých prípadoch však toto ochorenie vedie k rozvoju chronickej bolesti..

  Príznaky a vlastnosti liečby burzitídy bedrového kĺbu

  Charakteristiky bedrovej burzy

  Bedrový kĺb spája femorálnu hlavu a kĺbový povrch acetabula panvovej kosti. Kostná zlúčenina je potiahnutá kĺbovou tobolkou, ktorej vnútorná membrána je schopná produkovať synoviálnu tekutinu. Prítomnosť tekutiny v kĺbovej dutine znižuje trenie kĺbových povrchov počas pohybu. Vnútorná membrána synoviálnej membrány je veľmi dobre inervovaná, a preto má vysokú citlivosť na stimuly bolesti.

  Každá svalová šľacha je chránená samostatným vreckom, takže zápal bedrového kĺbu môže byť lokalizovaný v troch oblastiach:

  • v synoviálnom vaku veľkého trochanteru tzv. trochanterická burzitída;
  • vak na hrebenatku z hrebeňa iliac;
  • sciatic-gluteal bursa, ktorá sa nachádza v oblasti sedacieho tuberkulu.

  Symptómy sa budú líšiť pre každý typ a trochanterická burzitída je najbežnejšia.

  Video „Čo potrebujete vedieť o burzitíde“

  Z tohto videa sa dozviete viac o príznakoch a liečbe burzitídy..

  Hlavné príčiny a príznaky

  Zápalný proces v synoviálnom vaku sa môže vyvinúť z niekoľkých dôvodov, burzitída môže vyvolať nasledujúce faktory:

  • traumatické poškodenie kĺbov, často pozorované pri páde na panvovú oblasť;
  • nadmerná fyzická aktivita, najmä beh a cyklistika;
  • kĺbová chirurgia;
  • sprievodné ochorenia pohybového aparátu (artróza, artritída);
  • etiológia hnisavej burzitídy je pripojenie bakteriálnej infekcie.

  Častejšia akútna burzitída, ktorá sa prudko prejavuje bolesťou a zápalovými syndrómami. V prípade zníženia imunitnej odpovede alebo nedostatočnej liečby sa môže akútna burzitída zmeniť na chronickú formu (vyvíja sa v priebehu niekoľkých mesiacov).

  Lokalizácia príznaku bolesti závisí od toho, ktorý synoviálny vak je zapálený. Burzitída väčšieho trochanteru stehennej kosti sa prejavuje bolesťou vo vonkajšej časti stehna, pri premietnutí väčšieho trochanteru. Ischiatická burzitída je charakterizovaná lokalizáciou v hornej alebo vnútornej časti stehennej kosti. Došlo k porušeniu funkcie bedrového kĺbu. Bolesť sa zosilňuje pri pohybe, najmä pri horolezeckých schodoch, chôdzi, únose stehna. Nepríjemné pocity sa môžu objaviť v noci, ak ležíte na boľavej strane.

  Ochorenie často prebieha vo forme akútneho procesu, takže bolesť sa objavuje rýchlo, spočiatku má intenzívny a pálivý charakter. V prípade prechodu na chronickú formu, nielen intenzita bolesti, ale aj ich zmena v prírode, bolesť bedrového kĺbu viac bolí..

  V oblasti lézie sa pozoruje opuch mäkkých tkanív a miestna hypertermia. Ak je burzitída infekčnej povahy, objavia sa všeobecné príznaky: horúčka, nevoľnosť, slabosť.

  diagnostika

  Diagnóza je založená predovšetkým na fyzickom vyšetrení. Je preukázané spojenie choroby s traumatickým faktorom, berú sa do úvahy sťažnosti bolesti a zhoršená funkcia. Palpácia mäkkých tkanív v oblasti kĺbu sa vykonáva, určuje sa objem aktívnych a pasívnych pohybov - pri burzitíde sa únos končatín vyznačuje obmedzením.

  Na diferenciálnu diagnostiku iných chorôb pohybového ústrojenstva sa používajú inštrumentálne výskumné metódy:

  1. X-ray kĺbu v 2 projekciách. Používa sa na vylúčenie patológie kĺbov, detekciu kostného rastu (osteofyty), miest kalcifikácie. Neprítomnosť zmien v röntgenovom žiarení nenaznačuje neprítomnosť choroby.
  2. Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk). Najbezpečnejšia a najinformatívnejšia metóda, ktorá vám umožní potvrdiť diagnózu. S ním môžete zistiť zápal synoviálneho vaku (zhrubnutie steny), prítomnosť tekutiny v dutine.
  3. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Jedná sa o presnejšiu a špecifickejšiu štúdiu, ktorá vám umožní zistiť prítomnosť zápalového edému, mieru poškodenia synoviálneho vaku. Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady na postup..

  Vo všeobecnom krvnom teste je možné zistiť príznaky zápalu (neutrofilná leukocytóza s posunom doľava, zvýšenie sedimentácie erytrocytov), ​​čo je zvlášť charakteristické pre hnisavú burzitídu. Iné laboratórne diagnostické metódy nemajú špecifické zmeny..

  liečba

  Prvá pomoc pri trochanterovej burzitíde bedrového kĺbu je znehybnenie dolnej končatiny, obmedzenie pohybu kĺbov. Vo väčšine prípadov je konzervatívna liečba predpísaná pomocou protizápalových a analgetických liekov, obkladov, gélov a mastí, fyzioterapeutických cvičení (cvičebná terapia)..

  1. Drogová terapia. Zahŕňa menovanie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré majú protizápalové aj analgetické účinky..
  2. Prostriedky na vonkajšie použitie. Burzitídu môžete liečiť lokálnymi prípravkami. Obidve NSAID sa používajú vo forme gélov a mastí, napríklad gél Voltaren a ľudových liekov. Je však potrebné si uvedomiť, že v akútnom období nemusíte drhnúť, masírovať alebo ohrievať oblasť bedrového kĺbu.
  3. Fyzioterapia. Cvičebná terapia sa predpisuje ako rehabilitačná metóda s cieľom obnoviť pohyb bedrového kĺbu. Cvičenia by sa mali vykonávať po úľave od príznakov bolesti..
  4. Fyzioterapeutická liečba. Na základe vystavenia suchému teplu, tepelnému žiareniu. Pred predpísaním týchto metód sa musíte uistiť, že v dutine kĺbu nie je žiadna bakteriálna infekcia. Fyzioterapia sa používa predovšetkým na liečbu chronickej neinfekčnej burzitídy.

  Invazívnejšie je intraartikulárne podávanie liekov. Tento spôsob liečby sa používa v prípade neúčinnosti minimálne invazívnych metód a je účinnejší. Lokálne anestetikum a glukokortikoidové liečivo sa injektuje do kĺbu pomocou špeciálnej ihly. To umožňuje nielen výrazne znížiť bolesť, ale tiež ovplyvniť proces zápalu.

  Chirurgická liečba burzitídy bedrového kĺbu sa zriedka používa, iba ak je adekvátna konzervatívna liečba neúčinná. Podstatou operácie je odstránenie zapáleného synoviálneho vaku.

  prevencia

  Preventívne opatrenia majú zabrániť nadmernej fyzickej námahe, ktorá vedie k traume. To platí najmä pre ľudí, ktorí sa profesionálne venujú športu. Fyzická aktivita by sa mala normalizovať, pred vykonaním cvičení je potrebné zahriať, aby sa svaly zohriali. Prevencia hnisavej burzitídy je včasná liečba zápalových a pustulárnych procesov na koži.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Vertebroológovia s cervikálnou osteochondrózou akejkoľvek závažnosti odporúčajú denné cvičenia v terapeutickej gymnastike.
  Konečník je náchylný na rôzne choroby vďaka svojej polohe v tele a vykonávaným funkciám. Jednou z bežných chorôb je prietrž konečníka - vyčnievajúca za hranice jeho prirodzeného postavenia.
  Napriek tomu, že v posledných rokoch sa väčšina ingvinských kýly používala pri použití minimálne invazívnej laparoskopickej metódy, proces pooperačnej rehabilitácie si stále vyžaduje osobitnú pozornosť.