loader

Hlavná

Liečba

Vestibulárne poruchy v cervikálnej osteochondróze

Nemenej dôležitá je aj otázka vzťahu angiovertebrogénnych labyrinthopatií s inými labyrinthopatiami neznámej etiológie, ktorú zahrnuli V. S. Olisov a V. G. Bazarov pri tzv. Nezápalových ochoreniach labyrintu. Podľa V. S. Olisova môže byť Meniereova choroba spôsobená cervikálnou osteochondrózou a inými angiovertebrálnymi faktormi..

Ak k tomu pridáme asi tucet ďalších možných príčin (menopauza, hypertenzia, toxikóza atď.), Vyvstáva nasledujúca otázka: môže mať nezávislá nozologická forma (pre ktorú „tvrdí Meniereova choroba„ nároky “) toľko rôznych príčin??

A ak analyzujeme hlavné hypotézy patogenézy Meniereho choroby (hypotéza hydropov, nedostatočná resorpcia, „toxická“, trombogenetická, embryogenetická atď.), Myšlienka tohto ochorenia ako samostatnej nozologickej jednotky sa úplne stratí. Meniereho choroba ako taká pravdepodobne neexistuje, ale existuje symptómový komplex charakterizovaný relatívnou stálosťou fenomenológie a prítomnosťou úzkeho anatomického a funkčného vzťahu medzi vestibulárnymi a kochleárnymi štruktúrami..

Najrozmanitejšími príčinami (vaskulárne, hydrodynamické a metabolické procesy v týchto štruktúrach) môžu byť spúšťacie mechanizmy na narušenie existujúcich vzťahov. Klasickú trojicu symptómov pri Meniereho chorobe nemožno považovať iba za statickú kombináciu stavov, ktoré tvoria tento konkrétny klinický obraz, ktoré sú určené anatomickými a topografickými a funkčnými znakmi a bludiskovými konštantami. Jednoducho povedané, priamo do labyrintu iného obrázka (samozrejme s rôznymi variáciami) nemôže vzniknúť, a to ani pri najväčšej rozmanitosti etiologických faktorov..

Čiastočné potvrdenie toho nájdeme v časti monografie I. B. Soldatova a spoluautorov Vestibulárna dysfunkcia, ktorá sa týka Meniereovej choroby. Okrem túžby autorov odhalili tézu o existencii „choroby“ a tvrdia, že existuje aj syndróm..

Príznaky vestibulárnych porúch pri cervikálnej osteochondróze

Príznaky vestibulárnych porúch pri cervikálnej osteochondróze sa určujú formou a štádiom patologického procesu v krčnej chrbtici alebo v samotných stavcových tepnách. Medzi rôznymi typmi patológií, ktoré sú lokalizované v krku, rozlišuje A. V. Zhukovich pomocou údajov od rôznych autorov: traumatické zranenia chrbtice a miechy; cervikálnej osteochondrózy; abnormality styloidných procesov; tuberkulózna spondylitída; reumatoidná artritída so zapojením do patologického procesu krčnej chrbtice; sympatická ganglioneuritída; kraniospinálne abnormality atď..

Vo všetkých týchto stavoch je patologická reakcia na labyrint, ak sa vyskytuje, akoby univerzálna, prejavuje sa typickými kochleárnymi a vestibulárnymi symptómami. Rozdiely v príznakoch dysfunkcie vnútorného ucha zaznamenané špeciálnymi metódami sú najčastejšie spôsobené fázovým stavom patofyzikálneho procesu (N. S. Blagoveshchenskaya). V vestibulárnom systéme sú fázové stavy najvýraznejšie kvôli skutočnosti, že na rozdiel od iných analyzátorov je tento systém charakterizovaný iofunkčnými závislosťami v dôsledku procesov interakcie so senzorickými, motorickými, autonómnymi endokrinnými a inými oblasťami..

Rôzne stupne závažnosti toho istého ochorenia, ktoré majú odlišný účinok na štruktúry závislé od labyrintu, môžu spôsobiť rôzne fázové stavy - od miernej senzorickej aury po ťažké závraty a závažný vegetatívny syndróm. Pretrvávanie alebo dočasný charakter primárneho patogenetického faktora (napríklad oklúzia stavcov v dôsledku jeho trombózy alebo prechodné podráždenie jeho sympatického plexu s rastom kostí) spôsobuje klinické syndrómy, ktoré sa líšia formou (ale nie obsahom)!, Majú svoj priebeh a dôsledky.

Vo všetkých prípadoch je však vestibulárny syndróm charakterizovaný spontánnymi senzorickými, motorickými a autonómnymi reakciami. Ak sa vyskytnú nejaké reakcie, neznamená to, že vôbec neexistujú, buď nie sú k dispozícii na registráciu (prahová hodnota metódy je vyššia ako ich prejavenie), alebo v tomto fázovom stave sa ešte neprejavili alebo už prešli..

Liečba závratov osteochondrózou krčnej chrbtice

"Aha, ako závraty!" Vo šťastných chvíľach nášho života opatrne voláme. "Je to len tak, že sa ti točí hlava," hovoríme, keď problémy prekonávajú. Takéto pocity vôbec nevznikajú u tých, ktorí po prvýkrát prebudili a zdvihli hlavu z vankúša a mali závraty s cervikálnou osteochondrózou. Náhla nedôvera v pohyby, pocit, že Zem váha a na niekoľko minút opúšťa nohu, sa zmocňuje človeka a rýchlo prechádza. Prvé útoky sa zdajú náhodné, ale neustále sa pripomínajú. Čoraz častejšie sa vyskytujú závraty, silné bolesti hlavy, nevoľnosť, niekedy končí mdloby. Čo je potrebné urobiť na odstránenie tohto nebezpečného príznaku - závraty, ako zmierniť bolesti hlavy?

Existuje také ochorenie - závraty

Pred liečením závratov je potrebné zistiť príčiny. V lekárskej praxi sa príznak závraty nazýva vertigo, ktorý sa objavuje v nasledujúcich prípadoch:

 • porušenie funkcie vestibulárneho aparátu;
 • poškodenie centier mozgovej kôry; mozoček;
 • choroby sluchového nervu;
 • zástava srdca;
 • neurologické choroby: migréna, epilepsia.

Závraty, a to ako pri osteochondróze krčnej chrbtice, tak pri iných chorobách s týmto príznakom sa vyskytujú v dôsledku poruchy funkcie vestibulárneho aparátu. Keď ste videli príčiny tohto porušenia, môžete pochopiť, ako súvisí osteochondróza a závraty.

Tvrdá práca krčných stavcov

Krčka chrbtice je sedem najmenších, najviac krehkých a nestabilných stavcov celého chrbtového stĺpca. Ich veľkosť je oveľa menšia ako v susednej hrudnej chrbtici. Práca, ktorú robia, je pomerne komplikovaná: vždy držte hlavu na váhe, zabezpečte jej pohyblivosť počas zatáčok a sklonov.

Krčka chrbtice po celý deň prechádza neustálym napätím a slabé svaly krku stavcov nie sú pomocníkmi. Nečudo, že v krčnej oblasti sú často stavce často poškodené: deformuje sa, chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek začne vysychať, výrastky sa v ňom objavujú vo forme výčnelkov a potom prietrže. Osteochondróza krčnej chrbtice je taká lézia stavcov, keď dôjde k ich degenerácii (deštrukcii) s narušením normálneho metabolizmu (dystrofia). Môže sa však točiť hlavou, keď je zničené kostné tkanivo?

Strategická úloha krčnej chrbtice

Krčné stavce sú umiestnené na križovatke chrbtice s hlavou. Ich priečnymi procesmi prechádzajú nervové korene spájajúce miechu s mozgom, ako aj veľké krvné cievy. Otvory medzi stavcami, ktoré tvoria lôžko miechy, sú tu najužšie. Inými slovami, toto oddelenie je veľmi preplnené a akákoľvek cudzia formácia (výrastky vo forme výčnelkov a hernií) tlačí na nervové zakončenie a krvné cievy, čo narúša ich prácu. Takéto stlačenie (tlak) spôsobuje bolesť v krku, ak sú poškodené nervové korene. A ak aorta, ktorá tu prechádza, zažije tlak, je prerušená dodávka krvi a kyslíka do mozgu.

Závraty s osteochondrózou krčnej chrbtice môžu spôsobiť akékoľvek neopatrné otočenie hlavy, náhly pohyb, nesprávnu polohu krku vo sne. Stavce sú premiestnené, výrastky, ktoré sa na nich vytvárajú, tlačia na tepnu, čo spôsobuje jej stenózu (zúženie lúmenu v dôsledku tlaku). Tok krvi a kyslíka do mozočka, dočasných a týlnych častí mozgu, kde sú umiestnené kontrolné centrá vestibulárneho aparátu, je znížený - a to je orgán rovnováhy a orientácie v priestore. Hlavným znakom porušenia jeho práce sú závraty. Mozog hladuje, kontrola pohybu v priestore je stratená - preto pri závratoch s osteochondrózou.

Hladina kyslíka v centrách mozgu v dôsledku stenózy krvných ciev, ktorá spôsobuje cervikálnu osteochondrózu, a teda závraty, je častým príznakom ochorenia krčných stavcov..

Príznaky úzkosti

Nielen choré stavce môžu spôsobiť závraty, tak je dôležité zistiť, či sa hlava točí z osteochondrózy. Všetky príznaky závraty s týmto ochorením sa časovo zhodujú so znakmi poruchy vestibulárneho aparátu:

Tabuľka. Porovnanie príznakov závraty s osteochondrózou a porúch vestibulárneho aparátu.

Príznaky závratov pri osteochondrózeZnámky funkčnej poruchy vestibulárneho aparátu
Ráno, keď vstanete alebo keď náhle otočíte hlavu, náhle stratíte schopnosť navigácie vo vesmíre, všetky objekty plávajú, Zem opúšťa nohy. Tento stav môže mať za následok mdloby a pád..Koordinácia u človeka je narušená, stráca schopnosť udržiavať rovnováhu, pohyb v priestore je ťažký.
Závraty sprevádzané pocitom nevoľnosti, stratou chuti do jedla môžu mať za následok zvracanie.Nevoľnosť a zvracanie sú stálym prejavom vestibulárnej poruchy
Farba tváre so závratmi sa mení: stáva sa smrteľne bledou alebo sa objaví nezdravá žiara.Tvár sčernela alebo naopak sfarbila na bielo.
Telo sa potí, ruky sa trasú a zvlhnú.Porušenie koordinácie pohybu je sprevádzané silným potením.
Spolu so závratmi srdce začína biť rýchlejšie, nepríjemná bolesť v hrudnej kosti.Zvýšený srdcový rytmus je dôsledkom dysfunkcie autonómneho nervového systému, za ktorý je zodpovedný vestibulárny aparát..
Zvonenie v ušiach a muchy pred očamiOrgány zraku a sluchu sú poskytovateľmi informácií o vesmíre a úzko súvisia s prácou vestibulárneho aparátu

Okrem skutočnosti, že cervikálna osteochondróza vždy spôsobuje závraty, sa ku všetkým sprievodným príznakom pridávajú ďalšie dva:

 1. Ťažké bolesti hlavy - sú spojené s narušením dodávky krvi do iných centier mozgu.
 2. Znecitlivenie končatín je príznakom zovretia nervových zakončení a narušením spojenia miechy a mozgu. Zvyčajne sa vyskytuje v noci počas spánku..

Mdloby, nevoľnosť, ktorá vedie k zvracaniu, samozrejme, spôsobí úzkosť a nastolí otázku: čo robiť ďalej, ako sa zbaviť závratov s cervikálnou osteochondrózou. Na túto otázku môže odpovedať iba ošetrujúci lekár..

Kto pomôže so závratmi

Pri závratoch s cervikálnou osteochondrózou idú najskôr k terapeutovi. Dokáže vysvetliť, prečo sa točí hlava s osteochondrózou, a odkázať pacienta na užších špecialistov: neurológa a neurológa stavcov. Budú musieť zmierniť príznaky a predpísať liečbu.

Neurológ po manuálnom a inštrumentálnom vyšetrení predpíše obvyklú liečbu cervikálnej osteochondrózy. Ak sa ukáže, že je neúčinný, nasmeruje pacienta na stavovcového neurológa. Jedná sa o špecialistu s úzkym profilom, ktorý eliminuje choroby chrbtice vrátane osteochondrózy..

Vie, ako tieto príznaky odstrániť, a predpisuje adekvátnu liečbu závratov s osteochondrózou. Malo by byť komplexné, konkrétne:

 • užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • diéta.

Liečba drogami

Liečba závratov je nebezpečná záležitosť. Odstránením príznaku pomocou tabliet, ale neviem, ako liečiť chorobu samotnú, robíme ju chronickou a získame komplikácie. Všetky lieky, ktoré môžu bojovať proti osteochondróze a jej príznakom, ako sú závraty a bolesti hlavy, sa delia do 4 skupín: analgetiká, protizápalové lieky, svalové relaxanciá, vitamíny.

1. Analgetiká: ich účelom je zmierniť bolesť spôsobenú kompresiou nervových zakončení v krčných stavcoch a hladovaním kyslíka v centrách mozgu. Najčastejšie je to:

 • „Analgin“ a „Baralgin“ - zmierňujú svalové kŕče a obnovujú prietok krvi v stavcovej tepne.

2. Protizápalové lieky: zmierňujú opuchy v mieste zápalu, čím dochádza k vymiznutiu kompresie krvných ciev, obnoveniu krvného obehu, mozgu dostáva výživa kyslíkom - závraty a bolesti hlavy zmiznú. Medzi tieto lieky patria:

3. Svalové relaxanciá - lieky, ktoré zmierňujú svalové napätie, vazodilatátor. Pomáhajú znižovať cievny tonus Po odstránení stresu, rozšírení lúmenu ciev a zväčšení priestoru pre pohyb krvi je teraz mozog schopný zásobovať mozog kyslíkom a výživou. Medzi účinné svalové relaxanciá patria:

 • „Mikodalm“: vazodilatátor, zlepšuje krvný obeh.
 • „Tizanidín“: zmierňuje svalové kŕče, ale znižuje krvný tlak a vedie k ospalosti.
 • „Cinnarizín“: obnovuje obeh malých ciev v mozgu, častého pomocníka v boji proti tinnitusu.
 • „Vazobral“: zmierňuje závraty, nemá žiadne kontraindikácie, obnovuje spánok.

4. Vitamíny - spolu s tým, že zvyšujú imunitu a chránia telo pred nepriaznivými faktormi, vitamíny posilňujú kostné tkanivo stavcov a chrupaviek, spomaľuje sa ich degenerácia a zlepšuje nervové vedenie..

 • Vitamín A - retinol - pomáha obnoviť poškodené stavce;
 • Vitamíny typu B okrem analgetického účinku zlepšujú fungovanie nervových vlákien, zvyšujú celkovú imunitu organizmu.
 • Vitamín C - kyselina askorbová - podporuje procesy regenerácie v postihnutých oblastiach.
 • Vitamín E - tokoferol - vykonáva ochrannú funkciu proti oneskoreniu starnutia buniek.

Správna voľba lekára, lieková terapia pomôže zmierniť príznaky osteochondrózy a bojovať proti ich návratu, ale nedokáže ich vôbec odstrániť. Úplne závratné kúzla pominú, keď sa dá vyliečiť samotné ochorenie - osteochondróza.

Cvičebná terapia - pomalá, ale istá liečba

Okrem liekov sa príznaky závratov odstraňujú aj fyzioterapiou, masážnymi sedeniami, cvičením na cvičenie.

1. Fyzioterapeutické metódy zahŕňajú:

 • Ultrafialové žiarenie postihnutej oblasti; spôsobuje, že telo produkuje vitamín D, absorbuje vápnik, posilňuje kosť a chrupavku.
 • Vystavenie magnetickému poľu podporuje zrýchlený metabolizmus a zlepšuje krvný obeh.
 • Laserová terapia pomáha opraviť poškodené tkanivo.
 • Elektroforéza - ošetrenie nízkofrekvenčným prúdom zahrieva postihnutú oblasť a zvyšuje krvný obeh v nej.

2. Profesionálna masáž je schopná upokojiť bolesť, postupne obnovovať krvný obeh v postihnutej oblasti, zmierňovať svalové kŕče.

3. Existuje niekoľko účinných cvičení na posilnenie krčných stavcov a svalov, ktoré ich obklopujú. Ich neustále vykonávanie eliminuje závraty a bolesti hlavy. Trakciu je potrebné vykonať na základe rady lekára; iné cvičenia - sami.

 • Trakcia - suchá a podvodná trakcia chrbtice pod vplyvom vlastnej hmotnosti alebo špeciálnych záťaží. Vykonáva sa na naklonených vodorovných rovinách pod dohľadom trénerov cvičebnej terapie. Alternatívou môže byť ochabovanie doma na horizontálnej lište, ale s pomocou lekára. Po 10 - 20 minútach relácie sa obnoví pohyblivosť stavcov.
 • Cvičenie „sprava doľava“: vykonáva sa pri sedení s narovnaným chrbtom; musíte pomaly otočiť hlavu doprava, až kým sa nezastaví a hľadieť rovno. V tejto polohe počkajte 1 minútu a potom pomaly otáčajte hlavou doľava, až kým sa nezastaví. Opakujte 10 krát.
 • "Hlava na rameno." Sedieť a držať chrbát rovno, pomaly nakláňať hlavy k ramenu a udržiavať ho v tejto polohe počas 3 až 2 sekúnd. Potom položte hlavu na druhé rameno. Vykonajte 10-12 krát v každom smere.
 • "Hlava na hrudi." V polohe na sedenie nakloňte hlavu, pokúste sa bradu dotknúť hrudníka, na chvíľu ju opravte a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte 5-10 krát.

Dizziness Diet

Pri osteochondróze so závratmi pomôže správna výživa cítiť sa lepšie, dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Bezsýtna strava - pretože soľ zadržuje v tele vodu, a to preťažuje žily, nemajú čas dodávať odpadové produkty do vylučovacích orgánov, dochádza k struskovaniu krvných ciev a kĺbov.
 2. Vyhnite sa sladkým múkovým jedlám, káve a silnému čaju.
 3. Zdržte sa údeného mäsa a nakladaných uhoriek.
 4. Nepite viac ako 1,5 litra tekutiny denne.
 5. Zvýšiť používanie mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia.
 6. Želé mäso a želé by mali byť na stole prítomné tak často, ako je to možné obnovujú chrupavku kĺbov a stavcov.

Príznak závraty s osteochondrózou je nepríjemným príznakom. To je signál, že telo potrebuje pomoc v boji proti tejto chorobe. A táto pomoc musí byť poskytnutá včas..

Príčiny, príznaky a liečba cervikálnej osteochondrózy

Dystrofické procesy a dysfunkcia medzistavcových platničiek krčnej chrbtice sa nazývajú cervikálna osteochondróza (SHOX).

Čo je to cervikálna osteochondróza?

Cervikálna osteochondróza je choroba, pri ktorej mäkká medzistavcová drť, ktorá pôsobí ako absorbér otrasov medzi stavcami, degeneruje do osifikovaného tkaniva, zatiaľ čo do patogenézy sú zapojené nervové korene a krvné cievy. Táto patológia sa maskuje ako celý rad porúch. Charakteristickým rysom osteochondrózy krčnej chrbtice je bolesť hlavy, krku a hornej časti chrbta. Pacienti sa tiež obracajú na lekára so závratmi, nevoľnosťou, nepravidelným krvným tlakom, stratou vedomia, nedostatkom vzduchu, zníženou citlivosťou jazyka, podozrením na angínu pectoris a ďalšími patologickými ochoreniami kardiovaskulárneho systému..

To znamená, že osoba, ktorá pociťuje bolesť chrbta hlavy, ramien, ramien, hrudnej kosti a oblasti hrudnej kosti, sa sťažuje nielen neurológovi, ale aj lekárovi iných lekárskych špecializácií (kardiológ, terapeut, ortopéd), čo vážne komplikuje počiatočnú diagnózu choroby..

Medzi strednými a staršími ľuďmi sú rozšírené dystrofické zmeny v tkanivách krčnej chrbtice. Je to kvôli vertikálnemu umiestneniu kostry človeka a rozloženiu statického a dynamického zaťaženia.

Rozšírená cervikálna osteochondróza je spôsobená zvláštnosťou produkcie koreňov nervových zakončení v hornej časti chrbtice a pohyblivosťou kĺbov na krku, čo nesie bremeno držania lebky vo zvislej polohe..

Klinické prejavy osteochondrózy trpia približne 60% dospelej populácie európskych krajín. Je potrebné poznamenať, že táto choroba sa prejavuje skôr u mužov - vo veku 45 - 50 rokov. Ženy zvyčajne ochorejú o niečo neskôr, vo veku okolo 50 - 55 rokov.

V modernej spoločnosti je osteochondróza krku omladená. Pri skúmaní predstaviteľov rôznych generácií s tendenciou k tejto chorobe sa spoľahlivo zistilo, že dnešná mládež začína mať problémy so chrbticou oveľa skôr v porovnaní so zástupcami staršej generácie rodiny, niekedy dokonca aj v období dospievania. Ľudia, ktorí sa narodili pred 60 - 70 rokmi, najprv chodia do lekárskeho ústavu pre cervikálnu osteochondrózu v dospelosti alebo dokonca v starobe, ale u ľudí narodených pred 20 - 40 rokmi sa osteochondróza často vyvinie v mladom veku. To poukazuje na výrazné zhoršenie zdravia mladej generácie, ktoré je spojené so sedavým životným štýlom a znížením kvality potravín..

osteochondróza je obvyklé uvažovať dvoma spôsobmi, vždy vo vzťahu fyziologických (prirodzené starnutie tela) a patologických (dystrofických a zápalových procesov) faktorov:

Fyziologický proces je nevyhnutné starnutie chrupavky miechy, regulované neuroendokrinnými mechanizmami tela v dôsledku prírodných nezvratných javov;

Patologický proces - ničenie medzistavcových štruktúr a okolitých stavcov nervových uzlín a krvných ciev - čím menej zdravý životný štýl, tým rýchlejšie sa choroba vyvíja.

Z hľadiska lokalizácie patologického procesu:

Fyziologické zmeny sa nachádzajú v strede medzistavcových platničiek, sú sprevádzané výmenou buničiny disku vláknitým tkanivom, sú súčasťou procesu starnutia tela, nie sú klinicky prejavené alebo sa prejavujú iba podráždením nervových zakončení;

Patologické zmeny, ktoré sa šíria mimo chrupavky, vždy spôsobujú podráždenie nervových zakončení a stlačenie krvných ciev, čo sa prejavuje lokálnymi a odrážajúcimi sa reakciami bolesti (dyscalgia)..

Patologická forma osteochondrózy je nahradenie fyziologického starnutia patologickým procesom.

Toto ochorenie môže byť nezávisle eliminované, kompenzované a príležitostne sa prejavujúce. Táto vlastnosť je spojená so schopnosťou tela vyšších cicavcov a ľudí vyvinúť kompenzačné a ochranné mechanizmy, ktoré vyrovnávajú patológiu. Medzitým je nepraktické skúšať silu tela.

Patologická forma choroby je vždy spojená so starnutím tela, dokonca aj u mladých ľudí. Ďalšia deštrukcia tkaniva vláknitého prstenca bez toho, aby sa buničina nahradila vláknitým tkanivom, vedie k tvorbe mikrotrhlín, zhoršenej fixácii stavcov a rozvoju príznakov spinálnej nestability..

Impregnácia buničitého jadra vápenatými soľami;

Vstrekovanie stavcov do tela susediaceho stavca (ako prietrž);

Postupné opotrebovanie stavcov (spondylóza);

Osifikácia väzov (osifikujúcich väzív).

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Diagnóza choroby je ťažká, niekedy sa nevyskytuje bolesť a príznaky sú opotrebované, okrem toho nekontrolované použitie silných analgetík maskuje príznaky choroby. Pacient, ktorý necíti bolesť, sa považuje za zdravého, a to pokračuje až do rozvoja ireverzibilných procesov v tkanivách kĺbov krku..

Dôležitými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú závraty, bolesti hlavy, skoky v krvnom tlaku.

Závraty s cervikálnou osteochondrózou

Tento stav nie vždy jednoznačne naznačuje osteochondrózu krčnej chrbtice.

Závraty môžu byť spôsobené:

Zápal v strednom alebo vnútornom uchu;

Cerebrovaskulárne kŕče;

Porucha prenosu nervových impulzov;

Problémy s vestibulárnym zariadením;

Neexistujú jasné kritériá pre závraty s osteochondrózou. Existujú však systémové a mimosystémové závraty, ktoré majú jasné rozdiely.

Odporúča sa poznať rozdiely medzi systémovými a nesystémovými závratmi, pomôže to nezávisle určiť príčiny neobvyklého stavu:

Systémová závrata je pocit okružného pohybu okolitých predmetov alebo tela, ktorý je dôsledkom poruchy vestibulárneho aparátu, vizuálnych analyzátorov a receptorov v kĺboch, svaloch a epiderme (osteochondróza rôznych etiológií);

Nepravidelná závrata je pocit bezhlavosti, pocit omráčenia, neistý stav vo zvislej polohe. Pri nesystémových závratoch neexistuje zmysel kruhovej rotácie, a to je dôležitý rozdiel medzi porovnávanými príznakmi.

Osoba, ktorá pociťuje závrat jedného z týchto typov, by mala byť vyšetrená skúseným lekárom, predovšetkým neurológom (alebo ak existuje podozrenie na ochorenie ucha a nosohltanu) otolaryngológom..

Dôvodom mimoriadnej hospitalizácie, ktorá nie je spojená s osteochondrózou krčnej chrbtice, je identifikácia pacienta (okrem závratov), ​​ako sú:

Ochrnutie tvárových svalov a znecitlivenie pletenca;

Ťažká bolesť hlavy pri zhoršovaní pohody;

Zhoršená koordinácia pohybov;

Strata alebo vyblednutie vedomia.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou

Toto je jeden z najbežnejších nešpecifických príznakov mnohých ľudských chorôb. Bolesť hlavy je obzvlášť rozšírená v ženskej populácii. Môže byť ťažké určiť príčinu bolesti hlavy a ešte viac ju spojiť s léziami chrbtice. Identifikovaných asi 14 rôznych príčin bolesti hlavy u ľudí.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy v patológii, ktoré popisujeme:

Kŕče mozgových ciev;

Nervové korene;

Reflexné zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou sa môže podobať na pocity s arteriálnou hypertenziou, angínou pectoris alebo mozgovou príhodou. Navyše, ľudia stredného a staršieho veku majú spravidla riziko vzniku mozgových príhod alebo infarktu.

Cítia sa ako bolesť, ktorá môže byť paroxysmálna, konštantná, pulzujúca a nudná..

Pri patológiách srdca sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti hrudníka, sprevádzané porušením rytmu srdcovej činnosti. Príčinu môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V prípade bolesti hlavy v kombinácii s nevoľnosťou, závratmi a bolesťou na hrudníku je EKG povinné.

Bolesť pri cervikálnej osteochondróze

Nie vždy je bolesť lokalizovaná presne v oblasti hlavy a krku. Sú známe ďalšie prípady lokalizácie bolesti..

Bolesť v krku (cervikalgia) môže vyžarovať do ramena a do rôznych častí rúk. Charakteristickou črtou týchto pocitov je náhle záchvaty po spánku, náhle pohyby, napätie, ktoré je pre človeka ťažko badateľné, napríklad pri smiechu alebo kýchaní. Bolesť spojená s osteochondrózou, ak sa tento proces nestal chronickým, zvyčajne ustupuje po krátkej dobe a je kombinovaná s kŕčom v krčných stavcoch..

Bez predbežného vyšetrenia by sa bolesti nemali odstraňovať manuálnou terapiou (masáž). V niektorých prípadoch môže nesprávna manipulácia iba zhoršiť patológiu, narušiť inováciu a viesť k zdravotnému postihnutiu pacienta..

Pri intenzite môže byť bolesť mierna alebo ostrá. Podľa dĺžky - krátke aj dlhé.

Typické pocity opísané pacientmi:

Lokalizácia bolesti hlboko v krku;

Pocit drvenia a praskania pri pokuse otočiť hlavu;

Svalová slabosť alebo znížená citlivosť v rôznych častiach tela.

V cervikálnej oblasti všetkých cicavcov vrátane ľudí sedem stavcov a osem párov nervových uzlín. SCHO sa môže rozvíjať aj na hranici krčných a hrudných stavcov.

Poznamenáva sa, že osteochondróza krčnej chrbtice je najčastejšie spojená s poškodením šiestej a siedmej krčnej chrbtice..

Existujú testy na určenie lokalizácie zamerania impulzu bolesti. Porážka šiesteho stavca je doplnená bolesťou v palci a porážka siedmeho stavca je sprevádzaná bolesťou prostredníka.

Krvný tlak pri cervikálnej osteochondróze

Spojenie osteochondrózy krčka maternice so skokmi v krvnom tlaku je už dlho preukázané. Krčné stavce majú dôležité nervové zakončenie a krvné cievy.

Charakteristické sú tlakové rázy počas dňa. Hypertenzia na dlhú dobu nie je charakteristická pre toto ochorenie. Reflexné podráždenie nervových zakončení a krátkodobé kŕče krvných ciev spôsobujú spastickú dennú dynamiku arteriálnej hypertenzie.

Charakteristickým znakom vysokého krvného tlaku pri cervikálnej osteochondróze je kombinácia s nasledujúcimi príznakmi:

Bolesť končatín a hrudníka;

Znížená citlivosť v oblasti goliera;

Výskyt tlakových rázov po strese, svalovom napätí, predĺženom pobyte v nepohodlnej polohe a ďalších podobných situáciách.

Tieto príznaky by sa mali brať do úvahy, keď sa hypertenzia rôzneho pôvodu diferencuje.

Ostré skoky v krvnom tlaku a rýchle zhoršenie pohody sú základom pre hľadanie okamžitej lekárskej starostlivosti.

Príčiny cervikálnej osteochondrózy

Dôvody sú vždy spojené so starnutím tela a rozvinutou patológiou kosti a chrupavky. Nie všetci ľudia v starobe však trpia rôznymi typmi kostných patológií..

Početné pozorovania zistili, že cervikálna osteochondróza má provokujúce faktory, vrátane:

Sedavý spôsob života;

Nútené držanie tela v pracovnom procese;

Nadmerné nervové napätie a predĺžený stres;

Predchádzajúce poranenia krku a krku;

Autoimunitné ochorenia, ktoré vedú k degenerácii chrupavky;

Vrodené chyby chrbtice.

Mierna fyzická aktivita, zdravá strava a dobrý životný štýl významne znižujú riziko osteochondrózy alebo minimalizujú jej vplyv na pohodu v starobe..

Čo je to nebezpečná cervikálna osteochondróza?

Znížená flexibilita kĺbov, svalová elasticita a ďalšie príznaky starnutia - konečný spoločník pre starších ľudí - je prirodzený proces..

Bolesť pri pohybe a v pokoji začína obťažovať človeka oveľa skôr, ako je prirodzené obdobie starnutia, niekedy končí zdravotným postihnutím alebo výrazným znížením kvality života..

Nedostatočná liečba je rovnako nebezpečná ako nečinnosť, pretože v prvom prípade sa zhoršuje patológia bez kvalitnej liečby, v druhom prípade môže ineptická liečba viesť k náhlemu zdravotnému postihnutiu alebo k trvalému zhoršeniu pohody, pretože lekárske manipulácie ovplyvňujú dva najdôležitejšie systémy tela - nervovú a cievnu..

Syndrómy krčnej osteochondrózy

Syndrómy sú kombináciou niekoľkých príznakov. Existuje niekoľko symptómových komplexov cervikálnej osteochondrózy, hlavné sú:

Stavce alebo stavce;

Srdcové alebo srdcové;

Nervové zakončenie (radiálne).

Kombinácia rôznych syndrómov, napríklad mozaiky, sa vyvinie do jedného obrazu krčnej osteochondrózy..

Vertebrálny syndróm

Tento syndróm znamená, že patologické procesy sú spojené s telom kosti a chrupavky.

V prípade klinických prejavov pozostáva syndróm z troch príznakov spojených s poškodením kosti alebo chrupavky stavcov, a to:

Zhoršená pohyblivosť krku;

Bolesť pri pokuse otočiť krk;

Morfologické zmeny na stavovcoch alebo v medzistavcovom priestore (príznak sa stanoví na röntgenovom snímke).

Tieto príznaky sa nevyhnutne kombinujú. Pri absencii jedného z nich chýba aj vertebrálny syndróm - je to lekársky axiom. V prítomnosti bolesti počas rotácie hlavy je možné vždy predpokladať morfologické zmeny v tkanivách kostí a chrupavky krčka maternice a nepriame príznaky (zmena citlivosti) môžu určiť špecifický stavec alebo skupinu kĺbov zapojených do patológie..

Zložitosť diagnostiky vertebrálneho syndrómu spočíva v tom, že podobný klinický obraz (obmedzenie pohyblivosti krku) možno zistiť aj pri poškodení svalov krku (myozitída) a hlavným symptómom syndrómu - bolesť s aktívnou zmenou polohy krku - je často výsledok iných patologických procesov v ľudskom tele..

Syndróm stavcov

Tento syndróm znamená, že patologické procesy sú spojené so stavcami zásobujúcimi mozog. Prejav príznakov by sa mal posudzovať v priamej súvislosti s narušením prísunu krvi do mozgu a tkanív krčnej chrbtice..

Syndróm sa skladá z niekoľkých príznakov. Medzi hlavné patria:

Nedostatočný prietok krvi v jednom z kmeňov v dôsledku kompresie tepny (tinnitus, omračovanie, závraty, tlakové rázy, nevoľnosť a zvracanie);

Podráždenie nervových zakončení artérie (silná bolesť a migréna alebo naopak, necitlivosť, znížená citlivosť, dočasná jednostranná slepota alebo „muchy“ v očiach);

Hladovanie kyslíka (ospalosť, mdloba, mierne bolesti hlavy, znížená výkonnosť a koncentrácia, depresia).

Tento syndróm sa môže rozvíjať nielen s osteochondrózou, ale aj s inými patológiami (ukladanie aterosklerotických plakov na vnútornej stene krvných ciev, stláčanie cievy nádormi, zápalový infiltrát atď.).

Srdcový syndróm

Znaky tohto syndrómu sa podobajú poruchám srdcovej činnosti, angíne pectoris a dokonca stavu, ktorý predchádza infarktu. Syndróm zahŕňa nasledujúce príznaky:

Bolesť a pálenie v hrudnej kosti;

Dýchavičnosť, slabosť a únava;

Hlavnými metódami diferenciálnej diagnostiky patológií kardiovaskulárneho systému a osteochondrózy sú metóda EKG a funkčné testy. Na EKG je zaznamenaný skrátený segment ST s angiografiou neprítomnosť aterosklerózy. Pri osteochondróze je ťažké vylúčiť srdcový syndróm, čo si vyžaduje dlhú štúdiu.

Radikálny syndróm

Klinický prejav tohto syndrómu je spojený s jedným z ôsmich párov koreňov miechových nervov inervujúcich krčnú chrbticu. Charakteristické jednostranné poškodenie tela.

Syndróm je spojený so zhoršeným vedením nervov: s bolesťou alebo naopak s poloparalýzou (parézou), ochrnutím a zníženou citlivosťou..

Porucha vodivosti je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi:

Prvé alebo druhé korene - necitlivosť alebo naopak bolesť v týlnej oblasti;

Tretí pár koreňov - znížená citlivosť jazyka a oblasť za ušami, ťažkosti pri žuvaní jedla, pocit plnosti jazyka;

Štvrtý pár - bolesť v kľúčnej kosti, škytavka, ťažkosti s prehĺtaním, ako v prípade angíny pectoris;

Piaty pár - porušenia sa vyskytujú v oblasti ramien vo forme ťažkostí s pohybom rúk;

Šiesty pár - nepohodlie v lopatkách a predlaktí;

Siedmy pár - znecitlivenie v náručí, a najmä index a stredné prsty;

Ôsmy pár - vedie k problémom pri vlastníctve prstencov prstov a malých prstov na rukách.

V praxi sú jednotlivé stavce veľmi zriedkavo postihnuté, častejšie je do patogenézy zapojených niekoľko párov nervových koreňov, takže syndrómy sú zmiešané a zamieňajú klinický obraz. Je vhodné, aby pacient počúval sám pre seba.

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Rôzne terapie sa vyberajú v závislosti od štádia patológie (remisia alebo exacerbácia), formy ochorenia (akútna alebo chronická), závažnosti klinických prejavov (prítomnosť alebo neprítomnosť bolesti)..

Konzervatívna liečba (drogová a nedrogová);

Kombinácie konzervatívnych a operačných techník.

Pozrime sa na klasické metódy liečby. Znalosti a kompetentné používanie jednoduchých techník, vrátane fyzioterapie, masáže a samomasáže, veľmi uľahčujú pohodu osoby trpiacej bolesťou krku s osteochondrózou. V prípade dlhodobých degeneratívnych procesov je lepšie podstúpiť vyšetrenie v nemocnici alebo v ambulancii a až potom uplatňovať lekárske postupy.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie, odporúča sa používať šetrné metódy, napríklad vykonávať cvičenia zamerané na hydratáciu - saturácia medzikĺbového priestoru tekutinami v dôsledku zlepšeného prísunu krvi do krku a krku..

Cvičebná terapia (fyzioterapeutické cvičenia) pri cervikálnej osteochondróze

Terapeutická gymnastika so správnym výkonom cvičebných prác zázraky. Bolo navrhnutých veľa metód, ale všetky sú založené na zvýšenej výžive chrupavky a kostného tkaniva. Princíp cvičebnej terapie spočíva v obnovení dodávky krvi do poškodenej oblasti tela.

Počas cvičebnej terapie je zakázané silne sa otáčať a ohýbať hlavou, je povolená len imitácia takýchto pohybov. Táto metóda sa ukázala ako účinná napriek svojej zjavnej jednoduchosti..

Správne používanie cvičebnej terapie je použitie fyzických cvičení bez:

Dlhé zaťaženie kĺbov krku (jedna sada cvičení sa vykonáva nie dlhšie ako 2 minúty);

Ohyby, ohyby a rotácie krku (takéto cvičenia zhoršujú patologické procesy v kĺboch ​​a medzistavcových platničkách).

Sú zobrazené plytké (plytké) ohyby hlavy, ktoré nevedú k pohybu kĺbov, ale zvyšujú prietok krvi do nich. Takéto sklony v pohybe sa podobajú sotva viditeľnému kývnutiu hlavy, čo znamená, že odpoveď je áno. Po približne 30 minútach sa pohyb podobá odpovedi „nie“.

Môžete tiež vykonávať cvičenia, ktoré simulujú pohyb hlavy dopredu (obmedzujúc prednú časť hlavy rukami) a chrbát (obmedzujú pohyb hlavy rukami v zadnej časti hlavy).

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Masáž by sa mala vykonávať opatrne, bez silového zaťaženia. Neoprávnená neodborná masáž môže skončiť bezúhonnosťou. Pohyb by mal siahať až po krčnú chrbticu, golier a chrbát.

Masáž sa vykonáva v polohe na chrbte, v extrémnych prípadoch v polohe na sedenie.

Techniky sú založené na nasledujúcich technikách:

Hladiť. Účinky na povrchové vrstvy pokožky. S dlaňami alebo končekmi prstov od hlavy a dole k hornej tretine stredu chrbta. Hladenie od spodku krku môže byť tiež kľukaté;

Stláčanie. Vystavte sa hlbším vrstvám pokožky v hornej tretine chrbta. Prsty (palcom a ukazovákom) cez pohyby krku vedúce k zachyteniu pokožky, pripomínajúce stláčanie. Toto sa vykonáva opatrne, tkanivá v blízkosti stavcov nie sú zapojené;

Po rozotrení. Účelom procedúry je zahriatie pokožky a zvýšenie prietoku krvi v golierovej zóne. Vykonáva sa mimoriadne opatrne. Vplyv na odstredivé procesy stavcov nie je povolený. Trenie sa môže nahradiť pohybmi pripomínajúcimi rezanie alebo kruhové údery;

Miesenie. Má obmedzený význam, pretože ovplyvňuje veľmi hlboko uložené tkanivá, ktoré môžu zhoršiť patológiu.

Samomasáž s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pri pohodlnom sedení. Používajte metódy hladenia, kruhové brúsenie v krku alebo ramenách. Je vhodné kombinovať metódu samomasáže s trením rôznych mastí, ktoré zvyšujú prietok krvi a zmierňujú bolesť v oblasti miesenia..

Aplikátor Kuznetsova

Jedná sa o jednoduché plastové zariadenie, ktoré má hroty, ktoré pôsobia na oblasti pokožky. Človek leží na hrotoch alebo ich aplikuje na telo, čím spôsobuje podráždenie kožných receptorov zodpovedných za fyziologické procesy v tele..

V niektorých prípadoch aplikátor pomáha a trvalo znižuje bolesti spôsobené cervikálnou osteochondrózou. Okrem toho zariadenie niekedy zvyšuje účinnosť osoby, má priaznivý vplyv na kožný výron, normalizuje spánok a krvný obeh, obnovuje pohyblivosť kĺbov.

Kontraindikácie použitia aplikátora Kuznetsov sú infekčné, nádorové, kožné a cievne choroby. Pred použitím zariadenia by sa mal pacient poradiť s ošetrujúcim lekárom alebo nezávisle otestovať toto jednoduché zariadenie na sebe pomocou krátkodobých aplikácií aplikátora a pozorovaním pohody.

Ortopedické vankúše na osteochondrózu krčka maternice

Ortopedické vankúše na spanie sú účinným prostriedkom prevencie. V mnohých prípadoch sa osteochondróza zhoršuje v dôsledku ďalšieho drvenia krčka maternice a koreňov nervov počas spánku na nepohodlnom vankúši. Ortopedický výrobok poskytuje rovnomernú horizontálnu polohu osoby počas spánku, a tým zaručuje fyziologicky dokonalý prísun krvi do mozgu..

Pri výbere vankúša by sa mali brať do úvahy jednotlivé anatomické vlastnosti osoby a korelovať s objemom a vlastnosťami výplne. Správne vybraný vankúš prináša pacientovi hmatateľné výhody s osteochondrózou krčnej chrbtice.

Prípravky a lieky na cervikálnu osteochondrózu

Arzénol liekov a liekov na liečbu osteochondrózy krčka maternice je veľmi rozsiahly:

Analgetiká (nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú bolesť). Zvyčajne sa predpisujú vo forme tabliet alebo kapsúl. Malo by sa pamätať na to, že väčšina týchto liekov spôsobuje podráždenie sliznice tráviaceho traktu. Medzi moderné lieky používané na zmiernenie bolesti pri osteochondróze patrí diklofenak, piroxikam;

Protizápalové (steroidné). Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré zmierňujú zápal a tým odstraňujú bolesť. Najčastejšie sa pri osteochondróze krčnej chrbtice používajú tablety a masti na báze hydrokortizónu, prednizolónu alebo dexametazónu;

Svalové relaxanciá sú lieky, ktoré uvoľňujú svalový tonus. Používajú sa v chirurgii a ortopédii ako pomôcka na zmiernenie bolesti. Tieto lieky sa podávajú parenterálne, a preto vždy pod dohľadom lekára. Na liečenie osteochondrózy sa používajú lieky z dvoch farmakologických skupín: glycerol a benzimidazol. Existuje rozsiahly zoznam kontraindikácií;

vitamíny Pri osteochondróze krčnej chrbtice sa predpisujú vitamíny, ktoré majú priaznivý účinok na periférny nervový systém a zlepšujú vodivosť. Vitamíny rozpustné vo vode: B1, AT6, AT12, vitamíny rozpustné v tukoch: A, C, D, E. V posledných rokoch sa častejšie predpisujú kombinované prípravky obsahujúce lieky proti bolesti a vitamínové zložky. Jedným takýmto liekom je Milgamma Compositum. Účinné liečivo pozostáva z vitamínov B na báze pyridoxínu a tiamínu a obsahuje lidokain ako anestetikum;

Masti a gély na vonkajšie použitie. Toto je najdostupnejšia skupina liekov na domáce použitie. Rozdeľujú sa na zmiernenie zápalu, otepľovania a liekov proti bolesti. Takéto fondy sa často inzerujú, najobľúbenejšie: voltaren emulgel, nurofen, fastum gel. Pri cervikálnej osteochondróze nie sú všetky masti účinné, navyše sa kvôli svojej dostupnosti niekedy používajú neprimerane a bez zohľadnenia zvláštností patogenézy. Pred použitím akýchkoľvek liekov sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

Ochorením je lepšie predchádzať alebo minimalizovať faktory prispievajúce k rozvoju patológie. Je známe, že základom zdravia je správny spôsob života. Zahŕňa miernu fyzickú aktivitu, kontrolu nad telesnou hmotnosťou, pravidelné rozcvičky so sedavou prácou, najmä ak sa vykonáva v statickom postoji. Všetko vyššie uvedené je nezávisle kontrolované osobou a často závisí od zvykov stanovených v detstve.

Po celý život je však človek vystavený rizikám, ktoré nie je možné vylúčiť. Patria sem vrodená a získaná mikrotrauma chrbtice, choroby pohybového ústrojenstva.

Ak má osoba tendenciu k klinickým prejavom osteochondrózy, je vhodné nevyberať si prácu spojenú so zvýšenou fyzickou námahou, ako aj zabrániť náhlym pohybom v každodennom živote. Nadváha nad 10 kg sa považuje za kritickú pre ľudí s problémami so zadami..

Ak nie je možné úplne opustiť intenzívnu fyzickú námahu, mali by ste:

Na striedavé prenášanie závaží na jednu stranu tela a potom na druhú stranu;

Na ochranu chrbtice použite korzet;

Po dokončení práce vyberte chrbticu, teda na chvíľu si ľahnite, alebo zaveste na vodorovnú lištu.

Malo by sa zabrániť náhlym zmenám počasia a podnebia. Riziká sa zvyšujú so zvyšujúcou sa vlhkosťou a znižujúcou sa teplotou.

Chráňte sa pred zhoršením cervikálnej osteochondrózy:

Spať na ortopedickej matraci a vankúši v správnej polohe bez toho, aby rušilo cirkuláciu chrbtice;

Pri osteochondróze sú športy, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice a prispievajú k jej traumatizmu, kontraindikované: beh, skákanie, vzpieranie. Počas obdobia exacerbácie by ste mali odmietnuť navštíviť parný kúpeľ v kúpeľnom dome.

Implementácia jednoduchých pravidiel prevencie, cvičenia a masáže (v niektorých prípadoch) umožňuje viesť pohodlný život s osteochondrózou krčnej chrbtice, dokonca aj v starobe.

vzdelanie: Moskovský lekársky inštitút I. M. Sechenov, špecializácia „Zdravotnícke podnikanie“ v roku 1991, v roku 1993 „Choroby z povolania“, v roku 1996 „Terapia“.

Porušenie vestibulárneho aparátu pri cervikálnej osteochondróze

Ako sa choroba prejavuje

Starostlivo zvážte všetky znaky, ktoré charakterizujú cervikálnu osteochondrózu. Symptómy (závraty, bolesť, kŕč) sú vegetatívneho pôvodu. Zmierňujú ich prejavy nepohodlia:

 • strata stability a orientácie v priestore, strata rovnováhy;
 • silná nevoľnosť s možným zvracaním, neochota jesť;
 • bolesti hlavy (môžu byť akútne alebo boľavé);
 • hluk alebo zvonenie v ušiach (niekedy sa vyskytuje krátkodobá hluchota);
 • bledú alebo silnú sčervenanie tváre sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho pohybu krvi;
 • dočasné zrakové poškodenie, výskyt bodiek alebo škvŕn pred očami;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • cardiopalmus;
 • nadmerné potenie.

Neopatrné náhly pohyb môže zosilniť nepríjemné pocity. Trvanie príznakov exacerbácie choroby sa môže líšiť. Najmä závraty s cervikálnou osteochondrózou sa môžu zastaviť po niekoľkých minútach alebo posledných dvoch až troch hodinách. Tento problém sa vyskytuje sporadicky av niektorých prípadoch sa môže stať pravidelným stavom sprevádzaným blikajúcimi škvrnami v očiach a pulzujúcou bolesťou hlavy. Aby ste dočasne zmiernili stav, musíte zaujať vodorovnú polohu a otvoriť okná, aby ste sa vyhli upchatiu miestnosti.

Čo spôsobuje závraty pri cervikálnej osteochondróze?

Hlavnou príčinou závratov je nedostatočný prísun kyslíka krvou do mozgového tkaniva..

Prúd krvi do mozgu môže byť narušený z rôznych dôvodov:

 • kompresia vertebrálnej artérie rastmi kostí (osteofyty) v kĺboch ​​Lyushka;
 • posun stavcov, ktoré zvierajú stavcovú tepnu;
 • podráždenie alebo štipnutie nervového plexu stavcovej tepny s rastmi kostí alebo Schmorlovou kýlou;
 • aterosklerotická lézia stavcovej artérie, ktorá je kombinovaná s degeneratívnymi procesmi stavcov a medzistavcových platničiek.

Závraty môžu byť súčasťou niekoľkých syndrómov, ktoré sa vyskytujú pri cervikálnej osteochondróze:

 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • syndróm vestibulárneho kmeňa
 • diencefalický alebo hypotalamický syndróm;
 • kochleárny kmeňový syndróm;
 • vizuálny syndróm;
 • synkopický syndróm;
 • syndróm hltanu a hrtanu.

Prečo je tu nepríjemný pocit?

Medzistavcové prietrže a výčnelky krčnej chrbtice komprimujú tepny chrbtice, ktoré dodávajú krv do kmeňových štruktúr mozgu. Okrem toho trpia aj týlne, temporálne laloky, mozoček, sluchové a vestibulárne aparáty.

Zhoršenie krvného obehu spôsobuje útok rôznych negatívnych prejavov, ktoré sprevádzajú ochorenie. Často sa závraty prejavujú v noci alebo okamžite po prebudení. Ľudia s boľavým krkom by nemali spať na vysokých vankúšoch. To vedie k stagnácii krvi a celkovému zhoršeniu pohody. Malo by sa tiež zabrániť ostrým sklonom hlavy a otáčaniu krku..

Syndróm stavcov

Syndróm stavcov alebo cervikálna migréna je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia prietoku krvi v stavcových tepnách..

Vertebrálne tepny prechádzajú kanálmi po oboch stranách krčných stavcov.

Tento symptómový komplex sa vyskytuje primárne kvôli kompresii stavcových tepien.

Môže tiež vzniknúť z nervového plexu osteofytmi vytesnenými medzistavcovými platničkami a stavcami..

Najčastejšie sú stavce tlačené osteofytmi kĺbov Lyushky alebo prednej hrany kĺbového procesu so subluxáciou krčnej chrbtice..

Môže sa vyskytnúť syndróm stavcov:

 • závrat
 • bolesť hlavy pulzujúceho a páliaceho charakteru, ktorá je často jednostranná a koncentrovaná v týlnych, časných alebo čelných oblastiach hlavy. Pocity bolesti sa pri otáčaní hlavy zosilňujú.
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • búšenie srdca;
 • arteriálna hypertenzia alebo hypotenzia;
 • hučanie v ušiach;
 • strata sluchu;
 • „Hmla“ alebo „muchy“ pred očami;
 • bolesť v očných bulkách;
 • bolesť v hornej končatine.

fyzioterapia

Mäkké relaxačné účinky rúk na spodnú časť hlavy a pliec môžu výrazne zlepšiť krvný obeh v postihnutom orgáne, zmierniť bolesť a zmierniť opuch. Závraty s cervikálnou osteochondrózou sa môžu úplne zastaviť po systematických manuálnych terapeutických sedeniach vedených skúseným odborníkom. Okrem návštevy lekára môžete pridať aj pravidelnú samomasáž.

Na pomoc pri hlavných schôdzkach sa prijímajú ďalšie opatrenia, ktoré zvyšujú lekársky účinok tabliet na cervikálnu osteochondrózu (závraty). Liečba fyzioterapeutickými látkami je zameraná na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalového procesu a normalizáciu metabolizmu. Tomu pomáha:

 • magnetické pole - rozširuje krvné cievy, zlepšuje krvný obeh;
 • ultrafialové lúče - zlepšujú vstrebávanie vápnika, zvyšujú produkciu vitamínu D;
 • laserová expozícia - aktivuje bioelektrické procesy v tkanivách nervového systému;
 • nízkofrekvenčný prúd - zvyšuje mikrocirkuláciu krvi.

Pôsobenie ihly na biologicky aktívnych miestach umiestnených pozdĺž krku, odstránenie upchania stavcov, zmiernenie bolesti. Reflexoterapia tiež pomáha riediť krv a zlepšuje metabolické procesy v tkanivách..

Okrem tenkých ihiel môže lekár použiť aj iné metódy ovplyvnenia akupunktúrnych bodov: elektrický prúd, tepelné zahrievanie, laserový lúč alebo magnetické pole. Všetky dobre dosahujú hlavný cieľ, spoľahlivo eliminujú najnepríjemnejšie symptómy sprevádzajúce osteochondrózu krčnej chrbtice - závraty. Reflexná liečba má dlhotrvajúci účinok, ak sa vykonáva v kombinácii s inými predpismi..

Závraty spôsobené osteochondrózou, ktoré sa vyskytujú viackrát - dobrý dôvod na pomoc odborníkom. Lekár môže predpísať lieky, ktoré tento symptóm priamo zmierňujú, ale aby sa problém úplne alebo aspoň na dlhú dobu zbavil, je potrebné podrobiť sa vyšetreniu a komplexnej liečbe..

Pacientovi, ktorý prišiel do nemocnice s exacerbáciou choroby, sa predpíšu najmä tieto skupiny liekov:

 • lieky proti bolesti (Analgin, No-shpa, Baralgin);
 • protizápalové lieky (diklofenak, ibuprofén, nimesulid);
 • lieky na zlepšenie prísunu krvi do mozgu (Piracetam, Actovegin);
 • vitamíny na normalizáciu metabolizmu;
 • chondroprotektory (Teraflex, Arthra, Structum).

V závislosti od príznakov môže lekár tento zoznam doplniť ďalšími liekmi..

fyzioterapia

Najčastejšie sa predpisujú prášky na závraty na cervikálnu osteochondrózu spolu s fyzioterapeutickými postupmi, čo zvyšuje účinnosť liečby..

 • elektroforéza Slabý elektrický prúd zlepšuje krvný obeh v poškodenej oblasti. Takto môžete odstrániť svalové kŕče a odstrániť závraty..
 • Ultrazvuk. Špeciálne zvolené frekvencie ultrazvukových vĺn pôsobia ako masáž, zmierňujú bolesť a vírenie v hlave.
 • Magnetoterapia. Nízkofrekvenčné induktory magnetického poľa sa posielajú do postihnutej oblasti chrbtice. Výsledkom je normalizácia krvného obehu v dôsledku rozšírenia lokálnych krvných ciev a zníženia viskozity krvi..
 • Detenzorová terapia. Toto je názov postupu, ktorý spočíva v natiahnutí chrbtice pod vplyvom hmotnosti vlastného tela. Na terapiu sa používa špeciálna matraca so sklonenými rebrami, ktoré menia svah pod vplyvom hmotnosti pacienta. Prístroj pomáha uvoľňovať svalový tonus a znižuje zaťaženie chrbtice.

cvičenie

Bez aktívnej účasti pacienta nie je možné účinne liečiť závraty spôsobené osteochondrózou krčnej chrbtice. Lekár musí ako súčasť komplexnej liečby odporučiť špeciálnu gymnastiku. Pozostáva z jednoduchých cvičení a nevyžaduje použitie špeciálnych zariadení..

 • Musíte sedieť na stoličke a držať chrbát rovno. V tejto polohe pomaly otáčajte a nakláňajte hlavu a držte ju niekoľko sekúnd.
 • Ľahnite si na zem na bruchu, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Zdvihnite hlavu a na pár sekúnd ju zafixujte, čím postupne predlžujete čas.
 • Postavte sa rovno a začnite pred sebou natiahnuť hlavu, akoby ste videli, čo sa deje na druhej strane vysokého plotu. Nevyhadzujte hlavu dozadu, môže sa točiť. Ak máte pocit, že svaly krku sú pevné - nepohybujte sa päť sekúnd, potom relaxujte.
 • Na ďalšie cvičenie si musíte predstaviť nos ako ceruzku a urobiť pohyby hlavy, napríklad nakresliť niečo do vzduchu, napríklad písmená alebo číslice..

Iba odborníci vedia, ako sa zbaviť závratov pri cervikálnej osteochondróze pomocou lekárskeho pokroku. Pacient je však schopný urýchliť liečebný proces a dodržiavať zdravý životný štýl. V neposlednom rade tu hrá správna strava. Preto sa odporúča, aby pacienti s osteochondózou opustili príliš korenené jedlá, údené mäso a obmedzili spotrebu stolovej soli. Lekári tiež odporúčajú znižovať spotrebu silného čaju a kávy, potravín s vysokým obsahom živočíšnych tukov..

Žiadne jedlo nedokáže úplne obnoviť kosť a chrupavku, existujú však produkty, ktoré bránia jej starnutiu. Sú to želé mäso, želé, jedlá so želatínou. Na normalizáciu metabolických procesov by strava mala obsahovať: kyslé mlieko a zeleninové jedlá, nízkotučné odrody mäsa a rýb.

Ľudové lieky

V prasacej banke tradičnej medicíny existuje mnoho receptov, ktoré pomáhajú pri bolestiach chrbtice a situáciách, keď sa vyskytujú závraty v dôsledku osteochondrózy. Napríklad existuje recept na zmes pozostávajúcu z:

 • čajová lyžička alkoholu gáforu;
 • čajová lyžička jódu;
 • 200 ml liečivého alkoholu;
 • 5 práškových analgetických tabliet.

Všetky zložky sa musia zmiešať a malé množstvo zmesi krúžiť pohybom do oblasti krku, keď sa objaví bolesť alebo závraty..

Pri používaní ľudových receptov musíte byť opatrní: čo pomohlo jednej osobe ublížiť druhej. Preto by ste sa mali so svojím lekárom porozprávať o použití alternatívnych liečebných metód..

Syndróm vestibulárneho kmeňa

Porucha vestibulárneho aparátu je spojená s nedostatkom krvi.

Pre symptóm vestibulo-kmeňového syndrómu sú charakteristické tieto príznaky:

 • závraty, ktoré sa objavia, keď je hlava odhodená späť, rýchlo stúpa zo stoličky alebo postele a ostré zákruty hlavy;
 • hluk v ušiach;
 • poruchy videnia (pocit, že sa okolité objekty točia);
 • nestabilná chôdza;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nystagmus.

Kochleárny kmeň alebo kochleárny syndróm je symptómový komplex, ktorý sprevádza cervikálnu osteochondrózu..

Súvisí s poruchami sliznice vnútorného ucha, ktoré poskytujú sluch.

Kochleárny syndróm je charakterizovaný príznakmi, ako sú:

 • závraty;
 • hučanie v ušiach;
 • pocit upchatia v uchu;
 • strata sluchu.

Tieto prejavy sú umocnené náhlymi pohybmi krčnej chrbtice, naklonením hlavy, predĺženým pobytom v pevnej alebo nepohodlnej polohe..

diéta

Pri osteochondróze so závratmi pomôže správna výživa cítiť sa lepšie, dodržiavanie niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 1. Bezsýtna strava - pretože soľ zadržuje v tele vodu, a to preťažuje žily, nemajú čas dodávať odpadové produkty do vylučovacích orgánov, dochádza k struskovaniu krvných ciev a kĺbov.
 2. Vyhnite sa sladkým múkovým jedlám, káve a silnému čaju.
 3. Zdržte sa údeného mäsa a nakladaných uhoriek.
 4. Nepite viac ako 1,5 litra tekutiny denne.
 5. Zvýšiť používanie mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia.
 6. Želé mäso a želé by mali byť na stole prítomné tak často, ako je to možné obnovujú chrupavku kĺbov a stavcov.

Príznak závraty s osteochondrózou je nepríjemným príznakom. To je signál, že telo potrebuje pomoc v boji proti tejto chorobe. A táto pomoc musí byť poskytnutá včas..

Zdravá výživa ako jedna zo zložiek komplexnej liečby má pozitívny vplyv na celé telo a dokáže neutralizovať závraty pri osteochondróze krčka. Dietitania dôrazne odporúčajú vzdať sa slaných, vyprážaných, korenených jedál, ako aj alkoholu a kofeínu..

Diencefalický syndróm

Syndróm diencefalu alebo hypotalamu je charakterizovaný narušením toku krvi mozgu v dôsledku podráždenia autonómneho plexu stavcovej tepny..

Pacienti sa môžu sťažovať na tieto príznaky:

 • únava;
 • labilita nálady;
 • horúčka bez príčin alebo zníženie telesnej teploty;
 • zvýšené alebo znížené potenie;
 • dyzúria;
 • arteriálna hypertenzia alebo hypotenzia;
 • búšenie srdca alebo pomalý srdcový rytmus.

Lekárske prípravky

Tagista

Nástroj zlepšuje krvný obeh vo vnútornom uchu, kde je umiestnený vestibulárny aparát..

Hlavná aktívna zložka Tagista - betahistín blokuje receptory histamínu (receptory zodpovedné za vazodilatáciu, uvoľňovanie mediátorov - biologicky aktívne látky, ktoré vyvolávajú zápal) vestibulárneho aparátu..

Vďaka mechanizmu účinku rýchlo znižuje počet a intenzitu závratov, odstraňuje hučanie v ušiach, poruchy sluchu (ak existujú)

Môže spôsobiť veľké množstvo vedľajších účinkov (od porúch trávenia až po alergický Quinckeho edém)..

Stabilný pozitívny účinok sa objaví na konci druhého týždňa užívania drogy

V záujme konsolidácie terapeutického účinku sa v liečbe pokračuje až 3 mesiace

Tento nástroj sa používa na ťažké závraty, ak sú iné lieky neúčinné.

Tagista takmer okamžite odstráni nepríjemný príznak, spôsobuje však veľa vedľajších účinkov a pri predčasnom zrušení výsledok rýchlo zmizne.

Lacný a účinný liek sa vyrába vo forme tabliet obsahujúcich 8, 16, 24 mg aktívnej zložky.

Cena značky Tagista za balenie tabliet:

 • 30 kusov 16 mg - zo 114 rubľov;
 • 30 kusov 24 mg - zo 132 rubľov.

Betaserk

Betaserk patrí do skupiny liekov, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu.

 1. Znížte tlak endolymfy (tekutina vo vnútri membránového labyrintu vnútorného ucha).
 2. Zlepšiť prísun krvi vo vestibulárnom aparáte (štruktúra vnútorného ucha, ktorá je zodpovedná za polohu tela v priestore).
 3. Blokujte histamínové receptory zodpovedné za stimuláciu vestibulárneho aparátu.
kladymínusy

Rýchlo znižuje frekvenciu a závažnosť závratov, odstraňuje hučanie v ušiach, poruchy sluchu (ak existujú)

Aby sa dosiahol a udržal výrazný účinok, musí sa liek užívať niekoľko mesiacov

Akcia Tagista pripomína - po zrušení výsledok liečby rýchlo zmizne, preto si vyberte dlhý kurz.

 • 60 kusov 24 mg - z 1080 rubľov;
 • 30 kusov 8 mg - z 359 rubľov.

Účelom predpisovania liekov je spravidla odstránenie niekoľkých príčin, ktoré ovplyvňujú závrat pri osteochondróze krčka maternice. Lieky pomáhajú riešiť tieto problémy:

 • normalizovať krvný obeh v mozgu;
 • obnoviť štruktúru chrupavky;
 • zníženie patologických zmien v tele;
 • neutralizuje neurózu;
 • eliminovať bolesť;
 • normalizovať metabolizmus.

Obnovenie chrupavkového tkaniva sa uľahčí prípravkami chondroprotektorov rastlinného pôvodu („piaskledín“) alebo vyrobených na zvieratách („Artra“, „chondroitín“, „Structum“, „Don“)..

Analgetiká (amidopyrín, analgin) alebo svalové relaxanciá (Midokalm) zmierňujú bolesť. Nesteroidné lieky (diklofenak sodný, ibuprofén, voltarén a ďalšie) neutralizujú zápalový proces..

Mäkké upokojujúce tablety (valeriány, Afobazol, Tenoten) majú priaznivý vplyv na nervový systém, odstraňujú pocit úzkosti a úzkosti.

Je veľmi dôležité okamžite zastaviť neurologické príznaky, ktoré charakterizujú cervikálnu osteochondrózu. Závraty, nevoľnosť sa môžu rýchlo zastaviť po užití nootropických liekov (Picamilon, Aminalon, Phenibut), pretože pomáhajú zlepšovať mikrocirkuláciu krvi v mozgovom tkanive. Okrem toho musíte predpísať lieky obsahujúce všetky vitamíny skupiny B („Neuromultivit“)..

Vizuálny syndróm

Pri cervikálnej osteochondróze sa niekedy vyskytujú poruchy zraku..

Dôvodom je skutočnosť, že oko je zásobované čiastočne z vertebrálnej artérie..

Pacienti nie vždy venujú pozornosť vizuálnym príznakom osteochondrózy.

Prechádzajú rýchlo vďaka prispôsobeniu tela.

Poruchy zraku častejšie pociťujú pacienti, ktorí sú náchylní na nízky krvný tlak a cerebrálnu arteriálnu aterosklerózu..

Hlavné prejavy vizuálnych porúch:

 • závraty;
 • závoj pred očami, najmä ležiaci na chrbte;
 • zníženie zrakovej ostrosti.

Strategická úloha krčnej chrbtice

Detensorová terapia zlepšuje metabolické procesy v chrupavke a tiež zvyšuje vzdialenosť medzi stavcami krčnej chrbtice a celým chrbtom. Postup sa vykonáva na špeciálnom matraci. Spočíva v jemnom a jemnom rozťahovaní chrbtice kvôli vychýleniu rebier pod tlakom telesnej hmotnosti pacienta..

Krčné stavce sú umiestnené na križovatke chrbtice s hlavou. Ich priečnymi procesmi prechádzajú nervové korene spájajúce miechu s mozgom, ako aj veľké krvné cievy. Otvory medzi stavcami, ktoré tvoria lôžko miechy, sú tu najužšie. Inými slovami, toto oddelenie je veľmi preplnené a akákoľvek vonkajšia tvorba (výrastky vo forme výčnelkov a kýly) tlačí na nervové zakončenie a krvné cievy, čo narúša ich prácu..

Závraty s osteochondrózou krčnej chrbtice môžu spôsobiť akékoľvek neopatrné otočenie hlavy, náhly pohyb, nesprávnu polohu krku vo sne. Stavce sú premiestnené, výrastky, ktoré sa na nich vytvárajú, tlačia na tepnu, čo spôsobuje jej stenózu (zúženie lúmenu v dôsledku tlaku). Tok krvi a kyslíka do mozočka, dočasných a týlnych častí mozgu, kde sú umiestnené kontrolné centrá vestibulárneho aparátu, je znížený - a to je orgán rovnováhy a orientácie v priestore..

Hladina kyslíka v centrách mozgu v dôsledku stenózy krvných ciev, ktorá spôsobuje cervikálnu osteochondrózu, a teda závraty, je častým príznakom ochorenia krčných stavcov..

Faryngeálny syndróm hrtana

Syndróm hltanu a hrtanu sa objavuje prostredníctvom neurovaskulárnych porúch inervácie hrtanu a hltanu v dôsledku osteochondrózy krčnej chrbtice..

Hlavné príznaky tohto syndrómu:

 • porušenie prehĺtania;
 • zachrípnutie alebo strata hlasu;
 • pocit hrče v hrdle;
 • sucho a bolesť hrdla.

Závrat môže mať rôznu intenzitu..

Pacienti môžu pociťovať mierne kolísanie v podlahe a niekedy aj rotáciu všetkého okolo nich.

Tento prejav cervikálnej osteochondrózy prináša pacientom nielen nepohodlie, ale aj veľa utrpenia.

Výkon pacientov klesá av závažných prípadoch sa nemôžu starať o seba. Preto je dôležité vyhľadať lekársku pomoc včas, aby sa choroba nezačala.

fyzioterapia

Počas akútneho záchvatu nie je možné vykonávať gymnastické cvičenia na liečbu osteochondrózy a odstraňovania závratov. Fyzické činnosti by mali byť zamerané na posilnenie svalov krku, zlepšenie pohyblivosti stavcov a stimuláciu krvného obehu. Všetky cvičenia sa odporúčajú vykonávať pokojne a pomaly, neopatrné pohyby môžu zhoršiť bolestivé prejavy a zvýšiť zápal. Ponúkame niekoľko odporúčaní, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa závratom:

 • Je vhodné sedieť opretý o chrbát stoličky a pritlačiť si čelo pravou rukou na čelo po dobu 10 sekúnd. Opakujte 5-6 krát.
 • V polohe na sedenie stlačte dlaň na pravej tvári a držte ruku 10 sekúnd. Po každom cvičení držte krátku pauzu.
 • Striedavo potiahnite krk a vtiahnite ho do ramien. Chrbát by mal byť súčasne rovný, nemali by sa povoliť žiadne pohyby dopredu ani do strán. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Mäkké zákruty hlavy. Vykonajte cvičenie veľmi pomaly, vydýchnite v každom smere a opakujte ho 6-8 krát.
 • Hlava sa nakláňa dopredu a dozadu (vykonáva sa pomaly a plynulo).
 • Sklápanie tela, sedenie na stoličke, prekrížené ruky: pri inšpirácii - vpred, pri výdychu - návrat do východiskovej polohy.
 • Na konci komplexu sa odporúča nosom nasať číslo mobilného telefónu do vzduchu.

Navrhovaný súbor terapeutických cvičení účinne pomáha zbaviť sa závratov. Okrem toho ho možno odporučiť všetkým ľuďom ako dobré preventívne opatrenie proti osteochondróze krku..

Iné príčiny závratu

Degeneratívne zmeny krčných stavcov vedú k tomu, že medzistavcové platničky sú riedené a deformované a rast kostí - osteofyty sa tvoria v priestore medzi stavcami a v kĺboch ​​chrbtice. Stlačujú krvné cievy a dráždia nervové tkanivo..

Mozgové poruchy pri osteochondróze krčnej chrbtice sú kombinované niekoľkými syndrómami, ktoré okrem iného prejavujú závraty..

 • Syndróm stavcov je jednou z najbežnejších príčin závratov pri osteochondróze krčnej chrbtice. Vývoj patológie je spojený so zhoršením prietoku krvi v artériách, ktoré prebiehajú pozdĺž krčných stavcov. Najčastejšie sa osteofyty priľnú k artérii alebo k prednému okraju artikulárneho procesu v dôsledku subluxácie krčnej chrbtice. Tento syndróm sa vyznačuje okrem závratov pulzujúcou bolesťou hlavy v časovo-týlnej zóne (najčastejšie jednostranne). Medzi príznaky patrí aj nevoľnosť, zvracanie, búšenie srdca, vysoký krvný tlak, tinitus a porucha zraku..
 • Diencephalic syndróm - vyskytuje sa, keď dôjde k zlyhaniu obehu v mozgu v dôsledku podráždenia nervov Franka (toto je plexus v oblasti stavcovej tepny). Klinický obraz zahŕňa tieto príznaky: zvýšený srdcový rytmus, zvýšenú únavu a ospalosť, chladné končatiny, zvýšené potenie, pocity bolesti v srdci. Zhoršenie pohody je zvyčajne sprevádzané miernou bolesťou v krku..
 • Syndróm vestibulárneho kmeňa - ako názov napovedá, je spojený s problémami vo fungovaní systému zodpovedného za rovnováhu. Závraty s cervikálnou osteochondrózou sú hlavným príznakom nefunkčného vestibulárneho aparátu. V takom prípade dôjde k strate rovnováhy pri prudkom otočení hlavy alebo jej rýchlom preklopení dozadu. Zároveň sa človek môže cítiť zle a dokonca zvracať.
 • Synkopický syndróm - jeho príčina spočíva vo vazospazme a podráždení miechového nervu. V tomto prípade môže osoba prudko upadnúť, stratiť vedomie alebo zostať v stave vedomia. Mdloby prechádzajú rýchlo, ale po určitú dobu sa môžu objaviť závraty, fotopsia (muchy pred očami), tinnitus, strata reči..
 • Syndróm hltanu a hrtanu - diagnostikovaný, keď sa objavia príznaky na časti hrtanu a hltanu. Pacient sa sťažuje na ťažkosti s prehĺtaním, bolesťami v krku, slabým hlasom.
 • Vizuálny syndróm - stav, ktorý nastane, keď dôjde k narušeniu krvného obehu v krčnej a vertebrálnej artérii. Vzhľad hmly a múch pred očami, rozmazané videnie - jeho hlavné príznaky.

Negatívny fenomén môže vyvolať nielen osteochondróza krčnej chrbtice. Iné choroby spôsobujú závraty:

 • Porážka vestibulárneho aparátu, ku ktorej dochádza spolu so zmenami vnútorného ucha súvisiacimi s vekom. Príznak sa prejavuje obzvlášť zreteľne prudkou zmenou polohy tela alebo prevrátením hlavy.
 • Hypotenzia (nízky krvný tlak), srdcové choroby a krvné cievy spôsobujú závraty, ktoré sa často menia na mdloby. Spolu s tým sa u chorého rozvíja nevoľnosť, pocit úzkosti.
 • Labyrintitída - zápalové ochorenie vnútorného ucha.
 • Neuronitída - akútne poškodenie štruktúr vestibulárneho aparátu.
 • Barotrauma ucha, poškodenie mozgového kmeňa.
 • Neurologické poruchy - epilepsia, migréna a ďalšie.

Medzi vedcami stále prebiehajú diskusie o tom, či môžu byť závraty s cervikálnou osteochondrózou závraty a prečo. Praktizujúci sa často stretávajú s týmto príznakom u pacientov, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou..

Toto je najpopulárnejšia teória pôvodu závratov. Predpokladá sa, že vertebrálne artérie pri osteochondróze môžu byť potlačené osteofytmi (rast kostí na stavcoch) alebo inými štruktúrami postihnutej chrbtice (hernie medzistavcových platničiek)..

To vedie k zníženiu prísunu krvi do mozgu v panvici stavcov. Táto štruktúra zahŕňa bazilárnu (umiestnenú na spodnej časti mozgu), stavcovú tepnu a jej vetvy. V takýchto prípadoch sa kompresia stavcových tepien môže zvýšiť pri akomkoľvek pohybe krku..

Ďalším mechanizmom zhoršenia prísunu krvi do mozgu je kŕč stavcových tepien, ktorý sa vyskytuje ako reakcia na podráždenie sympatického kmeňa (nervové uzly spojené nervovými vláknami) nachádzajúce sa vedľa chrbtice. Spazmus sa vyskytuje počas zápalového procesu v nervových vláknach a uzlinách sympatického kmeňa.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Proprioreceptory sa nachádzajú na koži, svaloch, väzoch a kĺboch ​​ľudského tela. Toto sú špeciálne štruktúry buniek, ktoré vnímajú informácie a prenášajú signál do mozgu. Zachytávajú svalové kontrakcie a podvrtnutie, vnímajú polohu tela v priestore. V mozgu sa prijaté informácie spracúvajú a človek svoje pohyby primerane vníma.

Prerušenie proprioreceptorov nastáva so zápalom kĺbov chrbtice a kŕčmi krčných svalov. Na pozadí spazmu a zápalu nemôžu receptory úplne fungovať. Potrebné informácie nevstúpia do mozgu. Osoba nedostatočne vníma polohu krku a hlavy v priestore a vyskytujú sa závraty.

Ak má osteochondróza prietrž medziobratlového disku, môže stlačiť miechu. Nervové zväzky, ktoré ním prechádzajú, interagujú s mozočkom a inými centrami mozgu, ktoré sú zodpovedné za pocit rovnováhy. Preto sa pri stlačení miechy môže vyvinúť závrat.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

liečba ľudovými receptami Domov Ľudové recepty-4, kýla chrbtice Teraz ste tuPredpisy na ošetrenie kýly chrbticeJedna z osvedčených metód liečby meziobratlovej ploténky:Recept: Namažte celú chrbticu gáfrovým olejom a potom naň rýchlo vložte uterák namočený v horúcom mlieku.
Divertikly sú vaky tvorené záhybom sliznice črevnej steny. Vyčnievajú z vnútorností cez svaly obklopujúce črevá a niekedy môžu oddialiť vylučovanie pohybujúce sa cez črevá. Črevné divertikly sú mimoriadne bežné a zvyčajne neškodné.
Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.
kladymínusy