loader

Hlavná

Liečba

Druhy medzistavcových prietrží

Nedávno sa v lekárskych ordináciách čoraz častejšie objavuje diagnóza kýly medziobratlových platničiek. Preto je dôležité vedieť, aké typy tejto patológie sú. Navyše je to potrebné pre lekárov aj pre pacientov.

Typ prietrže chrbtice povie chirurgom miesto a rozsah chirurgického zákroku, ako aj upozorní na možné komplikácie počas operácie a obdobia zotavenia.

Je tiež dôležité, aby terapeuti, ktorí konzervatívne liečia hernie, určili svoje umiestnenie, štádium vývoja, aby ho v prvom rade nepoškodili; vyberte si, ktoré metódy a do akej miery sa majú aplikovať - ​​masáže, manuálna terapia, trakcia a cvičenie.

Druhy medzistavcových prietrží

Pacienti, ktorí sa dozvedeli, aký typ kýly našli, sa naučia šetriť časť chrbtice, kde je problém lokalizovaný, a ovládajú komplex správnych pohybov tak, aby neprimerali priebeh choroby..

1. Najjednoduchšie a najprirodzenejšie je rozdelenie podľa ich príslušnosti k spinálnym častiam, v ktorých sa vyskytujú. Existujú medzistavcové prietrže:

krčná chrbtica - 4%; hrudník - 31%; bedrová chrbtica - 65%.

Frekvencia výskytu v určitom mieste je spojená so zaťažením, ktoré nesie zodpovedajúci segment chrbtice, ako aj so stupňom jeho pohyblivosti..

2. Kýly sa tiež delia na primárne a sekundárne.

Primárne vznikajú na pozadí zdravej chrbtice s ťažkým zaťažením alebo traumatickým zranením.
Sekundárne sú výsledkom degenerácie medzistavcových platničiek so sušením a deštrukciou jej membrán.

3. Veľkosť časti vyčnievajúcej za medzistavcový priestor:

výčnelok - výčnelok disku do 1-3 mm; prolaps - prolaps disku - do 3-6 mm; vyvinutá prietrž - 6-15 mm.

Z dôvodu nejasností v definícii lekárskych pojmov sa podľa tejto zásady rozlišujú aj tieto typy:

prolaps 2-3 mm; vyčnievanie disku - keď vyčnieva zo 4 až 5 mm do 15 mm; extrúzia - kvapôčkový pokles fragmentu.

Malo by sa tiež poznamenať, že rovnaká veľkosť herniového výčnelku má rôzny klinický význam, ak sa nachádza v rôznych častiach chrbtice:

prietrž do 2 mm sa považuje za malú v krčnej oblasti a do 4 mm v bedrovej oblasti; priemer - do 4 mm, respektíve do 7 mm; veľké - do 6 mm a do 9 mm; obrovský - od 8 mm, respektíve od 9 mm.

Niektorí autori klasifikácie sa domnievajú, že výčnelok obvodu medzistavcových platničiek, ktorého percento nepresahuje 50%, možno považovať za kýlu a môže to byť:

miestne (ústredné) - do 25%; rozptýlené - 25-50%.

Výčnelok viac ako 50% obvodu sa nazýva „vydutý disk“.

4. Anatomicky lekári rozlišujú medzi typmi kýly:

voľný - pri ktorom časť obsahu medzistavcových platničiek preniká cez zadný pozdĺžny väz, podporujúci vertikálnu polohu chrbtice, ale spojenie s diskom je zachované; putovanie - keď sa stratí spojenie vyčnievajúceho fragmentu s diskom, nazýva sa sekvestrované, je nebezpečné ako pri kompresii tkanív miechy, tak pri autoimunitných zápalových procesoch; pohybujúce sa - v dôsledku extrémneho zaťaženia alebo poranenia miechy s posunom v dôsledku toho dochádza k dislokácii jadra medzistavcových platničiek, ktorá sa po ukončení zaťaženia vráti na svoje miesto, ale sú chvíle, keď môže byť fixovaná v patologickej polohe..

5. Topografická lokalizácia patológie odôvodňuje rozdelenie kýly medzistavcových platničiek na tieto typy:

intraspinálna, keď je výstupok umiestnený v kanáli miechy a môže ohroziť jeho integritu; môže byť: stredný zadný (stredný dorzálny) - v bedrovej oblasti spravidla komprimujú miechu a nervové cesty z copu; blízko mediánu (paramedial / paramedian) - kompresia miechy je pravdepodobne z jednej alebo dvoch strán; posterolaterálny (dorzálno-bočný) - najbežnejší druh, ktorý sa vyznačuje kompresiou nervových koreňov z jednej alebo dvoch strán; foraminal, ktorý sa nachádza v medzistavcovej foramen, ktorý na jednej strane môže stlačiť nervové korene vystupujúce cez tento foramen; bočné, vychádzajúce z bočnej časti disku, v ktorej príznaky takmer neexistujú, s výnimkou ich prítomnosti v krčnej chrbtici - takáto lokalizácia je nebezpečná kompresiou stavcovej artérie a nervu; predný (ventrálny), ktorý nemá klinický význam z dôvodu chýbajúcich symptómov.

6. Smer straty časti disku odôvodňuje rozdelenie prietrže na:

anterolaterál, umiestnený pred prednou časťou stavca, narúšajúci integritu predného pozdĺžneho väzu, a môže spôsobovať bolesti typu sympatalgie so záujmom, aby sympatické plexusy boli paravertebrálne; posterolaterál, prenikajúci cez zadnú polovicu vláknitého prstenca: stredný - v stredovej línii; paramedian - blízko strednej línie; bočné - po stranách stredovej línie (po stranách zadného pozdĺžneho ligamentu).

7. Podľa typu tkanív vyčnievajúcich za medzistavcový priestor sú tieto:

pulpózna - v miechovom kanáli chrbtice alebo v prednej a bočnej časti paravertebrálneho priestoru, pulpózne jadro vyčnieva smerom von cez praskliny vo vláknitom prstenci alebo presakuje do tela tkaniva vyššieho alebo dolného stavca (Schmorlova kýla); chrupavka - fragmenty medzistavcovej chrupavky, ktorá stratila elasticitu v dôsledku chronických zápalových procesov častejšie ako vírusová etiológia, pri zaťažení chrbtice sa poškodená chrupavka vytlačí a vytlačí okolité tkanivo; kosť - spravidla u starších ľudí v dôsledku rozvoja spondylózy rast kostí na okrajoch stavcov (osteofyty) začína komprimovať nervové korene a pri veľkých rozmeroch môže dokonca ovplyvňovať miechu a chvost koňa.

Na záver treba poznamenať, že pri patológiách medzistavcových platničiek sa často nezistí ani jeden, ale niekoľko rôznych hernií rôznych typov a lokalizácií. Podrobná diagnóza je preto mimoriadne dôležitá, aby sa jednoznačne pripísala určitému typu, pretože vývoj správy a liečby pacientov sa začína stanovením typu..

Medzistavcová hernia je bežnou patológiou medzistavcových platničiek, terminálnym štádiom jej degenerácie a degenerácie v dôsledku porúch obehového systému a podvýživy v postihnutej oblasti. Znížením jej upevňovacích štruktúr zredukujte na vyčnievanie alebo prolaps buničitého jadra pretrhnutím vláknitého prstenca. Kód podľa ICD-10 je „M-51.2“. Samostatné uzly pridelené kódom Schmorl "M-51.4." Toto je tiež druh kýly, pri ktorej procese prenikania tvrdnúceho chrupavkového tkaniva disku preniká do stavovcov..

Vo frekvencii sú hernie v bedrovej oblasti a krížovej kosti na prvom mieste, druhou frekvenciou sú zranenia krčnej chrbtice a deformácie hrudnej chrbtice sú na poslednom mieste.

Aké je nebezpečenstvo takejto patológie? Toto ochorenie je vážne, hrozí narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, postihnutím a stratou pracovnej kapacity.

Čo sú to hernie disku??

Prvý vznikajú v dôsledku traumatickej lézie chrbtice, druhý vznikajú v dôsledku predbežného poškodenia vláknitého prstenca následkom chronického ochorenia..

Vo vzťahu k miechovému kanálu sa rozlišujú vnútorné, bočné, predné a predné výčnelky disku. Tieto sú tvorené na výstupnom mieste koreňa miechy z miechového (foraminálneho) kanála.

Medzistavcová kýla má niekoľko podmienok a vyvíja sa jedna od druhej, zväčšuje sa veľkosť, čo má za následok jadro a oddelenie fragmentu disku..

prolaps (mierny výstupok do 3 mm); výstupok (prolaps diskových štruktúr od 5 mm do 15 mm); extrúzia (strata jadra).

V procese tvorby medzistavcovej prietrže môžu byť do procesu zapojené rôzne tkanivá. Podľa typu tkaniva sa rozlišujú chrupavkové prietrže, dužina a kosť.

Hlavné príznaky

bolesť (môže byť trvalá alebo periodická); záchvaty bolesti sú spôsobené zmenou polohy tela (náklon, otočenie); obmedzená pohyblivosť a narušená funkcia v postihnutej oblasti; zvýšená citlivosť kože pozdĺž nervu, parestézia; atrofia kože a svalov v oblasti inervovanej postihnutým nervovým koreňom; porušenie citlivosti; strata inervačných zón.

Prejavy príznakov, ich závažnosť sa určuje kompresiou nervových zakončení, ku ktorej dochádza v dôsledku poklesu disku, zmenšením medzery medzi stavcami, trvaním a stupňom vývoja procesu. Okrem týchto príznakov je pacient narušený poruchami vnútorných orgánov.

Napríklad s prietržom krčnej chrbtice, okrem zhoršeného rozsahu pohybu krčnej chrbtice, bolestivosťou a slabosťou v horných končatinách, plecami, zhoršenými funkciami a bolesťou v zadnej časti hlavy, sa môže zvýšiť krvný tlak a môžu sa objaviť mozgové príznaky (bolesti hlavy, vestibulopatie, zvýšená ospalosť, podráždenosť). kognitívne poškodenie).

V prípade poškodenia hrudnej oblasti, okrem bolesti na hrudníku a medzikapsulárnej oblasti, môže dôjsť aj k znecitliveniu časti hrudníka, k zlyhaniu srdca. V závažných prípadoch môže dôjsť k narušeniu močenia (rýchle / oneskorené), narušeniu čriev, sprevádzanému poruchou stolice (hnačka / zápcha) a impotencii..

Príznaky budú závisieť od umiestnenia herniového výčnelku a stupňa rozvoja procesu..

Neošetrená prietrž medzistavcových platničiek vedie k rozvoju komplikácií:

paréza; paralýza; syndróm chronickej bolesti; poruchy vnútorných orgánov.

Prečo sa vyskytuje medzistavcová prietrž?

Lekárska veda dnes neizoluje žiadnu hlavnú príčinu patológie. Poukazuje iba na faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby, zvyšujú riziko jej rozvoja a zhoršujú priebeh.

Hlavné sú:

vrodené alebo získané deformácie chrbtice (skolióza); porušenie postoja; dysplázia spojivového tkaniva; oslabený väzivový aparát; zmeny súvisiace s vekom; endokrinné poruchy vrátane obezity; geneticky určená predispozícia k poškodeniu chrupavky; konečné a transcendentálne fyzické zaťaženie, nesprávne zdvíhanie; choroby gastrointestinálneho traktu; chyby v strave a závislosti od tabaku, alkoholu alebo drog (ktoré spôsobujú skoršie starnutie tela vrátane chrupavky); zranenia pracovné faktory (vibrácie, sedavá práca atď.).

Každý orgán, systém, prístroj ľudského tela alebo jeho časti majú kompenzačné mechanizmy, ktoré im umožňujú prispôsobiť sa práci pri zaťažení. Platí to aj pre medzistavcové platničky. V priebehu času sa kompenzačné funkcie oslabujú, pretože zaťaženie chrbtice presahuje možnosti adaptačného mechanizmu. Toto vysvetľuje hlavný mechanizmus rozvoja medzistavcovej prietrže..

Ako sa zistí prietrž??

Hernia miechy - diagnostikovaná pomocou niekoľkých metód výskumu hardvéru:

rádiografiu PET-CT; MRI NMR ENMG (elektroneuromyografia).

Posledná štúdia je komplexný postup zameraný na objasnenie funkčného stavu periférneho nervového systému. To vám umožní zistiť, koľko sú nervové zakončenie a ktoré sú zapojené do patologického procesu. Predtým lekár vykonáva vyšetrenie pacienta a anamnézu (prieskum), na základe ktorej zistí pracovné podmienky, stravovacie návyky a závislosti. To umožňuje nielen určiť prítomnosť herniovanej chrbtice, ale tiež zistiť pravdepodobné príčiny jej vývoja a určiť liečebnú stratégiu..

Ako liečiť?

konzervatívne (lekársky, nemedicínsky); okamžite.

Liečba, dokonca konzervatívna, sa môže vykonávať ambulantne alebo v nemocnici. Závisí to od fázy procesu. Súčasný pohľad na liečbu tejto choroby je dnes nejasný. Mnohí odborníci tvrdia, že konzervatívna liečba má nízku účinnosť. Kým operácia je navrhnutá tak, aby obnovila anatómiu chrbtice a posilnila ju, aby sa zabránilo recidíve.

Iní naopak obhajujú liečbu bez chirurgického zákroku. Veria, že chirurgia eliminuje iba následky základných zmien, ktoré sa vyskytujú v tele, a neovplyvňuje príčinu problému. Konzervatívne opatrenia, správne zvolené, môžu, ak nie zvrátiť proces, znížiť rýchlosť deštrukcie disku a dokonca ho čiastočne obnoviť, čím sa posilní muskulo-väzivový aparát okolo chrbtice..

Metódy liečby a ich výber závisia od veľkosti prietrže a dôsledkov, ktoré jej vznik spôsobili. V počiatočnom štádiu procesu dokonca aj stúpenci chirurgických opatrení rozpoznávajú možnosť a účinnosť liečby bez chirurgického zákroku.

V tomto prípade sa používa niekoľko liekov:

nesteroidné protizápalové; svalové relaxanciá; analgetiká; kortikosteroidy.

Nedrogová terapia zahŕňa integrovaný prístup k problému a zahŕňa:

korekcia výživy; rehabilitácia; trakčná terapia; reflexná terapia; lekárska gymnastika; masáže; nosiť obväzy.

Trakčná terapia vykázala dobré výsledky, ktoré vďaka vytvoreniu zriedkavosti vo vnútri priestoru na disku zaisťujú stiahnutie jadra buničiny a zníženie prietrže. Správne zvolená sada špeciálnych gymnastických cvičení môže zmenšiť prietrž hernia malých rozmerov.

Liečba hernie disku doma bez konzultácie so špecialistom, potvrdenou diagnózou a správne zvolenou liečbou je pochybná. Najmä jeho výsledky. Trakcia, cvičenie, masáž, fyzioterapia sa zvyčajne vykonávajú v nemocnici. Ale s malými herniovými výčnelkami sa môžu po dohode s lekárom použiť trakčné a terapeutické cvičenia odporúčané pre nezávislý výkon.

Vynára sa otázka: trakcia - čo to je? Toto je dlhá, dobre organizovaná chrbtová trakcia.

Liečba ľudovými liekmi sa môže použiť iba ako prostriedok adjuvantnej liečby. Na zlepšenie výživy tkanív v postihnutej oblasti zmierniť zápal a zmierniť bolesť. Zvyčajne sa používajú masti na utieranie, zahrievanie a obklady.

Konzervatívna liečba alebo chirurgický zákrok je vhodná v každom prípade, len po vyšetrení môže odporučiť len kvalifikovaný odborník. Závisí to od veľkosti prietrže a jej umiestnenia. Napríklad foraminálnu deformitu je ťažké liečiť bez chirurgického zákroku.

K operácii by sa malo pristúpiť, ak iné metódy boli bezmocné alebo medziobratlová kýla dosiahla takú veľkosť, že ohrozuje život osoby..

KTORÍ SA POVEDAL, ŽE ZDRAVIE HERNIE JE TÝŽDÉ?

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta? Súdiac podľa toho, že čítate tento článok, osteochondrózu poznáte už osobne. A samozrejme viete z prvej ruky, čo to je:

Cítite nepohodlie v mieste vyčnievania prietrže... A cítite bolesť aj pri chôdzi... Je to trochu trápne, že sa vyhnete fyzickej záťaži... Okrem toho odporúčané lieky nie sú vo vašom prípade nejako efektívne... A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť...

Existuje efektívny liek na prietrž. Kliknite na odkaz a zistite, ako Galina Savina vyliečila kýlu...

Užitočné informácie?

Podeľte sa o to so svojimi priateľmi a určite sa s vami podelia o niečo zaujímavé a užitočné! Je to veľmi jednoduché a rýchle, stačí kliknúť na servisné tlačidlo, ktoré používate najčastejšie:

Aké sú kýly chrbtice??

Kýla medziobratlovej platničky je výstup jej pulpózneho jadra z normálnej fyziologickej polohy s prasknutím vláknitého prstenca, ktorý ju obklopuje. Tento stav sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, má rôzne vlastnosti. Na základe toho sa rôzne typy kýly chrbtice vyznačujú lokalizáciou, povahou kurzu a ďalšími parametrami..

Počet zobrazení podľa oddelenia

Hlavnou klasifikáciou, ktorá sa na tieto útvary vzťahuje, čo je zrejmé aj podľa príznakov, je klasifikácia podľa lokalizácie v konkrétnej časti chrbtice. Na základe toho existujú:

 • Krčná oblasť s stavcami od C1 do C7 je pomerne zriedkavým miestom na lokalizáciu patologického procesu;
 • Hrudná časť obsahuje stavce od D1 do D Má prirodzený ohyb, pretože choroba v nej je najpravdepodobnejšia;
 • Bedrový región s stavcami od L1 do L5 je najčastejším miestom lokalizácie prietrže. Takáto patológia bedrového kĺbu je pomerne častá u ľudí stredného veku, u mladých ľudí;
 • Sakrálna sekcia nie je dosť dlhá, nie je v nej veľa diskov, preto pravdepodobnosť patológie nie je príliš vysoká.

V závislosti od lokalizácie sa príznaky patológie líšia, jej ďalšie vlastnosti.

Druhy stupňa vystupovania

Prietrž sa vyvíja v niekoľkých fázach, v závislosti od toho, čo. Keď bola diagnostikovaná, môže mať nejakú formu. V závislosti od stupňa vývoja sa rozlišujú tieto typy:

 • Výčnelok je stav, v ktorom je medzistavcový disk silne stlačený, vláknitý prstenec je zdeformovaný, ale nepraskne, vláknité jadro nevystúpilo;
 • Prolaps - deformácia disku je omnoho silnejšia, presahuje normálny fyziologický stav, má lokálny výčnelok na mieste, kde sa prsteň v budúcnosti zlomí;
 • Extrúzia - stav, pri ktorom došlo k prasknutiu vláknitého prstenca, vyjde buničité jadro, čiastočne obmedzené väzmi;
 • Sekvestrácia - úplná strata jadra disku. Zvyčajne sa vyskytuje v mieche. Ťažká situácia vyžadujúca okamžitý chirurgický zákrok.

Vo všetkých týchto štádiách je liečba výrazne odlišná. Preto je dôležité správne porozumieť klasifikácii v diagnostickom štádiu.

Výdatná klasifikácia

Výstupok disku má lokálny charakter, neskôr je tu medzera, jadro buničiny opúšťa. V smere vyčnievania sa rozlišujú tieto typy:

 • Predná je jednou z najnepríjemnejších hernií, pretože prolaps nastáva priamo v smere miechového kanála, čo môže spôsobiť vážne príznaky, keď sú nervové tkanivo a krvné cievy stlačené;
 • Chrbát je najvýhodnejšou možnosťou, pri ktorej nie sú takmer žiadne príznaky, nervové tkanivo nie je ovplyvnené, cievy nie sú stlačené, k výčnelku dochádza dozadu;
 • Bočné (bočné) - výčnelok sa vyskytuje na jednej zo strán od stredovej osi chrbtice - doprava alebo doľava;
 • Schmorlova hernia je špecifický podtyp výčnelku, keď sa vyskytuje smerom nahor alebo nadol, to znamená v smere k predchádzajúcemu alebo nasledujúcemu stavcu..

Na tomto ukazovateli symptomatológia do veľkej miery závisí od toho, kedy sa prietrž už objavila.

Anatomická klasifikácia

Aké sú prietrže chrbtice anatomickými znakmi? V tomto prípade hovoríme priamo o polohe výstupku. Symptomatológia patológie, vlastnosti jej liečby tiež závisia od tohto znaku. Tento koncept má dôležitú úlohu vo fáze predpisovania prietrže prietrže.

 • Oddelený. Celé jadro medzistavcových platničiek vytláčaných z vláknitého prstenca úplne spadlo do miechového kanála. Tento stav je zvyčajne sprevádzaný ostrým výskytom závažných symptómov. Podmienka si vyžaduje včasný zásah;
 • Zadarmo. Väzobný aparát disku je úplne zachovaný a jadro padá do zadného väziva, komunikácia so samotným diskom sa nezastavuje;
 • Pohybu. Výstupok si zachováva určitú pohyblivosť. To znamená, že vstupuje do miechového kanála alebo iným smerom, ale keď je vystavený určitej sile (s niektorými druhmi fyzickej aktivity, masáže), vracia sa znova na stranu disku. Len čo akcia sily prestane pôsobiť, opäť sa dostane do pôvodného stavu.

Tieto vlastnosti môžu diagnózu mierne skomplikovať alebo zjednodušiť..

záver

Poznanie typu prietrže je veľmi dôležité, pretože od toho závisí liečba, masáže, cvičebná terapia..

Druhy medzistavcových prietrží

Miechová kýla je rozšírenou patológiou, ktorej musí čeliť mnoho ľudí stredného a staršieho veku..

obsah

Druhy medzistavcových prietrží

Všeobecné informácie ^

Spolu s mnohými dôvodmi, pre ktoré sa môže objaviť medzistavcová prietrž, existuje dobre definovaná klasifikácia, lekári používajú pri diagnostike a predpisovaní liečby kôru.

V závislosti od typu medzistavcovej prietrže má pacient určité príznaky a zvyšuje sa riziko určitých komplikácií..

Druhy kýly v chrbtici ^

- lumbálna prietrž

Je najbežnejšou a diagnostikuje sa v 2 prípadoch z 3. Je to spôsobené anatomickou štruktúrou ľudského tela, v ktorej je maximálne zaťaženie pri fyzickej námahe, ako aj vlastná hmotnosť hornej polovice tela, presne na spodnej časti chrbta..

Druhy kýly v chrbtici

- krčka prietrže

Diagnóza je menšia ako v bedrovej oblasti, ale s jej komplikáciami je oveľa nebezpečnejšia. Je to kvôli „tenkejšej“ štruktúre chrbtice v krku a priamej blízkosti mozgu.

- prietrž hrudníka

Je to najvzácnejší a má tiež oveľa menej závažné príznaky, kvôli ktorým pacient na veľmi dlhú dobu nemá podozrenie na jeho patológiu a nekonzultuje s lekármi.

Primárna a sekundárna kýla chrbtice ^

Z dôvodu jeho výskytu sú všetky medzistavcové prietrže rozdelené na primárne a sekundárne.

Primárna a sekundárna kýla chrbtice

Primárne sú tie hernie, ktoré sa objavili náhle na pozadí vysokej fyzickej námahy alebo zranení, pri ktorých sú poškodené medzistavcové platničky.

Sekundárne kýly sú výsledkom vývoja rôznych chorôb pohybového ústrojenstva a vývoja komplikácií z nich. Choroby chrbtice, ktoré môžu viesť k vzniku prietrže, sú dosť často, ale osteochondróza je medzi nimi nesporným vodcom..

Anatomické druhy ^

Podľa ich anatómie sú hernie rozdelené na voľné, pohyblivé a putujúce.

Pohybujú sa tie herniálne výčnelky, ktoré sa vyskytujú iba pri fyzickej námahe alebo v určitej polohe tela.

Pri voľných prietržoch zostáva disková štruktúra tiež, ale buničité jadro vyčnieva do miechového kanála.

Druhy medzistavcových prietrží

Sekvestrovaná kýla, ktorá sa tiež nazýva vagus, je najnebezpečnejšia zo všetkých, pretože spôsobuje čiastočné alebo úplné zničenie medzistavcovej platničky a pozorujú sa najzávažnejšie následky a komplikácie..

Hernia Veľkosť ^

Je správne hovoriť o veľkosti medzistavcových prietrží s odkazom na miesto ich lokalizácie. Veľkosť malej prietrže v lumbálnej chrbtici môže byť kritická pre krčok.

Klasifikácia kýly v bedrovej a hrudnej

Druhy kýly chrbtice sú rozdelené do mnohých skupín, ktoré tvoria rôzne kvalifikácie. Takáto gradácia umožňuje chirurgom pochopiť, v ktorom oddelení sa nachádza prietrž; aký druh chirurgického zákroku použiť; koľko práce musia urobiť. Okrem toho môže lekár vopred predpovedať možné komplikácie po operácii a aké ťažkosti sa stretnete počas obdobia zotavenia. Poznanie typov kýly pomáha pacientovi pochopiť, ktorý stavec má byť chránený pred stresom, zraneniami a ostrými zákrutami, sklonami. Aké sú kýly našej chrbtice??

Podľa miesta

Pravdepodobnosť hernie je vysoká a môže byť lokalizovaná v ktorejkoľvek časti chrbtice.

krčnej

Tu sa vyskytuje prietrže najmenej. Klinický obraz: bolesť spôsobujúca rameno alebo rameno; možný pocit „husacích hrčiek“ alebo znecitlivenia rúk; migrény začínajú; pacient sa sťažuje na časté závraty a vysoký krvný tlak. Príčiny výskytu: zníženie amortizácie vláknitého prstenca, jeho zničenie a poškodenie; slabý svalový korzet; výrazné namáhanie krku; zranenia spôsobené potápaním, neúspešnými zákrutami, pádmi, dopravnými nehodami atď.;

Hrudné oddelenie

Klinický obraz: pacient pociťuje neustále nepríjemné pocity na hrudi; prietrž sa často kombinuje so zakrivením chrbtice; osoba má počas a po cvičení nútené postavenie. Príčinou tohto typu prietrže sú negatívne zmeny na stavcoch, pri ktorých klesá ich elasticita. Poškodený stavec nie je schopný odolať odporu, obsah medzistavcových platničiek začne vyčnievať a stáva sa výstupkom. Ak neexistuje včasné ošetrenie, potom sa výčnelok stáva úplnou prietržou. Hlavné príčiny tohto typu prietrže sú: vzpieranie; oslabenie chrbtice v dôsledku častej fyzickej námahy; trauma k tejto chrbtici. Tento typ prietrže je najvzácnejší, pacient často nemá podozrenie na jeho prítomnosť, pretože príznaky patológie sú slabé;

bedrový

Klinický obraz: nohy sú znecitlivené: v zložitých prípadoch dochádza k narušeniu pohybu čriev; je znížená citlivosť nôh; pri zaťažení bedrového kĺbu sa bolesť stáva silnejšou a vracia sa k lepkavým svalom alebo stehnu; svaly postihnutej oblasti sa oslabujú. Tento typ prietrže je najbežnejší, je spojený s veľkým zaťažením v dolnej časti chrbta. Jeho príčiny sú diametrálne opačné. Toto je nadmerné zaťaženie bedrovej časti. Druhou hlavnou príčinou kýly sa stáva sedavý sedavý spôsob života..

Primárne a sekundárne

Primárna prietrž sa vyskytuje v dôsledku vážneho preťaženia chrbtice po zranení. Počiatočný stav: chrbtica je zdravá. Sekundárna kýla je dôsledkom negatívnych zmien chorôb chrbtice. Vyskytuje sa v dôsledku degeneratívnych zmien na diskoch, v dôsledku deštrukcie stavcov, vysychania a straty elasticity..

Strata pozemku

Ak vezmeme do úvahy všetky typy kýly našej chrbtice, ich typy, môžeme ich kombinovať do inej klasifikácie:

 • Anterolaterálne kýly. Vyznačujú sa tým, že sú pred stavcami, spôsobujú zranenia predného pozdĺžneho väzu, pacient v postihnutej časti pociťuje stálu bolesť;
 • Posterolateral. Tento typ kýly lokalizovanej za vláknitým prstencom je rozdelený do troch poddruhov: stredný (umiestnený v strede); záchranár (vľavo alebo vpravo od stredu); bočné (typ prietrže umiestnený vľavo, na pravej strane zadného pozdĺžneho ligamentu).

odstávajúce

Patológie sa delia veľkosťou sekcie vyčnievajúcej za stavce:

 • Výčnelok. To je prípad, keď prietrž nevyčnieva viac ako 0,3 cm;
 • Výhrez. Výstupok prietrže sa pohybuje od 0, 3 cm do 0, 5 cm. Jeho príznaky sú slabé, ale už sa začínajú prejavovať;
 • Vyvinutá prietrž. Vyznačuje sa výčnelkom väčším ako 0,6 cm a roztrhnutím vláknitého prstenca, výsledkom čoho je želatínové jadro.

Podľa druhu tkaniny

Tkanivá, ktoré siahajú za stavce, môžu byť rôzne, sú rozdelené do troch typov:

 • Pulpous. Sú to patológie, ktoré pri opúšťaní stavcov vyčnievajú do kanálika miechy. Vyskytujú sa s poškodením vláknitého prstenca alebo zničením stavovcov;
 • Chrupavkovitého. Najčastejšie sa tento druh patológie objavuje v dôsledku chronického chronického zápalu. V týchto prípadoch chrupavka stráca vlhkosť a elasticitu a silné fyzické namáhanie vyvoláva výčnelok;
 • kosť Kýly sa vyskytujú hlavne u starších ľudí. Je to typ stavcovej patológie, pri ktorej rast (osteofyty) vytvára tlak na chvost a (alebo) miechu..

Podľa veľkosti

Lekári rozlišujú niekoľko typov kýly:

 • Malá. Vyznačuje sa veľkosťou výčnelku v driekovej chrbtici do 0, 4 cm a v krčku do 0, 2 cm;
 • Priemerná kýla má väčšiu veľkosť a môže dosiahnuť až 0,7 cm v bedrovej oblasti a až 0,4 cm v krčnej oblasti;
 • Veľká kýla je výstupok do krčnej chrbtice do 0,6 cm a v bedrovej oblasti do 0,9 cm;
 • Lekár považuje kýlu za obrovskú, ak výstupok dosiahne v krčnej oblasti 0,8 cm a v dolnej časti chrbta a krížovej kosti 0,9 cm.
 • Odporúčané čítanie: prietrž hernie

Anatomická klasifikácia

Lekári rozdelia celú herniu chrbtice podľa anatómie tela na tieto poddruhy:

 • Kýla zadarmo. Štruktúra poškodeného disku nie je porušená, ale jadro vyčnieva do kanála miechy;
 • Pohybu. K tomuto typu výčnelku dôjde iba vtedy, keď pacient vykoná záťaž a je v póze, ktorá výčnelok vyvoláva:
 • Putovanie prietrž. Lekári považujú tento typ výčnelku za najnebezpečnejší zo všetkých existujúcich. Ničí čiastočne alebo úplne celý miechový disk. Zo všetkých typov hernií sú dôsledky vaginálnej kýly najnegatívnejšie, dokonca aj po operácii, chirurgovia hlásia veľké množstvo komplikácií u pacientov.

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Čo je foraminal kýla?

Aký je rozdiel medzi výčnelkom a prietržom medzistavcových platničiek?

Endoskopické odstránenie prietrže chrbtice

Nedávno sa v lekárskych ordináciách čoraz častejšie objavuje diagnóza kýly medziobratlových platničiek. Preto je dôležité vedieť, aké typy tejto patológie sú. Navyše je to potrebné pre lekárov aj pre pacientov.

Typ prietrže chrbtice povie chirurgom miesto a rozsah chirurgického zákroku, ako aj upozorní na možné komplikácie počas operácie a obdobia zotavenia.

Je tiež dôležité, aby terapeuti, ktorí konzervatívne liečia hernie, určili svoje umiestnenie, štádium vývoja, aby ho v prvom rade nepoškodili; vyberte si, ktoré metódy a do akej miery sa majú aplikovať - ​​masáže, manuálna terapia, trakcia a cvičenie.

Druhy medzistavcových prietrží

Pacienti, ktorí sa dozvedeli, aký typ kýly našli, sa naučia šetriť časť chrbtice, kde je problém lokalizovaný, a ovládajú komplex správnych pohybov tak, aby neprimerali priebeh choroby..

1. Najjednoduchšie a najprirodzenejšie je rozdelenie podľa ich príslušnosti k spinálnym častiam, v ktorých sa vyskytujú. Existujú medzistavcové prietrže:

krčná chrbtica - 4%; hrudník - 31%; bedrová chrbtica - 65%.

Frekvencia výskytu v určitom mieste je spojená so zaťažením, ktoré nesie zodpovedajúci segment chrbtice, ako aj so stupňom jeho pohyblivosti..

2. Kýly sa tiež delia na primárne a sekundárne.

Primárne vznikajú na pozadí zdravej chrbtice s ťažkým zaťažením alebo traumatickým zranením.
Sekundárne sú výsledkom degenerácie medzistavcových platničiek so sušením a deštrukciou jej membrán.

3. Veľkosť časti vyčnievajúcej za medzistavcový priestor:

výčnelok - výčnelok disku do 1-3 mm; prolaps - prolaps disku - do 3-6 mm; vyvinutá prietrž - 6-15 mm.

Z dôvodu nejasností v definícii lekárskych pojmov sa podľa tejto zásady rozlišujú aj tieto typy:

prolaps 2-3 mm; vyčnievanie disku - keď vyčnieva zo 4 až 5 mm do 15 mm; extrúzia - kvapôčkový pokles fragmentu.

Malo by sa tiež poznamenať, že rovnaká veľkosť herniového výčnelku má rôzny klinický význam, ak sa nachádza v rôznych častiach chrbtice:

prietrž do 2 mm sa považuje za malú v krčnej oblasti a do 4 mm v bedrovej oblasti; priemer - do 4 mm, respektíve do 7 mm; veľké - do 6 mm a do 9 mm; obrovský - od 8 mm, respektíve od 9 mm.

Niektorí autori klasifikácie sa domnievajú, že výčnelok obvodu medzistavcových platničiek, ktorého percento nepresahuje 50%, možno považovať za kýlu a môže to byť:

miestne (ústredné) - do 25%; rozptýlené - 25-50%.

Výčnelok viac ako 50% obvodu sa nazýva „vydutý disk“.

4. Anatomicky lekári rozlišujú medzi typmi kýly:

voľný - pri ktorom časť obsahu medzistavcových platničiek preniká cez zadný pozdĺžny väz, podporujúci vertikálnu polohu chrbtice, ale spojenie s diskom je zachované; putovanie - keď sa stratí spojenie vyčnievajúceho fragmentu s diskom, nazýva sa sekvestrované, je nebezpečné ako pri kompresii tkanív miechy, tak pri autoimunitných zápalových procesoch; pohybujúce sa - v dôsledku extrémneho zaťaženia alebo poranenia miechy s posunom v dôsledku toho dochádza k dislokácii jadra medzistavcových platničiek, ktorá sa po ukončení zaťaženia vráti na svoje miesto, ale sú chvíle, keď môže byť fixovaná v patologickej polohe..

5. Topografická lokalizácia patológie odôvodňuje rozdelenie kýly medzistavcových platničiek na tieto typy:

intraspinálna, keď je výstupok umiestnený v kanáli miechy a môže ohroziť jeho integritu; môže byť: stredný zadný (stredný dorzálny) - v bedrovej oblasti spravidla komprimujú miechu a nervové cesty z copu; blízko mediánu (paramedial / paramedian) - kompresia miechy je pravdepodobne z jednej alebo dvoch strán; posterolaterálny (dorzálno-bočný) - najbežnejší druh, ktorý sa vyznačuje kompresiou nervových koreňov z jednej alebo dvoch strán; foraminal, ktorý sa nachádza v medzistavcovej foramen, ktorý na jednej strane môže stlačiť nervové korene vystupujúce cez tento foramen; bočné, vychádzajúce z bočnej časti disku, v ktorej príznaky takmer neexistujú, s výnimkou ich prítomnosti v krčnej chrbtici - takáto lokalizácia je nebezpečná kompresiou stavcovej artérie a nervu; predný (ventrálny), ktorý nemá klinický význam z dôvodu chýbajúcich symptómov.

6. Smer straty časti disku odôvodňuje rozdelenie prietrže na:

anterolaterál, umiestnený pred prednou časťou stavca, narúšajúci integritu predného pozdĺžneho väzu, a môže spôsobovať bolesti typu sympatalgie so záujmom, aby sympatické plexusy boli paravertebrálne; posterolaterál, prenikajúci cez zadnú polovicu vláknitého prstenca: stredný - v stredovej línii; paramedian - blízko strednej línie; bočné - po stranách stredovej línie (po stranách zadného pozdĺžneho ligamentu).

7. Podľa typu tkanív vyčnievajúcich za medzistavcový priestor sú tieto:

pulpózna - v miechovom kanáli chrbtice alebo v prednej a bočnej časti paravertebrálneho priestoru, pulpózne jadro vyčnieva smerom von cez praskliny vo vláknitom prstenci alebo presakuje do tela tkaniva vyššieho alebo dolného stavca (Schmorlova kýla); chrupavka - fragmenty medzistavcovej chrupavky, ktorá stratila elasticitu v dôsledku chronických zápalových procesov častejšie ako vírusová etiológia, pri zaťažení chrbtice sa poškodená chrupavka vytlačí a vytlačí okolité tkanivo; kosť - spravidla u starších ľudí v dôsledku rozvoja spondylózy rast kostí na okrajoch stavcov (osteofyty) začína komprimovať nervové korene a pri veľkých rozmeroch môže dokonca ovplyvňovať miechu a chvost koňa.

Na záver treba poznamenať, že pri patológiách medzistavcových platničiek sa často nezistí ani jeden, ale niekoľko rôznych hernií rôznych typov a lokalizácií. Podrobná diagnóza je preto mimoriadne dôležitá, aby sa jednoznačne pripísala určitému typu, pretože vývoj správy a liečby pacientov sa začína stanovením typu..

Medzistavcová hernia je bežnou patológiou medzistavcových platničiek, terminálnym štádiom jej degenerácie a degenerácie v dôsledku porúch obehového systému a podvýživy v postihnutej oblasti. Znížením jej upevňovacích štruktúr zredukujte na vyčnievanie alebo prolaps buničitého jadra pretrhnutím vláknitého prstenca. Kód podľa ICD-10 je „M-51.2“. Samostatné uzly pridelené kódom Schmorl "M-51.4." Toto je tiež druh kýly, pri ktorej procese prenikania tvrdnúceho chrupavkového tkaniva disku preniká do stavovcov..

Vo frekvencii sú hernie v bedrovej oblasti a krížovej kosti na prvom mieste, druhou frekvenciou sú zranenia krčnej chrbtice a deformácie hrudnej chrbtice sú na poslednom mieste.

Aké je nebezpečenstvo takejto patológie? Toto ochorenie je vážne, hrozí narušením fungovania vnútorných orgánov a systémov, postihnutím a stratou pracovnej kapacity.

Čo sú to hernie disku??

Prvý vznikajú v dôsledku traumatickej lézie chrbtice, druhý vznikajú v dôsledku predbežného poškodenia vláknitého prstenca následkom chronického ochorenia..

Vo vzťahu k miechovému kanálu sa rozlišujú vnútorné, bočné, predné a predné výčnelky disku. Tieto sú tvorené na výstupnom mieste koreňa miechy z miechového (foraminálneho) kanála.

Medzistavcová kýla má niekoľko podmienok a vyvíja sa jedna od druhej, zväčšuje sa veľkosť, čo má za následok jadro a oddelenie fragmentu disku..

prolaps (mierny výstupok do 3 mm); výstupok (prolaps diskových štruktúr od 5 mm do 15 mm); extrúzia (strata jadra).

V procese tvorby medzistavcovej prietrže môžu byť do procesu zapojené rôzne tkanivá. Podľa typu tkaniva sa rozlišujú chrupavkové prietrže, dužina a kosť.

Hlavné príznaky

bolesť (môže byť trvalá alebo periodická); záchvaty bolesti sú spôsobené zmenou polohy tela (náklon, otočenie); obmedzená pohyblivosť a narušená funkcia v postihnutej oblasti; zvýšená citlivosť kože pozdĺž nervu, parestézia; atrofia kože a svalov v oblasti inervovanej postihnutým nervovým koreňom; porušenie citlivosti; strata inervačných zón.

Prejavy príznakov, ich závažnosť sa určuje kompresiou nervových zakončení, ku ktorej dochádza v dôsledku poklesu disku, zmenšením medzery medzi stavcami, trvaním a stupňom vývoja procesu. Okrem týchto príznakov je pacient narušený poruchami vnútorných orgánov.

Napríklad s prietržom krčnej chrbtice, okrem zhoršeného rozsahu pohybu krčnej chrbtice, bolestivosťou a slabosťou v horných končatinách, plecami, zhoršenými funkciami a bolesťou v zadnej časti hlavy, sa môže zvýšiť krvný tlak a môžu sa objaviť mozgové príznaky (bolesti hlavy, vestibulopatie, zvýšená ospalosť, podráždenosť). kognitívne poškodenie).

V prípade poškodenia hrudnej oblasti, okrem bolesti na hrudníku a medzikapsulárnej oblasti, môže dôjsť aj k znecitliveniu časti hrudníka, k zlyhaniu srdca. V závažných prípadoch môže dôjsť k narušeniu močenia (rýchle / oneskorené), narušeniu čriev, sprevádzanému poruchou stolice (hnačka / zápcha) a impotencii..

Príznaky budú závisieť od umiestnenia herniového výčnelku a stupňa rozvoja procesu..

Neošetrená prietrž medzistavcových platničiek vedie k rozvoju komplikácií:

paréza; paralýza; syndróm chronickej bolesti; poruchy vnútorných orgánov.

Prečo sa vyskytuje medzistavcová prietrž?

Lekárska veda dnes neizoluje žiadnu hlavnú príčinu patológie. Poukazuje iba na faktory, ktoré prispievajú k rozvoju choroby, zvyšujú riziko jej rozvoja a zhoršujú priebeh.

Hlavné sú:

vrodené alebo získané deformácie chrbtice (skolióza); porušenie postoja; dysplázia spojivového tkaniva; oslabený väzivový aparát; zmeny súvisiace s vekom; endokrinné poruchy vrátane obezity; geneticky určená predispozícia k poškodeniu chrupavky; konečné a transcendentálne fyzické zaťaženie, nesprávne zdvíhanie; choroby gastrointestinálneho traktu; chyby v strave a závislosti od tabaku, alkoholu alebo drog (ktoré spôsobujú skoršie starnutie tela vrátane chrupavky); zranenia pracovné faktory (vibrácie, sedavá práca atď.).

Každý orgán, systém, prístroj ľudského tela alebo jeho časti majú kompenzačné mechanizmy, ktoré im umožňujú prispôsobiť sa práci pri zaťažení. Platí to aj pre medzistavcové platničky. V priebehu času sa kompenzačné funkcie oslabujú, pretože zaťaženie chrbtice presahuje možnosti adaptačného mechanizmu. Toto vysvetľuje hlavný mechanizmus rozvoja medzistavcovej prietrže..

Ako sa zistí prietrž??

Hernia miechy - diagnostikovaná pomocou niekoľkých metód výskumu hardvéru:

rádiografiu PET-CT; MRI NMR ENMG (elektroneuromyografia).

Posledná štúdia je komplexný postup zameraný na objasnenie funkčného stavu periférneho nervového systému. To vám umožní zistiť, koľko sú nervové zakončenie a ktoré sú zapojené do patologického procesu. Predtým lekár vykonáva vyšetrenie pacienta a anamnézu (prieskum), na základe ktorej zistí pracovné podmienky, stravovacie návyky a závislosti. To umožňuje nielen určiť prítomnosť herniovanej chrbtice, ale tiež zistiť pravdepodobné príčiny jej vývoja a určiť liečebnú stratégiu..

konzervatívne (lekársky, nemedicínsky); okamžite.

Liečba, dokonca konzervatívna, sa môže vykonávať ambulantne alebo v nemocnici. Závisí to od fázy procesu. Súčasný pohľad na liečbu tejto choroby je dnes nejasný. Mnohí odborníci tvrdia, že konzervatívna liečba má nízku účinnosť. Kým operácia je navrhnutá tak, aby obnovila anatómiu chrbtice a posilnila ju, aby sa zabránilo recidíve.

Iní naopak obhajujú liečbu bez chirurgického zákroku. Veria, že chirurgia eliminuje iba následky základných zmien, ktoré sa vyskytujú v tele, a neovplyvňuje príčinu problému. Konzervatívne opatrenia, správne zvolené, môžu, ak nie zvrátiť proces, znížiť rýchlosť deštrukcie disku a dokonca ho čiastočne obnoviť, čím sa posilní muskulo-väzivový aparát okolo chrbtice..

Metódy liečby a ich výber závisia od veľkosti prietrže a dôsledkov, ktoré jej vznik spôsobili. V počiatočnom štádiu procesu dokonca aj stúpenci chirurgických opatrení rozpoznávajú možnosť a účinnosť liečby bez chirurgického zákroku.

V tomto prípade sa používa niekoľko liekov:

nesteroidné protizápalové; svalové relaxanciá; analgetiká; kortikosteroidy.

Nedrogová terapia zahŕňa integrovaný prístup k problému a zahŕňa:

korekcia výživy; rehabilitácia; trakčná terapia; reflexná terapia; lekárska gymnastika; masáže; nosiť obväzy.

Trakčná terapia vykázala dobré výsledky, ktoré vďaka vytvoreniu zriedkavosti vo vnútri priestoru na disku zaisťujú stiahnutie jadra buničiny a zníženie prietrže. Správne zvolená sada špeciálnych gymnastických cvičení môže zmenšiť prietrž hernia malých rozmerov.

Liečba hernie disku doma bez konzultácie so špecialistom, potvrdenou diagnózou a správne zvolenou liečbou je pochybná. Najmä jeho výsledky. Trakcia, cvičenie, masáž, fyzioterapia sa zvyčajne vykonávajú v nemocnici. Ale s malými herniovými výčnelkami sa môžu po dohode s lekárom použiť trakčné a terapeutické cvičenia odporúčané pre nezávislý výkon.

Vynára sa otázka: trakcia - čo to je? Toto je dlhá, dobre organizovaná chrbtová trakcia.

Liečba ľudovými liekmi sa môže použiť iba ako prostriedok adjuvantnej liečby. Na zlepšenie výživy tkanív v postihnutej oblasti zmierniť zápal a zmierniť bolesť. Zvyčajne sa používajú masti na utieranie, zahrievanie a obklady.

Konzervatívna liečba alebo chirurgický zákrok je vhodná v každom prípade, len po vyšetrení môže odporučiť len kvalifikovaný odborník. Závisí to od veľkosti prietrže a jej umiestnenia. Napríklad foraminálnu deformitu je ťažké liečiť bez chirurgického zákroku.

K operácii by sa malo pristúpiť, ak iné metódy boli bezmocné alebo medziobratlová kýla dosiahla takú veľkosť, že ohrozuje život osoby..

KTORÍ SA POVEDAL, ŽE ZDRAVIE HERNIE JE TÝŽDÉ?

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta? Súdiac podľa toho, že čítate tento článok, osteochondrózu poznáte už osobne. A samozrejme viete z prvej ruky, čo to je:

Cítite nepohodlie v mieste vyčnievania prietrže... A cítite bolesť aj pri chôdzi... Je to trochu trápne, že sa vyhnete fyzickej záťaži... Okrem toho odporúčané lieky nie sú vo vašom prípade nejako efektívne... A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť...

Existuje efektívny liek na prietrž. Kliknite na odkaz a zistite, ako Galina Savina vyliečila kýlu...

Užitočné informácie?

Podeľte sa o to so svojimi priateľmi a určite sa s vami podelia o niečo zaujímavé a užitočné! Je to veľmi jednoduché a rýchle, stačí kliknúť na servisné tlačidlo, ktoré používate najčastejšie:

Rozmery prietrže bedrovej chrbtice: malý, stredný, veľký, obrovský

Klasifikácia kýly podľa umiestnenia

Herniovaný disk v lumbosakrálnej oblasti

Bedrová oblasť je najviac ovplyvnená tvorbou kýly, pretože je vystavená neustálemu stresu. Táto chrbtica predstavuje najväčší počet prietrží. Najčastejšie trpí disk medzi piatym stavcom a krížovou kosti.

Príznaky sa prejavujú bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa zvyšuje so stresom. Bolestivosť sa vyskytuje v hýžďovej a femorálnej oblasti. Necitlivosť končatín, svalová slabosť je charakteristická. V zanedbanej forme sú možné poruchy močového systému. V kritických prípadoch - ochrnutie.

Kýla hrudnej chrbtice

Najzriedkavejšie vzdelanie. Sprevádzané zakrivením chrbtice. Tvorí sa sedavý spôsob života, zranenia, osteochondróza, poruchy metabolizmu a nadmerný stres. Bolesť sa vyskytuje v hornej časti chrbta, ramenného kĺbu. V oblasti hrudníka je pocit tlaku. Príznaky môžu byť zamieňané s príznakmi angíny pectoris..

Cervikálna kýla

Kýly pri krčnej chrbtici sa vyskytujú menej často ako v lumbosakral. Najčastejšie sú postihnutí starší ľudia. Je to spôsobené degeneratívnymi zmenami súvisiacimi s vekom, účinkami osteochondrózy a traumatických poranení chrbtice. Bolesť v krku, ramenné opasky, časté bolesti hlavy, závraty, znecitlivené prsty, zvýšený tlak.

Schmorlova kýla

Samostatne sa berie do úvahy kýla (uzol) Schmorl. Patológia vrodenej alebo dedičnej povahy. Menej často sa objavuje v dôsledku silného bodového nárazu na chrbticu. Rozdiel spočíva v tom, že chrupavkové tkanivo je vtlačené do tela stavcov. Tvorí sa v akejkoľvek časti chrbtice. Klasifikovaný ako centrálny, hrudný, krčný a bedrový.

Druhy medzistavcových prietrží a znaky ich klinických prejavov

Boli vytvorené rôzne klasifikácie pre kýly chrbtice. Je to potrebné pre pohodlie a presnosť určenia postihnutej oblasti chrbtice. Klasifikácia poskytuje lekárom informácie o lokalizácii prietrže, čo nám umožňuje určiť objem a typ chirurgického zákroku, ako aj navrhnúť možné komplikácie po operácii a počas rehabilitačného obdobia pacienta. Konzervatívni terapeuti používajú klasifikáciu na určenie umiestnenia a štádia patologického procesu na disku. To pomáha pri výbere vhodných metód liečby a ich objemu. Pacienti musia tiež vedieť, aké sú prietrhy chrbtice, aby sa chránila poškodená časť chrbtice pred nadmerným zaťažením a náhlymi pohybmi..

Jednoduché klasifikácie kýly

V prvom rade sú kýly klasifikované podľa umiestnenia:

 1. Kýla krčnej chrbtice - 4%. Pacienti zaznamenali bolesť v krku s ožarovaním ramien a ramien, znecitlivenie prstov, bolesti hlavy, závraty, zvýšený krvný tlak.
 2. Hrudná chrbtica - 31%. Vyznačuje sa bolesťou na hrudníku, ktorá sa cíti neustále. Pri fyzickej námahe človek zaujme nútené postavenie tela. Tieto príznaky sa zvyčajne kombinujú so zakrivením chrbtice..
 3. Bedrová chrbtica - 65%. Bolesť v dolnej časti chrbta sa zvyšuje s fyzickou námahou, vyžaruje do zadku, zadnej časti nohy a stehna. Na dolných končatinách sa pozoruje znížená citlivosť, brnenie, svalová slabosť. V závažných prípadoch je močenie narušené, môže dôjsť k vyprázdneniu, paralýze dolných končatín.

Frekvencia výskytu závisí od stupňa zaťaženia, ktoré padá na konkrétnu časť chrbtice. Kýly sú tiež primárne a sekundárne. Primárne formy u ľudí so zdravou chrbticou v dôsledku zranení alebo nadmernej fyzickej námahy. Sekundárne sú výsledkom degeneratívnych zmien medzistavcových platničiek, ich sušenia a deštrukcie membrán.

Niektorí odborníci považujú výčnelok disku za kýlu viac ako 50% jeho celkového obvodu a rozlišujú 2 typy takýchto útvarov: miestne, do 25% a rozptýlené, od 25 do 50%. V smere rozbaľovacej sekcie sa rozlišujú tieto typy medzistavcových prietrží:

 • Anterolateral - sú umiestnené pred stavcami, spôsobujú bolesť (sympatalgia), pretože ovplyvňujú sympatický plexus a poškodzujú predný pozdĺžny väz.
 • Posterolateral - prechádza cez vláknitý prsteň vzadu a je rozdelený na strednú - umiestnenú v strede, paramediánsky - vpravo alebo vľavo od stredovej línie, bočný - po stranách zadného pozdĺžneho väzu..

Klasifikácia kýly v závislosti od veľkosti

 • Prolaps, výčnelok - vyčnievanie tkanív 1-3 mm;
 • Prolaps, veľkosť od 3 do 6 mm;
 • Výčnelok, veľkosti od 5 do 15 mm;
 • Tvarované kýly - od 6 do 15 mm;
 • Extrúzia - úplný prolaps medzistavcových platničiek, klesajúca časť disku vo forme kvapky;
 • Sekvestrovaná kýla - látka jadra je úplne oddelená od disku.

Každá chrbtica má svoju vlastnú gradáciu veľkostí. Malá veľkosť prietrží bedrovej kosti môže byť pre krčnú chrbticu katastrofická a vyžaduje operáciu. Preto je potrebné klasifikovať vznik prietrže v mieste.

Odstupňovanie kýly v chrbtici:

chrbticaMnožstvo výčnelku mimo stavcov, mmdefinícia
Lumbosakrálne a hrudnépätnásťmalá kýla - prolaps, výčnelok, prolaps
6 - 8stredná kýla - prolaps, výčnelok
9 - 12veľká prietrž - výčnelok
12výčnelok, oddelená prietrž, výhřez
krčnej12malá prietrž - výčnelok
3 až 4stredná prietrž - výčnelok
5 - 6veľká prietrž - výhřez, výčnelok
6 - 7vytvorená prietrž, výčnelok

operácie

Pri výbere optimálnej chirurgickej taktiky sa berú do úvahy schopnosti lekárskeho zariadenia a želania pacienta, ale rozhodujúcim faktorom je objem narušenia nervových vlákien, veľkosť, lokalizácia a štrukturálne vlastnosti medzistavcovej prietrže..

Microdisectomy

Odstránenie vyčnievajúceho fragmentu disku pomocou špeciálnych mikrochirurgických nástrojov je „zlatým štandardom“ pre terapiu prietrže pri tejto lokalizácii.

Počas mikrodiscektomie chirurg získa prístup k poškodenému disku mikroskopickými rezmi a samotná operácia sa vykonáva pod kontrolou mikroskopu, ktorý zaisťuje vysokú presnosť počas excízie a minimálnu dobu zotavenia.

Endoskopická chirurgia

Endoskopická technika je výhodná, ak je prietrž malá veľkosť a je v prístupovej oblasti endoskopu. Endoskopia sa vykonáva na obídenie miechy pod rôntgenovou kontrolou. Endoskop sa zavedie punkciou do mäkkých tkanív, cez ktoré sa odstráni buničité jadro poškodeného disku, roztaví sa elektródou alebo sa rozpustí špeciálnymi prípravkami..

Laserové ožarovanie

Expozícia laserom je prijateľná v prípade, že nedochádza k sekvestrácii disku. Laserová terapia sa vykonáva v dvoch formátoch:

 • odparovanie tekutiny v poškodenom disku (vyparovanie) - postup, pri ktorom sa prietrž hernie v dôsledku sušenia tkanív zmenšuje;
 • rekonštrukcia disku - metóda založená na schopnosti buniek chrupavky zotaviť sa po zahriatí laserovými lúčmi.

Rekonštrukcia disku - metóda založená na schopnosti buniek chrupavky zotaviť sa po zahriatí laserovými lúčmi.

Medzi nesporné výhody metódy patrí krátka doba zotavenia, úplná absencia jaziev, bezpečnosť a rýchly postup.

Deštrukcia medzistavcových nervov

Ak má blokáda nervových zakončení pozitívny účinok, na odstránenie syndrómu bolesti je predpísaná deštrukcia medzistavcových nervov. Táto technika spočíva v deaktivácii receptorov bolesti vysokofrekvenčným vystavením. Na inaktiváciu nervových zakončení sa im dodáva rádiofrekvenčná sonda zavedená metódou vpichu na 2 minúty. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá asi pol hodiny..

Deštrukcia medzistavcových nervov sa vykonáva v lokálnej anestézii a trvá asi pol hodiny.

Plastická operácia

V prípade opakujúcich sa medzistavcových prietrží sa odporúča stavovce - minimálne invazívny zásah, pri ktorom sa do tela vstrekuje plastická hmota (kostný cement) metódou vpichu na posilnenie poškodeného stavca. Vďaka plastickej chirurgii sa syndróm bolesti úplne odstráni, obnoví sa podporná funkcia chrbtice, zníži sa pravdepodobnosť kompresného lomu tela poškodeného stavca..

Anatomická klasifikácia kýly

Pohybu. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe s predĺženým pobytom v jednotnej polohe.

Zadarmo. Tkanivo jadra vyčnieva v oblasti pozdĺžneho ligamentu vertikálne podporujúceho chrbticu. Štrukturálna štruktúra disku a jeho spojenie s stavcami je zachované.

Putovanie alebo sekvestrácia. Kýla sa voľne pohybuje v kanáli miechy s rizikom poškodenia nervových zakončení. Disk je čiastočne alebo úplne zničený. Predstavuje najväčšie nebezpečenstvo z hľadiska následkov. Vyžaduje chirurgický zákrok.

Viac o medzistavcových prietržiach sa môžete dozvedieť v nasledujúcich článkoch:

 • Prečo je bolesť v nohe pri kýle chrbtice?
 • Môžete zistiť, čo je dorzálna prietrž
 • Na stránke sa môžete dozvedieť viac o priradení skupiny osôb so zdravotným postihnutím pre herniovaný disk

diagnostika

Na diagnostikovanie choroby sa používa niekoľko metód. Často môžete počuť otázku, či je na rontgenových lúčoch viditeľná kýla chrbtice. Rádiografia sa naozaj používa na diagnostiku výčnelkov, ale neurčuje samotnú patológiu. Na obrázku môže lekár vidieť deformáciu medzistavcovej medzery a podozrenie na prítomnosť dystrofického procesu.

Hlavné metódy diagnostikovania choroby sú:

 • CT
 • MRI (informačná a najpresnejšia metóda);
 • myelografia (umožňuje vyhodnotiť mieru odchýlky miechy od normy).

Na základe výsledkov vyšetrenia lekár rozhodne o spôsobe liečby a potrebe chirurgického zákroku.

Topografická klasifikácia kýly podľa lokalizácie

Vedeli ste, že...

Vnútri chrbtice. Posunutie jadra disku nepresahuje za miechový kanál.

zadné Nasmerované do miechového kanála. Je to spôsobené porušením funkcií panvy a končatín. Môže sa vyskytnúť syndróm chvosta koňa (chvost koňa je koreňmi bedrových, kostrových, kostrčových nervov miechy zhromaždených vo zväzku) s poškodením nervových koreňov.

Medián alebo medián. Vyskytuje sa na akejkoľvek úrovni chrbtice. Niekedy dosahuje veľké rozmery a ovplyvňuje nervové zakončenie a miechu.

Blízko uprostred. Nasmerované do miechového kanála. Na kanál existuje tlak z jednej alebo z oboch strán.

Posterolaterál (chrbtový-letálny). Najbežnejšie a nepriaznivejšie druhy. Podľa umiestnenia sú ľavostranné, pravostranné, anterolaterálne, posterolaterálne.

Kýly posterolaterálnej majú podsekcie:

 • Foraminal. Výčnelok, pri ktorom nastáva kompresia nervových zakončení prechádzajúcich medzistavcovým foramenom.
 • Extraforaminal. Prelom vo vláknitom kruhu s poškodením oblasti krvných ciev a nervových koreňov. Zle diagnostikovaná.
 • Side. Najnepriaznivejšie pre krčnú chrbticu. V dôsledku vyčnievania tkanív dochádza k poškodeniu nervov alebo k upnutiu tepny.

Predná (ventrálna). Prolaps disku cez prednú stenu chrbtice. Je zriedkavý, nemá komplikácie.

Hernia (uzol) Schmorl. Vypuklý výčnelok do horného alebo dolného tela chrupavky stavca. Uzol Schmorl sa vyznačuje znížením výšky tela chrupavky a disku, rozvojom osteochondrózy a degeneratívnymi zmenami v chrbtici..

príznaky

Špecifické príznaky choroby sú:

 • Syndróm bolesti. Bolesť sa objaví na mieste, kde sú umiestnené stlačené nervové zakončenie. Najčastejšie má syndróm bolesti priťahujúcu sa bolesť. Vyskytuje sa na vnútornej strane stehna a postupne pokrýva celú nohu až po členok.
 • Obmedzený pohyb a znecitlivenie nohy. Oslabenie svalov a narušenie mechanizmu prenosu nervových impulzov vedie k zníženiu amplitúdy pohybov v kĺboch ​​dolných končatín a dolnej časti chrbta, ako aj k výskytu necitlivých oblastí kože. Pre pacienta s medzistavcovou prietržou je ťažké zdvihnúť a ohnúť nohy, ohnúť sa a otočiť sa.
 • Kožné zmeny. V dôsledku čiastočnej svalovej atrofie je koža na nohách bledá a tenšia, pozorujú sa poruchy mazových a potných žliaz, rast vlasov sa spomaľuje.
 • Porušenie funkcií panvových orgánov. Ak kýla stlačí miechu, príznaky z čriev (zápcha, hnačka, nadúvanie nezmenenou stravou) alebo genitourinárny systém (močová inkontinencia, falošná nutkanie na močenie, gynekologické ochorenie, prostatitída, impotencia).

Bolesť sa objaví na mieste, kde sú umiestnené stlačené nervové zakončenie..

Prejavy choroby môžu byť lokalizované v jednom bode chrbtice (stavcový syndróm) alebo sa môžu šíriť do gluteálnych svalov, chodidiel, bočných povrchov oboch nôh, do panvového pletenca (extravertebrálny syndróm)..

Klasifikácia kýly v smere straty

Anterolaterálna. Prolaps pred stavcami. Postihnite sympatické plexy, poranite predný pozdĺžny väz.

Posterolateral. Prejdite cez zadnú časť vláknitého disku.

Majú pododdiely:

 • stredná poloha;
 • paramedian - výstupok napravo alebo naľavo od stredu;
 • bočné - ovplyvňujú pozdĺžne väzy umiestnené po stranách zadnej steny chrbtice.

Všeobecné príznaky

Príznaky, ktoré sa vyskytujú pri hernii medzistavcových platničiek, sú dvojakého charakteru. Na jednej strane je samotné miesto na disku zdrojom bolesti (tzv. Axiálna bolesť) a na druhej strane bolesť vzniká kompresiou miechových nervov. V tomto prípade je medzistavcová platnička sama o sebe bezbolestná, ale jej obsah, keď sa vláknitý kruh rozbije, vytvára tlak a dráždi korene miechových nervov. Existuje teda radiálny syndróm - bolesť, ktorá „dodáva“ iným častiam tela, vzdialená od chrbtice.

Klasifikácia podľa typu tkaniva vyčnievajúceho za stavce

Určujú sa 3 typy prolapsov: buničina, chrupavka, kosť.

Vláknitý vzhľad látky. Charakteristické je odsadenie jadra smerom von cez trhliny vláknitého kruhu. Pulpózny prolaps, častý pri Schmorlovej kýle.

Chrupavkové tkanivo. Fragmenty chrupavky stavcov vyjdú a poškodzujú nervové korene. Príčinou je zanedbávaný zápal, strata elasticity miechových tkanív, trauma, poruchy metabolizmu a obehového systému..

Kostné tkanivo. Vytvorené v starobe. Degeneratívne-dystrofické zmeny alebo osteochondróza vedú k tvorbe osteofytov (rast kostí). Výrastky na stavcoch sú často veľké, v dôsledku čoho sú nervové korene stlačené a miechový kanál je zúžený..

Video: „Čo potrebujete vedieť, ak existuje medzistavcová prietrž“

Rizikové faktory

Výskyt medzistavcových prietrží spravidla predchádzajú rôzne dôvody. Najvýznamnejšie z nich:

 • Genetická predispozícia.
 • Vek pacienta (vo veku nad 40 - 45 rokov).
 • Trvalé mechanické zaťaženie vo zvislej polohe (orthostáza).
 • Zmena metabolických procesov (zhoršenie dodávky krvi, zníženie obsahu tekutín v želatínovom jadre atď.).
 • zranenia.
 • Sedavý spôsob života.

Nie je možné napraviť niektoré z týchto dôvodov (dedičnosť, vek, metabolické vlastnosti), ale niektoré z nich sa môžu ovplyvniť: výživou, životným štýlom a zraneniami. Výsledok našej expozície môže pozitívne ovplyvniť priebeh ochorenia alebo dokonca úplne zabrániť jeho výskytu, čo je najdôležitejšie, začať včasnú prevenciu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Predstaviť si situáciu, keď niekto narazil, neúspešne otvoril dvere alebo spustil na nohu ťažkú ​​knihu, nie je také ťažké. Mnohým sa to stáva každý deň.
Všeobecné informácieV našom svete vedú takmer všetci ľudia najaktívnejší spôsob života. Platí to najmä pre ľudí, ktorí pracujú v kancelárii alebo radi relaxujú pred televízorom alebo počítačom, ale zriedka si myslíme, že tento spôsob trávenia času často vedie k osteochondróze..
PrehľadRôzne útvary pod kožou: šišky, gule, tesnenia, nádory - to je častý problém, ktorému čelia takmer všetci. Vo väčšine prípadov sú tieto formácie neškodné, ale niektoré z nich vyžadujú okamžitú liečbu..