loader

Hlavná

Žalúdok

Klasifikácia maternicových myómov

Maternicové myómy - benígny nádor, ktorý sa vyskytuje hlavne u žien po 30-35 rokoch. Rôzne faktory ovplyvňujú rozvoj vzdelávania a hyperestrogenizmus, zvýšenie hladiny hormónu estrogén, sa mu venuje zvláštny význam. Pod vplyvom rôznych dôvodov myóm rastie, zaberá čoraz väčší priestor a vyvoláva nepríjemné príznaky: bolesť a krvácanie z maternice..

Moderná klasifikácia zahŕňa rozdelenie niekoľkých typov nádorov: podľa umiestnenia uzla a počtu formácií v maternici, veľkosti nádoru a ďalších kritérií. Tento prístup vám umožňuje presne diagnostikovať a určiť taktiku liečby založenú na konkrétnej možnosti rozvoja choroby..

Klasifikácia: čo sa stane myómy maternice

V klinickej praxi gynekológa sa používa niekoľko klasifikácií naraz, čo umožňuje presnú identifikáciu nádoru a výber optimálneho liečebného režimu. Pacienti by mali poznať aj základy tohto systému, aby sa orientovali v diagnóze a pochopili, prečo lekár predpisuje konkrétnu liečbu..

Klasifikácia FIGO

V roku 2011 Medzinárodná federácia gynekológie a pôrodníctva (Medzinárodná federácia gynekológie a pôrodníctva, FIGO, FIGO) identifikovala osem typov nádorov. Každá možnosť bola kódovaná špecifickou číslicou. Výsledky sú uvedené v tabuľke, kde sú uvedené aj rozdiely medzi rôznymi typmi maternicových fibroidov. Viac informácií o funkciách diagnostiky a liečby rôznych myomatóznych uzlín nájdete v jednom z našich článkov.

FIGO kódTyp fibroidovpopis
submukozálnejSubmukózne - na nohe, úplne umiestnené v dutine maternice
1Intersticiálna - opúšťajúca dutinu maternice o viac ako 50%
2Intersticiálna - opúšťajúca maternicu menej ako 50%
3ostatnéIntersticiálna - priamo v kontakte s endometriom - vnútorná vrstva maternice
4Intersticiálna - nachádza sa iba vo svalovej vrstve
5Subserous-interstitial - siahajúci za maternicu do brušnej dutiny o menej ako 50%
6Subserous-interstitial - siahajúci za maternicu do brušnej dutiny o viac ako 50%
7Podprsné na nohe
8Špecifický nádor

Schematické znázornenie typov maternicových fibroidov podľa FIGO (Medzinárodná federácia pôrodníctva a gynekológie).

 • Kategória 8 obsahuje atypické typy fibroidov (napríklad uzol nachádzajúci sa v krčku maternice);
 • Hybridný myóm (zmiešaný typ) sa vyznačuje najmä tým, že sa do procesu zapája endometrium aj serózna membrána. Takýto nádor je označený dvoma číslami (napríklad kód 2-5 znamená, že uzol je lokalizovaný vo svalovej vrstve, vystupuje do maternicovej dutiny a brušnej dutiny o menej ako 50%).

Klasifikácia FIGO zohľadňuje všetky medzinárodné štandardy a aktívne ju používajú lekári, ktorí sa podieľajú na endoskopickej diagnostike maternicových fibroidov..

Topografická klasifikácia

V praxi lekára na prenatálnych klinikách je veľmi dôležité určiť typ fibroidov v závislosti od jeho umiestnenia. V Ruskej federácii je ďaleko od všetkých kliník rozlíšiť osem skupín fibroidov maternice a gynekológovia častejšie používajú odlišnú schému. Podľa topografickej klasifikácie existuje niekoľko možností umiestnenia uzla:

 • Submukózny alebo submukózny nádor - umiestnený pod vnútornou vrstvou maternice. Môže vyčnievať do dutiny ako celku a spájať s myometriu tenkou nohou;
 • Intersticiálny alebo intramurálny myóm - umiestnený vo svalovej vrstve maternice, nejde ďalej;
 • Subserous fibroids - umiestnené pod vonkajšou membránou.

Schematické znázornenie fibroidov podľa topografickej klasifikácie.

Zvlášť sa rozlišujú druhy podzemných fibroidov:

 • Parazitárne - nachádza sa na panvových orgánoch a dostáva z nich výživu;
 • Intraligamentary - lokalizované medzi väzmi maternice;
 • Pedunikulárna - na nohe (obrázok 7).

Táto klasifikácia nie je ideálna, pretože väčšina formácií sa nachádza súčasne vo svale a v submukóznej alebo suberóznej vrstve. V tomto aspekte schéma FIGO presnejšie zobrazuje topografiu fibroidov.

Fotografie suberóznych, submukóznych a intersticiálnych fibroidov maternice sú uvedené nižšie:

Subserózne (1), submukózne (2) a intersticiálne (3) myómy maternice.

Submukózne a suberózne uzly sa ďalej delia do skupín:

lokalizáciaTyppopis
submukozálnejCelý nádor v maternicovej dutine
1Viac ako 50% uzla je v dutine maternice, zvyšok je vo svalovej vrstve
2Menej ako 50% uzla je v dutine maternice
SubserousNádor nôh - úplne umiestnený v brušnej dutine
1Viac ako 50% uzla je v brušnej dutine, zvyšok je vo svalovej vrstve
2Menej ako 50% uzla je v brušnej dutine

Ako vidno z tabuľky, schéma prijatá ruskými gynekológmi prakticky opakuje charakteristiku fibroidov podľa FIGO.

Klasifikácia Tikhomirova

V tejto schéme sa berie do úvahy veľkosť fibroidov:

 • Klinicky nevýznamné - do 2 cm;
 • Malé rozmery - do 2-2,5 cm alebo do 5-6 týždňov zväčšenia maternice;
 • Stredné veľkosti - do 5 - 6 cm alebo do 12 týždňov;
 • Väčšie rozmery - od 6 cm do 12 týždňov.

Prvá a druhá kategória sa zásadne líšia iba prítomnosťou symptómov. Pri klinicky nevýznamných nádoroch sa nepozorujú žiadne prejavy choroby, žena si nesťažuje a ani nemusí vedieť o existencii uzla. U malých fibroidov sa minimálne minimálne príznaky prejavujú vo forme menštruačných nepravidelností.

Priemer nádoru a veľkosť maternice sú rozhodujúce pre výber spôsobu liečby:

 • Klinicky nevýznamné fibroidy nevyžadujú liečbu. Lekár môže odporučiť ženám v ranom reprodukčnom období (do 35 rokov) užívajúcich COC na stabilizáciu uzla, ako aj spoľahlivý prostriedok antikoncepcie;
 • Malé nádory lepšie reagujú na konzervatívnu liečbu. V tomto štádiu sú stále citlivé na hormóny a pod ich vplyvom môžu znižovať priemer;
 • Pri novotvaroch strednej veľkosti sa chirurgická liečba považuje za najlepšiu možnosť riešenia problému. Možno EMA alebo konzervatívna myomektómia. Chirurgický zákrok sa zvyčajne pred chirurgickým zákrokom kombinuje s priebehom hormonálnych liekov (na zmenšenie veľkosti uzlov a zníženie straty krvi);
 • Pri veľkých uzlinách bude pravdepodobne potrebné odstránenie maternice..

Stanovenie priemeru nádoru sa vykonáva pomocou týchto metód:

 • Gynekologické vyšetrenie - predbežné hodnotenie veľkosti maternice a identifikácia veľkých uzlín;
 • Ultrazvuk je hlavnou metódou na diagnostiku fibroidov. Odpovede na všetky zaujímavé otázky týkajúce sa ultrazvuku nájdete v článku „Ultrazvuk maternicových fibroidov“;
 • MRI - na topografické vyhodnotenie nádoru a detekciu malých ohnísk;
 • Endoskopické metódy: hysteroskopia a laparoskopia (ako je uvedené).

Takto vyzerajú maternicové myómy v MRI 7 cm.

Uzol sa tiež meria priamo počas operácie na jeho odstránenie a po prijatí materiálu na histologické vyšetrenie.

Podľa počtu uzlov, berúc do úvahy ich umiestnenie

Pri výbere liečebnej taktiky má veľký význam nielen lokalizácia, ale aj počet formácií. Je známe, že maternicové fibroidy sú často mnohonásobné a uzly sa môžu nachádzať v submukóznej aj suberóznej vrstve a neprekračujú myometrium. V jednom z našich článkov sme zvažovali dôležité nuansy pri liečbe viacerých fibroidov. Jednotlivé nádory sú zriedkavé.

Počet uzlov ovplyvňuje výber liečebného režimu. Jediným vzdelaním je ľahšie vykonať konzervatívnu myomektómiu a je zaručené, že sa problému zbaví. V prípade viacerých uzlov sa metódou voľby stáva embolizácia maternicových tepien. Počas EMA sú zablokované cievy zásobujúce nádor, čo vedie k regresii nádoru bez poškodenia zdravých tkanív.

Pri veľkom počte útvarov má veľkosť dominantného uzla zásadný význam: pri výbere taktiky liečby je vedený on..

Viacnásobné maternicové myómy (dva intramurálne uzliny), postup EMA.

Podľa klinického obrazu

Tento faktor umožňuje rozdeliť všetky myómy do dvoch kategórií:

 • asymptomatická;
 • Prebiehajúce príznaky.

Nádor s veľkosťou do 20 mm obyčajne nehlási svoju existenciu. S rastom v uzle sa vyskytujú typické príznaky maternicových fibroidov:

 • Prerušenie menštruačného cyklu podľa typu menometrorágie (dlhá a hojná menštruácia);
 • Krvácanie z maternice v ktorýkoľvek deň cyklu. V jednom z predchádzajúcich článkov sme písali o nebezpečných dôsledkoch krvácania pri myóme;
 • Chronická bolesť: nepríjemné pocity v dolnej časti brucha, dolnej časti chrbta, perineu.

Závažnosť klinických prejavov ochorenia do značnej miery závisí od počtu uzlov a umiestnenia nádoru. Subserózne a mnohonásobné intramurálne fibroidy sa často cítia pri krvácaní z maternice, poruchách cyklu, bolesti počas menštruácie. Jediné a stredne veľké uzly umiestnené v hrúbke svalovej vrstvy alebo pod seróznou membránou ženu dlho neobťažujú. Veľké útvary, ktoré vstupujú do brušnej dutiny, stláčajú susedné orgány a vedú k objaveniu sa nových príznakov. Klinika fibromyómu je veľmi rôznorodá a diagnostikovať iba sťažnosti žien je ťažké. Na získanie celkového obrazu o chorobe je potrebné urobiť ultrazvuk a podstúpiť ďalšie vyšetrenia podľa pokynov lekára.

Ultrazvuk dokáže zistiť nielen počet, umiestnenie a veľkosť myómov, ale aj prítomnosť komplikácií (v tomto prípade podvýživy)..

Z dôvodu komplikácií

Jednoduchý nekomplikovaný myóm je sprevádzaný iba poruchami cyklu a bolesťou, ale nedáva iné príznaky a nezasahuje do činnosti iných orgánov okrem maternice. Vývoj komplikácií je indikovaný, keď sa objavia tieto príznaky:

 • Kompresia panvových orgánov: konečník a močový mechúr;
 • Zovretie ciev napájajúcich panvové orgány;
 • Nádorová nekróza;
 • Krútenie nôh vzdelávania;
 • Zrod myomatózneho uzla;
 • Anémia z nedostatku železa na pozadí častého a / alebo silného krvácania;
 • neplodnosť;
 • potrat.

Vývoj komplikácií sa stáva priamou indikáciou pre chirurgickú liečbu. V prípade nekrózy alebo krútenia nôh nádoru sa operácia vykonáva na základe stavu núdze, pretože ide o záchranu života ženy. Viac podrobností o komplikáciách maternicových fibroidov a ich dôsledkoch nájdete v článku: „Aké je nebezpečenstvo maternicových fibroidov, ak sa neliečia?“.

Osobitne pozoruhodný je vývoj komplikácií fibroidov počas tehotenstva. Hrozba potratu, placentárnej nedostatočnosti a ďalších problémov - to všetko sa nevyhnutne odráža v diagnóze a zohľadňuje sa pri výbere taktiky liečby a výbere spôsobu doručenia..

Manažment tehotenstva v prítomnosti myomatózneho uzla vyžaduje kontrolu. Na tomto ultrazvuku: tehotenstvo (8 týždňov) a fibromatózna uzlina.

Histologická klasifikácia

Nádory maternice sa líšia medzi sebou a štruktúrou tkanív. Analýza sa vykonáva po excízii uzla - myomektómii alebo v prípade odstránenia maternice. V laboratóriu sa tkanivá rozrežú a skúmajú sa jednotlivé vrstvy pod mikroskopom. Podľa určitých príznakov sa rozlišuje niekoľko typov fibroidov:

 • Jednoduché - bez významných funkcií;
 • Bunkový - pomaly rastúci nádor, ktorého štruktúre dominujú bunky hladkého svalstva;
 • Mitoticky aktívne fibroidy sa vyznačujú rýchlym rastom, túto diagnózu však možno vykonať iba v prípade, že neexistujú žiadne známky atypie..
 • Atypický - nádor s podozrením na malignitu;
 • Bizarné - pomaly rastúci uzol v tkanivách, v ktorých sa zisťujú dystrofické zmeny. Často sa vyskytuje počas tehotenstva alebo pri používaní COC;
 • Epitelioid - v štruktúre fibroidov sú bunky podobné epitelu;
 • Lipoleiomyóm - nádor obsahuje veľké množstvo tukových buniek. Častejšie sa vyskytuje pri menopauze;
 • Myxoid - charakterizovaný veľkým počtom prvkov podobných hlienu, charakterizovaný rýchlym rastom;
 • Hemoragický - nádor s ložiskami krvácania;
 • Vaskulárny - myóm, v zložení ktorého je detekovaných veľa cievnych zväzkov. Vyžaduje sa diferenciálna diagnostika s inými neoplazmami;
 • Hematopoetický nádor.

Zo všetkých morfotypov na liečbu najlepšie reagujú jednoduché a bunkové fibroidy. Pri myxoide nie je mitoticky aktívna a atypická prognóza príliš priaznivá. V prípade cievnych a epitelových nádorov je uvedená povinná dodatočná diagnóza - pod chorobou fibroidov sa môžu schovať ďalšie choroby..

Histologické overenie je dôležité pre hodnotenie prognózy choroby. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia príznaky degenerácie na malígny nádor. V tejto situácii je indikované ďalšie vyšetrenie a prípadne druhá operácia (ak bola uložená maternica). Liečba sarkómu - zhubného nádoru maternice - sa vykonáva onkológom.

Maternicové myómy

Maternicové myómy - chronické ochorenie maternicového tela, ktoré sa prejavuje rastom jedného alebo viacerých nádorových uzlov vo svalových vrstvách. V dôsledku toho sa zväčšuje veľkosť maternice, jej tvar je zdeformovaný. To vedie k nepríjemným symptómom - patologické krvácanie, časté močenie, bolesť v dolnej časti brucha a panvovej oblasti, zhoršená reprodukcia. To sa však vždy nestane - príznaky maternicových fibroidov u žien závisia od počtu uzlov a ich veľkosti. Vo viac ako polovici prípadov sú myomatózne uzly malé a nijako sa nevykazujú.

Toto ochorenie je veľmi časté. Podľa štatistík do 45 rokov trpí myómom až 70 - 80% žien.

Taktika liečby závisí od štádia nádoru, rýchlosti jeho rastu a veku pacienta. Zahŕňa konzervatívne a chirurgické metódy. Asymptomatický kurz vyžaduje iba pravidelné sledovanie gynekológom.

Príčiny choroby

Myóm je ochorenie závislé od hormónov. To znamená, že uzly rastú v reakcii na účinky ženských pohlavných hormónov, najmä progesterónu a estrogénu. Preto sa vyskytuje u žien iba v reprodukčnom veku. Najčastejšie sa však vyvíja v neskorom reprodukčnom a premenopauzálnom období. Malé a stredné uzly s nástupom menopauzy majú tendenciu ustupovať alebo, ako ľudia hovoria, sa rozpúšťajú. U žien sa po menopauze môžu objaviť fibroidy ako reakcia na užívanie liekov obsahujúcich estrogén.

Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by spoľahlivo potvrdili, že príčinou vývoja fibroidov je hormonálna porucha. U mnohých pacientov sa uzliny vyskytujú na pozadí normálnych hormonálnych ukazovateľov. To znamená, že toto ochorenie závislé od hormónov nie je spojené s hormónmi.

Bola identifikovaná určitá dedičná závislosť, je však tiež nemožné hovoriť o priamom vplyve dedičných faktorov tejto choroby..

Existujú rizikové faktory:

 • neskôr menarka;
 • veľký počet potratov;
 • ťažký menštruačný tok;
 • zápalové ochorenia genitálnej oblasti;
 • ovariálne cysty;
 • predĺžený negramotný výber antikoncepcie;
 • hepatická dysfunkcia;
 • absencia pôrodu a laktácie do 30 rokov;
 • nadváha;
 • poruchy metabolizmu uhľohydrátov;
 • sedavý spôsob života;
 • stres.

Dnes však nie je možné spoľahlivo určiť príčinu fibroidov a pravdepodobnosť jej rozvoja u konkrétnej ženy..

Klasifikácia myomatóznych formácií

Telo maternice sa skladá zo svalovej vrstvy a sliznice, ktorá lemuje jej vnútro.

Myomatózne lézie sú lokalizované vo svalovom spojivovom tkanive. Ťažiskom ich rastu je jedna chybná bunka, ktorá prechádza určitými zmenami a začína sa deliť rýchlejšie ako susedné bunky..

V dôsledku toho vzniká myomatózny uzol - miestna akumulácia náhodne prepletených vlákien hladkého svalstva. V priemere sa jeho rozmery pohybujú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Niekedy však existujú nádory veľmi veľkých rozmerov. Niektoré vážia niekoľko kilogramov..

Myomatózne bunky prakticky nedegenerujú na malígne. Stáva sa to v menej ako 1% prípadov..

Pozor! Ani rýchly rast fibroidov nie je známkou jeho malignity.

Fibroidy maternice sa môžu nachádzať v rôznych vrstvách. Podľa týchto znakov sú uzly rozdelené do nasledujúcich typov:

 • Submukózny alebo submukózny - rastie v maternicovej dutine. Môže vyčnievať dovnútra úplne, napoly alebo menej.
 • Intramurálne alebo intramuskulárne - umiestnené vo vnútri steny orgánu.
 • Subserous alebo subperitoneal - vyčnieva z vonkajšej strany (do pobrušnice).

Medzi týmito druhmi je myóm, ktorý rastie na stopke..

Príznaky maternicových myómov

Aj keď má choroba vysoký stupeň šírenia, okolo 35 - 40% pacientov sa stretáva so závažnými príznakmi - v ostatných prípadoch je asymptomatická.

 • Ťažká a predĺžená menštruácia.
 • Zrazeniny v menštruačnej krvi.
 • Pocit tlaku v oblasti močového mechúra.
 • Časté močenie.
 • Bolesť v dolnej časti brucha.
 • Rozšírenie brucha.
 • Sexuálne bolesti.

Pri veľkých novotvaroch vznikajú komplikácie.

Časté zahŕňajú rozvoj anémie spôsobenej ťažkým a dlhodobým menštruačným krvácaním.

Porucha reprodukčnej funkcie - zvyčajne sa vyskytuje pri intramurálnom usporiadaní uzla. V tomto prípade vznikajú ťažkosti s nástupom tehotenstva, pretože uzly bránia upevneniu vajíčka plodu na sliznici maternice. Môže tiež spôsobiť potrat..

Zriedkavou komplikáciou je narušená funkcia blízkych orgánov: močový mechúr a konečník.

diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na myómy maternice na základe sťažností pacienta a po gynekologickom vyšetrení v prípade zvýšenia veľkosti orgánov..

Predtým bol stupeň rozvoja choroby korelovaný s týždňami tehotenstva, na základe toho, do akej miery sa zväčšila maternica pacienta. Stalo sa to od času, keď neexistovala ultrazvuková diagnostika. Teraz definícia typu „myóm zodpovedajúca 8 až 9 týždňom tehotenstva“ slúži ako ukazovateľ veľkosti myómov, ale nie ako diagnostické kritérium..

Je možné spoľahlivo diagnostikovať chorobu iba na základe výsledkov ultrazvukového vyšetrenia. Ultrazvukové zobrazovanie vám umožňuje presne určiť veľkosť uzlov, ich umiestnenie a typ. Je potrebné, aby pri stanovení výsledku lekár uzist urobil nielen popis uzlov, ale aj schematický nákres maternice s ich umiestnením a veľkosťou každého z nich..

Toto je dôležité pre ošetrujúceho lekára pri plánovaní ďalšej liečby. Napríklad, presne pochopiť, ako odstrániť novotvary. Alebo je možné, aby pacientka otehotnela týmto usporiadaním uzlov.

Keďže ultrazvuk nedokáže vždy zvládnuť príliš veľké formácie a veľmi zväčšenú maternicu, v niektorých prípadoch sa okrem ultrazvuku predpisuje aj MRI..

Hysteroskopia je jedným z ďalších diagnostických nástrojov. Toto je endoskopické vyšetrenie, keď je sonda s kamerou vložená do maternicovej dutiny a vyšetrená zvnútra. Potreba tejto metódy sa často nevyskytuje.

Liečba maternicových myómov

Embolizácia maternicovej artérie (EMA)

Je to minimálne invazívna a pomerne bezpečná metóda, ktorá spočíva v blokovaní toku krvi do myomatóznych uzlín. Výsledkom je, že nedostávajú výživu a regresiu niekoľko hodín..

V tomto prípade sa rezy nevykonávajú. Látka obsahujúca embólie sa vstrekuje do femorálnej artérie pomocou trubice - malých guličiek, ktoré podobne ako korok blokujú prietok krvi..

Ide o metódu, ktorá úplne zachováva orgány. Úroveň závažných komplikácií pri použití je asi 1%.

Vyskytujú sa výrazné nežiaduce reakcie. Sú to bolestivé pocity v dolnom bruchu po dobu niekoľkých hodín, ktoré si vyžadujú úľavu od liekov proti bolesti. Niekoľko dní sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie, horúčka, zhoršené močenie.

Táto metóda je indikovaná pre ženy v reprodukčnom veku s myómom so závažnými príznakmi..

Chirurgické metódy

Najväčší počet chirurgických operácií v oblasti gynekológie sa vyskytuje práve v maternicových fibroidoch. Chirurgicky odstráňte uzliny na maternici a samotnej maternici, ak boli iné typy liečby neúčinné..

myomectomy

Odstránenie myomatóznych uzlín so zachovaním orgánu.

Spôsob činnosti zvyčajne závisí od typu uzlov:

 1. Hysteroskopické. V tomto prípade sa rez neuskutoční. Odstránenie sa vykonáva resektoskopom, ktorý sa vkladá cez vagínu. Tento typ operácie je možný iba pri submukóznom usporiadaní uzlov.
 2. Laparoskopická Operácia sa vykonáva pomocou laparoskopu niekoľkými vpichmi v brušnej dutine..
 3. Brucha. Rezy sa robia na bruchu a maternici. Tento typ operácie sa používa pre mnohopočetný myóm. Aj keď ide o najinvazívnejší zásah s dlhou dobou zotavenia, týka sa to aj chirurgického zákroku na zachovanie orgánov..

Najvhodnejšie je odstránenie makroskopických myomatóznych hmôt strednej veľkosti (od 2 do 5 cm v priemere), až kým nevyrastú do veľkých rozmerov. To významne komplikuje ich liečenie a môže to viesť k potrebe hysterektómie..

Hysterémia (úplné odstránenie maternice)

Extrémne opatrenie, ku ktorému by sa malo pristupovať iba v prípade závažných symptómov a veľmi veľkých orgánov, ako aj v prípade zlyhania iných metód..

Operácia sa tiež vykonáva laparoskopickými, hysteroskopickými alebo brušnými metódami..

Zvyčajne sa používa pre ženy po 40 rokoch, ktoré už majú deti..

Všetky tieto typy chirurgických zákrokov sa uskutočňujú v celkovej alebo epidurálnej anestézii..

Drogová terapia

antikoncepcie Môže znížiť krvácanie a dočasne stabilizovať rast malých uzlín.

Lieky, ktoré spôsobujú dočasnú menopauzu. Počas aplikácie (zvyčajne 6 mesiacov) sa uzly zmenšujú, ale po zrušení sa rýchlo rozrastú na svoje bývalé a niekedy na veľké veľkosti. Úplná regresia fibroidov je možná iba pri veľmi malej veľkosti.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena. Vďaka účinku na endometrium odstraňuje príznak - silné menštruačné krvácanie.

Uvedené lieky sú symptomatické a nemajú trvalý terapeutický účinok..

Kryoterapia (zmrazenie uzlov).

FUZ-ablácia (diaľkové odparovanie pomocou úzko zameraného ultrazvukového lúča).

Toto sú nové metódy s malými dôkazmi. Preto sa neuplatňuje široko.

Pozor! Doplnky, vrátane indolu, pijavice, reflexológie, bylinnej medicíny - neliečia myómy maternice.

Moderné liečebné prístupy

Aké metódy bude lekár používať, závisí od mnohých faktorov.

Moderný koncept liečby maternicových fibroidov:

 • Maternicové myómy vyžadujú liečbu, iba ak sú uvedené.
 • Terapia by nemala byť ťažšia ako samotná choroba.
 • Prístup k liečbe by mal byť čo najkonzervovanejší..
 • Liečba by mala poskytovať najtrvalejší účinok..
 • Zamerajte sa na udržanie reprodukčnej funkcie, aj keď žena teraz neplánuje otehotnieť.

Príznaky a liečba fibroidov spolu súvisia. Pri výbere terapie musíte zodpovedať nasledujúce otázky:

 • Zasahuje myóm život ženy.
 • Ktoré a kde sa presne rozpoznajú uzly.
 • Rastú.
 • Plánuje žena tehotenstvo a kedy.
 • Vek pacienta.

Pretože myóm sa nedegeneruje na rakovinu a asi v 60% prípadov sa nijakým spôsobom neprejavuje alebo príznaky sú zanedbateľné, nemali by ste ženu podrobovať liečbe, a ešte viac chirurgickému zákroku. Odporúčania niektorých lekárov na odstránenie myómu len preto, že je úplne neopodstatnené, nehovoriac o odstránení celého orgánu. Zdravie pacientov môže trpieť viac radikálnou liečbou ako malými fibroidmi.

Pri asymptomatickom kurze sa odporúča každých 6 - 12 mesiacov podstúpiť ultrazvuk a sledovať dynamiku..

Ak však uzly neustále rastú od merania k meraniu, je to tiež dôvod na ošetrenie..

Ak je však žena v premenopauze, zatiaľ čo rast fibroidov a príznakov je mierny, lekár si môže zvoliť postoj „počkajte a uvidíte“.

Po menopauze sa zastavuje tvorba pohlavných hormónov a myóm sa zhoršuje. V ťažkých obdobiach môže byť v tomto prípade Mirena špirála predpísaná ako symptomatická liečba.

Ak žena plánuje otehotnieť, je dôležité pochopiť, do akej miery ju môžu ovplyvniť uzly - deformujú tvar maternice, zabránia prilepeniu oplodneného vajíčka k jeho stenám, rýchlo narastajú uzly, ktoré narúšajú vývoj plodu. Ak sú tieto faktory vylúčené, môžete otehotnieť s myómom.

Ak novotvary vedú k neplodnosti a potratu, je potrebná liečba - embolizácia alebo myomektómia. Je dôležité vziať do úvahy, že myóm je ochorenie s pravdepodobnosťou recidívy. Preto je vhodné vykonať takýto zákrok, ak žena plánuje otehotnenie v krátkodobom horizonte. Ak ju chce odložiť o niekoľko rokov, existuje šanca, že uzly opäť porastú.

prevencia

Na prevenciu tohto ochorenia je dôležité vylúčiť všetko, čo vedie ženu k rizikovej skupine - stres, anémia, venózna kongescia v panvovej oblasti, negramotná antikoncepcia, zápalové procesy, potraty..

Preto budú preventívne opatrenia nasledovné:

 • normálny spánok;
 • správna výživa;
 • udržiavanie optimálnej hmotnosti;
 • fyzická aktivita;
 • pravidelný sexuálny život;
 • včasné liečenie chorôb ženských pohlavných orgánov;
 • uchovanie a dojčenie počas najmenej 4 - 6 mesiacov.

Na prevenciu myómov je tiež dôležité uvedomiť si reprodukčnú funkciu v čase. Optimálne, ak sa prvé narodenie objaví asi za 22 rokov a druhé za 25 rokov. Neskoré prvé narodenia vedú k predčasnému starnutiu myocytov (svalových buniek), čo znamená zníženie schopnosti maternice s predlžovaním a sťahovaním a tendenciu tvoriť uzly..

Maternicové myómy nie sú len napraviteľné, ale nepatria medzi nebezpečné choroby. Aby bola liečba fibroidov najúčinnejšia, je dôležité ju včas identifikovať. Pravidelné návštevy gynekológov sa preto vzťahujú aj na preventívne opatrenia..

Druhy maternicových myómov

Táto diagnóza spôsobuje paniku u žien v plodnom veku. Existujú problémy s počatím a narodením dieťaťa. V zrelšom veku vyvolávajú maternicové myómy nepríjemné príznaky - krvácanie, bolesť. Vyliečia sa včas diagnostikované myomatózne uzly. Hlavná vec je pravidelná návšteva gynekológa.

Hlavné typy vzdelávania

Myóm je benígny nádor, ktorý rastie vo svaloch maternice. Vyskytuje sa s hormonálnymi poruchami v ženskom tele - so zvýšenou produkciou estrogénu. Pri myomatóze dochádza k prudkému množeniu buniek svalového tkaniva. Tento proces je často asymptomatický, najmä vo veľmi skorých štádiách. Hlavné typy myomatóznych uzlín - leiomyóm a fibromyóm - spôsobujú takéto následky:

 • neplodnosť;
 • krvácanie z maternice;
 • Malposition;
 • pôrodné komplikácie;
 • potrat.

Nádor môže byť rozptýlený - rozptýlený po veľkej ploche. Nodulárna forma je bežnejšia - od milimetra po jednotlivé formácie až po viacnásobné výrastky v rôznych častiach orgánu. Ak ich rast nie je pozorovaný, nemôžete sa vysporiadať s liečbou, ale obmedziť sa iba na pravidelné monitorovanie gynekológom. V prípade nebezpečného a aktívneho rozvoja procesov sa odporúčajú tieto účinky:

 • embolizácia - zavedenie špeciálnej látky, ktorá ich upcháva, prostredníctvom femorálnej artérie do ciev nádoru, prestane kŕmiť novotvar;
 • chirurgické odstránenie uzlov alebo celého orgánu.

Maternicový leiomyóm

Charakteristickým rysom leiomyómu je rast buniek vo svaloch, ktoré sú jeho súčasťou. Počas propagácie sa môže objaviť jeden uzol alebo niekoľko novotvarov. Existuje šanca preniknúť do stien susedných orgánov - žalúdka, čriev. Pri malých rozmeroch môže zastaviť vývoj a nespôsobovať úzkosť. Leiomyóm môže znížiť veľkosť úplne zmiznúť so znížením množstva estrogénu:

 • po pôrode;
 • počas menopauzy;
 • keď užívate hormonálne lieky.

Maternicový fibromóm

Na rozdiel od leiomyómu tento typ maternicovej myómy začína svoj rast zo svalov stien, ale vyvíja sa v spojivovom tkanive. Nádor vytvára mnoho uzlov, ovplyvňuje telo, krk. Toto ochorenie nemá zjavné, expresívne symptómy, najmä v skorých štádiách - bolesť sa objavuje neskôr. Je dôležité správne určiť typy maternicových fibroidov, pretože je potrebná liečba rôznymi liekmi - tkanivá reagujú na hormonálnu liečbu vlastným spôsobom. Pri diagnóze ultrazvukom vyzerá fibromatóza ako útvar s vyššou hustotou ako leiomyóm.

Typy fibroidov v závislosti od lokalizácie

Podľa umiestnenia sa rozlišuje niekoľko typov myomatických uzlov. Abdominál - suberózny - sa tvorí na vonkajšom povrchu steny orgánov pod pobrušnicou. Neexistuje žiadne krvácanie, žiadna menštruácia. Výskyt nádoru nie je vždy sprevádzaný bolesťou. Tento typ nádoru dáva žene príležitosť otehotnieť. Existuje typ:

 • suberózny - nádor je úplne vo vonkajšej vrstve;
 • suberous-interstitial - novotvar sa nachádza na vonkajšej membráne a rastie v tkanive steny.

Intramuskulárny - intersticiálny alebo intramurálny nádor - je lokalizovaný vo svalovom tkanive v stredných vrstvách. Upevnenie nastáva na prednej a zadnej ploche. Intramurálny typ nádoru vedie ku kompresii susedných orgánov, spôsobuje zápchu a časté močenie. Keď rastie do vonkajšej vrstvy, tvorí medziprodukt - intersticiálne suberózne alebo intramurálne suberzné modifikácie nádoru.

So zväčšením veľkosti nádoru v dôsledku kompresie nervových zakončení vznikajú silné bolestivé pocity. Ak nádor rastie vo vnútri maternice, objaví sa ďalší medziprodukt - intramurálny-submukózny. Intersticiálna rozmanitosť novotvaru vyvoláva:

 • krvácanie z maternice;
 • anémia
 • bolestivá menštruácia;
 • neplodnosť.

Ďalší typ nádoru rastie pod sliznicou na vnútornom povrchu maternice - submukózny alebo submukózny myóm. Tento nádor sa vyskytuje v difúznej, nodulárnej forme alebo nádore na nohe. Môže byť vo vnútri vrstvy, preniknúť do dutiny, byť súčasne vo svaloch a sliznici. Výskyt takejto novotvary je sprevádzaný:

 • menštruačné nepravidelnosti - predĺženie trvania a veľká strata krvi;
 • anémia
 • absencia bolesti, iba ak sa nedostane dovnútra, potom sa stane neznesiteľnou.

Typy fibroidov v závislosti od miesta

Nádory vo vnútri tela môžu rásť v rôznych oddeleniach, čo spôsobuje ich problémy a komplikácie. Najvýhodnejšia možnosť - intramuskulárna - vo vnútri tela bez krvácania a existuje možnosť otehotnenia. V iných prípadoch s lokalizáciou nádoru:

 • na isthmus - vyvoláva silnú bolesť, zhoršené močenie;
 • na dne, ak je vajíčko pripevnené na dne, existuje možnosť ukončenia tehotenstva a s vývojom plodu je problém s prechodom cez pôrodný kanál;
 • na krčku maternice - existuje možnosť infekčných komplikácií.

Druhy fibroidov podľa povahy rastu

Typy maternicových fibroidov sa líšia charakteristickými vlastnosťami ich rastu. Ak k zväčšeniu dôjde v dôsledku množenia buniek svalového tkaniva, táto možnosť vývoja sa považuje za pravdu. Objavujú sa nové cievy, ktoré vyživujú myóm a prispievajú k jeho rastu. V tomto prípade k zvýšeniu počtu uzlov dôjde v dôsledku zvýšenia počtu a veľkosti buniek. Pri falošnom myóme je proliferácia spôsobená výskytom opuchov, porúch obehového systému v dôsledku skrútenia myomatózneho nádoru okolo jeho nohy..

Veľkosti vlákniny

Existujú fibroidy s množstvom malých uzlíkov, ktoré nespôsobujú problémy. Nádory sa môžu vyvíjať do impozantnej veľkosti a zaberajú celý žalúdok. V gynekológii je zvyčajné porovnávať veľkosť myomatóznych formácií s maternicou počas tehotenstva. Veľkosť sa berie do úvahy:

 • malý - po dobu až 6 týždňov;
 • stredná - od 7 do 11;
 • veľké - na obdobie dlhšie ako 12 týždňov.

Video: maternicové myómy

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Čo je nebezpečné a ako liečiť maternicové myómy? Príčiny a príznaky

Jedným z najnaliehavejších problémov je také gynekologické ochorenie, ako sú myómy maternice..

Ak však máte diagnostikovanú túto diagnózu, nie je potrebné panikáriť:

Po prvé, mali by ste sa upokojiť a pochopiť, že myóm nie je malígny novotvar a že existujú spoľahlivé metódy liečby;

Po druhé, je dôležité podrobiť sa dôkladnému preskúmaniu pomocou hardvérových techník. Potom bude diagnóza buď vyvrátená alebo overená..

Tu sa budeme zaoberať najdôležitejšími otázkami týkajúcimi sa maternicového myómu, porozprávať o pravdepodobných príčinách jeho výskytu, príznakoch a metódach liečby..

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicové myómy - ochorenie ženských genitálií, ktoré sa vyznačuje tvorbou a rastom benígneho nádoru v myometriu - svalovej vrstvy maternice. Ženy vo vekovej kategórii od 30 do 40 rokov a najčastejšie čelia problému maternicových myómov. V súčasnosti sa však myómy výrazne omladli a prípady ochorenia u mladých žien vo veku 20 - 25 rokov nie sú nezvyčajné..

Maternicové myómy sa nazývajú nádor (formácia, uzol) nachádzajúci sa vo vnútri maternice (v 95% prípadov, menej často v krčku maternice - 5%). Myóm sa môže vyvíjať z buniek svalového aj spojivového tkaniva.

Gynekológovia a pôrodníci uvádzajú veľkosť fibroidov v centimetroch (veľkosť samotného uzla) alebo v týždňoch. Fráza „myóm 12 týždňov“ znamená zvýšenie maternice s myomatóznym uzlom na rovnakú veľkosť ako v období 12 týždňov tehotenstva..

Podľa polohy vo vzťahu k svalovej vrstve - myometrium - myómy sa klasifikujú takto:

Intramuskulárne (alebo intramuskulárne, intersticiálne alebo intramurálne) - uzol je umiestnený vo vnútri myometria;

Subperitoneálna (alebo suberózna) - uzol je umiestnený pod sliznicou vonkajšej vrstvy maternice, blízko pobrušnice;

Submukózna (alebo submukózna) - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou maternice, v dutine orgánu;

Prepojenie (alebo intraligamentárne) - uzol sa nachádza medzi širokými väzbami maternice.

Vyskytujú sa myómy nôh, ale ich umiestnenie je úplne rovnaké, ako sme uviedli vyššie.

Niekedy je diagnostikovaná difúzna forma fibroidov, pri ktorej chýba uzol ako taký, ale dochádza k difúznej proliferácii myometria.

Aký je rozdiel medzi fibroidmi a maternicovými fibroidmi?

Všetky typy fibroidov sú tvorené dvoma typmi tkanív: svalom a spojivovým tkanivom. Prevládajúce zloženie nádoru určuje jeho príslušnosť k typu fibroidov. Ak v ňom prevládajú svalové vlákna, ide o myóm. Ak prevládajú spojivové vlákna zmiešané so svalom, potom je to fibromyóm. Ak je však nádor tvorený výlučne spojivovým tkanivom, nazýva sa to fibrom.

Príznaky maternicových myómov

Príznaky maternicových fibroidov závisia od veku uzla, veku ženy, veľkosti a umiestnenia nádoru, rýchlosti rastu myomatózneho uzla a prítomnosti ďalších chronických chorôb. Niekedy sú myómy takmer asymptomatické a detegujú sa až pri ďalšom lekárskom vyšetrení.

Najčastejšie a charakteristické príznaky maternicových fibroidov:

Bolesť v intermenštruačnom období s rôznou dobou trvania, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha, niekedy siahajúca do bedrovej oblasti, hornej časti brucha alebo nôh;

Menštruačná dysfunkcia. To môžu byť zmeny v trvaní cyklu v smere redukcie alebo zvýšenia, zvýšená bolestivosť menštruácie, zvýšenie objemu straty krvi počas menštruácie (menštruačné krvácanie z maternice), intermenštruačné krvácanie;

Reprodukčné problémy (možný rozvoj neplodnosti).

S rýchlym rastom maternicových fibroidov alebo s veľkými rozmermi myomatózneho uzla sa objem brucha môže zväčšiť bez zvýšenia telesnej hmotnosti, ako aj nepohodlia a neustále bolesti a ťahanie v dolnom bruchu, ktoré sa po fyzickej námahe a emocionálnych a psychologických zážitkoch zosilňujú..

Keď sú blízke orgány stlačené myomatóznym uzlom, dochádza k pretrvávajúcej zápche a častému, niekedy aj bolestivému močeniu.

Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, rozvíja sa nekróza (nekróza) tela myómu a potom sa pozoruje klinický obraz „akútneho brucha“: ostré bolesti v dolnom pobrušnici, búšenie srdca, chlad, lepkavý pot, mdloby. Táto situácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok.

Iné príznaky maternicových fibroidov sa môžu prejaviť porušením funkcií orgánov nepriamo ovplyvnených patogenézou:

Rozvoj anémie (s častým krvácaním);

Bolesť za hrudnou kosťou;

Neurózy a stavy podobné neurózam kvôli myšlienkam na rast nádoru, nebezpečenstvo choroby.

Príznaky maternicových myómov v skorých štádiách

Prvé príznaky maternicových fibroidov sa zvyčajne pozorujú, keď má žena myomatózny uzol veľkosti 2-6 cm alebo viac:

Výskyt ostrých kŕčových bolestí nesúvisiacich s menštruáciou v dolnom bruchu;

Bolesť v menštruácii, hoci k tomu predtým nedošlo;

Zvýšené menštruačné krvácanie;

Vzhľad špinenia v intermenštruačnom období;

Silné krvácanie medzi obdobiami;

Predĺženie alebo skrátenie menštruačného cyklu;

Neschopnosť otehotnieť.

Príčiny maternicových myómov

Výskum v oblasti medicíny nám umožňuje identifikovať niekoľko možných príčin vývoja maternicových fibroidov:

Genetický faktor (dedičná predispozícia);

Hormonálna nerovnováha;

Patologická proliferácia endometria (vnútorná sliznica maternice);

Dôsledky viacnásobných alebo častých potratov a používania vnútromaternicových zariadení;

Infekčné a zápalové procesy v oblasti ženských pohlavných orgánov;

Diabetes mellitus a iné endokrinné choroby vrátane obezity;

Prítomnosť chronických chorôb rôznych vnútorných orgánov a systémov tela;

Nedostatok pravidelného sexuálneho života a sexuálneho uspokojenia.

Zoberme si niektoré dôvody podrobnejšie..

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu. Maternicové myómy sa považujú za hormonálne závislé ochorenie - nádor sa vytvára na pozadí nerovnováhy ženských pohlavných hormónov. Preto je vývoj fibroidov charakteristický pre ženy v plodnom veku. Myóm sa nevyskytuje u dievčat pred začiatkom menštruácie a u žien v období menopauzy a postmenopauzy. Štúdie ukázali, že výskyt, rast a vývoj nádoru je ovplyvnený nerovnováhou vo výrobe ženských pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu..

Porušenie menštruačného cyklu, pri ktorom sa zvýšená produkcia estrogénu, môže viesť k rozvoju maternicových fibroidov. Obezita zvyšuje riziko ochorenia, pretože tukové tkanivo tiež produkuje estrogén. Zvýšenie hladín estrogénov vedie k porušeniu pomeru hormónov estrogén - progesterón v tele ženy..

Okrem zvýšenej produkcie estrogénu sa často pozorujú metabolické poruchy v syntéze a rovnováha jej frakcií (estrón a estriol) v rôznych fázach menštruačného cyklu. Preto, ak máte podozrenie na myóm, je dôležité vykonať štúdiu hormonálneho stavu.

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov. Dôležitým faktorom pri vyšetrení je zistiť celkový počet tehotenstiev u ženy, ako aj ich výsledky - pôrod, potrat (potrat). Potraty a potraty zvyšujú riziko vzniku fibroidov. Tehotenstvo končiace po pôrode, najmä s následným dojčením, sa znižuje.

Traumatické, komplexné pôrody, diagnostické kyretáž maternicovej dutiny, časté a viacnásobné lekárske potraty (vrátane „minimálnych potratov“) môžu byť hlavnou príčinou rozvoja fibroidov..

Výživa žena. Nesprávna výživa vedie k hormonálnej nerovnováhe. Prevaha rafinovaných potravín, transmastných kyselín a nedostatočná vláknina v potrave môžu spôsobiť zvýšenie tvorby ženských pohlavných hormónov a ich nerovnováhu. Nezdravá výživa tiež vedie k obezite, ktorá, ako sme už uviedli, je rizikovým faktorom pre rozvoj fibroidov (viac informácií o tom, čo môžete a nemôžete jesť s maternicovými fibroidmi)..

Ak je ženská strava vyvážená, obsahuje veľké množstvo rastlinných potravín, morských plodov, komplexných uhľohydrátov (cereálie), málo tukov a cukrov - riziko vzniku fibroidov sa výrazne zníži. Navonok ženy, ktoré jedia správne, vyzerajú mladé a atraktívne, sú plné zdravia, sily a energie.

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku. Výskyt maternicových fibroidov je tiež ovplyvnený užitočnosťou ženského intímneho života. Nepravidelný alebo zriedkavý pohlavný styk, nedostatok orgazmov vedie k stagnácii žilovej krvi v panve. Chronický stav venóznej stázy môže spôsobiť hormonálnu nestabilitu a výskyt nádoru.

Diabetes mellitus a hypertenzia. Riziko rozvoja fibroidov zvyšuje ochorenie, ako je diabetes mellitus (narušenie tvorby hormonálneho inzulínu) a hypertenzia. Riziko sa zvyšuje, ak žena ochorie v mladom veku až do 35 rokov.

Ďalšie možné príčiny maternicových myómov:

Obezita typu „jablko“;

Perorálna antikoncepcia hormonálnymi liekmi;

Poranenia a choroby ženských pohlavných orgánov;

Dlhodobé vystavenie ultrafialovému spektru priameho slnečného žiarenia a v soláriách.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy predstavujú riziko pre zdravie ženy, pokiaľ ide o vývoj komplikácií tohto ochorenia. Pri pravidelnom sledovaní ošetrujúcim gynekológom a pri starostlivej pozornosti na jej zdravie môže žena výrazne znížiť riziko komplikácií..

Preto by ste si mali byť vedomí možných problémov:

Masívne krvácanie z maternice samo osebe predstavuje nebezpečenstvo pre život a rozvoj anémie;

Krútenie myomatózneho uzla na tenkej nohe. Je to plné rozvoja obrazu „akútneho brucha“. Vyžaduje okamžitú operatívnu pomoc;

Nekróza myomatózneho uzla. Smrť tkaniva myómu. Najčastejšie sa vyskytuje s revolúciou (kontrakciou) maternice po pôrode, až do 40. dňa. Vyžaduje sa tiež okamžitá chirurgická starostlivosť;

Malignita myomatózneho uzla je degenerácia nádoru z benígneho na zhubný. Podľa prieskumu sa vyskytuje v 1,5 - 3% všetkých prípadov, čo neznižuje riziko komplikácií;

Narodenie myomatózneho uzla so submukóznym myómom - nastáva so zánikom maternice;

Porušenie reprodukčnej aktivity žien - vývoj mimomaternicového tehotenstva, spontánnych potratov, predčasných a komplikovaných pôrodov, neplodnosti;

Vývoj hnisavých procesov v myomatóznom uzle a okolitých tkanivách. Zápalové procesy bez lekárskej starostlivosti môžu viesť k závažným septickým komplikáciám..

Ženy s diagnózou maternicových fibroidov má pravidelne sledovať gynekológ. Pri najmenšej zmene vášho zdravia je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby ste sa vyhli všetkým týmto komplikáciám.

Ako liečiť maternicové myómy?

Existujú dva hlavné spôsoby liečby myómy maternice:

Konzervatívna liečba - liekmi a neinvazívnymi postupmi.

Chirurgická liečba - prostredníctvom chirurgického zákroku.

Výber liečebnej metódy závisí od závažnosti klinických príznakov maternicových fibroidov, veľkosti myomatózneho uzla, veku ženy, úmyslu mať deti v budúcnosti..

Konzervatívna metóda je založená na použití hormonálnych liekov vo vnútri a injekcii, ako aj na symptomatickej terapii (anestézia, liečba anémie, zníženie straty krvi atď.)..

Konzervatívna terapia je účinná iba na inhibíciu rastu nádoru. Je konzervatívne nemožné eliminovať maternicové myómy. Preto sa nechirurgický spôsob liečby používa hlavne u žien vo vyššom plodnom veku. Súčasne sa inhibuje rast nádoru až do začiatku menopauzálneho obdobia. V tejto dobe je vysoká pravdepodobnosť autoregulácie nádoru.

Základné princípy konzervatívnej liečby fibroidov

Nechirurgická liečba fibroidov maternice je komplex opatrení vrátane dodržiavania vhodnej stravy, použitia imunomodulátorov, rastlinných liekov, schválených fyzioterapeutických postupov, hormonálnych liekov..

Priebeh liečby pozostáva z nasledujúcich krokov:

Protizápalová terapia infekčných procesov gynekologickej sféry;

Aktivácia imunitného systému pomocou špeciálnych liekov;

Úprava stravy a stravovania;

Normalizácia endokrinného systému;

Formovanie rovnomerného psychoemocionálneho pozadia;

Uvedenie menštruačného cyklu do normálu.

Kedy prebieha operácia odstránenia maternice s myómom?

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu fibroidov maternice:

Veľkosť nádoru od 12 týždňov (objemový nádor komprimuje susedné orgány, krvné cievy, narúša ich normálne fungovanie);

Rýchly rast myomatózneho uzla (od 4 týždňov za rok);

Myóm je príčinou masívneho krvácania;

Syndróm ťažkej bolesti;

Krútenie nôh a nekrotizácia myomatózneho uzla;

Zrod submukózneho myomatózneho uzla;

Kombinácia endometriózy a fibroidov;

Podozrenie na malignitu fibroidov.

Embolizácia maternicovej tepny - moderné jedinečné ošetrenie fibroidov

Podstatou metódy je zablokovanie prietoku krvi tepnami, ktoré napájajú myomatózny uzol. Táto neinvazívna chirurgia sa vykonáva v röntgenovej miestnosti. Do femorálnej artérie sa zavedie katéter, ktorým sa vykonáva špeciálna embolizačná (upchávajúca artéria) príprava. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a pri kontrole rádioaktívnej látky. Pre ženu všetko ide bezbolestne.

Následne, bez prísunu krvi, sa nádor zmenšuje a úplne zmizne. Po takomto ošetrení sa nepozoroval žiadny relaps..

FUZ ablácia

FUS-ablácia myomatóznych uzlín pod kontrolou MRI je neinvazívna metóda liečby fibroidov maternice. Podstata metódy: zahrievanie buniek myomatózneho uzla pomocou riadeného ultrazvukového impulzu s cieľom ich smrti.

V prvej fáze liečby lekár plánuje celý proces počas štúdie pomocou MR. V druhej fáze, lekár pokračuje v monitorovaní procesu prostredníctvom MRI, lekár vysiela ultrazvukové impulzy do nádorového uzla. Bunky uzla sa zahrievajú na určitú teplotu, v dôsledku čoho zomrú. Potom lekár vykoná cielené ochladenie tkanív. Uskutoční sa niekoľko takýchto krátkych expozícií ultrazvukom v závislosti od veľkosti nádoru. MRI umožňuje sledovať stupeň deštrukcie tkaniva a upravovať silu ultrazvukového lúča.

Všeobecne môže ablácia FUS trvať až 4 hodiny. Treťou fázou postupu je kontrolný magnetický rezonančný sken s použitím rádiopáknej látky.

Výhody metódy abúcie FUZ:

Nepotrebujete anestéziu, pooperačnú starostlivosť, intenzívnu infúznu terapiu;

Absencia komplikácií a vedľajších účinkov - strata krvi, horúčka, intoxikácia;

Zachovanie maternice a reprodukčnej aktivity;

Krátke rehabilitačné obdobia;

Neprítomnosť opakovaného vývoja myomatóznych uzlín;

Vysoká účinnosť metódy aj v prítomnosti viacerých a veľkých uzlov;

Bezprostredne po liečbe významné zmenšenie veľkosti fibroidov;

Rýchlo sa zbavte nepríjemných príznakov choroby.

Počas procedúry musí žena ležať nehybne. V dôsledku dlhého pobytu v polohe na chrbte sa môžu objaviť nepríjemné pocity na krku, nohách, kolenách. Všetky zmeny ich stavu by sa mali oznámiť zdravotnej sestre a lekárovi, ktorý liečbu vykonáva..

Tieto príznaky nemôžete tolerovať:

Pálenie alebo šitie bolesti v dolnej časti brucha;

Šitie a streľba bolesti chrbta, dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti a nôh.

Lieky používané na liečbu myómov

Pri konzervatívnej terapii sa používa niekoľko skupín liekov. Budeme ich posudzovať podrobnejšie..

Kombinované perorálne kontraceptíva

Kombinácia etinylestradiolu a dezogestrelu:

Kombinácia etinylestradiolu a norgestrelu:

Liečba antikoncepčnými prostriedkami obsahujúcimi kombinácie 2 hormónov je účinná na zníženie závažnosti bolesti a zníženie krvácania. Z liečby takýmito liekmi je možné očakávať zníženie veľkosti iba tých nádorov, ktoré mali pôvodne veľkosť až 1,5 cm (viac: COC (kombinované perorálne kontraceptíva)).

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Pôsobenie týchto liekov je založené na vytvorení dočasnej „umelej menopauzy“ v tele ženy. Pod vplyvom hormónov je funkcia vaječníkov potlačená. Agonistické lieky (analógy) prírodných hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (AHRH) inhibujú produkciu pohlavných hormónov hypofýzy, ktoré ovplyvňujú vaječníky..

Prípravy tejto skupiny:

Triptorelín (Diferelín, Decapeptyl, Decapeptil Depot);

Pod vplyvom AHGR vaječníky „zaspávajú“, ovulácia sa nevyskytuje, sliznica maternice sa cyklicky nemení - menštruačné zástavy. Tento proces je úplne reverzibilný, po ukončení užívania drog sa obnovia všetky funkcie. Liečba netrvá dlhšie ako 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa veľkosť nádoru môže zmenšiť na 50%, príznaky fibroidov sa stanú menej výraznými.

Nevýhody užívania drog:

Možné úplné obnovenie veľkosti nádoru po prerušení liečby;

Zakázané dlhodobé (dlhšie ako 6 mesiacov) užívanie liekov z dôvodu vysokého rizika osteoporózy a iných komplikácií nedostatočnej hladiny estrogénu.

Odporúča sa predpísať AGRG pred operáciou myómu maternice, aby sa zmenšila veľkosť nádoru.

antiprogestogeny

Podobne ako agonisti GRH, aj lieky z tejto skupiny sa pred chirurgickým zákrokom používajú na odstránenie fibroidov maternice. Mifepriston (RU-486) ​​sa bežne používa..

Pod vplyvom hormonálnej terapie sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšuje, príznaky fibroidov maternice sa oslabujú..

Antigonadotropins

Danazole (Danogen, Danoval, Danol, Vero-Danazole).

Nemestral (účinná látka - gestrinón).

Pôsobenie antigonadotropínov znižuje intenzitu symptómov bez toho, aby sa zmenšila veľkosť nádoru. Ich použitie často spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky (zvýšený rast vlasov na tvári a tele, zmena v zabarvení hlasu, výskyt vyrážok)..

Antigonadotropíny sa zriedkavo používajú na liečbu myómy maternice, iba pri absencii účinku liečby inými hormonálnymi liekmi..

gestagény

K dnešnému dňu je používanie gestagénov menej opodstatnené. Niektorí gynekológovia považujú použitie gestagénov za efektívne, pretože s nedostatkom progesterónu dochádza k rastu nádoru. Naopak, veľa lekárov je kategoricky proti použitiu akéhokoľvek progestogénu na liečbu myómov. Mechanizmus tvorby nádoru nie je založený na množstve akéhokoľvek hormónu, ale na nerovnováhe celého hormonálneho systému ženy.

V súčasnosti sa použitie progestogénov predpisuje s kombináciou maternicových fibroidov a hyperplázie endometria..

Linestrenol (Orgametril, Escluton);

Anietisterón (Norkolut, Primolut-nor);

Acetát medroxyprogesterónu (Provera, Depo-Provera).

Posledné štúdie liekovej liečby fibroidov liečivami

Vedci z Bruselskej univerzity uskutočnili štúdie v nemocnici sv. Lukáša, aby pochopili, ako antikoncepčný liek Esmiya účinkuje na myómy maternice. Ako súčasť tabliet Esmiya je hlavnou účinnou látkou ulipristal acetát. A keďže hladina nielen estrogénu, ale aj progesterónu je dôležitá v procese vývoja a rastu fibroidov, bolo rozhodnuté študovať účinok blokátorov Esmiya a progestogénu..

Experimentu sa zúčastnilo 550 žien, ktorým bola preukázaná chirurgická liečba fibroidov maternice. Všetky subjekty boli rozdelené do dvoch skupín. Jedna skupina dostala placebo ako „liečbu“ po dobu 3 mesiacov, druhá skupina dostala tablety Esmiya.

Súbežne sa uskutočnila ďalšia štúdia: porovnanie účinkov lieku Esmia a injekcií blokátorov progestogénnych hormónov.

Výsledky dvoch experimentov odhalili nasledujúce:

Po použití Esmiya sa znižuje veľkosť maternicových fibroidov, znižuje sa intenzita symptómov choroby;

90% sledovaných pacientov zaznamenalo pozitívny účinok pri užívaní tabliet Esmiya;

U 50% pacientov užívajúcich liek Esmiya potreba chirurgickej liečby zanikla (účinok je podobný pri použití injekcií blokátorov progestogénu);

Po užití tabliet Esmiya neexistujú žiadne také vedľajšie účinky, ako pri používaní injekcií blokátorov hormónov - návaly horúčavy, degenerácia kostného tkaniva;

Po liečbe trvajúcej 6 mesiacov nedošlo k obnoveniu rastu nádoru, zatiaľ čo po ukončení injekcie blokátorov hormónov začali myomatózne uzly opäť rásť..

Je pravdepodobné, že vďaka úsiliu vedcov bude problém fibroidov maternice čoskoro vyriešený oveľa rýchlejšie a ľahšie ako v súčasnosti..

Prevencia maternicových myómov

Keďže maternicové myómy sú naliehavým problémom, je potrebné venovať náležitú pozornosť prevencii tohto ochorenia už od mladého veku. Aj keď neexistuje jednotná teória výskytu fibroidov, oplatí sa upozorniť na všetky možné príčiny nádoru.

Stres. O kultiváciu psychologického pohodlia vo vašom vnútri by sa mala usilovať každá žena. Absolútne vyhnúť stresu, samozrejme, nebude fungovať. Musíte sa však naučiť, ako správne reagovať na konfliktné situácie, nevynášať sťažnosti v duši, nevyslovené nároky a dlhoročné skúsenosti..

Zdravý životný štýl. Vyvážená výživa, optimálna fyzická aktivita, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, vykonávanie kaliacich postupov, dodržiavanie režimu práce a odpočinku - na prvý pohľad môžu banálne pravdy skutočne pomôcť pri udržiavaní zdravia žien..

Kontrola telesnej hmotnosti zabráni obezite, ktorá, ako sme už naznačili, je rizikovým faktorom pre vývoj maternicových myómov. Každých 10 kg hmotnosti zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia o 20%.

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, celé zrná, nahradiť jednoduché sacharidy zložitými. Pite veľa čistej vody, najmä v horúcom období..

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšovať činnosť endokrinného systému všeobecne a najmä pohlavných žliaz. Urýchlenie prietoku krvi zlepšuje zásobovanie panvových orgánov kyslíkom, ktorý zlepšuje všetky metabolické procesy v gynekologickom poli..

Po fyzickej námahe je optimálne vykonávať kalenie vodou - kontrastná sprcha, sprchy, trápenie.

Lekárske pozorovanie. Každá žena by sa mala najmenej raz za šesť mesiacov podrobiť vyšetreniu u gynekológa. Ak je to potrebné, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie panvy. V žiadnom prípade by sa takýto prieskum nemal zanedbávať na základe skutočnosti, že „nič nebráni“. Detekcia fibroidov v skorých štádiách vám umožní prekonať sa s neinvazívnou alebo konzervatívnou liečebnou metódou..

Antikoncepcia, plánovanie rodiny. Je mimoriadne dôležité zorganizovať racionálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo ukončeniu nechceného tehotenstva. Otázky antikoncepcie by sa mali prediskutovať s gynekológom. Najlepšou voľbou bude často použitie perorálnych kontraceptív, čo je ďalší preventívny faktor proti výskytu maternicových fibroidov. Stačí si vybrať správny liek.

S genetickou predispozíciou na vývoj maternicových fibroidov u mladej ženy je potrebné udržiavať prvé tehotenstvo..

Dodanie v optimálnom veku (prvý - do 22 rokov, druhý - do 25 rokov, potom - do 35 rokov) s následným dojčením znižuje riziko vzniku nádoru a niekedy prispieva k resorpcii existujúcich myómov. Stav materstva, obdobie laktácie poskytuje nielen harmonický psychický stav ženy, ale normalizuje aj hladinu pohlavných hormónov v tele..

Harmonický intímny život. Pravidelný, plnohodnotný sexuálny život s povinným dosiahnutím orgazmu počas každého pohlavného styku významne znižuje riziko vzniku akýchkoľvek nádorov gynekologickej sféry vrátane fibroidov. Je to v dôsledku zrýchlenia krvného toku v tele a najmä v panve, pohodlného psychologického stavu, zvýšeného endokrinného systému..

„Klimatická kontrola“. Všetky ženy by si mali pamätať na prevenciu všeobecnej aj lokálnej (oblasti panvy, bedier, zadku, chodidiel) hypotermie. Vyhnite sa dlhodobému pobytu v mokrých plavkách, ako aj sedeniu na mokrej pôde, kameni a iným studeným povrchom, dokonca aj v lete v horúcich dňoch.

Spodná bielizeň by mala byť prirodzená, pretože Syntetické tkaniny v chlade prispievajú k rýchlemu zamŕzaniu a poteniu v teple. Odev, ktorý je príliš tesný a stlačuje telo, môže tiež ovplyvňovať prenos tepla..

Ak sa objavia príznaky zápalových procesov (bolesť, výtok, horúčka), mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom a predpísať včasnú liečbu. Ak nebudete venovať pozornosť a očakávate, že „všetko prejde samo o sebe“, je možné prispieť k rozvoju zamerania chronického zápalového procesu..

Ultrafialové lúče. Ženy by nemali pod priamym lúčom ultrafialového spektra zneužívať svoje vystavenie slnku a soláriom. Pred opaľovaním je potrebné na pokožku naniesť špeciálny ochranný krém.

Vitamíny a minerály. Okrem zdravej výživy sú pre ženy dôležité pravidelné doplnky vitamínovo-minerálnych komplexných prípravkov. Konkrétne je tento krok najlepšie diskutovaný s ošetrujúcim lekárom, ktorý predpíše komplex obsahujúci jód, železo, horčík, meď, selén, zinok, ako aj vitamíny A, C, E s antioxidačnými vlastnosťami..

Odpovede na populárne otázky

Je tehotenstvo možné s myómom maternice? Áno, v prítomnosti fibroidov je tehotenstvo možné. Všetko záleží na veľkosti myomatózneho uzla a jeho umiestnení. Ak uzol neinterferuje s oplodneným vajíčkom, aby prešiel vejcovou trubicou a implantoval sa do steny maternice, nastane tehotenstvo. K otehotneniu by malo dôjsť pri pravidelnom sledovaní ženy u gynekológa.

Môžem porodiť maternicový myóm? Je to možné, ale každý prípad je individuálny. Váš gynekológ - pôrodník by sa mal rozhodnúť o liečbe pôrodu (prirodzene alebo cisárskym rezom)..

Užívanie antikoncepčných piluliek na maternicové myómy. Pretože fibroid je „mladší“ a mladé sexuálne aktívne ženy trpia týmto ochorením, otázka antikoncepcie je veľmi dôležitá. S myómom, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, sa môžu použiť monofázické a kombinované hormonálne kontraceptíva. Perorálne kontraceptíva pomáhajú regulovať menštruačný cyklus a znižujú krvácanie.

Je možné masírovať myómom maternice? S myómom komplikovaným krvácaním, stálou bolesťou v spodnej časti brucha, rýchlym rastom nádoru, s podozrením na zhubnú degeneráciu je masáž úplne kontraindikovaná! Pri nekomplikovanom myóme je možná masáž, ale s vylúčením nasledujúcich častí tela: spodná časť brucha, bedrová oblasť, boky, zadok. Gynekologická masáž je tiež kontraindikovaná pri každom myómom maternice.

Môžem sa opaľovať s myómom maternice? Nie, nemôžete sa opaľovať na priamom slnečnom svetle ani pod opaľovacími lampami. Nie je možné zabrániť prehriatiu miestnej oblasti v podbrušku a tela ako celku - aby sa zabránilo rastu a degenerácii nádoru..

Môžem športovať s maternicovými fibroidmi? Pri absencii bolesti a intermenštruačného krvácania - je to možné, ale podlieha niekoľkým pravidlám.

Mali by ste sa zdržať:

Posilovacie cvičenia;

Krútenie obruče s vážením (piesok, prísavky);

Použitie vykurovacích pásov.

Je antikoncepcia možná v špirále s myómom maternice? Nie, s myómom maternice nemôžete použiť obvyklú špirálu. Pri absencii kontraindikácií je antikoncepcia možná so špeciálnou Mirenou špirálou na liečbu fibroidov. Zvyčajná špirála zvyšuje krvácanie počas menštruácie. Pri použití špirály Mirena úplne nedochádza k bolestiam počas menštruácie a krvácanie sa stáva nedostatočným.

Ako potvrdiť diagnózu maternicových fibroidov? Malo by sa vykonať gynekologické vyšetrenie s oboma rukami s hmatom a ultrazvuk s vaginálnou sondou. Zvyčajne tieto dve metódy postačujú. Ak je to potrebné, je predpísaná počítačová tomografia, magnetická rezonancia, biopsia, hysteroskopia.

Musím podstúpiť ošetrenie, ak je malý suberózny myomatický uzol 2 cm? Áno. V každom prípade je potrebná liečba fibroidov. V tejto situácii sú zobrazené konzervatívne metódy (bez chirurgického zákroku).

Rastie počas tehotenstva myóm? V prvých dvoch trimestroch je pozorovaný mierny rast nádoru. V treťom trimestri tehotenstva sa rast fibroidov zastaví.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy.
Liečba na našej klinike: Bezplatná konzultácia s lekárom Rýchle odstránenie bolesti; Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií; Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.
Existuje značný počet ochorení lakťového kĺbu, ktoré môžu ovplyvniť jeho pohyblivosť, spôsobiť nepríjemné pocity, znemožniť fyzický stres alebo jednoducho ovplyvniť estetiku vzhľadu.