loader

Hlavná

Liečba

Špirála na liečenie maternicových myómov

Inštalácia špirály do maternicovej dutiny ženy chráni pred nechceným tehotenstvom a tiež má v niektorých prípadoch terapeutický účinok pomocou hormónov vylučovaných špirálou. Maternicové myómy patria medzi choroby, pri ktorých môže mať použitie vnútromaternicového telesa pozitívne aspekty, ale o prínose alebo poškodení tejto metódy liečby by mal rozhodnúť iba ošetrujúci lekár po vykonaní kompletného vyšetrenia pacienta..

Maternicové myómy a vnútromaternicová antikoncepcia

Maternicové myómy (fibromyóm, fibrom) - novotvar benignej povahy, tvorený spojivovým a svalovým tkanivom. V zriedkavých prípadoch môže degenerovať na zhubný nádor. Toto gynekologické ochorenie je diagnostikované asi u jednej tretiny celej ženskej populácie planéty. Spravidla sú postihnutí pacienti vo veku 35 až 50 rokov. Príčinou fibromy môže byť dedičnosť, hormonálna nerovnováha, nepravidelný sexuálny život, potraty, potraty, podvýživa a nezdravý životný štýl. Príznaky fibromyómu môžu byť rozsiahle a dlhotrvajúce krvácanie z maternice, ťahanie bolesti v dolnej časti chrbta a brucha..

V súčasnosti existujú dva typy vnútromaternicových zariadení:

 • chrániť pred neželaným tehotenstvom;
 • vylučujú hormóny a majú terapeutický účinok.

Životnosť takéhoto prostriedku ochrany môže byť od dvoch do siedmich rokov. Vnútromaternicové zariadenie je najspoľahlivejšou metódou ochrany pred neplánovaným počatím, a preto je medzi ženami tak populárna..

Odborníci nedávajú jednoznačnú odpoveď na otázku, či je možné v prípade myómu maternice umiestniť vnútromaternicové zariadenie. Závisí to od veľkosti nádoru a jeho umiestnenia, ako aj od typu produktu. Samotné maternicové myómy nie sú kontraindikáciou inštalácie špirálovej antikoncepcie. Ak je špirálová bariéra správne nainštalovaná a neovplyvňuje novotvar, nepoškodí to zdravie ženy. Najvhodnejšou možnosťou pre pacienta s fibromyómom je inštalácia hormonálnej špirály. Vylučovaný hormón je schopný vyvinúť terapeutický účinok na nádor, zabrániť jeho rastu a v niektorých prípadoch dokonca prispieva k redukcii nádoru..

Indikácie pre inštaláciu

Vnútromaternicové zariadenie by mal inštalovať kvalifikovaný odborník v zdravotníckom zariadení. Pred zavedením lieku do maternicovej dutiny lekár predpíše pacientovi sériu vyšetrení, aby sa vylúčila možnosť kontraindikácií pri použití tejto metódy ochrany..

Ako prostriedok ochrany pred náhlym počatím sa výrobok odporúča ženám, ktoré už majú deti. Hormonálne špirály sú indikované počas menopauzy, aby sa predišlo chorobám reprodukčných orgánov spôsobeným zmenami hormonálneho pozadia tela. Hormonálna špirálna antikoncepcia sa môže okrem toho použiť ako jeden zo spôsobov liečby gynekologických chorôb, najmä pri liečení novotvarov. Inštalácia špirály nebude hlavným spôsobom, ako sa zbaviť fibromyómu, je to len jeden z prostriedkov komplexu terapeutických opatrení..

Kontraindikácie pri inštalácii

Napriek tomu, že inštalácia špirály je možná pri fibromyóme, existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo je jej použitie prísne zakázané:

 1. Onkológia prsníka.
 2. Krčná erózia.
 3. Žilová trombóza nôh.
 4. Zápalové procesy v panvových orgánoch.
 5. Tehotenstvo a obdobie dojčenia.
 6. Nedávne potraty.
 7. Akékoľvek ochorenie pečene.
 8. Genitourinary Oncology.
 9. cervicitída.
 10. Mimomaternicové tehotenstvo v minulosti.
 11. Krvácanie z maternice z neznámeho dôvodu.
 12. Infekčné a zápalové ochorenia genitourinárneho systému.
 13. endometritída.
 14. zápal pečene.

Účinok na myómy maternice

Ak je žena diagnostikovaná s fibromyómom, potom jej kovové špirály nezodpovedajú jej ochrane pred nechceným tehotenstvom, pretože môžu iba poškodiť, zvýšiť krvácanie a spôsobiť anémiu..

Podľa pokynov lekára je pre pacienta vytvorená špirála s hormónmi. Priaznivo pôsobí na nádor v maternicovej dutine. Hormóny neumožnia zväčšiť veľkosť fibromu a skrátiť trvanie a hojenie maternicového krvácania. Ak je novotvar malý, je možné úplné vyliečenie.

Druhy vnútromaternicových zariadení na antikoncepciu

V súčasnosti existujú tri typy vnútromaternicových zariadení:

 1. Z ušľachtilých kovov. Tento typ antikoncepcie nemá liečivé vlastnosti a používa sa iba na ochranu pred neplánovaným tehotenstvom. Na výrobu tohto produktu sa používa meď, zlato a striebro. Tieto kovy nespôsobujú rejekciu a alergické reakcie. Najčastejšie používané ochranné prostriedky z medi. Jeho hlavnou funkciou je zabrániť tomu, aby sa vajíčko plodu zachytilo na sliznici vnútri maternice. Konzervanty kovov tiež významne znižujú pohyblivosť spermií. Životnosť takého výrobku je päť rokov..
 2. hormonálne Toto je najmodernejší typ vnútromaternicovej antikoncepcie. Okrem ochrany pred tehotenstvom majú terapeutický účinok v dôsledku prítomnosti hormonálnych zložiek (levonorgestrel a progesterón), ktoré vstupujú do tela ženy, a ktoré majú terapeutický a preventívny účinok na nádory v ženských pohlavných orgánoch. Hormonálna špirálová antikoncepcia sa oceňuje pre svoju účinnosť a šetrnú expozíciu. Takéto výrobky sa balia na sedem rokov..
 3. Terapeutický. Medzi liečivé druhy patria aj špirály obsahujúce hormóny. Sú predpísané na zlepšenie dynamiky nádoru v maternici.

Recenzia žien o vnútromaternicových kontraceptívach

Recenzie o tomto spôsobe antikoncepcie sú rôzne. Aj keď všetky ženy uznávajú účinnosť tejto metódy prevencie tehotenstva, mnoho z nich zistilo, že špirála spôsobuje nepríjemnosti a nepohodlie. Pacienti sa sťažujú na nepohodlie počas pohlavného styku, bolestivé a bohaté mesačné a neustále vaginálne výtoky, nepravidelný menštruačný cyklus. Existujú aj prípady mimomaternicového tehotenstva.

záver

Vzhľad fibromyómu opúšťa možnosť použitia vnútromaternicového zariadenia na antikoncepciu aj na hormonálnu terapiu choroby. Ale okrem fibromu existuje mnoho ďalších rizikových faktorov, v ktorých prítomnosti je používanie antikoncepcie zakázané. Na vylúčenie možných komplikácií by sa malo vykonať vyšetrenie pacienta. Odborníci zistili, že ak je produkt správne vybratý, po odstránení špirály nepoškodí zdravie ženy a jej reprodukčnú funkciu..

Všetky klady a zápory špirály Mirena s myómom maternice

Maternicové myómy sú časté ženské ochorenie postihujúce ženy vo veku od 20 do 50 rokov. Je možné vytvoriť IUD s touto chorobou a ktorá z nich? Špirála Mirena s myómom je jedným z najúčinnejších vnútromaternicových systémov. Väčšina gynekológov na to reaguje pozitívne a potvrdzuje, že špirála Mirena s maternicovými fibroidmi je nielen povolená, ale je tiež indikovaná ako terapeutické činidlo. Hormonálne látky obsiahnuté v IUD Mirena pomáhajú vyrovnať sa s myomatóznymi neoplazmami. Účinné pri viacerých myómoch.

Ak chcete získať úplný obraz maternicových myómov, prečítajte si tento článok: https://matkamed.ru/mioma/simptomy-i-lechenie

Čo je Mirena

Čo je to špirála Mirena? Jedná sa o malý rám tvaru T s anténami na špičkách, ktorý obsahuje hormonálnu látku podobnú prírodnému hormónu progesterónu. K špirále je pripojená membrána. Obsahuje levonogestrel v objeme 52 gramov. Membrána obsahuje tiež síran bárnatý, čo je nevyhnutné, aby bola špirála viditeľná ultrazvukom. Pomocou antén je možné zariadenie ľahko umiestniť a vytiahnuť. Liečebný účinok má spirála Mirena s rôznymi myómami maternice.

Princíp činnosti

Aký je princíp zariadenia? Po umiestnení do maternicovej dutiny každý deň uvoľňuje malú dávku levongestrelu do krvi. priečka pripojená k špirále. To bráni počatiu. S myómom hormón pôsobí priamo na novotvar. Každý deň uvoľňuje do krvi 20 μg účinnej látky. Aký je vplyv Mireny na myóm? Pôsobí ako terapeutické a profylaktické činidlo. V dôsledku tohto systému sa prísun krvi do fibroidov znižuje, čím sa bráni ďalšiemu rastu a pravidelný vplyv hormónu eliminuje príznaky choroby. tj:

 1. Krvácanie medzi menštruáciou zmizne.
 2. Početnosť a bolestivosť menštruácie je znížená.
 3. Charakteristická bolesť fibroidov je znížená.
 4. Zvyšuje vitalitu.

V dôsledku stabilizácie hladiny estrogénu a progesterónu v krvi sa nádor postupne zmenšuje pod vplyvom špirály. Stabilizácia hormonálneho pozadia je tiež vynikajúcou prevenciou proti chorobám, ako je endometrióza a hyperplastická sliznica maternice, ktoré často sprevádzajú myóm..

Námornícke Pros

Prečo lekári odporúčajú tento liek na liečbu a prevenciu myomatózy? Aké sú výhody špirály s myómom maternice pre ženské telo:

 • lieči sa bezpečne a rýchlo;
 • umožňuje obísť sa bez chirurgického zákroku;
 • pomáha redukovať nádor;
 • chráni pred nechceným tehotenstvom;
 • zvyšuje sexuálnu túžbu;
 • inštaluje bezbolestne a rýchlo;
 • zabraňuje nárastu hmotnosti.

Lekári preto odporúčajú tento konkrétny IUD na prevenciu a liečbu fibroidov maternice a endometriózy.

mínusy

Napriek všetkým pozitívnym aspektom použitia IUD pri myóme má toto zariadenie aj nevýhody:

 • vysoká cena;
 • nekompatibilita s niektorými drogami;
 • je ťažké si na to zvyknúť;
 • možné bolesti hlavy počas menštruácie;
 • nepohodlie počas intimity;
 • špinenie po menštruácii.

Preto pred inštaláciou IUD sa poraďte s gynekológom, najmä ak užívate hormonálne lieky.

kontraindikácie

Aké kontraindikácie na použitie existujú v špirále Mirena:

 • tehotenstvo kedykoľvek;
 • prítomnosť STI;
 • zápal maternice;
 • chronické a akútne patológie panvových orgánov;
 • individuálna intolerancia na hormón IUD;
 • zápal krčka maternice (cervicitída);
 • chemické ukončenie tehotenstva;
 • infekčné patológie genitourinárneho traktu;
 • onkologické choroby;
 • zlyhanie pečene, cirhóza;
 • hormonálna intolerancia ako súčasť systému.

Neodporúča sa, aby sa vyskytovala častá zmena sexuálnych partnerov, slabá imunita. Tieto faktory spôsobujú infekčné ochorenia genitourinárneho systému, panvových orgánov, pri ktorých sa odstraňuje špirála. Ak máte dyspláziu krčka maternice alebo iné vrodené choroby, neodporúča sa vytvorenie vnútromaternicového telieska..

Ak má žena narušenie toku krvi mozgu, migrény alebo problémy s arteriálnymi cievami, tendenciu k tromboflebitídam, je potrebné starostlivo zvážiť výhody zavedenia tejto liečby. Každodenné uvoľňovanie hormónu do krvi môže spôsobiť komplikácie týchto ochorení. V takýchto prípadoch musíte pred inštaláciou IUD podstúpiť vyšetrenie a konzultáciu s gynekológom. Pravidelne podstupujte vyšetrenia a robte testy, aby ste zabránili rozvoju komplikácií. V niektorých prípadoch prítomnosť fibroidov bráni inštalácii špirály do maternice. Ak sa nádor vyvinul na pozadí prebytku estrogénu v krvi, potom aj napriek zavedenému IUD bude ďalej rásť..

Indikácie pre použitie

Vnútromaternicové zariadenie Mirena pôsobí nielen ako antikoncepčné, ale aj ako terapeutické činidlo. Ak je indikovaná liečba IUD:

 • s myómom maternice;
 • s idiopatickou menorágiou;
 • s endometriózou;
 • s hyperpláziou endometria.

Na liečenie a prevenciu týchto chorôb je denná norma levonogestrelu stanovená na 20 mcg. Normálna hladina hormónov je 140 mcg..

Spôsob aplikácie

Ako používať špirálu s myómom maternice? Gynekológ menuje zariadenie po komplexnej diagnóze, aby sa zabezpečilo, že neexistujú žiadne kontraindikácie na použitie. V prvom týždni menštruačného cyklu sa inštalujú štandardné IUD, aby sa zaistilo, že žena nebude tehotná. Na rozdiel od podobných antikoncepčných prostriedkov a liečby môže byť Mirena inštalovaná u pacientov s diabetes mellitus a vysokým krvným tlakom. Prístroj je nastavený na päť rokov, čo pravidelne reguluje myóm dávky hormonálnych látok. Po inštalácii špirály neopustite fibroidy bez ošetrenia. Uistite sa, že pravidelne podstupujete liečbu, urobte testy. Postupujte podľa harmonogramu gynekologických vyšetrení.

Kedy navštíviť lekára? Prvá kontrola je týždeň, potom 8 týždňov po nainštalovaní systému. S povinným vyšetrením mliečnych žliaz. Ak je všetko v poriadku, ďalšia kontrola nie skôr ako šesť mesiacov a potom raz ročne. Žena by sa však mala samostatne preskúmať v oblasti každého menštruačného cyklu. Uistite sa, že je systém na svojom mieste. Dĺžka antény vám umožňuje cítiť ich ručne. Telo ženy si počas prvých 8 - 12 týždňov zvykne na hormonálne účinky a cudzie telo v tele. V tomto okamihu sa môžu objaviť škvrny od vagíny..

Aká je inštalácia

Špirálu môžete vložiť do myómu až po dôkladnom vyšetrení a so skúseným gynekológom. Mali by sa vylúčiť infekčné choroby panvy, zápaly a iné patológie, ktoré bránia zavedeniu systému. Pred začatím procedúry lekár vykoná dôkladné vyšetrenie vagíny a určí jej umiestnenie, tvar a veľkosť. Tým sa zabezpečí správne nainštalovanie IUD a dokončenie jeho úlohy. Zariadenie je zabalené v samostatnom sterilnom obale, ktorý je otvorený pred vložením systému do maternice. Ak bol obal otvorený pred postupom, potom sa nemôže použiť, musí sa zlikvidovať..

Tento proces prebieha bez anestézie, žena cíti trochu nepohodlia a bolesť. Gynekológ pomocou nástroja vloží do krčka maternice špirálu. Ďalej lekár kontroluje, či je nainštalovaný v správnej polohe, a odstráni jeden alebo dva centimetre antén, ktoré siahajú za hranice krčka maternice..

Po zavedení IUD sa v dolnom bruchu cítia nepohodlie, objavujú sa krvné škvrny. Prvé menštruačné cykly môžu byť hojnejšie a bolestivejšie. Pri silnom krvácaní môže zariadenie ísť von, takže lekárova kontrola je povinná a v budúcnosti sa dá ovládať sami. Do siedmich dní od zavedenia systému nemôžete:

 • prenášať ťažké bremená, prepracovať;
 • kúpať sa v horúcom kúpeli alebo saune;
 • mať sexuálny kontakt;
 • vezmite preháňadlá.

Ak odporúčania zanedbáte, špirála môže vypadnúť a budete musieť nainštalovať nové.

Vedľajšie účinky

Hormonálna špirála Mirena vytvorená s myómom môže mať niektoré vedľajšie účinky. Toto sa nevyskytuje u všetkých žien, ale prejavuje sa takto:

 • bolestivé nepravidelné obdobia;
 • dlhšie a ťažké krvácanie;
 • špinenie;
 • úplné vymiznutie menštruácie;
 • bolesti hlavy;
 • časté zmeny nálady;
 • kožné vyrážky;
 • opuch;
 • zvýšený rast ochlpenia;
 • podráždenie a svrbenie;
 • silné vypadávanie vlasov až do alopécie;
 • alergie.

Tieto javy zvyčajne neohrozujú zdravie a nakoniec prechádzajú, keď si ženské telo zvykne na činnosť hormónov. Ak je však bolesť veľmi intenzívna, až do objavenia sa anémie, je lepšie ju odstrániť.

recenzia

Elena, 37 rokov

Našiel som stredne veľký fibroid. Na odporúčanie odborníkov dal špirála Mirena. Očakával som vedľajšie účinky, ale okrem hojnej menštruácie v prvých dvoch mesiacoch nebolo nič. V priebehu roka sa veľkosť fibroidov zmenšovala.

Maria, 35 rokov

Po pôrode sa objavila myomatóza. Gynekológ navrhol inštaláciu IUD. Po preštudovaní prehľadu lekárov o fungovaní zariadenia som si vybral systém Mirena. Spokojný s výsledkom bolesť v podbrušku, prepustenie, znížená únava.

Inna, 36 rokov

Kedysi som mal maternicové myómy a aby som ho vyliečil, dal som Mirenu špirálu na päť rokov. Zvykol som si na to dlho, ale všeobecne bolo všetko v poriadku, cyklus sa vrátil k normálu. Pod vplyvom hormónov sa nádor úplne vyriešil. Jeden rok po odstránení otehotnela.

Cena za Mirenu špirálu

Náklady na Mirenu sú vyššie ako náklady na podobné zariadenia. Čo sa vysvetľuje jeho kvalitou a zložitým dopadom. Cena sa pohybuje od 13 do 16 tisíc rubľov.

Je možné umiestniť Mirenu špirálu s maternicovými fibroidmi: názor lekárov, recenzie žien

Fibrómóm označuje hormonálne citlivé útvary benígnej povahy, ktoré sa tvoria v maternici, vo svalovej vrstve. Liečia chorobu rôznymi metódami - konzervatívnymi, radikálnymi. Mnoho metód, vrátane užívania drog, nedokáže vyliečiť patológiu, často sa objavuje znova. Hysterektómia nádor úplne eliminuje. Keďže však takáto radikálna technika je pre dievčatá s nerealizovaným materstvom neprijateľná, lekári pokračujú v hľadaní ďalších metód liečby tejto choroby. Podľa lekárskych posudkov je to Mirena špirála s maternicovým myómom.

Indikácie pre použitie Mireny s endometriózou

Vnútromaternicový hormonálny systém je predpísaný za nasledujúcich podmienok:

 • Vnútorná endometrióza (adenomyóza) - poškodenie maternice;
 • Vonkajšia endometrióza - poškodenie vaječníkov, vajcovodov, peritoneum a iných panvových orgánov.

Vnútromaternicový hormonálny systém Mirena sa odporúča na vnútornú a vonkajšiu endometriózu.

Podmienky umiestnenia vnútromaternicového zariadenia (IUD):

 • Klinicky exprimované ochorenie. Vnútromaternicový systém sa odporúča na potvrdenú endometriózu sprevádzanú bolesťou dolných brucha a menštruačnými nepravidelnosťami;
 • Predchádzajúce narodenie. Mirena je mimoriadne zriedkavo umiestnená na bezvýchodiskách;
 • Žena neplánuje otehotnieť dieťa v nasledujúcich rokoch. Mirena je vnútromaternicové zariadenie. Perlový index systému je menší ako 1. Zabraňuje počatiu a rodeniu dieťaťa. Ak pacientka plánuje otehotnenie okamžite po potlačení rastu ložiskových plôch endometriózy, mala by zvoliť iné hormonálne lieky;
 • V pošve a krčku maternice nie sú žiadne známky zápalového procesu. IUD sa podávajú až po hygiene genitálneho traktu;
 • Jeden sexuálny partner. Vnútromaternicové zariadenie nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami.

Liečebná špirála je navrhnutá nielen s endometriózou, ale aj s kombinovanou patológiou. Cvičí sa zavedenie hormonálnych IUD so subteróznym a intersticiálnym myómom maternice.

Pri subteróznom a intersticiálnom maternicovom myóme sa praktizuje aj použitie vnútromaternicového hormonálneho systému Mirena..

V návode na použitie lieku je uvedená iba jedna indikácia - antikoncepcia. Klinické štúdie však ukazujú, že špirála Mirena je účinná pri vnútornej aj vonkajšej endometrióze. Jeho použitie je možné po úplnom vyšetrení gynekológom a pod stálym dohľadom lekára.

Môžem sa staviť?

Vnútromaternicové zariadenia sa dnes považujú za najbezpečnejšiu metódu antikoncepcie. Pre mnohé ženy v reprodukčnom veku, ktoré majú aktívny sexuálny život, je na prvom mieste otázka výberu správneho spôsobu ochrany. Zaručená metóda umožní bez poškodenia tela zachovať schopnosť otehotnieť dieťa v plánovanom čase a vyhnúť sa častým potratom s vážnymi následkami pre telo..

Moderná gynekológia považuje vnútromaternicové zariadenie za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu cestu. Špirálu môžete použiť na zabránenie nechceného tehotenstva a na odstránenie nepríjemných príznakov maternicových myómov. Použitie špirály nie je sprevádzané pravidelným príjmom pohlavných hormónov v krvi, čo pomáha zastaviť rast nádoru. Hormonálny typ špirály je populárny, čo pomáha zmenšovať veľkosť nádoru. Na rozdiel od iných antikoncepčných a antikoncepčných liekov je v prípade myómu maternice povolená aj špirála, ak má pacient diabetes a hypertenziu (po vykonaní testov a so súhlasom lekára).

Výhody a nevýhody hormonálneho systému

Hormonálna špirála má výhody oproti iným liekom:

 • Život. IUD sa umiestňuje raz za 5 rokov. Náklady na Mirena je 10-14 tisíc rubľov, ale táto cena sa vypláca. Mesiac žena lieči okolo 200 rubľov. To je výrazne menej ako pri použití iných liekov;
 • Nízka dávka hormónu. Špirála každý deň uvoľňuje iba 20 μg levonorgestrelu. Liek okamžite vstupuje do dutiny maternice a neprechádza gastrointestinálnym traktom. Pravdepodobnosť systémového účinku na organizmus je nižšia ako pri užívaní iných hormonálnych liekov. Predávkovanie nie je možné;
 • Spoľahlivá antikoncepcia. Mirena mení štruktúru sliznice maternice, zvyšuje viskozitu krčka hlienu a bráni rozvoju spermií. U niektorých žien levonorgestrel potláča ovuláciu. Počas liečby nie je potrebné myslieť na ďalšiu antikoncepciu.

Mirena je považovaná za jednu z najspoľahlivejších antikoncepčných prostriedkov.

Motto Mireny: „Zapadni a zabudni.“ Už nemusíte premýšľať o tom, ako si nechať ujsť pilulku. Nie je potrebné podávať injekcie každý mesiac. Mali by ste pravidelne navštevovať lekára - raz ročne alebo častejšie podľa indícií pre následné vyšetrenie.

 • Vložil a odstránil iba lekár. Bez špeciálneho nástroja nemôžete samostatne vstúpiť ani extrahovať liek;
 • Zahŕňa zásah do maternicovej dutiny a môže viesť k rozvoju aseptického zápalu;
 • Zvyšuje riziko infekcie pohlavných ciest;
 • Niekedy narúša sex. Ak partner počas styku pociťuje závity špirály, treba ich odrezať. Tento problém sa dá ľahko vyriešiť pri vymenovaní lekára;
 • Nie je vhodné pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť v nasledujúcom roku. Mirenu je možné kedykoľvek odstrániť, ale ak žena nie je nakonfigurovaná tak, aby ju používala niekoľko rokov, je lepšie zmeniť liek;
 • Má prerušujúci účinok. Mirena nepotláča ovuláciu u všetkých žien a je možné otehotnieť. Špirála však zabraňuje implantácii vajíčka a dochádza k potratu. Podľa morálneho presvedčenia nie je námorníctvo vhodné pre každú ženu;
 • Dlhé adaptačné obdobie - do 6 mesiacov. Nepriaznivé vedľajšie účinky v prvých šiestich mesiacoch po zavedení špirály sa často stali dôvodom stiahnutia drog;

Jedným z negatívnych aspektov používania Mireny IUD môže byť dlhá adaptácia na antikoncepciu s bolesťou.

 • Dočasný účinok. Po odstránení IUD je možné recidívu ochorenia.

Vedľajšie účinky

Najčastejšie sa môžu prvýkrát po začatí používania hormonálnej špirály vyskytnúť tieto nepríjemné problémy:

 • vzácny krvný obeh, ktorý nie je spojený s menštruáciou;
 • nedostatok pravidelnosti a pravidelnosti kritických dní;
 • rôzne stupne závažnosti bolesti hlavy;
 • nevoľnosť;
 • bolesť a prekrvenie prsných žliaz;
 • kožné zmeny (zvýšený maz, čierne bodky).

Výrazne menej pravdepodobný výskyt:

 • depresívne stavy;
 • cystické formácie vo vaječníkoch malých rozmerov.

V každom prípade všetky tieto príznaky spontánne vymiznú po 2 až 3 mesiacoch bez liečby: lekárske posudky ukazujú, že vedľajšie účinky hormonálnej špirály sú krátkodobé. Prevažná väčšina žien zvyčajne šesť mesiacov po zavedení Mireny zabudne na všetky problémy, ktoré sa obťažovali pred použitím antikoncepčnej špirály..

Ako funguje IUD s endometriózou

Liečivo je levonorgestrel. Je to syntetický analóg progesterónu, ktorý ovplyvňuje stav maternice a ďalších reprodukčných orgánov. Účinok Mireny je porovnateľný s inými gestagénnymi látkami.

Účinky vnútromaternicového systému liečby:

 • Ovplyvňuje receptorový aparát tkanív: znižuje citlivosť na endogénne hormóny;
 • Mení štruktúru sliznice maternice a stáva sa imunitou voči estradiolu;
 • Má antiproliferatívny účinok: inhibuje rast ohnísk endometriózy a zabraňuje tvorbe nových heterotopií.

Je Mirena efektívna?

Recenzie lekárov o užívaní tejto drogy sú rôzne. Nie všetci gynekológovia sa domnievajú, že inštalácia IUD je z dlhodobého hľadiska opodstatnená. Neexistuje žiadny spoľahlivý dôkaz, že Mirena účinne potláča šírenie ohnísk endometriózy. Droga je vo svojom pôsobení horšia ako ostatní predstavitelia hormonálnych látok - agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, látok založených na dienogeste. Levonorgestrel inhibuje rast heterotopie iba dočasne. Po odstránení IUD sa choroba vracia pomerne rýchlo. Recidíva je možná jeden rok po ukončení liečby.

Praktizujúci gynekológovia poznamenávajú, že Mirena je dobrá ako symptomatická terapia. Na pozadí IUD sa stav ženy zlepšuje:

 • Objem a trvanie menštruačného toku sa znižuje. Niektoré ženy majú amenoreu - úplnú absenciu menštruácie;
 • Intermenštruačné zastavenie krvácania;
 • Intenzita syndrómu bolesti sa znižuje;
 • Riziko vzniku krvácania z maternice je znížené.

Používanie Mireny pomáha znižovať objem menštruácie.

Mirena prispieva k liečbe anémie, stavu, pri ktorom hladina hemoglobínu a červených krviniek v krvi klesá. Na pozadí IUD sa objem straty krvi znižuje a obnovuje sa počet červených krviniek. Obvyklá slabina zmizne, zvyšuje sa pracovná kapacita. 3 - 4 mesiace po zavedení IUD môže žena odmietnuť užívať prípravky železa na úpravu anémie.

Anémia je krvný test. Lekár môže po prijatí dobrých ukazovateľov zrušiť prípravky obsahujúce železo. Nemôžete prestať užívať liek sám, len na základe subjektívnych pocitov. Pri dlhodobej anémii sa telo prispôsobuje novým podmienkam a choroba je často asymptomatická.

V akých situáciách Mirena nepôsobí na ložiská endometriózy?

 • Adenomyóza stupňa III-IV;
 • Veľké endometrioidné ovariálne cysty;
 • Viaceré ložiská endometriózy v panvovej dutine.

V pokročilých situáciách je hormonálny systém neúčinný. Mirena nedokáže zvládnuť veľké ohniská a spoločný postup. Je potrebné užívať ďalšie lieky - dienogest, agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (aHn-RG). Po liečbe silnými drogami môže byť Mirena nainštalovaná na niekoľko rokov. Levonorgestrel bude inhibovať rast zostávajúcich ohnísk a zabráni opätovnému výskytu choroby.

Mirena je neúčinná v lokalizácii viacerých endometriálnych ložísk v panvovej dutine.

Účinnosť Mireny sa zvyšuje po chirurgickom zákroku. Po prvé, lekár odstráni ložiská endometriózy vo vaječníkoch, vajcovodoch a pobrušnici. Po laparoskopii je nainštalované vnútromaternicové zariadenie. Táto schéma vám umožňuje chirurgicky odstrániť najväčšie ložiská a konzervatívne inhibovať rast zostávajúcej heterotopie.

Mirena sa nepoužíva ako prostriedok na prevenciu endometriózy. Neexistujú spoľahlivé údaje o tom, že použitie vnútromaternicového hormonálneho systému u zdravých žien v budúcnosti zabráni rozvoju patologických ohnísk. Dá sa predpokladať, že Mirena posunie čas prejavu choroby späť. COC a progestogény na orálne podávanie majú rovnaký účinok..

Príprava na inštaláciu vnútromaternicového zariadenia

Pred inštaláciou vnútromaternicového zariadenia musíte podstúpiť vyšetrenie:

 • Inšpekcia gynekológa. Lekár hodnotí stav vonkajších a vnútorných pohlavných orgánov, identifikuje kontraindikácie na zavedenie IUD;
 • Rozter na flóru a bakteriologickú kultúru z krčka maternice. IUD nie je umiestnený na pozadí zápalového procesu;
 • Ultrazvuk panvových orgánov. Stanovuje sa stav maternice, prívesky, susediace orgány.

Vnútromaternicový hormonálny systém sa zavádza na začiatku menštruačného cyklu - 3. - 7. deň. Počas tohto obdobia je cervikálny kanál pootvorený a špirála ľahko vstupuje do dutiny maternice.

Čo je to IUD (špirála)?

IUD je vnútromaternicové zariadenie, ktoré je preto nainštalované vo vnútri maternice. Toto zariadenie je vyrobené z rôznych materiálov, ale väčšinou sa od žien vyžaduje, aby vložili špirálu z plastu a medi. Hlavným účelom špirály je vykonávať funkciu antikoncepcie, ktorá je nainštalovaná na dlhú dobu a má takmer 99% účinnosť..

Je lepšie, keď sa deti stanú plánovanou radosťou, preto aj v prípade vydatých žien zostáva otázka ochrany vždy relevantná. V tomto prípade sa im špirála IUD javí veľmi pohodlne, pretože majú aktívny sexuálny život, ale zároveň sú zaťažené inými starosťami: metódy antikoncepcie, ako je užívanie tabliet a výpočet „bezpečných“ dní, ktoré si vyžadujú prísnu disciplínu, pre nich nie sú vhodné. Námorníctvo zároveň nenarazilo na rodinný rozpočet ako kondómy alebo gély, je stanovené na obdobie 3 rokov a môže byť kedykoľvek odstránené, ak si to hosteska želá. Ak pri nosení špirály nedošlo k žiadnym komplikáciám, reprodukčná funkcia maternice sa obnoví približne za 3 mesiace..

Toto „potešenie“ bude stáť asi 30 dolárov. Všetko záleží na materiáli a klinike, ktorú bude žena uprednostňovať. Nie každý pacient však môže nainštalovať toto zariadenie do maternice, pretože takáto antikoncepcia má veľa kontraindikácií. Je potrebné poradiť sa so skúseným lekárom, ktorý bude schopný nielen zistiť, či jeho pacient potrebuje špirálu, ale tiež správne nainštalovať zariadenie do maternice..

Aplikácia IUD

Vnútromaternicové zariadenie inštaluje gynekológ. Etapy zavedenia IUD:

 1. Vyšetrenie vonkajších genitálií a bimanálne vyšetrenie;
 2. Liečba vonkajších genitálií antiseptikami;
 3. Inštalácia gynekologických zrkadiel;
 4. Posúdenie priechodnosti krčka maternice a dĺžky dutiny maternice pomocou sondy;
 5. Zavedenie špirály pozdĺž vodiča;
 6. Demontáž vodiča. Špirála zostáva v dutine maternice.

Schéma zavedenia vnútromaternicového hormonálneho systému Mirena.

Podľa pacientov je zavedenie vnútromaternicového zariadenia bezbolestným postupom. Počas inštalácie IUD a prvých dní po zákroku môže byť v dolnom bruchu mierne bolesti pri ťahaní. Pri použití gynekologického nástroja sa nevyhnutne vyskytne nepríjemný pocit. Anestézia sa nevyžaduje. Celý postup netrvá dlhšie ako 15 minút a často sa vykonáva pod dohľadom ultrazvukového vyšetrenia..

S dobrou toleranciou je Mirena odstránená po 5 rokoch. Gynekológ odstráni špirálu. Nevyžaduje sa žiadna ďalšia príprava. Podľa údajov je špirála odstránená skôr:

 • Plánovanie tehotenstva;
 • Tehotenstvo na pozadí IUD. V počiatočných fázach sa môžete pokúsiť odstrániť špirálu bez poškodenia dieťaťa;
 • Vývoj negatívnych vedľajších účinkov, proti ktorým nie je možné pokračovať v liečbe levonorgestrelom;
 • Komplikácie po inštalácii špirály.

Po odstránení špirály sa menštruačný cyklus obnoví po 1-2 mesiacoch, plodnosť - po 3-12 mesiacoch.

Šanca otehotnenia po odstránení špirály

Pravdepodobnosť počatia po odstránení špirály je individuálna a pohybuje sa od 1 mesiaca do roka. Obnovuje sa endometrium a hormonálna hladina, menštruačný cyklus je normalizovaný.

V prvých dňoch po extrakcii môže byť žena vyrušená ťažkými bolesťami v oblasti brucha a nedostatočným špinením, preto sa odporúča:

 • vylúčiť pohlavný styk;
 • odmietnuť navštíviť kúpeľ;
 • vylúčiť vykojenie.

Kontraindikácie pri inštalácii vnútromaternicového hormonálneho systému

Mirena je kontraindikovaná v týchto podmienkach:

 • Formácie v maternicovej dutine: submukózny myóm, endometriálny polyp;
 • Patológia krčka maternice: polyp krčka maternice, cysta, dysplázia.

U submukózneho myómu maternice je inštalácia Mireny kontraindikovaná.

Odporúča sa odstrániť formáciu pred zavedením IUD.

 • Tehotenstvo. Ak máte podozrenie na tehotenstvo, musíte darovať krv na hCG. Testy nie sú vždy účinné a môžu sa mýliť, najmä vo veľmi skorých štádiách;
 • Infekčná lézia dolného genitálneho traktu;
 • Zápalové ochorenia panvových orgánov. Neodporúča sa zavádzať vnútromaternicové zariadenie s aktívnym zápalom a častými relapsmi;
 • Stav po septickom potrate alebo po pôrodnej endometritíde - do 3 mesiacov;
 • Zhubné nádory pohlavných orgánov;
 • Nádory citlivé na progesterón z rôznych miest (vrátane mliečnych žliaz);
 • Vaginálne krvácanie neznámeho pôvodu;
 • Anomálie vo vývoji maternice;
 • Akútna patológia pečene;
 • Individuálna neznášanlivosť na levonorgesterel alebo iné zložky lieku.

Princíp činnosti

Princíp špirály je nasledujúci:

 • maternica reaguje na prítomnosť levonorgestrelu v dutine,
 • dokonca ani oplodnené vajíčko sa nespadá do epitelu maternice, pretože jeho funkcie sú veľmi slabé,
 • prirodzený rast endometria je pozastavený a práca jeho žliaz je oslabená,
 • pod vplyvom antikoncepcie je sperma prechádzajúca maternicovým traktom obtiažna,
 • antikoncepcia môže zvýšiť viskozitu hlienu, ktorý bráni priechodu spermií,
 • pri štádiu hormonálnej prestavby endometria je možné skrátenie menštruačného obdobia.

Negatívne účinky používania IUD

Nežiaduce účinky pri užívaní lieku sú uvedené v tabuľke:

Špirála Mirena - štruktúra tvaru T obsahujúca nádobu s levonorgestrelom. Má gestagénny účinok na ženské telo. Terapeutická zložka špirály je najúčinnejšia prvých 5 rokov po inštalácii, potom dochádza k poklesu antikoncepčných vlastností.

Podľa štúdií je maximálna doba trvania jednej špirály 6 rokov. Počas tohto obdobia sa stále udržuje dávka levonorgestrelu potrebná na antikoncepciu..

kontraindikácie

Nespechajte k záverom, prečítajte si celý článok

Tak ako každá antikoncepčná metóda, aj Mirena má na použitie množstvo kontraindikácií.

Je dokázané, že použitie prostriedkov obsahujúcich levonorgestrel je nebezpečné v nasledujúcich situáciách:

 • skoré popôrodné obdobie;
 • prítomnosť krvných zrazenín;
 • cystický posun;
 • zhubné nádory hrudníka a vaječníkov;
 • Pohlavne prenosné choroby
 • AIDS;
 • akútne ochorenie pečene.

Absolútne kontraindikácie tiež zahŕňajú:

 • tehotenstva;
 • septický stav;
 • neidentifikovaná choroba sprevádzaná vaginálnym krvácaním;
 • akékoľvek hormonálne citlivé novotvary;
 • myómy maternice, sprevádzané ich závažnou deformáciou;
 • zápalové ochorenia reprodukčného systému.

Pozorovanie Vo všeobecnosti platí, že ak žena starostlivo monitoruje svoje zdravie a nemá závažné chronické choroby, prakticky neexistujú kontraindikácie. Hlavná vec je konzultovať s dobrým odborníkom.

 • vysoká antikoncepcia;
 • obsahuje progesteróny, pod vplyvom ktorých sa zvyšuje antikoncepčný účinok a vykonáva sa prevencia určitých chorôb ženského reprodukčného systému;
 • antikoncepčný účinok trvá niekoľko rokov;
 • nedostatok nepohodlia pri pohlavnom styku.
 • drahý postup inštalácie;
 • po odstránení špirály sa schopnosť otehotnenia obnoví po 6 mesiacoch;
 • môžu byť doručené iba ženám, ktoré rodia;
 • po inštalácii sa špirála cíti ako cudzie teleso. Po nejakom čase taký pocit prebehne, treba si zvyknúť;
 • nechráni pred sexuálne prenosnými chorobami.

Prečítajte si o symptómoch a liečbe endometriózy pri menopauze.

Vizanne alebo Mirena: čo je lepšie

Lekári často ponúkajú pacientom výber z niekoľkých metód ochrany. Mirena sa porovnáva s tabletami Vizanna. Obidve lieky majú schopnosť inhibovať rast vnútornej vrstvy maternice, čo je dôležité pre endometriózu. Vzhľadom na podobnosť akcie mnoho žien pochybuje o tom, čo použiť na endometriózu: Mirena alebo „Byzanne“. Antikoncepcia sa vyberá individuálne.

Dôležité! Zohľadnite: štádium choroby, prítomnosť kontraindikácií a ďalšie faktory.

Mirena sa pohodlnejšie používa. Tablety sa musia užívať každý deň, každú hodinu. Medzi charakteristické črty lieku patrí možnosť zhoršenia chronických ochorení, opuch prsníka a výskyt suchého oka.

Minimálne náklady na produkt Vizanne sú 3 200 rubľov. Cena Mirena je 13.000 rubľov. Vzhľadom na trvanie používania špirály je výhodnejšia.

Poradenstvo! Pred použitím antikoncepcie je potrebné podstúpiť komplexné vyšetrenie tela.

Liečba endometriózy

Podľa štúdií má Mirena špirála v dôsledku neustáleho uvoľňovania levonorgestrelu nasledujúci účinok:

 • antiestrogénne;
 • antigonadotropic;
 • androgénnej.

V dôsledku zvýšenia koncentrácie účinnej látky v endometriu sa zaznamenáva pokles citlivosti jej receptorov. Na tomto pozadí je zaznamenaný výrazný pokles bolesti a dysmenorey. Nemôžete ho však použiť ako jediný spôsob liečby. Odborníci odporúčajú kombinovať ju s chirurgickou technikou, ak na to existujú dôkazy.

Premenopause a Mirena

Inštalácia špirály v období premenopauzy pomáha výrazne zlepšovať kvalitu života ženy v dôsledku týchto účinkov:

 • eliminuje bolesť;
 • znižuje závažnosť krvácania;
 • znižuje riziko vzniku nádorov;
 • podporuje normálne hormonálne hladiny.

Pretože v tomto období je riziko vzniku fibroidov a endometriózy vysoké, Mirena špirála je vynikajúcou profylaktickou.

Možné komplikácie (dôsledky)

Nežiaduce reakcie pri absencii kontraindikácií sú zriedkavé.

Nasledujúce nežiaduce reakcie na zavedenie špirály Mirena do tela:

 • alergické reakcie;
 • depresie;
 • bolesti hlavy;
 • dyspeptický syndróm;
 • bolesť chrbta;
 • hypertonický stav.

Pozor! Pri nesprávnej inštalácii je možná infekcia s následným rozvojom streptokokovej sepsy. Ženy zvyčajne zaznamenávajú prejavy počas prvých troch mesiacov. Potom zmiznú.

Tehotenstvo a laktácia

Koncepcia pri použití špirály Mirena je zriedkavá. Ak k tomu dôjde, je dôležité poradiť sa s odborníkom o odstránení vnútromaternicového zariadenia. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu..

Hrozí tiež rozvinutie septických potratov v neskorších fázach, ktoré môžu viesť k smrti. Dojčenie nie je kontraindikáciou pre inštaláciu špirály, pretože len 0,1% levonorgestrelu vstupuje do tela dieťaťa..

Toto množstvo látky nemá na dieťa žiadny vplyv. Je potrebné si uvedomiť, že inštalácia špirály je povolená najskôr 6 týždňov po pôrode.

Recenzie špirály Mirena

V súvislosti s rozšíreným používaním námorníctva Mirena si dnes môžete prečítať množstvo recenzií, ktoré ženám zanechali v súvislosti s touto drogou v rozsiahlosti siete..

Ak analyzujete väčšinu z nich, ktorí môžu dospieť k nasledujúcemu záveru, sú všetky rozdelené do dvoch kategórií:

 • Tí, ktorí používali špirálu menej ako šesť mesiacov
 • Tí, ktorí používajú špirálu dlhšie ako šesť mesiacov

V prvej kategórii sa najčastejšie vyskytujú negatívne recenzie. Nepriaznivé príznaky, ktoré sa vyskytli u žien v prvých mesiacoch používania Mireny, viedli k tomu, že sa obrátili na špecialistu so žiadosťou o odstránenie špirály..

Medzi ne patria najčastejšie sťažnosti:

 • Depresívne stavy
 • Znížená sexuálna motivácia
 • Menštruačné nepravidelnosti
 • Bolest v dolnej časti brucha

Medzi druhou kategóriou pacientov je výrazne viac pozitívnych hodnotení ako negatívnych. Často si všimli, že najprv boli pozorované niektoré z týchto vedľajších účinkov, ale neskôr boli vyrovnané.

Medzi výhody, ktorým pacient venoval pozornosť, je možné rozlíšiť:

 • Liečba endometritídy
 • Zastavenie rastu myómu
 • Zastavenie bolesti počas menštruácie
 • Zníženie menštruačného krvácania
 • Zvýšený hemoglobín

Z hodnotení žien, ktoré sa už pokúsili používať Mirenu IUD, vyplýva, že terapia by mala byť dlhá a stála a vedľajšie účinky sa po určitom čase postupne vymiznú samy od seba..

Navštívte lekára

Po inštalácii špirály Mirena nie sú potrebné časté kontroly. Dostatok preventívnych konzultácií každých 6 mesiacov.

Ak sa vyskytnú tieto sťažnosti, musíte navštíviť lekára.

 • silné opuchy nôh sprevádzané bolesťou;
 • problémy s dýchaním (spontánny kašeľ, dýchavičnosť);
 • silné bolesti hlavy;
 • kŕčový syndróm;
 • závraty;
 • silná bolesť brucha.

Ak je zaznamenaná koordinácia, odporúča sa konzultovať s lekárom. Vo všeobecnosti by pri správnej inštalácii nemali byť žiadne problémy alebo vedľajšie účinky..

Nuansy, ktoré treba brať do úvahy pri odstraňovaní špirály

 1. Jeden z hlavných bodov pri odstraňovaní vnútromaternicového telesa: tehotenstvo môže nastať okamžite po zákroku. Ak sa domnievate, že spermie môžu žiť vo vagíne ženy až 7 dní, mesiac pred plánovanou extrakciou by sa mala postarať o ďalšiu antikoncepciu..
 2. V žiadnom prípade by ste sa nemali pokúšať vytiahnuť špirálu sami - hrozí to nielen infekcia, ale aj poškodenie vnútorných stien maternice a krvácanie. Iba lekár môže odstrániť špirálu pomocou sterilných nástrojov.
 3. Špirálu si môžete vytiahnuť iba vtedy, ak vypadla, ale stále ju nemôžete vytiahnuť ani vytiahnuť jej antény. Najlepšie je podriaďovať sa, natiahnite svaly vagíny, až vyjde. Po zákroku musíte určite navštíviť lekára, pretože jedným z dôvodov straty môže byť tehotenstvo.
 4. Najlepšie je odstrániť špirálu v deň najťažšej menštruácie. Krčka maternice sa v tomto období stáva mäkšou a dobre sa rozťahuje, čo uľahčuje odstránenie antikoncepcie.
 5. K menštruácii po odstránení špirály môže dôjsť s oneskorením, nie je to však dôvod na obavy. Dôvodom môže byť dysfunkcia vaječníkov alebo hormonálne zlyhanie. Oneskorenie až 2 mesiace sa považuje za normálne, ale ak nevylúčite možnosť počatia, je lepšie poradiť sa s lekárom.
 6. Ak po odstránení špirály dôjde ku krvácaniu, potom to počas extrakcie znamená poškodenie sliznice endometria. Ak je krvácanie rozsiahle a dlhotrvajúce, mali by ste navštíviť lekára.
 7. Ak je dôvodom na odstránenie špirály plánovanie tehotenstva, malo by sa pamätať na to, že pri použití hormonálnych IUD sa vrstva endometria stáva tenšou a nebude fungovať, aby otehotnula okamžite po odstránení špirály. Budeme musieť počkať, kým endometrium nedosiahne dostatočnú hrúbku na fixáciu a kŕmenie embrya.

Nastavenie a nosenie akéhokoľvek vnútromaternicového zariadenia je najdlhšia, najjednoduchšia a najlacnejšia metóda antikoncepcie, ktorá sa používa. Niekoľko rokov nemusíte kupovať drahé tablety každý mesiac a sledovať ich pravidelný príjem a spoľahlivosť tejto metódy je 98%.

Použitie IUD vyžaduje, aby sa jeho majiteľ podrobil pravidelným gynekologickým vyšetreniam a ultrazvuku, aby sledoval polohu špirály v maternici a vylúčil možnosť zápalových procesov..

Odborníci dôrazne neodporúčajú nosiť špirálu dlhšie, ako je predpísané obdobie, pretože v dôsledku toho môžu prvky IUD narastať do stien maternice a potom sa môžu odstrániť iba chirurgicky..

Okrem zarastania nie sú zriedkavé prípady oxidácie kovových častí špirály s „uplynutou“ trvanlivosťou..

Postup na odstránenie vnútromaternicového zariadenia spočíva v predbežnom vyšetrení pacienta, aby sa zabezpečilo, že sa zariadenie neposunulo a jeho antény sú dostatočne dlhé, aby sa dali ťahať pinzetou..

 • Po externom vyšetrení sa do pošvy vloží špeciálny dilatátor, ktorý vám umožní vidieť krčka maternice a antény špirály, po ktorých sa na krk a vagínu pôsobí antiseptikom.
 • Ak sú antény dostatočne dlhé, gynekológ jednoducho chytí niť a pritiahne ju a špirála sa úhľadne zloží vnútri maternice a vystupuje cez cervikálny kanál. V tomto prípade sa musí pacient úplne uvoľniť, aby napnuté svaly nezasahovali do výstupu zo špirály.
 • Ak sa vlákno počas postupu zlomí, vykoná sa ďalšia extrakcia pomocou špeciálneho háku pod kontrolou ultrazvuku.
 • Napriek zjavnej jednoduchosti tohto postupu je niekedy ťažšie odstrániť špirálu. V podstate všetky problémy vznikajú v dôsledku zmiešania námorníctva, čo robí konce antén príliš krátkymi a nemožnými na ich získanie pinzetou. V tomto prípade sa uchýlia k hysteroskopickému postupu - odstránenie špirály pomocou špeciálnej dlhej trubice s kamerou a nástrojmi na konci. Vykonáva sa v lokálnej anestézii, aby nedošlo k bolesti.

Zvyčajne špirála slúži 3 až 5 rokov, ale existujú prípady, keď k odstráneniu vnútromaternicového zariadenia dôjde skôr ako v deň splatnosti.

Recenzie lekárskych odborníkov

Expertka na posudok Borovikova Olga Podľa posledných štúdií je vnútromaternicový systém na uvoľňovanie hormónov Mirena jednou z najúčinnejších metód antikoncepcie. Nie je vhodný pre všetkých pacientov, preto ho treba používať iba podľa prísnych pokynov a po konzultácii s odborníkom. To však neznamená, že je to ideálne riešenie na liečenie endometriózy. Ide skôr o preventívne opatrenie..

Názorná expertka Borovikova Olga Pri správne zozbieranej anamnéze a dôkladnom vyšetrení pacienta prakticky nevznikajú nežiaduce následky. Vzhľadom na účinnosť Mireny, nielen ako metódy reverzibilnej antikoncepcie, ale aj ako terapeutický prostriedok pre množstvo patológií, je potrebné túto špirálu aktívne zaviesť do modernej gynekologickej praxe..

Vnútromaternicový systém Mirena a jeho účinnosť pri liečbe fibroidov maternice

Fibrómóm označuje hormonálne citlivé útvary benígnej povahy, ktoré sa tvoria v maternici, vo svalovej vrstve. Liečia ochorenie rôznymi spôsobmi - konzervatívnym, radikálnym.

Mnoho metód, vrátane užívania drog, nedokáže vyliečiť patológiu, často sa objavuje znova. Úplne eliminuje hysterektomický nádor.

Keďže však takáto radikálna technika je pre dievčatá s nerealizovaným materstvom neprijateľná, lekári pokračujú v hľadaní ďalších metód liečby tejto choroby. Podľa lekárskych posudkov je to Mirena špirála s maternicovým myómom.

Ako funguje vnútromaternicová antikoncepcia?

Mirena sa označuje ako terapeutické systémy. Jedná sa o zariadenie tvaru T, ktoré je pripevnené v maternici. Na jednom okraji je slučka nití určená na šľachtenie. Systém je vybavený hormónom - levonorgestrelom v dávke 52 mg. Po inštalácii začne pomaly vstupovať do dutiny maternice. Táto metóda poskytuje antikoncepciu.

Nainštalujte IUD (vnútromaternicové zariadenie) po dobu 5 rokov. Je to vysoko účinný a spoľahlivý antikoncepčný prostriedok, ako aj liečba ženských patológií..

Účinne používajte špirálu Mirena s myómom maternice. Aplikácia systému zabezpečuje:

 • zníženie dobíjania nádoru;
 • predchádzanie rastu ďalšieho vzdelávania;
 • odstránenie nepríjemných symptómov patológie;
 • zmiznutie krvácania;
 • znížená hojnosť a bolestivosť menštruácie;
 • úľava od bolesti.

Pod vplyvom IUD sa v dôsledku obnovenia hormonálnej rovnováhy (koncentrácia progesterónu a estrogénu stabilizuje), tvorba v maternici zmenšuje. Tiež použitie špirály zabraňuje rozvoju endometriózy.

Nosenie IUD má vlastnosti. Použitie predpisuje lekár, berúc do úvahy kontraindikácie. Nie každý má povolenie na inštaláciu zariadenia.

Výhody a nevýhody

Na rozdiel od tých, ktoré nie sú hormóny, Mirena systém nielen zabraňuje otehotneniu, ale tiež inhibuje rast maternicových fibroidov a bráni rozvoju zápalu. Výhody námorníctva zahŕňajú:

 • vysoká účinnosť;
 • minimálna šanca na nechcené tehotenstvo;
 • dlhodobý účinok (do 5 rokov);
 • terapeutický účinok pri myóme;
 • prevencia endometriózy, hyperplázie;
 • doplnenie chýbajúceho progesterónu (nedostatok tohto hormónu spôsobuje vznik nádorov v maternici);
 • zníženie straty krvi počas menštruácie;
 • odstránenie acyklického krvácania;
 • bezbolestná a rýchla inštalácia;
 • prevencia prírastku hmotnosti;
 • nedostatok nepohodlia pri nosení.

Použitie vnútromaternicového zariadenia je povolené pre ženy s cukrovkou a hypertenziou. Používanie systému s maternicovými fibroidmi nemá nepriaznivý vplyv na funkciu vaječníkov.

Nevýhody Mireny, hoci nevýznamné, sú. Toto zahŕňa:

 • Mimomaternicové tehotenstvo. Vyznačuje sa veľkým oneskorením menštruácie, bolesti hlavy, nevoľnosťou, silnou bolesťou brucha a tiež nevoľnosťou, blanšírovaním kože, tachykardiou..
 • Perforácia maternice.
 • Vyhostenie alebo propad IUD.
 • Tvorba funkčných cýst v doplnkoch.
 • Vysoká cena (10 - 15 tisíc rubľov)..
 • Ťažká závislosť.
 • Nekompatibilita s niektorými liekmi.
 • Nepohodlie s intimitou.

Iba gynekológ môže predpísať nosenie a vytvoriť špirálu Mirene. Samospráva je spojená s nepredvídateľnými dôsledkami.

Kedy je Mirena vhodná?

Špirála sa používa nielen ako účinný spôsob antikoncepcie, ale aj ako účinný nástroj na liečbu formácií v maternici..

Zariadenie je svojou charakteristikou porovnateľné s COC (kombinované perorálne kontraceptíva). Mirena je niekoľkokrát účinnejšia ako konvenčné námorníctvo.

Ak nehormonálne prístroje niekedy hriech a tehotenstvo nastanú, Mirena poskytuje takmer 100% záruku, aby sa zabránilo otehotneniu.

Špirálové ženy:

 • v prípade potreby dlhodobá spoľahlivá antikoncepcia;
 • s 1 partnerom (systém nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami);
 • ktorí už porodili.

Tí, ktorí ešte nezaviedli materstvo, môžu dať námorníctvo. Je potrebné mať na pamäti, že sa kladie na dlhú dobu. Tehotenstvo po záchvate Mireny, ak je dievča zdravé, nastáva bez problémov.

Produkt sa široko používa na terapeutické účely. Účinne jeho použitie vo formáciách v genitálnom orgáne. Špirála sa zavádza s myómom v tele maternice dievčatám trpiacim:

 • viacnásobné alebo jednotlivé uzly subterózneho intersticiálneho typu do 5 cm;
 • krvácanie z maternice;
 • menštruačné nepravidelnosti (menštruácia je dlhá, bolestivá, hojná);
 • hyperplázia
 • endometrióza.

Podľa niektorých gynekológov nie je používanie Mireny s myómom vždy opodstatnené. Aj s významným dôkazom môže nosenie SM zhoršiť zdravie ženy. Pred inštaláciou špirály do maternice musíte posúdiť stav dievčaťa, diagnózu (na identifikáciu sprievodných patológií)..

Ako použiť

Mirena s myómom je umiestnená podľa prísnych pokynov. Pred zavedením IUD sa vykoná ultrazvuk panvových orgánov (na posúdenie veľkosti a počtu uzlov, ich lokalizácie). Sprievodné choroby by sa mali vylúčiť a vagína dezinfikovať.

Systém sa inštaluje na 6. deň cyklu po ukončení menštruácie. Špirálu zavádza iba gynekológ. Pokusy o samostatný vstup do IUD sú plné prasknutia maternice a krvácania. Algoritmus pre inštaláciu Mireny:

 1. Dievča je požiadané, aby sedel na stoličke.
 2. Krk je odkrytý, ošetrený antiseptikom a pery sú chytené za kliešte..
 3. Pomocou sondy skontrolujte priechodnosť krčka maternice a vyhodnotte hĺbku dutiny. Manipulácia sa často vykonáva pod ultrazvukovým vedením. Ak sa zistí submukózny myóm, deformácia orgánov, špirála nie je nainštalovaná.
 4. Za všetkých podmienok, bez kontraindikácií, sa Mirena vstrekne do telesnej dutiny. V tomto prípade sa použije vodič. Ak je to potrebné, rozšírte krčný kanálik.

V prípade akýchkoľvek pochybností sa vykoná následné ultrazvukové vyšetrenie (na posúdenie polohy systému). Špirálu odstráni aj lekár. Jemne ju vytiahne z maternice. Nová Mirena môže byť uvedená po extrakcii starých.

Ako to funguje s patológiami

Používanie IUD umožňuje:

 • zabránenie rastu alebo zmenšenie veľkosti uzlov;
 • dočasné riedenie endometria:
 • znížené riziko anémie.

Liečivé vlastnosti špirály Mirena sú dôsledkom uvoľňovania hormónu levonorgestrelu do maternice. Táto látka patrí k progesterónom, pomáha znižovať koncentráciu estrogénu (nadmerný obsah vyvoláva tvorbu fibroidov)..

Systém sa tiež používa na prevenciu adenomyózy a hyperplázie (na pozadí hormonálnej substitučnej liečby). Ak sa choroba už vyvinula, neodporúča sa používať Mirenu..

Obmedzenia používania vnútromaternicového systému

IUD je efektívny, ale nie každý ho môže použiť. Po vyšetrení sa s myómom vytvorí špirála. Dievčatá s týmto ochorením musia byť pozorované gynekológom a podrobiť sa vyšetreniu (prvýkrát v mesiaci, druhýkrát v 3. a posledný v roku). Použitie Mireny sa neodporúča ženám s:

 • veľké myómy (viac ako 5 cm);
 • submukózne uzly;
 • deformita maternice;
 • podozrenie na malignitu procesu;
 • krútenie nôh a nekróza;
 • individuálna intolerancia;
 • cervikálna dysplázia;
 • krvácanie z maternice neznámeho pôvodu;
 • závažné patologické ochorenia pečene;
 • uretritída;
 • zápal močového mechúra.

Nevzťahuje sa na tehotenstvo, popôrodnú endometritídu. Nie je vhodné používať Mirenu pri menopauze.

komplikácie

Špirála je dobre tolerovaná. Mnohí si všimnú normalizáciu cyklu, odstránenie nepríjemných pocitov počas menštruácie. Spomaluje rast fibroidov. Ale to je len so správnou aplikáciou. Nevhodné používanie systému je spojené s:

 • negatívne účinky na organizmus počas adaptácie (nevoľnosť, cefalolalgia, bolesť prsných žliaz);
 • acyklické krvácanie;
 • amenorea;
 • tvorba cýst vo vaječníkoch;
 • vypadnutie zo špirály;
 • prasknutie maternice;
 • bolestivá nepravidelná menštruácia;
 • zvýšený rast vlasových vlasov.

Absolutórium po zavedení systému IUD

S výskytom rozmazaného hnedastého výboja sa nebojte. Toto je normálny jav, ktorý je spôsobený závislosťou endometria od účinkov lieku. Ale časté a ťažké krvácanie by malo byť varované. To môže naznačovať perforáciu steny maternice so zavedením IUD.

Zvýšenie krvácania po dlhej dobe, keď je Mirena v tele, signalizuje posun špirály alebo jej neúplnú stratu. Hlienový výtok je príznakom podráždenia, zápalu. Dlhý, neprechádzajúci výtok žltého zelenkavého odtieňa naznačuje vývoj infekcie.

Čo potrebujete vedieť pri používaní IUD

Ženy, ktoré sú predpísané používať Mirenu, by mali vedieť:

 • Cysta dodatkov sa nepovažuje za ospravedlnenie pre odstránenie systému. Uistite sa však, že vzdelávanie je priaznivé a je potrebné ho preskúmať.
 • Po 40 rokoch sa dievčatám podáva Mirena podľa prísnych indikácií av neprítomnosti pečeňových ochorení srdca.
 • Dôvodom odstránenia zariadenia je zväčšenie fibroidov.
 • Formácia, ktorá sa zistila po inštalácii IUD, sa monitoruje, zatiaľ čo špirála sa neodstráni.
 • Zavádza sa Mirena s myómom, ak neexistujú kontraindikácie.
 • Dievčatá musia pravidelne navštevovať gynekológa (aby sa zaistilo správne vloženie vnútromaternicového systému).
 • Počas týždňa nemôžete:
 • športovať;
 • laxatíva na pitie;
 • dať si kúpeľ;
 • choďte do sauny;
 • nosiť závažia.

Kontrolné vyšetrenia po inštalácii Mireny fibroidmi: o týždeň, o mesiac neskôr a potom každých šesť mesiacov po dobu 5 rokov.

Recenzie lekárov

Odborníci sa domnievajú, že Mirena je účinnou metódou antikoncepcie a účinným nástrojom na liečbu myómov. IUD sa ľahko inštalujú, rýchlo si zvyknú a minimalizujú riziko komplikácií.

Vladimir Ignatievich, gynekológ s 15 ročnými skúsenosťami

Použitie Mireny predpisujem pacientom s malým myómom (do 5 cm). Špirála sa už dlho osvedčila ako účinná. Nielenže zastavuje rast uzla, ale tiež znižuje jeho formovanie. Hlavnou vecou je správne nainštalovať IUD a upozorniť ženu na možné trvalé účinky.

Andrei Petrovich, gynekológ, 17 rokov skúseností

Nedávno je dôležité použitie špirály Mirena pri tvorbe maternice, ako sú napríklad myómy. IUD je vybavený hormónom, ktorý znižuje hladinu estrogénu (látky, ktoré spúšťajú nádory). Nosenie špirály zabraňuje rastu rastlín, eliminuje nepríjemné príznaky.

Recenzie dievčat

Alevtina, 34, Novosibirsk

Pred dvoma rokmi som bol poverený nosiť Mirenu, keď objavili myómy. Nesúhlasil som dlho, pretože špirála bola drahá a nevedela som, aký bude jej účinok. Je mi ľúto, že som ho nainštaloval. Nádor vôbec nerastie, stav sa zlepšil, cyklus sa obnovil.

Anna, 44 rokov, Saratov

Po zistení fibroidu s veľkosťou 4 cm lekár odporučil použitie spirály Mirena a varoval pred možnými následkami. Rozhodol som sa pre inštaláciu a uvedomil som si, že to nebolo zbytočné. Ultrazvuk ukazuje pokles v uzle, menštruačný cyklus sa stabilizoval, menštruácia nie je tak bolestivá a hojná.

Olga, 45 rokov, Moskva

Nemohol som otehotnieť dlho. Počas vyšetrenia sa zistil myóm a na jeho odstránenie bolo predpísané použitie IUD Mirena. Šiel som s ňou päť rokov. Závislosť nebola ľahká, ale celkovo bola dobrá. Pod vplyvom hormónov sa cyklus zotavil a novotvary ustúpili. Po 8 mesiacoch som otehotnela.

zistenie

Špirála Mirena je dobrou antikoncepciou a spásou pre ženy s myomatóznymi uzlami. Nosenie IUD má pozitívny vplyv na celkové zdravie, znižuje opuch a odstraňuje bolestivé príznaky. Hlavná vec je, že inštaláciu vykonáva skúsený lekár. Ak sa vyskytnú vedľajšie účinky, mali by ste o tom informovať svojho lekára. Niekedy môže nosenie systému poškodiť.

5 odporúčaní na liečbu hormonálnej špirály endometriózy a fibroidov "Mirena"

Ak je možná konzervatívna liečba fibroidov maternice a endometriózy, lekári predpisujú liečbu intrauterinným zariadením Mirena. Jeho použitie je opodstatnené a klinické štúdie preukázali pozitívne účinky IUD na maternicové patológie.

Mirena špirála: základné informácie

Špirála Mirena je hormonálna antikoncepcia obsahujúca levonorgestrel vo svojom jadre. Hormón sa uvoľňuje každý deň v mikro dávkach, čo je dostatočné na ochranu pred nechceným tehotenstvom. Mirena bola spočiatku vytvorená ako antikoncepcia, ale počas aplikácie lekári objavili terapeutický účinok antikoncepcie, keď pôsobili na maternicové endometrium..

Antikoncepcia je založená na obdobie až piatich rokov a po odstránení špirály žena v priebehu roka úspešne otehotnie, ak sa chce stať matkou. Pri inštalácii špirály nedochádza k jej odmietnutiu a počas aplikácie nedochádza k alergickým reakciám.

Použitie špirály pri myóme

Maternicové myómy sú nádorovité útvary vo svalovej vrstve orgánu. Tento proces je vo väčšine prípadov benígny, ale nevylučuje sa negatívny dôsledok - zhubná degenerácia fibroidov. Zistilo sa, že pôvod fibroidov je hormonálny - nádor sa objaví, ak má žena nedostatok progesterónu. Myomatózne uzliny sa vyvíjajú s nízkym obsahom tohto hormónu.

Pri liečbe maternicových fibroidov Mirenou špirálou ženy zaznamenávajú zastavenie nepohodlnej menštruácie, absenciu bolesti v dolnom bruchu a zníženie krvácania. Pacienti sa cítia oveľa lepšie, emocionálna stránka života je normalizovaná.

Pre ženy s myómom je však rozhodujúcim zastavenie rastu myomatózneho uzla.

Spolu s tým je Mirenaova špirála pri myóme prevenciou endometriálneho hyperplastického vývoja, ktorý sprevádza výskyt nádoru vo svalovej vrstve orgánu..

Keďže Mirena môže byť inštalovaná po dobu piatich rokov, umožňuje to dostatočne dlhý terapeutický účinok a výrazne zlepšuje zdravie žien.

Mirena s hyperpláziou endometria

Endometrióza sa najčastejšie diagnostikuje u žien v reprodukčnom veku, hlavný vek pacientov je od 20 do 45 rokov. V tom čase nastali zmeny v endometriu pod vplyvom ženských pohlavných hormónov. Normálne endometrium rastie v prvej polovici cyklu, ale v druhej polovici, v neprítomnosti tehotenstva, ustupuje a je odmietnutý, pričom počas menštruácie odchádza..

Pri endometrióze rastie sliznica maternice nadmerne a spôsobuje žene vážne nepohodlie. Na pozadí endometriózy vznikajú a vyvíjajú sa závažné patológie, pri ktorých je možné úplne odstrániť maternicu. Aby sa zabránilo abnormálnemu rastu vrstvy maternicovej výstelky, je endometrióza prednostne liečená hormonálnymi liekmi, najmä hormonálnou špirálou Mirena..

Hormón levonorgestrel obsiahnutý v špirále inhibuje rast endometria.

Hormón je lokalizovaný v špeciálnej kapsule na spodnej strane antikoncepcie, uvoľňuje sa každý deň, čo zaisťuje udržanie priaznivého hormonálneho pozadia v tele ženy.

Terapia sa poskytuje vďaka priamemu účinku hormónu na vnútromaternicovú vrstvu. Oblasti, v ktorých sa pozoruje hyperplázia v priebehu času a po tom všetkom vymizne.

Účinná látka môže ovplyvniť citlivosť progesterónových a estrogénových receptorov, ktoré sú „vinné“ šírením endometria. Po znížení počtu patologických ohnísk sa žena okamžite cíti oveľa lepšie. Bolesť v dolnej časti brucha zmizne, pri menštruácii nedochádza k žiadnemu ťažkému krvácaniu, je podstatne kratšia a nepohodlná.

Výhody liečby endometriózy pomocou špirály Mirena sú zrejmé:

 • nie je potrebné brať tabletovaný liek denne;
 • trvanie terapeutického účinku je päť rokov, čo je omnoho ekonomickejšie v porovnaní s tabletami kúpenými za rovnaké časové obdobie;
 • Mirena má minimálne kontraindikácie na inštaláciu a vedľajšie účinky, ženské telo málokedy odmieta špirálu;
 • po inštalácii špirály sa index hemoglobínu zvýši;
 • môžu byť použité u žien s cukrovkou;
 • okrem terapeutického účinku existuje aj stopercentná antikoncepcia.

Skúsenosti ukazujú, že Mirena dobre zvláda endometriózu. Väčšina žien dokázala dosiahnuť stabilnú remisiu patológie..

Elena, 27 rokov: „Mirena vložila špirálu po prvom tehotenstve, bolo možné výrazne zlepšiť stav endometria. Teraz odstránili špirálu, chceme druhé dieťa, ale ak to bude potrebné, znova to použijem. “

Irina, 42 rokov: „Cítila som prístup menopauzy a lekár našiel endometriózu prvého stupňa. Používam Mirenu druhý mesiac, až kým sa cyklus nevráti k normálu, ale celkovo sa moje pocity zlepšili. “

Alexandra, 35 rokov: „Lekár mi odporučil Mirenu po druhom tehotenstve. Myóm bol nájdený, preto je potrebné liečiť ho. Zatiaľ neplánujeme deti a Mirenu umiestnim na päť rokov. Uplynuli štyri roky, sú zaznamenané zlepšenia a ultrazvuk neukazuje rast fibroidov. “

Špirála Mirena, ako nástroj prvej línie pri nechirurgickej liečbe myómov

Fibrómóm je najbežnejším benígnym nádorom maternice u premenopauzálnych žien. Na jej liečenie sa používajú najmä hormonálne prípravky s rôznymi spôsobmi podania do tela. Napríklad gynekológ môže odporučiť inštaláciu vnútromaternicového systému (IUD) Mirena vylučujúceho levonorgestrel - gestagénovú hormonálnu zložku..

Hormonálny IUD umožňuje znížiť závažné menštruačné krvácanie, pocit ťažkosti a bolesti v podbrušku. Terapeutický účinok je spojený s vývojom použitia tohto vnútromaternicového systému endometriálnej atrofie - vnútornej maternicovej membrány - a so znížením veľkosti myomatózneho uzla..

Je liečba maternicových fibroidov účinná so špirálou Mirena?

Vedci a lekári zatiaľ na túto otázku nemôžu spoľahlivo odpovedať. Predpokladá sa, že tento IUD vedie k zníženiu závažnosti symptómov choroby. Napriek tomu z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch sa takýto liek zatiaľ nemôže odporučiť všetkým ženám s maternicovými fibroidmi kvôli malému počtu spoľahlivých klinických štúdií..

Čo je Mirena

Ide o vnútromaternicový terapeutický systém, ktorým je telo tvaru T, pokryté hormonálnym liečivom a majúce ochrannú vrstvu, ktorá zaisťuje postupné uvoľňovanie levonorgestrelu. Na jeho konci sú vlákna na následné odstránenie z maternice a umiestni sa do telovej dutiny pomocou špeciálneho vodiča pripevneného na „špirálu“..

IUD má vnútromaternicový progestogénny účinok. V tele je pod vplyvom gestagénov znížená hrúbka endometria, zhoršená dodávka krvi, znížená aktivita deliacich sa buniek maternice..

Špirála vylučuje gestagénový liek levonorgestrel priamo do maternicovej dutiny, čo umožňuje použiť minimálnu dávku účinnej látky..

Preto sa pod vplyvom takého IUD nevyvíjajú zmeny a vedľajšie účinky charakteristické pre perorálne podávanie progestogénov alebo injekcie..

Prečítajte si viac o vnútromaternicovom zariadení Mirena na tejto stránke..

Terapeutický účinok

Pri maternicovom myóme je Mirena predpísaná v prípade ťažkého menštruačného krvácania..

Môžu byť sprevádzané príznakmi a laboratórnymi príznakmi chronickej anémie z nedostatku železa - slabosť, dýchavičnosť, bledá pokožka, búšenie srdca, suchá koža a vlasy atď..

Bez zastavenia straty krvi bude liečba anémie zbytočná. Preto, najmä ak si žena chce zachovať schopnosť porodiť dieťa, sa ukazuje, ako používa tento liek.

Postupné predĺžené uvoľňovanie levonorgestrelu inhibuje proliferáciu (delenie) endometriálnych buniek a zabraňuje jeho zhrubnutiu. Vývoj atrofických procesov v prvých týždňoch po zavedení špirály môže byť sprevádzaný zvýšením škvrnitého výtoku z vagíny, dokonca aj mimo menštruácie..

Postupne však oslabujú a po šiestich mesiacoch sa menštruačná strata krvi zníži takmer dvakrát. 2 roky po inštalácii špirály sa endometriálna atrofia stáva tak výraznou, že ju možno porovnať s účinkom po chirurgickej ablácii (odstránení) sliznice maternice..

Je dôležité, aby žena netrpěla ovariálnymi funkciami a hormonálnymi hladinami. Po odstránení špirály môže väčšina pacientov otehotnieť v nasledujúcom roku..

Pomáha Mirena eliminovať nádor?

Nie, pod svojím vplyvom sa myóm nevyrieši, ale môže sa výrazne zmenšiť. Okrem toho sa výrazne zníži strata krvi počas menštruácie, čím sa zabráni chirurgickému zákroku - odstráneniu maternice.

Indikácie pre použitie

Liečba maternicových fibroidov Mirenou špirálou je predpísaná, ak:

 • pacient trpí vážnym menštruačným krvácaním;
 • môže mať anémiu s nedostatkom železa;
 • myóm je umiestnený tak, že nepodlieha konzervatívnej myomektómii (odstránenie uzla pri zachovaní orgánu), má veľkosť menej ako 3 cm;
 • žena si želá zachovať reprodukčnú funkciu, ale tehotenstvo sa v blízkej budúcnosti neplánuje.

Vo všetkých ostatných situáciách je pacientovi ponúknutá lieková terapia alebo chirurgická liečba. S maternicovými fibroidmi veľkých veľkostí sa hysterektómia stáva najlepšou možnosťou.

Najefektívnejšie použitie Mireny s malým submukóznym myómom je, keď je nádorový uzol umiestnený pod sliznicou, ale nedeformuje lúmen maternice..

Hormonálna a antikoncepčná účinnosť tohto lieku po inštalácii trvá 5 rokov.

Maternicové myómy: o ochorení, klasifikácii a typoch v závislosti od lokalizácie, príčin, liečebných metód. O tom v samostatnej recenzii.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Po zavedení špirály Mirena u 22% pacientov sa mesačné obdobia predlžujú, ale na konci prvého roku používania sa toto číslo znižuje na 3%. Nepravidelná menštruácia sa pozoruje u 67% a 19%. V priebehu roka je úplné zastavenie menštruácie zaznamenané v 16% a zriedkavé obdobia - v 57%.

Po inštalácii špirály s fibromyómom sú možné nasledujúce vedľajšie účinky:

 • vo viac ako 10% prípadov - bolesti hlavy, bolesti brucha, špinenie škvrny od vagíny, vulvovaginitída;
 • v 1-10% prípadov: depresívna nálada, migréna, nevoľnosť, akné, bolesť chrbta, adnexitída, ovariálne cysty, bolesť prsných žliaz, prolaps špirály;
 • v menej ako 1% prípadov: alergické reakcie, svrbenie kože, vypadávanie vlasov, vysoký krvný tlak, perforácia maternice.

Kontraindikácie pri inštalácii Mireny s myómom sú dosť rozdielne. Nepoužívajte toto zariadenie počas tehotenstva alebo v prípade podozrenia naň. Preto pred zavedením IUD je gravidita starostlivo vylúčená. Nepodávajte IUD deťom mladším ako 18 rokov a ženám starším ako 65 rokov.

Do genitourinárneho systému nemôžete vstúpiť do IUD pre žiadny infekčný proces - chronickú adnexitídu, uretritídu, cystitídu, popôrodnú endometritídu alebo cervicitídu. Liek je tiež kontraindikovaný pri akomkoľvek ochorení sprevádzanom imunodeficienciou a zvýšenou náchylnosťou k infekciám. Preto by sa nemal používať u žien s cukrovkou.

Okrem toho nasledujúce kontraindikácie zahŕňajú nasledujúce gynekologické choroby:

 • cervikálna dysplázia;
 • rakovina krčka maternice alebo endometria;
 • rakovina prsníka.
 • Neodporúča sa používať IUD s fibroidom 5 cm alebo viac umiestneným vo vnútri svalovej steny a deformujúcim vnútorný lúmen maternice, ako aj s akýmikoľvek inými anomáliami v štruktúre tohto orgánu..
 • Ďalšou kontraindikáciou je akútna hepatitída alebo nádor pečene.
 • Je veľmi nežiaduce používať takúto liečbu, ak má žena migrénu, nezvyčajne výraznú bolesť hlavy, žltačku akéhokoľvek pôvodu, vysoký krvný tlak, mozgovú príhodu alebo infarkt, chlopňové srdcové choroby (vrodené a získané).
 • Pri suberóznom myóme nie je krvácanie počas menštruácie u pacientov zvyčajne príliš výrazné, takže nemá zmysel vytvoriť IUD Mirenu..

Ako je systém zavedený

Príprava zahŕňa všeobecné a gynekologické vyšetrenie, odobratie náteru z krčka maternice. Vylúčené sú infekcie tehotenstva a pohlavných orgánov. Akékoľvek zápalové ochorenie panvy by sa malo liečiť. Pred inštaláciou sa vykoná ultrazvuk maternice.

Bezprostredne pred zavedením špirály do pošvy sa môže zaviesť zrkadlo, môže sa použiť lokálna anestézia. Krk je ošetrený antiseptikom a zachytený kliešťami. Cervikálnym kanálikom prechádza tenká sonda a potom je nainštalovaná samotná špirála. Podávanie IUD by nemalo byť sprevádzané bolesťou.

Po zákroku sa pacientovi ponúkne odpočinok počas 30 minút. V tomto okamihu sa môže objaviť bledá, závraty, potenie, mdloby. Ak po odpočinku tieto príznaky nezmiznú, je potrebné opakované gynekologické vyšetrenie; je možné, že špirála nie je správne nainštalovaná.

V prípade úspešného zavedenia Mireny sa kontrolné vyšetrenie gynekológom predpíše po 1 až 3 mesiacoch a potom ročne až do odstránenia špirály. Ihneď po odstránení je možné zaviesť nový IUD..

Rozdiely od iných liekov na liečbu myómov

Mirena je jediný vnútromaternicový systém obsahujúci gestagénnu zložku, ktorý má terapeutický účinok na myóm. Iné lieky sa predpisujú vo forme tabliet, injekcií, náplastí, vaginálnych krúžkov. Patria do rôznych farmakologických skupín..

Špirála Mirena má stabilizačný účinok, namiesto nej možno použiť perorálne kontraceptíva s nízkou dávkou.

Pred použitím všetkých týchto liekov je často potrebné prvé štádium liekovej terapie agonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín alebo mifepristónom..

Čo funguje lepšie s myómom: Novaring alebo Mirena?

Novaring je vaginálny kruh vylučujúci estrogénové aj gestagénové zložky. Je predpísaný na antikoncepciu, ako aj na malé myomatózne uzly, aby sa stabilizovala ich veľkosť, obnovil normálny menštruačný cyklus a zabránilo krvácaniu.

V porovnaní s Mirenou má Novaring nasledujúce výhody:

 • nevyžaduje pri vstupe lekársku pomoc (umiestnená do pošvy na 21 dní s intervalom 7 dní počas každého cyklu);
 • obnovuje normálny stav endometria a nespôsobuje jeho atrofiu;
 • po odstránení krúžku môže dôjsť v ďalšom cykle k otehotneniu;
 • nie je potrebné starostlivo liečiť všetky zápalové ochorenia pohlavných ciest, pretože krúžok nepreniká do dutiny maternice.

Vaginálny prsteň

Novaring má však svoje nevýhody v porovnaní s námorníctvom:

 • krúžok je oveľa menej účinný pri liečbe ťažkého menštruačného krvácania;
 • musíte ho zadať mesačne a prísne dodržiavať podmienky inštalácie a odstránenia;
 • k vedľajším účinkom gestagénov pre Mirenu sa pridávajú nepriaznivé účinky pri podávaní estrogénu.

O potrebnom lieku rozhoduje gynekológ s prihliadnutím na názor pacienta. Zvyčajne sa pri myóme odporúča inštalácia IUD, ak žena neplánuje otehotnieť v blízkej budúcnosti. Táto metóda je účinnejšia pri liečbe myómov maternice. Avšak u mladých pacientov s malými uzlinami a bez závažného krvácania môže byť Novaring dobrou alternatívou..

Výhody a nevýhody používania špirály Mirena v myóme

Pri výbere medzi rôznymi metódami konzervatívnej liečby fibroidov by žena mala pochopiť výhody a nevýhody hormonálnej špirály Mirena..

Medzi výhody patria:

 • dlhodobé používanie (do 5 rokov);
 • účinné zníženie straty krvi a bolesti pri menštruácii;
 • malé množstvo vedľajších účinkov;
 • nedostatok nežiaducich účinkov zvyšovania telesnej hmotnosti, opuchu, možnosti použitia u fajčiarov;
 • súčasná prevencia endometriózy a zhubných nádorov maternice.

Nezabudnite na nevýhody tohto spôsobu liečby:

 • vysoké náklady na špirálu;
 • potreba inštalácie v lekárskom zariadení a pravidelné monitorovanie gynekológom;
 • riziko infekčných komplikácií pri neliečených zápalových ochoreniach genitourinárneho systému;
 • pravdepodobnosť zvýšeného krvácania a bolesti v podbrušku;
 • nepohodlie pri pohlavnom styku u žien aj mužov.

Vnútromaternicový terapeutický systém Mirena je účinná liečba fibromómómov s veľkosťou do 3 až 5 cm, sprevádzaná ťažkým menštruačným krvácaním, umiestneným pod sliznicou (submukózou), ale nedeformujúcu maternicu..

Droga má nielen terapeutický, ale aj antikoncepčný účinok, u mnohých žien spôsobuje dočasné zastavenie menštruácie bez ovplyvnenia práce vaječníkov..

V prípade absencie indikácie je Mirena často prvou voľbou pri nechirurgickej liečbe fibroidov maternice..

Mirena s maternicovými fibroidmi - recenzie lekárov a pacientov, liečba vnútromaternicových fibroidov v Moskve

5. februára 2018 4 317 0

Myóm je benígny novotvar svalovej vrstvy maternice. Prítomnosť fibroidov sa nepovažuje za nebezpečný stav, a preto môže žena pri správnom zaobchádzaní naďalej viesť normálny život. Ako antikoncepčné a terapeutické činidlo pre myóm je predpísaný vnútromaternicový prístroj Mirena, ktorý má celkom pozitívne hodnotenie lekárov a pacientov..

Upozorňujeme, že tento text bol pripravený bez podpory našej rady odborníkov.

Moderná medicína ponúka niekoľko spôsobov liečby benígnych nádorov v dutine maternice. Jednou z nich je embolizácia maternicovej tepny (EMA). Táto metóda umožňuje okamžité odstránenie všetkých myómov bez ohľadu na ich umiestnenie pri zachovaní maternice.

Obdobie zotavenia po zákroku trvá oveľa kratšie ako po zákroku a príznaky choroby, ktoré postupne miznú, už viac nespôsobujú nepohodlie ženy.

Ak chcete určiť jednotlivé prístupy pri liečbe myómov, môžete získať e-mailovú konzultáciu alebo dohodnúť stretnutie s popredným odborníkom..

Vnútromaternicový myóm a antikoncepcia

Prítomnosť fibroidov nevylučuje normálny sexuálny život ženy. Ak sú novotvary malé, nevyvolávajú nepríjemné pocity počas pohlavného styku a neexistujú žiadne ďalšie kontraindikácie, intímny život nie je zakázaný. Ak žena neplánuje otehotnieť, môže použiť rôzne metódy antikoncepcie: bariéru alebo hormonálne.

Najvhodnejším spôsobom, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu, je vnútromaternicové zariadenie Mirena. Vnútromaternicové zariadenie má tiež terapeutický účinok, ktorý je účinný pri myóme.

Mirena je schopná zastaviť rast uzlov a pôsobiť na steny maternice, aby normalizovala menštruačný tok.

Použitie vnútromaternicového telesa pomáha zbaviť sa alebo znížiť závažnosť klinických prejavov pri myóme.

Mirena s myómom: účinnosť vnútromaternicového telesa

Vnútromaternicové zariadenie Mirena patrí k najnovšej generácii hormonálnych antikoncepčných prípravkov. Obsahuje kapsulu s levonorgestrelom (derivát progesterónu), ktorá sa uvoľňuje približne 20 mg denne. Látka vstupuje do krvného obehu a má lokálny účinok na maternicu. Levonorgestrel podporuje riedenie endometria bez ovplyvnenia funkcie vaječníkov.

Vnútromaternicové hodnotenia Mireny u žien majú často pozitívne výsledky. Látka obsahujúca hormóny vyhladzuje steny maternice a dodáva im elasticitu. To sťažuje pripojenie oplodneného vajíčka k nemu. Levonorgestrel tiež zvyšuje viskozitu sekrétu krku, ktorá bráni voľnému priechodu spermií.

Intrauterinná Mirena má na myóm maternice nasledujúci účinok:

 • Trvanie krvácania a ich objem sa znižuje;
 • Znižuje bolesť;
 • Tlak na susedné orgány klesá (močový mechúr, konečník);
 • Zlepšuje sa celková pohoda.

Riedenie endometria pomáha znižovať prísun krvi do myómov, vďaka čomu sa začína zmenšovať. Tiež použitie vnútromaternicového zariadenia normalizuje hormonálne pozadie, takže myomatózne uzly, ktoré reagujú na zmeny hladín hormónov, prestanú rásť..

Mirena s maternicovými fibroidmi: kontraindikácie

Vývoj myomatóznych uzlín sa často vyskytuje na pozadí zvýšenej hladiny gestagénov v tele ženy. Hormonálna nerovnováha, konkrétne zvýšenie hladiny gestagénov, sa považuje za jeden z faktorov vyvolávajúcich rast nádoru..

Hyperestrogenizmus môže tiež spôsobiť rezistenciu na hlavnú účinnú látku vnútromaternicového telesa, ktorá sa prejavuje po niekoľkých mesiacoch používania tohto typu antikoncepcie..

Preto je tento stav kontraindikáciou použitia hormonálnej špirály Mirena.

Medzi ďalšie faktory, pre ktoré nie je možné použiť vnútromaternicové zariadenie, patria:

 • Veľké veľkosti myomatózneho úlovku v maternicovej dutine (submukózne myómy). Špirála môže poškodiť novotvar a spôsobiť zvýšenú bolesť a krvácanie. Submukózne uzly môžu interferovať s normálnym vstupom špirály do maternice a narušiť jej integritu;
 • Zápalové choroby maternice a krčka maternice. Pred použitím vnútromaternicovej Mireny je potrebné tieto choroby liečiť;
 • Deformita maternice spôsobená vývojom submukóznych alebo intramurálnych fibroidov;
 • Endometriálne choroby;
 • tehotenstva;
 • Zhubné nádory prsných žliaz;
 • Poruchy kardiovaskulárneho systému, tendencia k tvorbe krvných zrazenín;
 • zápal pečene.

Mirena s myómom: recenzie lekárov

Gynekológovia majú pozitívny prístup k používaniu vnútromaternicového zariadenia Mirena. Má dobrý antikoncepčný účinok a má pozitívny vplyv na fibroidy. Preto sú recenzie lekárov o tomto nástroji väčšinou pozitívne.

Pred vymenovaním vnútromaternicovej Mireny, najmä v prítomnosti fibroidov, by sa mala žena podrobiť vyšetreniu s cieľom vylúčiť kontraindikácie. Zníži sa tým pravdepodobnosť negatívnej spätnej väzby od pacientov pri používaní Mireny.

Vnútromaternicové zariadenie vkladá do maternice iba kvalifikovaný odborník počas gynekologického vyšetrenia. V budúcnosti bude žena musieť navštíviť gynekológa na preventívne vyšetrenie, aby mohla sledovať stav orgánov reprodukčného systému a myomatóznych uzlín..

Vnútromaternicové zariadenie Mirena je nastavené na päť rokov a má dlhodobý antikoncepčný účinok a má pozitívny vplyv na myóm.

Malo by sa však pamätať na to, že Mirena sa môže použiť iba na normalizáciu stavu malých nádorov. Vnútromaternicové zariadenie nelieči myómy a negatívne príznaky sa najčastejšie vracajú po uplynutí Mireny.

V prítomnosti stredných a veľkých uzlov nemusí mať vnútromaternicová Mirena účinok, ale iba vykonáva antikoncepčný účinok, preto lekári odporúčajú na odstránenie choroby použiť účinnejšie opatrenia. Embolizácia maternice je najúčinnejšou liečbou fibroidov.

Neovplyvňuje hormonálne pozadie, obnovuje reprodukčnú funkciu a v krátkom čase vracia ženu do normálneho života..

Vnútromaternicové myómy maternice: liečba EMA

Embolizácia maternicovej tepny je doteraz najúčinnejšou a najbezpečnejšou metódou liečby patológie, ktorá vám umožňuje uložiť maternicu a nepoškodiť ju..

Po EMA môže žena naplánovať tehotenstvo a porodiť dieťa sama..

Vedenie EMA jemne ovplyvňuje maternicu bez zanechania jaziev a iných poranení tkaniva, čo nemá vplyv na ďalšie dodanie..

Pri embólii maternicových tepien cez katéter vložený do femorálnej artérie chirurg zavádza špeciálny liek so sférickými časticami - embóliu. Sú vyrobené zo špeciálneho materiálu, ktorý neinteraguje s telesnými tkanivami..

Emboly selektívne vstupujú do krvných ciev, ktoré živia myomatózne uzly. V dôsledku zastavenia prívodu krvi sa myómy začínajú zhoršovať.

V tomto prípade nie je narušená výživa samotného orgánu, pretože tiež dostáva krvný obeh prostredníctvom vaječníkových tepien a veľkej siete periférnych ciev..

Embolizácia maternicových tepien umožňuje ovplyvniť všetky uzliny vnútromaternicových fibroidov, dokonca aj tie, ktoré sa stále objavujú. Táto vlastnosť eliminuje riziko recidívy ochorenia v priebehu času, čo sa často stáva pri chirurgickom odstránení nádorov..

Po zablokovaní toku krvi do nádorov (k tomu dôjde päť minút po podaní lieku) začnú postupne odumierať. Hladké svalové tkanivo vnútromaternicových myómov je nahradené spojivovým tkanivom. Tento proces trvá asi rok..

Počas tejto doby sa veľkosť uzlov zmenšuje trikrát až štyrikrát. Po regresii nádoru žena nespôsobuje ťažkosti, nespôsobuje bolesť alebo nepohodlie počas menštruácie. Najčastejšie sa bývalé myómy, ktoré sa nachádzajú v maternicovej dutine, oddeľujú od myometria a sú vytlačené von.

Existuje teda akýsi „zrod“ uzlov a uvoľnenie maternice.

Po embolizácii maternicových tepien nie je potrebné vykonávať ďalšie procedúry ani užívať lieky. Táto metóda umožňuje úplne vyriešiť problém myómov a už sa k nemu už nevracať. Postup EMA by sa mal vykonávať za účasti skúseného chirurga na špeciálne vybavenej klinike.

Na vykonanie embólie maternicových tepien odborná rada nášho webu odporúča kontaktovať kliniky na liečbu fibroidov, ktoré sa špecializujú na tento postup. Vedúci lekári v tejto oblasti pracujú s pacientmi: endovaskulárny chirurg, Ph.D. B. Yu Bobrov a gynekológ pôrodníka, MD D. M. Lubnin.

 • Sidorova I.S. Maternicové myómy (moderné aspekty etiológie, patogenézy, klasifikácie a prevencie). V knihe: Maternicové myómy. Ed. JE. Sidorova. M: MIA 2003; 5-66.
 • Androutopoulos G., Dekavalas G. Posledný pokrok v liečbe fibroidov maternice. Preklad z angličtiny N. D. Firsová (2018).
 • Savitsky G. A., Ivanova R. D., Svechnikova F. A. Úloha lokálnej hyperhormonémie v patogenéze rýchlosti rastu hmoty nádorových uzlín pri myómoch maternice // Pôrodníctvo a gynekológia. - 1983. - T. 4 - S. 13-16.

Názor lekárov na použitie špirály Mirena s myómom

Maternicové myómy sú benígny hormón senzitívny nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve maternice. Na liečbu patológie sa používajú rôzne metódy - chirurgické aj konzervatívne.

Väčšina známych liekov nedokáže zmierniť problém ženy a túto situáciu môže ukončiť iba hysterektómia..

Takáto radikálna metóda liečby nie je kategoricky prijateľná pre ženy plánujúce tehotenstvo, takže odborníci sa snažia nájsť iné spôsoby, ako ovplyvniť myometrium nádor..

Podľa lekárov sa Mirena špirála môže používať na myóm, ale iba pri absencii jednoznačných kontraindikácií. Boli vyvinuté liečebné režimy pre benígne nádory maternice s IUD s obsahom hormónov, ale gynekológovia sa doteraz nedohodli na tejto otázke..

A zatiaľ čo niektorí odborníci odporúčajú Mirenu ako účinný antikoncepčný a terapeutický prostriedok, iní odrádzajú svojich pacientov od používania IUD proti fibroidom..

Pri rozhodovaní o používaní Mireny by mala žena zvážiť všetky klady a zápory a získať úplné informácie o svojom zdraví.

Vnútromaternicová antikoncepcia: princíp účinku

Mirena je vnútromaternicový terapeutický systém. Liek patrí k hormonálnym antikoncepčným prostriedkom a IUD. Celkovo je to so špirálou Mirena spojená iba s tým, že je nainštalovaná v dutine maternice. Všetky ostatné vlastnosti sa výrazne líšia a robí z Mireny zásadne odlišný spôsob ochrany pred nechceným tehotenstvom..

Špirála Mirena sa líši od nehormonálnych IUD v tom, že okrem mechanického pôsobenia uvoľňuje v nich obsiahnuté hormonálne aktívne látky, ktoré zvyšujú jeho účinnosť.

Porovnávacie charakteristiky vnútromaternicových zariadení sú uvedené v tabuľke:

indexMirenaNehormonálne IUD
vymenovanieantikoncepcie;
Liečba gynekologických chorôb
antikoncepcie
Pearl Index0,1-0,50,9-3
Princíp činnostiPotlačenie funkčnej aktivity endometria;

 • Zvýšenie viskozity krčka hlienu;
 • Znížená pohyblivosť spermií;
 • Inhibícia ovulácie (u malého počtu žien)
Potlačenie funkčnej aktivity endometria;
Rozvoj aseptického zápalu sliznice maternice;
Pomalé vajcovody
reverzibilitaÁnoÁno
Menštruačný cyklusMenštruačné krvácanie je znížené a môže úplne chýbať (u 20% žien)Menštruácia sa predlžuje, stáva sa bohatou a bolestivou
Riziko vypadnutiaMinimálne kvôli relaxácii endometriak dispozícii
Inštalácia u žien bez žienMožno podľa indikácieNeodporúčané
Žiadosť o myóm materniceÁnožiadny

Pearl Index, ktorý je tiež percentuálnym podielom zlyhaní, je počet žien zo 100, ktoré otehotnejú pomocou určitej metódy antikoncepcie..

Výhody a nevýhody Mirena

Prečo lekári odporúčajú toto konkrétne liečivo na súčasnú antikoncepciu a liečbu fibroidov? Výhody Mireny sú zrejmé:

 • Vysoká účinnosť: minimálne riziko nechceného tehotenstva;
 • Dlhá akcia: špirála sa umiestni raz za 5 rokov;
 • Dobrá tolerancia;
 • Pozitívny vplyv na myomatózne uzly;
 • Prevencia hyperplázie a endometriózy;
 • V niektorých prípadoch je to dobrá alternatíva k chirurgickej liečbe fibroidov..

Mnoho žien sa pýta: akú špirálu je lepšie dať - pravidelnú alebo obsahujú hormóny? Lekári neodporúčajú použitie špirály s prídavkom medi, striebra alebo zlata pre myóm.

Takéto fondy neobsahujú hormóny, čo znamená, že nemajú požadovaný účinok na patologický proces.

Normálny IUD bude slúžiť iba ako antikoncepcia, zatiaľ čo Mirena je schopná zabezpečiť potrebný terapeutický účinok.

Mirena je nielen účinná a pohodlná ako antikoncepcia, ale aj vďaka obsahu hormónov má pozitívny vplyv na myomatózne uzly..

 • Ak chcete nainštalovať a odstrániť Mirenu, musíte navštíviť lekára: nemôžete to urobiť sami;
 • Počas sexu môže partner cítiť antény v ženskej vagíne. Tento problém sa rieši odrezaním dlhých nití na recepcii gynekológa;
 • Adaptačné obdobie trvá 3 až 4 mesiace a v tomto čase sa môžu vyskytnúť nežiaduce vedľajšie účinky;
 • Vysoká cena.

Indikácie pre použitie Mireny

Vnútromaternicový systém Mirena sa používa ako moderný vysoko účinný prostriedok na ochranu pred nechceným tehotenstvom. Podľa svojich charakteristík sa liek môže porovnávať s kombinovanými perorálnymi kontraceptívami..

Mirena výrazne prevyšuje bežné nehormonálne špirály.

Ak je na pozadí IUD tehotenstvo niekedy možné (aj keď sú dodržané všetky pravidlá inštalácie a prevádzky), potom sa pri použití hormonálneho vnútromaternicového systému riziko minimalizuje..

Typy vnútromaternicových systémov: nehormonálne T-tvarované alebo reťazové, potiahnuté meďou alebo striebrom a hormonálne T-tvarované plastovým valcom, ktorý obsahuje hormón.

Mirena obsahuje levonorgestrel (20 mcg / deň). Ide o gestagén, ktorý má určitý vplyv na sliznicu maternice a krčka maternice, čím zabraňuje nechcenému tehotenstvu. Inštalácia Mireny sa zobrazuje v týchto situáciách:

 • Potreba spoľahlivej antikoncepcie na dlhú dobu (špirála je umiestnená na 5 rokov);
 • Jeden sexuálny partner (Mirena nechráni pred pohlavnými chorobami);
 • História pôrodu (IUD je najlepšou voľbou pre ženy, ktoré rodia).

Mottom Mireny je „Set - a zabudni“, čo do veľkej miery určuje jej popularitu medzi ženami. Iba relatívne vysoká cena ich odstrašuje. Náklady na inštaláciu hormonálnej IUD sú asi 10 - 12 tisíc rubľov.

Použitie vnútromaternicového systému Mirena je možné u žien bez pohlavia s terapeutickým účelom.

Mirena nie je len antikoncepcia, ale aj liečebný systém. Použitie Mireny je odôvodnené prítomnosťou fibroidov v týchto situáciách:

 • Viacnásobné alebo jednotlivé intersticiálne a podväzkové uzly malých (do 2,5 cm alebo 5 týždňov) a stredných (do 5 cm alebo 12 týždňov) veľkostí;
 • Krvácanie z maternice na pozadí myómov;
 • Ťažká, bolestivá a predĺžená menštruácia;

Podľa recenzií praktických gynekológov nie je použitie Mireny s myómom vždy opodstatnené. Aj keď existujú dôkazy, špirála môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie ženy. Pred inštaláciou IUD by sa mal zhodnotiť celkový stav pacienta, mala by sa zistiť sprievodná patológia a až potom by sa malo prijať vyvážené rozhodnutie..

Inštrukcie na používanie

Pred zavedením hormonálnej špirály je žena predpísaná ultrazvuk panvových orgánov. Lekár by mal vyhodnotiť veľkosť a počet myomatóznych uzlín, ich umiestnenie, prítomnosť sprievodnej patológie. Predbežná hygiena vagíny sa nevyhnutne vykonáva. IUD je možné umiestniť iba pri absencii zápalových procesov v genitálnom trakte.

Pred inštaláciou Mireny je potrebná konzultácia s gynekológom a ultrazvukom.

Hormonálny systém Mirena sa umiestňuje na 4. až 6. deň cyklu, keď krvácanie klesá alebo sa úplne zastaví. IUD predpisuje iba lekár. Pokusy o samopodanie špirály môžu mať za následok perforáciu maternice a krvácanie.

Inštalačná schéma Mirena:

 1. Pacient je umiestnený na gynekologickom kresle;
 2. Lekár odhalí krčka maternice v zrkadlách, zachádza s antiseptikami, zachytáva hornú peru pomocou klieští;
 3. Pomocou sondy maternice gynekológ kontroluje priechodnosť krčka maternice a odhaduje hĺbku dutiny. Procedúra sa môže vykonávať pod ultrazvukovým vedením. Ak sa zistí synechiae, submukózne uzly, deformácia dutiny, neuvádza sa špirála;
 4. Ak sú splnené všetky podmienky a nie sú kontraindikácie, lekár vloží špirálu do dutiny maternice pomocou vodiča. V prípade potreby sa uskutoční expanzia krčka maternice;
 5. Ak vzniknú akékoľvek pochybnosti, vykoná sa kontrolný ultrazvuk na vyhodnotenie polohy Mireny v maternici.

Odstránenie IUD vykonáva tiež lekár. Gynekológ jemne zatiahne za nite, až kým nebude celá špirála vonku. Nový systém môže byť nainštalovaný okamžite po odstránení predchádzajúceho.

Inštaláciou IUD by sa mal zaoberať iba gynekológ, špirálu nie je možné nainštalovať sami.

Účinok vnútromaternicovej antikoncepcie na choroby maternice

Po inštalácii má hormonálna špirála Mirena nasledujúce pozitívne účinky:

 • Dočasná reverzibilná atrofia endometria - sliznica maternice sa stáva tenkou, čo znižuje množstvo straty krvi, znižuje riziko anémie s nedostatkom železa;
 • Stabilizácia alebo redukcia fibroidov.

Všetky tieto účinky sa dosahujú denným uvoľňovaním levonorgestrelu v maternicovej dutine. Hormón patrí k progesterónom a na jeho pozadí sa znižuje hladina estrogénov. Prebytok estrogénu je známy ako jedna z hlavných príčin maternicových myómov..

Použitie Mireny umožňuje vyrovnať tento faktor a tým zmenšiť veľkosť nádorových uzlín. V kombinácii s vysokým antikoncepčným účinkom je preto Mirena jedným z najlepších liekov na liečbu ochorení maternice..

Alternatívne je možné použiť agonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny a agonistov progestínu..

Vnútromaternicový systém sa používa na prevenciu adenomyózy (maternicovej endometriózy) a endometriálnej hyperplázie (najmä na pozadí hormonálnej substitučnej liečby estrogénmi). Pri už vytvorenej patológii sa neodporúča použitie IUD.

Kontraindikácie: keď nemôžete dať IUD

Liečebná špirála Mirena sa nepoužíva v týchto situáciách:

 • Veľké myomatózne uzly (viac ako 5 cm alebo 12 týždňov);
 • Submukózny myóm, to znamená rast v dutine maternice (taký nádor by sa mal odstrániť);
 • Akékoľvek myómy vedúce k deformácii maternicovej dutiny;
 • Podozrenie na zhubnú degeneráciu vzdelávania;
 • Nekróza myómu a krútenie nôh (je indikovaná chirurgická liečba);
 • Kombinácia fibroidov s endometriózou a hyperpláziou endometria.

Mnoho fibroidov, ktoré deformujú maternicovú dutinu, je jednou z kontraindikácií pri inštalácii vnútromaternicového zariadenia..

Špirálu Mirena je možné inštalovať počas laktácie (6 - 8 týždňov po narodení)..

Existujú tiež všeobecné kontraindikácie pre inštaláciu Mireny (bez ohľadu na prítomnosť myómov):

 • Gravidita (alebo podozrenie na ňu);
 • Zhubné nádory maternice, prívesky, mliečne žľazy;
 • Zápal panvových orgánov (vrátane popôrodnej endometritídy, stavu po septickom potrate - 3 mesiace);
 • Infekcie močových ciest: uretritída a cystitída v akútnom štádiu;
 • Cervikálna dysplázia;
 • Krvácanie z maternice s neznámou etiológiou;
 • Závažné ochorenie pečene
 • Individuálna intolerancia lieku.

Mirena nie je zaradená do menopauzy. S nástupom menopauzy mnoho fibroidov samo zmizne a nemá zmysel používať IUD na terapeutické účely. Mirena môže byť nainštalovaná na antikoncepciu, ale vo veku nie staršom ako 65 rokov (neexistujú žiadne štúdie o tejto kategórii žien)..

Pri menopauze sa použitie hormonálneho IUD neodporúča.

Mirena IUD sa zvyčajne nepoužíva pre maternicové myómy. V tomto nádore prevláda spojivové tkanivo, ktoré je náchylné na nepredvídateľný rast a agresívny priebeh. Pri fibromyóme je indikované dynamické pozorovanie alebo chirurgická liečba.

Komplikácie a nežiaduce následky

Podľa recenzií je hormonálna špirála dobre tolerovaná a väčšina žien uvádza zlepšenie jej stavu. Zmenšuje sa veľkosť myómu, bolesť panvy ustupuje.

Menštruačný cyklus je normalizovaný, menštruácia sa stáva menej hojnou. U 20% žien sa vyvinie oligomenorea - veľmi skromná a krátka menštruácia. Znížená strata krvi sa považuje za pozitívnu vlastnosť Mireny.

Po odstránení IUD sa menštruačný cyklus vráti do normálu do 6-12 mesiacov.

Na pozadí používania vnútromaternicového telesa Mirena je možný výskyt vedľajších účinkov:

 • Systemický účinok na organizmus prejavujúci sa nauzeou, bolesťou hlavy, bolesťou prsných žliaz, akné, zníženou náladou. Všetky príznaky zmiznú po 3 až 4 mesiacoch (adaptačné obdobie);
 • Acyklické krvácanie z maternice sa vyskytuje u každého piateho pacienta. Jedná sa o mierne škvrny, ktoré sa objavia uprostred cyklu. Po 3 až 4 mesiacoch sa krvácanie zastaví. Ak výtok nie je spojený s organickou patológiou alebo tehotenstvom, Mirena sa nedá odstrániť;
 • Amenorea - úplná absencia menštruácie. Pri inštalácii IUD sa to považuje za bežné, liečba nie je potrebná. Je potrebné vylúčiť tehotenstvo (darovanie krvi na hCG);
 • Funkčné cysty vaječníkov sa vyskytujú u každej desiatej ženy s použitím IUD. Žiadna liečba: cysty obvykle ustupujú samy.

Použitie hormonálnej špirály môže viesť k rozvoju komplikácií:

 • Vyhostenie (strata IUD) - krvácanie a bolesť v dolnej časti brucha. Pri výmene špirály je potrebné poradiť sa s lekárom;
 • Perforácia maternice - vyskytuje sa v čase inštalácie a častejšie sa vyskytuje u žien s abnormalitami maternice alebo s fibroidmi, ktoré deformujú dutinu pohlavných orgánov..

K maternici a mimomaternicovému tehotenstvu dochádza na pozadí Mireny v 0,1% prípadov. Čiastočná strata systému môže prispieť k počatiu dieťaťa.

Pri potvrdení skutočnosti maternicového tehotenstva sa odporúča odstrániť špirálu. V opačnom prípade existuje vysoké riziko oneskoreného potratu, poporodní endometritída a ďalšie nebezpečné komplikácie..

Tehotenstvo na pozadí IUD často končí potratom v prvom trimestri.

V prítomnosti zavedenej špirály existuje malá šanca na otehotnenie (mimomaternicové a maternicové). Ak máte podozrenie na tehotenstvo, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Dôležité aspekty: to, čo potrebujete vedieť pri inštalácii Mireny

V súhrne je potrebné zdôrazniť niekoľko kľúčových bodov:

 • Mirena sa môže použiť na maternicové myómy, ak neexistujú kontraindikácie. Špirála skutočne pomáha s touto patológiou: zmenšuje sa veľkosť uzlov, znižuje sa riziko krvácania;
 • Ak zistíte myóm po zavedení IUD, nie je potrebné špirálu odstraňovať. Je zobrazené dynamické pozorovanie, ultrazvukové monitorovanie. S rozvojom krvácania, objavením sa bolesti v dolnej časti brucha by ste sa mali poradiť s lekárom;
 • Rast fibroidov na pozadí IUD je dôvodom na odstránenie špirály;
 • Ženy vo veku 40 a viac rokov môžu dostať Mirenu iba po vyšetrení gynekológom a terapeutom. Kontraindikácie pri zavádzaní hormonálnych IUD môžu byť choroby srdca a krvných ciev, patológia pečene. Je potrebné posúdiť možné riziká a až potom urobiť informované rozhodnutie;
 • Ovariálne cysty nie sú dôvodom na odstránenie Mireny, ale musíte podstúpiť vyšetrenie a ubezpečiť sa, že novotvar je neškodný..

Po inštalácii IUD by ste mali pravidelne navštevovať lekára. Prvé kontrolné vyšetrenie a ultrazvuk sa vykonávajú 7 dní po zavedení špirály. Lekár sa musí presvedčiť, či je systém správne nainštalovaný. Od tejto chvíle je povolené mať sex bez ďalšej antikoncepcie.

Ďalšie vyšetrenie je naplánované po 1 mesiaci a potom každých 6 mesiacov po dobu 5 rokov. Na konci stanoveného obdobia musí byť Mirena odstránená. Ak pocítite nepríjemné pocity, stratu antén alebo podozrenie na tehotenstvo, čo najskôr sa obráťte na lekára.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicová adenomyóza je choroba, ktorá môže zničiť ženské plány stať sa matkou. V poradí neplodnosti je táto choroba na druhom mieste, podľa rôznych zdrojov postihuje tri až pätnásť percent žien..
Nevyhnutným opatrením pred výberom adekvátnej liečby je diagnóza cirhózy. Diagnostické opatrenia - súbor postupov, ktoré zahŕňajú niekoľko techník rôznych špecifík. Výskum sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia alebo laboratórnych metód.

Zápal vnútornej výstelky synoviálnych vakov, ktoré sa nachádzajú blízko veľkých kĺbov v ľudskom tele, sa nazýva burzitída. Ochorenie sprevádzané všetkými symptómami charakteristickými pre vývoj zápalu vyžaduje včasnú a kompetentnú liečbu.