loader

Hlavná

Pažerák

Príčiny zápalu kĺbového vaku ruky, príznaky, metódy liečby, prevencia a prognóza choroby

Burzitída rúk (skratka: CD) je akútny alebo chronický zápal kĺbového vaku ruky, ktorý vedie ku komplikáciám rôznych etiológií. V článku budeme analyzovať burzitídu ruky, jej príznaky a liečbu.

Pozor! V medzinárodnej klasifikácii chorôb 10. revízie (ICD-10) je CD označené kódom M70.1.

Čo to je?

Burzitída sa nachádza v rôznych častiach tela. Rameno, lakte, kolená a boky sú viac postihnuté burzitídou ako menšie kĺby - členky alebo zápästia. Burzitída zvyčajne postihuje ľudí stredného veku. Vrecká dosahujú dĺžku niekoľko centimetrov. Zvyčajne sa jedná o ploché tkanivové štruktúry. Fólia z tkanivovej tekutiny (synoviálna tekutina) pomáha pri hladkom pohybe.

Taška na zápästie, rovnako ako všetky ostatné, tvorí klznú vrstvu a pôsobí ako tlmiaci nárazník medzi mäkkými a tvrdými štruktúrami tela. Burzitída rúk môže byť akútna alebo chronická.

Príčiny choroby

Zápästie zápästie môže byť z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov sú spôsobené monotónnymi fyzickými účinkami. Ďalším dôvodom je infekcia vaku patogénmi (baktériami alebo vírusmi). Septické CD je spôsobené baktériami vstupujúcimi do otvorenej rany. Náhle zranenia môžu viesť k zápalu vaku..

Burzitída na zápästí je niekedy spôsobená aj reumatoidnou artritídou. To isté platí pre známky opotrebovania zápästia. Typickými príznakmi burzitídy v zápästí sú bolesť. Prejavuje sa to najmä vtedy, keď chce pacient chytiť alebo držať predmety. Zápal je často sprevádzaný aj výrazným prehriatím a začervenaním. V neposlednom rade trpia pacienti obmedzeniami pohybu rúk.

V zriedkavých prípadoch sa objavujú ďalšie príznaky - opuch lymfatických uzlín, podráždenie postihnutej oblasti, únava a horúčka. Tieto príznaky sa môžu vyskytnúť, ak sa CD dlho nelieči. Z tohto dôvodu sa odporúča navštíviť lekára, ktorý prijme vhodné terapeutické opatrenia..

Diagnóza choroby

Ak je podozrenie na burzitídu, ošetrujúci lekár študuje anamnézu pacienta. Chce vedieť, ako sa prejavujú príznaky, aká silná je bolesť. Je tiež dôležité vedieť, ako dlho pacient trpí bolesťou a či burzitída spôsobuje nejaké faktory, napríklad zranenia alebo infekcie..

Po rozhovore lekár vykoná dôkladné vyšetrenie zápästia. Lekár venuje pozornosť možnej bolesti pod tlakom, opuchom a prehriatiu. Kontroluje sa aj spoločná mobilita. Medzi diagnostické postupy patria zobrazovacie metódy - rádiografia alebo ultrazvuk (sonografia). Ak je príčinou nebakteriálny faktor, burzitída sa uzdraví po chvíli sama. Ak sú za vývoj CD zodpovedné škodlivé mikróby, liečba môže trvať dlhšie. Akútny zápal vaku sa niekedy stáva chronickým.

Liečebné metódy

CD možno liečiť buď konzervatívne alebo chirurgicky. Terapia v konečnom dôsledku závisí aj od príčiny a rozsahu poruchy. V prípade akútnej formy sa odporúčajú chladiace opatrenia. Ak je zápal slabý, stačí im na niekoľko dní znehybniť zápästie.

Je tiež užitočné používať protizápalové krémy alebo masti. Lekár niekedy podáva injekcie obsahujúce protizápalové lieky, lieky proti bolesti alebo kortizón. Je tiež možné zaviesť lokálne pôsobiace anestetiká. Ďalšou možnosťou liečby je prepichnutie postihnutého vaku. Týmto spôsobom môže lekár vysať tekutinu z vaku.

Pri akútnom zápale preto lekár často prepichne. Ak konzervatívna liečba nezlepšuje príznaky, je potrebná burzektómia. Pri tomto postupe sa poškodené vrecko chirurgicky odstráni z zápästia. Po burzektómii telo zvyčajne vytvorí nový vak. Po operácii bude vykonaná špeciálna fyzioterapia..

Liečba drogami

Po prvom lokálnom použití hydrokortizónu (kortizolu) v roku 1952 sa začal „boom“ v liečbe lokálnymi kortikosteroidmi. Následný vývoj účinnejších liekov viedol k ešte väčšej popularite. Pri tejto eufórii sa často veľmi neprakticky a nekriticky používajú vysoko účinné kortikosteroidy. Následkom toho sa rýchlo objavili aj nežiaduce účinky. Preto je veľa pacientov a lekárov kortikosteroidov skeptických..

Kortikosteroidy sa podávajú intraartikulárne 40 rokov. Mnoho aspektov tejto terapie zostáva nejasných - relatívna účinnosť a trvanie účinku každého lieku, dlhodobé nepriaznivé účinky a úspech liečby rôznych chorôb..

Účinnosť rôznych kortikosteroidov je určená predovšetkým účinkom na os hypotalamus-hypofýza-nadobličky po systémovom podaní. Protizápalový účinok intraartikulárnej aplikácie nie je možné priamo odvodiť. Toto je silne ovplyvnené rozpustnosťou a polčasom rozpadu v synoviálnej tekutine. Pri dávkovaní by sa však mala zohľadniť zvýšená aktivita fluórovaných steroidov. Pri systémovom podávaní sú betametazón a dexametazón 5-6 krát aktívnejší ako prednizolón.

Pretože jednotlivé prípravky s rovnakou účinnou látkou sa líšia v ich rozpustnosti, účinok sa môže tiež líšiť. Pre „krátkodobo pôsobiace“ formulácie sa často uvádza dávkovanie v rozmedzí od niekoľkých dní do dvoch týždňov. Kryštalické suspenzie sa obvykle nemajú podávať častejšie ako každé 1-2 mesiace. Vo všetkých prípadoch je potrebné poznamenať, že skôr alebo neskôr sa steroidy celkom absorbujú kĺbmi a stávajú sa systémovo účinnými..

Zlepšenie ďalších kĺbov pozorované po intraartikulárnej injekcii je dôležitým znakom systémového účinku injikovaných steroidov. U diabetikov sa metabolická situácia môže zhoršiť. Možné je tiež potlačenie osi hypotalamus-hypofýza-nadobličky. Alergické reakcie, dysforia, sčervenanie tváre, nevoľnosť, prechodná slabosť končatín - časté vedľajšie účinky.

Po intraartikulárnej injekcii sa môže vyskytnúť lokálne zvýšenie teploty, závraty, opuchy, stuhnutosť a dokonca aj silná bolesť. Tieto príznaky začínajú niekoľko hodín po injekcii a spontánne vymiznú po 24 až 72 hodinách. Ak tento zápal trvá dlhšie, je potrebné vylúčiť infekčnú artritídu..

Vstrekovanie kortikosteroidov do infikovaného kĺbu prispieva k deštrukcii kĺbu, a preto je prísne kontraindikované. Samotná injekcia môže vyvolať artritídu. Toto je zvyčajne spôsobené Staphylococcus aureus. Gramnegatívne baktérie sa nachádzajú u pacientov s infekciami genitourinárneho a gastrointestinálneho traktu, ako aj s intraabdominálnymi infekciami. Ako patogény sú mykobaktérie alebo huby veľmi zriedkavé..

Pri pokusoch na zvieratách, najmä u mladých králikov, je možné preukázať rôzne priame účinky steroidov na chrupavku. Tieto výsledky sa nedajú reprodukovať u vyšších druhov (napr. Opíc). K dispozícii je niekoľko správ o poškodení chrupavky po intraartikulárnej injekcii kortikosteroidov. Napríklad 13 z 18 pacientov, ktorí dostali štyri dávky kortikosteroidov do jedného kolena, malo najhorší priebeh ochorenia za jeden rok..

Kíby vykazovali zmeny pred injekciou. Nebolo možné rozlíšiť artropatiu od účinku steroidov. Úľava od bolesti dosiahnutá steroidmi môže viesť k nadmernému skorému poškodeniu kĺbov. Dôkaz o možnom poškodení kĺbov bol, ako je uvedené vyššie, aj v štúdii u pacientov s polyartrózou. Okrem toho sa v literatúre často nachádzajú individuálne pozorovania, pravdepodobne súvisiace so steroidmi pri poškodení kĺbov. Na druhej strane sa u pacientov, ktorí dostali obrovské dávky intraartikulárnych steroidov (do 100 injekcií do kĺbu), necítili významné zmeny..

Pokiaľ sa môžete spoľahnúť na publikované údaje, celkové riziko poškodenia steroidmi je pomerne malé.

Kortikosteroidy môžu preniknúť tkanivom pozdĺž kanála vpichu, najmä keď sa injikujú pod tlakom a zle umiestnenou ihlou. Výsledkom môže byť subkutánna nekróza tuku, atrofia kože a hypopigmentácia. Tieto zmeny sú často reverzibilné. Odporúča sa napríklad pred podaním ihlu prepláchnuť lidokaínom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať expozícii na otvorených plochách (napríklad v lakťovom kĺbe, predlaktí alebo v iných kĺboch ​​kostí), aby sa zabránilo subkutánnemu podávaniu kryštalických suspenzií..

prevencia

Odporúča sa vyhnúť sa dlhodobému monotónnemu pôsobeniu. Aby sa zabránilo kontaminácii vaku, mali by sa príslušné zranenia okamžite a postupne liečiť.

Pacient musí zastaviť akékoľvek pohyby kefy v akútnej fáze, pretože fyzická aktivita môže zhoršiť stav. Ak sa vyskytne silná bolesť, musíte zavolať sanitku. V zriedkavých prípadoch sa vyskytuje sepsa - stav ohrozujúci život.

Poradenstvo! Domáce použitie sa neodporúča používať na liečbu zápalových ochorení. Pri prvých prejavoch choroby (príznaky) sa odporúča konzultovať s lekárom. V niektorých prípadoch sa môžete obmedziť na lieky alebo obväzy, aby ste urýchlili hojenie, zatiaľ čo v iných je nutný chirurgický zákrok. Ak zápal začne ohrozovať život pacienta, prepichnú vak.

Burzitída kolenného kĺbu - príznaky a liečba

Čo je burzitída kolena? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Bashkurovej I.S., ultrazvukového lekára so skúsenosťou 10 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Burzitída kolenného kĺbu je zápal synoviálneho (kĺbového) vaku kolena, ktorý sa prejavuje bolesťou kĺbov a obmedzuje jeho pohyblivosť, v niektorých prípadoch spôsobuje opuch a začervenanie. Akútna alebo chronická.

Synoviálny vak (alebo bursa) je malá dutina s tekutinou. Bursa sa nachádza na miestach s najväčším trením rôznych tkanív: šliach, svalov a výčnelkov kostí. V dôsledku normálnej funkcie kĺbových vakov sa trenie počas pohybu znižuje. Stena burs je dvojvrstvová: vonkajšia vrstva pozostáva z hustého spojivového tkaniva; vnútorná sa nazýva synoviálna membrána, zvyčajne vytvára malé množstvo tekutiny. V prípade porušenia synoviálnych vakov nie sú možné pohyby kĺbov.

Kolenný kĺb je jedným z najzložitejších kĺbov v ľudskom tele. Zahŕňa veľké množstvo synoviálnych tašiek:

 • suprapatellar (suprapatellar);
 • predpatelárne (prepatelárne);
 • podpatrový povrchový a hlboký (infrapatelárny);
 • taška na husaciu nohu (anserín);
 • vrece stredného (vnútorného) laterálneho väzu;
 • vak z bočných (vonkajších) bočných väzov;
 • taška alebo otibiálny trakt;
 • vak zo šľachy poloprstého svalu (semimembranózny);
 • vak zo strednej (vnútornej) hlavy svalu teliat gastrocnemius;
 • vak na hamstring - popliteálny.

Bursitída sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek z týchto typov vakov [10]..

Príčiny burzitídy kolenného kĺbu môžu byť rôzne [5]:

 • jednotlivé poranenia alebo chronická mikrotrauma s konštantným preťažením často spôsobujú burzitídu u športovcov alebo u ľudí vykonávajúcich manuálnu prácu. Jednorazové zranenia zahŕňajú pád na koleno, údery v kolennom kĺbe, čiastočné alebo úplné prasknutia väzivového aparátu a šľachy kolenného kĺbu. Chronické preťaženie je možné aj pri ložisku s nadváhou a predĺženým zaťažením.
 • mikrokryštalické artropatie sú ďalšou príčinou burzitídy. Sú to choroby kĺbov, pri ktorých sa ukladajú mikrokryštály solí rôznych kompozícií. Medzi tieto choroby patrí dna artropatia (ukladanie solí kyseliny močovej v kĺboch) a pyrofosfátová artropatia (tvorba pyrofosfátu vápenatého v kĺboch)..
 • rôzne typy zápalovej artritídy, napríklad reumatoidná artritída (autoimunitné systémové ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kĺbov vrátane kĺbového vaku), psoriatická artritída, dnavá artritída.
 • bakteriálna infekcia spôsobená pyogénnymi mikroorganizmami (napr. Staphylococcus aureus) je ďalšou príčinou burzitídy.

Príznaky burzitídy kolena

Burzitída má časté príznaky, ktoré sa objavia pri zápale akéhokoľvek synoviálneho vaku, a existujú príznaky charakteristické iba pre zápal vaku na určitom mieste..

Bežné prejavy burzitídy akejkoľvek lokalizácie zahŕňajú [1] [5]:

 • syndróm bolesti;
 • opuchy (opuchy) v oblasti vaku alebo celého kĺbu;
 • sčervenanie v oblasti vaku;
 • hyperémia (s akútnou burzitídou);
 • horúčka v oblasti zápalu, v niektorých prípadoch všeobecné zvýšenie telesnej teploty;
 • obmedzenie pohybov v kĺbe rôznej závažnosti, od mierneho obmedzenia ohybu a roztiahnutia a končiaceho úplnou neschopnosťou vykonať pohyby, neschopnosť stáť na boľavej nohe;
 • príznaky intoxikácie (slabosť, bolesti hlavy, nevoľnosť) sa objavia, keď je pripojená infekcia a hnisanie zapáleného vaku.

Príznaky burzitídy kolenného kĺbu sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktorý vak je zapálený.

Prepatelárna burzitída - bolesť a opuchy sa vyvíjajú v oblasti predpatelulárneho vaku, to znamená pred patellou.

Suprapatellar (suprapatellar bursitis) - edém sa tvorí nad patellou. Bolesť je cítiť počas flexie a predlžovania kĺbu. So zvyšujúcim sa zápalovým fenoménom to pulzuje a je cítiť ako v pokoji, tak aj pri pohybe. V prípade infekcie sa objaví sčervenanie oblasti kĺbov, príznaky intoxikácie a horúčka - telesná teplota stúpne na 38 - 39 ° C a viac.

Infrapatelárna burzitída - bolesť a opuch sa vyvíjajú v projekcii patelárneho vaku, približne na úrovni tuberkulity holennej kosti a mierne vyššie. V počiatočných fázach procesu nie je žiadne obmedzenie pohybu v kĺbe, ale s postupujúcim zápalom, zvyšovaním bolesti a opuchov sa objavujú obmedzenia v flexii a predĺžení, edém, hyperémia, hypertermia, intoxikačné príznaky.

Burzitída z anseríny (burzitída z husacej nohy) - husacia noha je spojenie šliach troch svalov (pološliach, tenkých a krajčírskych) v mieste ich pripojenia k holennej kosti. Všetky lokálne prejavy (opuchy, bolesť, začervenanie, lokálne zvýšenie teploty kože) sú lokalizované v projekcii anserínového vaku..

Semimembranózna burzitída je zápal vaku, ktorý sa nachádza v zóne pripojenia šľachy polomembránového svalu na zadný stredný povrch holennej kosti. To znamená, že všetky lokálne príznaky budú lokalizované v popliteálnej oblasti zvnútra. Ak sa burzitída stane chronickou, vytvorí sa Bakerova cysta (prietrž v kolene).

Patogenéza burzitídy kolenného kĺbu

Základom mechanizmu rozvoja burzitídy je reakcia synoviálnej membrány [1]. Synoviálna membrána normálne produkuje tekutinu a zároveň ju absorbuje. Ak je narušená rovnováha výroby a absorpcie, hromadí sa prebytočná tekutina v dutine vaku [5] [8]. Porušenie tejto rovnováhy môže mať za následok:

 • poranenia v oblasti synoviálneho vaku s poškodením synoviálnej membrány;
 • autoimunitné procesy - telo začína vnímať svoje tkanivá ako cudzie, čo vedie k zápalu;
 • infekčné agens - baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú zápal synoviálnej membrány. Infekčné látky môžu vstúpiť do vaku niekoľkými spôsobmi: zvonka cez poškodené mäkké tkanivá alebo zvnútra s prúdom krvi (hematogénna cesta) a lymfou (lymfogénna cesta).

V prvých fázach vývoja burzitídy je prebytočná tekutina (serózny exsudát) transparentná a homogénna. Ak nie je včasné ošetrenie, tekutina sa hromadí v dutine synoviálneho vaku, k tomuto procesu sa môže pripojiť bakteriálna infekcia. Hlavným príznakom prítomnosti infekcie je hnisanie (serózny exsudát sa stáva purulentným). Lokálne sa to prejavuje zvýšeným opuchom a bolesťou, objavuje sa začervenanie pokožky, jej teplota stúpa. S priebehom hnisavého procesu sa začínajú objavovať príznaky intoxikácie - horúčka, slabosť, nevoľnosť.

Základom patogenézy burzitídy v mikrokryštalických artropatiách (pyrofosfát, dna) je ukladanie solí vo forme usadenín v stene burzy, čo vedie k mikrotraume synoviálnej membrány, ktorá reaguje na poškodenie produkciou nadbytočnej tekutiny a rozvoj zápalu..

Klasifikácia a fázy vývoja burzitídy kolenného kĺbu

Najmä bursitída a zápal synoviálnych vakov kolenného kĺbu sa klasifikujú podľa niekoľkých príznakov [1] [2] [5] [7]:

Podľa klinického priebehu: akútny, subakútny, chronický, opakujúci sa.

Kvôli výskytu:

 • aseptická vrátane traumatickej burzitídy. Dôvodom môže byť celý rad faktorov, autoimunitné, dysmetabolické, ako je dna a ďalšie kryštalické artropatie;
 • infekčná alebo septická burzitída. V závislosti od patogénu, ktorý spôsobil zápal, je septická burzitída rozdelená na nešpecifické (spôsobené stafylokokom, streptokokom a inými baktériami) a špecifické (tuberkulóza, gonokok, brucelóza, syfilitická)..

Podľa charakteru zápalu sa rozlišuje serózna burzitída, serózna-fibrinózna, hnisavá a hnisavá hemoragia..

Podľa umiestnenia zapáleného vaku:

 • povrchové - synoviálna taška je umiestnená povrchne, pod kožou. Patria sem prepatelárna alebo prepatelárna burzitída, povrchová infrapatelárna burzitída;
 • hlboký (suchý, axilárny) - synoviálny vak je umiestnený pod dostatočne veľkou vrstvou mäkkého tkaniva. Zápal takého vaku niekedy napodobňuje patológiu kĺbu, v blízkosti ktorého sa nachádza.

Komplikácie burzitídy kolena

Komplikácie zápalového procesu synoviálneho vaku sa vyvíjajú s nasledujúcimi faktormi:

 • predčasné zaobchádzanie;
 • neúplné ošetrenie alebo nedostatočné množstvo liečebných opatrení;
 • zmeny imunitného systému (znížená imunita, vrátane imunodeficiencie rôznych etiológií alebo nadmerné napätie imunitného systému);
 • sprievodná onkologická patológia, chemoterapia alebo obdobie bezprostredne po chemoterapii;
 • vážne poškodenie vnútorných orgánov (obličiek, pečene) vrátane poškodenia alkoholom;
 • cukrovka, dna, reumatoidná artritída, patológia štítnej žľazy a prištítnych teliesok.

V prípade pripojenia bakteriálnej infekcie a hnisania synoviálneho vaku je možné šíriť hnisavý proces tak na okolité tkanivá, ako aj na kĺby. V prvom prípade sa tvoria abscesy a hlienovitá forma, v druhom sa vyvinie hnisavá artritída..

Akýkoľvek hnisavý proces, zvlášť bežný, môže viesť k rozvoju intoxikácie a sepsy. Sepsa je mimoriadne závažný stav s vysokou úmrtnosťou, ktorý sa dá liečiť iba v chirurgickej nemocnici alebo na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Výsledkom je, že po utrpení hlienu alebo hnisavej artritíde je možné obmedziť rozsah pohybu v kĺbe až do úplného nedostatku pohybu..

Ďalším možným scenárom je šírenie hnisavého procesu na kosti. V tomto prípade je kostné tkanivo zničené a vzniká osteomyelitída. V dôsledku toho môže táto podmienka viesť nielen k obmedzeným pohybom kĺbu, ale aj k narušeniu podpornej funkcie končatiny. Pacient sa nebude môcť pohybovať bez pomoci podporných zariadení, v závislosti od rozsahu lézie to môže byť trstina, barle, chodci alebo kočíky..

Diagnóza burzitídy kolena

Algoritmus na diagnostiku burzitídy kolenného kĺbu je celkom jasný:

 1. Zber sťažností a anamnéza.
 2. Kontrola postihnutej oblasti a opačného kĺbu.
 3. Palpácia (palpácia), počas ktorej sa určuje zóna najväčšej bolesti, teplota kože v postihnutej oblasti pre miestnu hypertermiu, prítomnosť / neprítomnosť objemových útvarov.
 4. Testy na určenie rozsahu pohybu a identifikáciu najbolestivejších pohybov.
 5. Prístrojová diagnostika [8].

Prístrojová diagnostika zahŕňa:

Ultrazvuk - umožňuje vám posúdiť štruktúru periartikulárnych tkanív (šliach, väzov, svalov) a menisku, prítomnosť alebo neprítomnosť prebytočnej tekutiny v dutine kĺbov a periartikulárnych vakoch, aby ste určili povahu tekutiny a jej približný objem. Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje určiť lokalizáciu, stupeň závažnosti a prevalenciu burzitídy s presnosťou 100%, vrátane [4] [9].

MRI je vizualizačná metóda, ktorá vám umožňuje získať holistický obraz kĺbu, podrobne vyhodnotiť stav periartikulárnych a intraartikulárnych štruktúr. Informačná metóda, ale s relatívne vysokými nákladmi.

Röntgenové vyšetrenie alebo CT - vykonáva sa na vyhodnotenie stavu kostného tkaniva. Umožňuje vám určiť prítomnosť alebo neprítomnosť ložiskových ložísk (deštrukcie) kosti, degeneratívne-dystrofické zmeny.

Diagnostická punkcia - exsudát (zápalová tekutina) sa extrahuje z kĺbového vaku, stanoví sa druh a objem tekutiny. V budúcnosti ide na laboratórne analýzy.

Laboratórna diagnostika zahŕňa nasledujúce testy:

 • krvný test na HIV, syfilis, vírusovú hepatitídu B a C;
 • biochemická analýza krvi: je nevyhnutné stanoviť hladinu glukózy (cukru) v krvi, pečeňový profil (AlAT, AsAT, bilirubín s frakciami, alkalická fosfatáza, GGT), močovina, kreatinín sa kontroluje podľa indikácie;
 • ak je podozrenie na autoimunitnú povahu choroby, vykonávajú sa krvné testy na C-reaktívny proteín, reumatoidný faktor, ATsP;
 • imunologické vyšetrenie (v závažných prípadoch);
 • mikroskopická, bakteriologická, sérologická analýza tekutiny získanej zo kĺbu počas punkcie [1] [2] [7].

Liečba burzitídy kolien

Metódy liečby burzitídy sa delia na konzervatívne (lieky, fyzioterapia) a chirurgické.

Liečba burzitídy kolenného kĺbu začína poskytnutím odpočinku postihnutému kĺbu: upevnenie ortézou alebo obväzom, odstránenie záťaže a úplná opora nohy.

Ďalej sú predpísané lieky. Ak je burzitída nešpecifická a neautimunitná, lekár predpisuje nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) v tabletách alebo injekciách, napríklad ibuprofén, movalis, ketorolak, ketoprofén, koxiby..

Ak má pacient kontraindikácie na užívanie NSAID, predpíše sa analgín alebo paracetamol. Pri silnej bolesti a nedostatku účinku analgínu a paracetamolu sa predpisuje tramadol. Podľa indícií je možné do postihnutej oblasti predpísať nesteroidné protizápalové masti. Ak pacient neustále opakuje burzitídu, je možná lokálna injekcia glukokortikosteroidných liekov, napríklad diprospanu..

Predpísané ošetrenie sa vykonáva 5-7 dní. Ak existuje dobrý účinok vo forme zníženia zápalových symptómov, k liečbe sa pridá fyzioterapia. Ak liečba nemá žiadny účinok alebo je nedostatočný, lieky sa nahradia inými liekmi z rovnakej skupiny (NSAID). Ak je pripojená infekcia, predpisujú sa antibiotiká.

Pri veľkom množstve tekutiny v dutine vaku za aseptických podmienok sa uskutoční punkcia - tak, aby sa odstránil exsudát, ako aj pri podaní protizápalového lieku. V prípade hnisavého zápalu sa vykoná punkcia, po ktorej nasleduje drenáž dutiny vaku, aby sa zabezpečil konštantný odtok výtoku..

S vývojom hnisavého procesu je predpísaná tvorba abscesu alebo hlienu, chirurgická liečba (burzektómia) - absces je otvorený v lokálnej alebo celkovej anestézii. Pri absencii účinku sa uchýlia k vyrezaniu postihnutej burzy [6]..

S reumatoidnou a dnavou povahou choroby sa lieči základné ochorenie a jeho miestne prejavy. Liečbu v tomto prípade predpisuje reumatológ.

Rozdiel v liečbe chronickej a akútnej burzitídy spočíva v tom, že pri chronickej burzitíde je odpočinok a imobilizácia menej vhodná, ale dôležité sú fyzioterapeutické cvičenia zamerané na zvýšenie pohyblivosti kĺbov..

Prognóza. prevencia

Prognóza včasnej adekvátnej liečby burzitídy je priaznivá, vo väčšine prípadov zápalový proces zanikne. Ak však existuje množstvo faktorov, ktoré boli zdôraznené v časti „komplikácie“, je možné proces skombinovať a obmedziť rozsah pohybu kĺbu až po kontraktúru (stav, pri ktorom sa noha nemôže úplne ohnúť alebo ohnúť). V zložitejších prípadoch to môže viesť k narušeniu podpornej funkcie končatiny [1]..

Cieľom prevencie burzitídy je odstránenie možných príčin choroby [1] [5] [7]:

 1. Eliminácia chronického preťaženia: udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti, zabránenie nadmernej fyzickej námahe. Neodporúča sa ani úplne vylúčiť fyzickú aktivitu - fyzická nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje zdravie, preto je dôležité udržiavať rovnováhu.
 2. Správna výživa, ktorá by neumožňovala metabolické poruchy. V prípade metabolických porúch sa môže vyvinúť dna, kryštalické artropatie, nadváha, cukrovka, poškodenie pečene a obličiek..
 3. Ak sa rany poškodia mäkkým tkanivom, musia sa okamžite liečiť..
 4. V prípade diabetes mellitus, reumatoidnej artritídy, dny, psoriázy je potrebná adekvátna liečba, pretože môžu byť sprevádzané rozvojom artikulárneho syndrómu a burzitídy..
 5. Včasný prístup k lekárovi (reumatológ, praktický lekár, traumatológ), keď sa objavia prvé príznaky burzitídy.

Bursitída: Ako zmierniť zápal

Samozrejme, existujú prírodné prostriedky, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť, ale ak máte podozrenie na burzitídu, mali by ste sa najskôr poradiť s lekárom, aby urobil presnú diagnózu. V tomto článku sa dozviete, čo je burzitída, o príčinách jej výskytu a o tom, ako ju liečiť..

Burzitída je zápal slizníc kĺbov. Hlavnou vecou, ​​ktorú lekár hovorí o burzitíde, je to, že sa môže objaviť v dôsledku rôznych faktorov. Burzitída je pomerne časté ochorenie a, bohužiaľ, výrazne znižuje kvalitu života. Jedná sa o malú dutinu, ktorá pripomína ploché vrecko. Tvorí ho synoviálna membrána. Napriek malej veľkosti je však táto časť dôležitou súčasťou celého škáry. Vnútorná dutina synoviálneho vaku je naplnená synoviou. Toto je tekutina, ktorú vo vnútri tejto dutiny vytvára špeciálny obal..

Všetko, čo potrebujete vedieť o burzitíde, jej príčinách a liečbe

Tento vak naplnený tekutinou má veľmi dôležitú úlohu. Chráni napríklad hrany kostí pred mechanickým trením a nárazmi. V dôsledku toho nás chráni pred chorobami, ako sú artritída a artróza..

Ako viete, je to akýsi vankúš na kosti. V latinčine znie „bag“ ako „bursa“, preto, ako viete, názov choroby je „burzitída“..


Čo potrebujete vedieť o burzitíde?

Burzitída je zápalové ochorenie synoviálneho vaku. Je sprevádzaná zvýšenou produkciou a hromadením exsudátu v dutine. Toto je špeciálna tekutina, ktorá je charakteristická pre oblasti zápalu..

Burzitída zvyčajne postihuje kĺby:

Burzitída spôsobuje symptómy a liečbu zápalu kĺbového vaku

Vývoj burzitídy

Spoločný vak je štrbinová kapsula so synoviálnou tekutinou vo vnútri, ktorá pôsobí ako mazivo na uľahčenie pohybu v kĺbe. Je to druh tlmiča nárazov, ktorý chráni kosti a periartikulárne tkanivá pred trením alebo tlakom..

Pri zápale, ktorý sa začal z jedného alebo druhého dôvodu v kĺbovej dutine, sa zvyšuje produkcia synoviálnej tekutiny, mení sa jej povaha a zloženie, objavuje sa bolestivosť a vyvíja sa burzitída lakťového kĺbu. Taška sa zväčšuje, napučiava, niekedy dosahuje značnú veľkosť. Ak sa exsudát zmieša s krvou, objaví sa hemoragická burzitída.

Opuch lakťového kĺbu s burzitídou

Po prvé, lakťový kĺb je viac náchylný na zranenie a preťaženie, pretože nie je chránený tukovou vrstvou ani svalmi. Preto je burzitída lakťového kĺbu diagnostikovaná častejšie ako napríklad burzitída kolena a je na prvom mieste medzi zápalmi burzy iných kĺbov..

Po druhé, pri ulnárnej burzitíde z troch synoviálnych vakov lakťa je bursa umiestnená na povrchu extenzora v oblasti ulnarského procesu častejšie postihnutá. Pri burzitíde kolena sú z desiatich častejšie postihnuté iba tri vaky a vyčnievanie zapáleného môže byť nielen smerom k patelle, ale tiež do chrbtovej jamky..

Zápal burzy v oblasti ulnarového procesu

V ostatných sa priebeh choroby prakticky nelíši od zápalu burzy zvyšných kĺbov.

Predtým, ako zvážime mechanizmus rozvoja burzitídy, poďme trochu hlbšie do ľudskej anatómie.

Kĺb je spojenie kostí, šliach, svalového tkaniva a ďalších menších prvkov. Aby sa dosiahla najvyššia účinnosť vo funkcii práce - motor, kĺb je uzavretý v kĺbovej kapsule. Kĺbová kapsula má zase vnútornú vrstvu - synoviálnu membránu, ktorá, s výnimkou chrupavkových rezov, lemuje celý povrch kĺbovej dutiny a väzov nachádzajúcich sa v kíbe..

Príznaky burzitídy kolena

Najčastejšie je príčinou burzitídy kolena:

 • preťaženie kolenného kĺbu (zvyčajne sa vyskytuje u športovcov);
 • opakovane opakovaná mikrotrauma kolenného kĺbu (typická pre ľudí, ktorí pri výkone svojich pracovných povinností musia kľačať dlhú dobu);
 • významné jediné trauma (pozorované u ľudí, ktorí sa zaoberajú fyzickou prácou a / alebo vedúcimi aktívny životný štýl).

Dna, artritída, sklerodermia môžu viesť k rozvoju aseptickej chronickej burzitídy kolenného kĺbu. V tomto prípade je zápalový proces vyvolaný poškodením vnútorného plášťa dutiny periartikulárneho vaku kryštálmi soli, t.j. v podstate je to sekundárny.

Zranenia kolenného kĺbu, ktoré prenikajú aj neprepichujú, môžu spôsobiť infekčnú formu burzitídy, pretože prispievajú k infekcii tkanív pyogénnou mikrobiálnou flórou. Okrem toho sa infekcia môže dostať do kolenného kĺbu hematogénna (s prietokom krvi) alebo lymfogénna (s prietokom lymfy) z akéhokoľvek primárneho zdroja zápalu v tele (flegmon, osteomyelitída, absces, varenie, hnisavé rany, sepsa)..

V niektorých prípadoch nie je možné zistiť príčinu burzitídy kolena.

Faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja patológie, sú:

 • metabolické poruchy;
 • dlhodobá steroidná terapia;
 • nejaké ochorenie obličiek;
 • intoxikácie;
 • autoimunitné ochorenia;
 • alergie.

Klinický obraz burzitídy kolenného kĺbu je určený formou choroby.

Pri psoriálnej burzitíde majú pacienti silnú bolesť lokalizovanú na prednom povrchu kolenného kĺbu. Pri chôdzi je tuhosť. Na palpácii patelly sa stanoví mierne bolestivá mäkká elastická tvorba nádoru. V niektorých prípadoch sa vyvíja mierny opuch mäkkých tkanív, ich sčervenanie a mierne zvýšenie lokálnej teploty. Pohyb v oblasti postihnutého kĺbu je úplne zachovaný alebo mierne obmedzený.

Popliteálna aseptická burzitída sa vyskytuje s malými príznakmi. Pacienti si sťažujú na príliš silnú bolesť v kolene, ktorá je výsledkom dlhodobého pobytu v stojacej polohe alebo chôdze na veľké vzdialenosti. Postihnutý kĺb mierne narastá..

Hlavným príznakom husacej burzitídy je mierna bolesť, ktorá sa vyskytuje pri ohybovom predĺžení kolenného kĺbu, napríklad pri šplhaní alebo klesaní po schodoch. Pri významnej akumulácii zápalového exsudátu v burze v popliteálnej fosílii je možné hmatať mäkkú elastickú formáciu..

Infekcia obsahu periartikulárneho vaku vedie k jeho hnisavosti, t.j. k vývoju hnisavej burzitídy kolenného kĺbu, ktorej príznaky sú:

 • trhavé, ostré bolesti;
 • pocit plnosti v kolennom kĺbe;
 • ostro bolestivá a intenzívna tvorba nádoru;
 • opuch okolitých mäkkých tkanív;
 • hyperémia a horúčka v kolene;
 • zväčšené regionálne lymfatické uzliny;
 • obmedzenie spoločnej mobility.

Pri hnisavej burzitíde kolenného kĺbu sa u pacienta rýchlo vyskytuje všeobecná intoxikácia (horúčka do 38 - 39 ° C, sprevádzaná zimnicami, bolesťami hlavy, letargia, únava, slabosť)..

Chronická burzitída kolenného kĺbu je zvyčajne výsledkom neliečenej akútnej formy patológie, ale niekedy sa pomaly vyvinie zápal predovšetkým v dôsledku početných mikrotraumat kolenného kĺbu spôsobených mechanickou alebo vibračnou expozíciou..

Chronická burzitída kolenného kĺbu sa vyznačuje pomalým priebehom s obdobiami remisie a exacerbácií. Exacerbácia je charakterizovaná klinickým obrazom zodpovedajúcim akútnej forme zápalu periartikulárneho vaku.

Súčasná chronická burzitída kolenného kĺbu je dlho spojená s tvorbou cystických formácií.

Bursitída kolenného kĺbu u detí je mimoriadne zriedkavá. Je to spôsobené skutočnosťou, že hmotnosť dieťaťa je nízka, a preto pri fyzickej námahe padá, štruktúra kolenných kĺbov nie je vystavená nadmernému vystaveniu, ktoré by im mohlo poškodiť..

Riziko burzitídy kolien sa zvyšuje po dosiahnutí veku 12 - 13 rokov. V tomto veku sa najčastejšie pozoruje Beckerova cysta (husacia burzitída). Klinicky sa prejavuje ako silná bolesť v oblasti kolena, ktorá sa vyskytuje pri chôdzi po schodoch alebo keď dieťa vstáva zo stoličky po dlhom pobyte v sede..

Liečba burzitídy kolenného kĺbu sa vykonáva ortopédom alebo traumatológom, často ambulantne, ale ak je to potrebné, v stacionárnych podmienkach..

V aseptickej forme je postihnutý kĺb dočasne imobilizovaný, predpisujú sa obklady za studena. Na zastavenie zápalového procesu a zníženie bolesti sa vo vysokých dávkach používajú nesteroidné protizápalové lieky. Fyzioterapeutická liečba má dobrý účinok. V akútnom období je indikovaná elektroforéza alebo ultrazvuk masti s kortikosteroidmi, po odznení zápalu sa používajú UHF, parafínové kúpele.

Pri dlhotrvajúcom zápalovom procese v periartikulárnom vaku sa prepichne aspiráciou obsahu a následným podávaním glukokortikoidov s predĺženým účinkom v kombinácii s lokálnymi anestetikami..

Závažný priebeh ochorenia vyžaduje systémové podávanie glukokortikoidov v krátkom cykle (nie viac ako tri dni)..

Pri akútnej infekčnej burzitíde kolenného kĺbu sa liečba začína drenážou a umývaním dutiny periartikulárneho vaku antiseptickými roztokmi. Ak nie je možné zistiť odvodnenie, vykonávajú sa časté vpichy burzy. Antibiotiká so širokým spektrom účinku sú predpísané a po obdržaní výsledkov antibiogramu sa liek nahradí s prihliadnutím na citlivosť mikroflóry. Zavádzanie antibiotík do dutiny burzy nie je znázornené.

Liečba chronickej burzitídy kolena zahŕňa:

 • užívanie nesteroidných protizápalových liekov;
 • pravidelná cvičebná terapia, ktorá zabraňuje riziku svalovej atrofie;
 • burzektómia (odstránenie postihnutého periartikulárneho vaku) v prípade častých relapsov.
 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

V synoviálnej membráne, jej vnútornej časti, sú nervové vlákna a krvné cievy, ktoré zabezpečujú výživu kĺbovej chrupavky, ako aj metabolizmus v kĺbovej dutine. Funkciou synoviálnej membrány je chrániť kĺbovú dutinu pred vonkajšími zápalovými procesmi, ďalšie tlmenie a pohyblivosť kĺbov, syntézu synoviálnej tekutiny.

Okrem toho v synoviálnej membráne a mimo jej hraníc sú zvláštne dutiny (synoviálne vaky) nazývané bursa alebo vaky naplnené synoviálnou tekutinou, ktorá má ťažnosť a žltkastý odtieň. Účelom burzy a synoviálnej tekutiny je zmierniť vzájomné trenie kostí, chrupavky, väzov a šliach..

K rozvoju burzy dochádza v spojivovom tkanive, ako človek starne, od jeho narodenia. Na začiatku spojovacie tkanivo spája sval alebo jeho šľachu s kosťou, po ktorej sa konštantným pohybom stáva tenčším a v oblasti medzi kosťou a svalovým tkanivom, šľachou a ďalšími prvkami, v ktorých sa tvoria vrecká, sa objavujú medzery - burza v priebehu času.

Bursa môže byť vrodená (trvalá) a získaná (nestála).

Pomliaždeniny, odreniny, rany, zvýšená fyzická námaha, infekcie, nosenie nepohodlnej obuvi a iné nepriaznivé okolnosti pre ľudské zdravie, najmä často sa opakujúce, prispievajú k zápalu synoviálnych (artikulárnych a periartikulárnych vakov - frézok) vakov, vďaka ktorým sú normálne fungovanie - motorická funkcia kĺbov.

Burzitída zahŕňa aj zápal synoviálnej vagíny, ktorý do istej miery tiež pôsobí ako bursa.

Nástup burzitídy je sprevádzaný akumuláciou v synoviálnom vaku, na mieste modriny - synoviálnej tekutine, ktorá sa môže naplniť krvou, zatiaľ čo bursa sa začína nadmerne zväčšovať. Krv sa postupom času rozloží a tekutina sa zmení na žltkastočerveno. Ak je bursa bližšie k povrchu tela, výsledný vak vyčnieva von, zatiaľ čo človek vizuálne pozoruje opuchy, opuchy, niekedy až do priemeru 10 cm..

V dôsledku zápalu a zväčšenia veľkosti stien burzy začínajú stláčať okolité tkanivá vrátane nervových vlákien a do medzibunkových priestorov sa vytlačí transudát, pacient pociťuje bolesť a súčasne začervenáva opuch. Ak sa bursa nachádzajúca sa príliš hlboko, napríklad pod kolenom, zapáli, pacient môže pociťovať iba bolesť a mierny opuch a diagnóza burzitídy bez rádiografie je nemožná.

Ak sa burzitíde nebude venovať náležitá pozornosť, potom v prípade krvácania, v boji proti zápalovým procesom, odumrú biele krvinky a spolu s odumretými červenými krvinkami môžu vytvárať hnisavé útvary, zatiaľ čo hemoragický exsudát bude maľovaný červenkastým odtieňom..

Ďalším znakom burzitídy je ukladanie solí v stenách kĺbového vaku. Ak nie sú rozpustené alebo sa nevylučujú, môžu vápenaté soli spôsobiť poruchu synoviálnych vreciek..

Príčiny choroby

Existuje veľa dôvodov, ktoré vyvolávajú zápal burzy. Hlavným problémom sú rôzne mechanické poranenia: modriny kolena, odreniny, rany, zlomeniny a tiež mikrotraumy v dôsledku denného zvýšeného zaťaženia..

 • ukladanie solí v synoviálnej dutine;
 • artritída rôznych typov: dna, reumatoid, psoriatická;
 • erysipel;
 • vrie, preležiny, karbunkly s infekciou spôsobenou lymfou alebo krvou do kĺbu infekcie.
 • cukrovka,
 • imunodeficiencie,
 • Staroba,
 • metabolické poruchy,
 • odborná činnosť,
 • prítomnosť autoimunitného ochorenia,
 • alergické reakcie,
 • brať steroidy.

Vďaka svojej funkcii, t. lokalizácia, burzitída sa najčastejšie vyskytuje u mužov, najmä vo veku do 35 - 40 rokov, kvôli ich fyzickej aktivite, ako aj u športovcov, hýbateľov a ľudí často náchylných na infekčné choroby.

Burzitída sa niekedy nazýva „voda v kolene“, „pokrývacie koleno“, „koleno obkladača“, „koleno SUV“, „koleno domácnosti“, „koleno futbalistu“, „koleno hodiniek“, „koleno klenotníka“, „ minerálny lakeť “atď.

Príčiny burzitídy sú veľmi rôznorodé, ale najbežnejšie z nich sú:

 • Zranenia, silné modriny, odreniny kĺbov, najmä často sa opakujúce;
 • Nadmerné dlhodobé zaťaženie kĺbov - pri športe, tvrdej fyzickej práci, vzpieraní, nosení vysokých podpätkov, plochých chodidiel;
 • Nadmerná váha - kila navyše zvyšujú zaťaženie kĺbov dolnej časti tela, najmä kolien;
 • Infekcia v kĺbe, ktorá je najčastejšie podporovaná častými infekčnými chorobami - angína, faryngitída, laryngitída, tracheitída, bronchitída, zápal stredného ucha, disky, sinusitída, chrípka, SARS a ďalšie;
 • Dostať sa do spoločného priestoru prostredníctvom otvorených rán infekcie, najčastejšie bakteriálnej povahy - stafylokoky, streptokoky, pneumokoky a iné;
 • Kontakt s hnisom v dôsledku chorôb a stavov, ako je osteomyelitída, erysipel, vary, karbunky, abscesy, otlaky;
 • Poruchy metabolizmu, metabolizmus;
 • Zvýšené množstvo soli v kĺboch, dna;
 • Alergie, autoimunitné ochorenia;
 • Otrava tela rôznymi toxínmi - otrava jedlom, otrava alkoholom, ako aj otrava toxínmi vyvolanými patologickou infekciou v dôsledku jeho životne dôležitej činnosti v tele.

Niekedy nie je možné zistiť príčinu burzitídy.

Príčiny burzitídy možno podmienene rozdeliť na infekčné a neinfekčné. Neinfekčná burzitída, obvykle traumatického pôvodu. Okrem toho nemusia byť traumatické zranenia silné, čo sa stáva priamym úderom. Zápal burzy môže byť dôsledkom miernej sily, ale pravidelných fyzických účinkov.

O niečo menej často môžu byť príčinou burzitídy metabolické poruchy (dna, cukrovka) alebo alergické reakcie. Infekčná burzitída vo svojom mechanizme môže byť primárna alebo sekundárna. Primárne - výsledok otvorených zranení, zranení s poškodením periartikulárneho vaku. Pri sekundárnej infekčnej burzitíde sa do burzy zavádza infekcia krvi alebo lymfy z iných ložísk. Stáva sa to pri sepse alebo pri špecifických chorobách - tuberkulóza, syfilis.

V závislosti od toho, ktorý konkrétny kĺbový vak bol zapojený do zápalového procesu, existujú:

 • Patella (suprapatellar, prepatellar) burzitída je zápal kĺbového vaku umiestneného na povrchu patelly, priamo pod kožou. Táto forma sa zvyčajne vyvíja v dôsledku dlhodobého pobytu pacienta na kolenách alebo zranení (úder na prednú stranu kolena, pád)
 • popliteálna (infrapatelárna) burzitída - zápal pokrýva burzu umiestnenú pod patellou. Dôvodom rozvoja tejto formy choroby je poškodenie väzivového aparátu kolenného kĺbu;
 • Beckerova cysta (husacia burzitída) - zápal postihuje vak umiestnený v popliteálnej fosílii na zadnej strane kĺbu. Dôvodom jeho vývoja je nadmerné zaťaženie kolenného kĺbu (obezita, nadmerná fyzická aktivita)..

Podľa charakteru zápalového procesu sa rozlišujú nasledujúce formy burzitídy kolenného kĺbu:

 • závažné (aseptický zápal);
 • hnisavý (zápal je spôsobený pyogénnymi baktériami).

Podľa povahy činnosti zápalového procesu je burzitída kolenného kĺbu akútna, subakútna a chronická.

Najčastejšie burzitída postihuje mužov mladších ako 35 rokov, hoci riziková skupina je rozsiahlejšia. Obsahuje

 • Ľudia, ktorých profesia je spojená so zvýšenou záťažou kĺbov - športovci, hýbatelia;
 • Imunokompromitovaní pacienti - kortikosteroidy liečené cukrovkou typu I alebo II, chronickí alkoholici;
 • Pacienti s reumatickými chorobami.

Bursitída môže spôsobiť poranenia ramenného kĺbu - modriny, výrony, ako aj infekcie, usadeniny solí v synoviálnom vaku. Okrem toho môže dôjsť k rozvoju patológie bez zjavného dôvodu..

Príznaky a prejavy

Hlavnými príznakmi burzitídy v synoviálnom vaku ramenného kĺbu sú bolesť v prednej a bočnej časti ramena, nemožnosť hádzať ruku za hlavu. Bolesť v noci stúpa..

Pri akútnom vývoji burzitídy začína bolesť náhle, je dosť silná, zintenzívňuje sa pohybom. Ak je k dispozícii odpočinok, postihnutý ramenný kĺb môže prejsť bez akejkoľvek liečby..

Po dvoch alebo troch zápaloch môže byť burzitída chronická. V tomto prípade je bolesť oveľa menšia, má boľavý charakter, pod kožou sa cíti ako kamenný tubercle, kožné znaky bez viditeľných zmien a normálnej teploty. Chronická burzitída môže byť rušivá dostatočne dlho, najmä preto, že zriedka idú k lekárovi, upokojujú sa jednoduchým preťažením ruky..

Diagnóza burzitídy

Diagnóza husacej burzitídy a prepatelárneho vaku nie je zvyčajne obtiažna a vykonáva sa na základe klinického obrazu choroby. Ak existuje dôkaz, lekár môže vykonať punkciu periartikulárneho vaku s následným laboratórnym vyšetrením (klinickým a bakteriologickým) výslednej tekutiny. V niektorých prípadoch, najmä pri burzitíde husího vaku, je potrebné zobrazenie kolenného kĺbu pomocou magnetickej rezonancie..

Je o niečo ťažšie diagnostikovať burzitídu intrapatelulárneho vaku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa nachádza pod patellou, v dôsledku čoho nie je možné prehmatanie a vyšetrenie. V tomto prípade sa uchýlia k rádiografii postihnutého kolenného kĺbu, magnetickej rezonancii a / alebo počítačovej tomografii, artrografii.

Všeobecný krvný test je v tomto prípade neinformatívny. Je možné zistiť zmeny charakteristické pre akýkoľvek zápalový proces (zrýchlenie ESR, zvýšenie počtu leukocytov, posun leukocytového vzorca doľava).

Na identifikáciu príčin burzitídy kolenného kĺbu sa predpisujú konzultácie s endokrinológom, alergológom, reumatológom a inými úzkymi odborníkmi. Ak je podozrenie na hnisavú burzitídu, musí sa s pacientom okamžite poradiť chirurg.

Vizuálne vyšetrenie, palpácia zápalovej oblasti; anamnéza; rádiografia (röntgen); všeobecný krvný test; bursografia - röntgenová snímka so zavedením kontrastného činidla; artrografia - kolenná endoskopia; angiografia krvných ciev; ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk); počítačová tomografia (CT); zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (CT); tomografia (MRI).

Urobte pár krokov na zadku, niekoľkokrát za ruku začnite ruku, ako keby ste vyčesali.

Ak počas týchto cvičení pacient pociťuje bolesť, môže to znamenať zapálenú burzu v tele.

Diagnóza sa urobí po vizuálnom vyšetrení, röntgenu lakťa, punkcii zapálenej dutiny, po ktorej nasleduje štúdia výslednej tekutiny. Pri hnisavom zápale burzy urobte sérologické a bakteriologické analýzy kĺbovej tekutiny, aby ste určili patogén a jeho citlivosť na antibiotiká. Ak je ťažké stanoviť diagnózu, dodatočne sa vykoná MRI lakťového kĺbu.

Iba špecialista môže diagnostikovať burzitídu ramenného kĺbu na základe všeobecnej anamnézy choroby, celkového počtu príznakov av prípade potreby na základe ďalších štúdií..

"Lekári skryjú pravdu!"

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne...

Na objasnenie obrazu choroby sa zvyčajne vyžaduje táto diagnostika:

 1. Krvný test. Jeho údaje vylúčia reumatologické a metabolické choroby.
 2. Mikroskopia obsahu zapáleného synoviálneho vaku (vyšetrenie bodkou) - na určenie infekcie a vylúčenie dny.
 3. X-ray alebo MRI ramenného kĺbu - na určenie prítomnosti osteofytov.

Získané výsledky nám umožňujú spoľahlivo diagnostikovať burzitídu a predpísať adekvátnu liečbu..

Príznaky burzitídy - burzitída kolena, lakťa a päty

Hlavným príznakom burzitídy je zaoblený a elastický dotykový opuch poranenej oblasti na povrchu tela s priemerom do 10 cm. Príčinou opuchu je nadmerná akumulácia prebytočnej tekutiny v synoviálnom vrecku (bursa). Keď je pacient ešte dlhšiu dobu, opuchy a bolesti sa zvyšujú.

Iné príznaky burzitídy:

 • Bolesť, ktorá má bolesť, streľbu, niekedy silnú a pulzujúcu povahu, v noci zintenzívňujúca s ožiarením (návratom) do ramena alebo nohy, v závislosti od lokalizácie patologického procesu;
 • Edém, ktorého vývoj je spôsobený hromadením tekutiny v medzibunkovom priestore;
 • Sčervenanie zapáleného a opuchnutého miesta (hyperémia);
 • Obmedzený pohyb zapáleného miesta, kíbu, ku ktorému dochádza po uložení solí v zapálenej burze;
 • Zvýšená alebo vysoká telesná teplota až do 40 ° C;
 • Všeobecná nevoľnosť, pocit slabosti a bezmocnosti;
 • Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín nachádzajúcich sa v mieste rozvoja burzitídy;
 • nevoľnosť.

Chronická burzitída je charakterizovaná menej závažnými príznakmi, vrátane miernejšieho opuchu, zníženej pohyblivosti kĺbov a normálnej telesnej teploty.

Liečebné metódy

1. Odpočinok a nehybnosť pacienta. Drogová terapia: 2.1. Protizápalové a analgetické lieky, 2.2. Antibakteriálna terapia; 2.3. Detoxikačná terapia; 2.4. Posilnenie imunitného systému 3. Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže 4. Strava 5. Fyzioterapeutické cvičenia (LFK).6. Chirurgické ošetrenie (voliteľné).

Dôležité! Pred použitím liekov sa vždy poraďte so svojím lekárom!

1. Odpočinok a nehybnosť pacienta

Mier a nepohyblivosť pacienta, najmä zapálenej oblasti, je dôležitým bodom pri liečbe burzitídy, pretože ďalšie záťaže spôsobia zbytočné trenie v mieste zápalu, podráždenie zapáleného kĺbu a v dôsledku toho aj zvýšenie patológie..

Ako ďalšie opatrenie na obmedzenie motorickej aktivity je kĺb obalený elastickým obväzom, obväzom, dlahou, sadrovým obväzom (rozpätie) a ďalšími „fixačnými prostriedkami“..

2. Drogová terapia (lieky na burzitídu)

2.1. Protizápalové a analgetické lieky

Na zmiernenie opuchov je možné na toto miesto aplikovať obklad na základe Vishnevského masti.

Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) a analgetiká Indometacín, Naproxen a Chlotazol..

Na lokálnu anestéziu sa používajú masti, gély, krémy - „diklofenak“, ako aj anestetické injekcie..

Ak bolesť pri burzitíde nezmizne, napriek použitiu liekov zo skupiny NSAID sa predpisujú hormonálne lieky - glukokortikoidy, z ktorých je možné rozlíšiť prednizolón a hydrokortizón..

Dôležité! Dlhodobé používanie glukokortikoidov vedie k deštrukcii kĺbových povrchov.

Na zmiernenie svalových kŕčov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri silnej bolesti kĺbov, sa používajú svalové relaxanciá (baklofén, Sirdalud, Midokalm)..

Na odstránenie telesnej teploty môžete použiť: "Ibuprofen", "Nurofen", "Paracetamol".

Na odoberanie solí uložených v burze sa používajú prípravky proti dne: Allopurinol, Allomaron, Milurit.

2.2. Antibiotická terapia

Výber antibakteriálneho liečiva je založený na špecifickom type zápalového patogénu, ak existuje, pretože každé antibiotikum má svoje vlastné antibiotikum.

Najobľúbenejšie antibakteriálne lieky sú tetracyklín, penicilín, ampicilín, erytromycín, ceftriaxón a iné.

Probiotiká Ak sa užijú antibiotiká, je lepšie brať navyše probiotiká. Faktom je, že antibakteriálne lieky spolu s patogénnou mikroflórou ničia prospešné baktérie, ktoré, keď žijú v črevách zdravého človeka, prispievajú k normálnej absorpcii a tráveniu potravy. Probiotiká určené na obnovu prospešnej mikroflóry v tráviacom systéme.

Medzi probiotiká možno rozlíšiť: „Bifiform“, „Linex“.

2.3. Detoxikačná terapia

Akonáhle je v tele infekcia, otravuje ju svojimi odpadovými produktmi - toxínmi, ktoré pri nadmernom hromadení spôsobujú príznaky otravy - nevoľnosť, zvracanie, pocit slabosti, bezmocnosť.

Na vylučovanie toxických látok z tela vrátane mŕtva infekcia, po expozícii antibakteriálnym liekom sa používa detoxikačná terapia.

Detoxikačná terapia zahŕňa:

 • silné pitie - do 2-3 litrov tekutín za deň, najlepšie do vitamínu C pridanie;
 • užívanie detoxikačných liekov: Atoxil, Albumin.

2.4. Posilnenie imunitného systému

Na posilnenie imunitného systému, ktorého jednou z hlavných funkcií je boj proti patogénom, sa používajú imunostimulanty.

Vitamín C (kyselina askorbová) je prírodný imunostimulačný prostriedok, z ktorého najväčšie množstvo sa nachádza vo výrobkoch, ako sú dogróza, kalina, maliny, ríbezle, brusnice, citrusové plody atď..

Ďalšie vitamíny, ktoré je vhodné užívať, sú vitamíny A, E, vitamíny skupiny B.

Imunostimulanty chemického priemyslu sú tieto lieky: "Biostim", "Imudon", "IRS-19".

3. Fyzioterapeutické ošetrenie a masáže

Fyzioterapeutická liečba burzitídy je zameraná na odstránenie zápalového procesu, opuchov, normalizáciu metabolických procesov v mieste patológie, rýchle zotavenie.

Manuálna terapia (masáže) burzitída je zameraná na normalizáciu metabolických procesov, uvoľnenie svalového napätia, ako aj na rozvoj kĺbov, aby sa v nich zabránilo vzniku adhézií..

Liečba rázovými vlnami; Indukoterapia; Ultrafialové žiarenie; Aplikácie - parafín, ozocerit a iné; Elektroforéza..

4. Diéta na burzitídu

Ako sme už uviedli v tomto článku, burzitída je veľmi často sprevádzaná ukladaním veľkého množstva solí na steny synoviálnych vakov. Na zabránenie dodatočného stresu na kĺboch ​​a na posilnenie patologického procesu pri burzitíde sa odporúča používať stravu..

Strava na burzitídu spočíva predovšetkým v obmedzení používania soli.

Čo nemôžete jesť s burzitídou: slané, korenené, mastné, údené mäso, rýchle občerstvenie, margarín, strukoviny, huby, korenie, čokoláda, alkoholické nápoje, kakao, silná káva a čaj.

Čo môžete jesť s burzitídou: obilniny, nízkotučné odrody mäsa a rýb, nízkotučné mliečne výrobky, zelenina, ovocie, citrusové plody, orechy, semená, med, marmeláda, džem, minerálna voda, citrónový čaj alebo zelený čaj.

5. Terapeutické cvičenie (LFK)

Fyzioterapeutické cvičenia sú zamerané na rozvoj kĺbu, na jeho rýchlejšie hojenie a rehabilitáciu. Cvičenia vyberá lekár v závislosti od lokalizácie burzitídy a jej zložitosti.

Zaťaženie sa podáva postupne, a ak budete postupovať podľa odporúčaní, aj komplikovaná burzitída sa vylieči do 3 mesiacov, nekomplikovaná forma - do 1 až 2 týždňov.

6. Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je zameraná predovšetkým na otvorenie abscesu, ak je prítomný. Je to potrebné na zabránenie rastu ohnisiek hnisania a šírenia hnisavého výpotku v tele.

V niektorých prípadoch je nutná punkcia synoviálneho vaku, po ktorej nasleduje odstránenie exsudátu. Po extrakcii patologickej tekutiny sa do zapálenej burzy injikujú antiseptické lieky s antibiotikom. Táto manipulácia pomáha zastaviť infekciu a zabrániť opätovnému zápalu na tomto mieste. Môžu sa tu tiež uviesť riešenia liekov proti bolesti..

Chirurgická liečba burzitídy sa tiež poskytuje v prípade veľkej akumulácie solí v synoviálnom vaku, ktoré narúšajú normálne fungovanie kĺbu. Extrakcia solí sa vykonáva ihlou alebo chirurgickým zákrokom, niekedy dokonca v celkovej anestézii.

Najextrémnejšou metódou chirurgickej liečby burzitídy je burzektómia, čo znamená úplné odstránenie zápalu burzy..

Dôležité! Pred použitím ľudových liekov na liečbu burzitídy sa vždy poraďte so svojím lekárom!

. Opláchnite list kapusty alebo lopúcha, mierne ich zakryte napríklad valčekom, zapálenú oblasť namažte slnečnicovým olejom a pripevnite k nemu list kapusty alebo lopúchu a navlečte na ňu teplý šál. Pred spaním v noci, ako aj ráno, vymeňte plachtu na čerstvú. Tieto obväzy robte až do úplného zotavenia.

Kalanchoe. Vezmite 3 veľké listy Kalanchoe, opláchnite ich a vložte do chladničky cez noc. Ráno z nich urobte kašu a zabaľte ju ako obklad na boľavé miesto.

Soľ. Zrieďte v 500 ml vriacej vody 1 polievková lyžica. lyžica stolovej soli, po namočení v soľnom roztoku kúsok hustého tkaniva (flanel, vlna) a pripevnite ho na zapálenú oblasť, na hornú stranu ho zalepte. Takúto komprimáciu musíte vykonať 5 až 8 hodín, do 7 dní. Tento nástroj doslova prečerpáva prebytočnú tekutinu.

Infúzia aloe, žlče, gaštanu. Zmiešajte 1 fľašu farmaceutickej zmesi s dvoma pohármi gaštanu konského, 3 veľké sekané listy aloe a 2 poháre alkoholu. Nádobu uzavrite a na 11 dní umiestnite na tmavé, chladné miesto, aby ste na tom trvali, potom namočte do výslednej infúzie kúsok látky, najlepšie vyrobený z bavlny, a pripevnite ho ako obklad na burzitídu. Priebeh liečby je 10 dní, po 10-dňovej prestávke a priebeh sa opakuje.

Med s cibuľou a mydlom. Zmiešajte 500 g medu s 1 veľkou strúhanou cibuľou a kúskom strúhaného mydla. Tento nástroj sa musí používať ako obklad pred spaním po dobu 2 až 3 týždňov. Tento nástroj je vhodný na chronickú burzitídu..

Propolis. Urobte raz denne, denne, na zapálené miesto mlieka z propolisovej tinktúry, niekoľko dní.

V prípade akútnej burzitídy rúk je hlavným liečebným pravidlom odpočinok. Lekár môže predpísať nesteroidné protizápalové lieky, anestetiká sú predpísané iba v prípade veľmi silnej bolesti. Zvyšok kĺbu je zaistený obväzom alebo fixačným obväzom.

Môžete tiež liečiť fyzioterapiou:

 • Elektroforéza s použitím novokainu alebo lidokaínu;
 • Ultrazvuk, fonoforéza v kombinácii s protizápalovými masťami;
 • Parafínové kúpele;
 • Miestne pleťové vody s naftalónom alebo jódbromidom.

Pomáha masírovať postihnuté miesto s ľadom. Na vykonanie takejto masáže je potrebné chrániť pokožku tkanivom. V niektorých prípadoch pomáha horúca kompresia.

V prípadoch, keď je burzitída vyvolaná infekčným ochorením, je predpísaný priebeh antibiotík.

Trvalý výsledok sa dá dosiahnuť len komplexným spracovaním, ktoré zahŕňa:

 • Liečba liečivami;
 • fyzioterapia
 • Terapeutické gymnastické cvičenia;
 • Manuálna terapia;
 • Akupunktúra ramien.

Počas obdobia obnovy je dôležité chrániť kĺby pred nadmerným zaťažením, často odborníci odporúčajú nosiť špeciálne ortopedické pomôcky, aby sa vylúčili traumatické pohyby..

Liečba chronickej burzitídy ramenného kĺbu je omnoho ťažšia. V zanedbávanej forme často vyžaduje chirurgický zákrok, najmä s hrozbou prechodu na hnisavú formu. Počas operácie sa z synoviálneho vaku odstráni prebytočná tekutina, vak sa prepláchne antiseptickými roztokmi.

prevencia

Cieľom prevencie burzitídy kolenného kĺbu je eliminácia rizikových faktorov, ktoré môžu spôsobiť rozvoj zápalového procesu v periartikulárnom vaku. Na tento účel sa odporúča:

 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • prevencia poranenia kolenného kĺbu;
 • liečenie ohnísk hnisavej infekcie.

Prevencia burzitídy zahŕňa dodržiavanie nasledujúcich odporúčaní:

 • V prípade porezaní, škrabancov a otvorených rán je potrebné tieto miesta ošetriť antiseptickými prostriedkami;
 • Sledujte svoju váhu, nedovoľte prítomnosť ďalších libier;
 • Vyvarujte sa nadmernému fyzickému namáhaniu tela, snažte sa zdvíhať ťažké závažia;
 • Cvičiť;
 • Posilnite imunitný systém, vyhnite sa stresu;
 • Pokúste sa uprednostniť jedlo obohatené o vitamíny a minerály;
 • Nedovoľte prechod rôznych chorôb do chronickej formy;
 • Noste pohodlnú obuv;
 • Pri športe venujte pozornosť špeciálnym zariadeniam, ktorých účelom je minimalizovať zranenie.

Aj keď burzitída sa nevzťahuje na choroby, ktoré môžu významne ovplyvniť život pacienta, napriek tomu sa neoplatí liečiť ho šialene. Po prvé, pretože spoločná mobilita je zárukou aktívneho života. Preto je lepšie sa obávať vopred a zabrániť prechodu zápalu na chronický a najmä na hnisavú formu. Stačí postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Nepreťažujte ramenné kĺby.
 2. Uistite sa, že akékoľvek poškodenie kože je ošetrené antiseptikom.
 3. Včas liečiť infekčné choroby.

Možné následky a komplikácie

Bursitída kolenného kĺbu, najmä jeho hnisavá forma, môže viesť k závažným komplikáciám:

 • flegmóna;
 • lymfadenitída;
 • hnisavá artritída;
 • osteomyelitída;
 • kalcifikácie;
 • nekróza mäkkých tkanív.

Závažná bolesť; Hygróm; Tvorba jaziev, ktoré pomáhajú obmedzovať pohyblivosť kĺbov; Kalcinóza; Nekróza stien synoviálneho vaku (bursa), fistula, sepsa, absces, hlien; Synovitída; artritída; osteomyelitída; burzitída; infekcia iných orgánov; lymfadenitída; zdravotné postihnutie; fatálne následky (s rýchlou sepsou);.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť, bolesť, bolesť... Naša spodná časť chrbta sa nás snaží priniesť ďalšie prekvapenie, najmä ak sme ho príliš zaťažili fyzickou prácou, alebo naopak, sedeli nehybne a dlho pred počítačom.
Poranenia hlavy, dokonca až stredne závažné, môžu vyvolať formáciu nazývanú mozgový hygróm. Je to benígny nádor pozostávajúci zo seróznej tekutiny, hlienu a bielkovín. A ak hygróm na nohe alebo paži nepredstavuje nebezpečenstvo pre život, potom sú nádory v mozgu spojené so závažnými komplikáciami.
Taký chúlostivý problém, ako sú maternicové myómy, môže byť hrozbou pre život ženy akéhokoľvek veku bez ohľadu na začiatok sexuálnej aktivity alebo vykonávanie reprodukčných funkcií.