loader

Hlavná

Pažerák

Operácia pupočníkovej hernie u dospelých - príprava a ceny

Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly. U dospelých je choroba diagnostikovaná vo veku od 32 do 78 rokov. Ženy navyše ochorie dvakrát častejšie ako muži, čo je spojené s opakovaným tehotenstvom a nadváhou. Nebezpečnou komplikáciou pupočného výčnelku môže byť porušenie brány prietrže, ktorá sa počas chirurgického zákroku opravuje.

diagnostika

Skúška na pupočníkovú výučbu vykonáva chirurg v dvoch etapách. Najprv sa skúma herniálny vak, jeho veľkosť, možnosť premiestnenia. Pri veľkých formáciách sú viditeľné kontúry črevných slučiek a črevná pohyblivosť.

Pre podrobnú štúdiu sa vykonávajú hardvérové ​​diagnostické postupy:

 • Ultrazvuk - umožňuje vám určiť veľkosť brány prietrže, študovať obsah výčnelku a stav aponeurózy;
 • gastroskopia, rádiografia žalúdka, vyšetrenie tenkého čreva s použitím bária - na posúdenie obštrukcie čriev, možnej prítomnosti adhézií.

Výsledky objektívnej diagnostiky sa používajú ako základ pre vylúčenie obmedzeného stavu, ktorý sa prejavuje ako nezvratná prietrž. Okrem toho, aby sa určilo, či je potrebný chirurgický zákrok na pupočnej kýle, uskutočňuje sa diferenciácia s nasledujúcimi patológiami:

 • kýla bielej línie brucha - vyčnievanie pobrušnice cez slabú časť vlákien šľachy pozdĺž vertikálnej osi, ktorá rozdeľuje prednú brušnú stenu na dve symetrické časti;
 • metastázy - sekundárne nádory rakoviny žalúdka;
 • extragenitálna endometrióza - rast endometriálnych buniek v pupku sa vyskytuje u žien.

Po prijatí výsledkov každého vyšetrenia lekár rozhodne o spôsobe liečby.

Ak je možné liečiť nechirurgickú liečbu, konzervatívna terapia sa vykonáva ambulantne. Inak je pacientovi predpísané plánované alebo núdzové odstránenie pupočnej kýly.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Úspešnosť chirurgického zákroku a dĺžka rehabilitačného obdobia závisí od kvality opatrení prijatých pred odstránením herniovej chyby. Prípravná fáza sa začína rozhodnutím o vykonaní operácie.

Zoznam predoperačných opatrení obsahuje:

 • Tréning pacienta v dychových cvičeniach, aby sa zabránilo komplikáciám z pľúc. Je dôležité ukázať pacientovi, ako pri resekcii defektov prietrže dýchať hlboko a rovnomerne. „Skúšanie“ sa vykonáva v nemocnici na operačnom stole, z ktorého majú pacienti pred operáciou dôveru.
 • U ľudí s veľkými výčnelkami môžu po chirurgickom zákroku zmeniť vnútrobrušný tlak, ktorý negatívne ovplyvňuje funkciu srdca a dýchanie. Aby sa zabránilo sekundárnym patológiám, je pacient pravidelne umiestňovaný na funkčné lôžko so zdvihnutým koncom nohy. Hrudný vak je nasadený a na vrch je umiestnený predmet, ktorý bude držať obsah vo vnútri brušnej dutiny.
 • S tendenciou k zápche, predpísaným preháňadlám, čistiacim klystýrom.
 • Pooperačné obväzy sa získajú vopred, ktoré chránia stehy pred pretiahnutím počas hojenia..
 • Pacientom v pokročilom veku by mal existovať osobitný vzťah. Ako ukazuje prax, lepšie tolerujú chirurgickú liečbu, ak sa prípravné postupy vykonávajú v nemocnici do 10 - 12 dní.

Pred operáciou na odstránenie pupočnej kýly u dospelých sa odporúča ľahká strava. Tukové a vyprážané jedlá, údené mäso, párky, čokoláda, pečivo by sa mali vylúčiť z každodennej stravy. K diétnym potravinám patria mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, čerstvá zelenina a ovocie, pohánka, ryža, ovsená kaša.

V predvečer operácie pacientka naposledy večer večer, ráno je zakázané jesť. Pred spaním sa pripravuje chirurgické pole: holenie brucha. Pacienti v pokročilom veku dostávajú banky na prevenciu pneumónie. Pred spaním dajte ľahkú pilulku na spanie.

Potrebné analýzy a štúdie

Po prijatí do nemocnice je pacient zaradený do opakovaných laboratórnych a hardvérových štúdií. Zoznam kontrolných testov pred operáciou pupočnej kýly obsahuje:

 • meranie krvného tlaku;
 • elektrokardiogram;
 • Röntgenové vyšetrenie pľúc;
 • krvné a močové testy;
 • Ultrazvuk brucha.

Ženy budú navyše potrebovať konzultáciu s gynekológom. V procese prípravy sa zistí prítomnosť alergických reakcií na lieky. Na niekoľko dní prestaňte užívať antikoagulanciá, ktoré riedia krv a zhoršujú kvalitu koagulácie.

Spolu s anestéziológom sa rozhoduje o výbere typu anestézie, ktorý závisí od veľkosti kýla prietrže, sprievodných chorôb a veku pacienta..

Operácia prsnej prietrže

Vyrezanie pupočníkovej chyby je zodpovedná manipulácia, ktorej výsledkom je spôsob chirurgického zákroku, ako aj zručnosti a skúsenosti chirurga. Kvalita všetkých štádií chirurgickej liečby závisí od neprítomnosti opakovaných hernií a črevných porúch.

Ak je diagnostikovaná pupočná kýla u dospelých, operácia pozostáva z troch hlavných období:

 • fázová disekcia prednej brušnej steny;
 • atraumatická extrakcia herniálneho vaku, úprava jeho úst;
 • hernia uzáver brány s maximálnym zachovaním anatomickej štruktúry.

Pre správne vytvorenie stehu je dôležité starostlivé vrstvené spojenie všetkých štruktúr: svalové tkanivo, aponeuróza, kožné vrstvy. Minimálne invazívne techniky sú menej traumatické, ale tieto metódy sa nebudú vždy používať správne..

Otvorená metóda

Oprava prietrže pri malej incízii v bruchu sa nazýva hernioplastika. Pri praktickej chirurgii existujú dve varianty otvorenej metódy na resekciu prietrže:

 • napätie, keď šitie kýlovej brány je spôsobené jej vlastnými tkanivami;
 • neroztiahnuté - na posilnenie slabého miesta sa používa endoprotéza.

V priebehu dlhých štúdií sa zistilo, že resekcia pupočnej kýly u žien - operácia, ktorá sa uskutočňuje bez použitia sieťového implantátu, často vedie k sekundárnym patológiám. Plastický materiál, počas ktorého je pletivo zavedené, je najmodernejšou a najobľúbenejšou metódou na opravu kýly v modernej medicíne..

Defekt sa odstráni incíziou v blízkosti pupka, po ktorej sa šitie sieťky zavedie na miesto hernálneho portálu. Klapka vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorá má vysokú biokompatibilitu s brušnými tkanivami, je spoľahlivo spojená pomocou chirurgických stehov. Endoprotéza prekrýva oslabenú oblasť a prekrýva zdravé tkanivo o 2 cm zo všetkých strán.

Siete sa dobre zakorenia a klíčia spojivovým tkanivom, čím sa posilňuje brušná stena. Vo väčšine prípadov je táto technika indikovaná pre dospelých a deti po 5 rokoch. Absolútna indikácia je opakujúca sa formácia a veľká veľkosť brány prietrže. Použitím sieťovej protézy sa účinne nahradí defekt a znižuje sa riziko opätovného vyčnievania na 1%..

Laparoskopická metóda

Chirurgická liečba pomocou laparoskopu sa považuje za vysoko účinnú chirurgickú metódu na odstránenie prietrže. Zdravotnícke zariadenie s mikroskopickou kamerou sa vloží do brušnej dutiny cez mikro rez (1,5 - 2 cm). Na prístup do operačného poľa sa urobia tri vpichy. Ďalšími dvoma sú trokary a miniatúrne nástroje.

Laparoskopia sa vykonáva podľa prísnych indikácií v celkovej anestézii. Trvanie operácie je asi hodinu.

Počas manipulácie sa na monitore zobrazí prehľad vnútorných orgánov, čo poskytuje dobrú kontrolu nad chirurgickým zákrokom. Po rozrezaní peritonea a excízii herniovej formácie sa sieťka fixuje. Transplantácia by mala byť dobre rozmiestnená a pevne pripevnená k vlastným tkanivám..

Vzhľadom na to, že predná brušná stena nie je poškodená, zaťaženie vložky z oka sa rozprestiera rovnomerne. Čas na zotavenie je skrátený a šev je roztavený do 2 až 3 týždňov. Deň po operácii môže byť pacient prepustený. Ambulantné sledovanie.

Hernioplastika pomocou metód Sapezhko, Lexer alebo Mayo

U dospelých a detí sa pupočné kýly často používajú známymi metódami, ktoré sa líšia v technike uzatvárania herniovej chyby. Každá z nich je pomenovaná podľa lekára, ktorý ako prvý navrhol túto možnosť opravy hernie..

Sapezhko uskutočnil prvú operáciu začiatkom minulého storočia, ale jeho technika je dodnes používaná modernými lekármi. Vertikálnym rezom sa hernálny vak odreže z tkanív pobrušnice a aponeurózy o 15 cm zo všetkých strán. Umbilikálny krúžok je odrezaný pozdĺž bielej línie v hornom a dolnom smere. Herniová formácia sa spracuje a potom sa jedna hrana zošije na stenu plášťa šľachy svalu rekta abdominis v chrbte. Druhá časť - do prednej polovice, v dôsledku ktorej sa simuluje umelé „voňanie“ jednej časti do druhej.

Použitím metódy Mayo sa urobia dve polkruhové priečne rezy priečne k osi okolo hernálnej pečate. Vytvorená časť je postupne oddelená okolo kýlovej brány. Prstenec v pupku je rozrezaný a je vytlačený výčnelok. Po štúdiu nekrotických hmôt sa obsah vaku vráti do brušnej dutiny. Ústa formácie sa obväzuje a resekuje spolu s kožou. Potom sa všetky tkanivá zošijú vo vrstvách, časti aponeurózy sa zachytia, pričom sa vezme do úvahy vrstvenie jednej časti na druhej, vystuženie švami písmenom „P“.

Lexerova metóda je predpísaná na vyrezanie kýly pomocou jediného rezu uskutočneného vo forme polkruhu pod pupočnou formáciou. Kožná vrstva sa spolu so subkutánnym tukom tlačí dozadu a potom sa vzdelávanie oddelí. Po redukcii pobrušnice sa vykoná resekcia. Znakom tejto techniky je, že pupok môže byť počas operácie odstránený.

Olshausenova intraperitoneálna metóda

Táto metóda odstraňuje kýly, ktoré sa tvoria počas vývoja plodu. Dojčatá s diagnostikovanou herniou plodu sú operované prvý deň po narodení. Chirurgické ošetrenie si vyžaduje neodkladný písomný súhlas rodičov.

Pri intraperitoneálnej metóde sa formácia odreže a študuje sa jej obsah. Ak dôjde k redukcii pobrušnice alebo čriev, sú nainštalované v brušnej dutine. Keď je pečeň zaklinovaná do pupočného krúžku, tkanivá sa dodatočne rozrežú, aby sa orgán vrátil „na svoje miesto“. Potom sa vyrezajú patologické tkanivá a predná stena brucha sa zošije postupne.

Laserová prevádzka

Na chirurgické ošetrenie malých kýly, pokiaľ nie sú žiadne známky obezity, sa používa laserové odstránenie lúča. Operácia trvá asi hodinu, vykonáva sa v lokálnej a epidurálnej anestézii. Prostredníctvom malého vpichu sa do brušnej dutiny zavedie kremeň, ktorá aktívne odparuje vodu bez ovplyvnenia kostí a svalov..

Pri získavaní prístupu k patologickému výčnelku chirurg vykonáva disekciu chirurgickým laserom. Podľa tradičnej schémy sa životaschopné tkanivá vracajú do brušnej dutiny a patologická tvorba sa vyreže. Aby sa posilnil oslabený pupočníkový kruh, je zašitá sieťová endoprotéza, ktorá v priebehu času poskytuje spoľahlivú ochranu pred objavením sa prietrže.

Ako dlho trvá operácia

Korekcia vyčnievania oblasti pupka trvá pol hodiny až dve hodiny. Trvanie závisí od zvolenej metódy odstránenia, veľkosti hernálneho portálu, stupňa rozvoja choroby. Čím kratšie je časové obdobie, tým je menšia pravdepodobnosť komplikácií po dlhodobej anestézii.

Ak je u dospelých narušená pupočná kýla, na operácii nezáleží, ako dlho trvá.

V naliehavom prípade sa tím lekárov okamžite rozhodne, častejšie v prospech otvorenej excízie postihnutej oblasti. V takejto situácii závisí život pacienta od koherencie a presnosti pôsobenia..

Rehabilitácia po operácii

Hlavným cieľom obdobia zotavenia, ktoré môže trvať 4 až 6 týždňov, je rýchly návrat pacienta do každodenného života. Dlhodobé zotavenie, trvajúce niekoľko mesiacov, sa pozoruje v komplikovaných prípadoch, ako aj u jedincov s nízkou úrovňou metabolických procesov, ktoré ovplyvňujú regeneráciu tkanív..

Rehabilitáciu je možné rozdeliť na:

 • čoskoro - vykonané v pooperačnom období;
 • neskoro - čo spočíva v implementácii odporúčaní lekára po hospitalizácii.

Po celú dobu zotavenia musí pacient nosiť pooperačné obväzy, ktoré by sa mali kúpiť vopred. Veľkosť sa vyberie podľa obvodu brucha s upravenou prietržou. Neustále nosenie ochranného zariadenia zabraňuje nadmernému namáhaniu prednej steny brucha, podporuje včasné hojenie stehu a zabraňuje riziku vzniku opakovanej prietrže.

Pooperačné zotavovacie obdobie

V pooperačnom období zostáva obsluhovaná osoba pod dohľadom lekára. V prvých hodinách nesmie pacient vstať z postele, aby sa vylúčilo zaťaženie brucha. Ak sa vyskytne príznak bolesti, lekár predpisuje lieky proti bolesti. Antibakteriálna terapia sa vykonáva na prevenciu infekcie rán..

Pri technike brušnej hernie zostáva pacient v prvých dvoch dňoch vo vodorovnej polohe, po ktorej sa pacientovi nechá vstať. V prvom týždni je dôležité vykonávať pravidelné obväzy pooperačnej rany a monitorovať stav stehu. Počas 14 dní je akákoľvek fyzická aktivita zakázaná. Vykonávanie ľahkých cvičení na posilnenie brušných svalov sa začína od tretieho týždňa po operácii.

Správna výživa hrá dôležitú úlohu v úspechu rehabilitačného procesu. Na spustenie tráviaceho systému sa odporúča začať s tekutým jedlom. Následne sa dusí mäso, ryby, naparuje. Do stravy sa postupne zavádzajú obilniny, čerstvá zelenina a ovocie.

Fyzická aktivita a šport po operácii

Ak je pooperačná jazva úplne vytvorená, pacientovi sa odporučia prvé triedy fyzioterapeutických cvičení. Pohyby zosilňujúce svetlo urýchľujú hojenie a skracujú dobu zotavenia. Liečebný komplex zahŕňa cvičenia na posilnenie svalov brucha, chrbta a bokov a je prísne zakázané „pumpovať tlač“..

Cvičenia pre každého pacienta vyberie ošetrujúci lekár na základe funkčnosti a veku pacienta. Prvé triedy sa uskutočňujú pod vedením inštruktora cvičebnej terapie, ktorý učí implementačnú techniku ​​a monitoruje správne dávkovanie záťaže..

Zasadnutia sa konajú pravidelne 15 až 20 minút a pred hodinou sa kladú na bandáž brucha.

Následne by sa pacient nemal zapájať do športu, ktorý súvisí so vzpieraním. Denná fyzická aktivita by nemala byť intenzívna. Užitočné prechádzky na čerstvom vzduchu, nordic walking, ľahké jogging. Ak je potrebné vykonávať naklonené pohyby, je vhodné nosiť obväz. Korzet môžete použiť aj na lumbosakrál, ktorý pomôže chrániť nielen žalúdok, ale aj chrbát pred nadmerným zaťažením..

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Správne správanie počas obdobia obnovenia prispieva k rýchlemu zotaveniu. Pacientovi je zakázané zdvíhať závažia, zažiť intenzívnu fyzickú námahu. Správna výživa a pitie zabráni zápche, ktorá môže prispieť k relapsu..

Pozitívny chirurgický výkon pupočníkovej hernie u dospelých, ktorý je pozitívny, je sprevádzaný šetrným režimom týkajúcim sa každodenných stresov. Akékoľvek ostré napätie, vrátane kašľa, môže viesť k narušeniu integrity alebo oslabeniu švu. Posilnenie imunity preto patrí medzi opatrenia zamerané na rýchle uzdravenie tela..

Prevádzková cena

Náklady na chirurgickú liečbu pupočnej kýly závisia od spôsobu odstránenia, spôsobu anestézie, zložitosti klinického prípadu, ako aj od času stráveného na klinike. Cena operácie závisí aj od úrovne lekárskeho zariadenia, v ktorom sa ošetrenie vykonáva..

Koľko je hernia opravy:

 • otvorená metóda - od 18 000 rubľov;
 • laparoskopická metóda - z 55 000 rubľov;
 • podľa metódy Sapezhko - z 25 000 rubľov;
 • intraperitoneálna metóda - od 70 000 rubľov.

Obdobie rehabilitácie zvyčajne nie je zahrnuté v cene chirurgického zákroku, takže konečná suma sa pripočíta po prerokovaní úplného zoznamu lekárskych služieb, ktoré budú potrebné na obnovenie zdravia pacienta..

Viac informácií vám odporúčame študovať na webovej stránke Centra pre laparoskopickú chirurgiu. N. I. Pirogova

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Sekundárne patológie, ktoré sa objavujú po chirurgickom zákroku, môžu byť vyvolané porušením režimu fyzickej aktivity samotným pacientom, ako aj zdravotníckym personálom počas chirurgického zákroku alebo počas obväzu. Pooperačná jazva sa môže zraniť a rozmnožiť, ak sa do rany dostanú patogénne mikroorganizmy. Okrem infekcie existujú aj ďalšie komplikácie:

 • výskyt bolesti;
 • opätovné vytvorenie herniálneho výčnelku;
 • znecitlivenie oblasti pooperačnej rany;
 • krvný výtok zo stehu;
 • seróm - keď sa tekutina hromadí v podkožnom tkanive;
 • horúčka.

Keď sa objavia príznaky rozvoja patologického stavu, lekár upraví liečbu, ktorá vám umožní rýchlo sa zbaviť komplikácií bez následkov pre telo.

predpoveď

Vo väčšine prípadov je prietrž hernie dobre tolerovaná. Vďaka všetkým odporúčaniam sa pacient rýchlo zotaví a vráti sa do práce a normálneho života. Prognóza je priaznivá, ak sa terapeutické opatrenia prijmú ihneď po zistení problému. Ak sa kýla nelieči, postupne sa stane nenapraviteľnou a môže byť ovplyvnená.

Recenzie pacientov po operácii

Svetlana, Moskva, 32 rokov

Umbilická prietrž mi bola daná na dlhú dobu, dokonca aj pred tehotenstvom. Lekári navrhli operáciu na odstránenie hrbole. Kamaráti mi radili, aby som sa ponáhľal a liečbu som odmietol. Keď som mala 32 týždňov, bola v pupku silná bolesť. Po vyšetrení chirurg uviedol, že mám prietrž a operácia by sa musela uskutočniť bezodkladne. Odstránili ho v miestnej anestézii na pol hodiny, vždy, keď som sa veľmi bála dieťaťa. Deň po operácii im nebolo dovolené ísť domov, povedali, že radšej by som mal zostať pod dohľadom špecialistov. Som veľmi rád, že sa všetko skončilo dobre a som vďačný každému, kto zachránil život mne a môjho dieťaťa!

Irina Andreevna, Krasnodar, 54 rokov

Po objavení výčnelku na pupku mala podozrenie na kýlu v nej. Čítal som na internete recenzie, že mnoho ľudí žije s takým problémom dlhodobo bez chirurgického zákroku. Ale prihlásil som sa na konzultáciu s lekárom. Na recepcii lekár potvrdil moje predpoklady a presvedčil ma, že je nevyhnutné podrobiť sa vyšetreniu a liečbe kýly. Nemôžete čakať, až prídu vážne komplikácie. Operácia bola úspešná, ľahko som sa dostal z anestézie. Tretí deň mi bolo dovolené stáť a lekár povedal, že ak by neexistovali kontraindikácie, čoskoro by ma nechal ísť domov. Po operácii uplynuli 2 roky a zabudol som, že mám obvykle prietrž. Vďaka lekárovi!

Hernioplastika ako hlavná liečba pupočnej kýly

Pupočná prietrž je pomerne častá patológia, ktorá sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových kategórií bez ohľadu na pohlavie. U dospelých sa prietrž obvykle vyskytuje v dôsledku oslabenia pupočného prstenca a tiež v dôsledku pretrvávajúceho zvýšenia vnútrobrušného tlaku. U detí - kvôli oneskoreniu tvorby prednej brušnej steny.

Liečba patológie sa vykonáva výlučne chirurgicky v nemocničnom lekárskom prostredí. inštitúcie, metóda radikálnej terapie nazývaná hernioplastika. Chirurgia patológie sa vykonáva po diagnostických opatreniach s podmienkou, že pacient dosiahol vek 5 rokov a nemá pozitívnu dynamiku..

Diagnóza pupočnej kýly

Diagnóza pupočnej kýly nie je veľký problém. Pediatr alebo terapeut zvyčajne identifikuje patológiu vizuálnou prehliadkou a hmatom v problémovej oblasti. Umbilikálna prietrž vyzerá ako sférický výčnelok tkaniva v pupku. V niektorých prípadoch je črevná slučka viditeľná cez tenkú pokožku. Na palpácii vydutia a okolitých tkanív sa prejavuje defekt brušnej steny a herniálneho vaku..

Na presnú diferenciáciu choroby sa však vyžaduje aj konzultácia s chirurgom. Aby sa vylúčili iné patológie s podobnými príznakmi, môže lekár predpísať nasledujúce diagnostické postupy:

 1. Ezofagogastroduodenoskopia (endoskopia).
 2. Röntgenové výskumné metódy - herniografia, rádiografia žalúdka.
 3. Ultrazvukové vyšetrenie orgánov, ktoré sa nachádzajú v brušnej dutine, ako aj samotný hernálny vak.

Po diagnostikovaní sa odporúča hernia, aby sa predišlo komplikáciám..

Chirurgické techniky na odstránenie pupočnej kýly

Metódy hernioplastiky, ktoré dnes neexistujú, možno rozdeliť do nasledujúcich typov:

 1. Oprava prietrže pomocou vlastných miestnych tkanív pacienta. V lekárskych kruhoch sa tento typ intervencie nazýva strečová hernioplastika..
 2. Chirurgické ošetrenie pomocou oka (implantát vyrobený z materiálu inertného k polyméru) na hernioplastiku. Tento typ chirurgického zákroku sa nazýva nerozťahovacia hernioplastika..

Nevýhodou prvej možnosti je dlhá doba rehabilitácie (do 12 mesiacov) a vysoká pravdepodobnosť recidívy patológie. Pri plastickej chirurgii skutočne dochádza k značnému napätiu tkanív v oblasti zošívania prietrže bránky. To prispieva k zlyhaniu stehu, nesprávnemu zjazveniu, pooperačnej bolesti, komplikáciám a relapsom..

Pri oprave prietrže pomocou oka sa doba zotavenia skracuje na 30 dní a pravdepodobnosť recidívy prietrže je približne 3-1%.

Metódy liečby pupočnej kýly môžu byť klasifikované a podľa prístupu:

 1. Otvorená brušná chirurgia.
 2. Laparoskopická hernioplastika.

Hlavné metódy chirurgickej liečby pupočnej kýly (otvoreného typu) v závislosti od spôsobu spracovania vyčnievajúcej brány:

 • Lichtenštajnská gernioplastika je jednou z najjednoduchších a najbezpečnejších metód liečby. Nevyžaduje dlhú prípravu pacienta, je jednoduchý na vykonanie, má najnižšie komplikácie a relapsy. Jedinou nevýhodou prietrže kýly v Lichtenštajnsku sú relatívne vysoké náklady na implantát..
 • Hernioplastika (napätie) podľa Bassiniho. Táto klasická metóda chirurgického zákroku sa používa dodnes. Najlepšie podmienky pre plastickú chirurgiu Bassiniho sú malé výstupky, ktoré sa prvýkrát objavili u relatívne mladého pacienta.
 • Gernioplastika podľa Maya a Sapezhka. Jedná sa o veľmi podobné metódy na odstránenie prietrže. Jediným rozdielom medzi nimi je to, kde sa presne robí rozrezanie pupočného kruhu. Metóda Mayo zahŕňa priečne rezanie pupočného prstenca a podľa Sapezhka sa tento postup vykonáva pozdĺž pupka..

Výber metódy na vykonanie opravy pupočnej prietrže hernie závisí od niekoľkých faktorov: preferencie operačného chirurga, charakteristiky klinického obrazu patológie (lokalizácia a veľkosť výčnelku), fyziologické charakteristiky pacienta a jeho finančné možnosti..

Príprava na operáciu

Je potrebné poznamenať, že predoperačná príprava pacienta na laparoskopickú alebo otvorenú opravu pupočnej kýly sa mierne líši od prípravy na akýkoľvek chirurgický zákrok. Ošetrujúci lekár po diagnostických opatreniach prediskutuje s pacientom a nastaví optimálny dátum operácie. Pred týmto dátumom musí pacient absolvovať všetky potrebné štúdie kontaktovaním miestnej kliniky:

 1. Stanovenie krvného typu a faktora Rh.
 2. Všeobecné klinické krvné testy.
 3. Krvný test pre biochémiu.
 4. Test koagulácie krvi.
 5. Všeobecná klinická analýza moču.
 6. fluorografická.
 7. elektrokardiogram.
 8. HIV test.
 9. Test na hepatitídu a syfilis.
 10. Ultrazvuk brucha.

V prípade potreby môže lekár predpísať aj ďalšie laboratórne alebo hardvérové ​​testy..

Niekoľko dní predtým, ako sa uskutoční otvorená alebo laparoskopická hernioplastika, by mal pacient prestať užívať akékoľvek antikoagulanciá a lieky na riedenie krvi, napríklad aspirín. V každom prípade by ošetrujúci lekár mal byť informovaný o tom, že pacient tieto lieky užíval / užíva.

Deň pred dátumom predpísania pupočnej kýly musí pacient navštíviť nemocnicu s vecami a výsledkami výskumu. Niektoré testy podľa uváženia lekára sa môžu opakovať. Vykoná sa aj záverečné vyšetrenie chirurgom. Môže byť potrebná konzultácia s anestéziológom..

V predvečer operácie sa pacient osprchuje a oblieka si čisté oblečenie, možno budete musieť dať klystír. Otvorená alebo endoskopická hernioplastika sa vykonáva ráno a na lačný žalúdok, preto je po večeri pacientovi zakázané jesť jedlo, preto sa odporúča vodu odmietnuť.

technika

Laparoskopická hernioplastika sa vykonáva v celkovej anestézii, otvorené - pri všeobecnej alebo lokálnej úľave od bolesti. Vo väčšine prípadov je výhodné použiť posledný uvedený spôsob anestézie, pretože je bezpečnejší pre pacientov s chorobami dýchacieho systému a kardiovaskulárnymi patológiami..

Všetky metódy liečenia pupočnej kýly majú takmer rovnaké počiatočné štádiá:

 1. Lekár vykoná rez do kože a podkožného mäkkého tkaniva, nájde miesto pre vznik patológie.
 2. To, čo je v herniálnom vaku, sa buď umiestni späť do brušnej dutiny, alebo sa za prítomnosti vhodných indikácií odstráni..
 3. Ďalej sa použije metóda na odstránenie prietrže vybraná v predoperačnom období..
 4. Ak je kýla veľká, pupok bude odstránený. Ak je však výstupok malý, snažia sa udržať pupok.
 5. Po dokončení všetkých potrebných postupov sa látky zošijú.

Laparoskopia pupočnej hernie sa vykonáva pomocou troch vpichov. Do vpichu v pupočnej oblasti a do oboch ďalších sa vloží endoskop - nástroje potrebné na odstránenie prietrže. Počas endoskopického chirurgického zákroku je poškodené oveľa menšie množstvo svalového tkaniva ako pri operácii brucha..

Rehabilitácia po operácii

Ako dlho je pooperačné obdobie a komplikácie - aká je pravdepodobnosť ich výskytu - to sú dve otázky, ktoré sa týkajú pacientov najviac. Dĺžka pobytu v nemocnici závisí od typu vykonanej operácie. Ak by to bolo brušné, pacient bude pod dohľadom lekára 7 dní. Po laparoskopii je možný rýchlejší výboj..

Doma sa pacient postupne vracia k svojmu obvyklému spôsobu života. Dôrazne sa odporúča nosiť špeciálny obväz, ktorý chráni krehké svaly pobrušnice pred slzami a nezrovnalosťami..

Obdobie zotavenia tiež závisí od typu operácie. K úplnému zotaveniu zvyčajne nedôjde skôr ako 1 a nie neskôr ako 12 mesiacov.

Možné komplikácie

Komplikácie po hernioplastike sú mimoriadne zriedkavé, stále však nie je možné úplne vylúčiť ich výskyt:

 1. Infekcia rán sa môže vyskytnúť, ak sa počas operácie zistilo predtým nediagnostikované zameranie zápalu. V tomto prípade sa predpisujú antibiotiká..
 2. Seroma, to znamená opuch tkanív v oblasti chirurgického zákroku. Vyskytuje sa ako reakcia tela pacienta na implantát. Tento krátkodobý fenomén, ktorý sám odchádza, si nevyžaduje liečbu..
 3. Hematóm, t.j. krvácanie v operovanej oblasti. Hematóm sa vo väčšine prípadov vyrieši sám, ale môže byť nevyhnutná drenáž..
 4. Neuralgia, to znamená porucha fungovania nervových vlákien, sa vyskytuje u 1 z 10 pacientov. Neuralgia sa prejavuje bolesťou, pálením a inými nepríjemnými pocitmi, ktoré sa zvyčajne prechádzajú do šiestich mesiacov po operácii. Lieky proti bolesti predpísané.

Aj v pooperačnom období môže mať pacient problémy s črevnou motilitou. Aby sa normalizovala peristaltika, pacientovi sú predpísané vhodné lieky. Odporúčajú tiež miernu fyzickú aktivitu a stravu..

Diéta po operácii

Strava po hernioplastike by sa mala sledovať najmenej 2 až 3 týždne a lepšie - do konca obdobia zotavenia. Potraviny by mali byť čo najšetrnejšie na tráviaci trakt. Týmto spôsobom je možné predísť zápche, ktorá je počas rehabilitačného obdobia mimoriadne nebezpečná..

Všetky jedlá v pacientovom menu by mali byť dusené alebo varené. A tiež starostlivo rozdrvené - v pyré alebo tekutom stave. Prednosť by sa mala venovať potravinám a prírodným potravinám, ktoré nespôsobujú nadúvanie a ktoré telo rýchlo strávi. Počas dňa musíte tiež použiť také množstvo čistej vody, aké vám odporučil lekár.

Mastné mäso, strukoviny, kapusta, reďkovky, reďkovky - použitie týchto produktov počas regenerácie je zakázané.

Cvičenie a sexuálny život

Na rýchle zotavenie po operácii je potrebná skorá, ale mierna pohybová aktivita. Pokiaľ sa stehy úplne nezahojia, musíte:

 1. Ak je to možné, pohybujte sa v polohe na chrbte bez toho, aby sa na oblasť lisovania vyvíjal významný tlak.
 2. Vstaňte z postele a chodte po byte a vykonávajte uskutočniteľné domáce úlohy.
 3. Ísť von, prechádzať sa miernym tempom 10-15 minút niekoľkokrát denne.

Akékoľvek významné fyzické námahy, vzpieranie, cvičenie sú prísne zakázané. Odchod z práce je možný za 1-1,5 mesiaca, ale iba ak odborná činnosť pacienta nie je spojená s ťažkou fyzickou prácou.

Pokiaľ ide o sexuálny život, všetky jeho prejavy v prvých 2 až 3 týždňoch by mali byť obmedzené alebo vylúčené. Keď sa stehy úplne uzdravia, sex sa môže obnoviť, ale vo veľmi „citlivom režime“. Po odstránení pupočnej kýly sa odporúča odložiť tehotenstvo až do úplného zotavenia. To znamená, že po operácii a pred okamihom počatia by malo uplynúť 10 až 12 mesiacov.

Hernioplastika pupočnej kýly je jedinou spoľahlivou metódou, ako sa zbaviť patológie v dospelosti. Deti do 5 rokov môžu tento problém jednoducho „vyrastať“..

Gernioplastika sa môže vykonávať niekoľkými spôsobmi - napríklad brušným chirurgickým zákrokom alebo laparoskopiou. Existuje tiež niekoľko poddruhov otvorenej chirurgie, ktorých vhodnosť je určená v každom jednotlivom prípade patológie. Trvanie obdobia zotavenia po operácii tiež závisí od toho, ktorý spôsob chirurgického zákroku bol použitý. V každom prípade však rehabilitácia trvá 1 - 3, zvyčajne 10 - 12 mesiacov.

Zotavenie po operácii pupočnej kýly u dospelých

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

diéta

Stehy sa odstránia po chirurgickom zákroku, aby sa odstránila pupočná kýla asi za týždeň. Postup pre dospelých je bezbolestný, je však nepríjemný. Ihneď po odkrytí švu musíte nosiť široký opasok alebo oporný obväz. Bandáž môžete úplne opustiť až po úplnom obnovení svalového tkaniva, ktoré sa vyskytuje v priemere po mesiaci a pol a závisí od rýchlosti hojenia rán u každého jednotlivca..

Pri dodržaní všetkých predpísaných preventívnych opatrení lekára môžete výrazne znížiť proces rehabilitácie a hojenia rany. Na tento účel sú predpísané prísne diéty, režim odpočinku a lieky.

Cvičenie, vzpieranie, napätie počas kašľa môže viesť k divergencii švov, hnisaniu, infekcii rany..

Čo robiť v prvých dvoch týždňoch po liečbe pupočnej kýly?

 1. Dodržiavajte režim dňa: toto jednoduché odporúčanie nie je formalitou, ale podmienkou úspešnej rehabilitácie dospelých. Prvé dva dni by mal človek ležať a spať iba na chrbte, tretí a štvrtý deň môžete začať robiť jednoduchú domácu prácu, chodiť viac, ale s najmenšou únavou počúvajte svoje telo a okamžite odpočívajte. Počas tohto týždňa sa každý deň vykonáva obväz a obväz rany. Po celom období zotavenia nasleduje diéta;
 2. V druhom týždni po odstránení stehov môže bolesť stále pretrvávať, pretože priraďovače bolesti alebo injekcie sú pripisované fyzioterapeutické postupy;
 3. Obdobie rehabilitácie starších ľudí je ťažšie, pretože je potrebné monitorovať možný výskyt závažných komplikácií: zlyhanie dýchacích ciest, tachykardia, infekcia rán..

Terapeutická strava je nevyhnutná pre úplnú saturáciu tela počas rehabilitácie a prevencie porúch trávenia.

Strava po liečbe pupočnej kýly je založená na týchto zásadách:

 1. Okrem korenených, uhľohydrátových a mastných potravín;
 2. Denné jedlá by mali obsahovať polievky, obilniny, zeleninu, čerstvé ovocie;
 3. Pite veľa tekutín, ale obmedzte kávu a mlieko;
 4. Vylúčené alkoholické nápoje, konzervované potraviny.

Ihneď po operácii môže pacient vziať iba tekuté jedlo na spustenie tráviaceho systému. K strave sa postupne pridávajú dusené polievky, zemiaková kaša, mäso a ryby. V pooperačnom období je užitočné pripraviť tinktúry bylín doma: šípky, kôra z dubu, harmanček, šalvia a rebríček. Infúzie a odvary zvyšujú imunitu, pomáhajú znižovať bolesť, zmierňujú zápaly a upokojujú dospelých po operácii.

Ak sa chcete rýchlo zotaviť po operácii a odstrániť pupočnú prietrž, musíte sa riadiť diétou. V prvých dňoch je pacientovi predpísané jedlo vo forme nízkotučného vývaru a iných nápojov. Čoskoro vám môžu dovoliť jesť pevné jedlo, ale dôležitým bodom bude - nízkotučné, nefajčené, nie ostré.

O niekoľko týždňov už bude možné vstúpiť na obvyklú stravu. Lekári napriek tomu radia prehodnotiť svoje závislosti, aby sa nevytvárali nové choroby. Medzi škodlivé výrobky patrí káva, alkoholické výrobky, čokoládové výrobky. Tiež sa oplatí vzdať sa všetkých kaviarní a zariadení rýchleho občerstvenia. V žiadnom prípade by ste sa nemali prejedať. Stojí za to zvýšiť množstvo tekutín a ovocia. Najlepšie sa konzumujú polievky najmenej dvakrát denne a päť jedál denne.

Ďalšia strava by mala pozostávať z potravín, ktoré pomôžu eliminovať škodlivé látky z tela. V našom tele by nemalo dochádzať k stagnácii stolice. Zoznam výrobkov, ktoré prispievajú k vzdelávaniu: chlieb, kaša, cestoviny, zemiaky.

Aby ste znížili riziko zápchy, musíte počas dňa vypiť čo najviac vody. Repa a zelené jablká majú tiež dobrý účinok. Do akýchkoľvek šalátov sa oplatí pridať olivový olej, ktorý má tiež dobrý vplyv na organizmus. Pri tomto probléme vám tiež pomôže infúzia šípky.

Podľa lekárov sa prietrž objavuje a začína sa obťažovať, ak sa otvorí v pobrušnici otvor, ktorý umožňuje, aby cez ňu pretekala časť tráviaceho traktu. Dá sa ľahko zistiť, pretože na pupku (pupočnej kýle) vyčnieva dosť silno. Vyznačuje sa bolesťou a nevoľnosťou v bruchu. Takmer vždy tento patologický stav končí chirurgickým zákrokom a prvou „prvou pomocou“ je obväz po chirurgickom zákroku.

Príprava na operáciu na odstránenie pupočnej kýly začína komplexným vyšetrením pacienta, aby sa určil celkový stav tela. Po získaní potrebných informácií možno predpísať predoperačnú korekciu na zlepšenie celkového stavu pacienta. To významne znižuje riziko komplikácií počas chirurgického zákroku a počas rehabilitačného obdobia..

Zoznam kľúčových štúdií obsahuje:

 • Röntgenové vyšetrenie hrudníka;
 • EKG;
 • laboratórne analýzy moču;
 • krvné testy na zloženie a stupeň zrážateľnosti;
 • testy na hepatitídu, syfilis, HIV.

Počas obdobia zotavenia musí pacient dodržať režim, minimalizovať fyzickú aktivitu, dodržiavať diétu, nosiť obväz alebo špeciálny pás. Po operácii je indikovaný odpočinok na lôžku na 3 dni. V mieste šitia sa vyžaduje obväz. Najprv sa aplikuje na klinike, potom to môže urobiť pacient doma.

Telesná aktivita je eliminovaná asi 1 týždeň, po ktorom sa môžete postupne vrátiť do svojho normálneho životného štýlu. Ošetrujúci lekár musí byť pravidelne navštevovaný. V prípade potreby môže odborník predpísať použitie analgetík a antibiotík. Relácie fyzioterapeutických procedúr pomôžu rýchle pooperačné hojenie tkanív..

Veľmi dôležitým bodom počas rehabilitácie je diéta. Strava by sa mala skladať z ľahko stráviteľných jedál a výrobkov. Môže to byť polievka na slabom vývare, kaše varené na vode, varená zelenina. Rozšírenie stravy sa vykonáva postupne. Nové výrobky sa konzumujú v malých dávkach..

Nejedzte dráždivé potraviny, sódy, alkohol. Pomôže to predísť zápche a iným poruchám trávenia, ktoré sú počas rehabilitácie neprijateľné..

Metódy liečby pupočníkovej prietrže Operácia odstránenia trieslovej prietrže Je pupočná prietrž u detí hrozná: operácia alebo čakanie? Aká je operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov?

Aj najľahšia oprava pupočnej kýly sa považuje za vážnu inváziu do ľudského tela, po ktorej bude potrebovať rehabilitáciu a uzdravenie. Počas tohto obdobia musí pacient venovať osobitnú pozornosť svojej strave. Počas regeneračného obdobia bude telo potrebovať sily, ktoré môže získať zo zdravých a prírodných potravín..

V takom prípade by sa z jedálnička nemalo vylúčiť ostré jedlo. Mali by prevládať ľahké polievky a obilniny, džúsy, šípková tinktúra, rybie pyré, ktoré pomôžu zjemniť stolicu. V tomto prípade sa trus odstráni bez problémov z tela, možnosť zápchy, ktorá môže spôsobiť recidívu choroby, je vylúčená.

 1. Ihneď po ukončení operácie, po ukončení anestézie, je pacient sledovaný anestéziológom a ošetrujúcim lekárom, ktorý operáciu vykonal..
 2. Počas prvých hodín je potrebné dodržiavať pokojný odpočinok a minimálnu aktivitu - oblasť so švami by mala byť nehybná.
 3. Po dokončení operácie sú predpísané lieky proti bolesti, antibiotiká a ak lekár vidí relevantnosť, fyzioterapia.
 4. Pokiaľ ide o operáciu brušnej povahy, lekár po 2 až 3 dňoch po vyšetrení rozhodne o povolení vstať a pohybovať sa. Najčastejšie vám nebude dovolené sedieť po takýchto zákrokoch.
 5. Po operácii na odstránenie pupočnej kýly musíte použiť špeciálne zariadenie - obväz. Lekár osobne odporučí veľkosť a typ, s najväčšou pravdepodobnosťou to urobí pred operáciou tak, aby bol s vami okamžite.

Po operácii zmizne pupočná kýla, ale vaša zodpovednosť za životný štýl je stav, v ktorom sa problém nevráti.

Prvý alebo dva dni po operácii je lepšie zostať v posteli a pohybovať sa minimálne. Na základe rady lekára sa môžete rýchlo zotaviť.

Od aktívnych pohybov môže dochádzať k odchýlkam kĺbov, posunu implantátu alebo pletiva. To ohrozuje pacienta druhou operáciou..

Po 3 až 4 dňoch môžete vstávať a vykonávať niektoré hygienické postupy. Je však potrebné vylúčiť také pohyby, ako sú:

 • prikloniť;
 • podsaditý
 • Vstaň z dna vecí;
 • Ostrý náklon z náchylnej polohy do stavu sedenia;
 • Otočenie tela;

Lekár individuálne poskytne presné odporúčania, ktoré sa špecificky týkajú vášho prípadu. A ak váš spolubývajúci už môže urobiť nejaké cvičenia, nemali by ste si myslieť, že môžete.

Zotavenie po operácii pupočnej kýly závisí od prvých pooperačných dní - čím presnejšie pacient dodržiava pokyny lekára, tým rýchlejšie a bezbolestnejšie bude rehabilitačné obdobie a návrat k obvyklému spôsobu života.

Regenerácia po operácii pupočnej kýly bude kvalitná a rýchla, ak budete dodržiavať výživové pravidlá až 3 mesiace. To je presne obdobie, keď už nebudú ohrozené vnútorné a vonkajšie švy..

Diéta po operácii pupočnej kýly je samostatná, veľmi vážna téma. Väčšina pacientov, hneď ako sa objaví príležitosť presťahovať sa a zvoliť si vlastné jedlo, zabudne na opatrnosť.

Pacienti by mali vedieť, čo majú jesť po operácii pupočnej kýly, ako často majú jesť a aké jedlo je v prvých dňoch prísne zakázané.

Je dôležité poznať základné pravidlá výživy:

 • Jedzte denne 4 až 5 krát, v malých dávkach;
 • Monitorujte kvalitu stravovania, rovnováhu nevyhnutných prvkov v nich;
 • Odmietnite zložité jedlá;
 • Odhoďte mastné a korenené jedlá a občerstvenie;
 • Vyprážajte a pečte;
 • Minimalizovať používanie mliečnych výrobkov alebo ich opustiť;
 • Vzdať sa alkoholu.
 1. Ihneď po ukončení operácie, po ukončení anestézie, je pacient sledovaný anestéziológom a ošetrujúcim lekárom, ktorý operáciu vykonal..
 2. Počas prvých hodín je potrebné dodržiavať pokojný odpočinok a minimálnu aktivitu - oblasť so švami by mala byť nehybná.
 3. Po dokončení operácie sú predpísané lieky proti bolesti, antibiotiká a ak lekár vidí relevantnosť, fyzioterapia.
 4. Pokiaľ ide o operáciu brušnej povahy, lekár po 2 až 3 dňoch po vyšetrení rozhodne o povolení vstať a pohybovať sa. Najčastejšie vám nebude dovolené sedieť po takýchto zákrokoch.
 5. Po operácii na odstránenie pupočnej kýly musíte použiť špeciálne zariadenie - obväz. Lekár osobne odporučí veľkosť a typ, s najväčšou pravdepodobnosťou to urobí pred operáciou tak, aby bol s vami okamžite.

Cvičenie a bandáž

Aby sa zabránilo výstupu hernálneho vaku a znížil tlak na šijaciu oblasť, je po operácii pupočnej kýly potrebný obväz. Toto je individuálny pooperačný liek, ktorý sa vyberá s ohľadom na fyziologické a prevádzkové vlastnosti.

Bandáž môže byť buď vysoko špecializovaná alebo univerzálna a pri rovnakej operácii pre dvoch pacientov môže lekár predpísať nosenie rôznych zariadení..

Nerozhodujte sa nezávisle v prospech konkrétneho modelu, ani nesúhlasíte s použitím bandáže niekoho iného. Je to veľmi individuálna vec, pretože pri výbere lekára je lekár založený na niekoľkých charakteristikách a vlastnostiach chirurgického zákroku..

Koľko je potrebné nosiť obväz po operácii pupočnej kýly, dokonca ani ošetrujúci chirurg vám neodpovie v prvom okamihu, pretože priebeh zotavovacieho a rehabilitačného obdobia je u každého človeka iný..

Najpravdepodobnejšie bude doba nosenia od dvoch mesiacov do šiestich mesiacov, opäť v závislosti od rôznych podmienok.

Fyzioterapeutické cvičenia budú bez výnimky užitočným opatrením na prevenciu recidívy patológie u všetkých pacientov. Gymnastika je predpísaná po hojení jaziev a keď sa pacient zbaví bolesti. Predpokladom pre začatie tried bude absencia zápalového procesu akejkoľvek lokalizácie.

Cvičenia sa vykonávajú doma. Komplex je vybraný najprv u lekára, potom upravený pacientom sám, v závislosti od pocitov. Je povolené robiť jednoduché gymnastické cvičenia zamerané na uvoľnenie a posilnenie svalov brucha, chrbta, zadku.

Odporúča sa vykonávať cvičenia každý deň. Súbor cvičení je najlepšie rozdeliť do niekoľkých prístupov, pričom každý si pripomína.

Pohyby by nemali spôsobovať bolesť alebo nepohodlie. Ak máte nepríjemné pocity, mali by ste o tom informovať svojho lekára. Zmena stavu k horšiemu môže naznačovať komplikácie..

Pooperačná bandáž je predpísaná na niekoľko týždňov. V ňom musíte robiť každodenné podnikanie, ísť von, to znamená, nosiť opasok v čase fyzickej aktivity. V noci a počas odpočinku je korzet odstránený. Musíte ho nosiť tak dlho, ako vám povie lekár. Ak bude zneužité, jeho použitie povedie k svalovej slabosti..

Masáže a fyzioterapia

V pooperačnom období je masáž indikovaná viac pre novorodencov a deti s vrodenou chybou pohybového aparátu. Dospelým pacientom sa tiež odporúča pravidelne masírovať, aby sa rýchlo hojili rany, aby sa zlepšil krvný obeh v mieste operácie. Zákrok môže vykonať iba odborník, pretože po operácii sú svaly stále slabé a ľahko sa poškodia..

Okrem masáže zahŕňa rehabilitácia aj fyzioterapeutické procedúry, ako je ultrafialové ošetrenie, elektroforéza a súčasná terapia. To všetko vám umožňuje normalizovať mikrocirkuláciu, anestetizovať oblasť pupka po operácii a zabrániť zápalovým procesom..

Od tretieho týždňa po odstránení pupočnej kýly musíte začať s gymnastikou a vykonávať ľahké cvičenia na brušných svaloch. Pre dospelých je užitočné robiť každodenné cvičenia pred raňajkami, naťahovanie a zahrievanie svalov. Ohýbanie a krútenie trupu, drepy, zdvíhanie nôh - všetky tieto jednoduché cvičenia sa musia robiť v pupočníkovej bandáži a na mäkkom koberci..

V pooperačnom období je masáž predpísaná hlavne malým deťom, ktoré podstúpili vrodenú pupočníkovú prietrž. Dospelým sa tiež odporúča liečebná kúra na urýchlenie hojenia rán stimuláciou metabolických procesov. Zákrok môže vykonať iba profesionálny masér, ktorý sa oboznámil s históriou choroby. Doma je masáž povolená po úplnom zotavení tela.

Fyzioterapia nebude nevyhnutným, ale užitočným opatrením.

Pacientom môže byť predpísaná elektroforéza liekov, magnetoterapia a súčasná liečba. Z nekonvenčných liečebných metód bude po operácii akupunktúra, hirudoterapia a apitherapia bezpečná.

Masáž je určená hlavne pre deti. V mladom veku sú pupočné kýly vrodenej povahy. Vykonanie špeciálnej masáže pomáha predchádzať chirurgickému zákroku, ktorý môže byť v prípade detí veľmi traumatizujúci. Je oveľa ľahšie korigovať a liečiť patológiu v detskom veku. Počas masáže je možné, že prietrž môže sama osebe zmiznúť.

Masáže pre novorodencov a staršie deti sa zvyčajne začínajú ľahkým hladením, mierne držaním pupočnej kýly alebo jej upevnením v upravenom stave pomocou pásovej pomôcky sa odporúča jemne zovrieť oblasť okolo nej. Tieto pohyby sa musia vykonávať v smere hodinových ručičiek.

Hlavná masážna technika tohto typu prietrže je nasledovná:

 • Dieťa je umiestnené striedavo v horizontálnej polohe, potom na jednej a potom na druhej strane. Každá bočná poloha by mala trvať asi 10 sekúnd. Toto cvičenie podporuje svalové napätie a pomáha udržiavať rovnováhu..
 • Napríklad v polopolohovanej polohe, napríklad na lone rodičov, sa dieťa nakloní dozadu s hlavou odhodenou dozadu. Toto cvičenie by sa malo vykonávať s mimoriadnou opatrnosťou as pomocou jedného z dospelých..
 • Dieťa v polohe na chrbte sa otočí zozadu do žalúdka a naopak.
 • Dieťa, ktoré leží na bruchu, má možnosť nezávisle zdvihnúť hlavu.
 • Dieťa je na pár sekúnd položené chrbtom na gymnastickú loptu.

Komplex týchto cvičení je veľmi efektívny pre dojčatá mladšie ako 4 mesiace. Cvičenie je zamerané na posilnenie svalov brušnej dutiny. Odporúča sa ich vykonať pred kŕmením a po nich dieťa potrebuje nejaký odpočinok.

Pokiaľ ide o dospelých, ich najúčinnejšou liečbou je chirurgický zákrok na premiestnenie alebo odstránenie patológie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch môžu byť dospelí predpísané masáže na zmiernenie celkového stavu choroby, zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku komplikácií a ako prostriedok na oddialenie chirurgického zákroku..

V tomto prípade je masáž redukovaná na ľahké pohyby okolo pupka bez veľkého úsilia a tlaku. Môže to byť hladenie, poklepávanie, ľahké brnenie, ktoré sa tiež vykonáva v smere hodinových ručičiek..

Dospelí s pupočnou kýlou sú predpísané masáže na zmiernenie všeobecného nestabilného stavu a na oddialenie operácie. Po odstránení pupočnej kýly masáž pomáha uvoľňovať svaly a znižuje riziko pooperačných komplikácií. V tomto prípade bude masáž pozostávať z hladenia, mravčenia a mierneho poklepu v pupočnom kruhu.

Komplikácie a sekundárna pupočná kýla

Komplikácie po chirurgickom zákroku v súčasnej fáze liečby pupočnej kýly sú zriedkavé a dôvodom nie je chyba lekára, ale postoj pacienta k rehabilitácii..

Závažné komplikácie po odstránení pupočnej kýly:

 • podvýživa vyvoláva zápchu, ktorá zvyšuje vnútromaternicový tlak a vedie k opakovanej patológii;
 • rýchly návrat k fyzickej práci sa stáva príčinou odlišností prišívania, opakovania prietrže;
 • ignorovanie lekárskej gymnastiky sa prejaví až po niekoľkých rokoch, keď sa oslabená svalová časť a orgány opäť stratia svoju obvyklú pozíciu.

Výskyt komplikácií počas operácie je pravdepodobnejší, ale môže sa to stať, keď sú dospelí alebo deti alergickí na anestetiká, úplná diagnóza brušnej dutiny sa nevykonala..

Rozdiely v stehoch a rozvoj ventrálnej prietrže sú časté, ale nie sú to len následky opravy prietrže. Komplikácie po operácii vznikajú kvôli chybám u pacienta a častejšie u chirurga.

Čo sa môže stať po vyrezaní pupočnej kýly:

 • mimostenné stravovanie prispieva k zápche, ktorá sa stane faktorom výskytu pooperačnej prietrže alebo pupočníkovej recidívy;
 • skorý návrat k stresu povedie k narušeniu stehu a relapsu;
 • odmietnutie pupočníkovej šnúry môže mať za následok disparanciu svalov a opätovný výskyt patológie na rovnakom mieste;
 • ignorovanie potreby navštíviť lekára na obväzy a rutinné vyšetrenie ohrozuje zápal rany, jej hnisanie, ktoré zhoršuje stav a oneskoruje regeneráciu tela.
 • sekrécia krvi a hnisanie pooperačnej jazvy;
 • výskyt paralytickej obštrukcie čreva;
 • zmena citlivosti ovládanej oblasti;
 • horúčka.

Neskoré komplikácie zahŕňajú:

 • bolesť po operácii;
 • objavenie sa prietrže.

Výskytom oneskorených komplikácií sa dá vyhnúť, ak sa dodrží všetky odporúčania lekára..

Odstránenie priedušnej kýly pomocou oka

Účelom chirurgického zákroku je uzavrieť a posilniť bránu prietrže (diera, ktorou prechádzajú orgány). Existujú dva typy operácií na odstránenie pupočnej kýly: plast s vlastnými tkanivami, keď sú svaly a aponeuróza dostatočne husté a samotná defekt je malý; defektné uzavretie s nylonovou sieťou, ak je dostatočne veľká, alebo ochabnuté tkanivá, napríklad u starších ľudí.

V súčasnosti sa väčšina týchto zásahov vykonáva pomocou minimálne invazívnych metód pomocou malých rezov do samotnej pupočnej jamky, s použitím laparoskopických techník..

Najťažšie sú operácie na porušenie prietrže, najmä ak už došlo k nekróze (nekróze) čreva. V týchto prípadoch sa uskutoční pitva brušnej dutiny a resekcia - odstránenie mŕtvej časti orgánu. Takéto zákroky sa vykonávajú v celkovej anestézii, sú dlhšie a majú väčšie percento komplikácií..

Neskoršie komplikácie sa vyskytujú po prepustení. Vyvíjajú sa tiež ako následky po operácii odstránenia slabinovej prietrže u mužov. V zásade ide o recidívu prietrže a menej často - adhezívnu intestinálnu obštrukciu, ak sa otvorila brušná dutina alebo sa vykonala resekcia čreva. Vývoj týchto komplikácií do značnej miery závisí od toho, ako sa pacient riadi odporúčaniami lekára.

Exacerbácie sa môžu vyskytnúť v akomkoľvek období objavenia sa prietrže. Najnebezpečnejšie je jeho porušenie, keď dôjde k narušeniu krvného obehu a tkanivá orgánu začnú odumierať. Toto sa zvyčajne stáva u starších ľudí, pretože podmienky na tento vývoj sa v priebehu života rastú..

Môže sa začať zápal orgánu, ktorý sa dostal do herniálneho vaku, často je to črevná slučka alebo omentum. V tomto prípade sa sem dostane časť pobrušnice, čo môže prispieť k rýchlemu rozvoju peritonitídy.

Komplikácie sa zvyčajne vyvolávajú zdvíhaním ťažkých predmetov alebo výraznou fyzickou námahou. Stáva sa však aj to, že aj smiech, kašeľ alebo kýchanie môže spôsobiť štipnutie. Narušenie pohybu čriev môže prispieť k zvýšenému tlaku na prietrž a spôsobiť zápal.

Príznaky porušenia:

 • V pupočnom kruhu je silná bolesť.
 • Nie je možné nastaviť prietrž do brušnej dutiny, ak predtým bolo dosť ľahké.
 • Hrudný vak sa stáva horúcim a napätým.
 • Pri silnom zápale dochádza k všeobecnej intoxikácii sprevádzanej bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou kĺbov a dolnej časti chrbta, horúčkou.
 • Pri stlačení črevnej slučky sú to príznaky, ako je črevná obštrukcia.

Ak sa tieto príznaky objavia, je okamžitá návšteva lekára úplne opodstatnená.

Výživa

Po každej operácii je dôležité pamätať na správnu výživu. Bez ohľadu na to, ako ľahko sa operácia vykonáva, je potrebné mať na pamäti, že ide o zásah do ľudského tela a porušenie integrity pokožky. To naznačuje, že telo a vnútorné orgány potrebujú pokojný režim, aby sa dokázali vyrovnať so stresom a vrátiť sa do svojho obvyklého stavu..

Počas zotavovania sa bude musieť zmeniť obvyklá strava. Korenené jedlá musíte zo svojej stravy úplne vylúčiť. Konzumujú sa užitočné, zdravé a zdravé potraviny, ľahké obilniny, polievky. To všetko zmäkne stolicu tak, aby sa výkaly bez ťažkostí dostali z tela. V žiadnom prípade by nemala byť zápcha!

Prvé dva dni po operácii môže pacient jesť iba tekuté jedlo. Postupne môžete do stravy pridávať nové potraviny tak, aby si žalúdok zvykol na bežné jedlo.

Za pooperačnú diétu sa oplatí pomaly začať konzumovať zložitejšie potraviny v malom množstve. Musia sa dodržiavať tieto pravidlá:

 • Udržiavajte rovnováhu proteínov, tukov a uhľohydrátov;
 • Pripisovať význam obohatenému zdravému jedlu;
 • Nezabudnite jesť raz denne s tekutými jedlami;
 • Monitorujte vyprázdňovanie žalúdka, zabráňte zápche;
 • Vyhýbajte sa alkoholu a cigaretám, pretože stav ciev je hlavnou podmienkou rýchlej regenerácie.

Operácia pupočnej kýly a pooperačná perióda budú jednoduché, ak sa správna výživa pred a po operácii stane vašim zvykom.

Strava po operácii pupočnej kýly zahŕňa nízkotučné jedlá, ktoré uľahčujú odstránenie stolice z tela. V prvých dňoch môže pacient jesť kuracie vývar z druhého vývaru, wellness želé a ovocnej želé. Na štvrtý deň sú povolené vajcia s mäkkým varom, zeleninová polievka a tekuté cereálie na vode.

Počas celého obdobia rehabilitácie by z kávy nemala byť vylúčená káva, liehovina, sóda a pečivo. Odporúča sa konzumovať čo najviac zeleniny a ovocia a jedlo by sa malo brať v malých dávkach, aby sa neprehrali. Takto strava po odstránení prietrže normalizuje črevnú motilitu, zabráni výskytu zápchy a nadúvania, čo urýchli hojenie a hojenie rán..

Preto sa pacient, ktorý dodržiava všetky odporúčania ošetrujúceho lekára a správny režim dňa, postupne zotaví a vráti sa do normálneho života..

Po odstránení prietrže je dôležité čo najpresnejšie postupovať podľa pokynov lekára. Stravovacia tabuľka je menovaná od prvých dní, v budúcnosti sa upravuje a rozširuje. Pacientom s herniou sa na dva dni odporúča, aby sa obmedzili iba na kurací vývar, želé, odvar zo sušeného ovocia a bylín. Prvé dva dni teda môžu jesť iba tekuté jedlo..

Ďalej sa diéta rozširuje. Je povolené používať varené vajcia, omeletu, zeleninové polievky, obilniny z akýchkoľvek obilnín. V tomto prípade by sa výrobky mali zavádzať postupne, jeden kus za deň, a najskôr sa odporúča drviť a až potom prejsť na nespracované mechanické potraviny..

Prvé dni po oprave kýly by mali jesť tekuté jedlo

Do jedného týždňa môžete pri hernii prepnúť na pokročilejšie menu. Je však obzvlášť dôležité úplne vylúčiť výrobky, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť tvorby prietrže. Patria sem čokoládové výrobky, silná káva, alkoholické nápoje, sýtené džúsy a rýchle občerstvenie. Odporúča sa tiež opustiť mastné mäso, maslo, masť, údené mäso, kyslú smotanu. Mal by sa však zvýšiť počet ovocia a zeleniny. Obzvlášť dôležité je jesť polievky najmenej dvakrát denne.

Jesť by malo byť v malých porciách až 6-krát denne. Stravovanie a konzumácia suchého jedla je prísne zakázané.

Neexistujú teda žiadne veľmi prísne obmedzenia na prietrž. Jediným účelom terapeutickej výživy je zníženie stupňa črevného tlaku na postihnutú oblasť. Preto by ste mali jesť v malých porciách, často nejesť potraviny, ktoré vyžadujú dlhé trávenie, ako aj tie, ktoré môžu vyvolávať plynatosť a zápchu..

Odporúča sa zvýšiť počet ovocia a zeleniny spotrebovaných v pooperačnom období

Obnova detí po operácii

Pupočná kýla u detí je vrodená a získaná, bez ohľadu na príčiny jej výskytu, prietrže u dieťaťa má vlastnosť samoliečenia. Výstupok sa často upravuje až na jeden alebo dva roky, menej často - až na päť rokov. Počas tohto obdobia by malo byť dieťa sledované u pediatrického chirurga v súlade s terapeutickými opatreniami.

V prípade, že sa herniálny výčnelok naďalej zvyšuje, sprevádzaný nepríjemnými príznakmi, dieťa dosiahlo vek päť rokov a hernia nezmizla - uskutoční sa plánovaná operácia.

Chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii. Lekár urobí rez v pupočnej oblasti, vyreže a zošije okraje herniového vaku, predtým upravil obsah prietrže. Celý postup trvá asi 30 minút.

Odstránenie prietrže u detí sa môže vyskytnúť aj laparoskopicky. Takáto operácia netrvá dlhšie ako pätnásť minút a následne nie je potrebné odstraňovať stehy. Na niektorých klinikách sa laparoskopia vykonáva ambulantne, pár hodín po operácii môže dieťa ísť domov.

Obnova po odinštalovaní je veľmi rýchla. Prakticky neexistujú žiadne komplikácie. Rehabilitácia sa vykonáva na rovnakom princípe ako u dospelých. Trochu komplikuje úloha je, že musíte zabezpečiť, aby dieťa neskákalo a nebežalo, aby ste sa nedotkli rany rukami a navlhčili ju..

Deti majú predpísanú stravu. Je potrebné zabezpečiť, aby dieťa nemalo nadúvanie a zápchu.

Žiadna výnimka a vymenovanie obväzu. Deti to potrebujú na oveľa kratšiu dobu. Toto je uľahčené neprítomnosťou nadmerného fyzického namáhania, rýchlym rastom a elasticitou tkanív. Konkrétne podmienky nosenia obväzu predpisuje ošetrujúci lekár.

Včasné odhalenie pupočnej kýly a návšteva lekára pomôže predchádzať nechceným komplikáciám a prípadne chirurgickému zákroku.

Významná časť prípadov pupočnej kýly sa vyskytuje v tehotenstve, pretože počas tohto obdobia sa zvyšuje záťaž na svalových stenách brucha a ak svaly nie sú vopred zaškolené, existuje riziko, že dôjde k perforácii, ktorá, ak nie je rozpoznaná, môže spôsobiť komplikácie..

Chirurgické metódy liečby sa nepoužívajú u tehotných žien, pretože aj ten najjemnejší spôsob chirurgického zákroku predstavuje veľké riziko pre plod. Imunitný systém ženy prepravujúcej dieťa navyše funguje trochu inak, najmä pred tehotenstvom, takže reakcia tela na akékoľvek lieky môže byť nepredvídateľná..

Preto chirurg ponúka tehotným pacientom operáciu pred pôrodom, a pokiaľ možno - do konca obdobia laktácie, ak si patológia nevyžaduje neodkladný zásah. Po celú dobu nosenia dieťaťa sa dôrazne odporúča nosiť špeciálnu bandáž, ktorá podopiera brušné orgány v správnej polohe a zabráni tak tomu, aby „vypadli“ dierou vo svalovej vrstve..

Tehotné pacientky by mali starostlivo dodržiavať zvyšné odporúčania, ktoré sa dávajú všetkým ľuďom s pupočníkovou prietržou: vylúči sa akýkoľvek záťaž na brušné svaly, dôkladné sledovanie veľkosti prietrže a rýchlosť progresie patológie.

Dôležité! Pred pôrodom by mala žena upozorniť lekára na prítomnosť pupočnej kýly.

Vľavo - výsledok po operácii

Mnohí pediatrickí lekári radia, aby pre lepšie zotavenie nezanedbali služby masážneho terapeuta. U mnohých detí je takáto choroba vrodenou chybou. Správnym priebehom liečby sa môžete vyhnúť operácii, čo je zlé pre budúce zdravie detí. Je ľahšie liečiť túto chorobu už v detstve. Mnoho detských lekárov tvrdí, že masáž môže dieťa úplne ochrániť pred týmto ochorením..

O otázke potreby operácie pupočnej kýly sa v každom prípade rozhodne prísne individuálne. Po dôkladnom vyšetrení pacienta a po všetkých nevyhnutných laboratórnych testoch v tomto prípade ošetrujúci lekár alebo skupina špecialistov urobí príslušné rozhodnutie.

Kýla je patologický výstupok do vnútorných dutín a do intermuskulárnych priestorov jednotlivých vnútorných orgánov úplne alebo čiastočne. Podľa umiestnenia existujú kýly ako svalová, pľúcna, mozgová, pupočná alebo brušná prietrž, t. J. Ventrálna prietrž. Hlavným znakom pupočnej kýly je výskyt charakteristického výčnelku prednej brušnej steny v bezprostrednej blízkosti pupku..

Hlavným riešením v tomto prípade je operácia na odstránenie pupočnej kýly. To platí najmä pre dospelých pacientov. Bandáž a iné metódy liečby spravidla neprispievajú k úplnému odstráneniu pupočnej kýly.

Hlavné príznaky naznačujúce potrebu urgentnej operácie pacienta s pupočníkovou prietržou sú:

 • zažívacie ťažkosti;
 • zmena stolice;
 • porušenie vypúšťania plynov;
 • ostré bolesti v oblasti slabín, výrazne horšie pri chôdzi;
 • hypertermia;
 • neschopnosť korigovať prietrž pri miernom tlaku v polohe na chrbte.

Indikácie pre odloženie operácie je obdobie tehotenstva u žien a mladší predškolský vek u detí. Počas tohto obdobia je možné prietrž odstrániť kýlu. Po dosiahnutí veku 5 rokov je povinná operácia odstránenia prietrže.

Zotavenie po odstránení pupočnej kýly u detí je veľmi rýchle. Prakticky neexistujú žiadne komplikácie. Rehabilitácia sa vykonáva na rovnakom princípe ako u dospelých. Trochu komplikuje úloha je, že musíte zabezpečiť, aby dieťa neskákalo a nebežalo, aby ste sa nedotkli rany rukami a navlhčili ju..

Rehabilitácia u detí sa vyskytuje presne rovnako ako u dospelých.

Môže sa zdať, že po operácii sa koža okolo pupka stala menej elastickou, ale je to možné iba v prvom pooperačnom období. Akonáhle je strúhanka odstránená, svaly znovu získajú stratený tón a pupok znovu získa svoj prirodzený vzhľad..

Ak chcete pomôcť telu získať potrebnú silu na regeneráciu, pomôže vám špeciálna strava. V tejto súvislosti je lepšie poradiť sa s lekárom.

Pupočná kýla u dieťaťa

Po odstránení kýly sa rastúce telo dieťaťa lepšie zotavuje, komplikácie sú mimoriadne zriedkavé a pohoda detí sa rýchlo vracia k normálu. Princípy rehabilitácie sú rovnaké ako u dospelých - s diétou. Je potrebné zabezpečiť, aby dieťa nemalo zápchu a nadúvanie, aby nevyzeralo tak, že nebeží a neskáčí, nezmokne a nedotýka sa rúk pooperačnej rany rukami..

Pokiaľ ide o obväz, je určený deťom na kratšiu dobu a dĺžku jeho nosenia určuje odborník. Elasticita a rýchly rast tkaniva u dieťaťa, ako aj absencia ťažkej fyzickej námahy si nevyžadujú dlhodobé používanie obväzu..

Aby sa zabránilo vzniku nežiaducich následkov a komplikácií po operácii na odstránenie pupočnej kýly, sú hlavnými podmienkami: včasné ošetrenie bez čakania na jeho bezvýznamnosť a porušenie, ako aj prísne dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov v pooperačnom období..

Gernioplasty

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa vykonáva dvoma spôsobmi:

 • Mayo a Sapezhko metóda napätia;
 • metóda výmeny implantovaného pletiva.

Prvý spôsob sa praktizuje dlhšie ako plastické implantáty a ide o zošívanie hrán pupka vo vrstvách: priečny a zvislý. Táto metóda je účinná, keď má pacient na bruchu veľké množstvo podkožného tuku: operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, čo znamená, že umožňuje simultánnu liposukciu problémovej oblasti pred zošívaním tkaniva..

Významnou nevýhodou tejto metódy je potreba používať celkovú anestéziu a dlhé rehabilitačné obdobie.

Hernioplastika metódou Mayo a Sapezhko s liposukciou v rovnakom čase (pred a po)

Okrem toho existujú dôkazy o možnom relapse ochorenia aj po chirurgickom zákroku, takže osoba zostáva v športe obmedzená, vzpiera.

Preto stále viac a viac pacientov chirurgov volí druhú metódu - opravu implantátu oka. Princíp činnosti spočíva v aplikácii „náplasti“ zo špeciálneho materiálu, ktorý pri perforácii nespôsobí odmietnutie imunitným systémom tela..

Sieť môže byť pripevnená subkutánne, to znamená pred pupočníkovým krúžkom alebo za svalovú vrstvu. Spôsob umiestnenia implantátu vyberie lekár na základe veľkosti prietrže, stavu ľudského zdravia.

Operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii. Obdobie rehabilitácie je extrémne krátke: do 10 dní od operácie sa človek môže začať postupne venovať športu a po 30 dňoch - vykonávať silový tréning. Jediným obmedzením, s ktorým sa pacient stretáva v prvom týždni po chirurgickom zákroku, je potreba nosiť špeciálny obväz, ktorý poskytuje najpriaznivejšie podmienky na rýchle hojenie stehu..

Riziko relapsu pomocou metódy umiestnenia implantátu z oka je minimálne: tvorí iba 1% všetkých obsluhovaných ľudí.

Umiestnenie sieťového implantátu pre pupočníkovú prietrž

Dôležité! Čím skôr je operácia vykonaná akoukoľvek metódou, tým priaznivejšia bude prognóza a nízka - riziko komplikácií a relapsov..

Kýly sa môžete zbaviť iba pomocou chirurgického zákroku. Typ operácie sa vyberie v závislosti od miesta prietrže.

Na výlisky z plastu platí:

 1. Technika Lichtenštajnska. Uskutoční sa rez 10 centimetrov. Cez ňu sa prietrž opravuje a spevňuje špeciálnou sieťou tak, aby sa kýlová brána neodchylovala.
 2. Endoskopická chirurgia. Chirurg robí malé vpichy a cez ne pomocou endoskopu a manipulátora odstraňuje herniálny vak, potom nastaví sieťovinu.
 3. Obštrukčný plast. Krátkym rezom lekár prispôsobí prietrž a prišije sieťku do trieslového kanálika, aby posilnil tkanivá..

S pupočnou kýlou sa zaobchádza dvoma spôsobmi:

 1. Podľa metódy Sapezhko alebo Mayo. Po premiestnení kýly sa okraje prietržnej brány zošijú. Vo väčšine prípadov musí byť pupok odstránený.
 2. Šijacie implantáty vo forme sieťky pod pupočníkovým krúžkom alebo nad pupočníkovým krúžkom pod kožou.

Zbavenie femorálnej prietrže sa môžete zbaviť pomocou:

 • plasty s tkanivom pacienta, u ktorých je defekt femorálneho kanálika šitý neabsorbovateľnou niťou;
 • sieťová protéza umiestnená pred pobrušnicou.

Liečba kýly bielej línie brucha je možná iba pri eliminácii diastázy. Uplatňujú sa tieto metódy:

 1. Šitie priamych štrbín s korekciou diastázy.
 2. Inštalácia oka po odstránení svalových rozdielov.

Kýly medzistavcových platničiek sa liečia chirurgicky, keď sa bolesti zosilnia a lieky nepomáhajú. Chirurg urobí rez v oblasti poškodeného stavca. Šírenie svalov a väzov, odstránenie jadra, časti vláknitého prstenca a niekedy laloku stavca.

Rehabilitácia po operácii pupočnej kýly u mužov

Operácia pupočnej kýly je teraz jedným z najjednoduchších chirurgických zákrokov. Toto je zvyčajne plánovaný postup. V niektorých prípadoch, s pozitívnym výsledkom, môže byť pacient za pár hodín doma, je preto potrebné zotavenie a rehabilitácia.

Pupočná prietrž po operácii - problém je vyriešený a pacient sa k nemu už často nevráti, ale iba vtedy, ak sa v období zotavenia správa správne.

Aké nebezpečenstvo predstavuje choroba??

Hlavným príznakom pupočnej kýly je priame vydutie brušnej dutiny cez otvorenie svalu. Keď dosiahne veľkú veľkosť, napríklad 20 cm, je ťažké si ju nevšimnúť, ale pri relatívne malej veľkosti, 1 až 2 cm si človek môže vziať herniu na tuk na žalúdok. V niektorých prípadoch to nie je ďaleko od pravdy: omentum umiestnené na žalúdku môže „perforovať“ perforáciu, čím udržuje orgány v anatomicky správnej polohe..

V počiatočnom štádiu ochorenia, keď veľkosť prietrže nie je veľká, u človeka sa nemusia prejaviť žiadne príznaky, môže to byť sotva badateľné a pri ľahnutí úplne zmizne. Ale s rastúcou prietržou sa vyskytuje tráviaca porucha, ktorá sa prejavuje zápchou, neustály pocit nevoľnosti, bez ohľadu na jedlo.

Okrem toho sa v brušnej dutine vytvárajú komixy, ktoré bránia „premiestneniu“ orgánov od otvorenia prietrže späť..

Fotografie výraznej pupočnej kýly

Zoznam komplikácií pupočnej kýly znie dosť pôsobivo, ale podľa štatistík sú také prípady zriedkavé..

Umbilikálna prietrž je však katalyzátorom procesov, ako sú napríklad:

 • zápal prietrže, ktorý sa môže vyvinúť na peritonitídu;
 • stolica stolice v hrubom čreve (koprostáza), ktorá spôsobuje intoxikáciu v tele;
 • porušenie prietrže.

Posledná komplikácia na zozname je najnebezpečnejšia. Napokon, zovretá časť orgánu stráca normálny krvný obeh, preto tkanivá začínajú odumierať. Zvieranie je vždy sprevádzané zápalom a následnou peritonitídou..

Aby sa táto komplikácia vyskytla, musí osoba s herniou získať silné fyzické zaťaženie, napríklad aby zdvihla ťažký predmet. Preto je veľmi dôležité vedieť o prítomnosti prietrže: s cieľom zabrániť činnostiam, ktoré majú nebezpečné následky pre zdravie a život..

Dôvody vzhľadu

Dôvody výskytu kýly sú kvôli slabosti svalov a fascií a zahŕňajú:

 • pretrvávajúci kašeľ,
 • vrodené chyby,
 • poškodenie po zranení a chirurgickom zákroku,
 • tehotenstvo,
 • zdvíhať závažia,
 • chronická zápcha,
 • ascites,
 • obezita,
 • fajčenie.
 • Pupočníková distenzia krúžku počas tehotenstva;
 • Slabý nadmerný rast pupočného krúžku u detí (do 5 rokov);
 • Nadmerná obezita;
 • Dedičná slabosť brušných svalov
 • Operácie brucha, ktoré oslabujú brušnú dutinu v pupočnom kruhu.

Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja v dôsledku oslabenia prednej steny pobrušnice a pupočného krúžku. Ďalším faktorom je silný tlak zvnútra brušnej dutiny. Ak sú prítomné obe príčiny, prietrž sa vyvíja rýchlo a situácia sa považuje za nebezpečnú a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Dôvody, prečo sa pupočníkový krúžok môžu uvoľniť, sú nasledujúce:

 • Nedostatok fyzickej aktivity a svalovej slabosti.
 • Vlastnosti spojivového tkaniva od narodenia.
 • Nadmerná plnosť.
 • Rýchle chudnutie.
 • Tehotenstvo (najčastejšie sa vyvíja po narodení).
 • Adhézie a stehy po chirurgickom zákroku.
 • Poranenia brucha.

Zvýšenie vnútromaternicového tlaku je spôsobené:

 • Komplikovaný pôrod.
 • Skvelá fyzická aktivita.
 • Časté zápchy.
 • Dlhý, intenzívny kašeľ.

diagnostika

Chirurg zvyčajne diagnostikuje prítomnosť choroby dostatočne rýchlo. Jej príznaky sú výrazné. Lekár vedie rozhovor s pacientom a zisťuje, či sa pri kašli, fyzickej námahe vyskytujú bolesti brucha. Pri vyšetrení pacienta zistí, či je pupočníkový prstenec zväčšený. Na získanie podrobnejších informácií predpíše rádiografiu žalúdka, dvanástnika, ultrazvukové vyšetrenie výčnelku, gastroskopiu. Určená herniografia - jedná sa o úvod do brušnej dutiny kontrastného činidla, ktorý vám umožní vyšetriť prietrž.

Ak existuje podozrenie, že sa objavili príznaky pupočnej kýly - u dospelých - je liečba určená iba lekárom, inak je možné ju zameniť s iným, nemenej, a možno ešte závažnejším ochorením..

Odstránenie prietrže pomocou vlastných tkanív

Pri malej veľkosti prietrže (3 - 5 cm) sa najlepšia účinnosť liečby preukáže metódou zošívania prietrže hernie pomocou miestnych tkanív. Počas operácie sa vykonáva minimálna disekcia tkaniva a kontrakcia prietržového otvoru stehmi. Potom je rez uzavretý a šitie je plastické, po čom už prakticky nie sú viditeľné žiadne známky chirurgického zákroku.

S významnou prietržou nie je dotiahnutie prietrže bránkou vlastnými tkanivami úplnou zárukou zotavenia alebo vyžaduje vážny chirurgický zákrok. V tomto prípade sa používa spôsob implantácie implantátu z polymérnej siete. Na bránku prietrže, ktorá je prišitá očkami do okolitých brušných tkanív, je prilepená obštrukčná sieť.

Sieťka je vyrobená zo špeciálneho materiálu, ktorý sa neodtrháva, aby sa dobre integroval s tkanivom brušnej steny. Do dvoch troch týždňov implantát vyrastie do okolitého tkaniva a úplne zakryje hernálnu bránu hustou spojovacou septom. Operácia na ošetrenie pupočnej kýly pomocou implantátu sa môže tiež vykonať ambulantne a nemusí vyžadovať hospitalizáciu..

prevencia

Prevencia je účinná iba v prípade získanej pupočnej kýly. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • jesť správne;
 • vylúčiť potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu a zápche;
 • cvičte pravidelne;
 • robiť cvičenia pre tlač;
 • zdržať sa zdvíhania ťažkých predmetov alebo používať obväz;
 • upraviť telesnú hmotnosť;
 • použite obväz v treťom trimestri tehotenstva a po ňom.

Pri prietrži je obzvlášť dôležité starostlivo monitorovať stav čreva. Pri častej zápche sa zvyšuje prietrž brucha a zvyšuje sa pravdepodobnosť jej zovretia. To isté platí pre stav po operácii. Porušenie stolice môže vyvolať komplikácie, konkrétne divergenciu švov, bolesti, krvácanie a dokonca aj sekundárnu tvorbu prietrže.

Správne zložené menu pomáha normalizovať stoličku, aby sa uľahčilo jej odstránenie. Stačí vylúčiť ražný chlieb, cestoviny, ryžu, šťouchané zemiaky, čučoriedky, brusnice a hrušky..

Každé ráno vypite pohár čistej vody, aby nedošlo k zápche.

Samostatne vyniká jednoduchou prevenciou proti zápche. Na to stačí ráno vypiť pohár studenej vody a na zvýšenie efektívnosti doň môžete pridať lyžicu rastlinného oleja. Počas celého dňa by ste mali piť čo najviac tekutiny v akejkoľvek forme. Pred spaním môžete jesť šalát zo surovej repy ochutený olejom. Šípkový vývar má vynikajúci účinok. Je užitočné používať fermentované mliečne výrobky, ovocie, ovsené vločky, celozrnný chlieb.

Starostlivé dodržiavanie diéty pomôže rýchlejšie zotaviť sa po operácii a zníži pravdepodobnosť komplikácií. Okrem toho je na základe kompetentného výberu produktov možné poskytnúť telu potrebné živiny.

Liečba pupočnej kýly u tehotných žien

Táto patológia je celkom bežná, pretože s rastom maternice u ženy sa zvyšuje tlak na prednú brušnú stenu. Ak svaly nie sú dostatočne ohybné alebo je vrodený defekt v pupočnom kruhu, môže sa v druhom trimestri tehotenstva vytvoriť pupočná kýla. Vo väčšine prípadov je choroba asymptomatická a nespôsobuje žiadne nepohodlie. V tomto prípade si pupočná kýla nevyžaduje žiadne ošetrenie, iba pozorovanie chirurgom.

Tehotnej žene sa odporúča nosiť špeciálne spodné prádlo a obväz, ktorý vyberie lekár. Počas nosenia dieťaťa je chirurgický zákrok kontraindikovaný, rovnako ako liečba drogami. Po 6 až 9 mesiacoch po pôrode, keď sa telo zotaví, sa odstráni herniálny výčnelok.

Pupočná prietrž neovplyvňuje vývoj plodu ani samotný pôrod. Žena často rodí prirodzeným spôsobom bez použitia cisárskeho rezu.

Počas operácie na odstránenie pupočnej kýly môže žena súčasne odstrániť vizuálne vady po pôrode: vykonať liposukciu a napnúť kožu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vápnik je jedným z najdôležitejších makroprvkov pre ľudské telo - je nevyhnutný pre fungovanie svalov, je dôležitou súčasťou systému zrážania krvi, dodáva silu kostného tkaniva a aktívne sa podieľa na prenose nervových impulzov.
Hlavným problémom tohto ochorenia je správna diagnóza. Liečba rakoviny obličiek Izraela sa začína po dôkladnom vyšetrení pacienta.Hlavnou metódou je chirurgické odstránenie; pri rakovine jednej obličky sa uskutoční transplantácia darcovského orgánu.
Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné.