loader

Hlavná

Liečba

Adenomyóza a tehotenstvo

Adenomyóza sa nazýva endometrióza maternice. Toto je zápalový proces. Ale aby sme pochopili, čo to je, poďme najprv zistiť, čo je endometrióza. Z vnútra je maternica potiahnutá tkanivom nazývaným endometrium. Normálne by mala byť endometria iba v dutine maternice a nikde inde. Jeho hlavnou funkčnou povinnosťou je rásť, aby mohla prijať oplodnenú bunku a otehotnieť. Bunka preniká a začína sa vyvíjať. Ak je vajíčko neoplodnené, endometrium sa odlupuje a začína menštruácia. Maternicová vrstva endometria zostáva v dutine maternice, ktorá prechádza rovnakým cyklom ako jej predchodca. Teraz je zrejmé, prečo je maternica miestom lokalizácie endometria. V skutočnosti však endometriálne tkanivo často presahuje tento orgán (napríklad na povrch vaječníkov alebo pobrušnice) alebo rastie hlbšie do jeho stien. To je vtedy, keď endometrium dorastie do hrúbky stien maternice, hovoria o vnútornej endometrióze, to znamená o adenomyóze..

Ako sa prejavuje adenomyóza??

Pre niektoré ženy vôbec nič. Určitý počet žien však pociťuje adenomyózu, ako sa hovorí, „v plnom rozsahu“. Medzi príznaky tohto ochorenia:

 • ťažká menštruácia, ktorá často vedie k zníženiu hemoglobínu v krvi;
 • silná bolesť počas menštruácie;
 • výskyt takzvaných mazníc v priebehu niekoľkých dní pred menštruáciou, ako aj po nej (spravidla má tmavohnedú farbu);
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • zmena tvaru a veľkosti maternice (určená lekárom).

Ak máte takéto príznaky, neznamená to vôbec adenomyózu. Pri iných chorobách, napríklad s polypom krčka maternice alebo maternicových fibroidov, sú možné podobné príznaky.

V priebehu času sa adenomyóza nemení na rakovinu.

Kombinácia adenomyózy a tehotenstva je možná?

Adenomyóza alebo vnútorná endometrióza je patologický proces, ktorý ovplyvňuje telo maternice, s rozšírením vnútornej vrstvy sliznice v hrúbke stien orgánu. Na tomto pozadí sa vytvára špecifický obraz choroby so sprievodnými závažnými komplikáciami. Napríklad adenomyóza a tehotenstvo sa často stávajú vzájomne sa vylučujúcimi pojmami, pretože toto ochorenie zvyčajne vedie k neplodnosti..

Táto gynekologická patológia je na treťom mieste v rebríčku všetkých chorôb ženskej genitálnej oblasti. Pretože sa vo väčšine prípadov vyskytuje u žien v plodnom veku, zaslúži si to dôkladnú pozornosť.

Čo je to adenomyóza

Adenomyóza je patológia, pri ktorej dochádza k rastu vnútornej vrstvy maternice mimo nej. V svalovej vrstve orgánu sa začínajú tvoriť pozemky sliznice, ktoré pod vplyvom pohlavných hormónov podliehajú cyklickým zmenám. Výsledkom je, že v maternicovej stene rastú ložiská krvácania endometria a vyvíja sa chronický zápalový proces.

Ohniská takéhoto chronického zápalu ovplyvňujú funkciu maternice ako orgánu určeného na prepravu dieťaťa. Svalová vrstva môže podstúpiť významné zmeny: riedenie, dystrofické preusporiadanie, ktoré vedie k narušeniu kontraktilnej funkcie orgánu. Ak sa choroba vyskytne počas tehotenstva, existuje vysoká pravdepodobnosť hrozby ukončenia.

Adenomyóza je pomerne častá u žien, ktoré majú diagnostikovanú neplodnosť. Ochorenie je indikátorom hormonálneho zlyhania ženského tela. Toto zlyhanie vedie k neplodnosti a problémom s nosením dieťaťa.

Video z patológie

Príčiny choroby

Dôvody pre atypické umiestnenie mukóznych rezov sú stále neznáme. Bolo však jasne dokázané, že pacienti s adenomyózou majú imunitné a hormonálne poruchy.

Predpoklady rozvoja patológie sú tieto faktory:

 • genetická predispozícia;
 • história komplikovaného narodenia;
 • potraty alebo kyretáž maternice z iných dôvodov. V týchto prípadoch je možné čisto mechanické vloženie rezov sliznice maternice do svalovej vrstvy;
 • dlhodobé nosenie vnútromaternicových zariadení;
 • obezita alebo iné hormonálne a metabolické choroby;
 • nekontrolovaný príjem perorálnej antikoncepcie;
 • stres a podvýživa, ktorá zhoršuje hormonálne poruchy.

Rizikovú skupinu tvoria ženy s hormonálnymi a metabolickými poruchami, ktorých príbuzní trpeli podobným ochorením.

Na to je najcitlivejší

Na základe výsledkov štúdií rôznych žien s adenomyózou bolo stanovené, kto je v riziku:

 • Ženy, ktoré podstúpili diagnostické vnútromaternicové výkony - potraty, čistenie a iné.
 • Ak bola ženská polovica rodiny vystavená gynekologickým chorobám, babičky a matky trpeli benígnymi (myómovými) alebo malígnymi nádormi..
 • Ak bol predtým chirurgický zákrok uskutočnený na vaječníkoch, vajcovody alebo ženy trpeli zápalovými chorobami maternice.
 • Je zaujímavé, že ženy, ktoré rodili, sú ohrozené, pri plánovaní sekundárneho tehotenstva často vznikajú problémy.

Prejavy patológie u tehotných žien

Pred začiatkom oplodnenia sa adenomyóza prejavuje ako bolesť počas menštruácie, ťažkej menštruácie a špinenia v medzere medzi nimi, čo možno zameniť so znakmi zápalu. Keď však dôjde k otehotneniu, telo zažije silné hormonálne prispôsobenie.

Sliznica maternice prestáva na chvíľu podliehať cyklickým zmenám - choroba ustupuje. Pretože počas tehotenstva neexistujú ložiská krvácania v hrúbke maternice, sú ako také v zachovanej forme, neodhaľujú konkrétne prejavy počas tehotenstva počas adenomyózy..

Jediná skupina príznakov patológie môže byť spojená s nedostatočnou plnosťou svalovej vrstvy maternice a nedostatkom progesterónu..

Kombinácia týchto faktorov určuje príznaky hrozby potratu:

 • bolesť v dolnej časti brucha, horšia večer alebo po cvičení;
 • zvýšený tón maternice, stáva sa „tvrdým“ na dotyk;
 • patologický výtok z pohlavných ciest (krvavá škvrna alebo tekutá čistá voda).

Ako môžem otehotnieť

Dostaňte jasnú odpoveď na otázku „ako otehotnieť pri adenomyóze?“ celkom zložité. Najlepšie by bolo zbaviť sa choroby. Vzhľadom na to, že príčina choroby ešte nebola zistená, nie je možné ošetrenie, ktoré zaručí úplné odstránenie problému. Existuje iba jeden spôsob, ako eliminovať patológiu - odstránenie maternice. V tomto prípade bude nástup gravidity tiež nemožný.

Predovšetkým je potrebné podrobiť sa komplexnému preskúmaniu:

 • Vytvorte priechodnosť vajcovodov;
 • Zistite rozsah procesu;
 • Stanovte hormonálne pozadie;
 • Zaviesť ovuláciu.

Liečba bude závisieť od výsledkov vyšetrenia a objavenia bezprostrednej príčiny neplodnosti žien. Aj keď je problém dočasne vyriešený, existuje 1 šanca, že dôjde k otehotneniu.

Adenomyóza a kompatibilita s tehotenstvom

Pre ženu trpiacu adenomyózou je ťažké otehotnieť. Podľa štatistík až 80% pacientov s týmto ochorením nemôže dlhodobo otehotnieť. Nemožnosť oplodnenia a následnej implantácie embrya, ako aj adenomyóza, sú spojené s hormonálnou nerovnováhou..

Ak dôjde k oplodneniu, pacient je pod dohľadom pôrodníkov kvôli vysokému riziku potratu. Zvýšené riziko zostáva až do vzniku placenty - hlavného zdroja hormónov počas tehotenstva. Preto sú pacienti s adenomyózou v skorých štádiách (v prvom trimestri) predpísaní hormonálna terapia (napríklad liek Dufaston)..

Po 14 týždňoch sa znižuje riziko, že tehotenstvo môže zamrznúť. Žena je však pod dohľadom, pretože steny maternice, ovplyvnené adenomyózou, strácajú svoju elasticitu. S rastom plodu môže byť postupné predlžovanie stien maternice sprevádzané bolesťou v dolnom bruchu..

Ďalším znakom tehotenstva s adenomyózou sú adhézie a uzliny v maternicovej dutine (s nodulárnou adenomyózou). Pri výraznom procese priľnavosti môže mať rastúci plod ťažkosti a zaujať nútené postavenie.

Difúzna forma patológie je charakterizovaná viac-menej rovnomernými zmenami v stene maternice. Pri závažných dystrofických zmenách na stene maternice počas tehotenstva sa často vyvíja fetoplacentálna nedostatočnosť, čo vedie k hypoxii plodu a oneskoreniu fyzického a duševného vývoja..

Ohnisková forma patológie je nebezpečná v prípadoch, keď je placenta pripevnená v oblasti postihnutej oblasti. To je spojené s rozvojom jednej z najzávažnejších patologických tehotenstiev - placentárneho prerušenia.

Ošetrenie

Hlavnou liečbou neplodnosti pri adenomýze je použitie hormonálnych liekov a konzervácia orgánov.

Šírenie procesu, príznaky ovplyvnia výber liečebných metód.

Ženy by mali pochopiť, že adenomyóza je nevyliečiteľné ochorenie, ktoré sa môže kedykoľvek opakovať. Iba odstránenie maternice poskytuje 100% záruku, ale môžete s tým súhlasiť, ak chcete mať deti?

Niektorí lekári tvrdia, že adenomyózu možno liečiť tehotenstvom, ale nie je to tak, pretože v štúdiách veľa žien naznačuje, že sa objavila alebo zostala po narodení..

Ak sa používa hormonálna liečba neplodnosti

 • Perorálne kontraceptíva - Yarina, Jes a ďalšie. Na pozadí stiahnutia liekov je tehotenstvo možné, ale podľa výsledkov štúdií perorálne kontraceptíva nie sú najúčinnejšie lieky. Liečebný priebeh trvá 0, 5 rokov.
 • Progestogény sú chemické analógy progesterónu, ktoré sa nedávno začali aktívne predpisovať. Jasnými predstaviteľmi tejto skupiny liekov sú Dufaston, Vizanne. Duphaston sa užíva cyklicky, nezabráni ovulácii. Analógom Dufastonu je prírodný Utrozhestan.
 • Antigonadotropíny (danazol, danoval, gestrinón) - nedávno napísali, že danazol je najúčinnejší na dosiahnutie tehotenstva, ale v súčasnosti sa prakticky nepoužíva kvôli skutočnosti, že liek má výrazný vedľajší účinok - nadmerná váha, hrubovanie hlasy a ďalšie. Keď užívate drogu, menštruácia zmizne, mesiac po ukončení liečby by mali pokračovať.
 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH) - zoladex, dekapeptil sú ťažké hormóny a používajú sa v pokročilom štádiu adenomýzy. Sú považované za veľmi účinné lieky, ale ich použitie je obmedzené ich vysokými nákladmi. Dlhý priebeh liečby týmito liečivami navyše spôsobuje pretrvávajúci nedostatok estrogénu, čo vedie k významnému zníženiu hustoty minerálov v kostiach..

Hormonálna terapia ovplyvňuje ovuláciu a menštruáciu, preto sa obnovenie všetkých reprodukčných funkcií vyskytuje 1 - 2 cykly po zrušení a v tomto období sa môže vyskytnúť tehotenstvo, avšak po zrušení sa musí kontrolovať proces dozrievania vajíčok a ak nedôjde k ovulácii, je potrebné použiť lieky stimulujúce ovuláciu (gonadotropíny)., S nedostatkom corpus luteum, gestagénmi s pomocou vitamínu E, sa tento vitamín užíva v druhej fáze cyklu..

S neúčinnosťou hormonálnej liečby sa používa laparoskopické odstránenie uzlín adenomyózy. Táto operácia na zachovanie orgánov sa používa na nodulárnu formu adenomyózy. Podstata tejto operácie spočíva v tom, že pomocou laseru dochádza k excízii uzla a obnove stien maternice..

Po operáciách na zachovanie orgánov sa odporúča používať hormonálne lieky do šiestich mesiacov, perorálna antikoncepcia je v tomto prípade nízka účinnosť, aGnRH a priebeh radónových kúpeľov sa ukázal byť najlepší..

Ak má pacient obštrukciu vajcovodov, adhéziu, na ich obnovenie je potrebná mikrochirurgická plastická chirurgia.

Je veľmi dôležité venovať sa psychologickému stavu, ak je to potrebné, sedatívum.

Najjednoduchšou liečbou je cervikálna adenomyóza, ktorá sa ľahko diagnostikuje a laserová terapia sa môže pri jej liečbe aktívne používať na ľahšie a rýchlejšie odstránenie bolestivých ložísk. V 90% alebo viacerých prípadoch s touto diagnózou nastalo tehotenstvo.

Pri adenomyóze, embólii maternicových tepien sa tiež používa, účinnosť tejto operácie je málo študovaná. Počas operácie sa cievy, ktoré živia myóm alebo ložiská vnútornej endometriózy, umelo „upchávajú“, takže uzly prestanú rásť. Tok krvi v maternici podľa protokolu by sa mal obnoviť o rok a potom sa môže otehotnieť, ale podľa prehľadov sa mnohí neskôr stretnú s narušením dodávky krvi do maternice..

Ak sa všetky pokusy o lekárske a chirurgické ošetrenie ukážu ako neúspešné, ženy ich môžu nasmerovať na oplodnenie in vitro (IVF), ale účinnosť tohto postupu je v tomto prípade dvakrát nižšia ako účinnosť chorých žien..

Liečba na udržanie tehotenstva

Ak sa žena dokázala otehotnieť na pozadí užívania Duphastonu alebo Utrozhestanu, potom je zakázané náhle prestať užívať drogu - to môže spôsobiť potrat..

Je veľmi dôležité kontrolovať hladinu progesterónu, často jeho nízka hladina spôsobuje spontánne potraty..

V niektorých prípadoch sa Duphaston používa počas tehotenstva.

diagnostika

Diagnóza adenomyózy u tehotnej ženy je založená na:

 1. Prieskum. Pacientka sa spravidla sťažuje na bolestivú a dlhodobú menštruáciu pred tehotenstvom. Rovnako ako špinenie hnedo-hnedého výboja niekoľko dní pred začiatkom menštruácie a do dvoch až štyroch dní po cyklickom krvácaní.
 2. Inšpekcia. Pri vaginálnom vyšetrení je maternica určená väčšia, ako by mala byť počas tohto obdobia tehotenstva. Pomocou fokálnej formy je možné určiť tuberozitu. Palpácia maternice je často bolestivá alebo aspoň nepohodlná..
 3. Ultrazvukové vyšetrenie. Stanoví sa rozdiel medzi veľkosťou maternice a tehotenstvom, zvýšenou echogenitou alebo zriedkavosťou svalového tkaniva pri lokalizácii lézií..

Iné vyšetrenia - zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, röntgenové vyšetrenie, hysteroskopia - sa počas tehotenstva nepoužívajú kvôli možným negatívnym dôsledkom pre plod..

liečba

Liečba adenomyózy počas tehotenstva je zameraná na riešenie nasledujúcich problémov:

 1. Inhibícia množenia ohnísk sliznice vo svale maternice. Na tento účel sa používajú androgény alebo progestogény. Prípravky a dávky vyberie ošetrujúci lekár.
 2. Eliminujte hrozbu potratu. K tomu je priradený kurz:
   antispasmodiká (No-shp, Papaverine atď.);
 3. sedatíva;
 4. látky zvyšujúce metabolizmus (napr. glycín).

Okrem týchto opatrení sa nepoužívajú iné metódy liečby adenomyózy počas tehotenstva, pretože:

 1. Užívanie akýchkoľvek liekov alebo postupov počas tohto obdobia zvyšuje riziko nepriaznivých účinkov na plod. Po prvé, hlavným lekárskym predpisom je „nepoškodiť“. Liečba choroby môže byť odložená na obdobie po pôrode..
 2. Pretrváva hrozba potratu, ktorá sa vyvíja u významnej časti pacientov s touto diagnózou. Preto je lieková terapia špecificky zameraná na odstránenie tohto problému..

V niektorých prípadoch sa po narodení hormonálna rovnováha môže zmeniť a ložiská adenomyózy sa budú postupne zmenšovať. Ak sa tak nestane, pacientovi je predpísaná konzervatívna alebo chirurgická liečba po narodení dieťaťa.

Popôrodná terapia

Konzervatívna liečba adenomyózy mimo tehotenstva zahŕňa:

 • hormóny napodobňujúce stav menopauzy. Liečba prebieha od štyroch mesiacov do jedného roka;
 • nesteroidné protizápalové lieky so silnou bolesťou;
 • odvarov a infúzií bylín, ako aj iných metód tradičnej medicíny. Ošetrujúci lekár môže byliny predpísať vo forme vyplachovania alebo na orálne podanie.

Hormonálne lieky sa spravidla neberú počas bylinnej terapie..

Infúzie pomôžu znížiť krvácanie do tkanív a odstrániť zápalové procesy v myometrii:

 1. Pastierske tašky. Čajová lyžička suchej trávy sa naleje pohárom vriacej vody, vylúhuje sa hodinu a polieva sa polievkovou lyžicou pol hodiny pred jedlom..
 2. Žihľavy. Dve polievkové lyžice suchých alebo čerstvých bylín sa nalejú do jednej pohára vriacej vody a trvajú 40 minút. Celá suma finančných prostriedkov musí byť rozdelená do niekoľkých metód a spotrebovaná do jedného dňa.
 3. Jitrocel list. Polievková lyžica suchých alebo čerstvých bylín sa naleje pohárom vriacej vody a trvá na tom dve hodiny. Výsledná infúzia je rozdelená do štyroch častí, prvá by mala byť konzumovaná na lačný žalúdok, zvyšok môže byť po jedle, rovnomerne po celý deň.

Okrem bylinnej liečby môžu byť zápalové procesy v maternicovom svale znížené o:

 1. Hirudotherapy. Pijavice sa umiestňujú na spodné brucho pod dohľadom lekára. Špeciálne enzýmy, ktoré tieto zvieratá obsahujú, majú silné protizápalové a regeneračné vlastnosti..
 2. Modré ílové zábaly. Aplikácia hliny na trieslovinu zlepšuje krvný obeh v panve a v kombinácii s inými metódami liečby zrýchľuje procesy regenerácie myometria..

Vnútromaternicové zariadenie obsahujúce gestagény má dobrú účinnosť. Nosenie špirály znižuje stratu krvi počas menštruácie a oslabuje bolesť.

Ak konzervatívna terapia neviedla k želanému účinku, nastali komplikácie, potom sa uchýlili k chirurgickej liečbe adenomyózy.

Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

 1. Ťažké krvácanie z maternice.
 2. Kombinácia adenomyózy a veľkých fibroidov.
 3. Kombinácia adenomyózy s atypickými zmenami v endometriu alebo epiteli krčka maternice.

prevencia

Sotva je možné sa pred touto chorobou úplne chrániť. Ženy, ktoré majú hormonálne a metabolické poruchy, musia starostlivo sledovať stav vnútorných orgánov pohlavných orgánov a postupovať podľa jednoduchých pravidiel:

 1. Minimálne dvakrát do roka navštívte gynekológa a podrobte sa panvovému ultrazvuku.
 2. Ak sa vyskytnú problémy s menštruáciou - bolesť, hojnosť, špinenie sa objavilo niekoľko dní pred menštruáciou - je lepšie neodložiť návštevu gynekológa..
 3. Stanovte správny režim dňa a vyváženú stravu, zbavte sa nadváhy.
 4. Predefinujte postoje k nervovému preťaženiu.
 5. Nedovoľte, aby ste sa nadmerne cítili únavou, pravidelne sa zúčastňujte kurzov relaxačnej masáže a fyzioterapeutických procedúr zameraných na posilnenie nervového systému..

Diagnostické opatrenia

Jednou z najúčinnejších metód detekcie adenomyózy je ultrazvuk.

Pre presnejšiu diagnózu musíte vyšetriť gynekológa.

Zvyčajne tento postup spočíva v vyšetrení pohlavných orgánov pomocou zrkadiel, zachytení náterov a vyšetrení krčka maternice pomocou špeciálnych zväčšovacích zariadení..

Je tiež potrebné podstúpiť všeobecné vyšetrenie všetkých orgánov rôznych odborníkov, aby sa vylúčili ďalšie sprievodné diagnózy.

Okrem toho musíte zložiť niekoľko testov, ktoré môžu byť potrebné pre možný chirurgický zákrok.

Tehotenstvo po 40 rokoch s maternicovou adenomyózou: je možné plánovať a otehotnieť bez rizika

Článok sa bude zaoberať pravdepodobnosťou tehotenstva u žien s diagnózou adenomyózy, možnými komplikáciami a rizikami.

Adenomyóza - trest za tehotenstvo?

Adenomyóza je jedným z najbežnejších gynekologických ochorení u žien.

Podľa ministerstva zdravotníctva sa podobná patológia vyskytuje u každej tretej ženy na svete a choroba môže byť v prvých štádiách asymptomatická a pacientka nemusí mať ani podozrenie na prítomnosť takejto patológie. Adenomyóza môže ohrozovať zdravie žien a nemusí vyžadovať serióznu liečbu.

definícia

Adenomyózou lekári označujú proliferáciu endometriálnych buniek vnútornej vrstvy maternice za jej hranicu, čo vedie ku komplikáciám mnohých prírodných fyziologických procesov..

Ochorenie sa týka polymorfných abnormalít, ktoré môžu ovplyvniť nielen genitálnu oblasť, ale po ich prekonaní postihujú aj črevá..

Presné príčiny choroby však nanešťastie ešte neboli identifikované, avšak rizikové faktory sú:

 • rôzne genitourinárne infekcie;
 • operácie maternice;
 • poranenia pri narodení;
 • hormonálne poruchy;
 • genetická predispozícia.

klasifikácia

Existujú dve hlavné klasifikácie patológie. V mieste lokalizácie je genitálny, ktorý ovplyvňuje povrch vnútorných alebo vonkajších pohlavných orgánov, a mimovládny, ktorý ovplyvňuje iné orgány a systémy. Forma genitálu sa líši v type:

 1. Intravenózne - pôsobiace na maternicu, isthmus a vnútromaternicové oddelenia vajcovodov.
 2. Vonkajšie: intraperitoneálne (lokalizované na vaječníkoch, oblasti pobrušnice pokrývajúce prehĺbenie panvy, vajcovody), extraperitoneálne (na pošve, vaginálnej stene krčka maternice, vonkajšie genitálie).

Rozlišujú sa tiež tri stupne patológie:

 1. Ľahko - na vaječníkoch a panvovom pobrušni sú jednotlivé ložiská patológie, adhézie chýbajú.
 2. Na povrchu vaječníkov sa vyskytujú stredne malé cysty s hnedým obsahom, na črevách sa vyskytujú aj ložiská.
 3. Závažné cysty vo vaječníkoch dosahujú viac ako 2 cm, patologické oblasti na vajcovodoch a peritoneu sú skrútené komisiami.

Adenomyóza počas plánovania tehotenstva

Takmer všetci gynekológovia veria, že medzi adenomyózou a počatím neexistuje priamy negatívny vzťah.

Veľký počet žien s podobnou diagnózou ľahko otehotnie a porodí zdravé deti. Ak sa podobná diagnóza stanovila vo fáze plánovania tehotenstva, malo by dôjsť k ďalšiemu tehotenstvu po vhodnej liečbe pod dohľadom lekára.

Môžem otehotnieť

Je ťažké predpovedať, či choroba spôsobí neprítomnosť tehotenstva, ale túto situáciu nemožno vylúčiť. Pomerne často je neplodnosť a potrat spôsobený vnútornou adenomyózou, a to z dôvodu nasledujúcich faktorov:

 • v dôsledku narušenia kontraktilnej funkcie vajcovodov vajíčko neprenikne do maternice;
 • v dôsledku hormonálneho zlyhania nedochádza k ovulácii;
 • autoimunitná reakcia ženského tela neumožňuje implantáciu oplodneného vajíčka;
 • neustála bolesť narúša normálny sexuálny život;
 • skoré potraty kvôli zvýšenej kontraktilnej funkcii maternice.

Ak je to možné

Pri správnej a včasnej liečbe je možné tehotenstvo s adenomyózou, najmä ak má pacient ochorenie nie dlhšie ako 4 roky, v 90% prípadov je výsledok pozitívny.

V dôsledku toho má prvá a druhá fáza choroby najvyššie šance na uzdravenie - začiatok tehotenstva. Na liečbu sa zvyčajne používajú perorálne kontraceptíva, multivitamíny a imunomodulátory. Keďže sa však choroba môže z dôvodu akejkoľvek hormonálnej nerovnováhy vrátiť, je potrebný stály lekársky dohľad..

V tretej etape je takmer nemožné dosiahnuť úplnú liečbu a vo viac ako 95% prípadov lekár diagnostikuje pretrvávajúcu neplodnosť. V takýchto prípadoch je potrebný chirurgický zákrok na excidovanie postihnutých oblastí maternice. Ak patológia úplne ovplyvňuje maternicu a vaječníky, odstránia sa.

Pravdepodobné komplikácie

Adenomyóza môže spôsobiť nielen normálne oplodnenie a implantáciu embrya, ale môže spôsobiť aj skoré potraty. Žena má kvôli tónu maternice spontánny potrat, preto sa ženám odporúča tráviť veľa času „držaním“ v nemocnici..

V závislosti od stupňa patológie sa zvažuje aj spôsob dodania. Ak bola žena diagnostikovaná s uzlovou formou miernej alebo strednej závažnosti, bude prijatá na prirodzený pôrod. V prípade rozptýlenej formy sa odporúča cisársky rez..

Nebezpečné momenty

Najnebezpečnejším faktorom pre tehotnú ženu s adenomyózou je spontánne predčasné potraty. Preto je dôležitá včasná registrácia ženy a následné sledovanie lekárom.

Potrat z patológie sa neodporúča, pretože to môže spôsobiť zhoršenie choroby a následné potratenie.

Adenomyóza a tehotenstvo po 40 rokoch

Najčastejšie sa toto ochorenie zistí u žien vo veku 30 - 45 rokov, avšak po 40 rokoch prítomnosť tohto ochorenia ešte viac komplikuje nástup tehotenstva..

Riziká

U štyridsaťročných žien sa riziko dysfunkčnej koncepcie zvyšuje v dôsledku oslabenia svalov maternice, hormonálnych zmien a starnutia tela ako celku. Maternicové tkanivá, ktoré stratili schopnosť rozťahovania a sťahovania, sú schopné rásť až do určitého štádia, pokiaľ to umožňujú postihnuté bunky..

Hneď ako bunky stratia regeneračné funkcie, nastane spontánny potrat alebo prasknutie maternice. Ak sa tak stane, potom je potrebná núdzová pomoc pre matku aj pre dieťa, inak to môže skončiť fatálne pre obe strany.

predpoveď

Ak sa budú dodržiavať všetky lekárske odporúčania, približne 80% tehotenstiev s ochorením 1. a 2. stupňa končí narodením zdravých detí. Zaznamenala sa aj bezpečnosť pri narodení u matky a iba u 3% žien v práci po pôrode sa maternica odstráni..

Čo robiť pri stanovovaní diagnózy

Adenomyóza - nie je trestom materstva. Po včasnom ošetrení sú šance na otehotnenie po liečbe dosť vysoké.

Po tehotenstve musí žena prísne dodržiavať všetky lekárske odporúčania.

Jedným z hlavných faktorov zdravia žien a tehotenstva sú pravidelné návštevy gynekológa - najmenej raz ročne. Ak je adenomyóza zistená v skorých štádiách, diagnóza nespôsobí neplodnosť žien a po komplexnej liečbe dôjde k požadovanému tehotenstvu..

Maternicová adenomyóza a tehotenstvo

Maternicová adenomyóza (maternicová endometrióza) je ochorenie, pri ktorom sa v tkanivách maternice, vaječníkov a iných tkanivách, ktoré sa podobajú štruktúre maternicovej sliznice, vyskytujú ložiská, ktoré sú malými uzlíkmi obsahujúcimi tmavo hustú tekutinu. V takýchto ložiskách sa vyskytujú zmeny podobné odmietnutiu maternicovej sliznice. Rozvinuté krvácanie z týchto oblastí vedie k bolesti počas menštruácie. Moderní lekári bežne nazývajú adenomyózou také ochorenie, ako je endometrióza maternice. A endometrióza je vážny zápalový proces.

Endometriálne ložiská môžu byť lokalizované v rôznych orgánoch a tkanivách: na krčku maternice, v hrúbke maternice, na stene brušnej dutiny, mimo orgánov reprodukčného systému..

Príznaky adenomyózy maternice

Najčastejším symptómom je bolesť, ktorá sa objavuje alebo zhoršuje v priebehu menštruácie počas menštruácie. S porážkou maternice môže dôjsť k ťažkej menštruácii, ktorá sa objaví pred pohlavným ústrojenstvom pred menštruáciou a po nej. Bolesť môže byť daná krížovej kosti, konečníku a vagíne. K maternicovej adenomyóze môže dôjsť bez príznakov, v tomto prípade je táto patológia zistená, keď pacienti kontaktujú kliniku s otázkou, že nemôžu otehotnieť..

Maternicová adenomyóza a tehotenstvo

Existujú nejaké šance niesť a porodiť zdravé dieťa? Maternicová adenomyóza je často sprevádzaná neplodnosťou. Neplodnosť sa vykonáva, ak nedošlo k tehotenstvu do jedného alebo viacerých rokov s pravidelnou sexuálnou aktivitou. Pri maternicovej adenomyóze nie je možné implantovať fetálne vajíčko do maternicovej sliznice, dochádza k smrti vajíčka.

Pri adenomyóze maternice sa zaznamenáva komisurálny proces, ktorý vedie k neplodnosti. Porušenie vajcovodov je porušené, čo vedie k neprítomnosti tehotenstva. Pri maternicovej adenomyóze môže dôjsť aj k nedostatočnému dozrievaniu vajíčok vo vaječníku, k zmene vlastností sliznice maternice..

Ak je stanovená diagnóza maternicovej adenomyózy, predpisuje sa gestagénová terapia, na pozadí ktorej môže nastať tehotenstvo. Táto skupina liekov by nemala byť zrušená, musia sa užívať ďalej, aby poskytli potrebnú hormonálnu podporu. Je známe, že toto ochorenie je charakterizované prítomnosťou hormonálnych porúch, preto je za prvý trimester tehotenstva zodpovedný najviac. Tehotné hormóny by spravidla mali trvať až 14 týždňov. Musí sa to však kontrolovať s prihliadnutím na výsledky krvných testov na obsah progesterónu. Na základe výsledkov vyšetrenia sa rozhodne o zrušení gestagénov alebo pokračovaní v liečbe. Uskutočnilo sa množstvo štúdií, podľa ktorých neboli predložené žiadne informácie o negatívnom účinku hormónov, najmä dydrogesterónu, na plod. Tento liek sa široko používa v pôrodníckej praxi a pomáha vytvárať optimálne podmienky pre progresiu tehotenstva..

Najčastejšou komplikáciou tehotenstva s adenomyózou je hrozba jej ukončenia. Táto situácia si vyžaduje preventívne kurzy, aby sa zabránilo rozvoju kliniky hrozieb. Predpíšte lieky zo skupiny antispasmodík, sedatív, sedatív, ktoré zlepšujú metabolické procesy.

Príčiny adenomyózy maternice

Maternicová adenomyóza spôsobená genetickou predispozíciou. Existuje teória hormonálneho vývoja choroby, podľa ktorej dochádza k porušeniu obsahu a pomeru hormónov v tele ženy. Ďalšou teóriou výskytu maternicovej adenomyózy je implantácia, podľa ktorej sa odmietnuté endometriálne častice usadia na vaječníkoch, skúmavkách, pobrušnici a vytvárajú „pôdu“ na vývoj choroby. Najdôležitejšie - negatívne zmeny v neuroendokrinnom systéme v dôsledku stresu, podvýživy, rôznych chorôb nemynekologickej povahy.

Diagnostika maternicovej adenomyózy

Existuje podozrenie na prítomnosť maternicovej adenomyózy u žien s neplodnosťou a prítomnosťou určitých faktorov: syndróm pretrvávajúcej bolesti, s neúspešnou liečbou zápalových procesov v maternicových príveskoch, s vnútromaternicovými zásahmi, so špinením z genitálneho traktu; pri bolesti spôsobenej pohlavným stykom bolesť pri vyšetrení na gynekologickom kresle; príznaky adhézie v panve, bolesť väzy maternice.

Ultrazvuk je hlavná diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje určiť veľkosť maternice, štruktúru svalovej membrány, veľkosť a štruktúru cystických formácií vo vaječníkoch. Ďalšou dôležitou fázou vyšetrenia sú metódy na hodnotenie priechodnosti vajcovodov. Napríklad prítomnosť ohnísk zápalu v stene maternice sa môže detegovať pomocou röntgenovej fotografie maternice. Podľa obrázku sa odhaduje veľkosť maternice, stupeň distribúcie procesu.

Dnes je endoskopická chirurgia (laparoskopia) štandardom diagnózy pre rôzne formy neplodnosti, vrátane formy neplodnosti vyplývajúcej z adenomyózy maternice. Počas operácie sa „nástroje“ vkladajú do brušnej dutiny cez otvory v brušnej stene. Pomocou tohto vyšetrenia je možné určiť stav vajcovodov, prítomnosť adhézií, ložiská adenomyózy maternice..

Liečba maternicovej adenomyózy

Liečba maternicovej adenomyózy sa vykonáva chirurgickou korekciou, fyzioterapeutickými metódami a hormonálnou liečbou. V posledných desaťročiach dominovali hormonálne lieky pri liečení adenomyózy maternice. Dočasne zastavia menštruáciu, potláčajú činnosť vaječníkov. Vytvárajú umelú menopauzu, ktorá vedie k zníženiu závažnosti symptómov choroby, k zníženiu ložiskových adenomyóz maternice. Hormonálne lieky najnovšej generácie majú minimálne vedľajšie účinky v porovnaní s liekmi predchádzajúcich generácií. Liečba takými hormonálnymi liekmi sa používa ako prvé štádium liečby pred operáciou. Na liečenie a prevenciu progresie nezávažných foriem maternicovej adenomyózy sa tiež používajú orálne hormonálne antikoncepčné prostriedky..

Najväčší účinok je možné dosiahnuť kombináciou hormonálnej a chirurgickej metódy liečby - laparoskopie, počas operácie sa odstránia ložiská endometria. V tomto prípade sa hormóny môžu použiť ako predoperačný prípravok do 3 až 6 mesiacov po operácii ako preventívne opatrenie proti objaveniu sa príznakov adenomyózy maternice..

Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

Laparoskopia sa používa, ak existujú endometriálne ovariálne cysty, je potrebné zistiť priechodnosť vajcovodov. Po operácii trvajúcej 3 až 6 mesiacov sa zvyčajne predpisuje hormonálna terapia. Hormonálne lieky ponoria reprodukčný systém do spánku. Po niekoľkých mesiacoch je terapia zrušená, pacientka môže otehotnieť. Ak tehotenstvo nenastane do jedného roka, potom to dramaticky znižuje šance na obnovenie reprodukčnej funkcie ženy. V takom prípade sa odporúča program IVF. S tehotenstvom a laktáciou v prípade absencie menštruácie sa môže vyskytnúť opačný vývoj adenomyózy maternice. Ukončenie tehotenstva s kyretážou v maternicovej dutine vedie k exacerbácii a zhoršeniu adenomyózy maternice. Včasné vyšetrenie, liečba maternicovej adenomyózy pomáha tehotenstvu.

Skutočnosť, že je prítomná adenomyóza, neznamená, že tehotenstvo sa vyskytne u všetkých tehotných žien s komplikáciami. Veľké percento pacientov vôbec nevie, že takéto ochorenie majú, zatiaľ čo početí sa objavuje bez problémov. V tejto situácii nie je potrebné okamžite menovať hormonálnu terapiu. Je potrebné vykonať komplexné následné vyšetrenie ženy, jej hormonálny profil, aby bolo možné vyhodnotiť potrebu liečby drogami..

Ak žena trpí adenomyózou a plánuje tehotenstvo, mala by byť pripravená na také dôležité obdobie vo svojom živote. Úplné vyšetrenie a vhodná liečba, v závislosti od výsledkov, je zárukou, že dôjde k tehotenstvu a že bude pokračovať bez komplikácií. Osobitná pozornosť sa venuje diagnostike infekcií, ktoré sa týkajú STI. Pri adenomyóze sa ochranné, imunitné sily tela znižujú. Tehotenstvo je stav prirodzenej imunodeficiencie, takže to môže viesť k tomu, že infekčný proces počas tehotenstva bude sprevádzaný rôznymi komplikáciami. Je potrebné predpísať priebeh špecifickej liečby pred tehotenstvom, pretože zoznam liekov schválených pre tehotné ženy je veľmi obmedzený.

Dá sa tvrdiť, že pre ženu by diagnóza adenomyózy nemala znamenať, že nebude schopná porodiť zdravé dieťa. Najdôležitejšie je riadiť sa odporúčaniami špecialistu pri liečbe tohto ochorenia a zodpovedne pristupovať k plánovanému tehotenstvu.

Adenomyóza a tehotenstvo

Príznaky a diagnostika

V závislosti od štádia ochorenia môže mať vnútorná endometrióza latentný a výrazný klinický obraz. Zaznamenajú sa nasledujúce príznaky:

 • ťažké obdobia a výskyt špinenia v strede cyklu;
 • premenstruačný syndróm je zaznamenaný po dlhú dobu;
 • bolesť brucha počas a po menštruácii;
 • nepohodlie s intimitou.

Za účelom stanovenia diagnózy sa vyšetrenie vykonáva na gynekologickom kresle, študuje sa anamnéza a vykonávajú sa ďalšie manipulácie:

Na základe získaných údajov je možné stanoviť presnú diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu..

Mnoho žien nedokáže rozlíšiť medzi adenomyózou a endometriózou, preto vám odporúčame prečítať si ďalšie informácie k tejto téme..

Môžem otehotnieť

Ťažkosti s počatím sú spojené predovšetkým s hormonálnou nerovnováhou. Pri správnom zaobchádzaní je však oplodnenie stále možné. Takéto ženy by mali byť pod neustálym lekárskym dohľadom, pretože riziko potratov je v tomto prípade mimoriadne vysoké.

V počiatočných fázach je nebezpečenstvo najzávažnejšie. Až keď sa vytvorí placenta, ktorá je hlavným zdrojom hormónov, stav sa stabilizuje a predpovede sa zlepšia. Pretože uchovávanie embrya je hlavnou úlohou lekárov, v prvom trimestri predpisuje žena hormonálne lieky (napríklad Dufaston)..

Po 14 týždňoch sa riziko potratu znižuje. Napriek tomu stav budúcej matky nevyhnutne kontrolujú gynekológovia a pôrodníci, pretože postihnutá maternica stráca veľkú časť svojej pružnosti. Ako plod rastie, jeho steny sa napínajú a počas tohto obdobia pacient trpí ťažkou bolesťou v dolnom bruchu.

S fokálnou formou ochorenia je spojený ďalší problém. Ako už bolo uvedené, tvoria sa adhézie a uzly. Kvôli nim má dieťa často ťažkosti a zaujíma si vynútené postavenie.

Okrem toho je vyššie uvedená rozmanitosť choroby mimoriadne nebezpečná, ak je placenta fixovaná v oblasti lézie. V tejto situácii sa pravdepodobnosť jej oddelenia výrazne zvyšuje..

Difúzny typ choroby je sprevádzaný rovnomerným rozdelením zmenených oblastí pozdĺž steny maternice. Ak dystrofické procesy zašli ďaleko, počas tehotenstva sa často zistí fetoplacentálna nedostatočnosť. Posledne menované vedie takmer vždy k hypoxii plodu a závažným oneskoreniam duševného aj fyzického vývoja novorodencov.

Riziká endometriózy

Mnoho lekárov tvrdí, že sa neodporúča otehotnieť s endometriózou, pretože pre plod aj matku sú veľké riziká. Tieto riziká sú spôsobené stavom endometria počas tehotenstva.

Dôsledky môžu byť tieto:

 • hrozba potratu v počiatočných fázach v dôsledku odmietnutia embrya;
 • predčasný pôrod v druhom trimestri tehotenstva;
 • zlé zásobovanie placentou krvou;
 • atypická placenta previa;
 • tehotenstvo mizne kedykoľvek;
 • cisársky rez, pretože sa znižuje elasticita krčka maternice;
 • slzenie maternice počas vývoja plodu.

Okrem toho môžu byť riziká spôsobené hormonálnymi poruchami, ktoré sú vždy prítomné počas tehotenstva.

Najčastejšou komplikáciou je zvýšený tonus maternice, čo vedie k spontánnemu potratu..

Možné mimomaternicové tehotenstvo.

Percento pravdepodobnosti týchto rizík je dosť vysoké, treba to pamätať pri plánovaní tehotenstva s endometriózou.

Môže otehotnieť s adenomyózou maternice?

Táto patológia je pomerne častým problémom u žien stredného veku, ale nepredstavuje definitívnu vetu týkajúcu sa plánovania tehotenstva. S adenomyózou je možné otehotnieť, podstúpiť celé obdobie narodenia nového života a porodiť zdravé dieťa. Je to adekvátne vyšetrenie počas tehotenstva a vykonanie vhodnej liečby, ktorá pomáha eliminovať rozvoj všetkých druhov komplikácií.

Počas vyšetrenia sa osobitná pozornosť venuje zisťovaniu infekcií šíriacich sa pohlavným stykom. Obdobie tehotenstva je už sprevádzané znížením funkcie imunitného systému tela a adenomyóza imunitný systém ešte viac oslabuje.

Preto môže infekcia v tele ženy počas tehotenstva spôsobiť určité komplikácie. Preto pred otehotnením je potrebné podstúpiť liečebnú kúru, pretože užívanie väčšiny liekov v tejto polohe je kontraindikované.

Otázka môže byť koncipovaná alebo nie s adenomyózou, odpoveď bude pozitívna, keď sa uskutoční úplné vyšetrenie a budú predpísané primerané terapeutické opatrenia..

Plánovanie tehotenstva pre adenomyózu maternice

V prípade takejto diagnózy sa odporúča zodpovedne pristupovať k okamihu plánovania dieťaťa. Porodníci-gynekológovia radia nastávajúcej matke, aby vopred premýšľala o svojom zdraví a pripravila sa na nosenie dieťaťa..

Sú kompatibilné s adenomyózou a tehotenstvom

Skôr všetci lekári verili, že takáto choroba je rovnocenná neplodnosti, ale lekárska komunita je presvedčená o opaku. S maternicovou adenomyózou môžete nielen otehotnieť, ale aj úspešne vydržať zdravé dieťa. Tento proces je vo väčšej miere ovplyvňovaný individuálnymi charakteristikami ženského tela a prítomnosťou ďalších chorôb reprodukčného systému..

Pravdepodobnosť neplodnosti

V procese implantácie hľadá fetálne vajíčko miesto na pripojenie v maternicovej dutine, po ktorom vylučuje špeciálne enzýmy, ktoré mierne ničia hornú vrstvu. To umožňuje embryu pevne priľnúť k stene a rásť. Pri adenomyóze dochádza k zmene myometria a endometria rôznej závažnosti, čo komplikuje proces implantácie: v tomto prípade vajíčko plodu odchádza spolu s menštruačnou krvou. Pri fokálnych alebo nodulárnych formách choroby a štádiách 1–2 stále existuje možnosť otehotnenia. Ak patologický proces dosiahol 3-4. Stupeň alebo ak je maternica difúzna, lekári diagnostikujú neplodnosť.

Ako otehotnieť s adenomyózou maternice

Pred plánovaným otehotnením odporúčajú gynekológovia v pôrodníctve liečbu všetkých akútnych a chronických chorôb, ako aj dodržiavanie pravidiel zdravej výživy, majú viac odpočinku a menej stresu. Koncepcia sa má vykonať počas ovulácie (keď vajíčko opúšťa vaječník). Môžete to zistiť pomocou špeciálneho testu, ktorý sa predáva v lekárni.

Kedy naplánovať tehotenstvo po ukončení liečby

Po konzervatívnej liečbe lekári odporúčajú mať potomka potom, čo znížia ložiská adenomyózy alebo vymiznú klinické príznaky. Je potrebné pravidelne robiť testy a monitorovať dynamiku choroby. Pacient by mal prestať užívať antikoncepciu, aby sa vrátila prirodzená ovulácia.

Chirurgická liečba adenomyózy je pre telo stresujúca. Na úplné obnovenie funkcií reprodukčného systému, normalizáciu menštruačného cyklu musíte počkať od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Týmto sa maternica pripraví na následné dieťa a zabezpečí prevenciu vzniku komplikácií.

Čo robiť, aby choroba nezasahovala do materstva?

Aby niet pochýb o tom, či je možné otehotnieť pri maternicovej adenomyóze a choroba nespôsobuje otravu životom, je potrebné pravidelne podstúpiť gynekologické vyšetrenia a pri najmenších príznakoch problémov sa poradiť s odborníkom. Včasná diagnostikovaná patológia sa dá ľahko liečiť a nemá vplyv na možnosť otehotnenia

V štádiách 1 a 2 adenomyózy je prognóza zotavenia priaznivá. Je potrebné poznamenať, že choroba je náchylná na relaps s hormonálnou nerovnováhou, takže je ťažké hovoriť o 100% liečbe.

Aby choroba nezasahovala do materstva, po liečbe je dôležité sledovať vaše zdravie a neuchovávať sa o samoliečbe.

3 a 4 štádia adenomyózy v 90% prípadov znamenajú pretrvávajúcu neplodnosť. V tomto prípade sa liečba vykonáva chirurgicky. Počas operácie lekár exciduje postihnuté tkanivo maternice a podľa možnosti zachováva orgán. V štádiu 4 choroby sa maternica a vaječníky zvyčajne odstránia.

Konzervatívna liečba v počiatočných štádiách ochorenia zahŕňa orálnu antikoncepciu, multivitamínové komplexy a imunomodulátory. Hormonálna liečba je najúčinnejšia, pretože u polovice žien po perorálnej antikoncepcii dochádza k zdravému tehotenstvu.

Tehotenstvo po liečbe

Ak nie je možné otehotnieť s endometriózou, pacientovi je predpísaná hormonálna korekcia. Táto liečebná technika sa môže uplatniť po chirurgickom zákroku, ktorý spočíva v oddelení adhézií a odstránení ložisiek patologicky lokalizovaného endometria..

Konzervatívna terapia zahŕňa podávanie perorálnych kontraceptív s antiandrogénnymi účinkami (napríklad Janine) počas 6 až 9 mesiacov bez prerušenia týždenne. V dôsledku vytvorenia umelého hormonálneho pozadia funkčná vrstva maternice nepodlieha množeniu a vaječníky prestávajú produkovať veľké dávky estrogénu. Ako alternatívna technika sa používa liečba hormónmi uvoľňujúcimi gonadotropín. Lieky sa podávajú injekčne alebo intranazálne (Buserelin Depot). Počas celého obdobia užívania drog nemá žena menštruáciu. Tento stav je spôsobený zablokovaním vaječníkov a prevenciou endometriálnej proliferácie. Prevencia hormonálnych zmien počas mesiaca potláča aktivitu ložísk.

Súčasné plánovanie tehotenstva v procese hormonálnej liečby neprinesie úspech, pretože vaječníky nefungujú, a preto neovulujú. Po ukončení liečby má však pacientka šancu otehotnieť. Po dlhom odpočinku sa pohlavné žľazy stávajú aktívnejšími. Existuje viac ako jeden prípad, keď po hormonálnej korekcii došlo k ovulácii ovárií u pacienta naraz a k dvojitému tehotenstvu.

Adenomyóza a plodenie dieťaťa

Mať dieťa s adenomyózou maternice je celkom možné a existuje veľa klinických dôkazov. Jediná vec, ktorú treba vziať do úvahy, je, že tehotenstvo s vnútornou endometriózou môže byť ťažšie ako obvykle, existuje skutočná hrozba spontánneho potratu, predčasného pôrodu alebo prerušenia placenty..

Preto žena, ktorá dokázala počať s takouto diagnózou, a najmä po nej pacientka
IVF má starostlivo monitorovať priebeh tehotenstva, starostlivo sledovať a reagovať na akékoľvek zmeny v tele a včas informovať ošetrujúceho lekára..

Preventívne opatrenia

Preventívne opatrenia pomôžu zabrániť vzniku a rozvoju adenomyózy:

 • posilnenie imunity;
 • pravidelné vyšetrenia gynekológa;
 • ročné darovanie krvi ženským pohlavným hormónom.

Každá žena by mala starostlivo sledovať svoje reprodukčné zdravie

Je dôležité zabrániť nechceným tehotenstvám a potratom, napr chirurgické manipulácie v maternicovej dutine najčastejšie vedú k traumatom na vnútornej vrstve orgánu

S predispozíciou na ochorenie sa odporúča dlhodobá hormonálna substitučná terapia až do plánovania požadovaného tehotenstva. Takto sa vaječníky dostanú do „spánkového“ režimu, ktorý bráni hormónom dostať sa z kontroly a adenomyóza - postupuje.

Metódy liečby adenomyózy počas tehotenstva a po pôrode

Tehotenstvo je sprevádzané dočasnou menopauzou a hormonálne zmeny v tele nastávajúcej matky spomaľujú patologický proces.

Pri normálnom uterinnom tehotenstve má gynekológ starostlivo vyšetriť pacienta pomocou transvaginálneho ultrazvukového prevodníka. Ak sa zistí adenomyóza, odborník vyvinie individuálny liečebný program.

Liečba drogami

S 1 - 2 stupňa ochorenia počas tehotenstva, lekár nepredpisuje liečbu adenomyózy, pretože patologický proces sa na chvíľu zastaví.

Po pôrode, keď sa hormonálna funkcia obnoví a začne pracovať s pomstou, choroba začne postupovať. Lekár predpisuje substitučnú hormonálnu liečbu pomocou perorálnych kontraceptív so strednou a vysokou dávkou.

Ľudové lieky

Tradičné medicínske metódy založené na odvaroch a tinktúrach z liečivých bylín sa ťažko liečia pri liečbe adenomyózy. Keďže ide o zložitý problém, vrátane hormonálneho a fyziologického faktora, byliny a rastliny problém nedokážu úplne odstrániť, ale iba zmiernia príznaky..

Ale medzi prívržencami tradičnej medicíny je maternica bóru (červená kefa) považovaná za najúčinnejšiu liečivú rastlinu. S jeho pomocou sa tradične lieči mnoho gynekologických problémov..

Chirurgický zákrok

Pri zlyhaní konzervatívnej liečby je operácia maternice extrémnym meradlom. Počas tehotenstva je chirurgický zákrok kontraindikovaný, ale po pôrode má lekár právo predpísať operáciu na odstránenie uzlov a ložiskových plôch pomocou endocoagulácie..

Ak ide o závažný stupeň patológie (napríklad uzlová forma, ktorá ovplyvňuje celé myometrium), je predpísaná radikálna miera liečby - odstránenie maternice (hysterektómia). Najčastejšie sa to stáva ženám po 40 rokoch, ak ochorenie progreduje a zvyšuje sa riziko malignity.

Fyzioterapeutické postupy

Fyzioterapia je indikovaná iba na zmiernenie príznakov a súvisiacich komplikácií. Tradičné metódy fyzioterapie - masáže, liečebné kúpele, kúpeľná liečba - sú zamerané na zlepšenie celkového zdravia, zvýšenie imunity a normalizáciu hormonálnych funkcií. Nedá sa však povedať, že úloha fyzioterapie pri liečbe adenomyózy je veľká.

Toto video obsahuje podrobnosti o liečbe adenomyózy.

Čo je maternicová adenomyóza

Maternicová adenomyóza (vnútorná endometrióza) je gynekologické ochorenie, ktoré je založené na klíčení buniek vnútornej vrstvy maternicovej membrány (endometrium) do svalovej vrstvy (myometrium). Kvôli fyziologickému odmietnutiu zarasteného endometria dochádza pred a po menštruácii k bolesti a špineniu, čo slúži ako dôvod na kontaktovanie lekára. Takáto patológia je bežná u žien starších ako 30 - 40 rokov, vyskytujú sa však prípady nástupu choroby už v staršom veku..

Pri adenomyóze endometrium rastie do svalovej vrstvy a vytvára ostrovčeky

Existujú rôzne typy adenomyózy:

 • Focal. Endometrium nerastie do svalovej membrány po celej maternici, sú postihnuté iba oblasti vo forme malých ostrovčekov.
 • Difúzne. V tomto prípade sa bunky vnútornej vrstvy maternice vyrastú po celom povrchu myometria.
 • Nodulárne alebo cystické. Pri tejto forme ochorenia sa zisťuje tvorba endometriálnych uzlov pripomínajúcich nádory na povrchu svalovej membrány maternice..

Klasifikácia adenomyózy v stupňoch:

 1. Prvý stupeň - endometrium dorastá do hĺbky menej ako polovice svalovej vrstvy.
 2. Druhý - patologický proces sa rozširuje na polovicu myometria.
 3. Tretie - endometrium pučí celú hrúbku svalovej vrstvy.
 4. Po štvrté - existuje viac ako 10 hlbokých ohnísk vnútornej endometriózy, do patologického procesu sa môžu zapojiť vaječníky, vajcovody alebo vagína..

S rozvojom adenomyózy sa zvyšuje počet poškodených oblastí myometria

Zhrnúť

Adenomyóza je patológia, ktorá spochybňuje možnosť počatia a narodenia dieťaťa. Je však možné a potrebné proti tomu bojovať. V súčasnosti má viac ako 60% párov, ktoré čelia tejto diagnóze, šancu stať sa rodičmi.

Jediná vec, ktorú by si žena, ktorá trpí adenomyózou maternice, mala pamätať, je stála pozornosť ošetrujúceho gynekológa a zodpovedný prístup k jej vlastnému zdraviu. Malo by sa tiež poznamenať, že po prirodzenom pôrode sa rast endometrioidného tkaniva môže znížiť a dokonca zastaviť a menštruačný cyklus sa zlepší, zatiaľ čo po potrate sa riziko progresie patológie výrazne zvyšuje.

Malo by sa tiež poznamenať, že po prirodzenom pôrode sa rast endometrioidného tkaniva môže znížiť a dokonca zastaviť a menštruačný cyklus sa zlepší, zatiaľ čo po potrate sa riziko progresie patológie výrazne zvyšuje..

Vypočujte si svoje telo, naučte sa rozpoznávať príznaky, ktoré vám prináša, pravidelne navštevujte gynekológa, vyšetrte sa a riaďte sa odporúčaniami lekára - to je kľúč k úspechu na ceste k požadovanému tehotenstvu..

Liečebné metódy

Ako otehotnieť s endometriózou maternice alebo vaječníkov? Riešenie problému závisí od stupňa vývoja choroby, veku pacienta a jej hormonálneho pôvodu. Najprv sa vykoná diagnostika - ultrazvuk, laboratórne testy, ak je to potrebné, laparoskopia a hysterografia.

Na liečenie sa používajú konzervatívne alebo chirurgické prístupy, niekedy sa kombinujú na dosiahnutie optimálneho výsledku. Niektoré ženy môžu otehotnieť s endometriózou po užití hormónov, zatiaľ čo iné vyžadujú operáciu.

Liečba liekmi spočíva v užívaní liekov obsahujúcich hormóny počas 3–6 mesiacov. Počas tohto obdobia nastáva umelá menopauza, čo vedie k regresii choroby. Po liečbe hormónmi sa menštruačný cyklus obnoví. Recidíva je možná, ale počas remisie existuje možnosť otehotnenia.

Chirurgia zahŕňa laparoskopickú operáciu, ktorá prechádza celkovou anestéziou. Adhézie sú rozrezané a endometroidné formácie sú odstránené. Vzorky tkanív sa odoberajú na laboratórne vyšetrenie na potvrdenie diagnózy a vylúčenie možnosti onkológie..

Preto na otázku pacienta: „Môžem otehotnieť s endometriózou maternice?“ lekári odpovedali kladne a uviedli, že každá žena má inú šancu na počatie.

Ak žena napriek diagnóze chce mať dieťa, úspechy medicíny jej to umožňujú. Kvalifikovaní odborníci v odbore gynekológia tvrdia, že s endometriózou môžete otehotnieť, ale pre úspešné počatie a normálny vývoj plodu musíte absolvovať liečebný cyklus..

Čím skôr je identifikovaná choroba, tým je pravdepodobnejšie narodenie požadovaného dieťaťa. Preto by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom, ak sa objavia alarmujúce príznaky a pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam.

Príčiny neplodnosti s takouto patológiou

Môžem otehotnieť s adenomyózou? Reprodukčná dysfunkcia je jedným z častých a závažných dôsledkov tejto patológie. Okrem toho sa u niektorých žien komplikácie objavujú vo fáze počatia, zatiaľ čo iné trpia neschopnosťou mať dieťa (tehotenstvo v skorých štádiách mrzne alebo sa objaví potrat)..

V niektorých prípadoch môže adenomyóza vyvolať rozvoj obštrukcie vajcovodov. V iných situáciách je maternica, v ktorej endometrium rástla, nadmerne stiahnutá, čo vedie k neschopnosti fixovať vajíčko plodu. Okrem toho existuje mnoho dôvodov, prečo sa nevyskytuje tehotenstvo s adenomyózou:

 • nedostatok ovulácie v dôsledku hormonálnej nerovnováhy;
 • autoimunitné poruchy, v dôsledku ktorých ženské telo vníma spermie, ktoré spadli do dutiny maternice, ako cudziu látku a ničí ich;
 • choroby panvových orgánov spojené s adenomyózou (fibroidy maternice, ovariálne cysty), ako aj rôzne zápalové procesy;
 • nepravidelný intímny život kvôli prítomnosti dyspareunie (bolesť pri pohlavnom styku).

Napriek všetkému je tehotenstvo s adenomyózou možné. Z tohto dôvodu musí žena podstúpiť komplexné vyšetrenie a liečebný cyklus. Účinnosť liečby bude závisieť predovšetkým od toho, koľko času uplynulo od začiatku choroby.

Tehotenstvo po liečbe

Vyliečené ochorenie nemá nepriaznivý vplyv na pravdepodobnosť tehotenstva. Ak sa liečba uskutočnila správne, infekcia sa nepripojila a proces adhézie sa nevyvinul, potom sa objaví následné počatie s rovnakou pravdepodobnosťou, ako keby neexistovala anamnéza choroby..

 • Ženy mladého a stredného reprodukčného veku otehotneli rýchlo a bez problémov;
 • Staršie ženy v reprodukčnom veku môžu mať aj deti, niekedy však potrebujú prípravnú liečbu;
 • Ženy vo veku 40 - 45 rokov potrebujú prípravnú a podpornú terapiu, aby bola koncepcia a tehotenstvo úspešné.

V každom prípade, keď plánujete dieťa po takejto chorobe, musíte sa poradiť s lekárom.

Možné komplikácie

Pri nosení dieťaťa s adenomyózou môže mať žena nasledujúce stavy:

 1. Odmietnutie vajíčka. Tento stav je spôsobený nerovnomerným zložením maternice a porušením kontraktility. Potrat, ktorý sa vyskytuje na začiatku tehotenstva, je častým dôsledkom problémovej štruktúry genitálneho orgánu a jeho nesprávnej funkcie.
 2. Oddelenie placenty. Život ohrozujúci stav charakterizovaný veľkou stratou krvi a rizikom smrti. Dôvodom je neschopnosť vajíčka pripevniť sa na vnútornú vrstvu maternice, ktorá je zmenená v dôsledku patologických procesov a naklíčená do myometria..
 3. Adhezívne ochorenie. Tento stav je charakterizovaný výskytom špecifických adhézií v panvových orgánoch, niekedy s prechodom do brušnej dutiny. Adhézie sa dajú odstrániť iba chirurgicky.

Každá z týchto podmienok ohrozuje problém nosenia plodu. Aby sa znížilo riziko rozvoja týchto patológií, žena sa musí v štádiu plánovania materstva zbaviť endometriózy..

Funkcie tehotenstva

Koncepcia v prítomnosti tejto patológie sa považuje za veľmi nebezpečnú. Je to kvôli riziku spontánneho potratu a predčasného pôrodu. Zistilo sa, že tehotenstvo sa najľahšie vyskytuje v prvom stupni adenomyózy. Zameranie lézií ešte nemalo čas na šírenie a genitálny orgán je schopný normálne fungovať.

Klinické prejavy patológie po počatí sa postupne strácajú, ale po narodení sa znova objavia. Ak ste diagnostikovali adenomyózu a tehotenstvo aj po 40 rokoch, nemali by ste sa uchýliť k potratovým opatreniam. Potrat je schopný vyvolať relaps choroby a jej prechod do závažnej formy.

Prečo sa choroba vyskytuje?

Príčiny maternicovej adenomyózy nie sú v súčasnosti identifikované. Medzi možné faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku ochorenia, patria:

 • genetická predispozícia (prítomnosť adenomyózy alebo endometriózy u matky, sestry alebo starej mamy);
 • sedavý spôsob života;
 • zápalové ochorenia maternice a prívesky;
 • začiatok sexuálnej aktivity do veku 16 rokov;
 • nepravidelný menštruačný cyklus;
 • príliš skoré (pred 18 rokmi) alebo neskoré (viac ako 35 rokov) tehotenstvo;
 • prítomnosť zlých návykov (najmä zneužívania alkoholu a drog);
 • samopodávanie určitých liekov (hormonálne kontraceptíva, steroidy, cytostatiká);
 • absencia pôrodu do 40 rokov;
 • traumatické zranenia vnútorných pohlavných orgánov;
 • časté kyretáž počas potratu alebo kefovania po potratu;
 • skorý nástup menštruácie u dievčat (do 12 rokov);
 • diabetes typu 1 a typu 2;
 • tráviaca obezita (3 až 4 stupne);
 • vystavenie dlhodobému stresu;
 • intenzívna fyzická aktivita.

Príznaky vývoja choroby

Schopnosť otehotnieť s adonomyózou závisí do istej miery od stupňa šírenia patologických procesov, ako aj od prítomnosti iných patológií ženského reprodukčného systému. Ukazuje sa, že v prípade ochorenia je ťažké otehotnieť, keď sa zistia aj iné patológie, napríklad maternicové myómy (benígny nádor). Nasledujúce príznaky môžu naznačovať výskyt problémov spojených s adenomyózou:

 • prítomnosť bolestivých pocitov pred a počas príchodu menštruácie, navyše po určitom období po nich;
 • vzhľad pred menštruáciou a niekoľko dní po vyblednutí hnedej farby;
 • pozorovanie zmien v mesačných cykloch;
 • určenie zväčšenia veľkosti maternice a skreslenie jej tvaru;
 • menštruácia je najčastejšie veľmi bohatá;
 • pri pohlavnom styku môže byť bolesť.

Počas tehotenstva sa obnovuje hormonálne pozadie, zlepšuje sa stav maternice, regresia lézií, dokonca môžete pozorovať čiastočné zlepšenie stavu chorého orgánu..

Znaky priebehu tehotenstva s adenomyózou

Je dokázané, že očakávanie dieťaťa má priaznivý vplyv na ženské telo. Tehotenstvo je druh fyziologickej menopauzy: v dôsledku neprítomnosti menštruácie zmiznú hlavné klinické prejavy choroby a znížia sa aj ložiská adenomyózy. V niektorých prípadoch si pacient vyžaduje obmedzenie fyzickej aktivity a použitie gestagénov, aby sa zabránilo predčasnému nástupu pôrodu.

K porodu s maternicovou adenomyózou môže dôjsť prirodzene, ak neexistujú iné indikácie pre cisársky rez zo strany matky alebo dieťaťa. Plánovaný chirurgický zákrok sa vykonáva po dobu 38 - 39 týždňov.

Nežiaduce následky choroby

Maternicová adenomyóza je mimoriadne nebezpečné ochorenie, ktoré môže viesť k rôznym komplikáciám v akomkoľvek trimestri tehotenstva. Najčastejšie sa vyskytujú:

 • spontánne potraty alebo potraty v skorých štádiách (spojené s narušenou implantáciou vajíčka a nedostatkom výživných zložiek potrebných na vývoj plodu);
 • placentová nedostatočnosť (placenta - miesto dieťaťa, cez ktoré vstupujú do tela dieťaťa prospešné látky z tela matky);
 • preeklampsia - výskyt opuchov a zvýšený krvný tlak;
 • placenta previa (kvôli veľkému objemu poškodenia povrchu maternice sa dá vajíčko fixovať v jeho spodnej časti, v dôsledku čoho je blokovaný pôrodný kanál);
 • krvácanie v dôsledku prasknutia krvných ciev;
 • predčasný nástup pôrodu (až do 38 týždňov) v dôsledku oddelenia normálne umiestnenej placenty.

Pamätajte, že pre tehotnú ženu s diagnózou adenomyózy maternice je akýkoľvek stres prísne zakázaný. Jeden z mojich pacientov trpiacich touto chorobou bol 14. týždeň, keď sa hádala so svojím manželom. Z dôvodu prudkého hormonálneho skoku a psychického stresu mala žena potrat. Po kuretáži sa lekári rozhodli spolu s prílohami odstrániť maternicu. Jediným spôsobom, ako mať potomstvo pre tohto pacienta, bolo adoptovať dieťa z detského domova..

Znaky priebehu tehotenstva s adenomyózou

Akákoľvek patológia u tehotných žien spôsobuje obavy, aký je vplyv adenomyózy maternice na tehotenstvo?

Existuje predpoklad, že s vývojom choroby sa zvyšuje produkcia prostaglandínov typu F. Za normálnych podmienok sú zodpovedné za kontrakciu maternice, ale ich nadmerný výskyt vedie k tomu, že svaly maternice sa začínajú kŕčovito a náhodne sťahovať. Aj keď žena nie je tehotná, tento stav je odchýlkou ​​od normy a vedie k tomu, že bolesť počas menštruácie zosilňuje..

Počas tehotenstva vedie hyperprodukcia prostaglandínov k potratom v skorých štádiách, pretože blastocystu nemožno implantovať do maternice. Tento predpoklad nemá silné dôkazy, avšak u žien v ložiskách s adenomyózou je hladina prostaglandínov abnormálne zvýšená..

Adenomyóza a nástup tehotenstva

Adenomyózu je možné liečiť po tehotenstve. Ak je adenomyóza v počiatočnom štádiu, žena je mladšia ako 35 rokov, potom sa tehotenstvo môže skutočne stať istým druhom liečby. Počas tohto obdobia skutočne nedošlo k menštruačnému krvácaniu. Existuje takzvaná fyziologická menopauza, počas ktorej spomaľuje rast endometria a jeho patologická proliferácia..

Špecifickosť priebehu tehotenstva s adenomyózou

 1. Pravdepodobne žena s touto diagnózou má nedostatok progesterónu. A to znamená, že kontraktilita maternice je vysoká, v neskorších štádiách existuje riziko potratu, riziko poškodenia. Pravdepodobne sa vyžaduje cisársky rez.
 2. Niekedy v maternicovej dutine s adenomyózou sú adhézie. Kvôli nim je rast plodu ťažký, je nútený zaujať zlé postavenie, čo tiež znemožňuje prirodzený pôrod..
 3. Ak je blízko miesta pripojenia - zameranie adenomyózy, - existuje riziko predčasného oddelenia placenty..
 4. Vzhľadom na patologický proces v cievach, ktoré dodávajú výživné látky na membrány, je riziko ich poškodenia vysoké. To spôsobuje fetoplacentálnu nedostatočnosť, ktorá môže brzdiť vývoj dieťaťa.

Kontrola vo všetkých fázach: od prípravy na počatie až po tehotenstvo a pôrod - záruka, že šťastné tehotenstvo s touto diagnózou je stále možné.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia sa u novorodenca objavuje ako dôsledok slabosti svalov, častej zápchy alebo rozhnevaného plaču, ako aj vývojových defektov - dysplázie. V takom mladom veku nemožno použiť radikálne prostriedky nápravy.
Platón prirovnal maternicu k zvieraťu, ktoré žije v tele ženy. "Crazy", začne "behať" cez telo a spôsobiť rôzne príznaky. Tak sa objavil termín „hystéria“ - pred tisícročiami sa verilo, že za vznik tohto stavu je zodpovedný hippokratický súčasník nazývaný hyster („hyster“)..
Žalúdková kýla je typ prietrže ezofágového otvoru bránice, pri ktorom dochádza k čiastočnému alebo úplnému vstupu žalúdka do hrudnej dutiny. Patológia sa často neprejavuje a diagnostikuje sa pri liečbe iného ochorenia.