loader

Hlavná

Hlava

Liečba trieslovej prietrže bez chirurgického zákroku: alternatívne metódy

Otázka liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku spôsobuje veľa kontroverzií. Mnohí si však uvedomujú pozitívne výsledky nechirurgickej liečby. Na začiatku je možné vyliečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku. Pozrime sa podrobnejšie na metódy a prostriedky takéhoto zaobchádzania..

Ako sa objaví slabá prietrž?

Inguinálna hernia je patológia, pri ktorej je vnútorná časť orgánu umiestnená za brušnou dutinou. Vonku to vyzerá ako hrbol. Kýla sa objavuje kvôli slabosti v spojivových tkanivách, väzoch a svaloch, ktoré udržujú orgán na horšom mieste. Vrodené alebo získané oslabenie môže byť lokálne alebo všeobecné..

 • S extrainguinálnou zónou sú spojené časté príčiny: orgán presahuje hranice, aj keď neexistujú žiadne oslabené väzivá a svaly. Tento stav spôsobuje zvýšená fyzická aktivita, zvýšená hmotnosť a častá zápcha..
 • Miestne príčiny sú spojené s ťažkou svalovou slabosťou, ktorá nedokáže udržať orgán na mieste, keď osoba stojí.

Inguinálna kýla sa vyvíja u dospelých oboch pohlaví, častejšie u mužov. Čím je človek starší, tým vyššie je riziko prietrže, pretože vek a tkanivá tkanív sa zhoršujú. Keď úplne prestanú vykonávať svoju prácu, orgán sa pri malých nákladoch vydýchne. Dochádza tiež k zvýšeniu klírensu v inguinálnom kruhu, ktorý spôsobuje u mužov herniu.

Druhy trieslovínovej hernie

 • Škúlenie. Jeden alebo iný orgán „opúšťa“ spermatickú šnúru. Táto patológia môže byť vrodená aj získaná..
 • Straight. Orgán vyčnieva, spermatická šnúra nie je zapojená. Ligamenty a svaly sú mierne oslabené. K oslabeniu dochádza postupne a môže dôjsť úplne v prípade obezity alebo v starobe.
 • Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko výčnelkov, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Zároveň priama aj šikmá prietrž.

Niektorí z pacientov žili a bývali s herniou, neuvažovali o dôsledkoch. Ak sa však choroba zistí, lekári ju odporúčajú liečiť. Ochorenie môže byť diagnostikované radom charakteristických symptómov..

Ako sa prejavuje inguinálna prietrž: príznaky choroby

 • výstupok vo forme kužeľa, ktorý je umiestnený v dolnej časti brucha;
 • pocit plného brucha (nepravdivý);
 • bolesť vznikajúca v stoji a počas námahy. Dávajú dolnú časť chrbta a genitálie;
 • tachykardia, nevoľnosť, horúčka;
 • horenie v slabinách;
 • nezdravé močenie a stolice;
 • nepohodlie pri chôdzi.

Chirurgia alebo konzervatívna liečba?

Chirurgia vám umožňuje rýchlo nastaviť orgán späť v ktorejkoľvek fáze, ale riziko recidívy sa zvyšuje. Na začiatku, keď nedôjde k porušeniu, je možné predpísať liečbu slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Ošetrujúce lekárske ošetrenie by sa malo venovať otázke, aké metódy liečby choroby by sa mali riešiť.

Nechirurgická liečba ingínovej prietrže zahŕňa nasledujúce metódy: použitie lekárskeho obväzu, fyzioterapeutické procedúry a gymnastiku, lieky a tradičná medicína. Lekár vyberie liečebný program pre každého pacienta individuálne. Táto liečba u mužov je veľmi účinná, ak pacient prísne dodržiava všetky požiadavky a jeho prípad sa nezačne..

Pozrime sa podrobnejšie na to, ako vyliečiť slabinovú prietrž bez chirurgického zákroku.

Nosiť obväzový pás

Liečba bez chirurgického zákroku nevyhnutne zahŕňa nosenie obväzového pásu. Pás sám sa nelieči, ale je nevyhnutným pomocným prostriedkom v triedach fyzickej terapie. Nedá sa nosiť neustále, pretože to môže oslabiť chrbtové svaly a abs.

Fyzikálne procedúry a liečebné cvičenia

Ako liečiť slabinovú prietrž fyzikálnymi postupmi? Užitočné chôdze, mierny beh, plávanie a aerobik. Počas týchto cvičení brušná tlač zosilnie, riziko recidívy zmizne. Príčinou vzniku kýly môže byť aj silné fyzické námahy, preto je veľmi dôležité zvoliť si príslušné tempo a úsilie..

Môžete liečiť slabinovú prietrž pomocou gymnastiky. Terapeutická gymnastika je veľmi efektívny spôsob liečenia a regenerácie v prírodnom režime. Špeciálne navrhnuté cvičenia dobre posilňujú predné svaly na bruchu - pretože ich oslabenie je hlavnou príčinou výčnelkov..

Cvičením sa precvičia všetky svaly tlače, zlepší sa väzba a zvýši sa pohyblivosť bránice. Špecialista ich vyberie individuálne: odporúča sa v budúcnosti vykonávať gymnastiku, aby sa predišlo možným relapsom a komplikáciám..

Terapeutickú gymnastiku je možné vykonávať iba so súhlasom lekára, jedná sa o pomerne účinné metódy liečby. Cvičenia sa vykonávajú trikrát denne: ráno - pol hodiny pred raňajkami, popoludní - 30-40 minút po jedle a večer 50 minút po poslednom jedle. Cvičenie posilňuje brušné svaly, väzy a zvyšuje pohyblivosť bránice.

Súbor cvičení číslo 1

 • Počiatočné držanie tela: ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené za hlavou, nohy sú ohnuté na kolenách. V tejto polohe sa musíte striedať a ťahať si navzájom kolená a lakte. Počet opakovaní - 15.
 • „Bicykel“ stredne rýchlym tempom - čo najviac.
 • „Nožnice“ v póze ležiacom na chrbte. Ruky sú umiestnené pozdĺž tela.

Komplex cvičení №2

 • Pacient musí ležať na chrbte a natiahnuť nohy dopredu. Na žalúdku zostáva asi 1 kg. hmotnosť, ktorá sa počas cvičenia môže pohybovať okolo žalúdka. Pri vdýchnutí pacient trčí žalúdok, pri výdychu sa znižuje.
 • Potom si sadnite na stoličku, oprite sa a uchopte sedadlo. Po vdýchnutí nadvihnite panvu pri výdychu - nižšie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy a roztiahnite ich doširoka. Panva sa nadýchne a pri výdychu sa spustí. Na podporu môžete použiť chodidlá, ramená alebo lakte.
 • Pacient musí sedieť na stoličke, uvoľniť ruky a nohy a pri inhalácii odtiahnuť nohy na brucho a do oblasti hrudníka, nižšie na výdych..

Pred začatím triedy musíte mať obväz - používa sa ako ochranný prostriedok proti možnému vážnemu stresu u mužov. Musíte začať trénovať s inštruktorom: pre každého pacienta vypracuje individuálny tréningový program a pomôže predchádzať možným komplikáciám.

fyzioterapia

Inguinálna kýla môže viesť k nepríjemným komplikáciám: môže spôsobiť hlien alebo infekciu. Príslušné fyzioterapeutické postupy ich varujú, a preto musia byť zahrnuté do komplexu povinnej liečby.

Ultrafialové žiarenie a laser pomáhajú hojiť tkanivá. V budúcnosti môžete použiť induktotermiu, diadynamik, liečbu parafínom a bahnom.

ethnoscience

Ako vyliečiť chorobu pomocou tradičnej medicíny? Kombinujú sa s terapeutickými cvičeniami a preventívnymi opatreniami. Alternatívnu liečbu by mal sledovať aj odborník. Aktívne používajte obklady, masti, pleťové vody. Postihnuté oblasti nie je možné zahriať. Môžete použiť také ľudové recepty:

 • Soľanka z čerstvo kysnutého kapusta používaná na nočné obklady.
 • Stlačiť z tinktúry na presličke poľa: 3 lyžice. l nalejte vriacu vodu na kvety a nechajte pôsobiť 30-40 minút. Naneste ochladený obklad.
 • Vývar byliny Larkspur. 25 g nalejte malé množstvo vody a povarte 8-12 minút. Pripravený produkt je možné konzumovať dovnútra počas 1 čajovej lyžičky. pred jedlom.
 • Masť na jezdecký tuk a vajcia. 100 ml ocot je potrebné zmiešať s kuracím vajcom. Bravčový tuk (0,5 l.) Sa topí a trvá 5 až 6 dní v tmavej a chladnej miestnosti. Po uplynutí stanoveného času je potrebné do zmesi pridať pár prepeličích vajec a 10 g jazvčieho tuku. Všetci sa zmiešali a poslali do chladničky. Pripravená masť pomôže zbaviť sa príznakov, aplikuje sa na oblasti s prietržou jeden mesiac.
 • Chrípková tinktúra. Do 0,5 litra sa musí naplniť 30 g kvetov chrípky. vriacou vodou a trvajte 1-1,5 hodiny. Vždy pred jedlom sa podáva malé množstvo infúzie.
 • Užitočné sú nasledujúce zložky: jód, cesnak, biela akácia, hnedý chlieb, amoniak.
 • Tinktúra na smrekovci smrekovca. Jeden liter vriacej vody sa naleje do 5 lyžíc. l kôra a trvajú 10-12 hodín. Vezmite 200 ml. 4-5 krát denne a používa sa na obklady.
 • Tinktúra ďateliny: 20 g. Je potrebné naliať 200 ml. vriacou vodou a trvať 1,5 hodiny. Hotová tinktúra sa používa perorálne trikrát denne, 60 - 70 ml.
 • Deň a noc komprimujte z čerstvého agáve.
 • Tinktúra na dubovej kôre. Kôra a žalude sa nalejú do červeného vína a trvajú na nich 20 dní. Tento nástroj sa používa ako kompresia.
 • Domáca masť na základe zlatého fúzy. V nádobe s objemom 0,5 ml musíte vyplniť suchú banán plantážnu, zlatú fúzy a indickú cibuľu. Do zmesi sa pridá bravčový tuk a všetko sa dôkladne premieša..
 • Vývar na báze paliny: 30 g bylín sa naleje vriacou vodou (200 ml) a trvá 2,5 - 4 hodiny. Vývar vypite 3-4 krát denne, 100 ml. v tom čase.
 • Tinktúra listov kostí. 25 g listov by sa malo naplniť vriacou vodou (250 ml) a trvať na tom, aby sa udržiavalo 5 hodín. Potom pridajte do tinktúry 30 g medu. Tinktúra sa používa ako obklad.
 • Kompresia založená na paline a ražnom chlebe. Výrobok sa musí nanášať na pokožku v mieste prietrže.
 • Acetický roztok sa používa na denné pranie. Pomery sú nasledujúce: 2 lyžice. l ocot sa musí nariediť v 200 ml. voda.
 • Požitie infúzií liečivých bylín. Telo posilňujú egreše, chrpy, lúky, smrekovce (kôra), nesmrteľky, presličky.

Vďaka ľudovým receptom sa veľa pacientov úspešne zbavilo príznakov choroby. A predsa je možné liečiť ingvinálnu prietrž bez chirurgického zákroku úplne a efektívne? Pripomíname vám, že všetky tieto metódy sú účinné v kombinácii iba v počiatočnom a ľahkom štádiu choroby. Všeobecne sa jedná o pomocnejšie, liečebné a doplnkové postupy, ktoré pomáhajú eliminovať príznaky choroby.

Najlepšie metódy na liečbu slabinovej prietrže u mužov

Tento krátky článok poskytuje prehľad moderných metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov..

Pri tejto patológii sa liečba vykonáva pomocou chirurgického zákroku (jedná sa o „zlatý štandard“ terapie): iba pomocou nej je možné úplne odstrániť trieslovú prietrž. Existuje dobrá správa: účinnosť takejto terapie je 97 - 100%, v závislosti od skúseností chirurga, a moderné metódy endoskopickej liečby vám umožňujú vykonávať zásah drobnými punkciami do kože..

Všetky ostatné liečebné metódy bez chirurgického zákroku: fyzikálna terapia, obvaz, ľudová liečba sú iba pomocné.

Prečítajte si viac o všetkých týchto metódach - čítajte ďalej.

Štruktúra ingvinovej prietrže u mužov

Chirurgia je jediný spôsob, ako úplne vyliečiť

Inguinálna hernia sa vytvára ako dôsledok prieniku peritonea - sliznice obloženej brušnej dutiny zvnútra a orgánov brušnej dutiny - do trieslovinového kanálika..

Na záchranu človeka pred patológiou sa používa kýlová chirurgia, ktorá sa môže vykonávať otvorene alebo endoskopicky..

Otvorená cesta

Pri otvorenej operácii sa tkanivá v oblasti trieslového kanálika a pobrušnice v oblasti prietrže rozrežú a orgány, ktoré tvoria prietrž, pokiaľ neboli v čase operácie obmedzené, sa vrátia späť do brušnej dutiny. Potom sa peritoneum prešíva niťami v oblasti herniálnej brány a časť sliznice, ktorá tvorí herniálny vak, sa odreže.

V druhej fáze chirurg posilňuje steny mozgu, aby zabránil relapsu v budúcnosti. To sa deje buď pomocou vlastných tkanív, napríklad šľachovej doštičky vonkajšieho šikmého svalu brucha, alebo pomocou špeciálnych sieťových transplantátov z biologických alebo umelých materiálov. V súčasnosti sa najčastejšie používajú sieťové transplantáty, pri ktorých sa pravdepodobnosť recidívy ochorenia zníži na takmer desatiny percenta..

Endoskopická metóda

Alternatívou k otvorenej metóde liečby patológie u mužov je endoskopická chirurgia..

Vďaka jeho dobrému výkonu je obnova tela rýchlejšia a ľahšia, pretože namiesto širokého rezu tkanív nad trieslovým kanálikom sa vykonávajú iba 4 vpichy prednej brušnej steny..

Nevýhody endoskopickej liečby slabinových prietrží:

 • väčšie riziko komplikácií a relapsu choroby;
 • potreba celkovej anestézie (pri otvorenom chirurgickom zákroku sa liečba môže vykonávať v lokálnej anestézii).

Čo je potrebné urobiť pred operáciou

Pred operáciou sú akékoľvek ťažké cvičenia zamerané na posilnenie brušnej tlače kontraindikované, pretože zvyšujú vnútrobrušný tlak a vyvolávajú výskyt neredukovateľnej alebo obmedzenej prietrže (čo komplikuje priebeh ingvinovej prietrže a predstavuje priame riziko pre ľudský život)..

Muži aj ženy s neoperovanou inguinálnou prietržou sa môžu zdvíhať iba do 5 kg.

Bandážová aplikácia

Nanešťastie nie je vždy možné vykonať operáciu. Jeho kontraindikáciou sa môžu stať závažné somatické choroby alebo odmietnutie pacienta chirurgickým zákrokom..

V takýchto prípadoch môže človek nosiť špeciálny obväz: zastaví ďalšie zväčšovanie kýly a zabráni jeho porušeniu. Nosenie bandáže nie je liečbou ako takou a nenahrádza chirurgický zákrok a jej dlhodobé používanie vedie k oslabeniu brušných svalov a môže zhoršiť priebeh slabinovej prietrže..

Moderný pohľad na liečbu ingínovej hernie bez chirurgického zákroku

Pred sto rokmi sa americkí vedci pokúšali liečiť herniálny výčnelok v slabinách u mužov bez chirurgického zákroku. Za týmto účelom boli do trieslovinového kanála zavedené prípravky, ktoré spôsobili zhrdzavenie a zjazvenie herniálneho vaku. Pokus sa neúspešne skončil: u mnohých pacientov sa vyvinuli závažné komplikácie, ako napríklad krvácanie, infekcie a zjazvenie spermatickej šnúry..

Bohužiaľ je takmer nemožné zúžiť samotný inguinálny kanál alebo ho tak silno posilniť pomocou liekov a terapeutických cvičení, ktoré natrvalo eliminujú dokonca aj upravenú guinovú prietrž. A ak už vznikla slabá prietrž a nevylieči sa, chirurgická liečba je o to nevyhnutnejšia.

Pomocné cvičenie

Doma bude užitočné robiť terapeutické cvičenia - starostlivé posilňovanie brušných svalov fyzickými cvičeniami, ktoré nespôsobujú výrazné zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Pravidelný tréning pomôže posilniť prednú brušnú stenu a tým zvýšiť znášanlivosť záťaže, ak sa pri namáhaní vyskytuje prietrž hernia..

Ak chcete úspešne liečiť patológiu, všetky cvičenia sa musia vykonávať trikrát denne: ráno, popoludní a večer.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

S vrecom piesku (1 kg)

Dajte vrece piesku na brucho do pupka. Nafúknite žalúdok - zatiahnite žalúdok.

Tento postup zopakujte umiestnením vrecka piesku na žalúdok tesne nad pubis..

Vykonajte 10 až 12 opakovaní každej možnosti cvičenia.

Posaďte sa na stoličku, ruky okolo tela, kolená spolu pred vami. Zdvihnite ľavú ruku nahor a nakloňte ju doprava bez toho, aby ste vstali zo stoličky. Cvičenie opakujte iným spôsobom..

Do 10-12 opakovaní.

Ľahnite si na zem, ruky po tele. Uchopte loptu dovnútra chodidla a zdvihnite ju do výšky 10 - 15 cm od podlahy. Podržte niekoľko sekúnd - nižšie.

Opakujte 8 krát.

Šírite si šírku ramien nôh. Striedavo nakláňajte ľavú a pravú nohu a snažte sa dosiahnuť prsty prstami opačnej ruky. Vezmite druhú ruku späť a hore.

Opakujte 10-12 krát.

Pred vykonaním popísaných cvičení sa poraďte so svojím lekárom. Pamätajte, že tento problém môže radikálne vyriešiť iba chirurgický zákrok..

Ľudové lieky a lieky

Nie je možné účinne liečiť slabinovú prietrž len pomocou ľudových prostriedkov a liekov. S ich pomocou je však možné vytvoriť podmienky, za ktorých sa herniálny výčnelok s korigovateľnou prietržou vyskytuje menej často.

To sa dá urobiť, ak má človek provokačný kašeľ, zápchu alebo ťažkosti s močením. Vyriešením vyššie uvedených problémov s používaním ľudových liekov alebo liekov sa dá vyhnúť mnohým situáciám prudkého zvýšenia vnútrobrušného tlaku, ktorý je spúšťačom vzniku kýly..

Aké konkrétne recepty na liečbu choroby teda závisia výlučne od provokačného faktora.

Liečba kýly v slabinách u mužov cvičením

Inguinálna kýla sa vzťahuje na choroby, ktoré môžu byť v počiatočných fázach vývoja korigované správnym životným štýlom a posilnením svalov prostredníctvom cvičenia. Liečba slabinovej prietrže u mužov s fyzickými cvičeniami poskytuje vynikajúce výsledky, zriedkavo spôsobuje komplikácie a je vynikajúcou metódou na zlepšenie zdravia pacienta ako celku..

Pár slov o tejto chorobe

Kýla je patologický proces, pri ktorom sa určitý orgán pohybuje mimo svojho miesta. Inguinálna hernia je vyčnievanie omentum a slučky tenkého čreva cez trieslovinový kanál.

Najčastejšie sa choroba vyvíja u mužov. Symptómy patológie sú u žien mimoriadne zriedkavé, ochorenie je hlavne vrodené.

Ochorenie sa prejavuje vo forme vydutia v oblasti trieslovín, ktoré je možné nezávisle upraviť a narušiť pacienta iba pri napätí brušných svalov. V skorých štádiách patológia pacientov príliš neobťažuje, nepohodlie pociťujeme iba pri intenzívnej fyzickej námahe a zdvíhaní hmotnosti. Kýla v neskorších fázach predstavuje riziko porušenia vnútorných orgánov a vývoja ďalších nebezpečných následkov.

Aby sa predišlo komplikáciám, pacientom sa odporúča vykonať špeciálny gymnastický tréning, ktorý pomôže posilniť svaly a väzivo, zabráni patologickej expanzii trieslového prstenca.

Ciele fyzioterapie

Strata vnútorných orgánov vo trieslovom kruhu nastáva v dôsledku straty svalového tonusu alebo rozťahovania inguinálneho otvoru pod vplyvom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ťažkej fyzickej námahy a ďalších vecí. Na obnovenie svalového korzetu a posilnenie otvorov v väzoch v oblasti trieslovín odborníci odporúčajú použiť skupinu špeciálne navrhnutých cvičení..

Medzi všeobecné ciele gymnastiky patria:

 • zvýšenie svalového tonusu;
 • redukcia herniálnych brán (diery, cez ktoré dochádza k vyčnievaniu);
 • celková pohoda pacienta.

Pred vykonaním gymnastiky sa musí každý pacient poradiť s odborníkom, fyzioterapeutické cvičenia s trieslovými kýlami majú kontraindikácie.

Indikácie a kontraindikácie pre cvičenie

Cvičenia používané pri liečbe kýly sú univerzálne. U pacientov s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu zdraví pacienti angažovať v preventívnych opatreniach, ako aj u ľudí s malými výčnelkami, aby sa predišlo komplikáciám. Telesná výchova sa prejavuje aj u ľudí, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku pri operácii prietrže.

Indikácie pre telesnú výchovu sú:

 1. Svalová slabosť brušnej steny.
 2. nadváha.
 3. Poruchy obehu v panvových orgánoch.
 4. Obdobie rehabilitácie po chirurgickom zákroku (gymnastika sa vykonáva až po uzdravení švov);
 5. Genetická predispozícia na hernie.
 6. Vrodené patológie u detí spojené so slabosťou svalov.

Medzi kontraindikácie sa rozlišujú tieto aspekty:

 1. Rôzne komplikácie prietrže, poškodené orgány.
 2. Nedávna chirurgia, nezahojené stehy.
 3. Bolesť a nepohodlie pri nabíjaní.
 4. Peritoneálne zranenia.

Všetky cviky vyberie špecialista. V tomto prípade sa berie do úvahy veľkosť výčnelku, znaky patológie, celkový zdravotný stav pacienta, pravdepodobnosť vzniku komplikácií..

Čo je potrebné zvážiť pri gymnastike

Na dosiahnutie čo najlepšieho účinku je potrebné dodržiavať fyzioterapeutické cvičenia podľa jednoduchých pravidiel. Prvé triedy by sa mali vykonávať s použitím nevýznamných zaťažení. Pacient by nemal pociťovať bolesť a nepohodlie. Zvyšovanie zaťaženia je povolené postupne. Každý deň sa počet cvičení zvyšuje o 2 - 3 opakovania.

Ak je celý komplex dobre tolerovaný, s výnimkou niekoľkých cvičení, môžete ich opustiť. Počas nabíjania sa neodporúča vykonávať náhle pohyby. Pomôže to predchádzať poraneniu svalov a eliminovať štípanie a iné komplikácie..

Pri telesnej výchove by mal pacient sledovať svoje zdravie. S rozvojom bolesti, pálenia, nepohodlia, cvičenia je potrebné zastaviť sa a poradiť sa s lekárom.

Počas obdobia gymnastiky musíte dodržiavať správnu výživu. Strava by mala byť nasýtená veľkým množstvom obilnín, vitamínov, minerálov. Je dôležité vzdať sa zlých návykov.

Komplex na posilnenie brušných svalov

Efektívne cvičenie bude iba vtedy, ak sa budete venovať triedam najmenej 3-4 hodiny týždenne. Telesná výchova sa musí vykonávať pravidelne v súlade so všetkými požiadavkami..

Na vykonanie niektorých cvičení budete možno potrebovať elastický obväz, činky, vŕzgací vak a loptičku. Komplex pozostáva z týchto cvičení:

 1. Počiatočná poloha (ďalej len „IP“) ležiaca, ruky pozdĺž tela, rovné nohy. Na brucho musíte položiť vrece piesku. Pacient sa nadýchne, napne brušné svaly a pomaly vydýchne.
 2. PI ležiace na bruchu, opierajúce sa o ohnuté lakte a prsty na nohách, vdychovanie pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou, vydržte 5-10 sekúnd, s výdychom sa vráťte do PI.
 3. FE ležiace, ruky pozdĺž tela, nohy zdvíhajú o 45 stupňov nad zemou, vykonávajú pohyby nôh vo forme kríženia, simulujúce prácu nožníc.
 4. SP leží na chrbte, držte loptu medzi svojimi rovnomernými nohami (držanými nohami), nadvihnite ju nad podlahu po dobu 5 až 10 sekúnd, pomaly položte nohy na zem.
 5. Cvičte na stoličke. Sedieť oproti chrbte, pomaly nakláňať na ľavú stranu, vydržať 5-10 sekúnd, vrátiť sa k PI, opakovať na druhú stranu.
 6. Sedieť na stoličke, položiť dlane na chrbát, vykonať panvový výťah, zatiaľ čo zdvíhať ponožky, zaistiť na 10 sekúnd, vrátiť sa na IP.

Pravidelný výkon komplexu pomôže posilniť svaly, pomôže vám zbaviť sa nadváhy, zlepší krvný obeh v panvových orgánoch a zvýši imunitu..

Rehabilitačný komplex po operácii

Po operácii je cvičenie s inguinálnou kýlou povolené až po úplnom zahojení chirurgických švov a vylúčení iných kontraindikácií. Počas tohto obdobia by ste mali upustiť od silových cvičení, ktoré môžu spôsobiť komplikácie.

Na posilnenie svalového tonusu sa používajú tieto cvičenia:

 1. PI leží na chrbte, je ľahké natiahnuť pravé koleno k ľavému lakťu a vykonať krútenie. Cvičenie zopakujte opačným smerom.
 2. V polohe na bruchu zdvihnite predĺženú nohu, vykonajte niekoľko kruhových pohybov, akoby ste naznačili kruh vo vzduchu, vymeňte nohu, opakujte cvičenie.
 3. Ležiaci na chrbte, zdvíhajte nohy, vykonávajte pohyby napodobňujúce jazdu na bicykli. Čím nižší je uhol nôh, tým ťažšie je vykonávať cvičenie.
 4. PI ľahu, ruky pozdĺž tela, pri vdychovaní pomaly zdvíhajte panvu, kým lopatky nevychádzajú z podlahy, zaistite ich na 5 sekúnd, vráťte sa na zem.
 5. V sede utiahnite brušné svaly, zadržte dych, pomaly dýchajte a uvoľnite žalúdok.
 6. IP leží, zdvihnite rovné nohy nad podlahu, skúste vydržať 5-10 sekúnd, sklopte nohy.

Všetky cvičenia sa opakujú pomaly, pacient by mal sledovať jeho dýchanie, pri vzhľadu dýchavičnosti môžete relaxovať. V počiatočných fázach je počet opakovaní 3 až 5 krát, v budúcnosti sa záťaž zvyšuje v závislosti od pohody a schopností pacienta..

Cvičenia sa musia vykonávať nielen pravidelne, ale aj správne. Chrbát počas nabíjania by mal byť rovnomerný, dýchajúci pokoj, odmeraný. Je dôležité vyhnúť sa trhaniu a trhaniu..

Pravidelné cvičenie nielen posilní svalový korzet, ale prispeje aj k normalizácii hmotnosti, posilneniu imunity, zavedeniu metabolických procesov a udržaniu vynikajúceho zdravia..

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je defekt v prednej brušnej stene, pri ktorom niektoré vnútorné orgány (zvyčajne veľké omentum, črevo, vaječník) čiastočne vystupujú z brušnej dutiny do ingvinálneho kanála..

Inguinálny kanálik je štrbina dlhá 4 až 6 cm v dolnej časti inguinálnej oblasti, ktorá pochádza z brušnej dutiny, prechádza dopredu a dolu a dosahuje povrchový inguinálny krúžok. U žien kruhový väz maternice s voľným spojivovým tkanivom prechádza cez trieslovinový kanál au mužov spermatickú šnúru. K vyčnievaniu vnútorných orgánov a pobrušnice s trieslovkou prietrže môže dôjsť vrodeným alebo získaným defektom triesloviny (brána prietrže).

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Inguinálne kýly sa zvyčajne vytvárajú kombináciou vrodených a získaných rizikových faktorov..

Vrodená vada, ktorá spôsobuje objavenie sa vrodenej ingvinálnej prietrže alebo jej vývoj v ranom veku, je nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice. Vo veku jedného roka vaginálny proces prerastie v 41% a 10% ľudí neprerastá ani v dospelosti, čo vytvára predpoklady na výskyt ingvinálnej prietrže..

Najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie, keď obsah herniového vaku náhle vytlačí prietrová brána.

Získané trieslové kýly sa vyskytujú v dôsledku slabosti brušných svalov v dôsledku ťažkej fyzickej námahy, svalovej atrofie v dôsledku prudkého poklesu hmotnosti alebo v dôsledku veku..

Medzi rizikové faktory pri slabinovej prietrži patria:

 • anatomická svalová slabosť peritoneálnej steny;
 • tesné zabalenie detí;
 • hlasné predĺžené plačanie detí;
 • početné narodenia;
 • predčasné tehotenstvo;
 • nadváha, obezita;
 • poranenia v oblasti slabín;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • hrať na dychové nástroje;
 • choroby gastrointestinálneho traktu, ktoré sú sprevádzané neustálymi poruchami pohybu čriev;
 • poruchy močenia pri ochoreniach prostaty;
 • nedostatok mobility; a tak ďalej.

Formy choroby

Inguinálne kýly môžu byť vrodené a získané.

Podľa lokalizácie herniálneho vaku:

 • inguinal - prietrž vyčnieva do dutiny trieslového kanálika, ale nepresahuje úroveň vonkajšieho otvorenia inguinálneho kanála;
 • šnúra - obsah herniálneho vaku klesá do mieška do spermatického kordu;
 • inguinal-scrotal - hernial obsah sa dostane k semenníku, pretiahnutie miešok;
 • šikmý - obsah prechádza celým trieslovým kanálom. Táto forma je najbežnejšia, môže byť vrodená alebo získaná. Získaný má šikmý smer iba v počiatočných štádiách patológie, so zväčšením prietrže sa vnútorný otvor inguinálneho kanálu rozširuje dovnútra. Vo väčšine prípadov je šikmá priľahlá kýla jednostranná;
 • priamy - obsah hernie prechádza cez brušnú stenu do trieslovinového kanálika, zatiaľ čo vnútorné otvorenie trieslového kanálika nie je ovplyvnené. Táto forma spravidla vzniká v dôsledku prepätia a je dvojstranná;
 • intersticiálna priama (subkutánna) - výčnelok prietrže sa vyskytuje v podkožnom tkanive aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • kĺzanie - zaznamenáva sa ďalší výčnelok vnútorného obalu brušnej dutiny. Súčasne môžu z brušnej dutiny opustiť nielen tenké črevo, ale aj steny močového mechúra, maternice, vajcovodov, vaječníkov atď. Toto je najnebezpečnejšia forma ingvinálnej prietrže, pretože je náchylnejšia na porušenie ako iné..

V kombinovanej forme slabinovej prietrže sú na jednej strane identifikované dva alebo viac hernálnych vakov. V tomto prípade kýla sa nekomunikuje medzi sebou, každá z nich má svoju kýlu. Patológia je pomerne zriedkavá..

Podľa schopnosti obsahu herniového vaku sa vrátiť do pôvodného stavu (obnoviť sa), hernie sú:

Príznaky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je okrúhly výstupok v oblasti trieslovín, ktorý je sprevádzaný ťahaním a bolesťou rôzneho stupňa intenzity. Bolesť často vyžaruje do bedrovej oblasti. Výčnelok pri slabinovej prietrži sa zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom, kýchaním, zatiaľ čo pri ľahnutí zvyčajne zmizne..

Okrem toho klinický obraz slabiny prietrže závisí od toho, ktorý z vnútorných orgánov sa stal obsahom herniálneho vaku..

Ak sa pacienti zúčastňujú na patologickom procese močového mechúra, sťažujú sa na rýchle a / alebo bolestivé močenie, bolesť v podbrušku. U starších pacientov sa môže vyskytnúť retencia moču. Ak je kýla obsahom vajcovodov alebo vaječníkov, ženy trpia bolestivou menštruáciou. Prolaps v kýlovej časti slepého čreva je sprevádzaný zápchou, nadúvaním, nadúvaním, kŕčmi brucha..

Malé trieslové kýly nemusia byť pre pacienta nepríjemné a môžu byť úplne bezbolestné. S veľkými rozmermi slabinovej prietrže je pacient

nepríjemné pocity pri chôdzi, ako aj neustále pocity ťažkosti v bruchu.

diagnostika

Na zistenie slabiny prietrže sa pacient vyšetrí vo vertikálnej a horizontálnej polohe, vykoná sa test s napätím a test proti kašľu..

Na objasnenie lokalizácie patológie a stavu mozgu sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, panvových orgánov a šourku. Ultrazvuk vám umožňuje zistiť, ktoré z vnútorných orgánov sú zapojené do patologického procesu. Na ten istý účel sa vykoná irigoskopia (stanoví sa možné postihnutie čreva) a cystoskopia so zvýšením kontrastu (postihnutie močového mechúra)..

U mužov sa inguinálna kýla vyskytuje 9-krát častejšie ako u žien, najčastejšie u detí mladších ako 10 rokov.

Ak ultrazvukové vyšetrenie nezistilo prietrž, vykoná sa röntgenová štúdia s kontrastným činidlom na objasnenie diagnózy..

Potrebná je diferenciálna diagnóza trieslovej kýly s kvapkami testikulárnych membrán (hydrocelé), kŕčové žily spermatickej šnúry (varikokéla), lymfadenitída, lipóm spermatickej šnúry, femorálna prietrž. Inguinálna skleróza u detí sa musí odlíšiť od nežiaduceho semenníka v miešku (kryptorchidizmus)..

Liečba prietržnej hernie

Liečba slabiny prietrže sa vykonáva operatívne v chirurgickej nemocnici. Chirurgia nie je indikovaná pri výskyte závažných sprievodných ochorení, pri závažnom vyčerpaní pacienta, ako aj u oslabených starších pacientov a tehotných žien. Týmto pacientom sa odporúča nosiť obväz na brušnú prietrž, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Chirurgická hernia

Operácia s inguinálnou kýlou sa vykonáva podľa plánu s predbežnou prípravou, ktorá spočíva v podrobnom laboratórnom a inštrumentálnom vyšetrení, a ak je to potrebné, v náprave odhalených porušení. Jednou z požiadaviek na operáciu odstránenia ingínovej prietrže u detí je neprítomnosť infekčného ochorenia dva týždne pred chirurgickým zákrokom. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, endoskopickej alebo otvorenej metóde.

Chirurgia pri slabinovej prietrži (kýlová oprava, herniorafia, hernioplastika) má nasledujúce štádiá:

 1. Vytvorenie prístupu k inguinálnemu kanálu.
 2. Odstránenie kýly hernie.
 3. Zašívajte hlboký ingvinálny prsteň do normálnej veľkosti.
 4. Plastový trieslový kanál.

Výber metódy plastového inguinálneho kanálu sa vykonáva v závislosti od formy choroby a veľkosti prietrže:

 • Bobrov-Girardova metóda - umožňuje vám spevniť prednú stenu trieslového kanálika, poskytuje prihojenie homogénnych tkanív súčasným lemovaním aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu s priečnymi a vnútornými šikmými svalmi brucha;
 • Spasokukotského metóda - modifikácia metódy Bobrov-Girard. Počas operácie sa aponeuróza a svaly zachytia a súčasne sa spoja s trieslovým väzom s ďalšou duplikáciou aponeurózy. Umožní vám zabrániť erózii trieslového väzu, ktorá sa môže vyskytnúť v dôsledku častého šitia;
 • Metóda šitia podľa Kimbarovského - prispieva k dobrému zapaseniu toho istého tkaniva do trieslového väzu. Okraj horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu súčasne obklopuje okraje priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha;
 • Bassiniho metóda - založená na aplikácii hlbokých stehov, ktoré pomáhajú spevniť zadnú stenu trieslového kanála;
 • Metóda Shouldays je modifikáciou metódy Bassini. Počas chirurgického zákroku, po odstránení trieslovej kýly, sa vytvorí súvislá šva, duplikátna priečna fascia, spodná hrana priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha sa šije rovnakou niťou. Spermatická šnúra je položená na jej vrchole vo forme duplikátu, ktorý prišíva okraje disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha;
 • Postempskyho metóda - úplné odstránenie inguinálneho kanálu, inguinálneho priestoru a formovania inguinálneho kanála novým smerom;
 • Kukudzhanovova metóda - indikovaná na priamu formu ingínovej hernie, ako aj v zložitých prípadoch choroby, spočíva v zošívaní aponeurotických vlákien vnútorného šikmého a priečneho svalu a vagíny svalu brucha konečníka do strednej oblasti iliakálnych a brušných väzov;
 • Martynovova metóda - používa sa na šikmé brušné kýly a spočíva vo vytvorení duplikátu rozrezaných listov aponeurózy;
 • Lichtenštajnská metóda - šitie tkaniva bez napätia. Okrem toho sa ako alogénna transplantácia používajú špeciálne hypoalergénne siete;
 • metóda Ru - Oppel - sa používa pre malé vrodené a získané trieslové kýly. Po vložení obsahu hernálneho vaku do brušnej dutiny sa hernálny vak obinuje pri krku, odstráni sa trieslová prietrž a potom sa zašíva vonkajší otvor inguinálneho kanálika..

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

Odstránenie laparoskopickej kýly prietrže

V chirurgickej praxi sa široko používa metóda endoskopickej (laparoskopickej) hernioplastiky. Medzi výhody tohto spôsobu patrí schopnosť uzavrieť vnútorné otvorenie trieslovinového a femorálneho kanála súčasne. Počas operácie sa vyrábajú malé úseky inguinálnej oblasti, cez ktoré sa vkladá laparoskop obsahujúci chirurgický manipulátor, kameru z optických vlákien, ktorá zobrazuje obraz chirurgického poľa na monitore v operačnej sále a zdroj studeného svetla, ktorý poskytuje dobrý prehľad o chirurgickom poli. Pri operáciách pri slabinovej prietrži sa laparoskopy používajú na umožnenie laterálneho vyšetrenia chirurgického poľa. Na rozdiel od tradičných operácií v oblasti brucha, laparoskopická metóda umožňuje vykonať chirurgický zákrok s minimálnym možným počtom chirurgických úrazov, skrátiť dobu rehabilitácie na niekoľko dní a tiež znížiť pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Laparoskopická operácia sa neodporúča pre veľké inguinálne prietrže a priľnavosť.

Možné komplikácie a dôsledky

Najbežnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej stlačenie, keď obsah herniálneho vaku náhle vytlačí herniálny portál. Dochádza k narušeniu krvného obehu a inervácii orgánov, ktoré spadli z brušnej dutiny a nachádzajú sa v herniálnom vaku až do ich nekrózy, po ktorom nasleduje vývoj peritonitídy, čo je život ohrozujúci stav. Porušenie môže byť elastické, fekálne a kombinované. Pružné porušenie sa pozoruje, keď do hernálneho vaku spadne väčší objem vnútorných orgánov ako obvykle. Zvieranie stolice nastáva, keď stolica stagnuje v črevnom trakte, ktorý spadol do herniálneho vaku. V prípade porušenia prietrže potrebuje pacient pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Medzi ďalšie komplikácie trieslovej prietrže patria:

 • zápal trieslovej prietrže;
 • ischemická (t.j. z dôvodu nedostatočného prietoku krvi) orchitída;
 • koprostáza - stagnácia výkalov;
 • hernia ireducibilita.

Kýla prietrže sa môže vyskytnúť v dôsledku traumy na obsah hernálneho vaku a jeho stien, čo môže následne viesť k rozvoju procesu priľnavosti. V závislosti od šírenia patologického procesu môže hernia prietrže byť čiastočná alebo úplná..

predpoveď

Prognóza nekomplikovanej prietrže, ktorá je predmetom jej včasnej diagnostiky a správnej liečby, je priaznivá. S rozvojom komplikácií sa zhoršujú, niektoré z týchto komplikácií predstavujú bezprostredné ohrozenie života.

Recidia trieslovej kýly sa pozoruje u 5 až 10% pacientov v dôsledku nesprávne zvolenej chirurgickej metódy, zlyhania pacienta v pooperačnom období, predpísania lekárskeho predpisu, nadmernej fyzickej námahy atď..

prevencia

 1. Prevencia predĺženého plaču u detí, odmietnutie ich tesného zapínania.
 2. Kontrola telesnej hmotnosti.
 3. Tréning brušných svalov.
 4. Zamedzenie nadmernej fyzickej aktivity, odmietnutie zdvíhania závaží.
 5. Hladká korekcia nadváhy.
 6. Počas tehotenstva nosíte vzperu.

Prevencia rozvoja život ohrozujúcich stavov spočíva v okamžitom vyhľadaní lekárskej pomoci, ak sa objavia tieto príznaky: silná bolesť, nevoľnosť, vracanie, krv v stolici alebo nedostatok pohybu čriev, neschopnosť korigovať prietrž v polohe na chrbte..

Je možné opraviť ingvinálnu prietrž samostatne?

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa pupočná kýla vyskytuje aj u dospelých, nielen u detí. Komplikácie z tohto ochorenia môžu byť veľmi významné. Preto je potrebné sa liečiť včas, bez toho, aby sa choroba začala.

Lekári vo väčšine prípadov ponúkajú operatívny spôsob liečby, ako aj prietrž brucha. Pacienti uprednostňujú odstránenie kýly bez chirurgického zákroku. V zásade, ak kýla nie je zaseknutá, stále nespôsobuje nepohodlie a bolesť, môžete skúsiť ju opraviť pomocou domácich liekov. Zároveň by ste však mali pamätať na to, že pred začatím liečby by ste sa mali stále poradiť s odborníkom.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

všeobecné informácie

Umbilikálna hernia je vyčnievanie brušnej dutiny cez pupočný kruh. Najčastejšie vyčnievajú črevné krúžky. U detí dosahuje oblasť vyčnievania 10-15 mm u dospelých - až niekoľko centimetrov.

Príčinou choroby môže byť zvyšujúci sa tlak vo vnútri brušnej dutiny, ktorej tlak nie je schopný obmedziť svaly brušnej steny. Druhý dôvod - napínanie a stenčovanie svalov pupočníka.

 • Dedičná predispozícia.
 • Anatomické štrukturálne vlastnosti pacienta.
 • zranenia.
 • Obezita alebo naopak nadmerná riedkosť.
 • Časté dvíhanie hmotnosti, nadmerná fyzická práca.
 • Dlhý a častý kašeľ alebo plač.
 • Patologická zápcha.

U niektorých žien sa pupočná kýla objavuje po tehotenstve, čo je pochopiteľné. Počas niekoľkých mesiacov tehotná žena neustále podporovala svoje nenarodené dieťa svaly.

Kýla v prvom štádiu choroby nespôsobuje nepohodlie. Potom začne bolesť sprevádzaná nevoľnosťou.

príznaky

Hlavným príznakom je výčnelok v pupku, ktorý sa pri ľahnutí zmenšuje alebo mizne. Ak pacient videl, že pupočníkový prstenec je zväčšený, je to tiež známka kýly.

Počas fyzickej práce alebo silného kašľa sa v pupku môžu objaviť bolesti. V neskorších štádiách sa vyskytuje zápcha, grganie a problémy s močením. Všetky tieto príznaky sú príležitosťou na konzultáciu s chirurgom..

komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou pupočnej kýly je jej porušenie. V tomto prípade bolesť prudko zosilnie, objaví sa nevoľnosť a zvracanie. Porušenie vedie k obštrukcii čriev, smrti uškrtených tkanív, peritonitíde. Existuje ohrozenie života pacienta. Preto, ak má osoba trpiaca prietržou bolesť, nehovoríme už o liečbe doma. Je potrebné zavolať sanitku.

Ak sa pupočná kýla doposiaľ sťažuje hlavne na vzhľad, môžete sa uchýliť k tradičnej medicíne.

liečba

Predpokladá sa, že ak dieťa alebo dospelý má pupočníkovú prietrž, potom sa operácii nedá vyhnúť. V skutočnosti nie všetko je také strašidelné - môžete skúsiť konzervatívnu liečbu. Našťastie existuje veľa osvedčených nástrojov.

Ľudové lieky

Ak je pacientovi diagnostikovaná pupočná kýla, môže sa liečba vykonať pomocou tradičnej medicíny.

Alternatívnymi metódami, ako sa zbaviť pupočnej kýly, sú buď príjem poplatkov a infúzií, alebo použitie obkladov na postihnuté miesto:

 1. Do 1/5 šálky mlieka pridajte 6 kvapiek terpentínového oleja. Na lačný žalúdok ráno a večer zoberte pár dúškov tejto zmesi. Rozmazáva pupok. Liečbu je potrebné liečiť do 10 dní. Ak je to potrebné, urobte si prestávku na týždeň a opakujte kurz znova.
 2. Semená plantajnu jemne nasekajte a vezmite ich dovnútra 0,5 čajovej lyžičky 10-krát denne. Kurz trvá 3 mesiace. Toto ošetrenie posilňuje pupočníkový krúžok. Kýla postupne zmizne.
 3. Urobte komprimáciu pečenej cibule. Pripravenú cibuľu nakrájajte na 2 časti a priložte ju k hernii na 3 hodiny, pričom polohu cibule upevnite pásom alebo elastickým obväzom. Obklady aplikované každý deň po dobu 2 až 3 mesiacov.
 4. Ak bolesť nie je silná, je možné ju odstrániť soľou. Šiť vrece z hustej látky, naliať tam soľ (v celkovom objeme vlašským orechom), kravata. Navlhčite ju teplou vodou a pritlačte ju na herniu. Keď soľ zaschne, bolesť zmizne. Ak vám prvý pokus nepomôže, namočte soľný uzol znova a zopakujte postup.
 5. Červená hlina vykazuje vysokú účinnosť pri liečbe. Obsahuje veľa stopových prvkov, vďaka ktorým vyživuje a obnovuje svaly pupka. Vezmite kúsok červenej hliny, namočte ju, urobte z nej koláč a pripojte sa k boľavému miestu.
 6. Ľudia úspešne žiadajú o ošetrenie popola. V zime alebo na jar sa od višní oddelí 15 cm vrchu, tieto konáre sa vysušia a spália. Potom sa do pohára vriacej vody naleje čajová lyžička popola. Zmes sa premieša a vypije v 1/3 šálky a potom sa jesť trikrát denne. Ošetrenie sa uskutočňuje po dobu 1 mesiaca. Existujú recenzie, že takáto metóda niekedy tiež pomáha vyhnúť sa chirurgickému zákroku..
 7. Ďalším spôsobom, ktorým nemusíte nič vziať, je nalievanie. V litri studenej vody rozpustite 1 polievkovú lyžicu. l ocot. Roztok sa naleje na oblasť pupka dvakrát denne. Ošetrenie sa vykonáva po dobu 1 mesiaca.
 8. Rozdrvte kôru smrekovca. 6 lyžíc. l para so 4 pohármi vriacej vody a nechajte stáť 8 hodín v termoske. Túto zmes užite v 250 ml 40 minút pred jedlom štyrikrát denne. V liečbe by sa malo pokračovať 2 týždne, potom 1 týždeň - prestávka a opäť priebeh liečby. Takéto kurzy sa môžu konať až do 10 rokov.
 9. Jemnejšie metódy sú obklady. Trvajte na dubovej kôre alebo kúpte v lekárni, naneste vatový tampón namočený do prietrže 3-4 hodiny.
 10. Ďalším obkladom je zamiešanie rovnakých častí medu, jódu, propolisu a masla a nanesenie zmesi na prietrž počas 6 hodín, potom opláchnite pokožku. Urob to od 1 do 2 mesiacov.

Obklady môžete kombinovať s príjmom odporúčaných bylín a zmesí vo vnútri.

Ak takáto liečba úplne neodstráni pupočníkovú prietrž od pacienta, potom to aspoň neumožní rozvoj ochorenia..

obväz

Ak je chirurgický zákrok kontraindikovaný u pacienta, lekár odporúča nosiť obväz, aby sa zabránilo porušeniu pupočnej kýly. Je to špeciálny pás, ktorý zabraňuje strate vnútorných orgánov v hernálnom vaku uzavretím herniálneho otvoru. Zabraňujú tiež rozširovaniu kýly a stieraniu..

Bandáže sa vyberajú podľa veľkosti. Nosia sa pod vrchným oblečením, sú spoľahlivo schované pred zvedavými očami a nespôsobujú pacientovi žiadne komplexy. Bandáže sú vhodné v tom, že:

 • Vyrobené z pružného úpletu.
 • U pacienta nevyvolávajte alergie.
 • Neprispievajú k poteniu.
 • Netierajte a netlačte.
 • Môžu sa nosiť na dlhú dobu..
 • Ľahko sa čistia - ľahko sa čistia a nemusia sa žehliť..

Pri nosení prietrže hernie nie je žiadne nepríjemné pocity.

Masáže a gymnastika

Pacient, ktorý je kontraindikovaný v chirurgii, lekár predpíše masáž, ako účinný spôsob odstránenia pupočnej kýly. Bude vhodné, ak člen rodiny robí masáž pacientovi (alebo lepšie, ak je profesionál) - ak to urobíte sám, nebude to viesť k tak vysokému výsledku..

Tri hlavné pohyby:

 • Hladenie brucha v oblasti prietrže v smere hodinových ručičiek.
 • Zovretie bolestivej oblasti, ale nie silné.
 • Abrázia brušných svalov.

Ak kombinujete masáž s gymnastikou, efekt bude ešte vyšší. Gymnastika je užitočná pre pacientov, ktorí netrpia chorobami srdca. To sa nedá urobiť v období horúčky. Nemôžete príliš zaťažovať, inak bude účinok negatívny.

Hlavné cvičenia fyzioterapie na odstránenie pupočnej kýly:

 • Ležiace na chrbte, zdvihnite hruď a vráťte sa do východiskovej polohy.
 • Ležiac ​​na chrbte, zdvihnite panvovú časť z podlahy (postele), sklopte ju.
 • Ležiace na chrbte, odbočte doľava a doprava.
 • Dýchajte cvičenia - zdvihnite ruky, nadýchnite sa, spustite ruky, vydýchnite.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať tehotným ženám metódami na odstránenie pupočnej kýly bez chirurgického zákroku. Musia nosiť obväz.

Redukcia prietrže

V prípade malých detí špecialista na klinike nastaví prietrž prstom, potom sa koža okolo pupka natiahne k sebe a zalepí sa na niekoľko dní lepiacou omietkou. Po 5 až 7 dňoch sa postup opakuje. Postupne sa tak upravuje hernia, ale posilňujú sa svaly a ich schopnosť udržiavať vnútorné orgány na správnom mieste, viac ako jeden cyklus masáže a nabíjania..

Pre dospelých trpiacich pupočníkovou prietržou existuje podobný význam. Na rovný povrch položte guľu z vlnených nití. Pacient leží na ňom tak, aby bola lopta pod pupkom. Je to bolestivý postup, ale bolesť ustúpi, keď sa prietrž uzdraví. Aby sa už neobjavila, musíte nosiť obväz.

Laparoskopická metóda

Laparoskopická hernioplastika je v skutočnosti operáciou bez skalpelu. Namiesto incízií sa robia iba mikroskopické vpichy. Prostredníctvom nich sa s pomocou moderného lekárskeho vybavenia všetka práca vykonáva..

Takáto operácia trvá iba 1 hodinu. Preto pacient nemusí dlho robiť anestéziu. Svalové tkanivo nie je prakticky poškodené, takže bolesť je minimálna. Na tele nie sú žiadne jazvy.

Regenerácia po laparoskopickej hernioplastike trvá 2 dni. K recesii prietrže nedochádza, pretože počas tejto operácie sa do brušnej dutiny umiestni syntetická náplasť.

Chirurgické ošetrenie

V niektorých prípadoch nepomôžu ľudové metódy a masáž cvičením. Patria sem kýly:

 • Opakujúci sa (relaps).
 • nenapraviteľný.
 • chobot.

Patria sem aj tieto prípady:

 • Starší pacient.
 • Obštrukcia čriev v čreve.
 • Črevné pomliaždeniny.
 • komisur.
 • Pupočníkové riedenie kože, ktoré vedie k prasknutiu herniálneho vaku.

Ak má pacient silné bolesti, krv v stolici, vracanie, zápchu, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..

prevencia

Je oveľa ľahšie zabrániť tejto chorobe ako neskôr. Najúčinnejším prostriedkom prevencie pupočnej kýly je nosenie obväzov. Zvyčajne ju nosia tehotné ženy. Všetci ostatní ľudia, ktorí majú fyzickú námahu alebo pred zdvíhaním závaží, by však mali nosiť opasok. Každý chirurg súhlasí s tým, aby vám ho napísal, ak mu poviete o neustálej potrebe zdvíhať závažia alebo vykonávať inú fyzickú prácu..

Medzi preventívne opatrenia patrí denné cvičenie, ktoré posilňuje svaly brucha. Nerobte cvičenia s maximálnym zaťažením, môže to bolieť. Bežné ranné cvičenia budú mať úžasný efekt..

Z času na čas je dobré absolvovať masážne kurzy s profesionálnymi masérmi, ak na tieto postupy nie sú kontraindikácie.

Správna výživa má veľký význam. Musíte ovládať svoju váhu, bojovať proti obezite. Prílišná riedkosť neprinesie výhody.

Inguinálna kýla

predpoveď

Prognóza ochorenia je podmienečne priaznivá: včasnou chirurgickou liečbou je choroba úplne eliminovaná, zdravotné postihnutie je obnovené.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Napriek rozsiahlym skúsenostiam chirurgov pri operáciách na orgánoch v brušnej dutine, počet relapsov po zásahoch do prietrže brušnej steny v posledných desaťročiach nemal tendenciu klesať. Počet pooperačných hernií sa neznižuje, najmä po operáciách na žalúdku, žlčových cestách, v dôsledku deštruktívnej apendicitídy, ako aj po gynekologických a urologických intervenciách..

Príčinou relapsov a rozvoja pooperačných hernií je predovšetkým podcenenie fungovania anatomického a topografického vzťahu, ktoré sa vyvíja, keď sa vyskytuje herniálny výčnelok a jeho ďalší vývoj. Tieto nové anatomické vzťahy sú chirurgickou anatómiou hernií, od vedomostí ktorých výsledky chirurgickej liečby do veľkej miery závisia. Túto pozíciu možno ilustrovať výraznými rozdielmi v chirurgickej anatómii šikmých a priamych trieslových kýly, pri ktorých môžu byť účinné iba chirurgické metódy, ktoré tieto rozdiely zohľadňujú. Druhým dôvodom zlyhania je takmer mechanický prenos opisov metód prietržovej kýly z desiatich rokov na desaťročie, od uverejnenia po uverejnenie v usmerneniach pre klinickú a chirurgickú chirurgiu, napriek skutočnosti, že v periodikách, chirurgických kongresoch, dizertačných prácach a monografiách mnohé z týchto klasických metód boli zmenené alebo zamietnuté.

Liečba slabiny prietrže u detí

Konzervatívna liečba sa odporúča pre malých pacientov do 5 rokov. Najskôr to znamená nosiť špeciálny obväz. Ak po dosiahnutí 5 rokov dieťa „nevyrastie“ patológiu, podstúpi operáciu.
Ako sa vykonáva operácia kýly?
Účelom opravy prietrže je oddelenie herniálneho vaku od rezu tkaniva, po ktorom nasleduje zníženie jeho obsahu. Potom sa odstráni prázdny herniálny vak a defekt brušnej steny sa obnoví. Chirurgovia používajú desiatky variácií pri operácii prietrže a hernioplastike, ale hlavné štádiá sú podobné. Táto operácia sa vyznačuje jemnosťou a chúlostivou prácou, pretože lekár musí starostlivo izolovať spermatickú šnúru, obísť inguinálny nerv a neovplyvniť dôležité cievy. vykonáva sa iba v celkovej anestézii. Intervencia trvá asi 30 minút.
Alternatívou k tradičnej korekcii prietrže je použitie laparoskopickej hernioplastiky, ktorá sa vykonáva pomocou endovideo chirurgie. Význam tejto techniky spočíva v šití trvalým šitím patologicky rozšíreného vnútorného prstencového prstenca. Tým sa zabraňuje prenikaniu vnútorností do herniálneho vaku. Operácia laposkopickej prietrže sa považuje za modernú metódu, aby sa zabránilo hrubým šiciam a traumatom v spermatickej šnúre. Chirurg pracuje s laparoskopom a to, čo sa deje v brušnej dutine, je zobrazené na obrazovke..
Zložitejšou možnosťou je operácia komplikovanej uškrtenej prietrže. Zásah sa vykonáva naliehavým spôsobom, bez ohľadu na vek pacienta. Po otvorení vaku sa vyhodnotí stav znehybnených orgánov. V niektorých prípadoch sa vykonávajú postupy na obnovenie funkcií, v iných prípadoch je indikované odstránenie nekrotických tkanív..
U predčasne narodených detí, krátko po narodení, s obmedzenou prietržou, je možná konzervatívna liečba teplým kúpeľom a miestnym teplom v žalúdku. Zlepšenie udalostí by malo prísť najneskôr do 8 - 12 hodín.

Príznaky, fotografia toho, ako vyzerá priľahlá kýla

inguinal hernia photo

Inguinálna hernia u žien vyzerá ako jemný výčnelok na dotyk, ktorý je schopný sa pri fyzickej námahe výrazne zväčšiť..

Predtým, ako sa patológia začne objavovať navonok, môžu sa u pacientov pozorovať nasledujúce príznaky:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa objaví počas menštruačného cyklu (algodismenorea sa vyvinie, keď vaječník alebo vajcovodová trubica vstúpi do herniálneho vaku);
 2. Bolesť rôznej intenzity lokalizovaná v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha, krížovej kosti, slabine;
 3. Nadúvanie alebo zápcha;
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyvíja, keď sa slepé črevo dostane do herniálneho vaku (pacienti majú nepohodlie v čreve);
 5. Rýchle močenie, kŕče a bolesti v močovej trubici a nad lonom;
 6. Nevoľnosť a závraty;
 7. Horúčka atď..

Keď sa v oblasti triesloviny objaví výčnelok, žena (v počiatočnom štádiu choroby) ju môže nezávisle zatlačiť do brušnej dutiny. Zároveň sa bude cítiť dunivý a nezvyčajný zvuk.

Výstupok môže zmiznúť sám, keď je pacient vo vodorovnej polohe. Kýla sa objaví, keď sa žena vráti do zvislej polohy, a pri každom fyzickom vplyve, ktorý mala na pobrušnicu: kýchanie, kašeľ, napätie.

Inguinálna hernia môže mať rôzne veľkosti, od ktorých závisí intenzita syndrómu bolesti a nepohodlie pociťované pri chôdzi.

Ak pacient nebude venovať pozornosť vyčnievaniu v oblasti slabín, môže sa veľmi rýchlo zväčšiť a stať sa dôvodom porušenia predpisov..

Diagnóza a vyšetrenie

Na predpísanie správnej liečby pre pacientov, ktorí majú výčnelok v oblasti slabín, špecialisti na úzkom poli vykonajú komplexné vyšetrenie vrátane laboratórnych a hardvérových metód..

Pri menovaní lekár (urológ alebo chirurg) starostlivo vyšetrí ženu, dôkladne prehmatá vyčnievajúcu oblasť (aby určil veľkosť a tvar) a pokúsi sa narovnať prietrž. Paralelne zhromažďuje anamnézu, ktorá pomáha identifikovať faktory, ktoré prispeli k rozvoju slabinovej prietrže., Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku;
 • Herniografia je metóda röntgenového zobrazovania, ktorá pomáha vyhodnotiť priebeh herniálneho kanála a zistiť, ktoré orgány sa do neho dostali;
 • Irrigoskopia - röntgenová metóda používajúca kontrast na určenie polohy čreva (nenarazila na prietrž).

Dôsledky predčasného zaobchádzania

Včasné hľadanie pomoci lekárov, ako aj rýchla diagnóza výrazne zvyšujú šance na vyliečenie prietrže bez použitia chirurgických metód. Toto je jeden z najdôležitejších argumentov pre okamžitú návštevu chirurga pri pozorovaní príznakov..

Na posúdenie celého nebezpečenstva tejto choroby je potrebné vedieť, aké následky môžu viesť k ignorovaniu herniového vaku..

Poranenie prietrže. Najzávažnejšia a najnebezpečnejšia komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri stláčaní ciev čreva alebo omentum. Tento stav je nebezpečný pre život pacienta, takže ak máte podozrenie na pretrženú prietrž, musíte zavolať sanitku.

Tkanivová nekróza. Predstavuje nekrózu tkanív v dôsledku vylisovania krvných ciev. Krv prestáva zásobovať obmedzený orgán potrebnými živinami a molekulami kyslíka, čo vedie k úplnej dysfunkcii a amputácii.

Zápal slepého čreva. Akútny záchvat slepého čreva sa môže spustiť predĺženým stláčaním dodatku vermiformu (alebo skôr jeho ciev) vo trieslovom kruhu. V tomto prípade pacient pociťuje prudký záchvat bolesti na pravej strane brucha, má zvracanie, môže sa zvýšiť telesná teplota..

Zápal pobrušnice. Zápal brušných orgánov, ktorý sa vyskytuje s progresiou zápalového procesu. Najčastejšie sa peritonitída vyskytuje s obmedzenou prietržou.

Coprostasis. Predstavuje stiahnutie hrubého čreva v hernial vaku. Tento stav je charakterizovaný neschopnosťou vyprázdniť črevá a bolesti pri pohybe čriev. Koprostáza môže viesť k narušeniu krvného obehu v crevách, nedostatočnému zásobovaniu krvi a čiastočnej dysfunkcii hrubého čreva. Patológia je smrteľná, ak nie je potrebné ošetrenie..

Impotencia. Častý výskyt u pacientov, ktorí odložili cestu na kliniku alebo zanedbali vymenovanie ošetrujúceho lekára / urológa (môžete sa obrátiť online).

U mužov je úspešne liečená hernia - po nevyhnutnej terapii sa pacient úplne vracia k normálnemu životu a profesionálnej činnosti. Aby ste predišli najzávažnejším následkom, mali by ste poznať prvé príznaky choroby a ísť do nemocnice pri najmenšom podozrení na túto diagnózu. Toto je jediný spôsob ochrany zdravia a plného života.

Užitočné články na tému: Spermogram: príprava na dodanie a interpretácia analýzy; Liečba chlamydií u mužov Trichomoniáza u mužov

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Toto ochorenie má jasnú špecifickú symptomatológiu, je ťažké ho zamieňať s inými chorobami. Znaky slabinovej prietrže u mužov sú:

 1. Vznik výbežku sprevádzaný nepohodlím a bolesťou.
 2. Zvýšenie tvorby kašľa a fyzickej námahy, svalové napätie pobrušnice.
 3. Chronická zápcha, často spojená s kýlami v dôsledku zhoršenej funkcie čriev.

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Ak inguinálna hernia u mužov, ktorej príznaky sú opísané vyššie, viedla k porušeniu orgánov, je potrebná okamžitá pomoc. Tento stav indikujú nasledujúce príznaky:

 • Krv sa objaví v stolici.
 • Objavujú sa známky obštrukcie čriev.
 • Zvracanie a nevoľnosť.
 • Bolesť v slabinách neustále rastie.
 • Kýla sa nedá fixovať ani pri ležaní.

Na diagnostiku patológie metódy ako:

 • Irrigoskopia - rádiografia, ktorá znamená zavedenie kontrastu do čriev (ústne).
 • Herniografia je röntgenová metóda výskumu, pri ktorej sa na štúdium formácie zavádza kontrastné činidlo.
 • Prieskum lekára.
 • Ultrazvuk slabín a miešok.

účinky

V prípade podozrenia na prietrž v slabinách by ste sa mali okamžite a bez problémov poradiť s lekárom, inak môžu komplikácie viesť k vážnym podmienkam. Intuálna hernia u mužov, následky sú:

 • Zápal semenníkov alebo prietrže.
 • Jeho prechod na obmedzenú verziu. Tento stav je nebezpečný a niekedy fatálny..
 • Vážnym dôsledkom predčasnej liečby prietrže je obštrukcia čreva.
 • Ak časť čreva zostane počas porušenia prietrže dlhú dobu prerušená, môže dôjsť k čiastočnej nekróze jej tkanív (črevnej nekróze)..

V žiadnom prípade nemôžete opraviť zranenú prietrž sami, môže to dokonca viesť k smrti.

V prípade porušenia prietrže (príznaky sú popísané vyššie) je potrebné sa obrátiť na zdravotnícke zariadenie. V ideálnom prípade zavolajte sanitku.

Možno liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku

Je možné vyliečiť prietrž pomocou tabliet??

U žien neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže. S malým vzdelaním sa môžete pokúsiť zastaviť proces posilnením brušných svalov, samozrejme so súhlasom lekára. Môže sa to uskutočniť pomocou fyzickej terapie, gymnastiky, plávania alebo mierneho aeróbneho cvičenia.

Jediným konzervatívnym liekom na slabinovú prietrž je obväz. Odporúča sa nosiť pri vyčnievajúcich veľkých herniálnych útvaroch, ktoré nemôžu byť operované kvôli kontraindikáciám - s vývojom hnisavých procesov a relapsov, u starších alebo detských pacientov alebo počas tehotenstva..

Bandážová ponožka samozrejme problém nedokáže vyriešiť. Bandáž pomôže zastaviť nepríjemné príznaky a zlepšiť stav ženy, zabrániť nebezpečenstvu porušenia a ďalšiemu herniálnemu vývoju. Ak ju odstránite, nepríjemné príznaky sa okamžite vrátia. To však neznamená, že ju musíte nosiť neustále. V noci je potrebné odstrániť, pretože riziko rozvoja svalovej atrofie je veľmi vysoké.

Nie je možné vyliečiť slabinovú prietrž žiadnymi konzervatívnymi metódami. Môžu iba dočasne zastaviť príznaky choroby, a tým zmierniť celkový stav pacienta. Jediným účinným spôsobom liečby patológie u žien je odstránenie trieslovej prietrže pomocou chirurgických techník.

Dnes sa používa niekoľko operačných hernioplastických technológií - metóda napínania a inštalácia syntetického sieťového implantátu (endoprotéza), endovidoskopická extraperitoneálna technika, ako aj laparoskopická metóda. Ale bez ohľadu na zvolenú chirurgickú techniku ​​sa na začiatku krúžku herniálneho vaku odstráni jeho následné odstránenie. Orgány, ktoré spadli do prietrže, sa uvoľnia a vrátia do pôvodnej polohy. Pri príznakoch poškodenia tkaniva je odrezané tkanivo s nekrózou.

 1. Pri aplikácii hernioplastiky sa prešívanie tkanív pri vstupe do prietrže uskutočňuje obvyklým spôsobom ich napínania. Hoci bola táto technika vyvinutá, ľahko implementovateľná a cenovo dostupná, nie je populárna kvôli vysokej možnosti relapsu a prítomnosti hrubej pooperačnej jazvy..
 2. Hernioplastika so sieťovou protézou je najbežnejšou technikou, ktorá spočíva v posilnení medzery so syntetickým implantátom, ktorý je prišitý na šľachovú platňu (aponeuróza). Táto metóda eliminuje poškodenie svalov. Zároveň z dôvodu nedostatku tkanivového napätia je riziko relapsu oveľa menšie. Okrem toho implantát z oka nie je alergický a nevylieči sa, takže možnosť infekcie je minimálna.
 3. Technika endovidoskopickej extraperitoneálnej hernioplastiky je rovnaká metóda bez napínania, ale jej hlavným znakom je technika extraperitoneálneho prístupu. Implantát sa umiestni pod kožu nad pobrušnicu. Aj keď je operácia náročná, jej úspešná implementácia zaisťuje neprítomnosť adhézií v peritoneálnej dutine, čo kladie veľké plus v prospech tejto techniky..
 4. Technika laparoskopického zošívania stien je pozoruhodná pri ľahkých zraneniach a minimalizácii kozmetických defektov. Vykonáva sa pomocou celkovej anestézie. Aj keď je táto metóda inovatívna, väčšina lekárov ju uprednostňuje pred chirurgickou technikou s otvoreným prístupom, pretože ju považuje za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu.

Ľudové metódy - rozprávky a realita

Na internete a v inej literatúre je často možné prečítať lekárske „opusy“ týkajúce sa nechirurgickej liečby ingvinálnej prietrže u žien s ľudovými prostriedkami, pomocou obkladov, obkladov alebo rôznych metód umývania brucha..

Ak sa pozriete na štatistiku, je možné poznamenať, že prívrženci takejto liečby sú s väčšou pravdepodobnosťou na stole u lekára s poranenou prietržou ako ostatní pacienti..

Aby ste predišli takej situácii, mali by ste sa pred začatím samoliečby poradiť s odborníkom. Ešte pred chirurgickým zákrokom predpíše vhodnú symptomatickú liečbu najbezpečnejšími liekmi, ktoré sú oveľa účinnejšie ako mnoho ľudových liekov.

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže nie je zložitá operácia a ich výsledok je väčšinou priaznivý. Dva týždne po operácii sa žena vracia k obvyklému rytmu života. Iba nedodržanie lekárskych odporúčaní môže spôsobiť recidívu a obnovenie prietrže.

Ako sa pripraviť na návštevu u lekára

Niektoré informácie, ktoré pomôžu pacientovi pripraviť sa na cestu do lekárskeho zariadenia, ak existuje podozrenie na bledú prietrž.

Čo musí pacient vedieť.

 • Uvedomte si všetky predbežné obmedzenia, ktoré môžu ovplyvniť diagnostické testy, napríklad nejedzte po polnoci v noci pred návštevou..
 • Zaznamenajte si svoje príznaky vrátane toho, kedy začali, ako sa v priebehu času menili, či sa časom zhoršili..
 • Zaznamenajte si o sebe kľúčové lekárske informácie vrátane iných diagnóz v anamnéze.
 • Zaznamenajte si kľúčové osobné informácie vrátane všetkých nedávnych zmien v zdraví, úrazoch alebo strese vo vašom živote..
 • Zapíšte si všetky otázky, ktoré by ste chceli položiť svojmu lekárovi.

Niektoré základné otázky, na ktoré sa môžete opýtať svojho lekára, sú:

 • Čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo môj stav?
 • Aké diagnostické testy potrebujem?
 • Aké liečby môžu pomôcť?
 • Ak potrebujem operáciu, ako dlho bude zotavenie trvať??
 • Ako môžem zabrániť opakovaniu tohto problému?

Počas pohovoru môžete klásť otázky..

Buďte pripravení odpovedať na otázky, ktoré vám môže položiť lekár:

 • Keď sa vaše príznaky začali?
 • Vaše príznaky zostávajú dlho rovnaké alebo sa zhoršujú?
 • Máte bolesti brucha alebo slabín? Zosilňuje bolesť niečo silnejšie alebo slabšie?
 • Keď sa postavíte, kašľa, namáhate alebo zdvíhate ťažké predmety, všimnete si hrču v slabinách?
 • Aká intenzívna je vaša fyzická aktivita vo vašej profesionálnej činnosti? Čo je súčasťou vašich pracovných povinností??
 • Máte chronickú zápchu ako často?
 • Mali ste už predtým slabinovú prietrž??
 • Nechal ktorýkoľvek z vašich blízkych príbuzných, rodičov alebo súrodencov trpieť slabinovou prietržou?
 • Fajčíš? Ak áno, koľko cigariet za deň?

chirurgia

Chirurgická liečba je jediný spôsob, ako odstrániť inguinálnu prietrž a jej príčiny, ako aj zabrániť relapsom v budúcnosti. Chirurgický zákrok pri hernii (hernioplastike) sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorenou chirurgiou a laparoskopiou.

Operácia otvorená (laparotómia) je tento typ chirurgického zákroku, ktorý sa používa na núdzovú opravu kýly, v prípade zvierania a pri veľkých a nezvratných kýlach.

Pri otvorenej operácii sa urobí rez v spodnom bruchu, odstráni sa herniálny vak a spevní sa stena trieslového kanála..

Existujú dva spôsoby, ako môžete posilniť ingvinálny kanál: možnosti napätia a bez napätia.

Metóda napätia spočíva v použití vlastných tkanív tela na posilnenie zadnej steny. Chirurg pritiahne okraje herniálneho otvoru a na ne nanesie špeciálny šev.

Použitie metódy napätia na odstránenie slabínovej prietrže sa praktizuje u mladých ľudí v skorých štádiách ochorenia, keď sú svaly a spojovacie tkanivá dostatočne elastické..

Nevyťažená (obštrukčná) metóda spočíva v použití špeciálnej sieťoviny z nylonu (polypropylénu), ktorá je prišitá do prietrže. Po obnovení sa pletivo spojí s pojivovým tkanivom a poskytuje spoľahlivú ochranu proti relapsom.

Laparoskopická chirurgia je chirurgická metóda na odstránenie choroby s minimálnym zásahom. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych endookokálnych nástrojov, ktoré sa vkladajú do brušnej dutiny pomocou 3 malých otvorov v koži. Počas laparoskopie sa prietrž odstráni a stena je vystužená polymérnymi sieťami.

Diagnostika a liečba

Na stretnutí lekár môže u pacienta vizuálne diagnostikovať slabinovú prietrž. Pacient sa vyšetrí dvoma spôsobmi na prípravu na terapiu:

 • Ultrazvuk peritoneum a kýly vak umožňuje určiť, čo je vo vnútri, zistiť počet črevných slučiek a ako sú umiestnené;
 • Irrigoskopia sa vykonáva zavedením špeciálneho roztoku do konečníka, ktorý je jasne viditeľný v röntgenových lúčoch, po čom sú jasné rozmery a obsah vaku..

Ak sa s pacientom neurobí nič, orgán sa časom poruší, čo je veľmi nebezpečné. To vedie k smrti orgánu a peritonitíde, predstavuje nebezpečenstvo pre život. V takýchto prípadoch sa pacient podrobí núdzovej operácii. Keď dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, vznikajú rôzne komplikácie:

 • intestinálna dysfunkcia so zápchou a nadúvaním;
 • negatívny vplyv na potenciu a následne je možné neplodnosť;
 • dysurické účinky, niekedy až do úplného zadržania moču.

Pri diagnostike inguinálnej hernie sa pacientovi ponúkne chirurgický zákrok. Rôzne nechirurgické liečebné metódy ľudové metódy nedávajú efektívny výsledok. Ak sa sami pokúsite zbaviť slabinovej prietrže, situácia len zhorší a poškodí zdravie človeka..

Okrem konvenčnej chirurgie sa dnes pacientom ponúka aj metóda laparoskopie. Pri použití sa operácia vykonáva v anestézii pomocou video nástrojov. Chirurg robí niekoľko vpichov v prednej brušnej stene. Táto metóda znižuje riziko relapsu a umožňuje zotavenie oveľa rýchlejšie po operácii. Bežné šitie zostáva na tele a v budúcnosti tiež neexistuje jazva.

Počas operácie je pacient premiestnený na presný orgán na správnom mieste. Steny inguinálneho kanála sú tiež zosilnené.

Existujú prípady, keď je vzhľadom na vek, zdravotný stav alebo neznášanlivosť na anestéziu pacientovi chirurgický zákrok kontraindikovaný. Potom mu lekár predpíše konzervatívnejšiu metódu liečby, pacientovi sa pripisujú špeciálne obväzy.

Rehabilitácia a zotavenie

Po operácii potrebuje pacient rehabilitačné obdobie. Ihneď po chirurgickom zákroku sa u pacienta zvyčajne vyskytujú menšie bolesti a nepohodlie v priebehu chirurgického zákroku v priebehu 1 až 2 dní. Veľa závisí od veľkosti ingvinálnej prietrže. Pre silnejšiu bolesť sa pacientovi môžu predpísať lieky proti bolesti. V niektorých prípadoch je pacientovi pripisované užívanie antibiotík. Na odstránenie opuchov v oblasti spoja sú predpísané špeciálne gély a masti. Zlepšia vstrebávanie švu..

Celá pooperačná perióda je kontraindikovaná vo fyzickej aktivite. Ošetrujúci lekár predpisuje pacientovi špeciálnu diétu. Jeho cieľom je zabrániť zápche a zabrániť tvorbe plynu v črevách..

Už 2 týždne po operácii sa pacient môže vrátiť domov, ak operácia prešla bez komplikácií. Obdobie rehabilitácie závisí od typu vykonanej operácie, stavu pacienta a možných komplikácií. Po dobu 1 mesiaca po operácii je pacientovi zakázané pracovať v škodlivých pracovných podmienkach. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania, relapsy sú veľmi zriedkavé.

Preventívne opatrenia

Inguinálna kýla je jednou z najbežnejších typov chorôb u mužov. Existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť takémuto ochoreniu a zabrániť opätovnému výskytu prietrže. Po období rehabilitácie môžu pacienti vykonávať špeciálne cvičenia v polohe na chrbte. Komplex cvičení je pomerne efektívny za podmienky denného opakovania. Každé cvičenie sa musí vykonať 50-60 krát.

Pravidlá prevencie tiež pomôžu vylúčiť slabú prietrž. Ak sa človek aktívne zapája do fyzickej práce, musí regulovať stupeň zaťaženia a nesmie ho uniesť zdvíhaním ťažkých závaží. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tejto chorobe, je posilnenie brucha..

Rovnako dôležité je viesť aktívny životný štýl bez zlých návykov, snažte sa prejedať. Monitorujte ďalšie orgány, najmä trávenie a dýchanie

Chronický kašeľ a pretrvávajúca zápcha najčastejšie spôsobujú slabinovú prietrž.

Pri prvých príznakoch tohto ochorenia by ste mali navštíviť lekára, ktorý zistí príčinu a začne liečbu. Ak sa nič neurobí, povedie to k nebezpečným komplikáciám..

Inžinierska hernia u mužov

Chirurgická hernia

Abdominálna hernie sú veľmi časté. Stačí povedať, že v krajinách SNŠ, v USA, vo Veľkej Británii je operovaných až 500 000 pacientov s herniou ročne. Podľa tradície je kýlová oprava jednou z prvých operácií začínajúceho chirurga a tento krok je veľmi dôležitý, pretože kýlová operácia nepatrí vždy do kategórie jednoduchých operácií..

Dokonca aj najbežnejšie zásahy do slabinovej alebo femorálnej prietrže s nešikovnou traumatickou operáciou sú spojené s rizikom poranenia nervov, poranení veľkých ciev a močového mechúra a infekcie v rane..

Vynikajúci ruský chirurg S.P. Fedorov napísal: „Veríme, že prietrž je ľahká operácia: táto operácia nie je vôbec jednoduchá, pokiaľ ide o správne a správne vykonanie.“.

Vo väčšine prípadov je možné operáciu voľnej ingvinálnej prietrže vykonať v lokálnej anestézii. Výnimkou sú deti prvých rokov života, pacienti, ktorí netolerujú novokain, ako aj prípady, keď sa pacient ochladí na celkovú anestéziu. Hlavné etapy opravy prietrže.

Existuje veľké množstvo operácií s trieslovkou prietrže, ale všetky sa od seba líšia iba v konečnom štádiu - plastická chirurgia inguinálneho kanála. Zostávajúce fázy operácie sa vykonávajú rovnakým spôsobom..

Prvou etapou je prístup k inguinálnemu kanálu. Druhou fázou je rozdelenie okolitého tkaniva a odstránenie herniálneho vaku. Tretia fáza je zošívanie trieslového otvoru do normálnej veľkosti, keď sa roztiahne alebo rozpadne. Štvrtá etapa - plastový trieslový kanál.

Jednou z najdôležitejších príčin recidívy trieslovej kýly je štandardná aplikácia ktorejkoľvek metódy chirurgického zákroku bez ohľadu na špecifiká topografie trieslového kanálika, typ kýly, vek pacienta, veľkosť brány prietrže a stav tkanív. Táto taktika je začarovaná.

Podľa domácich chirurgov vedie bežná prevádzka ingvinových kýlov k relapsom v 6,9 - 28,5% prípadov. Na klinikách, ktoré sa osobitne zaoberajú touto problematikou, sa zároveň zníži percento recidív na minimum a kolíše medzi 0 a 3.

Obzvlášť zlé dlhodobé výsledky sa pozorujú pri zložitých formách trieslovínovej hernie, keď sa na liečbu používajú metódy Girarda, Spasokukotského, Martynova a Kimbarovského. V tomto prípade sa pri priamej ingvinálnej prietrži pozoruje relaps v 18 - 24% prípadov, vo veľkej miere v ingvinálnej prietrži sa vyskytuje v 18 až 25% prípadov a pri kĺzavej prietrži v 43%.

Miera recidívy dosahuje 24 - 42%. Vysvetlenie tejto skutočnosti je, že pri použití tradičných metód spevnenia prednej steny ingvinálneho kanála je hlavný dôvod vzniku prietrže nedostatočne spoľahlivo odstránený - slabosť zadnej steny..

Len v prípadoch, keď je inguinálna medzera spoľahlivo zakrytá svalmi, ktoré sa často pozorujú pri šikmých kýlach malých veľkostí u mladých pacientov, spôsoby, ako posilniť prednú stenu inguinálneho kanála a prišitie hlbokej diery na normálny priemer, môžu významne zaručiť úspech liečby..

Pri priamej ingvinálnej prietrži a pri zložitých formách prietrže (šikmé s priamym kanálom, posuvné, cez bublinu, kombinované, opakujúce sa) by sa lekár mal zamerať na posilnenie zadnej steny trieslového kanála..
.
V prípade rozsiahlych a veľkých gigantických hernií a opakovane sa opakujúcich hernií, keď je úplne zlikvidovaný trieslový kanál, je potrebné vytvoriť nový ingvinálny kanál v dôsledku autoplastickej rekonštrukcie jeho stien alebo použitím ďalších plastových materiálov.

V prípade rozsiahlych a veľkých gigantických hernií a opakovane sa opakujúcich hernií, keď je úplne zlikvidovaný trieslový kanál, je potrebné vytvoriť nový ingvinálny kanál v dôsledku autoplastickej rekonštrukcie jeho stien alebo použitím ďalších plastových materiálov..

V takom prípade sa musíte pokúsiť zachovať anatomické umiestnenie trieslového kanála a jeho fyziologickú úlohu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch u hlboko starých ľudí je po opakovaných operáciách vhodné odstrániť trieslový kanál tak, že najskôr odstránite semenník a semenník. Prietržová brána sa potom prišije podľa zásad liečby pooperačných prietrží.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dnes čoraz viac ľudí vyhľadáva lekársku pomoc (konzultácie a ošetrenie) kvôli bolesti chrbta, ktorá môže vyžarovať, to znamená, dať v oblasti dolnej časti chrbta alebo krku susedné anatomické útvary.
Exacerbácia osteochondrózy vždy nasleduje dočasnú remisiu. Ochorenie pokračuje chronickou formou. Je takmer nemožné vyliečiť osteochondrózu až do konca.
Po operáciách na brušných orgánoch existuje pravdepodobnosť komplikácie - ventrálnej prietrže. Je to nebezpečné ochorenie, ktoré spôsobuje pacientovi nepríjemné pocity.
cvičenieAko hrať