loader

Hlavná

Žalúdok

Beh: úžitok alebo poškodenie? Vytriedené spolu

Zdravý životný štýl je v súčasnosti neoddeliteľnou vlastnosťou človeka. Preto je jogging medzi ľuďmi bežný, pretože je prístupný pre všetky segmenty obyvateľstva. Vo veku rozvoja informačných technológií je práca ľudí spojená so sedavým životným štýlom. Preto je fyzická aktivita (najmä beh) tak dôležitá, ktorá vám umožňuje tónovať svaly a kĺby, zvyšuje prietok krvi do orgánov a končatín, zlepšuje fungovanie všetkých systémov.

Je beh po chrbtici škodlivý??

V zvyčajnom rytme života človek zabudne na motorické zaťaženie, ktoré má významný prínos pre kosti a kĺby. Keď je telo nehybné, krv vo svaloch stagnuje, upchávajú sa kapiláry a v dôsledku toho vedie k atrofii muskuloskeletálneho systému. Predhriatie pred začiatkom behu podporuje obnovu buniek, zabraňuje zraneniam a dodáva telu magickú podporu.

Pokiaľ ide o beh, má pozitívny vplyv na chrbticu vďaka komplexu prvkov, ktoré zvyšujú jeho pohyblivosť a zvyšujú krvný obeh vo svaloch. Podporovatelia behu sa pridržiavajú argumentu, že pri absencii obehovej siete na medzistavcových platničkách sa výživa získava difúziou susedných tkanív. A proces obnovy a tonus kostného tkaniva vám dáva beh alebo svižnú chôdzu.

Nedostatočná výživa dáva medzistavcové platničky do žalostného stavu - starnú a opotrebujú sa.

Preto bude prebiehať preventívne opatrenie na boj proti chorobám chrbtice u zdravého človeka. V takom prípade by ste sa mali riadiť technikou fyzickej aktivity a stavom chrbtice.

Ak sú však problémy s chrbticou: osteochondróza, radikulitída, medziobratlová hernia, je beh kontraindikovaný. Má niekoľko etáp. Počas pristátia sa ľudská hmotnosť niekoľkokrát zvyšuje, takže všetok tlak padá na medzistavcové platničky. Takéto zaťaženie poškodzuje chrbticu a môže mať následky.

Aby beh neprinášal problémy, musíte sa riadiť niektorými pravidlami. Povlak na jogging nemusí byť tvrdý, môže to byť pôda alebo trávnik. V arzenáli každého bežca by mala byť prítomná špeciálna zmäkčovacia obuv.

Takže po 30 rokoch musí človek postupovať podľa techniky behu. Ale najlepším posilňujúcim účinkom na chrbticu je chôdza alebo jogging..

Získajte ďalšie informácie o výhodách plynúcich z tohto videa..

Vplyv zaťaženia kadiom na srdce

Väčšina krvných ciev u ľudí je umiestnená vo zvislej polohe. Takže v pokoji je 30 až 80 kapilár na milimeter štvorcový s prierezom svalového tkaniva. Beh vám umožní prekonať gravitačnú silu - človek neustále skáče a padá. Stáva sa to vo zvislej polohe.

Tento pohyb pomáha pumpovať krv, kapiláry sa mierne otvárajú (ich počet dosahuje 2500), zvyšuje sa prietok krvi.

Takáto mikrocirkulácia je účinná pre vnútorné orgány. Množstvo hormónov sa zvyšuje a prichádzajú do najvzdialenejších buniek, čím sa nastavuje fungovanie systémov. Tento stav je vhodný na koherentnú a vyváženú činnosť tela ako celku..

Dlhodobo zvyšuje hypofýzu a výsledkom sú hormóny radosti - endorfíny. Tieto hormóny zvyšujú pocit uspokojenia a šťastia, bolesť zmizla. Účinok endorfínov trvá 30 minút až hodinu od konca pokusu. Preto je jogging indikovaný v prítomnosti stresujúcich podmienok..

Cezpoľný tréning pomáha znižovať kontrakcie srdca. Toto robí srdce silnejším a vyškoleným. Hormóny nadobličiek majú pozitívny vplyv na srdcový sval. Emocionálne otrasy a adrenalínové návaly sú ľahšie tolerované osobou so zriedkavými srdcovými kontrakciami ako u ľudí so sedavým životným štýlom..

Jogging môžete robiť kedykoľvek počas dňa. Ráno by malo bežať pomaly, pretože krv má silnú konzistenciu. Večerné cvičenia pomáhajú zmierniť stres a cvičenie, znižujú chuť do jedla pred spaním..

Dlhodobý chod v jednom rytme znižuje pulz na 130 kontrakcií za minútu a rozširuje sa lúmen periférnych ciev, čo vedie k zníženiu krvného tlaku. Reverzný proces prebieha za zníženého tlaku - zvyšuje sa. Preto je beh regulátorom krvného tlaku.

Beh pomáha pri chorobách kardiovaskulárneho systému, reguluje centrálny nervový systém a endokrinné žľazy, znižuje chuť do jedla, vytvára stabilnú imunitu, dodáva energiu.

Výhody a poškodenie chodu s kŕčovými žilami

Asi 60% žien na svete trpí kŕčovými žilami, zatiaľ čo choroba sa stáva mladšou. Ovplyvňuje to starších ľudí, mladé matky a dokonca aj dievčatá. Vizuálnym symptómom kŕčových žíl je nalievanie a vyčnievajúce žilové nohy..

Krvný obeh zachytáva celé telo. Krv cirkuluje v plných kruhoch: krv tečie dole do dolných končatín a zálohuje krvným tlakom.

Kontrakcia svalov nôh vedie k uvoľňovaniu krvi cez cievy v srdci. Zanedbanie svalovej práce a sedavý obraz vedie k zhoršenému odtoku a riziku kŕčových žíl.

Dlhodobé tréningy s kŕčovými žilami sú prísne zakázané. Týmto pokusom je možná tvorba trombózy a tromboflebitída. Alebo pri výskyte takýchto chorôb osoba jednoducho riskuje, že počas cvičenia s bremenom zomrie. Tromboflebitída je nebezpečná, pretože výsledný trombus je schopný kedykoľvek odlomiť a upchať pľúcnu artériu.

Ale pri absencii týchto komplikácií môže byť jogging prospešný..

Je potrebné vykonať iba tieto body:

 • Použitie kompresného prádla. Lekár predpisuje špeciálne lekárske odevy (pletené odevy) určené na prevenciu a liečbu kŕčových žíl na zlepšenie kvality života. Môžu to byť kolená (bandáže), pančuchy alebo pančuchy..
 • Krátke jazdy. Takéto rasy zlepšia odtok krvi do srdca a eliminujú žilové preťaženie. V žiadnom prípade nemôžete bežať na veľké vzdialenosti.
 • Po dokončení behu zaujmite polohu na chrbte (s nohami nad hlavou).
 • Pred joggingom by ste sa mali poradiť s lekárom o kontraindikáciách z kŕčových žíl.

Nie je možné jednoznačne odpovedať na otázku o výhodách a nebezpečenstvách behu. Koniec koncov, existujú ľudia, pre ktorých je beh kontraindikovaný kvôli výskytu chorôb alebo kvôli veku. Je však nepopierateľné, že tóny organizmu, zlepšujúce fungovanie svalov a kĺbov, majú priaznivý vplyv na srdce a činnosť iných orgánov, sú indikované na chudnutie a za určitých podmienok sa považujú za doplnkovú liečbu..

Prečo je pre chrbticu lepšie chodiť ako bežať

Prečítajte si tiež

Zdravie celého organizmu závisí od stavu chrbtice. Čo je pre neho užitočné a čo škodlivé, aké preventívne opatrenia by sa mali prijať, aby sa zabránilo takzvaným civilizačným chorobám spôsobeným zmenami v tomto životne dôležitom orgáne, hovorí profesorka Evgeny Mazurkevich..

Evgeny Anatolevič Mazurkevich - profesor, MD, lekár najvyššej kategórie s 30-ročnou praxou, špecialista v odbore traumatológia a ortopédia, rehabilitácia, fyzioterapia a športová medicína na klinike DaliMed, vedúci lekárskeho výcviku na Štátnej ortopedickej fakulte Štátnej univerzity v Petrohrade systémy a technológie. ““ Hlavnými oblasťami vedeckej, praktickej a pedagogickej činnosti profesora Mazurkevicha sú rehabilitácie po úrazoch, operáciách a poruchách pohybového aparátu. Evgeny Anatolyevich - autor početných metodík, monografií, metodických a vzdelávacích príručiek.

- Evgeny Anatolyevič, je možné sa chrániť pred osteochondrózou a udržať chrbticu zdravú až do vysokého veku?

- Bohužiaľ sa nemôžete úplne ochrániť pred osteochondrózou. Ale na sledovanie zdravia tak dôležitého orgánu, ako je chrbtica, je samozrejme potrebné udržiavať jej stav. Čo je koniec koncov, čo je chrbtica? Obrazne povedané, toto je vešiak, na ktorom sú zavesené všetky naše orgány. Preto, ak je niektorá časť chrbtice poškodená, poškodí sa orgán, za ktorý je zodpovedná. Napríklad, ak bolí ruka alebo noha, nie je skutočnosťou, že sa choroba zameriava na tento orgán. Najčastejšie sa zameriava na chrbticu a orgán, ktorý osoba považuje za chorého, trpí. Výsledkom je, že pacient lieči ruku alebo nohu, trie ich masťou a bolesť nezmizne. Alebo sa stáva, že človek vyvolá ochorenie chrbtice, odloží návštevu lekára „na neskoršiu dobu“, ale pokročilá osteochondróza môže viesť k prietrži medzistavcových platničiek. Toto je už vážnejšie ako osteochondróza, hoci hernie sa dá tiež ľahko zvládnuť. Čo sú v podstate herniované disky? Toto sú rohovce - kôry na chrbtici. Naučili sme sa, ako s nimi efektívne zaobchádzať, ale je potrebné, aby sa s nimi zaobchádzalo včas..

- Aká je prevencia chorôb chrbtice?

- Keďže choroby chrbtice - odplata za vzpriamené držanie tela - musíme v prvom rade sledovať, ako kráčame, v ktorej obuvi - pohodlne alebo nie. Stáva sa, že porucha chodidla spôsobí bolesť krku... Osoba chodí k lekárovi so sťažnosťou na krk a je to krk, ktorý sa začne liečiť a je prekvapený, že liečba nepomáha. Malo by sa ošetriť chodidlo. Musíme tiež sledovať, ako kráčame, ako sa vôbec pohybujeme. Napríklad, ak má osoba zlomenú ruku alebo aspoň prst, nebude schopný túto ruku plne využiť pri chôdzi a neprirodzený obmedzený pohyb ruky vedie k narušeniu chrbtice. Zároveň je inzerované „fínske chôdze“ ťažko užitočné, pretože pri takomto chôdzi sú pohyby rúk neprirodzené.

- Ale celková chôdza je dobrá?

- Užitočné, pretože pri chôdzi trávi telo menej energie ako v statickom stave - sedenie alebo státie. Je to spôsobené skutočnosťou, že človek sa pohybuje ako kyvadlo a prenáša váhu tela z jednej nohy na druhú. Pre telo je to prirodzenejšie a ľahšie v porovnaní s energetickými výdavkami na udržanie tela v stacionárnom vertikálnom stave. Okrem toho je chôdza prospešná, pretože všetky svaly fungujú. Dokonca aj ten najmenší sval, aký bol, hovorí: „Pohybujem sa, takže žijem!“ Koniec koncov, pohyb je život. Žijeme vďaka pohybu svalov: vyzeráme - svaly očí sa sťahujú, pohybujeme sa - všetky svaly tela fungujú... Aj srdce nie je nič iné ako sval. Kým tento hlavný sval funguje, sme nažive.

- Mnoho ľudí má radi jogging a veria, že jogging je pre telo dobrý. Je beh na chrbticu užitočný??

- Bežať len po chrbte nie je užitočné. Pretože ak je pri chôdzi telesná hmotnosť pokojne a rovnomerne prenášaná z jednej nohy na druhú, potom pri striedajúcich sa pristátiach potom na jednej nohe, potom na druhej sa stáva veľmi rýchlo as veľkou silou, ktorá kladie na nohu ostré zaťaženie, a teda na chrbtica.

- Čo iného je dobré pre chrbticu?

- Spolu s chôdzou je prospešné aj mierne cvičenie, ktoré opäť kladie dôraz na všetky svalové skupiny..

- Mnohí z nich majú radi jogu. Jóga je považovaná za prospešnú pre chrbticu. Je to tak?

- Čo je to joga? Rovnaká cvičebná terapia. Preto - áno, je to užitočné.

S profesorom Mazurkevichom sa môžete podrobnejšie rozprávať o tom, ako si udržať zdravie chrbtice na tel. Čísle (812) 777 -91-92..

Klinika DaliMed sa nachádza na adrese: Petrohrad, Liteiny pr., D.52, práce od 9-00 do 21-00.
Od 17. do 23. januára sa na klinike DaliMed koná propagačná akcia: „Každý, kto v týchto dňoch začal liečbu, získa 5% zľavu na priebeh liečby vrátane počiatočného vymenovania.“.

Ako reklama

Licencia č. 78-01-002448 zo dňa 12.12.2011

KONTRAINDIKÁCIE SÚ DOSTUPNÉ, POŽADOVANÉ ODBORNÉ PORADENSTVO

Sedieť alebo bežať? Čo je skutočne škodlivé a prospešné pre našu chrbticu

Alena: - Kto a čo spôsobuje stavcové kýly?

S. B.: - Účtovníci a vodiči, tj ľudia, ktorí sedia veľa, sú ohrození. Keď sa človek nepohybuje, atrofia jeho svalov, a preto je narušená funkcia krvných a lymfatických ciev, dochádza k stagnácii. Prijatie potrebných materiálov v medzistavcovej platničke a stavcoch sa zastaví, vápnik nedosahuje správne miesto.

- Ukazuje sa, že najlepšou prevenciou chorôb chrbtice a kĺbov je intenzívna fyzická aktivita?

S. B.: - Nie. Mnoho atlétov prichádza na našu kliniku s vynikajúcou fyzickou aktivitou, ale súčasne so spinálnou herniou a osteochondrózou. Preto hovorím, že prevencia by sa nemala zamieňať s vykorisťovaním. Šport je vykorisťovanie tela so znakom „hyper“ a prevencia u športovcov je často spojená iba s masážou, saunou, fyzioterapiou. Vo svojej knihe o osteochondróze všeobecne delím ľudí so zraneniami chrbtice na športovcov (nazývam ich SUV) a bežných ľudí (sedany). Na jazdu na SUV, a nie na asfalte, je potrebné zosilnené zosilnenie, to znamená, že športovci, ktorí sú vopred orientovaní na preťaženie, potrebujú profylaxiu a rehabilitáciu, ktorá by zmiernila zbytočné svalové napätie..

Yuri: - Je možné použiť masážne stoly kórejských alebo čínskych firiem ako profylaxiu alebo liečbu stavcovej kýly? aké ďalšie preventívne opatrenia existujú?

S. B.: - Postele sú spôsob relaxácie, to znamená zmiernenie únavy po pracovnom dni. Tieto postele som už zažil veľa, majú pozitívny aj negatívny bod. Hlavnou negatívou je, že sa zahrievajú a telo je vždy v imobilizovanom stave

Tí, ktorým sa to páči, ich však môžu použiť, ale určite ich skombinujte so súborom cvičení. Napríklad vykonajte pull-upy v 3 sadách 10-krát, po ktorých musíte urobiť cvičenia na nohách, aby sa krvný obeh nezatvoril. Pamätajte však: postele stále nie sú liekom, je to metóda, ktorá prináša dočasnú úľavu.

Denis: - Mám 27 rokov, neboli žiadne chronické prechladnutia a prechladnutia, práca je sedavá. Po spaní na tvrdej posteli bolí vždy dolná časť chrbta a kĺby končatín sa neustále krčia. Čo robiť?

S. B.: - Ak veľa sedíte, musíte vstať najmenej raz za hodinu, zohnúť sa a dostať prsty na zem na výdychu bez ohnutia nôh. S dehydratáciou je spojená kríza. Ak sa človek príliš nepohybuje, jeho kĺby vyschnú - kĺby začnú praskať, potom sa zapália a potom sa rozpadnú. Kríza kĺbu samotná nie je hrozná (s výnimkou prstov), ​​ale je to jeden zo signálov, že je čas ísť k lekárovi.

Sergey: - Mám 26 rokov. Stupeň skoliózy v tvare S. Neustále bolesť v bedrovej oblasti, ale lekári nepredpisujú žiadne ošetrenie, iba plávanie a masáž. Niečo poradiť.

S. B.: - Je potrebné vykonať cvičenia zamerané na pevnosť v ťahu - jedná sa o pull-upy, fitnes vybavenie, možnosti spojené s obnovou pružnosti chrbta a končatín, jogu. Jóga je veľmi dobrá ako profylaxia pre malé deti a dievčatá, aby nevydržala osteochondrózu..

Gulyaeva Elena: - Môj syn má 11 rokov a dva roky bol v sambe. Bolesť chrbta a jeden z ortopédov diagnostikoval „osteochondrózu“ a zakázal mu vykonávať tento šport. Existuje nejaký spôsob, ako mu pomôcť vrátiť sa do svojej obľúbenej zábavy??

S. B.: - Dieťa nemôže mať osteochondrózu, pretože v tomto veku deti stále rastú. Lekári však prišli so slovom „mladistvý“, to znamená, mladistvý. Zároveň z nejakého dôvodu bola bolesť chrbta spojená s bojom. Bolestivosť chrbta nespojujem s bojom, ale s tým, že chlapec nevenuje dostatočnú pozornosť všeobecnému telesnému tréningu - napríklad push-up, drepy, cvičenia pre tlač - pretože pred bojom musia byť svaly dobre pripravené..

Teraz spravidla nemôžete chlapcov odtrhnúť z počítačov. Všeobecná fyzická príprava je extrémne slabá a tréner to nemôže vždy pochopiť, takže športovci sa začínajú „rúcať“. Ukazuje sa, že rodičia privádzajú deti na šport, ale len málo z nich zostáva a všetci ostatní opúšťajú šport, pretože majú bolesti chrbta..

Alsu Nurieva: - Je to škodlivé pre chrbticu?

S. B.: - Závisí to od toho, ako bežíte. Beh je tisíc kĺbov. Od tých, ktorí robia veľa joggingu a nerobia okrem neho nič iné, sa očakáva, že dostanú kĺbovú ortrózu a osteochondrózu chrbtice. Napríklad behanie nespôsobuje také javy. Nemám nič proti tomuto typu behu, ale je to aeróbna terapia, takže po behu je potrebné urobiť cvičenia naťahovania nôh: kliky, šikmé steny, kontrastné sprchy. V takom prípade bude užitočné spustenie.

Prečo beh môže byť dobrý pre chrbát

Ľudská chrbtica je veľmi zložitá stavba stavcových kostí (stavcov), pre ktoré medzistavcové platničky slúžia ako tlmiče nárazov. Sú vo forme malých „vankúšikov“ naplnených viskóznou tekutinou (pozostávajúcou hlavne z vody a kolagénu), ktoré počas pohybu stláčajú a absorbujú tlak, čím poskytujú pružnosť a pohyblivosť chrbtice..

Pri veku, chorobe alebo zranení sa medzistavcové platničky môžu zrútiť a „vypadnúť“, čo vedie k herniám a bolesti chrbta, ktoré sú zhoršené náhlymi pohybmi alebo zdvíhaním závaží..

Štúdia vedcov z Deukin University School of Health, Medicine, Nursing and Behavioral Sciences, Australia, skúmala účinky behu na ľudskú chrbticu..

Na tieto účely bolo vybratých 79 dobrovoľníkov, ktorí splnili nasledujúce kritériá: nemal bolesti chrbta, poranenia chrbtice, skoliózu, nikdy nefajčil a netrpel klaustrofóbiou. U žien bola ďalšou požiadavkou neprítomnosť tehotenstva.

Potom boli rozdelené do troch skupín. Prvý tvorili športovci, ktorých týždenný počet najazdených kilometrov bol najmenej 50 km, bežci od druhého bežali 20-40 km týždenne. Účastníci týchto skupín sa za posledných päť rokov pravidelne vzdelávali a nevykonávali iné cvičenia viac ako raz týždenne..

Do tretej skupiny patrili ľudia, ktorí za posledných 5 rokov nevykonávali žiadne fyzické cvičenie alebo sa nezúčastňovali športu..

Na zabezpečenie spoľahlivosti úrovne aktivity by dobrovoľníci mali nosiť akcelerometre na týždeň (zariadenie, ktoré meria získanú akceleráciu, určuje polohu vo vesmíre)..

V deň štúdie účastníci nevykonávali žiadnu fyzickú aktivitu. Na snímanie chrbtice sa použil moderný prístroj 3T Phillips Ingenia, pomocou ktorého vedci vyhodnotili veľkosť a stav každého medzistavcového disku subjektov.

Výsledky štúdie zistili, že disky bežcov boli väčšie a mali vyššiu úroveň vnútornej tekutiny ako disky tých, ktorí viedli neaktívny životný štýl..

Zaujímavé je aj to, že počet najazdených kilometrov nebol významný, stav medzistavcových platničiek u ľudí z prvých dvoch skupín bol takmer rovnaký. To môže znamenať, že vysoké prevádzkové objemy nenarušujú zdravie chrbtice..

Vedci skúmali hodnoty akcelerometrov s cieľom získať úplnejšie informácie o optimálnej úrovni stresu pre zdravie chrbta. Vedci identifikovali celý rad síl, ktoré boli podľa ich názoru spojené s najzdravšími diskami.

Potom vyzvali 10 účastníkov, aby šli na bežecký pás a pokúsili sa obnoviť túto záťaž, avšak k prekvapeniu nebolo potrebné spustiť.

„Chôdza rýchlosťou približne 6,4 km / h (čo sa pre niektorých rovná behu) vytvára dostatok sily na zlepšenie zdravia medzistavcových platničiek,“ uviedol Daniel Belavi, vedúci výskumu a profesor na univerzite Daikin. "Samozrejme môžete bežať, ale nie je to nevyhnutný predpoklad.".

Vedci dúfajú, že ich štúdia bude prvým krokom k stanoveniu najlepších cvičení a fyzickej aktivity potrebnej pre anabolizmus ľudských medzistavcových platničiek..

Koľko musíte spustiť, aby ste zlepšili svoje zdravie?

V človeku má príroda tendenciu utekať. Vždy mu predkladal mechanizmus, ktorý pomohol zachrániť život a predĺžiť ho. Jeho liečivý účinok na telo bol zaznamenaný už dlhú dobu, pretože beh ako celok zlepšuje pohodu. Americký lekár Otto Apendellor zistil, že počas dlhých vzdialeností v krvi sa zvyšuje hladina katecholamínov. V strese sú vždy znížené, takže beh možno považovať za liek na depresiu..

Denný beh, je to dobré?

Denný chod možno považovať za dobrý a užitočný, ak sú splnené všetky podmienky potrebné na jeho fungovanie. Beh dlhšie ako 10 minút denne nemá zmysel. Uvedené množstvo času na predĺženie života a udržanie zdravia je dosť dostatočné. Poskytuje oveľa viac výhod pre zdravie ako vyčerpanie vzdialeností..

Už skôr sa predpokladalo, že týždeň musí trvať najmenej 75 minút. Americkí vedci z University of Iowa dospeli k záveru, že je lepšie bežať menej, ale častejšie! K posilneniu krvných ciev dochádza 3 hodiny týždenne a 1 hodinu 7 dní. Štúdia trvala 15 rokov, zúčastnilo sa jej 55 000 ľudí rôzneho veku - vo veku od 18 do 90 rokov. Počas testov takmer tretina pacientov zomrela na kardiovaskulárne ochorenie..

Beh o zdravie je dobrý, ale beh už neznamená, že budete zdravší. Platí to pre milovníkov maratónu. V tomto zmysle je pravdepodobnejšie, že sa k infarktu priblíži ako z toho dôvodu, pretože sa zvyšuje záťaž srdcových komôr..

Kedy môže ublížiť?

A aká škoda môže spôsobiť:

 1. Poškodenie pohybového aparátu - to sa týka chrbtice a kĺbov nôh. Počas behu sa zaťaženie chrbtice zvyšuje 7-krát ako pri bežnej chôdzi. Je to zvlášť nebezpečné pre starších ľudí, keď sa vyskytnú prírodné zmeny súvisiace s vekom. Riziko poranenia medzistavcových platničiek sa zvyšuje, čo vedie k rýchlejšej osteochondróze a artróze. Preto napríklad nebezpečný je beh na tvrdom asfalte a betóne. Je oveľa bezpečnejšie bežať na zemi, piesku a pogumovanej ploche bežiacich pásov..
 2. Poškodenie srdca a krvných ciev - hoci je myokard trénovaný na základe neustálej práce, srdce nemusí byť schopné zvládnuť nadmerný stres pri behu. Myokard nemá čas pumpovať všetku krv počas prevádzky. A kompenzačné zväčšenie srdcovej dutiny. Srdcové zlyhanie sa začína rýchlo vyvíjať.
 3. Nadváha nie je dôvodom na aktívny beh. Je vedecky dokázané, že obezita sama o sebe spôsobuje také zaťaženie kĺbov, že bez spustenia dochádza k deštrukcii väzov a kostí. Ale obezita sa neznižuje z behu.
 4. Škody z behu na biorytmoch. O tom stále existujú spory. Argumenty: večer sa ľudské telo už pripravuje na lôžko a stres môže zhoršiť jeho stav. Ráno sa telo ešte úplne neprobudilo a nesie stres ako stres. Záver: Je lepšie koordinovať hodiny s biologickými hodinami človeka. Jahňatá sa pohodlne cvičia ráno a sovy vo večerných hodinách. Na rozdiel od ich biorytmov za to nestojí. Povinný bod: ráno pred začiatkom vyučovania musí trvať 4 hodiny po prebudení, kým sa začne cvičiť, a večer by sa to malo stať 2 hodiny pred spaním..
 5. Poškodenie žien. Pravidelné jogging môže pridať celulitídu. Pod kožou je nadbytok voľných radikálov, t.j. produkty nedostatočnej oxidácie. Intenzita denného behu im nedáva čas na kolaps a začínajú sa hromadiť. To zhoršuje existujúci proces. Samotné nové radikály pridávajú a spôsobujú celulitídu.

Kedy to môže byť užitočné??

Aké sú výhody:

 1. Posunutím po kariérnom rebríku - núteným chodením každý deň trénujete svoju vôľu. A keď predlžujete vzdialenosť, postavu temperujte. Takže všetky potrebné kvality pre kariérny rast sú zrejmé.
 2. Súhlas a harmónia v rodine - dokonca aj krátky večerný beh odvádza pozornosť od problémov, umožňuje „rozdrviť“ všetku negativitu.
 3. Zlepšenie sebavedomia - zväčšenie bežeckých vzdialeností vám poskytne dôvod byť hrdí na seba.
 4. Predĺženie života - prevádzka vám každý deň poskytne ďalšiu hodinu života.
 5. Vlastný rozvoj - beh dokonale stimuluje mozog.
 6. Tón celého tela stúpa - pravidelný chod zlepšuje náladu a vedie k normalizácii spánku. Normálny spánok zlepšuje výkon.
 7. Z anatomického hľadiska beh behom vylieči pľúca a otvára bránicu. Ak je napríklad osoba, ktorá pred lezením, po výstupe zo schodov udusená dýchavičnosťou, po 2 týždňoch behu na ňu nebude pamätať. Kvalita dýchacích ciest sa vďaka hĺbke výrazne zlepšuje.
 8. Udržuje všetky svaly v dobrom stave. Beh nevyrába svaly, ale určite sa sprísní.
 9. Udržiava spoločnú mobilitu.
 10. Rieši problém zápchy - beh dokonale stimuluje črevá. Aktivuje peristaltiku a zabraňuje hemoroidom.
 11. Beh pomáha mužovi zlepšiť jeho reprodukciu zlepšením krvného obehu v panvových orgánoch.

Koľko trénovať v tomto režime?

Priemernému človeku sa odporúča striedať beh a chôdzu. Ak v čase spočítate, koľko minút stačí, 10 minút tichý chod, 10 aktívnych krokov, 10 aktívnych cyklov, 10 pokojných krokov.

Najprv musíte bežať čo najviac. Nabudúce môžete urobiť viac. A tak postupne zväčšujte vzdialenosť.

Ak je vzdialenosť kilometer, môžete bežať každý deň. Trvá to iba 15 minút. Dokonca aj 3 km každý deň môžete bežať potichu a je to normálne.

Možné kontraindikácie

V dospelosti a v pokročilom veku, ak existuje ateroskleróza a zvýšené riziko krvných zrazenín, je jogging kontraindikovaný. Faktom je, že počas behu sa môže plak odlievať a upchávať dôležité plavidlo. Preto sú mozgové príhody, infarkty myokardu a pľúcny tromboembólizmus. Preto je prevádzka bez predbežnej diagnostiky zakázaná..

Iné úskalia - ľudia by nemali bežať, keď:

 1. Kýly, prolaps akýchkoľvek orgánov, kŕčové žily.
 2. Ploché nohy, artróza bedrových a kolenných kĺbov.
 3. Vrodené srdcové chyby, poruchy srdcového rytmu, hypertenzia s častými relapsmi.
 4. Zranenia a zakrivenie chrbtice.
 5. Cukrovka v ťažkých formách.
 6. glaukóm.

Hypotenzia je podmienená kontraindikácia, pretože počas tréningu sa tlak normalizuje. Medzitým musíte začať s chôdzou, je to lepšie v spoločnosti a nie na lačný žalúdok. Pri hypotonikách je potrebné pred cvičením uhlohydrátové občerstvenie.

Dôležité! Nemôžete začať viesť nekvalifikovaného muža s hmotnosťou nad 85 kg a žien s hmotnosťou nad 75 kg. Najprv musíte schudnúť.

Pre koho je určený??

Bežať ako fyzické cvičenie je samozrejme užitočné, pretože ide o aktivitu.

Problém je v tom, že neodôvodňuje úsilie vynaložené na neho.

Hlavné prebiehajúce patológie nie sú eliminované - ateroskleróza, rakovina a cukrovka. Konkrétne v 95-96% prípadov spôsobuje smrť.

Je tiež nemožné schudnúť jednoducho spustením, je potrebná strava a režim. Beh je užitočný pre tých, ktorí nemajú kytice chorôb, iba na účely všeobecného zotavenia. V takom prípade je potrebné dodržiavať zásadu postupnosti a správneho postupu. Existujú obmedzenia pre osobu, ktorá sa nikdy nezúčastnila športu, ako aj pre tých, ktorí majú z rôznych dôvodov dlhú prestávku v odbornej príprave..

začiatočníci

Pre tých, ktorí prvýkrát šliapali na bežiacom páse, existuje niekoľko podmienok:

 1. Prvých sedem dní by nemalo byť denne. Najlepšie je školenie trikrát týždenne..
 2. Trvanie lekcií je 30-40 minút..
 3. Prvý mesiac sa musíte naučiť pravidlá bežeckej techniky, byť dôkladne vyšetrení a mať predstavu od lekára.
 4. Dýchanie by malo byť iba nazálne.

Dôležité! Začiatočník môže byť povolaný až po 3 mesiacoch nepretržitého tréningu.

Koľko musíte bežať deň? Závisí to od požadovaného výsledku - chudnutie alebo šport. Pre zdravie - v tomto prípade stačí zapojiť pol hodiny. Súčasne sú možné dve možnosti tréningu: polhodinová jazda rovnomerným a pomalým tempom bez zastávok alebo 40 minút kombinovaného behu s chôdzou.

V druhom prípade je jazda pomalá, strieda sa s krokom chôdze, ale bez zastávok.

Tento typ tréningu je vhodný pre tých, ktorí nemôžu prejsť celú vzdialenosť naraz. Postupná doba chôdze sa zníži a doba jazdy sa zvýši.

Najlepšia a najlepšia voľba pre začiatočníkov je behanie každý druhý deň. V deň odpočinku od behu môže človek robiť spoločnú gymnastiku, jogu, plávanie - akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá sa vám páči.

Zároveň nesmieme zabudnúť na sebakontrola, musíme sa vždy sústrediť na náš pulz. Malo by byť v rozmedzí od 120 do 150 úderov / min. K pôvodnému by sa mal vrátiť po 5-10 minútach. Ak pulz nedosiahne 120, nie je možné použiť; viac ako 150 - taký beh je už škodlivý.

skúsený

Skúsení športovci, ktorí absolvovali dlhú prestávku, sa musia riadiť špecifickým školiacim systémom:

 1. Prvou a hlavnou úlohou je návrat na predchádzajúcu úroveň..
 2. Týždenná sadzba je asi 100 km.
 3. V prvých dňoch sa musíte zamerať na výskyt pocitu únavy. A keď dosiahnete svoju formu, môžete už zväčšiť vzdialenosť a intenzitu tréningu. Ak prestávka nebola spojená s ochorením, môžete formulár obnoviť o týždeň.

profesionáli

V rámci programu odbornej prípravy by malo byť vedenie denné a malo by mať vlastné charakteristiky:

Bežné cvičenia sa konajú každých 8-9 hodín. V takom prípade je odpočinok iba zmenšenie vzdialenosti. Ranné jogging je štandardný na 2-3 km, večerný tréning je hlavný a vzdialenosť sa môže podľa športovca zväčšiť na 10 km.

Koľko času mám robiť?

Ráno - najlepší čas od 06.30 do 07.30 hod. Sú biologické hodiny na svalovú záťaž a posilnenie kardiovaskulárneho a nervového systému..

Najlepšie sa to robí na lačný žalúdok. Môžete piť čerstvo vylisovanú šťavu alebo trochu vody. Takýto tréning zahreje telo, zlepší krvný obeh a tonizuje svaly.

Popoludní od 11:00 do 12:00 - stúpa svalový tonus.

Večer od 16,00 do 18,00 hodín - čas je vhodný na chudnutie.

Na joggingových hodinách nezáleží. Pravidelnosť a stálosť tried zostáva omnoho dôležitejšia..

Z toho, čo už bolo povedané, sa v závere vyplýva, že priaznivci a odporcovia behu sú takmer rovnako rozdelení a každá polovica má svoje vlastné závažné argumenty. Musíte sa zamerať na svoje ciele a stav tela ako celku: vek, prítomnosť sprievodných patológií, biorytmy atď. Je dôležité zvážiť všetky klady a zápory, zbaviť sa mýtov iba o výhodách behu bez jeho zadnej strany..

Koniec koncov, beh v každom prípade má silný vplyv na telo. Bol by som rád, keby to prinieslo iba výhody. Ak to nebude fungovať, existuje mnoho ďalších alternatív na zlepšenie vitality a zdravia..

Poškodenie chrbtice

Niečo o problémoch s chrbtom a behom. Prehľad toho, čo píšu na internete, bez zbytočných komentárov.

Môžem bežať po zraneniach chrbta??
V časti „Máte otázku“ redakcia NB odpovedá na často kladené otázky týkajúce sa behu. Nemôžeme dať univerzálnu odpoveď na otázku, ako liečiť zranenia chrbta alebo napríklad prečo bolesť chrbta pri behu bolí. Je to chúlostivá otázka a prvá vec je ísť k lekárovi, aby ste sa v budúcnosti neublížili. Ak odpoviete na otázku, či je možné spustiť zranenie chrbta, potom aj tu veľmi záleží na závažnosti zranenia. Napríklad v prípade zovretého nervu je už po niekoľkých týždňoch možné ľahko bežať, najlepšie na mäkkom povrchu: pôda, tráva, štadión. A urobiť všetko pre to, aby sa toto zranenie už neopakovalo - napríklad choďte k ortopédovi a skontrolujte chodidlo. Pri silnej pronácii odporúčame vyrábať individuálne ortopedické vložky. A najdôležitejšie je robiť denné cvičenia na posilnenie chrbta, hrudníka a dolnej chrbtice a oblúka chodidla. O týchto cvičeniach budeme hovoriť v samostatnom článku..
http://nogibogi.com.ua/mozhno-li-begat-posle-travm-spiny/

Približne 80 percent populácie zažije počas svojho života najmenej jednu epizódu bolesti chrbta. Niektorí ľudia sú však kvôli životnému štýlu vystavení väčšiemu riziku bolesti chrbta. Z pochopiteľných dôvodov majú športovci často poranenia chrbta a existuje vyššie riziko vzniku chronickej bolesti. Pri praktických športoch ako futbal, hokej, basketbal, lyžovanie, zápas, gymnastika, vzpieranie, tenis, je chrbtica vystavená výraznému preťaženiu. Okrem toho môžu byť u začínajúcich športovcov aj profesionálov pozorované zranenia chrbta a bolesť. Podľa štatistík predstavuje zranenie chrbta asi 5 až 10% športových zranení. Bolesť môže byť spôsobená akútnou traumou a predĺženou pravidelnou mikrotraumou mäkkých tkanív chrbta.

Športovci sa často zdráhajú obrátiť na lekárov a dúfajú, že sa dokážu sami vyrovnať s bolesťou chrbta. Mnohí odborníci okrem toho nemôžu zredukovať úroveň športovej činnosti na dostatočný čas a podstúpiť rehabilitačný program z dôvodu možnosti straty kvalifikácie. Cvičenie mnohých športov na pozadí chronickej bolesti po poranení chrbta však často vedie k opakovaným poraneniam chrbtice. To všetko nakoniec prispieva k chronizácii procesu, čo vedie k strate profesionálnych kvalít športovca a potrebe ukončiť prácu vo veľkom športe. Väčšina bolesti chrbta u športovcov je úspešne liečená konzervatívne. Osoby zaoberajúce sa športom by v prípade bolesti chrbta alebo krku mali dostať odbornú lekársku pomoc a potom sa riadiť odporúčaniami špecialistu. Pri liečbe bolesti chrbta u športovcov sa vo väčšine prípadov vykonáva konzervatívna terapia, ktorá zahŕňa liekovú terapiu, fyzioterapiu, masáže a fyzioterapeutické cvičenia. Počas akútneho obdobia ochorenia sa môže odporúčať nosiť korzetový pás. Individuálne vybraný súbor telesných cvičení zaujíma dôležité miesto v rehabilitačnom programe športovca. Dobre vyvinutý svalový korzet môže znížiť zaťaženie chrbtice a znížiť riziko následných zranení chrbta. Veľmi užitočné na posilnenie chrbtových svalov pomocou plávania a vodného aerobiku

V skutočnosti sa pri veľkých objemoch chrbtica stáva problémom. Konkrétne „poklepaním“, ak bežíte na asfalte, krížovej kosti. To môže spôsobiť zovreté nervy v bedrovej oblasti, čo sa prejavuje bolesťou v nohách od stehna po členok. Tréner mi odporučil bežať so zabaleným chrbtom. Nemám pevne pretočený chrbát pod elastický obväz, na ktorom vystupujú kosti bedrových hrebeňov, takže ani v šortkách nie je obväz viditeľný. To veľa šetrí. A napriek tomu je potrebné, aby do tela vstúpilo dostatok vitamínov B, ktoré pomáhajú nervom vyrovnať sa s nákladom.
A tiež, po bežaní doma na koberci, musíte urobiť cvičenie trikrát, ktoré sa nazýva „Elephant“, zrejme z podobnosti, ak je stojaci slon obrátený hore nohami. Musíte ležať na chrbte, zdvihnúť nohy k stropu, pokúsiť sa zdvihnúť ruky k stropu rovnobežne s nohami a natiahnuť bradu na hrudník, aby sa vaše chrbát zakrivil. Neviem prečo, ale jednoduché ohnutie nadol v stoji nepomáha tak veľa ako toto cvičenie. Toto cvičenie nám odporučil lekár, ktorý lieči chrbticu. Môže sa to urobiť tesne pred spaním, aby ste sa natiahli stavce, ak máte viac ako 30 rokov a máte problémy s chrbticou (a pre starších ľudí ich má veľa), potom
- Pokúste sa bežať po zemi alebo na inom mäkkom povrchu. Betón alebo asfalt - prvý krok k zraneniu.
- beh vankúšovej obuvi (odpružená)
- vyššie uvedené cvičenia pre chrbtové svaly (vyžaduje si to však určitú organizáciu a dobrovoľné úsilie). Chrbtica je naša os, náš druhý mozog a vyžaduje si plnú pozornosť a ošetrenie! Sú to topánky, manuálna terapia, diéta, cvičenia chrbta, správny matrac doma a stolička v práci. Prvýkrát som sa stretol s radikalulitídou 32 rokov po podchladení
(vyslal búrku v člne na nádrži). Potom
Pravidelne sa vyskytli exacerbácie. Takže od roku 1976 do roku 1997 (po dobu 21 rokov)
Bol som na pracovnej neschopnosti 12krát s exacerbáciou. Liečené trikrát v sanato-
Riyah Tskaltubo, kedysi v Kislovodsku. Pravidelne však dochádza k exacerbáciám
Opakovať. Diagnóza: a deformujúci spondylózny pás-
Mikulášske oddelenie a lumbago.
V roku 1982, vo veku 50 rokov, som prišiel do KLB a začal som behať..
Nejaký čas po začiatku behu v časopise Nature and Man-
Century “prečítajte si článok o lekárovi (nepamätám si svoje priezvisko) zo Simferopolu-
Sanatórium Skogo, ktoré liečilo pacientov na koňoch.
Vysvetlila to skutočnosť, že pri jazde na koni je otras mozgu
Masáž chrbtice a medzistavcových platničiek.
Podľa môjho konceptu je beh aj neustálym šokom vozňa.-
ka. Preto by som v tomto prípade chcel použiť symfonickú techniku-
Poľský lekár. Osteochondrózu som samozrejme neliečil. na
dlhá práca na svahu chrbta začína kňučať a musíte-
na zostavenie. Toto je hovno. Najdôležitejšie je, že sa stali exacerbácie
menej často. Predposledná exacerbácia bola v roku 1997 a posledná v roku 2007
2009 rok. Súhlasím, že raz za 12 rokov to nebude tak veľa.
Som presvedčený, že mi v tom pomohlo pravidelné jazdenie..
http://42km.ru/f&t20/p2

- Ale celkovo je chôdza užitočná? - Užitočné, pretože pri chôdzi trávi telo menej energie ako v statickom stave - sedí alebo stojí. Je to spôsobené skutočnosťou, že človek sa pohybuje ako kyvadlo a prenáša váhu tela z jednej nohy na druhú. Pre telo je to prirodzenejšie a ľahšie v porovnaní s energetickými výdavkami na udržanie tela v stacionárnom vertikálnom stave. Okrem toho je chôdza prospešná, pretože všetky svaly fungujú. Dokonca aj ten najmenší sval, aký bol, hovorí: „Pohybujem sa, takže žijem!“ Koniec koncov, pohyb je život. Žijeme vďaka pohybu svalov: vyzeráme - svaly očí sa sťahujú, pohybujeme sa - všetky svaly tela fungujú... Aj srdce nie je nič iné ako sval. Kým tento hlavný sval funguje, sme nažive. - Mnoho ľudí má radi beh, pretože veria, že beh je pre telo dobrý. Je beh na chrbticu užitočný? - Bežať len po chrbtici nie je užitočné. Pretože pri chôdzi je telesná hmotnosť pokojne a rovnomerne prenášaná z jednej nohy na druhú, pri behu, striedaní pristátia na jednej nohe, potom na druhej sa stáva veľmi rýchlo as veľkou silou, ktorá kladie na nohu ostré zaťaženie, čo znamená chrbtice. - Čo iného je dobré pre chrbticu? - Spolu s chôdzou sú užitočné aj mierne fyzické cvičenia, ktoré opäť zaťažujú všetky svalové skupiny. - Mnohí majú radi jogu. Jóga je považovaná za prospešnú pre chrbticu. Je to tak? - Čo je to joga? Rovnaká cvičebná terapia. Preto - áno, je to užitočné.
http://doctorpiter.ru/articles/8311/

Beh nie je predstaviteľné množstvo komplexného stresu v šliach, svaloch a väzoch, ktoré sa pohybujú a podporujú kĺby. Beh pozostáva z mnohých opakujúcich sa napätí, pohybov a výronov. Aby to telo vydržalo, musí sa na to vyškoliť. Preto môžete získať neuveriteľné rany a badateľnú bolesť, ak spustíte viac, ako je vaše telo na to vyškolené. Opäť to nestačí len na beh, ak chcete svoje telo trénovať na dlhé jazdy bez toho, aby ste sa zranili. Mali by ste tiež trénovať s váhami. Cvičenie s váhami tiež pomôže posilniť brušné svaly (abs), zadok a ramená. To sa nedá dosiahnuť iba spustením. Svaly brucha a chrbta, ich funkcie pri behu:
Všetky pohyby tela pochádzajú zo stredu tela - z brucha a späť. Svaly musia byť silné a vytrvalé. Svaly brucha a chrbta zároveň pomáhajú absorbovať nárazy na chrbtici a lopatkách. To výrazne ovplyvňuje držanie tela, čo je pri behu veľmi dôležité. Čím horšia je poloha chrbtice, tým väčšie je riziko zranenia chrbtice.
Čím lepšie trénujete tieto svaly, tým odolnejšie sú, a tak si vyvinú viac sily a môžete bežať rýchlejšie.
http://seek4fitness.net/en/%d0%a1%d1%82%d0%b0%d1%82%d1%8c%d0%b8/View/%d0%a3%d0%bb%d1%83% d1% 87% d1% 88% d0% b8% d1% 82% d0% b5-% d0% b2% d0% b0% d1% 88-% d0% b1% d0% b5% d0% b3.html

Veľmi živá je diskusia o možnostiach poranení pohybového aparátu počas rekreačného joggingu. Najväčší odporcovia tohto hobby tvrdia, že pohybový aparát človeka, jeho kosti a kĺby nie sú prispôsobené na tento spôsob pohybu kvôli veľkým preťaženiam, ku ktorým dochádza, keď noha zasiahne tvrdú zem..
Zároveň samotný beh rozvíja pohybový aparát. Cyklické cvičenia (beh, jazda na bicykli, atď.) V dôsledku rytmického striedania svalových kontrakcií a relaxácie dramaticky zvyšujú prietok lymfy na kĺbové chrupavky a medzistavcové platničky, čo je najlepšou prevenciou artrózy a radikulitídy. Jogging na mäkkej lesnej pôde má životodarnú silu a je zvlášť užitočný pre kolenné a bedrové kĺby. „Bežeckí a cyklisti na veľké vzdialenosti majú pri behu týchto športov neobvykle zdravé a dobre fungujúce kĺby,“ píše známy športový lekár Doiser. Cooper poznamenáva, že počas röntgenového vyšetrenia 74 svetových štýlov vykazovali dvojnásobne menšie poškodenie kostí ako ľudia, ktorí nebeží.
Dôležitý je tiež účinok zhutnenia kostí a zahusťovania periostu v dôsledku lepšej absorpcie vápenatých solí v bežcoch. To zabraňuje zmäkčovaniu kostného tkaniva súvisiaceho s vekom (osteoporóza), čo je hlavnou príčinou zvýšenej krehkosti kostí u starších ľudí. Zvyšuje sa tiež hrúbka svalových vlákien a sila svalov, posilňujú sa šľachy a väzivá a zvyšuje sa ich elasticita. Priaznivé účinky behu na pohybový aparát sú nepochybné. U stredných a starších ľudí však vyššie trénované väzy, svaly a kĺby s príliš rýchlym nárastom tréningového zaťaženia môžu spôsobiť rôzne komplikácie. To je hlavná príčina poranení pohybového aparátu pri joggingových cvičeniach..
Medzi ďalšie faktory, ktoré prispievajú k poškodeniu pohybového aparátu, patrí beh na tvrdom teréne, nadváha, zlé topánky nevhodné na beh a závažné technické chyby. Opatrenia na predchádzanie zraneniam by sa preto mali zameriavať na odstránenie alebo zmiernenie účinkov týchto faktorov..
http://volgota.com/yaroslavz/legkaya-atletika-7-travmy-pri-bege-i-tehnika-bega

Štúdia na zvieratách, tiež jedna z prvých, ukazuje, že poranenia miechy môžu spôsobiť abnormality v mnohých segmentoch chrbtice ďaleko od miesta poranenia. Vedci pozorovali zrejmé príznaky zápalu v bedrovej chrbtici, najmenej 10 segmentov zapálených pod strednou časťou chrbta a ďaleko od zranenia bolo zapálených do 24 hodín od zranenia. Pre zdravie bedrovej oblasti je veľmi dôležité obnoviť spodnú časť tela, pretože obsahuje dôležité zodpovedné vzorce pre chôdzu a iné typy pohybu. Štúdia zistila, že cvičenie na bežiacom páse je rozhodujúce pre zvládnutie zápalu..

Je možné behať s osteochondrózou a ako správne trénovať

Ak sa človek pred diagnostikovaním osteochondrózy aktívne podieľa na behu, je pre neho ťažké vzdať sa obvyklých cvičení. Ale s touto degeneratívno-deštruktívnou patológiou je veľa športov kontraindikovaných kvôli vysokej pravdepodobnosti ďalšieho zničenia medzistavcových platničiek a stavcov. Je možné, aby pacient bežal s osteochondrózou, lekár rozhodne až po preštudovaní výsledkov inštrumentálnych štúdií.

Je možné bežať s osteochondrózou

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na OSTEOCHONDROZA.“ Prečítajte si viac.

Osteochondróza akejkoľvek lokalizácie je závažnou progresívnou patológiou, ktorá sa zatiaľ nedá vyliečiť. Klinicky sa prejavuje ako neustála alebo epizodická bolesť chrbta, ktorá sa zhoršuje pohybom. Po liečbe sa dosiahne stabilná remisia, ktorá sa vyznačuje neprítomnosťou závažných symptómov.

Pacient sa cíti dobre, preto chce viesť zvyčajný aktívny životný štýl, napríklad robiť ranné behy. Ale vo väčšine prípadov ho neurológ alebo stavovec dôrazne odrádza od tohto konania..

Hlavným dôvodom je vysoké riziko relapsu, vážne zhoršenie pohody. Pri takomto tréningu je chrbtica vystavená značnému stresu. Keď je telo odtrhnuté od zeme a potom spustené na svoj povrch, zdeformované stavce silno porušujú medzistavcové platničky umiestnené medzi nimi. Tieto štruktúry už stratili svoju pevnosť, elasticitu a pod vplyvom dynamického zaťaženia sú ešte viac sploštené a zničené..

Prínos a ujma

Silné chvenie tela počas behu má negatívny vplyv na stav chrupavky a kostných štruktúr chrbtice. A s komplikáciami osteochondrózy (hernie, výčnelky) môže byť jogging nebezpečný. Akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb spôsobí:

Aj keď po pristátí leží hlavná záťaž na dolnej časti nohy, zostávajúce množstvo je dostatočné na mikrotrauma tkanív.

Za normálnych zdravotných podmienok sú výhody behu zrejmé. Počas tréningu sa zlepšuje krvný obeh, do buniek sa dodáva dostatočné množstvo výživných látok a kyslíka, posilňujú sa svaly, väzivo a posilňujú sa šľachy. To všetko sa deje pri behu s osteochondrózou. Miera regenerácie poškodených tkanív je však výrazne nižšia ako miera deštrukcie.

indikácia

Po sérii laboratórnych a inštrumentálnych štúdií je pacient s osteochondrózou odkázaný na lekára fyzikálnej terapie. Je to on, kto sa venuje rehabilitácii pacienta, zostavuje individuálny harmonogram fyzickej terapie a gymnastiky. LFK lekár rozhodne o schopnosti pacienta bežať.

Akákoľvek fáza, forma, lokalizácia osteochondrózy nie je znakom tohto typu športového tréningu. Lekár môže urobiť výnimku pre nekomplikovaný priebeh patológie. Vždy však pacienta upozorňuje, že jogging nie je metódou komplexnej terapie, na rozdiel od plávania, jogy, pilates, vodného aerobiku..

Ktoré štádium choroby umožňuje behanie

Lekári umožňujú jogging pacientov s osteochondrózou prvého stupňa závažnosti. V tomto štádiu sú rádiografické príznaky patológie pomerne slabo vyjadrené, preto počas liečby je prognóza na zotavenie priaznivá..

Keď osteochondróza 2 (stredná) a vysoká závažnosť nemôže bežať. U medzistavcových platničiek a stavcov sa vyskytli ireverzibilné deštruktívne degeneratívne zmeny. Dokonca aj malá mikrotrauma stavcov bude vyvolávať:

 • progresia choroby;
 • šírenie do zdravého tkaniva.

S cervikálnou osteochondrózou akéhokoľvek stupňa je beh prísne zakázaný. Táto časť chrbtice nie je vybavená silným svalovo-väzivovým aparátom a narušenie stability segmentov môže viesť ku kompresii stavcovej artérie ak rozvoju hladovania kyslíka v mozgu..

Ako bežať

Ak lekár pre záťažovú terapiu povolil krátkodobé pokusy, musia sa dodržiavať určité pravidlá, aby sa znížilo riziko exacerbácie osteochondrózy. Jedným z nich je ukončenie výcviku, keď sa objaví aj nepokoj. Na behanie potrebujete tenisky s podrážkou absorbujúcou otrasy a pohodlnou podperou oblúka, ktorá zníži dynamické zaťaženie pri kontakte chodidiel s povrchom..

Dokonca aj „zanedbaná“ OSTEOCHONDROSIS sa dá vyliečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Nohy počas joggingu by mali byť rovnobežné, aby sa zabránilo hojeniu tela. Lekári cvičebnej terapie odporúčajú nohy úplne položiť na povrch. Prispieva to k správnemu a rovnomernému rozloženiu záťaže na všetky časti chrbtice. Dĺžka kroku závisí od techniky zamestnania a pohodlia osoby. Horná časť by však mala vždy zostať nehybná vzhľadom na vertikálnu os.

Základné pravidlá

Pred joggingom by ste mali pripraviť svaly, väzy, šľachy na nadchádzajúce záťaže. Pri osteochondróze si na natiahnutie musíte zvoliť protahovacie cvičenia - nakláňanie tela dozadu a dopredu, do strán. Takéto pohyby predisponujú k zväčšeniu vzdialenosti medzi stavcami a diskami, stimulujú zlepšenie krvného obehu. Po zahriatí nemôžete okamžite začať bežať - musíte sa najskôr prejsť.

Odporúča sa používať ortopedické pomôcky. Môžu to byť mäkké obväzy alebo korzety s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu. Stabilizujú disky a stavce, zmäkčujú zaťaženie zbytočne ostrými pohybmi.

Základné pravidlá chovania s osteochondrózoucharakteristika
Výber miesta na joggingNajlepším riešením pre bežecké pokrytie je tesná gumová dráha. Je odolný, silný, odolný, pri dotyku s povrchom dobre zmäkčuje nárazy. Na čerstvom vzduchu je vhodné jazdiť na tráve alebo pôde, nie na asfalte
koordináciaPočas joggingu musíte počúvať pocity, ktoré sa objavia. Ak sa po 1 až 2 km nepretržitého chodu objavia ťažkosti v stavbách postihnutých patológiou, táto vzdialenosť by sa mala vždy obmedziť na
rýchlosťOdporúčaná rýchlosť joggingu s osteochondrózou nie je vyššia ako 20 km za hodinu. Ak si telo zvykne na toto tempo, nezrýchľujte sa. Hlavná vec - zlepšenie pohody, nie športové záznamy

Bežecké techniky

Odporúča pacientovi špecifickú techniku ​​behu, lekár cvičebnej terapie berie do úvahy jeho fyzickú zdatnosť, vek a prítomnosť iných chronických patológií v anamnéze. Lokalizácia osteochondrózy a závažnosť klinických prejavov sú dôležité.

Rýchla chôdza

Je to jeden z najšetrnejších druhov športového tréningu, ktorý sa používa aj na liečbu krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Škandinávska chôdza so špeciálnymi palicami je obzvlášť terapeuticky účinná. Podporuje svalový tonus súčasne s hornou a dolnou časťou tela, preto je užitočný pri všetkých patologických stavoch pohybového aparátu..

jogging

Napriek väčšej intenzite joggingu ako chôdze sa tiež považuje za jednu z metód liečby osteochondrózy, ale iba v počiatočnom štádiu vývoja patológie. Protahovacie cvičenia by sa mali robiť pred a po tréningu. Zabráni sa tým svalovým kŕčom a zlepší sa klinický účinok..

Joggingová klasika

Počas tréningu nemôžete zrýchliť, nakloniť telo do strán, dopredu ani dozadu. Klasický beh je indikovaný s minimálnymi deštruktívnymi zmenami medzistavcových platničiek, ktoré sa neprejavujú žiadnymi príznakmi. Pri joggingu sa musíte najskôr dotknúť povrchu špičkou a až potom dole k päte.

Rýchly beh

Takáto technika behu sa dá vyriešiť pri osteochondróze vo výnimočných prípadoch, zvyčajne pri absencii príznakov progresie osteochondrózy. Aby sa predišlo zraneniu a zhoršilo priebeh choroby, je potrebné behať v suchom a teplom počasí..

Variabilný chod

Striedanie rýchlych a pomalých fáz pohybu s premenlivým chodom vám umožňuje mierne znížiť riziko mikrotraumy na chrupavku a kostné tkanivo. Počas tohto tréningu sa zlepšuje stav dýchacích a kardiovaskulárnych systémov, posilňujú sa svaly, väzivo-šľacha.

Beh s prekážkami

Lekári neodporúčajú pacientom s počiatočnou fázou osteochondrózy, aby bežali s prekážkami. Počas tréningu sú nevyhnutné náhlé pohyby, ktoré zhoršujú stav stavcov. Keď sa chodidlo dotkne povrchu, medzistavcové platničky nie sú zaťažené menej ako dolné končatiny.

šprint

Táto technika sa vyznačuje vysokou dynamikou a nadmerným zaťažením celého muskuloskeletálneho systému. Je to jeden z profesionálnych športov, ktoré často spôsobujú osteochondrózu a choroby kĺbov..

profylaktický

Beh nie je najlepšou prevenciou krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy. Bude to prospešné iba pri tréningoch 1-3 krát týždenne v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pre prevenciu osteochondrózy sú oveľa užitočnejšie prechádzky na čerstvom vzduchu a nordic walking..

kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou pre beh sú myopia, glaukóm, bronchiálna astma, zlyhanie pľúc. Takýto športový tréning sa neodporúča pacientom po 50 rokoch alebo s chorobami kĺbov (artritída, artróza). Fungovanie je zakázané u mnohých kardiovaskulárnych patológií kvôli vážnym stresom vznikajúcim v cievach, artériách, myokarde.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a osteochondrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že pre OSTEOCHONDROZA existuje skutočne účinný prostriedok nápravy! Prečítajte si viac >>>

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (ICD kód K40)Zahrnuté: Bubonocele tříslová prietrž. BDU. rovno. bilaterálne. nepriame. šikmá kýlová prietrž
Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy.
Keď je osoba, najmä staršia osoba, informovaná o potrebe spinálnej chirurgie, najprv sa jej snaží akýmkoľvek spôsobom vyhnúť. Nedávno boli takéto operácie príliš riskantné a nezaručili výsledok.