loader

Hlavná

Späť

Čo je diafragmatická hernia u novorodencov?

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne. Patrí k zriedkavým malformáciám, ktoré sa vyskytujú u 5 novorodencov z 1 000. Proces tvorby herniálnych brán začína 3 - 4 týždne po počatí, keď je položená septa medzi hrudnou a brušnou dutinou. Nedostatočné rozvinutie svalového tkaniva bránice prispieva k vzniku defektu..

príčiny

Presné príčiny bránice hernie neboli objasnené. Vyvolávajúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie, pitie alkoholu a drog počas pôrodu dieťaťa;
 • komplikované tehotenstvo;
 • exacerbácia závažných chronických patológií pečene, obličiek, srdca a pľúc počas tehotenstva;
 • závažný priebeh pôrodu;
 • silná fyzická práca na začiatku tehotenstva;
 • užívanie liekov, ktoré majú negatívny vplyv na vývoj plodu;
 • Röntgenové vyšetrenie v prvých týždňoch vývoja plodu;
 • prenikanie toxických látok do tela tehotnej ženy;
 • následky poranenia hrudníka a brušnej oblasti u novorodencov;
 • chronické ochorenia dýchacích ciest spôsobujúce dlhodobé záchvaty kašľa.

príznaky

Malé kýly nemajú typické príznaky, čo sťažuje diagnózu. Možný je výskyt sekundárnych patologických stavov spojených s poruchami krvného obehu vo vnútorných orgánoch, nedostatkom povrchovo aktívnej látky (látky, ktorá po prerezaní pupočníka začína proces dýchania) a otravou krvou. Pri veľkých veľkostiach herniálneho výčnelku sú príznaky spojené s presunom vnútorných orgánov a narušením výmeny plynov v tele. Klinický obraz diafragmatickej prietrže zahŕňa:

 • Neschopnosť otvoriť pľúca v prvých minútach života. Dieťa má normálny vzhľad, avšak kvôli nedostatočnej schopnosti samostatne dýchať, nevydáva prvý plač.
 • Cyanóza (cyanóza kože). Pri skorom objavení sa tohto príznaku a rýchlom zvýšení jeho intenzity môže dôjsť k úmrtiu dieťaťa v prvých hodinách po narodení. Riziko úmrtia sa znižuje pri neskorom výskyte cyanózy a jej slabej závažnosti.
 • Zápach zadusenia. Vyskytujú sa počas sania prsníka. Koža dieťaťa získava namodralý odtieň, začne kašľať a dusiť. V procese dýchania sú zapojené ďalšie svaly. Znaky asfyxie zmiznú, ak je dieťa držané vo zvislej polohe alebo položené na jeho boku, najbližšie k miestu výčnelku..
 • Kašeľ. Nevzťahuje sa na špecifické príznaky bránice prietrže, je však pozorovaná pomerne často. Má dlhý suchý charakter.
 • Záchvaty zvracania. Vyskytujú sa prietrže spôsobujúce vytesnenie orgánov gastrointestinálneho traktu.
 • Známky srdcového zlyhania. V počiatočných dňoch zostáva srdcová aktivita normálna, avšak na pozadí častých záchvatov asfyxie sa vyvíja tachykardia.
 • Dextrokardie. Toto je názov patologického stavu, pri ktorom sa časť srdca pohybuje doprava. Pravá strana hrudníka vyčnieva, znižuje sa pohyblivosť postihnutej strany. Ľavá strana klesá.
 • Nedostatočné rozvinutie pľúcneho tkaniva. Sprevádzané častým zadržiavaním dýchacích ciest. Príznaky patológie sa vyskytujú po odrezaní pupočnej šnúry, ktorá začína fungovanie pľúc. Patria medzi ne rýchle plytké dýchacie pohyby, nadúvanie, zníženie srdcovej frekvencie, modrá koža nasolabiálneho trojuholníka, oslabenie sania. Keď vdychujete, za hrudnou kosťou a sucho v žalúdku sa vyskytuje suchý pískot.
 • Predĺženie trvania respiračnej prestávky. Podporuje smrteľné hladovanie kyslíkom.
 • Nízka hmotnosť Hmotnosť dieťaťa v prvom mesiaci po narodení sa nielen zvyšuje, ale tiež klesá. Dieťa odmieta prsník, vyvíja sa anémia, črevné krvácanie a vyskytuje sa zápal v pľúcach.

diagnostika

Rodičovská diagnostika sa vykonáva v prvých dňoch života. Na tento účel sa používa ultrazvuk a magnetická rezonancia. Postupy pomáhajú odhaliť nepriame príznaky patológie:

 • Odchýlka objemu plodovej vody od normálu. V dôsledku stlačenia pažeráka a hornej časti žalúdka plod nemôže prehltnúť plodovú vodu..
 • Posun častí žalúdka, tenkého čreva alebo žlčníka smerom k hrudníku.
 • Kapalina obsahujúca peristaltické črevá. Nachádza sa na ľavej strane hrudníka.
 • Neprítomnosť žalúdka v mieste jeho anatomického umiestnenia. Vzťahuje sa na ďalšie diagnostické príznaky hiátovej prietrže.
 • Pohyb žlčníka do pleurálnej dutiny. Sprevádzané vytlačením pečene v hornej časti brucha.
 • Zmena polohy srdca a mediastína. Vyskytuje sa v dôsledku tlaku spôsobeného veľkou prietržou.
 • Znaky hromadenia nadbytočnej tekutiny v lebke a semenníkoch. Venózna kongescia prispieva k rozvoju týchto patologických stavov..

klasifikácia

vrodený

Medzi kýly tejto skupiny patria:

 • Skutočné hrče. Vyvíjajú sa na pozadí oslabujúcich a klesajúcich svalov bránice, ktoré sú dôsledkom prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine. Orgány vypadávajú cez otvory umiestnené v hrudnej kosti a spodnej časti chrbta. V dutine herniálneho vaku sú slučky čreva, omentum a brušného tkaniva.
 • Nepravdivé. Tvorba takého výčnelku je podporovaná aplazie (neprítomnosť) niektorých častí bránice. V tomto prípade existujú správy medzi hrudnou a brušnou oblasťou.
 • Atypické. Takéto kýly sa diagnostikujú zriedka. Od ostatných malformácií vnútorných orgánov sa odlišujú prítomnosťou charakteristického herniálneho otvoru.

traumatický

Takéto výčnelky sa vytvárajú na pozadí následkov uzavretých alebo otvorených zranení hrudnej kosti, sprevádzaných prolapsom vnútorných orgánov v dôsledku objavenej chyby. Kýla sa tvorí v čase zranenia alebo niekoľko mesiacov po ňom. Traumatické kýly majú najčastejšie ľavostranný charakter, cez hranicu medzi svalmi a šľachami prechádza hernálna fisúra.

Hrudný vak v tomto prípade chýba, takže výčnelok sa považuje za nepravdivý. V dutine nádoru sa nachádzajú časti žalúdka a čriev, pečeň a žlčník.

neuropatický

Táto forma ochorenia sa vyvíja na pozadí relaxácie bráničných svalov. Výskyt patologických zmien prispieva k porušeniu inervácie spôsobenej zápalom nervových zakončení, poškodením mozgu a dýchacích ciest..

Ezofageálny otvor

Ezofágová hernia je najbežnejším typom vrodeného výčnelku..

Vyznačuje sa pohybom brušných orgánov za hrudnou kosťou..

Má progresívny chronický priebeh. Vyskytuje sa na pozadí patologickej expanzie pažeráka.

liečba

Membránová prietrž sa dá liečiť iba chirurgicky. Pri chirurgii sa používa niekoľko metód, ktorých výber závisí od štádia vývoja plodu..

Operácie sa vykonávajú pred aj po narodení. Preprava novorodenca s vrodenou prietržou môže byť ťažká, a preto ak sa počas vnútromaternicového vývoja zistí porucha, pôrod sa vyberie do perinatálneho centra. Operácia sa začína okamžite po narodení dieťaťa.

vnútromaternicové

Takýto zákrok sa uskutočňuje v 2. trimestri tehotenstva. Nástroje sa vkladajú malým vpichom do steny maternice. Do dýchacích ciest plodu sa zavedie zariadenie, ktoré uľahčuje otvorenie pľúc. Po narodení sa balón odstráni.

Fetoskopický zásah je predpísaný v prípade porúch nezlučiteľných so životom.

Avšak ani správne vykonanie operácie nezaručuje 100% šancu na prežitie. Zásah môže spôsobiť predčasný pôrod alebo viesť k zraneniu osôb..

U dojčiat

Pred operáciou je dieťa pripojené k ventilátoru.

Keď membrána praskne alebo stlačí orgány, prípravná fáza je vylúčená. Operácia zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Umelé vytvorenie prietrže prednej brušnej steny endoskopiou. Vyznačuje sa výrazným poklesom objemu brušnej dutiny, ktorý zabraňuje návratu orgánov do normálnej polohy..
 2. Eliminácia umelého výčnelku. Druhá fáza operácie je naplánovaná na 7 365 dní po prvej. Počas zásahu sa hernálny otvor uzavrie, pleurálna dutina sa premyje.

predpoveď

Prežitie závisí od veľkosti bránice prietrže u detí. Prognóza je ovplyvnená prítomnosťou sprievodných malformácií a časom začiatku operácie. Pri odmietnutí vnútromaternicovej korekcie prežije 40 - 75% detí. Pri pokuse o úpravu plodu je pravdepodobnosť úmrtia plodu 60%. V prvých hodinách života zomrie 7% novorodencov.

komplikácie

Pri diafragmatickej prietrži sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

 • Duodeno-žalúdočný reflux. Vyznačuje sa neustálym požitím žalúdočného a črevného obsahu do pažeráka.
 • Zápal slizníc pažeráka. Tento dôsledok je charakteristický kĺzavými prietržami sprevádzanými požitím žalúdočnej šťavy v hornej časti tráviaceho traktu.
 • Poranenie prietrže. Nebezpečná komplikácia pri absencii liečby má za následok smrť v 100% prípadov. Stlačenie vedie k porušeniu funkcií orgánov brušnej a hrudnej dutiny. Sprevádzané príznakmi črevnej obštrukcie.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju vrodenej kýly, pomáha:

 • prestať fajčiť a piť alkohol počas tehotenstva;
 • vylúčenie prieniku teratogénnych látok do plodu;
 • užívanie vitamínových a minerálnych doplnkov a vyváženej výživy počas tehotenstva;
 • odstránenie chronických chorôb u tehotných žien;
 • zníženie rizika infekcie plodu včasnou vakcináciou.

Počas tehotenstva musíte pravidelne navštevovať pôrodnícky gynekológ a podrobiť sa ultrazvukovému vyšetreniu.

Pupočná kýla u detí vo veku 5 - 6 rokov. Fotografie, príznaky, ako to vyzerá, čo je nebezpečné

Fenomén, ako je pupočná kýla u detí, spôsobuje u rodičov paniku. Avšak výčnelok, ktorý sa nachádza v pupku, si nevyžaduje vždy chirurgickú liečbu. Najčastejšie odporúčaná nastávajúca taktika.

Pozorovanie trvá, kým dieťa nie je vo veku 5-6 rokov. Pri pravidelných masážnych procedúrach a cvičebnej terapii sa problém pred týmto vekom môže stratiť. Ak sa tak nestane, musíte kontaktovať špecialistu a získať jeho odporúčania.

Ako to vyzerá?

Po narodení dieťaťa sa pupočníková šnúra preruší a jej zvyšok zmizne asi o 10 dní. Pupočníková rana sa vylieči za mesiac a vytvorí pupok. Ak má pupočníková šnúra vrodenú alebo získanú povahu, môže to spôsobiť vznik hernie. Ďalším faktorom, ktorý k tomu prispieva, je slabosť svalov dieťaťa, najmä v pupku.

Počas plaču, plaču, kašľa alebo zápchy sa zaťaženie zosilňuje, zatiaľ čo vnútorné orgány pod tlakom začínajú vyčnievať do pupočného kruhu. Výsledný zaoblený vak - to je prietrž. Po ukončení vystavenia provokujúcemu faktoru sa „stiahne“..

Porušenie môže byť:

 • Vrodená. Zistí sa počas prvého mesiaca po narodení dieťaťa. Najčastejšie trpia oslabené, predčasne narodené deti. U týchto detí sa pupočníkový krúžok uzatvára oveľa neskôr ako u zdravých detí.
 • Získal. Môže sa vyskytnúť v každom veku pod vplyvom provokujúcich faktorov, ako je silný výkrik, zápcha, plynatosť. Riziko vzniku patológie sa zvyšuje so slabosťou pupočníka.

príčiny

Príčiny porušenia sú rozdelené na vnútromaternicové telieska alebo po narodení.

Výskyt vady môže prispieť k:

 • Nezrelosť. U detí, ktoré sa predčasne narodili, svaly ešte nemali čas na to, aby boli silnejšie, spojivové tkanivo nie je dostatočne formované, preto sa pozoruje neúplné uzavretie pupočného prstenca..
 • Vývojové oneskorenie. V dôsledku placentárnej nedostatočnosti, hypoxie plodu sa rast tkanív spomaľuje. Brušné orgány u týchto detí sú slabo vyvinuté pupočníkový kruh, ktorý nedokáže udržať.
 • Používanie niektorých liekov nastávajúcou matkou počas obdobia narodenia dieťaťa môže tiež spôsobiť problém.
 • Dedičné faktory.

Keď má dieťa 2 mesiace, výskyt prietrže môže viesť k:

 • fyzická aktivita (intenzívny plač, kašeľ);
 • ploty a nadúvanie, ktoré vyvolávajú zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • zranenia
 • obezita.

Príznaky a príznaky

Známky porušenia sa zvyčajne nevyjadrujú. Vypuknutie je viditeľné iba pri kašľaní a plaču, a keď leží dieťa, môže byť všeobecne neviditeľné. Ak je slučka čreva v herniálnom vaku, získava namodralý odtieň. Ak sa do nej dostane omentum alebo pečeň, bude vyčnievanie červenkasté.

Stupeň pupočnej kýly u detí

Prietrž nespôsobuje dieťaťu nepohodlie, dieťa nepociťuje nepríjemnosti. Príznaky sa vyskytujú, keď sú stlačené (stlačenie pupočného krúžku). Orgány vnútri herniálneho vaku sú stlačené, ich krvné zásobovanie je narušené. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, dieťa kričí, nemôže stáť vzpriamene.

Môže prietrž prejsť sama?

Pupočná prietrž u detí vo veku 2 až 6 rokov je schopná uzavrieť bez vonkajšieho rušenia. S rastom dieťaťa sa posilňujú brušné svaly, čo prispieva k nezávislému vymiznutiu problému. Takýto výsledok je však možný, ak je pupočníkový krúžok malý.

Čo sa stane, ak sa pupočná kýla nelieči, nebezpečenstvo?

Pupočná kýla u detí je patológia, pri ktorej sú potrebné pravidelné konzultácie s chirurgom, aj keď v súčasnosti nie je potrebná hospitalizácia a chirurgický zákrok. Osobitná pozornosť je potrebná deťom po 4-5 rokoch.

Napriek tomu, že vzdelávanie nespôsobuje nepohodlie, môžu sa vyskytnúť niektoré komplikácie, ako napríklad:

 • porušenie prietrže, ktoré prispieva k začiatku zápalového procesu;
 • zápal vnútri prietrže;
 • upchatie čriev v dôsledku nahromadených výkalov.

diagnostika

Patológiu nie je ťažké diagnostikovať. Vrodená kýla sa prejavuje výčnelkom v pupku, ktorý si rodičia všimnú počas silného plaču dieťaťa. Ak zistíte problém, musíte s dieťaťom navštíviť detského lekára alebo detského chirurga. Špecialista potvrdí alebo vyvráti diagnózu, určí, čo je v herniálnom vaku, vyhodnotí veľkosť pupočného krúžku.

Je tiež potrebné vykonať:

 • krvný test;
 • ultrazvukové a röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny dieťaťa.

Výsledky umožnia lekárovi určiť správnu diagnózu a zvoliť taktiku liečby..

Funkcie liečby pupočnej kýly u detí

Pupočná prietrž u detí (vo väčšine prípadov 2 roky) zvyčajne mizne sama, najmä pri normálnej aktivite a pohyblivosti dieťaťa. Rodičia dieťaťa s touto diagnózou sa však musia uistiť, že správne konzumuje jedlo, pretože zápcha môže tento problém zhoršiť..

Je dôležité, aby boli črevá dieťaťa vyprázdnené včas. Ak matka stále dojčí dieťa, mala by sledovať diétu. Pre umelcov je dôležité vybrať si správny mix..

Odporúčania pre rodičov s herniou u detí rôzneho veku:

odporúčania

Detský vek
do 1 rokaDo 6 mesiacov je možné zväčšiť prietrž. Je to variant normy a nevyžaduje terapiu v prípade, že nedôjde ku komplikáciám. Lekári odporúčajú aktívnu taktiku vyčkávania a videnia, ktorej podstatou je dynamické sledovanie pupka, nosenie špeciálnych podporných produktov..

Na zvýšenie svalového tonusu sa odporúča, aby dieťa bolo často položené na brucho na tvrdom povrchu a aby pre bábätká robilo špeciálnu gymnastiku..

2 rokyDo tohto veku tento problém zmizol sám v 95% prípadov. Ak výčnelok nezmizol, musíte sa riadiť pokynmi lekára a zabrániť porušovaniu prietrže. Na tento účel použite obväz alebo náplasť. Užitočné sú aj masáže. Hlavnou vecou nie je pokúsiť sa o opravu kýly sami.
3 rokyV tomto veku sú deti už pri vedomí, takže držanie masáže alebo používanie obväzu je omnoho jednoduchšie. Je dôležité dieťaťu vysvetliť, že sa nemôžete dotknúť výčnelku.
4 rokyAk sa problém pred týmto vekom nevyrieši samostatne, okrem omietok, bandáží, masážnych procedúr sa odporúča pripojiť plávanie. Predtým, ako to urobíte, je však dôležité poradiť sa s odborníkom..
5-6 rokovOdborníci tvrdia, že ak kýla nezmizla pred týmto vekom, mala by byť odstránená chirurgickými metódami. Rodičia sa musia konečne rozhodnúť skôr, ako dieťa pôjde do školy.
7-8 rokovRodičia, ktorí sa o operácii nerozhodli, by mali pochopiť, že so začiatkom školy sa zvyšuje aj fyzická aktivita. Riziko porušenia prietrže zvyšuje aj detský žart a rvačky.
9-10 rokovAk bola v tomto veku objavená prietrž, znamená to, že problém existoval skôr, ale teraz jej vonkajšie výstupky vyvolali niektoré vonkajšie faktory, napríklad energetické zaťaženie. Na prijatie odporúčaní je potrebné naliehavo požiadať chirurga. U detí tohto veku často lekár nájde aj slabinovú prietrž.

Lekári odporúčajú tento problém vyriešiť, pokiaľ dieťa chodí do školy. Ak sa výčnelok zvýši, dieťa má bolesť, potom by sa mal napriek veku vykonať chirurgický zákrok.

masáž

Masáž je možné využívať už od veľmi mladého veku. Jeho recepcie sú jednoduché, mama je schopná vykonať procedúru sama.

Ak to chcete urobiť, musíte:

 • masírujte brucho v smere hodinových ručičiek ľahkými hladkými pohybmi;
 • na vyhladenie pohybov v oblasti šikmých svalov;
 • hladenie žalúdka v hrubom čreve, vytváranie ľahkých pohybov bez neprimeraného tlaku;
 • vykonaním protiľahlých pohybov zdvihnite zadnú časť hrudníka pomocou dlaní.

Pred začatím masáže by ste sa mali poradiť s chirurgom. Sofistikovanejšie masážne techniky musí vykonávať profesionál..

Odporúčania rodičom:

 • Masážne procedúry by mali byť pravidelné (sedenia sa uskutočňujú každý deň po dobu jedného mesiaca, ak je to potrebné a dlhšie). Ak to nedodržíte, dopad na prietrž nebude stačiť na jeho zmiznutie.
 • Masáž by sa mala vykonávať hladkými pohybmi, nemala by byť vystavená intenzívnej expozícii. Nadmerný tlak zvyšuje riziko zovretia prietrže.
 • Masáž v smere hodinových ručičiek zlepšuje črevnú pohyblivosť.

Každý deň musí byť dieťa položené na brucho. V tejto polohe sa zlepšuje výstup plynov z čreva. Okrem toho dieťa aktívne pohybuje rukami a nohami, zatiaľ čo posilňuje svaly brucha, chrbta a krku.

Po narodení dieťaťa môžete počas masáže zvýšiť intenzitu účinku. Odporúča sa tiež pripojiť triedy fyzickej terapie.

fyzioterapia

Súbor cvičení pre dieťa by mal vybrať špecialista. Takéto cvičenia majú regeneračný účinok na celé telo, normalizujú črevá a posilňujú brušné svaly. Vďaka gymnastike je tiež normalizovaný vnútrobrušný tlak, zlepšuje sa činnosť vnútorných orgánov, znižuje sa pravdepodobnosť koliky a zápchy..

V každom veku sa používajú rôzne cvičenia:

 • Deti do jedného roku sú umiestnené na bruchu, pomáhajú im plaziť sa, prevracať sa. Na trénovanie brušných svalov môžete dieťa zdvihnúť, držať ho pod chrbtom, zatiaľ čo nohy a hlava by sa mali voľne pohybovať..
 • Keď má dieťa 4 mesiace, je už schopný prevrátiť sa sám. Je potrebné ho stimulovať, aby takéto činnosti vykonával častejšie. Môžete tiež robiť drepy, zatiaľ čo držíte dieťa v náručí.
 • Po 12 mesiacoch sa cvičenia vykonávajú po celý deň ako hra. Dieťa by malo samostatne sedieť, ohýbať sa rôznymi smermi a zdvíhať nohy z ležiacej polohy.

Pupočná prietrž u detí vo veku 4 až 6 rokov sa lieči pomocou tohto komplexu:

 1. Vstaňte rovno s rukami nadol, nohy k sebe. Vdychujte, ruky zdvihnuté cez boky, ohnite chrbát. S vydýchnutím dajte ruky do východiskovej polohy.
 2. V rovnakej východiskovej polohe, ale s ramenami od seba, ohnite do strán. Potom sa nakloňte dopredu a pokúste sa dotknúť prstov na nohách.
 3. Stojte rovno a nohy od seba vzdialené od seba. Ruky by mali byť na opasku alebo roztiahnuté do strán. Otočte sa v jednom, teda v opačnom smere.
 4. V rovnakej polohe, ale s rukami v zámku za hlavou, sa nakloňte dopredu.
 5. Postavte sa rovno s nohami mierne od seba, urobte drepy. Držte ruky pred sebou..
 6. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy mierne po kolenách, ruky natiahnite pozdĺž tela. Vdýchnutie na zvýšenie panvy, výdych späť do pôvodnej polohy.
 7. V rovnakej polohe sklopte kolená doprava a doľava..
 8. Ležiac ​​na chrbte položte ruky pod hlavu. Pri nadýchaní, zdvihnite telo a na výdychu choďte dolu.

Každé cvičenie opakujte 10 - 20 krát, pričom sa musíte zamerať na vek a úroveň fyzickej zdatnosti dieťaťa.

Je potrebné si uvedomiť, že gymnastika by sa mala vykonávať po masáži. Predtým, ako budete pokračovať v procedúrach, musíte narovnanie vyrovnať a aplikovať obväz alebo pripevniť náplasť.

Špeciálne omietky a obväzy

Inou metódou prietrže hernie je použitie lepiacej pásky. Môže sa použiť iba po úplnom zahojení pupočnej rany. Pred aplikáciou náplasti musí byť prietrž opravená. Zákrok by mal vykonávať iba lekár.

Odporúča sa tiež nosenie obväzov, aby sa zabránilo ich zovretiu. Pri jeho používaní sa posilnia svaly brušnej steny a hernálny otvor sa uzavrie rýchlejšie.

Kedy je potrebná operácia??

Lekárska pomoc je potrebná, ak:

 • Existovali náznaky porušenia prietrže. Tento nebezpečný stav ohrozuje život pacienta. Hlavným príznakom komplikácie je silná bolesť brucha. Dieťa je nepokojné a plače. Musíte okamžite reagovať, pretože vývoj opuchov a potom nekróza tkanív je veľmi rýchla. S predčasným odstránením mŕtvej časti orgánu sa často vyvinie peritonitída, ktorá môže dokonca viesť k smrti.
 • V hernálnom vaku zostávajú slučky čriev. Hrozí to vznikom fistúl a nebude možné napraviť kýlu.

Pupočná prietrž u detí vo veku 5 až 6 rokov (ako aj v staršom veku) sa lieči hlavne chirurgickými metódami. Indikácia chirurgického zákroku je tiež veľkým výčnelkom. Okrem toho je potrebný chirurgický zákrok, ak sa výbežok u dieťaťa objaví po šiestich mesiacoch alebo ak sa u dieťaťa zvyšuje 1-2 roky..

Pooperačné obdobie a rehabilitácia

Deti zvyčajne operáciu dobre tolerujú. Malý pacient môže byť prepustený za deň alebo dva. Pred tým lekár vydá odporúčania týkajúce sa starostlivosti o dieťa. Rodičia by mali zabezpečiť, aby pooperačná rana bola čistá. Vyžaduje sa denné ošetrenie brilantnej zelene. Asi po týždni bude dieťa musieť byť doručené na kliniku, aby ste odstránili stehy..

Po určitom čase sa môže vyskytnúť hernia, ale u detí sa to stáva veľmi zriedka. V niektorých prípadoch môžu po chirurgickom zákroku vzniknúť komplikácie (krvácanie, hematómy, hnisanie švy)..

Liečba ľudovými a alternatívnymi prostriedkami

Rodičia dieťaťa, u ktorého je diagnostikovaná hernia, by mali pamätať na to, že nekonvenčné metódy liečby, návštevy liečiteľov a „babičiek“, ktoré sa liečia pomocou sprisahania, môžu poškodiť zdravie dieťaťa. Takéto metódy nemajú lekárske opodstatnenie a ich účinok by sa nemal očakávať..

Príčinou vzniku kýly je častejšie porucha steny brucha dieťaťa, nezrovnalosť v šliach v oblasti bielej čiary. S rastom dieťaťa sa defekt môže uzavrieť sám. A ak je kýla veľká, potom použitie sprisahania, používanie mincí, použitie iných ľudových prostriedkov môže problém len prehĺbiť, pretože to stráca drahocenný čas a môžu sa vyskytnúť komplikácie..

Ochorenie nie je nebezpečné iba vtedy, ak je malý pacient pod kontrolou chirurga, ktorý určuje liečebnú taktiku.

Defekt vo forme pupočnej kýly u detí si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov. Aby sa predišlo výskytu problému, je dôležité včas eliminovať stavy, ktoré vedú k nadmernému namáhaniu brušných svalov dieťaťa..

Rodičia by mali monitorovať prácu čriev omrvín, liečiť kašeľ včas a počas plaču sa ich snažiť rýchlejšie upokojiť. Ak nebolo možné vyhnúť sa prietrži a nezmizlo až do veku 6 rokov, mali by ste navštíviť chirurga, ktorý vám poskytne ďalšie odporúčania..

Membránová prietrž u detí

RCHR (Republikánske centrum pre rozvoj zdravia Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky)
Verzia: Klinické protokoly Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky - 2015

všeobecné informácie

Stručný opis

Názov protokolu: Membránová prietrž u detí.

Vrodená bránica hernie je malformácia, pri ktorej sa brušné orgány pohybujú do hrudnej dutiny prostredníctvom prírodných alebo patologických dier v bránici, ako aj vystupovaním zúženej oblasti [1,2]..

Kód protokolu:

Kódy ICD-10:
Q 79,0 Vrodená bránica prietrže

Skratky použité v protokole:

ALT - alanín aminotransferáza
AST - aspartátaminotransferáza
HIV - vírus ľudskej imunodeficiencie
Imunoanalýza s enzýmami IFA
Gastrointestinálny trakt
KShchS - kyslá báza
KAML - cysta-adenamatózna malformácia pľúc
CT - počítačová tomografia
MRI - magnetická rezonancia
NSG - neurosonografia
KLA - všeobecný krvný test
OAM - analýza moču
CCC - kardiovaskulárny systém
Ultrazvuk - Ultrazvuk
Echokardiografia - echokardiografia
Іg M - imunoglobulín M
½ - jedna druhá časť
¼ - jedna štvrtina

Dátum vypracovania protokolu: 2015.

Kategória pacienta: Deti.

Používatelia protokolu: praktickí lekári, pediatri, neonatológovia, lekári a záchranári ambulancie, chirurgovia.

Poznámka: Tento protokol používa nasledujúce triedy odporúčaní a referenčné úrovne dôkazov:
Úroveň I - Dôkaz získaný z aspoň jednej správne navrhnutej náhodne kontrolovanej štúdie alebo metaanalýzy
Úroveň II - Dôkaz z aspoň jedného dobre navrhnutého klinického pokusu bez náležitej randomizácie, z analytickej kohortovej štúdie alebo štúdie prípadovej kontroly (pokiaľ možno z jedného centra) alebo z dramatických výsledkov v nekontrolovaných štúdiách.
Úroveň III - Dôkazy od výskumných pracovníkov na základe klinických skúseností.
Trieda A - odporúčania, ktoré boli schválené dohodou najmenej 75% multisektorovej skupiny expertov.
Trieda B - odporúčania, ktoré boli trochu kontroverzné a nespĺňali dohodu.
Trieda C - odporúčania, ktoré spôsobili skutočnú nezhodu medzi členmi skupiny.

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Membrána hernie
Výčnelok zúženej membránovej zóny (skutočná hernia):
Výčnelok obmedzenej časti kupoly
Vyčnievajúca veľká časť kupoly
Úplný výčnelok jednej kopule (relaxácia)
Defekty bránice (falošné kýly):
Zárezová zadná defekt
Významná chyba
· Nedostatok bránice

Membrána hernie
Predná prietrž (pravá prietrž)
Phrenopericardial kýly (falošné kýly)
Retrográdna frenoperikardová hernia (falošná hernia)

Ezofágová prietrž bránice (pravá prietrž)
pažeráka
paraezofageální hernie

Podľa miesta:
Ľavostranné (asi 80%)
Pravostranné (asi 20%) - predné Morgagni
Bilaterálne (menej ako 1%)

Klinický obraz

Príznaky, samozrejme

Diagnostické kritériá pre diagnostiku:

Sťažnosti a anamnéza:
kašeľ
Lapanie po dychu
tachykardia;
Zvracanie po jedle;
Častá pneumónia.

Fyzikálne vyšetrenie:
· Asymetria hrudníka s vydutím na postihnutej strane bez výkyvu;
Inšpiračná dýchavičnosť za účasti pomocných dýchacích svalov;
Potopené „skalnaté brucho“;
· Pri perkusii sa pozoruje tympanitída s premiestnením mediastinálnych orgánov, ktoré nie je trvalé.
· Pri auskultácii sú počuť črevné zvuky na hrudi;
· Na postihnutej strane je dýchanie výrazne oslabené alebo nepočuté, na opačnej strane je dýchanie oslabené v menšej miere.

diagnostika

Hlavné (povinné) diagnostické vyšetrenia vykonávané na ambulantnej úrovni:
· Všeobecná analýza krvi
· Všeobecná analýza moču
· Biochemická analýza krvi (celkový proteín a jeho frakcie, močovina, kreatinín, zvyškový dusík, ALT, AST, glukóza, celkový bilirubín, priama a nepriama frakcia, draslík, sodík, chlór, vápnik);
· Panoramatická röntgenová snímka hrudnej dutiny v priamych a laterálnych projekciách.

Dodatočné diagnostické testy vykonané na ambulantnej úrovni:
· NSG detí do 1 roka s vylúčením patológie CNS;
· Echokardiografia podľa indikácie.

Minimálny zoznam vyšetrení, ktoré sa musia vykonať pri odosielaní na plánovanú hospitalizáciu (náhradná starostlivosť v nemocnici): podľa vnútorných predpisov nemocnice, pri zohľadnení aktuálneho poradia oprávneného orgánu v oblasti zdravia.

Hlavné (povinné) diagnostické vyšetrenia vykonávané na stacionárnej úrovni počas pohotovostnej hospitalizácie a po období dlhšom ako 10 dní od dátumu vykonania skúšok v súlade s nariadením ministerstva obrany:
Coagulogram;
· Stanovenie krvných plynov;
imunogram.

Dodatočné diagnostické vyšetrenia vykonávané na stacionárnej úrovni počas pohotovostnej hospitalizácie a po období dlhšom ako 10 dní od dátumu vykonania skúšok v súlade s nariadením ministerstva obrany:
· Krvný test na sterilitu so štúdiom morfologických vlastností a identifikáciou patogénu a citlivosti na antibiotiká;
· Kontrastná štúdia gastrointestinálneho traktu na overenie vytesnenia brušných orgánov defektmi bránice;
· CT / MRI hrudných / brušných orgánov vám umožňuje presvedčivo diagnostikovať diafragmatickú prietrž, diferenciálnu diagnostiku a tiež zvoliť správny chirurgický prístup;

Prístrojový výskum:
· Rádiografia prieskumu hrudných orgánov - prítomnosť bunkových dutín, premiestnenie mediastinálnych orgánov v opačnom smere v dôsledku posunutých orgánov v brušnej dutine;
· Ultrazvuk hrudných orgánov - detekuje sa presun brušných orgánov (najmä pečene, sleziny) do pleurálnej dutiny;
· Echokardiografia - dochádza k posunu srdca v opačnom smere od kýly s funkčnými odchýlkami ukazovateľov srdcovej aktivity;
· Kontrastná štúdia gastrointestinálneho traktu na overenie vytesnenia brušných orgánov cez defekty bránice..

Pokyny pre konzultáciu s úzkymi odborníkmi:
· Konzultácia s detským lekárom s cieľom vylúčiť sprievodnú somatickú patológiu;
· Konzultácia s kardiológom s cieľom vylúčiť patológiu CVS;
· Konzultácia s pulmonológom s cieľom vylúčiť patológiu respiračného systému.

Laboratórna diagnostika

Odlišná diagnóza

Diferenciálna diagnostika [4,5]

Tabuľka - 1. Diferenciálna diagnostika bráničnej prietrže

Falošná bránica prietržeKamlaMediastinálny nádor
(alebo neuroblastóm)
Pľúcna sekvestráciaBronchogénna cystaVrodený lofov emfyzém
Pri perorálnom podaní kontrastného činidla je možné po 2 až 3 hodinách identifikovať umiestnenie črevných slučiekV postihnutej oblasti sú tenkostenné vzduchové cysty.Tieň (anechoický) s jasnými kontúrami s lokalizáciou v prednom alebo zadnom médiuAbsencia anechogénneho formovania v štruktúre postihnutej oblastiIzolovaná anechogénna tvorba v štruktúre pľúc, ktorá nesprevádza zvýšenie echogenicity okolitého tkaniva.Nadmerné rozšírenie pľúcneho parenchýmu bez deštrukcie.

liečba

Ciele liečby: uvedenie vysídlených orgánov do brušnej dutiny s obnovením integrity bránice.

Taktika liečby:
Hlavnou liečebnou metódou je chirurgické odstránenie diafragmatickej prietrže:
· Odstránenie prietrže bránice, fundoplikácia podľa Nissena a ďalšie modifikácie [5,6];
Torakoskopické / laparoskopické odstránenie diafragmatickej prietrže s fundoplikáciou [7-12].

Chirurgický zákrok:
· Odstránenie hernie bránice, fundoplikácia podľa Nissena a ďalšie modifikácie;
Torakoskopické / laparoskopické odstránenie diafragmatickej prietrže s fundoplikáciou.

Lekárska chirurgia:
Typy operácií:
· Odstránenie hernie bránice, Nissenovej fundoplikácie a ďalších modifikácií.
indikácie:
Pravá kýla;
· Hiátová prietrž;
Parezofágová hernia a prítomnosť príznakov zlyhania srdca, recidíva diafragmatickej prietrže so silnými adhéziami.
Typy operácií:
Torakoskopické / laparoskopické odstránenie diafragmatickej prietrže s fundoplikáciou.
Indikácie na torakoskopické odstránenie diafragmatickej prietrže:
Pravá bránica prietrže;
Bogdaleková kýla a relaxácia bránice.
Indikácie pre laparoskopické odstránenie:
Retrosternálna prietrž a hiátová prietrž.

Vrátane kontraindikácií sú absolútne a relatívne:
Medzi absolútne kontraindikácie patria:
· Závažný stav pacienta v dôsledku ťažkej somatiky;
· Vrodená patológia kardiovaskulárneho systému;
Porušenie systému zrážania krvi.
Relatívne kontraindikácie zahŕňajú:
· Vírusové a bakteriálne infekcie (katarálne javy);
· Nedostatok bielkovinovej energie II - III. Stupňa;
anémia
· Nedostatok proteínovej energie 2 až 3 stupne;
Ochorenia dýchacích orgánov;
· Neuspokojivý stav kože (pyodermia, čerstvé javy exsudatívnej diatézy, infekčné choroby v akútnom období).

Nedrogová liečba:
Režim: I, II, III.
Tabuľka č. 1.15.

Liečba drogami:
· Cefalosporíny II. Generácie cefuroxímu 30 - 100 mg / kg každých 12 hodín IM alebo IV s antibakteriálnym účelom počas 10-14 dní;
V prípade neznášanlivosti na cefalosporínové prípravky sa predpisujú aminoglykozidy druhej generácie: amikacín v dávke 10 mg / kg x každých 8 - 12 hodín i.v.
· Loratadín ½ kartu x 1krát ústami - so znecitlivujúcim účelom počas 7-10 dní;
· Metronidazol 7,5 mg / kg x 2-krát denne, iv po dobu 7 dní - s antiabóbnym účelom;
Ambroxol 15 mg x 2–3p alebo brómhexín od 3 do 4 rokov, 4 mg x 3 krát denne, od 5 do 14 rokov, 4 mg x 3 krát denne, ústami, ústami, aby sa zlepšila funkcia odvodnenia priedušiek až do 2-4 týždňov;
· Etamylát 2,0 ml x 3 r, iv - s hemostatickým účelom počas 3 až 7 dní;
Metoklopramid 0,1 mg / kg x 2–3 krát denne intramuskulárne, intravenózne - s antiemetickým účelom;
· 10% dextróza 10 - 15 ml / kg - na účely parenterálnej výživy;
· Ľudský geneticky modifikovaný inzulín 1 IU na 4-5 g roztok 10% destrózy - na úpravu hladiny glukózy v krvi;
· 0,9% chlorid sodný 10-15 ml / kg - na korekciu látkovej výmeny vo vode;
· Chlorid draselný 7,5% 100 ml - s cieľom zabrániť hypokaliémii;
· Chlorid vápenatý 10% perorálne, intravenózne kvapkanie (pomaly), intravenózne (veľmi pomaly!). Vo vnútri detí - 5-10 ml. Do žily sa vstrekne 6 kvapiek za minútu a pred podaním sa zriedi 5–10 ml 10% roztoku v 100–200 ml izotonického roztoku chloridu sodného alebo 5% roztoku glukózy, aby sa zabránilo hypokalciémii;
· Prednison 1-2 mg / kg, iv, pomaly - s cieľom zabrániť intra- a pooperačnému šoku a kolapsu;
· Albumín 10% 10-15 ml / kg iv, kvapkanie - korekcia porúch metabolizmu proteínov;
· FFP v množstve 10 - 15 ml / kg, iv, kvapkanie - s hemostatickým účelom;
Hmotnosť erytrocytov - s náhradným účelom sa predpisuje v množstve 10 - 15 ml / kg, iv, kvapkanie.
S vývojom komplikácií sa liečba uskutočňuje podľa klinických protokolov rozvinutých komplikácií.

Iné typy liečby:
· Dychové cvičenia;
· Restoračná masáž.
Ostatné druhy poskytované na stacionárnej úrovni:
· Dychové cvičenia;
· Restoračná masáž.

Indikátory účinnosti liečby:

· Obnovenie integrity bránice;
· Absencia príznakov hypoplázie, atelektázy a pneumónie;
· Absencia posunu brušnej dutiny do pleurálnej a perikardiálnej dutiny;
· Nedostatočné premiestnenie mediastinálnych orgánov v opačnom smere.

Lieky (účinné látky) používané pri liečbe
bielkovina
Ambroxol (Ambroxol)
Amikacin (Amikacin)
dextróza
Rozpustný inzulín (ľudský geneticky upravený) (Inzulín rozpustný (ľudský biosyntetikum))
Chlorid draselný
Chlorid vápenatý
loratadín
Metoklopramid (metoklopramid)
Metronidazol (Metronidazol)
Chlorid sodný
Čerstvo zmrazená plazma
Prednizolón (Prednizolón)
Cefuroxim (cefuroxim)
Hmota erytrocytov
Etamsylát (etamsylát)

hospitalizácia

Indikácie pre hospitalizáciu s uvedením typu hospitalizácie:

Indikácie pre plánovanú hospitalizáciu:
Hernia správna bránica:
Vysunutie obmedzenej časti kupoly bránice;
Kýly prednej bránice;
· Hiátová prietrž (pažerák, pažerák).

Indikácie pre pohotovostnú hospitalizáciu:
Hernia správna bránica:
· Úplný výčnelok jednej kupoly bránice s posunom mediastinálnych orgánov v opačnom smere;
Falošná kýla:
Porucha zadnej membrány podobná štrbine
Významná defektná membrána;
· Nedostatok bránice.
Kýla prednej bránice:
Frenoperikardiálna kýla;
Retrográdna frenoperikardová prietrž.

prevencia

Preventívne opatrenia:
Primárna profylaxia diafragmatickej prietrže neexistuje. Prevencia komplikácií: včasná diagnostika, včasná hospitalizácia a chirurgická liečba znižujú riziko komplikácií bráničnej prietrže [13-15].

Ďalšia údržba:
· V pooperačnom období sú deti s diafragmatickou herniou na oddelení intenzívnej starostlivosti a resuscitácie (2 - 3 dni), kde je zabránené pooperačné zápal pľúc, zhoršená funkcia CCC a gastrointestinálna funkcia;
· Nepretržité monitorovanie saturácie kyslíkom, KShchS, hemodynamika;
· Parenterálna výživa sa vykonáva až do obnovenia priechodu cez gastrointestinálny trakt;
· Denné obväzy pooperačnej rany;
· Odstránenie očiek na 7-10 dní;
· Všetky deti operované kvôli vrodenej bráničnej prietrži vyžadujú následnú starostlivosť. Klinické vyšetrenie a objem terapeutických opatrení sa vykonáva na základe okamžitých a dlhodobých výsledkov chirurgického zákroku za 1-2 roky..

informácie

Zdroje a literatúra

 1. Zápisnica zo schôdzí expertnej rady RCHR MHSD Kazašskej republiky, 2015
  1. Zoznam použitej literatúry (platné odkazy na uvedené zdroje sú uvedené v texte protokolu): 1) Isakov Yu.F., Dronov A.F.// V knihe. Pediatrická chirurgia: Národný sprievodca. - M., GEOTAR - Media, 2009. - S. 690 2) Ormantayev K.S., Dyusembaev A.A. /// Balalar chirurgia. - Almaty - 2008. - S. 669. 3) Stepanov E.A., Kucherov Yu.I. // Malformácie bránice / Sprievodca pediatriou. T.2: „Chirurgické choroby dieťaťa“. - M.: „Dynastia“. - 2006. - S.128-134. 4) Bukvić N, Versić AB, Bacić G, Gusić N, Nikolić H, Bukvić F. // Zaručená diafragmatická prietrž - diferenciálne diagnózy./Coll Antropol. 2014 Dec; 38 (4): 1203-5. Afukov I.V., Kotlubaev R.S. et al. // Pediatrická chirurgia: školiaca príručka. Orenburg: OrGMA, 2012. - S. 220. 5) Ashhamaf M.Kh., Bolokov M.S. // Membránová prietrž. / Pokyny. Editoval profesor V.A. Avakimyan. - Krasnodao: Vydavateľstvo KSMA, 2004. - P. 18. 6) Morozov D.A., Goremykin I.V., Gorodkov S.Yu. et al. // Endochirurgické ošetrenie diafragmatických hernií u detí / Bulletin lekárskych internetových konferencií. - 2011. Zväzok 1. Č. 6. 7) Razumovsky A. Yu., Mitupov Z. B. // Endochirurgické operácie v hrudnej chirurgii u detí. - M.: GEOTAR - Media, 2010. - P. 302. 8) Tarasov A. Yu., Savvina V.A., Okhlopkov M.E., Nikolaev V.N., Varfolomeev A.R.// Endoskopické operácie s diafragmatickými kýlami u detí. Detská chirurgia. - Č. 6. - 2012. - S. 21 - 23. 9) Dronov A. F., Poddubny I.V., Kotlobovsky V.I. Endoskopická chirurgia u detí / ed. Yu.F. Isakova, A. F. Dronova. - M.: GEOTAR-MED. - 2004. - S. 440. 10) Becmeur F., Reinberg O., Dimitriu C., Moog R., Philippe P. // Torakoskopická oprava vrodenej diafragmatickej hernie u detí./ Seminár Pediatr Surg. 2007 Nov; 16 (4): 238-44. 11) Alqahtani A., Al-Salem A.H. // Laparoskopicky podporovaná verzus otvorená oprava Morgagniho prietrže u dojčiat a detí. Laparosc. Endosc. Percutan Tech. 21. februára 2011: 21 (1): 46-9. 12) Al-Iede M.M., Karpelowsky J., Fitzgerald D.A. // Opakujúca sa diafragmatická hernia: Modifikovateľné a nemodifikovateľné rizikové faktory / Pediatrický pulmonol. 2015, september 7. 13) Sakoda A., Matsufuji H. // Aktuálny manažment vrodenej bránice prietrže. / Kyobu Geka. 2015 júl; 68 (8): 676-83. 14) 1Vavilov A.V. // Optimalizácia liečebného a diagnostického algoritmu a klinické vyšetrenie detí s vrodenou diafragmatickou herniou. // Abstraktné... kandizovaný. med. vied. - Samara, 2005. - S. 25.

informácie

Zoznam vývojárov protokolov s kvalifikačnými údajmi:
1) Karabekov Agabek Karabekovich - doktor lekárskych vied, profesor, RSE na PHE "Štátna farmaceutická akadémia južného Kazachstanu", vedúci oddelenia detskej chirurgie.
2) Dzhenalayev Bulat Kanapyanovich - doktor lekárskych vied, profesor, RSE na RHE „Štátna lekárska univerzita Západného Kazachstanu pomenovaná po Marat Ospanova “, vedúca oddelenia detskej chirurgie.
3) Botabaeva Aigul Saparbekovna - kandidát na lekárske vedy, úradujúci odborný asistent na oddelení detskej chirurgie Lekárskej univerzity Astana JSC.
4) Kalieva Sholpan Sabataevna - kandidátka na lekárske vedy, docentka na Republikovej štátnej pedagogickej univerzite na Permskej štátnej univerzite „Štátna lekárska univerzita v Karagande“, vedúca oddelenia klinickej farmakológie a medicíny založenej na dôkazoch.

Údaj o konflikte záujmov: nie.

Recenzent: Mardenov Amanzhol Bakievich - doktor lekárskych vied, profesor Katedry detskej chirurgie, Republikánskej štátnej pedagogickej univerzity na Permskej štátnej univerzite „Karaganda State Medical University“

Údaj o podmienkach na revíziu protokolu: Revízia protokolu 3 roky po jeho uverejnení a odo dňa nadobudnutia jeho platnosti, alebo ak sú k dispozícii nové metódy s úrovňou dôkazov.

Pupočná kýla u dieťaťa. Príčiny, príznaky a liečba prietrže u detí

Pod pojmom pupočná kýla lekári označujú slabosť svalov okolo pupočného kruhu dieťaťa, v dôsledku čoho dochádza k vonkajšiemu vyčnievaniu vnútorných orgánov cez brušnú stenu. U novonarodených detí pupočníkový krúžok spravidla rýchlo prerastie svalovým tkanivom. Existujú však prípady, že k uzatvoreniu pupočného krúžku z nejakého dôvodu nedochádza a cez výslednú dieru pod kožou začínajú vyčnievať vnútorné orgány: peritoneum, črevá, omentum. Tomu sa hovorí kýla.

Pupočná prietrž je vrodená aj získaná. Podľa štatistík sa tento problém vyskytuje u každého piateho dieťaťa.

Vrodená pupočná kýla u detí

Najčastejšie sa vrodená pupočná hernia u dieťaťa objavuje ako dôsledok dedičného sklonu k oslabeniu svalov brušnej steny. To znamená, že ak jeden z rodičov už mal tento problém v detstve, pravdepodobnosť, že dieťa bude mať prietrž, je tiež veľmi vysoká. Ďalším dôvodom je výrazná slabosť svalov pupočného prstenca, ktorá sa objavuje v dôsledku vystavenia plodu, ktorý je stále v lone, rôznych nepriaznivých faktorov: neúspešný pokles tehotnej ženy, infekčné choroby atď. Vrodená pupočná kýla sa zvyčajne objavuje v prvých 4-6 týždňoch života dieťaťa.

Získaná pupočná kýla u dieťaťa

Získaná pupočná kýla sa najčastejšie vyskytuje v prvom roku života dieťaťa a jej tvorba sa prejavuje v dôsledku nízkeho tonusu svalov pupočníka. Prítomnosť sprievodných chorôb u dieťaťa, ako sú krivica alebo podvýživa, môže túto situáciu ešte viac prehĺbiť. Niekoľko ďalších dôvodov - to je častá zápcha u dieťaťa, predĺžený plač, kolika. Všetky z nich neprispievajú k rýchlemu rastu svalov pupočníka a tým vytvárajú najpriaznivejšie podmienky pre vzhľad prietrže..

Video prietrže u dieťaťa

Príznaky pupočnej kýly u dieťaťa

Ako už bolo spomenuté vyššie, pupočná hernia vyzerá ako výrazná vydutina umiestnená v blízkosti pupka, zatiaľ čo pupok sám môže tiež vyčnievať viac ako obvykle. Ak je pupočníkový krúžok malý, pupok nevyčnieva viac ako 5 milimetrov. Pri veľkej veľkosti pupočného prstenca dosahuje výstupok pupka 10 milimetrov a ešte viac. Veľkosť kýly samotnej sa môže líšiť od veľkosti hrášku alebo slivky do veľkosti hrušky.

Kýla môže byť najviac viditeľná, keď dieťa plače alebo keď sa žalúdok pri pohybe čriev napína. Ak je ľahké pritlačiť prietrž dvoma prstami, potom zmizne, akoby padalo do brušnej dutiny a črevo sa začne rachotať. Počas týchto manipulácií dieťa spravidla nepociťuje bolesť. Vyskytujú sa časté prípady, keď ani detský lekár nezistí okamžite malú prietrž, najmä ak je dieťa počas vyšetrenia v pokojnom stave. Ak je veľkosť prietrže veľká, potom je výčnelok v každom prípade viditeľný a jeho diagnóza nie je náročná..

Ak pediater diagnostikoval pupočníkovú prietrž u dieťaťa, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vyhľadať radu lekára. Špecialista dieťa preskúma, posúdi rozsah problému, poradí s monitorovaním dieťaťa av prípade potreby predpíše správne konzervatívne ošetrenie. Nemá zmysel sa obávať, že prietrž v priebehu času sa môže zvyšovať, pretože u detí má pri včasnej detekcii a správnom konzervatívnom zaobchádzaní často sklon sa uzdravovať..

Konzervatívna liečba pupočnej kýly u detí

Ak prietrž nespôsobí dieťaťu nepríjemné pocity, potom lekár s najväčšou pravdepodobnosťou predpíše konzervatívnu liečbu, ktorá spočíva v správnom kŕmení (optimálne - materské mlieko), pri aplikácii špeciálneho liečivého trakčného obväzu na pupok, lekárskej gymnastike a masáži. Je potrebné poznamenať, že konzervatívne zaobchádzanie sa v žiadnom prípade netýka ľudových metód: modlitby, sprisahania, kladenie medených mincí, redukcie a iné kontroverzné akcie. Okrem toho ich použitie v niektorých prípadoch môže viesť k zovretiu alebo prasknutiu prietrže.

Ak je potrebná operácia pupočnej kýly u dieťaťa?

Chirurgia na odstránenie prietrže je nevyhnutná, ak sa jej konzervatívna liečba nepreukázala ako účinná. Takáto operácia je plánovaná, pomerne jednoduchá, všetci praktickí chirurgovia vlastnia túto techniku ​​a robia ju vo veku 3-6 rokov.

Plánovaná operácia pupočnej kýly sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Veľkosť prietrže je viac ako 1,5 cm a neustále rastie;
 • U detí starších ako šesť mesiacov sa náhle objavila prietrž;
 • Spočiatku malá kýla začala rásť vo veku 1 až 2 rokov;
 • Kýla z akéhokoľvek dôvodu mala formu kmeňa;
 • Kýla nezmizla do 5 rokov;
 • Hernia dáva dieťaťu neustále nepríjemné pocity.

Núdzová operácia na odstránenie pupočnej kýly je nevyhnutná v prípade komplikácií, ako je prasknutie alebo štípanie..

Pozor! Používanie akýchkoľvek liekov a doplnkov výživy, ako aj používanie akýchkoľvek terapeutických metód je možné len so súhlasom lekára.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Neustály vývoj technológie v medicíne ovplyvňuje aj chirurgický zásah herniovaných diskov. Hlavnými rozvojovými prioritami sú minimálne invazívny a rýchly návrat pacienta do aktívneho života.
Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.
Indikácie pre chirurgickú liečbu gastroezofageálneho refluxu:
  Komplikovaný priebeh gastroezofageálneho refluxu (ezofagitída II - IV stupeň). Bronchopulmonálne, hrtanové a srdcové príznaky gastroezofagického refluxného ochorenia. Zachovanie symptómov choroby na pozadí prebiehajúcej liekovej terapie. Recidíva príznakov ochorenia po liečbe antirefluxom. Ezofágová prietrž. Nespokojnosť pacientov so životnými podmienkami počas liečby.