loader

Hlavná

Hlava

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je jedným z častých chirurgických ochorení. Medzi inými druhmi je na prvom mieste frekvencia trieslovej prietrže, ktorá predstavuje približne 80 - 90% z celkového počtu. Inguinálne kýly u mužov sa vyvíjajú 10-krát častejšie ako u žien. Ochorenie sa môže objaviť v akomkoľvek veku, ale maximálny výskyt sa vyskytuje za 30 - 45 rokov.

Podľa štatistík sú vrodené kýly zistené u detí v 99% prípadov, ktoré boli šikmé v strednom veku (vo veku 25 - 40 rokov) a u starších ľudí (nad 60 rokov), rovných aj šikmých..

príčiny

Intuinálna hernia u mužov je omnoho bežnejšia kvôli štrukturálnym vlastnostiam ingvinálneho kanála. Spermatická šnúra prechádza dovnútra a v ranom detstve semenníky zostupujú do mieška z brušnej dutiny. Preto sa vstup do slabinového kanála naďalej rozširuje a proces kanála pobrušnice neprerastá. Chlapec čoskoro rastie a za prítomnosti provokujúcich faktorov môže brucho ísť do „voľného priestoru“..

V dospelosti je u mužov ingvinálny kanál „slabým miestom“ z rovnakých dôvodov. K získaným rizikovým faktorom sa pripájajú nadobudnuté rizikové faktory, oslabujú sa svaly prednej brušnej steny a vytvára sa herniálny výčnelok..

Provokatívne faktory

Medzi faktory, ktoré prispievajú k výskytu prietrží prednej brušnej steny patria:

 • silná fyzická námaha - športová a profesionálna;
 • choroby spôsobujúce zvýšenie tlaku v bruchu - chronická obštrukčná choroba pľúc, bronchiálna astma, akútna bronchitída a zápal pľúc, choroby gastrointestinálneho traktu, cirhóza pečene;
 • zlé návyky - fajčenie (spôsobuje dlhý, neproduktívny kašeľ) a alkoholizmus;
 • obezita je častým faktorom u mužov starších ako 40 rokov, zvyšuje záťaž na prednej brušnej stene a dlhodobo bráni odhaleniu prietrže.

Príznaky slabinovej prietrže

V počiatočných fázach vývoja hernie zostávajú bez povšimnutia na dlhú dobu, pretože neexistujú žiadne príznaky. Pacienti si najčastejšie všimnú výčnelok v čase silnej námahy alebo pri tlakovej „tlači“, ako aj pri kašľaní..

Najbežnejšie sťažnosti na slabinovú prietrž sú tieto:

 • bolestivé ťahové pocity v slabinách, pri premietaní herniálneho vaku;
 • opuch zaobleného tvaru v slabinách, ktorý sa zvyšuje s napätím brucha (pozri fotografiu vyššie), a v polohe na chrbte sa ľahko nastavuje nezávisle alebo prstami;
 • nepohodlie pri chôdzi, zaťažené nákladom;
 • hnačka alebo zápcha, falošné nutkanie na toaletu spojené so zníženou črevnou motilitou;
 • poruchy močenia - k tomu dochádza zriedkavo, keď močový mechúr vnikne do herniálneho vaku cez obrovský trieslový kruh.

klasifikácia

Inguinálna kýla je rozdelená na dva typy:

 • Vrodená. Vyvíjajú sa v prípadoch, keď sa proces pobrušnice, ktorá je v ranom detstve v trieslovom kanáliku, neprerastá a jej dutina voľne komunikuje s brušnou dutinou..
 • Získal. Objavujú sa hlavne u dospelých mužov a zase sa delia na dva typy:
  • Priama alebo vnútorná prietrž. Priebeh priamej kýly je krátky, nie je spojený s reprodukčným systémom a je vždy získavaný.
  • Šikmé alebo vonkajšie. Pri tomto type prietrže je herniový vak pevne spojený s membránou spermatickej šnúry, ako aj semenníkom, čo často vedie ku komplikáciám z pohlavných orgánov..

Šikmé kĺbové hernie majú zase niekoľko typov:

 • Počiatočná kýla. Pri tejto forme je herniálny vak cítený iba pri vchode do trieslového kanála. Je takmer nemožné identifikovať túto prietrž pacientom.
 • Forma kanála. V tomto prípade sa hernálny vak nachádza vo trieslovom kanáli, ale neovplyvňuje brušnú stenu a dá sa zistiť iba pri silnom napätí prednej brušnej steny..
 • Tvar šnúry. Hernálny vak je spustený pozdĺž spermatickej šnúry smerom k miešku.
 • Formulár mieška. Najzávažnejšia forma šikmej prietrže, ktorá sa u nás vyskytuje pomerne často. Pri tejto forme je herniálny vak so všetkým jeho obsahom (črevné slučky, pobrušnice, vnútorné orgány) spustený do mieška, čím sa jeho veľkosť niekoľkokrát zväčšuje..

diagnostika

Pri sebeidentifikácii vzdelania v slabinách môže vyvstať otázka, na ktorého lekára sa obrátiť. Vyšetrenie s prietržom brucha vykonáva chirurg. Hlavnou metódou vyšetrenia tohto ochorenia je externé vyšetrenie, hmatová prietrž a stanovenie kašľa. Kontrola sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe, ponúka námahu a kašeľ. Ak je detegovaný výčnelok v trieslovej oblasti, je možné určiť tvar, veľkosť a tiež správnosť prietrže.

Pre vyšetrenie, niekedy uchýliť k použitiu ultrazvuku. Tento typ vyšetrenia umožňuje zobraziť obsah herniálneho vaku, stav a veľkosť ingvinálneho prstenca. Keď je štrbina, šourek sa stáva veľmi veľkým a vyzerá ako kvapka semenníka. V tomto prípade je tiež veľmi efektívne použiť ultrazvuk na rozlíšenie týchto chorôb..

Krvné testy, testy moču a ďalšie laboratórne výskumné metódy sa predpisujú iba bezprostredne pred operáciou, aby sa určili funkcie orgánov a systémov, ako aj aby sa určili relatívne kontraindikácie..

liečba

Vo všetkých rozvinutých krajinách je liečba slabinovej kýly výlučne chirurgická bez ohľadu na príčinu a vek pacienta. Je to spôsobené skutočnosťou, že plánovaná identifikácia a operácia v raných štádiách kýly zriedkavo spôsobuje komplikácie a relapsy..

Kýly veľkých veľkostí a ešte viac tak uškrtené sa vyskytujú takmer v 50% prípadov. Uvoľnená kýla je operovaná v naliehavom prípade, čo spôsobuje veľa komplikácií z genitourinárneho a gastrointestinálneho systému, na dlhú dobu spôsobuje, že pacient je nespôsobilý a pri dlhodobom porušovaní môže dôjsť k úmrtiu. Konzervatívna terapia sa používa v zriedkavých prípadoch, ako bude opísané nižšie..

Ako liečiť túto patológiu v každom jednotlivom prípade, iba chirurg rozhodne, posúdi stav pacienta a načasovanie chirurgickej liečby..

chirurgia

V súčasnosti je „zlatým štandardom“ pre chirurgickú liečbu slabínovej hernie lichtenštajnská hernioplastika..

Táto operácia sa používa pre všetky typy kýly..

Po jeho vykonaní sa vyrobí plast z trieslovinového kanálika a spevní sa špeciálnou sieťou vyrobenou z polymérnych materiálov, ktorá zabraňuje riziku recidívy. V niektorých prípadoch je však potrebné použiť aj iné úpravy kýly:

 • pri šikmých kýlach malej veľkosti, najmä u mladých pacientov, sa používa hernioplastika podľa Girarda-Spasokukotského;
 • s priamymi trieslovinami, opakujúcimi sa a šikmými veľkými rozmermi sa používa metóda Bassiniho alebo Kukudzhanovova. U starších pacientov sa uprednostňujú rovnaké typy operácií..
 • s obmedzenými kýlami, ak sa operácia uskutočnila včas a obmedzený orgán nebol odstránený, operácia sa príliš nelíši od konvenčnej hernioplastiky podľa Kukudzhanovovej.

Konzervatívna liečba (bez chirurgického zákroku)

Liečba bez chirurgického zákroku, či už liečivými alebo ľudovými, je povolená pod dohľadom lekára a vykonáva sa, ak v súčasnosti existujú kontraindikácie na plánovanú chirurgickú liečbu. Relatívne kontraindikácie zahŕňajú:

 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému: akútna fáza mozgovej príhody alebo infarktu, zlyhanie srdca IV FC, hypertenzia s krízou;
 • choroby pľúcneho systému: emfyzém, ťažká astma;
 • exacerbácia chronickej pyelonefritídy alebo glomerulonefritídy;
 • akútna hepatitída a cirhóza;
 • anémia, leukémia a ďalšie poruchy systému zrážania krvi;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus - v mnohých chirurgických nemocniciach môžu pacienti s cukrom pod 9 - 10 mmol / l vykonávať operácie.

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, operácia sa vykoná naliehavo podľa vitálnych indikácií, t.j. Aby sa zachránil život pacienta, chirurgovia sa už nepozerajú na relatívne kontraindikácie. Konzervatívna liečba je silne kontraindikovaná..

Konzervatívna liečba môže odstrániť iba príznaky dyspepsie, ktoré sa môžu objaviť, keď sú slučky hrubého alebo tenkého čreva v herniálnom vaku, ako aj zmierniť nepohodlie pri chôdzi a cvičení..

Najprv je potrebné poznamenať, že je dôležité dodržiavať diétu s trieslovými kýlami, najmä ak sú črevné slučky v herniálnom vaku. Požiadavky na stravu:

 • obmedziť a pri prítomnosti slepej, gigantickej alebo opakovanej formy prietrže vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú kvasenie v čreve a tvorbu plynu - strukoviny, kapusta, pivo, čerstvé pečivo, kvasnice, vajcia, veľké množstvo mäsa;
 • mali by ste tiež znížiť príjem potravín obsahujúcich hrubú vlákninu z potravy, ktorá je zle stráviteľná a môže spôsobiť zápchu. Taký stav pri tejto chorobe je nežiaduci, pretože spôsobuje ďalšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku a zvyšuje riziko porušenia;
 • pred použitím je vhodné mleté ​​jedlo alebo dôkladne žuť, aby nedošlo k zápche.

Ďalším dobrým spôsobom prevencie bolesti, ako aj rastu vzdelania pred operáciou a rozvoja recidívy po nej je nosenie špeciálneho obväzu..

Lieky

Lieky, ktoré sa môžu používať na prietrž:

 • Antacidá: Fosfhalugel, Maalox, Almagel sa používajú na prevenciu poškodenia sliznice tráviaceho traktu;
 • Antispasmodiká: No-Shpa, Papaverine, používaný na nepohodlie, zvýšená peristaltika.

Pri všetkých typoch hernií prednej brušnej steny sa neodporúča používať nesteroidné protizápalové lieky. Dôvodom je skutočnosť, že tieto lieky nielen zmierňujú zápal, ale tiež odstraňujú bolesť (najmä analgín a ketorolak). Ak vezmete tieto tablety, môžete vynechať okamih porušenia normálnej prietrže, ktorý je smrtiaci.

Alternatívne metódy liečby

Liečba ľudovými liekmi je tiež zameraná na odstránenie niektorých príznakov a zlepšenie trávenia. Na tento účel môžete použiť nasledujúce osvedčené recepty:

 • Na ochranu črevnej sliznice (analogicky s maaloxom atď.) Sa môže použiť odvar z koreňa lopúcha v mlieku. Je potrebné vziať 1 lyžicu koreňa nasekaného v mlynčeku na mäso, naliať pohár mlieka a variť 20 minút. Tento vývar vypije 3 polievkové lyžice 30-40 minút pred jedlom.
 • Infúzia koriandrových semien a rasca tiež zlepšuje trávenie a zabraňuje zápche. Tieto semená sa predávajú vo väčšine obchodov s potravinami. Na prípravu infúzie si zoberte 1 čajovú lyžičku týchto semien (najlepšie ich rozdrvte), nalejte pohár vriacej vody, nechajte 10 minút a vypite po každom jedle.

Existuje mnoho ľudových prostriedkov na liečbu kýly vo forme obkladov, pleťových vôd a mastí. Tieto druhy sú neúčinné, pretože účinná látka nielen prenikne kožou a podkožným tukom do svalov a priamo do herniálneho vaku, ale môže tiež spôsobiť maceráciu a podráždenie. To isté platí pre rôzne masti na báze tuku, bylín a kôry.

prevencia

Medzi opatrenia na zabránenie rozvoja slabinovej prietrže patria:

 • múdro pristupovať k triedam so silovými cvičeniami (bench press, deadlift atď.);
 • vyhnúť sa zápche - ak je stolica oneskorená o viac ako deň, použite preháňadlá alebo klystír;
 • pri dlhodobom ťažkom kašli by ste mali kontaktovať terapeutov, aby vám predpísali expektoranciu a iné lieky;
 • vykonávanie špeciálnej sady cvičení zameraných na rozvoj svalov prednej brušnej steny.

predpoveď

Pri včasnej návšteve chirurga a čase operácie je prognóza priaznivá. Po hernioplastike podľa Lichtenštajnska je miera recidívy veľmi nízka, iba 0,3 - 0,5%. Pri použití starších techník na opravu prietrže sa relaps vyskytuje častejšie.

Pri obmedzenej hernii vykonanej s resekciou (odstránením) jej obsahu v dôsledku rozvinutej nekrózy a peritonitídy môžu byť následky rôzne:

 • u 8-15% zomierajú pacienti na komplikácie - sú to hlavne oslabení starší muži;
 • v dôsledku infekcie brušnej dutiny operácia nekončí plastickou prietržovou bránou, v dôsledku čoho je miera recidívy prietrže v tomto prípade 16-25%.

Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku - ľudové liečivá

Faktory a príznaky, ktoré vedú k rozvoju choroby

Faktory vedúce k rozvoju choroby:

 1. obezita;
 2. časté zdvíhanie ťažkých predmetov;
 3. vysoký tlak v brušnej dutine, ktorý môže byť spôsobený obezitou;
 4. chronická zápcha.

Príznaky slabinovej prietrže

Ochorenie sa môže vyskytnúť aj u dieťaťa. Okrem vyššie uvedených faktorov môže byť toto ochorenie vrodené..

V počiatočných fázach je možné zlepšiť stav pacienta pomocou terapeutických masáží, tradičnej medicíny alebo špeciálnej gymnastiky. Ak začnete s chorobou trochu, potom už bez chirurgického zákroku bude veľmi ťažké zbaviť sa slabinovej prietrže.

Preto by sa mala venovať osobitná pozornosť prvým príznakom. Sú to tieto:

 1. bolesť počas aktívneho pohybu alebo tréningu. Trvanie a povaha bolesti sa môžu líšiť;
 2. nadúvanie sa pozoruje v blízkosti šikmého svalu v oblasti slabín. Môže byť sotva viditeľný alebo už rozšírený. Možno to pozorovať pri chôdzi alebo v stojacej polohe tela;
 3. ťažkosti a pálenie v blízkosti slabín. Počas námahy môže dôjsť k zhoršeniu bolesti;
 4. zrútenie, slabosť. Nezáleží na tom, aká je denná aktivita, aktivita človeka klesá;
 5. opuch v miešku. Môže byť sprevádzaná horúčkou.

V pokročilom veku nie je možné odstrániť prietrž bez kýly. Ak hovoríme o dieťati, ľudový liek môže dosiahnuť 100% účinok. Do 7 rokov vám masáže a obväzy pomôžu ľahko odstrániť zápal. Toto všetko je spôsobené skutočnosťou, že u dospelých je proces rehabilitácie a zotavenia oveľa pomalší ako u detí.

Trochu o hernii

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa vyznačuje patologickým prolapsom vnútorných orgánov pobrušnice cez trieslovinový kanál. Hernálny vak je dutina, v ktorej sa nachádza obsah. Najčastejšie sa jedná o tenké a hrubé časti čreva, peritoneum, omentum. V dôsledku anatomických rysov sa choroba často vyvíja u mužov, ale taká kýla sa vyskytuje u žien.

Dôvody rozvoja kýly sú:

 • obezita;
 • stála silná fyzická aktivita;
 • existujúce choroby, pri ktorých hlavnými príznakmi sú kašeľ, kýchanie, zápcha alebo zvýšený plyn.

Všetky tieto faktory zvyšujú vnútro-brušný tlak, ktorý je hlavnou príčinou výčnelku..

klasifikácia

Inguinálne kýly sa v závislosti od charakteru patológie dajú klasifikovať do týchto typov:

 1. rovno. Spermatická šnúra nie je ovplyvnená výstupkom. Môže to byť spôsobené oslabením väzov a svalov. Detekuje sa iba pri obezite alebo v starobe. Dôvodom je pomalý vývoj prietrže;
 2. šikmá. Pelvické orgány vyčnievajú zo spermatickej šnúry. Môže byť získaný alebo vrodený;
 3. kombinovať. Môže tu byť aj priama a šikmá prietrž. Tento typ sa vyznačuje niekoľkými nesúvisiacimi hrčkami.

Existujú tiež jednostranné a obojstranné kýly.

Podľa typu závažnosti rozlišujú:

 1. Počiatočné. V tomto prípade herniálny vak vstúpi do prstencového kruhu;
 2. kanálov. Kýla nespadá ďalej ako do slabinového kanála a zostáva v ňom.
 3. trieslová. Zväčšuje sa veľkosť a presahuje kanál;
 4. slabý a nepatrný. Obsah prietrže sa zníži do mieška. Je posledná etapa.

Alternatívna liečba bez chirurgického zákroku

Ak sa prietrž práve začína prejavovať, môžete sa pokúsiť zastaviť ďalší rast výtoku pomocou tradičnej medicíny a iných alternatívnych spôsobov liečby. Aby sa predišlo komplikáciám stavu, neodporúča sa samostatne upravovať ingvinálnu prietrž.

Terapia tohto patologického stavu zahŕňa postupy, ako napríklad:

 • Terapeutické gymnastiky (chôdza, plávanie, elegantný jogging);
 • bandáž;
 • rehabilitácia;
 • Ľudové liečivá (obklady, odvarky).

Lekár v tomto videu hovorí o nechirurgickej liečbe ingínovej prietrže u mužov.

Diagnóza slabiny prietrže

Diagnóza je určená hlavne pacientovi po vizuálnom vyšetrení. Ak je pacient pripravený na liečbu, bude vyšetrený inými metódami..

Tieto metódy sať:

 1. irrigoscopy. V tomto prípade sa špeciálny roztok naleje do análneho kanála, ktorý je jasne viditeľný v čreve röntgenovými lúčmi. S pomocou takejto štúdie je možné odhadnúť veľkosť brány a obsah v herniálnom vaku;
 2. Ultrazvuk obsahu brušnej dutiny a hernie vaku. Môže sa použiť na určenie počtu kŕmidiel čriev, ich umiestnenia a skutočného obsahu herniálneho vaku.

Ak sa náhle vyskytlo podozrenie na porušenie prietrže, predpisujú tiež diferenciálnu diagnózu prietrže, ktorá nie je obmedzená. S tým existuje štúdia všetkých symptómov, ktoré má pacient, a je urobený konečný záver o stave pacienta.

Indikácie pre cvičenie

Liečebné a preventívne triedy sú určené pre zdravých ľudí, ktorí nedávno podstúpili chirurgický zákrok, ako aj pre pacientov, ktorých hernia je v akútnom štádiu.

Fyzikálna terapia sa odporúča ľuďom s nasledujúcimi stavmi:

 • svalová slabosť prednej brušnej steny;
 • obezita v ktorejkoľvek fáze vývoja;
 • porušenie miestneho krvného obehu, ktoré je spojené so sedavým životným štýlom;
 • úplná absencia ani minimálnej fyzickej námahy;
 • obdobie po operácii;
 • vrodené defekty v detstve a defekty u detí, ktoré majú svalovú slabosť.

Kontraindikácie v priebehu fyzických cvičení:

 • komplikované hernie so všetkými nasledujúcimi stavmi: tkanivová ischémia, nekróza, fekálne alebo elastické zvieranie;
 • neuspokojivý stav pacienta: vysoká telesná teplota, slabosť, príznaky intoxikácie tela;
 • hrubé ochorenia kardiovaskulárneho systému a zlyhanie dýchacích ciest, bezobslužné cvičenia v tomto prípade môžu zhoršiť alebo zhoršiť existujúce choroby;
 • silná bolesť v tele.

Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov, s výnimkou chirurgického zákroku

Pri liečbe kýly u mužov sa môžete vyhnúť operácii. V tomto prípade sa používa cvičenie a tradičná medicína..

Cvičenie kýly

Doma môžete robiť terapeutické cvičenia. Pomáha posilňovať svaly na bruchu a zároveň znižuje zaťaženie v bolestiach. Vzhľadom na skutočnosť, že takáto liečba je u mnohých mužov kontraindikovaná, je potrebné sa poradiť so svojím lekárom skôr, ako začnete. Cvičenie sa oplatí trikrát za deň, pri dodržaní nasledujúceho poradia:

 1. Posaďte sa na stoličku a roztiahnite nohy od seba. Potom zdvihnite ruku nahor a sklopte ju v tejto polohe na zodpovedajúcu stranu. Vykonajte 10-15 krát v oboch smeroch.
 2. Ľahnite si na chrbát na podlahu a nohami pritlačte loptu. Guľa pomaly zdvíhajte 15 - 20 cm až 12 - 15 krát.
 3. so šírkou ramien od seba ohnite tak, aby sa vaša ruka dotýkala končekov prstov opačnej nohy. Naklonenie 12 až 15 krát.

Liečba tradičnou medicínou

V ľudovom liečiteľstve sa obklady a tinktúry používajú na liečbu slabinovej prietrže. Ak sa chcete vyhnúť vedľajším účinkom, musíte sa poradiť s lekárom o ich použití. Pri správnom používaní tradičnej medicíny môžete zmierniť bolesť a oddialiť čas operácie. Nezabudnite, že zásah chirurgov je najúčinnejším spôsobom. Pri liečbe používajú prívrženci ľudových prostriedkov:

Zotavenie po operácii trieslovej kýly

Akákoľvek liečba vedie telo k stresu a je potrebné ho obnoviť. Rehabilitácia po operácii kýly u mužov sa teda uskutočňuje v niekoľkých etapách. Tento postup je potrebný, aby sa muži po operácii mohli čo najskôr dostať do formy..
V lekárskych príručkách sa uvádza, že inguinálna hernia u mužov je opuch v tejto oblasti, ktorý sa vytvára v dôsledku vniknutia fragmentov brušných orgánov. Tvorí sa z mnohých dôvodov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celé telo. Spomedzi mnohých možností rozlišujeme:

 • zlá dedičnosť;
 • veľká telesná hmotnosť;
 • nadmerná fyzická námaha, často dlhodobého charakteru, ktorá je spojená s osobitnými profesiami mužov (stavitelia, baníci, sťahováci atď.);
 • slabé svaly brucha (najmä pri každodennej ťažkej práci).

Najčastejšou príčinou prietrže môže byť zvyčajne veľká záťaž, ktorá vytvára tlak v oblasti brucha..

Kýlová chirurgia je považovaná za najúčinnejšiu liečbu tejto hroznej choroby.

Po všetkých procedúrach sa človek môže vrátiť domov, kde sa uskutoční najťažší program - obnova zdravia mužov. Počas tohto obdobia môže ošetrujúci lekár predpísať fyzioterapeutické cvičenia, ktoré vedú k rýchlemu uzdraveniu. Odporúča sa dodržiavať určité pravidlá:

 • v prvých dňoch po prepustení sa nesmie zdvíhať nič ťažšie ako 5 kg;
 • pridávať záťaž na telo postupne;
 • nosiť obväz - termín na nosenie lekárskeho pásu predpisujú odborníci po vyšetrení pacienta;
 • po kúpaní musíte použiť detský prášok, aby ste zabránili podráždeniu pokožky;
 • vypite veľa vody a vyhnite sa zápche;
 • po celú dobu sa uistite, že obväz nie je znečistený, inak to môže viesť k infekcii rany, ktorá sa ešte nezahojila;
 • neustále dodržiavajte prísnu stravu: môžete jesť až 5-krát denne, aj keď malé porcie;
 • jesť viac bielkovinových potravín, ktoré aktívne ovplyvňujú rýchlu regeneráciu poškodeného tkaniva.

Medzi tieto výrobky patria ryby, kuracie mäso, mlieko atď..

Čas potrebný na zotavenie po odstránení kýly môže trvať asi 2 mesiace, ak však dodržujete všetky pokyny, môžete sa zotaviť oveľa rýchlejšie. Inak, ak sa pacient nezodpovedne odvoláva na pokyny lekára, jeho stav sa môže výrazne zhoršiť.

Napríklad nejaký čas po operácii by ste mali prestať fajčiť. Tento zlý zvyk spôsobuje fajčiarom charakteristický kašeľ, ktorý sa môže stať predmetom vnútorného tlaku. To môže zase roztrhnúť švy rán..

ČO MÔŽU DOKUMENTI O OŠETROVANÍ HERNIE ZAČIŤ

Doktor lekárskych vied, profesor Safronov Yu.V.Lekárska prax: viac ako 30 rokov.

Naše centrum bolo prvým v Rusku, ktoré získalo certifikovaný prístup k najnovším liekom na liečenie prietrže a bolesti kĺbov.

Priznávam sa vám, keď som o tom počul prvýkrát - proste som sa zasmial, pretože som neveril v jeho účinnosť.

umožňuje zabudnúť na kýlu a bolesť kĺbov v najkratšom možnom čase, doslova od 4 dní, a dokonca aj veľmi ťažké prípady sa dajú vyliečiť do niekoľkých mesiacov. Okrem toho ho v rámci federálneho programu môžu získať všetci obyvatelia Ruskej federácie a SNŠ za zníženú cenu.

Pred prepustením sa lekári musia úplne uistiť, že ich pacient je schopný vykonávať jednoduché úkony sám. Medzi nimi - jesť, osprchovať sa, pohybovať sa bez pomoci atď..

Nerobte si starosti s tým, že fyzické pôsobenie povedie k určitým nepríjemnostiam v oblasti jaziev. Odborníci poukazujú na to, že počas procesu regenerácie sa ovládaná časť tela prejaví. Pacient môže mať nasledujúce problémy, komplikácie:

 • zmena farby a mierne opuchnutie kože v blízkosti pooperačnej jazvy;
 • môže sa objaviť mierne modriny;
 • bude znecitlivenie alebo naopak citlivosť.

Takéto faktory sa v pooperačnom období považujú za normálne..

Okrem prísnych pokynov odborníkov po odchode pacienta z nemocnice existujú aj ďalšie tipy, o ktorých musí každý vedieť.

 1. Počas obdobia obnovy je veľmi dôležité pamätať na bezpečnostné opatrenia. Lekári zakazujú viesť auto v prvých 2 dňoch po prepustení, pretože účinok anestézie sa nemusí prejaviť až do konca. Počas jazdy je potrebná zvýšená koncentrácia, ktorá ovplyvňuje koordináciu a reakciu vodiča. Vedenie vozidla spôsobuje napätie v jazvách, ktoré zostali po zásahu chirurgov, takže sa musí na určitý čas opustiť. Okrem toho nesmú ľudia počas užívania liekov proti bolesti viesť vozidlo..
 2. Pri sprchovaní alebo sprchovaní buďte opatrní a vo všeobecnosti sa pokúste zvlhčovať ovládanú oblasť niekoľko dní.

Aby sa normalizoval krvný obeh v ľudskom tele (ovplyvňuje rýchlosť hojenia), lekári odporúčajú zapojiť sa do telesnej výchovy strednej intenzity. Najlepšie cvičenie sa právom považuje za obyčajnú chôdzu..

Ak chcete robiť závažnejšie športy, ako je vzpieranie alebo aerobik, musíte túto myšlienku opustiť na 2 až 3 mesiace, až kým sa vaše telo nevráti do pôvodnej podoby. Dokonca aj profesionálni športovci musia svoje tréningy odložiť o niekoľko týždňov, aby sa čoskoro zotavili.

Rovno odmietnite potraviny, ktoré vytvárajú nadúvanie alebo plynatosť. Tieto následky môžu nastať v dôsledku konzumácie mastného mäsa, údeného alebo koreneného jedla a pekárskych výrobkov. Tiež sa v čase rehabilitácie neodporúča piť alkohol a nápoje sýtené oxidom uhličitým..

HomeInfocentraZdravieRehabilitácia po operácii trieslovej kýly u mužov: fázy zotavenia a potrebné postupy

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže u mužov je dôležitou súčasťou celého liečebného procesu.

Kýla je stav pacienta, keď orgán alebo jeho časť presahuje fyziologické alebo patologické otvorenie za svoje prirodzené umiestnenie. K východu dochádza pod kožou, v priľahlých dutinách alebo v priestore medzi svalmi.

Pozývame vás, aby ste si prečítali Drugs, aby ste zvýšili potenciu u mužov

Ak sa u pacienta nájde inguinálna hernia, pooperačné obdobie vo forme rehabilitačných opatrení by sa malo začať čo najskôr.

Odborník vyberie správnu regeneračnú techniku, vďaka ktorej sa človek môže rýchlo vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života.

Inguinálna hernia sa dá rozoznať charakteristickým výčnelkom a bolesťou v oblasti slabín.

V počiatočnom štádiu choroby je výčnelok viditeľný iba pri namáhaní a fyzickej námahe.

Vypuklá formácia počas tohto obdobia nespôsobuje nepríjemné pocity, sama zmizne v stave pokoja alebo v polohe na chrbte. Kýla je na dotyk mäkká, zaoblená.

V prípade, že časť čreva vstúpila do herniálneho vaku, pri stlačení prietrže sa objaví drzý zvuk. Ak sa vytvorí kýlová kýla, bude mať oválny tvar a deformuje miešok.

Bolesť sa vyskytuje po zdvíhaní závaží, fyzickej aktivite so zväčšujúcou sa prietržou. Veľké výčnelky narúšajú prácu alebo chôdzu. Bolestivé pocity vyžarujúce do krížovej kosti, dolnej časti chrbta alebo nohy.

Objaví sa časté močenie. Jedným z najnebezpečnejších typov herniových komplikácií v oblasti slabín je porušenie výčnelku. Pri slabinovej prietrži sa rehabilitácia nazýva nevyhnutnou súčasťou obdobia zotavenia.

Príčiny choroby

Dôvody rozvoja kýly v slabinách u mužov sú tieto:

 1. ťažké bremená, ťažké bremená;
 2. chronický kašeľ;
 3. zlyhania v zažívacom trakte inej povahy;
 4. poruchy močovej trubice;
 5. nedostatočne rozvinutá stena trieslového kanála;
 6. choroby prostaty;
 7. porušenie integrity svalov v brušnej tlači;
 8. relaxácia svalov nachádzajúcich sa v prednej časti brušnej steny.

Kanál v slabinách je malý priestor medzi svaly na bruchu. V prípade vývoja slabinovej prietrže tento kanál vystupuje z orgánu brušnej dutiny.

Vo väčšine prípadov ide o slučku tenkého čreva alebo časti omentum. Kýla môže byť vrodená alebo získaná. Získaný typ výčnelku je rozdelený na šikmé a priame.

Priama a šikmá slabinová prietrž u mužov

V dospelosti majú muži diagnostikovanú získanú prietrž. Liečba môže byť rýchla alebo konzervatívna v závislosti od toho, či má pacient vhodné indikácie a kontraindikácie. Na úplné uzdravenie je nevyhnutná rehabilitácia po operácii kýly u mužov.

Indikácie konzervatívnej liečby:

 • kontraindikácie pre chirurgický zákrok;
 • recidíva prietrže, ktorá nastala po operácii;
 • prítomnosť veľkého objemu výčnelku, keď je potrebné vykonať niekoľko operácií, medzi operáciami je predpísaný obväz.

Indikácia operácie:

 1. vymenovanie plánovanej chirurgickej liečby v prítomnosti kýly bez komplikácií;
 2. pohotovostná operácia pre porušenie herniálneho vaku;
 3. tvorba opakujúcich sa prietrží;
 4. hernie vzniknuté po operáciách;
 5. tvorba adhézie.
 • Po chirurgickom zákroku je pacient ešte nejaký čas v nemocnici..
 • Rehabilitácia po operácii kĺbovej hernie u mužov začína v nemocnici a pokračuje doma.
 • Obdobie rehabilitácie má v každom prípade iný časový rámec.
 1. V prvých dňoch by mal byť pacient v pokoji - predpísaný odpočinok na lôžku, pohyby pacienta by mali byť obmedzené.
 2. Počas rehabilitácie po operácii trieslovej kýly je predpísaný liek.
 3. Sú to lieky proti bolesti, antibiotiká ako profylaktika proti možnej infekcii..
 4. Antibakteriálne lieky nie sú vždy predpisované, častejšie sú relevantné iba pri existujúcom zápale.

Prevencia a cvičenie

Po liečbe inguinálnej kýly je akákoľvek fyzická aktivita kontraindikovaná. Na posilnenie svalov na brušnej stene je potrebné hneď po odstránení záťaže vykonať niekoľko cvičení. Vykonanie takýchto cvičení pomôže zabrániť opätovnému výskytu choroby. Takéto cvičenia budú užitočné aj pre tých, ktorí majú predispozíciu na slabinovú prietrž.

cvičenie:

 1. Ľahnite si na chrbát a ohnite kolená. Položte ruky za hlavu tak, aby vaše dlane držali chrbát hlavy. Potom zdvihnite nohu ohnutú na koleno a dosiahnite opačný lakť. Vráťte sa do východiskovej polohy a cvičte s druhou nohou a pažou.
 2. "bicykel"
 3. "Nožnice"
 4. kruhové pohyby nôh (pri tom držte prietrž)

Pri opakovaní takýchto cvičení dvakrát denne sa dá vyhnúť hernii 50-krát.

Cvičenia po odstránení slabinovej prietrže

Ak sa šev ešte nezhojil, lekár kategoricky zakáže fyzickú aktivitu.

Po odstránení slabinovej prietrže sa musia vykonať cviky, aby sa zabránilo opakovanej exacerbácii choroby.

Počet opakovaní na samom začiatku tréningu nie je viac ako päťkrát. Potom sa zaťaženie postupne zvyšuje..

Počas vykonávania komplexu odporúčaného lekárom je dôležité počúvať pocity..

Cvičenia po operácii trieslovej kýly sú nasledujúce:

 1. Krútenie vykonávajte bez námahy: ľavým kolenom siahnite po pravom kolene. Opakujte opačným smerom.
 2. Vykonajte kruhové pohyby s nohami vo vzduchu, ležiacimi na chrbte. Túto techniku ​​môžete vykonať na oboch nohách, ale po operácii sa to neodporúča..
 3. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy. Je potrebné vykonávať pohyby simulujúce cyklistiku.
 4. Posaďte sa na stoličku. Zhlboka sa nadýchnite nosom a potom niekoľko sekúnd zadržte dych, zatiaľ čo napínajte brušné svaly. Výdych cez ústa, uvoľnenie svalov.
 5. V náchylnej polohe zdvihnite predĺžené nohy nad podlahu. Držte v tejto polohe dlhšie ako 10 sekúnd. Sklopte nohy.

Aby sa predišlo komplikáciám, je dôležité koordinovať tento priebeh gymnastických cvičení po operácii inguinálnej kýly u mužov s lekárom..

Mechanizmus vývoja vrodenej trieslovej kýly

V bruchu sa vyvíjajú semenníky u samčích embryí. Ich obvyklé umiestnenie počas prvých troch mesiacov tehotenstva je za pobrušnicou.

Okolo piateho mesiaca začnú tvorené semenníky zostupovať a blížia sa k vtoku do slabinového kanála, vstúpia do neho a pomaly sa ním pohybujú až do siedmeho mesiaca, čím sa vytvorí tzv. „Vaginálny proces“..

Za normálneho vývoja, v deviatom mesiaci, chlapcove semenníky úplne vstúpia do šourku spolu s rozľahlým peritoneálnym „vreckom“, ktoré udržuje správu s bruchom.

prevencia

Ochoreniu môžete zabrániť tým, že sa vyhnete nadmernej fyzickej aktivite a zdvíhate ťažké závažia. Je dôležité starať sa o stabilnú činnosť gastrointestinálneho traktu, pretože zápcha vyvoláva prietrž. Potrebujete schudnúť a vykonávať fyzickú terapiu.

Je potrebné posilniť brušnú stenu vykonaním cvičení na abs, „bicykel“. Terapeutické cvičenia by sa mali podávať najmenej 20 - 30 minút denne.

Je potrebné poznamenať, že je dôležité dodržiavať vhodnú stravu. Jedzte často, ale kúsok po kúsku a bez alkoholu. Namiesto mastných a korenených potravín, múky a cukroviniek musíte jesť zeleninu, ryby a mäso, varené alebo dusené..

Príznaky choroby a diagnostika

Akékoľvek podozrenie na kýlu je príležitosťou kontaktovať chirurga.

Lekár v stoji pacienta vyšetrí herniálny výčnelok, prehmatá ho, urobí test s namáhaním a potom test proti kašľu. Vyhodnocuje príznak tlaku. Prstové vyšetrenie zistí vonkajší otvor kanála. Niekedy je možné toto otvorenie určiť bez herniálneho vaku, pri chirurgickom zákroku sa tento príznak nazýva „slabý slabín“..

Ďalej sa vykonáva ultrazvuk šourku, kanálikov, dutiny brušnej a panvových orgánov, pri ktorých sa určuje herniálny vak so všetkými anatomickými formáciami a herniovým obsahom, hodnotí sa veľkosť, poloha a stav trieslového kanálika..

Anna Dombrovskaya 19 07 2014 Žiadne komentáre

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, pri ktorom dochádza k vyčnievaniu vnútrobrušného tuku alebo časti tenkého čreva cez uvoľnené svaly dolného brucha do trieslovinového kanálika. Je to omnoho bežnejšie u predstaviteľov silnej polovice ľudstva, pretože u mužov sú svaly ingvinálnej oblasti menej rozvinuté..

Inguinálna hernia, ktorej príznaky sa budeme venovať nižšie, sa môže vyvinúť v ktoromkoľvek období, a to ako v detstve, tak aj v dospelosti. Jeho veľkosť sa spravidla časom zvyšuje. Pozrime sa, ako určiť ingvinálnu prietrž a čo robiť, ak vám bude diagnostikovaná.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Bursitída chodidla je veľmi nepríjemným ochorením, ktorého hlavnou príčinou je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje burzu (periartikulárne vaky naplnené tekutinou, ktoré zabraňujú treniu kĺbov).
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.