loader

Hlavná

Žalúdok

Stenóza miechy: opis, liečba, cvičenia

Spinálna stenóza sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ale vždy sa prejavuje ako bolestivé pocity počas pohybu, striedajúce sa s krívaním, svalovou slabosťou. Liečba stenózy miechového kanála je zameraná na elimináciu faktorov, ktoré ju vyvolali, na zlepšenie pohody pacienta. Uskutočňuje sa konzervatívna terapia a ak je neúčinná, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok.

Všeobecné informácie o chorobe

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Stenóza je patologické zúženie miechového kanála. Vyvoláva inváziu do priestoru obsadeného koreňmi miechy a štruktúr miechy, kostí, chrupavky alebo mäkkých tkanív. Vyskytujú sa a vrodená stenóza. Je to kvôli nesprávnej štruktúre stavcov, napríklad skrátených alebo zosilnených oblúkov, zníženej výške stavcov..

Získaná stenóza miechového kanála sa vyskytuje na pozadí chorôb, ktoré sa už vyskytujú v tele:

 • deformujúca alebo ankylozujúca spondylartróza;
 • Forestierova choroba (difúzna idiopatická hyperostóza reumatoidného pôvodu);
 • spondylolistéza - posunutie nadstavca vo vzťahu k podložiu;
 • iatrogénna stenóza, ktorá sa vyznačuje adhéziou, tvorbou pooperačných jaziev;
 • osteochondrosis.

Stenóza sa často vyskytuje pri osifikácii herniálneho výčnelku, hypertrofii a kalcifikácii žltého väzu. V dôsledku zúženia miechy sa zvyšuje epidurálny tlak, vyvíja sa aseptický zápalový proces, zhoršuje sa prísun krvi do tkanív.

Patologická klasifikácia

Stenóza miechy môže byť počiatočná, progresívna, závažná. Pri zanedbateľnom stupni poškodenia jeho príznaky úplne chýbajú. Progresívna patológia je charakterizovaná zhoršením prenosu nervových impulzov. Prejavuje sa to prchavou alebo lokálnou bolesťou chrbta, svalovými kŕčmi. Ak je miechový kanál veľmi zúžený, potom sú problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, pravdepodobnosť paralýzy, náhle zastavenie dýchania sa zvyšuje.

Stenóza je klasifikovaná a závisí od jej umiestnenia. Je krčný, hrudný, lumbosakrálny.

relatívna

Relatívna stenóza je zúženie miechového kanála na 10-12 mm. V tejto fáze nie sú žiadne výrazné klinické prejavy, takže patológia je diagnostikovaná náhodou. Iba občas sa vyskytuje mierny diskomfort počas predĺženého pobytu na nohách. Zmiznú pri zmene polohy tela alebo po krátkom odpočinku. Liečba je konzervatívna a využíva prostriedky na zlepšenie krvného obehu.

absolútny

Pri absolútnej stenóze sa priemer miechového kanála zužuje na 4 až 10 cm. Objem krvi tečúcej do nervových tkanív sa znižuje a inervácia je frustrovaná. Bolesť je výraznejšia, horšia pri chôdzi. Oslabenie svalov dolných končatín.

Charakteristickým symptómom je zníženie intenzity bolesti pri drepe. Je to kvôli dočasnému odstráneniu faktorov, ktoré vyvolávajú zúženie kanála. Ale hneď ako sa človek narovná, znova sa objaví bolesť.

Absolútna stenóza sa prejavuje neurologickými poruchami: narušením citlivosti (pocity znecitlivenia, mravčenie, plazenie), stratou reflexov, svalovými kŕčmi. Precvičuje sa komplexný prístup k liečbe - užívanie drog, fyzioterapia, masáže, cvičebná terapia.

postranné

Pre laterálnu stenózu je charakteristické zúženie miechového kanála na 3 mm alebo viac. Takáto silná kompresia je vyjadrená v neurogénnej intermitentnej klaudikácii. Pri pohybe dochádza k akútnej bolesti, ktorá sa oslabuje, keď je telo naklonené dopredu. Osoba môže stále ísť do určitej vzdialenosti od nového záchvatu bolesti. Pri sedení sa objaví iba mierne nepohodlie.

Medzi typické príznaky patrí paréza (znížená svalová sila), zmyslové poruchy. Keď sa pri kompresii bedrových koreňov vyvinie „syndróm chvosta koňa“:

 • výskyt akútnych bolestivých piercingov;
 • strata plnosti močového mechúra, konečníka.

Bočná patológia sa stáva indikáciou pre chirurgický zákrok. Pacienti potrebujú urgentnú dekompresiu miechového kanála, v opačnom prípade môže zomrieť určitá oblasť miechy.

Metódy liečby stenózy

Pri výbere liečebnej metódy lekár zohľadňuje lokalizáciu patológie a stupeň zúženia miechy. Počas liečby sa odporúča pacientom nosiť ortopedické pomôcky. Pre cervikálnu patológiu sa používajú goliere Shants, pri ochoreniach hrudníka alebo bedier sa používajú polotuhé elastické obväzy s plastovými alebo kovovými vložkami. Stabilizujú stavce segmentov a bránia kompresii miechy a koreňov nervov.

Liečba drogami

V terapii sa lieky používajú na úplné odstránenie bolesti, zlepšenie krvného obehu, zníženie zvýšeného tonusu kostrových svalov, obnovenie citlivosti a inervácie. Ak je to možné, pacient má predpísané externé prostriedky - Voltaren, Fastum, Arthrosilen. Akútnej bolesti sa však môžete zbaviť iba intramuskulárnym alebo periartikulárnym podaním liekov:

 • svalový relaxant Midokalm, ktorý obsahuje anestetický lidokaín;
 • glukokortikoidy Diprospan, Metylprednisolón, Triamcinolón v kombinácii s anestetikami Novokain, Lidokaín.

NSAID vo forme tabliet - Ketorol, Nise, Indometacín, Ketoprofén, Etorikoxib, Celekoxib - umožňujú zbaviť sa miernej bolesti..

Prípravky na liečenie stenózy miechyNázvy liekovTerapeutický účinok
Zlepšovače krvného tokuNicergolin, Vinpocetine, Pentoxifylline, Curantil, Xantinol Nicotinate, EufillinZlepšenie krvného obehu v postihnutej chrbtici, odstránenie nedostatku živín v nervových štruktúrach
Vitamíny B.Milgamma, Combilipen, Neurobion, NeuromultivitisObnovenie inervácie, zlepšenie periférneho nervového systému
Diuretiká (diuretiká)Furosemid, Veroshpiron, Hypothiazid, TrigrimUrýchlenie resorpcie zápalového opuchu spôsobujúce zúženie kanálu
Chondroprotektory systémuAlflutop, Rumalon, Chondrogard, Arthra, Structum, TeraflexPrevencia progresie patológií, proti ktorým sa vyvinula stenóza

Liečba ľudovými liekmi

Prostriedky pripravené podľa receptúr tradičnej medicíny sú pri liečení stenózy miechy neúčinné. Pomocou mastí nie je možné vylúčiť obklady, trenie, stlačenie miechy a nervové zakončenie. Lekári niekedy umožňujú použitie ľudových liekov s lokálne dráždivým a otepľujúcim účinkom, aby sa zbavili slabej bolesti v chrbte. Pripravujú sa podľa týchto receptov:

 • masť. V trecej miske rozdrvte lyžicu medu, šťavy z aloe a lanolínu, kým nie je charakteristická prasklina. Pridajte 2 kvapky éterických olejov z jedle, borovice, eukalyptu, čajovej lyžičky terpentínu. V malých dávkach pridajte 100 g lekárskej vazelíny;
 • obklad. Rozdrvte 2 veľké čerstvé listy lopúcha do hladka, pridajte 2-3 kvapky éterického oleja borievky a lyžicu silného medu. Miešajte, pripevnite sa na bolestivú oblasť na hodinu. Obal zafixujte filmom, vlnenou látkou, gázovým obväzom;
 • roztieranie. Nádoba z tmavého skla vyplní až polovicu objemu listami a koreňmi chrenu v rovnakom množstve. Ľahko umierajte, nalejte vodku k krku. Trvajte na tom, 2-3 mesiace pri izbovej teplote.

Upokojujúci bylinný čaj je tiež užitočný. Na jej prípravu je potrebné naliať 2 šálky vriacej vody na lyžičku hypericum a oregano. Po jednej hodine vypite 100 ml 2-krát denne.

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Triedy fyzioterapie začínajú po znížení závažnosti všetkých príznakov stenózy. Vykonávajú sa s miernou bolesťou, ale iba pod vedením rehabilitológa. Lekár ukazuje, ako správne dávkovať dávky, aby sa chrbtové svaly posilnili bez toho, aby sa súčasne poškodili disky a stavce.

Doma sa pacientom odporúča denné cvičenie. Ktoré z nich sú najúčinnejšie:

 • cervikálna stenóza. Sadnite si a položte pravú ruku na pravú tvár. Pokúste sa otočiť hlavu doprava, svojou dlaňou odolávať. Vykonajte cvičenie iným spôsobom;
 • stenóza hrudníka. Vstúpte na všetky štyri, zaokrúhlite chrbát, sklopte hlavu nadol a potom ju ohnite a zdvihnite bradu;
 • bedrová stenóza. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Držte v tejto polohe 5 sekúnd, vydýchnite a zaujmite východiskovú polohu. Vykonajte cvičenie pomocou pravej ruky a ľavej nohy..

Takéto cvičenia sa používajú nielen v konzervatívnej liečbe, ale aj v rehabilitačnej fáze po operácii.

Masáž a manuálna terapia

Pri liečbe stenózy miechy sa používajú rôzne typy masáží - vákuum (plechovka), akupunktúra (bodka), segmentové, spojivové tkanivo, thajčina. Ale klasika je najviac žiadaná. Masér pôsobí na svaly chrbta, nohy, ruky, najskôr ho hladí a potom hnetie, trie a vibruje. Po niekoľkých reláciách sa zlepšuje krvný obeh, obnoví sa optimálny svalový tonus, bolesť zmizne.

K chiropraktikovi sa zvyčajne pristupuje so stenózou vyvolanou osteochondrózou. Lekár ovplyvňuje nielen svaly a mäkké tkanivá. Opatrne nastaví posunuté stavce, natiahne chrbticu a zväčší vzdialenosť medzi segmentmi stavcov. Chiropraktik eliminuje nielen príznaky choroby, ale aj príčiny zúženia miechového kanála.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna liečba stenózy vedie k zlepšeniu pohody iba u 32 - 45% pacientov. U ostatných pacientov je uvedený chirurgický zákrok. Pri výbere chirurgického postupu lekár zohľadňuje priemer zúženého miechového kanála, stupeň kompresie nervových koreňov a miechy. Uprednostňujú sa minimálne invazívne metódy, ktorých použitie môže výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..

Ako sa vykonáva chirurgická liečba?

Dekompresná laminektómia sa zvyčajne vykonáva spočívajúca v odstránení štruktúr, ktoré tlačia na korene miechy. Chirurg vykoná rez, rozšíri svalové tkanivo a excituje spinálne procesy stavcových oblúkov, žltého väzu a medzistavcových kĺbov. Potom spracuje chirurgické pole s antiseptikami a stehy.

Dekompresná laminektómia má množstvo významných nedostatkov. Najvýznamnejšou z nich je strata stability chrbtice v dôsledku odstránenia štruktúr, ktoré tvoria podporné stĺpiky. To vedie k nesprávnemu rozloženiu záťaže, zvyšuje pravdepodobnosť re-stenózy..

Preto sa v poslednom čase čoraz viac používajú iné metódy chirurgickej liečby:

 • stabilizačné operácie. Po laminektómii je operovaná chrbtica posilnená prednými alebo zadnými stabilizačnými systémami vyrobenými z kovových zliatin. Chirurgický zákrok nie je bez nedostatkov, pretože narúša biomechaniku susedných segmentov stavcov;
 • interspinózne fixačné systémy. Dekompresia zozadu sa vykonáva inštaláciou v interspinóznych priestoroch implantátov. To vám umožňuje stabilizovať chrbticu, pričom si zachováva schopnosť ohýbania a predlžovania v obslužných aj priľahlých segmentoch.

Umiestnenie implantátu je najúčinnejším a šetrným chirurgickým zákrokom. Výška medzistavcových otvorov sa zvyšuje, zaťaženie väzov klesá, medzistavcové kĺby sú nezaťažené.

Znaky spinálnej stenózyTaktika chirurgickej terapie
Kombinácia s spinálnou nestabilitouNestačí eliminovať kompresiu alebo inštalovať upevňovacie systémy. Tento spôsob chirurgickej liečby spôsobí zvýšenú nestabilitu, zvýšenú závažnosť bolesti. V takýchto prípadoch je jediným spôsobom, ako zlepšiť pohodu pacienta, použitie predného alebo zadného stabilizačného systému
Komplikácia medzistavcovej prietržeStenóza sa často vyvíja na pozadí 3. až 3. stupňa osteochondrózy, komplikovanej medzistavcovou prietržou. Táto kombinácia sa stáva indikáciou pre mikrodiscektómiu. Lekár vyreže medzistavcové kĺby, polovičné oblúky stavcov. V niektorých prípadoch sa používajú iné metódy chirurgickej liečby - otvorená alebo endoskopická discektómia s ďalšou inštaláciou implantátu B-Twin.

Rehabilitácia po operácii

Pacienti môžu vstávať z postele asi deň po operácii. Liečba sa uskutoční do 3 až 5 dní v nemocnici. Operovaný pacient berie analgetiká, ako aj lieky, aby zabránil rozvoju infekčného procesu. Pri správnom ošetrení sa stehy liečia za 7-10 dní. Pacientom sa odporúča vyhnúť sa zvýšenému stresu v chrbtici po dobu 1-1,5 mesiaca, a to aj nosením polotuhých obväzov.

Ihneď po odstránení silnej bolesti lekár alebo cvičiteľ na rehabilitáciu zostaví súbor cvičení na urýchlené obnovenie všetkých funkcií chrbtice. Tiež predpísané fyzioterapia, masáže. Po mesiaci si môžete urobiť plávanie, vodný aerobik, pilates, nordic walking.

Prevencia chorôb

Prevencia stenózy je včasná liečba chorôb, ktoré vyvolávajú jej rozvoj. Na tento účel je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie 1 - 2-krát ročne, vrátane röntgenového vyšetrenia. Včasná detekcia a následná liečba osteochondrózy alebo spondylartrózy pomôže predchádzať nebezpečnému zúženiu miechy, výskytu neurologických porúch.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Ako liečiť stenózu chrbtice bedrovej

Dôležitú úlohu pri fungovaní ľudského tela má miechový kanál. Nachádza sa v ňom miecha, ktorá spolu s mozgom reguluje všetku prácu orgánov. Kanál slúži ako ochrana miechy. Ak je kanál ovplyvnený akýmkoľvek ochorením, v tele sa vyskytne porucha. Tento článok pomôže pochopiť, čo je stenóza miechy bedrovej chrbtice, jej príznaky a metódy liečby..

Čo je to spinálna stenóza?

Pojem "degeneratívna stenóza miechového kanálu" sa tiež nachádza. Toto je nebezpečné ochorenie s chronickým a progresívnym charakterom. Je to bežné. Prejavuje sa zúžením miechového kanála. Zahŕňa to aj zúženie medzistavcových končatín..

Dôležité. Ak je zúženie spôsobené medzistavcovou prietržou, potom toto zúženie nesúvisí so spinálnou stenózou..

Častejšie sa táto patológia pozoruje u starších a starších ľudí. Stojí za zmienku, že stenóza nie vždy nastane.

príčiny

Stenóza je vrodená a získaná. Vrodená stenóza sa vyznačuje anatomicky úzkym miechovým kanálom: chrbtový oblúk je zväčšený alebo naopak skrátený. Sekundárna spinálna stenóza je však častejšia a k stenóze môže viesť niekoľko príčin:

 1. Choroby chrbtice. Napríklad osteochondróza, spondylolistéza, artróza medzistavcových kĺbov atď..
 2. zranenia.
 3. Výsledok lekárskeho zásahu. Napríklad po spinálnej fúzii alebo artrodéze.
 4. Pagetova choroba.
 5. nádor.
 6. Infekčné choroby.
 7. Depozícia vápenatých solí v spinálnych väzoch.

klasifikácia

Rozlišujte medzi absolútnou a relatívnou stenózou. Normálna je sagitálna veľkosť kanála na spodnej časti chrbta - 15 - 25 mm a naprieč - 26 - 30 mm. Práve na tejto úrovni miecha prechádza do copu (korene miechy zhromaždené vo zväzku). Ak sa sagitálna veľkosť zníži na 12 mm, jedná sa o relatívnu stenózu, ale ak je veľkosť prednej steny 10 mm alebo menej, ide o absolútnu stenózu..

Pri pohľade z hľadiska anatómie rozlišujte:

 1. Vertebrálna centrálna stenóza (spinálna stenóza). Zmenšenie veľkosti sagitálu.
 2. Vertebrálna laterálna stenóza. Čo to je? Zúženie medzistavcových končatín. Diagnostikuje sa v prípade zmenšenia na 4 mm.
 3. Kombinovaná stenóza stavcov. Zmenšenie sagitálnej aj medzistavcovej veľkosti.
 4. Sagitálna stenóza. Charakteristické je zúženie v sagitálnej rovine.
 5. Foraminálna stenóza. Zúženie miechového kanála v dôsledku výskytu kostných výrastkov v mieste medzistavcových kĺbov.
 6. Diskogénna stenóza. Poruchy spôsobené dystrofickými procesmi v oblasti medzistavcových platničiek.

príznaky

Príznaky do značnej miery závisia od časti zúženia (ktoré oddelenie je postihnuté). Stupeň zúženia a progresie choroby tiež ovplyvňuje.

Stenóza krčnej chrbtice

Pacienti sa často sťažujú na bolesť v krku, chrbte hlavy alebo vo svaloch ramenného pletenca. Môže to byť spôsobené kompresiou koreňov miechy. príznaky

 1. Znížená sila svalov v postihnutej oblasti.
 2. Senzorické poškodenie (brnenie, necitlivosť) alebo jeho úplná neprítomnosť pod miestom lézie.
 3. Respiračné zlyhanie alebo úplné zastavenie.
 4. Paralýza možná pod léziou..

Stenóza hrudnej chrbtice

Príznaky tohto typu nie sú také výrazné, pretože chrbtica v oblasti hrudníka nie je tak pohyblivá. Preto je menej náchylný na degeneratívne a dystrofické zmeny. príznaky

 1. Bolesť v hrudi.
 2. Bolesť v srdci alebo vnútorných orgánoch brušnej dutiny.
 3. Senzorická dysfunkcia brucha a hrudníka.
 4. Pri pritláčaní koreňov miechy je možná dysfunkcia citlivosti pod oblasťou lézie alebo dokonca ochrnutie.
 5. Porucha panvových orgánov s tlakom na korene miechy.

Stenóza bedrovej chrbtice

Táto odroda je bežnejšia ako ostatné. Korene miechy sú v oblasti bedier a krížovej kosti stlačené.

príznaky

 • syndróm akútnej bolesti (lumbago). V tomto prípade bolesť začína v dolnej časti chrbta a klesá;
 • krívanie;
 • únava pri chôdzi;
 • znížená svalová sila dolných končatín alebo ochrnutie;
 • atrofia svalov dolných končatín;
 • dysfunkcia citlivosti dolného konca a hrádze;
 • narušené fungovanie análneho zvierača;
 • porucha močového mechúra;
 • erektilná dysfunkcia u mužov.

diagnostika

Diagnóza spočiatku začína históriou.

Referencie. Anamnéza je súbor informácií získaných počas lekárskeho vyšetrenia vypočúvaním vyšetrovanej osoby a / alebo osôb, ktoré ju poznajú.

Existuje niekoľko druhov diagnostiky:

 1. röntgenový Umožňuje pacientovi bezbolestne vizualizovať všetky kostné formácie pomocou röntgenového žiarenia. Tento postup odhaľuje osteofyty, hypertrofiu kĺbov, zranenia alebo znížené medzistavcové trhliny.
 2. MRI (magnetická rezonancia). Výsledky MRI ukazujú pozdĺžne priečne rezy, pomocou ktorých je možné určiť patológie vnútorných orgánov a tkanív. MRI pomáha pri identifikácii hypertrofie fazetových kĺbov, prietrže a iných deštruktívnych patológií.
 3. CT sken. Toto je lekárska štúdia, pomocou ktorej môžete najpresnejšie vizualizovať orgány s vysokou hustotou tkaniva. Presne rovnaké ako pri MRI. Vďaka počítačovej tomografii možno zistiť kostné ostrohy, hypertrofiu kĺbov a ďalšie zmeny v kostnom tkanive..
 4. myelografia Študovanie chrbtice a štruktúr miechy zavedením ihly do miechy pomocou rôntgenového materiálu. Táto látka absorbovaná röntgenovými lúčmi vám umožňuje vidieť štruktúry, ktoré nie sú viditeľné na bežnom röntgenovom snímaní. Myelografia poskytuje podrobný obraz o stave miechy a chrbtice..

liečba

Ako teda liečiť stenózu miechy? Na liečbu stenózy uchýliť k niekoľkým metódam. Veľa záleží na štádiu vývoja choroby a závažnosti. Vo väčšine prípadov postačuje konzervatívna liečba..

Liečba drogami

Používa sa v prípade miernych príznakov a pri absencii neurologických porúch. Pridelené sú tieto prostriedky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Používajú sa na odstránenie bolesti, zmiernenie zápalu a opuchov v oblasti nervového koreňa. Napríklad „Revmoxicam“, „Xefocam“, „Voltaren“ atď. Tieto lieky existujú v rôznych formách (masť, gél, tablety, náplasti)..
 2. Svalové relaxanciá. Používa sa na zmiernenie svalového kŕče. Napríklad „Tizanidín“.
 3. Vitamíny skupiny B. Sú účinné vďaka pozitívnemu účinku na nervový systém. Napríklad „Combilipen“.
 4. Cievne činidlá. Používa sa na zlepšenie prietoku krvi a cirkulácie mozgomiechového moku. Napríklad Cavinton, Eskusan, Detralex.
 5. Decongestants. Napríklad „Diacarb“.
 6. Lekárska blokáda pomocou anestetík (lidokaín) a hormónov. Účinné na zmiernenie bolesti a opuchov.

Ľudové lieky

Nezabudnite, že toto ochorenie vyžaduje pozorovanie špecialistom. A liečba iba ľudovými prostriedkami je nežiaduca. Môžu byť použité navyše pri komplexnej liečbe spinálnej stenózy.

Tradičná medicína v zásade ponúka rôzne odreniny, masti a obklady na zmiernenie bolesti a zápalu:

 1. Kompresia na báze medu a horčice. Namažte postihnuté miesto prírodným medom, na vrch položte 2-3 horčičné omietky. Všetko to zabalte do lepiacej fólie a zabalte ju teplou handrou (napríklad vlnená šatka). Tieto horčičné omietky môžete uchovávať najviac 15 minút. Ak cítite silný pocit pálenia, musíte ich okamžite odstrániť.
 2. Stlačiť s infúziou liečivých bylín. Napríklad harmanček, tymián, ľubovník bodkovaný. Pri rovnakých pomeroch sa rastliny nalejú vriacou vodou a trvajú na tom.
 3. Medová masáž. Do postihnutej oblasti jemne vtierajte med. Po dokončení odstráňte zvyšný med..
 4. Eukalyptové farmaceutické mletie. Na zmiernenie bolesti je potrebné trieť postihnuté miesto.
 5. Lisujte citrónovú šťavu a cesnak. Rozdrvte 2-3 strúčiky cesnaku a pridajte vriacu vodu po dobu 20 minút. Potom pridajte šťavu z jedného citróna. Zvlhčite tkanivo v tejto zmesi, pripevnite ho na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 20 minút. Potom vyberte a po chvíli zopakujte postup.

fyzioterapia

Cvičenia zamerané na stenózu bedrovej chrbtice sa vykonávajú na zníženie rýchlosti vývoja choroby, ako aj na zmiernenie bolestivých pocitov spôsobených zúžením miechového kanála, stlačením koreňov nervov. Cvičenie nepomôže úplne zbaviť choroby, ale prispeje k uzdraveniu pri použití komplexnej liečebnej terapie..

Existuje veľa cvičení, ktoré pomáhajú znižovať prejavy tejto závažnej choroby. Za najúčinnejšie by sa však mali považovať tieto položky:

 1. Ľahnite si na posteľ tak, aby vaše nohy a panva viseli nadol. Ruky schmatnú dno postele. Zdvihnite panvu a zaistite ju na niekoľko sekúnd. Nohy v tomto okamihu by mali byť nasmerované nahor.
 2. Východisková poloha (PI) - leží na bruchu. Ruky na zaistenie chrbta. Potom zdvihnite telo a opierajte sa iba o hrudník a brucho. Spolu s tým zdvihnite jednu nohu, striedavo.
 3. PI - ležiace na bruchu. Ruky na hrade za hlavou, nohy od seba vzdialené od seba. Trup a nohy zdvíhajte striedavo z postele. Po tejto hodine by ste mali odpočívať 20 minút..
 4. IP - stojí na všetkých štyroch. Musíte sa postaviť na kolená a zdvihnúť nohy tak vysoko, ako je to možné, nasmerovať na zadok.

Pacienti so stenózou chrbtice v bedrovej oblasti budú mať prospech z masážnych sedení.

Chirurgický zákrok

Chirurgická liečba sa vykonáva v extrémnych prípadoch, keď konzervatívna liečba zlyhala. Účelom chirurgického zákroku je eliminácia kompresie koreňov miechy. Používajú sa tieto metódy:

 1. Dekompresná laminektómia. Odstráni sa časť oblúka stavca, spinálny proces, časť žltého väzu a medzistavcové kĺby. Výsledkom je rozšírenie miechového kanálu a uvoľnenie miechových koreňov.
 2. Stabilizačná prevádzka. Používajte špeciálne kovové svorky, ktoré spevňujú chrbticu. Zvyčajne sa kombinuje s predchádzajúcou operáciou.
 3. Mikrochirurgická dekompresia a inštalácia interspinóznych dynamických fixačných systémov. Posilnenie chrbtice pri zachovaní funkcií flexie / extenzie.
 4. Odstránenie prietrže. Vyžaduje sa, iba ak je stenóza spôsobená herniovaným diskom. V niektorých prípadoch sa musia kombinovať s laminektómiou..

Možné komplikácie

Ak nestanovíte včasnú stenózu miechového kanála a nebudete ju liečiť včas, môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Je tiež potrebné venovať pozornosť postihnutej oblasti. Napríklad, ak je postihnutá vertebrálna artéria, existuje pravdepodobnosť ischemickej mozgovej príhody.

Najčastejšie sa stenóza miechy vyskytuje na úrovni stavcov L4-L5. Môžete tiež nájsť výraz „vyčnievanie medzistavcových platničiek“. Táto choroba je nebezpečná, pretože sa môže vyvinúť medzistavcová prietrž. Prvým príznakom je silná bolesť v oblasti umiestnenia týchto stavcov.

Veľkosť vyčnievania disku na úrovni L5 môže dosiahnuť 10 mm. Choroba sa môže vyskytnúť po zranení alebo nerovnomernom zaťažení chrbtice. Liečba stenózy miechového kanála v bedrovej oblasti by sa mala vykonať okamžite, aby sa predišlo chirurgickému zákroku.

záver

Nezabudnite, že stenóza môže mať za následok zdravotné postihnutie. Aby ste tomu zabránili, musíte starostlivo sledovať svoje zdravie. Chorobe možno predchádzať iba vtedy, ak nejde o vrodenú formu. byť zdravý!

Spinálna stenóza

Štruktúry zapojené do tvorby stenózy.

Chrbtica pozostáva z 26 kostí a siaha od lebky po panvu. “24 z nich sa nazýva stavce. 7 stavcov v krčnej oblasti, 12 v oblasti hrudníka, 5 bedrových stavcov, krížová kostra pozostáva z piatich fúzovaných stavcov a najspodnejšia časť kostrče pozostáva z 3-5 nedostatočne rozvinutých stavcov. Chrbtica je stĺpec 26 kostí, ktoré siahajú v línii od spodnej časti lebky po panvu. Medzistavcové platničky sa nachádzajú medzi stavcami, ktoré vykonávajú väzobné aj tlmiace funkcie. Chrbtica je hlavnou oporou horného tela, ktorá umožňuje osobe stáť, otáčať sa, ohýbať a chrbtica spoľahlivo chráni aj miechu pred poškodením. Najčastejšie pri stenóze sú ovplyvnené nasledujúce štruktúry:

 • Medzistavcové platničky - chrupavkové tkanivo s gélovitou látkou umiestnenou medzi stavcami a vykonávajúce odpisové funkcie.
 • Fazetové kĺby - spojte stavcové oblúky navzájom (oblúky sa nachádzajú na konci tela stavca). Tieto kĺby pomáhajú lepšie opraviť stavce medzi sebou a umožňujú telu odchýliť sa od chrbta.
 • Medzistavcové drieky - priestor medzi stavcami, cez ktorý nervové korene vystupujú a inervujú určité časti tela..
 • Oblúk stavcov - časť stavcov v zadnej časti stavcov, ktorá sa podieľa na tvorbe zadnej steny miechového kanála.
 • Ligamenty - elastické spojivové tkanivové útvary, ktoré fixujú stavce a nedovoľujú kĺzavým stavcom. Pomerne často sa na tvorbe stenózy, ktorá sa tiahne po celej chrbtici, podieľa veľký žltý väz.
 • Nohy - časť stavcov tvoriacich steny miechového kanála.
 • Miecha a korene sú pokračovaním centrálneho nervového systému, ktorý siaha od mozgu až po lumbálny miechový kanál, ktorý ho chráni ako obal. Miecha sa skladá z nervových buniek a ich zhlukov. Miecha sa spája so všetkými časťami tela pomocou 31 párov koreňov, ktoré opúšťajú miechu a vystupujú z chrbtice..
 • Synoviálne membrány sú tenké membrány, ktoré produkujú tekutinu (synoviálnu) potrebnú na mazanie vo vnútri kĺbu.
 • Oblúk stavcov - kruh pozostávajúci z kostného tkaniva, ktoré tvorí kanál, ktorým miecha prechádza kruh kosti okolo kanála, cez ktorý prechádza miecha..
 • Konský chvost (Cauda equina) - zväzok koreňov, ktoré pochádzajú z bedrovej chrbtice, kde končí miecha, a tieto korene zabezpečujú inerváciu dolnej časti tela..

Príčiny stenózy

Normálny miechový kanál poskytuje dostatočný priestor pre miechu a cauda equinu. Zúženie kanála, ku ktorému dochádza pri spinálnej stenóze, môže byť vrodené alebo získané. Od narodenia majú niektorí ľudia úzky miechový kanál alebo je zakrivenie chrbtice, čo vedie k tlaku na nervy mäkkých tkanív alebo väzov. V prípade ochorenia, ako je napríklad achondroplasia, nastáva abnormálna tvorba kostného tkaniva stavcov, zhrubnutie a skrátenie stehien stavcov, čo vedie k zúženiu miechy..

Zo získaných príčin existujú nasledujúce dôvody..

Degeneratívne choroby

Stenóza miechy sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku degeneratívnych zmien, ku ktorým dochádza v dôsledku starnutia tela. Degeneratívne zmeny však môžu byť spôsobené morfologickými zmenami alebo zápalovým procesom. Ako telo starne, väzivo zhustne a vápenatie (tvorba zásob vápenatých solí vo väzoch). Rastú tiež v oblasti stavcov a kĺbov - tieto výrastky sa nazývajú osteofyty. Ak trpí jedna časť chrbtice, dochádza k nárastu zaťaženia neporušenej časti chrbtice. Napríklad pri herniovanom disku dochádza ku kompresii koreňa alebo miechy. Keď sa objaví hypermobilita miechového segmentu, kapsuly fazetových kĺbov sa zosilnia v dôsledku úsilia o stabilizáciu segmentu, čo môže tiež viesť k tvorbe osteofytov. Tieto osteofyty redukujú priestor medzistavcových foramen a komprimujú nervové korene.

Spondylolistéza je stav, keď sa jeden stavovec plazí smerom k druhému. Spondylolistéza sa vyskytuje v dôsledku degeneratívnych zmien alebo zranení alebo je veľmi zriedka vrodená. Porucha biomechaniky chrbtice v dôsledku listéz môže viesť k tlaku posuvného stavca a spolu s ním aj k disku, tlaku na miechu alebo korene..

Degeneratívne zmeny chrbtice súvisiace s vekom sú najbežnejšou príčinou stenózy miechy. Stenóza je často spôsobená dvoma formami artritídy (osteoartróza a reumatoidná artritída)..

Osteoartritída je najbežnejšou formou artritídy a spravidla sa vyskytuje u ľudí stredného veku a starších ľudí. Je to chronický degeneratívny proces, do ktorého sa môže zapojiť mnoho kĺbov tela. Pri tomto ochorení dochádza k opotrebovaniu a riedeniu povrchovej vrstvy chrupavkového tkaniva kĺbov a často dochádza k osteofytom a nadmernému rastu kĺbov v kosti a k ​​zníženiu funkčnosti kĺbov. Ak sú do procesu zapojené fazetové kĺby a disky, vyskytuje sa stav nazývaný spondylóza, ktorý môže byť sprevádzaný degeneráciou diskov rastom kostí, čo môže viesť k zúženiu chrbtového kanála a medzistavcových predných končatín..

Reumatoidná artritída - obvykle postihuje ľudí v staršom veku ako osteoartritída a je spojená so zápalom a zhrubnutím mäkkých tkanív (synoviálnych membrán) kĺbov. A hoci reumatoidná artritída často nespôsobuje stenózu miechy, poškodenie väzov kostí kĺbov môže byť dosť vážne a začína synovitídou. Reumatoidná artritída postihuje segmenty s nadmernou pohyblivosťou (napríklad krčná chrbtica), najmä.
Iné stavy, ktoré nie sú spojené s degeneratívnymi zmenami v tele, sú nasledujúce stavy:
Nádory chrbtice sú nadmerný rast tkaniva, ktorý môže vyvíjať priamy tlak na miechu alebo zúžiť miechu. Rast nádoru môže ďalej viesť k resorpcii kosti alebo fragmentácii kosti..

Zranenia vertebrálnych zlomenín môžu spôsobiť zúženie kanála a pri komplikovaných zlomeninách môže dôjsť k pôsobeniu fragmentov kosti na miechu alebo korene..

Pagetova choroba je chronické ochorenie kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje abnormálnym rastom kostí, ktoré sa stáva hustým a krehkým (čo zvyšuje riziko zlomenín). Výsledkom je artritída bolesti kĺbov. Ochorenie sa môže vyvíjať v ktorejkoľvek časti tela, ale najčastejšie v chrbtici. Štrukturálne zmeny v kostnom tkanive chrbtice môžu viesť k zúženiu miechy a spôsobiť vážne neurologické príznaky.

Fluoróza je nadmerná hladina fluoridu v tele. Môže sa vyskytnúť vdýchnutím priemyselných plynov a prachu, požitím potravín s vysokým obsahom fluóru alebo náhodným požitím potravín s vysokým obsahom fluoridových insekticídov. Nadbytok fluoridu môže spôsobiť zhutnenie väzov alebo zmäkčenie kostí a degeneratívne zmeny vedúce k spinálnej stenóze.

K osifikácii zadného pozdĺžneho ligamentu dochádza nahromadením kalcifikácií v ligamente, ktorý sa tiahne po celej chrbtici. Tieto usadeniny vápnika skutočne premieňajú väzivové tkanivo na kosť. A tieto usadeniny vápnika môžu vyvíjať tlak na nervy v miechovom kanáli.

príznaky

Priestor vo vnútri miechového kanála sa môže zúžiť, čo môže byť asymptomatické. Ak však zúženie vyvolá tlak na miechu, cauda equinu alebo nervové korene, objavia sa príznaky, ktoré pomaly progredujú. Krk alebo spodná časť chrbta môžu alebo nemusia bolieť. Častejšie sa u pacientov vyskytujú necitlivosť, slabosť, kŕče alebo rozliata bolesť v rukách alebo nohách. Ak zúžené miesto vytvára tlak na nervový koreň, môžu sa u pacientov objaviť bolesti vyžarujúce na nohu (lumbosakrálna ischias). Squatting alebo ohnutie chrbtice môže zmierniť bolesť (pri ohýbaní sa medzi chrbticami zvyšuje stav chrbtice. Preto sa odporúčajú cvičenia na ohýbanie chrbtice spolu s cvičeniami na silový tréning).

Pacienti s ťažšou stenózou môžu mať problémy s funkciou čriev, močového mechúra alebo dolnej končatiny. Napríklad syndróm cauda equina je zriedkavá, ale veľmi závažná forma spinálnej stenózy. Ponytail syndróm sa vyskytuje v dôsledku kompresie na štruktúrach chvosta a symptómy môžu zahŕňať zhoršenú kontrolu čriev, funkciu močového mechúra, erektilnú dysfunkciu alebo bolesť, slabosť a narušený pocit v dolných končatinách. Cauda equina syndróm je stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

diagnostika

Lekár môže na diagnostikovanie stenózy miechy a na vylúčenie iných chorôb použiť rôzne prístupy:
Anamnéza choroby - pacient podrobne popisuje príznaky, výskyt poranení v anamnéze, existujúce choroby, ktoré môžu spôsobovať stenózu miechy.
Fyzikálne vyšetrenie - lekár vyšetrí pacienta, stanoví prítomnosť obmedzení pohybov v končatinách, kontroluje bolesť pri hyperextenzii chrbtice, neurologické ukazovatele, ako je citlivosť, svalová sila v reflexnej činnosti končatín.

Röntgenové lúče vám umožňujú získať dvojrozmerný obraz chrbtice. Rádiografia môže byť predpísaná ako prvá výskumná metóda, najmä pri diagnostike zranení alebo nádorov. Rádiografia vám umožňuje vizualizovať štruktúru stavcov, konfiguráciu kĺbových povrchov na detekciu kalcifikácií..

MRI využíva silné magnetické pole, ktoré prechádza telom, vstupuje do skenera a podlieha počítačovému spracovaniu. MRI umožňuje skenovať tkanivové rezy, ktoré sa potom konvertujú na dvoj alebo trojrozmerný obrázok. MRI je obzvlášť dôležité na získanie informácií o stave mäkkých tkanív, ako sú medzistavcové platničky alebo väzivo. Okrem toho sú vizualizované miechy, nervové korene a okolité tkanivá, čo umožňuje diagnostiku zväčšenia tkaniva, degenerácie alebo nádorov..

Počítačová tomografia (CT) - X-ray prechádza tkanivom v rôznych uhloch a vstupuje do skenera a je analyzovaný počítačom. Rovnako ako MRI je možné získať dvojrozmerný obraz tkanív vo vrstvách. CT dokáže lepšie zviditeľniť kostné štruktúry, ale tiež umožňuje vidieť mäkké tkanivo. CT vám umožňuje vizualizovať miechový kanál a štruktúry, ktoré ho obklopujú.

Myelografia je typ rádiografie, ale iba pri myelografii sa kontrastná látka vstrekne do miechového kanála. To vám umožní vizualizovať prítomnosť stenózy nádoru, osteofytov alebo príznakov tlaku na miechu herniovaných diskov..

Skenovanie rádioizotopmi (scintigrafia) Rádioizotop zavedený do krvi je selektívne distribuovaný v tkanivách so zvýšeným metabolizmom. Táto metóda umožňuje diagnostikovať zlomeniny, nádory, infekcie. Skenovanie rádioizotopmi sa vykonáva na potvrdenie diagnózy, ale vo svojej čistej forme neumožňuje rozlíšiť choroby.

Liečba stenózy

Konzervatívne liečby

Liečba drogami

NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ako sú aspirín, naproxén, ibuprofén, indometacín, pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť opuchy a bolesti..

Kortikosteroidné injekcie do membrán pokrývajúcich miechu môžu zmierniť zápal a bolesť nôh.
Injekcie s anestetikami nazývané blokády vám umožňujú na chvíľu zmierniť bolesť.

Obmedzenie motorickej aktivity v závislosti od príslušných nervov.

Cvičebná terapia. Fyzikálne cvičenia vybrané lekárom cvičebnej terapie pomáhajú zväčšiť rozsah pohybov v chrbtici, posilňujú svaly brucha a chrbta, čo pomáha stabilizovať chrbticu. V niektorých prípadoch sa môže odporučiť aeróbne cvičenie (napríklad plávanie alebo jazda na bicykli), ale s postupným zvyšovaním cvičenia.

Korzety. Možno pomocou korzetu na krátku dobu na fixáciu chrbtice a zníženie bolesti. Korzety sú spravidla relevantné u starších pacientov so slabými brušnými svalmi as degeneratívnymi zmenami v niekoľkých častiach chrbtice..

Manuálna terapia Táto liečebná metóda je založená na princípe, že zníženie rozsahu pohybu v segmentoch chrbtice vedie k zhoršenej funkcii a spôsobuje bolesť. Úlohou manipulácie s chiropraktikom je obnoviť rozsah pohybov v chrbtici, odstrániť svalové bloky. Manuálna terapia tiež využíva trakčné techniky (trakcia miechy) na zníženie kompresie na nervových štruktúrach miechy. Výskum ukázal, že manuálna terapia je rovnako účinná ako iná konzervatívna liečba stenózy miechy..

Akupunktúra - táto metóda liečby je stimulácia určitých častí tela rôznymi metódami, najčastejšie je to zavádzanie tenkých ihličiek, ktoré prenikajú cez pokožku. Štúdie ukázali, že akupunktúra môže dosiahnuť dobré výsledky, najmä s bolesťou dolnej časti chrbta.

Ordinácie. V mnohých prípadoch stavy, ktoré viedli k stenóze, nemôžu byť odstránené konzervatívnymi liečebnými metódami, hoci je možné syndróm bolesti odstrániť pomocou konzervatívnych liečebných metód na chvíľu. Preto je v prvom rade vždy predpísané konzervatívne liečenie. Ak sa však vyskytnú príznaky, ako je slabosť nôh s narušením chôdze, narušená funkcia močového mechúra a čriev, potom je potrebná pohotovostná operácia. Okrem toho absencia účinku konzervatívnej liečby je dôležitá pre voľbu chirurgickej liečby. Cieľom chirurgického ošetrenia je eliminovať kompresiu miechy a koreňov a odstrániť prebytočné tkanivo, ktoré spôsobuje kompresiu nervových štruktúr. Najbežnejšou operáciou je dekompresná laminektómia, ktorá sa vykonáva ako s fixáciou, tak bez fixácie stavcov..

Riziko a prognóza chirurgickej liečby

Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikom počas celkovej anestézie a riziko je vysoké u starších pacientov. Rizikom samotnej operácie spinálnej stenózy je možné poškodenie durálnych membrán, infekčných komplikácií, trombózy. Prítomnosť sprievodnej somatickej patológie je faktorom ovplyvňujúcim možnosť chirurgickej liečby. Výsledkom chirurgickej liečby je spravidla rýchla regresia symptómov, pretože sa eliminujú príčiny tlaku na nervové štruktúry. Ale v niektorých prípadoch môžu príznaky pretrvávať aj po operácii. Toto sa zvyčajne stáva, keď v predoperačnom období došlo k predĺženiu kompresie na nervoch alebo mieche a došlo k poškodeniu štruktúry nervov. Dlhodobé výsledky chirurgickej liečby závisia od stupňa degeneratívnych zmien v chrbtici a od užitočnosti rehabilitácie.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Stenóza miechy - príznaky a liečba

Čo je to spinálna stenóza? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Mazheiko L.I., neurológ so skúsenosťami 39 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Stenóza miechy je stav, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť miechového kanála v priečnom reze alebo sa zmenšuje veľkosť medzistavcových predných končatín, čoho dôsledkom je stlačenie obsahu kanála (miecha, korene). Stenóza miechy sa spravidla zisťuje na úrovni dolných bedrových stavcov, menej často v krčnej a hrudnej chrbtici..

Vertebrálny (spinálny) kanál je priestor vo vnútri chrbtice, ktorý je tvorený stavcovými telieskami a medzistavcovými platničkami vpredu a chrbtovými oblúkmi spojenými žltými väzmi zo strán a zozadu. Na priereze má trojuholníkový alebo oválny tvar. [1]

Miechový kanál pozostáva z: miechy s koreňmi obklopenými škrupinami mozgu, ako aj z tukového a voľného spojivového tkaniva s tepnami, žilami a nervami. Spárované nervové korene obklopujúce dura mater, z ktorých každý siaha cez miechový kanál cez jeho otvor, opúšťajú miechu. Miecha siaha od veľkých týlových končatín k druhému bedrovému stavcu. Pod druhým bedrovým stavcom v miechovom kanáli je „poníkový chvost“ - zväzok koreňov štyroch dolných bedrových bedier, piatich sakrálnych a cocycyleálnych koreňov miechy..

Funkcie miechy:

 1. vedenie - vedenie nervového impulzu od stredu k periférii a naopak;
 2. reflex - tvorba reakcie nervového systému na podráždenie.

Stenóza je vrodená a získaná. Vrodená (primárna) sa tvorí 3 až 6 týždňov fetálneho vývoja ľudského embrya. Príčinou tejto poruchy môžu byť genetický faktor, ako aj infekčné a toxické faktory ovplyvňujúce tvorbu chrbtice.

Príčiny vrodenej stenózy:

 • Vrodená chondrodystrofia (achondroplasia) - porucha vnútromaternicového rastu kostí, pri ktorej sa miechový kanál zužuje z dôvodu fúzie stavcov, skrátenia a zhrubnutia stavcových oblúkov.
 • Diastematomyelie - oddelenie miechy vnútorným septom, ktoré pozostáva z chrupavky alebo kostného tkaniva, rozdvojenia miechy.

Dôvody získanej (sekundárnej) stenózy:

 1. traumatické premiestnenie stavcov a ich fragmentov, intranazálne hematómy;
 2. degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcových kĺboch ​​vo forme rastu kostí smerovaných do miechového kanálu (fazetová artropatia);
 3. prolaps medzistavcovej prietrže, jej osifikáciu alebo sekvestráciu v dôsledku dispatie;
 4. predné posunutie stavcov (spondylolistéza) v dôsledku anatomického defektu stavcového oblúka;
 5. zhrubnutie a kalcifikácia žltých väzov chrbtice v dôsledku ich zápalu alebo dystrofie;
 6. zhrubnutie kapsuly medzistavcových kĺbov v dôsledku ich zápalu pri ankylozujúcej spondylitíde a iných zápalových procesoch;
 7. zdrsnenie predného pozdĺžneho väzu (Forestierova choroba);
 8. kongestívne množstvo žíl vo vnútri miechového kanála;
 9. zmeny v jazde a zavedenie oceľových štruktúr vo vnútri miechového kanála v dôsledku operácií na chrbtici;
 10. nádory a cysty v miechovom kanáli atď..

Tvorbu spinálnej stenózy často ovplyvňujú vrodené aj získané faktory. Väčšinou starí ľudia trpia stenózou, pretože majú v súvislosti s vekom podmienené degeneratívne choroby chrbtice. Frekvencia ochorenia sa výrazne zvyšuje u ľudí nad 50 rokov a v tejto vekovej skupine je od 1,8 do 8%. [2] Najbežnejšou získanou stenózou miechového kanála je posledné štádium spinálnej osteochondrózy, keď rastie kostné tkanivo stavovcov a osteofytov..

U mnohých ľudí bez vrodených porúch vývoja chrbtice existuje ústavne anatomicky užší chrbtový kanál, ako je priemer. Normálna hĺbka miechy v bedrovej oblasti je 13 - 25 mm, v krčku - 15 - 20 mm.

V krčnej chrbtici môže byť táto vlastnosť kostnej štruktúry kanála detegovaná na postranných röntgenových snímkach vypočítaním a vyhodnotením indexu M.N. Čajkovského. Čajkovskij index je pomer veľkosti sagitálnej časti miechy a veľkosti sagitálnej časti tela stavcov na úrovni tohto konkrétneho stavca, s výnimkou okrajových rastov kostí. Na röntgenovom snímaní sa zmeria sagitálny priemer miechového kanála (a) a sagitálna veľkosť tela stavcov (b), prvé číslo sa vydelí druhým (a: b).

Meranie sagitálnej veľkosti miechy a stavcov

 • 0,9 až 1,1 - miechový kanál normálnej hĺbky;
 • menej ako 0,85 (podľa niektorých autorov - 0,75) - konštitučne úzky miechový kanál.

Príznaky spinálnej stenózy

Stenóza stavcov sa vyvíja pomaly a môže trvať mnoho rokov. Príznaky stenózy miechy v bedrovej a hrudnej oblasti postupne zvyšujú bolesť v chrbte, na nohách, ktorá sa na začiatku objavuje inkluzívne pri chôdzi. Bolestivé pocity bez jasnej lokalizácie sú chorým často označované ako nepríjemný pocit. Pri chôdzi dochádza k nárastu slabosti nôh (neurogénna intermitentná klaudikácia), ktorá núti človeka zastaviť sa, sadnúť si alebo dokonca ľahnúť. Ľahké ohýbanie kolien a bokov, ako aj to, že telo súčasne nakláňate dopredu, uľahčuje chôdzu. To môže tiež vysvetliť skutočnosť, že osoba so stavcovou stenózou sa nesťažuje na nevoľnosť, ak jazdí dlhú dobu. [3]

Charakteristické sú citlivé poruchy - znížená citlivosť, husacie kožušiny a znížená citlivosť na dolných končatinách.

Príznaky sa objavujú na jednej alebo oboch stranách. Funkcia panvových orgánov je často narušená (oneskorenie alebo náhle nutkanie na močenie, vyprázdnenie, znížená potencia). Ak sú nervové korene stlačené po dlhú dobu na bedrovej úrovni, dolné končatiny postupne schudnú.

Ak sa stenóza vyvíja na hrudnej úrovni, spastické javy sa zvyšujú na nohách.

Stenóza miechy na krčkovej úrovni často prebieha nepostrehnuteľne, príznaky choroby sa objavujú už v pokročilom štádiu choroby. Sú to silné bolesti v krku, jednostranné aj bilaterálne, siahajúce až po lopatky, plecia, ramená, krk. Bolesť sa môže vyskytnúť v celom tele vo forme bolestivých kŕčov. Bolesť sa zosilňuje určitými pohybmi krku, zatiaľ čo v rukách je slabosť a necitlivosť, pocit husacích koží. V nohách sa môže vyskytnúť pocit „bavlny“, človek často zakopne. Charakteristické sú zápcha a zadržiavanie moču. Postupné stláčanie miechy na dolnej krčnej úrovni vedie k rozvoju letargie v náručí a spastického stavu svalov v nohách. Ak je kompresia na úrovni 3 - 4 krčného stavca, môže dôjsť k porušeniu dýchacích funkcií a spastických javov v pažiach a nohách. [4]

Patogenéza spinálnej stenózy

Okolo miechy a koreňov by malo normálne zostať voľný (rezervný) priestor, v ktorom je dôležitý každý milimeter. V rezervnom priestore sú plavidlá. Ak kosti, chrupavka alebo mäkké tkanivové štruktúry napadnú miechu, rezervný priestor sa zmenší alebo zmizne. Ak je lúmen miechy patologicky zužujúci sa, dochádza k porušeniu krvného obehu miechy a koreňov a je narušená cirkulácia mozgomiechového moku. [5] Cievky a nervové prvky - miecha alebo korene - sú stlačené. Vo miechovom kanáli stúpa tlak, pretože vaskulárne lôžko trpí chronickou stagnáciou. Nervovým prvkom neustále chýba prísun krvi a nedostatok kyslíka, v dôsledku čoho je ich funkcia vážne narušená. Dlhodobá podvýživa nervových prvkov je sprevádzaná proliferáciou tkaniva jazvy, tvorbou adhézií (jazvová komurálna epiduritída) [6], ktorá ďalej komprimuje obsah miechového kanála..

V dôsledku toho sa vyvíja motorická, senzorická, autonómna a trofická porucha. Kompresia koreňov často spôsobuje silnú bolesť.

Klasifikácia a štádiá vývoja spinálnej stenózy

V závislosti od lokalizácie sa rozlišuje stenóza centrálneho a laterálneho kanála miechy..

Centrálna stenóza - zmenšenie prednej veľkosti miechového kanála.

 • relatívna stenóza - predná veľkosť je menšia ako 12 mm.
 • absolútne - menej ako 10 mm.

Bočná stenóza - zmenšenie veľkosti medzistavcových končatín na 4 mm alebo menej.

Ak sa znížia všetky veľkosti miechového kanála, je to možné kombinovaná stenóza.

Komplikácie spinálnej stenózy

Komplikácie stenózy miechového kanála sa zaznamenávajú v dôsledku ďalšieho poranenia miechy - pád z výšky, dopravy, športového zranenia, atď. Zvyšuje sa kompresia miechy s hematómom, jazvami, vysunutým stavcom alebo jeho fragmentom. Komplikácie s neurčenou diagnózou „stavcovej stenózy“ môžu byť spôsobené manuálnymi liečebnými procedúrami, ktoré sa často používajú na bolesť chrbtice..

Ale komplikácie chirurgickej liečby stenózy sú oveľa častejšie. Najťažšie z nich sú:

 1. pomaly postupujúce adhézie v miechovom kanáli, navyše komprimujúce miechu a korene;
 2. paréza, ochrnutie končatín;
 3. poruchy panvy v dôsledku poškodenia koreňov miechy chirurgickým nástrojom.

Zápalové procesy v stavcoch, membránach a mieche sú zriedkavé, pretože antibiotiká sa po operácii často používajú. Komplikácie operácií majú často závažnejšie následky ako samotná choroba. [7]

Diagnóza spinálnej stenózy

Ak sa objavia charakteristické sťažnosti, sú potrebné ďalšie vyšetrovacie metódy, ktoré nielen zmerajú veľkosť miechového kanála, ale tiež identifikujú príčiny, ktoré spôsobujú kompresiu nervových prvkov vo vnútri miechového kanála..

 • röntgenová snímka lumbosakrálnej chrbtice;
 • počítačová tomografia (CT);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Na posúdenie stavu miechy a vedenia nervov sa používajú:

 • electroneuromyography;
 • myelografia;
 • scintigrafia. [8] [9]

Vertebrálna stenóza je diagnostikovaná celkovým počtom identifikovaných príznakov zúženia miechového kanála v prítomnosti charakteristických klinických údajov..

Liečba spinálnej stenózy

Konzervatívna liečba sa používa v ranom štádiu ochorenia (menšia stavcová stenóza), keď je narušená iba bolesť v dolnej časti chrbta a nôh a nie sú tam žiadne výrazné neurologické poruchy..

 1. nesteroidné protizápalové lieky (tablety, kapsuly, injekcie, gély, náplasti) pomáhajú zmierniť zápal a zmierniť bolesť;
 2. svalové relaxanciá - lieky, ktoré zmierňujú svalové napätie;
 3. Vitamíny B;
 4. vaskulárne a diuretiká;
 5. blokády liekov s lokálnymi anestetikami a hormónmi sú účinné pri zmierňovaní bolesti a opuchov.
 1. elektroforéza;
 2. amplipulse;
 3. magnetoterapia;
 4. terapia vodou a bahnom.

Zobrazené sú cvičenia zamerané na fyzioterapiu a ľahká masáž..

S spinálnou stenózou v ktorejkoľvek fáze manuálna terapia je kontraindikovaná!

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, bolesť a paréza sa zhoršujú, sú narušené funkcie panvových orgánov, čo je indikácia chirurgickej liečby (otvorené a endoskopické operácie), ktorej účelom je zmierniť kompresiu miechy a koreňov nervov..

 • dekompresná laminektómia - odstránenie časti chrbtového oblúka, spinálny proces, časť žltého väzu, medzistavcové kĺby, ktoré je doplnené stabilizačnou operáciou s použitím kovových dosiek, ktoré spevňujú chrbticu;
 • mikrochirurgická dekompresia a inštalácia systémov interspinóznej dynamickej fixácie, ktorá vám umožní ušetriť možnosť flexie a predĺženia chrbtice;
 • discektómia, endoskopická mikrodiscektómia, laserové odparenie postihnutého disku a ďalšie operácie odstraňovania prietrže, niekedy dopĺňajú laminektómiu. [Jedenásť]

Chirurgická liečba spravidla vedie k uzdraveniu. Po operácii potrebujú pacienti dlhodobú rehabilitačnú liečbu na rehabilitačnom oddelení a v sanatóriu. Niektorí pacienti po operácii majú komplikácie - zvýšené zjazvenie miechy, čo vedie k sekundárnej stenóze. Existujú komplikácie vo forme zápalu, poškodenia koreňov a nervov s klinikou parézy rúk a nôh, zhoršenej funkcie panvových orgánov. [12]

Prognóza. prevencia

Prognóza priebehu tohto ochorenia závisí od príčiny, charakteristík priebehu a trvania ochorenia. Prognóza je priaznivá s včasnou diagnózou ochorenia, v závislosti od príčiny, v skorých štádiách je vždy možné zvoliť pre pacienta adekvátnu konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu. Je to prevencia silnej bolesti a závažných neurologických komplikácií. Neočakávaná diagnóza, hrubé manuálne zásahy, komplikácie operácií zhoršujú prognózu, čo vedie k pretrvávajúcemu zdravotnému postihnutiu pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bohužiaľ, v našej dobe sa málokto môže pochváliť úplne zdravou chrbticou. Často sa dokonca aj mladí ľudia sťažujú na bolesti chrbta. Stáva sa tiež, že ženy už v tehotenstve majú výčnelky alebo kýly a v tomto prípade si samozrejme nemôžeme robiť starosti s tým, ako sa budú chovať chrbty pri čakaní na dieťa..
Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice je pomerne dlhý proces, pretože zahŕňa komplex procedúr. Okrem toho je proces hojenia vysoko závislý od životného štýlu pacienta a od toho, či dodržiava odporúčania lekára.
Keď sa začne proces hernie, objaví sa extrúzia medzistavcovej platničky. Takéto ochorenie sa často prejavuje u žien po 45 rokoch veku a je sprevádzané bolesťou v oblasti vzdelávania, stratou sily a znecitlivením rúk.