loader

Hlavná

Späť

Prečo má dieťa veľké brucho

Nesúmernosť určitých častí tela novorodenca sa považuje za normu a nespôsobuje otázky a obavy. Dieťa rastie, vyvíja sa, zvyšuje aktivitu, nezhoda sa postupne stráca. Aj keď má dieťa za rok veľký žalúdok, nemusí to nevyhnutne znamenať patológiu. Dôvodom nerovnováhy v prvých mesiacoch života je najčastejšie nedostatok silných abs svalov, ako aj mierne zvýšená veľkosť pečene. To sú fyziologické vlastnosti, postupne všetko mizne.

Veľké brucho u detí do 2 rokov

Až do určitého veku vyzerá dieťa s bacuľatým bruškom vtipné. Takáto citlivosť však nie je vždy opodstatnená, pretože príčinou môže byť buď nepríjemná, ale bezpečná tvorba plynu, typická po jedle, obezita alebo dokonca vážnejšie ochorenie..

Po prvé, objem brucha dojčiat je spôsobený nedostatočne rozvinutými brušnými svalmi, ako aj nezrelosťou zažívacieho traktu, ktoré môžu spôsobiť úzkostnú koliku. Tento stav tela sa s pribúdajúcim vekom dieťaťa normalizuje. Norma je vo väčšine prípadov zvýšená opuchy a dokonca aj zjavná plnosť detí do jedného roka. Keď sa začnú viac pohybovať a chodiť, nerovnováha prirodzene zmizne. Malý výtok z brucha po jedle by sa nemal starať rodičov. Po pohybe čriev všetko zmizne.

Nezabudnite venovať pozornosť tvaru brucha, ak je neprirodzene opuchnuté a dieťa je neustále nemravné. Je možné, že má metabolickú poruchu, v dôsledku ktorej sa vyvinie krivica. Toto ochorenie nie je zriedkavé. Po odstránení príčiny sa objem brucha postupne znižuje na normu primeranú veku.

Konzultácia s detským lekárom a inými odborníkmi je nevyhnutná, ak existuje podozrenie, že dieťa je obťažované pupočnou kýlou. Je bežné, že v 90% prípadov sa uzavrie pred dosiahnutím veku troch rokov. Výnimkou sú rozšírenia s priemerom viac ako 1,5 cm, ako aj silné vydutie kožného záhybu a prítomnosť genetického faktora. Čím väčšia je chyba, tým dlhšie bude viditeľná. U malých detí sú prípady porušenia prietrže a jej neopraviteľnosti zriedkavé.

Zvyčajne od momentu, keď sa dieťa postaví na nohy a začne sa pohybovať samostatne, prechádza jeho postava výraznými zmenami. Neustála motorická aktivita zvyšuje metabolizmus a posilňuje svalovú kostru. Výsledkom je, že bruško sa postupne stráca. Avšak u detí, ktoré majú problémy s telesnou hmotnosťou, môže všetko zostať v rovnakom stave. V tomto prípade budete musieť zistiť, v čom spočíva dôvod: neaktívne, podvýživa alebo endokrinné a genetické poruchy.

Je to z dôvodu možného rozvoja patológií, aby rodičia v prvých rokoch života nemali dovoliť zjavné odchýlky vo fyziologickom vývoji novorodencov a detí..

Ak má dieťa 2 roky veľké brucho, Dr. Komarovsky neodporúča kontaktovať tradičných liečiteľov, ale pediatra. Tvrdí, že včasná identifikácia príčiny vám umožňuje včas predpísať potrebný postup liečby..

Veľké brucho u dieťaťa staršieho ako 3 roky

Ak sa do veku dvoch rokov telo dieťaťa zásobuje energiou na vývoj a niektoré odchýlky v obrázku, ktoré sú zreteľne viditeľné, sa pripisujú krehkej kostru pohybového ústrojenstva, v budúcnosti by mala veľká bruška varovať rodičov..

 1. V modernej spoločnosti sa nadmerná konzumácia nezdravých potravín a sedavý spôsob života stali normou. To viedlo k tomu, že veľký žalúdok dieťaťa vo veku 2 rokov nielenže mizne, ale môže sa časom zväčšovať. Podľa štatistík je medzi všetkými dôvodmi obezita na prvom mieste a to sa týka detí všetkých vekových skupín. Ak však po zmene výživy a zvýšení celkovej fyzickej aktivity dôjde k úplnej úplnosti, ale žalúdok nie je, môžeme predpokladať poruchu endokrinného systému..
 2. Počas infekčných alebo zápalových procesov, ako aj vtedy, keď pečeň presiahne obvyklú veľkosť, sa objaví nerovnomerné vydutie určitej časti brušnej dutiny. Zväčšené miesto označuje oblasť lokalizácie choroby. Väčšina patológií sa musí zistiť v skorom štádiu choroby. Preto by pod dohľadom mali byť deti v predškolskom a školskom veku.
 3. Na pozadí slabej fyzickej aktivity sa môže vyskytnúť zápcha. Fekálna obštrukcia alebo koprostáza sa vyznačuje poruchou sekrécie hrubého čreva a pohybom čreva menej ako raz za dva dni. Pri tejto diagnóze bude brucho na palpácii pevné a bolestivé. Súčasne pohyb čriev a pohyb čriev okamžite zmenšujú jeho objem a zjemňujú ho.
 4. Nesprávna výživa a nedostatok vitamínov v detskom veku môžu viesť k následnému rozvoju kyfety krivice, ktorá sa vyznačuje zníženým svalovým tonom, spomalením rastu a typickým výbežkom brucha v dôsledku slabosti chrbtových svalov. Táto choroba môže byť získaná alebo dedičná. Je ťažké sa s tým vysporiadať, najmä ak ide o zanedbávanú formu. Hlavnými znakmi sú vzhľad záhybov na bruchu a jeho výstupok so zvislou polohou tela.

Telo dieťaťa rýchlo reaguje na akékoľvek zmeny, pozitívne aj negatívne. Včasné a uznané zlyhanie v jeho práci vám umožňuje prijať úspešné opatrenia na obnovenie zdravia.

V čase vývoja vnútorných orgánov sa môžu vyskytnúť akékoľvek poruchy, z ktorých väčšina bude mať okamžitý vplyv na formovanie postavy, vrátane prejavu zmeny tvaru brucha..

Ako posilniť brušné svaly dieťaťa

Ako zistiť, v tomto veku, je vo svaloch brucha a chrbta dieťaťa dostatok sily? Na čom môže závisieť nesprávna formácia držania tela? Ako si spomíname, sila svalov sa môže v rôznych svalových skupinách líšiť. Ak chcete vedieť, ako posilniť brušné svaly dieťaťa, musíte sa striedavo testovať brušné a zadné svaly. Začnime brušnými svalmi. Tu vidíte niekoľko odchýlok, ktoré budú hovoriť o nedostatočne vyvinutých brušných svaloch. Prvou vecou, ​​ktorej rodičia obvykle venujú pozornosť, je výčnelok brucha v dieťati, keď stojí pokojne. Je spojená s relaxáciou svalov a nie s nadváhou. Nechajte to byť prvým signálom, ktorý môžete vyskúšať a začať s dieťaťom.

Testovanie brušných svalov

Ak chcete zistiť, či je brušná svalová sila dieťaťa dostatočná, skúste toto: na podlahu položte gymnastickú podložku. Dieťa by malo byť iba v šortkách, požiadajte ho, aby ležal na podložke na chrbte, sedel na podlahe vedľa jeho nôh. Pod kolená položte malý valček, ktorý môže byť vyrobený z detskej prikrývky a ohnite nohy na kolená a bedrové kĺby. Držte nohy rukami v členkovom kĺbe a požiadajte dieťa, aby si sadlo. O túto hračku majú záujem mladšie deti..

Počas pohybu dieťaťa venujte pozornosť nasledujúcim trom dôležitým bodom:

• Prvým je, ako ľahko môže dieťa sedieť. Najslabšie dieťa si sadne iba s vašou pomocou. Dieťa môže sedieť o niečo silnejšie bez teba, ale zároveň si pomáha rukami a položí ich na zem. Najsilnejšie dieťa si sadne bez pomoci rúk a zahŕňa iba brušné svaly.

• Druhá vec, na ktorú by ste sa mali pozrieť, sú brušné svaly v čase ich kontrakcie, tj keď si dieťa sadne, malo by sa vyrovnať, zatiaľ čo bruško by malo byť rovnomerné. Ale môžete si všimnúť výčnelok uprostred s kýľovaným pruhom, tesne nad pupkom smerom k hrudnej kosti. Toto sa zvyčajne stáva, keď sa nazýva slabosť biela línia brucha. (Biela čiara brucha sa vytvára v dôsledku priesečníka vlákien väzov širokých svalov brucha na opačných stranách. Opísaný priesečník vlákien tvorí silné septom, ktoré obsahuje veľmi málo ciev, biela čiara brucha. - pribl.

• Treťou vecou, ​​ktorú by ste pri pohybe mali venovať, sú posledné rebrá hrudníka. K nim je pripojená časť brušných svalov. Počas kontrakcie, keď sa dieťa snaží sadnúť, sa rebrá môžu otočiť smerom von a meniť tvar hrudníka. Môže to byť nepriamy alebo dodatočný dôkaz krivice. Pri dobre vyvinutých svaloch a silných rebrách by sa pri pohybe nemali vyskytovať viditeľné deformácie.

A posledným dôležitým bodom na vyhodnotenie stavu brušnej tlače je stav pupočného krúžku. (Umbilikálny krúžok je otvor v bielej línii brucha, tvorený vláknami väzov všetkých širokých svalov brucha. - Cca. Aut.). Kvôli nedostatku svalového pokrytia je pupok ďalším slabým miestom v brušnej stene, kde sa často vyskytujú pupočné kýly. Čím je dieťa mladšie, tým je táto oblasť zraniteľnejšia. Umbilická hernia je výsledkom slabosti tohto miesta. Preto je lepšie vopred určiť, či existuje slabina pupočného prstenca, a napraviť situáciu masážnymi a terapeutickými cvičeniami.,

Ak ste dospeli k záveru, že existuje slabosť brušných svalov, t. J. Pri vykonávaní testu, nemohlo by dieťa sedieť z polohy na bruchu bez pomoci rúk, alebo došlo k vydutiu / divergencii bielej línie brucha, alebo ak dieťa stálo, krčilo sa a vyčnievajúce bruško, ako posilniť brušné svaly dieťaťa? Moje odporúčania a popis tried, pozri nižšie..

Ako posilniť brušné svaly dieťaťa

Rozsah tried zahŕňa:

 • masáž brucha v priebehu 10 procedúr;
 • lekárska gymnastika, ktorá by sa mala začať v ten istý deň masážou a mala by pokračovať dvakrát tak dlho, najmenej 20 hodín. Po krátkej prestávke v priebehu 2-3 týždňov by sa mal gymnastický kurz opakovať (bez masáže). Frekvencia tried môže byť 3-4 krát týždenne.

Pre triedy, ktoré budete potrebovať: stôl, na ktorom budete robiť masáže, a vybavenie pre gymnastiku: gymnastická podložka, gymnastická lopta, obľúbené hračky. Začnite s masážou, pozrite si pokyny na implementáciu odkazovej masáže brucha.

fyzioterapia

CVIČENIE 1

Dajte svoje dieťa na telocvičňu na chrbte. Pod hlavu a plecia položte vankúš strednej hrúbky a pod mierne ohnuté kolená položte valček, ktorý môže byť vyrobený z detskej prikrývky. Ruky držte za nohy dieťaťa v členkových kĺboch ​​a súčasne ich pritláčajte k podlahe. S pomocou hračky prinútite dieťa, aby si sedelo bez pomoci rúk a zároveň pomáha udržiavať rovnováhu. Opakovanie tohto cvičenia by sa malo postupne zvyšovať až na desaťkrát. Až potom sa môžeme presunúť na ďalšie, ťažšie cvičenie.

CVIČENIE 2

Východisková pozícia - rovnako ako v predchádzajúcom cvičení je pod hlavu a plecia umiestnený iba tenký vankúš. Cvičenie sa vykonáva ako predchádzajúce. Počet opakovaní sa tiež postupne zvyšuje až na 10-krát. Potom prejdite na ďalšie, ťažšie cvičenie.

CVIČENIE 3

Počiatočná poloha je rovnaká ako v predchádzajúcom cvičení, iba vankúš nezapadá pod hlavu a plecia, t. dieťa leží horizontálne na povrchu. Cvičenie sa vykonáva ako predchádzajúce. Počet opakovaní sa tiež postupne zvyšuje až na 10-krát. Interval medzi úrovňami obtiažnosti je možný do 5 hodín a závisí od sily svalov brucha dieťaťa.

CVIČENIE 4

Ak je dieťa schopné sedieť bez pomoci rúk, ležiace na gymnastickej podložke, trénujte svoju schopnosť sedieť na gymnastickej loptičke. Za týmto účelom položte dieťa na loptičku otočenú smerom k vám a pevne ho držte oboma rukami za nohy v bokoch. Kým sa lopta otáča smerom k sebe, zdvihnite nohy dieťaťa, zatiaľ čo musí ležať chrbtom k lopte. Ďalej, keď odhodíte loptu preč od vás, sklopte nohy dieťaťa, čím dosiahnete jeho pokus sadnúť si sám. Počet opakovaní cvičenia sa postupne zvyšuje až na päťkrát.

CVIČENIE 5

Teraz stimulujte aktívny rast narovnaných nôh ležiacich na chrbte (cvičenie „Birch“). Cvičenie vykonávajte aj na gymnastickej loptičke. Vezmite dieťa do podpazušia, položte mu chrbát na loptu a zamierte k nemu. Pri odvalení dieťaťa od seba (dopredu) by mali nohy visieť a narovnať sa pod jeho hmotnosťou. Pri valcovaní smerom k sebe (dozadu) by sa spodná polovica tela mala zdvíhať a spôsobovať zotrvačnosť pri zdvíhaní nôh. Opakujte cvičenie 5-7 krát.

* Články o masáži, cvičebnej terapii a odporúčania lekára slúžia na informačné účely a nie sú reklamnými službami.

Všetko o kýlu bielej línie brucha u detí

Počas embryogenézy, v rôznych štádiách vývoja plodu, nie sú niektoré prvky, vrstvy tkaniva bielej línie brucha správne a konečne formované. Medzi tieto defekty patrí aplázia prednej brušnej steny, hernie rôznej lokalizácie (trieslovina, pupočníková, embryonálna, bránica). Kýla bielej línie brucha sa vyskytuje hlavne u dospelých detí (častejšie u detí vo veku 5 - 7 rokov). Zriedkavo porušené, nevykazuje sklon k sebavedomiu.

príčiny

K vzniku a dokonca k progresii tohto patologického stavu prispieva mnoho faktorov. Dedičná tendencia vedie k výskytu prietrže, v skutočnosti je najbežnejšou príčinou všetkých ochorení. Biela čiara brucha, ktorá prechádza od xiphoidného procesu po pubis, je čiarou priesečníka aponeuróz svalu rectus abdominis. Tu sa môžu tvoriť kýly.

Existujú faktory, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak a okolnosti, ktoré oslabujú prednú brušnú stenu. Medzi ne patrí úbytok hmotnosti, trauma brucha, chirurgia brucha a choroby, ktoré vyčerpávajú deti.

Faktory, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine:

 • Pooperačné jazvy na bruchu;
 • Dedičská závislosť;
 • Obezita;
 • Pretrvávajúca zápcha;
 • Predĺžený nahnevaný kašeľ alebo krik;
 • Fyzický stres;
 • ascites.

Dlhodobé účinky príčin na malé telo dieťaťa vedú k oslabeniu aponeurózy a svalov brušnej steny..

Mechanizmus tvorby prietrže

Výskyt prietrže je spojený s neúplným vývojom aponeurózy, pri ktorej zostávajú defekty podobné štiepeniu. Tieto nedostatky existujú pre priechod nervov, krvných ciev, ktoré spájajú preperitoneálne tukové tkanivo so subkutánnym tkanivom. Typickým a charakteristickým miestom výskytu patologického stavu nazývaného hernia je horná časť bielej línie, pupočníková (paraumbilická) a hypogastrická lokalizácia je veľmi zriedkavo viditeľná..

Počas zvýšeného vnútrobrušného tlaku vypadáva preabdominálne tukové tkanivo, ktoré sa následne nazýva preperitoneálny lipóm. Pri stlačení tohto lipómu sa objaví akútna bolesť.

Tento syndróm bolesti sa môže zamieňať s podobnými príznakmi v takých stavoch, ako je zápal podžalúdkovej žľazy, žlčníka, peptický vred, peritonitída alebo iné patologické stavy brucha. Neskôr vypadne peritoneum a vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vystupujú vnútorné orgány. Tento okamih predstavuje vytvorenie skutočnej kýly. V súlade s tým existujú tri fázy vývoja prietrže bielej línie brucha:

 • preperitoneálny lipóm;
 • počiatočné štádium;
 • vytvorená prietrž.

O.P. Krymov rozlišuje typy kýly bielej línie brucha v závislosti od jej umiestnenia:

 • supraoperačný (hernia epigastrica);
 • sub-umbilical (hernia paraumbilicalis);
 • pupočníkový (hernia hypogastrica).

Posledne menovaný druh je veľmi zriedkavý, pretože je podporovaný anatomickými vlastnosťami samotnej bielej línie, ktorá sa zužuje a sťahuje pod pupkom, takže sa tu budú menej pravdepodobne vytvárať defekty. Dieťa sa veľmi zriedka môže vyvinúť nie jedno, ale niekoľko kýly bielej línie brucha. V tomto prípade sa patológia nazýva viac prietrží..

Ak je prietrž veľká, najčastejšie jej obsahom bude omentum, slučky tenkého čreva, niekedy stena priečnej hrubého čreva..

príznaky

Kýla je najčastejšie asymptomatická a jej rodičia alebo lekári ju našli pri bežnom vyšetrení.

V stredovej čiare bude zreteľne zaoblený výčnelok, hladký a elastický na dotyk, ktorý počas kýchania, kašľa, zdvíhania sa zvyšuje, ak naň kliknete, môže sa zmenšiť. Tiež môže byť výstupok znížený v polohe na chrbte. Pokiaľ ide o bolesť, je lokalizovaná hlavne v hornej časti brucha a zosilňuje sa tlakom, namáhaním a po jedle. Rodičia by si mali dávať pozor na poruchy trávenia. Patria sem sťažnosti na nevoľnosť, zvracanie, pálenie záhy, zápcha.

Výskumné metódy

 • vyšetrenie a anamnéza malého pacienta;
 • auskultácia (počúvanie), prehmatanie (prehmatanie) prietrže;
 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk obsahu herniového vaku;
 • gastroskopia;
 • rádiografické vyšetrenie brušných orgánov;
 • herniography;
 • CT alebo MRI v ťažkých situáciách.

Ultrazvuk bielej línie brucha sa považuje za veľmi bezpečnú a informačnú metódu výskumu. Používa sa na objasnenie povahy, umiestnenia herniovej vady, objasnenie obsahu herniového vaku..

Palpácia brucha na zistenie prietrže bielej línie brucha

Symptomatické choroby

Pri týchto chorobách by sa mala robiť diferenciálna diagnostika:

 • Peptický vred žalúdka / dvanástnika;
 • gastritídu;
 • zápal slepého čreva;
 • cholecystitída;
 • zápal pankreasu
 • Nádorové metastázy v omentu.

Na to potrebujeme podrobnú inštrumentálnu a laboratórnu diagnostiku tráviaceho systému.

Možné komplikácie

 • Poranenie prietrže. Problémom je narušenie krvného obehu v orgánoch, ktoré sú v herniálnom vaku. Dôsledkom je črevná gangréna. Okrem toho sa zápalový proces zosilňuje a rýchlo sa šíri do susedných orgánov. A to už bude znamenať difúznu peritonitídu.
 • Nevhodnosť prietrže. Vyznačuje sa tým, že nie je možné opraviť herniálny obsah. Toto je vysvetlené fúziou orgánov hernálneho vaku medzi sebou..
 • Poranenie formácie je nebezpečné s následným poškodením a zápalom brušných orgánov.

Ako liečiť?

Každá matka by sa mala okamžite spojiť s chirurgom. Urobí všetko potrebné pre ďalšie diagnostikovanie a liečbu vášho dieťaťa.

Poznámka lekára: Aj pri malých prietržoch je potrebné, aby ich lekár sledoval, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Liečba kýly bielej línie brucha iba chirurgickým zákrokom. Táto operácia sa nazýva hernioplastika. Je plánované a nie príliš zložité. Všetky chirurgické zákroky sa vykonávajú iba v celkovej anestézii. Lekári dnes používajú moderné a bezpečné pre deti, čo znamená, že drobní pacienti dobre znášajú operácie.

Lekárska poznámka: Alternatívne metódy liečby kýly u detí sa týkajú iba pupočníkovej kýly v skorých štádiách choroby. Brušná bandáž nelieči prietrž, ak sa už objavila.

Chirurgia ako metóda liečby kýly bielej línie

V závislosti od štádia choroby sa používa miestny alebo umelý materiál. Chirurg musí eliminovať diastázu (divergenciu svalu rekta abdominis). Ak používate miestne tkaniny, vada sa odstráni syntetickým vláknom. Táto metóda často vedie k opätovnému objaveniu prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká. Preto sa pri operácii častejšie používajú rámy alebo protézy zo syntetických sietí, ktoré pokrývajú aponeurózu a zaťaženie kĺbov sa stáva jednotným. Pravdepodobnosť recidívy pri použití týchto lešení je prakticky nulová.

Procedúra trvá v priemere 25-40 minút, záleží to na zložitosti a objeme chirurgickej manipulácie.

Niekoľko hodín po operácii majú deti so svojimi rodičmi možnosť vrátiť sa domov. Stehy sa odstránia o týždeň a pol..

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku sa musí dodržiavať reštriktívny režim počas troch dní a fyzická aktivita je obmedzená na 20 dní.

Je potrebné dodržiavať stravu:

 • Nejedzte mastné, vyprážané, korenené;
 • tekuté potraviny, ako sú obilniny, polievky, zeleninové alebo kuracie vývary, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky uľahčujú trávenie dieťaťa;
 • na obnovenie sily a zlepšenie peristaltiky by sa do stravy mali pridávať džúsy, ovocné a zeleninové pyré;
 • Nadmerný príjem vlákniny môže spôsobiť nadúvanie a koliku.

prevencia

Prevenciou u dojčiat je zabrániť zápche. Dieťa by sa nemalo prejedať a kričať. Dospelí sa odporúča športovať, čo pomáha utesniť aponeurózu.

Aby ste zabránili recidíve a znížili tlak na brušnú stenu, môžete použiť obväz.

Pri kýle bielej línie brucha sa včasná diagnóza a liečba považuje za veľmi dôležitý a potrebný moment, inak sú nevyhnutné komplikácie. Chirurgický zákrok úplne zbaví choroby.

Čo potrebujete vedieť, ak je dieťaťu diagnostikovaná kýla bielej čiary

Existujú čisto detské choroby a existujú choroby, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u dospelých. Medzi ne patrí kýla bielej línie brucha, ale napriek tomu sa málokedy vyskytuje, ale stále sa vyskytuje u detí..

Definícia a patogenéza

U dospelých sa toto ochorenie prejavuje vo veku od 20 do 30 rokov. Priemerne je 10 hernií jedna na úrovni bielej línie brucha. Na rozdiel od triesloviny a pupočníka sa takáto prietrž vyskytuje u detí menej ako v 1% prípadov.

Biela čiara brucha je zvislý pruh svalov, ktorý začína pri xiphoidnom procese hrudnej kosti a končí pri ochlpení. Stred tejto šľachy prechádza pupkom a má na svojej úrovni šírku 10 - 25 mm a zužuje sa dole na 2-3 mm o niečo nižšie.

Kýla bielej línie brucha u dieťaťa sa vyskytuje, keď sa zväzky šľachovej platničky rozchádzajú na úrovni pupka a cez ne vyčnievajú slučky čreva a omentum. Čím je rozdiel medzi vláknami väčší (do 10 až 12 cm), tým nižšie je riziko zovretia prietrže. V zásade sa však prietrž hernie pohybuje do 5 až 6 cm.

Kýla bielej línie brucha u dieťaťa sa môže vyskytnúť na pozadí genetickej alebo získanej anatomickej slabosti vláknitých vlákien. V dôsledku toho dochádza k riedeniu, expanzii, tvorbe štrbinovitých otvorov a divergencii brucha v konečníku. Výskyt prietrže môže byť tiež spôsobený nedostatočným vývojom širokej šľachovej dosky, ktorá pozostáva z kolagénu a elastických vlákien.

Obezita, brušná trauma, pooperačné jazvy môžu vyvolať bielu brušnú prietrž. Rovnako ako zvýšenie vnútrobrušného tlaku, ktorý sa vyskytuje pri zápche, dlhšom plaču, chronickej bronchitíde, čiernom kašle atď..

Etapa vývoja prietrže

Kýla bielej línie brucha má tri štádiá vývoja. V prvej fáze dochádza k tvorbe preperitoneálneho lipómu. Niekedy ochorenie tečie do tzv. Počiatočnej fázy a niekedy dosahuje konečnú fázu formácie.

Prvá fáza je charakterizovaná vydutím preperitoneálnych buniek cez štrbinovitú divergenciu vlákien šľachy. Práve tento obraz charakterizuje tvorbu predperitoneálnych lipómov. Ochorenie sa v tomto štádiu veľmi často zastaví a ďalej sa nevyvíja.


Ale niekedy sa lipóm môže transformovať na herniálny vak, naplnený časťou omentum a malou oblasťou tenkého čreva. A konečne vytvorená hernia má herniovú bránu a herniálny vak s obsahom. Vo vnútri herniálneho vaku sa často nachádza priečne hrubé črevo, slučky tenkého čreva a dokonca aj steny žalúdka..

Posledné štádium vývoja prietrže bielej línie brucha je jasne viditeľné voľným okom. Okrem toho je palpáciou veľmi ľahké detegovať..

Kýly bielej línie sa v zásade tvoria lokálne. Niekedy sa však vytvorí niekoľko hernií, ktoré sú umiestnené nad sebou. Kýla sú supraurbilické, para-pupočné a umbilické.

Známky bielej kýly

Kýla bielej línie brucha u dieťaťa nie je ochorenie, ktoré sa môže roky skrývať. Jeho príznaky sú zvyčajne viditeľné voľným okom. Prvým znakom prietrže je bolestivý výčnelok pozdĺž bielej línie.

Ak sa dieťa sťažuje na zvýšenie bolesti po jedle, pri športe, po defekácii atď., Má zmysel to ukázať lekárovi. Ak dieťa neustále pociťuje bolesť, pravdepodobne má dočasné porušenie prietrže.

Zvýšenie bolestivosti prietrže môže byť tiež spôsobené napätím omentum spojeného s herniovým vakom alebo zvýšeným tlakom na nervové zakončenie parietálneho pobrušnice. Kýla bielej línie u dieťaťa je vo väčšine prípadov sprevádzaná bolesťou v hypochondriu, lopatke, dolnej časti chrbta..

Pri závažnom priestupku môže dieťa pociťovať nevoľnosť, ostrú bolesť v pobrušnici. Jeho stav sa tiež môže zhoršiť kvôli oneskoreniu výkalov a plynov.

Ako potvrdiť diagnózu a začať liečiť prietrž

Každá matka by mala byť opatrná, ak má dieťa často bolesti brucha. Ak sa bolesť zosilnie, mali by ste sa okamžite poradiť s chirurgom. Najprv vyšetrí malého pacienta a potom ho odporučí na ďalšie vyšetrenie..

Okrem hmatu sa pri diagnostike hernie bielej línie brucha používa ultrazvuk a počítačová tomografia brušných orgánov. Lekár môže predpísať aj röntgenovú snímku žalúdka a dvanástnika, gastroskopiu alebo hernioraphy. Poslednou metódou vyšetrenia je zavedenie kontrastného média do pobrušnice s cieľom vyšetrenia kýly.

Pri potvrdení diagnózy musíte okamžite nakonfigurovať dieťa na operáciu. Iným spôsobom, kýla bielej línie brucha nemôže byť vyliečená. Pri príprave na chirurgický zákrok musíte z potravy vylúčiť určité potraviny.

V prvom rade ide o korenené a mastné jedlá vrátane korenia. Mama by mala zabezpečiť, aby dieťa, ktorému bola diagnostikovaná kýla bielej čiary, nemalo na jedle maslo, polotovary, rôzne občerstvenie (napr. Hranolky, sušienky), paradajky, citróny a čokoládu. Okrem toho sa odporúča vylúčiť zo stravy zeleninu a strukoviny, ktoré vyvolávajú nadúvanie, koliku a zápchu. A aby sa ďalej znížilo zaťaženie pobrušnice, musí sa dieťa kŕmiť často, ale v malých porciách.

Ako dieťa pripravujete na operáciu, musíte mu nakŕmiť pokrmy z hnedej ryže, obilnín, zeleniny - najmä mrkvy, uhoriek, špargle. Môžete tiež dať ovocie, ryby, nízkotučné syry, vaječnú bielku, karfiol a chudé teľacie mäso. Musíte si však uvedomiť, že takáto strava nie je liekom, ale pred operáciou uvoľňuje iba žalúdok a črevá..

Prevádzka a obnova

Chirurgický zákrok pri kýle bielej línie brucha u dieťaťa sa nazýva hernioplastika a vykonáva sa v celkovej anestézii. V závislosti od stupňa ochorenia sa hernioplastika vykonáva s použitím miestneho (natívneho) alebo umelého materiálu (syntetické protézy)..

Počas operácie je lekár konfrontovaný s úlohou nielen otvoriť herniálny vak a odstrániť jeho obsah, najčastejšie ide o malú časť omentum, ale tiež eliminovať divergenciu svalu rekta abdominis - diastázu. Iba varovanie pred ďalšou diastáziou zaručuje úplnú liečbu kýly bielej línie brucha.

Pri hernioplastike používajúcej lokálne (vlastné) tkanivá sa defekt v aponeuróze (tkanivo so širokou šľachou) odstráni pomocou syntetického neabsorbovateľného stehu. Tento typ chirurgického zákroku často vedie k recidíve prietrže, pretože záťaž na stehy je dosť veľká a môžu vybuchnúť..

Preto sa operácia najčastejšie vykonáva pomocou syntetického sieťového rámu, ktorý pokrýva aponeurózu a rovnomerne rozdeľuje záťaž na švy. Pretože spojivové tkanivo rastie bez problémov pomocou allomateriálu, je pravdepodobnosť recidívy zanedbateľná.

Celá operácia netrvá dlhšie ako hodinu a nasledujúci deň, ak neexistujú žiadne komplikácie, môže byť dieťa prepustené z domu. Lekár ho však môže nechať v nemocnici ďalšie dva dni. Švy sa odstránia až po týždni a pol..

Po operácii sa začína rehabilitačné obdobie, ktoré je sprevádzané špeciálnou diétou a odmietnutím fyzickej aktivity.

Pred aj po operácii nemôžete dieťaťu dať pikantné, mastné a vyprážané mäso. Na uľahčenie trávenia žalúdka je potrebné zamerať sa na tekuté potraviny: obilniny, zemiaková kaša, fermentované mliečne výrobky.

Aby sa mohli črevá pravidelne vyprázdňovať, malo by dieťa po operácii jesť tekuté ovsené vločky, piť ľahkú zeleninu a kuracie vývary, nízkotučný jogurt, kefír alebo jogurt. Môžete tiež dať svojmu dieťaťu mlieko a ovocné želé.

Na zlepšenie peristaltiky je potrebné do stravy malého pacienta pridať ovocné a zeleninové pyré a džúsy. Nezneužívajte vlákno, pretože jeho prebytok môže viesť k nadúvaniu a kolike..

Okrem toho, pre čo najrýchlejšie zotavenie, musia byť deťom po chirurgickom zákroku podávané vitamíny C a B, ako aj vápnik.

Ako zabrániť vzniku prietrže

Prevenciou prietrže bielej línie brucha u dojčiat je pravidelný pohyb čriev a neprítomnosť nadváhy. Keďže zápcha a obezita zvyšujú záťaž v brušnej dutine, je potrebné dbať na to, aby sa dieťa neprežeralo a črevá správne fungovali. Okrem toho nemôžete dovoliť dieťaťu, aby bolo roztrhané kričaním.

Ak je dieťa staršie ako 5 - 10 rokov, prietrž sa dá zabrániť miernym cvičením. Posilnenie brušných svalov pomáha utesniť aponeurózu.

Aj keď sa u dieťaťa nachádza brušná prietrž s bielou čiarou, nie je to dôvod na paniku. Toto nie je také hrozné ochorenie a operácia na jeho odstránenie je celkom bežná a bezpečná..

veľké brucho u dieťaťa?

S čím to môže súvisieť? Žiadne problémy s trávením.

Už som neprikladal žiadny význam... Ale druhý deň začali merať teplé bundy v obchode (jeseň / zima) - 86. veľkosť na mojom žalúdku sa vôbec nezapína! 92. veľkosť bola sotva zovretá... a na 92. rukáve sme na kolenách... A teraz má 80 rastov.

Dnes sme šli k pediatrovi, hovorí, že to nie je normálne... napísala nám odporúčanie na ultrazvuk brucha... A tiež hovorí: môže to byť krivica ((

Kýla u novorodencov a dojčiat

Kýla u novorodencov a dojčiat je patológia, ktorá si vyžaduje zvýšenú pozornosť rodičov a lekárov. O tom, čo je hernia v takýchto malých deťoch a o tom, ako s nimi zaobchádzať, sa dozvieme podrobnejšie v tomto článku.

Ako sa tvorí prietrž?

Akákoľvek kýla je anomália, pri ktorej vnútorné orgány „pozorujú“ a zanechávajú svoju fyziologickú polohu. Orgány alebo ich časti prechádzajú otvorom, medzerou, ktorá je normálna alebo chybná a neporušuje sa integrita kože alebo iných membrán. Vydutie je možné v priestore medzi svalmi, ak sa vytvorilo pod vplyvom určitých faktorov, pod kožou (s vonkajšou prietržou) alebo vo vnútornej dutine (s vnútornou prietržovou chorobou).

Táto tvorba sa objaví, keď je zamýšľaná rovnováha medzi vnútorným tlakom a odporom obalu narušená prírodou. Štruktúra akejkoľvek hernie je približne rovnaká, zahŕňa herniálny vak (napnutý plášť), herniálnu bránu - otvor, cez ktorý bol výstup a herniálny obsah (čo je vo vrecku)..

Kýla nehrozí ani tým, že by sa objavila a musí mať svoje miesto, ale že môže byť kedykoľvek porušená pod vplyvom určitých faktorov alebo bez zrejmých dôvodov. Tento stav nastáva, keď je prietržová brána úzka a obsah vaku má tendenciu meniť sa v objeme (napríklad slučka čreva, keďže obsah pupočníkovej alebo ingvinálnej prietrže môže byť vyplnený výkaly).

Dôsledky tohto stavu sú vždy negatívne - jedná sa o nekrózu upnutého orgánu alebo jeho určitej časti, ohrozujúcu život pacienta. U dojčaťa, ktoré si ešte nemôže sťažovať na určité príznaky, je niekedy ťažké identifikovať kýlu. Všetko záleží na starostlivosti rodičov a ich informovanosti o tom, kde sa prietrže vyskytujú a ako vyzerajú.

Druhy kýly u dojčiat

Všetky kýly sú rozdelené na vrodené a získané. Podľa povahy patológie sa choroby spojené s takýmito formáciami delia na komplikované a nie komplikované. Medzinárodná klasifikácia okrem toho zabezpečuje rozdelenie na primárne a opakujúce sa prietrže. K dispozícii je tiež pooperačná prietrž.

Vďaka svojej mobilite môžu byť tieto formácie regulované a neregulované. Približne štvrtina všetkých diagnóz sú vnútorné formácie, viac ako 75% je pridelených na externé. Medzi deťmi prvého roku života sú najbežnejšie tieto typy kýly:

Membránová prietrž

S touto patológiou časť vnútorných orgánov, ktoré by mali byť umiestnené v brušnej dutine, stúpa do hrudníka.

 • Spôsobuje. Membránová hernia u detí prvého roku života je vždy vrodená. Dôvody, prečo sa dieťa v určitom okamihu vo vývoji plodu vyvinie, je taká kýla, neboli vedci úplne preskúmané, ale lekári majú sklon veriť, že problémom je nedostatočná pružnosť spojivového tkaniva, narušený metabolizmus budúcej matky, ako aj genetické „zlyhanie“..
 • príznaky Príznaky sa prejavujú vážnymi ťažkosťami s dýchaním dieťaťa, špeciálnou formou brucha vo forme člna. Okamžite si ich všimnú lekári v nemocnici. V zriedkavých prípadoch je choroba odhalená až po dni alebo dvoch. Moderná úroveň diagnostiky vám umožňuje vidieť takú prietrž aj počas tehotenstva na ultrazvuku.
 • Liečbu. Liečba je vždy iba chirurgická a teraz existuje dokonca možnosť vykonať opravu pred narodením dieťaťa. Takýto zásah je však spojený s pomerne vysokými rizikami pre plod a jeho matku, a preto je operácia niekedy po pôrode oneskorená. Dieťa je okamžite poslané na pohotovostnú operáciu z pôrodnice. Uskutočňuje sa v dvoch etapách - najskôr si vytvoria náplasť na otvor v bránici z vlastnej kožnej náplasti. A po chvíli je táto oprava odstránená. Ak kýla nie je bilaterálna, potom sú predpovede dosť optimistické: v 80% prípadov lekári dokážu zachrániť život a zdravie dieťaťa. V prípade bilaterálnej prietrže bránice je najpravdepodobnejší fatálny výsledok.

Biela línia prietrže u dieťaťa

Tieto útvary, prechádzajúce stredom brucha kolmo na lono, môžu byť malé a dosť veľké - až do 10 centimetrov v priemere. K úniku vnútorných orgánov dochádza medzi slabými svalovými líniami stredovej línie.

 • Spôsobuje. Takéto kýly sa dajú získať, ale vždy sa zakladajú na vrodených patológiách spojivového tkaniva, ktoré sa môžu v dôsledku kričania, kašľa, zápchy rozptyľovať a vytvárať veľmi veľké „vrecká“, keď je dieťa veľmi nepríjemné. Slabosť spojivového tkaniva je spôsobená určitými nepriaznivými vnútromaternicovými faktormi, ako je nedostatočná výživa, kyslík, metabolické dysfunkcie, ako aj genetické poruchy..
 • príznaky Veľkosť prietrže je nestabilná a to je jej hlavný charakteristický znak. S akýmkoľvek pohybom brušných svalov sa vizuálne zníži alebo zvýši. Po jedle sa dieťa správa nepokojne ako pred jedlom, je mu trápené grganie, zápcha. Pri jej vývoji prechádza kýla bielej čiary niekoľkými etapami: najprv sa objaví medzera, ktorá sa čoskoro stane herniálnou bránou, po chvíli sa dá pozorovať výčnelok herniálneho vaku. V polohe na chrbte sa prietrž stáva zreteľnejšou. A iba vtedy, keď je vrece úplne formované, objavia sa príznaky.
 • Liečbu. Malá prietrž nie vždy vyžaduje liečbu, medicína vie veľa prípadov, keď prechádza štádiom nezávislého reverzného vývoja, keď dieťa rastie. Tento proces však nemožno nechať náhode. Lekári narovnávajú tieto jednoduché prietrže pokožkou manuálne a potom je vydutie fixované lepiacou omietkou. Dieťa dostane masáž. Ak konzervatívna liečba zlyhá, prietrž sa zväčšuje a existuje veľmi reálne riziko zovretia, zvyčajne sa rozhoduje o operácii, pretože dnes je to jediná alternatíva. Lekári ju upravujú a lemujú patologický otvor alebo ho fixujú pomocou sieťového implantátu.

Inguinálna kýla

Tento typ hernie u detí má vždy vrodený faktor. Počas vnútromaternicového vývoja sa v bruchu tvoria semenníky u chlapcov, a preto padajú cez trieslovinový kanál. Ak v čase narodenia „chvost“ z pobrušnice zníženej spolu so semenníkmi neprerastá a trieslový kanál pokračuje v priamej komunikácii s brušnou dutinou, môže sa v slabinách vyvíjať hernia.

U dievčat sa takéto patológie vyskytujú niekoľkokrát menej často a súvisia s podobným neuzatvorením „vrecka“ (vaginálny proces), ktoré sa vytvára, keď sa utvorená maternica v 5. mesiaci tehotenstva matky zníži zhora do panvovej oblasti..

 • Spôsobuje. Pravdepodobnosť rozvoja brušnej prietrže je ovplyvnená stavom brušných svalov dieťaťa. V niektorých sa objavuje pri narodení av niektorých sa zistí až po niekoľkých mesiacoch. Jej výčnelok je podporovaný silným krikom, zápchou a nadúvaním.
 • príznaky Neporanená trieslová prietrž obvykle nespôsobuje dieťaťu žiadne problémy. To nie je na škodu, nie je svrbenie. V pokoji a spánku sa stáva vizuálne nerozoznateľným. U chlapcov sa vzdelávanie často objavuje na semenníkoch. Kýlová kýla môže byť jednostranná alebo dvojstranná. Ale u dievčat, hernial vak zvyčajne trčí z dvoch strán, zatiaľ čo to by malo byť hľadané na stydké pysky.

Liečbu. Inguinálna kýla nezmizne sama o sebe, ako niekedy stredná kýla bielej línie alebo pupočnej kýly. Liečba je vždy potrebná. Počas chirurgického zákroku lekár úplne vyreže herniálny vak a čo najviac zachováva jeho obsah. Toto opatrenie je určené stavom orgánov, ktoré doň vstúpili. Ak nedošlo k porušeniu, nekróza, lekár obnoví orgány na svoje miesto a zošije otvor, ktorý sa stal vstupnou bránou do vnútorných orgánov..

Ak je to potrebné, potom sa uskutoční plastová obnova poškodeného alebo zväčšeného trieslovinového kanálu, ktorá sa upraví na normálnu veľkosť, aby sa zabránilo prolapsu sekundárnych brušných orgánov. Operácie sa vykonávajú brušnými aj laparoskopickými metódami..

Detský chirurg Alexander Ivanovič Sumin rozpráva o nebezpečenstve ingvinálnej prietrže v nasledujúcom videu.

Pupočná prietrž

Toto je najbežnejšia hernia u dojčiat a detí do jedného roka. To priamo nesúvisí s vrodenými vývojovými patológiami, okrem toho, že po vyskúšaní môžete nájsť niekoľko príčin slabosti spojivového tkaniva, ktoré sú však charakteristické pre všetky herniálne choroby. Takáto kýla však nie je povinnou spoločníkom hrubých defektov vo vývoji plodu.

Umbilikálna šnúra, ktorá sa po narodení stáva zbytočnou, je prerušená. Zostáva pupočníkový prsteň. U dojčiat by malo byť zarastené veľmi spojivovým tkanivom, s ktorým má mnoho detí také problémy. Tento proces sa zvyčajne končí na konci novorodeneckého obdobia. Ak je proces spomalený alebo vôbec nezačne, potom sa zo slabého pobrušnice vytvorí hernálny vak, v ktorom črevné slučky, časť omentum a ďalšie vnútorné orgány vyčnievajú pupočným kruhom smerom von..

 • Spôsobuje. Výskyt prietrže vyvoláva silné zaťaženie brušných svalov. Ak dieťa plače po dlhú dobu, kašeľ, trpí ťažkou pravidelnou zápchou a nadúvaním, jeho šance na pupočníkovú prietrž sú veľmi vysoké. U predčasne narodených detí je výskyt patológie vyšší ako v dlhodobom horizonte.

Kýla sa niekedy objaví nie v prvých mesiacoch života, ale bližšie k roku. V tomto prípade lekári považujú za jeden z dôvodov, prečo sa dieťa má čo najskôr umiestniť na nohy alebo zavesiť v prepojkách a pohybovať sa v chodcoch. Aj keď peritoneum nie je pripravené vnímať vertikálne zaťaženie, dieťa by sa malo plaziť - je to prirodzenejší spôsob, ako sa za ním pohybovať. Príčina výskytu prietrže môže byť tiež v pupku nesprávne alebo zle zviazaná v pôrodnici, ako aj pri infekcii, ktorá je s ňou spojená..

Brušná prietrž u detí

Kýla brucha je patologickým výčnelkom ktorejkoľvek časti brušnej steny. Vytvára sa natiahnutím pobrušnice vniknutím vnútorného orgánu alebo jeho fragmentu do neobvyklého miesta pre neho existujúcim poškodením svalov alebo šliach umiestnených na brušnej stene. Pozostáva z herniového vaku (roztiahnutej časti pobrušnice), brán (zväčšené diery a trhliny stien pobrušnice), obsahu (vnútorná časť „vypadávajúcich“).

príčiny

V závislosti od toho, čo choroba môže spôsobiť, kde a ako sa prejavuje, môžu mať patologické lézie na bruchu rôzne formy, klasifikované podľa:

 • pôvod (vrodený alebo získaný);
 • lokalizácia (vonkajšia a vnútorná);
 • klinický priebeh (komplikovaný, nekomplikovaný, opakujúci sa).

Najčastejšie majú deti vrodenú vonkajšiu nekomplikovanú brušnú herniu spôsobenú anatomickými abnormalitami v peritoneálnej stene. Vyznačujú sa prítomnosťou „tenkých plôch“, slabého spojivového tkaniva. Medzi tieto hernie patria:

 • trieslová;
 • pupočnej;
 • epigastrický (v hornej časti bielej línie brucha).

Odborníci identifikujú množstvo predispozičných príčin, ktorých prítomnosť môže u detí spôsobiť ochorenie. Hlavné sú:

 • genetická predispozícia;
 • defekty stien pobrušnice vrodenej povahy;
 • nedostatočné rozvinutie šliach, zranenia.

Ochorenie je vyvolané vysokým tlakom vo vnútri brušnej dutiny, ktorého výskyt podporujú nasledujúce produkčné faktory:

 • chronická bronchitída sprevádzaná silným kašľom;
 • zápcha a nadúvanie;
 • problémy s močením;
 • nadváha, prudký úbytok hmotnosti;
 • dlhodobý plač (to sa týka hlavne dojčiat).

príznaky

Hlavným príznakom a prvými príznakmi označujúcimi akýkoľvek typ prietrže je výskyt výčnelku v mieste jeho umiestnenia. Jeho rozmery sa môžu úplne líšiť (od niekoľkých milimetrov do desiatok centimetrov v priemere). Rôzne ďalšie príznaky sú potvrdením prítomnosti jednej z nasledujúcich odrôd prietrže:

 • upravená,
 • nekomplikované neriadenie,
 • znevýhodnený.

Ak, keď dieťa leží na chrbte alebo s miernym tlakom na formáciu, zmizne alebo úplne zmizne, nie je sprevádzané bolesťou, môžeme hovoriť o kontrolovanej prietrži. Ak pri absencii bolesti nie je možné ju skryť v žalúdku, naznačuje to nekomplikovanú a nekontrolovateľnú patológiu. Prítomnosť takýchto typov prietrže sa niekedy môže prejaviť týmito príznakmi:

 • bolesť;
 • problémy so zažívacím systémom (zápcha alebo frustrácia, nevoľnosť a vracanie);
 • poruchy močového systému.

To sú samy o sebe signály na návštevu lekára. Najnebezpečnejšou je však obmedzená prietrž, ktorej príznaky sú:

 • náhla silná bolesť v oblasti jej lokalizácie;
 • horúčka a silné zvracanie;
 • predtým nastavený výčnelok sa zmení na nekontrolovateľný, stáva sa bolestivý a napätý.

Diagnóza brušnej prietrže u dieťaťa

Výskyt vyššie uvedených príznakov môže osobe vzdialenej od medicíny umožniť iba prítomnosť určitého typu prietrže. Koniec koncov, mnoho chorôb má podobné príznaky. Diagnóza je výsadou lekára..

Po vyšetrení pacienta a analýze životnej anamnézy dieťaťa (z čoho bol chorý, aké operácie mal) a sťažností (čas, keď sa objavili príznaky, ich intenzita, príčiny ich výskytu), predpisuje tieto typy vyšetrení:

 • ultrazvukové orgány umiestnené v pobrušnici;
 • Ultrazvuk samotného výčnelku;
 • rádiologická herniografia;
 • Počítačová tomografia;
 • gastrointestinálna rádiografia.

Na základe výsledkov lekár určí diagnózu a rozhodne, či vykonať operáciu okamžite, alebo môžete chvíľu počkať.

komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou tejto choroby, ktorá je výsledkom predčasného liečenia v lekárskom zariadení, keď sa objavia hrozné príznaky, je nekróza, keď je porušená časť alebo celý orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku. Nebezpečná je tiež brušná prietrž:

 • výskyt črevnej obštrukcie,
 • rozvoj peritonitídy,
 • hnisanie.

liečba

Konzervatívnou liečbou je možné liečiť iba pupočníkovú herniu, a to aj vtedy, ak vek dieťaťa nepresiahne tri roky. Dôvodom je skutočnosť, že patológia môže sama od seba zmiznúť. Pozostáva z:

 • nanesenie adhezívneho obväzu vybaveného tuhým pelotom;
 • masáže;
 • triedy so špeciálnymi fyzickými cvičeniami, ktoré pomáhajú posilňovať brušné svaly;
 • špeciálna strava, ktorá zabraňuje nadúvaniu alebo zápche.

Plánovaný chirurgický zákrok je o nejaký čas oneskorený aj v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • zápalové ochorenia kože,
 • exacerbácie chronických chorôb,
 • SARS a iné prechladnutia.

Akýkoľvek iný typ brušnej prietrže je predmetom chirurgického zákroku. Absolútnou indikáciou pre núdzovú operáciu je porušenie prietrže.

Čo môžeš urobiť

 • venovať pozornosť sťažnostiam dieťaťa;
 • prijať primerané opatrenia v prípade zistenia príznakov, ktoré svedčia o kýlovej chorobe dieťaťa;
 • postupujte podľa pokynov a odporúčaní lekára;
 • poskytnúť dieťaťu podmienky, ktoré vylučujú možnosť komplikácií.

Čo robí lekár?

 • vykonať dôkladné vyšetrenie malého pacienta,
 • vykonať analýzu histórie priebehu choroby a života dieťaťa,
 • potvrďte predbežnú diagnózu priradením všetkých potrebných štúdií,
 • predpísať vhodné ošetrenie.

prevencia

Nie je možné zabrániť vzniku prietrže brucha, je však možné minimalizovať faktory vyvolávajúce výskyt samotnej patológie a jej komplikácií. Medzi preventívne opatrenia patria:

 • organizácia správnej výživy pre deti všetkých vekových skupín;
 • vštepiť dieťaťu lásku k športu;
 • správny výber druhu športových aktivít zameraných na posilnenie brušných svalov.

Výčnelok brucha u dieťaťa

Existujú témy a problémy, ktoré spôsobujú, že sa rodičia veľmi zaujímajú o svoje dieťa. Jedným z týchto problémov je brušná prietrž u detí. Toto ochorenie je výčnelok brušných orgánov, ktoré sa nachádzajú v herniálnom vaku. Vypukli cez defekt - dieru, ktorú lekári nazývajú herniálními bránami.

Hrilové brány alebo výčnelky sa začínajú tvoriť iba na tých miestach, ktoré sú slabšie ako ostatné. Patria sem ingvinálna oblasť, miesto blízko pupku, biela čiara brucha.

Príčiny choroby

Foto: pupková kýla u novorodenca

Kýla u dieťaťa sa môže vyskytnúť na pozadí genetickej predispozície, ak sa brušné steny po narodení vyvíjajú nesprávne. Kýla sa môže tiež získať kvôli anatomickej slabosti..

To všetko vedie k úbytku tkanív, k strate ich predchádzajúcej elasticity. Nie sú schopní zvládnuť vynaložené zaťaženie, a preto sa začínajú tvoriť okrúhle alebo štrbinové otvory.

Najčastejšou príčinou vývoja brušnej prietrže u detí je nedostatočné rozvinutie šľachy, ktorá obsahuje kolagénové vlákna a tkanivá zodpovedné za elasticitu pobrušnice..

Bežné sú aj prípady, keď je ochorenie vyvolané zvýšeným vnútrobrušným tlakom. K tomu prispievajú tieto faktory:

 • Nadváha, v zriedkavých prípadoch dokonca obezita;
 • Poranenie brucha. Kýla sa môže začať vyvíjať v miestach, kde bol chirurgický šev predtým umiestnený;
 • Dlhý krik dieťaťa, chronická bronchitída alebo čierny kašeľ.

Etapy vývoja herniového výčnelku

Foto: kýla bielej línie brucha

Dieťa má najčastejšie prietrž bielo-bielej línie brucha. Rozlišujú sa tri fázy jeho vývoja:

 1. Prvý stupeň sa vyznačuje vydutím peritoneálnych buniek otvorom, ktorý je stále malý. Lipóm je tvorený, ktorý sa nachádza pred pobrušnicou. V podstate sa u detí v tejto fáze vývoj kýly zastaví;
 2. Keď sa v hernálnom vaku začne tvoriť lipóm, začína sa druhá fáza choroby. V taške je omentum a tenké črevo. Už vytvorená kýla tvorí bránu k východu. V komplikovaných prípadoch sú steny žalúdka umiestnené vnútri herniálneho vaku;
 3. Tretie štádium vývoja choroby je viditeľné voľným okom. Dá sa ľahko zistiť pri snímaní brucha. Hernálny vak začína vypadávať.

Charakteristiky vzhľadu prietrže u detí

Medzi znaky vzhľadu kýly u dieťaťa patrí skutočnosť, že sú len zriedkavo lokálne. Často je vytvorených niekoľko kýly naraz, ktoré sú umiestnené jedna po druhej. Môžu byť blízko pupku, pod ním alebo nad ním..

U detí nie je prietrž veľká. Jeho parametre obvykle nepresahujú dva centimetre. Vzhľad vyzerá ako malý opuch zaobleného tvaru, môžete si fotografiu pozrieť ako referenciu.

Príznaky brušnej prietrže u detí

Medzi príznaky brušnej prietrže u detí patrí bolesť, prítomnosť nepohodlia a prítomnosť výčnelkov, ktoré môžu pri ležaní zmiznúť. Ak sa také príznaky vyskytnú, musíte navštíviť skúseného lekára. Len on potvrdí alebo vyvráti diagnózu a predpíše potrebnú liečbu.

Príznaky prietrže sa líšia v závislosti od miesta a stupňa vývoja. Zdôrazňuje sa však niekoľko dôležitých prvkov, medzi ktoré patria:

 • Bolesť na bolesť a bolesť v mieste prietrže;
 • Zlý tráviaci systém. Nevoľnosť sprevádzaná zvracaním, častou zápchou;
 • Problémy s močovou trubicou. Toto je možné, ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku..

Ak sú tieto príznaky spozorované, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom!

Diagnostika. Príprava na ošetrenie

Každá matka by mala byť opatrná, ak má dieťa bolesti brucha. Ak bolesť nezmizne, ale iba zosilnie, je potrebné navštíviť lekára. Iba on môže správne vyšetriť malého pacienta a potom ho v prípade potreby poslať na vyšetrenie.

Popri palpácii je možné diagnostikovať prietrž brucha pomocou ultrazvuku a počítačovej tomografie pobrušnice. Lekár môže tiež odobrať röntgen tráviaceho traktu. Počas posledného vyšetrenia sa do pobrušnice zavedie špeciálna látka, ktorá umožní dôkladné vyšetrenie prietrže.

Ak bola diagnóza potvrdená, musíte okamžite nakonfigurovať dieťa na operáciu. Ak bola pri dieťati zistená hernia, chirurgický zákrok sa odloží.

Väčšina kliník pracuje v priemere na deťoch starších ako päť rokov. Bude však potrebné podrobiť sa dôkladnému vyšetreniu lekárom, ktorý môže posunúť liečebné obdobie alebo naopak znížiť.

Na prípravu dieťaťa na chirurgický zákrok je potrebné vypracovať správnu a vyváženú stravu, z ktorej sú vylúčené niektoré potraviny. Tie obsahujú:

 • Korenené a mastné potraviny, jedlo s korením a korením;
 • Čokoláda, limonáda, maslo;
 • Občerstvenie, polotovary.

Musíte dieťa kŕmiť päťkrát denne v malých dávkach, aby nedošlo k problémom s tráviacim systémom.

operácie

Chirurgický zákrok na odstránenie prietrže u detí sa nazýva hernioplastika. Operácia sa uskutoční v celkovej anestézii, ale pri nižšej dávke. Gernioplastika sa môže uskutočňovať dvoma spôsobmi:

 • Šitie stien pobrušnice pomocou ich vlastných tkanív;
 • Zásahy pomocou špeciálne navrhnutej siete.

Počas operácie chirurg robí malé rezy, potom otvorí herniálny vak. Odstráni jej obsah a potom sa zaoberá odstránením divergencie rektálnych svalov. Tým sa zabráni progresii diastázy. Iba to poskytne záruku úplného vyliečenia kýly.

Pri hernioplastike s prírodnými tkanivami sa defekt aponeurózy eliminuje pomocou neabsorbovateľného stehu vyrobeného zo syntetických materiálov. Táto forma zásahu môže viesť k recidíve, pretože následne sú na švích veľké zaťaženia.

Preto sa operácia, pri ktorej sa používajú syntetické materiály, rozšírila. Sieťovina pokrýva aponeurózu, čo vedie k rovnomernému rozdeleniu záťaže na pobrušnicu. Súčasne je možnosť recidívy minimálna, pretože tkanivo je schopné klíčiť rýchlo a ľahko cez allomateriál..

Charakteristiky chirurgického zákroku (hernioplastika):

 • Operácia netrvá dlhšie ako hodinu;
 • Nasledujúci deň môže dieťa ísť domov, komplikácie sa už nepozorujú. Iba v niektorých prípadoch môže lekár opustiť pacienta na niekoľko ďalších dní na trvalé vyšetrenie;
 • K odstráneniu stehu dôjde do dvoch týždňov.

Rehabilitačné obdobie

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. V tomto období je potrebné dodržiavať správnu výživu, opustiť fyzickú aktivitu a vzpierať. Rovnako ako pred operáciou sa dieťaťu odporúča, aby odmietol vyprážané, pikantné a údené. Na uľahčenie trávenia potravy musíte skúsiť jesť tekuté potraviny: obilniny a polievky.

Odporúča sa jesť v malých porciách. Aby sa mohli črevá pravidelne vyprázdňovať, musí dávať ovsené vločky alebo kefír.

Na obnovenie tela po operácii je potrebné použiť komplexy vitamínov B a C.

Ako zabrániť prietrži?

Aby sa kýla nezačala vyvíjať u dojčiat, je potrebné dosiahnuť konštantný a pravidelný pohyb čriev, neprítomnosť nadváhy. Stojí za to sa postarať o to, aby sa dieťa neprežilo, alebo aby bolo dlho kričané z kriku.

Ak je dieťa vo veku od 5 do 10 rokov, potom je možné zabrániť hernálnemu výčnelku pomocou miernych športov. Vďaka nim sú steny brucha výrazne zosilnené.

náklady

Ceny za odstránenie kýly sú prijateľné. Líšia sa na rôznych klinikách a závisia od jeho prestíže, profesionality lekárov, kvality použitého vybavenia a nástrojov. V priemere sú náklady na operáciu odstránenia prietrže brucha u dieťaťa od 32 000 rubľov. Táto cena zahŕňa predbežné skúšky..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak máte kýlu, odporúča sa konzultovať s lekárom návštevu kúpeľaLekári často počujú otázku: „Je možné sa vykúpať vo vani?“. Zdravotnícki pracovníci bohužiaľ nemajú priamu odpoveď.
Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..
Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..